TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Shqiptarët që jetojnë në Afrikën e Jugut

Ina - 13.06.2010

Disa vite më parë numëroheshin rreth 40 veta me familjet e tyre, mirëpo tani në këtë vit konsiderohet se këto familje janë shtuar, duke ruajtur traditat, gjuhën dhe doket e tyre, me vizita, shoqëri ...

34 vjet burg për plaçkitësit e gazetarëve

Koha.net - 13.06.2010

Johanesburg, 13 qershor - Dy hajdutët që kishin plaçkitur gazetarët nga Portugalia dhe Spanja janë gjykuar me 15 vjet burg, ka njoftuar policia e Afrikës së Jugut të shtunën.

Afrikë e Jugut gjykatësi, në punë me fanelën e kombëtares

BalkanWeb - 13.06.2010

AFRIKE E JUGUT- Kupa e Botës duket se i ka bërë njerëzit të harrojnë gjithçka në Afrikën e Jugut. Zoti Vilem van der Merve, një profesionist i respektuar në këtë vend, ka shkuar në punë duke mbajtur veshur një fanelë të kombëtares ...

Botërori, sot Angli- SHBA masa ekstreme nga frika e sulmeve

24 orë - 12.06.2010

Hapësira ajrore e stadiumit "Fokeng" është patrulluar nga helikopterët ushtarakë. FIFA dhe autoritetet e Afrikës së Jugut bashkëpunojnë me agjencitë e huaja dhe Interpolin për sigurinë e ...

Botërori, Angli-SHBA pragndeshja ngjan me nje shtetrrethim

24 orë - 12.06.2010

Hapësira ajrore e stadiumit "Fokeng" është patrulluar nga helikopterët ushtarakë. FIFA dhe autoritetet e Afrikës së Jugut bashkëpunojnë me agjencitë e huaja dhe Interpolin për sigurinë e ...

Korea e Jugut-Greqia 2:0

Evropaelire - 12.06.2010

Në ndeshjen e parë të grupit B në Kampionatin Botëror në Afrikë, Kombëtarja e Koresë së Jugut e mundi Greqinë me rezultat 2:0. Ndeshja e dytë në grupin B ndërmjet kombëtareve të Argjentinës dhe Nigerisë luhet pasdite.

Korea e Jugut fiton ndaj Greqisë

Ina - 12.06.2010

Korea e Jugut arrinë fitorën e parë në këtë kampionat botëror, ku mundi reprezentacionin e Greqisë me rezultat 2 – 0. Ndeshja u zhvillua në stadiumin Nelson Mandela Bay, ku në këtë ndeshje e ndjekën përafërsisht rreth 30.000 simpatizant të ...

Grupi B, Koreja e Jugut mund Greqinë 2-0

Top Channel - 12.06.2010

Greqia është mundur nga Koreja e Jugut 2-0 në takimin e parë të grupit B në Botërorin Afrika e Jugut 2010. Goli i parë për koreanojugorët është shënuar nga Lee në minutën e 7 të pjesës së parë.

Koreja e Jugut përuli grekët

Alsat - 12.06.2010

Koreja e Jugut fitoi tri pikët e para Koreja e Jugut e nisi kampionatin me fitore me shifra 2:0 në ballafaqim me Greqinë, në ndeshjen e parë të grupit B të Kampionatit Botëror në futboll që zhvillohet në Afrikën e Jugut.

Koreja e Jugut e nis me fitore ndaj një Greqie të mbaruar

24 orë - 12.06.2010

Koreja e Jugut e ka nisur me fitore Botërorin "Afrika e Jugut 2010", duke mundur 2-0 Greqinë në ndeshjen e parë të grupit ...

Dita e dytë e Kupës së Botës në Futboll

24 orë - 12.06.2010

Ka nisur Kampionati Botëror i Futbollit 2010 në Afrikën e Jugut. Dita e ...

Koreja e Jugut kalon pa veshtiresi Greqine (VIDEO-FOTO)

Albeu.com - 12.06.2010

Koreja e Jugut ka kaluar pa shumë vështirësi Greqinë në ndeshjen e sotme të grupit B, të zhvilluar në stadiumin Nelson Mandela. Koreja e Jugut arriti të shënojë fitore me rezultat ...

Pa mëshirë – 15 vjet burg

Alsat - 12.06.2010

Dy hajnat e armatosur të cilët kishin plaçkitur tre gazetarë në veri të Johanesburgut, janë dënuar me 15 vjet burg. Bright Madzidzi (20) dhe George Magubane (28), gazetarëve spanjoll dhe atyre portugez ua morën të hollat, foto-aparatet dhe ...

Botërori 2010 Kore e Jugut-Greqi përballja në 13:30

24 orë - 12.06.2010

Duke marrë në konsideratë edhe fuqinë e dy ekipeve të tjera në grupin B, Argjentinës dhe Nigerisë, kjo përballje mund të jetë vendimtare për Korenë e Jugut dhe ...

Ndeshjet e Botërorit fillojnë me barazime

Botasot - 12.06.2010

Dy ndeshjet e para të Kampionatit Botëror në Afrikën e Jugut kanë përfunduar pa fitues. Në ndeshjen hapëse kombëtarja e vendit mikpritës luajti baraz kundër Meksikës, ndeshja përfundoi me rezultat 1:1.

Botërori, sot Angli- SHBA masa ekstreme nga frika e sulmeve

Yll Press - 12.06.2010

Hapësira ajrore e stadiumit “Fokeng” është patrulluar nga helikopterët ushtarakë përgjatë gjithë ditës, ndërsa FIFA dhe autoritetet e Afrikës së Jugut janë duke bashkëpunuar edhe me agjencitë e huaja dhe Interpolin për sigurinë e Botërorit.

Mbarë Afrika festoi fillimin e Botërorit

Koha.net - 12.06.2010

Johannesburg, 12 qershor - Nga stadiumi "Soccer City" në Johannesburg e deri te lagjet e varfra në Ganë, miliona afrikanë kanë vallëzuar nëpër rrugë dhe kanë festuar me krenari nisjen e Kampionatit Botëror të futbollit, të parit që mbahet ...

Tifozët parashikojnë triumfin e Brazilit

Lajmetsot - 12.06.2010

Tifozët e futbollit nga 23 shtete të ndryshme kanë favorizuar pesë herë kampionin e botës, Brazilin, të fitojë Botërorin e parë në tokën afrikane, pas rezultateve të sondazhit të Reuters/Ipsos të publikuara të premten.

Kriza e Greqisë favorizon koreanët

Koha.net - 12.06.2010

Port Elizabeth, 12 qershor - Koreja e Jugut dhe Greqia mund të vlerësohen autsajdere nga bastoret, por të dy përfaqësueset dinë nga një apo dy gjëra për t'ua mbyllur gojën dyshuesve.

Botërori, Angli-SHBA pragndeshja ngjan me nje shtetrrethim

BalkanWeb - 12.06.2010

JOHANESBURG- Masa tepër të forta sigurie për sfidën e parë të grupit C, atë mes Anglisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, që do të luhet sot në mbrëmje.

Botërori 2010 Kore e Jugut-Greqi përballja në 13:30

BalkanWeb - 12.06.2010

JOHANESBURG - Koreja e Jugut dhe Greqia do të përballen midis tyre sot në orën 13:30.Duke marrë në konsideratë edhe fuqinë e dy ekipeve të tjera në grupin B, Argjentinës dhe Nigerisë, kjo përballje mund të jetë vendimtare për Korenë e ...

Botërori 2010 Kore e Jugut-Greqi 1-0 pjesa e parë

BalkanWeb - 12.06.2010

JOHANESBURG- Pjesa e parë e ndeshjes Kore e Jugut- Greqi nuk a qenë një ndeshje emocionuese. E nisën mirë koreanët të cilët kaluan në avantazh në minutën e 7 falë mbrojtësit qëndror Jung Soo.

Koreja e Jugut përuli grekët

Botasot - 12.06.2010

Koreja e Jugut e nisi kampionatin me fitore me shifra 2:0 në ballafaqim me Greqinë, në ndeshjen e parë të grupit B të Kampionatit Botëror në futboll që zhvillohet në Afrikën e Jugut.

Koreja e Jugut e nis me fitore ndaj një Greqie të mbaruar

BalkanWeb - 12.06.2010

JOHANESBURG- Koreja e Jugut e ka nisur me fitore Botërorin “Afrika e Jugut 2010”, duke mundur 2-0 Greqinë në ndeshjen e parë të grupit B. Sfida e zhvilluar në stadiumin “Nelson Mandela” të Port Elizabet është dominuar nga skuadra aziatike, ...

Speciale/ “Afrika e Jugut 2010”, botërori i rekordeve

Yll Press - 12.06.2010

Disa rekorde që paraprijnë Botërorin ‘Afrikë e Jugut 2010’, e disa të tjerë që mund të bien brenda pesë javësh 307 - milionë banorë e bëjnë SHBA-në shtetin që përfaqëson më shumë banorë në këtë edicion të Kupës së Botës.

Koreja e Jugut fiton Greqinë 2 - 0

Yll Press - 12.06.2010

Në minutën e 52-të të takimit ka qenë Park që ka shënuar golin e dytë për Korenë e Jugut duke shënuar kështu fitoren e parë të një skuadre për këtë botëror, duke qenë se dy takimet e djeshme kanë përfunduar në barazim.

Duka ka vazhduar qëndrimin në Afrikë të Jugut

Botasot - 12.06.2010

Kryetari i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, i cili kishte marrë pjesë në Kongresin FIFA-s, para fillimit të Kampionatit Botëror, ka qenë i pranishëm edhe në ceremoninë e hapjes së kësaj gare dhe do të qëndrojë dhe do të ...

Afrika e Jugut, tani e "skllavëruar" nga futbolli

Yll Press - 12.06.2010

16 vjet pas përmbysjes së regjimit të Aparteidit, Afrika e Jugut po feston rikthimin në arenën ndërkombëtare, ndërsa çeli dje Kampionatin Botëror të Futbollit në cilësinë e “zotit të shtëpisë”.

Botërori nis me ndeshjen Afrike e Jugut-Meksike

Shekulli - 11.06.2010

Në këtë kompeticion do të marrin pjesë gjithsej 32 përfaqësuese të ndara në tetë grupe. Pretendentë për titullin e kampionit shihen kampioni i pesëfishtë Brazili, kampionia e Europës, Spanja, kampionia në fuqi Italia, duke mos harruar këtu ...

Mijëra tifozë "zbarkojnë" në Johanesburg

Shekulli - 11.06.2010

Mijëra tifozë nga e gjithë bota zbarkojnë çdo minutë në aeroportin ndërkombëtar të Johanesburgut në Afrikën e Jugut, që është kthyer thuajse në një stadium, me fansa që mbajnë veshur ngjyrat e përfaqësueseve dhe flamujt e vendeve të tyre.

Dita e dytë e Kupës së Botës në Futboll

BBC - 11.06.2010

Dita e dytë e Kampionatit Botëror të Futbollit në Afrikën e Jugut sjell ndeshjet mes favoritëve Argjentinës dhe Nigerisë dhe Koresë së Jugut me Greqinë.

Ndeshjet e para: Afrika e Jugut - Meksika (16.00) dhe Uruguaji – Franca (20.30)

Ina - 11.06.2010

Ceremonia zyrtare e hapjes së Kampionatit Botëror të Futbollit fillon sot në ora 14.00 në stadiumin “Soccer City” në Johanesburg, mirëpo programi i realizimit të fillimit të ceremonisë është mbajtur nën fshehtësi totale nga ana e FIFA-s.

Afrika e Jugut dhe Meksika sot hapin Botërorin 2010

Evropaelire - 11.06.2010

Turneu një mujor i futbollit, ngjarjes më popullore sportive në botë, sot fillon në Afrikën e Jugut me ndeshjen e mikpritësit kundër Meksikës. Ndeshja filon në orën 16.00 sipas kohës së Evropës Qendrore.

Sot fillon Botërori Afrikë e Jugut 2010

Shqipmedia - 11.06.2010

“Ethet” e futbollit kanë filluar të përfshijnë shumë pjesë të botës dhe veçanërisht Afrikën e Jugut, ku, të premten, në orën 16, me takimin Afrika e Jugut – Meksika, hapet kampionati botëror në futboll.

Fillon Kampionati botëror

Lajm - 11.06.2010

Para startit të ndeshjeve të para në Mundial, të enjten me anë të një ceremonie zyrtare në stadiumin Orlando do të hapet Kampionati Botëror. Morën pjesë përfaqësuese të FIFAs dhe personalitete të njohura të futbollit botëror, kurse në ...

Botërori, Afrikë e Jugut-Meksikë dhe Francë-Uruguaj

24 orë - 12.06.2010

Kupa e Botës do të startojë me ndeshjen mes Afrikës së Jugut dhe Meksikës, e cila do të zhvillohet në orën 16.00 në stadiumin Soçer City të Johanesburgut.

Festë e spektakël, starton sot Kupa e Botës në Afrikë

24 orë - 11.06.2010

Festa në Afrikën e Jugut për Botërorin e futbollit ka nisur që të enjten në mbrëmje me një koncert madhështor. Sot në orën 14:00 nis ceremonia e hapjes me Shakirën, 1500 artistë në Johanesburg.

Festë e spektakël, nis sot Kupa e Botës në Afrikë

24 orë - 11.06.2010

Festa në Afrikën e Jugut për Botërorin e futbollit ka nisur që të enjten në mbrëmje me një koncert madhështor. Sot në orën 14:00 nis ceremonia e hapjes me Shakirën, 1500 artistë në Johanesburg.

Afrika e Jugut 2010, fillon muaji historik

Top Channel - 11.06.2010

Afro 16 vjet pas izolimit racial, që zgjati pothuajse gjysmë shekulli, Afrika e Jugut do të shndërrohet për një muaj në qendrën e botës. Sot do të pritet shiriti i edicionit të parë të Kupës së Botës që zhvillohet në kontinentin afrikan.

Afrika e Jugut i shpall “luftë” Meksikës

Top Channel - 11.06.2010

Në pritje të vërshëllimës së startit, Afrika e Jugut ka ndezur motorët. Ndeshja hapëse e Botërorit 2010 do të jetë mes mikpritësve të Afrikës së Jugut dhe ...

Fillon festa E futbollit botëror

Alsat - 11.06.2010

32 kombëtare në garë për të arritur deri tek trofeu i Kupës së Botës “Ethet” e futbollit kanë filluar të përfshijnë shumë pjesë të botës dhe veçanërisht Afrikën e Jugut, në të cilin vend sot me fillim në ora 16:00, me sinjalin e parë të ...

Nis Botërori i 19-të në tribunë 20 kryetarë shtetesh

24 orë - 11.06.2010

Starton në Johanesburg kampionati i 19-të i Botërorit, me një ceremoni madhështore. 1500 artistë performuan në fushën e impiantit "Soçer City", ndërsa në tribunë ishin 20 kryetarë shtetesh.

Starton Botërori i 19-të, në tribunë 20 kryetarë shtetesh

24 orë - 11.06.2010

Në Johanesbug të Afrikës së Jugut u zhvillua ceremonia e hapjes së Botërorit të 19-të të futbollit. Një spektakël ngjyrash e animacionesh ka shoqëruar ceremoninë, ndërsa mungesa e madhe ishte presidenti i parë me ngjyrë i Afrikës së Jugut, ...

Fillon në Afrikën e Jugut Kupa e Botës në Futboll

24 orë - 11.06.2010

Kupa e Botës në Futboll 2010 është hapur me një ceremoni spektakolare në Johanesburg të Afrikës së ...

Fillon Boterori 2010

Albeu.com - 11.06.2010

Në Johanesburg të Afrikës së Jugut i është dhënë starti Botërorit të 19-të të futbollit, me ceremoninë hapëse prej më shumë se gjysmë ore. Vdekja e stërmbesës së Mandelës nuk mund të ndalonte shoun për evenimentin më ... ...

Filloi kampionati botëror "Afrika e Jugut 2010"

Alsat - 11.06.2010

Moment nga hapja solemne e Kupës së botës "Afrika e Jugut" Sot filloi edicioni i 19-të i Kupës së botës në futboll i cili deri më 11 korrik do të zhvillohet në kontinentin afrikan.

Ceremonia e hapjes se Boterorit Afrike e Jugut 2010 (FOTOGALERI)

Albeu.com - 11.06.2010

Dhjetëra mijëra tifozë në stadiumin Soccer City në Johanesburg dhe miliarda sportdashës të tjerë nga televizioni dhe interneti, përcollën ceremoninë e hapjes së Botërorit të 19-të me rradhë, Afrika e Jugut ...

Meksika dhe Afrika e Jugut ndahen në barazim

Top Channel - 11.06.2010

Përfundon në barazim 1-1 ndeshja e parë e Botërorit 2010 mes vendasve të Afrikës së Jugut dhe Meksikës, e vlefshme për Grupin A ku bëjnë pjesë edhe Franca e Uruguaji.

Afrika e Jugut barazon me Meksiken (VIDEO-FOTO)

Albeu.com - 11.06.2010

Përfundon pa fitues ndeshja e parë e Botërorit Afrika e Jugut 2010. Afrika e Jugut nuk arriti të mposht Meksikën, edhe pse e para kaloii në epërsi.

Botërori 2010: Afrika J.- Meksika 1:1 – VIDEO

Shqipmedia - 11.06.2010

Ndeshja e cila shënoi hapjen e Botërorit 2010, ndërmjet Afrikës së Jugut dhe Meksikës në kuadër të Grupit A, ka përfunduar pa fitues, me rezultat 1:1….

Remi, ndeshja e parë Afrikë e Jugut-Meksikë

Ina - 11.06.2010

Ndeshja e parë e këtij Botërori është mbyllur me barazim. Goli i pare është shënuar nga Tshabalala në minutën e 55-të të pjesës së dytë, qe ka çuar në avantazh ekipin afrikan.

Nis Botërori, Afrike e Jugut-Meksike përfundon barazim

24 orë - 11.06.2010

Në Johanesbug të Afrikës së Jugut u zhvillua ceremonia e hapjes së Botërorit të 19-të të futbollit. Një spektakël ngjyrash e animacionesh ka shoqëruar ceremoninë, ndërsa mungesa e madhe ishte presidenti i parë me ngjyrë i Afrikës së Jugut, ...

FOTO: Hapje solemne e Botërorit Afrikë e Jugut 2010

Shqipmedia - 11.06.2010

Ka startuar në mënyrë spektakolare kampionati botëror Afrikë e Jugut 2010 i 19-ti në histori, me një ceremoni madhështore në stadiumin kryesorë Elis Park të Johanesburgut.

Grupi A: Meksika dhe Afrika e Jugut ndahen në barazim

Alsat - 11.06.2010

Siphiwe Tshabalala - e shënoi golin e parë në KB "Afrika e Jugut 2010" Afrika e Jugut - Meksiko 1:1 (0:0) Shënues:Tshabalala (55’) Afrika dhe Marquez (79’) Meksika. Gjyqtarë: Irmatov. Stadiumi: socer city Shikues: 84.000.

Nis botërori "Afrika e Jugut 2010”

Koha.net - 11.06.2010

Johannesburg, 11 qershor - Tingujt e trumbetave "vuvuzela" janë dëgjuar dhe flamujt kanë valuar me krenari në Afrikë të Jugut në prag të Botërorit të parë në Kontinentin e Afrikës, që afrikanët shpresojnë ta shfrytëzojnë për ndryshim të ...

Festë e spektakël, nis sot Kupa e Botës në Afrikë

BalkanWeb - 11.06.2010

SOVETO- Festa në Afrikën e Jugut për Botërorin e futbollit ka nisur që të enjten në mbrëmje me koncertin e madh të Shakirës dhe Blek Eyed Peas. Një turmë prej 30 mijë vetash e gjitha në delir ndoqi spektaklin e ofruar në stadiumin e ...

Mbi një milion jugafrikanë kërcënojnë me grevë

Koha.net - 11.06.2010

Johannesburg, 11 qershor - Unionet që përfaqësojnë më shumë se një milion punëtorë shtetërorë në Afrikë të Jugut kanë kërcënuar të enjten me grevë gjatë Kampionatit Botëror. Por, Qeveria jugafrikane nuk sheh arsye për panik.

Sot ndeshja e parë e botërorit

Botasot - 11.06.2010

Ballafaqimi i parë i botërorit nis sot (në orën 16.00) në mes Afrikës së Jugut dhe Meksikës, ndeshje e cila zhvillohet në stadiumin e Jahannesburgut, që ka kapacitetin 91.000 ulëse.

Botërori, Afrikë e Jugut-Meksikë dhe Francë-Uruguaj

BalkanWeb - 11.06.2010

JOHANESBURG- Kupa e Botës do të startojë me ndeshjen mes Afrikës së Jugut dhe Meksikës, e cila do të zhvillohet në orën 16.00 në stadiumin Soçer City të Johanesburgut.

Grupi A, afrikanojugorët kërkojnë fitoren në ndeshjen e parë

Yll Press - 11.06.2010

Asnjë vend mikpritës nuk e ka humbur ndeshjen e tij hapëse në finalet e Botërorit. Meksikanët kanë pasur nderin të hapin kompeticionin edhe në katër raste të mëparshme (1930, 1950, 1958 dhe 1970) dhe kanë dështuar në fitimin e këtyre ...

Gati starti, të gjithë me sytë nga "Afrika e Jugut"

Yll Press - 11.06.2010

Kampionati botëror i futbollit "Afrika e Jugut 2010" do të startojë sot në orën 14:00 me ceremoninë e hapjes. Më pas vendasit do të luajnë ndeshjen e parë të Botërorit ndaj Meksikës në orën 16:00.

Afrika u hap për botën

Botasot - 11.06.2010

Artisti më i njohur që u paraqit në skenë në këtë ceremoni ishte Ar Keli, këngëtari i njohur amerikan, fitues i çmimit Gremi, kurse yje të tjera të muzikës afrikane dhe valltarë të shumtë e bënë këtë ceremoni spektakël të vërtetë.

Nisi Botërori i 19-të “Afrika 2010’

Koha.net - 11.06.2010

Johanesburg, 11 qershor - Në Johanesburg të Afrikës së Jugut i është dhënë starti Botërorit të 19-të të futbollit, me ceremoninë hapëse prej më shumë se gjysmë ore.

Afrika e Jugut-Meksika 1:1

Botasot - 11.06.2010

Afrika e Jugut udhëheq me rezultat 1:0 kundër Meksikës. Shënues Tshabalala në minutën e 55-të.Në minutën e 78-të nga një pozitë e mirë Martez barazoi shifrat 1:1. Ndeshja pëtfundoi baras 1:1 në kuadër të grupit A.

Afrika e Jugut – Meksika 1:1

Koha.net - 11.06.2010

Në ndeshjen e parë të Kampionatit Botëror, përfaqësuesja vendase Afrika e Jugut luajti baras me përfaqësuesen e Meksikës 1:1. Avancuan vendësit me golin e Tshabalala në minutën 55 të ndeshjes, kurse golin e barazimit për Meksikën e shënoi ...

Grupi A: Meksika dhe Afrika e Jugut ndahen në barazim

Botasot - 11.06.2010

Përfundon në barazim 1-1 ndeshja e parë e Botërorit 2010 mes vendasve të Afrikës së Jugut dhe Meksikës, e vlefshme për Grupin A ku bëjnë pjesë edhe Franca e Uruguaji.

Grupi A, Meksika dhe Afrika e Jugut ndahen në barazim

Yll Press - 11.06.2010

Takimi i zhvilluar në “Soccer Stadium” të Johanesburgut është dominuar nga Meksika gjatë gjithë 90 minutave por të parët kaluan në avantazh afrikanët pas një kundërsulmi të finalizuar nga Tshabalala në minutën e 10-të të pjesës së dytë.

Dita e parë e Botërorit 2010, Afrika e Jugut barazim me Meksikën

VOA - 11.06.2010

Vendi organizator i Kampinatit Botëror të Futbollit, Afrika e Jugut, e përfundoi ndeshjen e parë të kampionati përballë Meksikës me rezultatin 1-1, në ndeshjen e parë të regjistruar në tokën jugafrikane.

Botërori 2010, mbyllet pa gola Francë-Uruguaj

BalkanWeb - 11.06.2010

JOHANESBURG- Ora 22:30- Përfundon pa gola Francë-Uruguaji Ndeshja e dytë e Botërorit 2010 e zhvilluar në “Soçer Stadium” në Johanesburg ka përfunduar me porta të paprekura.

Festë e çmendur e tifozëve, Afrika e Jugut është gati

24 orë - 10.06.2010

Afrika e Jugut është gati për të pritur turneun më të rëndësishëm futbollistik, teksa të premten në stadiumin e Johanesburgut Soçer City, do të zhvillohet ceremonia e hapjes së Botërorit të ...

Komentet tuaj për Botërorin 2010

24 orë - 10.06.2010

Cilin ekip mbështesni në Botërorin e Afrikës së Jugut 2010 dhe cili mendoni se do të jetë ...

Barça, më e ‘populluara’ në Botëror

Alsat - 10.06.2010

Barcelona me më shumë futbollistë në Afrikën e Jugut Barcelona është ekipi më i ‘populluar’ nga futbollistët në Botërorin 2010. Kampioni i Spanjës, në Afrikën e Jugut përfaqësohet nga 14 futbollistë, prej tyre plot 8 do të luajnë për ...

Zvicra erdhi në Afrikën e Jugut

Alsat - 10.06.2010

Frei nuk do të luan në botëror për shkak të lëndimit Zvicra është përfaqësuesja e parafundit që erdhi në Afrikën e Jugut, ndërsa skuadra e vetme që ende nuk ka udhëtuar për në botëror është Spanja.

Nesër fillon kb “Afrika E Jugut 2010”

Alsat - 10.06.2010

Fillon festa nëpër rrugët e Johanesburgut Nesër edhe zyrtarisht fillon kampionati i 19-të Botëror i futbollit “Afrika e Jugut 2010”. Në këtë kompeticion do të marrin pjesë gjithsej 32 përfaqësuese të ndara në tetë grupe.

30 milionë dollarë për kampionët e Botërorit 2010

Top Channel - 10.06.2010

Aktiviteti që do të nisë nesër në Afrikën e Jugut do të jetë Botërori më i pasur i të gjitha kohërave. Ky është një tjetër konfirmim se futbolli nuk e ndjen aspak krizën financiare.

Afrika e Jugut e Meksika, gati për ndeshjen hapëse

24 orë - 10.06.2010

Afrika e Jugut-Meksikë është ndeshja e parë e kampionatit botëror që starton të premten. Dy skuadrat janë gati për të zbritur në fushën e lojës, ndërsa sfida do të jetë nën sytë e gjithë botës, pasi do të shënojë startin e një evenimentin ...

Punëtorët shfrytëzojnë Botërorin për të rritur pagat

Koha.net - 10.06.2010

Johannesburg, 10 qershor - Shoqatat e ndryshme të punëtorëve në Afrikë të Jugut po shfrytëzojnë organizimin e Kampionatit Botëror të futbollit si mjet për të bërë presion për rritje të pagave në kompanitë e tyre dhe ky shantazh mund të ...

Në Meksikë edhe Krishti luan futboll

Telegrafi - 10.06.2010

Sa larg mund të shkojë çmenduria e futbollit dëshmon edhe kjo fotografi e bërë në kishën e Shën Gabrielit në qytetin Ciudad të Meksikës. Në prag të fillimit të Kampionatit Botëror të Futbollit në Afrikën e Jugut, i cili mbahet prej 11 ...

Nesër fillon Botërori 2010

Yll Press - 10.06.2010

Vendi organizator, Afrika e Jugut dhe ekipet pjesëmarrëse janë gati për të filluar ndeshjet. Nesër fillon spektakli i skenës më të madhe të futbollit që do të grumbullojë për një muaj rresht me miliona shikues para ekraneve televizive.

Afrika e Jugut e Meksika, gati për ndeshjen hapëse

BalkanWeb - 10.06.2010

JOHANESBURG- Botërori i 19-të i futbollit do të startojë të premten në orën 16.00 me ndeshjen e parë, atë mes Afrikës së Jugut dhe Meksikës. Pritësit e turneut do të luajnë përpara tifozëve të tyre, në një atmosferë tejet elektrizuese në ...

Kampionët e Botërorit 2010 do të përfitojnë 30 milionë dollarë

Koha.net - 10.06.2010

Johanesburg, 10 qershor - Aktiviteti që do të nisë nesër në Afrikën e Jugut do të jetë Botërori më i pasur i të gjitha kohërave. Ky është një tjetër konfirmim se futbolli nuk e ndjen aspak krizën financiare.

Amerika dhe Botërori 2010 në Afrikën e Jugut

VOA - 10.06.2010

Botërori 2010 është gati për të filluar në Afrikën e Jugut. 32 ekipe nga e gjithë bota do të fillojnë të premten ndeshjet për titullin e madh. Shumë amerikanë do të jenë atje për të parë ndedhjet dhe miliona të tjerë do t’i ndjekin ato në ...

Pak fjalë për vendin organizator i Botërorit

Botasot - 10.06.2010

Historia ekipit të futbollit të Afrikës së Jugut, është e ngjashme me atë të vendit, dhe ka qenë shumë e influencuar nga sistemi i aparteidit. Dallimi racial në vend ishte aq i madh sa FIFA kishte bërë përpjekje të panumërta për të ...

Kampionati Botëror 2010 në shifra

Botasot - 10.06.2010

Kampionati Botëror “Afrika e Jugut 2010”, i 19-ti i organizuar nga Federata Ndërkombëtare e Futbollit (FIFA), pritet të jetë një nga garat më të hapura në historinë e Kupës së Botës.

Speciale/ “Afrika e Jugut 2010”, botërori i fituesve

Yll Press - 10.06.2010

- Botërori “Afrika e Jugut 2010″, nisur edhe nga pjesëmarrëset, do të jetë botërori më ambicioz i të gjitha kohërave, pasi do të marrin pjesë të gjitha skuadrat që e kanë fituar në tërësi 19 herë titullin.

Afrika e Jugut 2010, kush mund të jenë vendimtarët

Shekulli - 09.06.2010

Në Afrikën e Jugut mund të ketë vend edhe për "outsider". Botërori 2010 fsheh futbollistë si Milito, Villa, Luis Fabiano, Forlan, Van Persie e Eto'o, që gjithmonë janë të gatshëm të shpërthejnë.

FIFA, 30 milionë dollarë për fituesin

Gazeta Start - 09.06.2010

Prveç kënaqësisë që të jep triumfi në Kupën e Botës, kombëtarja fituese në Afrikën e Jugut do të përfitojë një shumë të majme parash nga FIFA. Institucioni drejtues i futbollit botëror do të shpërndajë gjithsej 420 milionë dollarë ...

Italia dhe kameruni arritën në Afrikën E Jugut

Alsat - 09.06.2010

Italia arriti në Johanesburg Kampionët aktual botëror në futboll, Italia është përfaqësuesja e radhës që ka arritur në Afrikën e Jugut. Trajneri i kombëtares italiane, Marçelo Lipi me vete ka marrë 23 futbollistët që sipas tij janë të ...

Fituesi i Botërorit 2010 përfiton 30 milion dollarë

Shqipmedia - 09.06.2010

FIFA do të shpërndajë gjithsej 420 milionë dollarë për skuadrat pjesëmarrëse në Botërorin e Afrikës së Jugut, 30 milionë prej të cilave do t’i shkojnë fituesit të Kupës së Botës.

Afrika e Jugut: Italia ka zbritur ne token afrikane

Albeu.com - 09.06.2010

Skuadra kampione e botes, Italia ka zbritur sot në mëngjes në Johanesburg për të filluar botërorin e saj afrikan. Pasdite pritet të zhvillohet stërvitja e parë për ekipin e trajnuar nga Marcello Lippi.

Eto’o shpreson në harmoni

Lajmetsot - 09.06.2010

Kapiteni i Kamerunit, Samuel Eto’o i ka thënë të përditshmes angleze, The Guardian se ky kampionat botëror mund të ndihmojë në eliminimin e racizmit nga futbolli evropian.

Roli i lartësisë mbidetare

Lajmetsot - 09.06.2010

Ndikim në rezultatin e ndeshjeve në Kampionatin botëror në Afrikën e Jugut, përveç lojës së futbollistëve, gabimeve të tyre dhe vendimeve të gjyqtarëve, do të ketë edhe lartësia mbidetare.

Shaqiri në mesin e yjeve që pritet të shpërthejnë

Koha.net - 09.06.2010

Bernë, 9 qershor - Kur kanë mbetur edhe pak orë për të nisur ngjarja më e madhe sportive në botë, të gjithë diskutojnë se cili do të jetë ekipi që do të fitojë këtë botëror, apo cili nga yjet si Lionel Messi, Cristiano Ronaldo, Leite Kaka, ...

Pështjellim i madh në Grupin A

Koha.net - 09.06.2010

Johannesburg, 9 qershor – Përparimi i madh i Afrikës së Jugut në gjashtë muaj e fundit, vetëbesimi i madh i ekipit të ri të Meksikës, çoroditja e ekipit të Francës, dhe kur gjithë kësaj i shtohet një Uruguai i paparashikueshëm, atëherë ...

Rruga e vështirë e Eto'os deri në Afrikë të Jugut

Koha.net - 09.06.2010

Johannesburg, 9 qershor - "Është e pabesueshme", ka thënë sulmuesi i Kamerunit, Samuel Eto'o, me të mbërritur në Afrikën e Jugut, ku do të zhvillohet Kampionati Botëror.

Pështjellim i madh në Grupin A

Lajmetsot - 09.06.2010

Përparimi i madh i Afrikës së Jugut në gjashtë muaj e fundit, vetëbesimi i madh i ekipit të ri të Meksikës, çoroditja e ekipit të Francës, dhe kur gjithë kësaj i shtohet një Uruguai i paparashikueshëm, atëherë Grupi A bëhet më interesanti ...

57 vite në pritje të Holandës

Telegrafi - 09.06.2010

85-vjeçari që jeton dhe vepron prej vitit 1953 në Afrikën e Jugut, Koos Kron, mezi pret të shohë në fushën e lojës kombëtaren e tij, Holandën, gjë për të cilën thotë të ketë pritur 57 vjet.

Dhjetë huliganë argjentinas nuk lejohen në Afrikë të Jugut

Koha.net - 08.06.2010

Johanesburg, 8 qershor - Dhjetë huliganë argjentinas të grupit "Barra Bravas" nuk janë lejuar të hynin në Afrikën e Jugut për të përcjellë Botërorin. Ata janë kthyer në Buenos-Aires përsëri, ka njoftuar të hënën AP-ja.

Spanja do të fitojë Kupën e Botës në Botërorin Afrika e Jugut 2010

Yll Press - 08.06.2010

Të paktën 74 ekonomistë me famë ndërkombëtare parashikojnë se Spanja do të fitojë Kupën e Botës në Botërorin Afrika e Jugut 2010 sipas një sondazhi të realizuar nga agjencia e lajmeve "Reuters".

Frikë në Kupën e Botës

Yll Press - 08.06.2010

FIFA ka hequr përgjegjësinë nga vetja, duke bërë të ditur se takimi i luajtur në stadiumin "Makhulong" të Tembisas nuk ka asnjë lidhje me mënyrën si është organizuar aktiviteti në Afrikën e Jugut.

Kampionati Botëror, burim krenarie për Afrikën e Jugut

VOA - 08.06.2010

Rruga drejt Kampionatit të Parë Botëror që zhvillohet në Afrikë ka qenë e mbushur me peripeci e sfida për vendin organizator, Afrikën e Jugut. Për këtë vend me 45 milionë banorë, ky aktivitet është burim i madh krenarie.

Eto’o: Afrika gati ta fitojë Botërorin

Telegrafi - 08.06.2010

Sulmuesi i Kamerunit, Samuel Eto’o, i ka thënë shtypit se ai beson që përfaqësueset afrikane janë të gatshme t’i bashkohen elitës së futbollit botëror, ashtu që mund ta fitojnë Kampionatin e sivjetmë Botëror.

Afrika e Jugut gati për Botërorin 2010

24 orë - 07.06.2010

Do të jenë 44 mijë policët, që do të kenë për detyrë të ruajnë sigurinë e Botërorit, me 39 helikopterë dhe 55 mijë policë të tjerë në gatishmëri. Dhjetë stadiumet janë gati.

Afrika e Jugut, gati për Botërorin 2010

Yll Press - 07.06.2010

Askush nuk do ta prishë Botërorin", ka bërë të ditur ministri i policisë, Mtetua. Dhe në fakt, kur kanë mbetur edhe 4 ditë nga fillimi i kampionatit botëror, gjithçka po ecën në rrugën e duhur, teksa Afrika e Jugut duket se është gati për ...

Afrika e Jugut gati për Botërorin 2010

BalkanWeb - 07.06.2010

TIRANË- Në rrugën midis aeroportit dhe qytetit, komunat e zeza të Kejp Taunit i shmangen me shpejtësi syrit të vizitorëve të huaj. Aty jetojnë një milionë e gjysëm njerëz dhe shumë kanë menduar se, nëse do të kishte patur probleme për ...

Afrika e Jugut e gatshme për Botërorin 2010

Koha.net - 07.06.2010

Pretoria, 7 qershor - Afrika e Jugut është deklaruar e gatshme për të organizuar Kampionatin Botëror, të parin në kontinentin e Afrikës. Këtë e ka thënë presidenti i Afrikës së Jugut, Jacob Zuma, në një konferencë për media në Pretoria.