TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

KKSHA: Parlamenti Shqiptar të miratojë heqjen e imunitetit

Lajmeshqip - 12.08.2012

SHBA – Këshilli Kombëtar Shqiptaro – Amerikan (NAAC) ka bërë thirrje që Parlamenti i Shqipërisë të miratojë ndryshimet kushtetuese për heqjen e imunitetit të deputetëve dhe zyrtarëve të lartë.

Imuniteti, çështje e rëndësisë së veçantë për referendum

Botasot - 12.08.2012

Rrethet viciozë që krijohen në politikë ose vendimmarrje të rëndësishme ligjore për shkak të kontradiktave ndërmjet forcave politike mund të zgjidhen vetëm me referendum popullor.

Alibeaj: Referendumi për imunitetin, akt normativ, jo konsensus

BalkanWeb - 12.08.2012

TIRANE - Deputeti i PD-së, Enkelejd Alibeaj pretendoi dje se në referendum popullor për çështjen e imunitetit mund të dërgohet një draft që nuk prek Kushtetutën.

Referendumi për imunitetin në mars, PD: Akt normativ, nuk duhet konsensus

Gazeta Republika - 12.08.2012

Referendumi për imunitetin mund të bëhet brenda marsit të vitit të ardhshëm. Mundësitë për ta zhvilluar atë ekzistojnë. Kështu shprehet deputeti demokrat Enkelejd Alibeaj.

Lobi shqiptar në SHBA: Hiqni imunitetin për hir të integrimit

Gazeta Republika - 12.08.2012

“Statusi në 100 vjetorin e Pavarësisë, mundësi unike” Lobi shqiptar në SHBA i bën thirrje politikës shqiptare të votojë heqjen e imunitetit për hir të integrimit të vendit.

PD: Rama nuk do heqjen e imunitetit, PS këron të pengojë referendumin

Gazeta Republika - 12.08.2012

Partia Demokratike deklaron se kreu socialist Edi Rama nuk do heqjen e imunitetit dhe se opozita po përpiqet për pengimin e referendumit popullor.

PD: PS mbron 50 milionë USD të Abazit me imunitetin

Panorama - 12.08.2012

Partia Demokratike u është kundërpërgjigjur deklaratave të Pandeli Majkos për imunitetin duke akuzuar se përmes imunitetit po mbrohen pasuritë e miliarderëve të PS.

Referendumi në mars, PD: Akt normativ, s´duhet konsensus

Gazeta Start - 11.08.2012

Tiranë - Referendumi për imunitetin mund të bëhet brenda marsit të vitit të ardhshëm. Mundësitë për ta zhvilluar atë ekzistojnë. Kështu shprehet deputeti demokrat Enkelejd Alibeaj.

Përralla me imunitetet dhe lista e punëve të integrimit

Shekulli - 11.08.2012

Yllka Lamçe Komisioni Europian u referohet akoma atyre kritereve, dhe ndoshta, parë në realitetin e përditshëm, vlerësimi i pritshëm në tetor 2012 nuk do të jetë aq larg atij të 2010-s I mbijetuam 6 gushtit, atij të tmerrshmit, datës ...

Referendumi për imunitetin, Alibeaj: Ka ende kohë për kompromis

Albeu.com - 11.08.2012

Referendumi për imunitetin, Alibeaj: Ka ende kohë për kompromis Shtatori mund të jetë një mundësi e dytë që klasa politike pritet ta shfrytëzojë për rikthimin në Parlament të ndryshimeve kushtetuese për heqjen e imunitetit të zyrtarëve të ...

KKSHA: Parlamenti Shqiptar të miratojë heqjen e imunitetit

Ina - 11.08.2012

Këshilli Kombëtar Shqiptaro – Amerikan (NAAC) ka bërë thirrje që Parlamenti i Shqipërisë të miratojë ndryshimet kushtetuese për heqjen e imunitetit të deputetëve dhe zyrtarëve të lartë.

PD: Klubi i miliarderëve të PS, deputeti Abazi me pasuri 50 milion USD

LajmiFundit - 11.08.2012

TIRANE—Partia Demokratike deklaroi sot në një komunikim me median se pas bllokimin në Parlament të heqjes së imunitetit më dt. 6 gusht dhe bllokimit të statusit të vendit kandidat për antar në Bashkimin Europian, z.

PD: PS po mbron pasuritë e Sadri Abazit

Top Channel - 11.08.2012

Partia Demokratike i është kundërpërgjigjur sërish asaj Socialiste lidhur me referendumin për heqjen e imunitetit të deputetëve. Në një konferencë për shtyp të mbajtur pasditen e së shtunës, zëdhënësja e PD rideklaroi se, qëndrimi i PS ...

PD: PS, në panik nga referendumi

Gazeta Republika - 11.08.2012

“Referendumi, e drejtë e sanksionuar në nenin 150 të Kushtetutës” Partia Demokratike ka deklaruar se e drejta për referendumin popullor për heqjen e imunitetit është e drejtë kushtetuese dhe se çdo përpjekje për bllokim është e dështuar.

Referendumi për imunitetin, Alibeaj: Ka ende kohë për kompromis

Ora news - 11.08.2012

Shtatori mund të jetë një mundësi e dytë që klasa politike pritet ta shfrytëzojë për rikthimin në Parlament të ndryshimeve kushtetuese për heqjen e imunitetit të zyrtarëve të lartë.

Referendumi për imunitetin, Ibrahimi: Kërkon 2/3 e votave

Ora news - 11.08.2012

Referendumi popullor për ndryshimet kushtetuese për heqjen e imunitetit të zyrtarëve duhet të kalojë domosdoshmërisht për votim të cilësuar në Parlament.

Referendumi, PD: PS e tmerruar, por se ndal dot verdiktin e qytetarit

BalkanWeb - 11.08.2012

TIRANË- Partia Demokratike ngre akuza ndaj Partisë Socialiste se do të bllokojë referendumin popullor për heqjen e imunitetit. Nëpërmjet një deklarate për mediat, zëdhënësja e PD-së, Silvi Bardhi, deklaron se PS po dhunon edhe kushtetutën ...

PD: PS kërkon imunitetin për të mbrojtur miliarderët e saj

Botasot - 11.08.2012

“Asgjë s’do e pengojë verdiktin e qytetarëve për një Shqipëri pa imunitet” “Asnjë kërcënim i zotit Rama dhe miliarderëve të Partisë Socialiste nuk do të mund të pengojë verdiktin e qytetarëve për një Shqipëri pa imunitet dhe pa zyrtarë që ...

PD: S'lejojmë referendum për 4 çështjet kushtetuese

Shekulli - 10.08.2012

PS-ja dhe lideri i saj po kërcënojnë se do të bllokojnë referendumin për heqjen e imunitetit TIRANË - Partia Demokratike ka reaguar përsëri lidhur me çështjen e heqjes së imunitetit.

PD: PS në panik nga të dhënat për pasuritë

Gazeta Start - 10.08.2012

Tiranë - Partia Demokratike u shpreh sot, se "vendimi i mazhorancës për thirrjen e referendumit popullor për heqjen e imunitetit, pasi z.Rama nuk lejoi më datë 6 gusht deputetët socialistë të votonin rrëzimin e murit të korrupsionit dhe ...

Pse është keq të barazosh opozitën me pushtetin

Top Channel - 10.08.2012

ANDREA STEFANI - Rreth 8 vjet qeverisje haptazi të korruptuar të qeverisë “Berisha” kanë nisur të dalin gjithnjë e më shumë zëra që pretendojnë se opozita është po aq e keqe sa pushteti.

PD: Rama në panik nga referendumi për imunitetin, milionerët e PS fshehin pasurinë

LajmiFundit - 10.08.2012

Partia Demokratike tërhoqi vëmendjen e debatit politik të ditës tek referendumi për heqjen e imunitetit me anë të një deklarate të zëdhënëses Silvi Bardhi.

PD: Heqja e imunitetit, kërcënim për miliarderët e PS

Albeu.com - 10.08.2012

PD: Heqja e imunitetit, kërcënim për miliarderët e PS Silvi Bardhi Partia Demokratike i është kthyer sërish cështjes së imunitetit duke deklaruar se Partia Socialiste dhe lideri i saj po kërcënojnë se do të bllokojnë referendumin për ...

PD: PS bllokon referendumin

Top Channel - 10.08.2012

Partia Demokratike thotë se refuzimi i Partisë Socialiste për të votuar kufizimin e imunitetit dhe përpjekjet e opozitës për të bllokuar thirrjen e referendumit ka në themel fshehjen nëpërmjet imunitetit të pasurive të paligjshme të një ...

Imuniteti, PD: Heqja, kërcënim për miliarderët e PS

Ora news - 10.08.2012

Partia Demokratike ka reaguar edhe sot lidhur me çështjen e heqjes së imunitetit. Zëdhënësja e kësaj partie, Silvi Bardhi, në një deklaratë për shtyp tha se PS dhe lideri i saj po kërcënojnë se do të bllokojnë referendumin për heqjen e ...

Referendumi për imunitetin, PD: Rama në panik

Panorama - 10.08.2012

TIRANE- Partia Demokratike ka deklaruar sot se eshte e vendosur per referendumin per imunitetin, duke i kujtuar PS-se, se c’do mase bllokuese e saj do u kujtoje shqiptareve betejën e Don Kishotit me mullinjtë e erës.

PD: Çdo përpjekje për bllokimin e referendumit, është e dështuar

BalkanWeb - 10.08.2012

TIRANË - Partia Demokratike u shpreh sot, me anë të një deklarate për shtyp, se "vendimi i mazhorancës për thirrjen e referendumit popullor për heqjen e imunitetit, pasi Rama nuk lejoi më datë 6 gusht deputetët socialistë të votonin ...

PD: PS-ja me imunitetin fsheh pasuritë e paligjshme

Koha.net - 10.08.2012

Tiranë, 10 gusht - Partia Demokratike thotë se refuzimi i Partisë Socialiste për të votuar kufizimin e imunitetit dhe përpjekjet e opozitës për të bllokuar thirrjen e referendumit ka në themel fshehjen nëpërmjet imunitetit të pasurive të ...

Hysi: Berisha s’ka vota për referendum, të bëjmë reformat

Gazeta Start - 09.08.2012

Tiranë – Partia Socialiste, theksoi sot se referendumi është i panevojshëm, në një kohë që kjo parti ka dhënë konsensusin për çështjen e heqjes së imunitetit.

Hysi: PS, pro heqjes së imunitetit, nëse ndryshohen 4 pika

Shekulli - 09.08.2012

Partia Socialiste ka rënë dakord për heqjen e imunitetit, nëse ndryshohen edhe 4 çështjet e tjera të Kushtetutës. TIRANË - Në një deklaratë për mediat, deputetja e Partisë Socialiste, Vasilika Hysi, përsëriti edhe njëherë qëndrimin e ...

Imuniteti, PS: Berisha nuk e njeh Kushtetutën

Albeu.com - 09.08.2012

Imuniteti, PS: Berisha nuk e njeh Kushtetutën Partia Socialiste ka reaguar erish sot per ceshtjen e referendumit per heqjen e imunitetit. Në një deklarate per mediat, deputetja e PS-se, Vasilika Hysi ka theksuar se referendumi behet per ...

PS, Hysi: Opozita pro referendumit, të pyeten qytetarët për “president nga populli”

LajmiFundit - 09.08.2012

Partia Socialiste theksoi sot se maxhoranca do të ketë nevojë për konsensusin e opozitës edhe nëse do të bëjë referendum për heqjen e imunitetit.

Mos i fal këta sojsëzë, o Zot!

24 orë - 09.08.2012

Nuk vlejnë fjalët “demagog, gënjeshtar, hipokrit …” për të portretizuar deputetët në seancën e fun-dit kundër imunitetit, por në të vërtetë pro imunitetit (pandëshkueshmërisë së tyre).

Hysi: Në referendum paketa e PS

Top Channel - 09.08.2012

“Berisha harron se të çosh një çështje për referendum, kur bëhet fjalë për ndryshime kushtetuese, duhet të vendosë Kuvendi, me 2/3 e votave të të gjithë anëtarëve”.

PS, Hysi: Jemi në një mendje, s'ka arsye për referendum

BalkanWeb - 09.08.2012

TIRANE- Deputetja socialiste, Vasilika Hysi, nënkryetare e grupit parlamentar të PS-së sqaroi dje se referendumi për heqjen e imunitetit është i pamundur të zhvillohet në kushtet që e ka hedhur si opsion kryeministri Sali Berisha.

Heqja e imunitetit, Halimi: Qytetarët e duan, Rama jo

Botasot - 09.08.2012

Qytetarët shqiptarë e duan heqjen e imunitetit, por kreu i socialistëve, Edi Rama po bën gjueti shtrigash, duke u kthyer në një pengesë serioze për këtë cështje.

Heqja e imunitetit, Halimi: Qytetarët e duan, Rama jo

Ora news - 09.08.2012

Qytetarët shqiptarë e duan heqjen e imunitetit, por kreu i socialistëve, Edi Rama po bën gjueti shtrigash, duke u kthyer në një pengesë serioze për këtë cështje.

Referendumi për imunitetin, PS: Nuk kalon pa votat tona

Ora news - 09.08.2012

Partia Socialiste i ka kujtuar dhe njëherë mazhorancës se nuk mund të shkojmë në referendum për heqjen e imunitetit pa votat e opozitës. Në një deklaratë për mediat, deputetja e PS Vasilika Hysi, deklaroi se mazhoranca dhe Kryeministri ...

Imuniteti, Hysi: Referendumi kërkon 2/3 e votave

Panorama - 09.08.2012

TIRANE- Partia Socialiste ka reaguars erish sot per ceshtjen e referendumit per heqjen e imunitetit, deklaruar pak dite me pare nga kreu i qeverise, Sali Berisha.

Hysi: Në referendum popullor për 4 çështje, jo vetëm për imunitetin

Gazeta Republika - 09.08.2012

Partia Socialiste ka reguar sërish ditën e sotme për referendumin popullor për heqjen e imunitetit, duke deklaruar se nuk mund të shkohet pa votat e opozitës dhe rikujtoi qëndrimin e PS-së, që nëse shkohet në referendum kjo do të bëhet me ...

Kërkesa e PD për referendum, jo për ndryshime kushtetuese

Panorama - 09.08.2012

Maxhoranca do të ndërmarrë nismën e saj për referendum duke mos e trajtuar heqjen e imunitetit si rishikim të Kushtetutës. Zëdhënësja e Partisë Demokratike, Silvi Bardhi, gjatë një konference për shtyp, tha dje se selia blu dhe aleatët e ...

Kodheli: Më 6 gusht dështoi plani e Berishës

Panorama - 09.08.2012

Partia Socialiste e cilësoi të dështuar përpjekjen e Kryeministrit për të nënshtruar Drejtësinë. “Ditën e hënë, plani i Sali Berishës për të mbajtur të gjunjëzuar Drejtësinë në këmbim të heqjes së imunitetit, dështoi.

Hysi: Referendum për zgjedhjen e presidentit, kryeprokurores e gjyqtarëve

BalkanWeb - 09.08.2012

TIRANË- Deputetja e Partisë Socialiste, Vasilika Hysi në një deklaratë për mediat deklaroi se PS ka mjaft çështje të tjera të rëndësishme që presin të diskutohen në kuadër të procesit të integrimi në BE, si reformat në drejtësi, çështja e ...

Referendumi, PS: Kryeministri do të mbulojë dështimet

Shekulli - 08.08.2012

TIRANË - Partia Socialiste e ka quajtur referendumin, propagandë të qeverisë për mbulimin e dështimeve të saj. Në një deklaratë për mediat, deputetja e kësaj partie, Mimi Kodheli, deklaroi dhe njëherë se PS-ja është pro mbajtjes së këtij ...

PD: Pasi bllokoi imunitetin, Rama kushte për referendumin

Gazeta Start - 08.08.2012

Tiranë – “Pas bllokimit të heqjes së imunitetit, kreu i PS-së Edi Rama kërkon të kushtëzojë edhe referendumin”, theksoi sot Partia Demokratike. “Tre ditë më parë, Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama me moton: jemi për heqjen e ...

PD: "Ideja e PS-së për të bërë edhe ajo referendum, është qesharake"

Shekulli - 08.08.2012

Partia Demokratike është shprehur e vendosur për ta bërë referendumin, i ligjshëm sipas Kushtetutës, ndërsa i duket qesharake ideja e PS-së për të bërë edhe ajo një referendum.

Berisha: 'Referendum për imunitetin'

Idividi - 08.08.2012

Tiranë, 7 gusht 2012 (MIA) - Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha në mbledhjen e sotme të qeverisë ka përsëritur vendosmërinë për mbajten e një referendum popullor për heqjen e imunitetit.

PS, Kodheli: Të përfshihen në referendum plehrat dhe kufiri detar

LajmiFundit - 08.08.2012

PS përsërit kërkesën që në referendumin për cështjen e imunitetit të përfshihen prozozimet e saj për një drejtësi të pavarur, për çështjen e importit të plehrave, si dhe për çështjen e hapësirës detare.

PS: Referendum për 4 pikat, siguria e vendit në rrezik

Albeu.com - 08.08.2012

PS: Referendum për 4 pikat, siguria e vendit në rrezik Partia Socialiste ka reaguar edhe sot lidhur me nismën e Kryeministrit Berisha për referendum popullor për heqjen e imunitetit , duke e konsideruar një propagandë të qeverisë për ...

PD: Rama të kërkojë që nesër referendum, bllokimi i imunitetit, politikë mjerane

LajmiFundit - 08.08.2012

Partia Demokratike duket se do të refuzojë kërkesën e opozitës për të përfshirë në referendumin për heqjen e imunitetit edhe cështjet tjera të ngritura nga Paertia Socialiste.

PD: Kërcënimi i PS-së, mjeran dhe qesharak

Top Channel - 08.08.2012

Partia Demokratike e cilëson si kërcënim propozimin e Partisë Socialiste për thirrjen në referendum të qytetarëve shqiptarë që përvec cështjes së imunitetit të japin mendimin e tyre edhe për reformën në drejtësi, çështjen e importit të ...

Imuniteti, PD: Politika të heshtë, të flasin qytetarët

Albeu.com - 08.08.2012

Imuniteti, PD: Politika të heshtë, të flasin qytetarët Silvi Bardhi Partia Demokratike e cilëson si absurde kërkesën e socialistëve për kushtëzimin e referendumit për imunitetin, me referendume për çështje të tjera.

PS: Berishës nuk i intereson integrimi

Top Channel - 08.08.2012

Partia Socialiste e konsideroi sukses dështimin e votimit për kufizimin e imunitetit te zyrtareve te larte dhe gjyqtarëve, pasi sipas opozites, dështoi plani i Sali Berishës për të gjunjëzuar drejtesine.

Berisha gjeti "rrugën" për referendum - Kushtetuta nuk do të shkelet,do të zbatohet Neni 155

Albnow - 08.08.2012

Kreu i qeverisë e ka paramenduar se opozita nuk do të votonte heqjen... e imunitetit ndaj i ka marrë të gjitha masat. Përsa i përket Nenit 177 të Kushtetutës që kërkon 2/3 e votave për referendum,Berishën nuk e shqetëson aspak,pasi ai do ...

PD deklaron se refendumi për heqjen e imunitetit do të thirret - Do shkelet Kushtetuta?

Albnow - 08.08.2012

Nuk ka të sosur shkelja e ligjeve në Shqipëri dhe tashmë pritet që të shkelet edhe... Kushtetuta e vendit,pasi Berisha është i vendosur që të bëjë referendum për heqjen e imunitetit.

PD: Pas bllokimit të imunitetit, Rama kushtëzon edhe referendumin

Lajmeshqip - 08.08.2012

Tiranë – Partia Demokratike reagoi sot, me anë të një deklarate për shtyp, pas qëndrimit të PS-së për referendumin, duke u shprehur se pas bllokimit të heqjes së imunitetit, kreu i PS-së Edi Rama kërkon të kushtëzojë edhe referendumin.

Referendumi i pamundur, Azizaj: Kërkon 2/3 e Parlamentit

Gazeta Republika - 08.08.2012

Mazhoranca nuk mund të bëjë asnjë hap drejt referendumit, pa marrë më parë bekimin e opozitës. Juristi Sokol Azizaj i referohet nenit 177 të Kushtetutës kur thotë se për të çuar imunitetet në kushtetuese e më pas në presidencë, dy ...

LSI, Rama: Referendumi, hap kushtetues

Gazeta Republika - 08.08.2012

Sekretari i Përgjithshëm iLSI-së, Luan Rama, u bëri thirrje dje gjatë një konference për shtyp deputetëve të opozitës të reflektojnë në lidhje e vendimin e tyre për mos votimin e ndryshimeve kushtetuese për heqjen e imuniteteve.

PS: Bashkë me votën për imunitetin, të kërkohet dhe për propozimet e opozitës

Gazeta Republika - 08.08.2012

Partia Socialiste në një deklaratë për shtyp ka reaguar për referendumin popullor për heqjen e imunitetit duke shprehur dakortësinë e saj. Por sipas PS bashkë me votën për kufizimin e imunitetit të futet dhe të kërkohet edhe për propozimet ...

PS: Referendum për 4 pikat, siguria e vendit në rrezik

Ora news - 08.08.2012

Partia Socialiste ka reaguar edhe sot lidhur me nismën e Kryeministrit Berisha për referendum popullor për heqjen e imunitetit, duke e konsideruar një propagandë të qeverisë për mbulimin e dështimeve të saj.

PS: Referendum për 4 pikat, siguria e vendit në rrezik

Botasot - 08.08.2012

Partia Socialiste ka reaguar edhe sot lidhur me nismën e Kryeministrit Berisha për referendum popullor për heqjen e imunitetit, duke e konsideruar një propagandë të qeverisë për mbulimin e dështimeve të saj.

Kodheli: Berisha kapet pas imunitetit, për të mbuluar dështimet

BalkanWeb - 08.08.2012

TIRANE - Partia Socialiste, përmes deputetes Mimi Kodheli ka reaguar sot lidhur me nismën e Kryeministrit Berisha për referendum popullor për heqjen e imunitetit.

Berisha: Platformë për referendumin

Panorama - 08.08.2012

“Referendumi popullor do të mbahet në respekt të plotë të Kushtetutës. Pavarësisht vështirësive, asgjë nuk mund të ndalojë e të pengojë që të dëgjohet zëri i qytetarëve shqiptarë”.

Xhafaj: Referendum edhe për plehrat e kufirin detar

Panorama - 08.08.2012

Rruga e vetme për referendum është që amendimet kushtetuese të miratohen nga Parlamenti me 2/3. Për këtë, maxhorancës i duhen sërish votat e opozitës.

LSI: Referendumi, hap kushtetues

Panorama - 08.08.2012

LSI-ja është pro idesë së referendumit, duke e cilësuar si hap kushtetues. Për këtë forcë politike, konsensusi mes maxhorancës dhe opozitës për heqjen e imunitetit është në favor të interesit të vendit.

Ideja e referendumit dhe çështja e modelit

Panorama - 08.08.2012

MENTOR NAZARKO Mbyllja e seancës parlamentare pa votim dhe me idenë e referendumit popullor për çështjen e imunitetit, meriton njëfarë vëmendjeje për shkak të intensitetit të ngjarjes dhe vëmendjes publike rreth saj.

Referendumi për imunitetin, PD: Do të dëgjohet e respektohet zëri i qytetarëve

Gazeta Republika - 08.08.2012

Partia Demokratike deklaroi se në ditët në vijim do të diskutohet me këshillin konsultativ për të vendosur se cilën rrugë kushtetuese do të vendosë për heqjen e imunitetit.

“Referendum për imunitetin, do flasin qytetarët”

Panorama - 08.08.2012

TIRANE- Partia Demokratike ka deklaruar sot se kushtet e PS-se per referendumin per imunitetin, duke i shtuar te tjera ceshtje jane absurde. Ne nje deklarate per mediat, zedhenesja e PD-se, Silvi Bardhi ka thene se referendumi per ...

Imuniteti, PD: Kushtëzimi i referendumit me çështje të tjera, absurde

BalkanWeb - 08.08.2012

TIRANE - Partia Demokratike e cilëson si absurde kërkesën e socialistëve për kushtëzimin e referendumit për imunitetin, me referendume për çështje të tjera.

Referendumi, PD: Rama kërkon bllokim, do flasin qytetarët

Ora news - 08.08.2012

Është koha që qytetarët të flasin dhe politika të heshtë. Kështu deklaroi zëdhënësja e Partisë Demokratike, Silvi Bardhi, në një deklaratë për mediat.

Referendumi, PD në konsultime për përcaktimin e rrugës kushtetuese

Botasot - 08.08.2012

Partia Demokratike ka ftuar Partinë Socialiste që të ushtrojë të drejtën kushtetuese të referendumit për çdo çështje që e gjykon të rëndësishme.

Debati për referendumin, analistët: Një strategji elektorale

Ora news - 08.08.2012

Referendumi i qytetarëve për heqjen e imunitetit të zyrtarëve të lartë po përdoret nga klasa politike, nga mazhoranca dhe opozita si një kartë për fushatën elektorale të zgjedhjeve të ardhshme.

Imuniteti, Oketa:" Referendumi, një tallje e Berishës"

Shekulli - 07.08.2012

TIRANË - Deputeti Gazmend Oketa i FRD-së, e ka quajtur një lojë të pamoralshme seancën e djeshme parlamentar midis PS-së dhe PD-së, të cilat debatuan për heqjen e imunitetit për zyrtarët e lartë.

Berisha: Të nisin procedurat për referendumin

Gazeta Start - 07.08.2012

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha duket se nuk do të kthehet pas në zhvillimin e referendumit për heqjen e imunitetit për zyrtarët e lartë dhe deputetët.

Imuniteti, Berisha: "Do ta mbajmë referendumin në përputhje me Kushtetutën"

Shekulli - 07.08.2012

TIRANË - Kryeministri Berisha në mbledhjen e sotme të qeverisë tha se, referendumi për heqjen e imunitetit do të bëhet në respekt të plotë të Kushtetutës, ndërsa shtoi se koha kur do të zhvillohet do të përcaktohet nga komisionet përkatëse.

Xhafaj: Referendumi alibi, ka shanse për kompromis

Gazeta Start - 07.08.2012

Tiranë – Opozita reagoi sot në lidhje në referendumin e paralajmëruar për heqjen e imunitetit. Deputeti Fatmir Xhafa, theksoi se Berisha kërkon të deformojë normat kushtetuese në funksion të një alibie për zgjedhje te ardhshme parlamentare ...

LSI: Pro referendumit, por të shfrytëzohen shanset

Gazeta Start - 07.08.2012

Tiranë – Lëvizja Socialiste për Integrim, u shpreh sot se referendumi për çështjen e imunitetit është e drejtë kushtetuese, teksa shtoi se megjithatë duhet gjetur më parë një zgjidhje midis dy partive të mëdha për të mos shkuar deri në ...

Referendumi i pamundur, Azizaj: Kërkon 2/3 e Parlamentit

Gazeta Start - 07.08.2012

Tiranë - Maxhoranca nuk mund të bëjë asnjë hap drejt referendumit, pa marrë më parë bekimin e opozitës. Juristi Sokol Azizaj i referohet nenit 177 të Kushtetutës kur thotë se për të çuar imunitetet në kushtetuese e më pas në presidencë, dy ...

Xhafaj: PS pro referendumit me kusht Kushtetutën

Shekulli - 07.08.2012

TIRANË - Deputeti i Partisë Socialiste, FatMir Xhafaj, ka thënë se PS-ja është pro referendumit për imunitetin, vetëm nëse hidhet si paketë me reformën në drejtësi, ndalimin e importit të plehrave dhe marrëveshjes së detit.

LSI mbështet nismën e kryeministrit për referendum

Shekulli - 07.08.2012

TIRANË - Në një deklaratë për mediat, LSI deklaroi se ekzistojnë ende mundësi që palët të gjejnë konsensusin mes tyre për këtë çështje. Sekretari i Përgjithshëm i kësaj partie, Luan Rama, i bëri thirrje klasës politike dhe në mënyrë të ...

Berisha kërkon referendum për imunitetin,Rama e fton në ballafaqim me popullin!

Albnow - 07.08.2012

Dështimi i votimit për heqjen e imunitetit ka shkaktuar panik në qeveri,pasi ky votim... do të mbate larg edhe akuzat ndaj qeverisë për përgjim të opozitës,por do të ishte edhe fitore e mazhorancës.

Referendum popullor për heqjen e imunitetit

Ina - 07.08.2012

Kryeministri shqiptar Sali Berisha ka paralajmëruar referendum popullor për ndryshimet kushtetuese për heqjen e imunitetit. Ai paralajmëroi një nismë të tillë, pasi që Parlamenti dështoi në votimin për heqjen e imunitetit.

Deputetët shqiptarë kundër kufizimit të imunitetit të tyre

Idividi - 07.08.2012

Tiranë, 7 gusht 2012 (MIA) - Deputetët shqiptarë nuk e votuan ligjin me të cilin kufizohej imuniteti i tyre dhe imuniteti i përfaqësuesve qeveritarë. Ligji është valid për anëtarësimin evenual të Shqipërisë në Bashkimin Evropian.

Berisha: 94 % e shqiptarëve pro heqjes së imunitetit

Albeu.com - 07.08.2012

Berisha: 94 % e shqiptarëve pro heqjes së imunitetit Sali Berisha Ka nisur në ambjentet e Këshillit të Ministrave mbledhja e qeverisë ku temë kryesore e fjalimit të kryeministrit Sali Berisha është seanca e djeshme parlamentare dhe ...

Imuniteti, Berisha: Të nisë procedura e referendumit, Rama bllokoi hyrjen e vendit në BE

LajmiFundit - 07.08.2012

Kryeministri Sali Berisha një ditë pas dështimit të seancës në Kuvend, kërkoi sot në mbledhjen e qeverisë nisjen e procedurave për mbajtjen e një rëferendumi popullor për kufizimin e imunitetit.

Imuniteti, Oketa: PD dhe PS bënë një lojë të pamoralshme

Lajmeshqip - 07.08.2012

Tiranë -Një lojë të pamoralshme mes dy partive të mëdha PD e PS e ka quajtur deputeti Gazmend Oketa i FRD, seancën e djeshme parlamentare për kufizimin e imunitetit përmes ndryshimeve kushtetuese.

Heqja e imunitetit,Berisha jep urdhër të fillojnë përgatitjet për referendum

Albnow - 07.08.2012

Duket se qenka i lehtë referendumi në rastin kur atë e këron kreu... i qeverisë,pasi përsa i përket referndumit të plehrave na shkoi në vitin 2013! Në mbledhjen e sotme të qeverisë,Berisha ka pasur në qendër të vëmednjes dështimin e ...

Imuniteti, LSI: Ekziston mundësia për konsensus

Albeu.com - 07.08.2012

Imuniteti, LSI: Ekziston mundësia për konsensus Përkundrejt dështimit të seancës së djeshme parlamentare për kufizimin e imuniteti t"> imuniteti t, e fundit për këtë sesion, LSI deklaroi se ekzistojnë ende mundësi që palët të gjejnë ...

Xhafaj: Ja kushtet tona për referendum

Albeu.com - 07.08.2012

Xhafaj: Ja kushtet tona për referendum Referendum për imunitetin, vetëm nëse hidhet si paketë me reformen ne drejtësi, ndalimin e importit te plehrave dhe marrëveshjes së detit.

Imuniteti, Xhafaj: Ok referendumit, të përfshihen plehrat e reforma në drejtësi

LajmiFundit - 07.08.2012

Partia Socialiste deklarohet pro nismës së kryeministrit për referendum popullor për heqjen e imunitetit por kërkon që në referendum të përfshihen katër cështje. “Të shkohet në referendum por të trajtohen me referendum dhe 4 çështje.

Pikëpyetjet e referendumit

Top Channel - 07.08.2012

Për herë të dytë brenda pak orësh, pasi Parlamenti dështoi të miratojë me konsensus ndryshimin e Kushtetutës për kufizimin e imuniteteve të zyrtarëve të lartë dhe gjyqtarëve, Kryeministri Sali Berisha u duk i vendosur për të çuar përpara ...

LSI pro referendumit: PS të reflektojë për imunitetin

LajmiFundit - 07.08.2012

Lëvizja Socialiste për Integrim u deklarua sot pro zhvillimit të një referendumi popullor për heqjen e imunitetit. Sekretari i përgjithshëm Luan Rama, e konsideroi seancën e djeshme një shans të humbur për vendin.

Oketa: FRD pro heqjes së imunitetit, PD e PS teatër absurd në Kuvend

LajmiFundit - 07.08.2012

Gazmend Oketa, përfaqësues i Frymës së Re Demokratike, tha se seanca e djeshme në Kuvend ku dështoi heqja e imunitetit ishte turpi i radhës i PD e PS. “FRD mbështet heqjen e imunitetit.

Berisha: Të nisë proçedura e Referendumit, të vendosë qytetari jo Rama

Lajmeshqip - 07.08.2012

Tiranë -Një ditë pas dështimit të votimit për kufizimin e imuniteit të deputetëve e zyrtarëve të lartë në Kuvend, sot në mbledhjen e qeverisë, Berisha kërkoi që nisjen e procedurave për një Referendum mbi cështjen e imunitetit.

FRD fajëson PD-në dhe PS-në

Top Channel - 07.08.2012

Fryma e Re Demokratike tha se seanca e djeshme e Parlamentit për heqjen e imunitetit ishte një lojë e Partisë Demokratike dhe Partisë Socialiste.

Berisha: 'Referendum për imunitetin'

Alsat - 07.08.2012

Sali Berisha, kryeministër i Shqipërisë Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha në mbledhjen e sotme të qeverisë ka përsëritur vendosmërinë për mbajten e një referendum popullor për heqjen e imunitetit.

Referendumi për imunitetin, vetëm në 2014-ën

Albeu.com - 07.08.2012

Referendumi për imunitetin, vetëm në 2014-ën Zgjidhja më e mirë për ndryshimet kushteteuese është që tu jepet e drejta qytetarëve për të vendosur për ligjin themeltar të vendit.

PS: Po referendumit por t’i gjykojë publiku, Drejtësinë, plehrat, dhe kufijtë detarë

Lajmeshqip - 07.08.2012

Tiranë – Sekretari i çështjeve ligjore, Fatmir Xhafaj reagoi menjëherë pas deklaratave të Kryeministri Berisha mbi referendumin popullor për imunitetin, duke thënë se është e pakuptimtë të votohet për një çështje që s’ka palë kundërshtare.

Rama-Berishës: Referendum edhe për kushtetutën

Yll Press - 07.08.2012

“Referendum për imunitetin? Gati ta pyesim popullin për gjithë paketën e ndryshimeve kushtetuese për drejtësinë, ky do ishte referendumi real! Përderisa për imunitetin kemi rënë dakord e për ndryshimet e tjera Saliu fshihet,le t’i ...

Dështon seanca për imunitetin, Berisha: Referendum popullor

Gazeta Republika - 07.08.2012

Parlamenti nuk hodhi në votim heqjen e imunitetit, pasi mazhoranca nuk preferoi të votonte ligjin, pas kundërshtimit këmbëngulës të opozitës. Seanca maratonë, e cila zgjati për rreth 8 orë me radhë, u mbyll me fjalinë e Kryeministrit, i ...

Dështon votimi për heqjen e imunitetit, Berisha: Referendum

Panorama - 07.08.2012

Dështon votimi në Kuvend për heqjen e imunitetit. PS nuk ka pranuar të votojë ndryshimet kushtetuese duke shtyrë për në shtator arritjen e një konsensusi të mundshëm.

Imuniteti, Oketa: Seanca e djeshme, lojë PD-PS

Panorama - 07.08.2012

TIRANË- Lojë të pamoralshme mes dy partive të mëdha e ka quajtur deputeti Gazmend Oketa seancën e djeshme për kufizimin e imunitetit përmes ndryshimeve kushtetuese.

Imuniteti, Oketa: PD dhe PS bënë një lojë

BalkanWeb - 07.08.2012

TIRANE -Një lojë të pamoralshme mes dy partive të mëdha PD e PS e ka quajtur deputeti Gazmend Oketa i FRD, seancën e djeshme parlamentare për kufizimin e imunitetit përmes ndryshimeve kushtetuese.

Seanca për imunitetin, Oketa: Lojë e pamoralshme PD-PS

Ora news - 07.08.2012

Gazmend Oketa, një nga nismëtarët e Partisë më të re, Fryma e Re Demokratike ka reaguar lidhur me zhvillimet e një dite më parë në Kuvend për kufizimin e imunitetit.

Referendumi për imunitetin, Berisha: Ka vështirësi, por do e bëjmë

Ora news - 07.08.2012

Dështimi i seancës parlamentare të së hënës dhe mbajtja e referendumit popullor për heqjen e imunitetit kanë qenë kryefjalë e mbledhjes së sotme të qeverisë.

Referendumi për imunitetin, Berisha: Në respekt të plotë të Kushtetutës

Gazeta Republika - 07.08.2012

Në mbledhjen e qeverisë, kryeministri Berisha u shpreh se referendumi popullor për heqjen e imunitetit do të bëhet në respekt të plotë të Kushtetutës.

Imuniteti,Berisha:Referendum sipas Kushtetutës

Panorama - 07.08.2012

TIRANË- Kryeministri Sali Berisha duke akuzuar kreun e PS-së, Edi Rama për bllokimin e votimit për heqjen e imunitetit, e për pasojë edhe statusin kandidat për në BE ka deklaruar sërish sot se për këtë do të ketë referendum në përputhje me ...

Berisha: Nuk votoni imunitetin se ju ikën bamirsat e Topit

Panorama - 07.08.2012

Maxhoranca dhe opozita kanë shkëmbyer replika e akuza në Parlament gjatë diskutimit të amendamenteve për ndryshimin e Kushtetutës. Kryeministri Berisha kërkoi votat e opozitës për heqjen e imunitetit, duke thënë se vota kundër do të ...

Tahiri: Shoferi i Berishës me galeri kromi në Bulqizë

Panorama - 07.08.2012

Nënkryetari i Grupit Parlamentar socialist, Sajmir Tahiri, akuzoi dje shoferin e Kryeministrit Berisha se ka marrë një leje miniere kromi në Bulqizë.

Imuniteti, Berisha: Të nisin procedurat për Referendum! Tani vendos qytetari, jo Rama

BalkanWeb - 07.08.2012

TIRANË -Kryeministri Sali Berisha drejtoi sot gishtin nga kreu i PS, Edi Rama duke e akuzuar se me qëndrimin dje për imunitetet, bllokoi murin e korrupsionit dhe statusin e vendit kandidat të Shqipërisë për anëtarësim në Bashkimin Europian.

Referendumi për imunitetin, Berisha: Ka vështirësi, por do e bëjmë

Botasot - 07.08.2012

Dështimi i seancës parlamentare të së hënës dhe mbajtja e referendumit popullor për heqjen e imunitetit kanë qenë kryefjalë e mbledhjes së sotme të qeverisë.

Balla: Shkëlzeni dhe Damiri janë pa imunitet, por nuk u hetuan kurrë nga drejtësia

Botasot - 07.08.2012

Deputeti i Partisë Socialiste, Taulant Balla, mbajti dje një fjalim të ashpër në Kuvendin e Shqipërisë, për sa i përket mazhorancës dhe familjarëve të Berishës, duke i marrë si shembull në kuadër të qëndrimit se korrupsioni ishte prezent ...

Turpi i ngrënë me bukë

Panorama - 07.08.2012

LUÇIANO BOÇI Seanca e djeshme ishte konceptuar nga maxhoranca si një përmbushje e një reforme ligjore, e një akti politik dhe nga më seriozët, më domethënësit dhe më të priturit përgjatë këtyre viteve politikë.

Imuniteti, Rama dhe korrupsioni

Panorama - 07.08.2012

AGIM BAÇI Në një letër publike para disa ditësh, Rama shpjegonte se përse i ishte drejtuar kancelarit austriak, për të ndikuar që të tërhiqej nga tenderi i shpallur fitues kompania që ka fituar të drejtën për Lotarinë Kombëtare.

Mbi debatin për imunitetin

Panorama - 07.08.2012

FATOS LUBONJA Të flasësh për heqjen e imunitetit sot në Shqipëri, si mjet drejt luftës ndaj korrupsionit, është sikur ta shesësh një operacion apendiciti si shpëtimtar për një tumor të shpërhapur me metastazat e tij në tërë trupin e një të ...

Ky vend nuk bëhet me frikacakë

Botasot - 07.08.2012

Duke dëgjuar këtë seancë maratonë, mu kujtua një poezi e Kadaresë, "Laokonti", ku në disa vargje ai thotë: Në mbledhje të gjatë "pro" dhe "kundra" kalit, unë "kundra", kryesova me tërbim.

Imuniteti, LSI: Ekzistojnë ende mundësi për konsensus

Ora news - 07.08.2012

Përkundrejt dështimit të seancës së djeshme parlamentare për kufizimin e imunitetit, e fundit për këtë sesion, LSI deklaroi se ekzistojnë ende mundësi që palët të gjejnë konsensusin mes tyre për këtë cështje.

Seanca për imunitetin, Oketa: Lojë e pamoralshme mes PD-PS

Gazeta Republika - 07.08.2012

Njëri nga nismëtarët e Frymës së Re Demokratike, Gazmend Oketa e ka cilësuar seancën e djeshme ku u diskutua për ndryshimet kushtetuese për kufizimin e imunitetit, por që nuk u arrit asnjë votim, e cilësoi këtë seancë një lojë të ...

PS: Ok Referendumit, por të përfshihen dhe 4 cështje

BalkanWeb - 07.08.2012

TIRANË -Një ditë pas dështimit të votimit në Kuvend për kufizimin e imunitetit ka reaguar sot dhe selia rozë. Sekretari për cështjet ligjore në Partinë Socialiste, z Fatmir Xhafaj theksoi sot Partia Socialiste ka qenë e para që ka hedhur ...

Referendumi për imunitetin, Xhafa: Ja si i themi po

Ora news - 07.08.2012

Referendum për imunitetin, vetëm nëse hidhet si paketë me reformen ne drejtesi, ndalimin e importit te plehrave dhe marreveshjes se detit. Ky ka qenë qëndrimi i PS, përcjellur nga deputeti socialist Fatmir Xhafaj gjatë një deklarate për ...

Imuniteti, LSI: Ekzistojnë ende mundësi për konsensus

Botasot - 07.08.2012

Përkundrejt dështimit të seancës së djeshme parlamentare për kufizimin e imunitetit, e fundit për këtë sesion, LSI deklaroi se ekzistojnë ende mundësi që palët të gjejnë konsensusin mes tyre për këtë cështje.

Referendumi për imunitetin, Xhafa: Ja si i themi po

Botasot - 07.08.2012

Referendum për imunitetin, vetëm nëse hidhet si paketë me reformen ne drejtesi, ndalimin e importit te plehrave dhe marreveshjes se detit. Ky ka qenë qëndrimi i PS, përcjellur nga deputeti socialist Fatmir Xhafaj gjatë një deklarate për ...

‘Referendumi, hipokrizi e Berishës. Ja kushtet tona’

Panorama - 07.08.2012

TIRANË- Hipokrizi të Berishës e ka quajtur deputeti socialist, Fatmir Xhafaj, deklaratën e kryeministrit për referendum popullor lidhur me cështjen për heqjen e imunitetit.

Referendumi për imunitetin: Kushtetuta se lejon deri në 2014-tën

Ora news - 07.08.2012

Zgjidhja më e mirë për ndryshimet kushteteuese është që tu jepet e drejta qytetarëve për të vendosur për ligjin themeltar të vendit. Ndërsa e ka cilësuar një hap poztiv vendimin për referendum për heqjen e imunitetit të zyrtarëve të lartë, ...

Imuniteti, Berisha i vendosur për referendum

VOA - 07.08.2012

Socialistët e cilësuan si një hipokrizi të kryeministrit këtë lëvizje. Xhafaj: Kushtetuta përcakton se duhet vendim me dy të tretat i parlamentit Në Shqipëri kryeministri Sali Berisha përsëriti sot se shumica është e vendosur të organizojë ...

FRD fajëson PD-në dhe PS-në

Botasot - 07.08.2012

Fryma e Re Demokratike tha se seanca e djeshme e Parlamentit për heqjen e imunitetit ishte një lojë e Partisë Demokratike dhe Partisë Socialiste.

Berisha: Rama zgjodhi të mbrojë patologjinë e korrupsionit

Botasot - 07.08.2012

Heqja e imunitetit dhe qëndrimi definitivisht bllokues i Partisë Socialiste në seancën e djeshme ishte kryeçështja e fjalës së mbajtur nga Kryeministri Berisha, gjatë mbledhjes së qeverisë.

Engel: Heqja e imunitetit, sinjal pozitiv për BE-në

Gazeta Start - 06.08.2012

Uashington - Kongresmeni amerikan Elliot Engel deklaron se heqja e imunitetit në Shqipëri ka një rëndësi të veçantë për marrjen e statusit. Në një intervistë për gazetën "Bota Sot", Engel shprehet se, përderisa BE e konsideron një sinjal ...

Imuniteti, Berisha: PS do të fshehë korrupsionin, Tahiri: Shoferi i kryeministrit me galeri kromi në Bulqizë

Shekulli - 06.08.2012

Ka nisur seanca e veçantë parlamentare për votimin e ndryshimeve kushtetuese për heqjen e imunitetit të zyrtarëve të lartë. Megjithëse mazhoranca edhe opozita kanë miratuar një draft të përbashkët në Këshillin e Legjislacionit dhe ...

Dështimi për imunitetin, Berisha: Referendum

Gazeta Start - 06.08.2012

Tiranë - Heqja e imunitetit për zyrtarët e lartë dhe deputetët, ishte një nga kushtet e fundit të vendosura nga Komisioni Evropian për Shqipërinë në listën e 12 kritereve.

Imuniteti, Rama: Sali eja të ballafaqohemi para popullit me referendum, le të vendosin qytetarët

Shekulli - 06.08.2012

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, ka reaguar në rrjetin social, Twitter, pas deklaratës së kryeministrit Berisha për ta çuar çështjen e heqjes së imunitetet në një referendum popullor, kryesocialisti iu përgjigj duke i thënë se ...

Çështja e imunitetit nesër në Parlament

24 orë - 06.08.2012

http://www.youtube.com/watch?v=cIXNk4LVOlU Qëndrimet e palëve janë tërësisht të kundërta, ndonëse për formulën e kufizimit të imunitetit kanë rënë dakord Në Shqipëri përballja e gjatë mes shumicës dhe opozitës për cështjen e imunitetit do ...

Sot seanca për imunitetin në Kuvend. PS: S`do votojmë. PD: Opozita pengon integrimin

LajmiFundit - 06.08.2012

Kuvendi i Shqipërisë do të zhvillojë sot në ora 10.00 seancën e caktuar nga konferenca e kryetarëve për votimin e nismës për heqjen e imunitetit.

Kuvendi shqiptar sot seancë pë imunitetin

Ina - 06.08.2012

Pas vitesh, muajsh e ditëve të tëra me debat e replika, në seancën e sotme parlamentare pritet të jepet vota e cila përcakton nëse zyrtarët tanë do jenë të veshur me imunitet apo do e heqin atë.

Seanca për imunitetin, Rama mbledh grupin parlamentar në selinë e PS

LajmiFundit - 06.08.2012

Partia Socialiste është gjallëruar paraditen e sotme nga prania e deputetëve. Mësohet se kryetari Edi Rama ka thirrur në një takim të gjithë deputetët e grupit parlamentar.

Shqipëri, sot në kuvend diskutohet për imunitetin

Portalb - 06.08.2012

Sot rreth orës 10:00 është mbledhur Parlamenti i Republikës së Shqipërisë në seancën e veçantë për votimin e ndryshimeve kushtetuese për heqjen e imunitetit të zyrtarëve të lartë.

Tiranë, heqja e imunitetit, pritet të mblidhet Parlamenti

Alsat - 06.08.2012

Parlamenti shqiptarë do të mblidhet sot në një seancë të veçantë për votimin e ndryshimeve kushtetuese për heqjen e imunitetit të zyrtarëve të lartë.

Xhafaj: Opozita pro heqjes së imunitetit, s`pranojmë ndryshime në Kushtetutë cdo muaj

LajmiFundit - 06.08.2012

Deputeti i PS, Fatmir Xhafaj, theksoi se duke qenë se draftet për heqjen e imunitetit prekin Kushtetutën, ashtu sic e prekin kushtetutën edhe propozimet për reformën në drejtësi, duhet të miratohen njëherësh në Kuvend.

Tahiri, Berishës: Kush është Met Shkreli? Shoferi yt, pronar galerish në Bulqizë

LajmiFundit - 06.08.2012

Kush është Mehmet Shkreli, dil e thuaju shqiptarëve kush është ky personazh që ti ndryshe i thua edhe Met Shkreli? Me këtë pyetje e filloi deputeti i PS, Sajmir Tahiri, replikën me kryeministrin Sali Berisha gjatë seancës së sotme në ...

Berisha: Opozita të mos bllokojë për të tretin vit radhazi marrjen e statusit kandidat në BE

Idividi - 06.08.2012

Tiranë, 6 gusht 2012 (MIA) - Kryeministri Sali Berisha ftoi sot, opozitën që të votojë draftin për heqjen e imunitetit dhe të mos bllokojë për të tretin vit radhazi marrjen e statusit të vendit kandidat në Bashkimin Evropian".

Berisha, opozitës: Merrni 5 minuta pushim dhe ejani votoni heqjen e imunitetit

LajmiFundit - 06.08.2012

Tirane – Lajmifundit – UPDATE – Kryeministri Sali Berisha ka vazhduar replikat me deputetët e opozitës në seancën e sotme në Kuvend. Gjatë fjalës së tij për herë të dytë, kryeministri u bëri thirrje deputetëve të opozitës, të reflektojnë, ...

Heqja e imuniteteve, debat në Kuvendin e Shqipërisë

Portalb - 06.08.2012

Akuza të forta në seancën plenare të Kuvendit të Shqipërisë, ku po shqyrtohet propozimi për ndryshimin e Kushtetutës për imunitetet. Kryeministri Sali Berisha akuzoi Partinë Socialiste, se me kërkesën për shtyrjen e votimit për imunitetet ...

Imuniteti, Berisha: PS do të fshehë korrupsionin, Tahiri: Shoferi i kryeministrit me galeri kromi në Bulqizë

24 orë - 06.08.2012

Arkiv : Nga nje seance e Kuvendit te Shqiperise Ka nisur seanca e veçantë parlamentare për votimin e ndryshimeve kushtetuese për heqjen e imunitetit të zyrtarëve të lartë.

“Shoferi i Berishës me minierë”

Top Channel - 06.08.2012

Kur të gjitha palët po flasin për kufizimin e imunitetit, si një mjet për të bërë më efikas luftën kundër korrupsionit, në seancën plenare u dëgjuan akuza, se si njerëzit pranë Kryeministrit, edhe pse pa imunitet, po përfitojnë për të ...

Balla: Ministrat po nxjerrin paratë e korrupsionit jashtë! I dërgojnë në Vjenë

LajmiFundit - 06.08.2012

TIRANE—Deputeti i Partisë Socialiste Taulant Balla deklaroi sot në seancë parlamentare se është i gatshëm të votohet heqja e imunitetit në shtator por asgjë se ka penguar prokurorinë të hetojë korrupsionin e kryeministrit dhe familjes së ...

Berisha: Rama besonte se do ishte kryeministër! Se shikon dot veten pa imunitet

LajmiFundit - 06.08.2012

TIRANE—Kryeministri Sali Berisha rimori fjalën në seancën parlamentare duke deklaruar se pas shumë diskutimeve opozita mendon se ka ngritur tullë më tullë më lart murin e imunitetit.

Imuniteti: Berisha-Opozitës: Dini vetëm të bllokoni

Albeu.com - 06.08.2012

Imuniteti: Berisha-Opozitës: Dini vetëm të bllokoni Update - Kryeministri Berisha ka marrë për të disatën herë ditën e sotme fjalën në parlament ku sërish i ka bërë apel Opozitës të votojë heqjen e imunitetit.

Kuvendi “ngrin” imunitetin, mazhoranca: E dërgojmë në referendum popullor

LajmiFundit - 06.08.2012

TIRANE—Kuvendi i Shqipërisë ka mbyllur seancën pa votim për imunitetin ndërsa kryeministri paralajmëroi tërheqjen e nismës nga votimi dhe kalimin në referendum popullor.

Dështon seanca, Berisha: Referendum popullor

Albeu.com - 06.08.2012

Dështon seanca, Berisha: Referendum popullor Kuvendi i Shqipërisë Parlamenti nuk hodhi në votim heqjen e imunitetit , pasi mazhoranca nuk preferoi të votonte ligjin pas kundërshtimit këmbëngulës të opozitës.

PS kundër “Imunitetit”, Berisha: Nesër shpall referedum popullor

Lajmeshqip - 06.08.2012

Tiranë (PLOTESUAR 6 GUSHT, 18:40)- Dështon seanca e posaçme parlamentare, për votimin e draftit të ndryshimeve kushtetuese për heqjen e imunitetit. Deputetët e opozitës deklaruan votën e tyre kundër, prandaj drafti nuk u votua.

Berisha: Që nesër referendum popullor për heqjen e imunitetit

24 orë - 06.08.2012

Kryeministri Sali Berisha do të thërrasë shqiptarët të shprehen përmes një referendumi popullor mbi heqjen e imunitetit, pas refuzimit të socialistëve për të votuar sot në seancë plenare në Parlament ndryshimet e nevojshme në Kushtetutë ...

Rama: Ok referendumit, por për të gjithë Reformën në Drejtësi

24 orë - 06.08.2012

Debati për imunitetit është kthyer gati në një sfidë pokeri mes dy rivalëve kryesorë të politikës, Berisha dhe Rama. Pak minuta pasi Kryeministri tentoi të kapte socialistët në befasi, duke njoftuar një referendum popullor, kryesocialisti ...

Rama, Berishës: Hedhim në referendum propozimet tona dhe tuat! Të vendosë populli

LajmiFundit - 06.08.2012

Vjen reagimi i parë i kreut të opozitës Edi Rama pas deklarimit të kryeministrit për mbajtjen e një referendum për çështjen e heqjes së imuniteteve.

Braçe: Berisha mashtron edhe për referendumin! Është burrë i poshtër

LajmiFundit - 06.08.2012

TIRANE—Vetëm pak minuta pas premtimit të kryeministrit Sali Berisha për kalimin në referendum kombëtar të çështjes së kufizimit të imuniteteve ka ardhur reagimi i opozitës.

Lubonja: Debati për imunitetin dhe pengu i së kaluarës

Evropaelire - 06.08.2012

"Zëri i Amerikës" Analisti Fatos Lubonja, në një intervistë për Zërin e Amerikës, thotë se heqja e imuniteteve nuk ndikon në luftën kundër korrupsionit të zyrtarëve sepse mungon vullneti politik i palëve.

Imuniteti, Rama reagon në Twitter

Top Channel - 06.08.2012

Kryetari i PS, Edi Rama ka reaguar në Twitter pas njoftimit të kryeministrit Berisha për mbajtjen e referendumit për heqjen e imunitetit. Në mesazhin e postuar në rrjetin social, Rama fton shefin e qeverisë që të votohet për të gjitha ...

Imuniteti, PS në seancë vetëm për debat

Ora news - 06.08.2012

Deputetët e Partisë Socialiste u mblodhën sot në selinë rozë pak minuta para nisjes së seancës parlamentare për imunitetin. Gjatë mbledhjes u vendos të shkohet në sallë e kuvendit, për tu bërë pjesë e debatit.

Imuniteti, PS në seancë vetëm për debat

Botasot - 06.08.2012

Deputetët e Partisë Socialiste u mblodhën sot në selinë rozë pak minuta para nisjes së seancës parlamentare për imunitetin. Gjatë mbledhjes u vendos të shkohet në sallë e kuvendit, për tu bërë pjesë e debatit.

Imunitetet, Rama mbledh deputetët para votimit, Malaj: Nuk duhet të rrezikojmë statusin në BE

Panorama - 06.08.2012

Anëtari i Kryesisë socialiste, Arben Malaj, kërkon që të bëhet çdo përpjekje që të mos humbet statusi i vendit kandidat këtë vjeshtë. Sipas tij, në të kundërt, ai do të shtyhet për disa vite, ndërsa shprehet se kur PS të jetë në pushtet, ...

Kuvendi i Shqipërisë sot mblidhet për imunitetin

Koha.net - 06.08.2012

Tiranë, 6 gusht - Pas vitesh, muajsh e ditëve të tëra me debat e replika, në seancën e sotme parlamentare pritet të jepet vota e cila përcakton nëse zyrtarët tanë do jenë të veshur me imunitet apo do e heqin atë.

Imuniteti, Shehu: PS të kthehet në racionalitet, të votojë projektligjin

Ora news - 06.08.2012

Vetëm pak minuta nga nisja e punimeve të seancës parlamentare për votimin e heqjes së imunitetit deputeti i Partisë Demokratike u ka bërë thirrje dhe njëherë deputetëve të Partisë Socialiste të kthehen në racionalitet dhe të japin votën e ...

Imuniteti, Tahiri: Më parë dialog konstruktiv për propozimet e PS

Ora news - 06.08.2012

Nëse seanca e sotme parlamentare do të karakterizohet nga skenari i paralajmëruar nga mazhoranca atëherë nuk pritet të kemi gjë tjetër, vetëm dallim të dy vizioneve.

Imuniteti, Tahiri: Më parë dialog konstruktiv për propozimet e PS

Botasot - 06.08.2012

Nëse seanca e sotme parlamentare do të karakterizohet nga skenari i paralajmëruar nga mazhoranca atëherë nuk pritet të kemi gjë tjetër, vetëm dallim të dy vizioneve.

Heqja e imunitetit, Berisha-opozitës: Ju bllokoni, për të bllokuar statusin për të tretën herë

Gazeta Republika - 06.08.2012

Kryeministri Sali Berisha në seancën parlamentare ku pritet të votohet heqja e imunitetit, iu drejtua deputetëve socialistë duke theksuar se ata kërkojnë bllokimin e këtij votimi për të bllokuar statusin për herë të tretë.

Seanca, Berisha: Dilni nga mburoja, votoni imunitetin

Ora news - 06.08.2012

Ashtu sic edhe pritej seanca e sotme ka nisur me debate të nxehta lidhur me projektligjin për heqjen e imunitetit. Kryeministri i vendit, Sali Berisha, gjatë fjalës së tij në replikë me zotin.

Çfarë thonë qytetarët për imunitetin?

Panorama - 06.08.2012

ARTAN FUGA Debat në faqen “Facebook” Artan Fuga Para se sa sot deputetët të debatojnë për heqjen e imunitetit, kam pasur rastin të motivoj dhe të moderoj një debat mes qytetarësh aktivë lidhur me këtë çështje që u krye në mediat sociale, ...

Tahiri: Shoferi i Berishës, galeri kromi në Bulqizë

Ora news - 06.08.2012

Gjatë fjalës së tij në seancën parlamentare për heqjen e imunitetit, kryetari i PS për Tiranën, Saimir Tahiri theksoi se opozita është pro kufizimin e imunitetit, por në mënyrë reale “duke shembur të paprekshmit dhe të pandëshkueshmit”.

Berisha deputetëve të PS: Çlironi shpirtin, votoni imunitetin

Ora news - 06.08.2012

Në vazhdim të diskutimeve dhe debateve të nxehta me akuza dhe kundërakuza në Parlament, Kryeministri Berisha ka akuzuar dhe njëherë opozitën se është kontradiktore në deklaratat e saj dhe se po bllokon heqjen e imunitetit.

Noka: Bllokimi i imunitetit, dështim për të tretën herë i statusit

Ora news - 06.08.2012

Mosvotimi i heqjes së imunitetit do të bllokojë për herë të tretë statusin e vendit. Kështu ka deklaruar gjatë fjalës së tij në seancën parlamentare ku po diskutohet kufizimi i imunitetit, ministri i Brendshëm Flamur Noka, ku u shpreh se ...

Beja: Shtyrja e imunitetit rrezikon statusin kandidat, të votohet sot

Botasot - 06.08.2012

Vlerësimi nga Brukseli për notën që do t’i vërë këtë vit Shqipërisë për punën e bërë në përmbushje të detyrimeve për marrjen e statusit kandidat, nis pikërisht në muajin shtator.

Noka: Bllokimi i imunitetit, dështim për të tretën herë i statusit

Botasot - 06.08.2012

Mosvotimi i heqjes së imunitetit do të bllokojë për herë të tretë statusin e vendit. Kështu ka deklaruar gjatë fjalës së tij në seancën parlamentare ku po diskutohet kufizimi i imunitetit, ministri i Brendshëm Flamur Noka, ku u shpreh se ...

Seanca për imunitetin, Ministrat-PS: Shprehni vullnetin me votë

Ora news - 06.08.2012

Ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu, teksa ka marrë fjalën në diskutimet e seancës së sotme parlamentare për imunitetin, u shpreh se i vetmi detyrim brenda pikës 8 për luftën kundër korrupsionit, vazhdon të mbetet heqja e imunitetit për ...

Balla, Shalsi për imunitetin: Kryeministri po dhunon Kushtetutën

Ora news - 06.08.2012

Kuvendi vijon debatet per ndryshimet kushtetuese për heqjen e imunitetit të zyrtarëve të lartë. Deputeti i PS, Taulant Balla, gjatë fjalës së tij theksoi se Kryeministri Berisha nuk e do imunitetin, por do të dhunojë Kushtetutën.

Berisha paralajmëron referendum për imunitetin

Koha.net - 06.08.2012

Tiranë, 6 gusht - Në seancën e fundit parlamentare për këtë sesion, pasi ka dështuar votimi për heqjen e imunitetit, kryeministri Sali Berisha ka paralajmëruar mbajtjen e një referendumi popullor për këtë çështje.

Dështon seanca për imunitetin, Berisha: Referendum popullor

Ora news - 06.08.2012

Parlamenti nuk hodhi në votim heqjen e imunitetit, pasi mazhoranca nuk preferoi të votonte ligjin pas kundërshtimit këmbëngulës të opozitës. Seanca maratonë, e cila zgjati për rreth 8 orë me radhë, u mbyll me fjalinë e Kryministrit ku ...

S’votohet imuniteti,Berisha:Referendum popullor

Panorama - 06.08.2012

TIRANE- Mbyllet pa votim seanca e Kuvendit per kufizimin e imunitetit permes ndryshimeve kushtetuese. Pas diskutimeve maratone, nisur qe ne oret e paradites, Kuvendi nuk ka gjetur konsensusin e duhur per te bere votimin, nderkohe qe ...

Dështon seanca për imunitetin, Berisha: Referendum popullor

Botasot - 06.08.2012

(E plotësuar) - Kuvendi nuk hodhi në votim heqjen e imunitetit, pasi mazhoranca nuk preferoi të votonte ligjin pas kundërshtimit këmbëngulës të opozitës.

Debati për imunitetin dhe pengu i të kaluarës

VOA - 06.08.2012

Analisti Fatos Lubonja thotë se heqja e imuniteteve nuk ndikon në luftën kundër korrupsionit të zyrtarëve sepse mungon vullneti politik i palëve.

Lubonja: Klasa politike, protagoniste kryesore e korrupsionit në Shqipëri

Koha.net - 06.08.2012

Analisti Fatos Lubonja thotë në një intervistë për Zërin e Amerikës se heqja e imuniteteve nuk ndikon në luftën kundër korrupsionit të zyrtarëve, sepse mungon vullneti politik i palëve.

Shqipëri: Nuk zhvillohet votimi për çështjen e imuniteteve

VOA - 06.08.2012

Në Shqipëri kryeministri Sali Berisha deklaroi sot në mbrëmje se shumica që ai drejton do të kërkojë një referendum për çështjen e kufizimit të imunitetit.

Rama-Berishës: Referendum edhe për kushtetutën

Botasot - 06.08.2012

Pas deklaratës së kryeministrit Berisha për ta cuar cështjen e heqjes së imunitetet në një referendum popullor, kryesocialisti Rama përgjigjet nga Tëitteri.