TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kuvendi nis punën të hënën, diskutohen ligjet me 3/5

Albeu.com - 15.01.2012

Parlamenti i Shqiperise pritet që gjatë ditës së hënë të nisë sesionin e ri për vitin 2012. Disa ditë më parë në Konferencën e kryetarëve u miratua kalendari i punës, ku janë përcaktuar edhe kalimi për diskutim i ligjeve që kërkojnë 3/5, ...

Kuvend, Ruçi: Presidenti i ri me 3/5, Patozi: Kërkesa e PS ilegjitime

BalkanWeb - 15.01.2012

TIRANE- Kuvendi i Shqipërisë nisi pasditen e së hënës punimet e sesionit të VI-të të Legjislaturës së XVIII-të, ku u miratua edhe kalendari trejavor i punës në Kuvend.

Pse ka ngrirë marrëveshja PD-PS

Shekulli - 14.01.2012

Marrëveshja e 14 nëntorit të vitit të kaluar mes mazhorancës dhe opozitës për reformën elektorale, reformën parlamentare dhe ligjet që kërkojnë shumicë të cilësuar ka njohur hapa pas dy ditë më parë në Konferencën e kryetarëve të grupeve ...

Presidenti e reforma zgjedhore në fokusin e politikës shqiptare

Lajmeshqip - 14.01.2012

Tiranë – Diskutimet mbi reformën zgjedhore në kuadër të marrëveshjes mes Partisë Demokratike dhe Socialiste dhe zgjedhja e Presidentit të ri të Republikës, kanë qenë dy çështjet më të debatuara në këtë javë politike.

Paloka: PS prishi konsensusin. Balla: Lojë mediatike e PD-së

Shekulli - 13.01.2012

Denis Dedej Debatet dhe mungesën e konsensusit në Konferencën e Kryetarëve, të cilat ka vënë në rrezik marrëveshjen PS-PD, kanë vazhduar edhe pas mbledhjes së djeshme, madje duke njohur tone më të ashpra.

Balla: PS jo kundër kalendarit të ligjeve me 3/5-t

Gazeta Start - 13.01.2012

Tiranë – Partia Socialiste, sqaroi qëndrimin e saj në konferencën e djeshme të kryetarëve, duke nënvizuar se grupi parlamentar i saj nuk ka refuzuar fillimin e punës për projekt-ligjet që kërkojnë tre të pestat e votave të Kuvendit.

Shqipëri, kriset marrëveshja PS-PD

Lajmeshqip - 13.01.2012

Tiranë- Dy muaj pas arritjes së marrëveshjes për reformen zgjedhore, reformen e rregullores dhe miratimin e ligjeve me 3/5, është shënuar dhe krisja e parë mes demokratëve dhe socialistëve.

Kriset marrëveshja PD-PS, shtyhet miratimi i kodeve

Panorama - 13.01.2012

Konferenca e Kryetarëve kalon kalendarin vetëm me votat e maxhorancës . Kriset marrëveshja midis maxhorancës dhe opozitës për miratimin e ligjeve që kërkojnë 84 vota në Parlament.

Rama, ligjet përmes procesit transparent

Botasot - 13.01.2012

Partia Socialistë (PS) kërkon që ligjet që kërkojnë tre të pestat e votave të deputetëve, që kanë mbetur ende pa u votuar në Kuvend, duhet të kalojnë përmes rishikimit nga ana e ligjvënësve.

“Çahet” konsensusi mazhorancë-opozitë?

Gazeta Start - 12.01.2012

Tiranë – Mbledhja e konferencës së kryetarëve të enjte, nuk u shoqëruar me konsensus, duke prishur disi “harmoninë” e nisur në mes të muajit nëntor të vitit të shkuar.

PS- Qeverisë: Mos bëni lojë mediatike me ligjet me 3/5

Shekulli - 12.01.2012

Parlamentar Socialist i përfaqësuar nga deputeti Taulant Balla ka reaguar pas një deklarate të bërë publike nga zyrat e Kryetares së Kuvendit pas konferencës së Kryetarëve.

Punimet e Kuvendit, mblidhet Konferenca e Kryetarëve

Albeu.com - 12.01.2012

Konferenca e Kryetarëve në mbledjen e sotme diskuton mbi kalendarin tre javor të punimeve të Kuvendit. Krerët e grupeve kuvendore do të diskutojnë për projektligjet që do të futen në rendin e ditës, në diskutimet në komisione dhe në seanca ...

Pozita dhe opozita debate në Konferencën e kryetarëve, mbetet peng kalendari

LajmiFundit - 12.01.2012

Pozita dhe opozita kanë debatuar sot ashpër në mbledhjen e parë të Konferencës së Kryetarëve për këtë vit duke mos arritur të miratojnë as kalendarin.

Mbaron muaji i mjaltit PS-PD, sherr në Konferencën e Kryetarëve për ligjet me 3/5

LajmiFundit - 12.01.2012

Konferenca e Kryetarëve me pjesëmarrjen e Krerëve të Grupeve Parlamentare, Nënkryetarëve të Kuvendit dhe Kryetarëve të Komisioneve Parlamentare nuk arriti te percjelle te njejten fryme konsensusi te vitit te kaluar.

"Ngrin" konsensusi për ligjet

Top Channel - 12.01.2012

Dy muaj pas arritjes së marrëveshjes për reformen zgjedhore, reformen e rregullores dhe miratimin e ligjeve me 3/5, konsensusi mes demokratëve dhe socialistëve ka ngrirë.

Balla: Topalli abuzoi me Konferencën e kryetarëve! Ligjet me 3/5 janë serioze

LajmiFundit - 12.01.2012

Nisur nga një deklaratë shtypi krejt e pazakonshme e nxjerrë nga zyrat e Kryetares së Kuvendit, në emër të kryetarit të Grupit Parlamentar Socialist, sekretari I grupit Taulant Balla sqaroi opinionin publik se në Konferencën e Kryetarëve, ...

Vështirësohet marrëveshja, PS kërkon kohë për ligjet me 3/5

Albeu.com - 12.01.2012

Partia Socialiste ka kundërshtuar përfshirjen e ligjeve të cilat kërkojnë kourumin prej 3/5 në kalendarin tre javor të punimeve të Kuvendit. Gjatë Konferencës së Kryetarëve deputeti i PS Gramoz Ruçi ka debatuar me përfaqësuesit e ...

PS: Nuk refuzuam ligjet me 3/5, kërkuam kohë për komisionet

Albeu.com - 12.01.2012

Pak orë pas përfundimit të Konferencës së Kryetarëve partia Socialistë nëpërmjet një deklaratë për mediat sqaron se kryetari i Grupit të PS-së nuk ka refuzuar fillimin e punës për projekt-ligjet që kërkojnë tre të pestat e votave të ...

Ende nuk ka konsensus për ligjet me shumicë të cilësuar

Lajmeshqip - 12.01.2012

Ligjet, që kërkojnë shumicë të cilësuar për t’u miratuar, rrezikojnë sërish të mos marrin votën parlamentare për shkak të mungesës së konsensusit mes kampeve politike.

Prishet marreveshja PD-PS

24 orë - 12.01.2012

Ndryshe nga ç’pritej Konferenca e Kryetarëve të grupeve kuvendore nuk ka mundur dot të votojë kalendarin 3 javor të punimeve. Mbledhja është shoqëruar me debate, të cilat kanë çuar deri në largimin nga salla të kryetarit të grupit kuvendor ...

PS: Mazhoranca shkel marrëveshjen

Top Channel - 12.01.2012

Partia Socialiste ka kundërshtuar fort akuzat e lëshuara mesditën e së enjtes nga mazhoranca se ajo është duke bllokuar marrëveshjen e 14 nëntorit.

Sot konferenca e kryetarëve, të hënën rinis puna e Kuvendit

BalkanWeb - 12.01.2012

TIRANE - Të hënën nisin punimet e sesionit të ri parlamentar. Konferenca e kryetarëve të grupeve parlamentare mblidhet paraditën e sotme rreth orës 11.00, për të miratuar programin tre mujor dhe kalendarin e tre javëve të para të punimeve ...

Debate në Konferencën e Kryetarëve, nuk mitarohet kalendari

Ora news - 12.01.2012

Mbledhja e parë e Konferencës së kryetarëve të grupeve parlamentare për këtë vit është shoqëruar me debate mes palëve. Ndërsa pritej që konferenca e kryetarëve të miratonte programin tre mujor dhe kalendarin e tre javëve të para të ...

Kryetarët, kalendari miratohet pa opozitën

Panorama - 12.01.2012

TIRANE- Miratohet pa konsensusin e opozites kalendari tre javor i punimeve te Kuvendit, duke perfshire ne te projektligjet e mbetura me 3/5. Partia Socialiste ka kerkuar me shume kohe per diskutimin e tre Kodeve, te Gjykates penale, civile ...

Konferenca e Kryetarëve miraton kalendarin

Botasot - 12.01.2012

Konferenca e Kryetarëve u mblodh me pjesëmarrjen e Krerëve të Grupeve Parlamentare, Nënkryetarëve të Kuvendit dhe Kryetarëve të Komisioneve Parlamentare.

Konferenca e Kryetarëve miraton kalendarin pa konsensusin e opozitës

BalkanWeb - 12.01.2012

TIRANË- Konferenca e Kryetarëve, e cila u mblodh sot me pjesëmarrjen e krerëve të Grupeve Parlamentare, Nënkryetarëve të Kuvendit dhe Kryetarëve të Komisioneve Parlamentare, miratoi kalendarin e ri të punës, pa konsensusin e opozitës.

Kriset marrëveshja, PS refuzon ligjet me 3/5 në kalendar

Ora news - 12.01.2012

Ligjet me tre të pestat, përfshirë këtu kodin penal dhe atë civil kryejnë çarjen në marrëdhëniet mazhorancë-opozitë. Partia Socialiste ka kundërshtuar në mënyrë kategorike përfshirjen e këtyre ligjeve në kalendarin tre javor të punimeve , ...

PS: Nuk kemi refuzuar punën për ligjet me 3/5

Ora news - 12.01.2012

Pak orë pas mbarimit të punimeve të konferencës së kryetarëve ka ardhur reagimi i Partisë Socialiste, si një përgjigje edhe ndaj akuzave të mazhoracës se kjo parti nuk po i përmbahet marrëveshjes për kalimin e ligjeve me 3/5.

Ligjet me 3/5, Balla përgënjeshtron Kuvendin

Panorama - 12.01.2012

TIRANE- Sekretari i Grupit Parlamentar socialist, Taulant Balla përgënjeshtori sot një deklaratë të Kuvendit, sipas së cilës, kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste ka refuzuar fillimin e punës për projekt-ligjet që kërkojnë ...

Kuvendi, rikthehen ligjet me 84 vota

Panorama - 11.01.2012

Kuvendi nis zyrtarisht sot sesionin e ri parlamentar për vitin 2012. Starti i punimeve do të nisë me mbledhjen e parë të Konferencës së Kryetarëve, që pritet të pasojë me miratimin e kalendarit të punimeve të Kuvendit për periudhën 16 ...

Nesër mblidhet Konferenca e Kryetarëve

Botasot - 11.01.2012

Të hënën nisin punimet e sesionit të ri parlamentar të Shqipërisë. Konferenca e kryetarëve të grupeve parlamentare mblidhet paraditën e nesërme rreth orës 11:00 për të miratuar programin tre mujor dhe kalendarin e tre javëve të para të ...