TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Muri i Mitrovicës burim i luftës së re në ballkan

Zhurnal - 11.12.2016

Shkup/Mitrovicë, 11 dhjetor - Gjatë kësaj jave me iniciativën e serbëve në veri të Mitrovicës filloi ndërtimi i një muri që do i ndante ata nga shqiptarët e jugut.

Ahmeti: Mundeni me ly bukur, por muri mbetet mur

Lajmi.net - 11.12.2016

Kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka komentuar ndërtimin e murit në Mitrovicë Ai ka thënë se pavarësisht shkallëve, ai mur do të mbetet simbol i ndarjes e jo i ribashkimit.

“Muri në veri, simbol i ndarjes, jo i ribashkimit”

LajmiFundit - 11.12.2016

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, duke komentuar murin e vendosur nga serbët në veri të Mitrovicës, ka thënë se muri është simbol i ndarjes dhe jo i ribashkimit.

Prerja e murit në veri të Mitrovicës nuk vazhdoi as të dielën (Foto)

Lajmi.net - 11.12.2016

Murit të ndërtuar gjatë kësaj jave në cep të urës mbi lumin Ibër në veri të Mitrovicës dje iu pre një pjesë dhe duket se puna përfundoi me kaq. Pas reagimeve të shumta ndaj ndërtimit të murit ndarës ...

Tahiri: Mur nuk do të ketë – është ilegal

Evropaelire - 11.12.2016

Ministrja për Dialog në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri, e ka cilësuar “ilegal” një ‘mur’ të ndërtuar në pjesën veriore të Mitrovicës. Ajo i tha Radios Evropa e Lirë se “muri është në kundërshtim me ...

Tahiri: Mur nuk do të ketë – është ilegal

Lajmi.net - 11.12.2016

Ministrja për Dialog në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri, e ka cilësuar “ilegal” murin të ndërtuar në pjesën veriore të Mitrovicës. Ajo i tha Radios Evropa e Lirë se muri është në kundërshtim me ...

Edita Tahiri: Mur nuk do të ketë – është ilegal

Portalb - 11.12.2016

Ministrja për Dialog në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri, e ka cilësuar “ilegal” një ‘mur’ të ndërtuar në pjesën veriore të Mitrovicës. Ajo i tha Radios Evropa e Lirë se “muri është në kundërshtim me ...

Kryetari i Prishtinës thotë se muri te Ibri tregon se s'ka Qeveri

Gazeta Express - 11.12.2016

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, mëngjesin e sotëm ka reaguar për murin e ndërtuar pranë lumit Ibër në Mitrovicë. Ahmeti në llogarinë e tij në Twitter ka thënë se muri i ndërtuar në Mitrovicë ...

Prerja e murit në veri të Mitrovicës nuk vazhdoi as të dielën (Foto/Video)

Telegrafi - 11.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Murit të ndërtuar gjatë kësaj jave në cep të urës mbi lumin Ibër në veri të Mitrovicës dje iu pre një pjesë dhe duket se puna përfundoi me kaq.

Tahiri: Mur nuk do të ketë – është ilegal

Gazeta Express - 11.12.2016

Ministrja për Dialog në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri, e ka cilësuar “ilegal” një ‘mur’ të ndërtuar në pjesën veriore të Mitrovicës. Ajo i tha Radios Evropa e Lirë se “muri është në kundërshtim me ...

Tahiri insiston: Mur nuk do të ketë te Ura e Ibrit

Telegrafi - 11.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Ministrja për Dialog në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri, e ka cilësuar “ilegal” murin të ndërtuar në pjesën veriore të Mitrovicës.

Tahiri: Mur nuk do të ketë – është ilegal

Zeri - 11.12.2016

Ministrja për Dialog në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri, e ka cilësuar “ilegal” një ‘mur’ të ndërtuar në pjesën veriore të Mitrovicës. Ajo i tha Radios Evropa e Lirë se “muri është në kundërshtim me ...

Kryetari i Prishtinës thotë se muri te Ibri tregon se s’ka Qeveri

Tetova Sot - 11.12.2016

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, mëngjesin e sotëm ka reaguar për murin e ndërtuar pranë lumit Ibër në Mitrovicë. Ahmeti në llogarinë e tij në Twitter ka thënë se muri i ndërtuar në Mitrovicë ...

Muri serb i Mitrovicës dhe një tjetër mur serb në Krushevc

Java News - 11.12.2016

Heshtas, ashtu siç është ngritur muri serb në anën veriore të Mitrovicës, Kosovë, është ngritur edhe një mur i ngjashëm në qytetin serb Krushevc, dhe pothuaj në të njëjtën kohë, transmeton Koha.net.

Partia FJALA: Ndërtimi i murit në Mitrovicë, argument shtesë se bisedimet me Serbinë duhet të ndërpriten

Tetova Sot - 11.12.2016

Partia FJALA: Ndërtimi i murit në Mitrovicë, argument shtesë se bisedimet me Serbinë duhet të ndërpriten Ne Partia FJALA konsiderojmë se ndërtimi i murit në Mitrovicë, është argument shtesë se ...

Tahiri: Mur nuk do të ketë – është ilegal

Tetova Sot - 11.12.2016

Ministrja për Dialog në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri, e ka cilësuar “ilegal” një ‘mur’ të ndërtuar në pjesën veriore të Mitrovicës. Ajo i tha Radios Evropa e Lirë se “muri është në kundërshtim me ...

Humori i se djelës: Kaçi i zi, Trumpi dhe Muri i Mitrovices

Gazeta Tema - 11.12.2016

Mitrovica fton Berlinin të reflektojë për prishjen e Murit Serbët e Mitrovicës së veriut, kanë ndërtuar një mur që ndan në dy pjesë Mitrovicën, njësoj si Berlini dikur.

Muri, fund i iluzioneve për bashkim!

SOT - 10.12.2016

Historia e ndarjes së veriut është e gjatë dhe e dhimbshme. Ajo e ka burimin tek marrëveshja e Kumanovës për tërheqjen paqësore të forcave policore dhe ushtarake serbe nga Kosova, e pasuar menjëherë ...

BE: Muri në Mitrovicë, pjesë e projektit

Albeu.com - 10.12.2016

Muri i ndërtuar para disa ditëve në veri të vendit është pjesë e projektit të Brukselit për rivitalizimin e urës së Ibrit dhe do të shërbejë si shkallë për lidhjen e unazës së komunikacionit me zonën ...

Zëdhënësja e Bashkimit Evropian: Murit në Urën e Ibrit do t?i vendosen shkallët

Albeu.com - 10.12.2016

Maja Kocijancic , zëdhënëse e Përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, ka thënë se muri që u ndërtua në Urën e Ibrit në Mitrovicë do të lidhë unazën me zonën e ...

BE: Muri i Mitrovicës, pjesë e projektit!

Ina - 10.12.2016

Muri në afërsi të urës së Ibrit në veri të Mitrovicës është pjesë e projektit për rivitalizimin e urës dhe do të lidhë unazën e asaj rruge me zonën e këmbësorëve.

15 vjet më parë “Koha Ditore” zbuloi një plan për ndërtimin e mureve ndarëse në urën mbi Ibër

Ina - 10.12.2016

Ndërtimi i një muri që do ta mbajë të ndarë pjesën veriore të Mitrovicës prej asaj jugore nuk është ide e re e udhëheqësve serbë të veriut. Një plan i tillë – me pretendimin se siguria do të arrihet ...

Asamblistët shqiptar në veri, të shqetësuar për ndërtimin e murit

Lajmi.net - 10.12.2016

Ndërtimi i murit pak metra larg urës së lumit Ibër, nga serbët e pjesës veriore, i ka shqetësuar edhe dy asamblistët e komuniteteve jo serbë të cilët janë pjesë e Kuvendit Komunal të Mitrovicës së ...

Serbët kishin planifikuar ndërtimin e murit mbi Ibër që në vitin 2001 (FOTO LAJM)

Albeu.com - 10.12.2016

Ndërtimi i një muri që do ta mbajë të ndarë pjesën veriore të Mitrovicës prej asaj jugore nuk është ide e re e udhëheqësve serbë të veriut. Një plan i tillë – me pretendimin se siguria do të arrihet ...

Ish-ushtari i UÇK-së: Hiqeni murin ose do ta copëtoj me çekan

Lajmi.net - 10.12.2016

Ish-ushtari i UÇK-së, Jon Harrison, është shprehur kundër ndërtimit të murit në afërsi të urës së Ibrit në Mitrovicë. Në një postim në rrjetin social Facebook, Harrison ka shkruar se muri do të jetë ...

Selimi: Kjo ishte marrëveshja e fshehtë për murin tek Ura e Ibrit

Portalb - 10.12.2016

Deputeti i Lëvizjes “Vetëvendosjes”, Rexhep Selimi thotë se muri i ndërtuar në mes të qytetit të Mitrovicës është si rezultat i bisedimeve te Qeverisë së Kosovës me Serbinë.

Muri i serbve në Mitrovicë irriton britanikun e UÇK-së: Hiqeni ose do vij vetë ta shemb

Albeu.com - 10.12.2016

Britaniku Jon Harrison ka luftuar në formacionet e UÇK-së gjatë luftës së Kosovës , por s’do ta mendonte kurrë që vendi, për të cilin rrezikoi jetën do të ndahej në kohë paqeje.

Kështu do të duket parku, te muri i ri i Mitrovicës (Foto)

Lajmi.net - 10.12.2016

Heqja e barrikadave te ura mbi lumin Ibër në Mitrovicë u arrit përmes një kompromisi mes Prishtinës dhe Beogradit në negociatat e Brukselit, që aty të ndërtohet një park në të dy pjesët e qytetit.

Ish-ushtari i UÇK-së: Hiqeni murin ose do ta copëtoj me çekan

Portalb - 10.12.2016

Ish-ushtari i UÇK-së, Jon Harrison, është shprehur kundër ndërtimit të murit në afërsi të urës së Ibrit në Mitrovicë . Në një postim në rrjetin social Facebook, Harrison ka shkruar se muri do të jetë ...

Burime diplomatike: Muri që po ndërtohet në Mitrovicë mund të shkaktojë luftë rajonale

Zhurnal - 10.12.2016

Mitrovicë, 10 dhjetor - Punët në murin andej urës së Ibrit apo në veri të Mitrovicës janë ndalur përkohësisht deri në një vendim tjetër që pritet nga përfaqësues të BE-së në Kosovë.

Nis rrënimi i murit në Mitrovicë (Video)

Lajmi.net - 10.12.2016

Në Mitrovicë ka filluar rrënimi i një pjese të murit, njofton Klan Kosova. Në fakt, murit që u vendos në cepin verior të urës së Ibrit nga ana serbeve, do të duhej t’i hiqeshin 70 centimetra në ...

Nis “sharrimi” i murit në Mitrovicë (Video)

Almakos - 10.12.2016

Në fakt, murit që u vendos në cepin verior të urës së Ibrit nga ana serbëve, do të duhej t’i hiqeshin 70 centimetra në pjesën e epërme të tij. Kështu kishin vendosur inspektorë të ministrisë së ...

BE pronocohet lidhur me murin në Mitrovicë

DW - 10.12.2016

BE-ja thotë se në të dy anët e murit do të ngihen shkallët që do të sigurojnë lirinë e lëvizjes për qytetarët e Mitrovicës. Punimet për vazhdimin e revitalizimit të urës mbi lumin Ibër janë ndërprerë ...

BE: Muri në Mitrovicë pjesë e projektit!

Telegrafi - 10.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Muri i ndërtuar para disa ditëve në veri të vendit është pjesë e projektit të Brukselit për rivitalizimin e urës së Ibrit dhe do të shërbejë si shkallë për ...

BE: Muri, pjesë e projektit!

Zeri - 10.12.2016

Muri i ndërtuar para tri ditëve në veri të vendit është pjesë e projektit të Brukselit për rivitalizimin e urës së Ibrit dhe do të shërbejë si shkallë për lidhjen e unazës së komunikacionit me zonën ...

BE: Muri në Mitrovicë, pjesë e projektit!

BalkanWeb - 10.12.2016

MITROVICE- Muri i ndërtuar para tri ditëve në veri të vendit është pjesë e projektit të Brukselit për rivitalizimin e urës së Ibrit dhe do të shërbejë si shkallë për lidhjen e unazës së ...

Asamblistët e veriut, të shqetësuar për murin

Zeri - 10.12.2016

Ndërtimi i murit pak metra larg urës së lumit Ibër, nga serbët e pjesës veriore, i ka shqetësuar edhe dy asamblistët e komuniteteve jo serbë të cilët janë pjesë e Kuvendit Komunal të Mitrovicës së ...

Ish-pjesëtari britanik i UÇK-së kërcënon se do ta rrënojë me çekan murin në Mitrovicë

Gazeta Express - 10.12.2016

Ish-ushtari i UÇK-së, Jon Harrison, është shprehur kundër ndërtimit të murit në afërsi të urës së Ibrit në ...

Ish-ushtari britanik i UÇK-së: Muri në veri është poshtërim, do të shkoj ta rrëzoj

Telegrafi - 10.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Ndaj ndërtimit të murit në veri të Mitrovicës ka reaguar edhe ish-ushtari i UÇK-së, britaniku Jon Harrison, i cili përmes një postimi në Facebook, ka shfryrë ...

Muri në Mitrovicë, ish- ushtari britanik i UÇK-së: Është poshtërim, do shkoj ta rrëzoj

BalkanWeb - 10.12.2016

KOSOVE – Pas debateve mbi ndërtimin e murit në lumen Ibër në Mitrovicë, ka reaguar edhe ish-ushtari i UÇK-së, britaniku Jon Harrison. Përmes një statusi në ‘Facebook’ ushtari britanik thotë se ...

Ish-ushtari britanik i UÇK-së: Muri në veri është poshtërim, do të shkoj ta rrëzoj

Zeri - 10.12.2016

Pas debateve mbi ndërtimin e murit në lumen Ibër në Mitrovicë, ka reaguar edhe ish-ushtari i UÇK-së, britaniku Jon Harrison. Përmes një statusi në ‘Facebook’ ushtari britanik thotë se ndërtimi i ...

Qeveria e Kosovës insiston se muri te ura e Ibrit do të hiqet

Gazeta Express - 10.12.2016

Ministrja për Dialog, njëherësh kryenegociatorja e dialogut teknik, Edita Tahiri thotë se autoritetet e Kosovës po punojnë për të hequr murin e ndërtuar në afërsi të lumit Ibër në ...

Kështu do të duket parku te muri i Mitrovicës (Foto)

Gazeta Express - 10.12.2016

Heqja e barrikadave te ura mbi lumin Ibër në Mitrovicë u arrit përmes një kompromisi mes Prishtinës dhe Beogradit në negociatat e Brukselit, që aty të ndërtohet një park në të dy pjesët e ...

Kështu do të duket parku, te muri i ri i Mitrovicës (Foto)

Telegrafi - 10.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Heqja e barrikadave te ura mbi lumin Ibër në Mitrovicë u arrit përmes një kompromisi mes Prishtinës dhe Beogradit në negociatat e Brukselit, që aty të ...

Kështu do të duket parku te muri i Mitrovicës (Foto)

Zeri - 10.12.2016

Heqja e barrikadave te ura mbi lumin Ibër në Mitrovicë u arrit përmes një kompromisi mes Prishtinës dhe Beogradit në negociatat e Brukselit, që aty të ndërtohet një park në të dy pjesët e qytetit.

Nis “sharrimi” i murit në Mitrovicë (Video)

Telegrafi - 10.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Në Mitrovicën veriore ka filluar rrënimi i një pjese të murit. Në fakt, murit që u vendos në cepin verior të urës së Ibrit nga ana serbëve, do të duhej t’i ...

Nis rrënimi i murit në Mitrovicë (VIDEO)

Zeri - 10.12.2016

Në Mitrovicë ka filluar rrënimi i një pjese të murit, njofton Klan Kosova. Në fakt, murit që u vendos në cepin verior të urës së Ibrit nga ana serbeve, do të duhej t’i hiqeshin 70 centimetra në ...

Muri serb i Mitrovicës dhe muri serb i Krushevcit

Gazeta Express - 10.12.2016

Heshtas, ashtu siç është ngritur muri serb në anën veriore të Mitrovicës, Kosovë, është ngritur edhe një mur i ngjashëm në qytetin serb Krushevc, dhe pothuaj në të njëjtën ...

BE pronocohet lidhur me murin në Mitrovicë

Zeri - 10.12.2016

BE-ja thotë se në të dy anët e murit do të ngihen shkallët që do të sigurojnë lirinë e lëvizjes për qytetarët e Mitrovicës. Punimet për vazhdimin e revitalizimit të urës mbi lumin Ibër janë ndërprerë ...

Tahiri qytetarëve: Nuk do ta lejojmë murin në Veri, rrini të qetë

Tetova Sot - 10.12.2016

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, kryenegociatore e Kosovës në dialogun e Brukselit, po insiston se muri në veri të Mitrovicës është ilegal dhe në kundërshtim me Marrëveshjen e Brukselit dhe ...

Edita Tahiri: Në Mitrovisë s’do të ketë mur

Java News - 10.12.2016

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, kryenegociatore e Kosovës në dialogun e Brukselit, po insiston se muri në veri të Mitrovicës është ilegal dhe në kundërshtim me Marrëveshjen e Brukselit dhe ...

BE: Muri i Mitrovices, pjesë e projektit!

Java News - 10.12.2016

Muri i ndërtuar para tri ditëve në veri të vendit është pjesë e projektit të Brukselit për rivitalizimin e urës së Ibrit dhe do të shërbejë si shkallë për lidhjen e unazës së komunikacionit me zonën ...

Ish-pjesëtari britanik i UÇK-së kërcënon se do ta rrënojë me çekan murin në Mitrovicë

Tetova Sot - 10.12.2016

Ish-ushtari i UÇK-së, Jon Harrison, është shprehur kundër ndërtimit të murit në afërsi të urës së Ibrit në Mitrovicë. Në një postim në rrjetin social Facebook, Harrison ka shkruar se muri do të jetë ...

Burime diplomatike: Ndërtimi i murit në Mitrovicë, rrezikon të shkaktojë luftë në Kosovë e rajon?!

Alb Portali - 10.12.2016

Punët në murin andej urës së Ibrit apo në veri të Mitrovicës janë ndalur përkohësisht deri në një vendim tjetër që pritet nga përfaqësues të BE-së në Kosovë.

Burime diplomatike: Ndërtimi i murit në Mitrovicë, rrezikon të shkaktojë luftë në Kosovë e rajon?!

Tetova Sot - 10.12.2016

Punët në murin andej urës së Ibrit apo në veri të Mitrovicës janë ndalur përkohësisht deri në një vendim tjetër që pritet nga përfaqësues të BE-së në Kosovë.

Muri i serbve në Mitrovicë irriton britanikun e UÇK-së: Hiqeni ose do vij vetë ta shemb

Tetova Sot - 10.12.2016

Britaniku Jon Harrison ka luftuar në formacionet e UÇK-së gjatë luftës së Kosovës, por s’do ta mendonte kurrë që vendi, për të cilin rrezikoi jetën do të ndahej në kohë paqeje.

Kështu do të duket parku te muri i Mitrovicës (Foto)

Tetova Sot - 10.12.2016

Heqja e barrikadave te ura mbi lumin Ibër në Mitrovicë u arrit përmes një kompromisi mes Prishtinës dhe Beogradit në negociatat e Brukselit, që aty të ndërtohet një park në të dy pjesët e qytetit.

BE: Muri i Mitrovicës, pjesë e projektit!

Tetova Sot - 10.12.2016

Muri në afërsi të urës së Ibrit në veri të Mitrovicës është pjesë e projektit për rivitalizimin e urës dhe do të lidhë unazën e asaj rruge me zonën e këmbësorëve.

Muri serb i Mitrovicës dhe muri serb i Krushevcit

Alb Portali - 10.12.2016

Heshtas, ashtu siç është ngritur muri serb në anën veriore të Mitrovicës, Kosovë, është ngritur edhe një mur i ngjashëm në qytetin serb Krushevc, dhe pothuaj në të njëjtën kohë.

Ministrja Tahiri: Nuk do të ketë mur, revitalizimi sipas Marrëveshjes së Brukselit

Kosova Live - 10.12.2016

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, kryenegociatore e Kosovës në dialogun e Brukselit, ka dhënë këtë deklaratë për media në lidhje procesin e revitalizimit të urës së Ibrit dhe problemeve të krijuara ...

Serbët ndajnë me mur Mitrovicën, Tirana hesht

Antpress - 10.12.2016

Serbët në veri të Mitrovicës kanë ndërtuar një mur në urën e lumit Ibër, duke e ndarë edhe njëherë qytetin. Ndërtimi i murit vjen pak kohë pasi ura u zhbllokua nga blloqet e betonit që ishin vendosur ...

Muri në Mitrovicë, reagon Basha: Serbia po na provokon

Ina - 09.12.2016

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka reaguar në lidhje me ndërtimin e murit në Mitrovicë. Me një deklaratë për media, Basha është shprehur se “ndërtimi i këtij muri është një provokim që po vjen nga Serbia ...

Goran Rakiq: Muri nuk rrënohet

Ina - 09.12.2016

Sipas shpjegimit të tij për takimin, palët janë pajtuar vetëm për ridizajnimin e murit. “Përkundër asaj që ministrja për dialog me Beogradin, Edita Tahiri përhap të pavërteta duke thënë se muri do të ...

Shoqëria civile “Aksion” kundër ndërtimit të murit në Veri

Lajmi.net - 09.12.2016

Organizata joqeveritare sot do të zhvillojnë një përformancë në Mitrovicë në shenjë mospajtimi pikërisht te vendi ku po ndërtohet muri ilegal dhe i cili është në kundërshtim me Marrëveshjen e ...

Protestë kundër ndërtimit të murit në Veri

Albeu.com - 09.12.2016

Organizata joqeveritare të Kosovës, pritet të mbajnë sot një "aksion" në Mitrovicë në shenjë proteste për murin ilegal që po ndërtohet , gjë e cila është në kundërshtim me Marrëveshjen e Brukselit.

Kryeministri nuk do t’i përdorë “muskujt” në Mitrovicë

Portalb - 09.12.2016

Kryeministri Isa Mustafa është zotuar se nuk do t’i vërë në funksion muskujt për ta rrëzuar murin e ndërtuar nga serbët e Mitrovicës Veriore. Ka thënë se ligjit do t’ia lënë këtë punë.

Muri i Mitrovicës, BE: Të respektohet marrëveshja, hapësira të jetë e lirë

Almakos - 09.12.2016

Atë që njoftoi ministrja kosovare për Dialogun, Edita Tahiri, pas takimit disaorësh me përfaqësuesit e Bashkimit Europian në Kosovë, mbi murin që ka filluar të ndërtohet në Mitrovicë, e ka njoftuar ...

“Aksion” kundër murit në veri

Ina - 09.12.2016

Organizata joqeveritare sot do të zhvillojnë një përformancë në Mitrovicë në shenjë mospajtimi për murin që po ndërtohet atje. Aksioni do të ndodhë pikërisht te vendi ku po ndërtohet ky mur dhe i ...

Muri në Mitrovicë, Basha: Akt provokues dhe destabilizues

Top Channel - 09.12.2016

Kryetari i Partia Demokratike deklaron se po ndjek me shqetësim aktin e ngritjes së mjrit ndarës në urën e Ibrit në Mitrovicë me linjë të pretenduar etnike mes shqiptarëve dhe serbëve, thotë opozita.

Basha për murin në Mitrovicë: Akt provokues dhe destabilizues

Lajm - 09.12.2016

Kryetari i Partia Demokratike deklaron se po ndjek me shqetësim aktin e ngritjes së mjrit ndarës në urën e Ibrit në Mitrovicë me linjë të pretenduar etnike mes shqiptarëve dhe serbëve, thotë opozita.

Bajrami: Me Edita Tahirin në krye të bisedimeve, Mitrovica do t’ju falet serbëve

Lajmi.net - 09.12.2016

Shefja e Grupit Parlamentar të Nismës për Kosovën, Valdete Bajrami, duke folur për ndërtimin e murit në veri të Mitrovicës nga serbët, ka thënë se me Edita Tahirin në krye të bisedimeve teknike ...

Muri në Mitrovicë, kufiri veri-jug që mund të nxit shpërthimin e konfliktit!

Zhurnal - 09.12.2016

Ndërtimi i murit në afërsi të urës mbi lumin Ibër në Mitrovicë nga ana e Serbisë ka nxitur reagime të shumta. Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, nëpërmjet një komunikate për medie, ka ...

Unioni i Studentëve kërcënon Qeverinë për murin në Veri

Albeu.com - 09.12.2016

Union i Studentëve të Kosovës ka kërcënuar qeverinë për ndërtimin e murit ilegal pranë Urës së Ibrit në Mitrovicë. Përmes një komunikate për media, unioni i Studentëve të Kosovës kërkon që Qeveria e ...

Shqiptarët dhe serbët e shohin të panevojshëm murin në veri – VIDEO

Shqipmedia - 09.12.2016

Ndërtimin e një muri në anën veriore të qytetit të Mitrovicës, kryetari Agim Bahtiri, por edhe qytetarët shqiptarë e serbë e shohin si të pakuptimtë dhe të panevojshëm.

Basha: Muri në Mitrovicë është një akt provokues

Albeu.com - 09.12.2016

Kreu i PD ka përcjellë me mjaft shqetësim aktin e ngritjes së murit ndarës në urën e Ibrit në Mitrovicë, me linjë të pretenduar etnike mes shqiptarëve dhe serbëve, thotë opozita.

LajmiVOX: “Pa u farue djem e çika, jo nuk ndahet Mitrovica” (Video)

Lajmi.net - 09.12.2016

Në kohën kur po afrohej përfundimi i procesit të revitalizimit të urës mbi lumin Ibër të Mitrovicës, ka filluar ndëtimi i një muri në pjesën e afërme veriore.

Nis shkurtimi i murit, a është ky rezultat i bisedimeve të djeshme në Mitrovicë?

Lajm - 09.12.2016

Dy punëtorë kanë filluar të shkurtojnë murin në afërsi të urës së Ibrit në Mitrovicë. Punëtorët po e shkurtojnë murin për 60 ose 70 ...

Tensione tek ura e Ibrit, fillon rrënimi i një pjese të murit

Lajmi.net - 09.12.2016

Inspektorët e Ministrisë kanë dalë në zonën ku po ndërtohet muri në afërsi të urës së Ibrit në Mitrovicë, për t’ua kumtuar vendimin për ndalimin e ndërtimit të këtij muri.

Ndërpriten punimet të murit tek ura e Ibrit

Portalb - 09.12.2016

Ministria e Planifikimit Hapësinor ka dhënë vendim për ndërprerjen e punimeve të murit në pjesën veriore për të shikuar se ky mur a është pjesë e planit për rivitalizimin e Urës së Ibrit që e bashkon ...

Muri në Mitrovicë: “Zbutet” Goran Rakiq, kërkon kohë që të komunikojë me BE-në

Lajmi.net - 09.12.2016

Ministria kosovare e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, sot pritet që të bëjë matjet gjeodezike të murit në pjesën veriore të Midhe zonës përreth, për të parë nëse ndikon në projektin e ...

Muri në Mitrovicë, serbët: Sipas marrëveshjes

Top Channel - 09.12.2016

Ndërpriten përkohësisht punimet te muri i Mitrovicës. Agjencia e lajmeve KosovaPress raporton se puntorët të cilët po punonin në mëngjes e kanë ndërprerë punën, pasi filluan të ulin lartësinë e tij ...

Kocijancic: Murit do t’i vendosen shkallët

Lajmi.net - 09.12.2016

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Europian për Politikë të Jashtme, Maja Kocijancic, ka thënë se muri që u ndërtua në Urën e Ibrit në Mitrovicë, do të lidhë unazën me zonën e këmbësorëve.

Muri në Mitrovicë, serbët: Sipas marrëveshjes

Albeu.com - 09.12.2016

Janë ndërprerë përkohësisht punimet në murin e Mitrovicës. "KosovaPress" raporton se puntorët të cilët po punonin në mëngjes e kanë ndërprerë punën. Mësohet se punëtorët filluan të ulin lartësinë e ...

Pas matjeve vendoset nëse muri në veri do të rrënohet apo jo

Albeu.com - 09.12.2016

Ministria së Mjedisit dhe Planifikimit Hapsinor, pritet që sot të bëjë matjet gjeodezike të murit dhe zonës përreth, për të parë nëse interferon muri në krahasim me projektin për rivitalizimin e urës ...

Bahtiri: Muri do të rrënohet, Rakiq: Nga muri po krijojmë teatër veror

Evropaelire - 09.12.2016

Përfaqësues të një numri organizatash joqeveritare përmes një aktiviteti ‘simbolik’ në afërsi të urës mbi lumin Ibër, kanë shprehur mospajtimin e tyre për ndërtimin e murit në pjesën veriore të ...

Edhe serbët të befasuar me murin në Mitrovicë (Foto/Video)

Lajmi.net - 09.12.2016

Gjendja në Mitrovicë aktualisht paraqitet e qetë. Punimet në pjesën e ndërtimit të murit nuk po vazhdojnë. Afër murit që ndanë jugun dhe veriun e Mitrovicës po qëndrojnë policia dhe pjesëtarët e ...

BE-ja thotë se muri nuk do të hiqet, por do t’i bëhen shkallët për të kaluar këmbësorët

Portalb - 09.12.2016

Maja Kocijanciq, zëdhënësja e Përfaqësueses së Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini, ka thënë se muri që u ndërtua afër urës së Ibrit në pjesën veriore të Mitrovicës, do të ...

Bahtiri: Muri është aksident

Zhurnal - 09.12.2016

Agim Bahtiri, kryetar i komunës së Mitrovicës së Jugut ka thënë se muri i ndërtuar në pjesën veriore pranë Urës së lumit Ibër është aksidental dhe nuk është pjesë e planit për rivitalizim të arritur ...

Bahtiri: Muri në Mitrovicë do të jetë deri në 80 centimetra

Lajmi.net - 09.12.2016

Kryetari i Mitrovicës Jugore, Agim Bahtiri, ka thënë se plani i Bashkimit Evropian për revitalizmin e urës së Ibrit është i paprekur dhe se punët janë duke shkuar sipas planit, dhe ka thënë se muri i ...

Video-reportazh nga vendi ku serbët provojnë ndarjen e Mitrovicës me muri

Lajmi.net - 09.12.2016

Muri në pjesën veriore të qytetit të Mitrovicës, që filloi të ndërtohej dy ditë më parë, ka ngjallur reagime të shumta. Kryetari i Komunës jugore të Mitrovicës, Agim Bahtiri tha të premten se muri do ...

Azem Vllasi jep dy opsione për murin në Veri të Mitrovicës

Lajmi.net - 09.12.2016

Analisti dhe njohësi i mirë i rrethanave politike në rajon, Azem Vllasi ka komentuar ndërtimin e murit të ndërtuar në Veri të Mitrovicës, pak metra larg Urës së Ibrit.

Historia e murit në Mitrovicë: Plani ekzistonte qysh moti (Video)

Lajmi.net - 09.12.2016

Ka disa ditë që një mur befasues pak përtej cepit verior të Urës së Ibrit, po e trazon Mitrovicën si qytet, Prishtinën si kryeqendër të shtetit dhe Brukselin si ndërmjetës në dialogun Kosovë-Serbi.

Deklarata e Rakiqit: Muri nuk është mur, por amfiteatër (Video)

Lajmi.net - 09.12.2016

Murit bri urës së lumit Ibër do t’i hiqen 70 centimetra. Kështu së paku u vendos në një mbledhje të jashtëzakonshme mbrëmjen e së enjtes në mes të kryenegociatores Kosovare Edita Tahiri, ...

Tahiri qetëson të gjithë: Nuk do të ketë mur në Mitrovicë

Lajmi.net - 09.12.2016

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, kryenegociatore e Kosovës në dialogun e Brukselit, ka dhënë këtë deklaratë për media në lidhje procesin e revitalizimit të urës së Ibrit dhe problemeve të krijuara ...

Ja për çfarë arsye po e ndërtojnë murin serbët në Veri

Gazeta Express - 09.12.2016

Safet Kamberi, deri dje nënkryetar i Komunës së Mitrovicës, si pjesë e koalicionit që partia e tij LDK ka pasur me AKR-në e Behxhet Pacollit, ka thënë se në Mitrovicë ka qarkulluar edhe një informatë ...

Basha, ndërtimin e murit e quan akt provokues e destabilizues për Mitrovicën

Gazeta Express - 09.12.2016

Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha, ka thënë se subjekti që ia drejton po ndjek me shqetësim aktin e ngritjes së murit ndarës, sipas një linje të pretenduar etnike mes ...

“Gati koalicioni AAK-AKR, muri në veri me gjasë i dakorduar në Bruksel”

Gazeta Express - 09.12.2016

Lahi Ibrahimaj, deputet i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, në Ballë për Ballë të Klan Kosovës, ka thënë se është gati koalicioni mes këtij subjekti dhe Aleancës Kosova e ...

Performancë kundër murit në Mitrovicë

Telegrafi - 09.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Disa organizata joqeveritare do të zhvillojnë sot një performancë në Mitrovicë në shenjë mospajtimi, tek vendi ku po ndërtohet muri në mënyrë ilegale dhe në ...

“Gati koalicioni AAK-AKR, muri në veri me gjasë i dakorduar në Bruksel”

Telegrafi - 09.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Lahi Ibrahimaj, deputet i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, në Ballë për Ballë të Klan Kosovës, ka thënë se është gati koalicioni mes këtij subjekti dhe ...

“Aksion” kundër ndërtimit të murit në Veri

Gazeta Express - 09.12.2016

Organizata joqeveritare sot do të zhvillojnë një përformancë në Mitrovicë në shenjë mospajtimi pikërisht te vendi ku po ndërtohet muri ilegal dhe i cili është në kundërshtim me Marrëveshjen e ...

Muri, pretekst për zgjatjen e bisedimeve në Bruksel

Telegrafi - 09.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Njohësi i çështjeve të sigurisë, Naim Maloku, ka bërë me dije se ndërtimi i murit në pjesën afër urës mbi lumin Ibër në Mitrovicë ka për synim të bëhet temë ...

Për murin e kanë ditur politikanët kosovarë dhe përfaqësuesit e BE-së

Zeri - 09.12.2016

Ndërtimi i murit në veri të urës së Ibrit po e sfidon Qeverinë e Kosovës. Ekzekutivi i vendit thotë se nuk do t’i tregojë “muskujt” për rrëzimin e këtij muri, por kjo çështje do të trajtohet nga ...

'Aksion' kundër ndërtimit të murit në Veri

Zeri - 09.12.2016

Organizata joqeveritare sot do të zhvillojnë një përformancë në Mitrovicë në shenjë mospajtimi pikërisht te vendi ku po ndërtohet muri ilegal dhe i cili është në kundërshtim me Marrëveshjen e ...

Basha për murin në Mitrovicë: Akt provokues dhe destabilizues

Telegrafi - 09.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Kryetari i Partia Demokratike deklaron se po ndjek me shqetësim aktin e ngritjes së mjrit ndarës në urën e Ibrit në Mitrovicë me linjë të pretenduar etnike ...

Unioni i Studentëve kërcënon Qeverinë për murin në Veri

Gazeta Express - 09.12.2016

​Union i Studentëve të Kosovës, shpreh shqetësimin e tij përmes një komunikate për media për çështjen e ndërtimit në murit ilegal afër Urës së Ibrit në Mitrovicë, përcjell Gazeta ...

Bajrami: Me këtë Qeveri dhe Edita Tahirin të gjitha dëshirat e Listës serbe do të plotësohen

Telegrafi - 09.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Shefja e Grupit parlamentar të Nismës për Kosovën, Valdete Bajrami ka thënë se derisa kjo Qeveri të jetë në pushtet të gjitha dëshirat e Listës Serbe.

Muri në Mitrovicë, Basha: Rrezikon klimën e paqes në Ballkan. Rama të reagojë!

BalkanWeb - 09.12.2016

TIRANË- Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas ndërtimit të murit në Mitrovicë që ndan qytetin shqiptar në mes. Basha thotë se ky mur është një akt provokues dhe destabilizues për ...

Basha për murin në Mitrovicë: Akt provokues dhe destabilizues

Zeri - 09.12.2016

Kryetari i Partia Demokratike deklaron se po ndjek me shqetësim aktin e ngritjes së mjrit ndarës në urën e Ibrit në Mitrovicë me linjë të pretenduar etnike mes shqiptarëve dhe serbëve, thotë opozita.

Lëvizja për Bashkim: Muret i kemi që nga viti 1999, por i mbyllëm sytë

Gazeta Express - 09.12.2016

Muri i filluar rishtazi nga serbët në urën e lumit Ibër sikur i zgjoi nga gjumi shqiptarët e Kosovës “multietnike” e më gjerë! Thuajse ky “mur” në veri të Kosovës dhe “muri” tjetër në lindje të saj, ...

BE-ja kërkon zgjidhje për ‘murin’ në Mitrovicë

Ora news - 09.12.2016

Bashkimi Evropian po kërkon zgjidhje ‘me palët’ për çështjen e murit në pjesën veriore të qytetit të Mitrovicës, i thanë Radios Evropa e Lirë zyrtarë të Zyrës së BE-së në Prishtinë.

Nis shkurtimi i murit, a është ky rezultat i bisedimeve të djeshme në Mitrovicë?

Gazeta Express - 09.12.2016

Dy punëtorë kanë filluar të shkurtojnë murin në afërsi të urës së Ibrit në Mitrovicë. Punëtorët po e shkurtojnë murin për 60 ose 70 ...

Kosova ndalon ndërtimin e murit serb në Mitrovicë

Mapo - 09.12.2016

Ndërtimi i një muri betoni nga autoritetet serbe në anën tyre të urës që ndan etnikisht qytetin kosovar të Mitrovicës u urdhërua të ndalej pas kritikave të ashpra nga zyrtarët shqiptarë të Kosovës.

Politikanët kosovarë dhe përfaqësuesit e BE-së kanë qenë në dijeni për murin

Telegrafi - 09.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Ndërtimi i murit në veri të urës së Ibrit po e sfidon Qeverinë e Kosovës. Ekzekutivi i vendit thotë se nuk do t’i tregojë “muskujt” për rrëzimin e këtij ...

Pas matjeve, dihet nëse muri në Veri do të rrënohet apo jo

Gazeta Express - 09.12.2016

Ministria së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, sot pritet që të bëjë matjet gjeodezike të murit dhe zonës përreth, për të parë nëse interferon muri në krahasim me projektin për rivitalizimin e ...

Ndërpriten përkohësisht punimet te muri i Mitrovicës

Telegrafi - 09.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Disa punëtorë të cilat janë duke punuar që nga mëngjesi në murin andej urës së Ibrit e kanë ndërprerë punën përkohësisht.

Ndërpriten punimet të murit tek ura e Ibrit

Zeri - 09.12.2016

Ministria e Planifikimit Hapësinor ka dhënë vendim për ndërprerjen e punimeve të murit në pjesën veriore për të shikuar se ky mur a është pjesë e planit për rivitalizimin e Urës së Ibrit që e bashkon ...

Bahtiri: Muri do të rrënohet për t'u stabilizuar Mitrovica

Gazeta Express - 09.12.2016

Muri i vendosur para tri ditëve mbi urën e Ibrit, i cili ndan qytetin e Mitrovicës në dysh, sipas kryetarit të Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri, ka ndodhur ...

Pështjellohen punët tek Ura e Ibrit, Kocijancic thotë se murit do t'i shtohen shkallët

Gazeta Express - 09.12.2016

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Europian për Politikë të Jashtme, Maja Kocijancic, ka thënë se muri që u ndërtua në Urën e Ibrit në Mitrovicë, do të lidhë unazën me zonën e ...

OJQ-të të shqetësuara për murin në veri: Cenon sovranitetin e vendit

Gazeta Express - 09.12.2016

Rrjeti i OJQ- ve AVONET, të përkrahur edhe nga organizata “Etika”, “Elita-H”, “EACE”, “Demokracia”, “PRSH”, VLD” dhe “KDN”, shprehen mospajtimin dhe bënë thirrje të ngritët zëri qytetar kundër ...

Bahtiri: Po Punojmë me Rakiq për ta stabilizuar qytetin

Zeri - 09.12.2016

Muri i vendosur para tri ditëve mbi urën e Ibrit, i cili ndan qytetin e Mitrovicës në dysh, sipas kryetarit të Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri ka ndodhur papritmas.

Kocijançiç: Murit do t’i vendosen shkallët

Telegrafi - 09.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Europian për Politikë të Jashtme, Maja Kocijançiç, ka thënë se muri që u ndërtua në Urën e Ibrit në Mitrovicë, do të lidhë ...

Kocijancic: Murit do t’i vendosen shkallët

Zeri - 09.12.2016

Maja Kocijancic, zëdhënësja e Përfaqësueses së Lartë e Bashkimit Europian për Politikë të Jashtme, ka thënë se muri që u ndërtua në Urën e Ibrit në Mitrovicë, do të lidhë unazën me zonën e ...

Muri tek Ura e Ibrit, indikacion për tensionim të situatës!

Telegrafi - 09.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Ndërtimi i një muri të betonit nga autoritetet serbe përball Urës së Ibrit që ndan etnikisht qytetin kosovar të Mitrovicës ngjalli reagime të shumta në ...

Bahtiri: Muri do të rrënohet, Rakiç: Nga muri po krijojmë teatër veror

Ora news - 09.12.2016

Përfaqësues të një numri organizatash joqeveritare përmes një aktiviteti ‘simbolik’ në afërsi të urës mbi lumin Ibër, kanë shprehur mospajtimin e tyre për ndërtimin e murit në pjesën veriore të ...

Muri shqetëson qytetarët (FOTO)

Zeri - 09.12.2016

Ndërtimi i murit në veri të Ibrit shihet me shqetësim nga banorët e Mitrovicës. Kështu të premten shumë qytetarë kanë kaluar një kohë duke e shikuar këtë mur, me të cilin ende nuk dihet se çka do të ...

Bahtiri thotë se muri i ndërtuar në veri është aksident

Gazeta Express - 09.12.2016

Agim Bahtiri, kryetar i komunës së Mitrovicës së Jugut ka thënë në Info Magazine të Klan Kosovës se muri i ndërtuar në pjesën veriore pranë Urës së lumit Ibër është aksidental dhe nuk është pjesë e ...

Bahtiri arriti marrëveshje me Rakiqit dhe BE-në: Mur po, ama “veç” 80 centimetra i lartë!

Telegrafi - 09.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka deklaruar në Info Magazine të Klan Kosovës se është arritur një marrëveshje për çështjen e murit të ...

Marrëveshje mes Bahtirit, Rakiq-it dhe BE-së për çështjen e murit

Zeri - 09.12.2016

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka deklaruar në Info Magazine të Klan Kosovës se është arritur një marrëveshje, ose akordim, për çështjen e murit të ndërtuar në pjesën veriore të Urës ...

Azem Vllasi jep dy opsione për murin në Veri të Mitrovicës

Gazeta Express - 09.12.2016

​ Analisti dhe njohësi i mirë i rrethanave politike në rajon, Azem Vllasi ka komentuar ndërtimin e murit të ndërtuar në Veri të Mitrovicës, pak metra larg Urës së ...

Zëdhënësja e Bashkimit Evropian: Murit do t’i vendosen shkallët

Gazeta Express - 09.12.2016

Maja Kocijancic, zëdhënëse e Përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini, ka thënë se muri që u ndërtua në Urën e Ibrit në Mitrovicë, do të ...

Historia e murit në Mitrovicë: Plani ekzistonte qysh moti (Video)

Telegrafi - 09.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Ka disa ditë që një mur befasues pak përtej cepit verir të Urës së Ibrit, po e trazon Mitrovicën si qytet, Prishtinën si kryeqendër të shtetit dhe Brukselin ...

Historia e murit në Mitrovicë: Plani ekzistonte qysh moti (Video)

Gazeta Express - 09.12.2016

Ka disa ditë që një mur befasues pak përtej cepit verir të Urës së Ibrit, po e trazon Mitrovicën si qytet, Prishtinën si kryeqendër të shtetit dhe Brukselin si ndërmjetës në dialogun ...

Zëdhënësja e Bashkimit Evropian: Murit do t’i vendosen shkallët

Telegrafi - 09.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Maja Kocijancic, zëdhënëse e Përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini, ka thënë se muri që u ...

Historia e murit në Mitrovicë – plani ekzistonte qysh moti (VIDEO)

Zeri - 09.12.2016

Ka disa ditë që një mur befasues pak përtej cepit veroir të Urës së Ibrit, po e trazon Mitrovicën si qytet, Prishtinën si kryeqendër të shtetit dhe Brukselin si ndërmjetës në dialogun Kosovë-Serbi.

Zëdhënësja e Bashkimit Evropian: Murit në Urën e Ibrit do t’i vendosen shkallët

BalkanWeb - 09.12.2016

Maja Kocijancic, zëdhënëse e Përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini, ka thënë se muri që u ndërtua në Urën e Ibrit në Mitrovicë do të ...

Tahiri qytetarëve: Nuk do ta lejojmë murin në Veri, rrini të qetë

Gazeta Express - 09.12.2016

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, kryenegociatore e Kosovës në dialogun e Brukselit, po insiston se muri në veri të Mitrovicës është ilegal dhe në kundërshtim me Marrëveshjen e Brukselit dhe ...

Tahiri: Nuk do të ketë mur te ura e Ibrit

Telegrafi - 09.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka dhënë një deklaratë për media në lidhje procesin e revitalizimit të urës së Ibrit dhe problemeve të krijuara nga një ...

Tahiri: Nuk do të ketë mur, revitalizimi sipas Marrëveshjes së Brukselit

Zeri - 09.12.2016

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, kryenegociatore e Kosovës në dialogun e Brukselit, ka dhënë këtë deklaratë për media në lidhje procesin e revitalizimit të urës së Ibrit dhe problemeve të krijuara ...

Kosovë, Qeveria ndalon punimet për murin tek ura e Ibrit

Flaka - 09.12.2016

Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor të Kosovës ka marrë një vendim këtë të enjte për të ndaluar kryerjen e punimeve të murit që po ndërtohet në afërsi të urës së Ibrit, në veri të ...

Muri i Mitrovicës, BE: Të respektohet marrëveshja, hapësira të jetë e lirë

Flaka - 09.12.2016

Atë që njoftoi ministrja kosovare për Dialogun, Edita Tahiri, pas takimit disaorësh me përfaqësuesit e Bashkimit Europian në Kosovë, mbi murin që ka filluar të ndërtohet në Mitrovicë, e ka njoftuar ...

Ish- funksionari i Mitrovicës: Serbët duan në mur të vendosin emrat e “viktimave nga terroristët shqiptarë”

Java News - 09.12.2016

Safet Kamberi, deri dje nënkryetar i Komunës së Mitrovicës, si pjesë e koalicionit që partia e tij LDK ka pasur me AKR-në e Behxhet Pacollit, ka thënë se në Mitrovicë ka qarkulluar edhe një informatë ...

Muri në Mitrovicë, kufiri veri-jug që mund të nxit shpërthimin e konfliktit!

Tetova Sot - 09.12.2016

Ndërtimi i murit në afërsi të urës mbi lumin Ibër në Mitrovicë nga ana e Serbisë ka nxitur reagime të shumta. Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, nëpërmjet një komunikate për medie, ka ...

Muri, fund i iluzioneve për bashkim!

Tetova Sot - 09.12.2016

Florim Zeqa Historia e ndarjes së veriut është e gjatë dhe e dhimbshme. Ajo burimin e ka tek marrëveshja e Kumanovës për tërheqjen paqësore të forcave policore dhe ushtarake serbe nga Kosova, e ...

Basha për murin në Mitrovicë: Akt provokues dhe destabilizues

Alb Portali - 09.12.2016

Kryetari i Partia Demokratike deklaron se po ndjek me shqetësim aktin e ngritjes së mjrit ndarës në urën e Ibrit në Mitrovicë me linjë të pretenduar etnike mes shqiptarëve dhe serbëve, thotë opozita.

Nis shkurtimi i murit, a është ky rezultat i bisedimeve të djeshme në Mitrovicë?

Alb Portali - 09.12.2016

Loading... Dy punëtorë kanë filluar të shkurtojnë murin në afërsi të urës së Ibrit në Mitrovicë. Punëtorët po e shkurtojnë murin për 60 ose 70 centimetra.

Politikanët kosovarë dhe përfaqësuesit e BE-së kanë qenë në dijeni për murin

Alb Portali - 09.12.2016

Ndërtimi i murit në veri të urës së Ibrit po e sfidon Qeverinë e Kosovës. Ekzekutivi i vendit thotë se nuk do t’i tregojë “muskujt” për rrëzimin e këtij muri, por kjo çështje do të trajtohet nga ...

BE kërkon zgjidhje për “murin” në Mitrovicë

Vision Plus - 09.12.2016

Bashkimi Evropian po kërkon zgjidhje me palët për çështjen e murit në pjesën veriore të qytetit të Mitrovicës. Zyrtare te zyrës se unionit ne Prishtine kane zhvilluar takime me përfaqësues ne te dy ...

Ndërpriten përkohësisht punimet te muri i Mitrovicës Mitrovicë

Alb Portali - 09.12.2016

Disa punëtorë të cilët janë duke punuar që nga mëngjesi në murin përtej urës së Ibrit kanë ndërprerë punën përkohësisht. Ata kanë filluar që ta prejnë një pjesë të murit pasi që kishte tejkaluar ...

Edhe serbët të befasuar me murin në Mitrovicë (FOTO/VIDEO)

Tetova Sot - 09.12.2016

Gjendja në Mitrovicë aktualisht paraqitet e qetë. Punimet në pjesën e ndërtimit të murit nuk po vazhdojnë. Afër murit që ndanë jugun dhe veriun e Mitrovicës po qëndrojnë policia dhe pjesëtarët e ...

Azem Vllasi jep dy opsione për murin në Veri të Mitrovicës

Tetova Sot - 09.12.2016

Analisti dhe njohësi i mirë i rrethanave politike në rajon, Azem Vllasi ...

Muri në Mitrovicë, serbët: Sipas marrëveshjes

Flaka - 09.12.2016

Ndërpriten përkohësisht punimet te muri i Mitrovicës. Agjencia e lajmeve KosovaPress raporton se puntorët të cilët po punonin në mëngjes e kanë ndërprerë punën, pasi filluan të ulin lartësinë e tij ...

Avonet: Ndërtimi i murit cenon sovranitetin dhe funksionalionalitetin e shtetit të Kosovës

Kosova Live - 09.12.2016

Përmes kësaj deklarate, ne, Rrjeti i OJQ- ve AVONET, të përkrahur edhe nga organizata “Etika”, “Elita-H”, “EACE”, “Demokracia”, “PRSH”, VLD” dhe “KDN”, shprehim mospajtimin tonë të fuqishëm dhe ...

Ja çfarë thotë BE-ja për murin në pjesë veriore të Mitrovicës

Lajmi.net - 08.12.2016

Pas raportimeve të fundit se në urën mbi lumin Ibër po ndërtohet një muri, ka reaguar edhe Bashkimi Evropian (BE). Zëdhënësja e Federica Mogherinit, përfaqësueses së lartë të BE-së për politikë të ...

Rakiq, Tahirit: Muri nuk rrënohet!

Lajmi.net - 08.12.2016

Kryetari i Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiq, i është kundërpërgjigjur deklaratave të ministres për Dialog, Edita Tahiri, e cila ka thënë se muri që është duke u ndërtuar në veri te ura do të ...

Pas rënies së Murit të Berlinit në Gjermani, një tjetër mur ngrihet në zemër të Europës

SOT - 08.12.2016

17-vjet pas rënies së Murit të Berlinit në Gjermani, një tjetër mur ngrihet në zemër të Europës, duke ndarë përmes qytetin e Republikës së Kosovës. Ura e Ibrit nuk është më simboli i ndarjes së ...

Muri në Mitrovicë / Kryetari Rakiç ultimatum Tahirit: Nuk do shembet!

Albeu.com - 08.12.2016

Kryetari i Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiç, i është kundërpërgjigjur deklaratave të ministres për Dialog, Edita Tahiri, e cila ka thënë se muri që është duke u ndërtuar në veri te ura do të ...

VIDEO/ Betonizohet ndarja e Mitrovicës (VIDEO)

Ina - 08.12.2016

Ura e Ibrit nuk është më simboli i ndarjes së Mitrovicës. Pengesa është zhvendosur pak metra tutje, ku është ndërtuar një mur i lartë dy metra e gjysmë, shkruan sot Koha Ditore.

Rakiq, Tahirit: Muri nuk rrënohet!

Portalb - 08.12.2016

Kryetari i Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiq, i është kundërpërgjigjur deklaratave të ministres për Dialog, Edita Tahiri, e cila ka thënë se muri që është duke u ndërtuar në veri te ura do të ...

Ferati: Ndërtimi i murit, tendencë për të mbajt veriun në tension

Lajmi.net - 08.12.2016

Afër urës së Ibrit në Mitrovicë është ndërtuar një muri, ndërtimi i të cilit ka bërë që të reagoj dhe BE-ja dhe ministrja për Dialog, Edita Tahiri, e cila mbajti takim urgjent me Grupin punues ...

Betonohet ndarja e Mitrovicës

Shqipmedia - 08.12.2016

Ura e Ibrit nuk është më simboli i ndarjes së Mitrovicës. Pengesa është zhvendosur pak metra tutje, ku është ndërtuar një mur i lartë dy metra e gjysmë.

Mustafa për murin në veri: Nuk do t’i tregojmë muskujt, po presim BE-në

Lajmi.net - 08.12.2016

Kryeministri Isa Mustafa ka thënë se të arriturat e Kosovës nuk mund të krahasohen me relacionet e ndërtimit të një muri. “Muri në veri të Mitrovicës do të trajtohet me ligj, do të bisedojmë edhe me ...

Kosovë: Kryeministri s’e ka ndërmend t’i tregojë muskujt për murin në veri

Portalb - 08.12.2016

Kryeministri Isa Mustafa, duke folur për ndërtimin e murit mbi urën e lumit Ibër, ka thënë se të arriturat e Kosovës nuk mund të krahasohen me relacionet e ndërtimit të një muri, shkruan lajmi.net.

Rakiq për murin në veri takohet sot me përfaqësuesit e BE-së

Lajmi.net - 08.12.2016

Kryetari i komunës së Mitrovicës Veriore, Goran Rakiq ka bërë të ditur se sot do të takohet me përfaqësuesit e Bashkimit Evropian për të diskutuar çështjen e murit.

OVL e UÇK-së kundërshton ashpër ndërtimin e murit në Veri: Situata është afër eskalimit

Lajmi.net - 08.12.2016

OVL e UÇK-së përmes një komunikate shpreh kundërshtimin e ndërtimit të murin në veri të Mitrovicës, duke thënë se që nga pas lufta, politikat vendore dhe ndërkombëtare i kanë lejuar serbët e Kosovës ...

Ndërtimi i murit në Ibë të Mitrovicës, reagon Mustafa: Nuk do të tregojmë muskujt e as gjoksin, sepse ato i tregon ...

SOT - 08.12.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka reaguar sot për ndërtimin e murit në Ibë të Mitrovicës. Në një konference për shtyp Mustafa tha se muri në veri të Mitrovicës do të trajtohet me ligj dhe do të ...

OVL e UÇK-së: Të rrënohet sa më parë muri mbi lumin Ibër

Almakos - 08.12.2016

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, ka reaguar ndaj ndërtimit të murit mbi urën e lumit Ibër në Mitrovicë. “Kryesia e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, kundërshton ashpër ...

OVL-ja e UÇK-së kundërshton ashpër ndërtimin e murit në Veri: Situata është afër eskalimit

Lajm - 08.12.2016

OVL-ja e UÇK-së përmes një komunikate shpreh kundërshtimin e ndërtimit të murin në veri të Mitrovicës, duke thënë se që nga pas lufta, politikat vendore dhe ndërkombëtare i kanë lejuar serbët e ...

OVL e UÇK-së: Të rrënohet sa më parë muri mbi lumin Ibër

Zhurnal - 08.12.2016

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, ka reaguar ndaj ndërtimit të murit mbi urën e lumit Ibër në Mitrovicë. “Kryesia e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, kundërshton ashpër ...

Muri në Mitrovicën e Veriut, Mustafa: Do zgjidhet në rrugë ligjore

Top Channel - 08.12.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa deklaroi se çështja e murit serb në veri të Mitrovicës do të zgjidhet në rrugë ligjore. “Çështja e murit do të trajtohet mbi bazën e ligjit.

Rakiq: Muri është në projekt – Bahtiri: S’është

Lajmi.net - 08.12.2016

Kryetari i komunës veriore të Mitrovicës, Goran Rakiq, i ka thënë Radios Evropa e Lirë se "muri mbajtës", që është ndërtuar, është pjesë e projektit të revitalizimit të urës dhe zonës për këmbësorë.

Serbët ndërtojnë një mur në pjesën veriore të urës mbi lumin Ibër

DW - 08.12.2016

Qeveria e Kosovës, thotë se muri që po ndërtohet në pjesën veriore të urës mbi Ibër do të shembet. Autoritetet lokale serbe thonë, se muri nuk do të shembet, sepse është pjesë projektit të BE-së për ...

BE-ja po kërkon zgjidhje për ‘murin’ në Mitrovicë

Evropaelire - 08.12.2016

Bashkimi Evropian po kërkon zgjidhje ‘me palët’ për çështjen e murit në pjesën veriore të qytetit të Mitrovicës, i thanë Radios Evropa e Lirë zyrtarë të Zyrës së BE-së në Prishtinë.

Komuna e Mitrovicës: Muri që po ndërtohet nuk parashihet me marrëveshjen e Brukselit

Albeu.com - 08.12.2016

Kryetari i Komunës së Mitrovicës , Agim Bahtiri , ka pritur anëtarët tjerë të Grupit punues të Qeverisë së Kosovës për bisedimet me Qeverinë e Serbisë në Bruksel, Arben Çitaku, sekretar i përhershëm ...

Ndërpriten punimet e ndërtimit të murit në pjesën veriore të Mitrovicës

Lajmi.net - 08.12.2016

Ministria kosovare e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor ka marrë vendim sot që të ndalojë punimet në murin, i cili po ndërtohet afër urës kryesore mbi Ibër në pjesën veriore të Mitrovicës.

Selimi: Muri në Mitrovicë rezultat i bisedimeve Kosovë-Serbi në Bruksel

Lajmi.net - 08.12.2016

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi deklaroi gjatë një interviste në Skype për Ora News, se muri në Mitrovicë po ndërhohet me intensitet dhe duket se ndërtimi i tij është bërë gjatë diskutimeve ...

BE-ja po kërkon zgjidhje për ‘murin’ në Mitrovicë

Portalb - 08.12.2016

Bashkimi Evropian po kërkon zgjidhje ‘me palët’ për çështjen e murit në pjesën veriore të qytetit të Mitrovicës, i thanë Radios Evropa e Lirë zyrtarë të Zyrës së BE-së në Prishtinë.

Muri i serbëve në Mitrovicë, Berisha alarmon mbarë botën: SHBA, NATO, BE, OKB të marrin masa! Rezultati i parë i ...

SOT - 08.12.2016

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar në lidhje me ndërtimin e ‘murit’ që serbët kanë nisur të vendosin në Mitrovicë, ndërsa nuk nguroi të lëshonte as akuza ndaj pasardhësit të tij, Edi Rama.

Kosovë, Qeveria ndalon punimet për murin tek ura e Ibrit

Top Channel - 08.12.2016

Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor të Kosovës ka marrë një vendim këtë të enjte për të ndaluar kryerjen e punimeve të murit që po ndërtohet në afërsi të urës së Ibrit, në veri të ...

Sali Berisha: Muri në veri të Mitrovicës, rezultat i dashurisë Rama-Vuçiq

Lajmi.net - 08.12.2016

Në një status në Facebook, ish-kreu i Qeverisë së Shqipërisë, Sali Berisha, ka komentuar zhvillimet e fundit mes Kosovës dhe Serbisë. Muri i serbeve në Mitrovicë, rezultati i parë i dashurisë Rama ...

Tahiri: BE-ja tha se muri në Mitrovicë do të hiqet, kjo do të ndodh brenda pak ditësh

Lajmi.net - 08.12.2016

​Ministrja Edita Tahiri ka folur pas takimit disa orësh me përfaqësues të BE-së, pas situatës së krijuar me ndërtimin e murit në anën veriore të urës së Ibrit.

Muri që po rikthen "luftën" Serbi-Kosovë, Edita Tahiri: Ja çfarë më thanë zyrtarët e BE pas takimit disa ...

SOT - 08.12.2016

Ministrja e Dialogut, Edita Tahiri, ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar në Mitrovicë sa i takon ndërtimit të murit në anën veriore të urës së Ibrit.

Berisha: Muri në veri të Mitrovicës, rezultat i dashurisë Rama-Vuçiç

Albeu.com - 08.12.2016

Ish kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, në një status në Facebook ka komentuar zhvillimet e fundit mes Kosovës dhe Serbisë. Postimi i plotë i Sali Berishës në Facebook: Muri i serbeve në ...

Kosovë, Tahiri: BE-ja kërkon rrëzimin e murit në Mitrovicë

Top Channel - 08.12.2016

Ministrja kosovare për Dialogun, Edita Tahiri ka zhvilluar gjatë së enjtes një takim disaorësh me përfaqësuesit e Bashkimit Europian, ku është biseduar për fillimin e ndërtimit të murit në Mitrovicë.

BE kërkon heqjen e murit që po krijon ndarje të re në Mitrovicë

LajmiFundit - 08.12.2016

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri ka zhvilluar për disa orë sonte një takim me përfaqësuesit e Bashkimit Evropian (BE), ku është biseduar për fillimin e ndërtimit në Mitrovicë dhe siç deklaroi ajo, ...

BE deklarohet për murin në Mitrovicë: Hapësira të jetë e lirë për lëvizje

Lajmi.net - 08.12.2016

Bashkimi Evropian është deklaruar përmes një komunikate për media për takimin e sotëm lidhur me ngritjen e murit në pjesën veriore të Mitrovicës, afër urës së lumit Ibër.

Rakiq: Muri në Mitrovicë do të ridizajnohet, do të jetë pjesë e amfiteatrit të hapur

Lajmi.net - 08.12.2016

Në takimin e ekipeve teknike për implementimin e marrëveshjes për rivitalizimin e urës së lumit Ibër në Mitrovicë, i cili është mbajtur në Zyrën e Bashkimit Evropian në Prishtinë, është arritur ...

Muri në Mitrovicë, Basha jep alarmin: Rrezikon paqen në Ballkan, të ngrihemi kundër këtij provokimi serb

SOT - 08.12.2016

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, ka reaguar në lidhje me ndërtimin e murit në Mitrovicë. Me një deklaratë për media, Basha është shprehur se ndërtimi i këtij muri është një provokim që po vjen nga Serbia ...

BE-ja deklarohet rreth ndërtimit të ‘murit ndarës’ në Mitrovicë

Evropaelire - 08.12.2016

Bashkimi Evropian ka lëshuar një deklaratë për media në lidhje me ndërtimin e murit në Mitrovicën veriore nga autoritete lokale serbe. Aty kërkohet që të respektohet marrëveshja për urën e Mitrovicës ...

Muri i Mitrovicës, BE: Të respektohet marrëveshja, hapësira të jetë e lirë

Top Channel - 08.12.2016

Atë që njoftoi ministrja kosovare për Dialogun, Edita Tahiri, pas takimit disaorësh me përfaqësuesit e Bashkimit Europian në Kosovë, mbi murin që ka filluar të ndërtohet në Mitrovicë, e ka njoftuar ...

Tahiri: Muri do të rrëzohet / BE: “S’ka muri” / Rakiq: Muri nuk rrëzohet

Lajmi.net - 08.12.2016

Tri qëndrime kundërthënëse nga i njëjti takim për murin në pjesën veriore të Mitrovicës kanë dhënë ministrja për Dialog në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri, Zyra e BE-së në të cilën u mbajt takimi ...

Muri në Mitrovicë, Basha: Akt provokues, reagim urgjent dhe i fuqishëm

Lajmi.net - 08.12.2016

Për Partinë Demokratike ngritja e murit në Mitrovicë është një akt provokativ dhe destabilizues jo vetëm për Kosovën por edhe për rajonin. Është kreu i PD-së Lulzim Basha që përmes një statusi në ...

Maloku: Muri, pretekst për zgjatjen e bisedimeve në Bruksel

Lajmi.net - 08.12.2016

Njohësi i çështjeve të sigurisë, Naim Maloku, ka vlerësuar se ndërtimi i murit në pjesën afër urës mbi lumrin e Ibrit në Mitrovicë ka për synim të bëhet temë e bisedimeve të Brukselit ndërmjet dy ...

“Gati koalicioni AAK-AKR, muri në veri me gjasë i dakorduar në Bruksel”

Lajmi.net - 08.12.2016

Lahi Ibrahimaj, deputet i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, në Ballë për Ballë të Klan Kosovës, ka thënë se është gati koalicioni mes këtij subjekti dhe Aleancës Kosova e Re.

Rakiq – Tahirit: Muri nuk rrënohet!

Zeri - 08.12.2016

Kryetari i Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiq, i është kundërpërgjigjur deklaratave të ministres për Dialog, Edita Tahiri, e cila ka thënë se muri që është duke u ndërtuar në veri te ura do të ...

Rakiq – Tahirit: Muri nuk rrënohet!

Gazeta Express - 08.12.2016

Kryetari i Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiq, i është kundërpërgjigjur deklaratave të ministres për Dialog, Edita Tahiri, e cila ka thënë se muri që është duke u ndërtuar në veri te ura do të ...

Serbët me mur ndajnë veriun dhe jugun

Zeri - 08.12.2016

Në cep të urës nga pjesa veriore ka filluar ndërtimi i një muri të lartë mbi 2 metra, të cilin e kishte paralajmëruar kryetari i Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiq, që në fillim të punimeve për ...

Rakiq, Tahirit: Muri nuk rrënohet!

Telegrafi - 08.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Kryetari i Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiq, i është kundërpërgjigjur deklaratave të ministres për Dialog, Edita Tahiri, e cila ka thënë se muri që është ...

Kocijançiq: BE të shoh nëse muri në urën e Ibrit është sipas marrëveshjes

Zeri - 08.12.2016

Pas raportimeve të fundit se në urën mbi lumin Ibër po ndërtohet një muri, ka reaguar edhe Bashkimi Evropian (BE). Zëdhënësja e Federica Mogherinit, përfaqësueses së lartë të BE-së për politikë të ...

Kocijancic: BE të shohë nëse muri në urën e Ibrit është sipas Marrëveshjes

Gazeta Express - 08.12.2016

Pas raportimeve të fundit se në urën mbi lumin Ibër po ndërtohet një mur, ka reaguar edhe Bashkimi Evropian ...

Kocijançiq: BE të verifikojë nëse muri në urën e Ibrit është sipas marrëveshjes

Telegrafi - 08.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Pas raportimeve të fundit se në urën mbi lumin Ibër po ndërtohet një muri, ka reaguar edhe Bashkimi Evropian (BE).

“Muri i Berlinit” ndërtohet në Mitrovicë, qyteti kosovar i ndarë në mes. Reagon BE

BalkanWeb - 08.12.2016

KOSOVË- 17-vjet pas rënies së Murit të Berlinit në Gjermani, një tjetër mur ngrihet në zemër të Europës, duke ndarë përmes qytetin e Republikës së Kosovës.

Muri në Mitrovicë, BE: Jemi në dijeni, kemi nisur verifikimet

Ora news - 08.12.2016

Bashkimi Europian po shqyrton raportet për ndërtimin e një muri në urën mbi lumin Ibër në Mitrovicë për të verifikuar nëse gjithçka është sipas marrëveshjes.

Ferati: Ndërtimi i murit, tendencë për të mbajt veriun në tension

Telegrafi - 08.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Afër urës së Ibrit në Mitrovicë është ndërtuar një muri, ndërtimi i të cilit ka bërë që të reagoj dhe BE-ja dhe ministrja për Dialog, Edita Tahiri, e cila ...

Ferati: Ndërtimi i murit, tendencë për të mbajt veriun në tension

Zeri - 08.12.2016

Afër urës së Ibrit në Mitrovicë është ndërtuar një muri, ndërtimi i të cilit ka bërë që të reagoj dhe BE-ja dhe ministrja për Dialog, Edita Tahiri, e cila mbajti takim urgjent me Grupin punues ...

Mustafës nuk i duket e rëndësishme ndërtimi i murit në veri të Mitrovicës

Telegrafi - 08.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa në një konferencë për media ku po flitej për të arriturat e Kosovës në raport me organizatat ndërkombëtare, ka thënë se ...

Mustafa për ndërtimin e murit në veri: Nuk do t’i tregojmë muskujt, presim vendim nga BE-ja

Zeri - 08.12.2016

Kryeministri Isa Mustafa ka thënë se të arriturat e Kosovës nuk mund të krahasohen me relacionet e ndërtimit të një muri. “Muri në veri të Mitrovicës do të trajtohet me ligj, do të bisedojmë edhe me ...

Mustafa për ndërtimin e murit në veri: Nuk do t’i tregojmë muskujt

Ora news - 08.12.2016

Kryeministri Isa Mustafa ka thënë se të arriturat e Kosovës nuk mund të krahasohen me relacionet e ndërtimit të një muri. “Muri në veri të Mitrovicës do të trajtohet me ligj, do të bisedojmë edhe me ...

Brahimaj: Qeveria dështoi në integrimin e vërtetë të veriut të Mitrovicës

Zeri - 08.12.2016

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Lahi Brahimaj, ka reaguar për vendosjen e murit në veri të Mitrovicës nga ana e serbëve të kësaj pjese të vendit.

Rakiq sot takon zyrtarët e BE-së, pritet një vendim për murin mbi urën e Ibrit

Gazeta Express - 08.12.2016

Kryetari i Komunës së Mitrovicës Veriore, Goran Rakiq, në një prononcim për Gazetën Express, ka thënë se punimet në murin tek ura e Ibrit janë ndalur përkohësisht.

Mustafa flet për murin në veri: Nuk do t'i tregojmë muskujt

Gazeta Express - 08.12.2016

​Kryeministri i vendit, Isa Mustafa, ka thënë gjatë një konference të përbashkët për shtyp me ministrin e Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, se të arriturat e Kosovës nuk mund të krahasohen me ...

BE-ja vendos sot për murin mbi urën e Ibrit

Zeri - 08.12.2016

Kryetari i Komunës së Mitrovicës Veriore Goran Rakiq në një prononcim për Gazetën Epxress ka thënë se punimet në murin tek ura e Ibrit janë ndalë përkohësisht.

Muri në Mitrovicë, Mustafa: Nuk tregojmë muskujt, trajtimi sipas ligjeve

BalkanWeb - 08.12.2016

KOSOVE-KOSOVE-Kryeministri Isa Mustafa ka thënë zhvillimi i Kosovës nuk mund të krahasohet me pretendimet për ndërtimin e muri në lumin Ibër, në Mitrovicë.

Qytetin që e ndan lumi dhe betoni: Kështu duket muri që po ndërtohet te Ura e Ibrit (Foto)

Telegrafi - 08.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka vizituar përsëri sot pjesën ku po ndërtohet një mur i lartë për të cilin thuhet se do ta ndajë fizikisht ...

Ftohen Tahiri, Bahtiri, Rakiq e BE-ja në Mitrovicë për të sqaruar ndërtimin e murit

Koha.net - 08.12.2016

Shoqëria Civile në Mitrovicë ka bërë thirrje për ministren Edita Tahiri, kryetarit të Mitrovicës - Agim Bahtiri, kryetarit të Mitrovicës së Veriut – Goran Rakiq dhe përfaqësuesve të BE-së, që të ...

Rakiq për murin në veri takohet sot me përfaqësuesit e BE-së

Telegrafi - 08.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Kryetari i komunës së Mitrovicës Veriore, Goran Rakiq në një prononcim për Telegrafin bëri të ditur se sot do të takohet me përfaqësuesit e Bashkimit ...

OVL e UÇK-së kundërshton ashpër ndërtimin e murit në veri: Situata është afër eskalimit

Gazeta Express - 08.12.2016

OVL e UÇK-së përmes një komunikate shpreh kundërshtimin e ndërtimit të murin në veri të Mitrovicës, duke thënë se që nga paslufta, politikat vendore dhe ndërkombëtare i kanë lejuar serbët e Kosovës ...

OVL e UÇK-së kundërshton ashpër ndërtimin e murit në Veri: Situata është afër eskalimit

Zeri - 08.12.2016

OVL e UÇK-së përmes një komunikate shpreh kundërshtimin e ndërtimit të murin në veri të Mitrovicës, duke thënë se që nga pas lufta, politikat vendore dhe ndërkombëtare i kanë lejuar serbët e Kosovës ...

OVL e UÇK-së: Të rrënohet sa më parë muri mbi lumin Ibër

Telegrafi - 08.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, ka reaguar ndaj ndërtimit të murit mbi urën e lumit Ibër në Mitrovicë.

BE-ja diskuton me palët çështjen e murit në veriun e Mitrovicës

VOA - 08.12.2016

Bashkimi Evropian bërë thirrje të enjten mbrëma për respektimin e marrëveshjes për hapjen e urës kryesore mbi lumin Ibër në Mitrovicë, që është arritur në kuadër të bisedimeve për normalizimin e ...

BE nuk komenton ndërtimin e murit në Mitrovicë nga serbët

ABC News - 08.12.2016

Edhe pse Bashkimi Europian nuk ka komentuar ende ndërtimin e një muri nga serbët në Mitrovicë, zëdhënsja e Komisionit Europian Maja Kocijançic këmbënguli se ura dhe rruga do të hapen në 20 janar të ...

Muri që po ndan Mitrovicën

ABC News - 08.12.2016

E ndërsa mediat kosovare prej ditësh pasqyrojnë lajmin e ndërtimit të një muri ndarës në Mitrovicë, fakt që ka ngjallur shumë reagime, kryetari i veriut në një prononcim për Klan Kosovën, shprehet se ...

Komuna e Mitrovicës: Muri që po ndërtohet, nuk parashihet me marrëveshjen e Brukselit

Telegrafi - 08.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka pritur anëtarët tjerë të Grupit punues të Qeverisë së Kosovës për bisedimet me Qeverinë e Serbisë në ...

Selimi: Muri në Mitrovicë rezultat i bisedimeve Kosovë-Serbi në Bruksel

Ora news - 08.12.2016

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi deklaroi gjatë një interviste në Skype për Ora News, se muri në Mitrovicë po ndërhohet me intensitet dhe duket se ndërtimi i tij është bërë gjatë diskutimeve ...

Muri i serbëve në Mitrovicë, Berisha: Rezultati i parë i dashurisë Rama-Vuçiç!

BalkanWeb - 08.12.2016

TIRANE – Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar në lidhje me ndërtimin e ‘murit’ që serbët kanë nisur të vendosin në Mitrovicë, ndërsa nuk nguroi të lëshonte as akuza ndaj pasardhësit të tij, Edi ...

Muri në Mitrovicë, punimet u ndërprenë me urdhër të Qeverisë (Dokument)

Gazeta Express - 08.12.2016

Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, saktësisht inspektorati i kësaj ministrie, ka marrë vendim sot që të ndalohen punimet në murin pranë urës së Ibrit në ...

Qeveria ndalon punimet në murin te ura e Ibrit (Dokument)

Telegrafi - 08.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor të Kosovës ka marrë vendim sot për të ndaluar kryerjen e punimeve të murit që është duke u ndërtuar në afërsi ...

Selimi: Muri në Mitrovicë rezultat i bisedimeve Kosovë-Serbi në Bruksel

Zeri - 08.12.2016

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi deklaroi gjatë një interviste në Skype për Ora News, se muri në Mitrovicë po ndërhohet me intensitet dhe duket se ndërtimi i tij është bërë gjatë diskutimeve ...

Qyteti ku Dielli lind në një anë të murit, e perëndon tek tjetri! (Foto/Video)

Telegrafi - 08.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Presidenti amerikan Ronald Reagan, gjatë vizitës në Berlinin Perëndimor më 12 qershor 1987, e tha frazën e tij të famshme, drejtuar liderit sovjetik, Mikhail ...

Qeveria ndalon punimet në murin te ura e Ibrit (Dokument)

Zeri - 08.12.2016

Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor të Kosovës ka marrë vendim sot për të ndaluar kryerjen e punimeve të murit që është duke u ndërtuar në afërsi të urës së Ibrit në veri të Mitrovicës.

Islami: Shteti Serbisë me murin në Mitrovicë e rrit pazarin në Bruksel

Zeri - 08.12.2016

Njohësi i çështjeve të sigurisë në vend, Avni Islami e ka komentuar murin të ura e Ibrit. Ai përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, ka shkruar se Edhe për të satën herë politika Fashiste ...

Foto/ Serbët ndajnë me mur Mitrovicën, Tirana dhe Europa heshtin

Mapo - 08.12.2016

Foto 1 nga 1 Serbët në veri të Mitrovicës kanë ndërtuar një mur në urën e lumit Ibër, duke e ndarë edhe njëherë qytetin. Ndërtimi i murit vjen pak kohë pasi ura u zhbllokua nga blloqet e betonit që ...

Sali Berisha: Muri në veri të Mitrovicës, rezultat i dashurisë Rama-Vuçiq

Telegrafi - 08.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Në një status në Facebook, ish-kreu i Qeverisë së Shqipërisë, Sali Berisha, ka komentuar zhvillimet e fundit mes Kosovës dhe Serbisë.

Përfundon takimi për murin në Mitrovicë

Gazeta Express - 08.12.2016

Në këto moment ka përfunduar takimi që ka filluar orë më parë për situatën e krijuar pas ndërtimit të murit në anën veriore pranë urës së ...

Muri i serbëve në Mitrovicë, Berisha gjen fajtorin: Rama dhe Vuçiç gatuan pazare të pista

Zeri - 08.12.2016

Në një status në Facebook, ish kreu i qeverisë Sali Berisha është ndalur të komentojë edhe zhvillimet e fundit mes Kosovës dhe Serbisë, ku deri diku ka fajësuar edhe Edi Ramën për marrëdhënien me ...

Tahiri: BE'ja tha se duhet të hiqet muri në Mitrovicë

Gazeta Express - 08.12.2016

​Edita Tahiri ka folur pas takimit disa orësh me përfaqësues të BE-së, pas situatës së krijuar me ndërtimin e murit në anën veriore të urës së ...

Tahiri: Muri është ilegal dhe do të hiqet, për këtë kemi mbështetjen e BE-së

Telegrafi - 08.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Pak më parë është mbajtur një takim i përfaqësuesve të Qeverisë së Kosovës, Komunës së Mitrovicës, Komunës së Mitrovicës së Veriut dhe BE-së, përkitazi me ...

Tahiri pas takimit: BE tha se duhet të hiqet muri në Mitrovicë

Ora news - 08.12.2016

Edita Tahiri ka folur pas takimit disa orësh me përfaqësues të BE-së, pas situatës së krijuar me ndërtimin e murit në anën veriore të urës së Ibrit. Ajo ka thënë se rezultatet nga takimi ka qenë ...

Edita Tahiri: Sipas BE, muri në Mitrovicë, ilegal. Duhet të hiqet

BalkanWeb - 08.12.2016

PRISHTINE – Ministrja e Dialogut, Edita Tahiri ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar në Mitrovicë sa i takon ndërtimit të murit në anën veriore të urës së Ibrit.

Muri që revolton mitrovicasit (Video)

Telegrafi - 08.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger I lartë dy metra dhe i një gjatësie prej më shumë se 20 metra, një mur betoni ka ndarë fizikisht qytetin e Mitrovicës.

Premtimet boshe për urën e Ibrit

Telegrafi - 08.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Pas nisjes së procesit për revitalizimin e urës së Ibrit në veri të Mitrovicës dhe heqjes së barrikadës, tashmë po ndërtohet një tjetër barrikadë.

BE për zhvillimet e fundit te ura e Ibrit: Përmendet rivitalizimi, jo edhe muri!

Telegrafi - 08.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Marrëveshja për urën e Mitrovicës është arritur në kuadër të dialogut të lehtësuar nga BE-ja mes Beogradit dhe Prishtinës në gusht 2015.

Basha: Muri në Mitrovicë provokim, qeveria shqiptare të thyejë heshtjen

Ora news - 08.12.2016

Partia Demokratike ka reaguar lidhur me murin ndarës në Mitrovicë. Përmes një postimi në fb, Basha shkruan se po ndjek me shqetësim zhvillimet e fundit.

Rakiq: Muri në Mitrovicë do të ridizajnohet, do të jetë pjesë e amfiteatrit të hapur

Zeri - 08.12.2016

Në takimin e ekipeve teknike për implementimin e marrëveshjes për rivitalizimin e urës së lumit Ibër në Mitrovicë, i cili është mbajtur në Zyrën e Bashkimit Evropian në Prishtinë, është arritur ...

Goran Rakiq: Muri nuk rrënohet

Gazeta Express - 08.12.2016

Kryetari i Mitrovicës Veriore, Goran Rakiq ka thënë se muri nuk do të ...

Muri në Mitrovicë, Basha: Akt provokues, qeveria të mos heshtë por protesta!

Gazeta Express - 08.12.2016

​Për Partinë Demokratike ngritja e murit në Mitrovicë është një akt provokativ dhe destabilizues jo vetëm për Kosovën por edhe për ...

BE deklarohet për murin në Mitrovicë: Hapësira të jetë e lirë për lëvizje

Zeri - 08.12.2016

Bashkimi Evropian është deklaruar përmes një komunikate për media për takimin e sotëm lidhur me ngritjen e murit në pjesën veriore të Mitrovicës, afër urës së lumit Ibër.

Basha reagon për murin ndarës të Mitrovicës

Mapo - 08.12.2016

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka reaguar në lidhje me ndërtimin e murit ndarës në Mitrovicë. Në një deklaratë të shpërndarë për mediat Basha shprehet se Partia Demokratike po ndjek me ...

Goran Rakiq: Edita Tahiri përhap të pavërteta, se muri nuk rrënohet

Telegrafi - 08.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Kryetari i Mitrovicës Veriore, Goran Rakiq, ka thënë se muri që po ndërtohet nuk do të rrënohet. Sipas shpjegimit të tij për takimin me pjesëtarët e Qeverisë ...

Kryekomunari serb i Mitrovicës: Muri nuk do të rrënohet

Ora news - 08.12.2016

Kryetari i Mitrovicës Veriore, Goran Rakiq, ka thënë se muri që po ndërtohet nuk do të rrënohet. Sipas shpjegimit të tij për takimin me pjesëtarët e Qeverisë së Kosovës dhe BE-në, ata janë marrë vesh ...

Kosovë, Mustafa kursen forcën për të zgjidhur problemin e murit të ngritur në Mitrovicë

ABC News - 08.12.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se do të kursej tregimin e forcës për të zgjidhur problemin e murit të ngritur në veri të Mitrovicës. Sipas tij kjo çështje do të zgjidhet me anë të ...

Maloku: Muri, pretekst për zgjatjen e bisedimeve në Bruksel

Gazeta Express - 08.12.2016

​Njohësi i çështjeve të sigurisë, Naim Maloku, ka vlerësuar se ndërtimi i murit në pjesën afër urës mbi lumrin e Ibrit në Mitrovicë ka për synim të bëhet temë e bisedimeve të Brukselit ndërmjet dy ...

Basha, ndërtimin e murit e quan akt provokues e destabilizues për Mitrovicën

Zeri - 08.12.2016

Për Partinë Demokratike ngritja e murit në Mitrovicë është një akt provokativ dhe destabilizues jo vetëm për Kosovën por edhe për rajonin. Është kreu i PD Lulzim Basha që përmes një statusi në ...

Betonohet krejt ndarja e Mitrovicës

Java News - 08.12.2016

Ura e Ibrit nuk është më simboli i ndarjes së Mitrovicës. Pengesa është zhvendosur pak metra tutje, ku është ndërtuar një mur i lartë dy metra e gjysmë, shkruan Koha Ditore.

BE “heton” murin mbi Urën e Ibrit, Tahiri: Po prishtet pakti

Vision Plus - 08.12.2016

Pas raportimeve të fundit se në urën mbi lumin Ibër po ndërtohet një mur, ka reaguar edhe Bashkimi Evropian. Zëdhënësja e Federica Mogherinit, përfaqësueses së lartë të BE-së për politikë të jashtme ...

Mustafa: Me murin në veri merret ligji dhe vetëm ligji

Alb Portali - 08.12.2016

Shefi i Qeverisë së Kosovës, në një dalje para mediave, sot përmendi edhe murin që nisi të ndërtohet në veri të Mitrovicës. Isa Mustafa tha se tentimi për ndërtim të një muri në veri të Mitrovicës, ...

“Muri i Berlinit” mbi Ibër

Vision Plus - 08.12.2016

Pak muaj pas heqjes se barrikadave, serbet kane nisur te ndërtojnë nje mur ne pjesën veriore te urës mbi lumin Iber, qe ndan veriun me jugun e Mitrovicës.

OVL-ja e UÇK-së kundërshton ashpër ndërtimin e murit në Veri: Situata është afër eskalimit

Alb Portali - 08.12.2016

OVL-ja e UÇK-së përmes një komunikate shpreh kundërshtimin e ndërtimit të murin në veri të Mitrovicës, duke thënë se që nga pas lufta, politikat vendore dhe ndërkombëtare i kanë lejuar serbët e ...

Muri në lumin Ibër në Mitrovicë, BE: Jemi në dijeni, kemi nisur verifikimet

Gazeta Tema - 08.12.2016

Bashkimi Europian po shqyrton raportet për ndërtimin e një muri në urën mbi lumin Ibër në Mitrovicë për të verifikuar nëse gjithçka është sipas marrëveshjes.

OVL-ja e UÇK-së: Me ndërtimin e murit në Veri, Situata drejt përkeqësimit

Java News - 08.12.2016

OVL’ja e UÇK’së përmes një komunikate shpreh kundërshtimin e ndërtimit të murin në veri të Mitrovicës, duke thënë se që nga pas lufta, politikat vendore dhe ndërkombëtare i kanë lejuar serbët e ...

Qeveria e Kosovës ndalon punimet në murin te ura e Ibrit (Dokument)

Tetova Sot - 08.12.2016

Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, saktësisht inspektorati i kësaj ministrie, ka marrë vendim sot që të ndalohen punimet në murin pranë urës së Ibrit në Mitrovicë.

Sali Berisha: Muri në veri të Mitrovicës, rezultat i dashurisë Rama-Vuçiq

Tetova Sot - 08.12.2016

Në një status në Facebook, ish-kreu i Qeverisë së Shqipërisë, Sali Berisha, ...

Kthim në pikën zero në Mitrovicë – barrikada, parku i paqes dhe muri (FOTO)

Tetova Sot - 08.12.2016

Si u bë që pas 16 vitesh, pikërisht në kohën kur autoritetet kosovare lajmëruan edhe zyrtarisht heqjen e çdo barrikade tek Ura e Ibrit që ndanë dy Mitrovicat, gjithçka të kthehet në pikën zero.

OVL UÇK kundërshton ndërtimin e murit në lumin Ibër

Kosova Live - 08.12.2016

Kryesia e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, kundërshton ashpër ndërtimin e murit në urën mbi lumin Ibër të Mitrovicës, presionet e vazhdueshme, spastrimin etnik, mohimin e vazhdueshëm të ...

– Tahiri pas takimit: BE tha se duhet të hiqet muri në Mitrovicë

Antpress - 08.12.2016

Edita Tahiri ka folur pas takimit disa orësh me përfaqësues të BE-së, pas situatës së krijuar me ndërtimin e murit në anën veriore të urës së Ibrit. Ajo ka thënë se rezultatet nga takimi ka qenë ...

A po ndahet Mitrovica?

Albeu.com - 07.12.2016

Kryetari i Mitrovicës , Agim Bahtiri , ka thënë se muri që po ndërtohet në anën veriore të Mitrovicës , nuk është pjesë e projektit të dakordësuar të rivitalizimit të urës .

Tahiri: Muri në veri të Mitrovicës, në kundërshtim me ligjet e Kosovës

Lajmi.net - 07.12.2016

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka mbajtur sot takim urgjent me Grupin punues qeveritar për Marrëveshjen e Brukselit për heqjen e barrikadës nga ura e Ibrit dhe revitalizimin e saj.

Tahiri për murin që po ndërtohet në veri të Mitrovicës: Qeveria do të veprojë me forcën e ligjit

Lajm - 07.12.2016

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka mbajtur sot takim urgjent me Grupin punues qeveritar për Marrëveshjen e Brukselit për heqjen e barrikadës nga ura e Ibrit dhe revitalizimin e saj.

Kosovë, qeveria alarmohet nga muri “serb” në Mitrovicë

Top Channel - 07.12.2016

Qeveria e Kosovës është alarmuar nga fillimi i ngritjes së një muri ndarës, nga serbët, në veri të Mitrovicës. Ministrja për Dialogun, Edita Tahiri mblodhi në një takim urgjent grupin qeveritar të ...

Kundërshtimet nuk po e ndalin ndërtimin e murit në Mitrovicë (Video)

Lajmi.net - 07.12.2016

Një qytetar i Mitrovicës ka bërë një qark me veturën e tij rreth murit që po ndërtohet në veri Nën tingujt e muzikës folklorike me çifteli, ky qytetarë shprehet i shqetësuar me këtë siç e quan ai ...

Muri në veri të Mitrovicës – Qeveria thotë se do ta rrënojë

Evropaelire - 07.12.2016

Zyrtarë të Qeverisë së Kosovës, thanë të mërkurën se ‘muri që po ndërtohet në afërsi të urës mbi lumin Ibër, në pjesën veriore të Mitrovicës do të rrënohet’.

Kryetari i Mitrovicës Veriore: Nuk po ndërtohet muri, por shëtitore përgjatë lumit

Lajmi.net - 07.12.2016

Goran Rakiq, kryetar i Komunës së Mitrovicës veriore ju tha mediave serbe se nuk bëhet fjalë për ndërtimin e një muri, por për shëtitore përgjatë lumit.

Edita Tahiri: Muri në Mitrovicë do të rrënohet, po s’e bëri BE-ja e bëjmë ne

Lajmi.net - 07.12.2016

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka thënë se muri në anën veriore të Mitrovicës, i nisur të ndërtohet nga serbët, duhet të rrënohet, sepse nuk është pjesë e marrëveshjes së Brukselit.

Edita tahiri: Muri do të rrënohet, nga BE ose nga ne!

Albeu.com - 07.12.2016

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka deklaruar se muri në anën veriore të Mitrovicës, i nisur të ndërtohet nga serbët, duhet të rrënohet, sepse nuk është pjesë e marrëveshjes së Brukselit .

Rakiq: Muri në Mitrovicë nuk do të rrënohet, ishin të njoftuar përfaqësuesit e BE-së dhe Prishtina

Lajmi.net - 07.12.2016

Kryetari i komunës së Mitrovicës Veriore, Goran Rakiq ka thënë sonte se nuk do të rrëzohet muri që është duke u ndërtuar pranë urës se Ibër në Mitrovicën veriore.

Bahtiri për murin: Nuk ka qenë në projekt, e kemi lajmëruar Brukselin

Telegrafi - 07.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri, në Ora e Fundit në Klan Kosova ka thënë se muri që ka nisur të ndërtohet në anën veriore të Mitrovicës nuk ka qenë në ...

Tahiri: Muri në veri të Mitrovicës është në kundërshtim me ligjet e Kosovës dhe Marrëveshjen e Brukselit

Zeri - 07.12.2016

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka mbajtur sot takim urgjent me Grupin punues qeveritar për Marrëveshjen e Brukselit për heqjen e barrikadës nga ura e Ibrit dhe revitalizimin e saj.

Tahiri: Muri në veri të Mitrovicës është në kundërshtim me ligjet dhe Marrëveshjen e Brukselit

Gazeta Express - 07.12.2016

​Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka mbajtur sot takim urgjent me Grupin punues qeveritar për Marrëveshjen e Brukselit për heqjen e barrikadës nga ura e Ibrit dhe revitalizimin e saj.

Tahiri për murin që po ndërtohet në veri të Mitrovicës: Qeveria do të veprojë me forcën e ligjit

Telegrafi - 07.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka mbajtur sot takim urgjent me Grupin punues qeveritar për Marrëveshjen e Brukselit për heqjen e barrikadës nga ura e ...

Edita tahiri: Muri do të rrënohet, nga BE ose nga ne!

Telegrafi - 07.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka thënë se muri në anën veriore të Mitrovicës, i nisur të ndërtohet nga serbët, duhet të rrënohet, sepse nuk është pjesë ...

Muri në veri të Mitrovicës – Qeveria thotë se do ta rrënojë

Zeri - 07.12.2016

Zyrtarë të Qeverisë së Kosovës, thanë të mërkurën se ‘muri që po ndërtohet në afërsi të urës mbi lumin Ibër, në pjesën veriore të Mitrovicës do të rrënohet’.

Tahiri: Do ta rrënojmë murin në anën veriore të Urës së Ibrit

Gazeta Express - 07.12.2016

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka thënë se muri në anën veriore të Mitrovicës, i nisur të ndërtohet nga serbët, duhet të rrënohet, sepse nuk është pjesë e marrëveshjes së ...

Video-lajm/ A po ndahet Mitrovica?

Mapo - 07.12.2016

Ngritja e një muri në pjesën veriore të urës kryesore mbi lumin Ibër në Mitrovicë, ka nxitur reagimin e autoriteteve të Kosovës. Ndonëse zyrtarët lokal serb thonë se bëhet fjalë për “rregullim të një ...

Rakiq: Muri në Mitrovicë nuk do të rrënohet

Gazeta Express - 07.12.2016

Prefekti i Mitrovicës veriore Goran Rakiq ka deklaruar sonte se muri që po ndërtohet në pjesën e afërme të anës veriore të urës kryesore mbi lumin Ibër në Mitrovicë, nuk do të ...

Rakiq – Edites: “Muri” nuk rrënohet

Zeri - 07.12.2016

Kryetari i Mitrovicës së veriut, Goran Rakiq, i është përgjjigjur deklaratave të ministres për Dialog, Edita Tahiri, e cila në një deklaratë pas takimit që kishte pasur me Ekipin Punues qeveritar për ...

Tahiri për murin që po ndërtohet në veri të Mitrovicës: Qeveria do të veprojë me forcën e ligjit

Alb Portali - 07.12.2016

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka mbajtur sot takim urgjent me Grupin punues qeveritar për Marrëveshjen e Brukselit për heqjen e barrikadës nga ura e Ibrit dhe revitalizimin e saj. Loading...

Tahiri: Muri në veri të Mitrovicës është antiligjor

Tetova Sot - 07.12.2016

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka mbajtur sot takim urgjent me Grupin punues qeveritar për Marrëveshjen e Brukselit për heqjen e barrikadës nga ura e Ibrit dhe revitalizimin e saj.

Ndërtohet mur afër urës së Ibrit, reagon Qeveria e Kosovës

Java News - 07.12.2016

Muri i ndërtuar afër urës së Ibrit në Mitrovicë, ka shtyrë ministren për Dialog, Edita Tahiri, mbajë takim urgjent me Grupin punues qeveritar për Marrëveshjen e Brukselit, raporton Arta TV.

Tahiri: Muri në veri është në kundërshtim me ligjet e Kosovës dhe Marrëveshjen e Brukselit

Kosova Live - 07.12.2016

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka mbajtur sot takim urgjent me Grupin punues qeveritar për Marrëveshjen e Brukselit për heqjen e barrikadës nga ura e Ibrit dhe revitalizimin e saj.

Muri i Mitrovicës? (Foto/Video)

Lajmi.net - 06.12.2016

Në veri të Mitrovicës, po pretendohet se po ndërtohet një mur i lartë për të ndarë fizikisht këtë pjesë të qytetit me atë jugore. Kryetari i veriut Goran Rakiq i ka thënë Klan Kosovës, se aty nuk po ...

Bahtiri për murin: Nuk ka qenë në projekt, e kemi lajmëruar Brukselin

Lajmi.net - 06.12.2016

Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka thënë se muri që ka nisur të ndërtohet në anën veriore të Mitrovicës nuk ka qenë në projektin e dakorduar të rivitalizimit të urës.

A po ndërtohet muri që do ta ndajë Mitrovicën? (Foto)

Telegrafi - 06.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Marrëveshja për rivitalizimin e Urës së lumit Ibër në Mitrovicë, si duket ka ndryshuar. Aty ishte paraparë që të ndërtohet një park, ndërsa tash është parë ...

Çfarë po ndodh me urën në veri të Mitrovicës? (VIDEO)

Zeri - 06.12.2016

Në veri të Mitrovicës, po pretendohet se po ndërtohet një mur i lartë për të ndarë fizikisht këtë pjesë të qytetit me atë jugore. Kryetari i veriut Goran Rakiq i ka thënë Klan Kosovës, se aty nuk po ...

A po ndërtohet muri që do ta ndajë Mitrovicën? (Foto/Video)

Telegrafi - 06.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Në veri të Mitrovicës, po pretendohet se po ndërtohet një mur i lartë për të ndarë fizikisht këtë pjesë të qytetit me atë jugore.

Në veri të Mitrovicës po ndërtohet mur i lartë? (Foto/Video)

Gazeta Express - 06.12.2016

Në veri të Mitrovicës, po pretendohet se po ndërtohet një mur i lartë për të ndarë fizikisht këtë pjesë të qytetit me atë ...

Alarmohet Mitrovica

Gazeta Express - 06.12.2016

Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri, në Ora e Fundit në Klan Kosova ka thënë se muri që ka nisur të ndërtohet në anën veriore të Mitrovicës nuk ka qenë në projektin e dakordësuar të rivitalizimit të ...

Apo ndahet fizikisht Mitrovica me një mur të lartë ?! (FOTO/VIDEO)

Tetova Sot - 06.12.2016

Në veri të Mitrovicës, po pretendohet se po ndërtohet një mur i lartë për të ndarë fizikisht këtë pjesë të qytetit me atë jugore. Kryetari i veriut Goran Rakiq i ka thënë Klan Kosovës, se aty nuk po ...

Kryetari i Mitrovicës Bahtiri për murin: Nuk ka qenë në projekt, e kemi lajmëruar Brukselin

Tetova Sot - 06.12.2016

Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka thënë se muri që ka nisur të ndërtohet në anën veriore të Mitrovicës nuk ka qenë në projektin e dakorduar të rivitalizimit të urës.