TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Lufta ndaj fshehtësisë

Bota.al - 17.04.2016

nga Lucy P. Marcus Çfarë kanë të përbashkët “Panama Papers” të nxjerra së fundmi, ExxonMobil dhe një kompani minerare kanadeze me aktivitet në Guatemalë? Janë të gjithë raste ku individë dhe ...

“Panama Papers”, nevojë për ndryshim

BalkanWeb - 16.04.2016

NGA Zëri i Amerikës Zyrtarja e dytë më e lartë e Bankës Botërore thotë se dalja e Dokumenteve të Panamasë, dëmton besimin e publikut dhe i bën qytetarët e zakonshëm më pak të prirur të paguajnë ...

​150 mijë protestues në Londër kërkojnë dorëheqjen e Cameronit

Botasot - 16.04.2016

Një protestë me 150 mijë pjesëmarrës është zhvilluar sot në rrugët e Londës për të kërkuar dorëheqjen e kryeministrit britanik, David Cameron. Marshi protestues për Shëndetësi, Shtëpi, Punë dhe ...

FOTO/ 20 imazhet më mbresëlënëse të javës

Syri.net - 16.04.2016

Këto janë fotot domethënëse që janë shkrepur gjatë kësaj jave që po lemë pas. Kriza e refugjatëve, lufta në Siri dhe Skandali ‘Panama papers’ janë lajmet kryesore që bota ka përjetuar gjatë 7 ditëve ...

Protestë masive në Londër, kërkohet dorëheqja e kryeministrit

Syri.net - 16.04.2016

Një protestë masive e organizuar në rrugët e Londrës ka kërkuar dorëheqjen e kryeministrit britanik, David Cameron. Më shumë se 150 mijë pjesëmarrës kanë marshuar për të pasur më shumë cilësi në ...

Në Londër 150 mijë protestues kërkojnë dorëheqjen e Cameronit

Koha.net - 16.04.2016

Një protestë me 150 mijë pjesëmarrës është zhvilluar sot në rrugët e Londës për të kërkuar dorëheqjen e kryeministrit britanik, David Cameron. Marshi protestues për Shëndetësi, Shtëpi, Punë dhe ...

Putin: Dokumentat “Panama Papers” janë të besueshme

Lajm - 15.04.2016

Presidenti rus, Vladimir Putin, pranoi sot se informacionet e “Panama Papers”, që prekin të afërmit e tij, janë të vërteta, duke garantuar se ato nuk nxjerrin asgjë ilegale, por nga ana tjetër ka ...

Hetimet zbulojnë të tjerë emra të përfshirë në ‘Panama Papers’, figurojnë Berlusconi dhe Galliani

SOT - 15.04.2016

Në miliona faqe dokumentosh të ‘Panama Papers’, është zbuluar edhe emri i Adriano Gallianit. Në fakt 67-vjeçari bënte pjesën e listën e dytë me emrat e biznesmenëve italianë që janë aksionarë të ...

“Panama Papers”: Pesë vende europiane marrëveshje për taksat

Portalb - 15.04.2016

Lajme lidhur me temën Panama Papers, jep dorëheqjen ministri spanjoll “Mossack Fonseca”, mes klientëve, edhe agjentë të CIA-s BP: Transaksionet jashtë vendit, legale Britani, Cameron përballë ...

Emri i Berlusconit del në skandalin Panama Papers

LajmiFundit - 15.04.2016

Te tjere emra te njohur i shtohen listës se personave te përfshire ne skandalin e “Panama Papers”. Mediat kane publikuar se fundi identitetet e 100 shtetasve italiane, mes te cileve spikat ai i ...

Skandali i Panamasë, Britania njofton masat kundër evazionit fiskal

Top Channel - 15.04.2016

Britania dhe aleatët e saj europianë kanë njoftuar se, së shpejti do të miratojnë rregulla të reja kundër evazionit fiskal, në përgjigje të drejtpërdrejtë ndaj skandalit të “Panama Papers”, ku ...

Shoqëritë ‘offshore’ të bëjnë transparent identitetin e përfituesve të vërtetë

Lajmi.net - 15.04.2016

Vendet e pasura dhe ato në zhvillim të G20-Financë kërkuan miratimin e mjeteve për të vënë në dijeni se cilët janë ata persona që fshihen pas shoqërive offshore, epiqendra e skandalit të “Panama ...

Putin flet për Panama Papers: Faktet janë të vërteta, por nuk jam përfshirë

Panorama - 15.04.2016

Vladimir Putin thotë se, zbulimet e “Panama Papers janë të vërteta, por nuk e implikojnë atë. Presidenti rus u pyet gjatë konferencës së përvitshme me telefonata, ku tha se, në këtë skandal është ...

Putin: Dokumentat “Panama Papers” janë të besueshme

Syri.net - 15.04.2016

Presidenti rus, Vladimir Putin, pranoi sot se informacionet e “Panama Papers”, që prekin të afërmit e tij, janë të vërteta, duke garantuar se ato nuk nxjerrin asgjë ilegale, por nga ana tjetër ka ...

‘Panama Papers’, dalin emrat e Gallianit e Berlusconit

BalkanWeb - 15.04.2016

Në miliona faqe dokumentosh të ‘Panama Papers’, është zbuluar edhe emri i Adriano Gallianit. Në fakt 67-vjeçari bënte pjesën e listën e dytë me emrat e biznesmenëve italianë që janë aksionarë të ...

Pesë vende europiane marrëveshje për taksat

Ora news - 15.04.2016

Pesë ekonomitë më të mëdha të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord për të shkëmbyer informacion mbi pronarët sekretë të bizneseve, trustet dhe fondacionet.

“Panama Papers” - Pesë vende europiane marrëveshje për taksat

Botasot - 15.04.2016

Pesë ekonomitë më të mëdha të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord për të shkëmbyer informacion mbi pronarët sekretë të bizneseve, trustet dhe fondacionet.

Dokumentat e Panamasë, dëshmojnë nevojën për ndryshim

VOA - 15.04.2016

Zyrtarja e dytë më e lartë i Bankës Botërore thotë se dalja e Dokumentave të Panamasë, dëmton besimin e publikut dhe i bën qytetarët e zakonshëm më pak të prirur të paguajnë taksat e nevojshme për të ...

G20-Financë: Shoqëritë Offshore të bëjnë transparent identitetin e përfituesve

BalkanWeb - 15.04.2016

UASHINGTON – Vendet e pasura dhe ato në zhvillim të G20-Financë kërkuan miratimin e mjeteve për të vënë në dijeni se cilët janë ata persona që fshihen pas shoqërive offshore, epiqendra e skandalit të ...

G20: Shoqëritë Offshore të bëjnë transparent identitetin e përfituesve

Gazeta Express - 15.04.2016

Vendet e pasura dhe ato në zhvillim të G20-Financë kërkuan miratimin e mjeteve për të vënë në dijeni se cilët janë ata persona që fshihen pas shoqërive offshore, epiqendra e skandalit të “Panama ...

Shoqëritë Offshore të bëjnë transparent identitetin e përfituesve të vërtetë

Botasot - 15.04.2016

Vendet e pasura dhe ato në zhvillim të G20-Financë kërkuan miratimin e mjeteve për të vënë në dijeni se cilët janë ata persona që fshihen pas shoqërive offshore, epiqendra e skandalit të “Panama ...

Shoqëritë Offshore të bëjnë transparent identitetin e përfituesve të vërtetë

Telegrafi - 15.04.2016

Vendet e pasura dhe ato në zhvillim të G20-Financë kërkuan miratimin e mjeteve për të vënë në dijeni se cilët janë ata persona që fshihen pas shoqërive offshore, epiqendra e skandalit të “Panama ...

Skandali i Panamasë, Britania njofton masat kundër evazionit fiskal

Koha.net - 15.04.2016

Britania dhe aleatët e saj evropianë kanë njoftuar se, së shpejti do të miratojnë rregulla të reja kundër evazionit fiskal, në përgjigje të drejtpërdrejtë ndaj skandalit të “Panama Papers”, ku ...

La Joya, burg, apo një vrimë e ndyrë?

Respublica - 15.04.2016

Ndodhet në Panama dhe është ndër burgjet me kushtet më të rënda. Qeli të mbipopulluara, kujdes mjekësor minimal, vite pritjesh deri në dhënien e vendimit.

Putin: Dokumentat “Panama Papers” janë të besueshme

Shqiperia Ime - 15.04.2016

Presidenti rus, Vladimir Putin, pranoi sot se informacionet e “Panama Papers”, që prekin të afërmit e tij, janë të vërteta, duke garantuar se ato nuk nxjerrin asgjë ilegale, por nga ana tjetër ka ...

“Panama Papers”: Pesë vende europiane marrëveshje për taksat

Gazeta Tema - 15.04.2016

Pesë ekonomitë më të mëdha të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord për të shkëmbyer informacion mbi pronarët sekretë të bizneseve, trustet dhe fondacionet.

5 vende të BE, marrëveshje për shmangien e taksave

Java News - 15.04.2016

Pesë ekonomitë më të mëdha në Bashkimin Europian kanë rënë dakord të shkëmbejnë informacionet për pronarët e fshehtë të bizneseve e fondeve. Udhëheqësit e Britanisë së Madhe, Gjermanisë, Francës, ...

Berluskoni në “Panama Papers”

Vision Plus - 15.04.2016

Te tjere emra te njohur i shtohen listës se personave te përfshire ne skandalin e “Panama Papers”. Mediat kane publikuar se fundi identitetet e 100 shtetasve italiane, mes te cileve spikat ai i ...

‘Panama Papers’, dalin emrat e Gallianit e Berlusconit

Durres Lajm - 15.04.2016

Në miliona faqe dokumentosh të ‘Panama Papers’, është zbuluar edhe emri i Adriano Gallianit. Në fakt 67-vjeçari bënte pjesën e listën e dytë me emrat e biznesmenëve italianë që janë aksionarë të ...

G20: Shoqëritë Offshore të bëjnë transparent identitetin e përfituesve

Tetova Sot - 15.04.2016

Vendet e pasura dhe ato në zhvillim të G20-Financë kërkuan miratimin e mjeteve për të vënë në dijeni se cilët janë ata persona që fshihen pas shoqërive offshore, epiqendra e skandalit të “Panama ...

Spiunët e kualifikuar

Gazeta Tema - 15.04.2016

“Süddeutsche Zeitung” Shërbimet sekrete në vendet demokratike kanë një mangësi të madhe: ndonjëherë për të mirën e përgjithshme atyre u duhet të shkelin ligjin.

Autoritetet e Panamasë kanë sekuestruar dhjetëta fajlle nga “Monsak Fonseka”

Lajm - 14.04.2016

Autoritetet panamaze kanë sekuestruar dhjetëra fajlle pas bastisjes 27-orëshe në selinë e zyrës juridike “Mosak Fonseka”, e cila është në qendër të skandalit pas publikimit të të ashtuquajturave ...

Autoritetet e Panamasë kanë sekuestruar dhjetëta fajlle nga "Monsak Fonseka"

Idividi - 14.04.2016

Panama, 14 prill 2016 (MIA) - Autoritetet panamaze kanë sekuestruar dhjetëra fajlle pas bastisjes 27-orëshe në selinë e zyrës juridike "Mosak Fonseka", e cila është në qendër të skandalit pas ...

Koment: spiunët e kualifikuar

DW - 14.04.2016

Punonjës të shërbimeve sekrete hapin firma fiktive për mbulimin e aktivitetit të tyre. Sipas gazetës SZ* kjo shihet edhe në "Panama Papers". Alexander Andreev komenton anën e errët të "operacioneve ...

Berlusconi dhe Galliani të përfshirë në skandalin "Panama Papers"

Albeu.com - 14.04.2016

Skandali i " Panama Papers " së fundmi ka zbuluar edhe disa emra të tjerë të njohur të sportit. Sigurisht se kur bëhet fjalë për shuma të mëdha parash aty është edhe emri i Silvio Berlusconit.

Brenda burgut më të ndotur në botë (FOTO LAJM)

Albeu.com - 14.04.2016

Burgu e “La Joya” në Panama City, ndryshe cilësohet dhe si burgu më i ndotur dhe më i mbipopulluar në botë. Shumica e të burgosurve ende nuk janë dënuar dhe vuajnë paraburgimin.

Skandali ‘Panama pepers’ i kujton miliarderit pasurinë e harruar

Lajm - 14.04.2016

Pas zbulimit të dokumenteve ‘Panama papers’, një miliarder është befasuar plotësisht pasi kishte harruar pasurinë e fshehur në Seychelles. Një gazetë i publikon emrin miliarderit të famshëm, ...

‘Panama Papers’, dalin emrat e Gallianit e Berlusconit

Zhurnal - 14.04.2016

‘Panama Papers’, dalin emrat e Gallianit e Berlusconit Publikuar 14.04.2016 në 19:01 nga F.D. | 27 i lexuar 14 prill, Romë - Në miliona faqe dokumentosh të ‘Panama Papers’, është zbuluar edhe emri i ...

“Panama Papers”, Putin flet për herë të parë: Rusia nuk manipulohet

Top Channel - 14.04.2016

Presidenti rus Vladimir Putin ka dhënë intervistën e tij të parë pas skandalit të “Panama Papers”, të cilin e konsideroi si një aferë të qëllimshme për të provokuar situatën në ...

Panama Papers dhe financimi i terrorizmit

Syri.net - 14.04.2016

Dokumentat e Panamasë ka të ngjarë të sjellin ndjekje të reja penale të personave të akuzuar për financim të grupeve terroriste, dhe të nxisin presionin politik për të shtrënguar rregullat financiare ...

“Panama Papers” në Strasburg

ABC News - 14.04.2016

Shoqëria Mossack Fonseca dhe qeveria e Panamasë duhet që të dalin para Parlamentit Europian dhe të shpjegojnë skandalin “Panama Papers”. Kjo ishte kërkesa e eurodeputetëve në debatin e zhvilluar me ...

Video+Foto/ Brenda burgut të Panamasë, pamjet tronditëse

Panorama - 14.04.2016

Panamaja u vu në qendër të vëmendjes në fillim të këtij muaji pas zbulimit të skandalit të fshehjes së parave nga të pasurit nga e gjithë bota. E ndërsa Panamaja u lëkund nga zemërimi për vakumin ...

Kukulla seksi, seks me transgjinorë dhe vuajtje: Brenda burgut më të ndyrë në botë (Foto/Video)

Telegrafi - 14.04.2016

Këto pamje janë marrë nga burgu e “La Joya” në Panama City. Ai është ndoshta burgu më i ndotur në botë dhe më i mbipopulluari. Shumica e të burgosurve ende nuk janë dënuar dhe vuajnë paraburgimin.

VIDEO-FOTO/ Brenda burgut më të ndyrë në botë

Syri.net - 14.04.2016

Këto pamje janë marrë nga burgu e “La Joya” në Panama City. Ai është ndoshta burgu më i ndotur në botë dhe më i mbipopulluari. Shumica e të burgosurve ende nuk janë dënuar dhe vuajnë paraburgimin.

Brenda burgut më të ndyrë në botë (Foto/Video)

Gazeta Express - 14.04.2016

Pamjet e mëposhtme janë nga burgu “La Joya”, në Panama City. Burgu mund të cilësohet si më i ndoturi në botë dhe më i populluari. Shumica e të burgosurve ende nuk janë dënuar dhe vuajnë paraburgimin.

“Panama Papers”, dalin emrat e Gallianit, Berlusconit e Briatore

SuperSport - 14.04.2016

Në miliona faqe dokumentash të “Panama Papers”, është zbuluar edhe emri i Adriano Gallianit, Administratorit të Deleguar të Milanit. Në fakt 67-vjecari bënte pjesën e listën e dytë me emrat e ...

Krerët e Milanit në Panama Papers

Telegrafi - 14.04.2016

Në miliona faqe dokumentash të “Panama Papers”, është zbuluar edhe emri i Adriano Gallianit, Administratorit të Deleguar të Milanit. Në fakt 67-vjeçari bënte pjesën e listën e dytë me emrat e ...

Skandali ‘Panama pepers’ i kujton miliarderit pasurinë e harruar

Syri.net - 14.04.2016

Pas zbulimit të dokumenteve ‘Panama papers’, një miliarder është befasuar plotësisht pasi kishte harruar pasurinë e fshehur në Seychelles. Një gazetë i publikon emrin miliarderit të famshëm, ...

SHBA-BB-ja: Evazioni fiskal kërcënon luftën kundër varfërisë

BalkanWeb - 14.04.2016

UASHINGTON- Praktikat e evazionit të zbuluara nga “Panama Papers” mund të kenë një efekt të dëmshëm të konsiderueshëm në luftën kundër varfërisë në të gjithë botën, theksoi sot presidenti i Bankës ...

Skandali i ‘Panama Papers’, të tjerë emra zbulohen nga bota e sportit

BalkanWeb - 14.04.2016

Në skandalin e ‘Panama Papers’ dalin të tjerë emra të njohur në botën e sportit. Pas lajmeve të publikuara pak ditë më parë se Mesi, Platini, apo kreu i ri i FIFA-s, Infantino, ishin të implikuar në ...

‘Panama Papers’, dalin emrat e Gallianit e Berlusconit

Botasot - 14.04.2016

Në miliona faqe dokumentosh të ‘Panama Papers’, është zbuluar edhe emri i Adriano Gallianit. Në fakt 67 vjeçari bënte pjesën e listën e dytë me emrat e biznesmenëve italianë që janë aksionarë të ...

‘Panama Papers’, dalin emrat e Gallianit e Berlusconit

Zeri - 14.04.2016

Në miliona faqe dokumentosh të ‘Panama Papers’, është zbuluar edhe emri i Adriano Gallianit Në fakt 67 vjeçari bënte pjesën e listën e dytë me emrat e biznesmenëve italianë që janë aksionarë të ...

Edhe drejtuesit e Milanit të përfshirë në skandalin e Panama Papers

Syri.net - 14.04.2016

Në miliona faqe dokumentosh të ‘Panama Papers’, është zbuluar edhe emri i Adriano Gallianit. Në fakt 67 vjeçari bënte pjesën e listën e dytë me emrat e biznesmenëve italianë që janë aksionarë të ...

Spiunët e kualifikuar

Ora news - 14.04.2016

Shërbimet sekrete në vendet demokratike kanë një mangësi të madhe: ndonjëherë për të mirën e përgjithshme atyre u duhet të shkelin ligjin. Jo vetëm ligjet e vendit “armik”, por edhe ligjet e vendit ...

Autoritetet e Panamasë kanë sekuestruar dhjetëta fajlle nga “Monsak Fonseka”

Tetova Sot - 14.04.2016

Autoritetet panamaze kanë sekuestruar dhjetëra fajlle pas bastisjes 27-orëshe në selinë e zyrës juridike “Mosak Fonseka”, e cila është në qendër të skandalit pas publikimit të të ashtuquajturave ...

FOTOT/ Kukulla seksi, seks me trangjinorë dhe vuajtje: Brenda burgut më të ndyrë në botë

Gazeta Tema - 14.04.2016

Këto foto janë kryer në burgun e “La Joya” në Panama City. Ai është ndoshta burgu më i ndotur në botë dhe më i mbipopulluari. Shumica e të burgosurve ende nuk janë dënuar dhe vuajnë paraburgimin.

Bill Gates ‘i habitur’ që disa amerikanë nuk gjenden në Panama Papers

Tetova Sot - 14.04.2016

Sipas Bill Gates mungesa e disa qytetarëve të SHBA-vë që nuk përmenden në Panama Papers e bën dyshues hulumtimin. “Jam i befasuar që shumë pak amerikanë janë shfaqur në Panama Papers”, ka thënë Gates ...

Skandali i ‘Panama Papers’/ Të tjerë emra zbulohen nga bota e sportit

Panorama Sport - 14.04.2016

Në skandalin e ‘Panama Papers’ dalin të tjerë emra të njohur në botën e sportit. Pas lajmeve të publikuara pak ditë më parë se Mesi, Platini, apo kreu i ri i FIFA-s, Infantino, ishin të implikuar në ...

Autoritetet e Panamasë kanë sekuestruar dhjetëta fajlle nga “Monsak Fonseka”

Republika - 14.04.2016

Autoritetet panamaze kanë sekuestruar dhjetëra fajlle pas bastisjes 27-orëshe në selinë e zyrës juridike “Mosak Fonseka”, e cila është në qendër të skandalit pas publikimit të të ashtuquajturave ...

Asistencë gjermane për ligjin e pastrimit të parave, transparencë për kompanitë offshore në Shqipëri

SOT - 13.04.2016

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, paralajmëron hartimin e një ligji të ashpër në mënyrë që të shmanget pastrimi i parave në vend. Nisma është prezantuar pak kohë më parë nga ministria e Drejtësisë ...

Policia e Panamasë ka kryer bastisje në zyrat e "Mosak Fonseka"

Idividi - 13.04.2016

Panama Siti, 13 prill 2016 (MIA) - Policia e Panamasë mbrëmë filloi kontrollin në zyrat e avokaturës të "Mosak Fonseka", që gjendet në qendër të skandalit me evazion fiskal, i njohur si "Dokumentat e ...

Britanikët nxjerrin në shitje Kryeministrin Cameron (FOTO LAJM)

Albeu.com - 13.04.2016

Britanikët kanë nxjerrë në shitje kryeministrin e tyre në eBay. Dikush ka shpenzuar kohën e tij dhe ka nxjerrë në shitje Kryeministrin e Britanisë, David Cameron.

Bastisen zyrat e studios ligjore Mosak Fonseka në Panama

ABC News - 13.04.2016

Policia dhe prokuroria kane bastisur zyrat e studios ligjore Mosak Fonseka ne qender te skandalit “Panama Paper”, per te kerkuar te dhena ne lidhje me ndonje aktivitet te dyshimte apo ilegal.

Financimi i terrorizmit

VOA - 13.04.2016

Dokumentat e Panamasë ka të ngjarë të sjellin ndjekje të reja penale të personave të akuzuar për financim të grupeve terroriste, dhe të nxisin presionin politik për të shtrënguar rregullat financiare ...

Financimi i terrorizmit

Botasot - 13.04.2016

Dokumentat e Panamasë ka të ngjarë të sjellin ndjekje të reja penale të personave të akuzuar për financim të grupeve terroriste, dhe të nxisin presionin politik për të shtrënguar rregullat financiare ...

Ja ku gjendet 8% e pasurisë së botës

Portalb - 12.04.2016

Lajme lidhur me temën Panama Papers: veproni tani, mos prisni një krizë tjetër Putin: Ja se si Perëndimi po mundohet ta destabilizojë Rusinë Kryeministri britanik Cameron “rrëfehet” për Letrat e ...

Britani, Cameron përballë deputetëve, edhe Osborne e Corbyn publikojnë taksat e tyre

Portalb - 12.04.2016

Lajme lidhur me temën Ja ku gjendet 8% e pasurisë së botës Panama Papers: veproni tani, mos prisni një krizë tjetër Nisin protestat kundër Cameron Putin: Ja se si Perëndimi po mundohet ta ...

Ambasadori rus në Tiranë: Ja kush i krijoi “Panama Papers” dhe qëllimi

LajmiFundit - 12.04.2016

Në një intervistë të dhënë për gazetaren Rudina Xhunga, ambasadori rus në Tiranë, Alexander Karpushin, tha se e gjithë historia e “Panama Papers” ishte një trillim i Soros dhe USAID, me qëllim për të ...

Greqi, shkatërrohet super-banda shqiptare, arrestohen 4 persona

SOT - 12.04.2016

Një grup kriminal shqiptar i shpërndarjes së lëndëve narkotike është shkatërruar nga policia e Greqisë, duke vënë në pranga 4 persona. Operacioni antidrogë u realizua në qytetin e Selanikut, kurse të ...

BP: Transaksionet jashtë vendit, legale

Portalb - 12.04.2016

Lajme lidhur me temën Britani, Cameron përballë deputetëve, edhe Osborne e Corbyn publikojnë taksat e tyre Ja ku gjendet 8% e pasurisë së botës Panama Papers: veproni tani, mos prisni një krizë ...

Agjentët sekretë të CIA-s dhe të vendeve tjera kanë qenë klientë të "Mosak Fonseka"

Idividi - 12.04.2016

Munih, 12 prill 2016 (MIA) - Agjentët sekretë të disa vendeve, duke përfshirë edhe agjentët e CIA-s i kanë shfrytëzuar shërbimet e Zyrës juridike të Panamasë "Mosak Fonseka" që t'i mbulojnë ...

BP: Transaksionet jashtë Maqedonisë, legale

Albeu.com - 12.04.2016

Sipas mediave maqedonase thuhet se deri tani asnjë institucion kompetent nuk ka kërkuar ndihmë nga Banka Popullore e Maqedonisë lidhur me përzierjen eventuale të shtetasve në rastin “ Panama ...

Masat “antiPanama” në BE, kompanitë do të deklarojnë çdo euro

Top Channel - 12.04.2016

Ligje të reja pritet të hyjnë në fuqi në Bashkimin Europian, nëpërmjet të cilave kërkohet realizimi i një transparence më të madhe financiare, pas skandalit të “Panama ...

Ambasadori rus në Tiranë: ‘Panama Papers’ i krijoi Soros e USAID

Mapo - 12.04.2016

Ambasadori rus në Tiranë: ‘Panama Papers’ i krijoi Soros e USAID Postuar më: 12 Prill 2016 00:27 Rudina Xhunga- Dua të ndalojmë të flasim pak për “Panama Papers” dhe përfshirjen e Rusisë në të.

OCCRP: I kemi ne, emrat shqiptarë në Letrat e Panamasë

Mapo - 12.04.2016

OCCRP: I kemi ne, emrat shqiptarë në Letrat e Panamasë Postuar më: 12 Prill 2016 00:37 Drew Sullivan, është drejtor dhe redaktor i Organizatës për Raportimin e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit ...

Leksioni që morëm nga Panama Papers

Mapo - 12.04.2016

Leksioni që morëm nga Panama Papers Postuar më: 12 Prill 2016 09:59 Duhet bërë më shumë për të nxjerrë nga mjegulla taksat e parajsave fiskale. “Panama Papers” zbuluan të ardhurat dhe parajsat ...

Shqipëria si parajsë fiskale?!

Mapo - 12.04.2016

Shqipëria si parajsë fiskale?! Postuar më: 12 Prill 2016 09:58 Mungesa e kontrollit dhe lehtësia e të bërit evazion e bën Shqipërinë vetvetiu një parajsë fiskale, por ekspertët mendojnë se politika ...

Ambasadori rus në Tiranë: Ja kush e krijoi “Panama Papers”

Panorama - 12.04.2016

Ambasadori rus në Tiranë Alexander Karpushin, në një intervistë të dhënë për gazetaren Rudina Xhunga, tha se e gjithë historia e “Panama Papers” ishte një trillim i Sorros dhe USAID me qëllim për të ...

Ambasadori rus në Tiranë: Ju rrëfej se kush i krijoi ‘Panama Papers’

Syri.net - 12.04.2016

Në një intervistë të dhënë për gazetaren Rudina Xhunga, ambasadori rus në Tiranë Alexander Karpushin tha se e gjithë historia e “Panama Papers” ishte një trillim i Sorros dhe USAID me qëllim për të ...

Pas skandalit të Panamasë, edhe Facebook-ut i rritet presioni…

Panorama - 12.04.2016

Që nga zbulimi i skandalit të Panamasë, një klauzolë e re thuhet se është shtuar nga KE për të kërkuar kompanitë të deklarojnë sa para fitojnë nga të ashtuquajturat “strehë e taksave”.

Ambasadori rus në Shqipëri: “Panama Papers” i krijoi SOROS dhe USAID

BalkanWeb - 12.04.2016

TIRANE – Ambasadori rus, Alexander Karpushin, ishte i ftuar në emisionin “Dritare me Rudinën” në Vizion Plus. Ai iu përgjigj pyetjeve në lidhje me përfshirjen e Rusisë në skandalin “Panama Papers”.

Drew Sullivan: I kemi ne emrat shqiptarë në “Letrat e Panamasë”

BalkanWeb - 12.04.2016

Drew Sullivan, është drejtor dhe redaktor i Organizatës për Raportimin e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit (OCCRP). Ai është gazetar dhe specialist i zhvillimit të medies me bazë në Sarajevë, të ...

Hetuesit rikthehen në zyrat e Monsak Fonseka

Ora news - 12.04.2016

Autoritet panameze janë rikthyer në zyrat e firmës juridike Monsak Fonseka, në kuadër të hetimit të megaskandalit që zbuloi më shumë se 11 milionë dokumente të kompanive offshore të përdoruara nga ...

BE detyron kompanitë e mëdha të bëjnë transparencë pas skandalit me Panama Papers

Ora news - 12.04.2016

Bashkimi Europian do të prezantojë një plan të ri që detyron kompanitë më të mëdha europiane të bëjnë transparente takstat e tyre. Rregullat e reja do të prekin më shumë se 750 kompani të mëdha, të ...

FOTO/ Pas skandalit të Panama Papers, anglezët nxjerrin në shitje Kryeministrin Cameron

Syri.net - 12.04.2016

Kanë kaluar pak ditë nga publikimit i skandalit të Panamasë, ku rezultoi i përfshirë edhe babai i Kryeministrit të Britanië së Madhe David Cameron. Ky i fundit e pranoi publikisht se babai i tij ...

“Parajsat fiskale” në botë

ABC News - 12.04.2016

Skandali “Panama Papers” ka patur dhe nje fature te rende financiare. Ne sistemin financiar global humbjet nga publikimi ketij skandali pritet te jene me shume se 1.1 trilion dollare.

“Panama Papers” prek edhe Google dhe Facebook

Gazeta Express - 12.04.2016

Bashkimi Europian sipas një raporti ka thënë se do t’i detyrojë kompanitë e mëdha të paguajë një shumë më të madhe të taksave. Kompanitë të cilat preken nga kjo rritje e taksave janë Starbucks, ...

“Panama Papers” prek edhe Google dhe Facebook

Zeri - 12.04.2016

Bashkimi Europian sipas një raporti ka thënë se do t’i detyrojë kompanitë e mëdha të paguajë një shumë më të madhe të taksave. Kompanitë të cilat preken nga kjo rritje e taksave janë Starbucks, ...

Peru, bastisen zyrat e firmës panameze pas skandalit

RTSH - 12.04.2016

Autoritetet në Peru bastisën zyrat lokale të firmës panameze Mosak Fonseka, duke sekuestruar dokumente në kuadër të një hetimi për shmangie taksash dhe mashhtrime.

Ja si ndihmoi manikyri gazetarët për të mbajtur sekret “Panama Papers”

Ora news - 12.04.2016

Ishte historia më e madhe e karrierës së tyre, dhe gazetarët investigativë Frederik Obermaier e Bastian Obermayer e dinin se cilave forcave i ishin kundërvënë.

Ja si ndihmoi manikyri për ta mbajtur sekret ‘Panama Papers’

Gazeta Express - 12.04.2016

Ishte historia më e madhe e karrierës së tyre, dhe gazetarët hulumtues Frederik Obermaier e Bastian Obermayer e dinin se cilave forcave i ishin kundërvënë.

Pjesa më e madhe e kontratave hidrokarbure në Shqipëri janë nënshkruar me shoqëri "offshore"

Respublica - 12.04.2016

Ministria e Energjisë reagoi pas lajmit se qeveria ka dhënë me koncesion, atë që njihet si Blloku 8, kompanisë Albanides Energy. MEI thotë se nuk ka asnjë të drejtë ligjore që të vendosë kushte që ...

Kush janë gazetarët shqiptarë të “Panama Papers”

Vision Plus - 12.04.2016

Kush janë gazetarët shqiptarë të “Panama Papers” Drew Sullivan është drejtor i OCCRP (Organizata për Raportimin e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit), e cila operon në Evropën Lindore, Ballkan dhe ...

Ekskluzive | Ambasadori Rus ne “Dritare”: Ju tregoj per Putinin dhe Panama Papers

Vision Plus - 12.04.2016

Ambasadori i Rusise ne Shqiperi, Alexander Karpushin, do të jetë sonte, i ftuar në pjesën e parë të emisionit “Dritare me Rudinën”, ora 20:45 në Vizion Plus.

Ambasadori rus në Tiranë: “Panama Papers” e krijoi Soros dhe USAID

Gazeta Tema - 12.04.2016

Ambasadori rus në Tiranë, Alexander Karpushin, thotë se “Panama Papers” është krijuar nga Soros dhe USAID. Duke folur për emisionin “Dritare” të Rudina Xhungës, ai shprehet se qëllimi është të ...

“Panama Papers”/ Emrat e të gjithë sportistëve të dyshuar

Durres Lajm - 12.04.2016

Skandali “Panama Papers” që ka tronditur botën, ka prekur edhe sportin. Kjo rrjedhje masive informacionesh konfidenciale tregon mënyrën sesi i përdorin të pasurit dhe të pushtetshmit parajsat fiskale ...

“Panama Papers” trillim i Sorros dhe USAID, u mbars mali e polli një mi

Respublica - 12.04.2016

E gjithë historia e “Panama Papers” ishte një trillim i Sorros dhe USAID me qëllim për të dobësuar rolin e presidentit Vladimir Putin. Kështu deklaron ambasadori rus në Tiranë, Alexander Karpushin ...

Cameron hedh poshtë akuzat: Kushdo ka të drejtë të fitojë pará duke respektuar ligjet

Java News - 12.04.2016

Kryeministri i Britanisë së Madhe, David Cameron ka folur për herë të parë në Parlament lidhur me skandalin e Panamasë, pas presioneve të vazhdueshme nga deputetët opozitarë.

Ambasadori rus: “Panama Papers” vepër e Soros e USAID kundër Putin

Java News - 12.04.2016

Ambasadori rus në Tiranë, Alexander Karpushin, thotë se “Panama Papers” është krijuar nga Soros dhe USAID. Duke folur për emisionin “Dritare” të Rudina Xhungës, ai shprehet se qëllimi është të ...

Pse heshtet për “Qipro depozitat”

Gazeta Tema - 12.04.2016

Nga Xhovani Shyti Qënia në fokusin ditor mediatik e skandalit “Panama Papers” është e përligjur nga vete fakti se ai përbën më të madhen aferë korruptive financiare globale, ku përfshihen edhe burrat ...

Pse heshtet për “Qipro depozitat”?

Java News - 12.04.2016

Nga Xhovani Shyti Qënia në fokusin ditor mediatik e skandalit “Panama Papers” është e përligjur nga vete fakti se ai përbën më të madhen aferë korruptive financiare globale, ku përfshihen edhe burrat ...

BE: Kompanitë e mëdha të rrisin transparencën

Vision Plus - 12.04.2016

Pas skandalit te “Panama Papers”, BE do te detyroje kompanitë e mëdha te zbulojnë me shume informacione, qe lidhen me taksat. Rregullat e reja do te vlejne firmat shumëkombëshe, qe kane te ardhura me ...

Të gjithë ata që janë (dhe nuk janë) të imunizuar nga skandali i “Panama Papers”

Bota.al - 12.04.2016

Në 3 prill, “Panama Papers” tronditi përmes medias mbarë botën, dhe pasojat qenë të shpejta. Një kryeministër dha dorëheqjen, dhe udhëheqës të tjerë botërore gjenden nën një presion në rritje për të ...

Panama Papers i nxorri Putini? Seriozisht…

Bota.al - 12.04.2016

Nga Rudy Panko Russia Insider Instituti Brookings, një think tank amerikan, thotë se Vladimir Putini është prapa rrjedhjes së informacionit të Panama Papers.

Anthony Giddens: Tani, rreziku është fitorja e “Brexit”. Do të ishte dëm i madh për të gjithë

Bota.al - 12.04.2016

“Tani rreziku i vërtetë ndaj stabilitetit nuk është që David Cameronit i duhet të japë dorëheqjen për shkak të llogarive offshore, por që ai do të dobësohet deri në pikën që të humbasë referendumin ...

Pjesa II e intervistës/ Meta flet për Panama Papers dhe zgjedhjet

Zhurnal - 11.04.2016

Pjesa II e intervistës/ Meta flet për Panama Papers dhe zgjedhjet Publikuar 11.04.2016 në 11:15 nga Xh.I. | 1 i lexuar Tiranë, 11 prill - Z. Meta, së fundmi u zbulua një skandal i madh, ku shumë ...

Politikani shqiptar nga Kumanova, i involvuar te skandali “Panama Papers”? (Foto)

Lajm - 11.04.2016

Nga skandali financiar i shumëpërfolur botëror nuk kanë munguar as biznismenë dhe aksionarë shqiptarë. Në skandalin financiar më të madh botëror “Panama Papers” janë paraqitur emra të shqiptarëve.

ILIR META: Prokuroria të hetojë për skandalin e Panamasë, duhet të rritet transparenca e koncesioneve, nuk ka as një ...

SOT - 11.04.2016

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, i ka bërë dje thirrje prokurorisë që të nisë hetimet sa i takon skandalit të "Panama Papers". Duke folur në emisionin "Komiteti" të gazetarit Berat Buzhala, që ...

Letrat e Panamasë

Shqipmedia - 11.04.2016

Lumir Abdixhiku Mbi skandalin më të madh financiar të bërë publik ndonjëherë -1- “Panamapapers” apo letrat nga Panamaja shpërthyen këtë javë. Një në skandalet më të mëdha financiare kishte rrjedhur ...

Panama Papers, në shënjestër edhe bankat zvicerane

Lajm - 11.04.2016

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare FINMA po heton disa banka zvicerane pas zbulimeve me kompanitë “offshore” në Panama. Sa dhe cilat banka janë të prekura nga FINMA nuk duan të tregojnë në një ...

A bëhet fjalë për pastrim parash? Vihen në shënjestër edhe bankat zvicerane

SOT - 11.04.2016

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare FINMA po heton disa banka zvicerane pas zbulimeve me kompanitë “offshore” në Panama. Sa dhe cilat banka janë të prekura nga FINMA nuk duan të tregojnë në një ...

Panama Papers – Opozita në Maltë kërkon dorëheqjen e kryeministrit

Lajm - 11.04.2016

Qindra mijëra njerëz kanë mbushur sheshin kryesor të kryeqytetit të Maltës, duke kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Joseph Muscat pas përfshirjes së anëtarëve të kabinetit të tij në megaskandalin e ...

Teoria e re e mediave amerikane: “Panama Papers” u krijua nga Putin!

Lajm - 11.04.2016

Ditët e shkuara emri i presidentit rus Vladimir Putin u vu në qendër të një sulmi mediatik pasi u lidh me transfertë të dyshimta offshore. Ai u akuzua për evazion fiskal dhe thuhej se ka fshehur dy ...

8% e pasurisë së botës gjendet në offshore

Lajmi.net - 11.04.2016

Ndërkohë që mbetet ende për t’u zbuluar shumë nga skandali i “Panama Papers”, revista “Trend” ka botuar së fundi disa të dhëna interesante, që tregojnë miliardat e nga vende të ndryshme të botës, ...

Politikani shqiptar nga Kumanova, i involvuar te skandali “Panama Papers”? (Foto)

Ina - 11.04.2016

Nga skandali financiar i shumëpërfolur botëror nuk kanë munguar as biznismenë dhe aksionarë shqiptarë. Në skandalin financiar më të madh botëror “Panama Papers” janë paraqitur emra të shqiptarëve.

Cameron i adresohet parlamentit lidhur me ‘Letrat e Panamasë’

Evropaelire - 11.04.2016

Kryeministri i Britanisë së Madhe, David Cameron ka folur sot para Parlamentit në Londër, lidhur me akuzat se ai dhe babai i tij mund të kenë përfituar nga investimet jashtë vendit, të prezantuara në ...

“Panama Papers”, ja emrat e të gjithë sportistëve të dyshuar

Top Channel - 11.04.2016

Skandali “Panama Papers” që ka tronditur botën, ka prekur edhe sportin. Kjo rrjedhje masive informacionesh konfidenciale tregon mënyrën sesi i përdorin të pasurit dhe të pushtetshmit parajsat fiskale ...

David Cameron i drejtohet Parlamentit për “Panama Papers”

LajmiFundit - 11.04.2016

Kryeministri i Britanisë së Madhe, David Cameron ka folur sot para Parlamentit në Londër, lidhur me akuzat se ai dhe babai i tij mund të kenë përfituar nga investimet jashtë vendit, të prezantuara në ...

‘Panama Papers’, Cameron jep llogari para Parlamentit

Almakos - 11.04.2016

Kryeministri i Britanisë së Madhe, David Cameron ka folur sot para Parlamentit në Londër, lidhur me akuzat se ai dhe babai i tij mund të kenë përfituar nga investimet jashtë vendit, të publikuara në ...

“PANAMA PAPERS”, Bogov: Nuk ka xhirollogari të dyshimta nga Maqedonia

Lajm - 11.04.2016

Nuk ka indikacione për ndonjë llogari të dyshimtë nga Maqedonia në rastin Panama. Kështu ka thënë sot për gazetarët, guvernatori i Bankës Popullore të Maqedonisë, Dimitar Bogov.

Cameron jep shpjegime para deputetëve për skandalin Panama Papers

Lajmi.net - 11.04.2016

Kryeministri i Britanisë së Madhe, David Cameron ka folur për herë të parë në Parlament lidhur me skandalin e Panamasë, pas presioneve të vazhdueshme nga deputetët opozitarë.

Britani, Cameron përballë deputetëve. Edhe Osborne e Corbyn publikojnë taksat e tyre

Top Channel - 11.04.2016

Duke dalë për herë të parë përpara parlamentarëve britanikë, që prej zbulimit të “Panama Papers” dhe debateve mbi çështjet e taksave të familjes së tij, kryeministri britanik David Cameron ka dalë në ...

Meta: Të hetohet përfshirja e çdo politikani në parajsat fiskale, transparencë për koncesionet

Ora news - 11.04.2016

Kreu i Kuvendit të Shqipërisë Ilir Meta në një intervistë për emisionin “Komiteti” në Radio Televizionin e Kosovës, duke ju referuar skandalit “Panama Papers” dhe përfshirjes e Shqipërisë, ka apeluar ...

Ilir Meta: “Panama Papers”, të hetohet çdo rast

Botasot - 11.04.2016

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, u shpreh mbrëmë për televizionin “RTK” të Kosovës se autoritetet shqiptare duhet të hetojnë çdo rast të përfshirjes së Shqipërisë në parajsat fiskale, ...

Opozita në Maltë kërkon dorëheqjen e kryeministrit

Ora news - 11.04.2016

Qindra mijëra njerëz kanë mbushur sheshin kryesor të kryeqytetit të Maltës, duke kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Joseph Muscat pas përfshirjes së anëtarve të kabinetit të tij në megaskandalin e ...

Panama Papers - Opozita në Maltë kërkon dorëheqjen e kryeministrit

Botasot - 11.04.2016

Qindra mijëra njerëz kanë mbushur sheshin kryesor të kryeqytetit të Maltës, duke kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Joseph Muscat pas përfshirjes së anëtarëve të kabinetit të tij në megaskandalin e ...

Letrat e Panamasë – kërkohet dorëheqja e kryeministrit maltez

Koha.net - 11.04.2016

Qindra mijëra njerëz kanë mbushur sheshin kryesor të kryeqytetit të Maltës, duke kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Joseph Muscat pas përfshirjes së anëtarëve të kabinetit të tij në megaskandalin e ...

Panama Papers, në shënjestër edhe bankat zvicerane

Telegrafi - 11.04.2016

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare FINMA po heton disa banka zvicerane pas zbulimeve me kompanitë “offshore” në Panama. Sa dhe cilat banka janë të prekura nga FINMA nuk duan të tregojnë në një ...

Panama Papers, në shënjestër edhe bankat zvicerane

BalkanWeb - 11.04.2016

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare FINMA po heton disa banka zvicerane pas zbulimeve me kompanitë “offshore” në Panama. Sa dhe cilat banka janë të prekura nga FINMA nuk duan të tregojnë në një ...

Teoria e re e mediave amerikane: “Panama Papers” u krijua nga Putin!

Telegrafi - 11.04.2016

Ditët e shkuara emri i presidentit rus Vladimir Putin u vu në qendër të një sulmi mediatik pasi u lidh me transfertë të dyshimta offshore. Ai u akuzua për evazion fiskal dhe thuhej se ka fshehur dy ...

David Cameron kundërpërgjigjet

VOA - 11.04.2016

Kryeministri britanik, David Cameron u kundërpërgjigj ashpër ndaj atyre që ai i quajti pretendime “shumë të dëmshme dhe thellësisht të pavërteta” që lidhen me disa llogari financiare të babait të ...

Cameron kundërpërgjigjet për "dokumentet e Panamasë"

Botasot - 11.04.2016

Kryeministri britanik, David Cameron u kundërpërgjigj ashpër ndaj atyre që ai i quajti pretendime “shumë të dëmshme dhe thellësisht të pavërteta” që lidhen me disa llogari financiare të babait të ...

“Panama Papers”, Cameron kundërsulmon me masa kundër evazionit fiskal

BalkanWeb - 11.04.2016

LONDËR– Afera “Panama Papers” vazhdon edhe sot të përndjekë kryeministrin britanik, David Cameron, i cili pritet të kundërsulmojë në parlament duke paraqitur masa kundër evazionit fiskal, por nuk ...

Pyetja e madhe për mediat ndërkombëtare në lidhje me skandalin e “Panama Papers”!

Ora news - 11.04.2016

Skandali i “Panama Papers” ka regjistruar zbulimin më të madh në histori të një skandali dhe 11.5 milionë dokumentet regjistrojnë volumin më të madh të dokumenteve të marra ndonjëherë nga gazetarët.

Cameron jep shpjegime në Parlament: Kam bërë publike të gjitha të ardhurat

Ora news - 11.04.2016

Kryeministri i Britanisë së Madhe, David Cameron, ka folur për herë të parë në Parlament në lidhje me skandalin e Panamasë, pas presioneve të vazhdueshme nga deputetët opozitarë.

Cameron jep shpjegime para deputetëve për skandalin “Panama Papers”

Telegrafi - 11.04.2016

Kryeministri i Britanisë së Madhe, David Cameron ka folur për herë të parë në Parlament lidhur me skandalin e Panamasë, pas presioneve të vazhdueshme nga deputetët opozitarë.

Cameron përgjigjet në Parlament për “Panama Papers”

Koha.net - 11.04.2016

Kryeministri i Britanisë së Madhe, David Cameron ka folur për herë të parë në Parlament lidhur me skandalin e Panamasë, pas presioneve të vazhdueshme nga deputetët opozitarë.

Ilir Meta: Të hetohet çdo politikan që i del emri në Panama Papers!

Gazeta Tema - 11.04.2016

Gjatë intervistes në emisionin “Komiteti” në RTK, kreu i LSI-së, Ilir Meta, foli edhe për skandalin e “Panama Papers”. Ai tha se prokuroria duhet të hetojë çdo politikan, emri i të cilit rezulton i ...

Teoria e re e mediave amerikane: “ Panama Papers” u krijua nga Putin!

Gazeta Tema - 11.04.2016

Ditët e shkuara emri i presidentit rus Vladimir Putin u vu në qendër të një sulmi mediatik pasi u lidh me transfertë të dyshimta offshore. Ai u akuzua për evazion fiskal dhe thuhej se ka fshehur dy ...

Letrat e Panamasë – kërkohet dorëheqja e kryeministrit maltez

Ilirida - 11.04.2016

Sipas dokumenteve të rrjedhura nga firma juridike Monsak Fonseka, dy aleatë të ngushtë politik të Muscat kishin llogari offshore. Protesta, organizuar nga opozita jashtë zyrës së kryeministrit, nuk ...

Shqiptarët e “Panama Papers”

Vision Plus - 11.04.2016

Drejtori dhe redaktori i organizatës per raportimin e krimit te organizuar dhe korrupsionit, Drew Sullivan, pranon ekzistencën e kompanive dhe emrave te rëndësishëm shqiptare ne megaskandalin e ...

Cameron: Masa kundër evazionit

Vision Plus - 11.04.2016

Pasi beri transparence duke publikuar faturat e pagesave te taksave nen presion nga skandali i “Panama Papers”, kryeministri britanik Cameron paralajmëron masa per te ndalur evazionin fiskal.

Panama Papers – nën hetime edhe disa banka zvicerane

Java News - 14.04.2016

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare FINMA po heton disa banka zvicerane pas zbulimeve me kompanitë “offshore” në Panama. Sa dhe cilat banka janë të prekura nga FINMA nuk duan të tregojnë në një ...

Cameron i adresohet parlamentit lidhur me ‘Letrat e Panamasë’

Ilirida - 11.04.2016

Kryeministri i Britanisë së Madhe, David Cameron ka folur sot para Parlamentit në Londër, lidhur me akuzat se ai dhe babai i tij mund të kenë përfituar nga investimet jashtë vendit, të prezantuara në ...

Ne, preja e parajsës së të tjerëve

Gazeta Tema - 11.04.2016

Parajsat fiskale nuk janë një gjë e paditur për njerëzit e pushtetshëm e aq më pak për menaxherët dhe avokatët. Ato u krijuan dhe ekzistojnë prej shumë vitesh për të pasur diskrecion të thellë ...

Panama Papers, ja si funksiononte skema dhe absurditeti i saj

Gazeta Tema - 11.04.2016

Skandali i “Panama Papers,” ku biznesmenë të njohur, politikanë dhe personalitete të shoëbizz-it kishin fshehur pasuritë e tyre për të shmangur taksat, është cilësuar si një nga zbulimet e shekullit.

Reagimet e biznemsenëve të përmendur në “Panama Papers” kur pyeten për skandalin

Gazeta Tema - 11.04.2016

Një tjetër shembull se si milionerë të njohur janë përpjekur të shamngin taksat nëpërmjet kompanive “offshore.” Nick Hague, një biznesmen anglez në fushën e pronave të paluajtshme arriti të shiste ...

Drew Sullivan: I kemi ne emrat shqiptarë në “Letrat e Panamasë”

Gazeta Tema - 11.04.2016

Drew Sullivan, është drejtor dhe redaktor i Organizatës për Raportimin e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit (OCCRP). Ai është gazetar dhe specialist i zhvillimit të medies me bazë në Sarajevë, të ...

Tomas Piketi: Si të shmangim një tjetër krizë, mbi Panama Papers

Bota.al - 11.04.2016

Nga Tomas Piketi Nëse gjërat nuk ndryshojnë, do të përfundojmë të gjithë të reshtohemi për taksimin 12% të Irlandës, apo edhe taksimin 0%: dhe ndoshta për të vuajtur subvencione për investimet, gjë ...