TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Vizat, Berisha largon Topallin për Bashën

Shekulli - 14.11.2010

TIRANË - Koncerti festiv për liberalizimin e vizave ka treguar edhe një herë tensionin që ekziston brenda Partisë Demokratike mes Jozefina Topallit dhe Lulzim Bashës.

Berisha: Rama të kërkojë falje për vizat

Shekulli - 14.11.2010

LEZHË- Pas vendimit të socialistëve për të rinisur protestat në mbarë vendin, reagoi edhe kryeministri Berisha, i cili i kërkoi kryesocialistit Rama që t'iu kërkojë falje shqiptarëve për liberalizmin e vizave.

'Tundim' për pasaporta shqiptare

BBC - 14.11.2010

Zyrtarë të qeverisë së Kosovës nuk kanë përjashtuar mundësinë që një numër i kosovarëve të synojnë pajisjen me pasaporta shqiptare, pas heqjes se vizave për udhëtimet e shtetasve të Shqipërisë në zonën Shengen.

Vizat, kosovarët edhe mund të marrin pasaporta të Shqipërisë

Shekulli - 14.11.2010

Zyrtarë të qeverisë së Kosovës nuk kanë përjashtuar mundësinë që një numër i kosovarëve të synojnë pajisjen me pasaporta shqiptare, pas hyrjes së Shqipërisë në zonën Shëngen.

Beqaj: Kosovarët do të tentojnë të marrin pasaporta të Shqipërisë

Telegrafi - 14.11.2010

Zyrtarë të qeverisë së Kosovës nuk kanë përjashtuar mundësinë që një numër i qytetarëve të Kosovës të synojnë pajisjen me pasaporta të Shqipërisë, pas hyrjes së kësaj të fundit në zonën Shengen.

Besim Beqaj: Kosovarët mund të marrin pasaporta shqiptare

Yll Press - 14.11.2010

Ministri në dorëheqje i Integrimit Evropian, Besim Beqaj, në një intervistë dhënë BBC-së, thotë se historia ka treguar që pas liberalizimit të vizave me Serbinë, disa shqiptarë të Kosovës janë pajisur me pasaporta serbe dhe e njëjta tani ...

Berisha: Rama pengoi vizat, t`u kërkojë falje shqiptarëve

LajmiFundit - 13.11.2010

SHKODER – Lajmifundit – Kryeministri Sali Berisha vazhdoi sot me akuzat në adresë të opozitës lidhur me atë që ai e quan “pengesa të shkaktuara në procesin e liberalizimit të vizave”.

Një apel “i brishtë” Ramës e Berishës

LajmiFundit - 13.11.2010

Zoti Berisha! Në të raftë në dorë ky artikull, që në krye të herës, po të thëm se dua të merrem me ty, për shkak se fati, merita apo rrethanat të kanë sjellë në krye të punëve të vendit.

Liberalizimi i vizave, Financat: Leku do të zhvlerësohet pas 15 dhjetorit

LajmiFundit - 13.11.2010

TIRANE – Lajmifundit – Ministria e Financave parashikon një zhvlerësim të monedhës shqiptare pas 15 dhjetorit, për efekt të liberalizimit të vizave.

Kontributi i Ramës për vizat

Lajm - 13.11.2010

Majlinda BREGU Jemi një mazhorancë që përveçse pasqyron sot gëzimin e ligjshëm të një kombi të tërë, që ka bërë realitet ëndrrën e vjetër të lëvizjes së lirë në Europë, prezantohet politikisht para zgjedhësve, e aftë të përmbushë premtimin ...

Rihanna në Tiranë?

Yll Press - 13.11.2010

Gjatë një interviste në TV Klan, kryeministri Sali Berisha ka premtuar se do të sjell këngëtaren amerikane Rihanna në Tiranë, si pjesë e suksesit për liberalizimin e vizave të Shqipërisë nga ana e Bashkimit Evropian.

Berisha: Rama pengoi vizat, t`u kërkojë falje shqiptarëve

Botasot - 13.11.2010

SHKODËR – Kryeministri Sali Berisha vazhdoi sot me akuzat në adresë të opozitës lidhur me atë që ai e quan “pengesa të shkaktuara në procesin e liberalizimit të vizave”.

Liberaldemokratët e Britanisë së Madhe vizitojnë Frymën e Re

Koha.net - 13.11.2010

Prishtinë, 13 nëntor - Ekipi i ekspertëve nga Partia Liberal Demokratike e Britanisë së Madhe ka vizituar partinë Fryma e Re. Është traditë e partive politike në Bashkimin Evropian që të shkëmbejnë përvojën e tyrë me partitë simotra nëpër ...

Liberalizimi i vizave Min.Financave parashikon zhvlerësim të lekut

BalkanWeb - 13.11.2010

TIRANE- Pas shqetësimit të shprehur nga komuniteti i biznesit se liberalizimi i vizave do të shoqërohet me një zhvlerësim të monedhës vendase, të njëjtën frikë tashmë e pohojnë zyrtarisht edhe drejtuesit e Ministrisë së Financave.

IES apelon për fillimin e dialogut të vizave me Kosovën

Gazeta Start - 12.11.2010

Berlin - Iniciativa Evropiane për Stabilizim, IES, prezantoi në Berlin rekomandimin e fillimin e dialogut të vizave për Kosovën. Në aktivitetet promovuese ishte ftuar edhe Ministri kosovar i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi.

Topalli pret ish-të përndjekurit: Vizat, beteja e dytë e fituar

Gazeta Start - 12.11.2010

Tiranë – Kryeparlamentarja Jozefina Topalli ka pritur sot ish-të burgosur politik për të festuar heqjen e vizave afatshkurtra për shqiptarët. Këta shqiptarë që sakrifikuan dhe vuajtën më shumë për lirinë e fjalës dhe lëvizjen pa pengesa, e ...

Festa per vizat, Berisha: Shqipëria si Evropa, ëndrra u bë realitet

Shekulli - 12.11.2010

TIRANË- Kryeminsitri Sali Berisha gjatë fjalës së tij në Koncertin Festiv me rastin e liberalizimit të vizave tha se sot Shqipëria ndihet si Evropa, është më e lirë se kurrë dhe se ëndrra u shndërrua në realiet.

Bushati: Liberalizimi, vullnet i fortë i BE-së

Top Channel - 12.11.2010

Ditmir Bushati, deputet i Partisë Socialiste, ka deklaruar se liberalizimi i vizave është një fitore e rrallë për Shqipërinë, por falë një vullneti të fortë politik të BE-së për integrimin e gjithë Ballkanit.

Veliaj: Heqjen e vizave e arritëm të fundit

Top Channel - 12.11.2010

Erjon Veliaj vlerëson se heqja e regjimit të vizave nuk mund të quhet një arritje nga ana e qeverisë. Duke folur në emisionin “Top Story” në Top Channel, Veliaj ka theksuar se Shqipëria ishte e fundit në Ballkan, bashkë me Bosnjen, që ...

IES-i apelon për fillimin e dialogut të vizave me Kosovën

DW - 12.11.2010

Iniciativa Evropiane për Stabilizim, IES, prezantoi në Berlin rekomandimin e fillimin e dialogut të vizave për Kosovën. Në aktivitetet promovuese ishte ftuar edhe Ministri kosovar i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi “Duam të influencojmë ...

Vizat, IES: Të nisë dialogu me Kosovën

Top Channel - 12.11.2010

Iniciativa Evropiane për Stabilizim, IES, ka prezantuar në Berlin rekomandimin për fillimin e dialogut mes BE-së dhe Kosovës për heqjen e vizave.

Topalli: Heqja e vizave, realizim i ëndrrës

Top Channel - 12.11.2010

Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli, e ftuar nga ish-te persekutuarit politikë tha se heqja e vizave është realizimi i ëndrrës së lirisë, të cilën ata e paguan me pushkatime, vrasje pa gjyq dhe qindra vite burg ne regjimin komunist.

Angjeli: Të hiqen vizat për ekonominë

24 orë - 12.11.2010

Liberalizimi i shumëpritur i vizave vec përfitimeve për ekonominë dhe qytetarët mund të sjellë edhe kosto. Anastas Angjeli, ish-ministër i Ekonomisë thotë se lëvizja e lirë do të ndryshojë bilancin e hyrje-daljeve të valutës në vend, duke ...

Koncert për liberalizimin e vizave. Berisha: Evropa na hapi dyert

24 orë - 12.11.2010

Sheshi “Nene Tereza” ka pritur ne oret e pasdites se te premtes me qindra qytetare nga i gjithe vendi per te festuar vendimin e 8 nentorit, ate te heqjes se vizave me vendet e Europes.

Kosova këtë vit merr strategjinë për vizat

24 orë - 12.11.2010

Ministri kosovar i Integrimit Evropian, Besim Beqaj, vlerëson se lënia jashtë e Kosovës në procesin e liberalizimit të vizave me BE-në, bën që qytetarët e saj ta ndjejnë vetën si të padëshiruar në Evropë.

Kontributi i Ramës për vizat

Botasot - 12.11.2010

Jemi një mazhorancë që përveçse pasqyron sot gëzimin e ligjshëm të një kombi të tërë, që ka bërë realitet ëndrrën e vjetër të lëvizjes së lirë në Europë, prezantohet politikisht para zgjedhësve, e aftë të përmbushë premtimin kryesor ...

Rihanna në Shqipëri?

Telegrafi - 12.11.2010

Kryeministri shqiptar, Sali Berisha, ka premtuar se do të sjellë një emër të famshëm botëror për të argëtuar rininë shqiptare, kjo pjesë e festës për liberalizimin e vizave për Shqipërinë nga ana e Bashkimit Evropian. Këtë ‘premtim’ z.

IES: Të filllojë dialogu i vizave me Kosovën

Botasot - 12.11.2010

Berlin - Iniciativa Evropiane për Stabilizim - IES, prezantoi në Berlin rekomandimin e fillimin e dialogut të vizave për Kosovën. "Duam të influencojmë debatin në Bruksel, që Kosova të mos trajtohet ndryshe nga vendet e tjera të Ballkanit ...

Topalli përgëzoi ish të burgosurit politikë për heqjen e vizave

Botasot - 12.11.2010

Kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, Jozefina Topalli përgëzoi sot ish të burgosurit dhe të persekutuarit politikë për heqjen e vizave, vendimi historik përmbyllës, që mori BE më 8 Nëntor.

Vizat për Kosovën ministri belg: Duhen plotësuar kushtet

BalkanWeb - 12.11.2010

TIRANE- Ndërsa qeveria kosovare është në pritje të udhërrëfyesit zyrtar të Komisionit Europian për liberalizimin e vizave, ministri belg i emigracionit dhe azilit, vend që mban presidencën e radhës së Bashkimit Europian deklaron në Tiranë ...

Berisha premton Rihanna’n në Tiranë

Lajmetsot - 12.11.2010

Postuar me: 12 November, 2010 05:12:00 Berisha premton Rihanna’n në Tiranë Sali Berisha gjatë një interviste mbrëmë në TV Klan ka premtuar se do të sjell këngëtaren amerikane Rihanna në Tiranë, si pjesë e suksesit për liberalizimin e ...

Topalli: Heqja e vizave na bën qytetarë realë të Evropës

BalkanWeb - 12.11.2010

TIRANE- Kryetarja e Kuvendit ka takuar sot një përfaqësi të ish të burgosurve dhe persekutuarve politikë. Topalli tha gjatë këtij takimi se “vendimi historik i heqjes së vizave është arritja më e madhe për një popull që ka jetuar historinë ...

Berisha: Zoti e bekoftë Shqipërinë dhe flamurin e saj

Yll Press - 12.11.2010

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha i shoqëruar nga bashkëshortja e tij zonja Liri Berisha ishin të pranishëm sot në koncertin festiv të organizuar me rastin e vendimit të liberalizimit të vizave për qytetarët shqiptarë.

Berisha: Shembën murin e krimit për të liberalizuar vizat

Gazeta Start - 11.11.2010

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha, theksoi sot edhe një herë se qeveria shqiptare garanton vendet e Bashkimit Evropian se nuk do të kenë probleme me shqiptarët, pasi hyrjes në fuqi të vendimit për liberalizimit të vizave.

Berisha: Vizat, vlerësim për Shqipërinë

Top Channel - 11.11.2010

Kryeministri Sali Berisha deklaroi në seancën plenare të parlamentit se muri i vizave për Shqipërinë u shemb pas arritjes së reformave, luftës ndaj krimit të organizuar dhe tolerancës zero ndaj ...

Çekuilibri i Ramës vjen nga heqja e vizave

Botasot - 11.11.2010

Nuk do të jetë e lehtë për Ramën që në ditët dhe muajt e ardhshëm të përballojë lehtësisht të gjithë koston politike të kundërvënies ndaj procesit të heqjes së vizave.

"Kurorë' pa shkëlqim

BalkanWeb - 11.11.2010

TIRANE - Kjo puna e liberalizimit të vizave brenda së ashtuquajturës ‘Zonë Shengen’, për shqiptarët ka qenë dhe mbetet ende një rrugë e mundimshme, si të gjitha ato që zgjasin pa fund, kur mendohet shpeshherë që finishi do të pritet së ...

Koment/ Liberalizimi i vizave, edhe sporti më pranë Evropës

Yll Press - 11.11.2010

- Sportistët shqiptarë nuk do të hasin më pengesa burokratike në garat ndërkombëtare -. Gjergji Mima - Vendimi në unanimitet të plotë i ministrave të Brendshem të Bashkimit Europian për liberalizimin e vizave me Shqipërinë dhe ...

Vendimi për heqjen e vizave, si është pritur nga qytetarët

Botasot - 14.11.2010

Tiranë- Qytetarët në Shqipëri kanë nisur të planifikojnë destiancionin e parë të udhëtimit të tyre për në zonën Schengen pas afër 3 javëve, kur vendimi i ministrave të brendshëm të BE-së do të nisë nga zbatimi.

Kouchner i gëzuar që u hoqen vizat për shqiptarët

Botasot - 11.11.2010

Ministri i Punëve të Jashtme dhe Evropiane të Republikës së Francë, Bernad Kouchner ka uruar homologun shqiptar Edmond Haxhinasto me rastin e liberalizimit të vizave “Bashkimi Evropian sapo ka dhënë miratimin e tij në mbledhjen e Këshillit ...

Berisha: Vizat, realizimi i ëndrrës evropiane

Ina - 10.11.2010

Kryeministri Berisha duke iu referuar sërish liberalizimit të vizave për Shqipërinë theksoi se tashmë premtimi i bërë para shqiptarëve qeveria e ka shndërruar në realitet.

Nga Mentor Nazarko/ Iluzionet prej vizave

LajmiFundit - 10.11.2010

Nga Mentor Nazarko Baldushkasi Rustem, i cili çdo ditë kalon nga qendra për të shkuar tek tregu i Pazarit të ri, ku shet pula deti, duhet të jetë gjendur përballë... një surprize të re.

Nga Enriko Cenko/ Kocka e radhës

LajmiFundit - 10.11.2010

Nga Enriko Cenko Vendimi për liberalizimin e kushtëzuar të vizave për shqiptarët dhe popullin e Bosnjë–Hercegovinës duket sheshit se është kocka e radhës që Europa hedh në Ballkan.

Vizat, Berisha: Sot letër BE se nuk do shkelim kushtet

BalkanWeb - 10.11.2010

TIRANE- Një proces të vështirë dhe delikat e ka vlerësuar sot kryeministri Sali Berisha procesin e liberalizimit të vizave, vendim Pro heqjes së tyre që u dha pak ditë më parë nga Minsitrat e Bashkimit Europian.

Berisha: Vizat, realizimi i ëndrrës evropiane

Botasot - 10.11.2010

Kryeministri Berisha duke iu referuar sërish liberalizimit të vizave për Shqipërinë theksoi se tashmë premtimi i bërë para shqiptarëve qeveria e ka shndërruar në realitet.

Gjurma e Lulëzim Bashës tek arritja e 8 nëntorit të vizave

Botasot - 10.11.2010

Në veprën "Historia e jetës dhe e bëmave të Skënderbeut”, humanisti i mesjetës Marin Barleti mbron të drejtën e një populli për të jetuar i lirë, himnizon njeriun dhe forcën e tij, heroizmin njerëzor dhe dashurinë e natyrshme për trojet e ...

Vizat, Topalli pret të rinjtë në Kuvend

Botasot - 10.11.2010

Kryetarja e Kuvendit, Znj. Jozefina Topalli zgjodhi një mënyrë të veçantë për të uruar të rinjtë e të rejat me rastin e miratimit të vendimit historik të liberalizimit të vizave, duke çelur dyert e Parlamentit për ta.

Fratini mesazh urimi: Liberalizimi i vizave, një etapë e ndërmjetme drejt BE

Botasot - 10.11.2010

Tiranë – Dy ditë pas vendimit që mori Këshilli i Ministrave të Brendshëm të BE-së për heqjen e vizave për Shqipërinë, Ministri i Jashtëm Italian, Franco Fratini nëpërmjet një mesazhi video ka përshëndetur liberalizimin e vizave për ...

Vizat, Topalli pret të rinjtë në Kuvend

BalkanWeb - 10.11.2010

TIRANE- Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli ka celur sot dyert e Parlamentit për nxënës të gjimnazeve të ndryshme të Tiranës për ti uruar ata për vendimin e Bashkimit Europian për liberalizimin e vizave.

Fratini uroi Shqipërinë për liberalizimin e vizave

Botasot - 10.11.2010

Ministri i Jashtëm italian, Franko Fratini mes një mesazhi video, uroi liberalizimin e vizave. “Shqipëria e meritonte dhe ky rezultat nuk është një dhuratë e Evropës, por një rezultat që autoritetet shqiptare e kanë merituar me punën dhe ...

Europa mbetet larg

Shekulli - 09.11.2010

Taksisti që më shoqëronte dje në mesditë nga Bulevardi "Zogu i parë" për në rrugën e "Elbasanit" nuk dukej tip shumë entuziast. Mendova se do të ishte ndonjë nga ato ditët "e këqija" që i rastisin kujtdo që ia kishin prishur humorin.

Beqaj thotë 'strategjia për vizat këtë vit'

BBC - 09.11.2010

Ministri kosovar i Integrimit Evropian, Besim Beqaj, thotë për BBC-në se lënia jashtë e Kosovës në procesin e liberalizimit të vizave me BE-në po bën që qytetarët e Kosovës ta ndjejnë vetën si të padëshiruar në Evropë.

Vizat, Zgjohu uron shqiptarët

Lajm - 09.11.2010

Lëvizja Qytetare “Zgjohu!” përshëndet vendimin e Këshillit të Ministrave të Brendshëm të Bashkimit Evropian për miratimin e liberalizimit të vizave për qytetaret e Republikës së Shqipërisë.

Izolimi mund të kthehet

Lajm - 09.11.2010

Bashkimi Evropian kërcënohet me kthimin e regjimit të vizave, nëse përsëri vëren thyerje të regjimit për udhëtim pa viza. Kjo është theksuar në dokumentin e miratuar të hënën në Bruksel nga ministrat e punëve të brendshme dhe drejtësisë të ...

Ahmeti uron kreun shqiptar për liberalizimin e vizave

Ina - 09.11.2010

Lideri i BDI-së , Ali Ahmeti i ka dërguar një mesazh urimi kreut shtetë ror shqiptar, me rastin e liberalizimit të vizave për shtetasit e Republikës së Shqipërisë.

Vendimi për liberalizmin e vizave është mirëpritur nga qytetarët në Shqipëri

DW - 09.11.2010

Qytetarët në Shqipëri kanë nisur të planifikojnë destiancionin e parë të udhëtimit të tyre për në zonën Schengen pas afër 3 javëve, kur vendimi i ministrave të brendshëm të BE-së do të nisë nga zbatimi.

Kosova ende nën regjimin e vizave

DW - 09.11.2010

Expertë të integrimeve evropiane thonë se mosnjohja e shtetit të Kosovës nga pesë vende të BE-së është problemi kryesor se pse Kosova akoma nuk mund të përfshihet në procesin e liberalizimit të vizave.

Ahmeti uron kreun shqiptar për liberalizimin e vizave

Idividi - 09.11.2010

Shkup, 9 nëntor 2010 (MIA) - Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti u ka dërguar një telegram urimi presidentit Bamir Topi, kryeministrit Sali Berisha, kryetares së Kuvendit Jozefina Topalli dhe kryetarit të Partisë Socialiste Edi Rama me rastin e ...

Itali, debate për liberalizimin e vizave

Top Channel - 09.11.2010

Politika dhe mediat italiane reaguan në mënyra të ndryshme ndaj liberalizimit të vizave për Shqipërine dhe Bosnjën. Ndërsa ministri i Puneve të Jashtme Franco Frattini pergezonte per kete arritje, kryetari i grupit te Lidhjes se Veriut ne ...

KE kundër abuzimeve me liberalizimin e vizave

Alsat - 09.11.2010

Bashkimi Evropian ka filluar të reagojë ashpër ndaj abuzimit të regjimit të lirë të vizave, jo vetëm për fenomenin e azilkërkuesve, por edhe për vizitorët që nuk plotësojnë kushtet për të hyrë në shtetet e BE-së.

Thaçi uron kreun shqiptar për liberalizimin e vizave

Ina - 09.11.2010

Lideri i PDSH-së , Menduh Thaçi i ka dërguar një mesazh urimi kreut shtetëror shqiptar, me rastin e liberalizimit të vizave për shtetasit e Republikës së Shqipërisë.

KE: Kosova nuk ka përmbushur kriteret për liberalizimin e vizave

SETimes - 09.11.2010

09/11/2010 PRISHTINE, Kosovë -- Zyrtarë të Komisionit Europian (KE) të hënën (8 nëntor) mohuan pretendimet e qeverisë se Kosova ka përmbushur kriteret për strategjinë e liberalizimit të vizave.

Çerkone: Kosovës nuk i është premtuar udhëzimi për vizat

Botasot - 09.11.2010

Dje në Bruksel ka pasur mjaft reagime për mospërfshirjen e Kosovës në procesin e liberalizimit të vizave. Urlike Lunaçek, raportuese për Kosovën në Parlamentin Evropian, ka thënë se vendimi i për heqje të vizave për Bosnjën dhe Shqipërinë ...

Ahmeti uron kreun shqiptar për liberalizimin e vizave

Botasot - 09.11.2010

Lideri i BDI-së , Ali Ahmeti i ka dërguar një mesazh urimi kreut shtetë ror shqiptar, me rastin e liberalizimit të vizave për shtetasit e Republikës së Shqipërisë.

FER: Qeveria joserioze për liberalizimin e vizave

Telegrafi - 09.11.2010

Partia Fryma e Re (FER) ka uruar të martën Shqipërinë dhe Bosnjë e Hercegovinën për suksesin e arritur në liberalizimin e vizave dhe njëherit ka shprehur keqardhjen për pozitën e Kosovës karshi këtyre proceseve.

Ahmeti uron kreun shqiptar për liberalizimin e vizave

Yll Press - 09.11.2010

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti u ka dërguar një telegram urimi presidentit Bamir Topi, kryeministrit Sali Berisha, kryetares së Kuvendit Jozefina Topalli dhe kryetarit të Partisë Socialiste Edi Rama me rastin e liberalizimit të vizave për ...

Beqaj: Strategjia për vizat këtë vit

Yll Press - 09.11.2010

Sipas ministrit Beqaj, BE-ja pritet t’i ofrojë këtë vit autoriteteve të Prishtinës strategjinë për liberalizimin e vizave, me çka edhe zyrtarisht do të fillonin negociatat me Brukselin për këtë proces.

Liberalizimi i vizave ja ndikimet që priten në ekonominë e vendit

BalkanWeb - 09.11.2010

TIRANE- Liberalizimi i vizave, përvec lëvizjes më të lehtë të qytetarëve shqiptarë drejt vendeve të Bashkimit Europian është një vendim që do të ndikojë edhe në ekonominë e vendit.

KE kundër abuzimeve me liberalizimin e vizave

Yll Press - 09.11.2010

“Kanë ardhur secili me nga 1000 euro në xhep, pra 2000 euro gjithsej, por ligji i zyrës së të huajve në Belgjikë thotë që për 30 ditë që ata duhet të rijnë në Belgjikë, duhen 38 euro në ditë, pra 2052 euro gjithsej.

"F: Tims": "Relaksohen rregullat e vizave për vendet e Ballkanit"

Koha.net - 09.11.2010

"F: Tims": "Relaksohen rregullat e vizave për vendet e Ballkanit" Londër, 9 nëntor - Gazeta e sotme "Financial Times" e Londrës, në një shkrim me titull "Relaksohen rregullat e vizave për vendet e Ballkanit", konstaton se qytetarët e ...

FER: Qeveria ka dështuar t'i përmbushë kriteret e BE-së

Koha.net - 09.11.2010

Prishtinë, 9 nëntor - Partia Fryma e Re uron Shqipërinë dhe Bosnje e Hercegovinën për suksesin e arritur në liberalizimin e vizave dhe njëherit shpreh keqardhjen për pozitën e Kosovës karshi këtyre proceseve.

"Kosova këtë vit do të marr strategjinë për vizat"

Koha.net - 09.11.2010

Prishtinë - Ministri kosovar i Integrimit Evropian, Besim Beqaj, vlerëson se lënia jashtë e Kosovës në procesin e liberalizimit të vizave me BE-në, bën që qytetarët e saj ta ndjejnë vetën si të padëshiruar në Evropë.

Kosova do ta merr këtë vit strategjinë për vizat

Telegrafi - 09.11.2010

Ministri i Integrimit Evropian, Besim Beqaj, ka deklaruar se lënia jashtë e Kosovës në procesin e liberalizimit të vizave me Bashkimin Evropian po bën që qytetarët e Kosovës ta ndjejnë vetën si të padëshiruar në Evropë.

"Liberalizimi i vizave", të përjashtuarit nga festa

Shekulli - 08.11.2010

REPORTAZH/ Me të deportuarit në Qafë-Botë, që ikja në Greqi u është shndërruar në stil jete. Për njerëzit të cilët "ëndërr" kanë jo hapjen e kufijve, por gjetjen e një pune për të siguruar jetën e tyre dhe të familjeve që lënë pas SARANDË ...

Heqja e vizave, Berisha: Ditë historike!

Gazeta Start - 08.11.2010

Tiranë – Kryeministri, Sali Berisha duke folur për procesin e liberalizimit të vizave, theksoi se sot është një ditë historike për shqiptarët. Kreu i qeverisë ka pritur një grup studentësh në kryeministri pikërisht me rastin e vendimit ...

Liberalizimi i vizave, Topi, Berisha dhe Rama përshëndesin vendimin

Shekulli - 08.11.2010

UPDATE- Fill pas vendimit te BE-se per liberalizimin e vizave me Shqiperine kane reaguar kryeministri Sali Berisha dhe lideri i opozites, Edi Rama.

Historiku i liberalizimit të vizave

Gazeta Start - 08.11.2010

Tiranë – Historia e liberalizimit të vizave nisi në Samitin e Selanikut të vitit 2003, kur Bashkimi Evropian shprehu qartë perspektivën e Ballkanit Perëndimor drejt integrimit në bllok.

Thaçi uron Berishën për liberalizimin e vizave

Gazeta Start - 08.11.2010

Prishtinë - Kryeministri në largim i Qeverisë së Kosovës, Hashim Thaçi, i ka dërguar një mesazh urimi kryeministrit shqiptar, Sali Berisha, me rastin e liberalizimit të vizave për qytetarët e Republikës së Shqipërisë.

Liberalizimi i vizave, Meta: Sot ditë e rëndësishme për shqiptarët

LajmiFundit - 08.11.2010

TIRANE – Lajmifundit - Zv.kryeministri dhe Ministri i Ekonomisë Ilir Meta, e konsideroi ditën e sotme si një moment historik dhe me rëndësi të veçantë për shqiptarët.

Berisha: Liria e lëvizjes, thelbi i dinjitetit njerëzor

Top Channel - 08.11.2010

Kryeministri Sali Berisha deklaroi se liberalizimi i vizave për Shqipërinë është një fitore e shumëpritur për të gjithë qytetarët. Pasi ka ndjekur direkt vendimin e ministrave të Brendshëm të Bashkimit Evropian Berisha u shpreh se tashmë ...

Vizat, Berisha: Arritje e madhe

Top Channel - 08.11.2010

Kryeministri Sali Berisha deklaroi se vendimi për liberalizimin e vizave është arritja më e madhe për lirinë dhe dinjitetin e qytetarëve shqiptarë pas rënies së perdes së hekurt.

Berisha: Liberalizimi- fitore e shumëpritur

Evropaelire - 08.11.2010

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha deklaroi se liberalizimi i vizave për Shqipërinë është një fitore e shumëpritur për të gjithë qytetarët.

Rama: Shemben muret e vizave për qytetarët

Top Channel - 08.11.2010

Kryetari i opozitës Edi Rama përshëndeti shqiptarët për ditën historike, kur Bashkimi Evropian vendosi për liberalizimin e vizave. "Eshtë plotësuar një ëndërr për të cilën ky vend ka përshkuar rrugëtime me plot sakrifica dhe viktima.

Franko Fratini kundër dominimit gjermano-francez në BE

Idividi - 08.11.2010

Londër, 5 nëntor 2010 (MIA) - Ministri italian i Punëve të Jashtme Franko Fratini e kritikoi praktikën për imponimin e zgjidhjeve të të gjitha anëtareve tjera të Bashkimit Evropian nga ana e "motorit" gjermano-francez, derisa Berlini dhe ...

Belgjika pret konsensus për heqjen e vizave për BeH-në dhe Shqipërinë

Idividi - 08.11.2010

Bruksel, 5 nëntor 2010 (MIA) - Kryesimi belg me Bashkimin Evropian pret që të hënën në seancën e Këshillit për drejtësi dhe punë të brendshme në Bruksel të miratojë vendim për heqje të vizave për qytetarëve të Bosnjës e Hercegovinës dhe ...

Thaçi uron Berishën: Heqja e vizave, historike për Shqipërinë

LajmiFundit - 08.11.2010

Me rastin e liberalizimit tëq vizave, kryeministri i Kosovës në dorëheqje Hashim Thaçi e ka uruar homologun e tij në Shqipëri, Sali Berisha për vendimin e ministrave të brendshëm të BE-së për heqjen e vizave për qytetarët shqiptarë.

Thaçi uron Berishën

Evropaelire - 08.11.2010

Kryeministri në dorëheqje i Kosovës, Hashim Thaçi i ka drejtuar sot një mesazh urimi homologut të tij shqiptar, Sali Berisha me rastin e liberalizimit të vizave për shtetasit e Republikës së Shqipërisë.

Festa e liberalizimit

Evropaelire - 08.11.2010

Në të gjithë Shqipërinë është festuar pas vendimmarrjes evropiane për liberalizim të vizave. Vëmendja është përqendruar kryesisht në Tiranë, ku çdo rrugë e saj, e sidomos bulevardi qendror, është zbukuruar prej të paktën dy ditësh me ...

Meta: Liberalizimi i vizave arritje e madhe

Ina - 08.11.2010

Zv. Kryeministri Ilir Meta deklaroi se vendimi për liberalizimin e vizave është arritja më e madhe. Meta shprehu mirënjohjen e thellë për këtë votim historik, pasi shqiptarët arrijnë një stad të shkëlqyer të lirisë së tyre, që është ...

Liberalizimi i vizave, Lunaçek: Kosova më e izoluara në Ballkan

LajmiFundit - 08.11.2010

BRUKSEl – Vendimi i Ministrave të Brendshëm të BE-së për liberalizimin e vizave me Shqipërinë dhe Bosnjen, ka ngjallur reagime për shkak se Kosova mbetet jashtë hartës së udhëtimit të lirë.

Heqja e vizave, Thaci uron Berishën

Top Channel - 08.11.2010

Kryeministri në ikje i Kosovës, Hashim Thaci i ka dërguar një mesazh urimi homologut shqiptar Sali Berisha, me rastin e vendimit të BE për heqjen e regjimit të vizave.

Angjeli: Të hiqen vizat për ekonominë

Top Channel - 08.11.2010

Liberalizimi i shumëpritur i vizave vec përfitimeve për ekonominë dhe qytetarët mund të sjellë edhe kosto. Anastas Angjeli, ish-ministër i Ekonomisë thotë se lëvizja e lirë do të ndryshojë bilancin e hyrje-daljeve të valutës në vend, duke ...

Vizat, dekoret rreth ''Schengen''-it zbukurojnë Tiranën

Botasot - 08.11.2010

Asnjë barrierë dhe asnjë pengesë. Prej ditës së nesërme shqiptarët rifitojnë krenarinë dhe dinjitetin e tyre evropian. Ministrat e Brendshëm dhe të Drejtësisë të vendeve të Bashkimit Evropian, do thonë fjalën e fundit, në shenjë mirënjohje ...

Liberalizimi i Vizave- Efekte pozitive në psikologjinë dhe ekonominë shqiptare

Yll Press - 08.11.2010

Eksperti Hoxha thotë se "procesi i liberalizimit të vizave të Shqipërisë me vendet anëtare të Bashkimit Evropian do të shënojë së pari arritjen e një synimi lidhur me një nga të drejtat më themelore, lirinë e lëvizjes".

Heqja e vizave ndikim pozitiv edhe për ekonominë

Botasot - 08.11.2010

Ekspertët e ekonomisë, Artan Hoxha, drejtor i Institutit për Studime Bashkëkohore, Henri Çili, administrator i Universitetit Evropian te Tiranës dhe Gjergj Buxhuku, administrator i Konfindustrisë, ndajnë të njëjtin mendim lidhur me efektet ...

Meta: Vendimi i sotëm për vizat, mjaft i rëndësishëm

Botasot - 08.11.2010

Tiranë- Vendimi i sotëm i liberalizimit të vizave, është me rëndësi për të gjithë shqiptarët pasi ata do të kenë lehtësira të lëvizin lirshëm në vendet e Bashkimit Europian.

Berisha: Heqja e vizave, një ngjarje shumë e madhe historike që ndan epoka

Botasot - 08.11.2010

Kryeministri Berisha: BE shpërbleu përpjekjet historike të shqiptarëve për liri/ Kryeministri Sali Berisha përshëndeti pak minuta më parë vendimin e ministrave të Brendshëm dhe të Drejtësisë të Bashkimit Evropian, për liberalizimin e ...

Vizat, dekoret zbukurojnë Tiranën, kryeqyteti vishet me petk festiv

Botasot - 08.11.2010

Asnjë barrierë dhe asnjë pengesë. Prej ditës së sotme shqiptarët rifitojnë krenarinë dhe dinjitetin e tyre evropian. Ministrat e Brendshëm dhe të Drejtësisë të vendeve të Bashkimit Evropian, do të thonë fjalën e fundit, në shenjë ...

Berisha: Heqja e vizave, të nderuar qofshin kombet evropiane që na falën besimin!

Botasot - 08.11.2010

Tiranë – Pasi e ka pritur vendimin historik të heqjes së vizave mes një grupi të studentëve të Tiranës, dhe aty ka lëshuar deklaratat e para uruese ndaj tij, kryeministri Berisha sapo ka dalë në një konferencë zyrtare për të përcjellë ...

Islami: Liberalizimi i vizave moment historik që nuk duhet të politizohet

Yll Press - 08.11.2010

Megjithatë, sipas Islamit, "ky vendim përbën edhe një moment përgjegjshmërie për shqiptarët, përsa i përket respektimit të detyrimeve". "Lëvizja në një hapësirë vlerash ka përgjegjësi të madhe", tha Islami.

Berisha: Liberalizimi i vizave shënon realizimin e ëndrrave shqiptare

Koha.net - 08.11.2010

Tiranë, 8 nëntor - Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha deklaroi se liberalizimi i vizave për Shqipërinë është një fitore e shumëpritur për të gjithë qytetarët.

Berisha: Heqja e vizave, një ngjarje shumë e madhe historike që ndan epoka

Yll Press - 08.11.2010

Shefi i qeverisë tha se vendimi i ministrave të BE-së vjen si një mesazh mjaft miqësor për shqiptarët në prag të 100 vjetorit të pavarësisë. “Qytetarët shqiptarë nuk do të jenë më të ndarë nga njerëzit e tyre të afërm.

Rama: Liberalizimi vizave, ditë e shënuar në historinë e vendit

Yll Press - 08.11.2010

"Sot është një ditë e shënuar në historinë e vendit, pasi shqiptarët kanë mundësi për të udhëtuar drejt Europës dhe për ta pasur Europën pa anjë pengesë dhe më në fund pa viza", nënvizoi kryetari i PS-së, duke përshëndetur vendimin e ...

Meta: Liberalizimi i vizave shënon fundin e të gjitha barrierave

BalkanWeb - 08.11.2010

TIRANE - Zv/kryeministri dhe ministri i Ekonomisë, Ilir Meta, e cilësoi vendimin e sotëm të BE-së për liberalizmin e vizave për qytetarët shqiptarë, fundin e të gjitha barrierave dhe pengesave për të lëvizur të lirë në hapësirën Shengen.

Thaçi uron Berishën për liberalizimin e vizave

Telegrafi - 08.11.2010

Kryeministri në largim i Qeverisë së Kosovës, Hashim Thaçi i ka drejtuar të hënën një mesazh urimi homologut të tij shqiptar, Sali Berisha me rastin e liberalizimit të vizave për shtetasit e Republikës së Shqipërisë.

Thaçi uron kryeministrin Berisha

Botasot - 08.11.2010

Kryeministri në dorëheqje, Hashim Thaçi,i ka dërguar një mesazh urimi homologut të tij shqiptar, Sali Berisha, me rastin e fillimit të procesit të liberalizimit të vizave.

Thaçi uron Sali Berishën për liberalizimin e vizave

Koha.net - 08.11.2010

Thaçi uron Sali Berishën për liberalizimin e vizave Prishtinë, 8 nëntor - Kryeministri i Qeverisë së Kosovës në detyrë, Hashim Thaçi i ka drejtuar sot një mesazh urimi homologut të tij shqiptar, Sali Berisha me rastin e liberalizimit të ...

Festa e liberalizimit në Shqipëri

Botasot - 08.11.2010

Në të gjithë Shqipërinë është festuar pas vendimmarrjes evropiane për liberalizim të vizave. Vëmendja është përqendruar kryesisht në Tiranë, ku çdo rrugë e saj, e sidomos bulevardi qendror, është zbukuruar prej të paktën dy ditësh me ...

Vizat, Topalli: Shpërblim i merituar jo dhuratë

BalkanWeb - 08.11.2010

TIRANË- Kryeparlamentarja Topalli ka përcjellë sot për popullin shqiptar mesazhin e urimit për liberalizimin e vizave. Duke e vënë theksin tek reformat, Topalli nuk la pa përmendur edhe punën e deputetëve shqiptarë, e cila, sipas Topallit ...

Vizat, Thaci uron Berishën: Sukses historik

BalkanWeb - 08.11.2010

PRISHTINE- Kryeministri në largim i Qeverisë së Kosovës, Hashim Thaçi nëpërmjet një mesazhi uroi homologun të tij shqiptar, Sali Berisha me rastin e liberalizimit të vizave për shtetasit e Republikës së Shqipërisë.

Bashkia nuk dekoroi kryeqytetin me rastin e heqjes së vizave

Botasot - 08.11.2010

Tirana është zbukuruar me rastin e vendimit për liberalizimin e vizave. Përgjatë bulevardit “Dëshmorët e Kombit” janë vendosur banderola dhe tabela që njoftojnë ngjarjen e madhe dhe të shumëpritur nga shqiptarët me emrat e kryeqyteteve ...