TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Papa: "Mesazhi më i fortë i Zotit, mëshira, e bën botën më pak të ftohtë, më të drejtë"

Shekulli - 17.03.2013

VATIKAN - Janë mbi 150 mijë vetë që kanë asistuar në Ungjillizimin e Papa Françeskut në Sheshin Shën Pjetër. E bën të ditur këtë drejtori i shtypit në Vatikan, at Federiko Lombardi, të cilit i referohet Ansa.

Papa Françesku mban lutjen e parë engjëllore

Evropaelire - 17.03.2013

Papa Françesku është paraqitur para më shumë se 100,000 njerëzve në Sheshin e Shën Pjetrit në Romë, për lutjen e tij të parë engjëllore. Kreu i Kishës Katolike i është drejtuar masës nga dritarja e apartamentit të papatit, i cili qëndron ...

Lutja e Papa Françeskut

Top Channel - 17.03.2013

Brohoritjet entuziaste të turmës prej mbi 300 mijë personash, të mbledhur në shesh dhe në rrugët përreth, pritën daljen në dritaret e apartamentit papnor të Papa Françeskut, i cili, për herë të parë, bëri lutjen tradicionale të Angelusit.

Papa Françesku audiencë me gazetarët

VOA - 17.03.2013

Në ditën e tij të tretë si titullar i Kishës Katolike Romane, Papa Françesku i zgjedhur rishtazh mbajti një takim me qindra gazetarët që kanë mbuluar zhvillimet e disa javëve të fundit në Vatikan.

Papa Françesku: Dëshiroj që kisha të jetë e varfër dhe të jetë kishë për të varfërit

Yll Press - 17.03.2013

"Françesk është emri i paqes dhe ky emër mbiu menjëherë në qenien dhe në zemrën time", pranoi papa. Do të dëshiroja një kishë të varfër dhe një kishë për të varfër, deklaroi papa Françesku gjatë takimit të tij të parë në Vatikan me ...

Papa Françesku mban lutjen e parë engjëllore

Botasot - 17.03.2013

Papa Françesku është paraqitur para më shumë se 100,000 njerëzve në Sheshin e Shën Pjetrit në Romë, për lutjen e tij të parë engjëllore. Kreu i Kishës Katolike i është drejtuar masës nga dritarja e apartamentit të papatit, i cili qëndron ...

Lutjet e para të Papës

VOA - 17.03.2013

Papa Françesku doli sot për herë të parë në dritaren papale, ku u prit me entuziazëm nga më shumë se 150 mijë njerëz në Sheshin e Shën Pjetrit. Duke u shkëputur nga tradita, Françesku nuk iu përmbajt një fjalimi të shkruar më parë, por ...

Papa Françesku mban lutjen e parë engjëllore

Koha.net - 17.03.2013

Vatikan, 17 mars - Papa Françesku është paraqitur para më shumë se 100,000 njerëzve në Sheshin e Shën Pjetrit në Romë, për lutjen e tij të parë engjëllore.

Papa Françesku mban lutjen e parë engjëllore

Ora news - 17.03.2013

Papa Françesku është paraqitur para më shumë se 100,000 njerëzve në Sheshin e Shën Pjetrit në Romë, për lutjen e tij të parë engjëllore. Kreu i Kishës Katolike i është drejtuar të pranishmëve nga dritarja e apartamentit të Papatit, i cili ...

Mesha e parë e Papa Françeskut në Vatikan

Koha.net - 17.03.2013

Romë, 17 mars - Brohoritjet entuziaste të turmës prej mbi 300 mijë personash, të mbledhur në shesh dhe në rrugët përreth, pritën daljen në dritaret e apartamentit papnor të Papa Françeskut, i cili, për herë të parë bëri lutjen tradicionale ...

Mesha e parë e Papa Françeskut në Vatikan

Botasot - 17.03.2013

Brohoritjet entuziaste të turmës prej mbi 300 mijë personash, të mbledhur në shesh dhe në rrugët përreth, pritën daljen në dritaret e apartamentit papnor të Papa Françeskut, i cili, për herë të parë bëri lutjen tradicionale të Angelusit.

“Një Kishë e varfër për të varfrit”, ja pse Papa zgjodhi emrin e Shën Fraçeskut

Shekulli - 16.03.2013

Tashmë do të ketë ‘një Kishë të varfër për të varfërit’. Këtë e ka pohuar vetë Papa i ri, pas zgjedhjes në krye të Selisë së Shenjtë. Edhe vetë emri Françesku I, dëshmon gjithçka për synimet e Papës së ri, i cili zgjodhi të mbante emrin e ...

Vatikani mohon akuzat kundër Papës

Evropaelire - 16.03.2013

11:25 Vatikani mohon akuzat kundër Papës 11:01 Mbi 20 ushtarë të vdekur në Pakistan 10:52 Ashton: Prishtina dhe Beogradi mund të pajtohen 10:33 OKB: Deklaratë kundër dhunës ndaj grave 10:19 Dow Jones përfundon 10-ditëshin e rritjes 10:02 ...

Papa Françesku do një “kishë të varfër”

Evropaelire - 16.03.2013

14:58 Papa Françesku do një “kishtë të varfër” 14:39 Merilendi do të shfuqizojë dënimin me vdekje 14:10 Protesta kundër SHBA-së në Kabul 13:58 Xhavit Sadrijaj - atashe ushtarak në Gjermani 13:50 Regjimi sirian zgjeron hedhjen e “bombave ...

Papa Françesku: Dua një Kishë të varfër për të varfrit

LajmiFundit - 16.03.2013

Papa Françesku ka thënë se dëshiron që Kisha Katolike të jetë e varfër dhe se mision i saj të jetë shërbesa ndaj të varfërve. “Njeriu që na jep këtë frymë të paqes, është njeriu i varfër”, ka thënë papa i sapozgjedhur.

“Një Kishë e varfër për të varfërit”

Top Channel - 16.03.2013

Një Kishë e varfër, për të varfrit. Kjo është ajo që synon të arrijë Papa i ri pas zgjedhjes në krye të 1,2 miliardë katolikëve të Botes. Siç e pohoi dhe vetë, kjo është një nga arsyet përse zgjodhi të mbante emrin e Shen Françeskut të ...

Papa: “Një Kishë e varfër për të varfërit”

Lajmeshqip - 16.03.2013

Vatican – Një Kishë e varfër, për të varfrit. Kjo është ajo që synon të arrijë Papa i ri pas zgjedhjes në krye të 1,2 miliardë katolikëve të Botes.

Ja kush është gruaja që dikur dashuronte, Papa Frençesku!

Botasot - 16.03.2013

Amalia Damonte jeton ende në zonën në të cilën ecte rreth 60 vjet më parë çdo pasdite me atë që sot kryeson Kishën Katolike, Papa Françesko I. Jemi në Buenos Aires, atje ku jeton dashuria e madhe e Jorge Bergoglios.

Ja kush është gruaja që dikur dashuronte, Papa Frençesku!

BalkanWeb - 16.03.2013

TIRANE -Amalia Damonte jeton ende në zonën në të cilën ecte rreth 60 vjet më parë çdo pasdite me atë që sot kryeson Kishën Katolike, Papa Françesko I. Jemi në Buenos Aires, atje ku jeton dashuria e madhe e Jorge Bergoglios.

Vatikani mohon akuzat kundër Papës

Botasot - 16.03.2013

Vatikani ka hedhur poshtë akuzat se Papa Françesku nuk ka folur hapur për abuzimet me të drejtat e njeriut gjatë diktaturës ushtarake në vendlindjen e tij, në Argjentinë.

E rrallë/ Parashikoi në gjumë ardhjen e Papës Françesku I

Botasot - 16.03.2013

Duket tamam si një shenjë nga Zoti.Një spanjoll pretendon se është zgjuar nga gjumi muajin e shkuar, duke e ditur se Papa Benedikti XVI do japë dorëheqjen dhe do të zëvendësohet nga një Papë tjetër, i quajtur Françesku.

Hidhen poshtë akuzat e ngritura kundër Papa Françeskut

Panorama - 16.03.2013

Vatikani i ka hedhur poshtë të gjitha akuzat kundër Kardinalit Jorge Bergoglio, të cilat u shpërfaqën sapo ai u zgjodh Papa i 266-të i katolikëve.

Tereza Berger: Ja kush është Papa i ri

Yll Press - 16.03.2013

Mendoj se ne në ballkonin e Shën Pjetrit e pamë si një njeri të dashur, por disi si të turpshëm. Mua më pëlqeu ajo që pashë, thotë Tereza Berger, profesoreshë e Studimeve Liturgjike në Universitetin e Yale-it.

Papa Françesku do një “kishtë të varfër”

Botasot - 16.03.2013

Papa Françesku ka thënë se dëshiron që Kisha Katolike të jetë e varfër dhe se mision i saj të jetë shërbesa ndaj të varfërve. “Njeriu që na jep këtë frymë të paqes, është njeriu i varfër”, ka thënë papa i sapozgjedhur.

E rrallë/ Parashikoi në gjumë ardhjen e Papës Françesku I

Yll Press - 16.03.2013

Duket tamam si një shenjë nga Zoti. Një spanjoll pretendon se është zgjuar nga gjumi muajin e shkuar, duke e ditur se Papa Benedikti XVI do japë dorëheqjen dhe do të zëvendësohet nga një Papë tjetër, i quajtur Françesku.

Audienca e parë e Papa Françeskut të I

Ora news - 16.03.2013

Papa Françesku I, ka shrehur dëshirën e tij për “një Kishë të varfër, për të varfërit”, pas zgjedhjes së tij të Mërkurën si kreu i 1.2 mil katolikëve në botë.

“Një Kishë e varfër - për të varfrit”

Telegrafi - 16.03.2013

Një Kishë e varfër, për të varfrit. Kjo është ajo që synon të arrijë Papa i ri pas zgjedhjes në krye të 1,2 miliard katolikëve të Botes. Siç e pohoi dhe vetë, kjo është një nga arsyet përse zgjodhi të mbante emrin e Shën Françeskut të ...

Një papë kursimtar. Paguan faturat, shembull për të gjithë

AlbanianScreen - 16.03.2013

Romë - Papa Françesku u rikthye të premten në rezidencën e menaxhuar nga Kisha, në të cilën ai kishte qëndruar përpara se të zgjidhej Papë, dhe këmbënguli të paguante faturën, edhe pse praktikisht, tashmë ai është në krye edhe të këtij ...

Papa me gazetarët: Kishë e varfër dhe për të varfrit

AlbanianScreen - 16.03.2013

Romë - Papa Françesku tha se dëshiron një Kishë të varfër për të varfrit, në bisedën e parë me gazetarët pas zgjedhjes në krye të 1.2 miliardë katolikëve të botës.

Papa Françesku: "Mos të biem në pesimizmin e djallit"

Shekulli - 15.03.2013

ROMË - "Ne jemi vëllezër, kardinalët janë priftërinj të Atit të Shenjtë, jetojmë atë bashkësi, atë miqësi, atë afri që na bën mirë të gjithëve".

Nishani uron Papën e ri: Populli shqiptar ju mirëpret

Ina - 15.03.2013

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani i dërgoi një telegram urimi Atit të Shenjtë, Papa Franciscus I për zgjedhjen në krye te Selisë së Shenjë.

Vatikani mohon se "papa bashkëpunoi me juntën"

Evropaelire - 15.03.2013

14:37 Vatikani mohon se "papa bashkëpunoi me juntën" 14:22 EU shtyn heqjen e embargos për Sirinë 13:35 Afrikë e Jugut: Nga fillimviti u vranë 158 rinoqerontë 13:25 Kinë: Reporteri i TV Sky arrestohet gjatë transmetimit direkt 12:30 Thaçi ...

Problemet shëndetësore të Papa Françeskut

Idividi - 15.03.2013

Vatikan, 14 mars 2013 (MIA) - Papa Francesku i Parë duhet të përballojë sfida të vështira brenda Kishës Katolike, që nisin nga skandalet seksuale deri tek rigjallërimi i besimit. Detyra që 76-vjeçari duhet t’i kryejë vetëm me një mushkëri.

Shtatë sfidat kryesore të Papës

Idividi - 15.03.2013

Vatikan, 14 mars 2013 (MIA) - Papën Françesk e pret një axhende pune po aq e gjatë sa veladoni i tij. Ish-kardinali Bergolio do të drejtojë 1,2 miliardë katolikët e botës dhe Kishën në një prej momenteve më të vështira të saj, që ka bërë ...

Britanikët kanë frikë nga Papa i ri

Albtime - 15.03.2013

Kardinali Argjentinas Horhe Mario Bergoljo, tashmë i zgjedhur si Papa i ri Franjo do të mundohet që ishujt Falkland të administruara nga Britania e madhe ti kthehen Argjentinës.

”Kisha rrezikon të shndërrohet në një OJQ”

Top Channel - 15.03.2013

Papa Françesku i Parë, paralajmëroi se Kisha Katolike do të shndërrohet vetëm në një “OJQ bamirësie”, nëse nuk do të ketë një reformë shpirtërore brenda saj.

Papa më pati thënë: Nëse nuk martohesh me mua, do të bëhem prift!

Albeu.com - 15.03.2013

Pas zgjedhjes si papë të Jorge Mario Bergoglios, mediat botërore vazhdojnë të publikojnë histori të ndryshme nga jeta e tij. Por më interesantja duket ajo që vjen nga mediat argjentinase, të cilat publikuan dje një intervistë me Amalia ...

Papa u zgjodh, mediat nuk zgjodhën Papën (Gjergj Meta)

ikub - 15.03.2013

Papa u zgjodh, pavarësisht nëse mediat shqiptare e mbuluan si duhet apo jo Por në arkivat e mediave një gjë do të mbetet e mangët. Duke uruar që sadopak një shkrim i tillë të ketë ndikuar në reflektimin e përgjithshëm, shpresoj që ...

Shpresat te Papa Françesku

Top Channel - 15.03.2013

Zgjedhja e një prifti jezuit nga Argjentina si kreu i Kishës Katolike, një vetvete kjo një risi ka ngjallur shpresat se Papa Francesku do të arrijë të sjellë një frymë të re e të rigjallërojë katolicizmin e tronditur nga sërë skandalesh.

Papa dhe hija e gjatë e diktaturës

DW - 15.03.2013

Aktivistët e të drejtave të njeriut e kritikojnë papën e ri për mungesë distancimi ndaj regjimit diktatorial në Argjentinë, në vitet 70-të. Por dëshmi për këto pohime nuk ka. Jo të gjithë argjentinasit janë të kënaqur me papën e ri.

Vatikani hedh poshtë akuzat kundër Papës

Top Channel - 15.03.2013

Vatikani hodhi poshtë të gjitha akuzat dhe dyshimet e ngritura ndaj Kardinalit Jorge Bergoglio për rolin e tij gjatë viteve kur Argjentina udhëhiqej nga regjimi i dhunshëm i juntës ushtarake.

Vatikani: Papa Francesku s`bashkëpunoi me Juntën

LajmiFundit - 15.03.2013

Vatikani këmbëngul që akuzat se Papa Françesku ka bashkëpunuar me diktaturën ushtarake e cila ka udhëhequr vendin e tij Argjentinën gjatë viteve 1976 – 1983 janë të pabazuara dhe politikisht të motivuara.

Vatikani mohon lidhjet e Papa Françeskut me juntën

24 orë - 15.03.2013

Vatikani përgënjeshtroi akuzat e bëra nga disa media argjentinase lidhur me bashkëpunimin e Papës së ri të Romës Françeskut me diktaturën ushtarake argjentinase të viteve 1976-1983.

Speciale: Problemet shëndetësore dhe 7 sfidat e Papës

Yll Press - 15.03.2013

Ish-kardinali Bergolio do të drejtojë 1,2 miliardë katolikët e botës dhe Kishën në një prej momenteve më të vështira të saj, që ka bërë llogaritë me skandal pas skandali, me ndryshimin e demografise e thirrjet per liberalizim.

Papa filloi ditën e parë me lutje dhe meshë

VOA - 15.03.2013

Françesku do të marri zyrtarisht postin e titullarit të Kishës të martën në një ceremoni ku do të jenë të pranishëm edhe delegacione të huaja. Papa Françesku e filloi ditën e tij të parë si kreu i Kishës Katolike Romane me 1,2 miliardë ...

Dita e parë e Papa Françeskut

Botasot - 15.03.2013

Papa Françesku i Parë, e filloi ditën e tij si kreu i Kishës Katolike Romane, me 1,2 miliardë anëtarë, me lutje në kishën Santa Maria Maggiores të Romës.

Papa-Kardinalëve:Shmangni prirjet moderne, Kisha rrezikon të kthehet në OJQ

Ora news - 15.03.2013

Papa Françesku u bëri thirrje kardinalëve t’i përmbahen me besnikëri mësimeve të Kishës dhe të shmangin prirjet moderne. Në meshën e udhëhequr prej tij në Kapelën Sistine, përpara kardinalëve të tjerë, Ati i Shenjtë tha se nëse Kisha ...

Ish-e dashura e Papës: "O do martohem me ty, o do bëhem prift"

Yll Press - 15.03.2013

BUENOS AIRES – Ishin pak më shumë se sa fëmijë, dhe ai, Jorge Mario Bergoglio, Papa i ardhshëm Françesko i dërgoi një letër me një shtëpi të bardhë të vizatuar përsipër, ku do të kishte dashur të shkonte të jetonte me të dashurën dhe i ...

Ish-e dashura e Papës: "O do martohem me ty, o do bëhem prift"

Botasot - 15.03.2013

Ishin pak më shumë se sa fëmijë, dhe ai, Jorge Mario Bergoglio, Papa i ardhshëm Françesko i dërgoi një letër me një shtëpi të bardhë të vizatuar përsipër, ku do të kishte dashur të shkonte të jetonte me të dashurën dhe i shkruan: “Nëse nuk ...

Papa: Dorëheqja e Benediktit-historike

Botasot - 15.03.2013

Papa Françesku e ka quajtur dorëheqjen e parardhësit të tij Benediktit XVI si historike dhe si një “akt të përulur dhe inkurajues”. Ai ka bërë këto komente në një fjalim para kardinalëve në Vatikan.

Papa: Dorëheqja e Benediktit, historike

Panorama - 15.03.2013

Papa e ka quajtur dorëheqjen e parardhësit të tij Benediktit XVI si historike dhe si një “akt të përulur dhe inkurajues”. Keto komente ai ka bërë gjate një fjalimi para kardinalëve në Vatikan.

Amalia rrëfen premtimin e Papës: Nëse nuk martohem me ty, do bëhem prift

Gazeta Republika - 15.03.2013

Amalia Damonte, 76-vjeç, e cila është rritur në Buenos Aires ka qenë dashuria e parë e Papës, Jorge Mario Bergoglios. Damonte tha se ishte tronditur kur ai u bë Papa. “Unë ngriva përballë televizionit.

Mesha e parë e Fraçeskut, në këmbë, i veshur thjesht

Panorama - 15.03.2013

Papa Françesku e nisi ditën e tij të parë si lider i Kishës Katolike duke vizituar Kishën Madhore të Shën Marisë, e më pas ndaloi në hotelin ku kishte qëndruar, “Domus Internationalis Paulus VI”, ku e pagoi vetë faturën, për të dhënë një ...

Papa: Dorëheqja e Benediktit, historike

Ora news - 15.03.2013

Papa e ka quajtur dorëheqjen e parardhësit të tij Benediktit XVI si historike dhe si një “akt të përulur dhe inkurajues”. Keto komente ai ka bërë gjate një fjalimi para kardinalëve në Vatikan.

Papa: Dorëheqja e Benediktit, historike

Telegrafi - 15.03.2013

Papa Françesku e ka quajtur dorëheqjen e paraardhësit të tij Benediktit XVI si historike dhe si një “akt të përulur dhe inkurajues”. Ai ka bërë këto komente në një fjalim para kardinalëve në Vatikan.

Vatikani mohon se "Papa bashkëpunoi me juntën"

Koha.net - 15.03.2013

Vatikan, 15 mars - Vatikani këmbëngul që akuzat se Papa Françesku ka bashkëpunuar me diktaturën ushtarake, e cila ka udhëhequr vendin e tij Argjentinën gjatë viteve 1976 – 1983, janë të pabazuara dhe politikisht të motivuara, transmeton ...

Vatikani mohon se "papa bashkëpunoi me juntën"

Botasot - 15.03.2013

Vatikani këmbëngul që akuzat se Papa Françesku ka bashkëpunuar me diktaturën ushtarake e cila ka udhëhequr vendin e tij Argjentinën gjatë viteve 1976 - 1983 janë të pabazuara dhe politikisht të motivuara.

Papa Françesku mban pritje me kardinalët

VOA - 15.03.2013

Ai i tha Kolegjit të Kardinalëve që të mos bien në pesimizëm Papa Françesku i parë mbajti sot një pritje për kardinalët, që e zgjodhën, duke i thënë Kolegjit të Kardinalëve që të mos bien në “pesimizëm”.

Femra “fatale” që ia theu zemrën Bergoglios dhe e “bëri”... Papë! (Video)

Telegrafi - 15.03.2013

Pasi Jorge Mario Bergoglio u emërua për kreun e Kishës Katolike, jeta e tij private është bërë “mani” për shumë media. Gazetarët argjentinas kanë kontaktuar Amalia Damonten (76), femrën të cilën Papa Françesko i I-rë e ka kërkuar për grua ...

Ja kush është gruaja që dikur dashuronte, Papa Frençesku!

Panorama - 15.03.2013

Amalia Damonte jeton ende në zonën në të cilën ecte rreth 60 vjet më parë çdo pasdite me atë që sot kryeson Kishën Katolike, Papa Françesko I. Jemi në Buenos Aires, atje ku jeton dashuria e madhe e Jorge Bergoglios.

Vatikani hedh poshtë akuzat ndaj Papa Françeskut I

Ora news - 15.03.2013

Vatikani hodhi poshtë të gjitha akuzat dhe dyshimet e ngritura ndaj Papa Françeskut të parë për rolin e tij gjatë viteve kur Argjentina udhëhiqej nga regjimi i dhunshëm i regjimit ushtarak.

Papa takim me kardinalët: Dorëheqja e Benediktit historike

AlbanianScreen - 15.03.2013

Romë - Është penguar Papa Françesku në ditën e dytë të detyrës, ndërsa mbetet sërish në qendër të vëmendjes së mediave botërore. Ati i Shenjtë u pengua gjatë takimit me kardinalët në Vatikan ndërsa në ekranet e mbarë botës transmetohen ...

Nishani mesazh urimi Papës së ri: Populli shqiptar ju pret ta vizitoni

Shekulli - 14.03.2013

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani i dërgoi një telegram urimi Atit të Shenjtë, Papa Franciscus I për zgjedhjen në krye te Selisë së Shenjë.

Papa Françesko I: Mëshirë për shpirtrat, ata kanë shumë nevojë për këtë

Shekulli - 14.03.2013

ROMË- "Këtë mëngjes Papa Françesko ka shkuar në Santa Maria Maggiore për të lutur Madonna-n, duke mbajtur një tufë me lule të cilat i vendosi mbi altar".

Verbitsky për Papa Françesko I: Do të jetë një pasues i dobët

Shekulli - 14.03.2013

ROMË - Duke shkruar në të përditshmen argjentinase, në faqen 12, Oracio Verbitsky, shkrimtari dhe gazetari që në disa raste ka denoncuar raportet mes kardinalit Bergoglio dhe diktaturës ushtarake në Argjentinë në një editorial të sotshëm ...

Papë i ri, stil i ri, Françesko paguan vetë faturat dhe udhëton në autobus

Shekulli - 14.03.2013

QYTETI I VATIKANIT – Stil i ri për Papën e ri. Papa Françesko, pas lutjes në bazilikatën e Shën Mërisë së Madhe pranë Shtëpisë ndërkombëtare të klerit në rrugën Scrofa, ku kishte prenotuar në ditët e mëparshme për Konklavën - siç ka ...

Ish-e dashura e Papës: "O do martohem me ty, o do bëhem prift"

Shekulli - 14.03.2013

BUENOS AIRES – Ishin pak më shumë se sa fëmijë, dhe ai, Jorge Mario Bergoglio, Papa i ardhshëm Françesko i dërgoi një letër me një shtëpi të bardhë të vizatuar përsipër, ku do të kishte dashur të shkonte të jetonte me të dashurën dhe i ...

Françesku, një papë kalimtar?!

Shekulli - 14.03.2013

Kardinali argjentinas Jorge Mario Bergoglio u zgjodh papa i 266-të. Duke komentuar për DË Klaus Krämer pyet nëse Françesku duhet vlerësuar si papë kalimtar.

Kristiandemokratët: Zgjedhja e Papa Françeskut, shpresë për mbarë botën

Shekulli - 14.03.2013

Partia Kristian Demokrate ka përshëndetur sot zgjedhjen e një dite më parë në krye të Kishës Katolike, të Papa Françeskos. Nëpërmjet një komunikate për shtyp, kryetari i Kristian Demokratëve, avokati Dhimitër Muslia, përshëndeti zgjedhjen ...

Papa Françesku, Obama: Një kampion i varfërisë!

Top Channel - 14.03.2013

“Habemus Papam Franciscum”, ka qenë “cicërima” e parë nga profili i Papës (@pontifex) në Twitter, që prej dorëheqjes së Benediktit XVI, muajin e kaluar.

Papa Françesku

ikub - 14.03.2013

Mesohet se Arqipeshkvi jezuit 76-vjeçar, që ka zgjedhur emrin papnor "Francesco I", ke qene kardinali më i votuar pas Ratzingerit edhe në Konklavën e vitit ...

Analistët komentojnë për Papa Françeskun

Ina - 14.03.2013

Ndryshe nga tradita, kardinalët katolikë zgjodhën një papë që nuk është nga Evropa, të parin nga Amerika Latine dhe të parin jezuit. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, André de Nesnera, na sjell më shumë hollësi për papën e ri.

Vatikan: Lutja e parë e Papës Françesk

Evropaelire - 14.03.2013

13:14 Vatikan: Lutja e parë e Papës Françesk 11:06 Indi: Nuk lejohet largimi i ambasadorit Italian 10:27 Izrael: Partitë arritën marrëveshje për koalicion 09:56 Pakistan: Janë rrëmbyer dy turiste çeke 08:35 Ashton në Prishtinë, sot takime ...

Papa i ri është Horhe Mario Bergolio nga Argjentina

Idividi - 14.03.2013

Vatikan, 13 mars 2013 (MIA) - Kardinalët në Vatikan kanë zgjedhur Horhe Mario Bergolio të Argjentinës papë të ri, që do ta drejtojë Kishën Katolike në botë. Papa i ri ka zgjedhur të quhet Papa Francis.

Kush është Papa Françesku?

Albtime - 14.03.2013

Kisha Katolike ka tani titullarin e saj të parë nga Amerikane Latine, pas konklavi papal zgjodhi me vota sekrete kardinalin argjentinas Horhe Marjo Bergolio si udhëheqësin e ri të kishës.

Papa Francisk më 19 mars do të ulet në Fronin e shejtë

Idividi - 14.03.2013

Vatikan, 14 mars 2013 (MIA) - Papa Francisk më 19 mars zyrtarisht do të intronizohet si lider i ri i Kishës katolike, kumtoi zëdhënësi i Vatikanit Federiko Lombardi, i cituar nga mediat britanike.

Vatikan: Emri i ri zyrtar i papës është Francisk

Idividi - 14.03.2013

Vatikan, 14 mars 2013 (MIA) - Vatikani njoftoi se emri zyrtar i papës së sapozgjedhur është Francisk, pa numra romak. Në konferencën për shtyp në Vatikan zëdhënësi i Fronit të shenjtë Federiko Lombardi e saktësoi emrin e papës së ri me ...

Papa i ri, tifoz i San Lorenzo

Lajmeshqip - 14.03.2013

Papa Françesko I, i zgjedhur një ditë më parë nga Konklava e kardinalëve në Vatikan, është zbuluar se është një tifoz i zjarrtë futbolli dhe ka teserën e anëtarësisë së klubit të San Lorenzo, një prej pesë skuadrave më të mëdha dhe ...

Reagimet e VIP-ve për zgjedhjen e Papës së ri

Lajmeshqip - 14.03.2013

Nëse nuk keni dëgjuar ende, Papa i ri është në Vatikan, shkruan E! në artikullin ku ka përmbledhur reagimet e V.IP-ve për zgjedhjen e Papës Françesk në krye të Kishës Katolike.

Për herë të parë një Papë nga Amerika Latine

DW - 14.03.2013

Pasardhësi i Benediktit të XVI-të është Mario Bergoglio nga Buenos Aires dhe do të ketë emrin Françisku I. Jezuiti i vetëm brenda Konklavës morri 2/3 e votave të kardinalëve nga e gjithë bota.

Bota e përshëndeti zgjedhjen e Papa Francisk i parë

Shqipmedia - 14.03.2013

Nëpër gjithë botën, më së shumti në vendet në zhvillim, është përshëndetur zgjedhja e papës së parë nga kontinenti amerikan, argjentinasi Horhe Bergoljo, i cili e zgjodhi emrin papa Francisk, njoftuan mediat franceze.

Bota zgjohet me Papën e ri

Top Channel - 14.03.2013

E gjithë bota është zgjuar të enjten me atin e ri të shenjtë, Papa Françeskun, i cili e ka nisur ditën me një lutje në Bazilikën Shën Mëria e Madhe.

Ja për cilën skuadër bën tifo Papa i ri

Albeu.com - 14.03.2013

Papa i ri argjentinas është tifoz i futbollit. Kardinali Jorge Mario Bergoglio nuk është tioz as i Boca Juniors dhe as i River Plate , dy skuadrave më të njohura në kampionatit argjentinas por ai bën tifo për skuadrën e San Lorenzos.

Krerët botërorë përshëndesin Papën e ri

DW - 14.03.2013

Pas zgjedhjes së kardinalit argjentinas Jorge Mario Bergoglio si Papë i ri, nga e gjitha bota janë shprehur edhe urimet e para. Merkel shpreson në orientimin e tij edhe në çështje siç është paqja në botë.

Papa i ri i "përvishet punës" (FOTO-LAJM)

Albeu.com - 14.03.2013

Papa Françesku e ka nisur sot ditën me një lutje në Bazilikën Shën Mëria e Madhe. Papa i ri është lutur në Kapelën Paolina, përpara imazhit të Madonna Salus Populi Romani dhe më pas është spostuar në Kapelën Sistine të së njëjtës bazilikë, ...

Zgjedhja e Papës së ri, Berisha: Ngjarje historike për Kishën Katolike

Albeu.com - 14.03.2013

Kryeministri Berisha ka përshëndetur zgjedhjen e papës Françesku i Parë në krye të Kishës Katolike . Kreu i qeverisë e ka cilësuar këtë ngjarje si një ngjarje historike për Kishën Katolike .

Mesazh urimi i Presidentit Nishani për Papa Franciscus I

LajmiFundit - 14.03.2013

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani i dërgoi një telegram urimi Atit të Shenjtë, Papa Franciscus I për zgjedhjen në krye te Selisë së Shenjë.

Presidenti Nishani, mesazh urimi për Papa Franciscus I

Albeu.com - 14.03.2013

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani i dërgoi një telegram urimi Atit të Shenjtë, Papa Franciscus I për zgjedhjen në krye të Selisë së Shenjtë.

Presidenti Nishani mesazh urimi Papa Franciscus I: Ju mirëpresim në Tiranë!

Albtime - 14.03.2013

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani i dërgoi një telegram urimi Atit të Shenjtë, Papa Franciscus i për zgjedhjen në krye të Selisë së Shenjtë.

Bota e përshëndeti zgjedhjen e papës së parë nga kontinenti amerikan

Idividi - 14.03.2013

Uashington, 14 mars 2013 (MIA) - Nëpër gjithë botën, më së shumti në vendet në zhvillim, është përshëndetur zgjedhja e papës së parë nga kontinenti amerikan, argjentinasi Horhe Bergoljo, i cili e zgjodhi emrin papa Francisk, njoftuan ...

7 sfidat kryesore të Papës

Top Channel - 14.03.2013

Papën Françesk e pret një axhende pune po aq e gjatë sa veladoni i tij. Ish-kardinali Bergoglio do të drejtojë 1,2 miliardë katolikët e botës dhe Kishën në një prej momenteve më të vështira të saj, që ka bërë llogaritë me skandal pas ...

13 fakte për Papën Françesku I

Shqipmedia - 14.03.2013

Balerin dhe adhurues i tangos, tifoz futbolli dhe madje i fejuar në moshë të re shumë përpara se të “thirrej” nga besimi dhe Kisha: këto janë disa nga “sekretet” e jetës së Jorge Bergoglio, të treguara nga dy gazetarë Francesca Ambrogetti ...

Papa Françesk I, mban lutjen e parë në Vatikan

LajmiFundit - 14.03.2013

Papa Françesk e ka mbajtur lutjen e tij të parë në Bazilikën e Romës. Ai mbrëmë u zgjodh Papa i parë nga Amerika Latine. Kardinali argjentinas, Jorge Mario Bergoglio, 76 vjeçar, kryepeshkop në Buenos Ajres, është zgjedhur nga Konklava e ...

Tereza Berger: Kush është Papa i ri?

Evropaelire - 14.03.2013

Ai është i njohur si një njeri mjaft i përulur dhe i interesuar për ekologji, ai nuk është një i paditur, ai ka një doktoraturë në teologji. Mendoj se ne në ballkonin e Shën Pjetrit e pamë si një njeri të dashur, por disi si të turpshëm.

Vatikan, Papa i ri paguan vetë faturat, udhëton me autobus

LajmiFundit - 14.03.2013

Erë e re në Vatikan. Papa Françesk, pas lutjes në bazilikatën e Shën Mërisë së Madhe pranë Shtëpisë ndërkombëtare të klerit në rrugën Scrofa, ku kishte prenotuar në ditët e mëparshme për Konklavën – siç ka treguar Federico Lombardi, ...

Dita e parë e Papa Françeskut I

Lajmeshqip - 14.03.2013

Vatican – Papa Françesku i Parë, papa i parë nga Amerika Latine, e filloi ditën e tij si kreu i Kishës Katolike Romane, me lutje në një kishë të njohur të Romës, Basilica e Santa Maria Maggiores.

Papa Françesku “shqetëson” britanikët

Top Channel - 14.03.2013

Kardinali argjentinas Jorge Mario Bergoglio, tani Papa Françesku I, u zgjodh ditën e mërkurë pas pesë votimeve si pasuesi i Benediktit të XVI. Zgjedhja e Franceskut I u prit me brohorima në sheshin e Shën Pjetrit në Vatikan, por me ...

Papa Francesco, “quhet si Totti”

Top Channel - 14.03.2013

1.2 miliardë katolikët në mbarë botën kanë prej pak orësh Papën e ri të tyre, ai është Françesku I. Françesku ishte emri i zgjedhur prej Kardinalit argjentinas Jose Mario Bergoglio që do ta shoqërojë përgjatë funksionit të tij në krye të ...

Problemet shëndetësore të Papa Françeskut

Top Channel - 14.03.2013

Papa Francesku i Parë duhet të përballojë sfida të vështira brenda Kishës Katolike, që nisin nga skandalet seksuale deri tek rigjallerimi i besimit. Detyra që 76-vjeçari duhet t’i kryejë vetëm me një mushkëri.

Papa i ri Francesku: Kisha s`mund të jetë një OJF e mëshirshme

LajmiFundit - 14.03.2013

Papa Françesku ka tërhequr vërjetjen se Kisha Katolike mund të bëhet një “OJQ e mëshirmshme” po që se nuk ka një rilindje shpirtërore, transmeton BBC.

Ish-e dashura e Papës: Papa është bërë prift për shkakun tim...

ikub - 14.03.2013

Amalia saktësisht ka qenë e fejuara në një kuptim fëmijëror të fjalës. Ishin pak më shumë se sa fëmijë, dhe ai, Jorge Mario Bergoglio, Papa i ardhshëm Françesko i dërgoi një letër me një shtëpi të bardhë të vizatuar përsipër, ku do të ...

Françesku, një Papë ndryshe

Top Channel - 14.03.2013

Me një tufë të vogël lulesh në dorë, që më pas i vendosi në altar, Papa Françesku shkoi sot në Kishën “Santa Maria Maggiore”, për një vizitë e lutje private.

Berisha uron zgjedhjen e papës së ri, Papën Françesku i Parë

Botasot - 14.03.2013

Kryeministri i Shqipërisë është lideri i parë shqiptarë, që e ka uruar Vatikanin për zgjedhjen e papës së ri, pasuesit të papa Benediktit XVI, Papën Françesku i Parë.

Argjentinasi Horhe Bergolo zgjidhet papë

VOA - 14.03.2013

Vetëm pas dy ditë votimesh, kardinalët e Kishës Katolike zgjodhën Horhe Marjo Bergolon si papën e ri për të udhëhequr 1.2 miliardë katolikët e botës.

Kush është Papa Françesku?

VOA - 14.03.2013

Kisha Katolike ka tani titullarin e saj të parë nga Amerikane Latine, pas konklavi papal zgjodhi me vota sekrete kardinalin argjentinas Horje Marjo Bergolo si udhëheqësin e ri të kishës.

Analistët komentojnë për Papa Françeskun

VOA - 14.03.2013

Ndryshe nga tradita, kardinalët katolikë zgjodhën një papë që nuk është nga Evropa, të parin nga Amerika Latine dhe të parin jezuit. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, André de Nesnera, na sjell më shumë hollësi për papën e ri.

Udhëheqësit botërorë urojnë papën për zgjedhjen

VOA - 14.03.2013

Udhëheqësit nga e gjithë bota po i dërgojnë urime udhëheqësit të sapo zgjedhur të Kishës Katolike Romane, Papa Françeskut, i cili është i pari klerik nga Amerika Latine që bëhet peshkop i Romës.

Papa, një ekskluzivitet mashkullor

Yll Press - 14.03.2013

Teologu dhe historiani i Universitetit të Oksfordit në Angli, Diarmaid MacCulloch thotë se nuk ka asgjë të vërtetë në historinë e Papës Xhoanë. Gjithcka sipas tij është një mit, një satirë.

Papa Françesku, Obama: Një kampion i varfërisë!

Ora news - 14.03.2013

Udhëheqësit nga e gjithë bota po i dërgojnë urime udhëheqësit të sapo zgjedhur të Kishës Katolike Romane, Papa Françeskut, i cili është i pari klerik nga Amerika Latine që bëhet peshkop i Romës.

Analistët komentojnë për Papa Françeskun

Ora news - 14.03.2013

Ndryshe nga tradita, kardinalët katolikë zgjodhën një papë që nuk është nga Evropa, të parin nga Amerika Latine dhe të parin jezuit. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, André de Nesnera, na sjell më shumë hollësi për papën e ri.

Kush është Papa Françesku?

Ora news - 14.03.2013

Kisha Katolike ka tani titullarin e saj të parë nga Amerikane Latine, pas konklavi papal zgjodhi me vota sekrete kardinalin argjentinas Horhe Marjo Bergolio si udhëheqësin e ri të kishës.

SHBA: Obama e mirëpret zgjedhjen e Papës

Botasot - 14.03.2013

Liderët politikë dhe shpirtëror botëror kanë reaguar pozitivisht lidhur me zgjedhjen e Kardinalit nga Argjentina, Jorge Mario Bergoglio, për Papë të ri të Kishës Katolike.

SHBA: Obama e mirëpret zgjedhjen e Papës

Yll Press - 14.03.2013

Duke e cilësuar detyrën e udhëheqjes së Kishës Katolike moderne si “punë e shenjtë”, Obama tha se do t’i gëzohet punës me Papën e ri për promovimin e paqes, sigurisë dhe dinjitetit për popujt e të gjitha religjioneve.

Papa i ri, tifoz i San Lorenzo

Yll Press - 14.03.2013

Papa Françesko I, i zgjedhur një ditë më parë nga Konklava e kardinalëve në Vatikan, është zbuluar se është një tifoz i zjarrtë futbolli dhe ka teserën e anëtarësisë së klubit të San Lorenzo, një prej pesë skuadrave më të mëdha dhe ...

Obama e mirëpret zgjedhjen e Papës

Telegrafi - 14.03.2013

Liderët politikë dhe shpirtëror botëror kanë reaguar pozitivisht lidhur me zgjedhjen e Kardinalit nga Argjentina, Jorge Mario Bergoglio, për Papë të ri të Kishës Katolike.

Papa i Ri, argjentinasi Francesko I merr drejtimin e Kishës: Të lutemi për njëri-tjetrin

Gazeta Republika - 14.03.2013

Arqipeshkvi i Buenos Aires, Jorge Mario Bergoglio, do të zëvendësojë Papën e dorëhequr Benedikti XVI në drejtimin e Kishës së Shenjtë. E gjithë bota i ktheu mbrëmjen e djeshme sytë nga Vatikani, kur kardinali Tauran njoftoi zgjedhjen e ...

Nishani dhe Berisha, mesazh urimi Papa Franciscus

Ora news - 14.03.2013

Kreu i shtetit Bujar Nishani dhe kryeministri Sali Berisha i kanë dërguar sot një mesazh urimi Atit të Shenjtë, Papa Franciscus për zgjedhjen e tij në krye të Selisë së Shenjtë.

Zgjedhja e Papa Franciscus I, Presidenti Nishani telegram urimi Atit të Shenjtë

Botasot - 14.03.2013

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani i dërgoi një telegram urimi Atit të Shenjtë, Papa Franciscus I për zgjedhjen në krye te Selisë së Shenjë.

Presidenti Nishani mesazh urimi Papa Franciscus I: Ju mirëpresim në Tiranë!

BalkanWeb - 14.03.2013

TIRANË- Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani i dërgoi një telegram urimi Atit të Shenjtë, Papa Franciscus I për zgjedhjen në krye të Selisë së Shenjtë.

Bota e përshëndeti zgjedhjen e papës së parë nga kontinenti amerikan

Yll Press - 14.03.2013

"Ne me padurim presim që t'i vazhdojmë lidhjet e ngushta, të konfirmuara midis Kishës katolike dhe habrenjve në dy dekadat e fundit", deklaroi Lauder.

Bergoglio, kleriku antiluks që reformoi kishat

Panorama - 14.03.2013

“Habemus Papam”, një jezuit në krye të Vatikanit. Tri risitë: Jo europian, jezuit, zgjodhi emrin Françesk. Kolegji i Kardinalëve në Vatikan zgjodhi Papën e ri të Kishës Katolike Romane, Papa Francesk, i cili hyri në histori për tri ...

Berisha uron Papa Franciscus I për zgjedhjen në krye të Selisë së Shenjtë

BalkanWeb - 14.03.2013

TIRANË - Kryeministri Sali Berisha uroi të enjten, përmes një mesazhi, Atin e Shenjtë, Papa Franciscus I, me rastin e zgjedhjes në krye të Selisë së Shenjtë, ndërsa i shprehu atij dëshirën për të vizituar Shqipërinë.

Presidenti Nishani, mesazh urimi për Papa Franciscus I

Gazeta Republika - 14.03.2013

Presidenti Bujar Nishani i dërgoi një telegram urimi Atit të Shenjtë, Papa Franciscus I për zgjedhjen në krye të Selisë së Shenjtë. “Shenjtëria Juaj, në emër të popullit shqiptar dhe në emrin tim personal, kam kënaqësinë dhe gëzimin e ...

Dita e parë e Papa Françeskut

VOA - 14.03.2013

Papa Françesku i Parë, papa i parë nga Amerika Latine, e filloi ditën e tij si kreu i Kishës Katolike Romane, me lutje në një kishë të njohur të Romës, Basilica e Santa Maria Maggiores.

Mesha e inaugurimit të Papës më 19 mars

Koha.net - 14.03.2013

Vatikan, 14 mars - Papa Françesku ka filluar ditën e parë të punës në krye të Kishës Katolike. Mesha e parë me kardinalët, emërimi i personelit të Vatikanit e takimi me paraardhësin e tij, Benediktin XVI, Papa Emeritus, janë pjesë e ...

Vatikan: Lutja e parë e Papës Françesk

Botasot - 14.03.2013

Papa Françesk e ka mbajtur lutjen e tij të parë në Bazilikën e Romës. Ai mbrëmë u zgjodh Papa i parë nga Amerika Latine. Kardinali argjentinas, Jorge Mario Bergoglio, 76 vjeçar, kryepeshkop në Buenos Ajres, është zgjedhur nga Konklava e ...

Detajet e errëta nga e kaluara e Papës së ri

Telegrafi - 14.03.2013

Avokatët e përfshirë në mbrojtjen e të drejtave të njeriut, kanë paditur Jorge Mario Bergoglion, Papën e porsazgjedhur, për përfshirjen e tij në krime kundër njerëzimit, gjatë sundimit të terrorit të juntës ushtarake në Argjentinë, në ...

Nishani dhe Berisha urojnë Papën: Ju mikpresim në Shqipëri

Panorama - 14.03.2013

TIRANE- Nje dite pas zgjedhjes se tij ne krye te Selise se Shenjte, Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka uruar permes nje telegrami Atin e Shenjtë, Papa Franciscus I.

Shpresa të reja pas zgjedhjes së Papa Françeskut

VOA - 14.03.2013

Ati i ri i shenjtë është Papa i parë jo-evropian që nga mesjeta Zgjedhja e një prifti jezuit nga Argjentina si kreu i Kishës Katolike është në vetvete një risi.

Udhëtimi i Jorge Bergoglios drejt Vatikanit në 15 fotografi!

Panorama - 14.03.2013

Më pak se 24 orë kanë kaluar nga zgjedhja e Jorge Bergoglio në krye të Kishës së Shenjtë, dhe sigurisht që tashmë bota di shumë më tepër për të. Ai njihet si një njeri i përulur dhe një administrator i aftë.

Presidentja Jahjaga uron Papën Françesku

Koha.net - 14.03.2013

Prishtinë, 14 mars - Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga e ka uruar Atin e Shenjtë, Papa Françesku, me rastin e zgjedhjes së tij në krye të selisë së shenjtë.

Jahjaga uron Papën e ri

Telegrafi - 14.03.2013

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, e ka uruar Atin e Shenjtë, Françesku i Parë, me rastin e zgjedhjes së tij në krye të Selisë së Shenjtë, thuhet në një kumtesë të Presidencës. Në urim thuhet: “Shenjtëria Juaj.

Presidentja Jahjaga uron Papën Françesku

Botasot - 14.03.2013

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga e ka uruar Atin e Shenjtë, Papa Françesku, me rastin e zgjedhjes së tij në krye të selisë së shenjtë. “Ju përgëzoj në misionin Tuaj të shenjtë në promovimin e besimit në njeriun, të paqes shpirtërore ...

Jahjaga uron Papa Françeskun

Botasot - 14.03.2013

Presidentja Atifete Jahjaga ka dërguar një telegram urimi Papës Françesku i Parë, me rastin e zgjedhjes së tij në krye të Selisë së Shenjtë. "I nderuari Ati i Shenjtë, Françesku i Parë, ju përgëzoj në misionin Tuaj të shenjtë në promovimin ...

Papa Françesku I, mban meshën e tij të parë

Ora news - 14.03.2013

Pas leximit të formulës latine në liturgjinë e tij tij të parë, të Papës romak, ka zgjedhur që të përdor italishten në meshën e tij të parë: Një zgjedhje e ndryshme nga ajo e paraardhësit të tij, Benedikti XVI, në të njëjtin rast, ku ...

Papa iu tërheq vërejten katolikëve

Botasot - 14.03.2013

Papa Françesku ka tërhequr vërjetjen se Kisha Katolike mund të bëhet një “OJQ e mëshirmshme” po që se nuk ka një rilindje shpirtërore, transmeton BBC.

Dita e parë e punës së Papës

Ora news - 14.03.2013

Papa Françesku ka festuar Meshën e tij të parë, pas shpalljes si kreu i Kishës Katolike, ai ka predikuar në frontin e kardinalëve në Kapelën Sistine.

Jahjaga e Thaci urojnë Papa Franceskun e I

BalkanWeb - 14.03.2013

TIRANE -Presidentja Atifete Jahjaga ka dërguar një telegram urimi Papës Françesku i Parë, me rastin e zgjedhjes së tij në krye të Selisë së Shenjtë.

Mesha e inaugurimit të Papës më 19 mars

Express - 14.03.2013

Papa Françesku ka filluar ditën e parë të punës në krye të Kishës Katolike. Mesha e parë me kardinalët, emërimi i personelit të Vatikanit e takimi me paraardhësin e tij, Benediktin XVI, Papa Emeritus, janë pjesë e axhendës së papës jezuit ...

VIDEO: 7 sfidat kryesore të Papës

StrugaSot - 14.03.2013

apën Françesk e pret një axhende pune po aq e gjatë sa veladoni i tij. Ish-kardinali Bergoglio do të drejtojë 1,2 miliardë katolikët e botës dhe Kishën në një prej momenteve më të vështira të saj, që ka bërë llogaritë me skandal pas ...

Udhëheqësit botërorë mirëpresin zgjedhjen e Papës

AlbanianScreen - 14.03.2013

Romë - Udhëheqësit nga e gjithë bota i dërgojnë urime udhëheqësit të sapo zgjedhur të Kishës Katolike Romane, Papa Françeskut, i cili është i pari klerik nga Amerika Latine që bëhet peshkop i Romës.

Uron Papa Françeskun I, Nishani: Jeni i mirëpritur në Tiranë

AlbanianScreen - 14.03.2013

Tiranë - Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, i dërgoi një telegram urimi Atit të Shenjtë, Papa Franciscus I për zgjedhjen në krye të Selisë së Shenjtë.

Dita e parë si Papë. Mesha e inaugurimit më 19 Mars

AlbanianScreen - 14.03.2013

Vatikan - Papa Françesku ka filluar ditën e parë të punës në në krye të Kishës Katolike. Mesha e parë me kardinalët, emërimi i personelit të Vatikanit e takimi me paraardhësin e tij, Benediktin XVI, Papa Emeritus, janë pjesë e axhendës së ...

Berisha uron Papa Françeskun e Parë: Shqipëria marrëdhënie të shkëlqyera me Selinë e Shenjtë

AlbanianScreen - 14.03.2013

Tiranë - Kryeministri i vendit Sali Berisha i ka dërguar një letër urimi Papës Françeskut I, lidhur me zgjedhjen e tij në krye të Kishës Katolike.

Daniel Johnson: Një Papë i Ri në një Udhë Pelegrini

AlbanianScreen - 14.03.2013

Londër - Zgjedhja e Papa Françeskut mund të vërtetohet se është jo vetëm një pikë kthese për Kishën Katolike, por për të gjithë njerëzimin. Për të parën herë në një mijëvjeçar, institucioni më i përnderuar mbi faqen e dheut do të udhëhiqet ...

Presidentja Jahjaga uron Papën e ri

AlbanianScreen - 14.03.2013

Prishtinë - Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga e ka uruar Atin e Shenjtë, Papa Françesku, me rastin e zgjedhjes së tij në krye të selisë së shenjtë.

Françesku I merr drejtimin e Kishës Katolike

Shekulli - 13.03.2013

Tashmë është zgjedhur Papa i ri, ai është Jorge Mario Bergoglio nga Argjentina, 76 vjeç, i cili ka zgjedhur që të njihet me emrin Françesku I. Në fjalën përshëndetëse Papa Françesku I ka thënë: “Vëllezër e motra, mirëmbrëma.

Papa i ri është Jorge Mario Bergoglio i Argjentinës

Evropaelire - 13.03.2013

20:13 Papa i ri është Jorge Mario Bergoglio i Argjentinës 19:34 Obama nominon ambasadore në LIbi 19:31 BE bën "presion" për asociacionin mbi të dy palët 19:11 Zgjidhet papa i ri 18:29 Obama: Një papë amerikan s'do ndikohej nga unë 18:12 ...

Papa, një ekskluzivitet mashkullor

Top Channel - 13.03.2013

Janë rreth 600 milion femra besimtare katolike në botë, por asnjë prej tyre nuk ka të drejtën për të zgjedhur Papën e ri. 115 kardinalët që janë izoluar për zgjedhjen e pasuesit të Benediktit të XVI, janë të gjithë meshkuj.

Jorge Mario Bergoglio zgjidhet Papa i ri

Albeu.com - 13.03.2013

Pasditen e sotme rreth orës 19:05, nga oxhaku i Kapelës Sistine doli tym i bardhë, duke treguar se 115 Kardinalët katolik të Konklavës, në votimin e pasdites kanë arritur të zgjedhin udhëheqësin e ri të Vatikanit dhe të gjithë besimtarëve ...

Papa Françesk është nga Argjentina

Evropaelire - 13.03.2013

Kardinalët në Vatikan kanë zgjedhur Jorge Mario Bergoglion të Argjentinës papë të ri, që do ta drejtojë Kishën Katolike në botë. Papa i ri ka zgjedhur të quhet Papa Françesk. Kardinali Bergoglio është nga Buenos Ajresi dhe është 76 vjeç.

Kardinalët zyrtarizojnë emrin, argjentinasi Jorge Mario Bergoglio është Papa i ri

LajmiFundit - 13.03.2013

VATIKAN—UPDATE– Argjentinasi Jorge Mario Bergoglio eshte Papa i ri. Mbi kapelen sistine ka dalë tym i bardhë çka njofton se kardinalët kanë mundur të zgjedhin Papën e ri si kryesues të Kishës Katolike.

Habemus Papam: Kardinali Jorge Bergoglio zgjidhet Papa i 266-të i Kishës Katolike

DW - 13.03.2013

Ndërsa pritej që votimi të zgjaste, kardinalët arritën sot kuorumin për zgjedhjen e pasuesit të Papa Benediktit XVI, i cili dha dorëheqjen nga drejtimi i Kishës.

Kush është Papa Françesku?

Top Channel - 13.03.2013

Papa Francesku, me emrin e lindjes Mario Bergoglio, i lindur në Buenos Aires si një ndër pesë fëmijët e një punonjësi italian të hekurudhës, konsiderohej si një prej figurave më të devotshme dhe me influencë në Kishën Katolike, ndonëse jo ...

Argjentinasi Jorge Mario Bergoglio zgjidhet Papa i ri (Françesko I)

Lajmeshqip - 13.03.2013

VATIKAN- Arqipeshkvi i Buenos Aires, Jorge Mario Bergoglio do të zëvendësojë Papën e dorëhequr Benedikti XVI në drejtimin e Kishës së Shenjtë. E gjithë bota i ktheu mbrëmjen e sotme sytë nga Vatikani, kur kardinali Tauran njoftoi zgjedhjen ...

Papa i ri do të thërritet Francesco, ja kush është Jorge Mario Bergoglio

LajmiFundit - 13.03.2013

VATIKAN–Papa i ri Jorge Mario Bergoglio do të quhet Francis. Ai ka lindur në Argjentinë më 17 dhjetor 1936 dhe më 13 mars 2013 ngjitet në krye të Kishës Katolike.

Papa Françesku, udhëheqësi i ri i Kishës katolike

Top Channel - 13.03.2013

Tymi i bardhë ka dalë në orën 19:06 nga oxhaku i Kapelës Sistine në Vatikan, duke sinjalizuar kështu zgjedhjen e Papës së ri, argjentinasit Jorge Mario Bergoglio, që do të thirret me titullin Papa Françesku.

Jorge Mario Bergoglio, ja cili është Papa i sapozgjedhur

ikub - 13.03.2013

Arqipeshkvi jezuit 76-vjeçar, që ka zgjedhur emrin papnor "Francesco I", ishte kardinali më i votuar pas Ratzingerit edhe në Konklavën e mëparshme Papa i ri, i zgjedhur në turnin e pestë të ditës së dytë të votimit, është argjentinasi ...

Kush është Papa i ri Françesku i Parë ?

24 orë - 13.03.2013

Kardinali argjentinas Jorge Mario Bergoglio, një intelektual i cili modernizoi atë që konsiderohej si një nga degët më konservatore të kishës katolike në Amerikën Latine, do të pasojë Papa Benediktin XVI.

Vatikan: Argjentinasi Bergoljo është Papa i ri

Albtime - 13.03.2013

Mësohet edhe identiteti i Papës së ri. Udhëheqësi si i ri shpirtërorë i botës katolike do të jetë argjentinasi Bergoljo dhe do të quhet Papa Françesko.

Papa Francesco, kush është 76 vjeçari në krye të Vatikanit

Kombetare - 13.03.2013

Vatikani ka zgjidhur Papën e ri, Papa Francesco (Jorge Mario Bergoglio) nga Argjentina. Konklava e 115 kardinalëve të mbledhur në Kapelën Sistine, pas votimit të pestë, kanë arritur të zgjedhin Papën e ri, me 2/3 e votave.

Zgjidhet Papa i ri, Françesku i Parë

Ina - 13.03.2013

Kardinalët në Vatikan kanë zgjedhur Jorge Mario Bergoglion të Argjentinës papë të ri, që do ta drejtojë Kishën Katolike në botë. Papa i ri ka zgjedhur të quhet Papa Françesk. Kardinali Bergoglio është nga Buenos Ajresi dhe është 76 vjeç.

Zgjedhja e Papës, argjentinasit në festë

Top Channel - 13.03.2013

Argjentinasit po festojnë pas lajmit të beftë se kardinali, Horhe Mario Bergolio, u zgjodh i pari Papë latino-amerikan. Ana Maria Mino është një prej dhjetra besimtarëve, që shkuan në Katedralen qendrore të Buenos Aires-it.

Papa Françesk nga Argjentina, i zgjedhur pap i ri (Video)

Botasot - 13.03.2013

(I plotësuar)- Kardinalët në Vatikan kanë zgjedhur Jorge Mario Bergoglion të Argjentinës papë të ri, që do ta drejtojë Kishën Katolike në botë. Papa i ri ka zgjedhur të quhet Papa Françesk.

Jorge Mario Bergoglio, Papa i ri

VOA - 13.03.2013

Konklava e kardinalëve zgjedh Papën e ri, në Vatikan ushtojnë kambanat Jorge Mario Bergoglio, është Papa i ri. Ai është nga Argjentina, 76 vjeç. Në Vatikan ushtuan kambanat për Papën e sapozgjedhur, kreun e 1.2 miliard katolikëve të botës.

Kush është Papa i ri Françesku i Parë

VOA - 13.03.2013

Kardinali argjentinas Jorge Mario Bergoglio, një intelektual i cili modernizoi atë që konsiderohej si një nga degët më konservatore të kishës katolike në Amerikën Latine, do të pasojë Papa Benediktin XVI.

Papa i ri është Jorge Mario Bergoglio i Argjentinës

Telegrafi - 13.03.2013

E plotësuar - Kardinalët në Vatikan kanë zgjedhur Jorge Mario Bergoglio të Argjentinës papë të ri, që do ta drejtojë Kishën Katolike në botë. Papa i ri ka zgjedhur të quhet Papa Francis.

Jorge Bergolio, Françesku i parë, zgjidhet Papa i ri

Ora news - 13.03.2013

Vatikani ka tani Papën e ri i cili do të quhet Françesku i parë! Ose siç është emri i tij, Jorge Mario Bergolio, Kardinal nga Argjentina! Pak minuta pasi ora shënoi 19:00, oxhaku i Kapela Sistinës nxorri tymin e bardhë që sinjalizoi ...

Papa Francesko I merr drejtimin e Kishës së shenjtë: Të lutemi për njëri-tjetrin

BalkanWeb - 13.03.2013

VATIKAN- Arqipeshkvi i Buenos Aires, Jorge Mario Bergoglio do të zëvendësojë Papën e dorëhequr Benedikti XVI në drejtimin e Kishës së Shenjtë. E gjithë bota i ktheu mbrëmjen e sotme sytë nga Vatikani, kur kardinali Tauran njoftoi zgjedhjen ...

Zgjidhet Papa i ri - Francesco I, argjentinasi Jorge Mario Bergoglio (FOTO)

Yll Press - 13.03.2013

Mijëra besimtarë katolikë po festojnë zgjedhjen në sheshin Shën Pjetër, me brohoritje dhe ovacione, duke e konsideruar atin e shenjtë si simbol të paqes dhe lirisë.

Papa i ri, Jorge Mario Bergoglio nga Argjentina

Koha.net - 13.03.2013

Romë, 13 mars - Kardinali argjentinas, Jorge Mario Bergoglio është kreu i ri i Kishës Katolike. Ai e ka marrë emrin Francis. Si raportojnë mediet botërore, ai është 76 vjeçar dhe menjëherë pas tashmë ish-papës Benedicti XVI - Joseph ...

Papa i ri, Jorge Bergoglio, Papa Françesko: Më zgjodhën nga fundi i botës,lutemi për njëri-tjetrin

Panorama - 13.03.2013

Jorge Maria Bergoglio, i cili do te mbaje titullin Papa Frençesku eshte zgjedhur Papa i ri. Është argjentinas, 76 vjeç. Ai është Papa i parë që quhet Françesko dhe i pari latino-amerikan në historinë e Kishës.

Ja kush është Papa i ri Francesko I

Yll Press - 13.03.2013

Në mars 1986 shkon në Gjermani për përfundimin e doktoraturës për filozofi. Në 20 maj 1992 papa Gjon Pali II e emëroi peshkop të Buenos Airesit. Më 28 shkurt 1998 u bë kryepeshkop i Buenos Airesit.

Kuriozitete rreth Papa Françeskos! Eshtë tifoz i San Lorenzos dhe ka punuar si bodigard!

Panorama - 13.03.2013

Kundërshtar i luksit, Papa i ri ka jetuar në një apartament modest si dhe për të lëvizur ka përdorur gjithmonë transportin publik. Kur është zgjedhur kardinal, ai ka detyruar bashkëkombasit e tij të cilët ishin organizuar për të marrë ...

Hoxhaj përshëndet emërimin e Papës Francis

Telegrafi - 13.03.2013

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj përmes një bisede telefonike që ka zhvilluar me delegatin apostolik të Vatikanit për Republikën e Kosovës, Juliusz Janusz, e ka uruar atë për përzgjedhjen e kardinalit Jorge Mario ...

Papa i ri është nga Argjentina

Express - 13.03.2013

K ardinalët në Vatikan kanë zgjedhur Jorge Mario Bergoglion të Argjentinës papë të ri, që do ta drejtojë Kishën Katolike në botë. Papa i ri ka zgjedhur të quhet Papa Francis.

Françesku i parë, një jetë për Kishën

AlbanianScreen - 13.03.2013

Romë - Në orën 19:06 tymi i bardhë njoftoi zgjedhjen e Papës së 266-të, Jorge Mario Bergoglio. Ai zgjodhi emrin Francesku I. Shtatëdhjetë e gjashtë vjeç, kryepeshkop i Buenos Aires, mes kardinalëve ka qenë favorit edhe tetë vjet më parë ...