TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ministri i Jashtëm gjerman: Hapje e kushtëzuar e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë

Lajmi.net - 15.06.2018

Ministri i Jashtëm Gjerman Heiko Maas shpreh hapur mbështetjen për çelje të kushtëzuar të negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë. Duke folur për “Atlantic Council”, Maas thotë se Shqipëria ka bërë ...

Ballkani jashtë BE-së, ministri gjerman: Do ketë pasoja fatale!

Portalb - 15.06.2018

Duket se Gjermania po merr në konsideratë që të mbështesë hapjen e negociatave për Shqipërinë. Ministri i Jashtëm gjerman Heike Mass ka komentuar çështjet e zgjerimit të Bashkimit Europian.

Ministri i Jashtëm gjerman: Shqipëria ka bërë progres, të hapen negociatat

SOT - 15.06.2018

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Mass ka komentuar çështjet e zgjerimit të Bashkimit Europian. Sipas Mass nëse vendet e Ballkanit Perëndimor nuk integrohen në BE atëherë do të ketë pasoja ...

A do hapen apo jo negociatat me BE? Sali Berisha habit me parashikimin e tij

LajmiFundit - 15.06.2018

Ish kryeministri Sali Berisha, nisur nga deklarata e ministrit të Jashtëm gjerman Heiko Mass, thotë se Shqipërisë do t’i hapen negociatat, por me kushte.

Ministri i Jashtëm gjerman: Të hapen negociata të kushtëzuara me Shqipërinë

LajmiFundit - 15.06.2018

Ministri i Jashtëm Gjerman Heiko Maas ka shprehur mbështetjen për çelje të kushtëzuar të negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë. Duke folur për “Atlantic Council”, Maas thotë se Shqipëria ka bërë ...

Gjermania kërkon hapjen e negociatave me kushte, Berisha: Ndëshkimi i dytë nga Rama

SOT - 15.06.2018

Ish-kryeministri Sali Berisha ka komentuar deklaratat e ministrit të Jashtëm të Gjermanisë, Heiko Mass. Me një shënim në faqen e tij në Facebook, ish-kryeministri Sali Berisha shkruan se, fakti që ...

Tani jo vetëm slogani ‘America First’ , Gjermani i përgjigjet me ‘Europe United’

BalkanWeb - 15.06.2018

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas ka bërë thirrje për një integrim më të mirë të BE dhe për guxim. Kjo pas arritjes në përfundimin se Donald Trump po i minon lidhjet transatlantike si në G7.

Ministri i Jashtëm gjerman: Hapje e kushtëzuar e negociatave me Shqipërinë

Telegrafi - 15.06.2018

Ministri i Jashtëm Gjerman Heiko Maas shpreh hapur mbështetjen për çelje të kushtëzuar të negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë. Duke folur për “Atlantic Council”, Maas thotë se Shqipëria ka bërë ...

Ministri i Jashtëm gjerman: Pasoja fatale nëse Ballkani lihet jashtë BE-së

Mapo - 15.06.2018

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Mass, ka folur për zgjerimin e BE si dhe Ballkanin. Ministri gjerman ka thënë se nëse Ballkani lihet jashtë BE do ketë pasoja fatale, ndersa është pro hapjes së ...

Gjermania thotë se Rusia, Kina e vendet e Lindjes kërkojnë ta mbushin boshllëkun në Ballkan

Koha.net - 15.06.2018

Në një takim të Këshillit të Atlantikut, ministri i Jashtëm gjerman, Haiko Mass deklaroi se mbështet hapjen e kushtëzuar të negociatave të anëtarësimit në BE për Shqipërinë.

Ministri gjerman: Hapje e kushtëzuar e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë

Koha.net - 15.06.2018

Ministri i Jashtëm Gjerman Heiko Maas shpreh hapur mbështetjen për çelje të kushtëzuar të negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë. Duke folur për “Atlantic Council”, Maas thotë se Shqipëria ka bërë ...

Ministri i Jashtëm gjerman: Pasoja fatale nëse Ballkani lihet jashtë BE-së

BalkanWeb - 15.06.2018

GJERMANI- Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Mass ka folur për zgjerimin e BE. Ai ka thënë se nëse Ballkani lihet jashtë BE do ketë pasoja fatale. “Do ketë pasoja fatale nëse e lemë Ballkanin jashtë ...

Maas: Mbështesim hapjen e kushtëzuar të negociatave me Shqipërinë

ABC News - 15.06.2018

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Mass, mbështet hapjen e kushtëzuar të negociatave për Shqipërinë. Në një editorial për “Atlantik Council”, shefi i diplomacisë gjermane shprehet se Shqipëria ka bërë ...

Gjermania mbështet Shqipërinë në negociatat për anëtarësim, i kërkon zotime për gjyqësor

Telegrafi - 15.06.2018

Në një takim të Këshillit të Atlantikut, ministri i Jashtëm gjerman, Haiko Mass deklaroi se mbështet hapjen e kushtëzuar të negociatave të anëtarësimit në BE për Shqipërinë.

Berisha: Gjermania do të na ndëshkojë për faj të Ramës

Java News - 15.06.2018

Ish kryeministri Sali Berisha, nisur nga deklarata e ministrit të Jashtëm gjerman Heiko Mass, thotë se Shqipërisë do t’i hapen negociatat, por me kushte.

Ministri i Jashtëm gjerman: Të hapen negociatat për Shqipërinë, ka bërë një reformë ambicioze në drejtësi

Gazeta Tema - 15.06.2018

Ministri i Jashtëm gjerman Heike Mass ka deklaruar se është pro hapjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë. Teksa ka komentuar çështjet e zgjerimit të Bashkimit Europian në një editorial në ...

Ministri i Jashtëm gjerman: Pasoja fatale nëse e lemë Ballkanin jashtë BE-së!

Java News - 15.06.2018

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Mass ka komentuar çështjet e zgjerimit të Bashkimit Europian. Në një editorial në “Atlantic Council”, ai shkruan se nëse vendet e Ballkanit Perëndimor nuk integrohen ...

Gjermania jep sinjale për hapjen e negociatave me Shqipërinë

Portalb - 14.06.2018

Kreu i diplomacisë gjermane mbështeti shprehimisht hapjen e negociatave të pranimit në BE me Shqipërinë dhe Maqedoninë, siç rekomandohet nga Komisioni i BE, raporton Reuters.

Përgjigjia e Gjermanisë për ‘America First’ është ‘Europe United’

Lajmi.net - 14.06.2018

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas ka bërë thirrje për një integrim më të mirë të BE dhe për guxim. Kjo pas arritjes në përfundimin se Donald Trump po i minon lidhjet transatlantike si në G7.

Përgjigjia e Gjermanisë për 'America First' është 'Europe United'

DW - 14.06.2018

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas ka bërë thirrje për një integrim më të mirë të BE dhe për guxim. Kjo pas arritjes në përfundimin se Donald Trump po i minon lidhjet transatlantike si në G7.

Dimitrov vizitë në Berlin, takim me Maas

Telegrafi - 14.06.2018

Ministri i Punëve te Jashtme i Republikës së Maqedonisë, Nikolla Dimitrov do të qëndroj në vizitë zyrtare në Repubikën Federative të Gjermanisë. Në Berlin ministri Dimitrov do të ketë takim me ...

Lajm i mirë nga Gjermania, ministri i Jashtëm: Mbështesim fuqishëm hapjen e negociatave me Shqipërinë

BalkanWeb - 14.06.2018

BERLIN- Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas Maas mbështet fuqimisht hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë me Bashkimin Europian, sipas dereuters.com.

Maas: Gjermania do të lobojë për Maqedoninë në NATO dhe BE

Telegrafi - 14.06.2018

Ministri për Punë të Jashtme i RF Gjermani, përshëndeti marrëveshjen e arritur me Greqinë dhe shpreson që në të ardhmen vendimet të cilat do të jenë karshi NATO-s dhje BE-së do të jenë sinjal i qartë ...

S’ka më dilema, Gjermania deklarohet: Mbështesim fuqishëm hapjen e negociatave me Shqipërinë!

Java News - 14.06.2018

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas Maas mbështet fuqimisht hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë me Bashkimin Europian, sipas dereuters.com.

Gjermania jep sinjale për hapjen e negociatave me Shqipërinë

SOT - 13.06.2018

Gjermania ende nuk ka marrë një vendim nëse do të votojë për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë apo jo, por në lidhje me këtë ka folur ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas.

Lajme të këqija për integrimin e Shqipërisë! Gjermania flet për “kushte”

Mapo - 13.06.2018

Gjermania mbetet ende në listën e atyre vendeve që nuk kanë vendosur nëse do të japin dritën jeshile për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë, apo jo, por një sinjal e dha ministri i ...

Mass: Evropa do të gjejë një ekuilibër të ri ndaj SHBA-së

Koha.net - 13.06.2018

Evropa duhet të gjejë një "ekuilibër të ri" në raport me SHBA në dritën e sfidave të paraqitura nga administrata e presidentit amerikan Donald Trump, tha sot ministri i Jashtëm gjerman Heiko Mass.

Vizitë dyditore e ministrit Dimitrov në Gjermani, takim me homologun gjerman Heiko Maas

Telegrafi - 13.06.2018

Ministri për Punë të Jashtme, Nikolla Dimitrov sot dhe nesër do të qëndrojë në vizitë pune në Gjermani, përcjell Telegrafi Maqedoni. Siç informojnë nga MPJ, Dimitrov do të realizojë takim me ...

Ministri i Punëve të Jashtme të Gjermanisë: Shkupi dhe Athina shkruan histori

Telegrafi - 13.06.2018

Ministri gjerman i punëve të jashtme, Heiko Maas i uroi qeveritë e Maqedonisë dhe Greqisë për arritjen e marrëveshjes për zgjidhjen e çështjes së emrit duke thënë se vendosshëmria dhe vizioni i të dy ...

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë: Të çelen negociatat me Shqipërinë por me kusht

Java News - 13.06.2018

Gjermania mbetet ende në listën e atyre vendeve që nuk kanë vendosur nëse do të japin dritën jeshile për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë, apo jo, por një sinjal e dha ministri i ...

Hapje e negociatave me kusht? Gjermania s’e përjashton

Antpress - 13.06.2018

“Disa shtete kanë bërë përparim të mirë, të tilla si ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë, ku kanë luftuar për të gjetur një zgjidhje për çështjen e emrit në ditët e fundit.

DW: Largimi i Gjermanisë nga SHBA-ja, lojë me zjarrin

Koha.net - 11.06.2018

SHBA-ja po largohet nga skena ndërkombëtare. Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas, kërkon aleanca me “vende që e duan ruajtjen e rendit multilateral”. Një ekspert paralajmëron nga kjo politikë.