TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Milani bie në Palermo, Interi fërkon duart  

Gazeta Start - 20.03.2011

Milani pëson humbje 1-0 në fushën e Palermos dhe i jep Interit një mundësi të artë për ta çuar në -2 diferencën e pikëve para derbit të 2 gushtit.

Reali fiton derbin, mban hapin e Barcelonës  

Gazeta Start - 20.03.2011

Reali i Madridit mban hapin e Barcelonës pas suksesit 2-1 në fushën e Atletikos, që nuk fiton në derbi që prej 12 vjetësh. Në “Visente Kalderon”, të besuarit e Hoze Mourinjos vulosin gjithçka në pjesën e parë.

Opozita kërkon të dërgojë “21 janarin” në Strasburg

Gazeta Start - 20.03.2011

Tiranë – Opozita shqiptare po përgatitet të dërgojë në Gjykatën e Strasburgut ankimimin për dhunën e ushtruar më 21 janar ndaj demonstruesve nga forcat e policisë, gjatë demonstratës së zhvilluar përpara kryeministrisë.

Japoni, numri i të vdekurve nga tërmeti shkon në mbi 8 mijë

Gazeta Start - 20.03.2011

Tokio - Shifrat e reja të autoriteteve japoneze flasin për 8133 të vdekur dhe mbi 12 mijë të plagosur nga tërmeti dhe cunami shkatërrues i 11 marsit.

Nokaut “blic”, Vitali Klitçko rrëzon Solisin  

Gazeta Start - 20.03.2011

Vetëm tri minuta i kanë mjaftuar ukrainasit Vitali Klitçko për të hedhur në tapet kubanezin Oldanier Solis, duke mbrojtur titullin e kampionit të botës për peshat e rënda në versionin WBC.

Avionët amerikanë B-2 bombardojnë një bazë ajrore libiane

Gazeta Start - 20.03.2011

Tripoli – Tre avionë amerikanë B-2 ndërmorën sot paradite një sulm me bomba kundër një baze të rëndësishme ajrore libiane. Televizioni amerikan CBS News njofton se mbi bazën libiane janë lëshuar 40 bomba nga avionët luftarakë.

Tiranë, 9 të arrestuar për drogë dhe korrupsion

Gazeta Start - 20.03.2011

Tiranë - Policia e Tiranës finalizoi mbrëmë tre operacione të suksesshme kundër krimit, ku u arrestuan 9 persona për veprën penale të korrupsionit dhe shpërndarjes së lëndëve narkotike.

Pakistan, 6 të vrarë nga shpërthimi në minierë

Gazeta Start - 20.03.2011

Islamabad - Të paktën gjashtë minatorë kanë humbur jetën dhe 46 të tjerë janë bllokuar si pasojë e një shpërthimi në një minierë të Pakistanit. Raportohet se gazi i metanit po pengon përpjekjet e ekipeve të shpëtimit për të ndihmuar të ...

NBA, fitore për të mëdhenjtë

Gazeta Start - 20.03.2011

Bostoni, Majemi, San Antonio dhe Portlandi kanë siguruar fitore në ndeshjet e mbrëmjes së të shtunës në kampionatin amerikan të basketbollit, NBA. Bostoni arriti një sukses jo fort të lehtë në fushën e Nju Orlinsit.

Romës nuk i mjafton super Toti, me Fiorentinën vetëm 2-2  

Gazeta Start - 20.03.2011

Përfundon në barazim 2-2 sfida mes Fiorentinës dhe Romës në stadiumin “Artemio Franki”, e vlefshme për javën e 29-të në kampionatin italian. Të zotët e shtëpisë kalojnë përpara në minutën e 22-të me rumunin Adrian Mutu, por vetëm pesë ...

KMSH: Plani për xhaminë, po konstatohet pasiguri

Gazeta Start - 20.03.2011

Tiranë – Komuniteti Mysliman i Shqipërisë shpreh dhimbjen për katastrofën në Japoni, lutet për kapërcimin e vështirësive që po kalon populli japonez, si dhe vendet e Afrikës së Veriut dhe ato të Gjirit Persik.

Mjafton Pacini, Interi -2 nga Milani  

Gazeta Start - 20.03.2011

Një gol i Xhampaolo Pacinit në minutën e 52-të i ka mjaftuar Interin për të mundur 1-0 Leçen në “San Siro”, duke e çuar në -2 diferencën e pikëve ndaj Milanit para derbit të 2 prillit.

Berisha ngushëllon Obamën për vdekjen e Kristoferit

Gazeta Start - 20.03.2011

Tiranë - Kryeministri Sali Berisha i dërgoi sot një telegram ngushëllimi Presidentit amerikan Barak Obama, për ndarjen nga jeta të politikanit dhe diplomatit të shquar, ish-Sekretarit të Shtetit, Uarren Kristofer.

Pacolli përshëndet ndërhyrjen ndërkombëtare në Libi

Gazeta Start - 20.03.2011

Prishtinë - Presidenti i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli përkrah ndërhyrjen ushtarake të disa vendeve anëtare të NATO-s kundër ushtrisë së diktatorit libian Muamer Gedafi, e cila me javë të tëra ka terrorizuar popullin e vet.

Spanja: Ndërhyrja në Libi nuk do të zgjasë shumë

Gazeta Start - 20.03.2011

Madrid - Ministrja spanjolle e Punëve të Jashtme, Trinidad Himenez, thotë se ndërhyrja ushtarake ndërkombëtare kundër pushtet të Muamer Gedafit në Libi, nuk do të jetë një operacion afatgjatë.

Athinë, një shqiptar dhe 5 grekë kapen me 2.5 tonë hashash

Gazeta Start - 20.03.2011

Athinë – Policia greke sekuestroi sot një sasi prej 2.5 tonë hashashi dhe arrestoi pesë shtetas grekë dhe një shqiptar, mes të cilëve edhe kreu i këtij rrjeti trafikantësh.

Ançeloti mposht Mançinin, Çelsi ngjitet i treti  

Gazeta Start - 20.03.2011

Karlo Ançeloti triumfon në derbin italian të trajnerëve në Premier Ligë. Çelsi i tij mund 2-0 Mançester Sitin e Roberto Mançinit dhe e parakalon në renditje.

Vrasja e vëllezërve në Shkodër, prangoset Admir Tafilaj

Gazeta Start - 19.03.2011

Tiranë – Forcat RENEA në bashkëpunim me policinë e Shkodrës kanë arrestuar shtetasin Admir Bahri Tafilaj, 35-vjeç, nga Shkodra, i larguar nga vendi i vuajtjes së dënimit “Shën Koll”, Lezhë, më datë 02 Tetor 2010.

Më 19 mars, Hëna do t’i afrohet më shumë Tokës

Gazeta Start - 19.03.2011

Drejtori i qendrës kërkimore në Universitetin Haxhettepe (Turqi), Prof. Dr. Erçin Kasapoğlu bëri të ditur se më 19 Mars, Hëna do t’i afrohet shumë Tokës, në pikën më të afërt.

Cila është me kokë poshtë, fotografia apo shtëpia?

Gazeta Start - 19.03.2011

Shtëpia e ndërtuar me kokë poshtë në Gjermani ka çuditur shumë vizitorët. E ndërtuar në veri të vendit, në Bispingen, dhe e cilësuar si “shtëpia e çmendur” më 26 mars do të hapë dyert për vizitorët dhe turistët.

Durrës, ndërron jetë kreu i Bashkisë së Sukthit

Gazeta Start - 19.03.2011

Durrs Kryetari i Bashkis s Sukthit ka humbur jetn rreth ors 09:00 t paradites s sotme. Viktima sht Yrjan Hasani 43-vje, babai i dy fmijve, i cili sht drguar me urgjenc n spitalin rajonal.

Vrasja e trefishtë, 50 mijë $ informatorëve mbi vrasësit

Gazeta Start - 19.03.2011

Elbasan – Pas vrasjes së trefishtë në qytetin e Elbasanit, policia përveç hetimeve jep edhe shpërblim për të gjithë ata që japin informacion rreth autorëve të krimit.

Vlorë, arrestohet një 21-vjeçar për grabitje me armë

Gazeta Start - 19.03.2011

Vlorë – Policia e Vlorës pas një pune hetimore të realizuar prej muajsh, ka arrestuar një shtetas pasi është zbuluar se ishte një nga autorët e grabitjes me armë të një banese.

Tadiç: Jam për dialog, por Kosovën s’e njohim

Gazeta Start - 19.03.2011

Beograd - Presidenti i Serbisë, Boris Tadiç flet për marrëdhëniet Kosove-Serbi, domosdoshmërinë e dialogut mes paleve dhe vendosmërinë për të mos e njohur kurrë Kosovën një shtet të pavarur.

Korçë, arrestohen dy të rinj për shpërndarje droge

Gazeta Start - 19.03.2011

Korçë – Dy persona ranë në prangat e policisë së Korçës gjatë orëve të vona të natës së shkuar, pas një operacioni të koduar “Mitropolia”. Në flagrancë u arrestuan shtetas Majkell Jakova 20-vjeç banues në lagjen nr 1 Korçë si dhe Antonio ...

Mesi, besnikëri të përjetshme Barcelonës

Gazeta Start - 19.03.2011

Lionel Mesi i mbyll derën çdo oferte në drejtim të tij, duke premtuar se do ta mbyllë karrierën te Barcelona. “Synimi im është të qëndroj përherë këtu”, tha talenti argjentinas në një intervistë për “Sky”.

Elbasan, vriten tre anëtarët e një familjeje në gjumë

Gazeta Start - 19.03.2011

Elbasan (RIFRESKIM)– Krimi rikthehet frikshëm në Elbasan, duke shkaktuar viktimat e radhës. Ngjarja tronditëse ndodhi sërish mëngjesin e së shtunës brenda qytetit, duke shkaktuar panik tek qytetarët.

Japoni, një i ri gjendet gjallë nën rrënoja 8 ditë pas tërmetit

Gazeta Start - 19.03.2011

Osaka - Një person u gjend i gjallë nën rrënoja sot, tetë ditë pas tërmetit dhe cunamit shkatërrimtar që goditën verilindjen e Japonisë, raportoi televizioni publik “NHK”.

Jemen, 52 të vdekur e 126 të plagosur në manifestime

Gazeta Start - 19.03.2011

Sana - Të paktën 52 persona janë vrarë dhe 126 të tjerë janë plagosur nga goditjet kundër manifestuesve dje në Sana, njoftojnë burime mjekësore në një bilanc të ri.

Siri, 4 të vdekur në manifestime

Gazeta Start - 19.03.2011

Damask - Katër manifestues janë vrarë dhe qindra të tjerë janë plagosur dje nga forcat e rendit në Siri, ku në shumë qytete janë shënuar manifestime të paprecedenta kundër presidentit Bachar al-Assad, në pushtet që prej vitit 2000.

Aleanca “Kuq e Zi” plan veprim të gjerë kundër regjistrimit

Gazeta Start - 19.03.2011

Tiranë – Aleanca “Kuq e Zi” organizoi të shtunën në Tiranë një tryezë të rrumbullakët me koordinatorët e saj për të miratuar strategjinë, plan veprimin dhe faqen e saj të internetit.

Mediu në Lezhë: Të merren masa për mjedisin

Gazeta Start - 19.03.2011

Lezhë – Në prag të sezonit turistik, Ministri i Mjedisit, Fatmir Mediu ka kërkuar që të merret masa në këtë drejtim. Ai ishte i pranishëm në Lezhë, ku ka zhvilluar takime me drejtues të pushtetit lokal.

Milan apo Inter? Ganso vendos të hënën

Gazeta Start - 19.03.2011

Ditën e hënë do të mësohet më saktësisht cila do të jetë e ardhmja e talentit brazilian Paulo Henrike Ganso. Këtë e ka konfirmuar presidenti i Santosit, Luis Alvaro de Oliveira, për radion braziliane “eBand Radio”.

PDIU, e shqetësuar për arrestimet në Kosovë

Gazeta Start - 19.03.2011

Tiranë - Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet shprehet e shqetësuar mbi zhvillimet e ditëve të fundit në Kosovë, pas arrestimeve të disa drejtuesve dhe luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Samiti i Parisit, “OK” ndërhyrjes ushtarake në Libi

Gazeta Start - 19.03.2011

Paris - I hapet rruga një ndërhyrjeje ushtarake kundër Muamer Gadafit në samitin e krerëve të vendeve të mbledhur në Paris, ndërkohë që konfirmohet se këto veprime ushtarake do të zhvillohen “brenda pak orëve të ardhshme”.

3 pikë shprese për Bylisin, Elbasani lamtumirë Superligës

Gazeta Start - 19.03.2011

Bylisi siguron tri pikë të çmuara në luftën për mbijetesë në Superligë, pas fitores 2-0 në fushën e Elbasanit që është dorëzuar dhe ka pranuar pa kushte rënien në kategorinë e parë.

PD: Rama e shndërroi Tiranën në kryeqytetin më të ndotur

Gazeta Start - 19.03.2011

Tiranë – Partia Demokratike hodhi akuza ndaj kryebashkiakut të Tiranës, Edi Rama, duke nënvizuar se ai është shkaktari kryesor i ndotjes së qytetit.

Barcelona, fitore për Abidalin, ndaj Getafes përfundon 2-1  

Gazeta Start - 19.03.2011

Në ndeshjen e javës së 29-të të La Liga-s, Barcelona fiton 2-1 ndaj Geafes në “Kamp Nou” dhe ngjitet në kuotën e 78 pikëve. Çasti më emocionues i ndeshjes ishte në minutën e 22-të, kur i tërë stadiumi nderoi Erik Abidalin, mbrojtësin ...

Këtë vit tekste shkollore për fëmijët e emigrantëve

Gazeta Start - 18.03.2011

Tiranë - Ministria e Arsimit dhe Shkencës gjatë këtij viti do të pajisë me tekste shkollore fëmijët e emigrantëve shqiptarë kryesisht në Greqi dhe Itali.

Spahiu: Gjyqtarët të kenë integritet jo imunitet

Gazeta Start - 18.03.2011

Pogradec – “Gjyqtarët kanë nevojë për integritet dhe jo për imunitet", tha dje nënkryetari i Këshillit të Lartë të Drejtësisë, Kreshnik Spahiu, në analizën vjetore të punës të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor të Pogradecit.

Dibër, arrestohen dy shtetas të shpallur në kërkim

Gazeta Start - 18.03.2011

Dibër – Policia e Qarkut të Dibrës ka arrestuar gjatë natës së shkuar një shtetas të shpallur në kërkim. Në pranga ra Hamza Osmani, 40 vjeç, banues ne fshatin Shupenze të Rrethit Bulqizë.

Korçë, arrestohet një tregtar për kontrabandë cigaresh

Gazeta Start - 18.03.2011

Korçë – Forcat e antikrimit ekonomik në drejtorinë e Policisë së Korçës, organizuan një operacion të koduar “Porosia”, ku kanë arrestuar një shtetas për kontrabandë të cigareve.

Arrestohen 4 rumunë, mashtruan 4 shqiptarë në Rrëshen

Gazeta Start - 18.03.2011

Lezhë – Policia e Lezhës ka arrestuar katër shtetas nga Rumania, të akuzuar për mashtrim, të gjithë banues në Otesani. Ndalimi i tyre u bë pas në bashkëpunim me njëri tjetrin, në vëndin e quajtur autostrada Rrëshen-Kukës, në afërsi të ...

Franca: Shumë shpejt ndërhyrje ushtarake në Libi

Gazeta Start - 18.03.2011

Paris - Goditjet ushtarake kundër Libisë pas rezolutës së OKB-së do të ndodhin shpejt, brenda disa orëve dhe francezët do të marrin pjesë, deklaroi sot në mëngjes zëdhënësi i qeverisë franceze, Fransua Baroin.

Rama: Dyshime që zgjedhjet s’do jenë sipas standardeve

Gazeta Start - 18.03.2011

Tiranë – Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, pak momente më parë theksoi se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është përfshirë në veprime të paligjshme, teksa akuzoi maxhorancën se po tenton të manipulojë zgjedhjet.

PS zyrtarizon të hënën kandidatin për Tiranën

Gazeta Start - 18.03.2011

Tiranë – Gjatë ditës së hënë, Partia Socialiste pritet të zyrtarizojë kandidatin e saj për Tiranën, bashkia më e madhe në vend dhe ku garat do të jetë më e fortë.

Jemen, dhjetëra të vdekur në një demonstratë

Gazeta Start - 18.03.2011

Sana - Më shumë se 30 persona janë vrarë dhe rreth 100 të tjerë janë plagosur gjatë shtypjes së një manifestimi për largimin e Presidentit të Jemenit, Ali Abdallah Saleh.

Kosova dhe Maqedonia nënshkruajnë 3 marrëveshje në drejtësi

Gazeta Start - 18.03.2011

Prishtinë – Ministria e Drejtësisë së Republikës së Kosovës dhe Ministria e Drejtësisë së Republikës së Maqedonisë, shumë shpejtë do të nënshkruajnë tri marrëveshje për bashkëpunim juridik ndërkombëtar në çështje penale.

Kryeministri japonez: Do ta ndërtojmë sërish vendin tonë

Gazeta Start - 18.03.2011

Osaka – Kryeministri japonez Naoto Kan premton se vendi do të ndërtohet edhe një herë, dhe se shteti do të marrë kontrollin e situatës në qendrën bërthamore të Fukushimas. "Ne jemi në një situatë krize që ka vënë në provë popullin tonë.

Marrëveshje midis Policisë së Shtetit dhe Përmbarimit

Gazeta Start - 18.03.2011

Tiranë – Unifikimi dhe standardizimi i veprimtarisë së punës, është në thelb të marrëveshje midis Policisë së Shtetit dhe Shërbimit Përmbarimor Gjyqësor Privat. Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, z.

Arrestohen grabitësit e një argjendarie në Durrës

Gazeta Start - 18.03.2011

Durrës – Dy persona u arrestuan nga Policia e Durrësit, pasi akuzohen për grabitjen e një argjendarie. Zyrtarisht, policia tha se në pranga ra Gerald Tuda, 23-vjeç, banues në fshatin Fllakë, i cili dyshohet se është një nga autorët e ...

Lajçak sërish në Tiranë për krizën politike

Gazeta Start - 18.03.2011

Tiranë – Drejtori i Shërbimit Evropian të Veprimit me Jashtë për Rusinë, Fqinjësinë me Lindjen dhe Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajčák, do të vizitojë Tiranën më 22 mars, bëri të ditur sot zyra e shtypit e Delegacionit të KE-së në Tiranë.

Regjistri mbi fenë s’mund të bëhet nga një shtet asnjanës

Gazeta Start - 18.03.2011

Korçë – Mbledhja e firmave kundër regjistrimit të popullsisë mbi baza etnike dhe fetare ka vijuar të premten në qytetin e Korçës. Aleanca Kuq e Zi po mbledh prej ditësh firma kundër propozimit të qeverisë për regjistrimin.

Juve, merr fund sezoni për Iakuintën

Gazeta Start - 18.03.2011

Lajme të këqija për Juventusin. Vinçenco Iakuinta detyrohet t’i japë fund pjesës së mbëtur të sezonit si pasojë e një dëmtimi të rëndë. Sulmuesi italian iu nënshtrua paraditen e sotme kontrolleve të hollësishme, të cilat nxorrën në pah një ...

Vritet nënë e bijë në Elbasan, prangosen familjarët

Gazeta Start - 18.03.2011

Elbasan – Një krim i rëndë brenda familjes ka ndodhur mesditën e sotme në qytetin e Elbasanit. Një 27-vjeçar ka qëlluar për vdekje të motrën dhe të ëmën.

Libi, NATO përshpejton planifikimin e operacionit të mundshëm

Gazeta Start - 18.03.2011

NATO-ja vendosi përshpejtimin e planifikimit ushtarak për një pjesëmarrje të mundshme në ndërhyrjen ndërkombëtare në Libi, e cila nuk është vendosur akoma.

EULEX-i shkel Kushtetutën “me të katra”

Gazeta Start - 17.03.2011

Prishtinë – Misioni evropian për sundimin e ligjit në Kosovës, EULEX, ka shkelur “me të katra” Kushtetutën e Republikës së Kosovës, me fletë-arrestin e lëshuar për deputetin Fatmir Limaj.

Shkodër, arrestohet pas 16 orë rrethimi 40-vjeçari

Gazeta Start - 17.03.2011

Shkodër – Policia e Shkodrës arrestoi mbrëmjen e shkuar një 40-vjeçar, pasi kishte kërcënuar me armë një shtetas si dhe i kishte djegur dyqanin ushqimor.

MASH: 20 laboratorë të rinj në universitete

Gazeta Start - 17.03.2011

Tiranë – Ministria e Arsimit me një fond prej 1,74 milion dollarësh, do të investojë për infrastrukturën e arsimit të lartë publik. Nga shuma do të blihen 20 laboratorë të rinj didaktikë për fakultete të ndryshme.

Koalicioni i djathtë, 22 parti për “Aleanca për qytetarin”

Gazeta Start - 17.03.2011

Tiranë – Partia Demokratike do të bëjë koalicion me 22 parti të tjera për të dalë së bashku në zgjedhjet lokale të 8 majit. Koalicioni i djathtë, ku përfshihet edhe Lëvizja Socialiste për Integrim, do të garojnë në zgjedhjet lokale me ...

Spahiu në Elbasan: Gjyqtarët nuk zbatojnë rregullat

Gazeta Start - 17.03.2011

Tiranë – Këshilli i Lartë i Drejtësisë, është ndalur në analizën vjetore të punës në Gjykatën e Elbasanit. Numri dy i KLD-së, Kreshin Spahiu, theksoi se edhe pse është shkurtuar koha e mbylljes së një procesi gjyqësor, edhe në këtë gjykatë ...

“Maska e grisur”, edhe dy në pranga për vjedhje me armë

Gazeta Start - 17.03.2011

Vlorë – Policia e Vlorës në vijim të operacionit të koduar “Maska e grisur”, i nisur në fillim të këtij muaji, çoi në pranga edhe dy persona të tjerë.

AAK bën gati padinë tjetër kundër Pacolli

Gazeta Start - 17.03.2011

Prishtinë – Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës po përfundon lëndën për të paditur Presidentin Behgjet Pacolli në Gjykatën Kushtetuese. Nënkryetari i AAK-së, Ahmet Isufi thotë se janë duke argumentuar pretendimet për shkelje të Kushtetutës ...

KE: Të hetohet “Gërdeci” dhe shpërngulja e romëve

Gazeta Start - 17.03.2011

Bruksel – Komisioni Evropian i ka bërë apel drejtësisë shqiptare që të hetojë shkaqet që çuan në shpërthimin e fabrikës së demontimit të armëve në fshatin Gërdec, rreth 15 kilometra larg Tiranës.

Shqipëri, ndërtimi i një burgu modern me para të Greqisë

Gazeta Start - 17.03.2011

Athinë – Të gjithë shqiptarët që vuajnë dënimin në burgjet greke, do të mund të transferohen në Shqipëri për të kryer dënimin e tyre. Lajmi bëhet i ditur nga mediat greke, sipas të cilave Greqia do të financojë ndërtimin e një burgu modern ...

Arvizu: Mbështesni gratë në të gjitha nivelet

Gazeta Start - 17.03.2011

Tiranë – Ambasadori amerikan në Tiranë, Aleksandër Arvizu, ka deklaruar sot para studentëve të Shkencave Sociale, se gratë dhe roli i tyre duhet të mbështeten në të gjitha nivelet e shoqërisë që ta bëjnë botën një vend më të mirë.

Votimet, OSBE: Politika të mos ndërhyjë në punët e policisë

Gazeta Start - 17.03.2011

Tiranë – Teksa zgjedhjet lokale po afrojnë, forcat e rendit kanë nisur trajnimin për ruajtjen e qendrave të votimit gjatë ditës së zgjedhjeve. Trajnimi ka nisur sot në Qendrën e Formimit Policor, ku merrnin pjesë drejtuesit më të lartë të ...

Trepça padit Serbinë për dëmet ekonomike

Gazeta Start - 17.03.2011

Prishtinë - Shërbimi juridik i ndërmarrjes së Trepçës ka dorëzuar në Dhomën e Veçantë të Gjykatës Supreme një padi kundër shtetit të Serbisë. Padia ka të bëjë me dëmet ekonomike që kjo e fundit i ka shkaktuar Trepçës, pas vendosjes së ...

Bashkia Korçë akuza demokratëve për bllokim të KRRT-së

Gazeta Start - 17.03.2011

Korçë – Bashkia e Korçës shprehur sot shqetësimin me pengimin sistematik të mbledhjeve të KRRT-së. Shkak sipas këtij institucioni vendor, janë bërë anëtarët demokratë të Këshillit, duke iu bërë thirrje Prefektit dhe Degës së PD-së në Korçë ...

Operacion antidrogë në Tiranë, sekuestrohen 40 kg hashash

Gazeta Start - 17.03.2011

Tiran Nga nj operacion i policis s Tirans, jan sekuestruar t enjten nj sasi prej 40 kilogramsh drog e llojit hahash. Droga u sekuestrua n zonn e Vors, 20 kilometra larg Tirans.

Serbët synonin të dëbonin gjithë myslimanët nga Bosnja

Gazeta Start - 17.03.2011

Hagë – Radovan Karaxhiç gëzonte pushtet absolut mbi serbët e Bosnjës dhe strategjia e forcave të tij ushtarake ishte spastrimi në terren i myslimanëve.

Apeli lë në “arrest shtëpie” turkun e kërkuar në 5 shtete

Gazeta Start - 17.03.2011

Tiranë – Një turk i kërkuar nga pesë shtete, u la në “arrest shtëpie” sot nga Gjykata e Apelit në Tiranë. Abdul Selman Turgut, 44-vjeç, ishte arrestuar për trafik ndërkombëtar të drogës, dhe pritej të ekstradohet në drejtim të Gjermanisë, ...

Pakistan, avionët amerikanë vrasin 40 persona

Gazeta Start - 17.03.2011

Islamabad – Të paktën 40 persona kanë humbur jetën pasi avionë amerikanë pa pilot bombarduan rajonin e Veziristanit Verios, njofotojnë zyrtarët lokalë.

FMN:Japonia mund t’i përballojë sfidat e krijuara nga tërmeti

Gazeta Start - 17.03.2011

Uashington –Fondi Monetar Ndërkombëtar u shpreh sot se Japonia është një vend i pasur, me një ekonomi të fortë dhe i ka të gjitha mundësitë financiare për të përballuar sfidat e krijuara nga tërmeti dhe cunami shkatërrimtar i 11 marsit.

LSI çel fushatën, Meta: Të shpëtojmë Tiranën nga tirani

Gazeta Start - 17.03.2011

Tiranë – Lëvizja Socialiste për Integrim ka çelur fushatën zgjedhore për votimet e 8 majit. Kreu i kësaj partie, Ilir Meta, tha se më 8 maj Tirana ndahet nga periudha e betonizmit për të nisur një faqe të re, atë të gjelbërimit dhe të ...

Zemër kampionësh, Interi gjunjëzon Bajernin në Mynih  

Gazeta Start - 16.03.2011

Interi përmbys humbjen 1-0 të ndeshjes së e parë me suksesin 3-2 në “Allianz Arena”, dhe siguron një vend mes tetë më të mirave të Evropës. Përmbysje e madhe dhe zemër prej kampioni Evrope: formacioni i Leonardos beson deri në fund dhe ...

Preleç: Autonomia për veriun do të ndodhë

Gazeta Start - 16.03.2011

Prishtinë - Drejtori për Ballkanin në Grupin Ndërkombëtar të Krizave (ICG), Marko Preleç, është i bindur se veriut të Kosovës do t’i jepet një status i veçantë, që do të ishte një autonomi më e gjerë.

Barnat e rimbursueshme, 24 alternativa të reja këtë vit

Gazeta Start - 16.03.2011

Tiranë – Në listën e barnave të rinbursueshme janë përfshirë të paktën 24 alternativa të reja për këtë vit. Paketa është hartuar tashmë dhe pritet të miratohet nga Këshilli i Ministrave.

Austria e përkushtuar për të përkrahur Kosovën

Gazeta Start - 16.03.2011

Prishtinë – Zëvendëskryeministri dhe ministri i Drejtësisë, Prof. Dr. Hajredin Kuçi, u takua të martën me ambasadorin e Austrisë në Kosovë, Johann Brieger. Pas takimit, z.

Japonia kërkon ndihmën amerikane për Fukushiman

Gazeta Start - 16.03.2011

Tokio - Japonia do të kërkojë bashkëpunimin e ushtrisë amerikane për të parandaluar një katastrofë bërthamore në centralin Fukushima, i dëmtuar nga tërmeti i fuqishëm i së premtes.

Izraeli përgënjeshtron Tiranën: Nuk e njohim Kosovën

Gazeta Start - 16.03.2011

Beograd - Izraeli zyrtar nuk e njeh ende pavarësinë e Kosovës dhe nuk e sheh të arsyeshme për të ndryshuar pozicionin e vet. Ky qëndrim u bë i ditur nëpërmjet një deklarate për shtyp të shpërndarë nga Ambasada e Izraelit në Beograd.

Kandidatët PD-PS për bashkitë kryesore në vend

Gazeta Start - 16.03.2011

Tiranë – Partia Demokratike dhe Partia Socialiste përcaktojnë emrat e kandidatëve për kryetarët e bashkive dhe komunave për zgjedhjet e 8 majit.

Lezhë, arrestohet një 18-vjeçar i shpallur në kërkim

Gazeta Start - 16.03.2011

Lezhë – Policia e Lezhës i ka vendosur prangat gjatë orëve të vona të mbrëmjes së shkuar një shtetasi të shpallur në kërkim. Prokuroria e Lezhës kishte lëshuar urdhër-arresti një ditë më parë ndaj shtetasi A.

Vlorë, vetëvaret e moshuara

Gazeta Start - 16.03.2011

Vlorë – Një e moshuar u gjet e vetëvarur të martën në fshatin Pepenicë të rrethit të Vlorës. Burime zyrtare nga policia e Qarkut thanë se viktima është shtetasja, T. D, 73-vjeç.

Tiranë, kapet një shtetas për shfrytëzim prostitucioni

Gazeta Start - 16.03.2011

Tiranë – Një 56-vjeçar është arrestuar nga Policia e Tiranës, pasi u kap duke shfrytëzuar një vajzë për qëllime prostitucioni. Në prangat e policisë ra shtetasi Harif Mehmeti, 56 vjeç, lindur dhe banues në Tiranë.

Fier, vetëhelmohet një 15 vjeçare

Gazeta Start - 16.03.2011

Fier – Një adoleshente i dha fund jetës duke u vetëhelmuar. Ngjarja ndodhi në fshatin Strum të Fierit mëngjesin e së mëkurës. Viktima është shtetasja M.S, 15 vjeçe, e cila është dërguar me urgjencë në spital nga prindërit, por kishte ...

Krasniqi: Kosova nuk do të lejojë më asnjë lloj kompromisi

Gazeta Start - 16.03.2011

Prishtinë - Nisja e bisedimeve Kosovë-Serbi ka intensifikuar zhvillimet rreth veriut të Kosovës. Përkundër faktit se në këto bisedime është paraparë të trajtohen vetëm çështjet teknike mes dy vendeve, “Zëri” shkruan se ky proces e ka ...

Shqipëria 100 mijë dollarë Japonisë

Gazeta Start - 16.03.2011

Tiranë – Shqipëria do të japë një kontribut prej 100 mijë dollarësh për Japoninë, pas tërmetit dhe sunamit të fuqishëm që të shkatërroi pjesë të tëra të vendit aziatik.

“5-Këndëshi” çon në pranga pesë persona

Gazeta Start - 16.03.2011

Shkodër – Pesë persona janë arrestuar nga Policia e Qarkut të Shkodrës në një operacion të koduar “5-Këndëshi”. Këta shtetas u arrestuan në flagrancë pasi gjatë së martës, në kohë dhe vende të ndryshme kanë konsumuar veprën penale të ...

Sarkozi kërkon mbledhjen e G20-s për çështjen bërthamore

Gazeta Start - 16.03.2011

Paris - Presidenti francez Nikolas Sarkozi kërkon një takim të G20-s, për të diskutuar mbi alternativat energjetike pas katastrofës në Japoni. Në një deklaratë të bërë publike në përfundim të mbledhjes së qeverisë, Sarkozi deklaroi se ...

Basha: Tolerancë zero ndaj “helmit” të fëmijëve tanë

Gazeta Start - 16.03.2011

Tiranë – "Nëse 2010-a shënoi përparime të jashtëzakonshme në luftën kundër trafikantëve dhe kultivuesve, 2011-a duhet të shënojë një intensifikim të plotë të luftës kundër shpërndarësve të drogës.

Balla: Familjari i Berishës i përfshirë në kontrabandën e naftës

Gazeta Start - 16.03.2011

Tiranë – Opozita akuzoi sot se familjarë të kryeministri Berisha janë të përfshirë në kontrabandën e naftës “Virgin”, teksa ka kërkuar që kreu i qeverisë të mos heshtë përballë fakteve të tilla.

Kosovë, 45 për qind e popullsisë jeton në varfëri

Gazeta Start - 16.03.2011

Prishtinë - Rreth 45 për qind e qytetarëve të Republikës së Kosovës jetojnë në kufirin e varfërisë. Në një raport të publikuar sot nga UNDP, thuhet se 36 për qind e ekonomive familjare nuk kanë qasje në shërbimet themelore publike si uji, ...

PD: Gërshërët e ligjit do të presin fijet e kontrabandës

Gazeta Start - 16.03.2011

Tiranë – Partia Demokratike akuzoi atë Socialiste për kontrabandën e naftës, duke nënvizuar se lideri i opozitës është i dëshpëruar për goditjen që qeveria i ka bërë kontrabandës së naftës.

Meta: Politika të bashkëpunojë për zgjedhjet

Gazeta Start - 16.03.2011

Lezhë – Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, është ndalur në Lezhë ku ka zhvilluar takime, duke nënvizuar se në zgjedhjet lokale të 8 majit, LSI-ja do të ketë një platformë të qartë për të gjitha kategoritë.

Berluskoni “ka paguar 13 herë për shërbime seksuale”

Gazeta Start - 16.03.2011

Milano - Prokurorët thonë se kryeministri italian, Silvio Berluskoni, ka paguar 13 herë Karima El Mahrougin, të njohur si Rubi, në këmbim të shërbimeve seksuale.

Punimet për rrugën Tiranë-Elbasan nisin në prill

Gazeta Start - 16.03.2011

Tiranë – Në muajin prill nisin punimet për ndërtimin e rrugës Tiranë-Elbasan, një tjetër investim i rëndësishëm që do të shkurtojë jo pak distancat midis këtyre dy qyteteve.

Pato i bindur: Jemi të fortë edhe pa Ibrën

Gazeta Start - 16.03.2011

Braziliani Aleksandre Pato ka besim se Milani ka cilësitë e nevojshme për të fituar edhe pa Zllatan Ibrahimoviçin në javët e ardhshme. Shtatlarti suedez u dënua me tri ndeshje nga gjykatësi sportiv në Itali, pas goditjes me grusht që i dha ...

Çelsi bën formalitetin, barazimi 0-0 e çon në çerekfinale  

Gazeta Start - 16.03.2011

Barazimi pa gola përballë Kopenhagenit në “Stemford Bridxh” i mjafton Çelsit për të kaluar në çerekfinalet e Ligës së Kampionëve, pas fitores 2-0 në Danimarkë.

SuperReali prish “mallkimin” Lion, 3-0 e çerekfinale  

Gazeta Start - 16.03.2011

Pas gjashtë vitesh, Reali kualifikohet në çerekfinalet e Ligës së Kampionëve dhe këtë e bën pikërisht kundër Lionit, ndaj të cilit nuk fitonte prej shtatë ndeshjesh radhazi.

Rama në Pukë: 8 maji do t’i kthejë vendit shpresën

Gazeta Start - 16.03.2011

Pukë – “Zgjedhjet e 8 majit do ti japin Shqipërisë të ardhmen dhe do ti kthejnë këtij vendi shpresën.” Kështu u shpreh nga qyteti i Pukës Kryetari i PS Edi Rama gjatë turit “Fajin e ka Saliu”.

Agani-Osmani, kërkohet thellimi i bashkëpunimit në shëndetësi

Gazeta Start - 15.03.2011

Shkup - Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës, Dr. Ferid Agani, ka zhvilluar dje në Shkup një takim me ministrin e Shëndetësisë të Republikës së Maqedonisë, dr. Bujar Osmani.

Ristani: PS po fut KQZ-në në lojë politike

Gazeta Start - 15.03.2011

Tiranë – Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Arben Ristani, ka deklaruar se Partia Socialiste po tenton të fusë në lojë politike KQZ-në, duke nënvizuar se ky institucion nuk është i njëanshëm.

Përkujtimi i vitit të tretë për Gërdecin

Gazeta Start - 15.03.2011

Tiranë – Më 15 mars të vitit 2008, në fshatin Gërdec, deri më atëherë i njohur shumë pak, ndodhi shpërthimi tragjik në fabrikën e demontimit të armëve.

Shkodër, arrestohen dy të rinj për vjedhje

Gazeta Start - 15.03.2011

Shkodër – Dy persona janë arrestuar në flagrancë nga policia e Shkodrës, të akuzuar për veprën penale të vjedhjes. Në prangat e policisë ranë shtetasit K. D.

SHBA, burg të përjetshëm për piratët somalezë

Gazeta Start - 15.03.2011

Uashington – Pesë somalezë janë dënuar me burgim të përjetshëm për sulmin ndaj një anijeje të Marinës Amerikane dhe një anijeje tregtare. Pesë personat u shpallën fajtor në nëntor për përpjekje në rrëmbimin e “USS Nicholas”, anije me ...

Përmet, pranga 29-vjeçarit për kanosje me armë

Gazeta Start - 15.03.2011

Përmet – Një 29-vjeçar ka përfunduar në prangat e policisë së Përmetit mbrëmjen e shkuar, pasi kërcënoi me armën që mbante pa leje një qytetar në qytetin e Këlcyrës.

5 gjëra që ju tregojnë më të plakur dhe zgjidhjet

Gazeta Start - 15.03.2011

Tashmë dihet se rrudhat janë një nga shenjat më të qarta të plakjes. Por, edhe probleme të tjera të fytyrës mund ta paraqesin një grua më të plakur. Ju mund t’i parandaloni këta faktorë nëse i njihni.

Izraeli kap “një anije të ngarkuar me armë”

Gazeta Start - 15.03.2011

Flota izraelite njoftoi se ka ndaluar një anije në Detin Mesdhe, e cila dyshohet se transportonte armë për në Gaza. “Anija u nis nga një port në Turqi dhe po udhëtonte për në Egjipt nën flamurin liberian”, theksoi një zëdhënëse e flotës ...

Arvizu: Zgjedhjet lokale shumë të rëndësishme për demokracinë

Gazeta Start - 15.03.2011

Tiranë – "SHBA-të besojnë se zgjedhjet e 8 majit janë shumë të rëndësishme, pasi koncepti i qeverisjes në nivel lokal, zhvillimi i komunitetit dhe rëndësia që ka procesi i decentralizmit, është themelor për demokracinë në Shqipëri”, ...

Leonardo: Do bëjmë gjithçka për t’u kualifikuar

Gazeta Start - 15.03.2011

Trajneri Leonardo tha dje në konferencën për shtyp se Interi do të bëjë të pamundurën për të siguruar kualifikimin në çerekfinalet e Ligës së Kampionëve kundër Bajernit të Mynihut.

Kukës, arrestohet një serb i kërkuar nga Interpoli

Gazeta Start - 15.03.2011

Kukës – Zyra Qendrore e Interpol Tirana njoftoi të martën se është arrestuar në pikën kufitare të Qafë Morinës në Kukës një shtetas serb i shpallur në kërkim. Në pranga Milan Vlastimir Mitic, 33-vjeç, lindur në Nish të Serbisë.

Gjykatat pushojnë çështjet për pastrimin e parave

Gazeta Start - 15.03.2011

Tiranë – Lufta ndaj pastrimit të parave duket se hasë në pengesë në dyert e gjykatave. Një fakt të tillë e ka bërë të ditur drejtori i Përgjithshëm i Parandalimit të Pastrimit të Parave në ministrinë e Financave, Arben Doçi, sipas të cilit ...

Beqja: Berisha në krye të kontrabandës së naftës

Gazeta Start - 15.03.2011

Tiranë – Deputetit socialist, Ilir Beqja tha sot se 40 deri në 50 mijë ton naftë vergin në vit kanë kontrabanduar, sipas tij, klientët e kryeministrit me bekimin dhe bashkëpunimin e tij dhe ministrave të tij.

KFOR-i demonstron forcën në veri të Kosovës

Gazeta Start - 15.03.2011

Prishtinë – Trupat paqeruajtëse të NATO-s janë duke mbajtur sot një manovër ushtarake në kampin “Notting Hill” të Leposaviqit në veri të Kosovës. Deri më tani këto manovra janë zhvilluar në Vrellë të Istogut.

Itali, shkatërrohet banda shqiptare e drogave të rënda

Gazeta Start - 15.03.2011

Bolonja – Policia italiane ka shkatërruar një grup të trafikut të drogova të rënda në qytetin e Bolonjës. Nga aksioni janë kryer një sërë arrestimesh, por emrat e tyre nuk bëhen të ditur.

Ndërprerje energjie për dy ditë në disa qytete

Gazeta Start - 15.03.2011

Tiranë – Gjatë ditës së mërkurë dhe të enjte, një sërë zona në vend do të kenë ndërprerje të energjisë elektrike. Kompania CEZ Shpërndarje njofton se ndërprerjet bëhen për shkak të remonteve në rrjetin e transmetimit të energjisë elektrike.

Basha: Filozofia e paqes përplaset me atë të dhunës

Gazeta Start - 15.03.2011

Tiranë – Ministri i Brendshëm, Lulzim Basha, deklaroi sot se fatkeqësisht filozofia e dhunës është ende e pranishme në vendin tonë. “Fatkeqësisht edhe sot Filozofia e Paqes kundër Filozofisë së Dhunës është në rend të ditës në vendin tonë.

Shtetformimi i Kosovës, storie suksesi në skenën ndërkombëtare

Gazeta Start - 15.03.2011

Stamboll - Republika e Kosovës, me banorët e njohur si “evropianët më të rinj”, është e gatshme të luajë rolin e saj si një vend që di të marrë përsipër përgjegjësitë që dalin nga kjo botë që është gjithmonë në lëvizje.

Egjipti shpërndan Agjencinë e Sigurisë së Brendshme

Gazeta Start - 15.03.2011

Kajro – Ministri Egjiptian i Punëve të Brendshme, Mansour al-Issaui, ka shpërndarë Agjencinë e Sigurisë së Brendshme, e cila është fajësuar për dekada të tëra për abuzim me të drejtat e njeriut.

Joakim Lëv, trajner i Gjermanisë deri në 2014

Gazeta Start - 15.03.2011

Joakim Lëv nënshkroi sot një kontratë të re dy vjeçare që e mban në krye të kombëtares gjermane deri në fund të Botërorit 2014, njoftoi Federata Gjermane e Futbollit.

UEFA, një minutë heshtje për viktimat në Japoni

Gazeta Start - 15.03.2011

UEFA ka bërë të ditur se do të mbahet një minutë heshtje para ndeshjeve të kësaj jave, në shenjë solidariteti për viktimat e tërmetit dhe cunamit që goditën Japoninë të premten.

“Gërdeci”, Berisha: Drejtësia të mos vonojë dënimet

Gazeta Start - 15.03.2011

Tiranë – Kryeministri Berisha në përkujtim të tragjedisë së gërdecit, shprehet se ndan dhimbjen me familjarët e viktimave të ngjarjes së rëndë të ndodhur më 15 mars 2008.

Rama në Gërdec: Tragjedia na mëson të mos sprapsemi

Gazeta Start - 15.03.2011

Tiranë – Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama ishte sot pasdite në fshatin Gërdec, ku ka përkujtuar tragjedinë që u mori jetën 26 personave e iu shkaktoi plagë rreth 30 të tjerëve.

Junajtid në çerekfinale, Hernandez eliminon Marsejën  

Gazeta Start - 15.03.2011

Dy gola të sulmuesit Havier Hernandez i kanë dhuruar Mançester Junajtid kualifikimin në çerekfinalet e Ligës së Kampionëve përballë Marsejës, pas barazimit pa gola në ndeshjen e parë (2-1).

Pëllumbi: Rama do ishte mirë të mos kandidonte për bashkinë

Gazeta Start - 14.03.2011

Tiranë – Një nga figurat historike të Partisë Socialiste, Sërvet Pëllumbi, shprehet i shqetësuar se vendi po hyn në zgjedhje në një situatë tejet të acaruar politike.

Dështon plani për rrëzimin e qeverisë së Kosovës

Gazeta Start - 14.03.2011

Prishtinë - Është zbuluar plani i një pjesë të shoqërisë civile dhe disa gazetarëve që kanë qenë në linjën e parë të frontit kohëve të fundit kundër zgjedhjes së Behgjet Pacollit për president dhe Qeverisë së kryesuar nga kryeministri ...

Kontrabanda e naftës, pritet masa ndaj 11 të arrestuarve

Gazeta Start - 14.03.2011

Tiranë – Gjatë ditës së sotme pritet të merret masa e sigurisë ndaj 11 personave të arrestuar për skandalin e tregtimit të naftës “virgin”. Personat e arrestuar do të paraqiten pranë Gjykatës së Tiranës për t’u njohur me akuzat, teksa do ...

11 plumba këngëtarit, Ibrahim Tatlëses në gjendje kritike

Gazeta Start - 14.03.2011

Ankara - Këngëtari i mirënjohur turk, Ibrahim Tatlëses, është sulmuar me armë mbrëmjen e djeshme, teksa vijon të jetë në rrezik për jetën edhe pas daljes nga salla e operacionit.

Dy ditë mbi çatinë e shtëpisë në det, mbijeton 60-vjeçari

Gazeta Start - 14.03.2011

Një mrekulli ka ndodhur në Japoni, teksa një 60-vjeçar pasi është marrë para nga vala e cunamit së bashku me shtëpinë e tij ka mbijetuar për dy ditë në mes të detit. I moshuari u gjet dje nga forcat e shpëtimit mbi çatinë e shtëpisë së tij.

Sevilja ndal Barcelonën, Reali falënderon  

Gazeta Start - 14.03.2011

Ndeshja e javës së fundit për javën e 28-të në kampionatin spanjoll, Sevilja-Barcelona, përfundon në barazim 1-1. Tashmë distanca mes katalanasve dhe Realit është 5 pikë.

Tërmeti trondit aksionet, ndikohen edhe bursat evropiane

Gazeta Start - 14.03.2011

Tokio - Indikatori i bursës së Tokios, Nikkei u mbyll sot me uljen rekord prej 6,18 për qind duke shkuar në 9 620 pikë. Kjo është pasojë e frikës së investitorëve se tërmeti katastrofik dhe cunami që goditën të premten brigjet veri-lindore ...

Athinë, qëllohet për vdekje një shqiptar

Gazeta Start - 14.03.2011

Athinë – Një shqiptar gjeti vdekjen pasi u qëlluar me armë në kryeqytetin grek Athinë. Ngjarja ndodhi mesditën e së hënës, teksa shqiptari ishte brenda një kafeneje në rrugën “Eupalinos 21”, Sheshi “Karamanlakis”.

Këtë javë kompania për ndërtimin e tunelit Tiranë-Elbasan

Gazeta Start - 14.03.2011

Tiranë – Gjatë kësaj jave pritet të shpallet kompania që do të ndërtojë tunelin e rrugës Tiranë-Elbasan, me një gjatësi 2.5 kilometra. Ofertat u hapën në fillim të këtij muaji nga Ministria e Punëve Publike dhe Transporteve.

Afganistan, dhjetëra viktima pas shpërthimit

Gazeta Start - 14.03.2011

Kabul – Të paktën 36 persona kanë humbur jetën pas një shpërthimi në një qendër rekrutimi të ushtrisë në Afganistanin Verior, thanë zyrtarët lokalë.

Austria ofron mbështetje për sundimin e ligjit në Kosovë

Gazeta Start - 14.03.2011

Prishtinë – Austria ofron mbështetjen në fushën e sundimit të rendit e ligjit në Kosovë dhe përshpejtimit e rrugës së saj drejt liberalizimit të vizave dhe integrimeve evropiane.

Tiranë, arrestime të shumta për vjedhjet me dhunë

Gazeta Start - 14.03.2011

Tiranë – Nga një aksion i policisë së Tiranës, kanë përfunduar në pranga pesë shtetas të dyshuar për kryerjen e një sërë vjedhjesh me dhunë të çantave dhe të celularëve.

Arrestohet 84-vjeçari, plagosi një bashkëmoshatar

Gazeta Start - 14.03.2011

Tiranë – Në numrin e shumtë të personave të arrestuar, policia e Tiranës ka prangosur në flagrancë edhe një të moshuar, plot 84-vjeç. Ahmet Ali Gjoni, i lindur në vitin e largët 1927 u arrestua mbrëmjen e së dielës, pasi akuzohet se ka ...

Balla: Berisha i lidhur me kontrabandën e naftës “virgin”

Gazeta Start - 14.03.2011

Tiranë – Deputeti i Partisë Socialiste, Taulant Balla akuzoi kryeministrin Berisha si të implikuar në kontrabandën e naftës “virgin”. Ai dënoi heshtjen e kryeministrit për arrestimet, duke nënkuptuar implikimin e tij në këtë aferë.

Stefanoviç: Zgjidhjet janë shumë më afër

Gazeta Start - 14.03.2011

Beograd - Shefi i grupit negociues në bisedimet me Prishtinën, Borislav Stefanoviç, ka thënë se zgjidhja për problemet praktike të banorëve të Kosovës është më afër se kurrë më parë pas raundit të parë të bisedimeve.

Rrëshen, 35-vjeçari godet për vdekje të birin 3-vjeçar

Gazeta Start - 14.03.2011

Lezhë – Një vogëlushë humbi jetën tragjikisht sot në qytezën e Rrëshenit. Policia e Lezhës bëri të ditur se fëmija është goditur gabimisht nga i ati, teksa po manovronte një mikrobus.

Basha kandidat në Tiranë, Berisha: Kush tjetër?!

Gazeta Start - 14.03.2011

Elbasan – Duket se ministri i Brendshëm, Lulzim Basha është kandidati zyrtar i maxhorancës aktuale për bashkinë e Tiranës. I pyetur për këtë, kryeministri Sali Berisha u shpreh se nuk mund të kishte tjetër për ta zëvendësuar.

Vrasje për hakmarrje në Shkodër, shuhet 46-vjeçari

Gazeta Start - 14.03.2011

Shkodër – Një i burgosur që ndodhej përkohësisht me leje në banesën e tij ka mbetur i vrarë pasditen e së hënës. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në lagjen “Kiras” të qytetit verior, teksa forca të shumta policore kanë shkuar në vendin e ...

PS në protestë në trevjetorin e tragjedisë së Gërdecit

Gazeta Start - 14.03.2011

Tiranë - Deputeti socialist Besnik Baraj u bëri thirrje qytetarëve të Tiranës t’i bashkohen protestës të martën në fshatin Gërdec, në kujtim të trevjetorit të humbjes së jetës së 26 personave.

Skandali i naftës, “burg pa afat” për të arrestuarit

Gazeta Start - 14.03.2011

Tiranë – Gjykata e Tiranës ka dhënë sot masën e sigurisë ndaj 11 personave të arrestuar për kontrabandën e naftës “Virgin”. Trupi gjykues ka vendosur masën “burg pa afat” për biznesmenët, Iljaz, Martin dhe Bajram Fisheku si dhe për ...

3 javë dënim, s’ka derbi për Ibrën

Gazeta Start - 14.03.2011

Zllatan Ibrahimoviç humbet derbin me Interin. Suedezi u skualifikua sot tri ndeshje nga gjykatësi sportiv në Itali pas kartonit të kuq të marrë gjatë ndeshjes së barazuar 1-1 me Barin të dielën në “San Siro”.

Kapilarët në këmbë paralajmërojnë reflunë

Gazeta Start - 14.03.2011

Kushtet e sotme të punës na detyrojnë të qëndrojmë ulur dhe pa lëvizur për një kohë të gjatë, ose të qëndrojmë të këmbë pa u ulur fare. Të gjithë këta faktorë përbëjnë një risk për një pjesë të madhe të femrave për sa i përket shfaqjes së ...

"TI" nxit drejtësinë të zbulojë të implikuarit në kontrabandën e ...

Gazeta Start - 14.03.2011

Tiranë - Organizata Transparency International vlerësoi arrestimet e tregtarëve të naftës si përpjekje për të goditur trafiqet dhe për të vendosur rregull në biznesin e hidrokarbureve, ku çmimet kanë dalë jashtë çdo kontrolli dhe garancie ...

Luftërat i përfunduam me sukses, po ndërtojmë paqen

Gazeta Start - 14.03.2011

Shkup - Kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti deklaroi të hënën se shqiptarët janë në momente tepër të rëndësishme kur duhet të investojnë për paqen, stabilitetin, sigurinë dhe ardhmërinë e tyre dhe të rajonit.