TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Amerikanët komentojnë marrëveshjen historike

Lajm - 17.06.2018

Marrëveshja që e kanë arritur kryeministrat Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras është rezultat i të dy kombësive. Maqedonia del nga izolimi dhe përfiton mundësinë e anëtarësimit në NATO dhe BE.

The Washington Post: Tsipras dhe Zaev janë paqësor, ju duhet mbështetje

Portalb - 17.06.2018

Marrëveshja që e kanë arritur kryeministrat Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras është rezultat i të dy kombësive. Maqedonia del nga izolimi dhe përfiton mundësinë e anëtarësimit në NATO dhe BE.

The Washington Post: Tsipras dhe Zaev janë paqësor, ju duhet mbështetje

Ina - 17.06.2018

Nga marrëveshja çka e kanë arritur kryeministrat Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras është rezultat i të dy kombësive. Maqedonia del nga izolimi dhe përfiton mundësinë e anëtarësimit në NATO dhe BE.

Qeveria greke i mbijeton mocionit

Lajmi.net - 17.06.2018

Me 127 vota “për” dhe 153 “kundër”, Kuvendi grek kundërshtoi mocionin e opozitës së Demokracisë së Re për mosbesim e qeverisë së kryeministrit Alexis Tsipras .

Cipras i mbijeton mocionit të votëbesimit pas marrëveshjes me Maqedoninë

Portalb - 17.06.2018

Kryeministri i Greqisë, Aleksis Tsipras, i mbijetoi një votëbesimi në parlament këtë të shtunë, gjë që i hap rrugën marrëveshjes historike me Maqedoninë, për zgjidhjen përfundimtare të emrit, ...

Qeveria e Tsipras mori besueshmërinë, nuk kaloi interpelanca e opozitës

Telegrafi - 17.06.2018

Me 127 vota “për” dhe 153 “kundër”, Kuvendi grek kundërshtoi mocionin e opozitës së Demokracisë së Re për mosbesim e qeverisë së kryeministrit Alexis Tsipras, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Tsipras: Liria ishte e rëndësishme për ne (Video)

Telegrafi - 17.06.2018

Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras para nënshkrimit të marrëveshjes historike foli për 27 vjeçarin e bisedimeve dhe për përfundimin e këtij kontesti më në fund me një marrëveshje të rëndësishme ...

Zaev dhe Tsipras me delegacionet e tyre kanë arritur në Otoshevë

Telegrafi - 17.06.2018

Delegacionet të cilët morën pjesë në nënshkrimin e marrëveshjes në Psaderes në anën greke, kanë arritur në Otoshevo ku është planifikuar planifikuar drekë e përbashkët, shkruan Telegrafi Maqedoni.

ANA-MPA: Tsipras është kryeministri i parë që viziton IRJM-në

Telegrafi - 17.06.2018

Alexis Tsipras është kryeministri i parë grek që viziton IRJM-në, njofton agjencia greke e lajmeve “ANA-MPA”. Pretendimet e agjencisë janë zhvendosur në një tekst të përkushtuar ndaj ceremonisë që ...

Amerikanët komentojnë marrëveshjen historike

Tetova Sot - 17.06.2018

Marrëveshja që e kanë arritur kryeministrat Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras është rezultat i të dy kombësive. Maqedonia del nga izolimi dhe përfiton mundësinë e anëtarësimit në NATO dhe BE.

Mocion votëbesimi pas marrëveshjes me Maqedoninë Veriore, mbijeton Tsipras

Gazeta Tema - 17.06.2018

Mocioni ishte sjellë nga opozita, “Demokracia e re”, por u refuzua nga 153 deputetë. Vetëm 127 votuan votëbesimin. Kundërshtarët e kishin akuzuar Tsiprasin se po i bënte shumë lëshime Maqedonisë në ...

The Washington Post: Tsipras dhe Zaev janë paqësor, ju duhet mbështetje

Antpress - 17.06.2018

Nga marrëveshja çka e kanë arritur kryeministrat Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras është rezultat i të dy kombësive. Maqedonia del nga izolimi dhe përfiton mundësinë e anëtarësimit në NATO dhe BE.

Mocionin votëbesimi kundër Tsipras

ABC News - 16.06.2018

Kryeministri i Greqisë, Aleksis Tsipras, do të përballet gjatë ditës me mocionin e votëbesimit në parlament, për shkak të marrëveshjes së arritur me Shkupin për emrin Republika e Maqedonisë së Veriut.

The Wshington Post: Tsipras dhe Zaev janë paqësor, ju duhet mbështetje

Telegrafi - 16.06.2018

Nga marrëveshja çka e kanë arritur kryeministrat Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras është rezultat i të dy kombësive. Maqedonia del nga izolimi dhe përfiton mundësinë e anëtarësimit në NATO dhe BE.

“Washington Post”: Zaev dhe Tsipras janë paqeruajtës, kanë nevojë për mbështetje

Flaka - 16.06.2018

Marrëveshja e arritur nga kryeministrat Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras u jepë pikë të dy kombeve. Maqedonia vjen nga izolimi dhe merr mundësinë që të bëhet anëtare e BE-së dhe NATO-s.

Qeveria e Tsipras mori besimin, interpelanca e opozitës nuk kaloi

Flaka - 16.06.2018

Me 127 vota për dhe 153 kundër, parlamenti grek kundërshtoi mocionin e opozitës së Re Demokracia për mosbesim në qeverinë e kryeministrit Alexis Tsipras, përcjell FLAKA.

Për shkak të plumbit ndaj Tsipras dhe Kotzias arrestohet gazetari grek

Telegrafi - 15.06.2018

Policia greke ka arrestuar gazetarin dhe publicistin e gazetës greke “Makeleio”, Stefanos Hios, përcjell Telegrafi Maqedoni. Gazetari greak u arrestua këtë mëngjes para hapësirave të gazetës në ...

Cipras: Nuk mund t'i ndalojmë që të identifikohen si maqedonas

Idividi - 14.06.2018

Athinë, 14 qershor 2018 (MIA) - Në marrëveshje qëndron vendim për shtetësinë dhe jo identitetin, sepse ne nuk mund ta ndalojë të drejtën e fqinjëve për t'u identifikuar si maqedonas, tha kryeministri ...

Cipras për ERT: Nuk mund t’i ndalojmë të identifikohen si maqedonas

Alsat - 14.06.2018

Në marrëveshje qëndron vendim për shtetësinë dhe jo identitetin, sepse ne nuk mund ta ndalojë të drejtën e fqinjëve për t’u identifikuar si maqedonas, tha kryeministri grek Aleksis Cipras në ...

Tsipras: Nuk mundemi t’i ndalojmë të deklarohen si maqedonas

SOT - 14.06.2018

Kryeministri grek Aleksis Tsipras tha sot në intervistën për televizionin shtetëror grek ERT se në marrëveshjen e emrit me Maqedoninë ekziston zgjidhja për shtetësinë, sepse nuk mund t’i ndalojmë të ...

Tsipras: Nuk mund t’i ndalojmë të identifikohen si maqedonas

ABC News - 14.06.2018

Kryeministri i Greqisë, Aleksis Tsipras, iu përgjigj akuzave të opozitës duke thënë se nuk mund t’i ndalojë Shkupit të identifikohet si Maqedonas. Nga ana tjetër, marrëveshja ka përçarë partinë ...

Tsipras: Nuk ka pushime, në verë marrëveshja për detin me Shqipërinë

Mapo - 14.06.2018

Diplomaci e ngarkuar do të jetë për grekët këtë verë. Kryeministri Aleksis Tsipras lajmëroi zhvillime në lidhje me marrëveshjen për detin me Shqipërinë, shkak për të cilin ai tha se anëtarët e ...

Qeveria do ta rishikoj dhe ta rishqyrtojë marrëveshjen me Greqinë

Telegrafi - 14.06.2018

Marrëveshja për zgjidhjen e çështjes së emrit e cila u arrit në mes kryeministrave Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras, sot duhet të gjendet në seancën e Qeverisë për t’u rishqyrtuar. Zv.

Tsipras: Nuk mundemi t’i ndalojmë të deklarohen si maqedonas

Telegrafi - 14.06.2018

Në marrëveshje ekziston zgjidhje për shtetësinë, sepse nuk mund t’i ndalojmë të drejtën për tu deklaruar si maqedonas, deklaroi kryeministri grek në intervistën për televizionin shtetëror grek ERT, ...

Tsipras: Në verë marrëveshja për detin me Shqipërinë

Koha.net - 14.06.2018

Kryeministri i Greqisë, Aleksis Tsipras, lajmëroi zhvillime në lidhje me marrëveshjen për detin me Shqipërinë, shkak për të cilin ai tha se anëtarët e kabinetit qeveritar nuk do të shkojë as me ...

Tsipras: Nuk mund t’i ndalojmë që të identifikohen si maqedonas

Tetova Sot - 14.06.2018

Në marrëveshje qëndron vendim për shtetësinë dhe jo identitetin, sepse ne nuk mund ta ndalojë të drejtën e fqinjëve për t’u identifikuar si maqedonas, tha kryeministri grek Aleksis Tsipras në ...

Grekët pa pushime për Shqipërinë; Tsipras: Në verë marrëveshja për detin

Antpress - 14.06.2018

Pas marrëveshjes me Shkupin për të cilën Athina ka marrë edhe përgëzime nga gjithë komuniteti ndërkombëtar, qeveria Tsipras ka vendosur që gjatë verës të arrijë edhe një marrëveshje me Shqipërinë, që ...

Tsipras: Nuk mund t’i ndalojmë që të identifikohen si maqedonas

Antpress - 14.06.2018

“Atë që bën kjo marrëveshje është se nuk e nënvlerëson të drejtën për vetëvendosje, nuk mund ta bëjmë këtë. Ne nuk mund t’i ndalojmë që të identifikohen si maqedonas”, tha kryeministri grek dhe ...

MPJ uron Tsiparas dhe Zaev, mirëpret Marrëveshjen historike mes vendeve për emrin

Lajmi.net - 13.06.2018

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës uron Kryeministrat Alexis Tsipras e Zoran Zaev dhe mirëpret Marrëveshjen historike në mes dy vendeve për zgjidhjen e çështjes së emrit.

MPJ e Kosovës uron kryeministrat Tsipras e Zaev për Marrëveshjen historike

Koha.net - 13.06.2018

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës uron kryeministrat Alexis Tsipras e Zoran Zaev dhe mirëpret Marrëveshjen historike në mes dy vendeve për zgjidhjen e çështjes së emrit.

MPJ uron Tsiparas dhe Zaev, mirëpret Marrëveshjen historike ndërmjet Shkupit dhe Athinës

Telegrafi - 13.06.2018

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës uron kryeministrat Alexis Tsipras e Zoran Zaev dhe mirëpret Marrëveshjen historike në mes dy vendeve për zgjidhjen e çështjes së emrit.

DASH: SHBA-të përshëndesin marrëveshjen historike për çështjen e emrit, do të përforcojë sigurinë rajonale

Telegrafi - 13.06.2018

SHBA-të i urojnë kryeministrave të Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras, dhe përgëzojnë marrëveshjen historike për zgjidhjen e çështjes së emrit, përcjell Telegrafi Maqedoni.

SHBA-të përshëndesin marrëveshjen historike për çështjen e emrit

Tetova Sot - 13.06.2018

SHBA-të i urojnë kryeministrave të Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras, dhe përgëzojnë marrëveshjen historike për zgjidhjen e çështjes së emrit.

Maqedonia me emër të ri, sot arrihet marrëveshja mes Tsipras dhe Zaev

Lajmi.net - 12.06.2018

Athina dhe Shkupi pritet që të arrijnë marrëveshjen më të madhe midis tyre që do të mbyllë një konflikt dhjetëravjeçar për çështjen e emrit të fqinjit verior të Greqisë.

Maqedonia me emër të ri, sot arrihet marrëveshja mes Tsipras dhe Zaev

LajmiFundit - 12.06.2018

Athina dhe Shkupi pritet që të arrijnë marrëveshjen më të madhe midis tyre që do të mbyllë një konflikt dhjetëravjeçar për çështjen e emrit të fqinjit verior të Greqisë.

Zaev-Tsipras bien dakord për emrin e Maqedonisë, ja si do të quhet

SOT - 12.06.2018

Pas mosmarrëveshjeve thuajse prej 3 dekadash, Athina dhe Shkupi duket se kanë rënë dakord për të zgjidhur çështjen e emrit të Maqedonisë. Mediat greke dhe ato maqedonase kanë shkruar se dy ...

​Thaçi përshëndet marrëveshjen Athinë-Shkup për emrin e ri të Maqedonisë

Lajmi.net - 12.06.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, përmes profilit të tij në Twitter, ka uruar kryeministrin e Greqisë, Alexis Tsipras dhe kryeministrin maqedonas, Zoran Zaev për arritjen e marrëveshjes për emrin.

Maqedonia me emër të ri, sot arrihet marrëveshja mes Tsipras dhe Zaev

Mapo - 12.06.2018

Athina dhe Shkupi pritet që të arrijnë marrëveshjen më të madhe midis tyre që do të mbyllë një konflikt dhjetëravjeçar për çështjen e emrit të fqinjit verior të Greqisë.

Mediat greke: Maqedonia Veriore emri i dakorduar, zyrtarizimi gjatë fundjavës në Prespë

Telegrafi - 12.06.2018

Republika Veriore e Maqedonisë është emri për të cilin janë dakorduar të dy kryeministrat, ndërsa marrëveshja në mes dy vendeve, Zaev dhe Tsipras do ta nënshkruajnë gjatë kësaj fundjave, me shumë ...

Tsipras: Është arritur marrëveshje me të cilën plotësohen kërkesat e Greqisë

Telegrafi - 12.06.2018

Pas takimit me presidentin e Greqisë, Prokopis Pavlopoulos, kryeministri grek, Alexis Tsipras deklaroi se është arritur marrëveshje e mirë me të cilën janë plotësuar kërkesat greke për ndryshime ...

DETAJET/ Sot arrihet marrëveshja mes Tsipras dhe Zaev: Gati emri i ri për Maqedoninë, ja alternativat më të përfolura ...

Gazeta Tema - 12.06.2018

Më pas, pritet një deklaratë televizive për mediat nga lideri grek dhe në fundjavë, në Prespë, udhëheqësit e dy vendeve pritet të nënshkruajnë marrëveshjen në fjalë.

Marrëveshja Tsipras- Zaev, Maqedonia me emër të ri

Java News - 12.06.2018

Athina dhe Shkupi pritet që të arrijnë marrëveshjen më të madhe midis tyre që do të mbyllë një konflikt dhjetëravjeçar për çështjen e emrit të fqinjit verior të Greqisë.

Tsipras: Është arritur marrëveshje me të cilën plotësohen kërkesat e Greqisë

Flaka - 12.06.2018

Pas takimit me presidentin e Greqisë, Prokopis Pavlopoulos, kryeministri grek, Alexis Tsipras deklaroi se është arritur marrëveshje e mirë me të cilën janë plotësuar kërkesat greke për ndryshime ...

Thaçi: Marrëveshja mes Athinës e Shkupit ndihmon integrimin e rajonit

Flaka - 12.06.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, përmes profilit të tij në Twitter, ka uruar kryeministrin e Greqisë, Alexis Tsipras dhe kryeministrin maqedon, Zoran Zaev për arritjen e marrëveshjes për emrin.

Maqedonia me emër të ri, sot arrihet marrëveshja mes Tsipras dhe Zaev

Antpress - 12.06.2018

Burime diplomatike konfirmojnë për Top Channel se sot në orën 16:00 do të zhvillohet telefonata e dytë brenda 24 orëve mes Kryeministrave Zaev dhe Tsipras që do të kurorëzohet me marrëveshjen për ...

Emri i ri i Maqedonisë, sot realizohet telefonata Zaev-Tsipras

SOT - 11.06.2018

Shefi i Diplomacisë greke, Nikos Kotzias ka njoftuar se sot do të realizohet telefonata ndërmjet kryeministrave Zoran Zaev e Alexis Tsipras, për çështjen e emrit.

Emri i ri i Maqedonisë, telefonata Tsipras-Zaev nuk solli rezultat, do flasin sërish nesër

SOT - 11.06.2018

Telefonata e shumëpërfolur Tsiras-Zaev, për zgjidhjen e çështjes së emrit është realizuar pasditen e të hënës, por bashkëbisedimi nuk ka prodhuar rezultat.

Sot do të realizohet telefonata Zaev-Tsipras, për çështjen e emrit të Maqedonisë

Telegrafi - 11.06.2018

Shefi i Diplomacisë greke, Nikos Kotzias ka njoftuar se sot do të realizohet telefonata ndërmjet kryeministrave Zoran Zaev e Alexis Tsipras, për çështjen e emrit.

Emri, Kotzias: Sot do të ndodhë telefonata Zaev-Tsipras

ABC News - 11.06.2018

Ministri i Jashtëm Grek, Nikos Kotzias, ka njoftuar se negociata për emrin e ri të Maqedonisë kanë ardhur në përfundim. Ai bëri të ditur se sot do të realizohet biseda telefonike mes kryeministrit të ...

Çështja e emrit, telefonatë Zaev-Tsipras/ Diskutohet zgjidhja e kontestit

ABC News - 11.06.2018

Kryeministrat e Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Aleksis Tsipras kanë zhvilluar të hënën një bisedë telefonike, në fokus të të cilës ka qenë çështja e emrit.

Tsipras-Zaev bëjnë telefonatën e shumëpritur: Ju tregojmë rezultatet, vendim për të folur sërish nesër

Gazeta Tema - 11.06.2018

Telefonata e shumëpërfolur Tsiras-Zaev, lidhur me përpjekjet për zgjidhjen e çështjes së emrit është realizuar pasditen e të hënës. Por bashkëbisedimi i dy kryeministrave nuk ka prodhuar ndonjë lajm.