TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

BE me Asociacionin donte zgjidhje të përkohshme, por nuk i parashikoi implikimet

Lajmi.net - 14.11.2015

Karakteri i Asociacionit të Komunave me shumicë serbe në Kosovë ishte një zgjidhje klasike afatshkurtër e Bashkimit Evropian (BE) që kishte për synim arritjen e çfarëdo kompromisi të realizueshëm, pa ...

Jahjaga rrëzon argumentin e Qeverisë rreth Marrëveshjes për Asociacionin

Koha.net - 14.11.2015

Është zbardhur kërkesa e presidentes Jahjaga për Asociacionin, adresuar Kushtetueses dy javë më parë, shkruan sot Koha Ditore. Kushtetutshmëria e Marrëveshjes së Parimeve për Asociacionin është në ...

Jahjaga rrëzon argumentin e Qeverisë rreth Marrëveshjes për Asociacionin

Telegrafi - 14.11.2015

Është zbardhur kërkesa e presidentes Jahjaga për Asociacionin, adresuar Kushtetueses dy javë më parë. Kushtetutshmëria e Marrëveshjes së Parimeve për Asociacionin është në shqyrtim, me kërkesë të ...

Asociacioni, zgjidhje afatshkurtër e BE-së

Telegrafi - 14.11.2015

Karakteri i Asociacionit të Komunave me shumicë serbe në Kosovë ishte një zgjidhje klasike afatshkurtër e Bashkimit Evropian (BE) që kishte për synim arritjen e çfarëdo kompromisi të realizueshëm, pa ...

Asociacioni, zgjidhje afatshkurtër e BE-së

Botasot - 14.11.2015

Karakteri i Asociacionit të Komunave me shumicë serbe në Kosovë ishte një zgjidhje klasike afatshkurtër e Bashkimit Evropian (BE) që kishte për synim arritjen e çfarëdo kompromisi të realizueshëm, pa ...

Asociacioni, zgjidhje afatshkurtër e BE-së

Kosova Live - 14.11.2015

Karakteri i Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë ishte një zgjidhje klasike afatshkurtër e Bashkimit Evropian (BE) që kishte për synim arritjen e çfarëdo kompromisi të realizueshëm, pa ...

Vuçiq: Asociacioni i Komunave me shumicë serbe, punë e kryer

Koha.net - 13.11.2015

Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq në një konferencë për medie ka folur rreth dialogut me Prishtinën, dhe rreth pezullimit të Asociacionit të Komunave me shumicë Serbe në Kosovë.

Analistët: Pezullimi i Asociacionit nuk e zgjidh krizën politike

Lajmi.net - 12.11.2015

Analistët politikë Belul Beqaj dhe Artan Muhaxhiri kanë vlerësuar se vendimi i Gjykatës Kushtetuese për shqiptimin e masës së përkohshme, me të cilën suspendohet zbatimi i parimeve të marrëveshjes ...

Marrëveshja për Asociacionin të rinegociohet

Lajmi.net - 12.11.2015

Pas pezullimit të Marrëveshjes për ASK-në, ekspertët juridikë dhe kushtetues thonë se ajo duhet të rinegociohet edhe një herë. Këtë e përkrah edhe eurodeputetja Ulrike Lunacek.

Presidentja ka marrë anë në debatin për Asociacionin

Portalb - 12.11.2015

Lajme lidhur me temën BE: Marrëveshja për Asociacionin të implementohet Për 5 minuta iu dha viza dy projektligjeve për specialen Ja pse Sllovakia doli kundër Kosovës në UNESCO Ja se çfarë shkruan ...

Qeveria e Kosovës: Të lidhur me dialogun dhe zbatimin e marrëveshjes

Idividi - 12.11.2015

Prishtinë, 11 nëntor 2015 (MIA) - Qeveria e Kosovës kumtoi sot se mbetet e angazhuar në dialogun që po zhvillohet në Bruksel për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Prishtinës e Beogradit dhe ...

Ekspertët: Marrëveshja për Asociacionin të rinegociohet

Zhurnal - 12.11.2015

Ekspertët: Marrëveshja për Asociacionin të rinegociohet Publikuar 12.11.2015 në 10:29 nga B.R. | 1 i lexuar Pas pezullimit të Marrëveshjes për ASK-në, ekspertët juridikë dhe kushtetues thonë se ajo ...

Mustafa: Dërgimi i Asociacionit në Kushtetuese parashihej me Marrëveshjen e Brukselit

Lajmi.net - 12.11.2015

Kryeministri i vendit, Isa Mustafa tha të enjten se sa i përket adresimit të presidentes Atifete Jahjaga ndaj Gjykatës Kushtetuese lidhur me Asociacionin e komunave me shumicë serbe, është një ...

Kosovë, Mustafa: Marrëveshja për Asociacionin nuk është pezulluar

Top Channel - 12.11.2015

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka deklaruar në mbledhjen e qeverisë se marrëveshja e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe e dërguar nga presidentja në Gjykatën Kushtetuese, nuk nënkupton ...

Mustafa: Kushtetuesja vendos për veprimin tonë lidhur me Asociacionin (Video)

Lajmi.net - 12.11.2015

Kryeministri Isa Mustafa thotë se çështja e pezullimit të marrëveshjes për Asociacionin është e natyrshme. Ai thotë se do të varet nga vendimi i Kushtetueses në lidhje me hapat e mëtutjshëm sa i ...

Kosovë, Mustafa: Marrëveshja për Asociacionin nuk është pezulluar

Zhurnal - 12.11.2015

Kosovë, Mustafa: Marrëveshja për Asociacionin nuk është pezulluar Publikuar 12.11.2015 në 23:38 nga D.R. | 1 i lexuar Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka deklaruar në mbledhjen e qeverisë se ...

Presidentja “merr anë” në kontestin rreth Asociacionit

Koha.net - 12.11.2015

Juristët kanë vërejtur se presidentja Atifete Jahjaga ka marrë anë në debatin për Marrëveshjen e Parimeve për Asociacionin e komunave me shumicë serbe, shkruan sot Koha Ditore.

Presidentja ka marrë anë në debatin për Asociacionin

Telegrafi - 12.11.2015

Juristët kanë vërejtur se presidentja Atifete Jahjaga ka marrë anë në debatin për Marrëveshjen e Parimeve për Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

Analistët: Pezullimi i Asociacionit nuk e zgjidh krizën politike

Telegrafi - 12.11.2015

Analistët politikë Belul Beqaj dhe Artan Muhaxhiri kanë vlerësuar se vendimi i Gjykatës Kushtetuese për shqiptimin e masës së përkohshme, me të cilën suspendohet zbatimi i parimeve të marrëveshjes ...

Marrëveshja për Asociacionin, të rinegociohet

Telegrafi - 12.11.2015

Vendimi i Gjykatës Kushtetuese për të pezulluar përkohësisht Marrëveshjen për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe, ka ngjallur idenë, që kjo Marrëveshje “problematike” të ringociohet edhe një ...

Mustafa: Dërgimi i Asociacionit në Kushtetuese parashihej me Marrëveshjen e Brukselit

Telegrafi - 12.11.2015

Kryeministri i vendit, Isa Mustafa tha të enjten se sa i përket adresimit të presidentes ndaj Gjykatës Kushtetuese lidhur me Asociacionin e komunave me shumicë serbe, është një çështje e cila ka qenë ...

Vetëshpallja e asociacionit serb

Botasot - 12.11.2015

Gjykata Kushtetuese e Kosovës, ka pezulluar funksionalizimin e Asociacionit të komunave serbe në Kosovë, për ta testuar kushtetutshmërinë e tij, por kjo si duket nuk i ka gjetur të gatshëm as ...

Mustafa: Varet nga vendimi i Kushtetueses nëse do të rinegocohet marrëveshja për Asociacionin

Botasot - 12.11.2015

Kryeministri Isa Mustafa thotë se çështja e pezullimit të marrëveshjes për Asociacionin është e natyrshme. Ai thotë se do të varet nga vendimi i Kushtetueses në lidhje me hapat e mëtutjshëm sa i ...

Mustafa tregon se a do të rinegociohet marrëveshja për Asociacionin (Video)

Telegrafi - 12.11.2015

Kryeministri Isa Mustafa thotë se çështja e pezullimit të marrëveshjes për Asociacionin është e natyrshme. Ai thotë se do të varet nga vendimi i Kushtetueses në lidhje me hapat e mëtutjshëm sa i ...

Mustafa: Koalicioni PDK-LDK deri më 2018

Koha.net - 12.11.2015

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka thënë se pezullimi i marrëveshjes për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe në Kosovë është i natyrshëm, duke shtuar se hapat e ardhshëm për çështjen e ...

A do të rinegociohet Marrëveshja për Asociacionin

InfoGlobi - 12.11.2015

Vendimi i Gjykatës Kushtetuese për të pezulluar përkohësisht Marrëveshjen për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe, ka ngjallur idenë, që kjo Marrëveshje “problematike” të rinegociohet edhe një ...

Marrëveshja për Asociacionin, të rinegociohet

Gazeta Dita - 12.11.2015

Vendimi i Gjykatës Kushtetuese për të pezulluar përkohësisht Marrëveshjen për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe, ka ngjallur idenë, që kjo Marrëveshje “problematike” të ringociohet edhe një ...

Ekspertët: Marrëveshja për Asociacionin të rinegociohet

Java News - 12.11.2015

Pas pezullimit të Marrëveshjes për ASK-në, ekspertët juridikë dhe kushtetues thonë se ajo duhet të rinegociohet edhe një herë. Këtë e përkrah edhe eurodeputetja Ulrike Lunacek.

Tri mesazhet e Kryeministrit Mustafa

InfoGlobi - 12.11.2015

Janë tri mesazhe që Kryeministri i Kosovës , Isa Mustafa ia përcjelli opinionit përmes intervistës dhënë televiionit publik: a) Vendimi i Kushtetueses do të përcaktojë se si do të veprohet në të ...

Mustafa: Marrëveshja e Asociacionit varet nga vendimi i kushtetueses

Kosova Live - 12.11.2015

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, thotë se çështja e pezullimit të marrëveshjes për Asociacionin e komunave me shumicë serbe është e natyrshme. Ai thotë se do të varet nga vendimi i Kushtetueses ...

Beogradi dënon vendimin e Kushtetueses në Kosovë

LajmiFundit - 11.11.2015

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se vendimi i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës për të pezulluar marrëveshjen për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe është goditje ...

Ivanoviq: Kushtetuesja duhet t’ketë kujdes me vendimin

Zhurnal - 11.11.2015

Ivanoviq: Kushtetuesja duhet t’ketë kujdes me vendimin Publikuar 11.11.2015 në 10:09 nga B.R. | 14 i lexuar Kreu i Iniciativës Qytetare Serbe SPD, Oliver Ivanoviq, ka thënë se vendimi i Gjykatës ...

Ivanoviq: Prishtina e ka pranuar rëndë dështimin e “operacionit UNESCO”

Lajmi.net - 11.11.2015

Lideri i Iniciativës Qytetare SDP, Oliver Ivanoviq, ka deklaruar se vendimi i Gjykatës Kushtetuese për të pezulluar marrëveshjen e Brukselit ka qenë i pritshëm, dhe se është një tregues se në ...

Vendimi i Kushtetueses tregon se Asociacioni nuk ka të bëjë me ndasitë politike

Lajmi.net - 11.11.2015

Vendimi i Gjykatës Kushtetuese për pezullimin e përkohshëm të marrëveshjes për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe, sipas njohësve të çështjeve juridike, tregon se kjo marrëveshje është çështje ...

Qeveria e vlerëson vendimin e Kushtetueses për Asociacionin

Lajmi.net - 11.11.2015

Qeveria e Kosovës e ka vlerësuar si procedurë normale vendimin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës për pezullim të përkohshëm të marrëveshjes për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe.

BE për suspendimin e Asociacionit: Palët janë përgjegjëse për punën e tyre

Lajmi.net - 11.11.2015

Bashkimi Evropian ka kërkuar Prishtina dhe Beogradi që t’i implementojnë detyrat të cilat i kanë shkruara në marrëveshjen për themelimin e Asociacionit të Komunave Serbe.

Qeveria e përkushtuar për të vazhduar dialogun me Serbinë

Zhurnal - 11.11.2015

Qeveria e përkushtuar për të vazhduar dialogun me Serbinë Publikuar 11.11.2015 në 14:44 nga D.R. | 1 i lexuar Qeveria e Kosovës, përmes një komunikate dërguar mediave, ka shprehur përkushtimin e saj ...

Pezullimi i marrëveshjes për Asociacionin të shfrytëzohet për reflektim mes Pozitës e Opozitës

Lajmi.net - 11.11.2015

Partitë opozitare të Kuvendit të Kosovës do duhej që të presin vendimin përfundimtarë të Gjykatës Kushtetuese për Asociacionin e Komunave me shumicë Serbe dhe të mos bllokojnë punën e Kuvendit të ...

BE pret që Marrëveshja për Asociacionin të implementohet

Lajmi.net - 11.11.2015

Gjykata Kushtetuese e Kosovës dje ka publikuar vendimin për masë të përkohshme, me të cilin suspendon implementimin e çfarëdo veprimeve të mëtejshme ligjore në bazë të këtyre “parimeve të ...

BE: Të implementohet marrëveshja për Asociacionin në Kosovë

ikub - 11.11.2015

Zëdhënësja për Ballkanin në BE, Maja Kocijancic, duke folur për pezullimin e marrëveshjes për Asociacionin ditën e djeshme nga Gjykata Kushtetuese, ka thënë se BE nuk i komenton proceset të cilat ...

BE: Marrëveshja për Asociacionin të implementohet

Zhurnal - 11.11.2015

BE: Marrëveshja për Asociacionin të implementohet Publikuar 11.11.2015 në 15:52 nga B.R. | 1 i lexuar Gjykata Kushtetuese e Kosovës dje ka nxjerrë dhe ka publikuar Vendimin për Masë të përkohshme, me ...

Pezullimi i përkohshëm i Asociacionit nuk e zhbllokon Kuvendin

Evropaelire - 11.11.2015

Vendimi i Gjykatës Kushtetuese për shqiptimin e masës së përkohshme me të cilën suspendohet zbatimi i parimeve të përgjithshme të marrëveshjes për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe në Kosovë, ...

BE: Marrëveshja për Asociacionin të implementohet

Portalb - 11.11.2015

Lajme lidhur me temën Për 5 minuta iu dha viza dy projektligjeve për specialen Ja pse Sllovakia doli kundër Kosovës në UNESCO Ja se çfarë shkruan raporti i Progresit për Kosovën NYT: Shumica votoi ...

Gecaj: Presim normalitet në Kuvend

Lajmi.net - 11.11.2015

Zëvendësministri i Pushtetit Lokal, Bajram Gecaj, në Info Magazine të Klan Kosovës, ka thënë se dërgimi i marrëveshjeve me Serbinë në Gjykatën Kushtetuese ka qenë veprim i pritshëm, si edhe vendimi i ...

Jahjaga: Asociacioni prodhon efekte juridike në rendin kushtetues

Koha.net - 11.11.2015

Janë ngrirë të martën të gjitha veprimet përkitazi me themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, mekanizëm për të cilin presidentja Atifete Jahjaga ka gjykuar se prodhon efekte juridike ...

Jahjaga: Asociacioni prodhon efekte juridike në rendin kushtetues

Telegrafi - 11.11.2015

Janë ngrirë të martën të gjitha veprimet përkitazi me themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, mekanizëm për të cilin presidentja Atifete Jahjaga ka gjykuar se prodhon efekte juridike ...

Daçiç: Kosova po kërcënon stabilitetin në Rajon

Ora news - 11.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç ka reaguar ndaj vendimit të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës që të pezullojë marrëveshjen për Asociacionin.

Gecaj i kundërpërgjigjet Daçiqit, marrëveshja parasheh kontroll të Kushtetueses në disa faza

Botasot - 11.11.2015

Marrëveshja e për Asociacionin e Komunave serbe, do të kaloj nëpër kontrollin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, në disa faza të zbatimit të saj. Kështu ka thënë Bajram Gecaj, zëvendësministër i ...

Maloku: Kushtetuesja do të gjej se Asociacioni nuk është në përputhje me kushtetutën

Botasot - 11.11.2015

Analisti Albinot Maloku thotë se pezullimi i përkohshëm i Marrëveshjes për Themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, nga ana e Gjykatës Kushtetuese, nuk do të thotë se e ndalon ...

Ivanoviq: Kushtetuesja duhet të ketë kujdes me vendimin

Telegrafi - 11.11.2015

Kreu i Iniciativës Qytetare Serbe SPD, Oliver Ivanoviq, ka thënë se vendimi i Gjykatës Kushtetuese për të pezulluar marrëveshjen e lidhur në Bruksel në mes Prishtinës dhe Beogradit për themelimin e ...

Vendimi i Kushtetueses tregon se Asociacioni nuk ka të bëjë me ndasitë politike

Telegrafi - 11.11.2015

Vendimi i Gjykatës Kushtetuese për pezullimin e përkohshëm të marrëveshjes për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe, sipas njohësve të çështjeve juridike, tregon se kjo marrëveshje është çështje ...

Qeveria: Jemi të përkushtuar për dialogun në Bruksel

Telegrafi - 11.11.2015

Qeveria e Republikës së Kosovës bëri të ditur të mërkurën se mbetet e përkushtuar për dialogun e Brukselit për normalizimin e marrëdhënieve në mes të Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë ...

Qeveria mbetet e përkushtuar në zbatimin e marrëveshjeve me Serbinë

Botasot - 11.11.2015

Qeveria e Kosovës ka thënë se do të mbetet e përkushtuar për zbatimin e të gjitha marrëveshjeve të arritura mes Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e Brukselit.

Qeveria, e përkushtuar që ta vazhdojë dialogun me Serbinë

Koha.net - 11.11.2015

Qeveria e Kosovës, përmes një komunikate dërguar mediave, ka shprehur përkushtimin e saj të vazhdueshëm për dialogun e Brukselit për normalizimin e marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe Serbisë dhe ...

Çfarë thotë BE për suspendimin e Asociacionit?

Botasot - 11.11.2015

Bashkimi Evropian ka kërkuar nga Prishtina dhe Beogradi që t’i implementojnë detyrat të cilat i kanë shkruara në marrëveshjen për themelimin e Asociacionit të Komunave Serbe.

BE: Marrëveshja për Asociacionin të implementohet

Telegrafi - 11.11.2015

Gjykata Kushtetuese e Kosovës dje ka nxjerrë dhe ka publikuar Vendimin për Masë të përkohshme, me të cilin suspendon implementimin e çfarëdo veprimeve të mëtejshme ligjore në bazë të këtyre “parimeve ...

BE: Marrëveshja për Asociacionin në Kosovë të implementohet

BalkanWeb - 11.11.2015

PRISHTINE – Gjykata Kushtetuese e Kosovës dje ka nxjerrë dhe ka publikuar Vendimin për Masë të përkohshme, me të cilin suspendon implementimin e çfarëdo veprimeve të mëtejshme ligjore në bazë të ...

BE s’e komenton pezullimin e AKS-së, përgjegjëse për zbatim të dy palët

Koha.net - 11.11.2015

Komisioni Europina nuk komenton veprimet juridike, por Prishtina e Beogradi janë përgjegjëse për zbatimin e pjesëve të Marrëveshjes së Brukselit për Asociacionin (AKS-në), raportojnë mediet serbe të ...

Pezullimi i përkohshëm i Asociacionit nuk e zhbllokon Kuvendin

Botasot - 11.11.2015

Vendimi i Gjykatës Kushtetuese për shqiptimin e masës së përkohshme me të cilën suspendohet zbatimi i parimeve të përgjithshme të marrëveshjes për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe në Kosovë, ...

Pezullimi i përkohshëm i Asociacionit nuk e zhbllokon Kuvendin

Telegrafi - 11.11.2015

Vendimi i Gjykatës Kushtetuese për shqiptimin e masës së përkohshme me të cilën suspendohet zbatimi i parimeve të përgjithshme të marrëveshjes për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe në Kosovë, ...

Pro et contra: Pozita pret normalitet në Kuvend, por jo edhe opozita

Telegrafi - 11.11.2015

Zëvendësministri i Pushtetit Lokal, Bajram Gecaj, në Info Magazine të Klan Kosovës ka thënë se dërgimi i marrëveshjeve me Serbinë në Gjykatën Kushtetuese ka qenë veprim i pritshëm, si dhe vendimi i ...

BE nuk komenton Kushtetuesen, kërkon zbatimin e AKS-së [video]

Koha.net - 11.11.2015

Një ditë pas masës së pezullimit të përkohshëm që Gjykata Kushtetuese i bëri marrëveshjes për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe, Qeveria e Kosovës deklarohet se mbetet e përkushtuar për ...

Revoltohet pala serbe

ABC News - 11.11.2015

Pavarësisht regresit e paralizës institucionale që kanë ardhur si rezultat I bojkotit të punës së parlamentit dhe institucioneve nga opozita e bashkuar në Kosovë, duket se nismat e VLAN, nisën të ...

Analistët: Vendimi i kushtetueses pa efekt në bisedimet Kosovë – Serbi

Tetova Sot - 11.11.2015

Analistët kanë thënë se vendimi i kushtetueses, është i pa efekt në bisedimet Kosovë – Serbi. Ata konsiderojnë se Kushtetuesja i dha edhe një shans uljes së tensioneve politike në Kosovë, e cila ...

‘Asociacioni prodhon efekte juridike në rendin kushtetues’

Java News - 11.11.2015

Janë ngrirë të martën të gjitha veprimet përkitazi me themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, mekanizëm për të cilin presidentja Atifete Jahjaga ka gjykuar se prodhon efekte juridike ...

Beogradi: Vendimi i Kushtetueses i papranueshëm

InfoGlobi - 11.11.2015

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se vendimi i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës për të pezulluar marrëveshjen për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe është goditje ...

Ivanoviç: Gjykata Kushtetuese në Prishtinë të ketë kujdes me Asociacionin e Komunave

Gazeta Dita - 11.11.2015

Kreu i Iniciativës Qytetare Serbe SPD, Oliver Ivanoviç, ka thënë se vendimi i Gjykatës Kushtetuese për të pezulluar marrëveshjen e lidhur në Bruksel në mes Prishtinës dhe Beogradit për themelimin e ...

Daçiç: Nëse marrëveshja për Asosacionin bie, Kosova tallje me ndërkombëtarët

Gazeta Dita - 11.11.2015

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç ka deklaruar se pezullimi i marrëveshjes për Asosacionin e Komunave serbe nga ana e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës është një tallje me ndërkombëtarët.

Gjykata Kushtetuese pezullon përkohësisht “krijimin e komunave serbe”

Gazeta Dita - 11.11.2015

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka vendosur “masën e përkohshme” me të cilin pezullon zbatimin e çfarëdo veprimi të mëtejshëm ligjor të “parimeve të përgjithshme të Asociacionit të komunave me shumicë ...

BE: Marrëveshja për Asociacionin të implementohet

Tetova Sot - 11.11.2015

Gjykata Kushtetuese e Kosovës dje ka nxjerrë dhe ka publikuar Vendimin për Masë të përkohshme, me të cilin suspendon implementimin e çfarëdo veprimeve të mëtejshme ligjore në bazë të këtyre “parimeve ...

Koçijançiç: BE-ja pret implementimin e marrëveshjes për asociacionin e komunave serbe

Gazeta Dita - 11.11.2015

Bashkimit Evropian kërkon që marrëveshjet e arritura midis Prishtinës dhe Beogradit për krijimin e asociacionit të komunave serbe të zbatohet. Zëdhënësja e BE-së për Ballkanin, Maja Koçijançiç ...

Koçijançiç: BE pret që Marrëveshja për Asociacionin të implementohet

Java News - 11.11.2015

Gjykata Kushtetuese e Kosovës dje ka publikuar vendimin për masë të përkohshme, me të cilin suspendon implementimin e çfarëdo veprimeve të mëtejshme ligjore në bazë të këtyre “parimeve të ...

Qeveria për vendimin e Kushtetueses: Është procedurë normale

InfoGlobi - 11.11.2015

Qeveria e Kosovës ka thënë se do të mbetet e përkushtuar për zbatimin e të gjitha marrëveshjeve të arritura mes Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e Brukselit.

Kocijancic nuk komenton suspendimin e Marrëveshjes

InfoGlobi - 11.11.2015

Zëdhënësja për Ballkanin në BE, Maja Kocijancic, ka thënë se marrëveshja e 25 gushtit lidhur më krijimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe duhet të implementohet.

Ivanovic: Marrëveshja për asociacionin detyrim ligjor që duhet të zbatohet

Kosova Live - 11.11.2015

Lideri i Iniciativës Qytetare Serbia, Drejtësia dhe Demokracia, Oliver Ivanovic ka deklaruar se vendimi i Gjykatës Kushtetuese për të pezulluar marrëveshjen e Brukselit është një tregues i qartë se ...

Qeveria e Kosovës mbetet e përkushtuar për dialogun me Serbinë

Kosova Live - 11.11.2015

Qeveria e Republikës së Kosovës mbetet e përkushtuar për dialogun e Brukselit për normalizimin e marrëdhënieve në mes të Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë dhe zbatimin e marrëveshjeve ...

BE: Marrëveshja për Asociacionin të implementohet nga dy palët

Kosova Live - 11.11.2015

Bashkimi Evropian ka kërkuar nga Prishtina dhe Beogradi që t’i implementojnë detyrat të cilat i kanë shkruar në marrëveshjen për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Kushtetuesja pezullon Asociacionin

Lajmi.net - 10.11.2015

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka vendosur ta pranojë kërkesën e Presidentes për interpretim të marrëveshjes së arritur në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë për themelimin e Asociacionit të Komunave me ...

Kushtetuesja pezullon Marrëveshjen për Asociacionin

Evropaelire - 10.11.2015

Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës ka marrë vendim për pezullim të përkohshëm të Marrëveshjes me Serbinë për krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Kosovë, Gjykata Kushtetuese pezullon marrëveshjen për Asociacionin

SOT - 10.11.2015

Është pezulluar përkohësisht zbatimi i marrëveshes së arritur në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë, për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

Kosovë, Kushtetuesja pezullon marrëveshjen për Asociacionin

Top Channel - 10.11.2015

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka vendosur një masë të përkohshme, pezullimin e marrëveshjes për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe, deri në marrjen e vendimit përfundimtar nga ana e këtij ...

Kushtetuesja vendos masë të përkohshme për Asociacionin

Zhurnal - 10.11.2015

Kushtetuesja vendos masë të përkohshme për Asociacionin Publikuar 10.11.2015 në 18:19 nga B.R. | 41 i lexuar Gjykata Kushtetuese ka panuar kërkesën e Presidentes së Kosovës Atifete Jahjaga për ...

Kushtetuesja e Kosovës pezullon Marrëveshjen për Asociacionin

ikub - 10.11.2015

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka pezulluar marrëveshjen për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe, deri në marrjen e vendimit përfundimtar nga ana e këtij institucioni.

VV: Nuk presim vendim në mbrojte të shtetit nga një gjykatë e kapur

Lajmi.net - 10.11.2015

I menjëhershëm ka qenë edhe reagimi i Lëvizjes Vetëvendosje pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese për ta pezulluar Asociacionin. Ky subjekt politik thotë se ka njëmijë arsye që të mos i besojnë ...

Kosovë, opozita: Pezullimi nga Kushtetuesja, hapi i parë i gjunjëzimit të pushtetit

Top Channel - 10.11.2015

Për opozitën kosovare, vendimi për pezullimin e përkohshëm të marrëveshjes për Asociacionin nga Gjykata Kushtetuese shënon fillimin e gjunjëzimit të ...

Kushtetuesja e Kosovës anulon marrëveshjen për asociacionin e komunave serbe

LajmiFundit - 10.11.2015

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka vendosur ta pranojë kërkesën e Presidentes për interpretim të marrëveshjes së arritur në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë për themelimin e Asociacionit.

Masa e përkohshme për Asociacionin aplikohet deri me 12 janar 2016

Zhurnal - 10.11.2015

Masa e përkohshme për Asociacionin aplikohet deri me 12 janar 2016 Publikuar 10.11.2015 në 19:42 nga B.R. | 54 i lexuar Pezullimi i Marrëveshjes për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe nga ana e ...

Kosova pezullon marrëveshjen për Asociacionin, Beogradi zyrtar: Po tallet me ndërkombëtarët

SOT - 10.11.2015

Pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, ka reaguar Beogradi zyrtar. Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Dacic ka deklaruar se kjo është goditje e dialogut në Bruksel.

Reagon Beogradi për vendimin e Kushtetueses: Prishtina po tallet me ndërkombëtarët

Lajmi.net - 10.11.2015

Beogradi zyrtar ka reaguar pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, sipas të cilit pezullohet marrëveshja për Asociacionin e Komunave me shumicë Serbe.

Gjykata Kushtetuese e Kosovës pezullon marrëveshjen me Serbinë

DW - 10.11.2015

Gjykata Kushtetuese e Kosovës pezulloi marrëveshjen për krijiimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe deri në vendimin përfundimtar për vlerësimin e kushtetutshmërisë së saj.

Mushkolaj: Opozita t’i pezullojë veprimet e dhunshme dhe t’i jep mundësi dialogut

Lajmi.net - 10.11.2015

Vendimi i Gjykatës Kushtetuese që ta pezullojë deri më 12 janar të vitit 2016 marrëveshjen për Asociacionin e komunave me shumicë serbe, ka nisur edhe reagimet e para.

Kosovë, Gjykata Kushtetuese bllokon marrëveshjen për Asosacionin

Portalb - 10.11.2015

Lajme lidhur me temën Sot, ditëlindja e Zahir Pajazitit Kosova pranohet në Komitetet Olimpike Kombëtare Kosova po përballet me krizën më të madhe politike, pas luftës së vitit 1999 Parlamenti ...

Gjykata Kushtetuese e Kosovës pezullon marrëveshjen për Asociacionin

BalkanWeb - 10.11.2015

PRISHTINE- Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka vendosur ta pranojë kërkesën e Presidentes për interpretim të marrëveshjes së arritur në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë për themelimin e Asociacionit të ...

Gjykata Kushtetuese suspendon implementimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe

Botasot - 10.11.2015

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka vendosur ta pranojë kërkesën e Presidentes për interpretim të marrëveshjes së arritur në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë për themelimin e Asociacionit të Komunave me ...

Kushtetuesja pezullon marrëveshjen për Asociacionin

Telegrafi - 10.11.2015

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka vendosur ta pranojë kërkesën e presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga, për interpretim të marrëveshjes së arritur në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë për themelimin e ...

Kushtetuesja, me masë të përkohshme, suspendon Marrëveshjen për AKS-në

Koha.net - 10.11.2015

Në seancën e mbajtur më 10 nëntor 2015, Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës mbajti këshillime dhe njëherazi miratoi Masë të përkohshme në rastin KO130/15, në kërkesën e paraqitur nga ...

Kosovë: Gjykata Kushtetuese pezullon përkohësisht marrëveshjet me Serbinë

VOA - 10.11.2015

Gjykata Kushtetuese e Kosovës pezullon marrëveshjen për asociacionin e komunave me shumicë serbe deri në vendimin përfundimtar për vlerësimin e kushtetutshmërisë së saj Gjykata Kushtetuese e Kosovës ...

Gjykata Kushtetuese e Kosovës pezullon marrëveshjen për Asociacionin

Mapo - 10.11.2015

Gjykata Kushtetuese e Kosovës pezullon marrëveshjen për Asociacionin Postuar më: 10 Nëntor 2015 18:05 Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka vendosur ta pranojë kërkesën e Presidentes për interpretim të ...

​Kushtetuesja pezullon përkohësisht marrëveshjen për Asociacionin

Ora news - 10.11.2015

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka vendosur “masën e përkohshme” me të cilin pezullon zbatimin e çfarëdo veprimi të mëtejshëm ligjor të “parimeve të përgjithshme të Asociacionit të komunave me shumicë ...

Subjektet opozitare: Nuk ndalemi deri në tërheqjen e marrëveshjeve

Botasot - 10.11.2015

Fitorja e opozitës së bashkuar, në kauzën e saj për mbrojtjen e shtetit, është e pashmangshme. Drejtësia e kësaj kauze, në njërën anë, dhe vendosmëria jonë në anën tjetër, pashmangshëm do ta ...

Opozita: Nuk do të ndalemi deri në tërheqjen e marrëveshjeve

Koha.net - 10.11.2015

Partitë opozitare, Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma, pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, për pezullimin e përkohshëm të Marrëveshjes për AKS-në, anë dalë me një kumtesë të ...

Kosovë, opozita: Nuk do ndalemi deri në tërheqjen e marrëveshjeve

BalkanWeb - 10.11.2015

KOSOVE- Partitë opozitare, Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma, pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, për pezullimin e përkohshëm të Marrëveshjes për AKS-në, kanë dalë me një ...

Kosovë, Gjykata Kushtetuese pezullon përkohësisht marrëveshjen e Asociacionit

ABC News - 10.11.2015

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka pezulluar përkohësisht marrëveshjen për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe. Njoftimi është bërë vetë nga Gjykata pas pranimit të kërkesës së ...

Opozita thotë se i ka njëmijë arsye që të mos i besojë Kushtetueses

Telegrafi - 10.11.2015

Tri partitë opozitare kanë dalë me një deklaratë të përbashkët, pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese që ta pezullojë përkohësisht marrëveshjen për Asociacionin e Komunave Serbe.

Pezullimin e AKS-së Serbia e sheh si kërcënim për stabilitetin e rajonit

Koha.net - 10.11.2015

Pothuaj të gjitha mediet e Beogradit kanë njoftuar për pezullimin përkohshëm të Marrëveshjes për Asociacionin e Komunave serbe nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës duke e quajtur atë “skandaloz”.

Daçiqi e quan skandaloz pezullimin e AKS-së, e cilëson Serbinë si viktimë!

Telegrafi - 10.11.2015

Pothuaj të gjitha mediet e Beogradit kanë njoftuar për pezullimin përkohshëm të Marrëveshjes për Asociacionin e Komunave serbe (AKS) nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës, duke e quajtur atë “skandaloz”.

Reagon Daçiq: Kjo është goditje e dialogut në Bruksel

Botasot - 10.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq ka reaguar ndaj vendimit të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës që të suspendojë marrëveshjen për Asociacionin.

Zyrtare: Gjykata Kushtetuese pezullon marrëveshjen për Asociacionin

Tetova Sot - 10.11.2015

Në seancën e mbajtur më 10 nëntor 2015, Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës mbajti këshillime dhe njëherazi miratoi Masë të përkohshme në rastin KO130/15, në kërkesën e paraqitur nga ...

Gjykata Kushtetuese pezullon implementimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe

Java News - 10.11.2015

Autoriteti i Drejtësisë kosovare përgjigjet flakë më flakë. Gjykata Kushtetuese pezullon implementimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka vendosur ta ...

Reagon Daçiç: Kjo është goditje e dialogut në Bruksel

Java News - 10.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq ka reaguar ndaj vendimit të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës që të suspendojë marrëveshjen për Asociacionin.

Kosovë, kushtetuesja pezullon komunat serbe

Vision Plus - 10.11.2015

Gjykata Kushtetuese ka vendosur ngrirjen e përkohshme të marrëveshjes për bashkësinë e komunave serbe të nënshkruar mes Prishtinës dhe Beogradit, deri në interpretimin e saj ligjor.

Analistët nuk besojnë se vendimi i Gjykatës do të ndikojë në punën e Kuvendit

Tetova Sot - 10.11.2015

Analistët nuk besojnë se vendimi i Gjykatës do të ndikojë në punën e Kuvendit Edhe përkundër që Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës ka marrë vendim për pezullim të përkohshëm të Marrëveshjes ...

Analistët: Vendimi i kushtetueses pa efekt në bisedimet Kosovë – Serbi

InfoGlobi - 10.11.2015

Analistët kanë thënë se vendimi i kushtetueses, është i pa efekt në bisedimet Kosovë – Serbi. Ata konsiderojnë se Kushtetuesja i dha edhe një shans uljes së tensioneve politike në Kosovë, e cila ...

Kushtetuesja pezullon përkohësisht marrëveshjen për AKS-në

Kosova Live - 10.11.2015

Gjykata Kushtetuese e Kosovës e ka pranuar kërkesën e presidentes Atifete Jahjaga për interpretimin e marrëveshjes së arritur në Bruksel në mes Kosovës dhe Serbisë për themelimin e Asociacionit të ...

Opozita ripërsërit se s’do të ndalen deri në tërheqjen e marrëveshjeve

Kosova Live - 10.11.2015

Pas suspendimit të përkohshëm të implementimi të Marrëveshjes për Asociacionin e komunave me shumicë serbe të arritur në mes të Serbisë dhe Kosovës në Bruksel nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës, ka ...

Reagon Serbia: Pezullimi i Asociacionit, kërcënim për stabilitetin e rajonit

Kosova Live - 10.11.2015

Pezullimin e marrëveshjes për Asociacionin e komunave me shumicë serbe, të arritur në mes të Kosovës dhe Serbisë, nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës, Serbia e ka konsideruar si goditje në dialogun e ...

Kuvendi mes marrëveshjes dhe bllokadës

Evropaelire - 09.11.2015

Kuvendi i Kosovës nuk do të duhej të rifillonte me seancat plenare pa një marrëveshje paraprake ndërmjet partive në pushtet dhe atyre në opozitë, thonë analistët politikë në Prishtinë.

Kuvendi mes marrëveshjes dhe bllokadës

Telegrafi - 09.11.2015

Kuvendi i Kosovës nuk do të duhej të rifillonte me seancat plenare pa një marrëveshje paraprake ndërmjet partive në pushtet dhe atyre në opozitë, thonë analistët politikë në Prishtinë.

Kuvendi mes marrëveshjes dhe bllokadës

InfoGlobi - 09.11.2015

Shkruan: Zijadin Gashi/ReL K uvendi i Kosovës nuk do të duhej të rifillonte me seancat plenare pa një marrëveshje paraprake ndërmjet partive në pushtet dhe atyre në opozitë, thonë analistët politikë ...