TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Gery Kokalari: Rama nuk duhet të lejojë importin e armëve kimike, Obamës t’i vijë turp

SOT - 10.11.2013

Aktivisti shqiptaro-amerikan, Gery Kokalari deklaroi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian mendojnë të dërgojnë një sasi më të madhe se dyfishi i armëve kimike në impiantin e ...

Lulzim Basha: Nuk kam qëndrim për armët kimike, por pres që të shprehet Edi Rama

SOT - 10.11.2013

Opozita shqiptare nuk ka një qëndrim sa i takon çështjes së shkatërrimit të armëve kimike të Sirisë në Shqipëri. Kryetari i PD, Lulzim Basha, ka deklaruar dje se nuk ka një qëndrim për këtë çështje, ...

Përshkallëzohen protestat kundër armëve kimike, AKIP sqaron pasojat

SOT - 10.11.2013

Aleanca Kundër Importit të Plehrave përshkallëzon protestat kundër shkatërrimit të armëve kimike të Sirisë në Shqipëri. AKIP zhvilloi dje takime informuese me qytetarët shqiptarë, ambjentalistë dhe ...

Mbesa e Berishës proteston për armët kimike

Portalb - 10.11.2013

Fëmijët, bashkë me nipërit e mbesat e ish-Kryeministrit, Sali Berisha, tashmë janë gjithnjë dhe më të hapur për të na informuar më shumë me foto nga aktivitetet e tyre në jetën e përditshme dhe po ...

Dhëndri i Berishës në krye të protestave, Mesila Doda kundër lëndëve kimike, Tritan Shehu pro

SOT - 10.11.2013

Dhëndëri i ish-kryeministrit Sali Berisha, Jamarbër Malltezi ka drejtuar dje protestën e shoqërisë civile kundër shkatërrimit të armëve kimike të Sirisë në Shqipëri.

Shqipëria, e vogël për shkatërrimin e armëve kimike të Sirisë

SOT - 10.11.2013

Nga Nga Petrit QEJVANI Atmosferës së ndezur politiko-mediatike për shkak të disa aksioneve të forta të qeverisë, sidomos atë të kontrollit të territorit dhe prishjes së ndërtimeve pa leje, befas iu ...

Ish-specialisti i ushtrisë: Shqipëria s`mund të cmontojë armë kimike, është me rrezik

LajmiFundit - 10.11.2013

Shqipëria nuk ka pasur asnjëherë armë kimike, ka pasur vetëm lëndë helmuese luftarake”. Ish-punonjësi shkencor në Institutin e Studimeve Ushtarake, Pëllumb Zaimi, në një intervistë për “Gazetën ...

Shqipëria “në prag” katastrofe!

SOT - 10.11.2013

Nga Prof. Dr. Nasi BOZHEKU* Gjatë ditëve të fundit në opinionin publik dhe atë mediatik është duke u diskutuar me një intensitet marramendës “Problemi Sirian”.

Intelektualët bëjnë thirrje të mos pranohen armët kimike në Shqipëri

Lajmeshqip - 10.11.2013

Tiranë- Emrat më të njohur në fushën e letrave, historisë, muzikës e teatrit dalin kundër ardhjes së armëve kimike siriane në Shqipëri. Në një forum në “Gazeta Shqiptare”, Robert Ndrenika, Flutura ...

Gazi sarin mund të azgjësohet në impiante të lëvizshme

24 orë - 10.11.2013

Azgjësimi i armëve kimike të Sirisë mund të relizohet shpejt dhe sigurt me ndihmën e një impianti të ri të lëvizshëm të SHBA-së. Është shumë e rrezikshme të lëvizen apo trajtohen mbetjet kimike, ...

AK: Rama të heqë gardhin e heshtjes shpërfilljes së publikut për armët kimike

SOT - 10.11.2013

Kreu i Aleancës KuqeZi, Kreshnik Spahiu me anë të një deklarate për shtyp i ka bërë thirrje kryeministrit Ramës që të heq gardhin e heshtjes përsa i përket vendimit për importin e armëve kimike, nga ...

Intelektualët: Jo armëve kimike në Shqipëri (FOTO LAJM)

Albeu.com - 10.11.2013

mrat më të njohur në fushën e letrave, historisë, muzikës e teatrit dalin kundër ardhjes së armëve kimike siriane në Shqipëri. Në një forum në "Gazeta Shqiptare ", Robert Ndrenika, Flutura Açka, Luan ...

AK: Rama të heq gardhin e heshtjes, izolimit dhe shpërfilljes publikut

LajmiFundit - 10.11.2013

Aleanca Kuq e Zi ka ndjekur prej disa javësh protestat anti qeveritare e popullit shqiptar kundër importit me qëllim demolimi dhe asimilimi të armëve kimike nga Siria me destinacion Shqipërine.

Armët kimike, protestë paqësorë në uzinën e Mjekësit në Elbasan

SOT - 10.11.2013

Disa qytetarë të Elbasanit kanë zhvilluar mesditën e sotme në Uzinën e Mjekësit një protestë paqësorë, kundër mundësisë që në këtë vend të shkatërrohen armët kimike të ardhura nga Siria.

Armët kimike, AK: Të mblidhet Këshilli i Sigurimit Kombëtar

Albeu.com - 10.11.2013

Teksa debati për asgjësimin e mundshëm të armëve kimike të Sirisë në Shqipëri është ndezur, Aleanca Kuq e Zi i kërkon Presidentit të mbledhë Këshillin e Sigurimit Kombëtar, me qëllim transparencën e ...

Dritëro Agolli: Kërkesa ndaj Shqipërisë për armët kimike, si gomari që e ftuan në dasmë

Kombetare - 10.11.2013

Shkrimtari i njohur, Dritëro Agolli, shprehet kundër shkatërrimit të armëve kimike siriane në Shqipëri. I pyetur nga “Panorama”, Dritëroi kërkon nga opinioni publik dhe shoqëria që të reagojnë fort ...

Intervista/ Agolli: Kërkesa ndaj Shqipërisë për armët kimike, si gomari që e ftuan në dasmë

Almakos - 10.11.2013

Shkrimtari i njohur, Dritëro Agolli, shprehet kundër shkatërrimit të armëve kimike siriane në Shqipëri. I pyetur nga “Panorama”, Dritëroi kërkon nga opinioni publik dhe shoqëria që të reagojnë fort ...

AK: Nishani të thërrase Këshillin e Sigurisë Kombëtare dhe gjithë palët pro dhe kundër armëve kimike

Kombetare - 10.11.2013

Kreu i Aleancës Kuqezi, Kreshnik Spahiu, ka reaguar ndaj lajmeve për shkatërrimin e mundshëm të armëve kimike siriane në Shqipëri. Ai ka kërkuar transparencë nga ana e kryeministrit Edi Rama.

Banorët e Elbasanit protesta kundër armëve kimike të Sirisë

LajmiFundit - 10.11.2013

Elbasan – “Mos helmoni femijet tane”, me këtë moto, banorët e Elbasanit kanë protestuar sot për ti thënë ndal shkaterrimit te lendeve kimike ne Mjekes.

Basha në FB: Ndal heshtjes për armët kimike

LajmiFundit - 10.11.2013

Pak ore para protestes se paralajmeruar para godines se qeverise, kreu i opozites Lulzim Basha u eshte drejtuar edhe njehere mbeshtetesve permes nje komenti ne rrjetin social Facebook.

Basha në Facebook qytetarëve: Protesta jetike, për të drejtën e votës së lirë

SOT - 10.11.2013

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha me anë të një postimi në rrjetin e tij social Facebook, ka ripërsëritur apelin ndaj qytetarëve që pavarësisht bindjeve politike ti bashkohen protestës që ...

E dërguara e OKPAK në Siri: Vendimi për armët kimike merret më 15 nëntor

LajmiFundit - 10.11.2013

Sausan Ghosheh, e dërguara në Siri e misionit të Kombeve të Bashkuara dhe Organizatës Kundër Përdorimit të Armëve Kimike, në një intervistë telefonike për “Top Channel” nga Damasku, ka pohuar se ...

Protesta të gjëra në Tiranë kundër armëve kimike të Sirisë

PortLajm - 10.11.2013

Në Tiranë u organizua sot një tjetër manifestim kundër mundësisë që Shqipëria të bëhet vendi i shkatërrimit të armëve kimike të Sirisë. Filimisht ambientalistë dhe përfaqësues të shoqërisë civile ...

Specialisti: "Jo" armëve kimike, kemi pasur vetëm lëndë helmuese luftarake

BalkanWeb - 10.11.2013

TIRANE - Shqipëria nuk ka pasur asnjëherë armë kimike, ka pasur vetëm lëndë helmuese luftarake”. Ish-punonjësi shkencor në Institutin e Studimeve Ushtarake, Pëllumb Zaimi, në një intervistë për ...

Intelektualët, kundër SHBA: "Jo" armëve kimike, qeveria të mos pranojë

BalkanWeb - 10.11.2013

TIRANE - Emrat më të njohur në fushën e letrave, historisë, muzikës e teatrit dalin kundër ardhjes së armëve kimike siriane në Shqipëri. Në një forum në “Gazeta Shqiptare”, Robert Ndrenika, Flutura ...

Dritëroi: Kërkesa ndaj Shqipërisë për armët kimike, si gomari që e ftuan në dasmë

BalkanWeb - 10.11.2013

TIRANE - Shkrimtari i njohur, Dritëro Agolli, shprehet kundër shkatërrimit të armëve kimike siriane në Shqipëri. I pyetur nga “Panorama”, Dritëroi kërkon nga opinioni publik dhe shoqëria që të ...

"Armët kimike", AK: Presidenti të thërres Këshillin e Sigurisë Kombetare. Rama frikë nga populli dhe ndërkombëtarët

Botasot - 10.11.2013

Kreshnik Spahiu deklaroi: ”Aleanca Kuq e Zi ka ndjekur prej disa javësh protestat anti qeveritare të popullit shqiptar kundër importit me qëllim demolimi dhe asimilimi të armëve kimike nga Siria me ...

Shkatërrimi i armëve kimike në Shqipëri

ABC News - 10.11.2013

Nder zerat e paket qe mbeshtet kerkesen per asgjesimin e armeve siriane ne Shqiperi eshte eksperti per çeshtjet e sigurise, Ilir Kulla. Gjatë një bisede në studion e “ABC News”, Kulla velrësoi se ...

Armët kimike, Ballauri vlerëson qëndrimin e qytetarëve

ABC News - 10.11.2013

Kryetarja e Grupit Shqiptar për të Drejtat e Njeriut, Elsa Ballauri gjatë një interviste në studion e “ABC News” shprehu qëndrimin e saj kundër shkatërrimit të armëve kimike sirianë në vendin tonë.

Armët kimike, qytetarët e Elbasanit protestë pranë Uzinës së Mjekësit

BalkanWeb - 10.11.2013

ELBASAN - Në Elbasan u zhvillua mesditën e sotme një manifestim kundër mundësisë që uzina e Mjekësit të bëhet vendi i shkatërrimit të armëve kimike të Sirisë.

Armët kimike, Aleanca Kuq e Zi: Të mblidhet Këshilli i Sigurimit Kombëtar

BalkanWeb - 10.11.2013

TIRANE - Teksa debati për asgjësimin e mundshëm të armëve kimike të Sirisë në Shqipëri është ndezur, Aleanca Kuq e Zi i kërkon Presidentit të mbledhë Këshillin e Sigurimit Kombëtar, me qëllim ...

Armët kimike, AK: Presidenti të thërrasë Këshillin e Sigurisë Kombëtare

Ora news - 10.11.2013

Aleanca Kuq e Zi ka kërkuar nga Presidenti i Republikës të therrase Këshillin e Sigurisë Kombëtare dhe gjithë palët pro dhe kundër shkatërrimit të armëve kimike në vendin tonë.

Shkatërrimi i armëve kimike të Sirisë

ABC News - 10.11.2013

15 nëntori eshte afati i fundit per publikimin e listes se emrave me shtetet qe do te jene pjese e procesit te shkaterrimit te armeve kimike te sirise.

Eksperti, Pëllumb Zaimi: Nuk kemi kapacitete për armët kimike të Sirisë

ABC News - 10.11.2013

Dyshimet nese Shqiperia i ka kapacitetet per te shkaterruar armet kimike te Shqiperise, marrin pergjigje negative nga eksperti Pellumb Zaimi. Sipas tij, vendi yne nuk eshte i duhuri per kete ...

Armët kimike, protestojnë banorët e fshatrave të Elbasanit

ABC News - 10.11.2013

Mos helmoni femijet tane. Ndal shkaterrimit te lendeve kimike ne Mjekes. Me keto parrura banoret te fshatrave Mjekes, Bathes dhe Kryezjarr dolen ne rruge kunder armeve kimike.

Armët kimike, protestojnë banorët e fshatrave të Elbasanit

Botasot - 10.11.2013

Mos helmoni femijet tane. Ndal shkaterrimit te lendeve kimike ne Mjekes. Me keto parrura banoret te fshatrave Mjekes, Bathes dhe Kryezjarr dolen ne rruge kunder armeve kimike.

Besa Kokëdhima i bashkohet fushatës: JO armëve siriane në tokën tonë!

Panorama - 10.11.2013

Këngëtarja e mirënjohur, Besa Kokëdhima është nga të para artiste që i është bashkuar thirrje kundër shkatërrimit të armëve kimike të Sirisë në vendin tonë.

Basha: Protesta jetike, heshtja e qeverisë për armët kimike arrogancë

BalkanWeb - 10.11.2013

TIRANE -“Protesta është jetike, duhet të ngrihemi për të ndalur arbitraritetin, ndal heshtjes për armët kimike, ndal mosllogaridhënies, ndal papërgjeshmërisë dhe ndal arogancës” – këto janë arsyet, ...

Basha: Heshtja e qeverisë për armët kimike arrogancë dhe arbitraritet

Ora news - 10.11.2013

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha me në të një publikimi në faqen e tij zyrtare në rrjetin social”Facebook”, u ka bërë thirrje të gjithë shqiptarëve që të ngrihen të gjithë bashkë e ti thonë ...

Basha në FB: Ndal heshtjes për armët kimike

Botasot - 10.11.2013

Pak ore para protestes se paralajmeruar para godines se qeverise, kreu i opozites Lulzim Basha u eshte drejtuar edhe njehere mbeshtetesve permes nje komenti ne rrjetin social Facebook.

"Alarm i rrejshëm" për armët siriane

Botasot - 10.11.2013

Në disa media maqedonase është raportuar se në rast të shkatërrimit të armëve kimike siriane në Shqipëri pa asistencën e ekspertëve të NATO-s, padyshim se mund të ketë pasoja të pallogaritshme për ...

Besa Kokëdhima i bashkohet fushatës: "Jo armëve siriane në tokën tonë!"

BalkanWeb - 10.11.2013

TIRANE - Këngëtarja Besa Kokëdhima i është bashkuar thirrjes kundër shkatërrimit të armëve kimike të Sirisë në vendin tonë. Në faqen e saj në rrjetin social “Facebook, por edhe në Instagram, Besa ka ...

Shkaterrimi i armeve kimike siriane ne Shqiperi

Shqiperia - 10.11.2013

Gary Q. Kokalari kishte nisur dje nje email ne disa adresa mediash e nder te tjera kishte perfshire disa personalitete te politikes shqiptare ku perfshihej vetem Kryeministri nga pala shqiptare, dhe ...

Agolli: Kërkesa ndaj Shqipërisë për armët kimike, si gomari që e ftuan në dasmë

Durres Lajm - 10.11.2013

Tiranë, 10 nëntor 2013- Shkrimtari i njohur, Dritëro Agolli, shprehet kundër shkatërrimit të armëve kimike siriane në Shqipëri. I pyetur nga “Panorama”, Dritëroi kërkon nga opinioni publik dhe ...

Agolli: Duhet reagim i fortë për armët kimike, mjafton të kujtojmë rastin e Gërdecit

Gazeta Dita - 10.11.2013

Shkrimtari i njohur, Dritëro Agolli, shprehet kundër shkatërrimit të armëve kimike siriane në Shqipëri. Në një intervistë për “Panoramën”, Agolli thotë se opinioni publik dhe shoqëria që të reagojnë ...

Agolli: Duhet reagim i fortë për armët kimike, mjafton të kujtojmë rastin e Gërdecit

AMA-News - 10.11.2013

Shkrimtari i njohur, Dritëro Agolli, shprehet kundër shkatërrimit të armëve kimike siriane në Shqipëri. Në një intervistë për “Panoramën”, Agolli thotë se opinioni publik dhe shoqëria që të reagojnë ...

Intelektualët: “JO” armëve kimike në Shqipëri

Ilirida - 10.11.2013

Emrat më të njohur në fushën e letrave, historisë, muzikës e teatrit dalin kundër ardhjes së armëve kimike siriane në Shqipëri. Në një forum në “Gazeta Shqiptare”, Robert Ndrenika, Flutura Açka, Luan ...

Armët kimike, AK: Të mblidhet Këshilli i Sigurimit Kombëtar. Rama ka frikë

Gazeta Idea - 10.11.2013

Tiranë- Aleanca Kuq e Zi përmes një deklarate për mediat ka reaguar lidhur me mundësinë e ardhjes së armëve kimike për shkatërrim në Shqipëri. Duke kërkaur nga Presidenti që të thërrasë Këshillin e ...

Armet kimike Driteroi Kerkesa ndaj Shqiperise si gomari qe e ftuan ne dasme

Shqiperia - 10.11.2013

Shkrimtari i njohur, Dritëro Agolli, shprehet kundër shkatërrimit të armëve kimike siriane në Shqipëri. Dritëroi kërkon nga opinioni publik dhe shoqëria që të reagojnë fort ndaj një kërkese të tillë ...

Pyetet dhe Agolli për armët kimike. Flet për ato atomike.

Respublica - 10.11.2013

P { margin-bottom: 0.08in; } Interesi për të ditur “ç'thuhet” për armët kimike e ka çuar gazetën Panorama deri te Dritëro Agolli, për t'i marrë një prononcim.

Banorët e Mjekësit kundër armëve kimike

Vision Plus - 10.11.2013

Pasi kane dëgjuar që Uzina e Mjekësit mund të jetë një nga vendet ku do të demontohen armët kimike të Sirisë, banorët e fshatit Mjekës kundërshtojnë ashpër.

“Prishtina kundër kontaminimit të tokës shqiptare”

InfoGlobi - 10.11.2013

Në Prishtinë do të mbahet një protestë kundër importit të armëve kimike të Sirisë në Shqipëri. Protesta pritet të mbahet të martën prej orës 13:00 deri në orës 14:00.

Armët kimike, zgjidhja është Referendumi

Gazeta Dita - 10.11.2013

E dashur Dita. Ato armët kimike t’i shkatërrojnë ata që i kanë prodhuar. Nuk ka pse bëhen protesta, aq më pak protesta ku shikojmë familjarë të Sali neverisë, apo deputetë të PD-së.

Në pikëpyetje fati i mbetjeve

Vision Plus - 10.11.2013

Pas asgjësimit të një toni lendesh kimike, pothuajse po kaq është sasia e mbetjeve që prodhohen dhe që konsiderohen të parrezikshme. Por edhe pas më shumë se gjysmë dekade të procesit të asgjësimit ...

Dritëro Agolli: Kërkesa ndaj Shqipërisë për armët kimike, si gomari që e ftuan në dasmë

Gazeta Tema - 10.11.2013

Shkrimtari i njohur, Dritëro Agolli, shprehet kundër shkatërrimit të armëve kimike siriane në Shqipëri. I pyetur nga “Panorama”, Dritëroi kërkon nga opinioni publik dhe shoqëria që të reagojnë fort ...

Nobel për “Vetëvrasje”

Durres Lajm - 10.11.2013

Nga Edi Sara Një situatë dramatike ka ngjethur vëndin tonë dhe situatën ndërkombëtare, pas marrëveshjes së fundit që u arrit mes SH.B.A. dhe Rusisë për shkatërrimin e armëve kimike të Sirisë në ...

Në protestë edhe banorët e Mjekësit: Armët siriane, jo në uzinën tonë

Gazeta Idea - 10.11.2013

Elbasan- “Larg amët kimike nga Mjekësi” ishte thirrja e dhjetëra banorëve të fshatit Mjekës të komunës Shirgjan të Elbasanit të cilët u ngritën sot në mesditën duke protestuar.

AK: Nishani të thërrasë Këshillin e Sigurisë Kombëtare dhe gjithë palët pro dhe kundër armëve kimike

Gazeta Tema - 10.11.2013

Kreu i Aleancës Kuqezi, Kreshnik Spahiu, ka reaguar ndaj lajmeve për shkatërrimin e mundshëm të armëve kimike siriane në Shqipëri. Ai ka kërkuar transparencë nga ana e kryeministrit Edi Rama.

Protestë në uzinën e Mjekësit në Elbasan, për armët kimike

Durres Lajm - 10.11.2013

10 nëntor 2013- Disa qytetarë të Elbasanit kanë zhvilluar mesditën e sotme në Uzinën e Mjekësit një protestë paqësorë, kundër mundësisë që në këtë vend të shkatërrohen armët kimike të ardhura nga ...

Kushtetuta dhe Konventa e Armeve Kimike

Shqiperia - 10.11.2013

Debati publik lidhur me mundësinë e prurjes dhe shkatërrimit në Shqipëri të arsenalit kimik sirian ngre pyetje lidhur me Konventën e Armëve Kimike dhe raportit të saj me Kushtetutën e Shqipërisë.

Ja si realizohet procesi teknologjik i shkatërrimit të armëve kimike

Gazeta Idea - 10.11.2013

Tiranë – Ndërsa shoqëria shqiptare është përfshirë nga makthi i sjelljes së armëve kimike për tu shkatërrua(demontuar) në Shqipëri, dhe aktorë të shoqërisë civile janë vënë në krye të një reagimi ...

Shirgjan, Elbasan. Edhe atje janë të shqetësuar për armët kimike

Respublica - 10.11.2013

Deri edhe banorët e komunës Shirgjan, në qytetin e Elbasanit, kanë protestuar sot kundër shkatërrimit të armëve kimike në uzinën e Mjekësit. Në fakt, bëhet fjalë për një reagim ndaj deklaratës së ...

Basha: Heshtja e qeverisë për armët kimike arrogancë dhe arbitraritet

Info Shqip - 10.11.2013

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha me në të një publikimi në faqen e tij zyrtare në rrjetin social”Facebook”, u ka bërë thirrje të gjithë shqiptarëve që të ngrihen të gjithë bashkë e ti thonë ...

Basha: Heshtja e qeverisë për armët kimike arrogancë dhe arbitraritet

Gazeta Shqip - 10.11.2013

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha me në të një publikimi në faqen e tij zyrtare në rrjetin social”Facebook”, u ka bërë thirrje të gjithë shqiptarëve që të ngrihen të gjithë bashkë e ti thonë ...

Danimarka do të kryejë transportin e armëve kimike

Gazeta Start - 09.11.2013

Danimarka ka konfirmuar kërkesën e SHBA-së për transportimin e armëve kimike nga Siria drejtë destinacioneve ku ato do të shkatërrohen. Pas kërkesës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës për të dhënë ...

AKIP nis takimet informuese kundër armëve kimike

Gazeta Start - 09.11.2013

Tiranë – Aleanca Kundër Importit të Plehrave është “hedhur në aksion” kundër shkatërrimit të armëve kimike siriane në Shqipëri. Kjo Aleancë, e cila më shumë se një vit më parë arriti të mblidhte më ...

“JO” armëve kimike të Sirisë në Shqipëri

Lajm - 09.11.2013

Tashmë janë më shumë se 10 mijë shqiptarë që kanë firmosur online një peticion, i nisur nga Aleanca Kundër Importit te Plehrave, për mos pranimin e shkatërrimit të armëve kimike të Sirisë në Shqipëri.

Danimarka do të dërgojë një anije për tërheqjen e armëve kimike nga Siria

24 orë - 09.11.2013

Nicolai Wammen Danimarka do të dërgojë një luftanije transporti dhe forcat speciale për tërheqjen e armëve kimike nga Siria, njoftoi Ministri i Mbrojtjes i vendit, Nicolai Wammen.

Armët kimike siriane, ish-shefi i Kimisë: Baza e asgjësimit, 30 km larg

Portalb - 09.11.2013

Zërat kundër sjelljes së armëve kimike të Sirisë në vendin tonë sa vijnë e shtohen. Enver Osmani, ish-shef i Kimisë së Divizionit të Tiranës dhe ish-shefi i Kimisë së Bazës së Ushtrisë, edhe pse ...

Dhjetë arsye pse Shqipëria duhet t’i refuzojë armët kimike

Albeu.com - 09.11.2013

Aleanca Kundër Importit të Plehrave jep 10 arsye pse nuk duhet lejuar importi dhe shkatërrimi i armëve kimike siriane në Shqipëri. Sipas AKIP për vetë territorin dhe specifikat gjeografike të ...

Arvizu në Shtëpinë e Oficerëve, presion Bashës për të mbyllur gojën për armët kimike

SOT - 09.11.2013

Shtetet e Bashkuara të Amerikës shtojnë presionin mbi faktorët e politikës shqiptare, për të pranuar shkatërrimin e armëve kimike të Sirisë në Shqipëri.

Pse shkatërrimi i armëve kimike të Sirisë është i vështirë

Shqipmedia - 09.11.2013

Armët kimike mund t’i djegësh, t’i groposësh, t’i hedhësh në det apo t’i përcëllosh. Por çdo metodë është e vështirë dhe e rrezikshme. Dhe pyetja pa zgjidhje është se çfarë mund të bëhet me mbetjet e ...

Armët kimike siriane, ish-shefi i Kimisë: Baza e asgjësimit, 30 km larg

Ina - 09.11.2013

Zërat kundër sjelljes së armëve kimike të Sirisë në vendin tonë sa vijnë e shtohen. Enver Osmani, ish-shef i Kimisë së Divizionit të Tiranës dhe ish-shefi i Kimisë së Bazës së Ushtrisë, edhe pse ...

AKIP: Shqipëria nuk duhet të pranojë armët kimike të Sirisë

LajmiFundit - 09.11.2013

Aleanca Kundër Importit të Plehrave mban në Tiranë takimin informues me qytetarë, studentë, analistë, gazetarë etj, në lidhje me arësyet pse në vendin tonë nuk duhet të vijnë për shkatërrim armët ...

Pse duhet që Shqipëria të kontribuojë në shkatërrimin e armëve kimike Siriane

24 orë - 09.11.2013

Këto ditë nuk guxon dot të hapësh Facebook-un apo Twitter-in se bombardohesh me deklarata, peticione e ftesa për t’u përfshirë në kundërshtimin e shkatërrimit të lëndëve helmuese luftarake (LHL) ...

AKIP: Jo armëve kimike në Shqipëri

Albeu.com - 09.11.2013

Aleanca Kundër Importit të Plehrave gjatë një takimi informues me qytetarë, studentë, analistë, gazetarë etj, renditi sot disa nga arsyet pse armët kimike siriane nuk duhet të sillen në Shqipëri.

Ambientalistët protestë kundër armëve kimike siriane

Almakos - 09.11.2013

Ambientalistët kanë organizuar një protestë kundër importimit të armëve kimike siriane në vendin tonë. Shoqëria civile ka dalë sërish në protestë te piramida në kryeqytet.

Armët kimike siriane, AKIP: Shqipëria nuk duhet të pranojë

SOT - 09.11.2013

Sot, Aleanca Kundër Importit të Plehrave ka mbajtur një takim informues me qytetarë, studentë, analistë dhe gazetarë, ku ka dhënë disa arsye pse në vendin tonë nuk duhet të vijnë për shkatërrim armët ...

AKIP: Shqipëria nuk duhet të pranojë armët kimike të Sirisë

24 orë - 09.11.2013

Aleanca Kundër Importit të Plehrave ka zhvilluar të shtunën një takim informues me qytetarë, studentë, analistë, gazetarë, ku ka shpjeguar disa arsye pse në vendin tonë nuk duhet të vijnë për ...

PO shkatërrimit të armëve kimike!

Shqipmedia - 09.11.2013

Ilir Kulla Prej disa ditësh është ngritur një tymnajë e madhe politike në Tiranë për çështjen e armëve kimike siriane, të cilat në bazë të një rezolute shumë të rëndësishme të Këshillit të Sigurimit ...

Danimarka gati për transportin e armëve kimike siriane

Almakos - 09.11.2013

Danimarka gati për transportin e armëve kimike siriane“Danimarka shprehet e gatshme të ndihmojë në transportin e armëve kimike nga Siria përmes rrugës detare”, u shpreh qeveria e këtij vendi një ditë ...

Mbesa e Berishës proteston për armët kimike

LajmiFundit - 09.11.2013

Vajza e madhe e Argita Berishes na shfaqet në këtë foto duke mbajtur pankartë bashkë me ambientalistët, gjatë protestës së tyre për të kundërshtuar asgjësimin e armëve kimike në Shqipëri, ku të ...

Basha: Opozita e painformuar zyrtarisht për armët siriane

DW - 09.11.2013

Integrimi i Shqipërisë në BE, situata aktuale politike, zgjedhjet në Korçë dhe asgjësimi i armëve nga Siria janë disa nga temat që trajton, Kryetari i Partisë Demokratike, Lulëzim Basha në bisedë me ...

Basha nuk është kundër armëve kimike, por kërkon që qeveria të jetë transparente

Kombetare - 09.11.2013

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, në një intervistë për Deutsche Welle, ka komentuar edhe çështjen e shkatërrimit të armëve kimike siriane në Shqipëri.

Protestë në Tiranë: Jo armëve kimike nga Siria (Video)

Ina - 09.11.2013

Aleanca Kundër Importit të Plehrave nis takimin informues me qytetarë, studentë, analistë, gazetarë etj, pse në vendin tonë nuk duhet të vijnë për shkatërrim armët kikime nga Siria.

Protesta masive në Tiranë kundër armëve kimike të Sirisë

LajmiFundit - 09.11.2013

Në Tiranë u organizua sot një tjetër manifestim kundër mundësisë që Shqipëria të bëhet vendi i shkatërrimit të armëve kimike të Sirisë. Filimisht ambientalistë dhe përfaqësues të shoqërisë civile ...

Danimarka mundëson transportin e armëve kimike

PortLajm - 09.11.2013

Danimarka duket se do të ndihmojë me transportimin e armëve kimike të Sirisë. Pas kërkesës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës për të dhënë kontributin në shkatërrimin e armëve kimike siriane, sot ...

Armët kimike siriane, ish-shefi i Kimisë: Baza e asgjësimit, 30 km larg

BalkanWeb - 09.11.2013

TIRANE -Zërat kundër sjelljes së armëve kimike të Sirisë në vendin tonë sa vijnë e shtohen. Enver Osmani, ish-shef i Kimisë së Divizionit të Tiranës dhe ish-shefi i Kimisë së Bazës së Ushtrisë, edhe ...

“Bomba” e Asad në dorë të Ramës

Mapo - 09.11.2013

Vladimir Karaj Qeveria shqiptare është bërë me ose pa dashje pjesë e një procesi “kimik”, reaksionet e të cilit janë vështirësisht të parashikueshme. Ministri i Jashtëm, më në fund, njoftoi ...

Armët kimike/ Shoqëria civile marshim para Ambasadës Amerikane

Mapo - 09.11.2013

Nga e dita e sotme, aktivistët e shoqërisë civile nisin një seri protestash kundër ardhjes së armëve kimike siriane në Shqipëri.Fillimisht do mbahet një takim në sallën “Black Box” në Akademinë e ...

Shoqëria civile sërisht protestë kundër sjelljes së armëve kimike

BalkanWeb - 09.11.2013

TIRANË- Shoqëria civile ka dalë sërisht sot në protestë kundër vendimit për sjelljen e armëve kimike Siriane dhe shkatërrimit të tyre në Shqipëri. Protesta zhvillohet tek piramida.

Protestë qytetare kundër shkatërrimit të armëve siriane në Shqipëri

Botasot - 09.11.2013

Shoqëria civile zhvendosi protestën e saj në Bulevardin kryesor pranë Piramidës. Aty u mblodhën qytetarë të shumtë, përfaqësues të Aleancës Kundër Importit të Plehrave, gazetarë dhe deputetë për t’i ...

Armët e Sirisë në Shqipëri? Guri: Përgatitjet kanë nisur prej kohësh

Ora news - 09.11.2013

Aleanca Kundër Importit të Plehrave nis takimin informues me qytetarë, studentë, analistë, gazetarë etj, pse në vendin tonë nuk duhet të vijnë për shkatërrim armët kikime nga Siria.

Helmet e Asadit në Shqipëri? Sikur të mjaftonte një Po ose Jo

Mapo - 09.11.2013

Alfred Lela Nëse duhet një përgjigje symbylltazi për pyetjen: a duhet lejuar shkatërrimi i armëve kimike të regjimit të Asadit në Shqipëri? përgjigja do të ishte e prerë: JO.

AKIP kundër armëve kimike të Sirisë, fton qytetarët në protesta

ABC News - 09.11.2013

Ambientalistët të grupuar në Aleancën Kundër Importit të plehrave dolën në rrugë për të protestuar kundër asgjësimit në Shqipëri të armëve kimike të Sirisë.

Asgjësimi i armëve kimike në Shqipëri, në vëmendjen e mediave ndërkombëtare

BalkanWeb - 09.11.2013

FRANCE- Mediat ndërkombëtare vijojnë t’i kushtojnë vëmendje cështjes së asgjësimit të armnëve kimike, ku si një vend i mundësh për t’u realizuar është përmednur Shqipëria.

Tiranë, protesta Jo armëve nga Siria

VOA - 09.11.2013

Tjetër manifestim kundër mundësisë që Shqipëria të bëhet vendi i shkatërrimit të armëve kimike të Sirisë Në Tiranë u organizua sot një tjetër manifestim kundër mundësisë që Shqipëria të bëhet vendi i ...

Aktualitet AKIP kundër armëve kimike të Sirisë, fton qytetarët në protesta

Botasot - 09.11.2013

Ambientalistët të grupuar në Aleancën Kundër Importit të plehrave dolën në rrugë për të protestuar kundër asgjësimit në Shqipëri të armëve kimike të Sirisë.

Tiranë, protesta Jo armëve nga Siria

Botasot - 09.11.2013

Në Tiranë u organizua sot një tjetër manifestim kundër mundësisë që Shqipëria të bëhet vendi i shkatërrimit të armëve kimike të Sirisë. Filimisht ambientalistë dhe përfaqësues të shoqërisë civile ...

Basha për armët kimike: Opozita është tërësisht e painformuar

ABC News - 09.11.2013

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha shprehet për herë të parë në lidhje me çështjen më të diskutueshme dhe më të debatueshme të këtyre ditëve, me atë të mundësisë të shkatërrimit të armëve ...

Mbesa e Berishës proteston për armët kimike

BalkanWeb - 09.11.2013

TIRANE -Fëmijët, bashkë me nipërit e mbesat e ish-Kryeministrit, Sali Berisha, tashmë janë gjithnjë dhe më të hapur për të na informuar më shumë me foto nga aktivitetet e tyre në jetën e përditshme ...

Burri i Argitës-Ramës: Me armët do të përfitosh në kurriz të shqiptarëve

Gazeta Dita - 09.11.2013

Dhëndri i ish- kryeministrit Sali Berisha, Jamarbër Malltezi, ka nisur që të jetë gjithmonë e më aktiv si opozitar. Ai ka botuar një shkrim të dytë në gazetën Panorama, ku sulmon qeverinë e re, duke ...

Dhëndri dhe mbesa e Berishës sulmojnë Ramën: Do të përfitosh nga armët kimike në kurriz të shqiptarëve

Gazeta Tema - 09.11.2013

(E PERDITESUAR)- Dhëndri i ish- kryeministrit Sali Berisha, Jamarbër Malltezi, ka nisur që të jetë gjithmonë e më aktiv si opozitar. Ai ka botuar një shkrim të dytë në gazetën Panorama, ku sulmon ...

ACT NOW! Nisin protestat maratonë (madje dhe para ambasadës së SHBA)/ Shqipëria do marrë 200 mln euro për armët kimike?

Gazeta Tema - 09.11.2013

Nga e shtuna, aktivistët e shoqërisë civile nisin një seri protestash kundër ardhjes së armëve kimike siriane në Shqipëri. Fillimisht do mbahet një takim në sallën “Black Box” në Akademinë e Arteve, ...

Eksperti i armëve kimike: Mund t’i shkatërrojmë armët e Sirisë pa pasoja

Gazeta Idea - 09.11.2013

—-Nga Dorina Bilbili—- Tiranë- Specialisti ushtarak, Fadil Vucaj që punoi drejtëpërdrejtë për koordinimin dhe drejtimin e procesit gjatë viteve kur Shqipëria asgjësoi me sukses arsenalin e saj kimik ...

Shqipëria përfiton 200 milionë euro nga armët kimike?

InfoGlobi - 09.11.2013

Shqipëria në rast se do të pranonte që të shkatërrohen armët kimike sirianë në territorin e saj, mund të përfitoj 150 milionë- 200 milionë euro. Përflitej se shteti që do të marri përsipër ...

Nga Adri Nurellari- Pse duhet që Shqipëria të kontribuojë në shkatërrimin e armëve kimike siriane

Gazeta Idea - 09.11.2013

Këto ditë nuk guxon dot të hapësh Facebook -un apo Twitter -in se bombardohesh me deklarata, peticione e ftesa për t’u përfshirë në kundërshtimin e shkatërrimit të lëndëve helmuese luftarake (LHL) ...

AKIP-i sensibilizon qytetarët: Ja përse duhet të refuzojmë armët siriane

Gazeta Idea - 09.11.2013

Tiranë- Kundër importit të armëve kimike siriane për t’u shkatërruar më pas në vendin tonë, Aleanca Kundër Importit të Plehrave, AKIP, ka zhvilluar sot një takim informues me studentë, qytetarë dhe ...

Protestë para kryeministrisë për armët kimike

Vision Plus - 09.11.2013

Ka nisur nga sot një proteste e paralajmëruar te jete maratone, përpara kryeministrisë për te kundërshtuar asgjësimin e armeve kimike ne Shqipëri. Me akuza se vendi po shkon ne krim e vdekje, ...

PO shkatërrimit të armëve kimike!

AMA-News - 09.11.2013

ILIR KULLA Prej disa ditësh është ngritur një tymnajë e madhe politike në Tiranë për çështjen e armëve kimike siriane, të cilat në bazë të një rezolute shumë të rëndësishme të Këshillit të Sigurimit ...

Shoqëria civile, deputetë e qytetarë protestë kundër armëve kimike

Shqiptarja - 09.11.2013

TIRANË - Aleanca Kundër Importit të Plehrave, ambientalist, analistë, mes tyre edhe deputetja e Partisë Demokratike, Mesila Doda e qytetar të thjeshtë, kanë protestuar duke ngritur zërin kundër ...

FORUM: Armët kimike, Rama mes Popullit dhe Perëndimit

Gazeta Dita - 09.11.2013

Viktor Malaj: Qeveria e re duhet t’iu jetë mirënjohëse gjithë vendeve që e kanë ndihmuar deri tani Shqipërinë dhe shqiptarët në rrugën e zhvillimit, duhet të dëgjojë me vëmendje keshillat e tyre por, ...

TemA TV/ Sërish protesta kundër armëve të Sirisë/ Mesila Doda: Do ketë rezistencë popullore (VIDEO)

Gazeta Tema - 09.11.2013

Kanë vijuar edhe ditën e sotme përpara kryeministrisë protestat kundër importit të armëve kimike të Sirisë në Shqipëri. Në këtë protestë kanë qenë të pranishëm dhjetëra anëtarë të shoqërisë civile, ...

Mbetjet kimike të vitit 2007

Vision Plus - 09.11.2013

Shqipëria vijon të ketë ende 100 ton mbetje kimike të riambalazhuaura, në Qafë Mollë vendin ku është kryer i tërë procesi i armatimit kinez, që daton që nga koha e Enver Hoxhës.

Protesta dhe te Ambasada Amerikane për armët kimike

AMA-News - 09.11.2013

Organizatat e shoqërisë civile që realizuan një protestë tri ditë më parë kanë planifikuar edhe një program protestash. Sot në orën 11 në në sallën “Black Box” Instituti i Arteve, organizohet debati ...

Armët kimike, programi i protestave përfshin edhe Ambasadën Amerikane

Gazeta Dita - 09.11.2013

Organizatat e shoqërisë civile që realizuan një protestë tri ditë më parë kanë planifikuar edhe një program protestash. Sot në orën 11 në në sallën “Black Box” Instituti i Arteve, organizohet debati ...

Armët kimike, Rama mes popullit e Perëndimit

AMA-News - 09.11.2013

Viktor Malaj: Qeveria e re duhet t’iu jetë mirënjohëse gjithë vendeve që e kanë ndihmuar deri tani Shqipërinë dhe shqiptarët në rrugën e zhvillimit, duhet të dëgjojë me vëmendje keshillat e tyre por, ...

Çudia/ Edhe dhëndri i Berishës bëhet ambientalist (ky sikur ishte lekist?!)

AMA-News - 09.11.2013

Ju kujtohet nje njeri qe duke perdorur nje dosje speciale ekskluzive te Banka Boterore rrafshoi te gjitha ndertimet ne bregdet per te perfituar nje fond te majme investimi ne vitin 2007 ?!.

Danimarka gati të transportoj armët kimike

InfoGlobi - 09.11.2013

Danimarka gati për transportin e armëve kimike siriane“Danimarka shprehet e gatshme të ndihmojë në transportin e armëve kimike nga Siria përmes rrugës detare”, u shpreh qeveria e këtij vendi një ditë ...

1o-shja e "helmit"

Respublica - 09.11.2013

AKIP- Alenaca Kundër Importit të Plehrave ka artikuluar 10 arsye për mos-sjellen e gazit sarin për asgjësim në Shqipëri. 1. Armët kimike, rrezik për njerëzit dhe ambientin.

Armët kimike në Shqipëri? Ja si asgjësohen në SHBA

Shqiptarja - 09.11.2013

MEDISON- Ndërkohë që debati për asgjësimin e armëve kimike të regjimit sirian ka përfshirë prej ditësh Shqipërinë, ajo çka del në pah, është mungesa e një impianti, i cili do të mundësonte procesin e ...

Shoqëria Civile, për Shqipëri turistike, jo toksike!

Express - 09.11.2013

Shoqëria Civile ka zhvilluar sot një protestë para Piramidës dhe i ka bëtë thirrje qeverisë që të mos marrë një vendim kundër jetës, duke sjellë armët kimike të Sirisë në Shqipëri.

“JO” armëve kimike të Sirisë në Shqipëri

Express - 09.11.2013

Tashmë janë më shumë se 10 mijë shqiptarë që kanë firmosur online një peticion, i nisur nga Aleanca Kundër Importit te Plehrave, për mos pranimin e shkatërrimit të armëve kimike të Sirisë në ...

PO shkatërrimit të armëve kimike!

Express - 09.11.2013

Ilir Kulla Prej disa ditësh është ngritur një tymnajë e madhe politike në Tiranë për çështjen e armëve kimike siriane, të cilat në bazë të një rezolute shumë të rëndësishme të Këshillit të Sigurimit ...

Mos i lini të hyjnë brenda!

Gazeta Tema - 09.11.2013

Nga Gary Q. Kokalari Kjo video tregon një impiant 2 miliard dollarësh të teknologjisë së lartë, që shërben për shkatërrimin e armëve kimike dhe që po ndërtohet nga qeveria amerikane në një zonë ...

“Shokë në armë”, por jo në armë kimike!

Gazeta Tema - 09.11.2013

Nga Arben Manaj Tirana zyrtare është vënë në një siklet të madh ndërkombëtar pas kërkesës së amerikanëve për pranimin e armëve kimike të Asadit. Ndërkohë sfida diplomatike është sa e qeverisë, aq ...

SHBA-Shqipëri pranë marrëveshjes për armët kimike

Ilirida - 09.11.2013

Foreign Policy zbulon detaje të reja në lidhje transferimin e armëve kimike siriane në Shqipëri. Referuar burimeve të saj diplomatike ka zbardhur planin që qeveria e Bashar Al Asad i ka paraqitur OKB ...

Basha nuk është kundër armëve kimike, por kërkon që qeveria të jetë transparente

Gazeta Tema - 09.11.2013

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, në një intervistë për Deutsche Welle, ka komentuar edhe çështjen e shkatërrimit të armëve kimike siriane në Shqipëri.

Frika e popullit nga “padija” dhe frika e Berishës nga “dija”

Gazeta Tema - 09.11.2013

Nga Mero Baze Ka një shqetësim real që po ngjizet në publik rreth asgjësimit të lëndëve kimike në Shqipëri. Më shumë se sa shqetësim nga e vërteta, është një shqetësim nga paqartësia dhe përvoja e ...

Rreziku nga lëndët kimike, ambjentalistët kundër armëve siriane

AlbanianScreen - 09.11.2013

Tiranë - Ka nisur nga shtuna një proteste e paralajmëruar të jetë maratone, përpara kryeministrisë për të kundërshtuar asgjësimin e armëve kimike në Shqipëri.

Arvizu: Kanë nisur përgatitjet, krenar për Shqipërinë

Shekulli - 08.11.2013

Suela Topi -Ambasadori amerikan Aleksandër Arvizu thyhen heshtjen dhe komenton debatet e fundit për sjelljen e armëve kimike siriane në Shqipëri. Ai deklaroi dje nga Shkodra se SHBA vlerëson pozitën ...

Arvizu flet për armët kimike në Shqipëri

Gazeta Start - 08.11.2013

Shkodër – Ambasadori amerikan në Tiranë, Aleksandër Arvizu, i kujton Shqipërisë se është anëtare e NATO-s dhe se rruga e saj integrimit do të duhet të vazhdojë, teksa pyetet për shkatërrimin e armëve ...

Shkatërrimi i armëve kimike në Shqipëri? Alarmohet Maqedonia

Gazeta Start - 08.11.2013

Paralajmërimet se armët kimike të Sirisë mund të shkatërrohen në Shqipëri kanë shkaktuar alarm te shteti ynë fqinj, Maqedonia. Mediat vendase shkruajnë se një vendim i tillë paraqet rrezik edhe për ...

Kuadri juridik për armët kimike

Shekulli - 08.11.2013

Shqipëria u bë shteti i parë në botë në vitin 2007 që realizoi shkatërrimin e plotë dhe të verifikueshëm të armatimit të vet modest kimik. Sikurse dihet, problem gjithsesi mbeten mbetjet e rrezikshme ...

Danimarka mundëson transportin e armëve kimike

Shekulli - 08.11.2013

Danimarka duket se do të ndihmojë me transportimin e armëve kimike të Sirisë. Pas kërkesës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës për të dhënë kontributin në shkatërrimin e armëve kimike siriane, sot ...

Oferta e “çmendur”, Shqipëria përfiton 2.8 miliardë euro nga shkatërrimi i armëve kimike të Sirisë

SOT - 08.11.2013

Jo vetëm presioni në rritje i Uashingtonit, por edhe oferta e çmendur financiare, ka futur në dileme qeverinë shqiptare për të pranuar ose jo importin e lëndëve kimike të Sirisë në Shqipëri.

Arvizu presion qeverisë: Prano armët kimike të Sirisë, është detyrim që buron nga anëtarësimi në NATO

SOT - 08.11.2013

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kërkojnë në mënyrë ultimative qeverisë shqiptare, që të pranojë shkatërrimin e një pjese të armëve kimike të Sirisë në Shqipëri.

Shqipëria, në udhëkryqin e shkatërrimit të armëve kimike

Evropaelire - 08.11.2013

Shqipëria është kontaktuar nga Uashingtoni për mundësinë e shkatërrimit të armëve kimike të gjetura në Siri. Zyrtarisht në emër te qeverisë shqiptare, është pohuar kjo kërkesë nga ministri i Jashtëm ...

Shqipëria, në udhëkryqin e shkatërrimit të armëve kimike

Alsat - 08.11.2013

Shqipëria është kontaktuar nga Uashingtoni për mundësinë e shkatërrimit të armëve kimike të gjetura në Siri. Zyrtarisht në emër te qeverisë shqiptare, është pohuar kjo kërkesë nga ministri i Jashtëm ...

Maqedonasit të shqetësuar nga… shkatërrimi i armëve kimike siriane në Shqipëri

Kombetare - 08.11.2013

Mediat maqedonase janë të shqetësuara nga lajmi se armët kimike siriane mund të shkatërrohen në Shqipëri. E përditshmja “Utrinski” ka intervistuar ekspertë maqedonas të sigurisë, që shprehin ...

Arvizu: Kanë nisur përgatitjet, krenar për Shqipërinë

24 orë - 08.11.2013

Ambasadori amerikan Aleksandër Arvizu thyhen heshtjen dhe komenton debatet e fundit për sjelljen e armëve kimike siriane në Shqipëri. Ai deklaroi dje nga Shkodra se SHBA vlerëson pozitën që ka marrë ...

Shqipëria, në udhëkryqin e shkatërrimit të armëve kimike

Shqipmedia - 08.11.2013

Shqipëria është kontaktuar nga Uashingtoni për mundësinë e shkatërrimit të armëve kimike të gjetura në Siri. Zyrtarisht në emër te qeverisë shqiptare, është pohuar kjo kërkesë nga ministri i Jashtëm ...

Lëvizja Mjaft peticion qeverisë kundër importit të armëve kimike

SOT - 08.11.2013

Lëvizja Mjaft ka ndërmarrë një peticion kundër importit të armëve kimike nga Siria, ku i kërkon qeverisë shqiptare të të refuzojë kërkesën e importit dhe shkatërrimin e tyre në vendin tonë.

Në Shqipëri ka ende 83 ton armë kimike kineze (VIDEO)

Albeu.com - 08.11.2013

Lëndë helmuese kimike ndodhen ende në inventarin e Forcave të Armatosura të Shqipërisë. Këto substanca po ripaketohen, në përpjekje për t’u larguar nga Qafë Molla, nga një firmë greke, e kontraktuar ...

Marinsat amerikanë do të ruajnë armët kimike siriane, në Shqipëri

24 orë - 08.11.2013

- SHBA ka piketuar Shqipërinë si një nga vendet që do të përdoret për të asgjësuar një pjesë të arsenalit prej një mijë tonë të armëve kimike që do vijnë nga Siria.

AKIP: 10 arsye kundër importit të armëve kimike në Shqipëri

Kombetare - 08.11.2013

Aleanca Kundër Importit të Plehrave (AKIP) i bën thirrje qeverisë shqiptare të refuzojë importin e armëve kimike nga Siria. Importi i armëve kimike nga Siria përbën një kërcënim madhor për jetën dhe ...

“JO” armëve kimike të Sirisë në Shqipëri

Almakos - 08.11.2013

Tashmë janë më shumë se 10 mijë shqiptarë që kanë firmosur online një peticion, i nisur nga Aleanca Kundër Importit te Plehrave, për mos pranimin e shkatërrimit të armëve kimike të Sirisë në Shqipëri.

Kundër sjelljes së armëve të Sirisë

Botasot - 08.11.2013

Qindra qytetarë, ambientalistë dhe gazetarë protestuan para Kryeministrisë kundër shkatërrimit të armëve kimike siriane në vendin tonë. Me pankarta ku shkruhej 'Kryeministër mos na helmo!' apo ...

Armët kimike, dilemë servilizmi!

BalkanWeb - 08.11.2013

E vetmja gjë, e cila i ka bashkuar këto ditë shumë nga zërat e arsyeshëm të këtij vendi, është mospritja e armëve apo lëndëve kimike. Nuk i priti Norvegjia, të mendosh me ato hapësira pa fund dhe ...

Siria ka çmontuar një nga dy lokacionet kimike

PortLajm - 08.11.2013

Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike ka thënë se Siria ka çmontuar një nga dy lokacionet kimike, të cilat nuk janë vizituar më parë nga inspektorët.

Arvizu: Kanë nisur përgatitjet, krenar për Shqipërinë

Botasot - 08.11.2013

Ambasadori amerikan Aleksandër Arvizu thyhen heshtjen dhe komenton debatet e fundit për sjelljen e armëve kimike siriane në Shqipëri. Ai deklaroi dje nga Shkodra se SHBA vlerëson pozitën që ka marrë ...

Shqipëria, në udhëkryqin e shkatërrimit të armëve kimike

Botasot - 08.11.2013

Shqipëria është kontaktuar nga Uashingtoni për mundësinë e shkatërrimit të armëve kimike të gjetura në Siri. Zyrtarisht në emër te qeverisë shqiptare, është pohuar kjo kërkesë nga ministri i Jashtëm ...

Peticion kundër armëve kimike, SHBA: Shqipëria, përgjegjshmëri si vend i NATO-s

Mapo - 08.11.2013

Vladimir Karaj Çdo 10 sekonda një shqiptar ka firmosur në peticionin që AKIP i adreson qeverisë me kërkesën për të mos pranuar që armët kimike siriane të shkatërrohen në vendin tonë.

Shqipëria – nga superfuqi energjetike në superfuqi për shkatërrimin e armëve kimike?

Mapo - 08.11.2013

Gilman Bakalli Zoti Kryeministër, dëgjova nga ministri juaj i Jashtëm lajmin për shkatërrimin e armëve kimike të Sirisë në Shqipëri. Kam dëgjuar më pas dhe vazhdoj të dëgjoj shumë detaje të tjera ...

Meta: Jo shkatërrimit të armëve siriane, Rama: Vendos parlamenti, Basha: Të pyeten qytetarët

ABC News - 08.11.2013

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta shprehet kundër shkaterrimit te armeve kimike te Sirise. Sipas tij Shqipërisë i mungojnë kapacitetet e nevojshme. Ndërsa kreu i opozitës, Lulzim Basha denoncon mungesën ...

Danimarka do të transportojë armët kimike

Panorama - 08.11.2013

KOPENHAGEN- Danimarka është i gatshme të ndihmojë për transportimin e armëve kimike nga Siria nëpërmjet detit, dhe të sigurojë truproja për zyrtarët e Kombeve të Bashkuara atje.

“JO” armëve kimike të Sirisë në Shqipëri, “pushton” rrjetin! (foto)

Panorama - 08.11.2013

TIRANE- Tashmë janë më shumë se 10 mijë shqiptarë që kanë firmosur online një peticion, i inicuar nga Aleanca Kundër Importit te Plehrave, për mos pranimin shkatërrimit të armëve kimike të Sirisë në ...

Danimarka do të transportojë armët kimike

Botasot - 08.11.2013

Danimarka është i gatshme të ndihmojë për transportimin e armëve kimike nga Siria nëpërmjet detit, dhe të sigurojë truproja për zyrtarët e Kombeve të Bashkuara atje.

“JO” armëve kimike të Sirisë në Shqipëri

Botasot - 08.11.2013

Tashmë janë më shumë se 10 mijë shqiptarë që kanë firmosur online një peticion, i nisur nga Aleanca Kundër Importit te Plehrave, për mos pranimin e shkatërrimit të armëve kimike të Sirisë në Shqipëri.

Danimarka mundëson transportimin e armëve kimike

Yll Press - 08.11.2013

Danimarka duket se do të ndihmojë me transportimin e armëve kimike të Sirisë. Danimarka duket se do të ndihmojë me transportimin e armëve kimike të Sirisë.

Shkatërrimi i armëve kimike në Shqipëri rrezik edhe për Maqedoninë

Express - 08.11.2013

Mediat maqedonase kanë shkruar sot se armët kimike siriane, që pritet të shkatërrohen në Shqipëri, paraqesin rrezik edhe për Maqedoninë. E përditshmja “Utrinski” ka marrë në pyetje ekspertë maqedonas ...

Protesta. Asnjë lloj fryme anti-amerikane, megjithatë Arvizu shpejton të sqarojë se Shqipëria duhet të ndihmojë për ...

Respublica - 08.11.2013

Qindra qytetarë, ambientalistë dhe gazetarë protestuan para Kryeministrisë kundër shkatërrimit të armëve kimike siriane në vendin tonë. Ndërkohë, ambasadori amerikan, duke folur për mundësinë e ...

Armët kimike, pas deklaratave në Shkodër, Arvizu takim me Ramën në Kryeministri

Info Shqip - 08.11.2013

Kreu i prezencës së SHBA, Aleksandër Arvizu, i është drejtuar mbrëmjen e sotme Kryeministrisë ku ka zhvilluar një takim me kryeministrin, Edi Rama. Takimi vjen pas deklaratave të Arvizu në Shkodër ...

Armët kimike, pas deklaratave në Shkodër, Arvizu takim me Ramën në Kryeministri

Gazeta Shqip - 08.11.2013

Kreu i prezencës së SHBA, Aleksandër Arvizu, i është drejtuar mbrëmjen e sotme Kryeministrisë ku ka zhvilluar një takim me kryeministrin, Edi Rama. Takimi vjen pas deklaratave të Arvizu në Shkodër ...

Shoqëria Civile në protestë kundër armëve kimike

Gazeta Dita - 08.11.2013

Disa qytetarë, ambientalistë dhe gazetarë protestuan para Kryeministrisë kundër shkatërrimit të armëve kimike siriane në vendin tonë. Me pankarta ku shkruhej ‘Kryeministër mos na helmo!’ apo ...

Sejdini: Jo armëve kimike në Elbasan

Gazeta Dita - 08.11.2013

Kryetari i Bashkisë se Elbasanit Qazim Sejdini ka reaguar dje lidhur me mundësinë e demontimit të armëve kimike siriane në Shqipëri. Duke e konsideruar me të drejtë Elbasanin qytetin më të ndotur në ...

Maqedonasit të shqetësuar nga… shkatërrimi i armëve kimike siriane në Shqipëri

Gazeta Tema - 08.11.2013

Mediat maqedonase janë të shqetësuara nga lajmi se armët kimike siriane mund të shkatërrohen në Shqipëri. E përditshmja “Utrinski” ka intervistuar ekspertë maqedonas të sigurisë, që shprehin ...

Ndërsa kërkohet të shkatërrohen armët kimike të Sirisë, në Shqipëri janë edhe 83 ton lëndë tonat pa asgjësuar(!)

Respublica - 08.11.2013

Duket mjaft absurde që Shqipërisë t’i kërkohet pranimi i qindrave ton armë kimike, ndërkohë që ajo ende ka dhjetëra ton të palikuiduara, publikon në numrin e sotëm gazeta Shqiptarja.com, e cila ...

Ambientalistet Proteste kunder shkaterrimit te armeve kimike ne Shqiperi

Shqiperia - 08.11.2013

Ambientalistët kanë zhvilluar sot një protestë, përpara selisë së Kryeministrisë kundër shkatërrimit të armëve në Shqipëri. 'Jemi kundër shkatërrimit të armëve kimike në Shqipëri.

Marinsat amerikanë do të ruajnë armët kimike siriane, në Shqipëri

Shqiptarja - 08.11.2013

TIRANE - SHBA ka piketuar Shqipërinë si një nga vendet që do të përdoret për të asgjësuar një pjesë të arsenalit prej një mijë tonë të armëve kimike që do vijnë nga Siria.

Armët kimike “shqiptare”

Vision Plus - 08.11.2013

Shqipëria nuk ka shkatërruar asnjëherë deri më tani arme kimike me rrezikshmëri aq të lartë sa ato të Sirisë për të cilën qeveria shqiptare, thotë se ka një kërkese nga SHBA për t’u bërë vend ...

Armët kimike: Rama mes popullit dhe Perëndimit, Bushati “diplomatikisht” mundohet të gjejë mesataren

Respublica - 08.11.2013

Mediat e huaja shkruajnë se problemi i demontimit të armëve kimike të Sirisë po sillet shumë vërdallë Shqipërisë së varfër. Armët e Asadit duhet të largohen nga vendi për t’i çmontuar.

Del një vullnetar për armët kimike, dhe kjo është Danimarka, por…vetëm për transportin, gjë që s’e nxjerr Shqipërinë ...

Respublica - 08.11.2013

Ka qenë Qeveria e Kopenhagës ajo që ka shprehur gatishmërinë për të ndihmuar që të merren armët kimike siriane nga deti dhe të ofrohet ruajtje fizike e tyre deri në vendin ku do të bëhet shkatërrimi.

AKIP: 10 arsye kundër importit të armëve kimike në Shqipëri

Gazeta Tema - 08.11.2013

Aleanca Kundër Importit të Plehrave (AKIP) i bën thirrje qeverisë shqiptare të refuzojë importin e armëve kimike nga Siria. Importi i armëve kimike nga Siria përbën një kërcënim madhor për jetën dhe ...

"Mjaft" peticion qeverisë: Stop armët kimike të Sirisë

Durres Lajm - 08.11.2013

Lëvizja Mjaft ka ndërmarrë një peticion kundër importit të armëve kimike nga Siria, ku i kërkon qeverisë shqiptare të të refuzojë kërkesën e importit dhe shkatërrimin e tyre në vendin tonë.

Nga Mentor Kikia- Reagimi qytetar ndaj armëve kimike nuk është antiamerikanizëm

Gazeta Idea - 08.11.2013

Prej disa ditësh ka shpërthyer një diskutim i madh publik, falë rrjeteve sociale, lidhur me një projekt të mundëshëm për shkatërrimin në vendin tonë të armëve kimike të Sirisë.

“JO” armëve kimike të Sirisë në Shqipëri

InfoGlobi - 08.11.2013

Më shumë se 10 mijë shqiptarë kanë firmosur online një peticion, i nisur nga Aleanca Kundër Importit te Plehrave, për mos pranimin e shkatërrimit të armëve kimike të Sirisë në Shqipëri.

Destinacioni Shqipëria, zbardhet plani i transportit

Shekulli - 07.11.2013

Shqipëria është destinacioni më i mundshëm për shkatërrimin e armëve kimike siriane. Pohimi bëhet nga agjencia Foreign Policy (FP) e cila në një shkrim ekskluziv përshkruan skenarin e plotë, nga ...

Shqipëri-SHBA, pranë paktit për armët kimike

Gazeta Start - 07.11.2013

Tiranë - Shqipëria konsiderohet destinacioni më i mundshëm për të eliminuar armët kimike siriane. Edhe pse e pakonfirmuar në mënyrë zyrtare, diplomatë të Departamentit Amerikan të Shtetit shprehen në ...

“Pranimi i armëve siriane logjikë e çmendur”

Gazeta Start - 07.11.2013

Tiranë – Shoqëria civile protestoi sot në afërsi të Kuvendit të Shqipërisë dhe përballë Kryeministrisë kundër asgjësimit të lëndëve kimike siriane në vendin tonë.

Armët kimike, Arvizu: Presim bashkëpunimin e Shqipërisë

Shekulli - 07.11.2013

Pas debateve të shumta rreth çështjes së shkatërrimit të armëve siriane në Shqipëri, vjen sot reagimi i ambasadorit Alexandër Arvizu. "SHBA-të vlerësojnë pozitën e fortë që ka marrë qeveria e ...

Besnik Bare kundër armëve kimike të Sirisë në Shqipëri, jep alarmin për pasojat

SOT - 07.11.2013

Shtohet presioni ndaj qeverisë për të mos pranuar kërkesën e SHBA dhe Rusisë për shkatërrimin e një pjese të armëve kimike të Sirisë në Shqipëri. Përveç opinionit publik, shoqërisë civile, ...

AKIP sot protestë para kryeministrisë kundër importit të armëve kimike

SOT - 07.11.2013

Aleanca Kundër Importit të Plehrave do të intensifikojë reagimet kundër shkatërrimit të armëve kimike të Sirisë në Shqipëri. Disa ditë më parë, aleanca i kërkoi qeverisë të bëjë transparente bisedime ...

Besnik Baraj i PS: Nuk mund të pranojmë armët kimike siriane

Kombetare - 07.11.2013

Më në fund një zë nga mazhoranca shprehet kundër shkatërrimit të armëve kimike siriane në Shqipëri. Deputeti socialist, Besnik Baraj, shprehet për News24 se partnerët duhet ta mirëkuptojnë ...

Ambientalistët, protestë para Kryeministrisë: Ndal armëve kimike nga Siria

Albeu.com - 07.11.2013

Shoqatat ambientaliste protestojnë sot para godinës së Kryeministrisë dhe Parlamentit kundër shkatërrimit të armëve kimike siriane në Shqipëri. Në një ftesë dërguar të gjithë qytetarëve të Tiranës, ...

Shqipëria, gati të pranojë armët kimike, “për para dhe prestigj”…

Lajm - 07.11.2013

VLADIMIR KARAJ Qeveria shqiptare rrëzoi ligjin për importin e mbetjeve, por mediat ndërkombëtare thonë se për prestigj dhe para është gati dhe entuziaste të pranojë armët kimike të Sirisë.

SHBA-Shqipëri pranë marrëveshjes për armët siriane

Albeu.com - 07.11.2013

Foreign Policy zbulon detaje të reja në lidhje transferimin e armëve kimike siriane në Shqipëri. Referuar burimeve të saj diplomatike ka zbardhur planin që qeveria e Bashar Al Asad i ka paraqitur OKB ...

Sejdini: Armët kimike siriane të mos shkatërrohen në Uzinën e Mjekësit

SOT - 07.11.2013

Kryebashkiaku i Elbasanit, Qazim Sejdini ka kundërshtuar sot mundësinë e shkatërrimit të armëve kimike të Sirisë në Uzinën e Mjekësit. Sejdini i ka bërë thirrje prefektit të Elbasanit që të ngrejë ...

Kryebashkiaku i Elbasanit: Mos sillni armë kimike në Uzinën e Mjekësit

Kombetare - 07.11.2013

Një tjetër zë kundër shkatërrimit të armëve kimike siriane në Shqipëri. Këtë herë është kryetari i Bashkisë së Elbasanit, Qazim Sejdini, që ka dalë kundër eliminimit të armëve kimike në Uzinën e ...

Protesta para kryeministrisë për shkatërrimin e armëve kimike

SOT - 07.11.2013

Shoqata e ambjentalistëve janë mbledhur përpara kryeministrisë duke protestuar për shkatërrimin e armëve kimike në vendin tonë. Sipas ambientalistëve, Rama dëshmoi vullnetin për një Shqipëri të ...

Protestë kundër armëve të Sirisë Guri:Shqipëria jo kosh plehrash

24 orë - 07.11.2013

Shoqata e ambientalistëve shqiptarë ka zhvilluar sot një protestë para selisë së kryeministrisë kundër sjelljes së armeve kimike të Sirisë në Shqipëri për t’u shkatërruar.

Siri, nis cmontimi i armatimit kimik, mund të asgjësohet në Shqipëri

LajmiFundit - 07.11.2013

Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike ka thënë se Siria ka çmontuar një nga dy lokacionet kimike, të cilat nuk janë vizituar më herët nga inspektorët.

Armët kimike nga Siria, ambientalistë e qytetarë në protestë

LajmiFundit - 07.11.2013

TIRANE-Ambientalistët kanë zhvilluar sot një protestë para selisë së Kryeministrisë kundër shkatërrimit të armëve kimike siriane në Shqipëri. Ata kanë kërkuar nga qeveria të mos lejojë shkatërrimin ...

Arvizu: Armët kimike, një rrezik kërcënues për të gjithë njerëzit

SOT - 07.11.2013

Ambasadori amerikan Arvizu, nga qyteti i Shkodrës është prononcuar në lidhje me shkatërrimin e armëve kimike siriane në Shqipëri. Në fjalën e tij, ai ka nënvizuar faktin se Shqipëria është pjesë e ...

Armët kimike të Sirisë, Arvizu: SHBA vlerësojnë pozicionimin e Shqipërisë

LajmiFundit - 07.11.2013

Tirane – Duket se Shqipëria e ka marrë vendimin në lidhje me kërkesën amerikane për asgjësimin e armëve kimike të Sirisë në vendin tonë. Ambasadori amerikan në Shqipëri, Aleksandër Arvizu nga Shkodra ...

Ekskluzive/ Në Shqipëri ka ende 83 ton armë kimike kineze

24 orë - 07.11.2013

Fuçitë që lëvizin ushtarë me maska në repartin ushtarak të Kimisë në Qafë Mollë janë lëndë helmuese kimike. Ndonëse Shqipëria u deklarua më 2007 se i kishte eliminuar, një marrëveshje Imami-OSBE e ...

Protesta kundër asgjësimit të armëve të Sirisë

Albeu.com - 07.11.2013

1 gram gaz sarine, 1 vdekje! Me kete situate pritet te perballet vendi, nese qeveria shqiptare pranon kerkesen per asgjesimin e armeve kimike siriane.

Armët kimike, Arvizu: Shqipëria pjesë e NATO-s, si e tillë ka kontribut

SOT - 07.11.2013

Ambasadori amerikan Arvizu, nga qyteti i Shkodrës është prononcuar në lidhje me shkatërrimin e armëve kimike siriane në Shqipëri. Në fjalën e tij, ai ka nënvizuar faktin se Shqipëria është pjesë e ...

Edi Rama mes popullit dhe perëndimit

Almakos - 07.11.2013

Fitim DIKA Faza më e rëndësishme e çmilitarizimit të Sirisë sapo ka filluar. Armët e Asadit duhet të largohen nga vendi për t’i çmontuar. Por ku? Deri më tani ka pasur vetëm anulime nga qeveritë e ...

Armët kimike siriane nëse shkatërrohen në Shqipëri rrezik edhe për Maqedoninë

Ina - 07.11.2013

Mediat maqedonase kanë shkruar sot se armët kimike siriane që pritet të shkatërrohen në Shqipëri paraqesin rrezik edhe për Maqedoninë. E përditshmja “Utrinski” ka marrë në pyetje ekspertë maqedonas ...

Tiranë, protestë kundër sjelljes së armëve të Sirisë (Video)

Almakos - 07.11.2013

Qindra qytetarë, ambientalistë dhe gazetarë protestuan para Kryeministrisë në Tiranë kundër shkatërrimit të armëve kimike siriane në Shqipëri. Me pankarta ku shkruhej “Kryeministër mos na helmo!”' ...

Koloneli i armëve kimike në pension: Shqipëria s`ka kapacitet për arsenalin e Sirisë

LajmiFundit - 07.11.2013

ELBASAN – Kryetari i Bashkisë së Elbasanit, Qazim Sejdini i ka kërkuar prefektit dhe strukturave të tjera lokale që të koordinojnë përpjekjet e tyre institucionale për të mos lejuar shkatërrimin e ...

Armët kimike SHBA afër paktit me Shqipërinë

Mapo - 07.11.2013

Vladimir Karaj Për shqiptarët është enigmë se pse vendi ynë shihet si i përzgjedhuri nga diplomatët e huaj për të shkatërruar armët kimike të Sirisë. Qeveria, përjashto deklaratën e Ministrit të ...

Armët kimike, nxënësit e Elbasanit protestojnë: Mos na helmoni- VIDEO

BalkanWeb - 10.11.2013

ELBASAN -Frika për mundësinë e demontimit të armëve kimike të Sirisë në Uzinën e Lëndëve Plasëse në Mjekës të Elbasanit ka bashkuar në një protestë të rinj të gjimnazeve të këtij qyteti.

SHBA-Shqipëri pranë marrëveshjes për armët siriane

Zeri - 07.11.2013

Foreign Policy zbulon detaje të reja në lidhje transferimin e armëve kimike siriane në Shqipëri. Referuar burimeve të saj diplomatike ka zbardhur planin që qeveria e Bashar Al Asad i ka paraqitur OKB ...

Qeveria shqiptare nën presionin e partnerëve për asgjësimin e armëve siriane

ABC News - 07.11.2013

Revista e njohur gjermane, Der Spiegel, në një shkrim të saj thotë se pasi europianët e pasur refuzuan, që të marrin përsipër asgjësimin e armëve kimike siriane, tani presioni po bie mbi Shqipërinë e ...

Siria çmonton edhe një lokacion kimik

Botasot - 07.11.2013

Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike ka thënë se Siria ka çmontuar një nga dy lokacionet kimike, të cilat nuk janë vizituar më herët nga inspektorët.

Protestë kundër shkatërrimit të armëve siriane në Shqipëri

Ora news - 07.11.2013

Ambientalistët kanë zhvilluar sot një protestë para selisë së Kryeministrisë kundër shkatërrimit të armëve kimike siriane në Shqipëri. Ata kanë kërkuar nga qeveria të mos lejojë shkatërrimin të ...

Shoqëria civile proteston kundër azgjesimit të armëve kimike të Sirisë në Shqipëri

BalkanWeb - 07.11.2013

TIRANË- "Jemi ne që vendosim për shëndetin tonë". Kështu u shpreh ambientalisti Sazan Guri, ndërsa u bëri thirrje qytetarëve të bashkohen në protestë kundër asgjësimit të armëve kimike të Sirisë në ...

Qytetarët para Kryeministrisë dhe Kuvendit kundër asgjësimit të armëve të Sirisë

ABC News - 07.11.2013

1 gram gaz sarine, 1 vdekje! Me kete situate pritet te perballet vendi, nese qeveria shqiptare pranon kerkesen per asgjesimin e armeve kimike siriane.

"Armët kimike', Arvizu: Po shohim me partnerët për mënyrat efektive

BalkanWeb - 07.11.2013

SHKODER -Një ditë pas anashkalimit të pyetjes, ambasadori amerikan Aleksandër Arvizu ka vendosur të flasë në lidhje me mundësinë e shkatërrimit të armëve siriane në Shqipëri.

Ish-shefi i divizionit të kimisë: Ja se si mund të shkatërrohen armët kimike

Ora news - 07.11.2013

Enver Osmani, njeriu i cili përgatiti të gjithë proçesin e shkatërrimit të armëve kimike që Shqipëria i dispononte që nga komunizmi, në një intervistë për Ora News shprehet në parim kundër nismës për ...

Armët kimike nga Siria, bashkia Elbasan kundër: Barrë e rëndë për qytetin

Ora news - 07.11.2013

Kryetari i Bashkise se Elbasanit, Qazim Sejdini, ka kundershtuar faktin e transportimit te mundshem te lendeve kimike, drejt uzines se Mjeksit. Ne mbledhjen e Shtabit te Emergjencave, Sejdini eshte ...

Armët kimike, Arvizu: U takon kombeve përgjegjëse të gjejnë një zgjidhje efektive

Panorama - 07.11.2013

SHKODER- Ndryshe nga një ditë më parë në Burrel , ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Aleksandër Arvizu ka pranuar të flasë gjatë një vizite në Shkodre për mundësine asgjësimit të armeve ...

Tiranë, protestë kundër sjelljes së armëve të Sirisë!

PortLajm - 07.11.2013

“Të bëjnë kujdes në atë që duhet ardhja e armëve kimike. Ne si qytetarë shqiptarë do i themi: Ose shporru ti armë kimike, ose shporru ti deputet apo politikan që kërkon të importosh këto armë!”, tha ...

Armët kimike, Arvizu: Presim bashkëpunimin e Shqipërisë

Botasot - 07.11.2013

Pas debateve të shumta rreth çështjes së shkatërrimit të armëve siriane në Shqipëri, vjen sot reagimi i ambasadorit Alexandër Arvizu. "SHBA-të vlerësojnë pozitën e fortë që ka marrë qeveria e ...

Kryetari i Bashkisë së Elbasanit kundër shkatërrimit të armëve kimike

ABC News - 07.11.2013

Lajmi se Mjeksi mund te jete vendi me i pershtatshem per armet kimike siriane, ka shqetesuar kryebashkiu e Elbasanit. Qazim Sejdini eshte i vetedijshem per ndotjen e qytetit qe ai adiministron, por ...

Amb. Arvizu për asgjësimin e armëve kimike

VOA - 07.11.2013

Gjatë një vizite që zhvilloi sot në mesditë në qytetin e Shkodrës, ambasadori i SHBA, Alesandër Arvizu, ju përgjigj interesimit të mediave rreth njoftimeve të përhapura ditët e fundit në mediat ...

Intervistë, Bregu: Korça, dëshmia e parë e dështimit të qeverisë së re

BalkanWeb - 07.11.2013

TIRANE- Deputejta e Partisë Demokratike Majlinda Bregu ka deklaruar se është kundër shkatërrimit të armëve Siriane në Shqipëri. Në një intervistë për “News 24” ajo theksoi se qeveria duhet të marë ...

Shkatërrimi i armëve kimike në Shqipëri, në rrezik dhe Maqedonia

BalkanWeb - 07.11.2013

MAQEDONI - Mediat maqedonase kanë shkruar sot se armët kimike siriane që pritet të shkatërrohen në Shqipëri paraqesin rrezik edhe për Maqedoninë. E përditshmja “Utrinski” ka marrë në pyetje ekspertë ...

Maqedonasit: Shkatërrimi i armëve siriane në Shqipëri, rrezik për ne

Botasot - 07.11.2013

Mediat maqedonase kanë shkruar sot se armët kimike siriane që pritet të shkatërrohen në Shqipëri paraqesin rrezik edhe për Maqedoninë. E përditshmja “Utrinski” ka intervistuar ekspertë maqedonas të ...

Armët kimike, pas deklaratave në Shkodër, Arvizu takim me Ramën në Kryeministri

Ora news - 07.11.2013

Kreu i prezencës së SHBA, Aleksandër Arvizu, i është drejtuar mbrëmjen e sotme Kryeministrisë ku ka zhvilluar një takim me kryeministrin, Edi Rama. Takimi vjen pas deklaratave të Arvizu në Shkodër ...

Shkatërrimi i armëve kimike në Shqipëri? Alarmohet Maqedonia

Ora news - 07.11.2013

Paralajmërimet se armët kimike të Assad mund të shkatërrohen në Shqipëri kanë shkaktuar alarm te shteti ynë fqinj, Maqedonia. Mediat vendase shkruajnë se një vendim i tillë paraqet rrezik edhe për ...

Shqipëria përgatitet për shkatërrimin e armëve kimike siriane?

Express - 07.11.2013

Ndërkohë që publikisht qeveria shqiptare deklaron se ende nuk ka marrë një vendim për eliminimin e armëve kimike që do të vijnë nga Siria, në terren duket se kanë nisur përgatitjet e para.

Meksi: Shqipëria ka nënshkruar në vitin 1993 Konventën kundër Armëve Kimike

Gazeta Tema - 07.11.2013

Ish-kryeministri, Aleksandër Meksi, ka komentuar lajmet se armët kimike siriane do të shkatërrohen në Shqipëri. Duke folur për GSH, ai thotë se nga viti 1993, Shqipëria ka nënshkruar Konventën e ...

Jashtëzakonisht të rrezikshme, jam kundër - thotë deputeti Baraj për armët kimike siriane në Shqipëri

Respublica - 07.11.2013

Deputeti socialist, Besnik Baraj, shprehet kundër shkatërrimit të lëndëve kimike në Shqipëri. Për Barajn, Shqipëria nuk i ka kapacitetet e duhura për shkatërrimin e këtyre armëve.

Kryebashkiaku i Elbasanit: Mos sillni armë kimike në Uzinën e Mjekësit

Gazeta Tema - 07.11.2013

Një tjetër zë kundër shkatërrimit të armëve kimike siriane në Shqipëri. Këtë herë është kryetari i Bashkisë së Elbasanit, Qazim Sejdini, që ka dalë kundër eliminimit të armëve kimike në Uzinën e ...

Kajsiu: Qeveria bllokoi mbetjet e parrezikshme, tani pranon toksiket

Durres Lajm - 07.11.2013

Përfaqësuesi i Aleancës Kundër Importit të Plehrave, Blendi Kajsiu, deklaroi se qeveria, me vendimin për të lejuar importin e armëve kimike nga Siria, po bie në kontradiktë me vendimet e saj.

Protestë kundër armëve të Sirisë Guri:Shqipëria se#39;është kosh plehrash

Shqiptarja - 07.11.2013

TIRANE - Shoqata e ambientalistëve shqiptarë ka zhvilluar sot një protestë para selisë së kryeministrisë kundër sjelljes së armeve kimike të Sirisë në Shqipëri për t’u shkatërruar.

SHBA-Shqipëri pranë marrëveshjes për armët siriane?

Respublica - 07.11.2013

Foreign Policy zbulon detaje të reja në lidhje transferimin e armëve kimike siriane në Shqipëri. Referuar burimeve të saj diplomatike ka zbardhur planin që qeveria e Bashar Al Asad i ka paraqitur OKB ...

Protestë kundër shkatërrimit të armëve siriane në Shqipëri

Info Shqip - 07.11.2013

Ambientalistët kanë zhvilluar sot një protestë para selisë së Kryeministrisë kundër shkatërrimit të armëve kimike siriane në Shqipëri. Ata kanë kërkuar nga qeveria të mos lejojë shkatërrimin të ...

Protestë kundër shkatërrimit të armëve siriane në Shqipëri

Gazeta Shqip - 07.11.2013

Ambientalistët kanë zhvilluar sot një protestë para selisë së Kryeministrisë kundër shkatërrimit të armëve kimike siriane në Shqipëri. Ata kanë kërkuar nga qeveria të mos lejojë shkatërrimin të ...

Ekskluzive/ Në Shqipëri ka ende 83 ton armë kimike kineze

Shqiptarja - 07.11.2013

TIRANE- Fuçitë që lëvizin ushtarë me maska në repartin ushtarak të Kimisë në Qafë Mollë janë lëndë helmuese kimike. Ndonëse Shqipëria u deklarua më 2007 se i kishte eliminuar, një marrëveshje ...

Armet kimike Baraj Jam kunder

Shqiperia - 07.11.2013

Deputeti socialist shprehet kundër shkatërrimit të armëve kimike siriane në Shqipëri. “S’kemi kapacitete për asgjësim, janë të rrezikshme” Deputeti socialist, Besnik Baraj, shprehet kundër ...

Si do shkaterrohen. Shqiperi-SHBA prane paktit per armet kimike

Shqiperia - 07.11.2013

Revista amerikane “Foreign Policy” citon dy diplomatë të OKB për marrëveshjen. Shqipëria konsiderohet destinacioni më i mundshëm për të eliminuar armët kimike siriane.

Pse nuk jam i një mendje me z. Alfred Moisiu

Gazeta Dita - 07.11.2013

Me të drejtë po bëhet një polemikë e madhe lidhur me një problem tepër madhor që shqetëson të gjithë ne banorët e kësaj cope të Europës që quhet Shqipëri. Ish-presidenti shqiptar, z.

Sejdini: Armët kimike të mos vijnë në Elbasan

AMA-News - 07.11.2013

Kryebashkiaku i Elbasanit, Qazim Sejdini kundërshton mundësinë e shkatërrimit të armëve kimike të Sirisë në Uzinën e Mjekësit. Sejdini i ka bërë thirrje prefektit të Elbasanit që të ngrejë zërin për ...

Armët kimike siriane në Mjekës? Sejdini kundër: Do ishte katastrofë

Gazeta Idea - 07.11.2013

Elbasan- Mbi mundësinë e shkatërrimit të armëve kimike siriane në Shqipëri, ka folur kreu i Bashkisë së Elbasanit, Qazim Sejdini, i cili ka kundërshtuar dërgimin e tyre në Elbasan.

“Armët kimike, jo në Mjekes”

Vision Plus - 07.11.2013

Kryetari i Bashkisë së Elbasanit, Qazim Sejdini i ka kërkuar prefektit dhe strukturave të tjera locale që të koordinojnë përpjekjet e tyre institucionale për të mos lejuar shkatërrimin e lëndëve të ...

Arvizu për armët kimike: Po diskutohet me partnerët për zgjidhje efektive

AMA-News - 07.11.2013

Një ditë pas anashkalimit të pyetjes, Ambasadori amerikan Aleksandër Arvizu ka vendosur të flasë në lidhje me mundësinë e shkatërrimit të armëve siriane në Shqipëri.

Protesta kundër armëve kimike, organizatorët: Do jenë të tipit Gandi

Gazeta Dita - 07.11.2013

Përfaqësues të shoqërise civile, qytetarë dhe ambientaliste kanë zhvilluar një protestë, të tipit ‘Gandi’, siç e kanë cilësuar organizatorët, në krah të selisë së Kryeministrisë duke kërkuar ...

Arvizu për armët kimike : Shqipëria pjesë e NATO-s, si e tillë ka kontribut

Durres Lajm - 07.11.2013

Ambasadori amerikan Arvizu, nga qyteti i Shkodrës është prononcuar në lidhje me shkatërrimin e armëve kimike siriane në Shqipëri. Në fjalën e tij, ai ka nënvizuar faktin se Shqipëria është pjesë e ...

Protestë kundër armëve siriane/ Arvizu: Vendet e përgjegjshme duhet të ndihmojnë (dhe PD e thotë gjysëm fjale)

Gazeta Tema - 07.11.2013

(E PERDITESUAR)- Ambientalistë dhe aktivistë të shoqërisë civile kanë protestuar gjatë kundër shkatërrimit të armëve kimike të Sirisë në Shqipëri. “Jemi kundër shkatërrimit të armëve kimike në ...

Tiranë, protestë kundër sjelljes së armëve të Sirisë

Ilirida - 07.11.2013

Qindra qytetarë, ambientalistë dhe gazetarë protestuan para Kryeministrisë në Tiranë kundër shkatërrimit të armëve kimike siriane në Shqipëri. Me pankarta ku shkruhej “Kryeministër mos na helmo!”’ ...

Arvizu, apel për te kontribuar për armët kimike

Vision Plus - 07.11.2013

Ambasadori i SHBA-ve Aleksandër Arvizu flet për herë të parë pasi qeveria shqiptare pranoi se është kontaktuar nga qeveria amerikane për t’u bere pjese e vendeve që do te shkatërrojmë arsenalin e ...

Bregu kundër propozimit të SHBA: Armët kimike të mos shkatërrohen në Shqipëri

AMA-News - 07.11.2013

Deputejta e Partisë Demokratike Majlinda Begu ka deklaruar se është kundër shkatërrimit të armëve Siriane në Shqipëri. Në një intervistë për “News 24” ajo theksoi se qeveria duhet të marë një vendim ...

Armët kimike siriane, rrezik edhe për Maqedoninë

InfoGlobi - 07.11.2013

Armët Siriane, në rast se do të shkatërroheshin në shtetin e Shqipërisë, atëher rrezikohet edhe Maqedonia. Kështu shkruajnë mediet maqedonase. E përditshmja “Utrinski” ka marrë në pyetje ekspertë ...

Baraj: Shqipëria nuk i ka kapacitetet për armët kimike të Sirisë

Gazeta Dita - 07.11.2013

Deputeti socialist, Besnik Baraj, flet rreth mundësisë së shkatërrimit të armëve kimike në Shqipëri. Në një intervistë për NEWS 24, Baraj tha se qeveria duhet t’u thojë jo partnerëve ndërkombëtare që ...

OKB-ja “plehron” Shqipërinë – Nobel për “Vetëvrasje”

Gazeta Dita - 07.11.2013

Një situatë dramatike ka ngjethur vëndin tonë dhe situatën ndërkombëtare, pas marrëveshjes së fundit që u arrit mes SH.B.A. dhe Rusisë për shkatërrimin e armëve kimike të Sirisë në Shator të këtij ...

Arvizu: Po shohim mundësitë që ka Shqipëria

InfoGlobi - 07.11.2013

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, Alexander Arvizu ka thënë se janë duke shikua mundësit që ky shtet ka për të shkatërruar armët kimike të Sirisë.

Do mjaftojnë këto protesta për t'i refuzuar?

Respublica - 07.11.2013

Qytetarë të Tiranës dhe aktivistë të shoqërisë civile janë mbledhur sot në një protestë para Kryeministrisë dhe kryesisë së Parlamentit ku kanë kërkuar nga qeveria shqiptare të mos marrë vendim pro ...

Ambientalistët kundër kimikateve siriane. Arvizu: Shqipëria ka përgjegjësi

Gazeta Idea - 07.11.2013

Tiranë- Përfaqësues të shoqërisë civile kanë protestuar sot para Kryeministrisë kundër demontimit të armëve kimike siriane në vendin tonë. Pas konfirmimit të bërë nga ministri i Jashtëm, Ditmir ...

Protestë para Kryeministrisë për asgjësimin e armëve të Sirisë

Durres Lajm - 07.11.2013

Qindra qytetarë, ambientalistë dhe gazetarë protestuan para Kryeministrisë kundër shkatërrimit të armëve kimike siriane në vendin tonë. Me pankarta ku shkruhej 'Kryeministër mos na helmo!' apo ...

Arvizu për armët kimike: Do gjendet mënyra më efektive për shkatërrimin

AMA-News - 07.11.2013

Një ditë pas anashkalimit të pyetjes, Ambasadori amerikan Aleksandër Arvizu ka vendosur të flasë në lidhje me mundësinë e shkatërrimit të armëve siriane në Shqipëri.

Ambientalistët, protestë para Kryeministrisë: Ndal armëve kimike nga Siria!

AlbanianScreen - 07.11.2013

Tiranë - Shoqatat ambientaliste protestojnë sot para godinës së Kryeministrisë dhe Parlamentit kundër shkatërrimit të armëve kimike siriane në Shqipëri.

Kundër armjëve kimike. Protestojnë qytetarët e ambientalistë

AlbanianScreen - 07.11.2013

Tiranë - Dhjetra qytetarë dhe përfaqësues të shoqatave ambientaliste kane protestuar përballë kryeministrisë kundër kundër sjelljes së armeve kimike të Sirisë në Shqipëri.

Arvizu: Përgjegjësi e të gjithëve shkatërrimi i armëve kimike

AlbanianScreen - 07.11.2013

Tiranë - ''Së pari me lejoni të them që SHBA është vlerësuese dhe mirënjohëse për pozitën e fortë që ka marë qeveria shqiptare për rezoluën e Këshillit të sigurimit të OKB me numër 2218 dhe për ...

Qeveria urdhër Uzinës së Mjekësit për armët nga Siria

Gazeta Start - 06.11.2013

Tiranë - Ndërkohë që publikisht qeveria deklaron se ende nuk ka marrë një vendim për eliminimin e armëve kimike që do të vijnë nga Siria, në terren duket se kanë nisur përgatitjet e para.

SHBA: Siria fsheh arsenal bërthamor

Shekulli - 06.11.2013

SHBA-të, bënë të ditur se qeveria siriane mund të mos e ketë deklaruar tërësinë e armëve kimike që ajo posedon. Kjo tregon se Siria mund të ketë ende një depo të fshehtë armësh kimike.

Shkatërrimi në Shqipëri i armëve kimike të Sirisë, Arvizu hesht

Shekulli - 06.11.2013

Ambasadori amerikan në vendin tonë, Aleksandër Arvizu, nuk ka dashur të komentojë në lidhje me mundësinë e shkatërrimit të armëve kimike siriane në territorin shqiptar.

Për armët kimike të Sirisë vendoset në 2014-n

Shekulli - 06.11.2013

Se në cilin vend do të shkatërrohen armët kimike të Sirisë do të mësohet vetëm në vitin e ardhshëm. Një gjë e tillë është bërë e ditur nga ambasadori sirian në Rusi, Haddad Riyad, raporton “RIA ...

“Armët kimike të Sirisë”, diplomatët e OKB-së: Do të eliminohen në Shqipëri

Shekulli - 06.11.2013

Revista e mirënjohur “Foreign Policy”, në një shkrim ekskluziv lidhur me shkatërrimin e armëve kimike në Siri, citon zyrtar të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, që thonë se, shumë shpejt mund të ...

Bushati: Jemi kontaktuar nga SHBA për armët kimike, por ende s’kemi vendosur

Kombetare - 06.11.2013

Gjatë një vizite në Paris, ku u prit nga homologu i tij, Laurent Fabius, ministri shqiptar i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati, i konfirmoi gazetës “Le Monde” se Uashingtoni kishte “kontaktuar” ...

A po vijnë armët kimike të Sirisë? - Gjergj Thanasi

Ina - 06.11.2013

Në mediet botërore u përhap furishëm lajmi se Shqipëria ishte destinacioni më i mundshëm i lëndëve helmuese luftarake-LHL të arsenaleve të diktatorit Bashar Al Assad.

Uzina e Mjekësit bëhet gati për armët siriane/ Ja propozimi amerikan për Shqipërinë

Kombetare - 06.11.2013

Duket se në terren kanë nisur përgatitjet e para për të pritur armët kimike siriane, që do të shkatërrohen në Shqipëri. Lajmin e bën të ditur e përditshmja Panorama, që raporton për një urdhër të ...

SHBA: Siria fsheh arsenal bërthamor

24 orë - 06.11.2013

SHBA-të, bënë të ditur se qeveria siriane mund të mos e ketë deklaruar tërësinë e armëve kimike që ajo posedon. Kjo tregon se Siria mund të ketë ende një depo të fshehtë armësh kimike.

Armët kimike të Sirisë, Kodheli urdhëron përgatitjen e Uzinës së Mjekësit

LajmiFundit - 06.11.2013

Tirane – Në një kohë që publikisht qeveria deklaron se ende nuk ka marrë një vendim për eliminimin e armëve kimike që do të vijnë nga Siria, në terren duket se kanë nisur përgatitjet e para.

Arvizu shmang pyetjen për shkatërrimin e armëve kimike në Shqipëri

SOT - 06.11.2013

Ambasadori amerikan në vendin tonë, Aleksandër Arvizu ka zhvilluar sot një vizitë në Bashkinë e Burrelit. I pyetur nga gazetarët në lidhje me mundësinë e shkatërrimit të armëve kimike siriane në ...

Arvizu shmang pyetjen për shkatërrimin e armëve kimike në Shqipëri

Almakos - 06.11.2013

Ambasadori amerikan në vendin tonë, Aleksandër Arvizu ka zhvilluar sot një vizitë në Bashkinë e Burrelit. I pyetur nga gazetarët në lidhje me mundësinë e shkatërrimit të armëve kimike siriane në ...

Arvizu hesht për shkatërrimin e armëve kimike në Shqipëri

Albeu.com - 06.11.2013

Ambasadori amerikan në vendin tonë, Aleksandër Arvizu preferon të mos komentojë për mundësinë e shkatërrimit të armëve kimike siriane në territorin shqiptar.

SHBA: Siria mund të fshehë arsenal bërthamor

Botasot - 06.11.2013

Shtetet e Bashkuara janë duke shqyrtuar të dhënat e fundit të inteligjencës, të cilat bëjnë të ditur se qeveria siriane mund të mos e ketë deklaruar tërësisht sasinë e armëve kimike të zotëruara prej ...

SHBA: Siria mund të fshehë arsenal bërthamor

Ora news - 06.11.2013

Shtetet e Bashkuara janë duke shqyrtuar të dhënat e fundit të inteligjencës, të cilat bëjnë të ditur se qeveria siriane mund të mos e ketë deklaruar tërësisht sasinë e armëve kimike të zotëruara prej ...

Siria mund të ketë ende stoqe të armëve kimike të padeklaruara

ABC News - 06.11.2013

Shtetet e Bashkuara janë duke shqyrtuar të dhënat e fundit të inteligjencës, të cilat bëjnë të ditur se qeveria siriane mund të mos e ketë deklaruar tërësisht sasinë e armëve kimike të zotëruara prej ...

Qeveria urdhër Uzinës së Mjekësit për armët kimike nga Siria

BalkanWeb - 06.11.2013

TIRANE - Ndërkohë që publikisht qeveria deklaron se ende nuk ka marrë një vendim për eliminimin e armëve kimike që do të vijnë nga Siria, në terren duket se kanë nisur përgatitjet e para.

SHBA: Siria fsheh arsenal bërthamor

Yll Press - 06.11.2013

Kjo tregon se Siria mund të ketë ende një depo të fshehtë armësh kimike. SHBA-të, bënë të ditur se qeveria siriane mund të mos e ketë deklaruar tërësinë e armëve kimike që ajo posedon.

Armët Kimike, Qeveria bën gati Uzinën e Mjekësit

Mapo - 06.11.2013

Qeveria shqiptare akoma nuk ka bërë publike vendimin e saj për të pranuar kërkesën e SHBA-së për shkatërrimin e armëve kimike të Sirisë, por sa duken gjasat ajo nuk do të thotë dot jo.

Armët kimike, Arvizu shmang pyetjen për mundësinë e asgjësimit në Shqipëri

BalkanWeb - 06.11.2013

BURREL – Ambasadori amerikan në vendin tonë, Aleksandër Arvizu nuk ka pranuar të japë asnjë deklaratë në lidhje me mundësinë e shkatërrimit të armëve kimike siriane në territorin shqiptar.

Në uzinën e Mjeksit s’ka urdhër për shkatërrimin e armeve kimike siriane

ABC News - 06.11.2013

Uzina e Lendeve Plasese ne Mjekes te Elbasanit shihet si vendi me i peshtatshem per shkaterrimin e armeve kimike,qe mund te vijne nga Siria. Kjo uzine me nje histori te gjate ne kete drejtim, vitet e ...

Në uzinën e Mjeksit s’ka urdhër për shkatërrimin e armeve kimike siriane

Botasot - 06.11.2013

Uzina e Lendeve Plasese ne Mjekes te Elbasanit shihet si vendi me i peshtatshem per shkaterrimin e armeve kimike,qe mund te vijne nga Siria. Kjo uzine me nje histori te gjate ne kete drejtim, vitet e ...

“Foreign Policy” për armët kimike

ABC News - 06.11.2013

Shqiperia eshte cilesuar nje nga vendet preferenciale per shkaterrimin e armeve kimike te Sirise. Argumenti mbeshtetes per kete zgjedhje eshte pervoja paraprake me stokun e armeve te vjetra te ...

Armët kimike, zbulohet plani i transportit, Baraj: Shqipëria nuk ka kapacitete

BalkanWeb - 06.11.2013

TIRANE -Deputeti socialist Besnik Baraj shprehet kundër shkatërrimit të lëndëve kimike në Shqipëri. Besnik Baraj në një intervistë për gazetarin Arbër Hitaj deklaron që qeveria kësaj radhe t’i thojë ...

“Foreign Policy” për armët kimike, Shqipëria vend preferencial për “planin sirian”

Botasot - 06.11.2013

Shqiperia eshte cilesuar nje nga vendet preferenciale per shkaterrimin e armeve kimike te Sirise. Argumenti mbeshtetes per kete zgjedhje eshte pervoja paraprake me stokun e armeve te vjetra te ...

Shkatërrimi i armëve kimike siriane në Shqipëri

ABC News - 06.11.2013

Avokati dhe Përfaqësuesi i AKIP, Dorian Matlia gjatë një bisede në studion e “ABC News” foli lidhur me planin sirian për shkatërimin e armëve kimike, e posaçërisht për kërkesën ndaj Shqipërisë.

FP: SHBA-Shqipëri pranë marrëveshjes për armët, ja plani për transferimin

Ora news - 06.11.2013

Zbulohet plani i detajuar për transferimin e armëve kimike siriane në Shqipëri. Foreign Policy referuar burimeve të saj diplomatike ka zbardhur planin që qeveria e Bashar Al Asad i ka paraqitur OKB ...

Me 2014-ën, vendoset për shkatërrimin e armëve siriane

InfoGlobi - 06.11.2013

Negociatat për përcaktimin e vendit nuk kanë përfunduar ende. Procesi do të vijoi deri në vitin e ardhshëm. Kështu tha ambasadori sirian në Rusi, Haddad Riyad për armet kimike të Sirisë, të cilat po ...

Tre shtete për armët e Sirisë. Baraj: S’kemi kapacitete për armët kimike, jam kundër

AMA-News - 06.11.2013

Deputeti socialist Besnik Baraj shprehet kundër shkatërrimit të lëndëve kimike në Shqipëri. Besnik Baraj në një intervistë për News 24, deklaron që qeveria kësaj radhe t’i thojë jo partnerëve ...

Helmet mund të asgjësohen në impiante të lëvizshme brenda në Siri

Durres Lajm - 06.11.2013

Asgjësimi i armëve kimike të Sirisë mund të realizohet shpejt dhe sigurt me ndihmën e një impianti të ri të lëvizshëm të SHBA-së shkruan në “New Scientist” Debora MacKenzie, analiste e BBC-së.

TemA TV/ Uzina e Mjekësit bëhet gati për armët siriane/ Ja propozimi amerikan për Shqipërinë (VIDEO)

Gazeta Tema - 06.11.2013

Duket se në terren kanë nisur përgatitjet e para për të pritur armët kimike siriane, që do të shkatërrohen në Shqipëri. Lajmin e bën të ditur e përditshmja Panorama, që raporton për një urdhër të ...

Zbulohet plani i shkatërrimit të armëve kimike siriane në Shqipëri (FOTO)

Gazeta Idea - 06.11.2013

Tiranë- Një ditë pasi Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Ditmir Buashati konformoi zyrtarisht se SHBA-të i kanë kërkuar qeverisë shqiptare për të asgjesuar armët kimike siriane nqë vendin ...

Besnik Baraj i PS: Nuk mund të pranojmë armët kimike siriane

Gazeta Tema - 06.11.2013

Më në fund një zë nga mazhoranca shprehet kundër shkatërrimit të armëve kimike siriane në Shqipëri. Deputeti socialist, Besnik Baraj, shprehet për News24 se partnerët duhet ta mirëkuptojnë ...

Debati mbi armët kimike

Vision Plus - 06.11.2013

Një ditë pasi qeveria shqiptare pranoi për herë të parë se Uashingtoni Zyrtar ka kontaktuar ekzekutivin shqiptar për çështjen e demontimit ne Shqipëri te armeve kimike te Sirisë, të parët që kanë ...

FP: SHBA dhe Shqipëria pranë marrëveshjes për armët e Sirisë

Shqiptarja - 06.11.2013

E ndërsa ende nuk është vendosur se ku do të përfundojnë armët e tij kimike, qeveria e Bashar al Al-Assad i ka paraqitur agjencisë mbikqyrëse të OKB-së një plan të detajuar për transferimin e ...

Për armët kimike të Sirisë vendoset në 2014-n

Republika - 06.11.2013

Se në cilin vend do të shkatërrohen armët kimike të Sirisë do të mësohet vetëm në vitin e ardhshëm. Një gjë e tillë është bërë e ditur nga ambasadori sirian në Rusi, Haddad Riyad, raporton “RIA ...

Mediu, kundër shkatërrimit të armëve kimike në Shqipëri

Albeu.com - 05.11.2013

Ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, mendon se Shqipëria nuk ka kapacitetet e duhura për importimin dhe shkatërrimin e e armëve kimike të Sirisë. Në një intervistë për Gazetën Shqiptare, Mediu ...

Ish-ministri i Mbrojtjes, Mediu kundër shkatërrimit të armëve kimike në Shqipëri

Almakos - 05.11.2013

Shqipëria nuk ka kapacitetet e duhura për importimin e armëve nga Siria. Ne nuk kemi landfille për trajtimin e mbetjeve të rrezikshme”. Deklarata e fortë vjen nga ish-ministri i Mjedisit dhe ...

Ish-ministri i Mbrojtjes, Mediu: Jo shkatërrimit të armëve kimike në Shqipëri

BalkanWeb - 05.11.2013

TIRANE -Shqipëria nuk ka kapacitetet e duhura për importimin e armëve nga Siria. Ne nuk kemi landfille për trajtimin e mbetjeve të rrezikshme”. Deklarata e fortë vjen nga ish-ministri i Mjedisit, ...

Ish-ministri i Mbrojtjes, Mediu: Jo shkatërrimit të armëve kimike në Shqipëri

Mapo - 05.11.2013

Shqipëria nuk ka kapacitetet e duhura për importimin e armëve nga Siria. Ne nuk kemi landfille për trajtimin e mbetjeve të rrezikshme”. Deklarata e fortë vjen nga ish-ministri i Mjedisit dhe ...

Armët kimike, avokati i "Aleancës": Referendum

BalkanWeb - 05.11.2013

TIRANE- Aleanca Kundër Importit të Plehrave ka reaguar në lidhje me deklaratat e bëra nga ish-presidenti, Alfred Moisiu, i cili ishte "pro" shkatërrimit të armëve kimike të Sirisë në Shqipëri.

Mediu shprehet kundër shkatërrimit të armëve kimike në Shqipëri

Gazeta Dita - 05.11.2013

Ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, mendon se Shqipëria nuk ka kapacitetet e duhura për importimin dhe shkatërrimin e e armëve kimike të Sirisë. Në një intervistë për GSH, Mediu shprehet se vendi ...

Fatmir Mediu: Armët kimike nuk duhen shkatërruar në Shqipëri

Gazeta Tema - 05.11.2013

Ish- ministri i Mbrojtjes dhe Mjedisit, i akuzuar sidomos për çështjen e ligjit të importit të plehrave, thotë se armët kimike siriane nuk duhen shkatërruar në Shqipëri.

‘Shqipëria s’ka kapacitete për të shkatërruar armë’

InfoGlobi - 05.11.2013

“Shqipëria nuk ka kapacitetet e duhura për importimin e armëve nga Siria. Ne nuk kemi landfille për trajtimin e mbetjeve të rrezikshme”, ka deklaruar ish-ministri i Mjedisit, kohë më parë edhe ...

Reuters, Shqipëria mes vendeve ku po negociohet për armët siriane

Shqiptarja - 05.11.2013

TIRANË - Në një artikull ekskluzive të agjencisë Reuters, në kuadër të shkatërimit të armëve kimike siriane, shkruhet se Shqipëria është ndër vendet me të cilat po bëhen negociata për të transferuar ...

AKIP kërkon referendum për armët e Sirisë

AMA-News - 05.11.2013

Aleanca Kundër Importit të Plehrave ka reaguar në lidhje me deklaratat e bëra nga ish-presidenti, Alfred Moisiu, i cili ishte “pro” shkatërrimit të armëve kimike të Sirisë në Shqipëri.

Lëndet kimike në Shqipëri

Vision Plus - 05.11.2013

Ndërsa Shqipëria po shihet gjithmonë e me shume si destinacion i asgjësimit te armeve kimike te Sirisë, ende nuk ka përfunduar eliminimin e lendeve te saj kimike.

Bushati: Jemi kontaktuar nga SHBA për armët kimike, por ende s’kemi vendosur

Gazeta Tema - 05.11.2013

Gjatë një vizite në Paris, ku u prit nga homologu i tij, Laurent Fabius, ministri shqiptar i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati, i konfirmoi gazetës “Le Monde” se Uashingtoni kishte “kontaktuar” ...

Speciale Armët kimike siriane në Shqipëri!?

Durres Lajm - 05.11.2013

Nga Gjergj Thanasi* Në mediet botërore u përhap furishëm lajmi se Shqipëria ishte destinacioni më i mundshëm i lëndëve helmuese luftarake (LHL) të arsenaleve të diktatorit Bshar Al Assad.

Specialistët: Shqipëria se#39;ka kushte për asgjësim armësh kimike

Shqiptarja - 05.11.2013

TIRANË - "Shqipëria nuk ka pasur asnjëherë armë kimike". Këtë kanë pohuar ekspertë toksikologë të ushtrisë shqiptare, të ftuar në “Urbanika” në “A1 Report”.

Turqia konfiskon ‘lëndë kimike’ në kufirin me Sirinë

Republika - 05.11.2013

Rojet kufitare turke shkëmbyen zjarr me kontrabandistët, të cilët po përpiqeshin të transportonin nga Siria në territorin e Turqisë një sasi të madhe lëndësh kimike që mund të përdoren për prodhimin ...

Pluset dhe minuset e shkatërrimit të armëve kimike të Sirisë në Shqipëri

24 orë - 04.11.2013

Ka disa ditë që diskutohet për mundësinë e pranimit të një kërkesë të OKB, për shkatërrimin në vendin tonë të armëve kimike të Sirisë. Faktori kryesor negativ po të pranohej një gjë e tillë është ...

Armët kimike, Moisiu: 'Pro' shkatërrimit në vendin tonë

BalkanWeb - 04.11.2013

TIRANE -"Vendi ynë ka eksperiencën e duhur për shkatërrimin e armëve kimike". Deklarata është bërë nga ish-presidenti i Shqipërisë, Alfred Moisiu, i cili, në këtë intervistë dhënë për "Gazeta ...

AKIP paralajmëron protesta: Rama të sqarojë çështjen e armëve kimike

Mapo - 04.11.2013

Leonard Bakillari Tiranë Përfaqësuesit e ambientalistëve në Shqipëri zgjodhën një fushatë për mbjelljen e disa pemëve në QSUT, ku i pranishëm ishte edhe kryeministri Edi Rama, për t’i kërkuar ...

Armët kimike/ Moisiu: Kemi eksperiencën e duhur për t’i shkatërruar në vendin tonë

Gazeta Tema - 04.11.2013

“Vendi ynë ka eksperiencën e duhur për shkatërrimin e armëve kimike”. Kështu ka deklaruar ish- presidenti i Shqipërisë, Alfred Moisiu, teksa tregon se gjatë viteve 2007- 2008 në vendin tonë janë ...

Moisiu: I kemi kapacitetet për armët kimike siriane

Respublica - 04.11.2013

Ndërkohë që Aleanca Kundër Importit të Plehrave i kërkon shpjegime qeverisë për këtë çështje, ish presidenti Alfred Moisiu, edhe në “kostumin” e ish ushtarakut të lartë, deklaron se Shqipëria e ka ...

Shkatërrimi i armëve kimike, Moisiu: Shqipëria e ka përvojën e duhur

Gazeta Dita - 04.11.2013

Ish-presidenti Alfred Moisiu thotë se Shqipëria e ka eksperiencën e duhur për shkatërrimin e armëve kimike. Në një intervistë për GSH, Moisiu thotë se në vitet 2007-2008 në Shqipëri janë asgjësuar 16 ...

A po vijnë armët kimike të Sirisë?

Gazeta Dita - 04.11.2013

Në mediet botërore u përhap furishëm lajmi se Shqipëria ishte destinacioni më i mundshëm i lëndëve helmuese luftarake-LHL të arsenaleve të diktatorit Bashar Al Assad.

Moisiu:Jam pro shkatërrimit të armëve kimike në Shqipëri

AMA-News - 04.11.2013

“Vendi ynë ka eksperiencën e duhur për shkatërrimin e armëve kimike”. Deklarata është bërë nga ish-presidenti i Shqipërisë, Alfred Moisiu, i cili, në këtë intervistë dhënë për “Gazeta Shqiptare”, ka ...