TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Protestë para Shtëpisë së Bardhë nga studentë shqiptarë në SHBA

Ina - 18.01.2015

Nga Uashingtoni për INA, Beqir Sina Një grup studentësh nga Kosova që studiojnë në universitetet amerikane dje kanë mbajtur një protestë në Uashington para Shtëpisë së Bardhë, duke i dhënë mbështetje ...

Protestë para Shtëpisë së Bardhë nga studentë shqiptarë në SHBA

Almakos - 18.01.2015

I jepet pëkrahje protestës mbarë popullore në Gjakovë, për shkarkimin e Ministrit Jabllanoviq Më 16 janar 2015, Uashington, SHBA, një grup studentësh nga Kosova me studime në universitetet Amerikane, ...

Edhe Krusha e Madhe kërkon shkarkimin e Jabllanoviqit

Lajmi.net - 18.01.2015

Protestat kundër ministrit për Komunitete dhe Kthim, Aleksandar Jabllanoviq kanë vazhduar edhe të dielën. Pas protestës masive në Gjakovë, një ditë më parë, sot kanë protestuar banorët e njërit ndër ...

Veteranët e UÇK-së s’(mërziten) fort për deklaratat e Jabllanoviqit

Lajmi.net - 18.01.2015

Në kohën kur po zhvillohen protesta të shumta për shkak se ministri Aleksandar Jabllanoviq i cilësoi protestuesit në Gjakovë si ‘egërsira’, OVL të UÇK-së ende nuk kanë dalë me deklarata publike rreth ...

Zafa fton deputetët që të mos e lejojnë Jabllanoviqin në Kuvend

Lajmi.net - 18.01.2015

Deputeti i Nismës për Kosovën, Zafir Berisha ka thënë që pasi kryeministri Isa Mustafa nuk po ka guxim ta ndëshkojë ministrin AleksandarJabllanoviq, atëherë këtë gjë mund ta bëjnë vet deputetët.

Qeveria e atyre që luftuan kundër UÇK-së

Lajm - 18.01.2015

Rilind Gërvalla Ditët e fundit ngjarjet kryesore politike në Kosovë kanë pasur të bëjnë me një “rikthim” të Serbisë. Filluan me një vizitë “pelegrinësh” serbë në Gjakovë, vizitë e cila u ndalua nga ...

Qeveria e atyre që luftuan kundër UÇK-së

Almakos - 18.01.2015

Rilind Gërvalla Ditët e fundit ngjarjet kryesore politike në Kosovë kanë pasur të bëjnë me një “rikthim” të Serbisë. Filluan me një vizitë “pelegrinësh” serbë në Gjakovë, vizitë e cila u ndalua nga ...

Krusha e Madhe në protestë kundër Jabllanoviçit

Albeu.com - 18.01.2015

Banorët e fshatit Krushë e Madhe në Rahovec të Kosovës, kanë protestuar ditën e sotme kundër ministrit për Kthim dhe Komunitete në qeverinë e Kosovës, Aleksandar Jabllanoviç.

Edhe LDK i proteston kryeministrit Mustafa

Lajmi.net - 18.01.2015

Kryeministri Isa Mustafa, asesi nuk po mundet që të jetë i qetë në punën e zorshme në drejtimin e ekzekutivit të vendit. Pas protestave në të cilat po i kërkohet që të largojnë nga qeveria ministrin ...

Edhe Labi organizon protestë kundër jabllanoviçit

Zhurnal - 18.01.2015

Shumë qytete janë duke organizuar protesta me të cilat po iu dalin në mbrojtje nënave gjakovare të cilat para disa dite u quajtën ‘egërsira’ nga ministri në Qeverinë e Kosovës Jabllanoviç.

Familjarët e të vrarëve të LDK-së protestojnë të martën

Albeu.com - 18.01.2015

Familjarët e veprimtarëve të vrarë të LDK-së kanë lajmëruar se ditën e martë do të protesojnë përpara ndërtesës së qeverisë për të kërkuar drejtësinë e mohuar.

Kundër Jabllanoviqit protestohet edhe në Krushë të Madhe

Telegrafi - 18.01.2015

Ndaj deklaratave fyese për viktimat e gjenocidit serb të ministrit për Komunitete dhe Kthim, Aleksandër jabllanoviq, do të protestojnë sot edhe banorët e njërit ndër fshatrat më të prekur nga lufta e ...

Krusha e Madhe kërkon dorëheqjan e Jabllanoviqit

Telegrafi - 18.01.2015

Protestat kundër ministrit për Komunitete dhe Kthim, Aleksandër Jabllanoviq, kanë vazhduar edhe sot. Pas protestës masive në Gjakovë një ditë më parë, sot kanë protestuar banorët e Krushës së Madhe, ...

Veteranët e UÇK-së nuk do të rrinë duarkryq rreth Jabllanoviqit

Telegrafi - 18.01.2015

Kohëve të fundit organizatat e dala nga lufta e UÇK-së janë parë duke protestuar para Rektoratit të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, duke mbrojtur një memorandum bashkëpunimi, por ata ...

KTV: Çka ndodhi sot në protestën kundër Jabllanoviqit në Krushë të Madhe [video]

Koha.net - 18.01.2015

Protestat ndaj ministrit të Komuniteteve dhe Kthimit, Aleksandër Jabllanoviqit, nuk kanë të ndalur, raporton KTV. Më shumë se 300 banorë të Krushës së Madhe dhe të fshatrave përreth, kanë protestuar ...

Familjarët e të vrarëve të LDK-së protestojnë te Mustafa

Koha.net - 18.01.2015

Kreu i Qeverisë nuk do ta ketë aspak të lehtë javën e ardhshme. Përveç vendimeve në nivel shteti për Trepçën, do të vazhdojnë protestat që kanë kërkesa për të, raporton KTV.

Familjarët e të vrarëve të LDK-së protestojnë te Mustafa

Telegrafi - 18.01.2015

Kreu i Qeverisë nuk do ta ketë aspak të lehtë javën e ardhshme. Përveç vendimeve në nivel shteti për Trepçën, do të vazhdojnë protestat që kanë kërkesa për të.

Sërish protestë kundër Jabllanoviç 'Kërkojmë drejtësi për krimet serbe'

Shqiptarja - 18.01.2015

Disa qindra vetë në fshatin Krushë e Madhe afër Rahovecit në Kosovë, kanë protestuar sot kundër ministrit për kthim dhe komunitete në qeverinë e Kosovës, Aleksandar Jabllanoviç.

Protesta kundër Jabllanoviqit edhe në Krushë të Madhe

Ilirida - 18.01.2015

Disa qindra vetë në fshatin Krushë e Madhe afër Rahovecit në Kosovë, kanë protestuar sot kundër ministrit për kthim dhe komunitete në qeverinë e Kosovës, Aleksandar Jabllanoviq.

Protestë para Shtëpisë së Bardhë nga studentë shqiptarë në SHBA

Shprehja - 18.01.2015

Një grup studentësh nga Kosova që studiojnë në universitetet amerikane dje kanë mbajtur një protestë në Uashington para Shtëpisë së Bardhë, duke i dhënë mbështetje protestës mbarë popullore të ...

Protestë kundër Jabllanoviçit

Gazeta Start - 17.01.2015

Ka nisur në Gjakovë protesta që kërkon shkarkimin e ministrit serb në Qeverinë e Kosovës, Aleksandër Jabllanoviç. Ky i fundit kishte ofenduar rëndë duke i quajtur “egërsira” nënat gjakovare që s’e ...

Edhe të rinjtë e Drenasit në protestë kundër Jabllanoviqit

Albtime - 17.01.2015

Këshilli i Veprimit Rinor Lokal në Drenas është vënë në përkrahje të protestës të së martës së ardhshme, e cila do të mbahet në Prishtinë në kundërshtim të deklaratave të ministrit për Kthim dhe ...

Fisnik Ismaili me shokë niset për Gjakovë

Albtime - 17.01.2015

Protesta e cila do të mbahet sot në Gjakovë kundër ministrit Aleksandër Jabllanoviq pritet të mbledhë një numër të madh të qytetarëve. E kësaj proteste kanë deklaruar se do t’u bashkëngjiten edhe ...

Gjakovarët protestojnë kundër Jabllanoviqit

Alsat - 17.01.2015

Sot në Gjakovë do të mbahet një protestë, ku do të kërkohet dorëheqja e Ministrit për Kthim dhe Komunitete, Aleksandër Jabllanoviq, i cili ditë më parë ka ofenduar rënd gjakovarët, duke i quajtur ...

Gjakova në protestë kundër Jabllanoviçit

Albeu.com - 17.01.2015

Pas pak nis në Gjakovë protesta ku do të kërkohet dorëheqja e Ministrit për Kthim dhe Komunitete, Aleksandër Jabllanoviq, i cili pak ditë i quajti gjakovarët egërsira.

Përfundon qetë protesta kundër Jabllanoviqit (foto)

Lajmi.net - 17.01.2015

Mijëra qytetar kanë përfunduar protestën e tyre të mbajtur sot në Gjakovë, kundër ministrit Jabllanoviq. Ka përfunduar protesta në Gjakovë e cila është mbajtur në kundërshtim të deklaratës së ...

Fillon protesta kundër Jabllanoviqit në Gjakovë (FOTO)

Almakos - 17.01.2015

Qytetarë të Gjakovës dhe nga e gjithë Kosova, kanë filluar sot protestën e cila është organizuar për të kundërshtuar deklaratën e ministrit për Komunitet dhe Kthim, Aleksandër Jablalnoviq.

Gjakovarët fillojnë protestën kundër Jabllanoviqit

Portalb - 17.01.2015

Lajme lidhur me temën Produket e Serbisë në Kosovë me krimba mbrenda (Foto) 33 vjet nga vrasja e vëllezërve Gërvalla dhe e Kadri Zekës Thaçi në Podgoricë u prit me “vrite, vrite shqiptarin” Mashtrimi ...

Më shumë se 1 mijë e 500 nënshkrime për shkarkimin e Jabllanoviqit

Lajmi.net - 17.01.2015

Qytetarët janë duke i përgjigjur në mënyrë të madhe thirrjes për nënshkrime, për peticionin kundër Aleksadër Jabllanoviqit. Më shumë se 1 mijë e 500 nënshkrime janë mbledhur që nga ora 11:00, kur ka ...

Gjakovë, përfundon protesta kundër Jabllanoviq-it (FOTO LAJM)

Albeu.com - 17.01.2015

Update - Ka përfunduar e qetë protesta e qytetarëve të Gjakovës kundër deklaratave të ministrit Aleksander Jabllanoviq . Protestës së qytetarëve të Gjakovës i janë bashkuar edhe disa deputet të ...

Protestë masive në Gjakovë kundër ministrit Jabllanoviq

Ina - 17.01.2015

Mijëra qytetarë sot në Gjakov po protestojnë kundër ministrit serb në qeverinë e Kosovës, Aleksandar Jabllanoviq. Protestuesit kanë marshuar rrugëve të qytetit, me pankarta dhe thirrje masive për ...

A mund ta shkarkojë ministrin serb peticioni i gjakovarëve? (FOTO LAJM)

Albeu.com - 17.01.2015

Rreth 2 mijë nënshkrime janë mbledhur që prej orës 11:00, kur ka nisur peticioni në Gjakovë për kallëzim penal ndaj ministrit për Kthim dhe Komunitete, Aleksander Jabllanoviç.

KOMENT/ I egër jeni ju Jabllanoviç

Albeu.com - 17.01.2015

Nga Arbnor Buzhala - Nëse flasim për egërsira, gjithë bota e ka të qartë kush janë të egër, kush bëri terror mbi një popull të pafajshëm për më shumë se njëqind vite.

Protesta e sotshme në Gjakovë përfundoi qetë

Portalb - 17.01.2015

Lajme lidhur me temën Gjakovarët fillojnë protestën kundër Jabllanoviqit Produket e Serbisë në Kosovë me krimba mbrenda (Foto) 33 vjet nga vrasja e vëllezërve Gërvalla dhe e Kadri Zekës Thaçi në ...

E dyta në Gjakovë, e ardhshmja në Prishtinë – Jabllanoviq jashtë! (VIDEO+FOTO)

Almakos - 17.01.2015

Qendra e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Gjakovë bashkë me shoqatën “Thirrjet e Nënave” organizuan protestën e dytë me radhë në Gjakovë kundër ministrit Jabllanoviq, dhe për shkarkimin e tij.

Me 20 janar ferizaji në këmbë kundër Jabllanoviqit

Zhurnal - 17.01.2015

Sipas një njoftimi të paraqitur në rrjetet sociale, me datën 20 janar të vitit 2015, në fillim prej orës 13, para sheshit të Komunës së Ferizajit do të organizohet një protestë.

Kryeministri sulm RTK-së për anashkalim të vëmendjes nga protestat kundër tij

Lajmi.net - 17.01.2015

Kryeministri Isa Mustafa, po vazhdon të mos merret fare me protestuesit që po kërkojnë nga ai të largoj nga Qeveria ministin Aleksandar Jabllanoviq. Por duket se, si tentim shpërqëndrimin e vëmendjes ...

Djep i Serbisë? Mustafa i përgjigjet Vuçiç: Kosova është shtet i pavarur

Ora news - 17.01.2015

“Kosova është shtet i pavarur”. Në këtë mënyrë iu përgjigj kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, deklaratës së homologut të tij serb se Kosova është djep i Serbisë. “Toka i takon atij që e shfrytëzon.

Gjakova proteston sot për shkarkimin e Jabllanoviqit

Koha.net - 17.01.2015

Sot në Gjakovë mbahet protesta e radhës që kërkon shkarkimin e Ministrit për Kthim dhe Komunitete, Aleksandër Jabllanoviq, i cili ditë më parë kishte ofenduar rënd gjakovarët, duke i quajtur egërsira.

Gjakovarët sot protestojnë kundër Jabllanoviqit

Telegrafi - 17.01.2015

Sot në Gjakovë do të mbahet një protestë, ku do të kërkohet dorëheqja e Ministrit për Kthim dhe Komunitete, Aleksandër Jabllanoviq, i cili ditë më parë ka ofenduar rënd gjakovarët, duke i quajtur ...

Edhe Labi kërkon shkarkimin e Jabllanovicit pas fyerjeve ndaj nënave, thërret protesta (Video)

Telegrafi - 17.01.2015

Edhe këngëtari i njohur shqiptar, Labi, ka bërë thirrje për protesta në qytetin e tij në Ferizaj, në valë protestash e cila vetëm sa po zgjerohet. Këngëtari i mirënjohur nuk e ka treguar se ka ...

UPSK fton studentët dhe qytetarët në marshin paqësor kundër Jabllanoviqit

Koha.net - 17.01.2015

Unioni i Pavarur i Studentëve të Kosovës përkrah marshin paqësor të organizuar nga Parlamenti i Studentëve të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, teksa fton të gjithë anëtaret e vet, ...

Përfundon protesta në Gjakovë, synohet zhvendosja në Prishtinë [foto]

Koha.net - 17.01.2015

(E plotësuar 15:40) Ka përfunduar ashtu siç kishte nisur, e qetë, protesta në Gjakovë, që kishte për qëllim kërkesën për shkarkimin e Ministrit për Kthim dhe Komunitete, Aleksandër Jabllanoviq.

Gjakovë, nisi protesta kundër Jabllanoviqit

Telegrafi - 17.01.2015

Ka nisur në Gjakovë protesta që kërkon shkarkimin e ministrit serb në Qeverinë e Kosovës, Aleksandër Jabllanoviq, i cili kishte ofenduar rëndë duke i quajtur “egërsira” nënat gjakovare që s’e dinë ...

1500 nënshkrime në peticionin për shkarkimin e Jabllanoviqit

Koha.net - 17.01.2015

Më shumë se 1 mijë e 500 nënshkrime janë mbledhur që nga ora 11:00, kur ka nisur peticioni për kallëzim penal ndaj ministrit për Kthim dhe Komunitete, Aleksander Jabllanoviq.

Mbi 1500 nënshkrime në peticion: Kallëzim penal ndaj Jabllanoviqit

Telegrafi - 17.01.2015

Më shumë se 1500 nënshkrime janë mbledhur që nga ora 11:00, kur ka nisur peticioni për kallëzim penal ndaj ministrit për Kthim dhe Komunitete, Aleksander Jabllanoviq.

Përfundon protesta kundër Jabllanoviqit në Gjakovë

Telegrafi - 17.01.2015

Ka përfunduar në Gjakovë. Ndryshe nga protesta e parë, protesta e sotme ishte më masive, pasi në të morën pjesë rreth 10 mijë qytetarë, jo vetëm nga komuna e Gjakovës.

Mustafa për çfarëdo deklarate: Ato nuk e zhbëjnë shtetin tonë!

Telegrafi - 17.01.2015

Të njëjtën ditë që në Gjakovë po zhvillohen protestat kundër deklaratave të Aleksandar Jabllanoviqit, në fjalimin e tij në përvjetorin e 25 të LDK-së në Vushtrri, kryeministri Isa Mustafa, pa ia ...

Për padinë ndaj Jabllanoviqit, për një ditë mblidhen 2 mijë e 500 nënshkrime

Koha.net - 17.01.2015

Mbi 2 mijë e 500 nënshkrime janë mbledhur deri në orët e pasdites (16:00), përmes të cilëve, sipas nenit 147 paragrafi 1 dhe 2, do ngritët kallëzim penal ndaj Aleksander Jabllanoviqit, ku aty ...

Padia ndaj Jabllanoviqit: Ditën e parë mblidhen mbi 2500 nënshkrime

Telegrafi - 17.01.2015

Mbi 2500 nënshkrime janë mbledhur deri në orët e pasdites (16:00), përmes të cilëve, sipas nenit 147, paragrafi 1 dhe 2, do të ngritët Kallëzim Penal ndaj Aleksander Jabllanoviqit.

Tubim protestues kundër Jabllanoviqit edhe në Krushë të Madhe

Koha.net - 17.01.2015

Kundër ministrit për Kthim dhe Komunitete, Aleksandër Jabllanoviqi, pas protestave në Gjakovë dhe para ministrisë të cilën ky i fundit e drejton, është paralajmëruar protestë edhe në Krushë të Madhe ...

Studentët, qytetarëve: Ejani në marshin kundër Jabllanoviqit

InfoGlobi - 17.01.2015

Unioni i Pavarur i Studentëve të Kosovës fton të gjithë anëtaret e vet, studentët nga të gjitha Universitetet publike dhe private, qytetarët e Republikës së Kosovës t`i bashkohen marshit paqësor, që ...

Djep i Serbisë? Mustafa i përgjigjet Vuçiç: Kosova është shtet i pavarur

Tetova Sot - 17.01.2015

“Kosova është shtet i pavarur”. Në këtë mënyrë iu përgjigj kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, deklaratës së homologut të tij serb se Kosova është djep i Serbisë. “Toka i takon atij që e shfrytëzon.

Fillon protesta kundër Jabllanoviqit në Gjakovë‏ (Foto)

Tetova Sot - 17.01.2015

​Qindra qytetar janë mbledhur në parkun e qytetit të Gjakovës për të protestuar kundër deklaratave të ministrit Jabllanoviq. Ato po bartin pankarta me mbishkrime “Lista Srbska shporru”, “O me ...

Për shkarkimin e Jabllanoviqit – 1500 nënshkrime

InfoGlobi - 17.01.2015

Janë mbledhur më shumë se 1 mijë e 500 nënshkrime nga ora 11:00, kur ka nisur peticioni për kallëzim penal ndaj ministrit për Kthim dhe Komunitete, Aleksander Jabllanoviq.

Në Gjakovarë sot protestë gjithëpopullore kundër Jabllanoviqit

Ilirida - 17.01.2015

Një numër i madh i qytetarëve të komunës së Gjakovës janë mbledhur në parkun e qytetit të për të protestuar kundër deklaratave të ministrit Jabllanoviq.

Kosovë: Rreth 1500 nënshkrime ka mbledhur peticioni për shkarkimin e Jabllanoviqit

Ilirida - 17.01.2015

Qytetarët janë duke i përgjigjur në mënyrë të madhe thirrjes për nënshkrime, për peticionin kundër Aleksadër Jabllanoviqit. Më shumë se 2000 nënshkrime janë mbledhur që nga ora 11:00, kur ka nisur ...

Studentët ftojnë marsh paqësor kundër Jablanovic-it

Kosova Live - 17.01.2015

Unioni i Pavarur i Studentëve të Kosovës (UPSK) përmes një komunikate për media ka ftuar të gjithë anëtarët e vet, studentët nga të gjitha universitetet publike dhe private, si dhe qytetarët e ...

Mustafa: Deklarata e Jabllanoviçit e pamatur

Gazeta Start - 16.01.2015

Në një konferencë për mediat, kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka prezantuar kabinetin e tij dhe ka folur për çështjet aktuale në Kosovë dhe prioritetet e Qeverisë për mandatin katër vjeçar.

Edhe sot protesta për shkarkimin e ministrit Aleksandar Jabllanoviq

Lajmi.net - 16.01.2015

Sot qytetarët e Pejës do të protestojnë kundër deklaratave fyese të zëvendëskryeministrit të Kosovës dhe Ministri për Komunitete dhe Kthim, Aleksander Jabllanoviq, i cili ditë më parë i cilësoi si ...

Edhe sot protesta kundër Jabllanoviqit

Alsat - 16.01.2015

Sot qytetarët e Pejës do të protestojnë kundër deklaratave fyese të zëvendëskryeministrit të Kosovës dhe Ministri për Komunitete dhe Kthim, Aleksander Jabllanoviq, drejtuar qytetarëve të Gjakovës.

Kësaj i thonë: Ti biesh samarit e jo ...?! – Jakup Krasniqi

Ina - 16.01.2015

Duke lexuar e dëgjuar të gjitha mediet tona, te krijohet përshtypja se kryeproblemi i Kosovës është njëfarë Jabllanoviqi! Kjo nuk është aspak e vërtetë.

Mustafa: Vuçiq kot e quan Kosovën djep të Serbisë, kur merr leje nga unë për realizimin e vizitës (video)

Lajmi.net - 16.01.2015

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, më në fund ka vendosur të jep një koment lidhur me deklaratën e ministrit për Kthim dhe Komunitete, Aleksandar Jabllanoviq, për familjarët e pagjetur.

Mustafa: Kosova s'është djep i Serbisë

Evropaelire - 16.01.2015

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa i ka dërguar mesazhe homologut të tij nga Serbia, Aleksandar Vuçiq , se nuk mund ta konsiderojë Kosovën si një djep serb, përderisa ai vet për realizimin e vizitës ...

Protesta kundër Jabllanoviqit në disa vende të Kosovës, raportohet për të arrestuar

Lajmi.net - 16.01.2015

Protesta kundër deklaratës së ministrit për Kthim dhe Komunitete, Aleksandar Jabllanoviq, janë duke u mbajtur në disa vende të Kosovës. Aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje, kanë protestuar sot para ...

Mustafa: Kosova nuk është djep i Serbisë

Alsat - 16.01.2015

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa i ka dërguar mesazhe homologut të tij nga Serbia, Aleksandar Vuçiq, se nuk mund ta konsiderojë Kosovën si një djep serb, përderisa ai vet për realizimin e vizitës ...

Osmani i kërkon Mustafës shkarkimin e Jabllanoviqit

Lajmi.net - 16.01.2015

Deputetja e LDK-së, Vjosa Osmani, i ka konsideruar deklaratat e ministrit për kthim, Aleksandar Jabllanoviq si nxitëse të urrejtjes midis popullatës shqiptare e serbe në Kosovë.

Ymeri: Jabllanoviqi nuk është i pamatur, por bartës i fashizmit

Lajmi.net - 16.01.2015

Shefi i grupit parlamentar të Vetëvendosjes, Visar Ymeri, ka thënë se i pari i Listës Serbe në Kosovë, ministri Aleksandër Jabllanoviq, nuk është i pamatur.

Ymeri: Jabllanoviqi është bartës i politikës fashiste të Serbisë në Kosovë

Ina - 16.01.2015

Sipas Ymerit, ai është bartës i politikës fashiste të Serbisë në Kosovë, përcjell koha.net. “Jabllanoviqi nuk është i pamatur, por bartës i politikës fashiste të Serbisë në Kosovë - asaj politike që ...

Tetë persona ndalen në Polici, dy nga ta kërkoheshin edhe më herët

Lajmi.net - 16.01.2015

(I plotësuar) Tashmë gjashtë persona janë dërguar në mbajtje për 48 orë me urdhër të Prokurorit, ndërsa dy të tjerë janë ndaluar ngaqë ishin të kërkuar edhe më herët.

Osmani: Jabllanoviçi duhet të shkarkohet nëse vazhdon kështu

Albeu.com - 16.01.2015

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës Vjosa Osmani ka thënë se ministri Aleksandër Jabllanoviç duhet shkarkuar nëse vijon të flasë me këtë gjuhë.

Protesta kundër Jabllanoviq, 7 policë të lënduar, katër prej tyre në gjendje të rëndë

SOT - 16.01.2015

Qytetarët kosovarë vijojnë protestat kundër ministri serb në qeverinë e Kosovës, Aleksandër Jabllanoviq. Gjatë këtyre protestave kanë mbetur të lënduar 7 policë, katër prej të cilëve ndodhen në ...

Vjosa Osmani: Mashtrimet e Jabllanoviçit

Albeu.com - 16.01.2015

Vjosa Osmani nga LDK-ja ka thënë se Aleksandër Jabllanoviç vetëm ka gënjyer kur ka thënë se nuk kishte dijeni për masakrat e serbëve në Kosovë. Ajo tha se edhe vetë ka qenë adoleshente në kohën e ...

Ahmeti preferon që Kurti ta udhëheq Vetëvendosjen edhe një mandat

Telegrafi - 16.01.2015

Kryetari i Prishtinës dhe numri dy i Vetëvendosjes, Shpend Ahmeti, në Interaktiv të KTV-s ka folur për zgjedhjet në Vetëvendosje, duke bërë publike preferencën e tij për të parin e partisë.

Edhe sot protesta kundër Jabllanoviqit

Telegrafi - 16.01.2015

Sot qytetarët e Pejës do të protestojnë kundër deklaratave fyese të zëvendëskryeministrit të Kosovës dhe Ministri për Komunitete dhe Kthim, Aleksander Jabllanoviq, drejtuar qytetarëve të Gjakovës.

Peja dhe Gjakova protestojnë kundër Jabllanoviqit

Koha.net - 16.01.2015

Sot qytetarët e Pejës do të protestojnë kundër deklaratave fyese të zëvendëskryeministrit të Kosovës dhe Ministri për Komunitete dhe Kthim, Aleksander Jabllanoviq, drejtuar qytetarëve të Gjakovës.

Disa qytete në Kosovë i bashkohen protestës kundër Ministrit serb Jabllanovic

ABC News - 16.01.2015

Sot qytetarët e Pejës do të protestojnë kundër deklaratave fyese të zëvendëskryeministrit të Kosovës dhe Ministri për Komunitete dhe Kthim, Aleksander Jabllanoviq, drejtuar qytetarëve të Gjakovës.

Mustafa: Tragjedia e të pagjeturve s’fillon në Gjakovë, por është historike

Telegrafi - 16.01.2015

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, në një konferencë për media ka prezantuar kabinetin e tij dhe ka folur për çështjet aktuale në vend dhe prioritetet e Qeverisë për mandatin katër ...

Mustafa e quan të pamatur deklaratën e Jabllanoviqit, kërkon ura bashkëpunimi

Koha.net - 16.01.2015

Prishtinë, 16 janar - Në një adresim për medie, kryeministri i Kosovës Isa Mustafa deklaratën e ministrit Jabllanoviq e ka cilësuar si të pamatur, por ka theksuar se është koha që të ndërtohen ura të ...

Protestohet kundër Jabllanoviqit në Fushë Kosovë

Telegrafi - 16.01.2015

Qytetarë protestuan të premten kundër ministrit Aleksandër Jabllanoviq, i cili i quajti egërsira nënat gjakovare që nuk i lanë të hyjnë në kishë pelegrinët serbë.

Protestë kundër Jabllanoviç, Gjakova marshim masiv

ABC News - 16.01.2015

Para ministrise per Kthim e komunitete ne Fushe KOosve,sot protestuan edhe aktiviste te levizjes Vetevendosje. Nje numer i madh i tyre u arrestuan e te tjere raportohen te lenduar rende,nga nderhyrja ...

Policia lëndoi dhe arrestoi protestues te Zyra e Jabllanoviqit [video]

Koha.net - 16.01.2015

(E plotësuar) Protesta e radhës, e organizuar kundër ministrit Aleksandër Jabllanoviq, ka eskaluar, raporton KTV. Disa persona janë lënduar, në mesin e tyre edhe shtatë policë të Kosovës, në ...

Peja proteston-‘Qeveri mos flejë-shkarko Jabllanoviqin’

Telegrafi - 16.01.2015

Qindra qytetarë të Pejës, të rreshtuar nën organizimin e shoqërisë civile kanë protestuar në Pejë, me kërkesën për shkarkimin e ministrit për Kthim dhe Komunitete, Aleksandër Jabllanoviq.

Deda thotë se Qeveria Mustafa arreston të pafajshmit e nuk shkarkon fajtorët

Koha.net - 16.01.2015

Deputeti i Vetëvendosjes në Kuvendin e Kosovës, Ilir Deda me një postim të vetin në Facebook ka reaguar ndaj ndërhyrjes së policisë kundër protestuesve para Ministrisë për Kthim e Komunitete në Fushë ...

Dorëheqja e Jabllanoviqit nuk do të jetë kërkesa e vetme, gjakovarët shkojnë edhe më tej!

Telegrafi - 16.01.2015

Dorëheqja e Aleksandër Jabllanoviqit nga pozitat aktuale në Qeverinë e Kosovës, më nuk do të jetë kërkesa e vetme e qytetarëve të Gjakovës. Këshilli organizues i protestave, që kësaj radhe në ...

Të shtunën, në ora 14:00, protestë gjithëpopullore në Gjakovë kundër fashizmit

Koha.net - 16.01.2015

Lëvizja Vetëvendosje dhe Shoqata “Thirrjet e Nënave” në një konferencë të përbashkët për media kanë bërë thirrje për protestë gjithëpopullore që të jetë si reagim i deklaratave të ministrit ...

Vazhdojnë protestat kundër Jabllanoviqit, përleshen protestuesit e policia (Foto)

Telegrafi - 16.01.2015

Protestat për shkarkimin e Ministrit për Kthim dhe Komunitete, Aleksander Jabllanoviq, kanë vazhduar edhe sot para Ministrisë që ai drejton. Madje, sot në protestën e organizuar nga Lëvizja ...

Gjuhën e Jabllanoviqit e dënon edhe Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës

Koha.net - 16.01.2015

Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës (RrGGK) dënon ashpër përdorimin e gjuhës së urrejtjes nga Aleksander Jabllanoviq, Ministër për Kthim dhe Komunitete në Republikën e Kosovës, ndaj qytetarëve të ...

RrGGK reagon: Jabllanoviqi përdori gjuhën e urrejtjes

Telegrafi - 16.01.2015

Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës (RrGGK) dënon rëndë përdorimin e gjuhës së urrejtjes nga Aleksander Jabllanoviq, ministër për Kthim dhe Komunitete në Republikën e Kosovës, ndaj qytetarëve të ...

Vjosa Osmani përmend shkarkimin e Jabllanoviqit

Telegrafi - 16.01.2015

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani, është deklaruar sërish kundër deklaratave fyese të ministrit Aleksandar Jabllanoviq kundër nënave të Gjakovës.

Protestat kundër Jabllanoviqit: 7 policë të lënduar, 22 persona në stacionin e Policisë

Telegrafi - 16.01.2015

20 meshkuj dhe dy femra po mbahen në stacionin policor, të cilët protestuan para Ministrisë për Komunitete dhe Kthim. Burime të KosovaPressit bëjnë të ditur se sipas urdhrit të prokurorit, deri në ...

Pacolli thotë se Jabllanoviqi duhej tërhequr moti

Koha.net - 16.01.2015

Ish zëvendëskryeministri i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka dalë në përkrahje të protestës së nesërme të paralajmëruar në Gjakovë, teksa për ministrin Aleksandër Jabllanoviq, ka thënë se do duhej ...

Ymeri: Jabllanoviqi është bartës i politikës fashiste të Serbisë në Kosovë

Koha.net - 16.01.2015

Shefi i grupit parlamentar të Vetëvendosjes, Visar Ymeri, ka thënë se i pari i listës Srpska në Kosovë, ministri Aleksandër Jabllanoviq, nuk është i pamatur.

Shkarkimi i Jabllanoviqit kërkohet edhe nga Peja [video]

Koha.net - 16.01.2015

Shkarkimi i ministrit Jabllanoviq u kërkua edhe në qytetin e Pejës. Atje qindra qytetarë kërkuan nga kryeministri shkarkimin e menjëhershëm të ministrit Alesandër Jabllanoviq, raporton KTV.

Përmbledhja e KTV-së për protestën e sotme kundër Jabllanoviqit në Fushë Kosovë [video]

Koha.net - 16.01.2015

Ministria për Kthim dhe Komunitete ka qenë e bllokuar gjatë gjithë ditës nga protestues që po kërkojnë dorëheqjen e ministrit Jabllanoviq. Para objektit të Ministrisë për Kthim u zhvilluan dy ...

VV kërkon shkarkimin e “fashistit” Jabllanoviq dhe lirimin e aktivistëve

Koha.net - 16.01.2015

Lëvizja Vetëvendosje, përmes një komunikate për media, ka kërkuar lirimin e menjëhershëm të aktivistëve protestues të arrestuar afër zyrës së ministrit, siç thonë ata, “fashist”, për Kthim dhe ...

Marshi paqësor kundër Jabllanoviqit, më 20 janar (Foto)

Telegrafi - 16.01.2015

Parlamenti Studentor i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” shpreh indinjatën e tij ndaj deklaratave të ministrit të qeverisë së Republikës së Kosovës, nga radhët e komunitetit serb, ...

Studentët protestojnë nesër kundër Jabllanoviqit

Koha.net - 16.01.2015

Parlamenti Studentor i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” shpreh indinjatën e tij ndaj deklaratave të ministrit të qeverisë së Republikës së Kosovës nga radhët e komunitetit serb, ...

VV kërkon shkarkimin e ministrit “fashistit” Jabllanoviq

Telegrafi - 16.01.2015

Lëvizja Vetëvendosje, përmes një komunikate për media ka kërkuar lirimin e menjëhershëm të aktivistëve protestues të arrestuar afër zyrës së, siç thonë ata, ministrit “fashist” për Kthim dhe ...

Protestohet kundër Jabllanoviqit

InfoGlobi - 16.01.2015

Sot(e premte) qytetarët e Pejës do të protestojnë kundër deklaratave fyese të zëvendëskryeministrit të Kosovës dhe Ministri për Komunitete dhe Kthim, Aleksander Jabllanoviq, drejtuar qytetarëve të ...

Mustafa: E pamatur deklarata e Jabllanoviqit

InfoGlobi - 16.01.2015

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa, deklaratën e ministrit Jabllanoviq në Gjakovë e ka cilësuar si të pamatur, edhe pse ka thënë se është koha që të ndërtohen ura të paqes dhe jo të thellohet ...

Deda: Qeveria e Mustafës arreston të pafajshmit

InfoGlobi - 16.01.2015

Ilir Deda, deputet i VV-së në Kuvendin e Kosovës, Ilir Deda ka reaguar ndaj ndërhyrjes së policisë kundër protestuesve para Ministrisë për Kthim e Komunitete në Fushë Kosovë.

Gratë: Jabllanoviq përdori gjuhën e urrejtjes

InfoGlobi - 16.01.2015

Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës, ka dënuar rëndë përdorimin e gjuhës së urrejtjes nga Aleksander Jabllanoviq, Ministër për Kthim dhe Komunitete në Republikën e Kosovës, ndaj qytetarëve të vendit.

Jabllanoviq i heqë vet fotografitë e të masakruarve nga rrethojat e ministrisë (FOTO)

Tetova Sot - 16.01.2015

Pasi që dje protesuesit i vendosën fotografitë e personave të zhdukur dhe të vrarë gjatë luftës në Kosovë, në rrethojat e Ministrisë së Kthimit dhe Komuniteteve, ishte vet ministri Aleksandar ...

Të shtunën, protestë gjithëpopullore

InfoGlobi - 16.01.2015

Lëvizja Vetëvendosje dhe Shoqata “Thirrjet e Nënave”kanë bërë thirrje për protestë gjithëpopullore, të shtunën në ora 14:00, që të jetë si reagim i deklaratave të ministrit Aleksandër Jabllanoviq dhe ...

Protestat: Shumë të lënduar e të arrestuar

InfoGlobi - 16.01.2015

Shtatë policë të lënduar dhe 22 persona prej tyre 20 meshkuj dhe dy femra të dërguar në stacionin policorë, është bilanci i protestave para Ministrisë për Komunitete dhe Kthim.

Protestë para ministrisë së Jabllanoviçit

Gazeta Start - 15.01.2015

Ditën e sotme në orën 12:00 do të mbahet një protestë kundër deklaratave fyese të ministrit Aleksandër Jabllanoviç. Një njoftim për mediat që ka ardhur në emër të “shoqërisë së pavarur”, është ...

Sot, protestë para ministrisë së Jabllanoviqit

Lajmi.net - 15.01.2015

Një grup i qytetarëve kanë paralajmëruar se sot, duke filluar nga ora 12:00, do të mblidhen para objektit të Ministrisë për Komunitete dhe Kthim, për të protestuar kundër deklaratave fyese të ...

Deklaratat fyese të ministrit Jabllanoviç, qytetarët kosovarë sot në protestë para Ministrisë

SOT - 15.01.2015

Qytetarët kosovarë kanë paralajmëruar se do të dalin në protestë mesditën e sotme, për shkak të deklaratave fyese të ministrit Aleksandër Jabllanoviç.

Deklarata fyese e ministrit serb shkakton protesta në Kosovë

ikub - 15.01.2015

Ditën e djeshme, ministri serb në qeverinë e Kosovës, Aleksandër Jabllanovic, fyeu qytetarët e Gjakovës të cilët e pritën me protesta grupin serb gjatë vizitës së tij në Kosovë.

Protestuesit kërkojnë nga Mustafa shkarkimin e Jabllanoviqit (foto-video)

Lajmi.net - 15.01.2015

Një grup i studentëve kanë protestuar para Ministrisë së Kthimit dhe Komuniteteve, duke kërkuar dorëheqjen e ministrit, Aleksandar Jabllanoviq. Kërkesa e këtij grupi të studentëve, lidhet me ...

Kosovë, vazhdojnë protestat për dorëheqjen e Jabllanoviqit

Ina - 15.01.2015

Një grup studentësh protestuan sot para Ministrisë për Komunitet dhe Kthim, duke kërkuar nga kryeministri Isa Mustafa shkarkimin e ministrit, Aleksandër Jabllanoviq.

Studentët i tregojnë Jabllanoviçit foto të masakrave në Kosovë

Albeu.com - 15.01.2015

Një grup studentësh kanë protestuar ditën e sotme para ministrisë për Komunitet dhe Kthim, duke kërkuar nga kryeministri Isa Mustafa shkarkimin e ministrit Aleksander Jabllanoviç.

Ahmeti: Qeveria mos ta lë punën e Jabllanoviqit “hajt se kalon”

Lajmi.net - 15.01.2015

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti i ka bërë thirrje edhe njëherë Isa Mustafës që ta shkarkojë ministrin për Kthim, Aleksandar Jabllanoviq, dhe ta përjashtojë Listën Serbe nga koalicioni ...

Sot, protestë para ministrisë së Jabllanoviqit

Telegrafi - 15.01.2015

Një grup i qytetarëve kanë paralajmëruar se sot, duke filluar nga ora 12:00, do të mblidhen para objektit të Ministrisë për Komunitete dhe Kthim, për të protestuar kundër deklaratave fyese të ...

Kosovë, sot protesta kundër ministrit Jabllanovic

Ora news - 15.01.2015

Prishtine- Në Kosovë pritet të organizohet sot një protestë kundër ministrit Aleksandër Jabllanovic. Protesta është planifikuar rreth orës 12:00, para godinës së Ministrisë për Komunitete dhe Kthim, ...

Jabllanoviqit i tregohen fotografitë e masakrave në Kosovë

Koha.net - 15.01.2015

Një grup studentësh po protestojnë para ministrisë për Komunitet dhe Kthim, duke kërkuar nga kryeministri Isa Mustafa shkarkimin e ministrit Aleksander Jabllanoviq.

Jabllanoviqit i tregohen fotografitë e masakrave në Kosovë (Foto)

Telegrafi - 15.01.2015

Një grup studentësh po protestojnë para Ministrisë për Komunitet dhe Kthim, duke kërkuar nga kryeministri Isa Mustafa shkarkimin e ministrit, Aleksandër Jabllanoviq.

Jabllanoviqit i tregohen fotografitë e masakrave në Kosovë

Yll Press - 15.01.2015

Një grup studentësh po protestojnë para ministrisë për Komunitet dhe Kthim, duke kërkuar nga kryeministri Isa Mustafa shkarkimin e ministrit Aleksander Jabllanoviq.

VV e Nisma bënë homazhe në Reçak

Koha.net - 15.01.2015

Homazhe në Reçak kanë bërë edhe përfaqësuesit e opozitës, raporton KTV. Lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka thënë se pa nderuar dhe respektuar të kaluarën nuk mund të ecim të sigurt drejt së ...

Studentët kërkojnë dorëheqjen e ministrit serb, Jabllanovic

ABC News - 15.01.2015

Një grup studentësh po protestojnë para ministrisë për Komunitet dhe Kthim, duke kërkuar nga kryeministri Isa Mustafa shkarkimin e ministrit Aleksander Jabllanoviq.

Krasniqi: T’i biesh samarit e jo ...

Koha.net - 15.01.2015

Në një shkrim të vetin në rrjetin social Facebook, Jakup Krasniqi, ish –kryetar i Kuvendit dhe tani zyrtar i Nismës, iu ka adresuar medieve. Shkak për këtë, sipas tij, ka qenë deklarata e ministrit ...

Rritet presioni për shkarkimin e Jabllanoviqit

Telegrafi - 15.01.2015

Derisa Qeveria e Kosovës ende nuk e ka një qëndrim të qartë për deklaratat fyese të ministrit Aleksandër Jabllanoviq, presioni për shkarkimin e tij ka vazhduar të rritet.

Ahmeti: Qytetarët nuk do t’i kalojnë në heshtje deklaratat e Jabllanoviqëve [video]

Koha.net - 15.01.2015

Kryetari i Prishtinës dhe numri dy i Vetëvendosjes, Shpend Ahmeti, i ka quajtur tragjike deklaratat e fundit të Jabllanoviqit, të Stojanoviqit, por edhe ato të kryeministrit serb në vizitën e tij të ...

Deklarata fyese e ministrit serb në Kosovë,protesta kundër Jabllanoviç

Shqiptarja - 15.01.2015

PRISHTINË - Një grup qytetarësh kanë paralajmëruar se pas orës 12:00, do të mblidhen para ndërtesës së Ministrisë për Komunitete dhe Kthim në Prishtinë, për të protestuar kundër deklaratave fyese të ...

Jabllanoviqit i tregohen fotografitë e masakrave në Kosovë (Foto)

Tetova Sot - 15.01.2015

Një grup studentësh po protestojnë para Ministrisë për Komunitet dhe Kthim, duke kërkuar nga kryeministri Isa Mustafa shkarkimin e ministrit, Aleksandër Jabllanoviq.

Kurti: Jabllanoviq jo në skenën politike

InfoGlobi - 15.01.2015

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka komentuar deklaratën e ministrit Jabllanoviq, kur thotë se nuk ka dëgjuar për masakra (si kjo) në Kosovë.

Limaj: Edhe ne i kemi harruar masakrat e Serbisë ndaj shqiptarëve

Tetova Sot - 15.01.2015

Lideri i Nismës, Fatmir Limaj, i cili gjendet për të bërë homazhe në nder të viktimave të masakrës së Reçakut, tha se ‘ky krim ka qenë një ndër planet e Serbisë për të shfarosur popullin shqiptarë’.

Ministri i kërkon llogari për Jabllanoviçin, Mustafa i ndalon mikrofonin

Gazeta Start - 14.01.2015

Ministri për Diasporën, Valon Murati i ka kërkuar kryeministrit Isa Mustafa, që kabineti qeveritar të dal me një qëndrim rreth deklaratave fyese të ministrit për Kthim nga Lista Serbe, Aleksandër ...

Shala: Kryeministri Mustafa ka frikë ta shkarkojë ministrin Jabllanoviq

Lajmi.net - 14.01.2015

Drejtori ekzekutiv i Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMLDNJ), Behxhet Shala, është shprehur kundër grevës së paralajmëruar nga Sindikata e Arsimit, ndërsa për skandalin e ...

“Skandali Jabllanoviq”, acaron Muratin me Mustafën (Video)

Lajmi.net - 14.01.2015

Ministri për Diasporën, Valon Murati, i ka kërkuar shefit të tij, Isa Mustaf, që kabineti qeveritar të dal me një qëndrim rreth deklaratave fyese të ministrit për Kthim, Aleksandër Jabllanoviq, i ...

Jabllanoviçi dikur dinte shumë për luftën në Kosovë (VIDEO)

Albeu.com - 14.01.2015

Aleksandër Jabllanoviçi përpara se të bëjë sikur e ka humbur kujtesën dhe se nuk e mban mend kohën e luftës në Kosovë, kohë më parë ka folur gjërë e gjatë për kohën e luftës.

Jabllanoviq për luftën në Kosovë, keqardhje që nuk ka mundur të luftojë për Serbinë

Lajmi.net - 14.01.2015

Para se të bëhej sikur e ka humbur kujtesën, ministri i Kthimit në qeverinë e Isa Mustafës, Aleksandar Jabllanoviq kishte folur për luftën shumë larg Leposaviqit, ku ishte rritur si tinejxher.

Gjakovarët: Para Isa Mustafës janë dy rrugë

Lajmi.net - 14.01.2015

Qytetarët e Gjakovës janë ftuar sërish nga Lëvizja Vetëvendosje dhe shoqata ‘Thirrjet e Nënave’ për të protestuar me kërkesë për shkarkimin e ministrit për Kthim, Aleksandar Jabllanoviq.

Paralajmërohet protestë para Ministrisë së Jabllanoviqit

Lajmi.net - 14.01.2015

Një njoftim në emër të “Shoqërisë së pavarur” ju është adresuar medieve në Kosovë, për të treguar se të enjten (nesër), në orën 12:00, para Ministrisë për Kthim dhe Komunitete do të ketë tubim ...

Sllobodan Petroviq i shprehu keqardhje Kusari-Lilës për deklaratën e Jabllanoviqit

Lajmi.net - 14.01.2015

Kryetarja e Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila ka treguar se deputeti nga Lista Serbe, Sllobodan Petroviq i ka telefonuar dhe i ka shprehur keqardhje për ofendimin që bashkëpunëtori i tij, Aleksandar ...

Valon Murati kërkon përgjegjësi ndaj Jabllanoviqit, heshten mikrofonat

Koha.net - 14.01.2015

Ministri i diasporës Valon Murati ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës të marrë një qëndrim rreth deklaratave të ministrit Aleksandar Jabllanoviq. Ka vlerësuar se deklaratat e tij janë kundër Kushtetutës ...

Murati i kërkon llogari kryeministrit për Jabllanoviqin, Mustafa ia ndal mikrofonin

Telegrafi - 14.01.2015

Ministri për Diasporën, Valon Murati i ka kërkuar shefit të tij Isa Mustafës, që kabineti qeveritar të dal me një qëndrim rreth deklaratave fyese të ministrit për Kthim nga Lista Serbe, Aleksandër ...

Paralajmërohen protesta kundër Jabllanoviqit në Fushë - Kosovë

Koha.net - 14.01.2015

Këshilli i Familjeve me anëtarë të zhdukur nga Fushë Kosova ka paralajmëruar mbajtjen e një proteste kundër deklaratës së ministrit Jabllanoviq ndaj nënave dhe qytetarëve të Gjakovës, të cilët ai i ...

Vetëvendosje thotë se pa ikë “Qeveria e Rashkës” s’ikë as Vuçiqi

Koha.net - 14.01.2015

Lëvizja Vetëvendosje ka komentuar vizitën e sotme të Aleksandar Vuçiqit, për të cilin ka kujtuar se ka qenë ish zyrtar i Partisë Radikale Serbe të Sheshelit, ish Ministër për Informim i Qeverisë së ...

Margarita Kadriu: Kosova s’është djepi i Serbisë, por i shqiptarëve

Telegrafi - 14.01.2015

Deputetja e pavarur e Kuvendit të Kosovës, Margarita Kadriu, në rrjetin social Facebook ka drejtuar akuza drejtë institucioneve të Kosovës, për mos reagim ndaj deklaratave të ministrit për Kthim dhe ...

Kur Jabllanoviq dinte për luftën në Kosovë dhe tregonte pse u krijua Srpska [video]

Koha.net - 14.01.2015

Para se të bëhej sikur e ka humbur kujtesën, ministri i Kthimit në qeverinë e Isa Mustafës, Aleksandar Jabllanoviq, kishte folur për luftën shumë larg Leposaviqit, ku ishte rritur si tinejxher.

Kur Jabllanoviqi dinte për luftën në Kosovë: Kemi njerëz që të parët kanë dalë në luftime për ta mbrojtur Serbinë ...

Telegrafi - 14.01.2015

Para se të bëhej sikur e ka humbur kujtesën, ministri i Kthimit në Qeverinë e Isa Mustafës, Aleksandar Jabllanoviq, kishte folur për luftën shumë larg Leposaviqit, ku ishte rritur si tinejxher.

Jabllanoviqi tani e ka një arsye më pak që të thirret në mungesën e informatave për luftën në Kosovë

Telegrafi - 14.01.2015

I prezantoi librat në Amerikë, Evropë, Azi e Australi. Por, Nusret Pllanës po i duhet që librin për krimet e shtetit serb në Kosovë t'ua shpalos edhe dy politikanëve vendorë: njërit shqiptar e ...

Sot protesta para Zyrës së Jabllanoviqit

Koha.net - 14.01.2015

Një njoftim në emër të “shoqërisë së pavarur” është adresuar medieve në Kosovë, për të treguar se sot (e enjte), në ora 12:00, para Ministrisë për Kthim dhe Komunitete do të ketë tubim.

Nesër, protestë para Ministrisë së Jabllanoviqit

Telegrafi - 14.01.2015

Një grup i qytetarëve kanë paralajmëruar se nesër, duke filluar nga ora 12:00, do të mblidhen para objektit të Ministrisë për Komunitete dhe Kthim, për të protestuar kundër deklaratave fyese të ...

Fjala e plotë e ministrit Murati sot në mbledhjen e Qeverisë

Koha.net - 14.01.2015

Ministri i Diasporës, Valon Murati, ka zgjedhur rrjetin social Facebook që të bëjë publike atë që ka kërkuar sot në mbledhjen e Qeverisë, nga shefi i tij, Isa Mustafa.

Fjala e plotë e ministrit Murati në mbledhjen e sotme të Qeverisë

Telegrafi - 14.01.2015

Ministri i Diasporës, Valon Murati, ka zgjedhur rrjetin social Facebook që të bëjë publike atë që ka kërkuar sot në mbledhjen e Qeverisë, nga shefi i tij Isa Mustafa.

Kusari - Lila: Jabllanoviq në Qeveri për interesa të ngushta

Koha.net - 14.01.2015

Kryetarja e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari – Lila, në Interaktiv të KTV-së, bisedën e ka nisur me faktin se protesta është e njohur si e drejtë me Kushtetutën e vendit.

Murati kërkon përgjegjësi ndaj Jabllanoviqit

InfoGlobi - 14.01.2015

Ministri i diasporës Valon Murati ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës të marrë një qëndrim rreth deklaratave të ministrit Aleksandar Jabllanoviq. Ai vlerësuar se deklaratat e tij janë kundër Kushtetutës ...

Murati i kërkon llogari kryeministrit për Jabllanoviqin, Mustafa ia ndal mikrofonin

Tetova Sot - 14.01.2015

Ministri për Diasporën, Valon Murati i ka kërkuar shefit të tij Isa Mustafës, që kabineti qeveritar të dal me një qëndrim rreth deklaratave fyese të ministrit për Kthim nga Lista Serbe, Aleksandër ...

Prishtinë, ministri kërkon qëndrim ndaj deklarimeve të Jabllanoviç, kryeministri i fik mikrofonin

Gazeta Dita - 14.01.2015

Ministri për Diasporën, Valon Murati i ka kërkuar shefit të tij Isa Mustafës, që kabineti qeveritar të dal me një qëndrim rreth deklaratave fyese të ministrit për Kthim nga Lista Serbe, Aleksandër ...

Ministri Murati kërkon sqarime nga Kryeministri për deklaratën e Jabllanoviqit

Ilirida - 14.01.2015

Ministri për Diasporën, Valon Murati i ka kërkuar shefit të tij Isa Mustafës, që kabineti qeveritar të dal me një qëndrim rreth deklaratave fyese të ministrit për Kthim nga Lista Serbe, Aleksandër ...

Margarita Kadriu: Kosova s’është djepi i Serbisë, por i shqiptarëve

Shprehja - 14.01.2015

Deputetja e pavarur e Kuvendit të Kosovës, Margarita Kadriu, në rrjetin social Facebook ka drejtuar akuza drejtë institucioneve të Kosovës, për mos reagim ndaj deklaratave të ministrit për Kthim dhe ...

Të gjithë duan shkarkimin e Jabllanoviçit

Gazeta Start - 13.01.2015

Kryetarja e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila ka kërkuar nga kryeministri, Isa Mustafa të marrë masa ndaj ministrit Aleksandër Jabllanoviç, i cili ditë më parë i ka fyer qytetarët e Gjakovës.

Jabllanoviç, ministër “i huaj” në Kosovë

Gazeta Start - 13.01.2015

Policia e Kosovës nuk ka asnjë të dhënë personale të liderit të Listës Serbe, Aleksandër Jabllanoviç. Pavarësisht kësaj kjo nuk ka bërë pengesë për kryeministrin Isa Mustafa që ta bëjë atë ministër ...

Kryeministri nuk duhet ta kalojë në heshtje skandalin e ministrit Jabllanoviq

Lajmi.net - 13.01.2015

Kryetarja e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila është e zhgënjyer me heshtjen e Qeverisë së Kosovës, lidhur me deklaratën fyese të ministrit Aleksandar Jabllanoviq.

Kusari-Lila: ​Qeveria të marrë masa ndaj Jabllanoviqit

Albtime - 13.01.2015

Kryetarja e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila, ka kërkuar nga kryeministri Isa Mustafa të marrë masa ndaj ministrit Aleksandër Jabllanoviq, i cili ditë më parë i ka fyer qytetarët e Gjakovës.

Kusari-Lila: ​Qeveria të marrë masa ndaj Jabllanoviqit

Portalb - 13.01.2015

Lajme lidhur me temën Jablanoviq: Masakra në Kosovë? Kurrë s’kam dëgjuar për to (Video) Hashim Thaçi nderohet me çmimin “Doctor Honoris Causa” Vuçiq sot në Kosovë Fotografi e rrallë: Bajram Curi i ...

Fyerjet për Gjakovën, Kusari-Lila: Të merren masa ndaj Jabllanoviç

Albeu.com - 13.01.2015

Kryetarja e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila, ka kërkuar nga kryeministri Isa Mustafa të marrë masa ndaj ministrit Aleksandër Jabllanoviç, i cili ditë më parë i ka fyer qytetarët e Gjakovës.

Analistët: Mustafa nuk guxon ta shkarkojë Jabllanoviqin

Portalb - 13.01.2015

Lajme lidhur me temën Mustafa: Të zbuten fjalët, të ulen gjakrat Vuçiqi letër Mustafës: Do të qëndrojë për vizitë në Kosovë nga 12-14 janar E tmerrshme: Vdes një shqiptar nga i ftohti në Hungari ...

Parulla në Graçanicë, kundër Jabllanoviqit dhe vizitës së Vuçiqit (Foto)

Lajmi.net - 13.01.2015

Disa të rinj kanë ndërmarrë një aksion, duke shkruar parulla kundër ministrit të qeverisë së Kosovës, Aleksandar Jabllanoviq dhe vizitës së kryeministrit serb nesër në Kosovë, Aleksandar Vuçiq.

Qeveria të marrë masa ndaj Jabllanoviqit

Telegrafi - 13.01.2015

Kryetarja e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila ka kërkuar nga kryeministri isa Mustafa të marrë masa ndaj ministrit Aleksandar Jabllanoviq, i cili ditë më parë i ka fyer qytetarët e Gjakovës.

Analistët: Mustafa nuk guxon ta shkarkojë Jabllanoviqin

Telegrafi - 13.01.2015

Ndonëse, ministri për Kthim dhe Komunitete, Aleksandër Jabllanoviq, nuk ndalet me deklaratat e tij, fillimisht duke ofenduar protestuesit në Gjakovë, pastaj edhe duke iu drejtuar Kosovës si “Kosovë e ...

Parulla kundër Vuçiqit e Jabllanoviqit në Graçanicë

Koha.net - 13.01.2015

Tre të rinj të Kosovës, Naim Ramizi, Astrit Gjocaj dhe Astrit Dedaj, kanë ndërmarr sot një aksion simbolik për të kundërshtuar vizitën e kryeministrit serb, Aleksandër Vuçiq në Kosovë.

Parulla kundër Vuçiqit e Jabllanoviqit në Graçanicë (Foto)

Telegrafi - 13.01.2015

Tre të rinj të Kosovës, Naim Ramizi, Astrit Gjocaj dhe Astrit Dedaj, kanë ndërmarr sot një aksion simbolik për të kundërshtuar vizitën e kryeministrit serb, Aleksandër Vuçiq në Kosovë.

Shoqata e intelektualeve "Jakova" kërkon shkarkimin e Jabllanoviqit

Koha.net - 13.01.2015

Shoqata e intelektualeve "Jakova" e Gjakovës, përmes një reagimi, drejtuar Qeverisë së Kosovës, ka shprehur indinjatën me deklaratën e ministrit Aleksandar Jabllanoviq, e cili familjarët e të vrarëve ...

Jabllanoviq i quan spekulime lajmet për ndërrimin e tij

Koha.net - 13.01.2015

Për tensionet rreth deklaratës së Aleksandar Jabllanoviqit, ministër në qeverinë e Kosovës për Kthim e komunitete, me të cilën ai i kishte quajtur egërsira qytetarët e Gjakovës që kundërshtuan ...

Jabllanoviq: Po bëhet ndjekje e qëllimshme ndaj meje

Telegrafi - 13.01.2015

Ministri për Kthim e Komunitete në Qeverinë e Kosovës, Aleksandar Jabllanoviq, thotë se po bëhet një ndjekje e qëllimshme kundër tij. Ai ka thënë se e tëra është fabrikim i kryetares së Gjakovës, ...

Të merren masa ndaj Jabllanoviqit

InfoGlobi - 13.01.2015

Kërkon të merren masa. Kryetarja e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila ka kërkuar nga kryeministri isa Mustafa të marrë masa ndaj ministrit Aleksandar Jabllanoviq, i cili ditë më parë i ka fyer ...

Tre të rinj të Kosovës me parolla kundër Vuçiqit e Jabllanoviqit në Graçanicë (FOTO)

Ilirida - 13.01.2015

Tre të rinj të Kosovës, Naim Ramizi, Astrit Gjocaj dhe Astrit Dedaj, kanë ndërmarr sot një aksion simbolik për të kundërshtuar vizitën e kryeministrit serb, Aleksandër Vuçiq në Kosovë.

Parulla kundër Jabllanoviqit dhe vizitës së Vuçiqit

InfoGlobi - 13.01.2015

Disa të rinj kanë ndërmarrë një aksion, duke shkruar parulla kundër ministrit të qeverisë së Kosovës, Aleksandar Jabllanoviq dhe vizitës së kryeministrit serb nesër në Kosovë, Aleksandar Vuçiq.

Kryeministri nuk është i gatshëm të përballet me provokimet e Serbisë

Lajmi.net - 12.01.2015

Analistët politikë vazhdojnë të kritikojnë ashpër kryeministrin Isa Mustafa për mosreagimin e tij të menjëhershëm ndaj deklaratave të ministrit të tij Aleksandër Jabllanoviq, si dhe për vizitën e ...

Historianët e Deçanit kërkojnë shkarkimin e Jabllanoviçit

Alsat - 12.01.2015

Historianët e Deçanit edhe zyrtarisht do të kërkojnë nga kryeministri Isa Mustafa shkarkimin nga detyra të ministrit për Kthim dhe Komunitete në Qeverinë e Kosovës Aleksandër Jabllanoviç.

Kërkohet edhe zyrtarisht shkarkimi i Jabllanoviçit

Zhurnal - 12.01.2015

Historianët e Deçanit edhe zyrtarisht do të kërkojnë nga kryeministri Isa Mustafa shkarkimin nga detyra të ministrit për Kthim dhe Komunitete në Qeverinë e Kosovës, Aleksandër Jabllanoviç.

Vllasi: Jabllanoviq kërkon falje nëse këtë ia kërkon Vuçiqi

Almakos - 12.01.2015

Analisti Azem Vllasi, në një prononcim për Telegrafin, ka thënë se vizita e kryeministrit serb, Aleksandër Vucic, në Kosovë, çfarëdo qoftë arsyeja e vizitës (zyrtare ose jozyrtare), është dashur të ...

Avokati i Popullit kërkon shkarkimin e menjëhershëm të Jabllanoviqit

Lajmi.net - 12.01.2015

Institucioni i Avokatit të Popullit ka reaguar në lidhje me deklaratën e kryeministrit Isa Mustafa në Facebook, përmes së cilës ai ka thënë se deklarata e Avokatit të Popullit për ministrin ...

“Nëse nuk shkarkohet Jabllanoviq, vërtetohet qeverisja Mustafa-Thaçi-Vuçiq”

Lajmi.net - 12.01.2015

Isa Mustafa duhet ta shkarkojë ministrin për Kthim dhe Komunitete sa më shpejt. Nëse s’e bën një gjë të tillë, ai vërteton edhe njëherë trekëndëshin qeverisës Mustafa-Thaçi-Vuçiq, vlerësoi Ilir Deda ...

Jabllanoviq: Në kohën e masakrave në Gjakovë isha tinejxher (video)

Lajmi.net - 12.01.2015

Ministri për Kthim dhe Komunitete në Qeverinë e Kosovës, Aleksandar Jabllanoviq ka thënë se ai nuk e ka idenë se në Kosovë ka pasur masakra në vitet 1998-99.

Jabllanoviç: Kurrë s’kam dëgjuar për masakra në Kosovë

Albeu.com - 12.01.2015

Ministri për Komunitete dhe Kthim në qeverinë e Isa Mustafës, Aleksandër Jabllanoviç është shprehur se kurrë nuk ka dëgjuar për masakra në Kosovë në vitet 1998 – 1999.

Deklaratë e paturpshme e Jabllanoviqit, shkruan Blerta Deliu

Lajmi.net - 12.01.2015

Deputetja e PDK-së, Blerta Deliu sërish është prononcuar kundër ministrit Aleksandar Jabllanoviq, i cili sot deklaroi se nuk e ka ditur se në Kosovë ka pasur masakra.

“Foret” e Jabllanoviqit

Telegrafi - 12.01.2015

Aleksandër Jabllaniviq, kreu i Listës “Srpska” dhe njëherësh ministër për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës, nuk po kërkon falje për deklaratën që shkaktoi reagime të shumta, por ...

Edhe zyrtarisht kërkohet shkarkimi i Jabllanoviçit

Telegrafi - 12.01.2015

Historianët e Deçanit edhe zyrtarisht do të kërkojnë nga kryeministri Isa Mustafa shkarkimin nga detyra të ministrit për Kthim dhe Komunitete në Qeverinë e Kosovës, Aleksandër Jabllanoviç.

Vllasi: Jabllanoviq kërkon falje nëse këtë ia kërkon Vuçiqi

Telegrafi - 12.01.2015

Analisti Azem Vllasi, në një prononcim për Telegrafin, ka thënë se vizita e kryeministrit serb, Aleksandër Vucic, në Kosovë, çfarëdo qoftë arsyeja e vizitës (zyrtare ose jozyrtare), është dashur të ...

Avokati i Popullit i indinjuar me deklaratën e Mustafës për Jabllanoviqit – kërkon shkarkim të menjëhershëm të këtij të ...

Koha.net - 12.01.2015

Institucioni i Avokatit të Popullit ka reaguar në lidhje me deklaratën e kryeministrit Isa Mustafa në rrjetin social Facebook, përmes të cilit ai ka thënë se deklarata e Avokatit të Popullit lidhur ...

Avokati i Popullit reagon ndaj deklaratës së Mustafës për Jabllanoviqin!

Telegrafi - 12.01.2015

Institucioni i Avokatit të Popullit ka reaguar në lidhje me deklaratën e kryeministrit Isa Mustafa në rrjetin social Facebook, përmes të cilit ai ka thënë se deklarata e Avokatit të Popullit lidhur ...

Sadri Ferati: Mustafa duhet ta shkarkojë Jabllanoviqin

Telegrafi - 12.01.2015

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Sadri Ferati ka befasuar me një deklaratë që e ka dhënë në emisionin “Info Magazinë” në Klan Kosova, duke thënë se ministri Jabllanoviq është dashur të ...

Opozita kërkon shkarkimin e Jablllanoviqit [video]

Koha.net - 12.01.2015

Lista Serbe u formua në prag të zgjedhjeve nacionale në Prishtinë. Rreth saj u bashkuan shumë përfaqësues serbë, disa prej të cilëve bartës të institucioneve ilegale të Serbisë.

Studentët kërkojnë shkarkimin dhe arrestimin e Jabllanoviqit

Koha.net - 12.01.2015

Unioni i Studentëve Shqiptarë, si organizata studentore që vepron në të gjitha Universitetet publike të Republikës së Kosovës, kërkon shkarkimin dhe arrestimin e ministrit serb në Qeverinë e Kosovës, ...

Studentët kërkojnë shkarkimin dhe arrestimin e Jabllanoviqit

Telegrafi - 12.01.2015

Unioni i Studentëve Shqiptarë, si organizata studentore që vepron në të gjitha Universitetet publike të Republikës së Kosovës, kërkon shkarkimin dhe arrestimin e ministrit serb në Qeverinë e Kosovës, ...

Të shkarkohet Jabllanoviçi

InfoGlobi - 12.01.2015

Shkarkimin nga detyra të ministrit për Kthim dhe Komunitete në Qeverinë e Kosovës Aleksandër Jabllanoviç, historianët e Deçanit edhe zyrtarisht do të kërkojnë nga kryeministri Isa Mustafa.

Edhe zyrtarisht kërkohet shkarkimi i Jabllanoviçit

Tetova Sot - 12.01.2015

Historianët e Deçanit edhe zyrtarisht do të kërkojnë nga kryeministri Isa Mustafa shkarkimin nga detyra të ministrit për Kthim dhe Komunitete në Qeverinë e Kosovës Aleksandër Jabllanoviç.

Avokati i Popullit: Të shkarkohet Jabllanoviq

InfoGlobi - 12.01.2015

Avokati i Popullit Sami Kurteshi ka reaguar ndaj deklaratës së kryeministrit të Kosovës Isa Mustafa, ku ky i fundit në në rrjetin social facebook, ka thënë se deklarata e Avokatit të Popullit lidhur ...

Avokati i Popullit kërkon shkarkimin e Jabllanovicit

Kosova Live - 12.01.2015

Lidhur me reagimet që kishin të bënin me deklaratën e ministrit të Kosovës, Aleksandër Jabllanovic ku ditë më parë qytetarët e Gjakovës i kishte quajtur ‘egërsira’, ka reaguar edhe institucioni i ...