TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Austri, zbarkojnë mbi 13 mijë refugjatë

ikub - 20.09.2015

Austria është destinacioni më i fundit i mjaft refugjatëve sirianë, duke qenë se më shumë se 13 mijë prej tyre kanë mbërritur aty pasi përdorën Kroacinë, Hungarinë dhe Slloveninë si vende tranzite.

Mijëra emigrantë të ‘mbërthyer’ në dyert e Ballkanit

BalkanWeb - 20.09.2015

Me mijëra refugjatë që i janë drejtuar Evropës sëVeriut kanë mbetur të bllokuar në Ballkanin Perëndimor, Kroaci, Hungari dhe Slloveni, që gjenden të ndarë përballë një eksodi që nuk po ngadalësohet ...

Austria vijon të presë fluks të madh të refugjatëve

Botasot - 20.09.2015

Pavarësisht bllokimit të kufijve evropian në Ballkan për të mos lejuar refugjatët të futen në Hungari dhe Kroaci, vetëm gjatë të Shtunës, dje, kanë arritur mbi 13.000 refugjatë në Austri.

13 mijë refugjatë mësyjnë Austrinë gjatë fundjavës

ABC News - 20.09.2015

Pasi përdorën Kroacinë, Hungarinë dhe Slloveninë si vende tranzite, refugjatëve u mbeti si destinacion i fundit, Austria. Sipas të dhënave të Kryqit të Kuq, vetëm këtë fundjavë ka kaluar me 13 mijë ...

FOTO/ Tanke dhe mitralozë të rëndë. Hungaria blindon kufijtë nga frika e refugjatëve

Gazeta Tema - 20.09.2015

Pamjet e mëposhtme flasin vetë. Hungaria është mobilizuar thuajse si në gjendje luftë. Pas qindra autobuzësh që Kroacia nisi me refugjatë drejt Hungarisë gjthë ushtria magjare është mobilizuar për të ...

Kryeministri kroat: E detyruam Hungarinë t’i pranojë refugjatët

Almakos - 19.09.2015

Kryeministri kroat, Zoran Milanoviq, sot deklaroi se Kroacia e ka detyruar Hungarinë t'i pranojë refugjatët dhe se këtë do ta bëjë edhe në të ardhmen. "Me Hungarinë nuk kishte marrëveshje.

Kryeministri kroat: E detyruam Hungarinë t’i pranojë refugjatët

Portalb - 19.09.2015

Lajme lidhur me temën Kroacia vendos mbylljen e vendkalimeve kufitare me Serbinë Gjak dhe lot: Skena dramatike të emigrantëve në kufirin hungarez (Video,+18) Refugjatet perleshen me policine ...

Diplomati hungarez: Kroacia e ka gënjyer Hungarinë dhe BE-në

Lajmi.net - 19.09.2015

Kroacia e ka “gënjyer në fytyrë” Hungarinë dhe Bashkimin Evropian duke konfirmuar se ekziston marrëveshje bilaterale për bartjen e mijëra refugjatëve nga Kroacia nëpërmes kufirit hungarez.

Hungaria mobilizon rezervistët në kufirin me Kroacinë

Telegrafi - 19.09.2015

Kriza e refugjatëve po vazhdon edhe sot në Ballkan, derisa mijëra njerëz ende po kalojnë nëpërmjet Greqisë, Maqedonisë, Serbisë, Kroacisë e tash edhe në Slloveni.

​Siarto: Kroacia e ka gënjyer në fytyrë Hungarinë dhe BE-në

Botasot - 19.09.2015

Kroacia e ka “gënjyer në fytyrë” Hungarinë dhe Bashkimin Evropian duke konfirmuar se ekziston marrëveshje bilaterale për bartjen e mijëra refugjatëve nga Kroacia nëpërmes kufirit hungarez.

DW: Karvanet për në Kroaci

InfoGlobi - 19.09.2015

Që kur kufiri hungarez është mbyllur, autoritetet serbe i dërgojnë refugjatët në drejtim të Kroacisë. Tri kilometrat e fundit refugjatët duhet t’i bëjnë në këmbë.

Frikë nga bastisja e refugjatëve, Hungaria mobilizon edhe rezervistët

Gazeta Tema - 19.09.2015

Kroacia i bën presion hungarezëve: Pranoni gjithë refugjatët që po iu dërgojmë. Një krizë e vërtetë në Hungarinë e Viktor Orban që po përballet me dyndjen masive të emigrantëve megjithëse në fillim ...

BE e porositi Hungarisë se rrethojat dhe dhuna nuk janë zgjidhje për krizën e refugjatëve

Idividi - 18.09.2015

Budapest, 17 shtator 2015 (MIA) - Komisari evropian për Punë të Brendshme dhe Migrim Dimitris Avramopulos sot në Budapest deklaroi se rrethojat dhe dhuna nuk janë zgjidhje për krizën e migrimit dhe u ...

Thirrje deri tek Ivanov për t’ia marrë çmimin Orbanit

Portalb - 18.09.2015

Lajme lidhur me temën Parlamenti Evropian i thotë po planit mbështetës për migrantët Shqiptarët e Austrisë ndihmuan refugjatët në kufirin Serbi-Hungari Ulet fluksi i migrantëve Debat për emigrantët ...

Refugjatët drejt Kroacisë, çdo ditë me mijëra duan të kalojnë drejt BE-së

Top Channel - 18.09.2015

Emigrantët sirianë kanë pasur fat për disa ditë pas konflikteve me autoritetet hungareze. Disa kanë arritur në Bashkimin Evropian pa përballje me forcat ...

Sijarto: Rrugës drejt Evropës janë 30 deri 35 milionë refugjatë

Idividi - 18.09.2015

Budapest, 18 shtator 2015 (MIA) - Ministri hungarez i Punëve të Jashtme Peter Sijarto sot deklaroi se 30,35 milionë refugjatë janë rrugës për në Evropë dhe për shkak të kësaj përforcimi i kufijve ka ...

Kalvari i emigrantëve, rrezikohen nga fushat e minuara

Top Channel - 18.09.2015

Mijëra refugjatë të dëshpëruar të cilët nuk u lejuan të kalonin në kufirin hungarez mund të detyrohen të përshkojnë fushat e rrezikshme të minuara në Kroaci, në kërkim të një jete më të sigurt në ...

Rrahje mes refugjatëve në Beli Manastir (video)

Idividi - 18.09.2015

Zagreb, 18 shtator 2015 (MIA) - Në qytetin kroat Beli Manastir, ku mijëra refugjatë në stacionin hekurudhor tentojnë të hyjnë në autobus apo tren në drejtim të Zagrebit, ka ardhur deri në rrahje mes ...

Kriza me refugjatët dhe “vrasja” e Schengenit

Portalb - 18.09.2015

Lajme lidhur me temën Maqedoni, Parlamenti shpalli situatë krize deri në qershor të vitit 2016 Rrëfimi i refugjatëve: Ikim nga lufta, nuk kemi alternativë tjetër Kroacia vendos mbylljen e ...

Milanoviq: Kroacia nuk mund të pranojë më refugjatë

Lajmi.net - 18.09.2015

Kryeministri kroat Zoran Milanoviq thotë se vendi i tij nuk do të vazhdojë t’i regjistrojë refugjatët që futen në vend, pasi mbi 11 mijë vetë u futën këtë javë në Kroaci.

Hungaria shpall gjendjen e emergjencës në kufi me Kroacinë

ABC News - 18.09.2015

Çdo mundesi per te kaluar nga Kroacia drejt Hungarise, eshte eleminuar pas vendimit te Kryeministrit hunagrez Viktor Orban, per te ndertuar nje gardh edhe ne kete pike kufitare.

Sijarto: Rrugës drejt Evropës janë 30 deri 35 milionë refugjatë

Yll Press - 18.09.2015

"Mund ta kontrollojmë krizën vetëm nëse i mbështesim dhe e përfocojmë zonën e Shengenit", deklaroi ministri hungarez i Punëve të Jashtme. Ministri hungarez i Punëve të Jashtme Peter Sijarto sot ...

Milanoviç: Kroacia nuk mund të pranojë më refugjatë

VOA - 18.09.2015

Kryeministri kroat Zoran Milanoviç thotë se vendi i tij nuk do të vazhdojë t’i regjistrojë refugjatët që futen në vend, pasi mbi 11 mijë vetë u futën këtë javë në Kroaci.

A do kthehet Ballkani në një qorrsokak për refugjatët?

Botasot - 18.09.2015

Tre ditë pas mbylljes së kufirit Hungari-Serbi nga qeveria hungareze, 14.000 refugjatë kanë hyrë në Kroaci ndërsa mijëra tjerë presin të njejtin fat. Kjo ka shkaktuar deklarata kundërthënëse te ...

Mbyllja e kufirit kroat alarmon fqinjët ballkanas

Mapo - 18.09.2015

Mbyllja e kufirit kroat alarmon fqinjët ballkanas Postuar më: 18 Shtator 2015 18:36 Shtetet në Ballkanin Perëndimor po hartojnë planet e tyre rezervë pasi Kroacia mbylli kufirin duke pretenduar se ...

Milanoviç: Kroacia nuk mund të pranojë më refugjatë

Ora news - 18.09.2015

Kryeministri kroat Zoran Milanoviç thotë se vendi i tij nuk do të vazhdojë t’i regjistrojë refugjatët që futen në vend, pasi mbi 11 mijë vetë u futën këtë javë në Kroaci.

​Milanoviq: Kroacia nuk mund të pranojë më refugjatë

Botasot - 18.09.2015

Kryeministri kroat Zoran Milanoviq thotë se vendi i tij nuk do të vazhdojë t’i regjistrojë refugjatët që futen në vend, pasi mbi 11 mijë vetë u futën këtë javë në Kroaci.

Video: Kryebashkiaku hungarez kthehet në sherif, ja si i kërcënon refugjatët

Mapo - 18.09.2015

Video: Kryebashkiaku hungarez kthehet në sherif, ja si i kërcënon refugjatët Postuar më: 18 Shtator 2015 21:36 Një kryebashkiak i ekstremit të djathtë hungarez ka publikuar një video të habitshme.

Kryebashkiaku hungarez kthehet në sherif, ja si i kërcënon refugjatët (Foto/Video)

Botasot - 18.09.2015

Një kryebashkiak i ekstremit të djathtë hungarez ka publikuar një video të habitshme. Në të cilën i bën thirrje refugjatëve që të mos hyjnë në vendin e tij.

Kroacia nuk mund të pranojë më refugjatë, shumë shtete të BE-së nuk respektojnë planin e kuotave

Telegrafi - 18.09.2015

Kryeministri kroat, Zoran Milanoviq, thotë se vendi i tij nuk do të vazhdojë t’i regjistrojë refugjatët që futen në vend, pasi mbi 11 mijë vetë u futën këtë javë në Kroaci.

Xhirim idiot që ngjan me film aksion: Ja si i kërcënon refugjatët një kryebashkiak hungarez (Video)

Telegrafi - 18.09.2015

Një kryebashkiak ultra i djathtë hungarez, ka lansuar një video të çuditshme për të dekurajuar emigrantët që të hyjnë në vendin e tij. László Toroczkai, kreu i bashkisë së Ásotthalom, që ndodhet në ...

Refugjatët nuk njohin frikë: Do kalojmë me çdo kusht!

Gazeta Tema - 18.09.2015

Mijëra refugjatë nga Azia kanë vërshuar drejt Europës duke e futur tashmë në një krizë të vërtetë. Ata duan të hyjnë me çdo kusht në shtetet e mëdha europiane dhe deklarojnë se nuk ka gjë që t’i ...

Rrahje mes refugjatëve në Kroaci (video)

Tetova Sot - 18.09.2015

Në qytetin kroat Beli Manastir, ku mijëra refugjatë në stacionin hekurudhor tentojnë të hyjnë në autobus apo tren në drejtim të Zagrebit, ka ardhur deri në rrahje mes dy grupeve të refugjatëve, për ...

Mbyllja e kufirit kroat alarmon fqinjët ballkanas

Gazeta Tema - 18.09.2015

Pasi më shumë se 13,000 refugjatë nga Siria dhe Iraku hynë në Kroaci nga Serbia të mërkurën dhe të enjte, Kroacia përkohësisht mbylli kufirin me Serbinë të enjten mbrëma.

Sijarto: Rrugës drejt Evropës janë 30 deri 35 milionë refugjatë

SportNews - 18.09.2015

“Mund ta kontrollojmë krizën vetëm nëse i mbështesim dhe e përfocojmë zonën e Shengenit”, deklaroi ministri hungarez i Punëve të Jashtme. Source: ...

Rrahje mes refugjatëve në Beli Manastir (video)

Republika - 18.09.2015

Në qytetin kroat Beli Manastir, ku mijëra refugjatë në stacionin hekurudhor tentojnë të hyjnë në autobus apo tren në drejtim të Zagrebit, ka ardhur deri në rrahje mes dy grupeve të refugjatëve, për ...

Kryebashkiaku hungarez kthehet në sherif, ja si i kërcënon refugjatët (Video)

Republika - 18.09.2015

Një kryebashkiak i ekstremit të djathtë hungarez ka publikuar një video të habitshme. Në të cilën i bën thirrje refugjatëve që të mos hyjnë në vendin e tij.

Kriza e refugjatëve, Presheva pret 2 mijë azilantë në ditë

ikub - 17.09.2015

Mijëra refugjatë po vijojnë të hyjnë çdo ditë nga Maqedonia në Serbi. Numri i refugjatëve që hyjnë nuk është zvogëluar as pas mbylljes së kufijve nga pala hungareze.

Serbia pret fluks të ri prej 20.000 refugjatësh

Idividi - 17.09.2015

Beograd, 16 shtator 2015 (MIA) - Në javët e ardhshme nëpër Serbi pritet të kalojë fluks i ri prej rreth 20.000 refugjatësh, kumtoi sot Kryqi i Kuq serb, pasi që refugjatët e parë nga qyteti kufitar ...

Milanoviq: Do të ndihmojmë refugjatët në rrugën drejt Evropës Perëndimore

Idividi - 17.09.2015

Zagreb, 16 shtator 2015 (MIA) - Refugjatëve që do të hyjnë në Kroaci do tu lejohet të kalojnë dhe të vazhdojnë rrugën e tyre në Evropën Perëndimore, ka thënë sot kryeministri kroat Zoran Milanoviq, ...

Refugjatët, OKB: Të shokuar nga dhuna policore hungareze

Top Channel - 17.09.2015

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki Moon ka deklaruar se ka mbetur i tronditur nga veprimet e policisë hungareze, që përdori gaz lotësjellës dhe topa uji për të zmbrapsur emigrantët nga ...

Përleshja mes refugjatëve, OKB: Të shokuar nga dhuna policore hungareze

ikub - 17.09.2015

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së Ban Ki Moon është shprehur se ka mbetur i shokuar pas dhunës që policia hungareze ushtroi ndaj emigrantëve. Ai tha se, një trajtim i tillë i azilkërkuesve është i ...

OKB e shokuar me dhunën e hungarezëve ndaj refugjatëve sirianë

Lajmi.net - 17.09.2015

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki Moon ka deklaruar se ka mbetur i tronditur nga veprimet e policisë hungareze, që përdori gaz lotësjellës dhe topa uji për të zmbrapsur emigrantët nga kufiri.

Hungari: Teatër i madh në kufi

DW - 17.09.2015

Kufiri është i mbyllur, refugjatët arrestohen dhe Hungaria feston "një epokë të re". Por versioni zyrtar nuk është krejtësisht i vërtetë, informon Nemanja Rujević nga Röszke.

Refugjatët hyjnë në Kroaci, bllokohen në kufirin Serbi – Hungari

LajmiFundit - 17.09.2015

Autobusët që gjatë ditëve të kaluara kanë bartur refugjatë nga Presheva drejt kufirit të Serbisë me Hungarinë, që nga e dita e martë po i drejtohen kufirit të Serbisë me Kroacinë.

OKB e shokuar nga dhuna e policisë hungareze ndaj refugjatëve

Lajm - 17.09.2015

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki Moon ka deklaruar se ka mbetur i tronditur nga veprimet e policisë hungareze, që përdori gaz lotësjellës dhe topa uji për të zmbrapsur emigrantët nga kufiri.

Maqedoni, shteti krijon krizë artificiale të refugjatëve

Portalb - 17.09.2015

Lajme lidhur me temën Gjatë ditëve në vijim pritet që në kufirin jugor të Maqedonisë të kalojnë 23 mijë refugjatë Intervistë prekëse: Lutjet e nënës refugjate, ma merrni vajzën në Gjermani (Video) ...

Gjak dhe lot në kufirin mes Serbisë dhe Hungarisë, dhunë e ashpër ndaj refugjatëve

SOT - 17.09.2015

Një situatë e vështirë për refugjatët në kufirin mes Serbisë dhe Hungarisë, pasi policia hungareze ka ushtruar dhunë ndaj tyre. Skena brutale gjak lot dhe shumë dhimbje në mesin e refugjatëve të ...

Mijëra refugjatë hyjnë në Kroaci (Video)

Lajmi.net - 17.09.2015

Gjatë natës së mbrëmshme, mijëra refugjatë të rinj kanë hyrë në Kroaci pasi Hungaria mbylli kufirin e saj. Ministria e Brendshme kroate tha se deri tani kanë hyrë 6,200 refugjatë.

OKB e shokuar me dhunën e hungarezëve ndaj refugjatëve sirianë (Video)

Lajmeshqip - 17.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA OKB e shokuar me dhunën e hungarezëve ndaj refugjatëve sirianë (Video) Mbi 5 mijë refugjatë kanë hyrë në Kroaci Kryebashkiaku francez, refugjatëve sirian: Nuk jeni të ...

Refugjatët të bllokuar në Horgosh, vërshojnë Kroacinë

Evropaelire - 17.09.2015

Është vështirë të thuhet numri i saktë i refugjatëve pranë vendkalimit kufitar Horgosh, ndërmjet Serbisë dhe Hungarisë, i cili është mbyllur tërësisht me rrethojë metalike, i forcuar me tela gjemborë.

Serbia planifikon të dërgojë ushtrinë në kufi me Hungarinë

Yll Press - 17.09.2015

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes në Serbi, Hungaria është një fqinjë i mirë, kështu qe nuk ka arsye për lojëra. Çka është e sigurt, është se Serbia dhe Hungaria i kanë trajtuarm refugjatët ndryshe nga ...

Ashpërsohen raportet Serbi-Hungari: Beogradi i dërgon notë proteste Budapestit

Yll Press - 17.09.2015

Intervenimi i policisë hungareze ka ndodhur në pikën kufitare mes këtyre dy vendeve, Horgosh, duke penguar me dhunë depërtimin e refugjatëve nga Lindja e Mesme dhe Afrika për në territorin e këtij ...

Kaos në Evropë, Presheva pret 2 mijë azilantë në ditë

BalkanWeb - 17.09.2015

Hyrja e emigrantëve nga Maqedonia në Serbi nuk është zvogëluar as pas mbylljes së kufijve nga pala hungareze. “Në qendrën e pranimit në Preshevë, në ditë regjistrohen 2 mijë emigrantë, shumica prej ...

Hungari: Teatër i madh në kufi

Botasot - 17.09.2015

Kufiri është i mbyllur, refugjatët arrestohen dhe Hungaria feston "një epokë të re". Por versioni zyrtar nuk është krejtësisht i vërtetë, informon Nemanja Rujević nga Röszke.

Ban Ki Moon: OKB e shokuar nga dhuna policore hungareze

Yll Press - 17.09.2015

Ban tha se, një trajtim i tillë i azilkërkuesve është i papranueshëm. Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki Moon ka deklaruar se ka mbetur i tronditur nga veprimet e policisë hungareze, që ...

Përplasje mes refugjatëve dhe policisë në kufirin Hungari-Serbi

ABC News - 17.09.2015

29 emigrantë të arrestuar dhe më shumë se 300ntë tjerë të plagosur është bilanci i rëndë i përplasjeve të dhunshme në kufirin mes Hungarisë dhe Serbisë, ku tensioni mbetet i lartë.

Pamje nga kufiri serbo-hungarez

ABC News - 17.09.2015

Kufiri serbo-hungarez eshte kthyer ne nje skene perjetimesh drmatike te refugjateve te ardhur kryesisht nga Siria. Nje video-regjistrim i realizuar ne kete zone, e provon me se miri eksperiencen e ...

Drejtpërsëdrejti nga vendkalimi kufitar Serbi-Kroaci (Video)

Botasot - 17.09.2015

Pas mbylljes së kufirit Serbi-Hungari dhe rrethimit të tij me tela hekuri, refugjatët sirianë udhëtojnë nga Presheva me autobusë drejt kufirit Serbi-Kroaci, pasi kjo e fundit ka premtuar se do i ...

PE pro planit për shpërndarjen e refugjatëve

VOA - 17.09.2015

Parlamenti Evropian mbështeti një plan për shpërndarjen e gati 120 mijë refugjatëve mes vendeve anëtare të Bashkimit Evropian në përpjekje për të lehtësuar mbipopullimin e vendeve kufitare të BE-së ...

OKB e shokuar me dhunën e hungarezëve ndaj refugjatëve sirianë

Tetova Sot - 17.09.2015

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki Moon ka deklaruar se ka mbetur i tronditur nga veprimet e policisë hungareze, që përdori gaz lotësjellës dhe topa uji për të zmbrapsur emigrantët nga kufiri.

Serbia planifikon të dërgojë ushtrinë në kufi me Hungarinë

SportNews - 17.09.2015

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes në Serbi, Hungaria është një fqinjë i mirë, kështu qe nuk ka arsye për lojëra. Çka është e sigurt, është se Serbia dhe Hungaria i kanë trajtuarm refugjatët ndryshe nga ...

U shkelmua nga operatorja hungareze, refugjati sirian tani trajner në Spanjë

SportNews - 17.09.2015

Javën e kaluar ata ishin në titujt kryesor të gazetave pasi u xhiruan të shkelmoheshin nga operatorja hungareze Petra Laszlo teksa largoheshin në kufirin serbo-hungarez.

U refuzuan nga Hungaria, refugjatët sirianë “mësyjnë” kufirin kroat

LajmiFundit - 16.09.2015

Refugjatët nga Siria pas bllokadës në Hungari po i drejtohen Kroacisë ku pritet që pas këtij vendi të vazhdojnë nëpërmjet Sllovenisë në vendet e Bashkimit Evropian.

​Hungari: Arrestohen 367 refugjatë

Lajm - 16.09.2015

Në ditën e parë të hyrjes në fuqi të ligjit për kalimin ilegal të kufirit, në Hungari kanë hyrë vetëm 367 refugjatë dhe të gjithë janë arrestuar. Ndaj 316 prej tyre do të ngriten kallëzime penale për ...

Hungaria më nuk është vend i sigurt, vendosi gjykata austriake

Idividi - 16.09.2015

Vjenë, 15 shtator 2015 (MIA) - Gjykata Administrative në Austri vlerësoi se Hungaria më nuk është vend i sigurtë për dhënie të azilit për refugjatët. "Gjendja në Hungari nga tetori i vitit të kaluar ...

UNHCR: Refugjatët mund të gjejnë marshrutë të re, duke anashkaluar Hungarinë

Idividi - 16.09.2015

Gjenevë, 15 shtator, 2015 (MIA) - Pasi Hungaria e kufizoi hyrjen e refugjatëve në territorin e saj, ata me siguri do të orientohen ndaj vendeve tjera, duke krijuar marshruta të reja për të lëvizur ...

Eurokomisioni pa komente për trajtimin e refugjatëve në Hungari

Idividi - 16.09.2015

Bruksel, 15 shtator 2015 (MIA) - Në Komisionin Evropian sot nuk dëshiruan t'i komentojnë masat e reja të Hungarisë kundër refugjatëve, as qëllimin e autoriteteve hungareze që me forcë t'i kthejnë në ...

Hungari: Refugjatët bëjnë grevë urie

Idividi - 16.09.2015

Horgosh, 15 shtator 2015 (MIA) - Rreth njëqind refugjatë nga Lindja e Afërt po bëjnë grevë urie të pakënaqur nga sjellja e autoriteteve hungareze, lajmëroi reporteri i Tanjug-ut.

Rumania kërkon mbledhje dhe sqarim nga Hungaria për vendosjen e gardhit në kufi

Idividi - 16.09.2015

Bukuresht, 16 shtator 2015 (MIA) - Ambasada e Rumanisë në Budapest kërkon një takim në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Hungarisë për të njoftuar kundërshtimin e saj ndaj planeve të Hungarisë për të ...

Bukureshti i dënoi planet e Hungarisë për ndërtimin e rrethojës ndaj Rumunisë

Idividi - 16.09.2015

Bukuresht, 15 shtator, 2015 (MIA) - Ministria rumune e Punëve të Jashtme sot e dënoi paralajmërimin e shefit të diplomacisë hungareze Peter Sijarto se Hungaria mund të ndërtojë gardh edhe përgjatë ...

Hungaria mund të ndërtojë rrethojë edhe në kufirin me Rumaninë

Idividi - 16.09.2015

Budapest, 15 shtator, 2015 (MIA) - Qeveria e Hungarisë mori vendimin për të zhvilluar një plan për ndërtimin e një rrethoje edhe në kufirin e Hungarisë me Rumaninë, nëse refugjatët e ndryshojnë ...

Kroacia ngre traun për refugjatët, u lejon kalimin në Europë

Top Channel - 16.09.2015

Mbyllja e kufirit të Hungarisë me Serbinë i ka shtyrë refugjatët të mendojnë për rrugë të reja kalimi drejt destinacioneve të tyre në Bashkimin Europian dhe sot, një grup i parë njerëzish iu afrua ...

Refugjatët hyjnë në Kroaci, bllokohen në kufirin Serbi - Hungari

Evropaelire - 16.09.2015

Autobusët që gjatë ditëve të kaluara kanë bartur refugjatë nga Presheva drejt kufirit të Serbisë me Hungarinë, që nga e dita e martë po i drejtohen kufirit të Serbisë me Kroacinë.

Hungari, policia përleshet me “refugjatë agresivë” (Video)

Lajmi.net - 16.09.2015

Policia hungareze ka bërë të ditur se një grup “refugjatësh agresivë” kanë kaluar gardhin dhe janë përleshur me efektivët e ndërhyrjes së shpejtë. “Policia ka marrë masat e duhura për të mbrojtur ...

Përleshje në Hungari, refugjatët kalojnë gardhin, policia i "sulmon" me ujë dhe gaz lotsjellës

SOT - 16.09.2015

Një tjetër përleshje ka ndodhur ditën e sotme mes refugjatëve dhe policisë në Hungari. Lajmi është bërë i ditur nga vetë policia, sipas së cilës, një grup refugjatësh "agresiv' kanë kaluar gardhin ...

Refugjatëve mysliman u ofrohet mish derri në Hungari

Lajm - 16.09.2015

Përveç se po maltretohen dhe u janë mbyllur kufijtë, refugjatët myslimanë janë edhe duke u provokuar fetarisht nga autoritetet hungareze. Atyre në mënyrë të përsëritur po u ofrohet për tu ushqyer me ...

Policia hungareze nuk kursen as fëmijët në përleshjet me refugjatë (Foto)

Lajm - 16.09.2015

As fëmijët nuk janë kursyer nga gazi lotsjellës i përdorur nga policia hungareze ndaj emigrantëve në kufirin me Serbinë, përcjell Gazeta Express. Përleshja e forcave hungareze me refugjatët sirian ka ...

LIVE: Përleshje mes policisë hungareze dhe refugjatëve

Almakos - 16.09.2015

Në pikën kufitare në Horgos 2, në Hungari, situata vazhdon të jetë e tensionuar pasi një numër i madh refugjatësh kanë thyer barrikadën kryesore dhe kordonet policore hungareze.

Policia hungareze dhunon brutalisht emigrantët (VIDEO)

Albeu.com - 16.09.2015

Skena të tmerrshme po përçohen nëpër mediat botërore nga dhuna brutale që policia hungareze po demonstron ndaj refugjatëve. Policia hungareze ka përdorur gaz lotsjellës në drejtim të qindra ...

Policia hungareze i sprapsë me dhunë refugjatët në kufi

Evropaelire - 16.09.2015

Në vendkalimin kufitar ndërmjet Serbisë dhe Hungarisë, “Horgosh 2” janë ngritur tensionet kur një grup i refugjatëve, kryesisht nga Siria dhe Afganistani, kanë tentuar ta shpërthejnë rrethojën e ...

Ashpërsohen raportet Serbi-Hungari: Beogradi i dërgon notë proteste Budapestit

Lajmi.net - 16.09.2015

Serbia do t’i dërgojë një notë proteste Hungarisë për hedhjen e gaz lotësjellësit në territor të Serbisë, thuhet në një komunikatë të ministrisë së jashtme serbe.

Refugjatët përleshen me policinë hungareze – VIDEO

Shqipmedia - 16.09.2015

Një grup refugjatësh në vendkalimin kufitar Horgosh 2, ndërmjet Seebiaë dhe Hungarisë ështê përplasur me policinë hungareze gjatë tentimit për të çarë rrethojen e vendosur dhe për të hyrë në atë vend.

Refugjatet perleshen me policine hungareze

Portalb - 16.09.2015

Lajme lidhur me temën Mësuesja që edukoi mbi 1 mijë vajza refugjate Standard & Poor’s: Refugjatët nuk janë kërcënim për ekonominë evropiane E mjerueshme gjendja e refugjatëve në pikën kufitare të ...

Ja si u trajtuan emigrantët në kufirin serbo-hungarez (Foto)

Lajmi.net - 16.09.2015

Kufiri në mes të Hungarisë dhe Serbisë është mbyllur me rrethoja, duke i detyruar refugjatët që të mendojnë për hapa të tjerë. Ata kanë rrezikuar jetën e tyre, duke kaluar nëpërmjet 50.000 minave ...

Ashpërsohen raportet Serbi-Hungari: Beogradi i dërgon notë proteste Budapestit

Lajm - 16.09.2015

Serbia do t’i dërgojë një notë proteste Hungarisë për hedhjen e gaz lotësjellësit në territor të Serbisë, thuhet në një komunikatë të ministrisë së jashtme serbe.

Serbia planifikon të dërgojë ushtrinë në kufi me Hungarinë

Lajm - 16.09.2015

Ministria e Mbrojtjes në Serbi ka thënë se nuk ka indikacione se Ushtria Serbe mund të dërgohet në kufi me Hungarinë, mirëpo kjo mundësi mbetet e hapur, duke tërhequr vërjetjen se Ministia e ...

Refugjatët sirianë: Nuk duam ushqim, hapni dyert

BalkanWeb - 16.09.2015

“Nuk duam ushqim, nuk duam ujë. Hapeni kufirin”. Kështu thërrisnin disa dhjetëra të rinj, refugjatë nga Siria, duke qëndruar afër pengesës më të re që është vënë në rrugën drejt Hungarisë.

Refugjatët mësyjnë Kroacinë

Telegrafi - 16.09.2015

Grupet e refugjatëve, kryesisht sirianë, janë duke kërkuar rrugë të reja për të hyrë në vendete Bashkimit Europian pas mbylljes së kufirit të Hungarisë në vijën ndarëse me Serbinë.

Emigrantët rrezikojnë ëndrrën “për një Evropë pa kufij”

Koha.net - 16.09.2015

Emigrantët që arratisen nga Lindja e Mesme dhe shpresën e kërkojnë në Evropë po tronditin filozofinë themelore të krijimit të Bashkimit Evropian, “lëvizjen e lirë”.

Hungari: Arrestohen 367 refugjatë

Botasot - 16.09.2015

Në ditën e parë të hyrjes në fuqi të ligjit për kalimin ilegal të kufirit, në Hungari kanë hyrë vetëm 367 refugjatë dhe të gjithë janë arrestuar. Ndaj 316 prej tyre do të ngriten kallëzime penale për ...

Në Hungari arrestohen 367 refugjatë

Telegrafi - 16.09.2015

Në ditën e parë të hyrjes në fuqi të Ligjit për kalimin ilegal të kufirit në Hungari kanë hyrë vetëm 367 refugjatë dhe të gjithë janë arrestuar. Ndaj 316 prej tyre do të ngritën kallëzime penale për ...

Refugjatët zgjedhin Kroacinë si rrugë drejt Europës së veriut

ABC News - 16.09.2015

25 orë pas hyrjes në fuqi të ligjeve të reja speciale në Hungari, vazhdon ende kaosi në kufi me Serbinë, ku kufiri vazhdon të jetë i mbyllur. Budapesti refuzon cdo përpjekje për të hyrë në territorin ...

Refugjatët hyjnë në Kroaci, bllokohen në kufirin Serbi - Hungari

Botasot - 16.09.2015

Autobusët që gjatë ditëve të kaluara kanë bartur refugjatë nga Presheva drejt kufirit të Serbisë me Hungarinë, që nga e dita e martë po i drejtohen kufirit të Serbisë me Kroacinë.

Hungari: Policia, shkopinj gome refugjatëve “agresivë”

Mapo - 16.09.2015

Hungari: Policia, shkopinj gome refugjatëve “agresivë” Postuar më: 16 Shtator 2015 17:14 Policia hungareze ka bërë të ditur se një grup “refugjatësh agresivë” kanë kaluar gardhin dhe janë përleshur ...

Rëndohet situata në kufirin Hungari-Serbi

ABC News - 16.09.2015

Policia hungareze ka përdorur gaz lotësjellës kundër refugjatëve në kufirin me Serbinë. Kjo masë e policisë u ndërmor pasi rreth 1500 emigrantë tentuan që të kalonin kufirin.

Përleshje e madhe mes policisë dhe refugjatëve në Hungari

Yll Press - 16.09.2015

“Policia ka marrë masat e duhura për të mbrojtur kufirin hungarez”, lexohet në një njoftim për shtyp. Policia hungareze ka bërë të ditur se një grup “refugjatësh agresivë” kanë kaluar gardhin dhe ...

Policia hungareze ushtron dhunë brutale ndaj refugjatëve (Video/Foto)

Telegrafi - 16.09.2015

Skena të tmerrshme po përçohen nëpër mediat botërore nga dhuna brutale që policia hungareze po demonstron ndaj refugjatëve. Policia hungareze ka përdorur gaz lotsjellës në drejtim të qindra ...

​Përleshen policët dhe refugjatët sirianë në kufirin Hungari-Serbi (Foto)

Botasot - 16.09.2015

Qindra refugjatë sirianë të cilët janë grumbulluar në pikën kufitare pranë qytetit Horgos të Serbisë, janë përfshirë në një përleshje të tensionuar me policinë hungareze në anën tjetër të kufirit.

Reporterja hungareze humbi punën, refugjati gjen punë si trajner në Getafe

Botasot - 16.09.2015

Kush besonte se një refugjat sirian, i cili, ka bërë rrugën prej 2500km në këmbë për të arritur në Europë do gjente punë si trajner në ligën e parë të Spanjës? Pikërisht ky është fati që i ka ...

Policia hungareze i sprapsë me dhunë refugjatët në kufi

Botasot - 16.09.2015

Në vendkalimin kufitar ndërmjet Serbisë dhe Hungarisë, “Horgosh 2” janë ngritur tensionet kur një grup i refugjatëve, kryesisht nga Siria dhe Afganistani, kanë tentuar ta shpërthejnë rrethojën e ...

Maqedoni, ulet numri i refugjatëve

ABC News - 16.09.2015

Në kufirin midis Greqisë e Maqedonisë është ulur dukshëm fluksi i refugjatëve, kryesisht nga Lindja e Mesme. Megjithatë aktivistët humanitar janë vazhdimisht në Gjevgjeli për t’iu dalë në ndihmë ...

Vazhdon golgota e refugjatëve nga Lindja e Mesme

Botasot - 16.09.2015

Qindra refugjatë çdo ditë mbërrijnë në kufirin me Greqinë, në mënyrë që të transitojnë Maqedoninë për të mbërritur në vendet evropiane. Aktivisitët humanitarë vazhdimisht po kujdesen që sado pak të ...

Ashpërsohen raportet Serbi-Hungari: Beogradi i dërgon notë proteste Budapestit

Botasot - 16.09.2015

Serbia do t’i dërgojë një notë proteste Hungarisë për hedhjen e gaz lotësjellësit në territor të Serbisë, thuhet në një komunikatë të ministrisë së jashtme serbe.

Hungari: Arrestohen 367 refugjatë

Tetova Sot - 16.09.2015

Në ditën e parë të hyrjes në fuqi të ligjit për kalimin ilegal të kufirit, në Hungari kanë hyrë vetëm 367 refugjatë dhe të gjithë janë arrestuar. Ndaj 316 prej tyre do të ngriten kallëzime penale për ...

Kroacia dënon ashpër vendimin e Hungarisë për mbylljen e kufirit

Tetova Sot - 16.09.2015

Kryeministri kroat, Zoran Milanoviç, ka kritikuar ashpër vendimin e Hungarisë për mbylljen e kufirit, duke shtuar se Kroacia nuk do të marrë një vendim të tillë.

FOTO/ Shpërthen dhuna në kufirin hungarez, policia sulmon refugjatët

Gazeta Tema - 16.09.2015

Pas urdhrit të kryeministri Viktor Orban Hungaria ka mbyllur kufijtë për refugjatët. Mijëra azilkërkues nga Azia ka në kaluar Serbinë me qëllim hyrjen në Hungari dhe më pas në Gjermani apo Austri.

Hungari, policia përleshet me “refugjatë agresivë” (FOTOT)

Gazeta Dita - 16.09.2015

Policia hungareze ka bërë të ditur se një grup “refugjatësh agresivë” kanë kaluar gardhin dhe janë përleshur me efektivët e ndërhyrjes së shpejtë. “Policia ka marrë masat e duhura për të mbrojtur ...

Kështu duket nga droni drama në kufirin hungarez! (VIDEO)

Tetova Sot - 16.09.2015

Shumë refugjatë janë të bllokuar në kufirin mes Hungarisë dhe Serbisë, ku ata përpiqen për të vazhduar në rrugën për në Evropë, veçanërisht në Gjermani dhe Austri.

Pas mbylljes së kufirit me Hungarinë, refugjatët ia mësyjnë Kroacisë

Kosova Live - 16.09.2015

Pas mbylljes të kufirit të Hungarisë në vijën ndarëse me Serbinë, refugjatët sirianë, janë duke kërkuar rrugë të reja për të hyrë në vendet e Bashkimit Evropian.

Përleshje e madhe mes policisë dhe refugjatëve në Hungari

SportNews - 16.09.2015

“Policia ka marrë masat e duhura për të mbrojtur kufirin hungarez”, lexohet në një njoftim për shtyp. Source: ...

Reporterja hungareze humbi punën, refugjati gjen punë si trajner në Getafe

Republika - 16.09.2015

Kush besonte se një refugjat sirian, i cili, ka bërë rrugën prej 2500km në këmbë për të arritur në Europë do gjente punë si trajner në ligën e parë të Spanjës? Pikërisht ky është fati që i ka ...

BE: Pajtueshmëri “parimore” për shpërndarjen e refugjatëve

LajmiFundit - 15.09.2015

Ministrat e brendshëm të Bashkimit Evropian mbrëmë janë pajtuar “në parim” për programin e shpërdndarjes së 120 mijë refugjatëve, që kanë kërkuar azil në Greqi, Itali dhe Hungari.

Pajtueshmëri “parimore” në BE për shpërndarjen e refugjatëve

Portalb - 15.09.2015

Lajme lidhur me temën Gjermania pret një milion refugjatë këtë vit, në Hungari kanë hyrë 5.809 brenda një dite Kryeministri i Britanisë së Madhe, Cameron viziton kampin e refugjatëve në Liban ...

Pajtueshmëri “parimore” në BE për shpërndarjen e refugjatëve

Almakos - 15.09.2015

Ministrat e brendshëm të Bashkimit Evropian mbrëmë janë pajtuar “në parim” për programin e shpërndarjes së 120 mijë refugjatëve, që kanë kërkuar azil në Greqi, Itali dhe Hungari.

Mbyllet autostrada në Austri, kolona drejt Gjermanisë

Lajmi.net - 15.09.2015

Austria ka qenë e detyruar të mbyllë autostradën A4 për Hungari për shkak të numrit të madh të refugjatëve dhe për shkak të përkeqësimit të situatës për shkak të ligjit të ri hungarez.

Mbyllet autostrada në Austri, kolona drejt Gjermanisë

Lajmeshqip - 15.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Mbyllet autostrada në Austri, kolona drejt Gjermanisë Hungaria mbyll kufirin me Serbinë Pentagon: Rusia ndërton bazë ushtarake në Siri Papa: Kujdes jemi në rrezik nga ...

Rëmujë e madhe në kufirin hungarez para uljes së barrierës

Idividi - 15.09.2015

Budapest, 14 shtator 2015 (MIA) - Një numër rekord i migrnatëve (5809) kanë hyrë dje në Hungari, njoftoi policia hunareze një ditë para datës 15 shtator, kur Hungaria planifikon ta mbyllë kufirin me ...

Hungaria tërësisht e ka mbyllur kufirin me Serbinë

Idividi - 15.09.2015

Beograd/Budapest, 14 shtator 2015 (MIA) - Hungaria pasdite e ka mbyllur kufirin me Serbinë, edhe pse kjo u paralajmërua për sonte në mesnatë, kur hyjnë në fuqi ndryshimet e ligjeve me të cilat ...

Turmë e madhe në kufirin hungarez para lëshimit të barrierës

Idividi - 15.09.2015

Budapest, 14 Shtator, 2015 (MIA) - Numër rekord i migrantëve (5809) kanë hyrë dje në Hungari, kumtoi policia hungareze një ditë para datës 15 shtator, kur Hungaria planifikon të ndalojë kufirin me ...

Hungaria e mbylli edhe hapësirën ajrore mbi kufirin me Serbinë

Idividi - 15.09.2015

Budapest, 14 shtator 2015 (MIA) - Hungaria sot e mbylli edhe hapësirën ajrore në një thellësi prej 20 kilometrave nga kufiri i saj me Serbinë, deri në një lartësi prej 1.350 metrash, kumtoi Ministria ...

Policia hungareze lejoi hyrjen e refugjatëve nga Serbia përmes vendkalimit kufitar zyrtar

Idividi - 15.09.2015

Budapest, 14 shtator 2015 (MIA) - Hungaria sot pasdite vonë lejoi që një grup migrantë të hyjnë në vend nga territori serb përmes vendkalimit kufitar zyrtar, pasi sot mbylli tërësisht kufirin e saj ...

Një numër i madh i refugjatëve nga mëngjesi presin ta kalojnë kufirin e Serbisë me Hungarinë

Idividi - 15.09.2015

Suboticë/Horgosh, 15 shtator 2015 (MIA) - Në vendkalimin kufitar "Horgosh 2" në mëngjes ka numër të madh të refugjatëve, të cilët nga mbyllja e kufirit, gjysmë ore pas mesnate, presin të hyjnë në ...

Hungaria mbyll kufirin, polici-ushtri bllokojnë refugjatët

Top Channel - 15.09.2015

Ligje të reja e më të ashpra ndaj emigrantëve hynë në fuqi këtë të martë në Hungari, duke i veshur forcat e rendit me fuqi ...

Serbi - Hungari, refugjatët mbeten në "tokën e askujt"

Evropaelire - 15.09.2015

Edhe pas mbylljes së tërësishme të kufirit ndërmjet Serbisë dhe Hungarisë, disa orë pas mesnatës kanë vazhduar që në kufi të arrijnë refugjatët nga Lindja e Mesme, me shpresën që policia hungareze, ...

Mbyllja e kufirit Serbi-Hungari: Refugjatët sirianë në grevë urie

Zhurnal - 15.09.2015

Mbyllja e kufirit Serbi-Hungari: Refugjatët sirianë në grevë urie Roszke, 15 shtator- Në qytetin kufitar, Roszke, që ndan Serbinë me Hungarinë, kanë filluar një grevë urie refugjatët sirianë, në ...

Hungaria mbyll kalimet kufitare me Serbinë, refugjatët në grevë urie

Portalb - 15.09.2015

Lajme lidhur me temën Hungaria arreston 60 migrantë Hungaria mbyll kufirin me Serbinë me tela të mprehtë Turqi, mbyten 22 persona nga fundosja e një varke në Bodrum Gjenden 3 sirianë në një kamion në ...

Refugjatët në “tokën e askujt”: Nuk duam ushqim, hapni dyert

Evropaelire - 15.09.2015

“Nuk duam ushqim, nuk duam ujë. Hapeni kufirin”. Kështu thërrisnin disa dhjetëra të rinj, refugjatë nga Siria, duke qëndruar afër pengesës më të re që është vënë në rrugën drejt Hungarisë.

Refugjatët sirianë: Nuk duam ushqim, hapni dyert

Lajmi.net - 15.09.2015

“Nuk duam ushqim, nuk duam ujë. Hapeni kufirin”. Kështu thërrisnin disa dhjetëra të rinj, refugjatë nga Siria, duke qëndruar afër pengesës më të re që është vënë në rrugën drejt Hungarisë.

Harta që tregon ankthin nëpër të cilin po kalojnë refugjatët (Foto)

Lajmi.net - 15.09.2015

​Më shumë se 150 mijë refugjatë kanë hyrë në Bashkimin Europian vetëm gjatë muajit gusht, duke rritur numrin total të refugjatëve në gjysmë milioni. Meqenëse Europa po përballet me krizën më të ...

BE: Pajtueshmëri “parimore” për shpërndarjen e refugjatëve

Botasot - 15.09.2015

Ministrat e brendshëm të Bashkimit Evropian mbrëmë janë pajtuar “në parim” për programin e shpërdndarjes së 120 mijë refugjatëve, që kanë kërkuar azil në Greqi, Itali dhe Hungari.

BE: Pajtueshmëri “parimore” për shpërndarjen e refugjatëve

Telegrafi - 15.09.2015

Ministrat e brendshëm të Bashkimit Evropian mbrëmë janë pajtuar “në parim” për programin e shpërndarjes së 120 mijë refugjatëve, që kanë kërkuar azil në Greqi, Itali dhe Hungari.

Në BE pajtueshmëri “parimore” për shpërndarjen e refugjatëve

Koha.net - 15.09.2015

Ministrat e brendshëm të Bashkimit Evropian mbrëmë janë pajtuar “në parim” për programin e shpërndarjes së 120 mijë refugjatëve, që kanë kërkuar azil në Greqi, Itali dhe Hungari.

​Mbyllet autostrada në Austri, kolona drejt Gjermanisë

Botasot - 15.09.2015

Austria ka qenë e detyruar të mbyllë autostradën A4 për Hungari për shkak të numrit të madh të refugjatëve dhe për shkak të përkeqësimit të situatës për shkak të ligjit të ri hungarez.

Hungaria mbyll plotësisht dy kalime kufitare me Serbinë

Koha.net - 15.09.2015

Budapest, 15 shtator - Policia hungareze këtë mëngjes, pak para orës dhjetë, deklaroi se dy vendkalimet kufitare me Serbinë fqinje janë mbyllur tërësisht për të gjitha llojet e trafikut, si pjesë e ...

Serbi - Hungari, refugjatët mbeten në "tokën e askujt"

Botasot - 15.09.2015

Edhe pas mbylljes së tërësishme të kufirit ndërmjet Serbisë dhe Hungarisë, disa orë pas mesnatës kanë vazhduar që në kufi të arrijnë refugjatët nga Lindja e Mesme, me shpresën që policia hungareze, ...

Gjendje e jashtëzakonshme në Hugari

ABC News - 15.09.2015

Periudha e re e Europës së mureve ka nisur. Ora X nisi mesnatën e të martës kur në Hungari hyri në fuqi ligji për klandestinët, i cili parashikon arrestimin dhe burgosjen deri në tre vjet për këdo që ...

Mbyllja e kufirit Serbi-Hungari: Refugjatët sirianë në grevë urie (Foto/Video)

Botasot - 15.09.2015

Në qytetin kufitar, Roszke, që ndan Serbinë me Hungarinë, kanë filluar një grevë urie refugjatët sirianë, në protestë për mbylljen e vendkalimit kufitar.

Refugjatët në “tokën e askujt”: Nuk duam ushqim, hapni dyert

Botasot - 15.09.2015

“Nuk duam ushqim, nuk duam ujë. Hapeni kufirin”. Kështu thërrisnin disa dhjetëra të rinj, refugjatë nga Siria, duke qëndruar afër pengesës më të re që është vënë në rrugën drejt Hungarisë.

Refugjatët sirianë: Nuk duam ushqim, hapni dyert

Telegrafi - 15.09.2015

“Nuk duam ushqim, nuk duam ujë. Hapeni kufirin”. Kështu thërrisnin disa dhjetëra të rinj, refugjatë nga Siria, duke qëndruar afër pengesës më të re që është vënë në rrugën drejt Hungarisë.

Serbia kërkon hapjen e kufirit nga Hungaria

Botasot - 15.09.2015

Mbyllja e kufirit mes dy shteteve fqinje ka pasur pasoja të rënda për refugjatët të cilët kanë filluar edhe një grevë urie në protestë për mbylljen e saj.

Refugjatët në 'tokën e askujt': Nuk duam ushqim, hapni dyert

Yll Press - 15.09.2015

Pengesa është një rrethojë e metalit, me tela gjemborë, e cila është vendosur përmbi rrugën, në zonën e ashtuquajtur “tokë e askujt”, ndërmjet Serbisë dhe Hungarisë. “Nuk duam ushqim, nuk duam ujë.

Mbyllet autostrada në austri, kolona drejt gjermanisë

Shkupi24 - 15.09.2015

Austria ka qenë e detyruar të mbyllë autostradën A4 për Hungari për shkak të numrit të madh të refugjatëve dhe për shkak të përkeqësimit të situatës për shkak të ligjit të ri hungarez.

EMIGRANTËT/ Hungaria deklaron gjendjen e emergjencës në kufi me Serbinë

Gazeta Dita - 15.09.2015

Hungaria deklaroi gjendjen e emergjencës të martën në dy qarqe pranë kufirit me Serbinë duke cituar një numër të madh refugjatësh që po përpiqen të hyjnë në vend nga Serbia.

Hungaria planifikon të ndërtojë një gardh në kufirin me Rumaninë

Tetova Sot - 15.09.2015

Qeveria hungareze ka vendosur të zhvillojnë një plan për të ndërtuar një gardhin në kufirin me Rumaninë, nëse refugjatët ndryshojnë rrugën e tyre dhe fillojnë të vijnë në vend nga territori rumun, ...

Refugjatët sirianë: Nuk duam ushqim, hapni dyert

Tetova Sot - 15.09.2015

“Nuk duam ushqim, nuk duam ujë. Hapeni kufirin”. Kështu thërrisnin disa dhjetëra të rinj, refugjatë nga Siria, duke qëndruar afër pengesës më të re që është vënë në rrugën drejt Hungarisë.

Hungari: Burg për refugjatët që kalojnë gardhin

Kosova Live - 15.09.2015

Hungaria ka miratuar të martën ligje të reja, që u japin fuqi shtesë forcave të rendit në përballje me emigrantët. Kushdo që hyn ilegalisht në vend do të përballet me akuza penale, ndërsa refugjatët ...

Hungaria kërkon që BE-ja ta mbrojë kufirin e Greqisë me Turqinë

Idividi - 14.09.2015

Budapest, 11 shtator 2015 (MIA) - Kryeministri hungarez Viktor Orban, nëpër vendin e të cilit në ditë tranzitojnë mijëra refugjatë në rrugën drejt Gjermanisë, sot i bëri thirrje BE-së të dërgojë ...

Katër mijë refugjatë rekord e kaluan kufirin e Serbisë me Hungarinë në 24 orët e fundit

Idividi - 14.09.2015

Beograd, 13 shtator 2015 (MIA) - Gjatë 24 orëve të fundit në Hungari nga ana serbe e kufirit kanë hyrë më shumë se 4.000 refugjatë, që është rekord i ri, shpalli sot Bi-Bi-Si-ja britanike.

Gjermania pret një milion refugjatë këtë vit, në Hungari kanë hyrë 5.809 brenda një dite

Portalb - 14.09.2015

Lajme lidhur me temën Kryeministri i Britanisë së Madhe, Cameron viziton kampin e refugjatëve në Liban Gjermani: Imami shqiptar nga Shkupi ndihmon refugjatët Charlie Hebdo tallet: Të krishterët ecin ...

Hungaria ka bllokuar hyrjen e refugjatëve

Zhurnal - 14.09.2015

Hungaria ka bllokuar hyrjen e refugjatëve Shkup, 14 shtator - Hungaria ka bllokuar pikën kryesore kufitare për të penguar futjen e refugjatëve nga Serbia, disa orë para se të hyjnë në fuqi masat e ...

Hungaria ka bllokuar hyrjen e refugjatëve

Lajm - 14.09.2015

Hungaria ka bllokuar pikën kryesore kufitare për të penguar futjen e refugjatëve nga Serbia, disa orë para se të hyjnë në fuqi masat e rrepta për ndjekjen penale të atyre që kalojnë kufirin ...

Kështu mbyllet kufiri serbo-hungarez (Foto)

Lajm - 14.09.2015

Policia hungareze ka mbyllur kalimin në kufirin serbo-hungarez, të cilin refugjatët zakonisht e kanë përdorur për kalimin në Hungari. Tela me gjemba në vagone të trenit, kanë bllokuar vijën e kalimit ...

Serbia s'do t’i pranojë refugjatët që mund t’i kthejë Hungaria

Lajm - 14.09.2015

Serbia nuk do t’i pranojë refugjatët të cilët Hungaria do të dëshirojë t’i kthejë prapa, madje edhe me çmim që ta dërgojë ushtrinë e vet në kufi. Kështu ka deklaruar sonte në Suboticë sekretari ...

Serbia kërcënon: Nëse ka nevojë ushtrinë do e vendosim në Hungari – nuk ka kthim të refugjatëve

Lajmi.net - 14.09.2015

Serbia do t’i pranojë prapa ata njerëz që kanë të bëjnë me procesin e ripranimit, por kjo nuk vlen për shumicën e refugjatëve që kaluan ilegalisht nga Serbia në Hungari.

Vulin: “Serbia nuk do t’i mbyllë kufijtë refugjatëve, do të ndërtojë qendra pritjeje”

Ora news - 14.09.2015

Aleskandar Vulin thotë se Serbia nuk do t’i mbyllë kufijtë e saj refugjatëve, “por do të ndërojë qendra të vogla të përkohshme pritjeje përgjatë kufirit me Hungarinë” Ministri i Punës tha për ...

Shtohet fluksi i refugjatëve në Gjevgjeli

Botasot - 14.09.2015

Vala e refugjatëve në Gjevgjeli ka marrë përmasa shumë më të mëdha. Aktivistët humanitarë njoftojnë se vetëm në 24 orët e fundit në Maqedoni kanë hyrë rreth 8 mijë persona.

Hungaria bllokon hyrjen e refugjatëve nga Serbia

VOA - 14.09.2015

Hungaria ka bllokuar pikën kryesore kufitare për të penguar futjen e refugjatëve nga Serbia, disa orë para se të hyjnë në fuqi masat e rrepta për ndjekjen penale të atyre që kalojnë kufirin ...

Hungaria bllokon hyrjen e refugjatëve nga Serbia

Botasot - 14.09.2015

Hungaria ka bllokuar pikën kryesore kufitare për të penguar futjen e refugjatëve nga Serbia, disa orë para se të hyjnë në fuqi masat e rrepta për ndjekjen penale të atyre që kalojnë kufirin ...

Ja si mbyllet kufiri serbo-hungarez nga Hungaria (Foto)

Botasot - 14.09.2015

Policia hungareze ka mbyllur kalimin në kufirin serbo-hungarez, të cilin refugjatët zakonisht e kanë përdorur për kalimin në Hungari. Tela me gjemba në vagone të trenit, kanë bllokuar vijën e kalimit ...

Kështu mbyllet kufiri serbo-hungarez (Foto)

Telegrafi - 14.09.2015

Policia hungareze ka mbyllur kalimin në kufirin serbo-hungarez, të cilin refugjatët zakonisht e kanë përdorur për kalimin në Hungari. Tela me gjemba në vagone të trenit, kanë bllokuar vijën e kalimit ...

Serbia s’do t’i pranojë refugjatët që mund t’i kthejë Hungaria

Botasot - 14.09.2015

Serbia nuk do t’i pranojë refugjatët të cilët Hungaria do të dëshirojë t’i kthejë prapa, madje edhe me çmim që ta dërgojë ushtrinë e vet në kufi, ka deklaruar sonte në Suboticë sekretari shtetëror në ...

Serbia nuk do t'i pranojë refugjatët që do t’i kthejë Hungaria

Telegrafi - 14.09.2015

Serbia nuk do t’i pranojë refugjatët të cilët Hungaria do të dëshirojë t’i kthejë prapa, madje edhe me çmim që ta dërgojë ushtrinë e vet në kufi, ka deklaruar sonte në Suboticë sekretari shtetëror në ...

FOTOT/ Refugjatët mësyjnë Hungarinë, 30 mijë hyjnë në një ditë nga Serbia

Gazeta Tema - 14.09.2015

Pas ultimatumit të dhënë ngë kryeministri Viktor Orban se të hënën pasdite do të hynte në fuqi ligji për hyrjet ilegale duke i burgosur ka patur një vërshim refugjatësh.

Serbia kërcënon: Nëse ka nevojë ushtrinë do e vendosim në Hungari – nuk ka kthim të refugjatëve

Tetova Sot - 14.09.2015

Serbia do t’i pranojë prapa ata njerëz që kanë të bëjnë me procesin e ripranimit, por kjo nuk vlen për shumicën e refugjatëve që kaluan ilegalisht nga Serbia në Hungari.

Hungaria bllokon hyrjen e refugjatëve nga Serbia

InfoGlobi - 14.09.2015

Hungaria ka bllokuar pikën kryesore kufitare për të penguar futjen e refugjatëve nga Serbia, disa orë para se të hyjnë në fuqi masat e rrepta për ndjekjen penale të atyre që kalojnë kufirin ...

Hungaria bllokon hyrjen e refugjatëve nga Serbia

Kosova Live - 14.09.2015

Hungaria ka bllokuar pikën kryesore kufitare për të penguar futjen e refugjatëve nga Serbia, disa orë para se të hyjnë në fuqi masat e rrepta për ndjekjen penale të atyre që kalojnë kufirin ...

Kështu mbyllet kufiri serbo-hungarez

Republika - 14.09.2015

Policia hungareze ka mbyllur kalimin në kufirin serbo-hungarez, të cilin refugjatët zakonisht e kanë përdorur për kalimin në Hungari. Tela me gjemba në vagone të trenit, kanë bllokuar vijën e kalimit ...