TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Nis armëpushimi në Ukrainë, Poroshenko mbetet dyshues

Gazeta Start - 15.02.2015

Bombardimet pushuan në mënyrë të menjëhershme gjatë mesnatës midis të shtunës dhe të dielës në qytetin ukrainas lindor të Donjetskut. Presidenti ukrainas Petro Poroshenko urdhëroi forcat qeveritare ...

Hyn në fuqi armëpushimi në Ukrainë – ndërpriten luftimet

Lajm - 15.02.2015

Bombardimet papritmas janë ndërprerë në mesnatë në qytetin në lindje të Ukrainës, Donetsk, pasi presidenti ukrainas, Petro Poroshenko, u dha urdhër forcave qeveritare të ndërpresin të shtënat në ...

Ndërpriten luftimet në Ukrainë

Albeu.com - 15.02.2015

E enjtja që lamë pas ka shërbyer për arritjen e një marrëveshje paqeje mes forcave shtetërore ukrainase dhe forcave separatiste. Bombardimet e ditëve të fundit në Donjeck janë ndërprerë për shkak të ...

Ndalen granatimet në Donetsk të Ukrainës, Poroshenko urdhëroi armëpushimin

Lajmi.net - 15.02.2015

Bombardimet papritmas janë ndërprerë në mesnatë në qytetin në lindje të Ukrainës, Donetsk, pasi presidenti ukrainas, Petro Poroshenko, u dha urdhër forcave qeveritare të ndërpresin të shtënat në ...

Hyn në fuqi armëpushimi në Ukrainë – ndërpriten luftimet

Ina - 15.02.2015

Bombardimet papritmas janë ndërprerë në mesnatë në qytetin në lindje të Ukrainës, Donetsk, pasi presidenti ukrainas, Petro Poroshenko, u dha urdhër forcave qeveritare të ndërpresin të shtënat në ...

Ukrainë, hyn në fuqi armëpushimi

ikub - 15.02.2015

Ditën e sotme ka hyrë në fuqi armëpushimi i arritur mes katër zyrtarëve të Rusisë, Gjermanisë, Ukrainës dhe Francës. Presidenti ukrainas Petro Poroshenko ka urdhëruar trupat ushtarakë të ndalin ...

Ukrainë, qetësi në lindje prej mesnatës

Portalb - 15.02.2015

Lajme lidhur me temën Vazhdojnë luftimet në Lindje të Ukrainës Putini kërcënon Amerikën: Do të publikoj dëshmitë se ju e kryet sulmin e 11 shtatorit! 10 të vrarë në sulmin e Boko Haram në Çad Nuk ...

Hyn në fuqi armëpushimi në Ukrainë

Shqipmedia - 15.02.2015

Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko, ka urdhëruar forcat ushtarake që të ndalojnë luftimet në lindje të vendit, në përputhje me marrëveshjen e re për armëpushim.

Ukrainë: Po qetësohen, ushtarët luajnë futboll (Video)

Portalb - 15.02.2015

Lajme lidhur me temën Ukrainë, qetësi në lindje prej mesnatës Vazhdojnë luftimet në Lindje të Ukrainës Putini kërcënon Amerikën: Do të publikoj dëshmitë se ju e kryet sulmin e 11 shtatorit! 10 të ...

Ukrainë: Po qetësohen, ushtarët luajnë futboll (Video)

Almakos - 15.02.2015

Ushtarët ukrainas kanë zgjedhur t’i gëzohen me futboll armëpushimit të arritur të shtunën në mbrëmje mes ushtrisë së Kievit dhe forcave rebele në lindje të vendit.

Armëpushimi mes Rusisë dhe Ukrainës, ushtarët luajnë futboll

SOT - 15.02.2015

Mesa duket armëpushimi mes Rusisë dhe Ukrainës po jep rezultat. Kështu, ushtarët ukrainas kanë zgjedhur armëpushimin ta shfrytëzojnë duke luajtur futboll.

Dy të vrarë pas hyrjes në fuqi të armëpushimit në Ukrainë

Portalb - 15.02.2015

Lajme lidhur me temën Luftime të ashpra në Ukrainë pak para fillimit të armëpushimit “Betejë nervash” në samitin e Minskut Ukrainë, sërish përleshje dhe viktima mes ushtarëve SHBA, Rusia dhe Ukraina ...

​Ushtarët luajnë futboll gjatë armëpushimit në Ukrainë

Lajm - 15.02.2015

Armëpushimi në Ukrainë ka bërë që të ketë kohë edhe për argëtim. Megjithëse ushtria ukrainase tha se rebelët kanë shtënë me armë në drejtim të tyre, të njëjtën e thanë edhe rebelët.

Ukrainë, hyn në fuqi armëpushimi, Poroshenko jep urdhër të ndalen luftimet

BalkanWeb - 15.02.2015

UKRAINË -Presidenti i Ukrainës, Poroshenko ka urdhëruar trupat e ushtrisë të ndalojnë luftimet në lindje të vendit, pak minuta pas hyrjes në fuqi të armëpushimit të arritur në Minsk.

Armëpushimi në Ukrahinë në mes të dyshimeve nga të dyja palët

Ora news - 15.02.2015

Pas disa ditë sulmesh të egra, armëpushimi hyri në fuqi orët e para të së dielës, por u shoqërua nga akuza dhune Presidenti Petro Poroshenko urdhëroi ushtrinë ukrahinase të ndalonte sulmet kundra ...

Armëpushim i brishtë në Ukrainë, raportohen incidente. Poroshenko: Të mos humbasë shansi i fundit

Panorama - 15.02.2015

Ukrainë- Luftimet në lindje të Ukrainë janë pakësuar, por nuk u ndalën edhe pse armëpushimi tashmë ka hyrë në fuqi, thotë ushtria Ukrainës, raporton BBC.

Ukrainë, hyn në fuqi armëpushimi

VOA - 15.02.2015

Në Ukrainë sot hyri në fuqi armëpushimi. Presidenti ukrainas Petro Poroshenko mbrëmë urdhëroi ushtrinë ukrainase të respektojë armëpushimin. Forcat ukrainase thanë se separatistët pro-rusë kryen një ...

Ukrania, kjo është loja e Putinit

Panorama - 15.02.2015

Nga Andrew Higginsfeb Të ardhurat e vendit të tij nga eksporti i naftës kanë rënë, dhe monedha kombëtare është zhvlerësuar. Ekonomia është duke u tkurrur dhe disa prej aleatëve të tij në Moskë po ...

Hyn në fuqi armëpushimi në Ukrainë, ndërpriten luftimet

Tetova Sot - 15.02.2015

Bombardimet papritmas janë ndërprerë në mesnatë në qytetin në lindje të Ukrainës, Donetsk, pasi presidenti ukrainas, Petro Poroshenko, u dha urdhër forcave qeveritare të ndërpresin të shtënat në ...

Ukrania, kjo është loja e Putinit

Gazeta Dita - 15.02.2015

Të ardhurat e vendit të tij nga eksporti i naftës kanë rënë, dhe monedha kombëtare është zhvlerësuar. Ekonomia është duke u tkurrur dhe disa prej aleatëve të tij në Moskë po pyesin se ku po i çon ai.

Hyn në fuqi armëpushimi në Ukrainë

Vision Plus - 15.02.2015

Ukraina Lindore duket me e qete pas hyrjes ne fuqi te armëpushimit te arritur ne Minsk, edhe pse ne disa raste ai nuk është respektuar. Zëdhënës te qeverise ukrainase dhe rebeleve pro-ruse raportuan ...

Sot hyn në fuqi armëpushimi Ukrainë-Rusi, qetësi në lindje

Shqiptarja - 15.02.2015

UKRAINË – Mesnatën e së dielën hyri në veprim marrëveshja e armëpushimit e nënshkruar mes presidentit të Ukrainës dhe të Rusisë, me ndërmjetësimin e liderëve perëndimorë, por megjithatë në zonën e ...

Ukraina, kjo është loja e Putinit

Gazeta Tema - 15.02.2015

Të ardhurat e vendit të tij nga eksporti i naftës kanë rënë, dhe monedha kombëtare është zhvlerësuar. Ekonomia është duke u tkurrur dhe disa prej aleatëve të tij në Moskë po pyesin se ku po i çon ai.

Ukrainë, lufta i le vendin futbollit (VIDEO)

Tetova Sot - 15.02.2015

Ushtarët ukrainas kanë zgjedhur t’i gëzohen me futboll armëpushimit të arritur të shtunën në mbrëmje mes ushtrisë së Kievit dhe forcave rebele në lindje të vendit.

VIDEOLAJM/Ukrainë, armëpushimi jep rezultat, ushtarët luajnë futboll

Shqiptarja - 15.02.2015

UKRAINË – Armëpushimi i nënshkruar mes Rusisë dhe Ukrainës duket se po jep rezultat. Ushtarët ukrainas kanë zgjedhur t’i gëzohen këtij fakti duke luajtur futboll.

Ukrainë, hyn në fuqi armëpushimi i nënshkruar në Minsk

AlbanianScreen - 15.02.2015

Ukrainë - Bombardimet papritmas janë ndërprerë në mesnatë në qytetin në lindje të Ukrainës, Donetsk, pasi presidenti ukrainas, Petro Poroshenko, u dha urdhër forcave qeveritare të ndërpresin të ...

Poroshenko: Rusia nuk respekton marrëveshjen e Minskit, po rrit qëllimisht ofensivën e saj në Ukrainën lindore

SOT - 14.02.2015

Marrëveshja e paqes që u nënshkrua të enjten në Minsk të Bjellorusisë është në "rrezik të madh". Kështu është shprehur presidenti i Ukrainës Petro Poroshenko.

Vazhdojnë luftimet në Lindje të Ukrainës

Portalb - 14.02.2015

Lajme lidhur me temën Nuk ndalen bombardimet në Ukrainë, rebelët sulmojnë Donjeckun e Luhanskun Samiti në Minsk, palët bien dakord, armëpushim më 15 shkurt Të gjithë sytë nga Minsku, Poroshenko: Gati ...

Marrëveshja e Minskut, Kravçuk: Nëse nuk zbatohet, nuk kemi shpresë, Evropa të na ndihmojë ushtarakisht

SOT - 14.02.2015

Ish-Presidenti i Ukrainës, Leonid Kravçuk, ka folur sot në lidhje me luftën në vend dhe armëpushimin e vendosur në Minsk. Sipas tij, nëse kjo marrëveshje do të shkelej, Evropa duhet të ndihmonte ...

SHBA: Rusia mund të shkelë armëpushimin, dërgon armë të rënda në lindje të Ukrainës

BalkanWeb - 14.02.2015

SHBA-ja akuzoi sot Rusinë se po vazhdon të vendosë armë të rënda në lindje të Ukrainës, para hyrjes në fuqi të armëpushimit të nënshkruar para pak ditësh.

As pas paktit në Minsk, s’ndalen luftimet në Ukrainë

Ora news - 14.02.2015

Pavarësisht marrëveshjes së nënshkruar një ditë më parë në Minsk të Bjellorusisë, luftimet në Ukrainë vijojnë. Betejat e përgjakura janë përqendruar në Debaltseve, një qytet strategjik mes zonave të ...

Vazhdojnë luftimet në Ukrainë, Poroshenko: Marrëveshja e paqes në rrezik

Yll Press - 14.02.2015

Më pak se 24 orë para se armëpushimi të hyjë në fuqi, mediat ndërkombëtare shkruajnë se luftimet nuk kanë shenja për t’u ndalur. Presidenti i Ukrainës ka paralajmëruar se marrëveshja për t’i dhënë ...

Ukraina alarmon se marrëveshja e paqes është në rrezik të madh

Koha.net - 14.02.2015

Presidenti i Ukrainës ka paralajmëruar se marrëveshja për t’i dhënë fund luftës në lindje të vendit është në “rrezik të madh” pasi luftime të ashpra janë duke vazhduar në prag të nisjes së ...

Kravçuk: Evropa duhet të na furnizojë me armë kundër Rusisë

BalkanWeb - 14.02.2015

UKRAINE- Ish-presidenti i Ukrainës, Leonid Kravçuk deklaroi se nëse shkelej armëpushimi i arritur në Minsk, Evropa duhej të ndihmonte Ukrainën jo vetëm ekonomikisht, por edhe ushtarakisht.

Luftime të ashpra në Ukrainën lindore pak orë para armëpushimit

Koha.net - 14.02.2015

Sot në Ukrainë vazhduan luftimet mes forcave ukrainase dhe separatistëve të mbështetur nga Rusia, vetëm disa orë para hyrjes në fuqi të një armëpushimi që synon ndalimin e konfliktit.

Poroshenko dhe separatistët të gatshëm për një armëpushim

BalkanWeb - 14.02.2015

KIEV– Presidenti ukrainas, Petro Poroshenko si dhe separatistët prorusë të lindjes u shprehën të gatshëm për vendosjen e në armëpushimi në orën 22:00 GMT konform marrëveshjes së paqes të arritur të ...

Hyn në fuqi armëpushimi në Ukrainë – ndërpriten luftimet

Koha.net - 14.02.2015

Bombardimet papritmas janë ndërprerë në mesnatë në qytetin në lindje të Ukrainës, Donetsk, pasi presidenti ukrainas, Petro Poroshenko, u dha urdhër forcave qeveritare të ndërpresin të shtënat në ...

Hyn në fuqi armëpushimi në Ukrainë - ndërpriten luftimet

Telegrafi - 14.02.2015

Bombardimet papritmas janë ndërprerë në mesnatë në qytetin në lindje të Ukrainës, Donetsk, pasi presidenti ukrainas, Petro Poroshenko, u dha urdhër forcave qeveritare të ndërpresin të shtënat në ...

Ukrainë, Poroshenko: Marrëveshja në rrezik, OKB mbledhje urgjente

Shqiptarja - 14.02.2015

Presidenti ukrainas, Petro Poroshenko ka lajmëruar se marrëveshja e paqes për të cilën u ra dakord të enjten në Minsk të Bjellorusisë është në ‘rrezik të madh’, pas luftimeve të ashpra që po ...

Shumë pikëpyetje pas Minsk II

Gazeta Tema - 14.02.2015

Nga Ingo Mannteufel Sigurisht që ka influencuar edhe maratona e gjatë e bisedimeve që vazhduan gjatë gjithë natës, që rezultatet e samitit për Ukrainën në Minsk depërtuan vetëm të fragmentarizuara në ...

Rusia akuzon Kievin dhe perëndimorët për deformim të marrëveshjeve për paqe

Tetova Sot - 14.02.2015

Rusia u shpreh sot shumë e shqetësuar nga përpjekjet e Kievit dhe Perëndimit për të deformuar marrëveshjet e paqes për Ukrainën, arritur të enjten në Minsk pas negociatave maratonë mes presidentëve ...

Merkel paralajmëron Putinin: Zbato marrëveshjen ose...

Gazeta Start - 13.02.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka paralajmëruar Rusinë se do të përballet me sanksione të reja nga BE-ja në rast se marrëveshja nuk do të zbatohet plotësisht.

11 të vrarë gjatë luftimeve të fundit në Ukrainë

Gazeta Start - 13.02.2015

Zyrtarët e qeverisë ukrainase dhe përfaqësuesit e separatistëve, kanë bërë me dije se si rezultat i luftimeve, gjatë 24 orëve të fundit në lindje të Ukrainës janë vrarë njëmbëdhjetë persona.

Porshenko është skeptik: Ende jemi larg paqes

Gazeta Start - 13.02.2015

Një ditë pas marrëveshjes së paqes së arritur në Minsk, presidenti i Ukrainës Petro Poroshenko tha sot se vendi ka ende rrugë të gjatë për të bërë drejt paqes.

A janë armët e vetmja “gjuhë” që kupton Moska?

Albeu.com - 13.02.2015

New York Times Eshtë vënë re se gjëja më e vështirë për një komunist është të komentojë të shkuarën. M’u kujtua ky konstatim teksa dëgjoja ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov të fliste me një stil ...

Në një granatim në Donjeck vriten tre civilë

Idividi - 13.02.2015

Donjeck, 12 shkurt 2015 (MIA) - Tre civilë janë vrarë si dhe po aq janë plagosur në granatimin e sotëm në "Republikën Popullore të Donjecku" (RPD) në lindje të Ukrainës, transmeton TASS, duke iu ...

Putin u bëri thirrje ushtarëve ukrainas të rrethuar në Debalcevë t'i dorëzojnë armët

Idividi - 13.02.2015

Moskë, 12 shkurt 2015 (MIA) - Presidenti rus Vladimir Putin u bëri thirrje ushtarëve ukrainas, të cilët janë të rrethuar nga sepratisëtë prorusë në qytetin Debalcevë, në Ukrainën Lindore, t'i ...

BE-ja të hënën do të plotësojë listën me rusë dhe ukrainas të sanksionuar

Idividi - 13.02.2015

Bruksel, 13 shkurt 2015 (MIA) - Bashkimi Evropian të hënën, edhe krahas marrëveshjes së arritur paqesore në Minsk, do të shtojë edhe 19 shtetas rusë dhe ukrainas në listën me persona të sanksionuar, ...

Tusk: Presim që Marrëveshja e arritur në Minsk të zbatohet në terren

Idividi - 13.02.2015

Bruksel, 13 shkurt 2015 (MIA) - Shefat e shteteve dhe Qeverive të vendeve-anëtare të Bashkimit Evropian mbrëmë vonë e përfunduan Samitin joformal të Këshillit të Evropës, në të cilin tre pikat ...

Merkel: Sanksione të reja ndaj Rusisë nëse nuk zbaton marrëveshjen

Portalb - 13.02.2015

Lajme lidhur me temën Ikja e kosovarëve, Gjermania merr nën kontroll kufirin Hungari-Serbi Kina, përfituesja më e madhe nga konflikti SHBA – Rusi Samiti në Minsk, palët bien dakord, armëpushim më 15 ...

Armiqësitë e Ballkanit, transferohen në Ukrainë

Lajm - 13.02.2015

Fadil Lepaja, njohësi i çështjeve politike cilëson se grupet ose individët që vijnë prej zonave të luftës, kanë vështirësi akomodimi dhe përshtatjeje Ashtu sikur kudo nëpër vatrat e ndryshme të ...

Merkel: Sanksione të reja ndaj Rusisë nëse nuk zbaton marrëveshjen

Lajm - 13.02.2015

Udhëheqësit e Ukrainës, Rusisë, Gjermanisë dhe Francës ditën e enjte arritën një marrëveshje armëpushimi që synon dhënien fund luftimeve disa mujore që kanë lanë mijëra të vrarë në Ukrainën lindore.

Një marrëveshje e zbehtë në Minsk

Evropaelire - 13.02.2015

Tre presidentë dhe një kancelare u angazhuan në Minsk dhe pas bisedimeve maratonike, ata arritën deri te një marrëveshje armë-pushimi, e cila nëse zbatohet, do të mund të ndalë luftimet ndërmjet ...

Grushta në Parlamentin e Ukrainës (VIDEO)

Albeu.com - 13.02.2015

Rrahjet në Parlamentin e Ukrainës janë gjë pothuajse e zakonshme, pasi shpesh nga Kievi vijnë pamje se si deputetët grushtohen me njëri-tjetrin. Dy ligjvënës ukrainas janë grushtuar mes në ndërtesën ...

Merkel: Sanksione të reja ndaj Rusisë nëse nuk zbaton marrëveshjen

Shqipmedia - 13.02.2015

Udhëheqësit e Ukrainës, Rusisë, Gjermanisë dhe Francës ditën e enjte arritën një marrëveshje armëpushimi që synon dhënien fund luftimeve disa mujore që kanë lanë mijëra të vrarë në Ukrainën lindore.

Arrihet marrëveshja për paqe në Ukrainë (Video)

Lajmi.net - 13.02.2015

Pas bisedimeve maratonike në Minsk të Bjellorusisë, raportohet se është arritur një marrëveshje që synon dhënien fund të luftimeve në Ukrainë lindore është rënë dakord.

Ukraina është ende larg paqes

Lajmi.net - 13.02.2015

Në rajonet Donetsk dhe Luhansk kanë vazhduar edhe të premten luftimet mes seperatistëve prorusë dhe forcave qeveritare ukrainase, ndonëse sipas raportimeve, janë me pak intensive se sa ditëve të ...

Kroacia pohon se nuk ka dëguar mercenarë në Ukrainë

Idividi - 13.02.2015

Zagreb, 13 shkurt 2015 (MIA) - Kroacia nuk ka dërguar qytetarë të saj në Ukrainë për pjesëmarrje në aksionet luftarake në pjesën lindore të vendit, njoftoi sot Ministria kroate e Punëve të Jashtme ...

Kremlini: Rusia do të kërkojë që armëpushimi në Ukrainë menjëherë të hyjë në fuqi

Idividi - 13.02.2015

Moskë, 13 shkurt 2015 (MIA) - Lideri i vendeve nga "katërshja normandike" e vazhdojnë kontaktin rreth ndodhive në Ukrainë, deklaroi sot zëdhënësi i Kremlinit, Dmitrij Peskov.

Poroshenko: ende jemi larg paqes

Zhurnal - 13.02.2015

Presidenti i Ukrainës Petro Poroshenko tha të premten se vendi ka ende rrugë të gjatë për të bërë drejt paqes, dhe nuk ka garanci që marrëveshja e arritur për armëpushim do të ketë efekt.

OSBE, e gatshme të monitorojë kufirin Ukrainë-Rusi

Lajmi.net - 13.02.2015

Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim Evropian (OSBE) është shprehur e gatshme që monitoruesit e saj të mbikëqyrin kufirin Ukrainë-Rusi nëse marrin garanci për siguri të mjaftueshme.

Poroshenko: Ende jemi larg paqes

Lajm - 13.02.2015

Presidenti i Ukrainës Petro Poroshenko tha të premten se vendi ka ende rrugë të gjatë për të bërë drejt paqes, dhe nuk ka garanci që marrëveshja e arritur për armëpushim do të ketë efekt.

Në prag të armëpushimit Ukraina përballet me një tjetër betejë të ashpër me tanke në Donjeck

SOT - 13.02.2015

Edhe pse në prag të armëpushimit, Ukraina vazhdon të sulmohet nga separatistët pro-rusë. Mësohet se ditën e sotme është zhvilluar një betejë me tanke në lindje të vendit.

Propaganda ruse për luftën në Ukrainë

Lajmi.net - 13.02.2015

Moska zyrtare është duke e përdorur një formë vet të propagandimit të konfliktit në Ukrainë. Në një shkrim të botuar në revistën prestigjioze “Te Economis”, është përshkruar argumentimi që Kremlini ...

Nuk ndalen bombardimet në Ukrainë, rebelët sulmojnë Donjeckun e Luhanskun

Portalb - 13.02.2015

Lajme lidhur me temën Armëpushimi në Ukrainë, rusi Pushkov në PPE: Lufta mund të zgjerohet Karate e vërtetë mes deputetëve të Ukrainës (VIDEO) Samiti në Minsk, palët bien dakord, armëpushim më 15 ...

Betejë me tanke në Donjeck

Lajm - 13.02.2015

Një betejë më tanke u raportua se është zhvilluar në lindje të Ukrainës, derisa forcat qeveritare vazhdojnë të luftojnë me separatistët pro-rusë, përpara afrimit të armëpushimit.

Rusia thyen marrëveshjen e armëpushimit, OSBE e alarmuar, vendos të dërgojë në kufi një skuadër monitorimesh

SOT - 13.02.2015

Vazhdimi i luftimeve në Ukrainë pas vendosjes së armëpushimit ka alarmuar vëzhguesit e sigurisë mbi vazhdimin e luftimeve mes rebelëve pro-rusë dhe forcave qeveritare të Kievit.

Samiti 13-orësh në Minsk mërzit Putin, i nxjerr nervat lapsit që mbante në dorë duke e thyer

SOT - 13.02.2015

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, është shfaqur nervoz gjatë bisedimeve në samitin 13-orësh të Minsk. Në një fotografi, që po qarkullon në faqet e rrjeteve sociale, Putin duket se nuk ka mundur të ...

Poroshenko: Zbatimi i marrëveshjes, jo i lehtë

BalkanWeb - 13.02.2015

Presidenti ukrainas Petro Poroshenko tha zbatimi i kushteve të një marrëveshjeje të re paqeje që u arrit pas negociatave maratonë në Minsk, do të jetë “jo i lehtë.

Samiti i paqes në Minsk ndiqet nga bombardime në lindje të Ukrainës

Panorama - 13.02.2015

Bombardime të reja janë raportuar në qytetet e mbajtura nga rebelët në lindje të Ukrainës, Donetsk dhe Luhansk, një ditë pasi një marrëveshje paqeje u arrit në Minsk, raporton BBC.

BB ndihmon Ukrainën me dy miliardë dollarë

Yll Press - 13.02.2015

“Është jetike që Ukraina shumë shpejt duhet të bëj reforma të përgjithshme”, tha presidenti i Bankës Botërore, Jim Yong Kim, përmes një deklarate të lëshuar.

BE-ja kërkon respektimin e marrëveshjes së Minskut

Yll Press - 13.02.2015

Presidenti i Francës, Francois Hollande, tha se është “shumë e rëndësishme” në këtë moment që të bëhet presion për arritjen e paqes në Ukrainë. Udhëheqësit e Bashkimit Evropian kanë kërkuar respektim ...

Një marrëveshje e zbehtë në Minsk

Yll Press - 13.02.2015

Komentatori politik, Leonid Bershidksy, e ka cilësuar si një “bombë të kurdisur, të cilën Rusia mund ta detonojë kur të dojë”. Brian Whitmore Tre presidentë dhe një kancelare u angazhuan në Minsk dhe ...

Konflikti në Ukrainë

ABC News - 13.02.2015

Nuk është një marrëveshje pa hije ajo e arritur në samitin e Minsk për konfliktin ukrainas, mes Rusisë, Ukrainës, Francës dhe Gjermanisë. respektimi i marrëvshjes do të verifikohet në ditët në vijim, ...

Po çfarë marrëveshje paqeje? Vriten tetë ushtarë

Telegrafi - 13.02.2015

Tetë trupa ukrainas u vranë dhe 34 u plagosën gjatë natës, pavarësisht një marrëveshje paqeje dhe një afati për ndërprerjen e luftimeve, bëri të ditur sot ushtria ukrainase.

Liderët botërorë nuk janë të entuziazmuar pas rezultatit në Minsk

Yll Press - 13.02.2015

Pa përmendur Rusinë dhe Ukrainën, Hollande nënvizoi përgjegjësinë e atyre që kanë nënshkruar planin. Poroshenko nuk beson se do të respektohen marrëveshjet paqesore Presidenti i Ukrainës Petro ...

Koment: Shumë pikëpyetje pas Minsk II

InfoGlobi - 13.02.2015

Megjithatë kjo marrëveshje lë mjaft çështje të hapura. Skepticizmi mbetet, mendon Ingo Mannteufel. Sigurisht që ka influencuar edhe maratona e gjatë e bisedimeve që vazhduan gjatë gjithë natës, që ...

Serish luftime në Ukrainë

Vision Plus - 13.02.2015

Ende pa kaluar 24 orë nga nënshkrimi i marrëveshjes së dytë të Minskut për vendosjen e paqes në lindje të Ukrainës, në rajonin e Donjeckut dhe Luhanskut ka patur serish luftime.

Grushta në Parlamentin e Ukrainës (VIDEO)

Ilirida - 13.02.2015

Rrahjet në Parlamentin e Ukrainës janë gjë pothuajse e zakonshme, pasi shpesh nga Kievi vijnë pamje se si deputetët grushtohen me njëri-tjetrin. Dy ligjvënës ukrainas janë grushtuar mes në ndërtesën ...

Ukrainë pas arritjes së armëpushimit shënohen edhe viktimat e para

Shqiptarja - 13.02.2015

Pavarësisht arritjes së marrëveshjes së armëpushimit mbi konfliktin në Ukrainë, nga zona e luftës raportohet ende për sulme me predha. Një ditë nga arritja e paktit të paqes mes Ukrainës e Rusisë ...

Poroshenko: Ende jemi larg paqes

Tetova Sot - 13.02.2015

Presidenti i Ukrainës Petro Poroshenko tha të premten se vendi ka ende rrugë të gjatë për të bërë drejt paqes, dhe nuk ka garanci që marrëveshja e arritur për armëpushim do të ketë efekt.

Fotolajm/Putin s'kontrollon dot nervat, thyen lapsin në samit

Shqiptarja - 13.02.2015

Presidenti rus Vladimir Putin duket se nuk ka mundur që ta durojë dot më presionin e samitit 13-orësh të Minsk. Një foto që po qarkullon në të gjitha faqet e rrjeteve sociale por edhe të medieve ...

Nuk ndalen bombardimet në Ukrainë, rebelët sulmojnë Donjeckun e Luhanskun

Tetova Sot - 13.02.2015

Një valë e re bombardimesh u raportua në qytetet e Donjeckut dhe Luhanskut, të kontrolluara prej rebelëve në lindje të Ukrainës, vetëm një ditë pas arritjes së marrëveshjes në Minsk të Bjellorusisë, ...

BE: Të respektohet marrëveshja e arritur në Minsk

AlbanianScreen - 13.02.2015

Bruksel - BE kërkon respektimin e marrëveshjes së arritur në Minsk, qëllimi i si cilës është ndalja e konfliktit në Ukrainën Lindore. Gjatë një takimi të mbajtur të enjten, liderët e BE-së kanë ...

Luftime në Ukrainë, 11 të vrarë

AlbanianScreen - 13.02.2015

Luhansk - Pavarësisht se arritjes së një marrëveshje për armëpushim që do të nisë më 15 shkurt, vetëm në 24 orë janë vrarë 11 persona në lindje të Ukrainës. Tre civilë dhe tetë ushtarë janë vrarë.

Shmanget lufta, Putini pranon marrëveshjen e armëpushimit

Gazeta Start - 12.02.2015

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka thënë se në samitin e Minskut është arritur marrëveshja për armëpushim në lindje të Ukrainës. Ai ka thënë se armëpushimi do të nisë më 15 shkurt dhe se armët e ...

Poroshenko: Kushtet e Rusisë janë “të papranueshme”

Gazeta Start - 12.02.2015

Presidenti ukrainas, Petro Poroshenko ka thënë se kushtet e vendosura nga Rusia gjatë bisedimeve të paqes në Bjellorusi janë “të papranueshme”. Poroshenko ka folur me reporterët e pranishëm, gjatë ...

Edhe krerët e shteteve realizojnë lojëra fëmijërore (Video)

Gazeta Start - 12.02.2015

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putini është bërë pjesë e një video gazmore, pasi homologu i tij bjellorus Alexander Lukashenko, i ka tërhequr karrigen gjatë bisedimeve për armëpushimin në Ukrainë.

Putini bëhet hit në internet: Do ulesh apo jo…! (VIDEO)

Almakos - 12.02.2015

Presidenti bjellorus Alexander Lukashenko ka bërë që me liderin e Rusisë të qesh e gjithë bota, nuk dihet nëse ka bërë me qellim apo pa dashje, ai ka tërhequr kariken që ka dashur të ulet Vladimir ...

Putin: Arrihet marrëveshja për armëpushim në Ukrainë

Evropaelire - 12.02.2015

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka thënë se në samitin e Minskut është arritur marrëveshja për armëpushim në lindje të Ukrainës. Ai ka thënë se armëpushimi do të nisë më 15 shkurt dhe se armët e ...

Merkel, Oland, Putin dhe Poroshenko arritën në Minsk

Idividi - 12.02.2015

Minsk, 11 shkurt 2015 (MIA) - Liderët e Ukrainës, Rusisë, Gjermanisë dhe Francës kanë arritur në Minsk, ku do të bisedojnë për mënyrat se si t’i jepet fund konfliktit në lindje të Ukrainës.

Samit joformal i BE-së për krizën ukrainase, luftën me terrorizmin dhe për gjendjen ekonomike

Idividi - 12.02.2015

Bruksel, 12 shkurt 2015 (MIA) - Liderët e anëtarëve të Bashkimit Evropian do të kenë sot samit joformal në Bruksel, ndërsa temat kryesore do të jenë Ukraina, shkatërrimi i terrorizmit dhe gjendja ...

Dokumenti pritet të nënshkruhet në Minsk për negociatat për Ukrainën

Idividi - 12.02.2015

Minsk, 12 shkurt 2015 (MIA) - Me nënshkrimin e dokumentit për ndërprerje të konfliktit në Ukrainë do të përfundojë maratona negociuese në "formatin normandik" në Minsk, thekson për TASS një burim ...

Në Minsk filloi takimi për zgjidhjen e krizës në Ukrainë

Idividi - 12.02.2015

Minsk, 11 shkurt 2015 (MIA) - Në Pallatin e pavarësisë në Minsk filloi takimi për gjetjen e zgjidhjes për krizën në Ukrainë. Liderët e vendeve nga i ashtuquajturi formati normandik - presidentët е ...

Në MInsk përfunduan negociatat për ndërprerjen e konfliktit në Ukrainë

Idividi - 12.02.2015

Minsk, 12 shkurt 2015 (MIA) - Në Minsk përfunduan negociatat ndërmjet presidentit të Rusisë, të Ukrainës, të Francës dhe të kancelares gjermane për ndërprerjen e konfliktit në Ukrainë.

Personi që për pak sa nuk e rrëzoi Vladimir Putinin – VIDEO

Shqipmedia - 12.02.2015

Presidenti bjellorus, Alexander Lukashenko ka bërë që me liderin e Rusisë të qesh e gjithë bota. Nuk dihet nëse ka bërë me, apo pa dashje, por ai i ka tërhequr karrigen Vladimir Putinit.

Samiti, Poroshenko: Kushtet e Rusisë, të papranueshme

Shqipmedia - 12.02.2015

Presidenti ukrainas, Petro Poroshenko ka deklaruar se kushtet e paraqitura nga Rusia përgjatë bisedimeve në Biellorusi mbi konfliktin në Ukrainë janë “të papranueshme”.

Personi që për pak sa nuk e rrëzoi Vladimir Putinin (VIDEO)

Portalb - 12.02.2015

Lajme lidhur me temën Kremlini: Askush nuk e kërcënon dot Putinin Putin arrin në Egjipt Fillojnë negociatat Putin-Merkel-Hollande për paqen në Ukrainë Gazetarët: Putin, personi më i korruptuar i ...

Përfundon pas 13 orësh Samiti për Ukrainën, Poroshenko: Asnjë lajm i mirë, kushtet e Rusisë të papranueshme

SOT - 12.02.2015

Ka përfunduar pas 13 orësh bisedime Samiti për Ukrainën në Minsk. Pjesë e bisedimeve të këtij Samiti kanë qenë Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko, Presidenti ...

“Betejë nervash” në samitin e Minskut

Portalb - 12.02.2015

Lajme lidhur me temën Sanksionet dhe çmimi i naftës, ekonomia ruse drejt shkatërrimit Kremlini: Askush nuk e kërcënon dot Putinin Rusia kundër SHBA: Armët në Ukrainë, luftë e hapur Putin arrin në ...

Presidenti bjellorus deshi ta rrëzojë Putinin?! (VIDEO)

Lajm - 12.02.2015

Presidenti bjellorus Aleksander Lukashenko ka bërë që me liderin e Rusisë të qesh e gjithë bota. Nuk dihet nëse ka bërë me, apo pa dashje, por ai i ka tërhequr karrigen Vladimir Putinit, kur ai ka ...

Personi që për pak sa nuk e rrëzoi Vladimir Putinin (VIDEO)

Albtime - 12.02.2015

Presidenti bjellorus, Alexander Lukashenko ka bërë që me liderin e Rusisë të qesh e gjithë bota. Nuk dihet nëse ka bërë me, apo pa dashje, por ai i ka tërhequr karrigen Vladimir Putinit.

Arrihet marrëveshja. Putin: Armëpushim në Ukrainë

ikub - 12.02.2015

Kjo deklaratë ka ardhur pas përfundimit të bisedimeve me Presidentin ukrainas Petro Poroshenko dhe me udhëheqësit francezë dhe gjermanë, për zgjidhjen e situatës së krizës në Ukrainë.

Në Minsk ripërtërihen negociatat për konfliktin ukrainas

Idividi - 12.02.2015

Minsk, 12 shkurt 2015 (MIA) - Liderët e Rusisë, Ukrainës, Francës dhe Gjermanisë, Vladimir Putin, Petro Poroshebko, Fransoa Oland dhe Angela Merkel i ripërtërinë në Minsk negociatat për zgjidhjen e ...

Poroshenko: Ende nuk ka lajme të mira nga negociatat në Minsk

Idividi - 12.02.2015

Minsk, 12 shkurt 2015 (MIA) - Ende nuk ka lajme të mira nga negociatat në Minsk. Në realitet tani për tani nuk ka kurrfarë lajmesh, por ende ekziston shpresë, deklaroi presidenti ukrainas Petro ...

Samit joformal i BE-së kushtuar luftës kundër terrorizmit, gjendjes në Ukrainë dhe marrëdhënieve me Rusinë (PLT)

Idividi - 12.02.2015

Bruksel, 12 shkurt 2015 (MIA) - Liderët e vendeve-anëtare të Bashkimit Evropian sot në Bruksel do të takohen në kuadër të Samitit joformal të Këshillit Evropian.

FMN-ja i ofroi pako ndihme Ukrainës prej 17.5 miliardë dollarë

Idividi - 12.02.2015

Uashington, 12 shkurt 2015 (MIA) - Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) i ofroi Ukrianës pako financiare, në vlerë prej 17.5 miliardë dollarësh për sanimin dhe stabilizimin e ekonomisë ukrainase ...

Kthesë e papritur: Putin shpall armëpushimin në Ukrainë

Lajm - 12.02.2015

Presidenti rus, Vladimir Putin bëri të ditur se në lindje të Ukrainës do të nisë një armëpushim nga data 15 shkurt. Ai e bëri këtë njoftim pas bisedimeve maratonë në kryeqytetin bjellorus, Minsk.

Wezeman: "Ukraina ka boll armë"

DW - 12.02.2015

SHBA e Evropa debatojnë për furnizime me armë të Ukrainës. Shumë zhurmë për asgjë? Ukraina nuk ka nevojë për armë, por për një strategji më të mirë, mendon eksperti ushtarak Siemon Wezeman në ...

Kthesë e papritur: Putin shpall armëpushimin në Ukrainë

Almakos - 12.02.2015

Presidenti rus, Vladimir Putin bëri të ditur se në lindje të Ukrainës do të nisë një armëpushim nga data 15 shkurt. Ai e bëri këtë njoftim pas bisedimeve maratonë në kryeqytetin bjellorus, Minsk.

A të jetë i qëllimshëm veprimi i presidentit të Bjellorusisë? (VIDEO)

Albeu.com - 12.02.2015

Pakujdesitë e momentit mund të shënojnë dhe gafat më të mëdha. Ky është një moment kur Presidenti Bjellorusisë, Alexander Lukashenko në një moment bëri që e gjithë bota të qeshnin me liderin e Rusisë.

“Betejë nervash” në samitin e Minskut

Lajm - 12.02.2015

Samiti në Minsk midis udhëheqësve të Ukrainës, Rusisë, Gjermanisë dhe Francës është zhvilluar gjatë gjithë natës, në përpjekje për të arritur deri te një marrëveshje që do t’i jepte fund konfliktit ...

Putin: marrëveshje esenciale për një armëpushim në Ukrainë

Zhurnal - 12.02.2015

Presidentët rus, ukrainas dhe francez, respektivisht Vladimir Putin, Petro Poroshenko dhe François Hollande si edhe kancelarja gjermane, Angela Merkel arritën të gjejnë një marrëveshje esenciale për ...

Koment: skepticizëm pas Minsk II

DW - 12.02.2015

Skepticizmi mbetet edhe pas deklarimit për marrëveshje për një armëpushim në lindje të Ukrainës në samitin Minsk II, mendon Ingo Mannteufel. Një gjë që mbetet ende e paqartë edhe pse ndërkohë në ...

Samiti i Paqes, Putin: Marrëveshje esenciale, nga 15 shkurti jo më luftë në Ukrainë, do largojmë armët e rënda nga ...

SOT - 12.02.2015

Në përfundimin e bisedimeve të Samitit për Ukrainën, mes presidentëve rus, ukrainas dhe francez, përkatësisht, Vladimir Putin, Petro Poroshenko, François Hollande, si dhe kancelaria gjermane, Angela ...

Arrihet marrëveshja për armëpushim në Ukrainë

Shqipmedia - 12.02.2015

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka thënë se në samitin e Minskut është arritur marrëveshja për armëpushim në lindje të Ukrainës. Ai ka thënë se armëpushimi do të nisë më 15 shkurt dhe se armët e ...

Samiti në Minsk, palët bien dakord, armëpushim më 15 shkurt

Portalb - 12.02.2015

Lajme lidhur me temën “Betejë nervash” në samitin e Minskut Sanksionet dhe çmimi i naftës, ekonomia ruse drejt shkatërrimit Të gjithë sytë nga Minsku, Poroshenko: Gati gjendja e jashtëzakonshme nëse ...

Arrihet marrëveshja për armëpushim në Ukrainë

Evropaelire - 12.02.2015

Udhëheqësit e Ukrainës, Rusisë, Gjermanisë dhe Francës, kanë rënë dakord për një marrëveshje të paqes në Ukrainë, pas 16 orë bisedimesh në Minsk të Bjellorusisë.

Në Minsk dakordohet armëpushim në Donbas

Idividi - 12.02.2015

Minsk, 12 shkurt 2015 (MIA) - Pjesëmarrësit në negociatat në Minsk arritën të dakordohen për armëpushim në zonën e konfliktit në Ukrainë prej mesnatës sipas kohës së Kievit më 15 shkurt dhe për ...

Në Minsk u arrit ruajtja e sovranitetit dhe tërësisë territoriale të Ukrainës

Idividi - 12.02.2015

Minsk, 12 shkurt 2015 (MIA) - Liderët e Ukrainës, Rusisë, Gjermanisë dhe Francës u angazhuan për ruajtjen e sovranitetit dhe tërësisë territoriale të Ukrainës, ceket në deklaratën e përbashkët, të ...

Oland: Mbetet akoma shumë punë për zgjidhjen e krizës ukrainase

Idividi - 12.02.2015

Minsk, 12 shkurt 2015 (MIA) - Presidenti francez, Fransoa Oland deklaroi sot se mbetet shumë punë për zgjidhjn e krizës ukrainase, por marrëveshja në Minsk është mundësi reale për përmirësimin e ...

Arrihet marrëveshja për paqe në Ukrainë

Lajm - 12.02.2015

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka thënë se në samitin e Minskut është arritur marrëveshja për armëpushim në lindje të Ukrainës. Ai ka thënë se armëpushimi do të nisë më 15 shkurt dhe se armët e ...

Arrihet marrëveshja për armëpushim në Ukrainë

Almakos - 12.02.2015

Udhëheqësit e Ukrainës, Rusisë, Gjermanisë dhe Francës, kanë rënë dakord për një marrëveshje të paqes në Ukrainë, pas 16 orë bisedimesh në Minsk të Bjellorusisë.

Koment: Shumë pikëpyetje pas Minsk II

DW - 12.02.2015

Megjithatë kjo marrëveshje lë mjaft çështje të hapura. Skepticizmi mbetet, mendon Ingo Mannteufel. Sigurisht që ka influencuar edhe maratona e gjatë e bisedimeve që vazhduan gjatë gjithë natës, që ...

Pas nënshkrimit të marrëveshjës, ja se si Putini e theu stilolapsin (VIDEO)

Almakos - 12.02.2015

Pas 16 orë negociatash të vështira dhe rraskapitëse nga të cilat u arrit edhe marrëveshja në Minsk, ku pjesëmarrës ishin Vladimir Putin, Petro Poroshenko, Francois Hollande dhe Angela Merkel - një ...

Karate e vërtetë mes deputetëve të Ukrainës (VIDEO)

Portalb - 12.02.2015

Lajme lidhur me temën Të gjithë sytë nga Minsku, Poroshenko: Gati gjendja e jashtëzakonshme nëse s’ka marrëveshje Merkel e Obama sot bisedojnë për Ukrainën Plani i ri i paqes në Ukrainë, tjetër takim ...

Kong Fu në parlamentin e Ukrainës

Lajm - 12.02.2015

Rrahjet në parlamentin e Ukrainës janë gjë pothuajse e zakonshme, pasi shpesh nga Kievi vijnë pamje se si deputetët përdorën grushtet kundër njëri tjetrit.

Karate e vërtetë mes deputetëve të Ukrainës (VIDEO)

Almakos - 12.02.2015

Rrahjet në parlamentin e Ukrainës janë gjë pothuajse e zakonshme, pasi shpesh nga Kievi vijnë pamje se si deputetët përdorën grushtet kundër njëri tjetrit.

Armëpushimi në Ukrainë, rusi Pushkov në PPE: Lufta mund të zgjerohet

Portalb - 12.02.2015

Lajme lidhur me temën Karate e vërtetë mes deputetëve të Ukrainës (VIDEO) Të gjithë sytë nga Minsku, Poroshenko: Gati gjendja e jashtëzakonshme nëse s’ka marrëveshje Merkel e Obama sot bisedojnë për ...

Armëpushimi i ri, a do përfundojë si “Minsku I”? Dhe a u shmang vërtetë lufta?

Albeu.com - 12.02.2015

The Uashington Post Mes mosmarrëveshjeve të forta mbi konfliktin 1-vjeçar në Ukrainën Lindore, palët ndërluftuese ranë më në fund dakord të enjten në mëngjes për fillimin e armëpushimit duke nisur ...

Presidenti bjellorus bëhet hit në internet, deshi ta rrëzojë Putinin (Video)

Telegrafi - 12.02.2015

Presidenti bjellorus Alexander Lukashenko ka bërë që me liderin e Rusisë të qesh e gjithë bota. Nuk dihet nëse ka bërë me, apo pa dashje, por ai i ka tërhequr karrigen Vladimir Putinit, kur ai ka ...

Shmanget lufta në minutën e fundit, Putini pranon marrëveshjen

Telegrafi - 12.02.2015

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka thënë se në samitin e Minskut është arritur marrëveshja për armëpushim në lindje të Ukrainës. Ai ka thënë se armëpushimi do të nisë më 15 shkurt dhe se armët e ...

Presidenti bjellorus bëhet hit në internet, deshi të rrëzojë Putinin

Panorama - 12.02.2015

Presidenti bjellorus Alexander Lukashenko ka bërë që me liderin e Rusisë të qesh e gjithë bota. Nuk dihet nëse ka bërë me, apo pa dashje, por ai i ka tërhequr karrigen Vladimir Putinit, kur ai ka ...

Presidenti i Ukrainës: Kushtet e Rusisë janë të papranueshme

Ora news - 12.02.2015

“Kushtet e Rusisë janë të papranueshme” ka deklaruar presidenti i Ukrainës gjatë një pushimi në kuadër të bisedimeve maratonë që po zhvillohen në Minsk.

Poroshenko: Nuk ka ende lajme të mira

Telegrafi - 12.02.2015

Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko, u ka thënë gazetarëve në Minsk se nuk ka ende lajme të mira nga bisedimet për zgjidhjen e konfliktit në lindje të Ukrainës.

13 orë bisedime në Minsk, kërkohet marrëveshja. Luftë nervash, Putin thyen një laps

BalkanWeb - 12.02.2015

MINSK- Pas një maratone bisedimesh historike prej 13 orësh, ndoshta më e gjata në karrierën e tyre, Putin, Poroshenko, Merkel dhe Hollande po kërkojnë një marrëveshjen për të sjellë paqe në Donbass ...

Kriza në Ukrainë, Putin njofton marrëveshjen: Më 15 shkurt nis armëpushimi në Lindje

Panorama - 12.02.2015

UPDATE/ Një armëpushim do të fillojë në Ukrainën lindore më 15 shkurt, njoftoi Presidenti rus Vladimir Putin, raporton BBC. Kriza në Ukrainë, Putin njofton armëpushimin “Ne kemi arritur të bien ...

Samiti për Ukrainën, kushtet e Rusisë të papranueshme

Koha.net - 12.02.2015

Presidenti ukrainas, Petro Poroshenko ka deklaruar se kushtet e paraqitura nga Rusia gjatë bisedimeve në Biellorusi mbi konfliktin në Ukrainë janë “të papranueshme”.

“Betejë nervash” në samitin e Minskut

Yll Press - 12.02.2015

Samiti është ndjekur nga presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, homologu i tij ukrainas, Petro Poroshenko, kancelarja gjermane, Angela Merkel, dhe presidenti i Francës, Francois Hollande.

Kur Lavrov të bën të qeshësh…

Yll Press - 12.02.2015

Në sesionin pyetje-përgjigje, pas fjalimit të tij të shtunën, Lavrov ka thënë se Krimeja e Ukrainës është bashkuar vullnetarisht me Rusinë, në përputhje me Kartën e Kombeve të Bashkuara.

Presidenti i Ukrainës: Kushtet e Rusisë janë të papranueshme

Yll Press - 12.02.2015

Presidenti ukrainas, Petro Poroshenko, i ka quajtur të papranueshme kushtet e vendosura nga Rusia gjatë bisedimeve të paqes në Bjellorusi. Presidenti ukrainas, Petro Poroshenko, i ka quajtur të ...

Armëpushimi në Ukrainë, nga 15 shkurti

Koha.net - 12.02.2015

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka thënë se në samitin e Minskut është arritur marrëveshja për armëpushim në lindje të Ukrainës. Ai ka thënë se armëpushimi do të nisë më 15 shkurt dhe se armët e ...

Nata më e bukur e një diktatori

Mapo - 12.02.2015

Nata më e bukur e një diktatori Postuar më: 12 Shkurt 2015 11:09 Ai është diktatori i fundit i Europës- por tani shkëlqen si mikpritës i një samiti shumë të rëndësishëm.

Marrëveshja në samitin e Minskut

ABC News - 12.02.2015

Negociata që zgjatën plot 16 orë dhe në fund një shpresë e zbehtë që vjen nga deklarata e presidentit rus Vladimri Putin i cili konfirmoi se do të vendoset një armëpushim në lindje të Ukrainës në ...

Në Minsk dakordohet armëpushim në zonën e konfliktit në Ukrainë

Yll Press - 12.02.2015

"U dakorduam sipas meje, për shumë gjëra. Fillimisht u dakorduam për armëpushim nga mesnata e 15 shkurtit" deklaroi lideri rus Pjesëmarrësit në negociatat në Minsk arritën të dakordohen për ...

Minsk, Putin: Marrëveshje esenciale për një armëpushim në Ukrainë

BalkanWeb - 12.02.2015

RUSI- Presidentët rus, ukrainas dhe francez, respektivisht Vladimir Putin, Petro Poroshenko dhe François Hollande si edhe kancelarja gjermane, Angela Merkel arritën të gjejnë një marrëveshje ...

Lukashenko i “heq karrigen” Putinit

Ora news - 12.02.2015

Duhet të ishte një video tallëse me presidentin rus, Vladimir Putin, por në fakt është një montazh. Në një video të qarkulluar në YouTube, duket sikur presidenti bjellorus, Aleksandër Lukashenko, i ...

Putin shpall armëpushimin më 15 shkurt

Ora news - 12.02.2015

Vladimir Putin, ka njoftuar nisjen e armëpushimit mes rebelëve dhe qeverisë ukrainase. Pak orë pas rinisjes së bisedimeve mes palëve, presidenti rus njoftoi për mediat se palët kanë arritur të gjejnë ...

Arrihet marrëveshje për armëpushim në Ukrainë

VOA - 12.02.2015

Presidenti rus Vladimir Putin tha se armëpushimi do të hyjë në fuqi të shtunën në mesnatë Udhëheqësit e Ukrainës, Rusisë, Gjermanisë dhe Francës përfunduan të enjten bisedimet maratonike në ...

Nata e gjatë e bisedimeve për Ukrainën përmes fytyrës së liderëve (FOTO)

Panorama - 12.02.2015

Është arritur marrëveshja për një armëpushim në Ukrainë, i cili nis që nga 15 shkurt. Ishte ky rezultati i bisedimeve në Minsk ndërmjet udhëheqësve të Rusisë, Ukrainës, Francës dhe Gjermaniës, siç ...

Në Minsk u arrit ruajtja e sovranitetit dhe tërësisë territoriale të Ukrainës

Yll Press - 12.02.2015

Petro Poroshenko, Vlladimir Putin, Angela Merkel dhe Fransoa Oland arritën marrëveshje që të kenë takime të rregullta, të cilat do të garantojnë përmbushjen e Marrëveshjes së Minskut.

Arrihet marrëveshja për paqe në Ukrainë

Yll Press - 12.02.2015

Pas bisedimeve maratonike në Minsk të Bjellorusisë, raportohet se është arritur një marrëveshje që synon dhënien fund të luftimeve në Ukrainë lindore është rënë dakord.

FMN ia akordon Ukrainës 17.5 miliardë dollarë

Koha.net - 12.02.2015

Shefja e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), Christine Lagarde, njoftoi se është arritur marrëveshje për mundësitë e financimit të 17.5 miliardë dollarëve, e cila është pjesë e paketës së përgjithshme ...

Nuk e kishte të lehtë: Putini i mërzitur e theu stilolapsin (Video)

Telegrafi - 12.02.2015

Pas 16 orë negociatash të vështira dhe rraskapitëse nga të cilat u arrit edhe marrëveshja në Minsk, ku pjesëmarrës ishin Vladimir Putin, Petro Poroshenko, Francois Hollande dhe Angela Merkel - një ...

Samit joformal i BE-së kushtuar luftës kundër terrorizmit, gjendjes në Ukrainë dhe marrëdhënieve me Rusinë

Yll Press - 12.02.2015

Kryetari i Eurogrupit, Jeron Dajselblum, është paraparë t'i informojë liderët e BE-së për aspektet procedurale lidhur me bisedimet për masat për kursim të Greqisë në kuadër të Eurogrupit, të cilat ...

Lukashenko i “heq karrigen” Putinit (Video)

Yll Press - 12.02.2015

Por në fakt, video është kthyer në invers, sepse Lukashenko në të vërtetë e ka ndihmuar Putinit të ulet. Duhet të ishte një video tallëse me presidentin rus, Vladimir Putin, por në fakt është një ...

The Economist: Pse Rusisë i intereson lufta në Ukrainë

ABC News - 12.02.2015

Shumë perëndimorë e shohin luftën e Vladimir Putin në Ukrainë si mistike. Kështu nis editoriali i “The Economist” për situatën aktuale në Ukrainë. Kjo situatë ka cuar ekonominë ruse në kaos dhe drejt ...

A u shmang vërtetë lufta?

Telegrafi - 12.02.2015

Mes mosmarrëveshjeve të forta mbi konfliktin një vjeçar në Ukrainën Lindore, palët ndërluftuese ranë më në fund dakord të enjten në mëngjes për fillimin e armëpushimit duke nisur nga dita e diele, ...

Karate mes deputetëve ukrainas (Video)

Telegrafi - 12.02.2015

Përleshjet mes deputetëve ukrainas nuk është hera e parë që bëhen lajm i ditës. Një tjetër ngjarje e tillë ka ndodhur në ndërtesën e parlamentit në Kiev, ditën e sotme.

“The Economist”: Ja pse Rusisë i intereson lufta në Ukrainë

Telegrafi - 12.02.2015

Për të dobësuar e përçarë Perëndimin apo për të larguar vëmendjen nga varfëria e madhe që ka kapur Rusinë vitet e fundit? Këto janë dy ndër tezat kryesore të një editorial të fundit të publikuar nga ...

Banka Botërore e gatshme të japë 2 miliardë dollarë për Ukrainën

Koha.net - 12.02.2015

Banka Botërore u angazhua sot të jepte deri në dy miliardë dollarë për Ukrainën në vitin 2015, në kuadër të planit ndërkombëtar prej 40 miliardë dollarësh i deklaruar nga FMN-ja në mbështetje të ...

Banka Botërore e gatshme t’i akordojë Ukrainës dy miliardë dollarë

BalkanWeb - 12.02.2015

SHBA- Banka Botërore u angazhua sot të jepte deri në dy miliardë dollarë për Ukrainën në vitin 2015 në kuadër të planit ndërkombëtar prej 40 miliardë dollarësh njoftuar nga FMN-ja në mbështetje të ...

Putini bëhet hit në internet: Do ulesh apo jo…! (VIDEO)

Tetova Sot - 12.02.2015

Presidenti bjellorus Alexander Lukashenko ka bërë që me liderin e Rusisë të qesh e gjithë bota, nuk dihet nëse ka bërë me qellim apo pa dashje, ai ka tërhequr kariken që ka dashur të ulet Vladimir ...

Putini bëhet hit në internet: Do ulesh apo jo…! (VIDEO)

Shkupi24 - 12.02.2015

Presidenti bjellorus Alexander Lukashenko ka bërë që me liderin e Rusisë të qesh e gjithë bota, nuk dihet nëse ka bërë me qellim apo pa dashje, ai ka tërhequr kariken që ka dashur të ulet Vladimir ...

Presidenti bjellorus bëhet hit në internet, deshi ta rrëzojë Putinin (Video)

Tetova Sot - 12.02.2015

Presidenti bjellorus Alexander Lukashenko ka bërë që me liderin e Rusisë të qesh e gjithë bota. Nuk dihet nëse ka bërë me, apo pa dashje, por ai i ka tërhequr karrigen Vladimir Putinit, kur ai ka ...

Kthesë e papritur: Putin shpall armëpushimin në Ukrainë

Shkupi24 - 12.02.2015

Ai e bëri këtë njoftim pas bisedimeve maratonë në kryeqytetin bjellorus, Minsk. Ende nuk ka shumë detaje. Gjithë natën kanë vijuar negociatat për paqe në lindje të Ukrainës.

Arrihet marrëveshja në Minsk

Vision Plus - 12.02.2015

Pas bisedimeve maratone ne Minsk te Bjellorusise, arrihet marrëveshja per armëpushim ne Ukrainën lindore. Liderët e Rusisë, Ukrainës, Gjermanisë dhe Francës njoftuan se ishte arritur konsensus dhe se ...

Marrëveshje europiane paqeje për Ukrainën. Putin, Poroshenko, Merkel dhe Holande firmosin paktin. Mungon ShBA

Respublica - 12.02.2015

Është arritur në Bjellorusi marrëveshja e armushimit në Ukrainë, e cila që tani po quhet Paqe. Pas diskutimesh që kanë vijuar gjithë natën, presidentimrus, Vladimir Putin, ai ukrainas, Petro ...

Arrihet marrëveshja në Minsk (VIDEO)

Tetova Sot - 12.02.2015

Pas bisedimeve maratone ne Minsk te Bjellorusise, arrihet marrëveshja per armëpushim ne Ukrainën lindore. Liderët e Rusisë, Ukrainës, Gjermanisë dhe Francës njoftuan se ishte arritur konsensus dhe se ...

FMN, Ukrainës 17.5 miliardë dollarë

InfoGlobi - 12.02.2015

Është arritur marrëveshje për mundësitë e financimit të 17.5 miliardë dollarëve, e cila është pjesë e paketës së përgjithshme prej 40 miliardë dollarësh që FMN do të sigurojë për Ukrainën, ka ...

Pas 16 orëve, marrëveshje për armëpushim në Ukrainë

InfoGlobi - 12.02.2015

Udhëheqësit e Ukrainës, Rusisë, Gjermanisë dhe Francës, kanë rënë dakord për një marrëveshje të paqes në Ukrainë, pas 16 orë bisedimesh në Minsk të Bjellorusisë.

Merr fund ankthi, Putin pranon marrëveshjen për armëpushim dhe shmang luftën

Gazeta Tema - 12.02.2015

Udhëheqësit e Ukrainës, Rusisë, Gjermanisë dhe Francës, kanë rënë dakord për një marrëveshje të paqes në Ukrainë, pas 16 orë bisedimesh në Minsk të Bjellorusisë.

Putini për Ukrainën: Armëpushimi hyn në fuqi më 15 shkurt

Gazeta Dita - 12.02.2015

Udhëheqësit e Ukrainës, Rusisë, Gjermanisë dhe Francës kanë njoftuar sot një armëpushim në Ukrainën lindore. Pas më shumë se 15 orësh bisedimesh të pandërprera në Minsk, me një pushim të shkurtër sot ...

Nuk e kishte të lehtë: Putini i mërzitur e theu stilolapsin (Video)

Tetova Sot - 12.02.2015

Pas 16 orë negociatash të vështira dhe rraskapitëse nga të cilat u arrit edhe marrëveshja në Minsk, ku pjesëmarrës ishin Vladimir Putin, Petro Poroshenko, Francois Hollande dhe Angela Merkel – një ...

Rrahjet mes deputetëve -video

InfoGlobi - 12.02.2015

Rrahjet në parlamentin e Ukrainës janë gjë pothuajse e zakonshme, pasi shpesh nga Kievi vijnë pamje se si deputetët përdorën grushtet kundër njëri tjetrit.

Përleshje me grushta mes deputetëve ukrainas (VIDEO)

Tetova Sot - 12.02.2015

Përleshjet mes deputetëve ukrainas nuk është hera e parë që bëhen lajm i ditës. Një tjetër ngjarje e tillë ka ndodhur në ndërtesën e parlamentit në Kiev, ditën e sotme.

Samiti, palët bien dakord. Putin pranon: Armëpushim në 15 shkurt

Shqiptarja - 12.02.2015

Liderët e Rusisë dhe Ukrainës, me ndërmejtësimin e Gjermanisë dhe Francës arritën nënshkrimin e marrëveshjes së armëpushimit për konfliktin e ashpër në lindje të Ukrainës, pas maratonës së gjatë të ...

Armëpushimi i ri me Putin/ A do përfundojë si “Minsku I”? Dhe a u shmang vërtetë lufta?

Gazeta Tema - 12.02.2015

Nga Michael Birnbaum* Mes mosmarrëveshjeve të forta mbi konfliktin 1-vjeçar në Ukrainën Lindore, palët ndërluftuese ranë më në fund dakord të enjten në mëngjes për fillimin e armëpushimit duke nisur ...

Nervozizmi i Putinit, thyen lapsin gjatë bisedimeve

Gazeta Dita - 12.02.2015

Nuk duhet të ketë qenë një natë e qetë ajo e Putinit dje gjatë samitit të gjatë prej 13 orësh që u zhvillua në Minsk për krizën në Ukrainë. Ndërkohë që bisedonte me Poroshenkon, Merkel dhe Hollande, ...

VIDEO/ Përplasje me grushta mes deputetëve në Parlamentin ukrainas

Shqiptarja - 12.02.2015

Rrahjet në Parlamentin e Ukrainës janë gjë pothuajse e zakonshme, pasi shpesh nga Kievi vijnë pamje se si deputetët përdorin grushte kundër njëri-tjetrit.

Samiti i Minskut, Poroshenko: Nuk ka ende lajme të mira

AlbanianScreen - 12.02.2015

Minsk - Presidenti ukrainas, Petro Poroshenko është shprehur se nuk ka ende lajme të mira nga bisedimet në samitin e Minskut, për zgjidhjen e konfliktit.

Presidenti bjellorus bëhet hit në internet, deshi ta rrëzojë Putinin (Video)

Republika - 12.02.2015

Presidenti bjellorus Alexander Lukashenko ka bërë që me liderin e Rusisë të qesh e gjithë bota. Nuk dihet nëse ka bërë me, apo pa dashje, por ai i ka tërhequr karrigen Vladimir Putinit, kur ai ka ...

FMN arrin marrëveshjen 17.5 mld dollarëshe me Ukrainën

AlbanianScreen - 12.02.2015

Kiev - FMN dhe Ukraina kanë arritur një marrëveshje paraprake për planin e ri të shpëtimit financiar, me një vlerë prej 17.5 mld dollarë. Christine Lagarde ka thënë se ekipi i saj në Kiev ka arritur ...

Arrihet një marrëveshje për konfliktin në Ukrainë, armëpushim më 15 shkurt

Republika - 12.02.2015

Armëpushim në Ukrainë duke nisur nga data 15 shkurt është rezultati i bisedimeve të zhvilluara në Minsk mes Rusisë, Ukrainës, Francës dhe Gjermanisë. Lajmin e ka bërë të ditur presidenti rus Vladimir ...

Mbledhje e tensionuar,Putinin e tradhëtojnë nervat thyen stilolapsin (Video)

Republika - 12.02.2015

Pas 16 orë negociatash të vështira dhe rraskapitëse nga të cilat u arrit edhe marrëveshja në Minsk, ku pjesëmarrës ishin Vladimir Putin, Petro Poroshenko, Francois Hollande dhe Angela Merkel – një ...

Përleshje me grushta mes deputetëve ukrainas (VIDEO)

Republika - 12.02.2015

Përleshjet mes deputetëve ukrainas nuk është hera e parë që bëhen lajm i ditës. Një tjetër ngjarje e tillë ka ndodhur në ndërtesën e parlamentit në Kiev, ditën e sotme.

Sërish viktima në Ukrainë, sot mbahet samiti katërpalësh

Gazeta Start - 11.02.2015

Të paktën 10 civilë kanë humbur jetën si pasojë e raketave të hedhura ditët e fundit në lindje të Ukrainës. Situata është përkeqësuar ndërkohë që sot do të mbahen bisedimet për paqe, ku do të jenë të ...

Obama telefonon Putinin: Të gjendet një zgjidhje paqësore për Ukrainën

Gazeta Start - 11.02.2015

Presidenti amerikan Barak Obama ka telefonuar dje në mbrëmje homologun e tij rus Vladimir Putin, me të cilin kanë diskutuar për situatën në Ukrainën lindore.

Të paktën 37 të vrarë nga sulmi me raketa në Krematorsk

Lajmi.net - 11.02.2015

Të paktën 37 njerëz janë vrarë të martën në luftimet intensive në Ukrainë, duke përfshirë edhe viktimat e sulmit me raketa në qendrën komanduese ushtarake në lindje të Ukrainës.

Poroshenko e ka informuar përmes telefonit Obamës për raundin e ri të negociatave paqësore

Idividi - 11.02.2015

Uashington, 10 shkurt 2015 (MIA) - Presidenti ukrainas Petro Poroshenko e informoi kolegun e tij amerikan Barak Obama për raundin e ri të bisedimeve të orientuara drejt sigurimit të ndërprerjes së ...

Kremlini: Aksionet e Perëndimit kanë për qëllim ta destabilizojnë situatën në Ukrainë

Idividi - 11.02.2015

Moskë, 10 shkurt 2015 (MIA) - Planet perëndimore për dërgim të armëve në Ukrainë dhe për vazhdim të sanksioneve ndaj Rusisë për shkak të krizës kanë për qëllim ta destabilizojnë situatën, deklaroi ...

Gjermania i ftoi Rusinë dhe Ukrainën në kompromis për zgjidhjen e konfliktit

Idividi - 11.02.2015

Berlin, 10 shkurt 2015 (MIA) - Shefi i diplomacisë gjermane Frank Valter Shtajnmaer bisedoi sot me telefon me ministrat e punëve të jashtme të Rusisë dhe të Ukrainës - Sergej Lavrov dhe Pavlo ...

Takim i "katërshes normandike" në Minsk për krizën ukrainase

Idividi - 11.02.2015

Minsk, 11 shkurt 2015 (MIA) - Liderët e Rusisë, Ukrainës, Gjermanisë dhe Francës sot do të takohen në Minsk për shkak të bisedimeve për zgjidhje të krizës ukrainase.

Ukraina përgatit sulm në Donjeck, sipas autoriteteve të Republikës së vetëshpallur të Donjeckut

Idividi - 11.02.2015

Moskë, 11 shkurt 2015 (MIA) - Forcat e Republikës së vetëshpallur Popullore të Donjeckut (RPD) kanë informata se forcat e armatosura ukrainase përgatisin sulm ndaj qytetit Donjeck, deklaroi mbrëmë ...

Mogerini: Takimi në Minsk mundësi të ruhet rendi botëror

Idividi - 11.02.2015

Strasburg, 10 shkurt 2015 (MIA) - Takimi i ardhshëm në Minsk në "format normandik" do të jetë për të gjithë mundësi që të ruhet rendi botëror, deklaroi sot në Parlamentin Evropian përfaqësuesja e ...

Obama paralajmëron Putinin: Mos e lësho rastin për paqe në Ukrainë

Lajmi.net - 11.02.2015

Presidenti amerikan, Barak Obama, e ka paralajmëruar presidentin rus, Vladimir Putin, se Rusia do të përballet me sanksione më të rrepta nëse Moska zyrtare vazhdon veprimet agresive të saj në Ukrainë.

Ukrainë, 19 ushtarë të vrarë dhe 78 të plagosur në lindje

Zhurnal - 11.02.2015

Të paktën 19 ushtarë ukrainas janë vrarë këto 24 orët e fundit si pasojë e luftimeve në Ukrainë, njoftoi sot një zëdhënës i ushtrisë ukrainase, ndërkohë që një samit do të mbahet në mbrëmje në Minsk ...

Franca thotë se takimi i Minskut është “shansa e fundit”

Albtime - 11.02.2015

Ministri i Jashtëm i Francës, Laurent Fabius, thotë se samiti katër-palësh mbi konfliktin në Ukrainë, ka shumë gjasë të mbahet sot në Minsk, pavarësisht çështjeve të pazgjidhura.

Minsk - vendi ku diskutohet fati i Ukrainës

DW - 11.02.2015

Presidenti bjellorus Lukashenko përpiqet të mbajë qëndrim neutral në krizën e Ukrainës. Por pamja e jashtme të gënjen. "Mos u shqetësoni fare për aktivitetin në Minsk".

Sulm në Donjeck, së paku një i vrarë

Lajm - 11.02.2015

Raportet nga lindja e Ukrainës bëjnë me dije se së paku një person është vrarë kur një predhë e ka goditur sot stacionin e autobusëve në Donjeck, rajon që kontrollohet nga separatistët.

Olland udhëton për në Minsk me përcaktim të fuqishëm për arritje të marrëveshjes

Idividi - 11.02.2015

Paris, 11 shkurt 2015 (MIA) - Presidenti francez Fransoa Olland deklaroi se së bashku me kancelaren Angela Merkel udhëton për në Minsk me përcaktim të fuqishëm "që të arrihet marrëveshje paqesore për ...

Katër persona kanë humbur jetën në një sulm me artileri në qendër të Donjeckut

Idividi - 11.02.2015

Donjeck, 11 shkurt 2015 (MIA) - Katër persona kanë humbur jetën, ndërsa pesë të tjerë janë plagosur në sulmin me artileri ndaj stacionit të autobusëve në qendër të Donjeckut, lajmëroi TASS.

KE-ja lëshon 15 milionë euro shtesë ndihmë humanitare për Ukrainën

Idividi - 11.02.2015

Strazburg, 11 shkurt 2015 (MIA) - Këtë vit Komisioni Evropian do të sigurojë për Ukrainën 15 milionë euro ndihmë shtesë humanitare. "Me këtë vëllimi i përgjithshëm për Ukrainën nga fillimi i krizës ...

Të paktën 19 ushtarë ukrainas humbën jetën në Ukrainën lindore

Idividi - 11.02.2015

Kiev, 11 shkurt 2015 (MIA) - Të paktën 19 ushtarë ukrainas humbën jetën në 24 orëshin e fundit në përleshje në rajonet lindore të shtetit, deklaroi sot në Kiev zëdhënësi i forcave ushtarake, ...

Poroshenko: Ukraina dhe evropianët do të flasin njëzëri përballë putinit

Zhurnal - 11.02.2015

Ukraina, Franca dhe Gejrmania do të flasin njëzëri përballë presidentit rus, Vladimir Putin dhe do të kërkojnë një armëpushim të pakushtëzuar në lindjen separatiste proruse gjatë samitit të Minskut, ...

Obama-Putin: Duhet të kapësh mundësinë e rinisjes së bisedimeve të paqes në Minsk të Bjellorusisë

SOT - 11.02.2015

Rusia do të përballet me një kosto në rritje nëse zgjedh që të vazhdojë aksionet agresive kundrejt Ukrainës. Ky ishte paralajmërimi i presidentit amerikan Barack Obama për homologun e tij rus, ...

Poroshenko paralajmëron gjendje të jashtëzakonshme në Ukrainë nëse nuk kanë sukses negociatat në Minsk

Idividi - 11.02.2015

Kiev, 11 shkurt 2015 (MIA) - Presidenti ukrainas Petro Poroshenko deklaroi se ai, Qeveria ukarinase dhe parlamenti janë të përgatitur që të vendosin gjendje të jashtëzakonshme në territorin e ...

Të gjithë sytë nga Minsku, Poroshenko: Gati gjendja e jashtëzakonshme nëse s’ka marrëveshje

Portalb - 11.02.2015

Lajme lidhur me temën Rusia kundër SHBA: Armët në Ukrainë, luftë e hapur Abelard Tahiri: Kurti, politikan i epokës antike Merkel e Obama sot bisedojnë për Ukrainën Plani i ri i paqes në Ukrainë, ...

Në lindjen rebele të Ukrainës, 19 ushtarë të vrarë e 78 të plagosur

Koha.net - 11.02.2015

Kiev, 11 shkurt – Të paktën 19 ushtarë ukrainas janë vrarë këto 24 orët e fundit si pasojë e luftimeve në Ukrainë, njoftoi sot një zëdhënës i ushtrisë ukrainase, ndërkohë që një samit do të mbahet në ...

Samiti për Ukrainën, takimi në Minsk për një paqe të qëndrueshme

Ora news - 11.02.2015

Sot pritet të zhvillohet takimi vendimtar për të siguruar paqen në Ukrainë. Kancelarja gjermane, Angela Merkel, dhe presidenti francez Fransua Holond, do të takohen me presidentin rus, Vladimir ...

Tre vjet nga vdekja tragjike e Whitney Houston

ABC News - 11.02.2015

Orë intensive pune dhe një presion shumë i madh nga luftëtarët, për grupin e kontaktit për Ukrainën që një ditë më parë u mblodh në Minsk në prag të samitit të sotëm.

Vazhdojnë luftimet në Ukrainë. Goditet me artileri një stacion autobusi në Donjetsk

ABC News - 11.02.2015

Në pritje të samitit të Minsk, përshkallëzohet tensioni në lindje të Ukrainës. Në kundërpërgjigje të sulmit me raketa që të matën shkaktoi 15 viktima në Kramatorsk, një goditje me artileri në një ...

Ukrainë, luftë pa armëpushim. Sulme në Donetsk. Obama-Putin për zgjidhje politike (FOTO)

Panorama - 11.02.2015

Në pritje të samitit në Minsk janë shtuar tensionet në territoret e lindjes së Ukrainës. Në përgjigje të sulmit të raketave që të martën shkaktoi 15 të vdekur në Kramatorsk, një sulm me artileri ka ...

Lavrov e akuzon Ukrainën për përfitim territoresh

Koha.net - 11.02.2015

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, e ka akuzuar Ukrainën se po tenton të përftoj territore gjatë luftimin e saj me kryengritësit pro-rusë. Gjatë një konference në Moskë, Lavrov ka thënë se ka ...

Merkel, Oland, Putin dhe Poroshenko arritën në Minsk

Yll Press - 11.02.2015

Perspektivat për rezultate nga takimi janë mjegulluar nga luftimet e vazhdueshme në terren. Liderët e Ukrainës, Rusisë, Gjermanisë dhe Francës kanë arritur në Minsk, ku do të bisedojnë për mënyrat se ...

Putin dhe Poroshenko shtrëngojnë duart

Telegrafi - 11.02.2015

Udhëheqësit e Ukrainës, Rusisë, Francës dhe Gjermanisë kanë mbërritur në kryeqytetin bjellorus, Minsk, këtë të mërkurë, si dhe kanë nisur bisedimet në përpjekje për t’i dhënë një zgjidhje krizës ...

Situata në Ukrainë, Obama dhe Putin bisedojnë rreth krizës

Shqiptarja - 11.02.2015

TIRANË - Shtëpia e Bardhë ka njoftuar se më 10 shkurt se presidenti Barack Obama e ka telefonuar presidentin rus Vladimir Putin, me të cilin kanë diskutuar për situatën në Ukrainën lindore.

Situata në Ukrainë, Obama dhe Putin bisedojnë rreth krizës

Tetova Sot - 11.02.2015

TIRANË - Shtëpia e Bardhë ka njoftuar se më 10 shkurt se presidenti Barack Obama e ka telefonuar presidentin rus Vladimir Putin, me të cilin kanë diskutuar për situatën në Ukrainën lindore.

Vazhdon dhuna në Ukrainë, 19 ushtarë të vrarë dhe 78 të tjerë të plagosur

Gazeta Tema - 11.02.2015

Të paktën 19 ushtarë ukrainas dhe 5 civilë janë vrarë këto 24 orët e fundit si pasojë e luftimeve në Ukrainë. Ky lajm bëhet i ditur nga shefi i shtabit të përgjithshëm të forcave ukrainase , ...

“Shansi i fundit”

Gazeta Tema - 11.02.2015

Ministri i Jashtëm i Francës, Laurent Fabius, thotë se samiti katër-palësh mbi konfliktin në Ukrainë, ka shumë gjasë të mbahet sot në Minsk, pavarësisht çështjeve të pazgjidhura.

Donjeck: Një i vdekur nga sulmi

InfoGlobi - 11.02.2015

Së paku një person është vrarë kur një predhë e ka goditur të mërkurë stacionin e autobusëve në Donjeck, rajon që kontrollohet nga separatistët.Kështu bëjnë me dije raportet nga lindja e Ukrainës.

Situata në Ukrainë

Vision Plus - 11.02.2015

Ne prag te nisjes se bisedimeve per paqen ne Ukraine mes liderëve te Rusise, Francës dhe Gjermanisë, ne lindje te vendit sulmet nuk ndalen. Gjate 24 oreve te fundit raportohen me shume se 19 ushtare ...

Minsk – vendi ku diskutohet fati i Ukrainës

InfoGlobi - 11.02.2015

Shkruajnë: Roman Gonçarenko/ Auron Dodi Presidenti bjellorus Lukashenko përpiqet të mbajë qëndrim neutral në krizën e Ukrainës. Por pamja e jashtme të gënjen.

A janë armët e vetmja “gjuhë” që kupton Moska?

Gazeta Tema - 11.02.2015

Sipas një sllogani të vjetër sovjetik, 2 plus 2 është e barabartë me 5. Koncepti mori jetë në vitin 1931, në mbështetje të nocionit se plani 5-vjeçar i Stalinit, mund të përfundonte brenda 4-vjetësh.

Obama paralajmëron Putin: Kap mundësinë e paqes, përndryshe…

Gazeta Dita - 11.02.2015

Presidenti amerikan, Barack Obama paralajmëroi homologun e tij, Vladimir Putin se Rusia do të përballet me një kosto në rritje nëse zgjedh që të vazhdojë aksionet agresive kundrejt Ukrainës.

Samiti i Minskut, marrëveshje armëpushimi në Ukrainë

Gazeta Dita - 11.02.2015

Në bisedimet që po zhvillohen në Minsk, pjesëmarrësit e grupit të kontaktit kanë dakordësuar skemën e tërheqjes së armëve të rënda, armëpushimit dhe monitorimin e zbatimit të tyre.

Fillon samiti për paqen në Ukrainë

Tetova Sot - 11.02.2015

Filloi para pak minutash samiti për vendosjen e paqes në Ukrainë ndërmjet presidentëve rus, ukrainas dhe francez, respektivisht Vladimir Putin, Petro Poroshenko dhe François Hollande dhe kancelares ...

Ukrainë, përfundon takimi në Minsk. Poroshenko: “Armëpushim ose kriza shkon jashtë kontrollit”

Respublica - 11.02.2015

Agjencia e lajmeve “Ansa” raporton se pas rreth dy orësh, takimi i nivelit presidencial i mbajtur në Minsk sipas formatit të Normandisë ka përfunduar.

Sot, orë vendimtare për Ukrainën. Por askush nuk ka iluzione

Shkupi24 - 11.02.2015

Ka ardhur ora vendimtare: në takimin me katër palë mes Putinit, Merkelit, Hollande dhe Poroshenkos në Minsk do të vendoset nëse kriza ukrainase do të mund të zgjidhet në mënyrë diplomatike, apo nëse ...

Putin dhe Poroshenko shtrëngojnë duart

Tetova Sot - 11.02.2015

​Udhëheqësit e Ukrainës, Rusisë, Francës dhe Gjermanisë kanë mbërritur në kryeqytetin bjellorus, Minsk, këtë të mërkurë, si dhe kanë nisur bisedimet në përpjekje për t’i dhënë një zgjidhje krizës ...

Pa marrëveshje takimi i grupit të kontaktit

AlbanianScreen - 11.02.2015

Minsk - Takimi i grupit të kontaktit në Minsk ka përfunduar me pak detaje. Takimi mes përfaqësuesve të Ukrainës, Rusisë, OSBE-së dhe rajoneve separatiste në lindje të Ukrainës ka përfunduar në orët e ...

Luftimet në lindje, 19 të vrarë në Ukrainë

AlbanianScreen - 11.02.2015

Kiev - Teksa grupi i kontaktit në Minsk nuk ka arritur ndonjë rezultat në bisedime në 24 orët e fundit janë vrarë të paktën 19 ushtarë ukrainas nga luftimet.

"Shansi i fundit", mbahet në Minsk takimi për Ukrainën

AlbanianScreen - 11.02.2015

Minsk - Në Minsk, pas takimit të grupit të Kontaktit, pritet të mbahet samiti që zhvillohet me udhëheqësit e Francës, Gjermanisë, Rusisë dhe Ukrainës.

Shqiptarët luftojnë në Donjeck kundër forcave proruse

Shprehja - 11.02.2015

Disa shqiptarë janë duke luftuar kundër forcave proruse në qytetin ukrainas Donjeck, kanë lajmëruar shumë media ndërkombëtare duke u thirrur në burime të shërbimeve sekrete.

Sulm në Donjeck, së paku një i vrarë

Republika - 11.02.2015

Raportet nga lindja e Ukrainës bëjnë me dije se së paku një person është vrarë kur një predhë e ka goditur sot stacionin e autobusëve në Donjeck, rajon që kontrollohet nga separatistët.

Koment: Amerika përçan Perëndimin, Rusia përçan Evropën

DW - 10.02.2015

BE vështron drejt takimit të nivelit të lartë në Minsk. Nëse atje nuk do të ketë kompromis për konfliktin e Ukrainës nuk përjashtohet të humbasë edhe fuqia më e madhe e Perëndimit - uniteti i tij, ...

Çurkin; Nëse nuk ka sukses samiti në Minsk është e mundur eskalimi i konfliktit në Ukrainë

Idividi - 10.02.2015

Moskë, 10 shkurt 2015 (MIA) - Përfaqësuesi i përhershëm i Rusisë në KB, Vitalij Çurkin deklaroi se organizata botërore sinqerisht shpreson në sukses të takimit të planifikuar të liderëve të ...

Ukrainë, raketa tornado edhe në ndërtesa banimi

Lajmi.net - 10.02.2015

Së paku pesë persona janë vrarë dhe 26 të tjerë janë plagosur të martën pasi raketa “tornado” kanë goditur një seli ushtarake dhe një zonë banimi në qytetin lindor ukrainas, Kramatorsk.

Rusia: Perëndimi të mos e armatosë Ukrainën

Albeu.com - 10.02.2015

Moska zyrtare iu ka bërë thirrje shteteve perëndimore që të mos armatosin ushtarët ukrainas kundër separatistëve rusë në lindje të Ukrainës. Një zëdhënës i Kremlinit ka theksuar se vendimi për ta ...

Grupi i Kontaktit për Ukrainën dakordohet për ndërprerje zjarri?

Lajmi.net - 10.02.2015

Agjencia ruse e lajmeve TASS, duke iu referuar një burimi të saj, shkruan se përfaqësuesit e Rusisë, Ukrainës, forcave pro-ruse dhe OEBS-së janë dakorduar për ndërprerjen e zjarrit në lindje të ...

Në Minsk nis takimi i Grupit të Kontaktit për Ukrainën

Koha.net - 10.02.2015

Përfaqësuesit e Ukrainës, Rusisë, OSBE-së dhe përfaqësuesit e separatistëve që mbajnë një pjesë të territoreve në lindje të Ukrainës, kanë arritur në Minsk dhe e kanë filluar takimi e “Grupit të ...

Koment: Nga Mynihu në Mynih

InfoGlobi - 10.02.2015

Shkruan: Christian F. Trippe Mynihu është vendi i ri i konfrontimit Lindje-Perëndim edhe pse Rusia nuk ofron ndonjë rend apo model shoqëror tjetër, mendon Christian F. Trippe.

Amerika përçan Perëndimin, Rusia përçan Evropën

Gazeta Tema - 10.02.2015

BE vështron drejt takimit të nivelit të lartë në Minsk. Nëse atje nuk do të ketë kompromis për konfliktin e Ukrainës nuk përjashtohet të humbasë edhe fuqia më e madhe e Perëndimit – uniteti i tij Nga ...

Minsk, takim i grupit të Kontaktit për Ukrainën

AlbanianScreen - 10.02.2015

Minsk - Në Minsk nis sot një takim i grupit të Kontaktit Kiev- Moskë- OSBE- dhe separatistë, në prag të samitit mes Vladimir Putin, Petro Poroshenko, Angela Merkel dhe Francois Hollande, për të ...

Tjetër takim për planin e paqes në Ukrainë

Gazeta Start - 09.02.2015

Putin, Poroshenko, Merkel dhe Holond planifikojnë të takohen sërish të mërkurën për të diskutuar planin e ri të paqes në Ukrainën lindore. Njoftimi erdhi pas diskutimeve që patën në telefon katër ...

Putin: Perëndimi është shkaktar i krizës në Ukrainë

Gazeta Start - 09.02.2015

Presidenti rus Vladimir Putin fajëson Perëndimin për krizën e shkaktuar në Ukrainë. Deklarata e shefit të Kremlinit vjen në një kohë negociatash për planin e ri të paqes, negociata të cilat me sa ...

Lavrov: Është e mundur marrëveshje për krizën në Ukrainë

Idividi - 09.02.2015

Munih, 7 shkurt 2015 (MIA) - Marrëveshje paqesore për ndërprerje të konfliktit në Ukrainë e mundur, deklaroi ministri rus i Punëve të Jashtme Sergej Lavrov.

Poroshenko: Plani paqesor francezo-gjerman për Ukrainën mund të fillojë

Idividi - 09.02.2015

Munih, 7 shkurt 2015 (MIA) - Presidenti ukrainas Petro Poroshenko sot deklaroi se propozimi francezo-gjerman për ndërprerje të konfliktit me separatistët prorusë në Ukrainën Lindore mund të fillojë.

Keri dhe Lavrov: Zgjidhja politike për konfliktin në Ukrainë nuk ka alternativë

Idividi - 09.02.2015

Munih, 8 shkurt 2015 (MIA) - Sekretari amerikan i Shtetit, Xhon Keri dhe ministri rus i Punëve të Jashtme Sergej Lavrov u pajtuan në Munih se zgjidhja politike për konfliktin ukrainas nuk ka ...

Liderët e Gjermanisë, Francës, Rusisë dhe Ukrainës javën e ardhshme paralajmëruan takim në Minsk

Idividi - 09.02.2015

Munih, 8 shkurt 2015 (MIA) - Liderët e Gjermanisë, Francës, Rusisë dhe Ukrainës të mërkurën planifikojnë takim në Minsk në përpjekje që të vazhdojnë me përpjekjet për ndërprerje të krizës në pjesën ...

Koment: Nga Mynihu në Mynih

DW - 09.02.2015

Mynihu është vendi i ri i konfrontimit Lindje-Perëndim edhe pse Rusia nuk ofron ndonjë rend apo model shoqëror tjetër, mendon Christian F. Trippe. A ndjek Rusia ndonjë strategji afatgjatë? Apo ...

Luftimet në Ukrainë, Putin fajëson Perëndimin: Thyen premtimet për të mos zgjeruar NATO

SOT - 09.02.2015

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka fajësuar Perëndimin për krizën e shkaktuar në Ukrainë. “Vendet perëndimore i kanë thyer premtimet për të mos e zgjeruar NATO dhe detyruar vendet të zgjedhin ...

Kievi: 1.500 ushtarë rusë hynë në ukrainë gjatë fundjavës

Zhurnal - 09.02.2015

Autoritetet ukrainase konfirmuan se 1 500 ushtarë rusë, shoqëruar me armatime janë futur këtë fundjavë në lindje të vendit. “Të paktën 1 500 ushtarë rusë dhe 300 pajisje ushtarake, përfshirë ...

Rusia vazhdon të dërgojë trupa në Ukrainë, 1500 ushtarë rusë të armatosur shkelin në Kiev gjatë fundjavës

SOT - 09.02.2015

Mbi 1500 ushtarë rusë kanë shkelur tokat ukrainase gjatë kësaj fundjave. Mësohet se ushtarët kanë qenë të armatosur, të cilët janë mbështetës të separatistëve pro-rusë.

SHBA mund të dërgojë armë në Ukrainë

Evropaelire - 09.02.2015

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian, kanë zgjeruar listën e sanskioneve për konfliktin në Ukrainë, por do të presin për zbatimin e masave, për t’i lënë shans samitit katërpalësh në Minsk.

Vladimir Putin: Perëndimi është fajtor për krizën në Ukrainë

Idividi - 09.02.2015

Moskë, 9 shkurt 2015 (MIA) - Presidenti rus Vladimir Putin, e akuzoi Perëndimin për krizën në Ukrainë dhe për situatën që ndodhet tani ky vend. Deklarata e shefit të Kremlinit, e bërë në kohën kur ...

Lisenko: Një karvan rus me armë dhe ushtarë e kaloi kufirin me Ukrainën

Idividi - 09.02.2015

Kiev, 9 shkurt 2015 (MIA) - Të paktën 1.500 ushtarë rusë kanë hyrë në territorin ukrainas gjatë 48 orëve të fundit, duke e ngritur numrin e ushtarëve rusë në Ukrainë, në mbi 10 mijë, njoftoi ushtria ...

Nga Mynihu në Mynih

Lajmi.net - 09.02.2015

Mynihu është vendi i ri i konfrontimit Lindje-Perëndim, edhe pse Rusia nuk ofron ndonjë rend apo model shoqëror tjetër. A ndjek Rusia ndonjë strategji afatgjatë? Apo presidenti rus është situativ dhe ...

Diskutohet plani i paqes për Ukrainën

Yll Press - 09.02.2015

Një zyrtar i lartë të Departamentit të Shtetit tha se plani është i bazuar në marrëveshjen e shtatorit për armëpushim të nënshkruar në Minsk, por pritet të jetë më i detajuar.

Raund i ri takimesh në Minsk

ABC News - 09.02.2015

Pas dështimit të bisedimeve një javë më parë, kryeqyteti biellorus është sërish skenë e përpjekjeve për arritjen e një armëpushimi mes autoriteteve ukrainase dhe separtistëve.

Putin: Kriza e Ukrainës u shkaktua nga Perëndimi

BalkanWeb - 09.02.2015

MOSKE – Kriza e Ukrainës u shkaktua nga Perëndimi, është shprehur Presidenti rus Vladimir Putin ndërkohë që po punon mbi propozimet franko-gjermane për t’i dhënë fund luftimeve ndërmjet qeverisë së ...

Koment: Nga Mynihu në Mynih

Yll Press - 09.02.2015

Mynihu është vendi i ri i konfrontimit Lindje-Perëndim, që megjithatë vjen vetëm si një i ringjallur i deformuar. A ndjek Rusia ndonjë strategji afatgjatë? Apo presidenti rus është situativ dhe ...

Ukrainë: Armëpushim i shkurtër në Debalceve

Yll Press - 09.02.2015

Zyrtari i Ministrisë së Brendshme të Ukrainës, Vyacheslav Abroskin, i tha agjencisë së lajmeve, AFP, se armëpushimi ishte arritur për lejimin e evakuimit të civilëve të rrethuar.

Kievi: 1 500 ushtarë rusë janë futur në vend gjatë fundjavës

BalkanWeb - 09.02.2015

UKRAINE- Autoritetet ukrainase konfirmuan se 1 500 ushtarë rusë, shoqëruar me armatime janë futur këtë fundjavë në lindje të vendit. “Të paktën 1 500 ushtarë rusë dhe 300 pajisje ushtarake, përfshirë ...

Steinmeier: Nuk është i sigurt takimi i Minskut

BalkanWeb - 09.02.2015

GJERMANI- Ministri i Jashtëm gjerman, Frank-Walter Steinmeier, ka shfaqur dyshime nëse samiti katër palësh për paqen në Ukrainë, do të mbahet më 11 shkurt në MInsk ashtu siç është caktuar.

Nga Mynihu në Mynih

Gazeta Tema - 09.02.2015

Mynihu është vendi i ri i konfrontimit Lindje-Perëndim edhe pse Rusia nuk ofron ndonjë rend apo model shoqëror tjetër, shkruan Christian F. Trippe. A ndjek Rusia ndonjë strategji afatgjatë? Apo ...

Përse nuk duhet armatosur Ukraina. E vështirë humbja e Moskës në fushëbetejë

Gazeta Dita - 09.02.2015

Kriza në Ukrainë po zgjat prej thuajse një viti dhe Rusia është duke fituar. Separatistët në Ukrainën Lindore janë duke fituar terren çdo ditë, teksa presidenti rus Vladimir Putin nuk po tregon asnjë ...

Putin: Ukraina në rrugë pa dalje, Kievi të ndalet sulmet mbi separatistët

AlbanianScreen - 09.02.2015

Kajro - Kievi është në rrugë pa dalje, ka deklaruar presidenti rus Vladimir Putin. Ai i ka bërë thirrje qeverisë ukrainase të ndalë operacionet ushtarake në lindje të Ukrainës dhe të mos ushtrojë ...