TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Isa Boletini, një portret i gazetës austriake 104 vjet më parë

Vatra - 14.06.2015

Gazetarët e huaj e quanin privilegj të bisedonin me Isa Boletinin. Një korrespondent, i cili e kishte takuar Isën në kullën e tij në Boletin, na jep një përshkrim të shkurtër që e gjeta në gazetën e ...

A e dini se Isa Boletini nuk e kishte gishtin e mesëm?

Vatra - 14.06.2015

Heroi kombëtar Isa Boletini njihet për trimëritë e tij, por shumë pak njerëz kanë njohuri për një detaj: atij i mungonte gishti i mesëm. Por cila është historia e gishtit të prerë? Sipas të dhënave ...

Demir Ngucati nga Skenderaj është ai që mori hakun për Isa Boletinin

Lajmi.net - 12.06.2015

Në nëntorin e vitit 1943, me urdhër të Mehmet Gradicës, Demir Ngucati nga Marina dhe Rifat Dakolli nga Rezalla, kishin vrarë në shtëpinë e tij në Skenderaj, Nikolla Gjillasin, vrasësin e Isa ...

Ekskluzive: Ky është njeriu që mori hakun për Isa Boletinin

Lajm - 12.06.2015

Në nëntorin e vitit 1943, me urdhër të Mehmet Gradicës, Demir Ngucati nga Marina dhe Rifat Dakolli nga Rezalla, kishin vrarë në shtëpinë e tij në Skenderaj, Nikolla Gjillasin, vrasësin e Isa ...

Ky është njeriu që mori hak për Isa Boletinin

Albeu.com - 12.06.2015

Ata që vranë heroin kombëtar Isa Boletinin e kanë paguar me kokën e tyre. Ishte Demir Ngucati nga Marina e Skënderajt, i cili në nëntorin e vitit 1943, 27 vjet pas vrasjes së Boletinit në Podgoricë, ...

Ky është njeriu që mori hakun për Isa Boletinin

Botasot - 12.06.2015

Heroi kombëtar Isa Boletini, nuk ka shkuar gjakhumbur, siç zakonisht thuhet për ata që vriten e nuk u merret haku. Ishte Demir Ngucati nga Marina e Skenderajt, i cili në nëntorin e vitit 1943, 27 ...

Rrëfimi, ja kush e vrau vrasësin e Isa Boletinit

Panorama - 12.06.2015

Rreth 27 vjet pas vrasjes së heroit kombëtar, Isa Boletinit, dy shqiptarë nga Kosova organizuan një “mision” hakmarrjeje për të vrarë vrasësin e heroit kombëtar.

Ata duan miliona e miliarda, jo heronj kombëtarë

Botasot - 12.06.2015

***Heronj janë ata shtetarë dhe liderë politikë shqiptarë, që patën guximin dhe krenarinë të merrnin pjesë në rivarrimin e Isa Boletinit, më 10 qershor 2015 në vendlindjen e tij në Boletin të Kosovës.

Ky është njeriu që mori hakun për Isa Boletinin

Tetova Sot - 12.06.2015

Heroi kombëtar Isa Boletini, nuk ka shkuar gjakhumbur, siç zakonisht thuhet për ata që vriten e nuk u merret haku. Ishte Demir Ngucati nga Marina e Skenderajt, i cili në nëntorin e vitit 1943, 27 ...

Një cirk patriotik

Gazeta Tema - 12.06.2015

Ceremonia e varrimit të eshtrave të Isa Boletinit iu shërbeu politikanëve për dalldisje patriotike, ashtu siç i shërbeu Shpend Ahmetit Dita e Çlirimit të Prishtinës.

Isa Boletini varroset në oborrin e kullës së tij

Idividi - 11.06.2015

Mitrovicë, 10 qershor 2015 (MIA) – Arkivoli me eshtrat e heroit kombëtar, Isa Boletini, dhe bashkëluftëtarëve të tij, mbërriti pak para mesditës në stadiumin e qytetit të Mitrovicës, ku u zhvillua ...

Karriera e njeriut që luftoi kundër turqve dhe malazezëve deri në vdekje

Idividi - 11.06.2015

Isa Boletini lindi në kullën e Boletinëve, afër Mitrovicës, më 15 janar 1864. Vitet e rinisë i kaloi në vendlindje. Në prill të 1881 mori pjesë në betejën e Shlivovës, ku u ndeshën trupat e Lidhjes ...

Bahtiri: Rama dhe Thaçi të ftuar në rivarrimin e Isa Boletinit (VIDEO)

Albeu.com - 11.06.2015

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri , i ftuar në emisionin Interaktiv në KTV, ka thënë se betejën për rivarrosjen e eshtrave të Isa Boletinit në Boletin "e fitoi populli bashkë me mua".

Orhan Ibrahimi në rendin e parë te rivarrimi i Isa Boletinit (FOTO)

Lajm - 11.06.2015

Eshtrat e Isa Boletinit përfundimisht pushojnë në vendlindjen e tij në Boletin. Ai u rivarros me nderime të larta nga qytetarë të shumtë dhe personalitete publike nga mbare trevat shqiptare.

Orhan Ibrahimi në rendin e parë te rivarrimi i Isa Boletinit (FOTO)

Almakos - 11.06.2015

Eshtrat e Isa Boletinit përfundimisht pushojnë në vendlindjen e tij në Boletin. Ai u rivarros me nderime të larta nga qytetarë të shumtë dhe personalitete publike nga mbare trevat shqiptare.

Deputeti i pdsh-së ibraimi me respekt të madh në kosovë

Zhurnal - 11.06.2015

Shkup,11 qershor -Eshtrat e Isa Boletinit përfundimisht pushojnë në vendlindjen e tij në Boletin. Ai u rivarros me nderime të larta nga qytetarë të shumtë dhe personalitete publike nga mbare trevat ...

Rama dhe Thaçi "shuplakë" familjes së Isa Boletinit

Zhurnal - 11.06.2015

Prishtine, 11 qershor -Ndonëse kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe Zëvendëskryeministri Hashim Thaçi ishin takuar javë më parë në Tiranë, për të marrë vendim të përbashkët lidhur me rivarrimin e ...

Si u hakmorrën Rama dhe Thaçi me Isa Boletini

Shqipmedia - 11.06.2015

Nuk ka kaluar shumë kohë nga dita kur Edi Rama, Hashim Thaçi, të përforcuar edhe nga Pandeli Majko, dolën live përpara kamerave në oborrin e kryeministrisë në Tiranë për të deklaruar me bujë dhe ...

Xhaferi në rivarrimin e Boletinit: Isa, luftëtari më I madh I shek. 20

Zhurnal - 11.06.2015

Shkup, 11 qershor - Ish-ministri i Mbrojtjes dhe koordinatori i Grupit Parlamentar të BDI-së Talat Xhaferi ka marrë pjesë në ceremoninë e rivarrimit të Isë Boletinit, dje në Boletin të Mitrovicës.

Delegacioni i PPD-së mori pjesë në rivarrimin e Isa Boletinit

Lajm - 11.06.2015

Një delegacion i lartë i Kryesisë Qëndrore të PPD-së në krye me kryetarin Nexhat Bexheti mori pjesë në ceremoninë zyrtare në rivarrimin e eshtrave të heroit kombëtar Isa Boletinit, i cili ka qenë i ...

Presidentja tregon se pse nuk ishte dje në Boletin

Lajmi.net - 11.06.2015

Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga mungoi në ceremoninë e rivarrimit të eshtrave të heroit kombëtar, Isa Boletini që u mbajt një ditë më parë. Mungesën e saj në këtë ngjarje historike e para e ...

Krasniqi: Thaçi e Jahjaga bojkotuan ceremoninë e rivarrimit në Boletin

Lajmi.net - 11.06.2015

Jakup Krasniqi, ka bërë një sërë kritikash për organizimin e rivarrimit të Isa Boletinit. Ai gjatë një interviste në emisionin “Info Magazine” në Klan Kosova, i pyetur për mungesën e presidentes ...

A thua pse nuk ishte dje Atifetja në Boletin? Tregon vetë ajo

Lajm - 11.06.2015

Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga mungoi në ceremoninë e rivarrimit të eshtrave të heroit kombëtar, Isa Boletini që u mbajt një ditë më parë Mungesën e saj në këtë ngjarje historike e para e ...

Rama dhe Thaçi, 'hakmarrje' me Isa Boletinin?!

Albeu.com - 11.06.2015

Edi Rama dhe Hashim Thaçi e kanë përdorur jo pak figurën e Isa Boletinit, sidomos Rama dhe qeveria e tij përgjatë vizitës së Vuçiç, si një ngacmim që i bëhej kryeministrit serb.

Presidentja arsyetohet për mungesën në varrimin e Isa Boletinit

LajmiFundit - 11.06.2015

Në agjendën zyrtare ishte paraparë të jetë në varrimin e Isa Boletinit. Por, Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga, të mërkurën nuk u pa në stadiumin Adem Jashari në Mitrovicë, ku zyrtarë të lartë ...

Bahtiri: Në rivarrimin e Boletinit e ftova Thaçin e Ramën, por s’e di pse s’erdhën

Telegrafi - 11.06.2015

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, i ftuar në emisionin Interaktiv të KTV-së, ka thënë se betejën për rivarrosjen e eshtrave të Isa Boletinit në Boletin “e fitoi populli bashkë me mua”.

Moralisht, Presidente nuk është më!

Botasot - 11.06.2015

Një Presidente e vërtetë dhe e shëndoshë mendërisht nuk ia lejon vetes luksin për të mos marrë pjesë (bile formalisht) as në ceremoninë kryesore për rivarrimin e eshtrave të heroit kombëtar, Isa ...

Bahtiri: Në rivarrimin e Boletinit e ftova Thaçin e Ramën, por s’e di pse s’erdhën

Botasot - 11.06.2015

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka thënë se betejën për rivarrosjen e eshtrave të Isa Boletinit në Boletin “e fitoi populli bashkë me mua”.

Isa u varros me madhështi, por shteti u turpërua!

Botasot - 11.06.2015

Një ceremoni dhe nderim i rrallë, për një figurë historike po ashtu të rrallë, Isa Boletinin, njërin prej kryeheronjve të Pavarësisë. Por, ajo që është e papranueshme, ndodhi në fund.

Rama dhe Thaçi, “shuplakë” familjes së Isa Boletinit

Mapo - 11.06.2015

Rama dhe Thaçi, “shuplakë” familjes së Isa Boletinit Postuar më: 11 Qershor 2015 11:33 Ndonëse kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe zëvendëskryeministri Hashim Thaçi, ishin takuar javë më parë në ...

Rivarrimi i Isa Boletinit, Rama e Thaçi bojkotuan ceremoninë. Bahtiri: E donin Isën në Vlorë

Panorama - 11.06.2015

Ndonëse kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe Zëvendëskryeministri Hashim Thaçi ishin takuar javë më parë në Tiranë, për të marrë vendimin e përbashkët lidhur me rivarrimin e eshtrave të Heroit ...

Delegacioni i PPD-së mori pjesë në rivarrimin e heroit, Isa Boletini

Botasot - 11.06.2015

Me ftesë zyrtare të Kryeministrit të Republikës së Kosovës z. Isa Mustafa, një delegacion i lartë i Kryesisë Qëndrore të PPD-së në krye me kryetarin z.Nexhat Bexheti morën pjesë në ceremoninë zyrtare ...

Rama dhe Thaçi "shuplakë" familjes së Isa Boletinit

Telegrafi - 11.06.2015

Ndonëse kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe Zëvendëskryeministri Hashim Thaçi ishin takuar javë më parë në Tiranë, për të marrë vendim të përbashkët lidhur me rivarrimin e eshtrave të Heroit ...

Rama dhe Thaçi "shuplakë" familjes së Isa Boletinit

Botasot - 11.06.2015

Ndonëse kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe Zëvendëskryeministri Hashim Thaçi ishin takuar javë më parë në Tiranë, për të marrë vendim të përbashkët lidhur me rivarrimin e eshtrave të Heroit ...

Jakup Krasniqi: Veseli po e menaxhon Kuvendin mirë

Botasot - 11.06.2015

Ish kryeparlamentari komentoi punën e Kadri Veselit në krye të Kuvendit. “Kryetari ri iu ka dhënë hapësirë e mjaftushme opozitës këtu nuk shoh ndonjë të metë.Por, nëse shihet nga puna ka më pak punë, ...

Jahjaga arsyetohet për mungesën në varrimin e Isa Boletinit

Botasot - 11.06.2015

Në agjendën zyrtare ishte paraparë të jetë në varrimin e Isa Boletinit. Por, Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga, të mërkurën nuk u pa në stadiumin Adem Jashari në Mitrovicë, ku zyrtarë të lartë ...

Presidentja arsyetohet për mungesën në varrimin e Isa Boletinit (Video)

Telegrafi - 11.06.2015

Në agjendën zyrtare ishte paraparë të jetë në varrimin e Isa Boletinit. Por, Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga, të mërkurën nuk u pa në stadiumin Adem Jashari në Mitrovicë, ku zyrtarë të lartë ...

Jahjaga arsyetohet për mungesën në varrimin e Isa Boletinit (VIDEO)

Yll Press - 11.06.2015

Por, Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga, të mërkurën nuk u pa në stadiumin Adem Jashari në Mitrovicë, ku zyrtarë të lartë shtetërorë të Kosovës dhe Shqipërisë e nderuan heroin Isa Boletini, pak ...

Rama dhe Thaçi, hakmarrje me Isa Boletinin?!

Botasot - 11.06.2015

Edi Rama dhe Hashim Thaçi e kanë përdorur jo pak figurën e Isa Boletinit, sidomos Rama dhe qeveria e tij përgjatë vizitës së Vuçiç, si një ngacmim që i bëhej kryeministrit serb.

Pse nuk ishte dje Rama në rivarrimin e Isa Boletinit?

Gazeta Dita - 11.06.2015

Ndonëse kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe zëvendëskryeministri Hashim Thaçi, ishin takuar javë më parë në Tiranë, për të marrë vendim të përbashkët lidhur me rivarrimin e eshtrave të Heroit ...

Rama dhe Thaçi, “shuplakë” familjes së Isa Boletinit

Gazeta Tema - 11.06.2015

Ndonëse kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe zëvendëskryeministri Hashim Thaçi, ishin takuar javë më parë në Tiranë, për të marrë vendim të përbashkët lidhur me rivarrimin e eshtrave të Heroit ...

Presidentja Jahjaga e arsyeton mosprezencën në rivarrimin e Isa Boletinit

Tetova Sot - 11.06.2015

Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga mungoi në ceremoninë e rivarrimit të eshtrave të heroit kombëtar, Isa Boletini që u mbajt një ditë më parë. Mungesën e saj në këtë ngjarje historike e para e ...

Rivarrimi i eshtrave të Boletinit, Jabllanovic: Po i hidhni benzinë zjarrit

ikub - 10.06.2015

Lidhur me rivarrimin e eshtrave të heroit kombëtar Isa Boletini, ka reaguar lideri politik i serbëve të Kosovës, Aleksandar Jabllanovic. Ai është shprehur për “Klan Kosova” se ceremonia e rivarrimit ...

Sot rivarroset Isa Boletni, kjo është agjenda e nderimit të Heroit

Lajmi.net - 10.06.2015

Manifestimi i rivarrimit të Heroit Kombëtar Isa Boletini, i organizuar dhe nën përkujdesjen e Qeverisë së Kosovës, mbahet sot në Mitrovicë dhe në fshatin e tij të lindjes, Boletin.

Ceremonia e rivarrimit të Isa Boletinit në veri, me prani të pak qytetarëve dhe shumë policëve

Lajmi.net - 10.06.2015

Ceremonia e rivarrimit të eshtrave të heroit Isa Boletini, në fshatin e tij të lindjes, në Boletin, më 10 qershor, që do të bëhet në prani të një numri fare të vogël të qytetarëve, kryesisht ...

Eksperimenti social e kombëtar me Isë Boletinin!

SOT - 10.06.2015

Nga Gëzim MEKULI Projekti artificial "kombi kosovar" e pushkatoi Isa Boletinin në shekullin XXI, projekti i UNMIK-ut dhe tani i EULEX-it (kombi kosovar) po shkakton depresione kolektive, përçarje ...

Rivarrimi i Isa boletinit, policia me plan operativ

Zhurnal - 10.06.2015

Ceremonia e rivarrimit të eshtrave të heroit Isa Boletini, në fshatin e tij të lindjes, në Boletin, më 10 qershor, që do të bëhet në prani të një numri fare të vogël të qytetarëve, kryesisht ...

Këshilli i komunës së Mitrovicës seancë solemne për Isa Boletinin

LajmiFundit - 10.06.2015

Këshilli i komunës së Mitrovicës ka nderuar heroin Isa Boletini duke mbajtur një seancë solemne mëngjesin e sotëm. I pari i kësaj komune Agim Bahtiri, është shprehur i kënaqur dhe krenar që eshtrat e ...

Mitrovicë, rivarroset Isa Boletini. Axhenda e manifestimeve

ikub - 10.06.2015

Isa Boletini do prehet sot dhe përgjithmonë në Boletin gtë Mitrovicës. Manifestimi treditor i rivarrimit të tij kryhet nën përkujdesjen e qeverisë kosovare.

Nisin në Mitrovicë homazhet për Isa Boletinin (FOTO LAJM)

Albeu.com - 10.06.2015

Manifestimi i rivarrimit të Heroit Kombëtar Isa Boletini , i organizuar dhe nën përkujdesjen e Qeverisë së Kosovës, mbahet sot në Mitrovicë dhe në fshatin e tij të lindjes, Boletin.

Mitrovicë: 'prapë na erdh baca isë

Zhurnal - 10.06.2015

Prishtine, 10 qershor- “Zëri” mëson se varrimi i heroit të kombit, Isa Boletini do të bëhet vetëm nga familjarët e tij të ngushtë dhe pasardhësit në Boletin dhe jo edhe në praninë e publikut.

Madhështore! Ja si u prit Isa Boletini në Mitrovicë (FOTO LAJM)

Albeu.com - 10.06.2015

Mitrovica u zgjua sot kuq e zi për të pritur ashtu siç e meriton birin e saj, Heroin Kombëtar Isa Boletinin. Flamujt kombëtarë kishin pushtuar rrugët dhe sheshet e qytetit, ndërsa Forcat e Sigurisë ...

Isa Boletini, një portret i gazetës austriake, 104 vjet më parë

Almakos - 10.06.2015

Gazetari i njohur i “Zërit të Amerikës”, Ilir Ikonomi ka publikuar një shkrim në të cilin ka sjellë një portret të gazetës austriake “Neuer Freie Presse” për heroin kombëtar, Isa Boletini, portret i ...

Isa Boletini, një portret i gazetës austriake, 104 vjet më parë

Lajm - 10.06.2015

Gazetari i njohur i “Zërit të Amerikës”, Ilir Ikonomi ka publikuar një shkrim në të cilin ka sjellë një portret të gazetës austriake “Neuer Freie Presse” për heroin kombëtar, Isa Boletini, portret i ...

Mitrovica vishet kuq e zi, pritje madhështore për Heroin Kombëtar. Basha: Isa Boletini do te prehet nga sot në gjirin e ...

SOT - 10.06.2015

Mitrovica këtë mëngjes u zgjua kuq e zi. Sot ajo pret birin e saj, Heroin Kombëtar Isa Boletinin. Flamujt kombëtarë kishin pushtuar rrugët dhe sheshet e qytetit, ndërsa Forcat e Sigurisë së Kosovës ...

Rrëzohet bina në ‘Adem Jashari’: Ceremonia e rivarrimit të Isa Boletinit

Lajmi.net - 10.06.2015

Jo gjithçka po shkon mirë për ceremoninë e rivarrimit të eshtrave të Isa Boletinit. Në stadiumin “Adem Jashari” në Mitrovicë është rrëzuar bina që është përgatitur për të mbajtur ceremoninë qendrore ...

Policia: Gjithçka nën kontroll në Mitrovicë

Albeu.com - 10.06.2015

Zyrtarë të Policisë së Kosovës kanë thënë për "Telegrafi"-n se gjendja e sigurisë në Mitrovicë është në kontroll dhe se rivarrimi i eshtrave të heroit Isa Boletini është duke shkuar sipas planit të ...

Ëndrra e Isa Boletinit

Portalb - 10.06.2015

Islam Krasniqi Kosovës pas njëqind vitesh ju kthye i biri i vetë, atdhetarin, luftëtarin e Shqipërisë, i cili gjatë gjithë jetës së vetë kontribuoj për çështjen kombëtare shqiptare me laps dhe ...

Nishani: T’i rrëfehemi Isa Boletinit se shqiptarët tash i kanë dy shtete

Lajmi.net - 10.06.2015

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, gjatë ceremonisë së rivarrimit të heroit kombëtar, Isa Boletinit, tha se në këtë moment, sikur të ishte i gjallë, do të ndjehej i qetë për arritjet e ...

Gafa e Veselit, ngatërron Bashën: Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës

Lajm - 10.06.2015

Kreu i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli ka bërë një gazë gjatë ceremonisë së rivarrimit të eshtrave të heroit kombëtar Isa Boletini në Mitrovicë. Ai e ka nisur fjalën e me falënderime për të ...

Mitrovicë, zhvillohet ceremonia për nder të heroit kombëtar Isa Boletini

ikub - 10.06.2015

Kanë mbërritur eshtrat e heroit kombëtar Isa Boletini në Mitrovicë. Të pranishëm në një ceremoni që po zhvillohet në këtë qytet janë figura të larta politike të shtetit të Kosovës si dhe figura nga ...

Presidenti Nishani: Ti rrëfehemi Isa Boletinit se ne sot kemi dy shtete të pavarura

Albeu.com - 10.06.2015

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani , po merr pjesë në ceremoninë e rivarrosjes së eshtrave të Isa Boletinit , tha se Isa Boletini është bëma e kolona e tempullit shqiptar ndër vite.

Krerët e Kosovës dhe Shqipërisë nderojnë Isa Boletinin, mungon Rama (FOTO LAJM)

Albeu.com - 10.06.2015

Arkivoli me eshtrat e heroit , Isa Boletini është përcjellë nga garda e FSK-së për në stadiumin olimpik "Adem Jashari", ku pritet të mbajnë fjalime krerët e shtetit.

Veseli: Ta përcjellim bacën Isë siç na ka hije

LajmiFundit - 10.06.2015

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli mori pjesë në seancën solemne në Mitrovicë kushtuar, Isa Boletinit. “Ne, si qytetarë të Mitrovicës, përveç ndjenjave të veçanta të krenarisë, sot duhet të ...

Mustafa: Isa Boletini model për patriotët shqiptarë

LajmiFundit - 10.06.2015

Kryeministri Isa Mustafa në ceremoninë qendrore për rivarrimin e heroit Isa Boletini ka thënë se Isa Boletini po bëhet urë bashkimi për të gjithë shqiptarët pavarësisht bindjeve politike apo ...

Basha: Do t'iu tregojmë fëmijëve kush ishte Isa Boletini

Albeu.com - 10.06.2015

Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha gjatë fjalimit të tij në stadiumin "Adem Jashari", foli me superlativa për heroin e kombit , Isa Boletini .

Ndodh edhe kështu! Shembet skena gjatë homazheve për Isa Boletinin (FOTO LAJM)

Albeu.com - 10.06.2015

Në këto momente Isa Boletinit po i bëhen homazhe në stadiumin "Adem Jashari" të Mitrovicës, ku marrin pjesë politikanë nga Shqipëria dhe Kosova . Por një aksident qesharak ka ndodhur pak paste më ...

Mustafa: Isa Boletini shembull i atdhedashurisë

Lajmi.net - 10.06.2015

Isa Boletini me veprën e tij përçoi mesazhin e madh të unitetit dhe dashurisë pakushte për vendin e tij Kështu tha kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa me rastin ceremonisë së rivarrimit të eshtrave ...

Bahtiri: Sot do fle i qetë, kufirin na e mbron Isa Boletini

Albeu.com - 10.06.2015

Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri me rastin e ceremonisë së heroit kombëtar, Isa Boletini , që është duke u mbajtur në stadiumin "Adem Jashari" në Mitrovicë, tha disa fjalë për veprimtarin e ...

Kulla e Isa Boletinit frymëzim për politikanët

Lajmi.net - 10.06.2015

Kulla e Isa Boletinit është frymëzim për të marrë forcë dhe guxim për t’i realizuar amanetet e tij. Kështu ka thënë kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë dhe kryebashkiaku i Tiranës, Lulzim ...

Mitrovicë, Nishani: Ti rrëfehemi Isa Boletinit se ne sot kemi dy shtete të pavarura

SOT - 10.06.2015

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, në ceremoninë e rivarrosjes së eshtrave të Isa Boletinit, tha se Isa Boletini është bëma e kolona e tempullit shqiptar ndër vite.

Krerët e Kosovës dhe Shqipërisë nderojnë Isa Boletinin, mungon Rama (FOTO-LAJM)

SOT - 10.06.2015

Krerët e Shqipërisë dhe Kosovës janë mbledhur ditën e sotme në stadiumin olimpik “Adem Jashari” për të nderuar Heroin Kombëtar, Isa Boletinin. Në këtë tubim për nder të Isa Boletinit janë të ...

Nishani: Shqiptarët sot kanë dy shtete të pavarura. Isa Boletini, kryedëshmori ynë

Top Channel - 10.06.2015

Presidenti Bujar Nishani ka marr pjesë në homazhet në nder të Isa Boletinit, në stadiumin “Adem Jashari” të ...

Sot rivarrosen eshtrat e Isa Boletinit

Idividi - 10.06.2015

Prishtinë, 10 qershor 2015 (MIA) - Ceremonia e rivarrimit të Heroit Kombëtar Isa Boletini, e organizuar nën përkujdesjen e Qeverisë së Kosovës, mbahet sot në Mitrovicë dhe në fshatin e tij të ...

Kështu është vrarë Isa Boletini

Lajmi.net - 10.06.2015

Në disa dokumente të publikuar ne media tregohet se si është bërë vrasja e heroit të kombit, Isa Boletini. Historiani, Hakif Bajrami në një opinioni të tijin tregon se si Boletini është vrarë në ...

Policia: Rivarrimi i eshtrave të Isa Boletinit, deri tani pa incidente

Lajmi.net - 10.06.2015

Ceremonia e rivarrimit të eshtrave të Heroit Kombëtar, Isa Boletini, deri më tash ka shkuar në bazë të planit të paparë dhe nuk është shënuar ndonjë incident.

Kalorësit në përcjellje të Isa Boletinit (Video)

Lajm - 10.06.2015

Nga nallbanët u përgatiten 49 kuaj për të përcjellë arkivolin e Isa Boletinit për në banesën e tij të fundit Kalorësit nga e gjithë Kosova, u mblodhën në Dobërllukë të Vushtrrisë, për t’i bërë ...

Ja si është vrarë Isa Boletini

Albeu.com - 10.06.2015

Historiani Hakif Bajrami, në një opinion të tijin, rrëfen se si është vrarë në Podgoricë Isa Boletini pasi ishte dorëzuar në përfaqësinë franceze. Prej aty aiu iu dorëzua organeve malazeze , të cilët ...

Isa Boletini, “simbol i amzës shqiptare në kohë”

Evropaelire - 10.06.2015

“Tribun popullor” dhe “gjeneral i pavarësisë së tokave shqiptare”, kështu është cilësuar Isa Boletini - që nga shqiptarët njihet si hero kombëtar - në ceremoninë qendrore që është mbajtur të mërkurën ...

Incident gjatë ceremonisë për Isa Boletinin (VIDEO)

Albeu.com - 10.06.2015

Nuk ka kaluar pa probleme ceremonia në nder të Isa Boeltinit në stadiumin "Adem Jashari" të Mitrovicës. Sipas Telegrafit, bëhet fjalë për një konflikt ndërmjet fotoreporterit të Indeksonline dhe ...

Incident gjatë ceremonisë së rivarrimit të Isa Boletinit në Mitrovicë (VIDEO)

Lajm - 10.06.2015

Në video shihet se si pjesëtarë të Policisë së Kosovës kanë pasur një konflikt me fotoreporterët e medieve në Kosovë. Siç mëson Telegrafi, bëhet fjalë për një konflikt ndërmjet fotoreporterit të ...

Isa Boletini i rikthehet tokës që e rriti (FOTO LAJM)

Albeu.com - 10.06.2015

Eshtrat e Isa Boletinit mbërrijnë në kullën e tij dhe në vendlindjen e tij në Boletin pas një shekulli pritje, ku edhe është rivarrosur. Mbi 500 qytetarë ishin të pranishëm në ceremoninë e rivarrimit ...

Ceremonia e rivarrimit të Isa Boletinit

Ina - 10.06.2015

Me një orë vonesë, ka filluar rivarrimi i Isa Boletinit, pasi që ishin vonuar kalorësit të veshur me veshje kombëtare. Familjarët e kanë marrë funeralin e heroit Isa Boletini dhe e kanë futur në ...

Isa Boletini, “simbol i amzës shqiptare në kohë”

Shqipmedia - 10.06.2015

“Tribun popullor” dhe “gjeneral i pavarësisë së tokave shqiptare”, kështu është cilësuar Isa Boletini – që nga shqiptarët njihet si hero kombëtar – në ceremoninë qendrore që është mbajtur të mërkurën ...

Për Kadri veselin, Lulzim Basha është kryetar i pdk-së

Zhurnal - 10.06.2015

Kadri Veseli ka mbajtur fjalimin hapës në ceremoninë për nderë të Isa Boletinit. Në përshëndetjet e tij të para ai ka ngatërruar Lulzim Bashën me Hashim Thaçin.

Heroi Isa Boletini varroset në oborrin e kullës së tij

Zhurnal - 10.06.2015

Prishtine, 11 qershor -Eshtrat e heroit Isa Boletini janë varrosur në oborrin e kullës së tij në Boletin nga një grup kalorësish të veshur me tasha kombëtare, moment ky që edhe shënon fundin e ...

Top 25 fotot më emocionuese nga rivarrimi i Isa Boletinit (FOTO LAJM)

Albeu.com - 10.06.2015

Pas disa ditësh homazhesh dhe lëvizjeje nëpër Kosovën e tij, heroi Isa Boletini është rikthyer sërish në vendlindjen e tij në Boletin, këtë herë përgjithmonë.

Kështu është vrarë Isa Boletini

Lajm - 10.06.2015

Në disa dokumente të publikuar ne media tregohet se si është bërë vrasja e heroit të kombit, Isa Boletini. Historiani, Hakif Bajrami në një opinioni të tijin tregon se si Boletini është vrarë në ...

Veseli edhe në Boletin për rivarrimin e Isës

Lajmi.net - 10.06.2015

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka marrë pjesë në ceremoninë e rivarrimit të eshtrave të heroit të kombit, Isa Boletini, në fshatin Boletin.

“Isa Boletini” bën bashkë Kadri Veselin e Jakup Krasniqin (Foto)

Lajmi.net - 10.06.2015

Ceremonia e rivarrimit të eshtrave të heroit kombëtar Isa Boletini ka bërë bashkë dy nga kundërshtarët më të mëdhenj politik, zëvendëskryetarin e Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veselin dhe ...

RDK mori pjesë në rivarrimin e eshtrave të heroit kombëtarë Isë Boletini në Mitrovicë

Zhurnal - 10.06.2015

Mitrovicë, 10 qershor - Me ftesë zyrtare të Kryeministrit të Republikës së Kosovës z. Isa Mustafa, një delegacion i lartë i Kryesisë Qëndrore të RDK-së morri pjesë në rivarrimin e eshtrave të heroit ...

Veseli përulet para varrit të Boletinit: Kemi pritur 100 vjet (FOTO LAJM)

Albeu.com - 10.06.2015

Nuk mund të mungonte në ceremoninë e rivarrimit të heroit kombëtar Isa Boletini as Kadri Veseli , kryetar i Kuvendit të Kosovës. Ai ka qënë gjatë gjithë ditës së sotme në Mitrovicë, ndërsa së fundmi ...

Heroi u rikthye në vendin ku nisi heroizmin (Foto)

Lajmi.net - 10.06.2015

Eshtrat e Isa Boletinit përfundimisht pushojnë në vendlindjen e tij në Boletin. Ai u rivarros me nderime të larta nga qytetarë të shumtë dhe personalitete publike.

Boletin: Me nderime u varrosen eshtrat e Isës

Portalb - 10.06.2015

Lajme lidhur me temën ​Gëzim Kelmendi formon parti të re (Video) Specialja nuk merret me “gjenocid” dhe “pastrim etnik” Agani: Ky është mandati im i fundit Kosovarët të interesuar për zanate në ...

Përfundon ceremonia e rivarrosjes së Isa Boletinit – VIDEO

Shqipmedia - 10.06.2015

Ka përfunduar ceremonia e rivarrimit të heroit kombëtar Isa Boletini. Historia mëson prej vullnetit dhe kujtesës së një populli, ka thënë presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, me këtë rast.

Rivarroset me nderime heroi kombëtar Isa Boletini

Top Channel - 10.06.2015

Qindra qytetarë të veshur kuqezi dhe me flamuj kombëtar kanë marrë pjesë të mërkurën në rivarrimin e Isa Boletinit dhe bashkëluftëtarëve të tij, në një ceremoni në nder të veprës së heroit ...

Pacolli: Agim Bahtiri e shndërroi Mitrovicën në kryeqendrën e shqiptarisë

Lajmi.net - 10.06.2015

Kreu i Aleancës Kosova e Re(AKR), Behgjet Pacolli e ka lartësuar punën e bashkë-partiakut të tij, kryetarit të Mitrovicës, Agim Bahtiri lidhur me rivarrimin e eshtrave të heroit Isa Boletini në ...

Fjalimi i Kadri Veselit në rivarrimin e Heroit Kombëtar Isa Boletini

LajmiFundit - 10.06.2015

Kadri Veseli, mbajti sot një fjalim në rivarrimin e eshtrave të gjeneralit dhe heroit të kombit Isa Boletini. Ai ju referua fjalisë së tij të famshme, ‘ unë jam mirë kur është mirë Shypnia` Fjalim i ...

Boletini s’u përcoll te varri me nderime ushtarake, ashtu siç donte Rugova

Zhurnal - 10.06.2015

Burrat e gratë e FSK-së që do t’i bënin nderimin e fundit eshtrave të Isa Boletinit në rivarrim, janë zëvendësuar me kalorës e burra të veshur me veshje kombëtare.

Rexhep Selimi: Isa e gjeti Kosovën me udhëheqës frikacak

Lajmi.net - 10.06.2015

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka theksuar se ka qenë e turpshme se si shteti i Kosovës nuk ka arritur të bëjë rivarrimin ashtu si i ka pas hije trimit shqiptar, Isa Boletinit.

Selimi: Isa Boletini e gjeti Kosovën të udhëhequr prej tucave! (Video)

Portalb - 10.06.2015

Lajme lidhur me temën Gërxhaliu përgënjeshtron lajmin për mënyrën e vdekjes së 9 kosovarëve në Kumanovë Çfarë po përgatitet në Kosovë, një grushtshteti apo…? Bojkoti i “Listës Serbe”, edhe serbët ...

Veriu i ndaluar për kryeministrin e presidenten

Lajmi.net - 10.06.2015

Edhe pse vetëm 4 kilometra nga pjesa Jugore e qytetit të Mitrovicës, fshati Boletin sot ishte i ndaluar për kryeministrin e Republikës Kosovës, Isa Mustafa.

Heroi Isa Boletini rivarroset në Boletin Mitrovicë

Ina - 10.06.2015

Në ceremoninë kryesore, sot në Mitrovicë, qytetin e ndarë mes shqiptarëve dhe komunitetit ser në veri të saj, sot u bë rivarrimi i heroit kombetar Isa Boletini.

Jabllanoviç për rivarrimin e Isës në Boletin: Po i hidhni benzinë zjarrit

BalkanWeb - 10.06.2015

KOSOVË -Lideri politik i serbëve në Kosovës, Aleksandar Jabllanovic thotë se rivarrimi i tij në Boletin është “provokim dhe mungesë konsiderate ndaj viktimave dhe ndjenjave të serbëve”.

Pacolli: Më në fund u përmbush amaneti i Isa Begut

Telegrafi - 10.06.2015

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli, i është gëzuar tej mase vendimit për rivarrimin e eshtrave të Isa Boletinit në vendlindjen e tij. Pacolli, përmes një kumtese dërguar mediave, ka thënë ...

Agjenda e ceremonisë së rivarrimit të Isa Boletinit

Botasot - 10.06.2015

Manifestimi i rivarrimit të Heroit Kombëtar Isa Boletini, i organizuar dhe nën përkujdesjen e Qeverisë së Kosovës, mbahet sot në Mitrovicë dhe në fshatin e tij të lindjes, Boletin.

Sot rivarrosen eshtrat e Isa Boletinit

Koha.net - 10.06.2015

Ceremonia e rivarrimit të Heroit Kombëtar Isa Boletini, e organizuar nën përkujdesjen e Qeverisë së Kosovës, mbahet sot në Mitrovicë dhe në fshatin e tij të lindjes, Boletin.

Rivarrimi i Isa Boletinit, Policia me plan operativ

Telegrafi - 10.06.2015

Ceremonia e rivarrimit të eshtrave të heroit Isa Boletini, në fshatin e tij të lindjes, në Boletin, më 10 qershor, që do të bëhet në prani të një numri fare të vogël të qytetarëve, kryesisht ...

Rivarrimi i Isa Boletinit, Policia me plan operativ

Botasot - 10.06.2015

Ceremonia e rivarrimit të eshtrave të heroit Isa Boletini, në fshatin e tij të lindjes, në Boletin, më 10 qershor, që do të bëhet në prani të një numri fare të vogël të qytetarëve, kryesisht ...

Sot rivarrosen eshtrat e Isa Boletinit

Yll Press - 10.06.2015

Në ditën e fundit të ceremonisë, sot, në Mitrovicë, mbahet Seanca solemne e Kuvendit Komunal. Pastaj, në orën 9:00 bëhen homazhe në sheshin "Adem Jashari", në 11:00 – arkivoli do të dërgohet në ...

Isa Boletini-nderi i kombit shqiptar

Botasot - 10.06.2015

Në shenjë nderimi për heroin kombëtar, manifestimi për rivarrimin e eshtrave të Isa Boletinit është respekti më i madh që po i bëhet njërit ndër shqiptarët më emblematikë, që bëri historinë e ...

Isa Boletini, një portret i gazetës austriake, 104 vjet më parë

Telegrafi - 10.06.2015

Gazetari i njohur i “Zërit të Amerikës”, Ilir Ikonomi ka publikuar një shkrim në të cilin ka sjellë një portret të gazetës austriake “Neuer Freie Presse” për heroin kombëtar, Isa Boletini, portret i ...

Bahtiri: Po korrigjohet një padrejtësi shekullore (Video)

Telegrafi - 10.06.2015

Kuvendi Komunal i Mitrovicës ka nderuar heroin Isa Boletini duke mbajtur një seancë solemne në mëngjesin e sotëm. I pari i kësaj komune Agim Bahtiri, është shprehur i kënaqur dhe krenar që eshtrat e ...

E rrallë: Portret i Isa Boletinit në një gazetë vjeneze më 1911

Botasot - 10.06.2015

Gazetari i njohur shqiptar Ilir Ikonomi në llogarinë e tij në Facebook ka publikuar për herë të parë një tekst të gazetës “Neue Freie Presse” të vitit 1911, pra 104 vite më parë.

Isa Boletini, një portret i gazetës austriake 104 vjet më parë

Mapo - 10.06.2015

Isa Boletini, një portret i gazetës austriake 104 vjet më parë Postuar më: 10 Qershor 2015 09:54 Gazetarët e huaj e quanin privilegj të bisedonin me Isa Boletinin.

Kalorësit në përcjellje të Isa Boletinit (Video)

Telegrafi - 10.06.2015

Nga nallbanët u përgatiten 49 kuaj për të përcjellë arkivolin e Isa Boletinit për në banesën e tij të fundit. Kalorësit nga e gjithë Kosova, u mblodhën në Dobërllukë të Vushtrrisë, për t’i bërë ...

Nipat e heronjve që bënë historinë takohen në Mitrovicë (Foto)

Telegrafi - 10.06.2015

Kuvendi Komunal i Mitrovicës ka nderuar heroin kombëtar Isa Boletini duke mbajtur një seancë solemne në mëngjesin e sotëm. Menjëherë pasi që është përfunduar kjo seancë solemne, eshtrat e heroit ...

Kosova për përdorim elektoral në Shqipëri

Mapo - 10.06.2015

Kosova për përdorim elektoral në Shqipëri Postuar më: 10 Qershor 2015 10:21 Ka ndodhur edhe më parë që Kosova të përdoret për qëllimet elektorale në Shqipëri, nuk ndodh ndryshe as gjatë kësaj fushate.

Veseli: Ta përcjellim bacën Isë siç na ka hije

Botasot - 10.06.2015

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli mori pjesë në seancën solemne në Mitrovicë kushtuar, Isa Boletinit. "Ne, si qytetarë të Mitrovicës, përveç ndjenjave të veçanta të krenarisë, sot duhet të ...

Kalorësit në përcjellje të Isa Boletinit (Foto)

Botasot - 10.06.2015

Nga nallbanët u përgatiten 49 kuaj për të përcjellë arkivolin e Isa Boletinit për në banesën e tij të fundit. Kalorësit nga e gjithë Kosova, u mblodhën në Dobërllukë të Vushtrrisë, për t’i bërë ...

Dita e rivarrimit të Isa Boletinit, e veçantë për Mitrovicën e shqiptarinë

Koha.net - 10.06.2015

Në Mitrovicë është mbajtur seancë e Kuvendit Komunal, në nderim të figurës së Heroit Kombëtar, Isa Boletini me rastin e rivarrimit të eshtrave të tij në fshatin e lindjes, Boletin.

A e dini se Isa Boletini nuk e kishte gishtin e mesëm? (Foto)

Telegrafi - 10.06.2015

Heroi kombëtar Isa Boletini njihet për trimëritë e tij, por shumë pak njerëz kanë njohuri për një detaj - atij i mungonte gishti i mesëm. Siç mund të shihet edhe në disa foto shumë lehtë mund të ...

A e dini se Isa Boletini nuk e kishte gishtin e mesëm?

Mapo - 10.06.2015

A e dini se Isa Boletini nuk e kishte gishtin e mesëm? Postuar më: 10 Qershor 2015 11:16 Heroi kombëtar Isa Boletini njihet për trimëritë e tij, por shumë pak njerëz kanë njohuri për një detaj: atij ...

Mitrovicë, gjendja e sigurisë nën kontroll

Telegrafi - 10.06.2015

Zyrtarë të Policisë së Kosovës kanë thënë për Telegrafin se gjendja e sigurisë në Mitrovicë është në kontroll dhe se rivarrimi i eshtrave të heroit Isa Boletini është duke shkuar sipas planit të ...

Mitrovicë, krerët e shtetit pritet ta nderojnë heroin, Isa Boletini

Telegrafi - 10.06.2015

Arkivoli me eshtrat e heroit, Isa Boletini është përcjellë nga garda e FSK-së për në stadiumin olimpik ‘Adem Jashari’, ku pritet të mbajnë fjalime krerët e shtetit.

Ndodh edhe kjo! Rrëzohet bina në ceremoninë për Isa Boletinin (Foto)

Botasot - 10.06.2015

Në këto momente eshtrat e heroit, Isa Boletini janë duke u sjellë në stadiumin “Adem Jashari”, ku do të mbahet manifestimi qendror për rivarrosjen e Isa Boletinit.

Heroi Isa Boletini, frymëzim për shumë patriot shqiptarë

Telegrafi - 10.06.2015

Zyrtarë të lartë të shtetit të Kosovës dhe të Shqipërisë si dhe përfaqësues të trojeve tjera shqiptare e kanë vlerësuar lartë heroin Isa Boletini, duke e quajtur frymëzues të shqiptarëve ndër vite.

Rrëzohet bina në “Adem Jashari”

Koha.net - 10.06.2015

Bina që ishte rregulluar për ceremoninë e varrimit të Isa Boletinit në Mitrovicë është rrëzuar, raporton Koha Ditore. Bina ishte e vendosur në stadiumin “Adem Jashari” në Mitrovicë.

Veseli, Lulzim Bashën e quan kryetar të PDK-së

Telegrafi - 10.06.2015

Kryeparlamentari Kadri Veseli fjalimin e në ceremoninë për nderë të Isa Boletinit e filloi me një lapsus. Në përshëndetjet e tij për të pranishmit, ai Lulzim Bashën e quajti kryetar të Partisë ...

Rregullohet skena, por pa portretin e Isa Boletinit

Koha.net - 10.06.2015

Në Mitrovicë ka filluar ceremonia për rivarrimin Isa Boletinit, raporton Koha Ditore. Para fillimit të ceremonisë, nga një erë e fuqishme u rrëzua skena e përgatitur për këtë rast në stadiumin “Adem ...

Rivarrosen eshtrat e Isa Boletinit, të pranishëm Basha, Nishani dhe Princ Leka

Ora news - 10.06.2015

Nën muzikën e himnit kombëtar dhe atij të Kosovës ka filloi e ceremonisë qendrore për rivarrimin e eshtrave tëheroit kombëtar Isa Boletini. Në stadiumin “Adem Jashari” në Mitrovicë përveç qytetarëve ...

Nishani: Ibrahim Rugova e Adem Jashari vazhduan rrugën e Isa Boletinit

Botasot - 10.06.2015

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani i cili po merr pjesë në ceremoninë e rivarrosjes së eshtrave të Isa Boletinit, tha se Isa Boletini është bëma e kolona e tempullit shqiptar ndër mote.

“Isa Boletini ishte mercenar, jo patriot”

Mapo - 10.06.2015

“Isa Boletini ishte mercenar, jo patriot” Postuar më: 10 Qershor 2015 13:04 Studiuesi i historisë, Shkëlzen Gashi, thotë se Isa Boletini, sipas asaj që është shkruar dhe thënë për më shumë se 100 ...

Rivarrimi i Heroit Kombëtar

ABC News - 10.06.2015

Pjesmarres ne ceremonine perkujtimore jane personalitete e krere te larte vendore. Fjalen pershendetese ne nisje te kesaj ceremonie,e morri kryeministri mikprites, Isa Mustafa.

Rivarroset Isa Boletini, Nishani: Frymëzuesi i lirisë së shqiptarëve. Veseli: Heronjtë kthehen të fundit nga beteja

BalkanWeb - 10.06.2015

TIRANE- Nën tingujt e himnit kombëtar dhe me një minutë heshtje për heroin filloi në stadiumin e Mitrovicës ceremonia në nderim të Isa Boletinit. Arkivoli me eshtrat e heroit u shoqërua nga garda e ...

Heroi Isa Boletini rivarroset në ora 15:00

Telegrafi - 10.06.2015

Zyrtarë të lartë të shtetit të Kosovës dhe të Shqipërisë si dhe përfaqësues të trojeve tjera shqiptare e kanë vlerësuar lartë heroin Isa Boletini, duke e quajtur frymëzues të shqiptarëve ndër vite.

Heroi Isa Boletini varroset vetëm nga familjarët

Botasot - 10.06.2015

Zyrtarë të lartë të shtetit të Kosovës dhe të Shqipërisë si dhe përfaqësues të trojeve tjera shqiptare e kanë vlerësuar lartë heroin Isa Boletini, duke e quajtur frymëzues të shqiptarëve ndër vite.

Stërnipi i Isa Boletinit: Shqiptarët po nderojnë gjeneralin

Botasot - 10.06.2015

Stërnipi i Isa Boletinit, Gazmend Boletini, gjatë fjalimit të tij në stadiumin “Adem Jashari” në Mitrovicë, ka theksuar se u deshën afro 99 vite që eshtrat e heroit të prisnin që të rikthehen në ...

Stërnipi i Isa Boletinit: Shqiptarët po nderojnë gjeneralin

Telegrafi - 10.06.2015

Stërnipi i Isa Boletinit, Gazmend Boletini, gjatë fjalimit të tij në stadiumin “Adem Jashari” në Mitrovicë, ka theksuar se u deshën afro 99 vite që eshtrat e heroit të prisnin që të rikthehen në ...

Lulzim Basha - kryetar i Partisë Demokratike të Kosovës!

Koha.net - 10.06.2015

Ceremoninë e rivarrimi të isa Boletinit nuk e ndoqi vetëm rrëzimi i skenës nga e cila era e barti portretin e Isa Boletinit. Pos këtij “faji” të natyrës, në ceremoni ndodhi edhe një ”xhevahir” tjetër.

VIDEO/ FSK braktis Isa Boletinit, e rivarrosin familjarët. Në ceremoni pati edhe incidente

Panorama - 10.06.2015

Heroi Kombëtar, Isa Boletini u rivarros sot në Boletin vetëm nën kujdesin e familjarëve dhe të ftuarve të tyre, pa pjesëmarrjen e FSK-së. Cereminia e rivarrosjes së Isa Boletinit Zyrtarë të lartë të ...

Incident gjatë ceremonisë së rivarrimit të Isa Boletinit në Mitrovicë (Video)

Telegrafi - 10.06.2015

Në një video që ka ardhur në adresë të Telegrafit, shihet se si pjesëtarë të Policisë së Kosovës kanë pasur një konflikt me fotoreporterët e medieve në Kosovë.

Kështu është vrarë Isa Boletini

Botasot - 10.06.2015

Në disa dokumente të publikuar ne media tregohet se si është bërë vrasja e heroit të kombit, Isa Boletini. Historiani, Hakif Bajrami në një opinioni të tijin tregon se si Boletini është vrarë në ...

Për Kadri Veselin, Lulzim Basha është kryetar i PDK-së

Botasot - 10.06.2015

Kadri Veseli ka mbajtur fjalimin hapës në ceremoninë për nderë të Isa Boletinit. Në përshëndetjet e tij të para ai ka ngatërruar Lulzim Bashën me Hashim Thaçin.

Përfundon ceremonia e rivarrosjes së Isa Boletinit

Koha.net - 10.06.2015

Ka përfunduar ceremonia e rivarrimit të heroit kombëtar Isa Boletini. Historia mëson prej vullnetit dhe kujtesës së një populli, ka thënë presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, me këtë rast.

Nis ceremonia e varrimit në Boletin (Foto)

Telegrafi - 10.06.2015

Në Boletin të Zveçanit, sapo ka nisur ceremonia e rivarrimit të eshtrave të heroit kombëtar, Isa ...

Mustafa: Isa do të mbetet përgjithmonë inspirim për brezat e rinj

Koha.net - 10.06.2015

Kryeministri Isa Mustafa, në ceremoninë e rivarrosjes së Isa Boletini, ka thënë se pikërisht në përvjetorin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit po nderohet Heroi i Kosovës, tribunin e kombit shqiptar.

“Isa Boletini ishte mercenar, jo patriot”

Yll Press - 10.06.2015

Sipas tij, duhen gjetur dokumente si në arkivat osmane, austro-hungareze, serbe, etj., në mënyrë që të bëhet një pasqyrim sa më real për veprimtarinë e tij.

Mustafa: Isa do të mbetet përgjithmonë inspirim për brezat e rinj

Telegrafi - 10.06.2015

Kryeministri Isa Mustafa, në ceremoninë e rivarrosjes së Isa Boletini, ka thënë se pikërisht në përvjetorin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit po nderohet Heroi i Kosovës, tribunin e kombit shqiptar.

Isa Mustafa: Isa Boletini, inspirim për brezat e rinjë

Botasot - 10.06.2015

Kryeministri i vendit Isa Mustafa ka postuar një shkrim në llogarinë e tij në Facebook, kushtuar ditës së sotme që ishte e veçantë ngaqë u rivarrosën eshtrat e Isa Boletinit.

Nishani: Isa Boletini ishte krenaria shqiptare në orët më tragjike të shqiptarisë

Telegrafi - 10.06.2015

Historia mëson prej vullnetit dhe kujtesës së një populli, ka thënë presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, në ceremoninë e rivarrimit të heroit kombëtar Isa Boletini.

Isa bashkon Kadri Veselin me Jakup Krasniqin

Koha.net - 10.06.2015

Shokët e dikurshëm të luftës, Kadri Veseli e Jakup Krasniqi, që u ndanë në parti u bënë sot bashkë në ceremoninë e rivarrimit të Heroit Kombëtar, Isa Boletini.

Bëhen bashkë Kadri Veseli me Jakup Krasniqin

Botasot - 10.06.2015

Shokët e dikurshëm të luftës, Kadri Veseli e Jakup Krasniqi, që u ndanë në parti u bënë sot bashkë në ceremoninë e rivarrimit të Heroit Kombëtar, Isa Boletini.

Çfarë u tha në varrimin e parë të Isa Boletinit

Botasot - 10.06.2015

Isë Boletini, djemtë e nipat e tij, u vranë më 23 janar 1916, në Podgoricë. Të dëbuar nga qyteti i Shkodrës, pas urdhrit të Esat Pashë Toptanit, së bashku më atdhetarë të tjerë të shquar, si Aqif ...

Berisha: Isa Boletini rikthehet fitimtar në keshtjellën e tij!

Botasot - 10.06.2015

Ish kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka komentuar për rivarrimin e sotshëm të Isa Boletinit në fashtin e tij në Boletin. Berisha e ka vlersuar lartë veprimtarinë e tij dhe ka thënë se Isa ...

​Hashim Thaçit nuk i kalon inati me Isa Boletinin – nuk e thotë asnjë fjalë për rivarrimin e tij

Botasot - 10.06.2015

Hashim Thaçi kishte propozuar që Isa Boletini të varroset në Vlorë, por ideja e tij u injoruar nga familjarët dhe autoritetet shtetërore të Kosovës. Për këtë shkak duket se Zëvendëskryeministri ka ...

KTV sjell të përmbledhur rivarrimin e Isa Boletinit [video]

Koha.net - 10.06.2015

Udhëheqës shtetërorë e ata të Komunës së Mitrovicës bashkë me shumë qytetarë kanë bërë nderimet e fundit për heroin. Pas një rrugëtimi të gjatë, në fund eshtrat Isa Boletinit u sollën pranë kullës së ...

Përmbledhje e ceremonisë së rivarrimit të Isa Boletinit (Video)

Telegrafi - 10.06.2015

Udhëheqës shtetërorë e ata të Komunës së Mitrovicës, bashkë me shumë qytetarë, kanë bërë nderimet e fundit për heroin. Pas një rrugëtimi të gjatë, në fund eshtrat Isa Boletinit u sollën pranë kullës ...

Pacolli: Agim Bahtiri e shndërroi Mitrovicën në kryeqendrën e shqiptarisë

Botasot - 10.06.2015

Kreu i AKR-së, Behgjet Pacolli e ka lartësuar punën e kryetarit të Mitrovicës, Agim Bahtiri lidhur me rivarrimin e eshtrave të heroit Isa Boletini në Boletin.

Boletini s’u përcoll te varri me nderime ushtarake, siç donte Rugova

Koha.net - 10.06.2015

Burrat e gratë e FSK-së që do t’i bënin nderimin e fundit eshtrave të Isa Boletinit në rivarrim, janë zëvendësuar me kalorës e burra të veshur me veshje kombëtare.

Boletini s’u përcoll te varri me nderime ushtarake, ashtu siç donte Rugova

Telegrafi - 10.06.2015

Burrat e gratë e FSK-së që do t’i bënin nderimin e fundit eshtrave të Isa Boletinit në rivarrim, janë zëvendësuar me kalorës e burra të veshur me veshje kombëtare.

Selimi: Isa Boletini e gjeti Kosovën të udhëhequr prej tucave! (Video)

Telegrafi - 10.06.2015

Deputeti i VV-së, Rexhep Selimi, është i irrituar, pasi thotë se shteti i Kosovës nuk ia doli ta bëjë si duhet rivarrimin e trimit shqiptar, Isa Boletinit.

Rexhep Selimi: Isa Boletini e gjeti Kosovën të udhëhequr nga tucat! (Video)

Botasot - 10.06.2015

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi i ftuar në emisionin Rrokum Roll të Televizionin Rrokum ka theksuar se ka qenë e turpshme se si shteti i Kosovës nuk ka arritur të bëjë rivarrimin ...

Nishani: Isa Boletini ishte krahu i djathtë i Ismail Qemalit, pas tij qëndronte Kosova

Botasot - 10.06.2015

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani tha se shqiptarët nuk duhet harruar të kaluarën, vuajtjet, sakrificën dhe historinë. Heroi kombëtar Isa Boletini sipas tij ka vlerë shumë të madhe në historinë ...

Nishani: Boletini, krahu i djathtë i Ismail Qemalit

Mapo - 10.06.2015

Nishani: Boletini, krahu i djathtë i Ismail Qemalit Postuar më: 10 Qershor 2015 21:59 Presidenti i Republikës Bujar Nishani ka qenë i pranishëm sot në ceremoninë e rivarrimit të Isa Boletinit, në ...

U ekspozuan punime artistike me motive nga Isa Boletini

Botasot - 10.06.2015

Në Qendrën e Kulturës “Rexhep Mitrovica”, në Mitrovicë, është hapur Kolonia Ndërkombëtare e Piktorëve, ku janë ekspozuar punime artistike me motive nga Isa Boletini.

Bahtiri e Basha morën pjesë në manifestimin “Revista Folklorike"

Botasot - 10.06.2015

Kryetari Bahtiri, i përshëndeti të pranishmit duke ju thënë se po realizon atë që kishte premtuar. “ Përshëndetje të nderuar qytetarë, ju kam thënë se do ta sjell Isen në Boletinin e Mitrovicës dhe ...

Këngëtaret që i kënduan Isa Boletinit mungojnë në rivarrimin e tij (Video)

Botasot - 10.06.2015

Janë të shumtë këngëtarët që i kënduan jetës dhe veprës së Isa Boletinit. Aty bën pjesë edhe Nazife Bunjaku, që me nostalgji kujton momentet kur si 16 vjeçare iu besua interpretimi i një kënge për ...

Nishani: Boletini ishte garancia e etërve të kombit, sepse pas tij qëndronte Kosova (Video)

Telegrafi - 10.06.2015

Personaliteti dhe figura e Isa Boletinit, roli i shqiptarëve në Ballkan dhe roli i diasporës shqiptare. Këto ishin disa nga temat që u diskutuan në emisionin Zona e Debatit të Baton Haxhiut, ku i ...

Bahtiri: I ftova edhe Thaçin e Ramën në rivarrimin e Boletinit, por s’e di pse nuk erdhën

Koha.net - 10.06.2015

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, i ftuar në emisionin Interaktiv të KTV-së, ka thënë se betejën për rivarrosjen e eshtrave të Isa Boletinit në Boletin “e fitoi populli bashkë me mua”.

Murgeshat serbe i mirëpresin eshtrat e Isa Boletinit (VIDEO)

Tetova Sot - 10.06.2015

Vetëm një rrugicë ndan e manastirin ortodoks dhe kullën e Isa Boletinit. Derisa te kjo e fundit po bëhen të gjitha përgatitjet për rivarrimin e heroit në vendlindje, afro 100 vjet pas vrasjes së tij, ...

Ilir Ikonomi sjell një portret të gazetës austriake për Isa Boletinin, 104 vjet më parë

Gazeta Tema - 10.06.2015

Nga Ilir Ikonomi Gazetarët e huaj e quanin privilegj të bisedonin me Isa Boletinin. Një korrespondent, i cili e kishte takuar Isën në kullën e tij në Boletin, na jep një përshkrim të shkurtër që e ...

Sot rivarrimi i heroit në Boletin

InfoGlobi - 10.06.2015

Manifestimi i rivarrimit të Heroit Kombëtar Isa Boletini, i organizuar dhe nën përkujdesjen e Qeverisë së Kosovës, mbahet sot në Mitrovicë dhe në fshatin e tij të lindjes, Boletin.

Thërmimi politik i eshtrave të Isa Boletinit

Java News - 10.06.2015

Nga Ylli Pata Rikthimi i Isës në shtëpinë e tij, pas një ekzili një shekullor, në vend që të ishte një solemnitet i nivelit të lartë u kthye në një telenovelë qokash politike, e cila shkurt dhe troç ...

Mitrovicë, axhenda e manifestimit të rivarrimit të Isa Boletinit

Java News - 10.06.2015

Manifestimi treditor i rivarrimit të Isa Boletinit nën përkujdesjen e qeverisë së Kosovës përmbyllet sot, me këtë axhendë: E mërkurë,10 qershor 2015, Mitrovicë: Ora 09:00- Homazhe në sheshin “Adem ...

Publicisti kosovar: Isa Boletini, mercenar dhe interesaxhi

Gazeta Dita - 10.06.2015

Publicisti kosovar Shkëlzen Gashi, ka shkaktuar debate të shumta me një deklaratë të dhënë për Isa boletinin. Duke folur në një intervistë për “Info Magazinë”, ai thotë se figura e Boletinit është ...

Publicisti kosovar: Isa Boletini ka pasur qëllime meskine, ka qenë thjesht një mercenar dhe ka bashkëpunuar me serbët

Gazeta Tema - 10.06.2015

Shkëlzen Gashi, një publicist kosovar, ka sulmuar figurën e Isa Boletinit. Sipas tij, Boletini ka qenë një figurë me qëllime meskinë dhe mercenar. Ai madje thotë se në kryengritjen e 1912-s, Boletini ...

Sot rivarrosen eshtrat e Isa Boletinit

Tetova Sot - 10.06.2015

Ceremonia e rivarrimit të Heroit Kombëtar Isa Boletini, e organizuar nën përkujdesjen e Qeverisë së Kosovës, mbahet sot në Mitrovicë dhe në fshatin e tij të lindjes, Boletin.

Agjenda e rivarrimit të Isa Boletinit

Tetova Sot - 10.06.2015

Manifestimi i rivarrimit të Heroit Kombëtar Isa Boletini, i organizuar dhe nën përkujdesjen e Qeverisë së Kosovës, mbahet sot në Mitrovicë dhe në fshatin e tij të lindjes, Boletin.

Gashi: “Isa Boletini figurë tragjikomike, mercenar dhe interesaxhi”

Tetova Sot - 10.06.2015

Në një intervistë dhënë për emisionin “Info Magazine” në Klan Kosova publicisti Shkëlzen Gashi ka pasur një tjetër këndvështrim për jetën dhe figurën e Isa Boletinit Ai tha se figura e Boletinit ...

Isa Boletini, një portret i gazetës austriake 104 vjet më parë

Tetova Sot - 10.06.2015

Gazetarët e huaj e quanin privilegj të bisedonin me Isa Boletinin. Një korrespondent, i cili e kishte takuar Isën në kullën e tij në Boletin, na jep një përshkrim të shkurtër që e gjeta në gazetën e ...

FOTOT/ A e dini se Isa Boletini nuk e kishte gishtin e mesëm?

Gazeta Tema - 10.06.2015

Heroi kombëtar Isa Boletini njihet për trimëritë e tij, por shumë pak njerëz kanë njohuri për një detaj – atij i mungonte gishti i mesëm. Siç mund të shihet edhe në disa foto shumë lehtë mund të ...

Dita e rivarrimit të heroit Isa Boletini, homazhe në Mitrovicë

Shqiptarja - 10.06.2015

Eshtrat e heroit kombëtar Isa Boletini dhe të bashkëpunëtorëve të tij të vrarë në janar të 1916-ës në Podgoricë të Malit të Zi do të rivarrosen në orën 15:00 të ditës së sotme në Mitrovicë.

FOTOT/A e dini se Isa Boletini nuk e kishte gishtin e mesëm?

Java News - 10.06.2015

Heroi kombëtar Isa Boletini njihet për trimëritë e tij, por shumë pak njerëz kanë njohuri për një detaj – atij i mungonte gishti i mesëm. Siç mund të shihet edhe në disa foto shumë lehtë mund të ...

Në Mitrovicë fillonë mbledhja solmene për heroin Isa Boletini (FOTO)

Tetova Sot - 10.06.2015

Ka filluar mbledhja ne kuvendin komunal te Mitrovicës. Kryetari i Mitrovicës Agim Bahtiri tha se kjo mbledhje e jashtëzakonshme e kuvendit te komunës është mbledhja ma e rëndësishme qe është mbajt ...

Kalorësit në përcjellje të Isa Boletinit (Foto)

Tetova Sot - 10.06.2015

Nga nallbanët u përgatiten 49 kuaj për të përcjellë arkivolin e Isa Boletinit për në banesën e tij të fundit. Kalorësit nga e gjithë Kosova, u mblodhën në Dobërllukë të Vushtrrisë, për t’i bërë ...

Eshtrat e Isa Boletinit nisen për në stadiumin “Adem Jashari” (Foto)

Tetova Sot - 10.06.2015

Me intonimin e himnit kombëtar dhe shtetëror ka filluar ceremonia kryesore e manifestimit treditor në nderim të heroit, Isa Boletini, ndërkaq për shkak të erës është rrëzuar skena ku pritet të flasin ...

Rrëzohet skena në ceremoninë për heroin, Isa Boletini

Java News - 10.06.2015

E plotësuar: Me intonimin e himnit kombëtar dhe shtetëror ka filluar ceremonia kryesore e manifestimit treditor në nderim të heroit, Isa Boletini, ndërkaq për shkak të erës është rrëzuar skena ku ...

Nipat e heronjve që bënë historinë takohen në Mitrovicë (Foto)

Java News - 10.06.2015

Kuvendi Komunal i Mitrovicës ka nderuar heroin kombëtar Isa Boletini duke mbajtur një seancë solemne në mëngjesin e sotëm. Menjëherë pasi që është përfunduar kjo seancë solemne, eshtrat e heroit ...

Veseli ngatërron Bashën: Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës

Shqiptarja - 10.06.2015

Kreu i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli ka bërë një gazë gjatë ceremonisë së rivarrimit të eshtrave të heroit kombëtar Isa Boletini në Mitrovicë. Ai e ka nisur fjalën e me falënderime për të ...

Jahjaga dhe Thaçi nuk do të jenë në ceremoninë për nderë të Isa Boletinit

Tetova Sot - 10.06.2015

Të pranishëm aktualisht janë kryetari i Kuvendit Isa Mustafa, kryeparlamentari Kadri Veseli, Princ Leka me bashkëshorten, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha.

Ëndrra e Isa Boletinit

Tetova Sot - 10.06.2015

Shlruan: Islam Krasniqi Kosovës pas njëqind vitesh ju kthye i biri i vetë, atdhetarin, luftëtarin e Shqipërisë, i cili gjatë gjithë jetës së vetë kontribuoj për çështjen kombëtare shqiptare me laps ...

Rrëzohet bina në ceremoninë e rivarrimit të Isa Boletinit

Tetova Sot - 10.06.2015

Jo gjithçka po shkon mirë për ceremoninë e rivarrimit të eshtrave të Isa Boletinit. Në stadiumin “Adem Jashari” në Mitrovicë është rrëzuar bina që është përgatitur për të mbajtur ceremoninë qendrore ...

Vijojnë homazhet për Isa Boletinin

Vision Plus - 10.06.2015

Eshtrat e heroit kombëtar Isa Boletini mbërritën ne qytetin e Mitrovicës, ku po zhvillohen homazhe ne nderim te tij. Ne kuvendin komunal te qytetit është mbajtur nje ceremoni me pjesëmarrjen e ...

Mustafa: Isa Boletini model për patriotët shqiptarë

InfoGlobi - 10.06.2015

Mitrovicë – Kryeministri Isa Mustafa në ceremoninë qendrore për rivarrimin e heroit Isa Boletini ka thënë se Isa Boletini po bëhet urë bashkimi për të gjithë shqiptarët pavarësisht bindjeve politike ...

A e dini se Isa Boletini nuk e kishte gishtin e mesëm? (Foto)

Tetova Sot - 10.06.2015

Heroi kombëtar Isa Boletini njihet për trimëritë e tij, por shumë pak njerëz kanë njohuri për një detaj – atij i mungonte gishti i mesëm Siç mund të shihet edhe në disa foto shumë lehtë mund të ...

Nishani: Ibrahim Rugova e Adem Jashari vazhduan rrugën e Isa Boletinit

Tetova Sot - 10.06.2015

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani i cili po merr pjesë në ceremoninë e rivarrosjes së eshtrave të Isa Boletinit, tha se Isa Boletini është bëma e kolona e tempullit shqiptar ndër mote.

SHËNIM: Çfarë u tha në varrimin e parë të Isa Boletinit

Gazeta Dita - 10.06.2015

Isë Boletini, djemtë e nipat e tij, u vranë më 23 janar 1916, në Podgoricë. Të dëbuar nga qyteti i Shkodrës, pas urdhrit të Esat Pashë Toptanit, së bashku më atdhetarë të tjerë të shquar, si Aqif ...

Nishani: Shqiptarët sot kanë dy shtete të pavarura. Isa Boletini, kryedëshmori ynë

Gazeta Dita - 10.06.2015

Presidenti Bujar Nishani ka marr pjesë në homazhet në nder të Isa Boletinit, në stadiumin “Adem Jashari” të Mitrovicës. Gjatë fjalës së tij, kreu i shtetit vlerësoi figurën e Isa Boletinit dhe rolin ...

Vrasja e dytë e Isa Boletinit

Tetova Sot - 10.06.2015

Shkruan: Azem Parllaku Isa Boletini, i njëjti shqiptar nga Mitrovica, që u shfaq në një nga faqet më të ndritura të Kombit tonë, si krahu i djathtë i Ismail Qemal Vlorës.

Lulëzim Basha: Isa Boletinit i premtuan shumë gjëra, por nuk e ndërroi Kullën

Tetova Sot - 10.06.2015

Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulëzim Basha gjatë fjalimit të tij në stadiumin “Adem Jashari” tha disa fjalë për heroin e kombit, Isa Boletinin.

Bahtiri: Sot flejë i qetë, Isa Boletini na mbron kufirin

Tetova Sot - 10.06.2015

Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri me rastin e ceremonisë së heroit kombëtar, Isa Boletini, që është duke u mbajtur në stadiumin “Adem Jashari” në Mitrovicë, tha disa fjalë për veprimtarin e ...

Këtu do të pushojë Isa Boletini (FOTO)

Tetova Sot - 10.06.2015

Me një orë vonesë, ka filluar rivarrimi i Isa Boletinit, pasi që ishin vonuar kalorësit të veshur me veshje kombëtare. Familjarët e kanë marrë funeralin e heroit Isa Boletini dhe e kanë futur në ...

Nishani: Isa Boletini ishte krenaria shqiptare në orët më tragjike

Java News - 10.06.2015

Presidenti i Republikës së Shqipërisë Bujar Nishani ka qenë prezent në ceremoninë e rivarrimit të Isa Boletinit në Mitrovicë. Në fjalën e tij Nishani tha se heroi Isa Boletini ishte frymëzimi dhe ...

Isa Boletini, “simbol i amzës shqiptare në kohë”

Gazeta Tema - 10.06.2015

“Tribun popullor” dhe “gjeneral i pavarësisë së tokave shqiptare”, kështu është cilësuar Isa Boletini – që nga shqiptarët njihet si hero kombëtar – në ceremoninë qendrore që është mbajtur të mërkurën ...

RDK morri pjesë në rivarrimin e eshtrave të herroit kombëtarë Isë Boletini në Mitrovicë

Tetova Sot - 10.06.2015

Me ftesë zyrtare të Kryeministrit të Republikës së Kosovës z. Isa Mustafa, një delegacion i lartë i Kryesisë Qëndrore të RDK-së morri pjesë në rivarrimin e eshtrave të herroit kombëtarë Isë Boletini ...

Heroi Isa Boletini varroset në oborrin e kullës së tij (FOTO)

Tetova Sot - 10.06.2015

Eshtrat e heroit Isa Boletini janë varrosur në oborrin e kullës së tij në Boletin nga një grup kalorësish të veshur me tasha kombëtare, moment ky që edhe shënon fundin e ceremonive në nderim të ...

Pacolli: Agim Bahtiri e shndërroi Mitrovicën në kryeqendrën e shqiptarisë

Tetova Sot - 10.06.2015

Kreu i AKR-së, Behgjet Pacolli e ka lartësuar punën e kryetarit të Mitrovicës, Agim Bahtiri lidhur me rivarrimin e eshtrave të heroit Isa Boletini në Boletin.

Rivarrosen eshtrat e Isa Boletinit

InfoGlobi - 10.06.2015

Në fshatin Boletin afër Mitrovicës, sot u bë varrimi i eshtrave të Isa Boletinit, një nga personalitetet kryesore të pavarësisë së Shqipërisë. Eshtrat e Isa Boletinit, njërës prej figurave kryesore ...

Rivarrimi i heroit Isa Boletini në veri, ceremonia në jug të Mitrovicës

Kosova Live - 10.06.2015

Eshtrat e heroit kombëtar, Isa Boletini, të mërkurën, do të rivarrosen dhe do të prehen përfundimisht në vendlindjen e tij, në Boletin të rajonit të Mitrovicës.

Publicisti Shkëlzen Gashi: “Isa Boletini figurë tragjikomike, mercenar dhe interesaxhi”

Republika - 10.06.2015

Në një intervistë dhënë për emisionin “Info Magazine” në Klan Kosova publicisti Shkëlzen Gashi ka pasur një tjetër këndvështrim për jetën dhe figurën e Isa Boletinit Ai tha se figura e Boletinit ...

Isa Boletini, një portret i gazetës austriake, 104 vjet më parë

Republika - 10.06.2015

Gazetarët e huaj e quanin privilegj të bisedonin me Isa Boletinin. Një korrespondent, i cili e kishte takuar Isën në kullën e tij në Boletin, na jep një përshkrim të shkurtër që e gjeta në gazetën e ...

Kalorësit në përcjellje të Isa Boletinit (Foto)

Republika - 10.06.2015

Nga nallbanët u përgatiten 49 kuaj për të përcjellë arkivolin e Isa Boletinit për në banesën e tij të fundit. Kalorësit nga e gjithë Kosova, u mblodhën në Dobërllukë të Vushtrrisë, për t’i bërë ...

Siguri e lartë në rrugët e Kosovës me rastin e rivarrimit të Isa Boletinit

Kosova Live - 10.06.2015

Policia e Kosovës ka përgatitur një plan operativ më qellim sigurimin e personaliteteve që vijnë nga Shqipëria në rivarrimin e heroit kombëtar Isa Boletini.

Rrëzohet skena në ceremoninë për heroin, Isa Boletini

Republika - 10.06.2015

Me intonimin e himnit kombëtar dhe shtetëror ka filluar ceremonia kryesore e manifestimit treditor në nderim të heroit, Isa Boletini, ndërkaq për shkak të erës është rrëzuar skena ku pritet të flasin ...

A e dini se Isa Boletini nuk e kishte gishtin e mesëm? (Foto)

Republika - 10.06.2015

Heroi kombëtar Isa Boletini njihet për trimëritë e tij, por shumë pak njerëz kanë njohuri për një detaj – atij i mungonte gishti i mesëm. Siç mund të shihet edhe në disa foto shumë lehtë mund të ...

Filloi ceremonia qendrore e rivarrimit të heroit Isa Boletini

Kosova Live - 10.06.2015

Ceremonia kryesore për të nderuar jetën dhe veprën e heroit Isa Boletini me rastin e rivarrimit të eshtrave të tij në Boletin të rajonit të Mitrovicës po mbahet në stadiumin “Adem Jashari” në ...

Frymëzuesi i historisë së shqiptarëve kthehet përgjithmonë në Kosovën e lirë dhe të pavarur

Kosova Live - 10.06.2015

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani, në një fjalë rasti në ceremoninë qendrore të rivarrimit të eshtrave të heroit kombëtar, Isa Boletini, ka deklaruar se sot po rishkruhet historia ...

Incident gjatë ceremonisë së rivarrimit të Isa Boletinit në Mitrovicë (Video)

Republika - 10.06.2015

Në video shihet se si pjesëtarë të Policisë së Kosovës kanë pasur një konflikt me fotoreporterët e medieve në Kosovë. Siç mëson Telegrafi, bëhet fjalë për një konflikt ndërmjet fotoreporterit të ...

Homazhe para arkivolit të Isa Boletinit në Mitrovicë

Vatra - 10.06.2015

Arkivoli i heroit të kombit, Isa Boletini tashmë është vendosur para Kuvendit Komunal të Mitrovicës. Ai do të qëndroj aty për disa minuta ky qytetarët do të kenë mundësinë që të afrohen dhe të bëjnë ...

​Isa Boletini nderohet sot në Skenderaj dhe Prishtinë

Lajmi.net - 09.06.2015

Manifestimi i rivarrimit të heroit Kombëtar Isa Boletini do vazhdojë sot në Prekaz të Skenderajt. Eskorta me eshtrat e heroit do të udhëtojë sot drejt kompleksit Adem Jashari në orën 09:00.

Isa Boletini, nderohet sot në Prishtinë dhe Skënderaj

ikub - 09.06.2015

Eskorta me eshtrat e heroit kombëtar Isa Boletini do të udhëtojë sot drejt kompleksit Adem Jashari në Prishtinë rreth orës 09:00. Eshtrat e heroit mësohet se do të vendosën në hapësirën pranë kullës ...

Nishani I pakënaqur nga bashkëpunimi shqipëri-kosovë

Zhurnal - 09.06.2015

Tiranë, 9 qershor - I pakënaqur me nivelin e bashkëpunimit ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës është shprehur presidenti Bujar Nishani. Ai ka shtruar nevojën për më pak retorikë e për më shumë punë.

Isa Boletini nderohet sot në skenderaj dhe prishtinë

Zhurnal - 09.06.2015

Manifestimi i rivarrimit të heroit Kombëtar, Isa Boletini do vazhdojë sot në Prekaz të Skenderajt. Eskorta me eshtrat e heroit do të udhëtojë sot drejt kompleksit Adem Jashari në orën 09:00.

Isa Boletini, vula e rezistencës antiserbe

Lajmi.net - 09.06.2015

Profesori i Historisë së Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”, Ibrahim Gashi, ka vlerësuar se heroi kombëtar Isa Boletini është një nga liderët kryesorë ...

​Isa Boletini nderohet sot në Skenderaj dhe Prishtinë

LajmiFundit - 09.06.2015

Manifestimi i rivarrimit të heroit Kombëtar Isa Boletini do vazhdojë sot në Prekaz të Skenderajt. Eskorta me eshtrat e heroit do të udhëtojë sot drejt kompleksit Adem Jashari në orën 09:00.

Prishtina zgjohet kuq e zi

Albeu.com - 09.06.2015

Mëngjesi i sotëm e ka gjetur Prishtinën të dekoruar me flamuj kombëtar. Zëdhënësja e Prishtinës, Miranda Mullafazliu, e kontaktuar nga Klan Kosova tha se këta flamuj janë ngritur për nder të dy ...

Shqipëri-Kosovë, Nishani: Interesi partiak mbi atë kombëtar

Albeu.com - 09.06.2015

Në një intervistë për "Koha Ditore" presidenti i Shqipërisë Bujar Nishani e ka quajtur krejt të paarsyetuar nivelin e bashkëpunimit në aspektin ekonomik, por edhe në atë kulturor dhe shkencor mes ...

Isa Boletini, vula e rezistencës antiserbe

Zhurnal - 09.06.2015

Prishtine, 9 qershor- Profesori i Historisë së Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Universitetin e Prishtinës, ka vlerësuar se heroi kombëtar, Isa Boletini është një nga liderët kryesorë politikë dhe ...

Isa Boletini pranë “Adem Jasharit”

Lajmi.net - 09.06.2015

Eshtrat e heroit kombëtar, Isa Boletini qysh në orën 09:20 të mëngjesit të së hënës janë vendosur në hapësirën pranë kullës së “Adem Jasharit” në Prekaz të Skënderajt ku qytetarëve të shumtë i është ...

Lista serbe e quan provokim varrimin e Isa Boletinit në vendlindje

Lajm - 09.06.2015

Lista serbe nuk e përkrah varrimin e Isa Boletinit në Boletin, vendlindjen e tij, në veri të Kosovës dhe këtë e konsideron provokim dhe mungesë konsiderate ndaj viktimave dhe ndjenjave të serbëve.

Haradinaj: vlerat historike në figurën E Isa Boletinit

Zhurnal - 09.06.2015

Prishtine, 9 qershor -Kryetari I Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradinaj në seancën solemne në nder të heroit kombëtar Isa Boletini, ka thënë se veprat e Isës janë të pa harruara dhe të ...

Kuvendi e quan Isa Boletinin shembull të atdhedashurisë

Lajmi.net - 09.06.2015

Isa Boletini ishte shembull i atdhedashurisë, nuk kishte interesa personale dhe po kthehet në atdhe me porosinë: Me atdheun nuk bëhet pazar. Kështu u tha në seancën solemne të Kuvendit të Kosovës, në ...

Haliti: Isa Boletini, frymëzim i gjeneratave të tëra shqiptare

Zhurnal - 09.06.2015

Prishtine, 9 qershor- Të flasësh për një figurë të tillë të kombit shqiptar si Isa Boletini është nder dhe privilegj i madh, u shpreh në fjalimin e tij deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti, në seancën e ...

Kuvendi me himn shtetëror e kombëtar nderon heroin Isa Boletini

Zhurnal - 09.06.2015

Prishtine, 9 qershor- Me intonimin e himnit të Republikës së Kosovës dhe atij kombëtar ka filluar seanca e Kuvendit të Kosovës në nderim të heroit kombëtar, Isa Boletini.

Ja fjala e Ramush Haradinajt në seancën për Isa Boletinin (VIDEO)

Albeu.com - 09.06.2015

Deputetët e Kuvendit të Kosovës janë mbledhur sot në një seancë solemne në nder të rivarrimit të eshtrave të heroit kombëtar Isa Boletini . "Isa Boletini meriton respektin e gjithë shqiptarëve dhe se ...

Shqipëri-Kosovë, Nishani: Interesi partiak mbi atë kombëtar

SOT - 09.06.2015

Presidenti i Shqipërisë Bujar Nishani e ka quajtur krejt të paarsyetuar nivelin e bashkëpunimit në aspektin ekonomik, por edhe në atë kulturor dhe shkencor mes Shqipërisë dhe Kosovës.

Homazhe për Heroin Kombëtar Isa Boletini (FOTO LAJM)

Albeu.com - 09.06.2015

Arkivoli me eshtrat e Isa Boletinit i përcjellë nga FSK-ja dhe policia e Kosovës ka kaluar përmes shesheve , “Zahir Pajaziti” dhe “Skënderbeu” dhe më pas është vendosur në Kuvendin e Kosovës për ...

Mblidhet Kuvendi, nderon figurën e Isa Boletinit

Lajm - 09.06.2015

Eshtrat e Heroit Kombëtar, Isa Boletini ndodhen në ambientet e Kuvendit të Kosovës, ku po bëhen homazhe nga deputetë, zyrtarë e qytetarë të Prishtinës.

Rivarrimi i Isa Boletinit, seancë solemne në Kuvendin e Kosovës

Top Channel - 09.06.2015

Një ditë para ceremonisë së rivarrimit të eshtrave të Isa Boletinit, Kuvendi i Kosovës nderoi heroin kombëtar me një seancë solemne, ku të pranishëm ishin familjarë të Boletinit dhe të ftuar të ...

Fillojnë homazhet për Heroin Isa Boletini

Zhurnal - 09.06.2015

Prishtine, 9 qershor- Deputetë të Kuvendit të Kosovës dhe qytetarë kanë filluar homazhet në nderim të heroit, Isa Boletini. Kanë arritur në Prishtinë eshtrat e heroit kombëtar, Isa Boletini.

Homazhe për heroin kombëtar Isa Boletini

Lajmi.net - 09.06.2015

Deputetë të Kuvendit të Kosovës dhe qytetarë kanë filluar homazhet në nderim të heroit kombëtar, Isa Boletini. Eshtrat e këtij heroi që pritet të rivarrosen në vendlindjen e tij në Boletin, ...

Lista Srpska: Varrimi i Isa Boletinit në Boletin, provokim ndaj ndjenjave serbe

Albeu.com - 09.06.2015

Lista Srpska është kundër varrimit të Isa Boletinit në Boletin, vendlindjen e tij, në Veri të Kosovës dhe këtë e konsideron provokim dhe mungesë konsiderate ndaj viktimave dhe ndjenjave të serbëve.

“Orë poetike” e Sabri Hamitit

Lajmi.net - 09.06.2015

Deputeti Sabri Hamiti nga radhët e LDK-së, ka mbajtur ‘orë letrare’ të martën në Kuvendin e Kosovës. Në seancën e mbajtur kushtuar Isa Boletinit ka thënë se kujtimi i ikonave shqiptare, të lidhura ...

Skandal: Muzikë serbe në homazhet e Isa Boletinit (Video)

Lajm - 09.06.2015

Derisa krerët më të lartë të shtetit bënin homazhe pranë eshtrave të heroit të kombit, Isa Boletini, në Kuvendin e Kosovës dëgjohej muzikë serbe. Bëhet fjalë për zyrën e Grupit Parlamentar të “Listës ...

Rivarrimi i Isa Boletinit në vendlindje, konsiderohet provokim për Listën Serbe

Lajmi.net - 09.06.2015

Lista Serbe ka kundërshtuar rivarrimin e eshtrave të Isa Boletinit në fshatin e tij lindjes Boletin, në Veri të Kosovës dhe këtë e konsideron provokim dhe mungesë konsiderate ndaj viktimave dhe ...

Vetëvendosje homazhe për Isa Boletinin (FOTO LAJM)

Albeu.com - 09.06.2015

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri dhe anëtarë të tjerë të partisë që ai drejton, kanë bërë homazhe para arkivolit me eshtrat e Heroit Kombëtar Isa Boletini, përcjell Albeu.com.

Të bashkuar për të nderuar Isa Boletinin (FOTO LAJM)

Albeu.com - 09.06.2015

Vazhdojnë homazhet para eshtave të Isa Boletinit në hollin e Kuvendit të Kosovës. Drejtuesë të lartë të shtetit, deputetë dhe qytetarë të ndryshëm kanë qëndruar në rradhë për tu përulur para Heroit ...

Deputetët e Vetëvendosjes nuk ngritën në këmbë për e himnit të Kosovës(Foto)

Lajmi.net - 09.06.2015

Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje nuk janë ngritur në këmbë për të nderuar heroin kombëtar Isa Boletini në momentin kur në seancën solemne të Kuvendit të Kosovës, u intonua himni shtetëror i ...

Skandal: Muzikë serbe në homazhet e Isa Boletinit (Video)

Almakos - 09.06.2015

Derisa krerët më të lartë të shtetit bënin homazhe pranë eshtrave të heroit të kombit, Isa Boletini, në Kuvendin e Kosovës dëgjohej muzikë serbe. Bëhet fjalë për zyrën e Grupit Parlamentar të “Listës ...

SKANDAL / Muzikë serbe në homazhet për Isa Boletinin (VIDEO)

Albeu.com - 09.06.2015

Teksa krerët më të lartë të shtetit bënin homazhe pranë eshtrave të heroit të kombit, Isa Boletini, në Kuvendin e Kosovës dëgjohej muzikë serbe. Bëhet fjalë për zyrën e Grupit Parlamentar të "Listës ...

Haradinaj: Provokim është Krajl Milutini jo Isa Boletini

Lajmi.net - 09.06.2015

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj ka thënë se varrosja e Isa Boletinint në vendlindjen e tij nuk është provokim për askënd. Ai ka theksuar se provokim është shtatorja e Krajlit Milutin në Graçanicë.

Isa Boletini do të varroset pa rite fetare

Lajmi.net - 09.06.2015

Lajmin se nesër në Boletin nuk do të ketë falje të namazit të xhenazes, e ka konfirmuar për Klan Kosova, hoxha Asllan Murati, i cili është kujdesur për eshtrat e heroit kombëtar nga viti 1998.

Ja pse Isa Boletinit nuk do ti falet Namazi i Xhenazesë

Albeu.com - 09.06.2015

Isa Boletini do të varroset pa rite fetare . Lajmin se nesër në Boletin nuk do të ketë falje të namazit të xhenazës, e ka konfirmuar për Klan Kosova, hoxha Asllan Murati, i cili është kujdesur për ...

Kalorësit presin Isa Boletinin (Foto)

Lajmi.net - 09.06.2015

Rreth 50 kalorës janë bërë gati për pritjen e eshtrave të heroit Isa Boletini, në fshatin Doberllukë të Vushtrrisë. I zoti i shtëpisë Bajram Mustafa, në oborrin e të cilit janë mbledhur kalorësit me ...

Rivarrimi i Isa Boletinit; Mitrovica, e gatshme të presë eshtrat e heroit kombëtar

Top Channel - 09.06.2015

Mbrëmjen e së martës kanë përfunduar të gjitha përgatitjet për rivarrimin e heroit kombëtar, Isa ...

Gashi: Isa Boletini është personalitet tragjiko-komik, i ngjashëm me politikanët e sotëm

Lajm - 09.06.2015

Publicisti Shkelzen Gashi, në emisionin Info Magazine të Klan Kosovës i jep Isa Boletinit një cilësim ndryshe. “Isa Boletini është personalitet tragjik-komik. Ose, thënë ndryshe, ai ka qenë mercenar.

Nderimi i Isa Boletinit në Kuvendin e Kosovës në fotografi (Foto)

Ina - 09.06.2015

Një ditë para ceremonisë së rivarrimit të eshtrave të Isa Boletinit, Kuvendi i Kosovës nderoi heroin kombëtar me një seancë solemne, ku të pranishëm ishin familjarë të Boletinit dhe të ftuar të tjerë.

Pacolli: Më në fund u përmbush amaneti i Isa Begut

Lajmi.net - 09.06.2015

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli, i është gëzuar vendimit për rivarrimin e eshtrave të Isa Boletinit në vendlindjen e tij. Pacolli, përmes një kumtese dërguar mediave, ka thënë amaneti i Isa ...

Murgeshat serbe i mirëpresin eshtrat e Isa Boletinit

Zhurnal - 09.06.2015

Vetëm një rrugicë ndan e manastirin ortodoks dhe kullën e Isa Boletinit. Derisa te kjo e fundit po bëhen të gjitha përgatitjet për rivarrimin e heroit në vendlindje, afro 100 vjet pas vrasjes së tij, ...

Nishani: Interesi partizan dominon ndaj atij kombëtar

Koha.net - 09.06.2015

I pakënaqur me nivelin e bashkëpunimit ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës është shprehur presidenti Bujar Nishani. Ai ka shtruar nevojën për më pak retorikë e për më shumë punë.

​Isa Boletini nderohet sot në Skenderaj dhe Prishtinë

Botasot - 09.06.2015

Manifestimi i rivarrimit të heroit Kombëtar Isa Boletini do vazhdojë sot në Prekaz të Skenderajt. Eskorta me eshtrat e heroit do të udhëtojë sot drejt kompleksit Adem Jashari në orën 09:00.

Isa Boletini nderohet sot në Skenderaj dhe Prishtinë

Telegrafi - 09.06.2015

Manifestimi i rivarrimit të heroit Kombëtar, Isa Boletini do vazhdojë sot në Prekaz të Skenderajt. Eskorta me eshtrat e heroit do të udhëtojë sot drejt kompleksit Adem Jashari në orën 09:00.

Isa Boletini, vula e rezistencës antiserbe

Telegrafi - 09.06.2015

Profesori i Historisë së Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Universitetin e Prishtinës, ka vlerësuar se heroi kombëtar, Isa Boletini është një nga liderët kryesorë politikë dhe ushtarakë të shqiptarëve ...

Isa Boletini nderohet sot në Skenderaj dhe Prishtinë

BalkanWeb - 09.06.2015

PRISHTINE- Manifestimi i rivarrimit të heroit Kombëtar, Isa Boletini do vazhdojë sot në Prekaz të Skenderajt. Eskorta me eshtrat e heroit do të udhëtojë sot drejt kompleksit Adem Jashari në orën ...

Isa Boletini, vula e rezistencës antiserbe

Botasot - 09.06.2015

Profesori i Historisë së Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Universitetin e Prishtinës, ka vlerësuar se heroi kombëtar, Isa Boletini është një nga liderët kryesorë politikë dhe ushtarakë të shqiptarëve ...

Sot nderime Isa Boletinit në Skenderaj dhe Prishtinë

Koha.net - 09.06.2015

Ceremonia e rivarrimit të heroit Kombëtar Isa Boletini do vazhdojë sot në Prekaz të Skenderajt. Eskorta me eshtrat e heroit do të udhëtojë sot drejt kompleksit Adem Jashari në orën 09:00.

Nishani: Interesi partizan dominon ndaj atij kombëtar

Telegrafi - 09.06.2015

I pakënaqur me nivelin e bashkëpunimit ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës është shprehur presidenti Bujar Nishani. Ai ka shtruar nevojën për më pak retorikë e për më shumë punë.

Seancë e posaçme e Kuvendit të Kosovës kushtuar Isa Boletinit

Koha.net - 09.06.2015

Deputetët e Kuvendit të Republikës së Kosovës do të mblidhen sot në një seancë të posaçme për të nderuar jetën dhe veprën e Heroit Kombëtar, Isa Boletini.

Nishani i pakënaqur me bashkëpunimin Shqipëri-Kosovë: Interesi politik dominon ndaj atij kombëtar

Panorama - 09.06.2015

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani është shprehur i pakënaqur me nivelin e bashkëpunimit ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës. Ai ka shtruar nevojën për më pak retorikë e për më shumë punë.

Isa Boletini nderohet sot në Skenderaj dhe Prishtinë

Panorama - 09.06.2015

Manifestimi i rivarrimit të heroit Kombëtar Isa Boletini do vazhdojë sot në Prekaz të Skenderajt. Eskorta me eshtrat e heroit do të udhëtojë sot drejt kompleksit Adem Jashari në orën 09:00.

Përse në manifestimet për rivarrimin e Isa Boletinit nuk është përfshirë Peja?

Telegrafi - 09.06.2015

Nën patronatin e Qeverisë së Kosovës, është organizuar me një varg manifestimesh rivarrimi i Heroit Kombëtar Isa Boletini. Të shoqëruar me ceremoni madhështore, eshtrat e Boletinit janë nderuar para ...

Përse në manifestimet për rivarrimin e Isa Boletinit nuk është përfshirë Peja?

Botasot - 09.06.2015

Nën patronatin e Qeverisë së Kosovës, është organizuar me një varg manifestimesh rivarrimi i Heroit Kombëtar Isa Boletini. Të shoqëruar me ceremoni madhështore, eshtrat e Boletinit janë nderuar para ...

Lista serbe e quan provokim varrimin e Isa Boletinit në vendlindje

Koha.net - 09.06.2015

Lista serbe nuk e përkrah varrimin e Isa Boletinit në Boletin, vendlindjen e tij, në veri të Kosovës dhe këtë e konsideron provokim dhe mungesë konsiderate ndaj viktimave dhe ndjenjave të serbëve.

Eshtrat e heroit Isa Boletini qëndruan në Prekaz të Adem Jasharit

Telegrafi - 09.06.2015

Eshtrat e heroit kombëtar, Isa Boletini pas Vlorës, Prizrenit dhe Isniqit, kanë qëndruar në Prekaz, të kulla e Adem Jasharit, ku shumë qytetarë në mënyrë të organizuar dhe individuale kanë bërë ...

Takohet historia në Prekaz, Isa Boletini te kulla e Adem Jasharit

Koha.net - 09.06.2015

Eshtrat e Heroit Kombëtar, Isa Boletini, pas Vlorës, Prizrenit dhe Isniqit, kanë qëndruar në Prekaz, të kulla e Adem Jasharit, ku shumë qytetarë në mënyrë të organizuar dhe individuale kanë bërë ...

Kuvendi me himn shtetëror e kombëtar nderon heroin Isa Boletini

Telegrafi - 09.06.2015

Me intonimin e himnit të Republikës së Kosovës dhe atij kombëtar ka filluar seanca e Kuvendit të Kosovës në nderim të heroit kombëtar, Isa Boletini. Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli tha ...

Isa Boletini do të prehet i qetë atëherë kur në Zveçan valon flamuri i shqiptarëve

Telegrafi - 09.06.2015

Gjatë fjalimit në Kuvendin e Kosovës në seancën për nder të heroit Isa Boletini, deputeti nga radhët e Vetëvendosjes, Glauk Konjufca tha se eshtrat e heroit do të prehen të qeta, atëherë kur në ...

Mblidhet Kuvendi, nderon figurën e Isa Boletinit

Koha.net - 09.06.2015

Eshtrat e Heroit Kombëtar, Isa Boletini ndodhen në ambientet e Kuvendit të Kosovës, ku po bëhen homazhe nga deputetë, zyrtarë e qytetarë të Prishtinës.

Homazhe për heroin Isa Boletini (Foto)

Telegrafi - 09.06.2015

Deputetë të Kuvendit të Kosovës dhe qytetarë kanë filluar homazhet në nderim të heroit, Isa Boletini. Arrijnë në Prishtinë eshtrat e heroit Isa Boletini (Foto) Kanë arritur në Prishtinë eshtrat e ...

Isa Boletini, e vërteta e fotografisë në rrugët e Vlorës

Panorama - 09.06.2015

Duke kaluar nëpër duar e shqyrtuar shumë fotografi që flasin për historinë e Shqipërisë, qëndrova diç më gjatë te fotoja ku paraqitet Isa Boletini me trimat e tij në Vlorë, më 28 nëntor 1912.

Eshtrat e Isa Boletinit në Kuvendin e Kosovës

ABC News - 09.06.2015

Ne Kosove do te zhvillohen homazhe per heroin tone kombetar Isa Boletini. Arkivoli me eshtrat e tij ka mberritur ne Kuvendin e Republikes se Kosoves ku, do te qendroje deri ne oren 17,45.

Deputetët nderojnë figurën e heroit kombëtar, Isa Boletini

Telegrafi - 09.06.2015

Deputetët e Kuvendit të Kosovës vlerësuan të martën për Telegrafin se po jetësohet amaneti i heroit Isa Boletini për varrimin e tij në vendlindje. Deputeti Bekim Haxhiu, në një prononcim për ...

Isa Boletini, "Gjenerali i kryengritjeve mbarëshqiptare"

Botasot - 09.06.2015

Lumenj gjaku u derdhën nga populli trim e liridashës shqiptar, deri sa u kurorëzua akti i madh historik i 28 Nëntorit 1912, kur Shqipëria u shpall shtet i lirë dhe i pavarur.

Vushtrriasit nderojnë sot Isa Boletinin nga ora 18 e 30

Koha.net - 09.06.2015

Në kuadër të ceremonisë shtetërore të rivarrimit të Heroit Kombëtar, Isa Boletini, sot pas orës 18:30 arkivoli me eshtrat e tij do të kalojë nëpër vendlindjen e patriotit Hasan Prishtina, nëpër ...

Kryeparlamentari Veseli bëri homazhe pranë arkivolit të Heroit të Kombit, Isa Boletini

Koha.net - 09.06.2015

Pas seancës së sotme të Kuvendit të Kosovës, në të cilën deputetët nderuan jetën dhe veprën e Heroit Kombëtar, Isa Boletini, në orën 14:00 filluar homazhet pranë arkivolit të tij, në hollin e ...

Muzikë serbe në homazhet e Isa Boletinit (Video)

Telegrafi - 09.06.2015

Derisa krerët më të lartë të shtetit bënin homazhe pranë eshtrave të heroit të kombit, Isa Boletini, në Kuvendin e Kosovës dëgjohej muzikë serbe. Bëhet fjalë për zyrën e Grupit Parlamentar të “Listës ...

Haradinaj: Rivarrimi i Isës nuk është provokim, ndërsa i Krajlit Milutin po

Botasot - 09.06.2015

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj ka thënë se varrosja e Isa Boletinint në vendlindjen e tij nuk është provokim për askënd. Ai ka theksuar se provokim është shtatorja e Krajlit Milutin në Graçanicë.

Isa Boletini do të varroset pa rite fetare

Telegrafi - 09.06.2015

Lajmin se nesër në Boletin nuk do të ketë falje të namazit të xhenazes, e ka konfirmuar për Klan Kosova, hoxha Asllan Murati, i cili është kujdesur për eshtrat e heroit kombëtar nga viti 1998.

Isa Boletini varroset pa rite fetare

Botasot - 09.06.2015

Lajmin se nesër në Boletin nuk do të ketë falje të namazit të xhenazës, e ka konfirmuar për Klan Kosova, hoxha Asllan Murati, i cili është kujdesur për eshtrat e heroit kombëtar nga viti 1998.

Kosovë: Nderime për Isa Boletinin

VOA - 09.06.2015

Në Prishtinë iu bënë nderime Isa Boletinit, një nga personalitetet kryesore të kryesore të pavarësisë së Shqipërisë, eshtrat e të cilit varrosen të mërkurën në vendlindjen e tij Eshtrat e Isa ...

"Provokim është Milutini dhe jo Isa Boletini"

Telegrafi - 09.06.2015

Deputeti nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj, ka deklaruar se varrosja e Isa Boletinit në vendlindjen e tij nuk është provokim për askënd.

Isa Boletini shembull për ne të tjerët

Telegrafi - 09.06.2015

Ramush Haradinaj, Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, në fjalimin e tij për nderë të rivarrimit të Isa Boletinit tha se heroi dhe jeta e tij është shembull për të gjithë të tjerët.

Rivarrimi i Isa Boletinit: Në shtrat topi drejtë banesës së fundit

Telegrafi - 09.06.2015

Eshtrat e heroit kombëtar, Isa Boletinit, dje kanë qëndruar në Prizren dhe në Deçan, ndërsa sot në Prekaz dhe në hollin e Kuvendit të Kosovës, ku të zgjedhurit e popullit kanë bërë nderimet e tyre.

Rahoveci dekorohet me flamuj kombetar e shteteror, ja arsyeja (Foto)

Botasot - 09.06.2015

Sot është dekoruar qyteti i Rahovecit me flamuj shtetëror dhe kombëtar. Arsyeja e dekorimit është pasi që këshilli organizativ për rivarrimin e eshtrave të Heroit Kombëtarë Isa Boletini, ka kërkuar ...

Shkelzen Gashi: Isa Boletini është personalitet tragjiko-komik, i ngjashëm me politikanët e sotëm

Telegrafi - 09.06.2015

Publicisti Shkelzen Gashi, në emisionin Info Magazine të Klan Kosovës i jep Isa Boletinit një cilësim ndryshe. “Isa Boletini është personalitet tragjik-komik. Ose, thënë ndryshe, ai ka qenë mercenar.

Murgeshat serbe i mirëpresin eshtrat e Isa Boletinit (Video)

Telegrafi - 09.06.2015

Vetëm një rrugicë ndan e manastirin ortodoks dhe kullën e Isa Boletinit. Derisa te kjo e fundit po bëhen të gjitha përgatitjet për rivarrimin e heroit në vendlindje, afro 100 vjet pas vrasjes së tij, ...

Mitrovica filloi kremtimin për pritjen e Isa Boletinit

Botasot - 09.06.2015

Qindra qytetarë të Mitrovicës, ndër të cilët një numër i madh nxënësish, kanë dalë të hënën mbrëma në rrugët e qytetit dhe kanë nisur kremtimin për ardhjen e arkivolit të Isa Boletinit.

Pacolli: Më në fund u përmbush amaneti i Isa Begut

Koha.net - 09.06.2015

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli, i është gëzuar tej mase vendimit për rivarrimin e eshtrave të Isa Boletinit në vendlindjen e tij. Pacolli, përmes një kumtese dërguar mediave, ka thënë ...

Murgeshat afër Kullës së Isa Boletinit i mirëpresin eshtrat e tij (Video)

Botasot - 09.06.2015

Vetëm një rrugicë ndan e manastirin ortodoks dhe kullën e Isa Boletinit. Derisa te kjo e fundit po bëhen të gjitha përgatitjet për rivarrimin e heroit në vendlindje, afro 100 vjet pas vrasjes, motrat ...

Behgjet Pacolli: Më në fund u përmbush amaneti i Isa Begut

Botasot - 09.06.2015

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli, i është gëzuar tej mase vendimit për rivarrimin e eshtrave të Isa Boletinit në vendlindjen e tij. Pacolli, përmes një kumtese dërguar mediave, ka thënë ...

Vendimi i fundit, Heroi Isa Boletini do të prehet në Mitrovicë

Shqiptarja - 09.06.2015

TIRANE- Më në fund, vendim pas vendimesh (Ku njëri vendim qeveritar rrëzon tjetrin!), eshtrat e Isa Boletinit dhe bashkëpunëtorëve të tij, të vrarë në janar të vitit 1916 në Podgoricë të Malit të Zi, ...

Kuvendi me himn shtetëror e kombëtar nderon heroin Isa Boletini

Tetova Sot - 09.06.2015

(E plotësuar) Me intonimin e himnit të Republikës së Kosovës dhe atij kombëtar ka filluar seanca e Kuvendit të Kosovës në nderim të heroit kombëtar, Isa Boletini.

Isa Boletini nderohet sot në Skënderaj e Prishtinë

InfoGlobi - 09.06.2015

Manifestimi i rivarrimit të heroit Kombëtar Isa Boletini do vazhdojë sot në Prekaz të Skenderajt. Eskorta me eshtrat e heroit kanë udhëtuar sot drejt kompleksit Adem Jashari në orën 09:00.

Eshtrat e heroit Isa Boletini arrijnë në Prishtinë (Foto)

Tetova Sot - 09.06.2015

Arkivoli me eshtrat e Isa Boletinit i përcjellë nga FSK-ja dhe policia e Kosovës ka kaluar përmes shesheve , “Zahir Pajaziti” dhe “Skënderbeu” dhe më pas është vendosur në Kuvendin e Kosovës për ...

Vazhdojnë homazhet për heroin Isa Boletini (Foto)

Tetova Sot - 09.06.2015

Deputetë të Kuvendit të Kosovës dhe qytetarë kanë filluar homazhet në nderim të heroit, Isa Boletini. I shoqëruar nga kryeministri Isa Mustafa, kryetari Veseli vendosi kurorë lulesh dhe nderoi ...

Homazhe për Isa Boletinin

Vision Plus - 09.06.2015

Deputete e zyrtarë të lartë të Prishtinës po kryejnë homazhe përpara arkivolit te heroit kombëtar, Isa Boletini, eshtrat e të cilit janë vënë në ambientet e Kuvendit të Kosovës.

Lista serbe e quan provokim varrimin e Isa Boletinit në vendlindje

Tetova Sot - 09.06.2015

Lista serbe nuk e përkrah varrimin e Isa Boletinit në Boletin, vendlindjen e tij, në veri të Kosovës dhe këtë e konsideron provokim dhe mungesë konsiderate ndaj viktimave dhe ndjenjave të serbëve.

Isa Boletini arrin në vendlindje (VIDEO)

Tetova Sot - 09.06.2015

Pas homazheve që iu bënë eshtrave të heroit kombëtarë Isa Boletini në Prishtinë, arkivoli ka vazhduar në rrugën për qytetin e Mitrovicës. Eskorta që barte eshtrat e tij, në Mitrovicë ka arritë pak ...

Glauk Konjufca: Isa Boletini do të jetë i qetë vetëm kur mbi kalanë e Zveçanit të valojë flamuri kuqezi dhe jo ai i ...

Gazeta Dita - 09.06.2015

Isa Boletini është një prej figurave qendrore të pavarësisë shqiptare. Ai së bashku me Ismail Qemalin, Hasan Prishtinën, Bajram Currin, Luigj Gurakuqin e Idriz Seferin vazhduan rrugën e Abdyl ...

Deputetët vlerësojnë lartë figurën e heroit Isa Boletini

Kosova Live - 09.06.2015

Vepra e Isa Boletinit ka qenë dhe do të mbetet një simbolikë e fuqishme që konsiston me idenë e të qenit bashkë të gjitha trevat shqiptare pa dallime dhe ngjyrime partiake e politike, u tha të martën ...

Lista Srpska e quan provokim varrimin e Isa Boletinin në Boletin

Kosova Live - 09.06.2015

Një ditë para rivarrimit të eshtrave të patriotit Isa Boletini në vendlindjen e tij në Boletin, ka reaguar Lista Srpska e cila e ka quajtur provokim ndaj serbëve, varrimin e patriotit Isa Boletini në ...

Homazhe në nderim të heroit Isa Boletini (foto)

Kosova Live - 09.06.2015

Pranë arkivolit me eshtra të heroit kombëtar Isa Boletini, në hollin e Kuvendit të Kosovë deputetë dhe qytetarë të shumtë kanë bërë homazhe në nderim të jetës dhe veprës së tij.

Projekti artificial "Kombi Kosovar" e pushkatoi Isa Boletinin!

Albeu.com - 08.06.2015

nga Gëzim Mekuli Projekti artificial "Kombi Kosovar " e pushkatoi Isa Boletinin në shekullin XXI, projekti i UNMIK-ut dhe tani i EULEX-it (Kombi Kosovar ) po shkakton depresione kolektive, përçarje ...

Sot fillojnë manifestimet për rivarrimin e eshtrave të Isa Boletinit

Lajmi.net - 08.06.2015

Fillojnë sot, nën përkujdesjen e Qeverisë së Kosovës manifestimet dhe aktivitetet për rivarrimin e Heroit Kombëtar Isa Boletini. Siç njoftoi Këshilli Organizativ për organizimin e ceremonisë së ...

Fillojnë manifestimet për rivarrimin e Isa Boletinit

Ina - 08.06.2015

Fillojnë sot, nën përkujdesjen e Qeverisë së Kosovës manifestimet dhe aktivitetet përrivarrimin e Heroit Kombëtar Isa Boletini. Siç njoftoi Këshilli Organizativ për organizimin e ceremonisë së ...

Fillojnë ceremonitë për rivarrimin e Isa Boletinit

Lajm - 08.06.2015

Sot, nën përkujdesjen e Qeverisë së Kosovës, fillojnë manifestimet dhe aktivitetet për rivarrimin e Heroit Kombëtar Isa Boletini. Siç njoftoi Këshilli Organizativ për organizimin e ceremonisë së ...

Zhvillohet sot ceremonia e rivarrimit të Isa Boletinit

ikub - 08.06.2015

Nën përkujdesjen e qeverisë kosovare, nisin sot mainfestimet dhe aktivitetet në nder të heroit kombëtar Isa Boletini. Referuar njoftimit të bërë nga Këshilli Organizativ për organizimin e rivarrimit ...

Fillon ceremonia e rivarrimit të Isa Boletinit

LajmiFundit - 08.06.2015

Manifestimi me tri ditë aktivitete i rivarrimit i rivarrimit të Heroit Kombëtar, Isa Boletini, ka filluar sot në mëngjes te Lidhja Shqiptare e Prizrenit.

Ja Agjenda E plotë E cermonisë së rivarrimit të Isa Boletinit.

Zhurnal - 08.06.2015

Prishtine, 8 qershor -Këshilli Organizativ për organizimin e ceremonisë së rivarrimit tëHeroit Kombëtar Isa Boletini, sot ka publikuar agjendën e plotë të manifestimit të rivarrimit të Heroit ...

Sot zhvillohet ceremonia e rivarrimit të Isa Boletinit

Albeu.com - 08.06.2015

Sot, nën përkujdesjen e Qeverisë së Kosovës, fillojnë manifestimet dhe aktivitetet në Prizren , për rivarrimin e Heroit Kombëtar Isa Boletini . Sipas, Këshilli Organizativ, fillimi i ceremonisë për ...

Konferencë „Isa Boletini në Lëvizjen Kombëtare Shqiptare”

Idividi - 08.06.2015

Prishtinë, 5 qershor 2015 (MIA) - Isa Boletini në Lëvizjen Kombëtare Shqiptare, është tema e Konferencës Shkencore që mbahet sot në Kuvendin e Republikës së Kosovës, organizuar nga Instituti i ...

Agjenda e plotë e manifestimit të rivarrimit të Isa Boletinit

Lajm - 08.06.2015

​Këshilli Organizativ për organizimin e ceremonisë së rivarrimit të Heroit Kombëtar Isa Boletini, sot ka publikuar agjendën e plotë të manifestimit të rivarrimit të Heroit Kombëtar Isa Boletini ...

Agjenda e plotë e manifestimit të rivarrimit të Isa Boletinit

Almakos - 08.06.2015

Këshilli Organizativ për organizimin e ceremonisë së rivarrimit të Heroit Kombëtar Isa Boletini, sot ka publikuar agjendën e plotë të manifestimit të rivarrimit të Heroit Kombëtar Isa Boletini ...

Isa Boletini ‘tradhtohet’ nga Vlora e Ismail Qemalit

Lajmi.net - 08.06.2015

Klan Kosova mëson se heqja e qytetit të shpalljes së pavarësisë nga agjenda e gjatë e homazheve për heroin në mbarë trojet kombëtare, u bë për shkak të hidhërimit të dikujt pse nuk piu ujë plani i ...

Fillon ceremonia e rivarrimit të Isa Boletinit, Heroi ndalon te Lidhja e Prizrenit (Foto)

Lajmi.net - 08.06.2015

Manifestimi me tri ditë aktivitete i rivarrimit i rivarrimit të Heroit Kombëtar, Isa Boletini, ka filluar sot në mëngjes te Lidhja Shqiptare e Prizrenit.

Ja agjenda e plotë e cermonisë së rivarrimit të Isa Boletinit

Shqipmedia - 08.06.2015

Këshilli Organizativ për organizimin e ceremonisë së rivarrimit tëHeroit Kombëtar Isa Boletini, sot ka publikuar agjendën e plotë të manifestimit të rivarrimit të Heroit Kombëtar Isa Boletini.

Isa Boletini nderohet në Lidhjen e Prizrenit (FOTO LAJM)

Albeu.com - 08.06.2015

Ka filluar manifestimi që mbahet në nder të rivarrimit të heroit kombëtar Isa Boletini . Arkivoli me eshtrat e Isa Boletinit ka arritur në oborrin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit .

Eshtrat e Isa Boletinit mbërrijnë në Deçan

Albeu.com - 08.06.2015

Mbërrijnë në Deçan eshtrat e heroit Isa Boletini , vendi i prejardhjes së familjes Boletini . Pjesë e ceremonisë në nder të rivarrimit të Isa Boletinit , ishin shumë qytetarë dhe zyrtarë të ...

Eshtrat e Isa Boletinit, për homazhe në kompleksin e Lidhjes së Prizrenit

Top Channel - 08.06.2015

Arkivoli i heroit kombëtar Isa Boletini është vendosur këtë të hënë për homazhe në Kompleksin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Me ceremoninë e homazheve në Prizren kanë filluar edhe manifestimet e ...

Skandaloze: Lista Serbe e quan kriminel Isa Boletinin – kundërshton rivarrimin në Boletin

Lajmi.net - 08.06.2015

Lista Serbe nuk mbështetë bartjen e mbetjeve mortoreve të heroit Isa Boletini në veri të Kosovës dhe këtë e vlerëson provokim dhe mungesë të marrjes parasysh të viktimave dhe ndjenjave të serbëve.

Lista Serbe kundërshton rivarrimin e heroit Isa Boletini në Boletin, e quan kriminel

Almakos - 08.06.2015

Lista Serbe kundërshton rivarrimin e heroit kombëtar Isa Boletini në veri të Kosovës dhe këtë e vlerëson provokim dhe mungesë të konsideratës ndaj viktimave dhe ndjenjave të serbëve.

Fillojnë manifestimet për rivarrimin e Isa Boletinit

Botasot - 08.06.2015

Fillojnë sot, nën përkujdesjen e Qeverisë së Kosovës manifestimet dhe aktivitetet përrivarrimin e Heroit Kombëtar Isa Boletini. Siç njoftoi Këshilli Organizativ për organizimin e ceremonisë së ...

Fillojnë manifestimet për rivarrimin e Isa Boletinit

Telegrafi - 08.06.2015

Nën përkujdesjen e Qeverisë së Kosovës fillojnë sot manifestimet dhe aktivitetet për rivarrimin e heroit kombëtar, Isa Boletini. Siç njoftoi Këshilli Organizativ për organizimin e ceremonisë së ...

Fillojnë ceremonitë për rivarrimin e Isa Boletinit

Koha.net - 08.06.2015

Sot, nën përkujdesjen e Qeverisë së Kosovës, fillojnë manifestimet dhe aktivitetet për rivarrimin e Heroit Kombëtar Isa Boletini. Siç njoftoi Këshilli Organizativ për organizimin e ceremonisë së ...

Ja agjenda e plotë e manifestimit të rivarrimit të Isa Boletinit

Botasot - 08.06.2015

Këshilli Organizativ për organizimin e ceremonisë së rivarrimit tëHeroit Kombëtar Isa Boletini, sot ka publikuar agjendën e plotë të manifestimit të rivarrimit të Heroit Kombëtar Isa Boletini.

Sot, ceremonia për rivarrimin e Isa Boletinit

BalkanWeb - 08.06.2015

PRIZREN- Sot, nën përkujdesjen e Qeverisë së Kosovës, fillojnë manifestimet dhe aktivitetet për rivarrimin e Heroit Kombëtar Isa Boletini. Siç njoftoi Këshilli Organizativ për organizimin e ...

Nis sot aktiviteti për rivarrimin e Isa Boletinit në Prizren dhe Deçan

Ora news - 08.06.2015

Në Kosovë nisin sot aktivitet për rivarrimin e Heroit Kombëtar Isa Boletini. Këshilli organizativ njoftoi se ceremonia do të fillojë në në orën 10:00 në Kompleksin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit ...

Bahtiri: Të kemi sjellje dinjitoze gjatë rivarrimit të eshtrave të heroit Isa Boletini

Botasot - 08.06.2015

Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agrim Bahtiri i është drejtuar qytetarëve me një mesazh, lidhur me varrimin e eshtrave të heroit kombëtar, Isa Boletini, njëri nga heronjtë më të mëdhenj që dha ...

Bahtiri: Të kemi sjellje dinjitoze gjatë rivarrimit të eshtrave të heroit Isa Boletini

Telegrafi - 08.06.2015

Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agrim Bahtiri i është drejtuar qytetarëve me një mesazh, lidhur me varrimin e eshtrave të heroit kombëtar, Isa Boletini, njëri nga heronjtë më të mëdhenj që dha ...

Fillon ceremonia e rivarrimit të Isa Boletinit

Yll Press - 08.06.2015

Agjenda e plotë e ceremonisë tre ditore, rivarrimit të Heroit Kombëtar, Isa Boletini: Manifestimi me tri ditë aktivitete i rivarrimit i rivarrimit të Heroit Kombëtar, Isa Boletini, ka filluar sot në ...

Isa tek Lidhja e Prizrenit

Telegrafi - 08.06.2015

Manifestimi i rivarrimit të heroit kombëtar Isa Boletini që mbahet nën përkujdesjen e Qeverisë së Kosovës ka filluar. Arkivoli me eshtrat e Isa Boletinit ka arritur në oborrin e Lidhjes Shqiptare të ...

Rivarrimi i Isa Boletinit, nisin ceremonia dhe aktivitetet. Ja axhenda treditore

Panorama - 08.06.2015

Nën përkujdesjen e qeverisë së Kosovës kanë filluar sot ceremonia dhe aktivitetet për rivarrimin e heroit kombëtar, Isa Boletini, në Boletin të Kosovës Pamje nga nisja e ceremonisë së rivarrimit Siç ...

Eshtrat e Isa Boletinit askund nuk pushojnë më mirë sesa në vendlindjen e vet – në Boletin

Botasot - 08.06.2015

Rivarrimi i eshtrave të kolosit dhe heroit legjendar – ISA BOLETINIT,në vendlindjen e vet po bëhet me rend e me vend,sepse guri i rëndë peshon në vend të vet.

Isa Boletini, rrugës për në Deçan (Foto)

Telegrafi - 08.06.2015

Sot para dite, arkivoli me eshtrat e Isa Boletinit kishte arritur në oborrin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Pas Prizrenit, arkivoli është nisur drejt ...

Kuvendi i Kosovës nesër nderon figurën e Isa Boletinit

Koha.net - 08.06.2015

Kuevndi i Kosovës do të mblidhet nesër, në orën 12, për të nderuar figurën e personalitetit të historisë shqiptare, krahut të djathtë të Ismail Qemailit, që shpalli pavarësinë e Shqipërisë më 28 ...

Isa Boletini nderohet edhe në Deçan

Telegrafi - 08.06.2015

Eshtrat e heroit Isa Boletini kanë mbërritur në Isniq të Deçanit, vendi prej ku familja Boletini e kanë prejardhjen. Për të bërë homazhe dhe për ta nderuar figurën e Isa Boletinit, kanë marrë pjesë ...

Lista Serbe kundërshton rivarrimin e heroit Isa Boletini në Boletin, e quan kriminel

Telegrafi - 08.06.2015

Lista Serbe kundërshton rivarrimin e heroit kombëtar Isa Boletini në veri të Kosovës dhe këtë e vlerëson provokim dhe mungesë të konsideratës ndaj viktimave dhe ndjenjave të serbëve.

Skandaloze: Lista Serbe e quan kriminel Isa Boletinin - kundërshton rivarrimin në Boletin

Botasot - 08.06.2015

Lista Serbe nuk mbështetë bartjen e mbetjeve mortoreve të heroit Isa Boletini në veri të Kosovës dhe këtë e vlerëson provokim dhe mungesë të marrjes parasysh të viktimave dhe ndjenjave të serbëve.

Rivarrimi i Isa Boletinit, agjenda e plotë

InfoGlobi - 08.06.2015

Këshilli Organizativ për organizimin e ceremonisë së rivarrimit të Heroit Kombëtar Isa Boletini, sot ka publikuar agjendën e plotë të manifestimit. Manifestimi i rivarrimit të Heroit Kombëtar Isa ...

Fillojnë manifestimet për rivarrimin e Isa Boletinit

Tetova Sot - 08.06.2015

Fillojnë sot, nën përkujdesjen e Qeverisë së Kosovës manifestimet dhe aktivitetet përrivarrimin e Heroit Kombëtar Isa Boletini. Siç njoftoi Këshilli Organizativ për organizimin e ceremonisë së ...

Bahtiri: Të kemi sjellje dinjitoze gjatë rivarrimit të eshtrave të heroit Isa Boletini

Tetova Sot - 08.06.2015

Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agrim Bahtiri i është drejtuar qytetarëve me një mesazh, lidhur me varrimin e eshtrave të heroit kombëtar, Isa Boletini, njëri nga heronjtë më të mëdhenj që dha ...

Eshtrat e patriotit Isa Boletini sot në Isniq

Kosova Live - 08.06.2015

Eshtrat e heroit kombëtar Isa Boletini të hënën do të qëndrojnë në Isniq të Deçanit. Kështu bëhet e ditur nëpërmjet një njoftimi ku thuhet se Komuna e Deçanit ka bërë të gjitha përgatitjet për ...

Fillojnë ceremonitë për rivarrimin e Isa Boletinit

Republika - 08.06.2015

Sot, nën përkujdesjen e Qeverisë së Kosovës, fillojnë manifestimet dhe aktivitetet për rivarrimin e Heroit Kombëtar Isa Boletini. Siç njoftoi Këshilli Organizativ për organizimin e ceremonisë së ...

Deputetët në seancë të veçantë, të martën, për nder të Isa Boletinit

Kosova Live - 08.06.2015

Kuvendi i Kosovës nesër do të mbajë një seancë të veçantë plenare për nder të heroit kombëtar, Isa Boletini, në të cilën do të flitet për jetën dhe veprën e heroit.