TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Afër 20 autobus dhe furgon nga Kumanova janë nisur për në Shkup

Zhurnal - 17.05.2015

Shkup, 17 maj- Agjencia e Lajmeve Zhurnal përcolli në vijimësi kamerat e vendosura në vend pagesat në dalje të qytetit të Kumanovës. Aq sa mundëm të hetojmë deri më tani afër 20 autobus dhe furgon ...

Afër 20 autobusë dhe furgonë nga Kumanova janë nisur për në Shkup

Lajm - 17.05.2015

Agjencia e Lajmeve Zhurnal përcolli në vijimësi kamerat e vendosura në vend pagesat në dalje të qytetit të Kumanovës. Aq sa mundëm të hetojmë deri më tani afër 20 autobus dhe furgon nga Kumanova janë ...

20 autobusë nga Kumanova për në Shkup

Albeu.com - 17.05.2015

Nga kamerat e sigurisë, të vendosura në vend-pagesat në dalje të Kumanovës shihet se 20 autobusë dhe furgonë janë nisur për në protestën e Shkupit, përcjell "Zhurnal".

Sipas burimeve tona 60 autobus janë nisur nga Kumanova

Zhurnal - 17.05.2015

Kumanovë, 17 maj- Agjencia e Lajmeve Zhurnal përveç përcjelljes së vazhdueshme të kamerave zyrtare, ajo ka marr edhe disa informacione se 60 autobus nga Kumanova janë nisur për në Shkup për të ...

Prokuroria publike: në Kumanovë kanë vdekur dhjetë sulmues ndaj policisë

Zhurnal - 17.05.2015

Shkup, 17 maj- Në aksionin policor vikendin e kaluar në Kumanovë kanë ndërruar jetë dhjetë sulmues të policisë, informoi Prokuroria publike e Republikës së Maqedonisë.

Prokuroria: Në Kumanovë u vranë 10 sulmues të policisë

Albeu.com - 17.05.2015

Në aksionin policor në Kumanovë kanë humbur jetën 10 sulmues të policisë, informon Prokuroria publike e Republikës së Maqedonisë. Gjatë kryerjes së vend-ngjarjes, ashtu si theksoi Prokuroria publike ...

Filloi pastrimi i shtëpive të rrënuara në Kumanovë! (Foto)

Lajm - 17.05.2015

Një javë pas aksionit policor në Lagjen e Trimave, sot ka filluar pastrami i rrënojave që mbetën pas këtij aksioni. Buldozierët kanë filluar të pastrojnë shtëpitë e shkatërruara, për të krijuar ...

Kush udhëhoqi mbulesën mediatike të terrorit maqedonas ndaj grupit të Komanovës?

Lajm - 17.05.2015

Gëzim Mekuli Mediat nuk po e kryejnë detyrën dhe obligimin e tyre. Këto po falsifikojnë lajmin dhe të vërtetën, rreth asaj se, ç’farë ndodhi në Kumanovë.

Kujt ja çoi këtë selam Lagja e Trimave në protestën e sotme? (FOTO)

Lajm - 17.05.2015

Në protestën e sotme kanë marrë pjesë edhe banorë të Lagjes së Trimave nga Kumanova, lagje e cila u shkatërrua javën e kaluar gjatë aksionit policor, raporton “lajmpress.com”.

Fëmijët shqiptarë nga Austria në mbështetje të Kumanovës (FOTO)

Lajm - 17.05.2015

Tre fëmijë shqiptarë që me familjet e tyre jetojnë në Wels të Austrisë, por me origjinë që janë nga Kumanova, i kanë dal në mbështetje banorëve të Lagjës së Trimave në Kumanovë .

Fëmijët shqiptarë nga Austria në mbështetje të Kumanovës (FOTO)

Almakos - 17.05.2015

Tre fëmijë shqiptarë që me familjet e tyre jetojnë në Wels të Austrisë, por me origjinë që janë nga Kumanova, i kanë dal në mbështetje banorëve të Lagjës së Trimave në Kumanovë .

Kush udhëhoqi mbulesën mediatike të terrorit maqedon ndaj grupit të Kumanovës?

Albeu.com - 17.05.2015

Nga Gëzim Mekuli Mediat nuk po e kryejnë detyrën dhe obligimin e tyre. Këto po falsifikojnë lajmin dhe të vërtetën, rreth asaj se çfarë ndodhi në Kumanovë.

Afër 20 autobusë dhe furgonë nga Kumanova janë nisur për në Shkup

Botasot - 17.05.2015

Sipas burimeve jo zyrtare, marrim vesh se rreth 20 autobusë janë nisur në aksin rrugor Kumanovë - Shkup, për të ardhur në protestën mbi partiake në Shkup.

Prokuroria publike: Në Kumanovë kanë vdekur dhjetë sulmues ndaj policisë

Koha.net - 17.05.2015

Në aksionin policor vikendin e kaluar në Kumanovë kanë ndërruar jetë dhjetë sulmues të policisë, informoi Prokuroria publike e Republikës së Maqedonisë.

Prokuroria publike: Në Kumanovë kanë vdekur dhjetë sulmues ndaj policisë

Botasot - 17.05.2015

Në aksionin policor vikendin e kaluar në Kumanovë kanë ndërruar jetë dhjetë sulmues të policisë, informoi Prokuroria publike e Republikës së Maqedonisë.

Analistët e Prishtinës dhe “Konspiracioni” Kumanova

Botasot - 17.05.2015

Ata që i stigmatizuan komandantët e ushtarët e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare , të cilët u vranë në Lagjen e Trimave në Kumanovë më 9 maj 2015, të rrethuar dhe në përleshje mbrojtëse të trojeve ...

Rinia e fshatit Svillarë në ndihmë të “Lagjes së Trimave” organizon aksion humanitar

Shprehja - 17.05.2015

Shqiptarët çdoherë janë treguar që janë popull solidarizues, e në veçanti kur diçka e keqe godet vëllun tonë nga gjaku. Ashtu sikurse shumë të tjerë që tani po organizojnë aksione humanitare për të ...

Kumanovë: Komunikacioni zhvillohet pa pengesa

Republika - 17.05.2015

Komunikacioni Trafiku në Lagjen e Trimave në Kumanovë zhvillohet pa pengesa. Postblloqe të policisë janë larguar, kështu që edhe automjetet janë duke lëvizur pa probleme.

20 autobuzë nga Kumanova në protestën e Shkupit

AlbanianScreen - 17.05.2015

Kumanove - Agjencia e Lajmeve "Zhurnal" përcolli në vijimësi kamerat e vendosura në vend pagesat në dalje të qytetit të Kumanovës. Aq sa ka mundur të hetojë deri më tani kjo agjenci, afër 20 autobus ...

Prokuroria publike: Në Kumanovë kanë vdekur dhjetë sulmues ndaj policisë

Republika - 17.05.2015

Në aksionin policor vikendin e kaluar në Kumanovë kanë ndërruar jetë dhjetë sulmues të policisë, informoi Prokuroria publike e Republikës së Maqedonisë.

“Ku*vo erdhëm” mesazh në protestën e sotme

Vatra - 17.05.2015

Në protestën e sotme kanë marrë pjesë edhe banorë të Lagjes së Trimave nga Kumanova, lagje e cila u shkatërrua javën e kaluar gjatë aksionit policor, raporton “lajmpress.com”.

Në qendrën e Kumanovës disa rruge ende janë të bllokuara

Zhurnal - 16.05.2015

Kumanovë, 16 maj- Në qendrën e Kumanovës, rrugët “Todor Velkov” dhe “ 11 Tetori” edhe sot janë të bllokuara nga policia, transmeton zhurnal.mk Qytetarët vetëm në këmbë mund t`i kalojnë këto rrugë, ...

Manastirasit solidarizohen me vëllezërit kumanovar

Portalb - 16.05.2015

Lajme lidhur me temën Policia nis bastisjet në disa rajone të Kosovës Damjanovski: MPB të sqarojë pse janë bllokuar rrugët në Kumanovë MPB me deklaratë të paqartë për praninë e policisë mbrëmë në ...

Rruga para Komunës së Kumanovës, edhe sot e bllokuar nga policia

Lajm - 16.05.2015

Një ndër rrugët më qarkulluese të Kumanovës, ajo e cila kalon para Komunës, Postës, Gjykatës themelore dhe Policisë, nga e dita e enjte në mbrëmje, vazhdon të mbahet e bllokuar nga forcat policore të ...

Kush udhëhoqi mbulesën mediatike të terrorit maqedonas ndaj grupit të Kumanovës?

Zhurnal - 16.05.2015

Gëzim Mekuli Mediat nuk po e kryejnë detyrën dhe obligimin e tyre. Këto po falsifikojnë lajmin dhe të vërtetën, rreth asaj se, cfarë ndodhi në Kumanovë.

Dita e tretë nga aksioni TV2 Gostivar dhe qsa:” Gostivari për Kumanovën”

Zhurnal - 16.05.2015

Kumanovë, 16 maj- Televizioni 2 Gostivar, në bashkëpunim me Qendrën e Solidaritetit dhe Avancimit në Kumanovë kanë nisur një aksion të titulluar “Gostivari për Kumanovën” duke dërguar ndihma ...

Pse ende po mbahen të bllokuara disa rrugë në Kumanovë?

Almakos - 16.05.2015

Rrugët që çojnë te ndërtesa e gjykatës, stacionit të policisë dhe te ndërtesa e komunës së Kumanovës sot janë të bllokuara. Këto janë rrugët “Todor Velikov” dhe “11 Tetori” në qendër të qytetit.

Konflikti në Kumanovë me shumë enigma

Almakos - 16.05.2015

Edhe një javë pas aksionit policor në Lagjen e Trimave në Kumanovë që përfundoi me një epilog tragjik, 22 të vrarë dhe dhjetëra të plagosur dhe të arrestuar, mbeten shumë enigma se çfarë në të ...

OVL e UÇK-së ka pesë kërkesa për ekzekutivin lidhur me ngjarjet në Kumanovë

Lajmi.net - 16.05.2015

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL e UÇK-së), ka reaguar ndaj ngjarjeve që kanë ndodhur në Kumanovë të Maqedonisë një javë më parë.

OVL-UÇK akuzon MPB-në e Kosovës: Kishit informacione për Kumanovën

Albeu.com - 16.05.2015

Për ngjarjet e Kumanovës ka reaguar edhe OVL-UÇK. Sipas saj, Ministria e Brendshme e Kosovës ka qënë e informuar për ngjarjet në "Lagjen e Trimave". Ata i kërkojnë të publikojë gjithçka si dhe të ...

OVL e UÇK-së pesë kërkesa për ngjarjet në Kumanovë

Ina - 16.05.2015

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nga Prishtina ka reaguar për ngjarjen në në Kumanovë. Në reagimin e OVL UÇK-së, thuhet se kjo organizatë ka përcjellë me shqetësim ...

Lirohen rrugët e bllokuara në Kumanovë. Qytetarët mund të lëvizin lirshëm

Lajm - 16.05.2015

Rrugët në Kumanovë janë çbllokuar dhe njerëzit mund të lëvizin lirshëm, raporton “Lajmpress”. Bllokimi i rrugëve dhe prania e policëve në disa rrugë të Kumanovës dhe prezenca e madhe e njësiteve ...

Ngjarjet në Kumanovë, publikohen emrat e 28 shqiptarëve të arrestuar, 16 prej tyre kosovarë

SOT - 16.05.2015

Bëhen publike emrat e 28 personave të arrestuar si pjesëtarë të grupit të armatosur me të cilët policia Maqedonase luftoi në Kumanovë. Sipas policisë maqedonase, 16 prej të arrestuarve janë nga ...

Lirohen rrugët e bllokuara në Kumanovë. Qytetarët mund të lëvizin lirshëm

Almakos - 16.05.2015

Rrugët në Kumanovë janë çbllokuar dhe njerëzit mund të lëvizin lirshëm. Bllokimi i rrugëve dhe prania e policëve në disa rrugë të Kumanovës dhe prezenca e madhe e njësiteve speciale para SPB-së ...

Rinia e fshatit Sfillare organizon turnir humanitar “Unë jam Kumanovë”

Portalb - 16.05.2015

Lajme lidhur me temën Grimeri me famë botërore në ndihmë të Artan Dreshajt OH “Hilal” në aksion humanitar Gjysmëhëna e Kuqe turke sponsorizon jetimët e Gazës Artistët ndihmojnë personat me nevoja të ...

Lirohen Rrugët e bllokuara në Kumanovë

Zhurnal - 16.05.2015

Kumanovë, 16 maj- Rrugët e bllokuara në Kumanovë, para pak minutash janë liruar. Forcat e mëdha policore janë larguar nga vendi i ngjarjes, transmeton zhurnal.mk Bllokimi i rrugëve krijoi panikë dhe ...

Publikohen emrat e 28 të arrestuarve, 16 nga Kosova

Albeu.com - 16.05.2015

Bëhen publike dhe emrat e 28 persona të arrestuar si pjesëtarë të grupit të armatosur me të cilët policia Maqedonase luftoi në Kumanovë. Sipas policisë maqedonase, 16 prej të arrestuarve janë nga ...

OVL e UÇK’së kërkon sqarime se pse Thaçi mbështeti Qeverinë kriminale të Gruevskit

Lajm - 16.05.2015

Organizatat e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, përmes një komunikate për media kanë njoftuar sekanë përcjellë me shqetësim ngjarjet në Kumanovë, ku sipas tyre forcat barbare ...

Policia largohet nga Kumanova

Albeu.com - 16.05.2015

Rrugët në Kumanovë janë tashmë të lira pasi forcat policore janë larguar, shkruan Zhurnal. Bllokimi i rrugëve krijoi panikë dhe frikë te qytetarët e Kumanovës për përsëritjen e incidenteve të ...

Kumanova 2015, a ngjan me Tanushën e 2001?! - Aleksandër Çipa

Ina - 16.05.2015

E premtja e saposhkuar në Maqedoni nuk u përcoll si ditë e zakonshme, por si një ditë lemerisëse me shumë krisma, gjak dhe tronditje. Me një shfaqje të dyshimtë sulmuesish me uniformën e UÇK-së, ...

Publikohen emrat e 28 të arrestuarve, 16 nga Kosova

Lajm - 16.05.2015

Bëhen publike dhe emrat e 28 persona të arrestuar si pjesëtarë të grupit të armatosur me të cilët policia Maqedonase luftoi në Kumanovë. Sipas policisë maqedonase, 16 prej të arrestuarve janë nga ...

Policia maqedonase publikon emrat e të arrestuarve në Kumanovë, 16 nga Kosova

Lajmi.net - 16.05.2015

Policia e Maqedonisë ka publikuar emrat e të gjithë personave të arrestuar në përleshjen e armatosur të Kumanovës. Nga 28 të arrestuarit, 16 prej tyre sipas policisë maqedonase janë nga Kosova.

Publikohen emrat e 28 të arrestuarve, 16 nga Kosova

Almakos - 16.05.2015

Bëhen publike dhe emrat e 28 persona të arrestuar si pjesëtarë të grupit të armatosur me të cilët policia Maqedonase luftoi në Kumanovë. Sipas policisë maqedonase, 16 prej të arrestuarve janë nga ...

“Ilirët” fituan për banorët e Lagjës së Trimave në Kumanovë

Lajm - 16.05.2015

Klubi i futbollit të vogël “Ilirët” nga Kumanova kanë mundur “Crna Reka”-n në Kavadar me rezultat 5-8, në javën e 27-të (e fundit) të kampionatit të Maqedonisë në futsall.

OVL e UÇK’së kërkon sqarime se pse Hashim Thaçi mbështeti Qeverinë kriminale të Gruevskit

Almakos - 16.05.2015

Organizatat e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, përmes një komunikate për media kanë njoftuar sekanë përcjellë me shqetësim ngjarjet në Kumanovë, ku sipas tyre forcat barbare ...

Dilemat ndaj aksionit në Kumanovë

Lajm - 16.05.2015

Edhe një javë pas aksionit policor në Lagjen e Trimave në Kumanovë që përfundoi me një epilog tragjik, 22 të vrarë dhe dhjetëra të plagosur dhe të arrestuar, mbeten shumë enigma se çfarë në të ...

Ekskluzive: Aliji është Me Kumanovën (FOTO)

Lajm - 16.05.2015

Mbrojtësi kumanovar, Naser Aliji, futbollisti shqiptar i Vaduz, ka shprehur mbëshetjen e tij për banorët e Lagjës së Trimave në Kumanovë. Ai, pas ndeshjes me Luzernin në Superligën e Zvicrës, të ...

Sërish bllokohet rruga në Kumanovë, por vetëm për automjete

Lajm - 16.05.2015

Rruga kryesore në Kumanovë ku gjendet SPB, gjykata dhe Komuna prapë është bllokuar nga njësiti special dhe policia raporton “Lajmpress”. Për jo më shumë se 5 orë kjo ishte e lirë.

Rikthehet tmerri ushtarak në Kumanovë

Mapo - 16.05.2015

Rikthehet tmerri ushtarak në Kumanovë Postuar më: 16 Maj 2015 08:21 Forca të shumta të policisë dhe ushtrisë maqedonase mësyjnë qytetin e Kumanovës, ku për disa orë patrulluan dhe kontrolluan pikat ...

Kosova s’ka përgjegjësi për individët e përfshirë në konfliktin në Kumanovë

Koha.net - 16.05.2015

Situata e fundit në Kumanovë mund të luhat raportet në mes të Kosovës dhe Maqedonisë, sado që zyrtarë kosovarë për dallim nga ata maqedonas kanë tentuar të jenë sa më neutral në tërë këtë situatë.

Rikthehet tmerri ushtarak në Kumanovë

Botasot - 16.05.2015

Forca të shumta të policisë dhe ushtrisë maqedonase mësyjnë qytetin e Kumanovës, ku për disa orë patrulluan dhe kontrolluan pikat kryesore të qytetit.

Në qendrën e Kumanovës disa rruge ende janë të bllokuara

Botasot - 16.05.2015

Në qendrën e Kumanovës, rrugët “Todor Velkov” dhe “ 11 Tetori” edhe sot janë të bllokuara nga policia, transmeton zhurnal.mk Qytetarët vetëm në këmbë mund t`i kalojnë këto rrugë, ndërsa veturat nuk ...

Edhe një javë pas konfliktit në Kumanovë situata mbetet e paqartë

Koha.net - 16.05.2015

Edhe një javë pas aksionit policor në Lagjen e Trimave në Kumanovë që përfundoi me një epilog tragjik, 22 të vrarë dhe dhjetëra të plagosur dhe të arrestuar, mbeten shumë enigma se çfarë në të ...

Vjen edhe deklarata e OVL e UÇK-së për ngjarjet në Kumanovë

Botasot - 16.05.2015

“Me shqetësim të madh e kemi vërejtur plasimin e dezinformatave të ndryshme, të cilat janë pjesë e luftës speciale të pushtuesit, me qëllim të fshehjes së gjurmëve të krimit, dezinformime këto, që ...

Pesë kërkesat e OVL të UÇK-së për ngjarjet në Kumanovë

Telegrafi - 16.05.2015

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL e UÇK-së), ka reaguar ndaj ngjarjeve që kanë ndodhur në Kumanovë të Maqedonisë një javë më parë.

Dilemat ndaj konfliktit në Kumanovë

Botasot - 16.05.2015

Edhe një javë pas aksionit policor në Lagjen e Trimave në Kumanovë që përfundoi me një epilog tragjik, 22 të vrarë dhe dhjetëra të plagosur dhe të arrestuar, mbeten shumë enigma se çfarë në të ...

Publikohen emrat e 28 shqiptarëve të arrestuar, 16 prej tyre kosovarë

Ora news - 16.05.2015

Bëhen publike dhe emrat e 28 persona të arrestuar si pjesëtarë të grupit të armatosur me të cilët policia Maqedonase luftoi në Kumanovë. Sipas policisë maqedonase 16 prej të arrestuarve janë nga ...

OVL e UÇK-së i kërkon Qeverisë të publikojë krejt çka di për Kumanovën

Koha.net - 16.05.2015

Organizatat e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ka kërkuar nga institucionet kosovare të dinë të vërtetën e asaj që ka ndodhur në Kumanovë vikendin e kaluar.

Lirohen rrugët e bllokuara nga policia në Kumanovë

Ora news - 16.05.2015

Rrugët e bllokuara në Kumanovë janë liruar. Forcat e mëdha policore janë larguar nga vendi i ngjarjes, transmeton zhurnal.mk Bllokimi i rrugëve krijoi panikë dhe frikë te qytetarët e Kumanovës, për ...

Lirohen rrugët e bllokuara në Kumanovë

Botasot - 16.05.2015

Rrugët e bllokuara në Kumanovë, para pak minutash janë liruar. Forcat e mëdha policore janë larguar nga vendi i ngjarjes, transmeton zhurnal.mk Bllokimi i rrugëve krijoi panikë dhe frikë te qytetarët ...

Publikohen emrat e 28 të arrestuarve - 16 janë nga Kosova

Botasot - 16.05.2015

Bëhen publike dhe emrat e 28 persona të arrestuar si pjesëtarë të “grupit të armatosur” me të cilët Policia maqedonase luftoi javë më parë në Kumanovë.

Enrik Mehmeti: Ja çfarë pashë në Kumanovë

BalkanWeb - 16.05.2015

Gazetari i mirënjohur i News24 dhe BalkanWeb, Enrik Mehmeti ka udhëtuar drejt Kumanovës, ku ka parë nga afër situatën ku u shënua ngjarja e rendë. Në objektivin e aparatit ndiqnin fotot e fundit nga ...

Ja emrat e 28 të arrestuarve në Kumanovë. Hashim Thaçi: Të ndalet dhuna ndaj tyre

BalkanWeb - 16.05.2015

MAQEDONI – Emrat e 28 personave të arrestuar si pjesëtarë të grupit të armatosur me të cilët policia Maqedonase luftoi në Kumanovë, janë publikuar ditën e sotme.

Çfarë ka ndodhur realisht në Kumanovë: Pse shtëpitë e rrënuara nuk kanë shenja luftimi nga brenda?

Yll Press - 16.05.2015

Kumanova është një qytet që frymon. Edhe pse duket e rënduar nga ajo që ndodhi, ajo ka filluar ringritjen. Nga i dërguari i DITA-s në Kumanovë, Bedri Islami Aktualisht, të gjitha rrugët të çojnë ...

Këta janë emrat e 28 të arrestuarve në Kumanovë, 16 prej tyre nga Kosova

Mapo - 16.05.2015

Këta janë emrat e 28 të arrestuarve në Kumanovë, 16 prej tyre nga Kosova Postuar më: 16 Maj 2015 19:05 Bëhen publike dhe emrat e 28 persona të arrestuar si pjesëtarë të grupit të armatosur me të ...

Kush udhëhoqi mbulesën mediatike të terrorit maqedonas ndaj grupit të Kumanovës?

Tetova Sot - 16.05.2015

Gëzim Mekuli Mediat nuk po e kryejnë detyrën dhe obligimin e tyre. Këto po falsifikojnë lajmin dhe të vërtetën, rreth asaj se, cfarë ndodhi në Kumanovë.

Manastirasit solidarizohen me vëllezërit kumanovar

Shkupi24 - 16.05.2015

Në organizim të Myftinisë së Manastirit, me rastin e ndodhive në Lagjen e Trimave në Kumanovë, edhe Manastiri është ën zhvillim e sipër për realizimin e një aksioni humanitar nën moton “Edhe ne jemi ...

Autoblinda në Kumanovë

Vision Plus - 16.05.2015

Autoblindat vijojnë të mbajnë nen kontroll te plotë disa rrugë të Kumanovës, ndërsa vendi përgatitet për protestën më të madhe antiqeveritare të paralajmëruar të dielën më 17 maj.

OVL e UÇK-së ka pesë kërkesa për ekzekutivin lidhur me ngjarjet në Kumanovë

Tetova Sot - 16.05.2015

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL e UÇK-së), ka reaguar ndaj ngjarjeve që kanë ndodhur në Kumanovë të Maqedonisë një javë më parë.

Publikohen emrat e 28 shqiptarëve të arrestuar, 16 prej tyre kosovarë

Gazeta Dita - 16.05.2015

Bëhen publike dhe emrat e 28 persona të arrestuar si pjesëtarë të grupit të armatosur me të cilët policia Maqedonase luftoi në Kumanovë. Sipas policisë maqedonase 16 prej të arrestuarve janë nga ...

Ish-luftëtarët i kërkojnë qeverisë sqarime për Kumanovën

InfoGlobi - 16.05.2015

Organizatat e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ka kërkuar nga institucionet kosovare të dinë të vërtetën e asaj që ka ndodhur në Kumanovë vikendin e kaluar.

OVL e UÇK-së ka pesë kërkesa për ekzekutivin lidhur me ngjarjet në Kumanovë

Shkupi24 - 16.05.2015

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL e UÇK-së), ka reaguar ndaj ngjarjeve që kanë ndodhur në Kumanovë të Maqedonisë një javë më parë.

Policia tërhiqet, Kumanova i kthehet normalitetit

Tetova Sot - 16.05.2015

Një javë pas luftimeve të ashpra në lagjen e trimave në Kumanovë ku për pasojë u shkatërruan shumë shtëpi, sot gjendja e sigurisë në këtë qytet është më e qetë.

Këta janë emrat e 28 të arrestuarve në Kumanovë, 16 prej tyre nga Kosova

Tetova Sot - 16.05.2015

Bëhen publike dhe emrat e 28 persona të arrestuar si pjesëtarë të grupit të armatosur me të cilët policia Maqedonase luftoi në Kumanovë. Sipas policisë maqedonase, 16 prej të arrestuarve janë nga ...

Dilemat ndaj aksionit në Kumanovë

Tetova Sot - 16.05.2015

Edhe një javë pas aksionit policor në Lagjen e Trimave në Kumanovë që përfundoi me një epilog tragjik, 22 të vrarë dhe dhjetëra të plagosur dhe të arrestuar, mbeten shumë enigma se çfarë në të ...

Dilemat ndaj aksionit në Kumanovë

InfoGlobi - 16.05.2015

E dhe një javë pas aksionit policor në Lagjen e Trimave në Kumanovë që përfundoi me një epilog tragjik, 22 të vrarë dhe dhjetëra të plagosur dhe të arrestuar, mbeten shumë enigma se çfarë në të ...

Rruga para komunës së Kumanovës, vazhdon të jetë e bllokuar

Shprehja - 16.05.2015

Kumanova edhe në këto momente (ora 22.40), vazhdon të jetë me praninë e shtuar të forcave policore. Rruga me frekuentuese e qytetit, pranë Postës, Komunës dhe Gjykatës e Sektorit të Punëve të ...

Ja kërkesat e OVL-UÇK-së për ngjarjet në Kumanovë

Kosova Live - 16.05.2015

Organizata e veteranëve të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL-UÇK), ka reaguar ndaj ngjarjeve që kanë ndodhur në lagjen e Trimave në Kumanovë të Maqedonisë një javë më parë.

Gostivari për Kumanovën, vazhdon aksioni humanitar

Republika - 16.05.2015

Televizioni 2 Gostivar, në bashkëpunim me Qendrën e Solidaritetit dhe Avancimit në Kumanovë kanë nisur një aksion të titulluar “Gostivari për Kumanovën” duke dërguar ndihma humanitare për Lagjen e ...

Kërkesat OVL e UÇK-së lidhur me ngjarjet në Kumanovë

Shprehja - 16.05.2015

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL e UÇK-së), ka reaguar ndaj ngjarjeve që kanë ndodhur në Kumanovë të Maqedonisë një javë më parë.

Publikohen emrat e 28 të arrestuarve, 16 nga Kosova

Republika - 16.05.2015

Bëhen publike dhe emrat e 28 persona të arrestuar si pjesëtarë të grupit të armatosur me të cilët policia Maqedonase luftoi në Kumanovë. Sipas policisë maqedonase, 16 prej të arrestuarve janë nga ...

Policia tërhiqet, Kumanova i kthehet normalitetit

Shprehja - 16.05.2015

Një javë pas luftimeve të ashpra në lagjen e trimave në Kumanovë ku për pasojë u shkatërruan shumë shtëpi, sot gjendja e sigurisë në këtë qytet është më e qetë.

OVL e UÇK-së pesë kërkesa për ngjarjet në Kumanovë

Vatra - 16.05.2015

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nga Prishtina ka reaguar për ngjarjen në në Kumanovë. Në reagimin e OVL UÇK-së, thuhet se kjo organizatë ka përcjellë me shqetësim ...

Marketi KETA u bashkëngjit në Ditën e tretë të aksionit TV2 Gostivar dhe QSA:” Gostivari për Kumanovën”

Radio Vala - 16.05.2015

Kumanovë, 16 maj- Televizioni 2 Gostivar, në bashkëpunim me Qendrën e Solidaritetit dhe Avancimit në Kumanovë kanë nisur një aksion të titulluar “Gostivari për Kumanovën” duke dërguar ndihma ...

Policia bllokon rrugët e Kumanovës

Portalb - 15.05.2015

Lajme lidhur me temën Ahmeti: Un nuk kam kërkuar që personat e armatosur në Kumanovë të dorëzohen (VIDEO) Kushtet si familjarët kosovarë mund t’i vizitojnë të paraburgosurit në Shkup Familjarët nga ...

Forcat policore bllokojnë rrugët e Kumanovës

Lajm - 15.05.2015

Pjesëtarë të policisë me autoblinda kanë bllokuar bllokuar rrugën nga Xhamia e vjetër deri tek gjyqi në Kumanovë. Nëpër qytet vërehen forca të shumta policore.

Kumanova bllokohet nga autoblindat e policisë

Albeu.com - 15.05.2015

Policia e Maqedonisë ka bllokuar rrugën përpara Xhamisë së qytetit deri tek Gjyqi i Kumanovës pas një larami për një sulm të mundshëm ndaj Stacionin Policor në Kumanovë.

Forcat policore në Kumanovë, të paraburgosurit dërgohen në prokurori për biseda dhe hetime !?

Ina - 15.05.2015

Forca policore në Kumanovë kanë bllokuar para mesnate një nga rrugët kryesore nga xhamia e qytetit deri tek gjykatat dhe se kjo prani ka shtuar panikë tek qytetarët.

Forcat policore në Kumanovë, të paraburgosurit dërgohen në prokurori për biseda dhe hetime !?

Lajm - 15.05.2015

Forca policore në Kumanovë kanë bllokuar para mesnate një nga rrugët kryesore nga xhamia e qytetit deri tek gjykatat dhe se kjo prani ka shtuar panikë tek qytetarët.

Forcat policore në Kumanovë, të paraburgosurit dërgohen në prokurori për biseda dhe hetime?!

Almakos - 15.05.2015

Forca policore në Kumanovë kanë bllokuar para mesnate një nga rrugët kryesore nga xhamia e qytetit deri tek gjykatat dhe se kjo prani ka shtuar panikë tek qytetarët.

Kumanovë: Të paraburgosurit dërgohen prokurori me forca të shtuara policore

Lajmi.net - 15.05.2015

Forca policore në Kumanovë kanë bllokuar para mesnate një nga rrugët kryesore nga xhamia e qytetit deri tek gjykatat dhe se kjo prani ka shtuar panikë tek qytetarët.

Big Mama fton këngëtarët për koncert humanitar në ndihmë të Kumanovës

Idividi - 15.05.2015

Këngëtarja tetovare, Besjana Kasami e njohur si Big Mama, në rrjetet sociale ka ftuar kolegët e saj që t’i bashkangjiten për një koncert humanitar në Tetovë, për të ndihmuar banorët e Lagjes së ...

Kosova do të paguajë çmim për ngjarjet në Kumanovë

Zhurnal - 15.05.2015

Shkup, 15 maj - Me 23 shtetas të arrestuar dhe një numër ende të pakonfirmuar të të vrarëve në operacionin policor në Kumanovë, Kosova do ta paguajë çmimin e përfshirjes së qytetarëve të vet në atë ...

Sela: Maqedonia të shpallet shtet bi-nacional!

Lajm - 15.05.2015

Ziadin Sela mbrëmë ishte i ftuar në emisionin "Top Tema" ku është debatuar për zhvillimet e fundit në Maqedoni. Në lidhje me rastin e Kumanovës ku u zhvilluan luftime në Lagjen e Trimave mes grupit ...

MPB përforcon sigurinë pranë institucioneve në Kumanovë

Ina - 15.05.2015

Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) ka informuar se janë shtuar forcat e sigurisë pranë institucioneve në Kumanovë. Në kuadër të këtij plani, janë bllokuar edhe rrugët për lëvizjen e makinave nga ...

Policia "blindon" Kumanovën (FOTO LAJM)

Albeu.com - 15.05.2015

Një pjesë e rrugëve në Kumanovë janë të bllokuara që prej mbrëmjes së djeshme. Në qytet ka prani të shtuar të policisë, kryesisht në rrugët "11 Tetori" dhe "Todor Velkov", një zonë ku gjenden shumë ...

Sela: Maqedonia të shpallet shtet bi-nacional!

Ina - 15.05.2015

Ziadin Sela mbrëmë ishte i ftuar në emisionin "Top Tema" ku është debatuar për zhvillimet e fundit në Maqedoni. Në lidhje me rastin e Kumanovës ku u zhvilluan luftime në Lagjen e Trimave mes grupit ...

Mediat maqedonase po tensionojnë situatën në Kumanovë

Zhurnal - 15.05.2015

Kumanovë, 15 maj- Mediat maqedonase përmes titujve bombastik po mundohen që të tensionojnë situatën ashtu të tensionuar në Kumanovë, transmeton zhurnal.mk Titujt si të gjitha rrugët e Kumanovës janë ...

Rrugë të bllokuara dhe prani e rritur e policisë në Kumanovë

Idividi - 15.05.2015

Kumanovë, 15 maj 2015 (MIA) - Një pjesë nga rrugët në Kumanovë prej mbrëmë jam bllokuar për komunikacion. Është vërejtur prani e rritur e policisë në rrugët "11 Tetori" dhe "Todor Velkov" në qendër ...

Policia bllokon përsëri Kumanovën – FOTO

Shqipmedia - 15.05.2015

Një pjesë nga rrugët në Kumanovë prej mbrëmë jam bllokuar për komunikacion. Është vërejtur prani e rritur e policisë në rrugët “11 Tetori” dhe “Todor Velkov” në qendër të Kumanovës.

Albin Kurti kërkon sërish debat për Kumanovën

Shqipmedia - 15.05.2015

Mos diskutimi në Kuvendin e Kosovës për ngjarjet në Kumanovë sipas Albin Kurtit dëshmon për atë se deputetët e kuvendit të Kosovës si përfaqësues të popullit nuk i përfaqësojnë as sa për sy e faqe ...

Kurti: Maqedoni ka për qëllim pakësimin e popullsisë shqiptare

Lajmi.net - 15.05.2015

Mos diskutimi në Kuvendin e Kosovës për ngjarjet në Kumanovë, sipas Albin Kurtit, dëshmon për atë se deputetët e Kuvendit të Kosovës si përfaqësues të popullit nuk i përfaqësojnë as sa për sy e faqe ...

Policia e Kosovës kontroll në banesat e luftëtarëve të Kumanovës

Albeu.com - 15.05.2015

Sot në mëngjes policia e Kosovës ka kryet kontrolle në banesat e luftëtarëve që morën pjesën në përleshjet me forcat policore maqedonase në "Lagjen e Trimave" në Kumanovë.

MPB përforcon sigurinë pranë institucioneve në Kumanovë

Portalb - 15.05.2015

Lajme lidhur me temën KMDLNJ kërkon që të vizitohen të arrestuarit kosovarë në Maqedoni Policia bllokon rrugët e Kumanovës Ahmeti: Un nuk kam kërkuar që personat e armatosur në Kumanovë të dorëzohen ...

Lista e shtëpive të dëmtuara në Lagjen e Trimave

Zhurnal - 15.05.2015

Kumanovë, 15 maj - Autoritetet qeveritare kanë bërë vlerësimin e dëmeve në Lagjen e Trimave, që u shkaktuan si pasojë e përleshjeve dyditorë mes forcave policore dhe grupit të armatosur.

MPB me deklaratë të paqartë për praninë e policisë mbrëmë në Kumanovë

Portalb - 15.05.2015

Lajme lidhur me temën KMDLNJ kërkon që të vizitohen të arrestuarit kosovarë në Maqedoni Policia bllokon rrugët e Kumanovës Ahmeti: Un nuk kam kërkuar që personat e armatosur në Kumanovë të dorëzohen ...

Situata në Kumanovë është e qetë, po përhapen dezinformata

Lajm - 15.05.2015

“Situata është e qetë dhe nuk ka hapësirë për panik. Pa nevojë shpërndahen dezinformata derisa policia po e kryen punën e saj”, ka thënë për “Lajm” Valentina Nikollovska zëdhënësja e policisë- ...

Kurti kërkon sërish debat për Kumanovën

Almakos - 15.05.2015

Mos diskutimi në Kuvendin e Kosovës për ngjarjet në Kumanovë sipas Albin Kurtit dëshmon për atë se deputetët e kuvendit të Kosovës si përfaqësues të popullit nuk i përfaqësojnë as sa për sy e faqe ...

MPB me deklaratë të paqartë për praninë e policisë mbrëmë në Kumanovë

Almakos - 15.05.2015

Ministria e Punëve të Brendsme nëpërmjet zëdhënësit Ivo Kotevski, ka sqaruar për MIA praninë e policisë dhe bllokimin e rrugëve mbrëmë në Kumanovë. Sipas tij, janë shtuar forcat e sigurisë pranë ...

Ja lista e shtëpive të dëmtuara në "Lagjen e Trimave" (FOTO LAJM)

Albeu.com - 15.05.2015

Autoritetet maqedonase kanë bërë vlerësimin e dëmeve materiale në "Lagjen e Trimave ". Së shpejti pritet që qeveria të dëmshpërblejë financiarisht familjet e dëmtuara, gjë për të cilën ka siguruar të ...

Kurti: krerët institucional të Kosovës mendojnë vetëm për vete e jo për qytetarët e Kumanovës

Zhurnal - 15.05.2015

Prishtinë, 15 maj -Mos diskutimi në Kuvendin e Kosovës për ngjarjet në Kumanovë sipas Albin Kurtit dëshmon për atë se deputetët e kuvendit të Kosovës si përfaqësues të popullit nuk i përfaqësojnë as ...

Kotevski: Shtimi i policëve, thjesht për të rritur sigurinë në Kumanovë

Almakos - 15.05.2015

Rritja e numrit të forcave policore në Kumanovë gjatë natës së kaluar u bë për të rritur nivelin e sigurisë në afërsi të objekteve të institucioneve shtetërore, e organizatave lokale, të cilat ...

Lista e shtëpive të dëmtuara në Lagjen e Trimave (Foto-Dokumente)

Lajm - 15.05.2015

Autoritetet qeveritare kanë bërë vlerësimin e dëmeve në Lagjen e Trimave, që u shkaktuan si pasojë e përleshjeve dyditorë mes forcave policore dhe grupit të armatosur Qeveria pritet së shpejti t’ua ...

Lista e shtëpive të dëmtuara në Lagjen e Trimave (Foto-Dokumente)

Almakos - 15.05.2015

Autoritetet qeveritare kanë bërë vlerësimin e dëmeve në Lagjen e Trimave, që u shkaktuan si pasojë e përleshjeve dyditorë mes forcave policore dhe grupit të armatosur.

Kryebashkiaku i Kumanovës: Është rikthyer kaosi dhe frika

Top Channel - 15.05.2015

Kryebashkiaku i Kumanovës, Zoran Damjanovski, ka deklaruar për mediat se nuk ka asnjë informatë për shtimin e numrit të policëve nëpër rrugët e qytetit, edhe pse ka kërkuar shpjegim për këtë nga ...

Situata në Kumanovë është e qetë, po përhapen dezinformata

Almakos - 15.05.2015

“Situata është e qetë dhe nuk ka hapësirë për panik. Pa nevojë shpërndahen dezinformata derisa policia po e kryen punën e saj”, ka thënë për “Lajm” Valentina Nikollovska zëdhënësja e policisë- ...

Damjanovski: MPB të sqarojë pse janë bllokuar rrugët në Kumanovë

Portalb - 15.05.2015

Lajme lidhur me temën MPB me deklaratë të paqartë për praninë e policisë mbrëmë në Kumanovë KMDLNJ kërkon që të vizitohen të arrestuarit kosovarë në Maqedoni Policia bllokon rrugët e Kumanovës ...

Damjanovski: qytetarët janë të frikësuar nga rrugët e bllokuara

Zhurnal - 15.05.2015

Kumanovë, 15 maj- Ashtu siç jeni të informuar, qytetarët e Kumanovës nga mbrëmë kanë rrugët e bllokuara që çojnë drejt MPB Kumanovë, theksoi sot Zoran Damjanovski, kryetar i Kumanovës, transmeton ...

Dita e dytë nga aksioni i TV 2 Gostivar dhe qsa:”gostivari për kumanovën”

Zhurnal - 15.05.2015

Kumanovë, 15 maj- Sot pak para namazit të xhumasë arritën edhe ndihmat e reja nga aksioni i përbashkët midis Qendrës së Solidaritetit dhe Avancimit në Kumanovë, në bashkëpunim me TV 2 Gostivar, ...

Dezinformata në Kumanovë, por situata është e qetë

Albeu.com - 15.05.2015

" Situata është e qetë dhe nuk ka hapësirë për panik . Pa nevojë shpërndahen dezinformata derisa policia po e kryen punën e saj". Kështu ka thënë pëe "Lajm" Valentina Nikollovska, zëdhënëse në ...

O j’u që keni shpirtin E keq të dreqit, dilni nga humnera, dhe flitni hapurpër Kumanovën

Zhurnal - 15.05.2015

Afrim Tanallari Afrim Tanallari Fundjava e kaluar ishte e mbrapshtë, e tmershme dhe e frikshme për kumanovrët dhe për gjithë shqiptarët e ndershëm. Ende pa kapur muzgu i mëngjesit, krisën pushkët e ...

Damjanovski : MPB të sqarojë përse janë bllokuar dy rrugët në Kumanovë

Lajm - 15.05.2015

Bllokimi i dy rrugëve " 11 Tetori " dhe " Todor Velkov " në pjesën qendrore të Kumanovës , ka shkaktuar panik dhe shqetsim tek banrët e Kumanovës pas konfliktiti të javës së kaluar në Lagjen e ...

Në Kumanovë qetë, janë bllokuar dy rrugë dhe është rritur prania policore

Idividi - 15.05.2015

Kumanovë, 15 maj 2015 (MIA) - Në Kumanovë është qetë. Një pjesë e rrugëve prej mbrëmë janë bllokuar për komunikacion dhe dukshëm është rritur prania policore në qendrën e qytetit.

Publikohet lista e shtëpive të shkatërruara në Kumanovë (FOTO)

Ina - 15.05.2015

Autoritetet qeveritare kanë bërë vlerësimin e dëmeve në Lagjen e Trimave, që u shkaktuan si pasojë e përleshjeve dyditorë mes forcave policore dhe grupit të armatosur.

Kryetari i Kumanovës: MPB nuk po tregon pse ka bllokuar disa rrugë

Ina - 15.05.2015

Kryetari i Kumanovës Zoran Damjanovski ka apeluar MPB-në që sa më shpejtë të dal me informata zyrtare për atë se çka ndodhi mbrëmë në Kumanovë që mos të hapen dilema dhe spekulime për praninë e ...

Damjanovski pyet MPB-në: Pse bllokohen rrugët e Kumanovës?

Albeu.com - 15.05.2015

Bllokimi i dy rrugëve "11 Tetori" dhe "Todor Velkov" në qendër të Kumanovës, ka shkaktuar panik dhe shqetsim tek banrët e qytetit, të cilët e kanë ende të freskët në memorjen e tyre konfliktin e ...

Aak-ja, një minutë heshtje për vrasjen e ish-pjesëtarëve të uçk-së në Kumanovë

Zhurnal - 15.05.2015

Prishtinë, 15 maj - Partia e Ramush Haradinajt, AAK ka nderuar të rënët ne përleshjen që ka ndodhur në lagjen e Trimave në Kumanovë. “Me një minutë heshtje për Kumanovën dhe në nderim të pjesëtarëve ...

AAK mban një minutë heshtje për të rënët në Kumanovë (FOTO LAJM)

Albeu.com - 15.05.2015

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka nderuar të rënët ne përplasjen e armatosur fundjavën e shkuar në "Lagjen e Trimave" në Kumanovë. Ndryshe nga forcat e tjera politike, partia e Ramush Haradinajt ka ...

​Kryesia e AAK’së një minutë heshtje për vrasjen e ish-pjesëtarëve të UÇK’së

Lajm - 15.05.2015

Partia e Ramush Haradinajt, AAK ka nderuar të rënët ne përleshjen që ka ndodhur në lagjen e Trimave në Kumanovë. Për dallim prej partive tjera, të cilat dolën në krah të Kryeministrit Gruevski, AAK ...

​Kryesia e AAK’së një minutë heshtje për vrasjen e ish-pjesëtarëve të UÇK’së

Ina - 15.05.2015

Partia e Ramush Haradinajt, AAK ka nderuar të rënët ne përleshjen që ka ndodhur në lagjen e Trimave në Kumanovë. Për dallim prej partive tjera, të cilat dolën në krah të Kryeministrit Gruevski, AAK ...

Policia serbe kthen shqiptarët e Kumanovës në kufi

Lajm - 15.05.2015

Selajdin Musliu nga Çerkezi i Kumanovës ishte nisur për ngushëllime te një familje e tij në Preshevë, por nuk është lejuar të kaloj kufirin nga policia serbe.

Kumanova me masa të shtuara të sigurisë

Evropaelire - 15.05.2015

Një pjesë e rrugëve të Kumanovës janë bllokuar për komunikacion, ndërkohë që vërehet prania e shtuar e policisë në rrugët "11 Tetori" dhe "Todor Velkov", në qendër të Kumanovës ku gjenden shumë ...

Forumi Rinor i fshatit Debresh dhe qsa shpërndan Ndihmat për kumanovën

Zhurnal - 15.05.2015

Kumanovë, 15 maj- Forumi Rinor i fshatit Debresh nga Komuna e Gostivarit, në bashkëpunim me Qendrën e Solidaritetit dhe Avancimit në Kumanovë, zbarkuan edhe një kamion me ndihma .

Komisioni qeveritar ka bërë vlerësimin e dëmeve në Lagjen e Trimave

Lajm - 15.05.2015

Komisioni qeveritar për vlerësimin e dëmeve ka vlerësuar disa shtëpi si “të pabanueshme për mungesë kushtesh”, dhe disa të tjera si “të dëmtuara pjesërisht”.

68 shtëpi të shkatërruara në Kumanovë, 28 plotësisht

Ina - 15.05.2015

Komisioni qeveritar për vlerësimin e dëmeve ka vlerësuar disa shtëpi si “të pabanueshme për mungesë kushtesh”, dhe disa të tjera si “të dëmtuara pjesërisht”.

Rruga para komunës së Kumanovës, vazhdon të jetë e bllokuar

Lajm - 15.05.2015

foto: arkiv Kumanova edhe në këto momente (ora 22.40), vazhdon të jetë me praninë e shtuar të forcave policore. Rruga me frekuentuese e qytetit, pranë Postës, Komunës dhe Gjykatës e Sektorit të ...

Forca të shumta policore në Kumanovë, bllokojnë rrugën

Koha.net - 15.05.2015

Forca të shumta të Policisë janë parë në orët e vona në Lagjen e Trimave në Kumanovë. Televizioni lokal, Hana ka raportuar se ‘forca të shumta kanë bllokuar rrugën tek Xhamia e vjetër deri tek ...

Forca të shumta policie në Kumanovë, bllokohet rruga

BalkanWeb - 15.05.2015

MAQEDONI-Forcat policore në Kumanovë kanë bllokuar rreth mesnatës një nga rrugët kryesore nga xhamia e qytetit deri tek gjykatat. Burime jozyrtare për agjencinë e lajmeve INA theksuan se kjo po ndodh ...

Forca të shtuara të policisë vërehen në Kumanovë

Botasot - 15.05.2015

Në orët e vona të natës së sontme është raportuar se forca të shumta policore po frekuentojnë nëpër Kumanovë në "Lagjen e Trimave". Televizioni lokal "Hana" ka raportuar se ‘forca të shumta kanë ...

Kthimi i trishtë në Lagjen e Trimave

Ora news - 15.05.2015

L agjia e Trimave në Kumanovë ngadalë po synon t’i kthehet normalitetit. Fëm­­ijët kanë filluar të kthehen në shkollë, ndërkohë që banorët presin komisionin qeveritar për të vlerësuar dëmet, të cilat ...

Rrugë të bllokuara dhe prani e shtuar e policisë në Kumanovë

Botasot - 15.05.2015

Një pjesë nga rrugët në Kumanovë prej mbrëmë jam bllokuar për komunikacion. Është vërejtur prani e rritur e policisë në rrugët “11 Tetori” dhe “Todor Velkov” në qendër të Kumanovës.

Rrugë të bllokuara dhe prani e rritur e policisë në Kumanovë

Yll Press - 15.05.2015

Të punësuarit në institucionet të vendosura në rrugën "11 Tetori" konfirmojnë se gjenden në vendet e tyre të punës dhe se puna zhvillohet pa pengesa. Një pjesë nga rrugët në Kumanovë prej mbrëmë jam ...

Kurti kërkon sërish debat për Kumanovën

Telegrafi - 15.05.2015

Mos diskutimi në Kuvendin e Kosovës për ngjarjet në Kumanovë sipas Albin Kurtit dëshmon për atë se deputetët e Kuvendit të Kosovës si përfaqësues të popullit nuk i përfaqësojnë as sa për sy e faqe ...

“Blindohen” institucionet në Kumanovë

Koha.net - 15.05.2015

Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) ka informuar se janë shtuar forcat e sigurisë pranë institucioneve në Kumanovë. Në kuadër të këtij plani, janë bllokuar edhe rrugët për lëvizjen e makinave nga ...

Policia e Kosovës kontrollon shtëpitë e luftëtarëve të Kumanovës

Botasot - 15.05.2015

Sot në mëngjes janë kontrolluar shtëpitë e atyre që kanë marr pjesë në luftën e Kumanovës. Burime të mediave mësojnë se polic civil të Policisë së Kosovës kanë kontrolluar shtëpitë në Deçan dhe ...

Policia e Kosovës kontrollon shtëpitë e luftëtarëve të Kumanovës

Telegrafi - 15.05.2015

Sot në mëngjes janë kontrolluar shtëpitë e atyre që kanë marr pjesë në luftën e Kumanovës. Burime të Indeksonline mësojnë se policë civilë të Policisë së Kosovës kanë kontrolluar shtëpitë në Deçan ...

Kurti kërkon sërish debat për Kumanovën

Koha.net - 15.05.2015

Mos diskutimi në Kuvend për ngjarjet në Kumanovë, sipas Albin Kurtit, dëshmon për atë se deputetët e Kuvendit të Kosovës, si përfaqësues të popullit, nuk i përfaqësojnë as sa për sy e faqe ata.

Ç’po ndodh në Kumanovë? Rikthehet policia maqedonase

Ora news - 15.05.2015

Një pjesë nga rrugët në Kumanovë prej mbrëmë jam bllokuar për lëvizjen e mjeteve. Agjencia e lajme maqedonase Mia thotë se është vërejtur prani e rritur e policisë në rrugët “11 Tetori” dhe “Todor ...

“Kumanova”, policia e Kosovës kontrolle shtëpive të luftëtarëve

BalkanWeb - 15.05.2015

PRISHTINE- Policia e Kosovës mëngjesin e sotëm ka ushtruar kontrolle në shtëpitë e të gjithë luftëtarëve që morën pjesë në ‘luftimet’ në Kumanovë. Mësohet se kontrolli është bërë në Dreçan dhe ...

Komisioni qeveritar ka bërë vlerësimin e dëmeve në Lagjen e Trimave

Yll Press - 15.05.2015

Komisioni qeveritar për vlerësimin e dëmeve ka vlerësuar disa shtëpi si “të pabanueshme për mungesë kushtesh”, dhe disa të tjera si “të dëmtuara pjesërisht”.

Damjanovski: Qytetarët janë të frikësuar nga rrugët e bllokuara

Botasot - 15.05.2015

Ashtu siç jeni të informuar, qytetarët e Kumanovës nga mbrëmë kanë rrugët e bllokuara që çojnë drejt MPB Kumanovë, theksoi sot Zoran Damjanovski, kryetar i Kumanovës, transmeton zhurnal.mk “Është ...

AAK-ja, një minutë heshtje për vrasjen e ish-pjesëtarëve të UÇK-së në Kumanovë

Telegrafi - 15.05.2015

Partia e Ramush Haradinajt, AAK ka nderuar të rënët ne përleshjen që ka ndodhur në lagjen e Trimave në Kumanovë. “Me një minutë heshtje për Kumanovën dhe në nderim të pjesëtarëve të ish-Ushtrisë ...

AAK-ja, një minutë heshtje për vrasjen e ish-pjesëtarëve të UÇK-së në Kumanovë

Botasot - 15.05.2015

Partia e Ramush Haradinajt, AAK ka nderuar të rënët ne përleshjen që ka ndodhur në lagjen e Trimave në Kumanovë. “Me një minutë heshtje për Kumanovën dhe në nderim të pjesëtarëve të ish-Ushtrisë ...

AAK nderon me një minutë heshtje të vrarët në Kumanovë

Koha.net - 15.05.2015

Kryesia e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, gjatë një mbledhje të mbajtur sot, ka nderuar me një minutë heshtje të rënët në Kumanovë. Kështu ka lajmëruar me anë të një postimi në Facebook, zëdhënësi ...

Komisioni qeveritar ka bërë vlerësimin e dëmeve në Lagjen e Trimave

Botasot - 15.05.2015

Komisioni qeveritar për vlerësimin e dëmeve ka vlerësuar disa shtëpi si “të pabanueshme për mungesë kushtesh”, dhe disa të tjera si “të dëmtuara pjesërisht”.

Ngjarjet në Kumanovë i konvenuan Gruevskit e Vuçiqit, thotë Kurti

Koha.net - 15.05.2015

Mosdiskutimi në Kuvend për ngjarjet në Kumanovë, sipas Albin Kurtit, dëshmon për atë se deputetët, si përfaqësues të popullit, nuk i përfaqësojnë as sa për sy e faqe ata.

Policia bllokon rrugën tek gjygji në Kumanovë (FOTO)

Tetova Sot - 15.05.2015

Policia speciale ka bllokuar rrugën nga Xhamia e vjetër deri tek gjygji në Kumanovë, shkaku kanë marrë kërcnim për sulm ndaj stacionit policorê. Informohen qytetarët e Kumanovës që të mos dalin nga ...

Kthimi i trishtë në “Lagjen e Trimave”

Gazeta Tema - 15.05.2015

Lagja e Trimave në Kumanovë ngadalë po synon t’i kthehet normalitetit. Fëm­­ijët kanë filluar të kthehen në shkollë, ndërkohë që banorët presin komisionin qeveritar për të vlerësuar dëmet, të cilat ...

Rrugë të bllokuara dhe prani e rritur e policisë në Kumanovë

Tetova Sot - 15.05.2015

Një pjesë nga rrugët në Kumanovë prej mbrëmë jam bllokuar për komunikacion. Është vërejtur prani e rritur e policisë në rrugët “11 Tetori” dhe “Todor Velkov” në qendër të Kumanovës.

Edhe Kosova do të paguajë çmim për Kumanovën

InfoGlobi - 15.05.2015

Me 23 shtetas të arrestuar dhe një numër ende të pakonfirmuar të të vrarëve në operacionin policor në Kumanovë, Kosova do ta paguajë çmimin e përfshirjes së qytetarëve të vet në atë që ndodhi gjatë ...

Policia e Kosovës kontrollon shtëpitë e luftëtarëve të Kumanovës

Tetova Sot - 15.05.2015

Sot në mëngjes janë kontrolluar shtëpitë e atyre që kanë marr pjesë në luftën e Kumanovës. Burime të Indeksonline mësojnë se policë civilë të Policisë së Kosovës kanë kontrolluar shtëpitë në Deçan ...

Korniza partiake zgjedhore dhe shkopi diplomatik amerikan në Maqedoni!

Tetova Sot - 15.05.2015

Selim Ibraimi Liderët e partive politike pas nënshkrimit të deklaratës për protesta paqësore në Maqedoni u pajtuan që të hënën të fillojnë bisedimet për Kornizën politike të planit dalës dhe ...

Ç’po ndodh në Kumanovë? Policia maqedonase rikthehet sërish

Gazeta Dita - 15.05.2015

Një pjesë nga rrugët në Kumanovë prej mbrëmë jam bllokuar për lëvizjen e mjeteve. Agjencia e lajmeve maqedonase Mia thotë se është vërejtur prani e rritur e policisë në rrugët “11 Tetori” dhe “Todor ...

Kumanovë, forca të shtuara policie   Autoritetet: Vetëm masë sigurie

Shqiptarja - 15.05.2015

Qëndra e qytetit të Kumanovës dhe një pjesë e madhe e rrugëve janë bllokuar nga lëvizja mbrëmjen e 14 majit. Në qytet kanë zbarkuar forca të shumta të policë maqedonase duke theksuar se kjo është ...

MPB siguron: Nuk ka incidente të reja në Kumanovë

Tetova Sot - 15.05.2015

Në Kumanovë mbrëmë dukshëm është rritur prania e policisë. Bulevardi “11 Tetorri” në Kumanovë mbrëmë në mesnatë, është e bllokuar dhe nuk ka qasje për makinat private, me përjashtim të automjeteve ...

Jo vetëm reportazh/ Përse ndodhi Kumanova

Gazeta Dita - 15.05.2015

Nga i dërguari i DITA-s në Kumanovë , Bedri Islami Aktualisht, të gjitha rrugët të çojnë drejt qytetit të Kumanovës. Ata të cilët duan të shkojnë, pyesin vetëm se cila është rruga më e shkurtër, por ...

MPB siguron: Nuk ka incidente të reja në Kumanovë

Shkupi24 - 15.05.2015

Në Kumanovë mbrëmë dukshëm është rritur prania e policisë. Bulevardi “11 Tetorri” në Kumanovë mbrëmë në mesnatë, është e bllokuar dhe nuk ka qasje për makinat private, me përjashtim të automjeteve ...

Komisioni qeveritar ka bërë vlerësimin e dëmeve në Lagjen e Trimave

Tetova Sot - 15.05.2015

Komisioni qeveritar për vlerësimin e dëmeve ka vlerësuar disa shtëpi si “të pabanueshme për mungesë kushtesh”, dhe disa të tjera si “të dëmtuara pjesërisht”.

Ja emrat e 7 të vrarëve të tjerë në sulmin në Lagjen e Trimave në Kumanovë

Tetova Sot - 15.05.2015

Autoritetet e Kosovës sot kanë bastisur disa shtëpi të personave që kanë marrë pjesë në grupin e armatosur në Lagjen e Trimave në Kumanovë, ku mbeten të vrarë 8 policë dhe 10 pjesëtarë e grupit të ...

Forcat policore bllokojnë rrugët e Kumanovës

Shprehja - 15.05.2015

Pjesëtarë të policisë me autoblinda kanë bllokuar bllokuar rrugën nga Xhamia e vjetër deri tek gjyqi në Kumanovë. Nëpër qytet vërehen forca të shumta policore.

Ja pse është bllokuar rruga për në Kumanovë

Shprehja - 15.05.2015

Forcat policore në Kumanovë, të paraburgosurit dërgohen në prokurori për biseda dhe hetime !? Forca policore në Kumanovë kanë bllokuar para mesnate një nga rrugët kryesore nga xhamia e qytetit deri ...

Rrugë të bllokuara dhe prani e rritur e policisë në Kumanovë

Republika - 15.05.2015

Një pjesë nga rrugët në Kumanovë prej mbrëmë jam bllokuar për komunikacion. Është vërejtur prani e rritur e policisë në rrugët “11 Tetori” dhe “Todor Velkov” në qendër të Kumanovës.

Policia e Kosovës kontroll në banesat e luftëtarëve të Kumanovës

Republika - 15.05.2015

Sot në mëngjes policia e Kosovës ka kryet kontrolle në banesat e luftëtarëve që morën pjesën në përleshjet me forcat policore maqedonase në “Lagjen e Trimave” në Kumanovë.

Situata në Kumanovë është e qetë, po përhapen dezinformata

Shprehja - 15.05.2015

“Situata është e qetë dhe nuk ka hapësirë për panik. Pa nevojë shpërndahen dezinformata derisa policia po e kryen punën e saj”, ka thënë për “Lajm” Valentina Nikollovska zëdhënësja e policisë- ...

Ja lista e shtëpive të dëmtuara në “Lagjen e Trimave” (Foto)

Republika - 15.05.2015

Autoritetet maqedonase kanë bërë vlerësimin e dëmeve materiale në “Lagjen e Trimave”. Së shpejti pritet që qeveria të dëmshpërblejë financiarisht familjet e dëmtuara, gjë për të cilën ka siguruar të ...

Komisioni qeveritar ka bërë vlerësimin e dëmeve në Lagjen e Trimave

Shprehja - 15.05.2015

Komisioni qeveritar për vlerësimin e dëmeve ka vlerësuar disa shtëpi si “të pabanueshme për mungesë kushtesh”, dhe disa të tjera si “të dëmtuara pjesërisht”.

Kumanovë: Bllokohet nga policia rruga tek gjyqi, kërcënim për sulm?

Vatra - 15.05.2015

Policia speciale ka bllokuar rrugën nga Xhamia e vjetër deri tek gjygji në Kumanovë, shkaku kanë marrë kërcnim për sulm ndaj stacionit policorê. Informohen qytetarët e Kumanovës që të mos dalin nga ...

Forcat policore në Kumanovë, të paraburgosurit dërgohen në prokurori për biseda dhe hetime !?

Vatra - 15.05.2015

Forca policore në Kumanovë kanë bllokuar para mesnate një nga rrugët kryesore nga xhamia e qytetit deri tek gjykatat dhe se kjo prani ka shtuar panikë tek qytetarët.

Fejzi Hajdari: Mos dezinformoni për praninë e policisë në Kumanovë

Vatra - 15.05.2015

Botuesi i Gazetës Lajm, Fejzi Hajdari ka apeluar përmes profilit të tij në Facebook, që mos të ngrihet panikë për praninë e policëve në Kumanovë. Sipas hajdarit gjendja në Kumanovë është e qetë.

Kurti kërkon sërish debat për Kumanovën

Vatra - 15.05.2015

Mos diskutimi në Kuvendin e Kosovës për ngjarjet në Kumanovë sipas Albin Kurtit dëshmon për atë se deputetët e kuvendit të Kosovës si përfaqësues të popullit nuk i përfaqësojnë as sa për sy e faqe ...

Dita e dytë nga aksioni i TV 2 Gostivar dhe QSA:”Gostivari për Kumanovën”

Radio Vala - 15.05.2015

Kumanovë, 15 maj- Sot pak para namazit të xhumasë arritën edhe ndihmat e reja nga aksioni i përbashkët midis Qendrës së Solidaritetit dhe Avancimit në Kumanovë, në bashkëpunim me TV 2 Gostivar, ...

Forumi Rinor i fshatit Debresh dhe QSA shpërndan ndihmat për Kumanovën

Radio Vala - 15.05.2015

Kumanovë, 15 maj- Forumi Rinor i fshatit Debresh nga Komuna e Gostivarit, në bashkëpunim me Qendrën e Solidaritetit dhe Avancimit në Kumanovë, zbarkuan edhe një kamion me ndihma .

Parlamenti Studentor i USHT-së filloi aksionin humanitar nën moton "Me Kumanovën"

Idividi - 14.05.2015

Tetovë, 14 maj 2015 (MIA) - Nën moton "Me Kumanovën", Parlamenti Studentor i Universitetit Shtetëror të Tetovës gjatë ditës së djeshme e filloi aksionin humanitar për t’u dalë në ndihmë banorëve të ...

Big Mama fton kolegët : Të bashkohemi për të ndihmuar Kumanovën!

Lajmi.net - 14.05.2015

Këngëtarja tetovare Big Mama, përmes faqes së saj zyrtare në Instagram, ka kërkuar ndihmë nga kolegët e saj. Bigi i fton ata në një koncert humanitar që do të mbahet në Tetovë për të ndihmuar ...

Kumanova 2015, a ngjan me Tanushën e 2001?!

Lajm - 14.05.2015

Aleksandër ÇIPA E premtja e saposhkuar në Maqedoni nuk u përcoll si ditë e zakonshme, por si një ditë lemerisëse me shumë krisma, gjak dhe tronditje. Me një shfaqje të dyshimtë sulmuesish me ...

Gjarpëri duhet kapur për koke jo për bishti!

Lajm - 14.05.2015

Ridvan Kurtishi Jo rrallë herë ndodh që popullit tone shqiptarë t’i jepet një barrë që nuk duhet të e bartë ai vet. Deri kur do të qëndrojmë duar kryq ndaj rasteve të tilla? Tanimë botërisht po ...

Parlamenti Studentor i USHT-së filloi aksionin humanitar nën moton “Me Kumanovën”

Portalb - 14.05.2015

Lajme lidhur me temën Erdogan në Tiranë: Do të dyfishojmë investimet turke, Shkupi të zbatojë Marrëveshjen e Ohrit Ja si u kapën pjesëtarët e grupit të armatosur në Kumanovë! Flet “Komandanti” Zaev: ...

Kthimi i trishtë në Lagjen e Trimave

Evropaelire - 14.05.2015

Lagja e Trimave në Kumanovë ngadalë po synon t'i kthehet normalitetit. Fëmijët kanë filluar të kthehen në shkollë, ndërkohë që banorët presin komisionin qeveritar për të vlerësuar dëmet, të cilat ...

15 foto të rralla nga aksioni i Kumanovës (FOTO LAJM)

Albeu.com - 14.05.2015

Publikohen fotografi të reja, të papara më parë, nga luftimet e fundjavës së shkuar në "Lagjjen e Trimave" në Kumanovë mes forcave qeveritare dhe një grupi të armatosur, përcjell Portali Albeu.

Big Mama gjen përkrahjen e kolegëve

Lajmi.net - 14.05.2015

Big Mama e cila ka kërkuar ndihmën e kolegëve për një koncert humanitar në Tetovë, për të ndihmuar shqiptarët në Kumanovë, ka hasur në përkrahje... Këngëtarja ka bërë me dije se kolegët e saj janë ...

Kumanova mos të harrohet sërish

Lajm - 14.05.2015

Shqiptarët e Kumanovës dhe rrethinës gjithmonë kanë dhënë më të shtrenjtën për rrugëtimin e kombit në përgjithësi, dhe fatkeqësisht kjo pjesë e kombit edhe më tutje vazhdon të vuaj edhe nga ana e ...

Kryqi i Kuq me ndihma humanitare për ‘Lagjen e Trimave’

Portalb - 14.05.2015

Lajme lidhur me temën Parlamenti Studentor i USHT-së filloi aksionin humanitar nën moton “Me Kumanovën” Erdogan në Tiranë: Do të dyfishojmë investimet turke, Shkupi të zbatojë Marrëveshjen e Ohrit Ja ...

QSA shpallë: AKSION HUMANITAR mbarëkombëtarë për kumanovën

Zhurnal - 14.05.2015

Kumanovë, 14 maj- Me rastin e ngjarjeve të dhunshme që ndodhën fundjavën e kaluar në Lagjen e trimave në komunën e Kumanovës, ku për pasojë shumë familje kanë mbetur në kulm mbi kokë, si dhe me dëme ...

Kumanova mos të harrohet sërish

Almakos - 14.05.2015

Shqiptarët e Kumanovës dhe rrethinës gjithmonë kanë dhënë më të shtrenjtën për rrugëtimin e kombit në përgjithësi, dhe fatkeqësisht kjo pjesë e kombit edhe më tutje vazhdon të vuaj edhe nga ana e ...

Kryetari i Likovës Duraku: Policia e ka kryer punën me profesionalizëm – VIDEO

Shqipmedia - 14.05.2015

Kryetari i komunës së Likovës, Sadulla Duraku, përmes një lidhje telefonike ditë më pare, ka folur për emisionin “Ballkan Magazine” në Ora Neës për ngjarjet e fundit rreth aksionit policor në ...

QSA shpallë: Aksion humanitar mbarëkombëtarë për Kumanovën

Portalb - 14.05.2015

Lajme lidhur me temën Lepaja: Vetëm NATO e zgjidhë çështjen shqiptare Robelli: Diktatori i vogël gjeti edhe disa shqiptarë për të nisur vallen e tragjedisë Kryqi i Kuq me ndihma humanitare për ...

Kosovë, Kuvendi refuzon debatin për Kumanovën

Top Channel - 14.05.2015

Seanca e Kuvendit të Kosovës nisi të enjten me kërkesën e subjekteve opozitare për të diskutuar mbi situatën në ...

QSA shpallë: Aksion humanitar mbarëkombëtarë për Kumanovën

Lajm - 14.05.2015

Me rastin e ngjarjeve të dhunshme që ndodhën fundjavën e kaluar në Lagjen e trimave në komunën e Kumanovës, ku për pasojë shumë familje kanë mbetur në kulm mbi kokë, si dhe me dëme të konsiderueshme ...

Konflikti në Kumanovë, 121 familje dhe 66 shtëpi të dëmtuara

Albeu.com - 14.05.2015

Plot 66 shtëpi dhe 121 familje kanë pësuar dëme materiale nga përleshjet e armatosura në " Lagjjen e Trimave " në Kumanovë. Këto janë të dhënat e para që i janë dorëzuar qeverisë dhe autoriteteve ...

121 familje e 66 shtëpi të dëmtuara nga konflikti në Kumanovë

Lajm - 14.05.2015

Plot 66 shtëpi dhe 121 familje kanë pësuar dëme materiale nga përleshjet e armatosura në Kumanovë. Këto janë të dhënat e para që i janë dorëzuar qeverisë dhe autoriteteve komunale nga komisioni për ...

121 familje e 66 shtëpi të dëmtuara nga konflikti në Kumanovë

Almakos - 14.05.2015

Plotë 66 shtëpi dhe 121 familje kanë pësuar dëme materiale nga përleshjet e armatosura në Kumanovë. Këto janë të dhënat e para që i janë dorëzuar qeverisë dhe autoriteteve komunale nga komisioni për ...

121 familje dhe 66 shtëpi janë dëmtuar dhe shkatërruar në Kumanovë

Ina - 14.05.2015

Komisioni Vlerësues për Dëmet në Lagjen e Trimave në Kumanovë ka vlerësuar se nga përleshjet e armatosura dhe operacioni policor janë dëmtuar dhe shkatërruar 66 shtëpi dhe se mbi 121 familje kanë ...

Kthimi në Lagjen e Trimave (VIDEO)

Lajm - 14.05.2015

Video nga REL që tregon pamje nga kthimi i kumanovarëve në Lagjen e ...

Numra telefoni për ndihmë të kumanovarëve

Portalb - 14.05.2015

Lajme lidhur me temën Bieber: Arsyeja kryesore e destabilizimit në Maqedoni buron nga qeveria e saj Kumanovë, u kapën gjallë, policia i shpalli të vdekur Kuvendi i Kosovës refuzon të debatojë për ...

Në Kumanovë 121 familje kanë pësuar dëme materiale

Lajmi.net - 14.05.2015

Nga përleshjet e armatosura në Kumanovë, 66 shtëpi dhe 121 familje kanë pësuar dëme materiale. Këto janë të dhënat e para që i janë dorëzuar qeverisë dhe autoriteteve komunale nga komisioni për ...

"Edhe ne jemi Kumanovë" (FOTO LAJM)

Albeu.com - 14.05.2015

Organizata joqeveritare dhe qytetarë të ndryshëm kanë nisur punën për grumbullimin e ndihmave për familjet e dëmtuara në "Lagjen e Trimave" në Kumanovë, pas aksionit të policisë ku zgjati dy ditë.

Big Mama fton këngëtarët të ndihmojnë Kumanovën

LajmiFundit - 14.05.2015

Big Mama u ka bërë thirrje kolegëve dhe kolegeve të saj të tregojnë anën humane dhe kombëtare dhe të ndihmojnë shqiptarët e Kumanovës. Kumanovarët ditë më parë ishin viktima të një sulmi të policisë ...

Rrugët në Lagjen e trimave do të pastrohen pas vlerësimit të pronave të dëmtuara

Idividi - 14.05.2015

Kumanovë, 13 maj 2015 (MIA) - Pastrimi i rrugëve në Lagjen e trimave, ku zhvillohej aksioni policor kundër grupit të armatosur, do të realizohet pas vlerësimit të dëmeve të pronës së patundshme e ...

121 familje e 66 shtëpi të dëmtuara nga konflikti në Kumanovë

Zhurnal - 14.05.2015

Shkup, 14 maj -Plot 66 shtëpi dhe 121 familje kanë pësuar dëme materiale nga përleshjet e armatosura në Kumanovë. Këto janë të dhënat e para që i janë dorëzuar qeverisë dhe autoriteteve komunale nga ...

“Duraku na futi në masakër, Mirvani iku në Gostivar”

Lajm - 14.05.2015

Nuk kanë të ndalur reagimet e banorëve të Lagjes së Trimave lidhur me luftimet që ndodhën në Kumanovë. Mllefin e vet ata vazhdojnë ta shprehin në adresë të BDI-së.

Kumanova, çdo gjë e paqartë dhe sekrete; përpos viktimave dhe shtëpive të djegura

Top Channel - 14.05.2015

Nga Kim Mehmeti - Në luftën njënatëshe, që ndodhi në “lagjen e trimave” në Kumanovë, u vranë 22 veta, u plagosën 39 të tjerë, u dëmtuan e u shkatërruan tërësisht 66 shtëpi dhe qindra familje pësuan ...

FOTO LAJM/ Ahmeti dhe Thaçi VS Zamira Kumanovë

Almakos - 14.05.2015

"Ali Ahmeti&Menduh Thaçi - Shkup 14.05.2015. Zamira - Lagja e Trimave Kumanovë 09.05.2015", - kështu po shpërndahet me të madhe nëpër FB kjo ...

PE për Kumanovën: Të vendoset urgjentisht stabiliteti politik

Top Channel - 14.05.2015

Delegacioni i Parlamentit Europian për ish-Republikën jugosllave të Maqedonisë, bën thirrje për “rivendosjen urgjente të stabilitetit politik në vend”, si një “nevojë e dukshme” pas ngjarjeve ...

Letër e hapur për nënkryetarin e BDI nga banorët e “Lagjes së Trimave”

BalkanWeb - 14.05.2015

MAQEDONI- Banorët e “Lagjes së Trimave” i janë drejtuar me një letër të hapur nënkryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Sadulla Durakut, në të cilën shprehen se ndjehen të tradhtuar nga ...

Parlamenti Studentor i USHT-së filloi aksionin humanitar nën moton "Me Kumanovën"

Yll Press - 14.05.2015

Dua t’i falënderoj të gjithë ata të cilët kanë kontribuar me të holla deri më tani dhe shpresoj se edhe ditëve në vijim interesimi për t’i ndihmuar banorët e Kumanovës do të rritet.

Big Mama fton këngëtarët për koncert humanitar në ndihmë të Kumanovës

BalkanWeb - 14.05.2015

MAQEDONI-Këngëtarja tetovare, Besjana Kasami e njohur si Big Mama, ka ftuar kolegët e saj që t’i bashkangjiten për një koncert humanitar në Tetovë, për të ndihmuar banorët e ‘Lagjes së Trimave’ në ...

Shkëlzen Maliqi: ‘Kumanova’, është situatë e fabrikuar. Partitë shqiptare në Shkup kanë falimentuar

BalkanWeb - 14.05.2015

NGA FATMIRA NIKOLLI* Të them të vërtetën, është shumë vështirë të reagosh në këto situata kur nuk është e qartë se çfarë po ndodh”. Kështu shprehet Shkëlzen Maliqi, këshilltar i kryeministrit Edi ...

Këshilltari i Ramës ashpërson gjuhën: ‘Kumanova’, është situatë e fabrikuar. Partitë shqiptare në Shkup kanë ...

Panorama - 14.05.2015

“Të them të vërtetën, është shumë vështirë të reagosh në këto situata kur nuk është e qartë se çfarë po ndodh”. Kështu shprehet Shkëlzen Maliqi, këshilltar i kryeministrit Edi Rama për Rajonin.

Big Mama fton këngëtarët për koncert humanitar në ndihmë të Kumanovës

Yll Press - 14.05.2015

"Në këto ditë të vështira për kumanovarët, ftoj gjithë kolegët që kanë shpreh dëshirë të më bashkangjiten në aksionin për të ndihmuar Kumanovën me një koncert në Tetovë, jam e gatshme për çdo ...

A u dërguan luftëtarët e Kumanovës për ekzekutim!?

Botasot - 14.05.2015

Kush duhet të jap llogari në Kosovë për tragjedinë e Kumanovës? Policia, prokuroria apo vetëm politika? Që të gjitha institucionet e sigurisë në Kosovë kanë ditur për përgatitjen për sulmin.

Kthimi i trishtë në Lagjen e Trimave (Foto)

Botasot - 14.05.2015

Lagja e Trimave në Kumanovë ngadalë po synon t'i kthehet normalitetit. Fëm­­ijët kanë filluar të kthehen në shkollë, ndërkohë që banorët presin komisionin qeveritar për të vlerësuar dëmet, të cilat ...

121 familje e 66 shtëpi të prekura nga konflikti në Kumanovë

Koha.net - 14.05.2015

Plot 66 shtëpi dhe 121 familje kanë pësuar dëme materiale nga përleshjet e armatosura në Kumanovë. Këto janë të dhënat e para që i janë dorëzuar qeverisë dhe autoriteteve komunale nga komisioni për ...

121 familje e 66 shtëpi të dëmtuara nga konflikti në Kumanovë

Botasot - 14.05.2015

Plot 66 shtëpi dhe 121 familje kanë pësuar dëme materiale nga përleshjet e armatosura në Kumanovë. Këto janë të dhënat e para që i janë dorëzuar qeverisë dhe autoriteteve komunale nga komisioni për ...

Big Mama fton këngëtarët ta ndihmojnë Kumanovën

Mapo - 14.05.2015

Big Mama fton këngëtarët ta ndihmojnë Kumanovën Postuar më: 14 Maj 2015 14:40 Big Mama u ka bërë thirrje kolegëve dhe kolegeve të saj të tregojnë anën humane dhe kombëtare dhe të ndihmojnë shqiptarët ...

Përleshjet në Kumanovë, 66 shtëpi dhe 121 familje të dëmtuara

Yll Press - 14.05.2015

Në bazë të këtyre informacioneve, Komuna e Kumanovës ka shpërndarë ndihmat e para në Lagjen e Trimave. Plot 66 shtëpi dhe 121 familje kanë pësuar dëme materiale nga përleshjet e armatosura në ...

Ambasadorja Shala e shqetësuar për ngjarjet në Kumanovë, ofron ndihmë

Botasot - 14.05.2015

PRISHTINE : Shala, përmes një deklarate për media, në faqen e saj të rrjetit shoqëror facebook, ka treguar se ka përcjellur më shqetësim të thellë ngjarjet në Maqedoni, duke thënë se "bashkombasit ...

Komunat shqiptare do e ndihmojnë Kumanovën. Çairi me 1 milionë denarë

Yll Press - 14.05.2015

Vetëm Komuna e Çairit, mëson Aktuale.mk do e ndihmojë Kumanovën me 1 milionë denarë. Komunat shqiptare të cilat administrohen nga BDI do të ndihmojnë banorët e Kumanovës pasi pronat e këtyre banorëve ...

Kumanovë, vazhdojnë të zbresin ndihma të shumta

Yll Press - 14.05.2015

I gëzohem faktit se vijmë për solidarizim dhe jo për viktima dhe të vrarë”, theksoi Vullnet Kërkuti, Donator nga Dibra e Madhe. Ndihma të shumta vijnë nga vende të ndryshme për nevojat e banorëve të ...

Myftaraj: Kumanova dhe Likova s’mund të jenë pjesë e një shteti shqiptar

Mapo - 14.05.2015

Myftaraj: Kumanova dhe Likova s’mund të jenë pjesë e një shteti shqiptar Postuar më: 14 Maj 2015 22:05 “Qëllimi i shqiptarëve nga Kosova në Luftën e Kumanovës, në rastin më të mirë” Nga Kastriot ...

Kumanovë, vazhdojnë të zbresin ndihma të shumta

Botasot - 14.05.2015

Ndihma të shumta vijnë nga vende të ndryshme për nevojat e banorëve të Lagjes së trimave në Kumanovë. Ushqim, veshmbathje, preparate për higjienë dhe inventar për shtëpitë e tyre.

Sadulla Duraku: Aq me profesionalizëm e ka kry policia aksionin në Kumanovë sa që jam i gëzuar me gjendjen pas aksionit ...

Tetova Sot - 14.05.2015

B omba e Sadulla Durakut: Aksioni profesional, jam i gëzuar me gjendjen pas aksionit në Lagjen e Trimave Kryetari komunës së Likovës, Sadulla Duraku përmes linjës telefonike ditë më parë ishtë i ...

Publicisti Fejzi Hajdari: Ngjarjet në Kumanovë, pikë kthese për Maqedoninë!

Tetova Sot - 14.05.2015

Publicisti dhe botuesi i gazetës “Lajm”, në Maqedoni, Fejzi Hajdari, ka theksuar se trazirat e Kumanovës, kanë qenë përpjekje e fundit e pushtetit në Maqedoni, për ta vazhduar jetëgjatësinë e tyre ...

International Human Rights Commission të gatshëm të ndihmojnë Kumanovën

Tetova Sot - 14.05.2015

Ambasadorja e Vullnetit të Mirë për Kosovën në IHRC, Elvana Shala, ka shprehur shqetësimin për ngjarjet e krijuara në Kumanovë dhe ka thënë se IHRC janë të gatshëm për çfardo lloj aksioni humanitar.

121 familje e 66 shtëpi të dëmtuara nga konflikti në Kumanovë

Tetova Sot - 14.05.2015

Plot 66 shtëpi dhe 121 familje kanë pësuar dëme materiale nga përleshjet e armatosura në Kumanovë. Këto janë të dhënat e para që i janë dorëzuar qeverisë dhe autoriteteve komunale nga komisioni për ...

Ndihmo Kumanovën, ja numërat

Tetova Sot - 14.05.2015

Pas shkatërrimit që e pësuan banorët e “Lagjes së Trimave” në Kumanovë, janë hapur numra telefoni për të bërë donacion në ndihmë të tyre. 070 143 400 075 143 400 077 143 400 ...

Çairi me 1 milionë denarë për Kumanovën , Tetova merret me koncerte

Tetova Sot - 14.05.2015

Komunat shqiptare të cilat administrohen nga BDI do të ndihmojnë banorët e Kumanovës pasi pronat e këtyre banorëve pësuan dëme nga një përleshje e armatosur në “Lagjen e trimave”.

Kumanovë, banorët i rikthehen jetës mes shkatërrimit dhe dëshpërimit

Shqiptarja - 14.05.2015

5 ditë pas sulmit në Kumanovë, lagjja e trimave po i rikthehet dalëngadalë jetës së përditshme. Nxënësit kanë nisur të kthehen në shkollë, dyqanet janë rihapur ndërsa banorët janë në pritje që shteti ...

Lëvizja për Reforma zhvilloi mbledhje për intervenimin policor në Kumanovë

Tetova Sot - 14.05.2015

Kryesia Qendrore, kryetarët e degëve dhe anëtarët e Komisionit për Politika Strategjike (KPS), të Lëvizjes për Reforma Brenda PDSH-së, kanë mbajtur të enjten mbledhje të përbashkët për situatën pas ...

T-Mobile mbyll linjen humanitare për ndihma Kumanovës (VIDEO)

Tetova Sot - 14.05.2015

Kompania telefonike T-Mobile ka mbyllur linjen e hapur telefonike të aksionit humanitarë për Kumanovë respektivisht familjeve të cilat u prekën nga konflikti i armatosur ndërmjet forcave policore ...

Parlamenti Studentor i USHT-së filloi aksionin humanitar nën moton “Me Kumanovën”

Republika - 14.05.2015

Nën moton ”Me Kumanovën”, Parlamenti Studentor i Universitetit Shtetëror të Tetovës gjatë ditës së djeshme filloi aksionin humanitar për t’u dalë në ndihmë banorëve të Kumanovës, të cilët pësuan nga ...

Humanizmi i Big Mama-s ka hasur në përkrahje

Republika - 14.05.2015

Këngëtarja ka bërë me dije se kolegët e saj janë treguar të gatshëm dhe deri tani janë lajmëruar 20 këngëtar. E këtë këngëtarja e ka konfirmuar përmes një postimi në Instagram. „Lajm i mirë.

QSA shpallë: Aksion humanitar mbarëkombëtarë për Kumanovën

Republika - 14.05.2015

Me rastin e ngjarjeve që ndodhën fundjavën e kaluar në Lagjen e trimave në komunën e Kumanovës, ku për pasojë shumë familje kanë mbetur pa kulm mbi kokë, si dhe me dëme të konsiderueshme materiale, ...

Rreth 121 familje e 66 shtëpi të prekura nga konflikti në Kumanovë

Kosova Live - 14.05.2015

Nga përleshjet e armatosura në Kumanovë ditë më parë 66 shtëpi dhe 121 familje kanë pësuar dëme materiale. Këto janë të dhënat që i janë dorëzuar qeverisë dhe autoriteteve komunale nga komisioni i ...

Komunat shqiptare do e ndihmojnë Kumanovën. Çairi me 1 milionë denarë

Republika - 14.05.2015

Komunat shqiptare të cilat administrohen nga BDI do të ndihmojnë banorët e Kumanovës pasi pronat e këtyre banorëve pësuan dëme nga një përleshje e armatosur në “Lagjen e trimave”.

Katër ditë nga konflikti i armatosur në "Lagjen e Trimave", në Kumanovë, gjurmët akoma të pranishme

Radio Vala - 14.05.2015

Përmes fotoreportazhit RadioVala po ju sjell pamjet e trishtueshme dhe gjurmët akoma të pranishme nga Lagja e Trimave në Kumanovë, të cilat janë të pranishme edhe katër ditë pas konflikt i armatosur.

Aksioni humanitar “Gostivari për Kumanovën”, arrin dërgesat e parë

Radio Vala - 14.05.2015

Gostivar, 14 maj – Me dërgesën e parë drejt Kumanovës, edhe praktikisht ka filluar realizimi i aksionit humanitar të quajtur “Gostivari për Kumanovën”, nën organizim të “Tv2” dhe në koordinim me ...

121 familje e 66 shtëpi të dëmtuara nga konflikti në Kumanovë

Vatra - 14.05.2015

Plot 66 shtëpi dhe 121 familje kanë pësuar dëme materiale nga përleshjet e armatosura në Kumanovë. Këto janë të dhënat e para që i janë dorëzuar qeverisë dhe autoriteteve komunale nga komisioni për ...

Qendra e Solidaritetit dhe Avancimit nga Kumanova me aksion humanitar

Radio Vala - 14.05.2015

Gostivar, 14 maj - Me rastin e ngjarjeve të dhunshme që ndodhën fundjavën e kaluar në Lagjen e trimave në komunën e Kumanovës, ku për pasojë shumë familje kanë mbetur në kulm mbi kokë, si dhe me dëme ...

Komunat ku qeverisin shqiptarët do ti ndihmojnë familjet e goditura në Lagjen e Trimave në Kumanovë

Radio Vala - 14.05.2015

Në takimin e mbajtur më dt.13.05.2015 në Tetovë me krerët e komunave ku qeverisin shqiptarët, Kërçovë, Gostivar, Tetovë, Vrapcisht, Pllasnicë, Dibër, Saraj, Çair, Likovë, Zhelinë, Bogovinë, ...

Një autobus me të zhvendosur nga Kumanova arrin në Prishtinë

Almakos - 13.05.2015

Në orët e vona të ditës së martës, një autobus përplot me qytetar nga Kumanova, ka arritur në Prishtinë. Autobusi që ishte përplot me familje nga kjo pjesë, është ndalur në afërsi të Hotel Grandit në ...

Një autobus me të zhvendosur nga Kumanova arrin në Prishtinë

Portalb - 13.05.2015

Lajme lidhur me temën Kokëdhima: Qeveria e Shkupit, hetim transparent për ngjarjet në Kumanovë Sulmuesi i Policisë në Prizren, arrestohet me grupin e Kumanovës! (VIDEO) Menduh Thaçi : Situata është ...

Dy ditë pas përleshjeve të armatosura të tmerrshme në Kumanovë (VIDEO)

Almakos - 13.05.2015

Dy ditë pas përleshjeve të armatosura në Kumanovë gjendja është më e qetë. Por qytetarët nuk po mund ta harrojnë tmerrin që e kanë përjetuar gjatë ditëve të luftimeve.

Kumanova 2015, a ngjan me Tanushën e 2001?!

Almakos - 13.05.2015

Aleksandër ÇIPA E premtja e saposhkuar në Maqedoni nuk u përcoll si ditë e zakonshme, por si një ditë lemerisëse me shumë krisma, gjak dhe tronditje. Me një shfaqje të dyshimtë sulmuesish me ...

Shqiptarët e Kumanovës përzënë deputetët e Ali Ahmetit

SOT - 13.05.2015

Masakra në Kumanovë duket se i ka përçarë më tej shqiptarët në Maqedoni. Hendeku me shqiptarëve dhe përfaqësuesve të tyre politikë është thelluar. Deputetët e Bashkimit Demokratik për Integrim kanë ...

Qeveria tërësisht do ta mbulojë dëmin e objekteve në Kumanovë, filloi vlerësimi

Idividi - 13.05.2015

Shkup, 12 maj 2015 (MIA) - Komisioni për vlerësimin e dëmeve i përbërë prej anëtarëve të Qeverisë dhe Komunës së Kumanovës prej sot e filloi vlerësimin për përcaktimin e dëmeve materiale të pronës së ...

Përfaqësuesit e Shtabit të krizës, të Kryqit të Kuq dhe deputetët për vizitë në Lagjen e Trimave

Idividi - 13.05.2015

Kumanovë, 12 maj 2015 (MIA) - Përfaqësuesit e Shtabit komunal të krizës, të Kryqit të Kuq dhe deputetët sot i vizituan qytetarët e Lagjes së Trimave të Kumanovës, ku u zhvillua aksioni policor për ...

BDI bashkëndjen me qytetarët e Kumanovës, me rëndësi që nuk ka viktima në mesine civilëve

Idividi - 13.05.2015

Shkup, 12 maj 2015 (MIA) - Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI), përmes një kumtese për mjetet e informimit, dëshirojnë të përcjellin edhe njëherë keqardhje të thellë për situatën në të cilën ...

Shabani: Zhdëmtim 100 për qind për banorët e Kumanovës

Idividi - 13.05.2015

Shkup, 12 maj 2015 (MIA) - Ministri i Pushtetit Lokal Lirim Shabani ka kryesuar delegacionin e Qeverisë së Maqedonisë që sot kanë qëndruar në Kumanovë ku në bashkëpunim me pushtetin vendor kanë ...

“Nënë a vrasin fëmijë”

Lajm - 13.05.2015

Fëmijë me qëndrim stoik, sy patrembur dhe e gatshme t’i tregojë emocionet e saja nga dita e 11 majit në Kumanovë. Mjaftoi një bisedë e shkurt me të që të thellojë bindjen se Zamira në të ardhmen do ...

Teatri i Tetovës me shfaqe për të ndihmuar të dëmtuarit në Kumanovë

Portalb - 13.05.2015

Lajme lidhur me temën Hapet llogari për donacion për ndihmë të familjeve të dëmtuara në Kumanovë Ambasadorët porosi BDI-së: Të merr pozicion të fortë për të mirë të qytetarëve MPJ e Turqisë: Dënojmë ...

Kumanova 2015, a ngjan me Tanushën e 2001?!

ikub - 13.05.2015

Kjo fundjavë mori emrin e Kumanovës, madje më saktë të “Lagjes së Trimave” të këtij qyteti. Aty ngjau një episod i çuditshëm lufte dhe i paraportuar live nga mediat.

Kush do t’i gjykojë “kosovarët e Kumanovës”?

Lajmi.net - 13.05.2015

As Qeveria e Maqedonisë e as Prokuroria e Përgjithshme nuk e kanë informuar Ambasadën e Kosovës në Shkup për ngjarjet e fundit. Prandaj, misioni ynë diplomatik nuk ka mundur t’i kontaktojë kosovarët ...

Kush do t’i gjykojë “Kosovarët e Kumanovës”?

Shqipmedia - 13.05.2015

As Qeveria e Maqedonisë e as Prokuroria e Përgjithshme nuk e kanë informuar Ambasadën e Kosovës në Shkup për ngjarjet e fundit. Prandaj, misioni ynë diplomatik nuk ka mundur t’i kontaktojë kosovarët ...

Shkup, qytetarët homazhe pranë godinës së qeverisë në nderim të 22 viktimave

ikub - 13.05.2015

Prej mbrëmjes së djeshme, qindra qytetarë të Shkupit kanë nisur homazhet në nderim të 22 personave që humbën jetën në trazirat në Kumanovë. Qytetarët kanë vendosur lule dhe qirinj në afërsi të ...

Kush do t’i gjykojë “Kosovarët e Kumanovës”?

Lajm - 13.05.2015

Konflikti 40 orësh në Kumanovë, me 9 e 10 maj, pos 22 të vdekurve dhe shkatërrimit total të Lagjes së Trimave, ka rezultuar edhe me 30 persona të arrestuar - 18 prej të cilëve besohet se janë shtetas ...

Si dhe kush do ti gjykojë "kosovarët e Kumanovës"?

Albeu.com - 13.05.2015

Konflikti i armatosur i 9 dhe 10 majit në Kumanovë la pas 22 të vdekur, shkatërrimit total të Lagjes së Trimave si dhe 30 të arrestuar, 18 prej të cilëve besohet se janë shtetas të Kosovës.

"Mos i promovoni fotot e drejtuesve të Lëvizjes BESA në Lagjen e Trimave!"

Almakos - 13.05.2015

Adnan Azizi, anëtar i Trupit Koordinues të Lëvizjes BESA ka këshilluar që të mos promovohet në rrjetet sociale një foto e drejtuesve të Lëvizjes e bërë gjatë vizitës në Lagjen e Trimave në Kumanovë.

Sot studentët pejanë organizojnë tubim paqësor për shqiptarët e Kumanovës

Lajm - 13.05.2015

Studentët e Universitetit “Haxhi Zeka” në Pejë, organizojnë tubim paqësor në shenjë solidarizimi me shqiptarët e Kumanovës Me këtë rast, ata i kanë ftuar edhe të gjithë qytetarët dhe studentët për ...

Ku do të gjykohen të arrestuarit në Kumanovë?!

Almakos - 13.05.2015

Konflikti 40-orësh në Kumanovë, me 9 e 10 maj, pos 22 të vdekurve dhe shkatërrimit total të Lagjes së Trimave, ka rezultuar edhe me 30 persona të arrestuar – 18 prej të cilëve besohet se janë shtetas ...

"Mos i promovoni fotot e drejtuesve të Lëvizjes BESA në Lagjen e Trimave!"

Lajm - 13.05.2015

Adnan Azizi, anëtar i Trupit Koordinues të Lëvizjes BESA ka këshilluar që të mos promovohet në rrjetet sociale një foto e drejtuesve të Lëvizjes e bërë gjatë vizitës në Lagjen e Trimave në Kumanovë.

Pejanët, protestë në mbështetje të Kumanovës (Foto)

Ina - 13.05.2015

Studentët e Universitetit “Haxhi Zeka” në Pejë, kanë organizuar një tubim paqësor/protestë në shenjë solidarizimi me shqiptarët e Kumanovës. Peja është qyteti i parë në Kosovë që ka organizuar një ...

Tv2 dhe Qendra e Solidaritetit dhe Avancimit me aksion humanitar për Kumanovën

Zhurnal - 13.05.2015

Gostivar, 13 maj – Tv2 në koordinim me Qendrën e Solidaritetit dhe Avancimit nga Kumanova, kanë iniciuar aksionin e madh humanitar të quajtur “Gostivari për Kumanovën”.

Muftinia e Kumanovës pjesë e shtabit të krizës në komunën e Kumanovës

Zhurnal - 13.05.2015

Kumanovë, 13 maj- Delegacioni i Muftinisë së BFI-së në Kumanovë i përbërë nga Muftiu Abedin ef.Imeri dhe sekretari Enver Zeqiri më 11.05.2015 morën pjesë në një takim të jashtëzakonshëm i thirrur nga ...

Gjarpëri duhet kapur për koke jo për bishti!

Almakos - 13.05.2015

Ridvan Kurtishi Jo rrallë herë ndodh që popullit tone shqiptarë t’i jepet një barrë që nuk duhet të e bartë ai vet. Deri kur do të qëndrojmë duar kryq ndaj rasteve të tilla? Tanimë botërisht po ...

Gjarpri duhet kapur  për koke jo për bishti!

Portalb - 13.05.2015

Ridvan Kurtishi Jo rrallë herë ndodh që popullit tone shqiptarë t’i jepet një barrë që nuk duhet të e bartë ai vet. Deri kur do të qëndrojmë duar kryq ndaj rasteve të tilla? Tanimë botërisht po ...

Haradinaj: AAK distancohet nga dhuna në Kumanovë

Lajmi.net - 13.05.2015

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj ka komentuar ngjarjet e fundit në Kumanovë. Ai përmes një postimi në Facebook ka thënë se ngjarjet që ndodhën në Kumanovë tregojnë ...

Sulmi në Kumanovë, Haradinaj fajëson qeveritë e rajonit: Të korruptuara e të kriminalizuara

SOT - 13.05.2015

Kryetari i AAK, Ramush Haradinaj, ka reaguar për ngjarjet në Kumanovë. Për gjithë këto ngjarje ai vë fajin te qeveritë e këtij rajoni, që ai i quan të korruptuara e të kriminalizuara.

Haradinaj: Ballkani, i rrezikuar nga qeveritë kriminale

Top Channel - 13.05.2015

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj vlerëson se ngjarjet në Kumanovë tregojnë se rajoni nuk është i rrezikuar nga “patriotët etnikë”, por nga qeveritë e korruptuara dhe të ...

RDK: Kumanova mos të harrohet sërish!

Portalb - 13.05.2015

Lajme lidhur me temën Zaevi: Komandantët NATO dhe Begu janë përndjekur dhe përgjuar që nga mesi i vitit 2013-tës Një autobus me të zhvendosur nga Kumanova arrin në Prishtinë Kokëdhima: Qeveria e ...

Big mama organizon koncert per kumanoven

Zhurnal - 13.05.2015

Këngetarja e njohur tetovare duket se po tregon shpirtin e saj human. Vetëm pak ditë pas ngjarjeve të t'mershme në Kumanovë, ajo ne qytetin e saj të lindjes do te organizojë një mbrëmje muzikore ku ...

​Më në fund reagon edhe Haradinaj, ja si e sheh dhunën në Kumanovë

Zhurnal - 13.05.2015

Kryetari i AAK’së më në fund ka dalë me një reagim për ngjarjet në Kumanovë. Për gjithë këto ngjarje ai vë fajin te qeveritë e këtij rajoni që ai i quan të korruptuara e të kriminalizuara.

Big Mama bën thirrje për koncert humanitar në Tetovë (Foto)

Portalb - 13.05.2015

Lajme lidhur me temën Big Mama publikon këngën e re, bashkëpunim me Bes Kallakun (VIDEO) Koncerti humanitar ,,Muzikë për ndryshime sociale jo për profit” Tiranë, arrestohet Big Mama? (Foto) Big Mama ...

Big Mama bën thirrje për koncert humanitar në Tetovë (foto)

Zhurnal - 13.05.2015

Këngëtarja tetovare Big Mama ka shprehur dëshirën për të ndihmuar banorët e prekur nga aksioni policor në Kumanovë. Bigi ndryshe nga kolegët e saj të cilët kanë shprehur keqardhje nëpër rrjetet ...

Letër e hapur për Sadulla Durakun nga banorët e “Lagjes së Trimave”

Almakos - 13.05.2015

Banorët e “Lagjes së Trimave” i janë drejtuar me një letër të hapur nënkryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Sadulla Durakut, në të cilën shprehen se ndjehen të tradhtuar nga Duraku.

Letër e hapur për Sadulla Durakun nga banorët e “Lagjes së Trimave”

Shqipmedia - 13.05.2015

Banorët e “Lagjes së Trimave” i janë drejtuar me një letër të hapur nënkryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Sadulla Durakut, në të cilën shprehen se ndjehen të tradhtuar nga Duraku.

Letër e hapur për Sadulla Durakun nga banorët e “Lagjes së Trimave”

Lajmi.net - 13.05.2015

Banorët e “Lagjes së Trimave” të Kumanovës i janë drejtuar me një letër të hapur nënkryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Sadulla Durakut, i cili është edhe kryetari i Komunës së Likovës.

Parlamenti Studentor i usht-së filloi aksionin humanitar Nën moton “me Kumanovën”

Zhurnal - 13.05.2015

Tetovë, 13 maj - Nën moton ”Me Kumanovën”, Parlamenti Studentor i Universitetit Shtetëror të Tetovës gjatë ditës së sotme e filloi aksionin humanitar për t’u dalë në ndihmë banorëve të Kumanovës, të ...

​Më në fund reagon edhe Haradinaj, ja si e sheh dhunën në Kumanovë

Lajm - 13.05.2015

Kryetari i AAK’së më në fund ka dalë me një reagim për ngjarjet në Kumanovë. Për gjithë këto ngjarje ai vë fajin te qeveritë e këtij rajoni që ai i quan të korruptuara e të kriminalizuara.

Studentët e Tetovës, aksion humanitar në ndihmë të kumanovarëve

Lajmi.net - 13.05.2015

Nën moton ”Me Kumanovën”, Parlamenti Studentor i Universitetit Shtetëror të Tetovës gjatë ditës së sotme e filloi aksionin humanitar për t’u dalë në ndihmë banorëve të Kumanovës, të cilët pësuan nga ...

Reagon Haradinaj, ja si e sheh dhunën në Kumanovë

Almakos - 13.05.2015

Kryetari i AAK’së më në fund ka dalë me një reagim për ngjarjet në Kumanovë. Për gjithë këto ngjarje ai vë fajin te qeveritë e këtij rajoni që ai i quan të korruptuara e të kriminalizuara.

Një autobus me të zhvendosur nga Kumanova arrin në Prishtinë

Telegrafi - 13.05.2015

Në orët e vona të ditës së martës, një autobus përplot me qytetar nga Kumanova, ka arritur në Prishtinë. Autobusi që ishte përplot me familje nga kjo pjesë, është ndalur në afërsi të Hotel Grandit në ...

Autobusi i Kumanovës, me kosovarë nga Frankfurti

Koha.net - 13.05.2015

Sonte në Prishtinë nuk kanë ardhur refugjatë nga Kumanova. Një autobus me targa të këtij qyteti është parë rreth mesnatës tek Hoteli Grand. KTV-ja mëson se autobusi ka ardhur nga Aeroporti i Shkupit.

Autobusi i Kumanovës, me kosovarë nga Frankfurti

Telegrafi - 13.05.2015

Mbrëmë në Prishtinë nuk kanë ardhur refugjatë nga Kumanova. Një autobus me targa të këtij qyteti është parë rreth mesnatës tek Hoteli Grand. KTV-ja mëson se autobusi ka ardhur nga Aeroporti i Shkupit.

Vullnet Ahmeti në “Lagjen e Trimave”

Yll Press - 13.05.2015

Përkundër gjendjes shëndetësore të rëndë, rektori i USHT-së Vullnet Ahmeti sot ka vizituar “Lagjen e Trimave” në Kumanovë ku është mirëpritur nga banorët e atjeshëm.

Rektori i USHT-së e vizitoi Lagjen e Trimave në Kumanovë (foto)

Yll Press - 13.05.2015

Rektori i USHT-së shprehu keqardhje për gjithë atë storie të shëmtuar që ndodhi me 9 dhe 10 maj në qytetin e Kumanovës, ku fatkeqësisht pësuan shumë familje shqiptare.

Kush do t’i gjykojë “Kosovarët e Kumanovës”?

Telegrafi - 13.05.2015

Konflikti 40 orësh në Kumanovë, me 9 e 10 maj, pos 22 të vdekurve dhe shkatërrimit total të Lagjes së Trimave, ka rezultuar edhe me 30 persona të arrestuar - 18 prej të cilëve besohet se janë shtetas ...

Në Maqedoni nuk kishte konflikt lufte, askush nuk ndëshkohet!

Botasot - 13.05.2015

Konflikti 40 orësh në Kumanovë, me 9 e 10 maj, pos 22 të vdekurve dhe shkatërrimit total të Lagjes së Trimave, ka rezultuar edhe me 30 persona të arrestuar - 18 prej të cilëve besohet se janë shtetas ...

Përleshja në Maqedoni, kush do t’i gjykojë “Kosovarët e Kumanovës”?

Panorama - 13.05.2015

Konflikti 40 orësh në Kumanovë, me 9 e 10 maj, përpos 22 të vdekurve dhe shkatërrimit total të Lagjes së Trimave, ka rezultuar edhe me 30 persona të arrestuar, 18 prej të cilëve besohet se janë ...

Shkup, qytetarët lule dhe qirinj pranë godinës së qeverisë në nderim të 22 viktimave

BalkanWeb - 13.05.2015

MAQEDONI- Qindra qytetarë të Shkupit kanë nisur që dje në mbrëmje dhe sot homazhe në nderim të 22 personave që humbën jetën gjatën nga përplasja e armatosur në Kumanovë gjatë fundjavës.

Studentët pejanë solidarizohen me shqiptarët e Kumanovës

Telegrafi - 13.05.2015

Studentët e Universitetit “Haxhi Zeka” në Pejë, organizojnë tubim paqësor në shenjë solidarizimi me shqiptarët e Kumanovës. Me këtë rast, ata i kanë ftuar edhe të gjithë qytetarët dhe studentët për ...

OH ‘Nënë Tereza’-Strugë, aksion humanitar për të ndihmuar kumanovarët

Yll Press - 13.05.2015

Për më shumë informacione mund të kontaktoni në nr 070 249 114. Shoqata humanitare ‘Nënë Tereza’ nga Struga, informon qytetarët se ka nisur aksion humanitar për të mbledhur ndihma për banorët e ...

Kumanovarët përzënë deputetët e BDI: Jeni të padëshirueshëm këtu, mos ejani

BalkanWeb - 13.05.2015

KUMANOVE- Deputetëve të BDI-së u janë mbyllur dyert në Kumanovë. Ashtu siç ka ndodhur edhe tre ditë më parë, popullata shqiptare në Kumanovë ka përzënë deputetët e BDI të cilët i janë drejtuar ditën ...

Pejanët, protestë në mbështetje të Kumanovës (Foto)

Telegrafi - 13.05.2015

Studentët e Universitetit “Haxhi Zeka” në Pejë, kanë organizuar një tubim paqësor/protestë në shenjë solidarizimi me shqiptarët e Kumanovës. Peja është qyteti i parë në Kosovë që ka organizuar një ...

Ramush Haradinaj reagon ndaj ngjarjeve në Kumanovë

Botasot - 13.05.2015

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, poashtu ish komandante i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ka reaguar për ngjarjet e fundit që kanë ndodhur në Lagjen e Trimave në Kumaovë.

Haradinaj: Distancohemi nga dhuna, por rrezik paraqesin qeveritë e korruptuara

Telegrafi - 13.05.2015

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, përmes profilit të tij zyrtar në rrjetin social Facebook, ka shkruar se ngjarjet në Kumanovë tregojnë se janë të rrezikuara nga ...

Luftën e Kumanovës ta shfrytëzojmë për rrugën e shenjtë, bashkimin kombëtarë

Botasot - 13.05.2015

Qeveria e Gruevskit të tronditur përfundimisht, por atë po vazhdojnë ta mbajnë në këmbë njerëz të dyshuar tashmë për bashkëkomplotim në luftimet në Kumanovë. Ky është Ali Ahmeti me BDI-në e tij.

Haradinaj: Ballkani s’rrezikohet nga “patriotët etnikë” por nga qeveritë e kriminalizuara

Koha.net - 13.05.2015

Për kreun e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ngjarjet në Kumanovë tregojnë se rajoni nuk është i rrezikuar nga “patriotët etnikë”, por nga qeveritë e korruptuara dhe të ...

Nga e premtja nisin kontaktet me qytetarët e Kosovës të paraburgosur në Maqedoni

Botasot - 13.05.2015

Pas përfundimit të konfliktit të armatosur në Kumanovë, kanë nisur procedurat për kontaktet me të paraburgosurit dhe identifikimin e viktimave. Sipas njoftimeve të shpërndara në media, nga grupi i të ...

Të premtën fillon identifikimi i viktimave të Kumanovës

Yll Press - 13.05.2015

Pas përfundimit të konfliktit të armatosur në Kumanovë, kanë nisur procedurat për kontaktet me të paraburgosurit dhe identifikimin e viktimave. Ekipi i mjekëve ligjorë nga Maqedonia i ka kërkuar ...

​Big Mama fton këngëtarët për koncert humanitar në Tetovë, për Kumanovën

Botasot - 13.05.2015

Këngëtarja tetovare, Besjana Kasami e njohur si Big Mama, në rrjetet sociale ka ftuar kolegët e saj që t’i bashkëngjiten për një koncert humanitar në Tetovë, për të ndihmuar banorët e Lagjes së ...

Letër e hapur për Sadulla Durakun nga banorët e “Lagjes së Trimave”

Botasot - 13.05.2015

Banorët e “Lagjes së Trimave” i janë drejtuar me një letër të hapur nënkryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Sadulla Durakut, në të cilën shprehen se ndjehen të tradhtuar nga Duraku.

Një autobus me ‘refugjat’ nga Kumanova arrin në Prishtinë (FOTO)

Tetova Sot - 13.05.2015

Në orët e vona të ditës së marte, një autobus për plotë me qytetarët nga Kumanova, ka arritur në Prishtinë. Autobusi që ishte përplot me familje nga kjo pjesë, është ndal në afërsi të Hotel Grandit ...

Në Kumanovë janë vrarë 10 persona e jo 14 siç tha MPB-ja

Tetova Sot - 13.05.2015

Gjatë operacionit policor në Kumanovë janë gjetur 10 trupa të vdekur, e jo 14 si në fillim që raportoi Ministria e Punëve të Brendshme. Këtë informacion e kanë konfirmuar nga Zyra e Prokurorit Publik ...

66 shtëpi të dëmtuara në operacionin policor në Kumanovë

Tetova Sot - 13.05.2015

Gjashtëdhjetë e gjashtë shtëpi dhe 121 familjet që banojnë në Lagjen e Trimave në Kumanovë kanë pësuar dëm material gjatë përleshjes në mes policisë dhe grupit të armtatosur, ku mbeten të vrarë 8 ...

Kumanova si Siria!

Gazeta Dita - 13.05.2015

Dërguar me SMS në numrin e redaksisë Ajo që pamë në Kumanovë ishte me plot gojën operacion ushtarak. Të bombardohet, të mitralohet qyteti, me banorë brenda, është e njëjta me dramën e popullit sirian ...

RDK: Kumanova mos të harrohet sërish

Tetova Sot - 13.05.2015

Shqiptarët e Kumanovës dhe rrethinës gjithmonë kanë dhënë më të shtrenjtën për rrugëtimin e kombit në përgjithësi, dhe fatkeqësisht kjo pjesë e kombit edhe më tutje vazhdon të vuaj edhe nga ana e ...

Big Mama fton këngëtarët për koncert humanitar në Tetovë për Kumanovën

Tetova Sot - 13.05.2015

Këngëtarja tetovare, Besjana Kasami e njohur si Big Mama, në rrjetet sociale ka ftuar kolegët e saj që t’i bashkangjiten për një koncert humanitar në Tetovë, për të ndihmuar banorët e Lagjes së ...

Më në fund reagon edhe Haradinaj, ja si e sheh dhunën në Kumanovë

Tetova Sot - 13.05.2015

Kryetari i AAK’së më në fund ka dalë me një reagim për ngjarjet në Kumanovë. Për gjithë këto ngjarje ai vë fajin te qeveritë e këtij rajoni që ai i quan të korruptuara e të kriminalizuara.

Parlamenti Studentor i USHT-së filloi aksionin humanitar nën moton “Me Kumanovën” (FOTO)

Tetova Sot - 13.05.2015

Nën moton ”Me Kumanovën”, Parlamenti Studentor i Universitetit Shtetëror të Tetovës gjatë ditës së sotme e filloi aksionin humanitar për t’u dalë në ndihmë banorëve të Kumanovës, të cilët pësuan nga ...

Letër e hapur për Sadulla Durakun nga banorët e “Lagjes së Trimave”

Tetova Sot - 13.05.2015

Banorët e “Lagjes së Trimave” i janë drejtuar me një letër të hapur nënkryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Sadulla Durakut, në të cilën shprehen se ndjehen të tradhtuar nga Duraku.

Letër e hapur për Sadulla Durakun nga banorët e “Lagjes së Trimave”

Shkupi24 - 13.05.2015

Banorët e “Lagjes së Trimave” i janë drejtuar me një letër të hapur nënkryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Sadulla Durakut, në të cilën shprehen se ndjehen të tradhtuar nga Duraku.

Një autobus ‘refugjat’ nga Kumanova arrin në Prishtinë

Shprehja - 13.05.2015

Në orët e vona të ditës së marte, një autobus për plotë me qytetarët nga Kumanova, ka arritur në Prishtinë. Autobusi që ishte përplot me familje nga kjo pjesë, është ndal në afërsi të Hotel Grandit ...

Teatri i Tetovës me shfaqe për të ndihmuar të dëmtuarit në Kumanovë

Republika - 13.05.2015

Teatri i Tetovës të enjten më 14 maj 2015 në ora 20:00 vendos në skenë shfaqen “mendimet e kota të dashurisë”. Mjetet e mbledhura nga shitja e biletave do të jepen për nevojat e familjeve të dëmtuara ...

“Mos i promovoni fotot e drejtuesve të Lëvizjes BESA në Lagjen e Trimave!”

Shprehja - 13.05.2015

Adnan Azizi, anëtar i Trupit Koordinues të Lëvizjes BESA ka këshilluar që të mos promovohet në rrjetet sociale një foto e drejtuesve të Lëvizjes e bërë gjatë vizitës në Lagjen e Trimave në Kumanovë.

Kush do t’i gjykojë “Kosovarët e Kumanovës”?

Shprehja - 13.05.2015

Konflikti 40 orësh në Kumanovë, me 9 e 10 maj, pos 22 të vdekurve dhe shkatërrimit total të Lagjes së Trimave, ka rezultuar edhe me 30 persona të arrestuar – 18 prej të cilëve besohet se janë shtetas ...

Studentët pejanë solidarizohen me shqiptarët e Kumanovës

Shprehja - 13.05.2015

Studentët e Universitetit “Haxhi Zeka” në Pejë, organizojnë tubim paqësor në shenjë solidarizimi me shqiptarët e Kumanovës. Me këtë rast, ata i kanë ftuar edhe të gjithë qytetarët dhe studentët për ...

Më në fund reagon edhe Haradinaj, ja si e sheh dhunën në Kumanovë

Shprehja - 13.05.2015

Kryetari i AAK’së më në fund ka dalë me një reagim për ngjarjet në Kumanovë. Për gjithë këto ngjarje ai vë fajin te qeveritë e këtij rajoni që ai i quan të korruptuara e të kriminalizuara.

Big Mama, thirrje për koncert humanitar në Tetovë (Foto)

Republika - 13.05.2015

Këngëtarja tetovare Big Mama ka shprehur dëshirën për të ndihmuar banorët e prekur nga aksioni policor në Kumanovë. Bigi ndryshe nga kolegët e saj të cilët kanë shprehur keqardhje nëpër rrjetet ...

66 shtëpi të dëmtuara në operacionin policor në Kumanovë

Republika - 13.05.2015

Gjashtëdhjetë e gjashtë shtëpi dhe 121 familjet që banojnë në Lagjen e Trimave në Kumanovë kanë pësuar dëm material gjatë përleshjes në mes policisë dhe grupit të armtatosur, ku mbeten të vrarë 8 ...

Tv2 dhe Qendra e Solidaritetit dhe Avancimit me aksion humanitar për Kumanovën

Radio Vala - 13.05.2015

Gostivar, 13 maj – Tv2 në koordinim me Qendrën e Solidaritetit dhe Avancimit nga Kumanova, kanë iniciuar aksionin e madh humanitar të quajtur “Gostivari për Kumanovën”.

Kryqi i kuq i Republikës së Maqedonisë në ndihmë të banorëve të Kumanovës

Radio Vala - 13.05.2015

Gostivar, 13 maj - Kryqi i kuq i Republikës së Maqedonisë nëpërmjet Organizatës komunale të Kryqit të kuq Kumanovë siguroi ndihmë humanitare për 110 familje të cilat janë përfshirë nga pasojat e ...

Në Gostivar vazhdon aksioni për grumbullimin e ndihmave për Kumanovën

Radio Vala - 13.05.2015

Aksioni për grumbullimin e ndihmave për banorët e Lagjes së Trimave në Gostivar vazhdon, mirëpo për dallim prej ditëve të kaluara, grumbullimi i mjeteve nuk do bëhet në qendër të qytetit, njoftojnë ...

Unioni i Imamëve Shqiptarë në Zvicër shpall “Javën e solidarizimit me popullatën e dëmtuar të Kumanovës” (Video)

Radio Vala - 13.05.2015

Shpresat për një të ardhme të ndritshme, për një shkollim dhe punësim dinjitoz, për një (bashkë)jetesë të qetë e të rehatshme në Lagjen e Trimave në Kumanovë, u shuan me sulmet e hershme të mëngjesit ...

Parlamenti Studentor i USHT-së filloi aksionin humanitar nën moton “Me Kumanovën”

Radio Vala - 13.05.2015

Nën moton ”Me Kumanovën”, Parlamenti Studentor i Universitetit Shtetëror të Tetovës gjatë ditës së sotme e filloi aksionin humanitar për t’u dalë në ndihmë banorëve të Kumanovës, të cilët pësuan nga ...

Bomba e Sadulla Durakut: Aksioni profesional, jam i gëzuar me gjendjen pas aksionit në Lagjen e Trimave

Vatra - 13.05.2015

Bomba e Sadulla Durakut: Aksioni profesional, jam i gëzuar me gjendjen pas aksionit në Lagjen e Trimave Kryetari komunës së Likovës, Sadulla Duraku përmes linjës telefonike ditë më parë ishtë i ftuar ...

Kim Mehmeti fajëson edhe shqiptarët për atë që ndodhi në Kumanovë (Video)

Almakos - 12.05.2015

Kim Mehmeti ka fajësuar edhe shqiptarët për atë që ndodhi në Kumanovë. Publicisti Kim Mehmeti thotë se me ngjarjet e fundit në Kumanovë u vu fundi i regjimit anti-shqiptar të regjimit të VMRO-DPMNE ...

Buzhala: ‘Kryengritja’ e Kosovës në Kumanovë

Lajm - 12.05.2015

Berat Buzhala nëpërmjet një shkrimi në Facebook i ka quajtur irracionale zhvillimet e fundit në Kumanovë. Thotë se gjithçka që ndodhi atje është mizore dhe e pajustifikueshme në çfarëdo mënyre.

Fejzi Hajdari: Ngjarjet në Kumanovë si Vukovari! BDI ka tradhtuar shqiptarët (VIDEO)

Almakos - 12.05.2015

Ngjarjet e fundit në Kumanovë, gjegjësisht luftimet e ashpra në Lagjen e Trimave, ka qenë tema qendrore në emisionin Studio e Hapur në TV ERA, me të ftuar gazetarin Fejzi Hajdari.

Qeveria (jo donatorët) duhet t’ua ndërtojë shtëpitë kumanovarëve - Emin Azemi

Ina - 12.05.2015

Shqiptarët nuk kanë nevojë të shpejtojnë me ndihma për banorët e dëmtuar të Kumanovës, para se këtë ta ketë bërë qeveria e Gruevskit dhe Ahmetit. Fatura për të gjitha shkatërrimet, traumat, ...

Debreshi solidarizohet me Kumanovën (FOTO)

Almakos - 12.05.2015

Forumi rinor i fshatit Debresh ka mar iniciativ për të ndihamuar familjet e dëmtuara nga aksioni në Kumanov. Interesimi është i madh dhe nuk mungojn ndihmat nga qytetaret.

Maqedonia kërkon ndihmë nga 17 shtete për sulmin në Kumanovë, askush nuk i përgjigjet!

Zhurnal - 12.05.2015

Ambasadorja e Maqedonisë në Kroaci, Daniela Karagjjozoska, tha se Maqedonia për shkak të sulmit në Kumanovë ka kërkuar ndihmë nga vendet e tjera, por askush nuk është përgjigjur pozitivisht.

Terrorit të Nikolla Gruevskit i ndihmuan edhe shqiptarët

Lajmi.net - 12.05.2015

Në “Lagjen e Trimave” në Kumanovë nuk është dukur ende asnjë politikanë shqiptar. Banorët e kthyer i ka gjetur me lot në sy, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, i pritur si hero në vatrën e konfliktit.

Pranverë e ngrysur në Kumanovë

Lajm - 12.05.2015

Për banorët e Kumanovës 9 maji nuk ishte ditë e zakonshme pranvere ku mund të shijohej era e gjelbërimit. Retë e zeza që kishin kapluar qytetin me të zbardhur drita, gjatë ezanit të mëngjesit kishin ...

Azemi:qeveria (Jo donatorët) duhet t’ua ndërtojë shtëpitë kumanovarëve

Zhurnal - 12.05.2015

Shkup, 12 maj -Shqiptarët nuk kanë nevojë të shpejtojnë me ndihma për banorët e dëmtuar të Kumanovës, para se këtë ta ketë bërë qeveria e Gruevskit dhe Ahmetit.

Reuters: Kumanova duket sikur të jetë goditur nga cunami

Ina - 12.05.2015

“Lagja e Trimave” në Kumanovë duket sikur të jetë goditur nga një cunami, rrugët kanë mbetur shkatërruara dhe muret e rrëzuara nga artileritë e rënda ushtarake...

Ngjarja e Kumanovës: Asnjë shtet nuk pranoi ta ndihmojë Maqedoninë

Lajmi.net - 12.05.2015

Maqedonia ka kërkuar ndihmë nga 17 vende, porse asnjë prej tyre nuk e ka ndihmuar vendin fqinj. Ambasadorja e Maqedonisë në Kroaci, Daniela Karagjjozoska, tha se për shkak të sulmit në Kumanovë , ...

Maqedonia kërkon ndihmë nga 17 shtete për sulmin në Kumanovë, askush nuk i përgjigjet!

Lajm - 12.05.2015

Ambasadorja e Maqedonisë në Kroaci, Daniela Karagjjozoska, tha se Maqedonia për shkak të sulmit në Kumanovë ka kërkuar ndihmë nga vendet e tjera, por askush nuk është përgjigjur pozitivisht.

Maqedonia kishte kërkuar ndihmë nga 17 shtete për Kumanovën, asnjë nuk i`u përgjigj

Ina - 12.05.2015

Ambasadorja e Maqedonisë në Kroaci, Daniela Karagjjozoska, tha se Maqedonia për shkak të sulmit në Kumanovë ka kërkuar ndihmë nga vendet e tjera, por askush nuk është përgjigjur pozitivisht.

Apel për ndihmë për Kumanovën: “Ta rikthejmë buzëqeshjen e ngrirë në buzët e fëmijëve”

Ina - 12.05.2015

Shpresat për një të ardhme të ndritshme, për një shkollim dhe punësim dinjitoz, për një (bashkë)jetesë të qetë e të rehatshme në Lagjen e Trimave në Kumanovë u shuan me sulmet e hershme të mëngjesit ...

"Reuters": Një erë perfekte politike "mbërthen" Maqedoninë (FOTO LAJM)

Albeu.com - 12.05.2015

"Lagja e Trimave" në Kumanovë duket sikur është goditur nga një cunami, rrugët janë të shkreta dhe muret e rrëzuara nga artileritë e rënda ushtarake. Kështu shkruan prestigjozja " Reuters " për ...

Fejzi Hajdari: Ngjarjet në Kumanovë si Vukovari! BDI ka tradhtuar shqiptarët (VIDEO)

Lajm - 12.05.2015

Ngjarjet e fundit në Kumanovë, gjegjësisht luftimet e ashpra në Lagjen e Trimave, ka qenë tema qendrore në emisionin Studio e Hapur në TV ERA, me të ftuar gazetarin Fejzi Hajdari.

Java E solidarizimit me popullatën kumanovare

Zhurnal - 12.05.2015

Cyrih, 12 maj- Shpresat për një të ardhme të ndritshme, për një shkollim dhe punësim dinjitoz, për një (bashkë)jetesë të qetë e të rehatshme në Lagjen e Trimave në Kumanovë, u shuan me sulmet e ...

Banorët e Kumanovës do të zhdëmtohen 100 për qind

Zhurnal - 12.05.2015

Kumanovë, 12 maj- Qeveria e Republikës së Maqedonisë do ti kompensoj 100 përqind të gjitha dëmet që janë shkaktuar gjatë aksionit policor në Kumanovë.

Filloi vlerësimi i dëmeve në lagjen e Trimave

Zhurnal - 12.05.2015

Kumanovë, 12 maj- Komisioni për vlerësimin e dëmeve i përbërë nga anëtarët e Qeverisë dhe Komunës së Kumanovës, nga sot filloi me vlerësimet e vërtetimit të dëmeve materialeve të pronës së patundur ...

Ejup Alimi do të kryesoj me Komisionin për vlerësimin e dëmeve

Zhurnal - 12.05.2015

Shkup, 12 maj- Sekretari shtetëror në Sekretariatin për implementimin e Marrëveshjes së Ohrit, Ejup Alimi, do të kryesojë Komisionin e formuar nga Qeveria e R.M.

Shabani: Zhdëmtim 100% të banorëve në Kumanovë

Albeu.com - 12.05.2015

Ministri i Pushtetit Lokal Lirim Shabani ka kryesuar delegacionin e Qeverisë së Maqedonisë që sot kanë qënë në Kumanovë ku në bashkëpunim me pushtetin vendor kanë diskutuar për koordinimin e ...

Nxënësit në Kumanovë nesër do të kthehen në mësim

Zhurnal - 12.05.2015

Kumanovë, 12 maj- Nxënësit prej nesër do të vijojnë mësimin, ndihmë humanitare do të filloj që t`i shpërndahet qytetarëve nga Lagja e Trimave, ndërsa Qendra për Shëndetin Publik duhet të ndërmarr ...

Ziadin Sela në "lagjen e trimave" - Kumanovë (FOTO)

Lajm - 12.05.2015

"Mes vëllezërve tonë të terrorizuar e të braktisur në Lagjen e Trimave të Kumanovës!"- ka shkruar Ziadin Sela në profilin e tij të ...

Kryqi i Kuq dërgon ndihma në Kumanovë

Zhurnal - 12.05.2015

Kumanovë, 12 maj- Sot në ora 14, Kryqi i Kuq i Republikës së Maqedonisë përmes degës së saj në Kumanovë, do të shpërndaj ndihmën humanitare për nevojat e 110 familjeve që janë të bllokuara nga ...

Ziadin Sela në "lagjen e trimave" - Kumanovë (FOTO)

Almakos - 12.05.2015

"Mes vëllezërve tonë të terrorizuar e të braktisur në Lagjen e Trimave të Kumanovës!"- ka shkruar Ziadin Sela në profilin e tij të ...

Zijadin Sela vizitoi Lagjen e trimave

Zhurnal - 12.05.2015

Kumanovë, 12 maj- Zijadin Sela, kryetar i Komunës së Strugës dhe lider i Lëvizjes për Reforma në PDSH sot vizitoi Lagjen e trimave ku u takua me qytetarët e këtij vendi.

Ziadin Sela në "Lagjen e Trimave" (FOTO LAJM)

Albeu.com - 12.05.2015

Kryetari i Komunës Strugë dhe Lëvizjes për Reforma në PDSH, Ziadin Sela , ka vizituar sot " Lagjen e Trimave " në Kumanovë ku u takua me banorë të zonës.

Ndihmë për kumanovarët:“Ta rikthejmë buzëqeshjen e ngrirë në buzët e fëmijëve”

Almakos - 12.05.2015

APEL PER NDIHMË:“Ta rikthejmë buzëqeshjen e ngrirë në buzët e fëmijëve” ( Java e solidarizimit me popullatën kumanovare ) Shpresat për një të ardhme të ndritshme, për një shkollim dhe punësim ...

Kumanova nuk u gjunjëzua, Kumanova u tradhtua

Lajm - 12.05.2015

PREMTIM ISENI Në mëngjesin e 9 majit,akoma pa me të zbardhur drita kumanovarët nga gjumi nuk i zgjuan të qarat e fëmijëve të tyre,nuk i zgjuan alarmet për në punë,nuk u zgjuan për ti dërguar fëmijët ...

Reuters: kumanova duket sikur të jetë goditur nga cunami (foto)

Zhurnal - 12.05.2015

Shkup, 11 maj -“Lagja e Trimave” në Kumanovë duket sikur të jetë goditur nga një cunami, rrugët kanë mbetur shkatërruara dhe muret e rrëzuara nga artileritë e rënda ushtarake.

Ejup Alimi në krye të Komisionin për vlerësimin e dëmeve në Kumanovë

Portalb - 12.05.2015

Lajme lidhur me temën SHBPK kërkon zbardhjen e së vërtetës në Kumanovë të Maqedonisë Blendi Fevziu: Letër publike për Ministren e Brendshme Jankullovska! Ambasadorët sot në takim me Ahmetin Aksioni ...

Kumanova nuk u gjunjëzua, Kumanova u tradhtua

Almakos - 12.05.2015

PREMTIM ISENI Në mëngjesin e 9 majit,akoma pa me të zbardhur drita kumanovarët nga gjumi nuk i zgjuan të qarat e fëmijëve të tyre,nuk i zgjuan alarmet për në punë,nuk u zgjuan për ti dërguar fëmijët ...

Kryqi i kuq dërgon ndihma në Kumanovë

Lajm - 12.05.2015

Sot në ora 14, Kryqi i Kuq i Republikës së Maqedonisë përmes degës së saj në Kumanovë, do të shpërndajë ndihmën humanitare për nevojat e 110 familjeve që janë të bllokuara nga pasojat e ngjarjeve të ...

Kryqi i kuq dërgon ndihma në Kumanovë

Almakos - 12.05.2015

Sot në ora 14, Kryqi i Kuq i Republikës së Maqedonisë përmes degës së saj në Kumanovë, do të shpërndajë ndihmën humanitare për nevojat e 110 familjeve që janë të bllokuara nga pasojat e ngjarjeve të ...

Ziadin Sela viziton ‘Lagjen e Trimave’ në Kumanovë – FOTO

Shqipmedia - 12.05.2015

Kryetari i PDSH-së së Reformuar, Ziadin Sela, ka vizituar sot “Lagjen e Trimave” në Kumanovë, ku ditë më parë u zhvillua aksioni policor, ku mbetën të vrarë 22 persona dhe shumë shtëpi u dogjën dhe ...

Sela në Lagjen e Trimave në Kumanovë

Ina - 12.05.2015

Kryetari i Lëvizjes për Reforma në PDSH dhe kryetari i Strugës, Ziadin Sela sot qëndroi në mesin e popullatës në Lagjen e Trimave në Kumanovë. "Mes vëllezërve tonë të terrorizuar e të braktisur në ...

EKSKLUZIVE: Sërish bëhen 'rezil' deputetët e BDI-së në Kumanovë! (VIDEO)

Almakos - 12.05.2015

Kumanovarët deputetëve të BDI-së: Ju nuk jeni të dëshirueshëm të vini këtu... "Historia përsëritet", - thotë një fjalë popullore dhe pikërisht kjo ju ka ndodhur deputetëve të BDI-së, që si para 3 ...

Rama, një minutë heshtje për viktimat e Kumanovës (VIDEO)

Lajm - 12.05.2015

Kryeministri i Shqipërisë, në fjalën e mbajtur me rastin e hapjes së Festivalit Folklorik Kombëtar në Gjirokastër, kërkoi që të mbahej një minutë heshtje për viktimat e ditëve të fundit në Kumanovë, ...

Rama një minutë heshtje në nderim të shqiptarëve Kumanovës

Ina - 12.05.2015

Kryeministri shqiptar Edi Rama kërkoi një minutë heshtje për viktimizimin e shqiptarëve të Kumanovës. (VIDEO) Kryeministri i Shqipërisë, në fjalën e mbajtur me rastin e hapjes së Festivalit Folklorik ...

Ziadin Sela në “Lagjen e Trimave”

Portalb - 12.05.2015

Lajme lidhur me temën Ejup Alimi në krye të Komisionin për vlerësimin e dëmeve në Kumanovë SHBPK kërkon zbardhjen e së vërtetës në Kumanovë të Maqedonisë Blendi Fevziu: Letër publike për Ministren e ...

Maqedonia, 100 % dëmshpërblim shqiptarëve të ‘Lagjes së Trimave’

LajmiFundit - 12.05.2015

Banorët e “Lagjes së Trimave” në Kumanovë do të dëmshpërblehen 100 % nga qeveria maqedonase për dëmet e konsiderueshme në përmasat e një lufte që shkaktoi në komunën e banuar nga shqiptarët përleshja ...

Shabani: Zhdëmtim 100 për qind për banorët e Kumanovës

Ina - 12.05.2015

Ministri i Pushtetit Lokal Lirim Shabani ka kryesuar delegacionin e Qeverisë së Maqedonisë që sot kanë qëndruar në Kumanovë ku në bashkëpunim me pushtetin vendor kanë diskutuar për koordinimin e ...

Wikipedia e shpallë Ivanovin udhëheqës të operacionit në Kumanovë

Ina - 12.05.2015

Në internet në faqen arkivore enciklopedike “Wikipedia” është regjistruar edhe statusi “Përleshja e armatosur në Kumanovë (2015)” lidhur me përleshjen 26 orëshe në Kumanovë gjatë fundjavës së kaluar.

Shabani: Do të dëmshpërblehen 100 % shqiptarët e lagjes së "Trimave"

SOT - 12.05.2015

Ministri i Pushtetit Lokal Lirim Shabani deklaroi se banorët e lagjes së Trimave në Kumanovë do të dëmshpërblehen 100 % nga qeveria maqedonase për dëmet e konsiderueshme në përmasat e një lufte që ...

RDK vizitoi lagjen e trimave

Portalb - 12.05.2015

Lajme lidhur me temën Ziadin Sela në “Lagjen e Trimave” Ejup Alimi në krye të Komisionin për vlerësimin e dëmeve në Kumanovë SHBPK kërkon zbardhjen e së vërtetës në Kumanovë të Maqedonisë Blendi ...

Mobilizohet edhe Kryqi i Kuq në Kumanovë

Lajm - 12.05.2015

Kryqi i Kuq dega Kumanovë për të dëmtuarit në Lagjen e Trimave ofron, ushqim, veshmbathje dhe njëkohësisht bën grumbullimin e mjeteve financiare çdo ditë prej orës 12:00 deri ora 15:00, afër "Musli ...

Më në fund! Mbërrijnë ndihmat e para në Kumanovë

Albeu.com - 12.05.2015

Më në fund mbërrijnë ndihmat e para për popullatën civile të Kumanovës. Një ekip i "Kryqit të Kuq" ka mbërritur në "Lagjen e Trimave ", ku ka ndarë ushqime dhe veshmbathje për banorët, raporton ...

Edhe Vesel Memedi në "Lagjen e Trimave" (FOTO LAJM)

Albeu.com - 12.05.2015

Kryetari i RDK-së, Vesel Memedi , ka vizituar sot "Lagjen e Trimave " në Kumanovë. Ai u takua me banorë të lagjes ku mësoi edhe problemet e tyre. "Të ndajmë sëbashku dhimbjen me banorët e " Lagjes së ...

Deputetët e BDI-së, priten keq në “Lagjen e Trimave” (Video)

Lajmi.net - 12.05.2015

Dy deputetë të Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), të zonës së Kumanovës, janë pritur keq nga banorët e “Lagjes së Trimave”. Gjatë vizitës së sotme në këtë lagje, të shkatërruar nga sulmi i ...

Video e re, ja si u bënë rezil deputetët e BDI-së nga banorët e Lagjes së Trimave

Lajm - 12.05.2015

Edhe sot popullata shqiptare në Kumanovë i ka larguar këta deputet nga Lagjja e Trimave. “Historia përsëritet”, – thotë një fjalë popullore dhe pikërisht kjo ju ka ndodhur deputetëve të BDI-së, që si ...

Klubi ELITA: Apelojmë që të zbardhet fati i të zhdukurve në Kumanovë

Zhurnal - 12.05.2015

Shkup, 12 maj- Shoqata për Edukim Arsimor dhe Kulturor “Klubi ELITA”, me indinjatë të thellë e sheh neglizhencën e institucioneve qeveritare ndaj fatkeqësisë së banorëve shqiptarë të Lagjes së ...

Rdk-ja vizitoi shqiptarët që përjetuan tmerrin e luftës urbane në Kumanovë

Zhurnal - 12.05.2015

Shkup, 12 ma j-Sektetari i RDK-së Zenun Ismaili, kryetarin e Degës në Kumanovë Shenasi Xheladini dhe kryetarin e RRK-së Shpat Iseini vizituam banorët e “Lagjes së Trimave” në Kumanovë.

Sërish bëhen ‘rezil’ sot deputetët e BDI-së në Kumanovë! – VIDEO HD

Shqipmedia - 12.05.2015

Deputetët e BDI-së së Ali Ahmeti nga zona e Kumanovës, Rexhail Ismaili, Mervan Xhemaili dhe Kaltrina Azizi, çaste më parë janë larguar nga popullata kumanovare, që u kanë thënë se ata janë të ...

U anuluan ngjarjet kulturore në Kumanovë

Zhurnal - 12.05.2015

Kumanovë, 12 maj- Të gjitha programet dhe përgatitjet në Shtëpinë e kulturës “Trajko Prokopiev’ në Kumanovë deri me 20 maj janë shtyrë, informoi Qendra.

Kryetari i LDSHM-së Xhevat Sherifi vizitoj Lagjen e trimave në Kumanovë - FOTO

Almakos - 12.05.2015

Kryetari i LDSHM-s ë Xhevat Sherifi gjatë ditës së djeshme vizitoj Lagjen e trimave në Kumanovë ku u njoftua me situatën në vendngjarje. Situata është tejet alarmante dhe shqetsuese.

Vizion-m dhe Merhamet dërguan ndihma në Kumanovë

Zhurnal - 12.05.2015

Kumanovë, 12 maj- Shoqata humanitare Merhamet dhe shoqata kulturore Vizion-M, dërguan disa pako ushqimore dhe miell në Lagjen e trimave në Kumanovë, transmeton zhurnal.mk Në këtë mënyrë ata u ...

RDK vizitoi lagjen e trimave (FOTO)

Almakos - 12.05.2015

Sektetari i RDK-së Zenun Ismaili, kryetarin e Degës në Kumanovë Shenasi Xheladini dhe kryetarin e RRK-së Shpat Iseini vizituam banorët e “Lagjes së Trimave” në ...

Hysni Shaqiri: Kumanova nuk e meritoi këtë që i ndodhi, fajin e kanë politikanët (Video)

Lajm - 12.05.2015

Kumanova nuk e meritoi këtë që i ndodhi, ndërsa përgjegjësia u takon politikanëve shqiptarë dhe qeverisë maqedonase, deklaron Hysni Shaqiri. Ali Ahmeti dhe gjithë politikanët tjerë shqiptarë, duhej ...

Ekskluzivisht për “Lajm”, Zamira zbulon ëndrrën saj

Lajm - 12.05.2015

Ekipi i gazetës “Lajm” ka vizituar Zamira Jasharin në fshatin Ropalcë të Kumanovës. Zamira është vajza që me foton e saj pushtoi zemrat e gjithë botës.

Kumanovë: Verifikimi i dëmit në terren pas aksionit policor

DW - 12.05.2015

Qeveria e Maqedonisë: Kompensim i plotë të dëmit, që u shkaktua nga askioni i policisë në fundjavë në Kumanovë. Opozita diskuton për ndryshimin eventualisht të strategjisë së protestës të dielën, por ...

Përveç BDI-së dhe VMRO-së, gjithë tjerët të mirëseardhur!

Lajm - 12.05.2015

Lagjen e Trimave në Kumanovë, respektivisht pjesën e rrënuar të kësaj lagje sot e ka vizituar edhe kryetari i RDK-së, Vesel Memedi. Ai është mirëpritur nga banorët e lagjes, me çka është dëshmuar se ...

Deputetët e BDI-së të padëshirueshmë në Lagjen e Trimave (VIDEO)

Ina - 12.05.2015

Banorët e Lagjes së Trimave në Kumanovë i kanë shpallur të padëshirueshëm deputetët e BDI-së, që sot u shfaqën në këtë vendbanim. Deputetët Rexhail Ismaili, Mervan Xhemaili dhe Kaltrina Azizi janë ...

Shaqiri: Kumanova nuk e meritoi këtë (VIDEO)

Ina - 12.05.2015

Një nga veprimtarët e njohur politik kumanovar, Hysni Shaqiri deklaroi për Zërin e Amerikës se Kumanova nuk e meritoi këtë që i ndodhi, ndërsa përgjegjësia u takon politikanëve shqiptarë dhe qeverisë ...

Edhe RDK vizitoi Lagjen e Trimave në Kumanovë

Ina - 12.05.2015

Një delegacion i RDK-së sot vizitoi Lagjen e Trimave në Kumanovë. Në këtë delegacion kanë marrë pjesë kryetari i kësaj partie Vesel Memedi, sekretari i përgjithshëm Zenun Ismaili dhe përfaqësues të ...

Hapet llogari për donacion për ndihmë të familjeve të dëmtuara në Kumanovë

Portalb - 12.05.2015

Lajme lidhur me temën Ambasadorët porosi BDI-së: Të merr pozicion të fortë për të mirë të qytetarëve MPJ e Turqisë: Dënojmë çdo akt dhune në Maqedoni Ndrecaj dhe Rizaj në mesin e 14-të të vrarëve? ...

Bdi: e përshëndesim qëndrimin e matur të kumanovarëve

Zhurnal - 12.05.2015

Shkup, 12 maj- Të nderuar bashkëqytetarë të Kumanovës, ne deputetët e Bashkimit Demokratik për Integrim nga rajoni i Likovës dhe Kumanovës nëpërmjet kësaj kumtese dëshirojmë të përcjellim edhe ...

“Klubi ELITA”: Shqiptarët e Kumanovës kanë nevojë për ne

Portalb - 12.05.2015

Lajme lidhur me temën Prononcohen familjarët e grupit të armatosur, shprehen të habitur Pendarovski: Në Kumanovë nuk ka ndodhur përleshje në kafene, tronditëse është se Ivanovi nuk ishte informuar?! ...

Shqiptari e maqedonasi të përqafuar në Kumanovë, skenari nuk arriti t’i armiqësojë (Video)

Lajm - 12.05.2015

Shtëpi të djegura, prona të rrënuara, banorë në ankth… Të gjitha këto mund të shihen në Lagjen e Trimave në Kumanovë. Por tmerri që u pa atje nga banorët për dy ditë rresht nuk ndikoi në fqinjësinë e ...

BDI: Kumanovarët treguan qetësi dhe maturi

Albeu.com - 12.05.2015

"Të nderuar bashkëqytetarë të Kumanovës, ne deputetët e Bashkimit Demokratik për Integrim nga rajoni i Likovës dhe Kumanovës nëpërmjet kësaj kumtese dëshirojmë të përcjellim edhe njëherë keqardhje të ...

Mahmuti: A po përgatitet tereni që civilët të shpallen pjesëtarë të grupit?

Lajm - 12.05.2015

Alarm! Të nderuar drejtues të medieve në gjuhën shqipe, Po bëhen tri ditë që kur udhëheqësi i regjimit diktatorial të Maqedonisë, Nikolla Gruevski deklaroi se në mesin e të vrarëve janë edhe 14 ...

“Klubi ELITA”: Shqiptarët e Kumanovës kanë nevojë për ne

Lajm - 12.05.2015

Shoqata për Edukim Arsimor dhe Kulturor “Klubi ELITA”, me indinjatë të thellë e sheh neglizhencën e institucioneve qeveritare ndaj fatkeqësisë së banorëve shqiptarë të Lagjes së Trimave në Kumanovë.

Qytetarë dhe Shoqata në aksion për grumbullimin e ndihmave për banorët e Lagjes së Trimave

Lajm - 12.05.2015

Shqiptarët gjithandej po solidarizohen me banorët e lagjes së trimave në Kumanovë. Që nga dita e hënë në Shkup,Tetovë, Gostivar, Kumanovë e në shumë shtete të tjera po mblidhen para e ndihma të tjera ...

Hapet xhirollogari për donacion për ndihmë të familjeve të dëmtuara në Kumanovë

Lajm - 12.05.2015

Qytetaret hapën një llogari për donacion, për familjet që pësuan dëmtime në Lagjen e Trimave në Kumanovë, pas aksionit të policisë ku zgjati dy ditë, ndërsa u dëmtuan shumë shtëpi të shqiptarëve në ...

A po përgatitet tereni që civilët të shpallen pjesëtarë të grupit?

Almakos - 12.05.2015

Bardhyl MAHMUTI Alarm! Të nderuar drejtues të medieve në gjuhën shqipe, Po bëhen tri ditë që kur udhëheqësi i regjimit diktatorial të Maqedonisë, Nikolla Gruevski deklaroi se në mesin e të vrarëve ...

“Klubi ELITA”: Shqiptarët e Kumanovës kanë nevojë për ne

Almakos - 12.05.2015

Shoqata për Edukim Arsimor dhe Kulturor “Klubi ELITA”, me indinjatë të thellë e sheh neglizhencën e institucioneve qeveritare ndaj fatkeqësisë së banorëve shqiptarë të Lagjes së Trimave në Kumanovë.

Shqiptarët e Kumanovës dëbojnë deputetët e BDI-së

Top Channel - 12.05.2015

Deputetët e Bashkimit Demokratik për Integrim kanë vizituar të martën “Lagjen e Trimave”, por ata nuk janë mirëpritur nga ...

Kërkojmë të zbulohet e vërteta për Kumanovën

Portalb - 12.05.2015

Bekim Nuhiu- invalid i luftës - Ushtiria Çlirimtare Kombëtare U bënë disa ditë që e gjithe vemendja e opinionit publik qendron tek masakra e Kumanovës.

Rama nderon viktimat e Kumanovës

Lajmi.net - 12.05.2015

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama kërkoi një minutë heshtje për viktimizimin e shqiptarëve të Kumanovës. Në fjalën e mbajtur me rastin e hapjes së Festivalit Folklorik Kombëtar në Gjirokastër, Rama ...

LDSHM do të ndihmojë banorët e Lagjes së Trimave në Kumanovë

Ina - 12.05.2015

Kryetari i LDSHM-s ë Xhevat Sherifi gjatë ditës së djeshme vizitoj Lagjen e trimave në Kumanovë ku u njoftua me situatën në vendngjarje. " Situata është tejet alarmante dhe shqetsuese.

PRAPASKENAT/ Shqiptarët lajmëruan policinë në Kumanovë për grupin e armatosur në Lagjen e Trimave

Panorama - 12.05.2015

Kumanova sot është zgjuar më ndryshe se ditëve tjera. Kumanovarët, respektivisht shqiptarët e Lagjes së Trimave e kanë ngushëlluar njeri-tjetrin për dëmet materiale që forcat maqedonase ua shkaktuan ...

Maqedonia kërkoi ndihmë nga 17 shtete për sulmin në Kumanovë, askush nuk iu përgjigj!

Botasot - 12.05.2015

Ambasadorja e Maqedonisë në Kroaci, Daniela Karagjjozoska, tha se Maqedonia për shkak të sulmit në Kumanovë ka kërkuar ndihmë nga vendet e tjera, por askush nuk është përgjigjur pozitivisht.

Azemi:Qeveria (jo donatorët) duhet t’ua ndërtojë shtëpitë kumanovarëve

Botasot - 12.05.2015

Shqiptarët nuk kanë nevojë të shpejtojnë me ndihma për banorët e dëmtuar të Kumanovës, para se këtë ta ketë bërë qeveria e Gruevskit dhe Ahmetit. Fatura për të gjitha shkatërrimet, traumat, ...

Maqedonia kërkon ndihmë nga 17 shtete për Kumanovën, asnjë përgjigje

Koha.net - 12.05.2015

Ambasadorja e Maqedonisë në Kroaci, Daniela Karagjjozoska, tha se Maqedonia për shkak të sulmit në Kumanovë ka kërkuar ndihmë nga vendet e tjera, por askush nuk është përgjigjur pozitivisht.

"Ballistët dhe “Shvercerat” me Kumanovën

Botasot - 12.05.2015

Grupet e tifozëve të FC Shkupi dhe Shkëndijës nga Tetova, “Shvercerat” dhe “Ballistët” kanë organizuar një aksion humanitar për familjet shqiptare të prekura nga luftimet dy ditore në Kumanovë, ...

Pranverë e zymtë në Kumanovë

Koha.net - 12.05.2015

Për banorët e Kumanovës 9 maji nuk ishte ditë e zakonshme pranvere ku mund të shijohej era e gjelbërimit. Retë e zeza që kishin kapluar qytetin me të zbardhur drita, gjatë ezanit të mëngjesit kishin ...

Reuters: Kumanova duket sikur të jetë goditur nga cunami

Botasot - 12.05.2015

“Lagja e Trimave” në Kumanovë duket sikur të jetë goditur nga një cunami, rrugët kanë mbetur shkatërruara dhe muret e rrëzuara nga artileritë e rënda ushtarake.

Java e solidarizimit me popullatën kumanovare

Botasot - 12.05.2015

Shpresat për një të ardhme të ndritshme, për një shkollim dhe punësim dinjitoz, për një (bashkë)jetesë të qetë e të rehatshme në Lagjen e Trimave në Kumanovë, u shuan me sulmet e hershme të mëngjesit ...

Banorët e Kumanovës do të zhdëmtohen 100 për qind

Botasot - 12.05.2015

Qeveria e Republikës së Maqedonisë do ti kompensoj 100 përqind të gjitha dëmet që janë shkaktuar gjatë aksionit policor në Kumanovë. Kështu ka deklaruar ministri I Pushtetit Lokal, Lirim Shabani I ...

REPORTAZH/ Pranverë e ngrysur në Kumanovë

Panorama - 12.05.2015

Për banorët e Kumanovës 9 maji nuk ishte ditë e zakonshme pranvere ku mund të shijohej era e gjelbërimit. Retë e zeza që kishin kapluar qytetin me të zbardhur drita, gjatë ezanit të mëngjesit kishin ...

Fotolajmi i Reuters për Kumanovën

ABC News - 12.05.2015

Nje fotolajm ne agjensine nderkombetare te informacionit Reuters, pasqyron situaten aktuale ne “Lagjen e trimave” ne Kumanove, pas aksionit te policise maqedonase.

Ejup Alimi do të kryesoj me Komisionin për vlerësimin e dëmeve

Botasot - 12.05.2015

Sekretari shtetëror në Sekretariatin për implementimin e Marrëveshjes së Ohrit, Ejup Alimi, do të kryesojë Komisionin e formuar nga Qeveria e R.M. për vlerësimin e dëmit të shkaktuar gjatë aksionit ...

Ejup Alimi në krye të Komisionin për vlerësimin e dëmeve në Kumanovë

Koha.net - 12.05.2015

Shkup, 12 maj - Sekretari shtetëror në Sekretariatin për implementimin e Marrëveshjes së Ohrit, Ejup Alimi, do të kryesojë Komisionin e formuar nga Qeveria e R.M.

Ejup Alimi do të kryesoj me Komisionin për vlerësimin e dëmeve

Yll Press - 12.05.2015

Ky Komision ka për detyrë që të përgatis raport për dëmet e shkaktuara dhe në bazë të këtij raporti do të mbulohen të gjitha harxhimet Komisionin e formuar nga Qeveria e Maqedonisë për vlerësimin e ...

Kryqi i kuq dërgon ndihma në Kumanovë

Botasot - 12.05.2015

Sot në ora 14, Kryqi i Kuq i Republikës së Maqedonisë përmes degës së saj në Kumanovë, do të shpërndaj ndihmën humanitare për nevojat e 110 familjeve që janë të bllokuara nga pasojat e ngjarjeve të ...

Kryqi i kuq dërgon ndihma në Kumanovë

Yll Press - 12.05.2015

Kryqi i Kuq do të shpërndaj paqeta me ushqime, paqeta me mjete për higjienë, 500 qebe, paqeta higjienike për fëmijë, 100 palë çizme, 3.5 ton ujë për pirje Sot në ora 14, Kryqi i Kuq i Republikës së ...

Shoqatat e diasporës ndihmojnë shqiptarët në Kumanovë

Botasot - 12.05.2015

Kryetari i LDSHM-së Xhevat Sherifi gjatë ditës së djeshme vizitoj Lagjen e trimave në Kumanovë ku u njoftua me situatën në vendngjarje. Situata është tejet alarmante dhe shqetsuese.

Ministri i Pushtetit Lokal viziton Kumanovën, premton kompensim të dëmeve

Ora news - 12.05.2015

Ministri i Pushtetit Lokal Lirim Shabani ka kryesuar delegacionin e Qeverisë së Maqedonisë që sot ka vizituar ‘Lagjen e Trimave’, në Kumanovë ku në bashkëpunim me pushtetin vendor kanë diskutuar për ...

Lirim Shabani: Qeveria do kompensojë 100% dëmet në Kumanovë

BalkanWeb - 12.05.2015

MAQEDONI- Ministri i Pushtetit Lokal në Maqedoni, Lirim Shabani, ka vizituar sot Kumanovën së bashku me një delegacion qeveritar. Në bashkëpunim me pushtetin vendor ata kanë diskutuar për koordinimin ...

Shabani: Zhdëmtim 100 për qind për banorët e Kumanovës

Yll Press - 12.05.2015

Ai tha se me vendim të Qeverisë është formuar Komision i cili ka për obligim të bëjë vlerësimin e dëmëve të shkaktuar brenda 7 ditëve që më pas të fillojë kompenzimi financiar.

Kumanovarët përzënë deputetët e BDI-së (Video)

Botasot - 12.05.2015

"Historia përsëritet", thotë një fjalë popullore dhe pikërisht kjo iu ka ndodhur deputetëve të BDI-së, që si para tri ditëve, ashtu edhe sot popullata shqiptare në Kumanovë i ka larguar këta deputet ...

Dy deputetë të BDI-së, të padëshiruar në Kumanovë, dëbohen nga banorët (Video)

Panorama - 12.05.2015

Dy deputetë të Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) nuk patën një ditë të mirë sot në Kumanovë. Një video që është dërguar në KALLXO.com nga një lexues, tregon mllefin me të cilin u përballën sot ...

Banorët e Kumanovës përzënë deputetët e BDI: Largohuni tradhtarë

Mapo - 12.05.2015

Banorët e Kumanovës përzënë deputetët e BDI: Largohuni tradhtarë Postuar më: 12 Maj 2015 14:59 Banorët e Kumanovës u kanë thënë deputetëve të BDI-së se janë të padëshiruar në qytetin e tyre.

BDI thotë se brenga më e madhe ishin fiktimat civile!

Botasot - 12.05.2015

Të nderuar bashkëqytetarë të Kumanovës, ne deputetët e Bashkimit Demokratik për Integrim nga rajoni i Likoves dhe Kumanoves nëpërmjet kësaj kumtese dëshirojmë të përcjellim edhe njëherë keqardhje të ...

Wikipedia shpall Ivanovin udhëheqës të operacionit në Kumanovë

BalkanWeb - 12.05.2015

KUMANOVE- Në internet në faqen arkivore enciklopedike “Wikipedia” është regjistruar edhe statusi “Përleshja e armatosur në Kumanovë (2015)” lidhur me përleshjen 26 orëshe në Kumanovë gjatë fundjavës ...

Deputetët e BDI-së: Kumanovarët në momente më kritike treguan gjakftohtësi

Yll Press - 12.05.2015

“Ajo çfarë është me rëndësi në këtë moment është fakti se nuk ka viktima civile, që ishte brenga jonë më e madhe. Këtë lajm të mirë e konfirmuam edhe gjatë vizitës tonë në lagjen e përfshirë në ...

Wikipedia e shpall Ivanovin udhëheqës të operacionit në Kumanovë

Panorama - 12.05.2015

Në internet, në faqen arkivore enciklopedike “Wikipedia” është regjistruar edhe statusi “Përleshja e armatosur në Kumanovë (2015)” lidhur me përleshjen 26 orëshe në Kumanovë gjatë fundjavës së kaluar.

Vogëlushja nga Kumanova porosi politikanëve maqedonas: Kurrë s’do merrni votat tona (AUDIO)

Panorama - 12.05.2015

Zamira Jashari voglushja 6-vjecare nga fshati Ropalce i komunes se Likoves, e cila ne diten e luftimeve ne Kumanove kishte qene tek dajallaret e saj ne Kumanove, në një intervistë për Radio Pendimi ...

Shaqiri: Kumanova nuk e meritoi këtë (VIDEO)

Yll Press - 12.05.2015

Ai thotë se politikanët e papërgjegjshëm, sidomos ata shqiptarë, kanë bërë që popullata jo vetëm e kësaj zone, të jetë në një pozitë të mjerueshme. Një nga veprimtarët e njohur politik kumanovar, ...

Gjermania këshillon shtetasit e saj për Kumanovën

Botasot - 12.05.2015

Ministria e Punëve të Brendshme e Gjeramnisë ka këshilluar qytetarët e saj që të mënjanojnë udhëtimin në Kumanovë, pasi që një eskalim tjetër i situatës mund të jetë i paevitueshëm.

Kumanovë, deputetët e BDI-së nuk mirëpriten nga banorët e Lagjes së Trimave

ABC News - 12.05.2015

Pasi përfunduan luftimet në Kumanovë dhe situata u qetësua, politikanët ia mësyen rrënojave në Lagjen e Trimave. Por, ata nuk u mirëpritën nga banorët, pronat e të cilëve ishin shkatërruar tërësisht ...

Shaqiri: Kumanova nuk e meritoi këtë (Video)

Botasot - 12.05.2015

Një nga veprimtarët e njohur politik kumanovar, Hysni Shaqiri deklaroi për Zërin e Amerikës se Kumanova nuk e meritoi këtë që i ndodhi, ndërsa përgjegjësia u takon politikanëve shqiptarë dhe qeverisë ...

​Rojet e Lagjes së Trimave

Botasot - 12.05.2015

Banorët e Lagjes së Trimave në Kumanovë nuk po ndihen të sigurt. Ata tash kanë filluar të bëjnë roje natën nga frika e ndërhyrjes së policisë së Maqedonisë.

Alarmojnë ekspertët: Edhe Kosovës mund t’i ndodhë rasti Kumanovës

Telegrafi - 12.05.2015

Ngjarjet e fundit në Maqedoni, respektivisht në “Lagjen e Trimave” në Kumanovë, vlerësohet se mund të përsëriten edhe në Republikën e Kosovës. Ekspertët e çështjeve të sigurisë, thonë se Kosova duhet ...

Një autobus ‘refugjat’ nga Kumanova arrin në Prishtinë

Botasot - 12.05.2015

Në orët e vona të ditës së marte, një autobus për plotë me qytetarët nga Kumanova, ka arritur në Prishtinë. Autobusi që ishte përplot me familje nga kjo pjesë, është ndal në afërsi të Hotel Grandit ...

Shkatërimi në Kumanovë përmes fotografive (FOTO)

Tetova Sot - 12.05.2015

Tridhjetë orë zgjati rezistenca e grupit të armatosur që pretendohet se ishin strehuar tek disa shtëpi në Lagjen e Trimave në Kumanovë. Që sipas të dhënave policore, nga përleshja 3 ditore mbeten të ...

Maqedonia kërkon ndihmë nga 17 shtete për sulmin në Kumanovë, askush nuk i përgjigjet!

Tetova Sot - 12.05.2015

Ambasadorja e Maqedonisë në Kroaci, Daniela Karagjjozoska, tha se Maqedonia për shkak të sulmit në Kumanovë ka kërkuar ndihmë nga vendet e tjera, por askush nuk është përgjigjur pozitivisht.

Buzhala: Kumanova u organizua në Kosovë

InfoGlobi - 12.05.2015

Ish-deputeti i PDK-së Berat Buzhala pohon se grupi i armatosur në Kumanovë është organizuar në Kosovë e në Maqedoni ka vepruar me ndihmën e kryeministrit Nikola Gruevski.

“Kumanova, fundi i regjimit antishqiptar”

InfoGlobi - 12.05.2015

Publicisti Kim Mehmeti thotë se me ngjarjet e fundit në Kumanovë u vu fundi i regjimit anti-shqiptar të regjimit të VMRO-DPMNE –BDI. Akuzoi Prishtinën dhe Tiranën zyrtare pasi sipas tij pranojnë ...

Qeveria do ua kompenzojë 100% dëmet kumanovarëve

Tetova Sot - 12.05.2015

Qeveria e Maqedonisë në mbledhjen e mbajtur mbrëmë urgjentisht ka vendosur që familjeve kumanovare që kanë mbetur pa kulm mbi kokë si rezultat i intervenimit policor dhe shkatërrimit të tërësishëm të ...

Ejup Alimi do të kryesoj me Komisionin për vlerësimin e dëmeve

Tetova Sot - 12.05.2015

Sekretari shtetëror në Sekretariatin për implementimin e Marrëveshjes së Ohrit, Ejup Alimi, do të kryesojë Komisionin e formuar nga Qeveria e R.M. për vlerësimin e dëmit të shkaktuar gjatë aksionit ...

Ziadin Sela viziton “Lagjen e Trimave” (FOTO)

Tetova Sot - 12.05.2015

Kryetari i PDSH-së së Reformuar, Ziadin Sela, ka vizituar sot “Lagjen e Trimave” në Kumanovë, ku ditë më parë u zhvillua aksioni policor, ku mbetën të vrarë 22 persona dhe shumë shtëpi u dogjën dhe ...

Foto/Pasojat e luftës së vërtetë në Kumanovë që bota duhet t'i shohë

Shqiptarja - 12.05.2015

MAQEDONI - Shtëpi të rrënuara, makina të djegura, kafshë të ngordhura e njerëz të ngrysur e të përlotur që brenda pak orësh kanë humbur thuajse gjithçka.

Kumanova nuk u gjunjëzua, Kumanova u tradhtua

Tetova Sot - 12.05.2015

PREMTIM ISENI Në mëngjesin e 9 majit,akoma pa me të zbardhur drita kumanovarët nga gjumi nuk i zgjuan të qarat e fëmijëve të tyre,nuk i zgjuan alarmet për në punë,nuk u zgjuan për ti dërguar fëmijët ...

Maqedonia 100 % dëmshpërblim shqiptarëve të 'Lagjes së Trimave'

Shqiptarja - 12.05.2015

MAQEDONI - Banorët e “Lagjes së Trimave” në Kumanovë do të dëmshpërblehen 100 % nga qeveria maqedonase për dëmet e konsiderueshme në përmasat e një lufte që shkaktoi në komunën e banuar nga ...

Shabani: Zhdëmtim 100 % për banorët e Kumanovës

Tetova Sot - 12.05.2015

Ministri i Pushtetit Lokal Lirim Shabani ka kryesuar delegacionin e Qeverisë së Maqedonisë që sot kanë qëndruar në Kumanovë ku në bashkëpunim me pushtetin vendor kanë diskutuar për koordinimin e ...

VIDEO: Banorët e Kumanovës përzënë deputetët e BDI-së

Gazeta Dita - 12.05.2015

Deputetët e BDI-së së Ali Ahmeti nga zona e Kumanovës, Rexhail Ismaili, Mervan Xhemaili dhe Kaltrina Azizi, çaste më parë janë larguar nga popullata kumanovare, që u kanë thënë se ata janë të ...

Njerëzit e përfshirë në ngjarjen e Kumanovës, me precedentë penalë e përfshirje në krime, thotë shërbimi sekret i ...

Respublica - 12.05.2015

Cilët persona dhe me çfarë të kaluare janë përfshirë në ngjarjen e Kumanovës dhe UÇK-në e re në Maqedoni? Një raport i Agjencisë së Inteligjencës së Kosovës dhe Policisë së Kosovës, i nxjerrë pas ...

Edhe Vesel Memeti vizitoi “Lagjen e Trimave” në Kumanovë

Tetova Sot - 12.05.2015

Kryetari i RDK-së Vesel Memeti bashkë me sekretarin Zenun Ismaili, kryetarin e Degës në Kumanovë Shenasi Xheladini sot vizituan banorët e “Lagjes së Trimave” në Kumanovë.

VIDEO/ Banorët e Kumanovës përzënë deputetët e BDI-së: Jeni tradhtarë

Gazeta Tema - 12.05.2015

Deputetët e BDI-së nga zona e Kumanovës, Rexhail Ismaili, Mervan Xhemaili dhe Kaltrina Azizi, janë përzënë larguar nga popullsia e Kumanovës. Ata u kanë thënë se janë të padëshiruar në Kumanovë dhe ...

Banorët e Kumanovës edhe sot larguan deputetët e BDI-së nga Lagja e Trimave (VIDEO)

Tetova Sot - 12.05.2015

Edhe sot popullata shqiptare në Kumanovë i ka larguar këta deputet nga Lagjja e Trimave. “Historia përsëritet”, – thotë një fjalë popullore dhe pikërisht kjo ju ka ndodhur deputetëve të BDI-së, që si ...

Shqiptari e maqedonasi të përqafuar në Kumanovë, ‘Ne nuk kemi pas luftë’ (Video)

Tetova Sot - 12.05.2015

Shtëpi të djegura, prona të rrënuara, banorë në ankth… Të gjitha këto mund të shihen në Lagjen e Trimave në Kumanovë. Por tmerri që u pa atje nga banorët për dy ditë rresht nuk ndikoi në fqinjësinë e ...

AKI: Kosovarët e ‘Kumanovës’ me biografi penale

InfoGlobi - 12.05.2015

Një raport i Agjencisë së Inteligjencës së Kosovës dhe Policisë së Kosovës, i nxjerrë pas sulmit në Kumanovë tregon se disa nga personat që dyshohet se janë përfshirë në sulm e që janë nga Kosova, ...

Deputetët e BDI-së: Kumanovarët në momente më kritike treguan gjakftohtësi

Tetova Sot - 12.05.2015

Deputetët e BDI-së kanë dalë me një qëndrim të përbashkët rreth zhvillimeve të fundit në Kumanovë, veçanërisht tek “Lagjja e trimave”. “Ajo çfarë është me rëndësi në këtë moment është fakti se nuk ka ...

Ja si u pritën deputetët e BDI-së në Kumanovë. Banorët: Nuk bëtë asgjë për ta parandaluar, vepruat siç i konvenon ...

Respublica - 12.05.2015

Incidenti i Kumanovës “nxori zbuluar” edhe dy partitë shqiptare në Maqedoni, të cilat janë kritikuar ashpër për qëndrimin e mbajtur ndaj operacionit ushtarak në Lagjen e Trimave.

Ziadin Sela viziton “Lagjen e Trimave” – Kumanovë

Shkupi24 - 12.05.2015

Sela, Kumanovë: terrori i vërtetë është ai që ka bërë shteti mbi civilët shqiptar! (VIDEO) Fjala e plotë e kryetarit Sela: Po shoh një terror që shteti ka bërë ndaj civilëve shqiptar, dhe kjo është ...

RDK vizitoi lagjen e trimave

Shkupi24 - 12.05.2015

Sektetari i RDK-së Zenun Ismaili, kryetarin e Degës në Kumanovë Shenasi Xheladini dhe kryetarin e RRK-së Shpat Iseini vizituam banorët e “Lagjes së Trimave” në ...

Refuzohen deputetet e BDI-së në Kumanovë

Vision Plus - 12.05.2015

Pas operacionit dyditor ne Kumanove tre depute te BDI-se zgjodhën kete te marte te vizitonin banoret shqiptare te “Lagjes se Trimave”, por nuk gjeten pritjen qe kishin menduar.

Qytetarë dhe Shoqata në aksion për grumbullimin e ndihmave për banorët e Lagjes së Trimave (VIDEO)

Tetova Sot - 12.05.2015

Shqiptarët gjithandej po solidarizohen me banorët e lagjes së trimave në Kumanovë. Që nga dita e hënë në Shkup,Tetovë, Gostivar, Kumanovë e në shumë shtete të tjera po mblidhen para e ndihma të tjera ...

Rimëkëmbja e Kumanovës, banorët: Dëmi shpirtëror s’ka kompensim (VIDEO)

Tetova Sot - 12.05.2015

Banorët e Lagjes së Trimave në Kumanovë vazhdojnë të përballen me traumat dhe stresin që e përjetuan gjatë luftimeve të dy ditëve të fundit. Banorët nuk mund të përmbanin lotët kur pyeteshin se çfarë ...

Hysni Shaqiri: Kumanova nuk e meritoi këtë që i ndodhi (VIDEO)

Tetova Sot - 12.05.2015

Kumanova nuk e meritoi këtë që i ndodhi, ndërsa përgjegjësia u takon politikanëve shqiptarë dhe qeverisë maqedonase.Ali Ahmeti dhe gjithë politikanët tjerë shqiptarë, duhej të kishin takuar ata ...

Malush Azemi që u plagos në “Lagjen e Trimave” në Kumanovë (FOTO)

Tetova Sot - 12.05.2015

Ky është i vetmi shqiptarë që u plagos pas aksionit policor në lagjen e trimave ku mbetën të vrarë 8 polic dhe 30 u plagosën. Quhet Malush Azemi nga Kumanova që tani është mirë me shëndet dhe shihet ...

Edhe pse i sëmurë rektori i USHT-së vizitoi kumanovarët (FOTO)

Tetova Sot - 12.05.2015

Një delegacion i Universitetit Shtetëror të Tetovës i udhëhequr nga Rektori, Prof. dr. Vullnet Ameti, bashkë me udhëheqësinë e Parlamentit Studentor të USHT-së, gjatë ditës së sotme e vizituan ...

VIDEO/FOTO – Mikpritja e Ziadin Seles ne Kumanove

Shkupi24 - 12.05.2015

Fjala e plotë e kryetarit Sela gjatë vizitës në “lagjen e Trimave” – Kumanovë, pas aksionit policor: Po shoh një terror që shteti ka bërë ndaj civilëve shqiptar, dhe kjo është natyrisht për ta ...

Zeka: Nga Kumanova po vijnë do re të zeza

Shprehja - 12.05.2015

Milaim Zeka ne profilin e tij ne Facebook, per ngjarjet ne Kumanove shkruan: Lajme te dhimbeshme e shume te kobshme, po na vijne nga Kumanova e Maqedonia.

Momenti kur kjo vajzë sheh shtëpinë e rrënuar në Kumanovë (Foto)

Shprehja - 12.05.2015

Kjo është vajza e Lagjes së Trimave në Kumanovë e cila ka qenë e trishtuar kur ka parë shtëpinë e familjes së saj të rrënuar. Ajo ka mbërritur sot në mëngjes në lagjen e saj dhe ka qenë e tmerruar ...

Kryetari i Kumanovës Damjanovski tregon të vërtetën shokuese për ngjarjet në Kumanovë

Shprehja - 12.05.2015

Në emisionin e sotshëm në TV Telma ku i ftuar ishte kryetari i Komunës së Kumanoves, Zoran Damjanovski i cili deklaroi se e gjithë Kumanova e ka ditur se diçka po gatuhet në qytet, shëtiteshin ...

Qeveria tërësisht do ta mbulojë dëmin e objekteve në Kumanovë, filloi vlerësimi

Republika - 12.05.2015

­ Komisioni për vlerësimin e dëmeve i përbërë prej anëtarëve të Qeverisë dhe Komunës së Kumanovës prej sot e filloi vlerësimin për përcaktimin e dëmeve materiale të pronës së patundshme dhe të ...

Kumanovë: Kryqi i Kuq shpërndan ndihma për familjet në nevojë

Republika - 12.05.2015

Kryqi i Kuq i Maqedonisë, sot në orën 14:00 përmes organizimit me Kryqin e Kuq komunale të Kumanovës, do të shpërndajnë ndihmë fillestare për 110 familje që kanë qenë të prekura nga pasojat e ...

Ziadin Sela viziton ‘Lagjen e Trimave

Republika - 12.05.2015

Kryetari i PDSH-së së Reformuar, Ziadin Sela, ka vizituar sot “Lagjen e Trimave” në Kumanovë, ku ditë më parë u zhvillua aksioni policor, ku mbetën të vrarë 22 persona dhe shumë shtëpi u dogjën dhe ...

Sot mbahen protesta në Shkup

Kosova Live - 12.05.2015

Pas asaj që ndodhi në Kumanovë saktësisht në lagjen e Trimave ku mbetën të vrarë 22 persona në mesin e të cilëve 8 Policë dhe 14 persona për të cilët thuhet se ishin të armatosur si dhe shumë shtëpi ...

Ejup Alimi do të kryesojë me Komisionin për vlerësimin e dëmeve

Republika - 12.05.2015

Sekretari shtetëror në Sekretariatin për implementimin e Marrëveshjes së Ohrit, Ejup Alimi, do të kryesojë Komisionin e formuar nga Qeveria e R.M. për vlerësimin e dëmit të shkaktuar gjatë aksionit ...

Ziadin Sela në “Lagjen e Trimave”

Shprehja - 12.05.2015

“Mes vëllezërve tonë të terrorizuar e të braktisur në Lagjen e Trimave të Kumanovës!”- ka shkruar Ziadin Sela në profilin e tij të ...

(Video) Deputetët e BDI-së sërish të padëshiruar nga popullata

Shprehja - 12.05.2015

Deputetët e BDI-së nga zona e Kumanovës, Rexhail Ismaili, Mervan Xhemaili dhe Kaltrina Azizi, çaste më parë janë larguar nga popullata kumanovare, pasi ata kishin shkuar t’i vizitojnë në “Lagjen e ...

Hapet llogari për donacion për ndihmë të familjeve të dëmtuara në Kumanovë

Republika - 12.05.2015

Qytetaret hapën një llogari për donacion, për familjet që pësuan dëmtime në Lagjen e Trimave në Kumanovë, pas aksionit të policisë ku zgjati dy ditë, ndërsa u dëmtuan shumë shtëpi të shqiptarëve në ...

Ziadin Sela në “Lagjen e Trimave” (Foto)

Vatra - 12.05.2015

Kryetari i Komunës së Strugës dhe PDSH-së së Reformuar, Ziadin Sela, ka vizituar sot Lagjen e Trimave në Kumanovë, ku ditë më parë u zhvillua aksioni policor, ku mbetë të vrarë 22 persona dhe shumë ...

Kumanovarët përzënë deputetët e BDI-së nga ”Lagjia e Trimave” (VIDEO)

Vatra - 12.05.2015

Vatra ju sjell pamje amatore, por drithëruese nga momentet kur banorët e lagjes së trimave nuk e mirëpresin aspak vizitën e deputetëve të BDI-së. Pamje që nuk kanë nevojë aspak për koment ...

Qytetarë dhe Shoqata në aksion për grumbullimin e ndihmave për banorët e Lagjes së Trimave

Vatra - 12.05.2015

Shqiptarët gjithandej po solidarizohen me banorët e lagjes së trimave në Kumanovë. Që nga dita e hënë në Shkup,Tetovë, Gostivar, Kumanovë e në shumë shtete të tjera po mblidhen para e ndihma të tjera ...

Qytetarë dhe Shoqata në aksion për grumbullimin e ndihmave për banorët e Lagjes së Trimave (Video)

Radio Vala - 12.05.2015

Shqiptarët gjithandej po solidarizohen me banorët e lagjes së trimave në Kumanovë. Që nga dita e hënë në Shkup,Tetovë, Gostivar, Kumanovë e në shumë shtete të tjera po mblidhen para e ndihma të tjera ...

Sela, Kumanovë: terrori i vërtetë është ai që ka bërë shteti mbi civilët shqiptar! (VIDEO)

Vatra - 12.05.2015

Kryetari i Lëvizjes për Reforma në PDSH, Ziadin Sela, gjatë vizitës së tij në Lagjen e Trimave në Kumanovë, theksoi se kjo që shteti ka bërë ndaj popullatës civile atje, është një terror i vërtetë.

Rrëfimi tronditës i kësaj vogëlusheje nga Kumanova (Video)

Vatra - 12.05.2015

Zamira Jashari voglushja 6 vjecare nga fshati Ropalce i komunes se Likoves, e cila ne diten e luftimeve ne Kumanove kishte qelluar te dajallaret e saj ne Kumanove,në një intervistë për Radio Pendimi ...

Dërgohen ndihmat e para nga Gostivari për banorët e Lagjes së Trimave në Kumanovë

Radio Vala - 12.05.2015

Veshmbathje, ushqim dhe te holla të grumbulluar në Gostivar nga OJQ “Euro Protekt”, u janë dërguar të hënën banorëve të pësuar nga përleshja e armatosur në Lagjen e Trimave në Kumanovë.

Kumanova post-luftë /Foto Galeri/

Gazeta Start - 11.05.2015

Kumanovë – Kumanova ka rënë në qetësi pas më shumë se dy ditësh luftime. Mëngjesin e kësaj të hëne, lagjet shqiptare të këtij qyteti i ngjasonin një arene lufte me makina të djegura, banesa të ...

BDI: Do ndihmojnë për të rindërtuar lagjen e shkatërruar në Kumanovë

Gazeta Start - 11.05.2015

Tetovë - Kryesia Qendrore e Bashkimit Demokratik për Integrim në mbledhjen e mbajtur sot në selinë e partisë në Tetovë ka diskutuar mbi ngjarjet në Kumanovë dhe situatën e sigurisë në vend.

Mehmeti: Si hyri armatimi në Kumanovë pa e parë askush?!

Gazeta Start - 11.05.2015

Në Kumanovë tashmë gjendja është qetësuar, mirëpo banorët e kësaj komune me t’u kthyer në shtëpitë e tyre kanë hasur në rrënoja e gërmadha, por jo vetëm.

Policia publikon sërish fytyrat e të arrestuarve në Kumanovë [video]

Zhurnal - 11.05.2015

Policia maqedonase ka vazhduar me publikimin e fytyrave të arrestuara nga aksioni në Kumanovë. Së fundmi në kanalin zyrtar të policisë në YouTube është publikuar një video ku shihen të arrestuarit ...

Po Serbisë pse i djeg Kumanova?

Portalb - 11.05.2015

Dionis Xhafa Nuk kaluan shumë orë nga ngjarja e rëndë në Kumanovë dhe menjëherë reaguan mediat në Serbi. Mediumet kryesore serbe, janë hapur ditën e dielë, më datë 10 maj 2015 me tituj bombastikë për ...

Shoqata “Liria Kombëtare” nga Zvicra: Terrori shtetëror në Kumanovë! - VIDEO

Almakos - 11.05.2015

- Të sulmosh një popull të pambrojtur, duarthatë në gjumë, me një arsenal ushtarak dhe policor të tipit të Millosheviqit, të përkujton Vukovarin e vitit 1991, të arrestosh gra, fëmijë, pleq dhe ...

Kumanovë, ja dëmet që shkaktuan sulmet e forcave speciale maqedonase në lagjen e "Trimave" (FOTO-LAJM)

SOT - 11.05.2015

Gjatë ditës së shtunë dhe të diel në Kumanovë pati tensione të njëpasnjëshme. Më poshtë po paraqesim disa foto nga lagja e Trimave në Kumanovë, të cilat tregojnë dëmet që u shkaktuan nga sulmet e ...

"Liria Kombëtare" në Zvicër reagon për Kumanovën

Ina - 11.05.2015

Shoqata “Liria Kombëtare” me seli në Zvicër ka reaguar lidhur me situatën e fundit në Kumanovë. “Ne, anëtarët e Shoqatës ‘Liria Kombëtare’ në Zvicër, të indinjuar thellë nga veprimet dhe aktivitetet ...

Kumanovë, mbyllet me 22 të vrarë lufta me "grupin e armatosur", nuk dihen emrat e shqiptarëve

SOT - 11.05.2015

Ndërhyrja e policisë maqedonase në lagjen e Trimave në Kumanovë është mbyllur me bilanc tragjik. Mësohet se 22 persona kanë humbur jetë, 8 nga të cilët janë policë.

Banorët e Kumanovës: Ku janë BDI dhe Ahmeti !?

Ina - 11.05.2015

Banorët e Kumanovës apelojnë që partia shqiptare në pushtet më në fund të flas dhe të thyejë heshtjen. Kjo thirrje bëhet nga Këshilli emergjent për ndihma që është formuar për t`i dalë në ndihmë ...

Rama, një minutë heshtje për viktimat e Kumanovës (VIDEO)

Portalb - 11.05.2015

Lajme lidhur me temën QMBI: Liderët shqiptar të reagojnë për Kumanovën Jahjaga diskutoi me Mustafën e Hysenin për zhvillimet në Maqedoni BDI megjithatë e pranoi legjitimitetin e Ivanovit Kumanovë, ...

Gërmadhat e “luftës” në Kumanovë, banorët kthehen në shtëpitë e shkatërruara

Top Channel - 11.05.2015

Kanë mjaftuar 16 orë luftime për të shkatërruar mundin e shumë banorëve të “Lagjes së Trimave”. Gjithçka që Azem Ibrahimi kishte ngritur gjatë jetës, u shkatërrua për një çast pa fajin e ...

Ja si duket sot Lagja e Trimave në Kumanovë (FOTO)

Ina - 11.05.2015

Pamje të tmerrshme në Lagjen e Trimave në Kumanovë, pas përleshjeve dyditëshe. Rrugët e lagjes me shtëpi të rrënuara, dëme të mëdha, por edhe banorë me lotë në sy që nuk mund të shohin shtëpitë e ...

Fotografi të bëra sot në Kumanovë: shtëpi, rrugë, vetura të shkatërruara

Zhurnal - 11.05.2015

Kjo është pamja që sot po mbretëron në gjithë qytetin e Kumanovës, e veçanërisht në Lagjen e Trimave, ku edhe është zhvilluar pjesa më e madhe e luftimeve dy ditë rresht.

VIDEO e dytë me pamjet e të arrestuarve në Kumanovë

Lajm - 11.05.2015

Policia maqedonase ka vazhduar me publikimin e fytyrave të arrestuara nga aksioni në Kumanovë. Së fundmi në kanalin zyrtar të policisë në YouTube është publikuar një video ku shihen të arrestuarit ...

RDK: Këto skenare të orkestruara të përfundojnë me maturi të popullit shqiptar

Idividi - 11.05.2015

Shkup, 9 maj 2015 (MIA) - Kryesia e ngushtë e Rilindjes Demokratike Kombëtare në koordinim me Degën e RDK-së në Kumanovë shpreh shqetësimin më të të thellë për ngjarjet e sotme në qytetin e Kumanovës ...

Delegacioni i BE-së bën thirrje për qetësi, durim derisa autoritetet i konfirmojnë faktet në Kumanovë

Idividi - 11.05.2015

Shkup, 9 maj 2014 (MIA) - Misioni i Bashkimit Evropian lëshoi një komunikatë deri në opinion lidhur me të shtënat në Kumanovë në mëngjesin e sotëm, në të cilën bën thirrje për qetësi nga opinioni dhe ...

Në Kumanovë qetë

Idividi - 11.05.2015

Kumanovë, 10 maj 2015 (MIA) - Në Kumanovë për momentin nuk po dëgjohen të shtëna nga armët. Tre automjete transportuese të policisë dhe tre kamionë me rimorkio janë stacionuar në hyrje të "Lagjes së ...

Gjashtë policë të vdekur në përleshjet në Kumanovë

Idividi - 11.05.2015

Shkup, 10 maj 2015 (MIA) - Në aksionin policor në Kumanovë për zmbrapsjen e grupit të armatosur e kanë humbur jetën gjashtë policë. Siç konfirmuan familjet e tyre bëhet fjalë për Zharko Kuzmanovski ...

BE, SHBA, OSBE dhe NATO: Të mos lejohet ngjarja në Kumanovë t'i shkaktojë dëm shoqërisë

Idividi - 11.05.2015

Shkup, 10 maj 2015 (MIA) - Besojmë fuqimisht se nuk guxohet të lejohet kjo ngjarje t'u shkaktojë dëm marrëdhënieve në shoqëri. Gjithashtu, shpresojmë se ky do të jetë momenti në të cilin liderët e ...

Në Kumanovë qetë, anulohet mësimi, konfirmohen strehimoret

Idividi - 11.05.2015

Kumanovë, 10 maj 2015 (MIA) - Tani më disa orë në Kumanovë nuk po dëgjohen kurrfarë të shtënash. Paraprakisht tre kamionë me rimorkio morën automjete policore në të cilat ishin të dukshme dëmtimet.

Banorët kthehen në banesa, dëme të mëdha në Kumanovë

ikub - 11.05.2015

Pas trazirave dhe 22 viktimave të konfirmuara në Kumanovë, banorët janë kthyer në banesat e tyre, ku një pjesë e madhe janë gjetur të shkatërruara plotësisht.

Policia e Shqipëris, mobilizohet Pas ngjarjeve të kumanovës

Zhurnal - 11.05.2015

Pas ngjarjeve të ditës së shtunë dhe të diel në Kumanovë të Maqedonisë, ku mbetën të vrarë të paktën 22 persona, është vënë në gatishmëri të plotë edhe Policia e Shtetit.

Presheva formohet Shtabi Emergjent për pritjen e mundshme të refugjatëve

Zhurnal - 11.05.2015

Preshevë, 11 maj - Përgjatë vijës kufitare që ndan Luginën e Preshevës me Maqedoninë, janë sistemuar qindra efektive të xhandarmërisë, policisë dhe ushtrisë serbe, ndërkohë që nga mbrëmë atje është ...

Të plagosurit nga aksioni në Kumanovë janë dërguar në Qendrën emergjente

Idividi - 11.05.2015

Kumanovë, 9 maj 2015 (MIA) - Tre prej katër policëve, për të cilët ka informacion zyrtar se janë plagosur në aksionin që filloi herët në mëngjes zmbrapsjen e grupit të armatosur në "Lagjen e Trimave" ...

Policia maqedonase shpall komandant të uçk-së, “berberin e kumanovës”! (video)

Zhurnal - 11.05.2015

Shkup, 11 maj – Përmes një video-publikimi të policisë maqedonase u tregua fytyra e vetëm pesë personave për të cilët thuhet se janë të përfshirë në betejën e armatosur gjhatë dy ditëve të fundit në ...

​Fotografi të bëra sot në Kumanovë: Shtëpi, rrugë, vetura të shkatërruara [FOTO]

Almakos - 11.05.2015

Kjo është pamja që sot po mbretëron në gjithë qytetin e Kumanovës, e veçanërisht në Lagjen e Trimave, ku edhe është zhvilluar pjesa më e madhe e luftimeve dy ditë rresht.

Të arrestuarit që i tregoi policia, janë ‘komshinj’ të kumanovarëve!

Zhurnal - 11.05.2015

Shkup, 11 maj – Sandra Tomovska, raportuesja e televizionit Telma nga Maqedonia në një pjesë të raportit të saj për zhvillimet në Kumanovë thotë se pas publikimit të video-xhirimit nga policia të ...

Kumanova zgjohet me shije lufte: Shtëpi, rrugë, vetura të shkatërruara – FOTO

Shqipmedia - 11.05.2015

Kjo është pamja që sot po mbretëron në gjithë qytetin e Kumanovës, e veçanërisht në Lagjen e Trimave, ku edhe është zhvilluar pjesa më e madhe e luftimeve dy ditë rresht.

Luftimet Në Kumanovë edhe me bagëtitë

Zhurnal - 11.05.2015

Kumanovë, 11 maj- Në rrjetet sociale janë publikuar foto ku shihen edhe shumë bagëti të vrara nga ana e forcave policore. Publikuesit e këtyre fotove injoruan me faktin e këtillë duke i vënë titull ...

Kumanova e pas luftës / Shtëpi dhe makina të shkatërruara ... (FOTO LAJM)

Albeu.com - 11.05.2015

Lufta në Kumanovë mbaroi. Bilanc i rëndë në jetë njerëzore. Zyrtarisht deri më tani 22 të vdekur dhe mbi 30 të plagosur. Kumanovarët tashmë janë kthyer në shtëpitë e tyre, ndërsa përveç tmerrit, ...

Përsëri në vend ngjarje u kthyen polic

Zhurnal - 11.05.2015

Kumanovë, 11 maj- Pas lëshimit të rrugëve për të shkuar në Lagjen e Trimave në Kumanovë, disa lexues të faqes tonë dërguan foto ku shihen disa forca policore që përsëri janë kthyer në vend ngjarje.

Banorët e Kumanovës: Ku janë BDI dhe Ahmeti !?

Shqipmedia - 11.05.2015

Banorët e Kumanovës apelojnë që partia shqiptare në pushtet më në fund të flas dhe të thyejë heshtjen. Kjo thirrje bëhet nga Këshilli emergjent për ndihma që është formuar për t`i dalë në ndihmë ...

Koha: Edhe kushëriri i Hazbi Likës në mesin e të vrarëve në Kumanovë?

Shqipmedia - 11.05.2015

Nexhbedin Lika, familjar i afërt i deputetit të BDI-së Hazbi Lika nga Tetova është gjithashtu njëri ndër të vrarët në aksionin policor në Lagjen e Trimave në Kumanovë, thonë për gazetën KOHA burime ...

Përsëri policë në Lagjen e Trimave?!

Lajm - 11.05.2015

Pas lëshimit të rrugëve për të shkuar në Lagjen e Trimave në Kumanovë, disa lexues të faqes tonë dërguan foto ku shihen disa forca policore që përsëri janë kthyer në vend ngjarje.

Pamje ekskluzive pas përleshjeve! Ja si duket sot lagjja e Trimave (VIDEO+FOTO)

Almakos - 11.05.2015

Pamje të trishta nga Lagja e Trimave në Kumanovë, aksioni policor la të shkatërruar një lagje të tërë... Në Kumanovë është shpallur gjendja e jashtëzakonshme, ndërsa edhe kjo e hënë është ditë zie në ...

Nexhmedin Lika nga Tetova nuk është vrarë por është arrestuar

Ina - 11.05.2015

Nexhbedin Lika nga Tetova nuk është i vrarë, siç ishte raportuar nga disa medie, por është në mesin e të arrestuarve në aksionin policore në Lagjen e Trimave në Kumanovë.

Mediat greke u shfrynë ndaj shqiptarëve të kumanovës

Zhurnal - 11.05.2015

Athinë, 11 maj- Mediat greke gjatë tërë kohës kanë raportuar për ngjarjet në Kumanovë duke i ofenduar shqiptarët me etiketime të ndryshme. Në mënyrë korrekte atje u përcoll deklarata e kryeministrit ...

Edhe Nexhbedin Lika në mesin e 14 të vrarëve?

Lajm - 11.05.2015

Nexhbedin Lika nga Tetova është gjithashtu njëri ndër të vrarët në aksionin policor në Lagjen e Trimave në Kumanovë, thonë për gazetën KOHA burime jozyrtare nga policia.

Shpërthen nga Nju Jorku aktori Bexheti për situatën në Kumanovë (FOTO)

Lajm - 11.05.2015

Aktori i njohur shqiptar nga Tetova, Luan Bexheti, i cili jeton dhe punon në SHBA, ka lëshuar një postim "bombë" në facebook, duke derdhur tërë revoltën e tij për ngjarjet në Kumanovë, mbi liderin e ...

Personi i arrestuar nga policia dhe një polic shqiptar figurojnë të zhdukur

Portalb - 11.05.2015

Lajme lidhur me temën Prokuroria shqiptoi masë paraburgimi për 30 të arrestuarit në Kumanovë Kosova dërgon ROSU-n në kufi me Maqedoninë Kumanova zgjohet me shije lufte (Foto) Zaev: Kush dhe për çfarë ...

‘Zhduket’ personi i arrestuar nga policia dhe një polic shqiptar – FOTO

Shqipmedia - 11.05.2015

Një banorë i Lagjes së trimave në Kumanovë dhe një polic shqiptarë nga fshati Vaksincë për 48 orë janë të zhdukur dhe për të njëjtit familjarët nuk kanë asnjë informacion.

‘Zhduket’ personi i arrestuar nga policia, asnjë gjurmë nga polici shqiptar!

Zhurnal - 11.05.2015

Shkup, 11 maj -Një banorë i Lagjes së trimave në Kumanovë dhe një polic shqiptarë nga fshati Vaksincë për 48 orë janë të zhdukur dhe për të njëjtit familjarët nuk kanë asnjë informacion raporton ...

Pamje nga Lagjja e Trimave në Kumanovë (VIDEO)

Lajm - 11.05.2015

1 maj 2015. Rrugë dhe shtëpi të rrënuara, gëzhoja plumbash, kabllo të energjisë të shpërndara rrugëve, vetura të djegura e shumë të tjera. Kështu e gjetëm Lagjen e Trimave të hënën në mëngjes, pas ...

PLOTËSUAR: Kushëriri i Hazbi Likës në mesin e të arrestuarve në Kumanovë?

Shqipmedia - 11.05.2015

Nexhbedin Lika nga Tetova nuk është i vrarë, por është në mesin e të arrestuarve në aksionin policore në Lagjen e Trimave në Kumanovë. Lika për vite të tëra ka qenë në ikje pas dënimit me 12 vjet ...

‘Zhduket’ personi i arrestuar nga policia, asnjë gjurmë nga polici shqiptar!

Lajm - 11.05.2015

Një banorë i Lagjes së trimave në Kumanovë dhe një polic shqiptarë nga fshati Vaksincë për 48 orë janë të zhdukur dhe për të njëjtit familjarët nuk kanë asnjë informacion.

"Zhduket" personi i arrestuar nga policia

Albeu.com - 11.05.2015

Një banor i Lagjes së Trimave në Kumanovë dhe një polic shqiptar nga fshati Vaksincë për 48 orë janë të zhdukur dhe për të njëjtit familjarët nuk kanë asnjë informacion.

Çfarë ndodhi në Kumanovë? Analiza e gazetarit veteran, Filipov

Top Channel - 11.05.2015

Situata në Kumanovë është qetësuar tashmë dhe fundi i zhvillimeve tragjike të këtyre ditëve në qytetin e vogël maqedonas i ka lënë vend ...

Linda Morina, vargje lavdie për kumanovën (video)

Zhurnal - 11.05.2015

Këngëtarja që tashmë është bërë e njohur në opinionin kosovar për këngët e saj kushtuar personaliteteve të ndryshme nga jeta politike dhe publike, Linda Morina ka thurrur disa rreshta lavdie për ...

“Shvercerat” me aksion humanitarë për Kumanovën

Portalb - 11.05.2015

Lajme lidhur me temën Franc Lotar Altman: Qeveria maqedonase rrezikon shpërbërjen e shtetit Personi i arrestuar nga policia dhe një polic shqiptar figurojnë të zhdukur Prokuroria shqiptoi masë ...

“Zhduket” personi i arrestuar nga policia maqedonase

Lajmi.net - 11.05.2015

Një banor i Lagjes së Trimave në Kumanovë dhe një polic shqiptar nga fshati Vaksincë për 48 orë janë të zhdukur dhe për të njëjtit familjarët nuk kanë asnjë informacion.

‘Zhduket’ personi i arrestuar nga policia, asnjë gjurmë nga polici shqiptar!

Almakos - 11.05.2015

Një banorë i Lagjes së trimave në Kumanovë dhe një polic shqiptarë nga fshati Vaksincë për 48 orë janë të zhdukur dhe për të njëjtit familjarët nuk kanë asnjë informacion.

Nën moton "Edhe unë jam Kumanovë" shkupjanët mbledhin para për kumanovarët (FOTO)

Lajm - 11.05.2015

"Shvercerat e Shkupit" sot kanë filluar një aksion humanitar për t'ua shtruar dorën e ndihmës kumanovarëve të goditur nga të shtënat e fundit në Lagjen e Trimave, njofton "Lajm".

Nën moton "Edhe unë jam Kumanovë" shkupjanët mbledhin para për kumanovarët (FOTO)

Almakos - 11.05.2015

"Shvercerat e Shkupit" sot kanë filluar një aksion humanitar për t'ua shtruar dorën e ndihmës kumanovarëve të goditur nga të shtënat e fundit në Lagjen e Trimave, njofton "Lajm".

LAJM I FUNDIT: Ja emrat e disa të arrestuarve, Sokoli i pari në listë

Shqipmedia - 11.05.2015

Sami Ukshini – Sokoli, i lindur në Gjakovë (1967) është i arrestuari i parë të shtunën në mbrëmje, në ora 22:30 në Lagjen e Trimave në Kumanovë. Procesverbalet e policisë deri tek të cilat ka arritur ...

Ja emrat e disa të arrestuarve, Fadil Fejzullahu në mesin e të arrestuarve

Zhurnal - 11.05.2015

Shkup, 11 maj- Gazeta Koha siguroi emrat e disa të arrestuarve nga aksioni i fundit i realizuar në Kumanovë, transmeton zhurnal.mk Sami Ukshini - Sokoli, i lindur në Gjakovë (1967) është i arrestuari ...

Një lajm i mirë nga Kumanova, nuk ka viktima civile!

Lajm - 11.05.2015

Mijëra qytetarë nga Kumanova, nga fshatrat për rreth, por edhe nga qytete tjera të Maqedonisë kanë vërshuar sot “Lagjen e Trimave” në Kumanovë, ku dy ditët e kaluara u zhvilluan luftime mes policisë ...

Lëvizja BESA: MBP-ja të japë informacione zyrtare për civilët

Almakos - 11.05.2015

"Pasi që institucionet nuk kanë dhënë informacione më shumë për gjendjen e civilëve të Kumanovës, përmes kësaj komunikate kërkojmë që Ministria e Punëve të Brendshme të dalë me informacione zyrtare ...

Aksion humanitar për Kumanovën në Shkup

Zhurnal - 11.05.2015

Shkup, 11 maj- Disa aktivist janë mbledhur para xhamisë së Carshisë në Shkup për të mbledhur ndihma për Kumanovën. Aty para xhamisë është vendosur një stendë ku shkruhet “Edhe unë jam Kumanovë”, ...

Ja emrat e disa të arrestuarve, Sokoli i pari në listë (Foto)

Lajm - 11.05.2015

Sami Ukshini - Sokoli, i lindur në Gjakovë (1967) është i arrestuari i parë të shtunën në mbrëmje, në ora 22:30 në Lagjen e Trimave në Kumanovë. Procesverbalet e policisë deri tek të cilat ka arritur ...

Lëvizja BESA: Të mos viktimizohen civilët!

Portalb - 11.05.2015

Lajme lidhur me temën Haradinaj: Shokuese ngjarjet në Maqedoni Mitevski: Aksioni, seknar i pushtetit QMBI: Liderët shqiptar të reagojnë për Kumanovën NATO pronocohet për Kumanovën, nuk përmend ...

Publikohen emrat e disa prej të arrestuarve në Kumanovë

Lajmi.net - 11.05.2015

Mediat shqiptare në Maqedoni kanë arritur të sigurojnë disa nga emrat e të arrestuarve gjatë aksionit të policisë maqedonase kundër grupit të armatosur shqiptarë në Kumanovë.

“Ballistët” e Shkëndijës, aksion humanitarë për Kumanovën

Portalb - 11.05.2015

Lajme lidhur me temën Aksion kontrolli i motoçikletave në Tetovë Sistemi po lejon rebelimin e rinisë Pronarët e kafenesë Barcode apelojnë të mirren masa rigoroze ndaj personave që shkaktuan ...

Luftimet në Kumanovë, ushtarët bëjnë "selfie" dhe hanë çokollata (FOTO-LAJM)

SOT - 11.05.2015

Në rrjetet sociale janë publikuar shumë foto nga ngjarjet e fundit në lagjen e Trimave në Kumanovë. Fotot flasin për momente të ndryshme si kur filloi konflikti dhe pasi përfundoi ai.

Ja emrat e disa të arrestuarve, Sokoli i pari në listë (Foto)

Almakos - 11.05.2015

Sami Ukshini - Sokoli, i lindur në Gjakovë (1967) është i arrestuari i parë të shtunën në mbrëmje, në ora 22:30 në Lagjen e Trimave në Kumanovë. Procesverbalet e policisë deri tek të cilat ka arritur ...

Ja emrat e disa të arrestuarve në Kumanovë, Sokoli i pari në listë

Albeu.com - 11.05.2015

Sami Ukshini - Sokoli, i lindur në Gjakovë (1967) është i arrestuari i parë të shtunën në mbrëmje, në ora 22:30 në Lagjen e Trimave në Kumanovë. Procesverbalet e policisë deri tek të cilat ka arritur ...

Një 18 vjeçar, civil nga Kumanova i plagosur

Almakos - 11.05.2015

Qytetarë nga Kumanova kanë bërë të ditur për Alsat se gjatë trazirave është plagosur një djalë 18 vjecar, i cili ka marrë lëndime të lehta në krah dhe është lëshuar në kurim shtëpiak.

Lagja e Trimave në Kumanov e gjitha e shkatërruar nga lufitme - VIDEO

Almakos - 11.05.2015

Banorët e lagjes së sapohapur një natë më parë, janë ulur në gur, të heshtur, në lot dhe me duart lart, të ngritura, me shpresën e ndihmës. Pavarësisht aksionit policor, pavarësisht, arrestimeve, ...

BDI ka ndjekur prej së afërmi të gjitha zhvillimet në Kumanovë, incidenti dëmton shqiptarët

Zhurnal - 11.05.2015

Shkup, 11 maj- Kryesia Qëndrore e Bashkimit Demokratik për Integrim në mbledhjen e mbajtur më 11 maj 2015 në selinë e partisë në Tetovë ka diskutuar mbi ngjarjet në Kumanovë dhe situatën e sigurisë ...

Civili kërkon shpjegim nga klika në pushtet!

Almakos - 11.05.2015

CIVIL – Qendra për Liri shpreh keqardhje të thellë për humbjen në njerëz dhe u shpreh ngushëllime të sinqerta familjeve të viktimave në krizën e Kumanovës.

Civili kërkon shpjegim nga klika në pushtet!

Lajm - 11.05.2015

CIVIL – Qendra për Liri shpreh keqardhje të thellë për humbjen në njerëz dhe u shpreh ngushëllime të sinqerta familjeve të viktimave në krizën e Kumanovës.

Publikohen disa nga emrat e të arrestuarëve për ngjarjet në Kumanovë

Ina - 11.05.2015

Janë publikuar disa nga emrat e të arrestuarve gjatë aksionit të policisë maqedonase kundër grupit të armatosur në Kumanovë. Nga emrat e siguruar nga gazeta "Koha" në Maqedoni, shihet se një pjesë e ...

BDI: Ndjekim ngjarjet në Kumanovë dhe situatën e sigurisë në vend

Almakos - 11.05.2015

Kryesia Qëndrore e Bashkimit Demokratik për Integrim në mbledhjen e mbajtur më 11 maj 2015 në selinë e partisë në Tetovë ka diskutuar mbi ngjarjet në Kumanovë dhe situatën e sigurisë në vend.

Presheva me Shtab Emergjent për pritjen e refugjatëve nga Kumanova

Idividi - 11.05.2015

Preshevë, 11 maj 2015 (MIA) - Përgjatë vijës kufitare që ndan Luginën e Preshevës me Maqedoninë, janë sistemuar qindra efektive të xhandarmërisë, policisë dhe ushtrisë serbe, ndërkohë që nga mbrëmë ...

Policia e Shqipërisë mobilizohet pas ngjarjeve të djeshme në Kumanovë

Idividi - 11.05.2015

Tiranë, 11 maj 2015 (MIA) - Pas ngjarjeve të ditës së shtunë dhe të diel në Kumanovë ku mbetën të vrarë të paktën 22 persona, është vënë në gatishmëri të plotë edhe Policia e Shtetit shqiptar, ...

Mediat greke për ngjarjet në Kumanovë

Idividi - 11.05.2015

Athinë, 11 maj 2015 (MIA) - "Tetë policë humbën jetën në Kumanovë", "Përleshje të përgjakshme në Kumanovë", janë disa nga titujt e mediave greke që dy ditët e kaluara vazhdimisht raportojnë për ...

Normalizohet jeta në Lagjen e Trimave në Kumanovë

Idividi - 11.05.2015

Kumanovë, 11 maj 2015 (MIA) - Lëvizje e zakonshme e së hënës është vërejtur sot paradite në Kumanovë dhe lagjen e Trimave. Në mëngjes është hapur edhe një pjesë e tregut të Gjelbër në Lagjen e ...

Kryesia Qendrore e BDI-së e mbajti mbledhjen kushtuar ngjarjeve në Kumanovë

Idividi - 11.05.2015

Tetovë, 11 maj 2015 (MIA) - Kryesia Qëndrore e Bashkimit Demokratik për Integrim në mbledhjen e mbajtur më 11 maj 2015 në selinë e partisë në Tetovë ka diskutuar mbi ngjarjet në Kumanovë dhe situatën ...

Banorë të Lagjes së Trimave: Nuk i duam këtu zyrtarët e BDI-së! - FOTO

Almakos - 11.05.2015

Banorët janë duke u kthyer edhe sot në Lagjen e Trimave, ku një pjesë e konsiderueshme e shtëpive janë djegur dhe shkatërruar gjatë përleshjeve ndërmjet grupeve të armatosura dhe forcave të sigurisë.

Lëvizja BESA: Të zbardhet e vërteta për civilët në Kumanovë

Ina - 11.05.2015

Lëvizja BESA ka kërkuar hollësi nga Ministria e Brendshme se përse nuk po informon për gjendjen e civilëve në Lagjen e Trimave në Kumanovë. “Pasi që institucionet nuk kanë dhënë informacione më shumë ...

Mbledhje e jashtëzakonshme e BDI-së: Qytetarët të mos bien pre e dezinformacioneve

Portalb - 11.05.2015

Lajme lidhur me temën Zaev nga Kumanova: Sot LSDM vendos për protestat dhe publikimin e bombës për “Monstrën” “Portalb” në Kumanovë: Lagjja e Trimave si në Bejrut, banorët i vizitoi edhe Zaev (FOTO) ...

BDI: Ngjarjet në Kumanovë nuk paraqesin interesin e kombit shqiptar

Lajmi.net - 11.05.2015

Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) përmes një njoftimi për media, bën të ditur se të gjitha organet e kësaj partie kanë ndjekur prej së afërmi të gjitha zhvillimet në Kumanovë më 9 dhe 10 maj .

Ngjarjet në Kumanovë, BDI mbledh kryesinë qendrore

Top Channel - 11.05.2015

Kryesia qendrore e Bashkimit Demokratik për Integrim në Maqedoni, është mbledhur këtë të hënë në selinë e partisë në Tetovë, për të diskutuar mbi ngjarjet në Kumanovë dhe situatën e ...

BESA kërkon nga MPB-ja të njoftojë për gjendjen e civilëve në Lagjen e Trimave

Lajm - 11.05.2015

Pasi që institucionet nuk kanë dhënë informacione më shumë për gjendjen e civilëve të Kumanovës, përmes kësaj komunikate kërkojmë që Ministria e Punëve të Brendshme të dalë me informacione zyrtare se ...

Civili kërkon shpjegim nga klika në pushtet për Kumanovën!

Portalb - 11.05.2015

Lajme lidhur me temën Ambasadorët në Qeveri në takim me Gruevskin Mbledhje e jashtëzakonshme e BDI-së: Qytetarët të mos bien pre e dezinformacioneve Zaev nga Kumanova: Sot LSDM vendos për protestat ...

BDI shpreh ngushëllime për të vrarët në Kumanovë

Albeu.com - 11.05.2015

Kryesia Qëndrore e Bashkimit Demokratik për Integrim në mbledhjen e mbajtur më 11 maj 2015 në selinë e partisë në Tetovë ka diskutuar mbi ngjarjet në Kumanovë dhe situatën e sigurisë në vend.

Kim Mehmeti: Kumanova, skenar i regjimit për të ruajtur pushtetin

Top Channel - 11.05.2015

Për më shumë informacione nga Kumanova, në linjë telefonike me studion e lajmeve të Top Channel ka qenë publicisti Kim Mehmeti, drejtues i zyrës së TCH në ...

BDI deklarohet pas dy ditëve për terrorin në Kumanovë

Ina - 11.05.2015

“Bashkimi Demokratik për Integrim vlerëson që ngjarjet në Kumanovë dhe Goshincë, por pa harruar edhe incidentet e tjera të sigurisë në muajt e fundit, nuk janë në vijë me orientimet tona strategjike ...

Mediat online në gjuhën shqipe “censurohen” nga pushteti?

Zhurnal - 11.05.2015

Shkup, 11 maj – Që nga fillimi i aksionit policor në Kumanovë mediat elektronike në gjuhën shqipe po hasin gati një bllokadë totale. Ueb faqet informative mezi hapen.

Mehmeti pyet se si hyri gjithë ai armatim në Kumanovë pa e parë askush

Lajm - 11.05.2015

Në Kumanovë tashmë gjendja është qetësuar, mirëpo banorët e kësaj komune me t’u kthyer në shtëpitë e tyre kanë hasur në rrënoja e gërmadha, por jo vetëm.

Lajm i keq për kumanovarët, BDI u garanton “ndihmë për dëmet”!

Lajm - 11.05.2015

Kumanovarët e “Lagjes së Trimave”, që kanë pësuar dëme gjatë luftimeve dyditore mes policisë dhe grupit të armatosur, si duket do të përjetojnë fatin e njëjtë sikur shqiptarët e Gjorçe Petrovit.

BDI e shqetësuar për sulmin në Kumanovë: Të arrijmë barazi mes shqiptarëve e maqedonasve, të zbatojmë "Ohrin" ...

SOT - 11.05.2015

Bashkimi Demokratike për Integrim, në selinë e partisë në Tetovë, ka diskutuar mbi ngjarjet në Kumanovë dhe situatën e sigurisë në vend. BDI ka ndjekur nga afër të gjitha zhvillimet në Kumanovë, duke ...

Kumanova e djegur dhe e shkatërruar, lot dhe hidhërim në sytë e shqiptarëve (FOTO-LAJM)

SOT - 11.05.2015

Lufta në Kumanovë mbaroi, por la pas një bilanc të rëndë në jetë njerëzore dhe materiale. Zyrtarisht deri më tani 22 të vdekur dhe mbi 30 të plagosur.

Ngjarja në Kumanovë, BDI garanton mbështetje për banorët e dëmtuar

ikub - 11.05.2015

Në një njoftim për shtyp BDI ka bërë me dije se të gjitha strukturat e saj kanë ndjekur nga afër të gjitha zhvillimet në Kumanovë si dhe kanë qenë në kontakt të vazhdueshëm me popullatën lokale.

"Kumanova" për Reuters: Si e goditur nga cunami, shqiptarët u rikthyen në gërmadhat e objekteve të rrënuara, ...

SOT - 11.05.2015

Reuters ka raportuar përmes një fotolajmi gjendjen e tanishme të “Lagjes së Trimave”, vetëm një ditë pas luftimeve të ashpra mes grupit shqiptar dhe policisë speciale maqedonase “Një njeri qëndron ...

Edhe polici Arsim Bajrami në mesin e të arrestuarëve për ngjarjen e Kumanovës

Ina - 11.05.2015

Polici shqiptar Arsim Bajrami nga Vaksinca e Kumanovës është njëri nga të arrestuarit në rastin e Kumanovës. Familjarit e tij theksojnë se ai është thirrur të shtunën në mëngjes për të shkuar në ...

Zaevi lideri i parë që vizitoi Lagjen e Trimave, liderët shqiptarë s’duken askund

Lajm - 11.05.2015

Edhe përkundër apeleve të shumta për ndihmë, asnjë funksionarë shtetëror ose lider politik shqiptar, nuk ka vizituar familjet në nevojë në Lagjen e Trimave në Kumanovë.

Kim Mehmeti: Si hyri gjithë ai armatim në Kumanovë pa e parë askush!?

Almakos - 11.05.2015

Në Kumanovë tashmë gjendja është qetësuar, mirëpo banorët e kësaj komune me t’u kthyer në shtëpitë e tyre kanë hasur në rrënoja e gërmadha, por jo vetëm.

MPB publikon video nga aksioni në Kumanovë (VIDEO)

Lajmi.net - 11.05.2015

Ministria e Brendshme e Maqedonisë ka publikuar pak çaste më parë një video të aksionit policor në Kumanovë. Më 9-10 maj, në Lagjen e Trimave në Kumanovë pati përleshje të armatosura ndërmjet ...

Ambasadorët e SHBA e BE-së në zyrën e Gruevskit për Kumanovën dhe përgjimet

Top Channel - 11.05.2015

Të hënën diplomatë të vendeve të Bashkimit Europian dhe ai i Shteteve të Bashkuara në Shkup u takuan me kryeministrin Nikolla Gruevski ku janë diskutuar ngjarjet e Kumanovës dhe përgjimet e ...

Kumanovarja e trishtuar kur pa shtëpitë e rrënuara

Ina - 11.05.2015

Kjo është vajza e Lagjes së Trimave në Kumanovë e cila sot ka qenë e trishtuar kur ka parë shtëpinë e familjes së saj të rrënuar. (FOTO) Ajo ka mbërritur sot në mëngjes në lagjen e saj dhe ka qenë e ...

Kumanovarja e trishtuar kur pa shtëpitë e rrënuara (FOTO)

Almakos - 11.05.2015

Kjo është vajza e Lagjes së Trimave në Kumanovë e cila sot ka qenë e trishtuar kur ka parë shtëpinë e familjes së saj të rrënuar. Ajo ka mbërritur sot në mëngjes në lagjen e saj dhe ka qenë e ...

Reisi ef.rexhepi: kumanova ishte projekt i dikujt

Zhurnal - 11.05.2015

Shkup, 11 maj – Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame në Maqedon, Sulejman ef. Rexhepi gjatë një interviste në MTV2 ka thënë se aksioni i së shtunës në Kumanovë është i projektuar.

Kumanovarja e trishtuar kur pa shtëpitë e rrënuara (FOTO)

Lajm - 11.05.2015

Kjo është vajza e Lagjes së Trimave në Kumanovë e cila sot ka qenë e trishtuar kur ka parë shtëpinë e familjes së saj të rrënuar. Ajo ka mbërritur sot në mëngjes në lagjen e saj dhe ka qenë e ...

Në Gostivar filloi aksioni për grumbullimin e ndihmave për banorët e Kumanovës

Zhurnal - 11.05.2015

Gostivar, 11 maj - Me iniciativë të OJQ “Euro Protekt” nga Gostivari, në qendër të këtij qyteti gjatë ditës së hënë filloi aksioni i quajtur “Për Kumanovën”, për grumbullimin e mjeteve të ndryshme, ...

Ku e “fshehu” Policia e Maqedonisë Besnik Ajdinin? (VIDEO)

Almakos - 11.05.2015

Kanë kaluar më shumë se 48 orë kur shqiptari nga Kumanova, Besnik Ajdini është arrestuar nga policia maqedonase, por qe ende nuk dihet asgjë për vendndodhjen e tij.

Buzhala për "kumanovën": u organizua në Kosovë, u ndihmua nga Gruevski

Zhurnal - 11.05.2015

Prishtinë, 11 maj - Gazetari kosovar dhe ish-deputet i PDK-së Berat Buzhala vlerëson se grupi i armatosur në Kumanovë është organizuar në Kosovë dhe se në Maqedoni ka vepruar me ndihmën e ...

Tirana solidarizohet me Kumanovën

Lajmi.net - 11.05.2015

Dhjetëra të rinj të Tiranës dhe shoqëria civile u solidarizuan sot me shqiptarët e Kumanovës, në një protestë paqësore. Ata u mblodhën në orën 18 e 30 minuta para Piramidës me parulla në duar ku ...

Filipov: Kumanova, inskenim i qeverisë së Gruevskit?

Lajmi.net - 11.05.2015

Një nga gazetarët më të njohur në Maqedoni, Kostadin Fipov deklaroi sot se konflikti në Kumanovë ka gjasa të jetë inskenuar nga qeveria e Gruevskit, duke përmendur edhe arsyet pse ajo veproi kësisoj.

Gostivarasit grumbullojnë ndihma për kumanovarët

Lajmi.net - 11.05.2015

Me iniciativë të OJQ “Euro Protekt” nga Gostivari, në qendër të këtij qyteti gjatë ditës së hënë ka filluar aksioni i quajtur “Për Kumanovën”. Përmes kësaj iniciative synohet të bëhet grumbullimi i ...

Pse Ali Ahmeti e Menduh Thaçi nuk shkojnë në Kumanovë, si BESA dhe Zaevi?! (VIDEO)

Almakos - 11.05.2015

Kryesia e Lëvizjes BESA ka dalur në Kumanovë për të parë nga afër zhvillimet e ngjarjeve, shkroi dy ditë më parë Gazeta Lajm. Sipas kësaj gazete krerët e kësaj Lëvizjeje ishin të parët që dolën në ...

​Kim Mehmeti fajëson edhe shqiptarët për atë që ndodhi në Kumanovë (Video)

Lajm - 11.05.2015

Kim Mehmeti ka fajësuar edhe shqiptarët për atë që ndodhi në Kumanovë. Publicisti Kim Mehmeti thotë se me ngjarjet e fundit në Kumanovë u vu fundi i regjimit anti-shqiptar të regjimit të VMRO-DPMNE ...

Ngjarjet e Kumanovës “rikthejnë” në skenë AKSH-në, VIDEO

Shqipmedia - 11.05.2015

Ngjarjet në Kumanovë kanë ndikuar që shumë faqe të ndryshme në rrjete sociale të organizojnë një fushatë në mbështetje të shqiptarëve të atij vendi. Në faqe të ndryshme në rrjete sociale po qarkullon ...

Presheva me Shtab Emergjent për pritjen e refugjatëve

Telegrafi - 11.05.2015

Situata në Kumanovë ka shtyrë që edhe autoritetet në Luginë të ngrehin nivelin e sigurisë. Gjendja në Kumanovë ka ndikuar që në Preshevë të formohet Shtabi Emergjent për pritjen e mundshme të ...

Maqedonasit për shtëpitë e djegura: “Fshati i bukur, digjet bukur”!

Botasot - 11.05.2015

Pas valës së fundit konfliktit në Maqedoni, në Gushincë dhe së fundi në Kumanovë, grupe maqedonase kanë vërshuar rrjetet sociale më përmbajtje ksenofobe antishqiptare.

Banorët e larguar rikthehen në shtëpitë e tyre në Kumanovë, ja deklaratat

BalkanWeb - 11.05.2015

MAQEDONI- Qindra banorë të larguar nga ‘Lagjia e Trimave’ si pasojë e luftimeve në Kumanovë janë kthyer të dielën në mbrëmje në shtëpitë tyre. Disa nga banorët shprehen të revoltuar dhe dëshpëruar ...

“Ballistët” e Shkëndijës, aksion humanitar për shqiptarët e Lagjës së Trimave në Kumanovë

Botasot - 11.05.2015

Grupi i tifozëve të Shkëndijës nga Tetova, “Ballistët” nga Tetova kanë vendosur të organizojnë një aksion humanitar për familjet shqiptare të prekura nga luftimet dy ditore në Kumanovë.

Omëletë me “vezë qyqesh” në  Kumanovë!

Mapo - 11.05.2015

Omëletë me “vezë qyqesh” në Kumanovë! Postuar më: 11 Maj 2015 06:49 Nga Emin Azemi Në Kumanovë dje pati shumë krisma, por ato nuk arritën të shurdhojnë vetëdijen e kësaj popullate, e cila është e ...

Policisë në Kumanovë i pengojnë mediat, ndalon gazetarët kosovarë

Koha.net - 11.05.2015

Fitim Gashi dhe Ilir Hamiti nga “Koha ditore” si dhe Besart Galica, Arben Llapashtica dhe Latif Rexhepi nga Radio Televizioni i Kosovës, janë arrestuar të dielën nga Policia maqedonase, gjatë ...

Në Kumanovë 22 të vrarë dhe shumë paqartësi

Koha.net - 11.05.2015

I.J., burri mbi të gjashtëdhjetat, me flokë e mjekër të thinjur, të dielën dilte nga një barnatore kokulur dhe me një qese në duar. Barnatorja ndodhet rreth një kilometër e gjysmë nga Lagjja e ...

Kumanovë, shqiptarët rrëfejnë: U rrahën fëmijë, policia na qëlloi banesat

Ora news - 11.05.2015

Pas tërheqjes së forcave policore, banorët kanë hyrë në lagjen e “Trimave” në Kumanovë, ku gjendja është tmerruese për shkak të dëmeve të mëdha në banesa.

Omlet me ‘’vezë qyqesh’’ në Kumanovë!

Ora news - 11.05.2015

Në Kumanovë sot pati shumë krisma, por ato nuk arritën të shurdhojnë vetëdijën e kësaj popullate e cila është e bindur se edhe këtë mëngjes maji dikush deshi ata t’i qeras me një omlet ‘’vezë ...

Shoqata “Liria Kombëtare” nga Zvicra: Terrori shtetëror në Kumanovë!

Botasot - 11.05.2015

Të sulmosh një popull të pambrojtur, duarthatë në gjumë, me një arsenal ushtarak dhe policor të tipit të Millosheviqit, të përkujton Vukovarin e vitit 1991, të arrestosh gra, fëmijë, pleq dhe familje ...

Fotografi të bëra sot në Kumanovë: Shtëpi, rrugë, vetura të shkatërruara (Foto)

Botasot - 11.05.2015

Kjo është pamja që sot po mbretëron në gjithë qytetin e Kumanovës, e veçanërisht në Lagjen e Trimave, ku edhe është zhvilluar pjesa më e madhe e luftimeve dy ditë rresht.

Shqiptarët në Lagjen e Trimave shpërthejnë në lot pas rikthimit në shtëpitë e tyre (Video)

Botasot - 11.05.2015

Këto janë xhirimet e para në Lagjes së Trimave në Kumanovë pas konfliktit të armatosur që ndodhi për dy ditë me radhë ndërmjet forcave sllavo maqedonase dhe dy grupeve të armatosura shqiptare.

Kumanova e shkatërruar, Hahn: Të shqetësuar për ngjarjet. Prokuroria lë në burg 30 shqiptarët

BalkanWeb - 11.05.2015

*Kreu i opozitës, Zaev takon banorët e lagjes së “Trimave” MAQEDONI- Eurokomisioneri për zgjerim, Johanes Hahn, ka folur sot sërish për krizën në Maqedoni dhe për ngjarjet në Kumanovë.

Kush mban përgjegjësi për tragjedinë e Kumanovës, jetët e humbura të shqiptarëve!?

Botasot - 11.05.2015

Sot ka rënë qetësia në Kumanovë, e ankthshme dhe e tmerrshme. Shumica e shqiptarëve në lagjen e “Trimave”, nuk kanë ku të kthehen, gjithçka duket e bërë shkrumb e hi.

Ja videoja e dytë e të arrestuarve në Kumanovë!

BalkanWeb - 11.05.2015

MAQEDONI- Policia maqedonase ka vazhduar me publikimin e fytyrave të arrestuara nga aksioni në Kumanovë. Së fundmi në kanalin zyrtar të policisë në YouTube është publikuar një video ku shihen të ...

Kështu duket sot Lagja e Trimave në Kumanovë [foto]

Koha.net - 11.05.2015

Pamje të tmerrshme në Lagjen e Trimave në Kumanovë, pas përleshjeve dyditëshe, sjell sot ina. Rrugët e lagjes me shtëpi të rrënuara, dëme të mëdha, por edhe banorë me lot në sy, që nuk mund të shohin ...

Banorët e Kumanovës pyesin: Ku janë BDI dhe Ahmeti!?

Koha.net - 11.05.2015

Banorët e Kumanovës apelojnë që partia shqiptare në pushtet më në fund të flas dhe të thyejë heshtjen. Kjo thirrje bëhet nga Këshilli emergjent për ndihma që është formuar për t`i dalë në ndihmë ...

Në Tiranë u protestua “Kumanovë nuk je vetëm”

Koha.net - 11.05.2015

Dhjetëra të rinj të Tiranës dhe shoqëria civile u solidarizuan mbrëmë me shqiptarët e Kumanovës, në një protestë paqësore. Ata u mblodhën në orën 18:30 para Piramidës me parulla në duar ku shkruanin, ...

Presheva me Shtab Emergjent për pritjen e refugjatëve nga Kumanova

Yll Press - 11.05.2015

Gjendja në Kumanovë ka ndikuar që në Preshevë të formohet Shtabi Emergjent për pritjen e mundshme të refugjatëve shqiptarë nga Lagja e Trimave. Përgjatë vijës kufitare që ndan Luginën e Preshevës me ...

Policia maqedonase shpall komandant të UÇK-së, “berberin e Kumanovës”! (video)

Botasot - 11.05.2015

Përmes një video-publikimi të policisë maqedonase u tregua fytyra e vetëm pesë personave për të cilët thuhet se janë të përfshirë në betejën e armatosur gjatë dy ditëve të fundit në lagjen e Trimave ...

Pas Goldit edhe Linda reagon me një 'hit' për konfliktin e Kumanovës (Video)

Botasot - 11.05.2015

Jo vetëm klasa politike dhe qytetarët e thjeshtë janë prekur nga ngjarjet në Kumanovë. Kjo ngjarje i ka prekur edhe këngëtarët e zhanreve të ndryshme të muzikës.

Video e të arrestuarve! Ja si duket sot Lagjia e Trimave

Mapo - 11.05.2015

Video e të arrestuarve! Ja si duket sot Lagjia e Trimave Postuar më: 11 Maj 2015 10:10 Pamje të tmerrshme në Lagjen e Trimave në Kumanovë, pas përleshjeve të fundit.

Të arrestuarit që i tregoi policia, janë ‘komshinj’ të kumanovarëve!

Botasot - 11.05.2015

Sandra Tomovska, raportuesja e televizionit Telma nga Maqedonia në një pjesë të raportit të saj për zhvillimet në Kumanovë thotë se pas publikimit të video-xhirimit nga policia të personave të ...

“Ballistët” e Shkëndijës, aksion humanitar për shqiptarët e Lagjës së Trimave në Kumanovë

Yll Press - 11.05.2015

“Të nderuar, shoqata e tifozëve ‘Ballistët’ Tetovë 1992 organizon aksion humanitar për familjet e prekura nga konflikti që ndodhi ditët e kaluara në Kumanovë.

FOTOLAJM/ Kumanova sot në mëngjes, lagjja e shqiptarëve në gërmadha

Ora news - 11.05.2015

Dhjetëra shtëpi, vetura, dyqane dhe gjithçka tjetër në Lagjen e Trimave të Kumanovës tashmë janë shndërruar në gërmadha. Megjithëse situata është e qetë dhe banorët tashmë janë kthyer në shtëpitë e ...

Pamje të trishta nga Lagja e Trimave në Kumanovë, aksioni policor la të shkatërruar një lagje të tërë

ABC News - 11.05.2015

Shtëpitë e shkatërruara tërësisht, gjurmët e gjakut janë dëshmitarë të luftës së vërtetë që për dy ditë rresht u zhvilluan në lagjen e Trimave në qytetin e Kumanovës me shumicë shqiptare.

Kumanova sot, foto nga gazetari Fatos Bytyçi

Yll Press - 11.05.2015

Në fotografitë e mëposhtme, të cilat i ka bërë sot gazetari Fatos Bytyçi, shihen shtëpi, rrugë e vetura të djegura e të shkatërruara. Kjo është pamja që sot po mbretëron në gjithë qytetin e ...

Policia maqedonase nuk kurseu as bagëtitë në Kumanovë

Botasot - 11.05.2015

Në rrjetet sociale janë publikuar foto ku shihen edhe shumë bagëti të vrara nga ana e forcave policore. Publikuesit e këtyre fotove injoruan me faktin e këtillë duke i vënë titull të përbashkët ...

MPB publikon videon e dytë me pamjet e të arrestuarve në Kumanovë

Yll Press - 11.05.2015

Së fundmi në kanalin zyrtar të policisë në YouTube është publikuar një video ku shihen të arrestuarit brenda stacionit policor. Policia maqedonase ka vazhduar me publikimin e fytyrave të arrestuara ...

Përsëri në vend ngjarje u kthyen polic

Botasot - 11.05.2015

Pas lëshimit të rrugëve për të shkuar në Lagjen e Trimave në Kumanovë, disa lexues të faqes tonë dërguan foto ku shihen disa forca policore që përsëri janë kthyer në vend ngjarje.

Edhe Nexhbedin Lika në mesin e 14 të vrarëve?

Botasot - 11.05.2015

Nexhbedin Lika nga Tetova është gjithashtu njëri ndër të vrarët në aksionin policor në Lagjen e Trimave në Kumanovë, thonë për gazetën KOHA burime jozyrtare nga policia.

Ja si duket Kumanova pas perleshjeve!

Botasot - 11.05.2015

Fotot e mëposhtme qarkullojne në rrjetet sociale, dëshmojnë për tmerret që kanë kaluar banorët e ...

‘Zhduket’ personi i arrestuar nga policia, asnjë gjurmë nga polici shqiptar!

Botasot - 11.05.2015

Një banor i Lagjes së trimave në Kumanovë dhe një polic shqiptarë nga fshati Vaksincë për 48 orë janë të zhdukur dhe për të njëjtit familjarët nuk kanë asnjë informacion.

Mediat greke për ngjarjet në Kumanovë

Yll Press - 11.05.2015

Informacionet më të shumta janë nga agjencia shtetërore e lajmeve ANA-MPA, e cila rregullisht raporton edhe për reagimet e BE-së, NATO-s dhe të gjitha organizatave të tjera ndërkombëtare.

Vendi ku kanë rënë viktima në Kumanovë (FOTO)

Botasot - 11.05.2015

Në rrjetet sociale po qarkollojnë shumë foto nga ngjarja e djeshme në ...

Rreth 60 shtëpi të dëmtuara, 30 të rrënuara

Botasot - 11.05.2015

Lagja e Trimave sot në orët e paradites është e vërshuar nga njerëz të shumtë, jo vetëm prej banorëve të cilët po tani më po shohin gjendjen e shtëpive të tyre, por edhe nga qytetarë të tjerë të ...

Nexhmedin Lika nuk është vrarë, është arrestuar

Koha.net - 11.05.2015

Nexhbedin Lika nga Tetova nuk është i vrarë, siç ishte raportuar nga disa medie, por është në mesin e të arrestuarve në aksionin policore në Lagjen e Trimave në Kumanovë, transmeton Koha.

Media: ‘Zhduket’ personi i arrestuar, asnjë gjurmë nga polici shqiptar!

Ora news - 11.05.2015

Një banor i Lagjes së Trimave në Kumanovë dhe një polic shqiptar nga fshati Vaksincë për 48 orë janë të zhdukur dhe për të njëjtit familjarët nuk kanë asnjë informacion.

“Zhduket” personi i arrestuar nga policia, asnjë gjurmë nga polici shqiptar

Koha.net - 11.05.2015

Një banor i Lagjes së Trimave në Kumanovë dhe një polic shqiptar nga fshati Vaksincë për 48 orë janë të zhdukur dhe për të njëjtit familjarët nuk kanë asnjë informacion.

Kumanovë, zhduket një shqiptar

ABC News - 11.05.2015

Një banor i Lagjes së Trimave në Kumanovë dhe një polic shqiptar nga fshati Vaksincë prej 48 orësh rezultojnë të zhdukur dhe familjarët nuk kanë asnjë informacion.

Ekskluzive: Ja emrat e disa të arrestuarve, Sokoli i pari në listë (Foto)

Botasot - 11.05.2015

Sami Ukshini - Sokoli, i lindur në Gjakovë (1967) është i arrestuari i parë të shtunën në mbrëmje, në ora 22:30 në Lagjen e Trimave në Kumanovë. Procesverbalet e policisë deri tek të cilat ka arritur ...

A u përdor teknologjia turke kundër Lagjes së Trimave në Kumanovë?

Botasot - 11.05.2015

Gjëja e parë që mund të shohësh në rrugët të Kumanovës, janë gëzhojat e plumbave dhe shtëpi të shkatërruara. Banorët e asaj ane kanë njoftuar se në orët e mëngjesit të dy ditëve të kaluara janë ...

Ekskluzive: Ja emrat e disa të arrestuarve, Sokoli i pari në listë (Foto)

Yll Press - 11.05.2015

Gazeta KOHA merr vesh se, një pjesë e të arrestuarve, të shtunën janë mbajtur në stacionin policor në Karposh dhe në Autokomandë Sami Ukshini - Sokoli, i lindur në Gjakovë (1967) është i arrestuari i ...

Krimi i Kumanovës në dioptrinë e gazetarit veteran, Filipov

Koha.net - 11.05.2015

Situata në Kumanovë është qetësuar tashmë dhe fundi i zhvillimeve tragjike të këtyre ditëve në qytetin e vogël maqedonas i ka lënë vend reflektimit. Në fjalimin e mbajtur përpara gazetarëve të ...

Komunikata nga mbeldhja e Kryesise Qendrore

Yll Press - 11.05.2015

Të gjitha organet e Bashkimit Demokratik për Integrim kanë ndjekur prej së afërmi të gjitha zhvillimet në Kumanovë më 9 dhe 10 maj 2015 dhe kanë qenë në kontakt të vazhdueshëm dhe të drejtpërdrejt me ...

Ahmeti: Ngjarjet në Kumanovë nuk janë në vijë me orientimet e BDI-së

Koha.net - 11.05.2015

Bashkimi Demokratik për Integrim nëpërmjet një komunikatë për media bën të ditur se të gjitha organet e kësaj partie kanë ndjekur prej së afërmi të gjitha zhvillimet në Kumanovë më 9 dhe 10 maj dhe ...

BDI garanton mbështetje për banorët e dëmtuar nga aksioni policor

Ora news - 11.05.2015

Bashkimi Demokratik për Integrim garanton mbështetjen e institucioneve shtetërore për banorët e lagjes së “Trimave”, një pjesë e mirë e të cilëve u janë dëmtuar, apo dhe shkatërruar fare shtëpitë.

Mehmeti pyet: Si hyri gjithë ai armatim në Kumanovë pa e parë askush!?

Koha.net - 11.05.2015

Në Kumanovë tashmë gjendja është qetësuar, mirëpo banorët e kësaj komune me t’u kthyer në shtëpitë e tyre kanë hasur në rrënoja e gërmadha, por jo vetëm.

Ali Ahmeti thyen heshtjen për ngjarjet në Kumanovë

Botasot - 11.05.2015

Bashkimi Demokratik për Integrim nëpërmjet një komunikatë për media bën të ditur se të gjitha organet e kësaj partie kanë ndjekur prej së afërmi të gjitha zhvillimet në Kumanovë më 9 dhe 10 maj dhe ...

Mehmeti pyet: Si hyri gjithë ai armatim në Kumanovë pa e parë askush!?

Botasot - 11.05.2015

Në Kumanovë tashmë gjendja është qetësuar, mirëpo banorët e kësaj komune me t’u kthyer në shtëpitë e tyre kanë hasur në rrënoja e gërmadha, por jo vetëm.

BDI diskuton për Kumanovën

ABC News - 11.05.2015

Në një mbledhje të kryesisë qendrore të Bashkimit Demokratik për Integrim në Tetovë, u diskutua për zhvillimet e fundit në Kumanovë dhe situatën e sigurisë në vend.

Dëshmia e rrallë, shqiptari nga Kumanova: Ngjarjet e 9 majit, inskenim

BalkanWeb - 11.05.2015

Një video nga ngjarjet në Maqedoni është shndërruar në virale duke u përhapur me shpejtësi në të gjitha rrjetet sociale. Në video shihet një qytetar shqiptar i Kumanovës, i cili ngre zërin duke e ...

Incidentet në Kumanovë, publikohen emrat e disa nga të arrestuarve shqiptarë, një pjesë e tyre nga Kosova

BalkanWeb - 11.05.2015

KUMANOVË- Mediat maqedonase kanë publikuar disa nga emrat e personave të arrestuar në lidhje me incidentet e ndodhura në Kumanovë këto dy ditët e fundit.

Ajo që mbetet pas 22 viktimave dhe tmerrit të përjetuar nga banorët e Kumanovës

ABC News - 11.05.2015

Kumanova po shkon drejt stabilizimit të plotë, por pas mbeten pasojat e shumta. 22 jetë të humbura dhe dëme të mëdha materiale është bilanci i përplasjes midis policisë dhe një grupi të armatosur.

Pamjet nga Lagjia e Trimave në Kumanovë

ABC News - 11.05.2015

Shtëpitë e shkatërruara tërësisht e gjurmët e gjakut janë dëshmitarë të luftës së vërtetë që për dy ditë rresht u zhvilluan në lagjen e Trimave në qytetin e Kumanovës ,te babuar me shumice shqiptare.

Edhe polici Arsim Bajrami në mesin e të arrestuarëve për ngjarjen e Kumanovës

Botasot - 11.05.2015

Polici shqiptar Arsim Bajrami nga Vaksinca e Kumanovës është njëri nga të arrestuarit në rastin e Kumanovës. Familjarit e tij theksojnë se ai është thirrur të shtunën në mëngjes për të shkuar në ...

Kumanovasit për KTV-në: Terroristë janë “Ali Baba me hajdutët e vet” [video]

Koha.net - 11.05.2015

22 të vdekur dhe shumë shtëpi të shkatërruara, është bilanci i aksionit dyditor në lagjen e Trimave në Kumanovë. Banorët e kësaj lagjeje, që pas dy ditësh u kthyen në shtëpitë e tyre, nuk dinë se ...

Ja si u luftua në Kumanovë, shkatërrimet dhe arrestimet gjatë përplasjes së armatosur (VIDEO)

Panorama - 11.05.2015

Ministria e Punëve të Brendshme të Maqedonisë përmes një video të publikuar në faqen e saj zyrtare në YouTube jep detaje nga luftimet e së shtunës dhe të dielës në “Lagjen e Trimave” në Kumanovë.

Kumanovarja e trishtuar kur pa shtëpitë e rrënuara (Foto)

Botasot - 11.05.2015

Kjo është vajza e Lagjes së Trimave në Kumanovë e cila sot ka qenë e trishtuar kur ka parë shtëpinë e familjes së saj të rrënuar. Ajo ka mbërritur sot në mëngjes në lagjen e saj dhe ka qenë e ...

Dëmet në Kumanovë ti faturohen qeverisë në Shkup

Botasot - 11.05.2015

Të nderuar bashkatdhetar Zonja dhe Zotëri Në emër të shoqatës “Bashkësia Shqiptare në Zvicër” shprehim ngushëllimet, keqardhjen dhe solidarizimin tonë me banorët trima të Kumanovës, të cilët për 30 ...

Ngjarjet e Kumanovës "rikthejnë" në skenë AKSH-në (Video)

Botasot - 11.05.2015

Ngjarjet në Kumanovë kanë ndikuar që shumë faqe të ndryshme në rrjete sociale të organizojnë një fushatë në mbështetje të shqiptarëve të atij vendi. Në faqe të ndryshme në rrjete sociale po qarkullon ...

BESA kërkon nga MPB-ja të njoftoj për gjendjen e civilëve në Lagjen e Trimave

Botasot - 11.05.2015

Pasi që institucionet nuk kanë dhënë informacione më shumë për gjendjen e civilëve të Kumanovës, përmes kësaj komunikate kërkojmë që Ministria e Punëve të Brendshme të dalë me informacione zyrtare se ...

Kryetari i Kumanovës Damjanovski tregon të vërtetën shokuese për ngjarjet në Kumanovë

Botasot - 11.05.2015

cictelmaNë emisionin e sotshëm në TV Telma ku i ftuar ishte kryetari i Komunës së Gostivarit Zoran Damjanovski i cili deklaroi se e gjithë Kumanova e ka ditur se diçka po gatuhet në qytet, ...

Një 18 vjeçar, civil nga Kumanova i plagosur

Botasot - 11.05.2015

Qytetarë nga Kumanova kanë bërë të ditur për Alsat se gjatë trazirave është plagosur një djalë 18 vjecar, i cili ka marrë lëndime të lehta në krah dhe është lëshuar në kurim shtëpiak.

Në Gostivar filloi aksioni për grumbullimin e ndihmave për banorët e Kumanovës

Botasot - 11.05.2015

Me iniciativë të OJQ “Euro Protekt” nga Gostivari, në qendër të këtij qyteti gjatë ditës së hënë filloi aksioni i quajtur “Për Kumanovën”, për grumbullimin e mjeteve të ndryshme, qofshin ato ...

Ja si duket Kumanova pas perleshjeve!

Tetova Sot - 11.05.2015

Fotot e mëposhtme qarkullojne në rrjetet sociale, dëshmojnë për tmerret që kanë kaluar banorët e Kumanovës. ...

Maqedoni: Epilog tragjik me 22 të vrarë

InfoGlobi - 11.05.2015

Sot është dita e dytë e zisë në Maqedoni ku gjatë 48 orëve të fundit janë vrarë 8 policë dhe 14 pjesëtarë të grupit të armatosur. Ministria e Punëve të Brendshme të Maqedonisë ka konfirmuar se gjatë ...

FOTOT/ Pas “luftës” në Kumanovë, shqiptarët kthehen në shtëpitë e shkatërruara

Gazeta Tema - 11.05.2015

Pas tërheqjes së forcave policore, banorët kanë hyrë në lagjen e “Trimave” në Kumanovë, ku gjendja është tmerruese për shkak të dëmeve të mëdha në banesa.

Lagjia e “Trimave”, komplet e shkatërruar pas aksionit të policisë

Gazeta Dita - 11.05.2015

Pas tërheqjes së forcave policore, banorët kanë hyrë në lagjen e “Trimave” në Kumanovë, ku gjendja është tmerruese për shkak të dëmeve të mëdha në banesa.

Kumanovasit: Ku janë BDI dhe Ahmeti!?

InfoGlobi - 11.05.2015

Banorët e Kumanovës apelojnë që partia shqiptare në pushtet më në fund të flasw dhe të thyejë heshtjen. Kjo thirrje bëhet nga Këshilli emergjent për ndihma që është formuar për t`u dalë në ndihmë ...

Banorët kthehen në Lagjen e Trimave, gjithçka e shkatërruar

Shqiptarja - 11.05.2015

MAQEDONI - Në Kumanovë është shpallur gjendja e jashtëzakonshme , ndërsa edhe kjo e hënë është ditë zie në Maqedoni. Pas luftës së përgjakshme që shpërtheu mëngjesin e së shtunës mes policisë dhe ...

Dikush po përfiton nga tragjedia…

InfoGlobi - 11.05.2015

“Pas zhvillimeve të fundit në Kumanovë, qëndrojnë struktura të caktuara për përfitime politike dhe përfitime materiale”, ka thënë një qytetar maqedonas Ministria e Punëve të Brendshme e ka shpallur ...

FOTOT shokuese, ja si është shkatërruar Kumanova

Gazeta Tema - 11.05.2015

Banorët dhe gazetarët gjetën një panoramë shkatërrimi të thellë të shtëpive në lagjen e Trimave në Kumanovë ku një ditë luftimesh mjaftuan për të rrafshuar dhjetëra shtëpi.

Kumanovë, “lagjia e trimave” e shkatërruar

Vision Plus - 11.05.2015

Shtëpi të shkatërruara, gëzoja plumbash dhe makina të djegura. Kjo është panorama që të ofron zona e njohur si “lagja e trimave”, në Kumanovë, pas operacionit dy ditor të njësive speciale me qëllim ...

‘Zhduket’ personi i arrestuar nga policia, asnjë gjurmë nga polici shqiptar!

Tetova Sot - 11.05.2015

Një banorë i Lagjes së trimave në Kumanovë dhe një polic shqiptarë nga fshati Vaksincë për 48 orë janë të zhdukur dhe për të njëjtit familjarët nuk kanë asnjë informacion.

Sulmi në Kumanovë, një shqiptar e një polic prej 2 ditësh të humbur

Shqiptarja - 11.05.2015

Prej 48 orësh, dy shqiptarë të Kumanovës, një qytetar nga Lagja e Trimave dhe një polic nga fshati Vaksincë raportohen si të zhdukur nga familjet e tyre.

Zhduken dy shqiptarët, polici dhe personi i arrestuar

Durres Lajm - 11.05.2015

Një banor shqiptar i Lagjes së Trimave në Kumanovë dhe një polic shqiptar nga fshati Vaksincë, prej 48 orësh janë zhdukur. Familjarët janë të shqetësuar sepse nuk kanë asnjë informacion mbi fatin e ...

Lëvizja BESA: Të mos viktimizohen civilët!

Tetova Sot - 11.05.2015

Lëvizja BESA vazhdon ta përcjellë edhe sot me vëmendje situatën në Kumanovë. Pasi që institucionet nuk kanë dhënë informacione më shumë për gjendjen e civilëve të Kumanovës, përmes kësaj komunikate ...

Çfarë ndodhi realisht në Kumanovë?

Gazeta Tema - 11.05.2015

Situata në Kumanovë është qetësuar tashmë dhe fundi i zhvillimeve tragjike të këtyre ditëve në qytetin e vogël maqedonas i ka lënë vend reflektimit. Në fjalimin e mbajtur përpara gazetarëve të ...

Ngjarjet në Kumanovë, BDI mbledh kryesinë qendrore

Gazeta Dita - 11.05.2015

Kryesia qendrore e Bashkimit Demokratik për Integrim në Maqedoni, është mbledhur këtë të hënë në selinë e partisë në Tetovë, për të diskutuar mbi ngjarjet në Kumanovë dhe situatën e sigurisë.

Çfarë ndodhi në Kumanovë? Analiza e gazetarit veteran, Filipov

Gazeta Dita - 11.05.2015

Situata në Kumanovë është qetësuar tashmë dhe fundi i zhvillimeve tragjike të këtyre ditëve në qytetin e vogël maqedonas i ka lënë vend reflektimit. Në fjalimin e mbajtur përpara gazetarëve të ...

Mbledhje e jashtëzakonshme e BDI-së: Qytetarët të mos bien pre e dezinformacioneve

Shkupi24 - 11.05.2015

Kryesia Qëndrore e Bashkimit Demokratik për Integrim në mbledhjen e mbajtur më 11 maj 2015 në selinë e partisë në Tetovë ka diskutuar mbi ngjarjet në Kumanovë dhe situatën e sigurisë në vend.

Ja emrat e disa të arrestuarve nga policia maqedonase

Gazeta Dita - 11.05.2015

Sami Ukshini – Sokoli, i lindur në Gjakovë (1967) është i arrestuari i parë të shtunën në mbrëmje, në ora 22:30 në Lagjen e Trimave në Kumanovë. Procesverbalet e policisë deri tek të cilat ka arritur ...

Kim Mehmeti: Kumanova, skenar i regjimit për të ruajtur pushtetin

Gazeta Dita - 11.05.2015

Analisti i njohur shqiptar Kim Mehmeti, njëkohësisht drejtues i zyrës së Top Channel në Shkup, në një bisedë telefonike me studion e lajmeve të TCH e ka cilësuar ngjarjen në Kumanovë si përpjekje të ...

VIDEO/ Shqiptarët dhe maqedonasit bashkë: Duan të na fusin në luftë, ngjarjet inskenim

Gazeta Tema - 11.05.2015

Kjo video tregon një shqiptar të Kumanovës, i cili tregon se shqiptaret jo vetëm nuk u intereson lufta, por se ajo qe ndodhi ne qytetin me shumice shqiptare nuk kishte te bente me terrorizmin.

BDI: Ngjarjet në Kumanovë nuk janë vijë me orientimet e tona

Tetova Sot - 11.05.2015

Kryesia Qëndrore e Bashkimit Demokratik për Integrim në mbledhjen e mbajtur më 11 maj 2015 në selinë e partisë në Tetovë ka diskutuar mbi ngjarjet në Kumanovë dhe situatën e sigurisë në vend.

“Shvercerat” me aksion humanitarë për Kumanovën

Shkupi24 - 11.05.2015

Ka filluar aksioni humanitarë për të ndihmuar banorët e Kumanovës. Shvercerat me shtande janë vendosur në Çarshi të Vjetër dhe në lagjen Çairçanja, luten gjithë ata që kanë mundësi të japin të ...

Reuters: Kumanova duket sikur të jetë goditur nga cunami (FOTO)

Tetova Sot - 11.05.2015

Reuters ka raportuar përmes një fotolajmi për gjendjen e tanishme të “Lagjjes së Trimave”, vetëm një ditë pas luftimeve të ashpra mes grupit shqiptar dhe policisë speciale maqedonase “Një njeri ...

Buzhala për “Kumanovën”: U organizua në Kosovë, u ndihmua nga Gruevski

Tetova Sot - 11.05.2015

Gazetari kosovar dhe ish-deputet i PDK-së Berat Buzhala vlerëson se grupi i armatosur në Kumanovë është organizuar në Kosovë dhe se në Maqedoni ka vepruar me ndihmën e kryeministrit Nikola Gruevski.

Ne kumanovarët i ftojmë Ahmetin, Thaçin, Selën, Osmanin bashkë këtu në Kumanovë

Tetova Sot - 11.05.2015

Rexhep Kadrija (Sllupçan) Ne qytetarët e Kumanovës prej disa ditësh jem bërë objekt i një Operacioni Shtetëror të Forcave të Policisë dhe Sigurisë. Nga ky Operacion ka patur qytetarë të pafajshëm që ...

Mehmeti pyet: Si hyri gjithë ai armatim në Kumanovë pa e parë askush!?

Tetova Sot - 11.05.2015

Në Kumanovë tashmë gjendja është qetësuar, mirëpo banorët e kësaj komune me t’u kthyer në shtëpitë e tyre kanë hasur në rrënoja e gërmadha, por jo vetëm.

Kumanovarja e trishtuar kur pa shtëpitë e rrënuara (FOTO)

Tetova Sot - 11.05.2015

Kjo është vajza e Lagjes së Trimave në Kumanovë e cila sot ka qenë e trishtuar kur ka parë shtëpinë e familjes së saj të rrënuar. Ajo ka mbërritur sot në mëngjes në lagjen e saj dhe ka qenë e ...

Ambasadorët e SHBA e BE-së në zyrën e Gruevskit për Kumanovën dhe përgjimet

Gazeta Tema - 11.05.2015

Të hënën diplomatë të vendeve të Bashkimit Europian dhe ai i Shteteve të Bashkuara në Shkup u takuan me kryeministrin Nikolla Gruevski ku janë diskutuar ngjarjet e Kumanovës dhe përgjimet e ...

Reuters: Kumanova duket sikur e ka goditur cunami

Gazeta Tema - 11.05.2015

Reuters ka raportuar përmes një fotolajmi për gjendjen e “Lagjes së Trimave”, në Kumanovë, pas luftimeve të ashpra mes grupit shqiptar dhe policisë speciale maqedonase.

Ku e “fshehu” Policia e Maqedonisë Besnik Ajdinin? (VIDEO)

Tetova Sot - 11.05.2015

Kanë kaluar më shumë se 48 orë kur shqiptari nga Kumanova, Besnik Ajdini është arrestuar nga policia maqedonase, por qe ende nuk dihet asgjë për vendndodhjen e tij.

Flasin banorët e Kumanovës

Vision Plus - 11.05.2015

Këto janë ato çka kane mbetur nga shtëpitë e tyre. Nje pjese, gërmadha te rrethuara nga gëzhoja. Është kjo pamja që ofron zona e njohur si “Lagjja e Trimave”, në Kumanovë, pas operacionit dyditor të ...

Në Gostivar filloi aksioni për grumbullimin e ndihmave për banorët e Kumanovës

Tetova Sot - 11.05.2015

Me iniciativë të OJQ “Euro Protekt” nga Gostivari, në qendër të këtij qyteti gjatë ditës së hënë filloi aksioni i quajtur “Për Kumanovën”, për grumbullimin e mjeteve të ndryshme, qofshin ato ...

Ja si duket sot lagja e Trimave në Kumanovë (foto)

Kosova Live - 11.05.2015

Pamje të tmerrshme në Lagjen e Trimave në Kumanovë, pas përleshjeve dyditëshe ndërmjet forcave policore maqedonase dhe një grupi të armatosur. Rrugët e lagjes me shtëpi të rrënuara, dëme të mëdha, ...

Skenat e terrorit, Kumanova e kthyer në gërmadhë

AlbanianScreen - 11.05.2015

Maqedoni - Pas luftimeve në Kumanovë banorët e zonës, apelojnë që partia shqiptare në pushtet më në fund të flas dhe të thyejë heshtjen. Kjo thirrje bëhet nga Këshilli emergjent për ndihma që është ...

Shfercerat dhe Ballistët me aksionе humanitarе

Republika - 11.05.2015

Dy grupet më të mëdha të tifozëve Shfercerat dhe Ballistët organizojnë aksion humanitar për familjet e prekura nga përleshja dy ditore në Kumanovë. Njoftimi i Shfercerave Në përkrahje të KUMANOVËS ...

“Ballistët” e Shkëndijës, aksion humanitar për shqiptarët e Lagjës së Trimave në Kumanovë

SportNews - 11.05.2015

Grupi i tifozëve të Shkëndijës nga Tetova, “Ballistët” nga Tetova kanë vendosur të organizojnë një aksion humanitar për familjet shqiptare të prekura nga luftimet dy ditore në Kumanovë.

Ja si duket sot Lagjja e Trimave (FOTO)

Shprehja - 11.05.2015

Kjo është pamja që sot po mbretëron në gjithë qytetin e Kumanovës, e veçanërisht në Lagjen e Trimave, ku edhe është zhvilluar pjesa më e madhe e luftimeve dy ditë rresht.

Lagja e Trimave sot (Foto)

Republika - 11.05.2015

20- 30 shtëpi janë dëmtuar në Lagjen e Trimave pas përlesjes 28 orëshe. Rrugët sot janë plot me njerëz që shikojnë dëmin. Shtëpi të djegura, të dëmtuara nga të shtënat, makina të djegura kjo është ...

Edhe Nexhbedin Lika në mesin e 14 të vrarëve?

Shprehja - 11.05.2015

Nexhbedin Lika nga Tetova është gjithashtu njëri ndër të vrarët në aksionin policor në Lagjen e Trimave në Kumanovë, thonë për gazetën KOHA burime jozyrtare nga policia.

VIDEO e dytë me pamjet e të arrestuarve në Kumanovë

Shprehja - 11.05.2015

Policia maqedonase ka vazhduar me publikimin e fytyrave të arrestuara nga aksioni në Kumanovë. Së fundmi në kanalin zyrtar të policisë në YouTube është publikuar një video ku shihen të arrestuarit ...

Normalizohet jeta në Lagjen e Trimave në Kumanovë

Republika - 11.05.2015

­ Lëvizje e zakonshme e së hënës është vërejtur sot paradite në Kumanovë dhe lagjen e Trimave. Në mëngjes është hapur edhe një pjesë e tregut të Gjelbër në Lagjen e Trimave të Kumanovës e cila në 28 ...

Lista e disa prej të arrestuarve në Lagjen e Trimave

Shprehja - 11.05.2015

Sami Ukshini – Sokoli, i lindur në Gjakovë (1967) është i arrestuari i parë të shtunën në mbrëmje, në ora 22:30 në Lagjen e Trimave në Kumanovë. Procesverbalet e policisë deri tek të cilat ka arritur ...

Ja emrat e disa të arrestuarve (Foto)

Republika - 11.05.2015

Sami Ukshini – Sokoli, i lindur në Gjakovë (1967) është i arrestuari i parë të shtunën në mbrëmje, në ora 22:30 në Lagjen e Trimave në Kumanovë. Procesverbalet e policisë deri tek të cilat ka arritur ...

Një 18 vjeçar, civil nga Kumanova i plagosur

Shprehja - 11.05.2015

Qytetarë nga Kumanova kanë bërë të ditur për Alsat se gjatë trazirave është plagosur një djalë 18 vjecar, i cili ka marrë lëndime të lehta në krah dhe është lëshuar në kurim shtëpiak.

BDI: Kemi qenë në kontakt të vazhdueshëm me popullatën e Kumanovës

Republika - 11.05.2015

BDI në takimin e sotëm të Kryesisë qendrore në Tetovë ka thënë se prej së afërmi ka ndjekur të gjitha zhvillimet në Kumanovë më 9 dhe 10 maj 2015 dhe kanë qenë në kontakt të vazhdueshëm dhe të ...

Publikohen disa nga emrat e të arrestuarëve për ngjarjet në Kumanovë

Kosova Live - 11.05.2015

Janë publikuar disa nga emrat e të arrestuarve gjatë aksionit të policisë maqedonase kundër grupit të armatosur në Kumanovë. Nga emrat e siguruar nga gazeta Koha në Maqedoni, shihet se një pjesë e ...

Ahmeti: BDI angazhohet për proces transparent hetimor në Kumanovë

Kosova Live - 11.05.2015

Bashkimi Demokratik për Integrim ka bërë të ditur se të gjitha organet e kësaj partie kanë ndjekur prej së afërmi të gjitha zhvillimet në Kumanovë më 9 dhe 10 maj dhe kanë qenë në kontakt të ...

Mehmeti: Si hyri gjithë ai armatim në Kumanovë pa e parë askush!?

Kosova Live - 11.05.2015

Në Kumanovë tashmë gjendja është qetësuar, mirëpo banorët e kësaj komune me t’u kthyer në shtëpitë e tyre kanë hasur në rrënoja e gërmadha, por jo vetëm.

Ja si duket sot Kumanova (video)

Kosova Live - 11.05.2015

Kumanova sot i është kthyer normalitetit, pas tmerrit që kishin përjetuar banorët e “Lagjes së Trimave”, të shtunën dhe të dielën e fundjavës që lamë pas.

MPB-ja publikon edhe videon e tretë (Video)

Republika - 11.05.2015

Ministria e punëve të brendshme të Maqedonisë ka postuar videon e rradhës nga aksinoni i Kumanovës Para pak çastesh është postuar edhe një video nga ana e MPB-së në aksionin e Kumanovës .

Lagja e Trimave, një ditë pas aksionit shkatërrues policor (Video)

Radio Vala - 11.05.2015

Lagja e Trimave në Kumanovë, një ditë pas aksionit shkatërrues policor (Video) Nëse nuk hapet video, ju lutëm klikoni në këtë link: ...

‘Zhduket’ personi i arrestuar nga policia, asnjë gjurmë nga polici shqiptar!

Vatra - 11.05.2015

Një banorë i Lagjes së trimave në Kumanovë dhe një polic shqiptarë nga fshati Vaksincë për 48 orë janë të zhdukur dhe për të njëjtit familjarët nuk kanë asnjë informacion.

Kumanova në gjunjë, banorët me duart lartë dhe me shpresën e ndihmës (Video)

Radio Vala - 11.05.2015

Kumanova është në gjunjë. Banorët e lagjes së sapohapur një ditë më parë, janë ulur në gur, të heshtur, në lot dhe me duart lart, të ngritura, me shpresën e ndihmës, raporton TV ALSAT-M.

Rreth 60 shtëpi të dëmtuara, 30 të rrënuara në Lagjen e Trimave në Kumanovë /FOTO/

Radio Vala - 11.05.2015

Lagja e Trimave sot në orët e paradites është e vërshuar nga njerëz të shumtë, jo vetëm prej banorëve të cilët po tani më po shohin gjendjen e shtëpive të tyre, por edhe nga qytetarë të tjerë të ...

Ja emrat e disa të arrestuarve, Sokoli i pari në listë (Foto)

Vatra - 11.05.2015

Sami Ukshini – Sokoli, i lindur në Gjakovë (1967) është i arrestuari i parë të shtunën në mbrëmje, në ora 22:30 në Lagjen e Trimave në Kumanovë. Procesverbalet e policisë deri tek të cilat ka arritur ...

Një lajm i mirë nga Kumanova, nuk ka viktima civile!

Vatra - 11.05.2015

Mijëra qytetarë nga Kumanova, nga fshatrat për rreth, por edhe nga qytete tjera të Maqedonisë kanë vërshuar sot “Lagjen e Trimave” në Kumanovë, ku dy ditët e kaluara u zhvilluan luftime mes policisë ...

Në Gostivar filloi aksioni për grumbullimin e ndihmave për banorët e Kumanovës

Radio Vala - 11.05.2015

Me iniciativë të OJQ “Euro Protekt” nga Gostivari, në qendër të këtij qyteti gjatë ditës së hënë filloi aksioni i quajtur “Për Kumanovën”, për grumbullimin e mjeteve të ndryshme, qofshin ato ...

Edhe në Debresh të Gostivarit grumbullohen ndihma për banorët e Kumanovës

Radio Vala - 11.05.2015

Forumi Rinor i fshatit Debresh, në shenjë solidarizimi me familjet e prekura nga dhuna policore në Kumanovë, ka ndërmarrë iniciativë për grumbullimin e ndihmave për këta banorë.

Foto reportazh nga Lagja e Trimave në Kumanovë

Radio Vala - 11.05.2015

Foto reportazh nga Lagja e Trimave në Kumanovë nga Driton Zenku për ...