TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

TMRO me deklaratë kundër paraqitjes së Thaçit dhe presidentit Topi në Tetovë

Shqipmedia - 22.04.2012

TMRO shpreh revoltë nga marrëdhënia e presidentit të Shqipërisë Bamir Topi, dhe liderit të PDSH-së, Menduh Thaçi në qytetin e Tetovës, ndërsa një reagim i duhur është i nevojshëm edhe nga institucionet shtetërore.

Serbët të revoltuar nga mesazhet e presidentit Topi në Shkup

Lajm - 22.04.2012

Opinionit serb posaçërisht i “dhemb” apeli i presidentit Topi deri te mediumet që të “izolojnë mesazhet qëllimkëqija që liferohen me prapavijë nacionaliste, posaçërisht ato që vijnë nga Serbia" Reagime negative janë paraqitur në mediat ...

Serbët të revoltuar nga mesazhet e presidentit Topi në Shkup

Yll Press - 22.04.2012

Gazeta beogradase “Novosti” konstaton se Maqedonia si vend i “ konfliktit të ngrirë” gjendet para rrezikut potencial. Kjo gazetë ka ironizuar me rolin e faktorit politik shqiptar në Ballkan në qetësimin e situatës së tensionuar që u ...

Beogradi i revoltuar nga mesazhet e Presidentit Topi në Shkup

Botasot - 22.04.2012

Opinionit serb posaçërisht i “dhemb” apeli i presidentit Topi deri te mediumet që të “izolojnë mesazhet qëllimkëqija që liferohen me prapavijë nacionaliste, posaçërisht ato që vijnë nga Serbia" Reagime negative janë paraqitur në mediat ...

Topi: E ardhmja ime pas Presidencës në politikë

BalkanWeb - 22.04.2012

TIRANE -Presidenti i Republikës, Bamir Topi në një intervistë ekskluzive të dhënë dy ditë më parë për televizionin ALSAT në Maqedoni ka deklaruar se në përfundim të mandatit të tij në krye të shtetit ai e sheh të ardhmen e tij në politikën ...

Presidenti Topi dhe ndarja shqiptare në Maqedoni - Skënder Karaçica

Ina - 21.04.2012

Çeshtja e kombit shqiptar ne Ballkan ne keto pesedhjete vjete te aktivitetit te Diaspores Shqiptare ne Amerike ka qene pjese e pandare e tere levizjes politiko-kombetare per avansimin dhe zgjidhjen e problemit te etnise shqiptare dhe pjese ...

Tetova pret Topin: Unitet mes shqiptarëve kudo që ndodhen

LajmiFundit - 21.04.2012

Vizita zyrtare e Presidentit të Republikës Bamir Topi në Maqedoni, vijoi me takimin e zhvilluar sot paradite në Tetovë, në ambientet e Selisë së Partisë Demokratike të Shqiptarëve (PDSH), me Kryetarin e saj, zotin Menduh Thaçi.

Topi: Pas presidencës, e ardhmja ime do të jetë në politikë

LajmiFundit - 21.04.2012

I ka mbetur edhe pak kohë e ndan nga mbarimi i mandatit si president i Republikës, por Bamir Topi ka theksuar se e ardhmja e tij do të jetë me siguri në politikë.

Tetovë, Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi presin së bashku presidentin e Shqipërisë

LajmiFundit - 21.04.2012

Presidenti i Shqipërisë Bamir Topi gjatë vizitës së tij në Maqedoni, qëndroi sot në Tetovë ku është pritur nga liderët e partive shqiptare Ali Ahmetin e BDI-së dhe Menduh Thaçin e PDSH-së.

Topi me shqiptarët e Maqedonisë: Ballkani nesër do jetë pa kufij

Panorama - 21.04.2012

Presidenti Bamir Topi u takua dje me krerët e partive shqiptare në Maqedoni. Fillimisht, kreu i shtetit u prit në takim nga lideri i Partisë Demokratike të Shqiptarëve, Menduh Thaçi, në Tetovë, ku qindra qytetarë kishin dalë për ta pritur.

Topi takon Ahmetin dhe Thaçin, thirrje për unitet

Gazeta Start - 20.04.2012

Tetovë – Presidenti i Republikës, Bamir Topi, në vijim të vizitës treditore në Maqedoni ka zhvilluar takime me liderit e partive politike shqiptare atje, përkatësisht Ali Ahmeti të BDI-së dhe Menduh Thaçi të PDSH-së.

Teuta Arifi dark pune me presidentin Topi

Shqipmedia - 20.04.2012

Zëvendëskryeministrja e Qeverisë së Republikës së Maqedonisë për çështje evropiane, Teuta Arifi, mbrëmë realizoi darkë pune me Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bamir Topin.

Topi vazhdon vizitën në Tetovë

Ina - 20.04.2012

Presidenti i Shqipërisë, Bamir Topi sot agjendën kryesore të vizitës së tij do ta zhvillojë në Tetovë, në takimet me krerët e partive shqiptare.

Topi-Gruevski: I kemi marrëdhëniet shumë të mira

Lajmeshqip - 20.04.2012

Tiranë – Presidenti i Republikës, Prof. Dr. Bamir Topi, në krye të delegacionit zyrtar, zhvilloi të enjten paradite një takim të veçantë me Kryeministrin maqedonas, Nikola Gruevski, me të cilin bashkëbisedoi mbi çështje të rëndësishme në ...

Kryeministri Gruevski u takua me presidentin shqiptar, Bamir Topi

Idividi - 20.04.2012

Shkup, 19 prill 2012 (MIA) - Kryeministri Nikolla Gruevski sot u takua me presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bamir Topi. Në takimin, siç kumtoi pres-shërbimi qeveritar, u theksua kënaqësia nga dialogu intensiv politik, i cili shënon ...

Takim Veljanoski - Topi

Idividi - 20.04.2012

Shkup, 19 prill 2012 (MIA) - Marrëdhëniet bilaterale ndërmjet Republikës së Maqedonisë dhe Republikës së Shqipërisë vazhdimisht shënojnë trend në rritje, që është në interes si të dy shteteve dhe të qytetarëve të tyre, ashtu edhe të ...

Takim mes Ahmetit dhe Topit

Idividi - 20.04.2012

Shkup, 20 prill 2012 (MIA) - Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti sot në selinë e partisë do të takohet me presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bamir Topi.

Intervisë me presidentin e Shqipërisë Bamir Topi

Alsat - 20.04.2012

Presidenti i Shqipërisë Bamir Topi me kryeredaktorin Muhamed Zeqiri Në një intervistë për ALSAT M, presidenti i Shqipërisë Bamor Topi flet për zhvillimnet e fundit në Maqedoni, Shqipëri e Kosovë.

Pritje madhështore për Presidentin Topi në Tetovë

Shqipmedia - 20.04.2012

Në një atmosferë impozante mes disa mijëra qytetarëve, Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare z.Menduh Thaçi priti Presidentin e Republikës së Shqipërisë z.

PDSH: “Mirëserdhe President, në shtëpinë e juaj dhe tonën”

Ina - 20.04.2012

Një pritje speciale ishte organizuar për presidentin shqiptar Bamir Topi sot në selinë e PDSH-së në Tetovë. Duke parakaluar në qilimin e kuq, të shtruar enkas për Presidentin Topi, para qindra qytetarëve, kreu i PDSH-së Menduh Thaçi i uroi ...

( Ekskluzive ) Bamir Topi: Marrëveshja e Ohrit, ka vend për përmisime

Shqipmedia - 20.04.2012

Edhe pse ishte e papritur ardhja e presidentit shqiptar z.Bamir Topi në Maqedoni portali Shqipmedia arriti që me z.Topin të zhvillojë një intervistë ekskluzive dhe të marim opinionin e tij rreth zhvillimeve të fundit në Maqedoni… ...

Topi në Tetovë takon Thaçin dhe Ahmetin

Alsat - 20.04.2012

Presidenti i Shqipërisë Bamir Topi sot në Tetovë është pritur nga liderët e partive shqiptare Ali Ahmetin e BDI-së dhe Menduh Thaçin e PDSH-së. Në fokus të bisedës mes Ahmetit dhe Topit ka qenë edhe situata e sigurisë dhe mërrdhëniet ...

Topi - Ahmetit për forcimin e dialogut politik ndëshqiptar në Maqedoni

Ina - 20.04.2012

Në kuadër të vizitës zyrtare në Maqedoni, Presidenti i Republikës, Prof. Dr. Bamir Topi zhvilloi po sot një takim edhe me Kryetarin e Bashkimit Demokratik për Integrim të Maqedonisë (BDI), Ali Ahmeti.

Ahmeti-Topi: Vetëm me bashkëpunim përballohen sfidat

Lajm - 20.04.2012

Ahmeti falënderoi Presidentin Topi për vizitën dhe vëmendjen që u kushton partive politike shqiptare në Maqedoni dhe rolit të tyre në ndërtimin e raporteve sa më efektive e të afërta midis Shqipërisë dhe Maqedonisë Tetovë, 20 prill - Në ...

Topi shpallet president në Tetovë

Lajm - 20.04.2012

“Pavarësisht se neve historia na ka ndarë me një kufi administrativ, zemra jonë rreh me të njëjtin ritëm. Kemi të njëjtën gjuhë, kemi të njëjtën kulturë, të njëjtat zakone, kombi jonë këtë vit mbush 100 vjet në sensin e krijimit të shtetit ...

Topi takon politikën shqiptare

Top Channel - 20.04.2012

Në ditën e tretë të vizitës së tij në Maqedoni, presidenti Topi ka takuar në Tetovë liderët e partive kryesore të shqiptarëve.Topi fillimisht u ndal në selinë e PDSH-së opozitare ku i është organizuar një pritje speciale.

Veljanoski - Topi: Marrëdhëniet ndëretnike janë shumë të rëndësishme

Yll Press - 20.04.2012

"Në ato korniza të marrëdhënieve bilaterale të zhvilluara lartë, rol të posaçëm kanë edhe dy parlamentet. Mu për atë arsye gjatë vizitës së kohëmëparshme të kryetares së Parlamentit shqiptar, Jozefina Topalli arritëm marrëveshje që në të ...

Takimi Arifi - Topi: Integrimi evropian është prioritet strategjik

Yll Press - 20.04.2012

Bashkëbiseduesit, u dakorduan se integrimi evropian është prioritet strategjik i të dyja vendeve dhe se është e domosdoshme të vazhdohet me implementimin e reformave.

Topi vijon vizitën në Maqedoni, takohet me krerët e partive shqiptare

Ora news - 20.04.2012

Kreu i shtetit Bamir Topi vijon ditën e tretë të vizitës së tij në Maqedoni. Sot ai do të takohet me krerët e dy partive politike shqiptarë në Maqedoni, Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi.

Topi: Nuk kam shkelur Kushtetutën

Botasot - 20.04.2012

Presidenti i Republikës, Bamir Topi, ndërsa ndodhet në Shkup për një vizitë zyrtare, i pyetur lidhur me akuzat e Kryeministrit Berisha për shkelje të kushtetutës, lidhur me propozimin për nënkryetarin e KLD-së, deklaroi se është tërësisht ...

Topi-Arifi: Integrimi evropian është prioritet strategjik

Botasot - 20.04.2012

Zëvendëskryeministrja e Qeverisë së Republikës së Maqedonisë për çështje evropiane, Teuta Arifi, sot realizoi darkë pune me Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bamir Topin.

Topi vazhdon vizitën në Tetovë

Botasot - 20.04.2012

Presidenti i Shqipërisë, Bamir Topi sot agjendën kryesore të vizitës së tij do ta zhvillojë në Tetovë, në takimet me krerët e partive shqiptare.

Thaçi: Mirë se erdhe në shtëpinë tonë presidenti ynë

Yll Press - 20.04.2012

Presidenti Topi ka dërguar mesazh paqësor dhe human deri të të gjithë qytetarët që kishin dalur ta presin. Presidenti shqiptar Bamir Topi është pritur sot selinë e PDSH-së në Tetovë nga kryetari i PDSH-së Menduh Thaçi me fjalët: ”Mirë se ...

Topi me Thaçin:E ardhmja jonë e përbashkët, në BE

Ora news - 20.04.2012

Kreu i shtetit Bamir Topi është takuar sot në Tetovë me Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH) Menduh Thaçi. Gjatë takimit me kreun e PDSH-së, Topi I bëri thirrje shqiptarëve të jetojnë në harmoni me maqedonasit dhe të ndërtojnë mentalitet ...

Tetovë, Topi takon Thaçin e Ahmetin: Të integrohemi së bashku në BE

BalkanWeb - 20.04.2012

TETOVE - Presidenti i Republikës, Bamir Topi, në kuadër të vizitës zyrtare në Maqedoni, zhvilloi sot një takim edhe me Kryetarin e Bashkimit Demokratik për Integrim të Maqedonisë (BDI), Ali Ahmeti.

Preisidentët Topi dhe Ivanov hapin Panairin e produkteve vendore

Yll Press - 20.04.2012

Të pranishëm në këtë eveniment, përpos shumë mysafirëve nga Kosova e Shqipëria, ishin edhe Presidenti i Shqipërisë, Bamir Topi dhe ai i Maqedonisë, Gjorge Ivanov.

Topi: Qarqet nacionaliste përkeqësojnë klimën në rajon

Panorama - 20.04.2012

Presidenti, vizitë zyrtare në Shkup: Çdo akt kriminal, i dënueshëm . Presidenti Bamir Topi ka nisur dje paradite vizitën në Maqedoni, me takimin me homologun e tij, Gjorgje Ivanov.

Maqedoni, Topi: Të zbatohet marrëveshja e Ohrit

Panorama - 20.04.2012

Kreu i Shtetit Bamir Topi në ditën e dytë të qëndrimit të tij në Maqedoni është takuar atje me faktorin shqiptarë, ndërsa i është rezervuar një pritje madhështore në qytetin e Tetovës.

Topi: Marrëdhëniet Maqedoni - Shqipëri të mira si asnjëherë më parë, falë Ali Ahmetit

Yll Press - 20.04.2012

Marrëdhëniet midis vendeve janë në nivel të lartë ashtu si asnjëherë më parë, deklaroi pas takimit Topi, duke shprehur falënderim deri te institucionet e Maqedonisë, ku, siç theksoi, po vlerësohet kontributi i faktorit shqiptar, ...

Topi dhe Ahmeti nderojnë dëshmorët dhe Mehmet Pashë Derallën (Foto)

Yll Press - 20.04.2012

Topi dhe Ahmeti kanë nderuar me një minutë heshtje të gjithë dëshmorët në Gradec dhe kanë vendosur lule në memorialin e Ministrit të Mbrojtjes së Qeverisë së Ismail Qemalit, Mehmet Pashë Derralla në fshatin Gradec të Gostivarit Në kuadër ...

Ahmeti-Topi: Të forcohet dialogu mes partive shqiptare

Botasot - 20.04.2012

Në kuadër të vizitës zyrtare në Maqedoni, Presidenti i Republikës Bamir Topi zhvilloi gjithashtu sot një takim edhe me kryetarin e Bashkimit Demokratik për Integrim të Maqedonisë (BDI), Ali Ahmeti.

Ahmeti-Topi: Të forcohet dialogu mes partive shqiptare

Koha.net - 20.04.2012

Tetovë, 20 prill - Në kuadër të vizitës zyrtare në Maqedoni, Presidenti i Republikës Bamir Topi zhvilloi gjithashtu sot një takim edhe me kryetarin e Bashkimit Demokratik për Integrim të Maqedonisë (BDI), Ali Ahmeti.

Presidenti Topi takohet me komunitetin shqiptar të Tetovës

VOA - 20.04.2012

Presidenti Bamir Topi në ditën e dytë të vizitës së tij në Maqedoni sot shkoi në Tetovë. Ai u tha qindra shqiptarëve që kishin dalë për ta pritur, se duhet të jetojnë në paqe dhe në harmoni me bashkëqytetarët e tyre maqedonas.

Pritje madhështore për Bamir Topin

Botasot - 20.04.2012

(I plotësuar) -Shqiptarët e Maqedonisë kanë rezervuar pritje të veçantë për presidentin e Shqipërisë, Bamir Topi, i cili sot ka vizituar Tetovën.

Topi në Shkup, jep mesazhe harmonie

Gazeta Start - 19.04.2012

Shkup – Presidenti i Republikës, Bamir Topi, gjatë vizitës në Shkup, u takua sot paradite me Presidentin e Maqedonisë, Gjorgje Ivanov. Dy Krerët e Shteteve zhvilluan një takim kokë më kokë, i cili vijoi me kryesimin e bisedimeve zyrtare ...

Bamir Topi në Maqedoni

Evropaelire - 19.04.2012

10:24 Bamir Topi në Maqedoni 09:27 Skandali i prostitucionit, largohen tre agjentë 08:37 Seri shpërthimesh në Irak 08:16 Zbulohen në Çeçeni vezë dinosauri 08:03 Manchester United- klubi më i vlefshëm botëror 07:52 "Miqtë e Sirisë" takohen ...

Presidenti i Shqipërisë Bamir Topi në Shkup

Lajm - 19.04.2012

Presidenti i Shqipërisë, Bamir Topi vjen në Shkup me ftesë të homologut të tij maqedonas, Gjorgje Ivanov. Presidenti shqiptar arriti në Shkup mbrëmjen e së mërkurës ndërsa takimet zyrtare do ti ketë të enjten dhe të premten.

Topi: 'Ka qarqe që nuk i duan të mirën Maqedonisë, një prej tyre Serbia'

Alsat - 19.04.2012

Presidentët Bamir Topi dhe Gjorge Ivanov Presidenti i Shqipërisë Bamir Topi ka akuzuar Serbinë se po cenon harmoninë në Maqedoni. Topi pas takimit me homologun e tij maqedonas Gjorge Ivanov, duke folur rreth zhvillimeve të fundit në vend ...

Topi në Shkup: Ka qarqe që nuk duan të mirën Maqedonisë, një prej tyre Serbia

Shqipmedia - 19.04.2012

Në pres konferencën e sotme me presidentin e Maqedonisë Gjorge Ivanov , presidenti i Sqhipërisë Bamir Topi duke folur rreth zhvillkimeve të fundit në Maqedoni pas vrasjes së pesëfishtë ka akuzuar Serbinë si shtet i cili nuk dëshiron ...

Topi në Maqedoni, pritet nga Ivanov

Top Channel - 19.04.2012

Presidenti i Republikës, Bamir Topi ka nisur vizitën në Maqedoni, ku është pritur nga homologu Gjorgje Ivanov. Sipas informacioneve të fundit, presidentët Ivanov dhe Topi kanë biseduar për rritjen e zgjerimit të bashkëpunimit mes dy ...

Topi – Ivanov thirrje për përmbajtje dhe qetësi

Ina - 19.04.2012

Dy presidentët Bamir Topi dhe Gjorgje Ivanov theksuan se institucionet janë përgjegjëse për tu ballafaquar me rastin e vrasjes së pesëfishtë në afërsi të fshatit Smilkovc të Shkupit.

Topi - Ivanov: “Qarqe të caktuara punojnë për destabilizim të rajonit”

Evropaelire - 19.04.2012

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov dhe presidenti i Shqipërisë, Bamir Topi, kanë bërë thirrje në Shkup për ruajtjen të bashkëjetesës ndëretnike dhe shmangien e provokimeve të qendrave të caktuara, që, sipas tyre, synojnë ...

Qarqe të caktuara punojnë për destabilizim të rajonit

Lajm - 19.04.2012

P residenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov dhe presidenti i Shqipërisë, Bamir Topi, kanë bërë thirrje në Shkup për ruajtjen të bashkëjetesës ndëretnike dhe shmangien e provokimeve të qendrave të caktuara, që, sipas tyre, synojnë ...

Topi: Ka qarqe që nuk ia duan të mirën Maqedonisë, një prej tyre Serbia

Idividi - 19.04.2012

Shkup, 19 2012 (MIA) - Në konferencën e sotme për shtyp me presidentin e Maqedonisë Gjorge Ivanov, presidenti i Sqhipërisë, Bamir Topi, duke folur rreth zhvillimeve të fundit në Maqedoni pas vrasjes së pesëfishtë, ka akuzuar Serbinë si ...

Ivanov-Topi: Përmbajtshmëri dhe përgjegjësi që të mos prishet bashkëjetesa

Idividi - 19.04.2012

Shkup, 19 prill 2012 (MIA) - Çdo refleks nacionalist apo ultranacionalist apo çfarëdo lloj klime e paragjykimeve do t'i shkaktojë dëm marrëdh[nieve ndërmjet shqiptarëve dhe maqedonasve në Maqedoni, por edhe marrëdhënieve në rajon, deklaroi ...

Topi drejtoi gishtin kah Serbia

Lajm - 19.04.2012

Vrasja e pesëfishtë te liqeni afër fshatit Smilkovc dhe situata e krijuar më pas, ka qenë temë qendrore në takimin mes presidentit shqiptar Bamir Topi dhe nikoqirit të tij maqedonas, Gkorge Ivanov.

Topi: Nuk kam shkelur Kushtetutën

Top Channel - 19.04.2012

Presidenti i Republikës, Bamir Topi, ndërsa ndodhet në Shkup për një vizitë zyrtare, i pyetur lidhur me akuzat e Kryeministrit Berisha për shkelje të kushtetutës, lidhur me propozimin për nënkryetarin e KLD-së, deklaroi se është tërësisht ...

Gruevski takoi presidentin Topi

Ina - 19.04.2012

Presidenti shqiptar Bamir Topi sot pasdite në Shkup është takuar me kryeministrin Nikolla Gruevski dhe kryetarin e Parlamentit Trajko Veljanovski.

Topi-Arifi: Integrimi evropian është prioritet strategjik

Ina - 19.04.2012

Zëvendëskryeministrja e Qeverisë së Republikës së Maqedonisë për çështje evropiane, Teuta Arifi, sot realizoi darkë pune me Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bamir Topin.

Tetovë, Topi-Thaçi: Integrim së bashku në BE

Panorama - 19.04.2012

TETOVE- Presidenti, Bamir Topi eshte takuar sot me kryetarin e PDSH-së, Menduh Thaçi, gjate vizites se tij ne Tetove. Ne takimi e perbashket Topi ka apeluar per bashkejetese te paqte nderetnike dhe ka kerkuar harmoni e bahskepunim.

Topi në Maqedoni, sot takime me krerët e shtetit

Ora news - 19.04.2012

Presidenti Bamir Topi i cili ndodhet që prej ditësh së djeshme në Maqedoni do të nisë sot takimet zyrtare, ku paradite do të pritet nga homologu i tij Gjorgji Ivanov, ndërsa më pas do të ketë edhe një konferencë të përbashkët për shtyp.

Presidenti i Shqipërisë, Topi për vizitë dyditore zyrtare në Maqedoni

Yll Press - 19.04.2012

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov si nikoqir i do ta pret presidentin shqiptar Topi me ceremoni zyrtare me nderimet më të larta shtetërore.

Presidenti i Shqipërisë në vizitë dyditore zyrtare në Maqedoni

Koha.net - 19.04.2012

Shkup, 19 prill - Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bamir Top, prej sot ndodhet për vizitë dyditore zyrtare në Republikën e Maqedonisë. Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov si nikoqir, njofton MIA, do ta presë ...

Topi në Shkup: Serbia nuk do harmoni në Maqedoni

Yll Press - 19.04.2012

Duke iu apeluar mediave të jenë të kujdesshme kur informojnë për këto zhvillime pasiqë kanë përgjegjësi të madhe , Topi ka thënë se ka qarqe të shumta mes të cilave edhe Serbia të cilët nuk duan harmonin e Maqedonisë.

Shkup, Topi: Shqipëria mbështet fuqishëm stabilitetin e Maqedonisë

BalkanWeb - 19.04.2012

SHKUP - Shqipëria mbështet fuqishëm stabilitetin e Maqedonisë. Mesazhi është përcjellë nga kryetari i shtetit shqiptar Bamir Topi, gjatë vizitës së tij zyrtare në vendin fqinj.

Topi në Shkup: Ka qarqe që nuk ia duan të mirën Maqedonisë, një prej tyre Serbia

Yll Press - 19.04.2012

Duke iu apeluar mediave të jenë të kujdesshme kur informojnë për këto zhvillime pasiqë kanë përgjegjësi të madhe , Topi ka thënë se ka qarqe të shumta mes të cilave edhe Serbia të cilët nuk duan harmonin e Maqedonisë.

Topi në Maqedoni, pritet nga Ivanov

Botasot - 19.04.2012

(I plotësuae) - Presidenti i Republikës, Bamir Topi ka nisur vizitën në Maqedoni, ku është pritur nga homologu Gjorgje Ivanov. Sipas informacioneve të fundit, presidentët Ivanov dhe Topi kanë biseduar për rritjen e zgjerimit të ...

Topi: Qarqe serbe nuk ia duan të mirën Maqedonisë

Koha.net - 19.04.2012

Shkup, 19 prill - Dy presidentët Bamir Topi dhe Gjorgje Ivanov theksuan se institucionet janë përgjegjëse për tu ballafaquar me rastin e vrasjes së pesëfishtë në afërsi të fshatit Smilkovc të Shkupit.

Topi: Faktori shqiptar, element qëndrueshmërie e bashkëpunimi

Ora news - 19.04.2012

Presidenti i Republikës, Bamir Topi, në krye të delegacionit zyrtar, zhvilloi sot paradite një takim të veçantë me Kryeministrin maqedonas, Nikola Gruevski, me të cilin bashkëbisedoi mbi çështje të rëndësishme në interes të të dy vendeve ...

Presidenti Topi në Maqedoni: Të respektohet marrëveshja e Ohrit

Ora news - 19.04.2012

Presidenti i Republikës, Bamir Topi, së bashku me Zonjën e Parë, Teuta Topi, dhe në krye të delegacionit zyrtar, u prit sot paradite në një ceremoni zyrtare, nga Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, dhe Zonja e Parë, Maja ...

Gruevski dhe Topi bëjnë thirje për qetësi dhe respekt të ndërsjelltë

Yll Press - 19.04.2012

Dy bashkëbiseduesit, sipas kumtesës, kanë shprehur keqardhje nga ngjarja e paradokohshme tragjike, ku janë vrarë pesë persona në fshatin Smillkovc, me ç'rast kanë theksuar se institucionet duhet të punojnë në gjetjen e kriminelëve dhe ...

Maqedoni, Topi, takime me Ivanov e Gruevski

Panorama - 19.04.2012

SHKUP- Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov dhe presidenti i Shqipërisë, Bamir Topi kanë bërë thirrje në Shkup për ruajtjen e bashkëjetesës ndëretnike dhe shmangien e provokimeve të qendrave të caktuara, që, sipas tyre, synojnë ...

Topi-Velanovskit: Nuk guxojnë të dëmtohen marrëdhëniet ndëretnike

Botasot - 19.04.2012

Kryetari i parlamentit të Maqedonisë është takuar me presidentin Topi. “Marrëdhëniet bilaterale ndërmjet Maqedonisë dhe Shqipërisë vazhdimisht janë duke shënuar trend të rritjes që është në interes të të dy shteteve dhe qytetarëve të saj ...

Krah për krah drejt BE-së

Botasot - 19.04.2012

Kryeministri Nikolla Gruevski është takuar me presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bamir Topi. Në takimin, siç kumtoi pres-shërbimi qeveritar, u theksua kënaqësia nga dialogu intensiv politik, i cili shënon cilësi të re dhe dinamikë në ...

Presidenti Topi në Shkup: Të hiqen paragjykimet lidhur me vrasjen e pesëfishtë

VOA - 19.04.2012

Presidenti i Maqedonisë Gjorgje Ivanov dhe ai i Shqipërisë Bamir Topi bënë sot thirrje në një konferencë të përbashkët për shtyp në Shkup për qetësi pas vrasjes së pesëfishtë në rrethinat e Shkupit.

Presidenti Topi vizitë treditore në Maqedoni

Ina - 18.04.2012

Presidenti shqiptar Bamir Topi prej sot do trë nis një vizitë treditore në Maqedoni. Vizita e planifikuar parasheh një agjendë të pasur të presidentit me takime dhe vizita në Shkup dhe Tetovë.

Shqipëri: Akuza të forta mes presidentit Topi dhe kryeministrit Berisha

VOA - 18.04.2012

Në Shqipëri kryeministi Sali Berisha dhe presidenti Bamir Topi shkëmbyen mbrëmë akuza të forta mes tyre pas përplasjes së krijuar për zgjedhjen e nënkryetarit të Këshilit të Lartë të Drejtësisë.

Topi vizitë tre ditore në Maqedoni

Ora news - 18.04.2012

Presidenti i Republikës Bamir Topi nis sot një vizitë tre ditore në Maqedoni. Vizita e kreut të kreut të shtetit ka shtyrë edhe mbledhjen e KLD-së, ku pritej të votohej kandidatura e propozuar prej tij për numrin dy të institucionit të ...

Presidenti Topi, vizitë treditore në Maqedoni

Panorama - 18.04.2012

TIRANE- Presidenti shqiptar Bamir Topi nis sot vizitën treditore në Maqedoni. Vizita e planifikuar parashikon një axhendë të pasur të presidentit me takime dhe vizita në Shkup dhe Tetovë.

Topi në vizitë treditore në Maqedoni

Koha.net - 18.04.2012

Tiranë, 18 prill - Presidenti i Shqipërisë, Bamir Topi nis sot një vizitë tre ditore në Maqedoni. Vizita e Topit vjen në një moment kritik të tensionit mes shqiptarëve dhe maqedonasve atje, dhe mendohet që kjo të jetë edhe një nga temat ...

Topi vizitë treditore në Maqedoni

Yll Press - 18.04.2012

Gjatë qëndrimit në Shkup, presidenti Topi do të pritet në takime të veçanta nga krerët më të lartë të vendit, ndërsa do të ketë takime edhe me liderët politikë shqiptarë.

Tensionet ndëretnike, Topi vizitë tre ditore në Maqedoni

BalkanWeb - 18.04.2012

SHKUP- Presidenti i Shqipërisë Bamir Topi do të nisë sot një vizitë treditore në Maqedoni. Sipas axhendës, presidenti Topi mbërrin sot pasdite në Maqedoni, ndërsa nesër fillon takimet zyrtare me homologin e tij maqedonas Georgi Ivanov, me ...

Berisha: Topi përpjekje për të dhunuar Kushtetutën

Top Channel - 17.04.2012

Kryeministri Sali Berisha deklaroi në një konferencë për media se nuk ekziston asnjë ngërç midis Parlamentit dhe Këshillit të Lartë të Drejtësisë, ndërsa theksoi se ka një përpjekje të re për të dhunuar Kushtetutën e vendit nga Presidenti.

Situata e tensionuar, presidenti Topi vizitë në Maqedoni

Lajmeshqip - 17.04.2012

Tiranë – Mbledhja e parashikuar për ditën e nesërme, ku do të zgjidhej nënkryetari i ri i KLD-së, do të shtyhet. Burimet brënda presidencës bëjnë me dije se presidenti Topi do të zhvillojë një vizitë në Maqedoni, e cila do të nisë nesër.

Berisha: Topi mban mbledhje partiçke. Presidenti i ri s’do jetë pa parti

Botasot - 17.04.2012

Lidhur me qëndrimin e mazhorancës ndaj Presidentit Bamir Topi, Kryeministri Sali Berisha tha se Presidenca është kthyer në një institucion ku bëhen mbledhje partiçke.

“Topi, akte rekord të dhunimit të Kushtetutës”

Panorama - 17.04.2012

TIRANE- Kryeministri Sali Berisha duke iu referuar zgjedhjes së nënkryetarit të KLD-së, mohoi të ketë një ngërç mes Parlamentit dhe Këshillit të Lartë të Drejtësisë.