TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Normalizohen marrëdhëniet Kosovë-Maqedoni, zhbllokohet kufiri

Shekulli - 15.09.2013

Maqedonia dhe Kosova, prej mesnatës së mbrëmshme kanë zhbllokuar kufirin mes tyre. Maqedonia ka hequr taksat rrugore për shtetasit e Kosovës si dhe ndalesën për importin e miellit, ndërsa pala ...

Zhbllokohet kufiri, një javë tension Kosovë-Maqedoni

Gazeta Start - 15.09.2013

Pas gjashtë ditësh bllokadë në kufirin ndërmjet Kosovës dhe Maqedonisë, hiqen të gjitha masat e vendosur nga qeveritë e të dyja shteteve. Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila, ka ...

Rihapet kufiri Kosovë-Maqedoni

Albeu.com - 15.09.2013

Hapet kufiri dhe normalizohet gjendja Kosovë- Maqedoni . Edhe pse me 23 minuta vonesë të shkaktuara nga pala maqedonase, kufiri mes Maqedonisë dhe Kosovës është hapur ndërsa ashtu siç kishte ...

Kusari - Lila: Maunet që bllokonin rrugën në Bllacë i ka përkrahë direkt shteti

Almakos - 15.09.2013

Ka mjaftuar një ngacmim i gazetarit të KTV-së në lidhje me bllokadën e kufirit Kosovë-Maqedoni, ndaj ministres për Tregëti dhe Industri, Mimoza Kusari - Lilës në rrjetin social "Twitter", për të ...

Mimoza e “shpërthen” kufirin!

Almakos - 15.09.2013

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila, sot pas mesnate në këmbë ka arritur që ta kalojë kufirin maqedonas pa paguar asnjë lloj takse.

Rikthehet normaliteti mes Kosovës dhe Serbisë

Albeu.com - 15.09.2013

Duket se është kthyer normaliteti mes Kosovës dhe Maqedonisë, pasi qeveritë e dy vendeve kanë miratuar heqjen e barrierave dhe embargove. Në pikat kufitare Bllacë dhe Jazhincë ishin ministrat e dy ...

Përfundoi lufta tregtare mes Maqedonisë dhe Kosovës

Alsat - 15.09.2013

Kosova dhe Maqedonia e kanë arritur marrëveshjen për heqjen e taksave dhe bllokadave dhe kanë garantuar lëvizje të lirë të mallrave dhe qytetarëve ashtu siç kishte qenë më parë.

Rihapet kufiri me Maqedoninë, e para kalon Kusari-Lila

LajmiFundit - 15.09.2013

Diku gjysmë ore pas mesnate, zv.kryeministrja Mimoza Kusari-Lila është e para që kaloi kufirin Kosovë – Maqedoni, një javë pas bllokadës së qarkullimit të njerëzve dhe mallrave.

Zhbllokohet kufiri Kosovë-Maqedoni

Evropaelire - 15.09.2013

Maqedonia dhe Kosova, prej mbrëmë në mesnatë, edhe zyrtarisht kanë zhbllokuar kufirin mes tyre. Maqedonia ka hequr taksat rrugore për shtetasit e Kosovës si dhe ndalesën për importin e miellit, ...

Kusari - Lila: Maunet që bllokonin rrugën në Bllacë i ka përkrahë direkt shteti

Albeu.com - 15.09.2013

Ka mjaftuar një ngacmim i gazetarit të KTV-së, Adriatik Kelmendit në lidhje me bllokadën e kufirit Kosovë-Maqedoni, ndaj ministres për Tregëti dhe Industri, Mimoza Kusari - Lilës në rrjetin social ...

Mbaroi lufta tregtare Kosovë - Maqedoni, hapet kufiri

Portalb - 15.09.2013

Qeveria e Shkupit dhe Prishtinës kanë miratuar vendimet për heqjen e këtyre barrierave dhe embargove, që për një javë pamundësuan eksport – importet e mallrave midis dy vendeve dhe lëvizjen e lirë të ...

Zhbllokohet kufiri, një javë tension Kosovë-Maqedoni

Lajm - 15.09.2013

Pas gjashtë ditësh bllokadë në kufirin ndërmjet Kosovës dhe Maqedonisë, hiqen të gjitha masat e vendosur nga qeveritë e të dyja shteteve. Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari - Lila ka ...

Mimoza e “shpërthen" kufirin!

Zeri - 15.09.2013

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila, sot pas mesnate në këmbë ka arritur që ta kalojë kufirin maqedonas pa paguar asnjë lloj takse.

Përfundoi lufta tregtare mes Maqedonisë dhe Kosovës

Yll Press - 15.09.2013

Në anën tjetër homologu i saj, nga Maqedonia, Valon Saraçini, ka shtuar se kërkon falje nga të gjithë shqiptarët të cilët kanë pësuar më së shumti nga kjo situatë.

Hapet kufiri Kosovë-Maqedoni

Botasot - 15.09.2013

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila, sot pas mesnate në këmbë ka arritur që ta kalojë kufirin maqedonas pa paguar asnjë lloj takse.

Mimoza e “shpërthen” kufirin!

Telegrafi - 15.09.2013

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila, sot pas mesnate në këmbë ka arritur që ta kalojë kufirin maqedonas pa paguar asnjë lloj takse.

Ministrja Kusari Lila e kalon në këmbë kufirin maqedonas

Ora news - 15.09.2013

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë së Kosovës, Mimoza Kusari-Lila, ka kaluar në këmbë kufirin maqedonas pa paguar asnjë lloj takse. Ashtu edhe siç ishte paralajmëruar, Kosova dhe Maqedonia e kanë ...

Mimoza e “shpërthen” kufirin!

Fish Media - 15.09.2013

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila, sot pas mesnate në këmbë ka arritur që ta kalojë kufirin maqedonas pa paguar asnjë lloj takse.

Mimoza e “shpërthen” kufirin!

Info Shqip - 15.09.2013

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila, sot pas mesnate në këmbë ka arritur që ta kalojë kufirin maqedonas pa paguar asnjë lloj takse.

Mimoza e “shpërthen” kufirin!

Gazeta Shqip - 15.09.2013

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila, sot pas mesnate në këmbë ka arritur që ta kalojë kufirin maqedonas pa paguar asnjë lloj takse.

Zhbllokohet kufiri Kosovë – Maqedoni

InfoGlobi - 15.09.2013

15 / 09 / 2013, 11:50 Janë hequr të gjitha masat e vendosur nga qeveritë e Kosovës dhe Maqedonisë në pikën kufitare në Bllacë. Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari – Lila ka njoftuar se ...

Zhbllokohet kufiri Kosovë-Maqedoni, hiqen masat nga të dyja vendet

Gazeta Idea - 15.09.2013

Prishtinë- Pas gjashtë ditësh bllokadë në kufirin mes Kosovës dhe Maqedonisë, janë hequr të gjitha masat e vendosur nga qeveritë e të dyja shteteve respektive.

Kusari-Lila: Maqedonia pranon heqjen e ndalesës për miellin

24 orë - 14.09.2013

Zv/kryeministrja dhe ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila ka njoftuar për profilit të saj në Twitter se Qeveria e Maqedonisë ka pranuar ta heqë ndalesën për miellin e Kosovës.

Kusari - Lila do vizitojë "Bllacën" për të parë a zbatohet vendimi

Almakos - 14.09.2013

Nga mesnata, Kosova dhe Maqedonia i rikthehen raporteve normale. Të gjitha ndalesat tregtare dhe pengesat në qarkullimin e lirë do të kthehen si më parë.

Kusari do te asistoje ne mesnate ne heqjen e pengesave Kosove- Maqedoni

24 orë - 14.09.2013

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë e Kosovës njofton të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës, se ndalesat në mes të Kosovës dhe Maqedonisë hiqen sonte në mesnatë.

Mimoza në mesnatë ia mësyn kufirit me Maqedoninë

Zeri - 14.09.2013

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë e Kosovës njofton të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës, se ndalesat në mes të Kosovës dhe Maqedonisë hiqen sonte në mesnatë.

Maloku: Mimoza, nga një zëdhënëse, një prokurore politike

Telegrafi - 14.09.2013

Anëtari i largguar nga KQZ-ja, Fadil Maloku, u është kundërpërgjigjur akuzave të zv/kryeministres njëherësh ministre e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila, e cila kishte thënë se Maloku e ...

Heqjen e taksës për kosovarët do ta verifikojë vetë Kusari-Lila

Info Shqip - 14.09.2013

MTI, nëpërmjet një komunikate ka njoftuar qytetarët e Republikës së Kosovës, se ndalesat në mes të Kosovës dhe Maqedonisë hiqen sonte në mesnatë. “Nga mesnata sonte, shfuqizohet vendimi për importin ...

Heqjen e taksës për kosovarët do ta verifikojë vetë Kusari-Lila

Gazeta Shqip - 14.09.2013

MTI, nëpërmjet një komunikate ka njoftuar qytetarët e Republikës së Kosovës, se ndalesat në mes të Kosovës dhe Maqedonisë hiqen sonte në mesnatë. “Nga mesnata sonte, shfuqizohet vendimi për importin ...

Kusari Lila u kërkon falje qytetarëve për kufirin

24 orë - 13.09.2013

Zëvendëskryeministrja Mimoza Kusari Lila ka thënë se ka gjasa që situate bllokuese me Maqedoninë të mos përfundojë deri në fillim të javës së ardhshme.

Kusari Lila u kërkon falje qytetarëve për kufirin

Portalb - 13.09.2013

Zëvendëskryeministrja Mimoza Kusari Lila ka thënë se ka gjasa që situate bllokuese me Maqedoninë të mos përfundojë deri në fillim të javës së ardhshme.

Kusari Lila u kërkon falje qytetarëve për bllokimin e kufirit

Albeu.com - 13.09.2013

Abonohu për lajmet me e-mail: E-maili juaj: Gjatë 24 orëve, ju pranoni vetëm një e-mail me lajmet kryesore Mesa duket situata e "tensionuar" mes Maqedonisë dhe Kosovës ka gjasa të mos qetësohet deri ...

Kusari Lila u kërkon falje qytetarëve për kufirin

Lajm - 13.09.2013

Zëvendëskryeministrja Mimoza Kusari Lila ka thënë se ka gjasa që situate bllokuese me Maqedoninë të mos përfundojë deri në fillim të javës së ardhshme.

Kusari-Lila: Vizita e Ramës, mundësi e shkëlqyer bashkëpunimi

Albeu.com - 13.09.2013

Abonohu për lajmet me e-mail: E-maili juaj: Gjatë 24 orëve, ju pranoni vetëm një e-mail me lajmet kryesore Përmes rrjetit social Twitter ministrja e Ekonomisë së Kosovës Mimoza Kusari-Lila ka ...

Kusari – Lila: A do të shfrytëzohet kjo situatë që të nxirren zgjedhjet e parakohshme në Maqedoni?

Almakos - 13.09.2013

Zëvendëskryeministrja Mimoza Kusari Lila ka thënë se ka gjasa që situate bllokuese me Maqedoninë të mos përfundojë deri në fillim të javës së ardhshme.

Raportet me Kosovën skenar i ri i Gruevskit për zgjedhje të parakohshme?

Almakos - 13.09.2013

Tema për zgjedhjet e parakohshme është riaktualizuar sërish pas situatës së fundit të krijuar midis Maqedonisë dhe Kosovës, ku fillimisht këto shtete bllokuan mallrat e njëra – tjetrës, e më pas ...

Bllokimi i prodhimeve maqedonase s’vërehet në tregun kosovar

Evropaelire - 13.09.2013

Kufiri i Kosovës vazhdon të jetë i bllokuar për produktet e prodhuara në Maqedoni, ndërkaq disa kamionë me prodhime të shteteve tjera kanë hyrë në territorin e Kosovës, bëjnë të ditur autoritetet ...

Bllokimi i kufirit i koordinuar

Ina - 13.09.2013

Bllokimi i kufirit për qytetarët e lirë të Kosovës nga pala maqedonase është veprim antievropian dhe antihuman dhe i koordinuar midis pushtetit dhe transportuesve maqedonas.

Kusari Lila u kërkon falje qytetarëve për kufirin

Koha.net - 13.09.2013

Prishtinë, 13 shtator – Zëvendëskryeministrja Mimoza Kusari Lila ka thënë se ka gjasa që situate bllokuese me Maqedoninë të mos përfundojë deri në fillim të javës së ardhshme.

Kusari-Lila: Maqedonia pranon heqjen e ndalesës për miellin

Botasot - 13.09.2013

Zv/kryeministrja dhe ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila ka njoftuar për profilit të saj në Twitter se Qeveria e Maqedonisë ka pranuar ta heqë ndalesën për miellin e Kosovës.

E ardhmja e tregut të Shqipërisë dhe Kosovës e përbashkët

Botasot - 13.09.2013

Me qëllim të vetëm lehtësimin e të bërit biznes mes dy vendeve, e ardhmja e tregut shqiptar dhe kosovar është e përbashkët, Kështu u tha gjatë takimit mes ministres së Tregtisë dhe Industrisë së ...

Kusari Lila u kërkon falje qytetarëve për kufirin

Fish Media - 13.09.2013

Zëvendëskryeministrja Mimoza Kusari Lila ka thënë se ka gjasa që situate bllokuese me Maqedoninë të mos përfundojë deri në fillim të javës së ardhshme.

Kusari-Lila: Maqedonia pranon heqjen e ndalesës për miellin

Info Shqip - 13.09.2013

Zv/kryeministrja dhe ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila ka njoftuar për profilit të saj në Twitter se Qeveria e Maqedonisë ka pranuar ta heqë ndalesën për miellin e Kosovës.

Kusari-Lila: Maqedonia pranon heqjen e ndalesës për miellin

Gazeta Shqip - 13.09.2013

Zv/kryeministrja dhe ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila ka njoftuar për profilit të saj në Twitter se Qeveria e Maqedonisë ka pranuar ta heqë ndalesën për miellin e Kosovës.

Kusari-Lila u kërkon falje qytetarëve

Republika - 13.09.2013

Zëvendëskryeministrja Mimoza Kusari Lila ka thënë se ka gjasa që situatë bllokuese me Maqedoninë të mos përfundojë deri në fillim të javës së ardhshme.

Arrihet marrëveshja Maqedoni-Kosovë

Republika - 13.09.2013

Është arritur marrëveshja ndërmjet Kosovës dhe Maqedonisë për kufirin. Lajmin e ka konfirmuar zv/kryeministri Hajredin Kuçi, raporton KTV. Detaje ka dhënë në Twitter zv/kryeministrja tjetër, ...

Mbetet i bllokuar kufiri Kosovë-Maqedoni

Gazeta Start - 12.09.2013

(E plotësuar) - Ministrja kosovare e Tregtisë , Mimoza Kusari - Lila ka deklaruar për “KTV”-në se ende nuk ka një reagim nga Shkupi zyrtar në lidhje me situatën në kufi, i cili vazhdon të jetë i ...

Manovrat e Mimozës

Lajm - 12.09.2013

ARBANA XHARRA Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Mimoza Kusari-Lila, ka marrë një vendim të mirë me futjen e masës së reciprocitetit ndaj Maqedonisë. Dihet se tash tre vjet ky shtet në raport me ...

Vazhdon bllokada në kufirin e Maqedonisë me Kosovën

Shqipmedia - 12.09.2013

Vazhdon bllokada tregtare e Kosovës për prodhime të Maqedonisë, që filloi të premten, ndërsa transportuesit nga “Makamtrans” tashmë ditën e tretë po e bllokojnë kufirin kosovar.

Bllokada afër zgjidhjes, mbetet turpi me taksat

Lajm - 12.09.2013

Për shkak të gjendjes së krijuar të enjten në Shkup do të vijë zëvendës kryeministri i Kosovës, Hajredin Kuçi. Analistët thonë se pa marrë parasysh epilogun, Maqedonia i nënçmoi shqiptarët Bllokimi i ...

Vazhdon bllokada në kufirin e Maqedonisë me Kosovën

Portalb - 12.09.2013

Vazhdon bllokada tregtare e Kosovës për prodhime të Maqedonisë, që filloi të premten, ndërsa transportuesit nga "Makamtrans" tashmë ditën e tretë po e bllokojnë kufirin kosovar.

Vazhdon bllokada në kufirin e Maqedonisë me Kosovën

Almakos - 12.09.2013

Vazhdon bllokada tregtare e Kosovës për prodhime të Maqedonisë, që filloi të premten, ndërsa transportuesit nga "Makamtrans" tashmë ditën e tretë po e bllokojnë kufirin kosovar.

Edhe në ditën e tretë 'kamionxhinjtë' vazhdojnë bllokadën

Lajm - 12.09.2013

Vazhdon bllokada tregtare e Kosovës për prodhime të Maqedonisë, që filloi të premten, ndërsa transportuesit nga "Makamtrans" tashmë ditën e tretë po e bllokojnë kufirin kosovar.

Kusari - Lila, ministre në dorëheqje

Almakos - 12.09.2013

Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Behxhet Pacolli me anë të një shkresë i’u është drejtuar të gjithë ministrave dhe zëvendësministrave te AKR-se të cilët janë pjesë e listës zgjedhore, që të ...

Kusari – Lila: Ende nuk kemi konfirmim nga Shkupi

Ina - 12.09.2013

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e tregtisë e Kosovës, Mimoza Kusari – Lila ka theksuar për KTV se deri në mesnatë nuk ka pasur konfirmim nga Shkupi se do të heqin vendimin për taksën për ...

Kusari – Lila: Ky rast le të shërbejë si leksion për Maqedoninë, tash e tutje ky është qëndrimi i Kosovës

Almakos - 12.09.2013

“Përpjekje dhe bisedat janë shtuar, janë cështje të cilat kanë të bëjnë edhe me argumentimin se cila palë ka të drejtë. Kemi ardhur në pikën se të dy palët duan të zgjidhin problemin, por jo në ...

Thaçi anashkalon Mimozën

Zeri - 12.09.2013

Për ta zgjidhur çështjen e bllokadës së mallrave mes Kosovës dhe Maqedonisë, kryeministri Hashim Thaçi, ka angazhuar edhe zëvendësin e tij, Hajredin Kuçi, i cili njëherësh është edhe ministër i ...

Kusari-Lila: Qeveria nuk i mori paratë e KUK-ut

Botasot - 12.09.2013

“Paratë e privatizimit të KEK-ut i kanë marrë njerëzit në pushtet. Për këtë e kam marrë edhe konfirmimin nga njerëz brenda Qeverisë, siç janë Mimoza Kusari-Lila dhe Behgjet Pacolli”.

Pacolli, kërkesë zvministrave e ministrave të dorëhiqen

Botasot - 12.09.2013

Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Behxhet Pacolli me anë të një shkresë i’u është drejtuar të gjithë zëvendësministrave dhe ministrave të cilët janë pjesë e listës zgjedhore, që të paraqesin ...

Kusari-Lila refuzon Peshevskin

Botasot - 12.09.2013

Zv/kryeministri për çështje ekonomike Vlladimir Peshevski ka informuar se kolegia e tij kosovare Mimoza Kusari-Lila negativisht është përgjigjur në thirrjen e tij për duel televiziv me çka do të ...

Vazhdon bllokada në kufirin e Maqedonisë me Kosovën

Tetova Sot - 12.09.2013

Vazhdon bllokada tregtare e Kosovës për prodhime të Maqedonisë, që filloi të premten, ndërsa transportuesit nga “Makamtrans” tashmë ditën e tretë po e bllokojnë kufirin kosovar.

Kusari-Lila, Dedajt: Qeveria nuk i mori paratë e KEK-ut

Fish Media - 12.09.2013

“Paratë e privatizimit të KEK-ut i kanë marrë njerëzit në pushtet. Për këtë e kam marrë edhe konfirmimin nga njerëz brenda Qeverisë, siç janë Mimoza Kusari-Lila dhe Behgjet Pacolli”.

Kusari-Lila: Deklarata e Ilirit – e pavërtetë

InfoGlobi - 12.09.2013

12 / 09 / 2013, 12:58 Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari Lila, i ka quajtur të pavërteta deklaratat e Ilir Dedës, i cili një ditë më parë ka thënë se “Paratë e privatizimit të KEK-ut ...

Kusari-Lila: Arrihet pjesërisht marrëveshja me Maqedoninë

Info Shqip - 12.09.2013

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Tregtisë dhe Industrisë (MTI), Mimoza Kusari-Lila, ka konfirmuar për ORA se është arritur pjesërisht marrëveshje për tejkalimin e situatës mes Kosovës dhe ...

Kusari-Lila: Arrihet pjesërisht marrëveshja me Maqedoninë

Gazeta Shqip - 12.09.2013

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Tregtisë dhe Industrisë (MTI), Mimoza Kusari-Lila, ka konfirmuar për ORA se është arritur pjesërisht marrëveshje për tejkalimin e situatës mes Kosovës dhe ...

Homologia Kusari-Lila ftohet nga Peshevski në debat televiziv

AlbanianScreen - 12.09.2013

Maqedoni - Zëvendëskryeministri Vladimir Peshevski, i ngarkuar për çështjet ekonomike, i kërkon homologes së tij kosovare, ministres së Tregtisë, Mimoza Kusari-Lila, ballafaqim televiziv në lidhje me ...

Embargoja, Thaçi: Nesër marrëveshje me Maqedoninë

Shekulli - 11.09.2013

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi siguroi ditën e sotme se ngërçi me Maqedoninë do të zgjidhet brenda ditës së nesërme. Thaçi tha në mbledhjen e qeverisë se ka komunikuar me homologun e tij, ...

Vazhdon bllokimi i kufirit Maqedoni - Kosovë

Ina - 11.09.2013

Vazhdon të jetë i bllokuar kufiri Kosovë-Maqedoni në dy vendkalimet kufitare në Han të Elezit dhe Glloboçicë, për shkak të protestës së transportuesve të Maqedonisë.

Mimoza Kusari: S'heqim vendimin, pa e terheq Maqedonia

Lajm - 11.09.2013

Ministrja kosovare e Tregtisë dhe Industrisë (MTI), Mimoza Kusari-Lila ka bërë përgjegjëse Maqedoninë për problemin e krijuar me Kosovën në lidhje me ndalesën dhe kushtëzimin e lëvizjes së lirë të ...

Kusari-Lila: Kjo situatë mund të lërë shumë pasoja

Albeu.com - 11.09.2013

Abonohu për lajmet me e-mail: E-maili juaj: Gjatë 24 orëve, ju pranoni vetëm një e-mail me lajmet kryesore Maqedonia është përgjegjëse për problemin e krijuar me Kosovën sa i takon ndalesës dhe ...

Thaci: Të zgjidhet shpejt konflikti kuftar me Maqedoninë

LajmiFundit - 11.09.2013

Kreu i Qeverisë së Kosovës Hashim Thaçi bëri thirrje që të zgjidhet sa më shpejtë situata e krijuar ditëve të fundit me Maqedoninë. Ai tha se situata e bllokimit të kufirit nuk është e shëndetshme as ...

Mimoza Kusari: Konflikti tregtar me Maqedoninë? Zhvillimet në pikën zero

LajmiFundit - 11.09.2013

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila, ka njohur kabinetin qeveritar me zhvillimet në marrëdhëniet e Kosovës dhe Maqedonisë, pas masave restriktive ...

Thaçi kërkon zgjidhje të problemit me Maqedoninë

Lajmeshqip - 11.09.2013

Prishtinë – Kreu i Qeverisë së Kosovës Hashim Thaçi bëri thirrje që të zgjidhet sa më shpejtë situata e krijuar ditëve të fundit me Maqedoninë. Ai tha se situata e bllokimit të kufirit nuk është e ...

Thaçi kërkon zgjidhje të shpejtë të problemit me Maqedoninë

Portalb - 11.09.2013

Kryeministri i qeverisë së Kosovës, Hashim Thaçi, bëri thirrje që të zgjidhet sa më shpejtë situata e krijuar ditëve të fundit me Maqedoninë, njofton RTK-ja.

Thaçi kërkon zgjidhje brenda dy ditëve

Lajm - 11.09.2013

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka bërë thirrje që sa më shpejt të zgjidhet situata e krijuar në kufirin ndërmjet Kosovës dhe Maqedonisë. Ai ka thënë para kabinetit qeveritar se situata të tilla ...

Peshevski fton Kusarin në debat në Alsat M

Alsat - 11.09.2013

Zv/kryeministri i Maqedonisë për çështje ekonomike Vlladimir Peshevski i ka bërë thirrje ministres së tregtisë të Kosovës Mimoza Kusari që të përballen në debat televiziv në televizionin Alsat, me ...

Peshevski deri te Kusari: Të balafaqojmë argumentet në funksion të së vërtetës

Portalb - 11.09.2013

Zëvendës kryeministri për çështje ekonomike Vlladimir Peshevski, ftoi sot zëvendës kryeministren dhe ministren për tregti dhe industri të Kosovës, Mimoza Kusarin në një duel televiziv, ku do ti ...

Thaçi, Gruevski: Puna e embargove do të mbyllet sot ose nesër

Almakos - 11.09.2013

Kryeministri Hashim Thaçi ka njoftuar se ka biseduar me homologun e tij Maqedonas lidhur me situatën e krijuar në kufirn Kosovë-Maqedoni. Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi, tha sot se ka biseduar ...

Qeveria kosovare përpiqet për zgjidhjen e bllokadës tregtare me Maqedoninë

24 orë - 11.09.2013

Kryeministri Thaçi deklaron se dy ditët e ardhshme pritet të gjendet një zgjidhje për bllokadën tregtare Kosovë-Maqedoni. Qeveritë e të dyja vendeve po diskutojnë tejkalimin e krizës Qeveria e ...

Kusari Lila: Kosova e gatshme për normalitet nëse tërhiqet Maqedonia

LajmiFundit - 11.09.2013

Autoritetet në Kosovë janë të gatshme të bëjnë një zgjidhje për gjendjen e krijuar me Maqedoninë. Por fillimisht qeveria e atij shteti duhet të angazhohet për heqjen e pengesave në kufirin me ...

Peshevski, Kusarit: T'i përballim argumentet në interes të së vërtetës

Almakos - 11.09.2013

Zëvendëskryministri për çështje ekonomike, Vladimir Peshevski sot i bëri thirrje zëvendëskryeministres dhe ministres së Tregtisë dhe Industrisë së Kosovës, Mimoza Kusari Lila në tv duel të ...

Kush e "zbuti" Mimozën?

Almakos - 11.09.2013

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila, ka pritur në takim përfaqësuesit e Komitetit të Biznesit nga Republika e Maqedonisë, udhëheqësin e Odës ...

Kusari: Gatishmëri e Kosovës për zhbllokim

Lajm - 11.09.2013

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila, ka pritur në takim përfaqësuesit e Komitetit të Biznesit nga Republika e Maqedonisë, udhëheqësin e Odës ...

Mimoza, Peshevskit: Nëse dëshiron ballafaqim, largojeni bllokadën

Almakos - 11.09.2013

Mimoza Kusari - Lila porositi Vladimir Peshevskin, homologun e saj nga Maqedonia: "Jo ftesë për debat televiziv, por ftesë për zgjidhje të situatës". Në një prononcim për Indeksonline, ajo ka mohuar ...

Peshevski kërkon ballafaqim me Mimoza Kusari - Lilën, kjo e fundit refuzon

Ina - 11.09.2013

Zëvendëskryeministri për çështje ekonomike i Maqedonisë, Vladimir Peshevski i ka dërguar një letër homologes së tij nga Prishtina, Mimoza Kusari Lila.

Thaçi pret që deri nesër të zgjidhet problemi me Maqedoninë

Portalb - 11.09.2013

Kryeministri kosovar Hashim Thaçi kërkoi që shpejt të tejkalohen keqkuptimet midis Kosovës dhe Maqedonisë dhe e angazhoi nën kryeministren dhe ministren e Tregtisë Mimoza Kusari që problemi të ...

Kusari-Lila: Kjo situatë mund të lë pasoja

Ora news - 11.09.2013

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë së Kosovës, Mimoza Kusari-Lila, ka paralajmëruar se situata e krijuar ndërmjet Kosovës dhe Maqedonisë mund të lërë pasoja.

Vazhdon bllokimi i kufirit Maqedoni - Kosovë

Koha.net - 11.09.2013

Hani i Elezit, 11 shtator – Edhe sot raportohet se vazhdon të jetë i bllokuar kufiri Kosovë-Maqedoni në dy vendkalimet kufitare, në Han të Elezit dhe Glloboçicë.

Kusari-Lila: Kjo situatë mund të lë pasoja

Yll Press - 11.09.2013

Ajo tha se pa i hequr Maqedonia vendimet nuk do ta heqë as Qeveria e Kosovës vendimin e saj. Ministrja kosovare e Tregtisë dhe Industrisë (MTI), Mimoza Kusari-Lila ka bërë përgjegjëse Maqedoninë për ...

Thaçi kërkon zgjidhje të shpejtë të problemit me Maqedoninë

Telegrafi - 11.09.2013

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka bërë thirrje që sa më shpejt të zgjidhet situata e krijuar në kufirin ndërmjet Kosovës dhe Maqedonisë. Ai ka thënë para kabinetit qeveritar se situata të tilla ...

Thaçi ultimatum Kusarit: Ke dy ditë kohë të gjesh një zgjidhje

Zeri - 11.09.2013

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka bërë thirrje që sa më shpejt të zgjidhet situata e krijuar në kufirin ndërmjet Kosovës dhe Maqedonisë. Ai ka thënë para kabinetit qeveritar se situata të tilla ...

Bllokada Kosovë-Maqedoni, pritet të firmoset marrëveshja

BalkanWeb - 11.09.2013

PRISHTINE- Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka siguruar se marrëveshja me Maqedoninë do të mbyllet maksimumi deri ditën e nesërme. Kryeministri Thaçi ka njoftuar se ka biseduar me homologun e tij ...

Nëse Maqedonia heq pengesat, Kosova e gatshme për zgjidhje

Botasot - 11.09.2013

Autoritetet në Kosovë janë të gatshme të bëjnë një zgjidhje për gjendjen e krijuar me Maqedoninë. Por fillimisht qeveria e atij shteti duhet të angazhohet për heqjen e pengesave në kufirin me ...

Peshevski i kërkon debat televiziv Mimozës

Zeri - 11.09.2013

Zëvendëskryeministri i Maqedonisë, Vladimir Peshevski, i ngarkuar për çështjet ekonomike, i kërkon homologes së tij kosovare, ministres së Tregtisë, Mimoza Kusari-Lila, ballafaqim televiziv në lidhje ...

Peshevski i kërkon debat televiziv Mimozës

Telegrafi - 11.09.2013

Zëvendëskryeministri i Maqedonisë, Vladimir Peshevski, i ngarkuar për çështjet ekonomike, i kërkon homologes së tij kosovare, ministres së Tregtisë, Mimoza Kusari-Lila, ballafaqim televiziv në lidhje ...

Embargoja, Peshevski i shkruan Kusarit

Botasot - 11.09.2013

Zv/kryeministri i qeverisë i angazhuar për çështje ekonomike Vlladimir Peshevski ka dërguar letër deri te zv/kryeministrja e Kosovës dhe ministrja për tregti dhe industri Mimoza Kusari-Lila që në një ...

Thaçi kërkon të zgjidhet situata në kufi

Koha.net - 11.09.2013

Prishtinë, 11 shtator – (E plotësuar) Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka bërë thirrje që sa më shpejt të zgjidhet situata e krijuar në kufirin ndërmjet Kosovës dhe Maqedonisë.

Peshevski i kërkon debat televiziv homologes Kusari-Lila

BalkanWeb - 11.09.2013

MAQEDONI- Zëvendëskryeministri Vladimir Peshevski, i ngarkuar për çështjet ekonomike, i kërkon homologes së tij kosovare, ministres së Tregtisë, Mimoza Kusari-Lila, ballafaqim televiziv në lidhje me ...

Embargoja, Thaçi kërkon zgjidhje të shpejtë të problemit me Maqedoninë

Ora news - 11.09.2013

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka bërë thirrje që të zgjidhet sa më shpejt situata e krijuar në kufirin ndërmjet Kosovës dhe Maqedonisë. Ai ka thënë para kabinetit qeveritar se situata të tilla ...

Kusari-Lila: Kjo situatë mund të lë pasoja

Info Shqip - 11.09.2013

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë (MTI), Mimoza Kusari-Lila, ka paralajmëruar se situate e krijuar ndërmjet Kosovës dhe Maqedonisë mund të lë pasoja.

Kusari-Lila: Kjo situatë mund të lë pasoja

Gazeta Shqip - 11.09.2013

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë (MTI), Mimoza Kusari-Lila, ka paralajmëruar se situate e krijuar ndërmjet Kosovës dhe Maqedonisë mund të lë pasoja.

Vazhdon bllokimi i kufirit Maqedoni – Kosovë

InfoGlobi - 11.09.2013

11 / 09 / 2013, 10:03 Edhe sot raportohet se vazhdon të jetë i bllokuar kufiri Kosovë-Maqedoni në dy vendkalimet kufitare, në Han të Elezit dhe Glloboçicë.

“Marrëveshja me Maqedoninë sot ose nesër”

InfoGlobi - 11.09.2013

11 / 09 / 2013, 12:11 Thaçi ka njoftuar se ka biseduar me homologun e tij Maqedonas lidhur me situatën e krijuar në kufitin Kosovë-Maqedoni. Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi, tha sot se ka ...

Mimoza Kusari: S’heqim vendimin, pa e terheq Maqedonia

Express - 11.09.2013

Ministrja kosovare e Tregtisë dhe Industrisë (MTI), Mimoza Kusari-Lila ka bërë përgjegjëse Maqedoninë për problemin e krijuar me Kosovën në lidhje me ndalesën dhe kushtëzimin e lëvizjes së lirë të ...

Thaçi kërkon zgjidhje të shpejtë të problemit me Maqedoninë

Info Shqip - 11.09.2013

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka bërë thirrje që sa më shpejt të zgjidhet situata e krijuar në kufirin ndërmjet Kosovës dhe Maqedonisë. Ai ka thënë para kabinetit qeveritar se situata të tilla ...

Thaçi ultimatum Kusarit: Ke dy ditë kohë të gjesh një zgjidhje

Fish Media - 11.09.2013

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka bërë thirrje që sa më shpejt të zgjidhet situata e krijuar në kufirin ndërmjet Kosovës dhe Maqedonisë. Ai ka thënë para kabinetit qeveritar se situata të tilla ...

Thaçi kërkon zgjidhje të shpejtë të problemit me Maqedoninë

Gazeta Shqip - 11.09.2013

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka bërë thirrje që sa më shpejt të zgjidhet situata e krijuar në kufirin ndërmjet Kosovës dhe Maqedonisë. Ai ka thënë para kabinetit qeveritar se situata të tilla ...

Thaçi: Bisedova me Gruevskin, jemi të shqetësuar për situatën në kufi

Gazeta Idea - 11.09.2013

Prishtinë- Kryeministri Hashim Thaçi ka njoftuar se ka biseduar me homologun e tij maqedonas Nikola Gruevski, me të cilin, siç deklaroi, kanë shprehur shqetësimet për situatën e krijuar nga bllokada ...

Thaçi: Problemi me kufirin zgjidhet sot ose nesër

Tetova Sot - 11.09.2013

Kryeministri Hashim Thaçi ka njoftuar se ka biseduar me homologun e tij Maqedonas lidhur me situatën e krijuar në kufirn Kosovë-Maqedoni. Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi, tha sot se ka biseduar ...

Peshevski, Kusari: T’i përballemi argumentet në interes të së vërtetës

Tetova Sot - 11.09.2013

Zëvendëskryministri për çështje ekonomike, Vladimir Peshevski sot i bëri thirrje zëvendëskryeministres dhe ministres së Tregtisë dhe Industrisë së Kosovës, Mimoza Kusari Lila në tv duel të ...

Thaçi dhe Gruevski do ta rregullojnë çështjen e embargos

Ilirida - 11.09.2013

Kryeministri Hashim Thaçi ka njoftuar se ka biseduar me homologun e tij Maqedonas lidhur me situatën e krijuar në kufirn Kosovë-Maqedoni. Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi, tha sot se ka biseduar ...

Kosova dhe Maqedonia: Të zgjidhet sa më parë problemi

InfoGlobi - 11.09.2013

11 / 09 / 2013, 16:14 Si pala kosovare ashtu edhe ajo maqedonase janë pro zgjidhes sa më shpejtë të problemit në kufirin Kosovë-Maqedoni, ku ka disa ditë që raportet janë acaruar.

Kusari: Vendimin e mora në koordinim me Kryeministrin

Tetova Sot - 11.09.2013

Mimoza Kusari-Lila ka thënë se vendimin për bllokimin e mallrave maqedonase e ka marrë në koordinim të plot me Kryeministrin Hashim Thaçi. Në një intervistë për Gazetën Express, ajo i përgjigjet edhe ...

Kusari-Lila: Gatishmëri e Kosovës për zhbllokim

Fish Media - 11.09.2013

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila, ka pritur në takim përfaqësuesit e Komitetit të Biznesit nga Republika e Maqedonisë, udhëheqësin e Odës ...

Kusari: “Nuk shkoj në Shkup shkaku i taksave”

Tetova Sot - 11.09.2013

Mimoza Kusari – Lila porositi Vladimir Peshevskin, homologun e saj nga Maqedonia: “Jo ftesë për debat televiziv, por ftesë për zgjidhje të situatës”. Në një prononcim për Indeksonline, ajo ka mohuar ...

Thaçi kërkon zgjidhje brenda dy ditëve

Express - 11.09.2013

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka bërë thirrje që sa më shpejt të zgjidhet situata e krijuar në kufirin ndërmjet Kosovës dhe Maqedonisë. Ai ka thënë para kabinetit qeveritar se situata të tilla ...

Kusari: Gatishmëri e Kosovës për zhbllokim

Express - 11.09.2013

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila, ka pritur në takim përfaqësuesit e Komitetit të Biznesit nga Republika e Maqedonisë, udhëheqësin e Odës ...

Manovrat e Mimozës

Gazeta Tema - 11.09.2013

Nga Arbana Xharra* Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Mimoza Kusari-Lila, ka marrë një vendim të mirë me futjen e masës së reciprocitetit ndaj Maqedonisë.

“Nuk shkoj në Shkup shkaku i taksave”

Info Shqip - 11.09.2013

Mimoza Kusari – Lila porositi Vladimir Peshevskin, homologun e saj nga Maqedonia: “Jo ftesë për debat televiziv, por ftesë për zgjidhje të situatës”. Në një prononcim për Indeksonline, ajo ka mohuar ...

“Nuk shkoj në Shkup shkaku i taksave”

Gazeta Shqip - 11.09.2013

Mimoza Kusari – Lila porositi Vladimir Peshevskin, homologun e saj nga Maqedonia: “Jo ftesë për debat televiziv, por ftesë për zgjidhje të situatës”. Në një prononcim për Indeksonline, ajo ka mohuar ...

Kusari-Lila: Kjo situatë mund të lë pasoja

Republika - 11.09.2013

Derisa kufiri maqedono-kosovar, qëndron i bllokuar , nga dy palët nuk vijnë sinjale pozitive për tejkalimin e krizës së krijuar mes dy shteteve. Ministria e Tregtisë dhe Industrisë (MTI), Mimoza ...

Bllokada Maqedoni – Kosovë vazhdon

Republika - 11.09.2013

Bllokada Maqedoni – Kosovë vazhdon Edhe sot raportohet se vazhdon të jetë i bllokuar kufiri Kosovë-Maqedoni në dy vendkalimet kufitare, në Han të Elezit dhe Glloboçicë.

Thaçi:Tash pyetet Kuçi, Kusarit: Ke dy ditë kohë

Republika - 11.09.2013

Kryeministri Hashim Thaçi ka komentuar rreth raporteve Prishtinë – Shkup duke thënë se këtozhvillime nuk janë në frymë europiane.Thaçi ka thënë se ditëve të fundit ka pranuar edhe një telefonatë nga ...

Peshevski propozim Kusarit: T’i përballemi argumentet në interes të së vërtetës

Republika - 11.09.2013

Vladimir Peshevski zv/kryministri për çështje ekonomike, sot i bëri thirrje zëvendëskryeministres dhe ministres së Tregtisë dhe Industrisë së Kosovës, Mimoza Kusari Lila në tv duel të përbashkët, në ...

Kusari: “Nuk shkoj në Shkup shkaku i taksave”

Republika - 11.09.2013

Mimoza Kusari – Lila porositi Vladimir Peshevskin, homologun e saj nga Maqedonia: “Jo ftesë për debat televiziv, por ftesë për zgjidhje të situatës”.Në një prononcim, ajo ka mohuar mundësinë e një ...

Maqedonia paralajmeron vendosjen e vizave per qytetaret e Kosoves

24 orë - 10.09.2013

Thaci dhe Gruevski tashme te perfshire ne nje lufte tregtare Qeveria e Nikolla Gruevskit, sipas “Dnevnik”, është duke menduar që ta aplikojë regjimin e vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës.

Mimoza Kusari-Lila dhe Valon Saraçini kokëfortë, nuk ka marrëveshje mes Kosovës dhe Maqedonisë

Portalb - 10.09.2013

Qeveria e Kosovës dhe ajo e Maqedonisë nuk kanë arritur të gjejnë zgjidhje pas bllokadës që iu bënë mallrave të Maqedonisë nga ana e Kosovës. Edhe pas takimit të mbajtur dje mes ministres kosovare së ...

Qeveria diskuton për problemin me Kosovën

Portalb - 10.09.2013

Qeveria sot duhet të sjellë vendim se çfarë hapash do të ndërmarrë për zgjidhjen e kontestit tregtar me Kosovën. “Në takimin e sotëm të rregullt, përveç tjerash, do të shqyrtohet edhe informata e ...

Qeveria mbledhje urgjente për krizën tregtare Kosovë-Maqedoni

Albeu.com - 10.09.2013

Abonohu për lajmet me e-mail: E-maili juaj: Gjatë 24 orëve, ju pranoni vetëm një e-mail me lajmet kryesore Kriza Maqedoni-Kosovë ka bërë që qeveria e Maqedonisë të mbajë një mbledhje të ...

Qeveria e Maqedonisë mbledhje emergjente për problemin me Kosovën

Almakos - 10.09.2013

Problemi në mes Maqedonisë dhe Kosovës është duke u zgjatur. Për këtë arsye, Qeveria e Maqedonisë sot është duke zhvilluar mbledhje emergjente për të shqyrtuar tejkalimin e situatës me Kosovën.

Prishtina kërkon nga Shkupi të mos e përshkallëzojë situatën

Evropaelire - 10.09.2013

Bllokohet kufiri Kosovë-Maqedoni në dy vendkalimet kufitare në Han të Elezit dhe Glloboçicë, për shkak të protestës së transportuesve të Maqedonisë. Disa kamionë dhe autobusë kanë ndalur automjetet e ...

Qeveria e Kosovës, Shkupi të mos e përshkallëzojë situatën

Lajm - 10.09.2013

Bllokohet kufiri Kosovë-Maqedoni në dy vendkalimet kufitare në Han të Elezit dhe Glloboçicë, për shkak të protestës së transportuesve të Maqedonisë. Disa kamionë dhe autobusë kanë ndalur automjetet e ...

Manovrat e Mimozës

Zeri - 10.09.2013

Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Mimoza Kusari-Lila, ka marrë një vendim të mirë me futjen e masës së reciprocitetit ndaj Maqedonisë. Dihet se tash tre vjet ky shtet në raport me Kosovën luan një ...

Kosova kërkon nga Maqedonia të mos e përshkallëzojë situatën

Botasot - 10.09.2013

(E plotësuar) - Bllokohet kufiri Kosovë-Maqedoni në dy vendkalimet kufitare në Han të Elezit dhe Glloboçicë, për shkak të protestës së transportuesve të Maqedonisë.

Kusari-Lila: Kjo situatë mund të lë pasoja

Telegrafi - 10.09.2013

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë (MTI), Mimoza Kusari-Lila, ka paralajmëruar se situate e krijuar ndërmjet Kosovës dhe Maqedonisë mund të lë pasoja.

S’ka marrëveshje me Maqedoninë, vazhdon bllokada

Lajme Online - 10.09.2013

Qeveria e Kosovës dhe ajo e Maqedonisë nuk kanë arritur të gjejnë zgjidhje pas bllokadës që iu bënë mallrave të Maqedonisë nga ana e Kosovës. Edhe pas takimit të mbajtur mes ministres së Tregtisë dhe ...

Nuk arrihet marrëveshje mes Maqedonisë dhe Kosovës për problemin e krijuar tregtar

Tetova Sot - 10.09.2013

Qeveria e Kosovës dhe ajo e Maqedonisë nuk kanë arritur të gjejnë zgjidhje pas bllokadës që iu bënë mallrave të Maqedonisë nga ana e Kosovës. Edhe pas takimit të mbajtur dje mes ministres kosovare së ...

Prishtina kërkon nga Shkupi të mos e përshkallëzojë situatën

Info Shqip - 10.09.2013

Bllokohet kufiri Kosovë-Maqedoni në dy vendkalimet kufitare në Han të Elezit dhe Glloboçicë, për shkak të protestës së transportuesve të Maqedonisë. Disa kamionë dhe autobusë kanë ndalur automjetet e ...

Kufiri ‘Hashim Thaçi’

Gazeta Tema - 10.09.2013

Nga Kimete Berisha Sa herë ka nevojë ta konsiderojnë të pavdekshme, Mimoza Kusari e bën nga një vendim të ‘madh’ dhe rëndom jetëshkurtër, si ky vendimi për bllokimin e mallrave të Maqedonisë, në emër ...

Prishtina kërkon nga Shkupi të mos e përshkallëzojë situatën

Gazeta Shqip - 10.09.2013

Bllokohet kufiri Kosovë-Maqedoni në dy vendkalimet kufitare në Han të Elezit dhe Glloboçicë, për shkak të protestës së transportuesve të Maqedonisë. Disa kamionë dhe autobusë kanë ndalur automjetet e ...

Kusari-Lila: Mos udhëtoni drejt Maqedonisë!

Tetova Sot - 10.09.2013

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë (MTI), ka përsëritur se masat e ndërmarra për bllokimin e importit të produkteve me origjinë nga Maqedonia mbesin në fuqi deri në vendimin e palës maqedonase për ...

Kosova e Maqedonia zgjidhin “ngërçin” tregtar mes tyre

Gazeta Start - 09.09.2013

Përfaqësuesit e qeverisë së Kosovës dhe të Maqedonisë kanë rënë dakord për eliminimin e pengesave tregtare dhe në lëvizjen e lirë të njerëzve. Ministria kosovare e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza ...

Kusari-Lila: Embargo për produktet maqedonase vazhdon

Evropaelire - 09.09.2013

13:25 Kusari-Lila: Embargo për produktet maqedonase vazhdon 13:19 Kosovë-SHBA: Marrëveshje për Korpusin e Paqes 12:19 Ashton përshëndet arritjen e marrëveshjeve Kosovë-Serbi 11:31 Lavrov: Sulmi ...

Kandidatët nuk heqin dorë nga postet ku ndodhen

Albeu.com - 09.09.2013

Çdo ministër dhe deputet që është përfshirë në garën për kryetarë dhe këshilltarë komunash në zgjedhjet lokale të 3 nëntorit është i bindur për fitore.

Kandidatët për kryetarë nuk heqin dorë nga postet e tashme

24 orë - 09.09.2013

Ministrat dhe deputetët që janë përfshirë në garën për kryetarë e këshilltare komunash në zgjedhjet e 3 nëntorit, janë të bindur në fitore. Por ky parashikim nuk i bind ata që të largohen nga pozitat ...

Kandidatët për kryetarë nuk heqin dorë nga postet e tashme

Almakos - 09.09.2013

Ministrat dhe deputetët që janë përfshirë në garën për kryetarë e këshilltare komunash në zgjedhjet e 3 nëntorit, janë të bindur në fitore. Por ky parashikim nuk i bind ata që të largohen nga pozitat ...

Kusari-Lila: Embargo për produktet maqedonase vazhdon

Portalb - 09.09.2013

Megjithatë, Kusari – Lila shpreson se në një periudhë të shkurtër, Qeveria e Maqedonisë do të marrë vendim për heqjen e masave që ka aplikuar për qytetarët e Kosovës, i cili, sipas saj, do të pasohej ...

Maqedonia paralajmëron viza për kosovarët

Almakos - 09.09.2013

Qeveria e Nikolla Gruevskit dhe Ali Ahmetit, sipas “Dnevnik”, është duke menduar që ta aplikojë regjimin e vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës.

Kosovë - Maqedoni: Dialog për normalizim raportesh tregtare

Evropaelire - 09.09.2013

Kosova dhe Maqedonia nuk kanë arritur ende marrëveshje për heqjen e embargos për produktet maqedonase nga pala kosovare dhe largimin e taksës për qytetarët e Kosovës të cilët hyjnë në territorin e ...

S'ka marrëveshje me Maqedoninë, bllokada vazhdon

Lajm - 09.09.2013

Ka rezultuar pa marrëveshje takimi në mes të ministres se Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila dhe homologut të saj nga Maqedonia, Valon Saraqini, për zhbllokimin e mallrave në mes të këtyre ...

Lila-Saraçini: Nuk ka marrëveshje

Almakos - 09.09.2013

Ka rezultuar pa marrëveshje takimi në mes të ministres se Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila dhe homologut të saj nga Maqedonia, Valon Saraçini, për zhbllokimin e mallrave në mes të këtyre ...

Maqedonia paralajmëron viza për kosovarët

Lajmeshqip - 09.09.2013

Shkup – Qeveria e Nikolla Gruevskit dhe Ali Ahmetit, sipas “Dnevnik”, është duke menduar që ta aplikojë regjimin e vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës.

Qeveria e Maqedonisë paralajmëron viza për kosovarët

Shqipmedia - 09.09.2013

Qeveria e Nikolla Gruevskit dhe Ali Ahmetit, sipas “Dnevnik”, është duke menduar që ta aplikojë regjimin e vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës.

S’ka marrëveshje, vazhdon bllokimi i mallrave të Maqedonisë

24 orë - 09.09.2013

Qeveria e Kosovës dhe ajo e Maqedonisë nuk kanë arritur të gjejnë zgjidhje pas bllokadës që iu bënë mallrave të Maqedonisë nga ana e Kosovës. Edhe pas takimit të mbajtur mes ministres së Tregtisë dhe ...

Kandidatët për kryetarë nuk heqin dorë nga postet e tashme

Botasot - 09.09.2013

Ministrat dhe deputetët që janë përfshirë në garën për kryetarë e këshilltare komunash në zgjedhjet e 3 nëntorit, janë të bindur në fitore. Por ky parashikim nuk i bind ata që të largohen nga pozitat ...

Kusari-Lila:Vijon embargoja për produktet maqedonase

Ora news - 09.09.2013

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë së Kosovës Mimoza Kusari-Lila ka deklaruar se ende nuk ka pasur ndonjë komunikim zyrtar me autoritetet e Maqedonisë Megjithatë, Kusari-Lila shpreson se në një ...

I hapet rruga zgjidhjes së “luftës" tregtare Kosovë-Maqedoni

Zeri - 09.09.2013

Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Mimoza Kusari-Lila, ministri i Financave, Besim Beqaj dhe ministri i Ekonomisë së Maqedonisë, Valon Saraqini, kanë zhvilluar një takim në Prishtinë për të diskutuar ...

“Lufta” tregtare Kosovë-Maqedoni drejt zgjidhjes

Panorama - 09.09.2013

Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Mimoza Kusari-Lila, ministri i Financave, Besim Beqaj dhe ministri i Ekonomisë së Maqedonisë, Valon Saraqini, kanë zhvilluar një takim në Prishtinë për të diskutuar ...

Kandidatët për kryetarë nuk heqin dorë nga postet e tashme

InfoGlobi - 09.09.2013

09 / 09 / 2013, 9:27 Ministrat dhe deputetët që janë përfshirë në garën për kryetarë e këshilltare komunash në zgjedhjet e 3 nëntorit, janë të bindur në fitore.

Kandidatët për kryetarë nuk heqin dorë nga postet e tashme

Fish Media - 09.09.2013

Ministrat dhe deputetët që janë përfshirë në garën për kryetarë e këshilltare komunash në zgjedhjet e 3 nëntorit, janë të bindur në fitore. Por ky parashikim nuk i bind ata që të largohen nga pozitat ...

S’ka marrëveshje – vazhdon bllokada

InfoGlobi - 09.09.2013

09 / 09 / 2013, 16:31 Pamarrëveshje! Kështu ka rezultuar takimi në mes të ministres se Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila dhe homologut të saj nga Maqedonia, Valon Saraqini.

Maqedonia paralajmëron viza për kosovarët?

InfoGlobi - 09.09.2013

09 / 09 / 2013, 17:06 Qeveria e Nikolla Gruevskit dhe Ali Ahmetit, sipas “Dnevnik”, është duke menduar që ta aplikojë regjimin e vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës.

S’ka marrëveshje mes Maqedoninë dhe Kosovës, vazhdon bllokada

Tetova Sot - 09.09.2013

Ka rezultuar pa marrëveshje takimi në mes të ministres se Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila dhe homologut të saj nga Maqedonia, Valon Saraqini, për zhbllokimin e mallrave në mes të këtyre ...

Përshkallëzohet përplasja Kosovë- Maqedoni, Gruevski paralajmëron vendosjen e vizave për kosovarët

Gazeta Tema - 09.09.2013

Takimi mes ministres së Tregtisë dhe Industrisë të Kosovës, Mimoza Kusari- Lila dhe homologut të saj maqedonas, Valon Saraqini, ka përfunduar pa marrëveshje për zhbllokimin e situatës së krijuar në ...

Maqedonia paralajmëron viza për kosovarët

Express - 09.09.2013

Qeveria e Nikolla Gruevskit dhe Ali Ahmetit, sipas “Dnevnik”, është duke menduar që ta aplikojë regjimin e vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës.

S’ka marrëveshje me Maqedoninë, vazhdon bllokada

Fish Media - 09.09.2013

Qeveria e Kosovës dhe ajo e Maqedonisë nuk kanë arritur të gjejnë zgjidhje pas bllokadës që iu bënë mallrave të Maqedonisë nga ana e Kosovës. Edhe pas takimit të mbajtur mes ministres së Tregtisë dhe ...

S’ka marrëveshje me Maqedoninë, vazhdon bllokada

Info Shqip - 09.09.2013

Ka rezultuar pamarrëveshje takimi në mes të ministres se Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila dhe homologut të saj nga Maqedonia, Valon Saraqini, për zhbllokimin e mallrave në mes të këtyre dy ...

S’ka marrëveshje me Maqedoninë, vazhdon bllokada

Gazeta Shqip - 09.09.2013

Ka rezultuar pamarrëveshje takimi në mes të ministres se Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila dhe homologut të saj nga Maqedonia, Valon Saraqini, për zhbllokimin e mallrave në mes të këtyre dy ...

Maqedonia paralajmëron vendosjen e regjimit të vizave për kosovarët

Durres Lajm - 09.09.2013

Qeveria e Nikolla Gruevskit, sipas “Dnevnik”, është duke menduar që ta aplikojë regjimin e vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës. "Kjo rrjedh e ngjarjeve në “luftën tregtare” u bë e mundur ...