TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Paris, mbi 1 milion pjesëmarrës për të nderuar viktimat (video live)

Gazeta Start - 11.01.2015

Mbi një milion njerëz dhe dhjetëra liderë botërorë kanë marshuar sot në Paris, për të nderuar viktimat e sulmeve terroriste në këtë qytet. Kryeministri i Francës, Manuel Valls ka deklaruar se ...

Holond: Parisi, sot kryeqyteti i botës

Gazeta Start - 11.01.2015

Presidenti i Francës, Fransua Holond deklaroi se Parisi është sot “kryeqyteti i botës”. Mbi një milion njerëz janë mbledhur sot në Paris, për një marshim historik kundër ekstremizmit.

Le Pen kundër rrymës: Unë nuk jam Charlie

Lajm - 11.01.2015

“Je ne suis pa Charlie”. Me këto fjalë (unë nuk jam Charlie) Jean Marie Le Pen është distancuar nga solidariteti kombëtar mbi ngjarjen në redaksinë e periodikes satirike.

Shqipëria dhe Kosova solidarizohen me Parisin, Serbia e Maqedonia nuk "bëjnë zë"

Albeu.com - 11.01.2015

Në katër anët e globit ka pasur përkrahje të fuqishme për gazetën Charlie Hebdo, gazetarët e së cilës u vranë në sulmin terrorist të mërkurën. Qindra protesta solidarizuese janë zhvilluar në Evropë ...

Masakra e "Charlie HEBDO", bota në rrugët e Parisit (FOTO-LAJM)

SOT - 11.01.2015

Sot bota do të zbarkojë në sheshet kryesore të kryeqytetit francez për t'u solidarizuar me ngjarjen e "Charlie Hebdo". Më shumë se një milionë njerëz dhe më shumë se 45 krerë të qeverive të shteteve ...

Shqipëria dhe Kosova solidarizohen me Parisin, Serbia e Maqedonia "heshtin"

SOT - 11.01.2015

Me ngjarjen e gazetës Charlie Hebdo janë solidaruazuar vende nga të katërt anët e botës. Vende të ndryshme kanë shprehur dhimbjen, ngushëllimet dhe solidaritetin ndaj viktimave dhe familjarëve të ...

Paralajmërojnë të tjera sulme terroriste

Portalb - 11.01.2015

Lajme lidhur me temën Le Pen kundër rrymës: Unë nuk jam Charlie Hero në Paris, shitësi mysliman shpëtoi 6 pengje në supermarket Davutoglu do të marrë pjesë në “marshimin kundër terrorizmit” në Paris ...

Kritikohet Madonna, “shfrytëzoi ngjarjet në Francë për albumin e saj”

Zhurnal - 11.01.2015

Sloganit “Je Suis Charlie” (Unë jam Charlie), në rrjetet sociale online iu bashkuan shumë emra të njohur të artit, politikës e fushave të tjera. Ndër to ishte edhe Madonna.

Hamasi dënon sulmin në Paris

Lajm - 11.01.2015

Grupi militant islamik i Hamasit ka dënuar sulmin vdekjeprurës në revistën satirike franceze Charlie Hebdo, duke thënë se “dallimet në opinione dhe mendime nuk mund të justifikojnë vrasjen”.

"Je suis Charlie" në të gjithë botën (FOTO LAJM)

Albeu.com - 11.01.2015

Shprehja "Je suis Charlie " është bërë e përdorshme jo vetëm në rrjete sociale, por një shprehje e tillë është vënë edhe nëpër rrugë dhe ambjente të tjera në Paris dhe në mbarë botën.

KOMENT/ Mos e kërkoni terrorizmin në Islam

Albeu.com - 11.01.2015

Nga Altin Tufa - Ngjarja që ndodhi në Francë është vazhdimësija e një rruge të gjatë e të njollosurit të fesë islame dhe të myslimanëve. Kjo ngjarje po lë pasoja të rënda në shoqëri, një çështje që ...

Masakra në Paris, Rama: Njerëzit në rrugë në përgjigje të vrasjes barbare të 12 njerëzve

SOT - 11.01.2015

Kryeministri Edi Rama shkruan në Twitter për masakrën e "Charlie Hebdo" dhe marshimin e sotëm që po zhvillohet në Francë. Rama bën me dije se njerëzit janë ngado dhe mbështesin lirinë e shprehjes.

Anonymous: “edhe ne jemi Charlie Hebdon”

ikub - 11.01.2015

“Do te hakmerremi”. Këto kane qene fjalët e grupit te hackers-ave, me ane te te cilave edhe ata i janë bashkuar protestës se përgjithshme kundër tragjedisë dhe terrorit qe për 55 ore pushtoi Francën ...

Armiku nuk është feja

Albeu.com - 11.01.2015

Christian Caryl, Foreingh Policy Kishte kuptim që njëri prej të parëve që folën pas masakrës në revistën Charlie Hebdo të ishte Salman Rushdie , njeriu që kaloi vite të jetës duke sfiduar një ...

Urdhëri i Al Jazeeras: Minimizoni sulmin

Shqipmedia - 11.01.2015

Emaili i njërit prej krerëve të televizionit për gazetarët: “Pyesni nëse slogani ‘Unë jam Charlie’ është armiqësues”. “Të mbrosh lirinë e fjalës përballë shtypjes është një gjë, të këmbëngulësh për ...

Liderët e botës nisin marshimin në Paris, mes tyre Rama, Jahjaga dhe Thaçi (VIDEO)

Albeu.com - 11.01.2015

Kryeministri i Francës, Manuel Valls, ka thënë se njerëzit do të vijnë për të treguar dashurinë për lirinë dhe dashurinë e vëllazërisë. Islamistët radikalë kanë sulmuar këtë javë, javoren satirike ...

Mbi 1 milion pjesëmarrës në marshin për të nderuar viktimat e Parisit (LIVE STREAM)

Almakos - 11.01.2015

Mbi një milion njerëz dhe dhjetëra liderë botërorë do të marshojnë sot në Paris, për të nderuar viktimat e sulmeve terroriste në këtë qytet. Kryeministri i Francës, Manuel Valls, ka thënë se njerëzit ...

Urdhëri i Al Jazeeras: Minimizoni sulmin

Lajm - 11.01.2015

Emaili i njërit prej krerëve të televizionit për gazetarët: “Pyesni nëse slogani ‘Unë jam Charlie’ është armiqësues”. “Të mbrosh lirinë e fjalës përballë shtypjes është një gjë, të këmbëngulësh për ...

Stafi i “Charlie Hebdo” me lot në marshin për kolegët (FOTO)

Almakos - 11.01.2015

Stafi i revistës satirike “Charlie Hebdo” nuk kanë mundur të përmbahen nga lotët, teksa kanë zënë vend në rreshtin e parë në marshin e Parisit. Ata kanë në kokë shirit të bardhë, në të cilën është ...

Stafi i "Charlie Hebdo" marshon me lot në sy (FOTO LAJM)

Albeu.com - 11.01.2015

Pjesëtarët e mbetur të revistës satirike " Charlie Hebdo " kanë marshuar me lot në sy në kujtim të kolegëve të tyre të punës. Ata kishin në kokë një shirit të bardhë ku shkruhej edhe emri i Charlie .

7 thëniet që tregojnë se jo të gjithë myslimanët duhet fajësuar për ‘Charlie Hebdo’

Lajmi.net - 11.01.2015

Prej se ndodhën sulmet në selinë e revistës Charlie Hebdo dhe ndaj një supermarketi hebrenj në Paris, myslimanët në mbarë botën kanë qenë në shënjestër të kritikave por dhe sulmeve të mundshme për ...

Gazetarët serbë të Kosovës mundohen ta barazojnë vetën me viktimat e Charlie Hebdo! (Video)

Lajmi.net - 11.01.2015

Gazetarët serbë të Kosovës, me qendër në Graçanicë, ditë më parë, pas sulmit terroristë në revistën franceze Charlie Hebdo, kanë protestuar, duke u solidarizuar me kolegët francezë.

7 thëniet që tregojnë se jo të gjithë myslimanët duhet fajësuar për ‘Charlie Hebdo’

Portalb - 11.01.2015

Lajme lidhur me temën Pamje të reja të duartrokitjes së francezëve për klerikët shqiptarë (Video) Rama nga Parisi: Shqipëria solli një dëshmi solidariteti e vëllazërie fetare “Marshimi i ...

​Serbia, Maqedonia dhe Bosnja nuk u solidarizuan me Francën

Lajmi.net - 11.01.2015

Gazeta franceze “Le Monde”, ka publikuar një shkrim bashkë me një hartë ku ka treguar për vendet që mbështetën Francën për viktimat e sulmit terrorist të gazetës “Charlie Hebdo”, dhe aty figurojnë ...

Grupi Anonymous i shpall “luftë” Al kaedas

Zhurnal - 11.01.2015

Grupi i hakerave të Anonymous ka publikuar një video në YouTube dhe një qëndrim në rrjetin social Twitter duke dënuar sulmet ndaj zyrave të revistës satirike franceze Charlie Hebdo, ku gjatë të cilit ...

Lazio nderon viktimat e “Charlie Hebdo”, ja çfarë shkruhej në fanellat e saj

SOT - 11.01.2015

Skuadra e Lazios në derbin e sotëm përballë Romës, ka nderuar viktimat e revistës satirike “Charlie Hebdo”, pasi në fanellat e saj ishte vendosur mbishkrimi “JeSuisCharlie”.

Kënga “Je suis Charlie” kthehet në hit

Mapo - 11.01.2015

Kënga “Je suis Charlie” kthehet në hit 10 Janar 2015 18:46 Këndon duke iu drejtuar terroristëve dhe kameras, me një kitarre në dorë dhe zërin e patrembur.

Makthi i xhihadistëve mbeti

Telegrafi - 11.01.2015

Makthi i terrorizmit, pas Parisit, nuk ka përfunduar aspak. Xhihadistë të rinj, shpesh me pasaportë perëndimore, janë të gatshëm të godasin në çdo moment.

Tronditje

Panorama - 11.01.2015

Edmond Tupja EDMOND TUPJA Filloi ky vit me ngjarje tronditëse: në zemër të Europës, të Bashkimit Europian, të botës demokratike, kundër lirisë së fjalës, kundër lirisë së mendimit, kundër lirisë së ...

Blindohet Parisi, bota nderon viktimat e sulmeve terroriste (Video)

Telegrafi - 11.01.2015

Mbi një milion njerëz dhe dhjetëra liderë botërorë do të marshojnë sot në Paris, për të nderuar viktimat e sulmeve terroriste në këtë qytet. Kryeministri i Francës, Manuel Valls, ka thënë se njerëzit ...

Blushi: Njerëzit nuk besojnë më tek klasa politike si në ‘90-ën, po gjejnë besimin tek feja

Panorama - 11.01.2015

Ben Blushi ne Parlament Pas ngjarjeve terroriste në Francë, deputeti i Partisë Socialiste, Ben Blushi thotë se shumë njerëz po përjetojnë krizën e besimit ndaj partive politike në vend, duke kthyer ...

Kritikohet Madonna, “shfrytëzoi ngjarjet në Francë për albumin e saj”

Yll Press - 11.01.2015

Kritikat shpërthyen nga disa prej ndjekësve të këngëtares në Instagram, pasi vetë diva e popit, disa postime për solidarizimin me masakrën në Francë i shoqëroi me hashtagë promovues për albumin e ri ...

Franca – polemika midis Republikës dhe fesë

InfoGlobi - 11.01.2015

Shkruan: Kersten Knipp Franca ka marrëdhënie historike me botën islame. Mbi to bazohen lidhjet dhe tensionet e së shkuarës. Atentati terrorist kundër Charlie Hebdo-së mund t’ trondisë këto ...

Unë nuk jam Charlie Hebdo

Tetova Sot - 11.01.2015

David Brooks Gazetarët e Charlie Hebdo janë duke u përshëndetur me të drejtë si martirë në emër të lirisë së shprehjes. Por, le ta themi: Nëse ata do të ishin përpjekur ta botonin gazetën e tyre ...

"Charlie Hebdo", e shkuar apo e ardhme e saponisur?!

Durres Lajm - 11.01.2015

Tronditja nuk bëhet lehtësisht e shkuar kësaj here. Është tronditje e beftë që udhëton jo përgjatë shuarjes, por në një udhë pa krye drejt së ardhmes sonë.

Grupi Anonymous i shpall “luftë” Al Kaedas

PC World - 11.01.2015

Grupi i hakerave të Anonymous ka publikuar një video në YouTube dhe një qëndrim në rrjetin social Twitter duke dënuar sulmet ndaj zyrave të revistës satirike franceze Charlie Hebdo, ku gjatë të cilit ...

Ben Blushi: Nuk më joshin ministritë e qeverisë Rama

Gazeta Dita - 11.01.2015

Shkrimtari dhe deputeti socialist, Ben Blushi gjatë një interviste të dhënë për emisionin E diell në Top Channel ka folur në lidhje me ndryshimet e reja që pritet të ndodhin në qeverinë Rama, ndërsa ...

INTERVISTA/ Ben Blushi: Nuk më joshin ministritë e qeverisë Rama

Gazeta Tema - 11.01.2015

Shkrimtari dhe deputeti socialist, Ben Blushi gjatë një interviste të dhënë për emisionin E diell në Top Channel ka folur në lidhje me ndryshimet e reja që pritet të ndodhin në qeverinë Rama, ndërsa ...

Foto galeria : Charlie Hebdo – unifikon botën

InfoGlobi - 11.01.2015

Marshe solidarizimi me viktimat e sulmit në Franë, krahas Parisit u mbajtën edhe në qytete tjera të Francës, po edhe në qytetet si Berlini, Madridi, Londra, Tokio, Sidnej, Vjena, etj.

Grupi Anonymous i shpall “luftë” Al Kaedas

Shkupi24 - 11.01.2015

Grupi i hakerave të Anonymous ka publikuar një video në YouTube dhe një qëndrim në rrjetin social Twitter duke dënuar sulmet ndaj zyrave të revistës satirike franceze Charlie Hebdo, ku gjatë të cilit ...

“Le Monde” publikon hartën ku shihet se Serbia, Maqedonia dhe Bosnja nuk u solidarizuan me Francën

Shkupi24 - 11.01.2015

Vendet mbështetëse për 17 viktimat që mbeten në Francë, përmendën Kosova, Shqipëria, Kroacia, por jo edhe Serbia, Maqedonia dhe Bosnje e Hercegovina. Marshe solidarizuese janë mbajtur anembanë botës, ...

Video/ Barça-Atletico,1 min heshtje 100 mijë tifozë me "Je suis Charlie"

Shqiptarja - 11.01.2015

BARCELONE - Pavarësisht se jo të gjithë mundën të ishin në marshimin e unitetit që u mbajt sot në Paris, kundër terrorizmit, dhe nderimit të viktimave në sulmin ndaj “Charlie Hebdo”, e gjitha bota ...

Hamasi dënon sulmin në Paris

Republika - 11.01.2015

G rupi militant islamik i Hamasit ka dënuar sulmin vdekjeprurës në revistën satirike franceze Charlie Hebdo, duke thënë se “dallimet në opinione dhe mendime nuk mund të justifikojnë vrasjen”.

Hamas-i dënon sulmin në revistën satirike franceze

AlbanianScreen - 11.01.2015

Rripi i Gazës - Grupi militant islamik i Hamasit ka dënuar sulmin vdekjeprurës në revistën satirike franceze Charlie Hebdo, duke thënë se "dallimet në opinione dhe mendime nuk mund të justifikojnë ...

Hamasi dënon sulmin në Paris

Kosova Live - 11.01.2015

Grupi militant islamik i Hamasit ka dënuar sulmin vdekjeprurës në revistën satirike franceze “Charlie Hebdo”, duke thënë se dallimet në opinione dhe mendime nuk mund të justifikojnë vrasjen.

Francë, celulat e fjetura terroriste janë gati për të goditur

AlbanianScreen - 11.01.2015

Paris - Makthi i terrorizmit, pas Parisit, nuk ka përfunduar aspak. Xhihadistë të rinj, shpesh me pasaportë perëndimore, janë të gatshëm të godasin në çdo moment.

Unë nuk jam Charlie Hebdo

AlbanianScreen - 11.01.2015

New York - David Brooks New York Times Gazetarët e revistës Charlie Hebdo tani vlerësohen me të drejtë si martirë të lirisë së shprehjes, por le të themi të drejtën: nëse ata do të ishin përpjekur ta ...

Ja sa persona në botë u solidarizuan me viktimat në Paris

Albeu.com - 10.01.2015

Sulmi terrorist në Paris ka bërë që shumë njerëz në mbarë botën të solidarizohen me viktimat e sulmit. Përdorues të shumtë të rrjeteve sociale kanë krijuar të ashtëquajturin hashtag me moton “Je suis ...

Charlie Hebdo, do dalë në treg me 1 milion kopje

SOT - 10.01.2015

Gazeta franceze Liberation i ka hapur dyert revistës satirike Charlie Hebdo, gazetarët e së cilës u vranë të mërkurën në sulm terrorist brenda ambienteve të saj.

Francë – nivel i ri shkallëzimi - Christoph Hasselbach

Ina - 10.01.2015

Fare papritur atentati nuk vjen. Revista satirike “Charlie Hebdo” i pati rishtypur që në vitin 2006 karikaturat e Muhametit të gazetës daneze “Jyllands Posten”, të cilat bënë që myslimanët të ngrihen ...

Al Kaeda: Ne urdhëruam sulmet terroriste në Paris

Ina - 10.01.2015

Një degë e Al Kaedës në Jemen mori më 9 janar 2015 përsipër sulmin në redaksinë e revistës satirike “Charlie Hedbo”, vetëm pak kohë pasi policia ekzekutoi tre atentatorët.

'Charlie Hebdo do të jetojë'

DW - 10.01.2015

A ndodhet revista satirike "Charlie Hebdo" para mbylljes pas atentatit që u ndërmorr kundër redaksisë? Jo, thotë Antoine Héry nga Reporterët pa kufij në Paris.

Franca, feja islame e polemika midis Republikës dhe fesë

DW - 10.01.2015

Franca ka marrëdhënie historike me botën islame. Mbi to bazohen lidhjet dhe tensionet e së shkuarës. Atentati terrorist kundër Charlie Hebdo-së mund t' trondisë këto marrëdhënie të ndërlikuara.

Atentati në Paris dhe gjendja e sigurisë në Gjermani

DW - 10.01.2015

Sulmi në Paris shtron edhe pyetjen mbi gjendjen e sigurisë në Gjermani. Autoritetet bëjnë fjalë për një "rrezik të lartë abstrakt". Si veçanërisht të rrezikshëm konsiderohen të kthyerit nga Siria.

Charlie Hebdo: Al Qaeda kërcënon me më shumë sulme

Albtime - 10.01.2015

Pas dy rrethimeve të përgjakshme që kanë ndodhur gjatë ditës së djeshme në Paris të Francës, grupet e armatosura paraljmërojnë për sulme të mëtejshme.

Al Qaeda kërcënon Francën me sulme të tjera

Albeu.com - 10.01.2015

Al Qaeda kërcënon Francën me më shumë atentate terroriste , pas dy sulmeve në Charlie Hedbo dhe në supermarketin hebre ku mbetën të vrarë 17 persona. Paralajmërimi vjen nga Presidenti Francois ...

Al Kaeda pranon sulmin në Paris: Morëm hak ndaj Profetit, ndaloni sulmet kundër myslimanëve që të jeni të sigurt

SOT - 10.01.2015

Al Kaeda ka marrë përsipër sulmin e ndodhur në revistën satirike "Charlie Hebdo", duke thënë se gjithçka është bërë sipas paralajmërimit të Orama Bin Laden, para vdekjes së tij.

Shtetet që u solidarizuan më së shumti me viktimat e Charlie Hedbo (VIDEO)

Lajmi.net - 10.01.2015

Sulmi terrorist në revistën franceze “Charlie Hedbo”, ka bërë që shumë njerëz në mbarë botën të solidarizohen përmes rrjeteve sociale. Përdorues të shumtë të këtyre rrjeteve kanë krijuar të ...

Ja sa persona në botë u solidarizuan me viktimat në Paris

Albtime - 10.01.2015

Sulmi terrorist në Paris ka bërë që shumë njerëz në mbarë botën të solidarizohen me viktimat e sulmit. Përdorues të shumtë të rrjeteve sociale kanë krijuar të ashtuquajturin hashtag me moton “Je suis ...

Al Kaeda merr përgjegjësinë për masakrën në Paris

Portalb - 10.01.2015

Lajme lidhur me temën Pengmarrjet s’kanë fund në Francë, dy të tjera Rrëfimi tronditës i bashkëshortes së karikaturistit të vrarë Ban Ki-mun: Sulmi në Paris është kundër vlerave të përbashkëta ...

Francë, Al Kaeda kërcënon sërish: Do ketë sulme të tjera

ikub - 10.01.2015

Grupet e armatosura kanë paralajmëruar për sulme të mëtejshme në Francë. Al Kaeda ka kërcënuar duke thënë se do të ketë më shumë sulme të mëtejshme pas 17 personave të cilët mbetën të vrarë ditët e ...

Al Kaeda kërcënon Francën me atentate të tjera

Lajm - 10.01.2015

Al Kaeda kërcënon Francën me më shumë atentate terroriste, pas dy sulmeve në Charlie Hedbo dhe në supermarketin hebre ku mbetën të vrarë 17 persona. Paralajmërimi vjen nga Presidenti Francois ...

Al-kaeda kërcënon Francën për sulme të tjera

Zhurnal - 10.01.2015

Një udhëheqës fetar i Al-Kaedës në gadishullin arabik (Aqpa), prej të cilës përkraheshin dhe vëllezërit Kouachi, autorë të atentateve kundër ”Charlie Hebdo” kërcënoi Francën për sulme të tjera, në ...

Financial Times akuzon Charlie Hedbo-n se “po u bie në qafë myslimanëve”!

Portalb - 10.01.2015

Lajme lidhur me temën Hollande: Nuk do të gjunjëzohemi Pengmarrjet s’kanë fund në Francë, dy të tjera Rrëfimi tronditës i bashkëshortes së karikaturistit të vrarë Myslimanët e Francës mbajnë një ...

Hamasi dënon sulmin në Paris

Evropaelire - 10.01.2015

18:50 Hamasi dënon sulmin në Paris 17:15 Protesta masive kundër racizmit në Dresden 16:56 Protesta në Afganistan në mbështetje të sulmuesve në Paris 16:47 Gorbachev paralajmëron konflikt më të madh ...

Pse popullariteti i “#Killallmuslims” nuk është aq sa duket?

Portalb - 10.01.2015

Lajme lidhur me temën Ja si i likuidoi policia franceze dy terroristët (Video) Financial Times akuzon Charlie Hedbo-n se “po u bie në qafë myslimanëve”! Kotevski: Nuk rrezikohet siguria e qytetarëve ...

Gazetarët nga maqedonia, tubim në nderim të viktimave të "Charlie Hebdo"

Zhurnal - 10.01.2015

Sindikata e Pavarur e Gazetareve dhe e Punonjësve Medialë organizon nesër një tubim në orën 15, në Parkun e Gazetarëve, që ndodhet përballë ndërtesës ku dikur ndodhej “Nova Makedonija”.

Krerët e Komuniteteve Myslimane në rajon dënojnë ashpër sulmin në “Charlie Hebdo”

Portalb - 10.01.2015

Lajme lidhur me temën Lubonja: Jo luftë me islamin, ne vrasësit i kemi në parlament, ky është rrezik Pse popullariteti i “#Killallmuslims” nuk është aq sa duket? Ja si i likuidoi policia franceze dy ...

"Charlie Hebdo", Garcia i dhuron lapsa gazetarëve (FOTO LAJM)

Albeu.com - 10.01.2015

Një laps për çdo karrike të rezervuar për gazetarët. Kështu e ka nisur konferencën për shtyp në vigjilje të derbit me Lazion tekniku francez i Romës Rudi Garcia .

Sulmi mbi “Charlie Hebdo”, pse dhe përse tash?

Zhurnal - 10.01.2015

Sulmi i kryer mbi revistën “Charlie Hebdo” u pasua me qasje të ndryshme nga ato që e konsideruan thjesht një sajesë, dhe për këtë sollën edhe videofilmime.

Hamas dënon vrasjet në Charlie HEBDO: Mendimi ndryshe nuk justifikon vrasjet

Lajmi.net - 10.01.2015

Grupi palestinez islamik Hamas e dënoi të shtunën vrasjen e 12 njerëzve në një sulm në zyrat e javores satirike franceze Charlie HEBDO-së nga dy islamistë francezë.

Hamasi dënon sulmin në Paris

Portalb - 10.01.2015

Lajme lidhur me temën PAMJE TRONDITËSE: Momenti kur policët vrasin terroristin Amedy Coulibaly (Video) Filozof francez, Bernard-Henri Levy: Sulmuesit në Paris nuk e kanë kuptuar mirë Kur’anin Sërish ...

​Unë nuk jam Charlie Hedbo

Lajm - 10.01.2015

DAVID BROOKS Gazetarët e revistës satirike Charlie Hebdo, me shumë të drejtë quhen martirë në emër të lirisë së shprehjes, por, po sikur ata të ishin përpjekur ta botojnë gazetën e tyre satirike mbi ...

Kritikohet Madonna, “shfrytëzoi ngjarjet në Francë për albumin e saj”

Portalb - 10.01.2015

Lajme lidhur me temën Qau rrejshëm dhe gënjeu që të mos e pranonte një rol filmik Rita Ora: Myslimanët nuk janë terroristë! Dalin pamjet e para të vajzës së Ashton Kutcher dhe Mila Kunis Jennifer ...

Përse Franca nuk i zbaton slloganet masonike

Zhurnal - 10.01.2015

Përse Franca nuk i zbaton slloganet masonike të Liberté, Égalité, Fraternité-së me muslimanët e saj? 1. Sulmi që u bë në zyrat e revistës franceze Charlie Hebdo në datë 7 janar 2015 e ka tronditur ...

Le Pen kundër rrymës: Unë nuk jam Charlie

Portalb - 10.01.2015

Lajme lidhur me temën Hero në Paris, shitësi mysliman shpëtoi 6 pengje në supermarket Davutoglu do të marrë pjesë në “marshimin kundër terrorizmit” në Paris Franca blindohet për marshimin e së dielës ...

Madonna shfrytëzon ngjarjet në Francë për ..?!

Lajmi.net - 10.01.2015

Edhe këngëtraja Madonna, si shumë koleg të saj iu bashkua sloganit “Je Suis Charlie” (Unë jam Charlie), këtë këngëtarja e ka bërë përmes faqeve të saj zyratre në rrjete sociale, ku mes tjerash ka ...

Përse Franca nuk i zbaton slloganet masonike të Liberté, Égalité, Fraternité-së me muslimanët e saj?

Portalb - 10.01.2015

Shkruan: Olsi Jazexhi Sulmi që u bë në zyrat e revistës franceze Charlie Hebdo në datë 7 janar 2015 e ka tronditur shumë Perëndimin. Udhëheqësit perëndimorë që nga presidentët e kryeministrat e ...

Hamasi dënon sulmin terrorist në Paris

Albtime - 10.01.2015

Grupi militant islamik i Hamasit ka dënuar sulmin vdekjeprurës në revistën satirike franceze Charlie Hebdo, duke thënë se “dallimet në opinione dhe mendime nuk mund të justifikojnë vrasjen”.

Kosova e Shqipëria solidarizohen me Parisin, Serbia e Maqedonia jo

Almakos - 10.01.2015

Në katër anët e globit ka pasur përkrahje të fuqishme për gazetën “Charlie Hebdo”, gazetarët e së cilës u vranë në sulmin terrorist të mërkurën. Qindra protesta solidarizuese janë zhvilluar në Evropë ...

Al Kaeda: Ne urdhëruam sulmet terroriste në Paris

Ora news - 10.01.2015

Një degë e Al Kaedës në Jemen mori më 9 janar 2015 përsipër sulmin në redaksinë e revistës satirike “Charlie Hedbo”, vetëm pak kohë pasi policia ekzekutoi tre atentatorët.

Al-Qaeda merr përgjegjësinë – premton sulme të reja

Koha.net - 10.01.2015

Një lider religjioz i Al Qaedas në Gadishullin Arabik (AQAP) ka kërcënuar Francën e sulme të reja, pasi që e ka marrë përgjegjësinë për masakrën e Parisit duke thënë se vëllezërit Kouachi u dërguan ...

Al Kaeda kërcënon me atentate të tjera, Franca në alarm. Dështuan shërbimet sekrete

Ora news - 10.01.2015

Al Kaeda kërcënon Francën me më shumë atentate terroriste, pas dy sulmeve në Charlie Hedbo dhe në supermarketin hebre ku mbetën të vrarë 17 persona. Paralajmërimi vjen nga Presidenti Francois ...

Masakra në redaksinë e revistës satirike "charlie Hebdo"

ABC News - 10.01.2015

Ilda Mara, korrespondente e revistës "Politique internationale", në një intervistë për "Studio ABC" pas vrasjes në redaksinë e revistës "Charlie ...

Pasojat mbi lirinë e medias dhe shoqërinë franceze pas atentatit në "Charlie Hebdo"

ABC News - 10.01.2015

Mark Marku, analist, në një diskutim në "Studio ABC" për pasojat mbi lirinë e medias dhe shoqërinë franceze, pas atentatit në redaksinë e revistës "Charlie Hebdo" në Paris dhe problemet identitare të ...

Al Kaeda paralajmërime për sulme të reja

ABC News - 10.01.2015

Pavarësisht, zhurmës, terrorit dhe viktimave, Al-Kaeda duket e pangopur. Menjëherë pas konfirmimit të viktimave në redaksinë e revistës franceze “Charlie Hebdo”, grupet e armatosura kanë lëshuar ...

“Anonymous” kundër terroristëve: Sulm dhe bllokim faqeve tuaja online

Panorama - 10.01.2015

Grupi i hakerave “Anonymous” (“Anonim”) permes nje videomesazhi i ‘hap lufte’ grupeve terroriste. Ne mesazh, ai zotohet se do të sulmojë faqet e internetit dhe llogaritë e medieve sociale të ...

Grupi i hakerave “Anonymous” i shpall luftë xhihadistëve

ABC News - 10.01.2015

Një kërcënim i është drejtuar edhe xhihadistëve myslimanë. Grupi i hakereve “Anonymus”, pas lajmit për sulmin terrorist në redaksinë e revistës pariziene, i ka shpallur luftë xhihadistëve.

Sulmet më të përgjakshme në Europë

ABC News - 10.01.2015

Sulmi ndaj gazetarëve të revistës franceze satirike “Charlie Hebdo”, ishte i fundit në një seri të akteve terroriste në territorin e kontinentit të vjetër.

Bëj si Profeti, mos vrit për të!

Panorama - 10.01.2015

AGIM BAÇI Pa dyshim që ishte terror! Barbari! Nuk ka justifikim për çka ndodhi në ambientet e revistës satirike “Charlie Hebdo”, sado e hidhur të ketë qenë maja e lapsit të atyre që kanë tentuar ...

Krerët e Komuniteteve Myslimane në rajon dënojnë ashpër sulmin në “Charlie Hebdo”

Koha.net - 10.01.2015

Pas sulmit të fundit terrorist në zyrën e revistës satirike franceze “Charlie Hebdo” në Paris, ku mbetën të vdekur 12 persona, përfshirë dhe pjesëtarë të stafit të saj, ka ardhur edhe reagimi i ...

Atentati në “Charlie Hebdo”

ABC News - 10.01.2015

Analisti Artur Zheji ka komentuar në studion e ABC Neës mbi sulmin në redaksinë e Charli Hebdo, ku humbën jetën 12 ...

Masakra në Paris, Dëshmia e Kouachi: Jam me mision nga Al Kaeda

Ora news - 10.01.2015

Është publikuar biseda që një nga vëllezërit terroristë pati me një nga gazetarët francezë gjatë pengmarrjes së djeshme, ku mbeti i vrarë bashkë me vëllanë.

Franca në kërkim të gruas që ka lidhje me vrasjet masive

VOA - 10.01.2015

Policia franceze është në kërkim të një gruaje e cila ka lidhje me vrasjet masive të kësaj jave në Paris. Hayat Boumeddiene është e dashura e personit që mbajti pengje në një dyqan ushqimesh në Paris.

“Magjistari Houellebecq” në ballinën e “Charlie Hebdos”

Koha.net - 10.01.2015

Në ditën që nga një sulm terrorist u vranë 12 persona në zyrat e revistës “Charlie Hedbo”, kjo e fundit sapo kishte botuar numrin e saj të ri. Në ballinën e këtij numri, kjo revistë satirike ...

Merkel: Ka dallim midis islamit dhe islamistëve

Telegrafi - 10.01.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se akti barbar i terrorit në Francë është sfidë për të gjithë kontinentin që të luftojë për vlera. Ajo ka thënë se ka dallim midis islamit në përgjithësi ...

Merkel: Ka dallim midis Islamit dhe islamistëve

Koha.net - 10.01.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se “akti barbar i terrorit në Francë” është sfidë për të gjithë kontinentin që të luftojë për vlerat demokratike.

Terrori në Paris

ABC News - 10.01.2015

Diplomati Ylljet Aliçka ka komentuar në studion e ABC News ngjarjet tronditëse që përfshinë Parisin këto ...

Flet partnerja e kryeredaktorit të Charlie Hebdo: Charbonnier e dinte se po shkon drejtë vdekjes!

Telegrafi - 10.01.2015

Partnerja e kryeredaktorit të revistës satirike Charlie Hebdo dha intervistën e saj të parë pas humbjes së të dashurit të saj. Jeannette Bougrab rrëfen për momentin kur dëgjoi lajmin e sulmit.

Madonna shfrytëzon edhe ngjarjet në Francë për albumin e saj

Telegrafi - 10.01.2015

Sloganit “Je Suis Charlie” (Unë jam Charlie), në rrjetet sociale online iu bashkuan shumë emra të njohur të artit, politikës e fushave të tjera. Ndër to ishte edhe Madonna.

Hamasi dënon sulmin terrorist në Paris

Koha.net - 10.01.2015

Grupi militant islamik i Hamasit ka dënuar sulmin vdekjeprurës në revistën satirike franceze Charlie Hebdo, duke thënë se “dallimet në opinione dhe mendime nuk mund të justifikojnë vrasjen”.

Hamasi dënon sulmin terrorist në Paris

Telegrafi - 10.01.2015

Grupi militant islamik i Hamasit ka dënuar sulmin vdekjeprurës në revistën satirike franceze Charlie Hebdo, duke thënë se “dallimet në opinione dhe mendime nuk mund të justifikojnë vrasjen”.

Kosova e Shqipëria solidarizohen me Parisin, Serbia e Maqedonia jo

Koha.net - 10.01.2015

Në katër anët e globit ka pasur përkrahje të fuqishme për gazetën “Charlie Hebdo”, gazetarët e së cilës u vranë në sulmin terrorist të mërkurën. Qindra protesta solidarizuese janë zhvilluar në Evropë ...

Kosova e Shqipëria solidarizohen me Parisin, Serbia e Maqedonia jo (Foto)

Telegrafi - 10.01.2015

Në katër anët e globit ka pasur përkrahje të fuqishme për gazetën Charlie Hebdo, gazetarët e së cilës u vranë në sulmin terrorist të mërkurën. Qindra protesta solidarizuese janë zhvilluar në Evropë ...

Bota u solidarizua me viktimat në Paris

InfoGlobi - 10.01.2015

Shumë njerëz në botë janë solidarizuar me viktimat e sulmi terrorist në Paris Përdorues të shumtë të rrjeteve sociale kanë krijuar të ashtuquajturin hashtag me moton “Je suis Charlie”.

Al Kaeda kërcënon Francën: Është më mirë për ju që të ndaloni agresionin tuaj kundër myslimanëve

Respublica - 10.01.2015

Al Kaeda kërcënon Francën me më shumë atentate terroriste, pas dy sulmeve në Charlie Hedbo dhe në supermarketin hebre ku mbetën të vrarë 17 persona. Paralajmërimi erdhi pasi Presidenti Francois ...

S’i lejojmë terroristët ta prekin Facebook-un

InfoGlobi - 10.01.2015

Mark Zuckerberg dënoi sulmin terrorist ndaj revistës satirike franceze “Charlie Hebdo” dhe bëri thirrje për mbrojtjen e lirisë së fjalës përmes Facebook-ut.

Humnera sociale thellohet

InfoGlobi - 10.01.2015

Jonathan Fenby Sulmi terrorist në Paris ndaj redaksisë së revistës satirike “Charlie Hebdo”, vjen në një kohë kur Franca po njeh një rritje të “qëndrueshme” të tensioneve etnike.

France sulmohet selia e revistes satirike Charlie Hebdo 11 te vdekur

Shqiperia - 10.01.2015

Të paktën dy të armatosur kanë hyrë në studiot e revistës satirike franceze “Charlie Hebdo” në qendër të Parisit, duke vrarë të paktën 11 persona, 10 prej të cilëve brenda selisë dhe 1 jashtë.

Charlie Hebdo publikohet videoja tronditese e vrasjes se policit

Shqiperia - 10.01.2015

Dy persona të maskuar dhe të armatosur me kallashnikov dhe raketahedhës janë futur në zyrat e gazetës satirike “Charlie Hebdo” në Paris, duke shkaktuar një masakër të vërtetë.

Masaker ne Paris terroristet sulm revistes satirike12 viktima

Shqiperia - 10.01.2015

Një sulm i armatosur terrorist në revistën satirike franceze “Charlie Hebdo” ka lënë 12 viktima, mes të cilëve edhe 2 policë, ndërsa 20 persona të tjerë kanë mbetur të plagosur, 5 prej të cilëve në ...

Ata thirren emra dhe qelluan Si ndodhi masakra ne Paris

Shqiperia - 10.01.2015

Të veshur me të zezë nga koka te këmbët dhe të armatosur rëndë, dy persona zbritën nga një Citroen i vogël rreth orës 11:20 në një ditë të ftohtë dhe me mjegull në Paris.

Masakra ne Charlie Hebdo ja dinamika e sulmit permes karikaturave

Shqiperia - 10.01.2015

Pas sulmit terrorist në satiriken “Charlie Hebdo”, mediat italiane kanë sjellë me anë të karikaturave dinamiken e ngjarjes, e cila i mori jetën 12 vetave.

Masakra ne Charlie Hebdo deshmite rreqethese e te mbijetuarve

Shqiperia - 10.01.2015

Corinne Rey, e njohur ndryshe si “Coco”, është një nga të mbijetuarat e masakrës së revistës periodike “Charlie Hebdo”. Ajo ishte personi që u hapi derën terroristëve.

Ekzekutohen autoret e masakres se Charlie Hebdo. Shpeton pengu. Parisi tronditet nga 5 shperthime te tjera

Shqiperia - 10.01.2015

Pas oresh te tera ankthi dhe pritje, policia franceze ka nderhyre me shpejtesi ne ndertesen ku ndodheshin dy vellezerit autore te masakres se 'Charlie Hebdo', duke i ekzekutuar ata dhe duke i ...

Kundër dhunës në Francë

Vision Plus - 10.01.2015

Nën moton “Bashkëpunimi, themel dhe udhë për paqen”, krerët e komuniteteve fetare në Elbasan janë mbledhur të gjithë bashkë, për t’u solidarizuar me viktimat e masakrës të ndodhur në revistën ...

Hashtagu #JeSuisCharlie është postuar mbi 5 milion herë në Twitter, në nder të viktimave në Paris

PC World - 10.01.2015

Sulmi terrorist i ndodhur në qendër të Parisit pak ditë më parë duket se ka tërhequr vëmendjen e të gjithëve. Shumë nga përdoruesit e Twitter kanë postuar në profilet e tyre hashtagun #JeSuisCharlie, ...

FOTO/ Një sy rreth botës nga 3 në 9 janar

Gazeta Tema - 10.01.2015

Një foto flet sa 1000 fjalë. Këto imazhe sjell BBC që kanë lënë gjurmë javën që lamë pas. Nga sulmi i revistës satirike Charlie Hebdo deri tek momentet e bukura në ...

Presidenti i Francës: Sulmuesit nuk kanë lidhje me Islamin

Shkupi24 - 10.01.2015

Presidenti i Francës Francois Hollande në lidhje me sulmin ndaj revistës Charlie Hebdo që ndodhi këtë javë tha se këto sulme të tmerrshme nuk kanë lidhje me Islamin, raporton anadolia.

Sulmin ndaj ‘Charlie Hebdo’ e dënon Hamasi

Ilirida - 10.01.2015

Grupi militant islamik i Hamasit ka dënuar sulmin vdekjeprurës në revistën satirike franceze Charlie Hebdo, duke thënë se “dallimet në opinione dhe mendime nuk mund të justifikojnë vrasjen”.

Avganistan: Protesta në mbështetje të sulmuesve në Paris

Ilirida - 10.01.2015

Qindra njerëz janë tubuar në jug të Afganistanit për të lavdëruar sulmin vdekjeprurës kundër revistës satirike franceze Charlie Hebdo. Demonstrata është zhvilluar në qarkun Kori të provincës Oruzgan.

Kancelarja Gjermane: Dallon Islami nga Islamistët

Ilirida - 10.01.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se “akti barbar i terrorit në Francë” është sfidë për të gjithë kontinentin që të luftojë për vlerat. Ajo ka thënë se ka dallim midis Islamit në ...

Përse Franca nuk i zbaton slloganet masonike të Liberté, Égalité, Fraternité-së me muslimanët e saj?

Tetova Sot - 10.01.2015

Olsi Jazexhi 1. Sulmi që u bë në zyrat e revistës franceze Charlie Hebdo në datë 7 janar 2015 e ka tronditur shumë Perëndimin. Udhëheqësit perëndimorë që nga presidentët e kryeministrat e Francës, ...

Misioni vazhdon. Stafi i Charlie Hebdo zhvendoset në zyrat e gazetës “Liberation”

Respublica - 10.01.2015

Gazetarët e mbijetuar të revistës satirike Charlie Hebdo do ta vazhdojnë misionin e tyre në zyrat e gazetës Liberation, e cila ka hapur dyert për stafin e revistës satirike.

Pse popullariteti i “#Killallmuslims” nuk është aq sa duket?

Shprehja - 10.01.2015

Një nga hashtag-ët më tronditës në Twitter pas sulmeve të revistës “Charlie Hebdo” ishte #Killallmuslims, i cila ka qenë i “cicëruar” rreth 100.000 herë.

Francë: Drama merr fund, vriten xhihadistët e akuzuar për masakrën në “Charlie Hebdo”

Republika - 10.01.2015

Pas dështimit të negociatave, forcat e elitës franceze ndërmorën sot dy sulme taktike, duke vranë dy xhihadistët e akuzuar për masakrën në “Charlie Hebdo”, si dhe autorin e një tjetër pengmarrjeje në ...

JeSuiesCharlie më i popullarizuar në historinë e Twitter

Republika - 10.01.2015

Sulmi në Paris në Charlie Hebdo dhe hashtag-u për të #JeSuisCharlie është një nga më të popullarizuarit në historinë e Twitter’it. #JeSuisCharlie është shpërndarë rreth 6 mijë e 500 herë brenda ...

“Anonymous” kërcënon ISIS-in dhe Al-Kaiden (VIDEO)

Republika - 10.01.2015

Grup i hackerëve “Anonymous” nëpërmjet një videoje të publikuar në internet, kanë dënuar sulmet mbi revistën satirike “Charlie HEBDO” në të cilin kanë mbetur të vrarë 12 persona, duke përfshirë tetë ...

Al-Qaeda kërcënon Francën me sulme tjera (video)

Kosova Live - 10.01.2015

Ndërkohë që qytetarët e Francës vazhdojnë të jetojnë ende në makth pas disa ditësh terror, kërcënimet ndaj këtij shteti nuk kanë fund, pasi që tashmë kërcënimi për djepin e demokracisë ka ardhur ...

Merkel: Ka dallim midis islamit dhe islamistëve

Shprehja - 10.01.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se akti barbar i terrorit në Francë është sfidë për të gjithë kontinentin që të luftojë për vlera. Ajo ka thënë se ka dallim midis islamit në përgjithësi ...

“Terroristët nuk më vranë se isha grua” (video)

Gazeta Start - 09.01.2015

Duket se kjo grua ka pasur fat që i përket gjinisë femërore. Të qenit grua ia ka shpëtuar jetën gazetares Sigolène Vinson që punonte tek revista satirike “Charlie Hebdo”.

Merr fund pengmarrja në Francë, vriten terroristët dhe 4 pengje

Gazeta Start - 09.01.2015

Kanë përfunduar me vrasjen e tre terroristëve dhe katër pengjeve, dy pengmarrjet që mbajtën sot në ankth Francën dhe botën mbarë. Bëhet me dije janë liruar pengjet që mbaheshin nga dy vëllezërit ...

“Unë jam mysliman, nuk jam Charlie!” (video)

Gazeta Start - 09.01.2015

Ka një “tweet” që po qarkullon furishëm në internet. Është i një shkrimtari libanez, Dyab Abou Jahjah dhe ka të bëjë me sulmin ndaj zyrave të revistës “Charlie Hebdo”. “Unë nuk jam Charlie.

“Charlie Hebdo”, redaksia që nuk ekziston më (foto)

Gazeta Start - 09.01.2015

Të zënë në befasi, gjatë mbledhjes së mëngjesit. Ish-drejtori Val: Kishte gjak kudo. Betejat kulturore të zhvilluara me anë të humorit. Ata vranë një mënyrë të menduari.

Ministri gjerman: Sulmi mbi `Charlie Hebdo` është “një sulm ndaj Islamit”

Gazeta Start - 09.01.2015

Ministri i Drejtësisë në Gjermani, Heiko Maas ka paralajmëruar kundër fajësimit të fesë Islame për sulmin mbi Charlie HEBDO, ku mbetën të vdekur 12 persona.

Holond: Franca nuk do të gjunjëzohet

Gazeta Start - 09.01.2015

Presidenti i Francës Fransua Holond në deklaratën e parë për media pas sulmeve terroriste, deklaroi se Franca nuk do të gjunjëzohet, por do të mbrojë vlerat e saj për liri.

​Gazetari që i shpëtoi masakrës së Parisit duke u fshehur nën tavolinë

Lajm - 09.01.2015

Gazetari i Charlie Hebdo që i mbijetoi sulmit terrorist brenda zyreve të gazetës, ka rrëfyer atë që përjetoi për France TV. "Dëgjuam disa zëra që po vinin nga jashtë- nuk e kuptuam se çka po ndodhte.

Rrëfimi i gazetarit të "Charlie Hebdo" që mbijetoi sulmin

Ina - 09.01.2015

Dhjetë pjesëtarë të stafit të revistës satirike “Charlie Hebdo” në Paris mbetën të vrarë në sulmin e ditës së mërkurë nga dy autorët, tashmë të identifikuar, ndërsa disa pjesëtarë të tjerë ...

Nishani u jep leksione mediave: Mos bini pre e joshjes së pushtetit

SOT - 09.01.2015

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, në pritjen e Vitit të Ri me gazetarët, ka shfrytëzuar rastin t’u japë leksione mediave, që të mos bien pre e joshjes së pushtetit.

Francë, vazhdon kërkimi terroristëve

Lajmi.net - 09.01.2015

Policia franceze është duke vazhduar kërkimet në veri të vendit për kapjen e dy të dyshuarve kryesorë për sulmin terrorist të së mërkurës në Paris, ndaj revistës satirike “Charlie Hebdo”, me ç’rast u ...

E mbijetuara e masakrës: Terroristët nuk më vranë se jam grua (FOTO LAJM)

Albeu.com - 09.01.2015

Gazetarja Sigolene Vinson ka mundur të shpëtojë gjallë në masakrën në Paris vetëm për faktin se është grua . Ajo punonte në revistën "Charlie Hebdo" dhe nuk është bërë viktimë e terroristëve pasi ata ...

Charlie Hebdo del javës tjetër me 1 milionë kopje

Albeu.com - 09.01.2015

Stafi i revistës që u sulmnua në Paris, " Charlie Hebdo" ka lajmëruar se do të dalë javës tjetër me 1 milionë kopje . Avokati i revistës Richard Malka i tha "Le Monde" se në përgjithësi revista ...

Shkëmbime zjarri mes policisë dhe terroristëve, dyshohet 2 policë të vrarë

Albeu.com - 09.01.2015

UPDATE - Mediat botërore bëjnë me dije se si pasojë e shkëmbimit të zjarrit mes policisë dhe dy terroristëve të dyshuar, kanë vdekur 2 persona, që dyshohet se janë policë.

Rrëfimi i gazetarit të "Charlie Hebdo" që mbijetoi sulmin

Albtime - 09.01.2015

Dhjetë pjesëtarë të stafit të revistës satirike “Charlie Hebdo” në Paris mbetën të vrarë në sulmin e ditës së mërkurë nga dy autorët, tashmë të identifikuar, ndërsa disa pjesëtarë të tjerë ...

Policia e Francës ndjek të dyshuarit

Alsat - 09.01.2015

Mediat bëjnë me dije se policia është duke shtënë në drejtim të një makine në të cilën dyshohet se janë dy të kërkuarit për sulmin në revistën satirike Charlie Hebdo.

Merkel vlerëson marrëdhëniet mes gjermanëve dhe myslimanëve

Zhurnal - 09.01.2015

Kancelarja, Angela Merkel vlerësoi marrëdhëniet e mira mes gjermanëve dhe myslimanëve ndërkohë që një sondazh i publikuar sot tregon se më shumë se një në dy gjermanë e kosideron islamin si një ...

Ja sulmet terroriste që tronditën Evropën (VIDEO)

Albeu.com - 09.01.2015

Sulmi ndaj gazetarëve të revistës franceze satirike "Charlie Hebdo", ishte i fundit në një seri të akteve terroriste në territorin e kontinentit të vjetër.

Kosovë: FRM kërkon që Franca Islamin ta shpallë fe zyrtare, në paralel me laicizmin-katolik

Lajm - 09.01.2015

Forumi i të Rinjve Musliman të Kosovës e quan fashiste revistën 'Charlie Hebdo' derisa fajtor për vrasjen e 12 personave në masakrën e djeshme në Paris, e ka lënë Qeverinë franceze.

Ja si arriti ti shpëtojë masakrës gazetari i "Charlie Habdo"

Albeu.com - 09.01.2015

Një nga gazetarët e "Charlie Habdo" ka rrëfyer sesi i ka shpëtuar masakrës duke u fshehur nën tavolinë. “Dëgjuam disa zëra që po vinin nga jashtë- nuk e kuptuam se ç' po ndodhte.

SHGM: terrorizmi duhet të mposhtet në emër të lirisë

Zhurnal - 09.01.2015

Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë (SHGM) dënon vrasjen e gazetarëve të magazinës franceze “Charlie Hebdo” në Paris. Në komunikatën për medie, thuhet se SHGM bashkëndjen dhimbjen e humbjes me ...

Policia e Francës ndjek të dyshuarit

Almakos - 09.01.2015

Mediat botërore bëjnë me dije se si pasojë e shkëmbimit të zjarrit mes policisë dhe dy terroristëve të dyshuar, kanë vdekur 2 persona, që dyshohet se janë policë.

Dy të dyshuarit për atentatin marrin peng disa persona?

Zhurnal - 09.01.2015

Një pengmarrje ndodhi sot në mëngjes rreth 60 kilometra në verilindje të Parisit, pas një shkëmbimi zjarri mes policisë dhe dy personave të armatosur për të cilët dyshohet se mund të jenë vëllezërit ...

Sulmi ndaj "Charlie Hebdo", Kukan: Nderim për viktimat dhe gazetarët që u bënë viktima të terrorizmit

SOT - 09.01.2015

Europarlamentari Eduard Kukan ka postuar në profilin e tij Facebook, pjesë të aktivitetit të europarlamentarëve ne nderim të gazetarëve që u viktimizuan nga terrorizmi.

Vriten autorët e masakrës në Paris, vriten 4 pengje (VIDEO)

Ina - 09.01.2015

Njësitet speciale franceze kanë vrarë dy terroristët vëllezërit Said dhe Sherif Kuashi, pas një aksioni të suksesshëm. Ndërkohë, me sukses është shpëtuar edhe pengu i tyre, një francez 26 vjeçar, që ...

Rritet siguria para ambasadës së francës në Prishtinë

Zhurnal - 09.01.2015

Që kur ndodhi vrasja e gazetarëve të revistës satirike Charlie Hebdo në Paris, siguria është shtuar edhe para ambasadës franceze në Prishtinë. Këtë e bëjnë të ditur qytetarët të cilët kanë parë një ...

MPJ: SULMI NDAJ "CHARLIE HEBDO", AKT QYQAR

Zhurnal - 09.01.2015

Ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë shpreh shqetësim të thellë për sulmet terroriste në Paris, që shkaktuan disa viktima. Për MPJ-në, sulmi ndaj gazetarëve në selinë e revistës “Charlie Hebdo” ...

Gruaja e Charb: Ai vdiq në këmbë!

Lajmi.net - 09.01.2015

Jeannette Bougrab, gruaja e kryeredaktorit Stephane Charbonnier, i njohur si Charb, i cili së bashku me 11 veta të tjerë masakruan të martën në Paris, gjatë sulmit terrorist ndaj revistës satirike ...

" Charlie Hebdo" vë në gatishmëri Tiranën, nën masa të rrepta sigurie

SOT - 09.01.2015

Ngjarja "Charlie Hebdo" ka vënë në gatishmëri edhe Tiranën. Kryeqyteti është vënë në masa të rrepta sigurie, ku agjentë të antiterrorist civil janë vendosur në porte dhe aeroporte dhe në ...

Ambasadori francez në Shqipëri: Terroristët nuk kanë fe

Lajmi.net - 09.01.2015

Ambasadori i Francës në Shqipëri, Bernard Fitoussi ka dënuar ashpër sulmin ndaj gazetarëve të revistës “Charlie Hebdo” një ditë më parë, duke e cilësuar atë një sulm jo vetëm ndaj mendimit dhe fjalës ...

KEMM dënon sulmin ndaj revistës franceze “Charlie Hebdo”

Portalb - 09.01.2015

Lajme lidhur me temën Maqedoni, ata që kanë vërejtje ndaj teksteve mediale tani mund të ankohen Fillon me punë Komisioni për ankesa ndaj shkrimeve mediale në Maqedoni Këshilli i etikës për mediumet ...

Paris, terroristët brenda një shtypshkronje (LIVE/VIDEO)

Lajm - 09.01.2015

Dy vëllezërit e dyshuar se autorë të masakrës në redaksinë e revistës satirike "Charlie Hebdo" i thanë policisë franceze se duan të vdesin si martirë.

Policia franceze: Rrethon të dyshuarit

Almakos - 09.01.2015

Mediat botërore janë duke raportuar se së paku një person është vrarë dhe disa të tjerë janë plagosur gjatë shkëmbimit të zjarrit në zonën ku policia dyshon se janë dy të dyshuarit e sulmit në Paris.

Policia franceze përpiqet të negociojë me atentatorët

Zhurnal - 09.01.2015

Policia franceze po përpiqet të negociojë me atentatorët e dyshuar të masakrës në redaksinë e gazetës satirike ”Charlie Hebdo”, të cilët ndodhen të rrethuar në një ndërtesë industriale në veri të ...

Teoritë e konspiracionit rreth masakrës në Paris (VIDEO)

Portalb - 09.01.2015

Lajme lidhur me temën Francë, lokalizohen terroristët, shkëmbim zjarri, një person mbahet peng (LIVE) Ushtria franceze i bashkohet aksionit për kapjen e dy terroristëve? (Video) MPJ dënon sulmin ndaj ...

Tjetër sulm në Paris, një i armatosur merr peng një dyqan

Ina - 09.01.2015

Ndërsa Franca është në gatishmëri për kapjen e dy vëllezërve franko-algjerianë që shkaktuan masakrën në të përjavshmen satirike “Charlie Hebdo” një tjetër pengmarrje është shënuar në Paris.

“Charlie Hebdo”, e shkuara apo e ardhmja e sapunisur

Lajmi.net - 09.01.2015

Tronditja nuk bëhet lehtësisht e shkuar kësaj here. Është tronditje e beftë që udhëton jo përgjatë shuarjes, por në një udhë pa krye drejt së ardhmes sonë.

Eksperti amerikan: Ngjarja në "Charlie Hebdo" është montim (VIDEO)

Albeu.com - 09.01.2015

Ajo që ndodhi para dy ditësh në Paris, në redaksinë e revistës satirike "Charlie Hebdo", tronditi gjithë botën. Por është një ekspert amerikan ai i cili ka ngritur dyshimet e para për një montim të ...

E mbijetuara: Terroristët nuk më vranë se jam grua

Albtime - 09.01.2015

Të qenit grua ia ka shpëtuar jetën gazetares Sigolène Vinson që punonte tek revista satirike “Charlie Hebdo”. Ajo sikurse edhe dëshmitarë të tjerë kanë treguar se terroristët i kanë kërkuar me emra ...

Masakra në “Charlie Hebdo” e sajuar, eksperti amerikan sjell fakte rreth ngjarjes (Foto+Video)

Albtime - 09.01.2015

Ajo që ndodhi ditën e djeshme në Francë, ku gazetarët e revistës ‘Charlie Habdo’ u vranë, tronditi gjithë botën. Duke e parë punën e tyre satirizuese, ku për shumë njerëz -gjithnjë sipas botkuptimit ...

Eksperti amerikan: Ngjarja në "Charlie Hebdo" është montim

Almakos - 09.01.2015

Ajo që ndodhi para dy ditësh në Paris, në redaksinë e revistës satirike "Charlie Hebdo", tronditi gjithë botën. Por është një ekspert amerikan ai i cili ka ngritur dyshimet e para për një montim të ...

Masakra në Paris, myslimanët shqiptarë në rrjetet sociale pro e kundër

Lajmi.net - 09.01.2015

Sulmet ndaj revistës satirike “Charlie Hebdo” në Paris ku humbën jetën 12 persona, kanë sjellë një sërë reagimesh dhe në komunitetin shqiptar. Një ndër reagimet më të ashpra është i myslimanëve të ...

Vriten dy terroristë të vrasjes në Charle HEBDO, lirohet pengu(Video)

Lajmi.net - 09.01.2015

Shpërthime dhe të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar në një zonë biznesi pranë aeroportit të Parisit, ku dy personat e armatosur që kryen masakrën në Charlie HEBDO janë fshehur, dhe po mbanin peng ...

Shteti i Francës e organizoi vetë masakr...

Albtime - 09.01.2015

Masakra që u krye ndaj gazetës satirike "Charlie Hebdo" ka ngjallur dyshime në të gjitha mediat botërore. Me qindra video u publikuan në YouTube duke dyshuar në vetëm dy videot që u shfaqën në media ...

Myslimanët e Francës solidarizohen me familjet e viktimave të terrorit

Albeu.com - 09.01.2015

Me qindra myslimanë që banojnë në Francë janë mbledhur në Xhaminë e Madhe të Strasburgut dhe kanë mbajtur një minutë heshtje për viktimat e masakrës së rëndë në Paris.

Vrasjet e gazetarëve në Kosovë, u bënë për ti terrorizuar kundërshtarët politik

Lajm - 09.01.2015

Në Kosovë ka vite që është vrarë fjala e lirë Rasti i fundit i vrasjes së gazetarëve të revistës satirike “Charlie Hebdo”, në Francë është njëra nga dëshmitë e shumta për cenimin e lirisë së ...

Presidenti iranian: Sulmet terroriste në Paris, goditje ndaj islamit

Lajmi.net - 09.01.2015

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani, i ka dënuar ashpër sulmet terroriste të dy ditëve të fundit në Paris, ku si pasojë kanë humbur jetën në total 17 persona.

Le Pen i kërkon presidentit francez të pezulloj Francën nga Zona Shengen

Lajmi.net - 09.01.2015

Liderja e partisë djathtiste e Fronti Kombëtar, Marine Le Pen, ka kërkuar nga presidenti francez Francois Hollande që të pezullojë Zonën e Shengenit të lëvizjes pa viza në Europë.

Tarik Ramadan: Dënoj ashpër sulmin, mirëpo unë nuk jam ‘Charlie’

Albtime - 09.01.2015

Në valët e radio RTS, Tarik Ramadan, dënon sulmin ndaj revistës “Charlie” dhe konsideron se asgjë nuk mund ta arsyetojë sulmin. Mirëpo ai nuk pranon të merr qëndrimin “Unë jam Charlie”.

Marshi përkujtimor në nderim të viktimave të "Charlie Hebdo", e pranishme edhe Presidentja Jahjaga

SOT - 09.01.2015

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, do të jetë e pranishme në Marshin Përkujtimor në nderim të viktimave të revistës satirike "Charlie Hebdo", të cilët u vranë barbarisht nga dy terroristë.

Aksioni i policisë në Paris, përmes fotografive

Lajmi.net - 09.01.2015

Në aksionin policor në Paris u vranë sulmuesit në revistën satirike Charlie HEBDO dhe rrëmbyesi që mbahen pengjet në një dyqan. Në aksionin e policisë u vranë edhe katër pengje.

“Të rezistosh pa urryer”

Mapo - 09.01.2015

“Të rezistosh pa urryer” 08 Janar 2015 23:32 Në momente krizash dhe dyshimi, njeriu priret të dëgjojë fjalën e të urtëve. Prandaj ma ndriçoi mendjen kjo bisedë e tanishme e filozofit Tzvetan Todorov, ...

Forumi Mysliman në Kosove përkrah vrasjen e gazetarëve

Mapo - 09.01.2015

Forumi Mysliman në Kosove përkrah vrasjen e gazetarëve 08 Janar 2015 23:32 Forumi i të Rinjve Musliman të Kosovës e quan fashiste revistën ‘Charlie Hebdo’ dhe fajtor për vrasjen e 12 personave në ...

E mbijetuara: Terroristët nuk më vranë se jam grua

Koha.net - 09.01.2015

Të qenit grua ia ka shpëtuar jetën gazetares Sigolène Vinson që punonte tek revista satirike “Charlie Hebdo”. Ajo sikurse edhe dëshmitarë të tjerë kanë treguar se terroristët i kanë kërkuar me emra ...

Këto janë sulmet më të frikshme terroriste në Evropë (Video)

Telegrafi - 09.01.2015

Sulmi ndaj gazetarëve të revistës franceze satirike "Charlie Hebdo", ishte i fundit në një seri të akteve terroriste në territorin e kontinentit të vjetër.

“Unë jam Ahmeti, polici i vrarë për të mbrojtur Charlie Hebdo që vinte në lojë besimin tim fetar dhe kulturën”

ABC News - 09.01.2015

Një mesazh qe mbeshtet policin musliman te vrare nga vellezerit Kuashi, po qarkullon gjate oreve te fundit ne rrjetet sociale. “Unë nuk jam Charlie. Unë jam Ahmedi, polici i vdekur.

Hasani nënshkruhet në Librin e Zisë

Koha.net - 09.01.2015

Kryetari i Gjykatës Kushtetuese të Republikës së Kosovës, Prof. dr. Enver Hasani, u nënshkrua në Librin e zisë të hapur në Ambasadën e Francës në Prishtinë, në përkujtim të gazetarëve dhe të ...

Masakra në Paris, polici Ahmed: Do të më vrasësh? Ok shef, tha atentatori

Ora news - 09.01.2015

Imazhet shokuese të momentit kur njëri prej atentatorëve të “Charli Hebdo” ekzekutuan policin mysliman Ahmed, në rrugë janë tronditëse. Aty shfaqet polici i plagosur teksa ngre dorën duke e pyetur: ...

Masakra në “Charlie Hebdo” e sajuar, eksperti amerikan sjell fakte rreth ngjarjes!? (Foto+Video)

Telegrafi - 09.01.2015

Ajo që ndodhi ditën e djeshme në Francë, ku gazetarët e revistës ‘Charlie Habdo’ u vranë, tronditi gjithë botën. Duke e parë punën e tyre satirizuese, ku për shumë njerëz -gjithnjë sipas botëkuptimit ...

FOTO-ja e parë brenda redaksisë pas sulmit në “Charlie Hebdo”

Panorama - 09.01.2015

Fotoja e pare brenda revistes, pas sulmit Ja çfarë mbeti nga redaksia e revistes Charlie Hebdo. Kjo eshte fotoja e pare e publikuar nga mediat europiane nga brenda redaksisë së revistës satirike ...

Pse është rritur siguria para ambasadës së Francës në Prishtinë? (Foto)

Telegrafi - 09.01.2015

Që kur ndodhi vrasja e gazetarëve të revistës satirike Charlie Hebdo në Paris, siguria është shtuar edhe para ambasadës franceze në Prishtinë. Këtë e bëjnë të ditur qytetarët të cilët kanë parë një ...

E dashura e Chrab, redaktorit të vrarë të Charlie Hebdo: Unë humba njeriun që doja, qeveria fajtore

Panorama - 09.01.2015

Jeannette Bougrab, partnerja e Stéphane Charbonnier redaktori i Charlie HEBDO, i njohur si Charb, qe humbi jeten ne sulmin terrorist, ne nje intervistë për kanalin televiziv francez TF1 ka fajesuar ...

Policia në ndjekje të sulmueseve në Paris, sulmuesit duan të vdesin si martirë

Yll Press - 09.01.2015

Të paktën dy pista në aeroportin kryesor të Parisit "Charles de Gaulle", janë mbyllur për shkak të të shtënave gjatë operacioneve të kërkimit të policisë për dy sulmuesit e zyrave të revistës ...

“Charlie Hebdo” flet partnerja e Charb

ABC News - 09.01.2015

Gazetarët e “Charlie Hebdo” nuk u mbrojtën si duhej. Deklarata u bë nga Zhanet Bugrab, partnerja e drejtorit të gazetës satirike Stefan Sharbonier i njohur si Sharb, një nga viktimat e atentatit të ...

Masakra në “Charlie Hebdo”, Salman Ruzhdie: Feja meriton të mos respektohet

Ora news - 09.01.2015

Nobelisti indiano-britanik Salman Ruzhdie, autor i romanit “Vargje Satanike”, ka dënuar sulmin e kryer në redaksinë e revistës satirike “Charlie Hebdo”.

Marin le Pen i kërkon Hollande heqjen e vizave Shengen

Ora news - 09.01.2015

Udhëheqësja e partisë franceze Fronti kombëtar Marine Le Pen i ka kërkuar presidentit Francois Hollande të pezullojë marëdhënien me zonën Shengen, në mënyrë që të kontrollojë më mirë kufijtë e vendit.

“Liberation” i hap dyert “Charlie Hebdo”

Ora news - 09.01.2015

Gazeta franceze Liberation i ka hapur dyert revistës satirike Charlie Hebdo, gazetarët e së cilës u vranë të mërkurën në sulm terrorist brenda ambienteve të saj.

Satiristë amerikanë kundër terrorit në Paris

VOA - 09.01.2015

Xhihadistë me maska dhe të armatosur hapën zjarr të mërkurën në Paris si hakmarrje ndaj gazetës satirike Charlie Hebdo, për publikimin e karikaturave satirike me profetin Muhamed.

Hollande: Detyra jonë, mbrojtja e qytetarëve

VOA - 09.01.2015

Presidenti francez François Hollande u kërkoi sot zyrtarëve rajonalë të bëjnë gjithçka brenda kompetencave të tyre për të mbrojtur qytetarët ndërkohë që policia vazhdon përpjekjet për të kapur dy ...

Paris, vriten tre pengmarrësit

VOA - 09.01.2015

Njoftohet se në një qytezë në veri të Parisit forcat e sigurisë vranë dy të dyshuarit kryesorë të masakrës në redaksinë e gazetës Charlie Hebdo. Forca të shumta ishin angazhuar në një konfrontim me ...

Budallallëku nuk do të fitojë: Charlie Hebdo - numri i ardhshëm në një milion kopje!

Telegrafi - 09.01.2015

Me ndihmën që ua kanë dhënë kolegët francezë, Charlie Hebdo del javën e ardhshme në tirazh 17 herë më të madh. Avokati i revistës, Richard Malk, informatën e dha për Le Monde.

Franca dhe ekstremizmi islamik

VOA - 09.01.2015

Incidenti i së mërkurës në Paris, në redaksinë e revistës satirike Charlie Hebdo që kishte botuar karikatura të Profetit Muhamet është më vdekjeprurësi, por nuk është i vetmi sulm terrorist nga ...

Edhe Thaçi në Paris për homazhe

Koha.net - 09.01.2015

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Hashuim Thaçi, do t’i bashkohet presidentes Atifete Jahjaga, për homazhe në kryeqytetin francez, pas masakrës që ndodhi në redaksinë e revistës satirike atje ...

Pse popullariteti i “#Killallmuslims” nuk është aq sa duket?

Telegrafi - 09.01.2015

Një nga hashtag-ët më tronditës në Twitter pas sulmeve të revistës “Charlie Hebdo” ishte #Killallmuslims, i cila ka qenë i “cicëruar” rreth 100.000 herë.

"Anonymus" u shpallin luftë xhihadistëve (Video)

Telegrafi - 09.01.2015

Pas sulmit terrorist në Paris në zyrat e gazetës 'Charlie Hebdo' grupi i hakerëve Anonymus i ka shpallur luftë xhihadistëve me #OpCharlieHebdo. Grupi ka publikuar një video në YouTube duke përshkruar ...

Financial Times akuzon Charlie Hedbo-n se "po u bie në qafë myslimanëve"!

Telegrafi - 09.01.2015

Redaktori për Evropë i “Financial Times” ka akuzuar revistën “Charlie Hedbo” e cila u sulmua nga persona të armatosur të mërkurën, se "po u bie në qafë myslimanëve".

​Gazetari që i shpëtoi masakrës së Parisit duke u fshehur nën tavolinë

Tetova Sot - 09.01.2015

Gazetari i Charlie Hebdo që i mbijetoi sulmit terrorist brenda zyreve të gazetës, ka rrëfyer atë që përjetoi për France TV. “Dëgjuam disa zëra që po vinin nga jashtë- nuk e kuptuam se çka po ndodhte.

Kërcënohen gazetarët kosovarë që dolën në mbrojtje të “Charlie Hebdo”

Respublica - 09.01.2015

Gazeta “Zëri” raporton se gazetarët kosovarë tanimë ndihen të kërcnuar. Dhjetëra gazetarë të mediave të ndryshme në Kosovë janë solidarizuar me kolegët e vrarë të revistës satirike franceze, “Charlie ...

Forumi i të Rinjve Musliman të Kosovës përkrah vrasjen e gazetarëve në Francë

Gazeta Tema - 09.01.2015

Forumi i të Rinjve Musliman të Kosovës ka përkrahur sulmin e ndodhur në redaksinë e Charlie Hebdo në Francë. Sipas këtij forumi, vrasjet janë shkaktuar nga qeveria franceze, e cila lejon të fyhen ...

Hasani nënshkroi Librin e zisë

InfoGlobi - 09.01.2015

Kryetari i Gjykatës Kushtetuese të Republikës së Kosovës, Enver Hasani, të enjten, më 8 janar 2015, u nënshkrua në Librin e zisë të hapur në Ambasadën e Francës në Prishtinë, në përkujtim të ...

“Anonimët” deklarojnë hakmarrje ndaj autorëve të masakrës në Charlie Hebdo: Prisni reagim!

Gazeta Dita - 09.01.2015

Në reagim të masakrës në ambientet e së përditshmes satirike Charlie Hebdo, “Anonimët” kanë vendosur të fillojnë një operacion të gjerë të pagëzuar “OpCharlieHebdo” që synon të luftojë armiqtë e ...

Policia rrethon të dyshuarit

InfoGlobi - 09.01.2015

Së paku një person është vrarë dhe disa të tjerë janë plagosur gjatë shkëmbimit të zjarrit në zonën ku policia dyshon se janë dy të dyshuarit e sulmit në Paris, noftojnë mediat botërore.

A duhet të shqetësohemi për ekstremistët shqiptarë?

Gazeta Dita - 09.01.2015

Gazeta DITA hapej sot me kryeartikull, nëse ajo që ndodhi në Paris, ka gjasa të ndodhë edhe në Tiranë. Koloreto Cukali në shkrimin e tij jepte disa raste agresiviteti nga myslimanët në Shqipëri dhe ...

Ata nuk do ndalen! “Charlie Hebdo” në treg me 1 milion kopje javën tjetër

Gazeta Idea - 09.01.2015

Paris- Nuk do të ndalen! Pavarësisht situatës së rënduar nga vrasja e kolegëve të tyre, redaktorët e mbijetuar dhe stafi i revistës satirike “Charlie Hebdo” janë zotuar se do të botojnë 1 milionë ...

Vriten 2 vëllezërit terroristë të masakrës në Charlie Hebdo

Shqiptarja - 09.01.2015

FRANCE - Parisi është tronditur nga sulme të njëpasnjëshme terroriste me të shtëna, hedhje bombash e pengmarrje brenda 48 orëve në kryeqytetin francez.

Policia franceze pranë kapjes së terroristëve

Gazeta Dita - 09.01.2015

Një numër krismash janë dëgjuar në verilindje të Parisit dhe ka raportime për nëj peng, ndërkohë që policia po i afrohet autorëve që kryen aktin terrorist në revistën satirike “Charlie Hebdo.

Terroristët kursyen gazetaren: Ne nuk vrasim gra, por mbulohu dhe kthehu në Islam

Gazeta Tema - 09.01.2015

Terroristët që sulmuan redaksinë e revistës satirike Charlie Hebdo, duke vrarë 12 persona, i kanë kyrsyer jetën një gazetareje. Bëhet fjalë për Sigolene Vinson.

Ja çfarë la pas masakra në Charlie Hebdo…Kujdes, imazhe të forta (FOTO)

Gazeta Idea - 09.01.2015

Me gjakun q derdhet mbi letrat e vizatuara dhe njolla në gjurmët e këmbëve në dysheme, këto janë imazhet që tregojnë pasojat e tmerrshme të masakrës në revistën Charlie HEBDO.

Nuk mund të bëjmë ҫ’të duam as me lirinë dhe as me tolerancën

Gazeta Dita - 09.01.2015

Atentati i Parisit do ta nxisë edhe më tepër debatin për fenë islame dhe për refugjatët. Po ne nuk mund të bëjmë ҫ’të duam as me lirinë dhe as me tolerancën, mendon Christoph Hasselbach.

VIDEO/ E dashura e Charb: Qeveria është fajtore. Unë s’humba Charlie, por burrin që doja!

Gazeta Tema - 09.01.2015

E dashura e drejtori të publikieve në revistën satirike Charlie Hebdo, i cili u vra të mërkurën tha se fajin për masakrën ka qeveria. Jeannette Bougrab, ish-ministre në qeverinë e Francois Fillon tha ...

Policia rrethon të dyshuarit. Dy vëllezërit: Duam të vdesim si martirë

Gazeta Dita - 09.01.2015

Dy vëllezërit e dyshuar se autorë të masakrës në redaksinë e revistës satirike “Charlie Hebdo” i thanë policisë franceze se duan të vdesin si martirë.

Terroristët, gazetares: Nuk të vrasim, por konvertohu në myslimane dhe ve shami

Gazeta Dita - 09.01.2015

Terroristët që sulmuan redaksinë e revistës satirike Charlie Hebdo, duke vrarë 12 persona, i kanë kursyer jetën një gazetareje. Bëhet fjalë për Sigolene Vinson.

Sërish terror në Paris, një person qëllohet me armë, disa të tjerë merren peng

Gazeta Dita - 09.01.2015

Ndërsa dy autorët e dyshuar për masakrën e “Charlie Hebdo”, nuk pranojnë të dorëzohen në ndërtesën në verilindje të Parisit ku ndodhen të bllokuar nga policia, një tjetër ngjarje trondit kryeqytetin ...

Ish-ministrja, e dashura e një prej viktimave të Parisit: Mund ta kishin shmangur dhe nuk e bëmë

Gazeta Dita - 09.01.2015

Jeannette Bougrab, ish-ministre në qeverinë e Francois Fillon, e dashura e drejtorit të publikimeve në revistën satirike Charlie Hebdo, i cili u vra të mërkurën tha për televizionin francez TF1 se ...

Nga Aleksandër Çipa- “Charlie Hebdo”, e shkuar apo e ardhme e saponisur?!

Gazeta Idea - 09.01.2015

Tronditja nuk bëhet lehtësisht e shkuar kësaj here. Është tronditje e beftë që udhëton jo përgjatë shuarjes, por në një udhë pa krye drejt së ardhmes sonë.

LIVE: Merren peng pesë qytetarë në Paris, një i plagosur(Foto)

Shkupi24 - 09.01.2015

Një person i armatosur i ka marrë së paku pesë pengje në një dyqan ushqimesh në Paris, ku ka mbetur i plagosur së paku një person.Policia thotë se sulmuesi i cili ka hapur zjarr në një dyqan në ...

Ekskluzive:Eksperti amerikan masakra ne Paris eshte montim sjell fakte rreth ngjarjes (Foto+Video)

Shkupi24 - 09.01.2015

Ajo që ndodhi ditën e djeshme në Francë, ku gazetarët e revistës ‘Charlie Habdo’ u vranë, tronditi gjithë botën. Duke e parë punën e tyre satirizuese, ku për shumë njerëz -gjithnjë sipas botkuptimit ...

Policia ndërhyn me forcë. Vriten dy atentatorët te Charlie Hedbo

Gazeta Dita - 09.01.2015

Të shtëna dhe shpërthime po dëgjohen në zonën ku po mbahen të rrethuar dy vëllezërit që akuzohen si autorë të masakrës së “Charlie Hebdo”. Bashkë me ta edhe një person po mbahet peng dhe synimi i ...

Salman Ruzhdie: Feja meriton të mos respektohet

Gazeta Dita - 09.01.2015

Pas sulmit që ka ndodhur në “Charlie Hebdo”, ka reaguar edhe nobelisti indiano-britanik Salman Ruzhdie, autor i romanit “Vargje Satanike”. Nobelisti ka dënuar sulmin e kryer në redaksinë e revistës ...

Rohani dënon dhunën në emër të islamit

InfoGlobi - 09.01.2015

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani, e ka dënuar dhunën e kryer në emër të islamit, që vlerësohet se ishte një referencë e qartë ndaj sulmeve vdekjeprurëse në zyrën e javores satirike franceze, ...

Francë, policia ndërhyn me forcë. Vriten tre pengmarrësit dhe katër prej pengjeve

Gazeta Dita - 09.01.2015

Përfundon me vrasjen e tre terroristëve tmerri në të cilën u përfshi Franca gjatë këtyre ditëve. Të shtëna dhe shpërthime u dëgjuan në zonën ku po mbaheshin të rrethuar dy vëllezërit që akuzohen si ...

“Charlie Hebdo” rrit tirazhin në një milionë kopje: Budallallëku nuk do të fitojë

Gazeta Dita - 09.01.2015

Me ndihmën e dhënë nga kolegët francezë, Charlie Hebdo do të dalë javën e ardhshme me një tirazh 17 herë më të madh. Avokati i revistës, Richard Malk, tha për Le Monde se javën e ardhshme do të jenë ...

Eksperti amerikan: Ngjarja në “Charlie Hebdo” është montim (VIDEO)

Tetova Sot - 09.01.2015

Ajo që ndodhi para dy ditësh në Paris, në redaksinë e revistës satirike “Charlie Hebdo”, tronditi gjithë botën. Por është njëekspert amerikan ai i cili ka ngritur dyshimet e para për një montim të të ...

Vriten dy terroristët e rastit ‘Charlie Hebdo’ (FOTO / VIDEO)

Ilirida - 09.01.2015

Shpërthime dhe të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar në një zonë biznesi pranë aeroportit të Parisit, ku dy personat e armatosur që kryen masakrën në Charlie HEBDO janë fshehur, dhe po mbanin peng ...

Bushati homazhe në ambasadën franceze: Nuk ka demokraci pa liri

Gazeta Dita - 09.01.2015

Ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati zhvilloi sot homazhe në Ambasadën e Republikës së Francës në Tiranë, pas ngjarjes tragjike në Paris, ku si pasojë e një sulmi terrorist në redaksinë e ...

E dashura e redaktorit të vrarë Chrab: Masakra mund të ishte shmangur, qeveria fajtore

Gazeta Dita - 09.01.2015

E dashura e redaktorit të vrarë të “Charlie Hebdo”, Stephane Charbonnier, i njohur si Charb, ka fajësuar qeverinë franceze për mungesën e masave të sigurisë në zyrat e revistës.

‘Anonymous’ u shpall luftë xhihadistëve: Ne do t’ju fshijmë nga interneti! (VIDEO)

Tetova Sot - 09.01.2015

Grup i hakerëve ‘Anonymous’ i ka shpall luftë xhihadistëve, në hakmarrje për masakrën në Paris në të cilën vëllezërit Said dhe Cherif Kouachi që vranë 10 gazetarët e gazetës satirike “Charlies Ebdo” ...

Anonymous u shpallin luftë xhihadistëve

Ilirida - 09.01.2015

Grupi i hakerëve ‘Anonymous’ u ka shpallur luftë militantëve Islamik të të gjithë grupeve, si shkak hakmarrjeje për masakrën e cila ndodhi në Paris ku vëllezërit Seid dhe Sherif Kaushi kanë vrarë 10 ...

Anonymus u shpallin luftë xhihadistëve

Shkupi24 - 09.01.2015

Pas sulmit terrorist në Paris në zyrat e gazetës ‘Charlie Hebdo’ grupi i hakerëve Anonymus i ka shpallur luftë xhihadistëve me #OpCharlieHebdo. Grupi ka publikuar një video në YouTube duke përshkruar ...

E mbijetuara: Terroristët nuk më vranë se jam grua

Shprehja - 09.01.2015

Të qenit grua ia ka shpëtuar jetën gazetares Sigolène Vinson që punonte tek revista satirike “Charlie Hebdo”. Ajo sikurse edhe dëshmitarë të tjerë kanë treguar se terroristët i kanë kërkuar me emra ...

Kërkimi, autorët e masakrës shkëmbejnë të shtëna me Policinë

AlbanianScreen - 09.01.2015

Francë - Policia franceze ka shkëmbyer të shtëna me dy autorët e dyshuar të masakrës mbi gazetarët e revistës satirike "Charlie Hebdo". Policia është në kërkim në zonat në afërsi të qytetit ...

Francë: Policia rrethon të dyshuarit

Kosova Live - 09.01.2015

Aksioni për kërkimin e të dyshuarve të sulmit terroristë ndaj revistës satirike Charlike Hebdo, që ndodhi të mërkurën në Paris të Francës, ka vazhduar edhe mëngjesin e së premtes.

AFP: Vriten vëllezërit që sulmuan gazetën “Charlie Hebdo”, lirohet pengu

Shprehja - 09.01.2015

17:20 – AFP raporton se dy vëllezërit e dyshuar për vrasjen e 12 personave në redaksinë e gazetës “Charlie Hebdo”, janë vrarë nga policia franceze. Mësohet gjithashtu se pengu që po mbahej nga ...

Pengmarrje në Paris, dyshohet nga autori i vrasjes së polices

AlbanianScreen - 09.01.2015

Paris - Dy persona njoftohet se janë vrarë në një shkëmbim zjarri në Paris ndërsa ka nisur një krizë e dytë pengjesh në lindje të kryeqytetit francez.

Në Paris, terroristët marrin peng edhe pesë persona

Kosova Live - 09.01.2015

Policët francezë vazhdojnë tentimin për kapjen e dy terroristëve që vranë dy ditë më parë 12 njerëz në zyrat e revistës satirike “Charlie Hebdo”. Mediat lokale raportojnë se terroristët kanë thënë se ...

Sulmi në Paris, Fitoussi: Nuk cënon axhendën franceze

AlbanianScreen - 09.01.2015

Tiranë - Ambasadori francez në Tiranë, Bernard Fitoussi, vlerësoi maksimalisht tolerancën fetare në Shqipëri. Pavarësisht se statistikat e INSTAT flasin për shumicë muslimane të popullsisë, harmonia ...

Eksperti amerikan: Ngjarja në “Charlie Hebdo” është montim

Shprehja - 09.01.2015

Ajo që ndodhi para dy ditësh në Paris, në redaksinë e revistës satirike “Charlie Hebdo”, tronditi gjithë botën. Por është një ekspert amerikan ai i cili ka ngritur dyshimet e para për një montim të ...

Vriten tre terroristë që tmerruan Parisin

Kosova Live - 09.01.2015

Sipas raportimeve të fundit njoftohet se në një qytezë në veri të Parisit forcat e sigurisë vranë dy të dyshuarit kryesorë të masakrës në redaksinë e revistës Charlie Hebdo.

Ja dinamika e sulmit terrorist në Paris

Gazeta Start - 08.01.2015

Është zbardhur dinamika e sulmit të redaksisë së të përjavshmes “Charlie Hebdo”, ndërsa vazhdon arratia e atentatorëve (dy sipas dëshmitarëve, tre sipas Ministrisë së Brendshme).

Lokalizohen autorët e masakrës së Parisit

Gazeta Start - 08.01.2015

Dy autorët e dyshuar të masakrës në “Charlie Hebdo” janë lokalizuar në veri të Francës pas disa të shtënave të regjistruara në një pikë karburanti. Personat e maskuar që ngjasojnë me përshkrimin e ...

I sapolinduri: Unë jam Charlie (foto)

Gazeta Start - 08.01.2015

Fotoja është e thjeshtë dora e një të sapolinduri me një byzylyk sigurie në puls. Por mesazhi është i fortë: “Je Suis Charlie”, “Unë jam Charlie”. Shpresa dhe solidariteti për atentatin kundër ...

“Charlie Hebdo” nuk dorëzohet, rikthehet me 1 milion kopje

Gazeta Start - 08.01.2015

Revista franceze “Charlie Hebdo” duket se nuk dorëzohet dhe në numrin e ardhshëm do të botojë plot 1 milion kopje. Lajmi bëhet me dije për gazetën “Le Monde” nga avokati i revistës Richard Malka.

“Shpërthen” Le Pen: Do rikthej dënimin me vdekje në Francë

Gazeta Start - 08.01.2015

Një ditë pas sulmit terrorist mbi revistën“Charlie Hebdo”, ku humbën jetën 12 persona, udhëheqësja e Frontit Kombëtar të Francës, Marine Le Pen ka deklaruar se nëse i fiton zgjedhjet e ardhshme do të ...

Arrestohen terroristet e masakres se Parisit, ata ...

Albtime - 08.01.2015

Raportohet se njësiti anti-terror i Policisë Franceze ka arrestuar tre të dyshuarit për kryerjen e masakrës së sotme në Paris, ku janë vrarë 12 persona gjatë një sulmi terrorist në redaksinë revistës ...

Masakra në Paris, dorëzohet 1 nga 3 të dyshuarit, vijon operacioni i policisë – VIDEO

Shqipmedia - 08.01.2015

Një nga 3 personat e dyshuar si autorë të sulmit në redaksinë e “Charlie Hebdo” në Paris, ku mbetën të vrarë 12 persona, i është dorëzuar policisë rreth orës 02:00 të ditës së sotme.

Masakra e Parisit, bota solidarizohet me "Charlie Hebdo" (FOTO LAJM)

Albeu.com - 08.01.2015

Me mijëra njerëz janë solidarizuar me gazetarët dhe me policët e vrarë në masakrën që nodhi në Paris, me moton "Je suis Charlie ". Marshime paqësore janë mbajtur në kryeqytetin francez, në Berlin, në ...

Plagoset një zyrtarë policor në jug të Parisit

Alsat - 08.01.2015

Një zyrtar policorë është plagosur nga një shkëmbim zjarri në jug të Parisit të enjten, bëjnë të ditur burime të Reuters brenda policisë, duke shtuar se nuk është e qartë nëse ky rast ndërlidhet me ...

Lajm i fundit: tjetër atentat në Paris, dy policë të plagosur

Zhurnal - 08.01.2015

Një person me jelek antiplumb dhe me një armë automatike hapi zjarr sot në mëngjes në Paris mbi policinë bashkiake duke plagosur rëndë dy policë, njëri prej të cilëve ndodhet në gjendje të rëndë, ...

"Unë jam Charlie" nga Lima në Tiranë, qindra njerëz nderuan viktimat e sulmit terrorist (FOTO-LAJM)

SOT - 08.01.2015

Në mbrëmje dhe gjatë natës janë zhvilluar homazhe për viktimat e sulmit terrorist se ditës se djeshme kundër gazetës satirike "Charlie Hebdo". Në Francë u mblodhën rreth 100 000 njerëz nga qytete të ...

Shtatë të ndaluar pas ngjarjes Në ”Charlie Hebdo”

Zhurnal - 08.01.2015

Në kuadër të hetimeve për sulmin kundër redaksisë së gazetës humoristike franceze ”Charlie Hebdo”, ku humbën jetën 12 persona, policia franceze ka arrestuar deri tani shtatë persona, deklaroi ...

Ky është qëndrimi i Vetëvendosjes për sulmin në Paris

Albeu.com - 08.01.2015

Lëvizja Vetëvendosje i ka dërguar një telegram ngushëllimi Ambasadës Franceze në Kosovë për ngjarjen e rëndë të ndodhur në Paris. Ja telegrami ngushëllues i Vetëvendosjes dërguar Ambasadës Franceze ...

Sërish të shtëna në Paris, plagoset rëndë një polic (FOTO)

Lajm - 08.01.2015

(E plotësuar) Raportohet se shkëmbimi i zjarrit ka ndodhur rreth orës 8:00 të mëngjesit, në Pierre-Brossolette Avenue në Montrouge (Hauts-de-Seine), në jug të Parisit.

Mehmeti: Jam kundër vrasjeve në emër të Zotit

Zhurnal - 08.01.2015

Deputetja e BDI-së Ermira Mehmeti ka dënuar me ashpërsi sulmin e armatosur në Paris që shkaktoi 12 viktima, mes të cilëve edhe 8 gazetarë të satirikes “Charlie Hebdo”.

Tjetër sulm me armë në Paris plagosen 2 policë, pranga agresorit

Shqipmedia - 08.01.2015

Pas 24 orësh nga masakra ndaj gazetës satirike “Charlie Hebdo”, një tjetër sulm me armë zjarri ka tronditur Parisin mëngjesin e sotëm. Sipas mediave ndërkombëtare, ngjarja ka ndodhur në jug të ...

Rama ngushëllon homologun francez Valls

ikub - 08.01.2015

“Shqiptarët po e përjetojnë me dhimbje ndodhinë e sotme në zemrën e qytetërimit evropian. Ju shpreh ngushëllimet më të sinqerta të Shqipërisë dhe shqiptarëve”, thotë Rama ne letrën e tij .

Deputetja e BDI-së, Ermira Mehmeti dënon aktin terrorist në Paris

Lajm - 08.01.2015

Deputetja e BDI-së Ermira Mehmeti ka dënuar aktin terrorist ndaj revistës Charlie Hebdo! Ja se cfare shkruan ajo në facebook: “Jam kundër dhunës në emër të fesë! Aspak nuk më intereson kush e ...

Në kujtim të Charlie Hebdo!

Lajm - 08.01.2015

Ben BLUSHI Pas linçimit të gazetës Charlie Hebdo një gjë është e sigurt: nesër Evropa nuk do jetë me ajo që ishte dje. Në një ditë si kjo, kur e fundmja dhe më e pumundura gjë që mund të kesh është ...

Dita e Zisë në Francë, një rast shumë i rrallë

Albtime - 08.01.2015

Kryetari i Francës François Hollande ka shpallur ditën e sotme Ditë Zie në Francë. Shpalllja u dekretua pas vrasjes së 12 personave dje në një sulm terrorist në selinë e gazetës “Charly Hebdo”.

Sulmi ndaj dy efektivëve në Francë, ndërron jetë policja bashkiake

SOT - 08.01.2015

Ka ndërruar jetë një nga të plagosurit e efektivëve në Francë, ngjarje kjo e ndodhur mëngjesin e sotëm në zonën e Porte de Chantillon. Punonjësja 42-vjeçare e policisë bashkiake u plagos me një ...

Vetëvendosje: Në Francë u vu në shënjestër liria e shprehjes

Albtime - 08.01.2015

Pas atentatit kriminal dhe sulmit ndaj revistës franceze “Charlie Hebdo”, Vetëvendosje i shprehu ngushëllime familjarëve të viktimave, kolegëve të tyre në revistën e sulmuar, si dhe shtypit francez ...

Terrorizohet Franca , 4 sulme brenda 24 orëve

SOT - 08.01.2015

Franca qysh nga dita e djeshme është përfshirë nga sulme të shumta terroriste. Vetëm në 24 orët e fundit në Francë kanë ndodhur 4 sulme terroriste. Gjithçka filloi me sulmin ndaj gazetës satirike ...

Ivanov: sulmi ndaj "Charlie Hebdo". sulm ndaj demokracisë

Zhurnal - 08.01.2015

Presidenti Gjorge Ivanov ngushëlloi me anë të një telegrami homologun francez Francois Hollande, në lidhje me sulmin e armatosur dje në Paris, ku mbeten të vrarë gjithsej 12 persona.

Franca në zi kombëtare (FOTO LAJM)

Albeu.com - 08.01.2015

Presidenti francez Francua Holande e ka shpallur ditën e sotme Ditë Zie Kombëtare pas vrasjes së 12 personave dje në sulmin terrorist kryer në redaksinë e revistës "Charlie Hebdo".

Blushi: "Islami" që vrau "Charlie Hebdo" është europian

Zhurnal - 08.01.2015

Deputeti dhe publicisti i njohur, Ben Blushi, në një shkrim të publikuar në gazetën Panorama, thotë se Europa nuk do jetë më e njëjtë pas asaj që ndodhi të mërkurën në Francë, kur u sulmua redaksia e ...

PPD: Sulmi në “Charlie Hebdo”, sulm barbar

Lajm - 08.01.2015

Partia për Prosperitet Demokratik me indinjatë të thellë e priti lajmin për sulmin makabër terrorist ndaj gazetës “Charlie Hebdo” në Paris i cili shkaktoi shumë viktima në njerëz si dhe të plagosur.

Homazhe në ambasadën e Francës në shkup

Zhurnal - 08.01.2015

Ambasada e Republikës së Francës do të zhvillojë sot homazhe në nderim të viktimave të sulmit të djeshëm në Paris. Homazhet do të mbahen në ambientet e Ambasadës, me fillim në orën 12.

Edhe një polic i vrarë në Paris

Lajmi.net - 08.01.2015

Policia franceze ka njoftuar se një pjesëtar i saj është vrarë nga të shtënat në pjesën jugore të Parisit, në Montrouge, por nuk është bërë e ditur nëse kjo ngjarje ka lidhshmëri me sulmin terrorist ...

Detaje të reja rreth masakrës në Paris

Albtime - 08.01.2015

Një mbante një granatë në dorë, ndërsa që të dy kishin armë kallashnikov. Një i tretë ishte në makinë. Dy personat e armatosur u drejtuar për tek dera Nr. 6 në rrugën Rue Nicolas-Appert.

Masakra në Paris, ja çfarë thanë Gruevski, Ahmeti dhe Zaevi

Albeu.com - 08.01.2015

Kryeministri Nikola Gruevski, kryetari i BDI-së Ali Ahmeti dhe kryetari i LSDM-së kanë reaguar lidhur me ngjarjen në Paris. Gruevski: Maqedonia dënon me ashpërsi aktin terrorist Maqedonia dënon me ...

Sulmi i sotëm në Paris, vdes policja e plagosur

Zhurnal - 08.01.2015

Një police e plagosur sot në mëngjes nga një person i armatosur, vdiq para pak minutash, njoftoi policia franceze. Një person me jelek antiplumb dhe me një armë automatike hapi zjarr sot në mëngjes ...

AGK sot në orën 13 organizon aktivitet solidarizues për viktimat në Francë

Albtime - 08.01.2015

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës njofton se sot, e enjte, 8 janar 2015, do të organizojë një aktivitet në shenjë solidarizimi me viktimat e sulmit terrorist në revistën satirike franceze “Charlie ...

Paraqiten teza komploti mbi masakrën në gazetën franceze

Lajm - 08.01.2015

Teza komploti dhe dyshime për ata që mund të jenë pas atentatorëve që në mes të Parisit qëlluan për vdekje gazetarët në redaksinë e “Charlie Hebdo” dhe që mund të jetë “një dorë e vogël jo-islamike”.

Masakra në Paris, "Charlie Hebdo" në faqet e para të gazetave botërore (FOTO-LAJM)

SOT - 08.01.2015

Ngjarja e ndodhur ditën e djeshme në kryeqytetin Francez ka shokuar të gjitha mediat botërore. Këto të fundit kanë raportuar ngjarjen hap pas hapi, duke treguar çdo detaj.

Detaje tronditëse nga masakra e Parisit

Albeu.com - 08.01.2015

Një mbante një granatë në dorë, ndërsa që të dy kishin armë kallashnikov. Një i tretë ishte në makinë. Dy personat e armatosur u drejtuar për tek dera Nr. 6 në rrugën Rue Nicolas-Appert.

Rrëfim, si ndodhi masakra në Paris

Lajmi.net - 08.01.2015

Të veshur me të zeza nga koka te këmbët dhe të armatosur rëndë, dy persona zbritën nga një Citroen i vogël rreth orës 11:20 në një ditë të ftohtë dhe me mjegull në Paris.

"Charlie Hebdo" nuk dorëzohet, së shpejti del numri i ri

SOT - 08.01.2015

Gazeta satirike "Charlie Hebdo" duke se nuk tmerrohet nga sulmet ç'njerëzore të terroristëve. Numri i saj i ri pritet që të dalë së shpejti. Ky lajm është bërë i ditur nga vetë stafi i së përjavshmes ...

Vv: në francë u vu në shënjestër liria e shprehjes

Zhurnal - 08.01.2015

Pas atentatit kriminal dhe sulmit ndaj revistës franceze “Charlie Hebdo”, Vetëvendosje i shprehu ngushëllime familjarëve të viktimave, kolegëve të tyre në revistën e sulmuar, si dhe shtypit francez ...

Charlie Hebdo: VIP-at nëpër botë shprehin homazhe për viktimat (Foto)

ikub - 08.01.2015

Nga Parisi e deri ne Hollywood, te famshmit janë prekur nga atentati makaber qe ndodhi dje ne kryeqytetin francez. Ja mesazhet qe ata kane publikuar ne rrjetet sociale.

S'ka kompromise me terrorizmin!

DW - 08.01.2015

Sulmin terrorist ndaj gazetës satirike Charlie Hebdo e kanë denuar të gjitha vendet demokratike. Në Gjermani të gjithë politikanët janë të mendimit, se sulme të tilla nuk duhet të tolerohen.

Gazetarët e Kosovës ngrisin zërin kundër vrasjes së kolegëve të tyre francezë(Video)

Lajmi.net - 08.01.2015

Në shenjë solidariteti me vrasjen e gazetarëve të revistës franceze “Charlie Hebdo”, kolegët e tyre nga Kosova kanë ndërmarrë një aktivitet në qendër të Prishtinës.

Ppd dënon sulmin ndaj gazetës “Charlie Hebdo” në Paris

Zhurnal - 08.01.2015

Partia për Prosperitet Demokratik me indinjatë të thellë e priti lajmin për sulmin makabër terrorist ndaj gazetës “Charlie Hebdo” në Paris i cili shkaktoi shumë viktima në njerëz si dhe të plagosur.

Meta u dërgon letra ngushëllimi homologëve të tij francezë

Albeu.com - 08.01.2015

Kryetari i Kuvendit u ka dërguar letra ngushëllimi homologeve te tij franceze , Presidentit te Asamblesë Kombëtare te Francës z. Claude Bartolone dhe Presidentit te Senatit Francez z. Gerald Larcher.

Gazetarët e Kosovës solidarizohen me viktimat në Paris (FOTO LAJM)

Albeu.com - 08.01.2015

Asocacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) kanë nisur të mblidhen në sheshin "Tahir Pajaziti" në shenjë solidariteti për viktimat e sulmit të djeshëm terrorist në revistën satitike franceze " Charlie ...

Meta ngushëllon Bartolone&Larcher: Sulmi ndaj "Charlie Hebdo", ngjarje e shëmtuar dhe papranueshme për ...

SOT - 08.01.2015

Kryetari i Kuvendit u dërgon letra ngushëllimi homologeve të tij franceze Presidentit të Asamblesë Kombëtare të Francës, Claude Bartolone dhe Presidentit të Senatit Francez, Gerald Larcher.

Sulmi në Paris 'frikëson' Britaninë, ndërmerren masa sigurie

Albeu.com - 08.01.2015

Qeveria e Britanisë së Madhe deklaroi se ka rritur sigurinë në kufijtë e saj, përfshirë portet dhe pikat e kontrollit që operojnë në tokën franceze, pas sulmit të djeshëm në selinë e Charlie Hebdo në ...

Libër i zisë për Francën në Kosovë

Albeu.com - 08.01.2015

Nga ora 15.00 deri në orën 18.00 është lajmëruar se në ambasadën franceze në Kosovë do të hapet libri i zisë pas masakrës në revistën satirike "Charlie Hebdo" në Francë.

Meta letër ngushëllimi homologëve francezë

ikub - 08.01.2015

Ilir Meta u ka dërguar letër homologëve të tij në Francë Presidentit të Asamblesë Kombëtare të Francës Claude Bartolone dhe Presidentit të Senatit Francez Gerald Larcher.

Sulmi në “Charlie Hebdo”, Britania rrit sigurinë në kufijtë e saj

SOT - 08.01.2015

Qeveria e Britanisë së Madhe ka deklaruar se ka rritur sigurinë në kufijtë e saj, përfshirë portet dhe pikat e kontrollit që operojnë në tokën franceze, pas sulmit të djeshëm në selinë e “Charlie ...

Ivanovi ngushëllon presidentin francez Francois Hollande

Lajm - 08.01.2015

Presidenti Gjorge Ivanov ngushëlloi me anë të një telegrami homologun francez Francois Hollande, në lidhje me sulmin e armatosur dje në Paris, ku mbeten të vrarë gjithsej 12 persona.

Gazetarët E Kosovës solidarizohen me kolegët E tyre francezë

Zhurnal - 08.01.2015

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës së bashku me përfaqësues të mediave, në shenjë solidarizimi me gazetarët francezë për humbjen e kolegëve nga e përditshmja franceze “Charlie HEBDO”, u mblodhën sot ...

Fëmijës të porsalindur ia lënë emrin "Je suis Charlie"

Albeu.com - 08.01.2015

Ngjarja e ndodhur në Paris ka bërë që shumë qytetarë nga e mbarë bota të solidarizohen në mënyrën e tyre lidhur me ngjarjen. Një " solidaritet " tejet i rrallë ka ardhur nga prindërit e një foshnje, ...

Zhvillimet në Francë, Brukseli ulë flamujt në gjysmë shtizë

Alsat - 08.01.2015

Kryeministri turk, Ahmet Davutoglu ka deklaruar se sulmi i djeshëm në stafin e redaksisë të revistës satirike "Charlie Hebdo" në Paris nuk mund të jetë i lidhur me Islamin, raporton Anadolu Agency.

Pas sulmit terrorist në Paris, sulmohen disa xhami në Francë

Alsat - 08.01.2015

Njoftimet nga Franca flasin edhe për një sulm të ri, kësaj radhe ndaj një pjesëtareje të policisë e cila ka ndërruar jetë. Ministri i brendshëm i Francës, Bernard Cazeneuve, i cili menjëherë e ka ...

Në Shkup vazhdojnë reagimet kundër sulmit terrorist në Paris

Ina - 08.01.2015

Në Shkup vazhduan sot reagimet lidhur me sulmin terrorist në Paris, ku u vranë 12 veta, gazetarë në redaksinë e gazetës "Charlie Hebdo". Reagimi i sotëm ka pasuar nga Shoqata e Gazetarëve të ...

Si ndodhi masakra në Paris: Ata thirrën emra dhe qëlluan

Almakos - 08.01.2015

Të veshur me të zeza nga koka te këmbët dhe të armatosur rëndë, dy persona zbritën nga një Citroen i vogël rreth orës 11:20 në një ditë të ftohtë dhe me mjegull në Paris.

"Charlie Hebdo", 50 vjet satirë mbi "të shenjtën"

Albeu.com - 08.01.2015

Me një humor therrës dhe nën një frymë rebele, e përjavshmja satirike franceze " Charlie Hedbo", nuk ka hequr kurrë dorë nga ironia që e kishte në majë të gjuhës, si dhe nga mbrojtja e të drejtave ...

"Le Monde": Nga Lima në Tiranë, qindra "Je suis Charlie" (FOTO LAJM)

Albeu.com - 08.01.2015

Akti terrorist i ndodhur dje në revistën satirike franceze " Charlie Hebdo" tronditi jo vetëm Parisin, Francën dhe të gjithë botën por edh shqiptarët në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni e kudo.

Mustafa nënshkruhet në Librin e Zisë në Ambasadën Franceze

Lajmi.net - 08.01.2015

Kryeministri Isa Mustafa është nënshkruar në Librin e Zisë të hapur në Ambasadën e Francës në Prishtinë, për tu solidarizuar me viktimat e sulmit terrorist në Paris.

Teoria që thotë se sulmi ndaj "Charlie Hebdo" ishte një mashtrim

Zhurnal - 08.01.2015

Si në të gjitha rastet kur ndodhin ngjarje tronditëse si kjo e djeshmja në Paris, ka nga ata që formulojnë teori konspiracioni dhe dyshojnë në vërtetësinë e versionit që prezantohet në media.

Jahjaga u nënshkrua në librin e zisë në Ambasadën e Francës

Zhurnal - 08.01.2015

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga u nënshkrua sot në librin e zisë, të hapur në Ambasadën e Francës në Prishtinë, në përkujtim të gazetarëve dhe personelit të gazetës satirike ...

Pas sulmit terrorist në Paris, sulmohen disa xhami në Francë

Almakos - 08.01.2015

Njoftimet nga Franca flasin edhe për një sulm të ri, kësaj radhe ndaj një pjesëtareje të policisë e cila ka ndërruar jetë. Ministri i brendshëm i Francës, Bernard Cazeneuve, i cili menjëherë e ka ...

Ambasadori i Francës në Tiranë: Atentati s’ka lidhje me fenë

Albeu.com - 08.01.2015

Ambasadori i Francës në Shqipërio, Bernard Fitoussi theksoi se atentati terrorist ndaj revistët "Charlie Hebdo", që tronditi një ditë më parë të gjithë botën, nuk ka lidhje me fenë.

Jahjaga e Mustafa nënshkruhet në librin e zisë në Ambasadën e Francës

Lajmi.net - 08.01.2015

(E plotësuar) Presidentja e Kosovë s, Atifete Jahjaga, dhe kryeministi, Isa Mustafa, janë nënshkruar të enjten në librin e zisë të hapur në Ambasadën e Francës, në përkujtim të gazetarëve dhe ...

Tragjedia e "Charlie Hebdo", pamje tronditëse nga redaksia ku u vranë gazetarët

SOT - 08.01.2015

Gazeta franceze “Le Monde” ka publikuar fotografi të zyrave të Gazetës “Charlie Hebdo” ku janë ekzekutuar 10 persona. Në fotografitë e publikuara shihen qartë gjurmë të mëdha gjaku.

“Charlie Hebdo”, ja zyra ku u vranë drejtori dhe gazetarët (FOTO LAJM)

Albeu.com - 08.01.2015

Pas sulmit terrorist në " Charlie Hebdo ", gazeta franceze "Le Monde" ka publikuar një fotografi të zyrës së gazetës, ku u vranë shumica e pjesëtarëve të stafit të saj.

Fitouessi: Sulmi s’ka lidhje me fenë, ata janë vrasës, Evropa të mësojë nga Shqipëria paqen mes besimeve fetare

SOT - 08.01.2015

Ambasadori i Francës në Shqipëri, Bernard Fitoussi, ka theksuar se atentati terrorist i një dite më parë në revistën satirike “Charlie Hebdo”, nuk ka asnjë lidhje me fenë.

Ambasadori francez: Sulmi në “Charlie Hebdo”, kriminelë pa ligj e pa fe

ikub - 08.01.2015

Ambasadori Fitoussi doli një një konferencë për shtyp nga Ambasada e Francës në Tiranë, duke theksuar se shteti francez nuk do të lejojë që të goditet nga një krim i poshtër.

Gazetarëve iranianë nuk u lejohet solidarizimi me kolegët francezë

Lajmi.net - 08.01.2015

Forcat e sigurisë në Teheran e kanë parandaluar një tubim të gazetarëve iranianë, të cilët janë përpjekur ta organizojnë një tubim, përmes të cilit do të solidarizoheshin me viktimat e sulmit në ...

Masakra në Francë, Al Kaeda falenderon terroristët: Morët hakun e profetit

SOT - 08.01.2015

Grupi terrorist Al Kaeda ka falenderuar terroristët që vranë 12 persona në revistën e njohur franceze, "Charlie Hebdo", ku mbetën të plagosur dhe shumë të tjerë.

Al Qaeda falënderon kryesit e masakrës në Paris

Lajmi.net - 08.01.2015

Grupi terrorist Al Qaeda, ka falënderuar kryesit e masakrës në revistën franceze “Charlie Hebdo”. “Falënderojmë ata që morën hakun e Profetit” ishte mesazhi i Al Qaeda-s, pas sulmit terrorist, ku ...

Kosovë, Ambasada franceze hap librin e zisë për “Charlie Hebdo”

ikub - 08.01.2015

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa ka nënshkruar ditën e sotme në librin e zisë së hapur nga Ambasada franceze në Kosovë. Gjithashtu edhe presidentja Jahjaga ka shkruar në librin e zisë, në nderim të ...

Merkel: Në Gjermani me shumicën e muslimanëve kemi marrëdhënie shumë të mira

Portalb - 08.01.2015

Lajme lidhur me temën Davutoglu: Sulmi në Paris nuk mund të lidhet me Islamin Ramadani: Krimi në Paris nuk ka lidhje me islamin si fe Dijetari islam: Profeti Muhamed ishte keqtrajtuar disa herë – ...

S’ka kompromis me atentatorët e Parisit

Lajmi.net - 08.01.2015

Atentati i Parisit do ta nxisë edhe më tepër debatin për fenë islame me pyetjet si: A i lejohet një reviste të bëjë humor për një fe ose për shenjtorin e saj? Natyrisht që i lejohet, brenda kuadrit ...

Sulmi në “Charlie Hebdo”, Al Kaeda falenderon terroristët: Morët hakun e Profetit

ikub - 08.01.2015

Grupi terrorist Al Qaeda ka ripublikuar në ëeb, listën e zezë të të kërkuarve, ku me një “X” të kuq shfaqet fytyra e Charb, drejtorit të vrarë të gazetës satirike franceze.

Didi ngushëllon homologun francez: Akt i shëmtuar terrorist, të bashkohemi kundër krimit

SOT - 08.01.2015

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Artan Didi, i ka dërguar një letër ngushëllimi, duke i shprehur njëherazi edhe mbështetjen e tij dhe të Policisë Shqiptare në luftën e përbashkët kundër ...

"Charlie Hebdo", Didi letër ngushëllimi homologut francez

ikub - 08.01.2015

Drejtori i Përgjthshëm i Policisë së Shtetit Artan Didi, i ka dërguar një letër ngushullimi duke Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë Kombëtare Franceze Jean-Marc FALCONE, në lidhje me atentatin ...

Teoria që thotë se sulmi ndaj "Charlie Hebdo" ishte një mashtrim? (VIDEO)

Almakos - 08.01.2015

Si në të gjitha rastet kur ndodhin ngjarje tronditëse si kjo e djeshmja në Paris, ka nga ata që formulojnë teori konspiracioni dhe dyshojnë në vërtetësinë e versionit që prezantohet në media.

Islami që vrau ‘Charlie Hebdo’ është europian

Shqipmedia - 08.01.2015

Shkruan: Ben Blushi Deputeti dhe publicisti i njohur, Ben Blushi, thotë se Europa nuk do jetë më e njëjtë pas asaj që ndodhi të mërkurën në Francë, kur u sulmua redaksia e revistës “Charlie Hebdo”, ...

Ndalen dritat e Kullës Eiffel (Video)

Portalb - 08.01.2015

Lajme lidhur me temën Sulmi terrorist nuk ka të bëjë me satirën, shkon përtej saj! Kadare: Jemi komb evropian Francë, 88 mijë agjentë për kapjen e autorëve të masakrës Erdogan: Terrorizmi nuk ka të ...

Sulmi në Paris, Gazetarët kosovarë solidarizohen me viktimat: Nuk mund ta përshkruajmë me fjalë atë ndjejmë

SOT - 08.01.2015

Gazetarët e Kosovës janë bashkuar sot me tubimet përkujtimore në nderim të viktimave në Paris, me moton "Je suis Charlie", (Unë jam Charlie). “Kjo është një ditë e dhimbshme për ne dhe me fjalë nuk ...

‘Nuk jam Charlie, jam Ahmed'

Lajmi.net - 08.01.2015

Shkrimtari me origjinë libaneze, Dyab Abou Jahjah ka shkruar në Twitter se ai mbështet policin e vdekur dhe jo revistën Charlie Hebdo. Ai ka shkruar se polici i vdekur, Ahmed ka vdekur duke mbrojtur ...

Arrestohen terroristët e masakrës së Parisit (Foto)

Telegrafi - 08.01.2015

Raportohet se njësiti anti-terror i Policisë Franceze ka arrestuar tre të dyshuarit për kryerjen e masakrës së sotme në Paris, ku janë vrarë 12 persona gjatë një sulmi terrorist në redaksinë revistës ...

Ja si do të duken nesër ballinat e gazetave më të mëdha në botë: Solidaritet me Charlie Hedbo (Foto)

Telegrafi - 08.01.2015

Mediat kryesore në botë solidarizohen me ekipin e revistës satirike franceze, Charlie Hedbo, katër karikaturistë të së cilës u vranë sot në një sulm terrorist në Paris ku mbetën 12 persona të vdekur.

Diplomatët shqiptarë në Francë: Sulmi ishte paralajmëruar me herët

Ora news - 08.01.2015

Për ish ambasadorin shqiptar në Francë, ajo cka ndodhi këtë të mërkurë në zemër të Parisit ishte një kronikë e paralajmëruar më herët dhe kjo për vetë faktin se gazeta “Charlie Hebdo” dhe vetë Franca ...

Blushi: Islami që vrau Charlie Hebdo është europian

Panorama - 08.01.2015

Ish-gazetari Ben Blushi, sot deputet i Partisë Socialiste në një analizë të tij për shkaqet e masakrës në revistën satirike franceze “Charlie Hebdo” arrin në konkluzionin se maskat nën thirrjet ...

Të shtëna në Paris, plagoset rëndë polici

Telegrafi - 08.01.2015

Para pak çastesh, një polic është plagosur rëndë në një qërim hesapesh me armë në paralagjen e Parisit “Montrouge”. Nuk është e ditur nëse ky rast është i ndërlidhur me Charlie Hebdo.

Tjetër sulm në Paris, dy policë të plagosur

Telegrafi - 08.01.2015

Një burrë i veshur me jelek anti-plumb ka qëlluar mbi oficerët e policisë me një pushkë automatike në Montrougue, paralagje e Parisit, duke plagosur dy policë.

Mediat ndërkombëtare solidarizohen me kolegët e tyre të “Charlie Hebdo”

ABC News - 08.01.2015

Ndërsa në Francë vazhdon kërkimi për terroristët që kryen masakrën në redaksinë e gazetës satirike franceze ‘Charlie Hebdo”, gazetat e të gjithë botës publikojnë fotografitë e dy vrasësve ende në ...

Vetëvendosje: Në Francë u vu në shënjestër liria e shprehjes

Telegrafi - 08.01.2015

Pas atentatit kriminal dhe sulmit ndaj revistës franceze “Charlie Hebdo”, Vetëvendosje i shprehu ngushëllime familjarëve të viktimave, kolegëve të tyre në revistën e sulmuar, si dhe shtypit francez ...

Detaje të reja rreth masakrës në Paris

Telegrafi - 08.01.2015

Një mbante një granatë në dorë, ndërsa që të dy kishin armë kallashnikov. Një i tretë ishte në makinë. Dy personat e armatosur u drejtuar për tek dera Nr. 6 në rrugën Rue Nicolas-Appert.

Vdes policja e plagosur sot në Paris

Telegrafi - 08.01.2015

Gazeta “Le Figaro” njofton se policja e plagosur sot në mëngjes nga një sulmues në Montrouge nuk u mbijetoi plagëve, por vdiq. Në këtë sulm, transmeton koha.net, ajo ishte plagosur bashkë me një ...

Si ndodhi masakra në Paris: Ata thirrën emra dhe qëlluan

Koha.net - 08.01.2015

Të veshur me të zeza nga koka te këmbët dhe të armatosur rëndë, dy persona zbritën nga një Citroen i vogël rreth orës 11:20 në një ditë të ftohtë dhe me mjegull në Paris.

Vrasësit në “Charlie Hebdo” po plaçkitin nëpër Francë

Koha.net - 08.01.2015

Pas sulmit terrorist që u zhvillua të mërkurën në selinë e gazetës “Charle Hebdo”, dhe pas një nate gjurmimi, dy të dyshuarit janë parë sot në mëngjes në lokalitetin Aisne, në periferi të Parisit.

Shtatë të arrestuar në Francë pas sulmit të së mërkurës

VOA - 08.01.2015

Autoritetet janë vënë në kërkim të të dyshuarve për vrasjen e 12 personave në sulmin e së mërkurës në revistën Charlie Hebdo në Paris Autoritetet franceze thanë se shtatë persona janë arrestuar gjatë ...

Ditë zie kombëtare në Francë për vrasjen e gazetarëve

Yll Press - 08.01.2015

Shpallja e Zisë në Francë është rast shumë i rrallë. Do thënë se kjo është hera e pestë që në historinë e Republikës së Pestë dekretohet Dita e Zisë në Francë.

Dy terroristët ndodhen në Paris, kanë me vete edhe raketahedhës

Telegrafi - 08.01.2015

Pas sulmit terrorist që u zhvillua të mërkurën në selinë e gazetës “Charle Hebdo”, dhe pas një nate gjurmimi, dy të dyshuarit janë parë sot në mëngjes në lokalitetin Aisne, në periferi të Parisit.

Kopje të “Charlie Hebdo” shiten mbi 5 mijë euro në eBay

Koha.net - 08.01.2015

Edicioni i fundit i revistës franceze “Charlie Hebdo” e publikuar dje, është duke u shitur në eBay rreth 5 mijë euro, dhe dërgesa nëpër botë kushton deri në 30 euro.

PD dënon ashpër sulmin terrorist në Paris

Koha.net - 08.01.2015

Partia e Drejtësisë, përmes një kumtese, shpreh indinjatën dhe keqardhjen e thellë si dhe e dënon ashpër aktin terrorist që ndodhi dje në redaksinë e gazetës satirike franceze Charlie Hebdo, duke iu ...

Ish-Presidenti Sarkozy në mbështetje të Hollande për sulmin në “Charli Hebdo”

Ora news - 08.01.2015

Ish-Presidenti Francez Nicolas Sarkozi u takua me Francois Hollande në Paris të enjten për të ofruar mbështetjen e tij pas sulmit në revistën satirike franceze Charlie Hebdo.

Nishani- medias: Respektoni të drejtën për privatësi

Ora news - 08.01.2015

Presidenti Bujar Nishani hapi pritjen për nder të gazetarëve duke i kushtuar një minutë heshtje viktimave të djeshme të masakrës së ndodhur në redaksinë e revistës satirike “Charli Hebdo” në zemër të ...

Britania rrit sigurimin në kufi pas sulmit në Paris

Koha.net - 08.01.2015

Qeveria e Britanisë së Madhe deklaroi se ka rritur sigurinë në kufijtë e saj, përfshirë portet dhe pikat e kontrollit që operojnë në tokën franceze, pas sulmit të djeshëm në selinë e Charlie Hebdo në ...

Në ambasadën e Francës në Kosovë hapet Libri i Zisë

Koha.net - 08.01.2015

Prej orës 15:00 deri në orën 18:00 do të hapet libri i zisë në ambasadën e Francës në Kosovë, pas sulmit të mërkurës ndaj revistës satirike Charlie Hebdo të Francës, në të cilën u vranë 12 njerëz.

Ditë Zie në Francë, pas 14 vjetësh

Telegrafi - 08.01.2015

Sot në Francë, Presidenti, François Hollande, ka shpallur ditë zie kombëtare, për vrasjen e 12 personave dje në një sulm terrorist në zyrat e revistës “Charlie Hebdo”.

Edhe gazetarë të Kosovës: “Je suis Charlie”

Koha.net - 08.01.2015

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës sot në orën 13.00, përkujtuan dhe nderuan sot viktimat e sulmit terrorist në revistën satirike franceze “Charlie Hebdo" në Paris.

Atentati në “Charlie Hebdo”, dy terroristët janë mbyllur në një shtëpi në veri të Parisit. Blindohet pallati ...

ABC News - 08.01.2015

Janë lokalizuar dy atentatorët e masakrës së një dite më parë të Charlie hebdo. Ata lëvizin me një Clio të bardhë me targa të mbuluara në drejtim të Parisit.

Mediat në Kosovë solidarizohen me kolegët në Francë

Telegrafi - 08.01.2015

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës së bashku me përfaqësues të mediave, në shenjë solidarizimi me gazetarët francezë për humbjen e kolegëve nga e përditshmja franceze “Charlie HEBDO”, u mblodhën sot ...

Një kopje e “Charlie Hebdo” shitet mbi pesë mijë euro (Foto)

Telegrafi - 08.01.2015

Edicioni i fundit i revistës franceze “Charlie Hebdo” e publikuar dje, është duke u shitur në eBay rreth pesë mijë euro, dhe dërgesa nëpër botë kushton deri në 30 euro.

Presidenti Nishani në pritjen e fundvitit me mediat

ABC News - 08.01.2015

Se çfarë është një media pa liri, në Shqipëri mund të flitet pa fund. Ky ishte dhe thelbi i fjalimit që kreu i shtetit kishte parashikuar për pritjen e tij të fillimvitit me gazetarët.

Publikohet fotoja nga vendi i krimit në Charlie Hebdo (Foto)

Telegrafi - 08.01.2015

Gazeta franceze ‘Le Monde’ ka publikuar një fotografi nga ambienti brenda revistës Charlie Hebdo, pas krimit makabër që ndodhi nga sulmi terrorist ku dy persona të armatosur dhe të maskuar vranë ...

Tragjedia në Paris, Franca rikthen dënimin me vdekje?

Telegrafi - 08.01.2015

"Unë besoj se duhet të kemi dënime me vdekje. Gjithmonë kam thënë se qytetarët francezë duhet të shprehin mendimin e tyre me anë të referendumit", tha Marie Le Pen për kanalin televiziv "France 2".

Ambasada e Francës hap librin e zisë për “Charlie Hebdo”-n

Telegrafi - 08.01.2015

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, është nënshkruar sot në librin e zisë të hapur nga Ambasada e Francës në Kosovë, në nderim të viktimave të sulmit të djeshëm terrorist në redaksinë e revistës ...

Kosovë: Solidarizim me viktimat e sulmit në Paris

VOA - 08.01.2015

Gazetarët në Kosovë mbajtën tubim në shenjë nderimi për viktimat e sulmit në Paris. Sulmin e dënoi edhe Bashkësia Islame e Kosovës Me moton “Je suis Charlie”, (Unë jam Charlie), gazetarët në Kosovë ...

Pas masakrës në Paris, foshnja e sapolindur pagëzohet me emrin Charlie (Foto)

Telegrafi - 08.01.2015

Fotografia është e thjeshtë, dora e një fëmije të sapolindur me byzylykun e maternitetit të vendosur në dorë. Por mesazhi i përcjellë prej tij është shumë i fortë, “Je Suis Charlie” (Unë jam Charlie).

Edhe presidentja Jahjaga u nënshkrua në librin e zisë në Ambasadën e Francës

Telegrafi - 08.01.2015

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga u nënshkrua sot në librin e zisë, të hapur në Ambasadën e Francës në Prishtinë, në përkujtim të gazetarëve dhe personelit të gazetës satirike ...

Jahjaga e Mustafa nënshkruhen në librin e zisë në Ambasadën e Francës

Koha.net - 08.01.2015

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga u nënshkrua sot në librin e zisë, të hapur në Ambasadën e Francës në Prishtinë, në përkujtim të gazetarëve dhe personelit të gazetës satirike “Charlie Hebdo”, ...

Sulmi terrorist në Paris

VOA - 08.01.2015

Udhëheqës botërorë dhe mbështetës të fjalës së lirë në mbarë globin dënuan menjëherë sulmin e të mërkurës ndaj gazetës satirike franceze “Charlie Hebdo”, gjatë të cilit u vranë nëntë gazetarë dhe dy ...

Reagon Al-Kaeda për sulmin në Francë

ABC News - 08.01.2015

Një ditë pas sulmit barbar në redaksinë e Charli Hebdo, ka reaguar grupimi terrorist, Al-Kaeda. “Falenderojmë ata që kanë marrë hak për profetin”, ky ka qenë mesazhi i Al kaedes.

Aktivitet solidar në nderim të gazetarëve të vrarë në Paris [video]

Koha.net - 08.01.2015

Aktivitetit solidar në nderim të gazetarëve të vrarë të mërkurën në Paris, u janë bashkuar edhe kolegët gazetarë nga Kosova. Masakra e djeshme e Parisit ka tronditur komunitetin e reporterëve edhe në ...

Tirana solidarizohet me Parisin

VOA - 08.01.2015

Në Shqipëri, për të nderuar kujtimin e gazetarëve të cilët mbetën të vrarë dje në Paris, gjatë një sulmi terrorist në redaksinë e gazetës Charlie Hebdo, përfaqësues të medias shqiptare mbajtën sot ...

Ambasadori francez në Tiranë: Atentati nga kriminelë, nuk shoh lidhje fetare

ABC News - 08.01.2015

Një ditë pas atentatit në Francë, amdasadori francez në vendin tone, Bernard Fitouss ka falenderuar për solidaritetin e shqiptarëve. Ai u shpreh i bindur se, krime të tilla nuk mund ta thyjenë lirinë ...

Paris, lotë dhe heshtje në Ditën e zisë kombëtare për viktimat e Charlie Hebdo

ABC News - 08.01.2015

E gjithë Franca kaloi ditën e zisë kombëtare nën lotët e personave që manifestuan në shi, duke iu bërë homazhe 12 viktimave të sulmit në redaksinë e Charli Hebdo.

Ndalen dritat e Kullës Eiffel [video]

Koha.net - 08.01.2015

Dritat e Kullës së famshme Eiffel në Paris, janë ndalur për të përkujtuar 12 viktimat e sulmit terrorist në revistën satirike “Charlie Hebdo”. Fiks në orën tetë Kulla është errësuar në shenjë ...

Ndalen dritat e Kullës Eiffel (Video)

Telegrafi - 08.01.2015

Dritat e Kullës së famshme Eiffel në Paris, janë ndalur për të përkujtuar 12 viktimat e sulmit terrorist në revistën satirike “Charlie Hebdo”. Fiks në orën tetë Kulla është errësuar në shenjë ...

FOTO-ja e parë pas sulmit, “Charlie Hebdo” të mërkurën në 1 milionë kopje

Ora news - 08.01.2015

Kjo është foto e parë e publikuar nga mediat europiane nga brenda redaksisë së revistës satirike “Charlie Hebdo” një ditë pas sulmit terrorist nga ku mbetën 12 të vrarë, ndër ta tetë gazetarë dhe ...

FOTOLAJM/Kulla Eiffel fik dritat në respekt të viktimave

Ora news - 08.01.2015

Ndërsa në Francë vazhdon kërkimi për dy vëllezërit të dyshuar si ekzekutorët e masakrës së të mërkurës, në qendër të Parisit, Kulla Eiffel ka fikur dritat në shenjë respekti për 12 viktimat të vrara ...

“Unë, mysliman, nuk jam Charlie!”

Telegrafi - 08.01.2015

Një shkrimtar me origjinë libaneze: “Unë jam polici i vdekur. Charlie Hebdo vinte në lojë besimin tim fetar dhe kulturën time dhe unë kam vdekur për të mbrojtur të drejtën e revistës për ta bërë ...

Edhe Genci kundër akteve terroriste në Paris (Foto)

Telegrafi - 08.01.2015

Edhe reperi i grupit Etnon, Genc Prelvukaj, ka shprehur indinjatën e tij të thellë me sulmin terrorist në Paris. Ishte revista “Charlie Hebdo” që u sulmua nga dy terroristë të armatosur mesditën e të ...

Terroristët e masakrës së Parisit arrestohen afër kufirit me Belgjikën

Shkupi24 - 08.01.2015

Njësitet anti-terror të Francës, raportohet se kanë arrestuar të dyshuarit 160 kilometra larg nga skena e krimit. The Mirror,duke iu referuar gazetës Liberation, raporton se të dyshuarit ishin ...

Sërish të shtëna në Paris, plagoset rëndë një polic

Durres Lajm - 08.01.2015

Para pak çastesh, një polic është plagosur rëndë në një qërim hesapesh me armë në paralagjen e Parisit “Montrouge”. Nuk është e ditur nëse ky rast është i ndërlidhur me Charlie Hebdo.

Ylljet Aliçka, ish-ambasadori shqiptar në Francë: Sulmi në zemër të Parisit, ‘kronikë e një vrasje të paralajmëruar’

Respublica - 08.01.2015

Për ish-ambasadorin shqiptar në Francë, ajo çka ndodhi këtë të mërkurë në zemër të Parisit ishte një kronikë e paralajmëruar më herët dhe kjo për vetë faktin se gazeta “Charlie Hebdo” dhe vetë Franca ...

Në Paris plagosen rëndë dy policë

Tetova Sot - 08.01.2015

Le Figaro njofton se nga shtënat me armë zjarri sot në mëngjes në lagjen Montrouge në Paris janë plagosur rëndë një polic dhe një police. Nuk dihen motivet e sulmit dhe nëse ai ka lidhje me sulmin e ...

Paris, vetëdorëzohet një 19-vjerçar i përfshirë në sulm

Shkupi24 - 08.01.2015

Policia franceze ka identifikuar dhe lokalizuar 3 prej personave të dyshuar si autore të sulmit te djeshem në redaksinë e revistës satirike franceze, Charli Hebdo, ku u vranë 12 persona.

Hidhen hije komploti mbi masakrën në gazetën franceze

Ilirida - 08.01.2015

Teza komploti dhe dyshime për ata që mund të jenë pas atentatorëve që në mes të Parisit qëlluan për vdekje gazetarët në redaksinë e “Charlie Hebdo” dhe që mund të jetë “një dorë e vogël jo-islamike”.

Blushi: Islami që vrau ‘Charlie Hebdo’ është europian

Tetova Sot - 08.01.2015

Deputeti dhe publicisti i njohur, Ben Blushi, në një shkrim të publikuar në gazetën Panorama, thotë se Europa nuk do jetë më e njëjtë pas asaj që ndodhi të mërkurën në Francë, kur u sulmua redaksia e ...

PPD dënon sulmin ndaj gazetës “Charlie Hebdo” në Paris

Tetova Sot - 08.01.2015

Partia për Prosperitet Demokratik me indinjatë të thellë e priti lajmin për sulmin makabër terrorist ndaj gazetës “Charlie Hebdo” në Paris i cili shkaktoi shumë viktima në njerëz si dhe të plagosur.

Paris: Plagoset një polic

InfoGlobi - 08.01.2015

Policia e Francës ka njoftuar se një pjesëtar i saj është plagosur sot nga të shtënat në Paris, por nuk është menjëherë e qartë nëse ky zhvillim ka ndonjë lidhshmëri me sulmin e djeshëm kundër ...

Sot, në orën 13, aktivitet i AGK-së kundër dhunës në Francë

Tetova Sot - 08.01.2015

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës njofton se sot, e enjte, 8 janar 2015, do të organizojë një aktivitet në shenjë solidarizimi me viktimat e sulmit terrorist në revistën satirike franceze “Charlie ...

FOTOT/ Shqiptarët që e përkrahin haptazi sulmin terrorist në Paris

Gazeta Tema - 08.01.2015

Shqiptarët që përkrahin xhihadin, përmes Facebook-ut kanë përkrahur haptazi sulmin terrorist të së mërkurës në Paris, kryen në zyrat e revistës satirike Charlie Hebdo.

Mehmeti: Jam kundër vrasjeve në emër të Zotit

Tetova Sot - 08.01.2015

Deputetja e BDI-së Ermira Mehmeti ka dënuar me ashpërsi sulmin e armatosur në Paris që shkaktoi 12 viktima, mes të cilëve edhe 8 gazetarë të satirikes “Charlie Hebdo”.

VV ngushëllon Francën

InfoGlobi - 08.01.2015

Lëvizja Vetëvendosje, i ka dërguar një telegram ngushëllimi Ambasadës franceze në Kosovë lidhur me rastin terrorist që ndodhi dje në Paris të Francës.

Gjendje terrori në Francë, 4 sulme në 24 orë, vritet 1 police

Shqiptarja - 08.01.2015

PARIS - Pas 24 orësh nga masakra në zyrat e gazetës satirike “Charlie Hebdo”, edhe mëngjesin e sotëm Franca është zgjuar e tronditur nga tre sulme të njëpasnjëshme, brenda një harku të shkurtër ...

Mehmeti: Jam kundër vrasjeve në emër të Zotit

Shkupi24 - 08.01.2015

Deputetja e BDI-së Ermira Mehmeti ka dënuar me ashpërsi sulmin e armatosur në Paris që shkaktoi 12 viktima, mes të cilëve edhe 8 gazetarë të satirikes “Charlie Hebdo”.

Masakra në Charlie Hebdo, dorëzohet 1 nga 3 të dyshuarit. Pranë kapjes dy të tjerët (FOTO)

Gazeta Idea - 08.01.2015

Francë- Policia franceze duket se është pranë kapjes së dy autorëve të dyshuar për masakrën e ndodhur të mërkurën në Paris, ku mbeten të vdekur 12 persona.

Pas sulmit ndaj Charlie Hebdo (FOTO)

Gazeta Dita - 08.01.2015

Persona të maskuar dhe të armatosur kanë mësyrë në zyrat në Paris të së përjavshme satirike Charlie Hebdo e njohur për ironinë ndaj islamit radikal, duke vrarë të paktën 12 persona, përfshirë dy ...

Charlie Hebdo, Ministri i Brendshëm italian Alfano: Në Itali kemi të skeduar 53 luftëtarë të huaj

Respublica - 08.01.2015

Italia në këmbë pas sulmit të së mërkurës në Paris, ku humbën jetën 12 persona, staf i revistës satirike “Charlie Hebdo”. Ministri Brendshëm Angelino Alfano pas mbledhjes së jashtëzakonshme të ...

Sulme të tjera në Francë. Vritet policja e trafikut, plagoset kolegu

Gazeta Dita - 08.01.2015

Një tjetër akt kriminal ka ndodhur sot paradite në jug të Francës në Montrouge, jo shumë larg nga Porta di Chatillon. Një police trafiku ka vdekur dhe një koleg i saj është rëndë: të dy ishin duke ...

“Le Monde”: Nga Lima në Tiranë, përkujtohen gazetarët e Charlie Hebdo

Gazeta Idea - 08.01.2015

Tiranë- E gjithë bota shprehu solidaritetin me ngjarjen e tmerrshme që shokoi Francën ditëne djeshme. Edhe në Tiranë, Unioni i Gazetarëve Shqiptarë u mblodh tek Piramida dhe ndezi qirinj në nderim të ...

Detaje të reja rreth masakrës në Paris

Tetova Sot - 08.01.2015

Një mbante një granatë në dorë, ndërsa që të dy kishin armë kallashnikov. Një i tretë ishte në makinë. Dy personat e armatosur u drejtuar për tek dera Nr. 6 në rrugën Rue Nicolas-Appert.

Francë: Vdes policja

InfoGlobi - 08.01.2015

Një police e qëlluar të enjëten në periferi të Parisit ka vdekur, njofton policia e Francës Ndërkohë që policja dhe një punëtor i qytetit ishin plagosur në pjesën jugore të Parisit.

E quajnë fëmijën e tyre të porsalindur Charlie! Solidarizim emocionues (FOTO)

Gazeta Idea - 08.01.2015

Është një imazh që po qarkullon në të gjithë uebin. Dora e një foshnje të porsalindur i cili mban edhe mjetin e identifikimit që vihet zakonisht në maternitet.

Detaje të reja rreth masakrës në Paris: Ata thirrën emra dhe qëlluan

Shkupi24 - 08.01.2015

“Është kjo Charlie Hebdo?” thirrën para dy punonjësve për mirëmbajtje. Redaksia e revistës ishte dy dyer më tej, por ata nuk lëvizën pa vrarë një prej punonjësve, që u bë viktima e parë e sulmit.

Houellebecq, Eco e Ala al-Aswani flasin pas masakrave të terrorizmit në Francë

Respublica - 08.01.2015

Në kopertinën e numrit të fundit të së përjavshmes satirike ‘Charlie Hebdo’ jepet karikatura e shkrimtarit francez Michel Houellebecq, me cigaren e përjetshme në buzë e me një kapele cilindër.

Franca mban zi për viktimat e masakrës

Vision Plus - 08.01.2015

Franca mban zi për viktimat e masakrës. Ne te gjithë vendin flamujt jane ulur ne gjysmështize, ndërsa presidenti Hollande shpalli nje dite zie kombetare ne përkujtim te viktimave te revistës satirike ...

Vrasësit në “Charlie Hebdo” po plaçkitin nëpër Francë

Tetova Sot - 08.01.2015

Pas sulmit terrorist që u zhvillua të mërkurën në selinë e gazetës “Charle Hebdo”, dhe pas një nate gjurmimi, dy të dyshuarit janë parë sot në mëngjes në lokalitetin Aisne, në periferi të Parisit.

Dy terroristë në drejtim të Parisit

InfoGlobi - 08.01.2015

Dy të dyshuarit janë parë afër qytetit Reims, pas sulmit terrorist që u zhvillua në selinë e gazetës “Charle Hebdo”. Sipas Daily Mail ata janë nisur në drejtim të Parisit.

Kopje të “Charlie Hebdo” shiten mbi 5 mijë euro në eBay

Tetova Sot - 08.01.2015

Edicioni i fundit i revistës franceze “Charlie Hebdo” e publikuar dje, është duke u shitur në eBay rreth 5 mijë euro, dhe dërgesa nëpër botë kushton deri në 30 euro.

Fëmijës së sapo lindur, i vihet emri simbol Charlie (FOTO)

Tetova Sot - 08.01.2015

Fotoja është e thjeshtë: dora e një të sapolinduri me një byzylyk sigurie në puls. Por mesazhi është i fortë: ‘Je Suis Charlie’, (Unë jam Charlie). Shpresa dhe solidariteti për atentatin kundër ...

Në Francë një restorant afër xhamisë ngrihet në ajër

Ilirida - 08.01.2015

Rreth orës 6 të mëngjesit, ka shpërthyer eksplozioni në një restorant turk i cili ndodhëj afër një xhamije, në një qytet në lindje të Francës, lajmërojnë mediumet franceze.

Gazetarët kosovarë në përkrahje të kolegëve francezë (Foto)

Tetova Sot - 08.01.2015

Dhjetëra gazetarë të mediave të ndryshme në Kosovë janë solidarizuar me kolegët e vrarë të revistës satirike franceze, “Charlie Hebdo”. Ky tubim është mbajtur në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë.

Ambasada e Francës hapë Librin e Zisë

InfoGlobi - 08.01.2015

Do të hapet libri i zisë në ambasadën e Francës në Kosovë, pas sulmit të mërkurës ndaj revistës satirike Charlie Hebdo të Francës, në të cilën u vranë 12 njerëz, duke filluar prej orës 15:00 deri në ...

Ja disa nga dëshmitë prekëse të dëshmitarëve në masakrën e Charlie Hebdo

Gazeta Idea - 08.01.2015

Francë- Dëshmitarët tregojnë se gjatë gjithë kohës, agresorët përsërisnin fjalën “ Allahu është i madh! Morëm hak për Profetin!”. Corinne Rey, e njohur ndryshe si “Coco”, është një nga të mbijetuarat ...

KMSH për sulmin në Francë

Vision Plus - 08.01.2015

Për muslimanët shqiptarë, nuk ka asnjë justifikim për aktin ç’njerëzor te ndodhur dje ne godinën e revistës ‘Charlie Hebdo” ne France. Komuniteti Musliman Shqiptar e konsideron sulmin një veprim ...

Francë, tre sulme në pak minuta vdes 1 police, plagoset një tjetër

Shkupi24 - 08.01.2015

Pas 24 orësh nga masakra në zyrat e gazetës satirike “Charlie Hebdo”, edhe mëngjesin e sotëm Franca është zgjuar e tronditur nga tre sulme të njëpasnjëshme, brenda një harku të shkurtër kohor, ku ka ...

Presidenti nderon viktimat e Francës

Vision Plus - 08.01.2015

Presidenti i Republikës Bujar Nishani ka shfrytëzuar pritjen tradicionale me gazetaret me rastin e festave te fundvitit, per te dënuar aktin terrorist ndaj “Charlie Hebdo”, si edhe për te nderuar ...

Lion, shpërthim eksplozivi në një restorant pranë xhamisë

Shkupi24 - 08.01.2015

Një shpërthim eksplozivi i dyshuar kriminal ka ndodhur mëngjesin e sotëm rreth orës 6:00 në Villefranche-sur-Saône të Lionit në një restorant pranë xhamisë.

Sulmi në “Charlie Hebdo”, Britania rrit sigurinë në kufijtë e saj

Durres Lajm - 08.01.2015

Qeveria e Britanisë së Madhe ka deklaruar se ka rritur sigurinë në kufijtë e saj, përfshirë portet dhe pikat e kontrollit që operojnë në tokën franceze, pas sulmit të djeshëm në selinë e “Charlie ...

Ambasada amerikane në Tiranë: Nëse kërcënohet informacioni kërcënohet e drejta

Gazeta Dita - 08.01.2015

Ambasada Amerikane në Tiranë, nëpërmjet një postimi në rrjetin social “Facebook” ka bërë me dije se kur kërcënohet informacioni, kërcënohet edhe e drejta.

Rasti ‘Charlie Hebdo’, operacion i montuar? (VIDEO)

Ilirida - 08.01.2015

Ajo që ndodhi ditën e djeshme në Francë, ku gazetarët e revistës ‘Charlie Habdo’ u vranë, tronditi gjithë botën. Duke e parë punën e tyre satirizuese, ku për shumë njerëz -gjithnjë sipas botkuptimit ...

Ambasadori francez mesazh për ngjarjet

Vision Plus - 08.01.2015

Ambasadori francez ne Shqipëri Bernard Fitoussi tha se sulmi në gazetën satirike “Charli Hebdo” ishte një atentat ndaj fjalës së lirë. Në deklaratën e tij pas tragjedisë diplomati francez u shpreh se ...

Ambasadori i Francës: Europa të mësojë nga harmonia fetare në Shqipëri

Gazeta Tema - 08.01.2015

Ambasadori i Francës në Tiranë Bernard Fitoussi u shpreh me anë të një deklaratë për shtyp se Shqipëria tregoi mbështetje të madhe dhe solidaritet për ngjarjen e rëndë, ku u sulmua me armë redaksia e ...

Ambasada e SHBA: Kur kërcënohet informacioni, kërcënohet edhe e drejta

Gazeta Tema - 08.01.2015

Ambasada Amerikane në Tiranë, nëpërmjet një postimi në rrjetin social “Facebook” ka bërë me dije se kur kërcënohet informacioni, kërcënohet edhe e drejta.

Lista e zezë e Al-Kaedës

Vision Plus - 08.01.2015

Pas masakrës në ambientet e revistës satirike “Charlie Hebdo”, në rrjetet sociale ka qarkulluar kjo foto, e cila është një listë e personave që përbëjnë një kërcënim për islamin.

Ambasadori francez në Tiranë: Nuk duhet të lidhim aktet terroriste me fenë, janë kriminelë pa nder dhe pa ligj

Respublica - 08.01.2015

Në nder të viktimave nga sulmet terroriste në Paris në ambientet e ambasadës franceze në Tiranë të premten dhe të hënën do të vendoset edhe një libër ngushëllimesh, që do të jetë i hapur për mesazhet ...

Ka vdekur policja e qëlluar sot në periferi të Parisit

Ilirida - 08.01.2015

Policia e Francës thotë se një pjesëtare e vet, që ishte qëlluar sot në periferi të Parisit, ka vdekur. Policja dhe një punëtor i qytetit ishin plagosur sot në pjesën jugore të Parisit.

Kosovë: AGK solidarizohet me Parisin, dënon aktin terrorist

Ilirida - 08.01.2015

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës shpreh indinjatën e thellë ndaj vrasjes makabre të gazetarëve francezë, të revistës satirike “Charlie Hebdo”, në Paris.

Obama: Sulmi qyqar djallëzor më vdekjeprurës në dy dekadat e fundit

Ilirida - 08.01.2015

Presidenti amerikan, Barack Obama ka vlerësuar se sulmi i sotëm kundër javores satirike, Charlie Hebdo, në Paris, është “sulm qyqar djallëzor” kundër gazetarëve dhe shtypit të lirë dhe ka shprehur ...

Merkel: Qytetarët e feve tjera kanë marrëdhënie të mira me myslimanët në Gjermani

Tetova Sot - 08.01.2015

Kancelarja, Angela Merkel vlerësoi marrëdhëniet e mira mes gjermanëve dhe myslimanëve ndërkohë që një sondazh i publikuar sot tregon se më shumë se një në dy gjermanë e kosideron islamin si një ...

Merkel: Qytetarët e feve tjera kanë marrëdhënie të mira me myslimanët në Gjermani

Shkupi24 - 08.01.2015

Kancelarja, Angela Merkel vlerësoi marrëdhëniet e mira mes gjermanëve dhe myslimanëve ndërkohë që një sondazh i publikuar sot tregon se më shumë se një në dy gjermanë e kosideron islamin si një ...

Shuhen dritat e kullës Eiffel/ Franca blindohet, 88.000 oficerë në ndjekje të killerave

Gazeta Tema - 08.01.2015

Franca vijon të jetë në dëshpërim, zi dhe frikë pas masakrës së djeshme në zyrat e Charlie. Policia qysh mesidtën e së mërkurës është në ndjekje dhe kërkim të autorëve të krimit, por duket se ...

Shuhen dritat e kullës Eiffel

Gazeta Dita - 08.01.2015

Franca vijon të jetë në dëshpërim, zi dhe frikë pas masakrës së djeshme në zyrat e Charlie. Policia qysh mesidtën e së mërkurës është në ndjekje dhe kërkim të autorëve të krimit, por duket se ...

Kosova solidarizohet me viktimat e sulmit në Paris, e dënon dhe BIK

Shqiptarja - 08.01.2015

Me moton “Je suis Charlie”, (Unë jam Charlie), gazetarët në Kosovë ju bashkuan sot tubimeve përkujtimore gjithandej në nderim të viktimave të sulmit të së mërkurës në revistën franceze Charlie Hebdo, ...

FOTO LAJM/ Ç’ka mbetur pas sulmit në redaksinë e Charlie Hebdo

Gazeta Tema - 08.01.2015

Kjo është foto e parë e marrë brenda redaksisë se revistës Charlie Hebdo, ku u ekzekutuan me kallashnikov 8 gazetarë, dy policë dhe dy punonjës të ...

“Charlie Hebdo”, parathënia e një 11 shtatori europian?

Gazeta Tema - 08.01.2015

Nga Alida Beqiraj Sulmi terrorist në revistën franceze satirike “Charlie Hebdo” ku mbetën të vrarë 12 persona, nuk është thjesht një dhunim i fjalës së lirë, as vetëm një sulm esktremist mbi Francën ...

Në Shkup vazhdojnë reagimet kundër sulmit terrorist në Paris

Shkupi24 - 08.01.2015

Në Shkup vazhduan sot reagimet lidhur me sulmin terrorist në Paris, ku u vranë 12 veta, gazetarë në redaksinë e gazetës “Charlie Hebdo”. Reagimi i sotëm ka pasuar nga Shoqata e Gazetarëve të ...

E lirë dhe rebele, redaksia që nuk ekziston më

Gazeta Tema - 08.01.2015

Nga Elisabetta Rosaspina Kati i poshtëm i redaksisë së gazetës, gjendet tek nr.10 në rrugën “Nicolas-Appert”, një aks i ngushtë dhe i shkurtër në distriktin e XI të Parisit, vetëm pak hapa larg nga ...

Teoria që thotë se sulmi ndaj “Charlie Hebdo” ishte një mashtrim? (VIDEO)

Tetova Sot - 08.01.2015

Si në të gjitha rastet kur ndodhin ngjarje tronditëse si kjo e djeshmja në Paris, ka nga ata që formulojnë teori konspiracioni dhe dyshojnë në vërtetësinë e versionit që prezantohet në media.

Charlie që na ka munguar dhe para 7 janarit

Gazeta Tema - 08.01.2015

Nga Mero Baze Masakra mbi Charlie Hedbo ka nxitur disa debate njëherësh në botë dhe Shqipëri. Më i frikshmi është identifikimi i fesë islame me terrorizmin, më i pështiri është gjyqi ndaj tepërimit ...

Fiken dritat e Kullës Eiffel, përkujtohen 12 viktimat (VIDEO)

Tetova Sot - 08.01.2015

Dritat e Kullës Eiffel në Paris, janë fikur për të përkujtuar 12 viktimat e sulmit të djeshëm ndaj revistës satirike “Charlie Hebdo”. Dritat e Kullës janë ndalur në orën tetë sipas kohës lokale, për ...

Merkel: Me shumicën e muslimanëve në Gjermani kemi marrëdhënie të mira

Ilirida - 08.01.2015

“Me një numër të madh të muslimanëve të cilët jetojnë në Gjermani kemi marrëdhënie shumë të mira”, ka deklaruar kancelarja gjermane Angela Merkel. Angel Merkel është takuar sot në Berlin me ...

Gazetarët e Kosovës solidarizohen me viktimat e sulmit terrorist në Paris

Kosova Live - 08.01.2015

Në shenjë solidarizimi me viktimat e sulmit terrorist që ndodhi dje në revistën satirike franceze “Charlie Hebdo” në Paris, Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) të enjten, më 08 Janar 2015, do ...

Sulm tjetër në Francë, plagoset një polic

Kosova Live - 08.01.2015

Një ditë pas sulmit në revistën satirike “Charlie Hebdo” në Paris, ku u vranë 12 persona dhe u plagosen 10 të tjerë, të enjten në mëngjes është shënuar një tjetër sulm në Francë, në ...

Franca shpall Ditë Zie

Republika - 08.01.2015

Kryetari i Francës François Hollande ka shpallur ditën e sotme Ditë Zie në Francë. Shpalllja u dekretua pas vrasjes së 12 personave dje në një sulm terrorist në selinë e gazetës “Charly Hebdo”.

Asosacioni i Gazetarëve dënon sulmin mbi revistën satirike

AlbanianScreen - 08.01.2015

Prishtinë - Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës shpreh indinjatën e thellë ndaj vrasjes makabre të gazetarëve francezë, të revistës satirike "Charlie Hebdo", në Paris.

Ditë zie kombëtare në Francë për vrasjen e gazetarëve

AlbanianScreen - 08.01.2015

Paris - Presidenti François Hollande ka shpallur ditën e sotme Ditë Zie në Francë. Shpalllja u dekretua pas vrasjes së 12 personave dje në një sulm terrorist në selinë e gazetës "Charlie Hebdo?.

Blushi: Pas sulmit në Francë, "Islami Europian"

AlbanianScreen - 08.01.2015

Tiranë - Deputeti dhe publicisti i njohur, Ben Blushi, thotë se Europa nuk do jetë më e njëjtë pas asaj që ndodhi të mërkurën në Francë, kur u sulmua redaksia e revistës "Charlie Hebdo", në një ...

Vdes policja e plagosur mëngjesin e sotëm në Francë

Kosova Live - 08.01.2015

(E përditësuar) Policja e plagosur në mëngjesin e së enjten në Montrouge të Francës nuk u ka mbijetuar plagëve të marra, shkruan gazeta franceze La Figaro.

Paris, ndërron jetë policja bashkiake, u qëllua në incidentin e mëngjesit

AlbanianScreen - 08.01.2015

Paris - Incidenti i mëngjesit të sotëm në një lagje të Parisit, ku u qëlluan dy policë bashkiakë ka shënuar viktimën e parë. Ajo është një police bashkiake 42-vjeçare.

Masakra në Paris, ja çfarë thanë Gruevski, Ahmeti dhe Zaevi

Republika - 08.01.2015

Kryeministri Nikola Gruevski, kryetari i BDI-së Ali Ahmeti dhe kryetari i LSDM-së kanë reaguar lidhur me ngjarjen në Paris. Gruevski: Maqedonia dënon me ashpërsi aktin terrorist Maqedonia dënon me ...

Mehmeti: Jam kundër vrasjeve në emër të Zotit

Republika - 08.01.2015

Deputetja e BDI-së Ermira Mehmeti ka dënuar me ashpërsi sulmin e armatosur në Paris që shkaktoi 12 viktima, mes të cilëve edhe 8 gazetarë të satirikes “Charlie Hebdo”.

Ja si ndodhi sulmi terrorist ndaj revistës “Charlie Hebdo” në Paris (video)

Kosova Live - 08.01.2015

Mediat ndërkombëtare kanë përshkruar se si ka ndodhur sulmi i djeshëm terrorist ndaj revistës “Charlie Hebdo” në Parisë të Francës, në të cilën u vranë 12 persona dhe u plagosën 10 të tjerë.

Gazetarët kosovar të prekur thellë për sulmin e djeshëm në Francë

Kosova Live - 08.01.2015

Në shenjë solidarizimi me viktimat e sulmit terrorist që ndodhi dje në revistën satirike franceze “Charlie Hebdo” në Paris, gazetarët e Kosovës kanë marrë pjesë në një aktivitet simbolik të ...

Je suis Charlie, i vë djalit emrin e revistës

AlbanianScreen - 08.01.2015

Paris - Je suis Charlie, hashtagu qe prej 24 orësh po qarkullon në rrjetet sociale, dhe jo vetëm, ka qenë një spunto edhe për një nënë të re franceze.

"Je suis Charlie", solidarizimi botëror i medias

AlbanianScreen - 08.01.2015

Tiranë - Sulmi mbi revistën "Charlie Hebdo" ka nxitur një reagim të fuqishëm, jo vetëm të publikut, mbi 35 mijë njerëz morën pjesë në një vigjilje për viktimat në Paris, por sidomos të gazetarëve dhe ...

Charlie Hebdo revanshon sulmin islamik me një milion kopje javën e ardhshme

Kosova Live - 08.01.2015

Revista satirike franceze Charlie Hebdo do të publikojë javën e ardhshme numrin e radhës, si kundërshtim i sulmit islamik militant që ndodhi të mërkurën dhe la të vrarë 10 gazetarë të kësaj reviste ...

Jahjaga e Mustafa u nënshkrua në librin e zisë në Ambasadën e Francës

Kosova Live - 08.01.2015

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, u nënshkrua sot në librin e zisë, të hapur në Ambasadën e Francës në Prishtinë, në përkujtim të gazetarëve dhe personelit të gazetës satirike ...

Al Qaeda falenderon terroristët për sulmin në ‘Charlie Hebdo’: Morët hakun e Profetit

Kosova Live - 08.01.2015

Grupi terrorist Al Qaeda pas masakrës e cila ndodhi një ditë më parë në redaksinë e gazetës saterike “Charlie Hebdo” në Paris, ku mbetën 10 gazetarë dhe 2 policë të vrarë, ka falendëruar personat që ...

“Charlie Hebdo”, ja zyra ku u vranë drejtori dhe gazetarët (FOTO LAJM)

Shprehja - 08.01.2015

Pas sulmit terrorist në “Charlie Hebdo”, gazeta franceze “Le Monde” ka publikuar një fotografi të zyrës së gazetës, ku u vranë shumica e pjesëtarëve të stafit të saj.

Ambasadori francez në Tiranë: Atentati nga kriminelë, nuk shoh lidhje fetare

Shprehja - 08.01.2015

Bernard Fitouss deklaroi se Franca nuk përkulet. Një ditë pas atentatit në Francë, amdasadori francez në vendin tone, Bernard Fitouss ka falenderuar për solidaritetin e shqiptarëve.

Terror në Paris, dhjetëra të vrarë nga sulmi në një revistë (FOTO & VIDEO)

Gazeta Start - 07.01.2015

Dy persona sulmuan sot me armë redaksinë e revistës satirike “Charlie Hebdo” në Paris duke vrarë 12 vetë e duke plagosur dhjetë. Mësohet se dy prej të vrarëve janë policë, ndërsa pesë prej të ...

Liderët botërorë dënojnë ashpër sulmet në Paris

Gazeta Start - 07.01.2015

Liderët më të mëdhenj botërorë kanë reaguar ashpër për ngjarjen e rëndë të ndodhur paraditen e sotme në Paris. Dy persona sulmuan me armë redaksinë e revistës satirike “Charlie Hebdo” duke vrarë 12 ...

KMSH dënon ashpër sulmin terrorist në Paris

Gazeta Start - 07.01.2015

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë dënon ashpër sulmin terrorist në zyrat e revistës “Charlie Hebdo” në Paris dhe shpreh ngushëllimet më të sinqerta për viktimat e kësaj ngjarjeje.

Rama ngushëllon Valls: Goditje barbare e monumentit të gjallë të moralit të lirisë

Gazeta Start - 07.01.2015

Kryeministri Edi Rama i ka dërguar një letër ngushëllimi, homologut të tij francez, Manuel Valls. Mesazhi ngushëllues vjen për masakrën që mori jetën e 12 gazetarëve të revistës “Charlie Hebdo”.

Perëndimi solidarizohet me viktimat e revistës “Charlie Hedbo”

Gazeta Start - 07.01.2015

Mijëra njerëz kanë vërshuar nëpër rrugët e Parisit, në shenjë solidariteti me 12 viktimat që humbën jetën nga sulmi terrorist që ndodhi sot në revistën “Charlie Hebdo”.

11 persona humbin jetën nga një sulm në revistën "Charlie Hebdo" në Francë (FOTO LAJM)

Albeu.com - 07.01.2015

Tre persona të armatosur kanë hyrë në ambjentet e redaksisë së "Charlie Hebdo" dhe kanë hapur zjarr, duke lënë të vdekur në vend 11 persona dhe të plagosur 10 të tjerë.

Sulmohet gazeta satirike franceze “Charlie Hebdo”, vdesin 10 persona, sulmi dyshohet nga ISIS

SOT - 07.01.2015

Të paktën 10 persona kanë vdekur dhe 5 persona të janë plagosur gjatë një sulmi të gazetës satirike franceze “Charlie Hebdo” ne Paris. Mediat e huaja raportojnë se gazeta është sulmuar nga 2 persona ...

Sulmohet me armë redaksia e revistës satirike në francë

Zhurnal - 07.01.2015

Të paktën dy persona të armatosur kanë sulmuar zyrat e revistës satirike franceze “Charlie Hebdo” në Paris, duke vrarë disa persona. Spas BBC, dëshmitarët thonë se sulmuesit kanë hapur zjarr me armë ...

Francë, sulm i armatosur në zyrat e gazetës “Charlie Hebdo”, 12 të vdekur

ikub - 07.01.2015

Dy persona të armatosur kanë hyrë në zyrat e gazetës satirike franceze “Charlie Hebdo”, ku është shkaktuar një masakër e vërtetë. 12 persona kanë vdekur ndërsa raportohet se 10 të tjerë janë plagosur.

Sulmi ndaj revistës satirike në Francë, shënohen 11 viktima

Zhurnal - 07.01.2015

Sulmi me kallashnikov dhe raketahedhës nga të paktën dy persona të maskuar në selinë e të përjavshmes satirike ”Charlie Hebdo” ka shkaktuar 11 të vdekur, dy prej të cilëve policë, bënë të ditur sot ...

Shokohet Parisi, sulmohet redaksia “Charlie Hebdo”. Vriten 12 persona (FOTO-LAJM)

SOT - 07.01.2015

Ka shkuar në 12 numri i viktimave nga sulmi i armatosur në revistën satirike franceze “Charlie Hebdo”. Mësohet se 2 prej tyre janë policisë, ndërsa janë plagosur disa persona të tjerë.

Masakër në Paris, sulmohen me kallashnikov zyrat e gazetës “Charlie Hebdo”

Portalb - 07.01.2015

Lajme lidhur me temën Pas librit, edhe një film për Presidentin Hollande nga ish-Zonja e Parë e Francës Francë, vidhen të dhënat e 2 milionë abonentëve të televizionit TF1 Francë, 15 mijë persona ...

Rritet në 12 numri i të vrarëve në Paris (LIVE-Video)

Lajmi.net - 07.01.2015

( E Plotësuar) Ka arritur në 12 numri i viktimave nga sulmi terrorist në Paris. Këtë e ka konfirmuar policia franceze, ku sipas informatave të tyre zyrtare nga ky sulm janë vdekur 12 persona, ndërsa ...

Edhe Rama reagon për sulmin në Paris

Albeu.com - 07.01.2015

Pas sulmit terrorist në Francë, një reagim është përcjellë nga kryeministri Rama , përmes rrjetit social Facebook. "Çfarë dhunimi për Francën e lirisë, barazisë, vëllazërimit, kasaphana mbi redaksinë ...

12 të vrarë në Paris, Obama: Dënojmë sulmin vdekjeprurës

Albeu.com - 07.01.2015

Presidenti amerikan Barack Obama ka deklaruar mesditën e sotme se dënon ashpër sulmin vdekjeprurës. 12 persona janë ekzekutuar me armë në ambientet e redaksisë së revistës franceze satirike 'Charlie ...

Ja pamjet nga sulmi terrorist në Paris (VIDEO)

Albeu.com - 07.01.2015

Të paktën 12 persona janë ekzekutuar me armë në ambientet e redaksisë së revistës franceze satirike 'Charlie Hebdo', në Paris, e cila tre vite më parë publikoi karikatura të profetit Muhamed, akt që ...

Pamje të rënda! Ja si u vra polici në Paris (VIDEO)

Albeu.com - 07.01.2015

Dy persona të maskuar dhe të armatosur me kallashnikov dhe raketahedhës janë futur në zyrat e gazetës satirike “Charlie Hebdo” në Paris , duke shkaktuar një masakër të vërtetë.

Sulmi terrorist, Franca rrit maksimalisht nivelin e alarmit

Almakos - 07.01.2015

Pas sulmit të ndodhur në ambientet e redaksisë së revistës satirike "Charlie Hebdo", kryeqyteti francez Parisi duket se është në panik. Qeveria franceze ka rritur maksimalisht nivelin e alarmit, bën ...

Jahjaga: Kosova solidarizohet me Francën

Albeu.com - 07.01.2015

Presidentja Atifete Jahjaga ka reaguar pas sulmit të kryer në radaksinë e gazetës satirike franceze "Cherlie Hebdo". Ajo ka shkruar se Kosova solidarizohet sot me Francën në këtë tragjedi.

12 të vrarë nga sulmi terrorist në Paris

Evropaelire - 07.01.2015

Së paku 12 njerëz, përfshirë dy policë dhe një gazetar, janë vrarë nga një sulm në selinë e revistës satirike “Charlie Hebdo” në Paris. Po ashtu, dhjetë persona të tjerë janë plagosur, disa nga ta në ...

Sulmi në “Charlie Hebdo”, pamjet tronditëse të vrasjes së policit (VIDEO)

ikub - 07.01.2015

Mediat në Francë flasin për të paktën 12 viktima mes të cilëve gazetarë dhe punonjës policie. Ndërsa mendohet se janë 10 persona të plagosur. Shkollat janë mbyllur dhe nxënësit nuk lejohen që të ...

Ja si ekzekutohet para kameras polici në Paris (VIDEO/pamjet tronditëse)

Portalb - 07.01.2015

Lajme lidhur me temën Masakër në Paris, sulmohen me kallashnikov zyrat e gazetës “Charlie Hebdo” Pas librit, edhe një film për Presidentin Hollande nga ish-Zonja e Parë e Francës Francë, vidhen të ...

Pamjet nga sulmi terrorist në Paris (VIDEO)

Lajm - 07.01.2015

Të paktën 12 persona janë ekzekutuar me armë në ambientet e redaksisë së revistës franceze satirike 'Charlie Hebdo', në Paris, e cila tre vite më parë publikoi karikatura të profetit Muhamed, akt që ...

Politika shqiptare dënon aktin terrorist në Paris, Bregu: Sulmi i sotëm në Paris, barbarizëm dhe terrorizëm i pashoq

SOT - 07.01.2015

Deputetja demokrate Majlinda Bregu, i është bashkuar reagimit të klasës politike, lidhur me ngjarjen tronditëse që ndodhi në Paris ku kanë humbur jetën 12 persona.

Shtëpia e Bardhë dënon ashpër sulmin kundër ”Charlie Hebdo”

Zhurnal - 07.01.2015

Shtëpia e Bardhë dënoi me tone shumë të ashpra sulmin kundër selisë së të përjavshmes satirike franceze ”Charlie Hebdo” që shkaktoi sot 12 të vdekur. ”Shtëpia e Bardhë solidarizohet me familjet e ...

Sulmi ndaj "Charlie Hebdo", Rama: trishtim, solidaritet dhe revoltë

Zhurnal - 07.01.2015

Kryeminsitri Edi Rama ka shprehur sot trishtim me anë të një postimi në rrjetin social “Facebook”, për sulmin në selinë e së përjavshmes satirike franceze “Charlie Hebdo”, ku kanë vdekur 11 persona.

Masakra në Paris, Jahjaga: akt i tmerrshëm terrorist

Zhurnal - 07.01.2015

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, e cilësoi një akt të tmershëm sulmin në selinë e së përjavshmes satirike franceze “Charlie Hebdo”, ku kanë vdekur 11 persona.

Sulmi në gazetën “Charlie Hebdo”, Rama: Trishtim, solidaritet, revoltë

ikub - 07.01.2015

Rama nëpërmjet një statusi në facebook e ka dënuar këtë sulm të ndodhur në Paris ditën e sotme, duke shprehur solidaritet dhe trishtim për popullin francez.

12 të vrarë nga sulmi terrorist në Paris – VIDEO

Shqipmedia - 07.01.2015

Së paku 12 njerëz, përfshirë dy policë dhe një gazetar, janë vrarë nga një sulm në selinë e revistës satirike “Charlie Hebdo” në Paris. Po ashtu, dhjetë persona të tjerë janë plagosur, disa nga ta në ...

Pamjet nga sulmi terrorist në Paris (VIDEO)

Albtime - 07.01.2015

Të paktën 12 persona janë ekzekutuar me armë në ambientet e redaksisë së revistës franceze satirike 'Charlie Hebdo', në Paris, e cila tre vite më parë publikoi karikatura të profetit Muhamed, akt që ...

Sulmi në Paris, dënohet fuqishëm nga autoritetet shqiptare

Alsat - 07.01.2015

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Shqipërisë dënon me vendosmëri atentatin e ndodhur sot në selinë e revistës “Charlie Hebdo” në Paris, si një akt i rëndë terrorist që tronditi popullin ...

Tirana dhe Prishtinë të shokuara nga sulmi terrorist në Paris

Ina - 07.01.2015

Tirana dhe Prishtina zyrtare janë shprehur të shokuar nga sulmi terrorist në Paris. Lidhur me sulmin e sotëm terrorist në Francë ka reaguar kryetarja e vendit Atifete Jahjaga.

Sulmi në Francë përmes fotografive (FOTO LAJM)

Albeu.com - 07.01.2015

Një sulm i tmerrshëm me armë zjarri tronditi Parisin paraditen e sotme. Persona të armatosur me automatikë nëpër duar kanë sulmuar zyrat e revistës satirike Charlie Hedbo , duke lënë të vdekur 11 ...

Nishani i dërgon mesazh ngushëllimi presidentit francez

Albeu.com - 07.01.2015

Presidenti Bujar Nishani, i ka dërguar sot një mesazh ngushëllimi Presidentit të Francës, François Hollande, për viktimat dhe të plagosurit nga atentati terrorist në zyrat e revistës satirike “ ...

Hollande e cilëson sulmin terrorist si barbarizëm, fton popullin për unitet kombëtar

Lajmi.net - 07.01.2015

Presidenti francez, Francois Hollande, e ka cilësuar sulmin e sotëm ndaj gazetës satirike në Paris, si “sulm terrorist i kryer nga barbarë të jashtëzakonshëm”, të cilët lanë të vdekur 12 persona, ...

Topalli: Të papranueshme plumbat kundra penës e fjalës!

Albeu.com - 07.01.2015

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli , teksa ka shprehur ngushëllimet për viktimat në Francë, është shprehur në Facebook se terrorizmi duhet mundur.

Basha: Ngushëllimet më të ndjera për jetët e humbura

Albeu.com - 07.01.2015

Kreu i PD, Lulzim Basha , është shprehur se vrasjet sot në Paris ishin tronditëse, ndërsa PD qëndron përkrah Francës në luftën kundër terrorizmit. "Sulmi dhe vrasjet që ndodhën sot në Paris ndaj ...

Sulmi ndaj medias franceze, reagojnë krerët ndërkombëtarë

SOT - 07.01.2015

Krerët e lartë të Perëndimit kanë dënuar me forcë sulmin e terroristëve në gazetën satirike franceze "Charlie Hebdo". Barack Obama Obama dënon maksimalisht sulmin në “Charlie Hebdo”.

Bregu: Të vrasësh për lirinë e fjalës është terrorizëm (FOTO LAJM)

Albeu.com - 07.01.2015

Deputetja demokrate Majlinda Bregu , i është bashkuar reagimit të klasës politike, lidhur me ngjarjen tronditëse që ndodhi në Paris ku kanë humbur jetën 12 persona.

Sulm i ri terrorist në Paris, shpërthen një automjet afër sinagogës? (Video)

Lajmi.net - 07.01.2015

Derisa bota është ende në shok dhe me vëmendje po ndjek zhvillimin e ngjarjeve dramatike pas sulmit terrorist ndaj redaksisë së gazetës satirike Charlie Hebdo në Paris, në periferi të kryeqytetit ...

Liderët botërorë dënojnë sulmin në Paris

Lajmi.net - 07.01.2015

Liderët botëtorë kanë dënuar sulmin terrorist në zyret e revistës Charlie Hebdo në Paris, ku deri më tani është konfirmuar vrasja e 12 personave. Presidenti amerikan, Barack Obama, e ka dënuar ...

Terroristët vrasin policin dhe largohen qetë-qetë (pamje shqetësuese)

Zhurnal - 07.01.2015

Një dëshmitar okular i sulmit me armë në redaksinë e revistës satirike “Charlie Hebdo” ka publikuar në Youtube një video, ku shihet se si dy terroristët vrasin një polic të plagosur.

Ja çfarë shkruante revista satirike franceze për luftën e Kosovës (FOTO LAJM)

Albeu.com - 07.01.2015

Revista e njohur satirike franceze Charlie Hebdo kishte shkruar dhe bërë karikatura edhe për luftën e Kosovës, duke mbajtur anën e popullit shqiptar dhe të drejtën e tyre për liri.

Shqipëria dënon sulmin në Paris

Almakos - 07.01.2015

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Shqipërisë dënon me vendosmëri atentatin e ndodhur sot në selinë e revistës “Charlie Hebdo” në Paris, si një akt i rëndë terrorist që tronditi popullin ...

Gazeta saterike franceze mbështeti Kosovën në luftë (FOTO)

Almakos - 07.01.2015

Revista satirike franceze Charlie Hebdo, që u sulmua nga terroristët, në 1999 mbështeti Kosovën dhe sensibilizoi opinionin Frankofon me gjenocidin që po ushtrohej në ...

Basha: Sulmi në Paris, tronditës, jemi përkrah Francës

Zhurnal - 07.01.2015

Partia Demokratike ka dënuar akltet terrorist ndaj revistës “Charlie Hebdo” dhe njëherazi u ka shprehur ngushëllimet familjareve për jetët e humbura. Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, në ...

"Unë jam Charlie", parulla e solidaritetit që mbush rrjetet sociale dhe rrugët Parisit

SOT - 07.01.2015

“Unë jam Charlie/ Je suis Charlie". Kjo është parulla me të cilën qytetarët nga e gjithë bota, po organizohen në mitingje solidariteti me viktimat e revistës “Charlie Hebdo”, jo vetëm në Paris, por ...

Një automobil shpërthen para sinagogës në Paris (VIDEO)

Almakos - 07.01.2015

Një tjetër shpërthim ka ndodhur në Paris, para një sinagoge. Aty ka shpërthyer një automobil. Ende nuk dihet nëse shpërthimi është aksidental, apo ka lidhje me sulmin terrorist të disa orëve më parë ...

Atentatorët në Paris : ‘Hakmerremi për Profetin Muhamed’ (VIDEO)

Almakos - 07.01.2015

Ka shkuar në 12 numri i të vdekurve në masakrën e ndodhur sot paradite në Paris, kur 3 persona të armatosur me kallashnikov kanë hyrë në selinë e redaksisë së revistës satirike franceze ‘Charlie ...

Shpërthen makina në Paris (VIDEO)

Albeu.com - 07.01.2015

Ndërsa bota mbarë është në shok lidhur me ngjarjen që ndodhi në redaksinë e Charlie Hebdo, në periferi të Parisit ka ndodhur një shpërthim i një makine e që dyshimet e para u hodhën për akt terrorist.

Revista satirike franceze mbështeti Kosovën në luftë (FOTO)

Ina - 07.01.2015

Revista satirike franceze Charlie Hebdo, që u sulmua nga terroristët islamik, në 1999 mbështeti Kosovën dhe sensibilizoi opinionin Frankofon me gjenocidin që po ushtrohej në Kosovë.

Shpërthen makina në Paris (VIDEO)

Portalb - 07.01.2015

Lajme lidhur me temën Historiku i revistës satirike “Charlie Hebdo” e cila ishte cak i sulmeve Bota solidarizohet me francezët. Valls: Kurrë s’jemi kërcënuar kaq rëndë Ja si ekzekutohet para kameras ...

Ambasadori Fitoussi: Franca e tronditur, por nuk do t'i nënshtrohet kurrë dhunës barbare të terroristëve

SOT - 07.01.2015

Ambasadori i Francës në Shqipëri, Bernard Fitoussi, ka mbajtur një deklaratë për shtyp, në lidhje me atentatin kundër "Charlie Hebdo". Në fjalën e tij, ai ka shprehur tronditjen e thellë të Francës ...

KMSH dënon ashpër sulmin terrorist në "Charlie Hebdo": Nëpërkëmbje arrogante e çdo vlere njerëzore

SOT - 07.01.2015

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka dënuar ashpër sulmin terrorist në zyrat e revistës “Charlie Hebdo” në Paris, duke shprehur ngushëllimet më të sinqerta për viktimat e kësaj ngjarjeje.

KMSH dënon sulmin në Francë: Akt barbar që nëpërkëmb vlerat njerëzore

ikub - 07.01.2015

Përmes një deklarate për mediat, Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka dënuar sulmin terrorist që u shënua paraditen e sotme në redaksinë e revistës satirike franceze “Charlie Hebdo”.

Sulmi ndaj revistës franceze, Ahmeti: tmerr! krimi të marrë dënimin e merituar

Zhurnal - 07.01.2015

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti ka cilësuar sulmin ndaj revistës “Charlie Hebdo” si një akt të tmerrshëm. Ai tha se sulmi duhet të dënohet nga e gjithë bota e civilizuar dhe të marrë dënimin e merituar.

Policia franceze në kërkim të tre terroristëve

Lajmi.net - 07.01.2015

Autoritetet franceze kanë filluar një kërkim të gjërë për të kapur tre terroristët të cilët sulmuan zyrat e revistës Charlie Hebdo. Tre terroristët të cilët janë larguar nga vendi i ngjarjes me një ...

Sindikata e BIK-ut: Sulmet si ai në Paris janë kundër parimeve religjioze

Lajmi.net - 07.01.2015

Sulmin terrorist kundër punëtorëve të revistës satirike Charlie Hebdo e kanë dënuar ashpër edhe përfaqësuesit e Sindikatës së Bashkësisë Islame të Kosovës.

KMSH dënon sulmin në Francë

Albeu.com - 07.01.2015

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë dënon ashpër sulmin terrorist në zyrat e revistës “Charlie Hebdo” në Paris dhe shpreh ngushëllimet më të sinqerta për viktimat e kësaj ngjarjeje.

Zaev u nis telegram ngushëllimi krerëve të Francës

Zhurnal - 07.01.2015

Kryetari i LSDM-së Zoran Zaev u nisi një telegram ngushëllimi krerëve shtetërorë të Francës dhe redaksisë së revistës satirike “Chalie Hebdo”, pas sulmit terrorist ndaj kësaj të fundit që shënoi 12 ...

Dhjetëra mijëra qytetarë në sheshe për ”Charlie hebdo”-n

Zhurnal - 07.01.2015

Dhjetëra mijëra persona janë grumbulluar sot pasdite në sheshet e qyteteve kryesore të Francës në shenjë solidariteti lidhur me ngjarjen tragjike në ambientet e brendshme dhe të jashtme të godinës së ...

Franca në këmbë, solidarizim me të vrarët

Lajmi.net - 07.01.2015

Anembanë Francës sonte janë organizuar tubime protestuese për tu solidarizuar me 12 të vrarët nga radikalët islamikë në Paris Në këto protesta me qindra mija francezë po e shprehin hidhërimin e tyre ...

Rama ngushëllon homologun francez

Zhurnal - 07.01.2015

Tragjedia në revistën satirike Charlie Hebdo në Paris ka bërë që përveç mesazhit të parë në Facebook, kryeministri i Shqipërisë Edi Rama të bëjë edhe një një letër që ia drejton kolegur të tij Manuel ...

Liderët perëndimorë dënojnë vrasjet dhe terrorin në Paris

ikub - 07.01.2015

Obama: Presidenti amerikan, Barack Obama, e ka dënuar fuqishëm sulmin “e tmerrshëm në zyrat e revistës, Charlie Hebdo, në Paris” dhe tha se amerikanët “luten për viktimat e këtij sulmi terrorist”.

Gruevski: sulmi në paris të na bashkojë edhe më fort kundër terrorizmit

Zhurnal - 07.01.2015

Kryeministri Nikola Gruevski i nisi një telegram ngushëllimi homologut francez, Manuel Vals. Në telegram, kryeministri shpreh ngushëllime për 12 viktimat që u shkaktuan nga sulmi që ai e quajti ...

Rama ngushëllon Kryeministrin francez në emër të shqiptarëve: Po e përjetojmë me dhimbje dhe me revoltë të patregueshme ...

SOT - 07.01.2015

Kryeministri Edi Rama i ka dërguar një letër ngushëllimi Kryeministrit francez, Manuel Valls. Ai ka ngushëlluar Kryeministrin Valls në emër të shqiptarëve, duke theksuar se po e përjetojmë me dhimbje ...

AGK: Përpjekje e dështuar për cenimin e lirisë së shprehjes

Lajmi.net - 07.01.2015

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) ka shprehur indinjatë të thellë ndaj vrasjeve makabre të gazetarëve të revistës satirike Charlie Hebdo. Përmes një reagimi, AGK thotë se vrasja e 12 ...

Sulmi në Paris, dënohet fuqishëm nga autoritetet shqiptare

Portalb - 07.01.2015

Lajme lidhur me temën Ja karikatura provokuese që mund të ketë sjellë sulmin Shpërthen makina në Paris (VIDEO) Historiku i revistës satirike “Charlie Hebdo” e cila ishte cak i sulmeve Ja si ...

Koment: Francë - nivel i ri shkallëzimi

DW - 07.01.2015

Atentati i Parisit do ta nxisë edhe më tepër debatin për fenë islame dhe për refugjatët. Po ne nuk mund të bëjmë ҫ'të duam as me lirinë dhe as me tolerancën, mendon Christoph Hasselbach.

Presidenti Hollande shpall ditë zie në Francë pas atentatit kundër 'Charlie Hebdo'

DW - 07.01.2015

Presidenti francez, Francois Hollande bëri të ditur që Franca do të mbajë ditë zie të enjten. Vendimi erdhi pas një atentati të tmerrshëm ndaj revistës satirike Charlie Hebdo, nga i cili mbetën të ...

Ali Ahmetin për sulmin në Paris: Krimi duhet të merr dënimin e merituar

Almakos - 07.01.2015

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti ka reaguar me rastin e sulmit ndaj revistës “Charlie Hebdo” në Paris duke e cilësuar si akt të rëndë. Reagimi i plotë: Akti i tmerrshëm i vrasjes së punonjësve dhe ...

Ahmeti, Gruevski, Zaev me letra ngushëllimi ndaj francezëve

Portalb - 07.01.2015

Lajme lidhur me temën Sulmi në Paris, dënohet fuqishëm nga autoritetet shqiptare Ja karikatura provokuese që mund të ketë sjellë sulmin Shpërthen makina në Paris (VIDEO) Historiku i revistës satirike ...

Në kujtim të Charlie Hebdo!

Almakos - 07.01.2015

Ben BLUSHI Pas linçimit të gazetës Charlie Hebdo një gjë është e sigurt: nesër Evropa nuk do jetë me ajo që ishte dje. Në një ditë si kjo, kur e fundmja dhe më e pumundura gjë që mund të kesh është ...

Policia franceze di vendndodhjen e tre terroristëve

Almakos - 07.01.2015

Agjenncia e lajmeve Reuters raporton se policia franceze ka mësuar vendndodhjen e tre terroristëve që sulmuan redaksinë e revistës satirike “Charlie Hebdo” që vranë 12 persona.

Këshilli i lartë Islamik në Francë denon sulmin terrorist në Paris

Portalb - 07.01.2015

Lajme lidhur me temën Ahmeti, Gruevski, Zaev me letra ngushëllimi ndaj francezëve Sulmi në Paris, dënohet fuqishëm nga autoritetet shqiptare Ja karikatura provokuese që mund të ketë sjellë sulmin ...

Arrestohen të dyshuarit për masakrën në Paris

Lajmi.net - 07.01.2015

Zëdhënësi i policisë franceze deklaroi për gazetën britanike Guardian se autoritet kanë arrestuar tre të dyshuarit për sulmin e sotëm të përgjakshëm ndaj redaksisë së javores satirike Charlie Hebdo ...

Ali Ahmeti: Franca do të qëndrojë e fortë pas këtij akti qyqar

Lajm - 07.01.2015

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti ka reaguar me rastin e sulmit ndaj revistës “Charlie Hebdo” në Paris duke e cilësuar si akt të rëndë. Reagimi i plotë: Akti i tmerrshëm i vrasjes së punonjësve dhe ...

Sulm i armatosur në redaksinë e revistës “Charlie Hebdo” në Paris

ABC News - 07.01.2015

Sulm i armatosur kundër redaksisë pariziene të “Charlie Hebdo”. Dy njerëz të maskuar dhe të veshur me të zeza hynë në selinë e gazetës satirike franceze, të njohur për stilin e saj ironik dhe ...

VIDEOLAJM/ Ja momenti i të shtënave në redaksinë e gazetës “Charlie Hebdo”

Ora news - 07.01.2015

Francë- Është publikuar edhe videoja në momentin kur dy personat kanë qëlluar me armë në zyrat e redaksisë së gazetës satirik franceze “Charlie Hebdo”. Të parët për lajmin e fundit.

Sulmohet redaksia e revistës satirike “Charlie Hebdo”, 11 të vrarë

Telegrafi - 07.01.2015

Të paktën 11 persona janë vrarë dhe pesë të tjerë janë plagosur rëndë të mërkurën kur persona të armatosur kryen një "masakër" në zyrat e një reviste satirike anti-islamike në Paris.

Sulm terrorist në Francë, 12 gazetarë të vrarë (Video)

Telegrafi - 07.01.2015

Të paktën 11 persona janë vrarë dhe pesë të tjerë janë plagosur rëndë të mërkurën kur persona të armatosur kryen një "masakër" në zyrat e një reviste satirike anti-islamike në Paris.

Masakra në Paris, rrethohen dy autorët, 88 mijë agjentë për kapjen e tyre. “Al Qaeda” publikon listën e zezë

Panorama - 07.01.2015

Dy autoret e dyshuar UPDATE/Mediat franceze deklarojnë se 88 mijë agjentë policie janë angazhuar në Francë në ndjekje të dy terroristëve, të cilët vranë një ditë më parë 12 persona dhe plagosën disa ...

Masakër në një redaksi në Francë

Mapo - 07.01.2015

Sulm me armë në një redaksi në Francë 07 Janar 2015 11:21 Të paktën dy persona të armatosur kanë sulmuar zyrat e revistës satirike franceze “Charlie Hebdo” në Paris, duke vrarë disa persona.

Për këtë foto u vranë 12 gazetarë francezë (Foto)

Telegrafi - 07.01.2015

Besohet se një karikaturë e liderit të ISIS-it, Ebu Bakr Al-Bahgdad, ka qenë arsyeja që dy persona të maskuar kanë sulmuar redaksinë e revistës satirike, Charlie Hebdo.

Mediat botërore pasqyrojnë sulmin mbi revistën “Charlie Hebdo”

ABC News - 07.01.2015

Masakra në redaksinë e revistës franceze “Charlie Hebdo” në Paris ka provokuar reagimin e menjëhershëm të shumë vendeve në botë. Të stepura para këtij akti terrorist, ku mbetën 12 viktima, krerët e ...

Kosova dënon sulmin në Paris

VOA - 07.01.2015

Udhëheqësit e Kosovës thanë se qëndrojnë me Francën në luftën kundër terrorit dhe në mbrojtje të lirisë Udhëheqësit më të lartë politikë në Kosovë e dënuan sulmin në redaksinë javores satirike ...

Masakra në Paris, Nishani: Akt barbar i patolerueshëm

Ora news - 07.01.2015

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, i ka dërguar sot një mesazh ngushëllimi Presidentit të Francës, François Hollande, për viktimat dhe të plagosurit nga atentati terrorist në zyrat e revistës ...

Gazetari Kutra nga Franca: Sulmuesit s’dinin redaksinë, pyetën një kalimtare

Ora news - 07.01.2015

Prej orës 11:30 të paradites kryeqyteti francez, Parisi, vazhdon të jetë në gjendje shoku pas sulmit terrorist në revistën satrike “Charlie Hebdo”. Gazetari i radio “Francë Internacional”, Artan ...

Sulmi në gazetën franceze shokon botën, reagojnë ashpër BE-SHBA

Ora news - 07.01.2015

Presidenti francez, Fransua Holond, Shtëpia e Bardhë, Devid Kameron, Angela Merkel e madje edhe Vladimir Putin, kanë reaguar për ngjarjen e rëndë të ndodhur paraditen e së mërkurës në Paris, në zyrat ...

Ky është numri i fundit i Charlie Hebdo me myslimanët në ballinë

Telegrafi - 07.01.2015

Edhe në numrin e fundit të revistës “Charlie Hebdo” temë ishin myslimanët. Konkretisht romani i fundit i autorit të njohur francez Michel Houellebecq.

“Charlie Hebdo”, ja pamjet tronditëse të vrasjes së policit (VIDEO)

Yll Press - 07.01.2015

Mediat në kryeqytetin francez flasin për të paktën 12 viktima, mes të cilëve gazetarë dhe punonjës policie, si dhe 10 persona të plagosur. Dy persona të maskuar dhe të armatosur me kallashnikov dhe ...

Sekretari Amerikan i Shtetit dënon aktin terrorist që iu bë gazetës satirike, Charlie Hebdo

ABC News - 07.01.2015

Sekretari i shtetit amerikan, Xhon Kerri, doli në një konferencë për shtyp për të dënuar aktin terrorist që iu bë gazetës satirike, Charlie Hebdo, në Francë.

Sulm i ri terrorist në Paris, shpërthen një automjet (Video)

Telegrafi - 07.01.2015

Derisa bota është ende në shok dhe me vëmendje po ndjek zhvillimin e ngjarjeve dramatike pas sulmit terrorist ndaj redaksisë së gazetës satirike Charlie Hebdo në Paris, në periferi të kryeqytetit ...

Ambasada franceze në Tiranë: Franca nuk i nënshtrohet terroristëve

Ora news - 07.01.2015

“ Franca nuk do ti nënshtrohet asnjëherë dhunës barbare të terroristëve”. Deklarata vjen nga Ambasada franceze në vendin tonë pas ngjarjes së rëndë në revistën satirike « Charlie Hebdo ».

Terroristët përdorën teknika ushtarake gjatë vrasjeve në Paris

Telegrafi - 07.01.2015

Dy terroristët që sulmuan zyrat e revistës “Charlie Hebdo” në Paris, duke vrarë 12 persona, në bazë të analizave të para të videove, hetuesit thonë se ata kanë përdorur teknika ushtarake.

“A është liria e mediave provokim”? (Foto)

Telegrafi - 07.01.2015

“Të shenjtat e një feje mund të jenë të tilla vetëm për përkrahësit e saj. Ku do të ishte bota po të respektoheshin të gjitha tabutë fetare”, ka thënë Philippe Val, ish redaktor i revistës satirike ...

KMSH dënon sulmin në Francë: Terrori prodhon veçse kaos e ligësi

Ora news - 07.01.2015

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë dënon ashpër sulmin terrorist në zyrat e revistës “Charlie Hebdo” në Paris dhe shpreh ngushëllimet më të sinqerta për viktimat e kësaj ngjarjeje.

Shqipëria dënoi sulmin terrorist ndaj shtypit në Paris

VOA - 07.01.2015

Autoritetet më të larta shtetërore, politike dhe shoqërore të Shqipërisë dënuan sot me një seri deklaratash publike sulmin terrorist kundër gazetës “Charlie Hebdo” në Francë, ku humbën jetën të ...

Disa e quajnë atë paralajmërim: “Ende nuk ka sulme në Francë”!

Telegrafi - 07.01.2015

Sipas gjermanes Die Welt, disa e quajnë atë një paralajmërim: Në edicionin e kësaj jave të "Charlie Hedbo" ka një vizatim me titull: "Ende nuk ka sulme në Francë".

Sulmuesit e "Charlie Hebdo" ngritën gishtin tregues, shenjë e radikalëve islamistë

Telegrafi - 07.01.2015

Derisa njëri nga terroristët që kreu sulmin në Charlie Hebdo ka dalur jashtë ndërtesës, ai ka ngritur lart gishtin tregues, që është shenjë e radikalëve islamistë, përfshirë edhe anëtarët e Al - ...

Presidenti Obama dënon sulmin në Francë

VOA - 07.01.2015

Presidenti Barack Obama e quajti sulmin vdekjeprurës ndaj gazetës satirike "Charlie Hebdo" në Paris "një sulm të ulët prej frikacakësh'' kundër gazetarëve dhe shtypit të lirë.

Media në krah të “Charlie Hebdo”, “Je Suis Charlie”pushton internetin

Ora news - 07.01.2015

“Le Monde”, “TV France”, e shumë media të tjera franceze kanë ofruar gazetarët e tyre për të ndihmuar revistën “Charlie Hebdo” të mbijetojë pas masakrës së tmerrshme të tre vrasësve.

Francois Hollande: Franca u sulmua në zemër të saj, por ne do të rrimë të bashkuar

ABC News - 07.01.2015

Presidenti francez, François Holonde, në një konferencë për mediat nga Pallati Elize tha se Franca sot u sulmua, në zemër të saj, në Paris”. Ai deklaroi se sot është goditur fjala e lirë në Francë ...

FOTO/ “Je Suis Charlie”, edhe në Tiranë‬

Ora news - 07.01.2015

Homazhe dhe nderim për kolegët e francezes “Charlie Hebdo” që humbën jetën paraditen e sotme nga akti terrorist në redaksinë në Paris edhe në Tirane. Homazhet u organizuan sot ne mbremje në orën 20 e ...

“Koha kur myslimanët duhet të fillojnë ta përfaqësojnë veten”

Telegrafi - 07.01.2015

Këshilli i Lartë islamik në Francë ka dënuar fuqishëm sulmin e sotëm terrorist në redaksinë e revistës satirike Parisit Charlie Hebdo. Zëvendës kryetari i këshillit, Ahmet Ogras gjatë ditës vizitoi ...

Policia franceze identifikon terroristët e masakrës në Paris

Telegrafi - 07.01.2015

Policia franceze ka arritur të identifikojë tre të dyshuar për sulmin e sotëm terrorist ndaj gazetarëve të revistës franceze : "Charlie Hebdo". Zëvendëskryetari i Parisit, Patrick Klugman e ka ...

Hije komploti mbi masakrën në gazetën franceze

Telegrafi - 07.01.2015

Teza komploti dhe dyshime për ata që mund të jenë pas atentatorëve që në mes të Parisit qëlluan për vdekje gazetarët në redaksinë e “Charlie Hebdo” dhe që mund të jetë “një dorë e vogël jo-islamike”.

AGK dënon vrasjen e gazetarëve në Francë

Telegrafi - 07.01.2015

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës përmes një komunikate për media, e ka quajtur akt qyqar dhe të shëmtuar vrasjen e 12 personave në zyrat e revistës satirike "Charlie Hebdo" në Paris.

Sulm i armatosur në redaksinë e revistës satirike franceze “Charlie Hebdo”. Raportohen disa të vdekur(video)

Respublica - 07.01.2015

Redaksia e revistës satirike franceze “Charile Hebdo” është sulmuar sot nga dy përsona të armatosur që kanë lënë të vrarë disa persona. Agresorët thuhet se kanë qenë të armatisur me kallashnikov dhe ...

Të paktën 11 të vrarë nga sulmi në Paris

InfoGlobi - 07.01.2015

Në zyrat e gazetës franceze “Charlie Hebdo” në Paris disa njerëz të armatosur dhe me maska hynë dhe qëlluan me breshëri automatike. Kjo ngjarje ka ndodhuri rreth orës 11 të mërkurën.

Terror në Paris, sulmohet redaksia e një reviste satirike, 12 të vrarë (VIDEO)

Gazeta Dita - 07.01.2015

Dy persona të armatosur kanë hyrë në ambientet e redaksisë së revistës satirike franceze “Charlie Hebdo” në qendër të Parisit, duke vrarë të paktën 12 persona.

Sulmohet revista franceze, 12 të vdekur. Terroristët thërrisnin “Allahu Ekber” (FOTO)

Gazeta Idea - 07.01.2015

Paris- Persona të armatosur kanë sulmuar ambientet e redaksisë së revistës franceze satirike ‘Charlie Hebdo’, në Paris. Të paktën 12 persona raportohet se janë ekzekutuar me armë tip kallashnikov, ...

Masakër në Paris, sulm kundër redaksisë së revistës satirike “Charlie Hebdo”, 12 të vdekur

Tetova Sot - 07.01.2015

Sulm i armatosur kundër redaksisë së revistës satirike “Charlie Hebdo” në Paris. Dy persona të maskuar me kapuç të zinj në kokë dhe të veshur me rroba të zeza, kanë hyrë në selinë e revistës ...

Sulmi terrorist në Paris, Rama: Trishtim, solidaritet, revoltë

Gazeta Tema - 07.01.2015

Kryeministri Edi Rama ka reagaur përmes një komenti në rrjetet sociale ndaj sulmit terrorist kundër revistës satirike “Charlie Hebdo”, ku të paktën humbën jetën 9 gazetarë dhe dy policë.

Charlie Hebdo/ Terroristët thirrën, “Allah u Akbar”, shkon në 12 numri i të vdekurve, mes tyre 2 policë

Gazeta Tema - 07.01.2015

Franca është tronditur mesditën e sotme nga një sulm terroist i ndodhur në zyrat e redaksisë së revistës satirike “Charlie Hebdo”. Nga sa është konfirmuar deri tani, numri i të vdekurve ka shkuar në ...

FOTOT/ Paris, masakër në zyrat e revistës satirike “Charlie Hebdo”.12 të vdekur, 10 gazetarë dhe 2 policë. Terroristët ...

Gazeta Tema - 07.01.2015

Kryeqyteti i Francës, Parisi është tronditur mesditën e sotme nga një sulm terroist i ndodhur në zyrat e redaksisë së revistës satirike “Charlie Hebdo”.

Sulmi terrorist në Paris – video

InfoGlobi - 07.01.2015

Policia franceze raporton për 12 të vrarë, përfshirë dy policë, kurse mediat raportojnë edhe për 11 të plagosur, në sulmin në selinë e revistës satirike “Charlie Hebdo” në Francë.

2 VIDEO tronditëse të sulmit në “Charlie Hebdo”. Ja si ekzekutohet polici para zyrave

Gazeta Tema - 07.01.2015

Kjo është video dramatike e filmuar nga gazetari Martin Boudot, e cila tregon dy terroristët të cilët shtijnë me armë. Boudot, i ka filmuar ata duke dalë nga zyrat e “Charlie Hebdo”, ku shihen duke ...

Ja si ekzekutohet para kameras polici në Paris (VIDEO)

Tetova Sot - 07.01.2015

Një kamera ka filmuar momentin e vrasje së një polici nga terroristët që kryen masakrën në gazetën satirike Charlie Hebdo. Militantët e qëllojnë fillimisht nga disa metra largësi dhe e plagosin ...

Francë: Sulmohet javorja satirike Charlie Hebdo, 11 të vrarë e 10 të lënduar (FOTO)

Ilirida - 07.01.2015

Policia e Francës thotë se së paku 11 vetë, përfshirë dy policë dhe një gazetar, janë vrarë nga të shtënat në selinë e javores satirike, Charlie Hebdo, në Paris.

Për këtë foto u vranë 12 gazetarë francezë

Tetova Sot - 07.01.2015

Besohet se një karikaturë e liderit të ISIS-it, Ebu Bakr Al-Bahgdad, ka qenë arsyeja që dy persona të maskuar kanë sulmuar redaksinë e revistës satirike, Charlie Hebdo.

Tri karikaturistë mes 12 të vrarëve te “Charli Hebdo”

Gazeta Dita - 07.01.2015

Karikaturistët Charb 47 vjeç, Tignous 58 vjeç dhe Wolinski 80 vjeç janë mes 12 të vrarëve në redaksinë e revistës humoristike “Charlie Hebdo” në Paris.

Juncker dënon si një akt barbar dhe të patolerueshëm sulmin kundër revistës

Gazeta Dita - 07.01.2015

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker dënoi si një akt të patolerueshëm dhe një barbari sulmin kundër selisë të të përjavshmes satirike franceze ”Charlie Hebdo”, ku si pasojë humbën ...

Videoja që shihet duke u vrarë polici në sulmin ndaj gazetës satirike franceze Charlie Hebdo  (VIDEO)

Ilirida - 07.01.2015

Në YouTube kanë filluar të publikohen video nga sulmi terrorist ndaj gazetarëve francez. Në një nga video shihet se si një terrorist vret një gazetar, duke e qëlluar me armë zjarr në kokë, transmeton ...

Krerët shqiptarë dënojnë sulmin në Paris

InfoGlobi - 07.01.2015

Ministria e Punëve të Jashtme e Shqipërisë ka njoftuar se asgjë nuk mund të justifikojë sulmin ndaj fjalës së lirë. Në njoftim thuhet se Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Shqipërisë dënon ...

Katër karrikaturistët e “Charlie Hebdo” mes 12 viktimave të sulmit terrorist

Gazeta Tema - 07.01.2015

Katër karrikaturistët e revistës satirike “Charlie Hebdo”, Charb 47 vjeç, Tignous 58 vjeç, Wolinski 80 vjeç dhe Jean Cabut kanë mbetur të vdekur nga sulmi terrorist në zyrat e redaksisë së revistës.

Sulmi terrorist ndaj revistës satirike, në kërkim dy vëllezërit

Shqiptarja - 07.01.2015

PARIS - Një nga tre të dyshuarit e sulmit terrorist ndaj “Charlie Hebdo” që tronditi dje Parisin, por edhe të gjithë botën, është vetëdorëzuar mbrëmjen e djeshme.

NATO dënon sulmin në Francë. Vendet anëtare, të bashkuara kundër terrorizmit

Gazeta Tema - 07.01.2015

NATO ka reaguar menjëherë pas sulmit terrorist të AL Qaeda-s në zyrat e revistës “Charlie Hebdo”, duke shprehur mbështetjen e Aleancës ndaj Francës. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s , Stoltenberg ka ...

NATO dënon sulmin në Francë. Vendet anëtare, të bashkuara kundër terrorizmit

Gazeta Dita - 07.01.2015

NATO ka reaguar menjëherë pas sulmit terrorist të AL Qaeda-s në zyrat e revistës “Charlie Hebdo”, duke shprehur mbështetjen e Aleancës ndaj Francës. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s , Stoltenberg ka ...

Masakra në Francë, reagojnë liderët politikë

Vision Plus - 07.01.2015

Masakra ne zyrat e revistës satirike franceze “Charlie Hebdo” ka shkaktuar reagime te ashpra dhe është dënuar me force nga krerë shtetesh dhe qeverish ne mbare boten.

Nga Putin tek Merkel, gjithë bota solidarizohet me Francën

Gazeta Tema - 07.01.2015

Ngjarja e rëndë që ndodhi në Francë ka bashkuar në një zë të vetëm, liderat kryesorë të botës kundër terrorizmit. Presidenti francez ishte i pari që foli para zyrave të Charlie Hebdo, duke thënë se ...

Obama për sulmin: Bashkë kundër terroristëve

InfoGlobi - 07.01.2015

Presidenti amerikan, Barack Obama, ka dënuar sulmin në zyret e revistës, Charlie Hebdo, në Paris, dhe ka dekalruar se amerikanët luten për viktimat e këtij sulmi terrorist.

Salman Rushdie: Feja me armë, kërcënim i lirisë

InfoGlobi - 07.01.2015

Feja, një metodë mesjetare për të paarsyeshmen, kur kombinohet me armatimin modern, bëhet një kërcenim real për lirinë tone, ka dekalruar shkrimtari i famshëm britaniko-indian, Salman Rushdie për ...

Revista satirike franceze mbështeti Kosovën në luftë (FOTO)

Tetova Sot - 07.01.2015

Revista satirike franceze Charlie Hebdo, që u sulmua nga terroristët islamik, në 1999 mbështeti Kosovën dhe sensibilizoi opinionin Frankofon me gjenocidin që po ushtrohej në Kosovë.

Atentatorët në Paris : ‘Hakmerremi për Profetin Muhamed’ (VIDEO)

Tetova Sot - 07.01.2015

Ka shkuar në 12 numri i të vdekurve në masakrën e ndodhur sot paradite në Paris, kur 3 persona të armatosur me kallashnikov kanë hyrë në selinë e redaksisë së revistës satirike franceze ‘Charlie ...

Lidhja Arabe dënon sulmin terrorist kundër revistës ”Charlie Hebdo”

Tetova Sot - 07.01.2015

Lidhja Arabe dhe Al-Azhar, autoriteti kryesor i islamit sunit, dënuan sot atentatin terrorist kundër gazetës satirike franceze ”Charlie Hebdo”. ”Lidhja Arabe dënon me forcë këtë akt terrorist që ...

SHËNIM: Sulmi ndaj Charlie-t, reagimi i politikës franceze dhe një paralele e vogël me Tiranën

Gazeta Dita - 07.01.2015

“Jam e tmerruar nga ky sulm ndaj redaksisë së revistës satirike Charlie, ndjej një trishtim të pamatë për viktimat dhe u dërgoj ngushëllimet më të thella familjarëve të tyre” ; Marinë le Pen.

Një automobil shpërthen para sinagogës në Paris(VIDEO)

Tetova Sot - 07.01.2015

Një tjetër shpërthim ka ndodhur në Paris, para një sinagoge. Aty ka shpërthyer një automobil. Ende nuk dihet nëse shpërthimi është aksidental, apo ka lidhje me sulmin terrorist të disa orëve më parë ...

Reagon ambasada franceze në Tiranë: Shtypi, gazetarët në Francë dhe në të gjithë botën nuk do të mund të frikësohen

Gazeta Tema - 07.01.2015

Ambasada franceze në Tiranë ka reaguar pas sulmit terrorist ndaj selisë së gazetës “Charlie Hebdo”. Ambasadori francez shprehet se ndihet i prekur nga solidariteti i treguar nga shqiptarët për këtë ...

Salman Rushdie: ‘Respekti për religjionin’ është bërë si kod që thotë ‘frikë nga feja’

Gazeta Tema - 07.01.2015

Shkrimtari i famshem i vargjeve satanike thote se feja si dhe të gjitha ideologjitëe tjera, meritojnë kritikë, satirë dhe mungesë respekti, pa pasur asnjë lloj frike.

Salman Rushdie: ‘Respekti për religjionin’ është bërë si kod që thotë ‘frikë nga feja’

Gazeta Dita - 07.01.2015

Shkrimtari i famshëm i vargjeve satanike thotë se Feja si dhe të gjitha ideologjitë e tjera, meritojnë kritikë, satirë dhe mungesë respekti, pa pasur asnjë lloj frike.

Edhe ky kërkohet ‘i gjallë apo i vdekur': Ja ç’thotë për sulmin ndaj gazetës ”Charlie Hebdo”

Tetova Sot - 07.01.2015

Shkrimtari i njohur Salman Rushdie, i cili në vitin 1989 është akuzuar për blasfemi kundër Islamit me librin e tij “Vargjet Satanike”, ka shprehur keqardhje për sulmin barbar ndaj gazetës franceze.

Komuniteti Mysliman: Një sulm i ulët e i dënueshëm nga çdo normë morale, fetare e universale

Gazeta Tema - 07.01.2015

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë dënon ashpër sulmin terrorist në zyrat e revistës “Charlie Hebdo” në Paris dhe shpreh ngushëllimet më të sinqerta për viktimat e kësaj ngjarjeje.

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë dënon sulmin në zyrat e revistës “Charlie Hebdo”

Gazeta Dita - 07.01.2015

Përmes një deklarate për mediat, Komuniteti Mysliman i Shqipërisë dënon sulmin terrorist në zyrat e revistës “Charlie Hebdo” në Paris dhe shpreh ngushëllimet për viktimat e kësaj ngjarjeje.

Bota shokohet nga sulmi në Paris, liderët botërorë krah Francës

Tetova Sot - 07.01.2015

Presidenti francez, Fransua Holond, Shtëpia e Bardhë, Devid Kameron, Angela Merkel e madje edhe Vladimir Putin, kanë reaguar për ngjarjen e rëndë të ndodhur paraditen e së mërkurës në Paris, në zyrat ...

Në mbrojtje të artit të satirës. Selman Rushdie solidarizohet me francezët

Respublica - 07.01.2015

Autori i “Vargjeve Satanike”, Selman Rushdie ka dënuar sulmin babar në redaksinë e revistës satirike franceze ”Charlie Hebdo, duke shprehur solidaritetin me gazetarët dhe popullin francez.

Ali Ahmeti dënon sulmin terrorist në Paris

Tetova Sot - 07.01.2015

Akti i tmerrshëm i vrasjes së punonjësve dhe policëve në zyret e revistës, Charlie Hebdo, në Paris, duhet të dënohet nga e gjithë bota e civilizuar. Krimi nuk ka përkatësi kombëtare, nuk ka përkatësi ...

Dade, letër ambasadorit francez: Indinjatë për sulmin, jemi pranë jush

Gazeta Dita - 07.01.2015

Kreu i Komisionit për Politikë të Jashtme të Kuvendit Arta Dade i ka dërguar një letër Ambasadorit të Francës në Republikën e Shqipërisë, Bernard Fitoussi.

Francezët e zemëruar për sulmin mbushin sheshet në mbarë vendin (FOTO)

Tetova Sot - 07.01.2015

Dhjetëra mijëra persona janë grumbulluar sot pasdite në sheshet e qyteteve kryesore të Francës në shenjë solidariteti lidhur me ngjarjen tragjike në ambientet e brendshme dhe të jashtme të godinës së ...

FOTOT/ Je suis “Charlie”, tubime masive në qytetet kryesore të Europës

Gazeta Tema - 07.01.2015

Qindra njerëz janë mbledhur në qytetet kryesore suropiane, nga Parisi në Bruksel në një manifestim solidarizues për sulmin terrorist në redaksinë e Charlie Hebdo.

Terrori në Paris, Rama ngushëllon homologun francez

Gazeta Tema - 07.01.2015

Kryeministri Rama i ka dërguar një letyër ngushëllimi, homologut të tij francez, Manuel Valls, për masakrën që mori jetën e gazetarëve të revistës së mirënjohur.

Sulmi terrorist në Paris, Rama ngushëllon homologun francez

Gazeta Dita - 07.01.2015

Kryeministri Edi Rama i ka dërguar një mesazh ngushëllimi homologut të tij francez, Manuel Valls lidhur me aktin e rëndë terrorist që ndodhi në gazetën franceze “Charlie Hebdo”.

KMSH dënon sulmin në Francë: Terrori prodhon veçse kaos e ligësi

Tetova Sot - 07.01.2015

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë dënon ashpër sulmin terrorist në zyrat e revistës “Charlie Hebdo” në Paris dhe shpreh ngushëllimet më të sinqerta për viktimat e kësaj ngjarjeje.

Je suis “Charlie”, tubime masive në qytetet kryesore të Europës (FOTOT)

Gazeta Dita - 07.01.2015

Qindra njerëz janë mbledhur në qytetet kryesore europiane, nga Parisi në Bruksel në një manifestim solidarizues për sulmin terrorist në redaksinë e Charlie Hebdo.

Media në krah të gazetës “Charlie Hebdo”, “Je Suis Charlie”pushton internetin

Tetova Sot - 07.01.2015

Le Monde”, “TV France”, e shumë media të tjera franceze kanë ofruar gazetarët e tyre për të ndihmuar revistën “Charlie Hebdo” të mbijetojë pas masakrës së tmerrshme të tre vrasësve.

Në kujtim të Charlie Hebdo!

Gazeta Tema - 07.01.2015

Nga Ben Blushi Pas linçimit të gazetës Charlie Hebdo një gjë është e sigurt: nesër Evropa nuk do jetë me ajo që ishte dje. Në një ditë si kjo, kur e fundmja dhe më e pumundura gjë që mund të kesh ...

Francë, mijëra persona në rrugë në shenjë solidariteti. Nesër ditë zie (FOTO)

Gazeta Idea - 07.01.2015

Paris- Turma të mëdha njerëzish u mblodhën në qendër të Parisit për të shprehur solidaritetin e tyre me gazetarët dhe policët viktima të një sulmi terrorist në godinën e revistës satirike franceze “ ...

FOTO LAJM/ Gazetarët shqiptarë, homazhe për kolegët e “Charlie Hedbo”

Gazeta Tema - 07.01.2015

Homazhet e organizuara sot në mbrëmje në oren 20 e 15 nga UGSH, në sheshin qendror tek Piramida në Tiranë, për kolegët e francezes “Charlie Hebdo” që humbën jetë n nga akti terrorist në redaksinë e ...

#JeSuisCharlie, hashtagu që bëri bashkë uebin në shenjë solidariteti

Gazeta Idea - 07.01.2015

Francë- Mijëra përdorues të rrjeteve sociale, Twitter, Facebook, Instagram etj, janë duke shprehur solidaritetin e tyre me tragjedinë që ndodhi në ambientet e revistës satirike Charlie HEBDO, me ...

Policia franceze identifikon terroristët e masakrës në Paris

Tetova Sot - 07.01.2015

Policia franceze ka arritur të identifikojë tre të dyshuar për sulmin e sotëm terrorist në revistën franceze, Charlie Hebdo. Zëvënedëskryetari i Parisit, Patrick Klugman e ka konfirmuar lajmin për ...

Rama letër Valls: Pranë jush. Reagon ambasada franceze: Nuk frikësohemi

Gazeta Idea - 07.01.2015

Franca është thellësisht e tronditur nga atentati që është kryer kundër selisë së gazetës « Charlie Hebdo » në Paris, por ajo nuk do t’i nënshtrohet asnjëherë dhunës barbare të terroristëve.

Ali Ahmeti dënon sulmin terrorist në Paris

Shkupi24 - 07.01.2015

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti ka cilësuar sulmin ndaj revistës “Charlie Hebdo” si një akt të tmerrshëm. Ai tha se sulmi duhet të dënohet nga e gjithë bota e civilizuar dhe të marrë dënimin e merituar.

Nikolla Gruevski dënon sulmin terrorist në Paris

Shkupi24 - 07.01.2015

Kryeministri Nikola Gruevski i nisi një telegram ngushëllimi homologut francez, Manuel Vals.Në telegram, kryeministri shpreh ngushëllime për 12 viktimat që u shkaktuan nga sulmi që ai e quajti ...

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë dënon ashpër sulmin terrorist në Paris

Shkupi24 - 07.01.2015

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë dënon ashpër sulmin terrorist në zyrat e revistës “Charlie Hebdo” në Paris dhe shpreh ngushëllimet më të sinqerta për viktimat e kësaj ngjarjeje.

Jurisiti italian: Hije komploti mbi masakrën në gazetën franceze

Tetova Sot - 07.01.2015

Teza komploti dhe dyshime për ata që mund të jenë pas atentatorëve që në mes të Parisit qëlluan për vdekje gazetarët në redaksinë e “Charlie Hebdo” dhe që mund të jetë “një dorë e vogël jo-islamike”.

Reagon bota: Ne jemi ‘Charlie Hebdo’

InfoGlobi - 07.01.2015

Sulmi në stafin e revistës satirike ‘Charlie Hebdo’ të mërkurën në Paris, sulm ky nga persona të maskuar e të armatosur që vranë në pikë të ditës 12 persona për të ikur më pas në drejtim të panjohur, ...

The Guardian : Janë arrestuar terroristët e Parisit

Tetova Sot - 07.01.2015

Gazetari i të përditshmes britanike The Guardian raporton se autoritetet franceze i kanë arrestuar tre terroristët e dyshuar për vrasjen e 12 personave në redaksinë e revistës Charlie Hebdo.

Sulmohet revista satirike në Francë, disa të vdekur

Kosova Live - 07.01.2015

Është sulmuar revista satirike në Francë “Charlie Hebdo” në Paris me ç’rast kanë mbetur të vdekur 10 persona ndërsa 5 të tjerë kanë mbetur të plagosur, raportojnë mediat atje.

Sulm terrorist në zyrat e gazetës franceze Charlie Hebdo, të paktën 11 të vrarë

Republika - 07.01.2015

Disa njerëz të armatosur dhe me maska hynë në zyrat e gazetës franceze “Charlie Hebdo” në Paris dhe qëlluan me breshëri automatike. Ngjarja ndodhi rreth orës 11 të ditës së sotme.

Ja si ekzekutohet para kamerës polici në Paris (VIDEO/pamjet tronditëse)

Republika - 07.01.2015

Një kamera ka filmuar momentin e vrasje së një polici nga terroristët që kryen masakrën në gazetën satirike Charlie Hebdo. Militantët e qëllojnë fillimisht nga disa metra largësi dhe e plagosin ...

Vriten 11 persona në Paris

Shprehja - 07.01.2015

Policia bëri me dije se 10 persona të tjerë ishin plagosur, pesë prej tyre seriozisht, nga sulmi i sotëm në javoren satirike, me të cilin është aktualizuar kërcënimi për shkak të botimit të ...

Jahjaga: Kosova solidarizohet me Francën

Republika - 07.01.2015

Presidentja Atifete Jahjaga ka reaguar pas sulmit të kryer në radaksinë e gazetës satirike franceze “Cherlie Hebdo”. Ajo ka shkruar se Kosova solidarizohet sot me Francën në këtë tragjedi.

Kosova dënon fuqishëm aktin terrorist në Paris të Francës

Kosova Live - 07.01.2015

Udhëheqës shtetëror e partiak në Kosovë e kanë dënuar sulmin që ndodhi të mërkurën në Francë ku u sulmua revista satirike “Charlie Hebdo” në Paris nga persona të armatosur me ç’rast mbetën të vdekur ...

Obama e dënon fuqishëm sulmin terrorist në Paris

Republika - 07.01.2015

Presidenti amerikan, Barack Obama, e ka dënuar fguqishëm sulmin “e tmerrshëm në zyret e revistës, Charlie Hebdo, në Paris” dhe tha se amerikanët “luten për viktimat e këtij sulmi terrorist”.

Ngjarja në Francë, reagon politika shqiptare

AlbanianScreen - 07.01.2015

Tiranë - Politika shqiptare ka dënuar sulmin terrorist në Paris të Francës, ku mbetën të vrarë të paktën 12 persona. Presidenti Bujar Nishani, në një mesazh ngushëllimi dërguar homologut të tij, ...

Terroristët përdorën teknika ushtarake për vrasjet në Francë

Kosova Live - 07.01.2015

Dy terroristët që sulmuan zyrat e revistës “Charlie Hebdo” në Paris të mërkurën, duke vrarë 12 persona, në bazë të analizave të para të videove, hetuesit kanë thënë se ata kanë përdorur teknika ...

Ja çfarë shkruante revista satirike franceze për luftën e Kosovës (FOTO)

Republika - 07.01.2015

Revista e njohur satarike franceze Charlie Hebdo kishte shkruar dhe bërë karikatura edhe për luftën e Kosovës, duke mbajtur anën e popullit shqiptar dhe të drejtën e tyre për liri.

Sindikata e BIK-ut: Sulmi në Paris kundër parimeve të të gjitha religjioneve

Kosova Live - 07.01.2015

Sulmin terrorist ndaj punëtorëve të revistës satirike Charlie Hebdo të mërkurën në Paris, ku humbën jetën 12 persona dhe u plagosën 10 të tjerë, e kanë dënuar ashpër edhe përfaqësuesit e Sindikatës ...

Prishtina solidarizohet me Francën, ndez qirinj para Teatrit Kombëtar

Kosova Live - 07.01.2015

Edhe kryeqyteti i Kosovës, Prishtina, i është bashkangjitur nismës që po ndodhë në gjithë botën, me moton “Je suis Charlie” (Unë jam Charlie), në shenjë solidarizimi me shtetin francez, pas sulmit që ...

Ahmeti: Reagon pas sulmit ne Paris, krimi duhet të merr dënimin e merituar

Radio Vala - 07.01.2015

Akti i tmerrshëm i vrasjes së punonjësve dhe policëve në zyret e revistës, Charlie Hebdo, në Paris, duhet të dënohet nga e gjithë bota e civilizuar, thuhet në reagimin e kryetarit të BDI-së, Ali ...