TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Nuk precizohen “mjetet kushtetuese”

Evropaelire - 22.04.2012

Edhe pse Beogradi zyrtar ka hequr tashmë dorë nga organizimi i zgjedhjeve lokale në territorin e Kosovës, disa nga përfaqësuesit e banorëve serbë të pjesës veriore të vendit vazhdojnë të insistojnë se më 6 maj do të ketë zgjedhje për ...

Mustafa: Zgjedhjet, me kohë

Botasot - 22.04.2012

Isa Mustafa ka reaguar ndaj deklaratave të Kryeministrit Hashim Thaçi se zgjedhjet e përgjithshme nuk do të mbahen deri më 2014. Lideri i LDK’së ka thënë se marrëveshjet duhet të respektohen në mënyrë që procesi elektoral të zhvillohet ...

Zgjedhjet do të mbahen me kohë?

Telegrafi - 22.04.2012

Isa Mustafa ka reaguar ndaj deklaratave të kryeministrit Hashim Thaçi se zgjedhjet e përgjithshme nuk do të mbahen deri më 2014. Lideri i LDK-së ka thënë se marrëveshjet duhet të respektohen në mënyrë që procesi elektoral të zhvillohet ...

Nuk precizohen “mjetet kushtetuese”

Telegrafi - 22.04.2012

Edhe pse Beogradi zyrtar ka hequr tashmë dorë nga organizimi i zgjedhjeve lokale në territorin e Kosovës, disa nga përfaqësuesit e banorëve serbë të pjesës veriore të vendit vazhdojnë të insistojnë që më 6 maj të ketë zgjedhje për kryesitë ...

Nuk precizohen “mjetet kushtetuese”

Botasot - 22.04.2012

Edhe pse Beogradi zyrtar ka hequr tashmë dorë nga organizimi i zgjedhjeve lokale në territorin e Kosovës, disa nga përfaqësuesit e banorëve serbë të pjesës veriore të vendit vazhdojnë të insistojnë se më 6 maj do të ketë zgjedhje për ...

Pesë lista për zgjedhjet lokale në Zveçan

Koha.net - 21.04.2012

Zveçan 21 prill- Këshilli Nacional Serb i veriut të Kosovës, ka dorëzuar listën e kandidatëve për zgjedhjet lokale që do të mbahen në komunën e Zveçanit, këtë e kanë bërë të premten në orët e vona pak para se të përfundonte afati për ...

Zveçan: Serbët kanë dorëzuar listën e kandidatëve për zgjedhjet lokale

Koha.net - 21.04.2012

Mitrovicë, 21 prill - Këshilli Nacional Serb i Veriut të Kosovës ka dorëzuar listën e kandidatëve për zgjedhjet lokale, që do të mbahen në Komunën e Zveçanit.

Mbajtja e zgjedhjeve lokale në Kosovë dëmton Serbinë

Koha.net - 21.04.2012

Beograd 21 prill – Sekretari në të ashtuquajturën ministri për Kosovën Oliver Ivanoviq ka deklaruar sot se mbajtja e zgjedhjeve lokale më 6 maj në disa komuna të Kosovës do të mund t’i sillte dëme Serbisë e cila, nëse ato mbahen, nuk do të ...

Pesë lista për zgjedhjet lokale në Zveçan

Telegrafi - 21.04.2012

Këshilli Nacional Serb i veriut të Kosovës, ka dorëzuar listën e kandidatëve për zgjedhjet lokale që do të mbahen në komunën e Zveçanit. Këtë e kanë bërë të premten, në orët e vona, pak para se të përfundonte afati për pranimin e listave..

Thaçi shkel marrëveshjen, zgjedhjet në 2014-ën

Gazeta Start - 20.04.2012

Prishtinë - Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, ka vendosur ta shkelë marrëveshjen për zgjedhje të parakohshme presidenciale dhe parlamentare, të cilën e ka nënshkruar para një viti bashkë me liderin e LDK-së, Isa ...

Zgjedhjet lokale serbe “do të mbahen” në Zubin Potok e Zveçan

Evropaelire - 20.04.2012

08:11 Zgjedhjet serbe “do të mbahen” në Zubin Potok e Zveçan 08:00 Rrëzohet helikopteri amerikan 07:33 NATO i kërkon Rusisë e Kinës të ndihmojnë Afganistanin 07:19 Vazhdon gjykimi i Breivikut 06:47 Plani i Ananit - “shpresa e ...

Thaçi shkel marrëveshjen, zgjedhjet më 2014

Ina - 20.04.2012

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, ka vendosur ta shkelë marrëveshjen për zgjedhje të parakohshme presidenciale dhe parlamentare, të cilën e ka nënshkruar para një viti bashkë me liderin e LDK-së, Isa Mustafa dhe ...

Zgjedhjet lokale serbe “do të mbahen” në Zubin Potok e Zveçan

Alsat - 20.04.2012

foto arkiv Krerët ilegalë të Zubin Potokut dhe Zveçanit, Sllavisha Ristiq dhe Dragisha Milloviq, kanë thënë se zgjedhjet lokale të Serbisë do të organizohen edhe në komunat e tyre më 6 maj.

Thaçi shkel marrëveshjen, zgjedhjet më 2014

Shqipmedia - 20.04.2012

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, ka vendosur ta shkelë marrëveshjen për zgjedhje të parakohshme presidenciale dhe parlamentare, të cilën e ka nënshkruar para një viti bashkë me liderin e LDK-së, Isa Mustafa dhe ...

Beogradi s’do t’i njohë zgjedhjet në veri (?)

Evropaelire - 20.04.2012

Në Zveçan dhe Zubin Potok tashmë kanë nisur aktivitetet për organizimin e zgjedhjeve lokale serbe, përkundër faktit se zyrtarët e Qeverisë së Serbisë kanë deklaruar se Beogradi zyrtar nuk do t’i organizojë këto zgjedhje, duke thënë se ...

Kosovë, zgjedhjet serbe do të mbahen në Zubin Potok e Zveçan

Ora news - 20.04.2012

Krerët ilegalë të Zubin Potokut dhe Zveçanit, Sllavisha Ristiç dhe Dragisha Milloviç, kanë thënë se zgjedhjet lokale të Serbisë do të organizohen edhe në komunat e tyre më 6 maj.

Thaçi shkel marrëveshjen, zgjedhjet më 2014

Koha.net - 20.04.2012

Prishtinë, 20 prill- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, ka vendosur ta shkelë marrëveshjen për zgjedhje të parakohshme presidenciale dhe parlamentare, të cilën e ka nënshkruar para një viti bashkë me liderin e LDK-së, ...

Zgjedhjet lokale serbe, në Zubin Potok e Zveçan

Panorama - 20.04.2012

Krerët ilegalë të Zubin Potokut dhe Zveçanit, Sllavisha Ristiq dhe Dragisha Milloviq kanë thënë se zgjedhjet lokale të Serbisë do të organizohen edhe në komunat e tyre më 6 maj.

Thaçi shkel marrëveshjen, zgjedhjet më 2014

Panorama - 20.04.2012

PRISHTINE- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi ka vendosur ta shkelë marrëveshjen për zgjedhje të parakohshme presidenciale dhe parlamentare, të cilën e ka nënshkruar para një viti bashkë me liderin e LDK-së, Isa ...

Thaçi shkel marrëveshjen, zgjedhjet më 2014

Ora news - 20.04.2012

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi ka vendosur ta shkelë marrëveshjen për zgjedhje të parakohshme presidenciale dhe parlamentare, të cilën e ka nënshkruar para një viti bashkë me liderin e LDK-së, Isa Mustafa dhe ...

Zgjedhjet lokale serbe “do të mbahen” në Zubin Potok e Zveçan

Botasot - 20.04.2012

Krerët ilegalë të Zubin Potokut dhe Zveçanit, Sllavisha Ristiq dhe Dragisha Milloviq, kanë thënë se zgjedhjet lokale të Serbisë do të organizohen edhe në komunat e tyre më 6 maj.

Zgjedhjet lokale serbe "do të mbahen" në Zubin Potok e Zveçan

Koha.net - 20.04.2012

Zveçan, 20 prill - Krerët ilegalë të Zubin Potokut dhe Zveçanit, Sllavisha Ristiq dhe Dragisha Milloviq, kanë thënë se zgjedhjet lokale të Serbisë do të organizohen edhe në komunat e tyre më 6 maj, njofton rel.

Thaçi shkel marrëveshjen, zgjedhjet më 2014

Telegrafi - 20.04.2012

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, ka vendosur ta shkelë marrëveshjen për zgjedhje të parakohshme presidenciale dhe parlamentare, të cilën e ka nënshkruar para një viti bashkë me liderin e LDK-së, Isa Mustafa dhe ...

Zgjedhjet e Serbisë në Kosovë sfidojnë edhe OSBE-në

Gazeta Start - 19.04.2012

Prishtinë – Misioni i OSBE-së në Kosovë nuk e ka idenë se si do ta lehtësojë organizimin e zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale të Serbisë në Kosovë.

OSBE, asnjë koment për zgjedhjet serbe

Top Channel - 19.04.2012

Misioni i OSBE-së në Kosovë ka preferuar të mos bëjë komente lidhur me mundësinë e organizimit të zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale serbe në territorin kosovar.

Thaçi: S'ka zgjedhje serbe në Kosovë

Idividi - 19.04.2012

Prishtinë, 18 prill 2012 (MIA) - Kryeministri Hashim Thaçi ka përsëritur se nuk do të ndodh pretendimi i Serbisë për të mbajtur zgjedhje në Kosovë.

Serbia përgatitet për zgjedhje në Kosovë

Top Channel - 19.04.2012

Autoriteti që po merret me organizimin e zgjedhjeve në Serbi, njoftoi se ka nisur procesi i dërgimit në Kosovë të materialeve zgjedhore për zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale.

Krahas OSBE-së, edhe ilegalët mund të organizojnë zgjedhje

Koha.net - 19.04.2012

Prishtinë, 19 prill – Dy organizime paralele të zgjedhjeve serbe në Kosovë do të mund të mbahen më 6 maj – një palë nga mekanizmat ndërkombëtarë për të cilët do të dakordoheshin Kosova dhe Serbia, dhe një palë tjetër nga strukturat ilegale ...

Zgjedhjet e Serbisë në Kosovë sfidojnë edhe OSBE-në

Koha.net - 19.04.2012

Prishtinë, 19 prill – Misioni i OSBE-së në Kosovë nuk e kanë idenë se si do ta lehtësojë organizimin e zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale të Serbisë në Kosovë.

OSBE nuk komenton mbi zgjedhjet serbe

Botasot - 19.04.2012

Misioni i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim Evropian në Kosovë nuk dha detaje lidhur me organizimin eventual të zgjedhjeve presidenciale e parlamentare të Serbisë në territorin e Kosovës.

Ivanoviq: S’do të njihen rezultatet e zgjedhjeve lokale në Kosovë

Botasot - 19.04.2012

Sekretari shtetëror në Ministrinë për Kosovën të Qeverisë së Serbisë, Oliver Ivanoviq, ka thënë se organizimi i zgjedhjeve lokale serbe në Kosovë, nuk është i mundur pa mbështetjen e komunitetit ndërkombëtar.

Ivanoviq do lejen ndërkombëtare për zgjedhje lokale

Koha.net - 19.04.2012

Mitrovicë, 19 prill – I ashtuquajturi sekretari shtetëror në Ministrinë për Kosovën të Qeverisë së Serbisë, Oliver Ivanoviq, ka thënë se organizimi i zgjedhjeve lokale serbe në Kosovë, nuk është i mundur pa mbështetjen e komunitetit ...

Ivanoviç: S`do të njihen rezultatet e zgjedhjeve në Kosovë

Ora news - 19.04.2012

Sekretari shtetëror në Ministrinë për Kosovën të Qeverisë së Serbisë, Oliver Ivanoviç, ka thënë se organizimi i zgjedhjeve lokale serbe në Kosovë, nuk është i mundur pa mbështetjen e komunitetit ndërkombëtar.

Ivanovic: S’do të njihen rezultatet e zgjedhjeve në Kosovë

Telegrafi - 19.04.2012

Sekretari shtetëror në tw ashtuquajturën ministri për Kosovën të Qeverisë së Serbisë, Oliver Ivanovic, ka thënë se organizimi i zgjedhjeve lokale serbe në Kosovë, nuk është i mundur pa mbështetjen e komunitetit ndërkombëtar.

Thaçi: Jo organizim të zgjedhjeve serbe në Kosovë

Idividi - 18.04.2012

Prishtinë, 17 prill 2012 (MIA) - Kryeministri Hashim Thaçi theksoi se në asnjë rrethanë nuk do të lejohet mbajtja e zgjedhjeve lokale serbe edhe në Kosovë.

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi u takua me sekretarin e përgjithshëm të OSBE-së, Lamberto Zanier

Idividi - 18.04.2012

Prishtinë, 17 prill 2012 (MIA) - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi sot u takua me sekretarin e Përgjithshëm të OSBE-së, Lamberto Zanier, me ç'rast diskutuan mbi gjetjen e modaliteteve adekuate për lehtësimin e procesit ...

Jahjaga: Zgjedhjet serbe nuk do të mbahen në Kosovë

Idividi - 18.04.2012

Prishtinë, 17 prill 2012 (MIA) - Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, deklaroi se zgjedhjet lokale të Republikës së Serbisë nuk mund dhe nuk do të mbahen në territorin e Republikës së Kosovës sepse cenojnë integritetin ...

Zgjedhjet serbe në Kosovë, Thaçi: Nuk do të lejohen

Lajmeshqip - 18.04.2012

Prishtinë – Kryeministri i Kosovës, Hashim përsëriti edhe një herë sot se Serbia me pretendimin e vet për të organizuar zgjedhje në Kosovë, nuk do t’ia arrij qëllimit.

Jakshiç: Prishtina s’i ndal dot zgjedhjet lokale

Top Channel - 18.04.2012

Një nga krerët e Kuvendit paralel në veri të Kosovës, Marko Jakshiç ka deklaruar se qeveria e Prishtinës nuk mund t’i ndalë zgjedhjet lokale serbe.

Thaçi: 'Nuk ka zgjedhje serbe'

Alsat - 18.04.2012

Hashim Thaçi, Kryeministër i Kosovës Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi edhe njëherë ka ripërsëritur qëndrimin e Qeverisë së tij se pretendimi i Serbisë për të organizuar zgjedhje në Kosovës nuk do të lejohet.

Jaksic: Nuk heqim dorë nga zgjedhjet

Telegrafi - 18.04.2012

Zgjedhjet lokale të Serbisë do të mbahen patjetër në komunat e Zubin Potokut, Zveçanit dhe Shtërpcës, thotë Marko Jaksic, nënkryetar i të ashtuquajturës kuvend i bashkësive të Kosovës.

Kosovë, Jaksiç: Nuk heqim dorë nga zgjedhjet

Ora news - 18.04.2012

Nënkryetari i të ashtuquajturës kuvend i bashkësive të Kosovës Marko Jaksiç ka deklaruar se zgjedhjet lokale serbe do të mbahen patjetër në komunat e Zubin Potokut, Zveçanit dhe Shtërpcës.

Serbët lokalë duan zgjedhje lokale në veri

Koha.net - 18.04.2012

Mitrovicë, 18 prill - Zgjedhjet lokale të Serbisë do të mbahen patjetër në komunat e Zubin Potokut, Zveçanit dhe Shtërpcës, thotë Marko Jaksiq, nënkryetar i të ashtuquajturit Kuvend i Bashkësive të Komunave Serbe të Kosovës.

Komunat serbe edhe pa zgjedhje lokale

Koha.net - 18.04.2012

Mitrovicë, 18 prill – Komunat serbe në veri do të vazhdojnë të funksionojnë edhe nëse nuk do të ketë zgjedhje lokale. Dallimi ka të bëjë me faktin se nuk do të ketë kuvende komunale, por vetëqeverisjen lokale do ta drejtojnë koordinatorët ...

PK do t’i ndalojë zgjedhjet lokale serbe!

Telegrafi - 18.04.2012

Ministri i Brendshëm i Kosovës Bajram Rexhepi, tha se Policia e Kosovës nuk do të lejojë mbajtjen e zgjedhjeve lokale serbe në Kosovë. Në një deklaratë për radion "Kontakt Plus" të Mitrovicës, ai tha se policia me ndihmën e KFOR-it dhe të ...

Thaçi: S'ka zgjedhje serbe në Kosovë

Botasot - 18.04.2012

Kryeministri Hashim Thaçi ka përsëritur se nuk do të ndodh pretendimi i Serbisë për të mbajtur zgjedhje në Kosovë. “Qëndrimi i Qeverisë së Republikës së Kosovës ka qenë është dhe do të mbetet shumë i qartë, Serbia me pretendimin e vet për ...

"S'pengohen dot zgjedhjet lokale serbe"

Botasot - 18.04.2012

Njëri nga udhëheqësit e të ashtuquajturit Kuvend i komunave dhe vendbanimeve serbe, Marko Jakshiq, ka thënë se ministri i Punëve të Brendshme Bajram Rexhepi nuk do të mund të realizojë kërcënimet se nuk do të mbahen zgjedhjet lokale në ...

Thaçi: Nuk do të ndodh mbajtja e zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë

Koha.net - 18.04.2012

Prishtinë, 18 prill - Nën drejtimin e kryeministrit Hashim Thaçi është mbajtur sot mbledhja e 70-të e Qeverisë së Republikës së Kosovës. Në hapje të mbledhjes kryeministri Thaçi para kabinetit qeveritar ka thënë se nuk do të ndodh ...

Thaçi: Nuk ka zgjedhje serbe në Kosovë

Ora news - 18.04.2012

Kryeministri Hashim Thaçi ka përsëritur se nuk do të ndodh pretendimi i Serbisë për të mbajtur zgjedhje në Kosovë. “Qëndrimi i Qeverisë së Republikës së Kosovës ka qenë është dhe do të mbetet shumë i qartë, Serbia me pretendimin e vet për ...

Thaçi: Kurrfarë zgjedhjesh serbe në Kosovë!

Telegrafi - 18.04.2012

Nën drejtimin e kryeministrit Hashim Thaçi është mbajtur sot mbledhja e 70-të e Qeverisë së Republikës së Kosovës. Në hapje të mbledhjes, Thaçi ka thënë se nuk do të ndodh pretendimi i Serbisë për të mbajtur zgjedhje në Kosovë.

Jakshiç: Rexhepi s`pengon dot zgjedhjet serbe në Kosovë

Ora news - 18.04.2012

Njëri nga udhëheqësit e të ashtuquajturit Kuvend i komunave dhe vendbanimeve serbe, Marko Jakshiç, ka thënë se ministri i Punëve të Brendshme Bajram Rexhepi nuk do të mund të realizojë kërcënimet se nuk do të mbahen zgjedhjet lokale në ...

Jakshiq: Do mbahen zgjedhjet lokale

Koha.net - 18.04.2012

Mitrovicë, 18 prill - Një nga krerët e Kuvendit paralel në veri të Kosovës, Marko Jakshiç ka deklaruar se qeveria e Prishtinës nuk mund t’i ndalë zgjedhjet lokale serbe.

Të gjitha fuqitë ligjore kundër zgjedhjeve serbe

Gazeta Start - 17.04.2012

Prishtinë - Institucionet më të larta udhëheqëse të Kosovës vazhdojnë të zotohen se nuk do të lejojnë mbajtjen e zgjedhjeve lokale të Serbisë në territorin kosovar.

Kosovë, dilema për zgjedhjet serbe

Idividi - 17.04.2012

Beograd, 15 prill 2012 (MIA) - I ashtuquajturi ministër për Kosovën, Goran Bogdanoviq, ka thënë se nga UNMIK-u ka marrë përgjigje negative në lidhje me mbajtjen e zgjedhjeve lokale serbe në territorin e Kosovës.

Prishtinë: Të gjitha fuqitë ligjore kundër zgjedhjeve serbe

Evropaelire - 17.04.2012

Institucionet më të larta udhëheqëse të Kosovës, vazhdojnë të zotohen se nuk do të lejojnë mbajtjen e zgjedhjeve lokale të Serbisë në territorin e Kosovës.

Jahjaga: Jo zgjedhje serbe në veri

Top Channel - 17.04.2012

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga ka përsëritur qëndrimin e saj se zgjedhjet lokale serbe nuk mund të mbahen në veri pasi në këtë mënyrë cënojnë integritetin territorial të Kosovës.

Thaçi-OSBE : Jo, zgjedhjeve lokale serbe në Kosovë

Lajmeshqip - 17.04.2012

Prishtinë-Kryeministri Hashim Thaçi në takim sot me Sekretarin e Përgjithshëm të OSBE-së, Lamberto Zannier, diskutuan mbi gjetjen e modaliteteve adekuate për lehtësimin e procesit zgjedhor të qytetarëve të Kosovës të komunitetit serb për ...

Tërheqja e Serbisë nga zgjedhjet në Kosovë shkakton konfuzion e kundërshtime

SETimes - 17.04.2012

17/04/2012 Duke njoftuar se nuk do të ketë zgjedhje vendore në Kosovë më 6 maj, qeveria serbe tha se në vend të kësaj do të emërojë udhëheqësit e komunave.

Pas "kompromisit" të Serbisë, presion ndaj Prishtinës

Koha.net - 17.04.2012

Prishtinë, 17 prill – Bashkësia ndërkombëtare pret nga Qeveria e Kosovës që të pajtohet që Serbia t`i mbajë zgjedhjet parlamentare dhe ato presidenciale në lokalitetet me shumicë serbe.

Pas “kompromisit” të Serbisë, presion ndaj Prishtinës

Telegrafi - 17.04.2012

Bashkësia ndërkombëtare pret nga Qeveria e Kosovës që të pajtohet që Serbia t`i mbajë zgjedhjet parlamentare dhe ato presidenciale në lokalitetet me shumicë serbe.

Thaçi: Jo organizim të zgjedhjeve serbe në Kosovë

Telegrafi - 17.04.2012

Kryeministri i vendit, Hashim Thaçi ka deklaruar të martën se pretendimet e Serbisë për të organizuar zgjedhje lokale në veri të Kosovës do të dështojnë, pasi sipas tij, Qeveria e Kosovës do të përdorë të gjithë forcën kushtetuese dhe ...

Thaçi: Jo organizim të zgjedhjeve serbe në Kosovë

Botasot - 17.04.2012

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se do të përdorët e gjithë forca kushtetuese dhe ligjore që të ndalohet mbajtja e zgjedhjeve në tri komunat veriore të Kosovës të paralajmëruara nga serbët.

Kosova respekton standardet mbi shtetësinë e dyfishtë

Koha.net - 17.04.2012

Prishtinë, 17 prill - Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, priti sot sekretarin e përgjithshëm të OSBE-së, zotëri Lamberto Zannier.

S'ka zgjedhje lokale serbe, ripërsëritin Jahjaga e Thaçi

Koha.net - 17.04.2012

Prishtinë, 17 prill – (E plotësuar) Qeveria e Kosovës është në bisedime më bashkësinë ndërkombëtare që serbëve të Kosovës t’u lejohet mbajtja e zgjedhjeve të përgjithshme por assesi mbajtje a zgjedhjeve lokale.

Jahjaga: Zgjedhjet serbe nuk do të mbahen në Kosovë

Botasot - 17.04.2012

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, deklaroi se se zgjedhjet lokale të Republikës së Serbisë nuk mund dhe nuk do të mbahen në territorin e Republikës së Kosovës sepse cenojnë integritetin territorial të vendit.

Thaçi takoi Sekretarin e Përgjithshëm të OSBE-së, Lamberto Zannier

Botasot - 17.04.2012

Kryeministri Thaçi sot takoi Sekretarin e Përgjithshëm të OSBE-së Lamberto Zannier . Temë kryesore e këtij takimi ishte gjetja e modaliteteve adekuate për lehtësimin e procesit zgjedhor të qytetarëve të Kosovës të komunitetit serb për ...

Jahjaga dhe Thaçi: S’ka zgjedhje lokale serbe në Kosovë

Telegrafi - 17.04.2012

Zgjedhjet lokale të Republikës së Serbisë nuk mund dhe nuk do të mbahen në territorin e Republikës së Kosovës, sepse cenojnë integritetin territorial të vendit.

Jahjaga, Zanierit: Jo zgjedhjeve serbe në Kosovë

Panorama - 17.04.2012

PRISHTINE- Gjatë takimit të sotëm ndërmjet presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga dhe sekretarit të përgjithshëm të OSBE-së, Lamberto Zainer është diskutuar për zhvillimet aktuale në Kosovë dhe për vazhdimin e ndihmës që OSBE-ja e jep në ...

Fletëvotimet për zgjedhje lokale - në Zveçan

Koha.net - 17.04.2012

Mitrovicë, 17 prill- Fletëvotimet për zgjedhje lokale të Serbisë në Kosovë kanë arritur natën ndërmjet të hënës dhe të martës në Zvecan, kanë njoftuar burime të Kohës Ditore nga veriu i Kosovës.

Prishtinë: Të gjitha fuqitë ligjore kundër zgjedhjeve serbe

Botasot - 17.04.2012

Institucionet më të larta udhëheqëse të Kosovës, vazhdojnë të zotohen se nuk do të lejojnë mbajtjen e zgjedhjeve lokale të Serbisë në territorin e Kosovës.

Jahjaga: Jo zgjedhje serbe në Kosovë

Ora news - 17.04.2012

Gjatë takimit të sotëm ndërmjet presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga, dhe sekretarit të përgjithshëm të OSBE-së, Lamberto Zainer, është diskutuar për zhvillimet aktuale në Kosovë dhe për vazhdimin e ndihmës që OSBE-ja e jep në fushën e ...

Thaçi-Zanier: Gjetje e modaliteteve për zgjedhjet e përgjithshme

Ora news - 17.04.2012

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi takoi sot Sekretarin e Përgjithshëm të OSBE-së Lamberto Zannier. Temë kryesore e këtij takimi ishte gjetja e modaliteteve adekuate për lehtësimin e procesit zgjedhor të qytetarëve të ...

Zgjedhjet serbe në Kosovë

VOA - 17.04.2012

Në Kosovë, autoritetet thanë se kanë kërkuar ndihmën e Organizatës për Siguri e Bashkëpunim në Evropë që të lehtësojë pjesëmarrjen e serbëve të Kosovës në zgjedhjet e përgjithshme të Serbisë, që do të mbahen në muajin maj.

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi u takua me sekretarin e përgjithshëm të OSBE-së, Lamberto Zanier

Yll Press - 17.04.2012

Nga zyra e kryeministrit kosovar bëhet e ditur se, Thaçi theksoi se institucionet e Republikës do ta respektojnë në tërësi të drejtën e garantuar kushtetuese të qytetarëve të Kosovës më dyshtetësi për të votuar në zgjedhjet parlamentare.

S’ka zgjedhje, por do të ketë qeveri lokale serbe në Kosovë

Gazeta Start - 16.04.2012

Prishtinë - Për Prishtinën ka qenë e pritshme që Beogradi të tërhiqej nga ideja për mbajtjen e zgjedhjeve lokale në Kosovë. Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hajredin Kuçi, ka thënë të dielën se Qeveria e Kosovës ka pasur premtime ...

Zgjedhjet serbe në tri komuna të Kosovës?

Evropaelire - 16.04.2012

Përfaqësuesit politikë serbë nga pjesa veriore, nuk i përfillin apelet e ministrit për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Goran Bogdanoviq , për mos organizimin e zgjedhjeve lokale serbe në territorin e Kosovës.

S'ka zgjedhje, por do të ketë qeveri lokale serbe në Kosovë

Koha.net - 16.04.2012

Prishtinë, 16 prill – Për Prishtinën ka qenë e pritshme që Beogradi do të tërhiqej nga ideja për mbajtjen e zgjedhjeve lokale në Kosovë. Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hajredin Kuçi, ka thënë të dielën se Qeveria e Kosovës ka pasur ...

S’ka zgjedhje, por do të ketë qeveri lokale serbe në Kosovë

Telegrafi - 16.04.2012

Për Prishtinën ka qenë e pritshme që Beogradi do të tërhiqej nga ideja për mbajtjen e zgjedhjeve lokale në Kosovë. Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hajredin Kuçi, ka thënë të dielën se Qeveria e Kosovës ka pasur premtime ndërkombëtare që ...

Kosovë, Beogradi heq dorë nga zgjedhjet lokale

Panorama - 16.04.2012

Qeveritarët serbë thanë se kanë hequr dorë nga synimet për organizimin e zgjedhjeve lokale të Serbisë edhe në Kosovë. Ata thanë se ky vendim pasoi mosgatishmërinë e Misionit të Kombeve të Bashkuara për të ndihmuar organizimin e këtyre ...

Bogdanoviç, serbëve: Mos mbani zgjedhje lokale në Kosovë

Panorama - 16.04.2012

Ministri për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Goran Bogdanoviç, tha dje se serbët duhet të heqin dorë nga mbajtja e zgjedhjeve lokale në Kosovë. “Nuk duam që në asnjë mënyrë të shkelim Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit dhe të vëmë në ...

Zgjedhjet serbe në tri komuna të Kosovës?

Botasot - 16.04.2012

Përfaqësuesit politikë serbë nga pjesa veriore, nuk i përfillin apelet e ministrit për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Goran Bogdanoviq, për mos organizimin e zgjedhjeve lokale serbe në territorin e Kosovës.

Pantic: Zgjedhjet serbe në tri komuna të Kosovës?

Telegrafi - 16.04.2012

Përfaqësuesit politikë të serbëve nga pjesa veriore e Kosovës, nuk i përfillin apelet e ministrit për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Goran Bogdanovic, për mos organizimin e zgjedhjeve lokale serbe në territorin e Kosovës.

Pantiq: Zgjedhjet serbe në tri komuna të Kosovës?

Koha.net - 16.04.2012

Mitrovicë, 16 prill - Përfaqësuesit politikë serbë nga pjesa veriore, nuk i përfillin apelet e ministrit për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Goran Bogdanoviq, për mos organizimin e zgjedhjeve lokale serbe në territorin e Kosovës, raporton ...

Nuk bindet Pantiç: Zgjedhjet serbe në tri komuna të Kosovës

Ora news - 16.04.2012

Përfaqësuesit politikë të serbëve nga pjesa veriore e Kosovës, nuk i përfillin apelet e ministrit për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Goran Bogdanovic, për mos organizimin e zgjedhjeve lokale serbe në territorin e Kosovës.

Serbët në veri ngulin këmbë për mbajtjen e zgjedhjeve lokale në Kosovë

VOA - 16.04.2012

Në Kosovë, përfaqësuesit politikë të serbëve në komunat veriore, thanë se do të organizojnë zgjedhjet lokale te Serbisë, duke sfiduar vendimin e Beogradit për të hequr dorë nga organizimi i këtyre zgjedhjeve.