TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kundër “lirisë” së shpifjes

SOT - 15.11.2015

Nga Pirro PRIFTI Në politikën shqiptare të disa viteve kanë mbizotëruar akuzat, në shumë raste mjaft të ashpra si nga njëra anë ashtu dhe nga tjetra, por pas fitores së 1 milion shuplakave me 23 ...

Koçijanciq: Qeveria të tërheqë ligjin e shpifjes

InfoGlobi - 15.11.2015

Komisioni Europian i ka drejtuar një apel qeverisë shqiptare që të tërheqë draftin e shpifjes që e kthen atë në një vepër penale. Sipas zëdhënëses së Komisionit Europian, Maja Koçijanciq, zyrtarët e ...

Rama: Pranoj dorëheqjen e ministrave, respekt për gazetarët, burg politikanëve që shpifin

SOT - 14.11.2015

Kryeministri, Edi Rama ka sqaruar opinionin publik për ndryshimet në qeveri dhe nismën për shpifjen, pas takimit me aleatin e tij, Ilir Meta në vilën qeveritare 30.

Shpifja, sa larg jemi me Gjermaninë?

SOT - 14.11.2015

Nga Besi BEKTESHI Qëllon të jesh larg vendit tënd ndonjëherë dhe të kesh ndonjë hall, por të ndjek si për forcë politika e tij. Të ndjek e enjtja e famshme, të ndjek së bashku me shqiptarët atje ...

Çfarë shefi qeverie i “duhet” medias?

Gazeta Dita - 14.11.2015

Jam i bindur se shumë vetë nuk do të jenë në një mendje me shkrimin tim. Nuk do të jenë në një mendje jo vetëm ata që kanë qenë gjithnjë kundër idesë që do të shtroj më poshtë, por edhe disa nga ...

Qeveria shqiptare tërhiqet nga propozimi "burg për shpifje"

Evropaelire - 13.11.2015

Ka shkaktuar reagim të menjëhershëm propozimi i kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama , për të rikthyer dënimin me burg për shpifje apo fyerje. Propozimi është cilësuar si një kërcënim ndaj lirisë së ...

Qeveria shqiptare tërhiqet nga propozimi “burg për shpifje”

Portalb - 13.11.2015

Lajme lidhur me temën Bumçi: Po largoni shqiptarët nga vendi Shqipëri, tërhiqet ligji i shpifjes (VIDEO) Vrasja në Linzë, policia identifikon autorët Berisha: Politikanit kur i vjen ngordhja, shkon ...

Reagimet: Si u tërhoq Rama nga burgu për gazetarët

Portalb - 13.11.2015

Lajme lidhur me temën Bumçi: Po largoni shqiptarët nga vendi Shqipëri, tërhiqet ligji i shpifjes (VIDEO) Vrasja në Linzë, policia identifikon autorët Berisha: Politikanit kur i vjen ngordhja, shkon ...

Toçi, Peza dhe Braçe kundër burgut të qeverisë për gazetarët, kërkojnë disiplinim të shpifësve

SOT - 13.11.2015

Deputetët socialistë, anëtarë të Komision it parlamentar të Edukimit dhe Mjete ve të Informimit Publik, janë shprehur kundër kriminalizimit të shpifjes nga gazetarët.

PS-LSI-PD rrëzojnë qeverinë, Rama tërhiqet brenda natës nga burgu për gazetarët, ja prapaskenat e reflektimit

SOT - 13.11.2015

Të gjithë kundër qeverisë dhe rik thimit të burgut për gazetarët. Iniciativa e befasishme e Edi Ramës, për të rikthyer dënimin me burg për ata që hedhin akuza mbi qeverinë e tij, ka prodhuar një ...

Rama: Gazetarët meritojnë respekt nuk cenohet fjala e lirë

Portalb - 13.11.2015

Lajme lidhur me temën Arrestohet shqiptari i kërkuari nga Interpoli, akuzohet për “shfrytëzim prostitucioni” Reagimet: Si u tërhoq Rama nga burgu për gazetarët Bumçi: Po largoni shqiptarët nga vendi ...

Rama: Gazetarët meritojnë respekt nuk cenohet fjala e lirë

Zhurnal - 13.11.2015

Rama: Gazetarët meritojnë respekt nuk cenohet fjala e lirë Publikuar 13.11.2015 në 16:41 nga B.R. | 14 i lexuar Kryeministri Edi Rama kërkoi edhe njëherë ndjesë përballë mediave për keqkuptimin siç e ...

KE apel Qeverisë të tërheqë draftin e shpifjes

ikub - 13.11.2015

Komisioni Europian i ka bërë apel qeverisë shqiptare që të tërheqë draftin e shpifjes që e kthen atë në një vepër penale. Zëdhënësja e KE-së, Maja Koçijançiç, ka deklaruar se zyrtarët e lartë duhet ...

Shpifja është krim!

Botasot - 13.11.2015

Shpifja është krim kundër nderit dhe kundër dinjitetit të njeriut. Nëse arma e vret njeriun fizikisht, shpifja e vret njeriun moralisht. Shpifja e shkatërron njeriun.

Jashtë kontrollit

Ora news - 13.11.2015

Liria e shprehjes është element i rëndësishëm i të drejtave të njeriut për një vend demokratik. Deri këtu nuk ka asgjë të re. Por unë mendoj se rikthimi shpifjes në Kodin Penal të Republikës, është ...

Reagimet: Si u tërhoq Rama nga burgu për gazetarët

Mapo - 13.11.2015

Reagimet: Si u tërhoq Rama nga burgu për gazetarët Postuar më: 13 Nëntor 2015 09:14 Kryeministri e quajti “shteg për keqkuptim të madh” draftin që rikthente kriminalizimin e shpifjes duke theksuar se ...

Qeveria shqiptare tërhiqet nga propozimi

Botasot - 13.11.2015

Ka shkaktuar reagim të menjëhershëm propozimi i kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, për të rikthyer dënimin me burg për shpifje apo fyerje. Propozimi është cilësuar si një kërcënim ndaj lirisë së ...

Rama: Nuk jemi tërhequr nga neni për “Shpifjen”, nuk ka nismë për cënimin e medias

BalkanWeb - 13.11.2015

TIRANE- Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se nuk është tërhequr nga propozimi i projektligjit për shpifjen, duke theksuar edhe një herë ai përfshin vetëm te zgjedhur me votë nga qytetarët dhe ...

Rama sqaron: Pr/ligji s’ka të bëjë me median, por shpifësve s’do i lë gjë mangut

Ora news - 13.11.2015

Kryeministri Edi Rama kërkoi hapur ndjesë duke nënvizuar se me ligjin për dënimin me burg të shpifjes nuk ka të bëjë me gazetarët por me ata që paguhen me taksat e popullit.

Cfarë po ndodh me daljet publike të qeveritarëve shqiptarë ?

Botasot - 13.11.2015

Kohët e fundit, daljet publike të disa qeveritarëve (politikanëve – zyrtarëve të lartë), që do shohim në vazhdim, na bëjnë të reflektojmë mbi sjelljen tonë publike, dhe mbase do të na ndihmojnë në të ...

Shpifja, Rama: Gazetarët meritojnë respekt, nuk cënohet fjala e lire

Botasot - 13.11.2015

Kryeministri Edi Rama kërkoi edhe njëherë ndjesë përballë mediave për keqkuptimin siç e quan ai, se edhe gazetarët do të prekeshin nga kriminalizimi i shpifjes.

KE përshëndet pezullimin e shefit të policisë që dhunoi ekipin e ABC News

ABC News - 13.11.2015

Zedhenesja e Komisionit Europian, Maja Koçijançiç eshte ne dijeni te dhunes se ushtruar nga shefi i Komisariatit nr. 4 ne Tirane mbi ekipin e ABC News.

KE apelon Qeverinë të tërheqë draftin e shpifjes: Zyrtarët duhen monitoruar

Ora news - 13.11.2015

Komisioni Europian i ka drejtuar një apel qeverisë shqiptare që të tërheq draftin e shpifjes që e kthen atë në një vepër penale. Sipas zëdhënëses së Komisionit Europian, Maja Koçijançiç, zyrtarët e ...

KE: Qeveria të tërheqë rikthimin e dënimit për shpifjen

Botasot - 13.11.2015

Komisioni Evropian i ka drejtuar një apel qeverisë shqiptare që të tërheqë draftin e shpifjes që e kthen atë në një vepër penale. Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Koçijançiç, u shpreh se ...

Rama: Shqetësimi për shpifjen përpjetëhedhje

ABC News - 13.11.2015

Kryeministri Rama deklaroi se nuk ka hequr dorë nga rikthimi i burgut në rastet e dënimit për shpifje. Ai tha se p/ligji që do të riformulohet, nuk prek gazetarët, por të zgjedhurit me votën e ...

Rama-opozitës: Po nxirrni njerëzit në rrugë me shpifje e spekulime

Ora news - 13.11.2015

Kryeministri Edi Rama akuzoi nga Lezha opozitën se po çorodit qytetarët me spekulime dhe gënjeshtra. Sipas tij protestat e biznesit dhe më herët ato të fermerëve janë shkak i shpifjeve të demokratëve.

Dy anët e shpifjes dhe njëra anë e së vërtetës

Gazeta Dita - 13.11.2015

Do të më lejohet të tregoj një ngjarje jo edhe aq të hershme, që ka lidhje me vitet e para të jetës pluraliste në Shqipëri. Dy miq të mi të gjimnazit, që ishin në kahun e kundërt të jetës sime ...

Kurban

Gazeta Dita - 13.11.2015

Kur dëgjova se qeveria paska hartuar një projekt-ligj që ndëshkon shpifjen edhe me burgim, m’u kujtua një thënie e njërit prej etërve themelues të SHBA, sipas të cilit, liria është për përçarjen si ...

FJALIMI: Çfarë deklaronte Rama në shkurt për shpifjen

Gazeta Dita - 13.11.2015

Hartimi i një ligji për rikthimin e shpifjes si vepër penale, në fakt ishte paralajmëruar që në muajin shkurt nga kryeministri Rama. Atëherë, kryeministri Edi Rama kishte paralajmëruar në Parlament ...

Ndëshkim ligjor apo vetëgjyqësi?!

Gazeta Dita - 13.11.2015

Kështu duhet shtruar problemi kur bëhet fjalë për fyerjet dhe sidomos për shpifjet. A nuk jemi ne dëshmitarë të rasteve kur shqiptarët janë edhe vrarë “për një fjalë goje”. Sigurisht.

Rama: S’ka pasur kurrë nismë që cenon lirinë e medias

Gazeta Dita - 13.11.2015

Kryeministri Edi Rama thotë se nuk ka pasur kurrë një nismë për të kufizuar lirinë e shtypit. Pas përfundimit të takimit me Ilir Metën, kreu i qeverisë i konsideroi spekulime pretendimet se me ...

Ndjesa, kurajoja më e madhe e Ramës

Java News - 13.11.2015

Nga Lorenc Vangjeli/ Të paktën nga mënyra sesi u lexua në fillim, ligji për kriminalizimin e shpifjes i ngjante ligjit për mbrojtjen e monumenteve që e firmosën komunistët në vitin 1991.

“Shpifja”, KE: Zyrtarët e lartë të jenë të hapur ndaj monitorimit të punës së tyre

Gazeta Dita - 13.11.2015

Një ligj për futjen e shpifjes në Kodin Penal, i tërhequr përkohësisht nga qeveria, shkakton edhe reagimin e Komisionit Evropian. Zëdhënësja, Maja Koçinjançiç, deklaron se zyrtarët e lartë shtetëror ...

Rama: Gazetarët meritojnë respekt nuk cenohet fjala e lirë

Tetova Sot - 13.11.2015

Kryeministri Edi Rama kërkoi edhe njëherë ndjesë përballë mediave për keqkuptimin siç e quan ai, se edhe gazetarët do të prekeshin nga kriminalizimi i shpifjes.

Kundër kriminalizimit të shpifjes

Vision Plus - 13.11.2015

Komisioni Europian ka shprehur shqetësim per kriminalizimin e shpifjes, duke iu referuar propozimit te ri te bere nga qeveria per ndryshimin e kodit penal.

KE: Tërhiqni draftin që kriminalizon shpifjen

Java News - 13.11.2015

Komisioni Europian i ka bërë apel qeverisë shqiptare që të tërheqë draftin e shpifjes që e kthen atë në një vepër penale. Zëdhënësja e KEsë, Maja Koçijançiç, ka deklaruar se zyrtarët e lartë duhet të ...

Burg për shpifje, deputetja e LSI votë kundër nismës

ikub - 12.11.2015

Pas rikthimit të ndëshkimit me burg për veprën penale të shpifjes, ka reaguar deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim. Ndërkohë që mbetet për tu parë qëndrimi zyrtar i LSI-së për këto ndryshime, ...

Dënimi për shpifjet, Rama: Nuk ka lidhje me shtypin, vepër penale për politikanët

LajmiFundit - 12.11.2015

Në një status në Facebook, kreu i qeverisë thotë se shpifja duhet të jetë vepër penale për politikanët që paguhen me taksat e popullit. Kryeministri Edi Rama ka mbrojtur p/ligjin për shpifjen duke u ...

Kriminalizimi i shpifjes, Nishani: Jam i befasuar dhe i shqetësuar

Top Channel - 12.11.2015

Presidenti i Republikës e ka cilësuar si “befasues” rikthimin e pr/ligjit që kërkon burgim për ...

Nishani: Dënimi i shpifjes, kufizim i lirisë së shprehjes dhë cënim i demokracisë

LajmiFundit - 12.11.2015

Presidenti i Republikës Bujar Nishani e ka quajtur befasues nenin për dënimin me burg të shpifjes. Në një postim në rrjetin social FB, Nishani shkuran se me këtë ligj kufizohet liria e shprehjës dhe ...

Kriminalizimi i shpifjes, Meta: Pr/ligji i keqkuptuar

Top Channel - 12.11.2015

Edhe kryetari i Kuvendit, Ilir Meta ka reaguar në lidhje me projektligjin që kriminalizon shpifjen ndaj ...

"Shpifja", reagojnë Nishani dhe Basha: Kufizim i lirisë së shprehjes. Meta: Është një keqkuptim

ikub - 12.11.2015

Presidenti i Republikës Bujar Nishani reagon në lidhje me propozimin e qeverisë për ndryshimin e Kodit Penal dhe parashikimin për dënim me burg për ata që shpifin kundër zyrtarëve të lartë.

Qeveria tërheq pr/ligjin për dënimin me burg të shpifjes

LajmiFundit - 12.11.2015

Qeveria tërheq pr/ligjin për dënimin me burg të shpifjes një ditë pasi e dorëzon në Kuvend. Pas kundërshtimeve të medias por dhe të shoqërisë civile, ndërsa aleati kryesor i Ilir Meta deklaroi se ...

3 vjet burg kush akuzon ministrat për korrupsion, qeveria shpall nismën, pritet rrëzimi nga Parlamenti

SOT - 12.11.2015

Kryeministri Edi Rama kërkon të rikthejë ligjin për burgosjen e gazetarëve që denoncojnë ministrat e korruptuar. Shefi i qeverisë ka çuar në Parlament një nisëm ligjore, për kriminalizimin e shpifjes.

Burg për shpifjen, Pollo: Pr/ligji në Kuvend erdhi duke shkelur ligjet

LajmiFundit - 12.11.2015

Kuvendi nis me debatin për ndryshimin e Kodit Penal ku parashikohej dënimi me burg i shpifjes. Kryetari i komisionit të medias , Genc Pollo tha se janë shkelur procedurat për dorëzimin në kuvend, ...

Meta: Ka një keqkuptim midis qëllimit dhe formulimit të nenit për shpifjen, do zgjidhet

LajmiFundit - 12.11.2015

Kryetari Kuvendit, Ilir Meta, ka reaguar në lidhje me propozimin e fundit të qeverise për cilësimin e shpifjes si vepër penale të dënueshme nga gjoba deri në tri vjet heqje lirie.

Shpifja, Bylykbashi: Është në shkelje të standardeve ndërkombëtare

Top Channel - 12.11.2015

Propozimin për dënimin me burg për shpifje dhe fyerje Oerd Bylykbashi e sheh në shkelje të standardeve ndërkombëtare. Ai përmendi një rekomandim të OSBE-ODIHR, sipas të cilit dispozitat aktuale të ...

Avokati i popullit, kundër kriminalizimit të shpifjes

Top Channel - 12.11.2015

Avokati i Popullit i ka dërguar një letër kreut të Komisionit të Ligjeve, Fatmir Xhafajt, ku shpreh kundërshtimin e tij për përfshirjen e shpifjes si vepër ...

AP kundër kriminalizimit të shpifjes: Ndryshime të pamaturuara dhe të pastudiuara

ikub - 12.11.2015

Në një letër drejtuar Kreut të Komisionit të Ligjeve Fatmir Xhafaj, Avokati i Popullit kundërshton përfshirjen e shpifjes si vepër penale. Duke theksuar se i konsideron si të pamatura dhe të ...

Neni i "shpifjes", Bylykbashi: Neni godet opozitën, po u dënuan humbasin mandatin

ikub - 12.11.2015

Deputeti i PD-së, Oerd Bylykbashi ka deklaruar për mediat se ligji për "Shpifjen" është posaçërisht për opozitën, që të mos akuzojë Ramën, pasi me këtë ligj deputetit të opozitës i hiqet mandati ...

Burg për shpifjen, Bylykbashi: S’është keqkuptim, godet median dhe opozitën

LajmiFundit - 12.11.2015

Partia Demokratike tha se ligji që dënon me burg shpifjen nuk është një keqkuptim, por godet drejtpërdrejt median dhe opozitën. “Ajo që thotë Felaj është pa kuptim.

Burg për shpifjen, OSBE: Morëm garanci për projektligjin. Ai nuk duhet votuar

ikub - 12.11.2015

Përfaqësuesja e OSBE-së për lirinë e medias Dunja Mijatoviç, ka ngritur shqetësimin për ndryshimet në Kodin Penal të Shqipërisë dhe i ka bërë thirrje anëtarëve të parlamentit të kundërshtojnë ...

Nishani kundër projektligjit për burgosjen e gazetarëve

Lajmi.net - 12.11.2015

Presidenti i Shqipërisë Bujar Nishani ka reaguar kundër projektligjit, i cili parasheh burgosjen e gazetarëve. Nishani ka thënë se një aktë të tillë e sheh me shqetësim.

Rama sqaron “shpifjen”: Nuk ka lidhje me median por me zyrtarët që paguhen me taksat e qytetarëve. Neni do riformulohet

ikub - 12.11.2015

Një ditë pasi u zbulua në kuvend nisma e kryeministrit për ndryshimin e Kodit Penal dhe kriminalizimin e Shpifjes, kreu i qeverisë ka sqaruar në një koment të shkurtër në Facebook këtë çështje.

Qeveria kthen për riformulim projektligjin mbi shpifjen

Lajmi.net - 12.11.2015

Qeveria e Shqipërisë ka tërheq për riformulim projektligjin e shumëdiskutuar mbi shpifjen, bëhet e ditur në një njoftim të Qeverisë. Pas pretendimeve të Partisë Demokratike se “projektligji i ri për ...

Tërhiqet ligji i shpifjes

Top Channel - 12.11.2015

Projektligji për ndryshimet në Kodin Penal, përmes të cilave synohet kriminalizimi i shpifjes, nuk është një rrufe në qiell të hapur për politikën shqiptare.

OSBE, Mijatoviç: U sigurova se drafti nuk ka të bëjë me mediat

Top Channel - 12.11.2015

Përfaqësuesja e OSBE-së për Lirinë e Medias, Dunja Mijatoviç, pas një komunikimi me ministrin e Jashtëm shqiptar, Ditmir Bushati, ka shkruar se është siguruar se drafti nuk ka të bëjë me ...

Tërheqja e qeverisë, OSBE përshëndet vendimin për shpifjen

Zhurnal - 12.11.2015

Tërheqja e qeverisë, OSBE përshëndet vendimin për shpifjen Publikuar 12.11.2015 në 17:10 nga B.R. | 14 i lexuar Pasi kishte kritikuar fillimisht propozimin e qeverisë për kriminalizimin e shpifjes, ...

OSBE: Shqetësim për rikthimin e ligjit për shpifjen në Shqipëri

LajmiFundit - 12.11.2015

Përfaqësuesja e OSBE-së për liri të mediave, Dunja Mijatovic, sot ka shprehur shqetësim për projektligjin për ndryshim të Kodit Penal në Shqipëri dhe u ka bërë thirrje deputetëve të parlamentit që ta ...

Berisha: Politikanit kur i vjen ngordhja, shkon burgos fjalën e lirë

Portalb - 12.11.2015

Lajme lidhur me temën Shpërthen Blushi: Kuvendi si paraburgim, plot kriminelë Renzi: BE duhet të ketë prioritet anëtarësimin e Shqipërisë, Serbisë dhe Malit të Zi Shpifja vepër penale, Rama rikthen ...

OSBE: Jo kriminalizimit të shpifjes. Qeveria të tolerojë më shumë kritikat

Top Channel - 12.11.2015

Projektligji për shpifjen ndaj figurave publike solli edhe reagimin e përfaqësueses së OSBE-së për Lirinë e Medias, Dunja ...

Shqipëri, tërhiqet ligji i shpifjes (VIDEO)

Portalb - 12.11.2015

Lajme lidhur me temën Vrasja në Linzë, policia identifikon autorët Berisha: Politikanit kur i vjen ngordhja, shkon burgos fjalën e lirë Shpërthen Blushi: Kuvendi si paraburgim, plot kriminelë ...

Dorëheqja e Naços dhe tërheqja e qeverisë nga “shpifja”

Zhurnal - 12.11.2015

Dorëheqja e Naços dhe tërheqja e qeverisë nga “shpifja” Publikuar 12.11.2015 në 23:39 nga D.R. | 14 i lexuar Java nisi me një dorëheqje të bujshme; atë të Nasip Naços nga posti i ministrit të ...

Burg për shpifjen? LSI publikisht kundër Ramës…

Mapo - 12.11.2015

Burg për shpifjen? LSI publikisht kundër Ramës… Postuar më: 12 Nëntor 2015 00:06 “Jam e bindur se Levizja Socialiste për Integrim do jetë kundër çdo lloj nisme që shpifjen e dënon me burg!” Janë ...

Burg për shpifjen, “Jam e bindur se LSI do jetë kundër” thotë Mehmetaj

Ora news - 12.11.2015

“Jam e bindur se Levizja Socialiste per Integrim do jete kunder cdo lloj nisme qe shpifjen e denon me burg!” Shkruan deputetja e LSI-së Kejdi Mehmetaj sot në një postim në facebook duke dalë hapur ...

Padobia e rikthimit të “shpifjes” si vepër penale

Ora news - 12.11.2015

Rikthimi i shpifjes si vepër penale, po mbledh një shtrëngatë të re kundër qeverisë së kryeministrit Edi Rama, por në të vërtetë, shumë nga kritikët e saj, por mbi të gjitha ai që po e rikthen, duhet ...

Liria e shtypit: Kjo ferrë në sy të politikanëve shqiptarë

Botasot - 12.11.2015

Duke lexuar gazetën Illyria të komunitetit shqiptaro-amerikan në New York të martën, lexova një shkrim nga korrespondenti i saj në Tiranë në lidhje me një konferencë të përbashkët me shtypin që ...

Burg për shpifjen, deputetja Kejdi Mehmetaj: Jam e bindur se LSI do jetë kundër nismës

BalkanWeb - 12.11.2015

TIRANE – Kryeministri Rama rikthen në Kodin Penal ndëshkimin me burg për veprën penale të shpifjes. Edhe pse në opozitë kryesocialisti Rama e quajti një veprim të drejtë heqjen e këtij neni nga Kodi ...

Rikthehet burgu për median dhe politikanët

Mapo - 12.11.2015

Rikthehet burgu për median dhe politikanët Postuar më: 12 Nëntor 2015 09:28 Kryeministri Edi Rama, përmes një projektligji të posaçëm propozon rikthimin si vepër penale të shpifjes ndaj funksionarëve ...

Si u hoq burgu për gazetarët në 2012-n, pas ultimatumit të BE, KE dhe OSBE

BalkanWeb - 12.11.2015

TIRANE – Heqja e “shpifjes” dhe “fyerjes” nga Kodi Penal është miratuar nga Parlamenti me konsensus në shkurt të vitit 2012. Dënimet e gazetarëve kanë qenë pjesë e shqetësimeve të ngritura në ...

Rama: Kriminalizimi i shpifjes s’ka lidhje me median por me politikanët

Ora news - 12.11.2015

Kryeministri Edi Rama deklaron se dënimi me burg i shpifjes nuk ka lidhje me median, por me politikanët. Një ditë pasi u bë publik pr/ligji i cili ka mbërritur në kuvend kryeministri reagoi përmes ...

Edi Rama: Është koha që kjo shoqëri të përballet me kulturën e shpifjes

Botasot - 12.11.2015

Kryeministri Edi Rama ka mbrojtur ligjin për shpifjen duke u shprehur se nuk ka asnjë lidhje me shtypin. Në një status në Facebook, Edi Rama thotë se shpifja duhet të jetë vepër penale për ...

Rama zmbrapset: Burg për shpifje? E kemi për politikanët

Mapo - 12.11.2015

Rama zmbrapset: Burg për shpifje? E kemi për politikanët Postuar më: 12 Nëntor 2015 09:42 Kryeministri Edi Rama ka bërë një sqarim në rrjetet sociale, duke theksuar se propozimi për të rikthyer ...

Kryeministri Rama sqaron nenin për kriminalizimin e shpifjes

ABC News - 12.11.2015

Permes nje postimi ne rrjetet sociale sot ne mengjes, Kryeministri Rama ka dashur te sqaroje propozimin e qeverise per ndryshimin ne kodin penal sa i takon shpifjes.

LSI paralajmëron Ramën: Nuk mbështesim kriminalizimin e shpifjes

Botasot - 12.11.2015

Lëvizja Socialiste për Integrim paralajmëron Kryeministrin Edi Rama se nuk do të mbështesë nismën për të dënuar shpifjen me burg. Përmes deputetes Kejdi Memetaj, LSI paralajmëron se do të jetë kundër ...

Shpifja, Nishani: Nuk do të burgoset fjala në emër të frikës

Botasot - 12.11.2015

Presidenti Bujar Nishani, ka reaguar në lidhje me rikthimin si vepër penale të shpifjes ndaj funksionarëve publikë dhe të zgjedhurve. Ky projektligj kërkon dënim nga gjobë deri në tre vjet burg të ...

A e kemi keqkuptuar Edi Ramën?

Mapo - 12.11.2015

A e kemi keqkuptuar Edi Ramën? Postuar më: 12 Nëntor 2015 10:47 Kur kryeministri Edi Rama prezantoi hapjen e një portali të qeverisë, të quajtur transparenca.al, tha se këtu do të thuhen të vërtetat, ...

Gazetarët protestojnë para Parlamentit: Të tërhiqet projekt/ligji për shpifjen

BalkanWeb - 12.11.2015

TIRANE – Gazetarët zhvilluan sot një protestë përpara parlamentit, për të kërkuar tërheqjen e pr/ligjit për përcaktimin si vepër penale të shpifjes për shkak të detyrës, ndaj funksionarit të lartë ...

Nishani: Burgu për shpifjen, befasues për mua. Cënim i standardeve demokratike

BalkanWeb - 12.11.2015

TIRANE- Kreu i Shtetit, Bujar Nishani, ka reaguar ndaj propozimit të kryeministrit Rama për projektligjin për shpifjen. Duke e cilësuar si një kufizim të lirisë së shprehjes dhe cënim të standardeve ...

Shpifja si vepër penale, Rama: Asnjë lidhje me shtypin. Basha: Burracak, kërcënon mediat me burg

BalkanWeb - 12.11.2015

TIRANE- Propozimi i kryeministrit Edi Rama për projekt-ligjin për shpifjen ka ngjallur jo pak debat. Nisur nga reagimet e deritanishme në shtyp dhe opinion, kreu i Qeverisë ka sqaruar nëpërmjet një ...

Burg për shpifjen, Nishani: Kufizim i lirisë së shprehjes dhë cënim i demokracisë

Ora news - 12.11.2015

Presidenti i Republikës Bujar Nishani e ka quajtur befasues nenin për dënimin me burg të shpifjes. Në një postim në rrjetin social FB, Nishani shkuran se me këtë ligj kufizohet liria e shprehjës dhe ...

Qeveria tërheq pr/ligjin për dënimin me burg të shpifjes

Ora news - 12.11.2015

Qeveria tërheq pr/ligjin për dënimin me burg të shpifjes një ditë pasi e dorëzon në Kuvend. Pas kundërshtimeve të medias por dhe të shoqërisë civile, qeveria vendos tërheqjen e pr/ligjit për të ...

Burg për shpifjen, Meta: Do ketë reflektim, pati keqkuptim

Ora news - 12.11.2015

Kryetari I Parlamentit Ilir Meta e quan keqkuptim intepretimin në media të nenit për dënimin me burg të shpifjes. “Jam në dijeni të këtij debati, besojs e ka një keqkuptim të kësaj iniciative dhe të ...

Meta vazhdon të korrigjojë Ramën: Do ketë reflektim

Mapo - 12.11.2015

Meta vazhdon të korrigjojë Ramën: Do ketë reflektim Postuar më: 12 Nëntor 2015 10:59 Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, tha se është në dijeni të iniciativës së qeverisë për kriminalizimin e shpifjes.

Ylli Manjani, Ministër i ri i Drejtësisë, merr 81 vota. Miratohet projektligji për FA-të

BalkanWeb - 12.11.2015

TIRANE- Parlamenti ka votuar me 104 vota pro shkarkimin e Nasip Naços, nga posti i Ministrit të Drejtësisë si dhe me 81 vota pro është miratuar Ylli Manjani në këtë post, pas dekretimit nga ...

Burg për shpifjen, Pollo: Pr/ligji në Kuvend erdhi duke shkelur ligjet

Ora news - 12.11.2015

Kuvendi nis me debatin për ndryshimin e Kodit Penal ku parashikohej dënimi me burg i shpifjes. Kryetari i komisionit të medias , Genc Pollo tha se janë shkelur procedurat për dorëzimin në kuvend, ...

Avokati i Popullit letër Fatmir Xhafajt, kundërshton përfshirjen e shpifjes si vepër penale

BalkanWeb - 12.11.2015

TIRANE – Avokati i Popullit kundërshton shtesën që kërkohet t’i bëhet Kodit Penal, konkretisht Neni 238/a “Shpifja ndaj një funksionari të lartë shtetëror ose të zgjedhur”.

Kriminalizimi i shpifjes, tërhiqet Rama/Felaj: Nisma nuk do të jetë në Kuvend, e tërheqim

Botasot - 12.11.2015

Pas presioneve të shoqërisë civile, mediave, opozitës, LSI-së dhe Presidentit Bujar Nishani, Qeveria ka vendosur të tërhiqet nga nisma e saj për kriminalizimin e shpifjes, cka do të thoshte se ajo do ...

Shpifja/Meta: Jemi për cdo nismë për dekriminalizimin, ka keqkuptim dhe do reflektohet

Botasot - 12.11.2015

Përpara se ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin Ermonela Felaj të deklaronte tërheqjen e pr/ligjit të Qeverisë për kriminalizimin e shpifjes nga procedurat parlamentare, Kryetari i Kuvendit Ilir ...

Brace: Kundër që gazetarët të dënohen me burg, por kur shpifin politikanët duhen dënime penale

Botasot - 12.11.2015

Përkundër deklarimeve që kundërshtonin nismën e Qeverisë “Rama” për kriminalizimin e shpifjes, deputeti socialist Erjon Brace, ish-Kryeredaktor i gazetës së Partisë Socialiste, “Zëri i Popullit”, ...

Burg për shpifjen, Bylykbashi: S’është keqkuptim, godet median dhe opozitën

Ora news - 12.11.2015

Partia Demokratike tha se ligji që dënon me burg shpifjen nuk është një keqkuptim, por godet drejtpërdrejt median dhe opozitën. Bylykbashi: Ajo që thotë Felaj është pa kuptim.

Nuk është fjala për shpifjen, por për atë që qeveria e gjykon si “shpifje”

Mapo - 12.11.2015

Nuk është fjala për shpifjen, por për atë që qeveria e gjykon si “shpifje” Postuar më: 12 Nëntor 2015 11:32 Propozimi hileqar i qeverisë për dënimin me burg të shpifjes ndaj zyrtarëve të lartë si ...

Bylykbashi: Kriminalizimi i shpifjes godet median dhe opozitën

Botasot - 12.11.2015

Partia Demokratike tha se ligji që dënon me burg shpifjen nuk është një keqkuptim, por godet drejtpërdrejt median dhe opozitën. "Ajo që thotë Felaj është pa kuptim.

“Burg për shpifje”, tërhiqet qeveria

VOA - 12.11.2015

Propozimi i kryeministrit Rama u kundërshtua me forcë. Përfaqësuesja e OSBE-së për Lirinë e Mediave bëri thirrje që propozimi të rrëzohej nga parlamenti.

Nishani i “shokuar” me projektligjin për burgosjen e gazetarëve

Koha.net - 12.11.2015

Presidenti i Shqipërisë Bujar Nishani ka reaguar kundër projektligjit, i cili parasheh burgosjen e gazetarëve. “Befasues për mua si qytetar i këtij vendi, por edhe si President i Republikës u shfaq ...

Mijatoviç: Të refuzohet pr/ligji që parashikon burg për shpifjen

Botasot - 12.11.2015

Shqipëria duhet të refuzojë projektligjin që fut në burg për shpifjen e zyrtarëve publikë, kështu ka deklaruar përfaqësuesja e OSBE për lirinë e medias Dunja Mijatoviç.

Burgu për gazetarët

ABC News - 12.11.2015

Perfaqësuesja e OSBE i ka bërë thirrje deputetëve të parlamentit shqiptar që të mos e votojnë projekt ligjin për shpifjen. Për këtë ajo i referohet edhe konsesusit të arritur në vitin 2012 për të ...

Nuk është fjala për shpifjen, por për atë që qeveria e gjykon si “shpifje”

Ora news - 12.11.2015

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tv në Facebook dhe në ...

Qeveria tërheq për riformulim projekt/ligjin për shpifjen: Kishte hapësira për keqinterpretim

BalkanWeb - 12.11.2015

TIRANE – Qeveria e ka tërhequr për riformulin projekt/ligjin për shpifjen, në mënyrë që të mos krijohet asnjë lloj paqartësie. Në faqen Transparenca.al, qeveria ka hedhur poshtë deklaratat e PD-së, ...

OSBE kundër kriminalizimit të shpifjes në Shqipëri, Qeveria të tolerojë kritikat

Koha.net - 12.11.2015

Përfaqësuesja e OSBE-së për Lirinë e Medias, Dunja Mijatoviq ka shprehur këtë të enjte shqetësimin në lidhje me Projektligjin e Qeverisë së Shqipërisë për kriminalizimin e shpifjes.

Kriminalizimi i shpifjes, Mijatoviç: Lajm i mirë, Shqipëria tërhoqi projektligjin

BalkanWeb - 12.11.2015

TIRANË– Menjëherë sapo qeveria tërhoqi projektligjin për kriminalizmin e shpifjes reagoi sërish përfaqësuesja e OSBE-së për Lirinë e Medias, Dunja Mijatović, e cila tha se ky është një lajm i mirë ...

Projektligji për shpifjen tërhiqet për riformulim

Botasot - 12.11.2015

Qeveria tërheq për riformulim projektligjin e shumëdiskutuar mbi shpifjen. Pas pretendimeve të Partisë Demokratike se “projektligji i ri për kriminalizimin e shpifjes, synon të godasë median e lirë ...

Dënimi me burg për shpifje, Patozi: Kemi një kryeministër jashtë kontrollit

Ora news - 12.11.2015

Deputeti i PD, Astrit Patozi mbajti në kuvend një qëndrim kritik për ligjin që parashikon dënim me burg për shpifjen. Sipas tij kjo është një vepër e kryeministrit Rama, i cili sipas është jashtë ...

Shoqatat e gazetarëve reagojnë kundër nenit për kriminalizimin e shpifjes

ABC News - 12.11.2015

Liria e medias është e rrezikuar nëse rikthehet neni për shpifje në Kodin Penal. Ky shqetësim ka bërë bashkë Shoqatën e Gazetarëve Profesionistë të Shqipërisë, Unionin e Gazetarëve Shqiptarë, Lidhja ...

Dënimi me burg për shpifje, Patozi: Kemi një kryeministër jashtë kontrollit

Botasot - 12.11.2015

Deputeti i PD, Astrit Patozi mbajti në kuvend një qëndrim kritik për ligjin që parashikon dënim me burg për shpifjen. Sipas tij kjo është një vepër e kryeministrit Rama, i cili sipas është jashtë ...

“Burg për shpifje”, Rama nën akuzë

Koha.net - 12.11.2015

Valë kundërshtimesh të forta ndaj propozimit të kryeministrit për të parashikuar burgim deri në tre vjet për shpifje apo fyerje ndaj figurave shtetërore. Rama bën një hap pas: Nuk ka si synim shtypin.

Shpifja: Qeveria tërheq draftin: Kishte hapësira për keqinterpretim

Mapo - 12.11.2015

Shpifja: Qeveria tërheq draftin: Kishte hapësira për keqinterpretim Postuar më: 12 Nëntor 2015 15:33 Projektligji për ndryshimet në Kodin Penal, përmes të cilave synohet kriminalizimi i shpifjes, nuk ...

Shoqatat e gazetarëve kundër Ramës për kriminalizimin e shpifjes

Ora news - 12.11.2015

Në vëmendje të organizatave ndërkombëtare. Shoqata e Gazetarëve Profesionistë të Shqipërisë, Unioni i Gazetarëve Shqiptarë, Lidhja e Gazetarëve të Shqipërisë, Rrjeti Investigativ Birn.

Tërhiqet ligji i shpifjes

Koha.net - 12.11.2015

Projektligji për ndryshimet në Kodin Penal, përmes të cilave synohet kriminalizimi i shpifjes, nuk është një rrufe në qiell të hapur për politikën shqiptare.

Shoqatat e gazetarëve kundër Ramës për kriminalizimin e shpifjes

Mapo - 12.11.2015

Shoqatat e gazetarëve kundër Ramës për kriminalizimin e shpifjes Postuar më: 12 Nëntor 2015 15:43 Në vëmendje të organizatave ndërkombëtare. Shoqata e Gazetarëve Profesionistë të Shqipërisë, Unioni i ...

Mijatoviç: Bushati më siguroi që shpifja s’do kriminalizohet, lajm i mirë

Ora news - 12.11.2015

Përfaqësuesja e OSBE-së për Lirinë e Medias, Dunja Mijatoviç, ka përshëndetur vendimin e qeverisë shqiptare për kthimin e projektligjit që kriminalizon shpifjen.

Berisha: Politikanit kur i vjen ngordhja, shkon burgos fjalën e lirë

Mapo - 12.11.2015

Berisha: Politikanit kur i vjen ngordhja, shkon burgos fjalën e lirë Postuar më: 12 Nëntor 2015 16:16 Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar për projekt-ligjin e kriminalizimit të shpifjes.

Naço kundërshtoi rikthimin e kriminalizimit të shpifjes

Ora news - 12.11.2015

Nisma e kryeministrit, Edi Rama, për të kriminalizuar shpifjen, është kundërshtuar që në krye të herës nga ministria e Drejtësisë, por pa mundur që ta bllokojë atë.

Përplasja: Naço refuzoi nismën e Ramës për shpifjen

Mapo - 12.11.2015

Përplasja: Naço refuzoi nismën e Ramës për shpifjen Postuar më: 12 Nëntor 2015 18:36 Nisma e kryeministrit Edi Rama për të kriminalizuar shpifjen, është kundërshtuar që në krye të herës nga Ministria ...

Përplasja: Naço refuzoi nismën e Ramës për shpifjen

Botasot - 12.11.2015

Nisma e kryeministrit Edi Rama për të kriminalizuar shpifjen, është kundërshtuar që në krye të herës nga Ministria e Drejtësisë, por pa mundur që ta bllokojë atë.

Apeli i Raportuesit të Shqipërisë në Asamblenë e Këshillit të Europës

ABC News - 12.11.2015

Monitoruesi dhe raportuesi i Shqipërisë në asamblenë Kombëtare të Këshillit të Europës, Andrej Hunko ka shprehur habinë e tij për draft amendamentin të kodit penal rreth "shpifjes ndaj zyrtarëve të ...

Nasip Naço si ministër Drejtësie kundërshtoi projektligjin për shpifjen

BalkanWeb - 12.11.2015

TIRANE- Ish-­ministri i Drejtësisë, Nasip Naço e pati kundërshtuar fort projektligjin e Këshillit të Ministrave, i cili kriminalizon shpifjen ndaj zyrtarëve të administratës apo qeverisë.

Burg për shpifjen/ Deputetja e LSI kundër Ramës

Gazeta Dita - 12.11.2015

“Jam e bindur se Levizja Socialiste për Integrim do jetë kundër çdo lloj nisme që shpifjen e dënon me burg!” Janë fjalë të deputetes së LSI-së Kejdi Mehmetaj në një postim në rrjetet sociale.

Për shpifjen…

Gazeta Dita - 12.11.2015

Është hapur një debat i befasishëm që nga dita e djeshme, lidhur me një iniciativë, mesa duket, të kryeministrit, për “kriminalizimin e shpifjes ndaj zyrtarëve të lartë”, thënë ndryshe, dënimi me ...

Burg për shpifjen, LSI paralajmëron votë kundër

Durres Lajm - 12.11.2015

Deputetja e LSI-së Kejdi Mehmetaj, në një postim në Facebook ka dalë hapur kundër propozimit të kryeministrit të dorëzuar në Kuvend që vendos dënimin me 3 vite burg për shpifjen ndaj zyrtarëve.

Mehmetaj e bindur: LSI do të jetë kundër dënimit me burg për shpifjen

Java News - 12.11.2015

Propozimi i qeverisë Rama për të rikthyer shpifjen si vepër penale që dënohet deri në 3 vite burg, ka sjellë reagime jo vetëm të gazetarëve dhe opinionit publik, por edhe të pjesëtarëve të ...

Rama: Shpifja? Vepër penale vetëm për politikanët, jo për shtypin

Java News - 12.11.2015

Pas debateve të shumta që ka zgjuar një projekligj i ri i qeverisë në lidhje me kriminalizimin e shpifjes, ka reaguar për herë të parë Kryeministri. Kreu i qeverisë, në një postim në rrjetin social ...

Kriminalizimi i shpifjes, Rama: Ndjesë për këtë keqkuptim të madh!

Gazeta Dita - 12.11.2015

Kryeministri Edi Rama ka reaguar shkurtimisht në rrjetet sociale në lidhje me ligjin që ngjalli shumë diskutimet që prej ditës së djeshme për kriminalizimin e shpifjes.

LSI paralajmëron Ramën për ligjin kundër shpifjes, reagon kryeministri

Gazeta Tema - 12.11.2015

LSI ka paralajmëruar kryeministrin Edi Rama, se do të votojë kundër ligjit për shpifjen. Këtë gje e ka bërë nëpërmjet deputetes Kejdi Mehmetaj. “ Jam e bindur se Levizja Socialiste per Integrim do ...

Burg për shpifjen, sqaron Rama: Jo për mediat, por për politikanët

Durres Lajm - 12.11.2015

Një ditë pasi u mësua propozimi i qeverisë për të dënuar me burg deri në tre vjet shpifjen ndaj zyrtarëve të lartë shtetëror dhe revoltës që u ngrit në rrethin e gazetarëve, kryeministri Edi Rama ka ...

“Shpifja”, Braçe: Ka gazetarë, por ka edhe tregtarë që bëjnë gazetari për t’u pasuruar

Gazeta Dita - 12.11.2015

Deputeti socialist, Erion Braçe shprehet se është dakord për ligjin e kriminalizimit të shpifjes. Ish-kryeredaktori i Zërit të Popullit, thotë se ligji i ri që rikthen shpifjen si vepër penale, do të ...

“Ka gazetarë, por ka edhe tregtarë që bëjnë gazetari për t’u pasuruar”

Gazeta Tema - 12.11.2015

Deputeti socialist, Erion Braçe shprehet se është dakord për ligjin e kriminalizimit të shpifjes. Ish-kryeredaktori i “Zërit të Popullit”, thotë se ligji i ri që rikthen shpifjen si vepër penale, do ...

Ligji për shpifjen, reagon edhe Bujar Nishani: Është shqetësues, cënon lirinë e shprehjes

Gazeta Tema - 12.11.2015

Presidenti Bujar Nishani ka reaguar për ligjin që parashikon dënimin me burg të gazetarëve. Ai thotë se ligji është shqetësues. “Befasues për mua si qytetar i këtij vendi, por edhe si President i ...

Drafti për shpifjen,Nishani: Burgosje e lirisë, Basha: Burracaku nuk tremb askënd

Java News - 12.11.2015

Në lidhje me draftin e qeverisë për kriminalizimin e shpifjes kanë reaguar në rrjetin social Presidenti Nishani si dhe kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha.

Befasohet Presidenti për ligjin e “penalizmit” të shpifjes

Gazeta Dita - 12.11.2015

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani në një reagim në rrjet, shprehet i befasuar për rikthimin e ligjit që dënon shpifjen me burg. Kreu i Shtetit thotë se me këtë ligj bëhen hapa pas për ...

REAGIMI/ Qeveria tërheq ligjin për shpifjen

Gazeta Tema - 12.11.2015

Qeveria tërheq projektligjin për dënimin me burg të shpifjes, një ditë pasi e dorëzon në Kuvend. Pas kundërshtimeve të medias, por dhe të shoqërisë civile, ndërsa aleati kryesor i PS, Ilir Meta, ...

AP kundër kriminalizimit të shpifjes: Cënon lirinë e shprehjes

Java News - 12.11.2015

Midis atyre që kudnërshtojnë rikthimin e “shpifjes” si vepër penale dhe dënimin e saj me 3 vite burg ëhstë shprehur edhe Avokati i Popullit. Ky insitucion, i cilëson si të pastudiuara mirë këto ...

Felaj: Në ligjin për shpifjen do të bëhen saktësime!

Gazeta Dita - 12.11.2015

Pas reagimit të kryeministrit se nuk do të ketë burg për gazetarët, reagon edhe ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, duke theksuar se në ligj do të bëhen saktësimet e nevojshme që do ...

Kuvend, Pollo: Ktheni draftin për shpifjen, Felaj: Pr/ligji nuk është fare në kalendar

Java News - 12.11.2015

Me nisjen e seancës plenare, deputeti i opozitës Genc Pollo i ka kërkuar kreut të kuvendit Meta që drafti qeverisë për kriminalizimin e shpifjes të tërhiqet për tu diskutuar sipas ligjit.

Shpifja? Kush flasin, gazetarët apo tregëtarët që shiten si të tillë?

Java News - 12.11.2015

Erion Braçe është shprehur sot dakord me ligjin e kriminalizimit të shpifjes. Ja postimi i tij “Kalon matanë, në ekstrem, histeria e tregtareve që thonë se bëjnë edhe gazetari në këtë vend.

Meta: Neni për shpifjen është keqkuptuar

Java News - 12.11.2015

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë Ilir Meta tha se është keqkuptuar qëllimi i iniciativës së qeverisë për të dënuar deri në tre vjet burg shpifjen ndaj zyrtarëve të lartë.

Nuk është fjala për shpifjen, por për atë që qeveria e gjykon si “shpifje”

Gazeta Tema - 12.11.2015

Nga Gjergj Erebara Duhet të jemi të qartë! Propozimi i qeverisë për dënimin me tre vjet burg të shpifjes, nuk synon të dënojë shpifjen, synon të ndalojë njerëzit të ngrenë akuza për korrupsion.

Totozani: Qeveria të heqë dorë nga përpjekja për të heshtur kritikët e medias

Gazeta Tema - 12.11.2015

Në një letër drejtuar kryetarit të Komisionit Parlamentar të Ligjeve, Avokati i Popullit sugjeron heqjen dorë nga iniciativa ligjore, që e përfshin shpifjen si vepër penale të dënueshme me burg.

Ja çfarë ka thënë Kryeministri Rama për kriminalizimin e shpifjes në shkurt të 2015

Java News - 12.11.2015

Që në shkurt të vitit 2015, në sallën e parlamentit, Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar kriminalizimin e shpifjes për politikanët, në debatin e tij me kreun e grupit parlamentar të PD, deputetit ...

Burg për shpifjen, Meta pret reflektim: Besoj është keqkuptuar

Gazeta Dita - 12.11.2015

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta tha se pret reflektim për nismën ligjore që parashikon dënimin me burg për të gjithë ata që shpifin. Teksa në media dhe në rrjet kanë shpërthyer debatet e shumta, kreu ...

Bylykbashi: Rama do t’i mbyllë gojën opozitës, mjafton një gjobë dhe deputeti humb mandatin

Java News - 12.11.2015

Në lidhje me kriminalizimin e shpifjes për politikanët, deputeti demokrat Oerd Bylykbashi e sheh këtë draft të qeverisë si një tentativë të qartë për ti mbyllur gojën opozitës dhe kujtdo që kritikon ...

Kriminalizimi i shpifjes. Rama: Keqkuptim

Vision Plus - 12.11.2015

Kryeministri Rama ka kërkuar ndjesë për faktin se kriminalizimi i shpifjes, ka krijuar një keqkuptim të madh. Në një postim ne Facebook, shefi i qeverisë sqaroi që herët në mëngjes, se neni nuk ka ...

Qeveria tërhiqet për “Shpifjen”, media fiton, por…

Gazeta Tema - 12.11.2015

Nga Mentor Kikia Qeveria është tërhequr nga rikthimi i dënimit të shpifjes me burg, një nen i Kodit Penal që godiste drejtëpërdrejtë median. Nuk kaluan as 24 orë nga publikimi i lajmit dhe një reagim ...

OSBE: Parlamenti ta refuzojë nismën e qeverisë për shpifjen

Gazeta Dita - 12.11.2015

Nisma e qeverisë për ndryshime në Kodin Penal për përfshirjen edhe të shpifjes, ka sjellë edhe reagimin e parë ndërkombëtar. Përfaqësuesja e OSBE-së për Lirinë e Medias, Dunja Mijatoviç, shpreh ...

OSBE: Parlamenti ta refuzojë nismën e qeverisë për shpifjen

Gazeta Tema - 12.11.2015

Nisma e qeverisë për ndryshime në Kodin Penal për përfshirjen edhe të shpifjes, ka sjellë edhe reagimin e parë ndërkombëtar. Përfaqësuesja e OSBE-së për Lirinë e Medias, Dunja Mijatoviç, shpreh ...

Përfaqësuesja e OSBE: Shqipëria të refuzojë draftin e qeverisë për “shpifjen”

Java News - 12.11.2015

Përfaqësuesja e OSBE për Lirinë e Medias, Dunja Mijatoviç, tha se Shqipëria duhet të refuzojë draftin e qeverisë në lidhje me burgosjen për shpifje ndaj zyrtarëve të lartë, duke shtuar se vendi duhet ...

BURGU / Qeveria tërheq projektligjin për shpifjen

Gazeta Dita - 12.11.2015

Qeveria ka tërhequr projektligjin për kriminalizimin e shpifjes që mund të çonte deri në tre vite burg. Me anë të një reagimi, qeveria thekson se projektligji është tërhequr.

Shpifja/ Qeveria tërheq draftin: Kishte hapësira për keqinterpretim

Java News - 12.11.2015

Pas debateve të shumta që nisën që në ditën e djeshme në lidhje me kriminalizimin e shpifjes, Qeveria ka vendosur që të tërheqë projekligjin e saj për të riformuluar edhe njëherë nenet e saj, në ...

“Refuzoni burgun për shpifjet”

Vision Plus - 12.11.2015

“Shqipëria duhet të refuzojë dënimin me burg për shpifje ndaj zyrtarëve të lartë”. Apeli vjen nga përfaqësuesja e OSBE për lirinë e medias Dunja Mijatoviç.

Naço refuzoi nismën e Ramës për shpifjen

Gazeta Dita - 12.11.2015

Nisma e kryeministrit Edi Rama për të kriminalizuar shpifjen, është kundërshtuar që në krye të herës nga Ministria e Drejtësisë, por pa mundur që ta bllokojë atë.

SHKRESA/ Nasip Naço refuzoi nismën e Ramës për shpifjen

Gazeta Tema - 12.11.2015

Nisma e kryeministrit Edi Rama për të kriminalizuar shpifjen, është kundërshtuar që në krye të herës nga Ministria e Drejtësisë, por pa mundur që ta bllokojë atë.

Jashtë kontrollit

Gazeta Tema - 12.11.2015

Nga Astrit Patozi* Liria e shprehjes është element i rëndësishëm i të drejtave të njeriut për një vend demokratik. Deri këtu nuk ka asgjë të re. Por unë mendoj se rikthimi shpifjes në Kodin Penal të ...

Ndryshimi që duhet t’ia njohim

Gazeta Tema - 12.11.2015

Mero Baze Kryeminstri Edi Rama u tërhoq nga iniciativa e tij ligjore për të hartuar një projektligj që mbron figurën e zyrtarvëe të lart të shtetit shqiptar, nga ajo që qeveria e konsideron shpifje, ...

Rikthehet shpifja si vepër penale; Ndëshkimi, nga gjobë deri në tre vjet

Top Channel - 11.11.2015

Edi Rama është tërhequr nga dakordësia që dha 3 vjet e gjysëm më parë, kur përkrahu nismën e Sali Berishës për të hequr nga kodi penal veprën e shpifjes kundër funkionarëve shtetëror dhe të ...

Qeveria rikthen shpifjen si vepër penale, gjobë deri 3 vite burg

LajmiFundit - 11.11.2015

Kryeministri Edi Rama, është tërhequr nga pajtimi që dha 3 vjet e gjysmë më parë, kur përkrahu nismën e Sali Berishës për të hequr nga kodi penal veprën e shpifjes kundër funksionarëve shtetërorë dhe ...

Rikthehet shpifja si vepër penale, 3 vjet burg për ata që shpifin ndaj zyrtarëve

ikub - 11.11.2015

Kryeministri Edi Rama propozon rikthimin si vepër penale të shpifjes ndaj funksionarëve publikë dhe të zgjedhurve, duke kërkuar dënim nga gjobë deri në tre vjet burg të çdokujt që do të gjendet në ...

Shpifja vepër penale, Rama rikthen ligjin e anuluar nga Berisha

Portalb - 11.11.2015

Lajme lidhur me temën Plumba në një restorant në zonën e Dajtit, një i vrarë Basha: Reforma në drejtësi, alibi e Ramës për bisedimet me BE-në Ja çfarë detyron Strasburgu, Shqipërinë Ylli Manjani ...

Shpifja, vepër penale - tre vjet gjobë ndëshkim

Koha.net - 11.11.2015

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është tërhequr nga pajtimi që dha 3 vjet e gjysmë më parë, kur përkrahu nismën e Sali Berishës për të hequr nga kodi penal veprën e shpifjes kundër funksionarëve ...

Shpifja, rikthehet vepër penale: Ndëshkimi, nga gjobë deri në 3 vjet

Mapo - 11.11.2015

Shpifja, rikthehet vepër penale: Ndëshkimi, nga gjobë deri në 3 vjet Postuar më: 11 Nëntor 2015 15:33 Edi Rama është tërhequr nga dakordësia që dha 3 vjet e gjysëm më parë, kur përkrahu nismën e Sali ...

Shpifja, rikthehet vepër penale: Ndëshkimi, nga gjobë deri në 3 vjet

Botasot - 11.11.2015

Edi Rama është tërhequr nga dakordësia që dha 3 vjet e gjysëm më parë, kur përkrahu nismën e Sali Berishës, për të hequr nga kodi penal veprën e shpifjes kundër funkionarëve shtetëror dhe të ...

Shpifja vepër penale, Berisha e dekriminalizoi, Rama e rikthen pas 3 vitesh

Ora news - 11.11.2015

Ashpërsohen raportet mes Qeverisë dhe medias. Në fshehtësi të plotë Qeveria ka miratuar një amendim në kodin penal që parashikon rikthimin si vepër penale të shpifjes ndaj funksionarëve publikë dhe ...

Rama kriminalizon shpifjen

ABC News - 11.11.2015

Kryeministri Rama nuk i përballon dot denoncimet ndaj tij dhe qeveisë dhe rikthen shpifjen si vepër penale që dënohet em gjobë deri në tre vjet burg. Qeveia berisha e kishte dekriminalizuar shpifjen ...

Liria e Shtypit, kjo ferrë në sy të politikanëve shqiptarë

Mapo - 11.11.2015

Liria e Shtypit, kjo ferrë në sy të politikanëve shqiptarë Postuar më: 11 Nëntor 2015 20:00 Nga Frank Shkreli/Ish–Drejtor i VOA per Euro-Azine Duke lexuar gazetën Illyria të komunitetit ...

Kriminalizimi i “shpifjes” ndaj zyrtarëve të lartë, kërcënim për demokracinë

Mapo - 11.11.2015

Kriminalizimi i “shpifjes” ndaj zyrtarëve të lartë, kërcënim për demokracinë Postuar më: 11 Nëntor 2015 20:02 Projektligji i mbështetur nga kryeministri Edi Rama për të kriminalizuar shpifjen kundër ...

Rikthehet shpifja si vepër penale: Ndëshkimi, nga gjobë deri në tre vjet burg

BalkanWeb - 11.11.2015

*Felaj për “News24”: Propozimi është shkresë e re, u depozitua në Kuvend* TIRANE – Kryeministri Rama rikthen në Kodin Penal ndëshkimin me burg për veprën penale të shpifjes.

Kriminalizimi i shpifjes, Dom Gjergji ironi me kryeministrin Rama

Mapo - 11.11.2015

Kriminalizimi i shpifjes, Dom Gjergji ironi me kryeministrin Rama Postuar më: 11 Nëntor 2015 23:51 Kriminalizimi i shpifjes po sjell reagime të shumta, jo vetëm nga media, por edhe nga rrethet ...

Qeveria rikthen shpifjen si vepër penale, gjobë deri 3 vite burg

Gazeta Dita - 11.11.2015

Edi Rama është tërhequr nga dakordësia që dha 3 vjet e gjysëm më parë, kur përkrahu nismën e Sali Berishës për të hequr nga kodi penal veprën e shpifjes kundër funkionarëve shtetëror dhe të ...

Rama rikthen shpifjen si vepër penale; Ndëshkimi, nga gjobë deri në tre vjet burg

Gazeta Tema - 11.11.2015

Edi Rama është tërhequr nga dakordësia që dha 3 vjet e gjysëm më parë, kur përkrahu nismën e Sali Berishës për të hequr nga kodi penal veprën e shpifjes kundër funkionarëve shtetëror dhe të ...

Shpifja vepër penale, ja projektligji i qeverisë Rama

Java News - 11.11.2015

Edi Rama është tërhequr nga dakordësia që dha 3 vjet e gjysëm më parë, kur përkrahu nismën e Sali Berishës për të hequr nga kodi penal veprën e shpifjes kundër funkionarëve shtetëror dhe të ...

Rama rikthen shpifjen

Vision Plus - 11.11.2015

Ashtu siç kishte paralajmëruar Edi Rama ka miratuar ne qeveri ndryshimet ne kodin penal qe kthejnë parashikimin ligjor per shpifjen si vepër penale. Ne tetor projekt-ligji ka mbërritur ne kuvend dhe ...

PD kundër dënimit me burg të shpifjes

Gazeta Dita - 11.11.2015

PD pritet që të jetë kundër vendimit të qeverisë për të kriminalizuar shpifjen. Një prej përfaqësuesve të sektorit juridik të PD-së, Ivi Kaso deklaron se ky veprim do të ishte kundër standardit të ...

“Kriminalizimi i shpifjes”, pro dhe kundër një ligji delikat

Java News - 11.11.2015

Nga Armando Meta/ Qeveria ka ndërmarrë ditët e fundit një nisëm ligjore, për ta trajtuar shpifjen e bërë botërisht në adresë të funksionarëve të lartë shtetërorë dhe të të zgjedhurve vendorë apo në ...

Padobia e rikthimit të “shpifjes” si vepër penale

Gazeta Tema - 11.11.2015

Nga Mero Baze Rikthimi i shpifjes si vepër penale, po mbledh një shtrëngatë të re kundër qeverisë së kryeministrit Edi Rama, por në të vërtetë, shumë nga kritikët e saj, por mbi të gjitha ai që po e ...

Kriminalizimi i “shpifjes” ndaj zyrtarëve të lartë, kërcënim për demokracinë

Gazeta Tema - 11.11.2015

BIRN Nisma më e fundit e qeverisë shqiptare për të kriminalizuar shpifjen, e cila u mbajt e fshehur nga qeveria deri sa u dërgua në parlament, nuk është një rrufe në qiell të hapur për një maxhorancë ...

Sandri kundërpërgjigjet për kriminalizimin e shpifjes

Gazeta Tema - 11.11.2015

Pas valës së protestave që ka filluar tek komuniteti i gazetarwve dhe shoqërisë civile kundër iniciativës së kryeministrit për të rikthyer shpifjen si vepër penale, Sandri është kundërpërgjigjur me ...