TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Fondi i veçantë për veriun, përtej Planit të Ahtisaarit?

Evropaelire - 20.01.2013

Marrëveshja e përkohshme për doganat, e cila ka rezultuar nga takimi i fundit i kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryeministrit serb, Ivica Daçiqi, nuk është sqaruar sa duhet para opinionit dhe si e tillë nxit dilema të shumta, ...

Kurti: Veriu tash po shkruhet me "V" të madhe

Koha.net - 20.01.2013

Viti, 20 janar - Udhëheqësit e lëvizjes “Vetëvendosje” të shtunën në Viti kanë shprehur kundërshtimet e tyre rreth procesit të negociatave mes Kosovës dhe Serbisë, si dhe krijimin e fondit zhvillimor për veriun e Kosovës, duke potencuar se ...

Serbia, me strukturat e sigurisë në veri, shantazhon të gjithë

Telegrafi - 20.01.2013

Tërheqja e strukturave të sigurisë së Serbisë në veri të Kosovës, është arma më e fortë e Serbisë, në bisedime me Kosovën. Në bazë të këtyre strukturave shantazhohet edhe Bashkimi Evropian, vlerësojnë analistët për çështje të sigurisë.

Fondi për veriun bashkon Kosovën dhe Serbinë

Shekulli - 19.01.2013

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai Serbisë, Ivica Daçiç, janë marrë vesh që t`i bashkojnë paratë e Kosovës dhe ato të Serbisë në një fond të vetëm.

Kosova dhe Serbia me fond të përbashkët për veriun

Albeu.com - 19.01.2013

Kosova dhe Serbia me fond të përbashkët për veriun Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai Serbisë, Ivica Daçiq kanë rënë dakord në takimin e radhës për ngritjen e një fondi i cili fillimisht do të jetë rreth 16 milionë euro, dhe do ...

Fondi për veriun, vulosja e autonomisë

Alsat - 19.01.2013

Nëse është e vërtetë ajo që e thotë kryeministri i Serbisë, Ivica Dacic, se të hyrat në pikat doganore në veri (1 dhe 31) do të krijohet në një fond i veçantë që do të shfrytëzohet vetëm për nevojat e serbëve në veri, atëherë marrëveshja e ...

Fondi për veriun, vulosja e autonomisë

Lajmeshqip - 19.01.2013

Prishtine – Nëse është e vërtetë ajo që e thotë kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiq, se të hyrat në pikat doganore në veri (1 dhe 31) do të krijohet në një fond i veçantë që do të shfrytëzohet vetëm për nevojat e serbëve në veri, atëherë ...

Fondi për veriun bashkon Kosovën dhe Serbinë

24 orë - 19.01.2013

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai Serbisë, Ivica Daçiq, janë marrë vesh që t`i bashkojnë paratë e Kosovës dhe ato të Serbisë në një fond të vetëm. Fondi, sipas burimeve të gazetës, fillimisht do të jetë rreth 16 milionë euro.

Fondi për veriun bashkon Kosovën dhe Serbinë

Koha.net - 19.01.2013

Prishtinë, 19 janar - Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai Serbisë, Ivica Daçiq, janë marrë vesh që t`i bashkojnë paratë e Kosovës dhe ato të Serbisë në një fond të vetëm.

Fondi për veriun, vulosja e autonomisë

Telegrafi - 19.01.2013

Nëse është e vërtetë ajo që e thotë kryeministri i Serbisë, Ivica Dacic, se të hyrat në pikat doganore në veri (1 dhe 31) do të krijohet në një fond i veçantë që do të shfrytëzohet vetëm për nevojat e serbëve në veri, atëherë marrëveshja e ...

Fondi për veriun bashkon Kosovën e Serbinë, zbardhen detaje nga marrëveshja

Ora news - 19.01.2013

Janë zbardhur detaje të marrëveshjes mes kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Ivica Daçiç në Bruksel për bashkimin e parave të Kosovës dhe ato të Serbisë në një fond të vetëm.

Fondi për veriun, bashkon Kosovën dhe Serbinë

Botasot - 19.01.2013

Janë zbardhur detaje të marrëveshjes mes kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Ivica Daçiq. Fondi për veriun do të jetë fillimisht rreth 16 milionë euro. Ky fond, do të menaxhohet nga përfaqësues të Bashkimit Evropian.

Kursani: Fondi mund të keqpërdoret

Botasot - 19.01.2013

Krijimi i një fondi të përbashkët mes Kosovës dhe Serbisë, për veriun, rrezikon që të keqpërdoret pa zhbërjen e strukturave të sigurisë së Serbisë, që veprojnë në veri të Kosovës.

Frikë nga keqpërdorimi i fondit për veriun

Telegrafi - 19.01.2013

Krijimi i një fondi të përbashkët mes Kosovës dhe Serbisë, për veriun, rrezikon që të keqpërdoret pa zhbërjen e strukturave të sigurisë së Serbisë, që veprojnë në veri të Kosovës.

Frikë nga keqpërdorimi i fondit për veriun

Koha.net - 19.01.2013

Prishtinë, 19 janar - Krijimi i një fondi të përbashkët mes Kosovës dhe Serbisë, për veriun, rrezikon që të keqpërdoret pa zhbërjen e strukturave të sigurisë së Serbisë, që veprojnë në veri të Kosovës.

Platforma e Thaçit me disa opozitarë për kompromis me Serbinë e Daçiqit

Lajm - 17.01.2013

ALBIN KURTI Qeveria e Kosovës dhe kryeministri i saj aq shumë e aq shpesh kanë theksuar se s’kemi pse merremi me Rezolutën e Platformën e Serbisë saqë ajo mbase edhe nuk duhej lexuar fare sipas tyre.

Pse Beogradi kërkon “autonomi të serbëve në krahinën e Kosovës”?

Kombetare - 17.01.2013

Nga Augustin Palokaj Nga Kosova mund dhe duhet të injorohet platforma e Serbisë. Por Kosova nuk mund ta injorojë injorimin që kësaj platforme ia bën BE-ja.

Strukturat ilegale në veri të shuhen, jo të legalizohen

Evropaelire - 17.01.2013

Njohësit e zhvillimeve politike dhe ekspertët e sigurisë konsiderojnë se çështjet që kanë të bëjnë me veriun e Kosovës, si strukturat ilegale të ngritura atje me financimin e Serbisë, duhet të shuhen dhe jo legalizohen.

Platforma e Thaçit me disa opozitarë për kompromis me Serbinë e Daçiqit

Kombetare - 17.01.2013

Albin KURTI Qeveria e Kosovës dhe kryeministri i saj aq shumë e aq shpesh kanë theksuar se s’kemi pse merremi me Rezolutën e Platformën e Serbisë saqë ajo mbase edhe nuk duhej lexuar fare sipas tyre.

Thaçi: Nuk do të ketë autonomi të veçantë apo ndarje të veriut

DW - 17.01.2013

Çështja e Luginës së Preshevës duhet të zgjidhet në dialog me Serbinë. Intervistë ekskluzive për Deutsche Wellen e kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi.

Takimi i sotëm legalizon strukturat ilegale serbe

Koha.net - 17.01.2013

Prishtinë, 17 janar – Kryeministri Hashim Thaçi për herë të parë ka pranuar të mërkurën se do të legalizohen ato që deri tash i ka quajtur struktura ilegale, të cilat prej pasluftës kanë vepruar në veriun e Kosovës të banuar me serbë.

Strukturat ilegale në veri të shuhen, jo të legalizohen

Botasot - 17.01.2013

Njohësit e zhvillimeve politike dhe ekspertët e sigurisë konsiderojnë se çështjet që kanë të bëjnë me veriun e Kosovës, si strukturat ilegale të ngritura atje me financimin e Serbisë, duhet të shuhen dhe jo legalizohen.

“Me Serbinë nuk diskutohen statusi dhe kufijtë e Kosovës”

LajmiFundit - 16.01.2013

RTK ka siguruar pikat me të cilat delegacioni i Kosovës do të paraqitet në takimin e 17 janarit në Bruksel, ndërmjet Kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Ivica Daçiq.

Ambasadorët “këshillojnë” Thaçin një ditë para takimit me Daçiçin

LajmiFundit - 16.01.2013

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka zhvilluar sot një takim me përfaqësuesit e vendeve të Kuintit. Në takim është diskutuar për zhvillimet aktuale politike në Kosovë, për dialogun mes Republikës së Kosovës dhe Serbisë dhe ...

Vlerësohet fuqizimi i sundimit të ligjit

Albeu.com - 16.01.2013

Vlerësohet fuqizimi i sundimit të ligjit Zhvillimet aktuale politike në Kosovë, dialogu mes Republikës së Kosovës dhe Serbisë dhe disa tema tjera janë diskutuar sot mes Kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe përfaqësuesve të vendeve të ...

Thaçi u takua me përfaqësuesit e vendeve të Kuintit

Koha.net - 16.01.2013

Prishtinë, 16 janar - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka zhvilluar sot një takim me përfaqësuesit e vendeve të Kuintit. Në takim është diskutuar për zhvillimet aktuale politike në Kosovë, për dialogun mes Republikës së ...

Thaçi takoi përfaqësuesit e vendeve të Kuintit

Telegrafi - 16.01.2013

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi një ditë para takimit me homologun serb, Ivica Dacic ka zhvilluar një takim me përfaqësuesit e vendeve të Kuintit, me të cilët ka diskutuar për zhvillimet aktuale politike në Kosovë, për ...

Kuinti mbështet fuqizimin e sundimit të rendit dhe ligjit në tërë Kosovën

Botasot - 16.01.2013

Kryeministri Hashim Thaçi ka zhvilluar sot një takim me përfaqësuesit e vendeve të Kuintit. Në takim është diskutuar për zhvillimet aktuale politike në Kosovë, për dialogun mes Republikës së Kosovës dhe Serbisë dhe për tema tjera me ...

Prishtina: Në dialog s`do të flitet për statusin e Kosovës

Ora news - 16.01.2013

Për Prishtinën zyrtare është e pamundur që në takimin e 17 janarit mes Kryeministrit të Kosovës Hashim Thaci dhe atij serb Ivica Dacic të diskutohet për statusin e Kosovës dhe tërësinë territoriale.

Synimet e Kosovës nga dialogu me Serbinë

Ora news - 15.01.2013

Ndërsa e ndajnë dy ditë nga takimi me kryeministrin e Serbisë Ivica Daciç,kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi i ka caktuar ato që pret nga ky takim.

Thaçi takon liderët e partive, gati axhenda e bisedimeve në Bruksel

Panorama - 15.01.2013

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka takuar dje përfaqësuesit e partive politike në këtë vend (pa Vetëvendosjen), duke vendosur bashkërisht parimet e axhendës së bisedimeve politike në Bruksel me palën serbe, përpara takimit të radhës, ...

Pse Beogradi kërkon „autonomi të serbëve në krahinën e Kosovës?"

Koha.net - 15.01.2013

Nga Kosova mund dhe duhet të injorohet platforma e Serbisë. Por Kosova nuk mund ta injorojë injorimin që kësaj platforme ia bën BE-ja. Nuk është problem kur Serbia kërkon zgjidhjen e statusit të Kosovës „duke respektuar Kushtetutën e ...

Ja se për çfarë do të bisedojnë Thaçi e Dacic

Telegrafi - 15.01.2013

Televizioni publik i Kosovës (RTK) bën të ditur se ka siguruar pikat me të cilat delegacioni i Kosovës do të paraqitet në takimin e 17 janarit në Bruksel, ndërmjet Kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Ivica Dacic.

Temat e takimit Thaçi e Daçiq

Botasot - 15.01.2013

Televizioni publik i Kosovës (RTK) bën të ditur se ka siguruar pikat me të cilat delegacioni i Kosovës do të paraqitet në takimin e 17 janarit në Bruksel, ndërmjet Kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Ivica Dacic.

Thaçi: "S’ka bisedime për statusin dhe tërësinë territoriale të Kosovës"

Shekulli - 14.01.2013

PRISHTINË – (E plotësuar) Para vizitës në Bruksel, në takimin e radhës, më 17 janar 2013, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, takoi përfaqësuesit e partive politike: Isa Mustafa, Blerim Shala, Mimoza Kusari-Lila, Mahir ...

Dokumentet e Beogradit, të papranueshme për Prishtinën zyrtare

Evropaelire - 14.01.2013

Dokumentet që dalin nga Qeveria dhe Kuvendi i Serbisë dhe që kanë të bëjnë me Kosovën dhe rregullimin e saj të brendshëm, janë të papranueshme për Kosovën dhe qytetarët e saj.

Prishtina zyrtare: Dokumentet e Beogradit, të papranueshme

Lajmeshqip - 14.01.2013

Prishtinë – Dokumentet që dalin nga Qeveria dhe Kuvendi i Serbisë dhe që kanë të bëjnë me Kosovën dhe rregullimin e saj të brendshëm, janë të papranueshme për Kosovën dhe qytetarët e saj.

Para takimit me Daçiç, Thaçi takon përfaqësuesit e partive, shmang Kurtin

LajmiFundit - 14.01.2013

Para shkuarjes në Bruksel, në takimin e radhës, më 17 janar 2013, Kryeministri i Republikës së Kosovës, z. Hashim Thaçi, takoi përfaqësuesit e partive politike: z. Isa Mustafa, z. Blerim Shala, znj. Mimoza Kusari-Lila, z.

Dokumentet e Serbisë për Kosovën, Çollaku:Jo-relevante

Kombetare - 14.01.2013

Kosova nuk pranon dokumentet që nxjerr Qeveria dhe Kuvendi i Serbisë në lidhje më të dhe rregullin e saj të brendëshëm. Këshilltari i lartë i kryeministrit të Kosovës Bekim Çokaku, në një deklaratë të dhënë për Radion Evropa e Lirë, i ...

Synimet e Prishtinës nga dialogu i ardhshëm me Beogradin

Evropaelire - 14.01.2013

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, është takuar sot me disa nga liderët e partive politike në Kosovë. Ky takim është zhvilluar vetëm pak ditë para 17 janarit, kur kyeministri kosovar pritet të udhëtojë për në Bruksel, në takimin e ...

Kosova i përgjigjet Serbisë

Top Channel - 14.01.2013

Qeveria e Kosovës i kundërpërgjigjet zyrtarisht rezolutës së institucioneve të Serbisë nëpërmjet një deklarate në të cilën shprehen interesat e institucioneve kosovare për të ruajtur integritetin territorial të shtetit.

Dialogu me Serbinë, Thaçi njofton krerët e partive për takimin e radhës

Albeu.com - 14.01.2013

Dialogu me Serbinë, Thaçi njofton krerët e partive për takimin e radhës Para takimit të radhës me palën serbe, kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi takoi sot përfaqësuesit e partive politike, Në fjalën e tij Thaçi u shpreh se në takimin e ...

Strategjia e Thaçit për bisedimet me Serbinë

Ina - 14.01.2013

Para shkuarjes në Bruksel, në takimin e radhës, më 17 janar 2013, Kryeministri i Republikës së Kosovës, z. Hashim Thaçi, takoi përfaqësuesit e partive politike: z. Isa Mustafa, z. Blerim Shala, znj. Mimoza Kusari-Lila, z.

Dokumentet serbe, të papranueshme për Kosovën

Botasot - 14.01.2013

Dokumentet që dalin nga Qeveria dhe Kuvendi i Serbisë dhe që kanë të bëjnë me Kosovën dhe rregullimin e saj të brendshëm, janë të papranueshme për Kosovën dhe qytetarët e saj.

Dokumentet e Beogradit, të papranueshme për Prishtinën zyrtare

Telegrafi - 14.01.2013

Dokumentet që dalin nga Qeveria dhe Kuvendi i Serbisë dhe që kanë të bëjnë me Kosovën dhe rregullimin e saj të brendshëm, janë të papranueshme për Kosovën dhe qytetarët e saj.

Prishtina:Dokumentet e Beogradit,të papranueshme

Panorama - 14.01.2013

PRISHTINE- Dokumentet që dalin nga Qeveria dhe Kuvendi i Serbisë dhe që kanë të bëjnë me Kosovën dhe rregullimin e saj të brendshëm, janë të papranueshme për Kosovën dhe qytetarët e saj.

Prishtina:Dokumentet e Beogradit,të papranueshme

Ora news - 14.01.2013

Dokumentet që dalin nga Qeveria dhe Kuvendi i Serbisë dhe që kanë të bëjnë me Kosovën dhe rregullimin e saj të brendshëm, janë të papranueshme për Kosovën dhe qytetarët e saj.

Thaçi: S'ka bisedime për statusin dhe tërësinë territoriale të Kosovës

Koha.net - 14.01.2013

Prishtinë, 14 janar – (E plotësuar) Para shkuarjes në Bruksel, në takimin e radhës, më 17 janar 2013, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, takoi përfaqësuesit e partive politike: Isa Mustafa, Blerim Shala, Mimoza ...

Thaçi: Nuk pranojmë asgjë përtej Pakos Ahtisari dhe Kushtetutës

Botasot - 14.01.2013

Para shkuarjes në Bruksel, në takimin e radhës, më 17 janar 2013, Kryeministri i Republikës së Kosovës, z. Hashim Thaçi, takoi përfaqësuesit e partive politike: z. Isa Mustafa, z. Blerim Shala, znj. Mimoza Kusari-Lila, z.

Dokumentet e Beogradit, të papranueshme për Prishtinën zyrtare

Koha.net - 14.01.2013

Prishtinë, 14 janar - Dokumentet që dalin nga Qeveria dhe Kuvendi i Serbisë dhe që kanë të bëjnë me Kosovën dhe rregullimin e saj të brendshëm, janë të papranueshme për Kosovën dhe qytetarët e saj.

Thaçi: Nuk negociohet tërësia territoriale e Kosovës

Telegrafi - 14.01.2013

Para shkuarjes në Bruksel, në takimin e radhës, më 17 janar 2013, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, takoi përfaqësuesit e partive politike: Isa Mustafa, Blerim Shala, Mimoza Kusari-Lila, Mahir Yagcilar, si dhe Slobodan ...

Thaci: Autonomia e komunave serbe – e papranueshme

VOA - 14.01.2013

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi tha në një takim me partitë politike së propozimi i Serbisë për autonominë e komunave serbe, nuk do të shtrohet për diskutim.

Thaçi: Autonomia e komunave serbe, e papranueshme

Ora news - 14.01.2013

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, e cilësoi të papranueshëm propozimin e Serbisë që komunat me shumicë serbe në Kosovë, të marrin statusin e komunave autonome.

Thaçi takoi liderët e partive, jo edhe të VV-së

StrugaSot - 14.01.2013

Para shkuarjes në Bruksel, në takimin e radhës, më 17 janar 2013, Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, takoi përfaqësuesit e partive politike, Isa Mustafn, Blerim Shalën, Mimoza Kusari-Lilën, Mahir Yagxhillarin si dhe Sllobodan Petroviqin.