TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kriza, PS: Ndryshimet në buxhet, thellojnë varfërinë

Shekulli - 18.07.2010

Beqja: Berisha numëron si punësim të ri sa herë që Damir Fazlliç vjen në Tiranë e sa herë largohet. Kriza ka sjellë varfërim dhe buxheti i ndryshuar e thellon këtë TIRANË - Partia Socialiste vlerësoi dje se buxheti i ndryshuar thellon ...

Buxheti, gërshërë mbi prioritetet

Top Channel - 17.07.2010

Shkurtimet buxhetore të qeverisë kanë prekur më fort shpenzimet për sektorët më të rëndësishëm të ekonomisë, më saktësisht bujqësinë, arsimin dhe shëndetësinë.

Ribalanci i shpëton kompanitë maqedonase

Lajm - 16.07.2010

Për Maqedoninë assesi të kalojë kriza ekonomike. Rimëkëmbja e paralajmëruar me vite të tëra shkon e zhytet më thellë në baltën e varfërisë. Qeveria në përpjekje për të mbijetuar të mërkurën në mbrëmje ka bërë rebalancin e radhës së ...

Ministria e Shëndetësisë: Nuk janë shkurtuar mjetet për mbrojtje parandaluese shëndetësore

Idividi - 16.07.2010

Shkup, 15 korrik 2010 (MIA) - Ministria e Shëndetësisë sot përmes kumtesës i demantoi informatat se me ribalancin e miratuar të Buxhetit të Republikës së Maqedonisë për vitin 2010 janë shkurtuar mjetet nga Programet kushtuar mbrojtjes ...

Rama: Shkurtimet ne buxhet, masa dramatike per ekonomine

Albeu.com - 16.07.2010

Kryetari i PS-së Edi Rama i ka cilësuar shkurtimet në buxhet si një masë dramatike e cila do të sjelë një situatë të vështirë për punësimin dhe zhvillimin e vendit.

Rishikimi i buxhetit ekspertët: Shkurtimi i investimeve me pasoja

BalkanWeb - 16.07.2010

TIRANE- Shkurtimi i investimeve publike me 20 miliardë lekë do të ketë efekte negative për ekonominë e vendit. Ekspertët kritikojnë disa pika të rishikimit të buxhetit të këtij viti.

Kuvendi e vazhdoi diskutimin për ribalancin e Buxhetit për vitin 2010

Idividi - 15.07.2010

Shkup, 14 korrik 2010 (MIA) - Kuvendi për të tretën ditë diskuton për ribalancin e propozuar të Buxhetit për vitin 2010 dhe sipas Rregullores kuvendore, ai sot duhet të përfundojë dhe deputetët të votojnë për ndryshimet e propozuara të ...

Miratohet ribalanci i Buxhetit për vitin 2010

Idividi - 15.07.2010

Shkup, 14 korrik 2010 (MIA) - Me 69 vota "për" dhe 14 "kundër" deputetët e Kuvendit të Maqedonisë sot, pas diskutimeve treditore, e sollën ribalancin e Buxhetit për vitin 2010, me të cilin të ardhurat janë reviduar në 138.537.306 mijë ...

Miratohet ribalanci i buxhetit për vitin 2010

Botasot - 15.07.2010

Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë, pas diskutimeve treditore, miratuan të mërkurën ribalancin e buxhetit për vitin 2010, me të cilin të ardhurat janë reviduar në 138.537.306 mijë denarë, harxhimet në 149.093.306 denarë.

Partitë shqiptare në Maqedoni me qëndrime të kundërta rreth rebalancit të buxhetit

Koha.net - 15.07.2010

Shkup, 15 korrik - Partitë politike shqiptare kanë qëndrime të kundërta sa i përket rebalancit të buxhetit të cilin të mërkurën e miratoi Parlamenti.

Rama: Ekonomia shkon drejt rrënimit. Përgjegjësi e qeverisë

Shekulli - 16.07.2010

TIRANË- Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama u ndal sot në situatën ekonomike të vendit dhe vendimin më të fundit të qeverisë për shkurtimin e shpenzimeve, duke akuzuar qeverinë për rrënimin e vendit.

Dështon sërish buxheti

Top Channel - 14.07.2010

Ka dështuar sërish miratimi i buxhetit të Bashkisë së Tiranës. Mbledhja e Këshillit Bashkiak, në rend dite të të cilës ishte miratimi i buxhetit 2010 për bashkinë më të madhe në vend, ka përfunduar pa asnjë ...

Deputetët miratuan shkurtimet në buxhetin shtetëror

Alsat - 14.07.2010

Kuvendi pasdite, pas debatit tre ditor, miratoi rishikimin e buxhetit, me anë të të cilit shkurtohen shpenzimet buxhetore për 74 milionë euro. Qeveria vendosi që të zvogëlojë shpenzimet për 3,5 për qind, pasi paraprakisht të ardhurat në ...

Parlamenti maqedonas miratoi shkurtimet ne buxhetin shteteror

Albeu.com - 14.07.2010

Kuvendi pasdite, pas debatit tre ditor, miratoi rishikimin e buxhetit, me anë të të cilit shkurtohen shpenzimet buxhetore për 74 milionë euro. Qeveria vendosi që të zvogëlojë shpenzimet për 3,5 për qind, pasi paraprakisht të ... ...

Dështon sërish miratimi i buxhetit të Tiranës

Botasot - 14.07.2010

Këshilli Bashkiak i Tiranës u mblodh dje për të vendosur për fatin e buxhetit, pasi qëndronte i bllokuar prej tetë muajsh. Debatet mes këshilltarëve socialistë dhe demokratë vazhduan edhe në këtë mbledhje, çka solli edhe dështimin e radhës.

Në komisionet parlamentare vijojnë diskutimet për ndryshimin e buxhetit të vitit 2010

Botasot - 14.07.2010

Në komisionin parlamentar për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik u diskutuan sot ndryshimet në buxhetin e vitit 2010 për Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës, Ministrinë së Kulturës, Turizmit, Rinisë dhe Sporteve dhe Radio Televizionit ...

Miratohet ribalanci i Buxhetit për vitin 2010

Yll Press - 14.07.2010

Arsye për ribalancin e propozuar është riadaptimi i konsumit publik për shkak të të ardhurave të zvogëluara buxhetore gjatë muajve të parë të këtij viti.

Buxheti shkurtohet me 25 përqind

BBC - 13.07.2010

Ministri i financave, Ridvan Bode, paraqiti në komisionin e ekonomisë dhe financave të Kuvendit ndryshimet në buxhetin e shtetit të cilat, sipas tij, synojnë shkurtimin e shpenzimeve me 39 miliardë lekë.

Opozita kërkon shpjegime për shkurtimet në buxhet

Gazeta Start - 13.07.2010

Tiranë Deputetët opozitarë braktisën punimet e sotme të Komisionit Parlamentar të Ekonomisë, në shenjë proteste për mungesën e shpjegimeve nga ana e ekspertëve të Ministrisë së Financave për shkurtimet në buxhetin e shtetit.

PS braktis Komisionin e Ekonomisë: Sqarime për shkurtimet në buxhet

Shekulli - 13.07.2010

TIRANË- Shkurtimet në buxhet dhe rishikimi i tij janë bërë shkak për debate në Komisionin e Ekonomisë, pas të cilave opozita ka braktisur mbledhjen, duke kërkuar sqarime rreth mënyrës se si po veprohet.

Mbyllet mbledhja e këshillit bashkiak pa miratuar buxhetin 2010

Shekulli - 13.07.2010

UDATE- Dështon për të disatën herë rradhazi miratimi I buxhetit të Tiranës për vitin 2010 Pas shumë debateve mes këshilltarëve të PS dhe PD-së është mbylluar mbledhja e rradhës e këshillit bashkiak pa miratuar buxhetin.

Tiranë, mblidhet Këshilli bashkiak për buxhetin 2010

24 orë - 13.07.2010

Ende nuk është i sigurtë miratimi i buxhetit, ndërsa takimi i sotëm i Këshillit Bashkiak është i fundit para pushimeve verore. Do diskutohet dhe për dy vendime të tjera për të ...

Buxheti shkurtohet me 25 përqind

24 orë - 13.07.2010

Qeveria thotë se synon të kontrollojë borxhin publik, por opozita i quan shkurtimet të vonuara e të ...

Shkurtimet ne buxhet PS braktis Komisionin e Ekonomisë

24 orë - 13.07.2010

Opozita braktisi punimet e sotme të Komisionit Parlamentar të Ekonomisë në shenjë proteste për mungesën e shpjegimeve nga ekspertët e ekonomise rreth shkurtimeve që po i bëhet Buxhetit të shtet.

Greqia zvogëlon deficitin buxhetor në 46 %

24 orë - 13.07.2010

Në gjysmën e parë të këtij viti Greqia ka zvogëluar për 46% deficitin buxhetor në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Lajmi u bë i ditur nga Ministria greke e Financave në ...

Buxheti i Tiranës, debat në këshillin bashkiak mes PS dhe PD-së

24 orë - 13.07.2010

Nga mbledhja e Keshillit Bashkiak te Tiranes Mbledhja e sotme e këshillit bashkiak të Tiranës, po shoqërohët me debate të ashpra mes këshilltarëve të PS dhe PD-së. Në qendër të diskutimeve është buxheti i viti 2010 për Bashkinë e Tiranës.

Buxheti i Tiranës dështon mbledhja e këshillit bashkiak

24 orë - 13.07.2010

Mbledhja e këshillit bashkiak të Tiranës i mbledhur ka dështuar përsëri duke mos miratuar buxhetin e bllokuar prej 8 muajsh. Debatet mes këshilltarëve kanë shoqëruar mbledhjen.

Tiranë, mblidhet Këshilli bashkiak për buxhetin 2010

BalkanWeb - 13.07.2010

TIRANE- Këshilli bashkiak i Tiranës do të mblidhet sot pasdite për të vendosur mbi fatin e buxhetit të kryeqytetit, i cili është i bllokuar që prej tetë muajsh.

Tiranë, mblidhet Këshilli bashkiak për buxhetin

Telegrafi - 13.07.2010

Këshilli bashkiak i Tiranës do të mblidhet të martën për të vendosur mbi fatin e buxhetit të kryeqytetit, i cili është i bllokuar që prej tetë muajsh.

Buxheti shkurtohet me 25 përqind

Botasot - 13.07.2010

Zoti Bode tha se kështu mbahet nën kontroll borxhi publik, ndërsa nxitet mbrojtja financiare për sektorin privat. Më parë, kryeministri i vendit Sali Berisha i quajti të dhimbshme shkurtimet buxhetore por ato, sipas tij, janë të ...

Shkurtimet ne buxhet PS braktis Komisionin e Ekonomisë

BalkanWeb - 13.07.2010

TIRANE- Opozita braktisi punimet e sotme të Komisionit Parlamentar të Ekonomisë në shenjë proteste për mungesën e shpjegimeve nga ekspertët e ekonomise rreth shkurtimeve që po i bëhet Buxhetit të shtetit.

Greqia zvogëlon deficitin buxhetor në 46 %

BalkanWeb - 13.07.2010

ATHINE- Në gjysmën e parë të këtij viti Greqia ka zvogëluar për 46% deficitin buxhetor në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Lajmi u bë i ditur nga Ministria greke e Financave në Athinë.

Buxheti i Tiranës dështon mbledhja e këshillit bashkiak

BalkanWeb - 13.07.2010

TIRANE- Këshilli bashkiak i Tiranës është mbledhur pasditen e sotme për të vendosur mbi fatin e buxhetit të kryeqytetit, i bllokuar prej tetë muajsh.

Rishikimi i buxhetit, ministri Bode: Investimet ulen me 20 miliardë lekë

Shekulli - 12.07.2010

TIRANË- Ministri i Financave ka deklaruar sot se në kuadër të rishikimit të buxhetit investimet ulen me 20 miliadrë lekë. Deklarata është bërë gjatë mbledhjes së Komisionit të Ekonomisë, ku u prezantua rishikimi i buxhetit.

Bode: Rritja ekonomike 4.1 %

Gazeta Start - 12.07.2010

Tiranë Ministri i Financave, Ridvan Bode bën të ditur se niveli i borxhit është 59.5 % e GDP-së së vendit. Deklarata e ministrit Bode erdhi gjatë prezantimit të projektligjit për rishikimin e buxhetit të shtetit për vitin 2010 në ...

Bode: Investimet do shkurtohen me 20 mld lekë

Ina - 12.07.2010

Ministri i Financave, Ridvan Bode, ka prezantuar në mbledhjen e sotme të komisionit parlamentar për Ekonominë dhe Financat, projektin e rishikimit të buxhetit 2010.

Bode në Kuvend: Rritja ekonomike 4.1% do ulim investimet

24 orë - 12.07.2010

Ministri i Financave prezanton në Komisionin e Ekonomisë projektligjin për rishikimin e buxhetit të shtetit 2010. Parashikohet ulje prej 20 mld lekë e investimeve publike. Niveli i borxhit është 59.5 % i GDP.

Çka thotë propozim-rebalanci i buxhetit për vitin 2010 – Nga Imer Selmani

Ina - 12.07.2010

“Maqedonia nuk ka nevojë për integrime në NATO dhe BE. Ajo ka nevojë të forcojë sigurinë dhe policinë dhe të rrisë tensionet në baza etnike dhe fetare.

Debati kuvendor për ribalancin e Buxhetit vazhdon nesër

Idividi - 13.07.2010

Shkup, 12 korrik 2010 (MIA) - Kuvendi i Republikës së Maqedonisë nesër do ta vazhdojë diskutimin rreth ribalancit të propozuar të Buxhetit për vitin 2010.

Kuvendi do të debatojë për rebalancin e Buxhetit

Idividi - 12.07.2010

Shkup, 12 korrik 2010 (MIA) - Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot në suaza të seancës së 111-të duhet të fillojë debatin rreth rebalancit të propozuar të Buxhetit për vitin 2010.

Kuvendi i Kosoves miratoi Buxhetin e rishikuar

Albeu.com - 12.07.2010

Kuvendi i Kosovës në seancën e sotme plenare ka miratuar pesë projektligj, përfshi edhe Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2010 dhe atë për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit ...

DR braktis seancën pse i refuzohen 154 amandamente

Alsat - 12.07.2010

Deputet e Demokracisë së Re të pakënaqur nga fakti se iu pranua asnjëri nga 154 amendamenteve të propozuara, braktisën sot sallën e Kuvendit. Ata kritikuan mazhorancën se nuk është fare e interesuar as për ekonominë e as për zhvillimin e ...

Bode në Kuvend: Rritja ekonomike 4.1% do ulim investimet

BalkanWeb - 12.07.2010

TIRANE- Ministri i Financave Ridvan Bode deklaron niveli i borxhit është 59. 5 % e GDP-së. Gjatë prezantimit të projektligjit për rishikimin e buxhetit të shtetit për vitin 2010 në komisionin e Ekonomisë, shefi i financave tha se ky nivel ...

Skenderaj dhe Prizreni – përfituesit më të mëdhenj të rishikimit të buxhetit

Koha.net - 12.07.2010

Prishtinë, 12 korrik- Qytetarët e Komunës së Skenderajt kanë më së shumti arsye t’i gëzohen procesit të rishikimit të buxhetit për këtë vit. Kjo, meqë Komuna e Skenderajt, bazuar në draftligjin për rishikimin e buxhetit, del të jetë ...

Kuvendi miratoi Buxhetin e rishikuar për vitin 2010

Koha.net - 12.07.2010

Prishtinë, 12 korrik - Kuvendi i Kosovës në seancën e sotme plenare ka miratuar pesë projektligj, përfshi edhe Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2010 dhe atë për ndryshimin ...

Kuvendi miratoi Buxhetin e rishikuar për vitin 2010

Botasot - 12.07.2010

Kuvendi i Kosovës në seancën e sotme plenare ka miratuar pesë projektligj, përfshi edhe Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2010 dhe atë për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit ...

Bode paraqet në Komisionin e Ekonomisë ndryshimet në buxhetin e shtetit

Botasot - 12.07.2010

Pas përcaktimit në Konferencën e Kryetarëve të kalendarit për shqyrtimin e ndryshimeve në buxhet, Komisioni për Ekonominë dhe Financat i filloi sot shqyrtimin e projektligjit “Për disa Ndryshime në Ligjin nr 10.

Vazhdon debati kuvendor për ribalancin e Buxhetit

Yll Press - 13.07.2010

Qëllimi është që të mbahet edhe deficiti buxhetor në nivel prej 2,5 përqindëve nga BPV-ja, i cili siguron nivel optimal të deficitit me çka Qeveria do të mundësojë mbështetje të caktuar buxhetore në sektorin real, ndërkaq do të sigurojë që ...

Kuvendi i Kosovës miraton buxhetin për vitin 2010

BalkanWeb - 12.07.2010

PRISHTINË- Kuvendi i Kosovës në seancën e sotme plenare ka miratuar pesë projektligje, përfshi edhe projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjit për buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2010 dhe atë për ndryshimin dhe ...