TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Minatorët, Ruli dhe Bulqiza

Shekulli - 14.08.2011

Nga Mero Baze Qeveria shqiptare po përpiqet të degradojë grevën e urisë së minatorëve në Bulqizë duke krijuar idenë se problemet qëndrojnë mes minatorëve dhe kompanisë private ACR që ka marrë shumicën e Minierës së Bulqizës me koncesion ...

Minatorët prej 21 ditësh në grevë, zgjidhja ende larg

Gazeta Start - 14.08.2011

Bulqizë - Minatori Gentian Ndreu vendosi të rihyjë pasditen e së shtunës në grevën e urisë, e cila po zhvillohet në 1 400 metra thellësi të minierës së Bulqizës.

Minatorët e Bulqizës, 3 javë grevë urie në thellësitë e minierës

Shekulli - 14.08.2011

Minatorët e Bulqizës kanë hyrë sot në ditën e 21 të grevës së urisë. 13 minatorë të ngujuar në thellësinë 1400 metër nën tokë mbyllin sot javën e tretë të grevës, me anë të të cilës kërkojnë plotësimin e një sërë kërkesash si rritja ...

Greva, minatorët apel për ndihmë ambasadorit amerikan

Gazeta Start - 14.08.2011

Në ditën e 21-të të grevës së urisë, minatorët e Bulqizës i kanë bërë sot apel për ndihmë ambasadorit të SHBA-së në Tiranë, Aleksandër Arvizu. Presidenti i Konfederatës së Minatorëve, Kol Nikolla, në një deklaratë për median i ka bërë ...

Bulqizë, minatorët zhvillojnë ditën e 21 të grevës së urisë

LajmiFundit - 14.08.2011

Minatorët e Bulqizës zhvillojnë sot ditën e 21 të grevës së urisë, në pritje të një marreveshje me kompaninë konçesionare “ACR”. Të premten përfaqësuesit e minatorëve u takuan me Administratorin e kompanisë ACR, Giga Bedineishvili, por ...

Minatorët e Bulqizës, 3 javë grevë urie në thellësitë e minierës

24 orë - 14.08.2011

Minatorët e Bulqizës kanë hyrë sot në ditën e 21 të grevës së urisë. 13 minatorë të ngujuar në thellësinë 1400 metër nën tokë mbyllin sot javën e tretë të grevës, me anë të të cilës kërkojnë plotësimin e një sërë kërkesash si rritja ...

Minatorët, apel ambasadës së SHBA

Top Channel - 14.08.2011

Kur greva e urisë e minatorëve të Bulqizës ka hyrë në ditën e 21, situata paraqitet e njëjtë ende pa zhvillime të cilat do të çonin në zhbllokimin e situatës.

Greva e urisë, minatorët e Bulqizës: Arvizu mik i shqiptarëve, na shpëto!

LajmiFundit - 14.08.2011

BULQIZE – Lajmifundit – Në ditën e 21-të të grevës së urisë, minatorët e Bulqizës, kërkojnë ndërhyrjen e ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Shqipëri për zgjidhjen e situatës së tyre.

Bulqizë, vijon dita e 21 e grevës së urisë së minatorëve

Ora news - 14.08.2011

Minatorët e Bulqizës hynë sot në ditën e 21 të grevës së urisë, në pritje të një marreveshje me "ACR". Të premten dhe pse përfaqësuesit e minatorëve u takuan me Administratorin e kompanisë ACR, Giga Bedineishvili, sërish marrëveshja nuk u ...

Minatorët 21 ditë në grevë urie, s'ka sinjal për negociata

BalkanWeb - 14.08.2011

BULQIZE - Është përkeqësuar më tej gjendja shëndetësore e minatorëve në nëntokën e Bulqizës në ditën e 21-të të grevës së urisë. Ndërkohë që dje 13 të ngujuarve 1400 metra në thellësi iu është bashkangjitur dhe minatori Gentian Ndreu, i ...

Minatorët sot 21 ditë në grevë urie

ABC News - 14.08.2011

Minatorët e Bulqizës kanë hyrë sot në ditën e 21-të grevës së urisë, ndërsa deri tani kanë dështuar të gjitha përpjekjet për një marrëveshje të mundshme mes tyre dhe kompanisë ACR.

Dita e 21-të e grevës së minatorëve

Botasot - 14.08.2011

Minatorët e Bulqizës kanë hyrë sot në ditën e 21-të grevës së urisë, ndërsa deri tani kanë dështuar të gjitha përpjekjet për një marrëveshje të mundshme mes tyre dhe kompanisë ACR.

Minatorët, apel ambasadës së SHBA

Botasot - 14.08.2011

Kur greva e urisë e minatorëve të Bulqizës ka hyrë në ditën e 21, situata paraqitet e njëjtë ende pa zhvillime të cilat do të çonin në zhbllokimin e situatës.

Minatorët vijojnë grevën, ende asnjë marrëveshje

Ora news - 14.08.2011

Minatorët e Bulqizës vijuan sot ditën e 21-të e grevës së urisë dhe gjendja e tyre shëndetësore paraqitet e rëndë. Ende nuk ka ende asnjë mirëkuptim me kompaninë ACR dhe asnjë ndërhyrje të qeverisë por minatorët u bëjnë thirrje shoqërisë ...

Minatorët: Tani të 700 në grevë dhe bllokim rruge

Shekulli - 13.08.2011

Greva e minatorëve nuk e mbërriti rezultatin as në takimin e djeshëm, që në fakt është takimi i parë midis minatorëve dhe përfaqësuesve të kompanisë ACR, që kur kanë filluar protestat e fundit.

Minatorët vazhdojnë grevën, situata mbetet e ngrirë

Gazeta Start - 13.08.2011

Bulqizë – Minatorët e Bulqizës zhvillojnë sot ditën e njëzetë të grevës së urisë, ndërkohë që në horizont nuk duket asnjë zgjidhje, duke iu referuar edhe dështimeve të njëpasnjëshme në negociatat mes palëve.

Minatorët, 20 ditë grevë urie, Hoxha: Do t’i mbroj në Parlament

Shekulli - 13.08.2011

13 minatorët e Bulqizës që prej 20 ditësh janë në grevë urie 1400 metër nën tokë duhet të presin seancën e ardhshme parlamentare, ku deputeti demokrat Bedri Hoxha do të ngrejë zërin për kërkesat e tyre.

Bisedimet, nuk ka ende zgjidhje

24 orë - 13.08.2011

Administratori i kompanise kërkoi rikthimin e minatorëve në punë dhe ndërkohë vazhdimin e bisedimeve për plotësimin e kushteve të parashtruara. Por minatorët thane se nuk do ta ndërpresin grevën pa plotësuar më parë kushtet e tyre.

Aleanca Kuq e Zi mbështet minatorët: Bulqiza thesari i Shqipërisë

LajmiFundit - 13.08.2011

Aleanca “Kuq e Zi”, mbështet grevën e urisë së minatorëve të Bulqizës. Përfaqësues të “AK”, kanë mbërritur në minierën e Bulqizës për t`u bashkuar në tubimin e qytetarëve dhe minatorëve.

AK mbërrin në Bulqizë

Albeu.com - 13.08.2011

Aleanca Kuq e Zi ka mbërritur në Bulqizë, në mbështetje të grevës së minatorëve që sot ka hyrë në ditën e 20-të. "Jemi të pasur nën tokë dhe të uritur mbi tokë.

Greva e minatorëve, Aleanca Kuq e Zi në Bulqizë

Top Channel - 13.08.2011

Aleanca Kuq e Zi mbërrin në Bulqizë, në mbështetje të grevës së minatorëve që sot ka hyrë në ditën e ...

Rëndohet shëndeti i grevistëve, Bulqiza “në këmbë me minatorët”

LajmiFundit - 13.08.2011

Në ditën e 20 të grevës së urisë, gjendja shëndetësore e minatorëve të së Bulqizës është rënduar edhe më shumë. Pas mbylljes pa sukses të negociatave mbrëmjen e së premtes në Tiranë, qytetarë dhe minatorë të Bulqizës janë mbledhur sot ...

Bulqizë, minatorët vijojnë grevën

Top Channel - 13.08.2011

Greva e urisë vazhdon me një situate të ngrirë në Bulqizë edhe në ditën e saj të ...

Rikthehet në grevë urie minatori, Gentian Ndreu

24 orë - 13.08.2011

hkon në 14 numri i minatorëve në grevën e urisë në minierën e Bulqizës. Gentian Ndreu, minatori i cili ka qenë në grevë që në ditën e parë i është rikthyer grevës ditën e sotme.

Bulqizë, minatori 31-vjeçar rihyn në grevën e urisë

LajmiFundit - 13.08.2011

Minatori 31-vjeçar, Gentian Ndreu, ka vendosur të rihyjë në grevën e urisë, e cila po zhvillohet në nivelin e 1400 metrave nën tokë në minierën e Bulqizës.

Deputeti i PD-së, Bedri Hoxha mbështet minatorët

Albeu.com - 13.08.2011

Bedri Hoxha, deputeti i Partisë Demokratike, i vlerëson të drejta kërkesat e minatorëve duke u pozicionuar në krahun e tyre. Deputeti i Partisë Demokratike vizitoi sot minatorët e Bulqizës, të cilët ndodhen në grevë urie prej gati 3-javësh.

“AK”, mbërrin në Bulqizë, mbështet tubimin e minatorëve

Ora news - 13.08.2011

Aleanca “Kuq e Zi”, mbështet grevën e urisë së minatorëve. Ditën e sotme, “AK”, ka shkuar në minierën e Bulqizës për t`u bashkuar në tubimin e qytetarëve dhe minatorëve.

Aleanca Kuq e Zi: Bulqiza është thesari i Shqipërisë

Botasot - 13.08.2011

Aleanca Kuq e Zi, mbështet grevën e urisë së minatorëve. Ditën e sotme, kjo aleancë, ka shkuar në minierën e Bulqizës për t’u bashkuar në tubimin e qytetarëve dhe minatorëve.

Bulqizë, Aleanca Kuq e Zi mbështet minatorët

Panorama - 13.08.2011

Aleanca Kuq e Zi ka mberritur sot ne Bulqize ne mbeshtetje të 13 minatorëve, te cilet kane hyre ne diten e 20-te te greves se urise. Nën moton “Atdheu nuk jepet me konçesione skllavëruese”, jane te shumte mbështetësit dhe simpatizantët qe ...

Aleanca Kuq e Zi mbështet minatorët

Koha.net - 13.08.2011

Bulqizë, 13 gusht - Aleanca Kuq e Zi mbërrin në Bulqizë, në mbështetje të grevës së minatorëve që sot ka hyrë në ditën e 20-të. Përfaqësuesit e Aleancës thonë se pasuritë kombëtare po jepen me koncesion skllavërues dhe se Bulqiza është ...

Nikolla: Marrëveshja ka dështuar nga punëdhënësit

Ora news - 13.08.2011

Minatorët e Bulqizës kanë hyrë në ditën e 20-të, të grevës së urisë, ndërkohë që ende nuk është arritur një marrëveshje mes tyre dhe përfaqësuesve të kompanisë “ACR”.

Bulqizë, grevistët bllokojnë ashensorin brenda galerisë

Panorama - 13.08.2011

Bulqiza ishte dje më e qetë se ditët e fundit. Një përfaqësi e minatorëve nisi udhëtimin që pa gdhirë drejt Tiranës, për një takim në Ministrinë e Punës.Ndërkaq, dhjetëra minatorë dhe familjarë të tyre nuk dolën në rrugën nacionale dhe as ...

Bulqizë, deputeti i PD-së, Hoxha viziton minatorët

Ora news - 13.08.2011

Deputeti i Partisë Demokratike, Bedri Hoxha ka vizituar në ambientet e minierës së Bulqizës, minatorët grevistë. Deputeti Hoxha ka zbritur në nivelin e 14-të të minierës, për të parë nga afër situatën.

Miniera e Bulqizës, dita e 20-të e grevës së urisë

Ora news - 13.08.2011

Minatorët e Bulqizës kanë hyrë në ditën e 20 të grevës së urisë, ndërsa gjendja e grevistëve është përkeqësuar tej mase. Ndonëse pas shumë tenatativash për të nënshkruar një marrëveshje mes formës “ACR” dhe minatorëve, me ndërhyrje edhe të ...

Bulqizë, rihyn në grevë urie, Gentian Ndreu

Ora news - 13.08.2011

31-vjeçari Gentian Ndreu, ka vendosur të rihyjë në grevën e urisë, e cila po zhvillohet në nivelin e 14-të, të minierës së Bulqizës. Ndreu ka dalë para disa ditësh nga greva, për shkak të përkeqësimit të gjendjes së tij shëndetësore.

Po vazhdon edhe sot greva e urisë së minatorëve

Botasot - 13.08.2011

Greva e urisë vazhdon me një situatë të ngrirë në Bulqizë edhe në ditën e saj të 20-të. Asgjë nuk ka ndryshuar dhe zgjidhja duket ende shumë larg duke ju referuar edhe dështimeve të njëpasnjëshme në negociatat mes palëve.

Bulqizë, grevës së urisë i bashkohet minatori i 14-të: SHBA të ndërhyjë

BalkanWeb - 13.08.2011

BULQIZË- Greva e urisë e minatorëve të Bulqizës, në një nga galeritë e nëntokës, ka hyrë sot në ditën e 20-të dhe gjëndja e tyre shëndetësore sa vjen e përkeqësohet.

Minatorët në Tiranë me shpresë për zgjidhje

Shekulli - 12.08.2011

Takimi i radhës mes minatorëve dhe kompanisë ACR edhe dje ka degjeneruar në deklarata në distancë mes palëve, dhe ende mbetet e largët mundësia për arritjen e një marrëveshje.

Pro Minatorëve

Shekulli - 12.08.2011

Nga Arbër Zaimi Ndërkohë që në mbarë botën, perëndim e lindje, veri e jug, punëtorë, studentë e të papunë janë ngritur për të kundërshtuar mënyrën se si qeveritë po menaxhojnë krizën e se si po mbrohen interesat e më të pasurve në kurriz ...

Minatorët, ACR: Takimi pozitiv,Sindikata: Firma e papërgjegjëshme

Shekulli - 12.08.2011

(E përditësuar)- Pas takimit të zhvilluar me përfaqësues të minatorëve që ndodhen prej disa ditësh në grevë urie në thellësitë e minierës së Bulqizës, administratori i kompanisë ACR, Giga Bedineishvili i cilësoi bisedimet dy palëshe si ...

Minatorët bisedojnë me ACR-në në Ministrinë e Punës

Gazeta Start - 12.08.2011

Tiranë – Gjashtë përfaqësues të minatorëve të Bulqizës mësohet se kanë ardhur sot në Tiranë për të biseduar me drejtuesit e kompanisë austriake ACR.

Një milion malësorë naivë me një malok të djallëzuar mbi krye

Shekulli - 12.08.2011

1.Fukarallëk & maskarallëk në Bulqizën blu 18 ditë e net nën tokë 1400 metra, një grusht burrash të mbetur grusht nga e pangrëna dhe të pafuqishëm për të folur a reaguar kërkojnë disa të drejta elementare që çdo minator evropian do ti ...

Dështojnë negociatat mes minatorëve dhe ACR-së

Gazeta Start - 12.08.2011

Tiranë – Takimi i zhvilluar sot në Tiranë mes përfaqësuesve të minatorëve të Bulqizës dhe administratorit të kompanisë ACR ka përfunduar pa rezultat.

Dita e 19 e grevës, minatorët pa marrëveshje me ACR

Alsat.tv - 12.08.2011

Dështon firmosja e një marrëveshjeje mes sindikatës së minatorëve dhe Kompanisë ACR. Pas një takimi disa orësh në Tiranë, nënkryetari i sindikatës së minatorëve, Kujtim Bushi u shpreh se kompania ACR nuk ka pranuar ende kërkesat për ...

Greva e minatorëve në ditën e 19, përkeqësohet gjendja

LajmiFundit - 12.08.2011

BULQIZË—Lajmifundit—Greva e minatorëve të Bulqizës hyn sot në ditën e saj të 19 ndërsa ende nuk ka një zgjidhje për kërkesat e tyre. Një ditë më parë ishte Reparti i Inspektim-Shpëtim të Minierave që kërkoi ndërhyrjen e policisë së shtetit ...

Pritet takim me ACR, përfaqësia e minatorëve niset drejt Tiranës

LajmiFundit - 12.08.2011

TIRANE—Lajmifundit—Një grup prej gjashtë minatorësh të Bulqizës kanë mbërritur në Tiranë për tu takuar me drejtuesit e kompanisë ACR. Luan Nika, Kujtim, Bushi, Sali Alliu, Fiqiri Shkina, Sadik Kamishi dhe Xhemal Meta janë përgjedhur nga ...

“Aleanca Kuq e Zi”: Shteti të hetojë koncesionet e zeza

LajmiFundit - 12.08.2011

TIRANE—Lajmifundit—Aleanca “Kuq e Zi” është solidarizuar sot me minatorët grevistë të Bulqizës ndërsa në një prononcim të posaçëm me median kërkoi nga qeveria reagim dhe mbështetje të kërkesave të tyre.

Aleanca Kuq e Zi: Shteti të mbështesë minatorët

Top Channel - 12.08.2011

Aleanca Kuq e Zi solidarizohet me minatorët grevistë të Bulqizës dhe i kërkon shtetit të mbështesë protestuesit dhe kërkesat e tyre. "Minatorët janë qytetarë 'kuq e zi' dhe po vdesin në minierat e konsesionit të zi.

AK: Shteti të hetojë konçesionet e zeza

Albeu.com - 12.08.2011

Aleanca Kuq e Zi është shprehur në mbrojtje të minatorëve të Bulqizës, duke i bërë thirrje shtetit të reagojë për ta zgjidhur këtë situatë. Përmes një deklarate për shtyp AK-ja i ka kërkuar qeverisë të hetojë koncesionet e minierës së ...

Minatorët, asnjë marrëveshje

Albeu.com - 12.08.2011

Ka përfunduar pa marrëveshje takimi mes minatorëve të Bulqizës dhe administratorit të kompanisë ACR Giga Bedinishvilli. Pas 2 orësh bisedimesh të dyja palët nuk arritën të nënshkruajnë një marrëveshje për t`i dhënë fund grevës së urisë së ...

Dështojnë negociatat e minatorëve me ACR-në

Top Channel - 12.08.2011

Dita e 19 e greves se urise se minatoreve nuk ka sjellë asgjë të ndryshme përvec faktit se gjendja e tyre vazhdon të ...

Dështojnë bisedimet me “ACR”, Nikolla: Nuk ka zgjidhje! Vazhdojmë grevën

LajmiFundit - 12.08.2011

TIRANE—Lajmifundit– Dështon takimi mes minatorëve dhe përfaqësuesve të kompanisë “ACR”. Palët janë ulur pas shumë ditësh në tryezë për të diskutuar në lidhje me kërkesat por asnjë marrëveshje konkrete nuk është arritur.

Bisedimet, nuk ka ende zgjidhje

Top Channel - 12.08.2011

Edhe pse për rreth tre orë rresht, një grup minatorësh kanë diskutuar me administratorin e ACR-së në një bar kafe prane Ministrisë së Punës, negociatat nuk sollën ndonjë përfundim që do t'i jepte zgjidhje situatës.

Minatoret në udhëkryq

Top Channel - 12.08.2011

Dita e 19-të e grevës së urisë jo vetëm që nuk ka sjellë asnjë zgjidhje në Bulqize por përkundrazi takimi i zhvilluar në Tiranë ka vënë përballë udhëkryqit minatorët.

ACR: Do hartojmë memorandum mirëkuptimi

24 orë - 12.08.2011

ACR, nëpërmjet administratorit, Giga Bedineishvili e cilësoi takimin e sotëm me minatorët si një hap pozitiv drejt një marrëveshjeje. Nëpërmjet një deklarate për shtyp, Bedineishvili tha se palët kanë rënë dakord që kompania të hartojë sa ...

Minatorët dhe ACR-ja pritet të takohen sot në Tiranë

Ora news - 12.08.2011

Vijon dita e 19-të e grevës së urisë së minatorëve të Bulqizës ndërkohë që sot pritet që të arrihet një marrëveshje mes minatorëve dhe kompanisë ACR.

Takimi mes minatorëve e ACR, 6 sindikalistët mbërrijnë në Tiranë

Ora news - 12.08.2011

Ka mbërritur në Tiranë përfaqësuesit e minatorëve të Bulqizës të cilët pritet të takohen sot me drejtuesit e kompanisë ACR për të arritur një marrëveshje për kërkesat e tyre.

Aleanca “Kuq e Zi”: Shteti të hetojë koncesionet e zeza

Ora news - 12.08.2011

Aleanca “Kuq e Zi” solidarizohet me minatorët e Bulqizës ndërsa i ka bërë thirrje shtetit të reagojë për të zgjidhur situatën në minierë. Në një deklaratë për shtyp i kërkon qeverisë të hetojë koncesionet e minierës së Bulqizës ndësa i bën ...

Nis takimi mes minatorëve dhe administatorit të ACR-së

Ora news - 12.08.2011

Nis takimi mes përfaqësuesve të sindikatës dhe administratorit të kompanisë ACR Giga Bedinishvilli për të arritur një marrëveshje në lidhje me kërkesat e minatorëve.

AK-ja, thirrje shtetit të mbështesë minatorët

Panorama - 12.08.2011

Aleanca Kuq e Zi i ka bërë sot apel shtetit shqiptar të mbështesë me çdo kusht minatorët dhe të garantojë plotësimin e të drejtave të tyre. Në një reagim publik, AK tha se është duke ndjekur me shqetësim gjendjen e rënduar të minatorëve ...

Grevistët e Bulqizës, 19 ditë ngujim

Panorama - 12.08.2011

Degjeneron në dhunë dita e dytë e protestës së minatorëve të Bulqizës. Çdo negociatë ka dështuar mes minatorëve dhe firmës “ACR” që në pikën e nisjes, pasi nuk bihet dakord për vendin e takimit, ndërsa sot mbushen plot 19 ditë që 13 ...

Nuk arrihet marrëveshje mes minatorëve dhe firmës “ACR”

Ora news - 12.08.2011

Ka përfunduar pa marrëveshje takimi mes minatorëve të Bulqizës dhe administratorit të kompanisë ACR Giga Bedinishvilli. Pas 2 orësh bisedimesh të dyja palët nuk arritën të nënshkruajnë një marrëveshje për t`i dhënë fund grevës së urisë së ...

Minatorët në ditën e 19 të grevës, pritet marrëveshja

ABC News - 12.08.2011

Minatorët e Bulqizës mërijnë në ditën e 19 të grevës së urisë dhe sherbeti i tyre është përkeqësuar. Sot pritet arritja e një marrëveshje mes minatorëve dhe ACR-së.

Dështon takimi i minatorëve me “ACR”

ABC News - 12.08.2011

Nuk është arritur marrëveshje në takimin e mbajtur sot mes minatorëve të Bulqizës dhe administratorit të kompanisë “ACR” Giga Bedinishvilli. Bisedimet zgjatën rreth 2 orë e 30 minuta, duke mos arritur një konsensus për t`i dhënë drejtim ...

ACR: Ramë dakort për një memorandum mirëkuptimi

Ora news - 12.08.2011

Administratori i kompanisë ACR Giga Bedineishvili e ka cilësuar si pozitiv takimin e zhvilluar ditën e sotme me përfaqësuesit e minatorëve ndërsa ka shtuar se të dyja palët kanë rënë dakort të hartohet një memorandum mirëkuptimi i cili do ...

Minatorët në ditën e 19 të grevës

Botasot - 12.08.2011

Minatorët e Bulqizës mërijnë në ditën e 19 të grevës së urisë dhe sherbeti i tyre është përkeqësuar. Sot pritet arritja e një marrëveshje mes minatorëve dhe ACR-së.

ACR: Do hartojmë memorandum mirëkuptimi

Panorama - 12.08.2011

ACR, nëpërmjet administratorit, Giga Bedineishvili e cilësoi takimin e sotëm me minatorët si një hap pozitiv drejt një marrëveshjeje. Nëpërmjet një deklarate për shtyp, Bedineishvili tha se palët kanë rënë dakord që kompania të hartojë sa ...

Nikolla: Kërkojmë marrëveshje ligjore

Ora news - 12.08.2011

Fakultativ, e ka cilësuar memorandumin e mirëkuptimit, të arritur mes minatorëve dhe përfaqëuesve të “ACR”, kreu i Konfederatës së Sindikatave, Kolë Nikolla.

Dita e 21-të e grevës, ende s’ka marrëveshje

Panorama - 12.08.2011

BULQIZË- Minatorët e Bulqizës kanë hyrë sot në ditën e 21-të grevës së urisë, ndërsa deri tani kanë dështuar të gjitha përpjekjet për një marrëveshje të mundshme mes tyre dhe kompanisë ACR.

Aleanca Kuq e Zi, apel shtetit për minatorët

Botasot - 12.08.2011

Aleanca Kuq e Zi i ka bërë sot apel shtetit shqiptar të mbështesë me çdo kusht minatorët dhe të garantojë plotësimin e të drejtave të tyre. Në një reagim publik, AK tha se është duke ndjekur me shqetësim gjendjen e rënduar të minatorëve ...

PS: Berisha 132 minutat në det, t'i kalojë nëntokë me minatorët

BalkanWeb - 12.08.2011

TIRANË -Partia Socialiste e ka konsideruar si shumë të rëndë gjëndjen që po mbizotëron në minierën e Bulqizës, por shpreh edhe solidarizimin e saj me grevën e minatorëve.

PS: Berisha 132 minutat në det, t’i kalojë nëntokë me minatorët

Botasot - 12.08.2011

Partia Socialiste e ka konsideruar si shumë të rëndë gjëndjen që po mbizotëron në minierën e Bulqizës, por shpreh edhe solidarizimin e saj me grevën e minatorëve.

Bulqizë: Grevistët takohen me drejtorin e kompanisë ACR

VOA - 12.08.2011

Takimi midis përfaqësuesve të grevës së urisë dhe drejtorit ekzekutiv të kompanisë ACR u zhvillua sot për disa orë në Tiranë, por nuk u mbyll me ndonjë marrëveshje lidhur me kërkesat.

19 ditë grevë, takimi mes minatorëve e ACR mbyllet pa rezultat

BalkanWeb - 12.08.2011

BULQIZË- Përfundon pa asnjë marrëveshje takimi i sotëm mes 6 përfaqësuesve të minatorëve dhe administratorit të ACR, i nisur rreth orës 10:00. Tensionohet situata në Bulqizë, ku minatorët grevistë kanë bllokuar ashensorin nga frika se mos ...

Grevistët u takuan me drejtorin e ACR-së

Botasot - 12.08.2011

Takimi midis përfaqësuesve të grevës së urisë së minatorëve të Bulqizës dhe drejtorit ekzekutiv të kompanisë ACR u zhvillua sot për disa orë në Tiranë, por nuk u mbyll me ndonjë marrëveshje lidhur me kërkesat.

Bulqizë, bllokohet rruga nacionale, policia përleshet me minatorët

Shekulli - 11.08.2011

E ndërsa gjendja e 13 minatorëve vazhdon të përkeqwsohet, dje grevës së tyre i janë bashkuar qindra banorë të Bulqizës. Ashtu siç ishte paralajmëruar, në orët e para të mëngjesit familjarët e 700 punëtorëve të minierës kanë bllokuar rrugën ...

Bulqiza vazhdon protestat, rëndohet shëndeti i grevistëve

Gazeta Start - 11.08.2011

Bulqizë - Greva e urisë së 13 minatorëve të Bulqizës hyn sot në ditën e 18-të, ndërkohë që zgjidhja e situatës së tensionuar duket ende larg. Burimet nga vendi i ngjarjes bëjnë të ditur se gjendja shëndetësore e disa prej grevistëve është ...

Bulqizë, dita e 18 e grevës

Alsat.tv - 11.08.2011

Të enjten regjistrohet dhe dita e 18 e nisjes së grevës së urisë nga 13 minatorët në Bulqizë. Ata janë ngujuar në nivelin e 14-të të galerisë së gromit dhe nuk lejojnë asnjë komunikim me jashtë.

Dita e 18-të e grevës, RISHM: Policia të evakuojë minatorët

Shekulli - 11.08.2011

Greva e minatorëve të Bulqizës ka hyrë sot në ditën e saj të 18. Pavarësisht gjendjes së tyre të rënduar shëndetësore, ende nuk ka asnjë shpresë për uljen në bisedime mes përfaqësuesve të minatorëve dhe kompanisë ACR.

Luftë nervash mes sindikatës dhe ACR-së

Top Channel - 11.08.2011

Të punësuarit e asaj pjese të kompleksit minerar të Bulqizës, që punojnë për kompaninë Albanian Chrome, përbëjnë pjesën më të madhe të të punësuarve në këtë kompleks minerar ku zyrtarisht punojnë 26 kompani, ndërsa jozyrtarisht askush nuk ...

Keta: Minatorët të bëhen pjesë e zgjidhjes

Top Channel - 11.08.2011

Kryetari i bashkisë së Bulqizës, i cili ka marrë edhe rolin e negociatorit për dhënien fund të grevës së urisë së minatorëve dhe plotësimin e kërkesave të protestuesve nga ana e kompanisë ACR, ka ftuar minatorët që të jenë pjesëmarrës në ...

Kamionët e kromit vijojnë të dalin nga Bulqiza

Top Channel - 11.08.2011

Ndërsa minatorët e kompanisë ACR gjenden në grevë, kamionët e ngarkuar deri në majë me krom vijojnë të transportojnë mineralin më të rëndësishëm të Shqipërisë nëpër Qafën e Buallit në drejtim të Elbasanit apo portit të Durrësit.

Agonia e grevës vazhdon...

Albeu.com - 11.08.2011

Greva e minatorëve të Bulqizës ka hyrë në ditën e saj të 18-të dhe gjendja e tyre nën 1400 metra thellësi është rënduar edhe më shumë. Ndërkohë që në horizont nuk po duket ndonjë zgjidhje edhe pse ato janë të vendosur që ti shkojnë deri në ...

Keta: Minatorët të marrin pjesë në takim

Albeu.com - 11.08.2011

Roland Keta, kryebashkiaku i Bulqizës në rolin e negociatorit për dhënien fund të grevës së urisë së minatorëve dhe plotësimin e kërkesave të protestuesve nga ana e kompanisë ACR, ka ftuar minatorët që të jenë pjesëmarrës në një takim të ...

Bulqizë, protestë para bashkisë

Top Channel - 11.08.2011

Protesta e minatorëve dhe e familjarëve të grevistëve të urisë zhvendoset para bashkisë së qytetit të ...

Minatorët në ditën e 18 të grevës, dështon sërish takimi me ACR

LajmiFundit - 11.08.2011

BULQIZË—Lajmifundit—Minatorët e Bulqizës kanë hyrë sot në ditën e 18 të grevës së tyre në galeri ndërsa gjendja shëndetësore vjen duke u rënduar.

PS, Ahmetaj: Mbështesim grevën e minatorëve, METE të ndërhyjë urgjent

LajmiFundit - 11.08.2011

Partia Socialiste shpreh shqetësimin e thellë për situatën e rënduar të grevës së urisë së minatorëve të Bulqizës. Përgjegjësit e vetëm për jetën e minatorëve janë qeveria, Ministria e Ekonomisë dhe Ministria e Punës.

Greva, reagon PS: METE ndalo talljen

Albeu.com - 11.08.2011

Partia Socialiste ka reaguar në lidhje me grevën e urisë së minatorëve të Bulqizës. Edhe pse pas 18 ditësh, PS-ja përmes deputetit Arben Ahmetaj shprehet e shqetësuar për situatën e rënduar të grevës së urisë së minatorëve.

Greva, PS: Të ndërhyjë qeveria

Top Channel - 11.08.2011

Partia Socialiste ka shprehur shqetesimin për situatën e krijuar në minierën e Bulqizës ku një grup minatoresh për të 18-ën ditë ndodhen në nje greve urie.

Vijon dita e 18-të e grevës, sërish protesta të familjarëve

Ora news - 11.08.2011

Familjarë të minatorëve të Bulqizës kanë vijuar edhe sot protestat në mbështetje të 13 minatorëve të cilët ndodhen prej 18-të ditësh në grevë urie në nivelin e 14-të të minierës.

Keta apel minatorëve: Bëhuni pjesë e zgjidhjes

Ora news - 11.08.2011

Përfaqësues së kompanisë “ACR” janë nisur drejt qytetit të Peshkopisë në tentativë për tu ulur në një tyrezë me minatorët. Konfirmimi vjen nga kryebashkiaku i Bulqizës Roland Keta i cili ka deklaruar se do të jetë i pranishëm në takim ...

Nis takimi me kryebashkiakut dhe ACR-së, mungojnë minatorët

Ora news - 11.08.2011

Kryetari i Bashkisë së Bulqizës Roland Keta është takuar sot me përfaqësuesit e kompanisë ACR për ti dhënë një zgjidhje situatës së krijuar prej ditësh në minierë.

Minatorët në grevë, kamionët e ngarkuar nuk ndalen

Botasot - 11.08.2011

Ndërsa minatorët e kompanisë ACR gjenden në grevë, kamionët e ngarkuar deri në majë me krom vijojnë të transportojnë mineralin më të rëndësishëm të Shqipërisë nëpër Qafën e Buallit në drejtim të Elbasanit apo portit të Durrësit.

Bulqizë: Protestë para bashkisë

Botasot - 11.08.2011

Protesta e minatorëve dhe e familjarëve të grevistëve të urisë zhvendoset para bashkisë së qytetit të Bulqizës. Sipas informacioneve të fundit protestën e kanë mbështetur edhe qytetarë të Bulqizës.

PS: Kërkesat e minatorëve legjitime, qeveria të ndërhyjë

Ora news - 11.08.2011

Partia Socialiste reagoi sot në lidhje me situatën e krijuar në Bulqizë duke ofruar mbështetjen e saj për minatorët ndërsa ka kërkuar ndërhyrjen e qeverisë për zgjidhjen e situatës në minierë.

Bulqizë, Keta: Minatorët duhet të takoheshin me “ACR”

Ora news - 11.08.2011

Kryetari i Bashkisë së Bulqizës, Roland Keta ka reaguar për mospjesëmarrjen e minatorëve në takimin me “ACR”. Kryebashkiaku ka theksuar se minatorët duhet të takoheshin me përfaqësuesit e “ACR”.

Minatorët në rrezik për jetën

Koha.net - 11.08.2011

Bulqizë, 11 gusht - Greva e urisë e 13 minatorëve, në galeritë e nëntokës hyn sot në ditën e 18-të. Gjendja shëndetësore e grevistëve sa vjen e rëndohet ndërsa s’ka ende asnjë zgjidhje.

Reagojnë minatorët: Presim Gigën në Bulqizë

Ora news - 11.08.2011

Minatorët e Bulqizës kanë reaguar menjëherë pas deklaratës së bërë nga administratori i “ACR”, Giga Bedineishvili. Minatorët kanë deklaruar se duhet bërë nënshkrimi institucionalisht dhe ligjërisht i protokollit të marrëveshjes.

Dështon takimi trepalësh për minierën

ABC News - 11.08.2011

Dështon sërish takimi i përfaqësuesve të minatorëve me kompaninë ACR dhe kreun e bashkisë së Bulqizës. Ndërsa kompania ACR ka zbutur qëndrimin për bisedime, përfaqësues të minatorëve nuk kanë pranuar të shkojnë në Peshkopi, duke mos ...

Minatorët, nesër në Tiranë për marrëveshje me “ACR”

Ora news - 11.08.2011

Nesër në orën 12:00, në ministrinë e Punës, sindikata e minatorëve pret përfaqësuesit e “ACR”, për të firmosur marrëveshjen. Minatorët kanë rënë dakort të vijnë në Tiranë, me kusht që marrëveshja të firmoset në ministrinë e Punës.

18 ditë grevë, Minatorët: Marrëveshje me ACR vetëm në Min. e Punes

BalkanWeb - 11.08.2011

BULQIZE- Greva e urisë e 13 minatorëve, në galeritë e nëntokës hyn sot në ditën e 18-të. Gjëndja shëndetësore e grevistëve sa vjen e rëndohet ndërsa s’ka ende asnjë zgjidhje.

Reagon “ACR”: Negociojmë vetëm me Bordin Drejtues

Ora news - 11.08.2011

Kompania “ACR”, ka reaguar pas vendimit që kanë marrë minatorët për të ardhur nesër në Tiranë dhe për të firmosur marrëveshjen mes tyre. “ACR”, ka deklaruar se nuk negociojnë me Kolë Nikollën dhe se nuk negociojnë rreth drejtuesve me ...

Nikolla: Takimi në Tiranë, institucional, jo personal

Ora news - 11.08.2011

Kryetari i Konfederatës së Sindikatave, Kolë Nikolla ka deklaruar se takimi mes minatorëve dhe përfaqësuesve të “ACR”, është institucional dhe jo personal.

Dështon takimi, minatorët: Do bllokojmë rrugën nacionale

Shekulli - 10.08.2011

Nga e dërguara jonë në minierë Lindita Çela Burrave që janë mbledhur në hyrjen e galerisë, pritja e gjatë u ka sosur durimin. Flasin me zë të lartë dhe të tensionuar. Shokëve të tyre nën tokë duket po u soset jeta.

Bulqizë, protestuesit bllokojnë rrugën, përplasen me policinë

Gazeta Start - 10.08.2011

Përplasje mes forcave të policisë dhe protestuesve janë shënuar mëngjesin e sotëm në aksin nacional Tiranë-Peshkopi, në Qafë Buall, i bllokuar nga familjarët që mbështesin kërkesat e minatorëve të Bulqizës.

Kryebashkiaku i Bulqizës: Bisedimet të nisin urgjentisht

Gazeta Start - 10.08.2011

Bulqizë - Kryetari i Bashkisë së Bulqizës, Roland Keta, i bën thirrje përfaqësuesve të kompanisë ACR dhe minatorëve që të nisin urgjentisht bisedimet për të zgjidhur situatën e krijuar në minierë.

Ndjekje penale për 27 minatorët që bllokuan rrugën

Shekulli - 10.08.2011

Burime nga policia e Bulqizës bëjnë të ditur se është nisur procedimi penal për 27 minatorë, të cilët janë organizatorë të protestës që bllokoi për rreth dy orë aksin nacional Bulqizë-Tiranë.

ACR pranon të takohet me minatorët në Peshkopi

Gazeta Start - 10.08.2011

Bulqizë – Kompania austriake ACR ka pranuar sot që të takohet me çdo minator, por takimi të realizohet në qytetin e Peshkopisë. Me gjithë këtë propozim, minatorët kanë reaguar dhe kanë kërkuar që takimi të kryhet në Bulqizë.

Policia zhbllokon rrugën Bulqizë-Tiranë

Albeu.com - 10.08.2011

Policia ka zhbllokuar rrugën nacionale Bulqizë-Tiranë pas protestës të organizuar mëngjesin e sotëm nga familjarët e minatorëve të Bulqizës. Protestuesit bllokuan për mëse dy orë rrugën nacionale Bulqizë-Tiranë në Qafën e Buallit ndërsa ...

Familjarët e minatorëve bllokojnë rrugën nacionale, konfrontohen me policinë

LajmiFundit - 10.08.2011

BULQIZË—Lajmifundit—Rëndohet situate në Bulqizë ndërsa greva e minatorëve ka hyrë në ditën e saj të 17-të. Mësohet se familjarët e grevistëve kanë bllokuar rrugën nacionale që lidh Tiranën me Peshkopinë.

Protesta e minatorëve, përplasje me policinë

Top Channel - 10.08.2011

Policia ka ndërhyrë në Bulqizë për të zhbllokuar rrugën e zënë nga minatorët dhe familjarët e grevistëve, ndërkohë që janë regjistruar përplasje me forcat e rendit.

Nikolla: METE të detyrojë ACR-në për bisedime

Top Channel - 10.08.2011

Kreu i konferederatës së Sindikatave Kol Nikolla deklaron se Ministria e Ekonomisë duhet të detyrojë përfaqësuesit e kompanisë ACR që të hyjnë në bisedime me minatorët e Bulqizës, me qëllim dhënien fund të grevës së urisë, e cila sot është ...

Minatorët bllokojne rrugën

Top Channel - 10.08.2011

Në ditën e 17-të të grevës së urise qëndrimi i minatoreve dhe familjareve te tyre eshte radikalizuar me tej. Dhjetra mbeshtetes kane bllokuar per me shume se dy ore rrugen nacionale Tirane-Bulqizë pikerisht ne zonen e Qafe ...

Policia, procedim penal për minatorët protestues

Top Channel - 10.08.2011

Policia ka nisur procedimin penal për 27 minatorë, të cilët janë organizatorë të protestës që coi sot në bllokimin për rreth dy orë të aksit nacional ...

Policia, procedim penal për minatorët protestues

24 orë - 10.08.2011

Policia ka nisur procedimin penal për 27 minatorë, të cilët janë organizatorë të protestës që coi sot në bllokimin për rreth dy orë të aksit nacional Bulqizë-Tiranë.

Bllokuan aksin Bulqizë-Tiranë, procedim penal 27 minatorëve

LajmiFundit - 10.08.2011

Policia ka njoftuar procedimin penal për grupin prej 27 minatorësh të cilët konsiderohen organizatorë të protestës që solli bllokimin e aksit rrugor nacional Bulqizë-Tiranë paraditen e sotme.

ACR kërkon takim në Peshkopi, refuzojnë minatorët

Albeu.com - 10.08.2011

Kompania konçesionare ACR ka bërë një tjetër propozim për bisedime me minatorët e Bulqizës, i cili u hodh poshtë menjëherë nga kreu i Konfederatës se Sindikatave, Kol Nikolla.

Bulqizë, familjarët e minatorëve bllokojnë rrugën nacionale

Ora news - 10.08.2011

Familjarët e minatorëve grevistë kanë bllokuar mëngjesin e sotëm rrugën nacionale Tiranë- Peshkopi në Qafën e Buallit. Familjarët e minatorëve të mbështetur edhe nga qytetarë të Bulqizës janë ulur në rrugë duke moslejuar qarkullimin e ...

METE mbyll aktivitetin e ACR

ABC News - 10.08.2011

Vendimi i fundit i Ministrisë së Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës, mbyll përkohësisht aktivitetin e kompanisë ACR për shfrytëzim të minierës së Bulqizës.

Minatorët në ditën 17 të grevës, qytetarët bllokojnë rrugën nacionale

ABC News - 10.08.2011

Minatorët e Bulqizës vazhdojnë grevën e urisë në ditën e 17-të të ngujimit në minierë. Ndërkaq familjarë, të afërm të minatorëve dhe qytetarë të Bulqizës kanë zaptuar rrugën kombëtare në zonën e Qafë Buallit.

Zhbllokohet aksi Bulqizë-Tiranë, protesta vijon para bashkisë

Ora news - 10.08.2011

Zhbllokohet rruga nacionale Bulqizë-Tiranë pas protestës të organizuar mëngjesin e sotëm nga familjarët e minatorëve të Bulqizës. Protestuesit bllokuan për mëse dy orë rrugën nacionale Bulqizë-Tiranë në Qafën e Buallit ndërsa pak minuta më ...

Minatorët e Bulqizës në ditën 17 të grevës

Botasot - 10.08.2011

Minatorët e Bulqizës vazhdojnë grevën e urisë në ditën e 17-të të ngujimit në minierë. Ndërkaq familjarë, të afërm të minatorëve dhe qytetarë të Bulqizës kanë zaptuar rrugën kombëtare në zonën e Qafë Buallit.

Mbyllet përkohësisht aktiviteti i ACR-së

Botasot - 10.08.2011

Vendimi i fundit i Ministrisë së Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës së Shqipërisë, mbyll përkohësisht aktivitetin e kompanisë ACR për shfrytëzim të minierës së Bulqizës.

Zhbllokohet aksi Bulqizë-Tiranë

Botasot - 10.08.2011

(I plotësuar)- Zhbllokohet rruga nacionale Bulqizë-Tiranë pas protestës të organizuar mëngjesin e sotëm nga familjarët e minatorëve të Bulqizës.

Keta:Të nisin urgjentisht bisedimet mes minatorëve dhe ACR-së

Ora news - 10.08.2011

Kryetari i Bashkisë së Bulqizës Roland Keta u ka bërë thirrje përfaqësueve të kompanisë ACR dhe minatorëve që të nisin urgjentisht bisedimet për të zgjidhur situatën e krijuar në minierë.

Bulqizë, ACR, lojë me grevën e urisë

Panorama - 10.08.2011

ACR-ja, lojë me grevën e urisë së minatorëve. Ndërsa sot mbushen 17 ditë nga nisja e grevës së urisë, ku ndodhen 13 persona në gjendje të rëndë, asnjë zgjidhje nuk është dhënë për ta.Ngërçi ka mbetur te vendi i takimit, pasi përfaqësues të ...

ACR kërkon takim me minatorët, këtë herë në Peshkopi

Ora news - 10.08.2011

Kompania “ACR” i ka bërë sërish thirrje minatorëve të Bulqizës të ulen në bisedime por këtë herë ka propozuar që takimi të zhvillohet në qytetin e Peshkopisë.

Keta apel minatorëve të pranojnë ofertën e ACR

Panorama - 10.08.2011

BULQIZE- Kryetari i Bashkisë së Bulqizës, Roland Keta i ka bërë sot ftesë minatorëve që të pranojnë të ulen në bisedime me kompaninë ACR në qytetin e Peshkopisë.

Thirrje për bisedime mes minatorëve dhe ACR-së

Botasot - 10.08.2011

Kreu i konfederatës së Sindikatave, Kolë Nikolla deklaron se Ministria e Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës së Shqipërisë duhet të detyrojë përfaqësuesit e kompanisë ACR që të hyjnë në bisedime me minatorët e Bulqizës, me qëllim dhënien ...

Rëndohet gjendja e minatorëve të Bulqizës

VOA - 10.08.2011

Greva e urisë e 13 minatorëve të kromit në Bulqizë vazhdoi edhe sot në ditën e 18-të brenda në galeri, pa asnjë mirëkuptim me përfaqësuesit e kompanisë ACR.

Keta ftesë minatorëve, për takimin me "ACR", në Peshkopi

Ora news - 10.08.2011

Kryetari i Bashkisë së Bulqizës, Roland Keta ka ftuar minatorët, që nesër të jenë të pranishëm, në takimin që do të zhvillohet me përfaqësuesit e ACR-së, në Peshkopi. “Sot kam pasur kontakte me ACR dhe nesër pritet një takim në prefekturë.

Komisioni i grevës, mblidhet për takimin në Peshkopi

Ora news - 10.08.2011

Pas ftesës që kryetari i bashkisë së Bulqizës, i bëri minatorëve për të marrë pjesë në takimin që do të zhvillohet nesër në Peshkopi me përfaqësues të ACR, është mbledhur komisioni i grevës.

Nesër në 10:00, “ACR” në Peshkopi për bisedime

Ora news - 10.08.2011

Përfaqësuesit e “ACR”, do të jenë nesër në orën 10:00, në prefekturën e qytetit të Peshkopisë, në pritje për të biseduar me përfaqësinë e minatorëve.

Minatorët 17 ditë në grevë urie, ACR: Gati për takim, grevistët e refuzojnë

BalkanWeb - 10.08.2011

BULQIZE- Tensionohet situata në Bulqizë. Ndërsa minatorët vazhdojnë grevën e urisë nëntokë në kushte shumë të rrezikshme, si për jetën e grevistëve, ashtu edhe për vetë minierën e kromit, jashtë qindra qytetarë, familjarë të grevistëve e ...

Grevistët refuzojnë takimin me “ACR”, në Peshkopi

Ora news - 10.08.2011

Minatorët grevistë kanë refuzuar takimin me “ACR”. Ata nuk do të jenë të pranishëm në takimin e nesërm, që përfaqësuesit e ACR-së do të zhvillojnë në prefekturën e Peshkopisë.

Minatorët, nesër takim para bashkisë

Ora news - 10.08.2011

Minatorët e Bulqizës nesër në orën 08:00 kanë lajmëruar zhvillimin e një takimi para bashkisë. Më pas ata kanë lajmëruar se do të bllokojnë rrugën në Qafën e Buallit.

Si u “ekranizua” kauza e minatorëve dhe pse nuk zgjidhet problemi i tyre

Shekulli - 09.08.2011

Nga Kristi Pinderi Duke dëgjuar lajmet rreth grevës së minatorëve që ndodhet tashmë në një pikë kulminante mu kujtua se pak vite më parë ndodhi para syve tanë e njëjta gjë! Në Shqipëri nuk flitej fare për situatën e punëtorëve.

ACR: Takimi nesër në Tiranë; minatorët: Jo, në Bulqizë!

Gazeta Start - 09.08.2011

Kompania ACR ka propozuar zhvillimin e një takimi nesër në orën 11:00 në ambientet e zyrave të veta në Tiranë, por minatorët refuzojnë vendtakimin e propozuar nga firma dhe kërkojnë që takimi të zhvillohet në Bulqizë, ku janë të ngujuar ...

Emigrantët: Do të hyjmë në grevë bashkë me minatorët

Shekulli - 09.08.2011

Në një deklaratë për shtyp shpërndarë përmes postës elektronike, Shoqata e emigrantëve shqiptarë në Kretë, ka kërkuar që rasti i minatorëve të Bulqizës të trajtohet me përparësi.

Çpo ndodh me minatorët e ngujuar?

Albeu.com - 09.08.2011

Sot pritet të mbahet takimi i shumëpritur mes minatorëve të Bulqizës dhe përfaqësuesve të kompanisë ACR. Por a do të marrë fund greva e urisë? Kjo gjë pritet të shihet pas takimit, se a do të pranojnë grevistët kushtet e ACR apo ACR do të ...

Minatorët: Nëse nuk zhvillohet takimi me ACR, bllokojmë aksin nacional

24 orë - 09.08.2011

Greva e urisë e minatorëve të Bulqizës hyn sot në ditën e 16- të, ndërkohë që pritet të zhvillohet sot takimi mes një përfaqësie të minatorëve dhe kompanisë koncensionare ACR.

METE padit organizatorët e grevës

Albeu.com - 10.08.2011

Reparti i Inspektimit dhe Shpëtimit të Minierave ka depozituar në Prokurorinë e Krimeve të Rënda një padi penale në ngarkim të drejtuesve të grevës së urisë së minatorëve të Bulqizës.

ACR propozon takim, minatorët refuzojnë

Top Channel - 09.08.2011

Minatorët refuzuan propozimin e kompanisë ACR për të zhvilluar një takim ditën e mërkurë, duke i konsideruar si të padrejta kushtet e drejtuesve të firmës për palën negociatore.

ACR kerkon takim ne Tirane, minatoret greviste refuzojne

24 orë - 09.08.2011

Minatorët refuzuan propozimin e kompanisë ACR për të zhvilluar një takim ditën e mërkurë, duke i konsideruar si të padrejta kushtet e drejtuesve të firmës për palën negociatore.

Greva e urisë, ACR: Ndërmjetësit dështuan negociatat me minatorët

LajmiFundit - 09.08.2011

Edhe kur ka kaluar dita e 17 e grevës së urisë së minatorëve të Bulqizës, drejtori ekzekutiv i kompanisë ACR, Giga Bedineishvili, tha se ai dhe kompania janë tërësisht të gatshëm dhe kanë vullnetin e plotë për të diskutuar kërkesat e ...

Minatorët në ditën 16 të grevës, pritet takimi me ACR

ABC News - 09.08.2011

Minatorët e Bulqizës janë sot në ditën e 16-të grevës së urisë dhe gjendja e tyre shëndetësore po përkeqësohet. Takimi që pritet të zhvilloj dje me një përfaqësi të minatorëve dhe firmës ACR nuk u zhvillua.

Greva, Ahmetaj: Të nisin negociatat për të zgjidhur situatën

Ora news - 09.08.2011

Ndërkohë që minatorët kanë hyrë në ditën e 16-të të grevës së urisë, ende nuk është hapur drita jeshile për zgjidhjen e situatës së krijuar. Lidhur me këtë situatë, deputeti i Partisë Socialiste Arben Ahmetaj ka mbërritur në Bulqizë për të ...

ACR: Takimi me minatorët nesër në orën 11:00 në Tiranë

Ora news - 09.08.2011

Kompania “ACR” ka dhënë një tjetër sinjal për tu ulur në bisedime me minatorët për të arritur një zgjidhje për situatën e krijuar në minierën e Bulqizës.

Minatorët refuzojnë kërkesën e ACR-së për takim në Tiranë

Ora news - 09.08.2011

Minatorët i janë përgjigjur negativisht ftesës së kompanisë “ACR” për tu ulur në tryezë në mënyrë që të arrihet një marrëveshje për të zgjidhur situatën e krijuar në Bulqizë.

Bulqizë, METE: Të mbyllet Miniera. RISHM padit krerët e grevës

BalkanWeb - 09.08.2011

BULQIZE- Prej 16 ditësh, 13 minatorë vazhdojnë grevën e urisë, në galeritë e nëntokës, të vendosur për t'i shkuar në fund, deri në plotësimin e kërkesave të tyre ekonomike e sociale.

Greva në Bulqizë: Drejtori i ACR fajëson ndërmjetësit e jashtëm

VOA - 09.08.2011

Edhe kur ka kaluar dita e 17 e grevës së urisë së minatorëve të Bulqizës, drejtori ekzekutiv i kompanisë ACR, Giga Bedineishvili, tha se ai dhe kompania janë tërësisht të gatshëm dhe kanë vullnetin e plotë për të diskutuar kërkesat e ...

Minatorët në rrezik, galeria mund të përmbytet

Shekulli - 08.08.2011

13 minatorët e Bulqizës të cilët ndodhen në një galeri 1400 metra nën tokë, vazhdojnë grevën e urisë ndërkohë që gjendja shëndetësore e tyre paraqitet mjaft e rëndë.

Minatorët takohen sot me përfaqësuesit e ACR-së

Gazeta Start - 08.08.2011

(14:00) - Minatorët e Bulqizës kanë rënë dakord për zhvillimin e një takimi sot me përfaqësuesit e kompanisë austriake ACR. Kreu i Konfederatës së Sindikalistëve, Kolë Nikollaj, bën të ditur se takimi është planifikuar të zhvillohet në ...

Bulqizë, shtyhet takimi mes minatorëve dhe kompanisë ACR

Gazeta Start - 08.08.2011

Takimi midis minatorëve të Bulqizës dhe kompanisë ACR, që pritej të zhvillohej sot rreth orës 16:00, është shtyrë për nesër, pasi përfaqësuesit e kompanisë nuk ishin dakord për orarin.

ACR: Gati për dialog me minatorët

Top Channel - 08.08.2011

Greva e minatorëve vijon në ditën e saj të 15-të, ndërkohë që kompania ACR përsëriti kushtet për dialog me protestuesit për të diskutuar rreth kërkesave të tyre.

Greva e minatorëve në ditën e 15, ACR: Gati për negociata

LajmiFundit - 08.08.2011

TIRANE—Lajmifundit—Ndërsa greva e minatorëve të Bulqizës ka hyrë në ditën e saj të 15 kompania “ACR” ka deklaruar se është e gatshme të nisë negociatat.

ACR gati për negociatat me minatorët

Albeu.com - 08.08.2011

Kompania ACR është gati të nisë negociatat me negociatat me minatorët e Bulqizës për të arritur një marrëveshje në lidhje me kërkesat e tyre. Përfaqësuesit e firmës ACR kanë theksuar se janë gati në çdo kohë të takohen me një përfaqësi të ...

Shtuhet takim i minatorëve me "ACR"

Albeu.com - 09.08.2011

Takimi mes minatorëve grevistë dhe kompanisë austriake koncensionare ACR i vendosur për tu mbajtur në orën 16.00 të së hënës është shtyrë për një orar të ri.

Pasdite, takim mes minatorëve e ACR-së

Top Channel - 08.08.2011

Përfaqësues të minatorëve do të takohen sot pasdite në orën 16:00 me drejtues të kompanisë ACR, ndërsa në takim do të jenë të pranishëm edhe përfaqësues të bashkisë së ...

Minatorë- ACR, pritet takimi sot në orën 16:00

24 orë - 08.08.2011

Komisioni i Grevës së minatorëve të Bulqizës duke ju përgjigjur gatishmërisë së kompanisë ACR për negociata, kanë vendosur që të presin në orën 16:00 përfaqësuesit e kompanisë për të negociuar kërkesat e tyre.

Greva, dështojnë bisedimet

Top Channel - 08.08.2011

Situata në minierën e Bulqizës edhe sot nuk ka ndryshuar, pavarësisht shpresave që lindën nga lajmi për nisjen e bisedimeve direkte mes drejtuesve të kompanisë ACR dhe minatorëve, pa prezencën e drejtuesve të sindikatës së tyre.

Greva: anullohen bisedimet per sot, vazhdojne neser

24 orë - 08.08.2011

Situata në minierën e Bulqizës edhe sot nuk ka ndryshuar, pavarësisht shpresave që lindën nga lajmi për nisjen e bisedimeve direkte mes drejtuesve të kompanisë ACR dhe minatorëve, pa prezencën e drejtuesve të sindikatës së tyre.

Minatorët e Bulqizës në ditën e 15-të të grevës së urisë

Ora news - 08.08.2011

Greva e urisë së minatorëve të Bulqizës ka hyrë sot në ditën e 15-të të saj, ndërkohë që gjendja e 13 minatorëve që ndodhen 1400 metra nëntokë po rëndohet nga dita në ditë.

Minatorët e Bulqizës hynë në ditën e 15-të të grevës

Botasot - 08.08.2011

Greva e urisë së minatorëve të Bulqizës ka hyrë sot në ditën e 15-të të saj, ndërkohë që gjendja e 13 minatorëve që ndodhen 1400 metra nëntokë po rëndohet nga dita në ditë.

“ACR”: Gati të nisim negociatat me minatorët

Ora news - 08.08.2011

Kompania “ACR” ka deklaruar sot se është e gatshme të nisë negociatat me minatorët e Bulqizës për të arritur një marrëveshje në lidhje me kërkesat e tyre.

“ACR” e gatshme për negociata me minatorët

Botasot - 08.08.2011

Kompania “ACR” ka deklaruar sot se është e gatshme të nisë negociatat me minatorët e Bulqizës për të arritur një marrëveshje në lidhje me kërkesat e tyre.

Lazimi: METE po shfrytëzon gjithë kompetencat për zgjidhjen e situatës së minatorëve

ABC News - 08.08.2011

Drejtor i Kabinetit në Ministrinë e Ekonomisë, Majlin Lazimi i ftuar në studion e ABC wlidhur me situatën e minatorëve të Bulqizës tha se është një situatë e pakëndshme dhe se Ministria e Ekonomisë po shfrytëzon të gjitha kompetencat e saj ...

Shembje në galeri, rrezikohen grevistët

Panorama - 08.08.2011

Në rrezik jeta e 13 minatorëve të grevës së urisë në Bulqizë.Ndërsa deri në ditën e 14-të alarmi vinte nga mungesa e ushqimit dhe e ndriçimit në thellësinë 1400 metër nën tokë, në fund të 2-javëshit të grevës ata po rrezikohen nga vetë ...

Minatorët: Takimi me ACR-në sot në orën 16:00

Ora news - 08.08.2011

Minatorët e Bulqizës i janë përgjigjur pozitivisht ftesës së kompanisë “ARC” për të nisur negociatat në lidhje me plotësimin e kërkesave të tyre.

Minatorët takim me ACR sot në orën 16.00, pa Kol Nikollin

ABC News - 08.08.2011

Minatorët e Bulqizës që janë prej 15 ditësh në grevë urie, do të takohen sot në orën 16.00 në ambientet e Bashkisë së Bulqizës për negociata. Vendimi është marrë nga Sindikata e minatorëve. Do të marrin pjesë 5 minator në negociata me ACR.

Minatorët takohen sot ACR-në

Botasot - 08.08.2011

Minatorët e Bulqizës që janë prej 15 ditësh në grevë urie, do të takohen sot në orën 16.00 në ambientet e Bashkisë së Bulqizës për negociata. Vendimi është marrë nga Sindikata e minatorëve. Do të marrin pjesë 5 minator në negociata me ACR.

17 ditë në grevë, familjarët përplasen me policinë

Panorama - 08.08.2011

UPDATE- Familjarë të minatorëve të Bulqizës në mbështetje të minatorëve grevistë kanë bllokuar sot rrugën kombëtare Tiranë- Peshkopi në Qafë-Buall.

Bulqizë, shtyhet takimi mes minatorëve dhe "ACR"

Ora news - 08.08.2011

Kompania “ACR”, ka shtyrë për ditën e nesërme takimin me minatorët e Bulqizës. “ACR”, deklaron se për orarin e zhvillimit të takimit, do të njoftojë mediat.

Bulqizë, minatorët kërkojnë sqarim për shtyrjen e takimit

Ora news - 08.08.2011

100 minatorë janë mbledhur pasditen e sotme në ambientet para Bashkisë së Bulqizës. Ata kërkojnë sqarime për shtyrjen e takimit, që ishte parashikuar për t`u zhvilluar në orën 16:00.

Shqipëri: Ende jo marrëveshje mes shoqërisë “ACR” dhe minatorëve grevistë

VOA - 08.08.2011

Në Shqipëri nuk ka ende një marrëveshje mes shoqërisë austriake “Acr” e cila administron minierën e Bulqizës dhe minatorëve, një grup i të cilëve prej dy javësh është në grevë urie në galeritë e minierës Shoqëria “Acr” kishte njoftuar se ...

Ende s'ka marrëveshje mes ACR-së dhe minatorëve grevistë

Botasot - 08.08.2011

Në Shqipëri nuk ka ende një marrëveshje mes shoqërisë austriake ACR e cila administron minierën e Bulqizës dhe minatorëve, një grup i të cilëve prej dy javësh është në grevë urie në galeritë e minierës Shoqëria ACR kishte njoftuar se do të ...

Shtyhet për nesër takimi mes minatorëve dhe ACR-së

ABC News - 08.08.2011

Takimi midis minatorëve të Bulqizës dhe kompanisë ACR është shtyrë për nesër. Takimi, i cili pritej të zhvillohej sot rreth orës 16.00, u shty për shkak se përfaqësuesit e kompanisë nuk ishin dakord për orarin e zhvillimit të tij.

Minatorët e Bulqizës, ACR nesër takim. RISHM:Të mbyllet miniera

BalkanWeb - 08.08.2011

BULQIZE- Miniera e Bulqizës rrezikon seriozisht jetën e 13 minatorëve, të cilët që prej më shumë se dy javësh janë ngujuar në grevë urie, 1400 metra nën tokë.

Nika: Nuk lejojmë njeri të futet në galeri

Ora news - 08.08.2011

Kryetari i grevës së urisë së minatorëve, Luan Nika ka deklaruar se nuk do të lejojnë njeri të futet në galeri. Ndërsa theksoi se ditën e nesërme, do i shoqërojnë vet inspektorët në minierë. “Sot në galeri nuk do të futet askush.