TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Në top 10 reagimet për Sirinë në Twitter, edhe deklaratat e Thaçit dhe Pacollit

Ina - 15.04.2018

Sulmet e djeshme në Siri të udhëhequra nga Amerika kanë shkaktuar reagime në gjithë botën. Edhe Kosova u rreshtua krahë aleatëve si SHBA-të, Britania dhe Franca, të cilat pas përdorimit të armëve ...

Johnson: Ende nuk kemi vendosur për sulmin tjetër në Siri

Zhurnal - 15.04.2018

Johnson: Ende nuk kemi vendosur për sulmin tjetër në Siri Britania do të shqyrtojë “mundësitë” me aleatët nëse presidenti sirian, Bashar al-Assad përdor sërish armë kimike kundër popullatës në Siri, ...

Siri, pas raketave shtrihet dora e bisedimeve për paqe

Portalb - 15.04.2018

Franca po përpiqet të bindë Rusinë t’i bashkohet nismës për një zgjidhje politike në Siri, vetëm pak pas sulmit të përbashkët mes Shteteve të Bashkuara, Francës dhe Britanisë ndaj vendndodhjeve të ...

Johnson: Britania do të shqyrtojë mundësitë nëse Assadi kryen sërish sulm kimik

Lajmi.net - 15.04.2018

Britania do të shqyrtojë “mundësitë” me aleatët nëse presidenti sirian, Bashar al-Assad përdor sërish armë kimike kundër popullatës në Siri, mirëpo deri më tash nuk është planifikuar asgjë, ka thënë ...

Deklaratat e Thaçit dhe Pacollit, në top 10 reagimet për Sirinë në Twitter

Almakos - 15.04.2018

Sulmet e djeshme në Siri të udhëhequra nga Amerika kanë shkaktuar reagime në gjithë botën. Liderët kosovar u rreshtuan krahë aleatëve si SHBA-të, Britania dhe Franca, të cilat dje me fillim nga ora 3 ...

Në top 10 reagimet për Sirinë në Twitter, edhe deklaratat e Thaçit dhe Pacollit

Lajmi.net - 15.04.2018

Sulmet e djeshme në Siri të udhëhequra nga Amerika kanë shkaktuar reagime në gjithë botën. Edhe Kosova u rreshtua krahë aleatëve si SHBA-të, Britania dhe Franca, të cilat pas përdorimit të armëve ...

Momentet dramatike përpara bombardimit të Sirisë

LajmiFundit - 15.04.2018

Në fotot e mëposhtme mund të shikoni momentet dramatike të pilotëve britanikë përpara se të nisen për misionin bombardues në Siri. Katër avionë ushtarakë GR4 Tornado lanë bazën e tyre në Akrotiri të ...

Pas sulmit të përbashkët me SHBA, Franca kërkon të bindë Rusinë për paqe politike në Siri

LajmiFundit - 15.04.2018

Franca po përpiqet të bindë Rusinë t’i bashkohet nismës për një zgjidhje politike në Siri, vetëm pak pas sulmit të përbashkët mes Shteteve të Bashkuara, Francës dhe Britanisë ndaj vendndodhjeve të ...

Johnson: Britania do të shqyrtojë mundësitë nëse Assadi kryen sërish sulm kimik

Evropaelire - 15.04.2018

Britania do të shqyrtojë “mundësitë” me aleatët nëse presidenti sirian, Bashar al-Assad përdor sërish armë kimike kundër popullatës në Siri, mirëpo deri më tash nuk është planifikuar asgjë, ka thënë ...

Stoltenberg thirrje aleatëve për më shumë mbështetje ndaj Turqisë

Portalb - 15.04.2018

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, duke vënë në dukje se NATO ka një prani serioze në Turqi për ta mbështetur atë, u ka bërë thirrje të gjithë aleatëve të ofrojnë më shumë ...

SHBA-ja dhe aleatët, hetim për armët kimike në Siri

Alsat - 15.04.2018

Franca, SHBA-të dhe Britania e madhe ia kanë shpalosur draft rezolutën e re për Sirinë 12 partnerëve në Këshillin e Sigurisë së Kombeve të Bashkuara në të cilin është përfshirë mekanizëm i ri për ...

Sulmet në Siri, tre lëvizjet kyçe të presidentit Trump kundër Assadit

BalkanWeb - 15.04.2018

Tre objektiva janë goditur në periferi të Damaskut dhe Homsit, të treja ngushtësisht të lidhura me përdorimin e armëve kimike. SHBA, Franca dhe Mbretëria e Bashkuar janë hedhur në veprim natën e ...

Deklaratat e Thaçit dhe Pacollit, në top 10 reagimet për Sirinë në Twitter

Mapo - 15.04.2018

Sulmet e djeshme në Siri të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë shkaktuar reagime në gjithë botën. Liderët kosovarë u rreshtuan krahë aleatëve si SHBA-të, Britania dhe Franca, të ...

Momentet dramatike të pilotëve britanikë përpara bombardimit të Sirisë

Mapo - 15.04.2018

Një ditë pas operacionit të bombadimeve në Siri nga aeropanët e SHBA-ve, Britanisë dhe Francës, janë publikuar foto nga momentet dramatike të pilotëve britanikë përpara se të nisen për misionin ...

SIRIA/ Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, paralajmëron për rrezikun e përshkallëzimit të sulmeve

Mapo - 15.04.2018

Nga Mira Bregu Okb Gjenevë Dje, në një deklaratë me shkrim Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres shprehu shqetësimin e tij për rrezikun e përshkallëzimit të sulmeve të mëtejshëm pas ...

Pentagoni: Me sukses u goditën të gjitha objektivat në Siri

Telegrafi - 15.04.2018

Pentagoni thotë se të gjitha objektivat janë goditur me sukses nga sulmet ajrore nën udhëheqjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Dana White, ndihmës sekretarja e Mbrojtjes për marrëdhënie me ...

Deklaratat e Thaçit dhe Pacollit, në top 10 reagimet për Sirinë në Twitter

BalkanWeb - 15.04.2018

Sulmet e djeshme në Siri të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë shkaktuar reagime në gjithë botën. Liderët kosovarë u rreshtuan krahë aleatëve si SHBA-të, Britania dhe Franca, të ...

Momentet dramatike të pilotëve britanikë përpara bombardimit të Sirisë (Foto)

BalkanWeb - 15.04.2018

Një ditë pas operacionit të bombadimeve në Siri nga aeropanët e SHBA-ve, Britanisë dhe Francës, janë publikuar foto nga momentet dramatike të pilotëve britanikë përpara se të nisen për misionin ...

SIRIA/ Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, paralajmëron për rrezikun e përshkallëzimit të sulmeve

BalkanWeb - 15.04.2018

Nga Mira Bregu Okb Gjenevë Dje, në një deklaratë me shkrim Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres shprehu shqetësimin e tij për rrezikun e përshkallëzimit të sulmeve të mëtejshëm pas ...

Vuçiç: Sulmi me raketa në Siri më sjell kujtime të dhimbshme

BalkanWeb - 15.04.2018

SERBI-Sulmet ajrore të kryera nga SHBA-ja, Franca dhe Britania e Madhe ndaj Sirisë janë “përkujtues i dhimbshëm” i bombardimit të NATO-s më 1999 ndaj ish-Jugosllavisë.

Deklaratat e Thaçit dhe Pacollit, në top 10 reagimet për Sirinë në Twitter

Telegrafi - 15.04.2018

Sulmet e djeshme në Siri të udhëhequra nga Amerika kanë shkaktuar reagime në gjithë botën. Liderët kosovar u rreshtuan krahë aleatëve si SHBA-të, Britania dhe Franca, të cilat dje me fillim nga ora 3 ...

Momentet dramatike të pilotëve britanikë përpara bombardimit të Sirisë (Foto)

Telegrafi - 15.04.2018

Një ditë pas operacionit të bombadimeve në Siri nga aeropanët e SHBA-ve, Britanisë dhe Francës, janë publikuar foto nga momentet dramatike të pilotëve britanikë përpara se të nisen për misionin ...

Pas bombardimeve në Siri shtrihet dora e bisedimeve për paqe

Telegrafi - 15.04.2018

Franca po përpiqet të bindë Rusinë t’i bashkohet nismës për një zgjidhje politike në Siri, vetëm pak pas sulmit të përbashkët mes Shteteve të Bashkuara, Francës dhe Britanisë ndaj vendndodhjeve të ...

Johnson: Britania do të shqyrtojë mundësitë nëse Assadi kryen sërish sulm kimik

Koha.net - 15.04.2018

Britania do të shqyrtojë “mundësitë” me aleatët nëse presidenti sirian, Bashar al-Assad përdor sërish armë kimike kundër popullatës në Siri, mirëpo deri më tash nuk është planifikuar asgjë, ka thënë ...

Tri opsionet e këqija të Amerikës në Siri

Gazeta Express - 15.04.2018

Armët kimike dyshohet të jenë përdorur sërish në Siri, me sa duket prej forcave të Qeverisë, si bëhet e ditur sipas dëshmive ...

Tri opsionet e këqija të Amerikës në Siri

Koha.net - 15.04.2018

Armët kimike dyshohet të jenë përdorur sërish në Siri, me sa duket prej forcave të Qeverisë, si bëhet e ditur sipas dëshmive rrethanore. Sërish, shumë amerikanë, posaçërisht në Washington, janë ...

Në top 10 reagimet për Sirinë në Twitter edhe deklaratat e Thaçit dhe Pacollit

Gazeta Express - 15.04.2018

Sulmet e djeshme në Siri të udhëhequra nga Amerika kanë shkaktuar reagime në gjithë ...

Opinione mbi sulmet në Siri

VOA - 15.04.2018

Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Franca të shtunën kryen sulme ushtarake kundër qeverisë së presidentit Asad për shkak të përdormit të armëve kimike nga Siria kundër banorëve të saj.

Assad: Sulmet e Perëndimit bashkojnë Sirinë

ABC News - 15.04.2018

Presidenti sirian Assad është takuar me një delegacion politikanësh rusë dhe nënvizoi se bombardimet e Perëndimit do të bashkojnë më shumë vendin. Ndërsa nga ana tjetër, Britania rithekson dhe ...

Britania: Nuk ka propozime për sulme të reja ndaj regjimit të Asad në Siri

BalkanWeb - 15.04.2018

Shefi i diplomacisë britanike, Boris Johnson, deklaroi se forcat perëndimore do të shqyrtojnë opsionet nëse pushteti i Sirisë sërish do të përdorë armët kimike të ndaluara, por se aktualisht nuk ka ...

Deklaratat për sulmin në Siri, Thaçi e Pacolli në top 10 reagimet në Twitter

Java News - 15.04.2018

Sulmet e djeshme në Siri të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë shkaktuar reagime në gjithë botën. Liderët kosovarë u rreshtuan krahë aleatëve si SHBA-të, Britania dhe Franca, të ...

Momentet dramatike të pilotëve britanikë përpara bombardimit të Sirisë (Foto)

Tetova Sot - 15.04.2018

Një ditë pas operacionit të bombadimeve në Siri nga aeropanët e SHBA-ve, Britanisë dhe Francës, janë publikuar foto nga momentet dramatike të pilotëve britanikë përpara se të nisen për misionin ...

Pas sulmit me raketa, Franca kërkon paqe në Siri

Java News - 15.04.2018

Pas raketave mbi vendndodhjen e laboratorëve sirianë të armëve kimike, i vjen radha bisedimeve. Këtë po mundohet ta bëjë Franca e cila ka shprehur gatishmërinë të bindë Rusinë të përfshihet në ...

Pas Metës, MEPJ me deklaratë për Sirinë

SOT - 14.04.2018

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme dënon ashpër sulmin me armë kimike, në qytetin e Doumës, Siri, i cili mori jetën e shumë civilëve të pafajshëm, përfshirë gra dhe fëmijë.

Kosova krah aleatë euroatlantikë për sulmet në Siri

Alsat - 14.04.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj reagon lidhur me sulmet në Siri. “Kosova i qëndron në krah intervenimit të aleatëve euroatlantik për ta ndalur regjimin e Asadit në Siri.

Bushati: Regjimi sirian të mbajë përgjegjësi për krimin kundër njerëzimit

Almakos - 14.04.2018

Tirana zyrtare është radhitur pro mbështetësve të ndërhyrjes ushtarake në Siri që u ndërmor mëngjesin e sotëm nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Franca dhe Britani.

PD mbështet sulmin në Siri

SOT - 14.04.2018

Partia Demokratike ka mbështetur sulmin e SHBA-ve, Britanisë së Madhe dhe Francës, që u zhvillua sot në Siri, kundër regjimit të presidentit Bashar al-Assad.

Reagon edhe Merkel, kritikon Rusinë për mbështetjen ndaj Assadit

Lajmi.net - 14.04.2018

Kancelarja gjermane Angela Merkel është shprehur dhe më herët se Gjermania nuk bën ndërhyrje ushtarake në Siri, teksa mbështet sulmet e SHBA, Britanisë dhe Francës kundë përdorimit të armëve kimike ...

Thaçi: Kosova mbështet fuqishëm sulmet mbi caqet e regjimit të Assadit

Zhurnal - 14.04.2018

Thaçi: Kosova mbështet fuqishëm sulmet mbi caqet e regjimit të Assadit Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka reaguar ndaj sulmeve ajrore në Siri, duke thënë se Kosova mbështet vendimin e ShBA-së, ...

Sulmi ndaj Sirisë, reagon Turqia: Një përgjigje e duhur për Assad

LajmiFundit - 14.04.2018

Turqia ka shprehur mbështetjen për sulmet ajrore të nisura ndaj Sirisë nga SHBA, Britania e Madhe dhe Franca. Përmes një njoftimi zyrtar, Ministria e Jashtme turke i ka cilësuar si të përshtatshme ...

Donald Tusk për sulmin e SHBA dhe aleatëve në Siri: Bashkimi Evropian do të jetë me aleatët dhe drejtësinë

Portalb - 14.04.2018

Donald Tusk, kryetar i Këshillit Evropian, tha se Bashkimi Evropian (BE) mbështet ndërhyrjen ushtarake të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Britanisë së Madhe dhe Francës në Siri, ku sot herët në ...

Tirana mbështet sulmet kundër regjimit të Asadit në Siri

Ina - 14.04.2018

Tirana zyrtare është radhitur pro mbështetësve të ndërhyrjes ushtarake në Siri që u ndërmor mëngjesin e sotëm nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Franca dhe Britani.

Gjashtë pyetjet bazike për luftën në Siri

Lajmi.net - 14.04.2018

Lufta siriane ka qenë një katastrofë që është zhvilluar ngadalë, e ka përfshirë pothuajse tërë botën. Më poshtë është një analizë e Washington Post, se si filloi, pse u bë aq e komplikuar dhe çfarë ...

Sulmi në Siri, si reaguan disa prej krerëve të shteteve të botës

Zhurnal - 14.04.2018

Sulmi në Siri, si reaguan disa prej krerëve të shteteve të botës Qeveria siriane është përpjekur të përcjellë një mesazh sfidues pas sulmeve, duke postuar një video në median sociale ku shihet ...

Sulmet në Siri: Tre lëvizjet kyçe të Trumpit kundër Assadit

Portalb - 14.04.2018

Tre objektiva janë goditur në periferi të Damaskut dhe Homsit, të treja ngushtësisht të lidhura me përdorimin e armëve kimike . SHBA, Franca dhe Mbretëria e Bashkuar janë hedhur në veprim natën e ...

NATO reagon pas sulmeve ajrore në Siri

Lajmi.net - 14.04.2018

Edhe NATO ka dalur në mbështetje të bombardimeve në Siri. Sekretari i Përgjithshëm i kësaj aleance, Jens Stoltenberg ka bërë të ditur se mbështesin këto sulme, pas përdorimit të armëve kimike.

Turqia deklarohet për sulmet ajrore kundër Assadit

Ina - 14.04.2018

Turqia ka shprehur mbështetjen për sulmet ajrore të nisura ndaj Sirisë nga SHBA, Britania e Madhe dhe Franca. Përmes një njoftimi zyrtar, Ministria e Jashtme turke i ka cilësuar si të përshtatshme ...

Haradinaj mbështet vendimin e SHBA-së për nisje të sulmeve në Siri

Zhurnal - 14.04.2018

Haradinaj mbështet vendimin e SHBA-së për nisje të sulmeve në Siri Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar pas vendimit të Shteteve të Bashkuara, Britanisë dhe Francës për të nisur sulme ...

Juncker: Hera e fundit që Assad përdor armë kimike

Zhurnal - 14.04.2018

Juncker: Hera e fundit që Assad përdor armë kimike Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, duke rikujtuar se regjimi sirian nuk ka shënjestruar civilët me armë kimike për herë të parë, ...

Ministria e Mbrojtjes: Sulmet e SHBA dhe aleatëve, veprimi i duhur ndaj Sirisë

LajmiFundit - 14.04.2018

Ministria shqiptare e Mbrojtjes ka shprehur mbështetjen për sulmet raketore ndaj Sirisë, për të shkatërruar bazat e armëve kimike. Ministria e Mbrojtjes thotë se sulmi i SHBA-së, Britanisë dhe ...

Kosova pro sulmeve në Siri

SOT - 14.04.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se Kosova i qëndron në krah intervenimit të aleatëve për ta ndalur regjimin e Assadit në Siri. “Kosova i qëndron në krah intervenimit të aleatëve ...

Franca: Nuk duam konfrontim ushtarak, Rusia u paralajmërua

Zhurnal - 14.04.2018

Franca: Nuk duam konfrontim ushtarak, Rusia u paralajmërua Ministri i Jashtëm i Francës, Jean-Yves Le Drian tha se sulmet ishin “të ligjshme”, “proporcionale” dhe “të precizuara”.

Ky është qëndrimi i Turqisë, pas bombardimeve në Siri

Ina - 14.04.2018

Pas mbështetjes që morën sulmet e SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe Francës nga Kanadaja, edhe Turqia ka përshëndetur veprimin e tyre. Kështu ka thënë një burim i ministrisë së Jashtme për Reuters.

Thaçi: Kosova mbështet fuqishëm sulmet mbi caqet e regjimit të Assadit

Almakos - 14.04.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka reaguar ndaj sulmeve ajrore në Siri, duke thënë se Kosova mbështet vendimin e ShBA-së, Britanisë dhe Francës për sulmet e fundit ndaj Sirisë në përpjekje për të ...

Thaçi: Vlerat perëndimore ngadhënjejnë përballë çdo regjimi

Ina - 14.04.2018

Edhe Presidenti Hashim Thaçi ka thënë se Kosova e mbështetë fuqishëm vendimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Mbretërisë së Bashkuar dhe Francës për të sulmuar caqet ushtarake mbi Siri, njofton ...

Regjimi sirian pretendon se ka rrëzuar 13 raketa amerikane

Zhurnal - 14.04.2018

Regjimi sirian pretendon se ka rrëzuar 13 raketa amerikane Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj realizuan deri në 120 sulme ajrore në Siri në një ‘të shtënë të një kohë’ që Pentagoni tha se ndodhi ...

Edhe Turqia përshëndet sulmin ndaj qeverisë siriane

Portalb - 14.04.2018

Operacionin e SHBA-ve, Britanisë së Madhe dhe Francës kundër regjimit të Asadit Turqia e konsideron reagim të përshtatshëm, raporton Anadolu Agency (AA).

Vuçiq nuk përgjigjet nëse është me Rusinë apo Amerikën, kujton sulmet mbi Serbinë

Portalb - 14.04.2018

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq është përgjigjur me diplomaci kur u pyet për sulmet ajrore në Siri. Ai tha se veprimet e tilla janë kujtime të dhimbshme për Serbinë.

NATO mbledhje të jashtëzakonshme për Sirinë

Zhurnal - 14.04.2018

NATO mbledhje të jashtëzakonshme për Sirinë Këshilli i Atlantikut të Veriut të NATO-s, do të takohet në një mbledhje të jashtëzakonshme për të biseduar rreth sulmeve të SHBA-ve, Britanisë së Madhe ...

Reagimi i parë nga BE-ja pas bombardimeve në Siri

Zhurnal - 14.04.2018

Reagimi i parë nga BE-ja pas bombardimeve në Siri Donald Tusk, kryetar i Këshillit Evropian, tha se Bashkimi Evropian (BE) mbështet ndërhyrjen ushtarake të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ...

Haradinaj mbështet vendimin e SHBA-së për nisje të sulmeve në Siri

Portalb - 14.04.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar pas vendimit të Shteteve të Bashkuara, Britanisë dhe Francës për të nisur sulme drejt lokacioneve ushtarake siriane, në përgjigje të sulmit të ...

Luftë fjalësh pas sulmeve ajrore në Siri

Lajmi.net - 14.04.2018

Sulmet ajrore të SHBA-së, Francës dhe Britanisë së Madhe ndaj Sirisë u shoqëruan me një jehonë deklaratash të ndryshme. Ndërsa aleatët e Sirisë po protestojnë, NATO-ja, Turqia dhe Izraeli i ...

6 pyetjet bazike për luftën në Siri

Almakos - 14.04.2018

Lufta siriane ka qenë një katastrofë që është zhvilluar ngadalë, e ka përfshirë pothuajse tërë botën. Më poshtë është një analizë e Washington Post, se si filloi, pse u bë aq e komplikuar dhe çfarë ...

Pentagoni: Me sukses u goditën të gjitha objektivat në Siri

Portalb - 14.04.2018

Pentagoni thotë se të gjitha objektivat janë goditur me sukses nga sulmet ajrore nën udhëheqjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, raporton Anadolu Agency (AA).

Çavusoglu: Duhet të shpëtojmë Sirinë nga ky regjim

Portalb - 14.04.2018

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, në lidhje me operacionin ndaj regjimit sirian tha se, “Është një ndërhyrje ndaj një regjimi i cili përdor armë kimike.

Momentet e sulmeve në Siri kur po thirrej ezani /VIDEO

Lajmi.net - 14.04.2018

The Guardian ka publikuar një video të sulmeve në Siri. Nga bombardimet e para shihet se synimi i sulmeve ishte qendrat ku prodhohen armët kimike. Pamjet tregojnë se në kohën kur po ndodhnin ...

Kanadaja mbështeti SHBA-në dhe aleatët në sulmin e tyre kundër regjimit të Asadit në Siri

Portalb - 14.04.2018

Kanada ka mbështetur vendimin e SHBA, Britanisë së Madhe dhe Francës që kanë bombarduar disa caqe qeveritare në Siri në operacionin e mëngjesit të hershëm lidhur me përdorimin e armëve kimike.

Pamje të reja nga bombardimet në Siri

Lajmi.net - 14.04.2018

SHBA, Britania e Madhe dhe Franca kanë nisur sulmin e tyre në Siri në orët e para të mëngjesit të së shtunës. Ky sulm ishte paralajmëruar nga blloku perëndimor dhe ndodhi pas sulmit të dyshuar kimik ...

Bombardimet në Siri, reagon edhe Turqia

Lajmi.net - 14.04.2018

Shteti i Turqisë ka reaguar pas sulmeve nga Amerika dhe aleatëve tjerë në Siri. Në një deklaratë të shkurtër ata kanë përkrahuar sulmin në Siri. “Operacioni i nisur nga SHBA, Britania e Madhe dhe ...

Irani, partneri i regjimit të Assadit kërcënon Amerikën pas sulmeve në Siri

Lajmi.net - 14.04.2018

Shteti i Iranit që është partner me regjimin e Assadit në Siri ka reaguar pas bomardimeve. Në një deklaratë të ministrisë së Jashtme atje, thuhet se bombardimet në Siri do të kenë pasoja rajonale.

Haradinaj: Kosova në krah të intervenimit të aleatëve në Siri

Almakos - 14.04.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka përkrahur sulmet ajrore të SHBA-së dhe aleatëve të saj Britanisë dhe Francës kundër Sirisë. Hardinaj përmes një postimi në Facebook, thotë se Kosova i ...

Sulmet në Siri, reagime nga Franca: Rusia u paralajmërua, ja çfarë synojmë ne

LajmiFundit - 14.04.2018

Ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian reagon lidhur me sulmet në Siri.Në një deklaratë për shtyp ai tha se sulmi ishte i ligjshëm dhe i justifikuar.

Irani i kritikoi ashpër sulmet e SHBA-së, të Francës dhe të Britanisë së Madhe ndaj Sirisë

Portalb - 14.04.2018

Irani i kritikoi ashpër sulmet e SHBA-së, të Francës dhe të Britanisë së Madhe ndaj Sirisë. Ministria e Jashtme në Teheran i quajti ato shkelje të qartë të rregullave ndërkombëtare dhe të ...

Pacolli: Kosova përkrah sulmet në Siri

Lajmi.net - 14.04.2018

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm Behgjet Pacolli ka shkruar se Kosova përkrah sulmet në Siri. Pacolli ka shkruar në twitter se Kosova përkrah sulmet e ShBA-ve, Britanisë e Francës ndaj ...

Përgjigja diplomatike e Vuçiqit për sulmet ajrore në Siri

Lajmi.net - 14.04.2018

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq është përgjigjur me diplomaci kur u pyet për sulmet ajrore në Siri. Ai tha se veprimet e tilla janë kujtime të dhimbshme për Serbinë.

KE-ja mbështet sulmet në Siri: Rusia e Irani nuk mund ta vazhdojnë këtë tragjedi njerëzore

Alsat - 14.04.2018

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk ka mbështetur sulmet ajrore të SHBA-së, Francës dhe Britanisë së Madhe në Siri. Me anë të një postimi në Twitter, Tusk tha se sulmet ajrore janë të ...

Pacolli: Mbështesim fuqishëm intyervenimin e SHBA-së, Britanisë dhe Francës në Siri

Almakos - 14.04.2018

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, mbështet intervenimin e shteteve aleate të Republikës së Kosovës në Siri kundër regjimit të Presidentit, Bashar al-Assad, i ...

Kryeministri Haradinaj i jep përkrahje sulmeve ajrore në Siri

Lajmi.net - 14.04.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj në rrjetin social facebook i ka dhënë përkrahje sulmeve ajrore në Siri. Ai ka shkruar se sulmet me armë kimike ndaj civilëve janë të pafalshme.

Reagimi i parë nga BE-ja pas bombardimeve në Siri

Lajmi.net - 14.04.2018

BE mbështet ndërhyrjen ushtarake të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Britanisë së Madhe dhe Francës në Siri Donald Tusk, kryetar i Këshillit Evropian, tha se Bashkimi Evropian (BE) mbështet ...

NATO mbështet ndërhyrjen ushtarake kundër regjimit të Asadit

Portalb - 14.04.2018

NATO ka mbështetur intervenimin ushtarak të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Britanisë së Madhe dhe Francës në Siri, në të cilin u bombarduan disa pozita të regjimit të Asadit, ndërsa bëhet ...

Dalin pamjet, ja si sulmuan SHBA-të dhe aleatët me raketa Sirinë

LajmiFundit - 14.04.2018

Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Franca sulmojnë Sirinë pas sulmeve kimike të përdorura nga presidenti Bashar al-Asad kundër banorëve të vendit të tij.

Rusia kritikon ashpër sulmin e SHBA-ve, Britanisë dhe Francës në Siri

Portalb - 14.04.2018

Rusia të shtunën ka kritikuar ashpër sulmin e përbashkët ajror të Shteteve të Bashkuara, Britanisë së Madhe dhe Francës ndaj objektivave të forcave të regjimit të Bashar al-Assad në Siri në përgjigje ...

Thaçi në krahë të SHBA-së, Britanisë dhe Francës për sulmet ajrore në Siri

Lajmi.net - 14.04.2018

Për bombardimet në Siri, ka reaguar edhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi. I pari i shtetit në një postim në rrjetin social facebook ka shkruar se i jep mbështetje bombardimeve kunëdr regjimit të ...

Thaçi e Haradinaj mbështesin vendimin e SHBA-së për nisje të sulmeve në Siri

Evropaelire - 14.04.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar përmes një postimi në Twitter se mbështet plotësisht sulmet e Shteteve të Bashkuara, Mbretërisë së Bashkuar dhe Francës kundër regjimit johuman të ...

Raketa kundër regjimit të Asad, edhe Turqia mbështet sulmin në Siri

Zhurnal - 14.04.2018

Raketa kundër regjimit të Asad, edhe Turqia mbështet sulmin në Siri Turqia mbështet sulmin ushtarak në Siri, që u ndërmor nga SHBA dhe aleatët e saj, Britania e Madhe dhe Franca.

Pentagoni tregon për numrin e raketave që u lëshuan në Siri

Zhurnal - 14.04.2018

Pentagoni tregon për numrin e raketave që u lëshuan në Siri Pentagoni ka njoftuar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës së bashku me Britaninë e Madhe dhe Francën kanë lëshuar më shumë se 100 raketa nga ...

Pas sulmit nga forcat perendimore, Assad shfaqet duke shkuar në punë (Video)

Zhurnal - 14.04.2018

Pas sulmit nga forcat perendimore, Assad shfaqet duke shkuar në punë (Video) Presidenti sirian Bashar al-Assad, mëngjesin e sotëm ka postuar një video ku shihet duke shkuar në zyrën e tij në ...

Shikoni si bombardohet një qytet sirian

Zhurnal - 14.04.2018

Shikoni si bombardohet një qytet sirian Janë publikuar publikuar pamjet e para të bombardimeve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Siri. Në disa pamje të internet shihet qyteti Duma i shkatërruar ...

Ja si duket kryeqyteti sirian gjatë bombardimeve

Zhurnal - 14.04.2018

Ja si duket kryeqyteti sirian gjatë bombardimeve Në shënjestër të raketave “Tomahovk”, të cilat besohet se janë lansuar nga anijet amerikane që më parë u stacionuan shumë pranë ujërave siriane, ka ...

Çfarë dimë deri me tani për sulmet në Siri?

Portalb - 14.04.2018

SHBA, Franca dhe Britania sonte kanë dhënë urdhër për të sulmuar caqet e armëve kimike të Bashar Al Assad. Çfarë dimë deri me tani për këto sulme? Donald Trump ka lajmëruar se ka sulmuar fabrikat e ...

Rusia: Bazat tona në Siri nuk janë sulmuar

Zhurnal - 14.04.2018

Rusia: Bazat tona në Siri nuk janë sulmuar Nga Ministria ruse e Mbrojtjes theksohet se sulmet ishin drejtuar ndaj infrastrukturës ushtarake dhe civile në Siri dhe se nuk ka goditur bazat në Tartus ...

Luftë fjalësh pas sulmeve ajrore në Siri

DW - 14.04.2018

Sulmet ajrore të SHBA-së, Francës dhe Britanisë së Madhe ndaj Sirisë u shoqëruan me një jehonë deklaratash të ndryshme. Ndërsa aleatët e Sirisë po protestojnë, NATO-ja, Turqia dhe Izraeli i ...

Pesë gjërat që duhet t’i dini për sulmet ajrore në Siri

Lajmi.net - 14.04.2018

SHBA, Britania e Madhe dhe Franca kanë nisur një hakmarrje siç e cilësuan ata, pas përdorimit të armëve kimike nga Bashar al-Assad. Sulmet nisën në orët e para të mëngjesit në ditën e shtunë, dhe ...

Irani e quan “krim” ndërhyrjen e aleatëve perëndimorë në Siri

Zhurnal - 14.04.2018

Irani e quan “krim” ndërhyrjen e aleatëve perëndimorë në Siri Udhëheqësi suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, një aleat i madh i Bashar al-Assad, dënoi sulmet ajrore të së shtunës në Siri, duke ...

Meta dhe Thaçi reagojnë për sulmet kundër regjimit të Asadit

Portalb - 14.04.2018

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta dhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, kanë reaguar duke mbështetur sulmet ajrore të Shteteve të Bashkuara, Britanisë së Madhe dhe Francës ndaj objektivave të ...

Hoxhaj: Krimet e regjimit të Asadit kundër civilëve duhen ndalur

Almakos - 14.04.2018

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka deklaruar sot se operacioni i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Mbretërisë së Bashkuar, dhe Francës në pikat në Siri ka qenë mëse i nevojshëm për t’i ...

6 pyetjet bazike për luftën në Siri

Zhurnal - 14.04.2018

6 pyetjet bazike për luftën në Siri Lufta siriane ka qenë një katastrofë që është zhvilluar ngadalë, e ka përfshirë pothuajse tërë botën. Më poshtë është një analizë e Washington Post, se si filloi, ...

SHBA, Franca dhe Britania njoftojnë aleatët e NATO-s për operacionin në Siri

Evropaelire - 14.04.2018

Shtetet e Bashkuara, Franca dhe Britania do të njoftojnë të dërguarit e NATO-s lidhur me sulmet ajrore të koordinuara drejt Qeverisë siriane, ka thënë një zyrtar i aleancës.

Kancelarja gjermane, Merkel mbështet sulmet e përbashkëta ajrore në Siri

Portalb - 14.04.2018

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, përshëndeti sulmet ajrore në Sirinë si përgjigje të sulmit kimik të javës së kaluar të forcave të Bashar al-Asadit në Duma , transmeton Anadolu Agency (AA).

Haradinaj: Kosova në krah të aleatëve për ta ndalur regjimin e Assadit

Ina - 14.04.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj, ka thënë se Kosova i qëndron në krah aleatëve për ta ndalur regjimin e Assadit në Siri, njofton Klan Kosova. “Kosova i qëndron në krah intervenimit të aleatëve ...

Sekretari i Përgjithshëm i OKB, Guterres: thirrje për përmbajtje pas sulmeve ajrore në Siri

Portalb - 14.04.2018

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, paralajmëroi për rrezikun e ndonjë përshkallëzimi të mëtejshëm pas sulmit të përbashkët ajror të SHBA-ve, Britanisë dhe Francës, mbi ...

Juncker: Hera e fundit që Assad përdor armë kimike

Alsat - 14.04.2018

Ai duke theksuar se BE-ja fuqishëm dënon përdorimin e armëve kimike, theksoi se të gjitha palët duhet të bëjnë përpjekje për një zgjidhje politike e negociuar nën kujdesin e OKB në Siri, ku lufta ka ...

NATO mblidhet pas sulmit në Siri

Lajmi.net - 14.04.2018

Pas sulmeve ajrore në Siri nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Britania dhe Franca sot pasdite është mblidhur NATO. “Franca, Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara do të informojnë dërguarit e ...

Përgjigja diplomatike e Vuçiqit për sulmet ajrore në Siri

Zhurnal - 14.04.2018

Përgjigja diplomatike e Vuçiqit për sulmet ajrore në Siri Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq është përgjigjur me diplomaci kur u pyet për sulmet ajrore në Siri.

Nuk përjashtohen sulme të reja në Siri, nëse Assadi përdor sërish armë kimike

Lajmi.net - 14.04.2018

Bombardimet sikur ato në mëngjesin e sotëm në Siri, mund të ndodhin sërish. Një gjë të tillë nuk e kanë mohuar as zyrtarët e lartë amerikanë, britanikë dhe francezë.

Rrëzimi i Assadit apo armët kimike – Cili ishte qëllimi i sulmeve në Siri?

Lajmi.net - 14.04.2018

Sulmet e sotme ajrore në Siri kanë nxitur reagime të ashpra. Kina, Rusia dhe Irani në njërën anë, kurse Amerika, Franca, Britania, Turqia e shtete tjera të fuqishme në anën tjetër.

Tramp: Jemi të përgatitur të vazhdojmë sulmet

Alsat - 14.04.2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Franca dhe Britania e Madhe realizuan sulme ajrore në Siri, duke goditur me raketa më shumë pika me qëllim të dënimit të regjimit të presidentit sirian Bashar Al Asad ...

Pentagoni jep detaje për sulmin në Siri

Lajmi.net - 14.04.2018

Pentagoni thotë se të gjitha objektivat janë goditur me sukses nga sulmet ajrore nën udhëheqjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Dana White, ndihmës sekretarja e mbrojtjes për marrëdhënie me ...

New York Times: A po rrezikohet e gjithë bota pas sulmit të sotëm të SHBA-së në Siri?

Almakos - 14.04.2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikës për herë të dytë brenda këtij viti lëshuan raketat që përplasën objektivat ushtarake të shteti sirian. SHBA, Britania e Madhe dhe Franca mëngjesin e sotëm i nisën ...

Çavuşoğlu: Duhet të shpëtojmë Sirinë nga ky regjim

Almakos - 14.04.2018

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, në lidhje me operacionin ndaj regjimit sirian tha se, “Është një ndërhyrje ndaj një regjimi i cili përdor armë kimike.

Deklarohet Arabia Saudite – tregon a përkrah sulmet në Siri

Zhurnal - 14.04.2018

Deklarohet Arabia Saudite – tregon a përkrah sulmet në Siri Ministria e Punëve të Jashtme të Arabisë Saudite ka lëshuar një komunikatë për media ku ka mbështetur Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ...

Merkel: Sulmi i aleatëve tanë kundër Sirisë ishte i nevojshëm

Telegrafi - 14.04.2018

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se sulmi ajror i amerikanëve, britanikëve dhe francezëve, mbi Sirinë ishte i nevojshëm. “Operacioni ushtarak ishte i nevojshëm dhe i përshtatshëm për të ...

Luftë deklaratash pas sulmeve ajrore në Siri

Telegrafi - 14.04.2018

Sulmet ajrore të SHBA-së, Francës dhe Britanisë së Madhe ndaj Sirisë u shoqëruan me një jehonë deklaratash të ndryshme. Ndërsa aleatët e Sirisë po protestojnë, NATO-ja, Turqia dhe Izraeli i ...

PD mbështet sulmet e SHBA dhe aleatëve në Siri

ABC News - 14.04.2018

Partia Demokratike mbështet goditjen ushtarake të SHBA, Britanisë së Madhe dhe Francës kundër armëve kimike të regjimit kriminal në Siri. Në një deklaratë të shpërndraë për mediat nga selia blu ...

Sulmi në Siri, Merkel: Rusia pengoi hetimin për armët kimike

Mapo - 14.04.2018

Kancelarja gjermane Angela Merkel është shprehur dhe më herët se Gjermania nuk bën ndërhyrje ushtarake në Siri, teksa mbështet sulmet e SHBA, Britanisë dhe Francës kundë përdorimit të armëve kimike ...

Haradinaj reagon për sulmin me raketa në Siri: Kosova në krah të aleatëve

BalkanWeb - 14.04.2018

PRSHTINE – Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar për sulmet ajrore të SHBA-së dhe aleatëve të saj Britanisë dhe Francës kundër Sirisë. Përmes një postimi në ‘Facebook’, deklaroi se ...

Luftë fjalësh pas sulmeve ajrore në Siri

BalkanWeb - 14.04.2018

Sulmet ajrore të SHBA-së, Francës dhe Britanisë së Madhe ndaj Sirisë u shoqëruan me një jehonë deklaratash të ndryshme. Ndërsa aleatët e Sirisë po protestojnë, NATO-ja, Turqia dhe Izraeli i ...

PD mbështet sulmin në Siri: Ndërhyrja ushtarake e aleatëve, legjitime

BalkanWeb - 14.04.2018

TIRANE- Partia Demokratike ka mbështetur sulmin e SHBA-ve, Britanisë së Madhe dhe Francës, që u zhvillua sot në Siri, kundër regjimit të presidentit Bashar al-Assad.

Merkel pro sulmeve në Siri

RTSH - 14.04.2018

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbështetur sulmet e SHBA, Britanisë dhe Francës në Siri, kundër përdorimit të armëve kimike ndaj civilëve. Më herët ajo tha se se Gjermania nuk bën ndërhyrje ...

Thaçi: Kosova mbështet fuqishëm sulmet mbi caqet e regjimit të Assadit

Telegrafi - 14.04.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka reaguar ndaj sulmeve ajrore në Siri, duke thënë se Kosova mbështet vendimin e ShBA-së, Britanisë dhe Francës për sulmet e fundit ndaj Sirisë në përpjekje për të ...

Haradinaj: Kosova në krah të intervenimit të aleatëve në Siri

Telegrafi - 14.04.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka përkrahur sulmet ajrore të SHBA-së dhe aleatëve të saj Britanisë dhe Francës kundër Sirisë. Hardinaj përmes një postimi në Facebook, thotë se Kosova i ...

Ministria e Jashtme reagon zyrtarisht për sulmin në Siri

Mapo - 14.04.2018

Ministria e Evropës dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë në një deklaratë zyrtare për media ka mbështetur sulmin e SHBA dhe aleatëve mbi Sirinë. “Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme dënon ashpër ...

Mogherini: BE mbështet çdo përpjeke për t’i ndaluar armët kimike

Telegrafi - 14.04.2018

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini ka shprehur përkrahjen e plotë të BE-së ndaj sulmeve ushtarake të tri vendeve perëndimore (SHBA, Britani, ...

Sulmi mbi Siri: dalin pamjet e shkatërrimit të një qendre shkencore për teknologji kimike (Video)

Telegrafi - 14.04.2018

Televizioni i regjimit në Siri, Al Akhbaria TV, ka publikuar video nga rrënojat e një qendre shkencore – kërkimore, e cila ka qenë një prej objektivave të sulmit të treshes SHBA-Britani-Francë.

Situata në Siri, PD: Mbështesim goditjen ushtarake të SHBA

Mapo - 14.04.2018

Partia Demokratike përmes një njoftimi për mediat ka shprehur mbështetjen e saj për ndërhyrjen ushtarake të perëndimit në Siri. “Partia Demokratike mbështet vendosmërisht goditjen ushtarake të SHBA, ...

​Pentagoni: Më shumë se 100 raketa u lëshuan në Siri

Gazeta Express - 14.04.2018

Pentagoni ka njoftuar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës së bashku me Britaninë e Madhe dhe Francën kanë lëshuar më shumë se 100 raketa nga anijet dhe aeroplanët në sulmin kundër regjimit të Bashar ...

Pacolli: Mbështesim fuqishëm intervenimin e SHBA-së, Britanisë dhe Francës në Siri

Telegrafi - 14.04.2018

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, mbështet intervenimin e shteteve aleate të Republikës së Kosovës në Siri kundër regjimit të Presidentit, Bashar al-Assad, i ...

Hoxhaj: Krimet e regjimit të Asadit kundër civilëve duhen ndalur

Telegrafi - 14.04.2018

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka deklaruar sot se operacioni i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Mbretërisë së Bashkuar, dhe Francës në pikat në Siri ka qenë mëse i nevojshëm për t’i ...

SHBA, Franca dhe Britania njoftojnë NATO-n për sulmin në Siri

Koha.net - 14.04.2018

Shtetet e Bashkuara, Franca dhe Britania do të njoftojnë të dërguarit e NATO-s lidhur me sulmet ajrore të koordinuara drejt Qeverisë siriane, ka thënë një zyrtar i aleancës.

Ministria e Mbrojtjes: Sulmet e SHBA dhe aleatëve, veprimi i duhur ndaj Sirisë

Mapo - 14.04.2018

Ministria shqiptare e Mbrojtjes ka shprehur mbështetjen për sulmet raketore ndaj Sirisë, për të shkatërruar bazat e armëve kimike. Ministria e Mbrojtjes thotë se sulmi i SHBA-së, Britanisë dhe ...

Momenti i bombardimit në Siri nga koalicioni, video rrëqethëse

Gazeta Express - 14.04.2018

Kanë dalë videot e para dhe fotot nëpër mediat sociale që tregojnë bombardimet në kryeqytetin sirian nga SHBA, Britani dhe ...

Rusia i përgjigjet SHBA’së, Britanisë dhe Francës

Gazeta Express - 14.04.2018

SHBA, Britania e Madhe dhe Franca kanë nisur sulmin e tyre në Siri. Ky sulm ishte paralajmëruar nga blloku perëndimor. Sulmi vjen pas sulmit të dyshuar kimik në ...

Franca: Nuk duam konfrontim ushtarak, Rusia u paralajmërua

Gazeta Express - 14.04.2018

Ministri i Jashtëm i Francës, Jean-Yves Le Drian tha se sulmet ishin “të ligjshme”, “proporcionale” dhe “të ...

Donald Tusk: BE do të jetë me aleatët dhe drejtësinë

Gazeta Express - 14.04.2018

BE mbështet ndërhyrjen ushtarake të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Britanisë së Madhe dhe Francës në ...

Pamje të reja nga bombardimet në Siri

Gazeta Express - 14.04.2018

SHBA, Britania e Madhe dhe Franca kanë nisur sulmin e tyre në Siri në orët e para të mëngjesit të së ...

Izraeli për bombardimet në Siri: Trump i tregoi Assadit ku qëndron vija e kuqe

Gazeta Express - 14.04.2018

Sulmet e udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara në Siri kanë zbatuar një vijë të kuqe të vendosur për presidentin Bashar al-Assad për përdorimin e armëve kimike, tha një zyrtar izraelit të ...

Reagon Kryeministri: Jemi pro sulmeve të aleatëve në Siri

Gazeta Express - 14.04.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se Kosova i qëndron në krah intervenimit të aleatëve për ta ndalur regjimin e Assadit në ...

Ky është reagimi i NATO's për sulmet ajrore në Siri

Gazeta Express - 14.04.2018

Sekretari i Përgjithshëm i NATO’s, Jens Stoltenberg ka reaguar për sulmet që ndodhën mëngjesin e së shtunës në Siri nga koalicioni i udhëhequr nga SHBA’ja, në mbështetje të Britanisë dhe ...

Kosova i jep mbështetje sulmit të SHBA'së, Francës e Britanisë së Madhe kundër Assadit

Gazeta Express - 14.04.2018

Pas sulmeve ajrore që ndodhën në Siri nga koalicioni i udhëhequr i SHBA’së, i mbështetur nga Britania e Madhe dhe Franca, shume shtete kanë dalë në mbështetje të treshes për këto ...

Të gjitha reagimet pas sulmeve ajrore në Siri

Gazeta Express - 14.04.2018

Të gjitha reagimet për sulmet ajrore që ndodhën sot në Siri nga koalicioni SHBA-Mbretëria e Bashkuar-Franca. Ky lajm do të ...

Reagon edhe Turqia për sulmin ajror në Siri

Gazeta Express - 14.04.2018

Ministria turke e punëve të jashtme përmes një njoftimi për media ka mirëpritur sulmin ushtarak të vendeve perëndimore kundër presidentit sirian Bashar al-Assad, duke e quajtur këtë sulm si ...

Thaçi mbështet sulmin e aleatëve: Kërkon të marrë fund regjimi i Assadit

Gazeta Express - 14.04.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka mbështetur sulmin ajror të aleatëve që u zhvillua mëngjesin e së shtunës në Siri. Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar dhe Franca nisën sot raketat ndaj ...

Raketa kundër regjimit të Asad, edhe Turqia mbështet sulmin në Siri

BalkanWeb - 14.04.2018

TURQI- Turqia mbështet sulmin ushtarak në Siri, që u ndërmor nga SHBA dhe aleatët e saj, Britania e Madhe dhe Franca. Ministria turke e Punëve të Jashtme mirëpriti sulmin kundër presidentit sirian ...

Ndërhyrja e SHBA dhe aleatëve në Siri, Kanada mbështet sulmin ndaj Asadit

BalkanWeb - 14.04.2018

Britania e Madhe dhe Franca kanë bombarduar tre pika kryesore kryeqytetin e Sirisë, Damsak, operacion kundër përdorimit të armëve kimike. Aksioni nisi herët mëngjesin e sotëm.

Edhe Turqia përshëndet sulmin ndaj qeverisë siriane

Koha.net - 14.04.2018

Pas mbështetjes që morën sulmet e SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe Francës nga Kanadaja, edhe Turqia ka përshëndetur veprimin e tyre. Lexo: ​ Kanada mbështet ndërhyrjen ushtarake në Siri Kështu ka ...

Sulmi me raketa në Siri, paralajmëron Irani: Do të ketë pasoja rajonale

BalkanWeb - 14.04.2018

“SHBA dhe aleatët e saj nuk kanë prova për sulmin me armë kimike që ndodhi në Siri. Ndaj janë përgjegjës për pasojat që do ketë në rajon, ndërsa sulmi erdhi pa pritur inspektorët e OPAC që të merrnin ...

Më shumë se 100 raketa u lëshuan në Siri

Koha.net - 14.04.2018

Pentagoni ka njoftuar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës së bashku me Britaninë e Madhe dhe Francën kanë lëshuar më shumë se 100 raketa nga anijet dhe aeroplanët në sulmin kundër regjimit të Bashar ...

NATO deklarohet lidhur me ndërhyrjen ushtarake në Siri

Telegrafi - 14.04.2018

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka mbështetur aksionin ushtarak në Siri, të ndërmarrë nga SHBA, Franca dhe Britania e Madhe. Përmes një komunikatë dërguar mediave, aleanca ...

Sulmi në Siri, Franca: Nuk duam konfrontim ushtarak, Rusia u paralajmërua

BalkanWeb - 14.04.2018

PARIS – Pas sulmit në Siri, ku Franca iu bashkua aleatëve të saj SHBA-ve dhe Britanisë, vjen reagimi nga Ministri i Jashtëm francez, Jean-Yves Le Drian.

Trudeau mbështet sulmet ajrore kundër Assadit

Telegrafi - 14.04.2018

Menjëherë pas sulmeve me raketa ndaj caqeve siriane, ka reaguar edhe kryeministri i Kanadasë, Justin Trudeau. Siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi Trudeau lëshoi një deklaratë që dënonte ...

Thaçi: Kosova mbështet fuqishëm sulmet e perëndimit në Siri

Koha.net - 14.04.2018

Kreu i shtetit, Hashim Thaçi ka thënë se Republika e Kosovës mbështet fuqishëm vendimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Mbretërisë së Bashkuar dhe Francës për të sulmuar caqet ushtarake dhe për ...

Gjermania mbështet sulmin në Siri – Merkel: Veprim i nevojshëm

Koha.net - 14.04.2018

Sulmin ajror të SHBA-së, në bashkëpunim me Britaninë e Madhe dhe Francën, e ka përshëndetur edhe Gjermania. Kancelarja gjermane Angela Merkel, ka thënë se “ishte veprim i nevojshëm dhe i ...

Bombardimet në Siri, Izraeli: Trump i tregoi Assadit ku qëndron vija e kuqe

BalkanWeb - 14.04.2018

“Sulmet e udhëhequra nga SHBA në Siri kanë zbatuar një vijë të kuqe të vendosur për presidentin Bashar al-Assad për përdorimin e armëve kimike”. Kështu deklaroi një zyrtar izraelit pak pas nisjes së ...

Rusia paralajmëron pasoja ndaj SHBA-së

Koha.net - 14.04.2018

Rusia ka paralajmëruar pasoja për sulmet ushtarake të udhëhequra nga SHBA-ja në Siri. Sulmin mbi Siri me armë kimike, Moska po i vlerëson si fyerje ndaj presidentit Vladimir Putin.

Këto janë caqet që aleatët perëndimorë sulmuan mbi Siri

Koha.net - 14.04.2018

SHBA-ja në bashkëpunim me Britaninë e Madhe dhe Francën, ka sulmuar Sirinë, kjo për t’i dhënë goditje regjimit të diktatorit Bashar Al-Assad. Trump tha se qëllimi i këtij sulmi është që të ndalohet ...

SHBA, Britania e Franca sulmojnë objektet qeveritare në Siri

ABC News - 14.04.2018

SHBA, Britania dhe Franca bombarduan disa objekte qeveritare në Siri që shërbenin për kërkimin dhe magazinimin e armëve kimike. Pentagoni raportoi se u godit me raketa një strukturë kërkimore ...

​Kanada mbështet ndërhyrjen ushtarake në Siri

Koha.net - 14.04.2018

​Kanada mbështet ndërhyrjen ushtarake në Siri SHBA-ja, Britania e Madhe dhe Franca kanë bombarduar disa caqe qeveritare në Siri në operacionin e mëngjesit të hershëm lidhur me përdorimin e armëve ...

Turqia mbështet sulmet ajrore: Krimi duhej ndëshkuar

Mapo - 14.04.2018

Turqia ka shprehur mbështetjen për sulmet ajrore të nisura ndaj Sirisë nga SHBA, Britania e Madhe dhe Franca. Përmes një njoftimi zyrtar, Ministria e Jashtme turke i ka cilësuar si të përshtatshme ...

Televizioni shtetëror i Sirisë: Mbrojtja ajrore siriane “rrëzuan 13 raketa amerikane” (Video)

Telegrafi - 14.04.2018

Televizioni shtetëror sirian e ka përshkruar sulmin nga SHBA-të dhe aleatët e saj si një ‘shkelje flagrante’ e së drejtës ndërkombëtare. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Shtetet e ...

Turqia mbështet sulmin e aleatëve mbi Sirinë

Telegrafi - 14.04.2018

Turqai e ka përshëndetur operacionin e SHBA-ve, Britanisë së Madhe dhe Francës kundër regjimit të Asadit, duke e konsideruar reagim të përshtatshëm. “Përshëndesim operacionin që është zëri i ...

SHBA dhe aleatët godasin Sirinë

RTSH - 14.04.2018

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se ka urdhëruar sulme precize ushtarake kundër Sirisë, në bashkëpunim me Mbretërinë e Bashkuar dhe Francën.

Pas Metës, MEPJ me deklaratë për Sirinë: SHBA dhe aleatët iu përgjigjën në kohë Asadit

BalkanWeb - 14.04.2018

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme dënon ashpër sulmin me armë kimike, në qytetin e Doumës, Siri, i cili mori jetën e shumë civilëve të pafajshëm, përfshirë gra dhe fëmijë.

Qeveria e Sirisë i konsideron agresion sulmet e SHBA-së dhe aleatëve të saj

Telegrafi - 14.04.2018

Ministria e Jashtme e Sirisë tha se sulmet ajrore të SHBA, Britanisë së Madhe dhe Francës ishin një “shkelje flagrante e të drejtës ndërkombëtare dhe parimeve të kartës së OKB-së”, sipas agjencisë ...

SHBA, Franca dhe Britania njoftojnë aleatët e NATO-s për operacionin në Siri

Gazeta Express - 14.04.2018

​Shtetet e Bashkuara, Franca dhe Britania do të njoftojnë të dërguarit e NATO-s lidhur me sulmet ajrore të koordinuara drejt Qeverisë siriane, ka thënë një zyrtar i ...

Mblidhet NATO

Koha.net - 14.04.2018

Aleanca veri-atlantike ushtarake, NATO, do të mblidhet në nivel të ambasadorëve këtë pasdite në selinë qendrore në Bruksel. Qëllimi i takimit është veprimi i fundit ushtarak i ndërmarrë në Siri, nga ...

Assad: Sulmet ajrore kanë rritur vendosmërinë time, nuk do ta ndryshoj rrugën

Telegrafi - 14.04.2018

Presidenti sirian Bashar al-Assad ka thënë se sulmet ajrore, të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara kanë rritur vendosmërinë e tij për të vazhduar “luftimin dhe shkatërrimin” e forcave rebele në vend.

BE i jep përkrahje të fuqishme aksionit në Siri

Koha.net - 14.04.2018

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini ka shprehur përkrahjen e plotë të BE-së ndaj sulmeve ushtarake të tri vendeve perëndimore (SHBA, Britani, ...

Ministria e Mbrojtjes: Sulmet e SHBA dhe aleatëve, veprimi i duhur ndaj Sirisë

Gazeta Express - 14.04.2018

Ministria shqiptare e Mbrojtjes ka shprehur mbështetjen për sulmet raketore ndaj Sirisë, për të shkatërruar bazat e armëve ...

Mblidhet NATO, diskutohet për intervenimin në Siri

Telegrafi - 14.04.2018

Këshilli i Alencës Veriatlantike (NATO), do të takohet në një mbledhje të jashtakonshme për të biseduar rreth sulmeve të SHBA-ve, Britanisë së Madhe dhe Francës ndaj regjimit të Asadit.

Ministria e Mbrojtjes mbështet sulmet në Siri

ABC News - 14.04.2018

Ministria shqiptare e Mbrojtjes ka shprehur mbështetjen për sulmet raketore ndaj Sirisë, për të shkatërruar bazat e armëve kimike. Sipas saj sulmi i SHBA-së, Britanisë dhe Francës është përgjigjia e ...

Rebelët në Siri thonë se sulmet nga perëndimorët nuk ishin të mjaftueshme

Koha.net - 14.04.2018

Opozita siriane ka reaguar pas sulmeve mbi Siri nga SHBA-ja, që i dolën në ndihmë edhe Britania e Madhe dhe Franca. Ata thonë se sulmet e tyre nuk do të ndryshojnë rrjedhën e luftës shtatëvjeçare në ...

Franca mban opsion rikthimin e sulmeve, nëse Siria kalon “vijat e kuqe”

Koha.net - 14.04.2018

Për Francën, ndërmarrja e veprimeve të reja ushtarake në Siri mbetet opsion, në rast se kalohen vijat e kuqe. Kështu është shprehur të shtunën ministri i Jashtëm francez, Jean-Yves Le Drian.

Sulmi mbi Siri: Publikohen pamjet nga pasojat e bombardimeve

Mapo - 14.04.2018

Një televizion shtetëror sirian ka publikuar pamje të pasojave të bomardimeve të aleatëve perëndimore. Në pamje shihet se si është rrënuar një qendër kërkimore e armëve kimine pranë kryeqytetit të ...

Shtetet që mbështesin sulmet me raketa në Siri dhe kush i kundërshton

Mapo - 14.04.2018

Sulmet ajrore me raketa në Siri kundër regjimit të Bashar Al Assad janë përshëndetur nga pjesa më e madhe e fuqive botërore. Janë 11 shtete që mbështesin sulmet në Siri.

Shqipëria mbështet sulmin ushtarak ndaj arsenalit kimik në Siri

ABC News - 14.04.2018

Tirana zyrtare ka dënuar përdorimin e armëve kimike nga regjimi i Asadit në Siri dhe ka mbështetur sulmin ushtarak. Presidenti i Republikës, diplomacia shqiptare, Ministrja e Mbrojtjes dhe Partia ...

Reagime pas sulmeve në Siri

VOA - 14.04.2018

Qeveria siriane është përpjekur të përcjellë një mesazh sfidues pas sulmeve, duke postuar një video në median sociale ku shihet Presidenti Bashar Al Assad duke ardhur sot në mëngjes në zyrë, ...

Shefi i OKB’së: Të shmanget përshkallëzimi në Siri, dalin në terren inspektorët e armëve kimike

Gazeta Express - 14.04.2018

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres, ka folur në fillim të mbledhjes për situatën e krijuar në Siri, ku SHBA-të, Britania e Madhe dhe Franca sulmuan regjimin e ...

Vuçiq: Sulmi në Siri më sjell kujtime të dhimbshme

Gazeta Express - 14.04.2018

​ Sulmet ajrore të kryera nga SHBA-ja, Franca dhe Britania e Madhe ndaj Sirisë janë “përkujtues i dhimbshëm” i bombardimit të NATO-s më 1999 ndaj ish-Jugosllavisë.

Vuçiq: Sulmi në Siri më sjell “kujtime të dhimbshme”

Koha.net - 14.04.2018

Sulmet ajrore të kryera nga SHBA-ja, Franca dhe Britania e Madhe ndaj Sirisë janë “përkujtues i dhimbshëm” i bombardimit të NATO-s më 1999 ndaj ish-Jugosllavisë.

PD mbështet sulmin në Siri: Ndërhyrje legjitime!

Java News - 14.04.2018

Partia Demokratike ka mbështetur sulmin e SHBA-ve, Britanisë dhe Francës, që zhvilluan sot në Siri, kundër regjimit të presidentit Bashar Al Assad. Përmes një reagimi të saj, PD thekson se vlerëson ...

Merkel: Sulmi në Siri, i nevojshëm. Rusia pengoi hetimin për armët kimike

Tetova Sot - 14.04.2018

Kancelarja gjermane Angela Merkel është shprehur dhe më herët se Gjermania nuk bën ndërhyrje ushtarake në Siri, teksa mbështet sulmet e SHBA, Britanisë dhe Francës kundë përdorimit të armëve kimike ...

Si filloi lufta në Siri dhe çfarë po bën Rusia

Java News - 14.04.2018

Nga Amanda Erickson, Washington Post/ Lufta siriane ka qenë një katastrofë që është zhvilluar ngadalë, e ka përfshirë pothuajse tërë botën. Më poshtë është një analizë e Washington Post, se si ...

Kosova mbështet sulmet amerikane në Siri

Gazeta Tema - 14.04.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj shpreh qëndrimin e qeverisë së tij pro sulmeve të Aleatëve Perëndimor në Siri. Në një postim në Facebook ai thotë se armët kimike ndaj civilëve të pafajshëm ...

Sulmi në Siri, MEPJ: Përgjigje në kohë ndaj përdorimit të armëve kimike nga Assad

Java News - 14.04.2018

Tirana zyrtare ka reaguar pas sulmit në Siri nga ana e forcave të SHBA-së, Britanisë dhe Francës. “Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme dënon ashpër sulmin me armë kimike, në qytetin e Doumës, ...

ANALIZA: 6 pyetjet bazike për luftën në Siri, si filloi dhe pse u bë kaq e komplikuar

Gazeta Tema - 14.04.2018

Si filloi lufta në Siri? Në mars 2011, protesta paqësore shpërthyen në të gjithë vendin si pjesë e kryengritjeve të Pranverës Arabe. Organizatorët i kërkuan presidentit sirian Bashar al-Assad të ...

Bombardimet në Siri, MM: Mbështesim veprimet e aleatëve

Java News - 14.04.2018

Ministria shqiptare e Mbrojtjes ka shprehur mbështetjen për sulmet raketore ndaj Sirisë, për të shkatërruar bazat e armëve kimike. Ministria e Mbrojtjes thotë se sulmi i SHBA-së, Britanisë dhe ...

Thaçi mbështet sulmin e aleatëve: Të marrë fund regjimi i Assadit

Durres Lajm - 14.04.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka mbështetur sulmin ajror të aleatëve që u zhvillua mëngjesin e së shtunës në Siri. Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar dhe Franca nisën sot raketat ndaj ...

Bombardimet ndaj Assad, Ministria e Mbrojtjes: Përgjigja e duhur, i papranueshëm përdorimi i armëve kimike

Gazeta Tema - 14.04.2018

Ministria shqiptare e Mbrojtjes ka reaguar pas sulmeve të SHBA, Mbretërisë së Bashkuar dhe Francës ndaj regjimit të Asad, si kundërpëergjigjie ndaj përdorimit të armëve kimike ndaj popullsisë së ...

Izraeli mbështet sulmet në Siri: Assad kaloi vijën e kuqe

Java News - 14.04.2018

“Sulmet e udhëhequra nga SHBA në Siri kanë zbatuar një vijë të kuqe të vendosur për presidentin Bashar al-Assad për përdorimin e armëve kimike”. Kështu deklaroi një zyrtar izraelit pak pas nisjes së ...

Donald Tusk: BE do të jetë me aleatët dhe drejtësinë

Tetova Sot - 14.04.2018

BE mbështet ndërhyrjen ushtarake të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Britanisë së Madhe dhe Francës në Siri Donald Tusk, kryetar i Këshillit Evropian, tha se Bashkimi Evropian (BE) mbështet ...

REAGIMET/ Rusia e krahason Donald Trump me Hitlerin, “tërbohet” dhe Irani. NATO, Izraeli dhe Turqia në mbështetje të ...

Gazeta Tema - 14.04.2018

Sulmet ajrore të SHBA-së, Francës dhe Britanisë së Madhe ndaj Sirisë u shoqëruan me një jehonë deklaratash të ndryshme. Ndërsa aleatët e Sirisë po protestojnë, NATO-ja, Turqia dhe Izraeli i ...

6 pyetjet bazike për luftën në Siri

Tetova Sot - 14.04.2018

Lufta siriane ka qenë një katastrofë që është zhvilluar ngadalë, e ka përfshirë pothuajse tërë botën. Më poshtë është një analizë e Washington Post, se si filloi, pse u bë aq e komplikuar dhe çfarë ...

SHBA, Franca dhe Britania njoftojnë aleatët e NATO-s për operacionin në Siri

Tetova Sot - 14.04.2018

Shtetet e Bashkuara, Franca dhe Britania do të njoftojnë të dërguarit e NATO-s lidhur me sulmet ajrore të koordinuara drejt Qeverisë siriane, ka thënë një zyrtar i aleancës.

Sulmi në Siri, si reaguan disa prej krerëve të shteteve të botës

Java News - 14.04.2018

Qeveria siriane është përpjekur të përcjellë një mesazh sfidues pas sulmeve, duke postuar një video në median sociale ku shihet Presidenti Bashar Al Assad duke ardhur sot në mëngjes në zyrë, ...

Sulmet në Siri: Tre lëvizjet kyçe të Trumpit kundër Assadit dhe a do të ketë përplasje me Rusinë dhe Iranin

Gazeta Tema - 14.04.2018

Tre objektiva janë goditur në periferi të Damaskut dhe Homsit, të treja ngushtësisht të lidhura me përdorimin e armëve kimike. SHBA, Franca dhe Mbretëria e Bashkuar janë hedhur në veprim natën e ...

Bombardimet e aleatëve në Siri, vjen reagimi i NATO-s

Java News - 14.04.2018

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka reaguar lidhur me sulmet ajrore që ndodhën mëngjesin e së shtunës në Siri nga koalicioni i forcave të SHBA-së, Britanisë dhe Francës.

Gjermania mbështet sulmin në Siri, Merkel: Operacioni i nevojshëm

Java News - 14.04.2018

Gjermania, e cila nuk ka marrë pjesë në sulmin e aleatëve të SHBA, Britanisë dhe Francës në Siri, ka reaguar me anë të kancelares Angela Merkel. Kjo e fundit tha se Gjermania mbështet sulmet, ndërsa ...

Turqia harron përplasjet me SHBA, mbështet sulmet mbi Siri

Java News - 14.04.2018

Turqia mbështet sulmin ushtarak në Siri, që u ndërmor nga SHBA dhe aleatët e saj, Britania e Madhe dhe Franca. Ministria turke e Punëve të Jashtme mirëpriti sulmin kundër presidentit sirian Bashar ...

Sulmi në Siri, Franca: Nuk duam konfrontim ushtarak, Rusia u paralajmërua

Durres Lajm - 14.04.2018

Pas sulmit në Siri, ku Franca iu bashkua aleatëve të saj SHBA-ve dhe Britanisë, vjen reagimi nga Ministri i Jashtëm francez, Jean-Yves Le Drian. Përmes një deklarate për shtyp ministri tha se sulmet ...

Izraeli për bombardimet në Siri: Trump i tregoi Assadit ku qëndron vija e kuqe

Tetova Sot - 14.04.2018

Sulmet e udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara në Siri kanë zbatuar një vijë të kuqe të vendosur për presidentin Bashar al-Assad për përdorimin e armëve kimike, tha një zyrtar izraelit të shtunën.

Kanada i mbështet hapur bombardimet në Siri

Java News - 14.04.2018

​SHBA-ja, Britania e Madhe dhe Franca kanë bombarduar disa objekte qeveritare në Siri në operacionin e mëngjesit të hershëm lidhur me përdorimin e armëve kimike.

Turqia mbështet sulmin e Perëndimit ndaj Sirisë

Durres Lajm - 14.04.2018

Turqia ka shprehur mbështetjen për sulmet ajrore të nisura ndaj Sirisë nga SHBA, Britania e Madhe dhe Franca. përmes një njoftimi zyrtar, Ministria e Jashtme turke i ka cilësuar si të përshtatshme ...

​Haradinaj mbështet sulmin ndaj regjimit të Assadit

Tetova Sot - 14.04.2018

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj u është bashkuar shteteve perëndimore duke u rreshtuar me to në sulmin ushtarak të udhëhequr nga SHBA-ja ndaj regjimit të presidentit sirian, Bashar al-Assad.

KE-ja mbështet sulmet në Siri: Rusia e Irani nuk mund ta vazhdojnë këtë tragjedi njerëzore

Tetova Sot - 14.04.2018

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk ka mbështetur sulmet ajrore të SHBA-së, Francës dhe Britanisë së Madhe në Siri. Me anë të një postimi në Twitter, Tusk tha se sulmet ajrore janë të ...

Këto janë pamjet e para të bombardimeve në Siri

Tetova Sot - 14.04.2018

SHBA, Franca dhe Britania sonte kanë dhënë urdhër për të sulmuar caqet e armëve kimike të Bashar Al Assad. Çfarë dimë deri me tani për këto sulme. Donald Trump ka lajmëruar se ka sulmuar fabrikat e ...

Bombardimet ndaj Assad, “Tirana zyrtare” përshëndet operacionin: Duhet të përballen me drejtësinë

Gazeta Tema - 14.04.2018

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme ka reaguar pas sulmit të SHBA-ve, Britanisë së Madhe dhe Francës në Siri kundër regjimit të Bashar Al Assad.

Pas bombardimeve të SHBA’së, Bashar Al-Assad merr përkrahje nga një aleat i madh

Tetova Sot - 14.04.2018

Udhëheqësi suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, një aleat i madh i Bashar al-Assad, dënoi sulmet ajrore të së shtunës në Siri, duke përshkruar udhëheqësit e tre vendeve të përfshira në sulm si ...

Juncker: Hera e fundit që Assad përdor armë kimike

Tetova Sot - 14.04.2018

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, duke rikujtuar se regjimi sirian nuk ka shënjestruar civilët me armë kimike për herë të parë, theksoi se ky sulmi duhet të jetë i fundit.

BE përkrahë fuqishëm operacionin në Siri

Tetova Sot - 14.04.2018

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini ka shprehur përkrahjen e plotë të BE-së ndaj sulmeve ushtarake të tri vendeve perëndimore (SHBA, Britani, ...

Sulmi mbi Siri: Dalin pamjet e shkatërrimit të një qendre shkencore për teknologji kimike (Video)

Tetova Sot - 14.04.2018

Televizioni i regjimit në Siri, Al Akhbaria TV, ka publikuar video nga rrënojat e një qendre shkencore – kërkimore, e cila ka qenë një prej objektivave të sulmit të treshes SHBA-Britani-Francë.

Sulmi mbi Siri: Publikohen pamjet nga pasojat e bombardimeve

Tetova Sot - 14.04.2018

Një televizion shtetëror sirian ka publikuar pamje të pasojave të bomardimeve të aleatëve perëndimore. Në pamje shihet se si është rrënuar një qendër kërkimore e armëve kimine pranë kryeqytetit të ...

“Mirëmëngjes Qëndresë”: Ja reagimet e plota pas sulmeve në Siri

Gazeta Tema - 14.04.2018

Qeveria siriane është përpjekur të përcjellë një mesazh sfidues pas sulmeve, duke postuar një video në median sociale ku shihet Presidenti Bashar Al Assad duke ardhur sot në mëngjes në zyrë, ...

Bombardimi mbi Siri/ Koalicioni fillon sulmin masiv (video)

Java News - 14.04.2018

Kanë dalë videot e para dhe fotot nëpër mediat sociale që tregojnë bombardimet në kryeqytetin sirian nga SHBA, Britani dhe Franca. Vendi i parë që është bombarduar është një shtëpi në Damask që ...

Pacolli: Kosova i jep mbështetje sulmit të SHBA’së, Francës e Britanisë së Madhe kundër Assadit

Tetova Sot - 14.04.2018

Pas sulmeve ajrore që ndodhën në Siri nga koalicioni i udhëhequr i SHBA’së, i mbështetur nga Britania e Madhe dhe Franca, shumë shtete kanë dalë në mbështetje të treshes për këto sulme.

Franca: Nuk duam konfrontim ushtarak, Rusia u paralajmërua

Tetova Sot - 14.04.2018

Ministri i Jashtëm i Francës, Jean-Yves Le Drian tha se sulmet ishin “të ligjshme”, “proporcionale” dhe “të precizuara”. Ministrja e Mbrojtjes Florence Parly tha se një fregatë e marinës franceze në ...

Perëndimi bombardon Sirinë (Video)

Respublica - 14.04.2018

Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Franca kordinuan një sulm me raketa të shtunën në mëngjes kundër objektivave siriane si kundërpërgjigje për përdorimin e armëve kimike nga Bashar al-Assad.

Bombardimet në Siri, reagon PD: Mbështesim presidentin Trump, duhen ndëshkuar krimet monstruoze

Gazeta Tema - 14.04.2018

Partia Demokratike ka reaguar pas bombardimeve në Siri të ndërmarra nga SHBA, Britania e Madhe dhe Franca. Përmes një komunikate “selia blu” deklaron se mbështet presidentin Donald Trump duke e ...

Ky është reagimi i NATO’s për sulmet ajrore në Siri

Tetova Sot - 14.04.2018

Sekretari i Përgjithshëm i NATO’s, Jens Stoltenberg ka reaguar për sulmet që ndodhën mëngjesin e së shtunës në Siri nga koalicioni i udhëhequr nga SHBA’ja, në mbështetje të Britanisë dhe Francës.

Gjermania nuk merr pjesë në sulmet në Siri, por Merkel mbështet SHBA-të dhe sulmon Rusinë

Gazeta Tema - 14.04.2018

Gjermania, e cila nuk ka marrë pjesë në sulmin e aleatëve të SHBA, Britanisë dhe Francës në Siri, ka reaguar me anë të kancelares Angela Merkel. Kjo e fundit tha se Gjermania mbështet sulmet, ndërsa ...

NATO mbledhje të jashtëzakonshme për Sirinë

Tetova Sot - 14.04.2018

Këshilli i Atlantikut të Veriut të NATO-s, do të takohet në një mbledhje të jashtëzakonshme për të biseduar rreth sulmeve të SHBA-ve, Britanisë së Madhe dhe Francës ndaj regjimit të Asadit, raporton ...

Kryeministri turk kritik ndaj SHBA’së, Britanisë e Francës: Ku ishit deri tash për ndaljen e vrasjeve ne Siri

Tetova Sot - 14.04.2018

Kryeministri turk, Binali Yıldırım, sot në Stamboll deklaroi se disa vende mendojnë për njerëzimin vetëm kur bëhet fjalë për armët kimike, duke pyetur se ku ishin deri më sot, sepse civilët vriten në ...

Deklarohet Arabia Saudite – tregon a përkrah sulmet në Siri

Tetova Sot - 14.04.2018

Ministria e Punëve të Jashtme të Arabisë Saudite ka lëshuar një komunikatë për media ku ka mbështetur Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Britaninë e Madhe dhe Francën në sulmet e tyre ajrore kundër ...

Izraeli përshëndet sulmet ajrore në Siri

Tetova Sot - 14.04.2018

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu vlerësoi se sulmet ajrore amerikane mbi Siri, janë dëshmi e angazhimit të tyre për të ndaluar përdorimin e armëve kimike.

Ish-oficeri sirian: Sulmet nuk shkatërruan zemrën e armëve kimike

Tetova Sot - 14.04.2018

Një ish-oficer i përfshirë në programin e armëve kimike siriane, pohoi se sulmet e Shteteve të Bashkuara, Britanisë dhe Francës në Siri “kanë goditur pjesët, por jo zemrën e programit kimik”.

Pacolli mbështet intervenimin e shteteve aleate në Siri kundër regjimit të Assad

Kosova Live - 14.04.2018

Zëvendëskryeministri i Parë dhe ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, mbështet intervenimin e shteteve aleate në Siri kundër regjimit të presidentit, Bashar al-Assad, i cili erdhi si ...

Sulmet në Siri: Tre lëvizjet kyçe të Trumpit kundër Assadit

Bota.al - 14.04.2018

Tre objektiva janë goditur në periferi të Damaskut dhe Homsit, të treja ngushtësisht të lidhura me përdorimin e armëve kimike. SHBA, Franca dhe Mbretëria e Bashkuar janë hedhur në veprim natën e ...

Situata në Siri, Erdogan: Turqia, negociatori mes Rusisë dhe SHBA-së

SOT - 13.04.2018

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka deklaruar se vendi i tij është në bisedime me SHBA-në dhe Rusinë për të parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm të tensioneve në Siri.

Situata në Siri, Erdogan: Turqia, negociatori mes Rusisë dhe SHBA-së

Lajmi.net - 13.04.2018

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka deklaruar se vendi i tij është në bisedime me SHBA-në dhe Rusinë për të parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm të tensioneve në Siri.

NATO: Përdorimi i armëve kimike është kanosje për paqen dhe sigurinë ndërkombëtare

Idividi - 13.04.2018

Bruksel, 12 prill 2018 (MIA) - Fuqimisht e dënojmë përdorimin e armëve kimike në Siri, rasti i fundit ishte i tmerrshëm. Kjo është kanosje për paqen dhe sigurinë ndërkombëtare, deklaroi sekretari i ...

Mej mori "dritë jeshile" për aksionin në Siri

Idividi - 13.04.2018

Londër, 13 prill 2018 (MIA) - Qeveria britanike i ka dhënë "dritë jeshile" kryeministres Tereza Mej që t'i bashkëngjitet SHBA-së dhe Francën në planifikimin e operacionit ushtarak si përgjigje e ...

Ndërhyrja ushtarake në Siri, si do të veprojë Gjermania?

Lajmi.net - 13.04.2018

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se vendi i saj nuk do të marrë pjesë në ndonjë operacion të mundshëm ushtarak në Siri. Në një konferencë për shtyp pas takimit të zhvilluar në Berlin me ...

Mej-Tramp: Të parandalohet Qeveria siriane nga përdorimi i armëve kimike

Idividi - 13.04.2018

Londër, 13 prill 2018 (MIA) - Kryeministrja britanike Tereza Mej dhe presidenti amerikan Donald Tramp në bisedën e mbrëmshme telefonike janë dakorduar se me rëndësi kyçe është të parandalohet Qeveria ...

« Lajmi i fundit » CNBC: SHBA-ja do të godasë tetë objekte në Siri

Zhurnal - 13.04.2018

« Lajmi i fundit » CNBC: SHBA-ja do të godasë tetë objekte në Siri Caqet e mundshme të sulmeve ajrore do të jenë dy aeroporte ushtarake siriane, qendra hulumtuese dhe një ndërmarrje ku prodhohen ...

Përdorimi i armëve kimike, Berlini: BE të rrisë presionin ndaj Rusisë për çështjen siriane

BalkanWeb - 13.04.2018

BE-ja duhet të rrisë presionin ndaj Rusisë për ta shtyrë të ndryshojë qëndrim në disa kriza, në të cilat është përfshirë, theksoi sot në Bruksel kreu i diplomacisë gjermane, Heiko Maas.

Rusia kërcënon SHBA: Nëse bombardoni Sirinë do të ketë luftë mes nesh

ABC News - 13.04.2018

Ministri i Jashtëm i Rusisë e ka cilësuar inskenim të perëndimit, sulmin e dyshuar me armë kimike në Siri. Madje thotë se ai zhvillim është pjesë e një fushate kundër Kremlinit.

“Turqia, negociatori i SHBA-së dhe Rusisë”

Koha.net - 13.04.2018

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka deklaruar se vendi i tij është në bisedime me SHBA-në dhe Rusinë për të parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm të tensioneve në Siri.

Situata në Siri, Erdogan: Turqia, negociatori mes Rusisë dhe SHBA-së

Tetova Sot - 13.04.2018

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka deklaruar se vendi i tij është në bisedime me SHBA-në dhe Rusinë për të parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm të tensioneve në Siri.

Turqia, negociator mes Rusisë dhe SHBA-së për të ndalur përshkallëzimin e situatës

Gazeta Tema - 13.04.2018

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka deklaruar se vendi i tij është në bisedime me SHBA-në dhe Rusinë për të parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm të tensioneve në Siri.

Britania në krah të SHBA, dërgon nëndetëset në Siri

Zhurnal - 12.04.2018

Britania në krah të SHBA, dërgon nëndetëset në Siri Britania e Madhe dhe Franca janë duke diskutuar për një operacion të përbashkët në krah të Shteteve të Bashkuara në Siri, si formë ndëshkimi për ...

Merkel: Nuk marrim pjesë në veprimet ushtarake kundër Sirisë

Albeu.com - 12.04.2018

Kancelarja gjermane, Angela Merkel deaklaroi sot se Berlini nuk do të merrte pjesë në veprimet ushtarake kundër regjimit të Bashar a-Assadit dhe se ishte e dukshme që regjimi sirian zotëronte ende ...

Bler: Kryeministres Mej nuk i duhet miratim për sulm ndaj Sirisë

Idividi - 12.04.2018

Londër, 11 prill 2018 (MIA) - Ish kryeministri britanik Toni Bler i ka përkrahur thirrjet për intervenim ushtarak në Siri dhe e sugjeroi kryeministren aktuale të Britanisë së Madhe, Thereza Mej "ta ...

Merkel: Nuk do t’i bashkohemi luftës kundër regjimit Assad

SOT - 12.04.2018

Kancelaria Angela Merkel tha sot se Gjermania nuk do t’i bashkohet ndonjë sulmi ushtarak kundër Qeverisë siriane, por mbështet përpjekjet e perëndimorëve për të treguar se përdorimi i armëve kimike ...

Britania e Madhe sistemon nëndetëse, SHBA-ja mendon për intervenim ushtarak në Siri

Idividi - 12.04.2018

Londër, 12 prill 2018 (MIA) - Kryeministrja britanike Tereza Mej është e gatshme të lejojë pjesëmarrjen e ushtrisë britanike në aksion ushtarak, me të cilin do të mund t'i përgjigjet sulmit me armë ...

Merkel: Nuk marrim pjesë në veprimet ushtarake kundër Sirisë

Alsat - 12.04.2018

Kancelarja gjermane, Angela Merkel deaklaroi sot se Berlini nuk do të merrte pjesë në veprimet ushtarake kundër regjimit të Bashar a-Assadit dhe se ishte e dukshme që regjimi sirian zotëronte ende ...

Merkel: Tash për tash, s’mund të marrim pjesë në veprime ushtarake kundër Assadit

Koha.net - 12.04.2018

Kancelarja gjermane, Angela Merkel deklaroi sot se Berlini nuk do të merrte pjesë në veprimet ushtarake kundër regjimit të Bashar al-Assadit dhe se ishte e dukshme që regjimi sirian zotëronte ende ...

Lufta në prag: Britania afron nëndetëset pranë Sirisë

Mapo - 12.04.2018

Britania e Madhe dhe Franca janë duke diskutuar për një operacion të përbashkët në krah të Shteteve të Bashkuara në Siri, si formë ndëshkimi për Bashar al-Assad, të cilin Perëndimi e fajëson për ...

Putin e Erdogan flasin për Sirinë

Koha.net - 12.04.2018

Presidenti rus, Vlladimir Putin dhe homologu i tij turk, Recep Tayyip Erdogan biseduan sot përmes telefonit për situatën në Siri dhe theksuan rëndësinë e sigurimit të kushteve të domosdoshme për ...

Britania dërgon nëndetëset në Siri, në krah të SHBA-së

Koha.net - 12.04.2018

Britania e Madhe dhe Franca janë duke diskutuar për një operacion të përbashkët në krah të Shteteve të Bashkuara në Siri, si formë ndëshkimi për Bashar al-Assad, të cilin Perëndimi e fajëson për ...

Merkel përjashton mundësinë e pjesëmarrjes gjermane në sulmin ushtarak mbi Sirinë

Telegrafi - 12.04.2018

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha të enjten se Gjermania nuk do të marrë pjesë në një sulm ndaj Sirisë mbi përdorimin e dyshuar të armëve kimike nga qeveria e Presidentit Bashar al-Assad.

Tensioni në kulm, nëndetëset britanike në brigjet siriane

Java News - 12.04.2018

Britania e Madhe dhe Franca janë duke diskutuar për një operacion të përbashkët në krah të Shteteve të Bashkuara në Siri, si formë ndëshkimi për Bashar al-Assad, të cilin Perëndimi e fajëson për ...

Lufta në Siri: ‘Konsiderata e gabuar ndaj Moskës është krejt pa vend’

Lajmi.net - 11.04.2018

Të mbyllen xhirollogaritë dhe të mos bëhet më biznes me gjigandin rus të armëve Rosobonexport. Përballë sulmit të dyshuar me armë kimike në qytetin sirian Duma, HRW kërkon nga Berlini vepra në vend ...

Mej do të bisedojë me Trampin për sulmin e dyshuar kimik në Siri

Idividi - 11.04.2018

Londër, 10 prill 2018 (MIA) - Kryeministrja britanike Tereza Mej deklaroi se sot do të bisedojë me presidentin amerikan Donald Tramp për sulmin e dyshuar kimik në Siri.

Tramp dhe mej u dakorduan se nuk do të lejojnë të vazhdojë përdorimi i armëve kimike

Idividi - 11.04.2018

Uashington, 10 prill 2018 (MIA) - Presidenti amerikan, Donald Tramp sot ka biseduar me telefon me kryeministren britanike, Tereza Mej për gjendjen në Siri, pas sulmin më të ri me armë kimike, për të ...

Lufta në Siri: 'Konsiderata e gabuar ndaj Moskës është krejt pa vend'

DW - 11.04.2018

Të mbyllen xhirollogaritë dhe të mos bëhet më biznes me gjigandin rus të armëve Rosobonexport. Përballë sulmit të dyshuar me armë kimike në qytetin sirian Duma, HRW kërkon nga Berlini vepra në vend ...

KS i OKB hedh poshtë projektrezolutën ruse për hetimin mbi armët kimike në Siri

Koha.net - 11.04.2018

Nju Jork, 11 prill – Këshilli i Sigurimit të OKB-së hodhi sot poshtë një projektrezolutë ruse që propozonte krijimin e një mekanizmi për të hetuar mbi armët kimike në Siri, që nuk mori shumicën prej ...

OKB hedh poshtë projektrezolutën ruse për hetimin mbi armët kimike në Siri

BalkanWeb - 11.04.2018

Këshilli i Sigurimit të OKB-së hodhi sot poshtë një projektrezolutë ruse që propozonte krijimin e një mekanizmi për të hetuar mbi armët kimike në Siri, që nuk mori shumicën prej nëntë votash të ...

Sulmi me armë kimike në Siri, Rusia parlajmëron SHBA

ABC News - 11.04.2018

Rusia ka paralajmëruar SHtetet e Bashkuara lidhur me ndonjë sulm të mundshëm në Siri. Ambasadori i Moskës në Liban ka njoftuar se ushtria e Kremlinit do të rrëzojë çdo raketë amerikane.

Aleatët i bashkohen Trumpit, por s'duan reagim të nxituar ushtarak në Siri

Gazeta Express - 11.04.2018

Aleatët e Amerikës deklaruan se do t’i bashkohen një reagimi të mundshëm ushtarak ndaj sulmit me armë kimike në Siri që dyshohet se është ndërmarrë nga forcat besnike të Presidentit Bashar ...

Rastet e përdorimit të armëve kimike në Siri nga 2011-2018

Tetova Sot - 11.04.2018

Sulmi i dyshuar i gazit në qytetin sirian të Doumës gjatë fundjavës ka nxjerrë në pah edhe një herë përdorimin e armëve kimike në luftën civile shtatëvjeçare të Sirisë.

SHBA-ja mendon për përgjigje ushtarake multinacionale në Siri

Idividi - 10.04.2018

Uashington, 10 prill 2018 (MIA) - SHBA-ja mendon për përgjigje ushtarake multinacionale për sulmin, i kryer me armë kimike, në qytetin sirian Duma, lajmëruan mediat amerikane, duke iu referuar ...

Sulmet në Siri, Tramp: Do përgjigjemi forcërisht

RTSH - 10.04.2018

Presidenti amerikan Donald Tramp ka premtuar se do t’i kundërpërgjigjet forcërisht sulmit të pretenduar si kimik në Siri, ndërsa liderët perëndimorë po shqyrtojnë se çfarë veprimi të ndërmarrin.

Mision faktmbledhës në Siri, Damasku: Gati t’i presim

ABC News - 10.04.2018

Organizata ndërkombëtare për Ndalimin e Armëve Kimike ka bërë me dije se do të dërgojë një mision faktmbledhës në Siri, për të hedhur dritë mbi sulmin me substanca të dyshuara të fundjavës së kaluar.

Raporte për sulme në Siri, SHBA e mohon përfshirjen

Evropaelire - 09.04.2018

Media shtetërore në Siri raportoi se sulmet me raketa kanë goditur një bazë ushtarake në pjesën qendrore të këtij vendi, duke vrarë dhe plagosur disa njerëz.

Raporte për sulme në Siri, SHBA e mohon përfshirjen

Lajmi.net - 09.04.2018

Media shtetërore në Siri raportoi se sulmet me raketa kanë goditur një bazë ushtarake në pjesën qendrore të këtij vendi, duke vrarë dhe plagosur disa njerëz.

BE dënon ashpër sulmin me armë kimike në Siri

Almakos - 09.04.2018

Bashkimi Evropian dënoi sot ashpër përdorimin e armëve kimike në një sulm ndaj një qyteti të kontrolluar nga kryengritësit në Siri dhe i kërkoi bashkësisë ndërkombëtare që t’i përgjigjej urgjentisht ...

Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike nis hetim pas sulmit në Siri

Evropaelire - 09.04.2018

Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike ka nisur një hetim të hënën për të vërtetuar nëse dhjetëra persona janë sulmuar me armë kimike afër kryeqytetit sirian, që ka mundësi të ketë qenë përzirje e ...

Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike nis hetim pas sulmit në Siri

Lajmi.net - 09.04.2018

Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike ka nisur një hetim të hënën për të vërtetuar nëse dhjetëra persona janë sulmuar me armë kimike afër kryeqytetit sirian, që ka mundësi të ketë qenë përzirje e ...

Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike nis hetim pas sulmit në Siri

Portalb - 09.04.2018

Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike ka nisur një hetim të hënën për të vërtetuar nëse dhjetëra persona janë sulmuar me armë kimike afër kryeqytetit sirian, që ka mundësi të ketë qenë përzirje e ...

Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike nisin hetimet për të vërtetuar sulmin në Siri

Zhurnal - 09.04.2018

Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike nisin hetimet për të vërtetuar sulmin në Siri Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike ka nisur një hetim për të vërtetuar nëse dhjetëra persona janë sulmuar me ...

Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike, heton sulmin në Siri

Alsat - 09.04.2018

Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike ka nisur një hetim të hënën për të vërtetuar nëse dhjetëra persona janë sulmuar me armë kimike afër kryeqytetit sirian, që ka mundësi të ketë qenë përzirje e ...

Raporte për sulme në Siri, SHBA e mohon përfshirjen

Telegrafi - 09.04.2018

Media shtetërore në Siri raportoi se sulmet me raketa kanë goditur një bazë ushtarake në pjesën qendrore të këtij vendi, duke vrarë dhe plagosur disa njerëz.

Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike nis hetim pas sulmit në Siri

BalkanWeb - 09.04.2018

Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike ka nisur një hetim të hënën për të vërtetuar nëse dhjetëra persona janë sulmuar me armë kimike afër kryeqytetit sirian, që ka mundësi të ketë qenë përzirje e ...

Përplasje SHBA-Rusi në Këshillin e Sigurimit

ABC News - 09.04.2018

Sulmi me armë kimike në Siri ka bërë që përfaqësuesit e Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë në OKB të shkëmbejnë akuza të ashpra në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë.