TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Përgjigjja e Beogradit: Kriza të diskutohet në Bruksel

Alsat.tv - 18.09.2011

Serbia ka kërkuar që çështja e pikave kufitare të diskutohet në tryezën e bisedimeve në datën 28 shtator. Shefi i ekipit negociator të Serbisë, Borislav Stefanoviç u tha gazetarëve se Beogradi ishte i gatshëm të arrinte një marrëveshje ...

Ivanoviç: Serbët jashtë veriut në gjumë

Shekulli - 18.09.2011

Sekretari në të ashtuquajturën Ministri për Kosovën, Oliver Ivanoviç ka kritikuar serbët e pjesëve të tjera të Kosovës për pasivitetin që po tregojnë në situatën e fundit.

Mitrovicë, të shtëna armësh, Serbët: Nuk heqim bllokadat

Shqipmedia - 18.09.2011

PRISHTINË-Një ditë pas fillimit të zbatimit të planit operacional për vendosjen nën kontroll të vendkalimeve kufitare me Serbinë, situata në veri të Kosovës vazhdon të mbetet e tensionuar.

Serbia kërkon bisedime për kufijtë

Albeu.com - 18.09.2011

Serbia kërkon që doganierët dhe policët kufitarë të mos jenë në pikat kufitare1 dhe 31 dhe të ardhurat nga taksat doganore të mos depozitohen në buxhetin e Kosovës. Këtë kërkesë Beogradi zyrtar e ka depozituar në Bruksel.

Qetë në veri, por rrugët ende të bllokuara

24 orë - 18.09.2011

Situata në pjesën veriore gjatë eshtë e qetë, por rrugët atje vazhdojnë të mbetet të bllokuara, njofton agjencia e lajmeve kosovare, Kosovapress.

Stefanoviç: Pikat kufitare të bëhen pjesë e dialogut Serbi-Kosovë

LajmiFundit - 18.09.2011

Serbia ka nisur një iniciativë diplomatike tek ndërkombëtarët sa i takon aksioneve të Prishtinës në veri të Kosovës. Këtë lajm e ka konfirmuar kreu i grupit negociator serb në dialogun Serbi-Kosovë Borislav Stefanovic.

Mitrovicë, të shtëna në Zupç

Alsat - 18.09.2011

Situata e sigurisë në veri të Kosovës, në ditën e dytë pas vendosjes së doganierëve dhe policëve kosovare në vendkalimet kufitare me Serbinë- në Jarinë dhe Bërnjak vlerësohet të jetë e qetë por, me tensione.

Plani në Veri, Serbia pret përgjigje nga Brukseli

Yll Press - 18.09.2011

“Marrëveshja e cila përmban tre fakte, ka të bëjë vetëm me vulat dhe dokumentacionin përcjellës”, ka thënë Stefanoviç para gazetarëve në Leposaviq, duke shtuar se rreth pikave kufitare nuk është diskutuar, sepse një gjë të tillë Prishtina ...

Drejt zgjidhjes speciale?!

Yll Press - 18.09.2011

Analisti Behlul Beqaj thotë se me gjithë këtë fakt, gjatë 11 vjetëve të kaluar ka pasur mjaft hapësirë veprimi për strukturat jolegale dhe kriminale, të cilat janë forcuar. Sipas tij, do të nevojitet kohë që ato të shpërbëhen.

Serbia bisedime për kufijtë, Prishtina kundër

Ora news - 18.09.2011

Serbia ka depozituar në Bruksel kërkesën për të futur në dialog me Kosovën çështjen e pikave kufitare 1 dhe 31. Sipas kërkesës Beogradi zyrtar kërkon që doganierët dhe policët kufitarë të mos jenë në pikat kufitare, dhe të ardhurat nga ...

Situata e sigurisë në veri të Kosovës, vlerësohet e qetë

ABC News - 18.09.2011

Situata e sigurisë në veri të Kosovës, është vlerësuar e qetë edhe gjatë natës së të shtunës. Zyrtarët e KFOR-it thonë se shumë nga rrugët që çojnë në drejtim të vendkalimeve kufitare me Serbinë, mbeten të bllokuara nga serbët.

Nata e qetë në veri, rrugët ende të bllokuara

Panorama - 18.09.2011

Situata në pjesën veriore gjatë natës ka qenë ë qetë, por rrugët atje vazhdojnë të mbetet të bllokuara, njofton agjencia e lajmeve kosovare, Kosovapress.

Kosovë, veriu mbetet i tensionuar

Ora news - 18.09.2011

Një ditë pas fillimit të zbatimit të planit operacional për vendosjen nën kontroll të vendkalimeve kufitare me Serbinë, situata në veri të Kosovës vazhdon të mbetet e tensionuar.

Mitrovicë, situatë e qetë në veri, rrugët ende të bllokuara

BalkanWeb - 18.09.2011

MITROVICË- Situata në pjesën veriore gjatë natës ka qenë ë qetë, por rrugët atje vazhdojnë të mbetet të bllokuara. Në ditën e dytë pas vendosjes së doganierëve dhe policëve kosovare në vendkalimet kufitare me Serbinë në Jarinë dhe Bërnjak ...

Ivanoviç nervozohet: Serbët jashtë veriut në gjumë

Ora news - 18.09.2011

Sekretari në të ashtuquajturën Ministri për Kosovën, Oliver Ivanoviç ka kritikuar serbët e pjesëve të tjera të Kosovës për pasivitetin që po tregojnë në situatën e fundit.

Stefanovic, shpalos propozimin e ri për veriun e Kosovës

ABC News - 18.09.2011

Teksa nata kaloi e qetë në veri të Mitrovicës, 48 orë pas vënies në kontroll të pikave doganore në veri nga policia e Kosovës, asaj e EULEX-it dhe KFOR-I, Beogradi doli me propozime të reja për këtë zonë.

Situatë e qetë në veri

Gazeta Start - 17.09.2011

Mitrovicë - Autoritetet e rendit në veri të Kosovës thonë se situata e sigurisë në këtë pjesë është e qetë dhe se gjatë gjithë natës nuk është shënuar asnjë incident.

Vetëvendosje: Qeveria s'e kontrollon tokën e Kosovës në veri

Alsat - 17.09.2011

"Pasoja vendimtare e ndërhyrjes së sotme nuk është shpërbërja e strukturave ilegale, armiqësore e kriminale të Beogradit dhe as sundimi i rendit dhe ligjit; rezultati kryesor është lejimi i hyrjes së mallrave të Serbisë në Kosovë", ka ...

Mëngjes i qetë, priten tensione

Albeu.com - 17.09.2011

Mëngjesi i sotëm e ka gjetur Mitrovicën të qetë përkundër tensionete të djeshme. Zëdhënësi i Policisë për rajonin e Mitrovicës, Besim Hoti është shprehur për mediat vendase se nga mesnata deri në këto momente, situata është e qetë.

Situatë e qetë në veri

Alsat - 17.09.2011

Ura në Mitrovicë Autoritetet e rendit në veri të Kosovës thonë se situata e sigurisë në këtë pjesë është e qetë dhe se gjatë gjithë natës nuk është shënuar asnjë incident.

Serbia propozim në BE për situatën në veri të Kosovës

LajmiFundit - 17.09.2011

Shefi i ekipit negociator serb, Borisllav Stefanoviq, ka thënë mbrëmë se Serbia i ka dorëzuar Bashkimit Evropian propozimin për “zgjidhjen e problemit” të pikave kufitare Bërnjak dhe Jarinje.

SHBA: Prania e zyrtarëve të doganave të Kosovës në pikat e kalimit kufitar në përputhje me ligjin ndërkombëtar

24 orë - 17.09.2011

I ngarkuari me punë i Shteteve të Bashkuara pranë OSBE-së, Gary Robbins, tha dje gjatë një takimi të Asamblesë së Përgjithshme të OSBE-së në Vjenë, se Shtetet e Bashkuara përshëndetsin planet e koordinuara të BE dhe NATO-s, për të ...

Komiteti i Sigurisë pret kthimin e normalitetit në veri

Evropaelire - 17.09.2011

Përfaqësuesit e strukturave politike dhe atyre të sigurisë në Mitrovicë kanë përshëndetur vendosjen e policisë dhe doganierëve të Kosovës në pikat kufitare 1 dhe 31 në veri, me mbështetje të EULEX-it dhe KFOR-it.

Drejt zgjidhjes speciale?!

Evropaelire - 17.09.2011

Është inkurajues fakti që të gjithë faktorët vendimmarrës kanë arritur një mobilizim të jashtëzakonshëm për vënien nën kontroll të dy vendkalimeve kufitare në veri të Kosovës; kjo praktikisht tregon se ku është kufiri në mes të Kosovës dhe ...

Serbia pret përgjigje nga Brukseli

Albeu.com - 17.09.2011

Beogradi është në pritje të një përgjigjeje nga ana e Brukselit për planin e vet për veriun, që parasheh, tërheqjen e doganierëve kosovarë nga pikat 1 e 31.

Policia e Kosovës: Situata e tensionuar, por e qetë

Ora news - 17.09.2011

Pavarësisht tensioneve të mbrëmjes së djeshme në veri të Kosovës, situata paraditen e sotme paraqitet e qetë. Zëdhënësi i Policisë për rajonin e Mitrovicës, Besim Hoti ka thënë se nga mesnata deri në këto momente, situata është e qetë.

Prioritet qetësia, jo zhbllokimi i rrugëve

Telegrafi - 17.09.2011

Autoritetet e rendit në veri të Kosovës thonë se situata e sigurisë në këtë pjesë është e qetë dhe se gjatë gjithë natës nuk është shënuar asnjë incident.

Serbia me plan të vetin

Telegrafi - 17.09.2011

Serbia ia paraqiti Bashkimit Evropian një propozim për zgjidhjen e problemit në pikat kufitare në Jarinje dhe Bërnjak, sipas të cilës policët e Kosovës dhe zyrtarët e doganave të Kosovës nuk duhet të jenë aty! Për shkak të bllokimit të ...

Kosovarët në Veri, Serbia, thirrje serbëve për qetësi

Panorama - 17.09.2011

Situata në Veri të Kosovës është tensionuar dje, pas konfirmimit të EULEX-it se doganat do të kontrollohen edhe nga përfaqësues të Kosovës.Ndërkohë, trupat e KFOPR-it janë në gatishmëri për t’u përballur me çdo lloj kërcënimi paqeje nga ...

Vendosja në pikat kufitare do të kthejë normalitetin

Telegrafi - 17.09.2011

Përfaqësuesit e strukturave politike dhe atyre të sigurisë në Mitrovicë, kanë përshëndetur vendosjen e policisë dhe doganierëve të Kosovës në pikat kufitare 1 dhe 31 në veri, me mbështetje të EULEX-it dhe KFOR-it.

Kosovë, Komiteti i Sigurisë pret kthimin e normalitetit

Ora news - 17.09.2011

Përfaqësuesit e strukturave politike dhe atyre të sigurisë në Mitrovicë, kanë përshëndetur vendosjen e policisë dhe doganierëve të Kosovës në pikat kufitare 1 dhe 31 në veri, me mbështetje të EULEX-it dhe KFOR-it.

Në veri qetë, por nën tensione

Telegrafi - 17.09.2011

Situata në veri të Kosovës është e qetë dhe nën kontroll, thonë autoritetet policore në Mitrovicë. “Situata e përgjithshme vazhdon të jetë e qetë dhe e normalizuar pas ngjarjeve të mbrëmshme, ku patëm një shqetësim te të gjithë qytetarët.

Plani në Veri, Serbia pret përgjigje nga Brukseli

Ora news - 17.09.2011

Beogradi është në pritje të një përgjigjeje nga ana e Brukselit për planin e vet për veriun, që parasheh, tërheqjen e doganierëve kosovarë nga pikat 1 e 31.

Mitrovicë, të shtëna armësh, Serbët: Nuk heqim bllokadat

BalkanWeb - 17.09.2011

PRISHTINË- Një ditë pas fillimit të zbatimit të planit operacional për vendosjen nën kontroll të vendkalimeve kufitare me Serbinë, situata në veri të Kosovës vazhdon të mbetet e tensionuar.

Kosovë, rritet tensioni në veri, KFOR: Do përdorim armët

Shekulli - 16.09.2011

Mediat kosovare raportojnë se po rritet tensioni në veri të Kosovës. Situata është përkeqësuar pas nisjes së operacionit të KFOR-it për marrjen nën kontroll të dy pikat kufitare 1 dhe 31 në Jarinjë dhe Bërnjak.

Mihajloviç: Qeveria e Thaçit s`ka asnjë rol në veri

Shekulli - 16.09.2011

Shefi i qeverisë serbe për bashkëpunim me mediat, Milivoje Mihajloviç, në një deklaratë për shtyp tha se në pikat kufitare mes Kosovës dhe Serbisë përfaqësuesit e EULEX-it, doganierët dhe policët e Kosovës “nuk do të kenë asnjë rol”.

Blindohet veriu, nis zbatimi i planit operacional

Alsat.tv - 16.09.2011

Situata në veri të Kosovës është e qetë ndërsa policia dhe doganierët kanë zbritur në doganat e blinduara nga NATO dhe EULEX, e serbët vazhdojnë të qëndrojnë në barrikada.

BE: Në veri po zbatohet marrëveshja; ICG: Rrezik!

Gazeta Start - 16.09.2011

Bruksel (16:05)- Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiç, ka thënë se EULEX ka nisur të zbatojë marrëveshjen e arritur në dialogun Prishtinë Beograd, për vulat doganore.

Tensionohet situata në veri të Kosovës (VIDEO)

Albeu.com - 16.09.2011

Situata në veri të Kosovës vazhdon të jetë e tensionuar, vetëm pak orë para nisjes së operacionit të qeverisë së Kosovës, për të marrë kontrollin e dy pikave kufitare.

Ka filluar operacioni në Veri – VIDEO

Shqipmedia - 16.09.2011

Ora 02:00 – Burime ende jozyrtare pohuan për Top Channel se rreth 20 minuta pas mesnatës ka nisur operacioni për marrjen nën kontroll të dy pikave kufitare, Jarinë dhe Bërnjak në veri të Kosovës.

Bllokohen pikat kufitare Jarinje dhe Bërnjak

Alsat - 16.09.2011

Serbët mbrëmë kanë bllokuar me kamionë pikën kufitare në Jarinje. Ata kanë vendosur kamionë nga të dyja anët e kufirit, përkatësisht nga territori i Serbisë dhe i Kosovës, duke paralizuar kështu qarkullimin e automjeteve në këtë vend.

Sot shteti i Kosovës vendosët në pikat 1 dh 31

Alsat - 16.09.2011

Policia e Kosovës dhe doganierët e Kosovës, të mbështetur nga KFOR-i dhe EULEX-i do të vendosën në dy pikat kufitare me Serbinë 1 dhe 31, të cilat nga shpallja e pavarësisë së Kosovës, kur u dogjën nga serbët e rebeluar, ishin jashtë ...

Policia dhe doganierët u vendosën në pikat kufitare

Alsat - 16.09.2011

Burime të Kosovapress-it bëjnë të diture se sot rreth orës 8.30, Policia e Kosovës dhe doganierët e Kosovës janë vendosur në dy pikat kufitare 1 dhe 31. Sipas këtyre burimeve vendosja e tyre është bërë më helikopter të KFOR-it.

Kosovë, nis aksioni i vendosjes së doganierëve e policisë në Jarinjë e Bernjak

LajmiFundit - 16.09.2011

Plani operacional për vënien në funksion të dy pikave kufitare në veri ka filluar sot në orët e hershme të mëngjesit, ashtu sikurse ishte paralajmëruar nga kryeministri Hashim Thaçi.

Zbarkojnë në të dyja pikat

Evropaelire - 16.09.2011

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hajredin Kuçi, ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se doganierët dhe policët kufitarë janë vendosur në Jarinë dhe në Bërnjak.

Rexhepi: PK dhe EULEX janë në veri

Evropaelire - 16.09.2011

Pjesëtarët e Policisë së Kosovës dhe ata të misionit evropian për sundimin e ligjit janë vendosur në dy pikat kufitare në veri të Kosovës, bën të ditur agjencia e lajmeve Reuters. “Ekipet e përziera gjenden në kufi.

Rexhepi: PK dhe EULEX janë në veri

Alsat - 16.09.2011

Pjesëtarët e Policisë së Kosovës dhe ata të misionit evropian për sundimin e ligjit janë vendosur në dy pikat kufitare në veri të Kosovës, bën të ditur agjencia e lajmeve Reuters. “Ekipet e përziera gjenden në kufi.

Protesojnë serbët në veri

Evropaelire - 16.09.2011

Dhjetëra banorë serbë të pjesës veriore të Mitrovicës janë duke protestuar në mënyre të qetë në afërsi të lumit Ibër, në shenjë kundërshtimi me zbatimin e planit të qeverisë së Kosovës për futjen nën kontroll të vendkalimeve kufitare në ...

Protestojnë serbët në veri

Alsat - 16.09.2011

Dhjetëra banorë serbë të pjesës veriore të Mitrovicës janë duke protestuar në mënyre të qetë në afërsi të lumit Ibër, në shenjë kundërshtimi me zbatimin e planit të qeverisë së Kosovës për futjen nën kontroll të vendkalimeve kufitare në ...

Kosovë, Rexhepi: Policia e doganierët në pikat kufitare në veri

LajmiFundit - 16.09.2011

Ministri i Brendshem i Kosovës, Bajram Rexhepi konfirmoi sot se pjesëtarët e Policisë së Kosovës dhe ata të misionit evropian për sundimin e ligjit janë vendosur në dy pikat kufitare në veri të Kosovës, bën të ditur agjencia e lajmeve ...

Huruglica mohon refuzimin e doganierëve serbë

Evropaelire - 16.09.2011

Drejtori i përgjithshëm i Doganave të Kosovës, Naim Hurglica, ka hedhur poshtë deklaratat e publikuara në disa media serbe se pjesëtarë serbë të institucionit që ai drejton, kanë refuzuar të punojnë në vendkalimet kufitare me Serbinë.

Qeveria konfirmon: Jemi në pikën 1 dhe 31

Albeu.com - 16.09.2011

UPDATE - Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi të premten gjatë mbledhjes së qeverisë deklaroi se plani opercional për rikthim në funksion pikat doganore 1 dh 31 ka përfunduar me sukses.

Qeveria: Operacioni në dogana, i suksesshëm

Evropaelire - 16.09.2011

Në një njoftim para kabinetit qeveritar, kryeministri Hashim Thaçi tha se operacioni për dërgimin e doganierëve dhe policëve kufitarë vendas e ndërkombëtarë në pikat 1 dhe 31, ka kaluar sipas parashikimeve.

Thaçi: Plani për veriun po implementohet me sukses

Shqipmedia - 16.09.2011

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi ka njoftuar për fillimin e implementimit të planit operacional të Qeverisë së Kosovës për respektimin e marrëveshjes për vulat doganore në pikat kufitare 1 dhe 31.

Kosovë, rritet tensioni në veri, KFOR: Do përdorim armët

24 orë - 16.09.2011

Mediat kosovare raportojnë se po rritet tensioni në veri të Kosovës. Situata është përkeqësuar pas nisjes së operacionit të KFOR-it për marrjen nën kontroll të dy pikat kufitare 1 dhe 31 në Jarinjë dhe Bërnjak.

Huruglica: Doganierët serbë nuk refuzuan – VIDEO

Shqipmedia - 16.09.2011

Drejtori i përgjithshëm i Doganave të Kosovës, Naim Hurglica, ka hedhur poshtë deklaratat e publikuara në disa media serbe se pjesëtarë serbë të institucionit që ai drejton, kanë refuzuar të punojnë në vendkalimet kufitare me Serbinë.

Serbëve u arrin mbështetje nga Beogradi

Evropaelire - 16.09.2011

Përfaqësuesit e Partisë Radikale Serbe dhe ata të Partisë Demokratike të Serbisë kanë hyrë nëpërmjet rrugëve alternative në Kosovë, meqë nuk janë lejuar të shfrytëzojnë vendkalimet kufitare në Jarinë dhe Bërnjak.

Hajredin Kuçi: Plani operacional në veri tërësisht i suksesshëm

DW - 16.09.2011

Zëvëndëskryeministri i Kosovës, Hajredin Kuçi, konfirmon për programin shqip të Deutsche Welles, se doganierët dhe policët kufitar të misionit EULEX dhe të Kosovës tashmë janë vendosur në dy pikat kufitare me Serbinë DW: Zoti Kuçi, si ka ...

Beogradi porosit serbët të protestojnë të qetë

Evropaelire - 16.09.2011

Qeveria e Serbisë u ka bërë thirrje serbëve të veriut të protestojnë të qetë dhe "të mos bien pre e provokimeve". “Qeveria po përcjell dhe po kontrollon situatën në Kosovë.

Huruglica: Edhe doganierë serbë të Kosovës do vendosen në veri

Albeu.com - 16.09.2011

Drejtori i Përgjithshëm i doganave të Kosovës, Naim Huruglica hodhi poshtë informacionet sipas të cilave doganierët serbë kosovarë nuk kanë pranuar të punojnë pikat doganore me Serbinë.

Krasniqi: Vendosja e rendit, e drejtë e patjetërsueshme

Evropaelire - 16.09.2011

Kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi, tha se vendosja e policëve dhe doganierëve të Kosovës në pikat kufitare 1 dhe 31, është rezultat i vendosmërisë së Qeverisë për zbatimin e planit të saj, në bashkëpunim me EULEX-in dhe KFOR-in.

Thaçi: Operacioni u zhvillua me sukses

Alsat - 16.09.2011

Qeveria e Kosovës ka realizuar me sukses operacionin për vendosjen e policëve dhe të doaganierëve në pjesën veriore të Mitrovicës përkundër protestave dhe barrikadave të vendosura rrugëve që çojnë për në vendkakimet kufitare Jarinjë dhe ...

Thaçi: E nisëm mirë në veri

Lajmeshqip - 16.09.2011

Prishtinë – Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, theksoi sot në mesditë në mbledhjen e qeverisë, se “procesi i implementimit të planit në veri të Mitrovicës, në pikat doganore 1 dhe 31 ka filluar me sukses, Doganierët dhe Policia e ...

Thaçi: Operacioni mbaroi, morëm dy pikat kufitare në veri

LajmiFundit - 16.09.2011

Kryeministri Hashim Thaçi, në mbledhjen e jashtëzakonshme të Qeverisë së Kosovës, konfirmoi se plani operacional për rikthimin në funksion të pikave doganore 1 dh 31 në veri të vendit, ka përfunduar me sukses.

Berisha: Mbështesim vendosjen e rendit në Veri

Albeu.com - 16.09.2011

Kryeministri Sali Berisha ka përshëndetur aksionin e Qeverisë së Kosovës. Kreu i qeverisë shqiptare deklaroi se me këtë veprim po zbatohet marrëveshja e Brukselit. Mbështesim vendosjen e rendit në Veri.

Vazhdojnë tensionet

Evropaelire - 16.09.2011

Përveç bllokadave, të cilat janë vendosur në disa rrugë në veriun e Kosovës, gjatë ditës së sotme nuk është shënuar ndonjë incident që do ta rrezikonte sigurinë e përgjithshme në këtë pjesë të vendit, thonë zyrtarët e Policisë së Kosovës.

Shqipëria mbështet vendosjen e doganierëve në veri të Kosovës

LajmiFundit - 16.09.2011

Qeveria e Shqipërisë ka shprehur sot mbështetjen maksimale për aksionin e qeverisë së Kosovës me qëllim vendosjen e kontrollit në pikat kufitare në veri të vendit.

Krasniqi: Vendosja e ligjshmërisë, obligim kushtetues

Albeu.com - 16.09.2011

Vendosja e policëve dhe doganierëve të Kosovës në pikat kufitare 1 dhe 31 është rezultat i vendosmërisë së Qeverisë për zbatimin e Planit të saj, në bashkëpunim me EULEX-in dhe KFOR-in dhe me përkrahjen e gjerë ndërkombëtare, për vendosjen ...

Vetëvendosje: Qeveria s'e kontrollon tokën e Kosovës në veri

Evropaelire - 16.09.2011

"Pasoja vendimtare e ndërhyrjes së sotme nuk është shpërbërja e strukturave ilegale, armiqësore e kriminale të Beogradit dhe as sundimi i rendit dhe ligjit; rezultati kryesor është lejimi i hyrjes së mallrave të Serbisë në Kosovë", ka ...

EULEX: Serbë e shqiptarë, në pikat 1 dhe 31

Albeu.com - 16.09.2011

Zëdhënësi i EULEX-it, Nicholas Hawton ka konfirmuar prezencën e doganierëve e policëve shqiptarë e serbë në pikat kufitare në veri. Zyrtarë lokalë, serbë e shqiptarë janë në pikat kufitare me policinë e EULEX-it, por vetëm anëtarët e ...

SHBA: Vendosja e doganierëve në veri të Kosovës, e ligjshme

LajmiFundit - 16.09.2011

I ngarkuari me punë i Shteteve të Bashkuara pranë OSBE-së, Gary Robbins, tha dje gjatë një takimi të Asamblesë së Përgjithshme të OSBE-së në Vjenë, se Shtetet e Bashkuara përshëndesin planet e koordinuara të BE dhe NATO-s, për të ...

Vetëvendosja: Qeveria nuk ka kontroll të plotë në veri

LajmiFundit - 16.09.2011

“Pasoja vendimtare e ndërhyrjes së sotme nuk është shpërbërja e strukturave ilegale, armiqësore e kriminale të Beogradit dhe as sundimi i rendit dhe ligjit; rezultati kryesor është lejimi i hyrjes së mallrave të Serbisë në Kosovë”, ka ...

Kalimet kufitare të siguruara ndërsa protestat vazhdojnë

SETimes - 16.09.2011

16/09/2011 Policia është vendosur në pikat e kontrollit në veri, ndërsa serbët vendas organizojnë protesta dhe barrikada në rrugë. Nga Linda Karadaku dhe Muhamet Brajshori për Southeast European Times në Prishtinë dhe Mitrovicë -- 16/09/11 ...

Serbia: Doganierët kosovarë nuk kanë asnjë rol në kufi

LajmiFundit - 16.09.2011

Ndaj zbatimit të vendimit të Qeverisë për t`i vënë në kontroll vendkalimet kufitare në Jarinje e Bërnjak, në Beograd nuk ka pasur ndonjë reagim të madh sikurse ka ndodhur në rastet e ngjashme.

Rritet tensioni në veri të Kosovës

Ora news - 16.09.2011

Mbetet e tensionuar situata në veri të Kosovës, vetëm pak orë para nisjes së operacionit të qeverisë së Kosovës, për të marrë kontrollin e dy pikave kufitare.

Blindohet veriu, policia e Kosovës në pikat 1 e 31

Panorama - 16.09.2011

Policia e Kosovës dhe doganierët e Kosovës, të mbështetur nga KFOR-i dhe EULEX-i do të vendosën në dy pikat kufitare me Serbinë 1 dhe 31, të cilat nga shpallja e pavarësisë së Kosovës, kur u dogjën nga serbët e rebeluar, ishin jashtë ...

Nis zbatimi i planit për doganat në veri

Yll Press - 16.09.2011

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hajredin Kuçi, ka konfirmuar për mediat vendore se doganierët dhe policët kufitarë janë vendosur në Jarinë dhe ka paralajmëruar veprim të ngjashëm edhe në Bërnjak.

Blindohet veriu, policia e Kosovës në pikat 1 e 31

Ora news - 16.09.2011

Ashtu siç ishte premtuar dhe kryeminsitri i Kosovës Hashim Thaçi ka filluar të premten rreth orës 07:00 të mëngjesit plani operacional në dy pikat kufitare në veri të vendit.

Qeveria serbe: Nuk është kjo Dita D

Telegrafi - 16.09.2011

Shefi i kancelarisë së qeverisë serbe për bashkëpunim me media, Milivoje Mihajlovic, ka thënë se në pikat kufitare mes Kosovës dhe Serbisë do të vijnë përfaqësuesit e EULEX-it, dhe se doganierët dhe policët e Kosovës “nuk do të kenë ...

Rexhepi: Shteti i Kosovës kontrollon pikat në veri

Yll Press - 16.09.2011

Rexhepi, në një prononcim për “Tanjug”, ka thënë se operacioni i vendosjet së tyre ka filluar pak para orës tetë dhe tani oficerët e Policisë së Kosovë dhe doganierët janë në dy pikat kufitare, 1 dhe 31 bashkë me policë të EULEX-it.

Rexhepi: PK dhe EULEX janë në veri

Botasot - 16.09.2011

Pjesëtarët e Policisë së Kosovës dhe ata të misionit evropian për sundimin e ligjit janë vendosur në dy pikat kufitare në veri të Kosovës, bën të ditur agjencia e lajmeve Reuters. “Ekipet e përziera gjenden në kufi.

Mihajloviç: Doganierët e Kosovës nuk do të kenë asnjë rol

Ora news - 16.09.2011

Shefi i qeverisë serbe për bashkëpunim me mediat, Milivoje Mihajloviç, ka thënë se në pikat kufitare mes Kosovës dhe Serbisë përfaqësuesit e EULEX-it, doganierët dhe policët e Kosovës “nuk do të kenë asnjë rol”.

Kosovë, policia dhe doganierët vendosen në veri

Ora news - 16.09.2011

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hajredin Kuçi, ka konfirmuar për mediat vendore se doganierët dhe policët kufitarë janë vendosur në Jarinë dhe ka paralajmëruar veprim të ngjashëm edhe në Bërnjak.

Thaçi konfirmon vendosjen e doganierëve në veri

Telegrafi - 16.09.2011

Kryeministri i vendit, Hashim Thaçi në mbledhjen e jashtëzakonshme të Qeverisë ka konfirmuar vendosjen e doganierëve në Veri në mënyrë të suksesshme, ndërkaq edhe njëherë u ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve të Kosovës për qetësi dhe ...

Qeveria e Kosovës konfirmon: Shqiptarët në 1 dhe 31

Yll Press - 16.09.2011

Marrë parasysh se rrugët në veri, përfshirë edhe ato magjistrale që çojnë kah portat 1 dhe 31 janë të bllokuara, dërgimi i pjesëtarëve të organeve të Kosovës në pikat kufitare besohet se mund të realizohet vetëm përmes helikopterëve të ...

Huruglica mohon refuzimin e doganierëve serbë

Botasot - 16.09.2011

Drejtori i përgjithshëm i Doganave të Kosovës, Naim Hurglica, ka hedhur poshtë deklaratat e publikuara në disa media serbe se pjesëtarë serbë të institucionit që ai drejton, kanë refuzuar të punojnë në vendkalimet kufitare me Serbinë.

Thaçi: Aksioni në dogana, i suksesshëm

Panorama - 16.09.2011

PRISHTINE- Në një njoftim para kabinetit qeveritar, kryeministri Hashim Thaçi tha se operacioni për dërgimin e doganierëve dhe policëve kufitarë vendas e ndërkombëtarë në pikat 1 dhe 31, ka kaluar sipas parashikimeve.

LIVE VERIU: Radikalët, nuk u lejohet hyrja në Kosovë

Lajmetsot - 16.09.2011

Postuar me: 16 September, 2011 12:16:00 LIVE VERIU: Radikalët, nuk u lejohet hyrja në Kosovë 13: 30 Radikalët serbë kanë provouar dëshpërimisht të hyjnë brenda Kosovës, për të qenë afër popullit serb në këto “momente të vështira”.

I suksesshëm plani për veriun

Yll Press - 16.09.2011

Këto komente, kryeministri Thaçi i bëri të premten para kabinetit qeveritar, në një mbledhje të jashtëzakonshme, në të cilën pikë e vetme e rendit të ditës ishte informimi për fillimin e zbatimit të planit operacional në veri.

Serbëve u arrin mbështetje nga Beogradi

Botasot - 16.09.2011

Përfaqësuesit e Partisë Radikale Serbe dhe ata të Partisë Demokratike të Serbisë kanë hyrë nëpërmjet rrugëve alternative në Kosovë, meqë nuk janë lejuar të shfrytëzojnë vendkalimet kufitare në Jarinë dhe Bërnjak.

Përfaqësuesit e dy partive radikale serbe hyjnë në Kosovë

Ora news - 16.09.2011

Përfaqësuesit e Partisë Radikale Serbe dhe ata të Partisë Demokratike të Serbisë kanë hyrë sot në Kosovë për të mbështetur serbët në veri të vendit.

Përfaqësuesit e dy partive radikale serbe hyjnë në Kosovë

Yll Press - 16.09.2011

Mediat serbe njoftojnë se vizita e tyre në veri të Kosovës ka për qëllim mbështetjen e “popullatës serbe, e cila kundërshton zbarkimin e doganierëve dhe policëve kosovarë në vendkalimet kufitare”.

Beogradi porosit serbët të protestojnë të qetë

Botasot - 16.09.2011

Qeveria e Serbisë u ka bërë thirrje serbëve të veriut të protestojnë të qetë dhe "të mos bien pre e provokimeve". “Qeveria po përcjell dhe po kontrollon situatën në Kosovë.

Krasniqi: Vendosja e rendit, e drejtë e patjetërsueshme

Botasot - 16.09.2011

Kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi, tha se vendosja e policëve dhe doganierëve të Kosovës në pikat kufitare 1 dhe 31, është rezultat i vendosmërisë së Qeverisë për zbatimin e planit të saj, në bashkëpunim me EULEX-in dhe KFOR-in.

Vendosja e ligjshmërisë obligim kushtetues

Telegrafi - 16.09.2011

Kryeparlamentari Jakup Krasniqi me rastin e vendosjes së policëve dhe doganierëve në kufirin verior të Kosovës, tha se vendosja e ligjshmërisë, e rendit dhe pushtetit në veri të Kosovës është e drejtë e patjetërsueshme, por edhe obligim ...

Krasniqi: Qeveria e vendosur për zbatimin e planit

Ora news - 16.09.2011

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Jakup Krasniqi, si dhe zv/kryeministri Hajredin Kuçi e kanë cilësuar të drejtë vendosjen e rendit në veri. Krasniqi tha se vendosja e policëve dhe doganierëve në pikat kufitare 1 dhe 31, është rezultat i ...

Berisha: Mbështesim vendosjen e rendit, në Veri të Kosovës

Ora news - 16.09.2011

Kryeministri Sali Berisha ka përshëndetur aksionin e Qeverisë së Kosovës. Kreu i qeverisë shqiptare deklaroi se me këtë veprim po zbatohet marrëveshja e Brukselit. “Mbështesim vendosjen e rendit në Veri.

Veriu i Kosovës, Berisha: Mbështesim Prishtinën

Panorama - 16.09.2011

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka përshëndetur veprimet e Prishtinës zyrtare në veri të Kosovës, ndërsa i ka bërë thirrje Beogradit që të respektojë marrëveshjen.

Kontrolli në veri. Berisha: Beogradi të respektojë vendimin e Kosovës

BalkanWeb - 16.09.2011

TIRANE- Kryeministri i vendit Sali Berisha përshëndeti sot veprimet e qeverisë së Kosovës dhe EULEX-in për të çuar në veri doganierët kosovarë. Ky veprim sipas Berishës tregon vendosjen e ligjit në këtë pjesë të Kosovës.

EULEX: Serbë e shqiptarë, në pikat kufitare 1/31

Panorama - 16.09.2011

PRISHTINE- Zëdhënësi i EULEX-it, Nicholas Hawton, pas deklaratës së parë ku ai nuk mundi të konfirmonte se kush është vendosur në pikat 1 dhe 31, tani ka konfirmuar prezencën e doganierëve e policëve shqiptarë e serbë në pikat kufitare në ...

EULEX: Zyrtarë serbë dhe kosovarë në pikat kufitare

Ora news - 16.09.2011

EULEX-it, ka konfirmuar prezencën e doganierëve e policëve shqiptarë e serbë në pikat kufitare në veri të Kosovës. Zëdhënësi i EULEX-it, ka deklaruar se zyrtarë lokalë, serbë e shqiptarë janë në pikat kufitare me policinë e EULEX-it, por ...

EULEX: Në veri u vendosën doganierët kosovarë. Thaçi: Do krijojmë Kosovën etnike

BalkanWeb - 16.09.2011

PRSIHTINË- Ashtu siç ishte parashikuar edhe nga kryeministri Hashim Thaçi, në orët e para të ditës së sotme ka nisur plani operacional për vënien në funksion të dy pikave kufitare në veri.

VV: Qeveria nuk po e kontrollon tokën e Kosovës në veri

Botasot - 16.09.2011

"Pasoja vendimtare e ndërhyrjes së sotme nuk është shpërbërja e strukturave ilegale, armiqësore e kriminale të Beogradit dhe as sundimi i rendit dhe ligjit; rezultati kryesor është lejimi i hyrjes së mallrave të Serbisë në Kosovë", ka ...

I suksesshëm plani për veriun

Botasot - 16.09.2011

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi ka njoftuar për fillimin e implementimit të planit operacional të Qeverisë së Kosovës për respektimin e marrëveshjes për vulat doganore në pikat kufitare 1 dhe 31.

Serbia sikur në kohën e Millosheviqit

Lajmetsot - 16.09.2011

Postuar me: 16 September, 2011 07:18:00 Serbia sikur në kohën e Millosheviqit Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka thënë për Kosovapress se shumica e vendeve të Këshillit të Sigurimit kanë mbështetur vendimin e Qeverisë ...

Thaçi: Nesër i marrim pikat 1 dhe 31

Albeu.com - 15.09.2011

Në një konferencë për media të enjten mbrëma, Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, deklaroi se nesër do të bëhet vendosja e policëve dhe doganierëve në veri të Kosovës, ndërsa u bëri thirrje të gjithë qytetarëve që të ruajnë maturinë.

Doganat, rikthehen barrikadat në Veri

Panorama - 15.09.2011

Kryeministri Hashim Thaçi ka konfirmuar edhe dje se të premten Kosova do të zbatojë planin e saj mbi Veriun dhe doganat atje, të ndërtuar sipas marrëveshjes më të fundit mes qeverisë, EULEX-it e KFOR-it.

Përpjekje e Serbisë për ndarje të Kosovës

Koha.net - 15.09.2011

Beograd, 15 shtator - Me angazhim të ashpër diplomatik dhe me presion kundër Brukselit e Beogradit autoritetet në Serbi po përpiqen të pengojnë vendosjen e kontrollit doganor dhe sistemimin e doganierëve të Kosovës në vendkalimet Bërnjak e ...

Serbë paralajmërojnë rezistencë të armatosur

Koha.net - 15.09.2011

Mitrovicë, 15 shtator - Radenko Nedelkoviq, i ashtuquajturi kryetar i qarkut të Mitrovicës, caktohet nga shtabi serb i krizës në veri të Kosovës në detyrën për të koordinuar veprimet në mes të faktorit politik dhe grupit serb që janë nën ...

Serbët paralajmërojnë rezistencë të armatosur

Telegrafi - 15.09.2011

Radenko Nedelkovic, i ashtuquajturi kryetar i qarkut të Mitrovicës, caktohet nga shtabi serb i krizës në veri të Kosovës në detyrën për të koordinuar veprimet në mes të faktorit politik dhe grupit serb që janë nën armë në veri të ...

Doganierët kosovarë në veri, ditën e nesërme

Ora news - 15.09.2011

Misioni i Bashkimit Evropian në Kosovë, EULEX përmes një deklarate ka sqaruar dhe dhënë detaje, lidhur me hapjen e kufijve që pritet të ndodhë gjatë ditës së neserme pas pranimit të vulave nga Serbia dhe një marrëveshje që kanë bërë ...

Nesër doganierë kosovarë në veri

Lajmetsot - 15.09.2011

Postuar me: 15 September, 2011 07:59:00 Nesër doganierë kosovarë në veri Misioni i Bashkimit Evropian në Kosovë, EULEX përmes një komunikate ka sqaruar dhe dhënë detaje lidhur me hapjen e kufijve që pritet të ndodh gjatë ditës së neserme ...

Mblidhet Qeveria e Kosovës në ora 12:00

Lajmetsot - 15.09.2011

Postuar me: 15 September, 2011 11:50:00 Mblidhet Qeveria e Kosovës në ora 12:00 12:00 Kryeministri Hashim Thaçi pritet që të mbledh qeverinë e tij në orën 12:00.

Doganierët në porta kur të fillojë shkëmbimi i mallrave

Gazeta Start - 14.09.2011

Prishtinë - Qeveria e Kosovës e ka arritur të premten marrëveshjen me KFOR-in, EULEX-in dhe BE-në për hapjen e pikave kufitare 1 dhe 31 në veri.

Përfundon greva e doganierëve grekë

Shekulli - 14.09.2011

Përfundoi sot greva e doganierëve grekë e cila ka nisur dy ditë më parë në të gjitha pikat doganore në Greqi. Tashmë është bërë i mundur kalimi normal i automjeteve në të gjitha pikat doganore.

Hapen pikat e kalimit kufitar me Greqinë

Gazeta Start - 14.09.2011

Gjirokastër – Pikat kufitare me Greqinë janë rihapur sot pas 48 orësh bllokimi nga pala greke për shkak të grevës së doganierëve. Aktualisht në pikën kufitare të Kakavijës, situata paraqitur e qetë, ndërsa drejtori i policisë kufitare në ...

Ivanovic: Prishtina do të shtyjë aksionin në veri

Gazeta Start - 14.09.2011

Beograd - Oliver Ivanovic, i ashtuquajtur sekretar i Ministrisë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë ka deklaruar të mërkurën se autoritetet në Kosovë me siguri do ta shtyjnë dërgimin e doganierëve kosovarë dhe të policisë në vendkalimet në ...

Thaçi prezanton planin për Veriun. Serbët bllokojnë rrugët

Alsat.tv - 14.09.2011

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi prezantoi planin operacional për veriun, që parashikon vendosjen e doganierëve dhe policisë kufitare të Kosovës në pikat 1 dhe 31.

Shtim tensionesh në veri

Evropaelire - 14.09.2011

Pas paralajmërimeve të Qeverisë së Kosovës se nga e premtja në veri të Kosovës do të hapen vendkalimet kufitare 1 dhe 31, autoritetet e rendit në Mitrovicë njoftojnë për rritje të tensioneve dhe bllokim të disa rrugëve lokale në veri.

Kakavijë, rifillon puna pas grevës së doganierëve grekë

Lajmeshqip - 14.09.2011

Ndërpritet sot greva dyditore e doganierëve grekë në të gjitha pikat vendkalimet tokësore dhe detare në kufirin Shqipëri-Greqi. Gentian Mullai, zëdhënësi i Drejtorisë Rajonale të Kufirit dhe Migracionit për qarkun e Gjirokastrës, bëri të ...

Thaçi ka dhënë detaje të planit për veri

Evropaelire - 14.09.2011

Kryeministri Kosovës, Hashim Thaçi, ka dhënë sot disa detaje rreth planit operacional për funksionalizimin e plotë të kontrollit në vendkalimet kufitare 1 dhe 31 në veri të Kosovës.

Thaçi: Ja rruga deri te pikat 1 e 31

Lajmeshqip - 14.09.2011

Prishtinë – Kryeminstri kosovar Hashim Thaçi prezantoi sot udhërrëfyesin e Qeverisë së Kosovës për vendosjen e rendit dhe ligjit në veri dhe integrimin e pjesës veriore.

Shtim tensionesh në veri

Lajm - 14.09.2011

Pas paralajmërimeve të Qeverisë së Kosovës se nga e premtja në veri të Kosovës do të hapen vendkalimet kufitare 1 dhe 31, autoritetet e rendit në Mitrovicë njoftojnë për rritje të tensioneve dhe bllokim të disa rrugëve lokale në veri.

Shtohen tensionet në veri

Albeu.com - 14.09.2011

Pas paralajmërimeve të Qeverisë së Kosovës se nga e premtja në veri të Kosovës do të hapen vendkalimet kufitare 1 dhe 31, autoritetet e rendit në Mitrovicë njoftojnë për rritje të tensioneve dhe bllokim të disa rrugëve lokale në veri.

Daçiq: Kosova doganierët, Serbia barrikadat

24 orë - 14.09.2011

Ministri serb i punëve të Brendshme Ivica Daëiq ka deklaruar sot se në takimin me kryetarin e Serbisë Boris Tadiq është arritur marrëveshja për një varg masash cilat shteti duhet t’i ndërmarrë si preventivë që të mos pasoja të rënda për ...

Thaçi prezanton planet e rikthimit të kontrollit kufitar në veri

DW - 14.09.2011

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi bën publike disa pika të planit për vendosjen e kontrollit në dy pikat kufitare me Serbinë në veri të Kosovës.

Veriu i Kosovës edhe njëherë nën tension

SETimes - 14.09.2011

14/09/2011 Rrugët në veri janë përsëri të bllokuara, ndërsa serbët betohen t'i bëjnë qëndresë një marrjeje të kontrollit të kalimeve kufitare nga autoritetet kosovare.

Bllokada të reja në veri

Telegrafi - 14.09.2011

Në pjesën veriore të Mitrovicës në orët e vona të të martës janë vendosur bllokada të reja në dy lokacione, ndërsa mediat serbe njoftojnë se komunikacioni në këto vende zhvillohet në një anë.

Përfundon greva e doganierëve grekë, nis normalisht puna

Ora news - 14.09.2011

Që prej mëngjesit të sotëm, ka nisur normalisht puna në pikat doganore me Greqinë. Doganierët grekë kanë përfunduar grevën e nisur dy ditë më parë, duke mundësuar në këtë mënyrë kalimin normal të automjeteve në të gjitha pikat kufitare në ...

Të përgatitur për vendosjen e kontrollit për veri

Telegrafi - 14.09.2011

Autoritetet kosovare dhe ato ndërkombëtare janë përgatitur për vendosjen e kontrollit doganor në pikën 1 dhe 31 në kufi me Serbi. Plani operacional i hartuar nga Qeveria e Kosovës në konsultim me KFOR-in dhe EULEX-in është finalizuar të ...

Doganierët në porta kur të fillojë shkëmbimi i mallrave

Koha.net - 14.09.2011

Prishtinë, 14 shtator – Qeveria e Kosovës e ka arritur të premten marrëveshjen me KFOR-in, EULEX-in dhe BE-në për hapjen e pikave kufitare 1 dhe 31 në veri.

Hapet kalimi drejt Greqisë

ABC News - 14.09.2011

Pikat kufitare drejt Greqisë janë hapur për kalimin e udhëtarëve pas grevës së doganierëve grekë. Nga dita e hënë të orës 07:00 deri në ditën e mërkurë të orës 07:00 të gjithë udhëtarët që do të udhëtonin drejt Greqisë dhe anasjelltas ...

Tensione në veri të Kosovës

ABC News - 14.09.2011

Tensionet kanë filluar të rriten në veri të Kosovës, pasi krerët më të lartë në Prishtinë po përpiqen për të vënë nën kontroll, pikat doganore në Jarinjë e Brnjak, pjesë të populluara kryesisht nga serbë.

Marrëveshja për doganat: Doganierët kosovarë, në Veri

Panorama - 14.09.2011

Kryeministri Hashim Thaçi konfirmoi dje se pas 16 shtatorit, doganierë dhe policë kosovarë do të jenë të pranishëm në pikat doganore 1 dhe 31 për të kryer funksionin e tyre, bazuar në marrëveshjen me EULEX-in dhe KFOR-in.

Ivanoviq: Prishtina me siguri do të shtyjë aksionin në veri

Koha.net - 14.09.2011

Mitrovicë, 14 shtator – I ashtuquajturi sekretar i Ministrisë për Kosovën Oliver Ivanoviq ka deklaruar sot se autoritete në Kosovë me siguri do ta shtyjnë dërgimin e doganierëve kosovarë dhe të policisë në vendkalimet në Bërnjak e në ...

Kakavije, ndërpritet greva e doganierëve greke, rihapet dogana

BalkanWeb - 14.09.2011

KAKAVIJE -Ndërpritet sot greva dyditore e doganierëve grekë në të gjitha pikat vendkalimet tokësore dhe detare në kufirin Shqipëri-Greqi. Gentian Mullai, zëdhënësi i Drejtorisë Rajonale të Kufirit dhe Migracionit për qarkun e Gjirokastrës, ...

Shtim tensionesh në veri

Telegrafi - 14.09.2011

Pas paralajmërimeve të Qeverisë së Kosovës se nga e premtja në veri të Kosovës do të hapen vendkalimet kufitare 1 dhe 31, autoritetet e rendit në Mitrovicë njoftojnë për rritje të tensioneve dhe bllokim të disa rrugëve lokale në veri.

Ivanovic: Prishtina do të shtyjë aksionin në veri

Telegrafi - 14.09.2011

Oliver Ivanovic, i ashtuquajtur sekretar i Ministrisë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë ka deklaruar të mërkurën se autoritetet në Kosovë me siguri do ta shtyjnë dërgimin e doganierëve kosovarë dhe të policisë në vendkalimet në Bërnjak e ...

Të vendosur për shtrirjen e autoritetit në veri

Telegrafi - 14.09.2011

Kryeministri i vendit, Hashim Thaçi të mërkurën prezantoi planin e Qeverisë së Kosovës për vendosjen e rendit dhe ligjit në veri dhe integrimin e pjesës veriore.

Daçiq: Kosova doganierët, Serbia barrikadat

Koha.net - 14.09.2011

Beograd, 14 shtator – Ministri serb i punëve të Brendshme Ivica Daëiq ka deklaruar sot se në takimin me kryetarin e Serbisë Boris Tadiq është arritur marrëveshja për një varg masash cilat shteti duhet t’i ndërmarrë si preventivë që të mos ...

Shtim tensionesh në veri

Koha.net - 14.09.2011

Prishtinë/Mitrovicë, 14 qershor - Kryeministri Kosovës, Hashim Thaçi, ka dhënë të mërkurën disa detaje rreth planit operacional për funksionalizimin e plotë të kontrollit në vendkalimet kufitare 1 dhe 31 në veri të Kosovës, raporton Radio ...

(Plotësuar) Veri: Plani Operacional, sot marrëveshja

Lajmeshqip - 13.09.2011

Mitrovicë (PLOTESUAR 13:45) – Pritet finalizimi i marrëveshjes për planin operacional të rivendosjes së kontrollit doganor në pikat kufitare 1 dhe 31 dhe fillimin e implementimit të marrëveshjes së 2 shtatorit për tregtinë e lirë me ...

Kërcënojnë me bllokim rrugësh

Evropaelire - 13.09.2011

Serbët lokalë në veri të Kosovës do të reagojnë shpejt nëse Prishtina zyrtare do të përpiqet që t’i vë nën kontroll dhe funksionalizojë vendkalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjakë, paralajmërojnë zyrtarët e Qeverisë serbe dhe liderët ...

Serbët kërcënojnë sërish

Albeu.com - 13.09.2011

Nëse Prishtina zyrtare do të përpiqet që ti vë nën kontroll dhe funksionalizojë vendkalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjakë, serbët do të reagojnë shpejt, paralajmërojnë zyrtarët e Qeverisë serbe dhe liderët politik të serbëve të veriut ...

Thaçi: Në veri do të jenë doganierët kosovarë

Evropaelire - 13.09.2011

"Zbatimin e marrëveshjes do ta bëjmë me autoritetet ndërkombëtare dhe jo me Serbinë", thotë kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, në intervistën dhënë Radios Evropa e Lirë.

Doganierët kosovarë në pikat 1 e 31

Albeu.com - 13.09.2011

Kryeministri Kosovë, Hashim Thaçi gjatë një interviste për Radion Evropa e Lirë, ka konfirmuar fillimi e zbatimit të marrëveshjeve për hapjeve e kufijve të premten me 16 shtator.

Kosova dhe Serbia: kufiri që nuk është

SETimes - 13.09.2011

13/09/2011 Shtetasit kosovarë që jetojnë në kufi me Serbinë dëshirojnë zgjidhjen e çështjes së shënimit të kufirit. Nga Muhamet Brajshori për Southeast European Times në Prishtinë -- 13/09/11 Shtetasit e fshatrave të Kosovës të vendosura ...

Kosova në veri, vetëm me udhëheqës të pikave doganore

Koha.net - 13.09.2011

Prishtinë, 13 shtator – Kur pas 16 shtatorit të kalojnë pikat kufitare një dhe tridhjetë e një, qytetarët serbë të Kosovës ose të Serbisë nuk do të kontrollohen nga doganierët kosovarë.

Kosova në veri, vetëm me udhëheqës të pikave doganore

Telegrafi - 13.09.2011

Kur pas 16 shtatorit të kalojnë pikat kufitare një dhe tridhjetë e një, qytetarët serbë të Kosovës ose të Serbisë nuk do të kontrollohen nga doganierët kosovarë. Në pikat kufitare madje nuk do të ketë prezencë as të Policisë së Kosovës.

Doganat greke në grevë, probleme në pikën kufitare të Kapshticës

Panorama - 13.09.2011

KAKAVIJE/KAPSHTICE – Pikat kufitare të Kakavijës dhe Kapshticës nuk kanë funksionuar për kalimin e mjeteve të transportit të udhëtarëve apo dhe të mallrave.

Kosovë, Nedeljkoviç paralajmëron incidente në veri

Ora news - 13.09.2011

I ashtëquajturi, kryeshef i Qarkut të Mitrovicës, Radenko Nedeljkovic ka thënë se serbët e veriut janë të gatshëm për protesta, nëse Prishtina dërgon doganierë në pikat kufitare Bernjak dhe Jarinje.

Ndelkoviq paralajmëron incidente në veri

Botasot - 13.09.2011

I ashtuquajturi kryeshef i Qarkut të Mitrovicës, Radenko Ndelkoviq ka thënë të martën se serbët e veriut janë të gatshëm për protesta nëse Prishtina dërgon doganierë në pikat kufitare Bernjak dhe Jarinje.

Më 16 shtator, vetëm EULEX-i në veri

Botasot - 13.09.2011

Në veri të Kosovës më 16 shtator në pikat kufitare 1 dhe 31 nuk do të ketë doganierë dhe as prezencë të Policisë së Kosovës. Në kë to dy pika, në Bërnjak dhe Jarinë, më 16 shtator do të vendosen policët dhe doganierët e EULEX-it.

Kërcënojnë me bllokim rrugësh

Botasot - 13.09.2011

Serbët lokalë në veri të Kosovës do të reagojnë shpejt nëse Prishtina zyrtare do të përpiqet që t’i vë nën kontroll dhe funksionalizojë vendkalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjakë, paralajmërojnë zyrtarët e Qeverisë serbe dhe liderët ...

Nedelkoviq kërcënon me incidente në veri

Koha.net - 13.09.2011

Mitrovicë, 13 shtator - I ashtuquajturi kryeshef i Qarkut të Mitrovicës, Radenko Nedelkoviq, ka thënë të martën se serbët e veriut janë të gatshëm për protesta nëse Prishtina dërgon doganierë në pikat kufitare Bernjak dhe Jarinje.Sipas ...

Serbët kërcënojnë me bllokim rrugësh

Telegrafi - 13.09.2011

Serbët e veriut të Kosovës do të reagojnë nëse Prishtina zyrtare do të përpiqet që t’i vë nën kontroll vendkalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjakë, paralajmërojnë zyrtarët e Qeverisë serbe dhe liderët politik të serbëve të veriut.

Serbët kërcënojnë me bllokim rrugësh

Koha.net - 13.09.2011

Mitrovicë, 13 shtator - Serbët lokalë në veri të Kosovës do të reagojnë shpejt nëse Prishtina zyrtare do të përpiqet që t’i vë nën kontroll dhe funksionalizojë vendkalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjakë, paralajmërojnë zyrtarët e ...

Thaçi: Doganierë kosovarë në pikat 1 dhe 31

Panorama - 13.09.2011

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi gjatë një interviste për Radion Evropa e Lirë, ka konfirmuar fillimin e zbatimit të marrëveshjeve për hapjeve e kufijve të premten me 16 shtator.

Thaçi: Më 16 shtator në pikat 1 dhe 31 do të jenë doganierët kosovarë

Koha.net - 13.09.2011

Prishtinë, 13 shtator - "Zbatimin e marrëveshjes do ta bëjmë me autoritetet ndërkombëtare dhe jo me Serbinë", thotë kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, në intervistën dhënë Radios Evropa e Lirë.

Doganierët kosovarë në pika 1 e 31

Lajmetsot - 13.09.2011

Postuar me: 13 September, 2011 07:16:00 Doganierët kosovarë në pika 1 e 31 Kryeministri Kosovë, Hashim Thaçi gjatë një interviste për Radion Evropa e Lirë, ka konfirmuar fillimi e zbatimit të marrëveshjeve për hapjeve e kufijve të premten ...

Doganierë shqiptarë vetëm në Bërnjak?

Telegrafi - 13.09.2011

Është arritur pajtimi mes të gjithë të përfshirëve në diskutimet për atë se si të reagohet më datën 16 shtator kur pikat kufitare me Serbinë në veri nuk do jenë më “zona të ndaluara ushtarake”.

Doganierë shqiptarë vetëm në Bërnjak ?

Koha.net - 13.09.2011

Prishtinë, 13 shtator - Portali “Kosclick” raporton se ka marr vesh jo zyrtarisht se është arritur pajtimi mes të gjithë të përfshirëve në diskutimet për atë se si të reagohet më datën 16 shtator kur pikat kufitare me Serbinë në veri nuk ...

Greva greke, bllokohet puna në kufi

Shekulli - 12.09.2011

Ashtu siç ishte paralajmëruar sot doganierët grekë nisën grevën kundër masave të kursimit që ka marr qeveria. Greva e tyre ka ndikuar dhe në pikat kufitare në vendin tonë ku deri të mërkurën pritet që të mos punohet nga pala greke.

Greva e doganierëve, s'kalojnë makinat për në Greqi

Alsat.tv - 12.09.2011

Policia e shtetit ka bërë me dije se për shkak të një greve në pikat kufitare me Greqinë qytetarët shqiptarë nuk do të mund të kalojnë me automjete në drejtim të këtij vendi.

Ulet trau i doganave greke

Gazeta Start - 12.09.2011

Gjirokastër – Pikat e kalimit kufitar me Greqinë do të jenë të bllokuara deri ditën e mërkurë për shkak të grevës së doganierëve grekë. Doganierët grekë prej orës 07.00 të mëngjesit të sotëm nuk janë paraqitur në punë, për shkak se ...

Doganierët në grevë, bllokohen pikat kufitare me Greqinë

LajmiFundit - 12.09.2011

Të gjithë qytetarët që do të duan të kalojnë kufirin me Greqinë duhet të dinë se për dy ditët e ardhshme pikat e kalimit nuk do të jenë funksionale.

As të hënën s’u kthyen gjykatësit shqiptarë në veri

Lajmeshqip - 12.09.2011

Prishtinë – Gjykatësit dhe prokurorët shqiptarë nuk janë kthyer as të hënën në objektin e gjykatave në veri të Mitrovicës, edhe pse një kthim në objektet e drejtësisë në veri të Mitrovicës ishte paralajmëruar nga EULEX-i.

Serbët e veriut, gati edhe për luftë

Lajmeshqip - 12.09.2011

Mitrovicë – Rritet irritimi i serbëve të veriut të Kosovës, pas paralajmërimit për kthimin e doganierëve, gjykatësve dhe prokurorëve shqiptarë. Burime të Portalit LajmeShqip.com bëjnë të ditur se ata kanë paralajmëruar rritjen e numrit të ...

Rexhepi: gjendja në kalimet kufitare të Kosovës veriore "e brishtë"

SETimes - 12.09.2011

12/09/2011 Ministri i Brendshëm Bajram Rexhepi vlerëson kushtet pas dhunës dhe barrikadave në dy kalimet kufitare këtë verë. Nga Muhamet Brajshori për Southeast European Times në Prishtinë -- 12/09/11 Beogradi dhe Prishtina arritën një ...

Kërcënime të reja nga Serbia ndaj planeve të Thaçit

Koha.net - 12.09.2011

Beograd, 12 shtator - Beogradi ka filluar ofensivë të fuqishme diplomatike në mënyrë që të pengojë realizimin e paralajmërimit të kryeministrit Hashim Thaçi që më 16 shtator t’i dërgojë në veri doganierët dhe policët kosovarë.Qëndrimi ...

Greva 48 orëshe në doganën greke, fluks në Kapshticë

ABC News - 12.09.2011

Greva e doganierëve grekë që ka nisur mëngjesin e së hënës dhe do të përfundojë të mërkurën ka shkaktuar fluks të lartë njerëzish në pikën kufitare të Kapshticës.