TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Zgjedhjet në Mitrovicë, KQZ: Fletët e votimit do kenë një vule të veçantë

SOT - 10.11.2013

Autoritetet e Serbisë thanë se kanë identifikuar një numër personash që kishin ndërhyrë me dhunë në disa qendra votimi në veriun e Mitrovciës me 3 nëntor gjatë votimeve për pushtetin lokal.

Incidentet në Mitrovicë, KQZ: Plan sigurie për zgjedhjet e 17 Nëntorit

LajmiFundit - 10.11.2013

http://www.lajmifundit.al/lajme/wp-content/uploads/2013/05/mitrovice.jpgAutoritetet e Serbisë thanë se kanë identifikuar një numër personash që kishin ndërhyrë me dhunë në disa qëndra votimi në ...

Thirrjet e Beogradit me pretekste shoviniste

Evropaelire - 10.11.2013

Autoritetet e larta të Serbisë në vazhdimësi po u bëjnë thirrje qytetarëve serbë në Mitrovicën e veriut për të dalë në zgjedhjet lokale, të cilat përsëriten më 17 nëntor, në tri qendra të votimit në ...

Daçiq: Veriu i Mitrovicës, qendra serbe për Kosovën

Almakos - 10.11.2013

Mbështesim secilën listë serbe, por kemi besim te Iniciativa Qytetare “Srpska”, sepse ajo ka dalë nga angazhimi i Qeverisë së Serbisë, si nevojë për të qenë një qaje unike dhe e harmonizuar në ...

Daçiç: Veriu i Mitrovicës, qendra serbe për Kosovën

Albeu.com - 10.11.2013

Ne mbështesim çdo listë serbe, por kemi besim te Iniciativa Qytetare “Srpska”, sepse ajo ka dalë nga angazhimi i Qeverisë së Serbisë, si nevojë për të qenë një qasje unike dhe e harmonizuar në ...

Thirrjet e Beogradit nxisin armiqësinë dhe urrejtjen

Albeu.com - 10.11.2013

Autoritetet serbe vazhdimisht u bëjnë thirrje qytetarëve serbë në Mitrovicën e veriut për të dalë në zgjedhjet lokale, të cilat përsëriten më 17 nëntor, në tri qendra të votimit në këtë komunë.

Thirrjet e Beogradit me pretekste shoviniste

Portalb - 10.11.2013

Autoritetet e larta të Serbisë në vazhdimësi po u bëjnë thirrje qytetarëve serbë në Mitrovicën e veriut për të dalë në zgjedhjet lokale, të cilat përsëriten më 17 nëntor, në tri qendra të votimit në ...

“Mos dalja në zgjedhje, rrënon konceptin e Asociacionit”

24 orë - 10.11.2013

Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiq, sërish, u ka bërë thirrje serbëve që të dalin në zgjedhjet e përsëritura lokale më 17 nëntor në pjesën veriore të Mitrovicës, nëse nuk dëshirojnë që atë qytet ta ...

Zgjedhjet në Mitrovicë, KQZ: Fletët e votimit do kenë një vule të veçantë

Ora news - 10.11.2013

Autoritetet e Serbisë thanë se kanë identifikuar një numër personash që kishin ndërhyrë me dhunë në disa qëndra votimi në veriun e Mitrovciës me 3 nëntor gjatë votimeve për pushtetin lokal.

Daçiq: Veriu i Mitrovicës, qendra serbe për Kosovën

Botasot - 10.11.2013

Mbështesim secilën listë serbe, por kemi besim te Iniciativa Qytetare “Srpska”, sepse ajo ka dalë nga angazhimi i Qeverisë së Serbisë, si nevojë për të qenë një qaje unike dhe e harmonizuar në ...

”Thirrjet e Beogradit me pretekste shoviniste”

Botasot - 10.11.2013

Autoritetet e larta të Serbisë në vazhdimësi po u bëjnë thirrje qytetarëve serbë në Mitrovicën e veriut për të dalë në zgjedhjet lokale, të cilat përsëriten më 17 nëntor, në tri qendra të votimit në ...

“Mos dalja në zgjedhje, rrënon konceptin e Asociacionit”

Botasot - 10.11.2013

Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiq, sërish, u ka bërë thirrje serbëve që të dalin në zgjedhjet e përsëritura lokale më 17 nëntor në pjesën veriore të Mitrovicës, nëse nuk dëshirojnë që atë qytet ta ...

Thirrjet e Beogradit me pretekste shoviniste

PortLajm - 10.11.2013

Autoritetet e larta të Serbisë në vazhdimësi po u bëjnë thirrje qytetarëve serbë në Mitrovicën e veriut për të dalë në zgjedhjet lokale, të cilat përsëriten më 17 nëntor, në tri qendra të votimit në ...

Nxitet armiqësia e urrejtja përmes thirrjeve të Beogradit!

PortLajm - 10.11.2013

Autoritetet serbe vazhdimisht u bëjnë thirrje qytetarëve serbë në Mitrovicën e veriut për të dalë në zgjedhjet lokale, të cilat përsëriten më 17 nëntor, në tri qendra të votimit në këtë komunë.

Daçiç: Veriu i Mitrovicës, qendra serbe për Kosovën

Gazeta Idea - 10.11.2013

Beograd- Kryeministri i Serbisë Ivica Daçiç ka theksuar se pasojat e mosdaljes së serbëve në zgjedhje do të ishin eksodi dhe mosekzistimi i serbëve. “Mitrovica e veriut është qenësore për zbatimin e ...

Thirrjet e Beogradit me pretekste shoviniste

Express - 10.11.2013

Autoritetet e larta të Serbisë në vazhdimësi po u bëjnë thirrje qytetarëve serbë në Mitrovicën e veriut për të dalë në zgjedhjet lokale, të cilat përsëriten më 17 nëntor, në tri qendra të votimit në ...

Thirrjet e Beogradit – shoviniste

InfoGlobi - 10.11.2013

Autoritetet e larta të Serbisë në vazhdimësi po u bëjnë thirrje qytetarëve serbë në Mitrovicën e veriut për të dalë në zgjedhjet lokale, të cilat përsëriten më 17 nëntor, në tri qendra të votimit në ...

Thirrjet e Beogradit me pretekste shoviniste

Info Shqip - 10.11.2013

Autoritetet e larta të Serbisë në vazhdimësi po u bëjnë thirrje qytetarëve serbë në Mitrovicën e veriut për të dalë në zgjedhjet lokale, të cilat përsëriten më 17 nëntor, në tri qendra të votimit në ...

Thirrjet e Beogradit me pretekste shoviniste

Gazeta Shqip - 10.11.2013

Autoritetet e larta të Serbisë në vazhdimësi po u bëjnë thirrje qytetarëve serbë në Mitrovicën e veriut për të dalë në zgjedhjet lokale, të cilat përsëriten më 17 nëntor, në tri qendra të votimit në ...

Zgjedhjet në Kosovë, një shqiptar udhëheq në veri

Gazeta Start - 09.11.2013

Kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës në veri të Mitrovicës, Agim Deva, së shpejti mund të jetë kreu i ri i komunës ku jeton minoriteti serb. Agim Deva mund të hedhë poshtë çdo pritshmëri që kjo ...

Deva dhe Hoxhiq me më së shumti vota në Mitrovicën veriore

Ina - 09.11.2013

Radio Kontakt plus nga Mitrovica, duke u thirrur në burime të komisioneve zgjedhore nga veriu i Kosovës, ka njoftuar se numrin më të madh të votave në Mitrovicë e kanë arritur Agim Deva (PDK) dhe ...

Incidente lidhur me zgjedhjet në Kosovë

VOA - 09.11.2013

Autoritetet e Serbisë thanë se kanë identifikuar një numër personash që kishin ndërhyrë me dhunë në disa qendra votimi në veriun e Mitrovicës më tre nëntor gjatë votimeve për pushtetin komunal.

Rashiti: Votuesi ka humbur besimin

InfoGlobi - 09.11.2013

Zgjedhjet lokale të 3 nëntorit në Kosovë, kanë treguar se vendi ka mundësi të bëjë një administrim të mirë të procesit të zgjedhjeve dhe të ketë vullnet politik për mbajtjen e zgjedhjeve të lira, ...

Më 17 nëntor përsëriten zgjedhjet në veri

Gazeta Start - 08.11.2013

Anëtari serb i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Kosovë, Nenad Rikallo, dje ka njoftuar se më 17 nëntor do të përsëriten zgjedhjet në tri qendra në veri të Mitrovicës.

Zgjedhjet në Kosovë, përplasje në Beograd

Gazeta Start - 08.11.2013

Beogradi zyrtar u ka bërë thirrje edhe një herë serbëve të veriut të Mitrovicës që të marrin pjesë në zgjedhjet që do të kryhen në tre qendrat e votimit e sulmuara nga disa persona të armatosur ditën ...

Qeveria e Kosovës me plan për Mitrovicën e veriut

LajmiFundit - 08.11.2013

Qeveria parasheh që themelimi i komunës së Mitrovicës së Veriut nuk do të kaloj pa reagime dhe kundërshti. Besnik Osmani, sekretar i përhershëm në Ministrinë e Pushtetit Lokal i ka thënë Radio ...

Vuçiç: Partitë në Veri punuan kundër Serbisë

Albeu.com - 08.11.2013

Nënkryeministri i parë i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka deklaruar se shërbimet sekrete serbe e dinë mirë se kush qëndron pas asaj që ka ndodhur të dielën në Mitrovicë. ”Nuk kemi çfarë të fshehim.

Qeveria me plan për Komunën e Mitrovicës së veriut

Almakos - 08.11.2013

Qeveria parasheh që themelimi i komunës së Mitrovicës së Veriut nuk do të kaloj pa reagime dhe kundërshti. Besnik Osmani, sekretar i përhershëm në Ministrinë e Pushtetit Lokal i ka thënë Radio ...

Përgjegjësi e kujt ishte siguria në qendrat e votimeve në veri?

Evropaelire - 08.11.2013

Ministria e Punëve të Brendshme, konkretisht Policia e Kosovës, si dhe misioni EULEX, deri më 13 nëntor duhet ta informojnë Komisionin Parlamentar për Punë të Brendshme dhe Siguri, se çka ka ndodhur ...

Kuvendi kërkon raport për zgjedhjet në veri

Albeu.com - 08.11.2013

Komisioni për Siguri dhe Punë të Brendshme të Kuvendit të Kosovës ka shtuar si pikë në rend dite situatën e sigurisë në veri . Me qëllim që të mos përsëritet e njëjta situatë si më tre nëntor, ...

Ivanoviq më i votuari në Mitrovicën e Veriut

Zeri - 08.11.2013

Katër ditë pas zgjedhjeve, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) nuk e “di” se sa vota kanë ardhur nga katër komunat e veriut të vendit. Anëtari i KQZ-së nga Lëvizja Vetëvendosje, Adnan Rrustemi, ka ...

Qeveria e Kosovës me plan për Komunën e Mitrovicës së veriut

Botasot - 08.11.2013

Qeveria parasheh që themelimi i komunës së Mitrovicës së Veriut nuk do të kaloj pa reagime dhe kundërshti. Besnik Osmani, sekretar i përhershëm në Ministrinë e Pushtetit Lokal i ka thënë televizionit ...

Hoxhiq: Institucionet e sigurisë të mobilizohen më mirë

Botasot - 08.11.2013

Koordinatorja e Zyrës Administrative në veri të Mitrovicës, Adriana Hoxhiq, ka thënë se institucionet e sigurisë duhet të mobilizohen më mirë në mënyrë që më 17 nëntor procesi zgjedhor të jetë në ...

Zgjedhjet në Kosovë, përplasje në Beograd

Ora news - 08.11.2013

Beogradi zyrtar u ka bërë thirrje edhe një herë serbëve të veriut që të marrin pjesë në zgjedhje. Kryeministri serb Ivica Daçiç tha se Serbia nuk është në gjendje të luftojë sërish, e ndërsa në ...

Kërkojnë raport për zgjedhjet në veri

Botasot - 08.11.2013

Komisioni për siguri i Kuvendit të Kosovës kërkon nga institucionet e sigurisë që të jenë më të përgatitura në aspektin e sigurisë në veri, sidomos me 17 nëntor kur do të ketë rivotim në veri.

Përgjegjësi e kujt ishte siguria në qendrat e votimeve në veri?

Botasot - 08.11.2013

Ministria e Punëve të Brendshme, konkretisht Policia e Kosovës, si dhe misioni EULEX, deri më 13 nëntor duhet ta informojnë Komisionin Parlamentar për Punë të Brendshme dhe Siguri, se çka ka ndodhur ...

Të shmanget dhuna gjatë rivotimit në Mitrovicë

VOA - 08.11.2013

Autoritetet e Serbisë u kanë bërë thirrje serbëve të veriut të Kosovës që të përmbahen nga dhuna dhe provokimet, ndërsa kanë kërkuar nga faktori ndërkombëtar që të ofrojë siguri gjatë procesit të ...

Qeveria me plan për Mitrovicën e veriut

InfoGlobi - 08.11.2013

Qeveria e Kosovës parasheh që themelimi i komunës së Mitrovicës së veriut nuk do të kalojë pa reagime dhe kundërshti. Besnik Osmani, sekretar i përhershëm në Ministrinë e Pushtetit Lokal, i ka thënë ...

Faza e dytë e zgjedhjeve, Hoxhiç: Mobilizim të rendit në veri të Kosovës

Gazeta Idea - 08.11.2013

Kosovë- Pas incidenteve që u shënuan në Mitrovicë gjatë fazës së parë të zgjedhjeve vendore, pritet që edhe në fazën e dytë më 17 nëntor të jetë një situatë e ngjashme.

Qeveria me plan për Komunën e Mitrovicës së veriut

Info Shqip - 08.11.2013

Qeveria parasheh që themelimi i komunës së Mitrovicës së Veriut nuk do të kaloj pa reagime dhe kundërshti. Besnik Osmani, sekretar i përhershëm në Ministrinë e Pushtetit Lokal i ka thënë Radio ...

Qeveria me plan për Komunën e Mitrovicës së veriut

Gazeta Shqip - 08.11.2013

Qeveria parasheh që themelimi i komunës së Mitrovicës së Veriut nuk do të kaloj pa reagime dhe kundërshti. Besnik Osmani, sekretar i përhershëm në Ministrinë e Pushtetit Lokal i ka thënë Radio ...

Vuçiç për zgjedhjet lokale

Vision Plus - 08.11.2013

Incidentet e shënuara në veri të Mitrovicës janë kthyer në një mollë sherri mes opozitës dhe qeverisë në veri. Pas akuzave të shefit te grupit të deputetëve të partisë Demokratike serbe, Sllobodan ...

Daçiç, thirrje të vetëve për pjesëmarrje në raundin e dytë të zgjedhjeve: Nuk sakrifikojmë për 10 mijë serbët e ...

Respublica - 08.11.2013

Në veriun e Kosovës të banuar me shumicë serbe do të ketë rivotime të pjesshme në zgjedhjet për pushteti komunal, ndërsa në pjesën tjetër të vendit po zhvillohen veprimtari politike për raundin e ...

Hoxhiq: 17 nëntori nuk do jetë i lehtë

InfoGlobi - 08.11.2013

Koordinatorja e Zyrës Administrative në veri të Mitrovicës, Adriana Hoxhiq, ka thënë se institucionet e sigurisë duhet të mobilizohen më mirë në mënyrë që më 17 nëntor procesi zgjedhor të jetë në ...

Kosovë, shpërthim në selinë e PDK-së në veri

Shekulli - 07.11.2013

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur rreth orës 02:05 pas mesnate në selinë e PDK-së në lagjen e boshnjakëve në veri të Mitrovicës, bëjnë të ditur burime të “Kosovapress”.

Mitrovicë, hidhet në erë selia e PDK-së në veri

Gazeta Start - 07.11.2013

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur rreth orës 2:05 pas mesnate në selinë e Partisë Demokratike të Kosovës në Lagjen e Boshnjakëve, në veri të Mitrovicës, raporton “Kosova Press”.

KQZ-ja nuk vendosur për përsëritjen e zgjedhjeve në veri

Gazeta Start - 07.11.2013

PRISHTINË – Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë nuk e ka marrë formalisht vendim për përsëritjen e zgjedhjeve në tri qendra në veri të Mitrovicës, raporton agjencia “Beta”.

Shqiptarët mund të kontrollojnë dhe Veriun

Shekulli - 07.11.2013

Dallimi në mes të pjesëmarrjes së votuesve shqiptarë dhe atyre serbë në Veriun e Mitrovicës është 3 mijë vota shqiptarë më shumë. Sipas një zyrtari serb të veriut të Mitrovicës i cili ka folur në ...

Kosovë, shpërthim në selinë e PDK-së në veri

24 orë - 07.11.2013

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur rreth orës 02:05 pas mesnate në selinë e PDK-së në lagjen e boshnjakëve në veri të Mitrovicës, bëjnë të ditur burime të “Kosovapress”.

Daqiç: Serbia nuk e sakrifikon të ardhmen për serbët e Kosovës

Almakos - 07.11.2013

Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiq u ka bërë thirrje serbëve që të dalin në zgjedhjet e përsëritur në tri vendvotime, në pjesën veriore të qytetit të Mitrovicës, të cilat nga KQZ janë caktuar të ...

Daçiç: Nuk sakrifikojmë të ardhmen tonë për serbët e Kosovës

Albeu.com - 07.11.2013

Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiç u ka bërë thirrje serbëve që të dalin në zgjedhjet që do të përsëriten në tri vendvotime, në pjesën veriore të Mitrovicës.

Daçiq kërkon nga serbët e veriut të dalin në zgjedhje

Alsat - 07.11.2013

Ndërkohë, kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiq, u ka bërë thirrje serbëve që të dalin në zgjedhjet e përsëritura në tre vendvotime në veri të Mitrovicës.

Rivotimi në veri, policia nxjerr mësim

Evropaelire - 07.11.2013

“ Mos u kushtoni shumë vëmendje atyre, sepse janë kah e shkatërrojnë vetveten”, thotë Nikolla Jovanoviq , duke bërë me gisht në drejtim të paqeruajtësve të NATO-s në Kosovë, që po patrullonin rrugëve ...

Daçiq: "Serbia nuk do të sakrifikohet për 10.000 serbë në veri"

DW - 07.11.2013

Beogradi zyrtar u ka bërë thirrje edhe një herë serbëve të veriut që të marrin pjesë në zgjedhje. Grindje në parlamentin ...

Daçiq: Serbia nuk do të sakrifikohet për 10.000 serbë në veri

Portalb - 07.11.2013

Beogradi zyrtar u ka bërë thirrje edhe një herë serbëve të veriut që të marrin pjesë në zgjedhje. Kryeministri Daçiq tha se Serbia nuk është në gjendje të luftojë sërish.

KQZ: Të pavlefshme zgjedhjet në Mitrovicë, PËRSËRITJA NË VERI, MË 17 NËNTOR

PortLajm - 07.11.2013

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, në mbledhjen e sotme, ka marrë vendim për përsëritjen e votimit në tri Qendrat e Votimit (3805B, 3806B dhe 3805X) në komunën e Mitrovicës veriore më 17 nëntor.

Pajtohen për rivotim

Zeri - 07.11.2013

Baronesha Catherine Ashton ka pajtuar dy kryeministrat, Hashim Thaçi dhe Ivica Daçiq, që procesi zgjedhor në Kosovë të ecë përpara me përsëritjen e votimeve aty ku procesi devijoi, në Mitrovicën e ...

Shpërthim në selinë e PDK-së në veri të Mitrovicës

BalkanWeb - 07.11.2013

MITROVICE - Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur mbrëmë rreth orës 2:05 pas mesnate në selinë e PDK-së në Lagjen e Boshnjakëve në veri të Mitrovicës. Sipas Kosovapress, persona të panjohur nga një ...

Kosovë,shpërthim në selinë e PDK-së në veri

Ora news - 07.11.2013

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur rreth orës 2:05 pas mesnate në selinë e PDK-së në Lagjen e Boshnjakëve në veri të Mitrovicës, bëjnë të ditur burime të Kosovapressit.

Sulm me bombë në selinë e PDK-së në veri të Mitrovicës

Zeri - 07.11.2013

Sërish kthehen bombat në veri të Mitrovicës. Të enjten, në orët e herëshme të mëngjesit, një granatë dore është hedhur në drejtim të selisë së degës së PDK në veri të Mitrovicës.

"Nëse nuk dalin, e bajshin me shnet"

Botasot - 07.11.2013

Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiq u ka bërë thirrje serbëve që të dalin në zgjedhjet e përsëritura në tri vendvotime, në pjesën veriore të qytetit të Mitrovicës, të cilat nga KQZ janë caktuar të ...

Daqiç: Serbia nuk e sakrifikon të ardhmen për serbët e Kosovës

Zeri - 07.11.2013

Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiq u ka bërë thirrje serbëve që të dalin në zgjedhjet e përsëritur në tri vendvotime, në pjesën veriore të qytetit të Mitrovicës, të cilat nga KQZ janë caktuar të ...

Kastrati dënon sulmin ndaj selisë së PDK-së në veri

Botasot - 07.11.2013

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Avni Kastrati, ka dënuar sulmin me mjet shpërthyes që ka ndodhur të enjten në orët e hershme në selinë e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) në Lagjen e ...

Rivotimi në veri, policia nxjerr mësim

Botasot - 07.11.2013

“Mos u kushtoni shumë vëmendje atyre, sepse janë kah e shkatërrojnë vetveten”, thotë Nikolla Jovanoviq, duke bërë me gisht në drejtim të paqeruajtësve të NATO-s në Kosovë, që po patrullonin rrugëve ...

Shpërthim në Mitrovicë pa viktima në njerëz

VOA - 07.11.2013

Policia e Kosovës bëri të ditur se një mjet shpërthyes është hedhur në zyrat e Partisë Demokratike të Kosovës në Lagjen e Boshnjakëve, një zonë me popullsi të përzier në veri të Mitrovicës.

3 mijë votues shqiptarë më shumë në Mitrovicën Veriore

Zeri - 07.11.2013

Dallimi në mes të pjesëmarrjes së votuesve shqiptarë dhe atyre serbë në Veriun e Mitrovicës është 3 mijë vota shqiptare më shumë. Sipas një zyrtari serb të veriut të Mitrovicës i cili ka folur në ...

Opozita serbe: Prapa incidentit në Mitrovicë qëndron Beogradi zyrtar!

PortLajm - 07.11.2013

Në konkluzat e nxjerra pa katër orë debati të nxehtë, dënohet dhuna që ka ndodhur në disa mjedise në territorin e Kosovës, veçmas në pjesën veriore të Mitrovicës.

Opozita serbe: Prapa incidentit në Mitrovicë qëndron Beogradi zyrtar

Botasot - 07.11.2013

Këshilli për Kosovën i Kuvendit të Serbisë ftoi sot qytetarët në veri të Mitrovicës që të dalin në zgjedhje të përsëritura më 17 nëntor dhe ato të rundit të dytë, më 1 dhjetor për ti dhënë kontribut ...

Opozita serbe: Beogradi zyrtar qëndron prapa incidentit në Mitrovicë

BalkanWeb - 07.11.2013

BEOGRAD -Këshilli për Kosovën i Kuvendit të Serbisë ftoi sot qytetarët në veri të Mitrovicës që të dalin në zgjedhje të përsëritura më 17 nëntor dh ë ato të rundit të dytë, më 1 dhjetor për t’i dhënë ...

Dacic: Serbia nuk sakrifikohet për 10 mijë serbë në veri!

PortLajm - 07.11.2013

“Më së shumti që mund të garantojë Serbia është krijimi i bashkësisë së komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës”, u shpreh kryeministri serb Ivica Dacic, pas takimit të fundit në Bruksel me ...

Serbi, Vuçiç: Do të gjejmë përgjegjësit e incidenteve në veri

BalkanWeb - 07.11.2013

BEOGRAD -Zëvendëskryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka deklaruar se organet kompetente shtetërore po përpiqen të gjejnë përgjegjësit për incidentet gjatë zgjedhjeve në veri të Mitrovicës dhe ...

Gara për veriun e Mitrovicës mes Ivanoviqit dhe Agim Devës

Zeri - 07.11.2013

Pas numërimit të 95 % të votave të dy qendrave të votimit në veri të Mitrovicës, dy kandidatë, njëri serb dhe tjetri shqiptar po udhëheqin me vota. Mirëpo asnjëri prej tyre ende s'mund t'i gëzohet ...

Shpërthim në selinë e PDK-së në veri

Info Shqip - 07.11.2013

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur mbrëmë rreth orës 2:05 pas mesnate në selinë e PDK-së në Lagjen e Boshnjakëve në veri të Mitrovicës, bëjnë të ditur burime të Kosovapressit.

Shpërthim në selinë e PDK-së në veri

Gazeta Shqip - 07.11.2013

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur mbrëmë rreth orës 2:05 pas mesnate në selinë e PDK-së në Lagjen e Boshnjakëve në veri të Mitrovicës, bëjnë të ditur burime të Kosovapressit.

Shpërthim në zyrat e Thaçit në Mitrovicë, nuk ka persona të lënduar

Gazeta Idea - 07.11.2013

Kosovë- Një shpërthim ka ndodhur mëngjesin e sotëm në zyrat e Partisë Demokratike në Kosovë në Mitrovicë, ndërsa fatmirësisht ka pasur vetëm dëme materiale.

Kastrati dënon sulmin ndaj selisë së PDK-së në veri

InfoGlobi - 07.11.2013

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Avni Kastrati, ka dënuar sulmin me mjet shpërthyes që ka ndodhur të enjten në orët e hershme në selinë e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) në Lagjen e ...

Opozita serbe: Beogradi, prapa incidentit në Mitrovicë

InfoGlobi - 07.11.2013

Këshilli për Kosovën i Kuvendit të Serbisë ftoi sot qytetarët në veri të Mitrovicës që të dalin në zgjedhje të përsëritura më 17 nëntor dh ë ato të rundit të dytë, më 1 dhjetor për ti dhënë kontribut ...

Daçiq: Serbia nuk do të sakrifikohet për 10.000 serbë në veri

Tetova Sot - 07.11.2013

eogradi zyrtar u ka bërë thirrje edhe një herë serbëve të veriut që të marrin pjesë në zgjedhje. Kryeministri Daçiq tha se Serbia nuk është në gjendje të luftojë sërish.

Dacic: Serbia nuk sakrifikohet për 10 mijë serbë në veri

Express - 07.11.2013

Beogradi zyrtar u ka bërë thirrje edhe një herë serbëve të veriut që të marrin pjesë në zgjedhje. Kryeministri Dacic tha se Serbia nuk është në gjendje të luftojë sërish.

Sulmohet shtabi i PDK – së në veri të Mitrovicës

Republika - 07.11.2013

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur mbrëmë rreth orës 2:05 pas mesnate në selinë e PDK-së në Lagjen e Boshnjakëve në veri të Mitrovicës, bëjnë të ditur burime të Kosovapress-it.

Daciq: Serbia nuk e sakrifikon të ardhmen për serbët e Kosovës

Republika - 07.11.2013

Kryeministri i Serbisë, Ivica Daciq u ka bërë thirrje serbëve që të dalin në zgjedhjet e përsëritur në tri vendvotime, në pjesën veriore të qytetit të Mitrovicës, të cilat nga KQZ janë caktuar të ...

Kosovë, anulohen zgjedhjet në tri qendra në veri

Gazeta Start - 06.11.2013

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë i ka shpallur të pavlefshme zgjedhjet në tri qendra votimi në veri të Mitrovicës, të cilët u sulmuan nga disa persona të maskuar ditën e zgjedhjeve.

Shpallen të pavlefshme zgjedhjet në tre vendvotime në veri

Shekulli - 06.11.2013

Anëtari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Kosovë, Nenad Rikalo, ka thënë për “Radion Evropa e Lirë” se ky institucion, në mbledhjen që ka zhvilluar të martën, ka marrë vendim që të shpallë të ...

Shpallen të pavlefshme zgjedhjet në tri vendvotime

Evropaelire - 06.11.2013

07:23 Shpallen të pavlefshme zgjedhjet në tri vendvotime 07:03 Sot takimi i ri Thaçi-Daçiq 06:52 Në Taxhikistan mbahen ...

Shpallen të pavlefshme zgjedhjet në tri vendvotime në veri

Evropaelire - 06.11.2013

Anëtari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Kosovë, Nenad Rikalo, ka thënë për Radion Evropa e Lirë se ky institucion, në mbledhjen që ka zhvilluar në Prishtinë, ka marrë vendim që të shpallë të ...

Shpallen të pavlefshme zgjedhjet në tri vendvotime në veri

Albeu.com - 06.11.2013

Anëtari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Kosovë, Nenad Rikalo, ka thënë në mbledhjen e zhvilluar të martën mbrëma në Prishtinë, është vendosur që të shpallet i pavlefshëm votimi në tri qendra ...

Rexhepi: Në veri, forcat e rendit kryen detyrën e tyre

Evropaelire - 06.11.2013

Policia e Kosovës nuk ka dështuar gjatë sulmit në tri qendrat e votimit në Mitrovicën e Veriut gjatë ditës së zgjedhjeve lokale më 3 nëntor dhe kjo forcë nuk duhet fajësuar se nuk mbrojti votën e ...

Kosovë, KQZ: Të pavlefshme zgjedhjet në 3 qendra votimi në Mitrovicë

LajmiFundit - 06.11.2013

PRISHTINE-Anëtari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Kosovë, Nenad Rikalo, ka thënë për Radion Evropa e Lirë se ky institucion, në mbledhjen që ka zhvilluar të martën mbrëma në Prishtinë, ka marrë ...

Jaksic: Incidentet në veri, vepër e Vuçiç

Albeu.com - 06.11.2013

Deputeti i Partisë Demokratike të Serbisë, Marko Jaksiç ka hedhur poshtë akuzat për pjesëmarrjen e kësaj partie në incidentet që kanë ndodhur në zgjedhjet lokale në veri të Mitrovicës, duke thënë se ...

Shpallen të pavlefshme zgjedhjet në tre vendvotime në veri

24 orë - 06.11.2013

Anëtari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Kosovë, Nenad Rikalo, ka thënë për “Radion Evropa e Lirë” se ky institucion, në mbledhjen që ka zhvilluar të martën, ka marrë vendim që të shpallë të ...

Raundi i dytë i zgjedhjeve në Kosovë, në 17 nëntor

SOT - 06.11.2013

Në datën 17 nëntor, do të përsëriten zgjedhjet në tre Qëndrat e Votimit në komunën e Mitrovicës veriore. Vendimi në fjalë është marrë nga zyrtarët e Komisionit Qëndror Zgjedhor.

KQZ e Kosovës: Zgjedhjet përsëriten më 17 nëntor

LajmiFundit - 06.11.2013

Në mbledhjen e sotme, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka caktuar datën 17 nëntor, për përsëritjen e zgjedhjeve në tri Qendra të Votimit në veri të Mitrovicës.

KQZ: Zgjedhjet në veri përsëriten më 17 nëntor

Almakos - 06.11.2013

Në mbledhjen e sotme, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka caktuar datën 17 nëntor, për përsëritjen e zgjedhjeve në tri Qendra të Votimit në veri të Mitrovicës.

KQZ: Zgjedhjet në veri përsëriten më 17 nëntor

Ina - 06.11.2013

Në mbledhjen e sotme, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka caktuar datën 17 nëntor, për përsëritjen e zgjedhjeve në tri Qendra të Votimit në veri të Mitrovicës.

Thaçi e Daçiq ritakohen më 5 dhjetor

Almakos - 06.11.2013

Kryeministri Hashim Thaçi deklaroi sot se qeveria e Kosovës mbështet vendimin e KQZ-së për përsëritjen e votimeve në tri qendra zgjedhore në pjesën veriore të Mitrovicës dhe theksoi se zgjedhjet e 3 ...

Prishtina e Beogradi diskutuan zgjedhjet në Kosovë

24 orë - 06.11.2013

Kryeministrat e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi dhe Ivica Daçiç, i dhanë fund takimit të tyre në Bruksel, me pajtimin që të respektohen vendimet e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për zgjidhjen e ...

Shpallen të pavlefshme zgjedhjet në tri vendvotime

Botasot - 06.11.2013

Anëtari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Kosovë, Nenad Rikalo, ka thënë se ky institucion, në mbledhjen që ka zhvilluar të martën mbrëma në Prishtinë, ka marrë vendim që të shpallë të pavlefshëm ...

Sot vendoset për zgjedhjet në veri

Zeri - 06.11.2013

Përfaqësuesja për Politikë të Jashtme dhe Sigurinë në Bashkimin Evropian, baronesha Catherine Ashton, ka kërkuar hetime të menjëhershme ndaj grupeve serbe, të cilat dëmtuan dhunshëm vendvotimet në ...

Agim Deva është kryetar i Mitrovicës së Veriut!

PortLajm - 06.11.2013

Kryetari i ri i Mitorvicës së veriut është shqiptar. Kështu tha Emir Azemi, bartës i listës së PDK-së për Mitrovicën e Veriut. Duke kërkuar që të mos anulohen zgjedhjet në veri, Azemi tha se shkas i ...

Shpallen të pavlefshme zgjedhjet në tri vendvotime në veri

Zeri - 06.11.2013

Anëtari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Kosovë, Nenad Rikalo, ka thënë për Radion Evropa e Lirë se ky institucion, në mbledhjen që ka zhvilluar të martën mbrëma në Prishtinë, ka marrë vendim që ...

KQZ: Përsëritja e zgjedhjeve në veri, më 17 nëntor

Zeri - 06.11.2013

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, në mbledhjen e sotme, ka marrë vendim për përsëritjen e votimit në tri Qendrat e Votimit (3805B, 3806B dhe 3805X) në komunën e Mitrovicës veriore më 17 nëntor.

Rivotimi në tri qendrat e votimit në veri, më 17 nëntor

Botasot - 06.11.2013

Në mbledhjen e së mërkurës, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka caktuar datën 17 nëntor, për përsëritjen e zgjedhjeve në tri qendra të votimit në veri të Mitrovicës.

Prishtina e Beogradi diskutuan zgjedhjet në Kosovë

VOA - 06.11.2013

Kryeministrat e Kosovës dhe Serbisë, u pajtuan me vendimin e KQZ-së për mbajtjen e rivotimeve në veriun e Mitrovicës më 17 nëntor Kryeministrat e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi dhe Ivica Daçiç, i ...

KQZ, Daka: Më 17 nëntor rivotohet në tre qendra në veri

Ora news - 06.11.2013

Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, ka bërë të ditur se më 17 nëntor do të rivotohet në tri qendrat e votimit në Mitrovicën e veriut, në të cilat më 3 nëntor ka pasur incidente, të shkaktuara nga grupe ...

Dacic: Nëse nuk votojnë serbët, veriu me kryetar shqiptar

BalkanWeb - 06.11.2013

BEOGRAD -Kryeministri i Serbisë, Ivica Dacic u shpreh pas takimit në Bruksel se është e rëndësishme që serbët në Kosovë në numër sa më të madh të dalin në zgjedhjet e përsëritura në veri të ...

Anulohen zgjedhjet në tri vendvotime

InfoGlobi - 06.11.2013

Anëtari i Komisionit Qendror Zgjedhor të Kosovës Nenad Rikalo ka deklaruar se KQZ në mbledhjen e mbrëmshme që u mbajt në Prishtinë ka marrë vendimin që të anulohen zgjedhjet në tri vendvotime në ...

Kosovë, KQZ-ja anulon zgjedhjet në tre komuna në Mitrovicën veriore

Gazeta Idea - 06.11.2013

Kosovë- Anëtari i Komisionit Qendror Zgjedhor të Kosovës Nenad Rikalo ka deklaruar se KQZ-ja në mbledhjen e mbrëmshme që u mbajt në Prishtinë ka marrë vendimin që të anulohen zgjedhjet në tri ...

Rexhepi: Policia nuk dështoi

InfoGlobi - 06.11.2013

Policia e Kosovës nuk ka dështuar gjatë sulmit në tri qendrat e votimit në Mitrovicën e Veriut gjatë ditës së zgjedhjeve lokale më 3 nëntor dhe kjo forcë nuk duhet fajësuar se nuk mbrojti votën e ...

Daçiq: Nëse serbët nuk votojnë në veri, kryetari do të jetë shqiptar

Tetova Sot - 06.11.2013

Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiq ka thënë pas takimit në Bruksel që është e rëndësishme që serbët në Kosovë në numër sa më të madh të dalin në zgjedhjet e përsëritura në veri të Mitrovicës.

Daçiqin e frikëson Mitrovica veriore

InfoGlobi - 06.11.2013

Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiq konsideron se takimi i sotëm në Bruksel me kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçi ishte i suksesshëm. “Ajo çka është më e rëndësishmë për momentin është që serbët ...

Zyrtare: Rivotimi në Mitrovicën e Veriut me 17 nëntor

InfoGlobi - 06.11.2013

Rivotimi në tri qendrat në Mitrovicën e Veriut do të mbahet me 17 nëntor, konfirmon zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valmir Elezi për InfoGlobin.

Kosovë, përsëritje zgjedhjesh në Mitrovicë

AMA-News - 06.11.2013

Pas incidenteve gjatë zgjedhjeve për kryetar komune në 3 dhjetor në Kosovë, KQZ vendosi që votimet në Mitrovicës veriore do të përsëriten. Data e zgjedhur nga zyrtarët e KQZ është 17 nëntori.

Shpallen të pavlefshme zgjedhjet në tre vendvotime në veri

AlbanianScreen - 06.11.2013

Kosovë - Anëtari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Kosovë, Nenad Rikalo, ka thënë në mbledhjen e zhvilluar të martën mbrëma në Prishtinë, është vendosur që të shpallet i pavlefshëm votimi në tri ...

Tri vendvotime shpallen të pavlefshme

Republika - 06.11.2013

Anëtari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Kosovë, Nenad Rikalo, ka thënë se ky institucion, në mbledhjen që ka zhvilluar të martën në Prishtinë, ka marrë vendim që të shpallë të pavlefshëm ...

Fajtorët për dështimin në Veri

Albeu.com - 05.11.2013

Faji për ngjarjet e së dielës në veriun e Kosovës, ku qytetarët u sulmuan gjatë procesit të votimit , bie mbi Bashkimin Evropian (BE), misionin e EULEX-it, institucionet e Kosovës dhe Beogradin ...

Lunaçek zgjedhjet në veri legale e të vlefshme

Albeu.com - 05.11.2013

Zgjedhjet në Kosovë, me përjashtim të veriut, kanë qenë shumë më të mira se ato të mëparshmet. “Në përgjithësi, nëse i krahasojmë këto zgjedhje me ato të vitit 2010, në pjesët jugore të lumit Ibër, ...

Rivotim në Mitrovicën Veriore

Albeu.com - 05.11.2013

Në tri qendrat e votimit në pjesën veriore të Mitrovicës të cilt u dëmtuan gjatë ditës së diel, zgjedhjet do të ripërsëriten. Ndonëse një vendim i tillë ende nuk është marrë, vetë OSBE-ja si ...

Lunaçek: Organizimi i këtyre zgjedhjeve shumë më i mirë

Almakos - 05.11.2013

Ulrike Lunaçek, raportuese e posaçme e Parlamentit Evropian për Kosovën, ka deklaruar se zgjedhjet në Kosovë, me përjashtim të veriut, kanë qenë shumë më të mira se ato të mëparshmet.

Shumë fajtorë për dështimin e zgjedhjeve në veri

Kombetare - 05.11.2013

Faji për ngjarjet e së dielës në veriun e Kosovës, ku qytetarët u sulmuan gjatë procesit të votimit, bie mbi Bashkimin Evropian (BE), misionin e EULEX-it, institucionet e Kosovës dhe Beogradin ...

Lunaçek për përsëritjen e votimit në pjesën veriore të Mitrovicës

24 orë - 05.11.2013

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Europian, Ulrike Luançek, konsideron se do të duhej të përsëriteshin zgjedhjet në pjesën veriore të Mitrovicës dhe ka kritikuar pse në veri ka pasur shumë pak ...

Lunaçek: Organizimi i zgjedhjeve në Kosovë, shumë më i mirë

SOT - 05.11.2013

Ulrike Lunaçek, raportuese e posaçme e Parlamentit Evropian për Kosovën, ka deklaruar se zgjedhjet në Kosovë, me përjashtim të veriut, kanë qenë shumë më të mira se ato të mëparshmet.

Kush qëndron prapa sulmeve në veri?

24 orë - 05.11.2013

Thyerja e qendrave të votimit në Mitrovicën e veriut nga persona të maskuar, ka dëmtuar procesin zgjedhor në këtë komunë, ndërkohë që këto incidente janë shënuar si raste që kanë rrezikuar sigurinë, ...

Situata në veri kishte mundësi të shmangej

Evropaelire - 05.11.2013

Atmosfera e tensionuar e cila ka mbretëruar ditën e diel në Mitrovicën e veriut, derisa po zhvillohej procesi zgjedhor, nuk është krijuar vetëm atë ditë, por ka qenë e akumuluar me muaj të tërë, ...

Kryeministri thotë se zgjedhjet e Kosovës janë një sukses

SETimes - 05.11.2013

05/11/2013 Votimi ishte i pari i mbajtur në të gjithë territorin e Kosovës, që kur vendi deklaroi pavarësinë e vet në 2008. Nga Harriet Salem për Southeast European Times në Mitrovicë -- 05/11/13 ...

“Për dhunën në veri të Mitrovicës, fajtor Beogradi”

Almakos - 05.11.2013

Raportuesi i Parlamentit Evropian për Serbinë, Jelko Kacin, ka vlerësuar se zgjedhjet në veri të Mitrovicës nuk mund të llogariten të rregullta për shkak të dhunës dhe mbylljes së parakohshme të ...

Kacin: Zgjedhjet në veri të Mitrovicës, të parregullta

Portalb - 05.11.2013

Raportuesi i Parlamentit Evropian për Serbinë, Jelko Kacin, ka thënë se zgjedhjet në veri të Mitrovicës nuk mund të llogariten të rregullta, për shkak të dhunës dhe mbylljes së parakohshme të ...

Rivotim në Mitrovicën veriore

Zeri - 05.11.2013

Në tri qendrat e votimit në pjesën veriore të Mitrovicës të dëmtuara gjatë të dielës nga grupe serbe, me qëllim të dëmtimit të procesit të votimit, pritet që të përsëriten zgjedhjet.

Dy qëllimet e Beogradit për 3 nëntor

Botasot - 05.11.2013

Udhëheqësit e institucioneve të Kosovës kanë shprehur pakënaqësi të mëdha me menaxhimin e procesit zgjedhor në komunat veriore nga OSBE-ja dhe EULEX-i, ditën e votimeve më 3 nëntor, bëjnë të ditur ...

Incidentet në veri nuk ndikojnë në bisedimet Beograd – BE

Koha.net - 05.11.2013

Beograd, 5 nëntor - Incidentet në veri nuk do të ndikojnë në vendimin e vendeve të BE për fillimin e bisedimeve për anëtarësim të Serbisë në BE. Diplomatë perëndimorë për gazetën e Beogradit Danas ...

Lunaçek zgjedhjet në veri legale e të vlefshme

Botasot - 05.11.2013

Zgjedhjet në Kosovë, me përjashtim të veriut, kanë qenë shumë më të mira se ato të mëparshmet.“ Në përgjithësi, nëse i krahasojmë këto zgjedhje me ato të vitit 2010, në pjesët jugore të lumit Ibër, ...

BE: Zgjedhjet, kryesisht të kënaqshme

Botasot - 05.11.2013

Misioni evropian për vëzhgimin e zgjedhjeve i ka vlerësuar zgjedhjet lokale në Kosovë si të mira apo të kënaqshme në shumicën e vendvotimeve të vëzhguara, pavarësisht sulmeve në tri vendvotime në ...

Kosovë, në komunat me shumicë serbe, mund të përsëritet votimi

Mapo - 05.11.2013

Ne Kosove procesi zgjedhor ka hasur probleme ne Mitrovice. Ndërsa ka konfirmuar rezultatet paraprake, që tregojnë se 24 komuna në Kosovë do të shkojnë në balotazh më 1 dhjetor, Komisioni Qendror i ...

Nesër takimi i ri Kosovë – Serbi

VOA - 05.11.2013

Në takimin e radhës do të diskutohen edhe incidentet gjatë zgjedhjeve në veri. Ato u dënuan ashpër nga ndërmjetësuesja e bisedimeve Catherine Ashton Kryeministrat e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi ...

Kacin: Zgjedhjet në veri të Mitrovicës, të parregullta

BalkanWeb - 05.11.2013

BRUKSEL - Raportuesi i Parlamentit Evropian për Serbinë, Jelko Kacin deklaroi se zgjedhjet në veri të Mitrovicës nuk mund të quhen të rregullta, për shkak të dhunës dhe mbylljes së parakohshme të ...

Kacin: Zgjedhjet në veri të Mitrovicës të parregullta, fajtor Beogradi

Botasot - 05.11.2013

Raportuesi i Parlamentit Europian për Serbinë, Jelko Kacin, ka vlerësuar se zgjedhjet në veri të Mitrovicës nuk mund të llogariten të rregullta për shkak të dhunës dhe mbylljes së parakohshme të ...

Nesër takohen Thaçi- Daçiç, diskutohen edhe zgjedhjet në veri

Panorama - 05.11.2013

Kryeministrat e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi e Ivica Daçiç do të takohen nesër në Bruksel me ndërmjetësimin e shefes së politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton.

Deputeti serb Jaksiç: Incidentet në veri, vepër e Vuçiç

BalkanWeb - 05.11.2013

BEOGRAD - Deputeti i Partisë Demokratike të Serbisë, Marko Jaksiç, ka hedhur poshtë akuzat për pjesëmarrjen e kësaj partie në incidentet që kanë ndodhur në zgjedhjet lokale në veri të Mitrovicës, ...

Tensionet në veri mund të shmangeshin

Ora news - 05.11.2013

Atmosfera e tensionuar e cila ka mbretëruar ditën e diel në Mitrovicën e veriut, derisa po zhvillohej procesi zgjedhor, nuk është krijuar vetëm atë ditë, por ka qenë e akumuluar me muaj të tërë, ...

Kaçin: Beogradi, përgjegjës për dhunën në veri të Mitrovicës

Ora news - 05.11.2013

Raportuesi i Parlamentit Evropian për Serbinë, Jelko Kacin, ka vlerësuar se zgjedhjet në veri të Mitrovicës nuk mund të llogariten të rregullta për shkak të dhunës dhe mbylljes së parakohshme të ...

PDK kundërshton anulimin e zgjedhjeve në veri

Zeri - 05.11.2013

Dega e PDK në veri të Mitrovicës ka kundërshtuar zërat për anulimin e zgjedhjeve në veri dhe ka kërkuar që zgjedhjet të pranohen në ato vendvotime ku nuk ka pasur asnjë ekses.

Lunaçek: Pa veriu, zgjedhje shumë të mira

InfoGlobi - 05.11.2013

Zgjedhjet në Kosovë, me përjashtim të veriut, kanë qenë shumë më të mira se ato të mëparshmet.“ Në përgjithësi, nëse i krahasojmë këto zgjedhje me ato të vitit 2010, në pjesët jugore të lumit Ibër, ...

Dy qëllimet e Beogradit për 3 nëntor

Fish Media - 05.11.2013

Udhëheqësit e institucioneve të Kosovës kanë shprehur pakënaqësi të mëdha me menaxhimin e procesit zgjedhor në komunat veriore nga OSBE-ja dhe EULEX-i, ditën e votimeve më 3 nëntor, bëjnë të ditur ...

Lunaçek: Organizimi i këtyre zgjedhjeve shumë më i mirë

Info Shqip - 05.11.2013

Ulrike Lunaçek, raportuese e posaçme e Parlamentit Evropian për Kosovën, ka deklaruar se zgjedhjet në Kosovë, me përjashtim të veriut, kanë qenë shumë më të mira se ato të mëparshmet.

Lunaçek: Organizimi i këtyre zgjedhjeve shumë më i mirë

Gazeta Shqip - 05.11.2013

Ulrike Lunaçek, raportuese e posaçme e Parlamentit Evropian për Kosovën, ka deklaruar se zgjedhjet në Kosovë, me përjashtim të veriut, kanë qenë shumë më të mira se ato të mëparshmet.

Kosovë, rezultatet paraprake

Vision Plus - 05.11.2013

Ndërsa ka konfirmuar rezultatet paraprake, që tregojnë se 24 komuna në Kosovë do të shkojnë në balotazh më 1 dhjetor, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ende nuk ka publikuar rezultatet në katër komunat ...

Lunaçek: Organizimi i mirë i zgjedhjeve në Kosovë, përjashtim veriu

Gazeta Idea - 05.11.2013

Kosovë- Ulrike Lunaçek, raportuese e posaçme e Parlamentit Evropian për Kosovën, ka deklaruar se zgjedhjet në Kosovë, me përjashtim të veriut, kanë qenë shumë më të mira se ato të mëparshmet.

Incidenti në veri, mund të shmangej

InfoGlobi - 05.11.2013

Atmosfera e tensionuar e cila ka mbretëruar ditën e diel në Mitrovicën e veriut, derisa po zhvillohej procesi zgjedhor, nuk është krijuar vetëm atë ditë, por ka qenë e akumuluar me muaj të tërë, ...

Kacin: Beogradi mbanë përgjegjësi për incidentet

InfoGlobi - 05.11.2013

Raportuesi i Parlamentit Evropian për Serbinë, Jelko Kacin po i llogaritë si të pa vlefshme zgjedhjet në veri të Kosovës. Kacin ka thënë se Beogradi në mënyrë të veçantë bart përgjegjësi.

Agim Deva është kryetar i Mitrovicës së Veriut

Info Shqip - 05.11.2013

Kryetari i ri i Mitorvicës së veriut është shqiptar. Kështu tha Emir Azemi, bartës i listës së PDK-së për Mitrovicën e Veriut. Duke kërkuar që të mos anulohen zgjedhjet në veri, Azemi tha se shkas i ...

Kacin: Beogradi bart përgjegjësi për zgjedhjet në veri të Mitrovicës

Info Shqip - 05.11.2013

Raportuesi i Parlamentit Evropian për Serbinë, Jelko Kacin, ka thënë se zgjedhjet në veri të Mitrovicës nuk mund të llogariten të rregullta, për shkak të dhunës dhe mbylljes së parakohshme të ...

Kacin: Beogradi bart përgjegjësi për zgjedhjet në veri të Mitrovicës

Gazeta Shqip - 05.11.2013

Raportuesi i Parlamentit Evropian për Serbinë, Jelko Kacin, ka thënë se zgjedhjet në veri të Mitrovicës nuk mund të llogariten të rregullta, për shkak të dhunës dhe mbylljes së parakohshme të ...

Agim Deva është kryetar i Mitrovicës së Veriut

Gazeta Shqip - 05.11.2013

Kryetari i ri i Mitorvicës së veriut është shqiptar. Kështu tha Emir Azemi, bartës i listës së PDK-së për Mitrovicën e Veriut. Duke kërkuar që të mos anulohen zgjedhjet në veri, Azemi tha se shkas i ...

Deva fitues i zgjedhjeve në veri?

InfoGlobi - 05.11.2013

Kandidati i vetëm shqiptar në veri të Mitrovicës, Agim Deva po këmbngulë se votat e së dielës e nxorën fitues karshi rivalëve serb. Ai thotë se ka në epërsi 200 vota ndaj kandidatëve serb ndaj edhe ...

Kosovë, zgjedhjet në veri drejt dështimit

Gazeta Start - 04.11.2013

Ishin cilësuar si historike, por zgjedhjet lokale në komunat veriore të Kosovës kanë pak gjasa të shpallen të suksesshme pas shumë incidenteve të ndodhur ditën e djeshme në disa qendra votimi.

OSBE: Nuk kërkuam anulimin e zgjedhjeve në veri

Gazeta Start - 04.11.2013

Njoftimet e medieve në Kosovë për anulimin e zgjedhjeve në komunat veriore në Mitrovicë, pas incidenteve të ndodhura gjatë votimit, nuk ka janë të vërteta.

BE: Dënohen incidentet e dhunshme në veri të Mitrovicës

Evropaelire - 04.11.2013

10:33 BE: Dënohen incidentet e dhunshme në veri të Mitrovicës 09:48 Iran: Protestë masive afër Ambasadës së SHBA-ve 08:55 SHBA: Refuzohet mëshira ndaj Snowdenit 07:28 Siri: Grupi opozitar - ...

EULEX reagon pas incidenteve në veri

Evropaelire - 04.11.2013

12:56 EULEX reagon pas incidenteve në veri 12:42 Moskë: Disa të arrestuar gjatë marshit të Ditës së Unitetit 12:26 Shtyhet gjykimi për Morsin 11:38 Jacobson vlerëson suksesin e përgjithshëm të ...

Kosovë, KQZ: Pjesëmarrja në votime 45.79 përqind pa veriun

LajmiFundit - 04.11.2013

PRISHTINE- Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka, ka bërë të ditur se pjesëmarrja në votimet për pushtetin komunal ka arritur në 45.79 për qind, duke mos i llogaritur katër ...

Analistët: Zgjedhjet në veri dështuan

Albeu.com - 04.11.2013

Përveç katër komunave veriore , procesi i 3 nëntorit në Kosovë, sipas analistëve ka qenë normal dhe mund të cilësohet i suksessshëm. Në veri mund të thuhet se dështoi, pasi procesi është zhvilluar në ...

Ja si u shkatërrua qendra e votimit në veri (VIDEO)

Albeu.com - 04.11.2013

Pascal Heyman, zëvendësdrejtor i OSBE-së për parandalim të konflikteve, ka publikuar një video në rrjetin social Twitter, ku shfaqet dhuna e radikalëve serbë në pjesën veriore të Mitrovicës.

Veri: Policia konfirmon dy të lënduar gjatë zgjedhjeve

Evropaelire - 04.11.2013

Shefi rajonal i operativës i policisë së Kosovës, Zhelko Bojiq ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se në tri incidentet që ndodhën në veri në ditën e zgjedhjeve, janë të lënduar dy persona.

BE dënon incidentet e dhunshme në veri të Mitrovicës

Shqipmedia - 04.11.2013

Në reagimin e vet të parë, zyrtarë të Bashkimit Evropian sot janë shprehur shkurtazi për zhvillimet gjatë zgjedhjeve lokale në Kosovë, që u mbajtën dje në gjithë territorin e Kosovës.

Oliver Ivanoviç: Zgjedhjet në veri të përsëriten

SOT - 04.11.2013

Kandidati për prefekt të Mitrovicës, Oliver Ivanoviç ka deklaruar se incidentet që shënuan zgjedhjet në veri janë dhunë politike dhe vandalizëm. Ivanoviç konsideron se zgjidhja më e mirë do të ishte ...

Ivanoviç kërkon përsëritje të zgjedhjeve në Veri

Albeu.com - 04.11.2013

Kandidati për prefekt të Mitrovicës, Oliver Ivanoviç thotë se incidentet që shënuan zgjedhjet në veri janë dhunë politike dhe vandalizëm. Sipas tij, zgjidhja më e mirë do të ishte përsëritja e ...

BE dënon incidentet zgjedhore në veri të Mitrovicës

LajmiFundit - 04.11.2013

Në reagimin e vet të parë, zyrtarë të Bashkimit Evropian sot janë shprehur shkurtazi për zhvillimet gjatë zgjedhjeve lokale në Kosovë, që u mbajtën dje në gjithë territorin e Kosovës.

Incidentet në veri, kandidati serb i Mitrovicës kërkon përsëritje të zgjedhjeve

LajmiFundit - 04.11.2013

BEOGRAD-Kandidati për prefekt të Mitrovicës, Oliver Ivanovic ka deklaruar se incidentet që shënuan zgjedhjet në veri janë dhunë politike dhe vandalizëm.

OSBE: Materiali nga Mitrovica e Veriut ka humbur

Evropaelire - 04.11.2013

Misioni në Kosovë i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë nuk ka arritur që të marrë asnjë fletëvotim nga tri qendrat e votimit në Mitrovicën e Veriut, që u sulmuan në ditën e zgjedhjeve.

EULEX reagon pas incidenteve në veri

Albeu.com - 04.11.2013

Misioni i BE-së për Sundimin e Ligjit, EULEX ka sqaruar ndërhyrjen e djeshme të këtij misioni , pas incidenteve në veri . "EULEX-i i është përgjigjur menjëherë sulmit në qendrën e votimit në veri të ...

Konfuzion në veri të Kosovës

DW - 04.11.2013

Zgjedhjet lokale në veri të Kosovës u zhvilluan në atmosferën e dhunës dhe kërcënimeve. Kundërshtarët e zgjedhjeve shpallën suksesin e bojkotit, në Beograd vlerësohet se një gjë e tillë komplikon ...

Dy të lënduar nga incidentet në Veri

Albeu.com - 04.11.2013

Shefi rajonal i operativës i policisë së Kosovës, Zhelko Bojiç ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se në tri incidentet që ndodhën në veri në ditën e zgjedhjeve, janë lënduar dy persona.

Beogradi kërkon përsëritjen e zgjedhjeve në veri

Portalb - 04.11.2013

Beogradi konsideron se pas incidentit të ndodhur dje në pjesën veriore të Mitrovicës, nuk sheh rrugëdalje tjetër pos përsëritjes së gjithë procesit zgjedhor në këtë pjesë, për çka çelësi ndodhet në ...

Materiali zgjedhor në veri të Mitrovicës ka humbur

Albeu.com - 04.11.2013

Misioni në Kosovë i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë nuk ka arritur që të marrë asnjë fletëvotim nga tri qendrat e votimit në Mitrovicën e Veriut , që u sulmuan ditën e zgjedhjeve.

Beogradi: Rezultatet në veri nuk mund të pranohen

Evropaelire - 04.11.2013

Qeveria e Serbisë thotë se rezultatet e zgjedhjeve në pjesën veriore të Kosovës nuk mund të pranohen dhe se çelësi i situatës tani është në duart e Brukselit.

Kush qëndron prapa sulmeve në veri?

Evropaelire - 04.11.2013

Thyerja e qendrave të votimit në Mitrovicën e veriut nga persona të maskuar, ka dëmtuar procesin zgjedhor në këtë komunë, ndërkohë që këto incidente janë shënuar si raste që kanë rrezikuar sigurinë, ...

OSBE-ja nuk ka kërkuar anulimin e zgjedhjeve në veri, vendos KQZ-ja

Botasot - 04.11.2013

KQZ-ja do të vendose për fatin e votimeve në veri të Kosovës dhe për këtë duhet kohë deri në analizimin e procesit, ka thënë ambasadori i OSBE-së në Kosovë, Jean-Claude Schlumberger të dielën, gjysmë ...

Veriu drejt dështimit

Botasot - 04.11.2013

Ishin cilësuar si historike, por zgjedhjet lokale në komunat veriore të Kosovës kanë pak gjasa të shpallen të suksesshme. Një ditë plot kërcënime, që u përmbyll me incidente të llojit të sulmeve ...

Ivanoviq: Të përsëriten zgjedhjet në veri

Botasot - 04.11.2013

Kandidati për prefekt të Mitrovicës, Oliver Ivanoviq thotë se incidentet që shënuan zgjedhjet në veri janë dhunë politike dhe vandalizëm. Ivanoviq konsideron se zgjidhja me ë mirë do të ishte ...

Ivanoviq kërkon përsëritjen e zgjedhjeve në veri

Zeri - 04.11.2013

Kandidati për prefekt të Mitrovicës Oliver Ivanoviq thotë se incidentet që shënuan zgjedhjet në veri janë dhunë politike dhe vandalizëm. Ivanoviq konsideron se zgjidhja me ë mirë do të ishte ...

Kocijançiç: BE e shqetësuar për incidentet në veri

Koha.net - 04.11.2013

Bruksel, 4 nëntor - Maja Kocijançiç, zëdhënëse e përfaqësueses së lartë të BE-së, për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Catherine Ashton, ka deklaruar mbrëmë se Bashkimi Evropian është i shqetësuar për ...

BE: Dënohen incidentet e dhunshme në veri të Mitrovicës

Botasot - 04.11.2013

Në reagimin e vet të parë, zyrtarë të Bashkimit Evropian sot janë shprehur shkurtazi për zhvillimet gjatë zgjedhjeve lokale në Kosovë, që u mbajtën dje në gjithë territorin e Kosovës.

Ivanovic: Të përsëriten zgjedhjet në veri të Kosovës

Ora news - 04.11.2013

Kandidati për prefekt të Mitrovicës, Oliver Ivanovic ka deklaruar se incidentet që shënuan zgjedhjet në veri janë dhunë politike dhe vandalizëm. Ivanovic konsideron se zgjidhja më e mirë do të ishte ...

Beogradi kërkon përsëritjen e zgjedhjeve në veri

Koha.net - 04.11.2013

Beograd, 4 nëntor – Beogradi konsideron se pas incidentit të ndodhur dje në pjesën veriore të Mitrovicës, nuk sheh rrugëdalje tjetër pos përsëritjes së gjithë procesit zgjedhor në këtë pjesë, për çka ...

BE, dënon incidentet e dhunshme në veri të Mitrovicës

Ora news - 04.11.2013

Bashkimi Europian dënon incidentet e dhunshme në veri të Mitrovicës por shton se procesi zgjedhor në pjesën tjetër të Kosovës është zhvilluar në mënyrë të rregullt.

EULEX reagon pas incidenteve në veri

Botasot - 04.11.2013

Misioni i BE-së për Sundimin e Ligjit, EULEX ka sqaruar angazhimin e djeshëm të këtij misioni, pas incidenteve në veri. "EULEX-i i është përgjigjur menjëherë sulmit në qendrën e votimit në veri të ...

Kosovë,EULEX reagon pas incidenteve në veri

Ora news - 04.11.2013

Misioni i BE-së për Sundimin e Ligjit, EULEX ka sqaruar angazhimin e djeshëm të këtij misioni, pas incidenteve në veri. “EULEX-i i është përgjigjur menjëherë sulmit në qendrën e votimit në veri të ...

EULEX sqaron rolin pas incidenteve në veri

Koha.net - 04.11.2013

Prishtië, 4 nëntor - Misioni i BE-së për Sundimin e Ligjit, EULEX ka sqaruar angazhimin e djeshëm të këtij misioni, pas incidenteve në veri."EULEX-i i është përgjigjur menjëherë sulmit në qendrën e ...

Incidentet në veri s'ishin të papritura

Koha.net - 04.11.2013

Mitrovicë, 4 nëntor - Zyrtarët e Komunës së Mitrovicës kanë dënuar incidentet e shkaktuara nga grupet ekstremiste serbe në veri të qytetit, që kanë penguar mbajtjen normale të zgjedhjeve lokale atje.

Sekretari i OSBE, dënon sulmet në veri

Botasot - 04.11.2013

Sekretari Gjeneral i OSBE-së, Lamberto Zannier e ka dënuar dhunën e ushtruar në veri të Mitrovicës, gjatë zgjedhjeve të djeshme lokale. “Sulmet e dhunshme në vendvotime, derisa zgjedhjet po ...

Materiali zgjedhor nga Mitrovica e Veriut ka humbur

BalkanWeb - 04.11.2013

PRISHTINE -Misioni në Kosovë i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë nuk ka arritur që të marrë asnjë fletëvotim nga tri qendrat e votimit në Mitrovicën e Veriut, që u sulmuan në ditën e ...

Materiali zgjedhor nga Mitrovica e Veriut ka humbur

Koha.net - 04.11.2013

Mitrovicë, 4 nëntor - Misioni në Kosovë i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë nuk ka arritur që të marrë asnjë fletëvotim nga tri qendrat e votimit në Mitrovicën e veriut, që u sulmuan ...

Thaçi: Deklarata e Vuçiç qesharake, policia serbe në veri, kurrë

Ora news - 04.11.2013

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaci në një konferencë për media ka deklaruar se Kosova ka kaluar testin europian në mbajtjen e zgjedhjeve të lira, fer dhe demokratike gjate ditës së djeshme.

OSBE: Materiali nga Mitrovica e Veriut ka humbur

Botasot - 04.11.2013

Misioni në Kosovë i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë nuk ka arritur që të marrë asnjë fletëvotim nga tri qendrat e votimit në Mitrovicën e Veriut, që u sulmuan në ditën e zgjedhjeve.

Strukturat ilegale shkatërruan zgjedhjet në veri!

Botasot - 04.11.2013

Zgjedhjet në Kosovë u dhunuan në mënyrë flagrante nga ndërhyrja e strukturave ilegale në veri. Për pasojë KQZ-ja nuk e posedon fare materialin zgjedhor.

Kush qëndron prapa sulmeve në veri?

Botasot - 04.11.2013

Thyerja e qendrave të votimit në Mitrovicën e veriut nga persona të maskuar, ka dëmtuar procesin zgjedhor në këtë komunë, ndërkohë që këto incidente janë shënuar si raste që kanë rrezikuar sigurinë, ...

Lunaçek zgjedhjet në veri legale e të vlefshme

BalkanWeb - 05.11.2013

KOSOVE- Zgjedhjet në Kosovë, me përjashtim të veriut, kanë qenë shumë më të mira se ato të mëparshmet.“ Në përgjithësi, nëse i krahasojmë këto zgjedhje me ato të vitit 2010, në pjesët jugore të lumit ...

BE dënon incidentin

InfoGlobi - 04.11.2013

Bashkimi Europian e ka dënuar incidentin e ndodhur në Mitrovicën e Veriut, saktësisht në qendrën e votimit, në shkollën “Sveti Sava”. Këtë e ka thënë zëdhënsja e baroneshës, Cathrine Ashton, Maja ...

OSBE nxjerr rezultatet për veriun

InfoGlobi - 04.11.2013

Sot OSBE ka qenë e përfshirë në fazën e fundit të lehtësimit të raundit të parë të zgjedhjeve lokale në katër komunat veriore, do tw thotë në vetë procesin e votimit, ka thwnw Jean-Claude ...

Ja pse u ndërprenë zgjedhjet në veri (me video)

InfoGlobi - 04.11.2013

Një medium serb ka publikuar një video ku shihen maskat të cilat ndërprenë zgjedhjet atje. Për shkak të asaj ndërhyrje të maskave, zgjedhjet në veri u ndërprenë para orës 19:00 dhe nga atje ikën ...

Si u ndërprenë zgjedhjet në veri (Video)

Tetova Sot - 04.11.2013

Një medium serb ka publikuar një video ku shihen maskat të cilat ndërprenë zgjedhjet atje. Për shkak të asaj ndërhyrje të maskave, zgjedhjet në veri u ndërprenë para orës 19:00 dhe nga atje ikën ...

Mediat e huaja: Dhuna njollosi zgjedhjet kyç të Kosovës. Dëmtoi procesin

Gazeta Idea - 04.11.2013

Kosovë- Zgjedhjet e djeshme në Kosovë janë vënë në qendër të raportimeve nga media e huaj. BBC-ja shkruan sot se shpërthimet e dhunës kanë dëmtuar zgjedhjet kyçe në Kosovë.

Ivanoviq: Të përsëriten zgjedhjet në veri

Info Shqip - 04.11.2013

Kandidati për prefekt të Mitrovicës, Oliver Ivanoviq thotë se incidentet që shënuan zgjedhjet në veri janë dhunë politike dhe vandalizëm. Ivanoviq konsideron se zgjidhja me ë mirë do të ishte ...

Ivanoviq: Të përsëriten zgjedhjet në veri

Gazeta Shqip - 04.11.2013

Kandidati për prefekt të Mitrovicës, Oliver Ivanoviq thotë se incidentet që shënuan zgjedhjet në veri janë dhunë politike dhe vandalizëm. Ivanoviq konsideron se zgjidhja me ë mirë do të ishte ...

BE dënon incidentet e dhunshme në veri të Mitrovicës

Info Shqip - 04.11.2013

Në reagimin e parë, zyrtarë të Bashkimit Evropian sot janë shprehur shkurtazi për zhvillimet gjatë zgjedhjeve lokale në Kosovë, që u mbajtën dje në gjithë territorin e Kosovës.

BE dënon incidentet e dhunshme në veri të Mitrovicës

Gazeta Shqip - 04.11.2013

Në reagimin e parë, zyrtarë të Bashkimit Evropian sot janë shprehur shkurtazi për zhvillimet gjatë zgjedhjeve lokale në Kosovë, që u mbajtën dje në gjithë territorin e Kosovës.

“Të përsëriten zgjedhjet në veri”

Tetova Sot - 04.11.2013

Kandidati për prefekt të Mitrovicës, Oliver Ivanoviq thotë se incidentet që shënuan zgjedhjet në veri janë dhunë politike dhe vandalizëm. Ivanoviq konsideron se zgjidhja me ë mirë do të ishte ...

Beogradi kërkon përsëritjen e zgjedhjeve në veri të Mitrovicës: Dështuan

Gazeta Idea - 04.11.2013

Beograd- Serbia ka deklaruar se pas incidentit të ndodhur dje në pjesën veriore të Mitrovicës, zgjedhjet në këtë pjesë të vendit duhet të përsëriten, ndërsa dritën jeshile duket se e sheh tek ...

“Të izolohen grupet kriminale në veri”

InfoGlobi - 04.11.2013

Zyrtarët e Komunës së Mitrovicës kanë dënuar incidentet e shkaktuara nga grupet ekstremiste serbe në veri të qytetit, që kanë penguar mbajtjen normale të zgjedhjeve lokale atje.

Humb materiali zgjedhor i Mitrovicës

AMA-News - 04.11.2013

Misioni në Kosovë i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë nuk ka arritur që të marrë asnjë fletëvotim nga tri qendrat e votimit në Mitrovicën e Veriut, që u sulmuan në ditën e zgjedhjeve.

Zannier dënoi dhunën në Mitrovicë

InfoGlobi - 04.11.2013

Sekretari i Përgjithshëm i OSBE-së, Lamberto Zannier e ka dënuar fuqishëm dhunën në Mitrovicën/Mitrovicë e veriut që ka njollosur votimin e djeshëm. “Sulmet e dhunshme të kryera gjatë kohës kur po ...

Kush ndërpreu zgjedhjet në veri?

InfoGlobi - 04.11.2013

Thyerja e qendrave të votimit në Mitrovicën e veriut nga persona të maskuar, ka dëmtuar procesin zgjedhor në këtë komunë, ndërkohë që këto incidente janë shënuar si raste që kanë rrezikuar sigurinë, ...

Analistët: Zgjedhjet në veri dështuan

AlbanianScreen - 04.11.2013

Kosovë - Përveç katër komunave veriore, procesi i 3 nëntorit në Kosovë, sipas analistëve ka qenë normal dhe mund të cilësohet i suksessshëm. Në veri mund të thuhet se dështoi, pasi procesi është ...

BE: Incidentet në veri shkatërruan zgjedhjet

AlbanianScreen - 04.11.2013

Kosovë - Bashkimi Europian dënoi incidentet e dhunshme në veri të Mitrovicës gjatë ditës së diel kur votohej për zgjedhjet lokale. Në deklaratën e parë mbi zhvillimin e zgjedhjeve në Kosovë, Brukseli ...