TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Han në Maqedoni për të ‘mbrojtur’ PSP-në nga kthetrat e pushtetit

Portalb - 09.10.2016

Vizita e Komisarit për zgjërim të Bashkimit Evropian, Johanes Han, më 14 tetor në Maqedoni , mund të shihet si shenjë alarmi për ngecjen e proceseve që çojnë vendin drejt zgjedhjeve të 11 dhjetorit, ...

Johanes Han më 14 tetor në Shkup për të siguruar punën e Prokurorisë speciale dhe mbajtjen e zgjedhjeve të parakohëshme

Zhurnal - 09.10.2016

Shkup, 9 tetor - Vizita e Komisarit për zgjërim të Bashkimit Evropian, Johanes Han, më 14 tetor në Maqedoni, mund të shihet si shenjë alarmi për ngecjen e proceseve që çojnë vendin drejt zgjedhjeve ...

Han në Maqedoni për të ‘mbrojtur’ PSP-në nga kthetrat e pushtetit

Ina - 09.10.2016

Vizita e Komisarit për zgjërim të Bashkimit Evropian, Johanes Han, më 14 tetor në Maqedoni, mund të shihet si shenjë alarmi për ngecjen e proceseve që çojnë vendin drejt zgjedhjeve të 11 dhjetorit, ...

Eurokomisari Han në Shkup, për ta ‘mbrojtur Specialen’ nga qeveria!

Lajm - 09.10.2016

Vizita e Komisarit për zgjërim të Bashkimit Evropian, Johanes Han, më 14 tetor në Maqedoni, mund të shihet si shenjë alarmi për ngecjen e proceseve që çojnë vendin drejt zgjedhjeve të 11 dhjetorit, ...

Fundi i lojës së BDI-së me ulje në dy karriga

Ina - 09.10.2016

Nuk e ka të lehtë Ali Ahmeti – për cilindo që të përcaktohet, humb. Prej çka janë ofenduar deputetët e VMRO DPMNE-së? Lehtësuesit ndërkombëtar, defekti është efekti. Çmimin e paguan Maqedonia.

Deutsche Welle: Fundi i lojës së BDI-së me ulje në dy karriga

Almakos - 09.10.2016

Nuk e ka të lehtë Ali Ahmeti – për cilindo që të përcaktohet, humb. Prej çka janë ofenduar deputetët e VMRO DPMNE-së? Lehtësuesit ndërkombëtar, defekti është efekti. Çmimin e paguan Maqedonia.

Arifi: Partitë nuk mbështesin punën e PSP-së

Portalb - 09.10.2016

Me refuzimin e projekt/ligjeve për shtyrjen e afatit të Prokurorisë Speciale dhe për mbrojtjen e dëshmitarëve, mazhoranca në Kuvend dëshmoi se vetëm përmes deklaratave përkrahë punën e PSP-së.

Çilimanov: Janeva kërkon nga mediumet që të mos e kritikojnë

Telegrafi - 09.10.2016

Në raportin e tretë të Prokurorisë Speciale Publike, Katica Janeva nuk ka deklaruar pothuajse asgjë për funksionerët partiak por ka këkuar që thjeshtë televizionet të jenë të balansuara mbi raportin ...

TEC Manastir dhe ELEM në shënjestër të PSP-së

Lajm - 08.10.2016

Përveç hetimeve për partitë politike në Maqedoni Prokuroria Speciale Publike ka filluar edhe hetimin në Termocentralin Energjetik në Manastir dhe kompaninë për shpërndarjen e energjisë elektrike në ...

PSP hap hetimin ndaj TEC Manastir dhe ELEM

Albeu.com - 08.10.2016

Prokuroria Speciale Publike e Maqedonisë ka filluar hetimin në Termocentralin Energjetik në Manastir dhe në kompaninë për shpërndarjen e energjisë elektrike në Maqedoni ELEM.

Gjyqi vlerëson se nuk ka nevojë për paraburgim për Grujoskin

Lajm - 08.10.2016

Këshilli i penal i Gjykatës Themelore Shkupi 1 – vepron për ankesën e PSP-së kundër vendimit të gjykatësit për procedurën paraprake në këtë gjykatë, sot në praninë e palëve ka mbajtur seancë në të ...

Zekiri: Nëse shlyhet PSP-ja, pushteti duhet të merr përgjegjësi për tensionet që do të ndodhin (Video)

Lajm - 08.10.2016

Ish-gazetari dhe tani anëtarë i Komitetit qendrorë në LSDM, Muhamed Zekiri në emisionin ‘Debati’ ka folur për shlyerjen e punës së PSP-së dhe se kush do të mbajë pasojat e tensioneve nëse Gjykata ...

Zeqiri paralajmëron tensione

Ina - 08.10.2016

Ish-gazetari dhe tani anëtarë i Komitetit qendrorë në LSDM, Muhamed Zekiri në emisionin ‘Debati’ ka folur për shlyerjen e punës së PSP-së dhe se kush do të mbajë pasojat e tensioneve nëse Gjykata ...

Prokurori amerikan: Pas Prokurorisë Speciale duhet të pasojë Gjykatë Speciale

Shqipmedia - 08.10.2016

Formimi i Prokurorisë Speciale Publike në Maqedoni është vetëm hapi i parë, ndërsa pason formimi i Gjykatës speciale për zbatimin e hetimeve. Kështu ka deklaruar për Zërin e Amerikës, Kryetari i ...

Muki paralajmëron tensione në Maqedoni

Zhurnal - 08.10.2016

Shkup, 8 tetor - Ish-gazetari dhe tani anëtarë i Komitetit qendrorë në LSDM, Muhamed Zekiri në emisionin ‘Debati’ ka folur për shlyerjen e punës së PSP-së dhe se kush do të mbajë pasojat e tensioneve ...

TEC Manastir dhe ELEM në shënjestër të PSP-së

Telegrafi - 08.10.2016

Përveç hetimeve për partitë politike në Maqedoni Prokuroria Speciale Publike ka filluar edhe hetimin në Termocentralin Energjetik në Manastir dhe kompaninë për shpërndarjen e energjisë elektrike në ...

Zekiri: Nëse shlyhet PSP-ja, pushteti duhet të merr përgjegjësi për tensionet që do të ndodhin (Video)

Telegrafi - 08.10.2016

Ish-gazetari dhe tani anëtarë i Komitetit qendrorë në LSDM, Muhamed Zekiri në emisionin ‘Debati’ ka folur për shlyerjen e punës së PSP-së dhe se kush do të mbajë pasojat e tensioneve nëse Gjykata ...

Gjyqi vlerëson se nuk ka nevojë për paraburgim për Grujoskin

Telegrafi - 08.10.2016

Këshilli i penal i Gjykatës Themelore Shkupi 1 – vepron për ankesën e PSP-së kundër vendimit të gjykatësit për procedurën paraprake në këtë gjykatë, sot në praninë e palëve ka mbajtur seancë në të ...

Muki paralajmëron tensione në Maqedoni (VIDEO)

Tetova Sot - 08.10.2016

Ish-gazetari dhe tani anëtarë i Komitetit qendrorë në LSDM, Muhamed Zekiri në emisionin ‘Debati’ ka folur për shlyerjen e punës së PSP-së dhe se kush do të mbajë pasojat e tensioneve nëse Gjykata ...

Amerikanët braktisin BDI-në, ofrojnë opizitën shqiptare

Lajm - 07.10.2016

Mosvotimi i ligjeve nga shumica e deputetëve të BDI-së reflektoi dukshëm në reagimin e ndërkombëtarëve, në fillim ambasada e SHBA-ve doli me deklaratë për të mos penguar hetimin e pavarur të ...

Rasti “Arka”, Gjykata Penale nuk i ka ngrirë llogaritë e “Finzi-t”

Portalb - 07.10.2016

“Prokuroria Speciale Publike (PSP), në kërkesën për ngrirje të llogarive të ndërmarrjes “Finzi”, e përfshirë në rastin “Arka”, nuk i ka vendosur llogaritë dhe bankat e ndërmarrjes dhe ka bërë thirrje ...

Kryetari i këshillit të prokurorëve në Uashington: Përgjuan dhe vet u kapën, PSP të mos shfuqizohet

Zhurnal - 07.10.2016

Uashington, 7 tetor - Kryetari i këshillit të prokurorëve në SHBA bën apel që PSP të mos shfuqizohet dhe të vazhdojë të bëj punën e saj të zbulimit të materialeve që u përgjuan, transmeton Zhurnal.

Rasti “Arka”, bllokohet llogaria e “Finzi-t”

Almakos - 07.10.2016

“Duke e pasur parasysh se shumë media shprehën interesim për ngrirjen ose bllokimin e llogarisë së personit juridik, “Finzi” të rastit “Arka”, ju njoftojnë se gjykatësi në procedurë paraprake në ...

Amerikanët braktisin BDI-në, ofrojnë opozitën shqiptare

Almakos - 07.10.2016

Mosvotimi i ligjeve nga shumica e deputetëve të BDI-së reflektoi dukshëm në reagimin e ndërkombëtarëve, në fillim ambasada e SHBA-ve doli me deklaratë për të mos penguar hetimin e pavarur të ...

Laban: Vetë përgjuan dhe vetë u zunë! PSP të mos dorëzohet

Lajm - 07.10.2016

Rasti me materialet e përgjuara për David Laban, kryetar i Lidhjes së prokurorëve në Washington, është rast i rrallë, pëcjell Telegrafi Maqedoni. Kryetari i Lidhjes së prokurorëve në Washington ...

Prokurori Amerikan mesazh Janevës dhe Fatimes…

Ina - 07.10.2016

Kryetari i këshillit të prokurorëve në SHBA bën apel që PSP të mos shfuqizohet dhe të vazhdojë të bëj punën e saj të zbulimit të materialeve që u përgjuan, transmeton Zhurnal.

Amerikanët braktisin BDI-në, ofrojnë opozitën shqiptare

Ina - 07.10.2016

Mosvotimi i ligjeve nga shumica e deputetëve të BDI-së reflektoi dukshëm në reagimin e ndërkombëtarëve, në fillim ambasada e SHBA-ve doli me deklaratë për të mos penguar hetimin e pavarur të PSP-së, ...

Rasti “Arka”, bllokohet llogaria e “Finzi-t”

Portalb - 07.10.2016

“Duke e pasur parasysh se shumë media shprehën interes për ngrirjen ose bllokimin e llogarisë së personit juridik, “Finzi” të rastit “Arka”, ju njoftojnë se gjykatësi në procedurë paraprake në ...

PSP: Na habit raporti armiqësor i gjykatave

Lajm - 07.10.2016

Prokuroria Speciale Publike ka dalë me qëndrim rreth rastit ”Arka” ku shprehen të habitur për raportin armiqësor të gjykatave, siç thonë nga PSP, që e përcjell Telegrafi Maqedoni.

Laban: "Vetë përgjuan dhe vetë u zunë", PSP të mos dorëzohet

Albeu.com - 07.10.2016

Kryetari i Lidhjes së prokurorëve në Ëashington, David Laban , i ka thënë Prokurorisë Speciale Publike (PSP) të mos dorëzohet në ndjekjen e gjurmëve që dalin nga materialet e përgjuara për rastin e ...

Laban: Vetë përgjuan dhe vetë u zunë! PSP të mos dorëzohet

Almakos - 07.10.2016

Rasti me materialet e përgjuara për David Laban, kryetar i Lidhjes së prokurorëve në Washington, është rast i rrallë, pëcjell Telegrafi Maqedoni. Kryetari i Lidhjes së prokurorëve në Washington ...

Rasti “Arka”, bllokohet llogaria e “Finzi-t”

Lajm - 07.10.2016

“Duke e pasur parasysh se shumë media shprehën interesim për ngrirjen ose bllokimin e llogarisë së personit juridik, “Finzi” të rastit “Arka”, ju njoftojnë se gjykatësi në procedurë paraprake në ...

Kryetari i Këshillit Gjyqësor me kritika ndaj Janevës

Portalb - 07.10.2016

Kryetari i Këshillit Gjyqësor të Republikës së Maqedonisë, Zoran Karaxhovski, në deklaratën e tij për media, i dha rëndësi të madhe daljeve të prokurores speciale, Katica Janeva, në konferenca, duke ...

Rasti "Arka", bllokohet llogaria e "Finzi-t"

Zhurnal - 07.10.2016

Shkup, 7 tetor - “Duke e pasur parasysh se shumë media shprehën interesim për ngrirjen ose bllokimin e llogarisë së personit juridik, “Finzi” të rastit “Arka”, ju njoftojnë se gjykatësi në procedurë ...

Karaxhovski: Irriton deklarata e Janevës se ka nisur hetime për gjykatësit

Lajm - 07.10.2016

Kryetari i Këshillit Gjyqësor, Zoran Karaxhovski, në një deklaratë për medie tregoi se irriton deklarata e Prokurores Speciale Publike, Katica Janeva, se PSP-ja është duke udhëhequr hetime për ...

Gjykata kushtetuese nuk do të vlerësojë ligjin për PSP para shpërbërjes së Parlamentit?

Zhurnal - 07.10.2016

Shkup, 7 tetor - Tashmë është e ditur se gjykata kushtetuese nuk do të shqyrtojë iniciativën për kushtetueshmërinë e Prokurorisë speciale para shpërbërjes së Parlamentit, njofton Zhurnal.

(VIDEO) Prokurori amerikan: Pas Prokurorisë Speciale duhet të pasojë Gjykatë Speciale

Almakos - 07.10.2016

Formimi i Prokurorisë Speciale Publike në Maqedoni është vetëm hapi i parë, ndërsa pason formimi i Gjykatës speciale për zbatimin e hetimeve. Kështu ka deklaruar për Zërin e Amerikës, Kryetari i ...

Gjykata e lartë pranon ankesën e PSP-së për lirimin e kryetarit të Manastirit nga burgu shtëpiak

Lajm - 07.10.2016

Gjykata e lartë e Maqedonisë e ka pranuar ankesën e Prokurorisë Speciale Publike (PSP), pas vendimit të Gjykatës së Apelit, në lidhje me masën e burgut shtëpiak për kryetarin e Manastirit, Vlladimir ...

Kryetari i këshillit gjyqësorë i irituar nga deklaratat e Janevës se po heton gjykatësit

Zhurnal - 07.10.2016

Shkup, 7 tetor - Kryetari i këshillit gjyqësorë Zoran karaxhovski sot ka deklaruar se ndihet i irituar nga deklaratat e Katica Janevës se PPS po bën hetime ndaj gjykatësve në gjykatën administrative, ...

PSP: "Na habit raporti armiqësor i gjykatave"

Albeu.com - 07.10.2016

Prokuroria Speciale Publike është shprehur e habitur për raportin armiqësor të gjykatave , lidhur me rastin "Arka". "Ne jemi të hapur për bashkëpunim me gjykatat dhe e tërë veprimtaria e jonë është ...

Gjykata e Lartë pranon ankesën e PSP-së për lirimin e Taleskit nga arresti shtëpiak

Albeu.com - 07.10.2016

Gjykata e lartë e Maqedonisë ka pranuar ankesën e Prokurorisë Speciale Publike (PSP), pas vendimit të Gjykatës së Apelit, në lidhje me masën e arrestit shtëpiak për kryetarin e Manastirit, Vlladimir ...

Laban: Vetë përgjuan dhe vetë u zunë! PSP të mos dorëzohet

Telegrafi - 07.10.2016

Rasti me materialet e përgjuara për David Laban, kryetar i Lidhjes së prokurorëve në Washington, është rast i rrallë, pëcjell Telegrafi Maqedoni. Kryetari i Lidhjes së prokurorëve në Washington ...

PSP: Na habit raporti armiqësor i gjykatave

Telegrafi - 07.10.2016

Prokuroria Speciale Publike ka dalë me qëndrim rreth rastit ”Arka” ku shprehen të habitur për raportin armiqësor të gjykatave, siç thonë nga PSP, që e përcjell Telegrafi Maqedoni.

Gjykata Themelore Shkupi 1 bllokon llogarinë e kompanisë ”Finzi” për rastin ”Arka”

Telegrafi - 07.10.2016

Me kërkesë të Prokurorisë Speciale Publike drejtuar Gjykatës Themelore Shkupi 1, sot i është bllokuar llogaria bankare e kompanisë ”Finzi DOOEL Shkup”, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Gjykata e lartë pranon ankesën e PSP-së për lirimin e kryetarit të Manastirit nga burgu shtëpiak

Telegrafi - 07.10.2016

Gjykata e lartë e Maqedonisë e ka pranuar ankesën e Prokurorisë Speciale Publike (PSP), pas vendimit të Gjykatës së Apelit, në lidhje me masën e burgut shtëpiak për kryetarin e Manastirit, Vlladimir ...

David Laban: PSP është e vendosur të shoh kush çfarë ka bërë

Flaka - 07.10.2016

Rasti me materialet e përgjuara për David Laban, kryetar i Lidhjes së prokurorëve në Washington, është rast i rrallë, pëcjell Telegrafi Maqedoni, transmeton Flaka.

PSP: Jemi të zhgënjyer nga raporti armiqësor i Gjykatës

Tetova Sot - 07.10.2016

Propozimi me të cilën u kërkua ngrirja e llogarive të firmës “Finzi” nga rasti i fundit i PSP-së “Thesari” u rregullua ashtu që Këshilli Penal na tha dhe këtë gjë e bëmë jo për t`i tejkaluar, por ...

Karaxhovski: Irriton deklarata e Janevës se ka nisur hetime për gjykatësit

Tetova Sot - 07.10.2016

Kryetari i Këshillit Gjyqësor, Zoran Karaxhovski, në një deklaratë për medie tregoi se irriton deklarata e Prokurores Speciale Publike, Katica Janeva, se PSP-ja është duke udhëhequr hetime për ...

Gjykata penale e refuzoi kërkesën për përjashtimin e gjykatësit për rastin “Arka”

Portalb - 06.10.2016

Kryetari i Gjykatës themelore Shkupi 1-Shkup ka sjellë vendim me të cilin refuzohet kërkesa e PSP-së për përjashtim të gjykatësit në procedurën paraprake për rastin “Arka”.

Diçka po zihet e përzihet !

Shqipmedia - 06.10.2016

Shkruan : Mehdi Memeti A thua vallë, rastësisht thirren ” liderët që përfaqësojnë shqiptarët në Maqedoni” në ambasadën e SHBA-ve ? Përgjigjja është: ,Apsolutisht jo ! Arsyeja është në mosvotimin e ...

Debati në “Arena”: Ligji për dëshmitarët, Ahmeti dhe Thaçi duhet të ishin në Kuvend

Almakos - 06.10.2016

Mosvotimi i Ligjit të iniciuar nga PSP-ja për Mbrojtjen e Dëshmitarëve, nga ana e BDI-së dhe PDSH-së, ishte njëra nga temat që nxiti debat gjatë emisionit “Arena” që mbrëmë u transmetua në ...

Mosvotimi i ligjeve të PSP-së, përfaqësuesit e SHBA-së, takim me kreun e “BESËS”

Almakos - 06.10.2016

Shefi i zyrës për çështje ekonomike dhe politike në ambasadën e Amerikës, Dejvid Svensen ka takuar sot kryetarin e Lëvizjes Besa Bilall Kasami në selinë e partisë.

Kekenovski për Zhurnal: Gruevski e ka kapur për “hunde” faktorin ndërkombëtar, qytetarët dyshojnë se diplomatët e huaj ...

Zhurnal - 06.10.2016

Shkup, 6 tetor – Shtetet e Bashkuara të Amerikës e përfaqësuar përmes Ambasadorit Xhes Bejli dhe Bashkimi Evropian përfundimisht janë duke e humbur kredibilitetin tek qytetarët e Maqedonisë, për ...

Zeqiri në “Debat”: Do të ketë tensione dhe gjëra të paparashikueshme nëse anulohet PSP-ja! (VIDEO)

Portalb - 06.10.2016

Në emisionin e parë të ciklit të debateve “Debati” të Portalbit dhe NovaTv mysafir ishte ish gazetari, i angazhuar në politikë, në LSDM. Ai ka folur për çështjet aktuale politike, për vendimin e tij ...

Zeqiri në “Debat”: Do të ketë tensione dhe gjëra të paparashikueshme nëse anulohet PSP-ja! (VIDEO)

Almakos - 06.10.2016

Në emisionin e parë të ciklit të debateve “Debati” të Portalbit dhe NovaTv mysafir ishte ish gazetari, i angazhuar në politikë, në LSDM. Ai ka folur për çështjet aktuale politike, për vendimin e tij ...

Trajanov thotë se parlamenti do të shpërndahet më 27 tetor, 15 ditë pas marrëveshjes fillestare

Zhurnal - 06.10.2016

Shkup, 6 tetor - Me marrëveshjen e 20 korrikut u caktua një listë me detyra të cilat duheshte të kryhen para zgjedhjeve të 11 dhjetorit, dhe kishte afate të qarta të cilat deri tani janë respektuar.

PSP-ja kryen hetime në kombinatin energjetik të Manastirit

Telegrafi - 06.10.2016

Alsat-M bën të ditur se një ekip i Prokurorisë Speciale Publike (PSP) ka filluar kontrollimin e dokumentacionit të kombinatit energjetik të Manastirit, përcjell Telegrfai Maqedoni.

Gjykata themelore Shkupi 1 nuk ka vendosur ende për kërkesën e PSP-së rreth lëndës ”Arka”

Telegrafi - 06.10.2016

Gjykata themelore Shkupi bën të ditur se Prokuroria Speciale Publike ka gabuar në ligjet, ku është batuar, për kërkesën e ngrirjes së xhirollogarive të firmës ”Finzi DOOEL”, që është e përfshirë në ...

Zekiri: Shqiptarët duhet të futen në LSDM !? | VIDEO

Flaka - 06.10.2016

Në emisionin e parë të ciklit të debateve “Debati” të Portalbit dhe NovaTv mysafir ishte ish gazetari, i angazhuar në politikë, në LSDM. Ai ka folur për çështjet aktuale politike, për vendimin e tij ...

Ambasada e SHBA reagon ndaj deputetëve: Votojeni ligjin për PSP-në, mos e pengoni hetimin e pavarur

Lajm - 05.10.2016

Ambasada e SHBA në Maqedoni inkurajon partitë politike të përmbahen detyrimeve të marra përsipër me nënshkrimin e marrëveshjes së Përzhinos dhe marrëveshjes së 20 korrikut, dhe kjo, sipas ambasadës, ...

Janeva: Qeveria e KSHZ-ja s’i japin listat zgjedhore (Video)

Lajm - 05.10.2016

Thuajse shtatë muaj kaluan nga momenti kur Katica Janeva kërkoi ndryshim të Ligjit për mbrojtje të dëshmitarëve, deri në vendimin kur pushtetit i refuzoi këtë kërkesë.

Pavle Trajanov dorëzon propozime të reja në lidhje me PSP-në

Lajm - 05.10.2016

Deputeti i Lidhjes Demokratike, Pavle Trajanov sot do të dorëzoj propozime për ndryshime të ligjeve për PSP-në dhe për mbrojtjen e dëshmitarëve, të gjitha me procedurë të rregullt.

Mbildhet kushtetuesja, nuk shqyrtohet PSP-ja

Lajm - 05.10.2016

Vazhdon agonia në Gjykatën Kushtetuese, në lidhje me debatin rreth kushtetueshmërisë së Prokurorisë Speciale Publike, diskutim që pritet me shumë interesim.

Çfarë skenari e pret Maqedoninë nëse shfuqizohet PSP?

Portalb - 05.10.2016

Edhe pse qëndron në Marrëveshjen e Përzhinos se para zgjedhjeve të parakohshme parlamentare Gjykata Kushtetuese duhet të prononcohet për kushtetutshmërinë e Prokurorisë Speciale Publike , një gjë e ...

Refuzimi i ligjeve të kërkuara nga PSP, faktori ndërkombëtar me porosi për partitë politike

Portalb - 05.10.2016

Zyrat e delegacionit të BE në Shkup Pasi që shumica parlamentare i refuzoi propozimet e Prokurorisë Speciale (PSP), në pjesën për zgjatjen e afatit për hetime, por edhe për ndryshime në ligjin për ...

VMRO-DPMNE: Atë që PSP-ja po e kërkon nuk është pjesë e Marrëveshjes së Përzhinos

Lajm - 05.10.2016

Gjithçka që është kontraktuar midis katër partive politike është e përfshirë në Ligjin për PSP. Ajo që PSP përmes LSDM-së e kërkoi dje nuk është pjesë e marrëveshjes, përmes realizimit të së cilës ...

Ekskluzive: Dështon Prokuroria Speciale Publike, përfaqësues të BDI-së dhe PDSH-së thirren në Ambasadën e SHBA-së

Shqipmedia - 05.10.2016

Përfaqësues të partive shqiptare BDI-së dhe PDSH-së, jan thirrur në bisedë në Ambasadën e SHBA-ve në Shkup. Takimi vin, pas votimit të djeshëm për propozimet e Prokurorisë Speciale Publike për ...

Pas dështimit të ligjeve të Prokurorisë Speciale në Parlament, BDI dhe PDSH thirren në ambasadën e SHBA-ve

Ina - 05.10.2016

Përfaqësues të partive shqiptare BDI-së dhe PDSH-së, jan thirrur në bisedë në Ambasadën e SHBA-ve në Shkup. Takimi ka ardhur pas votimit të djeshëm për propozimet e Prokurorisë Speciale Publike për ...

SHBA godet BDI-PDSH: Votoni ligjin për PSP-në, mos pengoni hetimin e pavarur

Albeu.com - 05.10.2016

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Maqedoni, i ka bërë thirrje partive politike t'i përmbahen detyrimeve që përfshin marrëveshja e Përzhinos dhe ajo e 20 korrikut , për Prokurorinë ...

Ja çfarë e pret Maqedoninë nëse shfuqizohet PSP?

Albeu.com - 05.10.2016

Edhe pse qëndron në Marrëveshjen e Përzhinos se para zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, Gjykata Kushtetuese duhet të prononcohet për kushtetutshmërinë e Prokurorisë Speciale Publike, edhe pse ...

BDI-ja dhe PDSH-ja qortohen nga ambasada amerikane në Shkup?

Lajm - 05.10.2016

Televizioni Nova bën të ditur se përfaqësues të BDI-së dhe të PDSH-së kanë qenë të ftuara dje në një bisedë në ambasadën e SHBA-ve në Shkup. Takimi ka ardhur pas votimit të dështuar të djeshëm për ...

Çfarë skenari e pret Maqedoninë nëse shfuqizohet PSP?

Lajm - 05.10.2016

Edhe pse qëndron në Marrëveshjen e Përzhinos se para zgjedhjeve të parakohshme parlamentare Gjykata Kushtetuese duhet të prononcohet për kushtetutshmërinë e Prokurorisë Speciale Publike, një gjë e ...

Çfarë skenari e pret Maqedoninë nëse shfuqizohet PSP?

Ina - 05.10.2016

Edhe pse qëndron në Marrëveshjen e Përzhinos se para zgjedhjeve të parakohshme parlamentare Gjykata Kushtetuese duhet të prononcohet për kushtetutshmërinë e Prokurorisë Speciale Publike , një gjë e ...

Ekskluzive: “Specialja” ka siguruar incizime për vjedhjen e votave nga funksionarë të BDI-së!?

Lajm - 05.10.2016

– Në mesin e “bombave” të cilat i ka dorëzuar në Prokurorinë Speciale Publike (PSP), LSDM-ja opozitare, ka edhe disa të cilat përmbajnë biseda të funksionarëve të lartë të BDI-së që kanë të bëjnë me ...

Pas mosvotimit të djeshëm, BDI dhe PDSH thirren në ambasadën e SHBA-ve

Almakos - 05.10.2016

Përfaqësues të partive shqiptare BDI-së dhe PDSH-së, jan thirrur në bisedë në Ambasadën e SHBA-ve në Shkup. Takimi ka ardhur pas votimit të djeshëm për propozimet e Prokurorisë Speciale Publike për ...

Kostov: Zaev dëshiron të bëhet zëdhënës i Janevës

Zhurnal - 05.10.2016

Shkup, 5 tetor - Analisti politik, Sotir Kostov në një intervistë për Telegraf.mk ka theksuar se Zaev po tenton dhe dëshiron ta luaj rrolin e zëdhënësit të Prokurores Speciale Janeva.

Trajanov rikthen ligjet e Janevës në Kuvend

Almakos - 05.10.2016

Deputeti i Lidhjes Demokratike Pavle Trajanov sot në kuvend do të dorëzoj propozim për ndryshime të ligjeve të PSP-së dhe të dëshmitarëve të mbrojtur me procedurë të rregullt.

Nuk përkrahet PSP, familjarët e rastit Monstra: Nuk e dimë me çka janë të zënë peng deputetët shqiptarë

Portalb - 05.10.2016

Obstruksionet ndaj punës së Prokurorisë Speciale Publike nuk kanë të ndalur. Pengimi i ndryshimeve në ligjin për dëshmitarët mbrojtës nga Kuvendi i Republikës së Maqedonisë ishte obstruksioni i ...

Trajanov me propozim të ri për ndryshim të ligjit për PSP dhe dëshmitarëve të mbrojtur

Portalb - 05.10.2016

Deputeti i Lidhjes Demokratike (LD), Pavle Trajanov do të dorëzojë propozim të ri për ndryshimet e ligjit për Prokurori Speciale Publike (PSP) dhe për ligjin për dëshmitarët e mbrojtur në procedurë ...

Trajanov dorëzon në Kuvend propozim të ri për kërkesat e Janevës

Zhurnal - 05.10.2016

Shkup, 5 tetor - Pas vendimit të djeshëm të Parlamentit të Maqedonisë ku votoi kundër kërkesave të Prokurores Speciale, Katica Janeva rreth ligjeve shtesë për PSP-në lidhur me dëshmitarët mbrojtës, ...

BDI – PDSH – ju me veprimin tuaj i shërbyet edhe një herë VMRO-së

Lajm - 05.10.2016

“Çfarëdo që të thuhet për sjelljen e BDI-së dhe PDSH-së, nuk do të jetë diqka e re, nuk do të na habise, por a duhet të heshtim?! ASSESI!! Patjetër që të flasim, të paktën të ngelen të shënuara ...

Çfarë skenari e pret Maqedoninë nëse shfuqizohet PSP?

Almakos - 05.10.2016

Edhe pse qëndron në Marrëveshjen e Përzhinos se para zgjedhjeve të parakohshme parlamentare Gjykata Kushtetuese duhet të prononcohet për kushtetutshmërinë e Prokurorisë Speciale Publike, një gjë e ...

PSP i pret incizimet e Çaushit nga PTHP

Zhurnal - 05.10.2016

Shkup, 5 tetor - Prokuroria Speciale Publike para një muaji nga Prokuroria Themelore Publike i ka kërkuar incizimet nga bisedat telefonike të cilat, sipas policisë janë gjetur te Zekir Bekiri-Caush, ...

Ramadani: Mosvotimi i ligjeve të PSP-së, tradhti ndaj interesit kombëtar shqiptar

Almakos - 05.10.2016

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë mbajti seancën për votimin e propozim – ligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për mbrojtjen e dëshmitarëve, me procedurë të shkurtuar.

Ramadani: Mosvotimi i ligjeve të PSP-së, tradhti ndaj interesit kombëtar shqiptar

Lajm - 05.10.2016

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë mbajti seancën për votimin e propozim – ligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për mbrojtjen e dëshmitarëve, me procedurë të shkurtuar.

PSP duhet që të punoje, zgjedhje do të ketë me 11 dhjetor

Lajm - 05.10.2016

Ambasadori i Bashkimit Evropian, Samuel Zhbogar porositi se Prokuroria Speciale Publike është mjeti më i mirë për përcaktimin e përgjegjësisë që del nga bisedat e përgjuara dhe i ftoi partitë ...

Partitë shqiptare “pro” PSP sa për sy e faqe

Portalb - 05.10.2016

Kur dëgjojmë retorikat e partive shqiptare në Kuvend ata gojën plotë janë pro funksionimit të Prokurorisë Speciale Publike pa pengesa. Mirëpo, të njëjtat në Kuvend dje nuk ishin njëzëri në votimin e ...

UNITETI: BDI dhe PDSH dëshmuan se janë vasalë të VMRO-së

Almakos - 05.10.2016

Në lidhje me mos votimin e ndryshimet ligjore që ndërlidhen me PSP-në nga ana e BDI-së dhe PDSH-së, kanë reaguar edhe nga partia “UNITETI”, duke e quajtur sjellje hipokrite veprimin e partive ...

Zhbogar: Janë plotësuar kushtet për zgjedhjet e 11 dhjetorit

Zhurnal - 05.10.2016

Shkup, 5 tetor - Ambasadori i Bashkimit Evropian, Samuel Zhbogar porositi se Prokuroria Speciale Publike është mjeti më i mirë për përcaktimin e përgjegjësisë që del nga bisedat e përgjuara dhe i ...

Zhbogar: Partitë të përkrahin Prokurorinë Speciale

Almakos - 05.10.2016

Partitë politike të mbështesin punën e Prokurorisë Speciale ngase një gjë të tillë e kanë premtuar. Ky është qëndrimi i Ambasadorit të BE-së në Maqedoni, Samuel Zhbogar, i cili ka shtuar se formimi i ...

Zhbogar bën thirrje për mbështetje të PSP nga ana e partive politike

Portalb - 05.10.2016

Formimi i PSP-së është çështja më e rëndësishme që del nga Marrëveshja e Përzhinos. Partitë politike në shumë raste janë obliguar të japin përkrahje për PSP.

Zhbogar: Prokuroria Speciale duhet që të punoje, zgjedhje do të ketë me 11 dhjetor

Ina - 05.10.2016

Ambasadori i Bashkimit Evropian, Samuel Zhbogar porositi se Prokuroria Speciale Publike është mjeti më i mirë për përcaktimin e përgjegjësisë që del nga bisedat e përgjuara dhe i ftoi partitë ...

Lëvizja BESA bëhet gati për grumbullimin e 10 mijë nënshkrimeve për ligjet e PSP-së

Almakos - 05.10.2016

Kryetari i degës së Lëvizjes BESA në komunën e Çairit dhe anëtari i Këshillit Qendror, Bekim Saliu, për “Infoshqip” ka deklaruar se Lëvizja BESA po bëhet gati për grumbullimin e 10 mijë nënshkrimeve ...

Lëvizja BESA bëhet gati për grumbullimin e 10 mijë nënshkrimeve për ligjet e PSP-së

Lajm - 05.10.2016

Kryetari i degës së Lëvizjes BESA në komunën e Çairit dhe anëtari i Këshillit Qendror, Bekim Saliu, për “Infoshqip” ka deklaruar se Lëvizja BESA po bëhet gati për grumbullimin e 10 mijë nënshkrimeve ...

Lëvizja BESA bëhet gati për grumbullimin e 10 mijë nënshkrimeve për ligjet e PSP-së

Ina - 05.10.2016

Kryetari i degës së Lëvizjes BESA në komunën e Çairit dhe anëtari i Këshillit Qendror, Bekim Saliu, për “Infoshqip” ka deklaruar se Lëvizja BESA po bëhet gati për grumbullimin e 10 mijë nënshkrimeve ...

A mund të mbyllet PSP dhe të shpëtojnë politikanët e korruptuar?!

Zhurnal - 05.10.2016

Shkup, 5 tetor – Shumica e deputetëve të Parlamentit të Maqedonisë mbrëm përfundimisht me mosmbështetjen e PSP-së, u rreshtuan pas politikave ruse në Maqedoni, shkruan Zhurnal.

(VIDEO) Dy fytyrat e BDI-së për ligjin për dëshmitarë të mbrojtur

Almakos - 05.10.2016

Me qëndrime diametralisht të kundërta brenda një periudhë relativisht të shkurtë kohore kanë dalë zyrtarët e partisë shqiptare në pushtet, BDI, lidhur me propozimet e iniciuara nga Prokuroria ...

Dy fytyrat e BDI-së për ligjin për dëshmitarë të mbrojtur (Video)

Lajm - 05.10.2016

Me qëndrime diametralisht të kundërta brenda një periudhë relativisht të shkurtë kohore kanë dalë zyrtarët e partisë shqiptare në pushtet, BDI, lidhur me propozimet e iniciuara nga Prokuroria ...

A mund të mbyllet PSP dhe të shpëtojnë politikanët e korruptuar?!

Lajm - 05.10.2016

Shkup, 5 tetor – Shumica e deputetëve të Parlamentit të Maqedonisë mbrëm përfundimisht me mosmbështetjen e PSP-së, u rreshtuan pas politikave ruse në Maqedoni, shkruan Zhurnal.

(VIDEO) Trajanov kthen në Kuvend ligjet e Prokurorisë Speciale

Almakos - 05.10.2016

Deputeti Pavle Trajanov ka dorëzuar përsëri në Kuvend dy propozim-ligje për Prokurorinë Speciale Publike, me të cilin kërkohet të zgjatet mandati i PSP-së, por edhe Ligjin për Dëshmitarët e Mbrojtur.

Zhbogar: Janë plotësuar kushtet për zgjedhjet e 11 dhjetorit

Lajmi.net - 05.10.2016

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Maqedoni, Samuel Zhbogar porositi se Prokuroria Speciale Publike është mjeti më i mirë për përcaktimin e përgjegjësisë që del nga bisedat e përgjuara dhe i ftoi ...

Refuzohet kërkesa e PSP-së për rastin ?Arka?

Albeu.com - 05.10.2016

Kryetari i Gjykatës themelore Shkupi 1-Shkup ka refuzuar kërkesën e PSP-së për përjashtimin e gjykatësit në procedurën paraprake për rastin “Arka”. “Duke vepruar sipas kërkesës së Prokurorisë Publike ...

Trajanov i rikthen propozimet e PSP-së për votim në Kuvend

Zhurnal - 05.10.2016

Shkup, 5 tetor - Deputeti Pavle Trajanov, kryetar i Lidhjes Demokratike (LD), ka rifutur në rend dite të Kuvendit propozimet për ndryshime ligjore të kërkuara nga Prokuroria Speciale Publike (PSP).

Trajanov rikthen propozimet e PSP-së për votim në Kuvend

Albeu.com - 05.10.2016

Deputeti Pavle Trajanov , kryetar i Lidhjes Demokratike (LD), ka rifutur në rend dite të Kuvendit propozimet për ndryshime ligjore të kërkuara nga Prokuroria Speciale Publike (PSP).

Arjanit Hoxha: BDI frikohet tmerrësisht nga zgjedhjet, prandaj po ju ik! (VIDEO)

Almakos - 05.10.2016

Hoxha: Çdo iniciativë që është ngritur nga faktori ndërkombëtar asnjëherë nuk ka dështuar Mosvotimi i Ligjit të propozuar nga PSP-ja për Mbrojtjen e Dëshmitarëve, nga ana e BDI-së, ishte edhe një ...

Arijanit Hoxha: BDI dhe PDSH në mbrojtje të plotë të VMRO-së

Lajm - 05.10.2016

Mosvotimi i Ligjit të propozuar nga PSP-ja për Mbrojtjen e Dëshmitarëve, nga ana e BDI-së, ishte edhe një dëshmi për bashkëpunimin e ngushtë mes partisë shqiptare në pushtet dhe VMRO-DPMNE-së në krim ...

Deputeti Pavle Trajanov do të dorëzojë sot propozime të reja për ligjet për PSP-në dhe për mbrojtjen e dëshmitarëve

Telegrafi - 05.10.2016

Deputeti i Lidhjes Demokratike, Pavle Trajanov sot do të dorëzoj propozime për ndryshime të ligjeve për PSP-në dhe për mbrojtjen e dëshmitarëve, të gjitha me procedurë të rregullt, përcjell Telegrafi ...

BDI-ja dhe PDSH-ja qortohen nga ambasada amerikane në Shkup?

Telegrafi - 05.10.2016

Televizioni Nova bën të ditur se përfaqësues të BDI-së dhe të PDSH-së kanë qenë të ftuara dje në një bisedë në ambasadën e SHBA-ve në Shkup, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Zhbogar: Partitë u obliguan t'i japin mbështetje PSP-së

Yll Press - 05.10.2016

Këtë e deklaroi euroambasadori Samuel Zhbogar, sot në Kumanovë duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve si e vlerëson vendimin e partive politike për mosdhënie mbështetje në ndryshimet e Ligjit për ...

Zhbogar: Partitë janë të obliguara t’i japin mbështetje PSP-së

Telegrafi - 05.10.2016

Formimi i PSP-së është punë kyçe e cila del nga marrëveshja e Përzhinos. Partitë politike në shumë raste janë obliguar t’i japin mbështetje PSP-së. Ne i inkurajojmë partitë ta respektojnë angazhimin ...

Refuzohet kërkesa e PSP-së për rastin ‘Arka’

Telegrafi - 05.10.2016

Kryetari i Gjykatës themelore Shkupi 1-Shkup ka sjellë vendim me të cilin refuzohet kërkesa e PSP-së për përjashtim të gjykatësit në procedurën paraprake për rastin “Arka”, përcjell Telegrafi ...

Trajanov do të dërgoje propozime për ndryshime të ligjeve për PSP dhe dëshmitarët e mbrojtur

Tetova Sot - 05.10.2016

Deputeti i Lidhjes Demokratike, Pavle Trajanov, sot do të dërgoje propozim ndryshimet e Ligjeve për PSP dhe për dëshmitarët e mbrojtur në një procedurë të rregullt, transmeton TetovaSot.

VMRO-DPMNE: Atë që PSP-ja po e kërkon nuk është pjesë e Marrëveshjes së Përzhinos

Tetova Sot - 05.10.2016

Gjithçka që është kontraktuar midis katër partive politike është e përfshirë në Ligjin për PSP. Ajo që PSP përmes LSDM-së e kërkoi dje nuk është pjesë e marrëveshjes, përmes realizimit të së cilës ...

PSP është duke i pritur incizimet për Caushin nga PTHP

Tetova Sot - 05.10.2016

Prokuroria Speciale Publike para një muaji nga Prokuroria Themelore Publike i ka kërkuar incizimet nga bisedat telefonike të cilat, sipas policisë janë gjetur te Zekir Bekiri-Caush, protagonisti ...

Petrovski i përgjigjet Trajanovit: Në kohën tënde përgjoheshin funksionarët e VMRO-DPMNE-së

Tetova Sot - 05.10.2016

Filip Petrovski, drejtori i DARM, me fakte e demantoi Pavle Trajanovin dhe me dosje tregoi se kur Trajanov ka qenë ministër në MPB ka pasur ndjekje aktive të anëtarëve të VMRO-DPMNE-së, transmeton ...

LSDM: VMRO-DPMNE ka frikë nga puna e PSP-së

Tetova Sot - 05.10.2016

Ikja nga përballja me të vërtetën është bërë një markë e VMRO-DPMNE-së. Për dhjetë vjet të tërë ikin nga përballja me të vërtetën dhe përgjegjësinë për veprimet e tyre.

PSP duhet që të punoje, zgjedhje do të ketë me 11 dhjetor

Tetova Sot - 05.10.2016

Ambasadori i Bashkimit Evropian, Samuel Zhbogar porositi se Prokuroria Speciale Publike është mjeti më i mirë për përcaktimin e përgjegjësisë që del nga bisedat e përgjuara dhe i ftoi partitë ...

Gjykata penale e refuzoi kërkesën për përjashtimin e gjykatësit për rastin “Arka”

Tetova Sot - 05.10.2016

Kryetari i Gjykatës themelore Shkupi 1-Shkup ka sjellë vendim me të cilin refuzohet kërkesa e PSP-së për përjashtim të gjykatësit në procedurën paraprake për rastin “Arka”.

Ramadani: Mosvotimi i ligjeve të PSP-së, tradhti ndaj interesit kombëtar shqiptar

Tetova Sot - 05.10.2016

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë mbajti seancën për votimin e propozim – ligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për mbrojtjen e dëshmitarëve, me procedurë të shkurtuar.

BDI dhe PDSH u thirrën urgjentisht në Ambasadën e SHBA-së për mosvotimin e ligjeve të PSP-së

Tetova Sot - 05.10.2016

Përfaqësuesit e BDI-së dhe PDSH-së mbrëmë janë thirrur në bisedime në Ambasadën Amerikane. Takimi pason pas mosvotimit të djeshëm për propozimet për ndryshime në ligjet PSP-së për dëshmitarët e ...

Mundësi e re për ligjet për PPS pritet mbështetje nga BDI dhe PDSH

Flaka - 05.10.2016

Mundësi e re për ligjet e Prokurores speciale Katica Janeva. Pasi mbrëmë Kuvendi nuk ia vazhdoi mandatin për dorëzimin e akuzave, deputeti Pavle Trajanov përsëri i shtroi propozimet në Kuvend, por ...

Zhbogar: PSP të përkrahet, nuk heqim dorë prej saj

Flaka - 05.10.2016

Ambasadori i BE-së në Maqedoni, Samuel Zhbogar, ftoi partitë politike të zbatojnë përkrahjen e Prokurorisë Speciale Publike, pasi vetë ata disa herë janë obliguar se do të përkrahin punën e PSP-së.

Diçka po zihet e përzihet !

Tetova Sot - 05.10.2016

Shkruan : Mehdi Memeti A thua vallë, rastësisht thirren ” liderët që përfaqësojnë shqiptarët në Maqedoni” në ambasadën e SHBA-ve ? Përgjigjja është: ,Apsolutisht jo ! Arsyeja është në mosvotimin e ...

VMRO-DPMNE hodhi poshtë kritikat nga BE dhe SHBA

Flaka - 05.10.2016

VMRO-DPMNE hodhi poshtë kritikat e bashkësisë ndërkombëtare dhe kategorikisht njoftoi se nuk kanë ndër mend të vazhdojnë asgjë jashtë asaj që është arritur nga Marrëveshja e Përzhinës që ka të bëjë ...

Mbetet e njëjta gjyqtare për pasaportën e Sasho Mijallkovit-gjykata e refuzoi kërkesën e PSP

Flaka - 05.10.2016

Gjykata e refuzoi kërkesën e PSP-së për ndërim të gjyqtares e cila duhet të vendos për marrje të pasaportës së ish drejtorit të DSK-së, Sasho Mijallkov dhe dy të dyshuarve tjerë në lëndën “Thesari”, ...

Arijanit Hoxha: BDI dhe PDSH në mbrojtje të plotë të VMRO-së

Tetova Sot - 05.10.2016

Mosvotimi i Ligjit të propozuar nga PSP-ja për Mbrojtjen e Dëshmitarëve, nga ana e BDI-së, ishte edhe një dëshmi për bashkëpunimin e ngushtë mes partisë shqiptare në pushtet dhe VMRO-DPMNE-së në krim ...

Sot në Kuvend debatohet rreth vazhdimit të madnatit të PSP-së

Lajm - 04.10.2016

Kuvendi i Maqedonisë do të mbajë sot seancë plenare ku do të diskutohet për ndryshimet e Ligjit për Prokurorinë Speciale Publike dhe Ligjin për mbrojtje të dëshmitarëve.

Janeva: Nuk ekziston krim i përkryer, ne vazhdojmë me punën tonë

Lajm - 04.10.2016

Prokurorja Speciale Publike, Katica Janeva në një intervistë për medie ka folur për opstrukcionet serioze nga personalitetet në institucionet shtetërore që po e pamundësojnë funksionimin normal të ...

Qeveria sot do të tregoj se a ka frikë nga hetimet e PSP-së

Lajm - 04.10.2016

Ndryshimet e Ligjit për PSP dhe të Ligjit për mbrojtjen e dëshmitarëve, të cilët me kërkesë të LSDM-së sot janë në rend dite të seancës së Parlamentit, do të janë lakmus i vërtet: kush po frikësohet ...

Dështojnë ndryshimet e Ligjit për PSP-në dhe për dëshmitarët. BDI-ja nuk ishte prezente në sallë

Lajm - 04.10.2016

Në seancën e sotme të kuvendit të Maqedonisë nuk u votuan propozimet për Ligjin për PSP-në dhe atë për mbrojtje të dëshmitarëve. Me 36 vota ”për” dhe 54 vota ”kundër”, nga 90 deputetët e pranishëm, ...

Kuvend, nuk u miratuan ndryshimet në Ligjin për PSP-në

Almakos - 04.10.2016

Kuvendi pas gjysmë ore debati nuk ka miratuar propozimet për Ligjin e PSP-së dhe për mbrojtje të dëshmitarëve. Me 36 pro dhe 54 kundër nga gjithsej 90 deputetë, nuk kaloi propozimi i Ligjit për ...

PSP-së nuk i votohet ligji për mbrojtjen e dëshmitarëve, kush votoi “për” dhe “kundër” (LISTA)

Portalb - 04.10.2016

Ndryshimet ligjore në ligjin për mbrojtjen e dëshmitarëve nuk kaluan sot në Kuvend, pasi që 42 deputetë votuan “për” dhe 52 votuan “kundër”, njofton Portalb.

PSP: Ngelemi të pafuqishëm për disa lëndë, pa ligjin për mbrojtjen e dëshmitarëve

Portalb - 04.10.2016

“ Mosjejlla e ligjit për mbrojtjen e dëshmitarëve do ta rëndojë punën tonë”, e përsëritë qëndrimin Prokuroria Speciale Publike (PSP), pasi që sot në Kuvend, nuk kaloi ligji për mbrojtjen e ...

Deputetët dolën kundër ligjit për mbrojte të dëshmitarëve, vështirësojnë punën e prokurores Janeva

Almakos - 04.10.2016

Ndryshimet ligjore në ligjin për Prokurori Speciale Publike (PSP) dhe ligjin për mbrojtjen e dëshmitarëve nuk kaluan sot në Kuvend. 36 deputetë votuan “për” dhe 53 votuan “kundër”, nga gjithsej 90 ...

PSP: Jemi të pafuqishëm të punojmë në lëndë të caktuara

Lajm - 04.10.2016

Pas mosmiratimit të dy ligjeve për mandatin e PSP-së dhe për mbrojtjen e dëshmitarëve, PSP-ja e ka përsëritur qëndrimin e saj të mëhershëm. Lençe Ristoska nga kjo prokurori, ka deklaruar për Tv Nova ...

Shilegov: Edhe sot Gruevski dhe VMRO – DPMNE-ja treguan se frikohen nga PSP-ja

Portalb - 04.10.2016

“Vetëm Nikolla Greuvski dhe VMRO – DPMNE-ja, frikësohen nga Prokuroria Speciale dhe për atë refuzojnë ë votojnë për ndryshimet në ligjin për mbrojtjen e dëshmitarëve, ata nuk duan që PSP fuqishëm t’i ...

Prokuroria i prezanton fotot dhe videot për armët e fshehura të “Grupit të Kumanovës”

Almakos - 04.10.2016

“Vetëm Nikolla Greuvski dhe VMRO – DPMNE-ja, frikësohen nga Prokuroria Speciale dhe për atë refuzojnë ë votojnë për ndryshimet në ligjin për mbrojtjen e dëshmitarëve, ata nuk duan që PSP fuqishëm t’i ...

BDI e PDSH dorë për dore me VMRO-në kundër zbardhjes së rastit “Monstra”, “Sopoti” dhe “Lagjes Trimave”..

Almakos - 04.10.2016

Dita ditës vetëm se vështirësohet puna e Prokurores Speciale Katica Janeva. Sot në parlamentin e Maqedonisë, deputetët e koalicionit në qeveri VMRO-BDI me përkrahjen e zakonshme edhe të PDSH-së, disa ...

Liberal-demokratët e Maqedonisë shprehin keqardhje për dështimin e ligjeve për PSP-në

Lajm - 04.10.2016

Partia Liberal-Demokratike e Maqedonisë ka shprehur keqardhjen e saj për, siç thuhet në kumtesën e saj, mospërkrahjen e ndryshimeve ligjore për PSP-në, nga ana e shumicës qeveriëse.

PSP: Jemi të pafuqishëm të punojmë në lëndë të caktuara

Ina - 04.10.2016

Pas mosmiratimit të dy ligjeve për mandatin e PSP-së dhe për mbrojtjen e dëshmitarëve, PSP-ja e ka përsëritur qëndrimin e saj të mëhershëm. Lençe Ristoska nga kjo prokurori, ka deklaruar për Tv Nova ...

PLD: Me refuzimin e ligjeve për PSP-në mbrohet kriminali

Portalb - 04.10.2016

Partia Liberale Demokratike (PLD) sot shprehu keqardhje që, siç thekson në kumtesë, shumica qeveritare në Parlament nuk i mbështet ndryshimet ligjore të cilat Prokuroria Speciale Publike (PSP) i ...

BDI e ndarë në mbështetjen e Prokurorisë Speciale Publike

Portalb - 04.10.2016

BDI, PDSH, VMRO-DPMNE dhe LSDM janë katër partitë që u dakorduan për formimin e një Prokurorie Speciale Publike për ndjekjen e atyre që kanë keqpërdorur funksionet shtetërore për t’u pasuruar ...

PLD: Me refuzimin e ligjeve për PSP-në mbrohet kriminaliteti

Zhurnal - 04.10.2016

Shkup, 4 tetor - Partia Liberale Demokratike (PLD) sot shprehu keqardhje që, siç thekson në kumtesë, shumica qeveritare në Parlament nuk i mbështet ndryshimet ligjore të cilat Prokuroria Speciale ...

PSP: Pa Ligjin për dëshmitarët jemi të pafuqishëm për disa lëndë

Zhurnal - 04.10.2016

Shkup, 4 tetor - Mosmiratimi I Ligjit për mbrojtje të dëshmitarëve do ta vështërisoj punën e Prokurorisë Speciale Publike të Maqedonisë, porositi Prokuroria menjëherë pasi që Kuvendi i hodhi poshtë ...

Dimovski: Janë të papranushme kërkesat e reja të PSP jashtë marrëveshjes nga Përzhinës

Zhurnal - 04.10.2016

Shkup, 4 tetor - Grupi i deputetëve të VMRO-DPMNE-së dge koalicionit "Për një Maqedoni më të mirë" kanë qëndruar në qëndrimet, të cilat i kanë thënë në raport me kërkesat e Prokurorisë speciale ...

Ekskluzive: “Specialja” ka siguruar incizime për vjedhjen e votave nga funksionarë të BDI-së!?

Almakos - 04.10.2016

ZBULOHEN SHKAQET PSE NUK U VOTUA LIGJI PËR DËSHMITARËT BURIME TË SIGURTA TË GAZETËS LAJM, THONË SE NË PSP MES TJERASH KA EDHE NJË BISEDË TË INCIZUAR TË DY FUNKSIONARËVE (SHUMË) TË LARTË TË BDI-SË,TË ...

Dimovski: Kërkesat e reja të PSP-së janë të pa pranueshme, nuk janë pjesë e marveshjes së Përzhinos

Lajm - 04.10.2016

Grupi i deputetëve të VMRO-DPMNE-së dhe koalicionit ‘Për një Maqedoni më të mirë’ kanë qëndruar në qëndrimet, të cilat i kanë thënë në raport me kërkesat e Prokurorisë Speciale Publike (PSP), e ajo ...

PSP: Gjykata e Lartë po pengon procesin me mos vendosjen e sajë

Lajm - 04.10.2016

Në Gjykatën e lartë mungon, ndërsa nga PSP-ja thuan se është dërguar para një muaji. Kërkesa për mbrojtjen e ligjësisë për marrëveshjen në rastin Puc me të cilën Zvonko Kostovski është dërguar me 3 ...

Votimi kundër ligjeve të Janevës; Analistët: Disa deputet sot e shndërruan veten në organe gjenitale të liderëve ...

Zhurnal - 04.10.2016

Shkup, 4 tetor – Parlamenti i Maqedonisë për herë të parë ka ngritur alarmin se nuk e mbështetë punën e Prokurores Speciale, Katica Janeva e cila konform marrëveshjes së Përzhinos po heton të gjitha ...

"Deputetët e VMRO-së dhe BDI-së mbrojnë krimin dhe kriminelët"

Albeu.com - 04.10.2016

"Vetëm Nikolla Greuvski dhe VMRO-DPMNE frikësohen nga Prokuroria Speciale. Për këtë shkak ata refuzojnë të votojnë për ndryshimet në ligjin për mbrojtjen e dëshmitarëve, dhe duan duan që PSP të ...

Aliti: “Nuk dua që opozita të ketë alibi se ne nuk duam zgjedhje”

Lajm - 04.10.2016

Deputeti Rafiz Aliti nga BDI, pas seancës së sotme të Kuvendit tha se votova për dy projektligjet e dorëzuara të LSDM-së, kurse janë hedhur poshtë gjatë votimit në Parlament.

“Specialja” ka siguruar incizime për vjedhjen e votave nga funksionarë të BDI-së!?

Ina - 04.10.2016

Në mesin e “bombave” të cilat i ka dorëzuar në Prokurorinë Speciale Publike (PSP), LSDM-ja opozitare, ka edhe disa të cilat përmbajnë biseda të funksionarëve të lartë të BDI-së që kanë të bëjnë me ...

Reagon SHBA: PSP-së t’i mundësohet punë e papenguar

Almakos - 04.10.2016

Ambasada e SHBA-së në Shkup ka reaguar pas refuzimit të koalicionit qeverisës të votoj Ligjet e kërkuara nga PSP. Sipas tyre të gjithë partitë duhet të përmbahen obligimeve të dala nga Marrëveshja e ...

SHBA: PSP-së t?i mundësohet punë e papenguar

Albeu.com - 04.10.2016

Pas refuzimit të koalicionit qeverisës për votimin e ligjeve të kërkuara nga PSP ka reaguar dhe ambasada e SHBA-ve në Shkup . Sipas tyre të gjithë partitë duhet t'i përmbahen obligimeve të dala nga ...

SHBA dhe BE deputetëve: Plotësoni kërkesat e PSP-së!

Zhurnal - 04.10.2016

Shkup, 4 tetor - Pas dështimit të aprovimit të ndryshimeve ligjore të kërkuara nga Prokuroria Speciale Publike (PSP), në dy deklarata të ndara kanë reaguar ambasada e SHBA-ve dhe përfaqësia e BE-së ...

A duhet opozita shqiptare të rishqyrtojë pjesmarjen në zgjedhjet e 11 dhjetorit ?!

Ina - 04.10.2016

Qenan Aliu Sot mazhoranca nuk mbështeti plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për mbrojtjen e dëshmitarëve, me të cilën pamundësohet procesuimi i disa lëndëve senzitive, ndërkaq, një ndër to është edhe ...

Reagon ambasada hollandeze: Roli i PSP-së është kyç, i duhet përkrahje nga të gjithë

Zhurnal - 04.10.2016

Shkup, 4 tetor - Dështimi i Kuvendit të votojë pro ndryshimeve ligjore të propozuara nga PSP-ja ka sjellë reagime të shumta, një nga ato është ambasada e Mbretërisë së Hollandës.

Shilegov: Pushteti nuk dëshiron që PSP t’i zbardhë hetimet

Portalb - 04.10.2016

Prova më e madhe për kriminalitetin e të akuzuarit Nikolla Gruevski është votimi i sotëm nga ana e deputetëve të tij, theksoi deputeti i LSDM-së Petre Shilegov, shkruan MIA.

Sot në kuvendin e Maqedonisë diskutohet për vazhdimin e mandatit të PSP-së dhe për mbrojtjen e dëshmitarëve

Telegrafi - 04.10.2016

Kuvendi i Maqedonisë do të mbajë sot seancë plenare ku do të diskutohet për ndryshimet e Ligjit për Prokurorinë Speciale Publike dhe Ligjin për mbrojtje të dëshmitarëve, pëcjell Telegrafi Maqedoni.

Ligji për PSP-në dhe për mbrojtjen e dëshmitarëve, sot në Kuvend

Gazeta Express - 04.10.2016

Në seancën e sotme të Kuvendit të Maqedonisë në rend dite është caktuar ndryshimi i Ligjit për Prokurorinë Speciale Publike dhe i Ligjit për Mbrojtje të ...

Katica Janeva: Drejtësia do të triumfojë (Video)

Telegrafi - 04.10.2016

Në intervistën dhënë emisionit ”360°” në Alsat-M, prokurorja speciale Katica Janeva ka folur për pengesat serioze që u bëhen nga ana e personave në institucionet shtetërore, përcjell Telegrafi ...

Dështojnë ndryshimet e Ligjit për PSP-në dhe për dëshmitarët. Shumica e BDI-së nuk ishte prezente në sallë

Telegrafi - 04.10.2016

Në seancën e sotme të kuvendit të Maqedonisë nuk u votuan propozimet për Ligjin për PSP-në dhe atë për mbrojtje të dëshmitarëve, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Nuk kaluan ndryshimet në Parlament në ligjet për PSP-në dhe dëshmitarët e mbrojtur

Gazeta Express - 04.10.2016

Parlamenti i Maqedonisë me 52 vota kundër dhe 42 vota për i hodhi poshtë kërkesat e prokurores speciale publike, Katica Janeva që kishin të bëjnë me ndryshimet ligjore, lidhur me dëshmitarët e ...

PSP: Jemi të pafuqishëm të punojmë në lëndë të caktuara

Telegrafi - 04.10.2016

Pas mosmiratimit të dy ligjeve për mandatin e PSP-së dhe për mbrojtjen e dëshmitarëve, PSP-ja e ka përsëritur qëndrimin e saj të mëhershëm, përcjell Telegrafi Maqedoni.

PSP: Pa Ligjin për dëshmitarët jemi të pafuqishëm për disa lëndë

Gazeta Express - 04.10.2016

Mosmiratimi I Ligjit për mbrojtje të dëshmitarëve do ta vështërisoj punën e Prokurorisë Speciale Publike të Maqedonisë, porositi Prokuroria menjëherë pasi që Kuvendi i hodhi poshtë propozim-ligjin ...

"Deputetët e VMRO-së dhe BDI-së mbrojnë krimin dhe kriminelët"

Gazeta Express - 04.10.2016

Vetëm Nikolla Greuvski dhe VMRO – DPMNE-ja, frikësohen nga Prokuroria Speciale dhe për atë refuzojnë të votojnë për ndryshimet në ligjin për mbrojtjen e dëshmitarëve.

Liberal-demokratët e Maqedonisë shprehin keqardhje për dështimin e ligjeve për PSP-në

Telegrafi - 04.10.2016

Partia Liberal-Demokratike e Maqedonisë ka shprehur keqardhjen e saj për, siç thuhet në kumtesën e saj, mospërkrahjen e ndryshimeve ligjore për PSP-në, nga ana e shumicës qeveriëse, përcjell ...

Dimovski: Të papranueshme kërkesat e reja të PSP-së, janë jashtë Marrëveshjes së Përzhinos

Telegrafi - 04.10.2016

Grupi i deputetëve të OBRM-PDUKM-së dhe koalicionit ‘Për një Maqedoni më të mirë’ kanë qëndruar në qëndrimet, të cilat i kanë thënë në raport me kërkesat e Prokurorisë Speciale Publike (PSP), e ajo ...

Aliti: Votova për projektligjet e LSDM-së

Telegrafi - 04.10.2016

Deputeti Rafiz Aliti nga BDI, pas seancës së sotme të Kuvendit tha se votova për dy projektligjet e dorëzuara të LSDM-së, kurse janë hedhur poshtë gjatë votimit në Parlament.

Reagojnë ambasadat: Kërkesat për mbështetje të PSP-së nuk janë të paarsyeshme

Telegrafi - 04.10.2016

Ambasada e SHBA-së në Maqedoni i inkurajon partitë politike që tu përmbahen detyrimeve të marra përsipër me nënshkrimin e Marrëveshjes së Përzhinos që nga 20 korriku, dhe kjo, sipas ambasadës, duke ...

Janeva: Nuk ekziston krim i përkryer, ne vazhdojmë me punën tonë

Tetova Sot - 04.10.2016

Prokurorja Speciale Publike, Katica Janeva në një intervistë për medie ka folur për opstrukcionet serioze nga personalitetet në institucionet shtetërore që po e pamundësojnë funksionimin normal të ...

Qeveria sot do të tregoje nëse po frikësohet nga hetimet e PSP-së ose jo

Tetova Sot - 04.10.2016

Ndryshimet e Ligjit për PSP dhe të Ligjit për mbrojtjen e dëshmitarëve, të cilët me kërkesë të LSDM-së sot janë në rend dite të seancës së Parlamentit, do të janë lakmus i vërtet: kush po frikësohet ...

Nuk kaluan ndryshimet ligjore që i kërkoi PSP-ja

Tetova Sot - 04.10.2016

Me 52 vota kundër dhe 42 vota pro, shumica qeveritare i hodhi poshtë kërkesat e prokurores speciale publike, Katica Janeva që kishin të bëjnë me ndryshimet tek dëshmitarët e mbrojtur, transmeton ...

Deputetët dolën kundër ligjit për mbrojte të dëshmitarëve, vështirësojnë punën e prokurores Janeva

Flaka - 04.10.2016

Ndryshimet ligjore në ligjin për Prokurori Speciale Publike (PSP) dhe ligjin për mbrojtjen e dëshmitarëve nuk kaluan sot në Kuvend. 36 deputetë votuan “për” dhe 53 votuan “kundër”, nga gjithsej 90 ...

A duhet opozita shqiptare të rishqyrtojë pjesëmarrjen në zgjedhjet e 11 dhjetorit ?!

Tetova Sot - 04.10.2016

Qenan Aliu Sot mazhoranca nuk mbështeti plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për mbrojtjen e dëshmitarëve, me të cilën pamundësohet procesuimi i disa lëndëve senzitive, ndërkaq, një ndër to është edhe ...

Dimovski: Janë të papranushme kërkesat e reja të PSP jashtë marrëveshjes nga Përzhinës

Tetova Sot - 04.10.2016

Grupi i deputetëve të VMRO-DPMNE-së dge koalicionit “Për një Maqedoni më të mirë” kanë qëndruar në qëndrimet, të cilat i kanë thënë në raport me kërkesat e Prokurorisë speciale publike (PSP), e ajo ...

PLD: Me refuzimin e ligjeve për PSP-në mbrohet kriminali

Tetova Sot - 04.10.2016

Partia Liberale Demokratike (PLD) sot shprehu keqardhje që, siç thekson në kumtesë, shumica qeveritare në Parlament nuk i mbështet ndryshimet ligjore të cilat Prokuroria Speciale Publike (PSP) i ...

PSP: Pa ligjin për mbrojtjen e dëshmitarëve jemi të pafuqishëm

Tetova Sot - 04.10.2016

Me mos miratimin e ndryshimeve në Ligjin për mbrojtjen e dëshmitarëve, po rëndohet puna e Prokurorisë Speciale Publike, thuan nga PSP, pas seancës së sotme në Parlament ku shumica parlamentare nuk i ...

Gjykata e lartë po i shqyrton kërkesat e PSP-së

Tetova Sot - 04.10.2016

Në Gjykatën e lartë mungon, ndërsa nga PSP-ja thuan se është dërguar para një muaji. Kërkesa për mbrojtjen e ligjësisë për marrëveshjen në rastin Puc me të cilën Zvonko Kostovski është dërguar me 3 ...

LSDM: Gruevski dhe VMRO duan ta fshehin kriminalitetin nga PSP-ja, por nuk do të mundën! (VIDEO)

Tetova Sot - 04.10.2016

Prova më e madhe për kriminalitetin e të akuzuarit Nikolla Gruevski është votimi i sotëm nga ana e deputetëve të tij, theksoi sot deputeti Petre Shilegov.

Janeva në intervistë: Qeveria e KSHZ-ja s’i japin listat zgjedhore (VIDEO)

Tetova Sot - 04.10.2016

Thuajse shtatë muaj kaluan nga momenti kur Katica Janeva kërkoi ndryshim të Ligjit për mbrojtje të dëshmitarëve, deri në vendimin kur pushtetit i refuzoi këtë kërkesë.

Ambasada e SHBA-ve: PSP-së t’i mundësohet punë e papenguar

Flaka - 04.10.2016

Ambasada e SHBA-së në Shkup ka reaguar pas refuzimit të koalicionit qeverisës të votoj Ligjet e kërkuara nga PSP. Sipas tyre të gjithë partitë duhet të përmbahen obligimeve të dala nga Marrëveshja e ...

Ambasada e SHBA reagon ndaj deputetëve: Votojeni ligjin për PSP-në, mos e pengoni hetimin e pavarur

Tetova Sot - 04.10.2016

Ambasada e SHBA në Maqedoni inkurajon partitë politike të përmbahen detyrimeve të marra përsipër me nënshkrimin e marrëveshjes së Përzhinos dhe marrëveshjes së 20 korrikut, dhe kjo, sipas ambasadës, ...

Ligjet e PSP-së, reagojnë partitë politike

Flaka - 04.10.2016

Zëdhënësi i partisë, Petre Shilegov, ka kritikuar VMRO-DPMNE dhe BDI-në në lidhje me atë, se të dy partitë, nuk votuan ndryshimet e propozuara të Ligjit për PSP dhe të Ligjit për dëshmitarët e ...

PLD: Me refuzimin e ligjeve për PSP-në mbrohet kriminali

Flaka - 04.10.2016

Partia Liberale Demokratike (PLD) sot shprehu keqardhje që, siç thekson në kumtesë, shumica qeveritare në Parlament nuk i mbështet ndryshimet ligjore të cilat Prokuroria Speciale Publike (PSP) i ...

Janeva në intervistë: Qeveria e KSHZ-ja s’i japin listat zgjedhore

Flaka - 04.10.2016

Thuajse shtatë muaj kaluan nga momenti kur Katica Janeva kërkoi ndryshim të Ligjit për mbrojtje të dëshmitarëve, deri në vendimin kur pushtetit i refuzoi këtë kërkesë.

Dimovski: Janë të papranushme kërkesat e reja të PSP jashtë marrëveshjes nga Përzhinës

Republika - 04.10.2016

Grupi i deputetëve të VMRO-DPMNE-së dge koalicionit “Për një Maqedoni më të mirë” kanë qëndruar në qëndrimet, të cilat i kanë thënë në raport me kërkesat e Prokurorisë speciale publike (PSP), e ajo ...

Kuvendi nuk do të debatojë për ligjet për PSP-në

Republika - 04.10.2016

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot njëzëri ka vendosur me procedurë të shkurtuar të sillen ligjet për ndryshim dhe plotësim të Ligjit për tatimin e vlerës së shtuar, të Ligjit për energjetikë, të ...

PSP kërkon përjashtimin e gjykatësit në lëndën "Arka"

Idividi - 03.10.2016

Shkup, 30 shtator 2016 (MIA) - Prokuroria Speciale Publike ka kërkuar përjashtimin e gjykatësit të procedurës paraprake, i cili vepron për lëndën "Arka", kumtoi Gjykata Themelore Shkup 1 - Shkup.

LSDM-ja kërkoi seancë urgjente për ndryshim të ligjeve për mbrojtje të dëshmitarëve dhe PSP-së

Idividi - 03.10.2016

Shkup, 30 shtator 2016 (MIA) - Grupi i deputetëve të LSDM-së dhe opozita e bashkuar deri te Kuvendi ka dorëzuar kërkesë për të mbajtur seancë urgjente me dy pika në rend dite - Propozim ligji për ...

“Arka”: PSP paralajmëron ankesë, pret ndërrim të gjykatëses dhe ngrirje të llogarive të “Finzi-t”

Portalb - 03.10.2016

Prokuroria Speciale Publike (PSP), thotë se do të dorëzojnë ankesë për vendimin që të mos i shqiptohet masë paraburgimi njërit nga të dyshuarit e rastit “ Arka ”, njofton Portalb.

PSP paralajmëron ankesë për rastin ‘Arka’, pritet ndërrimi i gjykatëses

Lajm - 03.10.2016

PSP me siguri do të apelojë vendimin për rastin ‘Arka’ që mos t’i shqiptohet masë paraburgimi njërit prej të dyshuarve në “Arka”. Ankesa e PSP-së duhet ta shqyrtojë Këshilli prej tre anëtarësh të ...

PSP paralajmëroi ankesë për lëndën “Thesari”

Almakos - 03.10.2016

PSP me siguri do të ankohet pas vendimit për mos përcaktimin e masës së paraburgimit të njërit prej të dyshuarve në lëndën “Thesari”, thuan nga Prokuroria Speciale Publike.

Ligji për PSP-në dhe për mbrojtje të dëshmitarëve nesër në kuvend

Almakos - 03.10.2016

Në seancën e nesërme të Kuvendit të Maqedonisë në rend dite është caktuar ndryshimi Ligjit për Prokurori Speciale Publike dhe të Ligjit për mbrojtje të dëshmitarëve.

Ligji për PSP-në dhe për mbrojtjen e dëshmitarëve nesër në Kuvend

Lajm - 03.10.2016

Në seancën e nesërme të Kuvendit të Maqedonisë në rend dite është caktuar ndryshimi Ligjit për Prokurori Speciale Publike dhe të Ligjit për mbrojtje të dëshmitarëve.

A do t’ia lehtësojë Kuvendi punën PSP-së?

Portalb - 03.10.2016

Në seancën e nesërme të Kuvendit të Maqedonisë në rend dite është caktuar ndryshimi Ligjit për Prokurori Speciale Publike dhe të Ligjit për mbrojtje të dëshmitarëve.

Ligji për PSP-në dhe për mbrojtjen e dëshmitarëve nesër në Kuvend

Ina - 03.10.2016

Në seancën e nesërme të Kuvendit të Maqedonisë në rend dite është caktuar ndryshimi Ligjit për Prokurori Speciale Publike dhe të Ligjit për mbrojtje të dëshmitarëve.

PSP paralajmëron ankesë për rastin ‘Arka’, pritet ndërrimi i gjykatëses

Telegrafi - 03.10.2016

PSE me siguri do të apelojë vendimin për rastin ‘Arka’ që mos t’i shqiptohet masë paraburgimi njërit prej të dyshuarve në “Arka”, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Ligji për PSP-në dhe për mbrojtjen e dëshmitarëve, nesër në Kuvend

Gazeta Express - 03.10.2016

Në seancën e nesërme të Kuvendit të Maqedonisë në rend dite është caktuar ndryshimi i Ligjit për Prokurorinë Speciale Publike dhe i Ligjit për Mbrojtje të Dëshmitarëve.

Nesër në Kuvendin e Maqedonisë do të diskutohet për dy ligje, atë të PSP-së dhe për mbrojtjen e dëshmitarëve

Telegrafi - 03.10.2016

Kuvendi i Maqedonisë do të mbajë nesër seancë plenare ku do të diskutohet për ndryshimet e Ligjit për Prokurorinë Speciale Publike dhe Ligjin për mbrojtje të dëshmitarëve, pëcjell Telegrafi Maqedoni.

Gjykata Kushtetuese e Maqedonisë mban mbledhjen e radhës, nuk do të shqyrtohet PSP-ja

Telegrafi - 03.10.2016

Vazhdon agonia në Gjykatën Kushtetuese, në lidhje me debatin rreth kushtetueshmërisë së Prokurorisë Speciale Publike, diskutim që pritet me shumë interesim, përcjell Telegrafi Maqedoni.

PSP paralajmëroi ankesë për lëndën “Thesari”

Tetova Sot - 03.10.2016

PSP me siguri do të ankohet pas vendimit për mos përcaktimin e masës së paraburgimit të njërit prej të dyshuarve në lëndën “Thesari”, thuan nga Prokuroria Speciale Publike, transmeton TetovaSot.

PSP dhe dëshmitarët e mbrojtur të varur nga të pavarurit dhe PDSH

Flaka - 03.10.2016

Vazhdimi i afatit kohorë për punën e PSP-së dhe fatin e Ligjit për dëshmitarë të mbrojtur për të cilët PSP tha se ndikojnë në punënë e tyre në rastet “Neshkovski”, “Monstra”, dhe “Sopoti”, tani varen ...