TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Idrizi: Asnjë qeveri s’mund të negociojë për ujërat detare

Gazeta Start - 14.11.2010

Fier – Kreu i Partisë Drejtësi dhe Unitet, Shpëtim Idrizi, ka deklaruar se asnjë qeverisë nuk ka mandatin për të negociuar për ujërat detare me Greqinë, pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese.

Itali, një emigrant shqiptar gjen vdekjen në punë

Gazeta Start - 14.11.2010

Cervias Nj emigrant shqiptar mbeti i vdekur pasditen e djeshme n Itali, pas nj aksidenti n pun. Viktima sht shtetasi Besnik Duka, 41-vje, i cili u godit nga ganxha e nj makinerie n provincn e Cervias.

Shkodër, pranga vrasësit që sfidoi 10 herë forcat RENEA

Gazeta Start - 14.11.2010

Shkodër – Policia e Shkodrës ka arrestuar një shtetas super të kërkuar. A hmet Bajramaj u arrestua nga forcat e policisë, pasi kërkohej për një vrasje, ngjarje e ndodhur më tetor të vitit 1994.

Francë, Sarkozi riemëron Fillon në postin e kryeministrit

Gazeta Start - 14.11.2010

Paris - Presidenti francez, Nikolas Sarkozi, riemroi sot n postin e kryeministrit Fransua Fillonin, i cili paraqiti dje dorheqjen e qeveris s tij. Lajmi u b i ditur nga pallati presidencial Elyse me an t nj komunikate.

Francë, 7 të vdekur nga një zjarr në një pallat

Gazeta Start - 14.11.2010

Dizhonon (Francë) - Shtatë persona kanë vdekur dhe katër të tjerë janë plagosur rëndë dje në darkë pas një zjarri të rënë në një pallat të banuar nga emigranë në qytetin e Dizhonit.

Opozita: Qeveria të zgjidhë krizën, oferta në tryezë

Gazeta Start - 14.11.2010

Tiranë – Opozita ia hodhi sërish sot fajin maxhorancës për moszgjidhjen e krizës politike. Koordinatori i “Opozitës së Bashkuar”, Preç Zogaj, deklaroi sot se maxhoranca e ka në tavolinë ofertën për zgjidhjen e krizës, teksa shtoi se ...

Topi përkujton ushtarët e rënë britanikë

Gazeta Start - 14.11.2010

Tiranë – Presidenti i Republikës, Bamir Topi i shoqëruar nga Sekretari i Përgjithshëm, Aleksandër Flloko dhe Drejtori i Kabinetit, Dashamir Xhaxhiu, mori pjesë sot paradite në ceremoninë e Ditës së Kujtesës të zhvilluar para memorialit ...

PS: Jo thirrje për dhunë, maxhoranca la prapa Shqipërinë

Gazeta Start - 14.11.2010

Tiranë – Socialistët iu kundërpërgjigjën akuzave të Lëvizjes Socialiste për Integrim se opozita po bën thirrje për dhunë. Anëtarja e Asamblesë, Megi Ajtyreza, tha se maxhoranca dhe dështakët e saj lanë Shqipërinë jashtë dyerve të BE.

Udhëtimi pa viza, Malmstrom: S’do të duhet të tregoni paratë

Gazeta Start - 14.11.2010

Bruksel – Komisionerja e Çështje të Brendshme, Sesilia Malmstrom ka sqaruar se qytetarët shqiptarë nuk do të duhet të tregojnë sa para kanë apo kartë krediti në momentin që do të kalojnë në kufijtë e zonës Shengen.

EURALIUS vlerëson sistemin e vlerësimit në KLD

Gazeta Start - 13.11.2010

Tiranë - Këshilli i Lartë i Drejtësisë në mbledhjen e zhvilluar dje ka marrë një sërë vendimesh. Në fokusin kryesor të diskutimeve ishin rekomandimet e Projektit EURALIUS në lidhje me zbatimin e sistemit të vlerësimit të gjyqtarëve.

Lëvizje gjyqtarësh në gjykata të ndryshme

Gazeta Start - 13.11.2010

Tiranë – Këshilli i Lartë i Drejtësisë ka shqyrtuar dhe të emërojë dy gjyqtarë të rinj në gjykatën e rrethit gjyqësor Përmet. Pas zhvillimit të procedurës së hapur të votimin, në përfundim vendosi të emërojë në funksionin e gjyqtarit në ...

Pavarësia nuk do të jetë kurrë më çështje diskutimi

Gazeta Start - 13.11.2010

Nju Jork - Pavarësia e Kosovës ka sjellë paqe dhe stabilitet në Kosovë dhe në tërë rajonin. Jemi të gatshëm të bisedojmë me Beogradin, por kurrë nuk do të bisedojmë për të drejtën e Kosovës për të ekzistuar si kom i lirë, pas asaj që ka ...

Tiranë, një pikë karburanti përfshihet nga flakët

Gazeta Start - 13.11.2010

Tiranë – Një boto nafte mori flakë sot në zonë e Kasharit në Tiranë, pasi po furnizonte një qendër karburanti. Nga zjarri po rrezikohet pika e karburantit pasi flakët janë përhapur.

Shkup, të dielën protestë kundër regjistrimit të popullsisë

Gazeta Start - 13.11.2010

Shkup – Partia Demokracia e Re do të zhvillojë nesër protestën e saj në Shkup kundër regjistrimit të popullsisë, protestë e cila ka pasur mbështetje të gjerë edhe në diasporë.

Dërgohet në gjykatë dosja ndaj 7 personave për drogë

Gazeta Start - 13.11.2010

Tiranë – Është dërguar në prokurori dosja ndaj shtatë personave të përfshirë në trafik droge. Prokuroria e Krimeve të Rënda bënë të ditur se i kanë përcjellë Gjykatës për shqyrtim gjyqësor çështjen penale në ngarkim të shtetasve Andrea ...

Berisha: Rama t´u kërkojë falje shqiptarëve për vizat

Gazeta Start - 13.11.2010

Lezhë - Kryeministri Sali Berisha mori pjesë sot në inaugurimin e rikonstruksionit të rrugës Lezhë-Vau i Dejës, nga ku ka deklaruar se në zgjedhjet e ardhshme të 8 majit, shqiptarët do të votojnë të lirë ashtu sikurse votuan në zgjedhjet e ...

Centrali bërthamor, Rusia e Bullgaria kërkojnë partnerë

Gazeta Start - 13.11.2010

Moskë - Rusia dhe Bullgaria po zhvillojnë negociata mbi mundësinë e përfshirjes së disa kompanive italiane dhe gjermane në ndërtimin e një centrali bërthamor në qytetin bullgar Belene, në brigjet e lumit Danub.

Kinë, 16 të vdekur nga një aksident automobilistik

Gazeta Start - 13.11.2010

Pekin - Një aksident rrugor në lindje të Kinës nga përplasja e një kamioni dhe një tjetër mjeti që transportonte 22 persona ka shkaktuar vdekjen e të paktën 16 prej tyre dhe plagosjen e gjashtë të tjerëve.

Afganistan, 8 të vdekur nga shpërthimi i një autobombe

Gazeta Start - 13.11.2010

Kunduz (Afganistan) - Të paktën tetë persona, pjesa më e madhe civilë, kanë mbetur të vdekur dhe rreth 18 të tjerë janë plagosur sot nga shpërthimi i një autobombe në tregun e provincës Kunduz, rajon verior i Afganistanit.

Bylisi, 3 pikë shprese në frymën e fundit

Gazeta Start - 13.11.2010

Ekipi i Bylisit siguroi sot tri pikë të çmuara në luftën për mbijetesë, falë fitores në minutat e fundit 3-2 përballë Shkumbinit në fushën e vet.

Idrizi: Është ora e Çamërisë

Gazeta Start - 13.11.2010

Fier – Kreu i Partisë për Drejtësi dhe Unitetit, Shpëtim Idrizi ka deklaruar nga Fieri së për një vit kjo parti ka bërë shumë për çështjen çame por ka premtuar se përpjekja do të vazhdojë deri sa të marrë zgjidhje kjo çështje.

Derbi i parë për Alegrin: S’më kënaq as barazimi

Gazeta Start - 13.11.2010

Pas marrjes së kryesimit në mesjavë, trajneri i Milanit, Masimiliano Alegri, kërkon nga skuadra që të vijojë me fitore edhe në derbin kundër Interit nesër mbrëma në “San Siro”.

Korça në festë, Skënderbeu mund Dinamon

Gazeta Start - 13.11.2010

Skënderbeu e përuroi stadiumin e ri me një fitore 3-1 kundër Dinamos kampione, duke u barazuar me Flamurtarin në kuotën e 22 pikëve, një më pak se blutë. Tri gëzime në një ditë. Mbrëmja e së shtunës ka pasur shije të veçantë për korçaret.

Pakistan, shpërthimi shkakton 15 viktima

Gazeta Start - 12.11.2010

Karaçi – Një sulm me autobombë që shkatërroi ndërtesën e policisë në Karaçi, shkaktoi vdekjen e 15 personave dhe plagosjen e 30 të tjerëve. Lajmi konfirmohet nga autoritetet policore, të cilat saktësuan se shpërthimi ndodhi në njësitin për ...

Sri Lanka, përmbytjet lënë pa strehë 36 mijë familje

Gazeta Start - 12.11.2010

Kolombo – shirat më të dendur të 18 viteve të fundit shkaktuan përmbytje në Sri Lanka të Enjten, duke lënë të pastrehë 36 mijë familje. Ministria e menaxhimit të Fatkeqësive pjesa më e madhe e të prekurve janë në pjesët perëndimore të ...

Kosova sot “para” Këshillit të Sigurimit

Gazeta Start - 12.11.2010

Nju Jork – Në Këshillin e Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara pritet të diskutohet sot raporti tre mujor për Kosovën, i paraqitur nga Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Ban ki Moon.

Malstrom sot në Tiranë, në “theks” kushtet e vizave

Gazeta Start - 12.11.2010

Tiranë – Gjatë ditës së sotme pritet të mbërrijë në Tiranë, komisionerja e Punëve të Brendshme, Cecilia Malstrom. Gjatë vizitës së saj, ajo pritet t’i bëjë edhe një herë apel Shqipërisë dhe shqiptarëve se çfarë do të thotë liberalizim ...

Tritol makinës së kreut të Hipotekës së Tiranës

Gazeta Start - 12.11.2010

Tiranë – Një shpërthim tritoli ndodhi gjatë orëve të vona të mbrëmjes së shkuar, ku në shënjestër ka qenë makina e kreut të Hipotekës së Tiranës. Ngjarja ndodhi në rrugën Vangjush Furxhi", pas ish- kinema "Djatit", në kryeqytet.

Malësi e Madhe, situata pas përmbytjeve drejt përmirësimit

Gazeta Start - 12.11.2010

Shkodër - Situata në Malësinë e Madhe po vjen drejt përmirësimit, pasi reshjet tashmë kanë pushuar. "E rëndësishme është se për momentin nuk ka reshje, gjë që i jep mundësi strukturave të komisionit të emergjencës, që në bashkëpunim me ato ...

Bogdani lë kombëtaren për Çezenën

Gazeta Start - 12.11.2010

Teksa trajneri i kombëtares shqiptare nuk e ka shpallur akoma listën e lojtarëve për ndeshjen e 17 nëntorit kundër Maqedonisë, sulmuesi shtatlartë i Çezenës ka deklaruar se do të mungojë në këtë miqësore. Shkak është bërë impenjimi i madh.

Rama: Oferta jonë nuk kërkon fletët e votimit

Gazeta Start - 12.11.2010

Tiranë – Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, gjatë fjalës së tij të gjatë para anëtarëve të Asamblesë Kombëtare u përqendrua sërish tek hetimi i zgjedhjeve.

Tiranë, sulmohet me armë një pikë Poste, një e plagosur

Gazeta Start - 12.11.2010

Tiranë – Një punonjëse e një pike Poste në Tiranë, mbeti e plagosur sot rreth mesditës, pasi një person tentoi të grabiste para, duke qëlluar me armë mbi punonjësen.

Përcillen për në botën tjetër 4 fëmijët e asfiksuar

Gazeta Start - 12.11.2010

Krujë – Janë dërguar sot në banesën e fundit katër fëmijët që humbën jetën në mënyrë tragjike në banesën e tyre, duke u asfiksuar nga një qiri i lënë ndezur.

Meta: Opozita u bë pengesë për statusin

Gazeta Start - 12.11.2010

Tiranë – Numri dy i qeverisë, Ilir Meta, akuzoi qeverinë se ka dëmtuar procesin e integrimit të vendit në Bashkimin Evropian. Ai iu përgjigj sot interesimit të gazetarëve për refuzimin e statusit kandidat për Shqipërinë nga ana e KE-së, ...

Zeqo: Dinamo t’i harrojë pikët në Korçë

Gazeta Start - 12.11.2010

Blutë e kryeqytetit, të cilët zbresin në Korçë me petkun e kampiones në fuqi, kërkojnë të marrin pikë atje. Deklaratave të futbollistëve të Dinamos u përgjigjet presidenti i Skënderbeut, Agim Zeqo: “Së pari dua të them që Dinamoja t’i ...

Vasili: Transformimi i shëndetësisë proces i vazhdueshëm

Gazeta Start - 12.11.2010

Tiranë – Procesi i transformimit të shëndetësisë, në mënyrë të veçantë të Qendrës Spitalore Universitare në Tiranë, është proces i pandalshëm, theksoi sot ministri i Shëndetësisë, Petrit Vasili.

Pirateria mobile do t’u kushtojë më shtrenjtë përdoruesve

Gazeta Start - 12.11.2010

Termi “scam” i përdorur për mashtrimin në internet tani po bezdis dhe përdoruesit e celularëve. Shtimi i përdorimit të internetit mobile është bërë burim pasurie për mashtruesit.

Topi: Politika të marrë përgjegjësitë pas raportit të KE

Gazeta Start - 12.11.2010

Librazhd – Presidenti i Republikës, Bamir Topi, ka kërkuar nga klasa politike shqiptare që t’i jap fund debateve dhe të marrin me seriozitet Raportin e Komisionit Evropian.

Vlorë, kapen në port 250 kg drogë

Gazeta Start - 12.11.2010

Vlorë – Forcat e Policisë kufitare në Vlorë kanë sekuestruar sot një sasi prej 250 kg lëndë narkotike, të dyshuar cannabis sattiva. Ndërkohë, një person u arrestua në flagrancës, përkatësisht shtetasi Bektash Pirro Kalaj, 36-vjeç, banues ...

Puna në tavolinë, e dëmshme për shëndetin

Gazeta Start - 12.11.2010

Shkencëtarët theksuan se personat, të cilët punojnë ulur në tavolinë, rrezikohen më shumë të vdesin më herët edhe nëse bëjnë ushtrime. Sipas një lajmi të “New York Daily News”, mësohet se personat të cilët punojnë me orë të tëra ulur mbi ...

Vlorë, aksidentohet për vdekje një 53-vjeçar

Gazeta Start - 12.11.2010

Vlorë – Një 53-vjeçar u aksidentua për vdekje sot në rrugën transballkanike në Vlorë. Munih Sinaj, 53-vjeç ndërroi teksa po dërgohej për në spital në gjendje të rëndë shëndetësore. Burri është goditur nga një automjet.

Malstrom-studentëve: Heqja e vizave mundësi më të mëdha

Gazeta Start - 12.11.2010

Tiranë - "Të gjithë shqiptarët, por veçanërisht të rinjtë, do të kenë mundësi të udhëtojë pa viza nga data 15 dhjetor, por duhet të informohen saktë për përcaktimet që rrjedhin nga heqja e regjimit të vizave", theksoi sot pasdite ...

Berisha: Ëndrra e lirisë evropiane u bë realitet

Gazeta Start - 12.11.2010

Tiranë – Dhjetëra mijëra qytetarë shqiptarë janë mbledhur sonte në sheshin "Nënë Tereza" për të festuar liberalizimin e vizave me Bashkimin Evropian.

OKB: Asnjë lehtësim i bllokadës në Gaza

Gazeta Start - 11.11.2010

Nju Jork – Kombet e Bashkuara theksojnë se nuk ka “asnjë ndryshim material” për banorët e Gazas qëkur Izraeli theksoi se do lehtësonte bllokadën e tij ndaj territorit palestinez.

Kaos trafiku rrugor në Tiranë

Gazeta Start - 11.11.2010

Tiranë – Reshjet e shumta që kanë rënë në mëngjes në Tiranë kanë shkaktuar kaos në trafikun rrugor. Për orë të tëra makinat kanë mbetur të bllokuara në rrugë, ndërkohë që nuk viheshin re forcat e policisë rrugore për të rregulluar kaosin e ...

Hashim Thaçi do t’i prijë listës së PDK-së

Gazeta Start - 11.11.2010

Prishtinë – Partia Demokratike e Kosovës (PDK) aprovoi listën e kandidatëve më të cilët do të garojë në zgjedhjet parlamentare të 12 dhjetorit. Lista e kandidatëve për deputetë u diskutua fillimisht në mbledhjen e Kryesisë së PDK-së, e ...

"Nëse bashkimi i shqiptarëve funksionon, le të bëhet"

Gazeta Start - 11.11.2010

Prishtinë - Ish-ambasadori i OSBE-së në Prishtinë, Uilliam Uollker kritikon qeverinë e deritanishme të Kosovës se nuk ka bërë asgjë për të përmirësuar jetën e qytetarëve të saj.

Protestojnë vendorët, Rama: Të ndalimin furinë qeveritare

Gazeta Start - 11.11.2010

Tiranë – Drejtuesit e pushtetit vendorë të Partisë Socialiste protestuan sot para Kuvendit të Shqipërisë për autonominë vendore. Kreu i Bashkisë së Tiranës, njëherësh edhe kryetar i Partisë Socialiste, Edi Rama, theksoi se qeveria po godet ...

Sa peshk duhet të hani gjatë shtatzënisë?

Gazeta Start - 11.11.2010

Nëse nuk jeni e sigurt dhe ndiheni e shqetësuar për sa i përket sigurisë së konsumimit të peshkut në shtatzëni nuk jeni e vetmja. Shumë gra shtatzëna kanë frikë të konsumojnë peshk gjatë shtatzënisë për shkak të zhivës që përmban.

BE: Serbët e Kosovës të marrin pjesë në zgjedhje

Gazeta Start - 11.11.2010

Prishtinë – Bashkimi Evropian vlerëson nevojën e pjesëmarrjes së serbëve të Kosovës në zgjedhjet parlamentare të dhjetorit, pasi në këtë mënyrë shprehet vullneti i tyre demokratik.

Këshilli i Sigurimit diskuton nesër raportin për Kosovën

Gazeta Start - 11.11.2010

Nju Jork – Raporti për zhvillimet në Kosovë i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Ban ki Mun, do të diskutohet nesër në seancën e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

Vendet në zhvillim kërcënohen nga obeziteti

Gazeta Start - 11.11.2010

Vendet në zhvillim duhet të veprojnë menjëherë në luftën kundër “epidemisë së obezitetit”, theksoi Organizata për Zhvillimin dhe Bashkëpunimin Ekonomik, OECD. Në raportin e fundit OECD, theksoi se nivelet e obezitetit po rriten shpejt.

Replika Berisha-Ruçi në Parlament për vizat

Gazeta Start - 11.11.2010

Tiranë – Kreu i grupit parlamentar socialist, Gramoz Ruçi gjatë fjalës së tij në Kuvend, theksoi se Bashkimi Evropian refuzoi statusin e vendit kandidat dhe kjo për fajin e qeverisë së drejtuar nga kryeministri Sali Berisha.

Arrestohen pesë shtetas për vepra të ndryshme

Gazeta Start - 11.11.2010

Tiranë – Policia e Tiranës ka arrestuar pesë shtetas për vepra të ndryshme penale. Fillimisht është arrestuar shtetasi në kërkim Nertil Nuri Hoxha, 20 vjec, banues në Kodër Kamëz.

MB: 370 banesa nën ujë në Shkodër dhe Fushë Krujë

Gazeta Start - 11.11.2010

Tiranë – Ministria e Brendshme pasqyroi situatën më të fundit nga përmbytjet në vend. Bazuar në informacionet e grumbulluara në Qendrën Kombëtare Operacionale të Emergjencave Civile mbi situatën e krijuar në vend nga reshjet e ditëve të ...

Qeveria në gatishmëri për përmbytjet

Gazeta Start - 11.11.2010

Tiranë – Qeveria është në gatishmëri për t’iu ardhur në ndihmë të gjithë banorëve që preken nga përmbytjet. Deklarata u bë nga kryeministri Sali Berisha në Parlament, sipas të cilit situata është nën kontroll dhe qeveria është e gjitha në ...

Durrës, vdes një 4-vjeçare, ra në një gropë

Gazeta Start - 11.11.2010

Durrës – Një vajzë 4-vjeçare humbi jetën sot në Durrës, ngjarje e ndodhur në fshatin Xhafzotaj. Policia lokale tha se viktima është shtetësia A.R, e cila ka rënë në një gropë gëlqereje.

Kombëtarja, me “look” të ri ndaj Maqedonisë

Gazeta Start - 11.11.2010

Përfaqësuesja kuqezi pritet të shfaqet me disa risi në përballjen miqësore ndaj Maqedonisë në Korçë më 17 nëntor. Disa janë të detyruara, e disa të tjera zgjedhje të trajnerit Kuzhe.

Pagat, peshëngritësit paralajmërojnë sërish protesta

Gazeta Start - 11.11.2010

Pagat ende të pa marra dhe trajtimi jo i duhur ushqimor kanë bërë që peshëngritësit e ekipit kombëtar të paralajmërojnë sërish protesta. Trajneri i ekipit përfaqësues, Hektor Shaqiri, ka thënë për mediat se situata jo vetëm që nuk është ...

Superliga, në fundjavë ndalesa e 11-të

Gazeta Start - 11.11.2010

Gjatë kësaj fundjave do të luhen ndeshjet e javës së 11-të të kampionatit shqiptar të futbollit. E gjithë vëmendja në Korçë, ku të shtunën do të luhet super përballja Skënderbeu-Dinamo.

Arrestohet një ish-polic për një vrasje para 19 vitesh

Gazeta Start - 11.11.2010

Tiranë – Një ish-punonjësi i Degës së Brendshme, i shpallur në kërkim prej 19 vjetësh për vrasjen e ish-kunatit, u arrestua në orët e para të mëngjesit të sotëm, në banesën e tij në Tiranë, ku qëndronte nga dita kur ai kishte kryer vrasjen.

Sarandë, gjendet i vetëvarur një 24-vjeçar

Gazeta Start - 11.11.2010

Sarandë – Policia e Sarandës njoftoi sot se një 24 vjeçar është gjetur i vetëvarur në mjediset e punës, pasi 12 orë më parë ishte shpallur i zhdukur nga policia.

Kaçin: Serbët duhet të marrin pjesë në zgjedhjet e Kosovës

Gazeta Start - 11.11.2010

Beograd – Eurodeputeti, Jelko Kaçin ka deklaruar se serbët e Kosovës duhet të marrin pjesë në zgjedhjet e 12 dhjetorit. "Kush do ta kryejë punën për serbët në Kosovë, nëse kjo udhëheqje nuk i fton serbët të dalin në zgjedhje dhe të votojnë ...

Heqja e vizave, Franca i kujton Shqipërisë që të marrë masa

Gazeta Start - 11.11.2010

Tiranë – Ministri i Jashtëm i Francës, Bernard Kushner, duke uruar homologun shqiptar për liberalizimin e vizave, shprehet se Shqipëria duhet të marrë masa të mëtejshme për këtë proces. “Ka qenë një punë e gjatë dhe e nevojshme.

Barça-Real, Ozil: S’ka rëndësi kur luhet, fitojmë ne

Gazeta Start - 11.11.2010

Mesfushori gjerman ka nisur betejën e deklaratave përpara “Klasikes” me Barcelonën në fund të nëntorit, duke pohuar se pavarësisht se kur luhet, Reali do të dalë triumfues.

Obama: SHBA-ja kurrë nuk do të jetë në luftë me islamin

Gazeta Start - 10.11.2010

Xhakarta – Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obama, ka ngritur lart Indonezinë si shembull për të gjithë boten, për mënyrën se si një shtet në zhvillim mund të përqafojë demokracinë dhe diversitetin.

Afganistan, vriten tre ushtarë ndërkombëtarë

Gazeta Start - 10.11.2010

Kabul – Tre ushtarë të ndërkombëtarë u vranë në Afganistan gjatë orëve të fundit në tre incidente të ndryshme në jug dhe lindje të vendit. Lajmi bëhet i ditur nga vetë Forca Ndërkombëtare e Sigurisë, ISAF-i, i cili sqaroi se ushtari i parë ...

Reshjet, përmbytje në qytezën e Selenicës

Gazeta Start - 10.11.2010

Vlorë – Reshjet e shumta të rëna gjatë orëve të fundit, kanë fryrë ndjeshëm lumin Vjosa në Vlorë, duke bërë që të dalë nga shtrati. Për pasojë, ka pasur përmbytje të shumta në qytezën e Selenicës.

Bashkëpunim në fushën e hetimeve me Francën

Gazeta Start - 10.11.2010

Tiranë – Thellimi i bashkëpunimit me drejtësinë franceze, ishte në thelb të bisedës që u zhvillua midis prokurores së Përgjithshme Ina Rama me delegacionin e Këshillit të Lartë të Drejtësisë së Francës, me Jean Pierre Dreno, anëtar i ...

Vizat, Berisha: Fletëpalosje në çdo familje për rregullat

Gazeta Start - 10.11.2010

Tiranë – Tema kryesore e kryeministrit Sali Berisha gjatë mbledhjes së qeverisë, ishte procesi i liberalizimit të vizave, duke nënvizuar se procesi ishte i vështirë dhe u realizua falë reformave të mëdha që ndërmori qeveria e drejtuar prej ...

Netanjahu: Irani kërcënimi më i madh për botën

Gazeta Start - 10.11.2010

Luiziana – Gjatë një fjalimi para Asamblesë së Federatave hebreje të Amerikës së Veriut, kryeministri Izraelit, Benjamin Netanjahu e cilësoi Iranin si kërcënimin më të madh që i kanoset vendit të tij dhe mbarë botës.

Rama: Berisha t’i përgjigjet ofertës sonë të re

Gazeta Start - 10.11.2010

Tiranë – Raportin e djeshëm të Komisionit Evropian, kreu socialist, Edi Rama e vlerësoi si shuplakë ndaj qeverisë së drejtuar nga Berisha. Sipas tij, kryeministri është shkaktar i krizës politike në vend dhe atij i përket zgjidhja, duke ...

Një serb dënohet me 7 vjet burgim për krimet në Kosovë

Gazeta Start - 10.11.2010

Pejë – Vukmir Cvetkoviç është dënuar nga Gjykata Komunale e Pejës me shtatë vite burgim për krimet e kryera gjatë luftës në Kosovë. Serbi 41-vjeçar, në fund të marsit të vitit 1999, kishte përndjekur anëtarët e dy familjeve shqiptare nga ...

Kavajë, 48-vjeçari goditet për vdekje nga një kamion

Gazeta Start - 10.11.2010

Kavajë – Një person mbeti i vdekur sot në një aksident rrugor në fshatin Gërmenj të Kavajës. Viktima është shtetasi Murteza Tafa, 46-vjeç, i cili po udhëtonte me një motoçikletë teksa është goditur për vdekje nga një kamion.

Gjirokastër, reshjet e shumta bllokojnë disa komuna

Gazeta Start - 10.11.2010

Gjirokastër – Reshjet e shumta të shiut kanë krijuar probleme për qarkullimin e njerëzve dhe mjeteve në Qarkun e Gjirokastrës. Kështu nga prurjet e shumta të lumit Drino, është bllokuar për disa orë rruga nacionale Gjirokastër-Virua dhe ...

Heqja e vizave, Topalli pret të rinjtë në Parlament

Gazeta Start - 10.11.2010

Tiranë – Vendimin për liberalizimin e vizave, kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, zgjodhi ta kalonte me të rinjtë, duke çelur dyert e Parlamentit për ta.

KE: Politika shqiptare, një dështim!

Gazeta Start - 10.11.2010

Tiranë – Raporti i Komisionit Evropian për Shqipërinë i publikuar një ditë më parë, hedh kritika të forta ndaj klasës politike shqiptare, veçanërisht mbi funksionimin e Parlamentit.

Nexhat Daci dënohet për shkak të dhëmbëve dhe syzeve

Gazeta Start - 10.11.2010

Prishtinë – Nexhat Daci është dënuar sot me një vit e gjysmë me kusht, se nëse gjatë kësaj periudhe bën ndonjë shkelje penale, ai do të futet në burg.

Beogradi: Serbët të mos marrin pjesë në zgjedhje

Gazeta Start - 10.11.2010

Beograd – Qeveria serbe mendon se në Kosovë nuk janë krijuar ende kushtet për pjesëmarrjen e serbëve në zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare.

Tifozët në Facebook, kryeson Barça dhe Reali

Gazeta Start - 10.11.2010

Barcelona dhe Reali i Madridit kanë numrin më të madh të mbështetësve në rrjetin më të famshëm social në internet. Ndjekin Gallatasaraj, Mançester Junajtid dhe Liverpuli.

Obama kërkon bashkëpunim global për rritjen ekonomike

Gazeta Start - 10.11.2010

Seul – Presidenti amerikan, Barak Obama, pranoi së bashku me liderët e tjerë botërorë, të lënë mënjëanë diferencat dhe të punojnë së bashku për rimëkëmbjen ekonomike.

Alonso: Mund të jemi kampionë, e kemi vetë në dorë

Gazeta Start - 10.11.2010

Pretendenti kryesor për fitimin e titullit, Fernando Alonso, mendon se i ka të gjitha mundësitë për të triumfuar në pistën e Abu Dhabit në fundjavë.

Afganistan, talebanët vrasin të paktën 7 policë

Gazeta Start - 10.11.2010

Kabul - Të paktën shtatë policë kanë humbur jetën dje në Afganistan, kur një komisariat policie u sulmua nga talebanët në bashkëpunim me një anëtar të forcave policore.

Shkodër, evakuohet një fshat për shkak të përmbytjeve

Gazeta Start - 10.11.2010

Shkodër – Reshjet e rëna gjatë më shumë se 24 orëve, kanë shkaktuar përmbytje në disa fshatra të Malësisë së Madhe. Shtabi i Emergjencës ka evakuuar banorët e fshatit Kamicë, pasi situata ësthë kritike.

Tiranë, përplaset nga një automjet, vdes polici

Gazeta Start - 10.11.2010

Tiranë – Një polic mbeti i vdekur mbrëmjen e sotme, pasi u përplas nga një automjet. Ngjarja ndodhi në vendin e quajtur “Qafë Kashar”, kur efektivi Pajtim Mustafa është përplasur fort nga një automjet.

Urdsuorth: Serbët të marrin pjesë në zgjedhje

Gazeta Start - 09.11.2010

Beograd – I dërguari i Britanisë së Madhe në Beograd, Stefen Urdsuorth, deklaron se serbët e Kosovës duhet të marrin pjesë në zgjedhjet që do të organizohen nga autoritetet vendase.

Reshjet, në Kurbin përmbyten qindra hektarë tokë

Gazeta Start - 09.11.2010

Rrëshen – Shirat e rënë përgjatë orëve të fundit kanë përmbytur qindra hektarë tokë në rrethin e Kurbinit. Aktualisht mësohet se aksi rrugor Mamurras-Laç kalohet me vështirësi për shkak të vërshimit të ujit në rrugë.

NY Times: Shqiptarët dhe boshnjakët pa viza drejt Evropës

Gazeta Start - 09.11.2010

Tiranë – Prestigjiozja “The New York Times” i kushton sot një vend të rëndësishëm vendimit për liberalizimin e vizave për Shqipërinë dhe Bosnje-Hercegovinën.

Berisha ngushëllon familjet e viktimave, anulohet koncerti

Gazeta Start - 09.11.2010

Tiranë – Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Sali Berisha, i shpreh ngushëllimet dhe solidaritetin familjeve të viktimave të aksidentit automobilistik që ndodhi mbrëmë në afërsi të Ballshit.

Gjirokastër, bie numri i aplikuesve për viza në konsullatën greke

Gazeta Start - 09.11.2010

Gjirokastër – Numri i aplikuesve për viza në Konsullatën greke në Gjirokastër ka rënë ndjeshëm, ndërkohë që është rritur numri i atyre që aplikojnë për pasaporta biometrike në zyrat e gjendjes civile.

Tragjedia, dy të plagosur dërgohen në Janinë

Gazeta Start - 09.11.2010

Janinë – Dy prej të plagosurve në aksidentin e mbrëmshëm në afërsi të Ballshit janë dërguar në Spitalin e Janinës për të marrë ndihmë më të specializuar.

Opozita braktis punimet e Komisionit të Shëndetësisë

Gazeta Start - 09.11.2010

Tiranë – Opozita braktisi punimet e Komisionit parlamentar të Shëndetësisë, ku po diskutohej Projektligji për shërbimin farmaceutik. Mbledhja është shoqëruar me debate të shumta, pasi përfaqësuesit e opozitës në komision kërkuan thirrjen e ...

Athinë, pako e dyshimtë në ambasadën hungareze

Gazeta Start - 09.11.2010

Athinë - Një pako e dyshimtë u sinjalizua sot nga funksionarë të ambasadës hungareze në Athinë. Lajmi bëhet i ditur nga burime zyrtare, të cilët saktësuan se policia dhe ekipet e posaçme të çaktivizimit të mekanizmave shpërthyese mbërritën ...

Presidenti Topi ngushëllon familjet e viktimave

Gazeta Start - 09.11.2010

Tiranë – Presidenti i Republikës, Bamir Topi, shpreh ngushëllimet dhe solidarizohet me familjet e viktimave të aksidentit të një nate më parë në aksin Fier-Tepelenë, ku humbën jetën 9 persona dhe u plagosën 41 të tjerë.

Krasniqi ngushëllon Topin për tragjedinë

Gazeta Start - 09.11.2010

Tiranë - Ushtruesi i Detyrës së Presidentit të Republikës së Kosovës, Jakup Krasniqi i dërgoi sot një telegram ngushëllimi homologut shqiptar, z.

Botërori 2022, edhe Bill Klinton lobon për SHBA-të

Gazeta Start - 09.11.2010

Komiteti për kandidaturën e SHBA-ve ka bërë të ditur se ish-Presidenti Bill Klinton do të jetë pjesë e delegacionit që do të prezantojë më 1 dhjetor në Komitetin Ekzekutiv të FIFA-s në Zyrih alternativën amerikane për organizimin e ...

OSBE: Partitë të zbatojnë kuotën 30 % për gratë

Gazeta Start - 09.11.2010

Tiranë – Ambasadori i OSBE-së në Tiranë, Eugen Volfarth, i bën thirrje të gjitha partive politike të zbatojnë kuotën prej 30 % të përfshirjes së grave në zgjedhjet vendore.

Terri: Humbja me Liverpulin të na bëhet mësim

Gazeta Start - 09.11.2010

Kapiteni Xhon Terri shpreson që humbja 2-0 në transfertën me Liverpulin në fundjavë t'i shërbejë Çelsit për të “mbledhur mendjen” pas lojës jo fort bindëse në ndeshjet e fundit.

"Kosova këtë vit merr strategjinë për vizat"

Gazeta Start - 09.11.2010

Prishtinë - Ministri kosovar i Integrimit Evropian, Besim Beqaj, vlerëson se lënia jashtë e Kosovës në procesin e liberalizimit të vizave me BE-në, bën që qytetarët e saj ta ndjejnë vetën si të padëshiruar në Evropë.

Itali, pranga 86 të dyshuarve për trafikantë droge

Gazeta Start - 09.11.2010

Romë – Policia italiane ndërmorri sot dy operacione anti-drogë në Kalabri dhe Sardenjë, gjatë të cilëve arrestoi 86 persona si të dyshuar për trafikim droge.

Heqja e vizave, mblidhen ministrat e Brendshëm të BE-së

Gazeta Start - 08.11.2010

Strasburg – Këshilli i ministrave të Brendshëm të Bashkimit Evropian ka nisur mbledhjen në Strasburg për të marrë vendimin përfundimtar për heqjen e vizave për shtetasit e Shqipërisë dhe të Bosnjës.

Heqja e vizave, udhëzim të ri për pikat kufitare

Gazeta Start - 08.11.2010

Tiranë – Brenda pak ditëve, Ministria e Brendshme do të shpërndajë një udhëzim të ri në të gjitha pikat kufitare të Shqipërisë, pas liberalizimit të vizave.

Irak, viktima pas shpërthimit të autobombës

Gazeta Start - 08.11.2010

Bagdad - Një autobombë ka shpërthyer në qytetin e Qerbelasë, në Irakun Qendror, duke vrarë 10 persona dhe duke plagosur dhjetëra të tjerë, thonë zyrtarët.

Menduh Thaçi: Do të largohem nëse PDSH nuk fiton

Gazeta Start - 08.11.2010

Shkup – Lideri i Partisë Demokratike Shqiptare në Maqedoni, Menduh Thaçi paralajmëron dorëheqjen nga drejtimi i këtij subjekti politik, në rast se do të humbasë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

Maqedonisë pritet t’i nxirret kartoni i kuq për negociatat

Gazeta Start - 08.11.2010

Shkup – Raporti i Komisionit Evropian për ecurinë demokratike të Maqedonisë, që do të publikohet nesër, pritet të mos ketë asnjë befasi. Bashkimi Evropian ka lëshuar mesazhe të qarta; në Maqedoni mungojnë reformat në sferën e gjyqësisë; në ...

Dëmtimi i varreve, merret në pyetje kryekomunari i Drenovës

Gazeta Start - 08.11.2010

Korçë – Prokuroria e Korçës ka marrë në pyetje kryetarin e komunës së Drenovës lidhur me skandalin në varrezat e Boboshticës. Flamur Salaj, ka deklaruar para organeve të hetimit, se ndërtimet mbi varre janë të jashtëligjshme.

Malstrom: Sot një ditë e madhe për Shqipërinë

Gazeta Start - 08.11.2010

Bruksel – Komisionerja për Punët e Brendshme, Sesilia Malstrom, deklaroi sot se vendimi për heqjen e vizave është një rast unik për shqiptarët, duke shtuar se vendimi është tejet i rëndësishëm, pasi sipas saj, shqiptarët janë të vuajtur.

Vizat, Rama: Shqiptarët të çliruar nga pesha e rëndë

Gazeta Start - 08.11.2010

Tiranë – Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, theksoi sot vendimi për heqjen e vizave për qytetarët shqiptarë është një ngjarje e shumëpritur. “Kjo është një ditë e shënuar për të gjithë shqiptarët”, theksoi Rama para pak momentesh.

Dëmtimet, Interi thërret Ranokian në janar

Gazeta Start - 08.11.2010

Drejtuesit e Interit po mendojnë të ndërhyjnë në merkaton e janarit, pas situatës së rëndë me dëmtimet sidomos në repartin e tërhequr. Dëmtimi i Samuelit, i cili do të operohet sot në gju dhe me shumë mundësi do të humbasë të gjithë ...

Meta: Sot është fundi i barrierave!

Gazeta Start - 08.11.2010

Tiranë - Zv/kryeministri dhe ministri i Ekonomisë, Ilir Meta, e vlerësoi si fundin e barrierave vendimin e sotëm për heqjen e vizave nga ana e Bashkimit Evropian.

"Nuk janë plotësuar kushtet që serbët të dalin në zgjedhje"

Gazeta Start - 08.11.2010

Beograd - Ministri i Jashtëm i Serbisë, Vuk Jeremiç vlerëson se nuk janë krijuar ende kushtet që të ftohen serbët e Kosovës të marrin pjesë në zgjedhjet parlamentare të 12 dhjetorit.

Haxhinasto: Ra muri ndarës midis Shqipërisë dhe Evropës

Gazeta Start - 08.11.2010

Tiranë – Vendimi për liberalizimin e vizave rrëzoi sot murin e fundit ndarës mes shqiptarëve dhe Evropës, theksoi sot ministri i Jashtëm, Edmond Haxhinasto.

Heqja e vizave, festë në Shqipëri

Gazeta Start - 08.11.2010

Tiranë – Nuk ka munguar sot festa jo vetëm në Tiranë por edhe në të gjitha qytetet e tjera të Shqipërisë. "Është një ëndërr që e kemi kërkuar prej vitesh dhe më në fund u realizua", tha sot një qytetare në Tiranë.

Hamiti dhe Sahatçia zgjidhen nënkryetarë të LDK-së

Gazeta Start - 08.11.2010

Prishtinë – Këshilli i Përgjithshëm i LDK-së ka zgjedhur Sabri Hamitin dhe Teuta Sahatçinë si nënkryetarë të partisë, ndërsa sekretar i përgjithshëm është zgjedhur Ismet Beqiri.

Vazhdon operacion për largimin e operatorëve ilegalë

Gazeta Start - 08.11.2010

Prishtinë – Inspektorati komunal dhe i komunikacionit rrugor në Komunën e Prishtinës, në bashkëpunim me Policinë e Kosovës, po vazhdojnë zbatimin e planit operativ për kontrollin e transportit të udhëtarëve dhe mallrave, si dhe largimin e ...

Bien portat e Evropës për shqiptarët!

Gazeta Start - 08.11.2010

Bruksel – Bashkimi Evropian mori sot vendimin përfundimtar për heqjen e vizave për qytetarët e Shqipërisë dhe të Bosnjës. Vendimi u bë publik rreth orës 12:00 pas mbledhjes së zhvilluar në Bruksel.

Bregu: Plotësuam kriteret për heqjen e vizave

Gazeta Start - 08.11.2010

Tiranë - Vendimi për liberalizimin e vizave erdhi pasi Shqipëria plotësoi në një kohë të shkurtër 'hartën' e kërkesave të Bashkimit Evropian, deklaroi sot ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu, pas vendimit për heqjen e vizave.

Dëmtimet, Morati: Situatë e vështirë

Gazeta Start - 08.11.2010

Presidenti i Interit, Masimo Morati, thotë se lista e gjatë e dëmtimeve e ka vënë ekipin në një situatë të vështirë. Pas barazimit me Breshian dhe sidomos listës së dëmtimeve që sa vjen e zgjatet (së fundi shtohen emrat e Samuelit dhe ...

Partitë në Serbi të ndara për zgjedhjet në Kosovë

Gazeta Start - 08.11.2010

Beograd – Partitë politike në Serbi ndajnë qëndrime të ndryshme lidhur me pjesëmarrjen e serbëve të Kosovës në zgjedhjet parlamentare që do të zhvillohen më 12 dhjetor.

OSBE, Wollfarth: Vendimi për vizat, besim për Shqipërinë

Gazeta Start - 08.11.2010

Tiranë - Kryetari i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, Ambasadori Wollfarth, përshëndeti vendimin e dhënë sot në Bruksel për liberalizimin e vizave për qytetarët shqiptarë.

Të hash 6 vakte në ditë, mos është përrallë?

Gazeta Start - 08.11.2010

Mos vallë këshilla e dietologëve “Konsumoni 6 vakte në ditë, hani pak dhe shpesh” është kthyer në një përrallë? Deri sot njerëzit kanë besuar se duke ndarë marrjen e kalorive në 6 vakte, metabolizmi do të përshpejtohet dhe në këtë mënyrë ...

Rusi, sulmohet gazetari i dytë në pak ditë

Gazeta Start - 08.11.2010

Moskë – Një gazetar rus është rrahur brutalisht, raportojnë mediet ruse. Ky është rasti i dytë i dhunimit të gazetarëve në Rusi, brenda pak ditëve.

Greqia ofron ndihmë për aksidentin në Ballsh

Gazeta Start - 08.11.2010

Athinë – Greqia ka ofruan ndihmë për aksidentin e ndodhur mbrëmjen e sotme në aksin Ballsh-Tepelenë. Autoritetet helene i kanë bërë të ditur ambasadorit shqiptar në Athinë, ndihmën q mund të ofrohet.