TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Miku lindor me demokraci të brishtë dhe me grusht shteti!

SOT - 17.07.2016

Shumë e rëndë ngjarja në Nicë të Francës, po, shumë e dhimbshme dhe përgjakur. Por ajo, dhe pse ka gjakun e shumë viktimave të terrorit – nuk lëkund për asnjë moment besimin dhe nuk e dyshon ...

Dështon grushti i shtetit në Turqi me bilanc tragjik, 265 viktima, 1450 të plagosur dhe mbi 3 mijë të arrestuar

SOT - 17.07.2016

Dështon tentativa për grusht shteti e një grupi ushtarak turk e nisur mbrëmjen e së premtes. Sipas medieve turke në një dalje për shtyp kryeministri i turk Bilami Yildirim bëri me dije se 161 persona ...

Shkupi dhe Prizreni protestuan për Turqinë

Shqipmedia - 17.07.2016

Shkupi në mbështetje të popullit turk dhe presidentit Erdoğan Në organizim të Lidhjes së Shoqatave Joqeveritare Turke në Maqedoni (MATÜSITEB) qindra qytetarë u tubuan para Ambasadës së Turqisë në ...

Orhan Pamuk: Përse ushtarët nuk janë zgjidhja e problemeve tona

Lajmi.net - 17.07.2016

Nga Orhan Pamuk Grushti i dështuar i shtetit në Turqi, që shkaktoi shumë viktima, edhe mes civilëve, gjatë përplasjeve që ndodhën natën e të premtes, më shkakton një dhimbje të thellë.

SHBA: Turqia të mos e shkelë “vijën e kuqe” me insinuatat mbi grushtin e shtetit

Top Channel - 17.07.2016

Amerika e hoqi nga fytyra buzëqeshjen diplomatike për t’i kujtuar Turqisë të mos shkelë “vijën e kuqe” me insinuatat publike të përfshirjes së saj në grushtin e shtetit të orkestruar nga ushtria.

Amerika e heq nga fytyra buzëqeshjen diplomatike: Turqia të mos e shkelë “vijën e kuqe” me insinuatat mbi grushtin e ...

SOT - 17.07.2016

Amerika e hoqi nga fytyra buzëqeshjen diplomatike për t’i kujtuar Turqisë të mos shkelë “vijën e kuqe” me insinuatat publike të përfshirjes së saj në grushtin e shtetit të orkestruar nga ushtria.

A ishte puçi, inskenim i Erdoganit? Flet gazetari italian

Lajmi.net - 17.07.2016

Janë të shumtë zërat që flasin për një inskenim në atë që ndodhi në Turqi mbrëmjen e të premtes. Janë të shumtë ata që dyshojnë se gjithçka u sajua nga presidenti Erdogan apo të besuarit e tij, për ...

SHBA “kërcënon” Turqinë: Mos shkelni “vijën e kuqe”!

LajmiFundit - 17.07.2016

Amerika e hoqi nga fytyra buzëqeshjen diplomatike për t’i kujtuar Turqisë të mos shkelë “vijën e kuqe” me insinuatat publike të përfshirjes së saj në grushtin e shtetit të orkestruar nga ushtria.

Përse kjo dashuri e shqiptarëve ndaj Erdoganit?

SOT - 17.07.2016

Ishte befasuese, por jo e papritur. Grushti i shtetit ne Turqi, mori vemendjen e shqiptarve, me shume se cdo event tjeter nderkombetar. Me shume se sa zgjedhjet amerikane, me shume se sa dalja e ...

Rreth 6 mijë të arrestuar pas tentativës për grusht shteti në Turqi

Portalb - 17.07.2016

Ministri turk i Drejtësisë, Bekir Bozdağ, në lidhje me tentativën për grusht shteti të FETÖ-s, ka deklaruar se për momentin vazhdon pastrimi. “Kemi rreth 6 mijë arrestime.

Perse kjo dashuri e shqiptareve ndaj Erdoganit?

Albeu.com - 17.07.2016

Nga Blendi Fevziu – Ishte befasuese, por jo e papritur. Grushti i shtetit ne Turqi, mori vemendjen e shqiptarve, me shume se cdo event tjeter nderkombetar.

SHBA kritika Turqisë për “shpifjet” rreth përpjekjeve për grusht shteti

Albeu.com - 17.07.2016

Departamenti Amerikan i Shtetit i përgjigjet pretendimit të Ankarasë se tentativa për grusht shteti ishte planifikuar nga mbështetësit dhe pasuesit e studiuesit që jeton në SHBA, Fethullah Gulenit.

Perse kjo dashuri e shqiptareve ndaj Erdoganit?

Zhurnal - 17.07.2016

Tiranë, 17 korrik - Ishte befasuese, por jo e papritur. Grushti i shtetit ne Turqi, mori vemendjen e shqiptarve, me shume se cdo event tjeter nderkombetar.

Përse kjo dashuri e shqiptarëve ndaj Erdoganit?

Lajm - 17.07.2016

Nga Blendi Fevziu Ishte befasuese, por jo e papritur. Grushti i shtetit ne Turqi, mori vemendjen e shqiptarve, me shume se cdo event tjeter nderkombetar.

Përse kjo dashuri e shqiptarëve ndaj Erdoganit?

Lajmi.net - 17.07.2016

Ishte befasuese, por jo e papritur. Grushti i shtetit ne Turqi, mori vemendjen e shqiptarve, me shume se cdo event tjeter nderkombetar. Me shume se sa zgjedhjet amerikane, me shume se sa dalja e ...

Vala e arrestimeve kap shifra rekord, vihen në pranga 6 mijë persona për grushtin e shtetit

SOT - 17.07.2016

Turqia është duke vazhduar me arrestimet e dhjetëra ushtarëve që morën pjesë në tentativën për grusht shteti, duke përfshirë edhe oficerë të rangut të lartë, për rolet e tyre të dyshuara në grushtin ...

I fundit për grusht shtetin e Turqisë

Shqipmedia - 17.07.2016

Nga: Muhamed Xhezairi : Ska kush më bind dhe më bën të besoj se vërtet ai ishte grusht shteti. A jam i vetmi që mendoj se ai ishte një skenar i përgaditur. Ja disa fakte që kam vërejtur : 1.

Berisha: Më 21 janar edhe në Shqipëri u tentua për grusht shtet

Zhurnal - 17.07.2016

Tiranë, 17 korrik - Ish-kryeministri shqiptar Sali Berisha duke komentur gusht shtetin në Turqi, e ka krahasuar me ngjarjet e 21 janarit në Shqipëri, duke thënë se organizatorët të cilët tentuan të ...

Erdogan arreston gjeneralin e bazës amerikane dhe 6 mijë puçistë

Lajmi.net - 17.07.2016

Mes 6 mijë të arrestuarve pas grushtit të shtetit ndodhet edhe Komandanti i Bazës Ajrore Inirlik në Turqinë Jugore. Kjo bazë përdoret nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe partnerët e koalicionit.

Shpresa e fundit në Turqi vdiq, pritet errësirë në ​​islamizimin e shtetit

Shqipmedia - 17.07.2016

Grushti i shtetit dështoi dhe ishte shpresa e fundit e Turqisë për të ndaluar islamizimin e qeverisë së saj dhe degradimin e shoqërisë së saj. Kështu e ka cilësuar opinionsti Ralph Peters (një oficer ...

Turqia nuk shpëtoi

Shqipmedia - 17.07.2016

“Tani Erdogan përgatit fushën ku do të përgjaken kundërshtarët. Dje civilët e ndërsyer prej shtetit iu sulën ushtarëve, i shkelën me këmbë dhe iu morën frymën qindrave prej tyre.

Erdogan mban kufomat e viktimave të grusht shtetit (Video)

Lajmi.net - 17.07.2016

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan të dielën ka ndihmuar të mbajë arkivole të viktimave që e pësuan gjatë tentativave të ushtrisë turke për të rrëzuar qeverinë.

Vazhdojnë arrestimet në Turqi, kalon 6000-shin..

Almakos - 17.07.2016

Turqia deri tani ka arrestuar 6.000 persona të grusht – shtetit të dështuar të së premtes, ka thënë Ministri i Drejtësisë Bekir Bozdag. “Operacionet janë duke vazhduar,” i tha ai medias shtetërore, ...

Turqi, 6000 të arrestuar. Erdogan: Po pastrojmë vendin nga “virusi”

Top Channel - 17.07.2016

Turqia po i përgjigjet me grusht të hekurt tentativës së dështuar të ushtrisë për të marrë pushtetin me dhunë. Mbi 6 mijë persona janë arrestuar dhe siç bën të ditur Presidenti, Rexhep Taip Erdogan, ...

Tayyip Erdogan çmendet, po planifikon tu pret kokat ushtarëve puçist!

Zhurnal - 17.07.2016

Presidenti i Turqisë, Tayyip Erdogan, i është përgjigjur qytetarëve në Turqi që po kërkojnë vendimin me vdekje për ushtarët që donin grusht shtet të premten, duke thënë se kjo kërkesë nuk mund të ...

Shokuese, ushtarë të zhveshur dhe të lidhur pas dështimit të grusht shtetit (Foto)

Lajmi.net - 17.07.2016

Një fotografi që është shpërndarë në internet tregon dhjetëra ushtarë turq lakuriq të shtrirë në dysheme pas dorëzimit gjatë grusht shtetit të dështuar ushtarak.

Prizrenasit festuan dështimin e grusht-shtetit në Turqi (Video)

Lajmi.net - 17.07.2016

Dështimi i grusht-shtetit në Turqi i gëzoi disa prizrenas të cilët edhe dolën të festojnë në mbrëmjen e së shtunës, në sheshet e qytetit. Qytetari Halil Halili, po i jep përkrahje të plotë ...

Përse kjo dashuri e shqiptarëve ndaj Erdoganit?

Almakos - 17.07.2016

Ishte befasuese, por jo e papritur. Grushti i shtetit ne Turqi, mori vemendjen e shqiptarve, me shume se cdo event tjeter nderkombetar. Me shume se sa zgjedhjet amerikane, me shume se sa dalja e ...

Erdogan mban kufomat e viktimave (Video)

Lajm - 17.07.2016

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan të dielën ka ndihmuar të mbajë arkivole të viktimave që e pësuan gjatë tentativave të ushtrisë turke për të rrëzuar qeverinë.

Tiranë, tubim solidarizues për Turqinë pas tentativës për grusht shteti

Portalb - 17.07.2016

Dhjetëra qytetarë shqiptarë të ardhur nga disa qytete të vendit, si dhe qytetarë turq që jetojnë në Shqipëri kanë organizuar sot një tubim solidarizues për Turqinë dhe udhëheqësit e saj pas ...

Tronditëse/ Si i shtyp ushtria me tank mbështetësit e Erdoganit (VIDEO +16)

LajmiFundit - 17.07.2016

Tentativa për grusht shtetit në Turqi shkaktoi rreth 290 viktima dhe 1400 të plagosur, ku shumica ishin civilë. Ata dolën në mbështetje të Erdoganit, pas thirrjes së tij për të dalë në sheshe dhe ...

Ish-zyrtarët e CIA-s dhe gjeneralët amerikanë sqarojnë gabimet e ushtrisë turke

Zhurnal - 17.07.2016

Disa ish-gjeneral dhe ekspert të inteligjencës në Amerikë u shfaqen të premten në mbrëmje në televizionin CNN për të diskutuar grusht shtetin në tentativë në Turqi.

Nata për Turqinë

BalkanWeb - 17.07.2016

Nga : FATOS ÇOÇOLI* Me popullin vëlla turk dhe ekonominë turke na lidhin me mijëra fi je. Janë me dhjetëra mijëra prej nesh që jetojnë, punojnë ose studiojnë në Turqi.

25 fotot që tregojnë më së miri atë që ndodhi në Turqi

Gazeta Express - 17.07.2016

Qytetarë pro qeveritarë kishin dalë mbrëmë dalë në rrugë për ti dhënë fund grusht shtetit nga ana e një pjese të ushtrisë turke Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ishte ai që u bëri thirrje ...

Foto të reja/ Puçi në Turqi, beteja epike mes qytetarëve dhe tankeve

Mapo - 17.07.2016

(KUJDES! PAMJE TË RËNDA) Mund të cilësohet si një betejë e vërtetë dhe epike mes njeriut dhe tankut ajo e dy ditëve më parë në Stamboll e Ankara të Turqisë.

Arsyet e dështimit të puçit në Turqi

BalkanWeb - 17.07.2016

Ushtria e Turqisë ka arritur të marrë direkt pushtetin tri herë qysh në vitin 1960. Përse ka dështuar përpjekja e fundit për grushtshtet? Abbas Djavadi i Radios Evropa e Lirë, ka bërë një analizë dhe ...

Gazetari italian: Ishte inskenim, grusht shteti nuk zgjat katër orë as në Banana Republikë

Gazeta Express - 17.07.2016

Janë të shumtë zërat që flasin për një inskenim në atë që ndodhi në Turqi mbrëmjen e të premtes. Janë të shumtë ata që dyshojnë se gjithçka u sajua nga presidenti Erdogan apo të besuarit e tij, për ...

Analiza/ Kush qëndron pas “grushtit të rremë të shteti” në Turqi?

Mapo - 17.07.2016

Janë të shumtë zërat që flasin për një inskenim në atë që ndodhi në Turqi mbrëmjen e të premtes. Janë të shumtë ata që dyshojnë se gjithçka u sajua nga presidenti Erdogan apo të besuarit e tij, për ...

Grusht-shteti i Turqisë, ja pasojat

Zeri - 17.07.2016

Sipas raportimeve të fundit të Qeverisë Turke, të paktën 161 civilë, u vranë në përleshjet që pasuan nga përpjekjet ushtarake për grusht-shtet. Ndërkaq më shumë se 1,440 të tjerë kanë mbetur të ...

Gazetari italian: Gjithçka ishte inskenim, grusht shteti nuk zgjat katër orë as në Banana Republikë

Telegrafi - 17.07.2016

Janë të shumtë zërat që flasin për një inskenim në atë që ndodhi në Turqi mbrëmjen e të premtes. Janë të shumtë ata që dyshojnë se gjithçka u sajua nga presidenti Erdogan apo të besuarit e tij, për ...

Grusht-shteti në Turqi: Arrestohen edhe oficerët kryesor ushtarak

Zeri - 17.07.2016

Turqia është duke vazhduar misionin e saj për arrestimin e ushtarëve që u përfshinë në përpjekjen e së premtes për të kapur pushtetin. Sipas raportimeve qeveria, nuk ka kursyer edhe oficerët e lartë ...

Përse kjo dashuri e shqiptarëve ndaj Erdoganit?

Mapo - 17.07.2016

Nga Blendi Fevziu Ishte befasuese, por jo e papritur. Grushti i shtetit ne Turqi, mori vemendjen e shqiptarve, me shume se cdo event tjeter nderkombetar.

Rreth 6,000 njerëz të arrestuar për puçin ushtarak

Telegrafi - 17.07.2016

Turqia deri tani ka arrestuar 6.000 persona të grusht – shtetit të dështuar të së premtes, ka thënë Ministri i Drejtësisë Bekir Bozdag. “Operacionet janë duke vazhduar”, i tha ai medias shtetërore, ...

Gazetari italian: Gjithçka ishte inskenim, grusht shteti nuk zgjat katër orë as në Banana Republikë

Zeri - 17.07.2016

Janë të shumtë zërat që flasin për një inskenim në atë që ndodhi në Turqi mbrëmjen e të premtes. Janë të shumtë ata që dyshojnë se gjithçka u sajua nga presidenti Erdogan apo të besuarit e tij, për ...

Turqi, vazhdojnë arrestimet pas grushtit të shteti

VOA - 17.07.2016

Në Turqi, pas dështimit të grushtit ushtarak të së premtes, zyrtarët vazhdojnë të arrestojnë gjykatës dhe ushtarakë. Ministri i Drejtësisë Bekir Bozdag tha se numri i të ndaluarve ka arritur në rreth ...

Jepet urdhër prë arrestimin e 2.754 gjykatësve dhe prokurorëve në Turqi

Yll Press - 17.07.2016

Presidenti Rexhep Taip Erdogan akuzoi se ithtarët e predikuesit islamist Fethullah Gjylen qëndrojnë pas tentimit për grushtshtet. Autoritetet turke dje dhanë urdhër që 2.745 gjykatës dhe prokurorë të ...

Ndryshojnë gjërat, nuk ishte ushtria turke që bëri puçin, ja se kush

Mapo - 17.07.2016

A ishte grushti i shtetit një regji e luajtur nga Erdogan? Akuza vjen nga njëri prej parlamentarëve më të vjetër të Ankarasë, ish-Sekretari i Partisë Republikane dhe personazh shumë i njohur në ...

Turqi, rritet numri i të arrestuarve pas dështimit të grushtit të shtetit

RTSH - 17.07.2016

Turqia deri tani ka arrestuar 6.000 persona të akuzuar si pjesemarrës në grusht–shtetin e dështuar të së premtes, lajmëroi Ministri i Drejtësisë Bekir Bozdag.

Varrosen viktimat e grusht shtetit në Turqi [foto]

Koha.net - 17.07.2016

Në Turqi sot është zhvilluar ceremonia e varrimit të disa prej viktimave të grusht shtetit të dështuar aty. Nga grusht shteti i dështuar prej disa mijërave ushtarëve, kanë mbetur të vrarë mbi 200 ...

Mbi 6 000 të arrestuar në Turqi, gjysma gjyqtarë

Ora news - 17.07.2016

Të paktën 6 000 persona janë arrestuar në të gjithë Turqinë në lidhje me grushtin e shtetit të dështuar, të paktën siç thuhet zyrtarisht. Lajmin e bën me dije ministri turk i Drejtësisë, Bekir Bozdag.

Erdogan mban kufomat e viktimave (VIDEO)

Zeri - 17.07.2016

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan të dielën ka ndihmuar të mbajë arkivole të viktimave që e pësuan gjatë tentativave të ushtrisë turke për të rrëzuar qeverinë.

Erdogan mban kufomat e viktimave (Video)

Gazeta Express - 17.07.2016

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan të dielën ka ndihmuar të mbajë arkivole të viktimave që e pësuan gjatë tentativave të ushtrisë turke për të rrëzuar qeverinë.

Erdogan merr pjesë në varrimin e viktimave të grusht shtetit (Video)

Telegrafi - 17.07.2016

Presidenti turk, Rexhep Tayyip Erdogan të dielën ka ndihmuar të mbajë arkivole të viktimave që e pësuan gjatë tentativave të ushtrisë turke për të rrëzuar qeverinë.

6 mijë të arrestuar në Turqi

Koha.net - 17.07.2016

Të paktën 6 mijë persona janë arrestuar në të gjithë Turqinë në lidhje me grushtin e shtetit të dështuar. Lajmin e ka bërë të ditur ministri turk i Drejtësisë, Bekir Bozdag.

Dilemat e asaj çfarë ndodhi në Turqi

Telegrafi - 17.07.2016

Gjatë gjithë mbrëmjes së 15 korrikut, qytetarët në Turqi, por edhe opinioni publik, institucionet ndërkombëtare, qeveritë e vendeve të ndryshme, ndoqën me vëmendje dhe shqetësim të madh ngjarjet në ...

Ambasadori turk për News24: Puçi nga Gulen, i paralajmëruam vendet aleate. Ja si rrodhën ngjarjet

BalkanWeb - 17.07.2016

NGA ERJOLA JATA* Ambasadori i republikës turke në Shqipëri Hidayet Bayraktar në një intervistë për News24 dënon tentativën për grusht shteti në Turqi.

Ambasadori i Turqisë: Grushti i shtetit nga Gulen, i paralajmëruam vendet aleate

Gazeta Express - 17.07.2016

Ambasadori i republikës turke në Shqipëri Hidayet Bayraktar në një intervistë për News24 dënon tentativën për grusht shteti në Turqi. Teksa bën përgjegjës Fetullah Gylenin, ai thekson se qeveria ...

Erdogan nuk e përjashton mundësinë e rikthimit të dënimit me vdekje

Koha.net - 17.07.2016

Presidenti i Turqisë, Tayyip Erdogan, i është përgjigjur qytetarëve në Turqi që po kërkojnë vendimin me vdekje për ushtarët që donin grusht shtet të premten, duke thënë se kjo kërkesë nuk mund të ...

Erdogan: Nuk mund ta injorojmë kërkesën për dënim me vdekje

Telegrafi - 17.07.2016

Lexo po ashtu: Gjithçka rreth puçit në Turqi Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, i është përgjigjur qytetarëve në Turqi që po kërkojnë vendimin me vdekje për ushtarët që donin grusht shtet të ...

Shtabi i përgjithshëm ushtarak turk, falënderon popullin

Zeri - 17.07.2016

Shtabi i përgjithshëm turk ka lëshuar një deklaratë të dielën duke vlerësuar përpjekjet e popullit, i cili u tha se "ka luajtur rolin më të madh" për të penguar tentim grusht shtetin natën e së ...

Fotot/ Përcillen në banesën e fundit viktimat e ‘grushtit të shtetit’

Panorama - 17.07.2016

Turqia ka përcjellë për në banesën e fundit sot disa prej viktimave të grushtit të dështuar të shtetit. Nga trazirat mbrëmjen e së premtes mbetën të vrarë mbi 300 persona, raportojnë mediat turke.

Ambasadori i Turqisë: Gulen tregoi natyrën terroriste të organizatës së tij

Panorama - 17.07.2016

Ambasadori i Turqisë në Tiranë, Hidayet Bayraktar në një intervistë për “News24” dënon tentativën për grusht shteti në Turqi. Teksa bën përgjegjës Fetullah Gylenin, ai thekson se qeveria turke prej ...

Arrestimet/ Ja ‘truri’ i “grushtit të shtetit” në Turqi me pranga në duar

Panorama - 17.07.2016

Mes 6 mijë të arrestuarve pas grushtit të shtetit ndodhet edhe Komandanti i Bazës Ajrore Inirlik në Turqinë Jugore. Kjo bazë përdoret nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe partnerët e koalicionit.

Rritet bilanci i viktimave nga grushti i shtetit, shkon në 290

Ora news - 17.07.2016

Ka rritur në 290 bilanci i viktimave nga tentativa për grusht shteti në Turqi. Mediat turke shkruajnë se midis viktimave, 100 rebelë, ndërsa pjesa tjetër janë civilë.

Kështu Prizrenasit festuan dështimin e grusht-shtetit në Turqi (VIDEO)

Zeri - 17.07.2016

Dështimi i grusht-shtetit në Turqi i gëzoi disa prizrenas të cilët edhe dolën të festojnë në mbrëmjen e së shtunës, në sheshet e qytetit. LEXO EDHE: Flasin familjarët e puçistit nga Prizreni, Adem ...

Momenti kur ushtarët plagosin një të moshuar dhe një grua (Video, +18)

Telegrafi - 17.07.2016

Sot janë publikuar shumë video rreth grusht shtetit në Turqi të organizuar prej ushtrisë kundër presidentit Recep Tayyip Erdogan. Dy prej tyre kanë të bëjnë mbi urën e Bosforit në Stamboll, ku ...

GRUSHTETI si nocion dhe rasti i Turqisë

Tetova Sot - 17.07.2016

Shkruan: Sami Blakaj Në çdo shtet dhe shoqëri të organizuar ndodhin ndryshime shtetërore. Këto ndryshime në teorinë e së drejtës njihen si ndryshime evolutive dhe revolucionare.

Kush qëndron pas “grushtit të rremë të shteti” në Turqi dhe çfarë ndodh tani

Gazeta Tema - 17.07.2016

Janë të shumtë zërat që flasin për një inskenim në atë që ndodhi në Turqi mbrëmjen e të premtes. Janë të shumtë ata që dyshojnë se gjithçka u sajua nga presidenti Erdogan apo të besuarit e tij, për ...

ShBA paralajmëron Turqinë rreth insinuatave për përfshirjen e Washingtonit në grushtin e shtetit

Respublica - 17.07.2016

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë reaguar pas insinuatave të ministrit turk të Punës, se pas grushtitvtë dështuar të shtetit, qëndron Washingtoni. Sekretari amerikan i Shtetit,mJohn Kerry, i ...

Analiza/ Erdogan ndezi fitilin, çfarë ngjau dhe kush fiton nga “grushti i shtetit” në Turqi

Java News - 17.07.2016

Çfarë fshihet pas një “puçi” që zgjati vetëm katër orë. Roli i krerëve ushtarakë, ai i kreut të ri të qeverisë dhe i Gulenit. Dhe kush fiton nga gjithçka ndodhi.

Orhan Pamuk: Përse ushtarët nuk janë zgjidhja e problemeve tona

Gazeta Tema - 17.07.2016

Nga Orhan Pamuk* Grushti i dështuar i shtetit në Turqi, që shkaktoi shumë viktima, edhe mes civilëve, gjatë përplasjeve që ndodhën natën e të premtes, më shkakton një dhimbje të thellë.

Kur grushti i shtetit të prish pushimet!

Durres Lajm - 17.07.2016

Pas tentativës për grusht shteti në Turqi, të shumtë janë turistët që ankohen për faktin se u janë prishur pushimet në këtë vend. Aeroportet nëpër botë po këshillojnë udhëtarët që të kontaktojnë ...

Nobelisti Orhan Pamuk: Ushtarët nuk janë zgjidhja e problemeve tona

Java News - 17.07.2016

Nga Orhan Pamuk “Grushti i dështuar i shtetit në Turqi, që shkaktoi shumë viktima, edhe mes civilëve, gjatë përplasjeve që ndodhën natën e të premtes, më shkakton një dhimbje të thellë.

Vale arrestimesh në Turqi

Vision Plus - 17.07.2016

Ne Turqi vazhdon vala e arrestimeve te dhjetëra oficereve te larte dhe ushtareve, te dyshuar per përfshirjen ne grushtin e dështuar te shtetit. Mes te ndaluarve është nje gjeneral major, një ...

Amnisty International kërkon nga Turqia të mos vrasë autorët e grusht shtetit

Tetova Sot - 17.07.2016

Organizata Amnisty International ka kërkuar nga Turqia që të mos ekzekutojë me vdekje autorët e grusht shtetit të pasuksesshëm të këtij vendi. Agjencia e lajmeve Mehr njoftoi se Amnisty International ...

Përse kjo dashuri e shqiptarëve ndaj Erdoganit?

Tetova Sot - 17.07.2016

Nga Blendi Fevziu Ishte befasuese, por jo e papritur. Grushti i shtetit ne Turqi, mori vemendjen e shqiptarve, me shume se cdo event tjeter nderkombetar.

Hakmarrja e Erdoganit, 6000 ushtarë të arrestuar

Java News - 17.07.2016

Turqia është duke vazhduar me arrestimet e dhjetëra ushtarëve që morën pjesë në tentativën për grusht shteti, duke përfshirë edhe oficerë të rangut të lartë, për rolet e tyre të dyshuara në grushtin ...

Turqia arreston 6000 persona

Tetova Sot - 17.07.2016

Të paktën 6,000 njerëz janë arrestuar pas grushtit ushtarak në tentativë në Turqi, tha ministri turk i drejtësisë Bekir Bozdag. Në mesin e të arrestuarve janë ushtarë, oficerë dhe gjyqtarë.

Politikbërja në RM në mbështetje të Erdoganit

Flaka - 17.07.2016

Edhe autoritetet e Maqedonisë i dhanë përkrahje të forte qeverisë demokratike të Turqisë,dhe denuan aktin makabër nga ana e grupit ushtarak turk. Dje gjithashtu me kete rast qindra qytetarë të ...

Erdogan merr pjesë në varrimin e viktimave të grushtshtetit

Tetova Sot - 17.07.2016

Në Turqi sot është zhvilluar ceremonia e varrimit të disa prej viktimave të grushtshtetit të dështuar. Nga grushtshteti i dështuar prej disa mijërave ushtarëve, kanë mbetur të vrarë mbi 200 persona.

Perse kjo dashuri e shqiptareve ndaj Erdoganit?

Flaka - 17.07.2016

Ishte befasuese, por jo e papritur. Grushti i shtetit ne Turqi, mori vemendjen e shqiptarve, me shume se cdo event tjeter nderkombetar. Me shume se sa zgjedhjet amerikane, me shume se sa dalja e ...

Kur tentimi për grushtet kthehet në terrorizem shtetëror?!

Tetova Sot - 17.07.2016

Nga Skender Mulliqi Forcat ushtarake në Turqi u përpoqën të realizonin një grushtet natën e së premtes.Puqi ushtarakë nuk pati sukses , jo barem deri me tash.

Turqia po kalon tashmë një grusht shteti të ngadalësuar – nga Erdogani, jo nga ushtria

Respublica - 17.07.2016

Andrew Finkel Çfarë ndodh në Turqi është e rëndësishme. Ajo bën pjesë në G20-ën, në një pjesë të ndjeshme të botës dhe është në kufi me Irakun, Iranin dhe Sirinë.

Erdogani me lot në sy mban kufomat e viktimave të grusht shtetit (VIDEO)

Tetova Sot - 17.07.2016

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan sot ka marrë pjesë në varrimin e të ndjerëve që u vranë ditën e premte gjatë grusht shtetit që u zhvillua nga ushtria turke.

Ambasadori i Turqisë: Grushti i shtetit nga Gulen, i paralajmëruam vendet aleate

Tetova Sot - 17.07.2016

Ambasadori i republikës turke në Shqipëri Hidayet Bayraktar në një intervistë për News24 dënon tentativën për grusht shteti në Turqi. Teksa bën përgjegjës Fetullah Gylenin, ai thekson se qeveria ...

Turqi, 6000 të arrestuar. Erdogan: Po pastrojmë vendin nga “virusi”

Flaka - 17.07.2016

Turqia po i përgjigjet me grusht të hekurt tentativës së dështuar të ushtrisë për të marrë pushtetin me dhunë. Mbi 6 mijë persona janë arrestuar dhe siç bën të ditur Presidenti, Rexhep Taip Erdogan, ...

Ish-zyrtarët e CIA-s dhe gjeneralët amerikanë sqarojnë gabimet e ushtrisë turke

Tetova Sot - 17.07.2016

Disa ish-gjeneral dhe ekspert të inteligjencës në Amerikë u shfaqen të premten në mbrëmje në televizionin CNN për të diskutuar grusht shtetin në tentativë në Turqi.

Grusht shteti në Turqi, 6 mijë të arrestuar deri më tani

Antpress - 17.07.2016

Gjashtë mijë persona janë arrestuar në Turqi deri tani lidhur me tentimin e dështuar për grusht shteti, ndërsa priten edhe arrestime të reja, deklaroi ministri i Drejtësisë Bekir Bozdag.

Erdogan mban kufomat e viktimave të grusht shtetit [Video]

Antpress - 17.07.2016

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan të dielën ka ndihmuar të mbajë arkivole të viktimave që e pësuan gjatë tentativave të ushtrisë turke për të rrëzuar qeverinë.

Në Turqi deri tani janë arrestuar gjashtë mijë persona për shkak të tentativës për grusht shteti

Republika - 17.07.2016

Gjashtë mijë persona janë arrestuar në Turqi deri tani lidhur me tentimin e dështuar për grusht shteti, ndërsa priten edhe arrestime të reja, deklaroi ministri i Drejtësisë Bekir Bozdag.

Ish-zyrtarët e CIA-s dhe gjeneralët amerikanë sqarojnë gabimet e ushtrisë turke

Antpress - 17.07.2016

Disa ish-gjeneral dhe ekspert të inteligjencës në Amerikë u shfaqen të premten në mbrëmje në televizionin CNN për të diskutuar grusht shtetin në tentativë në Turqi.

Gëzim Kelmendi i del në krah Erdoganit, e kundërshton grusht shtetin

Lajmi.net - 16.07.2016

Partia Fjala e cila udhëhiqet nga deputeti Gëzim Kelmendi thotë se e mbështet presidentin Erdogan duke e kundërshtuar fuqishëm “grusht shtetit” nga siç thonë ata, një pjesë e ushtrisë turke.

Ndiqeni LIVE grushtetin në Turqi (Video)

Almakos - 16.07.2016

Në Turqi, ushtria po tenton të bëj grushtet. Ushtria përmes një njoftimi për media ka raportuar se tashmë kanë marrë pushtetin. Më herët, kryeministri turk konfirmoi se ka pasur tentim për grushtet.

Momente të arrestimit të ushtarëve që tentuan grusht shtet (Video)

Almakos - 16.07.2016

Janë publikuar pamjet e para ku shihen duke u arrestuar ushtarët që tentuan grushtet në Turqi, transmeton portali Sakte.net ...

Grushti i shtetit në Turqi, ja ku ndodhet Erdogan, jep deklaratë

LajmiFundit - 16.07.2016

Presidenti Erdogan është larguar nga Turqia në bordin e një avioni privat që ka zbritur në Bodrum, për tu drejtuar në Gjermani, vendi ku mendohet se ka kërkuar azil, dhe përmes smartphone, i ka bërë ...

Bozdağ: Prokuroria ka nisur një hetim për tentativën për grusht shteti

Almakos - 16.07.2016

Ministri turk i Drejtësisë, Bekir Bozdağ në një deklaratë në lidhje me ngjarjet e fundit u shpreh: “Prokuroria e Ankarasë dhe ajo e Stambollit ka nisur një hetim kundër kësaj kryengritjeje.

Gjenerali turk: “Nuk ka hapësirë për shqetësim, po i marrim masat e duhura”

Almakos - 16.07.2016

Gjenerali i Komandës së Parë Ushtarake Umit Dundar: “Që nga momenti kur filluan këto ngjarje u takuam me prefektin tonë dhe u fokusuam në Stamboll. Po punojmë për zgjidhjen e problemit këtu.

Sakte.net: Edhe ky komandant ishte në krye të grusht shtetit në Turqi

Almakos - 16.07.2016

Sipas mediave turke, Komandanti i ushtrisë Umit Dundar, është një prej përfaqësueve të grup të Komandës së Ushtrisë që bënë përpjekje për grusht shtet, raporton portali ...

Kaos në Turqi, rrëzohet një helikopter

Top Channel - 16.07.2016

Turqia është përfshirë nga një kaos i madh prej mbrëmjes të së premtes kur përmes një grushti shteti ushtria tentoi të marrë pushtetin. Në zhvillimet e fundit flitet për zmbrapsje të ushtrisë pas ...

Tentativat e grushtit të shtetit, të gjitha përplasjet e Ushtrisë me pushtetin në Turqi

Top Channel - 16.07.2016

Kjo nuk është hera e parë që Turqia përfshihet në kryengritje të brendshme. Grusht shteti i parë në Republikën turke u zhvillua në vitin 1960, gjatë kohës së tensioneve mes qeverisë turke dhe ...

Momenti kur policia dhe populli arreston ushtarët që kanë bërë grusht shtet (Video)

Portalb - 16.07.2016

Që prej orës 22:00 të mbrëmjes së sotme në Turqi është duke ndodhur një grusht shteti. Por, tanimë policia turke ka filluar arrestimin e ushtarëve turk që kanë marr pjesë në grusht shtet.

Grusht shteti në Turqi; Avioni ushtarak rrëzon helikopterin, 17 policë të vrarë

Top Channel - 16.07.2016

Ka nisur mesa duket edhe lufta mes mbështetësve të regjimit dhe atyre forcave të ushtrisë që pretendojnë se kanë marrë pushtetin në Turqi. Sipas raportimit të agjensisë së lajmeve Anadolu 17 efektivë ...

Grushti i shtetit ka dështuar, thotë Inteligjenca turke

Almakos - 16.07.2016

Agjencia shtetërore e Inteligjencës në Turqi ka njoftuar se tentativa për grusht shtet në Turqi ka dështuar. Në anën tjetër, edhe kryeministri i Turqisë ka thënë se prej tash, çdo helikopter i ...

Dështon grushti i shtetit në Turqi

Top Channel - 16.07.2016

Situata në Turqi është drejt normalizimit. CNN turk njoftoi se grushti i shtetit dështoi dhe se shihet një zmbrapsje e ushtarëve që janë pjesë e grupit që organizuan grushtin e shtetit.

Përpjekje për grushtshtet në Turqi - së paku 90 të vrarë

Evropaelire - 16.07.2016

Një përpjekje për grushtshtet ushtarak ka nxitur luftime në rrugët e Ankarasë. Së paku 90 persona kanë humbur jetën gjatë përleshjeve në kryeqytet, shumica e tyre civilë, njofton agjencia e lajmeve ...

Turqi, qytetarët arrestojnë ushtarakët (Video)

Top Channel - 16.07.2016

Situata në Turqi është drejt normalizimit. CNN turk njoftoi se grushti i shtetit dështoi dhe se shihet një zmbrapsje e ushtarëve që janë pjesë e grupit që organizuan grushtin e shtetit.

Grusht shteti ka dështuar, thotë Inteligjenca turke

Lajm - 16.07.2016

Agjencia shtetërore e Inteligjencës në Turqi ka njoftuar se tentativa për grusht shtet në Turqi ka dështuar. Në anën tjetër, edhe kryeministri i Turqisë ka thënë se prej tash, çdo helikopter i ...

Intelegjenca turke: Grusht-shteti dështoi, Erdogan deklarohet (FOTO+VIDEO)

Portalb - 16.07.2016

Presidenti i Turqisë, Erdogan, ka deklaruar se tentimi për grusht shtet ka dështuar sepse “s’ka asnjë fuqi që është mbi dëshirën e popullit”. Ai ka thënë se të gjithë “ata që tentuan të bëjnë grusht ...

Përmbledhje e grusht shteteve në Turqi që nga viti 1960

Lajm - 16.07.2016

Grusht shteti që po zhvillohet në këto momente në Turqi, e që nga Qeveria turke po cilësohet si tentim-grusht shteti, nuk është i pari që vendi ka parë: këto ngjarje datojnë që nga viti 1960.

Erdogan: S’ka fuqi më të madhe se dëshira e popullit

Lajm - 16.07.2016

Presidenti i Turqisë, Erdogan, ka deklaruar se tentimi për grusht shtet ka dështuar sepse “s’ka asnjë fuqi që është mbi dëshirën e popullit”. Ai ka thënë se të gjithë “ata që tentuan të bëjnë grusht ...

Erdogan: S’do largohem nga Turqia, përgjegjësit do ta paguajnë shtrenjtë

Top Channel - 16.07.2016

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdgoan, u rikthye në Stamboll në orët e para të së shtunës. Ai u prit nga qindra njerëz në Aeroportin “Ataturk”, ndërsa pak minuta më vonë bëri një deklaratë kur ...

Kaos në Turqi, 60 të vdekur, mbi 335 të arrestuar

Top Channel - 16.07.2016

Dielli ka lindur në Ankara dhe dëmet e një nate më parë duken më qartë. Pavarësisht se Presidenti Erdogan, qeveria dhe Inteligjenca raportuan se grushti i shtetit dështoi, ende nuk është shumë e ...

Turqia një natë mes luftës, bilanc tragjik nga grushti i shtetit, Erdogan paralajmëron hakmarrje të përgjakshme!

SOT - 16.07.2016

Agjencia e lajmeve Reuters ka zbuluar bilancin e viktimave si pasojë e tentativës për grusht shteti në Turqi. Sipas Reuters, deri tani janë 60 persona të vdekur dhe 150 të plagosur si pasojë e ...

Kaosi në Turqi, 60 të vdekur, mbi 335 të arrestuar

Portalb - 16.07.2016

Dielli ka lindur në Ankara dhe dëmet e një nate më parë duken më qartë. Pavarësisht se Presidenti Erdogan, qeveria dhe Inteligjenca raportuan se grushti i shtetit dështoi , ende nuk është shumë e ...

Kaos në Turqi, 60 të vdekur, mbi 700 të arrestuar

Lajmi.net - 16.07.2016

Dielli ka lindur në Ankara dhe dëmet e një nate më parë duken më qartë. Pavarësisht se Presidenti Erdogan, qeveria dhe Inteligjenca raportuan se grushti i shtetit dështoi, ende nuk është shumë e ...

Përshkrimi i natës së puçit në Turqi (Foto)

Lajmi.net - 16.07.2016

Më shumë se 750 ushtarë janë arrestuar pas grusht shtetit të dështuar në Turqi, ku si pasojë janë vrarë të paktën 60 persona. Presidenti turk Erdogan paralajmëroi se anëtarët e ushtrisë prapa ...

Dështon grushti i shtetit, nisin arrestimet në radhët e ushtrisë

Top Channel - 16.07.2016

Turqia u zgjua e trazuar nga ngjarjet e natës, ku qeveria dhe Presidenti Erdogan denoncuan një përpjekje për grusht shteti nga fraksione të ushtrisë së vendit.

Dështon grushti i shtetit, nisin arrestimet në radhët e ushtrisë

Almakos - 16.07.2016

Turqia u zgjua e trazuar nga ngjarjet e natës, ku qeveria dhe Presidenti Erdogan denoncuan një përpjekje për grusht shteti nga fraksione të ushtrisë së vendit.

Shkatërrimi i parlamentit të Turqisë nga goditja e Grushtit të shtetit (FOTO)

Portalb - 16.07.2016

Omer Çelik, kryenegociatori i Turqisë me BE tregoi në Twitter disa imazhe të shkaëtërrimit që ka pësuar parlamenti i Turqisë. “Vendi ynë ka qënë subjekt i një sulmi të pabesë armik, që tregoi ...

“Grusht shteti” në Turqi/ Erdogan kthehet në Stamboll: Organizatorët do ta paguajnë shtrenjtë!

LajmiFundit - 16.07.2016

Në orët e para të së shtunës, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan është rikthyer në Stamboll. Mediat ndërkombëtare shkruajnë se ai u prit nga qindra njerëz në Aeroportin “Ataturk”.

Ambasada turke në Tiranë, deklaratë pas tentativës për grushtin e shtetit

Albeu.com - 16.07.2016

Tentative për grusht shteti kundër qeverisë së zgjedhur demokratikisht , e ka quajtur Ambasada turke në Tiranë e ka quajtur tentativë për grusht shteti kundër qeverisë së zgjedhu demokratikisht atë ...

Përpjekje për grushtshtet në Turqi, së paku 60 të vrarë – VIDEO

Shqipmedia - 16.07.2016

Një përpjekje për grushtshtet ushtarak ka nxitur luftime në rrugët e Ankarasë. Së paku 60 persona kanë humbur jetën dje 750 janë arrestuar gjatë përleshjeve në kryeqytet, shumica e tyre civilë, tha ...

Erdogan paralajmëron hakmarrje ndaj autorëve të përpjekjes për grusht shtet

Lajm - 16.07.2016

Të premten në mbrëmje Turqia u përball me një tentativë për grusht shteti, por që dështoi, sipas raportimit të medieve turke, falë mbështetjes së popullit, i cili i doli zot demokracisë dhe të ...

Foto nga puçi ushtarak – çfarë ndodhi mbrëmë

Lajm - 16.07.2016

Më shumë se 750 ushtarë janë arrestuar pas grusht shtetit të dështuar në Turqi, ku si pasojë janë vrarë të paktën 60 persona. Presidenti turk Erdogan paralajmëroi se anëtarët e ushtrisë prapa ...

Grushti i shtetit, Ambasada e Turqisë në Tiranë: Nga një grup brenda FA, populli i dha përgjigjen e duhur

SOT - 16.07.2016

Ambasada e Turqisë në Tiranë ka reaguar në lidhje me grushtin e shtetit të ndodhur mbrëmë në Turqi. Ambasada ka njoftuar se populli iu kundërvu këtij grushti shteti me dinjitet dhe solidaritet.

Dështon tentativa për grusht shteti në Turqi, 90 të vdekur, mbi 1500 ushtarë të arrestuar

LajmiFundit - 16.07.2016

Dështon grushti i shtetit në Turqi, arrestohen më shumë se 1500 ushtarë. Presidenti Erdogan, qeveria dhe Inteligjenca kanë raportuar se grushti i shtetit në Turqi dështoi.

Ja si reagon Erdogani kur truproja e njofton për grushtin e shtetit – VIDEO

Shqipmedia - 16.07.2016

Ky është momenti dramatik kur presidentit të Turqisë, Rexhep Taip Erdoganit, i komunikohet nga truproja e tij se po tentohet një grusht shteti. Ai ndërpret menjëherë konferencën dhe largohet me ...

A e braktisi Erdogan vendin kur nisi grushti i shtetit?! Ja rruga që përshkoi avioni i tij privat

SOT - 16.07.2016

Presidenti turk, i cili ishte me pushime në qytetin Turk te Marmarasë, kur filloi grushti i shtetit u nis me nje avion privat, por me nje desitinacion të pacaktuar.

Ja pasojat e tentativës për grusht shteti në Turqi

LajmiFundit - 16.07.2016

Mëngjesi i sotëm ka nxjerrë në pah pasojat e tentativës për grusht shteti në Turqi. Omer Çelik, kryenegociatori i Turqisë me BE me një postim në profilin e tij në Twitter ka ndarë me ndjekësit foto ...

Erdogan fitoi nga grushti i shtetit, do kërkojë kontroll autoritar në Turqi?

Shqipmedia - 16.07.2016

Të premten pasdite, një fraksion i ushtrisë turke filloi një grusht shteti me qëllim përmbysjen e qeverinë së Presidentit Rexhep Tajip Erdogan. Udhëheqësit e grushtit të shtetit, duke pretenduar për ...

A doli avioni i Erdoganit nga Turqia? Ja ç’regjistruan radarët

LajmiFundit - 16.07.2016

A doli avioni i Presidenti turk Erdogan, nga kufiri i vendit? Pati shumë raportime me lëvizjet e Erdogan mbrëme, i cili ishte me pushime në qytetin turistik të Marmaris, kur filloi grushti i shtetit.

FOTO/ Shkatërrimi i parlamentit të Turqisë nga goditja e Grushtit të shtetit

Shqipmedia - 16.07.2016

Omer Çelik, kryenegociatori i Turqisë me BE tregoi në Twitter disa imazhe të shkaëtërrimit që ka pësuar parlamenti i Turqisë. “Vendi ynë ka qënë subjekt i një sulmi të pabesë armik, që tregoi ...

Në Turqi vazhdojnë operacionet e sigurisë pas grushtshtetit

Evropaelire - 16.07.2016

Në Turqi kanë vazhduar operacionet e sigurisë, pas përpjekjes për puç ushtarak të dështuar, me ç’rast janë vrarë së paku 190 vetë dhe plagosur më shumë se njëmijë të tjerë.

Dështon Tentativa për grusht shteti në Turqi, 90 të vdekur, arrestohen 1563 ushtarakë

Zhurnal - 16.07.2016

Dështon tentative e ushtrisë për grusht shtet në Turqi. Apeli I presidentit Erdogan për popullin, që të zbrisnin në sheshe për ta mbrojtur duket se funksionoi.

Momenti kur avioni F-16 fluturon mbi mbështetësit e ushtrisë në Ankara

Top Channel - 16.07.2016

Ushtria tentoi një grusht shteti mbrëmjen e së premtes në Turqi, i cili nuk e realizoi qëllimin, por pasojat ishin të pashmangshme dhe të paktën 190 persona mbetën të vrarë.

Ja çfarë thotë gjenerali i Komandës së Parë Ushtarake për përpjekjet për grusht shtet

Portalb - 16.07.2016

Gjenerali i Komandës së Parë Ushtarake në Umit Dundar tha se gjatë përpjekjes për grusht shtet fatkeqësisht deri tani kemi “90 dëshmorë nga të cilët 41 janë policë, 2 ushtarë dhe 47 civilë”, raporton ...

Ja në cilat vende pati sukses grusht – shteti (VIDEO)

Portalb - 16.07.2016

Grusht – shteti ose Puç (Coup d`etat – në frëngjisht) është tentativë dhe më së shpeshti e dhunshme për shembjen e pushtetit në një shtet, njofton Portalb.

Ja cfarë shkruan BBC për presidentin e Turqisë: Erdogan i Pamëshirshëm!

LajmiFundit - 16.07.2016

Ndërkohë që mbeten shumë pikëpyetje se kush qëndron realisht pas grushtit të shtetit në Turqi, BBC e quan presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan, një president të pamëshirshëm.

Berisha: Dënoj me ashpërsi aktin e shëmtuar të aventurierëve puçistë në Turqi, ngushëllime për viktimat

SOT - 16.07.2016

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar për grushtin e shtetit në Turqi. Në rrjetin social Facebook, Berisha shkruan se Turqia mbrëmë kaloi një tronditje të rëndë.

Tentativa për grusht shteti, 200 të vdekur, arrestohen 3 mijë ushtarakë. Erdogan: Do ta paguajnë!

LajmiFundit - 16.07.2016

Burime zyrtare turke bëjnë me dije se nga tentativa për grusht shteti humbën jetën rreth 200 persona, 104 prej tyre në mesin e ushtarakëve puçistë, ndërsa mbi 1100 të tjerë janë plagosur.

Grushti i shtetit shtangu dhe "çoroditi" Erdoganin, ja momenti dramatik kur e merr vesh! (VIDEO)

SOT - 16.07.2016

Mediat në Turqi kanë publikuar një video, ku sipas tyre, duket momenti kur truproja njofton presidentin turk, Erdogan, për tentativën e ushtarakëve për grusht shteti.

Të gjithë grushtet e shtetit që shënuan historinë e Turqisë

Portalb - 16.07.2016

Që nga viti 1960 e deri tek ai i 15 korrikut Nëse do të kishte rezultuar i suksesshëm ai i mbrëmjes së të premtes do të kishte qenë grushti i katërt i shtetit në Turqi që nga viti 1960.

FOTOLAJM/ Ja si u prit Erdogan kur u kthye në Stamboll

LajmiFundit - 16.07.2016

Herët në mëngjes, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan është kthyer në Stamboll, ku u prit nga mijëra njerëz në aeroportin “Ataturk”. Ata dolën në rrugë për të festuar kthimin e presidentit dhe ...

BBC: Pse dështoi grusht shteti në Turqi?

Lajm - 16.07.2016

Për disa orë me radhë, mijëra ushtarë turq morën në kontroll zonat kryesore të Ankarasë dhe Stambollit për të tentuar grusht shtetin ndaj qeverisë aktuale.

Rebelimi i ushtrisë, si i ndezi tensionet Erdogan

Top Channel - 16.07.2016

Lajmet për një përpjekje për grusht shteti në Turqi, me ushtarët që morën kontrollin e pikave strategjike në Ankara dhe Stamboll, reflektojnë tensionet në rritje në vendin e udhëhequr nga një ...

Ja çfarë thotë gjenerali i Komandës së Parë Ushtarake për përpjekjet për grusht shtet

Zhurnal - 16.07.2016

Gjenerali i Komandës së Parë Ushtarake në Umit Dundar tha se gjatë përpjekjes për grusht shtet fatkeqësisht deri tani kemi “90 dëshmorë nga të cilët 41 janë policë, 2 ushtarë dhe 47 civilë”, raporton ...

BE: Mbështetje të plotë për institucionet demokratike të Turqisë

Portalb - 16.07.2016

Bashkimi Evropian ka dënuar tentativën e zmbrapsur të grushtit të shtetit nga FETÖ, raporton Anadolu Agency (AA). Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe të Sigurisë, Federica ...

OSBE reagon pas tentativës për grusht shteti

Portalb - 16.07.2016

Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) ka reaguar ndaj tentativës për grusht shteti, raporton Anadolu Agency (AA). Kryetari i OSBE-së dhe njëkohësisht ministri i Punëve të Jashtme të ...

VIDEO/ Ja si reagoi Erdogani kur u njoftua për grushtin e shtetit në Turqi

LajmiFundit - 16.07.2016

Mediat italiane raportojnë se ky është momenti dramatik kur presidentit të Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, i komunikohet nga truproja e tij se po tentohet një grusht shteti.

Gjenerali Dundar: Populli pengoi përpjekjet për grusht shtet

Portalb - 16.07.2016

Gjenerali i Komandës së Parë Ushtarake, Umit Dundar tha se institucionet e policisë dhe prokurorët i kanë prerë udhën këtij procesi duke marrë me shpejtësi masat kundër personave që janë përpjekur ...

Rebelimi i ushtrisë, si i ndezi tensionet Erdogan

Portalb - 16.07.2016

Lajmet për një përpjekje për grusht shteti në Turqi, me ushtarët që morën kontrollin e pikave strategjike në Ankara dhe Stamboll, reflektojnë tensionet në rritje në vendin e udhëhequr nga një ...

Pasojat e rënda të grushtit të shtetit, si u shkatërrua Parlamenti i Turqisë (FOTO)

SOT - 16.07.2016

Mëngjesi i sotëm ka nxjerrë në pah pasojat e grushtit të shtetit në Turqi. Kryenegociatori i Turqisë me BE, Omer Çelik, me një postim në Twitter ka ndarë me ndjekësit foto nga Parlamenti i Turqisë ...

Çka dihet saktë për puçin në Turqi?! (VIDEO)

Portalb - 16.07.2016

-Një tentim grushtshtet ushtarak është ndërmarr të premten mbrëma në Turqi, në përpjekje për të rrëzuar presidentin Rexhep Taip Erdogan, duke e akuzuar atë se po minon traditën sekulare të shtetit.

Momenti kur Erdogan mëson për grushtin e shtetit (VIDEO)

SOT - 16.07.2016

Një video është duke qarkulluar në rrjetet sociale ku duket Presidenti i Turqisë Erdogan në momentin kur mëson se në vend po ndodhte një grusht shteti për marrjen me forcë të pushtetit.

Arrestime masive në Turqi pas dështimit të puçit

Evropaelire - 16.07.2016

Në Turqi po vazhdojnë operacionet e sigurisë, pas përpjekjes së dështuar për grushtshtet, të premtën mbrëma, e cila ka lënë mbi 160 veta të vrarë dhe mbi 1,000 të plagosur.

Turqi, Arrestohen rreth 100 ushtarakë, prokurorë dhe dy gjeneralë

Portalb - 16.07.2016

Në kuadër të hetimeve kundër grusht shtetit janë arrestuar rreth 100 ushtarakë, prokurorë, gjyqtarë ushtarakë si dhe dy gjeneralë me detyrë në Komandën e bazës së 8-të të avionëve në qytetin ...

Pesë arsye të dështimit të grushtshtetit në Turqi

Evropaelire - 16.07.2016

Ushtria e Turqisë ka arritur të marrë direkt pushtetin tri herë qysh në vitin 1960. Përse ka dështuar përpjekja e fundit për grushtshtet ? Abbas Djavadi i Radios Evropa e Lirë ka bërë një analizë dhe ...

Grushti i shtetit, reagon BE: Mbështetje të plotë për institucionet demokratike të Turqisë

SOT - 16.07.2016

Bashkimi Evropian ka dënuar tentativën e zmbrapsur të grushtit të shtetit nga FETÖ. Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe të Sigurisë, Federica Mogherini me Komisionerin e BE-së ...

Grushti i shtetit në Turqi, Ndoka: Erdogani e bëri vetë!

SOT - 16.07.2016

Grushti i shtetit në Turqi është organizuar nga vet Presidenti Erdogan. Kështu është shprehur kreu i Partisë Demokristiane Nard Ndoka në një status në Facebook.

Franca, Spanja, Katari dënojnë grusht shtetin në Turqi, përkrahin Erdoganin

Lajmi.net - 16.07.2016

Ministri i Jashtëm spanjoll, Jose Manuel Garcia Margallo ka thënë se Qeveria spanjolle mbështet plotësisht qeverinë e Turqisë, të kryesuar nga presidentit, Rexhep Tajip Erdogan.

Pesë arsye të dështimit të grusht shtetit në Turqi

Lajmi.net - 16.07.2016

Përse ka dështuar përpjekja e fundit për grushtshtet? Ushtria e Turqisë ka arritur të marrë direkt pushtetin tri herë qysh në vitin 1960. Përse ka dështuar përpjekja e fundit për grushtshtet? Mungesa ...

Berisha krahason grushtin e shtetit në Turqi me “21 Janarin”

Almakos - 16.07.2016

Ish-kryeministri Sali Berisha grushtin e shtetit në Turqi e ka krahasuar me “21 Janarin” në Shqipëri, ku mbetën të vrarë 4 persona në Bulevard. Gjithashtu Berisha e ka dënuar aktin e dhunshëm në ...

Turqi, mbi 2.800 ushtarë të arrestuar për grushtin e shtetit; viktimat rreth 190

Portalb - 16.07.2016

Janë 2.893 ushtarakët e arrestuar deri tani nga autoritetet turke, pas dështimit të grushtit të shtetit ndaj presidentit Erdogan. Kryeministri turk Binali Yildirim ka deklaruar se në kushtetutën e ...

Moska ka një mesazh për Erdoganin

Lajmi.net - 16.07.2016

Në grusht shtetin e dështuar ushtarak në Turqi, mbeten të vrarë të paktën 265 persona, 1440 të plagosur dhe më shumë se 2.800 ushtarë dhe personelit ushtarak janë arrestuar.

Në grusht shtetin e dështuar ushtarak në Turqi, mbeten të vrarë të paktën 265 persona, 1440 të plagosur dhe më shumë se ...

Zhurnal - 16.07.2016

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, i ka dërguar një mesazh autoriteteve të Turqisë sapo u njoftuan se Ankaraja dhe Stambolli janë duke u përballur me grusht shtet.

Nisin festimet në Turqi pas grushtit të shtetit

SOT - 16.07.2016

Pas marrjes së kontrollit nga forcat qeveritare, në Turqi kanë nisur manifestimet pasi nuk u lejua grushti i shtetit nga puçistët. Presidenti i vendit, Rexhep Erdogan ka mbajtur një fjalim përpara ...

“Grusht shteti tentuan në 21 janar, por morën atë që merituan”!

LajmiFundit - 16.07.2016

Ish-kryeminsitri Berisha ka bërë një koment mjaft të fortë lidhur me situatën në Turqi. Ai e ka cilësuar edhe 21 janarin të njëjtë si grushti i shtetit të një nate më parë në Turqi madje shkon deri ...

PRAPASKENAT/ “Grushti i rremë i shtetit” në Turqi: Kush qëndron pas dhe kush fitoi

Shqipmedia - 16.07.2016

Çfarë fshihet pas “grushtit të shtetit” që zgjati vetëm katër orë. Roli i drejtuesve ushtarakë, ai i shefit të ri të qeverisë dhe roli i Gulen. Kush e organizoi, kush fitoi dhe kush humbi.

Ndriçim Ferko, studenti shqiptar që u përball me grushtshtetasit në Stamboll: ja ç’më panë sytë tek ura e Bosforit

Portalb - 16.07.2016

Ndër mijra njerëz që vërshuan rrugëve të Turqisë për t’u përballuar me forcat ushtarake të grushtit të shtetit, ka qenë dhe një student shqiptar. Ndriçim Ferko, i cili prej 6 vitesh studion në ...

Kujtuan se jemi në periudhën para Erdoganit

Portalb - 16.07.2016

Hamdi Nuhiju Grusht shteti në Turqi që dështoi ishte gëzim për muslimanët e tërë botës duke i përfshirë edhe muslimanët shqiptar. Nuk pretendon askush se i njeh rrjedhat ndërkombëtare aq mirë sa të ...

Arsyet e dështimit të puçit në Turqi

Zhurnal - 16.07.2016

Ushtria e Turqisë ka arritur të marrë direkt pushtetin tri herë qysh në vitin 1960. Përse ka dështuar përpjekja e fundit për grushtshtet? Abbas Djavadi i Radios Evropa e Lirë, ka bërë një analizë dhe ...

“Amerika ishte pas grusht shtetit në Turqi”

Lajmi.net - 16.07.2016

Ministri turk ka drejtuar akuza të rënda në kurriz të Uashingtonit. Sulejman Soylu, ka akuzuar Uashingtonin se ka qenë ai pas grusht shtetit të ushtrisë turke, raporton Haberturk TV, transmeton ...

Pesë arsye të dështimit të grushtshtetit në Turqi

Portalb - 16.07.2016

Ushtria e Turqisë ka arritur të marrë direkt pushtetin tri herë qysh në vitin 1960. Përse ka dështuar përpjekja e fundit për grushtshtet ? Abbas Djavadi i Radios Evropa e Lirë ka bërë një analizë dhe ...

Ku ndodhet Erdogan?

Ora news - 16.07.2016

Sipas disa burimeve mësohet se Erdogan është larguar nga Turqia në bordin e një avioni privat që ka zbritur në Bodrum, për tu drejtuar në Gjermani, vendi ku mendohet se ka kërkuar azil, dhe përmes ...

Një parti në Kosovë, i del krah Erdoganit!

Telegrafi - 16.07.2016

Partia Fjala e Gëzim Kelmendit, i ka dalë në “ndihmë” presidentit të Turqisë, Reccep Tayp Erdgan. “Mbështesim fuqishëm Popullin, Presidentin dhe Qeverinë e Turqisë.

Partia FJALA: Mbështesim popullin, presidentin dhe qeverinë e Turqisë

Gazeta Express - 16.07.2016

Partia FJALA ka bërë me dije se është duke e mbështetur popullin qeverinë dhe presidentin e Turqisë. Në një njoftim për media kjo parti ka bërë me dije se janë kundër grusht shtetit.

Shikoni këtu LIVE çdo gjë rreth zhvillimeve në Turqi (Video)

Telegrafi - 16.07.2016

Lexo po ashtu: Të gjitha lajmet rreth grushtshtetit në Turqi Që prej orës 22:00 të mbrëmjes së sotme në Turqi është duke ndodhur një grusht shteti. Këtu mund të shikoni katër transmetime të ndryshme ...

ORË PAS ORE/ Erdogan del në miting: SHBA-të të ekstradojnë Gulen

Panorama - 16.07.2016

UPDATE/ Tentativa për grusht shteti në Turqi pati pasoja të shumta. Pas dhunës që shoqëroi përpjekjen për marrjen nën kontroll të qeverisë, autoritetet po bëjnë bilancin e situatës.

Gjermania refuzon azilin e Erdoganit

Koha.net - 16.07.2016

Shteti gjerman ka refuzuar azilin e Recep Tayyip Erdoğan pas grusht shtetit në Turqi. Euronews raporton se shteti gjerman ka refuzuar kërkesën e presidentit turk për azil politik në Gjermani.

Gjermania refuzon azilin e Erdoganit

Gazeta Express - 16.07.2016

Shteti gjerman ka refuzuar azilin e Recep Tayyip Erdoğan pas grusht shtetit në Turqi. Euronews raporton se shteti gjerman ka refuzuar kërkesën e presidentit turk për azil politik në Gjermani.

Deklaratë e pjesës së ushtrisë që s’u përfshi në grusht shtet

Koha.net - 16.07.2016

Gjenerali i Komandës së Parë Ushtarake, Umit Dundar, ka reaguar pas grusht shtetit që e ka organizuar ushtria e Turqisë. “Që nga momenti kur filluan këto ngjarje u takuam me prefektin tonë dhe u ...

Deklaratë e pjesës së ushtrisë që s’u përfshi në grusht shtet

Telegrafi - 16.07.2016

Gjenerali i Komandës së Parë Ushtarake, Umit Dundar, ka reaguar pas grusht shtetit që e ka organizuar ushtria e Turqisë. “Që nga momenti kur filluan këto ngjarje u takuam me prefektin tonë dhe u ...

Momenti kur policia dhe populli arreston ushtarët që kanë bërë grusht shtet (Video)

Telegrafi - 16.07.2016

Që prej orës 22:00 të mbrëmjes së sotme në Turqi është duke ndodhur një grusht shteti. Por, tanimë policia turke ka filluar arrestimin e ushtarëve turk që kanë marr pjesë në grusht shtet.

Përmbledhje e grusht shteteve në Turqi që nga viti 1960

Koha.net - 16.07.2016

Grusht shteti që po zhvillohet në këto momente në Turqi, e që nga Qeveria turke po cilësohet si tentim-grusht shteti, nuk është i pari që vendi ka parë: këto ngjarje datojnë që nga viti 1960.

Karaman: Grushti i shteti vepër e një numri të vogël ushtarakësh

RTSH - 16.07.2016

Njoftimet me të fundit nga Turqia bëjnë të ditur se kreu i parlamentit turk Ismail Karaman ka deklaruar se grushti i shteti është vepër e një numri të vogël ushtarakësh.

Ky është historiku i grusht shteteve në Turqi

Gazeta Express - 16.07.2016

Grusht shteti që po zhvillohet në këto momente në Turqi, e që nga Qeveria turke po cilësohet si tentim-grusht shteti, nuk është i pari që vendi ka parë: këto ngjarje datojnë që nga viti 1960.

Kjo nuk është hera e parë e përpjekjes së grush shtetit në Turqi

Telegrafi - 16.07.2016

Kjo nuk është hera e parë që Turqia përfshihet në kryengritje të brendshme. Grusht shteti i parë në Republikën turke u zhvillua në vitin 1960, gjatë kohës së tensioneve mes qeverisë turke dhe ...

Një histori ndryshe e Turqisë: Sot ndodhi puçi i pestë ushtarak brenda 56 viteve

Telegrafi - 16.07.2016

Grusht shteti që po zhvillohet në këto momente në Turqi, e që nga Qeveria turke po cilësohet si tentim-grusht shteti, nuk është i pari që vendi ka parë: këto ngjarje datojnë që nga viti 1960.

Grusht shteti ka dështuar, thotë Inteligjenca turke

Koha.net - 16.07.2016

Agjencia shtetërore e Inteligjencës në Turqi ka njoftuar se tentativa për grusht shtet në Turqi ka dështuar. Në anën tjetër, edhe kryeministri i Turqisë ka thënë se prej tash, çdo helikopter i ...

Grushti i shtetit ka dështuar, thotë Inteligjenca turke

Telegrafi - 16.07.2016

Lexo po ashtu: Të gjitha lajmet rreth grushtshtetit në Turqi Agjencia shtetërore e Inteligjencës në Turqi ka njoftuar se tentativa për grusht shtet në Turqi ka dështuar.

Mbështetja e pakuptimtë nga Kosova për Erdogan

Zeri - 16.07.2016

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Gëzim Kelmendi i ka dalë në “ndihmë” presidentit të Turqisë, Reccep Tayp Erdgan. Përkundër faktit se Erdogan akuzohet nga shumë njerëz si shtypës i demokracisë dhe ...

Agjencia turke e intelegjencës: Grusht shteti ka dështuar

Zeri - 16.07.2016

Agjencia shtetërore e Inteligjencës në Turqi ka njoftuar se tentativa për grusht shtet në Turqi ka dështuar. Dhjetëra ushtarë që ishin pjesë e grusht shtetit janë arrestuar nga Policia e shtetit, ...

Grushti i shtetit në Turqi drejt dështimit

RTSH - 16.07.2016

Pas më shumë se katër orë tensioni të jashtëzakonshëm, situata në Turqi po shkon drejt qetësimit. Grupi i ushtarakëve që ndërmori një grusht shteti duket se është tërhequr.

Erdogan: S’ka fuqi më të madhe se dëshira e popullit

Koha.net - 16.07.2016

Presidenti i Turqisë, Erdogan, ka deklaruar se tentimi për grusht shtet ka dështuar sepse “s’ka asnjë fuqi që është mbi dëshirën e popullit”. Ai ka thënë se të gjithë “ata që tentuan të bëjnë grusht ...

Turqi, Erdogan dënon tentativën për grusht shteti

VOA - 16.07.2016

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, i cili arriti në Stamboll të shtunën në mëngjes, dënoi si akt tradhtie një grusht shteti në tentativë, të ndërmarrë nga një grup oficerësh të ushtrisë.

Erdogan: Ushtrinë do ta pastrojmë, tradhtarët do ta paguajnë shtrenjtë

Telegrafi - 16.07.2016

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka deklaruar se ata që tentuan grusht shtetin janë tradhtarë të Turqisë. Lexo po ashtu: Të gjitha lajmet rreth grushtshtetit në Turqi “Tradhtarët do të ...

Erdogan: S’ka fuqi më të madhe se dëshira e popullit

Zeri - 16.07.2016

Presidenti i Turqisë, Erdogan, ka deklaruar se tentimi për grusht shtet ka dështuar sepse “s’ka asnjë fuqi që është mbi dëshirën e popullit”. “Të gjithë ata që tentuan të bëjnë grusht shtetin e ...

754 ushtarë turq të arrestuar për grusht-shtet

Gazeta Express - 16.07.2016

Raportimi i fundit Hurriyet thotë se 754 anëtarë të forcave të armatosura turke janë arrestuar për përfshirje në grusht-shtet. Ministri i Drejtësisë i Turqisë, Bekir Bozdağ, ka bërë të ditur se një ...

Turqi, shfaqet presidenti Erdogan

RTSH - 16.07.2016

CNN Turk ka shfaqur në orët e para të ditës pamjet e presidentit Erdogan të rrethuar nga mbështetës të tij. Sipas Reuters zoti Erdogan ka thënë se qeveria është në krye tani dhe se është e qartë që ...

Bilanci: 754 ushtarë turq të arrestuar

Telegrafi - 16.07.2016

Raportimi i fundit Hurriyet thotë se 754 anëtarë të forcave të armatosura turke janë arrestuar për përfshirje në grusht-shtet. Ministri i Drejtësisë i Turqisë, Bekir Bozdağ, ka bërë të ditur se një ...

Erdogan i kërcënon ushtarët: Do ta paguani për këtë që e keni bërë

Gazeta Express - 16.07.2016

Recep Tayyip Erdoğan, Presidenti turk, në një deklaratë në aeroportin e Stambollit ka thënë se ushtarët që e organizuan grusht-shtetin do ta paguajnë për atë që e kanë bërë, shkruan media turke ...

Momentet dramatike nga grushteti në Turqi (Foto)

Telegrafi - 16.07.2016

Më shumë se 750 ushtarë janë arrestuar pas grusht shtetit të dështuar në Turqi, ku si pasojë janë vrarë të paktën 60 persona. Presidenti turk Erdogan paralajmëroi se anëtarët e ushtrisë prapa ...

Erdogan: Grusht shteti dështoi

Gazeta Express - 16.07.2016

​Disa orë pas një sulmi të befasishëm ushtarak kundër qeverisë së Presidentit Rexhep Taip Erdogan, mëngjesi ka zbardhur në Turqi, shkruan CNN. Erdogan, duke iu drejtuar turmën së njerëzve të mbledhur ...

Erdogan: S’do largohem nga Turqia, përgjegjësit do ta paguajnë shtrenjtë

Zeri - 16.07.2016

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdgoan, u rikthye në Stamboll në orët e para të së shtunës. Ai u prit nga qindra njerëz në Aeroportin “Ataturk”, ndërsa pak minuta më vonë bëri një deklaratë kur ...

Ambasada e Turqisë në Prishtinë: Erdogan dhe Qeveria janë në detyrë

Gazeta Express - 16.07.2016

Pas ngjarjeve që ndodhën në Turqi, me një deklaratë për media ka dalë sot në mëngjes edhe Ambasada e Turqisë në Prishtinë. “Ngjarjet në Turqi janë përpjekje për një grusht shteti kundër një qeverie ...

Erdogan: Grusht shteti dështoi

Zeri - 16.07.2016

Disa orë pas një sulmi të befasishëm ushtarak kundër qeverisë së Presidentit Rexhep Taip Erdogan, mëngjesi ka zbardhur në Turqi, shkruan CNN. Erdogan, duke iu drejtuar turmën së njerëzve të mbledhur ...

Ambasada e Turqisë në Tiranë: Presidenti Erdogan dhe qeveria turke janë në krye të detyrës

BalkanWeb - 16.07.2016

TIRANE – Ambasada Turke në Tiranë ka reaguar lidhur me tentativën për grusht shteti, mbrëmjen e djeshme në Turqi. Në një deklaratë të shpërndarë për mediat, Ambasada Turke thekson se populli turk iu ...

Ambasada Turke: Grushteti dështoi, populli turk dha përgjigjen e duhur

Telegrafi - 16.07.2016

Pas ngjarjeve që ndodhën gjatë natës mes të premtes dhe të shtunës në Turqi, me një deklaratë për media ka dalë sot në mëngjes edhe Ambasada e Turqisë në Prishtinë.

Arrestohen qindra anëtarë të Forcave të Armatosura Turke

Koha.net - 16.07.2016

Ankara, 16 korrik - Njoftohet se në kuadër të hetimeve të nisura në lidhje me përpjekjen për grusht shteti të anëtarëve të organizatës terroriste separatiste, siç e cilëson AA FETÖ/PDY, në tërë ...

Erdogan paralajmëron hakmarrje ndaj autorëve të përpjekjes për grusht shtet

Koha.net - 16.07.2016

Të premten në mbrëmje Turqia u përball me një tentativë për grusht shteti, por që dështoi, sipas raportimit të medieve turke, falë mbështetjes së popullit, i cili i doli zot demokracisë dhe të ...

Së paku 60 të vdekur në natën e përpjekjes për puç në Turqi

Koha.net - 16.07.2016

Dielli ka lindur në Ankara dhe dëmet e një nate më parë duken më qartë. Pavarësisht se Presidenti Erdogan, qeveria dhe Inteligjenca raportuan se grushti i shtetit dështoi, ende nuk është shumë e ...

Dështon grushti i shtetit, Erdogan zotohet për hakmarrje

Mapo - 16.07.2016

KUJDES: PAMJE SHQETESUESE Ka dështuar një tentativë për grusht shteti në Turqi. Mendohet se të paktën 60 persona janë vrarë gjatë kësaj përpjekje për të rrëzuar qeverinë e presidentit Recep Tayyip ...

Foto nga puçi ushtarak – çfarë ndodhi mbrëmë

Gazeta Express - 16.07.2016

Më shumë se 750 ushtarë janë arrestuar pas grusht shtetit të dështuar në Turqi, ku si pasojë janë vrarë të paktën 60 persona. Presidenti turk Erdogan paralajmëroi se anëtarët e ushtrisë prapa ...

Ambasada turke në Prishtinë thotë se shteti po funksionon

Zeri - 16.07.2016

Ambasada turke në Kosovë përmes një njoftimi për medie ka njoftuar se ngjarjet në Turqi janë përpjekje për grusht shtet kundër qeverisë. Sipas ambasadës Presidenti dhe Qeveria aktuale vazhdojnë të ...

Kjo nuk është hera e parë që Turqia përjeton një grusht shteti

Ora news - 16.07.2016

Kenan Evren, ish-President turk që ndodhet nën akuzë në Gjykatën e Ankarasë, është një prej grushteve të shtetit më të gjatë në histori. Ai është me origjinë shqiptare nga Podujeva.

VIDEOLAJM- Avioni i Erdogan nuk u largua nga Turqia kur nisi grushti i shtetit, shikoni çfarë kapën radarët

BalkanWeb - 16.07.2016

TURQI – Presidenti turk Erdogan, i cili ishte me pushime në qytetin turistik të Marmaris, kur filloi grushti i shtetit, u nis me një avion privat, i cili nuk kishte destiancion të përcaktuar.

SHBA dhe BE i japin mbështetje Erdogan, apeli i tyre

Ora news - 16.07.2016

Liderët botërorë kanë dënuar grushtin e shtetit në Turqi , duke i dhënë kështu mbështetje të drejtpërdrejtë Presidentit Rexhep Tahip Erdogan. Nga Washingtoni presidenti Barak Obama u bëri thirrje të ...

Dështon grushti i shtetit në Turqi

ABC News - 16.07.2016

Rendohet bilanci i viktimave te grushtit te deshtuar te shtetit te ndodhur ne turqi. Sipas mediave nderkombetare jane te pakten 90 viktima dhe 1100 te plagosur nga ngjarjet e oreve te fundit.

BBC: Erdogan, presidenti i pamëshirshëm i Turqisë

Mapo - 16.07.2016

Ndërkohë që mbeten shumë pikëpyetje se kush qëndron realisht pas grushtit të shtetit në Turqi, BBC e quan presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan, një president të pamëshirshëm.

Avioni i Erdoganit bëri xhiro mbi Turqi, shikojeni çfarë kapen radarët (Video)

Telegrafi - 16.07.2016

Presidenti turk Erdogan, i cili ishte me pushime në qytetin turistik të Marmaris, kur filloi grushti i shtetit, u nis me një avion privat, i cili nuk kishte destinacion të përcaktuar.

Ja kush e shpëtoi rrëzimin e Qeverisë në Turqi

Zeri - 16.07.2016

Trupat ushtarake besnike të qeverisë, së bashku me njësitë e policisë dhe miliona qytetarëve turq, kanë pasur sukses që të shtunën në mëngjes ta shuajnë përpjekjen për grusht shteti, nisur nga grup i ...

FOTOT/ Ç’la pas grushti i shtetit, si u shkatërrua Parlamenti i Turqisë

Panorama - 16.07.2016

Mëngjesi i sotëm ka nxjerrë në pah pasojat e grushtit të shtetit në Turqi. Omer Çelik, kryenegociatori i Turqisë me BE me një postim në profilin e tij në Twitter ka ndarë me ndjekësit foto nga ...

Pritja e Erdoganit në Stamboll dhe premtimi: Do ta paguajnë shtrenjtë

Panorama - 16.07.2016

Një turmë e madhe njerëzish e ka pritur presidentin turk, Erdogan, teksa zbriti në Stamboll. Kanë qenë të shumta raportimet lidhur me lëvizjet e mbrëmshme të Erdogan, teksa vendi u përfshi nga dhuna ...

Ambasada turke, dekaratë pas tentativës për grushtin e shtetit

Panorama - 16.07.2016

Tentative për grusht shteti kundër qeverisë së zgjedhur demokratikisht, e ka quajtur ambasada turke në Tiranë atë që ndodhi në Turqi. Deklarata “Ngjarja e ndodhur në Turqi ishte një tentative për ...

Video/ A doli avioni i Erdoganit nga Turqia, ja ç’regjistruan radarët

Panorama - 16.07.2016

A doli avioni i Presidenti turk Erdogan, nga kufiri i vendit? Pati shumë raportime me lëvizjet e Erdogan mbrëme, i cili ishte me pushime në qytetin turistik të Marmaris, kur filloi grushti i shtetit.

Presidenti turk Erdogan: Grushti i shtetit dështoi

ABC News - 16.07.2016

Presidenti Erdogan deklaroi se grushti i shtetit ka dështuar dhe se ata që organizuan një atentat ndaj unitetit, solidaritetit dhe sovranitetit kombëtar do ta paguajnë shtrenjtë “Unë jam pranë ...

Avioni me Erdoganin bëri xhiro në Turqi, nuk doli jashtë kufirit (VIDEO)

Gazeta Express - 16.07.2016

Presidenti turk Erdogan, i cili ishte me pushime në qytetin turistik të Marmaris, kur filloi grushti i shtetit, u nis me një avion privat, i cili nuk kishte destinacion të përcaktuar.

Grushti i shtetit, i orkestruar nga Erdogan?

Telegrafi - 16.07.2016

A ishte grushti i shtetit një regji e luajtur nga Erdogan? Akuza vjen nga njëri prej parlamentarëve më të vjetër të Ankarasë, ish-sekretari i partisë republikane dhe personazh shumë i njohur në ...

“Fytyra e luftës”, foto nga nata e përgjakshme që tronditi Turqinë

BalkanWeb - 16.07.2016

TURQI – Rreth 200 persona u vranë në revoltën e përgjakshme teksa mbështetësit e presidentit Erdogan u përplasën me rebelët ushtarakë. Ndërtesa e parlamentit turk u sulmua me bomba, ndërkohë që si ...

Grushti i shtetit në tentativë dhe rreziku për aleancën kundër terrorizmit

Gazeta Express - 16.07.2016

Përpjekja për grusht shteti në Turqi kërcënon të destabilizojë një aleat perëndimor në një rajon tashmë të rimëkëmbur nga lufta, terrorizmi dhe migrimi masiv, sipas ekspertëve dhe analistëve në rajon.

Edhe agjencia turke e spiunimit u sulmua gjatë përpjekës për grushtet

Gazeta Express - 16.07.2016

Zyrat e agjencisë turke të inteligjencës janë sulmuar nga helikoptër ushtarakë dhe me armatim të rëndë gjatë tentimit ushtarak për grushtet gjatë natës së mbrëmshme, duke lënduar të paktën tre ...

Qeveria turke nuk e ka kontrollin e plotë

Koha.net - 16.07.2016

Qeveria e Turqisë se ka thënë se ka nën kontroll 90 për qind të situatës së grusht shtetit. Sipas ministrit të BE-së në Turqi, Omer Çelik ka thënë se disa prej komandantëve ushtarak janë duke u ...

Rritet numri i viktimave në Turqi, 190 të vdekur e mbi 1 mijë të plagosur

Koha.net - 16.07.2016

Turqia u zgjua e trazuar nga ngjarjet e natës, ku qeveria dhe Presidenti Erdogan denoncuan një përpjekje për grusht shteti nga fraksione të ushtrisë së vendit.

Në mbrojtje të laicitetit. Një histori me grushte shteti, të organizuar nga gjeneralët në Turqi

Gazeta Express - 16.07.2016

E djeshmja ka qenë tentativa e katërt për grusht shteti e ushtrisë turke, të cilën themeluesi i Turqisë post-moderne, që doli e mposhtur nga Lufta a Parë Botërore, e vendosi si ruajtëse të strukturës ...

​Deniz Baykal: Grushti i shtetit u orkestrua nga Erdogan

Gazeta Express - 16.07.2016

A ishte grushti i shtetit një regji e luajtur nga Erdogan? Akuza vjen nga njëri prej parlamentarëve më të vjetër të Ankarasë, ish-sekretari i partisë republikane dhe personazh shumë i njohur në ...

Rëndohet bilanci i grushtit të shtetit në Turqi

RTSH - 16.07.2016

Kryeministri turk Binali Yldirim ka dhënë në mesditën e së shtunës më shumë hollësi rreth ngjarjeve të orëve të fundit, kur një grup ushtarakësh turq tentuan një grusht shtetit për të rrëzuar nga ...

Bilanc tragjik i grushtit të shtetit në Turqi

RTSH - 16.07.2016

Presidenti Rexhep Taip Erdogan dhe qeveria turke, kanë arritur të vendosin nën kontroll situatën në vend pasi një grup ushtarakë tentuan të premten në mbrëmje një grusht shteti.

Deputeti turk ngre dyshime për grushtin e shtetit: “E pëlqeva filmin, i përgëzoj lojtarët”

BalkanWeb - 16.07.2016

TURQI – Deputeti turk i Partisë Republikane të Popullit, Deniz Baykal, ngre dyshimet e para se grushti i shtetit mund të jetë një inskenim i Presidentit Erdogan.

Grushti i shtetit në Turqi, reagime nga Shqipëria

ABC News - 16.07.2016

Nepermjet nje postimi ne rrjetet sociale, Kryeministri Edi Rama ka peshendetur presidentin turk Rexhep Taip Erdogan per rikthimin e pushtetit ne duart e qeverise turke pas pas grushtit te shtetit nga ...

Dështoi grushti i shtetit në Turqi (Video - Foto)

Yll Press - 16.07.2016

Yildirim foli për struktura paralele që veprojnë brenda ushtrisë turke për grushtin e shtetit të dështuar. Të paktën 190 persona kanë gjetur vdekjen dhe mbi 1 mijë janë plagosur nga trazirat e natës ...

Mjetet që përdori Erdogan kundër grushtetit

Telegrafi - 16.07.2016

Ky grusht shteti qe një paradoks i madh për presidentin Erdogan. I konsideruar si armiku dhe ndaluesi i rrjeteve sociale ai u detyrua të komunikojë përmes tyre, për të shpëtuar nga tentativa e puçit.

Deniz Baykal: Grushti i shtetit u orkestrua nga Erdogan

Zeri - 16.07.2016

A ishte grushti i shtetit një regji e luajtur nga Erdogan? Akuza vjen nga njëri prej parlamentarëve më të vjetër të Ankarasë, ish-sekretari i partisë republikane dhe personazh shumë i njohur në ...

Momenti kur avioni F-16 fluturon mbi mbështetësit e ushtrisë në Ankara

Zeri - 16.07.2016

Ushtria tentoi një grusht shteti mbrëmjen e së premtes në Turqi, i cili nuk e realizoi qëllimin, por pasojat ishin të pashmangshme dhe të paktën 190 persona mbetën të vrarë.

Ja momenti dramatik kur Erdogan njoftohet për grushtin e shtetit

BalkanWeb - 16.07.2016

TURQI – Mediat në Turqi kanë publikuar një video, ku sipas tyre, duket momenti kur truproja njofton presidentin turk Erdogan për tentativën e ushtarakëve për grusht shteti.

Dyshimet e deputetit turk, Grushti i shtetit është inskenim i Erdogan?

Yll Press - 16.07.2016

Ai ngre pyetjen se si është e mundur që një puç i organizuar kaq mirë, mund të dështonte kaq shpejt. Deniz Baykal, Deputeti turk i Partisë Republikane të Popullit ngre dyshimet e para se grushti i ...

Të gjithë grushtet e shtetit që shënuan historine e Turqisë

ABC News - 16.07.2016

Nëse do të kishte rezultuar i suksesshëm ai i mbrëmjes së të premtes do të kishte qenë grushti i katërt i shtetit në Turqi që nga viti 1960. Ushtria prej krijimit të saj konsiderohet si rojtarja e ...

Kjo është hakmarrja ndaj atyre që tentuan grushtetin (Foto,+18)

Telegrafi - 16.07.2016

Pas dështimit të grushtetit në Turqi, forcave mbështetëse të pushtetit në Turqi, kanë bërë arrestimin e ushtarëve të cilët tentuan të realizonin pushtetin.

Frika e Erdoganit: Ky është njeriu që udhëheq puçin

Mapo - 16.07.2016

Autoritetet në Turqi thonë se tashmë 90 përqind e puçit ushtarak ka përfunduar, por presidenti i vendit, Recep Tayyip Erdogan druhet se mund të ketë një tjetër tentativë.

Historia e grushteve të shtetit në Turqi

RTSH - 16.07.2016

Grushti i shtetit i 15 korrikut, tashë i konsideruar si i mbetur në tentative, nuk është i pari me të cilin është përballur Turqia moderne. Në vitin 1960, një grusht shteti rrëzoi qeverinë e vendit, ...

Pse dështoi grusht shteti në Turqi

Koha.net - 16.07.2016

Për disa orë me radhë, mijëra ushtarë turq morën në kontroll zonat kryesore të Ankarasë dhe Stambollit për të tentuar grusht shtetin ndaj qeverisë aktuale.

Momenti kur Erdogan merr vesh për të rejat e fundit për grushtetin! (Video)

Telegrafi - 16.07.2016

Është publikuar një video e cila thuhet ka të bëjë me momentin kur presidenti i Turqisë, Recep Tayip Erdogan njoftohet për të rejat e fundit për grushtetin që kishte filluar të ndodhte në Turqi.

Këto vende të botës e mbështesin Erdoganin, e dënojnë tentimin për grushtet

Gazeta Express - 16.07.2016

Liderët botërorë kanë shprehur mbështetjen e tyre për Turqinë dhe institucionet e saj demokratike të shtunën, pasi qeveria e vendit e ka shuar tentimin për puç ushtarak.

Mësojeni pse dështoi grushteti në Turqi

Telegrafi - 16.07.2016

Për disa orë me radhë, mijëra ushtarë turq morën në kontroll zonat kryesore të Ankarasë dhe Stambollit për të tentuar grusht shtetin ndaj qeverisë aktuale.

Tirana dënon grushtin e shtetit në Turqi

Mapo - 16.07.2016

Tirana zyrtare ka reaguar ndaj tentativës për grusht shteti ne Turqi, duke shprehur mbështetjen për popullin turk dhe institucionet atje. Presidenti i Republikës Bujar Nishani, thotë se ka ndjekur me ...

Populli turk e priti Erdoganin si hero (FOTO)

Gazeta Express - 16.07.2016

Herët në mëngjes, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan është kthyer në Stamboll, ku u prit nga mijëra njerëz në aeroportin “Ataturk”. Ata dolën në rrugë për të festuar kthimin e presidentit dhe ...

Këto janë arsyet që dështoi grusht shteti në Turqi

Gazeta Express - 16.07.2016

Për disa orë me radhë, mijëra ushtarë turq morën në kontroll zonat kryesore të Ankarasë dhe Stambollit për të tentuar grusht shtetin ndaj qeverisë aktuale.

BBC: Erdogan, Presidenti i pamëshirshëm i Turqisë

Gazeta Express - 16.07.2016

Ndërkohë që mbeten shumë pikëpyetje se kush qëndron realisht pas grushtit të shtetit në Turqi, BBC e quan presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan, një president të pamëshirshëm.

Çfarë la pas grushti i shtetit, si u shkatërrua Parlamenti i Turqisë

BalkanWeb - 16.07.2016

Mëngjesi i sotëm ka nxjerrë në pah pasojat e grushtit të shtetit në Turqi. Kryenegociatori i Turqisë me BE, Omer Çelik me një postim në Twitter ka ndarë me ndjekësit foto nga parlamenti i Turqisë pas ...

Momenti kur Erdogan merr vesh për grushtetin – nga truproja e tij! (Video)

Zeri - 16.07.2016

Është publikuar një video e cila thuhet ka të bëjë me momentin kur presidenti i Turqisë, Recep Tayip Erdogan merr vesh për grushtetin që kishte filluar të ndodhte në Turqi.

BBC: Erdogan, Presidenti i pamëshirshëm i Turqisë

Zeri - 16.07.2016

Ndërkohë që mbeten shumë pikëpyetje se kush qëndron realisht pas grushtit të shtetit në Turqi, BBC e quan presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan, një president të pamëshirshëm.

Deputeti turk Deniz Baykal hedh dyshimet e para për një grusht shteti “të rremë”

ABC News - 16.07.2016

Deputeti turk Deniz Baikal, është i pari që hedh dyshimet për një grusht shteti të rremë, për atë që ndodhi mbrëmjen e 15 korrikut në vend. Madje përfaqësuesi i partisë republikane shprehet se mund ...

Berisha dhe grushti i shtetit: Ata të 21 janarit, morën atë që merituan!

Mapo - 16.07.2016

Sali Berisha ka komentuar grushtin e shtetit në Turqi, por ka mjaftuar pak, që i ngacmuar nga komentuesit, ai të bënte një analogji me grushtin e shtetit në Shqipëri më 21 janar 2011, ku mbetën të ...

Reagimi i Erdogan kur mësoi se po tentohej grusht shteti

ABC News - 16.07.2016

Në momentin që në Turqi sapo kishte nisur të merrte formë grushti I shtetit, presidenti turk Erdoan ndodhej në një takim, për të cilin nuk jepen shumë detaje.

Ky është njeriu që udhëheq grushtetin në Turqi?! (Foto)

Telegrafi - 16.07.2016

Autoritetet në Turqi thonë se tashmë 90 për qind e puçit ushtarak ka përfunduar, por presidenti i vendit, Recep Tayyip Erdogan druhet se mund të ketë një tjetër tentativë.

Arrestohen të gjithë ushtarët që morën pjesë në grusht shtet

Zeri - 16.07.2016

Agjencia shtetërore e lajmeve ‘Anadolu’ ka njoftuar se të gjithë ushtarët të cilët kanë marr pjesë në grusht shtet janë arrestuar. Sipas kësaj agjencie ushtarët janë arrestuar nga njësiti policor i ...

Analizë, pse dështuan puçistët në Turqi

RTSH - 16.07.2016

Për disa orë, qindra ushtare turq u duken se kishin marrë nën kontroll zona kyçe të Ankarasë dhe Stambollit. Për pak kohë ishte e paqartë se ku ndodhej presidenti Erdogan.

BE: Mbështetje të plotë për institucionet demokratike të Turqisë

BalkanWeb - 16.07.2016

Bashkimi Evropian ka dënuar tentativën e zmbrapsur të grushtit të shtetit nga FETÖ. Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe të Sigurisë, Federica Mogherini me Komisionerin e BE-së ...

Ushtarakët e arrestuar në Turqi: Menduam që ishte stërvitje

BalkanWeb - 16.07.2016

ANKARA- Pasi dështoi grushti i shtetit në Turqi ka nisur marrja në pyetje e ushtarakëve të arrestuar. Ata kanë deklaruar se nuk ishin të vetëdijshëm që ishin pjesë e një grushti shteti pasi ...

Berisha reagon për Turqinë: Edhe më 21 janar u tentua grusht shteti

Ora news - 16.07.2016

Ish-kryeministri Sali Berisha teksa dënon grushtin e shtetit në Turqi, thotë se një i tillë u tentua edhe më 21 janar, por organizatorët sipas tij, morën përgjigjen e merituar.

Video/ Ja si reagon Erdogani kur mëson për grushtin e shtetit

Mapo - 16.07.2016

Ky është momenti dramatik kur presidentit të Turqisë, Rexhep Taip Erdoganit, i komunikohet nga truproja e tij se po tentohet një grusht shteti. Ai ndërpret menjëherë konferencën dhe largohet me ...

Pesë arsye të dështimit të grusht shtetit në Turqi

Zeri - 16.07.2016

Përse ka dështuar përpjekja e fundit për grushtshtet? Ushtria e Turqisë ka arritur të marrë direkt pushtetin tri herë qysh në vitin 1960. Përse ka dështuar përpjekja e fundit për grushtshtet? Mungesa ...

Pesë arsye të dështimit të puçit në Turqi

Gazeta Express - 16.07.2016

Ushtria e Turqisë ka arritur të marrë direkt pushtetin tri herë qysh në vitin 1960. Përse ka dështuar përpjekja e fundit për grushtshtet? Abbas Djavadi i Radios Evropa e Lirë ka bërë një analizë dhe ...

Turqi, dështon grusht-shteti [video]

Koha.net - 16.07.2016

Tentativa për grusht-shtet nga një grup ushtarakësh dështoi pas disa orësh, pasi mijëra turq, mbështetës të presidentit Erdogan iu përgjigjen thirrjes së tij për të dalë në rrugë për të mbrojtur ...

Trazirat në Turqi i kujtojnë Berishës 21 Janarin: Morën atë që merituan!

Gazeta Express - 16.07.2016

Ish-kryeministri Sali Berisha ka dënuar trazirat e mbrëmshme në Turqi dhe tentativën për grusht shteti. Përmes një statusi në rrjetin social Facebook Berisha përmend protestat e 21 janarit në ...

Përpjekja për grusht shteti në Turqi

VOA - 16.07.2016

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, i cili arriti në Stamboll të shtunën në mëngjes, dënoi si akt tradhtie një grusht shteti në tentativë, të ndërmarrë nga një grup oficerësh të ...

Si u komentua në Kosovë, grusht shteti në tentativë në Turqi? (Video)

Telegrafi - 16.07.2016

Në forma të ndryshme, është komentuar grusht shteti në Turqi nga kosovarët. Duke shprehur keqardhjen për viktimat dhe duke dëshiruar që gjendja të stabilizohet në shtetin turk, dikush prej tyre e ...

Arsyet e dështimit të puçit në Turqi

Telegrafi - 16.07.2016

Ushtria e Turqisë ka arritur të marrë direkt pushtetin tri herë qysh në vitin 1960. Përse ka dështuar përpjekja e fundit për grushtshtet? Abbas Djavadi i Radios Evropa e Lirë, ka bërë një analizë dhe ...

Video/ Momenti kur truproja njofton Erdoganin për grushtin e shtetit

Panorama - 16.07.2016

Ka qenë një nga truprojat ai që ka njoftuar presidentin turk Erdogan për grushtin e shtetit. Në këtë video, duket momenti, kur truproja ndërpret Erdoganin dhe e njofton për atë që ndodhi në Turqi.

Turqit festojnë për dështimin e puçit (Foto)

Gazeta Express - 16.07.2016

Qindra turq kanë dalë në rrugët e Ankarasë, përkatësisht në sheshin Kizilay, ku janë duke festuar për dështimin e grusht shtetit. Ata po mbajnë në duar fotografi të presidentit Recep Erdogan dhe po ...

Shtohen masat e sigurisë në pikat kufitare të Turqisë

BalkanWeb - 16.07.2016

ANKARA- Pas tentativës për grusht shteti nga ana e organizatës terroriste FETÖ, forcat e sigurisë kanë rritur masat në pikat kufitare pasi ka informacione se disa persona të dyshuar si anëtarë të ...

Turqi, valë arrestimesh dhe shkarkimesh pas dështimit të grushtit të shtetit

RTSH - 16.07.2016

Dështimi grushtit të shtetit në Turqi është shoqëruar me arrestime masive në radhët e ushtrisë turke, një pjesë e së cilës u përfshi në këtë tentative.

Turqia shton masat e sigurisë në pikat kufitare

Gazeta Express - 16.07.2016

Pas tentativës për grusht shteti nga ana e organizatës terroriste FETÖ, forcat e sigurisë kanë rritur masat në pikat kufitare të Turqisë pasi ka informacione se disa persona të dyshuar si anëtarë të ...

A u zhvillua vërtetë grusht shteti në Turqi? Disa pikëpyetje

Ora news - 16.07.2016

Shumë pikëpyetje lindin pas çdo ngjarje dhe e tillë është edhe ajo për grushtin e shtetit në Turqi, i zhvilluar mbrëmjen e shkuar. Shumë mendojnë se ishte vetëm një inskenim, pasi Presidenti turk ...

Erdogani, me i qartë se puçistët, për “Grushtin e shtetit”!

Ora news - 16.07.2016

Ushtarakët turq që tentuan të bënin një grusht shteti, ishin shumë larg paraardhësve të tyre të ushtrisë turke, që mbronin sekularizmin, dhe shumë afër grupeve bastarde terroriste, që duan të marrin ...

Grushti i shtetit, Erdogan: S’jam i shqetësuar. Njerëzit dalin në rrugë (VIDEO)

Durres Lajm - 16.07.2016

Në Turqi po ndodh një grusht shteti, ku ushtria pretendon se ka marrë kontrollin e qeverisë. Nga ana tjetër, Kryeministri turk ka bërë thirrje për përgjigje me të njëjtën monedhë nga ana e forcave të ...

Grusht shteti nga nivelet më të larta të ushtrisë. Reagime të kujdesshme nga drejtuesit ndërkombëtarë. Tirana ...

Respublica - 16.07.2016

Në Turqi po ndodh një grusht shteti dhe ky është ndoshta i vetmi lajm i sigurtë. Se kush qëndron pas tij, dinamika dhe kush po fiton, mbetet ende e paqartë.

Grushti i shtetit, mbështetësit e Erdogan dalin në rrugë me thirrje fetare

Gazeta Tema - 16.07.2016

Pak çaste pasi Erdogan iu bëri thirrje njerëzve të mblidheshin në sheshet publike për të kundërshtuar grushtin e shtetit, duket se një grup mbështetësish kanë dalë për të përkrahur presidentin Turk.

Erdogan: Nuk besoj se kjo tentativë për grusht shteti do të jetë e suksesshme

Tetova Sot - 16.07.2016

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan, në lidhje me kryengritjen ushtarake në Stamboll dhe Ankara, tha se “I bëj thirrje popullit tim: mblidhuni nëpër sheshe dhe në këtë mënyrë këtyre t’ua japim ...

Shikoni këtu LIVE çdo gjë rreth zhvillimeve në Turqi (VIDEO)

Tetova Sot - 16.07.2016

Që prej orës 22:00 të mbrëmjes së sotme në Turqi është duke ndodhur një grusht shteti. Këtu mund të shikoni katër transmetime të ndryshme LIVE që janë duke u transmetuar në Youtube.

Erdogan mbetet në qiell, kërkon azil në Europë, Gjermania e refuzon

Durres Lajm - 16.07.2016

Grushti i shtetit, Erdogan: S’jam i shqetësuar. Njerëzit dalin në rrugë (VIDEO) Grushti i shtetit në Turqi, mediet e huaja: Erdogan shpëtoi Teksa Presidenti i Turqisë u shfaq në ekranin e “CNN Turk” ...

HISTORIA/ Si ushtria turke përmbys gjithnjë pushtetet që prekin sekularizmin e Turqisë

Gazeta Tema - 16.07.2016

Kenan Evren, ish-president turk që ndodhet nën akuzë në Gjykatën e Ankarasë, është një prej grushteve të shtetit më të gjatë në histori. Ai eshte ne origjine shqiptar nga Podujeva.

Policia turke arreston ushtarët që kanë bërë grusht shtet (Video)

Flaka - 16.07.2016

Që prej orës 22:00 të mbrëmjes së sotme në Turqi është duke ndodhur një grusht shteti. Por, tanimë policia turke ka filluar arrestimin e ushtarëve turk që kanë marr pjesë në grusht ...

Edhe ky komandant ishte në krye të grusht shtetit në Turqi (Foto)

Flaka - 16.07.2016

Sipas mediave turke, Komandanti i ushtrisë Umit Dundar, është një prej përfaqësueve të grup të Komandës së Ushtrisë që bënë përpjekje për grusht ...

Turqi, pamjet e betejës mes ushtrisë dhe policisë, vijnë arrestimet e para

Gazeta Tema - 16.07.2016

Ndërkohë që situata në Turqi është e përfshirë nga kaosi, pas grushtit të shtetit të nisur disa orë më parë, janë publikuar edhe pamje të reja nga përleshjet e forcave të ushtrisë me policinë.

Reziston në Facetime

Respublica - 16.07.2016

Presidenti në kërkim i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan u shfaq në një video në celular nga ku i bëri thirrje popullit të dalë në rrugë e sheshe për të mbrojtur vendin nga anarkistët e grushtit të ...

Grushti po e humbet fuqinë, thonë burimet pro-qeveritare

Flaka - 16.07.2016

Vështirë të kuptohet me saktësi se çfarë po ndodh në Turqi, por fotografia që po shihni janë policë që kanë arrestuar disa nga ushtarët e grushtit. Burime pro-Erdoganit kanë thënë se udhëheqësi i ...

Grushti i shtetit ka dështuar, thotë Inteligjenca turke

Ilirida - 16.07.2016

Agjencia shtetërore e Inteligjencës në Turqi ka njoftuar se tentativa për grusht shtet në Turqi ka dështuar. Në anën tjetër, edhe kryeministri i Turqisë ka thënë se prej tash, çdo helikopter i ...

Turqi, rrëzohet një helikopter, të plagosur në urën e Bosforit

Shqiperia Ime - 16.07.2016

Zhvillime dinamike në Turqi e cila pas një grushti shteti mbrëmjen e së premtes po drejtohet nga Ushtria e cila ka marrë nën kontroll thuajse institucionet dhe pikat kyçe.

Dyshimi/ Grusht shteti apo lojë e Erdogan?

Shqiperia Ime - 16.07.2016

I kishte rënë rëndësia e Erdogan. Duhet të bëhej dhe një herë hero. Në një puç shteti gjëja e parë që bëhet është arrestimi i qeverisë. Mbyllja e gjithë TV-ve dhe e telekomunikacionit.

Shërbimet sekrete turke: Dështoi grushti i shtetit

Flaka - 16.07.2016

Grushti i shtetit në Turqi mesa duket ka dështuar. Të paktën kështu raportojnë shërbimet sekrete turke. Ka qenë zëdhënësi i shërbimit sekret turk, i cili ka njoftuar mediat se grushti i shtetit ka ...

Grushti ne Stamboll, a eshte ky qellimi i ushtrise?

Tetova Sot - 16.07.2016

Turqia ka humbur qetesine dhe stabilitetin fals dhe vendi eshte ne kaos te plote. Lajmet e mediave kryesore njoftojne se ne vend po zhvillohet nje grusht shteti, nderkohe qe per suksesin e tij ka ...

LAJMI I FUNDIT: Dështon përfundimisht grushti i shtetit në Turqi

Flaka - 16.07.2016

Situata në Turqi është drejt normalizimit. CNN turk njoftoi se grushti i shtetit dështoi dhe se shihet një zmbrapsje e ushtarëve që janë pjesë e grupit që organizuan grushtin e shtetit.

Tentativat e grushtit të shtetit, të gjitha përplasjet e Ushtrisë me pushtetin në Turqi

Flaka - 16.07.2016

Kjo nuk është hera e parë që Turqia përfshihet në kryengritje të brendshme. Grusht shteti i parë në Republikën turke u zhvillua në vitin 1960, gjatë kohës së tensioneve mes qeverisë turke dhe ...

Erdogan flet pas grusht shtetit: Kjo ishte dhuratë nga Allahu, për të pastruar ushtrinë

Tetova Sot - 16.07.2016

Kryeministri Rexhep Tajip Erdogan pas mbërritjes së tij në Stamboll ka folur për mediat në lidhje për grusht shtetin në Aeroportin Ataturk. “Nuk ishte një lëvizje në Forcat tona të Armatosura.

Dështon grushti i shtetit në Turqi, 754 ushtarë të arrestuar

Java News - 16.07.2016

Raportimi i fundit Hurriyet thotë se 754 anëtarë të forcave të armatosura turke janë arrestuar për përfshirje në grusht-shtet. Ministri i Drejtësisë i Turqisë, Bekir Bozdağ, ka bërë të ditur se një ...

Shuhet me gjak grushti i shtetit në Turqi (FOTO & VIDEO)

Durres Lajm - 16.07.2016

Agjencia e lajmeve Reuters ka zbuluar bilancin e viktimave si pasojë e tentativës për grusht shteti në Turqi. Sipas Reuters, deri tani janë 60 persona të vdekur dhe 150 të plagosur si pasojë e ...

Kaos në Turqi, 60 viktima 335 ushtarë të arrestuar

Shqiperia Ime - 16.07.2016

Dëmet e një nate më parë duken më qartë sot në Ankara. Presidenti Erdogan, qeveria dhe Inteligjenca raportuan se grushti i shtetit dështoi, por ende nuk është shumë e qartë se çfarë po ndodhë në ...

FOTOLAJM/ Ja si u shkatërrua Turqia nga grushti i shtetit

Durres Lajm - 16.07.2016

Shuhet me gjak grushti i shtetit në Turqi (FOTO & VIDEO) Grushti i shtetit, reagon Ambasada Turke në Tiranë Mëngjesi i sotëm ka nxjerrë në pah pasojat e grushtit të shtetit në Turqi.

Merr fund kaosi në Turqi, 90 të vdekur dhe mbi 750 të arrestuar

Gazeta Tema - 16.07.2016

Ka dështuar grushti i shtetit në Turqi me pasoja mjaft të rënda. 90 persona kanë humbur jetën ndërsa numri i të arrestuarve shkon mbi 750. Erdogan ka folur mëngjesin e sotëm duke premtuar ndëshkim të ...

Dështon grushti i shtetit në Turqi, 1563 të arrestuar dhe mbi 90 viktima

Java News - 16.07.2016

PËRDITËSUAR – Sipas qeverisë që ka marrë tashmë kontrollin të vdekurit janë 90, 42 vetëm në Ankara, 1563 personat e arrestuar. Lajmin e ka dhënë ministri i Drejtësisë, Bekir Bozdag.

Ambasada e Turqisë në Tiranë sqaron tentativën për grusht shteti

Java News - 16.07.2016

Tentativë për grusht shteti kundër qeverisë së zgjedhur demokratikisht, e ka quajtur ambasada turke në Tiranë atë që ndodhi në Turqi. Në një deklaratë për mediat, Ambasada thekson se, “ngjarja e ...

Ambasadës e Turqisë në Tiranë; Presidenti ynë dhe qeveria jonë janë në krye të detyrës

Shqiperia Ime - 16.07.2016

Tiranë, 16 korrik 2016, NOA.al – Ambasada Turke në Tiranë ka reaguar lidhur me tentativën për grusht shteti, mbrëmjen e djeshme në Turqi. Deklarata e Ambasadës së Turqisë në Tiranë: “Ngjarja e ...

Turqi, 60 të vdekur, mbi 335 të arrestuar

Flaka - 16.07.2016

Dielli ka lindur në Ankara dhe dëmet e një nate më parë duken më qartë. Pavarësisht se Presidenti Erdogan, qeveria dhe Inteligjenca raportuan se grushti i shtetit dështoi, ende nuk është shumë e ...

Grushti i shtetit i orkestruar nga Erdogan? Akuza e rëndë nga deputeti i vjetër turk

Gazeta Tema - 16.07.2016

A ishte grushti i shtetit një regji e luajtur nga Erdogan? Akuza vjen nga njëri prej parlamentarëve më të vjetër të Ankarasë, ish-sekretari i partisë republikane dhe personazh shumë i njohur në ...

Gjenerali Dundar: Gjatë përpjekjes për grusht shtet deri tani kemi 90 dëshmorë

Tetova Sot - 16.07.2016

Gjenerali i Komandës së Parë Ushtarake në Umit Dundar tha se gjatë përpjekjes për grusht shtet fatkeqësisht deri tani kemi 90 dëshmorë nga të cilët 41 janë policë, 2 ushtarë dhe 47 civilë, raporton ...

VIDEO / Erdogan nuk kërkoi azil, ja se ku fluturoi avioni

Java News - 16.07.2016

A doli avioni i Presidenti turk Erdogan, nga kufiri i vendit? Pati shumë raportime me lëvizjet e Erdogan mbrëme, i cili ishte me pushime në qytetin turistik të Marmaris, kur filloi grushti i shtetit.

Tirana dënon grushtin e shtetit në Turqi

Vision Plus - 16.07.2016

Tirana zyrtare ka reaguar ndaj tentativës për grusht shteti ne Turqi, duke shprehur mbështetjen për popullin turk dhe institucionet atje. Presidenti i Republikës Bujar Nishani, thotë se ka ndjekur me ...

Turqi, dështon grusht shteti

Tetova Sot - 16.07.2016

Çdo gjë filloi me një dislokim të gjerë të forcave të xhandarmërisë dhe policisë në hyrje të urave në lagjen Bugaz Içi dhe Sulltan Mehmet Fatih. Natën e kaluara ushtarakët që thuhet se janë të lidhur ...

Mjetet që përdori Erdogan kundër grushtetit

Tetova Sot - 16.07.2016

Ky grusht shteti qe një paradoks i madh për presidentin Erdogan. I konsideruar si armiku dhe ndaluesi i rrjeteve sociale ai u detyrua të komunikojë përmes tyre, për të shpëtuar nga tentativa e puçit.

Grushti i shtetit në Turqi, rritet numri i viktimave, 265 të vdekur

Tetova Sot - 16.07.2016

Numri i personave që kanë humbur jetën nga tentativa e grushtit të shtetit në Turqi ka shkuar në 265 viktima, nga të cilët 104 janë puçistët. Autoritetet turke bëjnë me dije se 1440 persona mbetën të ...

Berisha: Turqia kaloi një goditje të rëndë, dënoj aktin e puçistëve

Tetova Sot - 16.07.2016

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar për grushtin e shtetit në Turqi. Në rrjetin social Facebook, Berisha shkruan se Turqia mbrëmë kaloi një tronditje të rëndë.

Momenti kur Erdogan merr vesh për grusht shtetin – nga truproja e tij! (Video)

Tetova Sot - 16.07.2016

Mediat në Turqi kanë publikuar një video, ku sipas tyre, duket momenti kur truproja njofton presidentin turk, Taip Erdogan për tentativën e ushtarakëve për grusht shteti.

VIDEO/ Reagimi befasues i Erdogan kur truproja e njofton për grushtin e shtetit

Gazeta Tema - 16.07.2016

Ky është momenti kur Erdogan mëson për grushtin e shtetit. Ai ndodhej në një takim kur një nga truprojat e informon. Çuditërisht Erdogan e ka marrë me shumë qetësi lajmin.

Reagimi i Erdoganit kur truproja i tregon për Grushtin e Shtetit

Shqiperia Ime - 16.07.2016

Ka qenë një nga truprojat ai që ka njoftuar presidentin turk Erdogan për grushtin e shtetit. Në këtë video, duket momenti, kur truproja ndërpret Erdoganin dhe e njofton për atë që ndodhi në Turqi.

Ja çfarë bënte avioni i Erdoganit në kohën që ndodhte grushti i shtetit (VIDEO)

Shqiperia Ime - 16.07.2016

Gjatë kohës që forcat e ushtrisë po kryenin një grusht shteti, shumë lajme thuheshin për presidentin Erdogan, por asnjë prej tyre nuk ishte i konfirmuar.

Ja si u prit Erdogan kur u kthye në Stamboll

Shqiperia Ime - 16.07.2016

Herët në mëngjes, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan është kthyer në Stamboll, ku u prit nga mijëra njerëz në aeroportin “Ataturk”. Ata dolën në rrugë për të festuar kthimin e presidentit dhe ...

Grusht shteti i paralajmëruar! Si i ndezi tensionet Erdogan

Gazeta Tema - 16.07.2016

Lajmet për një përpjekje për grusht shteti në Turqi, me ushtarët që morën kontrollin e pikave strategjike në Ankara dhe Stamboll, reflektojnë tensionet në rritje në vendin e udhëhequr nga një ...

Berisha: Grusht shteti tentuan dhe në 21 janar, por morën atë që merituan!

Gazeta Tema - 16.07.2016

Ka reaguar në FB edhe Sali Berisha pas grushtit të dështuar të shtetit në Turqi. “Deshton grushti i shtetit ne Turqi! Te dashur miq, mbreme Turqia kaloi ne tronditje te rende.

A u planifikua puçi turk në Amerikë? Dhe arsyet pse dështoi

Gazeta Tema - 16.07.2016

Për disa orë rresht, mijëra ushtarë turq morën në kontroll zonat kryesore të Ankarasë dhe Stambollit për të tentuar grusht shteti ndaj qeverisë aktuale.

Ja kush është njeriu që udhëheq puçin ushtarak në Turqi

Durres Lajm - 16.07.2016

Autoritetet në Turqi thonë se tashmë 90 përqind e puçit ushtarak ka përfunduar, por presidenti i vendit, Recep Tayyip Erdogan druhet se mund të ketë një tjetër tentativë.

Berisha: Populli turk fitoi… edhe më 21 janar u bë grusht shteti, por morën atë që merituan

Java News - 16.07.2016

Ish kryeministri Sali Berisha përmes një postimi në rrjetin e tij social ka reaguar në lidhje me dështimin e grushtit të shtetit në Turqi, duke e cilësuar si një lëvizje antikushtetuese që morri ...

A qëndron Amerika pas grushtit të shtetit në Turqi?!

Java News - 16.07.2016

Për disa orë rresht, mijëra ushtarë turq morën në kontroll zonat kryesore të Ankarasë dhe Stambollit për të tentuar grusht shteti ndaj qeverisë aktuale.

Analistët për grushtin e shtetit në Turqi

Vision Plus - 16.07.2016

Njohësit e zhvillimeve ndërkombëtare, Fabian Zhilla dhe Kreshnik Osmani, mendojnë se nje nga shkaqet e grushtit te shtetit ne Turqi ka qene edhe mungesa e vëmendjes se presidenti Erdogan ne çështjet ...

Teatër apo grusht shteti?!

Respublica - 16.07.2016

Një version të ndryshëm për grushtin e dështuar të shtetit në Turqi jep gazetari i “Politiko” Ryan Heath, duke iu referuar një burimi turk që bën fjalë për një operacion të manipuluar nga vetë ...

Teatër apo grusht shteti?!

Gazeta Tema - 16.07.2016

Një version të ndryshëm për grushtin e dështuar të shtetit në Turqi jep gazetari i “Politiko” Ryan Heath, duke iu referuar një burimi turk që bën fjalë për një operacion të manipuluar nga vetë ...

Si e shikojnë grushtin e shtetit në Stamboll nga Tirana

Gazeta Tema - 16.07.2016

Pas grushtit të dështuar të shtetit në Turqi, ka pasur një tifozëri të madhe mes shqiptarëve, se kush do fitonte, ushtarakët apo Erdogani. Kjo reflektohej dhe në qëndrimet e politikanëve shqiptarë ...

Teatër apo grusht shteti?!

Java News - 16.07.2016

Një version të ndryshëm për grushtin e dështuar të shtetit në Turqi jep gazetari i “Politiko” Ryan Heath, duke iu referuar një burimi turk që bën fjalë për një operacion të manipuluar nga vetë ...

Pesë arsye të dështimit të grushtit të shtetit në Turqi

Gazeta Tema - 16.07.2016

Ushtria e Turqisë ka arritur të marrë direkt pushtetin tri herë qysh në vitin 1960. Përse ka dështuar përpjekja e fundit për grushtshtet? Abbas Djavadi i Radios Evropa e Lirë ka bërë një analizë dhe ...

Rrëfimi i studentit shqiptar që protestoi kundër grushtit të shtetit tek ura e Bosforit

Gazeta Tema - 16.07.2016

Ndër mijëra njerëz që vërshuan rrugëve të Turqisë për t’u përballuar me forcat ushtarake të grushtit të shtetit, ka qenë dhe një student shqiptar. Ndriçim Ferko, i cili prej 6 vitesh studion në ...

Erdogani, me i qartë se puçistët, për “Grushtin e shtetit”!

Gazeta Tema - 16.07.2016

Nga Mero Baze Ushtarakët turq që tentuan të bënin një grusht shteti, ishin shumë larg paraardhësve të tyre të ushtrisë turke, që mbronin sekularizmin, dhe shumë afër grupeve bastarde terroriste, që ...

Shqiptari që protestoi kundër grushtit të shtetit… “Puçistët qëlluan mbi civilët”

Java News - 16.07.2016

Ndër mijëra njerëz që vërshuan rrugëve të Turqisë për t’u përballuar me forcat ushtarake të grushtit të shtetit, ka qenë dhe një student shqiptar. Ndriçim Ferko, i cili prej 6 vitesh studion në ...

Pesë arsye të dështimit të puçit në Turqi

Tetova Sot - 16.07.2016

Ushtria e Turqisë ka arritur të marrë direkt pushtetin tri herë qysh në vitin 1960. Përse ka dështuar përpjekja e fundit për grushtshtet? Abbas Djavadi i Radios Evropa e Lirë ka bërë një analizë dhe ...

Ministri turk i Punës: Grushti i shtetit i organizuar nga Washingtoni

Respublica - 16.07.2016

Ankaraja zyrtare ka nisur menaxhimin e situatës post-grushtit të shtetit, mbi të cilin janë ngritur dyshime të shumta. Presidenti turk, Reçep Tayyip Erdogan, ka kërkuar nga Shtetet e Bashkuara të ...

Kujtuan se jemi në periudhën para Erdoganit

Tetova Sot - 16.07.2016

Hamdi Nuhiju Grusht shteti në Turqi që dështoi ishte gëzim për muslimanët e tërë botës duke i përfshirë edhe muslimanët shqiptar. Nuk pretendon askush se i njeh rrjedhat ndërkombëtare aq mirë sa të ...

Turqia shton masat e sigurisë në pikat kufitare

Tetova Sot - 16.07.2016

Pas tentativës për grusht shteti nga ana e organizatës terroriste FETÖ, forcat e sigurisë kanë rritur masat në pikat kufitare të Turqisë pasi ka informacione se disa persona të dyshuar si anëtarë të ...

“Amerika ishte pas grusht shtetit në Turqi”

Tetova Sot - 16.07.2016

Ministri turk ka drejtuar akuza të rënda në kurriz të Uashingtonit. Sulejman Soylu, ka akuzuar Uashingtonin se ka qenë ai pas grusht shtetit të ushtrisë turke, raporton Haberturk TV.

Grushti i shtetit në Turqi, Greqia mobilizon ushtrinë

Antpress - 16.07.2016

Menjëherë pas grushtit të shtetit në Turqi, qeveria greke ka marrë masa, duke rritur forcat ushtarake në kufi me shtetin turk. Mediat greke raportojnë se qeveria ka urdhëruar rritjen e numrit të ...

Ushtria grusht shteti kundër Erdogan. Turqia në shtetrrethim (VIDEO)

Republika - 16.07.2016

Rreth orës 22:00 të mbrëmjes së sotme, ushtria turke ka nisur një grusht shteti në Turqi, duke marrë nën kontroll zyrtare kryesore të qeverisë, aeroportet dhe rrugët kryesore në vend.

Shikoni këtu LIVE çdo gjë rreth protestës në Turqi (Video)

Shprehja - 16.07.2016

Që prej orës 22:00 të mbrëmjes së sotme në Turqi është duke ndodhur një grusht shteti. Këtu mund të shikoni katër transmetime të ndryshme LIVE që janë duke u transmetuar në Youtube.

Grushti i shtetit ka dështuar, thotë Inteligjenca turke

Antpress - 16.07.2016

Agjencia shtetërore e Inteligjencës në Turqi ka njoftuar se tentativa për grusht shtet në Turqi ka dështuar. Në anën tjetër, edhe kryeministri i Turqisë ka thënë se prej tash, çdo helikopter i ...

Tradhëti, tentativa për grusht shteti. Deri tani 90 të vrarë (Video)

Republika - 16.07.2016

Një tentativë për grusht shteti nga një grup ushtarak turk mesaduket ka dështuar të shtunën pasi mijëra turq mbështetës të presidentit Erdogan iu përgjigjen thirrjes së tij për të dalë në rrugë për ...

Deklarata e Ambasadës së Turqisë në Tiranë pas grushtit të shtetit

City Report - 16.07.2016

Deklarata e Ambasadës së Turqisë në Tiranë. “Ngjarja e ndodhur në Turqi ishte një tentative për grusht shteti kundër qeverisë së zgjedhur demokratikisht.

FOTO/ Shkatërrimi i parlamentit të Turqisë nga goditja e Grushtit të shtetit

City Report - 16.07.2016

Omer Çelik, kryenegociatori i Turqisë me BE tregoi në Twitter disa imazhe të shkaëtërrimit që ka pësuar parlamenti i Turqisë. “Vendi ynë ka qënë subjekt i një sulmi të pabesë armik, që tregoi ...

Erdogan: “Grushti i shtetit dështoi”. 42 të vrarë, 754 të arrestuar, 1000 të plagosur

City Report - 16.07.2016

Disa orë pas një sulmi të befasishëm ushtarak kundër qeverisë së Presidentit Rexhep Tail Erdogan, mëngjesi ka zbardhur në Turqi, shkruan Cnn. Erdogan, duke iu drejtuar turmën së njërëzve të mbledhur ...

Radiotelevizioni i Turqisë: Grushti i shtetit dështoi falë mbështetjes së popullit

City Report - 16.07.2016

Tentativë për grusht shteti në Turqi. Të premten në mbrëmje Turqia u përball me një tentativë për grusht shteti, por që dështoi falë mbështetjes së popullit, i cili i doli zot demokracisë dhe të ...

Avioni i Erdoganit bëri xhiro mbi Turqi, shikojeni çfarë kapen radarët (Video)

Republika - 16.07.2016

Presidenti turk Erdogan, i cili ishte me pushime në qytetin turistik të Marmaris, kur filloi grushti i shtetit, u nis me një avion privat, i cili nuk kishte destinacion të përcaktuar.

ERDOGAN: Sla fuqi më të madhe se dëshira e popullit

Shprehja - 16.07.2016

Presidenti i Turqisë, Erdogan, ka deklaruar se tentimi për grusht shtet ka dështuar sepse “s’ka asnjë fuqi që është mbi dëshirën e popullit”. Ai ka thënë se të gjithë “ata që tentuan të bëjnë grusht ...

Rritet numri i viktimave në Turqi, 190 të vdekur e mbi 1 mijë të plagosur

Antpress - 16.07.2016

Turqia u zgjua e trazuar nga ngjarjet e natës, ku qeveria dhe Presidenti Erdogan denoncuan një përpjekje për grusht shteti nga fraksione të ushtrisë së vendit.

Erdogan paralajmëron për tentativë të re për grusht shteti

Republika - 16.07.2016

Presidenti tur Rexhep Taip Erdogan i bëri thirrje qytetarëve që të mbeten në rrugë dhe paralajmëroi për mundësi për tentativë të re që aramata të ndërmarrë pushtetin.

Reagimi i Erdoganit kur truproja e njofton për grushtin e shtetit (VIDEO)

Antpress - 16.07.2016

Ka qenë një nga truprojat ai që ka njoftuar presidentin turk Erdogan për grushtin e shtetit. Në këtë video, duket momenti, kur truproja ndërpret Erdoganin dhe e njofton për atë që ndodhi në Turqi.

Momenti kur Erdogan merr vesh për grushtetin – nga truproja e tij! (Video)

Republika - 16.07.2016

Është publikuar një video e cila thuhet ka të bëjë me momentin kur presidenti i Turqisë, Recep Tayip Erdogan merr vesh për grushtetin që kishte filluar të ndodhte në Turqi.

Gjithë grushtet e shtetit nga ushtarakët në Turqi që nga viti 1960

City Report - 16.07.2016

Grusht shtetit i dështuar mbrëmë në Turqi, nuk është i pari që vendi ka pare. Këto ngjarje datojnë që nga viti 1960. Koha.net sjell një histori të shkurtër të të gjitha grusht shteteve të mëhershme ...

Video/ Momenti kur Erdogan mëson për grushtin e shtetit, ja reagimi

City Report - 16.07.2016

Në rrjetet sociale po qarkullon kjo video ku tregohet momenti i parë kur Erdogan mëson se një grusht shteti po ndodh në Turqi. Erdogan ndodhej në një takim, kur një nga truprojat afrohet dhe i jep ...

Ushtria turke hedh tanket në zjarr kundër qeverisë, kërcënon kryeministri: Do ta paguani shtrenjtë!

SOT - 15.07.2016

Një grup ushtarakësh kanë organizuar një grusht shteti në Turqi. Mediat e huaja, duke cituar kryeministrin e vendit, shkruajnë se grushti i shtetit në Ankara ka dështuar.

Grusht shteti i pazakontë në Turqi, ushtria merr peng gjeneralin e FA, Erdogan jashtë rrezikut

SOT - 15.07.2016

Grusht shteti në Turqi. Mediat ndërkombëtare raportojnë se ushtria ka marrë me dhunë pushtetin në Turqi, ka bllokuar totalisht rrjetet sociale, ndërsa në disa lagje ka çarmatosur edhe policinë.

LIVE nga Turqia, shikoni grushtin e shtetit, situata e frikshme!

SOT - 15.07.2016

Në Turqi, ushtria ka bërë një grusht shtetit duke marrë pushtetin në qytetet kryesore, Ankara dhe Stamboll. Ushtria përmes një njoftimi për media ka raportuar se tashmë kanë marrë pushtetin.

Ndiqeni live gjendjen në Turqi pas grusht shtetit

Lajmi.net - 15.07.2016

Ushtria turke ka bllokuar urat kryesore në Ankara, ka marr nën kontroll aeroportin kryesor Ataturk, kështu ka ndodhur grusht shtet në Turqi. Këtu mund të shihni videon e gjendjes në Turqi, pas të ...

Tirana: Nuk mbështesim Ushtrinë

Top Channel - 15.07.2016

Grushti i shtetit kësaj here i ushtrisë duket se ka sukses dhe nuk është si herët e mëparshme. Ushtria ka njoftuar se ka marre pushtetin dhe ka nën kontroll Aeroportin e Ataturkut dhe televizionin ...

Pamje nga grusht-shteti në Turqi (VIDEO)

Zhurnal - 15.07.2016

Stamboll, 15 korrik - Këtu mund t’i shihni disa xhirime nga grusht shteti në Turqi. © ...

Burimet e BE-së: Grusht shteti është mirë i organizuar

Zhurnal - 15.07.2016

Stambolle, 15 korrik - Një burim brenda Bashkimit Evropian ka thënë se grusht shteti në Turqi është organizuar nga një pjesë e madhe e Ushtrisë dhe jo vetëm disa kolonelëve.

Reagon Erdogan: Jam akoma president, grushtshteti nuk do të ketë sukses

Albeu.com - 15.07.2016

Presidenti turk Rexhep Tajjip Erdogan , përmes një lidhje me Skype ka deklaruar se ai është akoma president i shtetit dhe se do të drejtojë popullin në rezistencën kundër forcave të ushtrisë që po ...

Dështon grushti i shtetit në Turqi, 265 të vdekur, arrestohen 3 mijë ushtarakë. Nis “gjuetia” me gjyqtarët, Erdogan: ...

BalkanWeb - 15.07.2016

*Erdogan:’Puçi’ dështoi, organizatorët do ta paguajnë shtrenjtë Ish-kreu i Forcave Ajrore do dënohet për tradhti kombëtare* Merret peng kreu i flotës turke* TURQI- Dështon tentativa e ushtrisë për ...

Foto+Video/ Ushtria grusht shteti në Turqi kundër Erdogan

Mapo - 15.07.2016

Një grup ushtarakësh kanë organizuar një grusht shteti në Turqi. Mediat e huaja, duke cituar kryeministrin e vendit shkruajnë se grushti i shtetit në Ankara ka dështuar.

Ushtria tenton grusht shteti kundër Erdogan. Protesta kundër. Kryeministri: Do ta paguajnë

Ora news - 15.07.2016

Një grup ushtarak tha të premten se kishte marrë pushtetin, por presidenti Taip Erdogan u zotua se do ta shembë grushtin e shtetit: “Do ta kapërcejmë” tha ai duke e quajtur “kryengritje të një ...

Ndiqeni LIVE grushtetin në Turqi (Video)

Gazeta Express - 15.07.2016

Në Turqi, ushtria po tenton të bëj grushtet. Ushtria përmes një njoftimi për media ka raportuar se tashmë kanë marrë pushtetin. Më herët, kryeministri turk konfirmoi se ka pasur tentim për grushtet.

Ndiqeni LIVE grushtetin në Turqi (VIDEO)

Zeri - 15.07.2016

Në Turqi, ushtria po tenton të bëj grushtet. Ushtria përmes një njoftimi për media ka raportuar se tashmë kanë marrë pushtetin. Më herët, kryeministri turk konfirmoi se ka pasur tentim për grushtet.

Burimet e BE-së: Grusht shteti është mirë i organizuar

Koha.net - 15.07.2016

Një burim brenda Bashkimit Evropian ka thënë se grusht shteti në Turqi është organizuar nga një pjesë e madhe e ushtrisë dhe jo vetëm disa kolonelëve.

Burimet e BE-së: Grusht shteti është mirë i organizuar

Telegrafi - 15.07.2016

Një burim brenda Bashkimit Evropian ka thënë se grusht shteti në Turqi është organizuar nga një pjesë e madhe e Ushtrisë dhe jo vetëm disa kolonelëve.

Burimet e BE'së: Grusht shteti është mirë i organizuar

Gazeta Express - 15.07.2016

Një burim brenda Bashkimit Evropian ka thënë se grusht shteti në Turqi është organizuar nga një pjesë e madhe e ushtrisë dhe jo vetëm disa kolonelëve.

Ja ku ndodhet Recep Tayyip Erdogan pasi ushtria nis grusht shteti

Zeri - 15.07.2016

Ushtarë, tanke dhe aeroplanë luftarakë janë parë në kryeqytetin Ankara , ndërsa televizioni shtetëror i vendit dhe internetit ka qenë i marrë në dorë.

Burimet e BE'së: Grusht shteti është mirë i organizuar

Zeri - 15.07.2016

Një burim brenda Bashkimit Evropian ka thënë se grusht shteti në Turqi është organizuar nga një pjesë e madhe e ushtrisë dhe jo vetëm disa kolonelëve.

Po tentohet grushteti në Turqi (Video)

Tetova Sot - 15.07.2016

Kryeministri turk, Yildirim, ka thënë se ka pasur një tentim grushtetit. Ai është paraqitur direkt në televizionin shtetëror duke thënë se disa individë në ushtri kanë provuar ta marrin pushtetin me ...

Rebelohet ushtria, grusht shteti në Turqi. Kryeministri Yildrim: Është një kryengritje brenda vendit (LIVE/VIDEO)

Tetova Sot - 15.07.2016

Një grup ushtarakësh kanë organizuar një grusht shteti në Turqi. Mediat e huaja, duke cituar kryeministrin e vendit shkruajnë se grushti i shtetit në Ankara ka dështuar.

Ndiqeni LIVE grushtetin në Turqi (Video)

Tetova Sot - 15.07.2016

Në Turqi, ushtria po tenton të bëj grushtet. Ushtria përmes një njoftimi për media ka raportuar se tashmë kanë marrë pushtetin. Më herët, kryeministri turk konfirmoi se ka pasur tentim për grushtet.

Grusht shteti në Turqi. Merret peng gjenerali, Erdogani i sigurt

Tetova Sot - 15.07.2016

Mediat ndërkombëtare raportojnë se ushtria ka marrë me dhunë pushtetin në Turqi, ka bllokuar totalisht rrjetet sociale, ndërsa në disa lagje ka çarmatosur edhe policinë.

Grusht shteti në Turqi. Avionë luftarakë dhe helikopterë fluturojnë mbi Stamboll e Ankara. Ushtria: Kemi marrë ...

Gazeta Tema - 15.07.2016

Ushtria turke ka nisur një grusht shteti kundër Erdogan. Kjo u konfirmua nga kryeministri turk, i cili foli për një grusht shteti në tentativë. Kryeministri turk Yildirim duke folur për agjencinë e ...

Grusht shteti në Turqi

Vision Plus - 15.07.2016

Grusht shteti ne Turqi. Ushtria njofton se ka marrë kontrollin e vendit, ndërsa ka marre dhe peng gjeneralin, ka pushtuar të gjitha pikat strategjike mes të cilave dhe aeroportin e Stambollit, zyrat ...

Turqi, ushtria deklaron marrjen e pushtetit dhe krijimin e Këshillit të Paqes. Premtohet kushtetutë e re

Respublica - 15.07.2016

Ushtria turke ka deklaruar marrjen e pushtetit dhe vënien në zbatim të gjendjes së jashtëzakonshme. Përmes një deklarate dërguar me e-mail në televizonet turke, përfaqësuesit e atij që tashmë mund të ...

Ministri turk i Drejtësisë: Prokuroria ka nisur një hetim për tentativën për grusht shteti

Tetova Sot - 15.07.2016

Ministri turk i Drejtësisë, Bekir Bozdağ në një deklaratë në lidhje me ngjarjet e fundit u shpreh: “Prokuroria e Ankarasë dhe ajo e Stambollit ka nisur një hetim kundër kësaj kryengritjeje.

Grushti i shtetit në Turqi, mediet e huaja: Erdogan shpëtoi

Durres Lajm - 15.07.2016

Grushti i shtetit në Turqi, mediet e huaja: Erdogan shpëtoi Mediat e huaja i kanë kushtuar hapësirën kryesore lajmit të orëve të vona të se premtes që erdhi nga Turqia se ushtria vendase atje mori në ...

Tirana reagon për grushtin e shtetit në Turqi: Nuk mbështesim Ushtrinë

Gazeta Tema - 15.07.2016

Grushti i shtetit kësaj here i ushtrisë duket se ka sukses dhe nuk është si herët e mëparshme. Ushtria ka njoftuar se ka marre pushtetin dhe ka nën kontroll Aeroportin e Ataturkut dhe televizionin ...

Burimet e BE-së: Grusht shteti është mirë i organizuar

Tetova Sot - 15.07.2016

Një burim brenda Bashkimit Evropian ka thënë se grusht shteti në Turqi është organizuar nga një pjesë e madhe e ushtrisë dhe jo vetëm disa kolonelëve.

Konfirmohet/ Sulmi në Turqi, tentativë për grusht shteti

Shqiperia Ime - 15.07.2016

Një grup ushtarakësh u përpoqën të organizonin një grusht shteti. Mediat e huaja shkruajnë se grushti i shtetit në Ankara ka dështuar. Lajmi në ...

Grusht shteti në Turqi. Ushtria merr pushtetin. Merret peng gjenerali, Erdogan i sigurt

City Report - 15.07.2016

Mediat ndërkombëtare raportojnë se ushtria ka marrë me dhunë pushtetin në Turqi, ka bllokuar totalisht rrjetet sociale, ndërsa në disa lagje ka çarmatosur edhe policinë.

Burimet e BE-së: Grusht shteti është mirë i organizuar

Antpress - 15.07.2016

Një burim brenda Bashkimit Evropian ka thënë se grusht shteti në Turqi është organizuar nga një pjesë e madhe e Ushtrisë dhe jo vetëm disa kolonelëve.

Midis Prishtine kërcasin grushtat e shqelmat (Video)

Lajmi.net - 12.07.2016

Disa të rinj kanë shkëmbyer shqelma dhe grushte në mes të rrugës. Siç ka bërë të ditur lexuesi në fjalë, bëhet fjalë për një kacafytje të ndodhur rreth mesditës së sotme në rrugën “Agim Ramadani” në ...

Plasin grushtet e shkelmat në mes të Prishtinës, të rinjtë tmerrojnë qytetarët (VIDEO)

SOT - 12.07.2016

Në një video të filmuar në mes të Prishtinës, shihen disa të rinj të cilët shkëmbejnë shkelma dhe grushte. Siç kanë bërë të ditur lexuesit, bëhet fjalë për një sherr të ndodhur pak para mesditës së ...

Shqelma e grushte ndërmjet dy grupeve të të rinjve në Prishtinë (Video)

Telegrafi - 12.07.2016

Në një video të ardhur në adresë të Telegrafit shihen disa të rinj të cilët shkëmbejnë shqelma dhe grushte. Siç ka bërë të ditur lexuesi në fjalë, bëhet fjalë për një kacafytje të ndodhur rreth ...

Shqelma e grushte ndërmjet dy grupeve të të rinjve në Prishtinë (Video)

Botasot - 12.07.2016

Në një video të ardhur në adresë të Telegrafit shihen disa të rinj të cilët shkëmbejnë shqelma dhe grushte. Siç ka bërë të ditur lexuesi në fjalë, bëhet fjalë për një kacafytje të ndodhur rreth ...

Shqelma e grushte ndërmjet dy grupeve të të rinjve në Prishtinë (Video)

Zeri - 12.07.2016

Në një video të ardhur në adresë të Telegrafit shihen disa të rinj të cilët shkëmbejnë shqelma dhe grushte. Siç ka bërë të ditur lexuesi në fjalë, bëhet fjalë për një kacafytje të ndodhur rreth ...

Video shokuese: Shqelma e grushta midis Prishtine (Video)

Gazeta Express - 12.07.2016

​ Disa të rinj kanë shkëmbyer shqelma dhe grushte në mes të rrugës Siç ka bërë të ditur lexuesi në fjalë, bëhet fjalë për një kacafytje të ndodhur rreth mesditës së sotme në rrugën “Agim Ramadani” në ...

Video/ Sherr me grushte e shkelma në mes të kryeqytetit

Mapo - 12.07.2016

Në një video të filmuar në mes të Prishtinës, shihen disa të rinj të cilët shkëmbejnë shkelma dhe grushte. Siç kanë bërë të ditur lexuesit, bëhet fjalë për një sherr të ndodhur pak para mesditës së ...

Video shokuese: Shqelma e grushta midis Prishtine (Video)

Tetova Sot - 12.07.2016

Disa të rinj kanë shkëmbyer shqelma dhe grushte në mes të rrugës Siç ka bërë të ditur lexuesi në fjalë, bëhet fjalë për një kacafytje të ndodhur rreth mesditës së sotme në rrugën “Agim Ramadani” në ...