TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

“New York Times”: Bota me sy kah Kosova, ndërsa pritet të arrestohen figura kyçe politike

Almakos - 14.01.2018

E përditshmja amerikane “New York Times” shkruan se përpjekjet e politikanëve kosovarë për të pezulluar gjykatën e krimeve të luftës, e cila është themeluar për të ndjekur krimet e kryera nga gjatë ...

Kryesia e Kuvendit mund ta ndalë të mërkurën iniciativën për zhbërjen e Speciales

Almakos - 14.01.2018

Proceduralisht, Kryesia e Kuvendit duhet të japë një përgjigje për nismën e deputetëve të mbështetur nga Hashim Thaçi, Kadri Veseli e Ramush Haradianj, për zhbërjen e Gjykatës Speciale.

Takimi me ambasadorin e SHBA, Veseli: Kosova do të ketë Gjykatën Speciale

Albeu.com - 14.01.2018

Kryetari i Parlamentit të Kosovës , Kadri Veseli tha të shtunën se Kosova do t'u qëndrojë detyrimeve ndërkombëtare deri në fund, përfshirë edhe Gjykatën e Posaçme për krime lufte.

Zhbërja e Speciales do të rrëzohet në Kryesinë e Kuvendit

Zhurnal - 14.01.2018

Zhbërja e Speciales do të rrëzohet në Kryesinë e Kuvendit Proceduralisht, Kryesia e Kuvendit duhet të japë një përgjigje për nismën e deputetëve të mbështetur nga Hashim Thaçi, Kadri Veseli e Ramush ...

The New York Times: E gjithë bota sytë nga përpjekja e Kosovës për të ndalë Gjykatën Speciale

Lajmi.net - 14.01.2018

Nisma për shfuqizimin e Gjykatës Speciale po vazhdon të diskutohet jo vetëm në vendin tonë por edhe në mediat ndërkombëtare. Prestigjiozja amerikane “The New York” i ka kushtuar një artikull kësaj ...

Zhbërja e Speciales do të rrëzohet në Kryesinë e Kuvendit

Lajmi.net - 14.01.2018

\Proceduralisht, Kryesia e Kuvendit duhet të japë një përgjigje për nismën e deputetëve të mbështetur nga Hashim Thaçi, Kadri Veseli e Ramush Haradianj, për zhbërjen e Gjykatës Speciale.

Ismet Beqiri: Votojmë demarkacionin, s?përkrahim zhbërjen e Speciales

Albeu.com - 14.01.2018

LDK nuk e ka ndryshuar qëndrimin për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi dhe as për Gjykatën Speciale . Deputetët e partisë së Isa Mustafës janë pro marrëveshjes me malazezët.

“New York Times”: Bota me sy kah Kosova, ndërsa pritet të arrestohen figura kyçe politike

Telegrafi - 14.01.2018

E përditshmja amerikane “New York Times” shkruan se përpjekjet e politikanëve kosovarë për të pezulluar gjykatën e krimeve të luftës, e cila është themeluar për të ndjekur krimet e kryera nga gjatë ...

BE-ja paralajmëron sërish Kosovën rreth Gjykatës së Posaçme

VOA - 14.01.2018

Zyra e Bashkimit Evropian në Prishtinë si dhe misionet diplomatike të vendeve të BE-së, paralajmëruan sërish të premten për pasojat që mund të ketë shfuqizimi i Gjykatës së Posaçme për krime lufte në ...

Veseli: Kosova qëndron prapa Gjykatës së Posaçme

VOA - 14.01.2018

Kryetari i Parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli tha të shtunën se Kosova do t'u qëndrojë detyrimeve ndërkombëtare deri në fund, përfshirë edhe Gjykatën e Posaçme për krime lufte.

Kryesia e Kuvendit mund ta ndalë të mërkurën iniciativën për zhbërjen e Speciales

Telegrafi - 14.01.2018

Proceduralisht, Kryesia e Kuvendit duhet të japë një përgjigje për nismën e deputetëve të mbështetur nga Hashim Thaçi, Kadri Veseli e Ramush Haradianj, për zhbërjen e Gjykatës Speciale.

Raportimet speciale për Gjykatën Speciale

Telegrafi - 14.01.2018

Musa Sabedini Të gjitha raportimet që bëhen në emër të Gjykatës Speciale, çdo paraqitje publike e kujtdo rreth Speciales, çdo akuzë ose çdo gisht drejtuar kah dëshmitarët ose të akuzuarit eventualë ...

“Bota me sytë nga Kosova, pritet të arrestohen figura kyçe politike”

BalkanWeb - 14.01.2018

Nisma për shfuqizimin e Gjykatës Speciale po vazhdon të diskutohet jo vetëm në vendin tonë por edhe në mediat ndërkombëtare. Prestigjiozja amerikane “The New York” i ka kushtuar një artikull kësaj ...

“New York Times”: Bota me sy kah Kosova, ndërsa pritet të arrestohen figura kyçe politike

Gazeta Express - 14.01.2018

Nisma për shfuqizimin e Gjykatës Speciale po vazhdon të diskutohet jo vetëm në vendin tonë por edhe në mediat ndërkombëtare. Prestigjiozja amerikane “The New York” i ka kushtuar një artikull kësaj ...

Zhbërja e Speciales do të rrëzohet në Kryesinë e Kuvendit

Gazeta Express - 14.01.2018

Proceduralisht, Kryesia e Kuvendit duhet të japë një përgjigje për nismën e deputetëve të mbështetur nga Hashim Thaçi, Kadri Veseli e Ramush Haradianj, për zhbërjen e Gjykatës Speciale.

Reforma në drejtësi/ligji me nene të shfuqizuara kthehet në Kuvend

Gazeta Express - 14.01.2018

Prej tetë muajsh Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë ka shfuqizuar një numër nenesh të ligjit për funksionimin e organeve të drejtësisë, duke e kthyer në Kuvend për ...

Ismet Beqiri: Votojmë demrakcionin, s’përkrahim zhbërjen e Speciales

Gazeta Express - 14.01.2018

LDK nuk e ka ndryshuar qëndrimin për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi dhe as për Gjykatën Speciale. Deputetët e partisë së Isa Mustafës janë pro marrëveshjes me malazezët.

Vetëm dy deputetë nga 43 janë tërhequr nga iniciativa për zhbërjen e Gjykatës Speciale

Gazeta Express - 14.01.2018

Shfuqizimi i Ligjit për Gjykatën Speciale do të rikthehet në rend dite në Kuvend këtë të ...

New York Times: Bota me sytë nga Kosova, figura kyçe politike mund të arrestohen

Java News - 14.01.2018

E përditshmja amerikane “New York Times” shkruan se përpjekjet e politikanëve kosovarë për të pezulluar gjykatën e krimeve të luftës, e cila është themeluar për të ndjekur krimet e kryera nga gjatë ...

Zhbërja e Speciales do të rrëzohet në Kryesinë e Kuvendit

Alb Portali - 14.01.2018

Loading... Proceduralisht, Kryesia e Kuvendit duhet të japë një përgjigje për nismën e deputetëve të mbështetur nga Hashim Thaçi, Kadri Veseli e Ramush Haradianj, për zhbërjen e Gjykatës Speciale.

Raportimet speciale për Gjykatën Speciale

Durres Lajm - 14.01.2018

Të gjitha raportimet që bëhen në emër të Gjykatës Speciale, çdo paraqitje publike e kujtdo qoftë rreth Speciales, çdo akuzë ose çdo gisht drejtuar kah dëshmitarët ose të akuzuarit eventualë dhe çdo ...

New York Times: Bota sytë kah Kosova mes përpjekjesh për ta ndaluar Specialen

Alb Portali - 14.01.2018

Përpjekjet e Kosovës për ta zhbërë Gjykatën Speciale rrezikojnë raportet e Kosovës me vendet aleate të Perëndimit që mbështetën Kosovën në ndarjen nga Serbia, shkruan New York Times, njofton Klan ...

Përplasjet për Gjykatën Speciale – PDK s’e përfill qëndrimin e Veselit

Almakos - 13.01.2018

Përplasje verbale lidhur me iniciativën e 43 deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, që njihet si Gjykata ...

Përplasjet për Gjykatën Speciale

Lajmi.net - 13.01.2018

Përplasjet verbale lidhur me iniciativën e 43 deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, që njihet si Gjykata ...

Javën e ardhshme “ringjallet” iniciativa për rrëzimin e Speciales

Zhurnal - 13.01.2018

Javën e ardhshme “ringjallet” iniciativa për rrëzimin e Speciales Prishtinë, 13 janar - Kryesia e Kuvendit pritet të vendosë në pjesën e parë të javës së ardhshme rreth iniciativës së deputetëve për ...

Javën e ardhshme rikthehet shfuqizimi i Speciales

Albeu.com - 13.01.2018

Kryesia e Kuvendit pritet të vendosë në pjesën e parë të javës së ardhshme rreth iniciativës së deputetëve për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, ...

Përplasjet për Gjykatën Speciale

Albeu.com - 13.01.2018

Përplasjet verbale lidhur me iniciativën e 43 deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, që njihet si Gjykata ...

Dështon iniciativa e deputetëve për shfuqizimin e Gjykatës Speciale, tërhiqen shumica e nënshkrimeve

Lajmi.net - 13.01.2018

Të mërkurën e 17 janarit, Kryesia e Kuvendit do të mblidhet për të diskutuar për seancën e parë të sesionit pranveror të Kuvendit të Kosovës. Në mesin e shumë pikave të rendit të ditës në këtë ...

New York Times: Sytë e gjithë botës në Kosovë dhe rrëzimin e Gjykatës Speciale

Lajmi.net - 13.01.2018

Gjatë ditës së sotme gazeta prestigjoze “The New York Times” ka shkruar mbi shfuqizimin e mundshëm të Gjykatës Speciale për krime lufte në Kosovë të kryera nga Shqiptarët.

Gucati i OVL-së mendon se Specialja shfuqizohet të mërkurën, por e vërteta është ndryshe

Lajmi.net - 13.01.2018

Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës, e cila mbahet të mërkurën pritet të përcillet me tensione pasi kryesia do të vendos nëse do ta procedoj për seancë, shfuqizimin e ligjit për Gjykatën ...

Përplasjet për Gjykatën Speciale – PDK s’e përfill qëndrimin e Veselit

Telegrafi - 13.01.2018

Përplasje verbale lidhur me iniciativën e 43 deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, që njihet si Gjykata ...

PDK s’e përfill qëndrimin e Veselit për Specialen

Koha.net - 13.01.2018

Më 22 dhjetor, dy tentime që kërkesa e 43 deputetëve për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, që njihet si Gjykata Speciale për krime të luftës në ...

Javën e ardhshme “ringjallet” iniciativa për rrëzimin e Speciales

Koha.net - 13.01.2018

Kryesia e Kuvendit pritet të vendosë në pjesën e parë të javës së ardhshme rreth iniciativës së deputetëve për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, ...

Javën e ardhshme “ringjallet” iniciativa për rrëzimin e Speciales

Gazeta Express - 13.01.2018

Kryesia e Kuvendit pritet të vendosë në pjesën e parë të javës së ardhshme rreth iniciativës së deputetëve për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, ...

Vazhdon “loja” e Kuvendit me zhbërjen e Speciales

Koha.net - 13.01.2018

Në ankth vazhdojnë të mbahen qytetarët e Kosovës, në mes të kërkesës për zhbërjen e Gjykatës Speciale dhe thirrjeve të vazhdueshme ndërkombëtare për të mos e bërë një gjë të tillë.

Si do t’i përgjigjen LDK-ja e VV-ja rikthimit për zhbërjen e Speciales

Koha.net - 13.01.2018

Drama e 22 dhjetorit të vitit të kaluar pritet të vazhdojë edhe javën që vjen. Partitë opozitare, Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, vazhdojnë të mos e përkrahin iniciativën për ...

PDK s’e përfill qëndrimin e Veselit për Specialen

Gazeta Express - 13.01.2018

Më 22 dhjetor, dy tentime që kërkesa e 43 deputetëve për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, që njihet si Gjykata Speciale për krime të luftës në ...

NYT: Sytë e botës mbi Kosovën midis tentimit për të shfuqizuar Specialen

Koha.net - 13.01.2018

Përpjekjet e Kosovës për të suspenduar një gjykatë të krimeve të luftës të themeluar për të ndjekur krimet e kryera nga shqiptarët gjatë betejës së tyre për pavarësi po i kërcënojnë marrëdhëniet me ...

Gucati: Specialja shfuqizohet të mërkurën

Gazeta Express - 13.01.2018

​ Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës, e cila mbahet të mërkurën pritet të përcillet me tensione pasi kryesia do të vendos nëse do ta procedoj për seancë, shfuqizimin e ligjit për Gjykatën ...

“Pasojat Speciale” të shfuqizimit të ligjit për Specialen

Koha.net - 13.01.2018

“Pasojat Speciale” janë kryetemë e së dielës në “Koha Ditore”. Në shkrimin kryesor trajtohen mësymja dhe tërheqja nga iniciativa për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale, vetëm pas ...

Përplasjet për Gjykatën Speciale

Alb Portali - 13.01.2018

Loading... Përplasjet për Gjykatën Speciale Përplasje verbale lidhur me iniciativën e 43 deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit ...

Kosovarët do provojnë sërish rrëzimin e Speciales

Java News - 13.01.2018

Kryesia e Kuvendit pritet të vendosë në pjesën e parë të javës së ardhshme rreth iniciativës së deputetëve për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, ...

Gjykata Speciale, NYT: Bota me sytë nga Kosova, figura kyçe politike rrezikojnë me arrest!

Java News - 13.01.2018

Përpjekjet e Kosovës për të suspenduar një gjykatë të krimeve të luftës të themeluar për të ndjekur krimet e kryera nga shqiptarët gjatë betejës së tyre për pavarësi po i kërcënojnë marrëdhëniet me ...

Përplasjet për Gjykatën Speciale në Kosovë dhe rrugëdalja

Java News - 13.01.2018

Përplasjet verbale lidhur me iniciativën e 43 deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, që njihet si Gjykata ...

“New York Times”: Sytë e botës mbi Kosovën, ndërsa pritet të arrestohen figura kyçe politike

Gazeta Tema - 13.01.2018

E përditshmja amerikane “New York Times” shkruan se përpjekjet e politikanëve kosovarë për të pezulluar gjykatën e krimeve të luftës, e cila është themeluar për të ndjekur krimet e kryera nga ...

ANALIZA: Përplasjet për Gjykatën Speciale në Kosovë dhe rrugëdalja

Gazeta Tema - 13.01.2018

Përplasjet verbale lidhur me iniciativën e 43 deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, që njihet si Gjykata ...

Ish-komandanti i UÇK-së përkrah Gjykatën Speciale

Antpress - 13.01.2018

Njëri nga ish komandantët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Rrustem Mustafa ka dal në mbështetje të Gjykatës Speciale. Në një postim në Facebook ai ka shkruar se Gjykata Speciale do t’u jap fund ...

BE: Deputetët e Kosovës të heqin dorë nga shfuqizimi i Gjykatës Speciale

Idividi - 12.01.2018

Prishtinë, 12 janar 2018 (MIA) - Bashkimit Evropian sot u bëri thirrje deputetëve të Kosovës të heqin dorë nga nisma për revokimin e vendimit për formim të Gjykatës Speciale për krime lufte të UÇK-së.

Ish-komandanti i UÇK-së përkrah Gjykatën Speciale

Zhurnal - 12.01.2018

Ish-komandanti i UÇK-së përkrah Gjykatën Speciale Prishtinë, 12 janar - Njëri nga ish komandantët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Rrustem Mustafa ka dal në mbështetje të Gjykatës Speciale.

Presioni ndërkombëtar shtyn mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës

Albeu.com - 12.01.2018

Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës në të cilën do të shqyrtohej përsëri shfuqizimi i Gjykatës Speciale ishte caktuar të mbahet më 15 janar, por rezulton të jetë shtyrë.

Ministrja Hoxha kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale

Zhurnal - 12.01.2018

Ministrja Hoxha kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale Prishtinë, 12 janar - Ministrja e Integrimit Evropia Dhurata Hoxha, është shprehur kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale për Kosovën.

BE kërkon tërheqjen e iniciativës për shfuqizimin e Speciales

LajmiFundit - 12.01.2018

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë shpreh shqetësimin në lidhje me iniciativën e deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale.

Avokatë të shteteve të ndryshme të interesuar për Specialen

Zhurnal - 12.01.2018

Avokatë të shteteve të ndryshme të interesuar për Specialen Prishtinë, 12 janar - Gjykata Speciale për Kosovën bënë të ditur se ka pranuar një numër kërkesash të avokatëve nga vendet e ndryshme, të ...

BE e shqetësuar që nisma për shfuqizimin e Gjykatës Speciale vazhdon të jetë në pritje në Kuvendin e Kosovës

DW - 12.01.2018

BE, thotë se çdo përpjekje për të shfuqizuar ligjin për Gjykatën Speciale, rrezikon punën e përbashkët të BE-së dhe Kosovës të bërë vitet e fundit për sundimin e ligjit.

Ish Komandanti i UÇK-së për Specialen: Luftëtarët e lirisë do të dalin faqebardhë

Lajmi.net - 12.01.2018

Ish Komandanti i UÇK-së, Rrustem Mustafa (Remi) ka reaguar mbi krijimin dhe funksionin e Gjykatës Speciale në Kosovë. Mustafa në një shkrim në rrjetin social, Facebook, ka shkruar që Gjykata Speciale ...

BE: Deputetët e Kosovës të heqin dorë nga shfuqizimi i Gjykatës Speciale

Alsat - 12.01.2018

Bashkimi Evropian është shprehur i shqetësuar me iniciativën e 43 deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Gjykatës Speciale. BE shpreh shqetësim për faktin se kjo iniciativë vazhdon të ...

Ministrja Hoxha kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale

Almakos - 12.01.2018

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, është shprehur kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale për Kosovën. Qëndrimi i Hoxhës është në vijë me atë të shefit të partisë, Kadri Veseli, të ...

Avokatë të shteteve të ndryshme të interesuar për Specialen

Almakos - 12.01.2018

Gjykata Speciale për Kosovën bënë të ditur se ka pranuar një numër kërkesash të avokatëve nga vendet e ndryshme, të cilët do të përfaqësojnë të akuzuarit dhe viktimat.

Pasojat nga shfuqizimi i Speciales

Albeu.com - 12.01.2018

Me pasoja të shumta do të përballej Kosova në rast të shfuqizimit të Gjykatës Speciale. Me to janë njoftuar edhe krerët shtetërorë në takimet e shumta ditëve të fundit me diplomatë ndërkombëtarë, ...

Selmanaj: AAK ka qenë dhe është kundër formatit të Gjykatës Speciale (Video)

Almakos - 12.01.2018

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Rasim Selmanaj, ka theksuar se qëndrimi i kësaj partie mbetet i njëjtë rreth Gjykatës Speciale. Ai në një intervistë për Telegrafin, me gazetarin ...

Zyra e BE-së kërkon nga deputetët që të tërheqin iniciativën për shfuqizimin e Speciales

Almakos - 12.01.2018

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë shpreh shqetësimin në lidhje me iniciativën e deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale.

BE kërkon tërheqjen e iniciativës për shfuqizimin e Gjykatës Speciale në Kosovë

Portalb - 12.01.2018

Bashkimi Evropian është shprehur i shqetësuar me iniciativën e 43 deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Gjykatës Speciale. BE shpreh shqetësim për faktin se kjo iniciativë vazhdon të ...

BE: Shfuqizimi i Speciales do të kishte ndikim negativ në marrëdhëniet e Kosovës me BE-në

Lajmi.net - 12.01.2018

Bashkimi Evropian ka bërë thirrje që nisma për shfuqizimin e Gjykatës Speciale të tërhiqet. Me anë të një komunikate për media BE ka ripërsëritur shqetësimet për nismën e shfuqizimit të Speciales, ...

Ministrja e qeverisë Haradinaj është pro Speciales

Albeu.com - 12.01.2018

Ministrja e Integrimit Evropian Dhurata Hoxha , është shprehur kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale për Kosovën. Qëndrimi i Hoxhës është në vijë me atë të shefit të partisë, Kadri Veseli , të ...

Kuçi as me Thaçin as me Veselin për Gjykatën Speciale

Lajmi.net - 12.01.2018

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hajredin Kuqi është treguar indiferent ndaj dallimeve në qëndrime të Presidentit Hashim Thaçi dhe Kryeparlamentarit Kadri Veseli, karshi Gjykatës ...

Tahiri: S’komentoj shfuqizimin e Speciales, unë respektoj ligjet dhe çdo ndryshim kushtetues

Lajmi.net - 12.01.2018

Ministri i Drejtësisë Abelard Tahiri ka thënë që nuk do të komentojë lidhur me qëndrimin e deputetëve të partisë së tij sa i përket ligjit për shfuqizimin e Gjykatës Speciale.

Remi habit të gjithë me këto fjalë për Gjykatën Speciale

Albeu.com - 12.01.2018

Ish- komandanti i UÇK’së, Rrustem Mustafa, është rreshtuar pro Gjykatës Speciale . Thotë se e njëjta do t’u japë fund spekulimeve kundër kohës së lavdisë.

BE kërkon tërheqjen e iniciativës për shfuqizimin e Gjykatës Speciale

Evropaelire - 12.01.2018

Bashkimi Evropian është shprehur i shqetësuar me iniciativën e 43 deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Gjykatës Speciale. BE shpreh shqetësim për faktin se kjo iniciativë vazhdon të ...

Lajm në mediat ndërkombëtare vërejtja e BE-së kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale

Lajmi.net - 12.01.2018

Mediat ndërkombëtare gjatë ditës së sotme janë marrë me temën e tentativës së udhëheqësisë kosovare për të shfuqizuar Gjykatën Speciale. Në fokus ishte vërejtja e Bashkimit Evropian për Kosovën, se ...

Haradinaj flet për Gjykatën Speciale dhe rritjen e pagave për të gjithë që paguhen nga shteti

Lajmi.net - 12.01.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj duke folur për shfuqizim e Gjykatës Speciale ka thënë se iniciativa e deputetëve respektohet prej Qeverisë. Megjithatë, ai ka mohuar se Qeveria e Kosovës do të nisë ...

Bashkimi Evropian kërcënon seriozisht liderët e papërgjegjshëm

Albeu.com - 12.01.2018

Përmes një komunikate për media nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë sërish paralajmërohet kundërshtimi ndaj shfuqizimit të Gjykatës Speciale. Në komunikatën për shtyp ata, megjithatë i kanë dhënë ...

Gjermanët: Përsëri do të tentohet për shfuqizimin e Gjykatës Speciale

Albeu.com - 12.01.2018

Deputetët e Kuvendit të Kosovës , mund të tentojnë për herë të dytë shfuqizimin e Gjykatës Speciale. Kështu ka shkruar gjiganti mediatik amerikano-gjerman politico.eu, në një artikull të cilin ia ka ...

Hoxha: Gjykata Speciale e padrejtë, por duhet respektuar obligimet ndërkombëtare

Lajmi.net - 12.01.2018

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, është kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale për Kosovën. Në një prononcim për Ekonomia Online, Hoxha ka thënë se sado e padrejtë që kjo gjykatë është ...

Avokatët dynden të aplikojnë në Gjykatën Speciale

Albeu.com - 12.01.2018

Gjykata Speciale për Kosovën bënë të ditur se ka pranuar një numër kërkesash të avokatëve nga vendet e ndryshme, të cilët do të përfaqësojnë të akuzuarit dhe viktimat.

Kuqi: Iku koha ime kur kisha role drejtuese në PDK

Albeu.com - 12.01.2018

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hajredin Kuqi është treguar indiferent ndaj dallimeve në qëndrime të Presidentit Hashim Thaçi dhe Kryeparlamentarit Kadri Veseli, karshi Gjykatës ...

Analistët: Zgjedhjet janë të pashmangshme

Lajmi.net - 12.01.2018

Kundërshtitë brenda koalicionit qeverisës për demarkacionin me Malin e Zi dhe së fundi edhe për shfuqizimin e Gjykatës Speciale, e bëjnë të paqëndrueshme vazhdimësinë e qeverisë.

Nismëtarët për shfuqizimin e Gjykatës Speciale s’janë zmbrapsur, të mërkurën epilogu /DOKUMENT

Lajmi.net - 12.01.2018

Iniciativa për shfuqizimin e Gjykatës Speciale nuk është shuar. Si e tillë do të paraqitet në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit që mbahet të mërkurën. Megjithë paralajmërimet dhe vërejtjet si nga ...

Ministrja Hoxha kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale

Telegrafi - 12.01.2018

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, është shprehur kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale për Kosovën. Qëndrimi i Hoxhës është në vijë me atë të shefit të partisë, Kadri Veseli, të ...

Gjykata Speciale, Bashkimi Evropian kërcënon seriozisht liderët e Kosovës

BalkanWeb - 12.01.2018

Përmes një komunikate për media nga Zyra e Bashkimit Evropian dhe misionet e vendeve anëtare që janë të pranishme në Kosovë, sërish kanë kundërshtuar shfuqizimin e Gjykatës Speciale.

Ish-komandanti i UÇK-së përkrah Gjykatën Speciale

Koha.net - 12.01.2018

Njëri nga ish komandantët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Rrustem Mustafa ka dal në mbështetje të Gjykatës Speciale. Në një postim në Facebook ai ka shkruar se Gjykata Speciale do t’u jap fund ...

Avokatë të shteteve të ndryshme të interesuar për Specialen

Telegrafi - 12.01.2018

Gjykata Speciale për Kosovën bënë të ditur se ka pranuar një numër kërkesash të avokatëve nga vendet e ndryshme, të cilët do të përfaqësojnë të akuzuarit dhe viktimat.

Pasojat nga shfuqizimi i Speciales

Gazeta Express - 12.01.2018

Me pasoja të shumta do të përballej Kosova në rast të shfuqizimit të Gjykatës ...

SHBA: Braktisni idenë për shfuqizimin e Speciales!

Gazeta Express - 12.01.2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA-ja) i kanë bërë thirrje sërish palës kosovare që të heqë dorë përfundimisht nga ideja për shfuqizimin e Gjykatës ...

Pasojat nga shfuqizimi i Speciales

Koha.net - 12.01.2018

Me pasoja të shumta do të përballej Kosova në rast të shfuqizimit të Gjykatës Speciale. Me to janë njoftuar edhe krerët shtetërorë në takimet e shumta ditëve të fundit me diplomatë ndërkombëtarë, ...

Tahiri nuk ka njohuri nëse do të ketë vazhdim të nismës për shfuqizimin e Speciales

Koha.net - 12.01.2018

Ministri i Drejtësisë në Qeverinë e Kosovës, Abelard Tahiri, ka bërë të ditur se nuk është i njoftuar nëse do të ketë vazhdim të nismës për shfuqizimin e Gjykatës Speciale.

BE i shqetësuar për nismën e shfuqizimit të Ligjit për Gjykatën Speciale në Kosovë

RTSH - 12.01.2018

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë shpreh shqetësimin në lidhje me nismën e deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale.

Tre liderët të mërkurën kontrabandojnë shfuqizimin e Speciales në Kryesi të Kuvendit (Dokument)

Gazeta Express - 12.01.2018

Hashim Thaçi, Kadri Veseli e Ramush Haradinaj, po tentojnë ta përsërisin natën e 22 dhjetorit, që ta kontrabandojnë shfuqizimin e Gjykatës Speciale. As thirrjet e Washingtonit, sikurse edhe sot të ...

Tahiri: Shfuqizimi i ligjit për Specialen u takon deputetëve

Koha.net - 12.01.2018

Ministri i Drejtësisë Abelard Tahiri tha sot se nuk komenton për iniciativën e deputetëve për ta shfuqizuar Gjykatën Speciale, pasi që sipas tij kjo u takon vetëm deputetëve të Kuvendit të Kosovës.

Selmanaj: AAK ka qenë dhe është kundër formatit të Gjykatës Speciale (Video)

Telegrafi - 12.01.2018

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Rasim Selmanaj, ka theksuar se qëndrimi i kësaj partie mbetet i njëjtë rreth Gjykatës Speciale. Ai në një intervistë për Telegrafin, me gazetarin ...

Zyra e BE-së kërkon nga deputetët që të tërheqin iniciativën për shfuqizimin e Speciales

Telegrafi - 12.01.2018

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë shpreh shqetësimin në lidhje me iniciativën e deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale.

SHBA apel Kosovës: Braktisni idenë për shfuqizimin e Gjykatës Speciale

BalkanWeb - 12.01.2018

KOSOVE -Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA-ja) i kanë bërë thirrje sërish palës kosovare që të heqë dorë përfundimisht nga ideja për shfuqizimin e Gjykatës Speciale, shkruan Zëri.Info.

“Qeveria e Kosovës s’do të sponsorizojë ligj për shfuqizimin e Speciales”

Koha.net - 12.01.2018

Një ditë më herët, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, mori pasaportën shqiptare, por thotë se atë nuk do ta shfrytëzojë, sepse e ka pasaportën diplomatike të Kosovës.

BE-ja me thirrje të qartë për 43 deputetët nënshkrues për zhbërjen e Speciales

Koha.net - 12.01.2018

Bashkimi Evropian ka kërkuar nga 43 deputetët nënshkrues që të tërhiqet iniciativa për zhbërjen e Gjykatës Speciale. Në reagimin që zyra në Prishtinë ua ka përcjellë deputetëve thuhet se iniciativa, ...

Ish-komandant Remi pro Gjykatës Speciale

Alb Portali - 12.01.2018

Loading... Ish- komandanti i UÇK’së, Rrustem Mustafa ka thënë se Kosova duhet ta përfundoj edhe sprovën e Gjykatës Speciale si shumë sprova tjera. Sipas tij, nuk duhet marrë më shumë kohë për të ...

Mustafa, ish-komandanti i UÇK-së e përkrah Gjykatën Speciale

Java News - 12.01.2018

Njëri nga ish komandantët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Rrustem Mustafa ka dal në mbështetje të Gjykatës Speciale. Në një postim në Facebook ai ka shkruar se Gjykata Speciale do t’u jap fund ...

Gjykata Speciale/ Bashkimi Evropian kërcënon haptazi liderët e Kosovës

Java News - 12.01.2018

Përmes një komunikate për media nga Zyra e Bashkimit Evropian dhe misionet e vendeve anëtare që janë të pranishme në Kosovë, sërish kanë kundërshtuar shfuqizimin e Gjykatës Speciale.

Pasojat në Kosovë nga shfuqizimi i Speciales do jenë të mëdha

Java News - 12.01.2018

Me pasoja të shumta do të përballej Kosova në rast të shfuqizimit të Gjykatës Speciale. Me to janë njoftuar edhe krerët shtetërorë në takimet e shumta ditëve të fundit me diplomatë ndërkombëtarë, ...

SHBA sërish apel Kosovës: Braktisni idenë për shfuqizimin e Gjykatës Speciale

Gazeta Tema - 12.01.2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë bërë thirrje sërish palës kosovare që të heqë dorë përfundimisht nga ideja për shfuqizimin e Gjykatës Speciale, shkruan Zëri.Info.

BE paralajmëron sërish Kosovën rreth Gjykatës së Posaçme

Alb Portali - 12.01.2018

Loading... Zyra e Bashkimit Evropian në Prishtinë si dhe misionet diplomatike të vendeve të BE-së, paralajmëruan sërish të premten për pasojat që mund të ketë shfuqizimi i Gjykatës së Posaçme për ...

Ekskluzive: Mësohet data se kur do të fillojnë arrestimet e para!

Alb Portali - 12.01.2018

Loading... Gjykata Speciale shumë shpejt do të fillojë punën dhe tashmë data se kur do të nisin arrestimet e para është bërë e ditur, raporton Gazeta Blic.

Ekskluzive: Mësohet data se kur do të fillojnë arrestimet e para!

Antpress - 12.01.2018

Gjykata Speciale shumë shpejt do të fillojë punën dhe tashmë data se kur do të nisin arrestimet e para është bërë e ditur, raporton Gazeta Blic.Burime ndërkombëtare për “Gazeta Blic”, bëjnë të ditur ...

BE: Çdo përpjekje për të shfuqizuar mandatin e dhomave të specializuara, rrezikon punën e BE-së dhe Kosovës

Kosova Live - 12.01.2018

Më 22 dhjetor 2017, 43 deputetë të Kuvendit morën iniciativën për shfuqizimin e ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyren e Prokurorit të Specializuar.

OVL-UÇK: Nëse nuk shfuqizohet Specialja këto masa do të marrim

Albeu.com - 11.01.2018

Organizatat e dala nga lufta e UÇK-së kanë paralajmëruar veprime konkrete nëse nuk shfuqizohet ligji për Gjykatën Speciale nga Kuvendi i Kosovës. Xhavit Jashari, kryetar i Shoqatës së Familjeve të ...

AAK e Nisma pro, AKR kundër shfuqizimit të ligjit për Specialen

Lajmi.net - 11.01.2018

Përkundër që PDK duket të jetë më e tërhequr nga nisma për shfuqizimin e ligjit për Dhomat e Specializuara, që nga kolumna e kreut të saj, Kadri Veseli, partnerët e koalicionit kanë qëndrime të ...

Emisarët evropianë paralajmërojnë Haradinajn dhe Thaçin

Albeu.com - 11.01.2018

Në kohën kur pushteti është duke shqyrtuar opsionet për ta paralizuar Gjykatën Speciale , në Kosovë ka arritur një delegacion i përbashkët franko-gjerman për një vizitë “urgjente” me misionin për ...

Shfuqizimi i Gjykatës Speciale ende mund të dërgohet në kuvend

Albeu.com - 11.01.2018

Mostërheqja e nënshkrimeve për shfuqizimin e Gjykatës Speciales nga deputetët, insistimi se ky institucion ndërkombëtar do të zhbëhet pas peticionit të OVLUÇK, qëndrimet e kundërta të krerëve të ...

A e lëkund koalicionin PAN, Gjykata Speciale? Flet Daut Haradinaj

Zhurnal - 11.01.2018

A e lëkund koalicionin PAN, Gjykata Speciale? Flet Daut Haradinaj Prishtinë, 11 janar - Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj, thotë se nuk e di nëse kreu i PDK-së, Kadri Veseli, është tërhequr nga ...

AAK e Nisma pro, AKR kundër shfuqizimit të ligjit për Specialen (Video)

Almakos - 11.01.2018

Përkundër që PDK duket të jetë më e tërhequr nga nisma për shfuqizimin e ligjit për Dhomat e Specializuara, që nga kolumna e kreut të saj, Kadri Veseli, partnerët e koalicionit kanë qëndrime të ...

A e lëkund koalicionin PAN, Gjykata Speciale? Flet Daut Haradinaj

Lajmi.net - 11.01.2018

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj, thotë se nuk e di nëse kreu i PDK-së, Kadri Veseli, është tërhequr nga përpjekja për ta shfuqizuar Gjykatën Speciale.

AAK e Nisma pro, AKR kundër shfuqizimit të ligjit për Specialen (Video)

Telegrafi - 11.01.2018

Përkundër që PDK duket të jetë më e tërhequr nga nisma për shfuqizimin e ligjit për Dhomat e Specializuara, që nga kolumna e kreut të saj, Kadri Veseli, partnerët e koalicionit kanë qëndrime të ...

Berlini e Parisi paralajmërojnë lidershipin për pasoja të rënda

Gazeta Express - 11.01.2018

Në kohën kur pushteti është duke shqyrtuar opsionet për ta paralizuar Gjykatën Speciale, në Kosovë ka arritur një delegacion i përbashkët franko-gjerman për një vizitë “urgjente” me misionin për ...

Berlini e Parisi paralajmërojnë lidershipin për pasoja të rënda

Koha.net - 11.01.2018

Në kohën kur pushteti është duke shqyrtuar opsionet për ta paralizuar Gjykatën Speciale, në Kosovë ka arritur një delegacion i përbashkët franko-gjerman për një vizitë “urgjente” me misionin për ...

A e lëkund koalicionin Specialja? Flet Daut Haradinaj

Gazeta Express - 11.01.2018

Deputeti i AAK’së, Daut Haradinaj, thotë se nuk e di nëse kreu i PDK’së, Kadri Veseli, është tërhequr nga përpjekja për ta shfuqizuar Gjykatën Speciale.

Lëkundet koalicioni

Zhurnal - 10.01.2018

Lëkundet koalicioni Prishtinë, 10 janar - Ndonëse janë partnerë në qeverisje PDK-ja, AAK-ja e Nisma po vazhdojnë të kenë qëndrime të ndryshme sa i përket Gjykatës Speciale.

Lëkundet koalicioni

Lajmi.net - 10.01.2018

Ndonëse janë partnerë në qeverisje PDK-ja, AAK-ja e Nisma po vazhdojnë të kenë qëndrime të ndryshme sa i përket Gjykatës Speciale. Përderisa lideri i PDK-së Kadri Veseli ka thënë se kjo Gjykatë nuk ...

Buzhala: Ja pse Amerika nuk i’a jep vizën Haradinajt

Ina - 10.01.2018

I ftuar në Forumet UET në një bashkëbisedim me pedagogë dhe studentë botuesi i Gazetës Express Berat Buzhala ka folur për situatën politike mes Prishtinës dhe Tiranës.

Lëkundet koalicioni

Almakos - 10.01.2018

Ndonëse janë partnerë në qeverisje PDK-ja, AAK-ja e Nisma po vazhdojnë të kenë qëndrime të ndryshme sa i përket Gjykatës Speciale. Përderisa lideri i PDK-së Kadri Veseli ka thënë se kjo Gjykatë nuk ...

Deda: Nuk bëhet fjalë për zhbërjen e Speciales, por të Kosovës

Almakos - 10.01.2018

Deputeti i Alternativës, Ilir Deda, ka thënë se ka ndodhur një manipulim i jashtëzakonshëm rreth iniciativës për shfuqizimin e Gjykatës Speciale. “Debati për Gjykatën Speciale ka qenë deri në vitin ...

Uniteti i munguar për vendimmarrje

Almakos - 10.01.2018

Presidenti, kryeministri dhe kryetari i Kuvendit të Kosovës po mbajnë qëndrime të ndryshme në lidhje me dy nga çështjet kryesore të aktualitetit politik, përkatësisht në raport me ratifikimin e ...

INTERVISTË/ Kryetari i LB-së pro Gjykatës Speciale

Albeu.com - 10.01.2018

Kryetari i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati , është shprehur kundër iniciativës për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale. Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, Murati ka thënë se ...

Mushkolaj: Pas shfuqizimit të Speciales, çdo alternativë tjetër do të ishte më e dëmshme

Lajmi.net - 10.01.2018

Analisti Imer Mushkolaj, tha se çdo alternativë pas shfuqizimit do të ishte më e keqe se Gjykata Speciale. Ai tha se ka munguar iniciativa, qoftë edhe verbale për me i ndjekë këto krime.

Veseli i hesht deputetët e PDK-së

Albeu.com - 10.01.2018

Deklarimi i kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli , për Gjykatën Speciale ka heshtur partiakët e tij, të cilët insistonin se do t’i shkojnë deri në fund nismës për shfuqizimin e saj.

OVL e UÇK’së paralajmërojnë veprime nëse nuk shfuqizohet Gjykata Speciale

Almakos - 10.01.2018

Organizatat e dala nga lufta e UÇK-së kanë paralajmëruar veprime konkrete nëse nuk shfuqizohet ligji për Gjykatën Speciale nga Kuvendi i Kosovës. Xhavit Jashari, kryetar i Shoqatës së Familjeve të ...

Lëkundet koalicioni

Albeu.com - 10.01.2018

Ndonëse janë partnerë në qeverisje PDK-ja, AAK-ja e Nisma po vazhdojnë të kenë qëndrime të ndryshme sa i përket Gjykatës Speciale . Përderisa lideri i PDK-së Kadri Veseli ka thënë se kjo Gjykatë nuk ...

Përçarje mes koalicionit? Flet Pal Lekaj

Lajmi.net - 10.01.2018

Gjykata Speciale i erdhi surprizë koalicionit i cili i kishte koncentruar të zgjidhte çështjen e demarkacionit. Deklaratat e ndryshme jo vetëm për demarkacionin, por edhe tani për Gjykatën Speciale ...

Deda: Nuk bëhet fjalë për zhbërjen e Speciales, por të Kosovës

Lajmi.net - 10.01.2018

Deputeti i Alternativës, Ilir Deda, ka thënë se ka ndodhur një manipulim i jashtëzakonshëm rreth iniciativës për shfuqizimin e Gjykatës Speciale. “Debati për Gjykatën Speciale ka qenë deri në vitin ...

Nasim Haradinaj: Dëshpëruese letra e Veselit për Specialen

Almakos - 10.01.2018

Organizata e veteranëve të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, e cila para disa javësh i ka dorëzuar Kuvendit peticionin për shfuqizimin e Gjykatës Speciale, shpreson që kjo punë do të kryhet, ...

Heshtje misterioze për shfuqizimin e Speciales

Albeu.com - 10.01.2018

Letra që kryeparlamentari, Kadri Veseli publikoi para dy ditësh lidhur me Gjykatën Speciale , i ka lënë të heshtur deputetët e kësaj partie. As shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së as inicuesi i ...

Qëndrimi i mbrapshtë i lidershipit të Kosovës për dy çështjet përcaktuese të fatit të saj europian

LajmiFundit - 10.01.2018

Vija e kufirit ndarës të Kosovës me Malin e Zi, e njohur zyrtarisht me termin “demarkacioni” , si dhe shfuqizimi i ligjit për Gjykatën Speciale janë dy nga çështjet me peshë specifike tepër të madhe ...

Uniteti i munguar për vendimmarrje

Evropaelire - 10.01.2018

Presidenti, kryeministri dhe kryetari i Kuvendit të Kosovës po mbajnë qëndrime të ndryshme në lidhje me dy nga çështjet kryesore të aktualitetit politik, përkatësisht në raport me ratifikimin e ...

Mjegulla procedurale e kërkesës për shfuqizimin e Gjykatës Speciale

Lajmi.net - 10.01.2018

Mos-tërheqja e nënshkrimeve për shfuqizimin e Gjykatës Speciales nga deputetët, insistimi se ky institucion ndërkombëtar do të zhbëhet pas peticionit të OVLUÇK, qëndrimet e kundërta të krerëve të ...

Murati: Është koha e përballjes me Specialen

Lajmi.net - 10.01.2018

Kryetari i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati, është shprehur kundër iniciativës për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale. Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, Murati ka thënë se ...

Uniteti i munguar për vendimmarrje

Telegrafi - 10.01.2018

Presidenti, kryeministri dhe kryetari i Kuvendit të Kosovës po mbajnë qëndrime të ndryshme në lidhje me dy nga çështjet kryesore të aktualitetit politik, përkatësisht në raport me ratifikimin e ...

Lëkundet koalicioni

Telegrafi - 10.01.2018

Ndonëse janë partnerë në qeverisje PDK-ja, AAK-ja e Nisma po vazhdojnë të kenë qëndrime të ndryshme sa i përket Gjykatës Speciale. Përderisa lideri i PDK-së Kadri Veseli ka thënë se kjo Gjykatë nuk ...

Deda: Nuk bëhet fjalë për zhbërjen e Speciales, por të Kosovës

Telegrafi - 10.01.2018

Deputeti i Alternativës, Ilir Deda, ka thënë se ka ndodhur një manipulim i jashtëzakonshëm rreth iniciativës për shfuqizimin e Gjykatës Speciale. “Debati për Gjykatën Speciale ka qenë deri në vitin ...

Nasim Haradinaj: Dëshpëruese letra e Veselit për Specialen

Telegrafi - 10.01.2018

Organizata e veteranëve të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, e cila para disa javësh i ka dorëzuar Kuvendit peticionin për shfuqizimin e Gjykatës Speciale, shpreson që kjo punë do të kryhet, ...

Murati: Iniciativa për shfuqizimin e Speciales, aventurë politike që cenoi raportet tona me ndërkombëtarët

Koha.net - 10.01.2018

Kryetari i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati, është shprehur kundër iniciativës për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale. Në një intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, Murati ka thënë se ...

Tërheqja e Veselit hesht PDK-në

Gazeta Express - 10.01.2018

Deklarimi i kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli, për Gjykatën Speciale ka heshtur partiakët e tij, të cilët insistonin se do t’i shkojnë deri në fund nismës për shfuqizimin e ...

Lëkundet koalicioni

Gazeta Express - 10.01.2018

Ndonëse janë partnerë në qeverisje PDK-ja, AAK-ja e Nisma po vazhdojnë të kenë qëndrime të ndryshme sa i përket Gjykatës ...

Qëndrimi i LDK-së për Specialen, i pandryshueshëm

Gazeta Express - 10.01.2018

Muajin që lamë pas pati përpjekje për shfuqizimin e ligjit që qoj në krijimin e Gjykatës Speciale apo Dhomave të Specializuara. Këto përpjekje nuk u pritën fare mirë sidomos nga faktori ...

Mushkolaj: Pas shfuqizimit të Speciales, çdo alternativë tjetër do të ishte më e dëmshme (Video)

Telegrafi - 10.01.2018

Analisti Imer Mushkolaj në emisionin “Debat D Plus” në RTV Dukagjini, tha se çdo alternativë pas shfuqizimit do të ishte më e keqe se Gjykata Speciale.

Tërheqja e Veselit hesht PDK-në

Koha.net - 10.01.2018

Deklarimi i kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli, për Gjykatën Speciale ka heshtur partiakët e tij, të cilët insistonin se do t’i shkojnë deri në fund nismës për shfuqizimin e saj.

OVL e UÇK-së paralajmërojnë veprime nëse nuk shfuqizohet Gjykata Speciale

Telegrafi - 10.01.2018

Organizatat e dala nga lufta e UÇK-së kanë paralajmëruar veprime konkrete nëse nuk shfuqizohet ligji për Gjykatën Speciale nga Kuvendi i Kosovës. Xhavit Jashari, kryetar i Shoqatës së Familjeve të ...

Tërheqja e Kadri Veselit hesht formacionin e tij PDK-në

Java News - 10.01.2018

Deklarimi i kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli, për Gjykatën Speciale ka heshtur partiakët e tij, të cilët insistonin se do t’i shkojnë deri në fund nismës për shfuqizimin e saj.

ANALIZA: Uniteti i munguar për vendimmarrjen në Kosovë

Gazeta Tema - 10.01.2018

Presidenti, kryeministri dhe kryetari i Kuvendit të Kosovës po mbajnë qëndrime të ndryshme në lidhje me dy nga çështjet kryesore të aktualitetit politik, përkatësisht në raport me ratifikimin e ...

Kosovarët masivisht "pro" demarkacionit, "jo" për shfuqizimin e Gjykatës Speciale

Idividi - 09.01.2018

Prishtinë, 8 janar 2018 (MIA) - Mijëra qytetarë të Kosovës kanë shprehur qartas qëndrimin e tyre ndaj dy prej temave më të nxehta në vend të kohëve të fundit: për Demarkacionin e kufirit të vendit me ...

Server: Shfuqizimi i Gjykatës Speciale me pasoja serioze për Kosovën

Idividi - 09.01.2018

Prishtinë, 8 janar 2018 (MIA) - Eksperti i njohur amerikan për Ballkanin, Daniel Server, për gazetën "Zëri" deklaroi se shfuqizimi i Ligjit për Gjykatën Speciale do të përcillet me pasoja serioze për ...

Zmbrapsja nga iniciativa për zhbërjen e speciales

Zhurnal - 09.01.2018

Zmbrapsja nga iniciativa për zhbërjen e speciales Prishtinë, 9 janar - Kryeparlamentari Kadri Veseli është zmbrapsur nga iniciativa për zhbërjen e Gjykatës Speciale, për të cilën tha se nuk mund të ...

Haradinaj: Për inat të Veselit, LDK-ja voton pro shfuqizimit të Speciales

Albeu.com - 09.01.2018

Sipas nënkryetarit të OVL-së së UÇK, Nasim Haradinaj , deputetët e LDK-së, do të votojnë pro shfuqizimit të gjykatës speciale , vetëm për inat të Kadri Veselit.

Prokurori Rexha tregon “historinë” e themelimit të Gjykatës Speciale (Video)

Ina - 09.01.2018

Për themelimin e Gjykatës Speciale me seli në Kosovë, e cila do të trajtonte rastet e krimeve të luftës ishte diskutuar para 13 viteve mes ekspertëve vendorë dhe ndërkombëtarë.

Nasim Haradinaj: Deputetët e LDK-së do të votojnë kundër speciales për inat të Kadri Veselit

Lajmi.net - 09.01.2018

Nënkryetari i OVL të UÇK, Nasim Haradinaj, tha se deputetët e LDK-së, do të votojnë pro shfuqizimit të gjykatës speciale, vetëm për inat të Kadri Veselit.

Berisha: Shfuqizimi i Speciales me pasoja të papërballueshme për liderët politikë

Zhurnal - 09.01.2018

Berisha: Shfuqizimi i Speciales me pasoja të papërballueshme për liderët politikë Këshilltari i ish-kryeministrit Isa Mustafa dhe avokati, Besnik Berisha, në emisionin “Debat D Plus” në RTV Dukagjini ...

Haradinaj thotë se do ta votonte shfuqizimin e Speciales, nuk e komenton letrën e Veselit

Almakos - 09.01.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, nuk ka pranuar ta komentojë deklaratën e kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Kadri Veseli rreth Gjykatës Speciale, duke thënë se e respekton ...

Prokurori Rexha tregon “historinë” e themelimit të Gjykatës Speciale (Video)

Almakos - 09.01.2018

Për themelimin e Gjykatës Speciale me seli në Kosovë, e cila do të trajtonte rastet e krimeve të luftës ishte diskutuar para 13 viteve mes ekspertëve vendorë dhe ndërkombëtarë.

Zmbrapsja speciale

Almakos - 09.01.2018

Kryeparlamentari Kadri Veseli është zmbrapsur nga bashkë-iniciativa me presidentin Hashim Thaçi dhe me kryeministrin Ramush Haradinaj për ta shfuqizuar Ligjin për Gjykatën Speciale.

Kurteshi: Deputetët u detyruan të nënshkruajnë për shfuqizim të Gjykatës Speciale (Video)

Almakos - 09.01.2018

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Sami Kurteshi, në një intervistë për Telegrafin me gazetarin Muhamet Hajrullahu ka folur edhe për Gjykatën Speciale dhe qëndrimin e VV-së për nismën e deputetëve për ...

Vetëm një deputet ka hequr nënshkrimin nga nisma për shfuqizimin e Speciales

Zhurnal - 09.01.2018

Vetëm një deputet ka hequr nënshkrimin nga nisma për shfuqizimin e Speciales Prishtinë, 9 janar - Deputetët e Kuvendit të Kosovës nuk i kanë tërhequr nënshkrimet nga kërkesa për shfuqizimin e ...

Berisha: Shfuqizimi i Speciales me pasoja të papërballueshme për liderët politikë (Video)

Almakos - 09.01.2018

Këshilltari i ish-kryeministrit Isa Mustafa dhe avokati, Besnik Berisha, në emisionin “Debat D Plus” në RTV Dukagjini ka thënë se shfuqizimi i Gjykatës Speciales do kishte pasoja të papërballueshme ...

SHBA: Nuk e bllokojmë asnjë iniciativë të Rusisë nëse e shfuqizoni Specialen

Idividi - 09.01.2018

Prishtinë, 5 janar 2018 (MIA) - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë përcjellë alarmin tek autoritetet e Kosovës se mund të vihet në funksion "Plani B" për formimin e Gjykatës Speciale, i cili ...

Zmbrapsja Speciale

Lajmi.net - 09.01.2018

Kryeparlamentari Kadri Veseli është zmbrapsur nga bashkëiniciativa me presidentin Hashim Thaçi dhe me kryeministrin Ramush Haradinaj për ta shfuqizuar Ligjin për Gjykatën Speciale.

Haradinaj flet për vizën amerikane, pyetet edhe për letrën e Veselit

Albeu.com - 09.01.2018

Pas takimit me kryetarin e Komunës së Komunës , Shpend Ahmeti, Ramush Haradinaj ka dalë para mediave dhe është pyetur në lidhje me letrën e Kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli për Gjykatën Speciale .

Vetëm një deputet ka hequr nënshkrimin nga nisma për shfuqizimin e Speciales

Lajmi.net - 09.01.2018

Deputetët e Kuvendit të Kosovës nuk i kanë tërhequr nënshkrimet nga kërkesa për shfuqizimin e Speciales pavarësisht deklarimit të djeshëm të kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli, që “Gjykata Speciale ...

Nasim Haradinaj: Deputetët e LDK-së do të votojnë kundër speciales për inat të Kadri Veselit

Almakos - 09.01.2018

Nënkryetari i OVL të UÇK, Nasim Haradinaj, tha se deputetët e LDK-së, do të votojnë pro shfuqizimit të gjykatës speciale, vetëm për inat të Kadri Veselit.

Veseli u tërhoq, Qeveria mohon se do të ketë Projekt-Ligj për shfuqizimin e Speciales…

Lajmi.net - 09.01.2018

Qeveria e Kosovës nuk ka qenë e qartë se si do të veprojë lidhur më shfuqizimin e Gjykatës Speciale, pas tërheqjes nga një gjë e tillë nga ana e kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli.

“Zhbërja e Speciales fuqizon UNMIK-un, raportet me ndërkombëtarët janë zbehur”

Lajmi.net - 09.01.2018

Iniciativa për shfuqizimin e Gjykatës Speciale erdhi prej presidentit Hashim Thaçi, thotë Bekim Blakaj, nga Fondi për të Drejtën Humanitare. Krejt kjo sipas tij, erdhi si rezultat i frikës se ...

Haradinaj: E kam kundërshtuar dhe do ta kundërshtojë Gjykatën Speciale

Ina - 09.01.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj pohoi që është kundër Gjykatës Speciale, përderisa është shprehur që nuk ka ndonjë koment lidhur me letrën e kryeparlamentarit Kadri Veseli, në të cilen ai ka thënë që ...

Kryeministri i Kosovës – ende pa vizë amerikane

Ina - 09.01.2018

Kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, ende nuk i është dhënë viza për të udhëtuar për në Shtetet e Bashkuara. Ai kishte bërë kërkesë për të shkuar në Iowa, për të marrë pjesë në një veprimtari ...

Zmbrapsja speciale

Telegrafi - 09.01.2018

Kryeparlamentari Kadri Veseli është zmbrapsur nga bashkë-iniciativa me presidentin Hashim Thaçi dhe me kryeministrin Ramush Haradinaj për ta shfuqizuar Ligjin për Gjykatën Speciale.

Buzhala në UET: Ambasada Amerikane nuk i jep vize Kryeministrit Haradinaj për shkak të shfuqizimit të Gjykatës Speciale

Mapo - 09.01.2018

I ftuar në Forumet UET në një bashkëbisedim me pedagogë dhe studentë botuesi i “Gazetës Express”, Berat Buzhala, ka folur për situatën politike mes Prishtinës dhe Tiranës.

Nasim Haradinaj: Deputetët e LDK-së do të votojnë kundër speciales për inat të Kadri Veselit

Telegrafi - 09.01.2018

Nënkryetari i OVL të UÇK, Nasim Haradinaj, tha se deputetët e LDK-së, do të votojnë pro shfuqizimit të gjykatës speciale, vetëm për inat të Kadri Veselit.

Zmbrapsja Speciale

Gazeta Express - 09.01.2018

Kryeparlamentari Kadri Veseli është zmbrapsur nga bashkëiniciativa me presidentin Hashim Thaçi dhe me kryeministrin Ramush Haradinaj për ta shfuqizuar Ligjin për Gjykatën Speciale.

Ekspertja e Drejtësisë: Tash vonë për zhbërjen e Gjykatës Speciale

Gazeta Express - 09.01.2018

Muajin e kaluar në Kosovë pati përpjekje për shfuqizimin e ligjit që çoi në krijimin e gjykatës së Posaçme, ose Dhomave të Specializuara siç quhet në fjalorin juridik.

Haradinaj s’ka koment për letrën e Veselit

Koha.net - 09.01.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, nuk ka komentuar letrën e djeshme të kryeparlamentarit Kadri Veseli, në të cilën ai doli në mbrojtje të Gjykatës Speciale, pavarësisht se në fund të ...

Haradinaj thotë se do ta votonte shfuqizimin e Speciales, nuk e komenton letrën e Veselit

Telegrafi - 09.01.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, nuk ka pranuar ta komentojë deklaratën e kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Kadri Veseli rreth Gjykatës Speciale, duke thënë se e respekton ...

Prokurori Rexha tregon “historinë” e themelimit të Gjykatës Speciale (Video)

Telegrafi - 09.01.2018

Për themelimin e Gjykatës Speciale me seli në Kosovë, e cila do të trajtonte rastet e krimeve të luftës ishte diskutuar para 13 viteve mes ekspertëve vendorë dhe ndërkombëtarë.

Serwer: Republika Serbe nuk do të jetë e pavarur

Koha.net - 09.01.2018

Profesori i Universitetit amerikan “Johns Hopkins” Daniel Serwer pohon se entiteti i Bosnjë e Hercegovinës Republika nuk do të jetë e pavarur, ndërsa qytetarët e Bosnjës i ka porositur që të merren ...

Kurteshi: Deputetët u detyruan të nënshkruajnë për shfuqizim të Gjykatës Speciale (Video)

Telegrafi - 09.01.2018

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Sami Kurteshi, në një intervistë për Telegrafin me gazetarin Muhamet Hajrullahu ka folur edhe për Gjykatën Speciale dhe qëndrimin e VV-së për nismën e deputetëve për ...

Selmanaj: Qëndrim i vonuar i Veselit për Specialen

Gazeta Express - 09.01.2018

Deputeti i AAK-së, Rasim Selmanaj, në emisionin “Interaktiv” ka komentuar letrën e kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, me të cilën ai kundërshtoi iniciativën përmes së cilës u tentua ...

Veteranët e UÇK-së kritikojnë Veselin për Specialen, thonë se vendi mund të shkojë në zgjedhje

Koha.net - 09.01.2018

Përfaqësuesit e Organizatës së Veteranëve të UÇK-së, janë kritikë ndaj kryetarit të Kuvendit Kadri Veseli për zvarritje të thirrjes së seancës së jashtëzakonshme, për shfuqizimin e Gjykatës Speciale.

Berisha: Shfuqizimi i Speciales me pasoja të papërballueshme për liderët politikë (Video)

Telegrafi - 09.01.2018

Këshilltari i ish-kryeministrit Isa Mustafa dhe avokati, Besnik Berisha, në emisionin “Debat D Plus” në RTV Dukagjini ka thënë se shfuqizimi i Gjykatës Speciales do kishte pasoja të papërballueshme ...

Selmanaj: Qëndrim i vonuar i Veselit për Specialen

Koha.net - 09.01.2018

Deputeti i AAK-së, Rasim Selmanaj, në emisionin “Interaktiv” ka komentuar letrën e kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, me të cilën ai kundërshtoi iniciativën përmes së cilës u tentua ...

Gazeta "Zëri": PDK-ja tërhiqet nga nisma për shfuqizimin e Gjykatës Speciale

Respublica - 09.01.2018

Duket se një pjesë e politikës kosovare e ka marrë mesazhin nga SHBA. Gazeta “Zëri” shkruan sot se Kadri Vesesli, kryetar i Kuvendit është tërhequr nga nisma ligjore për shfuqizimin e Gjykatës ...

Berat Buzhala: Ja pse SHBA nuk i jep vizë Ramush Haradinajt

Gazeta Tema - 09.01.2018

I ftuar në Forumet UET në një bashkëbisedim me pedagogë dhe studentë botuesi i Gazetës Express Berat Buzhala ka folur për situatën politike mes Prishtinës dhe Tiranës.

Serwer: Shfuqizimi i Speciales me pasoja serioze për Kosovën

Lajmi.net - 08.01.2018

Analisti amerikan për Ballkanin, Daniel Serwer, ka deklaruar për gazetën “Zëri” se shfuqizimi i Ligjit për Gjykatën Speciale do të përcillet me pasoja serioze për Kosovën, pasi që, sipas tij, ...

Serwer: Liderët kosovarë po veprojnë sikur të jenë kërcënuar nga Gjykata

Almakos - 08.01.2018

Analisti amerikan për Ballkanin, Daniel Serwer, ka deklaruar se shfuqizimi i Ligjit për Gjykatën Speciale do të përcillet me pasoja serioze për Kosovën, pasi që, sipas tij, marrëdhëniet me SHBA-në ...

Pasojat e shfuqizimit të Speciales

Zhurnal - 08.01.2018

Pasojat e shfuqizimit të Speciales Prishtinë, 8 janar - Shfuqizimi i Ligjit për Gjykatën Speciale do t’i bënte marrëdhëniet e Kosovës me Shtetet e Bashkuara të Amerikës si dhe me Bashkimin Europian ...

Veseli shpërthen për Gjykatën Speciale, fajëson LDK-në, VV-në dhe veteranët e rrejshëm

Albeu.com - 08.01.2018

Kadri Veseli ka shkruar një kolumne të gjatë, në të cilën ka qartësuar pozicionin e tij karshi Gjykatës Speciale . E titulluar “Mbi dramën e Gjykatës Speciale ”, kryesuesi i Kuvendit thotë se ka kohë ...

Kadri Veseli pro Gjykatës Speciale, godet edhe partnerët e koalicionit

Lajmi.net - 08.01.2018

Kadri Veseli ka shkruar një kolumne të gjatë, në të cilën ka qartësuar pozicionin e tij karshi Gjykatës Speciale. E titulluar “Mbi dramën e Gjykatës Speciale”, kryesuesi i Kuvendit thotë se ka kohë ...

Veseli: Gjykata Speciale është e dëmshme, por do të ndodhë

Almakos - 08.01.2018

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës dhe kryeparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli, ka shkruar një kolumne rreth Gjykatës Speciale dhe ndodhive të fundit në Kuvend kur u iniciua zhbërja e ligjit ...

Veseli: Gjykata Speciale është e dëmshme, por do të ndodhë

Zhurnal - 08.01.2018

Veseli: Gjykata Speciale është e dëmshme, por do të ndodhë Prishtinë, 8 janar - Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës dhe kryeparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli, ka shkruar një kolumne rreth ...

Kadri Veseli: Gjykata Speciale nuk ndalet

Alsat - 08.01.2018

“Kosova e meriton më pak se kushdo në botë, por gjykata do të formohet, edhe pse ka qindra argumente që flasin kundër saj! Është padrejtësi që po bëhet në emër të drejtësisë!”, shkruan mes të tjerash ...

Pacolli: Kosova mund të bëhej si Shqipëria në kohën e Enverit

Albeu.com - 08.01.2018

Sekretari organizativ i AKR-së, Rrahim Pacolli , thotë se shfuqizimi i Gjykatës Speciale do kthente Kosovën 18 vite pas, dhe do bënte që Kosova të humbte miqtë e saj amerikanë dhe evropianë.

Kosovarët masivisht “pro” demarkacionit, “jo” për shfuqizimin e Gjykatës Speciale

Portalb - 08.01.2018

Mijëra qytetarë të Kosovës kanë shprehur qartas qëndrimin e tyre ndaj dy prej temave më të nxehta në vend të kohëve të fundit: për Demarkacionin e kufirit të vendit me Malin e Zi, që po mban peng ...

Shfuqzimi i Ligjit për Gjykatën Speciale nuk ka efekt, mbi të janë marrëveshjet ndërkombëtare

Almakos - 08.01.2018

Tendencat e një grupi deputetësh për ta bërë të plotfuqishme kërkesën e organizatave të luftës së UÇK-së për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale janë të kota.

Veseli: Gjykata Speciale është e dëmshme, por do të ndodhë

SOT - 08.01.2018

Kryeparlamentari dhe kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka shkruar sot një artikull rreth Gjykatës Speciale dhe iniciativës së zhbërjes së saj nga disa deputetët.

Zëvendësministri i AAK-së, thotë se Kosova duhet ta bëjë Specialen në këmbim të vizave dhe Ushtrisë

Almakos - 08.01.2018

Zëvendësministri i Ambientit nga radhët e partisë së kryeministrit, Besim Demi ka vlerësuar se Kosova nuk do të duhej që të shfuqizonte Gjykatën Speciale por në këmbim të saj te kërkonte nga ...

Njeriu i AAK-së kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale

Albeu.com - 08.01.2018

Edhe nga partia e AAK-së ka zëra që nuk duhet të shfuqizohet Gjykata Speciale . Zëvendësministri i Ambientit nga radhët e partisë së kryeministrit, Besim Demi ka vlerësuar se Kosova nuk do të duhej ...

Arifi: Nuk bëjmë projektligj për shfuqizimin e Speciales, deputetët janë kundër

Lajmi.net - 08.01.2018

Identifikimi me shfuqizimin e Gjykatës Speciale nuk po i pëlqen Kryeministrit Haradinaj. Tash që edhe shefi i PDK’së Kadri Veseli u distancua nga përpjekja për rrëzimin e saj, në Qeveri thonë se nuk ...

FDH Kosovë: Shfuqizimi i speciales, mohim i drejtësisë për viktimat

Almakos - 08.01.2018

Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë konsideron se nisma e fundit e krerëve institucional që me anë të një ligji tjetër të shfuqizohet Gjykata Speciale, pa asnjë argument të qëndrueshëm, është një ...

Nitaj: Dikush duhet të sakrifikohet për Specialen, sikur Haradinaj në Hagë

Lajmi.net - 08.01.2018

Deputeti nga rradhët e AAK-së, Muharrem Nitaj, duke reaguar mbi zhvillimet e fundit për Gjykatën Speciale, ka shkruar se kjo e fundit është e padrejtë për disa arsye.

Kadri Veseli e pranon: Kosova nuk ka fuqi ta ndalë Specialen

Portalb - 08.01.2018

Kryetari i PDK-së dhe kryeparlamentari, Kadri Veseli, përmes një kolumne të shkruar për Gjykatën Speciale ka pranuar se Kosova nuk ka fuqi për ta ndaluar atë edhe pse siç thotë është tejet e dëmshme.

AAK: Kosova ta bëjë Gjykatën Speciale në këmbim të vizave dhe Ushtrisë

SOT - 08.01.2018

Nga partia e kryemisnitrit Haradinaj, AAK, janë dëgjuar zërat e parë në favor të Gjykatës Speciale të krimeve të luftës. Zëvendës-ministri i Ambientit, Besim Demi, ka thënë sot se Kosova nuk duhet të ...

Specialen nuk e zmbrapsin iniciativat për shfuqizim

Gazeta Express - 08.01.2018

Përpjekja për ta shfuqizuar Ligjin për Gjykatën Speciale nuk i ka lëkundur Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, të cilat përbëjnë emërtimin zyrtar për Gjykatën Speciale, ...

Serwer: Liderët e Kosovës po sillen sikur të jenë të kërcënuar nga Gjykata

Gazeta Express - 08.01.2018

Analisti amerikan për Ballkanin, Daniel Serwer, ka deklaruar për gazetën “Zëri” se shfuqizimi i Ligjit për Gjykatën Speciale do të përcillet me pasoja serioze për Kosovën, pasi që, sipas tij, ...

Serwer: Liderët kosovarë po veprojnë sikur të jenë kërcënuar nga Gjykata

Telegrafi - 08.01.2018

Analisti amerikan për Ballkanin, Daniel Serwer, ka deklaruar se shfuqizimi i Ligjit për Gjykatën Speciale do të përcillet me pasoja serioze për Kosovën, pasi që, sipas tij, marrëdhëniet me SHBA-në ...

Kadri Veseli pro Gjykatës Speciale, godet opozitën por edhe partnerët e koalicionit

Gazeta Express - 08.01.2018

Kadri Veseli ka shkruar një kolumne të gjatë, në të cilën ka qartësuar pozicionin e tij karshi Gjykatës Speciale. E titulluar “Mbi dramën e Gjykatës Speciale”, kryesuesi i Kuvendit thotë se ka kohë ...

Mbi dramën e Gjykatës Speciale

Gazeta Express - 08.01.2018

Gjykatën Speciale më së paku në botë e ka merituar Kosova që t’i ndodhë, por ajo do të ndodhë edhe pse ka qindra argumente që flasin kundër saj! Është padrejtësi që po bëhet në emër të drejtësisë.

Veseli: Gjykata Speciale është e dëmshme, por do të ndodhë

Telegrafi - 08.01.2018

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës dhe kryeparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli, ka shkruar një kolumne rreth Gjykatës Speciale dhe ndodhive të fundit në Kuvend kur u iniciua zhbërja e ligjit ...

Kadri Veseli pro Gjykatës Speciale, godet opozitën edhe partnerët e koalicionit

BalkanWeb - 08.01.2018

Kadri Veseli ka shkruar një artikull të gjatë, në të cilën ka qartësuar pozicionin e tij karshi Gjykatës Speciale. E titulluar “Mbi dramën e Gjykatës Speciale”, kryesuesi i Kuvendit thotë se ka kohë ...

Kadri Veseli në mbrojtje të Speciales

Koha.net - 08.01.2018

Nga iniciativa për të shfuqizuar Ligjin për Specialen, kryetari i Kuvendit Kadri Veseli tani është kthyer në mbrojtje të Gjykatës. Në një shkrim autorial, Veseli ka thënë se Gjykata Speciale do të ...

Shfuqzimi i Ligjit për Gjykatën Speciale nuk ka efekt, mbi të janë marrëveshjet ndërkombëtare

Telegrafi - 08.01.2018

Tendencat e një grupi deputetësh për ta bërë të plotfuqishme kërkesën e organizatave të luftës së UÇK-së për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale janë të kota.

Zëvendësministri i AAK-së, thotë se Kosova duhet ta bëjë Specialen në këmbim të vizave dhe Ushtrisë

Telegrafi - 08.01.2018

Zëvendësministri i Ambientit nga radhët e partisë së kryeministrit, Besim Demi ka vlerësuar se Kosova nuk do të duhej që të shfuqizonte Gjykatën Speciale por në këmbim të saj te kërkonte nga ...

FDH: Shfuqizimi i mundshëm i Speciales - mohim i drejtësisë për viktimat

Koha.net - 08.01.2018

Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë konsideron se nisma e fundit e krerëve institucionalë që me anë të një ligji tjetër të shfuqizohet Gjykata Speciale, pa asnjë argument të qëndrueshëm, është një ...

Arifi: Nuk bëjmë projektligj për shfuqizimin e Speciales, deputetët janë kundër

Gazeta Express - 08.01.2018

Identifikimi me shfuqizimin e Gjykatës Speciale nuk po i pëlqen Kryeministrit Haradinaj. Tash që edhe shefi i PDK’së Kadri Veseli u distancua nga përpjekja për rrëzimin e saj, në Qeveri thonë se nuk ...

FDH Kosovë: Shfuqizimi i speciales, mohim i drejtësisë për viktimat

Telegrafi - 08.01.2018

Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë konsideron se nisma e fundit e krerëve institucional që me anë të një ligji tjetër të shfuqizohet Gjykata Speciale, pa asnjë argument të qëndrueshëm, është një ...

Deputeti i AAK’së për Gjykatën Speciale: Tani radha e tjerëve për sakrificë si Ramushi dikur

Gazeta Express - 08.01.2018

Deputeti i AAK-së, Muharrem Nitaj duke folur rreth Gjykatës Speciale, ka kujtuar edhe kohën kur Ramush Haradinaj kishte lënë pozitën e kryeministrit për të shkuar në ...

Deputeti i LDK-së, Veselit: Vonë është tash për Specialen

Koha.net - 08.01.2018

Deputeti i LDK-së, Arben Gashi, e ka cilësuar të vonuar reagimin e kreut të PDK-së, Kadri Veseli, në lidhje me Gjykatën Speciale. Gashi, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se për dallim nga ...

Serwer: Shfuqizimi i Speciales me pasoja serioze për Kosovën

Alb Portali - 08.01.2018

Shfuqizimi i Ligjit për Gjykatën Speciale do t’i bënte marrëdhëniet e Kosovës me Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), si dhe me Bashkimin Evropian (BE) shumë më problematike dhe kjo do të kishte ...

Kadri Veseli flet mbi dramën e Gjykatës Speciale në Kosovë

Gazeta Tema - 08.01.2018

Nga Kadri Veseli Gjykatën Speciale më së paku në botë e ka merituar Kosova që t’i ndodhë, por ajo do të ndodhë edhe pse ka qindra argumente që flasin kundër saj! Është padrejtësi që po bëhet në emër ...

Gjykata Speciale nuk mund të zhbëhet vetëm me shfuqizimin e ligjit

Durres Lajm - 08.01.2018

Përpjekjet për të ndaluar funksionalizimin e Gjykatës Speciale në Kosovë duket se janë të kota, pasi ngritja e saj nuk mund të ndalet thjesht me shfuqizimin e ligjit, e kjo për shkak se ekzistojnë ...

Veseli: Gjykata Speciale është e dëmshme, por do të ndodhë

Flaka - 08.01.2018

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës dhe kryeparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli, ka shkruar një kolumen rreth Gjykatës Speciale dhe ndodhive të fundit në Kuvend kur u iniciua zhbërja e ligjit ...

Demi: Kosova duhet ta bëjë Specialen në këmbim të vizave dhe Ushtrisë

Flaka - 08.01.2018

Zëvendësministri i Ambientit nga radhët e partisë së kryeministrit, Besim Demi ka vlerësuar se Kosova nuk do të duhej që të shfuqizonte Gjykatën Speciale por në këmbim të saj te kërkonte nga ...