TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ukrainë, përgjaken Pashkët

Shekulli - 20.04.2014

As festa e Pashkëve nuk ka mundur të ulë tensionin që ka përfshirë Ukrainën lindore. Sipas asaj që raportojnë mediet ruse, 5 persona kanë gjetur vdekjen mbrëmjen e djeshme në Slaviansk pas një ...

Nga fronti i Ukrainës kërcënime për Kosovën (Video)

Albtime - 20.04.2014

Grupi “Druzhina” nga Odese e Ukrainës dërgon mesazhe kërcënuese për Kosovën. Ata thonë se nuk i harrojnë krimet e NATO-s kundër serbëve në Kosovë, dhe se për çdo ukrainas dhe rus kudo në botë, Kosova ...

Nga fronti i Ukrainës kërcënime për Kosovën (Video)

Lajm - 20.04.2014

Grupi “Druzhina” nga Odese e Ukrainës dërgon mesazhe kërcënuese për Kosovën. Ata thonë se nuk i harrojnë krimet e NATO-s kundër serbëve në Kosovë, dhe se për çdo ukrainas dhe rus kudo në botë, Kosova ...

Ukrainë, Pashkët evidentojnë përçarjen

Top Channel - 20.04.2014

Ukrainë, Pashkët evidentojnë përçarjen 20/04/2014 Mesazhet e patriarkëve ortodoksë për Pashkë në Kiev dhe Moskë kanë nënvizuar ndarjen e thellë në Ukrainë, ku vazhdon ende konfrontimi i tensionuar në ...

Roli i klerit në krizën aktuale në Ukrainë

Ina - 20.04.2014

Mes Rusisë dhe Ukrainës ka një lidhje të fortë fetare. Por çfarë roli po luan feja në konfliktin aktual? Që në fillim të trazirave, kleri ka luajtur rol në demonstratat në Kiev dhe pjesë të tjera të ...

Ukrainë: Katër të vrarë nga të shtënat në pjesën lindore

Evropaelire - 20.04.2014

09:37 Ukrainë: Katër të vrarë nga të shtënat në pjesën ...

Vriten katër prorusë në Sllovjansk të Ukrainës

Lajmi.net - 20.04.2014

Raportohet se në një konflikt me armë në qytetin Sllovjansk, në pjesën lindore të Ukrainës, janë vrarë së paku katër vetë. Televizioni shtetëror i Rusisë, Rossia 24 ka raportuar të dielën se persona ...

SHBA, trupa në Poloni e Estoni. Putin: S’tërhiqemi!

Top Channel - 20.04.2014

SHBA, trupa në Poloni e Estoni. Putin: S’tërhiqemi! 20/04/2014 Deklarata e Gjenevës nuk ka ndalur luftën e fjalëve mes Rusisë dhe fuqive të Perëndimit.

Ukrainë: katër të vrarë nga të shtënat në pjesën lindore

Zhurnal - 20.04.2014

Raportohet se nga një konflikt me armë në qytetin Sllovjansk, në pjesën lindore të Ukrainës, janë vrarë së paku katër vetë. Televizioni shtetëror i Rusisë, Rossia 24, ka raportuar sot se persona të ...

Shprehet “tmerr” për të shtënat në lindje të Ukrainës

Zhurnal - 20.04.2014

Ministria e jashtme e Rusisë tha se ishte “e tmerruar” për të shtënat në pjesën lindore të Ukrainës, sot në mëngjes. Kjo ministri theksoi se me sulmin e sotëm afër qytetit Sllovjansk, është shkelur ...

SHBA, trupa në Poloni e Estoni. Putin: S'tërhiqemi!

Portalb - 20.04.2014

Deklarata e Gjenevës nuk ka ndalur luftën e fjalëve mes Rusisë dhe fuqive të Perëndimit. Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar Rusinë se kanë nxitur paqendrueshmërinë në Ukrainë dhe ka vendosur sanksione ...

SHBA, trupa në Poloni e Estoni. Putin: S'tërhiqemi!

Almakos - 20.04.2014

Deklarata e Gjenevës nuk ka ndalur luftën e fjalëve mes Rusisë dhe fuqive të Perëndimit. Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar Rusinë se kanë nxitur paqendrueshmërinë në Ukrainë dhe ka vendosur sanksione ...

Ukrainë: Katër të vrarë nga disa sulme të armatosura

Albtime - 20.04.2014

Katër persona kanë mbetur të vdekur nga një konflikt me armë në qytetin Sllovjansk, në pjesën lindore të Ukrainës. Televizioni shtetëror i Rusisë, Rossia 24, ka raportuar sot se persona të armatosur ...

Shkëmbim zjarri në Ukrainën Lindore

Top Channel - 20.04.2014

Shkëmbim zjarri në Ukrainën Lindore 20/04/2014 Rusia u shpreh e indinjuar nga një shkëmbim zjarri vdekjeprurës në Ukrainën lindore, episod ky qe shkeli armëpushimin e vendosur me rastin e Pashkëve.

Roli i klerit në krizën aktuale në Ukrainë

VOA - 20.04.2014

Mes Rusisë dhe Ukrainës ka një lidhje të fortë fetare. Por çfarë roli po luan feja në konfliktin aktual? Që në fillim të trazirave, kleri ka luajtur rol në demonstratat në Kiev dhe pjesë të tjera të ...

Kleri rus, ukrainas dënojnë "komplotet"

VOA - 20.04.2014

Të krishterë ortodoksë në Ukrainë dhe Rusi festuan Pashkët, ditën më të shenjtë në kremtimet fetare për këta besimtarë, ndërkohë që dy vendet janë përfshirë në një ballafaqim shqetësues dhe kreu i ...

Ukrainë-Rusi, klerikët akuzojnë njëri-tjetrin për komplot/ VIDEO

Ora news - 20.04.2014

Të krishterë ortodoksë në Ukrainë dhe Rusi festuan Pashkët, ditën më të shenjtë në kremtimet fetare për këta besimtarë, ndërkohë që dy vendet janë përfshirë në një ballafaqim shqetësues dhe kreu i ...

Ukrainë, Pashkët evidentojnë përçarjen

Telegrafi - 20.04.2014

Mesazhet e patriarkëve ortodoksë për Pashkë në Kiev dhe Moskë kanë nënvizuar ndarjen e thellë në Ukrainë, ku vazhdon ende konfrontimi i tensionuar në Lindje.

Ukrainë: Katër të vrarë nga të shtënat në pjesën lindore

Yll Press - 20.04.2014

Raportohet se nga një konflikt me armë në qytetin Sllovjansk, në pjesën lindore të Ukrainës, janë vrarë së paku katër vetë. Televizioni shtetëror i Rusisë, Rossia 24, ka raportuar sot se persona të ...

Rusi: Shprehet “tmerr” për të shtënat në lindje të Ukrainës

Yll Press - 20.04.2014

Ministria e jashtme e Rusisë tha se ishte “i tmerruar” prej të shtënave në pjesën lindore të Ukrainës, sot në mëngjes. Ministria e jashtme e Rusisë tha se ishte “i tmerruar” prej të shtënave në ...

Rusia e “tmerruar” për të shtënat në lindje të Ukrainës

Telegrafi - 20.04.2014

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se ishte “e tmerruar” për të shtënat në pjesën lindore të Ukrainës, sot në mëngjes. Kjo ministri theksoi se me sulmin e sotëm afër qytetit Slavyansk, është shkelur ...

Sulm nga persona të armatosur, 4 të vrarë në lindje të Ukrainës

Ora news - 20.04.2014

Katër persona kanë mbetur të vdekur nga një konflikt me armë në qytetin Sllovjansk, në pjesën lindore të Ukrainës. Televizioni shtetëror i Rusisë, Rossia 24, ka raportuar sot se persona të armatosur ...

Rusi-Ukrainë, akuza të ndërsjella për incidentin

VOA - 20.04.2014

Rusia tha se është e "indinjuar" nga një shkëmbim zjarri vdekjeprurës në Ukrainën lindore në shkelje të një armëpushimi me rastin e Pashkëve. Megjithatë, zyrtarët ukrainas thonë se hollësitë e ...

Shkelet armëpushimi për festën e Pashkëve në lindje të Ukrainës

ABC News - 20.04.2014

Një ditë më parë qeveria e Kievit kishte shpallur një armëpushim për në lindje të Ukrainës për shkak të festës së Pashkëve. Armëpushim që nuk është respektuar duke shënuar të paktën pesë të vrarë nga ...

Putin: S’tërhiqemi!

Telegrafi - 20.04.2014

Marrëveshja e Gjenevës për Ukrainën nuk ka ndalur luftën e fjalëve mes Rusisë dhe fuqive të Perëndimit. Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar Rusinë se kanë nxitur paqëndrueshmërinë në Ukrainë dhe ka ...

Ukrainë, përgjaken Pashkët, edhe Patriarkët japin mesazhe tensioni

Shqiptarja - 20.04.2014

SLAVIANSK - As festa e Pashkëve nuk ka mundur të ulë tensionin që ka përfshirë Ukrainën lindore. Sipas asaj që raportojnë mediat ruse, 5 persona kanë gjetur vdekjen mbrëmjen e djeshme në Slaviansk ...

Situata në Ukrainë, edhe mesazhet e Pashkëve theksin e vënë tek kriza

Gazeta Idea - 20.04.2014

Ukrainë- Ndonëse festa e Pashkëve duhet të jetë një ditë që bashkon qytetarët, në Ukrainë edhe në këtë ditë theksi është vënë tek kriza që mbizotëron aty.

SHBA, trupa në Poloni e Estoni. Putin: S’tërhiqemi!

Tetova Sot - 20.04.2014

Deklarata e Gjenevës nuk ka ndalur luftën e fjalëve mes Rusisë dhe fuqive të Perëndimit. Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar Rusinë se kanë nxitur paqendrueshmërinë në Ukrainë dhe ka vendosur sanksione ...

Ukrainë, mesazhet e klerikëve për Pashkët

Vision Plus - 20.04.2014

Mesazhet e klerikëve të Kievit dhe Moskës për Pashkën Ortodokse reflektuan ndasinë e thellë në Ukrainë, vendin ku në lindje vijojnë tensionet. Kreu i Kishës Ortodokse në Ukrainë, patriarku Filaret ...

A po shkelet armëpushimi?!

InfoGlobi - 20.04.2014

Jemi të “ tmerruar” për të shtënat në pjesën lindore të Ukrainës,deklaroi Ministria e Jashtme e Rusisë. Kjo ministri theksoi se me sulmin e sotëm afër qytetit Sllovjansk, është shkelur armëpushimi ...

Ukrainë: Katër të vrarë nga të shtënat në pjesën lindore

Shkupi24 - 20.04.2014

Separatistët prorusë në Sllovjansk, poashtu, i kanë marrë edhe disa makina ushtarake të Ukrainës nga qyteti i afërt Krematorsk Raportohet se nga një konflikt me armë në qytetin Sllovjansk, në pjesën ...

Prorusët e Ukrainës kërcënojnë Kosovën (Video)

Gazeta Dita - 20.04.2014

Nga fronti i Ukrainës grupi “Druzina” dërgon mesazhe kërcënuese për Kosovën. Ata thonë se nuk i harrojnë krimet e NATO-s kundër serbëve në Kosovë dhe se për çdo ukrainas dhe rus kudo në botë, Kosova ...

Kievi ndërpret operacionin në Lindje për Pashkë

AlbanianScreen - 20.04.2014

Ukrainë - Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Andriy Deshchytsia, ka thënë se operacionet kundër kryengritësve në lindje të vendit, janë pezulluar për shkak të Festës së Pashkëve.

Ukrainë, sulm postbllokut, katër të vrarë në Sllovjansk

AlbanianScreen - 20.04.2014

Ukrainë - Raportohet se nga një konflikt me armë në qytetin Sllovjansk, në pjesën lindore të Ukrainës, janë vrarë së paku katër vetë. Televizioni shtetëror i Rusisë, Rossia 24, ka raportuar sot se ...

Ukrainë: Katër të vrarë nga të shtënat në pjesën lindore

Republika - 20.04.2014

Separatistët prorusë në Sllovjansk, poashtu, i kanë marrë edhe disa makina ushtarake të Ukrainës nga qyteti i afërt Krematorsk Raportohet se nga një konflikt me armë në qytetin Sllovjansk, në pjesën ...

Ukraina do t’i japë një status të veçantë gjuhës ruse

Shekulli - 19.04.2014

Një ditë pas marrëveshjes ndërkombëtare në Gjenevë për përfundimin e krizës në Ukrainë, separatistët pro-rusë që kanë vënë nën kontroll ndërtesat qeveritare në Donets janë zotuar se do të vazhdojnë ...

Qeveria e Kievit shpall armëpushim për Pashkët

Shekulli - 19.04.2014

Operacionet kundër protestuesve në lindje të vendit janë pezulluar për shkak të Festës së Pashkëve, ka njoftuar Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Andriy Deshchytsia.

Ukrainë, prorusët ende mbajnë ndërtesat qeveritare

Ina - 19.04.2014

Shtetet e Bashkuara thonë se Rusia ka përgjegjësinë t’u kërkojë militantëve pro-rusë që kanë pushtuar ndërtesat qeveritare në Ukrainën Lindore, të evakuohen.

Ukraina ndal operacionin për Pashkë

Top Channel - 19.04.2014

Ukraina ndal operacionin për Pashkë 19/04/2014 Autoritetet e përkohëshme ukrainase njoftuan pezullimin e operacionit anti-terror në Lindje të vendit për shkak të Pashkëve.

"Rusia duhet ta shuajë tani zjarrin"

DW - 19.04.2014

Në takimin për Ukrainën në Gjenevë u ra dakord për një plan paqeje. Këtë e përshëndet Gunther Krichbaum, kryetar i Komisionit për Çështje Evropiane të Bundestagut Gjerman.

Putin: Asgjë nuk pengon normalizimin e marrëdhënieve ruso-perëndimore

24 orë - 19.04.2014

Presidenti rus, Vladimir Putin deklaroi sot se asgjë nuk e pengonte normalizimin e marrëdhënieve mes Rusisë dhe Perëndimit, të cilat po përjetojnë krizën më të keqe që prej Luftës së Ftohtë për shkak ...

Rusia kritikon ODIHR-in për njëanshmëri në lidhje me Ukrainën

Albeu.com - 19.04.2014

Ministria e Jashtme e Rusisë ka akuzuar Zyrën e OSBE-së për Institucione Dmeokratike dhe të Drejta të Njeriut (ODIHR) për njëanshmëri, pasi nuk ka kritikuar ndalesën që u ka vënë Ukraina shumë ...

Ukraina shpall armëpushim me rastin e Festës së Pashkëve

Albeu.com - 19.04.2014

Andriy Deshchytsia, Ministri i Jashtëm i Ukrainës, ka deklaruar se operacionet kundër kryengritësve pro-rusë në lindje të vendit, janë pezulluar me rastin e Festës së Pashkëve.

Ukraina tërheq pajisjet ushtarake nga Krimeja

Almakos - 19.04.2014

Ukraina është duke larguar luftanijet nga Krimeja, pas aneksimit të gadishullit nga Rusia, muajin e kaluar. Zyra e presidentit të përkohshëm të Ukrainës, Oleksandr Turchynov, ka thënë se anijet do të ...

Nga fronti i Ukrainës kërcënojnë Kosovën (Video)

Almakos - 19.04.2014

Grupi “Druzina” nga Odese e Ukrainës dërgon mesazhe kërcënuese për Kosovën. Ata thonë se nuk i harrojnë krimet e NATO-s kundër serbëve në Kosovë dhe se për çdo ukrainas dhe rus kudo në botë, Kosova ...

Nga fronti i Ukrainës kërcënojnë Kosovën (Video)

Portalb - 19.04.2014

Grupi “Druzina” nga Odese e Ukrainës dërgon mesazhe kërcënuese për Kosovën. Ata thonë se nuk i harrojnë krimet e NATO-s kundër serbëve në Kosovë dhe se për çdo ukrainas dhe rus kudo në botë, Kosova ...

Nga fronti i Ukrainës kërcënojnë Kosovën

Ina - 19.04.2014

Grupi “Druzina” nga Odese e Ukrainës dërgon mesazhe kërcënuese për Kosovën. Ata thonë se nuk i harrojnë krimet e NATO-s kundër serbëve në Kosovë dhe se për çdo ukrainas dhe rus kudo në botë, Kosova ...

Ukrainë: Separatistët, sfidë marrëveshjes ndërkombëtare

VOA - 19.04.2014

Ekstremistët pro-rusë nuk duket se kanë ndër mend të ulin armët dhe të lirojnë ndërtesat qeveritare në Ukrainë. Ka shumë pikëpyetje për suksesin e marrëveshjes mes Shteteve të Bashkuara, Ukrainës, ...

Ukraina vazhdon “operacionet anti-terroriste”

Telegrafi - 19.04.2014

Veprimet ushtarake të Ukrainës kundër separatistëve pro-Rusi në lindje të vendit do të vazhdojnë, pavarësisht marrëveshjes së Gjenevës, ka thënë një zyrtare e Shërbimit të Sigurisë në Ukrainë.

Ukrainë, prorusët sfidojnë marrëveshjen ndërkombëtare

Panorama - 19.04.2014

Një nga aktivistët pro-rusë në Donetsk Aktivistët prorusë kanë vazhduar të zaptojnë ndërtesa qeveritare në pjesën lindore të Ukrainës të premten, edhe pse disa nga liderët e tyre thanë se ata do të ...

Ukraina ndërpret operacionet e sigurisë për Pashkët

VOA - 19.04.2014

Qeveria ukrainase ka deklaruar një ndërprerje të operacioneve të sigurisë për të përzënë militantët pro-rusë nga godinat që kanë marrë nën kontroll. Ministri i Jashtëm Andrii Deshchytsia tha se këto ...

Kievi shpall armëpushim për Pashkët

Telegrafi - 19.04.2014

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Andriy Deshchytsia, ka thënë se operacionet kundër kryengritësve në lindje të vendit, janë pezulluar për shkak të Festës së Pashkëve.

Nga fronti i Ukrainës kërcënojnë Kosovën (Video)

Telegrafi - 19.04.2014

Grupi “Druzina” nga Odese e Ukrainës dërgon mesazhe kërcënuese për Kosovën. Ata thonë se nuk i harrojnë krimet e NATO-s kundër serbëve në Kosovë dhe se për çdo ukrainas dhe rus kudo në botë, Kosova ...

Nga fronti i Ukrainës kërcënime për Kosovën (Video)

Zeri - 19.04.2014

Grupi “Druzhina” nga Odese e Ukrainës dërgon mesazhe kërcënuese për Kosovën. Ata thonë se nuk i harrojnë krimet e NATO-s kundër serbëve në Kosovë, dhe se për çdo ukrainas dhe rus kudo në botë, Kosova ...

‘Ukraina’, SHBA shton presionin ekonomik mbi Rusinë. Moska: S’kemi faj

Gazeta Idea - 19.04.2014

SHBA- SHBA ka kërcënuar për sanksione më të ashpra ekonomike, nëse Rusia nuk arrin të respektojë një marrëveshje të re ndërkombëtare për të ndihmuar mos thellimin e krizës në Ukrainë.

Putin i gatshëm të ‘pajtohet’ me perëndimin

Gazeta Dita - 19.04.2014

Asgjë nuk e pengon normalizimin e marrëdhënieve mes Rusisë dhe Perëndimit, të cilat po përjetojnë krizën më të keqe që prej Luftës së Ftohtë për shkak të situatës në Ukrainë, është shprehur ...

Ukrainë, Suzan Rajs: Rusi respekto paktin e Gjenevës ose sanksione

Shqiptarja - 19.04.2014

KIEV - Pas marrëveshjes së Gjenevës për t’i dhënë fund krizën në Ukrainë kanë ardhur dhe reagimet e para. Suzan Rajs, këshilltarja amerikane e sigurisë paralajmëron se nëse Moska nuk i përmbahet ...

Ukrainë, paqe për Pashkë

Vision Plus - 19.04.2014

Kievi zyrtar ka njoftuar ndërprerjen e operacioneve për nxjerrjen e separatistëve rus nga godinat për shkak të pashkëve. Duke folur për BBC, Ministri i Jashtëm ukrainas Deshcitsia tha se aksioni ...

Kievi bën armëpushim për Pashkët në lindje

Gazeta Idea - 19.04.2014

Ukrainë- Ministri i jashtëm i Ukrainës ka thënë se operacionet kundër militantëve pro-rus në lindje të vendit janë pezulluar gjatë Pashkëve. Separatistët pro-rusë Andriy Deshchytsiai tha BBC-së se ...

VIDEO/ Nga fronti i Ukrainës kërcënojnë Kosovën

Gazeta Tema - 19.04.2014

Grupi “Druzina” nga Odesa e Ukrainës dërgon mesazhe kërcënuese për Kosovën. Ata thonë se nuk i harrojnë krimet e NATO-s kundër serbëve në Kosovë dhe se për çdo ukrainas dhe rus kudo në botë, Kosova ...

Nga fronti i Ukrainës kërcënojnë Kosovën

Fish Media - 19.04.2014

Grupi “Druzina” nga Odese e Ukrainës dërgon mesazhe kërcënuese për Kosovën. Ata thonë se nuk i harrojnë krimet e NATO-s kundër serbëve në Kosovë dhe se për çdo ukrainas dhe rus kudo në botë, Kosova ...

Nga fronti i Ukrainës kërcënojnë Kosovën (Video)

Gazeta Shqip - 19.04.2014

Grupi “Druzina” nga Odese e Ukrainës dërgon mesazhe kërcënuese për Kosovën. Ata thonë se nuk i harrojnë krimet e NATO-s kundër serbëve në Kosovë dhe se për çdo ukrainas dhe rus kudo në botë, Kosova ...

Moska kritikon ODIHR-in për njëanshmëri

AlbanianScreen - 19.04.2014

Rusi - Ministria e Jashtme e Rusisë ka akuzuar Zyrën e OSBE-së për Institucione Dmeokratike dhe të Drejta të Njeriut (ODIHR) për njëanshmëri, pasi nuk ka kritikuar ndalesën që u ka vënë Ukraina shumë ...

"Mission impossible" për ushtrinë ukrainase

Shekulli - 18.04.2014

Ishte thuajse një përpjekje e dëshpëruar e qeverisë ukrainase të tranzicionit për të demonstruar forcën në lindje të Ukrainës: Tanket morrën rrugën drejt rajoneve të krizës në lindje të vendit, ...

Ukrainë, SBU ndalon 10 spiunë rusë

Gazeta Start - 18.04.2014

Zëdhënësja e Shërbimit special ukrainas (SBU) bëri me dije se janë arrestuar 10 spiunë rusë të dyshuar për nxitje trazira në lindje të vendit. “Këto arrestime janë kryer këto 6 javët e fundit dhe ...

Pro-rusët injorojnë marrëveshjen: Nuk largohemi nga Ukraina

Gazeta Start - 18.04.2014

Separatistët pro-rusë në Donetsk thonë se nuk do të largohen nga ndërtesat qeveritare që kanë marrë nën kontroll, duke sfiduar autoritetet e Kievit dhe duke kërcënuar marrëveshjen e arritur në ...

Separatistët pro-rusët shpërfillin marrëveshjen e Gjenevës

Shekulli - 18.04.2014

Separatistët pro-rusë në Donetsk deklarojnë se nuk do të largohen nga ndërtesat qeveritare që kanë pushtuar, duke sfiduar kështu autoritetet e Kievit dhe duke kërcënuar marrëveshjen e arritur për ...

Marrëveshja e Gjenevës: A do të kthehen fjalët në vepra?

Shekulli - 18.04.2014

Kundër të gjitha pritshmërive, ShBA-të, Rusia, Ukraina dhe Bashkimi Europian arritën në një marrëveshje dhe ranë dakord për marrjen e masave për uljen e krizës.

Ukraina jep urdhër për arrestimin e djalit të Janukoviç

Shekulli - 18.04.2014

Ministria e Brendshme e Ukrainës ka aprovuar kërkesën për arrestimin e të birit të presidentit të rrëzuar, Viktor Janukoviç. Oleksandr Janukoviç, i cili nuk është parë që prej largimit të të atit nga ...

Obama-Merkel: Rusia të ul tensionet

Top Channel - 18.04.2014

Obama-Merkel: Rusia të ul tensionet 18/04/2014 Presidenti amerikan Barack Obama dhe kancelarja gjermane Angela Merkel kanë rënë dakord se SHBA-ja dhe Europa duhet të jenë të gatshme për të marrë masa ...

"Mission impossible" për ushtrinë ukrainase

DW - 18.04.2014

Misioni për ndërhyrje kundër terrorit mund të kthehet në katastrofë. Trupat duket të pafuqishme dhe pa koncept. Ato karaterizohen prej dezertimeve. A mund ta garantojë ushtria ukrainase monopolin e ...

Obama, i matur pas marrëveshjes së Gjenevës

Portalb - 18.04.2014

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka thënë se marrëveshja e arritur në bisedimet e Gjenevës për Ukrainën ofron mundësinë që diplomacia të zbusë situatën në këtë vend.

Obama, i matur pas marrëveshjes së Gjenevës

Almakos - 18.04.2014

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka thënë se marrëveshja e arritur në bisedimet e Gjenevës për Ukrainën ofron mundësinë që diplomacia të shtensionojë situatën në këtë vend.

Obama, i matur pas marrëveshjes së Gjenevës

Albtime - 18.04.2014

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka thënë se marrëveshja e arritur në bisedimet e Gjenevës për Ukrainën ofron mundësinë që diplomacia të zbusë situatën në këtë vend.

Koment: Samit i suksesshëm në Gjenevë

DW - 18.04.2014

Rusia ka hequr dorë nga mbështetja e forcave seperatiste në Lindje të Ukrianës. Më në fund! në këtë mënyrë hapet rruga për negociata dhe zgjidhje paqësore, pohon Bernd Riegert.

Obama e Merkel: Rusia të ndërmerr "aksione urgjente konkrete" për tejkalimin e krizës

Zhurnal - 18.04.2014

Presidenti amerikan Barak Obama dhe kancelarja gjermane Angela Merkel i bënë thirrje Rusisë që të ndërmerr "aksione urgjente konkrete", pasi që Moska u dakordua se duhet të punohet në uljen e ...

Rusia e re, si Rusia e vjetër - Frank Shkreli

Ina - 18.04.2014

Ndërsa gjëndja në Ukrainë sa vjen e keqësohet dita ditës, Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB), në një raport që botoi të martën mbi gjëndjen e të drejtave të njeriut në Ukrainë dhe në Krime — e ...

Putin s'e përjashton pushtimin e Ukrainës

Zhurnal - 18.04.2014

Presidenti i Rusisë i ka kujtuar opinionit të enjten se dhoma e epërme e parlamentit rus e ka autorizuar atë në mars që të përdorë forcën ushtarake në Ukrainën Lindore në rast nevoje, dhe po ashtu ka ...

"Mission impossible" për ushtrinë ukrainase

Zhurnal - 18.04.2014

Ishte thuajse një përpjekje e dëshpëruar e qeverisë ukrainase të tranzicionit për të demonstruar forcën në lindje të Ukrainës: Tanket morrën rrugën drejt rajoneve të krizës në lindje të vendit, ...

Abramov: Ushtarët e Kievit më kujtojnë të Millosheviçit në Kosovë (Video)

Almakos - 18.04.2014

Ushtarët e Kievit në lindje të Ukrainës më kujtojnë ushtarët e Millosheviçit në Kosovë në 1998-ën. Kështu shprehet ambasadori I Federatës Ruse në Tiranë Leonid Abramov gjatë një intervistë dhënë për ...

Separatistët ukrainas refuzojnë marrëveshjen e gjenevës

Zhurnal - 18.04.2014

Udhëheqësi i vetë- deklaruar i separatistëve pro - rus në Ukrainën lindore, Denis Pushilin, ka thënë se ai dhe njerëzit e tij nuk qëndrojnë mrapa një marrëveshje midis Rusisë dhe Ukrainës për ...

Ushtarët e Kievit si të Millosheviqit në Kosovë

Portalb - 18.04.2014

“Ushtarët e Kievit në lindje të Ukrainës m’i kujtojnë ushtarët e Millosheviqit në Kosovë, në vitin 1998”. Kështu është shprehur ambasadori i Federatës Ruse në Tiranë, Leonid Abramov, në emisionin A1 ...

Krahasim i jashtëzakonshëm i Ambasadorit rus në Tiranë

Lajmi.net - 18.04.2014

Ambasadorit rus në Tiranë, Leonid Abramov, ndërhyrjet ushtarake të Ukrainës në lindje të vendit, ja kujtojnë periudhën e Milosevicit. Ai thotë se shqiptarët e kuptojnë si askush tjetër, atë që po ...

Separatistët kundër marrëveshjes

Top Channel - 18.04.2014

Separatistët kundër marrëveshjes 18/04/2014 Separatistët pro-rusë në Donjeck vendosën të mos braktisin ndërtesat qeveritare, duke sfiduar hapur autoritetet e Kievit dhe duke rrezikuar marrëveshjen e ...

Obama, i matur pas marrëveshjes së Gjenevës

Telegrafi - 18.04.2014

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka thënë se marrëveshja e arritur në bisedimet e Gjenevës për Ukrainën ofron mundësinë që diplomacia të zbusë situatën në këtë vend.

Bisedimet në Gjenevë, arrihet marrëveshje për krizën në Ukrainë

Ora news - 18.04.2014

Përkundër të gjitha pritshmërive, diplomatët e SHBA-ve, Bashkimit Europian, Rusisë dhe Ukrainës, arritën të dalin nga bisedimet e Gjenevës me një qëndrim të përbashkët: që Rusia ti japë fund ...

Obama, i matur pas marrëveshjes së Gjenevës

Yll Press - 18.04.2014

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka thënë se marrëveshja e arritur në bisedimet e Gjenevës për Ukrainën ofron mundësinë që diplomacia të shtensionojë situatën në këtë vend.

Gjenevë, pakt për Ukrainën: Ilegalët do të çarmatosen

Panorama - 18.04.2014

Takimi i Gjenevës ka rezultuar me marrëveshje, për të shmangur përshkallëzimin e situatës në Ukrainë. Diplomatët e lartë nga SHBA, Rusia, BE dhe Ukraina kanë rënë dakord që të shmangin dhunën dhe ...

Reduktimi i dhunës në lindje të Ukrainës

ABC News - 18.04.2014

Marrëveshja e arritur një ditë më parë në Gjenevë për zgjidhjen e krizës ukrainase parashikon mes të tjerave dhe amnistinë për demostruesit dhe aktivisitët, c’armatimin e militantëve dhe boshatisjen ...

Abramov: Ushtarët e Kievit më kujtojnë të Millosheviçit në Kosovë (Video)

Zeri - 18.04.2014

Ushtarët e Kievit në lindje të Ukrainës më kujtojnë ushtarët e Millosheviçit në Kosovë në 1998-ën. Kështu shprehet ambasadori I Federatës Ruse në Tiranë Leonid Abramov gjatë një intervistë dhënë për ...

Pro-rusët s’ndjehen të obliguar me marrëveshjen e Gjenevës

Koha.net - 18.04.2014

Radikalët pro-rusë, që kanë uzurpuar ndërtesat zyrtare në lindje të Ukrainës, kanë thënë se do t’i lirojnë ato vetëm nëse qeveria pro-perëndimore në Kiev jep dorëheqje.

Ukrainë, prorusët ende mbajnë ndërtesat qeveritare

VOA - 18.04.2014

Militantët pro-rusë vazhdojnë të mbajnë të pushtuara ndërtesat qeveritare në Ukrainën lindore, megjithë marrëveshjen për uljen e tensioneve të arritur dje mes Kievit dhe Moskës.

Slaviansk, fortifikohen barrikadat

VOA - 18.04.2014

Slaviansku në Ukrainën lindore është një nga qytetet më të mbrojtur që mbahet tani nga separatistët prorusë. Këtu, njerëz të armatosur ende patrullojnë rrugët. Barrikadat janë duke u fortifikuar .

Rusia e zhgënjyer me SHBA-të, rreth vlerësimit të bisedimeve

Telegrafi - 18.04.2014

Ministria e jashtme ruse e ka lëshuar një deklaratë përmes së cilës thotë se është e zhgënjyer me vlerësimin që i është bërë takimit të së enjtes në Gjenevë, në mes të përfaqësuesve të Rusisë, ...

Ambasadori rus në Tiranë: Ushtarët e Kievit m’i kujtojnë ata të Millosheviqit në Kosovë [video]

Koha.net - 18.04.2014

“Ushtarët e Kievit në lindje të Ukrainës m’i kujtojnë ushtarët e Millosheviqit në Kosovë, në vitin 1998”. Kështu është shprehur ambasadori i Federatës Ruse në Tiranë, Leonid Abramov, në emisionin A1 ...

Situatë e vështirë në Ukrainën Lindore

ABC News - 18.04.2014

Kryeministri ukrainas,Arseny Yatsenuk ka premtuar aministi per separatistet pro-ruse, nese ata vendosin te braktisin armet dhe te largohen nga ndertesat e okupuara administrative ne Ukrainen Lindore.

Ambasadori rus i krahason ushtarët e Ukrainës me ata të Milosevicit në Kosovë (Video)

Telegrafi - 18.04.2014

Aambasadori i Federatës Ruse në Tiranë, Leonid Abramov, e ka konsideruar ndërhyrjen e ushtrisë së Ukrainës në lindje të vendit, me atë të ushtrisë serbe në Kosovë.

Abramov: Ushtarët e Kievit më kujtojnë të Millosheviçit në Kosovë

Shqiptarja - 18.04.2014

TIRANE - Ushtarët e Kievit në lindje të Ukrainës më kujtojnë ushtarët e Millosheviçit në Kosovë në 1998-ën. Kështu shprehet ambasadori I Federatës Ruse në Tiranë Leonid Abramov gjatë një intervistë ...

Militantët në lindje të Ukrainës shpërfillin marrëveshjen e Gjenevës

Gazeta Idea - 18.04.2014

Ukrainë- Separatistët pro-rusë në Donetsk thonë se nuk do të dali nga godina e qeverisë atje, duke sfiduar autoritetet e Kievit dhe kërcënuar një marrëveshje të re ndërkombëtare mbi krizën në Ukrainë.

Rusia hoqi dorë nga Ukraina

InfoGlobi - 18.04.2014

Rusia ka hequr dorë nga mbështetja e forcave seperatiste në Lindje të Ukrianës. Më në fund! në këtë mënyrë hapet rruga për negociata dhe zgjidhje paqësore, pohon Bernd Riegert.

FOTOT/ Separatistët pro- rusë nuk dorëzohen (madje kërkojnë deportimin e hebrenjve)

Gazeta Tema - 18.04.2014

Separatistët pro- rusë në lindje të Ukrainës thonë se nuk kanë ndërmend që të largohen nga godinat qeveritare, pavarësisht një marrëveshje të arritur, ku Rusia garanton çarmatosjen e tyre.

Pro-rusët shpërfillin paktin e Gjenevës

Vision Plus - 18.04.2014

Separatistët pro-rusë në lindje të Ukrainës shpërfillin marrëveshjen e Gjenevës. Ata shprehen se nuk do të largohen nga ndërtesat qeveritare që kanë nën kontroll, duke sfiduar autoritetin e Kievit ...

Pro-rusët shpërfillin marrëveshjen e Gjenevës

Tetova Sot - 18.04.2014

Separatistët pro-rusë në Donetsk deklarojnë se nuk do të largohen nga ndërtesat qeveritare që kanë pushtuar, duke sfiduar kështu autoritetet e Kievit dhe duke kërcënuar marrëveshjen e arritur për ...

Ambasadori rus i krahason ushtarët e Ukrainës me ata të Milosevicit në Kosovë (Video)

Gazeta Shqip - 18.04.2014

Ambasadori i Federatës Ruse në Tiranë, Leonid Abramov, e ka konsideruar ndërhyrjen e ushtrisë së Ukrainës në lindje të vendit, me atë të ushtrisë serbe në Kosovë.

E panginjshme!

Gazeta Tema - 18.04.2014

Kostoja e ndaljes së Rusisë tani është shumë e lartë. Por vetëm do të rritet nëse Perëndimi nuk bën asgjë The Economist Në fillim, Vladimir Putini sulmoi Gjeorgjinë, por bota ia fali – sepse Rusia ...

Obama, qëndrim të matur pas marrëveshjes së Gjenevës për Ukrainën

AlbanianScreen - 18.04.2014

Washington - Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka thënë se marrëveshja e arritur në bisedimet e Gjenevës për Ukrainën ofron mundësinë që diplomacia të çtensionojë situatën në këtë ...

Marrëveshja për Ukrainën, Obama: Varet nga sjellja e Rusisë

AlbanianScreen - 18.04.2014

SHBA - Separatistët pro-rusë në Donetsk deklarojnë se nuk do të largohen nga ndërtesat qeveritare që kanë zaptuar, duke sfiduar kështu autoritetet e Kievit dhe duke kërcënuar marrëveshjen ...

Separatistët sulmojnë Ministrinë e Brendshme në Ukrainë, 3 të vrarë

Shekulli - 17.04.2014

Kiev, Ukrain ë - Ministria e Brendshme në Ukrainë tha se tre separatistë pro-rusë u vranë gjatë të shtënave të një nate më parë në qytetin e Maripulilt, në Detin e Azovit.

Timoshenko: Të vendoset gjendja e jashtëzakonshme në lindje

Gazeta Start - 17.04.2014

Ish-kryeministrja e Ukrainës, Julia Timoshenko bëri thirrje sot për vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme në lindje të Ukrainës. Agjencia e ruse e lajmeve “Interfax” citon Timoshenkon, e cila ...

Ukrainë, Putin: Kam të drejtë të përdor forcën ushtarake

Shekulli - 17.04.2014

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin thotë se Rusia ka të drejtë të dërgojë trupa në Ukrainë, por shpreson se të mos detyrohet të bëjë një gjë të tillë.

Rusia, SHBA-ja dhe BE-ja arrijnë marrëveshje për Ukrainën

Gazeta Start - 17.04.2014

Rusia, SHBA-ja dhe Bashkimi Evropian kanë rënë dakord pasditen e sotme në Gjenevë për marrjen e masave që do të parandalonin përshkallëzimin e situatës në Ukrainë.

Arrihet marrëveshje për Ukrainën(VIDEO)

Shekulli - 17.04.2014

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka deklaruar se të gjitha palët e mbledhura në bisedimet e Gjenevës kanë rënë dakord për të ndërmarrë masa për të shmangur përshkallëzimin e situatës në Ukrainë.

Ndërron jetë Gabriel Garcia Marquez

Evropaelire - 17.04.2014

23:19 Ndërron jetë Gabriel Garcia Marquez 20:00 Kroacia ekstradon në Gjermani ish-shefin e UDBA-s 19:45 Prindërit në kërkim të vajzave të rrëmbyera në Nigeri 19:15 Kerry konfirmon marrëveshjen për ...

Obama: Ne nuk duam luftë

Alsat - 17.04.2014

"Unë vazhdimisht kam thënë se, çdo herë që Rusia të ndërmarrë hapa që do të destabilizonin Ukrainën dhe të shkelë sovranitetin e saj, do të ketë pasoja", ka paralajmëruar presidenti amerikan, Barack ...

Gazi, kërcënimet e Rusisë me kosto për ta

Top Channel - 17.04.2014

Gazi, kërcënimet e Rusisë me kosto për ta 17/04/2014 Sllovakia dhe Ukraina nuk arritën dot një marrëveshje, që do të lejonte kalimin e gazit natyror në Ukrainë nga Bashkimi Europian.

Pritje të mëdha nga takimi i Gjenevës

DW - 17.04.2014

NATO ka forcuar prezencën në lindje, ndërsa PE pret shumë nga samiti në Gjenevë. Në NATO dhe në PE janë dëgjuar paralajmërime serioze për shkallëzimin e gjendjes në Ukrainë dhe cënimin e paqës në ...

Separatistët sulmojnë Ministrinë e Brendshme në Ukrainë, 3 të vrarë

Almakos - 17.04.2014

Ministria e Brendshme në Ukrainë tha se tre separatistë pro-rusë u vranë gjatë të shtënave të një nate më parë në qytetin e Maripulilt, në Detin e Azovit.

Obama: Rusia mund të presë më shumë sanksione nëse ndërmerr hapa për destabilizim të Ukrainës

Idividi - 17.04.2014

Uashington, 17 prill 2014 (MIA) - Presidenti i SHBA-së, Barak Obama deklaroi se Rusia mund të presë sanksione shtesë nëse e përforcon mbështetjen e separatistëve në Ukrainën Lindore.

Ushtarët ukrainas kalojnë në anën e protestuesve prorusë

Idividi - 17.04.2014

Kiev, 16 prill 2014 (MIA) - Ushtarët e gjashtë transportuesve të blinduar ukrainas, të cilët janë dërguar në Kramatorsk, në Ukrainën Lindore, kaluan në anën e protestuesve prorus, deklaruan sot ...

Rasmusen: NATO-ja e përforcon praninë në Evropën lindore

Idividi - 17.04.2014

Bruksel, 16 prill 2014 (MIA) - Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Anders Fog Rasmusen sot paralajmëroi përforcim të pranisë ushtarake të Aleancës përgjatë kufijve lindor të territorit, të cilën e ...

Rusia nxit dhunë që të intervenojë në Ukrainë, pohon shërbimi ukrainas për zbulim

Idividi - 17.04.2014

Kiev, 16 prill 2014 (MIA) - Shërbimi ukrainas për zbulim pohon se ka hasur në biseda të cilat "dëshmojnë se Rusia me qëllim nxit gjakderdhje në Ukrainë", me qëllim që pastaj t'i dërgojë forcat e saj ...

OSBE-ja kërkon përfshirje më të madhe të BE-së në misionin e saj në Ukrainë

Idividi - 17.04.2014

Vjenë, 16 prill 2014 (MIA) - Sekretari i përgjithshëm i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), Lamberto Zanier u bëri thirrje sot vendeve të BE-së të ndihmojnë në rritjen e numrit ...

Separatistët prorus robëruan gjashtë autoblinda ushtarake ukrainase

Idividi - 17.04.2014

Kiev, 16 prill 2014 (MIA) - Separatistët prorusë të ndihmuar nga agjentët rusë robëruan gjashtë autoblinda ushtarake ukrainase në pjesën lindore të Ukrainës, kumtoi Ministria ukrainase e Mbrojtjes.

Fyle: Kriza në Ukrainë nuk është në interes as të Rusisë e as të BE-së

Idividi - 17.04.2014

Strasburg, 16 prill 2014 (MIA) - Kriza në Ukrainë, e cila mund të eskalojë në gjakderdhje të pakontrolluar me përmasa më të mëdha, nuk është në interes as të Rusisë e as të BE-së, deklaroi sot ...

Merkel: Rusia e ka përgjegjësinë më të madhe për qetësimin e situatës në Ukrainë

Idividi - 17.04.2014

Berlin, 16 prill 2014 (MIA) - Kancelarja gjermane, Angela Merkel e porositi presidentin rus, Vlladimir Putin se Rusia e ka "përgjegjësinë më të madhe" për qetësimin e situatës në Ukrainë, deklaroi ...

Fillojnë bisedimet katërpalëshe për krizën në Ukrainë

Idividi - 17.04.2014

Gjenevë, 17 prill 2014 (MIA) - Zyrtarë të lartë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Rusisë, Ukrainës dhe Bashkimit Evropian do të takohen sot në Gjenevë, për të biseduar në lidhje me situatën në ...

Obama: Ne nuk duam luftë

Almakos - 17.04.2014

Unë vazhdimisht kam thënë se, çdo herë që Rusia të ndërmarrë hapa që do të destabilizonin Ukrainën dhe të shkelë sovranitetin e saj, do të ketë pasoja", ka paralajmëruar presidenti amerikan, Barack ...

Obama: Putini e di se jemi më të fuqishëm se Rusia

Lajm - 17.04.2014

Presidenti i SHBA-ve Barack Obama ka deklaruar se beson se Rusia nuk është e interesuar për konflikt ushtarak me Amerikën më të fuqishme dhe se po ashtu është i bindur se kryetari rus Vladimir Putin ...

Nga ajri, toka dhe deti: NATO përforcon trupat në Lindje

Shqipmedia - 17.04.2014

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen konfirmoi dërgimin e trupave të NATO-s në vendet lindore. Në lindje të Ukrainës situata përshkallëzohet.

Obama: Ne nuk duam luftë

Albtime - 17.04.2014

Unë vazhdimisht kam thënë se, çdo herë që Rusia të ndërmarrë hapa që do të destabilizonin Ukrainën dhe të shkelë sovranitetin e saj, do të ketë pasoja", ka paralajmëruar presidenti amerikan, Barack ...

Putin: Rusia s'është e përfshirë në ngjarjet në lindje të Ukrainës

Albeu.com - 17.04.2014

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin i ka quajtur “broçkulla” Pretendimet se ushtarët dhe agjentët rusë janë të përfshirë në trazirat e tanishme në Ukrainën Lindore , dhe shprehet se trazirat në ...

Në Gjenevë nisin bisedimet për Ukrainën

Albeu.com - 17.04.2014

Në Gjenevë zyrtarët e lartë nga SHBA, BE, Rusia, dhe Ukraina, kanë nisur bisedimet për krizën në Ukrainë. Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, homologu i tij ukrainas, Andriy Deshchysta, sekretari ...

Putin: Rusia nuk ka dorë në ngjarjet në lindje të Ukrainës

Albtime - 17.04.2014

Pretendimet se ushtarët dhe agjentët rusë janë të përfshirë në trazirat e tanishme në Ukrainën Lindore, presidenti rus, Vladimir Putin i ka quajtur “broçkulla”.

Obama: Ne nuk duam luftë

24 orë - 17.04.2014

"Unë vazhdimisht kam thënë se, çdo herë që Rusia të ndërmarrë hapa që do të destabilizonin Ukrainën dhe të shkelë sovranitetin e saj, do të ketë pasoja", ka paralajmëruar presidenti amerikan, Barack ...

Pritje të mëdha nga takimi i Gjenevës

24 orë - 17.04.2014

NATO ka forcuar prezencën në lindje, ndërsa PE pret shumë nga samiti në Gjenevë. Në NATO dhe në PE janë dëgjuar paralajmërime serioze për shkallëzimin e gjendjes në Ukrainë dhe cënimin e paqës në ...

OKB: Dhuna në lindje e destabilizon gjithë Ukrainën

Evropaelire - 17.04.2014

Zyrtarët e Kombeve të Bashkuara kanë tërhequr vërejtjen se trazirat në pjesën lindore të Ukrainës rrezikojnë që “seriozisht ta destabilizojnë gjithë vendin”.

Putin: banorët lokalë organizojnë trazirat në Ukrainë

Zhurnal - 17.04.2014

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka hedhur poshtë pretendimet se ushtarët apo agjentët rusë janë të përfshirë në trazirat separatiste në lindje të Ukrainës.

Putin: Dëshirojnë të na përçajnë si ish-Jugosllavinë

Lajmi.net - 17.04.2014

Vladimir Putin bënë të ditur se ekzistojnë fuqi botërore të cilat kanë dëshirë t’i përçajnë rusët dhe ukrainasit, për t’i manipuluar. Sipas tij, një gjë të tillë e kanë bërë edhe në ish-Jugosllavi.

Putin: Rusia ka të drejtën të vendosë ushtrinë në Ukrainën Lindore

DW - 17.04.2014

Ndërsa në Gjenevë zhvillohen bisedimet për Ukrainën presidenti rus Putin pohoi në televizionin rus praninë e ushtarëve rusë në Krime dhe të drejtën e ndërhyrjes në Ukrainën lindore.

Zyrtarët me besim në zgjedhjet e planifikuara të 25 majit të Ukrainës

SETimes - 17.04.2014

17/04/2014 Zyrtarët në Kiev kanë besim në zgjedhjet presidenciale të 25 majit, megjithë destabilizimin dhe provokacionet e mbështetura nga Kremlini në Ukrainën lindore.

Gjenevë, marrëveshje për Ukrainën

Top Channel - 17.04.2014

Gjenevë, marrëveshje për Ukrainën 17/04/2014 Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka deklaruar se të gjitha palët e mbledhura në bisedimet e Gjenevës kanë rënë dakord për të ndërmarrë masa për të ...

OKB: Dhuna në lindje të Ukrainës mund të destabilizojë gjithë vendin

Lajmi.net - 17.04.2014

Situata në pjesën lindore të Ukrainës rrezikojnë që “seriozisht të destabilizojnë gjithë vendin”, vlerësojnë zyrtarët e Kombeve të Bashkuara. Raporti i publikuar nga OKB mbi të drejtat e njeriut ...

Arrihet marrëveshja për Ukrainën

Lajmi.net - 17.04.2014

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, ka thënë se në takimin katërpalësh në Gjenevë është arritur pajtueshmëri për uljen e tensioneve në Ukrainë.

Arrihet marrëveshje për krizën në Ukrainë

Evropaelire - 17.04.2014

Ukraina, Rusia, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë njoftuar se kanë arritur marrëveshje për masat që duhet ndërmarrë, për të qetësuar krizën në Ukrainë.

Kerry konfirmon marrëveshjen për Ukrainën

SOT - 17.04.2014

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, ka konfirmuar se Ukraina, Rusia, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë arritur marrëveshje për shtensionimin e situatës në Ukrainë.

Lavrov: dokument për qetësimin e Ukrainës

Zhurnal - 17.04.2014

Në takimin katërpalësh në Gjenevë, kushtuar krizës ukrainase, në të cilin marrin pjesë shefat e diplomacive të SHBA-së, Bashkimit Evropian, Rusisë dhe Ukrainës, u miratua një dokument për ...

Gjenevë, marrëveshje për Ukrainën

Ina - 17.04.2014

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka deklaruar se të gjitha palët e mbledhura në bisedimet e Gjenevës kanë rënë dakord për të ndërmarrë masa për të shmangur përshkallëzimin e situatës në Ukrainë.

Arrihet marrëveshje për Ukrainën (VIDEO)

Almakos - 17.04.2014

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka deklaruar se të gjitha palët e mbledhura në bisedimet e Gjenevës kanë rënë dakord për të ndërmarrë masa për të shmangur përshkallëzimin e situatës në Ukrainë.

Arrihet marrëveshje për Ukrainën (VIDEO)

Portalb - 17.04.2014

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka deklaruar se të gjitha palët e mbledhura në bisedimet e Gjenevës kanë rënë dakord për të ndërmarrë masa për të shmangur përshkallëzimin e situatës në Ukrainë.

Nisin bisedimet në Gjenevë rreth krizës në Ukrainë

Telegrafi - 17.04.2014

Zyrtarë të lartë nga Shtetet e Bashkuara, Rusia, Ukraina dhe Bashkimi Evropian do të takohen sot në Gjenevë, për të biseduar në lidhje me situatën në Ukrianë.

Obama: Ne nuk duam luftë

Telegrafi - 17.04.2014

"Unë vazhdimisht kam thënë se, çdo herë që Rusia të ndërmarrë hapa që do të destabilizonin Ukrainën dhe të shkelë sovranitetin e saj, do të ketë pasoja", ka paralajmëruar presidenti amerikan, Barack ...

Fillojnë bisedimet katërpalëshe për krizën në Ukrainë

Yll Press - 17.04.2014

Zyrtarë të lartë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Rusisë, Ukrainës dhe Bashkimit Evropian do të takohen sot në Gjenevë, për të biseduar në lidhje me situatën në Ukrianë.

Obama: Rusia mund të presë më shumë sanksione nëse ndërmerr hapa për destabilizim të Ukrainës

Yll Press - 17.04.2014

Presidenti i SHBA-së, Barak Obama deklaroi se Rusia mund të presë sanksione shtesë nëse e përforcon mbështetjen e separatistëve në Ukrainën Lindore. "Ajo që çdoherë kam dashur ta them është se ...

Ligjvënësit amerikanë Royce dhe Engel vizitojnë Ukrainën

Koha.net - 17.04.2014

Një delegacion ligjvënësish amerikanë do ta vizitojnë Ukrainën nga 21 prilli deri më 23 prill. Delegacioni do të udhëhiqet nga kryesuesi i Komitetit për Marrëdhënie me Jashtë i Kongresit, Ed Royce ...

Ligjvënësit amerikanë, Royce dhe Engel, vizitojnë Ukrainën

Zeri - 17.04.2014

Një delegacion ligjvënësish amerikanë do ta vizitojnë Ukrainën nga 21 prilli deri më 23 prill. Delegacioni do të udhëhiqet nga kryesuesi i Komitetit për Marrëdhënie me Jashtë i Kongresit, Ed Royce ...

Obama: Jemi më të fuqishëm se Rusia, Putin e di këtë

Koha.net - 17.04.2014

Kryetari i SHBA Barack Obama ka deklaruar se beson se Rusia nuk është e interesuar për konflikt ushtarak me Amerikën më të fuqishme dhe se po ashtu është i bindur se kryetari rus Vladimir Putin e di ...

Ukraina liron tre gazetarët e arrestuar rusë

Koha.net - 17.04.2014

Tre gazetarë të televizionit rus të cilët janë arrestuar një ditë më parë nga autoritetet ukrainase në rajonin lindor Kharkiv të Ukrainës, janë liruar sot.

SHBA, Rusi, BE dhe Ukrainë takim në Gjenevë

ABC News - 17.04.2014

Është gati tryeza e bisedimeve në Gjenevë. Sekretari amerikan i shtetit Xhon Kerri ka mbërritur në Zvicër ku Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Rusia, Bashkimi Europian dhe Ukraina do të përpiqen të ...

Presidenti Putin pranon vendosjen e trupave ushtarake në Krime

ABC News - 17.04.2014

Mbetet i lartë tensioni në lindje të Ukrainës, ndërsa në Gjenevë zhvillohen bisedime mes palëve me ndërmjetësimin e shefes së diplomacisë europiane Ketrin eshton dhe sekretarit amerikan të shtetit ...

Kanë filluar bisedimet për Ukrainën

Telegrafi - 17.04.2014

Zyrtarë të lartë nga Shtetet e Bashkuara, Rusia, Ukraina dhe Bashkimi Evropian, kanë nisur bisedimet në Gjenevë, në përpjekje për të qetësuar krizën në Ukrainë.

Putin: Rusia nuk ka dorë në ngjarjet në lindje të Ukrainës

Yll Press - 17.04.2014

Pretendimet se ushtarët dhe agjentët rusë janë të përfshirë në trazirat e tanishme në Ukrainën Lindore, presidenti rus, Vladimir Putin i ka quajtur “broçkulla”.

Në Gjenevë nisin bisedimet për Ukrainën

Yll Press - 17.04.2014

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, homologu i tij ukrainas, Andriy Deshchysta, sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, dhe shefja e politikës së jashtme të BE-së, Catherine Ashton, janë ulur ...

Kerry: Masa për të zbutur konfliktin në Ukrainë

VOA - 17.04.2014

Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry tha se diplomatët e lartë nga Ukraina, Rusia, Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara kanë rënë dakord mbi një sërë masash për të zbutur konfliktin në ...

Putin: Shpresoj të mos përdor forcën në Ukrainë

Mapo - 17.04.2014

Presidenti rus, Vladimir Putin ka deklaruar se ai “të drejtën” për të dërguar trupa në Ukrainë, por shpreson se nuk do të detyrohet të bëjë diçka të tillë.

Historianët, pas shumë vitesh mund të thonë: Ky ishte fillimi i Luftës së Tretë Botërore

Telegrafi - 17.04.2014

Të “nxitur” nga makineria propagandistike e Kremlinit, të udhëhequr nga inteligjenca ushtarake ruse, burra të armatosur kanë ngritur barriera, kanë bërë shkatërrimin e stacioneve policore, si dhe ...

Putin: Rusia ka të drejtën të vendosë ushtrinë në Ukrainën Lindore

Ora news - 17.04.2014

Ndërsa në Gjenevë zhvillohen bisedimet për Ukrainën presidenti rus Putin pohoi në televizionin rus praninë e ushtarëve rusë në Krime dhe të drejtën e ndërhyrjes në Ukrainën lindore.

Pritje të mëdha nga takimi i Gjenevës

Yll Press - 17.04.2014

Ditët e ardhshme NATO do të dërgojë avionë shtesë në vendet e Baltikut, do të forcojë marinën në Detin Baltik dhe do të dërgojë forca shtesë për këshillime dhe stërvitje në Rumani dhe Poloni.

Pas 7 orësh bisedime, arrihet marrëveshja për qetësimin e situatës në Ukrainë

Panorama - 17.04.2014

Gjate trazirave ne Ukraine GJENEVE- Diplomatë të lartë nga Shtetet e Bashkuara , Bashkimi Evropian, Rusia dhe Ukraina arritën një marrëveshje të enjten për hapa të menjëhershëm për të lehtësuar ...

Putin: Kemi të drejtë ta përdorim ushtrinë në Ukrainë, shpresoj mos ta bëjmë

Koha.net - 17.04.2014

Derisa në Gjenevë zhvillohen bisedimet për Ukrainën presidenti rus Vladimir Putin pohoi në televizionin rus praninë e ushtarëve rusë në Krime dhe të drejtën e ndërhyrjes në Ukrainën lindore.

Kerry konfirmon marrëveshjen për Ukrainën

Telegrafi - 17.04.2014

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, ka konfirmuar se Ukraina, Rusia, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë arritur marrëveshje për shtensionimin e situatës në Ukrainë.

Ukrainë: Thirrje për ndërprerjen e dhunës dhe siguri për të gjithë

Telegrafi - 17.04.2014

Diplomatët, pas takimit për bisedime urgjente mbi krizën në Ukrainë, kanë lëshuar një deklaratë të përbashkët, ku kanë kërkuar uljen e tensioneve dhe siguri për të gjithë ukrainasit.

NATO, anije në Detin Balltik

VOA - 17.04.2014

Disa vende anëtare të NATO-s po dërgojnë anije luftarake në Detin Balltik për të rritur sigurinë e aleatëve evropiano-lindorë në përgjigje të krizës në Ukrainë.

Arrihet marrëveshja për paqe në Ukrainë

Koha.net - 17.04.2014

Takimi katërpalësh në Gjenevë për daljen nga kriza në Ukrainë ka rezultuar i suksesshëm. Ka qenë kreu i diplomacisë ruse, Sergei Lavrov i pari që ka deklaruar se të gjitha palët e mbledhura në ...

Gjenevë, arrihet marrëveshja SHBA-BE-Ukrainë-Rusi

ABC News - 17.04.2014

Ndryshe nga parashikimet, bisedimet mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bashkimit Europian, Ukrainës dhe Rusisë ku u disktua rreth hapave konkret per permiresimin e situates ne Ukrainë u ...

Arrihet marrëveshje për krizën në Ukrainë

Zeri - 17.04.2014

Ukraina, Rusia, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë njoftuar se kanë arritur marrëveshje për masat që duhet ndërmarrë, për të qetësuar krizën në Ukrainë.

Marrëveshje për krizën në Ukrainë, Kerry: Masa për të zbutur konfliktin në Ukrainë

Ora news - 17.04.2014

Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry tha se diplomatët e lartë nga Ukraina, Rusia, Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara kanë rënë dakord mbi një sërë masash për të zbutur konfliktin në ...

Arrihet marrëveshja për Ukrainën

Telegrafi - 17.04.2014

(E plotësuar) Ukraina, Rusia, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë njoftuar se kanë arritur marrëveshje për masat që duhet ndërmarrë, për të qetësuar krizën në Ukrainë.

Ukrainë, sulmohet MInistria e Brendshme, 3 të vrarë

AMA-News - 17.04.2014

Ministria e Brendshme në Ukrainë tha se tre separatistë pro-rusë u vranë gjatë të shtënave të një nate më parë në qytetin e Maripulilt, në Detin e Azovit.

Obama: Rusia mund të presë më shumë sanksione nëse ndërmerr hapa për destabilizim të Ukrainës

Tetova Sot - 17.04.2014

Presidenti i SHBA-së, Barak Obama deklaroi se Rusia mund të presë sanksione shtesë nëse e përforcon mbështetjen e separatistëve në Ukrainën Lindore. “Ajo që çdoherë kam dashur ta them është se ...

Drejt aneksimit të Ukrainës Lindore

Alb Observer - 17.04.2014

Viktor Mërkuri Ngjarjet në Ukrainë, gjatë ditëve të fundit, tregojnë se Rusia po përgatitet të aneksojë pjesën lindore të saj, ashtu siç bëri me Krimenë.

Lirohen gazetarët e arrestuar rusë

InfoGlobi - 17.04.2014

Tre gazetarët e arrestuar të televizionit rus të cilët janë arrestuar një ditë më parë nga autoritetet ukrainase në rajonin lindor Kharkiv të Ukrainës, janë liruar sot.

Putin pranon: Trupat ruse në Krime para mbajtjes së referendumit

Shqiptarja - 17.04.2014

MOSKE- Në një konferencë për shtyp në Moskë, presidenti rus Vladimir Putin pranoi se trupat ruse gjendeshin në Krime, para mbajtjes së referendumit. Megjithatë Putin shtoi se Rusia nuk e “morri” ...

Putin përgënjeshtron se ushtarët rusë marrin pjesë në ngjarjet në pjesën lindore të Ukrainës

Tetova Sot - 17.04.2014

Pretendimet se ushtarët dhe agjentët rusë janë të përfshirë në trazirat e tanishme në Ukrainën Lindore, presidenti rus, Vladimir Putin i ka quajtur “broçkulla”.

SHBA, Rusi, BE dhe Ukrainë takim për krizën

Gazeta Dita - 17.04.2014

Sekretari amerikan i shtetit Xhon Kerri ka mbërritur në Zvicër, ku Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Rusia, Bashkimi Europian dhe Ukraina do të përpiqen të ndërtojnë një dialog për krizën që ka ...

Gjenevë, takim mes të fortësh për Ukrainën

AMA-News - 17.04.2014

Është gati tryeza e bisedimeve në Gjenevë. Sekretari amerikan i shtetit Xhon Kerri ka mbërritur në Zvicër ku Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Rusia, Bashkimi Europian dhe Ukraina do të përpiqen të ...

Ukraina u ndalon hyrjen rusëve nga 16 në 60 vjeç

Gazeta Dita - 17.04.2014

Qeveria ukrainase ka vendosur që të ndalojë hyrjen në territorin e saj të të gjithë meshkujve rusë nga mosha 16 deri në 60 vjeç. “Në marrëveshje me paralajmërimin zyrtar të marrë nga kompania ajrore, ...

Gjenevë, arrihet marrëveshja për Ukrainën. Lavrov: Të qetësojmë krizën

Gazeta Idea - 17.04.2014

Ukrainë- Bisedimet e sotme në Gjenevë mes Bashkimit Evropian, SHBA-së dhe Rusisë për të qetësuar krizën në Ukrainë duket se kanë përfunduar me sukses.

Arrihet marrëveshja në Gjenevë mes Ukrainës dhe Rusisë

Gazeta Dita - 17.04.2014

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, ka thënë se në takimin katërpalësh në Gjenevë është arritur pajtueshmëri për uljen e tensioneve në Ukrainë.

Arrihet marrëveshja për Ukrainën, Rusia pranon të çarmatosë separatistët

Gazeta Tema - 17.04.2014

Samiti për krizën në Ukrainë ka arritur një sukses të papritur. Rusia ka pranuar që të çarmatosen separatistët pro- rusë në lindje të vendit, çka cilësohet një sukses shumë i madh.

Lavrov njofton arritjen e marrëveshjes

AMA-News - 17.04.2014

Ministri rus i Punëve të Jashtme, Serguei Lavrov njoftoi sot në Gjenevë një marrëveshje me SHBA-në, Bashkimin Evropian dhe Ukrainën përsa i përket etapave për kapërcimin e krizës në Ukrainë.

Kerry konfirmon marrëveshjen për Ukrainën

Gazeta Shqip - 17.04.2014

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, ka konfirmuar se Ukraina, Rusia, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë arritur marrëveshje për shtensionimin e situatës në Ukrainë.

Arrihet marrëveshja-Rusi, ShBA, BE dhe Ukrainë

InfoGlobi - 17.04.2014

Rusia, Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe Ukraina kanë nënshkruar një dokument për të tejkaluar situatën në krizën e Ukrainës. Lajmin e ka bërë të ditur ministri i jashtëm rus, Sergey Lavrov ...

SHBA-Rusi arrijnë marrëveshje tërhiqen forcat ushtarake nga Ukraina

Shqiptarja - 17.04.2014

GJENEVË- Ministri i Jashtëm rus, Sergeri Lavrov ka thënë se forcat ushtarake ruse të vendosura prej kohësh në territorin ukrainas do të tërhiqen. Kjo është ajo çfarë është arritur gjatë bisedimeve të ...

Arrihet marrëveshja për paqe në Ukrainë

Tetova Sot - 17.04.2014

Takimi katërpalësh në Gjenevë për daljen nga kriza në Ukrainë ka rezultuar i suksesshëm. Ka qenë kreu i diplomacisë ruse, Sergei Lavrov i pari që ka deklaruar se të gjitha palët e mbledhura në ...

Katër zgjedhjet e Perëndimit për Ukrainën

Republika - 17.04.2014

Njerëzit misteriozë, me fytyrën poshtë maskave kanë hyrë në Ukrainë, pak a shumë siç bënë muajin që kaloi në Krime, përpara se Rusia të shkëpuste dhe gëlltiste ish provincën e Ukrainës.

Gjenevë, bisedime katërpalëshe për krizën në Ukrainë

AlbanianScreen - 17.04.2014

Gjenevë - Zyrtarë të lartë nga Shtetet e Bashkuara, Rusia, Ukraina dhe Bashkimi Evropian do të takohen sot në Gjenevë, për të biseduar në lidhje me situatën në Ukrianë.

OKB: Trazirat në Lindje mund të destabilizojnë krejtësisht Ukrainën

AlbanianScreen - 17.04.2014

New York - Një zyrtar i Kombeve të Bashkuara ka paralajmëruar se trazirat në Ukrainën lindore, mund të destabilizojnë tërësisht shtetin e Ukrainës. Ndihës sekretari i përgjithshëm për të drejtat e ...

Delegacioni bipartiak amerikan, takime në Kiev

AlbanianScreen - 17.04.2014

Washington - Një delegacion i përbërë nga përfaqësues të dy partive politike nga Shtetet e e Bashkuara, do të vizitojë Ukrainën nga data 21 deri më 23 prill.

Ukrainë, rekrutime të detyrueshme në ushtri

Republika - 17.04.2014

Parlamenti i Ukrainës ka miratuar një rezolutë, e cila i rekomandon ushtruesit të detyrës së presidentit, Oleksandr Turchynov, që të rinisë rekrutimet e detyrueshme në ushtrinë e vendit.

Arrihet marrëveshje për Ukrainën

Republika - 17.04.2014

Takimi katërpalësh në Gjenevë për daljen nga kriza në Ukrainë ka rezultuar i suksesshëm. Ka qenë kreu i diplomacisë ruse, Sergei Lavrov i pari që ka deklaruar se të gjitha palët e mbledhura në ...

Putin: Ukraina në prag të luftës civile

Shekulli - 16.04.2014

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka thënë se Ukraina gjendet në prag të luftës civile. Zyra e informacionit të Presidencës ruse bën me dije se, këto komente Putin i ka bërë gjatë bisedës ...

Putin: Ukraina buzë luftës civile

Gazeta Start - 16.04.2014

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka paralajmëruar se Ukraina është “buzë luftës civile”. Këto komente Putin i ka bërë gjatë bisedës telefonike me kancelaren gjermane, Angela Merkel, ku u diskutua ...

Drejt aneksimit të Ukrainës Lindore

Shekulli - 16.04.2014

Viktor Mërkuri Ngjarjet në Ukrainë, gjatë ditëve të fundit, tregojnë se Rusia po përgatitet të aneksojë pjesën lindore të saj, ashtu siç bëri me Krimenë.

SHBA dhe BE të shqetësuara nga veprimet ruse

Shekulli - 16.04.2014

Intensifikimi i dhunës në Ukrainën Lindore dhe frika e rritjes së përfshirjes ruse kanë tërhequr vëmendjen e Shtetet e Bashkuara dhe Europës. Liderët tani intensivisht janë duke punuar në përpilimin ...

Konflikti në Ukrainë, rrezikohet takimi i Gjenevës

Shekulli - 16.04.2014

Para takimit të Gjenevës të enjten, shtohen kritikat ndaj Moskës. Gjermania kërkon hapa konkretë nga Rusia për çtensionimin e situatës në Lindje të Ukrainës.

Trupat ukrainase hyjnë në Kramatorsk duke valëvitur flamuj rusë

Shekulli - 16.04.2014

Ushtria pro-ruse ka vendosur kontrollin mbi ndërtesat qeveritare dhe administrative në Ukrainën lindore. Besohet se kolona e tyre përbëhet nga trupa nga divizioni ajror ukrainas.

NATO forcon masat ushtarake për shtimin e sigurisë në Europën Lindore

Shekulli - 16.04.2014

Pajisjet luftarake ajrore të NATO-s do të shtohen mbi rajonin e detit Baltik, ndërsa anijet e aleatëve do të vendosen në brigjet baltike, në Mesdheun lindor dhe në zona të tjera.

Ukraina, Merkel i telefonon Putin-it

Top Channel - 16.04.2014

Ukraina, Merkel i telefonon Putin-it 16/04/2014 Kancelarja gjermane Angela Merkel ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin rus Vladimir Putin në lidhje me situatën e tensionuar në Ukrainë.

Turqia e interesuar për projektin “Rrjedha e Jugut”

Evropaelire - 16.04.2014

20:00 Turqia e interesuar për projektin “Rrjedha e Jugut” 19:41 Ndalohet një aktivist i të drejtave të njeriut në Arabinë Saudite 19:23 Në BE do të përgjysmohet përdorimi i qeseve të plastikës 19:03 ...

BE dhe NATO kërkojnë tërheqjen e Rusisë

DW - 16.04.2014

Rusia është një pjesë e problemit dhe duhet të kontribuojë për zgjidhjen e krizës në Ukrainë, kërkoi Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Rasmusen. Ministrat e Mbrojtjes së BE mendojnë po kështu.

Putin: Ukraina "buzë luftës civile"

Portalb - 16.04.2014

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka tërhequr vërejtjen se Ukraina gjendet “buzë luftës civile”. Presidenca ruse ka thënë se këto komente Putin i ka bërë gjatë bisedës telefonike me kancelaren ...

Ukraina, Merkel i telefonon Putin-it

Portalb - 16.04.2014

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin rus Vladimir Putin në lidhje me situatën e tensionuar në Ukrainë. Zëdhënësja e Merkel ka thënë se dy liderët patën ...

Putin: Ukraina “buzë luftës civile”

Alsat - 16.04.2014

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka tërhequr vërejtjen se Ukraina gjendet “buzë luftës civile”. Presidenca ruse ka thënë se këto komente Putin i ka bërë gjatë bisedës telefonike me kancelaren ...

Ukraina, Merkel i telefonon Putin-it

Albtime - 16.04.2014

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin rus Vladimir Putin në lidhje me situatën e tensionuar në Ukrainë. Zëdhënësja e Merkel ka thënë se dy liderët patën ...

Putin: Ukraina "buzë luftës civile"

Albtime - 16.04.2014

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka tërhequr vërejtjen se Ukraina gjendet “buzë luftës civile”. Presidenca ruse ka thënë se këto komente Putin i ka bërë gjatë bisedës telefonike me kancelaren ...

KB bëri thirrje për hapa urgjent për deeskalim të tensioneve në Ukrainë

Idividi - 16.04.2014

Gjenevë, 15 prill 2014 (MIA) - Qeveria e Ukrainës urgjentisht duhet t'i kyçë pakicat në procesin politik dhe ta kundërshtojë gjuhën e urrjetjes, me qëllim që të ulen tensionimet, kumtoi sot Zyra e ...

Ban Ki-mun: Nuk është momenti për dërgim të forcave paqeruajtëse në Ukrainë

Idividi - 16.04.2014

Meksikë, 16 prill 2014 (MIA) - Tani nuk është momenti që të dërgohen forca paqeruajtëse në Ukrainë, deklaroi sekretari i përgjithshëm i KB-së Ban Ki-mun në intervistë për gazetën meksikane "Reforma".

Luksemburg: Ministrat e BE-së e zgjeruan listën e zezë

Idividi - 16.04.2014

Bruksel, 15 prill 2014 (MIA) - Shefat e diplomacive të BE-së mbrëmë vendosën që ta zgjerojnë listën e emrave rë cilëve u është ndaluar udhëtimi në BE dhe disponim me të holla në bankat evropiane, ...

Lavrov e dënoi Kievin për dërgimin e forcave në Ukrainën Juglindore

Idividi - 16.04.2014

Pekin, 15 prill 2014 (MIA) - Ministri rus i Punëve të Jashtme Sergej Lavrov, sot në suaza të vizitës në Pekin, deklaroi se Rusia rreptësisht e dënon dhe kërkon nga Kievi të ndalojë me dërgimin e ...

Kievi filloi operacion special në zonën e Donjeckut lindor

Idividi - 16.04.2014

Kiev, 15 prill 2014 (MIA) - Operacion special filloi sot në mëngjes në pjesën veriore të zonës lindore ukrainase Donjecka, deklaroi sot në seancën e Parlamentit, presidenti i përkohshëm i Radës ...

Ukraina nuk do të bisedojë për federalizim gjatë negociatave në Gjenevë

Idividi - 16.04.2014

Gjenevë, 15 prill 2014 (MIA) - Ukraina paralajmëroi se gjatë negociatave katërpalëshe, të cilat do të mbahen të enjten në Gjenevë, nuk do të bisedojë për çështjen lidhur me rregullimin e saj të ...

Rasmusen sërish kërkoi nga Rusia t'i tërheqë trupat nga kufiri ukrainas

Idividi - 16.04.2014

Luksemburg, 15 prill 2014 (MIA) - Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Anders Fog Rasmusen sot kërkoi nga Rusia t'i tërheqë trupat nga kufiri ukrainas dhe të ndërmerr hapa për qetësimin e krizës në ...

Autoblinda dhe forca speciale ukrainase të sistemuar në 40 kilometra nga qyteti Sllavjansk

Idividi - 16.04.2014

Kiev, 15 prill 2014 (MIA) - Autoblinda ukrainas dhe pjesëtarë të njësiteve speciale janë sistemuar në rreth 40 kilometra nga qyteti Sllavjansk, të cilin të shtunën e okupuan grupe të armatosura ...

Rusia e ndërpreu dorëzimin e armëve për Ukrainën

Idividi - 16.04.2014

Moskë, 15 prill 2014 (MIA) - Ministria ruse e Mbrojtjes sot kumtoi se është ndërprerë dorëzimi i armëve dhe e teknikës ushtarake nga Krimea në Ukrainë, me qëllim që kjo të mos të shfrytëzohet kundër ...

Ushtria ukrainase pushtoi një aeroport ushtarak në Ukrainën Lindore

Idividi - 16.04.2014

Kiev, 15 prill 2014 (MIA) - Disa ushtarë ukrainas sot e pushtuan aeroportin ushtarak në afërsi të qytetit Kramatorsk në pjesën lindore të Ukrainës, ndërsa gjatë operacionit janë lënduar disa persona, ...

Katër të vrarë në përleshjet në Ukrainën Lindore

Idividi - 16.04.2014

Moskë, 15 prill 2014 (MIA) - Katër persona e humbën jetën në përleshjet e sotme midis armatës ukrainase dhe separatistëve të armatosur prorusë në rajonin e Donjeckut në Ukrainën Lindore, njofton DPA.

Vëzhguesit e OSBE-së në rajonin e Harkovit

Idividi - 16.04.2014

Kiev, 16 prill 2014 (MIA) - Një grup i vëzhguesve ushtarakë të Organizatës për siguri dhe bashkëpunim në Evropë (OSBE) mbrëmë mbërriti në rajonin e Sumit në Ukrainën Verilindore, ndërsa sot do ta ...

Ushtria ukrainase në aksion, Moska e shqetësuar

Idividi - 16.04.2014

Kiev, 16 prill 2014 (MIA) - Ushtria ukrainase ngriti aksion "antiterrorist" kundër "milicive popullore" proruse në juglindje të vendit, ku në luftimet për aeroportin ushtarak afër Kramatorskut jetën ...

Mbërrin momenti më i rrezikshëm në krizën ukrainase (FOTO LAJM)

Albeu.com - 16.04.2014

Të paktën 11 persona kanë vdekur gjatë ditës së djeshme pasi Kievi deklaroi nisjen e një operacioni “anti-terrorist” në qytetet lindore, që kontrollohen nga protestuesit pro-ruse.

Ukrainë, ushtria hyn në qendër të Kramatorskit

Top Channel - 16.04.2014

Ukrainë, ushtria hyn në qendër të Kramatorskit 16/04/2014 Trupat ushtarakë ukrainas, të dërguar për të rimarrë vendndodhjet e pushtuara nga milicia pro-ruse gjatë ditëve të fundit, ka mundur të futet ...

Rusi-Perëndim më larg se kurrë: Putin telefonon me Merkelin

DW - 16.04.2014

Shkallëzim i rrezikshëm në Lindje të Ukrainës. Në një telefonatë të kancelares Merkel me presidentin Putin kanë dalë në pah edhe njëherë qëndrimet e kundërta Perëndim, Rusi lidhur me konfliktin në ...

Putin: Ukraina “buzë luftës civile”

Zhurnal - 16.04.2014

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka tërhequr vërejtjen se Ukraina gjendet “buzë luftës civile”. Presidenca ruse ka thënë se këto komente Putin i ka bërë gjatë bisedës telefonike me kancelaren ...

Rusi-Perëndim më larg se kurrë

Portalb - 16.04.2014

Shkallëzim i rrezikshëm në Lindje të Ukrainës. Në një telefonatë të kancelares Merkel me presidentin Putin kanë dalë në pah edhe njëherë qëndrimet e kundërta Perëndim, Rusi lidhur me konfliktin në ...

BE: Sanksionet kundër Rusisë mund të shtohen

Almakos - 16.04.2014

Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Stefan Fyle, i ka tërhequr vërejtjen Rusisë se sanksionet e BE-së gradualisht mund “të shtohen në fusha të gjëra ekonomike”, nëse Moska vazhdon ta ...

Grupet e armatosura proruse urdhërohen për të hapur zjarr

24 orë - 16.04.2014

Grupet e armatosura proruse në lindje të Ukrainës kanë marrë urdhërin për të qëlluar me armë drejt ushtarëve ukrainas, njoftuan sot shërbimet ukrainase të sigurisë (SBU).

Serbët kërkojnë autonomi edhe në Ukrainë

Lajmeshqip - 16.04.2014

Nuk është ndonjë lajm se çetnikët nga Serbia janë parë nëpër Ukrainë duke iu dhënë mbështetje protestuesve pro-rusë dhe Putinit, mirëpo, tani vjen lajmi se serbët kërkojnë hisen e tyre në Ukrainën e ...

Rusi-Perëndim më larg se kurrë

Albtime - 16.04.2014

Shkallëzim i rrezikshëm në Lindje të Ukrainës. Në një telefonatë të kancelares Merkel me presidentin Putin kanë dalë në pah edhe njëherë qëndrimet e kundërta Perëndim, Rusi lidhur me konfliktin në ...

Fyle: Sanksionet kundër Rusisë mund të shtohen

Albeu.com - 16.04.2014

Komisioneri për zgjerim i Bashkimit Evropian , Stefan Fyle , është shprehur se sanksionet e BE-së gradualisht mund “të shtohen në fusha të gjëra ekonomike”, nëse Moska vazhdon t'a destabilizoj ...

Putin: Ukraina “buzë luftës civile”

Almakos - 16.04.2014

Presidenca ruse ka thënë se këto komente Putin i ka bërë gjatë bisedës telefonike me kancelaren gjermane, Angela Merkel, për situatën në Ukrainë. Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka tërhequr ...

Donbasi: Ndërmjet simbolikës dhe rëndësisë strategjike

DW - 16.04.2014

Në zonën qymyrgurore të Donbasit në lindje rreh zemra industriale e Ukrainës. Tani rajoni është bërë një vatër trazirash. Por sa i rëndësishëm është Donbasi për Kievin dhe çfarë rëndësie ka ai për ...

Serbët kërkojnë autonomi edhe në Ukrainë

24 orë - 16.04.2014

Territori autonom Slavenoserbia është duke u kërkuar nga “Qeveria e Republikës Serbe në mërgim”. Serbët janë parë nëpër Ukrainë duke iu dhënë mbështetje protestuesve pro-rusë dhe Putinit, mirëpo, ...

Nga ajri, toka dhe deti: NATO përforcon trupat në lindje

DW - 16.04.2014

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen ka konfirmuar dërgimin e trupave të NATO-s në vendet lindore. Në Lindje të Ukrainës situata shkallëzohet.

Tensionohet situata në Ukrainë

Alsat - 16.04.2014

Shkallëzimi i ri i situatës në lindje të Ukrainës. Pak orë pasi forcat ukrainase morën nën kontroll aeroportin ushtarak me rëndësi strategjike, në mëngjes forcat pro-ruse u kundërpërgjigjën me ...

Putini paralajmëroi se Ukraina është në prag të luftës civile

Idividi - 16.04.2014

Moskë, 16 prill 2014 (MIA) - Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka tërhequr vërejtjen se Ukraina gjendet "buzë luftës civile". Presidenca ruse ka thënë se këto komente Putin i ka bërë gjatë bisedës ...

Transportues ushtarak me flamuj rus hynë në qytetet ukrainase Krators dhe Sllavjensk

Idividi - 16.04.2014

Kiev, 16 prill 2014 (MIA) - Transportues ushtarakë me flamuj rus hynë në qytetet ukrainase Kramtors dhe Sllavjansk ku aktivistët prorusë okupuan objekte administrative.

Lavrov: Përdorimi i forcës ndaj protestuesve ukrainas duhet të ndërpritet

Idividi - 16.04.2014

Hanoj, 16 prill 2014 (MIA) - Takimi për Ukrainën në Gjenevë, i caktuar për nesër, mbetet në rend dite. Çdo përdorim i forcës ndaj protestuesve ukrainas të cilët protestojnë, megjithatë, duhet të ...

Automjete të blinduara me flamur rus hynë në qytetin ukrainas Sllavjansk

Idividi - 16.04.2014

Sllavjansk, 16 prill 2014 (MIA) - Gjashtë automjete transportues sot hynë në qytetin ukrainas lindor Sllavjansk, ndërsa në krye në automjetin e parë është theksuar flamuri rus.

Separatistët vazhdojnë uzurpimet në lindje të Ukrainës

Evropaelire - 16.04.2014

Automjete të blinduara, që mbanin flamurin rus, janë parë sot duke udhëtuar në lindje të Ukrainës, përkatësisht në qytetet Kramatorsk dhe Slloviansk. Dhjetëra njerëz të armatosur dhe të maskuar kanë ...

Ukrainë, ushtria hyn në qendër të Kramatorskit

Ina - 16.04.2014

Trupat ushtarakë ukrainas, të dërguar për të rimarrë vendndodhjet e pushtuara nga milicia pro-ruse gjatë ditëve të fundit, ka mundur të futet në qendër të Kramatorsk-it.

Dezertojnë ukrainasit, NATO premton përforcime

Top Channel - 16.04.2014

Dezertojnë ukrainasit, NATO premton përforcime 16/04/2014 Separatistët pro-rusë kanë ngritur flamurin rus në mjetet e blinduara ukrainase, në rajonin lindor të Ukrainës gjatë së mërkurës, duke tallur ...

Grupet pro-ruse në Ukrainë urdhërohen të hapin zjarr

Albeu.com - 16.04.2014

Trupat ushtarake të Ukrainës janë dërguar për të rimarrë nën kontroll disa pjesë në Ukrainën lindore të pushtuara nga milicia pro-ruse gjatë ditëve të fundit.

Kremlini kërcënon furnizimet me gaz të Evropës Juglindore

SETimes - 16.04.2014

16/04/2014 Disa shtete marrin gazin rus nëpërmjet Ukrainës. Në lajme të tjera të biznesit: niveli i kredisë së Shqipërisë sheh përmirësim dhe shpenzimet ushtarake të Turqisë tejkalojnë Kanadanë.

BE, NATO i bëjnë thirrje Rusisë të 'ndalë bërjen pjesë të problemit ' në Ukrainë

SETimes - 16.04.2014

16/04/2014 Pas 10 ditësh të pushtimeve në vazhdim dhe sulmeve ndaj institucioneve shtetërore dhe godinave qeveritare në Ukrainën lindore, një zyrtar në Kiev njofton për një operacion "anti-terrorist".

OKB kërkon nga Ukraina që t’i mbrojë pakicat

Lajmi.net - 16.04.2014

Raportuesja e posaçme e KB-ve për çështjen e pakicave ju ka bërë thirrje autoriteteve të reja në Ukrainë që të marrin masa për të fuqizuar mbështetjen e pakicave, si dhe të punojnë drejt një rezolute ...

Fyle: Sanksionet kundër Rusisë mund të shtohen

SOT - 16.04.2014

Komisioneri për zgjerim i Bashkimit Evropian, Stefan Fyle, i ka tërhequr vërejtjen Rusisë se sanksionet e BE-së gradualisht mund “të shtohen në fusha të gjëra ekonomike”, nëse Moska vazhdon ta ...

Merkel: Rusia e ka "përgjegjësinë më të madhe" për qetësimin e situatës në Ukrainë

Zhurnal - 16.04.2014

Kancelarja gjermane, Angela Merkel e porositi presidentin rus, Vlladimir Putin se Rusia e ka "përgjegjësinë më të madhe" për qetësimin e situatës në Ukrainë, deklaroi sot zëdhënësi i Qeverisë së ...

Dezertojnë ukrainasit, NATO premton përforcime

Ina - 16.04.2014

Separatistët pro-rusë kanë ngritur flamurin rus në mjetet e blinduara ukrainase, në rajonin lindor të Ukrainës gjatë së mërkurës, duke tallur kështu përpjekjet e qeverisë pro-perëndimore të Kievit ...

E pabesueshme, serbët kërkojnë autonomi edhe në Ukrainë

BalkanWeb - 16.04.2014

Nuk është ndonjë lajm se çetnikët nga Serbia janë parë nëpër Ukrainë duke ju dhënë mbështetje protestuesve pro-rusë dhe Putinit, mirëpo, tani vjen lajmi se serbët kërkojnë hisen e tyre në Ukrainën e ...

Ushtria ukrainase fillon operacionet ndaj seperatistëve pro-rusë

VOA - 16.04.2014

Trupat ukrainase dje zbarkuan në një aeroport në lindje të vendit, në fillim të një operacioni kundër separatistëve pro – rusë që kanë pushtuar ndërtesat qeveritare në 10 lokalitete në afërsi të ...

NATO shton praninë ushtarake në Evropën Lindore

VOA - 16.04.2014

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen, tha të mërkurën se Aleanca ka vendosur të marrë hapa të menjëhershëm për fuqizimin e pranisë ushtarake në Evropën Lindore, në përgjigje të ...

Putin: Ukraina “buzë luftës civile”

Telegrafi - 16.04.2014

Presidenca ruse ka thënë se këto komente Putin i ka bërë gjatë bisedës telefonike me kancelaren gjermane, Angela Merkel, për situatën në Ukrainë. Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka tërhequr ...

Serbët kërkojnë autonomi edhe në Ukrainë

Koha.net - 16.04.2014

Kiev, 16 prill - Nuk është ndonjë lajm se çetnikët nga Serbia janë parë nëpër Ukrainë duke iu dhënë mbështetje protestuesve pro-rusë dhe Putinit, mirëpo, tani vjen lajmi se serbët kërkojnë hisen e ...

Serbët kërkojnë autonomi edhe në Ukrainë

Telegrafi - 16.04.2014

Territori autonom Slavenoserbia është duke u kërkuar nga “Qeveria e Republikës Serbe në mërgim”. Serbët janë parë nëpër Ukrainë duke iu dhënë mbështetje protestuesve pro-rusë dhe Putinit, mirëpo, ...

Putin: Ukraina, në prag lufte civile

Ora news - 16.04.2014

“Ukraina gjendjet buze nje lufte civile”. Ky ka qënë komenti i bërë nga presidenti i Rusisë, gjatë një telefonate me kancelaren gjermane Angela Merkel, në fokus të së cilës ishte situata në Ukrainë.

Tensionohet situata në lindje të Ukrainës

ABC News - 16.04.2014

Filoruset dhe paraushtarakët rusë kanë marrë nën kontroll bashkinë në qytetin lindor të Ukrainës, Donjetsk, e cila ëshët braktisur nga policia ukrainase.

Grupet proruse në Ukrainë urdhërohen të hapin zjarr

Koha.net - 16.04.2014

Kiev, 16 prill - Grupet e armatosura proruse në lindje të Ukrainës kanë marrë urdhërin për të qëlluar me armë drejt ushtarëve ukrainas, njoftuan sot shërbimet ukrainase të sigurisë (SBU).

Antiterrori, 11 të vdekur në operacionin ndaj prorusëve

Panorama - 16.04.2014

SHBA: Prova se Rusia po nxit separatizmin në Ukrainën Lindore Reagon Moska zyrtare: Ukraina afër pragut të luftës civile Trupat ukrainase ka-në rimarrë nën kontroll një aeroport në pjesën lindore të ...

Ukrainë: Makina të blinduara me flamur rus në Kramatorsk

Telegrafi - 16.04.2014

Makina të blinduara me flamur rus janë parë sot duke hyrë në pjesën lindore të Ukrainës. Makinat kanë kaluar nëpër qytetin Kramatorsk, dhe janë nisur në drejtim të Sllovjanskit, që ende është i ...

NATO shton praninë ushtarake në Europën Lindore

Ora news - 16.04.2014

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen, tha të mërkurën se Aleanca ka vendosur të marrë hapa të menjëhershëm për fuqizimin e pranisë ushtarake në Evropën Lindore, në përgjigje të ...

Ushtria ukrainase kërkon të rimarrë kontrollin në lindje të vendit

Mapo - 16.04.2014

Ushtria ukrainase, e cila është dërguar për të rimarrë qytetet e pushtuara nga milicia pro-ruse gjatë ditëve të fundit, ka mundur të futet në qendër të qytetit të Kramatorsk-it.

Putin: Ukraina “buzë luftës civile”

Yll Press - 16.04.2014

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka tërhequr vërejtjen se Ukraina gjendet “buzë luftës civile”. Presidenca ruse ka thënë se këto komente Putin i ka bërë gjatë bisedës telefonike me kancelaren ...

Ukrainjë: Makina të blinduara me flamur rus në Kramatorsk

Yll Press - 16.04.2014

Makina të blinduara me flamur rus janë parë sot duke hyrë në pjesën lindore të Ukrainës. Makinat kanë kaluar nëpër qytetin Kramatorsk, dhe janë nisur në drejtim të Sllovjanskit, që ende është i ...

OKB kërkon nga Ukraina që ti mbrojë pakicat

Koha.net - 16.04.2014

Raportuesja e posaçme e Kombeve të Bashkuara për çështjen e pakicave, iu ka bërë thirrje autoriteteve të reja në Ukrainë, që të marrin masa për të fuqizuar mbështetjen e pakicave si dhe të punojnë ...

BE: Sanksionet kundër Rusisë mund të shtohen

Yll Press - 16.04.2014

Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Stefan Fyle, i ka tërhequr vërejtjen Rusisë se sanksionet e BE-së gradualisht mund “të shtohen në fusha të gjëra ekonomike”, nëse Moska vazhdon ta ...

OKB kërkon nga Ukraina që ti mbrojë pakicat

Yll Press - 16.04.2014

Raportuesja e posaçme e Kombeve të Bashkuara për qështjen e pakicave, iu ka bërë thirrje autoriteteve të reja në Ukrainë, që të marrin masa për të fuçizuar mbështetjen e pakicave si dhe të punojnë ...

Shkallëzohen tensionet në Ukrainë

VOA - 16.04.2014

Gjatë një takimi me kabinetin e tij, kryeministri i Ukrainës Arseny Yatseniuk akuzoi të mërkurën Rusinë si eksportuese të terrorizmit në vendin e tij.

OSBE: Gazetarët në Ukrainë - në gjendje të rëndë

Koha.net - 16.04.2014

Përfaqësuesja për lirinë e medieve në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), thotë se gazetarët në Ukrainë aktualisht gjenden në një situatë të vështirë.

Serbët kërkojnë autonomi edhe në Ukrainë

Shqiptarja - 16.04.2014

Territorin autonom Slavenoserbia është duke e kërkuar nga “Qeveria e Republikës Serbe në mërgim”. Ata e fajësojnë Leninin për humbjen territoriale serbe.

Putin paralajmëron për luftë civile në Ukrainë

Gazeta Idea - 16.04.2014

Rusi- Presidenti rus Vladimir Putin ka paralajmëruar se Ukraina është “në prag të luftës civile”, pasi Kievi dërgoi trupa kundër separatistëve pro-Rusi. Z.

Putin: Ukraina “në prag të luftës civile”

InfoGlobi - 16.04.2014

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, është shprehur se Ukraina gjendet “buzë luftës civile”. Presidenca ruse ka bërë të ditur se këto komente rreth gjendjes aktuale që është duke ndodhur në Ukrainë, ...

‘Nostradamusi’ Putin:Ukraina në luftë civile

AMA-News - 16.04.2014

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka tërhequr vërejtjen se Ukraina gjendet “buzë luftës civile”. Presidenca ruse ka thënë se këto komente Putin i ka bërë gjatë bisedës telefonike me kancelaren ...

Rusi-Perëndim më larg se kurrë: Putin telefonon me Merkelin

Shkupi24 - 16.04.2014

Shkallëzim i rrezikshëm në Lindje të Ukrainës. Në një telefonatë të kancelares Merkel me presidentin Putin kanë dalë në pah edhe njëherë qëndrimet e kundërta Perëndim, Rusi lidhur Kancelarja gjermane ...

FOTO LAJM/ Tani në rrugët e Ukrainës ka tanke me flamuj rus

Gazeta Tema - 16.04.2014

Pas paralajmërimeve të liderëve rusë se Ukraina është në prag të luftës civile, në rrugët e këtij vendi janë parë tanke me flamuj rus. Tanket janë parë në qytetin pro- rus të Kramatorsk.

Ukraina në prag të luftës civile

Vision Plus - 16.04.2014

Ukraina ndodhet në prag të një lufte civile ndërsa trupat ushtarake, që nisen operacionin antiterrorist, kanë hyrë në qytetin Kramatorks. Por ushtria ukrainase duket se është bllokuar në këtë qytet ...

Serbët kërkojnë autonomi edhe në Ukrainë

Gazeta Shqip - 16.04.2014

Territori autonom Slavenoserbia është duke u kërkuar nga “Qeveria e Republikës Serbe në mërgim”. Serbët janë parë nëpër Ukrainë duke iu dhënë mbështetje protestuesve pro-rusë dhe Putinit, mirëpo, ...

Ukrainë: Makina të blinduara me flamur rus në Kramatorsk

Gazeta Shqip - 16.04.2014

Makina të blinduara me flamur rus janë parë sot duke hyrë në pjesën lindore të Ukrainës. Makinat kanë kaluar nëpër qytetin Kramatorsk, dhe janë nisur në drejtim të Sllovjanskit, që ende është i ...

Ukraina nuk bëhet më, del jashtë kontrollit

AMA-News - 16.04.2014

Filoruset dhe paraushtarakët rusë kanë marrë nën kontroll bashkinë në qytetin lindor të Ukrainës, Donjetsk, e cila ëshët braktisur nga policia ukrainase.

Trupat ukrainase hyjnë në Kramatorsk duke valëvitur flamuj rusë (VIDEO)

Tetova Sot - 16.04.2014

Ushtria pro-ruse ka vendosur kontrollin mbi ndërtesat qeveritare dhe administrative në Ukrainën lindore. Besohet se kolona e tyre përbëhet nga trupa nga divizioni ajror ukrainas.

NATO nis lëvizjen e trupave drejt Lindjes pas kërkesës së Polonisë, Rumanisë dhe vendeve baltike. Rasmussen: “Të ...

Respublica - 16.04.2014

Kriza ukrainase i afrohet përherë e më shumë luftës. Sankisonet dhe masat me natyrë ekonomike të marra nga Perëndimi, nuk kanë arritur që ta mbajnë Vladimir Putinin brenda kufijve të Krimesë, të ...

BE e përçarë mbi vendosjen e sanksioneve të tjera ndaj Moskës

Gazeta Dita - 16.04.2014

Situata në Ukrainë dhe mos kalimi i vizës së kuqe nga ana e Rusisë, duket se ka theksuar ndarjen midis shteteve anëtare të BE-së, mbi vendosjen e sanksioneve të reja ekonomike kundër Rusisë.

Merkel i telefonon Putin-it

Republika - 16.04.2014

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin rus Vladimir Putin në lidhje me situatën e tensionuar në Ukrainë. Zëdhënësja e Merkel ka thënë se dy liderët patën ...

Putin-Merkelit: Ukraina gjendet “buzë luftës civile”

Republika - 16.04.2014

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka tërhequr vërejtjen se Ukraina gjendet “buzë luftës civile”, këto fjalë i ka thënë Putin gjatë bisedës telefonike me kancelaren gjermane, Angela Merkel, për ...

Putin: Ukraina në prag të luftës civile

AlbanianScreen - 16.04.2014

Rusi - Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka tërhequr vërejtjen se Ukraina gjendet "në prag të luftës civile". Presidenca ruse ka thënë se këto komente Putin i ka bërë gjatë bisedës telefonike me ...

Ndërprerja e gazit rus për Ukrainën, informohet Beogradi

AlbanianScreen - 16.04.2014

Beograd - Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka paralajmëruar liderët evropianë për vështirësitë e mundshme lidhur me furnizimin e gazit rus për shkak të Ukrainës.

Momenti më i rrezikshëm në krizën ukrainase (Foto)

Republika - 16.04.2014

Të paktën 11 persona kanë gjetur vdekjen, ndërkohë që Kievi deklaroi nisjen e një operacioni “anti- terrorist” në qytetet lindore, që kontrollohen nga protestuesit pro- ruse.

Ukrainë, trupat e Kievit hyjnë në qytetin lindor të Kramatorskit

AlbanianScreen - 16.04.2014

Ukrainë - Trupat ukrainase në operacionin antiterror që po zhvillohet në qytetet lindore, për të rimarrë ndërtesat qeveritare që mbahen nga aktivistët prorusë, ia kanë dalë të hyjnë në qendër të ...

Kostoja e aventurizmit të Putinit në Ukrainë / David Ignatius

AlbanianScreen - 16.04.2014

Washington - Teksa Presidenti Putin vështron krizën në Ukrainë, ai shikon një asimetri të interesave: E thënë thjesht, e ardhmja e Ukrainës ka një domethënie më të madhe për Rusinë e Vladimir Putinit ...

Putini mohon përfshirjen në lindje të Ukrainës

Shekulli - 15.04.2014

Shtëpia e Bardhë ka bërë të ditur se presidenti Barack Obama ka shprehur shqetësim të madh për mbështetjen e Rusisë për pro-separatistët në Ukrainë, gjatë një bisede telefonike me presidentin rus, ...

Obama telefonon Putinin: Freno Separatistët

Gazeta Start - 15.04.2014

Presidenti amerikan, Barak Obama i ka bërë thirrje homologut të tij rus, Vladimir Putin, që të përdorë të gjithë ndikimin e tij që separatistët pro-rusë në lindje të Ukrainës të tërhiqen.

Kievi nis operacionin ushtarak në lindje të Ukrainës

Shekulli - 15.04.2014

Presidenti i ardhur me dhunë në Ukrainë, Aleksandr Turchinov, ka njoftuar një humbje të protestuesve anti-qeveritarë në rajonin Donetsk, në Ukrainën lindore.

Ukrainë, vijojnë sulmet ndaj institucioneve

Shekulli - 15.04.2014

Një turmë sulmoi një ndërtesë policie në qytetin e Horlivka, pranë Donetskit, gjatë ditës së djeshme duke marrë kontrollin e ndërtesës, raporton BBC. Presidenti i përkohshëm i Ukrainës i ka quajtur ...

Departamenti Amerikan publikon listën me 10 gënjeshtrat e Rusisë në lidhje me Ukrainën

Lajm - 15.04.2014

Për herë të dytë brenda dy muajve, Departamenti Amerikan i Shtetit, publikon një deklaratë ku renditë “10 të pavërtetat e Rusisë” në lidhje me situatën në Ukrainë.

Ban Ki-moon e Putin diskutojnë rreth Ukrainës

Evropaelire - 15.04.2014

19:49 Kanada: Vdesin pesë studentë nga një sulm me thikë 19:30 Rusia e kritikon raportin e OKB-së për të drejtat e njeriut 19:16 Rusia e shqetësuar rreth zhvillimeve në Ukrainë 18:47 Nigeri: ...

BE ruan unitetin në krizën e Ukrainës

DW - 15.04.2014

BE ka vendosur sanksione të reja kundër personave të veçantë. Masa më të ashpra ndëshkimore do të ketë javën që vjen, nëse Rusia e vazhdon kursin e saj në krizën e Ukrainës.

Obama Putinit: Largoji trupat nga Ukraina!

Evropaelire - 15.04.2014

Shtëpia e Bardhë ka bërë të ditur se presidenti Barack Obama ka shprehur shqetësim të madh për mbështetjen e Rusisë për pro-separatistët në Ukrainë, gjatë një bisede telefonike me presidentin rus, ...

Bisedë telefonike Putin-Obama

Top Channel - 15.04.2014

Bisedë telefonike Putin-Obama 15/04/2014 Presidenti amerikan Barack Obama i ka bërë thirrje homologut të tij rus, Vladimir Putin, që të përdorë të gjithë influencën e tij që separatistët pro-rusë në ...

Mekejn: SHBA-ja t'i armatosë ukrainasit

Idividi - 15.04.2014

Uashington, 14 prill 2014 (MIA) - Senatori amerikan Xhen Mekejn vlerësoi se SHBA-ja duhet t'u dërgojë armë ukrainasve dhe të vendosen sanksione të reja për ekonominë ruse për shkak të ndërprerjes së ...

Turçinov: Ukraina mund të shpallë referendum për sistemin shtetëror së bashku me zgjedhjet presidenciale

Idividi - 15.04.2014

Kiev, 14 prill 2014 (MIA) - Ushtruesi i detyrës së presidentit të Ukrainës Oleksander Turçinov, ka thënë nuk është kundër një referendumi mbarëkombëtar në Ukrainë.

Përleshje mes policisë dhe protestueve prorusë në Gorlovka

Idividi - 15.04.2014

Donjeck, 14 prill 2014 (MIA) - Të paktën 100 seperatistë prorusë e kanë sulmuar mëngjesin e sotëm stacionin e policisë në qytetin lindor të Ukrainës, Gorlovka, bëjnë të ditur mediat perëndimore.

OSBE: Gjendja në rajonet lindore të Ukrainës është e tensionuar

Idividi - 15.04.2014

Vjenë, 14 prill 2014 (MIA) - Vëzhguesit e Organizatës për siguri dhe bashkëpunim në Evropë (OSBE) konkluduan se gjendja në rajonet lindore të Ukrainës edhe më tej po përkeqësohet, lajmëroi ITAR-TASS.

BE-ja dha dritë të gjelbërt për masat tregtare në përkrahje të Ukrainës

Idividi - 15.04.2014

Luksemburg, 14 prill 2014 (MIA) - Bashkimi Evropian sot i miratoi lehtësimet financiare dhe tregtare për Ukrainën, pasi ministrat e Financave të BE-së i pranuan masat përfundimtare, transmetoi DPA.

Putini ende nuk ka marrë përgjigje nga 18-të liderët evropianë për letrën për problemet me gazin

Idividi - 15.04.2014

Moskë, 14 prill 2014 (MIA) - Kremlini ende nuk ka marrë përgjigje të porosisë së presidentit të Rusisë Vlladimir Putin deri te 18-të liderët evropianë për problemin me borxhin ukrainas për gaz, ...

Turçinov nënshkroi dekret për intervenim ushtarak në pjesën lindore të vendit

Idividi - 15.04.2014

Kiev, 14 prill 2014 (MIA) - Ushtruesi i detyrës president i Ukrainës, Oleksander Turçinov sot ka nënshkruar dekret për fillim të operacionit special në rajonet lindore të vendit, kumtoi sot ...

Ukraina mund ta mbyll në tërësi kufirin me Rusinë

Idividi - 15.04.2014

Kiev, 14 prill 2014 (MIA) - Ukraina mundet në tërësi ta mbyll kufirin me Rusinë, deklaroi sot zëvendësministri i Punëve të Jashtme të Ukrainës, Danillo Lubkievski.

Putin i shqetësuar për shkak të situatës në Ukrainë

Idividi - 15.04.2014

Moskë, 14 prill (MIA) - Presidenti rus, Vlladimir Putin, me “shqetësim të madh” po e shikon situatën në pjesën lindore të Ukrainës, kumton Kremlini. Zëdhënësi i presidencës ruse, Dmitrij Peskov, sot ...

SHBA-ja është duke e shqyrtuar opsionin për t'i dërguar armë Ukrainës

Idividi - 15.04.2014

Uashington, 14 prill 2014 (MIA) - SHBA-ja është duke e shqyrtuar opsionin për dërgimin e armëve në Ukrainë, ku protestuesit prorusë pushtuan disa ndërtesa të administratës shtetërore në më shumë ...

Aselborn: BE-ja mund të luajë rol në shlyerjen e borxhit të Ukrainës për gaz

Idividi - 15.04.2014

Luksemburg, 14 prill 2014 (MIA) - Borxhi ukrainas për gaz duhet të shlyhet dhe Bashkimi Evropian mund të luajë rol të rëndësishëm në tërë këtë punë, deklaroi ministri i Punëve të Jashtme të ...

Obama shprehu para Putinit shqetësim nga veprimet në Moskë dhe Ukrainë

Idividi - 15.04.2014

Uashington, 15 prill 2014 (MIA) - Shtëpia e Bardhë ka bërë të ditur se presidenti amerikan Barak Obama ka shprehur shqetësim të madh për mbeshtetjen e Rusisë për pro-separatistët në Ukrainë, gjatë ...

Putini mohon përfshirjen në lindje të Ukrainës

Portalb - 15.04.2014

Shtëpia e Bardhë ka bërë të ditur se presidenti Barack Obama ka shprehur shqetësim të madh për mbështetjen e Rusisë për pro-separatistët në Ukrainë, gjatë një bisede telefonike me presidentin rus, ...

Obama Putinit: Largoji trupat nga Ukraina!

Albtime - 15.04.2014

Shtëpia e Bardhë ka bërë të ditur se presidenti Barack Obama ka shprehur shqetësim të madh për mbështetjen e Rusisë për pro-separatistët në Ukrainë, gjatë një bisede telefonike me presidentin rus, ...

Obama i kërkon Putinit të ndalë provokimet në Ukrainë

Lajmi.net - 15.04.2014

Presidenti amerikan, Barack Obama ka shprehur shqetësim të madh për mbështetjen e Rusisë për pro-separatistët në Ukrainë, ndërsa gjatë një bisede telefonike me presidentin rus, Vladimir Putin, ka ...

Tanke dhe armë “grumbullohen” në lindje të Ukrainës

Alsat - 15.04.2014

Nga pjesë të ndryshme të Ukrainës lindore, vijnë sinjale për “lëvizjen” e pajisjeve ushtarake, raportojnë mediat e huaja. Tanke dhe armë të ndryshme të tjera lëvizëse janë vërejtur në rrugët e ...

Bisedë telefonike Putin-Obama

Alsat - 15.04.2014

Presidenti amerikan Barack Obama i ka bërë thirrje homologut të tij rus, Vladimir Putin, që të përdorë të gjithë influencën e tij që separatistët pro-rusë në lindje të Ukrainës të tërhiqen.

Obama i kërkon Putinit të largojë trupat nga Ukraina

Albeu.com - 15.04.2014

Presidenti i SHBA-së Barack Obama , ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin e Rusisë Vladimir Putin. Gjatë bisedës Obama ka shprehur shqetësimin e tij për mbështetjen e Rusisë për ...

Obama porosit putinin: largoji trupat nga Ukraina!

Zhurnal - 15.04.2014

Shtëpia e Bardhë ka bërë të ditur se presidenti Barack Obama ka shprehur shqetësim të madh për mbështetjen e Rusisë për pro-separatistët në Ukrainë, gjatë një bisede telefonike me presidentin rus, ...

Obama bisedë telefonike me Putinin: Largoji trupat nga Ukraina!

Shqipmedia - 15.04.2014

Shtëpia e Bardhë ka bërë të ditur se presidenti Barack Obama ka shprehur shqetësim të madh për mbështetjen e Rusisë për pro-separatistët në Ukrainë, gjatë një bisede telefonike me presidentin rus, ...

Lavrov: Oferta e Kievit për dialog është hapi i duhur

Albeu.com - 15.04.2014

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov , është shprehur se oferta e Kievit për dialog me separatistët pro-rusë në lindje të Ukrainës “është një hap i duhur, edhe pse shumë i vonuar”.

Obama: Forcat e parregullta në Ukrainë të dorëzojnë armët

24 orë - 15.04.2014

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, i shprehu homologut rus, Vladimir Putin, se ishte shumë i shqetësuar nga veprimet e Moskës në Ukrainë dhe i kërkoi forcave të parregullta ...

Turçinov: ”Projekte të ashpra” nga Rusia për destabilizimin e vendit

24 orë - 15.04.2014

Rusia ka ”projekte të ashpra” për destabilizimin e pjesës jugore dhe lindore të Ukrainës përtej zonës minerare të Donbassit në prag të një kryengritje pro-ruse, theksoi sot presidenti i përkohshëm ...

Lavrov: Çdo përdorim ”kriminal” i forcës nga Kievi do të pengojë dialogun në Gjenevë

24 orë - 15.04.2014

Shefi i diplomacisë ruse, Serguei Lavrov theksoi sot në Pekin se çdo urdhër ”kriminal” nga autoritetet ukrainase për përdorim të forcës kundër kryengritësve pro-rusë, në pjesën lindore të Ukrainës, ...

Putin: Obama duhet të pengojë gjakderdhjen në Ukrainë

DW - 15.04.2014

Presidentët e Rusisë dhe SHBA-së, me iniciativën ruse, kanë telefonuar përsëri për shkak të krizës në Ukrainë. Presidenti Putin i bëri thirrje presidentit Obama të shfrytëzojë ndikimin e tij për ...

Obama Putinit: Largoji trupat nga Ukraina!

Almakos - 15.04.2014

Shtëpia e Bardhë ka bërë të ditur se presidenti Barack Obama ka shprehur shqetësim të madh për mbështetjen e Rusisë për pro-separatistët në Ukrainë, gjatë një bisede telefonike me presidentin rus, ...

Obama-Putinit: Largoji trupat nga kufiri me Ukrainën

SOT - 15.04.2014

Presidenti i SHBA-së, Barack Obama është tejet i shqetësuar për mbështetjen e Rusisë për pro-separatistët në Ukrainë. Këtë shqetësim Obama e ka shprehur gjatë një bisede telefonike që kishte me ...

SHBA, 1 mld dollarë hua Ukrainës për rimëkëmbjen ekonomike

24 orë - 15.04.2014

Një miliard dollarë është huaja që SHBA-ja i ka akorduar Ukrainës. Marrëveshja u nënshkrua nga Sekretari Amerikan i Thesarit, Jacob Lew dhe homologu i tij ukrainas Oleksandër Shlapak.

GJERMANI – RWE-ja rifillon livrimin e gazit drejt Ukrainës

24 orë - 15.04.2014

Numri dy gjerman për energjinë, kompania RWE, shpalli sot se do të rifillojë livrimin e gazit drejt Ukrainës, sipas një marrëveshje të nënshkruar në vitin 2012 dhe që parashikon ndryshimin e fluksit ...

Ukrainë: Vatrat e krizës

Evropaelire - 15.04.2014

Rriten tensionet në lindje të Ukrainës, përderisa afati i caktuar nga Kijevi më 14 prill për largimin e njerëzve të armatosur pro-rus që të lëshojnë ndërtesat administrative- qeveritare po kalon.

Konflikti në Ukrainë - Rrezikohet takimi i Gjenevës?

DW - 15.04.2014

Para takimit të Gjenevës të enjten, shtohen kritikat ndaj Moskës. Gjermania kërkon hapa konkretë nga Rusia për çtensionimin e situatës në Lindje të Ukrainës.

Ndërprerja e gazit rus, arsye për shqetësime në Serbi

Evropaelire - 15.04.2014

Shërbimi për Ballkanin i Radios Evropa e Lirë Kryetari i Rusisë, Vladimir Putin , i ka paralajmëruar liderët evropianë për vështirësitë e mundshme lidhur me furnizimin e gazit rus për shkak të ...

Ukrainë, nis “operacioni anti-terror”

Top Channel - 15.04.2014

Ukrainë, nis “operacioni anti-terror” 15/04/2014 Autoritetet ukrainase njoftuan nisjen e operacionit anti-terror në lindje të vendit, më synim dhënien fund të rrebelimit të separatistëve pro-rusë në ...

McCain: Fjalë të ashpra, por shkopi i vogël për Rusinë

Evropaelire - 15.04.2014

Administrata e Shteteve të Bashkuara e ka mprehur tehin e retorikës derisa kacafytet me Rusinë për shkak të tensioneve në rritje në Ukrainë, duke u angazhuar me Kremlinin në një lloj të konfrontimit ...

Ndërprerja E gazit rus, arsye për shqetësime në serbi

Zhurnal - 15.04.2014

Kryetari i Rusisë, Vladimir Putin, i ka paralajmëruar liderët evropianë për vështirësitë e mundshme lidhur me furnizimin e gazit rus për shkak të Ukrainës.

Ushtria ukrainase në Slovyansk, rrethon protestuesit pro-rusë

SOT - 15.04.2014

Forcat e Ukrainës të mbështetura nga automjete të blinduara, kanë arritur që ta rrethojnë qytetin Slovyansk, në të cilin një grup i militantëve pro-rusë e kanë marrë pushtetin.

Ushtria ukrainase rrethon protestuesit pro-rusë në Slovyansk

Ina - 15.04.2014

Forcat e Ukrainës të mbështetura nga automjete të blinduara, kanë arritur që ta rrethojnë qytetin Slovyansk, në të cilin një grup i militantëve pro-rusë e kanë marrë pushtetin.

Ukraina fillon çlirimin e vendit nga separatistët prorusë

Lajmi.net - 15.04.2014

Forcat ukrainase të sigurisë e kanë nisur të martën një operacion kundër një grupi pro-rus në qytetin lindor Kramatorsk, si dhe një tjetër në Slovyansk, me ç’rast raportohet edhe për viktima.

Rusia përballet me sanksione të reja në lidhje me Ukrainën

SETimes - 15.04.2014

14/04/2014 Perëndimi paralajmëron se Rusia mund të përballet me sanksione në rritje rreth "përpjekjeve të saj të paligjshme dhe jolegjitime për të destabilizuar" Ukrainën lindore.

Ukrainë: Po vazhdon aksioni, ka të vdekur

Almakos - 15.04.2014

Në lindje të Ukrainës po vazhdojnë përleshjet ndërmjet forcave ukrainase dhe protestuesve pro-rus. Sipas informacioneve jozyrtare ka të vdekur dhe të plagosur.

Tymoshenko bën thirrje për tu bashkuar kundër Rusisë

SOT - 15.04.2014

Ish-kryeministrja e Ukrainës njëherazi kandidatja për presidente e Ukrainës Yulia Tymoshenko, iu ka bërë thirrje ukrainasve që të bashkohen me qëllim të mbrojtjes së vendit nga ajo që Tymoshenko e ka ...

BE, tjetër ndihmë Ukrainës

Top Channel - 15.04.2014

BE, tjetër ndihmë Ukrainës 15/04/2014 Këshilli i BE-së vendosi t’i vijë në ndihmë Ukrainës me 1 miliard euro të tjera (1,6 gjithsej) për t’i mundësuar buxhetit të shtetit shlyerjen e pagesave ...

Ban Ki-moon e Putin diskutojnë rreth Ukrainës

Lajmi.net - 15.04.2014

Operacioni i ushtrisë ukrainase në lindje të vendit ka bërë që presidenti rus Putin dhe sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-moon, të zhvillojnë një bisedë telefonike përkitazi me situatën në ...

Mbërrin momenti më i rrezikshëm në krizën ukrainase (FOTO)

Almakos - 15.04.2014

Të paktën 11 persona kanë gjetur vdekjen, ndërkohë që Kievi deklaroi nisjen e një operacioni “anti- terrorist” në qytetet lindore, që kontrollohen nga protestuesit pro- ruse.

Ukraina godit në Lindje, merr aeroportin, disa vetë të plagosur nga të shtënat - Video

Albtime - 15.04.2014

Trupat Ukrainase kanë sulmuar një bazë ajrore në qytetin lindor të Kramatorskut pranë qytetit të Sllovjanskut e për pasojë raportohet edhe për të plagosur bënë të ditur mediat në Moskë.

Protestuesit pro-rusë sfidojnë ultimatumin e Ukrainës

VOA - 15.04.2014

Demonstruesit pro-rusë dje sfiduan një afat të qeverisë për lirimin e ndërtesave të pushtuara në këmbim të amnistisë, ndërkohë që presidenti i përkohshëm i Ukrainës i ka kërcënuar ata me një goditje ...

Protestuesit pro-rusë sfidojnë ultimatumin e Ukrainës

Ora news - 15.04.2014

Demonstruesit pro-rusë sfiduan afatin e qeverisë për lirimin e ndërtesave të pushtuara në këmbim të amnistisë, ndërkohë që presidenti i përkohshëm i Ukrainës i ka kërcënuar ata me një goditje ...

SHBA, Evropa të shqetësuara nga veprimet ruse në Ukrainë

VOA - 15.04.2014

Intensifikimi i dhunës në Ukrainën lindore dhe frika e rritjes së përfshirjes ruse kanë tërhequr vëmendjen e Shtetet e Bashkuara dhe Evropës. Zyrtarët tani intensivisht janë duke punuar në përpilimin ...

Obama Putinit: Largoji trupat nga Ukraina!

Telegrafi - 15.04.2014

Shtëpia e Bardhë ka bërë të ditur se presidenti Barack Obama, ka shprehur shqetësim të madh për mbështetjen e Rusisë për pro-separatistët në Ukrainë, gjatë një bisede telefonike me presidentin ...

Obama Putinit: Largoji trupat nga Ukraina!

Koha.net - 15.04.2014

Shtëpia e Bardhë ka bërë të ditur se presidenti Barack Obama ka shprehur shqetësim të madh për mbështetjen e Rusisë për pro-separatistët në Ukrainë, gjatë një bisede telefonike me presidentin rus, ...

Tanke dhe armë “grumbullohen” në lindje të Ukrainës

Telegrafi - 15.04.2014

Nga pjesë të ndryshme të Ukrainës lindore, vijnë sinjale për “lëvizjen” e pajisjeve ushtarake, raportojnë mediat e huaja. Tanke dhe armë të ndryshme të tjera lëvizëse janë vërejtur në rrugët e ...

Luksemburg: Ministrat e BE-së e zgjeruan listën e zezë

Yll Press - 15.04.2014

Në kumtesë, megjithatë, nuk është saktësuar se nëse bëhet fjalë për listë të ish-funksionarëve ukrainas të dyshuar për korrupsion, ose funksionarë rusë të cilët kanë nxitur aneksim të pjesëve nga ...

Bisedë telefonike Putin-Obama

Zeri - 15.04.2014

Presidenti amerikan Barack Obama i ka bërë thirrje homologut të tij rus, Vladimir Putin, që të përdorë të gjithë influencën e tij që separatistët pro-rusë në lindje të Ukrainës të tërhiqen.

Lëvizje të trupave ushtarake ukrainase në lindje të vendit

ABC News - 15.04.2014

Në momentin më të brishte të pushtetit të ri qendror në Ukrainë, Kievi zbret në skenë në emër të unitetit të vendit. Një unitet që kërcënohet seriozisht si pasojë e përshkallëzimit të situatës së ...

Protestuesit prorusë sfidojnë ultimatumin e Ukrainës

Koha.net - 15.04.2014

Demonstruesit pro-rusë dje sfiduan një afat të qeverisë për lirimin e ndërtesave të pushtuara në këmbim të amnistisë, ndërkohë që presidenti i përkohshëm i Ukrainës i ka kërcënuar ata me një goditje ...

Bisedë telefonike Putin-Obama

Yll Press - 15.04.2014

Dy liderët zhvilluan një bisedë telefonike pasi aktivistët vazhduan të mbanin të pushtuara ndërtesat qeveritare në qytetet lindore. Presidenti amerikan Barack Obama i ka bërë thirrje homologut të tij ...

Nis ndërhyrja ushtarake e Ukrainës kundër rebelëve rusë

Koha.net - 15.04.2014

Kiev, 15 prill – agjencitë e lajmeve raportojnë për fillimin e ndërhyrjes së Ukrainës kundër rebelëve rusë në lindje të vendit. Ato transmetojnë deklaratën e Aleksandar Turçinovit para Parlamentit ...

Pro-rusët sfidojnë Kievin, marrin institucione të tjera

Panorama - 15.04.2014

Moska mohon përfshirjen në protestat separatiste në Ukrainë. Aktivistët pro-rusë në Ukrainën lindore kanë sfiduar ultimatumin e vendosur nga qeveria e Kievit dhe kanë sulmuar akoma më shumë ndërtesa ...

Lavrov: Oferta e Kievit për dialog, hap i duhur por i vonuar

Yll Press - 15.04.2014

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, ka thënë se oferta e Kievit për dialog me separatistët pro-rusë në lindje të Ukrainës “është një hap i duhur, edhe pse shumë i vonuar”.

Gjermania nis furnizimin me gaz drejt Ukrainës

Telegrafi - 15.04.2014

Ky veprim i kompanisë gjermane vjen në kohën kur Ukraina po përballet me rritjen e çmimit të gazit nga ana e Rusisë, si rezultat i situatës së krijuar në atë pjesë.

BE ruan unitetin në krizën e Ukrainës

Yll Press - 15.04.2014

Synimi ynë francez dhe evropian mbetet shtimi i presionit ndaj Rusisë, pa e bërë të pamundur një zgjidhje diplomatike", tha Laurent Fabius. Ministrat e Jashtëm të BE e shtrëngojnë edhe pak më fort ...

E pabesueshme, serbët kërkojnë autonomi edhe në Ukrainë

Zeri - 15.04.2014

Nuk është ndonjë lajm se çetnikët nga Serbia janë parë nëpër Ukrainë duke ju dhënë mbështetje protestuesve pro-rusë dhe Putinit, mirëpo, tani vjen lajmi se serbët kërkojnë hisen e tyre në Ukrainën e ...

Ukraina, operacione kundër demonstruesve pro-rusë

VOA - 15.04.2014

Presidenti i përkohshëm i Ukrainës Oleksander Turchynov thotë se ka nisur një operacion ushtarak ndaj demonstruesve pro-rusë, të cilët kanë marrë ndërtesat shtetërore në disa qytete të Ukrainës ...

Ukraina luftë me separatistët pro-rusë, avionë e tanke në veprim, mediat: 11 të vrarë

Ora news - 15.04.2014

thotë se forcat qeveritare kanë marrë nën kontrollë aeroportin në qytetin lindor ukrainas Kramatorsk. Gjatë marrjes së aeroportit, janë dëgjuar të shtëna ,ndërsa nuk dihet për numrin e viktimave.

Sulm ajror në qytetet lindore nga ushtria ukrainase

ABC News - 15.04.2014

Trupat ukrainase kanë ndërhyrë në pistën pistë ajrore në qytetin lindor të Kramatorsk. Sipas mediave ruse bëhet me dije se nga sulmi ajror kanë mbetur të vdekur 11 persona në aeroportin e Kramatorsk.

Ushtria ukrainase operacion, nis rimarrjen e qyteteve nga rusët

BalkanWeb - 15.04.2014

KRAMATORSK- Trupat Ukrainase kanë sulmuar një bazë ajrore në qytetin lindor të Kramatorskut pranë qytetit të Sllovjanskut e për pasojë raportohet edhe për të plagosur bënë të ditur mediat në Moskë.

Rasmusen sërish kërkoi nga Rusia t'i tërheqë trupat nga kufiri ukrainas

Yll Press - 15.04.2014

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Anders Fog Rasmusen sot kërkoi nga Rusia t'i tërheqë trupat nga kufiri ukrainas dhe të ndërmerr hapa për qetësimin e krizës në këtë vend.

Ukraina me aksione kundër pro-rusëve

Koha.net - 15.04.2014

Forcat ukrainase të sigurisë e kanë nisur një operacion kundër një grupi pro-rus në qytetin lindor Kramatorsk. Raportohet se të shtënat kanë ndodhur në aeroportin e Kramatorsk, transmeton rel.

Gjermania nis furnizimin me gaz drejt Ukrainës

Yll Press - 15.04.2014

Furnizuesi gjerman i gazit RWE thotë se ka filluar të dërgojë gaz në Ukrainë.Ky veprim i kompanisë gjermane vjen në kohën kur Ukraina po përballet me rritjen e çmimit të gazit nga ana e Rusisë, si ...

Ushtria e Ukrainës, në aksion (Video)

Telegrafi - 15.04.2014

Trupat ukrainase kanë kryer sulm në aeroportin në afërsi të qytetit Kramatorsk, si dhe janë futur në qytetin Slavyansk. Aktivistët kanë raportuar për të vdekur e të lënduar Forcat e Ukrainës ...

Ukrainë, nis operacioni anti-terror në Donjetsk Katër të vdekur, vendi në prag të luftës civile

Panorama - 15.04.2014

Forcat ukrainase KIEV- Presidenti në detyrë i Ukrainës, Olexander Turchynov ka njoftuar fillimin e një operacioni anti-terror, kundër separatistëve pro-rusë.

A është Europa e denjë për Ukrainën?

Yll Press - 15.04.2014

Kështu që, po, protestuesit në sheshin e pavarësisë në Kiev ishin heronj, por lufta e vërtetë fillon tani: lufta për atë se si do të jetë Ukraina e re.

Serbia e shqetësuar me paralajmërimet ruse për gazin

Koha.net - 15.04.2014

Kryetari i Rusisë, Vladimir Putin, i ka paralajmëruar liderët evropianë për vështirësitë e mundshme lidhur me furnizimin e gazit rus për shkak të Ukrainës.

Ban e Putin diskutojnë rreth Ukrainës

Telegrafi - 15.04.2014

Operacioni i ushtrisë ukrainase në lindje të Ukrainës ka bërë që presidenti rus Vladimir Putin dhe Sekretari i përgjithshëm i OKB-së Ban Ki-moon, të zhvillojnë një bisedë telenoike, përkitazi me ...

Tymoshenko bën thirrje për t’u bashkuar kundër Rusisë

Koha.net - 15.04.2014

Ish-kryeministrja e Ukrainës njëherazi kandidatja për presidente të Ukrainës Yulia Tymoshenko, iu ka bërë thirrje ukrainasve që të bashkohen me qëllim të mbrojtjes së vendit nga ajo që Tymoshenko e ...

Nis “operacioni antiterror” në Ukrainë, flitet për mbi 10 persona të vdekur

Gazeta Idea - 15.04.2014

Ukrainë- Presidenti në detyrë i Ukrainës, Olexander Turchynov, ka njoftuar fillimin e një operacioni antiterrorist kundër separatistëve pro-rusë. Nis aksioni antiterror Sipas BBC-së operacioni filloi ...

Putini mohon përfshirjen në lindje të Ukrainës

Tetova Sot - 15.04.2014

Shtëpia e Bardhë ka bërë të ditur se presidenti Barack Obama ka shprehur shqetësim të madh për mbeshtetjen e Rusisë për pro-separatistët në Ukrainë, gjatë një bisede telefonike me presidentin rus, ...

Këshilli i BE-së zgjeron listën e sanksioneve ndaj Rusisë

Gazeta Dita - 15.04.2014

Gjatë mbledhjes së djeshme të zhvilluar në Luksemburg, Ministrat e Jashtëm të BE-së, kanë diskutuar edhe mbi situatën e fundit në Ukrainë. Pas diskutimeve, ato kanë adoptuar një sërë konkluzionesh, ...

Kriza në Ukrainë/ Obama i bën thirrje Putinit: Frenoji separatistët

Gazeta Tema - 15.04.2014

Presidenti amerikan, Barack Obama i ka bërë thirrje homologut rus, Vladimir Putin që të përdorë ndikimin e tij për të frenuar separatistët në lindje të Ukrainës.

SHBA, 1 mld dollarë hua Ukrainës për rimëkëmbjen ekonomike

Shqiptarja - 15.04.2014

WASHINGTON - Një miliard dollarë është huaja që SHBA-ja i ka akorduar Ukrainës. Marrëveshja u nënshkrua nga Sekretari Amerikan i Thesarit, Jacob Lew dhe homologu i tij ukrainas Oleksandër Shlapak.

Obama, presion Putinit për Ukrainën

Vision Plus - 15.04.2014

Ndërsa tensionet në lindje të Ukrainës mbeten të larta, presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obama i ka kërkuar homologut rus Vladimir Putin të përdorë të gjithë influencën që t’i ...

E pabesueshme, serbët kërkojnë autonomi edhe në Ukrainë

Fish Media - 15.04.2014

Nuk është ndonjë lajm se çetnikët nga Serbia janë parë nëpër Ukrainë duke ju dhënë mbështetje protestuesve pro-rusë dhe Putinit, mirëpo, tani vjen lajmi se serbët kërkojnë hisen e tyre në Ukrainën e ...

Obama kërcënon Putin: Hiq trupat nga Ukraina!

AMA-News - 15.04.2014

Shtëpia e Bardhë ka bërë të ditur se presidenti Barack Obama ka shprehur shqetësim të madh për mbështetjen e Rusisë për pro-separatistët në Ukrainë, gjatë një bisede telefonike me presidentin rus, ...

Ukrainë, nis “operacioni anti-terror”

Shkupi24 - 15.04.2014

Autoritetet ukrainase njoftuan nisjen e operacionit anti-terror në lindje të vendit, më synim dhënien fund të rrebelimit të separatistëve pro-rusë në këtë pjesë të vendit.

Nis operacioni anti-terrorist i Ukrainës, vdesin 4 aktivistë rusë

Shqiptarja - 15.04.2014

KIEV- 4 aktivistë rusë të vdekur dhe 2 të tjerë të plagosur është rezultati i nisjes sot të operacionit "anti-terrorist" të Ukrainës ndaj separatistëve rusë në disa qytete jug-lindore të vendit.

Ukraina nis operacionin kundër separatistëve pro-rusë (FOTO/VIDEO)

Tetova Sot - 15.04.2014

Forcat e Ukrainës të mbështetura nga automjete të blinduara, kanë arritur që ta rrethojnë qytetin Slovyansk, në të cilin një grup i militantëve pro-rusë e kanë marrë pushtetin.

Nisë operacioni kundër pro-rusëve në lindje të Ukrainës

Shkupi24 - 15.04.2014

Forcat ukrainase të sigurisë e kanë nisur një operacion kundër një grupi pro-rus në qytetin lindor Kramatorsk. Raportohet se të shtënat kanë ndodhur në aeroportin e Kramatorsk.

FOTOT/ Mbërrin momenti më i rrezikshëm në krizën ukrainase

Gazeta Tema - 15.04.2014

Të paktën 11 persona kanë gjetur vdekjen, ndërkohë që Kievi deklaroi nisjen e një operacioni “anti- terrorist” në qytetet lindore, që kontrollohen nga protestuesit pro- ruse.

Ushtria ukrainase në aksion, merr qytetet e pushtuara

AMA-News - 15.04.2014

Trupat Ukrainase kanë sulmuar një bazë ajrore në qytetin lindor të Kramatorskut pranë qytetit të Sllovjanskut e për pasojë raportohet edhe për të plagosur bënë të ditur mediat në Moskë.

Luftime mes forcave ukrainase dhe pro-rusëve, disa të vrarë

Gazeta Dita - 15.04.2014

Forcat e Ukrainës kanë nisur një sulm ndaj separatistëve pro-rusë. Autoritetet ukrainase thanë se forcat qeveritare kanë marrë nën kontroll aeroportin në qytetin lindor ukrainas Kramatorsk.

​Ban Ki-moon-Putin bisedë telefonike për situatën në Ukrainë

Gazeta Dita - 15.04.2014

Sekretari i përgjithshëm i OKB’së Ban Ki-moon ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin rus, Vladimir Putin në lidhje me situatën në Ukrainë. Putin ka kërkuar nga Ban Ki-moon që OKB’ të ...

E pabesueshme, serbët kërkojnë autonomi edhe në Ukrainë

Express - 15.04.2014

Nuk është ndonjë lajm se çetnikët nga Serbia janë parë nëpër Ukrainë duke ju dhënë mbështetje protestuesve pro-rusë dhe Putinit, mirëpo, tani vjen lajmi se serbët kërkojnë hisen e tyre në Ukrainën e ...

Obama i telefonon Putin: Tërhiqu nga Ukraina

AlbanianScreen - 15.04.2014

Washington - Shtëpia e Bardhë ka bërë të ditur se presidenti Barack Obama ka shprehur shqetësim të madh për mbeshtetjen e Rusisë për pro-separatistët në Ukrainë, gjatë një bisede telefonike me ...

Bisedë telefonike Putin-Obama

Republika - 15.04.2014

Shtëpia e Bardhë ka bërë të ditur se presidenti Barack Obama ka shprehur shqetësim të madh për mbështetjen e Rusisë për pro-separatistët në Ukrainë, gjatë një bisede telefonike me presidentin rus, ...

Obama i kërkon Putin të mos mbështesë separatistët në Ukrainë

AlbanianScreen - 15.04.2014

Washington - Presidenti amerikan, Barack Obama apeloi homologun rus, Vladimir Putin të përdorë ndikimin e tij tek separatistët në lindje të Ukrainës që ata të largohen nga ndërtesat qeveritare që ...

Rreth 40 mijë trupa ruse ndodhen në kufi me Ukrainën

Shekulli - 14.04.2014

Departamenti i Shtetit i SHBA-ve bën me dije se rreth 30 deri në 40 mijë trupa ushtarake rusë, vazhdojnë të qëndrojnë në kufirin mes Rusisë dhe Ukrainës, pavarësisht paralajmërimit të Moskës dhe do ...

Pro-rusët injorojnë Kievin, sulm ndaj ndërtesave qeveritare

Gazeta Start - 14.04.2014

Aktivistët pro-rusë kanë sulmuar një tjetër ndërtesë qeveritare në Ukrainën lindore, duke injoruar ultimatumin e Kievit për tu larguar. Një turmë sulmoi një stacion policie në qytetin Horlivka, pranë ...

Përleshje me forcat pro-ruse, mbetet një i vrarë

Shekulli - 14.04.2014

Forcat speciale të Ukrainës shkëmbyen zjarr me milicinë pro-ruse në qytetin lindor Slovyansk, dhe të dyja palët njoftuan për viktima. Sipas agjensisë së lajmeve “Reuters”, një pjesëtar i forcave të ...

Ukrainë: Planifikohet ofensivë antiterror e përmasave të gjëra

Ina - 14.04.2014

Presidenti i përkohshëm i Ukrainës, Oleksandr Turchynov, ka thënë se autoritetet planifikojnë lansimin e “një operacioni antiterror të shkallës së gjërë” me involvimin e ushtrisë kundër separatistëve ...

Hollande, Obama: Bisedime për sanksione të reja kundër Rusisë

Evropaelire - 14.04.2014

20:03 Hollande, Obama: Bisedime për sanksione të reja kundër Rusisë 19:25 TV Al-Manar: Tre punëtorë janë vrarë në Siri 19:13 Maqedoni: Ivanov – 51.6%, Pendarovski – 37.5% 18:55 SHBA: Aeroplani rus ...

Të vrarë dhe të plagosur në Lindje të Ukrainës

DW - 14.04.2014

Në "misionin anti-terror" të policisë ukrainase kundër grupeve proruse në qytetin Slavjanks ka pasur viktima nga të dyja palët. Toni midis Uashingtonit dhe Moskës gjithashtu është ashpërsuar.

Rreth 40 mijë trupa ruse ndodhen në kufi me Ukrainën

Portalb - 14.04.2014

Departamenti i Shtetit i SHBA-ve bën me dije se rreth 30 deri në 40 mijë trupa ushtarake rusë, vazhdojnë të qëndrojnë në kufirin mes Rusisë dhe Ukrainës, pavarësisht paralajmërimit të Moskës dhe do ...

Rreth 40 mijë trupa ruse ndodhen në kufi me Ukrainën

SOT - 14.04.2014

Departamenti i Shtetit i SHBA-ve bën me dije se rreth 30 deri në 40 mijë trupa ushtarake rusë, vazhdojnë të qëndrojnë në kufirin mes Rusisë dhe Ukrainës, pavarësisht paralajmërimit të Moskës dhe do ...

CIA: Brenan nuk po i "drejton" turmat ukrainase

Zhurnal - 14.04.2014

Agjencia zbuluese qendrore amerikane (CIA) i përgënjeshtroi akuzat e ish-presidentit ukrainas Viktor Janukoviç se drejtori i CIA-s Xhon Brenan po i tërheq penjtë në Ukrainë.

Yanukovych akuzon CIA-n për vendimet e qeverisë së Ukrainës

Albeu.com - 14.04.2014

Presidenti i përmbysur i Ukrainës, Viktor Yanukovych gjatë një paraqitjeje në televizionin shtetëror rus, Yanukovych , ka deklaruar se drejtori i CIA-s John Brennan është takuar me udhëheqësit e ri ...

Këshilli i Sigurimit të OKB-së kritikon Rusinë

Albeu.com - 14.04.2014

Këshilli i Sigurimit të OKB-së ka zhvilluar gjatë ditës së djeshme një takim emergjent të kërkuar nga Rusia . Gjatë takimit Rusia u bë objekt kritikash të forta nga fuqitë botërore.

Ukraina është e gatshme ti paguajë borxhet ndaj Rusisë

Alsat - 14.04.2014

Guvernatori i Bankës Kombëtare të Ukrainës, Stepan Kubin, ka bërë me dije se Ukraina do ti paguajë të gjitha borxhet që i ka ndaj Rusisë sa i përket gazit.

Vendet nga G-7 të gatshme të vendosin sanksione shtesë kundër Rusisë

Idividi - 14.04.2014

Uashington, 12 prill (MIA) - Vendet nga grupi i ekonomive më të zhvilluara botërore G-7 janë të gatshme të mbështesin sanksione të reja kundër Rusisë nëse Moska e eskalon krizën në Ukrainë, deklaroi ...

Lavrov kërkon garanci juridike për neutralitetin e Ukrainës

Idividi - 14.04.2014

Moskë, 11 prill 2014 (MIA) - Ministri rus i Punëve të Jashtme, Sergej Lavrov sot kërkoi garanci juridike për neutralitetin e Ukrainës, duke theksuar se Moska është kundër anëtarësimit të Kievit në ...

Lavrov: Të ndalojë legjitimimi i Qeverisë së Ukrainës

Idividi - 14.04.2014

Moskë, 11 prill 2014 (MIA) - Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, ka thënë se duhet ndaluar së legjitimuari Qeverinë e Ukrainës, në mënyrë që të shtensionohet situata në këtë vend.

Rasmusen: Rusia t'i tërheqë trupat nga kufiri ukrainas

Idividi - 14.04.2014

Sofje, 11 prill 2014 (MIA) - Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Anders Fog Rasmusen kërkoi nga Rusia që t'i tërheqë trupat e saj nga kufiri ukrainas dhe të inkuadrohet në dialog me respektimin e ...

Bjellorusia e gatshme t'i pranojë ukrainasit, të cilët e braktisin vendin për shkak të krizës

Idividi - 14.04.2014

Minsk, 11 prill 2014 (MIA) - Bjellorusia e gatshme t'i pranojë ukrainasit, të cilët dëshirojnë ta braktisin vendin për shkak të krizës, deklaroi presidenti Aleksandar Lukashenko.

Lavrov: Rusia nuk ka dëshirë që t'i bashkojë rajonet lindore dhe jugore të Ukrainës

Idividi - 14.04.2014

Moskë, 11 prill 2014 (MIA) - Rusia nuk ka dëshirë që t'i bashkojë pjesët juglindore të Ukrainës, deklaroi sot ministri rus i Punëve të Jashtme Sergej Lavrov.

NATO: Rusia t'i tërheq ushtarët nga kufiri me Ukrainën

Idividi - 14.04.2014

Uashington, 12 prill 2014 (MIA) - Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Anders Fog Rasmusen i bëri thirrje Rusisë që t'i tërheqë ushtarët e saj nga kufiri me Ukrainën dhe të kontribuojë për moseskalimin ...

Burra të armatosur e morën stacionin policor në pjesën lindore të Ukrainës

Idividi - 14.04.2014

Kiev, 12 prill 2014 (MIA) - Burra të armatosur e kanë marrë kontrollin ndaj një stacionit të policisë një qytetin Sllovjanks, në pjesën lindore të Ukrainës, deklaroi ministri ukrainas i Punëve të ...

Negociata me okupuesit e ndërtesave administrative në Sllavjansk, protesta në Lugansk

Idividi - 14.04.2014

Kiev, 12 prill 2014 (MIA) - Ndërtesat administrative në qytetin ukrainas Sllavjansk, në zonën Donjeck, janë okupuar nga përfaqësuesit e lëvizjes "Forcat popullore të Donbas", e cila është kundër ...

Aktivistët prorusë kanë vjedhur nga ndërtesa e okupuar e policisë qindra copë armë

Idividi - 14.04.2014

Kiev, 12 prill 2014 (MIA) - Aktivistët prorusë, të cilët e okupuan ndërtesën e administratës policore në qytetin ukrainas Sllavjansk, kanë vjedhur të paktën 400 armë "Makarov", 20 pushkë automatike, ...

Aksion antiterrorist filloi në qytetin ukrainas Sllavjansk

Idividi - 14.04.2014

Kiev, 13 prill 2014 (MIA) - Aksioni antiterrorist filloj në qytetin lindor ukrainas Sllavjans ku dje demonstruesit prorusë i okupuan ndërtesat administrative.

Llavrov: Përdorimi i forcës në Ukrainë do t'i shkaktonte dëme takimit katërpalësh

Idividi - 14.04.2014

Moskë, 13 prill 2014 (MIA) - Nëse Kievi përdor forcën në Ukrainën juglindore kundër popullit i cili është sjellë në mjerim, mundësitë për takimin e planifikuar në Gjenevë, kushtuar zgjidhjes së ...

Kievi filloi me "aksion antiterrorist" në Sllavjansk

Idividi - 14.04.2014

Kiev, 13 prill 2014 (MIA) - Forcat ukrainase të sigurisë sot filluan me aksionin kundër grupeve proruse të cilët në Sllajvansk në lindje të vendit i okupuan ndërtesat e policisë dhe Sigurisë ...

Aktivistë prorusë hyrën me dhunë edhe në ndërtesën e këshillit të qytetit në Mariupol

Idividi - 14.04.2014

Kiev, 13 prill 2014 (MIA) - Aktivistë prorusë e okupuan këshillin e qytetit në qytetin lindor ukrainas Mariupol, njoftuan mediat perëndimore. Qyteti ndodhet në Detin e Azovit.

Në Harkov protesta të ithtarëve dhe kundërshtarëve të federalizimit të Ukrainës

Idividi - 14.04.2014

Kiev, 13 prill 2014 (MIA) - Ithtarët dhe kundërshtarët e federalizimit dolën sot në mitingje në qytetin ukrainas Harkov. Në qendër të qytetit janë grumbulluar qindra persona të cilët mbajnë simbole ...

BE i bën thirrje Rusisë për ndërprerjen e përpjekjeve për destabilizimin e Ukrainës

Idividi - 14.04.2014

Bruksel, 13 prill 2014 (MIA) - Bashkimi Evropian i bëri thirrje Rusisë që t'i ndërpresë të gjitha përpjekjet për destabilizimin e Ukrainës dhe ju bëri thirrje autoriteteve të vazhdojnë me ...

Të paktën 50 të lënduar në përleshjet midis protestuesve në Harkov

Idividi - 14.04.2014

Kiev, 13 prill 2014 (MIA) - Ministria e Punëve të Brendshme e Ukrainës kumtoi se gjatë përleshjeve të sotme në Harkov midis pjesëmarrësve të protestave të ithtarëve dhe të kundërshtarëve të ...

BE do të debatojë për Urainën dhe për Rusinë

Idividi - 14.04.2014

Bruksel, 14 prill 2014 (MIA) - Shefat e diplomacive të shteteve anëtare të BE-së sot në Luksemburg do të kenë takim në të cilin do të shqyrtohet situata në Ukrainë dhe marrëdhëniet me Rusinë.

Ultimatumi i Turçinovit kundër demonstruesve prorusë në lindje të Ukrainës skadon sot

Idividi - 14.04.2014

Kiev, 14 prill 2014 (MIA) - Ukraina u dha afat demonstruesve prorusë në lindje të shtetit që në afat deri në orën nëntë sipas kohës lokale sot ta lënë armën dhe t'i braktisin ndërtesat administrative ...

Mbahet seancë e jashtëzakonshme e KS të KB-së për Ukrainën

Idividi - 14.04.2014

Nju-Jork, 14 prill 2014 (MIA) - Këshilli i Sigurimit i Organizatës së Kombeve të Bashkuara e ka mbajtur një mbledhje urgjente lidhur me përshkallëzimin e situatës në lindje të Ukrainës.

CIA: Brenan nuk i tërheq penjtë në Ukrainë

Idividi - 14.04.2014

Uashington, 14 prill 2014 (MIA) - Agjencia zbuluese qendrore amerikane (CIA) i përgënjeshtroi akuzat e ish-presidentit ukrainas Viktor Janukoviç se drejtori i CIA-s Xhon Brenan po i tërheq penjtë në ...

Pro-Rusët shpërfillin Kievin

Top Channel - 14.04.2014

Pro-Rusët shpërfillin Kievin 14/04/2014 Militantët pro-rusë vazhdojnë të mbajnë të pushtuara ndërtesat qeveritare në lindje të Ukrainës, duke injoruar ultimatumin e dhënë nga Kievi, se do të ...

Skadon ultimatumi - Ukraina planifikon veprime ushtarake kundër separatistëve

DW - 14.04.2014

Separatistët prorusë në Ukrainën lindore e kanë lënë me sa duket të skadojë ultimatumin e udhëheqjes në Kiev. Në Këshillin e Sigurimit të OKB-së SHBA bëri përsëri përgjegjëse Rusinë për trazirat e ...

Kryetari i përkohshëm i Ukrainës pro referendumit mbarëkombëtar

Zhurnal - 14.04.2014

Ushtruesi i detyrës së presidentit të Ukrainës Oleksandr Turchynov, ka thënë nuk është kundër një referendumi mbarëkombëtar në Ukrainë. Turchynov ka thënë se referendumi mund të mbahet në ditën e ...

Presidenti përmend mundësinë e një referendumi për statusin e vendit

24 orë - 14.04.2014

Presidenti i përkohshëm i Ukrainës, Oleksandre Tourtchinov, përmendi sot mundësinë e organizimit të një referendumi mbi statusin e vendit njëkohsisht bashkë me zgjedhjet presidenciale të 25 majit, në ...

Pro-rusët sulmojnë një stacion të policisë në lindje të Ukrainës

Zhurnal - 14.04.2014

Të paktën 100 seperatistë pro-rusë e kanë sulmuar mangjesin e sotëm stacionin e policisë në qytetin lindor të Ukrainës, Horlika. Lajmi është bërë me dije nga agjencia e lajmeve Reuters.

Pro-rusët sulmojnë një stacion policie në lindje të Ukrainës

Albeu.com - 14.04.2014

Të paktën 100 seperatistë pro-rusë kanë sulmuar mangjesin e sotëm stacionin e policisë në qytetin lindor të Ukrainës, Horlika. Sipas agjencisë së lajmeve Reuters, pamjet nga vendi i ngjarjes, ...

Përshkallëzimi në Ukrainë

Evropaelire - 14.04.2014

Një javë më parë, militantët kanë uzurpuar ndërtesat qeveritare në tre qytete lindore të Ukrianës. Ky veprim, nga Serkretari amerikan i Shtetit, John Kerry, është cilësuar si përpjekje e paligjshme e ...

Ukraina në prag të luftës qytetare (Video)

Almakos - 14.04.2014

Situata në Ukrainë nuk po qetësohet. Në fakt, është e qartë se konflikti Ukrainë-Rusi do të shndërrohet në luftë në Lindje të vendit. Mbrëmë Ukraina ka paralajmëruar aksione të mëdha antiterroriste ...

Kremlini: Putin i shqetësuar për pjesën lindore të Ukrainës

Zhurnal - 14.04.2014

Kremlini thotë se presidenti rus, Vladimir Putin, me “shqetësim të madh” po e shikon situatën në pjesën lindore të Ukrainës. Zëdhënësi i presidencës ruse, Dmitry Peskov, sot poashtu tha se Putin ka ...

BE jep një miliard euro ndihmë për Ukrainën

SOT - 14.04.2014

Bashkimi Evropian e ka miratuar pakon e ndihmës në vlerë prej një miliard eurosh, për Ukrainën dhe një plan për t’i ulur detyrimet doganore për mallrat e Ukrainës.

Turçinov urdhëron intervenimin në lindje të vendit

Albeu.com - 14.04.2014

Ushtruesi i detyrës së presidentit ukrainas, Oleksander Turçinov ka nënshkruar dekretin për fillimin e operacionit special në lindje të vendit. Njoftimi për fillimin e intervenimit është dhënë nga ...

Mësymje e re e pro-rusëve

Top Channel - 14.04.2014

Mësymje e re e pro-rusëve 14/04/2014 Aktivistët pro-rusë sulmuan një tjetër ndërtesë të administratës lokale në lindje të Ukrainës, megjithëse iu vendos një afat për t’u larguar, ose në të kundërt do ...

SHBA mendon t'i dërgojë armë ukrainës

Zhurnal - 14.04.2014

SHBA-ja është duke e shqyrtuar opsionin për dërgimin e armëve në Ukrainë, ku protestuesit prorusë pushtuan disa ndërtesa të administratës shtetërore në më shumë qytete në pjesën lindore të vendit, ...

Putin i shqetësuar për pjesën lindore të Ukrainës

SOT - 14.04.2014

Kremlini thotë se presidenti rus, Vladimir Putin, me “shqetësim të madh” po ndjek situatën në pjesën lindore të Ukrainës. Zëdhënësi i presidencës ruse, Dmitry Peskov, sot po ashtu tha se Putin ka ...

Hollande-Obama dakordohen për sanksione të reja kundër Rusisë

Lajmi.net - 14.04.2014

Presidenti i Francës, Francois Hollande ka biseduar e presidentin amerikan, Barack Obama, për sanksionet e mëtejshme perëndimore kundër Rusisë, ka njoftuar të hënën presidenca franceze.

Hollande bisedon me Obamën për sanksione të reja kundër Rusisë

SOT - 14.04.2014

Presidenti i Francës, Francois Hollande, ka biseduar e presidentin amerikan, Barack Obama, për sanksionet e mëtejshme perëndimore kundër Rusisë, ka njoftuar sot presidenca franceze.

Të vrarë dhe të plagosur në Lindje të Ukrainës

24 orë - 14.04.2014

Në "misionin anti-terror" të policisë ukrainase kundër grupeve proruse në qytetin Slavjanks ka pasur viktima nga të dyja palët. Toni midis Uashingtonit dhe Moskës gjithashtu është ashpërsuar.

Skadon ultimatumi - Ukraina planifikon veprime ushtarake kundër separatistëve

24 orë - 14.04.2014

Separatistët prorusë në Ukrainën lindore e kanë lënë me sa duket të skadojë ultimatumin e udhëheqjes në Kiev. Në Këshillin e Sigurimit të OKB-së SHBA bëri përsëri përgjegjëse Rusinë për trazirat e ...

BE dhe SHBA vendosin më shumë sanksione ndaj Rusisë

Lajm - 14.04.2014

Bashkimi Europian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, do të vendosin më shumë sanksione ndaj Rusisë, për shkak të aksioneve të saj në Ukrainë. Vendimi u mor derisa Ukraina vazhdon të përballet me ...

Aktivistët anti-rusë mobilizohen në Donetsk

VOA - 14.04.2014

Në trazirat që po shpalosen në Ukrainën lindore ka një numër të madh aktivistësh që luftojnë për integritetin territorial të Ukrainës dhe kundër ndurhyrjes ruse.

Rusia nën kritika të forta në Këshillin e Sigurimit

VOA - 14.04.2014

Rusia u bë objekt kritikash të forta nga fuqitë botërore në një takim emergjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së dje, ndërkohë që u ndezën përleshjet vdekjeprurëse mes separatistëve pro-rusë dhe ...

Trazirat në Ukrainë, Rusia kritikohet ashpër në Këshillin e Sigurimit

Ora news - 14.04.2014

Rusia ka qënë në qendër të kritikave të forta nga fuqitë botërore në një takim emergjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ndërsa vijonin përleshjet mes separatistëve pro-rusë dhe përkrahësve ...

Lavrov në Kinë për të diskutuar rreth Ukrainës

Telegrafi - 14.04.2014

Ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov gjatë pritet të qëndroj në Kinë për të biseduar më liderët e atjeshëm në lidhje me situatën në Ukrainë. Takimi me autoritetet kineze do të mbahet dy ditë para ...

KS mbanë mbledhje urgjente rreth Ukrainës

Telegrafi - 14.04.2014

Këshilli i Sigurimit i Organizatës së Kombeve të Bashkuara e ka mbajtur një mbledhje urgjente përkitazi me përshkallëzimin e situatës në lindje të Ukrainës.

SHBA: Rreth 40 mijë trupa ruse në kufi me Ukrainën

Ora news - 14.04.2014

Departamenti i Shtetit i SHBA-ve bën me dije se rreth 30 deri në 40 mijë trupa ushtarake ruse, vazhdojnë të qëndrojnë në kufirin mes Rusisë dhe Ukrainës pavarësisht paralajmërimit të Moskës dhe do të ...

Vendet perëndimore kanë akuzuar Rusinë, për vendosjen e ushtarëve në kufi me Ukrainën

Telegrafi - 14.04.2014

Vendet perëndimore kanë akuzuar Rusinë në seancën urgjente të Këshillit të Sigurimit, për vendosjen e dhjetëra mijëra ushtarëve të pajisur mirë në afërsi të kufirit të Ukrainës, në përgatitje për ...

Pasoja për ekonominë botërore?

Zeri - 14.04.2014

Në ekspertizën e pranverës, ekspertët e ekonomisë shohin rreziqe të mëdha nga një spirale sanksionesh midis Perëndimit dhe Rusisë. Në rastin më të keq kjo mund të çonte në ndërprerje të plotë të ...

KS kritikon Rusinë, ajo Ukrainën

Koha.net - 14.04.2014

New York, 14 prill - Rusia u bë objekt kritikash të forta nga fuqitë botërore në një takim emergjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së dje, ndërkohë që u ndezën përleshjet vdekjeprurëse mes ...

Ukraina e gatshme të paguajë borxhet ndaj Rusisë

Telegrafi - 14.04.2014

Guvernatori i Bankës Kombëtare të Ukrainës, Stepan Kubin, ka bërë me dije se Ukraina do ti paguajë të gjitha borxhet që i ka ndaj Rusisë, sa i përket gazit.

Lavrov në Kinë për të diskutuar rreth Ukrainës

Ora news - 14.04.2014

Ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov do të qëndroj në Kinë për të biseduar më liderët e vendit në lidhje me situatën në Ukrainë. Takimi me autoritetet kineze do të mbahet dy ditë para takimit që do ...

BE do të debatojë për Urainën dhe për Rusinë

Yll Press - 14.04.2014

Shefat e diplomacive të shteteve anëtare të BE-së sot në Luksemburg do të kenë takim në të cilin do të shqyrtohet situata në Ukrainë dhe marrëdhëniet me Rusinë.

Çështja e Ukrainës vendoset sërish në tryezën e bisedimeve të OKB

ABC News - 14.04.2014

Sfida e radhës mes Rusisë dhe Perëndimit për situatën në Ukrainë. Gjatë mbledhjes urgjente mbrëmjen e djeshme në Këshillin e Sigurisë të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, zv/sekretari i Kombeve të ...

Operacionet në lindje të Ukrainës

ABC News - 14.04.2014

Ukraina lindore po rrëshqet drejt një konflikti të armatosur. Filorusët kanë marrë nën kontroll institucionet administrative dhe Kievi reagon duke dërguar forcat speciale për një operacion anti ...

SHBA: Rreth 40 mijë trupa ruse në kufi me Ukrainën

Yll Press - 14.04.2014

Departamenti i Shtetit i SHBA-ve bën me dije se rreth 30 deri në 40 mijë trupa ushtarake ruse, vazhdojnë të qëndrojnë në kufirin mes Rusisë dhe Ukrainës pavarësisht paralajmërimit të Moskës dhe do të ...

Lavrov në Kinë për të diskutuar rreth Ukrainës

Yll Press - 14.04.2014

Ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov gjatë ditës së neserme pritet të qëndroj në Kinë për të biseduar më liderët e atjeshëm në lidhje me situatën në Ukrainë.

Yanukovych akuzon CIA-n për vendimet e qeverisë ukrainase

Yll Press - 14.04.2014

Presidenti i përmbysur i Ukrainës, Viktor Yanukovych e ka akuzuar CIA-n se qëndron prapa vendimit të qeverisë Ukrainase, për përdorimin e forcës në rast se protestuesit pro-rus nuk i dorëzojnë armët ...

Pro-rusët nuk lëvizin, pavarësisht ultimatumit

Yll Press - 14.04.2014

Pavarësisht ultimatumit të dhënë nga ana e qeverisë në Ukrainë në drejtim të seperatistëve pro-rusë që të dorëzojnë armët dhe të lirojnë objektet, seperatistët e armatosur nuk e kanë bërë asnjë hap ...

KS i OKB-së mbanë mbledhje urgjente rreth Ukrainës

Yll Press - 14.04.2014

Këshilli i Sigurimit i Organizatës së Kombeve të Bashkuara e ka mbajtur një mbledhje urgjente lidhur me përshkallëzimin e situatës në lindje të Ukrainës.

Ukrainë, operacion antiterror, NATO: Zhvillimet shqetësuese

Panorama - 14.04.2014

Policia ukrainase ka nisur operacionin antiterror në pjesën lindore të vendit, aty ku pro-rusët kanë marrë në dorë ndërtesat e qeverisjes lokale dhe ato të sigurisë dhe kanë grabitur armët.

Presidenti ukrainas përmend mundësinë e një referendumi për statusin e vendit

Koha.net - 14.04.2014

Kiev, 14 prill – Presidenti i përkohshëm i Ukrainës, Oleksandre Tourtchinov, përmendi sot mundësinë e organizimit të një referendumi mbi statusin e vendit njëkohsisht bashkë me zgjedhjet ...

Ukraina në prag të luftës? (Video)

Telegrafi - 14.04.2014

Situata në Ukrainë nuk po qetësohet. Në fakt, është e qartë se konflikti Ukrainë-Rusi do të shndërrohet në luftë në Lindje të vendit. Mbrëmë Ukraina ka paralajmëruar aksione të mëdha antiterroriste ...

BE: Një miliard euro ndihmë për Ukrainën

Telegrafi - 14.04.2014

Bashkimi Evropian e ka miratuar pakon e ndihmës, në vlerë prej një miliard eurosh për Ukrainën dhe një plan për t’i ulur detyrimet doganore për mallrat e Ukrainës.

Sulm rajonit të policisë pranë Donjetskut në Ukrainë

ABC News - 14.04.2014

Duke injoruar cdo lloj kerkese, oferte e propozimi te bere nga ana e qeverise se Kievit, aktivistet filo-ruse, vazhdojne të mbajnë të pushtuara ndërtesat qeveritare në qytetet lindore te Ukraines.

Gjendja në Ukrainë, e acaruar

VOA - 14.04.2014

Presidenti i në detyrë i Ukrainës, Oleksandr Turchynov, tha sot se nuk është kundër një referendumi kombëtar për të vendosur se çfarë vendi duhet të jetë Ukraina.

Hollande dhe Obama, bisedime për sanksione të reja kundër Rusisë

Telegrafi - 14.04.2014

Presidenti i Francës, Francois Hollande, ka biseduar me presidentin amerikan, Barack Obama, për sanksionet e mëtejshme perëndimore kundër Rusisë. Siç ka njoftuar sot presidenca franceze, të dy ...

Hollande-Obama, bisedojnë për sanksione të reja kundër Rusisë

Ora news - 14.04.2014

Presidenti i Francës, Francois Hollande, ka biseduar me presidentin amerikan, Barack Obama, për sanksionet e mëtejshme perëndimore kundër Rusisë, ka njoftuar sot Presidenca franceze.

Pushtuesit pro-rusë injorojnë afatin. Rusia i kërkon Kievit të shmangë forcën

Gazeta Idea - 14.04.2014

Rusi- Militantët pro-rusë vazhdojnë të zënë ndërtesat qeveritare në Ukrainën lindore, duke injoruar një afat për t’u larguar pasi në të kundërt do të përballen me dëbimin përmes forcës nga Ukraina.

'Situata në Ukrainë shpërthyese' Kievi në pritje për sulm ushtarak

Shqiptarja - 14.04.2014

Situata në Ukrainë është më shpërthyese se kurrë dhe rrezikon që kriza të zgjerohet edhe më shumë. Është kjo deklarata e zëvendës sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, Oscar Fernandez Taranco, bërë ...

Rusia kërkon nga Kievi të shmangë forcat në lindje

InfoGlobi - 14.04.2014

Rusia u ka kërkuar autoriteteve në Kiev të mos përdorin forcën kundër protestuesve pro-ruse në Ukrainën lindore. Në një seancë të posaçme të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ambasadori i Rusisë i ...

BE, Ashton: Rusia të tërheqë menjëherë trupat në kufi me Ukrainën

Gazeta Dita - 14.04.2014

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikat e Sigurisë, Catherine Ashton në një deklaratë të bërë ditën e djeshme, i bën thirrje Rusisë të tërheq trupat në kufi me Ukrainën.

Aktivistët anti-rusë mobilizohen në Donetsk

Gazeta Dita - 14.04.2014

Në trazirat që po shpalosen në Ukrainën lindore ka një numër të madh aktivistësh që luftojnë për integritetin territorial të Ukrainës dhe kundër ndurhyrjes ruse.

Yanukovych akuzon CIA-n për vendimet e qeverisë ukrainase

Tetova Sot - 14.04.2014

Presidenti i përmbysur i Ukrainës, Viktor Yanukovych e ka akuzuar CIA-n se qëndron prapa vendimit të qeverisë Ukrainas, për përdorimin e forcës në rast se protestuesit pro-rusë nuk i dorëzojnë armët ...

Pro-ruset shpërfillin Kievin

Vision Plus - 14.04.2014

Separatistët pro rus vijojnë të mbajnë peng godinat administrative në lindje të vendit, duke injoruar dhe ultimatumin e fundit të Kievit zyrtar që skadoi sot në orën 8:00 të mëngjesit.

Sanksione shtesë Rusisë?!

InfoGlobi - 14.04.2014

Mbretëria e Bashkuara ka kërkuar nga Bashkimi Evropian(BE) të vendosë “sanksione të mëtejshme” kundër Rusisë, si kundërpërgjigje të krizës në pjesën lindore të Ukrainës.

’10 gënjeshtrat e Rusisë’ në lidhje me Ukrainën

Gazeta Dita - 14.04.2014

Për herë të dytë brenda dy muajve, Departamenti Amerikan i Shtetit, publikon një deklaratë ku renditë “10 të pavërtetat e Rusisë” në lidhje me situatën në Ukrainë.

BE dhe SHBA vendosin më shumë sanksione ndaj Rusisë

Shkupi24 - 14.04.2014

Bashkimi Europian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, do të vendosin më shumë sanksione ndaj Rusisë, për shkak të aksioneve të saj në Ukrainë. Vendimi u mor derisa Ukraina vazhdon të përballet me ...

Foto e satelitit të pozicionimit të ushtrisë së Rusisë në kufi me Ukrainën, kanë “frikësuar” NATO-n!!!

Alb Observer - 14.04.2014

Foto e realizuar nga satelitët “specialë” rreth pozicionimit të ushtrisë së Rusisë në kufirin me Ukrainën, janë më tepër se shqetësuese për NATO-n dhe SHBA-të! Në disa nga këto fotografi të cilat ...

Rreth 40 mijë trupa ruse ndodhen në kufi me Ukrainën

Republika - 14.04.2014

Departamenti i Shtetit i SHBA-ve bën me dije se rreth 30 deri në 40 mijë trupa ushtarake rusë, vazhdojnë të qëndrojnë në kufirin mes Rusisë dhe Ukrainës, pavarësisht paralajmërimit të Moskës dhe do ...

Rusia thërret mbledhje urgjente të Këshillit të Sigurimit për Ukrainën

AlbanianScreen - 14.04.2014

New York - Këshilli i Sigurimit i Organizatës së Kombeve të Bashkuara zhvilloi një mbledhje urgjente për përshkallëzimin e situatës në lindje të Ukrainës.

Departamenti i Shtetit: Trupat ruse nuk janë tërhequr nga kufiri me Ukrainën

AlbanianScreen - 14.04.2014

Washington - Departamenti i Shtetit në SHBA njoftoi se rreth 30 deri në 40 mijë trupa ushtarake ruse, vazhdojnë të qëndrojnë në kufirin mes Rusisë dhe Ukrainës pavarësisht paralajmërimit të Moskës se ...

Lavrov në Kinë, në kërkim të mbështetjes për Ukrainën

AlbanianScreen - 14.04.2014

Rusi - Ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov pritet të vizitojë Kinën për të biseduar më liderët e Pekinit në lidhje me situatën në Ukrainë. Takimi me autoritetet kineze zhvillohet dy ditë para ...

Presidenti bjellorus kundër federalizimit të Ukrainës

AlbanianScreen - 14.04.2014

Bjellorusi - Presidenti i Bjellorusisë Alyaksandr Lukashenka, ka dhënë mbështetjen e tij për integritetin territorial të Ukrainës ndërsa ka kundërshtuar kategorikisht federalizimin e këtij vendi.

Yanukovych akuzon CIA-n se qëndron pas veprimeve të Kievit

AlbanianScreen - 14.04.2014

Rusi - Presidenti i përmbysur i Ukrainës, Viktor Yanukovych e ka akuzuar CIA-n se qëndron prapa vendimit të qeverisë së Ukrainës, për përdorimin e forcës në rast se protestuesit pro-rusë nuk i ...

Ukraina, e gatshme të paguajë borxhet që i ka Moskës

AlbanianScreen - 14.04.2014

Washington - Guvernatori i Bankës Kombëtare të Ukrainës, Stepan Kubin, ka bërë me dije se Ukraina do t'i paguajë të gjitha borxhet që i ka ndaj Rusisë sa i përket gazit.

Aktivistët prorusë në lindje të Ukrainës nuk i binden ultimatumit të Kievit

AlbanianScreen - 14.04.2014

Ukrainë - Pavarësisht ultimatumit të dhënë nga ana e qeverisë në Ukrainë në drejtim të seperatistëve pro-rusë që të dorëzojnë armët dhe të lirojnë objektet, seperatistët e armatosur nuk e kanë bërë ...

Aktivistët prorusë nuk i binden ultimatumit të Kievit

AlbanianScreen - 14.04.2014

Kiev - Aktivistët prorusë nuk i janë bindur ultimatumit të Qeverisë së Kievit për t'u larguar nga ndërtesat qeveritare që mbajnë të pushtuara në qytetet lindore të Ukrainës.

Presidenti ukrainas përmend mundësinë e një referendumi për statusin e vendit

Republika - 14.04.2014

Presidenti i përkohshëm i Ukrainës, Oleksandre Tourtchinov, përmendi sot mundësinë e organizimit të një referendumi mbi statusin e vendit njëkohsisht bashkë me zgjedhjet presidenciale të 25 majit, në ...

Ukraina ka dëshmi për përzierjen e Rusisë në pjesën lindore të këtij vendi

Republika - 14.04.2014

Ministri i jashtëm i përkohshëm i Ukrainës, Andriy Deshchytsya, thotë se Ukraina ka dëshmi për përzierjen e Rusisë në trazirat separatiste në pjesën lindore të këtij vendi.