TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

“Burg pa afat” për Taçin e truprojat

Fakti - 08.11.2009

Gjykata e Shkallës së Parë në Tiranë të enjten dha masën e arrestit “burg pa afat” për presidentin e kompanisë “Taci Oil”, Rezart Taçin edhe për 2 truprojat e ...

Taçi vetëdorëzohet në policinë e Tiranës

Fakti - 08.11.2009

Policia e Tiranës ekzekutoi sot vendimin e Gjykatës së Tiranës “arrest me burg” ndaj biznesmenit Rezart Taçi, kryetar i kompanisë së hidrokarburanteve “Taçi ...

Rezart Taçi mbetet në paraburgim

Koha.net - 08.11.2009

Tiranë, 7 nënëtor - Gjykata e Tiranës ka vendosur të shtunën masën e sigurisë me “burg pa afat” për biznesmenin Rezart Taçi, i akuzuar se ka përdorur dhunën ...

Taçi me kundër-kallëzim penal ndaj Mero Bazes

Koha.net - 08.11.2009

Tiranë, 7 nëntor - Kallëzohet në prokurori gazetari Mero Baze për kryerjen e veprës penale të "fyerjes" dhe "dëmtimeve të tjera me dashje" ndaj Irgen Selfos.

Kërkohen standarte të reja për lirinë e shtypit

BBC - 07.11.2009

Një grup publicistësh dhe gazetarësh në Shqipëri kanë dalë me një deklarate, për atë që ata e cilësojnë "përkeqësim të klimës së lirisë së medias në Shqipëri".

Biznesmeni Taçi sot përballet me drejtësinë

Ina - 07.11.2009

Biznesmeni Rezart Taçi, i cili u përshi para pak ditësh në një incident me gazetarin Mero Baze, do të përballet sot me gjykatën për të mësuar masën e sigurisë ...

Sulmohet dhe rrahet ne Tirane gazetari Mero Baze

Albeu.com - 07.11.2009

Mbrëmë në qendër të Tiranës është sulmuar dhe goditur gazetari Mero Baze, drejtori i të përditshmes “Tema” dhe drejtuesi i një emisioni investigativ televiziv.

Fenomeni Taci

Albeu.com - 07.11.2009

nga Fatos Lubonja Çështja shtrohet se dora që ka goditur gazetarin nuk është dora e një njeriu të vetëm apo grupi të vetëm që ka marrë aksidentalisht ...

Taçi mbetet në burg

Ina - 07.11.2009

Biznesmeni i njohur Rezart Taçi i paraqitur mesditën e sotme në Gjykatën e Rrethit Tiranë, vetëm pak çaste më parë ka marrë masën e sigurisë së arrestit me ...

Avokatët e Taçit akuzojnë median për trysni ndaj gjykatës

Alsat - 08.11.2009

Pas refuzimit që i bëri Gjykata garancisë monetare të ofruar nga Rezart Taçi, kanë reaguar avokatët e tij mbrojtës.

Gjykata le ne burg Tacin

Albeu.com - 07.11.2009

Megjithe 100 mije eurot garanci qe avokati i Rezart Tacit i la gjykates per t'i ndryshuar atij masen e sigurise, gjykatesja Fahrie Budo nuk ka pranuar, duke e ...

Mediat elektronike: Mero Baze të ndalë shpifjet

Ina - 07.11.2009

Shoqata e mediave elektronike ka reaguar përmes një deklarate ndaljen e shpifjeve në media nga gazetari Mero Baze.

Merret masa e arrestit ndaj Rezart Taçit

Telegrafi - 07.11.2009

Gjykata e Tiranës ka vendosur të shtunën masën e sigurisë për biznesmenin Rezart Taçi, i akuzuar se ka dhunuar gazetarin Mero Baze.

Merret masa e sigurisë me burg ndaj Rezart Taçit

Botasot - 07.11.2009

Në seancën e sotme ishte i pranishëm në sallën e gjyqit vetë Taçi, i shoqëruar nga dy avokatët e tij.

Taçi vetëdorëzohet në policinë e Tiranës

Idividi - 06.11.2009

Tiranë, 5 nëntor (MIA) - Policia e Tiranës ekzekutoi sot vendimin e Gjykatës së Tiranës "arrest me burg" ndaj biznesmenit Rezart Taçi, kryetar i kompanisë së ...

Sulmuesi i gazetarit Baze, vetëdorëzohet në polici

Alsat - 06.11.2009

Rezart Taçi, pronar i kompanisë Taci Oil, pas dhënies së masës së arrestit “burg pa afat” nga Gjykata e Tiranës, është vetëdorëzuar në policinë e Tiranës.

Withers: Nuk ka justifikim për dhunën ndaj medias

Ina - 06.11.2009

Nuk ka justifikim për dhunën ndaj medias dhe gazetarëve". Kështu është shprehur sot ambasadori amerikan në Tiranë, John Withers në një tryeze për lirinë e ...

Po me këpucët e irakienit, çfarë patën gazetarët e majt shqiptarë ? - Nga Beqir Sina

Ina - 06.11.2009

Pasi, Tirana në të njëjtin vend, nga të njejttit njerëz, nga i njëjti motiv, kaloi me mitingjet partiake, si gjatë fushatës ashtu edhe gjatë bojkotit, nga ...

Arrestohet pronari i rafinerisë shqiptare ARMO për sulmin ndaj gazetarit Mero Baze

Idividi - 06.11.2009

Tiranë, 6 nëntor (MIA) - Pronari i rafinerisë shqiptare ARMO, Rezart Taçi mbrëmë është vetëdorëzuar në polici pak orë pasi gjykata vendosi në mungesë masën e ...

Jaka: Taçi të mos mbahet në burg

Ina - 06.11.2009

Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë shprehu sot qëndrimin mbi incidentin Taçi-Baze duke kritikuar dhunën por dhe vlerësuar të papranueshëm, burgimin e Taçit dhe ...

Biznesmeni Taçi dorëzohet në policinë e Tiranës

SETimes - 06.11.2009

06/11/2009 TIRANE, Shqipëri -- Sipërmarrësi i naftës Rezart Taçi u paraqit të enjten (5 nëntor) në një rajon policie në Tiranë, ditë pasi ishte akuzuar për ...

Withers: Nuk ka justifikim për dhunën ndaj medias

Telegrafi - 06.11.2009

“Nuk ka justifikim për dhunën ndaj medias dhe gazetarëve”. Kështu është shprehur ambasadori amerikan në Tiranë, John Withers në një tryeze për lirinë e medias, ...

Gazetarët e protestës, shpifës e gënjeshtarë

Botasot - 06.11.2009

Pasi, Tirana në të njëjtin vend, nga të njëjtit njerëz, nga i njëjti motiv, kaloi me mitingjet partiake, si gjatë fushatës ashtu edhe gjatë bojkotit, nga ...

Vetëdorëzohet Rezar Taçi

BBC - 05.11.2009

Policia e Tiranës bëri të ditur se të mërkurën pas dite në një prej rajoneve të saj është vetëdorëzuar presidenti i kompanisë Taci Oil, Rezar Taçi.

Burg pa afat për dhunuesit e Mero Bazes

Ina - 05.11.2009

Gjykata e Tiranës ka dhënë sot masën e sigurisë “burg pa afat”, për dy truprojat e Rezart Taçit, të akuzuar për dhunimin e gazetarit Mero Baze mbrëmjen e së ...

Biznesmeni Rezart Taçi vetëdorëzohet në polici

Ina - 05.11.2009

Vetëdorëzohet në polici, biznesmeni Rezart Taçi i cili ishte shpallur në kërkim nga Policia e Tiranës pasi u akuzua se kishte dhunuar tre ditë më parë ...

Vetëdorëzohet në polici Rezart Taçi

Lajm - 05.11.2009

Vetedorezohet ne polici, biznesmeni i akuzuar per dhune ndaj gazetarit Mero Baze, Rezart Taci. Lajmi u dha nga Policia e Tiranes, sipas te ciles Taci eshte ...

Vetëdorëzohet biznesmeni Rezart Taçi

Evropaelire - 05.11.2009

Biznesmeni Rezart Taçi është vetëdorëzuar pasditën e sotme në Drejtorinë e Policisë së Qarkut të Tiranës, kanë bërë të ditur mediat në Shqipëri.

"Reporterë pa Kufij" denoncon sulmin kundër gazetarit Mero Baze

DW - 05.11.2009

Përgjegjësja për Evropën në organizatën "Reporterë pa Kufij" Elsa Vidal shpreh shqetësimin për presionin që eksponentë të caktuar nga politika dhe biznesi në ...

Topi i Shqipërisë thotë se nuk ka demokraci pa media të lirë

SETimes - 05.11.2009

05/11/2009 TIRANE, Shqipëri -- Presidenti Bamir Topi tha të mërkurën (4 nëntor) se rrahja e gazetarit dhe botuesit Mero Baze është e papranueshme në një shtet ...

“Burg pa afat” për Taçin e truprojat

Telegrafi - 05.11.2009

Gjykata e Shkallës së Parë në Tiranë të enjten dha masën e arrestit “burg pa afat” për presidentin e kompanisë "Taci Oil", Rezat Taçin edhe për 2 truprojat e ...

Taçi dorëzohet në Policinë e Tiranës

Telegrafi - 05.11.2009

Biznesmeni Rezart Taçi është vetëdorëzuar në polici, pak orë pasi gjykata vendosi në mungesë masën e sigurisë 'burg pa afat' për të.

Vetëdorëzohet në polici biznesmeni Rezart Taçi

Botasot - 05.11.2009

Biznesmeni Rezart Taçi është vetëdorëzuar dje në Polici, duke pranur në një deklaratë për median se, "vihem në dispozicion të drejtësisë" dhe se "jam gati të ...

Vetëdorëzohet në polici Rezart Taçi

VOA - 05.11.2009

Në Shqipëri sipërmarrësi Rezart Taçi, i akuzuar për rrahjen e botuesit të gazetës Tema Mero Baze, u dorëzua sot pasdite në Drejtorinë e Policisë së Tiranës ...

Tiranë, gazetarët në protestë para Qeverisë

Alsat - 04.11.2009

Gazetarët në Shqipëri në protestë para Qeverisë në shenjë revolti për shkak të rrahjes së gazetarit dhe analistit të njohur Mero Baze.

Reagime ndaj sulmit fizik ndaj gazetarit shqiptar Mero Baze

Idividi - 04.11.2009

Tiranë, 3 nëntor (MIA) - Sulmi fizik ndaj gazetarit të njohur shqiptar dhe analistit Mero Baze, nga ana e truprojeve të afaristit Rezart Taçi, hasi në kritika ...

Dhunimi i Bazes, protestë para kryeministrisë

Lajm - 04.11.2009

Shoqatat e gazetareve u bejne thirrje te gjithe qytetareve te angazhuar te dalin ne nje nje proteste paqesore sot ne ora 12:00, perpara godines se ...

Rrihet shpifësi më i madh i medias shqiptare

Ina - 04.11.2009

Sigurisht, shumë miq këmbëngulën të mos merrem me këtë shpifës, dhe aq më pak në një ditë të tillë. Ndoshta kanë patur të drejtë.

Gazetarët në protestë para Qeverisë në Tiranë

Idividi - 04.11.2009

Tiranë, 4 nëntor (MIA) - Gazetarët në Shqipëri protestojnë para Qeverisë në shenjë revolti për shkak të rrahjes së gazetarit dhe analistit të njohur Mero Baze, ...

Protestë kundër dhunës ndaj Mero Bazes

Ina - 04.11.2009

Shoqatat e gazetarëve dhe qytetarë u mblodhën në protestë para godinës së Kryeministrisë, në shenjë solidarizimi kundër dhunimit të Mero Bazes, drejtorit të ...

UGK e dënon sulmin ndaj gazetarit Mero Baze

Ina - 04.11.2009

Unioni i Gazetarëve të Kosovës (UGK), përmes një komunikate për shtyp e dënon sulmin e ndodhur me 2 nëntor ndaj gazetarit dhe botuesit z. Mero Baze, në Tiranë.

"Më goditën për shkak të profesionit"

DW - 04.11.2009

Intervistë ekskluzive për DW e gazetarit Mero Baze, që u godit dhe u dëmtua të hënën në mbrëmje në qendër të Tiranës.

Tiranë: Protestë në mbrojtje të Bazes

Evropaelire - 04.11.2009

Njerëz të mediave, gazetarë dhe drejtues të shtypit, kanë protestuar gjatë ditës përpara selisë së kryeministrisë, në shenjë proteste ndaj sulmit mbi gazetarin ...

Shqipëri, pas dhunës ndaj Mero Bazes, “këpucë” drejt kryeministrisë

Alsat - 04.11.2009

Këpucë drejt kryeministrisë së Shqipërisë. Protestuesit në fund të protestës në shenjë solidarizimi ndaj dhunës së ushtruar ndaj gazetarit, Mero Baze kanë ...

Autoritetet shqiptare dënojnë sulmin kundër gazetarit

SETimes - 04.11.2009

04/11/2009 TIRANE, Shqipëri -- Autoritetet dhe shoqatat e gazetarëve dënuan të martën (3 nëntor) rrahjen e gazetarit dhe botuesit Mero Baze një natë më parë në ...

Gazetarët, 10 mijë euro për gjetjen e Taçit

Telegrafi - 04.11.2009

Shoqatat e gazetarëve, në një reagim pas deklaratës së Rezart Taçit, shprehen se ofrojnë një shpërblim prej 10 mijë eurosh për cilindo person që jep ...

Dhuna ndaj Bazes, gazetarët protestë para Kryeministrisë

Telegrafi - 04.11.2009

Gazetarët e Shqipërisë zhvilluan të mërkurnën një protestë në shenjë solidarizimi ndaj dhunës ndaj gazetarit Mero Baze.

Shqipëri: Reagime ndaj rrahjes së gazetarit Mero Baze

VOA - 04.11.2009

Në Tiranë, Avokati i Popullit dhe veprimtarë të të drejtave te njeriut reaguan në Tiranë për dhunën që u ushtrua ndaj gazetarit dhe drejtuesit të gazetës ...

Shqipëri: Protestë e gazetarëve kundër dhunës

VOA - 04.11.2009

Në Tiranë, disa dhjetra gazetarë e publicistë e qytetarë u mblodhën sot në mesditë përpara kryeministrisë për të protestuar ndaj dhunës së ushtruar dy ditë më ...

Dënohet dhuna ndaj gazetarit

BBC - 03.11.2009

Në Shqipëri janë shtuar reagimet pas sulmit fizik ndaj gazetarit Mero Baze, të hënën në mbrëmje në Tiranë.

Biznesmeni Rezart Taçi sulmoi gazetarin Mero Baze

Ina - 03.11.2009

Mediat në Shqipëri njoftua se biznesmeni i njohur shqiptar, Rezart Taçi sulmoi mbrëmë vonë në një nga lokalet e Tiranës, drejtorin e gazetës Tema dhe ...

Grushta gazetarit Mero Baze

Lajm - 03.11.2009

Nje sulm i eger kunder gazetarit Mero Baze ndodhi ne oret e vona te mbremjes se djeshme ne zonen e ish bllokut ne Tirane, ku ai u qellua nga Rezart Taci, ...

Taçi: Reali, me me te miren ndaj Gramozit

Ina - 03.11.2009

Real Madridi, 9 here kampion i Europes, do te zbrese ne Tirane me 21 dhjetor per edicionin e trete te trofeut “Taçi Oil”.

Rrahja e Bazes, policia prangos dy persona

Ina - 03.11.2009

Pas kallëzimit të bërë nga Mero Baze, policia e Tiranës ka njoftuar sot se ka ndaluar dy persona të akuzuar si agresorët e gazetarit dhe ka shpallur në kërkim ...

Berisha dënon ashpër sulmin ndaj gazetarit Mero Baze

Ina - 03.11.2009

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka reaguar sot përmes zëdhënëses së tij për rrahjen e gazetarit Mero Baze.

Ambasada e SHBA-ve dënon dhunën ndaj Mero Bazes

Ina - 03.11.2009

Ambasada e SHBA-ve në Tiranë, përmes një komunikate për shtyp ka reaguar ashpër lidhur me dhunimin e gazetarit Mero Baze.

Tiranë, sulmohet dhe rrihet gazetari Mero Baze

Alsat - 03.11.2009

Baze edhe më parë ka qenë 'objekt sulmi' Mbrëmë në qendër të Tiranës është sulmuar dhe goditur gazetari Mero Baze, drejtori i të përditshmes “Tema” dhe ...

Tiranë: Dënohet dhuna ndaj Bazes

Evropaelire - 03.11.2009

Institucionet kryesore të Shqipërisë kanë dënuar dhunën e ushtruar ndaj gazetarit Mero Baze. "Të gjithë aktorët politikë të analizojnë me shqetësim këtë akt ...

Media dënon sulmin ndaj Bazes

Lajm - 03.11.2009

Gazetare dhe komentatore te medias denuan njezeri agresionin ndaj kolegut te tyre Mero Baze. Ata e cilesuan sulmin nje ogur te keq per lirine e medias.

Taçi: Nuk kam pasur konfrontim fizik me Bazen

Ina - 03.11.2009

Biznesmeni Rezart Taçi ka deklaruar se nuk ka pasur asnjë konfrontim fizik me gazetarin Mero Baze.

Sulmohet botuesi i gazetës Tema, Mero Baze

Telegrafi - 03.11.2009

Gazetari dhe botuesi i gazetës Tema, Mero Baze, është sulmuar fizikisht mbrëmjen e të hënës në Tiranë nga biznesmeni Rezar Taçi, pronar i kompanisë së naftës ...

Dhuna ndaj Bazes, Berisha: Akt shumë i rëndë

Telegrafi - 03.11.2009

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka dënuar të martën dhunën e ushtruar ndaj gazetarit të njohur dhe botuesit të gazetës “Tema”, Mero Baze, ushtruar ...

Dhuna ndaj Bazes, Rama akuzon Berishën

Telegrafi - 03.11.2009

Kreu i Partisë Socialiste, Edi Rama ka etiketuar kryeministrin Sali Berisha si shkaktar të dhunimit të gazetarit Mero Baze.

Dhuna ndaj Bazes, Topi: Autorët sa më shpejt para drejtësisë

Telegrafi - 03.11.2009

Vetëm pak orë pas deklaratës së kryesocialistit Edi Rama i cili i bëri thirrje presidentit Bamir Topi të mos heshtë për dhunën ndaj gazetarit Mero Baze, kreu i ...

Dhuna ndaj Bazes, Berisha: Akt shumë i rëndë

Botasot - 03.11.2009

Kryeministri Sali Berisha ka dënuar sot dhunën e ushtruar ndaj gazetarit të njohur dhe botuesit të gazetës “Tema”, Mero Baze, ushtruar mbrëmjen e shkuar nga ...

Topi: Të zbardhet pa vonesë dhuna ndaj Bazes

Botasot - 03.11.2009

Presidenti i Republikës, Bamir Topi e ka dënuar me ashpërsi aktin vandal dhe dhunën e ushtruar ndaj gazetarit Mero Baze duke kërkuar nga të gjitha organet e ...

Në Shqipëri, sulmohet me grushte gazetari Mero Baze nga biznesmeni Rezar Taçi

VOA - 04.11.2009

Mero Baze, një nga emrat e njohur të shtypit shqiptar ka mbetur mbrëmë viktimë e një sulmi të dhunshëm ndaj tij nga sipërmarrësi Rezar Taçi.

Taçi: Nuk kam pasur konfrontim fizik me Bazen

Telegrafi - 03.11.2009

Biznesmeni Rezart Taçi ka deklaruar se nuk ka pasur asnjë konfrontim fizik me gazetarin Mero Baze.

Intervistë me gazetarin Mero Baze

VOA - 03.11.2009

Gazetari dhe analisti i njohur i shtypit shqiptar, Mero Baze, deklaroi në Tiranë, se goditjet e dhunshme ndaj tij erdhën nga klane të inkriminuara të biznesit ...

Shpallet në kërkim sipërmarrësi Taçi

VOA - 03.11.2009

Në Tiranë policia njoftoi sot arrestimin e dy prej agresorëve të botuesit të së përditshmes Tema, Mero Baze si dhe shpalljen në kërkim të sipërmarrësit Rezar ...