TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

G8 do të diskutojë për sigurinë bërthamorë

Gazeta Start - 22.05.2011

Moskë - Presidenti rus Dmitri Medvedev pritet të marrë pjesë në samitin e G8-s që do të zhvillohet të enjten dhe premten e ardhshme në Francë. Punimet e samitit do të përqendrohet tek moderimi i kërkuar nga Moska në konfliktet dhe ...

Kukësi, kampion i Kategorisë së Dytë

Gazeta Start - 22.05.2011

Kukësi është shpallur kampion i Kategorisë së Dytë, pasi mposhti të shtunën 2-1 Himarën në finalen e zhvilluar në “Niko Dovana” të Durrësit. Në sfidën e djeshme u vunë përballë njëri-tjetrit ekipet që e mbyllën kampionatin në vendin e ...

Irak, të paktën 13 të vdekur nga një seri sulmesh kamikaze

Gazeta Start - 22.05.2011

Bagdad - Të paktën 13 persona u vranë mëngjesin e sotëm dhe 65 të tjerë u plagosën në një seri sulmesh në Irakun Qendror, njoftuan shërbimet e sigurimit.

Britania tërheq të gjithë ushtarët nga Iraku

Gazeta Start - 22.05.2011

Londër - Britania e Madhe ka kompletuar largimin e trupave të saj nga Iraku, duke i dhënë fund kështu pranisë në këtë vend pas më shumë se tetë vjetësh.

Bosnja shpall listën anti-Shqipëri

Gazeta Start - 22.05.2011

Pavarësisht faktit se mund të pezullohet përfundimisht nga veprimtaritë evropiane, trajneri i Bosnjes, Safet Susiç, ka shpallur dje listën e lojtarëve që do të grumbullojë për ndeshjet kundër Rumanisë më 3 qershor dhe Shqipërisë më 7 ...

Reja e hirit islandez së shpejti në Skoci, Francë e Spanjë

Gazeta Start - 22.05.2011

Bruksel - Reja e hirit të shkaktuar nga rifillimi i aktivitetit të vullkanit islandez Grimsvoetn pritet të arrijë në veri të Skocisë të martën dhe mund të arrijë në perëndim të Francës e në veri të Spanjës të enjten.

Libi, Ashton përuron një përfaqësi të BE-së në Benghazi

Gazeta Start - 22.05.2011

Benghazi - Shefja e diplomacisë evropiane , Katerin Ashton, u premtoi sot rebelëve se BE-ja se do t’i mbështesë për aq kohë sa do të duan. Këtë premtim Ashton e bëri gjatë një vizite në Benghazi, në lindje të Libisë, ku ajo përuroi një ...

Porto bën “poker”, fiton edhe Kupën e Portugalisë

Gazeta Start - 22.05.2011

Sukseset nuk kanë të sosur për Porton në këtë sezon. Pas Superkupës portugeze, kampionatit dhe Ligës së Evropës, skuadra e Vilas Boas ka bërë të vetën sot edhe Kupën e Portugalisë.

Penalltitë i japin Tiranës Kupën e Shqipërisë

Gazeta Start - 22.05.2011

Tirana është fituesja e edicionit të 59-të të Kupës së Shqipërisë. Bardheblutë siguruan trofeun pasi mposhtën me penallti Dinamon në finalen e luajtur në “Niko Dovana” të Durrësit.

Seria A-Udineze në Champions, Lacio e Roma në L. e Evropës

Gazeta Start - 22.05.2011

Me ndeshjet e javës së fundit, kampionati italian i futbollit ka qartësuar sot edhe enigmat e mbetura. Udineze shkon në eliminatoret e Ligës së Kampionëve, Lacio e Roma në Ligën e Evropës, Juventusi mbetet “thatë”.

Rama akuza KQZ-së: Ndryshoi rregullat 3 ditë pas rezultatit

Gazeta Start - 21.05.2011

Kryetari i opozitës, Edi Rama, akuzoi sot Komisionin Qendror të Zgjedhjeve se ndryshoi rregullat e lojës tri ditë pas shpalljes së rezultatit, gjë që sipas tij vërtetohet edhe nga raporti i OSBE/ODIHR-it.

Arrestohet një shtetas për plagosje të rëndë

Gazeta Start - 21.05.2011

Tiranë – Policia e Tiranës ka arrestuar një shtetas pasi plagosi me thikë një person. Në pranga ra Alfred Sulaj, 36- vjeç, banues në Kashar. Kapja dhe më pas arrestimi i tij u krye në Kashar sepse dysohet se në afërsi të një lokali, pas ...

Bllokimet e rrugëve, procedohet kreu i Bashkisë Vlorë

Gazeta Start - 21.05.2011

Korçë – Policia e Pogradecit nisi procedimin penal ndaj 4 shtetasve për organizim të paligjshëm të protestave dhe të bllokimit të rrugëve. Pasditen e shkuar nga ora 16:30 deri në orën 18:00 nga ana e subjektit politik të Partisë Socialiste ...

Spanjollët shpërfillin ndalimin, protesta në Madrid

Gazeta Start - 21.05.2011

Rreth 25 mij spanjoll kan shprfillur ndalimin pr t protestuar para zgjedhjeve, duke u mbledhur natn e kaluar n sheshin "Puerta del Sol, n Madrid.

Krasniqi për vizitë zyrtare në Romë

Gazeta Start - 21.05.2011

Prishtinë – Një delegacion i Kuvendit të Kosovës, i kryesuar nga kryeparlamentari Jakup Krasniqi, nga data 22-26 maj do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Itali, ku do të ketë takim me presidentin e Dhomës së Deputetëve të Parlamentit ...

Afganistan, shpërthim vdekjeprurës në spital

Gazeta Start - 21.05.2011

Kabul - Një sulmues vetëvrasës raportohet të ketë hedhur veten në erë në një spital ushtarak në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul. Një zyrtar i inteligjencës afgane theksoi për BBC-në se dy sulmues kishin hynë brenda spitalit “Charsad ...

Vdes 2-vjeçari nga një kokërr kumbulle

Gazeta Start - 21.05.2011

Pogradec Nj fmij 2 vje humbi jetn pasditen e shkuar n Pogradec. Ngjarja tragjike ka ndodhur n lagjen Nr 1 t qytetit juglindor, ku ka humbur jetn D. Xh, 2-vje.

Shkodër, pranga 35-vjeçarit, plagosi një shtetas

Gazeta Start - 21.05.2011

Shkodër – Një shtetas përfundoi në prangat e policisë në orët e hershme të mëngjesit të sotëm. Burime zyrtare nga policia e Shkodrës bënë të ditur se në pranga ra Alban S.

Guardiola: Skolls më i miri i gjeneratës së tij

Gazeta Start - 21.05.2011

Trajneri i Barcelonës, Pep Guardiola vlerësoi Pol Skollsin e Mançester Junajtid si mesfushorin më të mirë të gjeneratës së tij. Trajneri spanjoll theksoi gjithashtu se nuk ka favorit në finalen e Ligës së Kampioneve, Mançester ...

Topi pret tre ambasadorët: Procesi të mbyllet me korrektësi

Gazeta Start - 21.05.2011

Tiranë – Tre ambasadorët më të rëndësishëm në Tiranë, ai i Shteteve të Bashkuara, Aleksandër Arvizu, ai i BE-së, Etore Sequi dhe i OSBE-së, Eugen Wollfarth zhvilluan sot një takim të përbashkët me presidentin Bamir Topi ku kanë diskutuar ...

KQZ-brenda mbledhje, jashtë protestë

Gazeta Start - 21.05.2011

Tiranë - Brenda ambienteve të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve ka nisur mbledhja e zakonshme për shqyrtimin e ankesave dhe numërimin e fletëve të votimit të hedhura në kutitë e gabuara, ndërsa jashtë tyre militantët e Partisë Socialiste ...

Inaugurohet Presidenti i Bregut të Fildishtë

Gazeta Start - 21.05.2011

Më shumë se 20 krerë shtetesh do të marrin pjesë në inaugurimin e Presidentit të Bregut të Fildishtë, Alasane Ouatara. Ceremonia ka qëllim t’i japë një fund simbolik trazirave të përgjakshme që kanë kapluar vendin prej gjashtë muajsh dhe ...

Berisha: Të pritet me durim rezultati për Tiranën

Gazeta Start - 21.05.2011

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha, duke rikujtuar se rezultati për Tiranën është tejet i ngushtë, thekson se zgjidhja do të jepet nga institucionet.

Gjermani, Schauble propozon Legrande për në krye të FMN

Gazeta Start - 21.05.2011

Ministri gjerman i Financave, Wolfgang Schauble, propozoi homologen franceze, Kristine Lagarde si kandidate të Bashkimit Evropian për të marrë kryesimin e FMN-së.

Vasili: Politika të ruajë qetësinë

Gazeta Start - 21.05.2011

Tiranë – Lëvizja Socialiste për Integrim duke shprehur vlerësimin për zgjedhjet e 8 majit, nënvizoi se klasa politike duhet të tregojë maturi në këto momente.

KQZ nis pasdite numërimet e Njësisë 5

Gazeta Start - 21.05.2011

Tiranë – Gjatë pasdites së sotme vijon numërimi për fletët e votimit të hedhura në kutitë e gabuara për përzgjedhjen e kreut të Bashkisë së Tiranës.

Agjenti: Mota është tepër i shtrenjtë për Napolin

Gazeta Start - 21.05.2011

Agjenti i mesfushorit të Interit Tiago Mota, Dario Kanovi theksoi se Napoli nuk mund të nënshkruajë me klientin e tij, pasi paga që merr tek Interi është tepër e lartë.

Kavani beson: Sezonin tjetër mund ta fitojmë Serinë A

Gazeta Start - 21.05.2011

Edison Kavani beson se Napoli mund të luftojë për të fituar Skudeton sezonin tjetër, teksa mezi pret të konkurrojë në Ligën e Kampioneve. Sulmuesi uruguaian ka nënshkruar një kontratë të re me Napolin, e cila e mban atë në “San Paolo” deri ...

Studentët e Ekonomikut kërkojnë sezon vjeshte

Gazeta Start - 21.05.2011

Tiranë - Studentët e Fakultetit Ekonomik në Tiranë kërkojnë nga fakulteti që të vendosin sezonin e vjeshtës edhe për vitet e treta. Ata pretendojnë se me këtë vendim mund të shlyhen të gjitha provimet e mbartura në vite gjatë muajit ...

Shtëpitë më të shtrenjta në botë

Gazeta Start - 21.05.2011

1. “Antilla”, Bombei, Indi : 1 miliard dollarë Pronari i kësaj gradaçele 27-katëshe është një nga 5 biznesmenët më të pasur të botës, indiani Mukesh Ambani. Asnjë kat i kullës së quajtur “Antilla” nuk ngjason me tjetrin.

Aksidenti i merr jetën vogëlushit

Gazeta Start - 21.05.2011

Elbasan – Një aksident automobilistik i mori jetën një 3-vjeçari në rajonin e Elbasanit. Burime të policisë lokale bënë të ditur se një automjet përplasi fort 3-vjeçarin me iniciale B.M, teksa dilte nga një minimarket pranë shtëpisë në ...

PS kallëzim penal ndaj 4 anëtarëve të KQZ

Gazeta Start - 20.05.2011

Tiranë – Partia Socialiste ka bërë kallëzim penal ndaj katër anëtarëve të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Kjo parti i akuzon 4 anëtarët e KQZ-së “Shpërdorim të detyrës” dhe “Falsifikim të dokumenteve dhe rezultateve të zgjedhjeve”, kryer ...

Vlorë, policia ndjek penalisht organizatorët e protestës

Gazeta Start - 20.05.2011

Vlorë – Policia e Vlorës ka nisur procedimin penal ndaj gjashtë shtetasve, si disa prej deputetëve të Partisë Socialiste dhe kryetarëve të njësive vendore.

Kallëzim për 16 deputetë e 8 zyrtarë të Bashkisë së Tiranës

Gazeta Start - 20.05.2011

Tiranë – Policia e Tiranës ka kryer veprimet procedurale duke iu referuar materialet Prokurorisë së Rrethi Gjyqësor Tiranë, ndaj disa deputetëve të Partisë Socialiste.

Vetëvritet punonjësi i policisë

Gazeta Start - 20.05.2011

Pogradec – Një shtetas është gjetur i vetëvrarë mbrëmjen e shkuar në lagjen nr 5 të qytetit të Pogradecit. Policia lokale bëri me dije se viktima është shtetasi Zarif Hamzallari, 40-vjeç, me detyrë punonjës i patrullës së përgjithshme.

Arrestohet një 31-veçari, tentoi të vriste një shtetas

Gazeta Start - 20.05.2011

Elbasan Policia e Elbasanit arrestoi nj shtetas t shpallur n krkim, t akuzuar pr tentativ vrasjeje. N pranga prfundoi shtetasi Ahmet Selim Ago, 31-vje, lindur dhe banues n lagjen 5 Maji Elbasan.

Ambasada e SHBA paralajmëron qytetarët amerikanë

Gazeta Start - 20.05.2011

Tiranë – Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, u ka bërë thirrje qytetarëve amerikanë që të kenë kujdes në lëvizjet e tyre jo vetëm në kryeqytet.

Debate në KQZ për fletët, numërohet edhe një tjetër kuti

Gazeta Start - 20.05.2011

Tiranë – Komisioni Qendror i Zgjedhjeve po vijon mes debatesh numërimin e votave të hedhura në kutitë e gabuara për përzgjedhjen e kryetarit të Bashkisë së Tiranës.

Arrestohet punonjësi i bashkisë, dhunoi policinë

Gazeta Start - 20.05.2011

Tiranë – Dy protestues të opozitës janë arrestuar nga Policia e Tiranës mbrëmjen e shkuar, pasi akuzohen se kanë dhunuar forcat e rendit. Në pranga ra shtetasi Urim Isak Marku, 27-vjeç, banues në Shkozë Tiranë, i dënuar më parë për ...

Cirku i Tiranës, tur në Kosovë

Gazeta Start - 20.05.2011

Shfaqja e Cirkut të Metropolit “Përpëlitje në mjegull”, pas një suksesi në Tiranë, po vazhdon rrugëtimin edhe në Kosovë. Trupa e artistëve do të udhëtojë në Gjilan, Ferizaj dhe Prishtinë, duke shpalosur vlerat e një arti sa të vështirë, aq ...

Wollfarth: KQZ të lihet të punojë në pavarësi

Gazeta Start - 20.05.2011

Tiran "N Komisionin Qendror t Zgjedhjeve (KQZ) sht e nevojshme q puna t mund t lejohet t kryhet n mnyr t pavarur", theksoi sot ambasadori i OSBE-se, Eugen Wollfarth.

SHBA kundërshton prerë ndarjen e Kosovës

Gazeta Start - 20.05.2011

Uashington – Shtetet e Bashkuara të Amerikës ritheksojnë edhe një herë qëndrimin e tyre kundër ndarjes së Kosovës, duke e konsideruar këtë një ide joreale dhe të rrezikshme.

Mesi: Barça-Junajtid, finale ëndrrash

Gazeta Start - 20.05.2011

Lionel Mesi mezi e pret sfidën e Ligës së Kampionëve mes Barcelonës dhe Mançester Junajtid më 28 maj në “Uembli”, duke e cilësuar si “finale ëndrrash”.

Spanjë, kërkohet ndalimi i manifestimeve në prag të zgjedhjeve

Gazeta Start - 20.05.2011

Madrid - Një turmë demonstruesish kanë mbushur përsëri sheshin “Puerta del Sol”, në qendër të Madridit, shesh që është pushtuar qysh prej disa ditësh nga mijëra persona që protestojnë kundër thellimit të krizës ekonomike dhe papunësisë.

Rama apel ndërkombëtarëve: Ndërhyni!

Gazeta Start - 20.05.2011

Tiranë – Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, ka kërkuar ndërhyrjen e partnerëve ndërkombëtar për t’i dhënë zgjidhje kësaj situate. Ai akuzoi policinë se ka ushtruar dhunë ndaj protestuesve duke shkelur ligjin.

Gjermania përshëndet fjalimin e Obamës për Palestinën

Gazeta Start - 20.05.2011

Gjermania përshëndeti mesazhin e qartë dhe të vendosur të Presidentit amerikan, Barack Obama, në mbështetje të krijimit të një shteti palestinez në bazë të kufijve të vitit 1967.

Bllokim rrugësh nacionale nga militantët e PS

Gazeta Start - 20.05.2011

Tiranë – Qindra e mijëra persona e dhjetëra automjete janë detyruar të qëndrojnë me minuta të tëra nëpër akset nacionale të ndryshme të vendit. Shkak janë bërë militantët e Partisë Socialiste që kanë dalë edhe sot nëpër rrugë.

Rrugët e përshpejtimit të metabolizmit

Gazeta Start - 20.05.2011

A nuk dëshironi të përshpejtoni metabolizmin dhe të digjni më shumë yndyrë? Nëse jeni nga ata të cilët ankohen shpesh se nuk mund të shkojnë në sallonet e sportit, nuk mund të qëndrojnë pa ngrënë dhe dobësohen shumë ngadalë, atëherë ...

Turqi, rrëzohet në det helikopteri i policisë

Gazeta Start - 20.05.2011

Një helikopter i policisë së Stambollit me pesë persona në bord është rrëzuar në det pasditen e sotme. Piloti i helikopterit ka arritur të shpëtojë me not teksa katër të tjerët kanë humbur jetën.

SHBA, 51% e përdorimit të iPad-it para TV ose në krevat

Gazeta Start - 20.05.2011

Më shumë se gjysma e përdorimit të iPad-it në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kryhet para televizorit ose në krevat. Në studimin e publikuar nga “Nielsen” thuhet gjithashtu se 10% e përdorimit kryhet më shokët, 9 % në pritje të dikujt, 5% ...

Napoli “blindon” Kavanin deri në 2016-ën

Gazeta Start - 20.05.2011

Edison Kavani i shpall “besnikëri” Napolit. “Matadori” ka rinovuar kontratën që e lidh me klubin nga Vezuvi deri në qershor të vitit 2016. Pas sigurimit të një vendi në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm, ky është një tjetër lajm i ...

Basha: Numërimi të vijojë i qetë, jam optimist për rezultatin

Gazeta Start - 20.05.2011

Kandidati i koalicionit “Aleanca për qytetarin” për kreun e Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha, deklaroi të premten pasdite se procesi i numërimit të votave në kutitë e gabuara nga KQZ-ja, duhet të vazhdojë i qetë dhe konstruktiv.

Zgjedhjet “çojnë” finalen e Kupës në Durrës

Gazeta Start - 20.05.2011

Finalja e Kupës së Shqipërisë mes Tiranës dhe Dinamos do të luhet në “Niko Dovana” të Durrësit, për shkak të situatës së tensionuar para Pallatit të Kongreseve, fare pranë stadiumit kombëtar “Qemal Stafa”.

Ançeloti: S’ka problem nëse më shkarkojnë

Gazeta Start - 20.05.2011

Karlo Ançeloti shpreson të mbetet trajner i Çelsit, por ka deklaruar se për të “nuk do të jetë problem” edhe nëse drejtuesit e klubit vendosin ta shkarkojnë.

Junajtid, triumfi në Champions e bën të pasur

Gazeta Start - 20.05.2011

Mançester Junajtid mund të arkëtojë një fitim rekord prej 80 milionë eurosh nga ky sezon në Ligën e Kampionëve, nëse triumfon në finalen ndaj Barcelonës që do të luhet më 28 maj në “Uembli”.

Ambasadorët takojnë Ramën; Arvizu: Qytetarët të ruajnë qetësinë

Gazeta Start - 20.05.2011

Ambasadori i SHBA-së, Aleksandër Arvizu, ai i BE-së, Etore Sekui, dhe kreu i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, Eugen Volfarth, zhvilluan pasditen e së premtes një takim me kryetarin e Partisë Socialiste, Edi Rama, në selinë e kësaj partie.

Ferguson-Vidiç, më të mirët e Premier Ligës

Gazeta Start - 20.05.2011

Tekniku i Mançester Junajtid, Sër Aleks Ferguson, dhe kapiteni Nemanja Vidiç, janë shpallur përkatësisht trajneri dhe lojtari më i mirë i Premier Ligës për sezonin që po mbyllet.

Rama: Në këmbë dhe në revoltë

Gazeta Start - 19.05.2011

Tiranë – Teksa ka kundërshtuar vendimin që u mor në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve për fletët e hedhura në kutitë e gabuara, kreu socialist Edi Rama, theksoi se rezultati për Bashkinë e Tiranës po përmbyset në tavolinë.

Hapen 17 kuti, ja rezultatet për Bashën dhe Ramën

Gazeta Start - 19.05.2011

Tiranë – Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka hapur kutitë deri në orët e vona të mbrëmjes së shkuar, për të gjitha fletët që janë hedhur në mënyrë të gabuar.

Grabitën amerikanin, 4 në pranga

Gazeta Start - 19.05.2011

Elbasan – Katër persona përfunduan në prangat e policisë së Elbasanit gjatë një operacioni të koduar “Maj 2011”. Këta shtetas akuzohen për veprën penale të vjedhjes.

Vranë rojën e fabrikës, arrestohen babë e bir

Gazeta Start - 19.05.2011

Dibër – Policia e Dibrës ka arrestuar një shtetas, pasi ishte shpallur në kërkim për veprën penale vjedhje me pasojë vdekjen. Në pranga ran Mendu Murrja, 46-vjeç, lindur e banues në fshatin Hotesh rrethi Dibër, i dënuar më parë për disa ...

Rrëzohet avioni në Argjentinë, 22 të vdekur

Gazeta Start - 19.05.2011

22 persona kan humbur jetn n Argjentin pas rrzimit t nj avioni t kompanis private Sol. Avioni u rrzua dje n rajonin e Patagonis, n jug t vendit, por lajmi u b i ditur vetm sot nga mediet vendase. "Nuk kemi gjetur t mbijetuar.

Militantët e PS-së përleshen me policinë në KQZ

Gazeta Start - 19.05.2011

Tiranë – Militantë të shumtë të Partisë Socialiste po përleshen me policinë në ambientet e jashtme të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Turma prej dhjetëra personash po shtyn me forcë kordonin e policisë që po mbron KQZ-në, teksa në ...

Militantë të PS bllokojnë një rrugë në Kavajë

Gazeta Start - 19.05.2011

Kavajë – Teksa në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve po vazhdon numërimi i votave, militantë të Partisë Socialiste kanë bllokuar një rrugë kryesore në Kavajë. Bllokimi i rrugës është bërë në vendin e quajtur Ura e Drazhit.

AKU kontrolle në furrat e bukës

Gazeta Start - 19.05.2011

Tiranë – Kontrolle të imtësishme në furrat e bukës janë kryer muajt e fundit nga ana e Agjencisë Kombëtare të Ushqimit. Kontrollet e ushtruara janë konstatuar mungesë e higjienës së ambienteve, prani e brejtësve, mungesë e etiketës, ku të ...

Pejiç-Vila, afrimet e para të Skënderbeut për Championsin

Gazeta Start - 19.05.2011

Pero Pejiç dhe Emiljano Vila do të jenë dy blerjet e para të Skënderbeut në këtë merkato. Trajneri Shpëtim Duro ka zbuluar se Pejiç dhe Vila mund të quhen pjesë e korçarëve, pavarësisht se të dy futbollistët ende nuk kanë firmosur.

Gjermania kërkon evropian në krye të FMN-së

Gazeta Start - 19.05.2011

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, thekson se do t mbshtes nj kandidat evropian pr postin e drejtorit t prgjithshm t Fondit Monetar Ndrkombtar.

Thaçi: Prej përdoruesve të dhunës nuk pritet asgjë

Gazeta Start - 19.05.2011

Prishtinë - Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, i quan deputetët e Lëvizjes “vetëvendosje” si kundërshtarë të lirisë dhe pavarësisë së Kosovës.

Protestues të opozitës bllokojnë akset nacionale

Gazeta Start - 19.05.2011

Tiranë – Militantë të opozitës kanë bllokuar disa rrugë kryesore në qytete të ndryshme të vendit. Kështu, nga informacionet e fundit bëhet e ditur se është bllokuar autostrada Durrës-Tiranë në zonën e Maminasit.

Një polic plagoset tek KQZ, Policia: Larg dhunës!

Gazeta Start - 19.05.2011

Tiranë – Policia e Tiranës kërkoi nga protestuesit e opozitës që të distancohen nga dhuna dhe aktet e paligjshme. Me anë të një komunikimi, zëdhënësja Alma Katragjini, u shpreh se policia e kryeqytetit ka marrë masa për ruajtjen e objektit ...

Rama: Ndërkombëtarët të mbrojnë Shqipërinë

Gazeta Start - 19.05.2011

Tiranë – Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, duke shprehur keqardhjen për anulimin e vizitës së kreut të Komisionit Evropian, Barroso, theksoi se ky është një sinjal i qartë për Shqipërinë dhe një mesazh kuptimplotë i Bashkimit ...

Talebanët sulmojnë në Afganistan, 35 të vdekur

Gazeta Start - 19.05.2011

Një grup talebanësh të armatosur ka sulmuar një kompani ndërtimi në provincën lindore të Paktia-s, duke vrarë 35 persona dhe duke plagosur 20 të tjerë. “Një grup i madh talebanësh sulmuan një kompani në Provincën Paktia.

Junajtid, Ferguson do 3 përforcime

Gazeta Start - 19.05.2011

Sër Aleks Ferguson ka konfirmuar se dëshiron tre përforcime për Mançester Junajtid, i shpallur të shtunën kampion i Anglisë për të 19-tën herë. “Kemi plot lojtarë të rinj të shkëlqyer dhe shumë prej tyre janë përmirësuar.

Rama apel Berishës: Ndalu sa s’je vonë!

Gazeta Start - 19.05.2011

Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama, lëshoi sot një tjetër apel ndaj kryeministrit Sali Berisha, lidhur me numërimin e votave të kontestuara për kryebashkiakun e ri të Tiranës.

Skënderbeu “vë kurorë”, festë e madhe në Korçë  

Gazeta Start - 19.05.2011

Pas plot 78 vitesh, trofeu i kampionit të Shqipërisë shkon në Korçë. Skënderbeu ngriti sot kupën e kampionit të Superligës, në një ceremoni që do të mbahet mend gjatë nga tifozët korçarë.

Vetëvritet me çifte 25-vjeçari

Gazeta Start - 18.05.2011

Laç – Një 25-vjeçar i dha fund jetës duke u vetëvrarë me armë gjahu në orët e vona të mbrëmjes së shkuar. Ngjarja ndodhi në lagjen numër 5 të qytetit të Laçit.

Arvizu takon Bashën: Gara për Tiranën nuk ka mbaruar

Gazeta Start - 18.05.2011

Tiranë – Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Aleksandër Arvizu ka zhvilluar një takim mbrëmjen e shkuar në një nga baret në ish-bllok, me kandidatin demokrat për Bashkinë e Tiranës, Lulzim Basha.

Korçë, arrestohen shitësit e heroinës

Gazeta Start - 18.05.2011

Korçë – Tre persona përfunduan në prangat e policisë së Korçës, për shpërndarje të lëndëve narkotike. Fillimisht janë arrestuar në flagrancë dy shtetas banues në rrethin e Pogradecit, të cilët shpërndanin heroinë në qytetin e Korçës.

Limaj: Pafajësia ime është vërtetuar në Hagë

Gazeta Start - 18.05.2011

Prishtinë – Ish-ministri Fatmir Limaj mohoi përpara Prokurorisë Speciale akuzat e ngritura ndaj tij për krime të kryera gjatë luftës së fundit në Kosovë.

SHBA: FMN-ja të emërojë drejtues të përkohshëm

Gazeta Start - 18.05.2011

Dominik Stros-Kan nuk është në pozicionin e duhur për të drejtuar Fondin Monetar Ndërkombëtar pas arrestimit nën akuzën e sulmeve seksuale, theksoi Sekretari amerikan i Thesarit, Timothy Geithner.

Meksikë-SHBA, 500 emigrantë gjenden të fshehur në kamionë

Gazeta Start - 18.05.2011

Meksiko Siti – Më shumë se 500 emigrantë të paligjshëm janë zbuluar në rimorkiot e dy kamionëve që ishin nisur nga Meksika në drejtim të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Ja kandidatët për kreun e FMN-së

Gazeta Start - 18.05.2011

Arrestimi i kreut të Fondit Monetar Ndërkombëtar, Dominik Stros-Kan, nën akuzën e ngacmimeve seksuale, ka hapur debate të mëdha në lidhje me atë që mund të jetë pasuesi i tij.

Prishtinë, komunarët e arrestuar duan të gjykohen nga EULEX-i

Gazeta Start - 18.05.2011

Prishtinë – Gjashtë zyrtarët e Komunës së Prishtinës të arrestuar para dy javësh nga Policia e Kosovës, kërkojnë që çështja e tyre të shqyrtohet nga EULEX-i.

Berisha: Po dhunohet KQZ, çdo votë do të numërohet

Gazeta Start - 18.05.2011

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha në mbledhjen e qeverisë, ka theksuar se po dhunohet institucioni i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve dhe rendi demokratik nga opozita.

Afganistan, 10 të vdekur në protestën kundër NATO-s

Gazeta Start - 18.05.2011

Të paktën 10 persona janë vrarë në Afganistanin Verior gjatë një proteste kundër një sulmi të mbrëmshëm të NATO-s në bashkëpunim me forcat afgane.

Partitë shqiptare në Maqedoni më të mbyllura me elektoratin

Gazeta Start - 18.05.2011

Shkup – Partitë politike shqiptare në Maqedoni dhe krerët e tyre janë më të mbyllur me mediat dhe votuesit e tyre, krahasuar me liderët e partive maqedonase.

Policia: Garantojmë sigurinë e KQZ-së

Gazeta Start - 18.05.2011

Tiranë – Policia e Tiranës sqaroi sot se janë marrë masa për ruajtjen e objektit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve dhe sigurimin e rendit e të qetësisë.

Arrestohet një grua e dënuar për drogë

Gazeta Start - 18.05.2011

Vlorë – Policia e Vlorës arrestoi një shtetase të shpallur në kërkim, pasi ishte dënuar nga drejtësia me 3 vjet burg. Në pranga ra shtetasja Leli Rapaj, 56-vjeçe, banuese në fshatin Bolenë të Rrethit Vlorë.

Ruçi: Ka vetëm një rrugë pas vendimit të KQZ-së

Gazeta Start - 18.05.2011

Tiranë – Socialistët bënë thirrje për revoltë popullore, duke kundërshtuar fuqishëm vendimin që po merret në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. Kreu i Asamblesë Kombëtare të PS-së, Gramoz Ruçi, tha se ka një rrugë të vetme për të arritur ...

“Njeriu merimangë” ngjitet në ndërtesën më të lartë në Evropë

Gazeta Start - 18.05.2011

Francezi Alain Roberts, i njohur ndryshe edhe si “njeriu merimangë”, është ngitur sot në ndërtesën më të lartë në Evropë, “Sapphire”, në Stamboll.

Kosova plotëson kushtet për udhërrëfyesin e vizave

Gazeta Start - 18.05.2011

Prishtinë - Komisioni Evropian rikonfirmon mbështetjen për Kosovën në procesin e përafrimit me BE-në dhe liberalizin e vizave. Këtë e ka theksuar zyra e Komisionit Evropian në Prishtinë, duke nënvizuar se për momentin është duke vlerësuar ...

Klinton dhe Eshton paralajmërojnë Sirinë

Gazeta Start - 18.05.2011

Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës paralajmëruan për më shumë presion mbi Sirinë, pas dhunës që qeveria po përdor mbi protestuesit.

Arvizu: Do të ishte mirë që KQZ të shpallte rezultatet

Gazeta Start - 18.05.2011

Tiranë – Ambasadori i SHBA-së në Tiranë, Aleksandër Arvizu, kërkoi që forcat politike të funksionojnë në bazë të kuadrit ligjor, duke përfshirë këtu edhe Kodin Zgjedhor.

Hapen dy kuti, tre vota për Bashën, një për Ramën

Gazeta Start - 18.05.2011

Tiranë (16:40) – Pas numërimit të dy kutive, tre vota kanë shkuar për kandidatin demokrat Lulzim Basha dhe një për kandidatin socialist, Edi Rama.

Policia shqiptare në misione jashtë vendit

Gazeta Start - 18.05.2011

Tiranë – Policia e Shtetit do të marrë pjesë në misione paqeruajtës dhe humanitare jashtë vendit. Vendimi është marrë në mbledhjen e qeverisë, vendim i cili merret në përputhje me Kushtetutën e Shqipërisë, Kartën e Kombeve të Bashkuara, ...

Partitë shqiptare më të mbyllura për elektoratin

Botasot - 18.05.2011

Partitë politike dhe liderët e partive shqiptare janë më të mbyllur me opinionin dhe votuesit në këto zgjedhje, për dallim nga liderët e partive maqedonase.

Pesë të plagosur në aksin Elbasan-Librazhd

Gazeta Start - 17.05.2011

Elbasan – Pesë persona mbetën të plagosur në një aksident rrugor të ndodhur mbrëmjen e shkuar në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, në vendin e quajtur Ish-Dizioni.

Shpërthim në një lokal

Gazeta Start - 17.05.2011

Shkodër – Një shpërthim i fuqishëm tronditi orët e vona të mbrëmjes së shkuar Shirokën në rrethin e Shkodrës. Ngjarja ka ndodhur në një lokal në pronësi të shtetit Halit Beqiri.

Arrestohet grabitësi me armë

Gazeta Start - 17.05.2011

Elbasan – Një shtetas përfundoi në prangat e policisë pasi akuzohet se ka grabitur nën kërcënimin e armëve. Shtetasi Belino Kasa, 22-vjeç, lindur në Peqin, u arrestua, pasi në tetor të vitit të shkuar ka grabitur me armë pistoletë 150.000 ...

Hapen kutitë e votimit në Mirditë, PS kundër

Gazeta Start - 17.05.2011

Tiranë – Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka vendosur për të rihapur kutitë për Bashkinë e Rrëshenit, vendim i cili u mor një ditë më parë vetëm nga 4 anëtarët e djathtë në këtë Komision, ndërsa anëtarët e Partisë Socialiste votuan kundër.

BE: Ne duhet të zgjidhim çështje të rëndësishme

Gazeta Start - 17.05.2011

Ministrat e Financave të eurozonës u mblodhën të hënën (16.05.) në Bruksel për të miratuar paketën e ndihmave për Portugalinë. Përveç kësaj ende po kërkohet një rrugëdalje për nxjerrjen e Athinës nga kriza e borxheve.

Dhuna në Vlorë, shoqërohen 15 tifozë

Gazeta Start - 17.05.2011

Vlorë – Policia e Vlorës ka shoqëruar 15 persona për ngjarjen e ndodhur në stadiumin e qytetit në ndeshjen Flamurtari-Skënderbeu. Ndeshja e zhvilluar të hënën në orën 16:00, degjeneroi në dhunë, ku tifozët vlonjatë hodhën sende të forta në ...

Ivanoviç: Ndarja e Kosovës, jo qëndrim shtetëror

Gazeta Start - 17.05.2011

Beograd - Idenë e ndarjes së Kosovës duket se nuk e përkrahin as serbët e Kosovës. I ashtuquajturi ministër për Kosovën në Qeverinë serbe, Oliver Ivanoviç, deklaron se ndarja e Kosovës nuk është qëndrim shtetëror, duke vlerësuar se ky ...

Ambasadorët takim me Berishën

Gazeta Start - 17.05.2011

Tiran Teksa rezultati pr fituesin e bashkis s Tirans sht ende peng, tre ambasadort, Aleksandr Arvizu, i Shteteve t Bashkuara t Ameriks, ai i OSBE-s, Eugen Wollfarth, si dhe ai i Bashkimit Evropian Etore Sequi, po zhvillojn nj takim me ...

Mbretëresha e Britanisë së Madhe vizitë historike në Irlandë

Gazeta Start - 17.05.2011

Dublin - Mbretëresha e Britanisë së Madhe, Elizabeta II, pritet të fillojë vizitën e parë të një monarkeje britanike në Republikën e Irlandës. Policia irlandeze thekson se në për sigurimin e udhëtimit 4-ditor të Mbretëreshës janë angazhuar ...

Arrestohet një turk i shpallur në kërkim

Gazeta Start - 17.05.2011

Tiranë – Dy persona u arrestuan nga policia e Tiranës pasi ishin shpallur në kërkim. Fillimisht u arrestua në Laprakë shtetasi turk në kërkim Husnu Kemal Taip Vatansever, 53-vjeç, lindur në Tetovë Maqedoni e banues në Tiranë, i dënuar pë ...

Arrestohet një për plagosje e tre për pengmarrje

Gazeta Start - 17.05.2011

Vlorë – Një person u arrestua nga policia e Vlorës pasi akuzohen për plagosje të rëndë me dashje dhe mbajtje pa leje të armëve luftarake. Në pranga ranë Erion Shehaj, 34-vjeç, banues në fshatin Babicë e Vogël Vlorë.

Berisha-ambasadorëve: Çdo votë do të numërohet

Gazeta Start - 17.05.2011

Tiranë – Kryeministria zbardhi takimin e zhvilluar sot midis kryeministrit Sali Berisha dhe tre ambasadorëve më të rëndësishëm perëndimor në Tiranë, ku është biseduar mbi zhvillimin e procesit zgjedhor dhe numërimin e votave, i cili po ...

Grupi i PS: Të certifikohet rezultati në Tiranë

Gazeta Start - 17.05.2011

Tiran Grupi parlamentar i Partis Socialiste prfundoi mbledhjen e tij pak minuta m par ku kan diskutuar pr situatn m t fundit pas zgjedhore. N fund t diskutimeve, deputett e opozits kan krkuar q t certifikohet rezultati i votimeve n Tiran n ...

Ngordh panda më e moshuar në botë

Gazeta Start - 17.05.2011

Panda më e moshuar në botë, Ming Ming, ngordhi në Kinë në moshën 34-vjeçare. Ming Ming ndërroi jetë në kopshtin zoologjik të Xiangjiang-ut, në provincën Guangdong, raportuan të përditshmet kineze.

Ristani: Deputetët e PS presion, çdo votë do të numërohet

Gazeta Start - 17.05.2011

Tiranë – Kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Arben Ristani, i vlerësoi si kërcënim praninë e madhe të deputetëve të Partisë Socialiste në ambientet e KQZ-së.

Krerë të BE-së zbarkojnë në Tiranë

Gazeta Start - 17.05.2011

Tiranë – Gjatë kësaj jave pritet të mbërrijnë në Tiranë, krerë të rëndësishëm të Bashkimit Evropian. Të mërkurën në vendin tonë mbërrin, Stefano Sannino, zëvendësdrejtori i Përgjithshëm për Zgjerimin në Komisionin Evropian.

Pel: Mesi nuk është më i miri i të gjitha kohërave

Gazeta Start - 17.05.2011

Legjenda braziliane Pelé ka deklaruar se Lionel Mesi është sot “futbollisti më i mirë në botë”, por sipas tij, në të shkuarën ka pasur edhe më të mirë se talenti argjentinas.

BDI: Shqiptarizëm është avancimi në arsim dhe shkencë

Gazeta Start - 17.05.2011

Kumanovë - Bashkimi Demokratik për Integrim prezanton sot në Kumanovë kandidatët për deputetë për Njësinë zgjedhore numër 2. Bartës i listës së kandidatëve të BDI-së në këtë zonë, që përfshin Kumanovën, Likovën, Haraçinën dhe një pjesë të ...

Basha: Rama presion KQZ-së, të llogaritet çdo votë

Gazeta Start - 17.05.2011

Kandidati demokrat për kryetar të Bashkisë në Tiranë, Lulzim Basha, deklaroi sot se i ka kërkuar KQZ-së në cilësinë e KZAZ-së për Tiranën, që të numërojë çdo votë të hedhur aksidentalisht në kutitë për funksionet e tjera, ndërsa akuzoi ...

Libi, Kina kërkon armëpushim të menjëhershëm

Gazeta Start - 17.05.2011

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme kineze, Jiang Yu, theksoi sot se Kina kërkon ndalje të menjëhershme të dhunës në Libi dhe armëpushim. Sipas saj, ''e ardhmja e vendit afrikano-verior duhet të vendoset nga vetë populli i tij''.

Guardiola: Junajtid si Reali

Gazeta Start - 17.05.2011

Trajneri i Barcelonës, Pep Guardiola e ka krahasuar Mançester Junajtid me Realin e Madridit, para finales së Ligës së Kampionëve që do të luhet më 28 maj në “Uembli”.

Mbretëresha nderon luftëtarët për pavarësinë e Irlandës

Gazeta Start - 17.05.2011

Dublin - Mbretëresha Elizabeta II ka vendosur një kurorë në Kopshtin e Përkujtimit të Republikës së Irlandës, gjatë vizitës së parë të një monarku britanik në vend.

Basha: KQZ të shqyrtojë çdo votë të kontestuar

Gazeta Start - 16.05.2011

Tiranë – Kandidati demokrat për Bashkinë e Tiranës, Lulzim Basha, ka deklaruar edhe një herë tjetër se duhet të pritet vendimi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për rezultatin përfundimtar.

Aksident në Rinas, dy të plagosur

Gazeta Start - 16.05.2011

Tiran Si pasoj e nj aksidenti automobilistik, dy persona mbetn t plagosur n aksin rrugor drejt Rinasit. N aksident jan prfshir dy automjete, duke shkaktuar plagosjen e rnd e njrit prej drejtuesve dhe nj pasagjeri.

“Një tren për në Bllacë” nga Ilire Zajmi e Filippo Landi

Gazeta Start - 16.05.2011

Ilire Zajmi Rugova, gazetare shqiptare e Filippo Landi, gazetar italian janë bashkautorë të librit “Një tren për Bllacë” që pa dritën e botimit në shqip ditë më parë.

Vetëvaret në ballkon 49-vjeçari

Gazeta Start - 16.05.2011

Tiranë – Një shtetas u gjet i vetëvarur mbrëmjen e shkuar në Bulevardin “Zogu i I-rë”, në katin e XIV-të, të një pallati të ri. Ngjarja ndodhi rreth orës 21:00, ku familjarët kanë gjetur të vetëvarur në banesën e tij shtetasin Riza Sukaj, ...

Fair play, Shqipëria e parafundit në renditje

Gazeta Start - 16.05.2011

Shqipëria mban vendin e parafundit në renditjen e UEFA-s sa i përket lojës korrekte, duke lënë pas vetëm Andorrën në listën me 53 shtete. Klasifikimi, që bëhet në bazë të të gjitha ndeshjeve të luajtura në garat e UEFA-s në nivel klubesh ...

Berisha: Tirana shënoi fitore të paprecedentë

Gazeta Start - 16.05.2011

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha theksoi sot se po pritet rezultati i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për shpalljen e fituesit në Bashkinë e Tiranës.

Rama: Rezultati në Tiranë nuk mund të përmbyset

Gazeta Start - 16.05.2011

Tiranë – “Ne arritëm të fitojmë në një garë tërësisht të pabarabartë”, theksoi sot kreu socialist, Edi Rama, gjatë një konference shtypi me të zgjedhurit e Partisë Socialiste në të gjithë vendin.

Ahmeti bën thirrje për një fushatë të qetë

Gazeta Start - 16.05.2011

Shkup – Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, i bën thirrje të gjitha partive të bllokut politik maqedonas që të ulin gjakrat dhe të krijojnë kushtet për matjen sa më reale të forcave në zgjedhjet parlamentare të 5 ...

Kërkohet mandat ndërkombëtar arresti për Gadafin

Gazeta Start - 16.05.2011

Kryeprokurori i Gjykatës Ndërkombëtare Penale i ka kërkuar një paneli me tre gjyqtarë që të lëshojnë një mandat arresti për liderin libian, Muamar Gadafin, djalin e tij Saif al-Islam dhe kreun e inteligjencës libiane, Abdullah Senussi.

Stresi dhe ushqyerja e paekuilibruar dëmtojnë zemrën

Gazeta Start - 16.05.2011

Specialistët pohojnë se stresi dhe ushqyerja e paekuilibruar janë dy nga faktorët më të rëndësishëm në shtimin e sëmundjeve të zemrës dhe enëve të gjakut.

Meta: 40 mijë vota më shumë se në 2009

Gazeta Start - 16.05.2011

Tiranë – Kreu i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, theksoi sot se partia e tij ka marrë deri në 40 mijë vota më shumë se në zgjedhjet paraardhëse.

Mbërrijnë në KQZ procesverbalet e Njësisë 5

Gazeta Start - 16.05.2011

Tiranë – Ka mbërritur në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, procesverbalet e Njësisë Bashkiake nr 5 në Tiranë. Procesverbalet kanë mbërritur pa firmat e përfaqësuesve të Partisë Demokratike dhe të Lëvizjes Socialiste për Integrim në këtë ...

Flamurtari-Skënderbeu mbyllet me dhunë

Gazeta Start - 16.05.2011

Ndeshja mes Flamurtarit dhe Skënderbeut është mbyllur në mënyrën më të keqe teksa korçarët arritën të futeshin në dhomat e zhveshjes vetëm me ndihmën e forcave speciale.

Flamurtari-Skënderbeu degjeneron në dhunë

Gazeta Start - 16.05.2011

Vlorë - Përfundimi i ndeshjes Flamurtari-Skënderbeu ka degjeneruar në revoltë të dhunshme nga ana e tifozëve vlonjate, të cilët kanë bllokuar brenda fushës lojtarët korçarë duke mos i lënë të dalin prej aty.

Shqipëria miqësore luksi me Argjentinën

Gazeta Start - 16.05.2011

Tiran Prfaqsuesja shqiptare e futbollit do t zhvilloj nj miqsore luksi ndaj Argjentins m 20 qershor 2011. Lajmi u zyrtarizua njkohsisht nga burime t Federats Shqiptare t Futbollit dhe nga ajo argjentinase.