TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kuçi: “Protokolli, çështje e tejkaluar”

Shqipmedia - 19.09.2009

Protokolli EULEX-Serbi në fushën e Policisë është çështje e tejkaluar që për Kosovën nuk ekziston, ka deklaruar zv. kryeministri i Kosovës, Hajredin Kuçi.

Sejdiu: Jo protokolleve që cenojnë Kosovën

Alsat - 19.09.2009

Ai tha se Kosova do të vazhdojë bashkëpunimin me të gjithë faktorët ndërkombëtarë Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, i tha BBC-së se asgjë që del jashtë ...

Kuçi: Policia e Kosovës nuk do të zbatojë protokollin EULEX-Serbi

Alsat - 19.09.2009

Policia e Kosovës do të zbatojë vetëm ligjet dhe Kushtetutën e Kosovës dhe nuk do ta zbatojë protokollin për bashkëpunim policor EULEX-Serbi, të nënshkruar ...

Sejdiu: Jo protokolleve që cenojnë Kosovën

Ina - 18.09.2009

Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, i tha BBC-së se asgjë që del jashtë idesë së projektit Ahtisaari, jashtë Kushtetutës së vendit dhe ligjeve në fuqi, nuk do ...

Sejdiu: Jo protokolleve që cenojnë Kosovën

Lajm - 18.09.2009

Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, i tha BBC-së se asgjë që del jashtë idesë së projektit Ahtisaari, jashtë Kushtetutës së vendit dhe ligjeve në fuqi, nuk do ...

“Protokolli s’ekziston, policia e respekton Kushtetutën”

Ina - 18.09.2009

Zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi thotë se për Qeverinë e Kosovës, protokolli për bashkëpunim policor ndërmjet EULEX-it dhe Serbisë, është inekzistent.

Sejdiu: Jo protokolleve që cenojnë Kosovën

Telegrafi - 18.09.2009

Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, i tha BBC-së se asgjë që del jashtë idesë së projektit Ahtisaari, jashtë Kushtetutës së vendit dhe ligjeve në fuqi, nuk do ...

Sejdiu: Beogradi të heqë dorë nga kërcënimi

Botasot - 18.09.2009

Prishtinë - Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, vlerësoi se Kosova është e percaktuar për një të ardhme integruese dhe prosperuese, mirëpo Beogradi duhet të ...

Sejdiu: Jo protokolleve që cenojnë Kosovën

Botasot - 18.09.2009

Duke iu referuar dy protokolleve të reja për doganat dhe gjyqësinë, të paralajmëruara për t'u nënshkruar mes EULEX-it dhe Serbisë, presidenti tha se çdo gjë që ...

Kuçi: Protokolli për institucionet nuk ekziston

Botasot - 18.09.2009

Prishtinë, Zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi është i bindur se Kosova do të ecë mbarë në rrugën drejt integrimeve në Bashkimin Evropian dhe në organizmat ...

Sejdiu: "Jo protokolleve që cënojnë Kosovën"

BBC - 17.09.2009

Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, i tha BBC-së se asgjë që del jashtë idesë së projektit Ahtisaari, jashtë Kushtetutës së vendit dhe ligjeve në fuqi, nuk do ...

Digjen dy makina të EULEX në Kosovën lindore

SETimes - 17.09.2009

17/09/2009 PRISHTINE, Kosovë -- Dy makina të EULEX u dëmtuan rëndë në Gjilan, Kosova lindore të mërkurën (16 shtator) pasi sulmuesit hodhën ndaj tyre përzierje ...

Roli i policisë në protokollin EULEX-SERBI

Ina - 16.09.2009

Protokolli për bashkëpunim policor, i nënshkruar ndërmjet misionit të Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit dhe Serbisë, mund ta ketë efektin e vet vetëm me ...

Gjilan, digjen dy makina të EULEX-it

Ina - 16.09.2009

I vihet flaka dy veturave të policisë së EULEX-it në Gjilan. Lajmin e bëri të ditur zëdhënësi i policisë për rajonin e Gjilanit Ismet Hashani.

Gjilan: Sulm mbi veturat e EULEX-it

Evropaelire - 16.09.2009

Sulmues të panjohur kanë hedhur lëndë djegëse mbi dy vetura të misionit të BE-së në Kosovë, disa ditë pasi që misoni nënshkruajti protokollin për bashkëpunim ...

Gjilan, digjen dy makina të EULEX-it

Telegrafi - 16.09.2009

I vihet flaka dy veturave të policisë së EULEX-it në Gjilan. Lajmin e bëri të ditur zëdhënësi i policisë për rajonin e Gjilanit Ismet Hashani.

Gjilan, digjen dy makina të EULEX-it

Botasot - 16.09.2009

Janë djegur dy vetura të policisë së EULEX-it në qytetin e Gjilanit. Lajmin e bëri të ditur zëdhënësi i policisë për rajonin e Gjilanit Ismet Hashani.

Shoqatat e UÇK-së kundër protokolleve EULEX-Serbi

Ina - 15.09.2009

Shoqatat e veteranëve të UÇK-së në Kosovës janë deklaruar ashpër kundër protokolleve midis EULEX dhe Serbisë.

Është ky epilogu i politikës “fol e rruj voe”?!

Lajm - 15.09.2009

Prof.Dr. Mehdi HYSENI - Malësorja e urtë shkodrane nuk ka thënë kot: "Me kenë let me majt shpi, Kola jem i kish majt tri"! - Mirëpo, kujt t’i thuash se, kur ...

Protokolli - i pazbatueshëm për serbët

Evropaelire - 15.09.2009

Serbët e Kosovës nuk do ta pranojnë protokollin për bashkëpunimin policor në mes të EULEX-it dhe Serbisë dhe asnjë protokoll tjetër, nëse është jashtë kornizës ...

Prelec: Prishtina nuk duhej të rrinte mënjanë

Lajm - 15.09.2009

“Qeveria e Kosovës, kur mori vesh për procesin, duhej të këmbëngulte që të kishte një rol aktiv në negocimin e protokollit dhe jo të rrinte mënjanë e të ...

Protestë kundër protokollit EULEX- Serbi

Idividi - 15.09.2009

Prishtinë, 14 shtator (MIA) - Rrjeti i organizatave joqeveritare të Kosovës, sot në mesditë do të demonstrojnë kundër nënshkrimit të protokollit EULEX-Serbi, ...

Roli i Policisë në protokoll

Evropaelire - 15.09.2009

Protokolli për bashkëpunim policor, i nënshkruar ndërmjet misionit të Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit dhe Serbisë, mund ta ketë efektin e vet vetëm me ...

Protestuesit e Prishtinës të zemëruar me qeverinë dhe EULEX-in

SETimes - 15.09.2009

15/09/2009 Protestuesit i kërkuan EULEX të ikë nga Kosova dhe Kryeministrit Thaçi të japë dorëheqjen.

Prelec: Prishtina nuk duhej të rrinte mënjanë

Telegrafi - 15.09.2009

“Qeveria e Kosovës, kur mori vesh për procesin, duhej të këmbëngulte që të kishte një rol aktiv në negocimin e protokollit dhe jo të rrinte mënjanë e të ...

GNK: Protokolli ka dëmtuar marrëdhëniet EULEX-Kosovë

Botasot - 15.09.2009

Pragë - Protokolli EULEX Serbi nuk e cenon sovranitetin e Kosovës, por ky protokoll i ka dëmtuar plotësisht marrëdhëniet mes EULEX it dhe Kosovës, tha Marko ...

Protokolli EULEX-Serbi, i “pazbatueshëm” për serbët e Kosovës

Telegrafi - 15.09.2009

Çfarëdo formë e zbatimit të protokollit për bashkëpunim policor, i cili është nënshkruar nga EULEX-i dhe Serbia, e që nuk do të jetë në harmoni me Rezolutën ...

Protestë kundër protokollit

BBC - 14.09.2009

Një rrjet i organizatave joqeveritare me në krye lëvizjen Vetëvendosje kanë thirrur për të hënën një demonstratë për të kundërshtuar marrëveshjet e EULEX-it me ...

ESI vlerëson protokollin

BBC - 14.09.2009

Analistja e Iniciativës Evropiane për Stabilitet (ESI) në Prishtinë, Verena Knaus, thotë se me nënshkrimin e protokollit për bashkëpunim policor ndërmjet ...

Mijëra vetë protestojnë në Prishtinë

BBC - 14.09.2009

Mijëra qytetarë të Kosovës protestuan, të hënën, kundër nënshkrimit të protokolleve ndërmjet misionit të BE-së për sundimin e ligjit dhe Beogradit zyrtar.

Sot, protesta kundër protokollit EULEX-Serbi

Evropaelire - 14.09.2009

Nën organizmin e 23 grupimeve jo qeveritare në Prishtinë sot do të mbahet protesta kundër protokollit EULEX-Serbi në fushën e policisë, të nënshkruar javën e ...

Demonstruesit: Kosova në BE, jo nën BE

Ina - 14.09.2009

“Serbisë viza për udhëtim, Hashimit udhërrëfyes për nënshtrim”, “Bac u kry – e shitën Kosovën”, “Jakup Krasniqi, zëdhënës i UÇK-së më 1999, zëdhënës i EULEX më ...

Përfundon qetë protesta kundër protokollit

Evropaelire - 14.09.2009

Në Prishtinë ka përfunduar pa incidente protesta e qindra qytetarëve kundër protokollit EULEX-Serbi në fushën e policisë, të nënshkruar javën e kaluar.

Demonstruesit: Kosova në BE, jo nën BE

Lajm - 14.09.2009

“Serbisë viza për udhëtim, Hashimit udhërrëfyes për nënshtrim”, “Bac u kry – e shitën Kosovën”, “Jakup Krasniqi, zëdhënës i UÇK-së më 1999, zëdhënës i EULEX më ...

Prelec: EULEX-i të përfshinte Prishtinën në protokoll

Evropaelire - 14.09.2009

“Qeveria e Kosovës, kur mori vesh për procesin, duhej të këmbëngulte që të kishte një rol aktiv në negocimin e protokollit dhe jo të rrinte mënjanë e të ...

Protestë e qetë kundër protokollit

Evropaelire - 14.09.2009

Një rrjet organizatash joqeveritare, në Prishtinë kanë mbajtur protestë kundër nënshkrimit të protokollit në mes të EULEX-it dhe Qeverisë së Serbisë.

EULEX: marrëveshja do të rritë luftën kundër krimit të organizuar

SETimes - 14.09.2009

14/09/2009 Misioni i BE në Kosovë thotë se një protokoll i nënshkruar me policinë serbe do të ndihmojë përpjekjet për të forcuar rendin e ligjit dhe nuk ...

Veprimet e EULEX-it nuk janë në dëm të Kosovës

Telegrafi - 14.09.2009

Një rrjet i organizatave joqeveritare me në krye lëvizjen Vetëvendosje kanë thirrur për të hënën një demonstratë për të kundërshtuar marrëveshjet e EULEX-it me ...

Bildt: Protokolli është në interesin afatgjatë të Kosovës

Telegrafi - 14.09.2009

Shefi i diplomacisë suedeze, Karl Bildt, vendi i të cilit kryeson me BE-në, ka porositur autoritetet e Prishtinës që të mbështesin nënshkrimin e marrëveshjes ...

Protestë kundër protokollit EULEX- Serbi

Botasot - 14.09.2009

Rrjeti i organizatave joqeveritare të Kosovës, sot duke filluar nga ora 12:00 do të demonstrojnë kundër nënshkrimit të protokollit EULEX-Serbi.

Demonstruesit: Kosova në BE, jo nën BE

Telegrafi - 14.09.2009

“Serbisë viza për udhëtim, Hashimit udhërrëfyes për nënshtrim”, “Bac u kry – e shitën Kosovën”, “Jakup Krasniqi, zëdhënës i UÇK-së më 1999, zëdhënës i EULEX më ...

Qindra qytetarë protestuan kundër marrëveshjes EULEX-Serbi

Botasot - 14.09.2009

Prishtinë-Në sheshin “Nënë Tereza” dhe në oborrin e BKUK-së janë mbledhur dhjetëra protestues të OJQ-ve, të udhëhequr nga “Vetëvendosja”, duke iu kundërvi ...

Koshtunica dhe kundërshtarët e protokollit në Kosovë

Botasot - 14.09.2009

Në Kosovë, të hënën mijëra qytetarë protestuan në Prishtinë kundër marrëveshjes së EULEX-it me qeverinë e Beogradit për bashkëpunimin policor.

Sejdiu: Nuk implementohet asgjë që është kundër interesave të Kosovës

Botasot - 14.09.2009

Ndërkohë që përballë ndërtesës së Kuvendit dhe Qeverisë së Kosovës protestohej kundër nënshkrimit të protokollit EULEX Serbi, presidenti Fatmir Sejdiu pas ...

Veteranët e UÇK-së kundër protokollit

Telegrafi - 14.09.2009

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, pas takimit të Kryesisë me kryetarët e degëve edhe njëherë, të hënën, ka shprehur indinjatë të thellë, lidhur me ...

Protesta në Prishtinë kundër marrëveshjes EULEX - Beograd

VOA - 14.09.2009

Në një marshim rrugëve qendrore të Prishtinës, mijëra qytetarë të Kosovës protestuan sot kundër protokollit për bashkëpunim policor ndërmjet Misionit të ...