TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Zaev: Maqedonasit, të pranojnë emrin e ri ose të përballen me ‘izolimin’

LajmiFundit - 16.09.2018

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, tha se qytetarët duhet të pajtohen të pranojnë emrin e ri të shtetit ose do të përballen me jostabilitet dhe izolim.

Apeli i Zaevit: Maqedonasit të pranojnë emrin e ri

Top Channel - 16.09.2018

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev tha se qytetarët duhet të pranojnë emrin e ri të shtetit, ose do të përballen me destabilitet dhe izolim. Në një intervistë për agjencinë “AFP”, Zaev kërkoi nga ...

Referendumi në Maqedoni, Basha apelon shqiptarët: thojini “Po”

Ina - 16.09.2018

Kreu demokrat Basha iu është bashkangjitur atij vargani të lidërve botërorë që kanë bërë e po bëjnë thirrje që në Maqedoni të votohet masivisht në referendum dhe mundësisht me një votë “Po” emrit të ...

Zaev: Maqedonasit duhet të pranojnë emrin e ri ose të përballen me “izolim”

Lajmi.net - 16.09.2018

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, tha se qytetarët duhet të pajtohen të pranojnë emrin e ri të shtetit ose do të përballen me jostabilitet dhe izolim.

Shpresat dhe dilemat për të ardhmen e Maqedonisë

Ina - 16.09.2018

Referendumi i tridhjetë shtatorit në Maqedoni, që paraqet kusht për hapjen e dyerve të integrimit të këtij vendi në NATO dhe në Bashkimin Evropian, ka aktivizuar komunitetin ndërkombëtar, për t’i ...

Zaev: Maqedonia duhet ta pranojnë emrin e ri ose të përballet me izolim

Portalb - 16.09.2018

Kryeministri i Maqedononisë, Zoran Zaev, tha se qytetarët duhet të pajtohen të pranojnë emrin e ri të shtetit ose do të përballen me jostabilitet dhe izolim.

Baçev: Kjo nuk është luftë për liderë, kjo është luftë për mbijetesën e një populli të tërë, luftë për Maqedoninë

Lajm - 16.09.2018

Mbrëmë në kuadër të fushatës “Maqedonia bojkoton” Shtabi i krizës kundër referendumit kishte takime në Komunën e Manastirit. “Përshtypja e përgjithshme nga takimet e popullit maqedonas dhe pjesa më e ...

Zaev: Maqedonasit duhet të pranojnë emrin e ri ose të përballen me “izolim”

Lajm - 16.09.2018

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, tha se qytetarët duhet të pajtohen të pranojnë emrin e ri të shtetit ose do të përballen me jostabilitet dhe izolim.

Lideri prorus në Maqedoni ‘ndjellë’ luftë

Ina - 16.09.2018

Mbrëmë në kuadër të fushatës “Maqedonia bojkoton” Shtabi i krizës kundër referendumit kishte takime në Komunën e Manastirit. “Përshtypja e përgjithshme nga takimet e popullit maqedonas dhe pjesa më e ...

Referendumi për emrin, Sinani: Për shqiptarët votë anti-ruse, asnjë dobi

Ina - 16.09.2018

Kur kanë mbetur pak më shumë se dy javë nga referendumi për emrin në Maqedoni, analisti politik Afrim Sinani thotë se faktori shqiptar nuk ka asnjë përfitim nga marrëveshja e Prespës.

Zaev: Maqedonasit duhet të pranojnë emrin e ri ose të përballen me “izolim”

Evropaelire - 16.09.2018

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, tha se qytetarët duhet të pajtohen të pranojnë emrin e ri të shtetit ose do të përballen me jostabilitet dhe izolim.

Rot: Nuk kemi Plan B- shumë gjera janë vënë në lojë

Portalb - 16.09.2018

Ministrit shtetëror për Evropë në kuadër të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Mihael Rot ishte mysafir në 1Tv ku foli për referendumin. “Të ju them sinqerisht, nuk kemi Plan B.

Xhufi: Roli i shqiptarëve në referendum, vendimtar

Alsat - 16.09.2018

Historiani nga Shqipëria Pëllumb Xhufi në një intervistë për Alsat M thotë se shqiptarët e Maqedonisë duhet të mbështesin referendumin për shkak të perspektivës euro-atlantike por më vonë të ...

Shkup, marsh në mbështetje të referendumit

Alsat - 16.09.2018

30 shtatori është shansi i fundit për Maqedoninë. Kjo ishte porosia kryesore në marshin mbështetës të referendumit që u organizua në Shkup. Kryeministri Zaev u shpreh i bindur se qytetarët do t’i ...

Marshi në Shkup, Zaev: Pas 27 viteve, erdhi koha ta realizojmë ëndrrën (VIDEO)

Portalb - 16.09.2018

“Të gjithë e ndjejmë përgjegjësinë në kohën që jetojmë, ndërkaq prej neve do të varet e ardhmja e fëmijëve. Askush tjetër për ne nuk mund ta sjell këtë vendim, por unë e di se populli jonë ...

Kim Mehmeti prap flet për referendumin!

Ina - 16.09.2018

“Sa na përket neve shqiptarëve të Maqedonisë, fushata pro Referendumit për ndryshimin e emrit të vendit, ngjan nga pakë e pakuptimtë dhe qesharake: na bindin të jemi pro NATO’s dhe pro BE-së, neve që ...

Basha në Maqedoni: Shqiptarët votën “Pro” në referendum

Botasot - 16.09.2018

Kryetari i Parisë Demokratike Lulëzim Basha ka zhvilluar takime me faktorin politik në Maqedoni, ku ka bërë thirrje për të votuar në mbështetje të referendumit për emrin që do mbahet në 30 shtator.

Apeli i Zaevit: Maqedonasit të pranojnë emrin e ri

Botasot - 16.09.2018

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev tha se qytetarët duhet të pranojnë emrin e ri të shtetit, ose do të përballen me destabilitet dhe izolim. Në një intervistë për agjencinë “AFP”, Zaev kërkoi nga ...

Basha thirrje shqiptarëve të Maqedonisë

RTSH - 16.09.2018

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha i bën thirrje shqiptarëve në Maqedoni, të marrin pjesë masivisht në votimet e 30 shtatorit. Në vizitën e zhvilluar në Maqedoni ku u prit nga kryetari i ...

Zaev: Maqedonasit duhet të pranojnë emrin e ri ose të përballen me “izolim”

Koha.net - 16.09.2018

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, tha se qytetarët duhet të pajtohen të pranojnë emrin e ri të shtetit ose do të përballen me jostabilitet dhe izolim.

Baçev: Kjo nuk është luftë për liderë, kjo është luftë për mbijetesën e një populli të tërë, luftë për Maqedoninë

Telegrafi - 16.09.2018

Mbrëmë në kuadër të fushatës “Maqedonia bojkoton” Shtabi i krizës kundër referendumit kishte takime në Komunën e Manastirit. “Përshtypja e përgjithshme nga takimet e popullit maqedonas dhe pjesa më e ...

Zaev: Më 30 shtator do ta shkruajmë historinë

Zeri - 16.09.2018

“Të gjithë e ndjejmë përgjegjësinë në kohën që jetojmë, ndërkaq prej neve do të varet e ardhmja e fëmijëve. Askush tjetër për ne nuk mund ta marrë këtë vendim, por unë e di se populli ynë multietnik ...

Baçev: Kjo nuk është luftë për liderë, kjo është luftë për mbijetesën e një populli të tërë, luftë për Maqedoninë

Botasot - 16.09.2018

Mbrëmë në kuadër të fushatës “Maqedonia bojkoton” Shtabi i krizës kundër referendumit kishte takime në Komunën e Manastirit. “Përshtypja e përgjithshme nga takimet e popullit maqedonas dhe pjesa më e ...

Zaev: Qytetarët do t’u duhet të zgjedhim mes një emri dhe të ardhmeje të re ose izolimit dhe mungesës së shpresës.

RTSH - 16.09.2018

Maqedonasit kanë një zgjedhje për të bërë: ose një emër dhe të ardhme të re ose izolimin dhe mungesën e shpresës. Kështu u shpreh kryeministri maqedonas Zoran Zaev në një prononcim për agjencinë e ...

Marsh në mbështetje të referendumit

Botasot - 16.09.2018

Mijëra njerëz dolën sot në rrugët e Shkupit në shenjë mbështetje për marrëveshjen me Greqinë për ndryshimin e emrit të shtetit maqedonas. Kryeministri Zoran Zaev u shpreh i bindur se qytetarët do t’i ...

Apeli i Zaev: Maqedonasit të pranojnë emrin e ri, ose do përballen me destabilitet

Java News - 16.09.2018

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev tha se qytetarët duhet të pranojnë emrin e ri të shtetit, ose do të përballen me destabilitet dhe izolim. Në një intervistë për agjencinë “AFP”, Zaev kërkoi nga ...

Zaev: Maqedonasit duhet të pranojnë emrin e ri ose të përballen me “izolim”

Medial - 16.09.2018

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, tha se qytetarët duhet të pajtohen të pranojnë emrin e ri të shtetit ose do të përballen me jostabilitet dhe izolim.

Zaev: Maqedonasit të pranojnë emrin ose të përballen me “izolim”

Tetova Sot - 16.09.2018

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, ka theksuar se nëse qytetarët duhet të pajtohen të pranojnë emrin e ri të shtetit ose do të përballen me jostabilitet dhe izolim.

Shpresat dhe dilemat për të ardhmen e Maqedonisë!

Medial - 16.09.2018

Referendumi i tridhjetë shtatorit në Maqedoni, që paraqet kusht për hapjen e dyerve të integrimit të këtij vendi në NATO dhe në Bashkimin Evropian, ka aktivizuar komunitetin ndërkombëtar, për t’i ...

Xhufi: Roli i shqiptarëve në referendum, vendimtar (VIDEO)

Tetova Sot - 16.09.2018

Historiani nga Shqipëria Pëllumb Xhufi në një intervistë për Alsat M thotë se shqiptarët e Maqedonisë duhet të mbështesin referendumin për shkak të perspektivës euro-atlantike por më vonë të ...

Shkup, marsh në mbështetje të referendumit (FOTO)

Medial - 16.09.2018

30 shtatori është shansi i fundit për Maqedoninë. Kjo ishte porosia kryesore në marshin mbështetës të referendumit që u organizua në Shkup. Kryeministri Zaev u shpreh i bindur se qytetarët do t’i ...

XHUFI: Roli i shqiptarëve në referendum, vendimtar

Medial - 16.09.2018

Historiani nga Shqipëria Pëllumb Xhufi në një intervistë për Alsat M thotë se shqiptarët e Maqedonisë duhet të mbështesin referendumin për shkak të perspektivës euro-atlantike por më vonë të ...

Kim Mehmeti prap flet për referendumin!

Tetova Sot - 16.09.2018

“Sa na përket neve shqiptarëve të Maqedonisë, fushata pro Referendumit për ndryshimin e emrit të vendit, ngjan nga pakë e pakuptimtë dhe qesharake: na bindin të jemi pro NATO’s dhe pro BE-së, neve që ...

Referendumi, Bakiu: Qytetarët vendosin vetë për ardhmërinë

Flaka - 16.09.2018

Pas referendumit të viteve të 90-ta i cili atë botë u mbajt per pavarësimin e Maqedonisë, vendi intenzivisht është duke u përgatitur për një referendum të radhës, i cili parasheh anëtarësimin e ...

Referendumi në Maqedoni, Basha apelon shqiptarët: thojini “Po”

Antpress - 16.09.2018

Kreu demokrat Basha iu është bashkangjitur atij vargani të lidërve botërorë që kanë bërë e po bëjnë thirrje që në Maqedoni të votohet masivisht në referendum dhe mundësisht me një votë “Po” emrit të ...

Shpresat dhe dilemat për të ardhmen e Maqedonisë

Antpress - 16.09.2018

Referendumi i tridhjetë shtatorit në Maqedoni, që paraqet kusht për hapjen e dyerve të integrimit të këtij vendi në NATO dhe në Bashkimin Evropian, ka aktivizuar komunitetin ndërkombëtar, për t’i ...

Referendumi për emrin, Sinani: Për shqiptarët votë anti-ruse, asnjë dobi

Antpress - 16.09.2018

Kur kanë mbetur pak më shumë se dy javë nga referendumi për emrin në Maqedoni, analisti politik Afrim Sinani thotë se faktori shqiptar nuk ka asnjë përfitim nga marrëveshja e Prespës.

Shkup, marsh në mbështetje të referendumit

Antpress - 16.09.2018

16 Shtator 2018 / 16:08 30 shtatori është shansi i fundit për Maqedoninë. Kjo ishte porosia kryesore në marshin mbështetës të referendumit që u organizua në Shkup.

Zaev: Vendi i Maqedonisë është në Bashkimin Evropian dhe në NATO

Lajm - 15.09.2018

Vendi i Maqedonisë është në Bashkimin Evropian dhe në NATO, tha kryetari i LSDM-së dhe kryeministër, Zoran Zaev sonte në tribunën e qytetarëve në Kërçovë, duke u bërë thirrje qytetarëve të dalin më ...

Basha nis vizitën në Maqedoni

Lajmi.net - 15.09.2018

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka nisur ditën e sotme një vizitë në Maqedoni, ku mësohet se temë kryesore e këtyre takimeve pritet të jetë referendumi për çështjen e emrit dhe ...

“Nëse dështon referendumi, Maqedonia do të gjendet në një situatë shumë të rëndë

Portalb - 15.09.2018

Kryetari i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë, Taki Fiti, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë thotë se qytetarët e Maqedonisë duhet të votojnë pro marrëveshjes Maqedoni-Greqi në ...

Basha në Maqedoni: Shqiptarët votën “Pro” në referendum

Lajmi.net - 15.09.2018

Kryetari i Parisë Demokratike Lulëzim Basha ka zhvilluar takime me faktorin politik në Maqedoni, ku ka bërë thirrje për të votuar në mbështetje të referendumit për emrin që do mbahet në 30 shtator.

Referendumi, zyrtarë rusë po qëndrojnë në Shkup?

Ina - 15.09.2018

Zyrtar të lartë rusë kanë ardhur në Maqedoni në prag të referendumit. Alsat M nga burime brenda organeve të sigurisë mëson se disa zyrtarë nga Rusia tashmë disa ditë frekuentojnë nëpër Maqedoni.

Basha në Maqedoni: Shqiptarët votën “Pro” në referendum

Top Channel - 15.09.2018

Kryetari i Parisë Demokratike Lulëzim Basha ka zhvilluar takime me faktorin politik në Maqedoni, ku ka bërë thirrje për të votuar në mbështetje të referendumit për emrin që do mbahet në 30 shtator.

Zaev: Vendi i Maqedonisë është në Bashkimin Evropian dhe në NATO

Ina - 15.09.2018

Vendi i Maqedonisë është në Bashkimin Evropian dhe në NATO, tha kryetari i LSDM-së dhe kryeministër, Zoran Zaev sonte në tribunën e qytetarëve në Kërçovë, duke u bërë thirrje qytetarëve të dalin më ...

Referendumi për çështjen e emrit dhe NATO, Basha vizitë në Maqedoni

Top Channel - 15.09.2018

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka nisur ditën e sotme një vizitë në Maqedoni, ku mësohet se temë kryesore e këtyre takimeve pritet të jetë referendumi për çështjen e emrit dhe ...

Referendumi për çështjen e emrit dhe NATO, Basha vizitë në Maqedoni

Lajm - 15.09.2018

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka nisur ditën e sotme një vizitë në Maqedoni, ku mësohet se temë kryesore e këtyre takimeve pritet të jetë referendumi për çështjen e emrit dhe ...

Deputetët porosisin qyetetarët të dalin në votim

Ina - 15.09.2018

Referendumi është vlera më e madhështore, forma më e lartë dhe më e fuqishme e demokracisë së drejtpërdrejtë që e kanë qytetarët. Për këtë më 30 shtator masivisht të dalin në votim dhe ta tregojnë ...

Ndryshimet kushtetuese, pas referendumit

Ina - 15.09.2018

Kryeministri Zoran Zaev paralajmëroi se menjëherë pas referendumit të 30 shtatorit do të nisin përgatitjet për ndryshimet kushtetuese, ku do të figurojë edhe emri i ri i shtetit Republika e ...

Deputeti kosovar iu bën thirrje shqiptarëve të votojnë pro referendumit në Maqedoni

Lajm - 15.09.2018

Njëri ndër deputetët më të votuar në PDK’së, Mergim Lushtaku, iu ka bërë thirrje shqiptarëve të Maqedonisë të votojnë pro referendumit e 30 shtatorit për emrin e ri të shtetit maqedonas.

Basha vizitë zyrtare në Maqedoni, ja çfarë pritet të diskutojë

SOT - 15.09.2018

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka nisur ditën e sotme një vizitë në Maqedoni. Në një njoftim për mediat nga selia blu thuhet se gjatë kësaj vizite, Basha do të ketë takime me liderët e ...

Referendumi, edhe Basha viziton Maqedoninë

Alsat - 15.09.2018

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka nisur ditën e sotme një vizitë në Maqedoni, ku mësohet se temë kryesore e këtyre takimeve pritet të jetë referendumi për çështjen e emrit dhe ...

Baçev: Këtë herë do të fitojmë për shkak se kjo është luftë e shenjtë për mbijetesën e një populli të tërë

Lajm - 15.09.2018

Kryetari i partisë “Maqedonia e Vetme”, Janko Baçev, i shoqëruar nga anëtarët e Komitetit Ekzekutiv Dragan Ugrinovski dhe Aco Nikollovski, u takuan me Jan Petersen, shef i komisionit të OSBE/ODIHR në ...

Zaev: Ndryshimet kushtetuese do të bëhen të ditura pas referendumit

Lajm - 15.09.2018

Kryeministri Zoran Zaev paralajmëroi se menjëherë pas referendumit të 30 shtatorit do të nisin përgatitjet për ndryshimet kushtetuese, ku do të figurojë edhe emri i ri i shtetit Republika e ...

Deputeti kosovar iu bën thirrje shqiptarëve të votojnë pro referendumit në Maqedoni

Lajmi.net - 15.09.2018

Njëri ndër deputetët më të votuar në PDK’së, Mergim Lushtaku, iu ka bërë thirrje shqiptarëve të Maqedonisë të votojnë pro referendumit e 30 shtatorit për emrin e ri të shtetit maqedonas.

Deputetët: Referendumi është mjeti më i fuqishëm i demokracisë, dilni dhe votoni!

Lajm - 15.09.2018

Deputetët Ivana Tufegxhiq, Bojan Petreski dhe Xhevat Ademi sot thanë se referendumi është mjeti më i fuqishëm që kanë banorët në demokraci dhe bënë thirrje që me 30 shtator në mënyrë masive të dilet ...

Në 30 shtator, zhvillimi i referendumit/ Basha apel shqiptarëve të Maqedonisë: Votoni për të ardhmen tuaj në NATO

SOT - 15.09.2018

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha zhvilloi sot një vizitë në Maqedoni ku u takua me të gjithë lidershipin shqiptar. Zhvillimi i referendumit në 30 Shtator ishte temë qendrore e bisedimeve ...

Referendumi për çështjen e emrit dhe NATO, Basha vizitë në Maqedoni

Portalb - 15.09.2018

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka nisur ditën e sotme një vizitë në Maqedoni, ku mësohet se temë kryesore e këtyre takimeve pritet të jetë referendumi për çështjen e emrit dhe ...

Cilët janë skenaret e mundshëm për Maqedoninë dhe ç’ka e pret atë?

Ina - 15.09.2018

Nga Shefik Duraku/ Janë tre skenarë të mundshëm që mundë të ndodhin në Maqedoni në një situat kur gjendemi para një vendimi historik që ka implikime politike dhe të sigurisë jo vetëm në Maqedoni por ...

Ndryshimet kushtetuese, pas referendumit

Alsat - 15.09.2018

Kryeministri Zoran Zaev paralajmëroi se menjëherë pas referendumit të 30 shtatorit do të nisin përgatitjet për ndryshimet kushtetuese, ku do të figurojë edhe emri i ri i shtetit Republika e ...

Referendumi, Rot: Më 30 shtator qytetarët të tregojnë guxim

Alsat - 15.09.2018

Ministri për Evropë në Ministrinë e Jashtme gjermane, Mihael Rot porositi qytetarët e Maqedonisë që më 30 shtator të tregojnë guxim dhe të japin sinjalin se janë të gatshëm për anëtarësim në NATO dhe ...

Akademikët: Realizimi me sukses i referendumit i hap shumë perspektiva vendit

Evropaelire - 15.09.2018

Kryetari i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë, Taki Fiti, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë thotë se qytetarët e Maqedonisë duhet të votojnë pro marrëveshjes Maqedoni-Greqi në ...

Zaev: Ndryshimet kushtetuese do të bëhen të ditura pas referendumit

Portalb - 15.09.2018

Kryeministri Zoran Zaev paralajmëroi se menjëherë pas referendumit të 30 shtatorit do të nisin përgatitjet për ndryshimet kushtetuese, ku do të figurojë edhe emri i ri i shtetit Republika e ...

Deputetët: Referendumi është mjeti më i fuqishëm i demokracisë, dilni dhe votoni!

Portalb - 15.09.2018

Deputetët Ivana Tufegxhiq, Bojan Petreski dhe Xhevat Ademi sot thanë se referendumi është mjeti më i fuqishëm që kanë banorët në demokraci dhe bënë thirrje që me 30 shtator në mënyrë masive të dilet ...

Basha apel shqiptarëve të Maqedonisë: Votoni në 30 shtator për të ardhmen tuaj në NATO

LajmiFundit - 15.09.2018

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha zhvilloi sot një vizitë në Maqedoni ku u takua me të gjithë lidershipin shqiptar. Zhvillimi i referendumit në 30 Shtator ishte temë qendrore e bisedimeve ...

Lulzim Basha nis sot vizitën në Maqedoni, ja çfarë pritet

Botasot - 15.09.2018

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka nisur sot një vizitë në Maqedoni, ku pritet të ketë takime me liderët e të gjithë spektrit politik shqiptar në Maqedoni.

Basha nis vizitën në Maqedoni

Botasot - 15.09.2018

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka nisur ditën e sotme një vizitë në Maqedoni, ku mësohet se temë kryesore e këtyre takimeve pritet të jetë referendumi për çështjen e emrit dhe ...

Të gjithë në Maqedoni para referendumit, ikën edhe Basha

Mapo - 15.09.2018

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka nisur ditën e sotme një vizitë në Maqedoni. Burime nga PD-ja bejne me dije se gjatë kësaj vizite kryedemokrati Basha do të ketë takime me liderët e të ...

Basha nis vizitën në Maqedoni

Koha.net - 15.09.2018

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka nisur ditën e sotme një vizitë në Maqedoni, ku mësohet se temë kryesore e këtyre takimeve pritet të jetë referendumi për çështjen e emrit dhe ...

Zaev: Me ndryshimet kushtetuese do të punohet pas përfundimit të referendumit

Botasot - 15.09.2018

Ndryshimet kushtetuese që duhet të ndodhin për kryeministrin Zoran Zaev janë shumë logjike dhe do të publikohen nga ana e komisioneve parlamentare që do të punojnë pas përfundimit të referendumit dhe ...

Baçev: Këtë herë do të fitojmë për shkak se kjo është luftë e shenjtë për mbijetesën e një populli të tërë

Botasot - 15.09.2018

Kryetari i partisë “Maqedonia e Vetme”, Janko Baçev, i shoqëruar nga anëtarët e Komitetit Ekzekutiv Dragan Ugrinovski dhe Aco Nikollovski, u takuan me Jan Petersen, shef i komisionit të OSBE/ODIHR në ...

Zaev: Me ndryshimet kushtetuese do të punohet pas përfundimit të referendumit

Telegrafi - 15.09.2018

Ndryshimet kushtetuese që duhet të ndodhin për kryeministrin Zoran Zaev janë shumë logjike dhe do të publikohen nga ana e komisioneve parlamentare që do të punojnë pas përfundimit të referendumit dhe ...

Akademikët: Realizimi me sukses i referendumit i hap shumë perspektiva vendit

Koha.net - 15.09.2018

Kryetari i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë, Taki Fiti, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë thotë se qytetarët e Maqedonisë duhet të votojnë pro marrëveshjes Maqedoni-Greqi në ...

Basha thirrje shqiptarëve në Maqedoni: Votoni pro referendumit

Mapo - 15.09.2018

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha zhvilloi sot një vizitë në Maqedoni ku u takua me të gjithë lidershipin shqiptar. Zhvillimi i referendumit në 30 Shtator ishte temë qendrore e bisedimeve ...

Akademikët: Realizimi me sukses i referendumit i hap shumë perspektiva vendit

Botasot - 15.09.2018

Kryetari i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë, Taki Fiti, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë thotë se qytetarët e Maqedonisë duhet të votojnë pro marrëveshjes Maqedoni-Greqi në ...

Rëndësia e referendumit është e njëjtë me atë para 27 viteve

Botasot - 15.09.2018

Rëndësia e referendumit është e njëjtë, si ai para 27 vjetëve, sepse nëse atëherë atëherë e siguruam pavarësinë e shtetit, tani nga ky vendim varet nëse do ta sigurojmë ardhmërinë e Maqedonisë së ...

Baçev: Këtë herë do të fitojmë për shkak se kjo është luftë e shenjtë për mbijetesën e një populli të tërë

Telegrafi - 15.09.2018

Kryetari i partisë “Maqedonia e Vetme”, Janko Baçev, i shoqëruar nga anëtarët e Komitetit Ekzekutiv Dragan Ugrinovski dhe Aco Nikollovski, u takuan me Jan Petersen, shef i komisionit të OSBE/ODIHR në ...

Deputetë dërguan mesazh: Referendumi është mjeti më i fuqishëm demokratik, dilni të votoni

Telegrafi - 15.09.2018

Referendumi është vlera më e lartë dhe më i fuqishëm i demokracisë që e kanë qytetarët. Për këtë shkak më 30 shtator msovikisht të dalin në votime dhe ta thonë qëndrimin e tyre se si duhet të lëvizë ...

Rot, maqedonasve: Tregoni guximin tuaj në referendum

Botasot - 15.09.2018

Ministri për Evropë në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Mihael Rot, ka kërkuar nga qytetarët maqedonas që në referendumin e 30 shtatorit të tregojnë guxim.

Deputeti nga Kosova iu bën thirrje shqiptarëve të votojnë pro referendumit në Maqedoni

Botasot - 15.09.2018

Njëri ndër deputetët më të votuar në PDK’së, Mergim Lushtaku, iu ka bërë thirrje shqiptarëve të Maqedonisë të votojnë pro referendumit e 30 shtatorit për emrin e ri të shtetit maqedonas.

Shpresat dhe dilemat për të ardhmen e Maqedonisë

VOA - 15.09.2018

Referendumi i 30 shtatorit në Maqedoni, një kusht për t'i hapur vendit dyert e integrimit në NATO dhe në Bashkimin Evropian, e ka aktivizuar komunitetin ndërkombëtar për t'i bindur votuesit se fati i ...

Shpresat dhe dilemat për të ardhmen e Maqedonisë

Botasot - 15.09.2018

Referendumi i tridhjetë shtatorit në Maqedoni, që paraqet kusht për hapjen e dyerve të integrimit të këtij vendi në NATO dhe në Bashkimin Evropian, ka aktivizuar komunitetin ndërkombëtar, për t'i ...

Lulzim Basha nis vizitën në Maqedoni, do të takohet me Ahmetin, Selën dhe Kasamin

Tetova Sot - 15.09.2018

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka nisur ditën e sotme një vizitë në Maqedoni. Gjatë kësaj vizite kryedemokrati Basha do të ketë takime me liderët e të gjithë spektrit politik shqiptar ...

Lulzim Basha nis sot vizitën në Maqedoni, ja çfarë pritet

Medial - 15.09.2018

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka nisur sot një vizitë në Maqedoni, ku pritet të ketë takime me liderët e të gjithë spektrit politik shqiptar në Maqedoni.

Ndryshimet kushtetuese, pas referendumit

Tetova Sot - 15.09.2018

Kryeministri Zoran Zaev paralajmëroi se menjëherë pas referendumit të 30 shtatorit do të nisin përgatitjet për ndryshimet kushtetuese, ku do të figurojë edhe emri i ri i shtetit Republika e ...

Zaev: Vendi i Maqedonisë është në Bashkimin Evropian dhe në NATO

Flaka - 15.09.2018

“NATO do të thotë siguri, paqe dhe stabilitet. NATO do të thotë paqe dhe asnjëherë më luftëra. Neni 5 i Marrëveshjes së NATO-s thotë se nëse sulmohet një vend anëtar ajo do të thotë se është sulmuar ...

Ndryshimet kushtetuese, pas referendumit

Flaka - 15.09.2018

Kryeministri Zoran Zaev paralajmëroi se menjëherë pas referendumit të 30 shtatorit do të nisin përgatitjet për ndryshimet kushtetuese, ku do të figurojë edhe emri i ri i shtetit Republika e ...

Referendumi, Basha nis vizitën në Maqedoni

Flaka - 15.09.2018

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka nisur ditën e sotme një vizitë në Maqedoni. Gjatë kësaj vizite kryedemokrati Basha do të ketë takime me liderët e të gjithë spektrit politik shqiptar ...

Ndryshimet kushtetuese, pas referendumit

Medial - 15.09.2018

Kryeministri Zoran Zaev paralajmëroi se menjëherë pas referendumit të 30 shtatorit do të nisin përgatitjet për ndryshimet kushtetuese, ku do të figurojë edhe emri i ri i shtetit Republika e ...

Akademikët: Realizimi me sukses i referendumit i hap shumë perspektiva vendit

Medial - 15.09.2018

Kryetari i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë, Taki Fiti, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë thotë se qytetarët e Maqedonisë duhet të votojnë pro marrëveshjes Maqedoni-Greqi në ...

Deputetët porositën: Referendumi është mjeti më i fuqishëm i demokracisë, dilni votoni

Medial - 15.09.2018

Referendumi është vlera më e madhështore, forma më e lartë dhe më e fuqishme e demokracisë së drejtpërdrejtë që e kanë qytetarët. Për këtë më 30 shtator masivisht të dalin në votim dhe ta tregojnë ...

Zaev: Në ndryshimet kushtetuese do të punohet pas përfundimit të referendumit

Medial - 15.09.2018

Ndryshimet kushtetuese që duhet të ndodhin për kryeministrin Zoran Zaev janë shumë logjike dhe do të publikohen nga ana e komisioneve kuvendore që do të punojnë në to pas përfundimit të referendumit ...

Shpresat dhe dilemat për të ardhmen e Maqedonisë

Gazeta Tema - 15.09.2018

Referendumi i tridhjetë shtatorit në Maqedoni, që paraqet kusht për hapjen e dyerve të integrimit të këtij vendi në NATO dhe në Bashkimin Evropian, ka aktivizuar komunitetin ndërkombëtar, për t’i ...

Referendumi, Basha nis vizitën në Maqedoni

Java News - 15.09.2018

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka nisur ditën e sotme një vizitë në Maqedoni. Gjatë kësaj vizite kryedemokrati Basha do të ketë takime me liderët e të gjithë spektrit politik shqiptar ...

Deputetët porositën: Referendumi është mjeti më i fuqishëm i demokracisë, dilni votoni

Tetova Sot - 15.09.2018

Referendumi është vlera më e madhështore, forma më e lartë dhe më e fuqishme e demokracisë së drejtpërdrejtë që e kanë qytetarët. Për këtë më 30 shtator masivisht të dalin në votim dhe ta tregojnë ...

Zaev: Në ndryshimet kushtetuese do të punohet pas përfundimit të referendumit

Tetova Sot - 15.09.2018

Ndryshimet kushtetuese që duhet të ndodhin për kryeministrin Zoran Zaev janë shumë logjike dhe do të publikohen nga ana e komisioneve kuvendore që do të punojnë në to pas përfundimit të referendumit ...

Baçev: OSBE me raporte të përgatitura më herët

Flaka - 15.09.2018

Baçev tha në takim se është i vetëdijshëm për mundësitë e misionit, që ka mision monitories për nevoja të mentorëve të tyre politikë dhe shkruan raporte që përbëhen kryesisht nga përmbajtja e njejtë, ...

Zaev: Rëndësia e referendumit është e njëjtë me atë para 27 viteve

Tetova Sot - 15.09.2018

Rëndësia e referendumit është e njëjtë, si ai para 27 vjetëve, sepse nëse atëherë atëherë e siguruam pavarësinë e shtetit, tani nga ky vendim varet nëse do ta sigurojmë ardhmërinë e Maqedonisë së ...

Zaev: Vendi i Maqedonisë është në Bashkimin Evropian dhe në NATO

Antpress - 15.09.2018

Vendi i Maqedonisë është në Bashkimin Evropian dhe në NATO, tha kryetari i LSDM-së dhe kryeministër, Zoran Zaev sonte në tribunën e qytetarëve në Kërçovë, duke u bërë thirrje qytetarëve të dalin më ...

Deputetët porosisin qyetetarët të dalin në votim

Antpress - 15.09.2018

Referendumi është vlera më e madhështore, forma më e lartë dhe më e fuqishme e demokracisë së drejtpërdrejtë që e kanë qytetarët. Për këtë më 30 shtator masivisht të dalin në votim dhe ta tregojnë ...

Ndryshimet kushtetuese, pas referendumit

Antpress - 15.09.2018

Kryeministri Zoran Zaev paralajmëroi se menjëherë pas referendumit të 30 shtatorit do të nisin përgatitjet për ndryshimet kushtetuese, ku do të figurojë edhe emri i ri i shtetit Republika e ...

Referendumi, zyrtarë rusë po qëndrojnë në Shkup? (VIDEO)

Lajm - 14.09.2018

Zyrtar të lartë rusë kanë ardhur në Maqedoni në prag të referendumit. Alsat M nga burime brenda organeve të sigurisë mëson se disa zyrtarë nga Rusia tashmë disa ditë frekuentojnë nëpër Maqedoni.

Zaev: Vendi i Maqedonisë është në Bashkimin Evropian dhe në NATO

Portalb - 14.09.2018

Vendi i Maqedonisë është në Bashkimin Evropian dhe në NATO, tha kryetari i LSDM-së dhe kryeministër, Zoran Zaev sonte në tribunën e qytetarëve në Kërçovë, duke u bërë thirrje qytetarëve të dalin më ...

IDSCS-ja ftoi qytetarët e Maqedonisë që të dalin në referendum

Portalb - 14.09.2018

Instituti për Demokraci “Societas Civilis” Shkup (IDSCS) i fton qytetarët e Maqedonisë që të dalin dhe të votojnë në referendumin e 30-shtatorit, transmeton Portalb.mk .

Nëse dështon referendumi, rrezikohen pensionet

Portalb - 14.09.2018

Analistët ekonomik tregojnë se referendumi i dështuar do të kishte pasoja negative në ekonomi. Edhe pse institucionet deri tani kanë folur vetëm për dobitë e integrimeve euroatlantike, skenarin ...

Rot: Dilni dhe votoni për Marrëveshjen e Prespës

Alsat - 14.09.2018

Maqedonia dhe shtetasit e saj janë para një mundësie historike duke votuar në referendum, ka porositur ministri gjerman për Evropën, Mihael Rot. Sipas tij, me votimin e “Marrëveshjes së Prespës”, ...

Referendumi, zyrtarë rusë po qëndrojnë në Shkup?

Alsat - 14.09.2018

Zyrtar të lartë rusë kanë ardhur në Maqedoni në prag të referendumit. Alsat M nga burime brenda organeve të sigurisë mëson se disa zyrtarë nga Rusia tashmë disa ditë frekuentojnë nëpër Maqedoni.

Edhe nëse Mogerini pin çaj me Musën, (jo veç me Bujarin), shqiptarët nuk votojnë “kundër” referendumit!

Lajm - 14.09.2018

Fejzi Hajdari Shqiptarët kanë shumë dilema për Marrëveshjen e Prespës (Maqedoni-Greqi), por nuk kanë dilemë se bindshëm do të votojnë “PRO” kësaj marrëveshje.

Janko Baçev – Prijësi i cili mbetet jashtë loje

Portalb - 14.09.2018

Në radhët e politikanëve, të cilët janë në qendër të rezistencës kundër referendumit ekzistues, më e kuptueshme është prania e liderit të Maqedonisë së Vetme.

Dimitrov: Në referendum duhet ta forcojmë shtetësinë tonë

Botasot - 14.09.2018

Ky 30 shtator është udhëkryqi ku do të duhet të arrijmë dhe të forcojmë shtetësinë tonë, me një identitet të ruajtur si një komb maqedonas që flet në gjuhën maqedonase, tha në takimin e sotëm me ...

Rot: Dilni dhe votoni për Marrëveshjen e Prespës

Botasot - 14.09.2018

Maqedonia dhe shtetasit e saj janë para një mundësie historike duke votuar në referendum, ka porositur ministri gjerman për Evropën, Mihael Rot. Sipas tij, me votimin e “Marrëveshjes së Prespës”, ...

Kuvendi i Maqedonisë: Planet mediale për fushatën e referendumit paraqiten në baza ditore

Telegrafi - 14.09.2018

Sipas dispozitave ligjore, si dhe Rregullores për përgatitjen, organizimin dhe zhvillimin e referendumit në nivel shtetëror, Kuvendi i Republikës së Maqedonisë është bartës i propagandës publike për ...

Dimitrov: Në referendum duhet ta forcojmë shtetësinë tonë

Telegrafi - 14.09.2018

Ky 30 shtator është udhëkryqi ku do të duhet të arrijmë dhe të forcojmë shtetësinë tonë, me një identitet të ruajtur si një komb maqedonas që flet në gjuhën maqedonase, tha në takimin e sotëm me ...

Kuvendi në baza ditore parashtron media-plane për propagandën publike për referendumin

Medial - 14.09.2018

Në pajtim me dispozitat ligjore, si dhe Rregulloren për përgatitje, organizim dhe zbatim të referendumit në nivel shtetëror, Kuvendi i Republikës së Maqedonisë është bartësi i vetëm i propagandës ...

(VIDEO) BE dëshiron “po” në referendumin në Maqedoni

Medial - 14.09.2018

Kryeministri i Maqedonisë Zaev shprehet hapur në mbështetje të BE dhe të NATO-s. Me emrin e ri vendi i tij kërkon të anëtarësohet. Parlamenti Evropian e mbështet fushatën e tij për zgjedhësit.

Referendumi, zyrtarë rusë po qëndrojnë në Shkup? (VIDEO)

Tetova Sot - 14.09.2018

Zyrtar të lartë rusë kanë ardhur në Maqedoni në prag të referendumit. Alsat M nga burime brenda organeve të sigurisë mëson se disa zyrtarë nga Rusia tashmë disa ditë frekuentojnë nëpër Maqedoni.

Kuvendi në baza ditore parashtron media-plane për propagandën publike për referendumin

Tetova Sot - 14.09.2018

Në pajtim me dispozitat ligjore, si dhe Rregulloren për përgatitje, organizim dhe zbatim të referendumit në nivel shtetëror, Kuvendi i Republikës së Maqedonisë është bartësi i vetëm i propagandës ...

Zaev: Vendi i Maqedonisë është në Bashkimin Evropian dhe në NATO

Tetova Sot - 14.09.2018

Vendi i Maqedonisë është në Bashkimin Evropian dhe në NATO, tha kryetari i LSDM-së dhe kryeministër, Zoran Zaev sonte në tribunën e qytetarëve në Kërçovë, duke u bërë thirrje qytetarëve të dalin më ...

(FOTO) LSDM: Vendimin për të ardhmen marrim së bashku

Medial - 14.09.2018

Opozita dhe të gjithë të cilët janë në mëdyshje, ta përkrahin referendumin dhe të bashkëngjiten – së bashku ta dërgojmë Maqedoninë drejt një të ardhme më të mirë në BE dhe NATO, porosisin përkrahësit ...

Rot: Marrëveshja është shans unik për hapjen e dyerve të BE-së dhe të NATO-s

Tetova Sot - 14.09.2018

Maqedonia shkruan histori, jo vetëm kombëtar, por edhe evropian. Me Marrëveshjen të nënshkruar me Greqinë për tejkalimin e dallimeve rreth emrit kemi shans unik për hapjen e dyerve të BE-së dhe ...

Bejta: Kemi përkrahjen e Shqipërisë dhe Kosovës për Referendumin, por edhe të SHBA-së dhe BE-së

Idividi - 13.09.2018

Gostivar, 12 shtator 2018 (MIA) - Shtabi Komunal Zgjedhor i degës së Bashkimit Demokratik për Integrim në Gostivar, të martën në mbrëmje mbajti mbledhjen e parë bashkë me kryesinë e degës, kryetarët ...

Objektiva për referendumin: Pushteti dhe opozita të bashkohen në momentet kyçe

Idividi - 13.09.2018

Shkup, 12 shtator 2018 (MIA) - Pushteti dhe opozita të bëhen së basku pasi bëhet fjalë për ardhmërinë e shtetit dhe për ardhmërinë e gjeneratave të ardhshme.

Eduard Kukan, eurodeputet (PPE): Detyrë patriotike është që të votohet në referendum

Idividi - 13.09.2018

Bruksel, 12 shtator 2018 (MIA) - Porosi deri te votuesit e Maqedonisë që të marrin pjesë në referendum, por edhe porosi deri te VMRO-DPMNE-ja që mos e bojkotojë referendumin e ardhshëm janë një pjesë ...

Kushtetuesja do të shqyrtojë nismat për vlerësimin e kushtetutshmërisë së referendumit

Alsat - 13.09.2018

Gjykata Kushtetuese njoftoi se të mërkurën e ardhshme do t’i shqyrtojë nismat për vlerësimin e kushtetutshmërisë dhe ligjshmërisë së Vendimit për shpalljen e referendumit mbi emrin.

Intelektualët nga Tirana: Të kushtëzohen ndryshimet kushtetuese për emrin

Alsat - 13.09.2018

Mbështetje për referendumin por koordinim dhe veprim para ndryshimeve kushtetuese, sugjerojnë intelektualët nga Shqipëria për faktorin politik shqiptar në Maqedoni.

Referendumi i Maqedonisë diskutohet në Tiranë

Top Channel - 13.09.2018

Referendumi i 30 shtatorit në Maqedoni për çështjen e ndryshimit të emrit në bazë të marrëveshjes me qeverinë greke, nga Republika e Maqedonisë në Republika e Maqedonisë së Veriut, si dhe roli i ...

BE dëshiron "po" në referendumin në Maqedoni

DW - 13.09.2018

Kryeministri i Maqedonisë Zaev shprehet hapur në mbështetje të BE dhe të NATO-s. Me emrin e ri vendi i tij kërkon të anëtarësohet. Parlamenti Evropian e mbështet fushatën e tij për zgjedhësit.

“Maqedonia bojkoton” ju bëri thirrje qytetarëve të Gostivarit të bojkotojnë referendumin

Botasot - 13.09.2018

Janko Baçev Kryetar i partisë “Maqedonia e Vetme” dhe udhëheqës i fushatës “Maqedonia bojkoton” në takimin e sotshëm nga qytetarët e Gostivarit kërkoi që masovikisht të thonë jo, siç tha ai, ...

Iniciativa për kushtetutshmërinë e shpalljes së referendumit të mërkurën në Gjykatën Kushtetuese

Telegrafi - 13.09.2018

Vendimi për shpalljen e referendumit për marrëveshjen me Greqinë, të cilin Kuvendi i Maqedonisë e solli më 30 korrik të këtij vitit, të mërkurën më 19 shtator do të gjendet si pikë e parë e rendit të ...

Referendumi i Maqedonisë, Konferencë në Tiranë

RTSH - 13.09.2018

Në Tiranë është organizuar nga Qendra për Marrëdhënie Ndërkombëtare e Studimeve Ballkanike, konferenca: “Referendumi dhe identiteti shqiptar në Maqedoni”.

Haradinaj: Zgjidhja me Serbinë s’arrihet përmes shkëmbimit të territoreve

Zeri - 13.09.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë së deri te marrëveshja me shtetin serb nuk mund të arrihet përmes shkëmbimit të territoreve, shkruan sot Gazeta " Zëri ".

Më 19 shtator Gjykata Kushtetuese do t’i shqyrtojë nismat për anulimin e vendimit për referendum (Foto)

Telegrafi - 13.09.2018

Gjykata Kushtetuese e Republikës së Maqedonisë në seancën e 21 caktuar më 19 shtator (e mërkurë) me fillim në ora 9:30 do t’i shqyrtojë nismat për vlerësimin e kushtetutshmërisë dhe ligjshmërisë të ...

Vizita e sekretarit amerikan të Mbrojtjes një sinjal i madh për Maqedoninë

Zeri - 13.09.2018

Vizita e sekretarit amerikan të mbrojtjes James Mattis në Maqedoni, që duhet të realizohet këtë fundjavë, është një sinjal i madh se të gjitha këto procese janë të rëndësishme për Uashingtonin, sepse ...

“Maqedonia bojkoton” ju bëri thirrje qytetarëve të Gostivarit të bojkotojnë referendumin

Telegrafi - 13.09.2018

Janko Baçev Kryetar i partisë “Maqedonia e Vetme” dhe udhëheqës i fushatës “Maqedonia bojkoton” në takimin e sotshëm nga qytetarët e Gostivarit kërkoi që masovikisht të thonë jo, siç tha ai, ...

AHMETI NGA PLLASNICA: Maqedonia nuk ka alternativë tjetër përveç BE-së dhe NATO-s (FOTO)

Medial - 13.09.2018

Nëse duam të kemi të ardhme më të mirë për gjeneratat e ardhshme dhe marrëdhënie të mira ndëretnike, zhvillim ekonomik dhe avancim në të gjitha fushat, atëherë alternativë tjetër apo plan tjetër ...

Dimitrov: Vizita e sekretarit amerikan të mbrojtjes një sinjal i madh për Maqedoninë

Tetova Sot - 13.09.2018

Vizita e sekretarit amerikan të mbrojtjes Xhejms Matis në Maqedoni, që duhet të realizohet këtë fundjavë, është një sinjal i madh se të gjitha këto procese janë të rëndësishme për Uashingtonin, sepse ...

Intelektualët nga Tirana: Të kushtëzohen ndryshimet kushtetuese për emrin

Medial - 13.09.2018

Mbështetje për referendumin por koordinim dhe veprim para ndryshimeve kushtetuese, sugjerojnë intelektualët nga Shqipëria për faktorin politik shqiptar në Maqedoni.

Ahmeti nga Pllasnica: Maqedonia nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimitn në BE dhe në NATO

Tetova Sot - 13.09.2018

Nëse duam të kemi të ardhme më të mirë për gjeneratat e ardhshme dhe marrëdhënie të mira ndëretnike, zhvillim ekonomik dhe avancim në të gjitha fushat, atëherë alternativë tjetër apo plan tjetër ...

Referendumi në Maqedoni, shqiptarët në RM përballë shumë sfidave

Flaka - 13.09.2018

Konferenca “Referendumi dhe identiteti shqiptar në Maqedoni”, ka mbledhur bashkë historianë, pedagogë dhe intelektualë, në Tiranë, të cilët kanë diskutuar për sfidat me të cilat përballen shqiptarët ...

Haradinaj pas takimit me Menduh Thaçin: Referendumi i suksesshëm është në interes të shqiptarëve në Maqedoni

Portalb - 12.09.2018

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj sot u takua me liderin e Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH) të Maqedonisë, Menduh Thaçi, pas së cilës ha se “shqiptarët duhet të përcaktohen për Maqedoni në ...

Nevzat Bejta: Kemi përkrahjen e Shqipërisë dhe Kosovës për referendumin

Lajm - 12.09.2018

Shtabi Komunal Zgjedhor i degës së Bashkimit Demokratik për Integrim në Gostivar, të martën në mbrëmje mbajti mbledhjen e parë bashkë me kryesinë e degës, kryetarët e Këshillave Vendore dhe ...

Thaçi takohet me të fortin e Kosovës

Ina - 12.09.2018

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj sot u takua me liderin e Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH) të Maqedonisë, Menduh Thaçi, pas së cilës ha se “shqiptarët duhet të përcaktohen për Maqedoni në ...

Nevzat Bejta: Kemi përkrahjen e Shqipërisë dhe Kosovës për referendumin

Portalb - 12.09.2018

Shtabi Komunal Zgjedhor i degës së Bashkimit Demokratik për Integrim në Gostivar, të martën në mbrëmje mbajti mbledhjen e parë bashkë me kryesinë e degës, kryetarët e Këshillave Vendore dhe ...

Porosia e Amdi Bajramit

Ina - 12.09.2018

Kryetari i Lidhjes së Romve, Amdi Bajram, ju ka bërë thirrje bashkëqytetarëve të tij që të dalin në referendum dhe të votojnë “për”, që siç tha, ai të jetë i suksesshëm.

Haradinaj takon Thaçin dakordohen për bashkëpunim

Lajm - 12.09.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj ka pritur sot në takim kryetarin e Partisë Demokratike Shqiptare të Maqedonisë, Menduh Thaçi me të cilin u dakorduan që të vazhdojnë bashkëpunimin mes dy shteteve ...

Edhe Amdi Bajram është “PËR” referendumin, ofendon rëndë VMRO-në

Ina - 12.09.2018

Kryetari i partisë Lidhja e Romëve, Amdi Bajram, u bëri thirrje votuesve romë të dalin dhe të votojnë “PËR” në referendum. Qëndrimi i tij është se Maqedonia duhet të ketë referendum të suksesshëm, ...

“Referendumi”, Zaev: Moment historik, bëhet fjalë për të ardhmen e fëmijëve tanë (video)

Alsat - 12.09.2018

Më 30 shtator, në referendum, vendosim ne. Ky moment historik është më i madh se ne, se partitë tona, zënkat ose interesat tona personale. Bëhet fjalë për të ardhmen e fëmijëve tanë.

Edhe Amdi Bajram është “PËR” referendumin, ofendon rëndë VMRO-në

Lajm - 12.09.2018

Kryetari i partisë Lidhja e Romëve, Amdi Bajram, u bëri thirrje votuesve romë të dalin dhe të votojnë “PËR” në referendum. Qëndrimi i tij është se Maqedonia duhet të ketë referendum të suksesshëm, ...

Haradinaj: Shqiptarët i bashkon vota për referendumin

Alsat - 12.09.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, u ka bërë sot thirrje shqiptarëve të Maqedonisë që të votojnë referendumin për emrin e këtij vendi fqinj. Këtë qëndrim Haradinaj e shprehu në një konferencë ...

“Referendumi”, Zaev: Moment historik, bëhet fjalë për të ardhmen e fëmijëve tanë (video)

Ina - 12.09.2018

Më 30 shtator, në referendum, vendosim ne. Ky moment historik është më i madh se ne, se partitë tona, zënkat ose interesat tona personale. Bëhet fjalë për të ardhmen e fëmijëve tanë.

Zaev: Ky moment historik është më i madh se të gjithë ne

Botasot - 12.09.2018

Më 30 shtator, në referendum, ne vendosim. Ky moment historik është më i madh se ne, nga partitë tona, zënkave dhe interesave tona. Bëhet fjalë për të ardhmen e fëmijëve tanë.

Kammenos: Nuk ka identitet dhe gjuhë maqedonase, ju flisni gjuhën sllave

Botasot - 12.09.2018

“Si do që të jetë dalja në referendumin e 30 shtatorit, fjalën e fundit për marrëveshjen e Prespës do ta ketë populli grek, ose në referendum ose në zgjedhje”, thotë partneri i koalicionit në ...

Haradinaj: Shqiptarët i bashkon vota për referendumin

Telegrafi - 12.09.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, u ka bërë sot thirrje shqiptarëve të Maqedonisë që të votojnë referendumin për emrin e këtij vendi fqinj. Këtë qëndrim Haradinaj e shprehu në një konferencë ...

Zaev: Ky moment historik është më i madh se të gjithë ne (Video)

Telegrafi - 12.09.2018

Më 30 shtator, në referendum, ne vendosim. Ky moment historik është më i madh se ne, nga partitë tona, zënkave dhe interesave tona. Bëhet fjalë për të ardhmen e fëmijëve tanë.

Kammenos: Nuk ka identitet dhe gjuhë maqedonase, ju flisni gjuhën sllave

Telegrafi - 12.09.2018

“Si do që të jetë dalja në referendumin e 30 shtatorit, fjalën e fundit për marrëveshjen e Prespës do ta ketë populli grek, ose në referendum ose në zgjedhje”, thotë partneri i koalicionit në ...

Amdi Bajram: Referendumi nuk duhet të bojkotohet, romët do të votojnë “pro”

Telegrafi - 12.09.2018

Kryetari i Lidhjes së Romve, Amdi Bajram, ju ka bërë thirrje bashkëqytetarëve të tij që të dalin në referendum dhe të votojnë “për”, që siç tha, ai të jetë i suksesshëm.

Haradinaj takon Thaçin dakordohen për bashkëpunim

Zeri - 12.09.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj ka pritur sot në takim kryetarin e Partisë Demokratike Shqiptare të Maqedonisë, Menduh Thaçi me të cilin u dakorduan që të vazhdojnë bashkëpunimin mes dy shteteve ...

Haradinaj: Zgjidhja me Serbinë s’mund të arrihet përmes territoreve dhe kufijve

Koha.net - 12.09.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se zgjidhja me Serbinë nuk mund të arrihet përmes territoreve dhe kufijve. Këto komente ai i bëri në konferencë për media pas takimit që pati me ...

Haradinaj takon Thaçin, thotë se zgjidhja nuk arrihet me biseda për territore

Zeri - 12.09.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj pas takimit që pati me kryetarin e Partisë Demokratike Shqiptare të Maqedonisë, Menduh Thaçi tha se zgjidhja me shtetin serb nuk mund të arrihet përmes shkëmbimit të ...

Haradinaj: Shqiptarët i bashkon vota për referendumin

Botasot - 12.09.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, u ka bërë sot thirrje shqiptarëve të Maqedonisë që të votojnë referendumin për emrin e këtij vendi fqinj. Këtë qëndrim Haradinaj e shprehu në një konferencë ...

Haradinaj pas takimit me Menduh Thaçin: Referendumi i suksesshëm është në interes të shqiptarëve në Maqedoni

Tetova Sot - 12.09.2018

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj sot u takua me liderin e Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH) të Maqedonisë, Menduh Thaçi, pas së cilës ha se “shqiptarët duhet të përcaktohen për Maqedoni në ...

(VIDEO) ZAEV: Pushteti dhe opozita të bashkohen në momentet kyçe

Medial - 12.09.2018

Pushteti dhe opozita të bëhen së basku pasi bëhet fjalë për ardhmërinë e shtetit dhe për ardhmërinë e gjeneratave të ardhshme. Është bërë kompromis me Greqinë, por me marrëveshjen janë mbrojtur gjuha ...

Bejta: Kemi përkrahjen e Shqipërisë dhe Kosovës për Referendumin, na përkrahin SHBA dhe shtetet më të fuqishme të BE-së

Flaka - 12.09.2018

Shtabi Komunal Zgjedhor i degës së Bashkimit Demokratik për Integrim në Gostivar, të martën në mbrëmje mbajti mbledhjen e parë bashkë me kryesinë e degës, kryetarët e Këshillave Vendore dhe ...

Kukan: Është detyrë patriotike të votohet në referendum

Medial - 12.09.2018

Porosi deri te votuesit e Maqedonisë që të marrin pjesë në referendum, por edhe porosi deri te VMRO-DPMNE-ja që mos e bojkotojë referendumin e ardhshëm janë një pjesë e temave në të cilat është ...

Haradinaj pas takimit me Menduh Thaçin: Referendumi i suksesshëm është në interes të shqiptarëve në Maqedoni

Medial - 12.09.2018

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj sot u takua me liderin e Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH) të Maqedonisë, Menduh Thaçi, pas së cilës ha se “shqiptarët duhet të përcaktohen për Maqedoni në ...

Thaçi takohet me të fortin e Kosovës

Antpress - 12.09.2018

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj sot u takua me liderin e Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH) të Maqedonisë, Menduh Thaçi, pas së cilës ha se “shqiptarët duhet të përcaktohen për Maqedoni në ...

Porosia e Amdi Bajramit

Antpress - 12.09.2018

Kryetari i Lidhjes së Romve, Amdi Bajram, ju ka bërë thirrje bashkëqytetarëve të tij që të dalin në referendum dhe të votojnë “për”, që siç tha, ai të jetë i suksesshëm.

Edhe Amdi Bajram është “PËR” referendumin, ofendon rëndë VMRO-në

Antpress - 12.09.2018

Kryetari i partisë Lidhja e Romëve, Amdi Bajram, u bëri thirrje votuesve romë të dalin dhe të votojnë “PËR” në referendum. Qëndrimi i tij është se Maqedonia duhet të ketë referendum të suksesshëm, ...

“Referendumi”, Zaev: Moment historik, bëhet fjalë për të ardhmen e fëmijëve tanë (video)

Antpress - 12.09.2018

Më 30 shtator, në referendum, vendosim ne. Ky moment historik është më i madh se ne, se partitë tona, zënkat ose interesat tona personale. Bëhet fjalë për të ardhmen e fëmijëve tanë.

Ambasada e Rusisë në Maqedoni: Cicërima i referohet deklaratës së Ilir Metës (Video)

Ina - 11.09.2018

Rusia nuk kyçet në fushatën e referendumit më 30 shtator, as nuk ka mesazhet e veta si shumica e diplomatëve dhe politikanëve perëndimorë, të cilët deri më tani kanë mbështetur marrëveshjen e Prespës ...

A kyçet Rusia në fushatën e referendumit, ja çka thotë Ambasada e tyre

Lajm - 11.09.2018

Rusia nuk kyçet në fushatën e referendumit më 30 shtator, as nuk ka mesazhet e veta si shumica e diplomatëve dhe politikanëve perëndimorë, të cilët deri më tani kanë mbështetur marrëveshjen e Prespës ...

Maqedonia Bojkoton: Me bojkot do ta parandalojmë fshirjen e gjithçkaje që është maqedonase

Idividi - 11.09.2018

Shkup, 10 shtator 2018 (MIA) - Karvani i Shtabit të Krizave kundër referendumit mbrëmë kishte takime me qytetarët e Komunës së Kavadarit. Në takimet qytetarët në mënyrë masive porositën se me anë të ...

Dimitrov nga Shtipi: Nuk ka alternativë tjetër për të ardhmen e Maqedonisë përveç asaj evropiane (video)

Idividi - 11.09.2018

Shtip, 10 shtator 2018 (MIA) - Ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov gjatë vizitës së sotme në Shtip theksoi se edhe pse partitë në vend nuk dakordohen për shumë gjëra dhe janë të ndarë, ...

Analistët: Referendumi përcakton izolimin ose integrimin e Maqedonisë

Lajm - 11.09.2018

​”Maqedonia nuk ka alternativë tjetër për tu bërë pjesë e strukturave euroatlantike pa realizuar referendum të suksesshëm përkatësisht duhet t’i thotë “po” marrëveshjes Maqedoni-Greqi, që parasheh ...

Ahmeti: Më 30 shtator votohet për paqen, stabilitetin dhe për të ardhme më të mirë

Idividi - 11.09.2018

Tetovë, 10 shtator 2018 (MIA) - Me tubimin në Sallën Sportive të Shkollës së Mesme Mjekësore "Nikolla Shtejn" në Tetovë, BDI-ja sonte e filloi fushatën e saj "Dil për Maqedoninë Evropiane".

Kim Mehmeti: Nuk ka shqiptarë për të votuar referendumin

Ina - 11.09.2018

“Të gjithë burrështetasit e “Shqipërive” tona, jetojnë me frikën se mos dështon referendumi për ndryshimin e emrit të Maqedonisë dhe, i ftojnë shqiptarët e vendit të votojnë pro Marrëveshjes ...

Ahmeti ka një porosi për VMRO-në

Ina - 11.09.2018

Me tubimin në Sallën Sportive të Shkollës së Mesme Mjekësore “Nikolla Shtejn” në Tetovë, BDI-ja sonte e filloi fushatën e saj “Dil për Maqedoninë Evropiane”.

Referendumi përcakton izolimin ose integrimin e Maqedonisë

Evropaelire - 11.09.2018

​ Maqedonia nuk ka alternativë tjetër për tu bërë pjesë e strukturave euroatlantike pa realizuar referendum të suksesshëm përkatësisht duhet t'i thotë “po” marrëveshjes Maqedoni-Greqi, që parasheh ...

Objektiva për referendumin: Anëtarësimi në NATO dhe në BE garanton jetë më të mirë për të gjithë të rinjtë

Idividi - 11.09.2018

Shkup, 11 shtator 2018 (MIA) - Të rinjtë kanë shans ta çojnë Maqedoninë përpara, anëtarësimi në NATO dhe në BE garanton jetë më të mirë për të gjithë të rinjtë, perspektivë të sigurt, shanse të ...

Mehmeti: “Nuk ka shqiptarë për të votuar në referendum, por aty është BDI me ‘ekspertët’ për mbushjen e kutive!”

Lajm - 11.09.2018

Analisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti, ka analizuar fushatën e filluar për referendumin e 30 shtatorit në Maqedoni. Ai vlerëson se edhe pse nuk ka shqiptarë pë rtë votuar, megjithatë nuk ka rrezik për ...

Zaev: Referendumi i suksesshëm, garanton ardhmëri

Alsat - 11.09.2018

Kryeministri, Zoran Zaev kërkoi nga Akademia e Shkencave mbështetje për marrëveshjen dhe referendumin e 30 shtatorit për çështjen e emrit. Zaev tha para akademikëve se kjo marrëveshje garanton ...

Analistët: Referendumi përcakton izolimin ose integrimin e Maqedonisë

Botasot - 11.09.2018

”Maqedonia nuk ka alternativë tjetër për tu bërë pjesë e strukturave euroatlantike pa realizuar referendum të suksesshëm përkatësisht duhet t’i thotë “po” marrëveshjes Maqedoni-Greqi, që parasheh ...

Analistët: Referendumi përcakton izolimin ose integrimin e Maqedonisë

Telegrafi - 11.09.2018

​”Maqedonia nuk ka alternativë tjetër për tu bërë pjesë e strukturave euroatlantike pa realizuar referendum të suksesshëm përkatësisht duhet t’i thotë “po” marrëveshjes Maqedoni-Greqi, që parasheh ...

Mehmeti: Nuk ka shqiptarë për të votuar referendumin

Tetova Sot - 11.09.2018

“Të gjithë burrështetasit e “Shqipërive” tona, jetojnë me frikën se mos dështon referendumi për ndryshimin e emrit të Maqedonisë dhe, i ftojnë shqiptarët e vendit të votojnë pro Marrëveshjes ...

Referendumi përcakton izolimin ose integrimin e Maqedonisë

Medial - 11.09.2018

​Maqedonia nuk ka alternativë tjetër për tu bërë pjesë e strukturave euroatlantike pa realizuar referendum të suksesshëm përkatësisht duhet t’i thotë “po” marrëveshjes Maqedoni-Greqi, që parasheh ...

Nuk ka shqiptarë për të votuar referendumin

Antpress - 11.09.2018

“Të gjithë burrështetasit e “Shqipërive” tona, jetojnë me frikën se mos dështon referendumi për ndryshimin e emrit të Maqedonisë dhe, i ftojnë shqiptarët e vendit të votojnë pro Marrëveshjes ...

Jonuzi: Referendumi një lloj ankete, Maqedoninë e presin sfida të mëdha pas 30 shtatorit

Ina - 10.09.2018

Për Maqedoninë 30 shtatori është dita vendimtare për anëtarësimin e saj në NATO, pasi që po më këtë datë qytetarët e Maqedonisë në Referendum do të përcaktohen se a janë për anëtarësim në NATO duke ...

Pavarësia e Maqedonisë, nën hijen e referendumit

Lajm - 10.09.2018

Maqedonia shënoi 27-vjetorin e pavarësisë nga ish-shteti komunist jugosllav. Për dallim nga ish-republikat tjera, Maqedonia ndarjen e arriti pa luftë, ndërsa themelet e shtetit të ri u vendosën në ...

Jonuzi: Referendumi një lloj ankete, Maqedoninë e presin sfida të mëdha pas 30 shtatorit

Lajm - 10.09.2018

Për Maqedoninë 30 shtatori është dita vendimtare për anëtarësimin e saj në NATO, pasi që po më këtë datë qytetarët e Maqedonisë në Referendum do të përcaktohen se a janë për anëtarësim në NATO duke ...

Andov: Para referendumit të vitit 1991 nuk ishim shtet, tani është ndryshe

Lajm - 10.09.2018

Kryetari i parë i Kuvendit të Maqedonisë, Stojan Andov, thotë se është joserioze të tërhiqet paralele mes aktiviteteve të bashkësisë ndërkombëtare para referendumit të 30 shtatorit dhe periudhës para ...

Ivanov në urimin për 8 shtatorin: Vendimet nga referendumi i vitit 1991 janë të detyrueshme për secilin prej nesh

Idividi - 10.09.2018

Shkup, 8 shtator 2018 (MIA) - Presidenti Gjorge Ivanov sot dërgoi urim me rastin e 8 Shtatorit - Ditës së Pavarësisë. "Populli i Maqedonisë më 8 shtator të vitit 1991 e shfrytëzoi të drejtën e tij ...

Hill: Rusia shpreson ta pengon Maqedoninë të bëhet anëtare e NATO-s

Lajm - 10.09.2018

Para referendumit të 30 shtatorit, nga Rusia thonë se në referendumi populli do të vendosë për ardhmërinë e Maqedonisë, por ekspertët thotnë se për Rusinë është me rëndësi ardhmëria e Maqedonisë ...

“Për në NATO dhe BE”, Zaev dhe Ahmeti nisin fushatën për referendumin

Top Channel - 10.09.2018

Në Maqedoni nisi zyrtarisht fushata për referendumin e 30 shtatorit, ku do të vendoset për marrëveshjen e arritur me Greqinë, për emrin e ri të vendit, pakt i cili i hap rrugën Shkupit për ...

Pavarësia e Maqedonisë, nën hijen e referendumit

Telegrafi - 10.09.2018

Maqedonia shënoi 27-vjetorin e pavarësisë nga ish-shteti komunist jugosllav. Për dallim nga ish-republikat tjera, Maqedonia ndarjen e arriti pa luftë, ndërsa themelet e shtetit të ri u vendosën në ...

Andov: Para referendumit të vitit 1991 nuk ishim shtet, tani është ndryshe

Telegrafi - 10.09.2018

Kryetari i parë i Kuvendit të Maqedonisë, Stojan Andov, thotë se është joserioze të tërhiqet paralele mes aktiviteteve të bashkësisë ndërkombëtare para referendumit të 30 shtatorit dhe periudhës para ...

Andov: Para referendumit të vitit 1991 nuk ishim shtet, tani është ndryshe

Botasot - 10.09.2018

Kryetari i parë i Kuvendit të Maqedonisë, Stojan Andov, thotë se është joserioze të tërhiqet paralele mes aktiviteteve të bashkësisë ndërkombëtare para referendumit të 30 shtatorit dhe periudhës para ...

Hill: Rusia shpreson ta pengon Maqedoninë të bëhet anëtare e NATO-s

Botasot - 10.09.2018

Para referendumit të 30 shtatorit, nga Rusia thonë se në referendumi populli do të vendosë për ardhmërinë e Maqedonisë, por ekspertët thotnë se për Rusinë është me rëndësi ardhmëria e Maqedonisë ...

Ambasada e Rusisë në Maqedoni: Cicërima i referohet deklaratës së Ilir Metës (Video)

Telegrafi - 10.09.2018

Rusia nuk kyçet në fushatën e referendumit më 30 shtator, as nuk ka mesazhet e veta si shumica e diplomatëve dhe politikanëve perëndimorë, të cilët deri më tani kanë mbështetur marrëveshjen e Prespës ...

“Për në NATO dhe BE”, Zaev dhe Ahmeti nisin fushatën për referendumin

Botasot - 10.09.2018

Në Maqedoni nisi zyrtarisht fushata për referendumin e 30 shtatorit, ku do të vendoset për marrëveshjen e arritur me Greqinë, për emrin e ri të vendit, pakt i cili i hap rrugën Shkupit për ...

Ambasada e Rusisë në Maqedoni: Cicërima i referohet deklaratës së Ilir Metës

Botasot - 10.09.2018

Rusia nuk kyçet në fushatën e referendumit më 30 shtator, as nuk ka mesazhet e veta si shumica e diplomatëve dhe politikanëve perëndimorë, të cilët deri më tani kanë mbështetur marrëveshjen e Prespës ...

Emri i Maqedonisë, fillon fushata për referendumin

Gazeta Tema - 10.09.2018

Filloi sot në Maqedoni fushata elektorale për referendumin e 30 shtatorit për marrëveshjen me Greqinë për emrin e ri të vendit, që sipas kësaj marrëveshjeje do të jetë Maqeonia e Veriut.

Maqedonia Bojkoton: Me bojkot do ta parandalojmë fshirjen e gjithçkaje që është maqedonase

Medial - 10.09.2018

Karvani i Shtabit të Krizave kundër referendumit mbrëmë kishte takime me qytetarët e Komunës së Kavadarit. Në takimet qytetarët në mënyrë masive porositën se me anë të bojkotit do të parandalojmë ...

Maqedonia Bojkoton: Me bojkot do ta parandalojmë fshirjen e gjithçkaje që është maqedonase

Tetova Sot - 10.09.2018

Karvani i Shtabit të Krizave kundër referendumit mbrëmë kishte takime me qytetarët e Komunës së Kavadarit. Në takimet qytetarët në mënyrë masive porositën se me anë të bojkotit do të parandalojmë ...

Dimitrov: Nuk ka alternativë tjetër për të ardhmen e Maqedonisë përveç asaj evropiane

Flaka - 10.09.2018

Ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov gjatë vizitës së sotme në Shtip theksoi se edhe pse partitë në vend nuk dakordohen për shumë gjëra dhe janë të ndarë, megjithatë 70 deri 80 për qind e ...

Xhaferi: Mënyra e vetme e Maqedonisë që të bëhet anëtare e NATO-s, përkrahja e referendumit

Flaka - 10.09.2018

Kuvendi i Republikë së Maqedonisë si bartës i referendumit, ka për obligim të sigurojë fushatë transparente dhe të drejtpërdrejtë, pa diskriminim dhe paragjykime dhe mbi të gjitha respektimin e ...

Jonuzi: Referendumi një lloj ankete, Maqedoninë e presin sfida të mëdha pas 30 shtatorit

Antpress - 10.09.2018

Për Maqedoninë 30 shtatori është dita vendimtare për anëtarësimin e saj në NATO, pasi që po më këtë datë qytetarët e Maqedonisë në Referendum do të përcaktohen se a janë për anëtarësim në NATO duke ...