TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Haradinaj: Të hidhet poshtë ky version i demarkacionit, kufiri është në Çakorr dhe Kullë

Lajm - 17.07.2016

Në intervistë për Radio Evropa e Lirë, ai ka thënë se nuk beson që do t’i kthehen formave jo konvencionale të kundërshtimit në Kuvend. Haradinaj, thotë se çështja e Demarkacionit me Malin e Zi nuk ka ...

Opozita po shpërndan mjegull

Lajmi.net - 17.07.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, thotë se mosratifikimi i Demarkacionit me Malin e Zi rrezikon vendin më shumë sesa liberalizimi i vizave. Në intervistën dhënë “Zërit” ai thotë se Kosova do të ...

Mustafa: Kosova nuk humbi territor, opozita po shpërndan mjegull

Lajm - 17.07.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, thotë se mosratifikimi i Demarkacionit me Malin e Zi rrezikon vendin më shumë sesa liberalizimi i vizave. Në intervistën dhënë “Zërit” ai thotë se Kosova do të ...

Mustafa: Për demarkacionin, konsensus me krejt spektrin politik e qytetar

Albeu.com - 17.07.2016

Kryeministri, Isa Mustafa , është shprehur se me PDK-në po bëjnë përpjekje për konsensus brenda koalicionit për ratifikimin e Marrëveshjes për Demarkacion.

Mustafa: Për demarkacionin, konsensus me krejt spektrin politik e qytetar

Zhurnal - 17.07.2016

Kryeministri, Isa Mustafa, ka thënë se me PDK-në po bëjnë përpjekje për konsensus brenda koalicionit për ratifikimin e Marrëveshjes për Demarkacion. Ai thotë se nuk mund të lejohet që tema kaq të ...

Demarkacioni, Mustafa: Konsensus me të gjithë spektrin politik e qytetar

Top Channel - 17.07.2016

Kryeministri Isa Mustafa ka thënë se, së bashku me PDK-në po bëjnë përpjekje për konsensus brenda koalicionit, për ratifikimin e marrëveshjes për Demarkacionin.

Mustafa: Kosova nuk humbi territor, opozita po shpërndan mjegull

Gazeta Express - 17.07.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, thotë se mosratifikimi i Demarkacionit me Malin e Zi rrezikon vendin më shumë sesa liberalizimi i vizave. Në intervistën dhënë “Zërit” ai thotë se Kosova do të ...

Opozita po shpërndan mjegull

Zeri - 17.07.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, thotë se mosratifikimi i Demarkacionit me Malin e Zi rrezikon vendin më shumë sesa liberalizimi i vizave. Në intervistën dhënë “Zërit” ai thotë se Kosova do të ...

Mustafa: Për demarkacionin, konsensus me krejt spektrin politik e qytetar

Telegrafi - 17.07.2016

Kryeministri, Isa Mustafa, ka thënë se me PDK-në po bëjnë përpjekje për konsensus brenda koalicionit për ratifikimin e Marrëveshjes për Demarkacion. Ai thotë se nuk mund të lejohet që tema kaq të ...

Kemi partneritet reciprok me PDK-në

Zeri - 17.07.2016

Kryeministri, Isa Mustafa, në një intervist për gazeten “Zëri” flet për raportet me PDK-në, konsensusin brenda koalicionit për ratifikimin e Marrëveshjes për Demarkacion, shkruan sot, gazeta “Zëri”.

Vërini pikë demarkacionit!

Zeri - 17.07.2016

Demarkacioni apo ndarja e mexheve me Malin e Zi ka një vit që është temë e pashmangshme debati. Në secilin vend ku shkon, nga odat e zakonshme, nëpër ndeja e ahengje e deri te Kuvendi e Qeveria ...

Mosratifikimi i Demarkacionit, dëm i madh për vendin

Zeri - 17.07.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, është i bindur se mosratifikimi i Demarkacionit në Kuvend rrezikon jo vetëm lëvizjen pa viza, por edhe proceset që lidhen me sovranitetin, transformimin e FSK-së ...

Mustafa: Kosova nuk humbi territor, opozita po shpërndan mjegull

Tetova Sot - 17.07.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, thotë se mosratifikimi i Demarkacionit me Malin e Zi rrezikon vendin më shumë sesa liberalizimi i vizave. Në intervistën dhënë “Zërit” ai thotë se Kosova do të ...

Mustafa:  Po kërkojmë konsensus për demarkacionin

Kosova Live - 17.07.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, në një intervistë për gazetën “Zëri”, ka deklaruar se po bëhen përpjekje që për demarkacionin të krijojnë konsensus jo vetëm brenda koalicionit, por, siç thotë ...

Tryeza, shpresa për demarkacionin

Zeri - 16.07.2016

Kryesia e Kuvendit ka vendosur që më 3 gusht të organizohet një tryezë debati për çështjen e demarkacionit me Malin e Zi. Kjo tryezë, edhe pse vjen pas një viti, vlerësohet si mundësi e mirë për ...

Tryeza për demarkacionin, shpresë për gjetjen e një zgjidhjeje

Gazeta Express - 16.07.2016

Kryesia e Kuvendit ka vendosur që më 3 gusht të organizohet një tryezë debati për çështjen e demarkacionit me Malin e Zi. Kjo tryezë, edhe pse vjen pas një viti, vlerësohet si mundësi e mirë për ...

Pushteti e opozita larg konsensusit për demarkacionin

Telegrafi - 16.07.2016

Autorët dhe kundërshtarët e Marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi kanë rastin t’i përplasin argumentet e tyre, në një konferencë shkencore të thirrur për datën 3 gusht nga Kryesia e Kuvendit.

Mësohet koha kur demarkacioni shkon në Qeveri e Kuvend

Lajm - 15.07.2016

Më 13 korrik ishte caktuar mbledhja e Qeverisë së Kosovës, ku do të shqyrtohej Projektligji për Ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi.

​Sot vendoset për debatin profesional rreth Demarkacionit

Lajmi.net - 15.07.2016

Kryesia e Kuvendit do të mblidhet sot për të diskutuar dhe vendosur rreth kërkesës së grupit të deputetëve të Kuvendit për organizimin e një debati profesional-shkencor mes komisionit shtetëror për ...

Demarkacioni me Malin e Zi ndan edhe më tej politikën kosovare

DW - 15.07.2016

Në Kosovë janë shtuar zërat që marrëveshja e demarkacionit me Malin e Zi, para ratifikimit në parlament duhet diskutuar me qytetarët. Qeveria e Kosovës është e vendosur që marrëveshjen e ...

Qeveria shtyn dërgimin e demarkacionit në Kuvend

Almakos - 15.07.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka deklaruar se edhe pse sot ka qenë e paraparë të futet në rend dite ligji për caktimin e vijës kufitare me Malin e Zi, po japin edhe pak kohë me qëllim që të ...

Demarkacioni me Malin e Zi ndan edhe më tej politikën kosovare

Zhurnal - 15.07.2016

Në Kosovë janë shtuar zërat që marrëveshja e demarkacionit me Malin e Zi, para ratifikimit në parlament duhet diskutuar me qytetarët. Qeveria e Kosovës është e vendosur që marrëveshjen e ...

Mustafa thotë se demarkacioni po shtyhet për shkak të opozitës

Lajmi.net - 15.07.2016

Kryeministri Isa Mustafa tha se përkundër që ishte e paraparë që sot të procedohet nga Qeveria për në Kuvend ligji për ratifikimin e Marrëveshjes për Shënimin e Pikës Kufitare me Malin e Zi, një gjë ...

Qeveria pajtohet të shtyjë procedimin e ratifikimit të Demarkacionit

Evropaelire - 15.07.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka mbështetur shtyrjen për pak kohë të procedimit në Kuvend për ratifikim të Marrëveshjes për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, përderisa të hapet edhe një ...

Kryesia e Kuvendit nis mbledhjen me një minutë heshtje për viktimat e Francës

Zhurnal - 15.07.2016

Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka filluar mbledhjen e sotme, duke u solidarizuar me familjet e viktimave në Francë. Kryetarët e grupeve parlamentare do të diskutojnë dhe vendosin rreth kërkesës së ...

Takimi për Demarkacionin me 3 gusht (Foto)

Lajmi.net - 15.07.2016

Debati për Demarkacionin i iniciuar nga deputeti Shpëtim Bulliqi ku do të diskutonin Qeveria, Kuvendi, Komisioni Shtetëror dhe ekspertët, do të mbahet me 3 gusht ne ambientet e Kuvendit.

Veseli tregon vendin se ku do të mbahet debati për Demarkacion (Video)

Lajmi.net - 15.07.2016

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë se debati për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi është i vonuar, ndonëse ka pranuar se është më mirë që ky debat të bëhet para se të merret ...

Kuvendi shtron Demarkacionin për debat në një tryezë të rrumbullakët

Evropaelire - 15.07.2016

Kuvendi i Kosovës do të debatojë çështjen e shumëpërfolur të Demarkacionit të kufirit me Malin e Zi, por fillimisht jo në një seancë të rregullt plenare, por në një tryezë të rrumbullakët.

Takimi për Demarkacionin me 4 gusht

Zhurnal - 15.07.2016

Debati për Demarkacionin i iniciuar nga deputeti Shpëtim Bulliqi ku do të diskutonin Qeveria, Kuvendi, Komisioni Shtetëror dhe ekspertët, do të mbahet me 3 gusht ne ambientet e Kuvendit.

Kryesia e Kosovës mban një minutë heshtje për Francën

Albeu.com - 15.07.2016

Kryesia e Kuvendit të Kosovës, ka filluar mbledhjen e sotme duke u solidarizuar me familjet e viktimave në Francë, duke mbajtur një minutë heshtje . Në këtë mbledhje, kryetarët e grupeve parlamentare ...

Kosovë, debati rreth Demarkacionit më 3 gusht

Portalb - 15.07.2016

Kryesia e Kuvendit ka vendosur sot rreth kërkesës së grupit të deputetëve të Kuvendit për organizimin e një debati profesional-shkencor mes komisionit shtetëror për Demarkacion dhe grupit të njohësve ...

AAK e cilëson të vonuar debatin për demarkacionin

Lajmi.net - 15.07.2016

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka thënë se vendimi i kryesisë së Kuvendit të Kosovës për demarkacionin, është vendim i drejtë, ndonëse i vonuar. Në një njoftim për media thuhet se vendimi i sotëm i ...

Vendos kryesia e Kuvendit, më 3 gusht debati për Demarkacionin

Lajm - 15.07.2016

Nënkryetarja e Kuvendit nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Aida Dërguti ka njoftuar se kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur që me datë 3 gusht të mbahet debati profesional-shkencor mes ...

AAK e cilëson të vonuar debatin për demarkacionin

Albeu.com - 15.07.2016

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka thënë se vendimi i kryesisë së Kuvendit të Kosovës për demarkacionin , është vendim i drejtë, ndonëse i vonuar . Përmes një njoftimi për mediat thuhet se vendimi i ...

Kosovë, më 3 gusht debati për demarkacionin

Almakos - 15.07.2016

Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur që me datë 3 gusht të mbahet debati profesionalshkencor mes komisionit shtetëror për Demarkacion dhe grupit të njohësve profesionist për diskutim dhe ...

Mustafa: Demarkacionin e procedojmë kur të kërkohet nga Kuvendi

Lajmi.net - 15.07.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka thënë se Qeveria është e gatshme ta procedojë për në Kuvend marrëveshjen për vijën kufitare me Malin e Zi kur do që Kuvendi ta kërkojë një gjë të tillë.

Kosovë, kryesia e Kuvendit cakton 3 gushtin për debatin mbi Demarkacionin

Top Channel - 15.07.2016

Nënkryetarja e Kuvendit nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Aida Dërguti ka njoftuar se Kryesia e ka vendosur që në datën 3 gusht të mbahet debati profesionalo-shkencor mes Komisionit shtetëror për ...

AAK: Debati për demarkacionin, i drejtë edhe pse i vonuar!

Top Channel - 15.07.2016

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, në opozitë, ka thënë se vendimi i Kryesisë së Kuvendit për Demarkacionin është i drejtë, ndonëse i vonuar. Në një njoftim për mediet thuhet se, vendimi i kësaj të ...

Bulliqi e quan të vonshëm debatin më 3 gusht për Demarkacionin, nuk pret rezultat

Lajmi.net - 15.07.2016

Data 03 gusht e cila u vendos për të debatuar rreth çështjes së Demarkacionit nga ana e Qeverisë, Kuvendit, Komisionit Shtetëror dhe ekspertëve, është vlerësuar e vonshme dhe pa ndonjë rezultat të ...

LDK-ja i përgjigjet AAK-së për apelin në emër të Rugovës

Zeri - 15.07.2016

Dega e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Deçan reagon ndaj “apelit” të degës së AAK-së në këtë qytet lidhur me qëndrimet që LDK duhet të mbajë në raport me demarkacionin.

Sot mbahet mbledhja e Qeverisë, nuk dihet nëse Demarkacioni është në rend dite

Gazeta Express - 15.07.2016

Qeveria e Kosovës do të mblidhet sot për të zhvilluar mbledhjen e radhës së ekzekutivit. Më 13 korrik ishte caktuar mbledhja e Qeverisë së Kosovës, ku do të shqyrtohej Projektligji për Ratifikimin e ...

Sot vendoset për debatin shkencor rreth Demarkacionit

Telegrafi - 15.07.2016

Kryesia e Kuvendit do të mblidhet sot për të diskutuar dhe vendosur rreth kërkesës së grupit të deputetëve të Kuvendit për organizimin e një debati profesional-shkencor mes komisionit shtetëror për ...

Qeveria shtyn dërgimin e demarkacionit në Kuvend

Telegrafi - 15.07.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka deklaruar se edhe pse sot ka qenë e paraparë të futet në rend dite ligji për caktimin e vijës kufitare me Malin e Zi, po japin edhe pak kohë me qëllim që të ...

Mustafa për demarkacionin: Mund edhe ta masim territorin

Zeri - 15.07.2016

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa në mbledhjen e Qeverisë ka thënë se ka ende hapësirë për shqyrtimin e marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi. Ai ka këkruar që të zbardhen akuzat e opozitës ...

Demarkacioni nuk shkon në Kuvend as sot

Gazeta Express - 15.07.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka deklaruar se edhe pse sot ka qenë e paraparë të futet në rend dite ligji për caktimin e vijës kufitare me Malin e Zi, po japin edhe pak kohë me qëllim që të ...

Kryesia e Kuvendit nderon me një minutë heshtje viktimat e sulmit në Francë

Gazeta Express - 15.07.2016

Kryesia e Kuvendit ka filluar mbledhjen duke u solidarizuar me familjet e viktimave në Francë Kryetarët e grupeve parlamentare do të diskutojnë dhe vendosin rreth kërkesës së grupit të deputetëve për ...

Tryeza për demarkacionin më 3 gusht

Zeri - 15.07.2016

Është mbajtur mbledhja e kryesisë së Kuvendit ku u vendosur që seanca e radhës do të mbahet me 4 gusht. Këtë e ka konfirmuar deputetja nga Vetëvendosjes, Aida Durguri.

Veseli: Më mirë është vonë sesa kurrë

Zeri - 15.07.2016

Kryetari i Kuvendit Kadri Veseli ka reaguar për sulmet siç i ka quajtur ai jonjerëzore në Nicë të Francës. "Sulmet në Francë janë sulme edhe ndaj Kosovës.

Debati shkencor për Demarkacionin më 3 gusht

Gazeta Express - 15.07.2016

Kryesia e Kuvendit ka vendosur sot rreth kërkesës së grupit të deputetëve të Kuvendit për organizimin e një debati profesional-shkencor mes komisionit shtetëror për Demarkacion dhe grupit të njohësve ...

Vendos kryesia e Kuvendit: Më 3 gusht – Debati për Demarkacionin

Telegrafi - 15.07.2016

Nënkryetarja e Kuvendit nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Aida Dërguti, ka njoftuar se Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur që me datë 3 gusht të mbahet debati profesional-shkencor mes ...

Veseli: Debati për Demarkacionin do të mbahet në sallën alternative

Gazeta Express - 15.07.2016

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë se debati për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi është i vonuar, ndonëse ka pranuar se është më mirë që ky debat të bëhet para se të merret ...

Kosovë, Kryesia e Kuvendit vendos: Më 3 gusht debati për demarkacionin

RTSH - 15.07.2016

Nënkryetarja e Kuvendit nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Aida Dërguti ka njoftuar se kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur që me datë 3 gusht të mbahet debati profesional-shkencor mes ...

Kosovë, Qeveria shtyn procedimin e ratifikimit të Demarkacionit

RTSH - 15.07.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka mbështetur shtyrjen për pak kohë të procedimit në Kuvend për ratifikimin e Marrëveshjes për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, përderisa të hapet edhe një ...

Debati për demarkacionin, i drejtë edhe pse i vonuar!

Telegrafi - 15.07.2016

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka thënë se vendimi i Kryesisë së Kuvendit të Kosovës për demarkacionin, është vendim i drejtë, ndonëse i vonuar. Në një njoftim për media thuhet se vendimi i sotëm i ...

Debati për demarkacionin, i drejtë edhe pse i vonuar!

Zeri - 15.07.2016

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka thënë se vendimi i Kryesisë së Kuvendit të Kosovës për demarkacionin, është vendim i drejtë, ndonëse i vonuar. Në një njoftim për media thuhet se vendimi i sotëm i ...

Kosovë: Qeveria dhe opozita pajtohen të debatojnë kufirin me Malin e Zi

VOA - 15.07.2016

Kryesia e parlamentit të Kosovës caktoi tre gushtin si datë të një debati profesional për shënimin e kufirit me Malin e Zi. Në një tryezë diskutimesh pritet që të përballen mendimet e ekspertëve dhe ...

Lekaj komenton vendimin rreth debatit për demarkacionin: I vonuar, por i duhur

Gazeta Express - 15.07.2016

Shefi i grupit parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj ka mirëpritur vendimin e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës për mbajtjen e një debati për demarkacion me Malin e Zi më 3 gusht.

Bulliqi: Qeveria t’ua dërgoj deputetëve materialin për demarkacionin

Zeri - 15.07.2016

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Shpejtim Bulliqi ka thënë për “Zërin” se vendimi i Kryesisë së Kuvendit për të organizuar tryezë diskutimi për demarkacionin është vendim i mirë, por që ...

Bulliqi nuk pret rezultate nga debati për demarkacion

Gazeta Express - 15.07.2016

Data 03 gusht e cila u vendos për të debatuar rreth çështjes së Demarkacionit nga ana e Qeverisë, Kuvendit, Komisionit Shtetëror dhe ekspertëve, është vlerësuar e vonshme dhe pa ndonjë rezultat të ...

Kuvendi organizon tryezë për Demarkacionin më 3 gusht

BalkanWeb - 15.07.2016

PRISHTINE – Kryesia e Kuvendit të Kosovës dhe shefat e grupeve parlamentare kanë rënë dakord që debati profesional për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi të zhvillohet në formën e një tryeze, më 3 ...

3 gusht, debatohet për Demarkacionin (VIDEO)

Zeri - 15.07.2016

Demarkacioni do të sjellët për debat. E kjo do të ndodh më 3 gusht në sallën alternative të Kuvendit, derisa një ditë më vonë në sallën qendrore do të mbahet një seancë e rregullt, njofton Klan ...

Kryesia e Kuvendit vendos për debatin shkencor rreth Demarkacionit

Java News - 15.07.2016

Kryesia e Kuvendit, në ora 11:00, diskuton dhe vendosë rreth kërkesës së grupit të deputetëve të Kuvendit për organizimin e një debati profesional-shkencor mes komisionit shtetëror për Demarkacion ...

Sot mbahet mbledhja e Qeverisë, nuk dihet për Demarkacionin!

Java News - 15.07.2016

Qeveria e Kosovës do të mblidhet për të zhvilluar mbledhjen e radhës së ekzekutivit. Më 13 korrik ishte caktuar mbledhja e Qeverisë së Kosovës, ku do të shqyrtohej Projektligji për Ratifikimin e ...

Debati për demarkacionin, i drejtë edhe pse i vonuar!

Shqiperia Ime - 15.07.2016

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka thënë se vendimi i Kryesisë së Kuvendit të Kosovës për demarkacionin, është vendim i drejtë, ndonëse i vonuar. Në një njoftim për media thuhet se vendimi i sotëm i ...

Kosovë: Qeveria dhe opozita pajtohen të debatojnë kufirin me Malin e Zi

Flaka - 15.07.2016

Kryesia e parlamentit të Kosovës caktoi tre gushtin si datë të një debati profesional për shënimin e kufirit me Malin e Zi. Në një tryezë diskutimesh pritet që të përballen mendimet e ekspertëve dhe ...

Komuniteti shqiptaro-suedez kërkon nga deputetët të mos e ratifikojnë demarkacionin

Kosova Live - 15.07.2016

Komuniteti shqiptaro-suedez kërkon nga deputetët e Kuvendit të Republikës së Kosovës që të mos ratifikojnë marrëveshjen për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi për të cilën po thuhet se dëmton ...

Mustafa pranon zmbrapsjen për procedimin e marrëveshjes për demarkacionin, por nuk ndryshon vlerësimet

Kosova Live - 15.07.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, në mbledhjen jubilare të qeverisë, e njëqindta me radhë, e ka pranuar zmbrapsjen për demarkacionin edhe pse kishte premtuar se në këtë mbledhje do të procedohet ...

Më 3 gusht, tryezë për demarkacionin

Kosova Live - 15.07.2016

Kryesia e Kuvendit të Republikës së Kosovës, e kryesuar nga Kadri Veseli, kryetar, mbajti sot mbledhjen e radhës, në të cilën përcaktoi rendin e ditës për seancën plenare të Kuvendit, e cila do të ...

AAK: Debati për demarkacion vendim i drejtë edhe pse i vonuar

Kosova Live - 15.07.2016

Grupi Parlamentar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës e konsideron të drejtë vendim in që debati për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi të mbahet më 3 gusht, edhe pse thotë se ky debat tashmë mund ...

Krasniqi: Parametrat për vendosjen e kufirit, qesharak dhe fyes

Lajm - 14.07.2016

Ish kryeparlamentari, njëherësh anëtar i Nismës për Kosovën Jakup Krasniqi përmes një shkrimi autorial ka kërkuar edhe dorëheqjen e Komisionit për të rivlerësuar një proces të ri për demarkacionin me ...

Zmbrapset PDK-ja, kërkon konsensus për Demarkacionin

Lajmi.net - 14.07.2016

Partia më e madhe në vend (PDK) e sheh të nevojshme arritjen e një konsensusi nacional për çështjen e demarkacionit me Malin e Zi, derisa LDK-ja insiston se demarkacioni shumë shpejt do të shkojë në ...

Synohet tryezë e liderëve politikë për ta debatuar demarkacionin

Almakos - 14.07.2016

Kanë nisur iniciativa për t’i ulur përreth një tryeze liderët e partive kryesore në pushtet dhe opozitë, në përpjekjen që të mbërrihen konsensusi dhe qasja e përbashkët rreth çështjes së ...

Tërhiqet PDK-ja, kërkon konsensus për Demarkacionin

Albeu.com - 14.07.2016

Partia Demokratike e Kosovës (PDK), e cila për më shumë se dhjetë muaj e ka mbështetur Marrëveshjen për Demarkacionin e Kufirit me Malin e Zi, tani është më e rezervuar për këtë çështje.

Partia Demokratike e Kosovës tërhiqet për demarkacionin

Zhurnal - 14.07.2016

Prishtinë, 14 korrik - Partia më e madhe në Kosovë, Partia Demokratike e Kosovës (PDK) e sheh të nevojshme arritjen e një konsensusi nacional për çështjen e demarkacionit me Malin e Zi, derisa LDK-ja ...

Jakupit i ‘mbushet kupa’: Kryeministër me kë dreqin je?

Lajmi.net - 14.07.2016

Kryetari i Këshillit Kombëtar i Nisma për Kosovën, Jakup Krasniqi ka thënë se kushtëzimet për demarkacionin me Malin e Zi, të “zbuluara” njëri pas tjetrit nga kryeministri Isa Mustafa, e të ndihmuar ...

Krasniqit i "mbushet kupa": Kryeministër me kë dreqin je?

Albeu.com - 14.07.2016

Kryetari i Këshillit Kombëtar i Nisma për Kosovën, Jakup Krasniqi ka thënë se kushtëzimet për demarkacionin me Malin e Zi, të “zbuluara” njëri pas tjetrit nga kryeministri Isa Mustafa, e të ndihmuar ...

Krasniqi: Kryeministër me kë dreqin je ?

Lajm - 14.07.2016

Kryetari i Këshillit Kombëtar i Nisma për Kosovën, Jakup Krasniqi ka thënë se kushtëzimet për demarkacionin me Malin e Zi, të “zbuluara” njëri pas tjetrit nga kryeministri Isa Mustafa, e të ndihmuar ...

Krasniqi: Kështu si ka nisur Kryeministri, do të kemi humbje të reja territoresh e sovraniteti

Almakos - 14.07.2016

Kryetari i Këshillit Kombëtar i Nisma për Kosovën, Jakup Krasniqi ka thënë se kushtëzimet për demarkacionin me Malin e Zi, të “zbuluara” njëri pas tjetrit nga kryeministri Isa Mustafa, e të ndihmuar ...

Musmurati: PDK është pro ratifikimit të Demarkacionit

Zhurnal - 14.07.2016

Mediat në Kosovë kanë shkruar sot se Partia Demokratike e Kosovës (PDK), e cila për më shumë se dhjetë muaj e ka mbështetur Marrëveshjen për Demarkacionin e Kufirit me Malin e Zi, tani është më e ...

Krasniqi: Kryeministër me kë dreqin je ?

Zhurnal - 14.07.2016

Prishtine, 14 korik - Krasniqi ka thënë se kushtëzimet për demarkacionin me Malin e Zi, të “zbuluara” njëri pas tjetrit nga kryeministri Mustafa, e ka shtyrë të pyes me kë dreqin janë, kryeministri i ...

Musmurati: PDK është pro ratifikimit të Demarkacionit

Albeu.com - 14.07.2016

Mediat në Kosovë kanë shkruar sot se Partia Demokratike e Kosovës (PDK), e cila për më shumë se dhjetë muaj e ka mbështetur Marrëveshjen për Demarkacionin e Kufirit me Malin e Zi, tani është më e ...

Kosovë, Mustafa: Demarkacioni me Malin e Zi, kusht për krijimin e ushtrisë

SOT - 14.07.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka deklaruar se kushdo që ka argumente për humbje të tokës në kufirin me Malin e Zi duhet të deklarohet. Ai ka thënë për transmetuesin publik se demarkacioni i ...

LDK e PDK braktisin mbledhjen e Kuvendit të Prishtinës

Portalb - 14.07.2016

LDK-ja dhe PDK-ja e kanë lëshuar mbledhjen e sotme të Kuvendit Komunal të Prishtinës bashkë me kryesuesin e Kuvendit Halim Halimin. Dy subjektet opozitare u larguan nga salla në momentin kur u ...

AAK: Demarkacioni si kusht për ushtrinë, mashtrim ordiner

Lajm - 14.07.2016

Departamenti për Politika të Mbrojtjes dhe të Sigurisë DPMS i AAK –së, kërkon nga Qeveria e Kosovës “që të mos i ndërlidhë situatat e dështuara të saj në mes të FAK-ut, ASK dhe Demarkacionit, si ...

AAK: Qeveria mos t’i ndërlidhë dështimet me formimin e FAK-ut

Lajmi.net - 14.07.2016

Departamenti për Politika të Mbrojtjes dhe të Sigurisë DPMS i AAK –së, ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që çështjen e demarkacionit mos ta ndërlidhë me formimit të Ushtrisë së Kosovës.

Demarkacioni (s’) ngufat proceset tjera të rëndësishme

Evropaelire - 14.07.2016

Demarkacioni i kufirit me Malin e Zi dhe Asociacioni i komunave me shumicë serbe për afërsisht një vit po dominojnë skenën politike në Kosovë, duke lënë në plan të dytë çështjet tjera të interesit, ...

AAK: Demarkacioni si kusht për ushtrinë, mashtrim ordiner

Zhurnal - 14.07.2016

Departamenti për Politika të Mbrojtjes dhe të Sigurisë DPMS i AAK –së, kërkon nga Qeveria e Kosovës “që të mos i ndërlidhë situatat e dështuara të saj në mes të FAK-ut, ASK dhe Demarkacionit, si ...

Ymeri: Kosova nuk ka udhëheqës, ka administratorë

Portalb - 14.07.2016

Kryetari i Vetëvendosjes Visar Ymeri në profilin e vet të Facebookut ka shkruar se “pavarësia e kushtëzuar e solli shtetin me kushtëzime dhe me nënshtrime ndaj Serbisë, ndërsa udhëheqësit e vendit i ...

Kryeministri Mustafa i kundërpërgjigjet Krasniqit

Lajmi.net - 14.07.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, duke iu kundërpërgjigjur Jakup Krasniqit, lidhur me shënimet e përdorura për demarkacionin me Malin e ZI, ka thënë se nëse kanë gabuar gjatë kohës sa ka qenë ...

Mustafa - Krasniqit: Demarkacioni u bazua në ligjet që ju keni nënshkruar

Albeu.com - 14.07.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa , duke iu kundërpërgjigjur Jakup Krasniqit, lidhur me shënimet e përdorura për demarkacionin me Malin e ZI, ka thënë se nëse kanë gabuar gjatë kohës sa ka qenë ...

Mustafa, Krasniqit: Demarkacioni u bazua në ligjet që ju keni nënshkruar

Portalb - 14.07.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, duke iu kundërpërgjigjur Jakup Krasniqit, lidhur me shënimet e përdorura për demarkacionin me Malin e ZI, ka thënë se nëse kanë gabuar gjatë kohës sa ka qenë ...

AAK: Demarkacioni si kusht për ushtrinë, mashtrim ordiner

Almakos - 14.07.2016

Departamenti për Politika të Mbrojtjes dhe të Sigurisë DPMS i AAK –së, kërkon nga Qeveria e Kosovës “që të mos i ndërlidhë situatat e dështuara të saj në mes të FAK-ut, ASK dhe Demarkacionit, si ...

AAK: Demarkacioni, aspak kusht për formimin e FAK. Mashtrim

Top Channel - 14.07.2016

Departamenti për Politikat e Mbrojtjes dhe të Sigurisë, në AAK, kërkon nga Qeveria e Kosovës që të mos i ndërlidhë situatat e dështuara të saj mes FAK-ut, ASK-së dhe Demarkacionit, gjoja si kusht që ...

Kryesia vendos nesër për debat profesional për Demarkacionin

Lajmi.net - 14.07.2016

Kryesia e Kuvendit, të premten në ora 11:00, diskuton dhe vendosë rreth kërkesës së grupit të deputetëve të Kuvendit për organizimin e një debati profesional-shkencor mes komisionit shtetëror për ...

Krasniqi ia kthen Isës: Kryeministri me qëllim ngatërron kufijtë e shtetit

Lajm - 14.07.2016

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës Jakup Krasniqi i është përgjigjur sërish kryeministrit Isa Mustafa. Sipas Krasniqit, Kryeministri me qëllim ngatërron kufijtë e shtetit me kufijtë e parkut ...

Sadri Ferati: Kam paqartësi për demarkacionin, dua t’i dëgjoj dy palët

Lajmi.net - 14.07.2016

Deputeti i LDK-së Sadri Ferati ka thënë se ka paqartësi për demarkacionin, dhe se për këtë dëshiron që t’i dëgjoj dy palët. “Derisa është faza e debatit, mendoj që i ndihmojmë shumë qartësimit, nëse ...

AAK e Deçanit thirrje deputetëve të LDK-së që ta kundërshtojnë Demarkacionin

Lajmi.net - 14.07.2016

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dega në Deçan u bën thirrje deputetëve të kundërshtojnë marrëveshjen për demarkacionin me Malin e Zi. AAK në Deçan përmes një reagimi për media u ka bërë thirrje ...

Sivjet s’ka pushim si zakonisht për deputetët e Kuvendit (VIDEO)

Lajmi.net - 14.07.2016

Do të mbeten në Prishtinë më gjatë se viteve të tjera, andaj pushimet verore do t’i nisin më vonë. Deputetët e Parlamentit të Kosovës kanë edhe disa punë për të kryer gjatë korrikut, në mos edhe në ...

Kosova shtet i “kushtëzimeve” (Video)

Lajmi.net - 14.07.2016

Kryeministri i Kosovës për herë të parë e ka përmendur Demarkacionin si kusht për themelimin e Ushtrisë së Kosovës. Ai ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian nuk dëshirojnë ...

Mustafa-Krasniqi përplasen për demarkacionin

Top Channel - 14.07.2016

Çështja e demarkacionit vazhdon të rëndojë mbi politikën kosovare. Marrëveshja e cila kushtëzon edhe liberalizimin e vizave për Kosovën është bërë shkak përplasjeje mes Kryetari të Këshillit Kombëtar ...

Haradinaj: Të bëjmë një Demarkacion tjetër deri në vjeshtë

Ora news - 14.07.2016

Në intervistë për Radio Evropa e Lirë, ai ka thënë se nuk beson që do t’i kthehen formave jo konvencionale të kundërshtimit në Kuvend. Haradinaj, thotë se çështja e Demarkacionit me Malin e Zi nuk ka ...

Synohet tryezë e liderëve politikë për ta debatuar demarkacionin

Telegrafi - 14.07.2016

Kanë nisur iniciativa për t’i ulur përreth një tryeze liderët e partive kryesore në pushtet dhe opozitë, në përpjekjen që të mbërrihen konsensusi dhe qasja e përbashkët rreth çështjes së ...

PDK zmbrapset për demarkacionin

Gazeta Express - 14.07.2016

Partia më e madhe në vend (PDK) e sheh të nevojshme arritjen e një konsensusi nacional për çështjen e demarkacionit me Malin e Zi, derisa LDK-ja insiston se demarkacioni shumë shpejt do të shkojë në ...

PDK zmbrapset për demarkacionin

Zeri - 14.07.2016

Partia më e madhe në vend (PDK) e sheh të nevojshme arritjen e një konsensusi nacional për çështjen e demarkacionit me Malin e Zi, derisa LDK-ja insiston se demarkacioni shumë shpejt do të shkojë në ...

Sot mblidhet Kuvendi, nuk do të diskutohet demarkacioni

Gazeta Express - 14.07.2016

Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka bërë me dije se sot do të mbahet seancë e rregullt plenare, e cila në rend dite do të ketë tre pika, por jo edhe atë të demarkacionit.

PDK zmbrapset për demarkacionin

Telegrafi - 14.07.2016

Partia Demokratike e Kosovës (PDK), e cila për më shumë se dhjetë muaj e ka mbështetur Marrëveshjen për Demarkacionin e Kufirit me Malin e Zi, tani është më e rezervuar për këtë çështje.

Kuvendi i Kosovës sot në seancë plenare, demarkacioni s’është në rend dite

BalkanWeb - 14.07.2016

PRISHTINË -Kuvendi i Kosovës do të mblidhet të enjten në seancë plenare, ku në rend dite janë tre pika, por nuk është Demarkacioni me Malin e Zi. Pikat e rendit të ditës për seancën e sotme janë: ...

Musmurati: PDK është pro ratifikimit të Demarkacionit

Telegrafi - 14.07.2016

Mediat në Kosovë kanë shkruar sot se Partia Demokratike e Kosovës (PDK), e cila për më shumë se dhjetë muaj e ka mbështetur Marrëveshjen për Demarkacionin e Kufirit me Malin e Zi, tani është më e ...

Krasniqi: Kështu si ka nisur Kryeministri, do të kemi humbje të reja territoresh e sovraniteti

Telegrafi - 14.07.2016

Kryetari i Këshillit Kombëtar i Nisma për Kosovën, Jakup Krasniqi ka thënë se kushtëzimet për demarkacionin me Malin e Zi, të “zbuluara” njëri pas tjetrit nga kryeministri Isa Mustafa, e të ndihmuar ...

PDK nuk e ka ndryshuar qëndrimin për Demarkacionin

Gazeta Express - 14.07.2016

Mediat në Kosovë kanë shkruar sot se Partia Demokratike e Kosovës (PDK), e cila për më shumë se dhjetë muaj e ka mbështetur Marrëveshjen për Demarkacionin e Kufirit me Malin e Zi, tani është më e ...

Krasniqi: Kështu si ka nisur Kryeministri, do të kemi humbje të reja territoresh

Gazeta Express - 14.07.2016

Kryetari i Këshillit Kombëtar i Nisma për Kosovën, Jakup Krasniqi ka thënë se kushtëzimet për demarkacionin me Malin e Zi, të “zbuluara” njëri pas tjetrit nga kryeministri Isa Mustafa, e të ndihmuar ...

Krasniqi: Kështu si ka nisur Kryeministri, do të kemi humbje të reja territoresh e sovraniteti

Zeri - 14.07.2016

Kryetari i Këshillit Kombëtar i Nisma për Kosovën, Jakup Krasniqi ka thënë se kushtëzimet për demarkacionin me Malin e Zi, të “zbuluara” njëri pas tjetrit nga kryeministri Isa Mustafa, e të ndihmuar ...

‘Isa Mustafa, mund të jetë gjithçka, por jo kryeministër i vendit’

Zeri - 14.07.2016

Valon Tolaj nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, përmes një postimi në rrjetin social ‘Facebook’, ka shkruar se Isa Mustafa, mund të jetë gjithçka, por jo kryeministër i vendit.

LDK e PDK lëshojnë mbledhjen, ndërpritet seanca e Kuvendit të Prishtinës

Koha.net - 14.07.2016

Është ndërprerë mbledhja e Kuvendit komunal të Prishtinës, pasi qe LDK dhe PDK e kanë lëshuar mbledhjen, e bashkë me ta mbledhjen e ka lëshuar edhe kryesuesi i Kuvendit, Halim Halimi, i cili është ...

​ Përplasen Isa Mustafa dhe Jakup Krasniqi për demarkacionin

Gazeta Express - 14.07.2016

Kryeministri Isa Mustafa ia ka kthyer përgjigjen Jakup Krasniqit i cili e akuzoi shefin e qeverisë për deklaratën që demarkacioni është kusht edhe për krijimin e ushtrisë së Kosovës.

Ymeri: Demarkacioni po udhëhiqet nga administruesit e jo vendimmarrësit e shtetit

Gazeta Express - 14.07.2016

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Visar Ymeri ka thënë se demarkacionin me Malin e Zi nuk po e udhëheqin njerëz vendimmarrës që qeverisin me territorin, por "administrues që menaxhojnë, mes tjerash, ...

Deputetët e LDK-së konsultohen për Demarkacion

Zeri - 14.07.2016

Deputeti i LDK-së, Shpejtim Bulliqi dhe disa bashkpartiak te tij kanë shfrytëzuar vonesën e fillimit të seancës për të biseduar me gjasë për çështjen e demarkacionit.

Isa Mustafa: Jakup a e din çka ke bo ?!

Zeri - 14.07.2016

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa i ka reaguar, ish-kryetarit t kuvendit, Jakup Krasniqi, duke kërkuar llogari nga ai, se pse kishte nënshkruar Ligjin pr Parkun Kombëtar “Bjeshkt e Nemuna”.

AAK: Demarkacioni si kusht për ushtrinë, mashtrim ordiner

Telegrafi - 14.07.2016

Departamenti për Politika të Mbrojtjes dhe të Sigurisë DPMS i AAK –së, kërkon nga Qeveria e Kosovës “që të mos i ndërlidhë situatat e dështuara të saj në mes të FAK-ut, ASK dhe Demarkacionit, si ...

AAK: Të mos manipulohet me Demarkacion, për të fshehur dështimin e krijimit të ushtrisë

Gazeta Express - 14.07.2016

​Departamenti për Politika të Mbrojtjes dhe të Sigurisë i AAK'së, përmes një komunikate për media, kërkon nga Qeveria e Kosovës që, sipas tyre, të mos i ndërlidhë situatat e dështuara të saj në mes ...

E thotë deputeti i LDK-së: PDK-ja përmes Demarkacionit dëshiron të na dërgoj në zgjedhje

Zeri - 14.07.2016

Deputeti i PDK-së, Adem Salihaj ka thënë se çështja e Demarkacionit është problematike. Ai është thirrur në mungesë të informacioneve dhe keqkuptimeve në këtë proces.

AAK: Demarkacioni si kusht për ushtrinë, mashtrim ordiner

Zeri - 14.07.2016

Departamenti për Politika të Mbrojtjes dhe të Sigurisë DPMS i AAK –së, kërkon nga Qeveria e Kosovës “që të mos i ndërlidhë situatat e dështuara të saj në mes të FAK-ut, ASK dhe Demarkacionit, si ...

Mustafa, Krasniqit: Demarkacioni u bazua në ligjet që ju keni nënshkruar

Telegrafi - 14.07.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, duke iu kundërpërgjigjur Jakup Krasniqit, lidhur me shënimet e përdorura për demarkacionin me Malin e ZI, ka thënë se nëse kanë gabuar gjatë kohës sa ka qenë ...

Konfirmohen përçarjet e koalicionit, deputeti i LDK’së thotë se PDK po do të na çoi në zgjedhje

Gazeta Express - 14.07.2016

Deputeti i PDK-së, Adem Salihaj ka thënë se çështja e Demarkacionit është problematike. Ai është thirrur në mungesë të informacioneve dhe keqkuptimeve në këtë proces.

Demarkacioni (s’) ngufat proceset tjera të rëndësishme

Zeri - 14.07.2016

Demarkacioni i kufirit me Malin e Zi dhe Asociacioni i komunave me shumicë serbe për afërsisht një vit po dominojnë skenën politike në Kosovë, duke lënë në plan të dytë çështjet tjera të interesit, ...

Krasniqi: Mustafa e ka humbur orientimin, në kohë dhe hapësirë

Telegrafi - 14.07.2016

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës, Jakup Krasniqi, ia ka kthyer reagimin e tij kryeministrit Isa Mustafës. Pas një shkrimi autorial ku Krasniqi kritikon Mustafën rreth marrëveshjes së ...

Adem Salihaj: Kadri Veseli do ta çojë vendin në zgjedhje (Video)

Telegrafi - 14.07.2016

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Adem Salihaj në emisionin InfoBox të Radio Televizionit Dukagjini, ka thënë se Partia Demokratike e ka dërguar vendin në zgjedhje të parakohshme dhe kjo ...

Krasniqi ja kthen Mustafës: Reagim dëshpërues për të arsyetuar humbjen e mbi 8000 hektarëve të Kosovës

Zeri - 14.07.2016

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës Jakup Krasniqi ia ka kthyer reagimin e tij kryeministrit Isa Mustafës. Pas një shkrimi autorial ku Krasniqi kritikon Mustafën duke i thënë “kryeministër i kujt ...

Vazhdon polemika Mustafa-Krasniqi. Kryeministri: Ish-kryetari s'e di çka nënshkroi në Kuvend

Gazeta Express - 14.07.2016

Kanë vazhduar polemikat mes ish-kryetarit të Kuvendit, Jakup Krasnqi dhe Kryeministrit Isa Mustafa Krasniqi e quajti reagim dëshpërues kundërpërgjigjen e Mustafës, duke aluduar se kryeministri me ...

Sot Kryesia e Kuvendit vendos për debatin shkencor rreth Demarkacionit

Gazeta Express - 14.07.2016

Kryesia e Kuvendit, sot në ora 11:00, diskuton dhe vendosë rreth kërkesës së grupit të deputetëve të Kuvendit për organizimin e një debati profesional-shkencor mes komisionit shtetëror për ...

Nesër Kryesia e Kuvendit shqyrton debatin për demarkacion

Zeri - 14.07.2016

Kryesia e Kuvendit, të premten në ora 11:00, diskuton dhe vendosë rreth kërkesës së grupit të deputetëve të Kuvendit për organizimin e një debati profesional-shkencor mes komisionit shtetëror për ...

Mustafa, polemika me Krasniqin: Ish-kryetari nuk e di çfarë ka firmosur në Kuvend

Panorama - 14.07.2016

Kanë vazhduar polemikat mes ish-kryetarit të Kuvendit, Jakup Krasnqi dhe Kryeministrit Isa Mustafa. Krasniqi e quajti reagim dëshpërues kundërpërgjigjen e Mustafës, duke aluduar se kryeministri me ...

Ferati i LDK-së: Personalisht kam paqartësi për demarkacionin, por dua t’i dëgjoj dy palët

Telegrafi - 14.07.2016

Në Info Magazine të Klan Kosova, të ftuar për të debatuar për Demarkacionin me Malin e Zi, kanë qenë deputetët Sadri Ferati nga LDK dhe Pal Lekaj nga AAK.

Lekaj: Do të marrim pjesë në seancën për Demarkacionin

Gazeta Express - 14.07.2016

​Në InfoMagazine të Klan Kosova të ftuar për të debatuar për Demarkacionin me Malin e Zi, kanë qenë deputetët Sadri Ferati nga LDK dhe Pal Lekaj nga AAK.

Nesër Kryesia e Kuvendit shqyrton debatin për demarkacion

Telegrafi - 14.07.2016

Nesër nga ora 11:00, mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës, ku ndër të tjera do të diskutohet edhe për debatin profesional për demarkacionin me Malin e Zi.

Lekaj: Do të marrim pjesë në seancën për Demarkacionin

Zeri - 14.07.2016

Në InfoMagazine të Klan Kosova të ftuar për të debatuar për Demarkacionin me Malin e Zi, kanë qenë deputetët Sadri Ferati nga LDK dhe Pal Lekaj nga AAK.

Ferati: Kam paqartësi për demarkacionin, dua t’i dëgjoj dy palët

Gazeta Express - 14.07.2016

Deputeti i LDK-së Sadri Ferati ka thënë se ka paqartësi për demarkacionin, dhe se për këtë dëshiron që t’i dëgjoj dy palët. “Derisa është faza e debatit, mendoj që i ndihmojmë shumë qartësimit, nëse ...

Mësohet koha kur demarkacioni shkon në Qeveri e Kuvend

Telegrafi - 14.07.2016

Më 13 korrik ishte caktuar mbledhja e Qeverisë së Kosovës, ku do të shqyrtohej Projektligji për Ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi.

Mësohet koha kur demarkacioni shkon në Qeveri e Kuvend

Gazeta Express - 14.07.2016

Më 13 korrik ishte caktuar mbledhja e Qeverisë së Kosovës, ku do të shqyrtohej Projektligji për Ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi.

Sivjet s’ka pushim si zakonisht për deputetët e Kuvendit (VIDEO)

Zeri - 14.07.2016

Do të mbeten në Prishtinë më gjatë se viteve të tjera, andaj pushimet verore do t’i nisin më vonë. Deputetët e Parlamentit të Kosovës kanë edhe disa punë për të kryer gjatë korrikut, në mos edhe në ...

Hyseni: FAK'u pa demarkacion vetëm në ëndrra

Gazeta Express - 14.07.2016

Jo vetëm kryeministri Mustafa thotë se nuk mund të krijohet Forca e Armatosur e Kosovës pa u ratifikuar demarkacioni me Malin e Zi. Këtë e ka thënë në “Interaktiv” të KTV-së, edhe ministri i Punëve ...

Kosova shtet i “kushtëzimeve” (VIDEO)

Zeri - 14.07.2016

Kryeministri i Kosovës për herë të parë e ka përmendur Demarkacionin si kusht për themelimin e Ushtrisë së Kosovës. Ai ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian nuk dëshirojnë ...

“S’ka kthim demarkacioni si kusht për liberalizim të vizave”

Telegrafi - 14.07.2016

Ratifikimi i Projektligjit për Demarkacionin e Kufirit me Malin e Zi, sipas Skender Hysenit është dashur të kryhet kohë më parë. Ministri i Punëve të Brendshme në “Interaktiv” të KTV-së ka thënë se ...

LDK'ja i përgjigjet AAK'së: Kemi bërë zgjedhjen që e ka bërë Presidenti Rugova me kohë

Gazeta Express - 14.07.2016

​Dega e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Deçan ka reaguar ndaj “apelit” të degës së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në këtë qytet lidhur me qëndrimet që LDK duhet të mbajë në raport me ...

Krasniqi: Kryeministër me kë dreqin je ?

Tetova Sot - 14.07.2016

Kryyetari i Këshillit Kombëtar i Nisma për Kosovën, Jakup Krasniqi ka thënë se kushtëzimet për demarkacionin me Malin e Zi, të “zbuluara” njëri pas tjetrit nga kryeministri Isa Mustafa, e të ndihmuar ...

Krasniqi: Kështu si ka nisur Kryeministri, do të kemi humbje të reja territoresh e sovraniteti

Shqiperia Ime - 14.07.2016

Kryetari i Këshillit Kombëtar i Nisma për Kosovën, Jakup Krasniqi ka thënë se kushtëzimet për demarkacionin me Malin e Zi, të “zbuluara” njëri pas tjetrit nga kryeministri Isa Mustafa, e të ndihmuar ...

AAK: Demarkacioni si kusht për ushtrinë, mashtrim ordiner

Ilirida - 14.07.2016

Departamenti për Politika të Mbrojtjes dhe të Sigurisë DPMS i AAK –së, kërkon nga Qeveria e Kosovës “që të mos i ndërlidhë situatat e dështuara të saj në mes të FAK-ut, ASK dhe Demarkacionit, si ...

Mustafa: Demarkacioni është kusht për themelimin e Ushtrisë së Kosovës

Durres Lajm - 14.07.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se demarkacioni me Malin e Zi është interes shtetëror dhe në interes të shtetit, prandaj sipas tij, duhet ikur nga kauzat partiake dhe vetanake.

Mustafa i kundërpërgjigjet Krasniqit

Tetova Sot - 14.07.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, duke iu kundërpërgjigjur Jakup Krasniqit, lidhur me shënimet e përdorura për demarkacionin me Malin e ZI, ka thënë se nëse kanë gabuar gjatë kohës sa ka qenë ...

AAK: Demarkacioni si kusht për ushtrinë, mashtrim ordiner

Shqiperia Ime - 14.07.2016

Departamenti për Politika të Mbrojtjes dhe të Sigurisë DPMS i AAK –së, kërkon nga Qeveria e Kosovës “që të mos i ndërlidhë situatat e dështuara të saj në mes të FAK-ut, ASK dhe Demarkacionit, si ...

Nesër Kryesia e Kuvendit kosovar shqyrton debatin për demarkacion

Java News - 14.07.2016

Nesër nga ora 11:00 mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës, ku ndër të tjera do të diskutohet edhe për debatin profesional për demarkacionin me Malin e Zi.

Lekaj: Demarkacioni të mos kalojë, kufijtë kthehen veç me luftë (VIDEO)

Ilirida - 14.07.2016

Dy partitë opozitare, AAK dhe Nisma, i kanë lutur deputetët që të votojnë kundër kur Demarkacioni të shkojë për votim në Kuvend, ngase kufiri Kosovë-Mali i Zi nuk do të mund të ndryshohet më, veç me ...

Mësohet koha kur demarkacioni shkon në Qeveri e Kuvend

Shqiperia Ime - 14.07.2016

Më 13 korrik ishte caktuar mbledhja e Qeverisë së Kosovës, ku do të shqyrtohej Projektligji për Ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi.

Synohet tryezë e liderëve politikë për ta debatuar demarkacionin

Kosova Live - 14.07.2016

Kanë nisur iniciativa për t’i ulur përreth një tryeze liderët e partive kryesore në pushtet dhe opozitë, në përpjekjen që të arrihet konsensusi dhe qasja e përbashkët rreth çështjes së demarkacionit ...

Demarkacionin si kusht për ushtrinë, AAK e konsideron mashtrim ordiner

Kosova Live - 14.07.2016

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e konsideron mashtrim ordiner deklarimin e kryeministrit Isa Mustafa se ratifikimi i marrëveshjes së demarkacionit për kufirin me Malin e Zi nuk është vetëm kusht për ...

EKSKLUZIVE || Zbulohet “Plani Special” për zgjidhjen e demarkacionit me Malin e Zi!

Antpress - 14.07.2016

Demarkacioni me Malin e Zi, një nga çështjet më problematike gjatë muajve të fundit, ka gjasa që shumë shpejt të marrë një rrjedhë krejt tjetër. Gazeta Blic nga burime të saja të përfshira në këtë ...

Demarkacioni nuk procedohet këtë javë

Almakos - 13.07.2016

As në këtë javë nuk do të procedohet për ratifikim në Kuvend Marrëveshja për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Kjo, për shkak se partnerët e koalicionit kanë qëndrime të ndryshme se si duhet ...

Akademia Shqiptare Amerikane thirrje për demarkacionin me Malin e Zi

Shqipmedia - 13.07.2016

(Lidhja: Marrëveshja për demarkacionin e kufirit shtetëror mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Malit të Zi, e nënshkrua më 27 gusht 2015, në Vjenë, kryeqytetin e Austrisë.

Qeveria publikon dokumentet ku e bazoi demarkacionin

Lajmi.net - 13.07.2016

Qeveria e Kosovës e ka publikuar përmbledhjen e dokumenteve në të cilat është bazuar Komisioni Shtetëror për Shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi.

ASHASHA: Demarkacioni Kosovë-Mali i Zi, revolton edhe shqiptarët në Maqedoni

Lajm - 13.07.2016

Marrëveshja për demarkacionin e kufirit shtetëror mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Malit të Zi, e negociuar që nga viti 2009, me ndërmjetësim ndërkombëtar të Bashkimit Evropian, e ...

Haradinaj: Me ndihmën e Malit të Zi, demarkacioni do të marr epilog të drejtë

Lajm - 13.07.2016

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj përmes një psotimi në facebook, është shprehur i bindur se Mali i Zi do të kontribuojë që rasti i Demarkacionit me Kosovën të ketë ...

AAK&Nisma: S’ka më gaz lotsjellës në Kuvend, kemi mënyra tjera

Lajmi.net - 13.07.2016

Shefat e Grupeve Parlamentare të AAK-së e Nisma-s kanë kërkuar edhe sot nga deputetët që të mos votojnë Demarkacionit me Malin e Zi. Ata kanë kërkuar që të lihen anash interesat personale, ngase ...

Kuçi dorëzon detyrën të Hoxha, thotë se për demarkacionin do të ketë takime intensive

Lajmi.net - 13.07.2016

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hajredin Kuçi ka thënë se brenda këtyre ditëve do të ketë takime intensive të spektrit politik lidhur me çështjen e Demarkacionit të kufirit me Malin e Zi.

AAK-NISMA kthehen në Kuvend për demarkacionin

Zhurnal - 13.07.2016

Prishtinë, 13 korrik - Zyrtarët e partive politike opozitare të AAK-së dhe Nismës për Kosovën i bënë thirrje deputetëve të Kuvendit që mos ta votojnë marrëveshjen për demarkacionin me Malin e Zi ...

Kuçi: Për Demarkacionin, do të ketë takime intensive të spektrit politik

Albeu.com - 13.07.2016

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hajredin Kuçi ka thënë se brenda këtyre ditëve do të ketë takime intensive të spektrit politik lidhur me çështjen e Demarkacionit të kufirit me Malin e Zi.

Kosovë, opozita: Nuk do ta lejojmë ratifikimin e “Demarkacionit”

Top Channel - 13.07.2016

Opozita, e më konkretisht dy partitë parlamentare AAK dhe NISMA, vazhdojnë të kundërshtojnë ratifikimin e marrëveshjes së nënshkruar një vit më parë për Demarkacionin me Malin e Zi.

Kosovë, Demarkacioni nuk do të procedohet gjatë kësaj jave

Top Channel - 13.07.2016

Marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi nuk do të procedohet për ratifikim në Kuvend as gjatë kësaj jave. Kjo, për shkak se partnerët e koalicionit kanë qëndrime të ndryshme mbi mënyrën sesi ...

Qeveria përdor deklaratën e Obamës si fakt për demarkacionin me Malin e Zi

Lajmi.net - 13.07.2016

Qeveria e Kosovës ka publikuar raportin me përmbledhje të dokumentacioneve për përcaktimin e territorit të Kosovës dhe vijës kufitare me Malin e Zi. Në këtë raport të quajtur “Përmbledhje e ...

Opozita: Nuk do ta lejojmë ratifikimin e marrëveshjes së Demarkacionit

Albeu.com - 13.07.2016

Shefja e Grupit Parlamentar Nisma për Kosovës, Valdete Bajrami ka thënë se do të parandalojnë edhe më tutje votimin e marrëveshjes për Demarkacionin , duke i bërë thirrje edhe deputetëve që të ...

Ja për çfarë do të mbahen nesër seanca në Kuvend

Lajmi.net - 13.07.2016

Kuvendi i Kosovës nesër do të mbajë seancën e radhës plenare, ku sipas njoftimit për media, do të jenë vetëm tri pika të rendit të ditës. Sipas njoftimit në seancën e cilia do të fillojë nga ora ...

PDK kërkon debat të gjerë - LDK do debat në Kuvend për Demarkacionin

Evropaelire - 13.07.2016

Zyrtarë të Qeverisë së Kosovës, nga radhët e Partisë Demokratike, kanë paralajmëruar takime intensive ndërmjet forcave politike në vend, që do të çonte drejt krijimit të një konsensusi kombëtar për ...

Haradinaj: Ta bëjmë një Demarkacion tjetër deri në vjeshtë

Evropaelire - 13.07.2016

Në intervistë për Radio Evropa e Lirë, ai ka thënë se nuk beson që do t’i kthehen formave jo konvencionale të kundërshtimit në Kuvend. Haradinaj, thotë se çështja e Demarkacionit me Malin e Zi nuk ka ...

Haradinaj propozon që deri në vjeshtë, të rishikohet demarkacioni

Lajmi.net - 13.07.2016

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka thënë se nuk beson që do t’i kthehen formave jo konvencionale të kundërshtimit në Kuvend. Haradinaj, thotë se çështja e Demarkacionit me Malin e Zi nuk ka qenë ...

Haradinaj: Ta bëjmë një Demarkacion tjetër deri në vjeshtë

Portalb - 13.07.2016

Në intervistë për Radio Evropa e Lirë , ai ka thënë se nuk beson që do t’i kthehen formave jo konvencionale të kundërshtimit në Kuvend. Haradinaj, thotë se çështja e Demarkacionit me Malin e Zi nuk ...

VV në vitin 2009 paralajmëroi humbjen e 6.600 hektarëve me Malin e Zi

Lajmi.net - 13.07.2016

Problemi me vendosjen e kufirit ndërmjet Kosovës e Malit të Zi, nuk është i muajve të fundit. Paralajmërimi se do të ketë telashe me vendosjen e këtij kufiri është bërë shtatë vjet më parë, më ...

Shaip Muja si “magjistar”: Demarkacioni me Malin e Zi zgjidhet për 24 orë

Lajmi.net - 13.07.2016

Deputeti i LDK-së Shpejtim Bulliqi në seancën e Kuvendit të zhvilluar të enjten propozoi një debat profesional-shkencor mes anëtarëve të Komisionit Shtetëror të Demarkacionit dhe njohësve të kësaj ...

Opozita dhe pozita takohen me ndërmjetësimin e ambasadorëve për demarkacionin

Lajmi.net - 13.07.2016

Përfaqësues e pozitës dhe opozitës me ndërmjetësim të ambasadorëve që janë të akredituar në Kosovë kanë pasur një takim sot në hotel “Emerald” ku kanë diskutuar për demarkacionin me Malin e Zi.

Pal Lekaj: Demarkacioni të mos kalojë, kufijtë kthehen veç me luftë (Video)

Lajmi.net - 13.07.2016

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj, tha se nuk ka metodë tjetër për zhbërjen e marrëveshjes, pasi që kufijtë do të njihen ndërkombëtarisht me ratifikimin e Demarkacionit nga të ...

Mustafa për herë të parë thotë se demarkacioni është kusht për formimin e ushtrisë

Lajmi.net - 13.07.2016

“Ne nuk e japim asnjë metër katror të Kosovës për asnjë cmim, as për viza as për asgjë. Jam i bindur se komisioni e ka bërë punën e vet mirë dhe nuk ka dyshime.

Krasniqi kërkon komision të ri për demarkacionin

Lajmi.net - 13.07.2016

Ish kryeparlamentari, njëherësh anëtar i Nismës për Kosovën Jakup Krasniqi përmes një shkrimi autorial ka kërkuar edhe dorëheqjen e Komisionit për të rivlerësuar një proces të ri për demarkacionin me ...

Mustafa: Demarkacioni është kusht për themelimin e Ushtrisë së Kosovës

Albeu.com - 13.07.2016

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa ka deklaruar se demarkacioni me Malin e Zi është interes shtetëror dhe në interes të shtetit, prandaj, sipas tij, duhet ikur nga kauzat partiak dhe ...

Bulliqi sfidon Qeveritë e Malit të Zi dhe Kosovës për një dokumentacion kadastral (Video)

Lajmi.net - 13.07.2016

“Mustafa duhet ta dijë se në politikë duhet të mbështetësh në fakte shkencore”, ka thënë Shpejtim Bulliqi, deputet i LDK’së, i ftuar në emisionin ‘Rrokum Roll’ në televizionin Rrokum.

Rreth 500 faqe dokumente për demarkacionin

Lajmi.net - 13.07.2016

Qeveria e Kosovës e ka publikuar përmbledhjen e dokumenteve me rreth 500 faqe, në të cilat është bazuar Komisioni Shtetëror për Shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi raporton Tribuna Channel.

Ramadani demanton Mustafën

Lajmi.net - 13.07.2016

Njohësi i çështjeve të sigurisë, Burim Ramadani ka thënë se themelimi i Ushtrisë së Kosovës, FAK-ut, nuk ka kurrfarë lidhje me demarkacionin. “Janë procese thellësisht të ndara dhe nuk kushtëzohen në ...

Demarkacioni nuk procedohet këtë javë

Telegrafi - 13.07.2016

As në këtë javë nuk do të procedohet për ratifikim në Kuvend Marrëveshja për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Kjo, për shkak se partnerët e koalicionit kanë qëndrime të ndryshme se si duhet ...

Letër e Shoqatës ”Rugova” dhe e komunitetit shqiptar në New York për deputetët e Kosovës

BalkanWeb - 13.07.2016

Shoqata Rugova me seli në New York dhe komuniteti Shqiptaro-Amerikan në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, u drejton publikisht një letër deputetëve të Parlamentit të Republikës së Kosovës, ku u ...

Demarkacioni nuk procedohet këtë javë

Gazeta Express - 13.07.2016

As në këtë javë nuk do të procedohet për ratifikim në Kuvend Marrëveshja për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Kjo, për shkak se partnerët e koalicionit kanë qëndrime të ndryshme se si duhet ...

Koalicioni, mospajtime për demarkacionin

Zeri - 13.07.2016

Qeveria e Kosovës e ka anuluar mbajtjen e mbledhjes që pritej të mbahej të mërkurën, ku do të vendosej për ta proceduar për në Kuvend Marrëveshjen për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

Ky është raporti i plotë për demarkacionin me Malin e Zi (Dokument)

Gazeta Express - 13.07.2016

Qeveria e Kosovës, ka publikuar përmbledhjen e raportit të Komisionit Shtetëror për Shënjimin dhe Mirëmbajtjen e Kufirit Shtetëror. Në këtë raport thuhet se për shënjimin dhe mirëmbajtjen e vijës së ...

Qeveria ftohet të mos nxitohet dhe të nis debat publik për Demarkacionin

Ora news - 13.07.2016

Ambasadori britanik në Prishtinë, Ruairi O Connell i ka propozuar Qeverisë së Kosovës që të organizojë debat publik për të sqaruar Marrëveshjen për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

Lekaj: Jo ratifikimit të marrëveshjes për Demarkacion

Zeri - 13.07.2016

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Pal Lekaj, u ka bërë thirrje deputetëve që mos ta votojnë versionin aktuale të marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi.

Opozita përsërit: Nuk do ta lejojmë ratifikimin e marrëveshjes së Demarkacionit

Telegrafi - 13.07.2016

Opozita, gjegjësisht dy partitë parlamentare, AAK dhe NISMA vazhdojnë të kundërshtojnë ratifikimin e marrëveshjes së nënshkruar një vit më parë për Demarkacionin me Malin e Zi.

Lekaj: Nuk do të kthehemi në Kuvend derisa të rikthehet marrëveshja

Gazeta Express - 13.07.2016

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së Pal Lekaj në një konferencë për media së bashku me Valdete Bajramin e Nisma-s kanë shpalosur qëndrimet e tyre rreth demarkacionit me Malin e Zi dhe kthimin e tyre ...

Kuçi paralajmëron takime intensive të spektrit politik për demarkacionin

Gazeta Express - 13.07.2016

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hajredin Kuçi ka thënë se brenda këtyre ditëve do të ketë takime intensive të spektrit politik lidhur me çështjen e Demarkacionit të kufirit me Malin e Zi.

Kuçi: Për Demarkacionin, do të ketë takime intensive të spektrit politik

Zeri - 13.07.2016

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hajredin Kuçi ka thënë se brenda këtyre ditëve do të ketë takime intensive të spektrit politik lidhur me çështjen e Demarkacionit të kufirit me Malin e Zi.

Nesër seanca e Kuvendit, tri pika në rend të ditës

Gazeta Express - 13.07.2016

Kuvendi i Kosovës nesër do të mbajë seancën e radhës plenare, ku sipas njoftimit për media, do të jenë vetëm tri pika të rendit të ditës. Edhe në këtë seancë ratifikimi i marrëveshjes së ...

Ramush Haradinaj publikisht del me një lutje për deputetët (VIDEO)

Zeri - 13.07.2016

Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj përmes një video të publikuar në rrjetin social “Facebook”, ka kërkuar që të bëhet ratifikimi për Demarkacion me Malin e Zi, përcjell ‘zeri.info’.

Nesër seanca, pa Demarkacionin

Telegrafi - 13.07.2016

Me gjithë paralajmërimet se gjatë kësaj jave do të mbahet një seancë ku do të bëhej ratifikimi i marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi, siç duket kjo vështirë të ndodhë.

Nesër seanca, pa Demarkacionin

Zeri - 13.07.2016

Me gjithë paralajmërimet se gjatë kësaj jave do të mbahet një seancë ku do të bëhej ratifikimi i marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi, siç duket kjo vështirë të ndodhë.

Haradinaj: Të hidhet poshtë ky version i demarkacionit, kufiri është në Çakorr dhe Kullë

Gazeta Express - 13.07.2016

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se nuk beson që do t’i kthehen formave jo konvencionale të kundërshtimit në Kuvend Haradinaj, në një intervistë për Radio Evropa ...

Opozita dhe pozita takohen për demarkacionin, ndërmjetësojnë ambasadorët

Telegrafi - 13.07.2016

Përfaqësues e pozitës dhe opozitës me ndërmjetësim të ambasadorëve që janë të akredituar në Kosovë kanë pasur një takim sot në hotel “Emerald” ku kanë diskutuar për demarkacionin me Malin e Zi.

Haradinaj: Ta bëjmë një Demarkacion tjetër deri në vjeshtë

Zeri - 13.07.2016

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj ka thënë se duhet hedhur poshtë marrëveshja aktuale për demarkacion me Malin e Zi. Sipas tij, duhet të formohet një komision qeveritar në mënyrë që të gjindet zgjidhja ...

Haradinaj: Ta bëjmë një Demarkacion tjetër deri në vjeshtë

Telegrafi - 13.07.2016

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj ka thënë se duhet hedhur poshtë marrëveshja aktuale për demarkacion me Malin e Zi. Sipas tij, duhet të formohet një komision qeveritar në mënyrë që të gjindet zgjidhja ...

Haradinaj: Ta bëjmë një demarkacion tjetër deri në vjeshtë

BalkanWeb - 13.07.2016

PRISHTINE- Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se nuk beson që do t’i kthehen formave jo konvencionale të kundërshtimit në Kuvend.

Lekaj: Demarkacioni të mos kalojë, kufijtë kthehen veç me luftë (Video)

Telegrafi - 13.07.2016

Dy partitë opozitare, AAK dhe Nisma, i kanë lutur deputetët që të votojnë kundër kur Demarkacioni të shkojë për votim në Kuvend, ngase kufiri Kosovë-Mali i Zi nuk do të mund të ndryshohet më, veç me ...

PDK e LDK me qëndrime kontradiktore lidhur me debatin për Demarkacionin

Telegrafi - 13.07.2016

Zyrtarë të Qeverisë së Kosovës, nga radhët e Partisë Demokratike, kanë paralajmëruar takime intensive ndërmjet forcave politike në vend, që do të çonte drejt krijimit të një konsensusi kombëtar për ...

Demarkacioni i sjell në tavolinë deputetët e pozitës dhe opozitës, ambasadorët vëzhgojnë

Gazeta Express - 13.07.2016

Përfaqësuesit e pozitës dhe opozitës janë takuar sot për të tretën herë për të diskutuar për Demarkacionin me Malin e Zi. Në takim, në rolin e vëzhguesve, kanë qenë ambasadorja e Gjermanisë, Angelika ...

Lekaj: Demarkacioni të mos kalojë, kufijtë kthehen veç me luftë (Video)

Zeri - 13.07.2016

Dy partitë opozitare, AAK dhe Nisma, i kanë lutur deputetët që të votojnë kundër kur Demarkacioni të shkojë për votim në Kuvend, ngase kufiri Kosovë-Mali i Zi nuk do të mund të ndryshohet më, veç me ...

Takimi pozitë – opozitë për kufirin me Malin e Zi, pa asnjë marrëveshje (Video)

Telegrafi - 13.07.2016

Derisa zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi ka paralajmëruar takime intensive mes pozitës e opozitës sa i përket demarkacionit, takime të tilla ka nisur qysh sot paradite.

Lekaj: Kufijtë kthehen veç me luftë (Video)

Gazeta Express - 13.07.2016

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj, tha se nuk ka metodë tjetër për zhbërjen e marrëveshjes, pasi që kufijtë do të njihen ndërkombëtarisht me ratifikimin e Demarkacionit nga të ...

Mustafa thotë se demarkacioni është kusht për formimin e ushtrisë

Zeri - 13.07.2016

“Ne nuk e japim asnjë metër katror të Kosovës për asnjë cmim, as për viza as për asgjë. Jam i bindur se komisioni e ka bërë punën e vet mirë dhe nuk ka dyshime.

Mustafa: Demarkacioni kusht për themelimin e Ushtrisë së Kosovës

Telegrafi - 13.07.2016

Kryeministri Isa Mustafa ka thënë se demarkacioni me Malin e Zi është interes shtetëror dhe në interes të shtetit, prandaj, sipas tij, duhet ikur nga kauzat partiak dhe vetanake.

Mustafa: Demarkacioni, kusht edhe për formimin e FAK'ut (Video)

Gazeta Express - 13.07.2016

​Kryeministri i vendit, Isa Mustafa, ka deklaruar se kushdo që ka argumente për humbje të tokës në kufirin me Malin e Zi duhet të deklarohet. Ai ka thënë për transmetuesin publik se demarkacioni i ...

Krasniqi kërkon komision dhe proces të ri për demarkacionin

Telegrafi - 13.07.2016

Ish kryeparlamentari i Kosovës, njëherësh kryetar i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, përmes një shkrimi autorial ka kërkuar edhe dorëheqjen e Komisionit për të rivlerësuar ...

Krasniqi: Parametrat për vendosjen e kufirit, qesharak dhe fyes

Gazeta Express - 13.07.2016

Ish kryeparlamentari, njëherësh anëtar i Nismës për Kosovën Jakup Krasniqi përmes një shkrimi autorial ka kërkuar edhe dorëheqjen e Komisionit për të rivlerësuar një proces të ri për demarkacionin me ...

Mustafa: Demarkacioni kusht për themelimin e Ushtrisë së Kosovës

Ora news - 13.07.2016

Kryeministri Isa Mustafa ka thënë se demarkacioni me Malin e Zi është interes shtetëror dhe në interes të shtetit, prandaj, sipas tij, duhet ikur nga kauzat partiak dhe vetanake.

Mustafa: Demarkacioni kusht për themelimin e Ushtrisë së Kosovës

BalkanWeb - 13.07.2016

PRISHTINE- Kryeministri Isa Mustafa ka thënë se demarkacioni me Malin e Zi është interes shtetëror dhe në interes të shtetit, prandaj, sipas tij, duhet ikur nga kauzat partiak dhe vetanake.

Qeveria ka publikuar raportin e Komisionit për Demarkacionin (Video/Dokumente)

Telegrafi - 13.07.2016

Qeveria e Kosovës e ka bërë publik raportin e Komisionit Shtetëror për Shënjimin dhe Mirëmbajtjen e Kufirit Shtetëror, ku janë përmbledhur një varg dokumentesh dhe të dhënash në të cilat është bazuar ...

Krasniqi kërkon komision të ri për demarkacionin

Zeri - 13.07.2016

Ish kryeparlamentari, njëherësh anëtar i Nismës për Kosovën Jakup Krasniqi përmes një shkrimi autorial ka kërkuar edhe dorëheqjen e Komisionit për të rivlerësuar një proces të ri për demarkacionin me ...

Bulliqi: I sfidoj Qeverinë e Malit të Zi dhe të Kosovës (Video)

Telegrafi - 13.07.2016

Deputeti Shpejtim Bulliqi ka thënë se në krejt këtë kohë kur është diskutuar për Demarkacionin, dikush duhet të ketë të drejtë. “Dikush nga oponentët që janë marrë me këtë problematikë, ka të drejtë, ...

Bulliqi: I sfidoj Qeverinë e Malit të Zi dhe të Kosovës (Video)

Gazeta Express - 13.07.2016

Deputeti Shpejtim Bulliqi ka thënë se në krejt këtë kohë kur është diskutuar për Demarkacionin, dikush duhet të ketë të drejtë. “Dikush nga oponentët që janë marrë me këtë problematikë, ka të drejtë, ...

Bulliqi sfidon Qeveritë e Malit të Zi dhe Kosovës për një dokumentacion kadastral (VIDEO)

Zeri - 13.07.2016

“Mustafa duhet ta dijë se në politikë duhet të mbështetësh në fakte shkencore”, ka thënë Shpejtim Bulliqi, deputet i LDK’së, i ftuar në emisionin ‘Rrokum Roll’ në televizionin Rrokum.

Ramadani demanton Mustafën në lidhjen e demarkacionit me FAK-un

Zeri - 13.07.2016

Njohësi i çështjeve të sigurisë, Burim Ramadani, në një postim në llogarinë e tij "Facebook", ka thënë se themelimi i Ushtrisë së Kosovës, FAK-ut, nuk ka kurrfarë lidhje me demarkacionin.

Ramadani i reagon Mustafës: FAK'u nuk ka kurrfarë lidhje me demarkacionin

Gazeta Express - 13.07.2016

Njohësi i çështjeve të sigurisë, Burim Ramadani ka thënë se themelimi i Ushtrisë së Kosovës, FAK-ut, nuk ka kurrfarë lidhje me demarkacionin. “Janë procese thellësisht të ndara dhe nuk kushtëzohen në ...

Ramadani demanton Mustafën: Demarkacioni s’ka lidhje me themelimin e Ushtrisë

Telegrafi - 13.07.2016

Njohësi i çështjeve të sigurisë, Burim Ramadani ka thënë se themelimi i Ushtrisë së Kosovës, FAK-ut, nuk ka kurrfarë lidhje me demarkacionin. “Janë procese thellësisht të ndara dhe nuk kushtëzohen në ...

(Dokumenti) Ky është raporti i plotë për demarkacionin me Malin e Zi

Java News - 13.07.2016

Qeveria e Kosovës, ka publikuar përmbledhjen e raportit të Komisionit Shtetëror për Shënjimin dhe Mirëmbajtjen e Kufirit Shtetëror. Në këtë raport thuhet se për shënjimin dhe mirëmbajtjen e vijës së ...

ASHASHA -Shkup letër qeverisë së Kosovës

Tetova Sot - 13.07.2016

(Lidhja: Marrëveshja për demarkacionin e kufirit shtetëror mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Malit të Zi, e nënshkrua më 27 gusht 2015, në Vjenë, kryeqytetin e Austrisë.

Qeveria e Kosovës publikon dokumentet ku e bazoi demarkacionin

Tetova Sot - 13.07.2016

Qeveria e Kosovës e ka publikuar përmbledhjen e dokumenteve në të cilat është bazuar Komisioni Shtetëror për Shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi.

Kosovë, përplasje për demarkacionin

Vision Plus - 13.07.2016

Nisma e lidhjes demokratike te Kosovës per dërgimin ne Kuvend te marrëveshjes per demarkacionin e kufirit me Malin e Zi ka shkaktuar përplasje me partnerin e saj qeverisës, PDK-ne.

Pal Lekaj: Kufijtë kthehen veç me luftë (VIDEO)

Tetova Sot - 13.07.2016

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj, tha se nuk ka metodë tjetër për zhbërjen e marrëveshjes, pasi që kufijtë do të njihen ndërkombëtarisht me ratifikimin e Demarkacionit nga të ...

Kosovë, Demarkacioni nuk do të procedohet gjatë kësaj jave

Flaka - 13.07.2016

Marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi nuk do të procedohet për ratifikim në Kuvend as gjatë kësaj jave. Kjo, për shkak se partnerët e koalicionit kanë qëndrime të ndryshme mbi mënyrën sesi ...

Mustafa me LDK-në mbetet vetëm për demarkacionin

Kosova Live - 13.07.2016

Qeveria e Kosovës as këtë të mërkurën nuk do ta procedojë për ratifikim në Kuvend in e Kosovës marrëveshjen për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

Qeveria publikon dokumentet ku e bazoi demarkacionin

Kosova Live - 13.07.2016

Qeveria e Kosovës e ka publikuar përmbledhjen e dokumenteve në të cilat është bazuar Komisioni shtetëror për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi, proces ky që po kundërshtohet me të madhe nga ...

Lajçi: Pa konsensus nacional, s’duhet të ketë ratifikim të demarkacionit

Lajmi.net - 12.07.2016

Ish-anëtari i Komisionit Qeveritar për përcaktimin e kufirit me Malin e Zi, Ali Lajçi, i ka bërë thirrje koalicionit qeverisës që marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi mos ta procedojë në ...

Demarkacioni e kthen gazin në Kuvend

Albeu.com - 12.07.2016

Deputeti i lëvizjes Vetëvendosje, Driton Çaushi, është shprehur se demarkacionit mund të rikthejë sërish gazin lotsjellës në Kuvendin e Kosovës, si një mënyrë legjitime dhe e drejtë kundërshtimi.

Lajçi: Demarkacioni kërkon konsensus nacional

Zhurnal - 12.07.2016

Prishtinë, 12 korrik - Ish-anëtari i Komisionit Qeveritar për përcaktimin e kufirit me Malin e Zi, Ali Lajçi, i ka bërë thirrje koalicionit qeverisës që marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi mos ...

Lajçi: Pa konsensus nacional, s’duhet të ketë ratifikim të demarkacionit

Albeu.com - 12.07.2016

Ish-anëtari i Komisionit Qeveritar për përcaktimin e kufirit me Malin e Zi, Ali Lajçi, i ka bërë thirrje koalicionit qeverisës që marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi mos ta procedojë në ...

Demarkacioni, në Kuvend me procedurë të përshpejtuar të mërkurën?

Almakos - 12.07.2016

Qeveria e Kosovës duket e vendosur që çështjen e kufirit me Malin e Zi në versionin aktual ta dërgojë për ratifikim në Kuvend. Pavarësisht thirrjeve dhe kundërshtimeve të opozitës, kryeministri Isa ...

Demarkacioni e kthen gazin në Kuvend

Zhurnal - 12.07.2016

Prishtine, 12 korrik - Deputeti i lëvizjes Vetëvendosje, Driton Çaushi, është shprehur se demarkacionit mund të rikthejë sërish gazin lotsjellës në Kuvendin e Kosovës, si një mënyrë legjitime dhe e ...

Demarkacioni e kthen gazin në Kuvendin e Kosovës?

Portalb - 12.07.2016

Gazi lotsjellës do të mund të kthehet sërish në Kuvendin e Kosovës. Krejtësisht legjitime e të drejtë e ka konsideruar këtë formë të kundërshtimit deputeti i lëvizjes Vetëvendosje, Driton Çaushi.

Deputeti Haxhi Shala me apel dramatik te kolegët në Kuvend: Mos rrezikoni ekzistencën e Kosovës

Lajm - 12.07.2016

Në prag të votimit të propozimit për demarkacion të kufirit të Kosovës me Malin e Zi, deputeti i NISMA për Kosovën, Haxhi Shala me një apel dramatik u është drejtuar kolegëve të tij në Kuvendin e ...

E konfirmon Qeveria: Marrëveshja për Demarkacionin këtë javë në Kuvend

Lajm - 12.07.2016

Marrëveshja për Demarkacionin me Malin e Zi do të dërgohet këtë javë nga qeveria për ratifikim në Parlamentin e Kosovës. Informacioni është konfirmuar për RTK-në nga Sokol Havolli, këshilltar i ...

Gazi lotsjellës pritet të “pushtojë” sërish Kuvendin e Kosovës

LajmiFundit - 12.07.2016

Gazi lotsjellës do të mund të kthehet sërish në Kuvendin e Kosovës. Krejtësisht legjitime e të drejtë e ka konsideruar këtë formë të kundërshtimit deputeti i lëvizjes Vetëvendosje, Driton Çaushi.

KDI: Të qartësohen dilemat rreth demarkacionit para procedimit

Lajmi.net - 12.07.2016

KDI këshillon të qartësohen dilemat rreth Marrëveshjes për shënjimin e vijës kufitare ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi para se të procedohet për miratim.

AAK – deputetëve që e votojnë Demarkacionin, do t’ju gjykojnë për tradhtarë

Lajmi.net - 12.07.2016

Kryetari i Grupit Parlamentar të AAK-së, Pal Lekaj, u ka bërë thirrje deputetëve që të mos negociohet diçka që është në interes kombëtar dhe të gjykojnë drejt për hirë të interesave Kombëtare, duke i ...

Qeveria ftohet të mos nxitohet dhe të nis debat publik për Demarkacionin

Evropaelire - 12.07.2016

Ambasadori britanik në Prishtinë, Ruairi O Connell i ka propozuar Qeverisë së Kosovës që të organizojë debat publik për të sqaruar Marrëveshjen për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

Deputetja Osmani lë të hapur mundësinë e votimit kundër demarkacionit

Lajmi.net - 12.07.2016

Deputetja e LVV-së Donika Kadaj-Bujupi tha se ratifikimi i demarkacionit pritet të shkojë në Kuvend këtë javë. “Këtë javë do të jetë për ratifikim, po vijnë informata zyrtare,” tha Kadaj-Bujupi për ...

Haliti: Kërkesa e deputetit Bulliqi, në kundërshtim me rregulloren e Kuvendit

Lajmi.net - 12.07.2016

Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti, tha se nuk ka informata për marrëveshjen e demarkacionit. “Informatat i kam zero. Kjo nuk është vetëm çështje e Kosovës dhe Malit të Zi,” tha Haliti.

Lekaj-deputetëve: Demarkacioni, më shumë se gabim do të jetë krim

Albeu.com - 12.07.2016

Kryetari i Grupit Parlamentar të AAK-së, Pal Lekaj ka kërkuar nga deputetët e Kuvendit të Kosovës që të mos e përkrahin e ratifikojnë këtë formë të demarkacionit me Malin e Zi.

Lekaj-deputetëve: Demarkacioni, më shumë se gabim do të jetë krim

Zhurnal - 12.07.2016

Prishtinë, 12 korrik - Kryetari i Grupit Parlamentar të AAK-së, Pal Lekaj ka kërkuar nga deputetët e Kuvendit të Kosovës që të mos e përkrahin e ratifikojnë këtë formë të demarkacionit me Malin e Zi.

Adem Grabovci kundër Isa Mustafës: Mos e dërgo demarkacionin në Kuvend

Lajmi.net - 12.07.2016

Sipas tij, debati rreth marrëveshjes së demarkacionit është një çështje e cila është penguar në kohën kur është dashur të vjen në Parlamentin e Kosovës.

Zyrtare: NISMA për Kosovën rikthehet në Kuvend

Lajmi.net - 12.07.2016

Nisma për Kosovën nuk do të mungojë në cilëndo ditë që do të vendoset mbajtja e seancës për ratifikimin e demarkacionit me Malin e Zi. Ata do të vazhdojnë kundërshtimin e tyre që një gjë e tillë të ...

Politikat destruktive po rrezikojnë vendin

Lajm - 12.07.2016

Nga: Avni Jashari Protesta, e skena të ndryshme në qytetet e Kosovës e sidomos në kryeqendër, në Prishtinë, kohë më parë i mbushën faqet e mediave kombëtare e ndërkombëtare.

Demarkacioni në qeveri nga fundi i javës

Evropaelire - 12.07.2016

Qeveria e Kosovës e ka shtyrë mbledhjen e paraparë për të mërkurën, në të cilën do të diskutohej edhe për marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi, i kanë thënë Radios Evropa e Lirë, zyrtarë të ...

Komplikohet situata, qeveria shtynë mbledhjen për demarkacionin

Lajmi.net - 12.07.2016

“Ka qenë si pikë e rendit të ditës dhe Demarkacioni. Por para dhjetë minutave me kërkesë të kryeministrit, mbledhja e qeverisë është shtyrë për një ditë tjetër.

Gruda: Edhe hartat e Malit të Zi, tregojnë se kufiri është në Çakor (Video)

Lajmi.net - 12.07.2016

Debati për demarkacionin këto ditë ka marr një kahje tjetër pas paralajmërimeve të Qeverisë ë Kosovës që kjo çështje do të dërgohet këtë javë në Kuvend.

Nisma për Kosovën rikthehet në Kuvend për demarkacionin

Lajm - 12.07.2016

Nisma për Kosovën nuk do të mungojë në cilëndo ditë që do të vendoset mbajtja e seancës për ratifikimin e demarkacionit me Malin e Zi. Ata do të vazhdojnë kundërshtimin e tyre që një gjë e tillë të ...

Kosovë, shtyhet mbledhja e qeverisë me demarkacionin në rend dite

Top Channel - 12.07.2016

Edhe pse Qeveria e Kosovës kishte parashikuar që në mbledhjen e së mërkurës të kishte si pikë të rendit të ditës edhe demarkacionin me Malin e Zi, kjo mbledhje nuk do të mbahet, pasi është shtyrë për ...

Bulliqi i përgjigjet Halitit: Debati për demarkacion, konform kërkesës së Veselit

Lajmi.net - 12.07.2016

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovë, Shpejtim Bulliqi ka thënë se kërkesa e tij për një debat rreth demarkacionit me Malin e Zi, është bërë konform kërkesës së kryetari të Kuvendit Kadri Vesli.

LDK me mbledhje urgjente, demarkacioni?

Lajmi.net - 12.07.2016

Lidhja Demokratike e Kosovës në këto momente është duke mbajtur një mbledhje në selinë e saj qendrore në Kompleksin “Qafa”. Arsyeja se pse është thirrur kjo mbledhje mund të jetë anulimi i mbledhjes ...

Valdete Bajrami: AAK e Nisma do t’i fitojnë zgjedhjet

Lajmi.net - 12.07.2016

“Besoj që AAK dhe Nisma për Kosovën do të jenë fituese për zgjedhjet e ardhshme”. Në Info Magazine të Klan Kosovës e ftuar është shefja e grupit parlamentar të Nismës për Kosovën, Valdete Bajrami.

Bajrami: Qeveria i ka kërkuar BE-së që demarkacioni të jetë kusht për viza

Lajmi.net - 12.07.2016

Shefja e grupit parlamentar të Nismës për Kosovën, Valdete Bajrami thotë se kushti që i është vënë Kosovës për liberalizimin e vizave është shumë i padrejtë.

Policia nuk gjen gjurmë armësh në kufirin me Malin e Zi

Lajmi.net - 12.07.2016

Gjatë ditës së sotme është raportuar në media se ka pasur të shtëna armësh në kufirin Kosovë-Mali i Zi, më saktë në fshatin Haxhaj të Pejës. Policia e Kosovës e ka mohuar një gjë të tillë, duke thënë ...

Vazhdon mbledhja e jashtëzakonshme e LDK-së

Lajmi.net - 12.07.2016

Po vazhdon mbledhja urgjente e thirrur nga kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës. Kjo mbledhje po mbahet pas vendimit të Qeverisë së Kosovës dhe kryeministrit Isa Mustafa, për të shtyrë dërgimin e ...

O’Connell i propozon qeverisë së Kosovës të hap debat publik për Demarkacionin

Shqipmedia - 12.07.2016

Ambasadori britanik në Prishtinë, Ruairi O’Conoll i ka propozuar Qeverisë së Kosovës që të organizojë një debat publik në lidhje me sqarimin e Marrëveshjes për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

Shefat e grupeve të AAK-Nisma nesër flasin në Kuvend

Lajmi.net - 12.07.2016

Sipas një njoftimi për media, ata do të deklarojnë qëndrimin e këtyre dy subjekteve politike për r çështjen e Demarkacionit me Malin e Zi. Shefat e grupeve parlamentare të boshtit opozitar AAK-Nisma, ...

Qeveria shtyn demarkacionin për kohë të pacaktuar, kërkohet debat (VIDEO)

Lajmi.net - 12.07.2016

Përfundon mbledhja urgjente e kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës e thirrur për të debatuar lidhur me çështjet aktuale në vend. Arban Abrashi, zëdhënës i LDK-së, tha se gjatë këtij takimi ...

Përfundon mbledhja e LDK-së, këto janë temat që u diskutuan

Zhurnal - 12.07.2016

Përfundon mbledhja urgjente e kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës e thirrur për të debatuar lidhur me çështjet aktuale në vend. Arban Abrashi, zëdhënës i LDK-së, tha se gjatë këtij takimi ...

Mbledhje urgjente e LDK-së, ja temat që u diskutuan

Albeu.com - 12.07.2016

Para pak minutash ka përfunduar mbledhja e Lidhjes Demokratike të Kosovës. Në këtë mbledhje nuk është marrë ndonjë vendim, por janë diskutuar vetëm disa çështje.

Shqiptaro-amerikanët u kërkojnë deputetëve të mos votojnë Demarkacionin

Lajmi.net - 12.07.2016

Shqiptarët e Amerikës janë bërë bashkë me një kërkesë për politikanët e Kosovës. 13 shoqata shqiptare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, u janë drejtuar deputetëve të Kuvendit të Kosovës, të mos ...

LDK-ja do potenciale të reja në Qeveri

Lajmi.net - 12.07.2016

Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës sot mbajti mbledhje ku u diskutua çështja e demarkacionit me Malin e Zi, si dhe riformatimi i Qeverisë. Për demarkacionin, organi më i lartë i LDK-së i ...

Kryesia e LDK: Po demarkacionit dhe riformatimit të qeverisë

Evropaelire - 12.07.2016

Anëtarët e Kryesisë së LDK-së “njëzëri janë pajtuar” që marrëveshja me Malin e Zi për shënimin e kufirit duhet të miratohet në Kuvend, thuhet në një komunikatë që subjekti qeveritar i Kosovës iu ka ...

Grabovci: Qeveria mos të ngutet për demarkacionin

Almakos - 12.07.2016

Paralajmërimet e njerëzve të afërt me kryeministrin Isa Mustafa, se marrëveshja e demarkacionit me Malin e Zi të dërgohet këtë javë për ratifikim në Parlament, nuk ka marrë dritën jeshile nga Partia ...

Nitaj: Qeveria po përpiqet t’i ‘përpunojë’ deputetët kundërshtarë të Demarkacionit

Lajmi.net - 12.07.2016

Anëtari i kryesisë së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Muharrem Nitaj, thotë se mosratifikimi do t’i hapë rrugë zgjidhjes së Demarkacionit. Ai thotë se pengimi i votimit në Kuvend ka qenë opsion ...

Të shtëna armësh në kufi me Malin e Zi

Lajm - 12.07.2016

Para një jave nëpërmjet mediave paralajmëruan kapjen e armëve, nëse ratifikohet marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi. Fjala është për banorët e fshatit Haxhaj të Rugovës, i cili kufizohet me ...

AAK: Kriteri për viza kërkesë e Kosovës, jo kusht i BE-së (Video)

Lajmi.net - 12.07.2016

Deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Teuta Haxhiu dyshon se kriteri i vënë nga Bashkimi Evropian që Kosova duhet të ratifikojë marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi para se të hiqen ...

Kosovë, demarkacioni rikthen gazin në Kuvend

BalkanWeb - 12.07.2016

Gazi lotsjellës do të mund të kthehet sërish në Kuvendin e Kosovës. Krejtësisht legjitime e të drejtë e ka konsideruar këtë formë të kundërshtimit deputeti i lëvizjes Vetëvendosje, Driton Çaushi.

Demarkacioni e kthen gazin në Kuvend

Gazeta Express - 12.07.2016

Gazi lotsjellës do të mund të kthehet sërish në Kuvendin e Kosovës. Krejtësisht legjitime e të drejtë e ka konsideruar këtë formë të kundërshtimit deputeti i lëvizjes Vetëvendosje, Driton Çaushi.

Demarkacioni e kthen gazin në Kuvend

Telegrafi - 12.07.2016

Gazi lotsjellës do të mund të kthehet sërish në Kuvendin e Kosovës. Krejtësisht legjitime e të drejtë e ka konsideruar këtë formë të kundërshtimit deputeti i lëvizjes Vetëvendosje, Driton Çaushi.

Tryeza për demarkacionin brenda javës (Video)

Zeri - 12.07.2016

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Shpejtim Bulliqi shpreson se tryeza për demarkacionin me Malin e Zi do të caktohet gjatë kësaj jave nga Kryesia e Kuvendit të Kosovës, para se marrëveshja të sillet në ...

Lajçi: Demarkacioni kërkon konsensus nacional

Telegrafi - 12.07.2016

Ish-anëtari i Komisionit Qeveritar për përcaktimin e kufirit me Malin e Zi, Ali Lajçi, i ka bërë thirrje koalicionit qeverisës që marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi mos ta procedojë në ...

Lajçi: Demarkacioni kërkon konsensus nacional

Botasot - 12.07.2016

Ish-anëtari i Komisionit Qeveritar për përcaktimin e kufirit me Malin e Zi, Ali Lajçi, i ka bërë thirrje koalicionit qeverisës që marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi mos ta procedojë në ...

Lajçi: Pa konsensus nacional, s’duhet të ketë ratifikim të demarkacionit

Zeri - 12.07.2016

Ish-anëtari i Komisionit Qeveritar për përcaktimin e kufirit me Malin e Zi, Ali Lajçi, i ka bërë thirrje koalicionit qeverisës që marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi mos ta procedojë në ...

Lajçi: Demarkacioni kërkon konsensus nacional

Gazeta Express - 12.07.2016

Ish-anëtari i Komisionit Qeveritar për përcaktimin e kufirit me Malin e Zi, Ali Lajçi, i ka bërë thirrje koalicionit qeverisës që marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi mos ta procedojë në ...

Marrëveshja për Demarkacionin këtë javë në Kuvend

Botasot - 12.07.2016

Marrëveshja për Demarkacionin me Malin e Zi do të dërgohet këtë javë nga qeveria për ratifikim në Parlamentin e Kosovës. Informacioni është konfirmuar për RTK-në nga Sokol Havolli, këshilltar i ...

E konfirmon Qeveria: Marrëveshja për Demarkacionin këtë javë në Kuvend

Botasot - 12.07.2016

Marrëveshja për Demarkacionin me Malin e Zi do të dërgohet këtë javë nga qeveria për ratifikim në Parlamentin e Kosovës. Informacioni është konfirmuar për RTK-në nga Sokol Havolli, këshilltar i ...

Berisha i AAK'së: Demarkacioni, pretekst i BE'së për të mos na anëtarësuar

Gazeta Express - 12.07.2016

Zyrtari i AAK’së, Anton Berisha tregon dilemën e tij se BE dhe SHBA’të po e përdorin demarkacionin si pretekt për të mos e pranuar Kosovën në gjirin e saj, gjegjësisht si çështje stabiliteti dhe ...

Zyrtare: Gjatë kësaj jave Demarkacioni procedohet në Kuvend

Gazeta Express - 12.07.2016

Marrëveshja për Demarkacionin me Malin e Zi do të dërgohet këtë javë nga qeveria për ratifikim në Parlamentin e Kosovës. Informacioni është konfirmuar për RTK-në nga Sokol Havolli, këshilltar i ...

Berisha: Ja pse BE-ja ka gjetur si pretekst demarkacionin

Botasot - 12.07.2016

Zyrtari i AAK-së, Anton Berisha përmes një postimi në Facebook ka thënë se vizita e ndihmës-sekretares së SHBA, Victoria Nuland nuk e qartësoj çeshtjen e Demarkacionit.

Zyrtare: Marrëveshja për Demarkacionin këtë javë në Kuvend

Telegrafi - 12.07.2016

Marrëveshja për Demarkacionin me Malin e Zi do të dërgohet këtë javë nga Qeveria për ratifikim në Parlamentin e Kosovës. Informacioni është konfirmuar për RTK-në nga Sokol Havolli, këshilltar i ...

Porosia Britanike për demarkacionin

Zeri - 12.07.2016

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell së bashku me ministrin e Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj gjatë një takimi që kishin sot kanë diskutuar edhe për demarkacionin me Malin e Zi.

Lekaj Deputetëve: Sot do ta ruani kolltukun tuaj, por gjeneratat do t'ju gjykojnë për tradhtarë

Gazeta Express - 12.07.2016

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK'së, Pal Lekaj i ka lutur sërish koleget e tij deputetë që të mos e votojnë demarkacionin, kur të procedohet në Kuvend.

E konfirmon Qeveria: Marrëveshja për Demarkacionin këtë javë në Kuvend

Zeri - 12.07.2016

Marrëveshja për Demarkacionin me Malin e Zi do të dërgohet këtë javë nga qeveria për ratifikim në Parlamentin e Kosovës. Informacioni është konfirmuar për RTK-në nga Sokol Havolli, këshilltar i ...

Ambasadori britanik i bën thirrje Qeverisë të bëjë debat publik për demarkacionin

Gazeta Express - 12.07.2016

Ambasadori i Britanisë së Madhe, Ruairi O’Connell i ka bere thirrje Qeverisë së Kosovës që të bëjë një debat publik në lidhje me demarkacionin dhe t’u sqarojë qytetarëve me fakte se si u demarkua ...

Lekaj, deputetëve: Jo demarkacionit

Zeri - 12.07.2016

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Pal Lekaj, u ka bërë thirrje deputetëve që mos ta votojnë versionin aktuale të marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi.

KDI për Demarkacionin: Mos të merren vendime të ngutshme, që janë të pakthyeshme

Telegrafi - 12.07.2016

Instituti Demokratik i Kosovës ka vlerësuar se tashmë kur po bëhet gati një vit që nga koha e nënshkrimit të marrëveshjes për shënjimin e vijës kufitare ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi, nevoja për ...

Pal Lekaj, deputetëve: Marrëveshja për demarkacion, më shumë se gabim do të jetë krim

Telegrafi - 12.07.2016

Kryetari i Grupit Parlamentar të AAK-së, Pal Lekaj ka kërkuar nga deputetët e Kuvendit të Kosovës që të mos e përkrahin e ratifikojnë këtë formë të demarkacionit me Malin e Zi.

Pal Lekaj, deputetëve: Marrëveshja për demarkacion, më shumë se gabim do të jetë krim

Botasot - 12.07.2016

Kryetari i Grupit Parlamentar të AAK-së, Pal Lekaj ka kërkuar nga deputetët e Kuvendit të Kosovës që të mos e përkrahin e ratifikojnë këtë formë të demarkacionit me Malin e Zi.

KDI për Demarkacionin: Mos të merren vendime të ngutshme, që janë të pakthyeshme

Botasot - 12.07.2016

Instituti Demokratik i Kosovës ka vlerësuar se tashmë kur po bëhet gati një vit që nga koha e nënshkrimit të marrëveshjes për shënjimin e vijës kufitare ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi, nevoja për ...

Qeveria ftohet të mos nxitohet dhe të nis debat publik për Demarkacionin

Botasot - 12.07.2016

Ambasadori britanik në Prishtinë, Ruairi O Connell i ka propozuar Qeverisë së Kosovës që të organizojë debat publik për të sqaruar Marrëveshjen për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

KDI: Të qartësohen dilemat për Demarkacionin, më pas të procedohet në Kuvend

Gazeta Express - 12.07.2016

KDI këshillon të qartësohen dilemat rreth Marrëveshjes për shënjimin e vijës kufitare ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi para se të procedohet për miratim. Kështu thotë në një komunikatë e tyre.

Demarkacioni është kusht për viza, por jo pika kufitare!

Zeri - 12.07.2016

Më 4 maj të këtij viti, Komisioni Evropian ka propozuar liberalizimin e vizave për Kosovën. Ata që kanë ndjekur për së afërmi procesin e dialogut Kosovë - Serbi në Bruksel, e dinë se BE-ja kishte ...

Ratifikimi i demarkacionit nuk i heq vizat - tani topi është te Qeveria dhe BE

Gazeta Express - 12.07.2016

Tash që çështja e demarkacionit do të dalë para Kuvendit të Kosovës, ku sipas të gjitha gjasave do të marrë aprovimin e deputetëve të koalicionit, nuk do të thotë që automatikisht do të plotësohen ...

Gruda: Ia keni huq me demarkacionin

Zeri - 12.07.2016

Profesori i së drejtës ndërkombëtare Zejnullah Gruda është i bindur se Komisioni Qeveritar për Demarkacion ia ka huqur me marrëveshjen me Malin e Zi. Gruda ka thënë se ka fakte të mjaftueshme se kanë ...

Gruda: Ia keni huq me demarkacionin

Gazeta Express - 12.07.2016

Profesori i së drejtës ndërkombëtare Zejnullah Gruda është i bindur se Komisioni Qeveritar për Demarkacion ia ka huqur me marrëveshjen me Malin e Zi. Gruda ka thënë se ka fakte të mjaftueshme se kanë ...

Haliti: Kërkesa e deputetit Bulliqi, në kundërshtim me rregulloren e Kuvendit

Botasot - 12.07.2016

Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti, tha se nuk ka informata për marrëveshjen e demarkacionit. “Informatat i kam zero. Kjo nuk është vetëm çështje e Kosovës dhe Malit të Zi,” tha Haliti.

Gruda: Ia keni huq me demarkacionin

Botasot - 12.07.2016

Profesori i së drejtës ndërkombëtare Zejnullah Gruda është i bindur se Komisioni Qeveritar për Demarkacion ia ka huqur me marrëveshjen me Malin e Zi. Gruda ka thënë se ka fakte të mjaftueshme se kanë ...

Qeveria shtyn mbledhjen ku në rend dite ishte paraparë Demarkacioni

Botasot - 12.07.2016

Edhe pse Qeveria e Kosovës, ka paraparë që në mbledhjen e nesërme si pikë e rendit të ditës të jetë demarkacioni, kjo mbledhje nuk do të mbahet, pasi që është shtyrë për një ditë tjetër, me kërkesë ...

Qeveria shtyn mbledhjen ku në rend dite ishte paraparë Demarkacioni

Telegrafi - 12.07.2016

Edhe pse Qeveria e Kosovës ka paraparë që në mbledhjen e nesërme si pikë e rendit të ditës të jetë demarkacioni me Malin e Zi, kjo mbledhje nuk do të mbahet, pasi që është shtyrë për një ditë tjetër, ...

Politikat destruktive po rrezikojnë vendin

Botasot - 12.07.2016

Protesta, e skena të ndryshme në qytetet e Kosovës e sidomos në kryeqendër, në Prishtinë, kohë më parë i mbushën faqet e mediave kombëtare e ndërkombëtare.

Gruda: Edhe hartat e Malit të Zi, tregojnë se kufiri është në Çakor (Video)

Telegrafi - 12.07.2016

Debati për demarkacionin këto ditë ka marr një kahje tjetër pas paralajmërimeve të Qeverisë ë Kosovës që kjo çështje do të dërgohet këtë javë në Kuvend.

Gruda: Edhe hartat e Malit të Zi, tregojnë se kufiri është në Çakor (Video)

Zeri - 12.07.2016

Debati për demarkacionin këto ditë ka marr një kahje tjetër pas paralajmërimeve të Qeverisë ë Kosovës që kjo çështje do të dërgohet këtë javë në Kuvend.

Presidenti, i “nënshtrohet” Opozitës

Botasot - 12.07.2016

Nëse partnerët e koalicionit qeverisës vendosin që të kalojnë në një procedurë të shpejtë ratifikimin e Demarkacionit me Malin e Zi, atëherë vendi mund t’ i nënshtrohet protestave në rrugë dhe dhunës.

Nisma për Kosovën rikthehet në Kuvend për demarkacionin

Gazeta Express - 12.07.2016

Nisma për Kosovën nuk do të mungojë në cilëndo ditë që do të vendoset mbajtja e seancës për ratifikimin e demarkacionit me Malin e Zi. Ata do të vazhdojnë kundërshtimin e tyre që një gjë e tillë të ...

Shtyhet mbledhja e Qeverisë ku pritej të miratohej projektligji për Demarkacionin

Gazeta Express - 12.07.2016

Qeveria e Kosovës ka shtyrë mbledhjen e paraparë të mbahej nesër në mëngjes, e që për rend dite kishte procedimin në Kuvend të Demarkacionit. Shtyrjen e ka konfirmuar për Gazetën Express zëdhënësi i ...

Adem Grabovci kundër Isa Mustafës: Mos e dërgo demarkacionin në Kuvend

Zeri - 12.07.2016

Paralajmërimi i këshilltarit të kryeministrit Isa Mustafa, se marrëveshja e demarkacionit me Malin e Zi do të dërgohet nesër për ratifikim në Parlament, duket se do të has në bllokadë nga PDK-ja.

Pro dhe kundër Demarkacionit, nënkryetari i Kuvendit nuk ka informata për të

Botasot - 12.07.2016

Megjithëse, deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë iniciuar mbajtjen e një tryeze me subjekte politike dhe ekspertë për çështje të demarkacionit, që parashihej të mbahej para se kjo çështje të ...

Ratifikimi i demarkacionit nuk i heq vizat- tani topi është te Qeveria dhe BE

Panorama - 12.07.2016

Tani që çështja e demarkacionit do të dalë para Kuvendit të Kosovës, ku sipas të gjitha gjasave do të marrë aprovimin e deputetëve të koalicionit, nuk do të thotë që automatikisht do të plotësohen ...

Pro dhe kundër Demarkacionit, nënkryetari i Kuvendit nuk ka informata për të

Telegrafi - 12.07.2016

Megjithëse deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë iniciuar mbajtjen e një tryeze me subjekte politike dhe ekspertë për çështje të demarkacionit, që parashihej të mbahej para se kjo çështje të ...

LDK mbledhje urgjente, nuk dihet arsyeja

Gazeta Express - 12.07.2016

Lidhja Demokratike e Kosovës në këto momente është duke mbajtur një mbledhje në selinë e saj qendrore në Kompleksin “Qafa”, njofton Klan Kosova. Arsye se pse është thirrur kjo mbledhje mund të jetë ...

Qeveria në siklet për demarkacionin! Shtyn mbledhjen

Zeri - 12.07.2016

Qeveria e Kosovës e ka shtyrë mbledhjen, e cila ishte paraparë të mbahej nesër, e që në rend dite kishte procedimin në Kuvend të Demarkacionit. Këtë e ka konfirmuar për “Zëri.info” , ministri Arban ...

LDK në mbledhje urgjente

Telegrafi - 12.07.2016

Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës në këto momente është duke mbajtur një mbledhje në selinë e saj qendrore në Kompleksin “Qafa”. Arsye se pse është thirrur kjo mbledhje mund të jetë anulimi i ...

LDK mbledhje urgjente, nuk dihet arsyeja

Botasot - 12.07.2016

Lidhja Demokratike e Kosovës në këto momente është duke mbajtur një mbledhje në selinë e saj qendrore në Kompleksin “Qafa”. Arsye se pse është thirrur kjo mbledhje mund të jetë anulimi i mbledhjes së ...

LDK në mbledhje urgjente

Zeri - 12.07.2016

Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës në këto momente është duke mbajtur një mbledhje në selinë e saj qendrore në Kompleksin “Qafa”. Arsye se pse është thirrur kjo mbledhje mund të jetë anulimi i ...

Të shtëna armësh në kufi me Malin e Zi

Telegrafi - 12.07.2016

Para një jave nëpërmjet mediave paralajmëruan kapjen e armëve, nëse ratifikohet marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi. Fjala është për banorët e fshatit Haxhaj të Rugovës, i cili kufizohet me ...

Valdete Bajrami: Nuk ka hasmëri mes tri partive opozitare

Botasot - 12.07.2016

Deputetja e Nismës për Kosovën, Valdete Bajrami ka diskutuar rreth aktualitetit politik, demarkacionit me Malin e Zi si dhe kthimin e partisë së saj dhe AAK-së në Kuvend.

Ekskluzive: Të shtëna armësh në kufi me Malin e Zi

Botasot - 12.07.2016

Para një jave nëpërmjet mediave paralajmëruan kapjen e armëve, nëse ratifikohet marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi. Fjala është për banorët e fshatit Haxhaj të Rugovës, i cili kufizohet me ...

Të shtëna armësh në kufi me Malin e Zi

Zeri - 12.07.2016

Para një jave nëpërmjet mediave paralajmëruan kapjen e armëve, nëse ratifikohet marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi. Fjala është për banorët e fshatit Haxhaj të Rugovës, i cili kufizohet me ...

Policia: Nuk ka pasur të shtëna me armë në kufirin me Malin e Zi

Telegrafi - 12.07.2016

Raportimet në media se ka pasur të shtëna me armë në fshatin Haxhaj të Rugovës, që gjendet në kufi me Malin e Zi, i ka hedhur poshtë zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Pejës, Xhevat Ibra.

Bajrami: Do Zoti që PDK-LDK nuk i kanë votat për Demarkacionin

Gazeta Express - 12.07.2016

Në Info Magazine të Klan Kosovës e ftuar është shefja e grupit parlamentar të Nismës për Kosovën, Valdete Bajrami. Ajo ka thënë s’e shpreson që Qeveria nuk i ka votat e mjaftueshme për ta votuar ...

Të shtëna me armë në kufirin me Malin e Zi? Policia mohon të ketë pasur

Gazeta Express - 12.07.2016

Raportimet në media se ka pasur të shtëna me armë në fshatin Haxhaj të Rugovës, që gjendet në kufi me Malin e Zi, i ka hedhur poshtë zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Pejës, Xhevat Ibra.

Valdete Bajrami: AAK e Nisma mund të jenë fituese në zgjedhjet e ardhshme

Botasot - 12.07.2016

Deputetja e Nismës për Kosovën, Valdete Bajrami ka folur për koalicionin AAK dhe Nisma për Kosovën duke thënë se ky koalicion po ecën mirë. “Koalicioni AAK dhe Nisma për Kosovën po funksionon shumë ...

Bajrami i lutet Zotit që Qeveria mos t’i ketë votat për ratifikimin e Demarkacionit

Telegrafi - 12.07.2016

Shefja e grupit parlamentar të Nismës për Kosovën, Valdete Bajrami, në Info Magazine të Klan Kosovës, ka folur rreth aktualitetit politik, demarkacionit me Malin e Zi si dhe kthimin e partisë së saj ...

Shpejtim Bulliqi i përgjigjet Xhavit Halitit

Telegrafi - 12.07.2016

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovë, Shpejtim Bulliqi ka thënë se kërkesa e tij për një debat rreth demarkacionit me Malin e Zi, është bërë konform kërkesës së kryetari të Kuvendit, Kadri Vesli.

Bulliqi i përgjigjet Halitit rreth debatit për demarkacion

Gazeta Express - 12.07.2016

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovë, Shpejtim Bulliqi ka thënë se kërkesa e tij për një debat rreth demarkacionit me Malin e Zi, është bërë konform kërkesës së kryetari të Kuvendit Kadri Vesli.

AAK e Nisma nesër flasin për demarkacionin

Gazeta Express - 12.07.2016

Shefat e grupeve parlamentare të boshtit opozitar AAK dhe Nisma, Pal Lekaj dhe Valdete Bajrami, nesër do të mbajnë një konferencë shtypi. Lekaj e Bajramit do të flasin rreth qëndrimit të Aleancës për ...

Vazhdon mbledhja e jashtëzakonshme e LDK-së

Zeri - 12.07.2016

Po vazhdon mbledhja urgjente e thirrur nga kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës. Kjo mbledhje po mbahet pas vendimit të Qeverisë së Kosovës dhe kryeministrit Isa Mustafa, për të shtyrë dërgimin e ...

Bajrami: Do Zoti që Qeveria të mos i ketë votat për ratifikimin e Demarkacionit

Zeri - 12.07.2016

Në Info Magazine të Klan Kosovës e ftuar është shefja e grupit parlamentar të Nismës për Kosovën, Valdete Bajrami. Me Bajramin është duke u diskutuar rreth aktualitetit politik, demarkacionit me ...

Shefat e grupeve të AAK-Nisma nesër flasin në Kuvend

Botasot - 12.07.2016

Shefat e grupeve parlamentare të boshtit opozitar AAK-Nisma, Pal Lekaj dhe Valdete Bajrami, nesër në ambientet e Kuvendit të Kosovës, do të mbajnë konferencë për media.

Qeveria shtyn demarkacionin për kohë të pacaktuar, kërkohet debat

Botasot - 12.07.2016

Përfundon mbledhja urgjente e kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës e thirrur për të debatuar lidhur me çështjet aktuale në vend. Arban Abrashi, zëdhënës i LDK-së, tha se gjatë këtij takimi ...

Përfundon mbledhja e LDK’së, ja çfarë u diskutua

Gazeta Express - 12.07.2016

Para pak minutash ka përfunduar mbledhja e Lidhjes Demokratikë të Kosovës. Në këtë mbledhje nuk është marrë ndonjë vendim vetëm së janë diskutuar disa çështje.

Përfundon mbledhja e LDK’së, këto janë temat që u diskutuan

Gazeta Express - 12.07.2016

Para pak minutash ka përfunduar mbledhja e Lidhjes Demokratike të Kosovës. Në këtë mbledhje nuk është marrë ndonjë vendim, por vetëm janë diskutuar disa çështje.

AAK dhe Nisma nesër në Kuvend

Zeri - 12.07.2016

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka njoftuar se nesër në ora 11:00 shefat e grupeve parlamentare të AAK-së dhe Nisma-s do të mbajnë koherencë për shtyp.

Përfundoi mbledhja e LDK-së, Abrashi tregon çka u bisedua në takim (Video)

Telegrafi - 12.07.2016

Ka përfunduar mbledhja e kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, në të cilën nuk është marrë ndonjë vendim, por vetëm janë diskutuar disa çështje.

Përfundon mbledhja urgjente e LDK-së – Ja çfarë u diskutua (Foto)

Zeri - 12.07.2016

Para pak çastesh ka përfunduar mbledhja urgjente e Lidhjes Demokratike të Kosovës, raporton “Zeri.info”. Arban Abrashi pas mbledhjes ka deklaruar se është biseduar në lidhje me demarkacionin me Malin ...

Demarkacioni lëkund koalicionin (Video)

Telegrafi - 12.07.2016

Analistët politikë në vend vlerësojnë se Qeveria nuk duhet të lejojë ratifikimin e marrëveshjes së Demarkacionit pasi siç thonë ata kjo do të prodhojë konflikt dhe incidente brenda Kosovës.

Shqiptaro-amerikanët u kërkojnë deputetëve të mos votojnë Demarkacionin

Gazeta Express - 12.07.2016

Shqiptarët e Amerikës janë bërë bashkë me një kërkesë për politikanët e Kosovës 13 shoqata shqiptare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, u janë drejtuar deputetëve të Kuvendit të Kosovës, të mos ...

Riformatimi i Qeverisë: LDK në kërkim të ministrave të rinj

Gazeta Express - 12.07.2016

Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës ka mbajtur orë më parë një mbledhje të rregullt në të cilën janë diskutuar tema të ndryshme. Siç është bërë e ditur, LDK nën drejtimin e Isa Mustafës ka folur ...

Shqiptaro-amerikanët u kërkojnë deputetëve të mos votojnë Demarkacionin

Zeri - 12.07.2016

Shqiptarët e Amerikës janë bërë bashkë me një kërkesë për politikanët e Kosovës 13 shoqata shqiptare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, u janë drejtuar deputetëve të Kuvendit të Kosovës, të mos ...

Analistët: Demarkacioni lëkund koalicionin në Kosovë

BalkanWeb - 12.07.2016

PRISHTINE- Analistët politikë në Kosovë vlerësojnë se Qeveria nuk duhet të lejojë ratifikimin e marrëveshjes së Demarkacionit pasi siç thonë ata kjo do të prodhojë konflikt dhe incidente brenda ...

Smaka: Marrëveshja e demarkacionit mbahet e fshehur

Telegrafi - 12.07.2016

Juristi Riza Smaka nga AAK, në emisionin Rubikon të KTV-së, ka thënë se Qeveria e Kosovës padrejtësisht po e mbanë të fshehur marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi.

Haxhiu: Ratifikimi i demarkacionit, kërkesë e Kosovës e jo e BE'së

Gazeta Express - 12.07.2016

Deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Teuta Haxhiu dyshon se kriteri i vënë nga Bashkimi Evropian që Kosova duhet të ratifikojë marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi para se të hiqen ...

Nitaj: Mosratifikimi i hapë rrugë zgjidhjes së Demarkacionit

Gazeta Express - 12.07.2016

Anëtari i kryesisë së AAK-së, Muharrem Nitaj, cilëson se vota kundër marrëveshjes për ndarje të kufirit në mes Kosovës dhe Malit të Zi, i hapë rrugë zgjidhjes së kësaj çështje.

Shqiptaro-amerikanët u kërkojnë deputetëve mos ta votojnë Demarkacionin

Telegrafi - 12.07.2016

Shoqata Rugova me seli në New York dhe komuniteti Shqiptaro Amerikan në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, u drejton publikisht përmes një letre dhe me kërkesë deputetëve të Parlamentit të Republikës ...

LDK-ja do potenciale të reja në Qeveri

Zeri - 12.07.2016

Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës sot mbajti mbledhje ku u diskutua çështja e demarkacionit me Malin e Zi, si dhe riformatimi i Qeverisë. Për demarkacionin, organi më i lartë i LDK-së i ...

LDK: Demarkacioni të ratifikohet, që të lëvizim lirshëm

Telegrafi - 12.07.2016

Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës mbajti mbledhjen e rregullt, anëtarët e së cilës njëzëri janë pajtuar që marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi, duhet të ratifikikohet në Kuvend, në ...

Shoqatat në SHBA: Mos ratifikoni marrëveshjen me Malin e Zi

Botasot - 12.07.2016

Shoqata Rugova me seli në New York dhe komuniteti Shqiptaro Amerikan në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, u drejton publikisht këtë letër dhe kërkesë deputetëve të Parlamentit të Republikës së Kosovës.

Spahiu: Për SHBA-të nuk është e rëndësishme një bjeshkë (Video)

Telegrafi - 12.07.2016

Analisti politik, Nexhmedin Spahiu, në emsionin “Politikë” në Tribuna Channel ka deklaruar se nuk do të ishte mirë që marrëveshja e demarkacionit me Malin e Zi të procedohet në Kuvend.

AAK: Demarkacioni si kriter për viza, kërkesë e Kosovës, jo kusht i BE-së (Video)

Telegrafi - 12.07.2016

Deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Teuta Haxhiu dyshon se kriteri i vënë nga Bashkimi Evropian që Kosova duhet të ratifikojë marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi para se të hiqen ...

AAK: Demarkacioni kriter për viza, kërkesë e Kosovës, jo kusht i BE-së (Video)

Zeri - 12.07.2016

Deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Teuta Haxhiu dyshon se kriteri i vënë nga Bashkimi Evropian që Kosova duhet të ratifikojë marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi para se të hiqen ...

Demarkacioni, në Kuvend me procedurë të përshpejtuar të mërkurën?

Flaka - 12.07.2016

Qeveria e Kosovës duket e vendosur që çështjen e kufirit me Malin e Zi në versionin aktual ta dërgojë për ratifikim në Kuvend. Pavarësisht thirrjeve dhe kundërshtimeve të opozitës, kryeministri Isa ...

VV: Do përdorim gazin, kurse Haradinaj është tërhequr nga demarkacioni

Java News - 12.07.2016

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, njëkohësisht deputet i Kuvendit të Kosovës, Driton Çaushi, ka shprehur bindjen se lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, është tërhequr ...

Diskutimi i Demarkacionit rikthen gazin në Kuvendin e Kosovës

Java News - 12.07.2016

Gazi lotsjellës do të mund të kthehet sërish në Kuvendin e Kosovës. Krejtësisht legjitime e të drejtë e ka konsideruar këtë formë të kundërshtimit deputeti i lëvizjes Vetëvendosje, Driton Çaushi.

Kosovë, demarkacioni votohet këtë jave në Kuvend

Vision Plus - 12.07.2016

Qeveria e Kosovës ndërmerr hapa konkrete per ratifikimin ne kuvend te marrëveshjes per demarkacionin me Malin e Zi. Sipas burimeve zyrtare, dokumenti është derguar tashme ne Kuvend dhe pritet te ...

Politikat destruktive po rrezikojnë vendin

Tetova Sot - 12.07.2016

Nga: Avni Jashari Protesta, e skena të ndryshme në qytetet e Kosovës e sidomos në kryeqendër, në Prishtinë, kohë më parë i mbushën faqet e mediave kombëtare e ndërkombëtare.

Shqiptaro-amerikanët u kërkojnë deputetëve të Kosovës të mos votojnë Demarkacionin

Tetova Sot - 12.07.2016

Shqiptarët e Amerikës janë bërë bashkë me një kërkesë për politikanët e Kosovës. 13 shoqata shqiptare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, u janë drejtuar deputetëve të Kuvendit të Kosovës, të mos ...

KDI kërkon të qartësohet dilema rreth demarkacionit

Kosova Live - 12.07.2016

Tashmë kur po bëhet gati një vit që nga koha e nënshkrimit të marrëveshjes për shënjimin e vijës kufitare ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi, nevoja për një debat të hapur parlamentar lidhur me këtë ...

Qeveria të mërkurën e procedon demarkacionin?

Lajmi.net - 11.07.2016

Qeveria e Kosovës duket e vendosur që çështjen e kufirit me Malin e Zi në versionin aktual ta dërgojë për ratifikim në Kuvend. Pavarësisht thirrjeve dhe kundërshtimeve të opozitës, kryeministri Isa ...

Ekskluzive: Qeveria të mërkurën procedon demarkacionin, këtë javë seanca e jashtëzakonshme

Lajm - 11.07.2016

Qeveria e Kosovës duket e vendosur që çështjen e kufirit me Malin e Zi në versionin aktual ta dërgojë për ratifikim në Kuvend. Pavarësisht thirrjeve dhe kundërshtimeve të opozitës, kryeministri Isa ...

Krasniqi: Kufiri përcaktohet me parametra shkencor-pazaret politike janë tradhti

Lajm - 11.07.2016

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës Jakup Krasniqi ka reaguar ndaj deklaratës së kryeministrit të Kosovës Isa Mustafa i cili ka thënë se “Demarkacioni nuk është shkencë, është çështje politike”.

Krasniqi: Kufiri përcaktohet me parametra shkencor-pazaret politike janë tradhti

Lajmi.net - 11.07.2016

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës Jakup Krasniqi ka reaguar ndaj deklaratës së kryeministrit të Kosovës Isa Mustafa i cili ka thënë se “Demarkacioni nuk është shkencë, është çështje politike”.

Demarkacioni, në Kuvend me procedurë të përshpejtuar të mërkurën?

Top Channel - 11.07.2016

Qeveria e Kosovës duket e vendosur që çështjen e kufirit me Malin e Zi në versionin aktual ta dërgojë për ratifikim në Kuvend. Pavarësisht thirrjeve dhe kundërshtimeve të opozitës, kryeministri Isa ...

Qeveria: Me kauzë të rrejshme, Opozita po i privon qytetarët nga liberalizimi i vizave

Lajmi.net - 11.07.2016

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Arban Abrashi, ka reaguar ndaj qëndrimeve të Opozitës për çështjen e demarkacionit me Malin e Zi. Abrashi ka deklaruar se partitë opozitare me kauzë të rrejshme po ...

Nitaj tregon si do të veprojë AAK-ja për Demarkacionin

Lajmi.net - 11.07.2016

Anëtari i Kryesisë së AAK-së, Muharrem Nitaj duke komentuar paralajmërimin e koalicionit PDK-LDK që brenda pak ditësh do ta procedojnë në Kuvend, ka thënë se ky version e dëmton rëndë Kosovën.

Berisha nuk ka të ndalur me fyerjet ndaj krerëve të shtetit, i quan legena!

Lajmi.net - 11.07.2016

“Ky territor mund të jetë sa salla e Kuvendit të Kosovës”, ka thënë ai. “Ndërsa këta legenat tanë mbi 8.300 hektar thonë nuk është asgjë, mos e bëni të madhe këtë punë”.

Qeveria të mërkurën procedon në Kuvend demarkacionin, opozita gati “armët”

Lajmi.net - 11.07.2016

Sipas Sokol Havollit, këshilltar i kryeministrit Isa Mustafa, qeveria në mbledhjen e së mërkurës do ta procedojë në Kuvend për ratifikimin demarkacionin, transmeton lajmi.net.

Krasniqi e lidhë Demarkacionin me kravatat e Thaçit e Mustafës (Video)

Lajmi.net - 11.07.2016

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, ka thënë se kryeministri Isa Mustafa duhet të ketë kujdes përpara se ta dërgojë në Kuvend çështjen e ratifikimit të marrëveshjes ...

Këtë javë procedohet në Kuvend Marrëveshja për Demarkacionin

Albeu.com - 11.07.2016

Këshilltari i kryeministrit të Kosovës, Sokol Havolli deklaroi në "Info 3 live", se këtë javë do të procedohet për ratifikim marrëveshja për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

Ekskluzive: Qeveria të mërkurën procedon demarkacionin, këtë javë seanca e jashtëzakonshme

Telegrafi - 11.07.2016

Qeveria e Kosovës duket e vendosur që çështjen e kufirit me Malin e Zi në versionin aktual ta dërgojë për ratifikim në Kuvend. Pavarësisht thirrjeve dhe kundërshtimeve të opozitës, kryeministri Isa ...

Qeveria të mërkurën procedon demarkacionin, këtë javë seanca e jashtëzakonshme

Botasot - 11.07.2016

Qeveria e Kosovës duket e vendosur që çështjen e kufirit me Malin e Zi në versionin aktual ta dërgojë për ratifikim në Kuvend. Pavarësisht thirrjeve dhe kundërshtimeve të opozitës, kryeministri Isa ...

Qeveria të mërkurën e procedon demarkacionin?

Zeri - 11.07.2016

Qeveria e Kosovës duket e vendosur që çështjen e kufirit me Malin e Zi në versionin aktual ta dërgojë për ratifikim në Kuvend. Pavarësisht thirrjeve dhe kundërshtimeve të opozitës, kryeministri Isa ...

Krasniqi: Kufiri përcaktohet me parametra shkencor-pazaret politike janë tradhti

Botasot - 11.07.2016

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës Jakup Krasniqi ka reaguar ndaj deklaratës së kryeministrit të Kosovës Isa Mustafa i cili ka thënë se “Demarkacioni nuk është shkencë, është çështje politike”.

Edhe Jakup Krasniqi i reagon Kryeministrit Mustafa

Zeri - 11.07.2016

Kryetari i Këshillit Kombëtar nga radhët e Nisma-s, Jakup Krasniqi ka reaguar pas deklaratës së Kryeministrit Mustafa i cili ka thënë se demarkacioni nuk është shkencë por është çështje politike.

Qeveria merret me demarkacionin në mbledhjen e ardhshme

Gazeta Express - 11.07.2016

Qeveria e Kosovës do ta diskutojë projektligjin për demarkacionin me Malin e Zi në mbledhjen e ardhshme që do të mbahet të mërkurën. Në një përgjigje për Gazetën Express, zëdhënësi i Qeverisë Faton ...

Juratovic: Gjermania do t’ju mbështes për vizat – demarkacioni nuk është kriter i padrejtë

Gazeta Express - 11.07.2016

Europa po punon për ‘europianizmin’ e Ballkanit dhe jo që të ‘ballkanizohet’ Europa. Negociatat nuk janë të padrejta kur kriteret janë përcaktuar prej fillimit.

Abrashi-opozitës: Mos gënjeni veten dhe qytetarët

Botasot - 11.07.2016

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi ka komentuar vizitën e Victoria Nuland asistente e Sekretarit Amerikan të Shtetit. Abrashi ka thënë se Qeveria e Kosovës ka qenë vazhdimisht e ...

Abrashi: Nuland qartësoi gjithçka, debati rreth demarkacionit është artificial dhe i sajuar

Telegrafi - 11.07.2016

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, njëherësh edhe zëdhënës i Qeverisë, Arban Abrashi, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se përfaqësuesit e opozitës, në pamundësi që të takohen me zyrtarë ...

AAK dhe Nisma kthehen në Kuvend

Telegrafi - 11.07.2016

Koalicioni AAK dhe Nisma pritet të kthehen shumë shpejt në Kuvendin e Kosovës, pas një mungese disa mujore. Lajmin e ka bërë të ditur një burim i lartë i këtij koalicioni parazgjedhor.

Abrashi opozitës: I gënjyet qytetarët dhe i privuat nga udhëtimi pa viza

Gazeta Express - 11.07.2016

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi thotë se opozita, në pamundësi që të takohet me zyrtarë të lartë ndërkombëtarë, po tenton të manipulojë opinionin publik sa i përket çështjes së ...

Zyrtare: Demarkacioni rikthen AAK-në në Kuvend!

Botasot - 11.07.2016

Ka më shumë se dy muaj e gjysmë që partitë opozitare Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën e kanë bojkotuar punën e Kuvendit. Lëvizja Vetëvendosje vendosi të rikthehej në Kuvend pas ...

Nitaj tregon si do të veprojë AAK-ja për Demarkacionin

Zeri - 11.07.2016

Anëtari i Kryesisë së AAK-së, Muharrem Nitaj duke komentuar paralajmërimin e koalicionit PDK-LDK që brenda pak ditësh do ta procedojnë në Kuvend, ka thënë se ky version e dëmton rëndë Kosovën.

Abrashi: Me kauzë të rrejshme, opozita po i privon qytetarët nga liberalizimi i vizave

Zeri - 11.07.2016

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Arban Abrashi, ka reaguar ndaj qëndrimeve të Opozitës për çështjen e demarkacionit me Malin e Zi. Abrashi ka deklaruar se partitë opozitare me kauzë të rrejshme po ...

Zafir Berisha krahason demarkacionin e Gjermanisë me atë të Kosovës; Fyen krerët e shtetit

Gazeta Express - 11.07.2016

Deputeti i Nisma, Zafir Berisha ka thënë se shteti gjerman për 500 metra katror territor është duke kërkuar komision të demarkacionit me Çekinë “Ky territor mund të jetë sa salla e Kuvendit të ...

AAK dhe NISMA kthehen në Kuvend për të diskutuar, jo për gaz lotsjellës

Gazeta Express - 11.07.2016

Kthimi i demarkacionit në Kuvend të Kosovës, do ti kthejë në ulëset e tyre, pas disa muajsh, edhe deputetët e koalicionit AAK-NISMA. Ndryshe, nga prej herëve të kaluara këta deputetët do të kthehen ...

Berisha: Gjermania nuk ia falë Çekisë 500 metra katror, këta tanët po i falin 8 300 hektarë

Telegrafi - 11.07.2016

Deputeti i Nismas, Zafir Berisha ka thënë se shteti gjerman për 500 metra katror territor është duke kërkuar komision të demarkacionit me Çekinë. “Ky territor mund të jetë sa salla e Kuvendit të ...

Berisha: Gjermania kërkon komision për 500 metra territor, këta tanët i falin 8.300 hektar

Zeri - 11.07.2016

Deputeti i Nimas për Kosovën, Zafir Berisha ka reaguar menjëherë pas publikimit të lajmit se Gjermania ka kërkuar komision të demarkacionit me Çekinë për vetëm 800 metra territor, transmeton ...

Qeveria gjatë kësaj jave dërgon demarkacion në Kuvend

Botasot - 11.07.2016

Qeveria e Kosovës në mbledhje e ardhshme gjatë kësaj jave do ta aprovojnë dhe dërgojnë në Kuvendin e Kosovës për ratifikim marrëveshjen me Malin e Zi për demarkacionin.

Qeveria të mërkurën procedon në Kuvend demarkacionin, opozita do ta kundërshtojë

Telegrafi - 11.07.2016

Qeveria e Kosovës më në fund ka vendosur që të procedojë në Kuvend marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi. Sipas Sokol Havollit, këshilltar i kryeministrit Isa Mustafa, qeveria në mbledhjen e së ...

Qeveria të mërkurën procedon në Kuvend demarkacionin, opozita gati 'armët'

Zeri - 11.07.2016

Qeveria e Kosovës më në fund ka vendosur që të procedojë në Kuvend marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi. Sipas Sokol Havollit, këshilltar i kryeministrit Isa Mustafa, qeveria në mbledhjen e së ...

Demarkacioni procedohet në Kuvend këtë javë

Gazeta Express - 11.07.2016

​Sokol Havolli, këshilltar i kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se këtë javë do të procedohet për ratifikim marrëveshja për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

Deputeti gjerman: Ju mbështesim për vizat, demarkacioni kriter i drejtë

Panorama - 11.07.2016

Europa po punon për ‘europianizmin’ e Ballkanit dhe jo që të ‘ballkanizohet’ Europa. Negociatat nuk janë të padrejta kur kriteret janë përcaktuar prej fillimit.

Krasniqi: Nuland-in e ftuan Thaçi e Mustafa, atyre s’ju lejua vendosja e kravatës (Video)

Telegrafi - 11.07.2016

Kryetari i Këshillit Kombëtar të NISMA-së, Jakup Krasniqi ka thënë se kryeministri Isa Mustafa duhet të ketë kujdes përpara se ta dërgojë në Kuvend çështjen e ratifikimit të marrëveshjes me Malin e ...

Qeveria shqyrton të mërkurën Projektligjin për Demarkacionin

Gazeta Express - 11.07.2016

​Qeveria e Kosovës do ta shqyrtojë këtë të mërkurë Projektligjin për Ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi.

Krasniqi: Nulandin e ftuan Thaçi e Mustafa, atyre s’iu lejua vendosja e kravatës (Video)

Gazeta Express - 11.07.2016

​Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, ka thënë se kryeministri Isa Mustafa duhet të ketë kujdes përpara se ta dërgojë në Kuvend çështjen e ratifikimit të marrëveshjes ...

Sipas Krasniqit, Thaçi dhe Mustafa “sollën” Nulandin në Kosovë! (Video)

Botasot - 11.07.2016

Gjatë kësaj interviste Krasniqi ka dhënë edhe një version interesant se pse diplomatja e lartë amerikan Victoria Nuland ka qëndruar dje në Kosovë dhe pse nuk janë takuar me opozitën.

Bulliqi: Tryeza për demarkacionin brenda javës (Video)

Telegrafi - 11.07.2016

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Shpejtim Bulliqi shpreson se tryeza për demarkacionin me Malin e Zi do të caktohet gjatë kësaj jave nga Kryesia e Kuvendit të Kosovës, para se marrëveshja të sillet në ...

Bulliqi: Tryeza për demarkacionin brenda javës (Video)

Botasot - 11.07.2016

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Shpejtim Bulliqi shpreson se tryeza për demarkacionin me Malin e Zi do të caktohet gjatë kësaj jave nga Kryesia e Kuvendit të Kosovës, para se marrëveshja të sillet në ...

Çaushi: Demarkacioni me Malin e Zi precedent i keq për atë me Serbinë

Telegrafi - 11.07.2016

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Driton Çaushi ka thënë se nuk do të befasohej nëse sillet në këtë kohë në Kuvendin e Kosovës për miratim demarkacioni i kufirit me Malin e Zi.

VV thotë se Haradinaj është tërhequr nga mënyra e kundërshtimit të demarkacionit

Gazeta Express - 11.07.2016

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, njëkohësisht deputet i Kuvendit të Kosovës, Driton Çaushi, ka shprehur bindjen se lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, është tërhequr ...

Ekskluzive: Qeveria të mërkurën procedon demarkacionin, këtë javë seanca e jashtëzakonshme

Shqiperia Ime - 11.07.2016

Qeveria e Kosovës duket e vendosur që çështjen e kufirit me Malin e Zi në versionin aktual ta dërgojë për ratifikim në Kuvend. Pavarësisht thirrjeve dhe kundërshtimeve të opozitës, kryeministri Isa ...

Kosovë/ AAK dhe NISMA i japin fund bojkotit të Kuvendit

Java News - 11.07.2016

Koalicioni AAK dhe Nisma pritet të kthehen shumë shpejt në Kuvendin e Kosovës, pas një mungese disa mujore. Lajmin e ka bërë të ditur një burim i lartë i këtij koalicioni parazgjedhor.

Abazi: Demarkacioni dhe Asociacioni nuk janë obligim legal, por kërkesa politike!

Kosova Live - 11.07.2016

Pas paralajmërimit se shumë shpejt do të procedohen në Kuvendin e Kosovës për ratifikim marrëveshja për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi dhe Statuti i Asociacionit të komunave me shumicë serbe, ...