TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

PËRCILLET RAMIZ ALIA (sondazh)

Shekulli - 09.10.2011

Në ceremoninë homazh për largimin nga jeta të ish-presidentit Ramiz Alia ishin të pranishëm ish-kreu i Partisë Socialiste Fatos Nano dhe lideri i LSI-së Ilir Meta.

Ramiz Alia përcillet për në banesën e fundit

Gazeta Start - 09.10.2011

Tiranë - Ish-udhëheqësi i fundit komunist dhe ish-Presidenti i parë i Shqipërisë pluraliste, Ramiz Alia, është përcjellë sot për në banesën e fundit.

Homazhe Ramiz Alisë, Nano: S’mund t’i mohohet kontributi

Alsat.tv - 09.10.2011

Për disa diktatori i fundit, për të tjerë presidenti i parë i pluralizmit. Ramiz Alia ka mbledhur në funeralin e tij politikanë, historianë si dhe personalitete të tjera publike.Në homazhet për ish-sekretarin e parë të Komitetit Qendror të ...

Kosovë, AAK: Ramiz Alia, figurë e shquar e luftës Nacilnalçlirimtare

LajmiFundit - 09.10.2011

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, që thotë se është parti e djathtë, u bë subjekti i vetëm politik në Kosovë, që shprehu ngushëllime e keqardhje për vdekjen e ish-diktatorit komunist, Ramiz Alia. “AAK konsideron se z.

Tiranë, trupi i pa jetë 3 ditë në morg, sot homazhet për Ramiz Alinë

LajmiFundit - 09.10.2011

Tirane – Lajmifundit – Në ora 10.00 të ditës së sotme, në shtëpinë Qendrore të Ushtrisë në Tiranë zhvillohen homazhet e fundit përcjellëse për ish-ushëheqësin e fundit komunist të Shqipërisë, Ramiz Alia, njëherësh presidenti i parë i ...

Homazhet për Alinë, ceremoni e thjeshtë, marrin pjesë Ruci, Dokle e Pëllumbi

LajmiFundit - 09.10.2011

Ish-presidenti i parë pluralist pas viteve 90, Ramiz Alia përcillet sot për në banesën e fundit ndërsa homazhet për nder të tij po zhvillohen në Shtëpinë Qëndrore të Ushtrisë.

Nano e Meta në homazhe: Ramiz Alia kuptoi me aq sa mundej pluralizmin

LajmiFundit - 09.10.2011

Tirane – Lajmifundit – Ish-kryetari i PS Fatos Nano dhe kryetari i LSI, Ilir Meta kanë bërë homazhe sot thuajse në të njëjtën kohë në Shtëpinë Qendror të Ushtrisë për ish-presidentin Ramiz Alia.

Përcillet për në banesën e fundit Ramiz Alia

Albeu.com - 09.10.2011

Përcillet për në banesën e fundit ish-presidenti i parë pluralist pas viteve 90, Ramiz Alia. Homazhet për nder të tij janë zhvilluar për 1 orë në Shtëpinë Qendrore të Ushtrisë.

Përcillet Ramiz Alia

Top Channel - 09.10.2011

I është dhënë lamtumira e fundit ish-presidentit Ramiz Alia. Për më shumë se 60 minuta janë zhvilluar homazhe në Qëndrën Kulturore të Ushtrisë të organizuara nga protokolli i shtetit.

Ceremonia mortore e Ramiz Alisë, Nano e Meta marrin pjesë

Alsat - 09.10.2011

Kanë nisur homazhet për ish-udhëheqësin e fundit të regjimit komunist dhe ish-presidentin e parë pluralist pas viteve ‘90, Ramiz Alia. Në homazhe përveç familjarëve, njerëzve të afërt kanë marrë pjesë edhe deputetë të Partisë Socialiste, ...

Nano, Meta, Pëllumbi nderojnë Ramiz Alinë

Lajmeshqip - 09.10.2011

Tiranë – Ish-presidenti i parë pluralist në vendin tonë, Ramiz Alia, është përcjellë sot për në banesën e fundit ndërsa homazhet për nder të tij, siç ishte parashikuar në Protokollin e Shtetit, janë zhvilluar për rreh një orë, në Shtëpinë ...

Percillet per ne banesen e fundit ish presidenti Ramiz Alia

24 orë - 09.10.2011

I është dhënë lamtumira e fundit ish-presidentit Ramiz Alia. Për më shumë se 60 minuta janë zhvilluar homazhe në Qëndrën Kulturore të Ushtrisë të organizuara nga protokolli i shtetit.

Ramiz Alia përcillet për në banesën e fundit

Shqipmedia - 09.10.2011

I është dhënë lamtumira e fundit ish-presidentit Ramiz Alia Për më shumë se 60 minuta janë zhvilluar homazhe në Qendrën Kulturore të Ushtrisë të organizuara nga protokolli i shtetit shqiptar.

Topi kurorë me lule, Nano: Ramiz Alia, protagonist i një epoke

LajmiFundit - 09.10.2011

I dyzuar nën epitetet diktator i fundit dhe president i parë i humanizmit, Ramiz Alia ka mbledhur në funeralin e tij politikanë, historianë si dhe personalitete të tjera publike.

FOTO – Varroset udhëheqësi i fundit komunist, Ramiz Alia

LajmiFundit - 09.10.2011

Ish-udhëheqësi i fundit komunist në Shqipëri, Ramiz Alia, është përcjellë sot në banesën e fundit pasi vdiq javën e kaluar në Senatorium. Homazhet zgjatën rreth një orë dhe përveç familjarëve, njerëzve të afërt e simpatizantëve të Partisë ...

Tiranë: U varros Ramiz Alia

Evropaelire - 09.10.2011

Ish lideri i fundit komunist i Shqipërisë, Ramiz Alia, i cili vdiq të premten në moshën 86 vjeçare, sot është varrosur me nderime shtetërore në Tiranë.

Vetëm partia e Haradinajt vajtoi Ramiz Alinë

Botasot - 09.10.2011

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, që thotë se është parti e djathtë, u bë subjekti i vetëm politik në Kosovë, që shprehu ngushëllime e keqardhje për vdekjen e ish-diktatorit komunist, Ramiz Alia. “AAK konsideron se z.

500 të vrarë në kufi me urdhrin e Alisë

Botasot - 09.10.2011

6535 është numri i njerëzve të pafajshëm, që u pushkatuan dhe vdiqën në burgjet komuniste, por falja ndaj tyre është lënë amanet nga diktatori i fundit, Ramiz Alia që të mos kërkohet.

Ceremonia mortore e Ramiz Alisë, Nano e Meta marrin pjesë

BalkanWeb - 09.10.2011

TIRANE- Kanë nisur rreth orës 10:00 homazhet për ish-udhëheqësin e fundit të regjimit komunist dhe ish-presidentin e parë pluralist pas viteve ‘90, Ramiz Alia.

Vetëm partia e Haradinajt vajtoi Ramiz Alinë

Lajmetsot - 09.10.2011

Postuar me: 09 October, 2011 11:23:00 Vetëm partia e Haradinajt vajtoi Ramiz Alinë Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, që thotë se është parti e djathtë, u bë subjekti i vetëm politik në Kosovë, që shprehu ngushëllime e keqardhje për vdekjen ...

Familja e Ramiz Alisë: Një turp heshtja e PS

Panorama - 09.10.2011

“Nuk ngushëlluan ata që Ramizi u dha pushtetin” VDEKJA E ISHPRESIDENTIT/ Familjarët e Ramiz Alisë janë shprehur të indinjuar dje nga heshtja e Partisë Socialiste dhe politikanëve që ka promovuar Ramiz Alia.

Majko: Politikan hezitues, por i aftë

Panorama - 09.10.2011

Deputeti socialist, Pandeli Majko, i njohur për daljet nga rreshti, theu dje heshtjen e PS për vdekjen e Ramiz Alisë. Dy herë ish-kryeministër i shqiptarëve, Pandeli Majko dje ndodhej në Bruksel, në punimet e Asamblesë Parlamentare të ...

“Ramiz Alia diti të mbijetojë si ngjalë në politikë”

Panorama - 09.10.2011

Ramiz Alia ishte si ngjalë, ai diti të ruante jo vetëm kokën, jo vetëm lirinë, por edhe pozitën politike”. Në një intervistë për “Dojçe Velen”, historiani Michael Schmidt-Neke, njohës i mirë i Shqipërisë, teksa flet për arsyet e mbijetesës ...

Zhvillohet sot ceremonia mortore për Ramiz Alinë

Botasot - 09.10.2011

Ish-sekretari i parë i Komitetit Qendror të Partisë së Punës dhe njëkohësisht ish-presidenti i parë i pluralizmit, Ramiz Alia, do të përcillet për në banesën e fundit sot në orën 10:00.

Përcillet Ramiz Alia

Yll Press - 09.10.2011

Homazheve i janë bashkuar dy ish-kryeministrat Fatos Nano dhe Ilir Meta. Ndërsa nga Partia Socialiste të vetmit që qëndruan para arkmortit të Ramiz Alisë ishin kryetari i grupit parlamentar socialist Gramoz Ruçi sëbashku me deputetin Namik ...

Homazhe për Ramiz Alinë, flet Fatos Nano: Ishte protagonist i një epoke

ABC News - 09.10.2011

Janë zhvilluar homazhet për ish-udhëheqësin e fundit komunist, Ramiz Alia, ashtu siç e parashikonte protokolli i Shtetit në Qendrën Kulturore të Ushtrisë.

Përcillet ish-diktatori Ramiz Alia

Botasot - 09.10.2011

Janë zhvilluar homazhet për ish-udhëheqësin e fundit komunist, Ramiz Alia, ashtu siç e parashikonte protokolli i Shtetit në Qendrën Kulturore të Ushtrisë.

Përcillet Ramiz Alia

Lajmetsot - 09.10.2011

Postuar me: 09 October, 2011 03:05:00 Përcillet Ramiz Alia I është dhënë lamtumira e fundit ish-presidentit të Shqipërisë, Ramiz Alisë. Për më shumë se 60 minuta janë zhvilluar homazhe në Qendrën Kulturore të Ushtrisë, të organizuara nga ...

Ramiz Alia, instinkti i mbijetesës!

Yll Press - 09.10.2011

Ramiz Alia vërtet nuk bëri asgjë për ta ndryshuar sistemin dhe për ta hapur shoqërinë ndaj pluralizmit dhe demokracisë, por duket se nuk e kishte vullnetin për t’iu kundërvënë ndryshimeve demokratike forcërisht, siç tentoi të bënte ...

I jepet lamtumira e fundit Ramiz Alisë

Ora news - 09.10.2011

Ramiz Alia, një figurë e dyzuar mes diktatorit e presidentit të parë pluralist është nderuar në homazhe nga miq, të afërm, politikanë e personalistete të njohura publike.

Homazhe për Ramiz Alinë, flasin Nano, Meta dhe Klosi

Ora news - 09.10.2011

Homazhet për Ramiz Alinë kanë mbledhur politikanë e historianë të cilët janë treguar të kujdeshshëm në protetezitimin që i kanë bërë ish-presidentit të parë pluralist.

Ceremoni zyrtare e funeralit për Ramiz Alinë

VOA - 09.10.2011

Në Tiranë u zhvillua sot ceremonia zyrtare e funeralit për ish presidentin e fundit komunist shqiptar Ramiz Alia i cili vdiq dy ditë më parë në moshën 86 vjecare si pasojë e një sëmundjeje.

Ish-presidenti Alia do të prehet në Sharrë

Gazeta Start - 08.10.2011

Tiranë – Ish-udhëheqësi i fundit komunist në Shqipëri, Ramiz Alia, do të prehet në varrezat e Sharrës, varrim i cili pritet të zhvillohet të dielën.

Ekskluzive / Intervista që Ramiz Alia la amanet t’i botohej pas vdekjes (Pj.2)

Shekulli - 08.10.2011

“…Këtë intervistë me ish-presidentin e Shqipërisë z.Ramiz Alia e kam bërë vite më parë. E kam pas urryer me të gjithë pasionin e shpirtit sistemin e tij komunist. Per rrjedhim edhe atë që doli në krye të atij sistemi pasi vdiq Enver Hoxha.

Udhëheqësi i parafundit komunist

Shekulli - 08.10.2011

Arben Rrozhani Një komentues blogu mbrëmë, ndërsa jepte vlerësimin e tij për figurën e ish-presidentit të ndjerë, Ramiz Alia, shtronte një pyetje; ceremonia mortore e udhëheqësit të dikurshëm do të jetë shtetërore, apo private? Një pyetje ...

Vdekja e Alisë, PS: Jo ngushëllim zyrtar, por deputetët zgjedhin vetë

Shekulli - 08.10.2011

Duket se Ilir Meta nuk është i vetmi politikan që ngushëlloi familjen e Ramiz Alisë për humbjen e njeriut të tyre. Në rrjetin social Facebook, ish-kryetari i Partisë Socialiste Fatos Nano dhe deputeti Erjon Braçe, ngushëlluan përmes ...

Një bisedë e fundit me Ramiz Alinë

Shekulli - 08.10.2011

Adrian Thano Kryeredaktor i gazetës Shekulli Me të ndjerin Alia bisedova në telefon rreth një javë para se të ndërronte jetë. I kisha dërguar më parë një mesazh, ku i shkruaja rreth mundësisë për një intervistë me Shekullin mbi çështjen e ...

Peter Lucas komenton vdekjen e Alisë

Top Channel - 08.10.2011

Shkrimtari dhe gazetari shqiptaro-amerikan Peter Lucas, i cili vizitoi për herë të parë Shqipërinë në vitin 1988 dhe që ndoqi më pas rënien e komunizmit si korrespondent i Boston Herald, mendon se Alia ishte një njeri i mirë, por qe ...

Për Ramiz Alinë, ceremoni familjare

Lajmeshqip - 08.10.2011

Tiranë – Familja e Ish-Presidentit shqiptar Ramiz Alia, ka bërë të ditur se ai do të prehet në Sharrë, në cermon inë e varrimit që do të zhvillohet të dielën, në orën 11:00.

Ceremonia mortore e Ramiz Alisë ditën e dielë, do prehet në Sharrë

24 orë - 08.10.2011

Ish-presidenti i parë pluralist pas viteve 90, Ramiz Alia do të përcillet për në banesën e fundit ditën e ditëlë në 9 tetor. Në orën 10:00 të ditës së diel protokolli i shtetit ka vendosur që homazhet të bëhen në Shtëpinë Qëndrore të ...

Ceremoni zyrtare për lamtumirën e fundit të Alisë

Top Channel - 08.10.2011

Ish-sekretari i parë i Komitetit Qendror të Partisë së Punës dhe njëkohosisht ish-presidenti i parë i pluralizmit, Ramiz Alia, do të për përcillet për në banesën e fundit ditën e diel.

Media britanike flet për vdekjen e Alisë

Top Channel - 08.10.2011

Gazeta "The Indipendent" boton sot nje shkrim te gjate per te duke e cilesuar Ramiz Aline politikanin qe menaxhoi tranzicionin e Shqiperise drejt demokracise.

Funeral shtetëror për Ramiz Alinë

Albeu.com - 08.10.2011

Shteti do të organizojë një funeral shtetëror për të ndjerin Ramiz Alia. Institucioni i Protokollit të Shtetit njofton se ish-presidentëve u takon tju mbahet ceremonia e homazheve, por gjithnjë në vullnetin dhe bashkëpunimin e familjes.

Funeral zyrtar për Ramiz Alinë, ja çfarë parashikon ceremoniali i shtetit

LajmiFundit - 08.10.2011

Ramia Alia do të përcillet për në banesën e fundit me një ceremoni zyrtare si ish-Presidenti i parë i Shqipërisë pluraliste. Për nder të Alisë do të mbahen homazhe në ish-Shtëpinë Qendror të Ushtrisë Popullore (SHQUP) në Tiranë ditën e ...

Nexhmie Hoxha, Fatos Nano e Erjon Braçe ngushëllime për Ramiz Alinë

LajmiFundit - 08.10.2011

Kjo është fotografia e Ramiz Alizë në shtratin e vdekjes në Senatoriumin e Tiranës pak prë para ndarjes nga jeta. Vdekja e udhëheqësit të fundit komunist, njëherësh presidenti i parë i sistemit pluralist në Shqipëri është përcjellë me ...

Intervista “amanet” e Ramiz Alisë

Lajmeshqip - 08.10.2011

Nga Gjekë Marinaj. Këtë intervistë me ish-presidentin e Shqipërisë z.Ramiz Alia e kam bërë vite më parë. Shumë prej pyetjeve të bëra nuk u është përgjigjur.

I fundmi i diktatorëve, por jo i nostalgjikëve

Botasot - 08.10.2011

Tek ne edhe diktatorët jetojnë më gjatë. Dje vdiq i fundmi i komunizmit në të gjithë Europën Lindore, Ramiz Alia, në moshën 86-vjeçare. Njeriu që mori frenat e regjimit menjëherë pas vdekjes së Hoxhës mundi ta drejtojë diktaturën për 5 ...

Homazhe në nder të ish-presidentit Ramiz Alia

Panorama - 09.10.2011

TIRANE- Pak pas orës 10:00 kanë nisur homazhet për ish presidentin e ndjerë, Ramiz Alia. Homazhet po mbahen në Shtëpinë qëndrore të Ushtrisë. Alia ndëroi jetë 2 ditë më parë pas një sëmundje të gjatë, në moshën 86- vjeçare.

Ramiz Alia, instinkti i mbijetesës!

Panorama - 08.10.2011

BLENDI FEVZIU Ramiz Alia, lideri i fundit komunist i Shqipërisë dhe paradoksalisht Presidenti i parë pluralist i saj, ndërroi jetë dje në një spital të Tiranës. Në 86 vitet e jetës së tij politika zë vendin kryesor.

Ceremonia mortore e  Ramiz Alisë ditën e dielë, do prehet në Sharrë

BalkanWeb - 08.10.2011

TIRANË- Ish-udhëheqësi i fundit i regjimit komunist dhe ish-presidenti i parë pluralist pas viteve 90, Ramiz Alia do të përcillet për në banesën e fundit ditën e ditëlë në 9 tetor.

Ceremoni zyrtare për lamtumirën e fundit të Ramiz Alisë

Botasot - 08.10.2011

Ish-sekretari i parë i Komitetit Qendror të Partisë së Punës dhe njëkohësisht ish-presidenti i parë i pluralizmit, Ramiz Alia, do të për përcillet për në banesën e fundit ditën e diel.

Ramiz Alia, nesër ceremonia mortore

Ora news - 08.10.2011

Ish-presidenti i parë pluralist pas viteve 90, Ramiz Alia do të përcillet për në banesën e fundit nesër në orën 10:00 dhe protokolli i shtetit ka vendosur që homazhet të bëhen në Shtëpinë Qëndrore të Ushtrise.

Ndërron jetë Ramiz Alia, presidenti i fundit komunist

Alsat.tv - 07.10.2011

Ish-presidenti fundit komunist në Shqipëri Ramiz Alia ndërroi jetë në moshën 86 vjecare mengjesin e së premtes në spitalin e Sanatoriumit në kryeqytet.

Ramiz Alia, stari i një mbrëmje nja 10 vjet më parë

Shekulli - 07.10.2011

Mustafa Nano Ka qenë një veprimtari e organizuar në Pallatin e Kongreseve. Nuk më kujtohet saktësisht se ç’veprimtari ish, por duhej të ish me simbolikë nacionale a shtetërore, pasi ndodhej aty i gjithë establishmenti politiko-kulturor i ...

Shuhet Ramiz Alia, shkaqet shëndetësore

Gazeta Start - 07.10.2011

Tiranë (13:55) (në përditësim)– Ministria e Shëndetësisë, ka sqaruar shkaqet e vdekjes së ish-presidentit Ramiz Alia, i cili ndërroi jetë sot në mëngjes në sonatarium.

Ndërron jetë Ramiz Alia. Familja: Presim ceremoni shtetërore (sondazh)

Shekulli - 07.10.2011

Ndërroi jetë sot ne oret e para te dites ish-presidenti Ramiz Alia. Ai u nda nga jeta në sanatoriumin e kryeqytetit sot në mëngjes, në moshën 86-vjeçare.

Ndërron jetë ish-presidenti Ramiz Alia

Top Channel - 07.10.2011

Ramiz Alia, udhëheqësi i dytë dhe i fundit komunist i Shqipërisë, ndërroi jetë në Senatoriumin e Tiranës për shkak të komplikacioneve në mushkëri. Ramiz Alia u shua rreth orës 07:00 të mëngjesit të së premtes në moshën 86-vjeçare.

Ndërron jetë në moshën 86 vjeçare ish-Presidenti i Shqipërisë Ramiz Alia

LajmiFundit - 07.10.2011

Ish-Presidenti i Shqipërisë Ramiz Alia ka ndërruar jetë sot në moshë 86 vjeçare. Alia vdiq në orën 7:00 të mëngjesit të së premtes në Senatoriumin e Tiranës pas komplikacioneve në mushkëri.

Ndahet nga jeta ish-presidenti Ramiz Alia

Albeu.com - 07.10.2011

Ndahet nga jeta ish-presidenti i Shqipërisë Ramiz Alia në moshën 86-vjeçare. Presidenti i parë i shtetit pluralist shqiptar Ramiz Alia mbylli sytë mëngjesin e sotëm në spitalin e Senatoriumit në kryeqytet pasi ka pësuar trombozë ndërsa ...

Ndërroi jetë Ramiz Alia

Lajmeshqip - 07.10.2011

Tiranë – Ish-Presidenti Ramiz Alia, ka ndërruar jetë mëngjesin e sotmë në spitalin e Senatoriumit në kryeqy tet, në moshën 86-vjeçare. Presidenti i parë i shtetit pluralist shqiptar, Ramiz Alia, prej disa kohësh vuante nga trenboembolia ...

Ndërron jetë Ramiz Alia

Evropaelire - 07.10.2011

Presidenti i fundit komunist i Shqipërisë, Ramiz Alia, vdiq në moshën 85 vjeçare në Tiranë. Alia u zgjodh president në zgjedhjet e para pluraliste të shtetit në vitin 1991, pak muaj pas rënies së regjimit komunist.

Ndërron jetë Ramiz Alia

Alsat - 07.10.2011

Presidenti i fundit komunist i Shqipërisë, Ramiz Alia, vdiq në moshën 85 vjeçare në Tiranë.Alia u zgjodh president në zgjedhjet e para pluraliste të shtetit në vitin 1991, pak muaj pas rënies së regjimit komunist.Ai dha dorëheqje një vit ...

Ish-presidenti Ramiz Alia 3 ditë në morg, të djelën ceremonia mortore

LajmiFundit - 07.10.2011

Trupi i pajetë i ish-presidentit të Shqipërisë Ramiz Alia do të qëndrojë në morg deri ditën e djelë, ditë kur do të zhvillohet edhe ceremonia mortore.

Ndërron jetë Ramiz Alia

Shqipmedia - 07.10.2011

Vdes në moshën 86-vjeçare, Ramiz Alia udhëheqësi i fundit komunist në Shqipëri. Alia që ishte edhe presidenti i parë i shtetit pluralist ndërroi jetë sot rreth orës 7.00 në spitalin e Senatoriumit në në Tiranë.

Nëndrejtori i Senatoriumit: Si u mjekua dhe përsë vdiq Ramiz Alia

LajmiFundit - 07.10.2011

Nëndrejtori i Senatoriumit në Tiranë i cili ka ndjekur nga afër mjekimin e ish-presidentit të fundit Komunist të Shqipërisë Ramiz Alia, ka thenë se 86-vjeçari ishte shtruar në spital një javë apo dhjetë ditë më parë.

Ndërron jetë ish-presidenti i Shqipërisë Ramiz Alia

Idividi - 07.10.2011

Ceremonia mortore e ish -presidentit Ramiz Alia, do të zhvillohet të dielën. Gjatë këtyre ditëve, trupi i tij do të qëndrojë në morg. Kjo vjen për arësye se njëra nga vajzat dhe djali i ish-presidentit Alia ndodhen në Suedi.

Ndërroi jetë Ramiz Alia

Idividi - 07.10.2011

Tiranë, 7 tetor 2011 (MIA) - Në spitalin kryeqytet shqiptar, Tiranë sot rreth orës 7:00 të mëngjesit ndërroi jetë në moshën 86-vjeçare Ramiz Alia, udhëheqës i dytë dhe i fundit komunist në Shqipëri dhe presidenti i parë i shtetit pluralist.

Vdiq ne moshen 86 vjecare ish-presidenti Ramiz Alia

24 orë - 07.10.2011

Ka ndërruar jetë në orën 7.00 të ditës së premte në sanatoriumin e Tiranës, Ramiz Alia, 86 vjec, ish-Presidenti i parë i Shqipërisë pluraliste. Zoti Alia ndodhej i shtruar në sanatorium për shkak të komplikacioneve në mushkëri.

A do të ketë funeral shtetëror për të ndjerin Ramiz Alia?

Albeu.com - 07.10.2011

Ceremonia funebre për të ndjerin Ramiz Alia do të zhvillohet të dielën më nëntë tetor. Deri të dielën, trupi i të ndjerit do të qëndrojë në morgun e Qendrës Spitalore Universitare "Nënë Tereza".

Meta ngushëllon familjen e z. Alia

Albeu.com - 07.10.2011

Kreu i Lëvizjes Socialiste për Integrim Ilir Meta I ka shprehur sot ngushëllimet familjes së ish-presidentit të Shqipërisë Ramiz Alia i cili ndërroi jetë mëngjesin e sotme pas problemeve në mushkri.

LSI kërkon të rikonfirmohet majtas, nderon figurën e Ramiz Alisë

LajmiFundit - 07.10.2011

Lëvizja Socialiste për Integrim e ka shfrytëzuar vdekjen e ish-presidentit Ramiz Alia për të rishprehur përkatësinë e saj si forcë e majtë politike.

Masakra e Tivarit, komisioni hetimor kundër Ramiz Alisë mbetet në fuqi

LajmiFundit - 07.10.2011

Ndërsa ish-Presidenti i Shqipërisë dhe njëkohësisht udhëheqësi i fundit komunist Ramiz Alia ndërroi jetë, në Parlament vazhdon të jetë në fuqi komisioni hetimor për “Hetimin e fakteve, rrethanave dhe përgjegjësive të masakrës së Tivarit të ...

Intervista e Alisë për rrëzimin e regjimit

Top Channel - 07.10.2011

Ramiz Alia, ndërroi jetë duke marrë me vete edhe disa nga të vërtetat e mëdha të periudhës së regjimit komunist në Shqipëri. Si pasues i Enver Hoxhes ai drejtoi vendin ne vitet e fundit te renies se rregjimit dhe kalimit ne pluralizem per ...

Intervista e Alisë për rrëzimin e regjimit

24 orë - 07.10.2011

Ramiz Alia, ndërroi jetë duke marrë me vete edhe disa nga të vërtetat e mëdha të periudhës së regjimit komunist në Shqipëri Si pasues i Enver Hoxhes ai drejtoi vendin ne vitet e fundit te renies se rregjimit dhe kalimit ne pluralizem per ...

MSH: Vasili ndoqi mjekimin, Ramiz Alia vdiq nga dy sëmundje

LajmiFundit - 07.10.2011

Minsitria e Shëndetësisë nëpërmjet një deklarate për mediat ka reaguar për vdekjen e ish-udhëheqësit komunist, Ramiz Alia i cili humbi jetën mëngjesin e sotëm në spitalin e Senatariumit.

Intervista e fundit e Ramiz Alisë

Albeu.com - 07.10.2011

Ramiz Alia, ndërroi jetë duke marrë me vete edhe disa nga të vërtetat e mëdha të periudhës së regjimit komunist në Shqipëri. Si pasues i Enver Hoxhës, ai drejtoi vendin në vitet e fundit të rënies së regjimit dhe kalimit në pluralizëm për ...

Historiani Michael Schmidt: Oportuniteti i Ramiz Alisë

LajmiFundit - 08.10.2011

Historiani Michael Schmidt-Neke, njohës i mirë i Shqipërisë, shpjegon se përse është e vështirë të bësh një vlerësim të qartë të jetes së ish Presidentit të Shqipërisë, Ramiz Alia.

Varrimi i Ramiz Alisë

Top Channel - 07.10.2011

Ceremoniali zyrtar i Republikës së Shqipërisë parashikon 4 tipe ceremonish funebër: ceremoni shtetërore, më e larta, ceremoni zyrtare, ceremoni ushtarake dhe ceremoni zyrtare ose ushtarake jo të plota.

Ndërron jetë ish-presidenti Ramiz Alia

Lajm - 07.10.2011

Ka ndërruar jetë në orën 7.00 të ditës së premte në sanatoriumin e Tiranës, Ramiz Alia, 86 vjec, ish-Sekretar i Përgjithshëm i Komitetit Qendror të Partisë së Punës së Shqipërisë dhe ish-Presidenti i parë i Shqipërisë pluraliste.

Meta ngushëllon familjen: Ramiz Alia, antifashist i shquar

LajmiFundit - 07.10.2011

Kryetari i LSI-së, Ilir Meta, u prononcua sot për ndarjen nga jeta të ish-presidentit komunist Ramiz Alia. Në një letër ngushëlluese për familjen, Meta e ka cilësuar atë si figurë e shquar antifashiste.

Shuhet në moshën 86-vjecare, Ramiz Alia ish-udhëheqësi komunist

BalkanWeb - 07.10.2011

TIRANE- Shuhet në moshën 86-vjecare Ramiz Alia. Udhëheqës i dytë dhe i fundit komunist në Shqipëri dhe Presidenti i parë i shteti pluralist, mbylli sytë mëngjesin e sotën rreth orës 7:00 në spitalin e Senatoriumit në kryeqytet.

Ndërron jetë ish-presidenti Ramiz Alia

Ora news - 07.10.2011

Ka ndërruar jetë në moshën 86-vjeçare ish-presidenti i Shqipërisë Ramiz Alia. Presidenti i parë i shtetit pluralist shqiptar Ramiz Alia mbylli sytë mëngjesin e sotëm në spitalin e Senatoriumit në kryeqytet pasi ka pësuar trombozë ndërsa ...

Ndërron jetë ish-presidenti Ramiz Alia

Yll Press - 07.10.2011

Ka ndërruar jetë në moshën 86-vjeçare ish-presidenti i Shqipërisë Ramiz Alia. Presidenti i parë i shtetit pluralist shqiptar Ramiz Alia mbylli sytë mëngjesin e sotëm në spitalin e Senatoriumit në kryeqytet pasi ka pësuar trombozë ndërsa ...

Ndërron jetë në moshën 86- vjeçare, Ramiz Alia

Panorama - 07.10.2011

Ka ndërruar jetë sot rreth orës 7 të mëngjesi, në moshën 86- vjeçare, presidenti i parë i Republikës Pluraliste të Shqipërisëm Ramiz Alia. Alia ishte shtruar disa herë në reanimacion për shkak të problemeve të tij shëndetësore kryesisht me ...

Vdes Ramiz Alia

ABC News - 07.10.2011

Vdes në moshën 86-vjeçare, Ramiz Alia udhëheqësi i fundit komunist në vendin tonë. Alia që ishte edhe presidenti i parë i shtetit pluralist ndërroi jetë sot rreth orës 7.00 në spitalin e Senatoriumit në në Tiranë.

Vdekja e Alisë, ceremonia mortore të djelën

Ora news - 07.10.2011

Trupi i pajetë i ish-presidentit të Shqipërisë Ramiz Alia do të qëndrojë në morg deri ditën e djelë, ditë ku do të zhvillohet edhe ceremonia mortore. Kjo pasi njëra nga vajzat dhe djali i ish-presidentit Alia ndodhen në Suedi.

Ndërron jetë ish-diktatori komunist Ramiz Alia

Botasot - 07.10.2011

Vdes në moshën 86-vjeçare, Ramiz Alia udhëheqësi i fundit komunist në vendin tonë. Alia që ishte edhe presidenti i parë i shtetit pluralist ndërroi jetë sot rreth orës 7.00 në spitalin e Senatoriumit në në Tiranë.

Meta, ngushëllime familjes së Ramiz Alisë

Ora news - 07.10.2011

Kreu i Lëvizjes Socialiste për Integrim Ilir Meta I ka shprehur sot ngushëllimet familjes së ish-presidentit të Shqipërisë Ramiz Alia i cili ndërroi jetë mëngjesin e sotme pas problemeve në mushkri.

Vdes ish presidenti Ramiz Alia

Lajmetsot - 07.10.2011

Postuar me: 07 October, 2011 02:07:00 Vdes ish presidenti Ramiz Alia Mëngjesin e sotëm ka vdekur Ramiz Alia ndërsa ndodhej i shtruar në sanatoriumin e Tiranës për shkak të komplikacioneve në mushkëri.

AAK: Alia do të kujtohet për rolin në ndërrimin e epokave në Shqipëri

Telegrafi - 07.10.2011

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ia ka përcjellë ngushëllimet më të thella familjes Alia, me rastin e ndarjes nga jeta të ish-presidentit të Shqipërisë, Ramiz Alia. “AAK konsideron se z.

Intervista e Ramiz Alisë për rrëzimin e regjimit

Yll Press - 07.10.2011

Dëshira ime ishte që lëvizja e studentëve t'i shërbente zhvillimit të vendit në rrugë të mbarë, të futej në një rrugë normale. Unë doja të evitoja gjakderdhjen, të mos ndodhte këtu ajo që ndodhi në Rumani.