TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Këndvështrimi i MSA-së

Portalb - 08.11.2015

Nehat Emrullahu Kosova tashmë është projekt i bashkësisë ndërkombëtare. Ajo është përcaktuar drejt Integrimeve Euro-Atlantike. Ajo duhet të bëhet anëtare e të gjithë mekanizmave ndërkombëtarë si ...

Humbjet e të hyrave nga MSA-ja duhet disi të kompensohen

Kosova Live - 08.11.2015

Parashikimin e Doganës së Kosovës se impakti i parë minimal pritet ta dobësojë buxhetin e Kosovës për 24 milionë euro që me hyrjen në fuqi të Marrëveshjes së Stabilizim-Asocimit (MSA) e pohojnë edhe ...

Një lëshim i denjë për harresë

Shqipmedia - 07.11.2015

Nga Adriatik Kelmendi A ËSHTË Marrëveshja e Stabilizim Asociimit e BE-së me Kosovën më e mira? Jo! A do të mund të negociohej më mirë? Ndoshta! A duhet të miratohet? Absolutisht dhe definitivisht, ...

Shumë obligime për Kosovën, dalin nga MSA-ja (Video)

Telegrafi - 07.11.2015

Kosovën e presin shumë punë pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit. Qeveria është duke përgatitur Programin Kombëtar për zbatimin e kësaj marrëveshje.

Drejtori i Doganave: MSA-ja nuk e prek akcizën për automjetet

Lajmi.net - 06.11.2015

Drejtori i Doganës së Kosovës, Lulzim Rafuna, ka deklaruar se Kosova me Marrëveshjen e Stabilizim Asocimit (MSA) do të mund të përfitojë nga efektet materiale dhe procedurale, kur tatimi doganor do ...

Deputeti Bardhyl Meta numëron sukseset e Qeverisë Mustafa

Lajmi.net - 06.11.2015

Në më pak se 1 vit qeverisje, sipas deputetit të LDK-së Bardhyl Meta, Qeveria e drejtuar nga Isa Mustafa, ka arritur të bëjë hapa të jashtëzakonshëm. Meta ka renditur të arriturat e kësaj qeverie, ...

Deputeti Bardhyl Meta numëron sukseset e Qeverisë Mustafa

Botasot - 06.11.2015

Në më pak se 1 vit qeverisje, sipas deputetit të LDK-së Bardhyl Meta, Qeveria e drejtuar nga Isa Mustafa, ka arritur të bëjë hapa të jashtëzakonshëm. Meta ka renditur të arriturat e kësaj qeverie, ...

Gërxhaliu: Liberalizimi kusht për implementimin e suksesshëm të MSA-së

LajmiFundit - 05.11.2015

Nënshkrimi i Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit (MSA) në mes të Kosovës dhe Unionit Evropian paraqet një të arritur të madhe për vendin ”por kusht për realizimin e saj të suksesshme është para se ...

Marrëveshja e Stabilizim Asocimit me BE-në, e dobishme për Kosovën, por…?

Lajm - 05.11.2015

MEHDI HYSENI Mirëpo, nuk është shkop magjik që “brenda natës” t’i zgjidhë të të gjitha problemet e grumbulluara politike, ekonomike, sociale, zhvillimore, të papunësisë, të varfërisë, të emigrimit, ...

Gërxhaliu: Liberalizimi kusht për implementimin e suksesshëm të MSA-së

Botasot - 05.11.2015

Nënshkrimi i Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit (MSA) në mes të Kosovës dhe Unionit Evropian paraqet një të arritur të madhe për vendin ”por kusht për realizimin e saj të suksesshme është para se ...

As e mirë, as e keqe mungesa e opozitës në ratifikimin e MSA-së

Koha.net - 05.11.2015

Gjykuar sipas rezultateve të sondazhit në Koha.net, qytetarët e Kosovës dalin të papërcaktuar në bindjet e tyre nëse opozita bëri mirë a keq që nuk mori pjesë në seancën e Kuvendit, në të cilën u ...

OEK i sheh të ndërvarura realizimin e MSA-së me liberalizimin e vizave

Koha.net - 05.11.2015

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu, ka deklaruar se kushti kryesor për realizimin e MSA-së para se gjithash është liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës.

Fraksion + e sheh MSA-në mundësi për të përmirësuar lëshimet

Koha.net - 05.11.2015

Fraksion + përmes një deklarate për medie thekson se e vlerëson me rëndësi të veçantë për Kosovën ratifikimin e Marrëveshjes për Stabilizim Asociim - MSA nga Kuvendi i Kosovës.

Shahini: MSA-ja nuk është kaq e madhe, siç e ka bërë Qeveria

Koha.net - 05.11.2015

Në emisionin Rubikon të KTV-së, është folur për Marrëveshjen e Stabilizimit dhe Asociimit, të nënshkruar mes Kosovës dhe Bashkimin Evropian. Besa Shahini, eksperte e integrimeve evropiane, ka thënë ...

Gërxhaliu: Liberalizimi i vizave siguron sukses të MSA-së

Kosova Live - 05.11.2015

Nënshkrimi i Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit (MSA) në mes të Kosovës dhe Unionit Evropian paraqet një të arritur të madhe për vendin, por kusht për realizimin e saj të suksesshme është para se ...

Pro dhe kundër se MSA-ja është kaq e madhe

Kosova Live - 05.11.2015

Marrëveshja e Stabilizim-Asociimit (MSA) nuk është aq e madhe sa e ka bërë Qeveria e Kosovës me lëvdatat e saj, ka thënë të enjten ekspertja e integrimeve evropiane, Besa Shahini.

Seancat solemne po shfrytëzohen për daljen nga kriza

Lajmi.net - 04.11.2015

Kuvendi i Kosovës, që nga fillimi i sesionit vjeshtor ka dështuar të mbajë mbledhje të rregullt plenare. Por, më 30 tetor dhe 2 nëntor janë krijuar kushtet për mbajtjen e vetëm dy seancave – seanca ...

5 argumentet pse BE me nënshkrimin e MSA-së njeh Kosovën

Portalb - 04.11.2015

Lajme lidhur me temën Han: Pa media të lira nuk mund të jesh pjesë e BE-së Kthehen kontrollet kufitare Kosovë- Shqipëri Kosovës i duhet betejë e vërtetë kundër korrupsionit Tërnava, letër vendeve ...

Thaçi: Kosova gjithnjë  më afër të ardhmes evropiane

Lajmi.net - 04.11.2015

Zëvendëskryeministri, njëherësh Ministër i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi, në një editorial për portalin pan-evropian “EurActiv” është shprehur se bashkëpunimi i rritur i Kosovës dhe ...

Ja çfarë shkruan Thaçi në editorialin për "EurActiv"

Zhurnal - 04.11.2015

Ja çfarë shkruan Thaçi në editorialin për "EurActiv" Publikuar 04.11.2015 në 17:48 nga F.Y. | 1 i lexuar Prishtinë, 4 nëntor - Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, në ...

Thaci: Kosova, gjithnjë e më pranë të ardhmes europiane

LajmiFundit - 04.11.2015

Zëvendëskryeministri i parë, njëherësh Ministër i Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka vlerësuar se Kosova është më afër të ardhmes evropiane.

Marrëveshja jo - historike e Stabilizim – Asociimit

Botasot - 04.11.2015

Natyra e prindit është që të përballet pothuajse çdo ditë me fëmiun e vet duke i shpjeguar ndonjë fjalë të re që ka dëgjuar në shkollë, në rrugë apo televizion.

Thaçi për "EurActiv": Kosova gjithnjë e më afër të ardhmes evropiane

Telegrafi - 04.11.2015

Zëvendëskryeministri i parë, njëherësh Ministër i Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, në një editorial për portalin pan-evropian “EurActiv” është shprehur se bashkëpunimi i ...

Thaçi për “EurActiv”: Kosova gjithnjë më afër të ardhmes evropiane

Koha.net - 04.11.2015

Zëvendëskryeministri i parë, njëherësh Ministër i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi, në një editorial për portalin pan-evropian “EurActiv” është shprehur se bashkëpunimi i rritur i Kosovës ...

​Thaçi për "EurActiv": Kosova gjithnjë më afër të ardhmes evropiane

Botasot - 04.11.2015

Zëvendëskryeministri, njëherësh Ministër i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi, në një editorial për portalin pan-evropian “EurActiv” është shprehur se bashkëpunimi i rritur i Kosovës dhe ...

Simiq tregon pse deputetët serbë nuk votuan kundër Republikës në MSA

Koha.net - 04.11.2015

Slavko Simiq, shef i Grupit parlamentar të deputetëve të Listës Srpska ka sqaruar se pak para fillimi të seancës në Kuvendin e Kosovës, Këshilli për Integrime evropiane kishte propozuar amendamentin ...

MSA-ja e improvizuar, infuzion për pushtetarët, iluzion për qytetarët !

Tetova Sot - 04.11.2015

Shkruan: Florim Zeqa Qeveritarët kosovar, krizën parlamentare po mundohen ta mbajnë të “kamufluar” përmes seancave “solemne” dhe akteve të improvizuara, pa qenë në gjendje të ofrojnë asnjë zgjidhje ...

Thaçi: Kosova në prag të të ardhmes evropiane

InfoGlobi - 04.11.2015

Zëvendëskryeministri i parë, njëherësh Ministër i Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka vlerësuar se Kosova është më afër të ardhmes evropiane.

Lista Srpska tregon pse nuk votuan kundër fjalës Republikë në MSA

Kosova Live - 04.11.2015

Shefi i Grupit parlamentar të Listës Srpska, Slavko Simic ka sqaruar se pak para fillimit të seancës në Kuvendin e Kosovës, Komisioni parlamentar për Integrime evropiane kishte propozuar amendamentin ...

Reka: Serbia duhet ta njoh Kosovën ndryshe nuk hyn në BE

Lajmi.net - 03.11.2015

Deri në fund të vitit Kosova do të anëtarësohet në UNESCO, vitin tjetër në Këshillin e Evropës e më vonë edhe në OKB. Kështu thotë profesori i së Drejtës Ndërkombëtare dhe së Drejtës së BE-së, ish – ...

Zhbogar: MSA-ja të shërbejë si mundësi për kthimin e dialogut në Kuvend

Lajmeshqip - 03.11.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Afatet e huqura për heqjen e vizave Gjykime me standarde të dyfishta Zhbogar: MSA-ja të shërbejë si mundësi për kthimin e dialogut në Kuvend Tronditëse: Rrëfehen gratë që u ...

Afatet e huqura për heqjen e vizave

Lajmeshqip - 03.11.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Kjo është java vendimtare drejt UNESCO-s Afatet e huqura për heqjen e vizave Gjykime me standarde të dyfishta Zhbogar: MSA-ja të shërbejë si mundësi për kthimin e dialogut ...

Kosova duhet të dëshmojë kapacitete institucionale

Lajmeshqip - 03.11.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Kosova duhet të dëshmojë kapacitete institucionale Gjashtë të akuzuarit për pjesëmarrje në luftën e Sirisë nuk e pranojnë fajësinë E thonë serbët: Në maj 2016, zgjedhje në ...

Zhbogar dhe Çollaku sot para Komisionit për Integrime

Lajmi.net - 03.11.2015

Komisioni për Integrime Evropiane takohet sot me përfaqësuesin e BE-së në Kosovë, Samuel Zhbogar. Ndërsa ministri i Integrimit Evropian, Bekim Çollaku, do të raportojë për Marrëveshjen e Stabilizim ...

Parlamenti i Kosovës ratifikoi Marrëveshjen për Stabilizim dhe Asociim me BE-në

Idividi - 03.11.2015

Prishtinë, 2 nëntor 2015 (MIA) - Parlamenti i Kosovës sot e miratoi ligjin për ratifikimin e Marrëveshjes për Stabilizim dhe Asociim me Bashkimin Evropian.

Pas miratimit të MSA-së, Kosova duhet të dëshmojë kapacitete institucionale

Portalb - 03.11.2015

Lajme lidhur me temën Gjykata ua vazhdon paraburgimin imamëve dhe të dyshuarve tjerë për terrorizëm Jahjaga: Ratifikimi i MSA-së moment i rëndësishëm për të ardhmen e Kosovës Festë në komunën me ...

Pas miratimit të MSA-së, Kosova duhet të dëshmojë kapacitete institucionale

Zhurnal - 03.11.2015

Pas miratimit të MSA-së, Kosova duhet të dëshmojë kapacitete institucionale Publikuar 03.11.2015 në 10:26 nga A.R. | 1 i lexuar Shkup, 3 nentor - Profesori i së Drejtës Ndërkombëtare, ish-ambasadori ...

Zhbogar: MSA-ja të shërbejë si mundësi për kthimin e dialogut në Kuvend

LajmiFundit - 03.11.2015

Ratifikimi i Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit nuk mund t’i rregullojë problemet e brendshme politike, por duhet të shërbejë si mundësi që partitë t’i kthehen dialogut në kuadër të institucioneve ...

Zhbogar: MSA-ja ka privilegje, por edhe obligime

Evropaelire - 03.11.2015

"MSA sjell obligime të reja, sidomos në kornizën ligjore", thotë në një intervistë dhënë Radios Evropa e Lirë, Samuel Zhbogar, Përfaqësues i Posaçëm i Bashkimit Evropian në Kosovë.

Zhbogar: MSA-ja ka privilegje, por edhe obligime

Lajmeshqip - 03.11.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Zhbogar: MSA-ja ka privilegje, por edhe obligime Çollaku i raporton Komisionit për MSA-në, AAK bojkoton mbledhjen e Ilir Deda merr pjesë Thaçi: Serbia s’na ndalë dot, sapo u ...

Vota e Listës Serbe pro MSA-së, nënkupton njohje të Kosovës nga Beogradi

Lajmi.net - 03.11.2015

Partia opozitare serbe, Lëvizja shtetërore e Serbisë, e ish-ministrit për Kosovën, Sllobodan Samargjiq, ka vlerësuar sot se deputetët e Listës Serbe me votimin e tyre mbi ratifikimin e marrëveshjes ...

Zhbogar: Opozita tejkaloi vijën me vezët dhe gazin lotsjellës

Top Channel - 03.11.2015

Shefi i zyrës së BE-së në Prishtinë, Samuel Zhbogar tha para Komisionit parlamentar për Integrimin se, Marrëveshja e Stabilizim-Asociimit për Kosovën është e njëjtë me të gjitha MSA-të e tjera.

Ish ministri Nikaj: Këto janë produktet që mbrohen nga liberalizimi i tregut i MSA-së (Video)

Lajmi.net - 03.11.2015

Nga MSA përfitojnë edhe qytetarët e Kosovës e edhe bizneset. Përderisa të parët do të përfitojnë produkte dhe shërbime më të mira, bizneset përfitojnë qasje në tregun e BE-së, e cila varet nga vet ...

Deda: Nuk e di pse opozita nuk e ratifikoi MSA-në

Lajmi.net - 03.11.2015

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Ilir Deda, në emisionin Zona B në Klan Kosova, tha se nuke di se pse deputetët e tjerë opozitarë, vendosën që të mos qëndronin në sallën e Kuvendit, në seancën kur u ...

Deputetët thyejnë ligjin në seancën historike për MSA-në (Foto)

Telegrafi - 03.11.2015

Ndonëse nuk kishte gaz lotsjellës në seancën e sotme ku u ratifikua MSA-ja, tymi në Kuvendin e Kosovës nuk mungoi. Dy dyert e bufesë që qesin jashtë kësaj pjese të Kuvendit të Kosovës, gjatë seancës ...

Zhbogar: MSA-ja të shërbejë si mundësi për kthimin e dialogut në Kuvend

Koha.net - 03.11.2015

Ratifikimi i Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit nuk mund t’i rregullojë problemet e brendshme politike, por duhet të shërbejë si mundësi që partitë t’i kthehen dialogut në kuadër të institucioneve ...

Zhbogar: MSA-ja të shërbejë si mundësi për kthimin e dialogut në Kuvend

Telegrafi - 03.11.2015

Ratifikimi i Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit nuk mund t’i rregullojë problemet e brendshme politike, por duhet të shërbejë si mundësi që partitë t’i kthehen dialogut në kuadër të institucioneve ...

Kosova duhet të dëshmojë kapacitete institucionale

Telegrafi - 03.11.2015

Profesori i së Drejtës Ndërkombëtare, ish-ambasadori i Maqedonisë në Bruksel, Blerim Reka, ka thënë se, pas fuqizimit të MSA-së, Kosova duhet të dëshmojë kapacitetin institucional për të qenë një ...

Agim Aliu: Miratimi i MSA-së vulos të ardhmen evropiane për Kosovën

Botasot - 03.11.2015

Pas miratimit të MSA-së deputeti i Parlamentit të Kosovës Agim Aliu ka urua të gjithë qytetarët .Pas miratimit të MSA-së, edhe Kosova ka një perspektivë të qartë drejt anëtarësimit në BE, po aq të ...

Çollaku raporton për MSA-në para komisionit për Integrime Evropiane

Botasot - 03.11.2015

Komisioni për Integrime Evropiane takohet sot me përfaqësuesin e BE-së në Kosovë, Samuel Zhbogar me ç’rast ministri i Integrimit Evropian, Çollaku, do të raportojë për Marrëveshjen e Stabilizim ...

Çollaku raporton për MSA-në

Telegrafi - 03.11.2015

Ministri i Integrimit Evropian, Bekim Çollaku, do të raportojë sot në komisionin për integrime Evropiane për marrëveshjen e Stabilizim Asociimit. Në këtë mbledhje merr pjesë edhe shefi i zyrës së ...

Spahiu: Mos miratimi i MSA-se nga opozita, nuk paraqet pasoja për vendin

Botasot - 03.11.2015

Për analistin Nexhmedin Spahiu, mos miratimi i MSA-së nga ana e partive opozitare nuk paraqet pasoja negative për vendin. Ai thotë se në të gjitha shtetet anëtare të Bashkimit Evropian, ka parti ...

Presheva përshëndet MSA e Kosovës

Botasot - 03.11.2015

Pavaresisht se Prishtina zyrtare nuk ka pershëndetur zyrtarisht AKSH-në, qytetaret e Kosoves Lindore i gezohen cdo suksesi apo hapi progresiv ne Kosovë, prandaj edhe Presheva uron dhe përshëndet ...

Zhbogar: MSA-ja ka privilegje, por edhe obligime

Telegrafi - 03.11.2015

Përfaqësues i Posaçëm i Bashkimit Evropian në Kosovë, Samuel Zbogar thotë se Marrëveshja e Stabilizim Asocimit sjell obligime të reja, sidomos në kornizën ligjore.

Zhbogar: MSA-ja ka privilegje, por edhe obligime

Botasot - 03.11.2015

"MSA sjell obligime të reja, sidomos në kornizën ligjore", thotë në një intervistë dhënë Radios Evropa e Lirë, Samuel Zhbogar, Përfaqësues i Posaçëm i Bashkimit Evropian në Kosovë.

Sahatçiu shpreson që MSA-ja t’i hapë rrugë punës në Kuvend

Telegrafi - 03.11.2015

Kryetarja e Komisionit për Integrime Evropiane, Teuta Sahatçiu ka thënë se Marrëveshja e Stabilizim Asocimit do të ndikimin pozitiv dhe do të hapë mundësi të reformave në vend.

Sahatçiu shpreson që MSA-ja t’i hapë rrugë punës në Kuvend

Botasot - 03.11.2015

Kryetarja e Komisionit për Integrime Evropiane, Teuta Sahatçiu ka thënë se Marrëveshja e Stabilizim Asocimit do të ndikimin pozitiv dhe do të hapë mundësi të reformave në vend.

​MSA e njëjtë me të gjitha tjerat, veprimet e opozitës të papranueshme

Botasot - 03.11.2015

Përfaqësuesi i Bashkimit Evropian Samuel Zbogar tha se Marrëveshja e Stabilizim Asociimit për Kosovën është e njëjtë me të gjitha MSA-të tjera. Sipas tij, BE-ja e konsideron një hap tejet të ...

Zhbogar: Askund në botë nuk pranohen veprimet si këto të opozitës në Kosovë [video]

Koha.net - 03.11.2015

Shefi i zyrës së BE-së në Kosovë, Samuel Zhbogar, mendon se janë shkelje të gjitha veprimet e opozitës prej veve e deri tek hedhja e gazit lotsjellës.

MSA-Zhbogar: Kosova të krijojë ekonomi stabile dhe prodhues konkurrentë për BE-në

BalkanWeb - 03.11.2015

PRISHTINË- Udhëheqës i Zyrës së BE-së në Kosovë dhe Përfaqësuesi i Posaçëm të BE-së në Kosovë, Samuel Zhbogar, sot në mbledhjen e Komisionit për Integrime Evropiane të Kuvendit Kosoves ka uruar për ...

Ymeri: Ratifikimi i MSA-së, i ngutshëm; ne nuk do ta votonim asnjëherë këtë tekst

Koha.net - 03.11.2015

Nuk e ndaluan, por e bojkotuan ratifikimin e marrëveshjes së parë kontraktuale mes Kosovës dhe BE-së, por Lëvizja Vetëvendosje në asnjë rrethanë nuk do ta kishte votuar atë, pasi sipas kreut të saj, ...

Deda: MSA mund ta kthejë në fitore dialogun me Serbinë

Botasot - 03.11.2015

Deputeti i Vetëvendosjes, Ilir Deda, thotë se ai nuk e kupton se pse kolegët e tij opozitarë nuk qëndruan në seancë për ta votuar ratifikimin e MSA’së.

Sahatqija: MSA-ja, kontrata e parë e Kosovës me BE-në

Botasot - 03.11.2015

Teuta Sahatqija, deputete e partisë LDK, tha në emisionin Rrokum Roll se "votimi i djeshëm për MSA'n asht nji votim që ngritë Kosovën në nivel ma të nalt në BE, sepse kjo asht kontrata e parë zyrtare ...

Testi i vështirë i protestave në Tiranë e Prishtinë

Java News - 03.11.2015

Nga Ben Andoni Opozita në Kosovë është përballur ditët e fundit me një sfidë të vështirë që lidhej me performancën e saj para faktorit ndërkombëtar. Dhe, realisht javën e shkuar mu para zyrtarit më ...

Thaçi: Më 2016 kemi heqjen e vizave

Java News - 03.11.2015

Fundi i vitit 2016 është koha kur Kosovës do t’i hapen dyert dhe do të liberalizohen vizat. Kështu është shprehur zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, në një ...

ShBA: MSA, moment historik

InfoGlobi - 03.11.2015

Marrëveshjen e Stabilizim Asocimit (MSA),mediat amerikane e vlerësojnë si moment historik të Kosovës në rrugëtimin drejt familjes evropiane. New York, 2 nëntor.

Zbogar: Me hedhjen e gazit lotsjellës nuk shkohet në BE

Kosova Live - 03.11.2015

Samuel Zbogar, shef i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, në mbledhjen e Komisionit parlamentar për integrime evropiane, të martën ka folur për përfitimet e Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit ...

Opozita lë ratifikimin e MSA-së në dorë të Listës Serbe

Lajmi.net - 02.11.2015

Tri partitë e bllokut opozitar VV, AAK dhe Nisma, kanë vendosur të bojkotojnë seancën e Kuvendit të Kosovës ku do të ratifikohet Marrëveshja e Stabilizim Asociimit e nënshkruar ditë më parë me ...

MSA-ja, sprova e sotme e shtetit

Lajmi.net - 02.11.2015

Në zgjedhjet e fundit për Kuvendin e Kosovës të vitit 2014, Lëvizja Vetëvendosje! ka marrë 99.398 vota (13,59% ), 69.793 (9,54%) ka marrë AAK-ja, ndërsa Nisma 37.680 (5,15%).

Sot Kosova përcjell porosinë për Evropën

Lajmeshqip - 02.11.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Ratifikimi i MSA-së në dyshim, Lista Serbe “kërcënon” me bojkot Sot Kosova përcjell porosinë për Evropën Buxheti për blerjen e paqes sociale ATK-ja shqipton gjobën 10 mijë ...

Ratifikimi i MSA-së në dyshim, Lista Serbe “kërcënon” me bojkot

Lajmeshqip - 02.11.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Ratifikimi i MSA-së në dyshim, Lista Serbe “kërcënon” me bojkot Sot Kosova përcjell porosinë për Evropën Buxheti për blerjen e paqes sociale ATK-ja shqipton gjobën 10 mijë ...

Kuvendi sot ratifikon MSA-në

LajmiFundit - 02.11.2015

Kuvendi i Republikës së Kosovës ka thirrur për sot seancë plenare me të vetmen pikë të rendit të ditës: “Shqyrtimi i Projektligjit për Ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit ndërmjet ...

Kuvendi mblidhet pa opozitën

Lajmeshqip - 02.11.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Haskuka: Kosova nuk e ka nënshkruar MSA-në si shtetet tjera Kuvendi mblidhet pa opozitën 26 vjetori i rënies së dëshmorëve Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu Asociacioni në ...

Haskuka: Ju nuk po dini për MSA-në qe ua sqaroj unë

Lajmi.net - 02.11.2015

Mytaher Haskuka, deputet nga radhët e lëvizjes Vetëvendosje, thotë se Kosova po e nënshkruan Marrëveshjen e Stabilizim Asocimit jo si shtet. Ai thotë se po sheh shumë keqkuptime andaj ka parë si ...

Ratifikimi i MSA-së në dyshim, Lista Serbe “kërcënon” me bojkot

LajmiFundit - 02.11.2015

Pas opozitës e cila ka paralajmëruar mospjesëmarrjen në votimin e Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian, bojkotin është duke e ...

Haskuka: Kosova nuk e ka nënshkruar MSA-në si shtetet tjera

Lajmeshqip - 02.11.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Haskuka: Kosova nuk e ka nënshkruar MSA-në si shtetet tjera Kuvendi mblidhet pa opozitën 26 vjetori i rënies së dëshmorëve Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu Asociacioni në ...

Kuvendi mblidhet pa opozitën

Portalb - 02.11.2015

Lajme lidhur me temën Trajkoviq: Kaos institucional në Kosovë Opozita: Protestat në Kosovë nuk ndalen “Në Kosovë po qeverisë Kaosi” Kadri Veseli shan dhe fyen në Kuvendin e Kosovës (VIDEO) Kuvendi i ...

Haradinaj nuk dihet a merr pjesë në seancë, AAK nuk e pengon MSA-së

Lajmeshqip - 02.11.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Kuvendi mblidhet pa opozitën Haradinaj nuk dihet a merr pjesë në seancë, AAK nuk e pengon MSA-së Haskuka: Kosova nuk e ka nënshkruar MSA-në si shtetet tjera 26 vjetori i ...

Kosovë, kuvendi pritet të ratifikoje MSA-në

Zhurnal - 02.11.2015

Kosovë, kuvendi pritet të ratifikoje MSA-në Publikuar 02.11.2015 në 09:59 nga D.Z. | 1 i lexuar Kuvendi i Kosovës ne séance e sotme plenare parashihet te beje shqyrtimin e Projektligjit për ...

Ratifikimi i MSA-së kalon edhe në Komisionin për Integrime Evropiane

Lajmi.net - 02.11.2015

Anëtarët e Komisionit për Integrime Evropiane i kanë dhënë dritën e gjelbër Projektligjit për Ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit ndërmjet Kosovës në njërën anë, dhe Bashkimit Evropian ...

Ratifikimi i MSA-së kalon edhe në Komisionin për Integrime Evropiane

Lajmeshqip - 02.11.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Ratifikimi i MSA-së kalon edhe në Komisionin për Integrime Evropiane Kuvendi mblidhet pa opozitën Haradinaj nuk dihet a merr pjesë në seancë, AAK nuk e pengon MSA-së ...

Vetëvendosje në seancë, nuk dihet nëse votojnë pro MSA-së

Lajmi.net - 02.11.2015

Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje janë parë të hyjnë Kuvend, por nuk dihet nëse do të votojnë pro ratifikimit të MSA-së Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, e edhe deputeti Rexhep Selimi, ...

Edhe opozita e pranishme në sallat e Kuvendit

Lajmeshqip - 02.11.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Edhe opozita e pranishme në sallat e Kuvendit Ratifikimi i MSA-së kalon edhe në Komisionin për Integrime Evropiane Kuvendi mblidhet pa opozitën Haradinaj nuk dihet a merr ...

Ja pse opozita po merr pjesë në seancë

Lajmi.net - 02.11.2015

Opozita ka vendosur që të merr pjesë në seancën e sotme ku do të miratohet projektligji për ratifikimin e MSA-së, por vetë në fillimin e seancës. Opozita vlerëson se pozita i ka votat e mjaftueshme ...

Fillon seanca për MSA-në, Presidentja e pranishme

Lajmi.net - 02.11.2015

Tashmë ka filluar seanca ku pritet të ratifikohet Projektligji për Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit me Kosovën. Në këtë seancë e pranishme është edhe Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga.

Edhe Lista Serbe në seancë

Lajmi.net - 02.11.2015

Edhe Lista Serbe po merr pjesë në seancën për ratifikimin e MSA-së. Kështu raporton gazetari i lajmi.net nga vendi i ngjarjes. Mësohet se përfaqësues të kësaj Liste paraprakisht janë takuar me ...

Ratifikimi i MSA, Lista Serbe “kërcënon” me bojkot

ikub - 02.11.2015

Pas “kërcënimit” të opozitës, e cila ka paralajmëruar mospjesëmarrjen në votimin e Projektligjit për ratifikimin, bojkotin është duke e shqyrtuar edhe Lista Serbe.

Çollaku: Marrëveshja për Stabilizim Asociim e ngjashme me të vendeve tjera

Lajmi.net - 02.11.2015

Në seancën kur pritet të bëhet ratifikimi i Projektligjit për MSA-në, ministri i Integrimeve Evropiane, Bekim Çollaku ka thënë se ka shumë arsye pse Kosova po e bënë këtë marrëveshje.

Opozita pritet të votojë kundër ratifikimit të MSA-së

Lajmeshqip - 02.11.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Opozita pritet të votojë kundër ratifikimit të MSA-së Serbia optimiste se Kosova nuk do të pranohet në UNESCO Edhe opozita e pranishme në sallat e Kuvendit Ratifikimi i ...

Opozita pritet të votojë kundër ratifikimit të MSA-së

Lajmi.net - 02.11.2015

Shefi i grupit parlamentar të VV-së, Glauk Konjufca, ka thënë se ka devijim të qartë nga ajo se çfarë kanë prezantuar shtetet tjera me rastin e nënshkrimit ë MSA-së.

Kërkohet fjala Republikë në projektligjin për MSA-në

Lajmi.net - 02.11.2015

Kryetarja e Komisionit për Integrime Evropiane, Teuta Sahatqija thotë se anëtarët e këtij Komisioni në mënyrë unanime kanë votuar që fjala Republikë të shtohet në të gjithë tekstin para fjalës ...

Policia turke arreston dy gazetarë, kritikë të qeverisë

Evropaelire - 02.11.2015

19:26 Kerry lavdëron Nazarbaevin për luftën kundër ekstremizmit 19:14 Obama nënshkruan buxhetin dyvjeçar 18:59 Kinë: Politika me dy fëmijë nis në mars 18:49 Nikolliq: Asnjë presion s’na detyron të ...

Çollaku: MSA-ja për Kosovën, si e shteteve të rajonit

Lajmeshqip - 02.11.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Çollaku: MSA-ja për Kosovën, si e shteteve të rajonit Opozita pritet të votojë kundër ratifikimit të MSA-së Serbia optimiste se Kosova nuk do të pranohet në UNESCO Edhe ...

Grabovci: Kosova sot vihet në binar të integrimit evropian

Lajmi.net - 02.11.2015

​Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Adem Grabovci tha se MSA-ja është marrëveshja më e rëndësishme që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës.

Fillon seanca për MSA-në, Presidentja e pranishme

Lajm - 02.11.2015

Tashmë ka filluar seanca ku pritet të ratifikohet Projektligji për Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit me Kosovën. Në këtë seancë e pranishme është edhe Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga.

Konjufca: Jemi kundër kësaj MSA-je

Lajmi.net - 02.11.2015

Shefi grupit parlamentar të Vetëvendosjes, Glauk Konjufca thotë se nënshkrimi i MSA-së është gjë e mirë por jo kur nënshkruhet sikurse në rastin e Kosovës.

Beqiri: Të jemi evropian jo vetëm me fjalë por edhe me punë

Lajmi.net - 02.11.2015

Kryetari i grupit parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Ismet Beqiri tha se nënshkrimi i MSA-së është gurthemel i shtetit tonë por të qenit anëtar i BE-së do të thotë që duhet të sillemi si ...

Lista serbe shkon në Seancë

Lajm - 02.11.2015

Kuvendi i Kosovës sot do të mbajë seancë ku pritet të ratifikohet marrëveshja e MSA-së e nënshkruan në mes Kosovës dhe Bashkimit Evropian. Përpos opozitës e cila ka deklaruar se nuk do të jetë ...

Ilir Deda sërish ndryshe nga opozita, është pro MSA-së derisa ata braktisin seancën (Foto)

Lajmi.net - 02.11.2015

Partitë e bllokut opozitar VV-AAK-Nisma, janë shprehur kundër ratifikimit të MSA-së, dhe pas shprehjes së qëndrimeve të tyre në Kuvend, kanë lëshuar seancën, ende pa u hedhur ajo në votim.

Kur Glauku del në foltore, Thaçi e lëshon seancën

Lajm - 02.11.2015

Z.v Kryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës Hashim Thaçi ka lëshuar sallën e cila po mbahet për ratifikimin e MSA’së. Nuk dihet pse ai doli nga seanca në të cilën edhe opozita po ...

Opozita braktis seancën pas fjalimeve në Kuvend

LajmiFundit - 02.11.2015

Tri partitë opozitare, lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Nisma për Kosovën kanë lëshuar seancën e Kuvendit, pas fjalimeve që mbajtën lidhur me Marrëveshjen e Stabilizimit ...

Kosovë, ratifikohet MSA; opozita braktisi seancën

Top Channel - 02.11.2015

Deputetët e partive opozitare në Kosovë braktisën këtë të hënë seancën ku po diskutohej Marrëveshja e Stabilizim ...

Osmani: Kjo MSA na njeh si shtet, Serbia e ka kapitullin 35 që na njeh neve

Lajmi.net - 02.11.2015

Deputetja e LDK-së, Vjosa Osmani tha se MSA-ja e karakterizon Kosovën si shtet. “Ajo që ne po ratifikojmë është marrëdhënie kontraktuale që sjell drejt rrugës së BE-së”, tha ajo, raporton lajmi.net.

Adriatik Kelmendi: Bojkotimi i seancës së MSA-së, sikur të bojkotohej seanca e shpalljes së pavarësisë

Lajmi.net - 02.11.2015

Publicisti Adriatik Kelmendi ka komentuar ratifikimin e MSA-së që sot pritet të bëhet në Kuvendin e Kosovës. Ai ka thënë se bojkotimi i kësaj seance do të ishte sikur të bojkotohej seanca ku ishte ...

Ilir Deda i vetmuar në ulëset e opozitës, është pro MSA-së (Foto)

Lajmi.net - 02.11.2015

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Ilir Deda, ka ngelur i vetëm nga deputetët opozitarë në sallën e Kuvendit të Kosovës, ku pritet të votohet ratifikimi i MSA-së.

Opozita nuk e voton MSA-në, largohet nga salla

Lajmeshqip - 02.11.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Opozita nuk e voton MSA-në, largohet nga salla Çollaku: MSA-ja për Kosovën, si e shteteve të rajonit Opozita pritet të votojë kundër ratifikimit të MSA-së Serbia optimiste ...

​Opozita nuk e voton MSA'në, largohet nga salla

Lajm - 02.11.2015

Me të përfunduar fjalimet e shefave të Grupeve Parlamentare të opozitës, të gjithë deputetët e opozitës kanë lëshuar sallën Kësisoj, opozita nuk e voton MSA’në.

Kuvendi miraton MSA-në me 86 vota

Lajmeshqip - 02.11.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Kuvendi miraton MSA-në me 86 vota Albin Kurti: I doli hajdari edhe Kadri Veselit Shpresa që vjen me UNESCO-n Opozita nuk e voton MSA-në, largohet nga salla Çollaku: MSA-ja ...

Kuvendi i Kosovës ratifikon MSA-në, pa opozitën

Evropaelire - 02.11.2015

Kuvendi i Kosovës ka ratifikuar Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit (MSA) të nënshkruar me Bashkimin Evropian. Ratifikimi i marrëveshjes është bërë pa votat e opozitës në formën e miratimit të ...

Kuvendi ratifikon MSA-në edhe pa opozitën (Foto&Video)

Lajmi.net - 02.11.2015

Nga 87 deputetë që ishin prezentë në sallën e Kuvendit, me 86 vota pro është miratuar ratifikimi Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit (MSA), mes Kosovës dhe BE-së.

Kosovë, seanca për ratifikimin e MSA, opozita braktis Kuvendin

SOT - 02.11.2015

Deputetët e partive opozitare në Kosovë braktisën këtë të hënë seancën ku po diskutohej Marrëveshja e Stabilizim Asociimit. Menjëherë pasi shefat e grupeve parlamentare përfunduan diskutimet, të ...

Ratifikimi i MSA. Opozita braktis seancën, Deda i VV-së shprehet pro

ikub - 02.11.2015

Partitë e bllokut opozitar VV-AAK-Nisma janë shprehur kundër ratifikimit të Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit dhe pas shprehjes së qëndrimeve të tyre, ata kanë braktisur seancën, ende pa nisur ...

Mustafa: MSA na ofron në një front të përbashkët me BE-në (Video)

Lajmi.net - 02.11.2015

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa ka deklaruar se MSA-ja është një marrëveshje që na ofron cilësi të tjera të demokratizimit të vendit dhe të të gjithë qytetarëve në një front të përbashkët karshi ...

Thaçi, largimin e Opozitës nga salla e quan nihilist

Lajmeshqip - 02.11.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Thaçi, largimin e Opozitës nga salla e quan nihilist Qëllohet me vezë Edi Rama! Kuvendi miraton MSA-në me 86 vota Albin Kurti: I doli hajdari edhe Kadri Veselit Shpresa që ...

Thaçi: Veprimi nihilist i opozitës nuk e zbeh rëndësinë e MSA-së

Lajmi.net - 02.11.2015

Kryediplomati kosovar, Hashim Thaçi duke uruar për ratifikimin e MSA-së thotë se largimi i opozitës nuk e zbeh aspak rëndësinë e kësaj arritje historike të vendit tonë.

Jahjaga: Sot ditë e madhe, hodhëm hapin jetik për qytetarët e Kosovës (Foto)

Lajmi.net - 02.11.2015

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga thotë se më në fund erdhi dita e shumëpritur. Duke thënë se dikur dukej e paimagjinueshme dhe paarritshme, por tani u bë, dhe është një garanci për të gjithë ...

Gecaj quan opozitën “euro-skeptike”

Lajmi.net - 02.11.2015

Këshilltari i Kryeministrit të Kosovës, Bajram Gecaj i ka quajtur “euro-skeptik” deputetët e opozitës të cilët e kanë lëshuar sallën e kuvendit para votimit të MSA-së Menjëherë pas ratifikimit të ...

Kuvendi ratifikon MSA-në. Opozita nuk merr pjesë në seancë

Lajm - 02.11.2015

Me 86 vota për deputetët e pranishëm në sallën e Kuvendit kanë miratuar ratifikimin e MSA-së. Të pranishëm në sallë ishin 87 deputetë, kundër nuk pat asnjë.

MSA, Kuvendi i Kosovës e ratifikon edhe pa opozitën

ikub - 02.11.2015

Pavarësisht bojkotit të opozitës, Kuvendi i Kosovës ka miratuar me 86 vota pro ratifikimin e MSA-së mes Kosovës dhe Bashkimit Europian, nga 87 deputetë që ishin prezentë.

Deda tregon se pse është “ndarë” nga opozita për MSA-në

Lajmi.net - 02.11.2015

Deputeti i Vetëvendosjes, Ilir Deda, ka vlerësuar se marrëveshja për MSA-në, përkatësisht dokumenti i saj është shumë më i avancuar se sa draftligjet e mëhershme.

Isa Mustafa: MSA i hap perspektivë të gjithanshme vendit

LajmiFundit - 02.11.2015

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, tha se bëhet fjalë për një dokument që është në piedestalin e marrëdhënieve të vendit tonë me Bashkimin Europian.

Zyra e BE-së: Kosova bëri hap të rëndësishëm drejt BE-së

Lajmi.net - 02.11.2015

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë respektivisht përfaqësuesi special, Samuel Zhbogar kanë përshëndetur ratifikimin e MSA-në Kuvendin e Kosovës. Përmes një statusi në twitter, kjo zyrë thotë se ky ...

Zyra e BE-së: Kosova bëri hap të rëndësishëm drejt BE-së

Lajmeshqip - 02.11.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Zyra e BE-së: Kosova bëri hap të rëndësishëm drejt BE-së Thaçi, largimin e Opozitës nga salla e quan nihilist Qëllohet me vezë Edi Rama! Kuvendi miraton MSA-në me 86 vota ...

Jahjaga: Ratifikimi i MSA-s, moment historik

Lajm - 02.11.2015

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, e ka vlerësuar moment historik ratifikimin e Marrëveshjes për Stabilizim Asocimit (MSA) nga ana e deputetëve të Kuvendit të Kosovës.

Qeveria përshëndet ratifikimin e MSA-së

Lajmeshqip - 02.11.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Qeveria përshëndet ratifikimin e MSA-së Zyra e BE-së: Kosova bëri hap të rëndësishëm drejt BE-së Thaçi, largimin e Opozitës nga salla e quan nihilist Qëllohet me vezë Edi ...

Jahjaga përshëndet ratifikimin e MSA-së në Kuvend

LajmiFundit - 02.11.2015

Kryetarja e vendit, Atifete Jahjaga, me një deklaratë për opinion ka përshëndetur ka përshëndetur ratifikimin e MSA-së sot në Kuvendin e Kosovës. Ajo në këtë deklaratë ka thënë: Ishte nder dhe ...

Qeveria e Kosovës përshëndet ratifikimin e MSA-së

Lajmi.net - 02.11.2015

Me anë të një komunikate Qeveria e Kosovës ka përshëndetur ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit, e arritur ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Bashkimit Evropian dhe Komunitetit Evropian ...

Thaçi: Tash radha e liberalizimit të vizave

Lajmeshqip - 02.11.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Thaçi: Tash radha e liberalizimit të vizave Gënjeshtrat e Vetëvendosjes: Ja faktet që të arrestuarit sot janë aktivistë të Vetëvendosjes Studentët tregojnë se si e qëlluan ...

Kuvendi i Kosovës ratifikon marrëveshjen e MSA-së

DW - 02.11.2015

Deputetët e kuvendit të Kosovës me shumicë votash ratifikuan me ligj Marrëveshjen e MSA-së. Partitë politike opozitare nuk morën pjesë në votim. Deputetët e kuvendit të Kosovës me 86 vota pro ...

Jahjaga: Ratifikimi i MSA-së moment i rëndësishëm për të ardhmen e Kosovës

Portalb - 02.11.2015

Lajme lidhur me temën Festë në komunën me shumicë turke në Kosovë (VIDEO) Mustafa: Zahir Pajaziti një ndër figurat kryesore të historisë sonë të re Sot, ditëlindja e Zahir Pajazitit Ja çka i shkruan ...

Ministri Jevtiq tregon se pse Lista Serbe votoi pro MSA-së

Lajmi.net - 02.11.2015

Ministri për Kthim dhe Komunitete, Dalibor Jevtiq, ka thënë se anëtarët e Iniciativës Qytetare “Lista Serbe” kanë votuar sot pro Marrëveshjes për Stabilizim-Asociim në Parlamentin e Kosovës, pasi ...

Ambasadori Delawie përshëndet ratifikimin e MSA-së

Lajmi.net - 02.11.2015

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, ka përshëndetur ratifikimin e Ligjit për Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit. Sot Kuvendi i Kosovës, pa votat e opozitës, ka ...

Matoshi kritkon ashpër opozitën: VV-ja shpiku një kauzë false

Lajm - 02.11.2015

Analisti politik, Halil Matoshi e ka kritikuar opozitën e cila e ka bojkotuar votimin për ratifikimin ne MSA-së. Matoshi vlerëson se është absurde se si opozita synon të qeverisë me vendin, e në të ...

Ambasadori Delawie përshëndet ratifikimin e MSA-së

Lajmeshqip - 02.11.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Ambasadori Delawie përshëndet ratifikimin e MSA-së Buxheti 2016, i pamjaftueshëm Shqipëria, vend origjine për trafikun e prostitucionit Gjykata ua vazhdon paraburgimin ...

Haskuka: Ilir Deda gaboi në pozicionimin e tij për MSA-në

Lajmi.net - 02.11.2015

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Mytaher Haskuka, ka thënë në Info Magazine të Klan Kosovës se Ilir Deda ka gabuar në pozicionimin e tij pro Marrëveshjes për Stabilizim Asociim, “por tek e fundit ...

DASH: Nënshkrimi i MSA-së, moment historik

Lajmi.net - 02.11.2015

Mediat amerikane e vlerësojnë Marrëveshjen e Stabilizim Asocimit si moment historik të Kosovës në rrugëtimin drejt familjes evropiane. Agjencia Amerikan i lajmeve Associated Press dhe portalet e ...

Një MSA ndryshe për Kosovën (Video)

Lajmi.net - 02.11.2015

Një Marrëveshje Stabilizim Asociimi ndryshe për Kosovën, ishte arsyeja pse partitë opozitare nuk morën pjesë në votimin e marrëveshjes së parë kontraktuale me Bashkimin Evropian.

SHBA: Nënshkrimi i MSA, moment historik për rrugëtimin e Kosovës drejt familjes evropiane

SOT - 02.11.2015

Agjencioni amerikan i lajmeve Associated Press dhe portalet e mediave kryesore të shkruara dhe vizive në SHBA kanë njoftuar si për nënshkrimin e Kosovës të Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit me ...

Zhbogar: Jemi në rrugë të duhur sa i përket liberalizimit të vizave

Lajmi.net - 02.11.2015

Përfaqësuesi special i BE-së në Kosovë, Samuel Zhbogar, i ftuar në emisionin Zona B në Klan Kosova, flet për MSA-në dhe zhvillimet e fundit në Kosovë.

Shtetet e Bashkuara vlerësojnë se nënshkrimi i MSA-së është moment historik për Kosovën

Lajmeshqip - 02.11.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Shtetet e Bashkuara vlerësojnë se nënshkrimi i MSA-së është moment historik për Kosovën Ja kur do të bëhet liberalizimi i vizave, sipas Edita Tahirit (Video) Ambasadori ...

Gashi: Fusnota nuk krahasohet me MSA-në (Video)

Lajmi.net - 02.11.2015

Arben Gashi, nga partia LDK, i ftuemi i dytë në emisionin Rrokum Roll, komentoi parandesine e ‘fusnotes’, qe u lakue shume sot ne mbledhjen e ratifikimit te Marreveshjes se MSA, nga ana e opozites.

Ratifikimi i MSA-së në dyshim, Lista Serbe “kërcënon” me bojkot

Koha.net - 02.11.2015

Pas opozitës e cila ka paralajmëruar mospjesëmarrjen në votimin e Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian, bojkotin është duke e ...

Kuvendi sot ratifikon MSA-në

Botasot - 02.11.2015

Kuvendi i Republikës së Kosovës ka thirrur për sot seancë plenare me të vetmen pikë të rendit të ditës: “Shqyrtimi i Projektligjit për Ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit ndërmjet ...

Kuvendi sot ratifikon MSA-në

Telegrafi - 02.11.2015

Kuvendi i Republikës së Kosovës ka thirrur për sot seancë plenare me të vetmen pikë të rendit të ditës: “Shqyrtimi i Projektligjit për Ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit ndërmjet ...

Ratifikimi i MSA-së në dyshim, Lista Serbe “kërcënon” me bojkot

Telegrafi - 02.11.2015

Pas opozitës e cila ka paralajmëruar mospjesëmarrjen në votimin e Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian, bojkotin është duke e ...

Sot Kosova përcjell porosinë për Evropën

Telegrafi - 02.11.2015

Sot në Kuvendin e Kosovës do të shqyrtohet Projektligji për ratifikimin e MSA-së ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian. Ministri i Integrimit Evropian, Bekim Çollaku në një intervistë për ‘Epokën e ...

Kuvendi sot ratifikon MSA-në

Koha.net - 02.11.2015

Kuvendi i Republikës së Kosovës ka thirrur për sot seancë plenare me të vetmen pikë të rendit të ditës: “Shqyrtimi i Projektligjit për Ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit ndërmjet ...

Ratifikimi i MSA-së në dyshim, Lista Serbe “kërcënon” me bojkot

BalkanWeb - 02.11.2015

PRISHTINE- Pas opozitës e cila ka paralajmëruar mospjesëmarrjen në votimin e Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian, bojkotin ...

Haskuka: Kosova nuk e ka nënshkruar MSA-në si shtetet tjera

Telegrafi - 02.11.2015

Mytaher Haskuka, deputet nga radhët e lëvizjes Vetëvendosje, thotë se Kosova po e nënshkruan Marrëveshjen e Stabilizim Asocimit si jo shtet. Ai thotë se nga Kosova kërkohet që të implementojë ...

Haskuka: Kosova nuk e ka nënshkruar MSA-në si shtetet tjera

Botasot - 02.11.2015

Mytaher Haskuka, deputet nga radhët e lëvizjes Vetëvendosje, thotë se Kosova po e nënshkruan Marrëveshjen e Stabilizim Asocimit si jo shtet. Ai thotë se nga Kosova kërkohet që të implementojë ...

Kuvendi mblidhet pa opozitën

Telegrafi - 02.11.2015

Kuvendi i Kosovës ka caktuar për sot seancë plenare, në të cilën pritet të shqyrtohet projektligji për ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit (MSA) me Bashkimin Evropian.

Haradinaj nuk dihet a merr pjesë në seancë, AAK nuk e pengon MSA-së

Telegrafi - 02.11.2015

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka arritur në Parlamentin e Kosovës. Ai nuk e ka bërë të qartë se a do të marrë pjesë në seancën e sotme plenare ku në rend dite është ...

Kuvendi mblidhet pa opozitën

Botasot - 02.11.2015

Kuvendi i Kosovës ka caktuar për sot senacë plenare, në të cilën pritet të shqyrtohet projektligji për ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit (MSA) me Bashkimin Evropian.

Haradinaj s`dihet a merr pjesë në seancë, AAK s`e pengon MSA-së

Botasot - 02.11.2015

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka arritur në Parlamentin e Kosovës. Ai nuk e ka bërë të qartë se a do të marrë pjesë në seancën e sotme plenare ku në rend dite është ...

Nenad Rashiq tregon se a do ta bojkotojë Lista Serbe seancën

Botasot - 02.11.2015

Kuvendi i Kosovës sot do të mbajë seancë ku pritet të ratifikohet marrëveshja e MSA-së e nënshkruan në mes Kosovës dhe Bashkimit Evropian. Përpos opozitës e cila ka deklaruar se nuk do të jetë ...

Ilir Deda, pjesë e seancës për MSA-në

Telegrafi - 02.11.2015

Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Ilir Deda ka bërë të ditur se do të marrë pjesë në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës ku pritet ratifikimi i marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit të ...

Komisioni për Integrime miratoi Projektligjin për MSA-në

Telegrafi - 02.11.2015

Komisioni për Integrime Evropiane e ka miratuar të hënën Projektligjin për Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit. Pas miratimit të Projektligjit për Marrëveshjen e Stabilizim Asocimit, Projektligji do ...

Ilir Deda merr pjesë në seancën për MSA-në

Botasot - 02.11.2015

Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje Ilir Deda ka bërë të ditur se do të marrë pjesë në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës ku pritet ratifkimi i marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit të ...

Ratifikimi i MSA-së kalon edhe në Komisionin për Integrime Evropiane

Botasot - 02.11.2015

Anëtarët e Komisionit për Integrime Evropiane i kanë dhënë dritën e gjelbër Projektligjit për Ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit ndërmjet Kosovës në njërën anë, dhe Bashkimit Evropian ...

Lista serbe shkon në Seancë

Telegrafi - 02.11.2015

Kuvendi i Kosovës sot do të mbajë seancë ku pritet të ratifikohet marrëveshja e MSA-së e nënshkruan në mes Kosovës dhe Bashkimit Evropian. Përpos opozitës e cila ka deklaruar se nuk do të jetë ...

Deputetët arrijnë për seancë, edhe ata të opozitës

Koha.net - 02.11.2015

Ende nuk ka filluar seanca plenare e Kuvendit të Kosovës me të vetmen pikët të rendit të ditës: Ratifikimi MSA-së, Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit ndërmjet Kosovës dhe BE-së, nënshkruar në ...

Konjufca: Do të votojmë kundër

Koha.net - 02.11.2015

Kemi devijim të qartë nga ajo seç janë prezantuar shtetet tjera me rastin e nënshkrimit ë MSA-së. Në pyetjen nëse opozita voton kundër MSA-së, Glauk Konjufca i Vetëvendosjes ka thënë se Qeveria e ...

Bekim Çollaku jep arsyetimin për ratifikimin e MSA-së

Koha.net - 02.11.2015

Ministri për Integrime Evropiane Bekim Çollaku ka dhënë arsyetimin e vet për ratifikimin MSA-së Kosovë –BE. Ai ka përmendur të mirat që sjell ratifikimi i kësaj Marrëveshje dhe ka përkujtuar etapa që ...

Nis seanca, edhe Presidentja në sallë

Koha.net - 02.11.2015

Sapo ka filluar seanca e Kuvendi të Kosovës me piken e vetme të rendit të ditës, ratifikimi i MSA-së, raporton Koha.net. Në mbledhje, përveç deputetëve të pozitës e të opozitës, po merr pjesë edhe ...

Komisioni për Integrime Evropiane për MSA-në, me një ndryshim

Koha.net - 02.11.2015

Anëtarët e Komisionit për Integrime Evropiane i kanë dhënë dritën e gjelbër Projektligjit për Ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit ndërmjet Kosovës në njërën anë, dhe Bashkimit Evropian ...

Çollaku: MSA-ja bazament i anëtarësimit në BE

Botasot - 02.11.2015

Seanca e Kuvendit të Kosovës ku po shqyrtohet projektligji për Marrëveshjen e Stabilizim Asocimit në mes Kosovës dhe Bashkimit Evropian, filloi me prezantimin e projektligjit nga ministri i ...

Çollaku: MSA-ja për Kosovën, si e shteteve të rajonit

Telegrafi - 02.11.2015

E plotësuar: Bekim Çollaku, ministër i Integrimeve, tha para deputetëve të Kuvendit të Kosovës se MSA-ja paraqet hapin e parë dhe të rëndësishëm drejt integrimit në BE.

Amendament i Komisionit për Integrime Evropiane në MSA

Koha.net - 02.11.2015

Teuta Sahatçiu, kryesuese e Komisionit për Integrime Evropiane Kuvendit të Kosovës njoftoi deputetë se ky Komision ka miratuar këtë marrëveshje me një amendament, raporton Koha.net.

Grabovci: Kosova sot vihet në binar të integrimit evropian

Botasot - 02.11.2015

​Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Adem Grabovci tha se MSA-ja është marrëveshja më e rëndësishme që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës dhe se gatishmëria e ...

Kuvendi i Kosovës ratifikon sot MSA-në, në seancë dhe opozita

Ora news - 02.11.2015

Opozita në Kosovë i është bashkuar seancës së sotme plenare ku do të miratohet projektligji për ratifikimin e MSA-së, por vetëm në fillimin e seancës për shkak se vlerësojnë se pozita i ka votat e ...

Konjufca: Do të votojmë kundër

Telegrafi - 02.11.2015

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, ka folur për atë nëse partia e tij do të votojë ose jo marrëveshjen për MSA-në. Në pyetjen nëse opozita voton kundër MSA-së, Glauk Konjufca i ...

Ratifikimi i MSA-së sot në Kuvendin e Kosovës

BalkanWeb - 02.11.2015

PRISHTINE- Kuvendi i Kosovës nisi seancën për ratifikimin e Projektligjit për Marrëveshjen e Stabilizim-Asocimit. Në Kuvend, ndodhen deputetët e Listës serbe dhe disa të opozitës, edhe pse patën ...

Grabovci: MSA-ja, zhvillimi më i rëndësishëm pas pavarësisë

Koha.net - 02.11.2015

Kryetari i Grupit Parlamentar të PDK-së në Kuvendin e Kosovës, Adem Grabovci, në emër të këtij subjekti theksoi mbështetjen dhe se do të votojë MSA-në, si një prej hapave më të rëndësishme pas ...

Ismet Beqiri: MSA e arritura më e madhe pas Pavarësisë

Koha.net - 02.11.2015

Kryetari Grupit Parlamentar i LDK –së Ismet Beqiri e quajti këtë ditë shumë të rëndësishme në historinë e vendit dhe të popullit të Kosovës. Ai MSA-në e quajti si të arriturën më të madhe në Kosovë ...

Beqiri: Të jemi evropian jo vetëm me fjalë por edhe me punë

Botasot - 02.11.2015

Kryetari i grupit parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Ismet Beqiri tha se nënshkrimi i MSA-së është gurthemel i shtetit tonë por të qenit anëtar i BE-së do të thotë që duhet të sillemi si ...

Konjufca: MSA e Kosovës në favor të Serbisë

Koha.net - 02.11.2015

Kryetari i Grupi Parlamentar i Vetëvendosje Glauk Konjufca tha se duhet përshëndetur nënshkrimin MSA-së, por ne duhet shikuar si në ç’rrethana u nënshkrua kjo marrëveshje Rrethanat në të cilat u ...

Amendament i Komisionit për Integrime Evropiane për MSA-në

Telegrafi - 02.11.2015

Kryetarja e Komisionit për Integrime Evropian, Teuta Sahatçiu, tha se Komisioni ka paraqitur një amendament për Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit.

Bajrami: Përkrahim MSA-në

Koha.net - 02.11.2015

Kryetarja e Grupit Parlamentar të Nismas Valdete Bajrami tha se Nisma nuk është kundër MSA-së por është kundër marrëveshjeve të dëmshme për Kosovën. “Ne do të përkrahim çdo nismë dhe çdo marrëveshje ...

Konjufca: MSA si rezultat i nënshtrimit të Kosovës ndaj Serbisë

Botasot - 02.11.2015

Shefi i grupit parlamentar të Vetëvendosjes, Glauk Konjufca ka thënë se nënshkrimi i MSA-së është hap i mirë për Kosovën, por sipas tij, kjo nuk ka ndodhur për shkak se Kosova ka zhdukur krimin dhe ...

Lista Serbe MSA-në e konsideron të rëndësishme për Kosovën e rajonin

Koha.net - 02.11.2015

Shefi i Grupit Parlamentar të Listës Serbe, Sllavko Simiq, e quajti MSA-në si një hap të rëndësishëm për vetë Kosovën dhe gjithë rajonin. Duke premtuar kontributin konstruktiv në realizimin e ...

Opozita lëshon sallën e Kuvendit

Koha.net - 02.11.2015

Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje, ata të AAK-së dhe Nismës, sapo kanë lëshuar seancën e cila po zhvillohet për projektligjin për ratifikimin e MSA-së.

Opozita pas fjalimeve në Kuvend lëshon seancën

Telegrafi - 02.11.2015

Tri partitë opozitare, lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Nisma për Kosovën kanë lëshuar seancën e Kuvendit, pas fjalimeve që mbajtën lidhur me Marrëveshjen e Stabilizimit ...

Ilir Deda: MSA nuk është integrim i Kosovës në BE

Koha.net - 02.11.2015

Unë e përfaqësoj një pjesë të opozitës që është kundër Qeverisë e që është për MSA-në. Ai e pyeti presidenten Jahjaga ai kujtohet ky proces e ka një fillim i cili sipas tij nisi në vitin 2011 dhe në ...

Deda: Presidenca, meritat kryesore për MSA-në

Telegrafi - 02.11.2015

Derisa po zhvillohej debati për marrëveshjen e MSA-së, nga deputetë të Opozitës, i vetmi në sallë ka mbetur deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Ilir Deda.

Vjosa Osmani: MSA-ja, moment e dokument historik

Koha.net - 02.11.2015

Deputetja e LDK-së në Parlamentin e Kosovës, Vjosa Osmani, duke u inkuadruar në debatin rreth ratifikimit të MSA-së, tha se ky është moment historik ndërsa MSA-në e quajti dokument historik.

Deda: Presidenca, meritat kryesore për MSA-në

Botasot - 02.11.2015

Derisa po zhvillohej debati për marrëveshjen e MSA-së, nga deputetë të Opozitës, i vetmi në sallë ka mbetur deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Ilir Deda.

Alma Lama: MSA është arritje shumë e madhe për Kosovën

Koha.net - 02.11.2015

Deputetja e LDK-së Alam Lama, duke e quajtur MSA-në marrëveshje arritje shumë të madhe për Kosovën, theksoi se ata që nuk e shohin MSA-në të tillë, kanë syze të errëta në ballë, raporton Koha.net.

Ja çfarë thotë Armend Zemaj për Deputetët që nuk e votuan MSA-në

Botasot - 02.11.2015

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Armënd Zemaj, vlerëson se ata që nuk morën pjesë në Seancën e sotme në votimin e MSA-së, treguan se premtimet e tyre para qytetarëve janë boshe.

Haxhiu: MSA- konfirmim i njohjes së Kosovës

Koha.net - 02.11.2015

Deputeti i PDK-së Bekim Haxhiu tha se Kosova sot po realizon një ëndërr të madhe – atë të hyrjes në familjen e madhe në Evropë, raporton Koha.net. Sipas Haxhiut, MSA-ja është konfirmim i njohjes së ...

Isa Mustafa: MSA i hap perspektivë të gjithanshme vendit

Koha.net - 02.11.2015

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, tha se bëhet fjalë për një dokument që është në piedestalin e marrëdhënieve të vendit tonë me Bashkimin Europian.

Mustafa: Ratifikimi i MSA-s, ngjarje e madhe për Kosovën

Telegrafi - 02.11.2015

Kryeministri i vendit, Isa Mustafa tha se kjo është një ditë e madhe për Kosovën sepse kemi të bëjmë me një dokument tepër të rëndësishëm për Kosovën.

Osmani: Kjo MSA na njeh si shtet, Serbia e ka kapitullin 35 që na njeh neve

Botasot - 02.11.2015

Deputetja e LDK-së, Vjosa Osmani tha se MSA-ja e karakterizon Kosovën si shtet. “Ajo që ne po ratifikojmë është marrëdhënie kontraktuale që sjell drejt rrugës së BE-së”, tha ajo.

Mustafa: MSA na ofron në një front të përbashkët me BE-në

Botasot - 02.11.2015

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa ka deklaruar se MSA-ja është një marrëveshje që na ofron cilësi të tjera të demokratizimit të vendit dhe të të gjithë qytetarëve në një front të përbashkët karshi ...

Ratifikohet MSA me 86 vota

Koha.net - 02.11.2015

Në vazhdim, pa praninë e opozitës, u bë votimi për miratimin e MSA-së, raporton Koha.net. Në sallë ishin të pranishëm 87 deputetë. Deputetët miratuan amendamentin për shtimin e fjalës Republikë para ...

Kuvendi ratifikoi Marrëveshjen e Stabilizim Asocimit

Telegrafi - 02.11.2015

Me 86 vota për deputetët e Kuvendit të Kosovës miratuan Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit. Deputetët votuan edhe pro amendamentit të Komisionit parlamentar për ...

Parlamenti i Kosovës ratifikoi MSA-në me BE-në

VOA - 02.11.2015

Me 86 vota për, parlamenti i Kosovës miratoi Marrëveshjen e Stabilizim Asocimit me Bashkimin Evropian. Opozita nuk mori pjesë në votim Parlamenti i Kosovës me 86 vota, miratoi ligjin për ratifikimin ...

Kosova ratifikon MSA-në, Opozita s’merr pjesë në votim

Ora news - 02.11.2015

Kuvendi i Kosovës voton me 86 vota pro MSA-në me BE-në. Kjo marrëveshje është nënshkruar javën e kaluar në Strasburg, duke shënuar edhe hapin e parë të marrëdhënieve kontraktuale me BE-në.

Gecaj: Miratimi i MSA-së, një hap i rëndësishëm

Botasot - 02.11.2015

Zëvendësministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Bajram Gecaj, ka uruar qytetarët e Kosovës për miratimin e Marrëveshjës për Stabilizim Asocim nga Kuvendi i Kosovës.

Thaçi uron për ratifikimin e MSA-së, shpreh keqardhje për opozitën

Koha.net - 02.11.2015

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministri i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi, në një postim në faqen e tij zyrtare në Facebook ka uruar të gjithë për ratifikimin e MSA-së, marrëveshjes së parë ...

Thaçi, largimin e Opozitës nga salla e quan nihilist

Telegrafi - 02.11.2015

Menjëherë pas ratifikimit të Marrëveshjes për MSA-në, ka ardhur edhe reagimi i zv.kryeministrit, Hashim Thaçi. Nëpërmjet një postimi në profilin e tij në Facebook, Thaçi ka vlerësuar se kjo ngjarje ...

Kuvendi i Kosovës miraton ratifikimin e MSA-së

BalkanWeb - 02.11.2015

PRISHTINE- Kuvendi i Republikës së Kosovës miratoi sot me 86 vota pro dhe asnjë abstenim ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian.

Thaçi: Veprimi nihilist i opozitës nuk e zbeh MSA-në

Botasot - 02.11.2015

Ministri i Jashtëm, Hashim Thaçi, ka shprehur keqardhje për opozitën e cila bojkotoi votimin e ratifikimit të MSA’së në Kuvendin e Kosovës. Sipas zëvendëskryeministrit ky veprim nuk e zbeh aspak ...

Jahjaga përshëndet ratifikimin e MSA-së në Kuvend

Koha.net - 02.11.2015

Kryetarja e vendit, Atifete Jahjaga, me një deklaratë për opinion ka përshëndetur ka përshëndetur ratifikimin e MSA-së sot në Kuvendin e Kosovës, transmeton Koha.net.

Jahjaga vlerëson ratifikimin e MSA-së, kërkon fillimin e reformave të thella

Telegrafi - 02.11.2015

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka qenë edhe vetë pjesëmarrëse në seancën e Kuvendit të Kosovës, në të cilën është ratifikuar Marrëveshja e Stabilizim-Asociimit me Bashkimin Evropian.

Jahjaga: Ratifikimi i MSA-së, hap jetik (Foto)

Botasot - 02.11.2015

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka thënë se ratifikimi i Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit (MSA) ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian është një momenti i rëndësishëm për Kosovën dhe për ...

Ilir Deda tregon se pse është “ndarë” nga Opozita për MSA-në

Botasot - 02.11.2015

Deputeti i Vetëvendosjes, Ilir Deda, ka vlerësuar se marrëveshja për MSA-në, përkatësisht dokumenti i saj është shumë më i “avancuar” se sa draftligjet e mëhershme.

Deda tregon se pse është “ndarë” nga Opozita për MSA-në

Telegrafi - 02.11.2015

Deputeti i Vetëvendosjes, Ilir Deda, ka vlerësuar se marrëveshja për MSA-në, përkatësisht dokumenti i saj është shumë më i “avancuar” se sa draftligjet e mëhershme.

Kosova nënshkruan MSA-në, çka pastaj?

Telegrafi - 02.11.2015

Kosova do të jetë më afër integrimit në BE përmes nënshkrimit të Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit, shkruan Global risk insights, por çka nënkupton kjo për marrëdhëniet rajonale dhe gjendjen e ...

Zyra e BE-së: Kosova bëri hap të rëndësishëm drejt BE-së

Telegrafi - 02.11.2015

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë ka përshëndetur ratifikimin e MSA-në Kuvendin e Kosovës. Përmes një statusi në Twitter, kjo zyrë thotë se ky është hap i madh i Kosovës drejt BE-së.

Zyra e BE-së: Kosova bëri hap të rëndësishëm drejt BE-së

Botasot - 02.11.2015

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë ka përshëndetur ratifikimin e MSA-në Kuvendin e Kosovës. Përmes një statusi në Twitter, kjo zyrë thotë se ky është hap i madh i Kosovës drejt BE-së.

Qeveria përshëndet ratifikimin e MSA-së

Telegrafi - 02.11.2015

Qeveria e Republikës së Kosovës përshëndeti miratimin e sotëm në Kuvendin e Republikës së Kosovës të Ligjit për Ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit, ndërmjet Republikës së Kosovës dhe ...

Qeveria përshëndet ratifikimin e MSA-së

Koha.net - 02.11.2015

Qeveria e Kosovës ka përshëndetur miratimin e sotëm në Kuvendin e Kosovës të Ligjit për Ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Bashkimit Evropian dhe ...

Thaçi: Tash radha e liberalizimit të vizave

Telegrafi - 02.11.2015

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, njëherësh edhe ministër i Punëve të Jashtme, pas votimit të ratifikimit të Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit nga deputetët e Kuvendit të Kosovës, ka ...

Dhjetë pikat e MSA-së sipas Lumir Abdixhikut

Koha.net - 02.11.2015

Drejtori i Riinvestit, Lumir Abdixhiku, ka bindjen se MSA-ja ka kaluar kornizat ekonomike e politike. Me qëllim të kontributit në debatin për MSA-në, ai ka paraqitur 10 pika në lidhje me këtë çështje.

Matoshi opozitës: Mos e rreni opinionin

Botasot - 02.11.2015

Analisti dhe publicisti Halil Matoshi, duke analizuar veprimet e opozitës në Kosovë, ka arritur në përfundimin se opozita ka shpikur edhe një kauzë të rreme.

Dhjetë pikat e MSA-së, sipas Lumir Abdixhikut

Telegrafi - 02.11.2015

Drejtori i Riinvestit, Lumir Abdixhiku, ka bindjen se MSA-ja ka kaluar kornizat ekonomike e politike. Me qëllim të kontributit në debatin për MSA-në, ai ka paraqitur 10 pika në lidhje me këtë çështje.

Dhjetë pikat e MSA-së, sipas Lumir Abdixhikut

Botasot - 02.11.2015

Drejtori i Riinvestit, Lumir Abdixhiku, ka bindjen se MSA-ja ka kaluar kornizat ekonomike e politike. Me qëllim të kontributit në debatin për MSA-në, ai ka paraqitur 10 pika në lidhje me këtë çështje.

​Jevtiq: Lista Serbe votoi pro MSA-së sepse garanton zbatimin e marrëveshjeve të Brukselit

Botasot - 02.11.2015

Ministri për Kthim dhe Komunitete, Dalibor Jevtiq, ka thënë se anëtarët e Iniciativës Qytetare “Lista Serbe” kanë votuar sot pro Marrëveshjes për Stabilizim-Asociim në Parlamentin e Kosovës, pasi ...

Jevtiq: Lista Serbe votoi pro MSA-së sepse garanton zbatimin e marrëveshjeve të Brukselit

Telegrafi - 02.11.2015

Ministri për Kthim dhe Komunitete, Dalibor Jevtiq, ka thënë se anëtarët e Iniciativës Qytetare “Lista Serbe” kanë votuar sot pro Marrëveshjes për Stabilizim-Asociim në Parlamentin e Kosovës, pasi ...

Latifi: Ramushi dhe Fatmiri i janë nënshtruar diktaturës interpretuese të Albin Kurtit

Botasot - 02.11.2015

I pyetur për mosvotimin e partive opozitare për ratifikimin e MSA-së, Blerim Latifi, këshilltar politik i Kryetarit të Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli, tha se “është pritur jo vetëm prania në ...

Jevtiq: MSA garanton zbatimin e marrëveshjeve të Brukselit, për këtë arsye votuam pro

Koha.net - 02.11.2015

Ministri për Kthim dhe Komunitete, Dalibor Jevtiq, ka thënë se anëtarët e Iniciativës Qytetare “Lista Serbe” kanë votuar sot pro Marrëveshjes për Stabilizim-Asociim në Parlamentin e Kosovës, pasi ...

Delawie: Urime Kosovë për MSA-në

Telegrafi - 02.11.2015

Urimeve për ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit iu bashkua edhe ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie. “Urime Kosovës për ratifikimin e marrëveshjes për Stabilizim-Asociimin - ...

​Delawie: Ratifikimi i MSA-së, sjellë përfitime për Kosovën

Botasot - 02.11.2015

Urimeve për ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit iu bashkua edhe ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie. “Urime Kosovës për ratifikimin e marrëveshjes për Stabilizim-Asociimin - ...

“Opozita djeg argumentin për të bllokuar tutje Kuvendin”

Koha.net - 02.11.2015

Partitë opozitare, ndryshe prej disa seancave të kaluara, atë të sotmen kur është ratifikuara MSA-ja, nuk e ka penguar. Ndonëse ka shprehur pakënaqësitë me këtë marrëveshje ndërkombëtare, ...

Zhbogar: Ratifikimi i MSA-së, hap i madh përpara

Koha.net - 02.11.2015

Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian në Kosovë, Samuel Zhbogar, ka mirëpritur ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit midis Kosovës dhe BE-së.

Opozita (s)ka më argumente për ta bllokuar Kuvendin!?

Telegrafi - 02.11.2015

Partitë opozitare, ndryshe prej disa seancave të kaluara, atë të sotmen - kur është ratifikuara MSA-ja - nuk e ka penguar. Ndonëse ka shprehur pakënaqësitë me këtë marrëveshje ndërkombëtare, ...

Zhbogar: Ratifikimi i MSA-së, hap i madh përpara

Telegrafi - 02.11.2015

Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian në Kosovë, Samuel Zhbogar, ka mirëpritur ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit midis Kosovës dhe BE-së.

Delawie: MSA-ja do t’i sjellë përfitime Kosovës

Koha.net - 02.11.2015

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, e ka përgëzuar Kuvendin e Kosovës për ratifikimin e Marrëveshjes për Stabilizim-Asociim të arritur midis Kosovës e BE-së.

Krejt çka ndodhi sot në Kuvendin e Kosovës në seancën për MSA-në [Raport i KTV-së]

Koha.net - 02.11.2015

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar ligjin për Ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian, e nënshkruar ditë më parë në Strasburg.

Pse opozita s’e votoi ratifikimin e MSA-së [Raport i KTV-së]

Koha.net - 02.11.2015

Liderët opozitarë, më të lëshuar seancën, kanë thënë se MSA-ja me raste vë në pikëpyetje shtetësinë e Kosovës dhe është negociuar keq dhe në mënyrë të fshehtë.

MSA-ja dobëson buxhetin e Kosovës për 24 milionë euro [video]

Koha.net - 02.11.2015

Vazhdimi i përqendrimit të buxhetit vetëm nga dogana pritet t’i sjellë disa miliona euro mungesë, në momentin që Marrëveshja e Asociim Stabilizimit hyn në fuqi.

DASH: Ratifikimi i MSA-së, moment historik për Kosovën drejt BE-së

Koha.net - 02.11.2015

Agjencioni amerikan i lajmeve Associated Press dhe portalet e mediave kryesore të shkruara dhe vizive në SHBA kanë njoftuar si për nënshkrimin e Kosovës të Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit me ...

DASH-i e cilëson moment historik ratifikimin e MSA-së!

Telegrafi - 02.11.2015

Agjencia amerikane e lajmeve, Associated Press, si dhe portalet e mediave kryesore të shkruara dhe vizive në SHBA, kanë njoftuar si për nënshkrimin e Kosovës të Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit me ...

Zhbogar: Ratifikimi i MSA-së, hap i madh përpara

Botasot - 02.11.2015

Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian në Kosovë, Samuel Zhbogar, ka mirëpritur ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit midis Kosovës dhe BE-së.

Një MSA ndryshe - për Kosovën! (Video)

Telegrafi - 02.11.2015

Një Marrëveshje Stabilizim Asociimi ndryshe për Kosovën, ishte arsyeja pse partitë opozitare nuk morën pjesë në votimin e marrëveshjes së parë kontraktuale me Bashkimin Evropian.

Deputetët thyejnë ligjin në seancën historike për MSA-në [foto]

Koha.net - 02.11.2015

Ndonëse nuk kishte gaz lotsjellës në seancën e sotme ku u ratifikua MSA-ja, tymi në Kuvendin e Kosovës nuk mungoi. Dy dyert e bufesë që qesin jashtë kësaj pjese të Kuvendit të Kosovës, gjatë seancës ...

Sherifi:Luftë speciale kundër opozitës

Botasot - 02.11.2015

Bilall Sherifi, nga partia opozitare Nisma, duke komentuar mbi deklarimet e ndryshme opozitare për marrëveshjen për MSA-në, është shprehur me mos besim se edhe ata që e mbështesin pozitën, por edhe ...

Pyet Zhbogar: Si e kuptojnë sundimin e ligjit deputetët që nuk i përgjigjen thirrjes së Prokurorit?

Botasot - 02.11.2015

Zhbogar ka thënë se ai nuk mund ta kuptojë se si një deputet nuk i përgjigjet thirrjes së Prokurorit. Ai ka thënë se kur Prokurori kërkon të përgjigjeni në disa pyetje, deputetët duhet të jenë ...

Gashi: Fusnota është periferike në krahasim me rëndësinë e MSA-së

Telegrafi - 02.11.2015

Deputeti i LDK-së, Arben Gashi, i ftuar në emisionin Rrokum Roll në TV Rrokum, komentoi 'fusnoën' që u përmend nga opozita gjatë ratifikimit të Marrëveshjes së MSA-së.

Gashi: Nuk e votoj Thaçin për president (Video)

Botasot - 02.11.2015

Deputeti nga radhët e LDK-së, Arben Gashi ka thënë se nuk ka ndërruar qëndrim dhe nuk do ta votoj Hashim Thaçin për president. Ai kështu ka deklaruar në një intervistë në Rrokum Tv, teksa foli edhe ...

Gashi: Nuk do ta votoj Thaçin për president

Koha.net - 02.11.2015

Deputeti nga radhët e LDK-së, Arben Gashi ka thënë edhe njëherë se nuk ka ndërruar qëndrim dhe se nuk do ta votojë Hashim Thaçin për president. Ai kështu ka deklaruar në një intervistë në ...

Ratifikimi i MSA-së në dyshim, Lista Serbe “kërcënon” me bojkot

Gazeta Dita - 02.11.2015

Pas opozitës e cila ka paralajmëruar mospjesëmarrjen në votimin e Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian, bojkotin është duke e ...

Kuvendi i Kosovës ratifikon MSA-në, opozita dhe serbët kundër

Java News - 02.11.2015

Kuvendi i Republikës së Kosovës ka thirrur për seancë plenare me të vetmen pikë të rendit të ditës: “Shqyrtimi i Projektligjit për Ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit ndërmjet Kosovës ...

Fillon seanca për MSA-në, Presidentja e pranishme

Tetova Sot - 02.11.2015

Tashmë ka filluar seanca ku pritet të ratifikohet Projektligji për Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit me Kosovën. Në këtë seancë e pranishme është edhe Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga.

Opozita merr pjesë vetëm në fillimin e seancës për MSA-në

Tetova Sot - 02.11.2015

Opozita ka vendosur që të merr pjesë në seancën e sotme ku do të miratohet projektligji për ratifikimin e MSA-së, por vetë në fillimin e seancës për shkak se vlerësojnë se pozita i ka votat e ...

Më në fund. Opozita kosovare vendos të votojë Ratifikimin e MSA-së

Java News - 02.11.2015

Deputetët e AAK-së, Lëvizjes Vetëvendosje, tashmë kanë hyrë në sallën e Kuvednit në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit ndërmjet ...

Kur Glauku del në foltore, Thaçi e lëshon seancën

Tetova Sot - 02.11.2015

Z.v Kryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës Hashim Thaçi ka lëshuar sallën e cila po mbahet për ratifikimin e MSA’së. Nuk dihet pse ai doli nga seanca në të cilën edhe opozita po ...

Ilir Deda i VV është pro MSA-së (Foto)

Tetova Sot - 02.11.2015

Partitë e bllokut opozitar VV-AAK-Nisma, janë shprehur kundër ratifikimit të MSA-së, dhe pas shprehjes së qëndrimeve të tyre në Kuvend, kanë lëshuar seancën, ende pa u hedhur ajo në votim.

Mustafa: MSA na ofron në një front të përbashkët me BE-në

Tetova Sot - 02.11.2015

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa ka deklaruar se MSA-ja është një marrëveshje që na ofron cilësi të tjera të demokratizimit të vendit dhe të të gjithë qytetarëve në një front të përbashkët karshi ...

Parlamenti i Kosovës miraton MSA-në, opozita mungon në seancë

Gazeta Dita - 02.11.2015

Kuvendi i Kosovës ka ratifikuar marrëveshjen e Stabilizim Acosimit me Bashkimin Evropian. Me 86 vota pro u votua marrëveshja në fjalë, ndërsa deputetët e opozitës munguan, përjashtuar njërin prej ...

Kuvendi ratifikon MSA-në. Opozita nuk merr pjesë në seancë

Tetova Sot - 02.11.2015

Me 86 vota për deputetët e pranishëm në sallën e Kuvendit kanë miratuar ratifikimin e MSA-së. Të pranishëm në sallë ishin 87 deputetë, kundër nuk pat asnjë.

Kosovë, kuvendi ratifikon MSA-në

Vision Plus - 02.11.2015

Opozita ne Kosove ashtu siç kishte paralajmëruar e braktisi sallën ne momentin e votimit per ratifikimin e MSA-se. Me herët deputete te saj shprehen vërejtjet per marrëveshjen e nënshkruar ne ...

Zyra e BE-së: Kosova bëri hap të rëndësishëm drejt BE-së

Tetova Sot - 02.11.2015

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë respektivisht përfaqësuesi special, Samuel Zhbogar kanë përshëndetur ratifikimin e MSA-në Kuvendin e Kosovës. Përmes një statusi në twitter, kjo zyrë thotë se ky ...

Kuvendi i Kosovës ratifikon MSA-në, pa opozitën

InfoGlobi - 02.11.2015

Kuvendi i Kosovës ka ratifikuar Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit (MSA) të nënshkruar me Bashkimin Evropian. Ratifikimi i marrëveshjes është bërë pa votat e opozitës, në formën e miratimit të ...

Jahjaga: Ratifikimi i MSA-s, moment historik

Tetova Sot - 02.11.2015

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, e ka vlerësuar moment historik ratifikimin e Marrëveshjes për Stabilizim Asocimit (MSA) nga ana e deputetëve të Kuvendit të Kosovës.

Thaçi: Largimi i opozitës, “veprim nihilist”.

InfoGlobi - 02.11.2015

Pasi u bë ratifikimi i Marrëveshjes së MSA-së, ka ardhur edhe reagimi i zv.kryeministrit, Hashim Thaçi. Nëpërmjet një postimi në profilin e tij në Facebook, Thaçi ka vlerësuar se kjo ngjarje shënon ...

Gecaj: Deputetët e opozitës , “euro-skeptik”

InfoGlobi - 02.11.2015

Këshilltari i Kryeministrit të Kosovës, Bajram Gecaj i ka quajtur “euro-skeptik” deputetët e opozitës të cilët e kanë lëshuar sallën e kuvendit para votimit të MSA-së.

OEK dhe Dogana partneritet për implementimin e MSA-së

InfoGlobi - 02.11.2015

Oda Ekonomike e Kosovës dhe Dogana e Kosovës janë pajtuar sot për hapat konkret të partneriteti për informimin bizneseve dhe implementimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit me Unionin Evropian.

Lista Srpska dorëzohet: Votuam MSA-në sepse garanton Brukselin

Java News - 02.11.2015

Ministri për Kthim dhe Komunitete, Dalibor Jevtiç, ka thënë se anëtarët e Iniciativës Qytetare “Lista Serbe” kanë votuar sot pro Marrëveshjes për Stabilizim-Asociim në Parlamentin e Kosovës, pasi ...

Zbogar për mosvotimin e MSA-së: Opozita gaboi

InfoGlobi - 02.11.2015

Përfaqësuesi i BE’së në Kosovë, Samuel Zhbogar thotë se nënshkrimi i MSA’së mes Kosovës dhe BE’së është një lajm i mirë dhe se kjo është kontrata e parë e marrëdhënieve mes të dyja palëve.

Kuvendi pritet ta ratifikojë MSA-në pa opozitën

Kosova Live - 02.11.2015

Kuvendi i Kosovës pritet që sot në një seancë plenare ta ratifikojë Marrëveshjen për Stabilizim-Asocim të arritur në mes Kosovës dhe Bashkimit Evropian, dokument ky i pari që shënon raportet ...

MSA kalon në Komisionin për Integrime Evropiane

Kosova Live - 02.11.2015

Komisioni për Integrime Evropiane i Kuvendit të Kosovës në mënyrë unanime ka miratuar të hënën Projektligjin për Ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit ndërmjet Kosovës në njërën anë dhe ...

Çollaku: MSA-ja ngjarja më e madhe pas pavarësisë së Kosovës

Kosova Live - 02.11.2015

Deputetët e Kuvendit të Kosovës janë bërë së bashku në sallën e Kuvendit të Kosovës për të mbajtur seancën plenare në të cilën po shqyrtohet Projektligji për ratifikimin e Marrëveshjes për Stabilizim ...

Kërkohet që fjala republikë të futet në projektligjin për MSA-në

Kosova Live - 02.11.2015

Marrëveshja për Stabilizimi Asociim e nënshkruar më 27 tetor të këtij viti është vlerësuar si një ndër marrëveshjet më të rëndësishme për vendin që hap rrugën drejt integrimeve evropiane.

Opozita: MSA rezultat i nënshtrimit të Kosovës ndaj Serbisë

Kosova Live - 02.11.2015

Partitë opozitare në seancën plenare të hënën kanë shfaqur kritikat e tyre lidhur me Projektligjin për Marrëveshjen për Stabilizim Asociim, duke thënë se kjo marrëveshje nuk është rezultat i luftimit ...

Pas fjalimeve, opozita bojkoton seancën për ratifikimin e MSA-së

Kosova Live - 02.11.2015

Pas shfaqjes së qëndrimeve të tyre, deputetët e tri partive opozitare ashtu siç edhe kishin parlajmëruar kanë bojkotuar seancën në të cilën po shqyrtohet Projektligji për ratifikimin e Marrëveshjes ...

Kuvendi i Kosovës ratifikoi MSA-në pa opozitën

Kosova Live - 02.11.2015

Më 86 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim dhe pa prezencë të opozitës në votim, Kuvendi i Kosovës ka miratuar Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes për Stabilizim-Asociim, e nënshkruar ...

Jahjaga: Ratifikimi i MSA-së, moment i rëndësishëm për Kosovën

Kosova Live - 02.11.2015

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, e ka konsideruar nder dhe privilegj që ishte sot dëshmitare e ratifikimit të Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit ...

Thaçi e quan veprim nihilist bojkotin e opozitës për MSA-në

Kosova Live - 02.11.2015

Në raportet aktuale të acaruara tej mase pozitë-opozitë, opozita thuaja kritikon çdo gjë që bën pozita, por edhe përfaqësues të pozitës rrinë gati t’i përgjigjën opozitës, madje nganjëherë me gjuhë ...

Qeveria e Kosovës përshëndet ratifikimin e MSA-së

Kosova Live - 02.11.2015

Qeveria e Kosovës e ka përshëndetur ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit në mes të Republikës së Kosovës dhe Bashkimit Evropian, duke e konsideruar atë vendim shumë të rëndësishme për ...

Zyra e BE-së përshëndet ratifikimin e MSA-së nga Kuvendi i Kosovës

Kosova Live - 02.11.2015

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë e ka mirëpritur ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit. Në një njoftim për media të kësaj zyreje thuhet se përfaqësuesi Special i BE-së, Samuel Zhbogar ...

Premtimi i Thaçit për liberalizim të vizave lidh vitet 2010 dhe 2016

Kosova Live - 02.11.2015

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, njëherësh edhe ministër i Punëve të Jashtme, pas ratifikimit të Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit, ka deklaruar se ky është një moment i veçantë ...

OEK-u dhe Dogana partneritet për implementimin e MSA-së

Kosova Live - 02.11.2015

Oda Ekonomike e Kosovës (OEK) dhe Dogana e Kosovës janë pajtuar të hënen për hapat konkret të partneriteti për informimin bizneseve dhe implementimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit (MSA) me ...

Delawie uron Kosovën për ratifikimin e MSA-së

Kosova Live - 02.11.2015

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, ka uruar Kosovën për ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit. “Urime Kosovës për ratifikimin e Marrëveshjes për Stabilizim-Asocimin – një hap ky ...

DASH: Ratifikimi i MSA-së, moment historik për Kosovën drejt BE-së

Kosova Live - 02.11.2015

Agjencioni amerikan i lajmeve Associated Press dhe portalet e mediave kryesore të shkruara dhe vizive në SHBA kanë njoftuar si për nënshkrimin e Kosovës të Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit (MSA) ...