TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Avokati: Ndjekja e Asanzhit, e motivuar politikisht

Gazeta Start - 05.12.2010

Londër - Ndjekja e themeluesit të WikiLeaks, Xhulian Asanzh, është e “motivuar politikisht”, ka thënë avokati i tij në një intervistë për televizionin BBC.

WikiLeaks: Figura të larta kineze qëndruan pas sulmit ndaj Google

Evropaelire - 05.12.2010

Rjedhjet diplomatike amerikane sugjerojnë se figura të larta kineze mund të kenë drejtuar sulmin ndaj Google në fillim të këtij viti- një incident ky që çoi në pezullimin e përkohshëm të operimeve të kompanisë në Kinë.

Wikileaks: Krerët e shtetit kinez drejtuan sulmet ndaj google

LajmiFundit - 05.12.2010

Rjedhjet diplomatike amerikane sugjerojnë se figura të larta kineze mund të kenë drejtuar sulmin ndaj Google në fillim të këtij viti- një incident ky që çoi në pezullimin e përkohshëm të operimeve të kompanisë në Kinë.

Dosja e fundit e “Wikileaks” për Shqipërinë

Lajm - 05.12.2010

Lufti DERVISHI Në pritje të zbardhjes së kabllove diplomatikë për Shqipërinë, që tashmë ka hyrë në kuriozitetet e mëdha të njerëzve me dhe pa punë në këtë vend, rreshtat e mëposhtëm janë të një diplomati perëndimor në Tiranë.

WikiLeaks: Figura të larta kineze qëndruan pas sulmit ndaj Google

Ina - 05.12.2010

Rjedhjet diplomatike amerikane sugjerojnë se figura të larta kineze mund të kenë drejtuar sulmin ndaj Google në fillim të këtij viti- një incident ky që çoi në pezullimin e përkohshëm të operimeve të kompanisë në Kinë.

Avokati: Ndjekja e Asanzhit 'e motivuar politikisht'

Evropaelire - 05.12.2010

Ndjekja e themeluesit të WikiLeaks Xhulian Asanzh duket se është e “motivuar politikisht”, ka thënë avokati i tij në një intervistë për televizionin BBC.

Avokati: Themeluesi i Wikileaks po ndiqet politikisht

LajmiFundit - 05.12.2010

Ndjekja e themeluesit të WikiLeaks Julian Asange duket se është e “motivuar politikisht”, ka thënë avokati i tij në një intervistë për televizionin BBC.

WikiLeaks: Figura të larta kineze qëndruan pas sulmit ndaj Google

Botasot - 05.12.2010

Rjedhjet diplomatike amerikane sugjerojnë se figura të larta kineze mund të kenë drejtuar sulmin ndaj Google në fillim të këtij viti- një incident ky që çoi në pezullimin e përkohshëm të operimeve të kompanisë në Kinë.

Avokati: Ndjekja e Asanzhit 'e motivuar politikisht'

Botasot - 05.12.2010

Ndjekja e themeluesit të WikiLeaks Xhulian Asanzh duket se është e “motivuar politikisht”, ka thënë avokati i tij në një intervistë për televizionin BBC.

Pushon së punuari serveri i WikiLeaks-it në Francë

Koha.net - 05.12.2010

Gjenevë, 5 dhjetor – Serveri kryesor i WikiLeaks-it në Francë ka pushuar së punuari, ka njoftuar organizata zvicerane, e cila mban faqen kontroverse të internetit.

Lidershipi kinez orkestroi sulmin ndaj Google

Koha.net - 05.12.2010

New York, 5 dhjetor - Rrjedhjet diplomatike amerikane sugjerojnë se figura të larta kineze mund të kenë drejtuar sulmin ndaj Google në fillim të këtij viti- një incident ky që çoi në pezullimin e përkohshëm të operimeve të kompanisë në ...

Karzai dyshon në rrjedhjet e WikiLeaks

Shekulli - 04.12.2010

Presidenti i Afganistanit Hamid Karzai tha se ai dyshon se rrjedhjet diplomatike amerikane nga WikiLeaks janë të vërteta. Në një nga publikimet e WikiLeaks, diplomatët amerikanë kanë thënë se një nga zëvendësit e Karzait i ka transportuar ...

Wikileaks, Britania “paranojë” për SHBA

Top Channel - 04.12.2010

Dokumentat e reja të publikuara nga faqja Wikileaks nxjerrin në dritë atë që përshkruhet si “paranoja” e Mbretërisë së Bashkuar për atë që ajo e quan marrëdhënia speciale me Shtetet e Bashkuara.

Wikileaks, ndërpriten donacionet online

Top Channel - 04.12.2010

Procesori i pagesave online, PayPal, deklaron se ka ndërprerë aksesin për donacione për faqen e internetit Wikileaks. PayPal thotë se shërbimi i tij i pagesës nuk mund të përdoret për aktivitete që inkurajojnë, promovojnë dhe lehtësojnë ...

Karzai dyshon në rrjedhjet e WikiLeaks

Evropaelire - 04.12.2010

Presidenti i Afganistanit Hamid Karzai tha se ai dyshon se rrjedhjet diplomatike amerikane nga WikiLeaks janë të vërteta. Në një nga publikimet e WikiLeaks, diplomatët amerikanë kanë thënë se një nga zëvendësit e Karzait i ka transportuar ...

Wikileaks, Klinton: Diplomatët po bënin punën e tyre

Top Channel - 04.12.2010

Washingtoni vazhdon ta denoje publikimin e leterkembimeve te fshehta nga Wikileaks. Megjithate, sekretarja e Shtetit Hillari Klinton eshte e bindur se gjesti i site-t te Julian Assange nuk e pengon punen e diplomacise amerikane.

Wikileaks, Putin mik në vilën Certosa

Top Channel - 04.12.2010

“Marrëdhënia personale mes Putin dhe Berlusconi është një element kyç në raportet Itali-Rusi: Putin dhe familja e tij ftohet shpesh në Vilën Certosa me shpenzime të kryeministrit”.

Materialet e “Wikileaks”: “Rusia është shtet mafioz”

Botasot - 04.12.2010

Rusia është një vend i korruptuar, një kleptokraci autokratike në qendër të së cilës është Vladimir Putin, rreth të cilit janë grumbulluar zyrtarë, oligarkë dhe kriminelë për të krijuar një “shtet mafioz virtual”.

Karzai dyshon në rrjedhjet e WikiLeaks

Botasot - 04.12.2010

Presidenti i Afganistanit Hamid Karzai tha se ai dyshon se rrjedhjet diplomatike amerikane nga WikiLeaks janë të vërteta. Në një nga publikimet e WikiLeaks, diplomatët amerikanë kanë thënë se një nga zëvendësit e Karzait i ka transportuar ...

Materialet e “Wikileaks”: “Rusia është shtet mafioz”

Yll Press - 04.12.2010

Kremlini bashkëpunon me kriminelët dhe i vlerëson ata duke u dhënë poste politike, ndërsa zyrtarët e lartë mbledhin ryshfete dhe kanë krijuar një sistem personal të taksimit të njerëzve.

"Wikileaks, nuk duhet të ketë nxitim, sepse zhvlerësohet"

Shekulli - 03.12.2010

Publikimi i materialeve për Shqipërinë nga faqja Wikileaks duhet bërë me kujdes dhe duhen pritur dokumentet e duhura, jo të përshtaten kot më kot, raporte të CRS-së që janë rezyme normale të çdo ambasade dhe të botohen sikur janë ...

'Kurajua është ngjitëse'

Shekulli - 03.12.2010

Pjesa e dytë e intervistës me themeluesin e Wikileaks, Julian Assange: Në pjeswn e djeshme tw intervistës, themeluesi i Wikileaks, Julian Assange, foli rreth sasisë së madhe të dokumentave që posedoheshin prej platformës së tij që ...

Wikileaks zbulon kritika për britanikët

BBC - 03.12.2010

Ndër dokumentat më të fundit amerikane të botuara nga Wikileaks, ka edhe kritika të ashpra ndaj përpjekjeve ushtarake britanike në Afganistan. Mesazhet diplomatike (të botuara nga gazeta Guardian) thonë se zyrtarë amerikanë dhe afganë ...

"Vritet" adresa Wikileaks.org, lind Wikileaks.ch

Gazeta Start - 03.12.2010

Shtetet e Bashkuara të Amerikës hapën sot një front të ri dramatik kundër Wikileaks, praktikisht duke "vrarë" adresën e saj të webit vetëm pak kohë pasi Amazon e hoqi nga serverat e saj si pasojë e presionit politik.

WikiLeaks: OKB e ndau Kosovën nga Serbia më 2007

Gazeta Start - 03.12.2010

Prishtinë - "Kabllot" sekrete të diplomacisë amerikane, të publikuara nga WikiLeaks, kanë hedhur pak dritë në përgatitjet për shpalljen e pavarësisë së Kosovës.

Wikileaks detyrohet të ndryshojë domenin

BBC - 03.12.2010

Faqja e internetit Wikileaks, e cila ka botuar qindra dokumenta diplomatike sekrete amerikane, është detyruar të ndryshojë adresën e vet të internetit pasi kompania që ofronte emrin e domenit të saj i ndërpreu shërbimin.

WikiLeaks: Shqetësime britanike për fluturimet sekrete të SHBA-ve

Evropaelire - 03.12.2010

Zyrtarët britanikë dyshohet se janë ankuar te diplomatët e Shteteve të Bashkuara, për shkak të fluturimeve sekrete spiune amerikane, që i kanë përdorë bazat e jashtme ajrore britanike.

Wikileaks, kritika ndaj ushtrisë britanike

Top Channel - 03.12.2010

Dokumentet e fundit diplomatike të publikuara nga Wikileaks përmbajnë kritika të forta kundër përpjekjeve të ushtrisë britanike në Afganistan, nga viti 2007 në 2009.

Internet: Firma EveryDNS e tërheq emrin WikiLeaks.org

Evropaelire - 03.12.2010

Firma amerikane EveryDNS, e cila i siguron emrat e domenëve në faqet e Internetit, ka njoftuar sot se e ka tërhequr emrin “WikiLeaks.org”. Kjo firmë tha se më nuk do të bëjë shërbime për faqen e organizatës “WikiLeaks.org”, pasi ajo ishte ...

Wikileaks: Britania e shqetësuar për fluturimet sekrete të SHBA

LajmiFundit - 03.12.2010

Zyrtarët britanikë dyshohet se janë ankuar te diplomatët e Shteteve të Bashkuara, për shkak të fluturimeve sekrete spiune amerikane, që i kanë përdorë bazat e jashtme ajrore britanike.

WikiLeaks: Shqetësime britanike për fluturimet sekrete të SHBA-ve

Ina - 03.12.2010

Zyrtarët britanikë dyshohet se janë ankuar te diplomatët e Shteteve të Bashkuara, për shkak të fluturimeve sekrete spiune amerikane, që i kanë përdorë bazat e jashtme ajrore britanike.

( Plotësuar ) Faqja e Wikileaks ndryshon adresë

Shqipmedia - 03.12.2010

Firma amerikane EveryDNS, që siguron emrat në domenet e sajteve të internetit, ka njoftuar sot se ka hequr nga lista e domeneve emrin e “wikileaks.org”.

Zhduket faqja Wikileaks

Top Channel - 03.12.2010

Wikileaks zhduket nga rrjeti, ose më mirë faqja e Julian Assange nuk mund të gjendet më në rrjet nëse e kërkon me adresën e zakonshme wikileaks.org EveryDNS.net deklaron se ajo e ka përfunduar shërbimin për shkak se Wikileaks.org është ...

Kosova, publikohen ofertat e SHBA

Top Channel - 03.12.2010

Bashkësia ndërkombëtare i bëri një seri ofertash Serbisë për të hequr dorë nga Kosova. Kështu shkruajnë mediat serbe, të cilat pretendojnë se citojnë informacione sekrete të publikuara nga faqja e internetit Wikileaks.

Sulmet, kompania e domainit mbyll faqen Wikileaks

LajmiFundit - 03.12.2010

Kompania që ofronte shërbimin online në internet për faqenWikileaks e cila publikoi dokumentet sekrete amerikane, ka vendosur bllokimin e faqes.

Dosja e fundit e “Wikileaks” për Shqipërinë

24 orë - 03.12.2010

Në pritje të zbardhjes së kabllove diplomatikë për Shqipërinë, që tashmë ka hyrë në kuriozitetet e mëdha të njerëzve me dhe pa punë në këtë vend, rreshtat e mëposhtëm janë të një diplomati perëndimor në Tiranë.

Franca sulmon WikiLeaks-in

Evropaelire - 03.12.2010

Ministri francez i Industrisë, Erik Beso, i bëri thirrje autoriteteve kompetente që të ndalojnë ofrimin e shërbimeve në internet për WikiLeaks. Kërkesa franceze vjen në kohën kur WikiLeaks është rregjistruar sot në një kompani zvicërane, ...

Wikileaks rikthehet online

Top Channel - 03.12.2010

Faqja e Wikileaks është kthyer sërish online, këtë herë më një domain zviceran, wikileaks.ch. Lajmi është bërë i ditur përmes një njoftimi në rrjetin social Twitter, në të cilin thuhet: “Wikileaks spostohet në Zvicër me adresën ...

Faqja e sekreteve regjistrohet në Zvicër, Franca: Të censurohet Wikileaks

LajmiFundit - 03.12.2010

Ministri francez i Industrisë, Erik Beso, i bëri thirrje autoriteteve kompetente që të ndalojnë ofrimin e shërbimeve në internet për WikiLeaks. Kërkesa franceze vjen në kohën kur WikiLeaks është rregjistruar sot në një kompani zvicërane, ...

Franca kërkon të bllokojë Wikileaks

Top Channel - 03.12.2010

Qeveria franceze po studion një mënyrë për të ndaluar daljen e Wikileaks në internet duke bllokuar serverat francez OVH. Lajmin e kanë bërë të ditur mediat lokale.

WikiLeaks tregon për korrupsion masiv në Afganistan

24 orë - 03.12.2010

Qindra komunikime diplomatike të publikuara nga faqja elektronike WikiLeaks e përshkruajnë Afganistanin si një vend ku korrupsioni sundon në çdo nivel të qeverisë.

WikiLeaks me tre adresa të reja

Evropaelire - 03.12.2010

WikiLeaks-i ka hapur tre adresa të reja interneti, njoftoi kjo organizatë të premten. Faqet e reja janë hapur në Gjermani, Holandë dhe Finlandë, pasi sulmet kundër faqes së mëparshme në internet e detyruan të ...

Zyrtarët ballkanikë: WikiLeaks nuk do të ndikojë marrëdhëniet

SETimes - 03.12.2010

03/12/2010 Duke dënuar publikimin në internet të dokumenteve sekretë të Departamentit të Shtetit të SHBA-së, zyrtarë nga katër vende ballkanike ngulmojnë se nuk ka asnjë dëmtim në lidhjet me SHBA.

Fenomehni Wikileaks dhe marredhenjet shqiptaro-amerikane

Botasot - 03.12.2010

Shtypi boteror, qeveria e Shteteve te Bashkuara, si dhe qeveritë e ndryshme ane mbane botes, po analizojne mijera telegrame diplomatike te klasifikuara qe ambasadat amerikane dërgonin në Uashington, si pjese normale e punes se tyre, dhe te ...

WikiLeaks: OKB e ndau Kosovën nga Serbia më 2007

Yll Press - 03.12.2010

Amerikanët në veçanti ishin të brengosur se Rusia mund të vënte veto ndaj tyre në OKB, ndërsa pati edhe ide që t’i ofrohej Marrëveshja e Stabilizim Asociimit Serbisë me BE-në.

"Shqipëria e madhe do të destabilizojë Ballkanin"

BalkanWeb - 03.12.2010

TIRANE- Lufta a Kosovës në 1999 dhe mundësia e krijimit të një Shqipërie të Madhe duke se e ka nervozuar tej mase Athinën zyrtare. Kjo bëhet e ditur sipas një raporti të Kongresit amerikan, të publikuar së fundmi edhe në Wikileaks, ben te ...

WikiLeaks: Shqetësime britanike për fluturimet sekrete të SHBA-ve

Botasot - 03.12.2010

Zyrtarët britanikë dyshohet se janë ankuar te diplomatët e Shteteve të Bashkuara, për shkak të fluturimeve sekrete spiune amerikane, që i kanë përdorë bazat e jashtme ajrore britanike.

WikiLeaks: OKB e ndau Kosovën nga Serbia më 2007

Botasot - 03.12.2010

“Kabllot” sekrete të diplomacisë amerikane, të publikuara nga WikiLeaks, kanë hedhur pak dritë në përgatitjet për shpalljen e pavarësisë së Kosovës.

Shqetësime britanike për fluturimet sekrete të SHBA-së

Telegrafi - 03.12.2010

Zyrtarët britanikë dyshohet se janë ankuar te diplomatët e Shteteve të Bashkuara, për shkak të fluturimeve sekrete spiune amerikane, që i kanë përdorë bazat e jashtme ajrore britanike.

WikiLeaks: Shqipëria e Madhe e destabilizon Ballkanin

Telegrafi - 03.12.2010

Lufta a Kosovës në vitin 1999 dhe mundësia e krijimit të një Shqipërie të Madhe, duket se e ka nervozuar tej mase Athinën zyrtare. Kjo bëhet e ditur sipas një raporti të Kongresit Amerikan, të publikuar së fundmi edhe në WikiLeaks, bën të ...

Internet: Firma EveryDNS e tërheq emrin WikiLeaks.org

Botasot - 03.12.2010

Firma amerikane EveryDNS, e cila i siguron emrat e domenëve në faqet e Internetit, ka njoftuar sot se e ka tërhequr emrin “WikiLeaks.org”. Kjo firmë tha se më nuk do të bëjë shërbime për faqen e organizatës “WikiLeaks.org”, pasi ajo ishte ...

Mbyllet faqja e Wikileaks, rrezikon arrestin Asanzh

BalkanWeb - 03.12.2010

LONDER- Mbyllet faqja në internet e Wikileaks, websajtit qe ka tronditur prej ditesh mbare boten diplomatike. Vetë organizata deklaron se serverat në Shtetet e Bashkuara te Amerikes kanë “vrarë” domeinin e websajtit, përmes sulmeve masive ...

Ofruesi i domenit e braktis Wikileaks-in

Telegrafi - 03.12.2010

Ofruesi amerikan i domenit për faqen Wikileaks ka vendosur që mos të ofrojë shërbimin e saj për faqen - Wikileaks.org, pasi që edhe njëherë kjo faqe është bërë cak i sulmeve nga hakerët.

WikiLeaks: Frika greke nga bashkimi i Kosovës me Shqipërinë

Koha.net - 03.12.2010

Tiranë, 3 dhjetor - Lufta a Kosovës më 1999 dhe mundësia e krijimit të një Shqipërie të Madhe duket se e ka nervozuar tej mase Athinën zyrtare. Kjo bëhet e ditur nga një raport i Kongresit amerikan, të publikuar së fundmi edhe në ...

WikiLeaks: Frika greke nga bashkimi i Kosovës me Shqipërinë

Lajmetsot - 03.12.2010

Postuar me: 03 December, 2010 12:05:00 WikiLeaks: Frika greke nga bashkimi i Kosovës me Shqipërinë Lufta a Kosovës më 1999 dhe mundësia e krijimit të një Shqipërie të Madhe duket se e ka nervozuar tej mase Athinën zyrtare.

Wikileaks gjen rrugën për t’u parë

Koha.net - 03.12.2010

Washington, 3 dhjetor – Firma amerikane EveryDNS, që siguron emrat në domenet e sajteve të internetit, ka njoftuar sot se ka hequr nga lista e domeneve emrin e "wikileaks.org".

Franca sulmon WikiLeaks-in

Botasot - 03.12.2010

Ministri francez i Industrisë, Erik Beso, i bëri thirrje autoriteteve kompetente që të ndalojnë ofrimin e shërbimeve në internet për WikiLeaks. Kërkesa franceze vjen në kohën kur WikiLeaks është rregjistruar sot në një kompani zvicërane, ...

WikiLeaks tregon për korrupsion masiv në Afganistan

VOA - 03.12.2010

Qindra komunikime diplomatike të publikuara nga faqja elektronike WikiLeaks e përshkruajnë Afganistanin si një vend ku korrupsioni sundon në çdo nivel të qeverisë.

EveryDNS e tërheq emrin WikiLeaks.org

Yll Press - 03.12.2010

Kjo firmë tha se më nuk do të bëjë shërbime për faqen e organizatës “WikiLeaks.org”, pasi ajo ishte bërë cak i “sulmeve të shumta” me zbatimin e metodës “refuzimi i shpërndarë i shërbimeve”.

Franca për ndalim të WikiLeaksit

Koha.net - 03.12.2010

Paris, 3 dhjetor - Ministri francez i Industrisë, Eric Besioux i bëri thirrje autoriteteve kompetente që të ndalojnë ofrimin e shërbimeve në internet për WikiLeaks.

Ndërpehet shërbimi i domenit WikiLeaks.org

Lajmetsot - 03.12.2010

Postuar me: 03 December, 2010 04:38:00 Ndërpehet shërbimi i domenit WikiLeaks.org Uebfaqja kryesore e WikiLeaks nuk ka qenë e mundur të vizitohet të premten sepse emri i domenit të WikiLeaks.org pas një dege me Dynamic Network Services ...

WikiLeaks tregon për korrupsion masiv në Afganistan

Botasot - 03.12.2010

Qindra komunikime diplomatike të publikuara nga faqja elektronike WikiLeaks e përshkruajnë Afganistanin si një vend ku korrupsioni sundon në çdo nivel të qeverisë.

WikiLeaks me tre adresa të reja

Botasot - 03.12.2010

WikiLeaks-i ka hapur tre adresa të reja interneti, njoftoi kjo organizatë të premten. Faqet e reja janë hapur në Gjermani, Holandë dhe Finlandë, pasi sulmet kundër faqes së mëparshme në internet e detyruan të mbyllen.

Dokumentet e WikiLeaks zbulojnë marrëdhëniet SHBA-Britani pas 2007-ës

VOA - 03.12.2010

Dokumentet e zbuluara rishtazi tregojnë se diplomatët amerikanë arritën në përfundim se ish-kryeministri britanik Gordon Brown po bënte “punë shumë të dobët” dhe se futej gabimisht nga “një katastrofë politike në tjetrën”.

Franca kërkon ndalimin e internetit për WikiLeaks

Telegrafi - 03.12.2010

Ministri francez i Industrisë, Eric Besson, i bëri thirrje autoriteteve kompetente që të ndalojnë ofrimin e shërbimeve në internet për WikiLeaks.

"Wikileaks do të na konfirmojë që s'jemi gati për lirinë"

Shekulli - 02.12.2010

Ne shqiptarët kemi pasur deri më tani vetëm qeveri që e kanë shitur popullin e vet. Nuk është vetëm faji i tyre. Ne si popull nuk jemi ende gati për lirinë. Kjo është një e vërtetë e thjeshtë që besoj do ta konfirmojë edhe Wikileaks.

Wikileaks: Rusia 'shtet mafioz'

BBC - 02.12.2010

Në dokumentet e reja të publikuara këto ditë në Wikileaks, një gjykatës i lartë spanjoll, ekspert në fushën e krimit të organizuar, në korrespondencën e tij me diplomatë amerikanë e përshkruan Rusinë si një 'shtet pothuajëse mafioz'.

Wikileaks: Rusia emërtohet si “shtet mafie” në raporte

Gazeta Start - 02.12.2010

Rusia është bërë një “shtet mafie” virtual me korrupsion të shtrirë gjithandej, me ryshfet dhe mbrojtje raketore, pretendojnë dosjet e klasifikuara të publikuara në Wikileaks.

Zyrtarët turq: Izraeli mund të jetë përgjegjës për Wikileaks

Gazeta Start - 02.12.2010

Ankara – Një zyrtar i lartë i qeverisë turke të kryeministrit, Rexhep Tajip Erdoan, fajësoi Izraelin për publikimet e Wikileaks-it, duke theksuar se Izraeli dëshiron të përdorë dokumentet për të ushtruar presion mbi Turqinë.

I dyshuari për lidhje me Wikileaks hodhi themelet e Faacebook?

Gazeta Start - 02.12.2010

Çështja e dokumenteve të klasifikuara të Wikileaks është më e debatueshmja e kohëve të fundit. I dyshuari kryesor për rrjedhjen e këtyre dokumenteve mendohet se ka krijuar një tip rrjeti social të ngjashëm më Facebookun, kur ky i fundit ...

WikiLeaks, dokumente për pavarësinë e Kosovës

Shekulli - 02.12.2010

WikiLeaks ka vazhduar të publikojë dokumente të tjera që kanë të bëjnë edhe me Kosovën. Ndonëse ende nuk kanë dalë 668 korrespondencat e brendshme diplomatike të dërguara në Washington nga Ambasada amerikane në Prishtinë, diplomatët në ...

Erdogan akuzon diplomatët amerikanë për shpifje

24 orë - 02.12.2010

Kryeministri i Turqisë Recep Tayyip Erdogan ka akuzuar të dërguarit amerikanë për shpifje, pasi që në publikimin e postës diplomatike nga WikiLeaks thuhet se ai ka xhirollogari në bankat zvicerane, e portretizojnë atë si autoritar që e ...

Wikileaks shqetëson Beogradin

24 orë - 02.12.2010

A kanë politikanët serbë arsye për shqetësim nga publikimi i dokumenteve të reja nga Wikileaks? Gjykuar sipas reagimeve në Beograd, duket se po.

Amazon ndërpret Wikileaks

Top Channel - 02.12.2010

Amazon, serverat e së cilës përdoreshin nga Wikileaks njoftoi ndërprerjen e këtij shërbimi për faqen e internetit që po bën publike materialet sekrete të Departamentit të Shtetit.

Erdogan premtoi dorëheqje nëse konfirmohen informatat e Wikileaks

Shqipmedia - 02.12.2010

Kryeministri turk Rexhep Taip Erdogan të mërkurën premtoi se dotë japë dorëheqje nëse konfirmohen informatat të cilat u theksuan në korespondencën zyrtare të diplomatëve amerikanë nga Stejt Departamenti, të cilat i publikoi faqeja e ...

Një botë pa sekrete nuk është e mundur!

Shqipmedia - 02.12.2010

Henri Çili Kur thuhet se kemi hyrë në shekullin e ri, këtë 10-vjecar duket se nuk e kemi marrë seriozisht. Dhe ja ia behu kriza e çmimit te ushqimeve, kriza financiare dhe më në fund wikileaks, shembulli me ekselent se kemi hyrë në një ...

Rusia shtet mafioz

Evropaelire - 02.12.2010

Autoritetet ruse dhe krimi i organizuar kanë lidhje të ngushta mësohet në një nga dokumentat e WikiLeaks-it të lëshuara sot në të përditshmen Guardian.

Dosjet e Wikileaks: Rusia shtet i lidhur me mafian

LajmiFundit - 02.12.2010

Autoritetet ruse dhe krimi i organizuar kanë lidhje të ngushta mësohet në një nga dokumentat e WikiLeaks-it të lëshuara sot në të përditshmen Guardian.

Kina bllokon WikiLeaks

Paragrafi - 02.12.2010

Kina ka njoftuar se ka bllokuar qasjen n ë faqen e WikiLeaks vet ëm brenda Kin ës p ër shkak t ë dokumenteve t ë ndryshme n ë lidhje me SHBA dhe shtetet e tjera.

Wikileaks: Rusia 'shtet mafioz'

Lajm - 02.12.2010

Në dokumentet e reja të publikuara këto ditë në Wikileaks, një gjykatës i lartë spanjoll, ekspert në fushën e krimit të organizuar, në korrespondencën e tij me diplomatë amerikanë e përshkruan Rusinë si një 'shtet pothuajëse mafioz'.

Guardian: Vendimi për Amerikën pas WikiLeaks-it

Evropaelire - 02.12.2010

"Guardian" Raportet e ambasadave amerikane, të dërguara në Uashington, prekin çdo kontinent dhe çdo vend. Ato përmbajnë thuajse gjithçka që ndodh në botë. Por, më shumë se çdo gjë tjetër, ato flasin për vetë Amerikën.

Rusia nominohet "shtet mafioz", nga Wikileaks

Paragrafi - 02.12.2010

Prokurori, Jose Grinda Gonzalez, gjithashtu beson se qeveria në Moskë sidomos shërbimi i sigurisë ka lidhje të forta me krimin e organizaur. Në dokumentet e reja të publikuara këto ditë në Wikileaks, një gjykatës i lartë spanjoll, ekspert ...

Wikileaks të tjerë - Merkeli e shtyu qeverinë amerikane ta detyronte Netanjahun të ndalojë ndërtimin e ngulimeve

DW - 02.12.2010

Raportet e zbuluara nga wikileaks mund të jenë për shumë politikanë të sikletshme, p.sh një telegram i Ambasadës Amerikane në Berlin për Departamentin e Shtetit për qëndrimin e qeverisë gjermane ndaj Lindjes së Mesme.

Gjykata suedeze refuzon apelin e themeluesit të WikiLeaks

Evropaelire - 02.12.2010

Gjykata Supreme e Suedisë e ka refuzuar apelin e themeluesit të WikiLeaks, Xhulian Asanzh, kundër fletëarrestit të lëshuar ndaj tij, në bazë të akuzave për dhunim.

Bradley Manning, Tetari i nëpërkëmbur, hackers-i i WikiLeaks

LajmiFundit - 02.12.2010

Nga BBC Si analist të dhënash në ushtrinë amerikane, Bradley Manning kishte akses te një sasi e madhe informacioni shumë të rëndësishëm. Por grada e tetarit ishte shumë e ulët dhe e tillë qe edhe rroga.

Suedi, gjykata lë në fuqi arrestin për themeluesin e Wikileaks

LajmiFundit - 02.12.2010

Gjykata Supreme e Suedisë e ka refuzuar apelin e themeluesit të WikiLeaks, Julian Asange, kundër fletëarrestit të lëshuar ndaj tij, në bazë të akuzave për dhunim.

Suedia konfirmon fletëarrestin për Xhulian Asanzh

Evropaelire - 02.12.2010

Gjykata Supreme e Suedisë e konfirmoi fletëarrestin për themeluesin e faqes WikiLeaks, Xhulian Asanzh, për ta hetuar lidhur me akuzat për dhunim. Gjykata sot e refuzoi apelin e tij, i cili i mohon akuzat.

Wikileaks: Rusia “shtet mafioz”

24 orë - 02.12.2010

Në dokumentet e reja të publikuara këto ditë në Wikileaks, një gjykatës i lartë spanjoll, ekspert në fushën e krimit të organizuar, në korrespondencën e tij me diplomatë amerikanë e përshkruan Rusinë si një “shtet pothuajse mafioz”.

WikiLeaks: Lideri turkmen "jo shumë i zgjuar"

Evropaelire - 02.12.2010

Në një dokument të ambasadës amerikane të publikuar nga faqja WikiLeaks, lideri i Turkmenistanit është përshkruar si "jo shumë i zgjuar", "dyshues ndaj shumë njerëzve" dhe "gënjeshtar i praktikuar".

Wikileaks: Trazirat e 1997 rrënuan shtetin shqiptar, 2 mijë të vrarë

LajmiFundit - 02.12.2010

TIRANE – Lajmifundit - Në morinë e dokumenteve sekrete të bëra publike nga Wikileaks, është një raport konfidencial i hartuar nga Julie Kim, zyrtar i punëve te jashtme dhe divizionit kombëtar te mbrojtjes, i cili informon kongresin ...

Wikileaks, Turdiu: s’kemi frikë

Top Channel - 02.12.2010

Sekretari i përgjithshëm i Ministrisë së Jashtme shqiptare, Gazmend Turdiu ka deklaruar për Top Channel se Shqipëria nuk i druhet publikimit të dokumentave në faqen Wikileaks.

Mustafaj: Shqipëria nuk trembet nga ‘Wikileaks’

Top Channel - 02.12.2010

Ish-ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Besnik Mustafaj, u shpreh se Shqipëria nuk ka arsye të trembet nga dokumentet sekrete të publikuara nga ‘Wikileaks’.

Wikileaks: Festat kanë rënduar Berlusconi-n

Top Channel - 02.12.2010

Dokumentat e bëra publike në Wikileaks për korrespondencën e ambasadës amerikane në Romë e pikturojnë kryeministrin italian, Silvio Berlusconi, me ngjyra aspak pozitive.

Wikileaks, Dell: No comment

Top Channel - 02.12.2010

Asnjë koment nga ambasadori amerikan në Prishtinë Christopher Dell për dosjet sekrete që Wikilekas ka filluar së fundi t’i publikojë për Kosovën.

Wikileaks, Klosi: Pa pasoja në marrëdhëniet me SHBA-në

Top Channel - 02.12.2010

Për ish-kreun e SHISH-it, Fatos Klosi, publikimi i dokumenteve sekrete të diplomacisë amerikane përsa i përket Shqipërisë nuk do të ketë pasoja në marrëdhëniet mes dy vendeve.

Ngjela: ‘Wikileaks’, proces demokratik

Top Channel - 02.12.2010

Spartak Ngjela e ka konsideruar si një fenomen të ri që ndihmon procesin demokratik, rrjedhjen e informacionit diplomatic nga ‘Wikileaks’. Duke folur në emisionin “Top Story” në Top Channel, avokat Ngjela u shpreh se “Wikileaks është një ...

Wikileaks, Klosi: Problem që zgjidhet

Top Channel - 02.12.2010

Ish-shefi i shërbimit sekret shqiptar, Fatos Klosi, duke komentuar rrjedhjen e informacioneve nga institucionet amerikane, shprehet i bindur se bëhet fjalë për një problem të cilin SHBA do të jenë në gjëndje ta kalojnë.

WikiLeaks kundër diplomacisë amerikane

Botasot - 02.12.2010

Publikimi në Internet i 250 mijë dokumenteve sekrete diplomatike të Shteteve të Bashkuara nga ana e organizatës WikiLeaks, e ka trazuar botën me kundërthënie.

Rusia shtet mafioz

Botasot - 02.12.2010

Autoritetet ruse dhe krimi i organizuar kanë lidhje të ngushta mësohet në një nga dokumentat e WikiLeaks-it të lëshuara sot në të përditshmen "Guardian".

Rusia shtet mafioz

Telegrafi - 02.12.2010

Autoritetet ruse dhe krimi i organizuar kanë lidhje të ngushta mësohet në një nga dokumentet e WikiLeaks-it të botuara në të përditshmen Guardian.

Rusia shtet mafioz

Lajmetsot - 02.12.2010

Postuar me: 02 December, 2010 08:21:00 Rusia shtet mafioz Autoritetet ruse dhe krimi i organizuar kanë lidhje të ngushta mësohet në një nga dokumentat e WikiLeaks-it të lëshuara sot në të përditshmen "Guardian".

Fox: Shqipëria pranoi ujgurët për NATO-n

Koha.net - 02.12.2010

New York, 2 dhjetor - Shqipëria pranoi të strehonte ujgurët kinezë në këmbim të mbështetjes nga Shtetet e Bashkuara për anëtarësimin në NATO. Kështu shkruan rrjeti informativ Fox News, në edicionin e tij online, ku citohen dokumentet e ueb ...

Putin i zemëruar në SHBA-në për shkak të WikiLeaks-it

Koha.net - 02.12.2010

Putin i zemëruar në SHBA-në për shkak të WikiLeaks-it Moskë, 2 dhjetor – Rusia është e korruptuar, klepktokracia autokratike nën udhëheqjen e Vladimir Putinit, në të cilën autoritetet, oligarkët dhe krimi i organizuar janë të lidhura ...

WikiLeaks: Rusia shtet mafioz

Koha.net - 02.12.2010

Londër, 2 dhjetor - Autoritetet ruse dhe krimi i organizuar kanë lidhje të ngushta mësohet në një nga dokumentet e WikiLeaks-it të lëshuara sot në të përditshmen Guardian.

Amazon ndërpret Wikileaks

Botasot - 02.12.2010

Amazon, serverat e së cilës përdoreshin nga Wikileaks njoftoi ndërprerjen e këtij shërbimi për faqen e internetit që po bën publike materialet sekrete të Departamentit të Shtetit.

SHBA forcon masat për botimin e të dhënave

Telegrafi - 02.12.2010

Pas bërjes publike të të dhënave sekrete të diplomacisë amerikane në platformën e internetit Wikileaks, qeveria amerikane ka vendosur të rishikojë në masë të gjitha të dhënat për aktivitetet e veta.

Amazon ndërpret WikiLeaks

Koha.net - 02.12.2010

New York, 2 dhjetor - Amazon, serverët e së cilës përdoreshin nga WikiLeaks njoftoi ndërprerjen e këtij shërbimi për faqen e internetit që po bën publike materialet sekrete të Departamentit të Shtetit.

Obama emëron ekspertë që të ulin dëmet e shkaktuara nga Wikileaks

Koha.net - 02.12.2010

Washington, 2 dhjetor - Presidenti Barack Obama emëroi një ekspert anti-terrorist në detyrë që të zvogëlojë dëmet e krijuara pas publikimit të informatave të besueshme të diplomacisë amerikane në ueb-faqen Wikileaks.

Gjykata suedeze refuzon apelin e themeluesit të WikiLeaks

Botasot - 02.12.2010

Gjykata Supreme e Suedisë e ka refuzuar apelin e themeluesit të WikiLeaks, Xhulian Asanzh, kundër fletëarrestit të lëshuar ndaj tij, në bazë të akuzave për dhunim.

Zyrtarët turq: Izraeli prapa WikiLeaks-it

Koha.net - 02.12.2010

Ankara, 2 dhjetor - Një zyrtar i lartë i qeverisë turke të kryeministrit, Rexhep Tayip Erdogan, fajësoi Izraelin për publikimet e WikiLeaks-it, duke theksuar se Izraeli dëshiron të përdorë dokumentet për të ushtruar presion mbi Turqinë.

Suedia konfirmon fletëarrestin për Xhulian Asanzh

Botasot - 02.12.2010

Gjykata Supreme e Suedisë e konfirmoi fletëarrestin për themeluesin e faqes WikiLeaks, Xhulian Asanzh, për ta hetuar lidhur me akuzat për dhunim. Gjykata sot e refuzoi apelin e tij, i cili i mohon akuzat.

WikiLeaks: Lideri turkmen “jo shumë i zgjuar”

Botasot - 02.12.2010

Në një dokument të ambasadës amerikane të publikuar nga faqja WikiLeaks, lideri i Turkmenistanit është përshkruar si "jo shumë i zgjuar", "dyshues ndaj shumë njerëzve" dhe "gënjeshtar i praktikuar".

Ҫështja Wikileaks: Fillojnë kërkimet për Xhulian Asanzh

VOA - 02.12.2010

Kërkimi ndërkombëtar për themeluesin e Wikileaks Xhulian Asanzh, i cili thuhet se ndodhet në Britani, ka filluar ndërkohë që zemërimi rritet mes udhëheqësve që nga Rusia dhe deri Australia mbi informacionet sekrete të publikuara në faqen e ...

Fillojnë kërkimet për Xhulian Asanzh

Botasot - 02.12.2010

Kërkimi ndërkombëtar për themeluesin e Wikileaks, Xhulian Asanzh, i cili thuhet se ndodhet në Britani, ka filluar ndërkohë që zemërimi rritet mes udhëheqësve që nga Rusia dhe deri Australia mbi informacionet sekrete të publikuara në faqen ...

Publikimi i dokumenteve sekrete nga Wikileaks dhe implikimet kriminale

Botasot - 02.12.2010

Një analist i ushtrisë amerikane, që akuzohet për nxjerrjen e komunikimeve sekrete diplomatike është mbajtur nën arrest që nga muaji maj. Madje edhe themeluesi i faqes Wikileaks përballet me vështirësitë e veta ligjore.

WikiLeaks kundër diplomacisë amerikane

Yll Press - 02.12.2010

Publikimi i dokumenteve sekrete diplomatike të Shteteve të Bashkuara në WikiLeaks, me gjasë, do ta vështirësojë punën e Sekretares amerikane të Shtetit, Hillari Klinton.

Suedia konfirmon fletëarrestin për Xhulian Asanzh

Yll Press - 02.12.2010

Asanzh thotë se ato janë pjesë e fushatës kundër tij pasi WikiLeaks i publikoi dokumentat e fshehta për operacionet ushtarake në Irak dhe Afganistan, si dhe mesazhet diplomatike amerikane.

Mustafaj: Shqipëria nuk trembet nga ‘Wikileaks’

Botasot - 02.12.2010

Ish-ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Besnik Mustafaj, u shpreh se Shqipëria nuk ka arsye të trembet nga dokumentet sekrete të publikuara nga ‘Wikileaks’.

Vlera e Wikileaks në Shqipëri

Shekulli - 01.12.2010

Qeveritë në mbarë botën janë përfshirë nga makthi i publikimit të disa dosjeve që përgjithësisht ilustrojnë mekanizimin, përmes të cilit funksionon diplomacia dhe formohen opinionet në Uashington.

Wikileaks dhe Irani

Shekulli - 01.12.2010

Disa shtete arabe, përfshirë Arabinë Saudite, u kanë bërë trysni Shteteve të Bashkuara që të kryejnë sulme kundër instalimeve bërthamore të Iranit, thuhet në dokumentet e publikuara nga faqja WikiLeaks.

"Wikileaks, real-politika dhe ne, qytetarët e thjeshtë"

Shekulli - 01.12.2010

Kur bie fjala për Amerikën dhe raporti i saj me ne shqiptarët, unë mendoj se njeriu i zgjuar duhet të dijë të ndajë të mirën nga e keqja e t'i thotë mikut: faleminderit për Kosovën, por e ke gabim për Afganistanin & Iranin! Ndryshe kush ...

"Kush do t'i ndryshojë raportet mes Iranit dhe arabëve?"

Shekulli - 01.12.2010

Nga dokumentet që kanë dalë deri tani në Wikileaks, më shumë rrëmujë mund të shkaktohen në Lindjen e Mesme, sidomos mes Iranit dhe vendeve arabe (telegrami ku mbreti Abdullah u thotë amerikanëve për Ahmadinexhadin "pritjani kokën gjarprit" ...

Berisha: Mediat të mos publikojnë Wikileaks

Shekulli - 01.12.2010

Kryeministri për mediat: Është bashkautorësi në rast se zbulon kontributin e këtij apo atij individi TIRANË - Emri Sali Berisha përmendet 24 herë në dosjet sekrete të Wikileaks dhe kjo gjë duket se e ka vendosur kryeministrin në një pozitë ...

"Wikileaks, do të ndryshojë marrëdhëniet me vendet e tjera"

Shekulli - 01.12.2010

Deputeti Gjoni: Opinioni të njihet me këto materiale për të analizuar fenomenet dhe nxjerrë konkluzionet Deputeti socialist i Komisionit Parlamentar të Sigurisë, Ilir Gjoni, ka komentuar dje materialet e publikuara nga Wikileaks, duke ...

Dokumentat sugjerojnë frikë nga Pakistani

BBC - 01.12.2010

Dokumentet e fundit të zbuluara nga Wikileaks tregojnë se Britania, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara kanë shprehur shqetësime në lidhje me sigurinë e armëve bërthamore të Pakistanit.

Nga Wikileaks: 'Shqiptarët s'i duan ujgurët për dhëndurrë'

Shekulli - 01.12.2010

Ujgurët, mashtrimi që iu bë në Shqipëri. Të liruarve nga Guantanamo iu premtua punë dhe shtëpi për dy muaj Gjithashtu në dokumentet e Wikileaks publikohen edhe disa të dhëna për ish të burgosurit e Guantanomos që erdhën në Shqipëri.

Dosjet, Erdogan akuzon SHBA-të për shpifje

Shekulli - 01.12.2010

Kryeministri i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan ka akuzuar të dërguarit amerikanë për shpifje, pasi në publikimin e postës diplomatike nga ËikiLeaks thuhet se ai ka një llogari bankare në Zvicër.

Wikileaks: Berisha më pro amerikan se sa duhet

Shqipmedia - 01.12.2010

Faqja e Internetit, Wikileaks që po e mban botën të mbërthyer me sekretet e diplomacisë amerikane, ka publikuar edhe dokumenta që kanë të bëjnë me Shqipërinë.

Sekretet shqiptare në Wikileaks

Shqipmedia - 01.12.2010

Wikileaks përveç se ka trazuar diplomacinë botërore do të sjellë dhe zbardhjen e shumë enigmave për Shqipërinë. Nga ato që komentojnë gazetat më të madhe botërore tregohet se ka 452 kablograma që lidhen direkt me Shqipërinë ndërsa vendi ...

Interpoli i vihet pas themeluesit të WikiLeaks-t

Evropaelire - 01.12.2010

Interpoli u ka lëshuar “vërejtje të kuqe” shteteve për ndjekjen e Xhulian Asanzh, themeluesin e faqes WikiLeaks. Asanzh kërkohet në Suedi për krime seksuale, por ai i ka mohuar akuzat.

Wikileaks: Kina e sheh me sy kritik Korenë e Veriut

DW - 01.12.2010

Paketa më e re e botuar në Wikileaks përmban edhe shumë të dhëna për raportet mes Kinës dhe Koresë së Veriut. Pekini duket se nuk është gjithmonë i kënaqur me vëllezërit koreanoveriorë.

Wikileaks zbulon skenarin e luftës mes Greqisë dhe Turqisë

LajmiFundit - 01.12.2010

Turqia dhe Greqia mund të tronditen nga një prej dokumenteve të rradhës të publikuara nga Wikileaks. Bëhet fjalë për një informacion të ambasadës amerikane në Ankara.

WikiLeaks: SHBA të shqetësuar për materialin bërthamor të Pakistanit

Evropaelire - 01.12.2010

Dokumentat diplomatike të publikuara nga WikiLeaks i tregojnë shqetësimet e vendeve të Peërndimit se militantët islamistë mund të kenë qasje në materialin bërthamor të Pakistanit, si dhe dyshimet amerikane rreth aftësive të qeverisë së ...

WikiLeaks: SHBA të shqetësuar për materialin bërthamor të Pakistanit

Alsat - 01.12.2010

Dokumentat diplomatike të publikuara nga WikiLeaks i tregojnë shqetësimet e vendeve të Perëndimit se militantët islamistë mund të kenë qasje në materialin bërthamor të Pakistanit, si dhe dyshimet amerikane rreth aftësive të qeverisë së ...

"Kosova", Wikileaks: Spanja e ndikuar nga Rusia

Top Channel - 01.12.2010

Në 668 publikimet e Wikileaks mbi Kosovën, janë publikuar edhe materiale të tjera konfidenciale. Kështu një analizë e Departamentit Amerikan të Shtetit e përpiluar në muajin maj të vitit 2007,sipas RTK-së, bazohet në raportin e ambasadës ...

Shtëpia e Bardhë: Klinton nuk ka dhënë urdhër për spiunim

Evropaelire - 01.12.2010

Zëdhënësi i presidentit Barak Obama i ka cilësuar si “qesharake” vlerësimet e themeluesit të WikiLeaks se sekretarja amerikane e shtetit Hillari Klinton, duhet të japë dorëheqje nëse është e përfshirë në kërkesën bërë diplomatëve amerikane ...

SHBA i përgjigjet Wikileaks: Klinton s`ka dhënë urdhër për spiunazh

LajmiFundit - 01.12.2010

Zëdhënësi i presidentit Barack Obama i ka cilësuar si “qesharake” vlerësimet e themeluesit të WikiLeaks se sekretarja amerikane e shtetit Hillari Klinton, duhet të japë dorëheqje nëse është e përfshirë në kërkesën bërë diplomatëve ...

Zëdhënësi i Wikileaks dha dorëheqjen para publikimit të sekreteve

LajmiFundit - 01.12.2010

Wikileaks ka goditur përsëri. Platforma e internetit ka publikuar qindra mijëra nga dokumentet konfidenciale dhe sekrete të diplomatëve amerikanë.

Bërthamoret, Pakistani mohon Wikileaks

Top Channel - 01.12.2010

Pakistani ka hedhur poshtë zërat për frikë të shprehur në dokumentat diplomatike të SHBA, të publikuara në faqen më të diskutueshme të internetit, Wikileaks.

Dokumentat sugjerojnë frikë nga Pakistani

Lajm - 01.12.2010

Dokumentet e fundit të zbuluara nga Wikileaks tregojnë se Britania, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara kanë shprehur shqetësime në lidhje me sigurinë e armëve bërthamore të Pakistanit.

WikiLeaks kundër diplomacisë amerikane

Evropaelire - 01.12.2010

Publikimi i dokumenteve sekrete diplomatike të Shteteve të Bashkuara në WikiLeaks, me gjasë, do ta vështirësojë punën e Sekretares amerikane të Shtetit, Hillari Klinton.

Bërns: WikiLeaks dëmtoi përpjekjet diplomatike

Evropaelire - 01.12.2010

Publikimet e më shumë se 250 mijë dokumenteve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës nga WikiLeaks, i kanë dëmtuar përpjekjet diplomatike, tha nënsekretari amerikan i shtetit Uiliam Bërns.

Erdogan akuzon diplomatët amerikanë për shpifje

Evropaelire - 01.12.2010

Kryeministri i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan ka akuzuar të dërguarit amerikanë për shpifje, pasi që në publikimin e postës diplomatike nga WikiLeaks thuhet se ai ka xhirollogari në bankat zvicerane, e portertizojnë atë si autoritar që e ...

Kush është ushtari që zbuloi sekretet botërore

Shqipmedia - 01.12.2010

Profil/ Ushtari në Irak, përjashtohet nga ushtria se ishte homoseksual, por tani është bërë tmerri i SHBA-ve. Ai thotë se zotëron mbase sasinë më të madhe të dokumentave të vjedhura në historinë e Amerikës Për publikimin e rreth 90 mijë ...

Wikileaks, Erdogan: Diplomatët amerikanë kanë shpifur ndaj Turqisë

LajmiFundit - 01.12.2010

Kryeministri i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan ka akuzuar të dërguarit amerikanë për shpifje, pasi që në publikimin e postës diplomatike nga WikiLeaks thuhet se ai ka xhirollogari në bankat zvicerane, e portertizojnë atë si autoritar që e ...

Fox: Shqipëria, ujgurët për NATO-n

Top Channel - 01.12.2010

Shqipëria pranoi të strehonte ujgurët kinezë në këmbim të mbështetjes nga Shtetet e Bashkuara për anëtarësimin në NATO. Kështu shkruan rrjeti informativ Fox News, në edicionin e tij on line, ku citohen dokumentet e web site Wikileaks.

Obama, task forcë kundër Wikileaks

Top Channel - 01.12.2010

Presidenti amerikan Barack Obama ka ngritur një task forcë për të bllokuar rrjedhjen e mëtejshme të informacioneve nga zyrat e administratës. Lajmin e bën të ditur agjencia e lajmeve “Reuters”, sipas të cilës njësia e re do të quhet ...

WikiLeaks kundër diplomacisë amerikane

24 orë - 01.12.2010

Themeluesi i WikiLeaks-it, Xhukian Asanxhë. Publikimi i dokumenteve sekrete diplomatike të Shteteve të Bashkuara në WikiLeaks, me gjasë, do ta vështirësojë punën e Sekretares amerikane të Shtetit, Hillari Klinton.

Wikileaks, SHBA kufizon të drejtën e hyrjes në dokumentet sekrete

LajmiFundit - 01.12.2010

Qeveria amerikane po përpiqet që të parandalojë rrjedhjen e ardhshme të informacionit sekret, siç ndodhi me publikimin e mijëra dokumentave sekrete në faqen Wikileaks.

Shumica e armëve bërthamore taktike të SHBA janë në Belgjikë, Hollandë, Gjermani, Turqi

Botasot - 01.12.2010

Mesazhet diplomatike sekrete të publikuara nga faqja e internetit Wikileaks tregojnë se pjesa më e madhe e 200 armëve bërthamore taktike të Shteteve të Bashkuara në Evropë ndodhen në Belgjikë, Hollandë, Gjermani dhe Turqi.

SHBA: Departamenti i Shtetit kufizon hyrjet në programin kompiuterik për të dhënat diplomatike

VOA - 01.12.2010

Qeveria amerikane po përpiqet që të parandalojë rrjedhjen e ardhshme të informacionit sekret, siç ndodhi me publikimin e mijëra dokumentave sekrete në faqen Wikileaks.

Interpoli i vihet pas themeluesit të WikiLeaks-t

Botasot - 01.12.2010

Interpoli u ka lëshuar “vërejtje të kuqe” shteteve për ndjekjen e Xhulian Asanzh, themeluesin e faqes WikiLeaks. Asanzh kërkohet në Suedi për krime seksuale, por ai i ka mohuar akuzat.

Amerika flet për WikiLeaks

Lajmetsot - 01.12.2010

Postuar me: 01 December, 2010 07:55:00 Amerika flet për WikiLeaks Dokumentet e rrjetit diplomatik amerikan, shumica sekrete, të publikuara nga WikiLekasi, ka shtyrë sekretaren amerikane të Shtetit, Hillary Clinton, të shpërndajë një ...

Wikileaks: Spanja e ndikuar nga Rusia ndaj Kosovës

Botasot - 01.12.2010

Në 668 publikimet e web-faqes Wikileaks mbi Kosovën, janë publikuar edhe materiale të tjera konfidenciale. Kështu një analizë e Departamentit Amerikan të Shtetit e përpiluar në muajin maj të vitit 2007, bazohet në raportin e ambasadës ...

Wikileaks: Spanja e ndikuar nga Rusia ndaj Kosovës

Koha.net - 01.12.2010

Wikileaks: Spanja e ndikuar nga Rusia ndaj Kosovës Në 668 publikimet e web-faqes Wikileaks mbi Kosovën, janë publikuar edhe materiale të tjera konfidenciale.

WikiLeaks: SHBA të shqetësuar për materialin bërthamor të Pakistanit

Botasot - 01.12.2010

Dokumentat diplomatike të publikuara nga WikiLeaks i tregojnë shqetësimet e vendeve të Peërndimit se militantët islamistë mund të kenë qasje në materialin bërthamor të Pakistanit, si dhe dyshimet amerikane rreth aftësive të qeverisë së ...

Asange, mandat arresti ndërkombëtar për themeluesin e Wikileaks

BalkanWeb - 01.12.2010

LION- Interpol ka nxjerrë një mandat arresti ndërkombëtar për Julian Assange, themeluesin e Wikileaks. Aktivisti australian është i kërkuar në Suedi në një hetim për “përdhunim dhe agresion seksual”.

"Kosova", Wikileaks: Spanja e ndikuar nga Rusia

Yll Press - 01.12.2010

Kështu një analizë e Departamentit Amerikan të Shtetit e përpiluar në muajin maj të vitit 2007,sipas RTK-së, bazohet në raportin e ambasadës amerikane në Madrid dhe sjell edhe një risi të re rreth përpjekjeve amerikane për të bindur ...

Berisha: Ujgurët nga Guantanamo? Na takonte të strehonim më shumë se të tjerët

Botasot - 01.12.2010

“Botimet e Wikeleaks faktojnë vjedhjen më të madhe, ndoshta, të të gjitha kohërave. Kjo përbën një akt shumë të rëndë. Përbën një thyerje të të gjitha ligjeve dhe rregullave.

Wikileaks: SHBA bindi Spanjën për Kosovën

BalkanWeb - 01.12.2010

MADRID- Një analizë e Departamentit Amerikan të Shtetit në maj të vitit 2007, bazuar në raportin e ambasadës amerikane në Madrid tregon perpjekjet amerikane për të bindur Spanjën, që të mos largojë kontingjentin e saj ushtarak të KFOR-it ...

Wikileaks zbulon skenarin e luftës mes Greqisë dhe Turqisë

Botasot - 01.12.2010

Turqia dhe Greqia mund të tronditen nga një prej dokumenteve të rradhës të publikuara nga Wikileaks. Bëhet fjalë për një informacion të ambasadës amerikane në Ankara.

Wikileaks: Berisha më pro amerikan se sa duhet

Botasot - 01.12.2010

Faqja e Internetit, Wikileaks që po e mban botën të mbërthyer me sekretet e diplomacisë amerikane, ka publikuar edhe dokumenta që kanë të bëjnë me Shqipërinë.

Ujgurët, SHBA para e mbështetje Shqipërisë për në NATO

BalkanWeb - 01.12.2010

NJU JORK- Wikileaks publikon të tjera fakte lidhur me përpjekjet amerikane për të mbyllur burgun e Guantanamos dhe transferimin e të burgosurve në vende të tjera, mes të cilave dhe Shqipëria.

SHBA kufizon hyrjet në programin kompjuterik për të dhënat diplomatike

Yll Press - 01.12.2010

Zyrtarë amerkanë thanë dje se Departamenti i Shtetit ka ndërprerë qasjen ushtarake në programin e të dhënave për kabllogramet diplomatike në një përpjekje për të parandaluar një rrjedhje tjetër të mundshme informacioni.

Shtëpia e Bardhë: Klinton nuk ka dhënë urdhër për spiunim

Botasot - 01.12.2010

Zëdhënësi i presidentit Barak Obama i ka cilësuar si “qesharake” vlerësimet e themeluesit të WikiLeaks se sekretarja amerikane e shtetit Hillari Klinton, duhet të japë dorëheqje nëse është e përfshirë në kërkesën bërë diplomatëve amerikane ...

Shqetësim mbi sigurinë e materialeve bërthamore të Pakistanit

VOA - 01.12.2010

Mesazhet diplomatike amerikane të publikuara nga faqja e internetit Wikileaks tregojnë shqetësim mbi sigurinë e materialeve bërthamore të Pakistanit dhe mbi përkushtimin e Islamabadit për të luftuar kryengritësit përgjatë kufirit të vendit ...

Bërns: WikiLeaks dëmtoi përpjekjet diplomatike

Botasot - 01.12.2010

Publikimet e më shumë se 250 mijë dokumenteve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës nga WikiLeaks, i kanë dëmtuar përpjekjet diplomatike, tha nënsekretari amerikan i shtetit Uiliam Bërns.

Erdogan akuzon diplomatët amerikanë për shpifje

Telegrafi - 01.12.2010

Kryeministri i Turqisë, Rexhep Tayyip Erdogan, ka akuzuar të dërguarit amerikanë për shpifje, pasi që në publikimin e postës diplomatike nga WikiLeaks thuhet se ai ka xhirollogari në bankat zvicerane, e portretizojnë atë si autoritar që e ...

WikiLeaks dëmtoi diplomacinë amerikane

Telegrafi - 01.12.2010

Publikimet e më shumë se 250 mijë dokumenteve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës nga WikiLeaks, i kanë dëmtuar përpjekjet diplomatike, ka thënë nënsekretari amerikan i Shtetit, William Burns.

Erdogan akuzon diplomatët amerikanë për shpifje

Botasot - 01.12.2010

Kryeministri i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan ka akuzuar të dërguarit amerikanë për shpifje, pasi që në publikimin e postës diplomatike nga WikiLeaks thuhet se ai ka xhirollogari në bankat zvicerane, e portertizojnë atë si autoritar që e ...

Frikë për sigurinë e armëve bërthamore në Pakistan

Telegrafi - 01.12.2010

Dokumentet e fundit të zbuluara nga Wikileaks tregojnë se Britania, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara kanë shprehur shqetësime në lidhje me sigurinë e armëve bërthamore të Pakistanit.

'Berisha', 24 herë në Wikileaks. Të gjitha detajet në dosjet sekrete

Shekulli - 30.11.2010

Dosja më e madhe e shërbimeve sekrete përmban një mori dokumentesh për Shqipërinë, kryeministrin Berisha dhe shumë çështje të brendshme. Zbardhen transkriptet kryesore të tre muajve të fundit.

Wikileaks, ja çfarë ka pas dokumenteve sekrete

Shekulli - 30.11.2010

Dokumentet që i ka në dispozicion web-siti Wikileaks dhe që do të botohen nga pesë gazetat më të rëndësishme botërore, si: New York Times, The Guardian, Le Monde dhe El Pais përfshijnë 251.287 telegrame diplomatike të dërguara nga ...

Sekretet në shesh, Wikileaks trazon botën

Shekulli - 30.11.2010

Ditët e ardhshme pritet të publikohen edhe rreth 30 mijë mesazhe të tjera. Publikimet po krijojnë që tani vështirësi dhe turp në komunikimin e liderëve botërorë Po dalin hollësi të tjera pas botimit të mijëra copëzave të mesazheve ...

Hero apo tradhtar

Shekulli - 30.11.2010

Bradley Manning, i dyshuari kryesor për dhënien e dokumenteve tek WikiLeaks Për publikimin e rreth 90 mijë dokumenteve sekrete të misionit në Afganistan mendohet të jetë përgjegjës një njeri me emrin Bradley Manning.

Shtypi për Wikileaks dhe Panoramën

BBC - 30.11.2010

Gazetat britanike vazhdojnë të shkruajnë lidhur me mesazhet diplomatike amerikane të publikuara nga faqja e internetit, Wikileaks. GUARDIAN shkruan se "Kina është gati të braktisë Korenë e Veriut".

Kina e gatshme të "braktisë" Korenë e Veriut

BBC - 30.11.2010

Ndërsa Wikileaks boton më shumë mesazhe diplomatike sekrete të amerikanëve një prej tyre sugjeron se Kina mund të mbështesë ribashkimin e Koreve.

Biznesi i madh, objektivi i radhës i Wikileaks

Gazeta Start - 30.11.2010

Asange thekson se publikimi i dosjeve të Pentagonit dhe të Departamentit Amerikan të Shtetit është vetëm fillimi. Objektivi i radhës: Biznesi i madh.

“Wikileaks”, koordinimi SHBA-Gjermani për Kosovën

Gazeta Start - 30.11.2010

“Wikileaks” zbulon një tjetër dokument lidhur me Kosovën të misionit diplomatik amerikan në Gjermani. Këtë herë bëhet fjalë për një dokument ku flitet rreth organizimit dhe zbatimit të planit për shpalljen e pavarësisë së Kosovës dhe ...

Gjoni: Publikimet e Wikileaks ndikim negativ

Gazeta Start - 30.11.2010

Tiranë – Deputeti i Partisë Socialiste, Ilir Gjoni, njëkohësisht nënkryetar i komisionit të Sigurisë, tha se nxjerrja e dokumenteve nga "Wikileaks" mund të ketë ndikim negativ për qeveritë.

Hakerat risulmojnë Wikileaksin

Gazeta Start - 30.11.2010

Uebsajti Wikileaks ka rënë pre e sulmeve, gjë e cila mundëson mosshfaqjen e mesazheve diplomatike të Departamentit Amerikan të Shtetit. “Përmbytja” e të dhënave të faqes bëri Wikileaks-in të paarritshme rreth orës 12:00 të datës 30 nëntor.

Ekuadori i hap dyert themeluesit të Wikileaks

Gazeta Start - 30.11.2010

Ekuadori i hap dyert themeluesit të faqes së internetit Wikileaks.org, Julian Assange, i cili ka pushtuar mediat botërore duke nxjerrë në dritë sekretet diplomatike të SHBA-ve.

Klinton: SHBA dënojnë me forcë publikimin e paligjshëm të informacionit sekret

24 orë - 30.11.2010

Sekretarja e Shtetit, Hillari Klinton tha sot se publikimi i dokumenteve sekrete amerikane nga Wikileaks, nuk është thjesht një sulm ndaj interesave të politikës së jashtëme amerikane por edhe një sulm ndaj komunitetit ndërkombëtar.

Clinton: SHBA do ta përballoj këtë sfidë

Ina - 30.11.2010

Sekretarja e Shtetit, Hillari Klinton tha sot se publikimi i dokumenteve sekrete amerikane nga Wikileaks, nuk është thjesht një sulm ndaj interesave të politikës së jashtme amerikane por edhe një sulm ndaj komunitetit ndërkombëtar.

Kina hackon SHBA-në që nga viti 2002

Paragrafi - 30.11.2010

Të gjithë kemi qenë dëshmitarë të zërave se platforma e internetit “WikiLeaks” ka publikuar gjatë fundjavës dokumente sekrete apo të besueshme nga aktet diplomatike të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Wikileaks: Kina e lodhur me Korenë e Veriut

Top Channel - 30.11.2010

Kur ka mbërritur në mbi 270 numri i dosjeve të publikuara nga Wikileaks, nga 251.287 që janë në total, zbardhen raportimet amerikane përsa i përket marrëdhënieve mes Kinës dhe aleatit të saj historik, Koresë së Veriut komuniste.

Wikileaks, Gibs: Shkelje e rëndë, por pa pasoja

Top Channel - 30.11.2010

Për zëdhënësin e Shtëpisë së Bardhë, Robert Gibs bërja publike e dokumenteve të klasifikuara nga ana e Wikileaks është një shkelje e rëndë, por që nuk do të ketë pasoja në politikën e jashtme amerikane.

Ekuadori i ofron strehim themeluesit të WikiLeaks-it

Evropaelire - 30.11.2010

Ekuadori i ka ofruar strehim Xhulian Asanzhit, themeluesit të WikiLeaks-it. Zëvendësministri i Ekuadorit, Kinto Lukas, ka deklaruar se nëse themeluesit të WikiLeaks-it i nevojitet një shtet për tu vendosur, vendi i tij do të ishte shumë i ...

Wikileaks do të trondit edhe Shqiptarët

Spiun - 30.11.2010

Wikileaks jo vetëm që ka tronditur së fundmi SHBA, por pritet që të prek edhe Shqiptarët.Dokumentet pritet të nxjerrin në pah fakte tronditëse në lidhje me marrëdhëniet mes Tiranës dhe Athinës, për rolin e Greqisë në jug të Shqipërisë dhe ...

Reagime - Zbulimet më spektakolare të Wikileaks trondisin diplomacinë botërore

DW - 30.11.2010

250.000 dokumentat e botuar në Wikileaks ofrojnë një vështrim të drejtpërdrejtë nëpër kulisat e diplomacisë amerikanë. SHBA ka reaguar me zemërim pas publikimeve. Kritika të tjera vijnë nga e gjithë bota.

Shtëpia e Bardhë kundër WikiLeaks-it

Alsat - 30.11.2010

Shtëpia e Bardhë ka deklaruar se vjedhja dhe shpërndarja e dokumenteve sekrete është krim. Deklarata e zëdhënësit Robert Gibs ishte reagimi i parë i presidencës Obama pas publikimit të rreth 250 mijë dokumenteve të klasifikuara të ...

Kina kërkon maturi nga SHBA-të në çështjen WikiLeaks

Evropaelire - 30.11.2010

Kina i ka bërë thirrje Shteteve të Bashkuara që të trajtojë si duhet nxjerrjen në publik të dokumentave sekrete nga WikiLeaks. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kinës tha se vendi i tij "nuk dëshiron të shohë trazime në marrëdhëniet ...

Wikileaks, Godo: Mund të zbardhet '97-a

Lajm - 30.11.2010

Politikani dhe historiani i njohur, Sabri Godo, deklaroi se publikimi i dokumenteve sekrete për vitin e mbrapshtë 1997 janë të mirëpritura, pasi do të zbardhet një periudhë e errët.

Godo: Wikileaks mund të zbardh trazirat e 97-ës

Ina - 30.11.2010

Politikani dhe historiani i njohur, Sabri Godo, deklaroi se publikimi i dokumenteve sekrete për vitin e mbrapshtë 1997 janë të mirëpritura, pasi do të zbardhet një periudhë e errët.

Shtëpia e Bardhë: Wikileaks ka kryer krim

LajmiFundit - 30.11.2010

Shtëpia e Bardhë ka deklaruar se vjedhja dhe shpërndarja e dokumentave sekrete është krim. Deklarata e zëdhënësit Robert Gibs ishte reagimi i parë i presidencës Obama pas publikimit të rreth 250 mijë dokumentave të klasifikuara të ...

Wikileaks, Godo: Mund të zbardhet '97-a

Top Channel - 30.11.2010

Politikani dhe historiani i njohur, Sabri Godo, deklaroi se publikimi i dokumenteve sekrete për vitin e mbrapshtë 1997 janë të mirëpritura, pasi do të zbardhet një periudhë e errët.

Ekuadori i ofron strehim Assange

Top Channel - 30.11.2010

Ekuadori i ka ofruar strehim personit më të përfolur të momentit në gjithë botën, Julian Assange. Ministri i Jashtëm i vendit amerikano-latin është shprehur i gatshëm t’i ofrojë themeluesit të Wikileaks strehim në Ekuador pas asnjë lloj ...

Ekuadori i ofron strehim dhe siguri themeluesit të Wikileaks

LajmiFundit - 30.11.2010

Ekuadori i ka ofruar strehim Xhulian Asanzhit, themeluesit të WikiLeaks-it. Zëvendësministri i Ekuadorit, Kinto Lukas, ka deklaruar se nëse themeluesit të WikiLeaks-it i nevojitet një shtet për tu vendosur, vendi i tij do të ishte shumë i ...

Wikileaks do të publikojë dokumente të një banke të madhe

Ina - 30.11.2010

Pas publikimit të dokumenteve sekrete të Ministrisë së Jashtme amerikane, platforma e internetit Wikileaks paralajmëroi se do të publikojë në fillim të janarit dokumente të një banke të madhe amerikane.

SHBA-të dyshojnë te Rusia

Evropaelire - 30.11.2010

Shtetet e Bashkuara e konsiderojnë Vladimir Putinin si udhëheqësin real në Rusi, pavarësisht një lloj miqësie dhe deklaratave në publik nga presidentët Obama e Medvedev.

Dosjet e Wikileaks, Franca ishte kundër: Hyrja në NATO, dhuratë për Shqipërinë

LajmiFundit - 30.11.2010

TIRANE – Lajmifundit – Franca mesa duket nuk ka qenë dashamirëse për pranimin e Shqipërisë në NATO në prill të vitit 2009. Mes dokumenteve sekrete amerikane që janë bërë publike së fundi nga Wikileaks, thuhet se gjatë diskutimeve ...

Themeluesi i Wikileaks: Një kompani saboton industrinë e naftës në Shqipëri

LajmiFundit - 30.11.2010

TIRANE – Lajmifundit – Dosjet amerikane të bëra publike nga Wikileaks, e lakojnë Shqipërinë edhe për industrinë e naftës. Duke folur mbi dokumentet që pritet të vazhdojnë të bëhen publike, themeluesi i Wikileaks, ka thënë se tashmë është ...

Wikileaks për Shqipërinë, dalin sekretet e reja

Ina - 30.11.2010

Themeluesi i Wikileaks, Jual Asange gjithashtu në të tjera publikime për Shqipërinë ka deklaruar edhe për afera korruptive në lidhje me disa kompani që operonin në vendin tonë, përsa i përket shfrytëzimit të puseve të naftës, që sipas tij ...

WikiLeaks: SHBA-të dyshojnë te Rusia

Shqipmedia - 30.11.2010

Shtetet e Bashkuara e konsiderojnë Vladimir Putinin si udhëheqësin real në Rusi, pavarësisht një lloj miqësie dhe deklaratave në publik nga presidentët Obama e Medvedev.

Wikileaks nervozon SHBA-të

Top Channel - 30.11.2010

“Ndëshkim për kë vjedh të dhënat”, ishte zotimi i shefes se diplomacise amerikane Hillari Klinton një ditë më parë, e prekur direkt nga publikimet online që ekspozuan një kërkese të cuditshme të saj: spiunimin e krerëve të OKB-së.

Sarkozi: Papërgjegjësi totale zbulimi i sekreteve nga WikiLeaks

Evropaelire - 30.11.2010

Presidenti francez Nikolas Sarkozi e ka quajtur publikimin e mijëra dokumenteve diplomatike të SHBA-së nga WikiLeaks si “ shkallën më të lartë të papërgjegjësisë”, ka thënë një zyratr i qeverisë franceze.

Nga Timothy Gartonash/ Wikileaks, një banket sekretesh

LajmiFundit - 30.11.2010

Nga Timothy Gartonash Është ëndrra e historianit. Është makthi i diplomatit. Këtu, para syve të të gjithëve, janë konfidencat e miqve, aleatëve dhe rivalëve, shoqëruar me vlerësimet e sinqerta e ndonjëherë lakuriqe të diplomatëve amerikanë.

Nga Sokol Shameti/ Me kë është amerikani?

LajmiFundit - 30.11.2010

Nga Sokol Shameti Ajo që pritej ndodhi. Bomba e “Wikileaks” plasi, duke i paraprirë një epidemie globale ethesh, kurioziteti dhe ankthi. Brenda disa orësh website-i i organizatës ku ndodheshin dokumentet komprometuese u mbingarkua aq ...

“Wikileaks”; Nga Putin te Gadaffi, portretet e pacensuruara të aleatëve dhe armiqve

Shqipmedia - 30.11.2010

Për herë të parë, për fatin e keq të atyre që qeverisin në Uashington, jepen detaje të gjykimit që diplomacia amerikane ka për liderë dhe udhëheqës të ndryshëm të botës.

SHBA-Gjermani, bisedime për Kosovën

Top Channel - 30.11.2010

Një tjetër dokument i rëndësishëm për Kosovën është publikuar në faqen më të diskutuar të internetit, Wikileaks. Bëhet fjalë për një dokument të hartuar nga ambasada amerikane në Gjermani, përmes të cilit i jepeshin udhëzime Berlinit se si ...

Wikileaks, një banket sekretesh

Shqipmedia - 30.11.2010

Timothy Gartonash Është ëndrra e historianit. Është makthi i diplomatit. Këtu, para syve të të gjithëve, janë konfidencat e miqve, aleatëve dhe rivalëve, shoqëruar me vlerësimet e sinqerta e ndonjëherë lakuriqe të diplomatëve amerikanë.

Kina: SHBA, më kujdes me dokumentat sekrete

Top Channel - 30.11.2010

Kina i është përgjigjur rrjedhjes së informacioneve nga institucionet amerikane, duke i bërë thirrje SHBA që të menaxhojnë si duhet cështjet e rëndësishme.

Wikileaks, Parisi: Nuk konfirmojmë asnjë deklaratë që i atribuohet Francës

LajmiFundit - 30.11.2010

PARIS—Lajmifundit-- Franca deklaron se nuk konfirmon asnjë deklaratë që pretendohet të jetë thënë nga zyrtarët francezë në takimet me zyrtarët amerikane siç raportohet nga informacionet e Wikileaks.

WikiLeaks - një veprim i papërgjegjshëm

DW - 30.11.2010

Wikileaks ka goditur përsëri. Platforma e internetit ka publikuar qindra mijëra nga dokumentet konfidenciale dhe sekrete të diplomatëve amerikanë.

Wikileaks, Klinton vë në dyshim gjendjen mendore të Presidentes së Argjentinës

LajmiFundit - 30.11.2010

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Argjentina mund të përfshihen në një situatë aspak të mirë si pasojë e publikimit të dokumenteve të Wikileaks.

WikiLeaks, Solana: Do të ndryshojë diplomacia

Top Channel - 30.11.2010

WikiLeaks do të ndryshojë konceptin e diplomacisë. Ky është mendimi i Javier Solanës, ish përgjegjës i politikës së jashtme dhe mbrojtjes së përbashkët të Bashkimit Evropian.

Wikileaks: Sërish nën sulm

Top Channel - 30.11.2010

“Aktualisht jemi sërish nën sulm. Aksesi në shërbim na mohohet”. Ky është mesazhi që ka shkruar në Twitter faqja Wikileaks duke saktësuar se sulmi po kalon 10 gigabites në sekondë.

Wikileaks, skandali i diplomacisë botërore

Top Channel - 30.11.2010

Wikileaks është kryefjala e ditës në botë. Publikimi i më shumë se 250 mijë dokumenteve sekretë që hapin magazinat e nëndheshme të diplomacisë amerikane kanë pushtuar tashmë vendin e parë në të gjithë lajmet në rruzullin tokësor.

Wikileaks: SHBA, armë bërthamore në Belgjikë, Holande, Gjermani e Turqi

LajmiFundit - 30.11.2010

Mesazhet diplomatike sekrete të publikuara nga faqja e internetit Wikileaks tregojnë se pjesa më e madhe e 200 armëve bërthamore taktike të Shteteve të Bashkuara në Evropë ndodhen në Belgjikë, Hollandë, Gjermani dhe Turqi.

Zyrtarët e SHBA-së dhe të Turqisë diskutojnë mbi çështjen e WikiLeaks

SETimes - 30.11.2010

30/11/2010 UASHINGTON, Shtetet e Bashkuara -- Sekretarja e Shtetit Hillari Klinton u takua me Ministrin e Jashtëm Ahmet Davutoglu në Uashington të hënën (29 nëntor), për të diskutuar mbi një sërë çështjesh, përfshirë daljen e fundit masive ...

Shtëpia e Bardhë: Politika e jashtme amerikane nuk do të ketë pasoja nga publikimet në Wikileaks

VOA - 30.11.2010

Shtëpia e Bardhë ka lejuar Departamentin e Shtetit dhe Pentagonin që të merren me pjesën më të madhe të përgjigjeve zyrtare për dokumentat e Departamentit të Shtetit të publikuara nga Wikileaks.

SHBA: Jo bisedime me ‘WikiLeaks’

Yll Press - 30.11.2010

Departamenti Amerikan i Shtetit paraqiti qëndrimin e tij në një letër drejt themeluesit të “WikiLeaks” Julian Asange dhe avokatit të tij, e cila është publikuar në medie.

Ekuadori i ofron strehim themeluesit të WikiLeaks-it

Botasot - 30.11.2010

Ekuadori i ka ofruar strehim Xhulian Asanzhit, themeluesit të WikiLeaks-it. Zëvendësministri i Ekuadorit, Kinto Lukas, ka deklaruar se nëse themeluesit të WikiLeaks-it i nevojitet një shtet për tu vendosur, vendi i tij do të ishte shumë i ...

Shtëpia e Bardhë: Politika e jashtme amerikane nuk do të ketë pasoja nga publikimet në Wikileaks

Botasot - 01.12.2010

Shtëpia e Bardhë ka lejuar Departamentin e Shtetit dhe Pentagonin që të merren me pjesën më të madhe të përgjigjeve zyrtare për dokumentat e Departamentit të Shtetit të publikuara nga Wikileaks.

SHBA-të dënojnë me forcë publikimin e paligjshëm të informacionit sekret

Yll Press - 30.11.2010

Sekretarja e Shtetit, Hillari Klinton tha sot se publikimi i dokumenteve sekrete amerikane nga Wikileaks, nuk është thjesht një sulm ndaj interesave të politikës së jashtëme amerikane por edhe një sulm ndaj komunitetit ndërkombëtar.

Godo: Mund të zbardhet '97-a

Botasot - 30.11.2010

Politikani dhe historiani i njohur, Sabri Godo, deklaroi se publikimi i dokumenteve sekrete për vitin e mbrapshtë 1997 janë të mirëpritura, pasi do të zbardhet një periudhë e errët.

Ekuadori i ofron strehim themeluesit të WikiLeaks-it

Telegrafi - 30.11.2010

Ekuadori i ka ofruar strehim Julian Assange, themeluesit të WikiLeaks-it. Zëvendësministri i Ekuadorit, Kinto Lucas, ka deklaruar se nëse themeluesit të WikiLeaks-it i nevojitet një shtet për tu vendosur, vendi i tij do të ishte shumë i ...

Ekuadori i ofron strehim themeluesit të WikiLeaks

Koha.net - 30.11.2010

Quito, 30 nëntor - Ekuadori i ka ofruar strehim Julian Assanget, themeluesit të WikiLeaks-it. Zëvendësministri i Ekuadorit, Kintto Lucas, ka deklaruar se nëse themeluesit të WikiLeaks-it i nevojitet një shtet për tu vendosur, vendi i tij ...

Kina kërkon maturi nga SHBA-të në çështjen WikiLeaks

Botasot - 30.11.2010

Kina i ka bërë thirrje Shteteve të Bashkuara që të trajtojë si duhet nxjerrjen në publik të dokumentave sekrete nga WikiLeaks. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kinës tha se vendi i tij "nuk dëshiron të shohë trazime në marrëdhëniet ...

Shtëpia e Bardhë kundër WikiLeaks-it

Koha.net - 30.11.2010

Washington, 30 nëntor - Shtëpia e Bardhë ka deklaruar se vjedhja dhe shpërndarja e dokumentave sekrete është krim. Deklarata e zëdhënësit Robert Gibs ishte reagimi i parë i presidencës Obama pas publikimit të rreth 250 mijë dokumentave të ...

Wikileaks do të publikojë dokumente të një banke të madhe

Botasot - 30.11.2010

Pas publikimit të dokumenteve sekrete të Ministrisë së Jashtme amerikane, platforma e internetit Wikileaks paralajmëroi se do të publikojë në fillim të janarit dokumente të një banke të madhe amerikane.

WikiLeaks – ja si u koordinua pavarësia e Kosovës

Yll Press - 30.11.2010

Zëvendësshefi i misionit amerikan në Gjermani, John Koenig, sipas asaj që raporton “indeksonline”, udhëzon shtetin gjerman se si të veprohet për të koordinuar sa më mirë shpalljen e pavarësisë së Kosovës dhe si të bëhet mbështetja e ...

Ekuadori i ofron strehim themeluesit të WikiLeaks-it

Yll Press - 30.11.2010

Ekuadori i ka ofruar strehim Xhulian Asanzhit, themeluesit të WikiLeaks-it. Zëvendësministri i Ekuadorit, Kinto Lukas, ka deklaruar se nëse themeluesit të WikiLeaks-it i nevojitet një shtet për tu vendosur, vendi i tij do të ishte shumë i ...

GSH: Shqipëria në sekretet e Wikileaks"

BalkanWeb - 30.11.2010

SHBA - WikiLeaks' ka futur në dosjet e veta sekrete edhe Shqipërinë. Agjencia online, që u bë e njohur në mbarë botën pak javë më parë për botimin e dokumenteve sekrete të ushtrisë amerikane, ka fokusuar edhe Shqipërinë.

Sarkozi: Papërgjegjësi totale zbulimi i sekreteve nga WikiLeaks

Botasot - 30.11.2010

Presidenti francez Nikolas Sarkozi e ka quajtur publikimin e mijëra dokumenteve diplomatike të SHBA-së nga WikiLeaks si “ shkallën më të lartë të papërgjegjësisë”, ka thënë një zyratr i qeverisë franceze.

WikiLeaks – ja si u koordinua pavarësia e Kosovës

Koha.net - 30.11.2010

Një tjetër dokument i rëndësishëm për Kosovën i misionit diplomatik amerikan në një shtet të fuqishëm evropian është zbuluar nga Wikileaks. Bëhet fjalë për një dokument të misionit diplomatik amerikan në Berlin rreth organizimit dhe ...

WikiLeaks: Koordinimi SHBA-Gjermani për pavarësinë e Kosovës

Telegrafi - 30.11.2010

Një tjetër dokument i rëndësishëm për Kosovën i misionit diplomatik amerikan në Gjermani është zbuluar nga WikiLeaks. Bëhet fjalë për një dokument të misionit diplomatik amerikan në Berlin rreth organizimit dhe zbatimit të planit për ...

Wikileaks nxjerr fakte për Berishën dhe paktin detar

Koha.net - 30.11.2010

Tiranë, 30 nëntor - Në dosjet e arkivave të Wikileaks, janë zbuluar dokumente të cilat nxjerrin në pah fakte për paktin detar Athinë- Tiranë, qeverisjen e kryeministrit Berisha, tragjedinë e Gërdecit dhe procesin e anëtarësimit në NATO.

Publikimi i të dhënave, sulm ndaj interesave të SHBA-ve dhe aleatëve të saj

Botasot - 30.11.2010

Uashington 30 nëntor Dëshiroj të marr pak kohë për të diskutuar raportimet e fundit të lajmeve për dokumente të klasifikuara që janë nxjerrë në mënyrë të jashtëligjshme nga kompjuterët e qeverisë së SHBA-ve.

Publikimet kërcënojnë sigurinë kombëtare

Telegrafi - 30.11.2010

Sekretarja amerikane e shtetit, Hillary Clinton ka lëshuar një deklaratë lidhur me Wikileaks, duke njoftuar se në bisedat me homologët e saj nga e gjithë bota dhe në takimin që ka pasur me ministrin e jashtëm të Turqisë ka pasur diskutime ...

Kina: SHBA, më kujdes me dokumentat sekrete

Yll Press - 30.11.2010

Reagimi i Kinës vjen në një moment kur dokumentat e publikuara nga Wikileaks tregonin se Pekinit i ka sosur durimi me Korenë e Veriut, e cila sillet si “një fëmijë i llastuar”.

Qeveritë fillojnë të analizojnë përmbajtjen e mesazheve në WikiLeaks

VOA - 30.11.2010

Shtetet e Bashkuara deklaruan se do të ndjekin ligjërisht çdo person përgjegjës për nxjerrjen e të dhënave sekrete Qeveritë kudo në botë kanë filluar të analizojnë përmbajtjen e mijëra mesazheve të klasifikuara që ambasadat e ndryshme ...

Wikileaks: Berisha kërkoi më shumë  ujgurë

BalkanWeb - 30.11.2010

NJU JORK- Mes mesazheve të publikuara nga Wikileaks, ka edhe mesazhe për përpjekjet amerikane për të gjetur vende që të strehonin ish- të burgosurit e Guantanamos. Mes shumë vendeve përmendet edhe Shqiperia.

Wikileaks edhe me thashetheme diplomatike

Telegrafi - 30.11.2010

Ndërmjet 250.000 informatat e publikuara në Wikileaks, disa prej raporteve të diplomatëve bëjnë pjesë edhe në kategorinë e thashethemeve. Disa diplomatë, kanë komentuar se si bashkëshortja e presidentit të Azerbajxhanit, Ilhama Alyev, ka ...

Diplomatët amerikanë: Berisha më i zellshëm se ç’duhej për të burgosurit e Guantanamos

Botasot - 30.11.2010

Nju-Jork– Përkushtimi i shtetit shqiptar në emër të miqësisë dhe partneritetit me Shtetet e Bashkuara, jo pak herë e ka nxjerrë Shqipërinë si një nga aleatët më të zellshëm të SHBA-ve, dhe një nga shembujt është pranimi i strehimit në ...

Publikimet në Wikileaks, SHBA-të dyshojnë te Rusia

Yll Press - 30.11.2010

Për zyrtarët amerikanë, Medvedevi ka personalitet “të zbehtë dhe hezitues”, duke qenë kështu në kontrast të thellë me Vladimir Putinin, që është “drejtuesi kryesor në vend”.

Papërgjegjësi totale nga WikiLeaks

Telegrafi - 30.11.2010

Presidenti francez, Nicolas Sarkozy, e ka quajtur publikimin e mijëra dokumenteve diplomatike të SHBA-së nga WikiLeaks si “shkallën më të lartë të papërgjegjësisë”.

Shumica e armëve bërthamore taktike të SHBA janë në Belgjikë, Hollandë, Gjermani, Turqi

VOA - 30.11.2010

Mesazhet diplomatike sekrete të publikuara nga faqja e internetit Wikileaks tregojnë se pjesa më e madhe e 200 armëve bërthamore taktike të Shteteve të Bashkuara në Evropë ndodhen në Belgjikë, Hollandë, Gjermani dhe Turqi.

Qeveritë fillojnë të analizojnë përmbajtjen e mesazheve në WikiLeaks

Botasot - 30.11.2010

Qeveritë kudo në botë kanë filluar të analizojnë përmbajtjen e mijëra mesazheve të klasifikuara që ambasadat e ndryshme amerikane dërgonin në Uashington.

Clinton: Wikileaks kërcënon sigurinë tonë kombëtare

Yll Press - 30.11.2010

“Dëshiroj të marr pak kohë për të diskutuar raportimet e fundit të lajmeve për dokumente të klasifikuara që janë nxjerrë në mënyrë të jashtëligjshme nga kompjuterët e qeverisë së SHBA-ve.

Clinton: Wikileaks kërcënon sigurinë tonë kombëtare

Koha.net - 30.11.2010

Deklarat e plotë e sekretares amerikane të shtetit, Hillary Clinton, lidhur me Wikileaks: “Dëshiroj të marr pak kohë për të diskutuar raportimet e fundit të lajmeve për dokumente të klasifikuara që janë nxjerrë në mënyrë të jashtëligjshme ...

Shtëpia e Bardhë: Politika e jashtme amerikane nuk do të ketë pasoja nga Wikileaks

Koha.net - 30.11.2010

Washington, 30 nëntor - Shtëpia e Bardhë ka lejuar Departamentin e Shtetit dhe Pentagonin që të merren me pjesën më të madhe të përgjigjeve zyrtare për dokumentat e Departamentit të Shtetit të publikuara nga Wikileaks.

Reagime të ashpra ndaj botimeve të Wikileaks

BBC - 29.11.2010

Një kongresmen amerikan ka bërë thirrje që Wikileaks të cilësohet si organizatë terroriste, pasi shërbimi në internet botoi mijëra copëza nga mesazhe diplomatike amerikane.

Skandali Wikileaks, dalin faktet e fshehta. 1780 sekrete për Shqipërinë

Shekulli - 29.11.2010

Dokumentet sekrete të Wikileaks përfshijnë edhe Shqipërinë. Bëhet fjalë për një numër të madh dokumentesh sekrete, materialesh të nisura nga Ambasada Amerikane në Tiranë dhe materialet të nisura nga shërbimet sekrete amerikane në vendin ...

"Wikileaks ndoshta do zbulojë botën e real-politikës"

Shekulli - 29.11.2010

Wikileaks po përgatit publikimin e më shumë se 2.5 milion dokumenteve sekrete që kanë të bëjnë me diplomacinë Amerikane. Këtu futen të gjitha aspektet e diplomacisë Amerikane, duke nisur me korrespondencën me diplomatët dhe qeveritë e ...

Publikimi i sekreteve, 11 shtatori i diplomacisë ndërkombëtare

Gazeta Start - 29.11.2010

Websajti kontraversial Wikileaks mbrëmjen e djeshme nisi publikimin e rreth 250 mijë mesazhe sekrete që stafi diplomatik i SHBA-ve në botë i ka dërguar qendrës.

Wikileaks publikon 668 dokumente për Kosovën

Gazeta Start - 29.11.2010

Shfaqjes së rreth 250.000 dokumenteve të ndryshme që përmbajnë artikuj analizash nga ambasadat amerikane në botë të publikuara nga faqja e internetit Wikileaks, nuk ka mundur t’i ikë as Kosova, së paku sipas të përditshmes britanike "The ...

Çfarë janë Wikileaks?

BBC - 29.11.2010

Po dalin hollësi të tjera pas botimit të mijëra copëzave të mesazheve diplomatike amerikane nga faqia e internetit Wikileaks. Midis mesazheve të publikuara është një njoftim se Mbreti Abdullah i Arabisë Saudite i kishte kërkuar Shteteve të ...

Godo: Wikileaks do të zbulojë të vërtetën e ’97-s

Gazeta Start - 29.11.2010

Tiranë – Politikani i njohur Sabri Godo, ka deklaruar sot për mediat se dokumentet që janë publikuar nga Wikileaks do të zbulojnë të vërtetën për ngjarjet e vitit 1997 në Shqipëri, duke theksuar se në atë ngjarje ka pasur ndërhyrje nga ...

Kosova në Wikileaks

BBC - 29.11.2010

Ballkani është një nga rajonet e përmendura në numrin e dokumentave sekrete diplomatike amerikane të publikuara nga Wikileaks. Gazeta britanike The Guardian, e cila është një nga pesë mediat botërore që ka marrë dokumentat e plota nga ...

SHBA-ja rrit sigurinë e dokumenteve sekrete

Gazeta Start - 29.11.2010

Uashington – Shtëpia e Bardhë ka urdhëruar agjencitë qeveritare te rrisin sigurine e dokumenteve të klasifikuara, pas publikimit të rreth 250 mijë dosjeve sekrete nga faqja e internetit Wikileaks.

SHBA-të kanë rreth 200 armë bërthamore taktike në Evropë

Shekulli - 30.11.2010

Mesazhet diplomatike sekrete të publikuara nga faqja e internetit Wikileaks tregojnë se pjesa më e madhe e 200 armëve bërthamore taktike të Shteteve të Bashkuara në Evropë ndodhen në Belgjikë, Hollandë, Gjermani dhe Turqi.

Reagime të ashpra ndaj botimeve të Wikileaks

Lajm - 29.11.2010

Një kongresmen amerikan ka bërë thirrje që Wikileaks të cilësohet si organizatë terroriste, pasi shërbimi në internet botoi mijëra copëza nga mesazhe diplomatike amerikane.

Wikileaks publikon 250.000 dokumente sekrete amerikane

Ina - 29.11.2010

Platforma e internetit Wikileaks filloi me publikimin e 250.000 dokumenteve sekrete të ministrisë së jashtme të SHBA-së, në të cilat bëhet fjalë për politikanë të vendeve të tjera, mes tyre edhe të Gjermanisë.

Wikileaks: Dokumentat e DASH, muajt e ardhshëm

Top Channel - 29.11.2010

Dokumentat e Departamentit të Shtetit do të publikohen nga Wikileaks në blloqe të ndryshme në muajt e ardhshëm. Kështu njoftojnë përgjegjësit e faqes, sipas të cilëve argumentat e trajtuar janë të një rëndësisie të madhe.

SHBA: WikiLeaks publikoi dokumente sekrete

Shqipmedia - 29.11.2010

Faqja Wikileaks në Internet ka publikuar afro 250 mijë dokumente diplomatike, që e kanë zemëruar Uashingtonin. Shtëpia e Bardhë, nëpërmjet të një kumtese, tha se “zbulimi i tillë i rrezikon diplomatët, profesionistët e inteligjencës dhe ...

Wikileaks 522 dokumente sekrete amerikane për Maqedoninë

Ina - 29.11.2010

Në dokumentet e para të publikuara nga Wikileaks nëpër faqet e internetit të gazetave prestigjioze janë përfshirë edhe dy dokumente që kanë të bëjnë me Maqedoninë.

Reagime të ashpra ndaj botimeve të Wikileaks

Shqipmedia - 29.11.2010

Një kongresmen amerikan ka bërë thirrje që Wikileaks të cilësohet si organizatë terroriste, pasi shërbimi në internet botoi mijëra copëza nga mesazhe diplomatike amerikane.

Wikileaks dokumente sekrete për vendet e Ballkanit

Alsat - 29.11.2010

Faqja Wikileaks në Internet publikon të shumepriturat, mesazhe diplomatike mes Departamentit Amerikan të Shtetit dhe ambasadave apo përfaqësive amerikane nëpër botë.

Reagime të ashpra pas publikimeve të Wikileaks

DW - 29.11.2010

Faqja e internetit Wikileaks ka botuar me mijëra dokumente sekrete të komunikimt të diplomatëve amerikanë me Ministrinë e Jashtme në Uashington. Kjo ka shkaktuar reagime të ashpra në SHBA.

WikiLeaks nxjerr 668 dokumente sekrete amerikane për Kosovën

LajmiFundit - 29.11.2010

Prishtinë/Zagreb, 29 nëntor - KohaTv-- (E plotësuar) Platforma e internetit “WikiLeaks” ka publikuar gjatë fundjavës dokumente sekrete apo të besueshme nga aktet diplomatike të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

668 dokumentet sekrete për Kosovën

Paragrafi - 29.11.2010

P latforma e internetit “WikiLeaks” ka publikuar gjatë fundjavës dokumente sekrete apo të besueshme nga aktet diplomatike të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Kongresmeni amerikan: Wikileaks duhet të shpallet organizatë terroriste

LajmiFundit - 29.11.2010

Një kongresmen amerikan ka bërë thirrje që Wikileaks të cilësohet si organizatë terroriste, pasi shërbimi në internet botoi mijëra copëza nga mesazhe diplomatike amerikane.

SHBA ka njoftuar autoritetet e Shkupit për dokumentet e “Wikileaks”

Ina - 29.11.2010

Ambasada amerikane në Shkup ka njoftuar Ministrinë e Jashtme të Maqedonisë lidhur me informacionet që janë publikuar nga faqja e internetit “Wikileaks”.

Wikileaks, dokumenta për Kosovën

Top Channel - 29.11.2010

E përditshmja "The Guardian" shkruan se shfaqjes së rreth 250.000 dokumenteve të ndryshme që përmbajnë artikuj analizash nga ambasadat amerikane në botë të publikuara nga faqja e internetit Wikileaks, nuk ka mundur t’i shpëtojë as Kosova.

Zëdhënësi i qeverisë gjermane: Publikimet e Wikileaks nuk i cënojnë marrëdhëniet me SHBA-në

DW - 29.11.2010

Qeveria gjermane është e mendimit se zbulimet e publikuara në faqen e internetit Wikileaks me deklarata kritike ndaj politikanëve drejtues gjermanë nuk i influencojnë marrëdhëniet midis dy vendeve.

Wikileaks publikon 452 dokumenta sekrete për Shqipërinë

Ina - 29.11.2010

Në mijëra dokumente sekrete që kanë nisur të publikohen nga faqja e internetit Wikileaks, bëjnë pjesë edhe material sekrete që përfshijnë edhe Shqipërinë, transmeton Ora-news.

Wikileaks, dalin sekretet e reja

Top Channel - 29.11.2010

Ajo të ciles Amerika i druhej prej kohësh, ndodhi. Wikileaks nisi hedhjen online të mijëra mesazheve diplomatike amerikane, një veprim që pritet të trondisë të gjithe diplomacine ...

Cfarë mendojnë amerikanët?

Top Channel - 29.11.2010

Lidershipi turk është i paqëndrueshëm dhe jo fort i besueshëm, tregojnë dokumentet sekrete të publikuara nga Wikileaks. Ne mesazhet e perfunduara online, diplomatet ameriken hedhin dyshime serioze mbi partneritetin e Rexhep Tajip Erdoanit.

SHBA: WikiLeaks publikoi dokumente sekrete

Evropaelire - 29.11.2010

Faqja Wikileaks në Internet ka publikuar afro 250 mijë dokumente diplomatike, që e kanë zemëruar Uashingtonin. Shtëpia e Bardhë, nëpërmjet të një kumtese, tha se “zbulimi i tillë i rrezikon diplomatët, profesionistët e inteligjencës dhe ...

WikiLeaks zbardh dokumente sekrete

Evropaelire - 29.11.2010

Publikimi i rreth 250 mijë dokumenteve sekrete do të trazojë Uashingtonin, por, sipas të gjitha gjasave, nuk do të ketë pasoja serioze për Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Dosjet e Wikileaks, Godo: SHBA ka mbrojtur interesat e Shqipërisë

LajmiFundit - 29.11.2010

TIRANE – Lajmifundit - Politikani shqiptar Sabri Godo është i mendimit se publikimi i sekreteve amerikane nga Wikileaks, është një veprim pozitiv.

Wikileaks, SHBA njoftojnë edhe Shkupin

Top Channel - 29.11.2010

Ambasada amerikane në Shkup ka njoftuar qeverinë maqedonase lidhur me informacionet që janë publikuar në faqen e internetit Wikileaks. Lajmin e bëjnë të ditur agjencitë lokale të shtypit, të cilat citojnë burime pranë Ministrisë maqedonase ...

Shkup: Ambasada amerikane deklarohet për dokumentet e Wikileaks

Ina - 29.11.2010

Ambasada amerikane ka dhënë përgjigje lidhur me dokumentet e publikuara nga Wikileaks lidhur me Maqedoninë. “Nuk mund të komentojmë se a janë autentike dokumentet e publikuara në media, si thuhet se janë dokumente të Departamentit të ...

Wikileaks, Ahmadinexhad: Nuk janë rrjedhje, i ka nxjerrë vetë SHBA

LajmiFundit - 29.11.2010

Vjen reagimi i parë i Iranit pas publikimit të sekreteve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në rrjetin Wikileaks. Presidenti i vendit Mahmoud Ahmadinexhad i konsideroi dokumentet si luftë psikologjike dhe se nuk do të kenë asnjë efekt në ...

Wikileaks, dalin sekretet e reja

Lajm - 29.11.2010

Ajo të ciles Amerika i druhej prej kohësh, ndodhi. Wikileaks nisi hedhjen online të mijëra mesazheve diplomatike amerikane, një veprim që pritet të trondisë të gjithe diplomacine botërore.

WikiLeaks: Arabët i tremben Iranit

Evropaelire - 29.11.2010

Disa shtete arabe, përfshirë Arabinë Saudite, u kanë bërë trysni Shteteve të Bashkuara që të kryejnë sulme kundër instalimeve bërthamore të Iranit, thuhet në dokumentet e publikuara nga faqja WikiLeaks.

Çfarë janë Wikileaks?

Lajm - 29.11.2010

Po dalin hollësi të tjera pas botimit të mijëra copëzave të mesazheve diplomatike amerikane nga faqia e internetit Wikileaks. Midis mesazheve të publikuara është një njoftim se Mbreti Abdullah i Arabisë Saudite i kishte kërkuar Shteteve të ...

“The Jester”, zbulohet hakeri që sulmoi Wikileaks

LajmiFundit - 29.11.2010

Një haker kompiuterash i cili e quan veten “The Jester” mori përsipër aktin e sulmit ndaj faqes së famshme Wikileaks e cila doli jashtë funksioni vetëm pak momente pasi nisi të publikonte të dhënat sekrete të misioneve diplomatike.

SHBA, hetim penal ndaj Wikileaks

Top Channel - 29.11.2010

Autoritetet amerikane kanë nisur hetime penale ndaj faqes së internetit Wikileaks, për shkak të publikimit të dokumentave sekrete. Lajmin e ka bërë të ditur sekretari i Drejtësisë, Eric Holder, i cili ka theksuar se këto dokumenta kanë ...

Wikileaks, dalin sekretet e reja

24 orë - 29.11.2010

Ajo të ciles Amerika i druhej prej kohësh, ndodhi. Wikileaks nisi hedhjen online të mijëra mesazheve diplomatike amerikane, një veprim që pritet të trondisë të gjithe diplomacine botërore.

Klinton: WikiLeaks sulmoi bashkësinë ndërkombëtare

Evropaelire - 29.11.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, i ka quajtur publikimet e dokumentave nga WikiLeaks "sulm ndaj bashkësisë ndërkombëtare". Klinton tha se SHBA-të shprehin "keqardhje të thellë" për rrjedhjen e dokumentave, dhe nënvizoi se ...

Wikileaks, shpërthejnë polemikat në Shkup

Top Channel - 29.11.2010

Në Shkup kanë shpërthyer polemikat e para në pritje të publikimeve të Wikileaks. Menduh Thaci, kryetari i Partise Demokratike Shqiptare, ka akuzuar se dokumentet do të zbulojnë rolin e Greqisë në krizën e vitit 2001.

Wikileaks, Athina në alarm

Top Channel - 29.11.2010

Athina zyrtare ndodhet në tension për shkak të 1758 dokumentave të fushave të ndryshme që do të publikohen në faqen e internetit Wikileaks. Top Channel ka mësuar se në fundjavë në Athinë është zhvilluar një mbledhje e posacme e drejtorive ...

EULEX’i nuk komenton dokumentet e WikiLeaks

24 orë - 29.11.2010

E tërë bota duket se është në shok. Dokumentet e publikuara nga faqja WikiLeaks, kanë tmerruar botën lidhur me mënyrën se si komunikon rrjeti diplomatik amerikan ndërmjet vete.

Wikileaks, Athina në alarm

24 orë - 29.11.2010

Athina zyrtare ndodhet në tension për shkak të 1758 dokumentave të fushave të ndryshme që do të publikohen në faqen e internetit Wikileaks. Top Channel ka mësuar se në fundjavë në Athinë është zhvilluar një mbledhje e posacme e drejtorive ...

SHBA, hakeri i mirë bllokoi Wikileaks

Top Channel - 29.11.2010

Quhet “Jester” hakeri që thotë se ka bllokuar ditën e djeshme faqen e internetit të Wikileaks, që ka publikuar një mori dokumentesh sekrete. Lajmin e bën të ditur CNN, sipas të cilës Jester ka marrë përsipër përmes Twitter autorësinë e ...

Wikileaks, Clinton: Masa agresive

Top Channel - 29.11.2010

Shtetet e Bashkuara dënojnë ashpër publikimin e dosjeve dhe informacioneve që duhet të ishin sekrete, në faqen e internetit Wikileaks. Përmes një konference për shtyp, sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton, që në këto dokumente, ...

Liderët botërore sipas Wikileaks

Yll Press - 29.11.2010

Ky është shkrimi në kopërtinën e së përjavëshmes gjermane Der Spiegel e cila pretendon se ky është këndvështrimi amerikan për disa nga liderët botërorë në dokumentet e Wikileaks që pritet të publikohen së shpejti.

WikiLeaks publikoi dokumente sekrete

Telegrafi - 29.11.2010

Faqja Wikileaks në Internet ka publikuar afro 250 mijë dokumente diplomatike, që e kanë zemëruar Washingtonin, njofton Evropa e Lirë. Shtëpia e Bardhë, nëpërmjet të një kumtese, tha se “zbulimi i tillë i rrezikon diplomatët, profesionistët ...

SHBA: WikiLeaks publikoi dokumente sekrete

Botasot - 29.11.2010

Faqja Wikileaks në Internet ka publikuar afro 250 mijë dokumente diplomatike, që e kanë zemëruar Uashingtonin. Shtëpia e Bardhë, nëpërmjet të një kumtese, tha se “zbulimi i tillë i rrezikon diplomatët, profesionistët e inteligjencës dhe ...

WikiLeaks nxjerr 668 dokumente sekrete amerikane për Kosovën

Koha.net - 29.11.2010

Prishtinë/Zagreb, 29 nëntor - Platforma e internetit “WikiLeaks” ka publikuar gjatë fundjavës dokumente sekrete apo të besueshme nga aktet diplomatike të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Reagime të ashpra ndaj botimeve të Wikileaks

Telegrafi - 29.11.2010

Një kongresmen amerikan ka bërë thirrje që Wikileaks të cilësohet si organizatë terroriste, pasi shërbimi në internet botoi mijëra copëza nga mesazhe diplomatike amerikane.

WikiLeaks publikoi dokumente sekrete

Botasot - 29.11.2010

Faqja Wikileaks në Internet ka publikuar afro 250 mijë dokumente diplomatike, që e kanë zemëruar Uashingtonin. Shtëpia e Bardhë, nëpërmjet një kumtese, tha se “zbulimi i tillë i rrezikon diplomatët, profesionistët e inteligjencës dhe ...

Wikileaks boton sekretet troditet bota diplomatike

BalkanWeb - 29.11.2010

NJU JORK- Wikileaks trondit mbarë botën diplomatike, pas publikimit të mesazheve të para të kaneleve diplomatike amerikane. Gati një cerek milionë mesazhe konfidenciale, pjesa më e madhe prej 3 viteve të kaluara, japin një shikim të ...

Në Wikileaks 668 dokumente për Kosovën

BalkanWeb - 29.11.2010

PRISHTINE- Shfaqjes së rreth 250.000 dokumenteve të ndryshme që përmbajnë artikuj analizash nga ambasadat amerikane në botë të publikuara nga faqja e internetit Wikileaks, nuk ka mundur t’i ikë as Kosova, së paku sipas të përditshmes ...

Top Sekretet e SHBA në Wikileaks

Botasot - 29.11.2010

(E plotësuar) Ahmadinexhad një “Hitler”, Sarkozy “mbreti lakuriq” Presidenti i Iranit Mahmoud Ahmadinexhad është cilësuar si një “Hitler” i kohëve modern.

Wikileaks, ku fshihen dokumentet sekrete

BalkanWeb - 29.11.2010

ROME- Është e vështirë të përcaktohet me saktësi se ku ndodhen serverat që kanë bërë të dridhet bota diplomatike në këto orë, aty ku ku Wikileaks mban dokumentet e tij sekrete.

Wikileaks 522 dokumente sekrete amerikane për Maqedoninë

Botasot - 29.11.2010

Shkup- Në dokumentet e para të publikuara nga Wikileaks nëpër faqet e internetit të gazetave prestigjioze janë përfshirë edhe dy dokumente që kanë të bëjnë me Maqedoninë.

Wikileaks dhe Bota lakuriq (duke pritur Shqipërinë)

BalkanWeb - 29.11.2010

Pasditja e të dielës dhe gjithë mbrëmja e 28 nëntorit 2010, nguli para kumpjuterave miliona njerëz në globin mbarë: Në shënjestër faqja ëeb e Wikileaks dhe e gazetave më prestigjoze në botë: New York Times, El Pais, Le Monde, The Guardian ...

Reagime të ashpra pas publikimeve të Wikileaks

Yll Press - 29.11.2010

Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Faqja e internetit Wikileaks ka botuar me mijëra dokumente sekrete të komunikimt të diplomatëve amerikanë me Ministrinë e Jashtme në Uashington. Kjo ka shkaktuar reagime të ashpra në SHBA.

Wikileaks dokumente për Kosovën

Botasot - 29.11.2010

E përditshmja britanike "The Guardian" shkruan se shfaqjes së rreth 250.000 dokumenteve të ndryshme që përmbajnë artikuj analizash nga ambasadat amerikane në botë të publikuara nga faqja e internetit Wikileaks, nuk ka mundur t’i shpëtojë ...

Wikileaks, francezët kritikojnë Jeremic: S'mban premtimet

BalkanWeb - 29.11.2010

BEOGRAD- Për diplomatët francezë, ministri i Jashtëm serb Vuk Jeremic nuk është imazhi i ri modern i Beogradit, sic kërkon të paraqitet. Qëndrimi i diplomatëve francezë, zbulohet në dokumentet sekrete të botuara nga Wikileaks.

Wikileaks: NATO ka 40 59 dokumente Rrezikohet siguria

BalkanWeb - 29.11.2010

BRUKSEL- Janë 4 059 dokumente të cilat i përkasin NATO-s që janë shpërndarë nga Wikileaks, bën të ditur faqja online e të përditshmes belge “Le Soir”. Në fillim mendohej se ishin 499 dokumente të NATO-s me seli në Bruksel.

WikiLeaks publikon qindra mijëra komunikime sensitive të diplomacisë amerikane

VOA - 29.11.2010

Faqja e internetit WikiLeaks publikoi qindra mijëra komunikime sensitive të diplomacisë amerikane, një hap ky, që u dënua nga qeveria e Shteteve të Bashkuara.

Gjermani: Nuk cenohen marrëdhëniet me SHBA-në

Telegrafi - 29.11.2010

Qeveria gjermane është e mendimit se zbulimet e publikuara në faqen e internetit Wikileaks me deklarata kritike ndaj politikanëve drejtues gjermanë nuk i influencojnë marrëdhëniet midis dy vendeve.

Reagime të ashpra ndaj botimeve të Wikileaks

Botasot - 29.11.2010

Peter King, që bën pjesë në Komisionin për Sigurinë e Brendshme të Dhomës së Përfaqësuesve, tha se Wikileaks ishte duke vënë në rrezik jetën e amerikanëve dhe aleatëve të tyre.

Zëdhënësi i qeverisë gjermane: Publikimet e Wikileaks nuk i cënojnë marrëdhëniet me SHBA-në

Botasot - 29.11.2010

Marrëdhëniet midis dy vendve janë "solide, të konsoliduara dhe në asnjë mënyrë ato nuk do të trazohen prej këtyre publikimeve", tha zëdhënësi i qeverisë të hënën (29.11) në Berlin, Steffen Seibert.

WikiLeaks zbardh dokumente sekrete

Yll Press - 29.11.2010

Dokumentet e publikuara përfshijnë edhe hollësi për raportet shumë të afërta ndërmjet kryeministrit rus, Vladimir Putin, dhe homologut të tij italian, Silvio Berluskoni, si dhe lidhjet e dyshuara të Qeverisë së Rusisë dhe krimit të ...

Çfarë janë Wikileaks?

Yll Press - 29.11.2010

Dokumentat e publikuara nga Wikileaks përmbajnë gjithashtu vlerësime jo shumë të favorshme për udhëheqës të ndryshëm botërorë. Ditët e ardhshme pritet të publikohen edhe rreth 30 mijë mesazhe të tjera.

Wikileaks, Godo: Dokumentet sekrete do kenë efekte pozitive

BalkanWeb - 29.11.2010

TIRANE- Publikimi i dosjeve sekrete nga Wikileaks për Shqipërinë do të ketë efekte pozitive për vendin, për të mos u përsëritur gabimet e bëra në të shkuarën.

Wikileaks nxjerr fakte për Berishën dhe Paktin detar

BalkanWeb - 29.11.2010

TIRANE- Në dosjet e arkivave të Wikileaks, janë zbuluar dokumente të cilat nxjerrin në pah fakte për paktin detar Athinë- Tiranë, qeverisjen e kryeministrit Berisha, tragjedinë e Gërdecit dhe procesin e anëtarësimit në NATO.

Wikileaks, Ahmadinexhad: Nuk janë rrjedhje, i ka nxjerrë vetë SHBA

Botasot - 29.11.2010

Vjen reagimi i parë i Iranit pas publikimit të sekreteve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në rrjetin Wikileaks. Presidenti i vendit Mahmoud Ahmadinexhad i konsideroi dokumentet si luftë psikologjike dhe se nuk do të kenë asnjë efekt në ...

WikiLeaks publikoi qindra mijëra komunikime sensitive të diplomacisë amerikane

Botasot - 29.11.2010

Faqja e internetit WikiLeaks publikoi qindra mijëra komunikime sensitive të diplomacisë amerikane, një hap ky, që u dënua nga qeveria e Shteteve të Bashkuara.

Berluskoni: Nuk frekuentoj festa të egra, publikimet e Wikileaks të pavërteta

Botasot - 29.11.2010

Tripoli – “Nuk frekuentoj festa të egra e nuk di as se ç’janë”. Kështu është shprehur sot kryeministri italian, Silvio Berluskoni lidhur me dokumentet sekrete të publikuara nga faqja Wikileaks dhe të zbardhura nga prestigjiozja spanjolle, ...

Wikileaks dosje për marrëdhëniet Greqi-Maqedoni

BalkanWeb - 29.11.2010

SHKUP- Në një prej dokumentave sekrete të publikuara nga Wikileaks shkruhet për vizitën e ndihmës sekretarit amerikan Gordon në Paris më 11 shtator ku pati takime me këshilltarët diplomatikë të Elizeut si Jean-David Levitte, Damien Loras ...

Klinton: SHBA dënojnë me forcë publikimin e paligjshëm të informacionit sekret

VOA - 29.11.2010

Sekretarja e Shtetit, Hillari Klinton tha sot se publikimi i dokumenteve sekrete amerikane nga Wikileaks, nuk është thjesht një sulm ndaj interesave të politikës së jashtëme amerikane por edhe një sulm ndaj komunitetit ndërkombëtar.

Clinton: WikiLeaks sulmoi bashkësinë ndërkombëtare

Koha.net - 29.11.2010

Washington, 29 nëntor - Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton, i ka quajtur publikimet e dokumentave nga WikiLeaks "sulm ndaj bashkësisë ndërkombëtare", raporton REL.

Çfarë janë Wikileaks?

Koha.net - 29.11.2010

Londër, 29 nëntor - Po dalin hollësi të tjera pas botimit të mijëra copëzave të mesazheve diplomatike amerikane nga faqia e internetit Wikileaks.

Klinton: SHBA dënojnë me forcë publikimin e paligjshëm të informacionit sekret

Botasot - 29.11.2010

Sekretarja e Shtetit, Hillari Klinton tha sot se publikimi i dokumenteve sekrete amerikane nga Wikileaks, nuk është thjesht një sulm ndaj interesave të politikës së jashtëme amerikane por edhe një sulm ndaj komunitetit ndërkombëtar.

WikiLeaks sulmoi bashkësinë ndërkombëtare

Telegrafi - 29.11.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Clinton, i ka quajtur publikimet e dokumenteve nga WikiLeaks “sulm ndaj bashkësisë ndërkombëtare”. Clinton tha se SHBA-të shprehin “keqardhje të thellë” për rrjedhjen e dokumenteve, dhe nënvizoi se ...