TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

11 Shtator, SHBA përkujton 10-vjetorin e sulmeve

Gazeta Start - 11.09.2011

Uashington – Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përgatiten të përkujtojnë 10-vjetorin e sulmeve të 11 Shtatorit në Nju Jork, Uashington dhe Pensilvani.

11 shtator 2001, përkujtohet dita që ndryshoi botën

Shekulli - 11.09.2011

Amerika përkujton sot viktimat e sulmit terrorist mbi Kullat Binjake 10 vjet më parë. Mijëra familjarë të viktimave në sulmet e 11 shtatorit u bashkuan në mëngjes në Ground Zero, aty ku 10 vite më parë ngriheshin dy kullat binjake të ...

11 Shtatori, Basha mesazh Bloomberg-ut

Gazeta Start - 11.09.2011

Tiranë – Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha, i ka dërguar një mesazh solidarizimi kryetarit të Bashkisë së Nju Jorkut, Michael Bloomberg, me rastin e 10-vjetorit të sulmeve të 11 Shtatorit.

11 shtatori, Topi e Berisha përkujtojnë tragjedinë

Gazeta Start - 11.09.2011

Presidenti Bamir Topi dhe kryeministri Sali Berisha kanë përkujtuar sot 10 vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit në Shtetet e Bashkuara, ku humbën jetën rreth 3 mijë persona.

Berisha: Të vendosur kundër terrorizmit. 11 shtatori, mesazhe edhe nga Topi e Basha

Alsat.tv - 11.09.2011

Kryeministri Sali Berisha përkujton tragjedinë e 11 shtatorit në SHBA. Në mesazhin e kryeministrisë, 11 shtatori shikohet si një apel për të gjithë njerëzit e lirë për një qëndrim të vendosur ndaj urrejtjes, intolerancës dhe fanatizmit të ...

Presidenti Obama: Agjencitë qeveritare vigjilente ndaj kërcënimeve terroriste

24 orë - 11.09.2011

Ish-presidentët amerikanë George W. Bush dhe Bill Clinton morën sot pjesë në një ceremoni të Shanksville të Pensilvanisë, për të përuruar një memorial kushtuar viktimave të avionit të "United Airlines", që u rrëzua në një fushë gjatë ...

Ish-presidenti Bush shkon në Pentagon për të nderuar viktimat e 11 shtatorit.

24 orë - 11.09.2011

Ish presidenti amerikan George Bush, mori pjesë sot në një ceremoni në Pentagon në kuadër të veprimtarive për të nderuar viktimat e sulmeve terroriste të 11 shtatorit.

„Për shërbimet e inteligjencës puna më e vështirë është të gjesh një person“

24 orë - 11.09.2011

John McLaughlin, ish-drejtori ekzekutiv i CIA-s Në Intervistë për Deutsche Welle-n, John McLaughlin, ish-drejtori ekzekutiv i CIA-s flet mbi detajet e hetimeve për kapjen e Osama bin Ladenit.

11 shtatori : - Një ditë që e ndryshoi botën

24 orë - 11.09.2011

Çfarë ka ndryshuar në dhjetë vjet qysh pas 11 shtatorit 2011? Ndonëse në vështrim të parë nuk duket të ketë shumë ndryshim, në realitet shumë gjëra kanë ndryshuar.

Trishtim, fitore dhe luftë pa fund

Evropaelire - 11.09.2011

Forcat amerikane kanë vrarë Osama bin Ladenin. Sadam Huseini dhe regjimi i tij janë histori. Apeli për luftë të shenjtë kundër Perëndimit është venitur.

SHBA shënojnë përvjetorin e 11 Shtatorit

Evropaelire - 11.09.2011

Nën masa të shtuara të sigurisë Shtetet e Bashkuara po shënojnë përvjetorin e dhjetë të 11 Shtatorit duke përkujtuar rreth 3000 viktimat e ngjarjeve të vitit 2001.

SHBA-ja përkujton 11 shtatorin (FOTO LAJM)

Albeu.com - 11.09.2011

Shtetet e Bashkuara të Amerikës përkujtojnë sulmet terrorise të 11 shtatorit në Nju Jork dhe Uashington. Në Nju Jork persidenti i SHBA-së Barack Obama do të përkujtojë viktimat e këtyre sulmeve.

10 vjet nga sulmet terroriste në SHBA

Alsat - 11.09.2011

Me një sërë aktivitetesh të ndryshme Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) sot përkujtojnë dhjetëvjetorin e sulmeve terroriste, në të cilat humbën jetën rreth 3.000 persona, ndërkohë që aktivitete të ngjashme do të mbahen edhe në Paris ...

SHBA, nderohen 40 udhëtarët e avionit kamikaz, u përleshën me terroristët

LajmiFundit - 11.09.2011

Ish presidentët e Shteteve të Bashkuara, Xhorxh Bush dhe Bill Klinton ishin në Shanksvill të Pensilvanisë për ceremoninë e dedikimit të një memoriali për viktimat e Fluturimit 93 të linjës ajrore United që u përplas në një fushë gjatë ...

Shqipëria në linjën e parë kundër terrorizmit

Albeu.com - 11.09.2011

Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë, (MPJ) ka konfirmuar angazhimin e vendit tonë në frontin e luftës kundër terrorizmit. Në 10- vjetorin e sulmeve mbi kullat binjake në SHBA, Shqipëria ka mbajtur qëndrim e do të jetë linjën e ...

Përvjetori i 11 shtatorit, Amerika ruhet nga toka,nga deti dhe nga ajri

LajmiFundit - 11.09.2011

Ish presidenti amerikan George Bush, mori pjesë sot në një ceremoni në Pentagon në kuadër të veprimtarive për të nderuar viktimat e sulmeve terroriste të 11 shtatorit.

Thaçi: Me sulmet e 11 shtatorit u godit e tërë bota

LajmiFundit - 11.09.2011

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaci ka lëshuar sot një mesazh publik sa i takon përvjetorit të sulmeve terroriste në kullat binjake në Nju Jork.

Në të gjithë botën përkujtohet 11 shtatori

DW - 11.09.2011

Dhjetë vjet pas sulmeve të papara terroriste në Nju Jork dhe Uashington si dhe në shumë vende të botës këtë të diel me shumë aktivitete do të përkujtohet 11 shtatori.

Fituesit dhe humbësit

Evropaelire - 11.09.2011

FITUESIT 1. Kompleksi ushtarak i SHBA-së Aeroplanmbajtëse e SHBA-së "USS Carl Vinson". Vitet që nga 11 Shtatori, 2001, kanë dëshmuar zgjerimin më të madh të sigurisë kombëtare të SHBA-së që nga Lufta e Ftohtë.

11 shtatori, ministria e Jashtme: Shqipëria përkrah SHBA-ve kundër terrorit

LajmiFundit - 11.09.2011

Tirane – Lajmifundit – Ministria e Jashtme e Shqipërisë lëshoi një deklaratë sot në 10-vjetorin e sulmeve tërroriste të 11 shtatorit në SHBA. Sot mbushen 10-vjet nga ngjarja tragjike e 11 shtatorit 2001, e cila shokoi mbarë botën, por, ...

Obama: Jemi më të fuqishëm se para 11 Shtatorit

Evropaelire - 11.09.2011

Presidenti amerikan, Barak Obama, përmes një video-mesazhi të lëshuar nga Shtëpia e Bardhë në mbrëmjen e së shtunës, në prag të shënimit të dhjetë të përvjetorit të sulmeve të 11 Shtatorit, tha se Shtetet e Bashkuara tani janë më të ...

Kosova nderon viktimat e 11 Shtatorit

Lajmeshqip - 11.09.2011

Prishtinë – Në përkujtim të 10-vjetorit të sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, do të organizojë një ceremoni përkujtimore për të nderuar ...

Obama: Jemi më të fuqishëm se para 11 Shtatorit

Alsat - 11.09.2011

Presidenti amerikan, Barak Obama, përmes një video-mesazhi të lëshuar nga Shtëpia e Bardhë në mbrëmjen e së shtunës, në prag të shënimit të dhjetë të përvjetorit të sulmeve të 11 Shtatorit, tha se Shtetet e Bashkuara tani janë më të ...

Shqipëria përkujton 11 Shtatorin 2001

Lajmeshqip - 11.09.2011

Tiranë – Ministria e Punëve të Jashtme e Shqipërisë ka lëshuar një deklaratë, në përkujtim të 10-vjetorit të sulmeve terroriste në SHBA të 11 shtatorit 2001.

Shkup, 11 Shtatori: Ali Ahmeti, letër ambasadorit Ageler

Lajmeshqip - 11.09.2011

Tetovë – Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti, me rastin e 10-vjetorit nga sulmet terroriste në Nju-Jork dhe Uashington më 11 shtator të vitit 2001, i dërgoi telegram përkujtimi u.d.

Thaçi: Kosova solidarizohet me amerikanët dhe SHBA

Evropaelire - 11.09.2011

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka adresuar një mesazh me rastin e 10 vjetorit të sulmeve terrorist të 11 shtatorit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Basha letër kryebashkiakut të Nju Jorkut: 11 shtatori nuk ju gjunjëzoi

LajmiFundit - 11.09.2011

Kryetari i Bashkisë së Tiranës i dërgoi sot një letër kryebashkiakut të Nju Jorkut me rastin e 10 vjetorit të sulmit terrorist mbi kullat binjake.

Shkup, shënohet 10-të vjetori i sulmeve terroriste në SHBA

Alsat - 11.09.2011

Me një fotografim të përbashkët dhe shëtitje në grup, ambasada amerikane në Shkup ka shënuar 10-të vjetorin e sulmeve terroriste në SHBA, më 11 shtator të vitit 2001.

Si ndryshoi bota pas sulmeve të 11 shtatorit!?

Alsat - 11.09.2011

Dy javë pas mizorive të 11 shtatorit, kryeministri Tony Blair në një fjalim 55 minutësh deklaroi; "Kaleidoskopi u trondit. Copat kanë marrë dhenë. Ato do të ngjiten sërish, por përpara kësaj, le ta ri-rregullojmë edhe botën".

SHBA, përkujtohen sulmet e 11 shtatorit

Alsat - 11.09.2011

10 vjet pas atentateve të 11 Shtatorit, Amerika e mbërthyer nga problemet ekonomike kujton mizoritë e një dite të paharrueshme për kujtesën kolektive, por gjithnjë e më të largët nga shqetësimet e përditshme.

Hoxhaj: Më 11 Shtator nisi etapa e re kundër terrorizmit

Evropaelire - 11.09.2011

Ministri i jashtëm Kosovës, Enver Hoxhaj, në 10 vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, lëshoi deklaratë për media.

Topi-Obamës: Të bashkohemi në luftën kundër terrorizmit

Albeu.com - 11.09.2011

Presidenti Bamir Topi, me rastin e 10-vjetorit të sulmeve terroriste, i dërgoi një mesazh solidariteti presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obamës.

Sulmet e 11 shtatorit, goditje ndaj botës demokratike

24 orë - 11.09.2011

Sulmet terroriste të 11 shtatorit 2001 ishin ndër ngjarjet më tragjike që goditën popullin amerikan, disa nga institucionet e saj dhe mbarë botën demokratike, thuhet në mesazhin e kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi me rastin e ...

11 Shtatori, Topi letër Obamës

24 orë - 11.09.2011

Presidenti Topi dërgoi një mesazh solidarizimi presidentit amerikan, Barak Obama me rastin e 10 vjetorit të sulmeve terroriste në Kullat Binjake.

SHBA, përkujtim dhe frikë

Albeu.com - 11.09.2011

Në Shtetet e Bashkuara, kanë nisur ceremonitë përkujtimore në 10 vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001, në New York, Washington dhe Pensilvani.

Topi letër Obamës: Detyrë e jona të bashkohemi kundër terrorit

LajmiFundit - 11.09.2011

Presidenti i Republikës, Bamir Topi i dërgoi një mesazh solidariteti Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obama me rastin e dhjetë vjetorit të sulmeve kriminale të terroristëve të Al Kaedës kundër kullave binjake WTC në ...

SHBA përkujtoi 11 shtatorin e vitit 2001

DW - 11.09.2011

Në vend të ndonjë fjalimi politik Obama lexoi në ceremoninë në Nju-Jork një tekst fetar. Të afërmit e viktimave lexuan emrat e tyre të shoqëruar nga muzikë e përmortshme dhe fjalime të shkurtra.

Sot mbushen 10 vjet nga sulmet e 11 shtatorit në SHBA

Ora news - 11.09.2011

Shtetet e Bashkuara të Amerikës përkujtojnë sot dhjetëvjetorin e sulmeve terroriste, në të cilat humbën jetën rreth 3.000 persona, ndërkohë që aktivitete të ndryshme do të mbahen edhe në Paris dhe Berlin.

Sot mbushen 10 vjet nga sulmet e 11 shtatorit në SHBA

Yll Press - 11.09.2011

Si në çdo vit tjetër, me një minutë heshtjeje në ora 8.46, 9.03, 9.59 dhe në 10.28, sipas kohës lokale, do të shënohen momente kur dy aeroplanët goditën Kullat binjake të Qendrës tregtare në Nju Jork, pas të cilës këto kulla u shembën.

Trishtim, fitore dhe luftë pa fund

Yll Press - 11.09.2011

Ndonëse një dekadë e plotë nga dita fatale e 11 Shtatorit 2001, fitorja në të ashtuquajturën “luftë kundër terrorizmit” mbetet disi e turbullt. Zinxhiri i ngjarjeve që pasuan tragjedinë, është larg fundit të kënaqshëm. 10 vjet pas...

Sot 10 vjet nga “11 shtatori”, Obama: SHBA luftë Al-Kaidës

Yll Press - 11.09.2011

Në Washington, Presidenti amerikan Barack Obama po drejton një sërë ceremonish në këtë dhjetë vjetor duke nderuar ekipet e emergjencës, ushtrinë dhe mijëra njerëz që humbën jetën.

11 Shtatori, AK: Së bashku në luftën kundër terrorizmit

Ora news - 11.09.2011

Aleanca “Kuq e Zi” ka përkujtuar sot sulmet terroriste të 11 shtatorit 2001 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Përmes një mesazhi aleanca duke e cilësuar SHBA-në si aleatin tradicional të Shqipërisë theksoi se shqiptarët janë në krah të ...

Dhjetë vjet nga dita që ndryshoi botën

Koha.net - 11.09.2011

Bruksel, 11 shtator – Dhjetë vjet pas duket se nuk ka ndryshuar asgjë: Shtetet e Bashkuara të Amerikës bëhen përgjegjëse për gjithë mjerimin në botë. Gjermania merret me vetveten.

11 shtatori, MPJ:Shqipëria, në linjën kundër terrorizmit

Ora news - 11.09.2011

Në 10- vjetorin e sulmeve terroriste në SHBA, Ministria e Jashtme e Shqipërisë, ka konfirmuar angazhimin e vendit tonë në luftën kundër terrorizmit.

SHBA nën masa të forta sigurie për 11 shtatorin, zyrtarët japin garanci

ABC News - 11.09.2011

Sekretarja amerikane e Sigurisë Kombëtare, Janet Napolitano, po u bën thirrje amerikanëve të jenë “vigjilentë” dhe të njoftojnë autoritetet për çdo aktivitet të dyshimtë, ndërkohë që hetimet vazhdojnë për atë që autoritetet thonë se është ...

MPJ: 11 Shtatori, sot qëndrojmë në krah të SHBA-ve për të përkujtuar me dhimbje të thellë

ABC News - 11.09.2011

“Sot mbushen 10-vjet nga ngjarja tragjike e 11 shtatorit 2001, e cila shokoi mbarë botën, por, njëkohësisht, shënoi edhe një epokë të re në angazhimin në një koalicion të të gjithë popujve që kanë përqafuar parimet universale të lirisë ...

SHBA shënojnë përvjetorin e 11 Shtatorit

Koha.net - 11.09.2011

New york, 11 shtator - Nën masa të shtuara të sigurisë Shtetet e Bashkuara po shënojnë përvjetorin e dhjetë të 11 Shtatorit duke përkujtuar rreth 3000 viktimat e ngjarjeve të vitit 2001, raporton REL.Presidenti amerikan, Barak Obama, ...

11 shtatori, MPJ: Shqipëria në krah të SHBA-ve

Panorama - 11.09.2011

TIRANE- Shqipëria është solidarizuar sot dhe i ka shprehur mbështetjen të gjithë familjarëve që humbën jetën në sulmet e 10 viteve më parë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, më 11 shtator 2011.

SHBA dhe dhjetëvjetori i sulmeve të 11 shtatorit

Telegrafi - 11.09.2011

Nën masa të shtuara të sigurisë, Shtetet e Bashkuara përkujtojnë rreth 3000 viktimat e sulmeve terroriste vitit 2001. Presidenti amerikan, Barack Obama, pritet të vizitojë gjatë ditës tri vende të cilat u patën sulmuar nga aeroplanët ...

Thaçi: Me sulmet e 11 shtatorit u godit tërë bota demokratike

Koha.net - 11.09.2011

Prishtinë, 11 shtator - Kryeminsitri i Kosovës, Hashim Thaçi me rastin e 10 vjetorit të sulmit terrorist të 11 shtatorit 2001 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka dërguar një mesazh në të cilin thuhet:Sulmet terroriste të 11 shtatorit ...

11 shtatori, Obama: Amerika është më e fortë

Panorama - 11.09.2011

Ish presidentët e Shteteve të Bashkuara, Xhorxh Bush dhe Bill Klinton ishin në Shanksvill të Pensilvanisë për ceremoninë e dedikimit të një memoriali për viktimat e Fluturimit 93 të linjës ajrore United që u përplas në një fushë gjatë ...

Jahjaga: 11 shtatori, kujtesë për njerëzimin

Telegrafi - 11.09.2011

Terrorizmi është rreziku më i madh dhe më serioz për shoqërinë njerëzore sot dhe askush nuk mund të injorojë ose të qëndrojë indiferent ndaj këtij kërcënimi, thuhet në deklaratën e presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga, me rastin e ...

Jahjaga: Nuk duhet lejuar të ndodhë më kurrë 11 Shtatori

Koha.net - 11.09.2011

Prishtinë, 11 shtator - Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga lëshoi një deklaratë me rastin e dhjetëvjetorit të sulmeve terroriste në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, më 11 shtator 2001.Në deklaratë thuhet:Dhjetë vjet pas ...

Ahmeti i dërgoi telegram përkujtimi u.d. ambasadorit të SHBA-së Ageler me rastin e sulmeve të 11 shtatorit

Yll Press - 11.09.2011

I nderuari Ambasador, ne besojmë thellë se 11 Shtatori i vitit 2001 nuk ishte vetëm sulm ndaj SHBA-së dhe popullit Tuaj, por para së gjithash ishte sulm mbi vlerat qytetërimore që po i ndërton vendi Juaj bashkë me vendet e qytetëruara të ...

Basha-Bloombergut: 11 shtatori nuk ju gjunjëzoi

Ora news - 11.09.2011

Kryetari i Bashkisë së Tiranës i dërgoi sot një letër kryebashkiakut të Nju Jorkut Michael Bloomberg me rastin e 10 vjetorit të sulmit terrorist mbi kullat binjake.

Thaçi: 11 shatori, sulm kundër botës demokratike

Ora news - 11.09.2011

Me rastin e 10 vjetorit të sulmeve terroriste ndaj SHBA-ve, kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka dërguar një mesazh ku thuhet se sulmet terroriste të 11 shtatorit 2001 ishin ndër ngjarjet më tragjike që goditën popullin amerikan dhe ...

Thaçi: 11 shatori, sulm kundër botës demokratike

Telegrafi - 11.09.2011

Me rastin e 10 vjetorit të sulmeve terroriste ndaj SHBA-ve, kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka dërguar një mesazh ku thuhet se sulmet terroriste të 11 shtatorit 2001 ishin ndër ngjarjet më tragjike që goditën popullin amerikan dhe ...

11 Shtatori, Basha letër kryebashkiakut të Nju Jorkut: Keni më shumë miq se më parë

ABC News - 11.09.2011

Me rastin e 10-vjetorit të sulmit terrorist të 11 Shtatorit mbi Kullat Binjake në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kryetari i bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha, i ka dërguar një letër kryebashkiakut të Nju Jorkut, Michael Bloomberg, ku i ...

Jahjaga: 11 shtatori, kujtesë për njerëzimin

Ora news - 11.09.2011

Terrorizmi është rreziku më i madh dhe më serioz për shoqërinë njerëzore sot dhe askush nuk mund të injorojë ose të qëndrojë indiferent ndaj këtij kërcënimi.

Thaçi dhe Jahjaga, mesazhe për 11 Shtatorin

ABC News - 11.09.2011

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka adresuar një mesazh me rastin e 10 vjetorit të sulmeve terrorist të 11 shtatorit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Thaçi: 11 shatori goditi tërë botën demokratike

Yll Press - 11.09.2011

Sipas tij, këto sulme terroriste u drejtuan ndaj vendit më të fuqishëm të demokracisë botërore, simbolit të lirisë dhe shtetit kampion në investimet për paqe, siguri dhe stabilitet në përmasa globale.

11 shtatori, Basha i dërgon mesazh Blumbergut

Panorama - 11.09.2011

TIRANE- Kreu i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha i ka dërguar një mesazh soidariteti homologut të tij, kreut të Bashkisë së New York-t, Michael Bloomberg.

11 Shtatori, nis ceremonia përkujtimore në New York

Ora news - 11.09.2011

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përkujtojnë sot dhjetëvjetorin e sulmeve terroriste, në të cilat humbën jetën rreth 3.000 persona, ndërkohë që kanë nisur aktivitetet në përvjetorin e sulmeve të 11 shtatorit, në Nju Jork.

Obama: Jemi më të fuqishëm se para 11 Shtatorit

Yll Press - 11.09.2011

“Sot, Amerika është më e fuqishme dhe Al Kaida është në rrugën e shkatërrimit. Ne e kemi luftuar Al Kaidan si kurrë më parë. Përgjatë dy e më shumë viteve, më shumë liderë të lartë të Al Kaidas janë eliminuar se sa në kohën e 11 Shtatorit.

Jahjaga: 11 shtatori, kujtesë për njerëzimin

Yll Press - 11.09.2011

Jahjaga shpreh solidaritetin me familjarët e viktimave, duke shtuar se 11 shtatori duhet të shërbejë si kujtesë për gjithë njerëzimin se një gjë e tillë kurrë nuk duhet lejuar të ndodhë.

Ceremonia përkujtimore e 11 Shtatorit, Obama: Nderim për viktimat

ABC News - 11.09.2011

“Kjo ceremoni u dedikohet të gjitha viktimave të 11 Shtatorit 2001. E në këtë përkujtim, është edhe Zoti me ta”. Kështu është shprehur presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obama, gjatë ceremonisë përkujtimore të zhvilluar ...

Lufta e pas 11 Shtatorit duhej të përfundonte

Yll Press - 11.09.2011

Lufta, që armiqtë tanë e filluan, që moti ka përfunduar. Me gjasë tash, pas 10 vjetësh të ankthit dhe vetëdyshimit, ne mund ta njohim fitoren tonë dhe të fillojmë ripërtëritjen dhe pajtimin e pasluftës, që vendit i duhet shumë.

Berisha mesazh solidariteti SHBA-së

Koha.net - 11.09.2011

Tiranë, 11 shtator - Kreu i qeverisë së Shqipërisë, Sali Berisha, por edhe kryebashkiaku Basha i kanë dërguar mesazhe solidariteti qytetarëve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, që 10 vite më parë u përfshinë nga një sulm terrorist ku ...

Maqedoni, shënohet 10-të vjetori i sulmeve terroriste në SHBA

Yll Press - 11.09.2011

Ushtruesi i detyrës ambasador i SHBA-së në Shkup, Brajan Ageler tha se lufta kundër terrorizmit mbetet prioritetet jo vetëm për amerikanët por për çdo vend që pretendon të anëtarësohet në NATO me qëllim që sulme të këtilla të mos ...

10 vjet nga "11 shtatori", Amerika kujton viktimat

BalkanWeb - 11.09.2011

WASHIGTON- Amerikanët përkujtojnë sot dhjetë vjetorin e sulmeve terroriste në Shtetet e Bashkuara. Dy aeroplanë të marrë peng sulmuan dhe shkatërruan Qendrën Botërore të Tregtisë më 11 shtator të vitit 2001, ditë kur humbn jetën mbi 3000 ...

Topi-Obamës: Të bashkohemi në luftën kundër terrorizmit

Ora news - 11.09.2011

Presidenti Bamir Topi, me rastin e 10-vjetorit të sulmeve terroriste, i dërgoi një mesazh solidariteti presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obamës.

Hoxhaj: Ngjarjet e 11 shtatorit, aktet më të rënda terroriste

Ora news - 11.09.2011

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj, në 10 vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, përmes një deklarate, shprehu dhimbjen dhe solidaritetin e popullit të Kosovës për viktimat.

11 Shtatori, Topi e Berisha: Krenarë që rreshtohemi krah SHBA

BalkanWeb - 11.09.2011

TIRANE- Përkujtimi i viktimave nga sulmet e 11 Shtatorit ka qënë sot pjesë e mesazheve që krerët e vendit tonë i kanë dërguar sot Presidentit amerikan, Barak Obama.

Më të fuqishëm përballë terrorizmit

Telegrafi - 11.09.2011

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, në 10 vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka lëshuar një deklaratë për media, përmes së cilës ka shprehur dhimbjen dhe ...

10 vjet pas sulmeve terroriste, SHBA-të përkujtojnë 11 shtatorin

Ora news - 11.09.2011

Të mbledhur të gjithë në “Ground Zero”, presidenti amerikan Barak Obama dhe zonja e tij Mishel, së bashku me ish presidentin George Bush i shoqëruar me bashkëshorten e tij Laura Bush, kanë nderuar 3000 viktimat e sulmeve terrorriste të 11 ...

11 Shtatori, Amerika hesht 1 minut në Grand Zero, nderon viktimat

ABC News - 11.09.2011

Zhvillohet ceremonia përkujtimore e përvjetorit të 10 të sulmeve të 11 shtatorit. Në ceremoni ishin prezent Presidenti Barak Obama me Zonjën e Parë Mishel si dhe ish-Presidenti Giorge Bush me bashkëshorten e tij Laura Bush.

Topi mesazh Obamës: Populli shqiptar bashkohet me lutjet tuaja, për shpirtrat e viktimave

ABC News - 11.09.2011

Presidenti i Republikës, Bamir Topi i dërgoi një mesazh solidariteti Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obama me rastin e dhjetë vjetorit të sulmeve kriminale të terroristëve të Al Kaedës kundër kullave binjake Ëorld ...

Përfundojnë homazhet përkujtimore për viktimat e 11 shtatorit

Ora news - 11.09.2011

Në orën 23:00 me orën tonë lokale, kanë përfunduar homazhet përkujtimore në nder të viktimave të 11 shtatorit, pikërisht në vendin që dikur ishte zemra e ekonomisë botërore, World Trade Center.

Paris, do të përkujtohet 11 shtatori

Alsat.tv - 10.09.2011

Përgatitjet për përkujtimin e 10 vjetorit të sulmeve terroriste të 11 shtatorit kanë përfshirë edhe Parisin, Në kryeqytetin francez, kopjet e kullave binjake sic ishin përpara sulmit, do të ngrihen për ceremonitë përkujtimore, përballë ...

Alarmi për sulme, Obama nuk ndryshon axhendën

Alsat.tv - 10.09.2011

Presidenti Obama, i njoftuar nga këshilltarët e tij të sigurisë për kërcënimin terrorist të perceptuar nga agjencitë e inteligjencës, nuk e ka ndryshuar axhendën e tij të pjesëmarrjes në ceremonitë përkujtimroe të sulmeve të 11 shtatorit.

Nderohen viktimat e sulmeve terroriste në SHBA

Alsat - 10.09.2011

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara me një minutë heshtjeje ka nderuar viktimat e sulmeve terroriste në SHBA, më 11 shtator. Ambasadorja amerikane pranë Kombeve të Bashkuara, Suzan Rajs, ka thënë se dhjetë vjet pas këtyre ...

Çmimi që paguam për luftën mbi terrorin

Evropaelire - 10.09.2011

"Washington Post" Epoka e pas-luftës së Ftoftë, e cila me eufori pati nisur më 9 tetor të vitit 1989, erdhi në një fund të papritur. “Dekada e gjatë” e cila zgjati nga rënia e Murit të Berlinit deri në rënien e Qendrës Botërore të Tregtisë ...

Ambasada e SHBA-s, përkujton viktimat e 11 shtatorit

Alsat - 10.09.2011

Me aktivitete të ndryshme ambasada e SHBA-ve do të përkujtojë 10 vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

MPJ fton kosovarët të përkujtojnë 11 Shtatorin

Evropaelire - 10.09.2011

Në përkujtim të dhjetë vjetorit të sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ministria e punëve të jashtme e Kosovës, do të organizojë një ceremoni përkujtimore për të nderuar viktimat e kësaj dite ...

Kosova përkujton 11 shtatorin

Albeu.com - 10.09.2011

Në përkujtim të dhjetë vjetorit të sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ministria e punëve të jashtme e Kosovës, do të organizojë një ceremoni përkujtimore për të nderuar viktimat "e kësaj dite ...

Obama informohet për kërcënimin terrorist

Ora news - 10.09.2011

Zyrtarët e sigurisë së Shteteve të Bashkuara, kanë njoftuar presidentin Barak Obama në lidhje me kërcënimin terrorist, në prag të 10-vjetorit të sulmeve të 11 shtatorit.

Clinton: Al Kaeda, prapa kërcënimeve për sulme terroriste

Ora news - 10.09.2011

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton ka konfirmuar se është Al Kaeda prapa kërcënimeve të reja për sulme terroriste në Shtetet e Bashkuara.

SHBA në alarm, tre terroristë në kërkim

Ora news - 10.09.2011

Pikërisht në 10- vjetorin e ditës që ndryshoi historinë e njerëzimit, dhe konceptin ndaj terrorizmit, agjentët e antiterrorit në SHBA janë vënë në kërkim të 3 terroristëve që planifikonin atentate në Nju Jork dhe Uashington.

Blair: Vrasja e Bin Laden, e rëndësishme

Koha.net - 10.09.2011

Londër, 10 shtator - Ish-kryeministri britanik Tony Blair thotë se vrasja e Osama bin Laden ishte “jashtëzakonisht e rëndësishme” në betejën kundër terrorizmit.Megjithatë, ai nënvizon se Al Kaeda mbetet ende një kërcënim serioz për ...

Lufta kundër terrorizmit, Blair: Vrasja e Bin Laden, e rëndësishme

Ora news - 10.09.2011

Ish-kryeministri britanik, Tony Blair tha se vrasja e Osama bin Laden ishte e rëndësishme në betejën kundër terrorizmit. Bler nënvizon se Al Kaeda mbetet ende një kërcënim serioz për Perëndimin.

Çmimi që paguam për luftën mbi terrorin

Botasot - 10.09.2011

Epoka e pas-luftës së Ftoftë, e cila me eufori pati nisur më 9 tetor të vitit 1989, erdhi në një fund të papritur. “Dekada e gjatë” e cila zgjati nga rënia e Murit të Berlinit deri në rënien e Qendrës Botërore të Tregtisë u shënua nga ...

Kosova nderon viktimat e 11 shtatorit

Koha.net - 10.09.2011

Prishtinë, 10 shtator - Në përkujtim të dhjetë vjetorit të sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës, do të organizojë një ceremoni përkujtimore për të ...

Kosova nderon viktimat e 11 Shtatorit

Telegrafi - 10.09.2011

Në përkujtim të dhjetëvjetorit të sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, do të organizojë një ceremoni përkujtimore për të nderuar viktimat e kësaj ...

MPJ fton qytetarët e Kosovës të përkujtojnë 11 Shtatorin

Botasot - 10.09.2011

Në përkujtim të dhjetë vjetorit të sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Ministria e Punëve të Jjashtme e Kosovës (MPJ), do të organizojë një ceremoni përkujtimore për të nderuar viktimat "e kësaj dite ...

Kosova nderon viktimat e 11 Shtatorit

Ora news - 10.09.2011

Në përkujtim të dhjetëvjetorit të sulmeve terroriste të 11 shtatorit në SHBA, Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, do të organizojë një ceremoni përkujtimore për të nderuar viktimat e kësaj dite tragjike për SHBA-të dhe ...

Clinton: Al Qaeda, prapa kërcënimeve për sulme terroriste në SHBA

Koha.net - 10.09.2011

Washington, 10 shtator - Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton, ka konfirmuar se Al Qaeda qëndron prapa kërcënimeve të reja për sulme terroriste në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

SHBA, vazhdojnë hetimet për kërcënimin për sulme terroriste

Telegrafi - 10.09.2011

Sekretarja amerikane e Sigurisë Kombëtare, Janet Napolitano, u bën thirrje amerikanëve të jenë “vigjilentë” dhe të njoftojnë autoritetet për çdo aktivitet të dyshimtë, ndërkohë që hetimet vazhdojnë për atë që autoritetet thonë se është një ...

SHBA, ish-presidenti Bush nderon viktimat e 11 shtatorit

Ora news - 10.09.2011

Ish presidenti amerikan George Bush, mori pjesë sot në një ceremoni në Pentagon në kuadër të veprimtarive për të nderuar viktimat e sulmeve terroriste të 11 shtatorit.

SHBA, përkujtohet memoriali i viktimave të 11 shtatorit

Ora news - 10.09.2011

Ish-presidentët amerikanë George W. Bush dhe Bill Clinton morën sot pjesë në një ceremoni të Shanksville të Pensilvanisë, për të përuruar një memorial kushtuar viktimave të avionit, që u rrëzua në një fushë gjatë sulmeve të 11 shtatorit të ...

Në Shanksville përurohet memoriali për viktimat e 11 shtatorit

Koha.net - 10.09.2011

Shanksville, 10 shtator - Ish-presidentët amerikanë George W. Bush dhe Bill Clinton morën sot pjesë në një ceremoni të Shanksville të Pensilvanisë, për të përuruar një memorial kushtuar viktimave të avionit të "United Airlines", që u ...

11/9, terroristët kërcënojnë Uashingtonin

Shekulli - 09.09.2011

Burime të CIA-së për Nju Jork Times kanë bërë të ditur se ekzistojnë kërcënime specifike dhe të besueshme në lidhje me një sulm terrorit në Nju Jork dhe Washington, ditën e 10 vjetorit të përkujtimin të rënies së “Kullave Binjake”.

Klinton: Pas kërcënimeve është Al Kaeda

Shekulli - 09.09.2011

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hilari Klinton, konfirmon se pas kërcënimeve të fundit terroriste ndaj SHBA qëndron Al Kaeda. Sipas Departamentit të Sigurisë së Brendshme dhe inteligjencës amerikane, dega e organizatës në Pakistan është ...

SHBA-të druajnë nga sulmet terroriste

Lajmeshqip - 09.09.2011

Washington - Autoritetet amerikane druajnë nga sulmet terroriste në 10-vjetorin e sulmeve të 11 shtatorit. Edhe pse ende nuk është konfirmuar ndonjë kërcënim konkret terrorist, supozohet se cak të sulmeve do të ishin Washingtoni dhe ...

Ambasada e SHBA-së përkujton 11 shtatorin në Shkup

Albeu.com - 09.09.2011

Në përkujtim të dhjetë vjetorit të sulmeve teroriste të 11 shtatorit në Shtetet e Bashkuara, Ambasada e SHBA-ve në Shkup do të organizojë tre evenimente në nder të viktimave të asaj dite tragjike dhe për të bashkuar njerëzit e moshave të ...

Frikë nga sulme të reja

Evropaelire - 09.09.2011

Derisa po afrohet 10-vjetori i sulmeve terroriste të 11 Shtatorit, zyrtarët e sigurisë në Nju Jork dhe Uashington i ka mbërthyer ankthi. Departamenti amerikan i Sigurisë Kombëtare thotë se ekziston një kërcënim i veçantë, i besueshëm, por ...

Alarm në SHBA - Tre terroristë në kërkim

DW - 09.09.2011

Pikërisht në 10 vjetorin e ditës që ndryshoi historinë e njerëzimit, dhe konceptin ndaj terrorizmit, agjentët e antiterrorit në SHBA po kërkojnë 3 terroristë që planifikonin atentate në Nju Jork dhe Uashington Forcat e sigurisë dhe ...

WP: Lufta e pas 11 Shtatorit duhej të përfundonte

Evropaelire - 09.09.2011

"Washington Post" Lufta, që armiqtë tanë e filluan, që moti ka përfunduar. Me gjasë tash, pas 10 vjetësh të ankthit dhe vetëdyshimit, ne mund ta njohim fitoren tonë dhe të fillojmë ripërtëritjen dhe pajtimin e pasluftës, që vendit i duhet ...

Lufta e pas 11 Shtatorit duhej të përfundonte (Washington Post)

ikub - 09.09.2011

Lufta, që armiqtë tanë e filluan, që moti ka përfunduar. Me gjasë tash, pas 10 vjetësh të ankthit dhe vetëdyshimit, ne mund ta njohim fitoren tonë dhe të fillojmë ripërtëritjen dhe pajtimin e pasluftës, që vendit i duhet shumë.

Obama informohet për kërcënimin terrorist

Evropaelire - 09.09.2011

Zyrtarët e sigurisë të Shteteve të Bashkuara kanë njoftuar presidentin Barak Obama në lidhje me kërcënimin terrorist, në prag të 10-vjetorit të sulmeve të 11 Shtatorit.

Sulm terrorist më 11 shtator? Obama informohet për kërcënimin

LajmiFundit - 09.09.2011

Zyrtarët e sigurisë të Shteteve të Bashkuara kanë njoftuar presidentin Barak Obama në lidhje me kërcënimin terrorist, në prag të 10-vjetorit të sulmeve të 11 Shtatorit.

"11 shtatori", alarm në SHBA nga terrorizmi

Ora news - 09.09.2011

Alarm për sulme terroriste në Shtetet e Bashkuara. Autoritetet, sic thotë Associated Press, kanë marrë informacion për sulme në Nju Jork dhe Uashington.

Po përgatiten sulme terroriste për përvjetorin e 9/11

Koha.net - 09.09.2011

Washington, 9 shtator -Mediat amerikane kanë raportuar të enjten pas mesnate, sipas kohës sonë, se ka kërcënime serioze për sulme terroriste, të dielën, në shënimin e përvjetorit të 10 të sulmit terrorist të 11 shtatorit.

Po përgatiten sulme terroriste për përvjetorin e 9/11

Telegrafi - 09.09.2011

Mediat amerikane kanë raportuar të enjten pas mesnate, se ka kërcënime serioze për sulme terroriste, të dielën, në shënimin e përvjetorit të 10 të sulmit terrorist të 11 shtatorit.

Terrorizmi, Obama: Të dyfishohen sforcot

Yll Press - 09.09.2011

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, ka kërkuar “dyfishimin e sforcove” përballë një kërcënimi të mundshëm atentatesh në përvjetorin e 11 Shtatorit.

SHBA, frikë nga sulme të reja

Botasot - 09.09.2011

Derisa po afrohet 10-vjetori i sulmeve terroriste të 11 Shtatorit, zyrtarët e sigurisë në Nju Jork dhe Uashington i ka mbërthyer ankthi. Departamenti amerikan i Sigurisë Kombëtare thotë se ekziston një kërcënim i veçantë, i besueshëm, por ...

SHBA-të në frikë për sulme të reja

Telegrafi - 09.09.2011

Derisa po afrohet 10-vjetori i sulmeve terroriste të 11 Shtatorit, zyrtarët e sigurisë në New York dhe Washington i ka mbërthyer ankthi. Departamenti amerikan i Sigurisë Kombëtare thotë se ekziston një kërcënim i veçantë, i besueshëm, por ...

Lufta kundër terrorizmit është larg fundit

Telegrafi - 09.09.2011

Ish-kryeministri britanik, Tony Blair, tha të premten se lufta me ekstremizmin islamik është larg fundit, pavarësisht likuidimit të kreut të Al Qaedas, Osama bin Laden.

Obama informohet për kërcënimin terrorist

Botasot - 09.09.2011

Zyrtarët e sigurisë të Shteteve të Bashkuara kanë njoftuar presidentin Barak Obama në lidhje me kërcënimin terrorist, në prag të 10-vjetorit të sulmeve të 11 Shtatorit.

Lufta e pas 11 Shtatorit duhej të përfundonte

Botasot - 09.09.2011

"Washington Post" Lufta, që armiqtë tanë e filluan, që moti ka përfunduar. Me gjasë tash, pas 10 vjetësh të ankthit dhe vetëdyshimit, ne mund ta njohim fitoren tonë dhe të fillojmë ripërtëritjen dhe pajtimin e pasluftës, që vendit i duhet ...

Shefi i kundër-terrorizmit i BE-së: al-Kaeda e dobësuar, por kërcënimet mbeten

SETimes - 06.09.2011

06/09/2011 Vdekja e bin Ladenit dhe eliminimi i operativëve të tjerë kryesorë të al-Kaedës e kanë dobësuar organizatën, por kërcënimet mbeten. (The Irish Times - 06/09/11; AFP, Reuters, AP, New York Times, RTE, Global Post, CNN, ...