TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kosova me më së paku punime shkencore në rajon

Lajmi.net - 11.12.2016

Kosova gjatë 12 viteve të fundit ka 826 punime shkencore, duke u renditur vendi me më së paku punime në rajon. Gjendja e tillë është alarmante dhe të gjithë duhet fokusohen për ta rregulluar atë.

Kosova me më së paku punime shkencore në rajon

Zhurnal - 11.12.2016

Kosova gjatë 12 viteve të fundit ka 826 punime shkencore, duke u renditur vendi me më së paku punime në rajon. Gjendja e tillë është alarmante dhe të gjithë duhet fokusohen për ta rregulluar atë.

Edi Rama: Pse jam i pakënaqur me punën e qeverisë!

SOT - 11.12.2016

Kryeministri, Edi Rama ka cilësuar si tregues i suksesit të reformës në sistemin arsimor rezultatin e arritur nga nxënësit shqiptar në programin PISA, që siç tha kreu i qeverisë ka befasuar dhe vetën ...

Arsimi, Rama: Vlerësimi nga “Pisa” më i miri në 12 vite

Almakos - 11.12.2016

Në komunikimin e kësaj jave, kryeministri i vendit Edi Rama foli për vlerësimin që vendi ynë mori nga “Pisa” për nivelin e arsimit në vend. Rama tha se ka një rritje të numrit të nxënësve me ...

Edi: Deri ditën e fundit në zyrë, do jem i pakënaqur me veten dhe qeverinë

Ina - 11.12.2016

Kryeministri Edi Rama ka folur sot në video-monologun e tij në Facebook për reformën në arsimin e lartë dhe vlerësimin që iu bë nxënësve shqiptarë nga agjencia ndërkombëtare PISA.

Rama: Deri ditën e fundit në zyrë, do jem i pakënaqur me veten dhe qeverinë

Albeu.com - 11.12.2016

Kryeministri Edi Rama në komunikatën e javës ka folur mbi reformën në arsimin e lartë dhe vlerësimin pozitiv që iu bë nxënësve shqiptarë nga agjensia ndërkombëtare PISA.

Rama: Arsimi, histori suksesi

Top Channel - 11.12.2016

Në komunikimin javor të radhës në rrjetet sociale, kryeministri Edi Rama u ndal tek vlerësimi ndërkombëtar i nxënësve i “Pisa”. Ai tha se rezultatet e këtij programi janë një lajm i mirë për ...

Kosova me më së paku punime shkencore në rajon

Telegrafi - 11.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Kosova gjatë 12 viteve të fundit ka 826 punime shkencore, duke u renditur vendi me më së paku punime në rajon.

Rama për vlerësimet e PISA: Me vajzat Shqipëria më lart, lum kush i ka!

Ora news - 11.12.2016

Kryeministri Edi Rama ka analizuar rezultatet e PISA për arsimin. Në ‘komunikimin javor” në fb, Rama tha se vlerësimi për Shqipërinë është një rezultat inkurajues.

VIDEO/ Rama jep arsyet: Pse jam i pakënaqur me veten dhe qeverinë

BalkanWeb - 11.12.2016

TIRANË- Komunikimin me ndjekësit e tij në Facebook, kryeministri Rama e nisi me një lajm të mirë, siç janë rezultatet inkurajuese që kanë arritur 15-vjeçarët shqiptarë në Programin për vlerësimin ...

Shqipëria në PISA, AKP shpjegon mënyrën si kryhet vlerësimi tek nxënësit

Ora news - 11.12.2016

Shqipëria u ngrit në renditje të vlerësimit të PISA në 21 vende duke lënë pas vendet e rajonit. Drejtorja e Agjencisë Kombëtare të Provimeve, Rezana Vrapi, tregon mënyrën se si janë vlerësuar 5600 ...

Rama: Rezultati i PISA, sukses i reformës në arsim

RTSH - 11.12.2016

Kryeministri Edi Rama edhe njëherë ka këmbëngulur në suksesin e reformës në arsim të ndërmarrë nga qeveria e tij. Në komunikimin e zakonshëm javor në rrjetin social “Fejsbuk” zoti Rama i është ...

Rama: Deri ditën e fundit në zyrë, do jem i pakënaqur me veten dhe qeverinë

Mapo - 11.12.2016

Kryeministri Edi Rama ka folur sot në video-monologun e tij në Facebook për reformën në arsimin e lartë dhe vlerësimin që iu bë nxënësve shqiptarë nga agjencia ndërkombëtare PISA.

Ahmeti: Rezultatet në shkollat serbe në Kosovë, më të mira sesa në ato shqiptare

Telegrafi - 11.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti thotë se rezultatet e nxënësve në shkollat serbe në Kosovë, janë më të mira se ato të shkollave me nxënës shqiptarë.

Ahmeti: Rezultatet në shkollat serbe në Kosovë, më të mira sesa në ato shqiptare

Zeri - 11.12.2016

Kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti thotë se rezultatet e nxënësve në shkollat serbe në Kosovë, janë më të mira se ato të shkollave me nxënës shqiptarë.

Rama: Raporti i PISA-s tregoi efektet pozitive të reformës në arsim! Mos u hidhni përpjetë kur bëj autokritikë

Java News - 11.12.2016

“Komunikimi i javës” i kryeministrit Edi Rama i është kushtuar reformës në arsim dhe raportit të fundit të PISA-s për performancën e nxënësve të sistemit parauniversitar në Shqipëri.

Rama në FB: Nuk jam i kënaqur me ato që kemi bërë. Lum kush ka vajza!

Gazeta Tema - 11.12.2016

Kryeministri Rama ka kryer komunikimin e radhës në Facebook ku foli lidhur me raporton e PISA të publikuar javën që lamë pas. “Këtë javë morëm një lajm shumë të mirë për Shqipërinë e gjeneratës ...

I pakënaqur me ministrat/ Rama sqaron deklaratën e bërë prej tij

Durres Lajm - 11.12.2016

Kryeministri, Edi Rama ka cilësuar si tregues i suksesit të reformës në sistemin arsimor rezultatin e arritur nga nxënësit shqiptar në programin PISA, që siç tha kreu i qeverisë ka befasuar dhe vetë ...

“Jam i pakënaqur me qeverisjen”

Vision Plus - 11.12.2016

Ne komunikimin javor te kësaj te diele, kryeministri ka folur per qeverisjen. Edi Rama ka pranuar se është i pakënaqur me qeverisjen dhe se objektivi kur kërkon te arrije është ende i largët.

Rama: Arsimi, histori suksesi

Alb Portali - 11.12.2016

Kryeministri Edi Rama ka analizuar rezultatet e “PISA 2015”, ku është shënuar rritje në rezultatet e nxënësve 15 vjeçarë në Shqipëri. Loading... Në ‘komunikimin javor” në fb, Rama tha se vlerësimi ...

Arsim Bajrami: S’kam ndërmend të jap dorëheqje për shkak të PISA-s

Lajmi.net - 10.12.2016

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, ka bërë me dije se Qeveria duhet të reflektojë ndaj rezultateve të PISA’s, duke bërë ridefinimin e prioriteteve.

Bajrami: Nuk do të jap dorëheqje

Albeu.com - 10.12.2016

Ministri i Arsimit , Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami , ka bërë me dije se Qeveria duhet të reflektojë ndaj rezultateve të PISA’s, duke bërë rindërtimin e prioriteteve.

Rexhep Hoti: Arsimi, pasqyrë e korrupsionit social, kulturor dhe politik

Lajmi.net - 10.12.2016

Zëvendësministri i Kulturës, Rexhep Hoti, është shprehur tejet kritik ndaj gjendjes aktuale në arsim dhe rezultateve të testit PISA. Ai e ka elaboruar problemin e nivelit të ulët në arsim me anë të ...

Bajrami: S’e kam ndërmend të jap dorëheqje

Telegrafi - 10.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, ka bërë me dije se Qeveria duhet të reflektojë ndaj rezultateve të PISA’s, duke bërë ...

Vlerësimi PISA dhe opinioni publik në Kosovë

Zeri - 10.12.2016

Më në fund, pas shpalljes së rezultateve të vlerësimit të nxënësve për vitin 2015 në Kosovë, bile një ditë të vetme, opinioni në masë u sensibilizua. Të gjitha mediet e shkruara dhe elektronike e ...

Arsim Bajrami kërkon që arsimi të jetë prioriteti numër një në Kosovë

Gazeta Express - 10.12.2016

Ministri i Arsimit, i Shkencës dhe i Teknologjisë, Arsim Bajrami, ka bërë thirrje që rezultatet e vlerësimit ndërkombëtar PISA – 2015 të shërbejnë si moment i vetëdijesimit kombëtar për rritjen e ...

Hoti: Arsimi – pasqyrë e korrupsionit tonë social, kulturor dhe politik

Gazeta Express - 10.12.2016

Zëvendësministri i Kulturës, Rexhep Hoti, është shprehur tejet kritik ndaj gjendjes aktuale në arsim dhe rezultateve të testit PISA. Ai e ka elaboruar problemin e nivelit të ulët në arsim me anë të ...

Cilësia në arsim, problem i trashëguar

Lajmi.net - 09.12.2016

Politizimi e ka degraduar arsimin deri në atë shkallë, saqë rezultatet negative janë evidente. Kështu deklaroi në intervistën dhënë “Zërit” drejtori i Qendrës për Arsim të Kosovës, Dukagjin Pupovci.

Cilësia në arsim, problem i trashëguar

Zeri - 09.12.2016

Politizimi e ka degraduar arsimin deri në atë shkallë, saqë rezultatet negative janë evidente. Kështu deklaroi në intervistën dhënë “Zërit” drejtori i Qendrës për Arsim të Kosovës, Dukagjin Pupovci.

Shkollës i është marrë autonomia

Zeri - 09.12.2016

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, ka kërkuar nga koordinatorët për Sigurimin e Cilësisë në Shkolla që t’i inkurajojnë mësimdhënësit, që të përmirësojnë performancën.

Cilësia në arsim, problem i trashëguar

Telegrafi - 09.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Politizimi e ka degraduar arsimin deri në atë shkallë, saqë rezultatet negative janë evidente. Kështu deklaroi në intervistën dhënë “Zërit” drejtori i ...

Pupovci: Cilësia në arsim, problem i trashëguar

Gazeta Express - 09.12.2016

Politizimi e ka degraduar arsimin deri në atë shkallë, saqë rezultatet negative janë evidente. Kështu deklaroi në intervistën dhënë “Zërit” drejtori i Qendrës për Arsim të Kosovës, Dukagjin Pupovci.

Bajrami: Nuk e kam ndërmend të jap dorëheqje për shkak të PISA’s

Gazeta Express - 09.12.2016

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, ka bërë me dije se Qeveria duhet të reflektojë ndaj rezultateve të PISA’s, duke bërë ridefinimin e ...

KE letër përgëzimi Nikollës: Nxënësit shqiptarë, rezultate fantastike

Zhurnal - 08.12.2016

Komisioni Evropian i ka dërguar një letër vlerësimi Ministrisë së Arsimit në Programin Ndërkombëtar për Vlerësimin e Njohurive të Nxënësve (PISA) për rezultatet e studimit të vitit 2015.

Ahmeti kërkon që zyrtarët shtetëror t’i nënshtrohen testit PISA

Lajmi.net - 08.12.2016

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka bërë një propozim që disa prej zyrtarëve të shtetit t’i nështrohet testit të organizatës PISA. “A bën që çdo deputet, ministër, zv.

Rama "u mbyll" gojën të rinjve të PD: Lexoni raportin e PISA 2015 (FOTO LAJM)

Albeu.com - 08.12.2016

Kryeministri Rama nuk ka qëndruar në heshtje, por ka zgjedhur që të reagojë në lidhje me protestën e të rinjve të PD-së në Ditën e Rinisë. "Të rinjtë e nxitur nga partitë, të protestojnë për arsimin, ...

Rama iu bën thirrje të rinjve: Lexoni rezultatet e Shqipërisë në programin PISA2015

SOT - 08.12.2016

Protestës së të rinjve të Partisë Demokratike në Ditën e Rinisë i është përgjigjur përmes rrjeteve sociale kryeministri Edi Rama. “Të rinjtë e nxitur nga partitë që protestojnë për arsimin të lexojnë ...

Këto janë disa nga pyetjet që iu ranë nxënësve kosovarë në testin PISA

Lajmi.net - 08.12.2016

"Shpjego në mënyrë shkencore fenomenin e meteorëve", është njëra nga detyrat që është dashur ta zgjidhin nxënësit kosovarë në testin e PISA-s. Rezultatet kanë treguar se gati asnjë nga ta nuk kanë ...

SBASHK-u kërkon mobilizim jo “vajtim”, pas rezultateve të PISA-s

Lajmi.net - 08.12.2016

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës thotë se të gjithë po ndihemi keq për arsye të rezultateve të PISA-s, andaj ka kërkuar mobilizim të përbashkët.

Rama i kthen përgjigje Bashës: Dikush t'i thotë që paraja nuk është gjithçka

SOT - 08.12.2016

Kryeministri Edi Rama i ka kthyer përgjigje kryetarit të Lulzim Basha, pasi ky i fundit e përmendi për raportin e PISA për studimet e të rinjve. “Sipas Lulit edhe PISA2015 ka perkthyer gabim ...

Rama i përgjigjet Bashës: Paraja s'është gjithçka

Albeu.com - 08.12.2016

Rama ka replikuar me Bashën në Facebook në lidhje me raportin e fundit për arsimin në Shqipëri. "Sipas Lulit edhe PISA 2015 ka përkthyer gabim rezultatet e Shqipërisë në arsim! E kanë paguar! Dikush ...

Ja disa nga pyetjet që iu ranë nxënësve të Kosovës në testin e "PISA" (FOTO LAJM)

Albeu.com - 08.12.2016

"Shpjego në mënyrë shkencore fenomenin e meteorëve", ka qenë kjo një nga pyetjet që u ka rënë nxënësve të Kosovës në testin e PISA-s, dhe se rezultatet kanë treguar se gati asnjë nga ata nuk kanë ...

Shumë universitete, shumë analfabetë!

Gazeta Express - 08.12.2016

Përfaqësuesit ndërkombëtarë në vend kanë kërkuar që rezultati i PISA-s të diskutohet edhe në Parlamentin e Kosovës. Ekspertë të arsimit thonë se politika ka rol vendimtar në degradimin e ...

Shumë universitete, shumë analfabetë!

Zeri - 08.12.2016

Përfaqësuesit ndërkombëtarë në vend kanë kërkuar që rezultati i PISA-s të diskutohet edhe në Parlamentin e Kosovës. Ekspertë të arsimit thonë se politika ka rol vendimtar në degradimin e ...

Këshilli i prindërve: Jemi të zhgënjyer me rezultatet e PISA-s

Telegrafi - 08.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Këshilli i Prindërve të Kosovës është shprehur i zhgënjyer me rezultatet e testit ndërkombëtar të vlerësimit PISA, ku Kosova u rendit në tri vendet e fundit ...

Shumë universitete, shumë analfabetë!

Telegrafi - 08.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Përfaqësuesit ndërkombëtarë në vend kanë kërkuar që rezultati i PISA-s të diskutohet edhe në Parlamentin e Kosovës.

Këshilli i prindërve: Jemi të zhgënjyer me rezultatet e PISA-s

Zeri - 08.12.2016

Këshilli i Prindërve të Kosovës është shprehur i zhgënjyer me rezultatet e testit ndërkombëtar të vlerësimit PISA, ku Kosova u rendit në tri vendet e fundit të botës.

Prindërit: Për rezultatet e PISA-s ka shumë fajtorë

Gazeta Express - 08.12.2016

Këshilli i Prindërve të Kosovës është i zhgënjyer me rezultatet e testit ndërkombëtar të vlerësimit PISA, ku Kosova u rendit në tri vendet e fundit të ...

KE letër përgëzimi Nikollës: Nxënësit shqiptarë, rezultate fantastike

Zeri - 08.12.2016

Komisioni Evropian i ka dërguar një letër vlerësimi Ministrisë së Arsimit në Programin Ndërkombëtar për Vlerësimin e Njohurive të Nxënësve (PISA) për rezultatet e studimit të vitit 2015.

Rezultatet PISA-s, kërcënim serioz për të ardhmen ekonomike të Kosovë

Telegrafi - 08.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Njohës të çështjeve ekonomike kanë shprehur shqetësimet e tyre për rezultatet e publikuara të Programit për Vlerësimin Ndërkombëtar të Nxënësve (PISA), në të ...

Rama: Protesta e të rinjve e nxitur. Basha: Njerëzit s’jetojnë me raporte

Ora news - 08.12.2016

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas protestës së të rinjve të PD përpara ministrisë së Arsimit, paraditen e sotme, duke i konsideruar ato si të nxitura nga partitë.

Pyetjet që iu bënë nxënësve kosovarë në testin e PISA-s! (Foto)

Telegrafi - 08.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Në radhitja e vendeve sipas performancës në shkencë sa i përket njohurive të nxënësve të moshës 15 vjeç Kosova del të jetë në fund të listës së përbërë nga ...

Shpend Ahmeti: A t’i nënshtrohemi që të gjithë testit PISA, me ditë ku jena?

Zeri - 08.12.2016

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti pas rezultatit të PISA-s, ka një kërkesë për të gjithë deputet, ministra e kryetar komune. Ai përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, ka ...

Këto janë disa nga pyetjet që iu ranë nxënësve kosovarë në testin PISA

Gazeta Express - 08.12.2016

"Shpjego në mënyrë shkencore fenomenin e meteorëve", është njëra nga detyrat që është dashur ta zgjidhin nxënësit kosovarë në testin e ...

Këto janë disa nga pyetjet që iu ranë nxënësve kosovarë në testin PISA

Zeri - 08.12.2016

"Shpjego në mënyrë shkencore fenomenin e meteorëve", është njëra nga detyrat që është dashur ta zgjidhin nxënësit kosovarë në testin e PISA-s. Rezultatet kanë treguar se gati asnjë nga ta nuk kanë ...

Rama u përgjigjet protestuesve të PD: Lexoni rezultatet e Shqipërisë në programin PISA 2015

BalkanWeb - 08.12.2016

TIRANE – Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur rinjve të Partisë Demokratike, të cilët rrethuan disa nga institucionet e vendit, duke protestuar në kuadër të ditës së Rinisë, 8 Dhjetorit.

Ky baba kosovar ka shokuar fëmijët e tij pas rezultateve të PISA-s (Foto)

Gazeta Express - 08.12.2016

Rezultatet e testit PISA për arsimin në Kosovë ka shokuar të gjithë, duke shpërfaq nivelin e ulët të diturisë së nxënësve në Kosovë. Reagime ka pasur nga të gjitha anët, por edhe paralajmërime nga ...

Reagon SBASHK-u: Mësimdhënësit nuk janë fajtor për rezultatet e PISA

Zeri - 08.12.2016

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK) ka reaguar ndaj institucionet arsimore, qendrore e lokale, si dhe ndaj të tjerëve që të mos humbin kohë duke bërë me gisht e duke ...

SBASHK për rezultatet e PISA-s: Mësimdhënësit e kanë bërë të pamundurën, faji është i të gjithëve

Telegrafi - 08.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës thotë se të gjithë po ndihen keq për shkak të rezultateve të PISA-s, prandaj kërkojnë mobilizim të ...

Kërkohet pakt kombëtar: Të shpallet arsimi i paprekshëm nga politika

Zeri - 08.12.2016

Kërkohet një pakt kombëtar për sektorin e arsimit. Ky pakt, duhet të shpallë arsimin të paprekshëm nga politika, riorientimin e investimeve në arsim dhe përkrahjen shumë më të madhe për mësimdhënësit.

Kërkohet pakt kombëtar: Të shpallet arsimi i paprekshëm nga politika

Telegrafi - 08.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Kërkohet një pakt kombëtar për sektorin e arsimit. Ky pakt, duhet të shpallë arsimin të paprekshëm nga politika, riorientimin e investimeve në arsim dhe ...

Ahmeti kërkon që deputetët, ministrat, zv.ministrat dhe kryetarët e komunave t’i nënshtrohen testit të PISA-së

Telegrafi - 08.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Pas rezultateve dëshpëruese të testit të PISA-së, reagimet kanë qenë të shumta, duke filluar nga vet qytetarët, nga shoqëria civile, por edhe nga ...

Stupcat me projekt dedikuar rezultatit të PISA-s (Video)

Zeri - 08.12.2016

Me humorin e tyre jemi mësuar tashmë me vite, gjithmonë duke sjellur risi dhe situatat e rënda që po ballafaqohet vend,ata i kthejnë në komike. Të njëjtën e kanë bërë edhe për rezultatet e fundit të ...

PISA letër përgëzimi Nikollës: Nxënësit shqiptarë, rezultate fantastike

Zeri - 08.12.2016

Programi Ndërkombëtar për Vlerësimin e Njohurive të Nxënësve (PISA) i ka dërguar një letër Ministrisë së Arsimit për rezultatet e studimit të vitit 2015.

Bajrami takoi koordinatorët për sigurimin e cilësisë në shkolla

Telegrafi - 08.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, takoi koordinatorët për sigurimin e cilësisë në shkolla të komunave Prishtinë, Podujevë, Lipjan ...

Rezultati i PISA-s? Koha kur Stupcat ironizonin me arsimin në Kosovë (Video)

Telegrafi - 08.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Me humorin e tyre jemi mësuar tashmë me vite, gjithmonë duke sjell risi dhe situatat e rënda që po ballafaqohet vend, ata i kthejnë në komike.

KE, letër përgëzimi Nikollës: Nxënësit shqiptarë me rezultate fantastike

Telegrafi - 08.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Komisioni Evropian i ka dërguar një letër vlerësimi Ministrisë së Arsimit në Programin Ndërkombëtar për Vlerësimin e Njohurive të Nxënësve (PISA), për ...

Letra/ KE vlerëson reformën në arsim: Nxënësit shqiptarë rezultate të shkëlqyera

Java News - 08.12.2016

Komisioni Europian i ka dërguar një letër Ministrisë së Arsimit për rezultatet e studimit të vitit 2015 në Programin Ndërkombëtar për Vlerësimin e Njohurive të Nxënësve (PISA).

Stupcat me projekt dedikuar rezultatit të PISA-s (Video)

Tetova Sot - 08.12.2016

Me humorin e tyre jemi mësuar tashmë me vite, gjithmonë duke sjellur risi dhe situatat e rënda që po ballafaqohet vend,ata i kthejnë nw komike, shkruan revista Kosovarja.

Zgjedhjet në Drenas, Testi i PISA-së për Kosovën , dhe muri i ndarjës etnike?!

Tetova Sot - 08.12.2016

Nga Skënder MULLIQI 1.Zgjedhjët për kryetar të komunës në Drenas, Pisa, muri i ndarjës etnike mbi lumin Ibër në Mitrovicë, ishin tri ngjarjët që e karakterizuan jetën politike gjatë kësaj jave në ...

Nxënësit e Maqedonisë mesin e të fundive nga të gjitha hulumtimet ndërkombëtare

Flaka - 08.12.2016

Testimi ndërkombëtarë PISA, ku arritjet e nxënësve nga Maqedonia janë në fund të listës vetëm e konstaton praktikën e deritanishme famëkeqe, trasnmeton FLAKA.info Në të gjitha hulumtimet e fundit ...

Nxënësit e Maqedonisë mesin e të fundive nga të gjitha hulumtimet ndërkombëtare

Alb Portali - 08.12.2016

Testimi ndërkombëtarë PISA, ku arritjet e nxënësve nga Maqedonia janë në fund të listës vetëm e konstaton praktikën e deritanishme famëkeqe, trasnmeton FLAKA.info Loading...

Stupcat moti kanë folur për rezultatin e PISA-s (VIDEO)

Alb Portali - 08.12.2016

Stupcat njihen tashmë për humorin e tyre. Ata shpeshë përmes skeqeve të tyre kanë ironizuar me situatën në vend. Loading... Aktuale këto ditë ka qenë rezultati i PISA-s i cili i rangon pothuajse më ...

Shumë universitete, shumë analfabetë!

Antpress - 08.12.2016

Përfaqësuesit ndërkombëtarë në vend kanë kërkuar që rezultati i PISA-s të diskutohet edhe në Parlamentin e Kosovës. Ekspertë të arsimit thonë se politika ka rol vendimtar në degradimin e ...

SBASHK: Gjendja nuk ndryshohet me “shpëtimtar” e me vajtore

Kosova Live - 08.12.2016

Rezultatet e PISA u publikuan dhe dihet cilat janë. Institucionet arsimore qendrore e lokale bashkë me gjithë të tjerët që janë të lidhur me këtë sektor të rëndësishëm nuk duhet të humbin kohë duke ...

Koordinatorët duhet të jenë më kërkues ndaj drejtorëve të shkollave lidhur me cilësinë

Kosova Live - 08.12.2016

Ministri i Arsimit , Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, takoi koordinatorët për Sigurimin e Cilësisë në Shkolla të komunave Prishtinë, Podujevë, Lipjan dhe Drenas, të cilët këto ditë po mbajnë ...

LB: PISA nuk e zbulon gjendjen e rëndë vetëm në arsim

Kosova Live - 08.12.2016

Rezultatet e testit ndërkombëtar PISA nuk është se kanë shpërfaqur diçka të re. Gjendja e rëndë në arsim, është produkt i eksperimenteve të vazhdueshme me sistemin arsimor, politizimin e skajshëm të ...

Matoshi: Raporti i PISA-s është tragjedi (Video)

Ina - 07.12.2016

Analisti dhe publicisti Halil Matoshi në “Click” të RTV21 tha se raportit i PISA-s është tragjedi, sepse sipas tij ka dështuar sistemi arsimor së bashku me kurrikulat e sistemit të arsimit të vendit ...

Thaçi: Rezultatet e PISA-s duhet të merren me seriozitetin më të madh

Ina - 07.12.2016

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha se rezultatet e PISA-s dhe mangësitë e identifikuara në sistemin arsimor të Kosovës duhet të merren me seriozitetin më të madh.

Thaçi: Rezultatet e PISA-s të merren seriozisht

Albeu.com - 07.12.2016

Presidenti i Kosovë s, Hashim Thaçi , lidhur me rezultatin e PISA-s për vlerësimin e arsimit në Kosovë, ku dhe u rendit të 68-tën, ka thënë se rezultatet e PISA-s dhe mangësitë e identifikuara në ...

Mustafa flet për rezultatin në testin PISA

Lajmi.net - 07.12.2016

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa tha se vlerësimi i PISA-s për nivelin e edukimit në Kosovës tregon se duhet bërë më shumë në këtë fushë. “Duhet të përdoren të gjitha mundësitë dhe fondet që ky ...

Mustafa: Qeveria duhet të mobilizohet pas rezultatit të PISAS

Lajm - 07.12.2016

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa tha se vlerësimi i PISA-s për nivelin e edukimit në Kosovës tregon se duhet bërë më shumë në këtë fushë. “Duhet të përdoren të gjitha mundësitë dhe fondet që ky ...

Testi PISA, nxënësit nga Maqedonia dhe Kosova me rezultatet më të këqija në botë

Portalb - 07.12.2016

Maqedonia dhe Kosova janë në fund të listës së rezultateve të testit ndërkombëtar PISA, që u publikuan gjatë ditës së djeshme. PISA ka testuar nxënësit 15 vjeçar në 70 shtete të ndryshme të botës në ...

PISA: Nxënësit nga Maqedonia dhe Kosova me rezultate më të këqija në botë!

Zhurnal - 07.12.2016

Shkup, 7 dhjetor - Gjatë ditës së djeshme u publikua nje listë nga PISA, në atë listë përmban emrat e shteteve me rezultatet te inteligjencës te nxenësve nga 70 vende të ndryshme të botës.

Testi PISA, nxënësit nga Maqedonia dhe Kosova me rezultatet më të këqija në botë

Idividi - 07.12.2016

Maqedonia dhe Kosova janë në fund të listës së rezultateve të testit ndërkombëtar PISA, që u publikuan gjatë ditës së djeshme. PISA ka testuar nxënësit 15 vjeçar në 70 shtete të ndryshme të botës në ...

Zyra e BE-së e vlerëson shqetësuese rezultatin e PISA-s për Kosovën

Lajmi.net - 07.12.2016

Zyrtarë ndërkombëtarë në Kosovë kanë shprehur shqetësimet e tyre lidhur me rezultatet e PISA-s në Kosovë. Sipas tyre, është shqetësuese që Kosova të renditet në vendet e fundit të kësaj liste.

Pisa: Nxënësit nga Maqedonia dhe Kosova me rezultate më të këqija në botë!

Lajm - 07.12.2016

Gjatë ditës së djeshme u publikua nje listë nga PISA, në atë listë përmban emrat e shteteve me rezultatet te inteligjencës te nxenësve nga 70 vende të ndryshme të botës.

VV do të inicojnë debat në Kuvend për dështimin në arsim

Lajmi.net - 07.12.2016

Lëvizja Vetëvendosje dështimin në cilësinë e arsimit të Kosovës që u prezantuan dje në testin ndërkombëtarë PISA, ia ka atribuuar Qeverisë aktuale dhe siç thanë ata klanit “Pronto”.

PISA vërtetoi qeverisjen e pistë në Kosovë!

Portalb - 07.12.2016

Florim Zeqa Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik PISA ka nxjerrë Kosovën në nivelin më të ulët të arsimit në rajon dhe botë. Këtë konstatim të PISA-s, kësaj radhe nuk mundi ta mohojë as ...

VV kërkon seancë të jashtëzakonshme për rezultatet e PISA-s

Lajm - 07.12.2016

Lëvizja Vetëvendosje ka thirrur një konferencë për media dedikuar rezultateve të vlerësimit ndërkombëtar të arsimit, PISA. Mytaher Haskuka tha se bazuar në të gjeturat e PISA-s, i bie që nxënësit e ...

BE i sugjeron Kosovës të trajtojë seriozisht rezultatet PISA

Zhurnal - 07.12.2016

Zyrtarë ndërkombëtarë në Kosovë kanë shprehur shqetësimet e tyre lidhur me rezultatet e PISA-s në Kosovë. Ndaj këtyre rezultateve ka reaguar edhe Zyra e BE-së në Prishtinë, duke i sugjeruar Kosovës ...

Raporti i ardhur nga PISA, reagon Unioni i Nxënësve Shqiptar

Lajm - 07.12.2016

SHKUP 07 DHJETOR – Unioni i Nxënësve Shqiptar duke marrë parasysh raportin e PISA ku Maqedonia rënditet në vendet e fundit për arsim cilësorë. Në vendet e para për arsim cilësorë kemi Singaporin, ...

Pas rezultateve të PISA-s, Qeveria e Kosovës miratoi Planin Strategjik të Arsimit në Kosovë 2017-2021

Lajmi.net - 07.12.2016

Qeveria e Republikës së Kosovës, e drejtuar nga kryeministri Isa Mustafa, ka mbajtur mbledhjen e 119 të rregullt, në të cilën ka miratuar ndër të tjera Planin Strategjik të Arsimit në Kosovë ...

PISA: Nait Hasani kërkon burgosjen e Arsim Bajramit

Lajmi.net - 07.12.2016

Kryetari i Komisonit Parlamentar për Arsim, Nait Hasani, në Info Magazine, ka thënë se një varg ministrash meritojnë të shkojnë në burg, përfshirë edhe ministrin Arsim Bajrami, pas dështimit të ...

UNSH kërkon të ndërtohen mekanizma për një arsim cilësor!

Portalb - 07.12.2016

Unioni i Nxënësve Shqiptar duke marrë parasysh raportin e PISA ku Maqedonia rënditet në vendet e fundit për arsim cilësorë sot ka reagur për cilësinë e arsimit në vend.

Vlerësimi i nxënësve, Shqipëria e 51-ta në “Pisa 2015”

Top Channel - 07.12.2016

Shqipëria ngjitet me 21 vende në raportin e vlerësimit ndërkombëtar të nxënësve 15-vjeçare “Pisa 2015”. Në shkenca nxënësit shqiptarë janë prezantuar më mirë duke lënë pas vendete e rajonit si ...

Alarmante: Kosova, e 70-ta për cilësi të arsimit

Zeri - 07.12.2016

Kosova është renditur në mesin e tri vendeve të fundit në raportin e Programit për Vlerësimin Ndërkombëtar të Nxënësve/Studentëve (PISA). Në lexim Kosova arriti një mesatare prej 347 pikëve duke u ...

Mustafa pas vlerësimit të PISA-s: Do t'i përdorim të gjitha fondet për rritjen e cilësisë së arsimit

Gazeta Express - 07.12.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, tha se vlerësimi i PISA-s për nivelin e edukimit në Kosovës tregon se duhet bërë më shumë në këtë ...

Mustafa: Vlerërsimi i “PISA”-s do të na mobilizojë

Zeri - 07.12.2016

Kryeministri Isa Mustafa ka thënë se vlerësimi nga testi “PISA” do t`i mobilizojë ata, njofton Klan Kosova. “Duhet të krijojmë gjithsesi mundësi që të kemi rezultate më të mira në vitet që vijnë” ka ...

Mustafa: Vlerësimi i “PISA”-s do të na mobilizojë

Telegrafi - 07.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Kryeministri Isa Mustafa ka thënë se vlerësimi nga testi “PISA” do t’i mobilizojë ata, njofton Klan Kosova .

Reagim i Zyrës së BE-së dhe donatorëve për testin e PISA-s: Të luftohet nepotizmi dhe korrupsioni në arsim

Gazeta Express - 07.12.2016

Zyrtarë ndërkombëtarë në Kosovë kanë shprehur shqetësimet e tyre lidhur me rezultatet PISA’së në ...

Ndërkombëtarët: Rezultatet e testit PISA janë shqetësuese

Zeri - 07.12.2016

Rezultatet e PISA-s për Kosovën janë shqetësuese dhe duhet të trajnohen në mënyrë serioze. Kështu, përmes një deklarate të përbashkët kanë deklaruar Zyra e BE-së në Kosovë / PPBE, Bashkëpunimi ...

VV kërkon seancë të jashtëzakonshme për rezultatet e PISA-s

Telegrafi - 07.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Lëvizja Vetëvendosje ka thirrur një konferencë për media dedikuar rezultateve të vlerësimit ndërkombëtar të arsimit, PISA.

Vetëvendosje kërkon seancë të jashtëzakonshme rreth rezultateve të PISA-s

Gazeta Express - 07.12.2016

Lëvizja "Vetëvendosje" ka thirrur një konferencë për media dedikuar rezultateve të vlerësimit ndërkombëtar të arsimit, ...

Pas rezultateve të PISA-s, Qeveria e Kosovës miratoi Planin Strategjik të Arsimit në Kosovë 2017-2021

Zeri - 07.12.2016

Qeveria e Republikës së Kosovës, e drejtuar nga kryeministri Isa Mustafa, ka mbajtur mbledhjen e 119 të rregullt, në të cilën ka miratuar ndër të tjera Planin Strategjik të Arsimit në Kosovë ...

Pas rezultateve të PISA-s, Qeveria aprovon Planin strategjik për zhvillimin e arsimit

Telegrafi - 07.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Qeveria e Republikës së Kosovës sot në mbledhjen e rregullt të saj ka aprovuar dokumentin më të rëndësishëm strategjik të fushës së arsimit, që përcakton ...

“Pisa 2015”, Shqipëria renditet në vendin e 51 nga 72 pjesëmarrës

ABC News - 07.12.2016

Shqipëria renditet në vendin e 50 nga 72 shtete pjesëmarrës në raportin ndërkombëtar të vlersimit të arritjeve në arsim për 15 vjeçarët. Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla e cilësoi një lajm të mirë ...

Vlerësimi PISA dhe opinioni publik në Kosovë

Telegrafi - 07.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Jonuz Salihaj Më në fund, pas shpalljes së rezultateve të vlerësimit të nxënësve për vitin 2015 në Kosovë, bile një ditë të vetme opinioni në masë u ...

Nait Hasani kërkon burgosjen e Arsim Bajramit dhe ministrave tjerë për testin e PISA's

Gazeta Express - 07.12.2016

Kryetari i Komisonit Parlamentar për Arsim, Nait Hasani, në Info Magazine të Klan Kosovës ka thënë se një varg ministrash meritojnë të shkojnë në burg, përfshirë edhe ministrin Arsim Bajrami, pas ...

Nait Hasani: Arsim Bajrami duhet të shkojë në burg, Dukagjin Pupovci është po ashtu përgjegjës për dështimin në PISA

Telegrafi - 07.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Kryetari i Komisionit Parlamentar për Arsim, Nait Hasani, në Info Magazine të Klan Kosovës ka thënë se ekspertët e arsimit dhe ministrat, që të gjithë – ...

Nait Hasani kërkon burgosjen e Arsim Bajramit dhe ministrave tjerë për testin e PISA's

Zeri - 07.12.2016

Kryetari i Komisonit Parlamentar për Arsim, Nait Hasani, në Info Magazine të Klan Kosovës ka thënë se një varg ministrash meritojnë të shkojnë në burg, përfshirë edhe ministrin Arsim Bajrami, pas ...

Rezultatet e PISA-s tronditin, por nuk çuditin

Telegrafi - 07.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Pavarësisht deklaratave të ashpra dhe denoncimeve në opinionin publik kosovar pas rezultateve të testit të PISA-s, ku Kosova u zhyt në fund të renditjes ...

Thaçi: rezultatet e pisa-s duhet të merren seriozisht

Flaka - 07.12.2016

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha se rezultatet e PISA-s dhe mangësitë e identifikuara në sistemin arsimor të Kosovës duhet të merren me seriozitetin më të madh.

Mustafa: Qeveria duhet të mobilizohet pas rezultatit të PISAS

Alb Portali - 07.12.2016

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa tha se vlerësimi i PISA-s për nivelin e edukimit në Kosovës tregon se duhet bërë më shumë në këtë fushë. Loading...

Pisa: Nxënësit nga Maqedonia dhe Kosova me rezultate më të këqija në botë!

Tetova Sot - 07.12.2016

Gjatë ditës së djeshme u publikua nje listë nga PISA, në atë listë përmban emrat e shteteve me rezultatet te inteligjencës te nxenësve nga 70 vende të ndryshme të botës.

PISA vërtetoi qeverisjen e pistë në Kosovë!

Tetova Sot - 07.12.2016

Florim Zeqa Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik PISA ka nxjerrë Kosovën në nivelin më të ulët të arsimit në rajon dhe botë. Këtë konstatim të PISA-s, kësaj radhe nuk mundi ta mohojë as ...

VV kërkon seancë të jashtëzakonshme për rezultatet e PISA-s

Alb Portali - 07.12.2016

Lëvizja Vetëvendosje ka thirrur një konferencë për media dedikuar rezultateve të vlerësimit ndërkombëtar të arsimit, PISA. Loading... Mytaher Haskuka tha se bazuar në të gjeturat e PISA-s, i bie që ...

Vetëvendosje: Nxënësit kosovarë 7 vite mbrapa Singaporit

Alb Portali - 07.12.2016

Nxënësit e Kosovës janë radhitur në vendin e 362 sa i përket rezultateve të instrumentit matës PISA, për aftësi të shkencës, matematikës dhe leximit. Bazuar në këtë, ata radhitën 128 pikë nën ...

Si po i mbjell Shqipëria dhe Kosova analfabetët funksionalë

Java News - 07.12.2016

Nga Ben Andoni Gati 2 vjet më parë, një funksionar i lartë shqiptar rrahu gjyqtarin në një ndeshje futbolli. Për t’i shpëtuar dënimit, “miqtë” (lexo: pehlivanët e politikës) i propozuan t’i drejtonte ...

UNSH kërkon të ndërtohen mekanizma për një arsim cilësor!

Alb Portali - 07.12.2016

Unioni i Nxënësve Shqiptar duke marrë parasysh raportin e PISA ku Maqedonia rënditet në vendet e fundit për arsim cilësorë sot ka reagur për cilësinë e arsimit në vend. Loading...

KE letër përgëzimi për MAS: Nxënësit shqiptarë, rezultate fantastike

Gazeta Tema - 07.12.2016

Programi Ndërkombëtar për Vlerësimin e Njohurive të Nxënësve (PISA) i ka dërguar një letër Ministrisë së Arsimit për rezultatet e studimit të vitit 2015.

Qeveria e Kosovës miratoi Planin Strategjik të Arsimit 2017-2021

Kosova Live - 07.12.2016

Qeveria e Republikës së Kosovës, e drejtuar nga kryeministri Isa Mustafa, ka mbajtur mbledhjen e 119 të rregullt, në të cilën ka miratuarndër të tjera Planin Strategjik të Arsimit në Kosovë 2017-2021.

Testi i PISA: Arsimi në Kosovë në nivelet më të ulëta (Foto)

Lajmi.net - 06.12.2016

Testi i “PISA” është testi kryesor ndërkombëtar për edukimin fillor dhe të mesëm.Ai dëshmon qe Kosova është ne nivelet më të ulëta të mundshme në arsim.

Testi i PISA: Arsimi në Kosovë në nivelet më të ulëta (Foto)

Ina - 06.12.2016

Testi i “PISA” është testi kryesor ndërkombëtar për edukimin fillor dhe të mesëm.Ai dëshmon qe Kosova është ne nivelet më të ulëta të mundshme në arsim.

Kosovarët “më të padijshmit në botë”! (Dokument)

Lajm - 06.12.2016

Kosovarët lexojnë më së paku në botë, thuajse nuk dinë asgjë për shkencën dhe janë matematicientë të dobët. Vetëm algjerianët dhe banorët e Republikës Dominikane janë më keq në ranglistën botërore të ...

Pas testit të “PISA” për arsimin, i ka disa fjalë edhe Shpend Ahmeti

Lajmi.net - 06.12.2016

Pas vlerësimit të Testit “PISA” për arsimin në Kosovë e i cili është testi kryesor ndërkombëtar për edukimin fillor dhe të mesëm ku u tha se Kosova është ne nivelet më të ulëta të mundshme në arsim, ...

PISA: Kosova në nivelin më të ulët në arsim

Evropaelire - 06.12.2016

Programi për vlerësimin ndërkombëtar të nxënësve, i njohur me shkurtesën “PISA”, ka radhitur Kosovën në vendin e 68-të në mesin e 70 shteteve, të cilat i janë nënshtruar këtij vlerësimi.

Nxënësit në Zvicër më të mirët në Europë në matematikë

Lajmi.net - 06.12.2016

Rezultatet e testit PISA tregojnë se nxënësit në Zvicër shkëlqejnë në matematikë dhe dituri natyre. Por ata kanë probleme me kompetencën e leximit. E ardhmja i takon Azisë nëse për bazë e marrim ...

MASHT e pranon dështimin në arsim, premton më shumë punë

Lajmi.net - 06.12.2016

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë thotë se janë të vetëdijshëm pas vlerësimit të testit ndërkombëtar "PISA", se duke qenë procesi i parë i tillë në Republikën e Kosovës i njëjti ka pas ...

Edhe maqedonasit dalin analfabetë si kosovarët (Dokument)

Lajmi.net - 06.12.2016

Banorët e Maqedonisë gjenden në 5 vendet e fundit të shteteve që lexojnë më së paku në botë, thuajse nuk dinë asgjë për shkencën dhe janë matematicientë të dobët, përcjell Telegrafi.

PISA: Kosova në nivelin më të ultë në arsim

Almakos - 06.12.2016

Programi për vlerësimin ndërkombëtar të nxënësve, i njohur me shkurtesën “PISA”, ka radhitur Kosovën në vendin e 68 në mesin e 70 shteteve, cilat i janë nënshtruar këtij vlerësimi.

Banorët e Maqedonisë nuk lexojnë, nuk dijnë për shkencën dhe janë të dobët në matematikë (Dokument)

Almakos - 06.12.2016

Banorët e Maqedonisë gjenden në 5 vendet e fundit të shteteve që lexojnë më së paku në botë, thuajse nuk dinë asgjë për shkencën dhe janë matematicientë të dobët.

Thaqi: Rezultatet e PISA-s tregojnë gjendjen e mjerueshme në arsimin kosovar

Lajmi.net - 06.12.2016

Eksperti i arsimit, Jusuf Thaqi, duke komentuar rezultatet e testit "PISA", flet për një gjendje nën nivelin e dëshiruar të arsimit në Kosovë. “Ky është një vlerësim ndërkombëtar që mundëson ...

Pupovci thotë se nxënësit tanë janë 3 vjet prapa atyre të vendeve të zhvilluara

Lajmi.net - 06.12.2016

Eksperti i arsimit, Dukagjin Pupovci ka thënë se testi i PISA’s ka treguar se nxënësi mesatar në Kosovë i klasës së nëntë mund të krahasohet me një nxënës të klasës së gjashtë nga vendet e ...

Ja sa janë më të ‘dijshëm’ popujt e rajonit, në krahasim me kosovarët

Lajmi.net - 06.12.2016

Testi i “PISA” është testi kryesor ndërkombëtar për edukimin fillor dhe të mesëm. Në të kanë marrë pjesë disa vende të botës, përfshirë edhe shumicën e shteteve në rajon.

MASHT pranon dështimet në arsim: Në vitin 2021 do t'i arrijmë vendet e zhvilluara

Albeu.com - 06.12.2016

Programi për Vlerësimin Ndërkombëtar të Nxënësve , i njohur si PISA, i ka publikuar sot rezultatet e plota të testimit të nxënësve nga arsimimi fillor dhe i mesëm.

Këta janë politikanët që e sollën në këtë “derexhe” arsimin e Kosovës (Foto)

Lajmi.net - 06.12.2016

Rezultatet e testit PISA që u publikuan sot, shkaktuan reagime të shumta për cilësinë e arsimit në Kosovë. Përgjegjësinë më të madhe për këtë gjendje, kritikët po ia vënë ish-ministrave të arsimit ...

Nitaj i AAK-së kërkon dorëheqjen e Bajramit pas rezultateve në PISA

Lajmi.net - 06.12.2016

Anëtari i kryesisë së AAK-së dhe zëdhënësi i saj, Muharrem Nitaj ka kërkuar largimin e Arsim Bajramit nga posti i ministrit të Arsimit. Nitaj në një postim në facebook duke komentuar rezultatin në ...

Pisa: Qeveria Gruevski-Ahmeti, rrënuan arsimin në Maqedoni (Dokument)

Ina - 06.12.2016

Programi për vlerësimin ndërkombëtar të nxënësve, i njohur me shkurtesën “PISA”, ka radhitur Maqedoninw në vendin e 67-të në mesin e 72 shteteve, të cilat i janë nënshtruar këtij vlerësimi, njofton ...

E pranon edhe Thaçi vlerësimin e PISA-s: Përmirësim urgjent i arsimit në Kosovë

Lajmi.net - 06.12.2016

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi e pranon se ka nevojë urgjente në të gjitha nivelet i kualitetit të arsimit në Kosovë. Këto deklarata të presidentit vijnë menjëherë pas prezantimit të vlerësimit të ...

“PISA tregon se Ministria e Arsimit ka dështuar…!”

Lajmi.net - 06.12.2016

Deputetja nga radhët e AAK-së, Teuta Haxhiu, që është edhe anëtare e komisionit për Arsim në Kuvendin e Kosovës, ka reaguar nëpërmjet profilit të saj në Facebook, për ranglistën e Organizatës për ...

Thaçi: Rezultatet e PISA-s duhet të merren seriozisht

Evropaelire - 06.12.2016

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha se rezultatet e PISA-s dhe mangësitë e identifikuara në sistemin arsimor të Kosovës duhet të merren me seriozitetin më të madh.

Ministri Bajrami: Cilësia e arsimit nuk është përgjegjësi e Qeverisë

Lajmi.net - 06.12.2016

Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami, ka thënë se nuk është befasuar nga të gjeturat e testit PISA duke pranuar se pritjet e ministrisë që ai drejton nuk kanë qenë më të mëdha.

Krasniqi: Ata që e sollën arsimin në këtë “deregje” duhet të japin llogari

Lajmi.net - 06.12.2016

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi ka folur për raportin e PISA, në të cilën tregohet niveli i ulët i arsimit në Kosovë.

Thaçi: Rezultatet e PISA-s duhet të merren seriozisht

Portalb - 06.12.2016

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha se rezultatet e PISA-s dhe mangësitë e identifikuara në sistemin arsimor të Kosovës duhet të merren me seriozitetin më të madh, transmeton REL .

Pallaska për arsimin: Politikanët i shohin mësuesit si votues

Lajmi.net - 06.12.2016

Juristi Dastid Pallaska po konsideron se politikanët i shohin mësuesit, arsimtarët dhe profesorët si votues Pallaska e ka quajtur të turpshëm rankimin e Kosovës në raportin e PISA-së, por sipas tij, ...

Kelmendi: Qeveria shkatërroi arsimin, shëndetësinë e ardhmërinë e rinisë së Kosovës

Lajmi.net - 06.12.2016

Edhe deputeti i pavarur në Kuvendin e Kosovës, Gëzim Kelmendi ka komentuar rezultatet e PISA-s. Përmes një postimi në “Facebook” ai thotë se ata që shkatërruan arsimin në Kosovë, janë po të njëjtit ...

Maqedonia dhe Kosova të fundit në botë për mësim – DOKUMENT

Shqipmedia - 06.12.2016

Banorët e Maqedonisë dhe Kosovës gjenden në 5 vendet e fundit të shteteve që lexojnë më së paku në botë, thuajse nuk dinë asgjë për shkencën dhe janë matematicientë të dobët.

Nxënësit shqiptarë, ndër të fundit në njohuritë bazike shkollore

Albeu.com - 06.12.2016

Nxënësit shqiptarë janë renditur ndër të fundit për sa i përket njohurive të tyre në lëndët bazike, si matematikë, gjuhë-letërsi dhe shkenca ekzakte .

Ja çfarë thoshin nxënësit që morën pjesë në testin PISA (Video)

Lajmi.net - 06.12.2016

Shumica e nxënësve gjithandej Kosovës, kanë dështuar në këtë provim ndërkombëtar të cilësisë, të njohur si PISA. Rezultatet e shumëpritura u publikuan të martën, dhe aty Kosova radhitet si e 68-ta në ...

Thaci: Të korigjohen gabimet e gjetura në sistemin arsimor

LajmiFundit - 06.12.2016

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha se rezultatet e PISA-s dhe mangësitë e identifikuara në sistemin arsimor të Kosovës duhet të merren me seriozitetin më të madh.

Matoshi e konsideron raportin e PISA-s si tragjedi (Video)

Lajmi.net - 06.12.2016

Analisti dhe publicisti Halil Matoshi konsideron se raportit i PISA-s është tragjedi, sepse sipas tij ka dështuar sistemi arsimor së bashku me kurrikulat e sistemit të arsimit të vendit tonë.

Testi i PISA: Arsimi në Kosovë në nivele katastrofale (Foto)

Gazeta Express - 06.12.2016

Testi i “PISA” është testi kryesor ndërkombëtar për edukimin fillor dhe të ...

Pisa-Studie: Nxënësit e Kosovës dhe Maqedonisë më të dobtit në Europë

Botasot - 06.12.2016

Nxënësit e Kosovës(70) janë më të dobtit në Europë, ndërsa menjëhërë pak para tyre ndodhen nxënësit e Maqedonisë (69), sipas studimit të ri të Pisa-Studie.

Shkruan Jusuf Thaçi: PISA dhe arsimi mesjetar i Kosovës

Gazeta Express - 06.12.2016

Nëse institucionet përkatëse të Kosovës nuk vetëdijesohen dhe nuk mobilizohen për të ndërmarrë veprime të mirëfillta për përmirësimin e arsimit në Kosovë, atëherë së paku shpresoj që së paku ...

Kështu renditemi në lexim, shkencë dhe matematikë sipas testit më të fundit ndërkombëtar (Foto)

Gazeta Express - 06.12.2016

Programi për Vlerësimin Ndërkombëtar të Nxënësve, i njohur si PISA, i ka publikuar sot rezultatet e plota të testimit të nxënësve nga arsimimi fillor dhe i mesëm, me Kosovën që është renditur shumë ...

Kosovarët “më të padijshmit në botë”! (Dokument)

Telegrafi - 06.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Kosovarët lexojnë më së paku në botë, thuajse nuk dinë asgjë për shkencën dhe janë matematicientë të dobët. Vetëm algjerianët dhe banorët e Republikës ...

Testi i PISA: Arsimi në Kosovë në nivelet më të ulëta (Foto)

Zeri - 06.12.2016

Testi i “PISA” është testi kryesor ndërkombëtar për edukimin fillor dhe të mesëm.Ai dëshmon qe Kosova është ne nivelet më të ulëta të mundshme në arsim.

MASHT i vetëdijshëm për cilësinë e dobët në arsim

Telegrafi - 06.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë sot ka prezantuar Rezultatet e Vlerësimit Ndërkombëtar PISA 2015, për nxënësit e moshës 15 vjeçare.

MASHT i pranon dështimet në cilësinë e arsimit: Në vitin 2021 do t'i arrijmë vendet e zhvilluara

Gazeta Express - 06.12.2016

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë përmes një komunikate për media ka treguar se ka pranuar sot Rezultatet e Vlerësimit Ndërkombëtar (PISA) 2015, të cilat nuk treguan ndonjë arritje ...

Banorët e Maqedonisë nuk lexojnë, nuk dijnë për shkencën dhe janë të dobët në matematikë (Dokument)

Telegrafi - 06.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Banorët e Maqedonisë gjenden në 5 vendet e fundit të shteteve që lexojnë më së paku në botë, thuajse nuk dinë asgjë për shkencën dhe janë matematicientë të ...

Pacolli Qeverisë për testin e PISA's: Si po ndiheni sot, a është ky suksesi i juaj?

Gazeta Express - 06.12.2016

Kryetari i AKR’së për rezultatet e testit PISA iu është drejtuar Qeverisë me një ...

MASHT pranon dështimet, thotë se në vitet e ardshme do ketë rezultate më të mira

Zeri - 06.12.2016

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT), ka bërë të ditur se i ka pranuar Rezultatet e Vlerësimit Ndërkombëtar (PISA) 2015, të cilat kanë treguar rezultate jo të mira për Kosovën MASHT ...

Pupovci shpjegon testin e PISA-s: 15-vjeçarët tanë ngecin 3 vjet shkollim pas atyre të vendeve të zhvilluara

Gazeta Express - 06.12.2016

Eksperti i arsimit, Dukagjin Pupovci ka thënë se testi i PISA’s ka treguar se nxënësi mesatar në Kosovë i klasës së nëntë mund të krahasohet me një nxënës të klasës së gjashtë nga vendet e ...

Reagon Pacolli pas rezultateve të PISA-së

Zeri - 06.12.2016

Kryetari i Aleancës Kosova e Re (AKR), Behxhet Pacolli ka reaguar pas shpaljes së rezultatit të PISA-së, ku Kosova renditet në vendin e parafundit sa i përket cilësisë së edukimit.

Pupovci shpjegon testin e PISA's: 15 vjeçarët tanë ngecin 3 vjet shkollim pas atyre të vendeve të zhvilluara

Zeri - 06.12.2016

Eksperti i arsimit, Dukagjin Pupovci ka thënë se testi i PISA’s ka treguar se nxënësi mesatar në Kosovë i klasës së nëntë mund të krahasohet me një nxënës të klasës së gjashtë nga vendet e ...

Pacolli Qeverisë për testin e PISA-s: Si po ndiheni sot, a është ky suksesi juaj?

Gazeta Express - 06.12.2016

Kryetari i AKR-së për rezultatet e testit PISA i është drejtuar Qeverisë me një ...

Reagon Nisma për testin PISA: Mjaft e helmuat të ardhmen e fëmijëve tanë

Gazeta Express - 06.12.2016

Anëtari i kryesisë së "Nismës për Kosovën", Bajram Hasani, ka reaguar pas rezultateve të testit PISA, rezultat i cili për Hasanin është alarmant dhe se për këtë ka fajësuar Qeverinë, MASHT-in, ...

Testi i PISA-s e mbështet për muri Arsim Bajramin, kërkon më shumë buxhet për arsimin

Gazeta Express - 06.12.2016

Në prezantimin e Rezultateve të Vlerësimit Ndërkombëtar (PISA) 2015, ministri i arsimit, Arsim Bajrami, ka thënë se është fakt inkurajues se Kosova ka pasur një vlerësim kredibil dhe se rezultatet e ...

Haskuka: Nxënësit dalin të dobët, ky është sistemi ku Ramiz Lladrovci është doktor shkence

Zeri - 06.12.2016

Deputeti i Parlamentit të Kosovës, Mytaher Haskuka ka komentuar publikimin e rezultateve të PISA ku nxënësit nga Kosova kanë dalë gati në fund nga 70 vende në lexim, matematikë dhe lexim, transmeton ...

Nitaj i AAK-së kërkon dorëheqjen e Bajramit pas rezultateve në PISA

Zeri - 06.12.2016

Anëtari i kryesisë së AAK-së dhe zëdhënësi i saj, Muharrem Nitaj ka kërkuar largimin e Arsim Bajramit nga posti i ministrit të Arsimit. Nitaj në një postim në facebook duke komentuar rezultatin në ...

Haxhiu: PISA tregon ku jemi, dikush duhet të mbajë përgjegjësi

Telegrafi - 06.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Deputetja Teuta Haxhiu, nga rradhët e AAK, që është edhe anëtare e komisionit për Arsim në Kuvendin e Kosovës, ka reaguar nëpërmjet një postimi në Facebook, ...

Haxhiu: PISA tregon se Ministria e Arsimit ka dështuar...!

Zeri - 06.12.2016

Deputetja, Teuta Haxhiu, që është edhe anëtare e komisionit për Arsim në Kuvendin e Kosovës, ka reaguar nëpërmjet profilit të saj në Facebook, për ranglistën e Organizatës për Bashkëpunim dhe ...

Bajrami: Vlerësimi i PISA-s për arsimin në Kosovë është real

Telegrafi - 06.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Minsitri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, ka thënë se rezultatet e Kosovës në testin PISA, që vlerëson njohuritë e nxënësve të shteteve ...

Kështu i arsyeton Presidenti dështimet e nxënësve në testin PISA

Gazeta Express - 06.12.2016

Presidenti Hashim Thaçi ka reaguar pas publikimit të rezultateve të testit PISA – i cili matë aftësitë e nxënësve të moshës 15 vjeç e ku për herë të parë ka marrë pjesë edhe e Kosova duke u radhitur ...

Presidenti i shqetësuar me vlerësimin e PISA-s

Telegrafi - 06.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka reaguar ndaj rezultateve negative të testit PISA-s për arsimin në Kosovë.

Bajrami: Arsimi në Kosovë i nivelit të vendeve të rajonit

Zeri - 06.12.2016

Minsitri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, në Info Magazine të Klan Kosovës ka thënë se rezultatet e Kosovës në testin PISA, që vlerëson njohuritë e nxënësve të shteteve të ...

Shqetësime për cilësinë e arsimit në Kosovë

VOA - 06.12.2016

Programi për vlerësimin ndërkombëtar të nxënësve, e ka radhitur Kosovën në vendin e 68 nga 70 vende të përfshira në vlerësimin e njohurive të nxënësve në lexim, matematikë dhe ...

Thaçi: Rezultatet e PISA's duhet të merren seriozisht

Gazeta Express - 06.12.2016

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka reaguar ndaj rezultateve negative të PISA-s për arsimin në ...

E pranon edhe Thaçi vlerësimin e PISA-s: Duhet t’i marrim me seriozitet të madh

Zeri - 06.12.2016

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka reaguar ndaj rezultateve negative të PISA-s për arsimin në Kosovë. Thaçi me një postim në Facebook, ka shkruar se rezultatet e PISA-s duhet të merren ...

Krasniqi: Ata që e sollën arsimin në këtë gjendje duhet të japin llogari

Gazeta Express - 06.12.2016

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi ka folur për raportin e PISA, në të cilën tregohet niveli i ulët i arsimit në Kosovë.

Krasniqi: Ata që e sollën arsimin në këtë 'deregje' duhet të japin llogari

Zeri - 06.12.2016

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi ka folur për raportin e PISA, në të cilën tregohet niveli i ulët i arsimit në Kosovë.

​Pallaska: Kosovës i duhet një model i ri të financimit të arsimit

Gazeta Express - 06.12.2016

Rankimi i turpshëm i Kosovës në raportin e PISA-së është gjithçka përveç se ...

Krasniqi: Të japin përgjegjësi ata që e degraduan arsimin

Telegrafi - 06.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nisma-s për Kosovë, Jakup Krasniqi ka vlerësuar se njerëzit që e kanë degraduar arsimin dhe edukimin e njeriut tonë, që i ...

PISA, për pis e ma pis!

Telegrafi - 06.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Dikur, kur shqiptarët shtypeshin nga Serbia, e vuanin në shpirt edhe shtypjen e palestinezëve nga Izraeli. “Palestinezët janë populli më i shkolluar në ...

Pallaska e quan të turpshëm rangimin e Kosovës në testin e PISA-s

Telegrafi - 06.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Juristi dhe analisti, Dastid Pallaska, e ka quajtur të turpshëm rangimin e Kosovës në raportin e PISA-s. Pallaska, përmes një postimi në Facebook, vlerëson ...

Arsimi, Thaçi: Rezultatet e PISA-s duhet të merren seriozisht

Ora news - 06.12.2016

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha se rezultatet e PISA-s dhe mangësitë e identifikuara në sistemin arsimor të Kosovës duhet të merren me seriozitetin më të madh.

Pallaska: E turpshme rangimi i Kosovës në testin e PISA-s

Zeri - 06.12.2016

Juristi dhe analisti, Dastid Pallaska, e ka quajtur të turpshëm rangimin e Kosovës në raportin e PISA-s. Pallaska, përmes një postimi në Facebook, vlerëson së arsimi në vend është jocilësor për shkak ...

Miftari: Rezultatet e PISA-s janë tronditëse

Zeri - 06.12.2016

Zëdhënësi i MKRS-së, Vehbi Miftari, rezultatet e PISA-s i ka quajtur tronditëse, ku sipas tij, edhe më tronditëse do të ishte injorimi i tyre. Miftari përmes një postimi në “Facebook”, vlerëson se ...

Matoshi: Raporti i PISA-s është tragjedi (Video)

Telegrafi - 06.12.2016

Informohu me lajmet e fundit në Messenger Analisti dhe publicisti Halil Matoshi në “Click” të RTV21 tha se raportit i PISA-s është tragjedi, sepse sipas tij ka dështuar sistemi arsimor së bashku me ...

Kosovarët e vegjël, sipas testit të fundit ndërkombëtar, janë shumë pas

Java News - 06.12.2016

Programi për Vlerësimin Ndërkombëtar të Nxënësve, i njohur si PISA, i ka publikuar sot rezultatet e plota të testimit të nxënësve nga arsimimi fillor dhe i mesëm, me Kosovën që është renditur shumë ...

Krasniqi: Ata që e sollën arsimin në këtë gjendje duhet të japin llogari

Tetova Sot - 06.12.2016

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi ka folur për raportin e PISA, në të cilën tregohet niveli i ulët i arsimit në Kosovë.

PISA 2015: Kosova si vend i ri përballet me cilësi të pamjaftueshme në fushën arsimore

Kosova Live - 06.12.2016

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë sot ka prezantuar Rezultatet e Vlerësimit Ndërkombëtar PISA 2015, për nxënësit e moshës 15 vjeçare. Po sot, OECD sot ka publikuar rezultatet për të ...

Arsimi në Kosovë në nivelet më të ulëta (Foto)

Antpress - 06.12.2016

???????????????????????????????????? Testi i “PISA” është testi kryesor ndërkombëtar për edukimin fillor dhe të mesëm. Ai dëshmon qe Kosova është ne nivelet më të ulëta të mundshme në arsim.