TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kolegji dhe vendimi i KQZ

24 orë - 20.01.2013

Para disa ditësh u njoha me vendimin numër 1 datë 3.1.2013 të kolegjit Zgjedhor pranë Gjykatës së Apelit Tiranë. Ky vendim siç dihet është i formës së prerë.

Zgjedhjet 2013, Koalicioni i Vezhguesve i shqetësuar për ndarjen e mandateve: Po shkelet Kushtetuta

24 orë - 20.01.2013

Shpërndarja e mandateve të deputetëve për zgjedhjet 2013 ka sjellë edhe njëherë reagimin e Koalicionit të Vëzhguesve Vendorë. Në një deklaratë për mediat KVV, duke vlerësuar të drejtat e qytetarëve si të drejta themelore e të ...

Ndarja e mandateve, Rama: Kuvendi nuk mund të marrë atributet e KQZ

LajmiFundit - 20.01.2013

TIRANE– “Çdo parti e vogël përpiqet të bëhet e madhe, duke akuzuar partitë e mëdha. Ky është qëndrimi që kanë mbajtur përfaqësuesit tanë në KQZ dhe është qëndrimi që do të mbajë grupi ynë parlamentar.

Gjiknuri: Kuvendi shkel Kodin nëse voton mandatet

Panorama - 20.01.2013

“Caktimi i mandateve nga Kuvendi duke shmangur KQZ-në është shkelje flagrante e ligjit zgjedhor”. Kështu shprehet në një intervistë për gazetën “Panorama” sekretari për Çështjet Zgjedhore në Partinë Socialiste, Damian Gjiknuri.

Mandatet, Rama: Asnjë pakt me PD, Kuvendi s'mund të marrë atributet e KQZ-së

BalkanWeb - 20.01.2013

TIRANE – Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama hodhi poshtë akuzat e LSI-së për ekzistencën e një marrëveshjeje mes socialistëve dhe demokratëve për çështjen e ndarjes të mandateve të deputetëve.

KVV: Ndarja e mandateve nuk po respekton barazinë e votave të qytetarëve

Shekulli - 19.01.2013

Shpërndarja e mandateve të deputetëve për zgjedhjet 2013 ka sjellë edhe njëherë reagimin e Koalicionit të Vëzhguesve Vendorë. Në një deklaratë për mediat, KVV, duke vlerësuar të drejtat e qytetarëve si të drejta themelore e të ...

Topi: Për koalicion FRD vendos pas zgjedhjeve

Kombetare - 19.01.2013

Kryetari i Frymës së Re Demokratike, Bamir Topi, ka deklaruar se partia që ai drejton do të vendosë pas 23 qershorit se me cilën parti do të bëjë koalicion.

Ndarja e mandateve, Koalicioni i Vëzhguesve vendorë: KQZ ta rimarrë në shqyrtim

LajmiFundit - 19.01.2013

Koalicioni i Vëzhguesve Vendorë deklaron se po ndjek me shumë vëmendje procesin e ndarjes së mandateve për çdo zonë zgjedhore për Zgjedhjet e Ardhshme Parlamentare të 23 Qershorit 2013.

Vëzhguesit Vendorë: KQZ të rishqyrtojë mandatet

Albeu.com - 19.01.2013

Vëzhguesit Vendorë: KQZ të rishqyrtojë mandatet Koalicioni i Vëzhguesve Vendorë kerkon nga Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve rishqyrtimin e ceshtjes se ndarjes se mandateve .

Mandatet, nis përplasja në Kuvend

Panorama - 19.01.2013

Pas miratimit të kalendarit trejavor të punimeve, çështja e mandateve do të shqyrtohet në Kuvend. Përballja e parë mes maxhorancës dhe opozitës do të jetë të martën e ardhshme, ku është lajmëruar mbledhja e Komisionit të Ligjeve me rend ...

Mandatet, vëzhguesit vendorë: Nuk respektohet vota, KQZ të rishqyrtojë çështjen

BalkanWeb - 19.01.2013

TIRANË- Pas shqetësimeve të ngritura më parë në lidhje me përgatitjet zgjedhore, koalicioni i vëzhguesve vendorë ngre një tjetër çështje atë të ndarjeve të mandateve.

Zgjedhjet 2013, KVV i shqetësuar për ndarjen e mandateve: Po shkelet Kushtetuta

Ora news - 19.01.2013

Shpërndarja e mandateve të deputetëve për zgjedhjet 2013 ka sjellë edhe njëherë reagimin e Koalicionit të Vëzhguesve Vendorë. Në një deklaratë për mediat KVV, duke vlerësuar të drejtat e qytetarëve si të drejta themelore e të ...

Vëzhguesit Vendorë: KQZ të rishqyrtojë mandatet

Panorama - 19.01.2013

TIRANE- Koalicioni i Vëzhguesve Vendorë kerkon nga KQZ rishqyrtimin e ceshtjes se ndarjes se mandateve, duke ngritur shqetesimin se procesi nuk po respekton të drejtën kushtetuese të barazisë së votës së qytetarëve.

Zgjedhjet 2013, KVV i shqetësuar për ndarjen e mandateve: Po shkelet Kushtetuta

Botasot - 19.01.2013

Shpërndarja e mandateve të deputetëve për zgjedhjet 2013 ka sjellë edhe njëherë reagimin e Koalicionit të Vëzhguesve Vendorë. Në një deklaratë për mediat KVV, duke vlerësuar të drejtat e qytetarëve si të drejta themelore e të ...

Mandatet do t’i ndajë Kuvendi. Rezoluta çame jashtë kalendarit trejavor të Parlamentit

Panorama - 18.01.2013

Konferenca e Kryetarëve ka përfshirë dje në axhendën e punimeve të Kuvendit kërkesën e dorëzuar pak ditë më parë nga KQZ për rishpërndarjen e mandateve për zgjedhjet e 23 qershorit.

Mandatet do t'i ndajë Kuvendi. Rezoluta çame jashtë kalendarit trejavor

BalkanWeb - 18.01.2013

TIRANE - Konferenca e Kryetarëve ka përfshirë dje në axhendën e punimeve të Kuvendit kërkesën e dorëzuar pak ditë më parë nga KQZ për rishpërndarjen e mandateve për zgjedhjet e 23 qershorit.

Koalicioni me PS, Blushi: LSI të dalë më parë nga qeveria

Panorama - 18.01.2013

Anëtari i Kryesisë së PS: Duam fushatë të qetë, vendi meriton stabilitet. Deputeti i Partisë Socialiste, Ben Blushi, shprehet se nëse KQZ-ja nuk e bën punën e saj siç duhet, ky vend do të ketë probleme të mëdha.

Sekui: KQZ larg politikës, të bëjë zgjedhje të lira

Panorama - 17.01.2013

Ambasadori i BE-së në Tiranë, Etore Sekui, deklaroi dje se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve duhet të mos ndikohet nga presionet dhe ndërhyrjet politike.

Ndarja e mandateve, Gjata: Kompetencë e Kuvendit, Celibashi: KQZ të rimarrë vendim

BalkanWeb - 17.01.2013

TIRANE - Zhurma që ka përfshirë KQZ-në për e ndarjen e mandateve të deputetëve cilësohet nga dy ish-kryetarët e këtij institucioni, Çlirim Gjata dhe Ilirian Celibashi, si një debat shterpë.

“PS e fillon garën me 5 mandate në Berat”

Shekulli - 16.01.2013

Luis tanushi -Socialistët shprehen të bindur se do të arrijnë që të sigurojnë mbi 5 mandate në qarkun e Beratit. Në një intervistë për “Shekullin”, kreu i bashkisë së këtij qyteti, Fadil Nasufi, thekson se PS-ja do të futet në zgjedhjet e ...

BE: Kujdes me zgjedhjet

Top Channel - 16.01.2013

Brukseli është duke ndjekur me vëmendje fazën parapërgatitore të zgjedhjeve që lidhet ngushtësisht me punën dhe vendimet e deritanishme të KQZ. Kjo u la të kuptohet nga prononcimi kreut të delegacionit të BE-së në Tiranë, Ettore Sequi.

Alibeaj: KQZ ta shqyrtojë përsëri ndarjen e mandateve

Panorama - 16.01.2013

Deputeti i PD-së, anëtar i Komisionit të Ligjeve, Enkelejd Alibeaj, shprehet se KQZ-ja mund ta marrë sërish në shqyrtim vendimin për ndarjen e mandateve.

Ndarja e mandateve, Bylykbashi: Vendimi i takon Parlamentit

Gazeta Republika - 16.01.2013

Parlamenti ka kompetencën e vërtetë për të vendosur shpërndarjen e re të mandateve për zgjedhjet e 2013, kurse Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, vetëm sa bën një llogaritje matematikore.

Mandatet e 2013, kaos në KQZ

Panorama - 16.01.2013

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është përfshirë dje në kaos dhe debate të ashpra për shkresën e dërguar nga sekretarja e Përgjithshme e KQZ-së, Aljona Mansaku, ndaj Kuvendit për rishpërndarjen e mandateve të deputetëve për vitin 2013.

Bylykbashi: KQZ nuk ka më kompetencë për mandatet e zgjedhjeve

Panorama - 16.01.2013

Eksperti ligjor i Partisë Demokratike, njëherësh shefin e kabinetit të Kryeministrit, Oerd Bylykbashi, deklaroi dje se KQZ e ka përmbyllur procedurën e vet për rishpërndarjen e mandateve dhe zgjidhja duhet të vijë nga Kuvendi.

Sekui: KQZ, rol kyc në përgatitjen e zgjedhjeve. Të mos ndikohet nga presioni e ndërhyrjet politike

Panorama - 16.01.2013

TIRANË- Duke vlerësuar rëndësinë që ka për vendin dhe integrimin mbajtja e zgjedhjeve të lira, të ndershme e me standarde, ambasadori i BE-së në vendin tonë, Etore Sekui ka deklaruar se KQZ nuk duhet të ndikohet nga asnjë lloj presioni ...

SHBA: Shqipëria të dëshmojë se bën zgjedhje të lira. BE: KQZ të mos ndikohet politikisht

BalkanWeb - 16.01.2013

TIRANE- Zgjedhjet parlamentare në Shqipëri janë në vëmendje të Shteteve të Bashkuara të Amerikës që presin që shqiptarët të zhvillojë zgjedhje të lira e demokratike në 23 qershor, por dhe të Bashkimit Europian që kanë nënvizuar sot rolin e ...

Zgjedhjet , KQZ ndan fondin për partitë, asnjë lek për FRD-në

Shekulli - 15.01.2013

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve miraton sot shpërndarjen e ndihmës financiare vjetore për partitë politike. Bëhet fjalë për një shumë prej 200 milionë lekësh të reja, që janë rezervuar në buxhetin e këtij viti për forcat politike.

KQZ merr në shqyrtim ndarjen e buxhetit vjetor për forcat politike

LajmiFundit - 15.01.2013

TIRANE–Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shqyrton çështjen e ndarjes së fondit vjetor për partitë politike për vitin 2013. Në pikat e rendit të ditës është edhe shqyrtimi i Projekt-vendimit: “Për miratimin e modelit të regjistrit të ankimeve ...

Ndarja e mandateve, debate të ashpra në KQZ

Albeu.com - 15.01.2013

Ndarja e mandateve, debate të ashpra në KQZ Mbledhja e radhës e Komisionit Qëndor të Zgjedhjeve është shoqëruar me debate mes kryetares së KQZ Lefteri Lleshi dhe nënkryetarit, Denar Biba i cili kërkoi sqarime nga sekretarja e përgjithshme ...

KQZ, anëtarët debat për rendin e ditës

Kombetare - 15.01.2013

Mbledhja e sotme e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve është karakterizuar nga debate mes kryetares dhe nën/kryetarit të këtij institucioni. Ka qenë mosdakordësia mes palëve mbi rendin e ditës të KQZ-së, e cila ka çuar deri në ndërprerjen ...

Bylykbashi: Për mandatet vendos Kuvendi

Top Channel - 15.01.2013

Shefi i kabinetit të kryeministrit Berisha, Oerd Bylykbashi, bashkëhartues i Kodit Elektoral dhe një nga njerëzit kyç të demokratëve në proçeset zgjedhore, thotë se është Kuvendi i Shqipërisë institucioni i vetëm që duhet të vendosë tani ...

Mandatet, sherr në KQZ

Top Channel - 15.01.2013

Shpërndarja e mandateve të deputetëve ka kthyer sallën e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në arenën e përplasjeve të forta dhe mungesës së zgjidhjeve.

KQZ, miraton vendimin për shpërndarjen e fondeve të partive

Ora news - 15.01.2013

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve miraton vendimin për shpërndarjen e ndihmës financiare vjetore për partitë politike. Ligji “Për buxhetin e vitit 2013”, ka parashikuar një fond prej 200 milionë lekësh si mbështetje financiare për partitë ...

KQZ: Zgjedhjet, 1.2 milionë USD

Panorama - 15.01.2013

Zgjedhjet e përgjithshme të 23 qershorit do t’i kushtojnë buxhetit të shtetit rreth 123 milionë lekë ose 1.2 milionë dollarë. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve pritet të miratojë sot buxhetin e detajuar që do të përdoret për mbulimin e ...

KQZ, miraton sot shpërndarjen e fondeve për partitë politike

Botasot - 15.01.2013

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve pritet të miratojë sot shpërndarjen e ndihmës financiare vjetore për partitë politike. Ndërkohë ligji “Për buxhetin e vitit 2013”, ka parashikuar fondin prej 200 milionë lekësh si mbështetje financiare për ...

Mandatet në Parlament, Celibashi: KQZ nuk e kreu detyrën

Gazeta Republika - 15.01.2013

Parlamenti ka të drejtë të zgjidhë çështjen e shpërndarjes së mandateve për zgjedhjet e 2013-ës. Kështu vlerësojnë ekspertë të zgjedhjeve në Shqipëri, Çlirim Gjata dhe Ilirian Celibashi, ndërsa për këtë çështje ndahen qëndrime të ndryshme.

Zgjedhjet 2013, fondi ndahet mes 7 partive

Gazeta Republika - 15.01.2013

123 milionë lekë është shuma që do të shpenzohet për zgjedhjet e 23 qershorit të 2013-ës pa përfshirë këtu teknologjinë e re elektronike. Është ky dokumenti i detajuar i buxhetit që Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të miratojë të martën.

Gjiknuri: Mandatet e 2009-s, vendim i rrezikshëm për zgjedhjet

Panorama - 15.01.2013

Sekretari për Çështjet Zgjedhore në Partinë Socialiste, Damian Gjiknuri, takoi në Hotel Tirana përfaqësues të ambasadave të BE-së në Tiranë, Ambasadës Amerikane dhe OSBE-së, ku i ka vënë në dijeni për vendimin e paligjshëm, siç tha, të ...

Mandatet, debate mes Bibës e Lleshit në KQZ

Panorama - 15.01.2013

TIRANE- Ka nisur me debate e replika te ashpra mbledhja e radhes e Komisionit Qendor te Zgjedhjeve, ne te cilen pritet te miratohet buxheti per zgjedhjet parlamentare te qershorit.

Mandatet, debate midis Denar Bibës dhe Lefterie Lleshit. PS: Po përsërisni 2009

BalkanWeb - 15.01.2013

TIRANE- Mbledhja e sotme e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve është karakterizuar nga debate mes kryetares dhe nën/kryetarit të këtij institucioni.

KQZ miraton vendimin për shpërndarjen e fondeve të partive

Gazeta Republika - 15.01.2013

Në mbledhjen e sotme, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve miratoi vendimin për shpërndarjen e ndihmës financiare vjetore për partitë politike. Ligji “Për buxhetin e vitit 2013”, ka parashikuar një fond prej 200 milionë lekësh si mbështetje ...

KQZ, miraton vendimin për shpërndarjen e fondeve të partive

Botasot - 15.01.2013

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve miraton vendimin për shpërndarjen e ndihmës financiare vjetore për partitë politike. Ligji “Për buxhetin e vitit 2013”, ka parashikuar një fond prej 200 milionë lekësh si mbështetje financiare për partitë ...

Besueshmëria e Kolegjit Zgjedhor në pikëpyetje

Shekulli - 14.01.2013

Anëtarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Albana Shtylla, shprehet kritike ndaj vendimit të Kolegjit Zgjedhor i cili mori përsipër që të bëjë vetë ndarjen e zonave të administrimit zgjedhor.

Shpërndarja e mandateve, Gjiknuri- diplomatëve: KQZ-ja nuk mund të përdoret për interes të një partie

Shekulli - 14.01.2013

Sekretari për çështjet zgjedhore në Partinë Socialiste, Damian Gjiknuri zhvilloi sot një takim me diplomatë të huaj, të akredituar në Shqipëri. Në takimin që u zhvillua në Hotel “Tirana” me dyer të mbyllura, sekretari socialist informoi ...

Ndarja e mandateve në qarqe, PS takim informues me ambasadorët e akredituar në Tiranë

LajmiFundit - 14.01.2013

TIRANE—Partia Socialiste është angazhuar dukshëm për zgjidhjen e çështjes së mandateve të deputetëve në qarqe. Ambasadorët e akredituar në Tiranë do të mblidhen sot në një takim të organizuar nga sekretari socialist për çështjet zgjedhore ...

Takimi me ambasadorët, Gjiknuri: Çështja e mandateve vë në rrezik zgjedhjet

Albeu.com - 14.01.2013

Takimi me ambasadorët, Gjiknuri: Çështja e mandateve vë në rrezik zgjedhjet Update- Pas takimit me trojkën e ambasadorëve, deputeti i PS- Damian Gjiknuri në një pronocim për mediat u shpreh se diskutoi me diplomatët për vendimin e ...

Gjiknuri takon ambasadorët: Ndarja e mandateve, goditje e Kushtetutës

Kombetare - 14.01.2013

Sekretari për Çështjet Zgjedhore në Partinë Socialiste, Damian Gjiknuri, zhvilloi sot një takim me diplomatët e huaj, të akredituar në Shqipëri, të cilëve i shprehu shqetësimet e PS-së në lidhje me shpërndarjen e mandateve, përgatitjet për ...

PS informon ambasadorët, Gjiknuri: KQZ po vë në rrezik zgjedhjet e ardhshme

LajmiFundit - 14.01.2013

TIRANE–“Nuk mund të pranohen mandatet që s’përfaqësojnë barazinë e përfaqësimit, nuk anashkalohet KQZ dhe as Kuvendi të përdorë mandate të 2009 për mandatet e reja për zgjedhjet e qershorit të 2013.

FRD: KQZ të zbatojë në mënyrë të paanshme Kodin Zgjedhor

LajmiFundit - 14.01.2013

Fryma e Re Demokratike nëpërmjet Sekretarit të saj për Çështjet Zgjedhore z. Ervin Karamuço bëri të ditur sot shqetesimin e saj ne lidhje me një praktike të re abuzive që është duke u gatuar në KQZ lidhur me përjashtimin e FRD-së nga ...

PS: Zgjedhjet janë në rrezik

Top Channel - 14.01.2013

Partia Socialiste ngre tek trupa diplomatike në Tiranë alarmin për kërcënimin e zgjedhjeve nga vendime të njëanshme të institucioneve, siç i cilëson forca më e madhe opozitare në vend. .

Shpërndarja e fondeve, Karamuço: KQZ po penalizon FRD-në

Albeu.com - 14.01.2013

Shpërndarja e fondeve, Karamuço: KQZ po penalizon FRD-në Partia “Fryma e Re Demokratike” ka shprehur sot shqetësimin e saj në lidhje me një praktike të re abuzive që sipas saj është duke u zhvilluar në KQZ lidhur me përjashtimin e FRD-së ...

Fondi për zgjedhjet, FRD:Po abuzohet me ne, KQZ: Ndarje ligjore

Kombetare - 14.01.2013

Sekretari për Çështjet Zgjedhore i Partisë Fryma e Re Demokratike, Ervin Karamuço, bëri me dije shqetësimin e kësaj partie lidhur me përjashtimim e FRD-së nga përfitimet e ligjshme që parashikon Kodi Zgjedhor për partitë parlamentare.

KQZ: FRD s`mund të përfitojë fonde, s`ka marrë asnjë mandate me vota

LajmiFundit - 14.01.2013

Komisioni qendror i Zgjedhjeve deklaroi se Fryma e Re Demokratike nuk mund të përfitojë fonde nga buxheti i vënë në dispozicion, pasi fondet për partitë politike ndahen sipas ligjit në raport me deputetët e fituar në zgjedhje.

Topi: KQZ, me vendimmarrje politike

Top Channel - 14.01.2013

Përgatitja e zgjedhjeve të reja parlamentare e ka tërhequr të gjithë vëmendjen e stafit drejtues të FRD-së, e drejtuar nga ish-presidenti Bamir Topi, kryetari që aspiron të mbledhë rreth vetes të gjitha shtresat e shoqërisë.

Nishani: Zgjedhjet e lira, sfidë e Shqiperisë

Ina - 14.01.2013

Problemi i vetëm dhe sfida e vetme për të garantuar zgejdhje të lira dhe të ndershme mbetet përmirësimi i kulturës politike mes palëve politike.

Kërkesa e KQZ-së drejtuar Parlamentit: Ndarja e re e mandateve

Gazeta Republika - 14.01.2013

Thellohet ngërçi në shpërndarjen e mandateve të deputetëve për çdo qark. Media disponon një kërkesë të Sekretares së Përgjithshme të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Aljona Mansaku që pasditen e së premtes i ka dërguar Parlamentit, duke i ...

Përgatitjet për zgjedhjet, PS takim me ambasadorët

Ora news - 14.01.2013

Sekretari për çështjet zgjedhore në Partinë Socialiste, Damian Gjiknuri do të takohet sot rreth orës 11:00 me diplomatët e huaj, të akredituar në Shqipëri.

Gjiknuri informon ambasadorët për KQZ e mandatet

Panorama - 14.01.2013

Sekretari për Çështjet Zgjedhore në Partinë Socialiste, Damian Gjiknuri, ka informuar dje ambasadorët e akredituar në Tiranë për kërkesën e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, për ndarjen e mandateve të deputetëve.

Situata parazgjedhore dhe mandatet, Gjiknuri takim me diplomatët e huaj

Panorama - 14.01.2013

TIRANE- Situata parazgjedhore dhe pergatitjet e zgjedhjeve te qershorit kane qene ne qender te takimit qe sekretari për çështjet zgjedhore në Partinë Socialiste, Damian Gjiknuri zhvilloi sot me diplomatët e huaj, të akredituar në vendin ...

Zgjedhjet, Gjiknuri takon diplomatët e huaj: Çështja e mandateve, goditje e Kushtetutës

BalkanWeb - 14.01.2013

TIRANE - Sekretari për çështjet zgjedhore në Partinë Socialiste, Damian Gjiknuri zhvilloi sot një takim me dyer të mbyllura me diplomatë të huaj të akredituar në Shqipëri.

Përgatitjet për zgjedhjet, Gjiknuri takon ambasadorët e huaj

Ora news - 14.01.2013

Sekretari për çështjet zgjedhore në Partinë Socialiste, Damian Gjiknuri është takuar sot me diplomatët e huaj, të akredituar në Shqipëri. Në një prononcim për mediat pas takimit, Gjiknuri theksoi se u ka ngritur diplomatëve të huaj ...

FRD: KQZ po përjashton FRD-në nga përfitimet e ligjshme

Ora news - 14.01.2013

Partia “Fryma e Re Demokratike” ka shprehur sot shqetësimin e saj në lidhje me një praktike të re abuzive që sipas saj është duke u zhvilluar në KQZ lidhur me përjashtimin e FRD-së nga përfitimet e ligjshme që parashikon Kodi Zgjedhor për ...

KQZ i përgjigjet FRD për buxhetin: Nuk keni mandate, s’mund të përfitoni

Ora news - 14.01.2013

Fryma e Re Demokratike nuk mund të përfitojë nga fondet e vëna në dispozicion nga buxheti, pasi fondet për partitë politike ndahen sipas ligjit në raport me deputetët e fituar në zgjedhje.

Fondi për zgjedhjet 2013, FRD: Abuzim me ne, KQZ: Ndahet sipas ligjit

BalkanWeb - 14.01.2013

TIRANË- Partia Fryma e Re Demokratike, nëpërmjet Sekretarit të saj për Çështjet Zgjedhore, Ervin Karamuço, bëri të ditur sot shqetesimin e saj në lidhje me një praktike të re, sipas tyre abuzive që është duke u gatuar në KQZ lidhur me ...

FRD: KQZ na përjashtoi nga fondet për partitë KQZ: Ndarja është bërë sipas ligjit

Panorama - 14.01.2013

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve reagoi menjëherë pas deklaratave të Frymës së Re Demokratike për abuzim me fondet për partitë politike për zgjedhjet e 2013-tës.

Zgjedhje me standarde, Nishani: Sfidë kryesore, kultura politike e palëve politike

Ora news - 14.01.2013

Problemi i vetëm dhe sfida e vetme për të garantuar zgejdhje të lira dhe të ndershme mbetet përmirësimi i kulturës politike mes palëve politike.

Ndarja e mandateve, Gjiknuri: Po politizohet KQZ, të garantohet kriteri i barazisë

Ora news - 14.01.2013

Ngërçi i krijuar mes dy forcave kryesore politike PD-PS lidhur me cështjen e shpërndarjes së mandateve të deputetëve nuk mund të marrë zgjidhje nga asnjë institucion tjetër vecse Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve.