TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Evropa e dobët përballë sulmeve kibernetike

VOA - 13.01.2017

Mes alarmit në rritje se Evropa është objektiv i ardhshëm i sulmeve kibernetike, disa besojnë se Franca, që po përgatitet për zgjedhjet parlamentare këtë vit, mund të mos jetë objektiv.

"Moska ka materiale për të shantazhuar Trumpin", presidenti i ri: "Gjueti shtrigash"

Albeu.com - 11.01.2017

Presidenti i zgjedhur i SHBA-ve, Donald Trump , ka reaguar ashpër pas lajmeve të shumta në mediat amerikane, që thonë se Rusia ka një material bombë për të.

Trump: Akuzat ndaj meje janë gjueti shtrigash, nuk kam asgjë me Rusinë

Lajmi.net - 11.01.2017

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump hodhi poshtë akuzat se rusët kanë kompromentuar të dhënat personale dhe financiare mbi të si një “gjueti shtrigash politike”.

Trump: Akuzat ndaj meje janë gjueti shtrigash, nuk kam asgjë me Rusinë

Zhurnal - 11.01.2017

Lajmi i rremë! Kjo është krejtësisht një gjueti shtrigash politike. Rusia ka thënë se raporti i paverifikuar është paguar nga kundërshtarët e mi politikë dhe e gjitha kjo është një trillim dhe një ...

Ukraina: Ndërprerjet e energjisë ishin sulm kibernetik

SOT - 11.01.2017

Ndërprerjet e energjisë që goditën kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, në dhjetor janë gjykuar si sulme kibernetike nga ekspertët që po hetojnë incidentin. Blackout-i gjatë një orë para mesnatës më 17 ...

“Moska ka materiale për të shantazhuar Trump”, manjati: Lajme të rreme, gjueti shtrigash

BalkanWeb - 11.01.2017

“Lajme të rreme- totalisht një gjueti shtrigash politike”. Kështu ka reaguar presidenti i zgjedhur i SHBA-ve, Donald Trump në Twitter pas lajmeve të shumta në mediat amerikane, mes të cilave New York ...

Gjermania do të reagojë ndaj sulmeve kibernetike me kundërsulme

Portalb - 10.01.2017

Gjermania duhet të jetë e aftë të reagojë ndaj sulmeve kibernetike me kundërsulme, deklaroi shefi i zbulimit të brendshëm gjerman, Hans-Georg Maasen. “Vlerësojmë se nuk është e nevojshme vetëm të ...

Akuzat nga SHBA për sulmet kibernetike, Rusia: Të lodhur nga “gjuetia e shtrigave”

Zhurnal - 10.01.2017

Rusia, sipas asaj që ka thënë zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, për reporterët, është lodhur nga akuzat. Moska madje i quan pretendimet e Shteteve të Bashkuara mbi ndërmarrjen e një fushate ...

Franca në vitin 2016 parandaloi 24.000 sulme kibernetike ndaj sistemit të mbrojtjes

Idividi - 10.01.2017

Paris, 8 janar 2017 (MIA) - Në vitin 2016 janë parandaluar 24.000 sulme kibernetike ndaj sistemit francez të mbrojtjes, që paraqet "dyfishim të sulmeve çdo vit" deklaroi ministri i Mbrojtjes, Zhan Iv ...

Gjermania do të reagojë ndaj sulmeve kibernetike me kundërsulme

Idividi - 10.01.2017

Berlin, 10 janar 2017 (MIA) - Gjermania duhet të jetë e aftë të reagojë ndaj sulmeve kibernetike me kundërsulme, deklaroi shefi i zbulimit të brendshëm gjerman, Hans-Georg Maasen.

SHBA-të me projekt-ligj në kongres për sanksione kundër Rusisë

Albeu.com - 10.01.2017

Një grup senatorësh republikanë dhe demokratë pritet të paraqesin sot një projekt-ligj që synon vendosjen e sanksioneve të reja ndaj Rusisë për shkak të sulmeve të saj kibernetrike si dhe qëndrimit ...

Disa ligjvënës pritet të kërkojnë sanksione të reja kundër Rusisë

VOA - 10.01.2017

Një grup senatorësh republikanë dhe demokratë pritet të paraqesin sot një projekt-ligj që synon vendosjen e sanksioneve të reja ndaj Rusisë për shkak të sulmeve të saj kibernetrike si dhe qëndrimit ...

Gjermania do të reagojë ndaj sulmeve kibernetike me kundërsulme

Tetova Sot - 10.01.2017

Gjermania duhet të jetë e aftë të reagojë ndaj sulmeve kibernetike me kundërsulme, deklaroi shefi i zbulimit të brendshëm gjerman, Hans-Georg Maasen. “Vlerësojmë se nuk është e nevojshme vetëm të ...

Priebus: Trump e pranon raportin për sulmet kibernetike ruse

Evropaelire - 09.01.2017

Presidenti i zgjedhur amerikan, Donald Trump, e pranon konkluzën e komunitetit të inteligjencës së Shteteve të Bashkuara, se Rusia është përpjekur të ndërhyjë në zgjedhjet presidenciale amerikane, ka ...

Obama: E nënvlerësova ndikimin e sulmeve kibernetike ruse

Lajmi.net - 09.01.2017

Presidenti amerikan Barack Obama, pas përfundimit të agjencive amerikane të zbulimit se Rusia ndërhyri në zgjedhjet presidenciale, thotë se “e nënvleftësoi” ndikimin e fushatës së keqinformimit dhe ...

Priebus: Trump e pranon raportin për sulmet kibernetike ruse

Lajmi.net - 09.01.2017

Presidenti i zgjedhur amerikan, Donald Trump, e pranon konkluzën e komunitetit të inteligjencës së Shteteve të Bashkuara, se Rusia është përpjekur të ndërhyjë në zgjedhjet presidenciale amerikane, ka ...

Francë: Mbrojtje kundër sulmeve kibernetike

Evropaelire - 09.01.2017

Franca i ka bllokuar 24 mijë sulme kibernetike kundër ushtrisë së saj gjatë vitit të kaluar, ka thënë ministri i mbrojtjes, Jean-Yves Le Drian. Në një intervistë të publikuar dje, ai ka theksuar se ...

Francë: Mbrojtje kundër sulmeve kibernetike

Portalb - 09.01.2017

Franca i ka bllokuar 24 mijë sulme kibernetike kundër ushtrisë së saj gjatë vitit të kaluar, ka thënë ministri i mbrojtjes, Jean-Yves Le Drian. Në një intervistë të publikuar dje, ai ka theksuar se ...

Trump e pranon raportin për sulmet kibernetike ruse

Lajm - 09.01.2017

Presidenti i zgjedhur amerikan, Donald Trump, e pranon konkluzën e komunitetit të inteligjencës së Shteteve të Bashkuara, se Rusia është përpjekur të ndërhyjë në zgjedhjet presidenciale amerikane, ka ...

Obama mesazh këshillues:Trump duhet të respektojë institucionet amerikane

SOT - 09.01.2017

Presidenti amerikan Barack Obama thotë se e ka këshilluar pasuesin e tij Donald Trump, të mos përpiqet ta drejtojë Shtëpinë e Bardhë ashtu siç do të menaxhonte biznesin e familjes.

Francë: Mbrojtje kundër sulmeve kibernetike

Lajmi.net - 09.01.2017

Franca i ka bllokuar 24 mijë sulme kibernetike kundër ushtrisë së saj gjatë vitit të kaluar, ka thënë ministri i mbrojtjes, Jean-Yves Le Drian. Në një intervistë të publikuar dje, ai ka theksuar se ...

Priebus: Trump e pranon raportin për sulmet kibernetike ruse

Portalb - 09.01.2017

Presidenti i zgjedhur amerikan, Donald Trump, e pranon konkluzën e komunitetit të inteligjencës së Shteteve të Bashkuara, se Rusia është përpjekur të ndërhyjë në zgjedhjet presidenciale amerikane, ka ...

Priebus: Trump e pranon raportin për sulmet kibernetike ruse

Zhurnal - 09.01.2017

Presidenti i zgjedhur amerikan, Donald Trump, e pranon konkluzën e komunitetit të inteligjencës së Shteteve të Bashkuara, se Rusia është përpjekur të ndërhyjë në zgjedhjet presidenciale amerikane, ka ...

FT: Është rritur numri i sulmeve agresive kibernetike ndaj BE-së

Portalb - 09.01.2017

Brukseli ka regjistruar vitin e kaluar rritje dhe sulme gjithnjë e më të rrezikshme kibernetike ndaj serverëve të Bashkimit Evropian, njoftoi Fanejshëll Tajms.

Obama: E kam nënçmuar ndikimin e sulmeve kibernetike

Evropaelire - 09.01.2017

Presidenti amerikan, Barack Obama, thotë se e kishte “nënçmuar” ndikimin e keqinformacionit dhe sulmeve kibernetike në demokracitë, pasi agjencitë e inteligjencës konkluduan se presidenti i Rusisë ...

Obama: E kam nënçmuar ndikimin e sulmeve kibernetike

Zhurnal - 09.01.2017

Uashington, 9 janar - Presidenti amerikan, Barack Obama, thotë se e kishte “nënçmuar” ndikimin e keqinformacionit dhe sulmeve kibernetike në demokracitë, pasi agjencitë e inteligjencës konkluduan se ...

Obama: E kam nënçmuar ndikimin e sulmeve kibernetike

Lajm - 09.01.2017

Presidenti amerikan, Barack Obama, thotë se e kishte “nënçmuar” ndikimin e keqinformacionit dhe sulmeve kibernetike në demokracitë, pasi agjencitë e inteligjencës konkluduan se presidenti i Rusisë ...

Kremlini: Sjellja e SHBA-së ndaj Rusisë i ngjan një gjuetie shtrigash

Lajmi.net - 09.01.2017

Akuzat se Rusia u përpoq të ndikoj në zgjedhjet presidenciale amerikane të kujton një gjueti shtrigash, ka thënë zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Rusia: Akuzat e SHBA-së janë amatore, po na lodhin

Lajmi.net - 09.01.2017

Kremlini dënoi sot amatorizmin që ka të bëjë me akuzat për pirateri bërë nga SHBA-ja, shërbimet sekrete të të cilës akuzojnë Moskën për sulme informatike destinuar për të influencuar fushatën ...

Akuzat nga SHBA për sulmet kibernetike, Rusia: Të lodhur nga “gjuetia e shtrigave”

Top Channel - 09.01.2017

Rusia, sipas asaj që ka thënë zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, për reporterët, është lodhur nga akuzat. Moska madje i quan pretendimet e Shteteve të Bashkuara mbi ndërmarrjen e një fushate ...

FT: Është rritur numri i sulmeve agresive kibernetike ndaj BE-së

Idividi - 09.01.2017

Bruksel, 9 janar 2017 (MIA) - Brukseli ka regjistruar vitin e kaluar rritje dhe sulme gjithnjë e më të rrezikshme kibernetike ndaj serverëve të Bashkimit Evropian, njoftoi Fanejshëll Tajms.

Në Suedi vitin e kaluar janë regjistruar 100.000 sulme kibernetike

Idividi - 09.01.2017

Stokholm, 9 janar 2017 (MIA) - Vitin e kaluar Suedia ka qenë e goditur prej 100.000 sulmeve kibernetike nga jashtë, njoftoi agjencia kombëtare për zbulim.

Rusia mohon pretendimet e SHBA-së për sulmet kibernetike

Portalb - 09.01.2017

Dmitri Peskov, zëdhënësi i presidentit të Rusisë Vladimir Putin u shpreh se akuzat e SHBA-së se Rusia ka kryer sulme kibernetike të “kujtojnë gjuetinë e shtrigave”, raporton Anadolu Agency (AA).

Akuzat nga SHBA për sulmet kibernetike, Rusia: Të lodhur nga “gjuetia e shtrigave”

Portalb - 09.01.2017

Rusia, sipas asaj që ka thënë zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, për reporterët, është lodhur nga akuzat. Moska madje i quan pretendimet e Shteteve të Bashkuara mbi ndërmarrjen e një fushate ...

Rusia “e lodhur nga gjuetia e shtrigave"

SOT - 09.01.2017

Rusia tha të hënën se akuzat amerikane për sulmet kibernetike gjatë zgjedhjeve presidenciale i ngjanin vërtet një gjuetie shtrigash. Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha për gazetarët në Moskë se ...

Priebus: Trump e pranon raportin për sulmet kibernetike ruse

Koha.net - 09.01.2017

Presidenti i zgjedhur amerikan, Donald Trump, e pranon konkluzën e komunitetit të inteligjencës së Shteteve të Bashkuara, se Rusia është përpjekur të ndërhyjë në zgjedhjet presidenciale amerikane, ka ...

Janë bllokuar 24 mijë sulme kibernetike kundër ushtrisë franceze

Koha.net - 09.01.2017

Franca i ka bllokuar 24 mijë sulme kibernetike kundër ushtrisë së saj gjatë vitit të kaluar, ka thënë ministri i mbrojtjes, Jean-Yves Le Drian. Në një intervistë të publikuar dje, ai ka theksuar se ...

Trump e pranon raportin për sulmet kibernetike ruse

Telegrafi - 09.01.2017

Presidenti i zgjedhur amerikan, Donald Trump, e pranon konkluzën e komunitetit të inteligjencës së Shteteve të Bashkuara, se Rusia është përpjekur të ndërhyjë në zgjedhjet presidenciale amerikane, ka ...

Franca me mbrojtje kundër sulmeve kibernetike

Telegrafi - 09.01.2017

Franca i ka bllokuar 24 mijë sulme kibernetike kundër ushtrisë së saj gjatë vitit të kaluar, ka thënë ministri i mbrojtjes, Jean-Yves Le Drian. Në një intervistë të publikuar dje, ai ka theksuar se ...

Obama: E nënvlerësova ndikimin e sulmeve kibernetike ruse

BalkanWeb - 09.01.2017

Presidenti amerikan Barack Obama, pas konkluzionit të agjencive amerikane të zbulimit se Rusia ndërhyri në zgjedhjet presidenciale, thotë se “e nënvlerësoi” ndikimin e fushatës së keqinformimit dhe ...

Siguria kibernetike, nis ngritja e një agjencie të dedikuar

BalkanWeb - 09.01.2017

Komunikimet elektronike do të mund të sigurohen nga një autoritet i dedikuar dhe kjo falë ndryshimeve që janë bërë në legjislacion dhe që tashmë kanë hyrë në fuqi.

Obama: E kam nënçmuar ndikimin e sulmeve kibernetike

Koha.net - 09.01.2017

Presidenti amerikan, Barack Obama, thotë se e kishte “nënçmuar” ndikimin e keqinformacionit dhe sulmeve kibernetike në demokracitë, pasi agjencitë e inteligjencës konkluduan se presidenti i Rusisë ...

Obama: E kam nënçmuar ndikimin e sulmeve kibernetike

Telegrafi - 09.01.2017

Presidenti amerikan, Barack Obama, thotë se e kishte “nënçmuar” ndikimin e keqinformacionit dhe sulmeve kibernetike në demokracitë, pasi agjencitë e inteligjencës konkluduan se presidenti i Rusisë ...

Rusia i quan ‘gjueti të shtrigave’ akuzat e SHBA’së

Gazeta Express - 09.01.2017

Rusia, sipas asaj që ka thënë zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, për reporterët, është lodhur nga akuzat. Moska madje i quan pretendimet e Shteteve të Bashkuara mbi ndërmarrjen e një fushate ...

Rusia dënon raportin për ndërhyrjen në zgjedhjet e SHBA

VOA - 09.01.2017

Kremlini i ka denoncuar si të pabaza dhe amatore pretendimet eshërbimeve amerikane të zbulimit se Moska ka ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale të vitit të kaluar në Shtetet e Bashkuara për të ...

Sulmet kibernetike, Rusia: Jemi lodhur nga kjo “gjueti shtrigash” e SHBA

Ora news - 09.01.2017

Fushata e akuzave të shteteve të bashkuara të Amerikës ndaj Rusisë si hakuese e demokratëve me qëllim influencimin në fitoren e Donald Trump, është një gjueti shtrigash.

Zgjedhje e Donald Trump President

ABC News - 09.01.2017

Rusia është lodhur nga akuzat e Shteteve të Bashkuara në lidhje me sulmet kibernetike të kryera në periudhën e zgjedhjeve presidenciale. Në reagimin e parë për raportin e inteligjencës amerikane, ...

Obama tërhiqet dhe e pranon sulmin kibernetik rus

Java News - 09.01.2017

Presidenti amerikan Barack Obama, pas përfundimit të agjencive amerikane të zbulimit se Rusia ndërhyri në zgjedhjet presidenciale, thotë se “e nënvleftësoi” ndikimin e fushatës së keqinformimit dhe ...

Barack Obama: E nënvlerësova ndikimin e sulmeve kibernetike ruse

Gazeta Tema - 09.01.2017

Presidenti amerikan Barack Obama, pas përfundimit të agjencive amerikane të zbulimit se Rusia ndërhyri në zgjedhjet presidenciale, thotë se “e nënvleftësoi” ndikimin e fushatës së keqinformimit dhe ...

Obama mesazh për Trump: Presidenca nuk është si biznesi privat

Flaka - 09.01.2017

Presidenti amerikan Barack Obama thotë se e ka këshilluar pasuesin e tij Donald Trump, të mos përpiqet ta drejtojë Shtëpinë e Bardhë ashtu siç do të menaxhonte biznesin e familjes.

Obama: E kam nënçmuar ndikimin e sulmeve kibernetike

Flaka - 09.01.2017

Presidenti amerikan, Barack Obama, thotë se e kishte “nënçmuar” ndikimin e keqinformacionit dhe sulmeve kibernetike në demokracitë, pasi agjencitë e inteligjencës konkluduan se presidenti i Rusisë ...

Obama: E kam nënçmuar ndikimin e sulmeve kibernetike

Alb Portali - 09.01.2017

Presidenti amerikan, Barack Obama, thotë se e kishte “nënçmuar” ndikimin e keqinformacionit dhe sulmeve kibernetike në demokracitë, pasi agjencitë e inteligjencës konkluduan se presidenti i Rusisë ...

Ushtria franceze habit, kemi bllokuar 24 mijë sulme kibernetike

Java News - 09.01.2017

Franca i ka bllokuar 24 mijë sulme kibernetike kundër ushtrisë së saj gjatë vitit të kaluar, ka thënë ministri i mbrojtjes, Jean-Yves Le Drian. Në një intervistë të publikuar orët e fundit, ai ka ...

Kremlini i kundërpërgjigjet SHBA-së: Akuzat për ndërhyrje në zgjedhje të nivelit amator

Java News - 09.01.2017

Kremlini dënoi sot amatorizmin që ka të bëjë me akuzat për pirateri bërë nga SHBA-ja, shërbimet sekrete të të cilës akuzojnë Moskën për sulme informatike destinuar për të influencuar fushatën ...

“Raporti i Inteligjencës Amerikane, gjueti shtrigash”

Vision Plus - 09.01.2017

Rusia duket se është lodhur nga akuzat per përfshirje te saj nëpërmjet hakerave ne fushatën presidenciale amerikane. Moska madje i ka quajtur pretendimet e Inteligjencës Amerikane si nje gjueti ...

Ngrihet Autoriteti i Çertifikimit Elektronik dhe Sigurisë Kibernetike

Java News - 09.01.2017

Komunikimet elektronike do të mund të sigurohen nga një autoritet i dedikuar dhe kjo falë ndryshimeve që janë bërë në legjislacion dhe që tashmë kanë hyrë në fuqi.

FT: Është rritur numri i sulmeve agresive kibernetike ndaj BE-së

Republika - 09.01.2017

Brukseli ka regjistruar vitin e kaluar rritje dhe sulme gjithnjë e më të rrezikshme kibernetike ndaj serverëve të Bashkimit Evropian, njoftoi Fanejshëll Tajms.