TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Japoni, 80-vjeçarja dhe mbesa e saj gjenden gjallë nën rrënoja pas nëntë ditësh

Shekulli - 20.03.2011

Një 80-vjeçare dhe mbesa e saj 16 vjeç janë gjendur të dielën në verilindje të Japonisë, kur e reja ka mundur të shtyjë veten mbi rrënojat e dy shtëpive të rrafshuara nëntë ditë më parë nga tërmeti dhe cunami.

Japoni, 15 mijë viktima në Miyagi

Top Channel - 20.03.2011

Viktimat e shkaktuara nga tërmeti 8.9 ballësh dhe nga cunami që e pasoi atë në Japoni kanë arritur në 15 mijë ...

Fakte interesante për tërmetet

Mnogoo - 20.03.2011

Ajo çfarë ndjejmë në sipërfaqe është vetëm dhjetë për qind e fuqisë së tërmetit Është përllogaritur se vetëm dhjetë për qind e energjisë së përgjithshme shndërrohet në energji sizmike.

Zbulohet rrezatim në eksportet e Japonisë

Evropaelire - 20.03.2011

Zyrtarët tajvanezë kanë zbuluar sasi të rrezatimit në fasulën e importuar nga Japonia. Ky është rasti i parë i ndotjes radioaktive që është raportuar në eksportet e Japonisë.

Filipine, tërmet 6.4 ballë

Top Channel - 20.03.2011

Një lëkundje e fortë tërmeti me magnitudë 6.4 ballë e shkallës Rihter ka goditur pjesën veriore të ...

Japoni, rritet bilanci i viktimave

Top Channel - 20.03.2011

Bilanci i viktimave të katastrofës natyrore në Japoni duket i destinuar të rritet në mënyrë dramatike. Autoritetet njoftuan se vetëm në prefekturën e Miyagit mund të kenë humbur jetën 15.000 vetë.

Japoni, një djalë e një grua gjenden të gjallë pas 9 ditësh nën rrënoja

LajmiFundit - 20.03.2011

Një lajm i mirë nga Japonia, ekipet e shpëtimit gjetën mes rrënojave të një shtëpie një grua 80-vjeçe dhe nipin e saj 16-vjeçar, 9 ditë pas tërmetit dhe cunamit shkatërrimtar.

Nga tërmeti në Japoni mbi 20.000 të vdekur e të zhdukur

Koha.net - 20.03.2011

Tokio. Zyrtarisht është konfirmuar vdekja e 8.133 personave ndërsa 12.272 persona evidentohen të zhdukur në tërmetin që shkatërroi një pjesë të madhe përgjatë bregdetit të Paqësorit në ujdhesën japoneze Honshu.

Zbulohet rrezatim në eksportet e Japonisë

Botasot - 20.03.2011

Zyrtarët tajvanezë kanë zbuluar sasi të rrezatimit në fasulën e importuar nga Japonia. Ky është rasti i parë i ndotjes radioaktive që është raportuar në eksportet e Japonisë.

Japoni, 20 mije të vdekur e të zhdukur nga tërmeti e cunami

BalkanWeb - 20.03.2011

TOKIO- Tërmeti dhe cunami që shkatërruan verilindjen e Japonisë më 11 mars kanë shkaktuar të paktën 8 133 të vdekur dhe 12 272 të zhdukur, sipas një bilanci tjetër paraprak nga policia kombëtare. ''Ky bilanc mendohet të rëndohet akoma.

Zbulohet rrezatim në eksportet nga Japonia

BalkanWeb - 20.03.2011

TOKIO- Zyrtarët tajvanezë kanë zbuluar sasi të rrezatimit në fasulën e importuar nga Japonia. Ky është rasti i parë i ndotjes radioaktive që është raportuar në eksportet e Japonisë.

Japoni: Ekipet e shpëtimit gjejnë dy të mbijetuar nga tërmeti

Botasot - 20.03.2011

Një lajm i mirë nga Japonia, ekipet e shpëtimitn gjetën mes rrënojave të një shtëpie një gura 80-vjeçe dhe nipin e saj 16-vjeçar, 9 ditë pas tërmetit dhe cunamit shkatërrimtar.

Japoni, gjendet i gjallë pas 8 ditësh në rënoja

Top Channel - 19.03.2011

Një i mbijetuar u nxorr nga rënojat sot, tetë ditë pasi Japonia u godit nga tërmeti më i fuqishëm i njohur në historinë e saj. Një djalë i ri, Katsuharu Moriya u gjet në një gërmadhë në qytetin e Kesennumas, në provincën e Mijagit, më e ...

Studimi: Cunami kishte lartësinë prej 23 metrave

Shqipmedia - 19.03.2011

Vala e cunamit, i cili pas tërmetit shkatërroi verilindjen e Japonisë, ka qenë i lartë të paktën 23 metra, tregon studimi më i ri që sot e publikoi e përditshmja Jomiuri shimbun.

Gjendje alarmi, tërmet i ri në Japoni,

Alsat - 19.03.2011

Një tërmet i fuqishëm prej 6,1 ballë sipas Rihterit ka goditur të shtunën prefekturën Ibaraki në jug të Japonisë, por nuk është dhënë alarm për cunami.

Filmi që parashikoi katastrofën në Japoni

Shqipmedia - 19.03.2011

Fundosja e Japonisë ( “The sinking of Japan”) është shembull tipik se si realiteti ndonjëherë parashikohet në film. Tërmete, vullkane dhe tsunami- nuk bëhet fjalë për katastrofën e tanishme në Japoni, por për filmin “Fundosja e Japonisë”, ...

Cunami që goditi Japoninë kishte lartësinë prej 23 metrave

Yll Press - 19.03.2011

Instituti për hulumtimin e aeroporteve dhe porteve detare e ka regjistruar këtë të dhënë te vendi Ofunato, në prefekturën Ivata, ku vala me lartësi prej 23 metrash ka fshirë nga faqja e dheut qytete të tëra, shkruan gazeta japoneze.

Japoninë duhet ndihmuar edhe shqiptarët në çfardo forme !

Botasot - 19.03.2011

Fatkeqësitë e natyrës kohën e fundit jan shpeshtuar si asnjëherë më parë ! Toka,sulmohet nga :Termetet,vullkanet,zjarret,vërshimet,...që në të kaluarën ishin shumë më të rralla.Vijnë lajme se vendi i akullnajave në polin e veriut po ...

Deri tani 7300 të vdekur në Japoni

Botasot - 19.03.2011

Një javë pas tërmetit dhe cunamit shkatërrimtar në Japoni konsiderohen ende të zhdukur rreth 11 mijë njerëz. Sipas të dhënave të policisë deri tani janë nxjerrë nga gërmadhat rreth 7300 viktima.

Sandra Bullock, 1 milionë $ për Japoninë

Koha.net - 19.03.2011

Sandra Bullock i ka dhururar 1 milionë dollarë amerikanë Kryqit të Kuq në ndihmë të Japonisë, vendit që u godit nga tërmeti dhe cunami katastrofal më 11 mars.

Pas 8 ditësh nxirret nga rrënojat një i mbijetuar nga tërmeti

Koha.net - 19.03.2011

Tokio, 19 mars - Një i mbijetuar është nxjerrë nga rrënojat pas tetë ditësh nga tërmeti më i fuqishëm në historinë e Japonisë. Një djalë i ri është gjetur nën gërmadha në qytetin e Kesennumas, në provincën e Mijagit, e cila ishte goditur ...

Japonia, Obama: Nuk ka nevojë për panik

Top Channel - 18.03.2011

Presidenti Amerikan, Barack Obama, iu drejtua pak më parë kombit, në një deklaratë në të cilën informonte për gjendjen në Japoni. ”Në këto momente të vështira jemi të gjithë pranë kombit japonez.

Japoni: Një minutë heshtje për viktimat e katastrofës

Evropaelire - 18.03.2011

Një minutë heshtje është mbajtur sot në orën 14.46 në Japoni në kujtim të viktimave nga tërmeti i fortë që goditi një javë më parë dhe nxiti cunamin shkatërrimtar.

Japoni, 16 mije bilanci zyrtar i viktimave

ikub - 18.03.2011

Numri i viktimave nga tërmeti me magnitudë 8,9 ballë i shkallës Rihter dhe cunami shkatërrimtar që goditi Japoninë të premten e kaluar arriti në mbi 16 000, njoftoi sot policia japoneze.

Japoni, një minutë heshtje për viktimat e katastrofës

Alsat - 18.03.2011

Një minutë heshtje është mbajtur sot në orën 14.46 në Japoni në kujtim të viktimave nga tërmeti i fortë që goditi një javë më parë dhe nxiti cunamin shkatërrimtar.

Pamjet satelitore tregojnë shkatërrimet në Japoni

Evropaelire - 18.03.2011

Satelitët që shfrytëzohen për përcaktimin e hartave në tokë, kanë bërë fotografi të Japonisë pas tërmetit dhe cunamit të fuqishëm që goditën vendin javën e kaluar.

Sandra Bullock, 1 milionë $ për Japoninë

Top Channel - 18.03.2011

Sandra Bullock i ka dhururar 1 milionë $ Kryqit të Kuq në ndihmë të Japonisë, vendit që u godit nga një tërmet 8.9 ballësh javën e kaluar. Të ardhurat e aktores për vitin 2010 shkuan deri në 22 milionë $ dhe pritet që edhe këtë vit fitimet ...

Sandra Bullock, 1 milionë $ për Japoninë

Idividi - 18.03.2011

Sandra Bullock i ka dhururar 1 milionë $ Kryqit të Kuq në ndihmë të Japonisë, vendit që u godit nga një tërmet 8.9 ballësh javën e kaluar. Të ardhurat e aktores për vitin 2010 shkuan deri në 22 milionë $ dhe pritet që edhe këtë vit fitimet ...

Japoni, numri i viktimave i afrohet 7 000

Top Channel - 18.03.2011

Japonia përballet me probleme serioze në administrimin e qindra mijërave të shpërngulurve dhe të pastrehëve, viktima të tërmetit dhe tsunamit më të fuqishëm që ka goditur ndonjëherë vendin, ndërsa bilanci i tragjedisë vazhdon të rëndohet.

Kostoja e katastrofës në Japoni, vazhdon të rritet

ikub - 18.03.2011

Kostoja ekonomike e katastrofës më të rëndë natyrore të regjistruar ndonjëherë në Japoni vazhdon të rritet. Ekspertët thonë se ndërthurja shkatërrimtare e tërmetit, cunamit dhe krizës bërthamore ka gjasa të rezultojë në humbje financiare ...

Sandra Bullock dhuron 1 milion dollare per Japonine!

ikub - 18.03.2011

Tsunami qe ka goditur Japonine ka provokuar shume deme, aq sa shume njerez te njohur kane vendosur te japin kontributin e tyre per viktimat e kesaj katastrofe natyrore.

Dallga e tsunamit “përpin” makinën në mes të rrugës (video)

ikub - 18.03.2011

Tjetër video rrëqethëse dhe e pazakontë tregon tmerrin e përjetuar nga japonezët gjatë ardhjes së tsunamit. Gjithçka është filmuar nga një kamerë dore prej një makine, që udhëtonte përgjatë një rruge plazhi në momentin kur mbërriti vala e ...

Japoni: Një minutë heshtje për viktimat e katastrofës

Botasot - 18.03.2011

Një minutë heshtje është mbajtur sot në orën 14.46 në Japoni në kujtim të viktimave nga tërmeti i fortë që goditi një javë më parë dhe nxiti cunamin shkatërrimtar.

Pamjet satelitore tregojnë shkatërrimet në Japoni

Botasot - 18.03.2011

Satelitët që shfrytëzohen për përcaktimin e hartave në tokë, kanë bërë fotografi të Japonisë pas tërmetit dhe cunamit të fuqishëm që goditën vendin javën e kaluar.

1 milionë $ për Japoninë

Yll Press - 18.03.2011

“Kryqi i Kuq amerikan i është shumë mirënjohës Sandra Bullock dhe familjes së saj për këtë donacion bujar. Ky kontribut është shumë i rëndësishëm për nevojat urgjente të shumë njerëzve në Japoni”, lexohej në komunikatën e organizatës.

Sandra Bullock, 1 milionë $ për Japoninë

Botasot - 18.03.2011

Të ardhurat e aktores për vitin 2010 shkuan deri në 22 milionë $ dhe pritet që edhe këtë vit fitimet për Bullock të jenë të mëdha duke marrë parasysh se do të interpretojë në 9 filma të rinj.

Kostoja ekonomike e katastrofës në Japoni, vazhdon të rritet

Botasot - 18.03.2011

Kostoja ekonomike e katastrofës më të rëndë natyrore të regjistruar ndonjëherë në Japoni vazhdon të rritet. Ekspertët thonë se ndërthurja shkatërrimtare e tërmetit, cunamit dhe krizës bërthamore ka gjasa të rezultojë në humbje financiare ...

Studimi: Cunami kishte lartësinë prej 23 metrave

Koha.net - 18.03.2011

Tokio, 18 mars – Vala e cunamit, i cili pas tërmetit shkatërroi verilindjen e Japonisë, ka qenë i lartë të paktën 23 metra, tregon studimi më i ri që sot e publikoi e përditshmja Jomiuri shimbun.

Amerikanët këshillohen të evakuohen larg Fukushimes

ikub - 17.03.2011

Autoritetet e Shteteve të Bashkuara po u rekomandojnë amerikanëve të qëndrojnë 80 kilometra larg uzinës “Daiichi” në Fukushima, e cila u dëmtua rëndë nga tërmeti dhe cunami i javës së kaluar.

Tërmet në Kili

Top Channel - 17.03.2011

Instituti gjeofizik amerikan, USGS, regjistroi një tërmet me magnitudë 5.3 ballë, në Kili. Lëkundjet u konfirmuan edhe prej autoriteteve vendase të cilat saktësuan se tërmeti u ndje fuqishëm edhe në kryeqytetin Santiago, ku dridhjet e ...

Dëmi nga tërmeti në Japoni vlerësohet në 200 miliardë dollarë

Idividi - 17.03.2011

Tokio, 16 mars 2011 (MIA) - Tërmeti shkatërrues dhe kriza gjithnjë e më e keqe bërthamore në Japoni mund të rezultojnë me humbje prej madje 200 miliardë dollarësh për këtë ekonomi të tretë sipas madhësisë botërore, por pesë ditë pas ...

Deri më tani 12.000 persona të vdekur dhe të zhdukur në tërmetin dhe cunamin në Japoni

Idividi - 17.03.2011

Tokio, 16 mars 2011 (MIA) - Numri i të vdekurve dhe të zhdukurve në tërmetin dhe cunamin shkatërrues, që e goditën Japoninë, tejkaloi 12.000 persona, kumtoi sot policia japoneze, por bazuar në raportet të cilat arrijnë pritet ky numër të ...

Qeveria shqiptare akordon 100 mijë dollarë ndihmë financiare për Japoninë

Idividi - 17.03.2011

Tiranë, 16 mars 2011 (MIA) - Qeveria shqiptare miratoi sot, dhënien e një kontributi modest financiar prej 100 mijë dollarësh në ndihmë të Japonisë, që ka pësuar një nga katastrofat më të mëdha natyrore të historisë së saj.

Nga tërmeti në Japoni janë të zhdukur 13.7000 nga të cilët 5.000 persona humbën jetën!

Idividi - 17.03.2011

Tokio, 17 mars 2011 (MIA) - Sipas të dhënave më të reja, numri i personave që humbën jetën në tërmetin dhe cunamin që e goditi Japoninë arriti 5.178, transmetojnë agjencitë botërore, duke iu referuar drejtorisë kombëtare policore.

Mbledhje urgjente e G7 për situatën në Japoni

ikub - 17.03.2011

Gjatë ditës së sotme është programuar një mbledhje emergjene e ministrave ekonomikë të G7 për të diskutur në lidhje me hapat, që duhen hedhur për të ndihmuar Japoninë.

Maqedonia ndihmon Japoninë

Koha e Re - 17.03.2011

Qeveria e Republikës së Maqedonisë solli vendim që të dërgohet ndihmë në të holla me vlerë prej 100 mijë euro si mbështetje për viktimat në tërmetin shkatërrues dhe dallgët cunami në Japoni.

Japoni, më shumë se 5 000 të vdekur dhe 8 606 të zhdukur

ikub - 17.03.2011

Numri i të plagosurve ka arritur në 2.285, sipas këtij bilanci. Më shumë se 88 000 shtëpi dhe ndërtesa janë shkatërruar krejtësisht. Ky bilanc u publikua ditën e gjashtë pas tërmetit më të fuqishëm të regjistruar ndonjëherë më parë dhe që ...

Numri i viktimave nga tërmeti dhe cunami në Japoni u rrit mbi 14.650

Idividi - 17.03.2011

Tokio, 17 mars 2011 (MIA) - Numri zyrtar i personave që kanë humbur jetën dhe janë zhdukur pas tërmetit me intensitet prej nëntë ballë sipas shkallës së Rihterit, që në 11 mars e goditi pjesën verilindore dhe pjesën lindore të Japonisë u ...

Mbi 14.000 të vdekur deri sot në Japoni

Shqipmedia - 17.03.2011

Numri zyrtar i personave që kanë humbur jetën dhe janë zhdukur pas tërmetit me intensitet prej nëntë ballë sipas shkallës së Rihterit, që në 11 mars e goditi pjesën verilindore dhe pjesën lindore të Japonisë u rrit në 14.650, kumtoi sot ...

Japonia tronditet sërish nga tërmeti prej 5.8 ballësh

ikub - 17.03.2011

Lajmi bëhet i ditur nga mediat ndërkombëtare të cila raportojnë se nuk ka pasur dëme nga tronditjet, të cilat kanë qenë më të ulëta sesa ato të ditëve të fundit. Epiqendra e tërmetit ka qenë në prefekturën Ibaraki, në veri të Tokios.

Japoni: Bilanci i viktimave 14.500

Evropaelire - 17.03.2011

Policia e Japonisë tha se numri zyrtar i të vdekurve apo të zhdukurve nga tërmeti dhe cunami ka shkuar në 14.500. Rreth një javë pas katastrofës së të premtes, më shumë se 450 mijë njerëz ndodhen në strehime të përkohshme.

Dogana, mallrat që importohen nga Japonia - të parrezikshme

Alsat - 17.03.2011

Makinat, kompjuterët, kondicionerët, telefonat dhe pajisjet e tjera elektronike dhe produktet farmaceutike midis të cilave gjaku i njeriut dhe i kafshëve i destinuar për spitalet e që vjen nga Japonia, nuk mund të hyn në shtet, nëse kanë ...

Ambasadori Naim Malaj ngushëlloi ambasadorin e Japonisë, Ichiro Komatsu

Botasot - 17.03.2011

Me rastin e tërmetit që goditi ditë më parë Japoninë ambasadori i Republikës së Kosovës në Zvicër, Naim Malaj i ka dërguar një telegram ngushëllimi ambasadorit të Japonisë, Ichiro Komatsu në të cilin e shpreh shqetësimin e tij e të ...

Amerikanët këshillohen të evakuohen edhe më larg vendndodhjes së aksidentit bërthamor

Botasot - 17.03.2011

Autoritetet e Shteteve të Bashkuara po u rekomandojnë amerikanëve të qëndrojnë 80 kilometra larg uzinës “Daiichi” në Fukushima, e cila u dëmtua rëndë nga tërmeti dhe cunami i javës së kaluar.

Tërmet në Kili

Telegrafi - 17.03.2011

Instituti gjeofizik amerikan, USGS, regjistroi një tërmet me magnitudë 5.3 ballë sipas Richterit, në Kili. Lëkundjet u konfirmuan edhe prej autoriteteve vendase të cilat saktësuan se tërmeti u ndje fuqishëm edhe në kryeqytetin Santiago, ku ...

Japoni, më shumë se 5 000 të vdekur dhe 8 606 të zhdukur

BalkanWeb - 17.03.2011

TOKIO- Të paktën 5 178 persona janë konfirmuar të vdekur, 8 606 të zhdukur dhe 2 285 të plagosur si pasojë e tërmetit katastrofik dhe cunamit që goditën Japoninë javën e kaluar, sipas një bilanci zyrtar paraprak të njoftuar nga Policia ...

Ekonomia japoneze në gjendje shoku

Botasot - 17.03.2011

Perspektiva për ekonominë japoneze është e turbullt. Prefekturat e prekura nga tërmeti dhe cunami përbëjnë vetëm 15% të rendimentit ekonomik të Japonisë e megjithatë infrastruktura e shkatërruar godet të gjithë ekonominë e vendit.

Ekonomia japoneze në gjendje shoku

Lajmetsot - 17.03.2011

Postuar me: 17 March, 2011 10:34:00 Ekonomia japoneze në gjendje shoku Perspektiva për ekonominë japoneze është e turbullt. Prefekturat e prekura nga tërmeti dhe cunami përbëjnë vetëm 15% të rendimentit ekonomik të Japonisë e megjithatë ...

14.650 viktima deri tani nga tërmeti dhe cunami në Japoni

Yll Press - 17.03.2011

Sipas të dhënave më të reja, numri i personave që kanë humbur jetën arrin 5.321, ndërsa e të zhdukurve në 9.329 njerëz, ndërsa në katastrofën natyrore janë lënduar 2.383 persona.

Yjet amerikane mbledhin para për Japoninë

Koha.net - 17.03.2011

Los Angeles, 17 mars – Personalitetet e famshme amerikane po marrin pjesë këto ditë në aksionin për mbledhjen e parave për të mbijetuarit e tërmetit dhe cunamit në Japoni. Për 48 orë janë mbledhur 250 mijë dollarë.

Japoni: Bilanci i viktimave 14.500

Botasot - 17.03.2011

Policia e Japonisë tha se numri zyrtar i të vdekurve apo të zhdukurve nga tërmeti dhe cunami ka shkuar në 14.500. Rreth një javë pas katastrofës së të premtes, më shumë se 450 mijë njerëz ndodhen në strehime të përkohshme.

Bilanci i viktimave në Japoni shkon në 14 500

Koha.net - 17.03.2011

Tokio, 17 mars - Policia e Japonisë tha se numri zyrtar i të vdekurve apo të zhdukurve nga tërmeti dhe cunami ka shkuar në 14 500. Rreth një javë pas katastrofës së të premtes, më shumë se 450 mijë njerëz ndodhen në strehime të përkohshme, ...

Zyra Konsullore e Japonisë, javë nderimi për popullin japonez

BalkanWeb - 17.03.2011

TIRANE- Zyra konsullore e nderit të japonisë në shqipëri ka hapur dyert për publikun, në një javë nderimi dhe solidarizimi për popullin e japonisë.

Cunami, yjet amerikanë mbledhin para për Japoninë

BalkanWeb - 17.03.2011

LOS ANGELES– Personalitetet e famshme amerikane po marrin pjesë këto ditë në aksionin për mbledhjen e parave për të mbijetuarit e tërmetit dhe cunamit në Japoni. Për 48 orë janë mbledhur 250 mijë dollarë.

Perandori japonez shprehet “thellësisht i mërzitur”

Gazeta Start - 16.03.2011

Tokio – Perandori i Japonisë, Akihito thotë se është “thellësisht i mërzitur” lidhur me krizën që vendi i tij po përballet pas tërmetit dhe cunamit të së premtes së kaluar.

Bursa e Tokios mbyllet me rritje 5.68%

ikub - 16.03.2011

Bursa e Tokios u mbyll me rritje shumë të madhe prej 5,68 për qind, pasi investitorët nxitonin të blinin tituj që shiten me çmime shumë të ulët një ditë pas një rënieje historike të shkaktuar nga kriza bërthamore në Japoni.

Mbi dhjetë mijë viktima në termetin dhe cunamin në Japoni

Idividi - 16.03.2011

Tokio, 15 mars 2011 (MIA) - Numri i viktimave nga tërmeti shkatërrues dhe cunami, të cilët të premten e goditën Japoninë, e tejkaluan numrin e dhjetë mijëve, kumtoi sot Agjencia policore kombëtare e Japonisë, duke theksuar se në këtë ...

Edhe një tërmet i fortë në Japoni

Idividi - 16.03.2011

Tokio, 15 mars 2011 (MIA) - Edhe një tërmet i fortë me intensitet prej gjashtë ballëve ishte regjistruar sot në Japoni, kumtoi shërbimi meteorologjik kombëtar.

Caktohet datë e re për Çmimin e Madh në Japoni

Mnogoo - 16.03.2011

Anulimet e takimeve sportive pas tërmetit në Japoni dhe rreziku nga rrezatimi vazhdon edhe më tej. FIM e caktoi Çmimin e madh në Japoni për vitin 2011 në pistën në “Motegi” për dy tetor.

Japonia kërkon ndihmë nga BE

Ina - 16.03.2011

Japonia i ka kërkuar ndihmë BE-së për viktimat e shumta të tërmetit dhe cunamit të së premtes së kaluar. Presidenti i Komisionit të BE-së José Manuel Barroso, tha se bëhet fjalë për ndihmë materiale si batanije, dyshekë dhe fuçi të mëdha ...

Shkatërrimi nga cunami

Evropaelire - 16.03.2011

Qyteti Otsuçi në Japoni, jo vetëm që është goditur nga tërmeti dhe cunami, por është përfshirë edhe nga flakët e një zjarri masiv. Kryqi i Kuq Ndërkombëtar ka vlerësuar se ky qytet, që numëron rreth 17 mijë banorë, mund të jetë zona më e ...

Berisha: Tsunami, qeveria jep 100 mijë dollarë për Japoninë

LajmiFundit - 16.03.2011

TIRANE—Lajmifundit— Kryeministri Sali Berisha deklaroi sot se do të çlirojë nga detyrimet e prapambetura të faturave të energjisë të familjeve me ndihmë ekonomike, persionistët dhe invalidët.

Shqipëria, 100 mijë dollarë për Japoninë

Top Channel - 16.03.2011

Qeveria shqiptare ka vendosur një fond prej 100 mijë dollarësh për të ndihmuar Japoninë e prekur nga tërmetet dhe tsunami që ka shkaktuar disa mijëra viktima dhe dëme të mëdha ekonomike.

Perandori japonez iu drejtua popullit

Idividi - 16.03.2011

Tokio, 16 mars 2011 (MIA) - Perandori japonez Akihito e shprehu ngushëllimin e tij të thellë në situatën e centralit bërthamor "Fukushima 1", në drejtim të pazakontë televiziv ndaj popullit japonez.

Rreth 3.700 persona humbën jetën gjatë tërmetit në Japoni

Idividi - 16.03.2011

Tokio, 16 mars 2011 (MIA) - Bilanci i personave që kanë humbur jetën në tërmetin katastrofal me intensitet prej nëntë gradëve, i cili goditi Japoninë verilindore, arriti rreth 3.700 persona, 7.500 konsiderohen të zhdukur, ndërsa dy mijë ...

Njëzet vende të BE-së propozuan ndihmë për Japoninë, një japoneze dhuroi 123.000 dollarë për të pësuarit

Idividi - 16.03.2011

Tokio, 16 mars 2011 (MIA) - Njëzet vendet e BE-së i propozuan ndihmë Japonisë, deklaroi kryetari i Këshillit të BE-së, Herman van Rompuj. Deri më tani 20 vende propozuan personel dhe material në kuadër të mekanizmit evropian për mbrojtje ...

Berisha: Kontribut për Japoninë e goditur nga cunami, 100.000$.

ikub - 16.03.2011

Pas cunamit apokaliptik që goditi të premtet që shkoi Japoninënë, i cili përpiu mijra jetë njerëzish , shkaktoi qindra të humbur si dhe mijra shtëpi të shkatërruara kreu i ekzekutivit shqiptar në mbledhjen e sotme deklaroi se qeveria do të ...

Qeveria e Maqedonisë 100 mijë euro ndihmë Japonisë

Ina - 16.03.2011

Qeveria e Maqedonisë do të akordojë një fond prej 100 mijë eurove si ndihmë për Japoninë e shkatërruar nga tërmeti dhe cunami i ditës së premte.

Perandori japonez, i shqetësuar me krizën

Evropaelire - 16.03.2011

Perandori i Japonisë, Akihito, tha se është “thellë i shqetësuar” me krizën nëpër të cilën po kalon vendi, pas tërmetit të javës së kaluar. Sot, punëtorët në centralin bërthamor të Fukishimës janë detyruar të ndërprejnë punën përkohësisht, ...

Moti i keq i vështirëson operacionet shpëtuese në Japoni

Idividi - 16.03.2011

Tokio, 16 mars 2011 (MIA) - Operacionet shpëtuese në pjesën verilindore në Japoni, që ishte goditur nga tërmeti dhe cunami të premten, janë vështirësuar për shkak të motit të ftohtë dhe reshjeve të mëdha të borës.

Maqedonia do të dërgojë ndihmë në të holla me vlerë prej 100 mijë euro në Japoni

Idividi - 16.03.2011

Shkup, 16 mars 2011 (MIA) - Qeveria e Republikës së Maqedonisë në seancën e djeshme solli vendim që të dërgohet ndihmë në të holla me vlerë prej 100 mijë euro si mbështetje për viktimat në tërmetin shkatërrues dhe dallgët cunami në Japoni.

Perandori japonez, “thellësisht i shqetësuar”

Top Channel - 16.03.2011

Perandori i Japonisë, Akihito, u shpreh “jashtëzakonisht i shqetësuar” për krizën që po përjeton vendi, pas katastrofës që shkaktoi tërmeti më i fuqishëm i historisë dhe tsunami që pasoi.

Berisha humbet busullën,dhuron atje ku nuk i kanë nevojën

Albnow - 16.03.2011

Qeveria shqiptare do të miratojë një buxhet ndihmë për Japoninë me vlerë 100.000 $.Ky ka qenë zotimi i kryeministrit Berisha në mbledhjen e sotme të qeverisë.

Japoni, rigjenerohet bursa e Tokios

Top Channel - 16.03.2011

Bursa e Nikkei e Tokios iu rikthye fitimit pas disa ditësh rënie drastike, pas panikut financiar që krijoi tërmeti më i fuqishëm i regjistruar ndonjëherë në historinë e Japonisë.

OKB, e gatshme për ndihma shtesë për Japoninë

Evropaelire - 16.03.2011

Shefi i OKB-së, Ban Ki-mun, tha se Kombet e Bashkuara janë të gatshme të ofrojnë ndihma shtesë për Japoninë, varësisht kërkesave të Tokios. Pas bisedës telefonike me kryeministrin japonez, Nato Kan, Ban tha se është "shumë i shqetësuar" me ...

Kriza japoneze, çfarë di realisht SHBA?

Top Channel - 16.03.2011

Dyshimi se Shtetet e Bashkuara Amerikane dinë më shumë nga sa deklarojnë rreth krizës bërthamore japoneze është forcuar nga deklaratat e Uashingtonit sot në media.

Japoni, 4 312 të vdekur, 8 606 të zhdukur

Top Channel - 16.03.2011

Bilanci tragjik i tërmetit dhe tsunamit që goditi Japoninë në datën 11 mars është për momentin 4 312 të vdekur dhe 8 606 të zhdukur, konfirmoi Agjensia e Lajmeve “Kyodo” gjatë mbrëmjes.

Japoni, 4 312 të vdekur, 8 606 të zhdukur

Lajm - 16.03.2011

Bilanci tragjik i tërmetit dhe tsunamit që goditi Japoninë në datën 11 mars është për momentin 4 312 të vdekur dhe 8 606 të zhdukur, konfirmoi Agjensia e Lajmeve “Kyodo” gjatë mbrëmjes.

Japonia kërkon ndihmë nga BE

Botasot - 16.03.2011

Japonia i ka kërkuar ndihmë Bashkimit Evropian (BE) për viktimat e shumta të tërmetit dhe cunamit të së premtes së kaluar. Presidenti i Komisionit të BE-së, José Manuel Barroso, tha se bëhet fjalë për ndihmë materiale si batanije, dyshekë ...

Një japoneze dhuroi 123.000 dollarë, BE-ja premton

Yll Press - 16.03.2011

Banorja shtatëdhjetëvjeçare e qytetit japonez Osaka dhuroi dhjetë milionë jeni (mbi 123.000 dollarë) për t'ju ndihmuar të pësuarve nga tërmeti, njoftojnë mediat japoneze.

Qan për Japoninë

Lajmetsot - 16.03.2011

Postuar me: 16 March, 2011 10:04:00 Qan për Japoninë Supermodelja e njohur, Petra Nemcova ka mbetur me zemër të thyer pas tërmetit dhe cunamit në Japoni dhe ka qarë për këtë ngjarje.

Japoni: Shkatërrimi nga cunami

Botasot - 16.03.2011

Qyteti Otsuçi në Japoni, jo vetëm që është goditur nga tërmeti dhe cunami, por është përfshirë edhe nga flakët e një zjarri masiv. Qyteti Otsuçi tani duket krejt më ndryshe.

Berisha: Kontribut për Japoninë e goditur nga cunami, 100.000$.

BalkanWeb - 16.03.2011

TIRANË- Pas cunamit apokaliptik që goditi të premtet që shkoi Japoninënë, i cili përpiu mijra jetë njerëzish , shkaktoi qindra të humbur si dhe mijra shtëpi të shkatërruara kreu i ekzekutivit shqiptar në mbledhjen e sotme deklaroi se ...

Perandori japonez “thellësisht i shqetësuar”

Koha.net - 16.03.2011

Tokio, 16 mars - Perandori japonez Akihito tha se është “thellësisht i shqetësuar” për krizën me të cilën po ballafaqohet vendi i tij pas tërmetit dhe cunamit të së premtes.

Shqipëria, 100 mijë dollarë për Japoninë

Botasot - 16.03.2011

Qeveria shqiptare ka vendosur një fond prej 100 mijë dollarësh për të ndihmuar Japoninë e prekur nga tërmetet dhe tsunami që ka shkaktuar disa mijëra viktima dhe dëme të mëdha ekonomike.

Perandori japonez, i shqetësuar me krizën

Botasot - 16.03.2011

Perandori i Japonisë, Akihito, tha se është “thellë i shqetësuar” me krizën nëpër të cilën po kalon vendi, pas tërmetit të javës së kaluar. Sot, punëtorët në centralin bërthamor të Fukishimës janë detyruar të ndërprejnë punën përkohësisht, ...

Qeveria e Maqedonisë 100 mijë euro ndihmë Japonisë

Botasot - 16.03.2011

Qeveria e Maqedonisë do të akordojë një fond prej 100 mijë eurove si ndihmë për Japoninë e shkatërruar nga tërmeti dhe cunami i ditës së premte.

Perandori japonez, i shqetësuar me krizën

Telegrafi - 16.03.2011

Perandori i Japonisë, Akihito, tha se është thellë i shqetësuar me krizën nëpër të cilën po kalon vendi i tij, pas tërmetit të javës së kaluar. Punëtorët në centralin bërthamor të Fukishimës të mërkurën janë detyruar të ndërpresin punën ...

OKB, e gatshme për ndihma shtesë për Japoninë

Koha.net - 16.03.2011

OKB, e gatshme për ndihma shtesë për Japoninë New York, 16 mars - Shefi i OKB-së, Ban Ki-Moon, tha se Kombet e Bashkuara janë të gatshme të ofrojnë ndihma shtesë për Japoninë, varësisht kërkesave të Tokios.

OKB, e gatshme për ndihma shtesë për Japoninë

Botasot - 16.03.2011

Shefi i OKB-së, Ban Ki-mun, tha se Kombet e Bashkuara janë të gatshme të ofrojnë ndihma shtesë për Japoninë, varësisht kërkesave të Tokios. Pas bisedës telefonike me kryeministrin japonez, Nato Kan, Ban tha se është "shumë i shqetësuar" me ...

Pse bien tërmete në Japoni?

Shekulli - 15.03.2011

I nderuar Lexues! Vendndodhja e Japonisë është në të ashtuquajturën "Unaza Pacifike e Zjarrit", pra në takim të tri pllakave tektonike. Kjo vend-ndodhje i jep Japonisë dridhje të intensitetit të ulët të herëpashershme dhe aktivitet ...

Si e përballojnë japonezët gjendjen e jashtëzakonshme?

Gazeta Start - 15.03.2011

“Mentaliteti tajfun“ – Reagimi i matur i shoqërisë japoneze në ditët e katastrofës gjen jehonë edhe në medeat evropiane. Gazeta gjermane "Berliner Morgenpost" e titullon komentin e saj mbi reagimin e japonezëve ndaj katastrofës natyrore: ...

Momentet e tërmetit në Tokio

Shekulli - 15.03.2011

Tërmeti që goditi Japoninë të premten e kaluar shkaktoi lëkundjen e qiellgërvishtëseve në Tokio njësoj sikur të ishin ...

Tërmeti, Japonia u zhvendos 4 metra

Top Channel - 15.03.2011

Shkencëtarët kanë ribërë llogaritë për fuqinë dhe pasojat e tërmetit të Japonise. Vendi-ishull është zhvendour jo 1.5 metra sic u tha në fillim, por plot katër metra nga pozicioni i ...

Kriza humanitare në Japoni

Top Channel - 15.03.2011

Banorët e zhvendosur në zonat e goditura nga tërmeti në Japoni kanë nevojë urgjente për ushqime, ilace dhe strehë. Gazetarët nga terreni njoftojnë për krizë humanitare dhe për njerëz të plagosur që nuk mund të marrin dot ndihmë mjekësore.

Gjatë tërmetit dhe cunamit janë shkatërruar pothuajse 73.000 ndërtesa

Idividi - 15.03.2011

Tokio, 14 mars 2011 (MIA) - Gjatë tërmetit katastrofal të 11 marsit dhe cunamit që pasoi pas tij, në Japoni janë rrënuar ose shkatërruar pa mundësi për përdorimin e tyre gjithsej 72.945 ndërtesa, kumtoi sot Ministria e Punëve të Brendshme ...

Japoni, mrekullia e vogëlushes 4-muajshe

Top Channel - 15.03.2011

Një fëmijë 4-muajshe në Japoni është nxjerrë nga rrënojat e tërmetit dhe është ribashkuar me familjen e saj katër ditë pas fatkeqësisë natyrore që preku vendin ...

Japoni: Nga gërmadhat janë nxjerrë deri tani 2400 viktima

Ina - 15.03.2011

Në bregdetin verlilindor japonez të shkatërruar nga tërmeti dhe cunami, shumë njerëz e kanë kaluar natën e katërt pa ujë të pijshëm, pa ushqime dhe ngrohje. Përmasat e katastrofës natyrore të së premtes po bëhen gjithnjë e më të qarta.

Numri i viktimave nga katastrofa natyrore në Japoni u rrit në 6.000 njerëz

Idividi - 15.03.2011

Tokio, 15 mars 2011 (MIA) - Autoritetet japoneze zyrtarisht e konfirmuan vdekjen e 2.475 njerëzve në tërmetin me intensitet prej nëntë ballëve sipas Shkallës së Rihterit i cili e goditi vendin më 11 mars.

Japoni, gjenden 1300 kufoma, një i gjallë pas 4 ditësh nën rrënoja

LajmiFundit - 15.03.2011

Lajme tragjike vazhdojnë të vijnë nga pasojat e termetit shkatërrimtar në Japoni. Ditën e sotme autoritetet kanë konfirmuar se rreth 1 300 persona qe ishin konsideruar te zhdukur ne Oshima, jane gjetur.

Japoni, Nxjerret nga rrenojat Nje Femij 4-muajshe

Paragrafi - 15.03.2011

Japoni, Nxjerret nga rrenojat Nje Femij 4-muajshe Një fëmijë 4-muajshe në Japoni është nxjerrë nga rrënojat e tërmetit dhe është Bashkuar me familjen e saj pas fatkeqësisë natyrore që preku vendin aziatik.

Japoni, pezullohet kampionati i futbollit

Top Channel - 15.03.2011

J-League, kampionati japonez i futbollit, është pezulluar për shkak të tërmetit dhe cunamit që goditi vendin aziatik javën e kaluar. Klubet e kategorisë së parë dhe të dytë kanë thirrur një mbledhje emergjence ditën e djeshme për të ...

Shtyhet për më 2 tetor gara e Motegit në Japoni

ikub - 15.03.2011

Gara e motorrave në Japoni, e parashikuar në Motegi gjatë 24 prillit, është shtyrë për më 2 tetor. Këtë e ka vendosur Dorna, shoqëria që organizon Botërorin e Moto GP, duke shpjeguar se gara e tretë e sezonit 2011, që starton të dielën e ...

Moto GP, shtyhet gara e Japonisë

Top Channel - 15.03.2011

Ashtu siç parashikohej, Cmimi i Madh i Japonisë në Moto GP është ...

Moto Gp, shtyhet gara e Japonise

ikub - 15.03.2011

Cmimi i Madh i Japonise i parashikuar qe sipas kalendarit te realizohet ne daten 24 Prill ne Motegi, do te shtyhet per ne 2 Tetor. Keshtu ka vendosur Dorna, shoqeria qe organizon Boterorin e Motogp.

Një foshnjë katërmuajshe e mbijetoi tërmetin dhe cunamin në Japoni

Idividi - 15.03.2011

Tokio, 15 mars 2011 (MIA) - Dy persona janë shpëtuar nga rrënojat e tërmetit katastrofal, që më 11 mars e goditi Japoninë, vetëm një ditë pasi që shpëtuesit gjetën një foshnjë e cila e mbijetoi edhe tërmetin edhe cunamin, lajmëroi ...

Tjeter termet ne Japoni, ndihet dhe ne Tokio

ikub - 15.03.2011

Një tërmet i fortë 6.2 balle i shkalles Rihter ra sot në jugperëndim të Tokios, njoftoi televizioni publik ...

Tërmet i ri në Japoni

Evropaelire - 15.03.2011

Një tërmet me intensitet 6 shkallë ka goditur Japoninë. Agjencia Meteorologjike e Tokios tha se epiqendra ishte pranë malit Fugji, ku ndodhin dridhjet më të fuqishme të tokës.

Japoni, bilanc tragjik, 6 mijë të vdekur

Top Channel - 15.03.2011

Policia japoneze ka deklaruar se deri tani janë 2.475 të vdekurit e konfirmuar nga tërmeti dhe tsunami i së premtes, ndërkohë që të humbur rezultojnë 3.611 persona.

Japoni, Kina evakuon qytetarët

Top Channel - 15.03.2011

Kina është duke organizuar një evakuim masiv të qytetarëve të saj nga verilindja e Japonisë, njoftoi “Associated Press”. Ambasada Kineze në Tokio po organizon autobuzë, të cilët duhet të grumbullojnë qytetarët kinezë nga zonat e dëmtuara ...

Lëkundje të reja në Japoni, dëmi 180 mld $

Top Channel - 15.03.2011

Dy tronditje të forta, mbi 6 të shkallës rihter, goditën Japoninë një orë më parë, lajmëruan mediat ndërkombëtare. Lëkundjet e tokës, përkatësisht 6,2 dhe 6 të shkallës rihter, tronditën ishullin në një diferencë prej tre minutash dhe ...

Tërmet i ri 6 ballë në Japoni, lëkundjet deri 10 km nën Tokë

LajmiFundit - 15.03.2011

Një tërmet me intensitet 6 shkallë ka goditur Japoninë. Agjencia Meteorologjike e Tokios tha se epiqendra ishte pranë malit Fugji, ku ndodhin dridhjet më të fuqishme të tokës.

Ekonomia e Japonisë në gjendje shoku

DW - 15.03.2011

Shitje në panik në Bursë, pezullim i punës nëpër fabrika: katastrofa natyrore apokaliptike në Japoni e ka paralizuar jetën ekonomike në vend. Perspektiva për ekonominë japoneze është e turbullt.

Sërish tërmet në Japoni

Paragrafi - 15.03.2011

Sërish tërmet në Japoni Agjencia Meteorologjike e Tokios tha se një tërmet me intensitet 6 shkallë ka goditur Japoninë, epiqendra ishte pranë malit Fugji, ku ndodhin dridhjet më të fuqishme të tokës, i cili ka ndodhur në një thellësi prej ...

Japoni, frikë nga një tjetër tërmet mbi 8 ballë

Top Channel - 15.03.2011

Një tërmet me magnitudë gjashtë të shkallës rihter goditi gjatë drekës Japoninë, por vendndodhja e lëkundjeve të tokës u prit me shqetësim nga ekspertët.

Tsunami trondit bursat ndërkombëtare

Top Channel - 15.03.2011

Pasojat e tërmetit dhe tsunamit tashme janë bërë të dukshme edhe në tregjet financiare ndërkombëtare, ku përhapen “valët sizmike” që fillimisht goditën rëndë bursën e Nikkei të Tokios.

Japonia u zhvendos 4 metra

Koha.net - 15.03.2011

Tokio, 15 mars - Shkencëtarët kanë ribërë llogaritë për fuqinë dhe pasojat e tërmetit të Japonise. Vendi-ishull është zhvendosur jo 1.5 metra, siç u tha në fillim, por plot katër metra nga pozicioni i mëparshëm.

Japoni, pezullohet kampionati i futbollit

Botasot - 15.03.2011

J-League, kampionati japonez i futbollit, është pezulluar për shkak të tërmetit dhe cunamit që goditi vendin aziatik javën e kaluar. Klubet e kategorisë së parë dhe të dytë kanë thirrur një mbledhje emergjence ditën e djeshme për të ...

Moto GP, shtyhet gara e Japonisë

Botasot - 15.03.2011

Ashtu siç parashikohej, Cmimi i Madh i Japonisë në Moto GP është shtyrë. Gara që parashikohej të zhvillohej më 24 prill në cirkuitin e Motegit, e treta e kampionatit botëror, do të zhvillohet më 2 tetor.

Japoni, mrekullia e vogëlushes 4-muajshe

Yll Press - 15.03.2011

Pas tre ditë kërkimesh, familja kishte humbur çdo shpresë se mund të rishikonte sërish fëmijën, por një ushtar e gjeti vogëlushen të lagur, të ftohtë dhe duke qarë mes shumë njerëzve të tjerë të cilët nuk kishin mbijetuar dot.

Pezullohet kampionati i futbollit në Japoni

Koha.net - 15.03.2011

Tokio, 15 mars - J-League, kampionati japonez i futbollit, është pezulluar për shkak të tërmetit dhe cunamit që goditi vendin aziatik javën e kaluar.

Cunami apokaliptik Japonia zhvendoset 4 metra

BalkanWeb - 15.03.2011

TOKIO- Shkencëtarët kanë ribërë llogaritë për fuqinë dhe pasojat e tërmetit të Japonise. Vendi-ishull është zhvendosur jo 1.5 metra, siç u tha në fillim, por plot 4 metra nga pozicioni i mëparshëm.

Tërmet i ri në Japoni

Lajmetsot - 15.03.2011

Postuar me: 15 March, 2011 04:42:00 Tërmet i ri në Japoni Një tërmet me intensitet 6 shkallë ka goditur Japoninë. Agjencia Meteorologjike e Tokios tha se epiqendra ishte pranë malit Fugji, ku ndodhin dridhjet më të fuqishme të tokës.

Tërmet i ri në Japoni

Koha.net - 15.03.2011

Tokio, 15 mars - Një tërmet me intensitet 6 shkallë ka goditur Japoninë. Agjencia Meteorologjike e Tokios tha se epiqendra ishte pranë malit Fugji, ku ndodhin dridhjet më të fuqishme të tokës, raporton REL.

Zyrtare: Mbi 10 mijë viktima nga tërmeti në Japoni

Koha.net - 15.03.2011

Toki, 15 mars- Numri i viktimave nga tërmeti dhe cunami shkatërrimtar, të cilën të premten e goditen Japoninë, ka tejkaluar 10.000, ka njoftuar sot agjencia nacionale policë së Japonisë duke theksuar se në këtë bilanc janë llogaritur edhe ...

Tragjedia japoneze dhe pasojat ekonomike

VOA - 15.03.2011

Tregjet e aksioneve në Azi, Evropë dhe në Shtetet e Bashkuara ranë sot ndjeshëm, ndërsa analistët thanë se investitorët janë të shqetësuar nga mundësia e një katastrofe në Japoni.

Tragjedia japoneze dhe pasojat ekonomike

Botasot - 15.03.2011

Tregjet e aksioneve në Azi, Evropë dhe në Shtetet e Bashkuara ranë sot ndjeshëm, ndërsa analistët thanë se investitorët janë të shqetësuar nga mundësia e një katastrofe në Japoni.

Tsunami trondit bursat ndërkombëtare

Koha.net - 15.03.2011

Tsunami trondit bursat ndërkombëtare Londër/Pais,/Frankfurt, 15 mars - Pasojat e tërmetit dhe tsunamit tashme janë bërë të dukshme edhe në tregjet financiare ndërkombëtare, ku përhapen “valët sizmike” që fillimisht goditën rëndë bursën e ...

Momenti kur goditi cunami në Japoni (VIDEO)

Koha e Re - 14.03.2011

Sot është publikuar një video e xhiruar nga një kamera amatore, e cila zbulon sërish dimensionet e tmerrit të 11 marsit. Pamjet e publikuara tregojnë në mënyrë të qartë forcën me të cilën cunami goditi bregdetin e Japonisë ditën e premte.

Tjeter termet ne Japoni, alarm fals per tsunami

ikub - 14.03.2011

Një tjetër goditje sizmike, me magnitudë 5,8 ballë të shkallës Rihter, sipas Institutit Gjeofizik Amerikan, tronditi sot Japoninë, pak pas orës lokale 10:00 (01:00 GMT), vetëm tre ditë pas tërmetit më të fortë në historinë e vendit me ...

Japoni, Nikkei mbyllet me ulje rekord

ikub - 14.03.2011

Indeksi Nikkei i bursës së Tokios u mbyll sot me uljen rekord 6,18 për qind. Ekspertet thone se kjo eshte pasojë e frikës së investitorëve se tërmeti katastrofik dhe cunami që goditën të premten e javës sës kaluar Japoninë do të kenë ...

Të paktën 310 persona humbën jetën në tërmetin dhe cunamin i cili e goditi Japoninë

Idividi - 14.03.2011

Tokio, 11 mars 2011 (MIA) - Të paktën 310 persona humbën jetën në tërmetin e fuqishëm në Japoni, i cili shkaktoi valë të mëdha cunami në Pacifik, tregojnë të dhënat më të reja të policisë japoneze dhe mediat.

Mbi 1.000 persona humbën jetën në tërmetin dhe cunamin në Japoni

Idividi - 14.03.2011

Tokio, 11 mars 2011 (MIA) - Të paktën 1.000 persona humbën jetën, ndërsa 88.000 konsiderohen të zhdukur në tërmetin dhe cunamin të cilët sot e goditën Japoninë, kumtojnë mediat japoneze.

Numri i personave që kanë humbur jetën në tërmetin në Japoni arriti 900 persona, 1.600 janë shpallur si të zhdukur

Idividi - 14.03.2011

Tokio, 12 mars 2011 (MIA) - Numri i personave që kanë humbur jetën dhe janë zhdukur si rezultat i tërmetit të djeshëm dhe valët e cunamit në Japoni arritën 2.500 persona, sipas të dhënave më të reja të policisë japoneze.

Tërmet i ri prej 6 ballësh sipas Riterit u regjistrua në Japoninë Veriore, 10.000 persona nga qyteti Minamisanriku ...

Idividi - 14.03.2011

Tokio, 12 mars 2011 (MIA) - Tërmet me magnitudë të supozuar prej 6 gardëve sipas shkallës të Riterit është regjistruar në Fukushima, në veri të Japonisë, në orën 22 e 15 sipas kohës lokale (13.15 sipas Grinçinit), transmetuan agjencitë ...

Numri i viktimave nga tërmeti në Japoni arriti 1600 të vdekur, mendohet se në prefekutën Miagi të ketë 10.000 viktima

Idividi - 14.03.2011

Tokio, 13 mars 2011 (MIA) - Rreth 1600 të vdekur ka shkaktuar tërmeti që përfshiu verilindjen e Japonisë të premten e kaluar. Lajmin e ka bërë të ditur policia japoneze. Sipas bilancit të fundit të policisë, 642 janë personat e zhdukur.

Maqedonia i ofroi ndihmë Japonisë

Idividi - 14.03.2011

Shkup, 13 mars 2011 (MIA) - Qeveria e Republikës të Maqedonisë shpreh gatishmërinë për dhënin e ndihmës Japonisë, në pajtim me nevojat e tyre të domosdoshme, pas tërmetit dhe valëve të cunamit që e përfshinë këtë vend.

Japoni, 2 mijë kufoma në prefekturën e Miyagi

Top Channel - 14.03.2011

Rreth 2 mijë kufoma janë gjetur në bregun lindor të prefekturës japoneze të Miyagi. Me këtë zbulim rritet ndjeshëm numri i viktimave të tërmetit të së premtes së shkuar.

Maqedonia i ofroi ndihmë Japonisë

Lajm - 14.03.2011

Qeveria e Maqedonisë shprehu gatishmëri për t’i ndihmuar Japonisë, pas tërmetit shkatërrues dhe valëve të Cunamit që e goditën këtë vend. Për këtë çështje Qeveria do të debatojë në mbledhjen e caktuar për të martën.

Japoni, policia: 5 mijë të vdekur

Top Channel - 14.03.2011

Janë të paktën 5 mijë viktimat e tsunamit që kanë goditur verilindjen e Japonisë, sipas bilancit të policisë japoneze. Vetëm në prefekturën e Miyagi, një prej më të prekurave të tsunamit, trupat e ndihmës së shpejt kanë rigjetur sot rreth ...

Tërmeti në Japoni zhvendosi boshtin e tokës, shkurtoi ditën

Idividi - 14.03.2011

Los Angjelos, 14 mars 2011 (MIA) - Agjencia amerikane për Gjithësinë NASA ka kumtuar se tërmeti i fuqishëm që të premten ka goditur Japoninë ka shkurtuar vazhdimin e ditës për 1,8 mikrosekonda, ndërsa Laboratori për lëvizje reaktive nga ...

Një tërmet i ri i fuqishëm me mahniturë prej 6.2 shkallë sipas Rihterit e përfshiu Tokion

Idividi - 14.03.2011

Tokio, 14 mars 2011 (MIA) - Një tërmet i ri i përsëritur e tronditi sot kryeqytetin japonez dhe prefekturat përreth, njoftuan agjencitë botërore. Tërmeti ishte ndjerë fuqishëm në Tokio, ku ndërtesat u lëkundën.

Numri i të vdekurve dhe të zhdukurve në tërmetin në Japoni arriti në 5.000 persona

Idividi - 14.03.2011

Tokio, 14 mars 2011 (MIA) - Numri i të vdekurve dhe të zhdukurve nga tërmeti shkatërrues dhe cunami, që e goditi Japoninë të premten, më 11 mars arriti në 5.000 persona, kumtuan sot përfaqësues të shërbimit për gjendje të jashtëzakonshme ...

"Honda" e ndërpreu prodhimin në Japoni deri më 20 mars

Idividi - 14.03.2011

Tokio, 14 mars 2011 (MIA) - Kompania automobilistike "Honda" sot kumtoi se ndërpreu prodhimin e tij në Japoni deri më 20 mars, si pasojë e tërmetit shkatërrues dhe cunamit, të cilët të premten më 11 mars e goditën pjesën verilindore të ...

Kina do të dërgojë ndihmë humanitare për Japoninë

Idividi - 14.03.2011

Pekin, 14 mars 2011 (MIA) - Kina sot ka vendosur të dërgojë ndihmë humanitare për Japoninë në vlerë prej 4.5 milionë dollarë dhe shprehu ngushëllime për viktimat në tërmetin katastrofal dhe cunamin.

Banka "Kredi Suis" publikoi vlerësimet për dëmet e tërmetit në Japoni

Idividi - 14.03.2011

Tokio, 14 mars 2011 (MIA) - Banka "Kredi Suis" sot kumtoi se, sipas të dhënave të sotme të disponueshme, dëmi ekonomik në rajonin e Japonisë, që të premten ishte goditur nga tërmeti shkatërrues, do të arrijë 14 deri në 15 bilion jenë (171 ...

Si funksionon sistemi që “minimizoi” viktimat në Japoni

ikub - 14.03.2011

Humbja e më shumë jetësh njerëzish në Japoni është kufizuar nga sistemi i paralajmërimit të tërmetit dhe tsunamit. Si kurrë më parë, automatikisht ka lëshuar alarme nëpërmjet televizionit dhe telefonave celularë, menjëherë në një moment ...

Banka e Japonisë hedh në treg 183 mld $

Top Channel - 14.03.2011

Banka e Japonisë ka vendosur të hedhë në treg 15 trilion jen (183 miliardë dollarë), për të stabilizuar tregjet financiare, lajmëroi guvernatori i bankës.

Banka e Japonisë hedh në treg 183 mld $

ikub - 14.03.2011

Bursa e Tokios, Nikkei, pësoi një rënie prej 6,2% në ditën e parë të shkëmbimeve pas shkatërrimit që shkaktoi tërmeti me magnitudë 9 i shkallës rihter ditën e premte.

Si e përballojnë japonezët gjendjen e jashtëzakonshme?

DW - 14.03.2011

„Mentaliteti i tufanit“ – Reagimi i matur i shoqërisë japoneze në ditët e katastrofës gjen jehonë edhe në mediat gjermane. Gazeta "Berliner Morgenpost" e titullon komentin e saj mbi reagimin e japonezëve ndaj katastrofës natyrore: ...

Ja video tronditëse më e klikuar e tsunamit japonez

ikub - 14.03.2011

Imazhet e transmetuara në një video, ku shfaqet momenti kulmor i tsunamit në Japoni, janë vërtet nga ato që të japin përshtypjen sikur po sheh një film të "Hoolywood"-it, që është realizuar përmes efekteve speciale.

Tërmeti sposton Japoninë më në lindje

Top Channel - 14.03.2011

Tërmeti me magnitutë nëntë të shkallës rihter ka spostuar me katër metra drejt lindjes Japoninë, sugjerojnë ekspertët. Sipas BBC-së, e cila citoi ekspertë të gjeologjisë, të dhënat e tyre dhe pamjet e satelitëve konfirmojnë se ishulli ...

Japoni, sërish shpërthime, mbi 5 mijë persona të zhdukur

Alsat - 14.03.2011

Shpërthim i dytë është regjistrua të hënën në reaktorin 3 në Fukushima, dy ditë pasi flakët përfshinë reaktorin 1, pas tërmetit prej 9 ballësh që goditi brigjet veri-lindore të Japonisë.

Japoni, vazhdojnë tronditjet e tokës

Top Channel - 14.03.2011

Një tërmet me magnitudë 5,7 të shkallës rihter goditi pjesën veri-lindore të Japonisë pak më parë, ndërsa pllakat tektonike vazhdojnë të lëvizin edhe katër ditë pas tërmetit shkatërrimtar të së premtes.

Japoni, 2.000 trupat e gjetur në plazh

Paragrafi - 14.03.2011

Japoni, 2.000 trupat e gjetur në plazh Agjencia Japoneze e lajmeve Kyodo njoftoi se në brigjet Miyagi sot janë gjetur më shumë se 2000 trupat e viktimave të tërmetit të javës së kaluar dhe cunamit .

Rusia: Japoni, situata mund të jetë dramatike

Top Channel - 14.03.2011

Një burim i besueshëm i shërbimit diplomatik rus deklaroi për Agjensinë Ruse të Lajmeve, “Interfax”, se situata në Japoni mund të jetë shumë më dramatike nga ajo që raportohet.

Japonia, pas tërmetit, kolapsi financiar

Top Channel - 14.03.2011

Specialistët dhe institutet ekonomike ndërkombëtare deklarojnë se tërmeti që pasoi me tsunamin katastrofik në Japoni, përvec viktimave mund të jetë edhe më shkatërrimtari përsa i përket kostos së tij, në të gjithë historinë.

Ekipet amerikane mbërrijnë në Japoni

Botasot - 14.03.2011

Disa ekipe amerikane ndihme kanë shkuar në Japoni për të marrë pjesë në operacionet për gjetjen e të mbijetuarve, njoftoi Agjencia federale amerikane e ndihmës për zhvillimin ndërkombëtar, USAID, në një komunikatë.

Cunami në Japoni bilanci provizor: 5 mijë të vdekur

BalkanWeb - 14.03.2011

TOKIO- Një shpërthim i dytë ka goditur impiantin nuklear në Tokio të Japonisë, vend i cili u lëkund nga tërmeti i fuqishëm dhe cunami i së premtes, por sipas ekspertëve.

Facebook e Twitter gjejnë përdorim të gjerë në Japoni

Botasot - 14.03.2011

Pas tërmetit prej 8.9 shkallësh që goditi Japoninë, operatorët mobil në pjesën veriore nuk janë duke funksionuar dhe si rrjedhojë e kësaj qytetarët janë duke përdorur rrjetet sociale si Twitter, Facebook e Mixi.

Në Japoni arriti në 5.000 numri i të vdekurve

Yll Press - 14.03.2011

Sipas të dhënave të para, tërmeti ka qenë me magniturë prej 6,2 ballë sipas shkallës së Rihterit. Epiqendra ka qenë në det, 150 kilometra në veriperëndim nga Tokio në afërsi të bregut të prefekturës Ibaraki.

Japonia do të pësojë dëme të mëdha ekonomike për shkak të tërmetit

Yll Press - 14.03.2011

Sekretari i përgjithshëm i Qeverisë japoneze, Jukio Edano paralajmëroi se pasojat nga tërmeti katastrofal dhe cunami për ekonominë e vendit, e veçanërisht në rajonet verilindore, të cilat ishin më shumë të goditura, do të jenë shumë ...

Tërmeti në Japoni, më i shtrenjti në histori

Koha.net - 14.03.2011

Tokio, 14 mars – Edhe pse vlerësimi i dëmeve të shkaktuara nga tërmeti e cunami në Japoni nuk është ende përfundimtar, parashihet se mund të jetë tërmeti më i shtrenjtë në histori.

Familja perandorake në Japoni mbetet pa drita

Botasot - 14.03.2011

Familja perandorake në Japoni ka kërkuar që rezidenca e tyre të mos trajtohet më me përparësi, sesa banesat e qytetarëve të thjeshtë në lidhje me energjinë.

Familja perandorake në Japoni mbetet pa drita

Lajmetsot - 14.03.2011

Postuar me: 14 March, 2011 02:20:00 Familja perandorake në Japoni mbetet pa drita Familja perandorake në Japoni ka kërkuar që rezidenca e tyre të mos trajtohet më me përparësi, sesa banesat e qytetarëve të thjeshtë në lidhje me energjinë.

Japoni: Një jetë e jetuar me ankthin e tërmetit

Botasot - 14.03.2011

Kur nisa të jetoj në Japoni, rreth 40 vjet më parë, habitesha nga një pyetje që shpesh dhe në mënyrë qesharake më bëhej: “E di se cilat janë gjërat nga të cilat ka frikë një japonez: vjehrra, tërmetet dhe tajfunet”, e nis rrëfimin e tij ...

Tërmeti sposton Japoninë më në lindje

Yll Press - 14.03.2011

Sipas doktorit Roger Musson, antar i Institutit Britanik të Gjeologjisë, një ngjarje e tillë është e “zakonshme kur kemi të bëjmë me tërmete të tilla, me përmasa të jashtëzakonshme”.

Japonia përballet me krizë bërthamore

Koha.net - 14.03.2011

Tokio, 14 mars -(E plotësuar) – Japonia të hënën përballej me krizë bërthamore, pas shpërthimit hidrogjenor në një reaktor dhe zhveshjes së tubave që bartin lëndët djegëse në reaktorin tjetër, vetëm disa ditë pas tërmetit shkatërrimtar dhe ...

Sistemi (DART II) që minimizoi viktimat në Japoni

Yll Press - 14.03.2011

Si kurrë më parë, automatikisht ka lëshuar alarme nëpërmjet televizionit dhe telefonave celularë, menjëherë në një moment kur tronditjet ishin më pak të dëmshme.

Shpërthim i ri në centralin bërthamor

Yll Press - 14.03.2011

Një shpërthim i dytë ka goditur impiantin nuklear në Tokio të Japonisë, vend i cili u lëkund nga tërmeti i fuqishëm dhe cunami i së premtes Një shpërthim i dytë ka goditur impiantin nuklear në Tokio të Japonisë, vend i cili u lëkund nga ...