TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Protesta e radhës e "Vetëvendosje!" më 22 janar

Ina - 15.01.2012

Pas një jave Vetëvendosje sërish do të provojë të bllokojë pikat kufitare. Lëvizja e Albin Kurtit ka bërë të ditur në një konferencë shtypi se do të organizojë një protestë të re, për të dielën e ardhshme 22 janar.

Vetëvendosje: Protesta e ardhshme më 22 janar

Albeu.com - 15.01.2012

Nëse Qeveria e Kosovës nuk nis zbatimin e reciprocitetit me Serbinë, Lëvizja Vetëvendosje pas një jave do të organizojë një protestë tjetër për bllokimin e dy pikave kufitare.

Reagimet e AAK dhe LDK ndaj dhunës në aksionin e Vetvendosje së ditës së djeshme

BalkanWeb - 15.01.2012

Prishtinë - Reagimet e dy prej forcave politike të Kosovës ndaj dhunës në aksionin e Vetvendosje së ditës së djeshme AAK: Problemi nuk është Vetëvendosja, por Serbia Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Burim ...

Akuza reciproke

Telegrafi - 15.01.2012

Kanë pritur përfundimin e protestës së Vetëvendosjes për të treguar qëndrimet e tyre. E vetmja që nuk ka reaguar është Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, e cila një ditë më parë ka thënë se nuk duhet të bllokohen rrugët e Kosovës.

Akuza reciproke

Yll Press - 15.01.2012

E vetmja që nuk ka reaguar është Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, e cila një ditë më parë ka thënë se nuk duhet të bllokohen rrugët e Kosovës.

Vetëvendosje: Protesta e ardhshme më 22 janar

Telegrafi - 15.01.2012

Nëse Qeveria e Kosovës nuk nis zbatimin e reciprocitetit me Serbinë, Lëvizja Vetëvendosje pas një jave do të organizojë një protestë tjetër për bllokimin e dy pikave kufitare.

"Vetëvendosje": Protesta e ardhshme më 22 janar

Ora news - 15.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje ka njoftuar sot se “protesta e ardhshme paqësore në bllokim të mallrave dhe automjeteve të Serbisë do të mbahet sot një javë, pra të dielën tjetër, me 22 janar 2012”.

VV: Protesta e ardhshme paqësore më 22 janar

Panorama - 15.01.2012

PRISHTINE- Lëvizja Vetëvendosje ka njoftuar sot se “protesta e ardhshme paqësore në bllokim të mallrave dhe automjeteve të Serbisë do të mbahet sot një javë, pra të dielën tjetër, me 22 janar 2012”.

4 Janar 2012-Albin Kurti ose rilindja e një lideri dhe Vetëvendosjes!

Botasot - 15.01.2012

Mediat në Kosovë i kanë bërë një mbulim shumë të mirë protestës të Vetëvendosjes me moton "Serbia nuk kalon" dhe kjo në fakt i ndihmon shumë analizat që do të vijnë pas 14 janarit 2011.

Mirena: Kurti si një refugjat i Kosovës

Telegrafi - 15.01.2012

Duke komentuar protestën e Lëvizjes “Vetëvendosje”, zëvendësministri i Mjedisit, Ilir Mirena, ka përqeshur momentet në të cilat janë gjetur Fisnik Ismaili, gjatë arrestimit dhe kryetari i Lëvizjes, Albin Kurti, kur u lëndua.

Policia shpërndan protestuesit, arrestohet Albin Kurti?

Gazeta Start - 14.01.2012

Merdarë - Policia e Kosovës ka ndërmarrë një aksion për lirimin e rrugës në Podujevë. Me këtë është përdorur gaz lotsjellës si dhe janë arrestuar disa persona, ndërsa raportohet edhe për të plagosur.

Kosovë: Debate rreth protestës së lëvizjes Vetëvendosje

24 orë - 14.01.2012

Udhëheqësit e Lëvizjes Vetëvendosje thanë sot se janë të vendosur që nesër të bllokojnë dy vendkalimet kufitare me Serbinë, në funksion të siç thuhet zbatimit të masave të ndërsjella politike, ekonomike e tregtare me Serbinë, me gjithë ...

Sot proteston Lëvizja Vetëvendosje

Evropaelire - 14.01.2012

“Sot, Serbia nuk kalon” – është ky slogani i fundit i Lëvizjes Vetëvendosje, që sot pritet të zbatohet në dy pikat kufitare që e lidhin Kosovën me shtetin serb, përkatësisht në Merdare dhe në Dheun e Bardhë.

Kurti: Nuk zmbrapsemi - jemi paqësorë

Albeu.com - 14.01.2012

Kreu i Vetëvendosjes Albin Kurti ka lënë selinë e tij në Prishtinë dhe ë shtë nisur drejt Merdardit, aty ku do ti prijë aksionit për bllokimin e mallrave serbe.

Albin Kurti: Do jem në Merdare, marshimi ynë paqësor

LajmiFundit - 14.01.2012

Kreu i Vetëvendosjes Albin Kurti ka lënë selinë e tij në Prishtinë dhe është nisur drejt Merdardit, aty ku do të drejtojë aksionin për bllokimin e mallrave serbe.

Albin Kurti: Reciprociteti u arrit, bllokada të jetë paqësore

LajmiFundit - 14.01.2012

Lideri i lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, ka mbajtur një fjalim para protestuesve ku ka thënë se asnjë polic mos të preket sepse ata arritën qëllimin e tyre, masat e reciprocitetit me Serbinë.

Protesta, tensionohet situata, arrestime dhe gaz ndaj protestuesve

Albeu.com - 14.01.2012

Thirrja e policisë së Kosovës për lirimin e rrugës nga aktivistët e Vetëvendosjes ka bërë që të tensionohet situata mes protestuesve dhe policisë. Masat për zbllokimin e rrugës ka bërë që të ketë konfrontime mes tyre dhe policisë.

Vetëvendosje thotë se është arrestuar Albin Kurti

Evropaelire - 14.01.2012

Policia e Kosovës ka arrestuar liderin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtin, ka bërë të ditur kjo Lëvizje në rrjetin social, Facebook. Po sipas këtij njoftimi, të arrestuar të tjerë janë edhe Sali Zhyba dhe Fisnik Ismaili.

Sadriu: Kurti nuk është arrestuar

24 orë - 14.01.2012

Policia e Kosovës nëpërmes zëdhënësit të saj Brahim Sadriu ka konfirmuar për Express se Albin Kurti nuk është arrestuar. “Jo! Albin Kurti nuk është i arrestua”, ka thënë Sadriu.

Të arrestuar e të lënduar

Evropaelire - 14.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje ka konfirmuar se lideri i saj, Albin Kurti, nuk është arrestuar; Sipas njoftimit më të fundit të kësaj lëvizjeje, të arrestuar nga radhët e saj janë Gani Krasniqi, Blerim Maçestena, Salih Zyba, Hysen Durmishi, Naser ...

Vetevendosje : Albin Kurti nuk eshte arrestuar

24 orë - 14.01.2012

Kurit, lider i Vetëvendosjes megjithatë nuk është arrestuar ashtu si kishte njoftuar më parë kjo Lëvizje. Albin Kurti, sipas kësaj lëvizjeje, për shkak të një lëndimi, ishte dërguar në një autoambulancë për të marrë ndihmë mjekësore dhe ...

Aksioni i "VV" në kufi, policia mohon arrestimin e Kurtit

Alsat - 14.01.2012

“Sot, Serbia nuk kalon” – është ky slogani i fundit i Lëvizjes Vetëvendosje, në protestën që po zhvillohet në dy pikat kufitare që lidhin Kosovën me shtetin serb, përkatësisht në Merdare dhe në Dheun e Bardhë.

VV: Kurti nuk është arrestuar

Evropaelire - 14.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje ka konfirmuar se lideri i saj, Albin Kurti, nuk është arrestuar, por është dërguar me autoambulancë për trajim lëndimesh. Sipas njoftimit më të fundit të kësaj lëvizjeje, të arrestuar nga radhët e saj janë Gani ...

Policia e Kosovës: Albin Kurti nuk është arrestuar

LajmiFundit - 14.01.2012

Policia e Kosovës përmes zëdhënësit të saj Brahim Sadriu ka konfirmuar për mediat kosovare Albin Kurti nuk është arrestuar. “Jo! Albin Kurti nuk është arrestuar”, ka thënë Sadriu.

Në prag të protestës së Vetvendosjes - Reagime nga brenda dhe jashtë vendit

DW - 14.01.2012

Pavarësisht kritikave të ashpra "Vetëvendosja“ më 14 janar do të organizojë një protestë paqësore në dy pikëkalime kufitare me Serbinë për të ndaluar futjen e mallrave nga Serbia në Kosovë.

Aksioni i Vetëvendosjes, policia “dyndet” në kufi

Panorama - 14.01.2012

Kurti: Protesta do të jetë plotësisht paqësore, nuk jemi kundër Policisë së Kosovës, por kundër Serbisë. Policia e Kosovës ka ndërmarrë masa të ashpra sigurie për të përballuar protestën e organizuar nga Lëvizja Vetëvendosje, edhe pse ...

Kurti drejt Merdarit: Nuk kthehemi mbrapsht, jemi paqësorë

Ora news - 14.01.2012

Kreu i Vetëvendosjes Albin Kurti ka lënë selinë e tij në Prishtinë dhe është nisur drejt Merdardit, aty ku do të drejtojë aksionin për bllokimin e mallrave serbe.

Kurti: Reciprociteti u arrit

Yll Press - 14.01.2012

Lideri i lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, ka mbajtur një fjalim para protestuesve ku ka thënë se asnjë polic mos të preket sepse ata arritën qëllimin e tyre, masat e reciprocitetit me Serbinë.

Protesta në Kosovë, AK: Ndalni vëllavrasjen dhe vetëshkatërrimin

Ora news - 14.01.2012

Aleanca Kuq e Zi ka dënuar veprimet e policisë së Kosovës ndaj protestuesve si dhe arrestimin e liderit të Vetëvendosjes Albin Kurti së bashku me aktivistë të tjerë duke e cilësuar një provokim për radikalizim të situatës.

Merdare, hyjnë në Kosovë dy kamionë nga Serbia

Yll Press - 14.01.2012

Fillimisht u fol per nje arrestim te liderit, Albin Kurti, lajm qe u mohua me vone nga perfaqesues te levizjes, si dhe nga zedhenes te Policise se Kosoves.

Kosovë, 42 persona të arrestuar nga policia, 13 efektivë të plagosur

Ora news - 14.01.2012

Policia e Kosovës ka hasur rezistence aktive nga ana e protestuesve duke u sulmuar me mjete te ndryshme te forta (gurë dhe sendemetalike) ku si pasoje e kësaj deri tani trembëdhjetë policë kanë pësuar lëndime trupore, të cilët kanë kërkuar ...

Kurti: Protesta do jetë paqësore dhe tërësisht e padhunshme

Gazeta Start - 13.01.2012

Prishtinë - Kreu i “Lëvizjes Vetëvendosje”, Albin Kurti, garantoi sot se “protestat që do të organizohen nesër duke filluar nga ora 13:00, do të jenë paqësore dhe tërësisht të padhunshme".

Doris Pak: Aksioni i "Vetëvendosjes" është çmenduri

Idividi - 13.01.2012

Prishtinë, 12 janar 2012 (MIA) - Aksioni i Lëvizjes "Vetëvendosje’" i paralajmëruar për më 14 janar me moton "Serbia nuk kalon" është çmenduri të cilin duhet parandaluar, ka deklaruar për Radio Dukagjinin, eurodeputetja gjermane, Doris Pak.

Të ndarë për bllokadën

Evropaelire - 13.01.2012

Paralajmërimet e Lëvizjes Vetëvendosje për mbajtjen e një proteste më 14 janar në vendkalimet kufitare Dheu i Bardhë dhe Merdarë, në kufi me Serbinë, dhe në anën tjetër reagimet e Qeverisë së Kosovës të cilat e kanë kundërshtuar protestën, ...

"Vetëvendosje" e vendosur për protestën

Evropaelire - 13.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje ka paralajmëruar se nesër, duke filluar nga ora 13, bashkë me qytetarë dhe organizata të ndryshme, do të bllokojë dy vendkalimet kufitare me Serbinë, përkatësisht mallrat që do të tentojnë të hyjnë në Kosovë.

Albin Kurti: Manifesti i Vetëvendosjes, do të jetë paqësor

LajmiFundit - 13.01.2012

Lideri i Lëvizjes ‘Vetëvendosje’ Albin Kurti tha se protesta e nesërme do të jetë paqësore dhe se nuk do të ketë bllokim të rrugëve. Në një konferencë për media, Kurti tha se vetë do të jetë i pranishëm në pikën kufitare në Merdare, ...

Kurti: Do bllokojmë mallrat serbe jo njerëzit

Lajmeshqip - 13.01.2012

Prishtinë-Në një konferencë për media, Kurti tha se vetë do të jetë i pranishëm në pikën kufitare në Merdarë ndërkaq nuk pret ndonjë incident pasi rreth 200 aktivistë do të kujdesen për mbajtjen e karakterit paqësor të protestës.

VV s'heq dorë nga protesta

Evropaelire - 13.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje një ditë para fillimit të aksionit “Serbia nuk kalon” ka bërë të ditur se do të përkujdeset që protesta të jetë paqësore. Drejtuesit e Vetëvendosjes, thanë se rreth 200 persona do të jenë kujdestarë në dy vendkalimet ...

Kurti: Protesta e 14 janarit do të jetë paqësore dhe tërësisht e padhunshme

Idividi - 13.01.2012

Prishtinë, 13 janar 2012 (MIA) - Kreu i Lëvizjes Vetvendosje Albin Kurti garantoi sot se "protestat që do të organizohen duke filluar nga ora 13:00, do të jenë paqësore dhe tërësisht e padhunshme".

Vetëvendosje e vendosur: Serbia nuk kalon!

Ina - 13.01.2012

Reciprociteti është vlerë e Bashkimit Evropian. Shtetet e BE-së e njohin njëra-tjetrën dhe janë në marrëdhënie reciproke, thanë sot në një konferencë për media dy nga liderët e Vetëvendosjes, Albin Kurti e Rexhep Selimi, një ditë para ...

VV: Protesta do të jetë paqësore

Top Channel - 13.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje garanton se aksioni “Serbia nuk kalon” do të jetë një protestë paqësore. Për të siguruar që asgjë mos dalë jashtë kontrollit, në terren janë caktuar 200 persona, të cilët do të jenë kujdestarët e Vetëvendosjes në dy ...

Kurti: Do ta tronditim Serbinë më 14 janar

Panorama - 13.01.2012

Policia e Kosovës arrin marrëveshje me Vetëvendosjen, lejohet protesta . Vetëvendosje: Protesta jonë, paqësore. Nuk ka as gurë, as shishe! Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka siguruar se aksioni për bllokimin e pikave kufitare ...

Të ndarë për bllokadën

Botasot - 13.01.2012

Paralajmërimet e Lëvizjes Vetëvendosje për mbajtjen e një proteste më 14 janar në vendkalimet kufitare Dheu i Bardhë dhe Merdarë, në kufi me Serbinë, dhe në anën tjetër reagimet e Qeverisë së Kosovës të cilat e kanë kundërshtuar protestën, ...

"Vetëvendosje" e vendosur për protestën

Botasot - 13.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje ka paralajmëruar se nesër, duke filluar nga ora 13, bashkë me qytetarë dhe organizata të ndryshme, do të bllokojë dy vendkalimet kufitare me Serbinë, përkatësisht mallrat që do të tentojnë të hyjnë në Kosovë.

Vetëvendosje e vendosur për protestën

Telegrafi - 13.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje është shprehur e vendosur për protestën e 14 janarit. Kjo lëvizje ka paralajmëruar se të shtunën, me fillim në ora 13, bashkë me qytetarë dhe organizata të ndryshme, do të bllokojnë dy vendkalimet kufitare me Serbinë, ...

"Vetëvendosje" e vendosur për protestën

Ora news - 13.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje ka paralajmëruar se nesër, duke filluar nga ora 13:00, bashkë me qytetarë dhe organizata të ndryshme, do të bllokojë dy vendkalimet kufitare me Serbinë, përkatësisht mallrat që do të tentojnë të hyjnë në Kosovë.

VV,policisë:Pa dhunë, mos provokoni protestuesit

Panorama - 13.01.2012

PRISHTINE- Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti një ditë para aksonit për bllokimin e pikave të kalimit kufitar me Serbinë, në Merdarë dhe Dheu i Bardhë tha se, asnjë protestues nUk do të provokojë policinë, ashtu siç ne shpresojmë që ...

Ministri Hoxhaj dënon bllokimin e kufirit të paralajmëruar nga Vetvendosje

VOA - 13.01.2012

Ministri i Jashtëm i Kosovës Enver Hoxhaj, i cili ndodhet për një vizitë zyrtare në Tiranë, dënoi sot bllokimin e kufirit me Serbinë, të paralajmëruar nga Lëvizja Vetvendosje Një ditë më parë edhe ministria e jashtme shqiptare i cilësoi si ...

Kosovë: Debate rreth protestës së lëvizjes Vetëvendosje

VOA - 13.01.2012

Udhëheqësit e Lëvizjes Vetëvendosje thanë sot se janë të vendosur që nesër të bllokojnë dy vendkalimet kufitare me Serbinë, në funksion të siç thuhet zbatimit të masave të ndërsjella politike, ekonomike e tregtare me Serbinë, me gjithë ...

Gashi: Aksioni i 'VV' mund të kthehet në favor të Serbisë

BalkanWeb - 13.01.2012

TIRANË- Zëvëndësministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Ibrahim Gashi shprehet se egziston frika që aksioni i Vetvendosjes të kthehet në favor të Serbisë.

Gashi: Aksioni i 'VV' mund të kthehet në favor të Serbisë

Botasot - 13.01.2012

Zëvëndësministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Ibrahim Gashi shprehet se egziston frika që aksioni i Vetvendosjes të kthehet në favor të Serbisë.

Pack: Aksioni i Vetëvendosjes, çmenduri

Shekulli - 12.01.2012

“Aksioni i Lëvizjes Vetëvendosje, i paralajmëruar për më 14 janar me moton “Serbia nuk kalon” është çmenduri që duhet parandaluar”, ka deklaruar për mediat kosovare eurodeputetja gjermane, Doris Pak.

Albin Kurti: Aksioni i 14 janarit nuk ka të bëjë vetëm me Kosovën

LajmiFundit - 12.01.2012

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka thënë në Tiranë se aksioni për bllokimin e pikave kufitare me Serbinë nuk ka të bëjë vetëm me Kosovën por me të gjithë shqiptarët kudo që janë.

Edhe shqiptarët e Maqedonisë në bllokada me “Vetëvendosjen”

Lajm - 12.01.2012

Aksionit kundër hyrjes së prodhimeve serbe në Kosovë të organizuar nga “Vetëvendosja” do ti bashkëngjitet edhe organizata joqeveritare “Ilirikul Liberta” nga Maqedonia.

Aksioni i Vetëvendosjes çmenduri

Albeu.com - 12.01.2012

Eurodeputetja Doris Pack ka deklaruar se aksioni i Vetëvendosjes Serbia nuk kalon, është çmenduri dhe se Albin Kurti me lëvizjen e tij duhet të sillen ndryshe e jo ti imitojnë serbët e veriut.

Doris Pack: Nisma e “Vetvendosjes, çmenduri

Lajmeshqip - 12.01.2012

Aksioni i Lëvizjes Vetëvendosja, “Serbia nuk kalon” është çmenduri e cila duhet parandaluar. Kështu ka deklaruar për Radio Dukagjinin, eurodeputetja gjermane, Doris Pack.

MPJ: Bllokimi i doganave, ekstremizëm

Top Channel - 12.01.2012

Me tone të ashpra dhe pa asnjë ekuivok, Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë ka dënuar thirrjet e Albin Kurtit për bllokimin e pikave doganore kosovare me Serbinë.

Albin Kurti: Hashim Thaçi është në panik!

LajmiFundit - 12.01.2012

Drejtuesi i lëvizjes Vetëvendosja Albin Kurti ka reaguar ndaj akuzave te kryeministrit Hashim Thaçi, i cili një dite me pare e cilësoi aksionin e 14 janarit për te bllokuar zhdoganimin e mallrave serbe, si një përpjekje për te ardhur ne ...

Albin Kurti: Më 14 janar do të jem edhe unë në Merdare

LajmiFundit - 12.01.2012

Vetëvendosja shton përgatitjet për të shtunën, Albin Kurti përgatiti terrenin sot edhe në Podujevë, tha se do të jetë vetë në Mërdarë. Udhëheqësi i lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti tha në Podujevë se më 14 janar do të jenë në mbrojte të ...

Albin Kurti: Aksioni i 14 janarit, do të jetë paqësor

Lajmeshqip - 12.01.2012

Prishtinë- Udhëheqësi i Lëvizjes “Vetëvendosje”, Albin Kurti ka paralajmëruar se aksioni për bllokimin e pikave kufitare me Serbinë më 14 janar do të jetë paqësor. Por, ka vlerësuar ai, “me këtë do ta tronditim Serbinë”.

Kurti: Me ‘bllokimin’ e Serbisë forcohet kombi shqiptar

Yll Press - 12.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje u ka bërë thirrje qytetarëve të Shqipërisë që të mbështesin nismën e saj për bllokimin e pikave kufitare me Serbinë në respektim të vendimit të Kuvendit të Kosovës për vendosjen e reciprocitetit të plotë ekonomik dhe ...

Pack: Aksioni i Vetëvendosjes është çmenduri

Yll Press - 12.01.2012

Eurodeputetja gjermane Doris Pack ka deklaruar se aksioni i Vetëvendosjes “Serbia nuk kalon”, është çmenduri dhe se Albin Kurti me lëvizjen e tij duhet të sillen ndryshe e jo t’i imitojnë serbët e veriut.

Pack: Aksioni i Vetëvendosjes është çmenduri!

Panorama - 12.01.2012

“Aksioni i Lëvizjes Vetëvendosja, “Serbia nuk kalon” është çmenduri e cila duhet parandaluar”. Kështu ka deklaruar për Radio Dukagjinin, eurodeputetja gjermane, Doris Pack.

Pack: Aksioni i Vetëvendosjes është çmenduri!

Ora news - 12.01.2012

“Aksioni i Lëvizjes Vetëvendosja, “Serbia nuk kalon” është çmenduri e cila duhet parandaluar”. Kështu ka deklaruar për Radio Dukagjinin, eurodeputetja gjermane, Doris Pack.

Pack: Aksioni i Vetëvendosjes çmenduri

Telegrafi - 12.01.2012

Eurodeputetja Doris Pack ka deklaruar se aksioni i Vetëvendosjes “Serbia nuk kalon”, është çmenduri dhe se Albin Kurti me lëvizjen e tij duhet të sillen ndryshe e jo t’i imitojnë serbët e veriut.

Protestë apo provë force

Panorama - 12.01.2012

ARMAND SHKULLAKU Shenja të qarta po paralajmërojnë se bllokimi i dy pikave kufitare me Serbinë, që “Vetëvendosje” ka marrë përsipër në emër të zbatimit të mocionit të Kuvendit për reciprocitet, mund të degjenerojë në një përplasje të ...

Doris Pak: Aksioni i ‘Vetëvendosjes’ është çmenduri

Botasot - 12.01.2012

Aksioni i Lëvizjes ‘Vetëvendosje’, i paralajmëruar për më 14 janar me moton ”Serbia nuk kalon” është çmenduri të cilin duhet parandaluar, ka deklaruar për Radio Dukagjinin, eurodeputetja gjermane, Doris Pak.

Kurti “zgjerohet” në Tiranë: Të bllokojmë mallrat serbe

Panorama - 12.01.2012

Lëvizja “Vetëvendosje” fton shqiptarët të protestojnë në kufi me Serbinë. Albin Kurti në Tiranë: Të jemi shtete të barabarta me Serbinë, qeveria Thaçi të zbatojë masat e reciprocitetit.

Kurti: Do të jem edhe unë në Merdare

Botasot - 12.01.2012

Vetëvendosja shton përgatitjet për të shtunën, Albin Kurti përgatiti terrenin sot edhe në Podujevë, tha se do të jetë vetë në Mërdarë. Udhëheqësi i lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti tha në Podujevë se më 14 janar do të jenë në mbrojte të ...

Kurti të shtunën në Merdarë

Telegrafi - 12.01.2012

Lëvizja Vetëvendosja shton përgatitjet për të shtunën. Lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti, tha në Podujevë se më 14 janar do të jenë në mbrojte të kufirit të Kosovës dhe vendimit të Kuvendit të Kosovës.

Kurti: 14 janari, epokë e re për shqiptarët

Ora news - 12.01.2012

Udhëheqësi i Lëvizjes “Vetëvendosje”, Albin Kurti ka paralajmëruar se aksioni për bllokimin e pikave kufitare me Serbinë më 14 janar do të jetë paqësor.

Albin Kurti “Personazhi i Vitit”

Lajm - 11.01.2012

Në selinë e Vetëvendosjes nuk ka asgjë konvencionale. Deputetë dhe aktivistë po përgatiten për një protestë që organizohet në fundjavë në pikat kufitare me Serbinë.

Kurti: Në 14 janar do bllokojmë kufirin me Serbinë

Lajmeshqip - 11.01.2012

Rreth 90 autobusë me aktivistë dhe qytetarë të organizuar nga Lëvizja Vetëvendosje më 14 janar do të niset nga komunat e Kosovës, por edhe nga Tirana dhe do të kenë vetëm një destinacion; kufirin me Serbinë, përkatësisht pikëkalimet në ...

Me bllokimin e Serbisë forcohet kombi shqiptar

Albeu.com - 11.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje u ka bërë thirrje qytetarëve të Shqipërisë që të mbështesin nismën për bllokimin e pikave kufitare me Serbinë në respektim të vendimit të Kuvendit të Kosovës për vendosjen e reciprocitetit të plotë ekonomik dhe politik ...

Albin Kurti në Tiranë: Na ndihmoni të bllokojmë Serbinë në 14 janar

LajmiFundit - 11.01.2012

Drejtuesi i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti ka ndalur sot në Tiranë për të prezantuar aksionin e 14 janarit që do të kurorëzoht me bllokimin e pikave të kalimit kufitar të Merdarës dhe Dheut të Bardhë më 14 janar.

Kurti në Tiranë: Të protestojmë kundër mallrave serbe

Albeu.com - 11.01.2012

Lëvizja Vetëvendosja kërkon mbështetje edhe nga shqiptaret e Shqipërisë që të bëhen pjese e barrikadës njerëzore për maunet që vijnë me mallra serbe ne Kosove.

Kurti: Më 14 janar do ta bllokojmë kufirin me Serbinë

Alsat - 11.01.2012

Më 14 janar Vetëvendosja nuk do të merrë përkrahjen nga partitë e tjera në vend, për thirrjen që kanë bërë për të bllokuar pikat kufitare Merdarë dhe Dheu i Bardhë.

Kurti fton shqiptarët për barrikadë më 14 janar

Top Channel - 11.01.2012

Gjatë një konference për shtyp në Tiranë, kreu i Lëvizjes Vetëvendosja në Kosovë bëri thirrje që shqiptarët të bashkohen për të bllokuar pikat doganore të Kosovës me Serbinë.

Doris Pack: Aksioni i “Vetëvendosjes”, çmenduri

LajmiFundit - 11.01.2012

Eurodeputetja gjermane Doris Pack ka deklaruar se aksioni i Vetëvendosjes “Serbia nuk kalon”, është çmenduri dhe se Albin Kurti me lëvizjen e tij duhet të sillen ndryshe e jo t’i emitojnë serbët e veriut.

Tiranë, Kurti: Do bllokojmë pikat kufitare me Serbinë, Shqipëria të marrë pjesë

BalkanWeb - 11.01.2012

TIRANE -Sot deputetë dhe aktivistë të ‘Vetvendosjes’ kanë dhënë një konferencë shtypi në Tiranë, ku kanë bërë të ditur aksionin e tyre kundër hyrjes së prodhimeve serbe në Kosovë.

Kurti, apel në Tiranë: Mbështetje për 14 janarin

Panorama - 11.01.2012

TIRANE- Lëvizja “Vetëvendosje” ben apel nga Tirana per bashkim ne aksionin qe ajo do te ndermarre ne 14 janar per bllokimin e pikave te kalimit kufitar të Merdarës dhe Dheut të Bardhë.

Me ‘bllokimin’ e Serbisë forcohet kombi shqiptar

Telegrafi - 11.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje u ka bërë thirrje qytetarëve të Shqipërisë që të mbështesin nismën për bllokimin e pikave kufitare me Serbinë në respektim të vendimit të Kuvendit të Kosovës për vendosjen e reciprocitetit të plotë ekonomik dhe politik ...

Albin Kurti merr “Personazhi i Vitit”

Botasot - 11.01.2012

Në selinë e Vetëvendosjes nuk ka asgjë konvencionale. Deputetë dhe aktivistë po përgatiten për një protestë që organizohet në fundjavë në pikat kufitare me Serbinë.

Kurti: Me ‘bllokimin’ e Serbisë forcohet kombi shqiptar

Botasot - 11.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje u ka bërë thirrje qytetarëve të Shqipërisë që të mbështesin nismën e saj për bllokimin e pikave kufitare me Serbinë në respektim të vendimit të Kuvendit të Kosovës për vendosjen e reciprocitetit të plotë ekonomik dhe ...

Apeli në Tiranë, Kurti: Biznesi serb po pushton Kosovën

Ora news - 11.01.2012

Prodhimet shqiptare duhet të zëvendësojnë produktet serbe në tregjet e Kosovës. Kreu i Lëvizjes Vetvendosje, Albin Kurti i bëri apel biznesit shqiptar që të fokusohen në tregjet kosovare.

Kurti: Pushteti lëshon pe për të mbajtur pushtetin

Ora news - 11.01.2012

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti pas apelit ndaj biznesit shqiptar për fokusim në tregjet kosovare ka dhënë detaje për marrëveshjen Kosovë -Serbi.

Albin Kurti merr “Personazhi i Vitit”

Top Channel - 10.01.2012

Në selinë e Vetëvendosjes nuk ka asgjë konvencionale. Deputetë dhe aktivistë po përgatiten për një protestë që organizohet në fundjavë në pikat kufitare me Serbinë.

VV: Më 14 janar do ta bllokojmë Serbinë

Ina - 10.01.2012

Përfaqësuesit politik të Luginës së Preshevës gjatë një takimi me liderin e VETVENDOSJES, Albin Kurti ngritën një varg problemesh me të cilat ballafaqohen shqiptarët e Luginës.

Protesta e VV, thirrje studentëve e pedagogëve

Panorama - 09.01.2012

PRISHTINE- Lëvizja Vetëvendosje publikoi sot oraret e nisjes së protestuesve që do të marrin pjesë në aksionin e 14 janarit. Grumbullime do të bëhen në të gjitha qytete e Kosovës, përfshirë edhe Tiranën ku nisja do të bëhet në afërsi të ...