TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

'Ben (S)Aliu dhe rinia kundër gangsterëve politikë'

Shekulli - 16.01.2011

Presidenti tunizian quhet Zine el-Abidine Ben Ali. Në fakt, nuk është më president. Mori valixhet, dhe iku, e la vendin. Presioni i protestave bëri atë që ishte e paimagjinueshme në Tunizinë, që po sundohej prej 23 vitesh prej këtij ...

Një gazetar e përmbysi presidentin e Tunizisë

Shekulli - 16.01.2011

Ai quhet Taoufik Ben Brick dhe është gazetar i pavarur. Është një nga...ose ishte një nga opozitarët më të rreptë të presidentit të larguar në drejtim të paditur Ben Ali.

Korrupsioni dhe revolucioni, shembulli i Tunizisë

Shekulli - 16.01.2011

Në Shqipëri, opozita ka një vit e gjysmë që po eksperimenton e pafuqishme format më folklorike të protestës, nga bojkoti në parlament deri në grevat e urisë në bulevard.

Tunizi, bisedime për qeveri të unitetit kombëtar

Gazeta Start - 16.01.2011

Tunis - Partitë kryesore politike në Tunizi zhvilluan bisedime për formimin e qeverisë së unitetit kombëtar, pas përmbysjes së prersidentit Zine al-Abidine Ben Ali.

Sërish të shtëna në kryeqytetin tunizian

BBC - 16.01.2011

Të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar sërish në kryeqytetin tunizian. Disa nga të shtënat kanë ndodhur jashtë selisë së partisë kryesore të opozitës, PDP, e cila ka filluar bisedimet për krijimin e qeverisë së re të unitetit.

Rritet numri i viktimave në Tunizi

Zhurnal - 16.01.2011

Tunezi 16 janar - Numri i të vdekurve në Tunizi ka shënuar rritje në trazirat që kanë pasuar përmbysjen e presidentit autoritar, Ben Ali, raportoi REL.

Qetësi e nderë në Tunizi - nisin bisedimet për qeverinë e përkohshme

DW - 16.01.2011

Pas rrëzimit të presidentit tunizian, Zine El Abidine Ben Ali gjendja në vend është e qetë por ende e nderë. Në Tuniz kanë filluar bisedimet për krijimin e qeverisë së përkoshme edhe me pjesëmarrjen e opozitës.

Në Tunizi vazhdon situata e dhunshme

Lajm - 16.01.2011

Në Tunizi vazhdojnë trazirat, një ditë pasi protestat masive e detyruan presidentin e vendit Zine al-Abidine Ben Ali, që të jepte dorëheqjen. Ushtria ka mbyllur të gjitha hyrjet në qendër të kryeqytetit, Tuniz pas një nate të shënuar nga ...

Tunizi: Qeveri e unitetit kombëtar

Evropaelire - 16.01.2011

Partitë kryesore politike në Tunizi zhvilluan bisedime për formimin e qeverisë së unitetit kombëtar pas përmbysjes së prersidentit Zine al-Abidine Ben Ali.

Tunizia me Qeveri të unitetit kombëtar

Zhurnal - 16.01.2011

Partitë kryesore politike në Tunizi zhvilluan bisedime për formimin e qeverisë së unitetit kombëtar pas përmbysjes së prersidentit Zine al-Abidine Ben Ali.

15 shtetas të Maqedonisë të bllokuar në Tunizi

Ina - 16.01.2011

Shtetas të Maqedonisë janë bllokuar në Tunizi, pas trazirave dhe pas rënies së Qeverisë në këtë vend ku akoma është në fuqi gjendja e jashtëzakonshme.

Incidente të armatosura në Tunis

Evropaelire - 16.01.2011

Forcat e sigurisë së Tunizisë kanë shkëmbyer zjarr me disa persona të armatosur që ishin vendosur mbi çatinë e një banke në kryeqytetin Tunis. Burimet ushtarake dhe policore thanë se forcat e sigurisë i kanë vrarë njerëzit e armatosur, ...

Ben Ali, shndërrimi nga idhull në tiran të popullit të tij

Shqipmedia - 16.01.2011

Zine el Abidine Ben Ali sapo kishte nisur mandatin e tij të katërt presidencial. Në moshën 74-vjeçare ai ja kishte dalë që të rizgjidhej në mënyrë triumfale në tetor të vitit 2009, dhe askush nuk dyshonte deri disa javë më parë, që në ...

Mbërrijnë 333 nënshtetas turq nga Tunizia

Botasot - 16.01.2011

Ndërkohë që në Tunizi vazhdon tensioni politik, Ministria e Punëve të Jashtme e Turqisë dërgoi një avion të Linjave Ajrore Turke THY për të sjellë në Turqi nënshtetasit e saj që ndodhen në atë vend.

Bildt i shqetësuan për shkak të pasojave të trazirave në Tunizi

Botasot - 16.01.2011

Zhvillimet në Tunizi vënë menjëherë në qendër të shqetësimeve marrëdhëniet politike mes Evropës dhe fqinjëve të saj të jugut, shkruan ministri i Jashtëm i Suedisë, Carl Bildt në blogun e tij.

Merkel i bën thirrje tunizianëve për reforma demokratike

Botasot - 16.01.2011

Kancelarja Angela Merkel i ka bërë thirrje presidentit të përkohshëm tunizian Foued Mebazaa, që të ketë kurajo për të ndërtuar një demokraci në vend.

Presidenti i përkohshëm i Tunizisë dëshiron qeveri uniteti

Botasot - 16.01.2011

Pas largimit të presidentit Zine al Abidine Ben Ali në Arabinë Saudite, presidenti i përkohshëm i Tunizisë, Foued Mebazaa ka kërkuar formimin e shpejtë të një qeverie të unitetit kombëtar.

Turistët lëshojnë Tunizinë në krizë

Koha.net - 16.01.2011

Tunis, 16 janar – (E plotësuar) Liderët politikë të Tunizisë kanë filluar përpjekjet për të plotësuar vakuumin e krijuar pas rënies së presidentit Zine al-Abidine Ben Ali, pas protestave masive.

Nisin bisedimet për qeverinë e unitetit kombëtar në Tunizi

Botasot - 16.01.2011

Udhëheqësit politikë në Tunizi janë duke punuar për të mbushur vakumin politik pasi Presidenti Ben Ali u arratis për në Arabinë Saudite pas një kryengritje popullore.

Tunizia me një president të përkohshëm, pritet një qeveri e re

VOA - 16.01.2011

Gjendja në Tunizi është e tensionuar, pas largimit për në Arabinë Saudite të presidentit Zine El Abidine Ben Ali. Kryetari i Parlamentit Fuad Mebezza bëri betimin si president i përkohshëm.

Tunizi, rrugët e kryeqytetit të qeta pas betimit të presidentit të përkohshëm

VOA - 16.01.2011

Rrugët e kryeqytetit tunizian ishin sot të qeta pas betimit të një presidenti të përkohshëm, i cili ka premtuar krijimin e një qeverie që mund të përfshijë edhe opozitën.

Tunizi: Qeveri e unitetit kombëtar

Botasot - 16.01.2011

Partitë kryesore politike në Tunizi zhvilluan bisedime për formimin e qeverisë së unitetit kombëtar pas përmbysjes së prersidentit Zine al-Abidine Ben Ali.

Tunizi, rrugët e kryeqytetit të qeta pas betimit të presidentit të përkohshëm

Botasot - 16.01.2011

Rrugët e kryeqytetit tunizian ishin sot të qeta pas betimit të një presidenti të përkohshëm, i cili ka premtuar krijimin e një qeverie që mund të përfshijë edhe opozitën.

Një gazetar e përmbysi presidentin e Tunizisë

Yll Press - 16.01.2011

Taoufik Ben Brick ka shkruar edhe libra kundër presidentit të tij autoritar dhe të korruptuar të cilin ai me ironi e quante jo Ben Ali po Ben Avi ( à vie - i përjetshëm, fr.). Pasi doli nga burgu ai u largua nga vendi dhe qëndroi në Paris.

Incidente të armatosura në Tunis

Koha.net - 16.01.2011

Tunis, 16 janar - Forcat e sigurisë së Tunizisë kanë shkëmbyer zjarr me disa persona të armatosur, të cilët ishin vendosur mbi çatinë e një banke në kryeqytetin Tunis.

Incidente të armatosura në Tunis

Botasot - 16.01.2011

Forcat e sigurisë së Tunizisë kanë shkëmbyer zjarr me disa persona të armatosur që ishin vendosur mbi çatinë e një banke në kryeqytetin Tunis. Burimet ushtarake dhe policore thanë se forcat e sigurisë i kanë vrarë njerëzit e armatosur, ...

Incidente të armatosura në Tunis

Telegrafi - 16.01.2011

Forcat e sigurisë së Tunizisë kanë shkëmbyer zjarr me disa persona të armatosur që ishin vendosur mbi çatinë e një banke në kryeqytetin Tunis. Burimet ushtarake dhe policore thanë se forcat e sigurisë i kanë vrarë njerëzit e armatosur, ...

Tunizi, Merkel thirrje për reforma demokratike

Telegrafi - 16.01.2011

Kancelarja gjermane Angela Merkel i ka bërë thirrje presidentit të përkohshëm tunizian Foued Mebazaa, që të ketë kurajë për të ndërtuar një demokraci në vend.

Tunizi-Tiranë, si protestë

Shekulli - 15.01.2011

Opozita në Shqipëri vendosi dje që pas gjashtë ditësh të rinisë serinë e protestave popullore për të rrëzuar qeverinë e kryeministrit Berisha. Vendimi i djeshëm ishte i pritshëm, pas skandalit të fundit, që u pasua me dorëheqjen ...

Kryengritje në Tunizi, Presidenti Ben Ali braktis vendin

Gazeta Start - 15.01.2011

Presidenti i Tunizisë, Zine al-Abidine Ben Ali, ka ikur me familjen e tij në Arabinë Saudite, teksa u detyrua të largohej nga zyra pas 23 vitesh në pushtet.

Tunizi, zgjedhje brenda 60 ditësh

Shekulli - 16.01.2011

Në Tunizi vazhdojnë trazirat, një ditë pasi protestat masive e detyruan presidentin e vendit Zine al-Abidine Ben Ali, që të jepte dorëheqjen. Ushtria ka mbyllur të gjitha hyrjet në qendër të kryeqytetit, Tunizia pas një nate të shënuar nga ...

Tunizi, rritet siguria pas largimit të Presidentit

Gazeta Start - 15.01.2011

Në qendër të kryeqytetit të Tunizisë është rritur siguria, një ditë pasi Presidenti Zine al-Abidine Ben Ali, u largua nga protestat disa javore.

Në Tunizi vazhdon situata e dhunshme

BBC - 15.01.2011

Në Tunizi vazhdojnë trazirat, një ditë pasi protestat masive e detyruan presidentin e vendit Zine al-Abidine Ben Ali, që të jepte dorëheqjen. Ushtria ka mbyllur të gjitha hyrjet në qendër të kryeqytetit, Tuniz pas një nate të shënuar nga ...

Trazirat, presidenti i Tunizisë, strehohet në Arabinë Saudite

LajmiFundit - 15.01.2011

Arabia Saudite ka konfirmuar arritjen e presidentit tunizian në këtë vend. Ben Ali u largua nga Tunizia pas protestave vdekjeprurëse, duke i dhënë fund pushtetit 23-vjeçar.

Presidenti i Tunizisë “strehohet” në Arabinë Saudite

Ina - 15.01.2011

Arabia Saudite ka konfirmuar arritjen e presidentit tunizian në këtë vend. Ben Ali u largua nga Tunizia pas protestave vdekjeprurëse, duke i dhënë fund pushtetit 23-vjeçar.

Kaos pas largimit të pushtetmbajtësit në Tunizi, Ben Ali

DW - 15.01.2011

Pas protestave masive të popullsisë, pushtetmbajtësi tuninzian Ben Ali dha dorëheqjen dhe u largua në mërgim. Pas plaçkitjeve dhe zjarrevenë vend mbizotëron qetësi e tensionuar. Aeroporti i Tunizit u rihap.

Situatë e qetë në Tunizi

Evropaelire - 15.01.2011

Rrugët kryesore të Tunizisë kanë qenë të qeta dhe krejtësisht të boshatisura gjatë natës së shkuar. Agjecia tuniziane e lajmeve TAB raportoi se trupat ushtarake po bëjnë patrullime, ndërsa ora policore vazhdon të mbetet në fuqi.

Mosmarrëveshje për kryesimin e përkohshëm të Tunizisë

Evropaelire - 15.01.2011

Këshilli Kushtetues i Tunizisë tha se detyrën e presidentit, pas largimit të Ben Aliut, duhet ta marrë kryetari i parlamentit dhe jo kryeministri.

42 viktima nga zjarri në burg

Evropaelire - 15.01.2011

Së paku 42 persona kanë humbur jetën nga të shtënat dhe zjarri që ka kapluar një burg në Tunizi. Dëshmitarët thanë se disa të burgosur janë qëlluar nga rojet, pasi kanë tentuar të iknin nga zjarri.

Jemi të burgosurit e regjimit

Shqipmedia - 15.01.2011

Dr. Alban Daci Një student nga Tunizia, publikon me emër të rremë një letër në një blog, ku shpjegon arsyen se përse brezi i ri është në protesta. Ai thotë, se për shkak të udhëheqësit tonë despotik Ben Ali, e ardhmja na është mohuar.

Presidenti i përmbysur iku në Arabinë Saudite

Evropaelire - 15.01.2011

Autoriteti në Tunizi përsëri ka ndryshuar, për të dytën herë brenda më pak se 24 orëve, pasi Gjykata Kushtetuese ka shpallur se kryetari i Kuvendit duhet të jetë president i përkohshëm.

Presidenti i Tunizisë “strehohet” në Arabinë Saudite

Botasot - 15.01.2011

Arabia Saudite ka konfirmuar arritjen e presidentit tunizian në këtë vend. Ben Ali u largua nga Tunizia pas protestave vdekjeprurëse, duke i dhënë fund pushtetit 23-vjeçar.

Presidenti i Tunizisë “strehohet” në Arabinë Saudite

Telegrafi - 15.01.2011

Arabia Saudite ka konfirmuar arritjen e presidentit tunizian në këtë vend. Ben Ali u largua nga Tunizia pas protestave vdekjeprurëse, duke i dhënë fund pushtetit 23-vjeçar.

Trazirat në Tunizi, ikin turistët gjermanë

Botasot - 15.01.2011

Në kryeqytetin gjerman Berlin si dhe në Dyseldorf mbrëmë vonë kanë mbërritur avionët e parë me turistë gjermanë nga Tunizia. Sipas të dhënave të shoqatave për organizimin e udhëtimeve, në bordin e avionëve ndodheshin rreth 230 turistë nga ...

Vazhdojnë trazirat në Tunizi edhe pas ikjes së presidentit

Botasot - 15.01.2011

Edhe pas ikjes në mërgim të presidentit Zine Al Abidine Ben Ali në Tunizi po vazhdojnë trazirat. Korrespodentët njoftojnë nga Tunisi, se në kryeqytetin e vendit afrikanoverior i është dhënë zjarri disa ndërtesave.

Situatë e qetë në Tunizi

Botasot - 15.01.2011

Rrugët kryesore të Tunizisë kanë qenë të qeta dhe krejtësisht të boshatisura gjatë natës së shkuar. Agjecia tuniziane e lajmeve TAB raportoi se trupat ushtarake po bëjnë patrullime, ndërsa ora policore vazhdon të mbetet në fuqi.

Tunizia me president të ri

Koha.net - 15.01.2011

Tunis, 15 janar (E plotësuar) – Gjykata Kushtetuese e Tunizisë ka njoftuar sot se ish-presidenti Zin el Abidin Ben Ali e ka braktisur vendin përgjithmonë.

Mosmarrëveshje për kryesimin e përkohshëm të Tunizisë

Botasot - 15.01.2011

Këshilli Kushtetues i Tunizisë tha se detyrën e presidentit, pas largimit të Ben Aliut, duhet ta marrë kryetari i parlamentit dhe jo kryeministri.

Zjarr në burg, 42 viktima

Koha.net - 15.01.2011

Tuni, 15 janar - Së paku 42 persona kanë humbur jetën nga të shtënat dhe zjarri që ka kapluar një burg në Tunizi. Dëshmitarët thanë se disa të burgosur janë qëlluar nga rojet, pasi kanë tentuar të iknin nga zjarri.

Tunizi: Largimi i presidentit Ben Ali është i përhershëm

Koha.net - 15.01.2011

Këshilli Kushtetues i Tunizisë tha se largimi i presidentit Zine El Abidine Ben Ali është i përhershëm dhe se kryetari i Parlamentit, Foued Mebezza, është udhëheqës i përkohshëm i këtij vendi të Afrikës Veriore Këshilli kushtetues, ...

Tunizi: Gjendje e tensionuar pas largimit të presidentit Ben Ali

VOA - 15.01.2011

Gjendja në Tunizi është e tensionuar, pas largimit për në Arabinë Saudite të presidentit Zine El Abidine Ben Ali. Sot, një ditë pasi demonstratat masive e detyruan presidentin të largohej nga pushteti dhe nga vendi, rrugët e kryeqytetit u ...

Gjendje e jashtëzakonshme në Tunizi

BBC - 14.01.2011

Televizioni shtetëror në Tunizi ka bërë të ditur se qeveria atje ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme. Është njoftuar gjithashtu se grumbullimet në publik ndalohen dhe se forcat e sigurisë janë autorizuar të qëllojnë këdo që refuzon t'i ...

Tunizia shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Gazeta Start - 14.01.2011

Tuniz - Protestat e dhunshme kundër korrupsionit, papunësisë dhe inflacionit kanë detyruar zyrtarët të shpallin gjendjen e jashtëzakonshme në Tunizi.

Protesta në Tunizi, shpërndahet qeveria, zgjedhje të parakohshme

Shekulli - 14.01.2011

Pas katër javë protestash në Tunizi, presidenti autokrat Zine el Abidine Ben Ali ka shpërndarë qeverinë dhe ka shpallur zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme brenda gjashtë muajsh. Lajmi u bë i ditur nga televizioni shtetëror tunizian.

Presidenti tunizian Ben Ali u bën thirrje forcave të sigurisë për përmbajtje

Ina - 14.01.2011

Si rezultat i trazirave të përgjakshme në Tunizi presidenti Zine el Abidine Ben Ali u ka bërë thirrje forcave të sigurisë për përmbajtje. Ben Ali tha në një fjalim televiziv se ai ka udhëzuar ministrinë e Brendshme, që të heqë dorë nga ...

Protestuesit në Tunizi kërkojnë dorëheqjen e presidentit

Evropaelire - 14.01.2011

Mijëra protestues dolën në rrugët e kryeqytetit të Tunizisë përkundër premtimeve të presidentit për koncesione që t'u jepe fund protestave një mujore.

Tunizi, marshim kundër presidentit

Top Channel - 14.01.2011

Protestuesit po mblidhen për një marshim në qendrën e kryeqytetit të Tunizisë, Tuniz, në një moment kur presioni mbi presidentin Zine al-Abidine Ben Ali po rritet.

Tunizi, protestuesit kërkojnë dorëheqjen e presidentit

Zhurnal - 14.01.2011

Tunis, 14 Janar - Mijëra protestues kanë demostruar në rrugët e kryeqytetit të Tunizisë kundër presidentit të vendit, duke kërkuar dorëheqjen e tij.

Presidenti tunizian tërhiqet para protestave

Koha e Re - 14.01.2011

Turma njerëzish kanë dalë nëpër rrugët e Tunizisë, pas një fjalimi para kombit të presidentit, Zine el-Abidine Ben Ali, ku ai njoftoi se nuk do të rikandidojë në zgjedhjet e 2014-ës.

Gjendje e jashtëzakonshme në Tunizi

Evropaelire - 14.01.2011

Qeveria e Tunizisë ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme në gjithë vendin, e cila parasheh ndalimin e grumbullimeve publike dhe i lejon policisë të qëllojë mbi të gjithë ata që nuk zbatojnë urdhrin.

Largohet presidenti i Tunizisë

Evropaelire - 14.01.2011

Kryeministri i Tunizisë, Mohamed Ghanouçi, tha se ka marrë drejtimin e shtetit pas largimit të presidentit nga vendi. Ben Ali u largua pas protestave masive që rezultuan me përleshje ndërjmet demonstruesve dhe forcave të sigurisë.

Trazirat në Tunizi, 13 persona vriten në përleshje me policinë

LajmiFundit - 14.01.2011

13 persona të tjerë u vranë nga trazirat në Tunizi, ku policia përdori gaz lotsjellës mbi protestuesit që kërkojnë dorëheqjen e presidentit Zina El Abidin Ben Ali.

Largohet presidenti i Tunizisë

Zhurnal - 14.01.2011

Tunizia, 14 janar - Kryeministri i Tunizisë, Mohamed Ghanouçi, ka njoftuar sonte se ka marrë drejtimin e shtetit pas largimit të presidentit nga vendi, lajmëruan agjencitë botërore të lajmeve.

Presidenti tunizian u bën thirrje forcave të sigurisë për përmbajtje

Telegrafi - 14.01.2011

Si rezultat i trazirave të përgjakshme në Tunizi, presidenti Zine el Abidine Ben Ali u ka bërë thirrje forcave të sigurisë për përmbajtje. Ben Ali tha në një fjalim televiziv se ai ka udhëzuar Ministrinë e Brendshme, që të heqë dorë nga ...

Tunizi: Protestuesit kërkojnë dorëheqjen e presidentit

Botasot - 14.01.2011

Mijëra protestues dolën në rrugët e kryeqytetit të Tunizisë përkundër premtimeve të presidentit për koncesione që t'u jepe fund protestave një mujore.

Premtimi i presidentit qetëson pak situatën në Tunizi

Koha.net - 14.01.2011

Tunis, 14 janar - Turma njerëzish kanë dalë nëpër rrugët e Tunizisë, pas një fjalimi para kombit të presidentit Ben Ali, në të cilin ai ka njoftuar se nuk do të rikandidohet në zgjedhjet e vitit 2014.

Gjendje e jashtëzakonshme në Tunizi

Botasot - 14.01.2011

Qeveria e Tunizisë ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme në gjithë vendin, e cila parasheh ndalimin e grumbullimeve publike dhe i lejon policisë të qëllojë mbi të gjithë ata që nuk zbatojnë urdhrin.

13 persona të tjerë vriten nga trazirat në Tunizi

VOA - 14.01.2011

13 persona të tjerë u vranë nga trazirat në Tunizi, ku policia përdori gaz lotsjellës mbi protestuesit që kërkojnë dorëheqjen e presidentit Zina El Abidin Ben Ali.

13 persona të tjerë vriten nga trazirat në Tunizi

Botasot - 14.01.2011

13 persona të tjerë u vranë nga trazirat në Tunizi, ku policia përdori gaz lotsjellës mbi protestuesit që kërkojnë dorëheqjen e presidentit Zina El Abidin Ben Ali.

Largohet presidenti i Tunizisë

Botasot - 14.01.2011

Kryeministri i Tunizisë, Mohamed Ghanouçi, tha se ka marrë drejtimin e shtetit pas largimit të presidentit nga vendi. Ben Ali u largua pas protestave masive që rezultuan me përleshje ndërjmet demonstruesve dhe forcave të sigurisë.

Ikën nga vendi presidenti i Tunizisë

Koha.net - 14.01.2011

Tunis, 14 janar - Kryeministri i Tunizisë, Mohamed Ghanouçi tha se ka marrë drejtimin e shtetit pas largimit të presidentit Ben Ali nga vendi. Ben Ali u largua pas protestave masive që rezultuan me përleshje ndërmjet demonstruesve dhe ...

Puç ushtarak në Tunizi, presidenti ka ikur në Argjentinë

Koha.net - 14.01.2011

Tunis, 14 janar – Pas përleshjeve të dhunshme disa javësh, në Tunizi është shpallur gjendje e jashtëzakonshme në mbarë territorin, kurse ushtria ka marrë kontrollin ndaj aeroportit dhe të gjitha objektet me rëndësi në kryeqytet, si dhe ka ...

Puç ushtarak në Tunizi, presidenti ikë jashtë vendit

Telegrafi - 14.01.2011

Pas përleshjeve të dhunshme disa javësh, në Tunizi është shpallur gjendje e jashtëzakonshme në mbarë territorin, kurse ushtria ka marrë kontrollin e aeroportit dhe të gjitha objekteve me rëndësi në kryeqytet, si dhe ka ndaluar daljen nga ...

Vazhdojnë protestat në Tunizi, rritet numri i viktimave

Gazeta Start - 13.01.2011

Tuniz - Trupat qeveritare kanë gjuajtur me plumba dhe me gaz lotsjellës protestuesit në qendër të kryeqytetit të Tunizisë. Qindra protestues janë në rrugë dhe një pjesë e madhe në qendër të qytetit është bllokuar nga ushtria dhe policia.

Shtihet me armë mbi protestuesit në Tunizi

BBC - 13.01.2011

Gjatë orëve të fundit forcat e sigurisë në kryeqytetin e Tunizisë,Tunis, kanë hapur zjarr kundër demostruesve. Nuk është e qartë nëse dikush është lënduar, por më herët katër vetë janë vrarë në afërsi të kryeqytetit dhe në qytetin verior ...

Tunizi, ndalim-qarkullimi në Tuniz

Top Channel - 13.01.2011

Është shpallur ndalim-qarkullimi në Tuniz dhe zonat përreth, ku përleshjet e sotme kanë shkaktuar një numër viktimash, ndoshta pesë. Pesë të vdekur të tjerë janë sinjalizuar në Douz, ndërsa Sfax është nën kontrollin e ushtrisë.

Viktima të reja në Tunizi

Evropaelire - 13.01.2011

Sot raportohet për më shumë të vrarë në protestat që kanë përfshirë Tunizinë gjatë javëve të fundit. Trazirat e muajit të fundit janë më të këqijat që ka parë ky vend i Afrikës së Veriut për dekada me radhë.

Trazirat sociale aktivizojnë ushtrinë

Koha e Re - 13.01.2011

Me gjithë ndalim-qarkullimin gjatë natës së mërkurë në kryeqytetin tunizian Tuniz protestat sociale po vazhdojnë me të njëjtin intensitet. Dëshmitarë okularë treguan për trazira në disa lagje të varfra.

Përleshje të ashpra në periferi të Tunizit edhe krahas orës së vendosur policore

Idividi - 13.01.2011

Tuniz, 13 janar 2011 (MIA) - Përleshje të ashpra mes demostrantëve të rinj dhe policisë mbrëmë shpërtheu në periferinë e Tunizit edhe krahas orës së vendosur policore, pohojnë kalimtarët e rastit.

Armata tuniziane u tërhoq nga rrugët e kryeqytetit të shtetit

Idividi - 13.01.2011

Tuniz, 13 janar 2011 (MIA) - Armata u tërhoq nga rrugët e kryqytetit të Tunizit dhe në qendrën e qytetit janë sistemuar forca speciale policore.

Disa persona kanë tentuar ta ndezin ambasadën e Tunizisë në Bern

Idividi - 13.01.2011

Gjenevë, 12 janar 2011 (MIA) - Një apo disa persona mbrëmë janë munduar të shkaktojnë zjarr në ambasadën e Tunizisë në kryeqytetin zviceran Bern, duke shkaktuar dëme minimale, kumtoi policia lokale.

Tunizia vendos shtetrrethimin në kryeqytet

Koha.net - 13.01.2011

Tunis, 13 janar – Qeveria e Tunizisë ka vendosur shtetrrethimin gjatë natës në kryeqytetin Tunis, dhe rajonet përreth. Kjo vjen pas protestave të dhunshme në disa distrikte të kryeqytetit, me policinë, e cila hodhi gaz lotsjellës në ...

Vazhdojnë trazirat në Tunizi

Telegrafi - 13.01.2011

Me gjithë ndalimqarkullimin gjatë natës në kryeqytetin tunizian Tuniz protestat sociale po vazhdojnë me të njëjtin intensitet. Dëshmitarë okularë treguan për trazira në disa lagje të varfra.

Trazirat në Tuniz vazhdojnë me gjithë ndalim qarkullimin

Botasot - 13.01.2011

Me gjithë ndalim-qarkullimin gjatë natës në kryeqytetin tunizian Tuniz protestat sociale po vazhdojnë me të njëjtin intensitet. Dëshmitarë okularë treguan për trazira në disa lagje të varfra. Disa stacioneve të policisë iu vu zjarri.

Viktima të reja në Tunizi

Botasot - 13.01.2011

Sot raportohet për më shumë të vrarë në protestat që kanë përfshirë Tunizinë gjatë javëve të fundit. Trazirat e muajit të fundit janë më të këqijat që ka parë ky vend i Afrikës së Veriut për dekada me radhë.

Tunizia ndryshon qëndrimin ndaj protestave

BBC - 12.01.2011

Pas një muaj protestash të dhunshme në Tunizi, presidenti Ben Ali shkarkoi ministrin e Brendshëm dhe ka dhënë urdhër për lirimin e personave që u arrestuan gjatë protestave. Një komision i ngritur do të hetojë korrupsionin.

Tunizi, përshkallëzohet dhuna, ndërhyn ushtria

Top Channel - 12.01.2011

Përshkallëzohet edhe më tej dhuna në protestat masive kundër kostos së jetesës dhe papunësisë në Tunizi. Sipas opozitës vendase, në Ettadhamoun, lokalitet që ndodhet vetëm 15 kilometra larg kryeqytetit Tuniz, policia ka hapur zjarr ndaj ...

Tunizia në valën e ndryshimeve pas protestave

Evropaelire - 12.01.2011

Presidenti i Tunizisë, Zine al Abidine Ben Ali, ka larguar nga detyra ministrin e brendshëm pas protestave të dhunshme që kanë përfshirë vendin. Presidenti ka urdhëruar lirimin e gjithë protestuesve që janë arrestuar gjatë trazirave.

Përleshje në Tunizi

Evropaelire - 12.01.2011

Forcat tuniziane të sigurisë kanë shpërndarë me gaz lotsjellës qindra proetstues në qendër të kryeqytetit në Tunis. Nuk raportohet për viktima apo arrestime të protestuesve.

Protesta të dhunshme në kryeqytetin e Tunizisë

Telegrafi - 12.01.2011

Trazirat më të rënda që prej dhjetëra vitesh në Tunizi kanë përfshirë kryeqytetin e vendit Tuniz. Policia iu përgjigj me të shtëna paralajmëruese dhe gaz lotsjellës qindra të rinjve, të cilët hodhën gurë kundër policëve dhe shkatërruan ...

Përleshjet arrijnë në kryeqytetin e Tunizisë

Koha.net - 12.01.2011

Tunis, 12 janar – Përleshjet në Tunizi, ku protestat e dhunshme po vazhdojnë që disa javë, për herë të parë kanë arritur në kryeqytetin, Tunis, ndërsa numri i viktimave, sipas të dhënave zyrtare, është rritur në 23.

Protestat e dhunshme arrijnë edhe kryeqytetin tunizian

Botasot - 12.01.2011

Trazirat më të rënda që prej dhjetëra vitesh në Tunizi kanë përfshirë kryeqytetin e vendit Tuniz. Policia iu përgjigj me të shtëna paralajmëruese dhe gaz lotsjellës qindra të rinjve, të cilët hodhën gurë kundër policëve dhe shkatërruan ...

Tunizia në valën e ndryshimeve pas protestave

Botasot - 12.01.2011

Presidenti i Tunizisë, Zine al Abidine Ben Ali, ka larguar nga detyra ministrin e brendshëm pas protestave të dhunshme që kanë përfshirë vendin. Presidenti ka urdhëruar lirimin e gjithë protestuesve që janë arrestuar gjatë trazirave.

Përleshje në Tunizi

Botasot - 12.01.2011

Forcat tuniziane të sigurisë kanë shpërndarë me gaz lotsjellës qindra proetstues në qendër të kryeqytetit në Tunis. Nuk raportohet për viktima apo arrestime të protestuesve.

Tunizi, vazhdojnë protestat

Top Channel - 11.01.2011

Për të disatën ditë me radhë, ka vazhduar përleshjet mes forcave të sigurisë dhe protestuesve në qytetin e Kaserinës në Tunizi. Sipas opozitës edhe dita e hënë ka qenë e përgjakshme duke shënuar të paktën 10 viktima nga ana e protestuesve ...

Tunizi: Qeveria urdhëron mbylljen e shkollave dhe universiteteve

Zhurnal - 11.01.2011

Tunizi, 11 Janar - Qeveria e Tunizisë ka urdhëruar mbylljen e shkollave dhe universiteteve , pas dhunës dhe trazirave që u shkaktuan si shkak i pakënaqësisë të studentëve për papunësi.

Mbyllen shkollat dhe universitetet në Tunizi

Ina - 11.01.2011

Gjatë protestave të fundit në Tunizi janë vrarë këtë të hënë të paktën dhjetë persona. Korrespondentët nga ky vend njoftojnë, se policia ka hapur zjarr në qytetin Kaserine në perëndim të vendit kundër demonstruesve dhe ka qëlluar mbi masën ...

Tunizi, autoritet gënjejnë për viktimat

Top Channel - 11.01.2011

Të paktën 35 persona kanë mbetur viktimë e protestave të dhunshme në Tunizi, deklaroi gjatë drekës Federata Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut në Paris.

35 viktima nga dhuna në Tunizi

Evropaelire - 11.01.2011

Grupet për të drejtat e njeriut thonë se të paktën 35 persona kanë humbur jetën në trazirat e fundjavës në Tunizi. Souhajr Belhasen, president i Federatës Ndërkombëtare për të Drejtat e Njeriut me seli në Paris, i tha AFP-së se ky organ ka ...

Të paktën 35 viktima në protestat në Tuniz

Idividi - 11.01.2011

Tuniz, 11 janar 2011 (MIA) - Të paktën 35 persona e humbën jetën në trazirat fundjavën e kaluar në Tuniz, por kanë frikë se numri nuk është përfundimtar, lajmëroi Radio Evropa e Lirë.

Tunizi: Mbyllen shkollat dhe universitetet

Botasot - 11.01.2011

Gjatë protestave të fundit në Tunizi janë vrarë këtë të hënë të paktën dhjetë persona. Korrespondentët nga ky vend njoftojnë, se policia ka hapur zjarr në qytetin Kaserine në perëndim të vendit kundër demonstruesve dhe ka qëlluar mbi masën ...

Mbyllen shkollat dhe universitetet në Tunizi

Telegrafi - 11.01.2011

Në protestat e fundit në Tunizi raportohet se janë vrarë të paktën dhjetë persona. Mediat raportojnë se policia ka hapur zjarr në qytetin Kaserine, në perëndim të vendit kundër demonstruesve dhe ka qëlluar mbi masën e njerëzve, ndërsa ...

35 viktima nga dhuna në Tunizi

Botasot - 11.01.2011

Grupet për të drejtat e njeriut thonë se të paktën 35 persona kanë humbur jetën në trazirat e fundjavës në Tunizi. Souhajr Belhasen, president i Federatës Ndërkombëtare për të Drejtat e Njeriut me seli në Paris, i tha AFP-së se ky organ ka ...

Trazirat në Tunizi marrin 35 jetë

Koha.net - 11.01.2011

Tunis, 11 janar - Grupet për të drejtat e njeriut thonë se të paktën 35 persona kanë humbur jetën në trazirat e fundjavës në Tunizi. Souhajr Belhasen, president i Federatës Ndërkombëtare për të Drejtat e Njeriut me seli në Paris, i tha ...

Situatë kaotike në Kaserinë të Tunizisë

Botasot - 11.01.2011

Situata është shumë kaotike në Kaserinë, qytet kryesor i rajonit qendror të Tunizisë, ku trazirat sociale dhe dhuna kane shkaktuar mbi 50 viktima gjatë tre ditëve të fundit.

Tunizi, Presidenti dënon trazirat që shkaktuan viktima

Gazeta Start - 10.01.2011

Presidenti i Tunizisë, Zine El Abidine Ben Ali, ka deklaruar se personat të cilët marrin pjesë në protestat e fundit janë përgjegjës për “akte terroriste”.

Tunizi, përleshjet, më shumë se 50 të vdekur

Top Channel - 10.01.2011

Janë më shumë se 50 të vdekur në përleshjet e dhunshme të së shtunës dhe të dielës në lokalitetet të ndryshme në Tunizi. Lajmin e ka bërë të ditur në faqen e saj në internet “Kalima”, sipas së cilës të plagosurit janë të shumtë në numër.

Në trazirat në Tunizi janë vrarë 14 civilë

Idividi - 10.01.2011

Tuniz, 10 janar 2011 (MIA) - Katërmbëdhjetë civilë janë vrarë në përleshjet me policinë tuniziane në protestat, kumtuan autoritetet. Trazira dhe gjakderdhje pati edhe dje në tre qytete.

Tunizi, mbyllen shkollat e universitetet

Top Channel - 10.01.2011

Qeveria tuniziane urdhëroi gjatë pasdites së sotme mbylljen për një afat të pacaktuar të të gjitha shkollave dhe universiteteve në vend, si pjesë e një mase për të luftuar protestat gjithmonë e më të dhunshme në vend.