TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

BE, pas mbikëqyrjes rol më të madh

Top Channel - 14.09.2012

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian në Kosovë, Samuel Zhbogar ka deklaruar se, pas përfundimit të mbikëqyrjes Unioni merr një rol edhe më të madh në Kosovë.

BE-ja me rol më të madh në Kosovë

Telegrafi - 14.09.2012

Përfaqësuesi special I Bashkimit Evropian në Kosovë, Samuel Zbogar ka thënë se pas përfundimit të mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës, Bashkimi Evropian merr rol dhe përgjegjësi më të madhe për situatën në Kosovë, në veçanti në lidhje me ...

BE-ja me rol më të madh në Kosovë

Koha.net - 14.09.2012

Prishtinë, 14 shtator - Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian në Kosovë, Samuel Zhbogar ka thënë se pas përfundimit të mbikëqyrjes së pavarësisë, Bashkimi Evropian merr rol dhe përgjegjësi më të madhe për situatën në Kosovë, në veçanti ...

Urime Mbikëqyrja e Vërtetë e Pavarësisë

Koha.net - 14.09.2012

Tash liderët institucionalë në Kosovë s’do të kenë më arsyetim për moskryerjen e detyrave që i marrin përsipër t’i kryejnë. Deri më tash, gjithnjë ka ekzistuar dera e vogël shpëtuese kur janë përballur me kritikat për mosefikasitet, ...

Një kapitull i ri nis fundin e mbikëqyrjes ndërkombëtare

SETimes - 13.09.2012

13/09/2012 Mbikëqyrjes ndërkombëtare të Kosovës i vjen fundi duke lënë kushtetutën e Kosovës si bazë të vetme për kuadrin ligjor të vendit. Nga Safet Kabashaj për Southeast European Times në Prishtinë -- 13/09/12 Kosova hyri në një fazë të ...

BQK fuqizon bashkëpunimin me Agjencionin e Mbikëqyrjes së Sigurimeve të Sllovenisë

Koha.net - 13.09.2012

Prishtinë, 13 shtator - Me qëllim të rritjes së bashkëpunimit në fushën e mbikëqyrjes së kompanive të sigurimeve, guvernatori BQK-së, Gani Gërguri dhe drejtori i Agjencisë për Mbikëqyrjen e Sigurimeve të Sllovenisë, Sergej Simoniti, kanë ...

Shkoi ICO, në Kosovë mbeten edhe tri misione

Gazeta Start - 12.09.2012

Entuziazmi i përfaqësuesve të institucioneve të Kosovës se pas përmbylljes ndërkombëtare ka filluar një fazë e re e perspektivës dhe zhvillimit ekonomik për Kosovën, demantohen menjëherë nga analistët politikë dhe opozita parlamentare.

Lideri i BDI-së Ali Ahmeti, i vetmi që ftohet nga Kosova në manifestimin e përmbylljes së mbikëqyrjes së pavarësisë

Idividi - 12.09.2012

Shkup, 11 shtator 2012 (MIA) - Me ftesë të kryeministrit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka marrë pjesë në manifestimet që janë organizuar me rastin e përmbylljes së ...

Veriu, tani përgjegjësi e Prishtinës zyrtare

Top Channel - 12.09.2012

Pas përfundimit të mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës, përfaqësuesit e institucioneve thonë se tani ata janë më të lirë që të veprojnë për shtrirjen e autoritetit në veri të vendit.

Rezultat i përpjekjeve shekullore të popullit tonë

Lajm - 12.09.2012

ATIFETE JAHJAGA (Fjalimi i Presidentes Jahjaga në seancën solemne të Kuvendit të Kosovës, me rastin e përmbylljes së mbikëqyrjes së pavarësisë) Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga mori pjesë sot në seancën solemne të ...

ICO përfundon misionin e saj në Kosovë

Albeu.com - 12.09.2012

ICO përfundon misionin e saj në Kosovë Zyra Civile Ndërkombëtare Në Zyrën Civile Ndërkombëtare prej sot zyrtarisht nuk ka më detyra. Kreu që udhëhoqi për katër vite e gjysmë këtë mision Piter Faith nesër do të largohet nga Kosova për në ...

Veriu i painteresuar karshi heqjes së mbikëqyrjes

Evropaelire - 12.09.2012

Pavarësi e mbikëqyrur apo e plotë , për serbët e veriut të Kosovës kjo nuk ka shumë rëndësi. Ata thonë se nuk do ta pranojnë kurrë shtetin e Kosovës, duke besuar se i përkasin Serbisë.

Kosovë, Thaçi: Prioritet integrimi në Nato dhe BE

Lajmeshqip - 12.09.2012

Prishtinë – Kryeministri Hashim Thaçi tha se e ardhmja e Kosovës është përplot sfida, por shprehu besimin se këto sfida do të kalohen me sukses të plotë.

Thaçi, pas mbikëqyrjes mbledh kabinetin

Top Channel - 12.09.2012

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, në mbledhjen e parë të kabinetit të tij pas mbylljes së pavarësisë së mbikëqyrur, ka deklaruar se vendin e presin shumë sfida.

Shkoi ICO, mbetën edhe tri misione

Telegrafi - 12.09.2012

Entuziazmi i përfaqësuesve të institucioneve të Kosovës se pas përmbylljes ndërkombëtare ka filluar një fazë e re e perspektivës dhe zhvillimit ekonomik për Kosovën, demantohen menjëherë nga analistët politikë dhe opozita parlamentare.

Fundi i mbikëqyrjes?

Koha.net - 12.09.2012

Pa marrë parasysh se çfarë keni lexuar apo dëgjuar, mbikëqyrja e Kosovës nuk merr fund me sot, për dy arsye: ICO-ja bëri shumë gjëra, të mira apo të këqija, por natyrisht se nuk e mbikëqyri Kosovën; dhe Kosova ishte dhe do të vazhdojë të ...

Daçiç: "S'e njohim Kosovën as me mbikëqyrje, as pa të"

Shekulli - 11.09.2012

BEOGRAD - Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiç, ka thënë sot me rastin e heqjes së mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës, se Serbia nuk pranon asnjë pavarësi, as atë të mbikëqyrur, e as atë pa mbikëqyrje.

Bill Klinton: "Pas mbikëqyrjes, ditë të shndritshme po afrojnë për Kosovën"

Shekulli - 11.09.2012

UASHINGTON - Ish-presidenti amerikan, Bill Klinton, e ka cilësuar fundin e mbikëqyrjes së pavarësisë në Kosovë si "ngjarje historike". Nëpërmjet një video-linku, të transmetuar gjatë një konference të zhvilluar një ditë pas përfundimit të ...

Klinton: Fundi i mbikëqyrjes, hap thelbësor

Evropaelire - 11.09.2012

16:08 Klinton: Fundi i mbikëqyrjes, hap thelbësor 14:51 SHBA: Moment i heshtjes për viktimat e 11 shtatorit 13:45 Turqi: Hashemi nuk do të ekstradohet 13:42 Armeni: Presidenti i priti shahistët në aeroport 13:21 Hoxhaj: Kosova – shembull ...

Thaçi: Nga sot Kosova përballet me sfida të reja e të vështira

LajmiFundit - 11.09.2012

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi deklaroi se që prej ditës së sotme Kosova do të përballet me sfida të reja por ky është momenti që Kosova trajtohet e barabartë prej të tjerëve.

GND shpall përfundimin e mbikëqyrjes

Idividi - 11.09.2012

Prishtinë, 10 shtator 2012 (MIA) - Grupi Drejtues Ndërkombëtar shpalli përfundimin e mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës, njoftuan mediat kosovare.

Obama: Heqja e mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës, arritje historike

Idividi - 11.09.2012

Uashington, 10 shtator 2012 (MIA) - Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obama, ka "mirëpritur dhe mbështetur fuqishëm vendimin e Grupit Drejtues Ndërkombëtar se mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës i ka ardhur fundi".

Jahjaga, Thaçi dhe Ahtisari e kanë përshëndetur përmbylljen e mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës

Idividi - 11.09.2012

Prishtinë, 10 shtator 2012 (MIA) - Presidentja e Republikës së Maqedonisë, Atifete Jahjaga, kryeministri Hashim Thaçi dhe ish-presidenti finlandez, Marti Ahtisaari, njëzëri e kanë përshëndetur përmbylljen e mbikëqyrjes së pavarësisë së ...

Kosovë, Jahjaga: Tani drejt BE-së

Top Channel - 11.09.2012

Në Prishtinë vazhdojnë të mbahen evenimente të ndryshme në kuadër të mbylljes së pavarësisë së mbikëqyrur. Në një konferencë paraditen e së martës, autoritetet kosovare dhe ato ndërkombëtare kanë vlerësuar hyrjen e Kosovës në një fazë të ...

Fundi i mbikëqyrjes dhe shtimi i sfidave

Evropaelire - 11.09.2012

Fundi i mbikëqyrjes ndërkombëtare të pavarësisë, për shtetin e Kosovës nënkupton marrjen e përgjegjësive, por edhe ballafaqimin me shumë sfida, është thënë sot në një konferencë ndërkombëtare që po mbahet në Prishtinë, e ku po marrin pjesë ...

Fundi i mbikëqyrjes dhe shtimi i sfidave

24 orë - 11.09.2012

F undi i mbikëqyrjes ndërkombëtare të pavarësisë, për shtetin e Kosovës nënkupton marrjen e përgjegjësive, por edhe ballafaqimin me shumë sfida, është thënë sot në një konferencë ndërkombëtare që po mbahet në Prishtinë, e ku po marrin ...

Server: Vetëqeverisja, efikase për Kosovën

Top Channel - 11.09.2012

Eksperti i çështjeve ballkanase, Daniel Server, duke komentuar mbylljen e pavarësisë së mbikëqyrur në Kosovë, është shprehur optimist se vetëqeverisja do të jetë efikase për shtetin e ri.

Kosova në një kapitull të ri

Albeu.com - 11.09.2012

Kosova në një kapitull të ri Në fjalën mikpritëse në konferencën ndërkombëtare me titull “Kaptinë e mbyllur në Ballkan”, që po mbahet në kuadër të aktiviteteve për shënimin e për fundi mit të pavarësisë së mbikëqyrur të Kosovës, ...

Ahmeti në Prishtinë: Vendi i Maqedonisë dhe rajonit është në strukturat euroatlantike

Ina - 11.09.2012

Me ftesë të kryeministrit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaci, Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, ka marrë pjesë në manifestimet që janë organizuar me rastin e përmbylljes së mbikëqyrjes së pavarësisë të ...

Bill Klinton uron Kosovën: Gjithnjë do të jem në anën tuaj!

LajmiFundit - 11.09.2012

Ish presidenti amerikan Bill Klinton, përmes një video linku, ka uruar kosovarët për fundin e mbikëqyrjes ndërkombëtare të pavarësisë. “Fundi i mbikëqyrjes ndërkombëtare të pavarësisë është një mundësi e jashtëzakonshme për Kosovën që të ...

Fundi i pavarësisë së mbikëqyrur, Ahmeti në Kosovë

Albeu.com - 11.09.2012

Fundi i pavarësisë së mbikëqyrur, Ahmeti në Kosovë Me ftesë të kryeministrit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti , ka marrë pjesë në manifestimet që janë organizuar me rastin e ...

Ali Ahmeti në Kosovë për përmbylljen e pavarësisë së mbikqyrur

Portalb - 11.09.2012

Me ftesë të kryeministrit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka marrë pjesë në manifestimet që janë organizuar me rastin e përmbylljes së mbikëqyrjes së pavarësisë të ...

Veriu, tash përgjegjësi e Prishtinës zyrtare

Evropaelire - 11.09.2012

Një ditë pas përfundimit të mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës, përfaqësuesit e institucioneve thonë se tash ata janë më të lirë që të veprojnë për shtrirjen e autoritetit në veri të vendit.

Fundi pavarësisë, Klinton: Do të jem gjithmonë në anën tuaj

Albeu.com - 11.09.2012

Fundi pavarësisë, Klinton: Do të jem gjithmonë në anën tuaj Ish presidenti amerikan Bill Klinton , përmes një video-linku, ka uruar kosovarët për fundin e mbikëqyrjes ndërkombëtare të pavarësisë.

Clinton: Fundi i mbikëqyrjes, hap thelbësor

Ina - 11.09.2012

Ish - presidenti amerikan, Bill Clinton, e ka cilësuar fundin e mbikëqyrjes së pavarësisë si ngjarje historike. Nëpërmjet një video-linku, të transmetuar gjatë një konference të zhvilluar një ditë pas përfundimit të mbikëqyrjes ...

Fundi i mbikëqyrjes, Clinton: Do të jem gjithmonë në anën tuaj

Lajmeshqip - 11.09.2012

Washington – Ish presidenti amerikan, Bill Clinton, e ka cilësuar fundin e mbikëqyrjes së pavarësisë si ngjarje historike. Nëpërmjet një video-linku, të transmetuar gjatë një konference të zhvilluar një ditë pas përfundimit të mbikëqyrjes ...

Nis etapa e mundësive

Evropaelire - 11.09.2012

Me përmbylljen e mbikëqyrjes ndërkombëtare të pavarësisë së Kosovës po hapet një kapitull i mundësive të reja për vendin. Ishte ky mesazhi i përbashkët i fjalimeve që zyrtarë dhe ish-zyrtarë të ndryshëm botërore mbajtën në konferencën ...

Veriu, tash përgjegjësi e Prishtinës zyrtare

Portalb - 11.09.2012

Një ditë pas përfundimit të mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës, përfaqësuesit e institucioneve thonë se tash ata janë më të lirë që të veprojnë për shtrirjen e autoritetit në veri të vendit.

Sejdiu: Për modelin e mbikëqyrjes dëgjova më 2006

Yll Press - 11.09.2012

Por kjo nuk do të bëhej pa ndihmën e faktori ndërkombëtar. Njëri nga protagonistët e zhvillimeve, drejtuesi i ekipit të unitetit Fatmir Sejdiu kujton se për herë të parë dëgjoi për modelin e shtetësisë së Kosovës në shtator të vitit 2006.

Ekspertët amerikanë: Në Kosovë hiqet mbikëqyrja, rritet përgjegjësia

Koha.net - 11.09.2012

Uashington, 11 shtator - Përmbyllja e fazës së mbikëqyrur vjen më pak se pesë vjet pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës. Plani për pavarësi të mbikëqyrur u hartua nga ish-Presidenti finlandez Marti Ahtisari.

Heqja e mbikëqyrjes rrit përgjegjësinë

Telegrafi - 11.09.2012

Përmbyllja e fazës së mbikëqyrur vjen më pak se pesë vjet pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës. Plani për pavarësi të mbikëqyrur u hartua nga ish-Presidenti finlandez Martti Ahtisaari, kurse ekspertë amerikanë për “Zërin e Amerikës” ...

Mbyllet kapitulli i mbikëqyrjes së pavarësisë

Gazeta Republika - 11.09.2012

Pas katër vitesh mbikëqyrjeje, Kosova fiton pavarësinë e plotë. Grupi Ndërkombëtar Drejtues (GND) merr vendimin të hënën për përfundimin e mbikëqyrjes ndërkombëtare të pavarësisë së Kosovës.

BE-ja ta pranojë Kosovën në gjirin e saj

Telegrafi - 11.09.2012

Me përfundimin e pavarësisë së mbikëqyrur shpresojmë se mund të mbyllim kapitullin e Kosovës së pavarur. Kështu ka thënë ish-presidenti finlandez dhe projektuesi i pavarësisë së Kosovës, Martti Ahtisaari gjatë fjalimit të tij në ...

Fundi i mbikëqyrjes

Panorama - 11.09.2012

SHKELZEN MALIQI A është përfundimi i mbikëqyrjes së pavarësisë vetëm një akt formal që nuk do të ndryshojë asgjë në raportet e Kosovës me faktorët ndërkombëtarë? Dhe çfarë mendohet kur thuhet “akt formal”? Se Kosova edhe më tej do të ...

Ahtisari: BE-ja ta pranojë Kosovën në gjirin e saj

Ora news - 11.09.2012

Me përfundimin e pavarësisë së mbikëqyrur shpresojmë se mund të mbyllim kapitullin e Kosovës së pavarur. Kështu ka thënë ish-presidenti finlandez dhe projektuesi i pavarësisë së Kosovës, Martti Ahtisaari gjatë fjalimit të tij në ...

Kosova komplet e pavarur

Panorama - 11.09.2012

Delegacione nga e gjithë bota, në Prishtinë. Ndërkombëtarët tërhiqen nga mbikëqyrja . Kuvendi, seancë solemne, flasin edhe miqtë nga jashtë. Grupi Drejtues Ndër-kombëtar ka vendosur një gur themeli të rëndësishëm për pavarësinë e Kosovës, ...

Ahmeti lideri i vetëm që ftohet nga Kosova në manifestimin e përmbylljes së mbikëqyrjes së pavarësisë

Yll Press - 11.09.2012

Temat kryesore që janë diskutuar janë sigurisht që përmbyllja e mbikqyrjes së pavarësisë së Kosovës si dhe e ardhmja e rajonit, bashkë me prospektet Euroatlantike të rajonit si dhe zhvillimet në Maqedoni në kontekst rajonal.

Clinton: Fundi i mbikëqyrjes, hap thelbësor

Koha.net - 11.09.2012

Washington, 11 shtator – Ish - presidenti amerikan, Bill Clinton, e ka cilësuar fundin e mbikëqyrjes së pavarësisë si ngjarje historike. Nëpërmjet një video-linku, të transmetuar gjatë një konference të zhvilluar një ditë pas përfundimit ...

Klinton: Fundi i mbikëqyrjes, hap thelbësor

Panorama - 11.09.2012

Vetëm një ditë pas heqjes së heqjes së mbikëqyrjes, ish presidenti amerikan, Bill Klinton, e ka cilësuar këtë si ngjarje historike. Nëpërmjet një video-linku, ish presidenti amerikan tha se ka shumë shpresa se “ditë të ndritshme për ...

Clinton përshëndet fundin e mbikëqyrjes: Hap thelbësor për Kosovën

Ora news - 11.09.2012

Ish-presidenti amerikan, Bill Clinton, e ka cilësuar fundin e mbikëqyrjes së pavarësisë si ngjarje historike. Nëpërmjet një video-linku, të transmetuar gjatë një konference të zhvilluar një ditë pas përfundimit të mbikëqyrjes ...

Kosova një ditë pas mbikëqyrjes së pavarësisë

VOA - 11.09.2012

Përfaqësues vendas e ndërkombëtarë debatuan sot për Kosovën pas përfundimit të mbikëqyrjes së pavarësisë. Përfaqësues të shumtë ndërkombëtarë dhe të institucioneve të Kosovës, thanë se dita e sotme shënon fillimin e një epoke të re për ...

Gjithmonë në anën tuaj!

Telegrafi - 11.09.2012

Ish presidenti amerikan, Bill Clinton, i cili kishte dhënë urdhër për sulmin e caqeve serbe gjatë luftës në Kosovë, e ka cilësuar fundin e mbikëqyrjes ndërkombëtare të pavarësisë si ngjarje historike.

Clinton: Gjithmonë në anën tuaj

Lajmetsot - 11.09.2012

Ish presidenti amerikan, Bill Clinton, e ka cilësuar fundin e mbikëqyrjes së pavarësisë si ngjarje historike. Nëpërmjet një video-linku, të transmetuar gjatë një konference të zhvilluar një ditë pas përfundimit të mbikëqyrjes ...

Clinton: Gjithmonë në anën tuaj

Yll Press - 11.09.2012

Nëpërmjet një video-linku, të transmetuar gjatë një konference të zhvilluar një ditë pas përfundimit të mbikëqyrjes ndërkombëtare, ish presidenti amerikan tha se ka shumë shpresa se “ditë të ndritshme për Kosovën janë përpara”.

Kosova sot nuk do të bëhet më e pavarur se deri dje

Koha.net - 11.09.2012

Vendimi i sotëm për përmbylljen e mbikëqyrjes së pavarësisë është historik, pa dyshim. Por problem në rastin e Kosovës është se „mbikëqyrja ndërkombëtare“ nuk është shfrytëzuar sa duhet për të siguruar një zhvillim të mirëfilltë të ...

Sot merr fund mbikëqyrja e Kosovës

Shekulli - 10.09.2012

Grupi Drejtues Ndërkombëtar mban sot takimin në të cilin pritet t’i japë fund mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës. Ky grup, përbëhet nga 23 shtete evropiane, Shtetet e Bashkuara dhe Turqia.

Kosova me pavarësi të plotë

Gazeta Start - 10.09.2012

Prishtinë - Grupi Drejtues Ndërkombëtar shpalli sot përfundimin e mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës. Tashmë, Kosova ka pavarësi të plotë. "Pas vlerësimit të tij më datë 2 korrik 2012 se Propozimi Gjithëpërfshirës për Zgjidhjen e ...

Mbikëqyrjes së pavarësisë, Obama: Kosova ka ende punë për të bërë

Shekulli - 10.09.2012

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, përmes një deklarate, ka mirëpritur shpalljen e përfundimit të mbikëqyrjes së pavarësisë së Republikës së Kosovës nga Grupi Drejtues Ndërkombëtar dhe ka premtuar vazhdimin e ...

Kosovës i hiqet sot mbikëqyrja

Evropaelire - 10.09.2012

07:22 Kosovës i hiqet sot mbikëqyrja 07:05 Irak: 100 të vrarë pas dënimit me vdekje të ...

Daçiq: Ne s'e njohim Kosovën as me mbikëqyrje, as pa të

Evropaelire - 10.09.2012

12:04 Daçiq: Ne s'e njohim Kosovën as me mbikëqyrje, as pa të 11:41 Riker: Fundi i mbikëqyrjes hap kapitull të ri 11:26 Rita Ora, “Shine Ya Light” në Prishtinë 10:44 Rusia 'kërcënon" NATO-n 10:32 Shpërthim në Alepo, 17 të vrarë 10:23 Rusia ...

GND: Kosovës i hiqet sot mbikqyrja ndërkombëtare e pavarësisë

LajmiFundit - 10.09.2012

Grupi Drejtues Ndërkombëtar mban sot takimin në të cilin pritet t’i japë fund mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës. Ky grup, përbëhet nga 23 shtete evropiane, Shtetet e Bashkuara dhe Turqia.

Riker nga Tirana të hënën viziton Prishtinën

Idividi - 10.09.2012

Prishtinë, 8 shtator 2012 (MIA) - Zëvendës-ndihmës sekretari i Shtetit, Filip Riker do të takohet të hënën në Prishtinë me udhëheqësit e lartë politik të Kosovës, ka njoftuar Ambasada Amerikane në Prishtinë.

Grupi Drejtues Ndërkombëtar sot do të marrë vendim për heqjen e mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës

Idividi - 10.09.2012

Prishtinë, 10 shtator 2012 (MIA) - Grupi Drejtues Ndërkombëtar mban sot pasdite takimin në të cilin pritet t’i japë fund mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës. Ky grup, përbëhet nga 23 shtete evropiane, Shtetet e Bashkuara dhe Turqia.

Kosovës i hiqet mbikëqyrja

Evropaelire - 10.09.2012

Grupi Drejtues Ndërkombëtar mban sot takimin në të cilin pritet t’i japë fund mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës. Ky grup, përbëhet nga 23 shtete evropiane, Shtetet e Bashkuara dhe Turqia.

Kosovës i hiqet mbikëqyrja

Alsat - 10.09.2012

Festa e 17 shkurtit 2008 Grupi Drejtues Ndërkombëtar mban sot takimin në të cilin pritet t’i japë fund mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës. Ky grup, përbëhet nga 23 shtete evropiane, Shtetet e Bashkuara dhe Turqia.

GND vendos për përfundimin e mbikëqyrjes

Ina - 10.09.2012

Grupi Ndërkombëtar Drejtues (GND) pritet që nesër në Prishtinë, të marrë vendim për përfundimin e mbikëqyrjes ndërkombëtare të pavarësisë së Kosovës. Ky grup, përbëhet nga 23 shtete evropiane, Shtetet e Bashkuara dhe Turqia.

Kosova i jep fund mbikëqyrjes së pavarësisë

Albeu.com - 10.09.2012

Kosova i jep fund mbikëqyrjes së pavarësisë Flamuri kosovar Grupi Drejtues Ndërkombëtar mban sot takimin në të cilin pritet t’i japë fund mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosoves.

Kuvendi mban seancë solemne për fundin e mbikqyrjes së pavarësisë

LajmiFundit - 10.09.2012

Në orët e pasdites mbahet seanca solemne e Kuvendit të Republikës së Kosovës, me rastin e përfundimit të mbikëqyrjes ndërkombëtare të Pavarësisë së Republikës së Kosovës.

Pavarësisë së Kosovës sot i hiqet mbikëqyrja

Shqipmedia - 10.09.2012

Mbikëqyrja e pavarësisë Kosovës do t’i hiqet nga sot. Ky vendim do të merret pas një mbledhjeje në ndërtesën e Qeverisë së Kosovës, rreth orës 15:00, që do ta mbajë grupi që përbëhet nga njëzet e tri shtete evropiane, Shtetet e Bashkuara ...

Fundi i pavarësisë së mbikëqyrur

Top Channel - 10.09.2012

Në aeroportin ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari” kanë filluar të vijnë delegacionet nga shumë vende të botës. Me rastin e përmbylljes të mbikqyrjes ndërkombëtare të pavarësisë së Kosovës, delegacionet po priten me nderime shtetërore ...

Nga sot Kosova pa mbikëqyrje të pavarësisë

Portalb - 10.09.2012

Grupi Drejtues Ndërkombëtar për Kosovën, sot edhe formalisht do t’i japë fund mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës, duke kaluar më shumë përgjegjësi dhe sovranitet tek institucionet e saj.

Daçiq: 'Ne s'e njohim Kosovën as me mbikëqyrje, as pa të'

Alsat - 10.09.2012

Ivica Daçiq, kryeministër i Serbisë Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë sot me rastin e heqjes së mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës, se Serbia nuk pranon asnjë pavarësi, as atë të mbikëqyrur, e as atë pa mbikëqyrje.

Serbia nuk e njeh Kosovën as me mbikëqyrje dhe as pa mbikëqyrje

Albeu.com - 10.09.2012

Serbia nuk e njeh Kosovën as me mbikëqyrje dhe as pa mbikëqyrje Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiq është shprehur sot se Serbia nuk pranon asnjë pavarësi, as atë të mbikëqyrur, e as atë pa mbikëqyrje.

Serbët e veriut kundërshtojnë çfarëdo pavarësie

Evropaelire - 10.09.2012

Përfundimi i mbikëqyrjes së pavarësisë ndërkombëtare të Kosovës nuk do të ketë ndonjë ndikim te serbët që jetojnë në veri të vendit dhe ata janë fare indiferentë ndaj këtij fakti, vlerësojnë politikanët dhe disa qytetarë serbë që jetojnë ...

Kosova nga sot pa mbikëqyrje të pavarësisë

24 orë - 10.09.2012

Grupi Drejtues Ndërkombëtar do t’i jap fund mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës duke i dhënë asaj më shumë sovranitet Grupi Drejtues Ndërkombëtar për Kosovën, sot edhe formalisht do t’i jap fund mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës, duke ...

Daçiç: Me ose pa mbikëqyrje, Serbia nuk e njeh Kosovën

Lajmeshqip - 10.09.2012

Beograd – Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë sot me rastin e heqjes së mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës, se Serbia nuk pranon asnjë pavarësi, as atë të mbikëqyrur, e as atë pa mbikëqyrje.

VV bojkoton seancën solemne të kuvendit

Albeu.com - 10.09.2012

VV bojkoton seancën solemne të kuvendit Lëvizja Vetëvendosje nuk do të marr pjesë në seancën solemne të Kuvendit të Kosovës. Lideri i lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti tha në një konferencë për media se arsyeja e mos pjesëmarrjes në ...

Përmbyllja e mbikëqyrjes së pavarësisë

Evropaelire - 10.09.2012

Çka nënkuptoni me përmbylljen e pavarësisë së mbikëqyrur të Kosovës? Player cannot play this media ...

Mori fund mbikëqyrja

Evropaelire - 10.09.2012

Grupi Drejtues Ndërkombëtar shpalli përfundimin e mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës. "Pas vlerësimit të tij më datë 2 korrik 2012 se Propozimi Gjithëpërfshirës për Zgjidhjen e Statusit të Kosovës (PGJS) është zbatuar në mënyrë ...

Sfidat e pas mbikëqyrjes

Albeu.com - 10.09.2012

Sfidat e pas mbikëqyrjes Kosova e ka zbatuar pjesën dërmuese të plani t"> plani t Ahtisaari dhe meriton të jetë tërësisht e pavarur, por nuk duhet të ketë rrëshqitje dhe pjesët tjera të plani t"> plani t duhet respektuar, thuhet në ...

Vetëvendosja: Fundi i mbikqyrjes, farsë

LajmiFundit - 10.09.2012

Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje kanë bërë të ditur se nuk do të marrin pjesë në seancën solemnte të Kuvendit për mbylljen e mbikëqyrjes së pavarësisë.

Kosovë, GND shpall fundin e mbikqyrjes së pavarësisë

LajmiFundit - 10.09.2012

Grupi Drejtues Ndërkombëtar shpalli përfundimin e mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës. “Pas vlerësimit të tij më datë 2 korrik 2012 se Propozimi Gjithëpërfshirës për Zgjidhjen e Statusit të Kosovës (PGJS) është zbatuar në mënyrë ...

Kosovë, Vetvendosja: Fundi i mbikëqyrjes, farsë

Lajmeshqip - 10.09.2012

Prishtinë – Lëvizja Vetëvendosje nuk do të marr pjesë në seancën solemne të Kuvendit të Kosovës. Lideri i lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti tha në një konferencë për media se arsyeja e mos pjesëmarrjes në seancën solemne të Kuvendit të ...

Thaçi e Faith mbyllin mbikëqyrjen

Top Channel - 10.09.2012

Në Kosovë është shënuar mbyllja e mbikëqyrjes së pavarësisë, me një konferencë për shtyp ku kanë marrë pjesë shefi në ikje i ICO-së, Piter Faith dhe kryeministri Hashim Thaçi.

Përfundon mbikqyrja e pavarësisë për Kosovën

Albeu.com - 10.09.2012

Përfundon mbikqyrja e pavarësisë për Kosovën Flamuri kosovar Grupi Drejtues Ndërkombëtar shpalli sot përfundimin e mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës dhe përfundimin e mandatit të Përfaqësuesit Civil Ndërkombëtar.

Obama: Heqja e mbikëqyrjes, arritje historike

Evropaelire - 10.09.2012

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama, ka përshëndetur përmbylljen e mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës, duke e cilësuar si arritje historike, ndërkohë që vendi merr përsipër kontrollin e plotë të sovranitetit të tij.

Heqja e mbikqyrjes, Obama: Kosova përparime thelbësore

Albeu.com - 10.09.2012

Heqja e mbikqyrjes, Obama: Kosova përparime thelbësore Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama e ka mirëpritur dhe mbështetur fuqishëm vendimin e Grupit Drejtues Ndërkombëtar për përfundimin e mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës.

Obama përshëndet Kosovën

Top Channel - 10.09.2012

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama ka përshëndetur Kosovën me rastin e mbylljes së mbikëqyrjes së pavarësisë. Përmes një mesazhi, zoti Obama ka shprehur mbështetjen e tij për mbylljen e këtij proçesi, që sipas tij përbën një ...

Obama: Heqja e mbikëqyrjes, arritje historike

Ina - 10.09.2012

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama, ka “mirëpritur dhe mbështetur fuqishëm vendimin e Grupit Drejtues Ndërkombëtar se mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës i ka ardhur fundi”.

Barack Obama: Heqja e mbikëqyrjes për Kosovën, arritje e madhe

LajmiFundit - 10.09.2012

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama e ka mirëpritur dhe mbështetur fuqishëm vendimin e Grupit Drejtues Ndërkombëtar se mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës i ka ardhur fundi.

The independent: I vjen fundi mbikëqyrjes ndërkombëtare të Kosovës

Albeu.com - 10.09.2012

The independent: I vjen fundi mbikëqyrjes ndërkombëtare të Kosovës Përfundimi i mbikqyrjes së pavarësisë për Kosovën nuk ka kaluar pa e përmenudr edhe nga mediat e huaja.

Gjermania mirëpret sovranitetin e Kosovës

LajmiFundit - 10.09.2012

Me rastin e përfundimit të mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës, ministri i Jashtëm gjerman, Guido Vetservele, ka dhënë kete deklarate në Berlin: “Fakti që sot merr fund mbikëqyrja e pavarësisë së Kosovës është një hap i rëndësishëm për ...

BE dhe SHBA vazhdojnë të mbështesin Kosovën

Albeu.com - 10.09.2012

BE dhe SHBA vazhdojnë të mbështesin Kosovën Pak minuta pasi Grupi Ndërkombëtar Drejtues i dha fund mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, i shoqëruar nga përfaqësuesi civil në Kosovë, ...

(Plotësuar 3) Heqja e mbikëqyrjes, arritje historike për tu festuar

Lajmeshqip - 10.09.2012

Prishtinë (PLOTESUAR 10 SHTATOR 19:15)- Presidentja Atifete Jahjaga, ka thënë se Republika e Kosovës është faktor paqeje dhe stabiliteti që zhvilloi marrëdhënie të mira fqinjësore dhe bilaterale me një varg shtetesh.

Kosova me pavarësi të plotë e me shumë probleme të vjetra

Evropaelire - 10.09.2012

Kuvendi i Kosovës ka përshëndetur vendimin e Grupit Drejtues Ndërkombëtar për heqjen e mbikëqyrjes së pavarësisë. Gjatë një seance solemne, ku kanë marrë pjesë arkitekti i statusit të Kosovës, ish-presidenti finlandez Marti Ahtisari, ...

4 vitet e mbikqyrjes së Pavarësisë

Top Channel - 10.09.2012

Asgjë më pak se shtet i pavarur dhe sovran për qytetarët e Kosovës. Ky ishte caku në të cilin donin të mbërrinin autoritetet kosovare në vitet 2005-2006, atëherë kur bisedimet e Vjenës për përcaktimin e statusit përfundimtar kishin marrë ...

Obama: Heqja e mbikëqyrjes, arritje historike

Shqipmedia - 10.09.2012

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obama ka lëshuar një deklaratë për shtyp ku e cilëson heqjen e mbikëqyrjes të arritur të madhe historike.

Obama: 'Fundi i mbikëqyrjes, arritje historike për Kosovën'

Alsat - 10.09.2012

Presidenti amerikan Barak Obama Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama, ka “mirëpritur dhe mbështetur fuqishëm vendimin e Grupit Drejtues Ndërkombëtar se mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës i ka ardhur fundi”.

Kosova i jep fund sot pavarësisë së mbikqyrur

Ora news - 10.09.2012

Kosova i jep fund sot pavarësisë së mbikëqyrur. Mbi 150 të ftuar ndërkombëtarë si dhe një numër i konsiderueshëm i delegacione shtetërore të niveleve më të larta do të jenë pjesëmarrës në këtë ngjarje.

Kosova i jep fund sot pavarësisë së mbikëqyrur

Yll Press - 10.09.2012

Në këtë ngjarje historike për Kosovën mes të tjerëve do të jenë prezentë ish i dërguari special i OKB-së, Marti Ahtisari si dhe komisioneri për zgjerim në Bashkimin Europian Stefan Fyle. Kosova i jep fund sot pavarësisë së mbikëqyrur.

Vetëvendosja do të mungojë në seancën solemne?

Telegrafi - 10.09.2012

Në ditën kur pritet dhënia e dritës jeshile nga Grupi Drejtues Ndërkombëtar për përmbylljen e mbikëqyrjes ndërkombëtare të pavarësisë së Kosovës, seancës solemne të Kuvendit ka gjasë t’i mungojnë deputetët e Vetëvendosjes së Albin Kurtit ...

Pavarësisë së Kosovës sot i hiqet mbikëqyrja

Koha.net - 10.09.2012

Prishtinë, 10 shtator – Mbikëqyrja e pavarësisë Kosovës do t’i hiqet nga sot, të hënën. Ky vendim do të merret pas një mbledhjeje në ndërtesën e Qeverisë së Kosovës, rreth orës 15:00, që do ta mbajë grupi që përbëhet nga njëzet e tri ...

Sot përmbyllet mbikëqyrja e Pavarësisë

Telegrafi - 10.09.2012

Republikës së Kosovës nga sot do t’i hiqet mbikëqyrja e Pavarësisë së shpallur më 17 shkurt 2008. Ky vendim do të merret pas një mbledhje të Grupit Drejtues Ndërkombëtar, që do të mbahet në mesditën e sotme në Ndërtesën e Qeverisë së ...

Mblidhet GDN, sot Kosovës i hiqet mbikëqyrja

Panorama - 10.09.2012

Grupi Drejtues Ndërkombëtar mban sot takimin në të cilin pritet t’i japë fund mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës. Ky grup, përbëhet nga 23 shtete evropiane, Shtetet e Bashkuara dhe Turqia.

Kosovë, fund pavarësisë së mbikëqyrur

Gazeta Republika - 10.09.2012

10 shtatori është cilësuar si një datë historike për Kosovën, pasi sot i jepet fund mbikëqyrjes së pavarësisë nga ndërkombëtarët. Vendimi do të merret ditën e sotme pas një mbledhjeje në Qeverinë e Kosovës, që do të mbajë grupi që përbëhet ...

Sot seancë solemne e Kuvendit të Kosovës

Koha.net - 10.09.2012

Prishtinë, 10 shtator – Në orët e pasdites mbahet seanca solemne e Kuvendit të Republikës së Kosovës, me rastin e përfundimit të mbikëqyrjes ndërkombëtare të Pavarësisë së Republikës së Kosovës.

SHBA mbështesin përfundimin e pavarësisë së mbikëqyrur

Koha.net - 10.09.2012

Washington, 10 shtator - Qeveria amerikane në disa deklarime të saj përmes zyrtarëve të lartë ka mbështetur vendimin për përfundimin e pavarësisë së mbikëqyrur.

Daçiç: Ne s`e njohim Kosovën as me mbikëqyrje, as pa të

Ora news - 10.09.2012

Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiç, ka deklaruar sot se Serbia nuk pranon asnjë pavarësi, as atë të mbikëqyrur, e as atë pa mbikëqyrje. "Për ne çështja e Kosovës nuk është zgjidhur derisa me të nuk bie dakort Serbia.

SHBA-të mbështesin përfundimin e mbikëqyrjes

Telegrafi - 10.09.2012

Qeveria amerikane në disa deklarime të saj përmes zyrtarëve të lartë ka mbështetur vendimin për përfundimin e pavarësisë së mbikëqyrur. Ky hap është konsideruar si një maturim i Kosovës për të vazhduar rrugën e saj të mëvetësishme dhe ...

Pavarësisë së Kosovës sot i hiqet mbikëqyrja

Lajmetsot - 10.09.2012

Mbikëqyrja e pavarësisë Kosovës do t’i hiqet nga sot, të hënën. Ky vendim do të merret pas një mbledhjeje në ndërtesën e Qeverisë së Kosovës, rreth orës 15:00, që do ta mbajë grupi që përbëhet nga njëzet e tri shtete evropiane, Shtetet e ...

Daçiq: Ne s'e njohim Kosovën as me mbikëqyrje, as pa të

Yll Press - 10.09.2012

Ai gjithashtu ka thënë se rrëfimet për njohjen e pavarësisë së Kosovës për të arritur anëtarësimin e Serbisë në BE janë “budallallëk” dhe se kusht i vetëm është relaksimi i raporteve midis Prishtinës dhe Beogradit.

Daçiq: S'e njohim Kosovën as me mbikëqyrje, as pa të

Koha.net - 10.09.2012

Beograd, 10 shtator - Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë sot me rastin e heqjes së mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës, se Serbia nuk pranon asnjë pavarësi, as atë të mbikëqyrur, e as atë pa mbikëqyrje.

Dacic: Nuk e njohim Kosovën në asnjë variant

Telegrafi - 10.09.2012

Me rastin e heqjes së mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës, kryeministri i Serbisë, Ivica Dacic ka thënë sot se Serbia nuk pranon asnjë pavarësi, as atë të mbikëqyrur, e as atë pa mbikëqyrje.

Përmbyllja e pavarësisë, VV do të bojkotojë seancën solemne

Ora news - 10.09.2012

Lëvizja Vetevendosje do të bojkotojë mbajtjen e seancës solemne me rastin e përmbylljes së pavarësisë së mbikqyrur. "Nuk duam të bëhemi pjesë e kësaj farse që organizohet me paratë e popullit e kundër popullit.

GDN i dha fund mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës

VOA - 10.09.2012

Grupi Drejtues Ndërkombëtar shpalli sot përfundimin e mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës dhe përfundimin e mandatit të Përfaqësuesit Civil Ndërkombëtar.

Gjermania mirëpret sovranitetin e Kosovës, garanton mbështetje

Ora news - 10.09.2012

"Fakti që sot merr fund mbikëqyrja e pavarësisë së Kosovës është një hap i rëndësishëm për Kosovën dhe një sukses i përpjekjeve ndërkombëtare. Kosova ka përmbushur kërkesa rrënjësore demokratike dhe ka arritur progres në aspektin e ...

GDN, Kosova me pavarësi të plotë

Telegrafi - 10.09.2012

Tashmë Kosova nuk ka pavarësi të mbikëqyrur. Ajo do të llogaritet si një shtet me pavarësi të plotë. Para pak minutash ka përfunduar mbledhja e 16-të dhe e fundit e Grupit Drejtues Ndërkombëtar për Kosovën në të cilën i është dhënë fund ...

Shpallet përfundimi i mbikëqyrjes së pavarësisë

Telegrafi - 10.09.2012

Grupi Drejtues Ndërkombëtar(GND) shpalli të hënën pasdite përfundimin e mbikëqyrjes së pavarësisë së Republikës së Kosovës dhe përfundimin e mandatit të Përfaqësuesit Civil Ndërkombëtar.

Gjermania mirëpret fundin mbikëqyrjes

Koha.net - 10.09.2012

Berlin, 10 shattor - Sot në Prishtinë gjatë një ceremonie festive do të përfundojë në mënyrë formale mbikëqyrja e pavarësisë së Kosovës. Lidhur me këtë Ministri Federal për Punë të Jashtme, Guido Westerwelle deklaroi në Berlin: „Fakti që ...

Mori fund mbikëqyrja e pavarësisë së Kosovës

Koha.net - 10.09.2012

Prishtinë, 10 shtator - Grupi Drejtues Ndërkombëtar shpalli përfundimin e mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës. "Pas vlerësimit të tij më datë 2 korrik 2012 se Propozimi Gjithëpërfshirës për Zgjidhjen e Statusit të Kosovës (PGJS) është ...

Westerwelle mirëpret sovranitetin e plotë për Kosovën

Telegrafi - 10.09.2012

Ministri i Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Guido Westerwelle, ka përshëndetur fundin e mbikqyrjes së pavarësisë së Kosovës. Ai ka thënë se është një hap i rëndësishëm për Kosovën dhe një sukses i përpjekjeve ndërkombëtare.

GND shpall fundin e pavarësisë së mbikqyrur në Kosovë

Ora news - 10.09.2012

Grupi Drejtues Ndërkombëtar i përbërë nga 23 shtete evropiane, Shtetet e Bashkuara dhe Turqia shpalli përfundimin e mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës.

Mori fund mbikëqyrja e pavarësisë së Kosovës

Lajmetsot - 10.09.2012

Grupi Drejtues Ndërkombëtar shpalli përfundimin e mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës. "Pas vlerësimit të tij më datë 2 korrik 2012 se Propozimi Gjithëpërfshirës për Zgjidhjen e Statusit të Kosovës (PGJS) është zbatuar në mënyrë ...

Obama: Heqja e mbikëqyrjes, arritje historike

Koha.net - 10.09.2012

Washington, 10 shtator - Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka “mirëpritur dhe mbështetur fuqishëm vendimin e Grupit Drejtues Ndërkombëtar se mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës i ka ardhur fundi”.

Obama: Heqja e mbikëqyrjes, arritje historike

Lajmetsot - 10.09.2012

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka përshëndetur përmbylljen e mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës, duke e cilësuar si arritje historike, ndërkohë që vendi merr përsipër kontrollin e plotë të sovranitetit të tij.

Fundi i mbikqyrjes, Obama: Arritje historike

Ora news - 10.09.2012

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama, ka “mirëpritur dhe mbështetur fuqishëm vendimin e Grupit Drejtues Ndërkombëtar se mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës i ka ardhur fundi”.Në një njoftim të lëshuar për mediat, Presidenti ...

Merr fund mbikqyrja, Obama: Arritje historike

Panorama - 10.09.2012

PRISHTINE- Grupi Drejtues Ndërkombëtar shpalli përfundimin e mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës. “Pas vlerësimit të tij më datë 2 korrik 2012 se Propozimi Gjithëpërfshirës për Zgjidhjen e Statusit të Kosovës (PGJS) është zbatuar në ...

Sfida për Kosovën pas fazës së pavarësisë së mbikqyrur

VOA - 10.09.2012

Përmbyllja e fazës së mbikqyrur vjen më pak se pesë vjet pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës. Plani për pavarësi të mbikqyrur u hartua nga ish-Presidenti finlandez Marti Ahtisaari.

Kosova bëri hap historik!

Telegrafi - 10.09.2012

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, përmes një deklarate, ka mirëpritur shpalljen e përfundimit të mbikëqyrjes së pavarësisë së Republikës së Kosovës nga Grupi Drejtues Ndërkombëtar dhe ka premtuar vazhdimin e ...

Fund mbikëqyrjes, Ahtisari: Plani im utopik, sot fakt. Feith: Veriu mbetet sfidë

BalkanWeb - 10.09.2012

PRISHTINË - Grupi Drejtues Ndërkombëtar shpalli sot përfundimin e mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës. "Pas vlerësimit të tij më datë 2 korrik 2012 se Propozimi Gjithëpërfshirës për Zgjidhjen e Statusit të Kosovës (PGJS) është zbatuar në ...

Pres. Obama përshëndet përfundimin e mbikqyrjes së pavarësisë

VOA - 10.09.2012

Me anë të një deklarate, z. Obama i shprehu urime qeverisë, parlamentit dhe popullit të Kosovës në këtë moment historik Presidenti Obama shprehu sot mbështetje për njoftimin e Grupit Drejtues Ndërkombëtar mbi përfundimin e mbikqyrjes së ...

Seanca solemne, Ahtisari: Plani im utopik, sot fakt

Ora news - 10.09.2012

Kuvendi i Kosovës mbajti një seancë solemne në nder të përfundimit të mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës. Deputetë kosovarë dhe të ftuar nderi morën pjesë në seancë, ndërkohë që Lëvizja Vetëvendosje ashtu siç kishte paralajmëruar, ...

Shteti, rezultat i përpjekjeve shekullore të popullit tonë!

Telegrafi - 10.09.2012

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, tha të hënën në seancën solemne të Kuvendit të Republikës së Kosovës, me rastin e përmbylljes së mbikëqyrjes së pavarësisë se “Republika e Kosovës, shtet sovran dhe i pavarur, është rezultat i ...

Thaçi: Do të largohen strukturat e udhëhequra nga zëdhënësi i Milosevicit

Telegrafi - 10.09.2012

Pas shpalljesë së përmbylljes së mbikëqyrjes së pavarësisë dhe përpra mbajtjes së seancës solemne të Kuvendit të Kosovës, në Prishtinë është mbajtur një konferencë për shtyp ku kanë marrë pjesë shefi në ikje i Zyrës Civile Ndërkombëtare, ...

Pavarësia e plotë, Nishani: Përgjegjësi të reja për Kosovën

Ora news - 10.09.2012

Presidenti I shqipërisë Bujar Nishani ka përshëndetur përfundimin e mbikqyrjes së pavarësisë në Kosovë. “Përmbyllja e mbikëqyrjes së Pavarësisë së Kosovës është kurorëzimi i përpjekjeve dhe veprës sublime të brezave të luftëtarëve, ...

Mbikëqyrësit e pavarësisë janë njerëzit e Kosovës!

Telegrafi - 10.09.2012

Ish-kryenegociatori i Kombeve të Bashkuara për statusin e Kosovës, Martti Ahtisaari, në fjalën e mbajtur në seancën solemne të Kuvendit të Kosovës, me rastin e përfundimit të mbikëqyrjes ndërkombëtare të pavarësisë së Kosovës, ka deklaruar ...

Sejdiu: Për planin e pavarësisë së mbikëqyrur, dëgjova më 2006

Telegrafi - 10.09.2012

Asgjë më pak se shtet i pavarur dhe sovran për qytetarët e Kosovës. Ky ishte caku në të cilin donin të mbërrinin autoritetet kosovare në vitet 2005-2006, atëherë kur bisedimet e Vjenës për përcaktimin e statusit përfundimtar kishin marrë ...

GDN i dha fund mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës

Yll Press - 10.09.2012

Pas përfundimit të detyrave të nevojshme administrative të brendshme, Zyra Civile Ndërkombëtare do të mbyllet në fund të vitit 2012. Me efekt të menjëhershëm, Propozimi Gjithëpërfshirës për Zgjidhjen e Statusit, nuk ekziston më si fuqia ...

Obama: Heqja e mbikëqyrjes, arritje historike

Yll Press - 10.09.2012

Në një komunikatë të lëshuar për opinion, presidenti amerikan citohet të ketë thënë se “pas pothuajse katër vitesh e gjysmë, përmbushja e provizioneve të Planit Gjithëpërfshirës është arritje madhore për të gjithë qytetarët e Kosovës”.

Jahjaga: Kosova e pavarur është rezultat i udhëhequr nga Presidenti historik, dr. Ibrahim Rugova

Yll Press - 10.09.2012

Ish-presidenti finlandez, Marti Ahtisaari, ka thënë nga foltorja e Kuvendit të Kosovës se ai ka ardhur për të festuar të arriturat e Republikës së Kosovës.

Kosovës i hiqet mbikëqyrja

Shqiptar - 10.09.2012

Grupi Drejtues Ndërkombëtar mban sot takimin në të cilin pritet t’i japë fund mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës. Ky grup, përbëhet nga 23 shtete evropiane, Shtetet e Bashkuara dhe Turqia.

Obama:Kosova bëri hap historik!

Shqiptar - 10.09.2012

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, përmes një deklarate, ka mirëpritur shpalljen e përfundimit të mbikëqyrjes së pavarësisë së Republikës së Kosovës nga Grupi Drejtues Ndërkombëtar dhe ka premtuar vazhdimin e ...