TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Zhduket prej 21 ditësh minatori nga Bulqiza, Roland Dauti - Zhdukja ka lidhje grevën ?

Albnow - 11.09.2011

Mister mbetet zhdukja e minatorit prej 21 ditësh dhe ende ... nuk është kthyer në shtëpi,ndërsa dyshimet shkojnë në të gjitha pistat. 26-vjeçari, nga fshati Vajkal, Roland Dauti, prej disa vitesh ka qënë punonjës i kësaj kompanie, është ...

Zhduket minatori i ACR-së, familja denoncon në polici

Panorama - 11.09.2011

Një punëtor i ACR-së ka humbur çdo kontakt me familjarët e tij prej tri javësh. Lajmi është bërë i ditur dje nga Policia e qarkut Dibër, e cila bëri me dije se Roland Dauti, 26 vjeç, lindur e banues në fshatin Vajkal të Bulqizës, rezulton ...

Minatorët këmbëngulin fort në largimin e drejtorit

Gazeta Start - 10.09.2011

Bulqizë – Minatorët vendosën sot të vazhdojnë protestat edhe gjatë ditës së hënë, duke marrë edhe familjarët e tyre para zyrave të kompanisë Albanian Crom “ACR”, për të kërkuar plotësimin e të gjitha kërkesave të tyre.

Zhduket prej 21 ditësh minatori

Gazeta Start - 10.09.2011

Bulqiz Nj minator i Bulqizs sht zhdukur prej 21 ditsh pa ln asnj gjurm. Bhet fjal pr minatorin Roland Dauti, i cili ka marr pjes aktivisht n protestat e zhvilluara s fundi.

Bulqizë, minatori i zhdukur prej 3 javësh

Shekulli - 10.09.2011

Një minator i Bulqizës rezulton i zhdukur prej 21 ditësh. Familja e Roland Dautit, 26 vjeç, nga fshati Vajkal, ka denoncuar në polici zhdukjen e të riut, minator i Bulqizës dhe pjesëmarrës në protestat e zhvilluara para kompanisë ACR.

Bulqizë, një minator i ACR, i zhdukur prej 21 ditësh

LajmiFundit - 10.09.2011

Bulqize – Denoncohet në Bulqizë zhdukja e një minatori 26-vjeçar punonjës i kompanisë ACR. Lajmi është bërë i ditur nga policia lokale e cila theksoi se prej 21 ditësh, minatori Roland Dauti, punonjës i kompanisë ACR ka humbur gjurmët.

Zhduket minatori

Albeu.com - 10.09.2011

Një minator, punëtor në minierën e Bulqizës deklarohet i zhdukur prej 21 ditësh. Familjarët kanë kërkuar ndihmën e mediave për të mësuar mbi fatin e 26 vjeçarit, Roland Dauti, i cili ka qenë pjesëmarrës në protestat disa ditore të ...

Bulqizë, minatorët: Të hënën grevë urie nëse nuk plotësohen kërkesat

LajmiFundit - 10.09.2011

Minatorët e Bulqizës vazhduan protestat edhe sot pasi janë mbledhur rreth orës 07:00 të mengjesit në një tubim në qendër të qytetit. Minatorët e Bulqizë kanë kërcënuar se nëse deri të hënën, firma ACR nuk plotëson kërkesat e tyre për ...

Minatorët: Të hënën, gati personat për grevën

Panorama - 10.09.2011

BULQIZE- Minatoret e Bulqizes vijojne sot protesten e radhes para ambienteve te kompanise ACR, ne pritje te plotesimit te kerkesave te tyre. Nderkohe qe ende nuk ka nenshkrim dhe kompromis per marreveshjen mes tyre dhe formes ...

Bulqizë, minatorët: Plotësoni kërkesat ose të hënën grevë

BalkanWeb - 10.09.2011

BULQIZË- Minatorët e Bulqizës kanë vijuar protestat edhe mëngjesin e sotëm. Pasi kanë ndërprerë punën prej 2 muajsh, minatorët edhe sot janë mbledhur rreth orës 07:00 të mengjesit në një tubim që po mbahet në qendër të qytetit.

Humb gjurmët minatori, 21 ditë i zhdukur

Ora news - 10.09.2011

Humb gjurmët prej 21 ditësh, minatori Roland Dauti, punonjës i kompanisë ACR. Sipas burimeve për “Ora News”, mësohet se 26-vjeçari, nga fshati Vajkal, i cili prej disa vitesh ka qënë punonjës i kësaj kompanie, eshte zhdukur.

Minatori 21 ditë i zhdukur, denoncon familja

Panorama - 10.09.2011

BULQIZË- Familja Dauti ka denoncuar në policinë e Bulqizës zhdukjen e djalit të tyre, Roland Dauti, 26 vjec, nga fshati Vajkal i Bulqizës. Sipas denoncimit ë komisariat, që është bërë nga i ati i të riut, sipas të cilit djali i tij ...

Minatorët, padi ACR: Bën presion, greva e ligjshme

Panorama - 10.09.2011

Minatorët do të padisin në gjykatë firmën “ACR” nëse thyen ligjin për grevat.Javë më parë, kompania e huaj paditi minatorët se kishin pushtuar në mënyrë ta paligjshme minierën, ndërsa tani janë minatorët që kërkojnë ndëshkimin ligjor të ...

Zhduket minatori i Bulqizës

ABC News - 10.09.2011

Një prej minatorëve që ka marrë pjesë në protestat për përmirësimin e kushteve të tyre, është zhdukur. Roland Dauti, 26 vjeç nga fshati Vajkal i Bulqizës, është zhdukur që prej 21 ditësh. Denoncimi është bërë nga ana e familjarëve të tij.

Vendimi i “ACR”, Nikolla: Asnjë s`do nisë punën të hënën

Ora news - 10.09.2011

Thirrjes së firmës ACR se ditën e hënë do të nisë puna në minierën e Bulqizës i është përgjigjur sindikalisti Kolë Nikollaj, i cili në një prononcim për “Ora News”, deklaroi se minatorët e Bulqizës kanë zhvilluar ditën e premte një ...

Sindikata padi kompanisë, “ACR”: Kush nuk punon të hënen, do të largohet

Shekulli - 09.09.2011

Sindikata e minatorëve depozitoi sot në gjykatë një padi ndaj kompanisë koncensionare “ACR”. Burime nga sindikata bëjnë të ditur për “Shekullin” se ato kanë akuzuar ACR-n për ndërhyrje në punët e sindikatës, për thyerje të ligjit të grevës ...

ACR, tjetër premtim për minatorët

Gazeta Start - 09.09.2011

Bulqizë (16:10)– ACR edhe njëherë u bën thirrje minatorëve t’i rikthehen punës ditën e hënë 12 shtator, ora 7.00. “Punonjësit që nuk do të paraqiten në vendet e tyre të punës do të konsiderohen se nuk dëshirojnë të jenë pjesë e kompanisë ...

Kërcënimi i minatorëve, Sindikatat padisin kompaninë ACR

LajmiFundit - 09.09.2011

Drejtues te Konfederatës se Sindikatave deklaruan se kane bere gati padinë ndaj kompanisë “ACR”, për presion dhe largim te pamotivuar te minatorëve te Bulqizes, si dhe thyerje te ligjit te grevës.

Minatorët e Bulqizës padisin ACR-në

Lajmeshqip - 09.09.2011

Tiranë – Në mëngjesin e të premtes, minatorët e Bulqizës kanë vijuar protestat e tyre, ndërkohë që, duke u bazuar në kodin e punës dhe përkatësisht në nenet 182, 186, 197, sindikata e minatorëve ka depozituar në gjykatë një padi kundrejt ...

Sindikata e minatorëve padi kompanisë ACR

Panorama - 09.09.2011

BULQIZE- Sindikata e minatorëve padit kompaninë koncesionare “ACR”, duke e akuzuar ate per ndërhyrje në punët e sindikatës, thyerje të ligjit të grevës dhe presion e largim të pamotivuar nga puna të minatorëve.

ACR: S’mbetemi peng, të hënën nis puna

Panorama - 09.09.2011

Tjetër përplasje e fortë mes minatorëve të Bulqizës dhe kompanisë koncesionare ACR.Firma e huaj deklaron se të hënën do të bëhet apeli i punëtorëve që do të paraqiten në vendet e tyre të punës, ndërsa komisioni i grevës kërcënon me tjetër ...

Minatorët e Bulqizës padisin ACR-në

Botasot - 09.09.2011

Pas gati dy muajsh protesta dhe grevë urie, çështja e minatorëve duket se do të marrë zgjidhje në gjykatë. Sindikata e Minatorëve ka dorëzuar një padi ndaj kompanisë koncesioanare të minierës së Bulqizës, ACR.

Bulqizë, Sindikata padit firmën. ACR: Kush nuk vjen në punë përjashtohet

BalkanWeb - 09.09.2011

BULQIZE- Minatorët e Bulqizës vijuan sot protestat e tyre, ndërkohë që sindikata e minatorëve ka depozituar në gjykatë një padi kundrejt firmës koncesionare Albanian Crom “ACR” për thyerje të ligjit të grevës dhe ndërhyrje në punët e ...

Prapë me minatorët!

Gazeta Start - 08.09.2011

Bulqizë – Minatorët e Bulqizës dolën sërish në protestë këtë të enjte, ndërsa mbetet vetëm firma për t’u hedhur në letër, pasi kompania ka pranuar përmbushjen e kërkesave kryesore.

ACR-së i soset durimi!

Gazeta Start - 08.09.2011

Prishtinë – Kompania ACR që menaxhon minierën e Bulqizës, njoftoi sot të gjithë minatorët se ditën e hënë më datë 12 shtator nis puna për punëtorët e galerive.

ACR: S`ka më bisedime, të hënen nis puna në Bulqizë

Shekulli - 08.09.2011

I përditësuar- Pavarësisht se ende nuk është arritur asnjë marrëveshjes mes minatorëve dhe kompanisë, ACR ka vendosur të nisë punë në minierë e Bulqizës.

Minatorët peng i një kërkese

Albeu.com - 08.09.2011

Vetëm pas dy muajsh protesta, grevë urie dhe ndërprerje të punës në minierën e Bulqizës, kompania koncensionare ACR ka pranuar disa nga kërkesat e tyre.

Bulqizë, minatorët vazhdojnë protestat: “ACR po na mashtron”

LajmiFundit - 08.09.2011

Bulqize – Lajmifundit – Minatoret u Bulqizës zhvilluan sot nje tubim ne qender te qytetit së bashku me familjaret, te aferm e te tjere banore te zones qe bashkohen me kerkesat e tyre.

(Plotësuar 2) ACR: Minatorët t’i kthehen minierës, të hënën kontratat individuale

Lajmeshqip - 08.09.2011

Tiranë (PLOTËSUAR 17:30) – Kompania koncensionare ACR paralajmëroi sot punonjësit e minierës së Bulqizës se të hënën e 12 shtatorit, ora 7:00, do të fillojë puna në minierë, duke deklaruar se “nuk mund të vazhdojë të mbetet peng i ...

ACR: Pakt me minatorët, të hënën nis puna. Kolë Nikolla: Kompania mashtron

LajmiFundit - 08.09.2011

Pas lajmit për kthimin e minatorëve në punë Kryetari i Konfederatës së Minatorëve, Kol Nikolla, deklaroi sot se kompania ACR duhet të respektojë ligjin dhe të mos japë informacion të rremë. “ACR duhet të garantojë kryerjen e investimeve.

Minatorët: ACR-ja nuk pranon të na paguajë ditët e grevës

Ora news - 08.09.2011

Minatorët e Bulqizës vijojnë sërish protestat edhe pse kompania koncensionare ACR ka deklaruar se pranuar disa nga kërkesat e tyre. Ata kanë vlerësuar se kompania nuk ka plotësuar të gjitha kushtet, ndërsa kjo e fundit nuk ka pranuar t`i ...

Bulqizë, minatorët: Plotësoni kërkesat ose s'dërgojmë fëmijët në shkollë

BalkanWeb - 08.09.2011

BULQIZË- Minatorët e Bulqizës kanë vijuar edhe mëngjesin e sotëm protestat. Pasi kanë ndërprerë punën prej 2 muajsh, minatorët edhe sot janë mbledhur rreth orës 07:00 të mengjesit në një tubim që po mbahet në qendër të qytetit.

Asnjë marrëveshje, minatorët tubim në qytet

Panorama - 08.09.2011

BULQIZE- Minatoret zhvillojne sot nje tubim ne qender te qytetit, te mbeshtetur nga familjaret, te aferm e te tjere banore te zones qe bashkohen me kerkesat e tyre.

Zogu, “mollë sherri” për minierën: Të hiqet drejtori ose protesta të tjera

Panorama - 08.09.2011

BULQIZE- Kthehet në “mollë sherri” drejtori i minierës së Bulqizës, Medat Zogu. ACR nuk toleron largimin e tij, ndërsa minatorët kërcënojnë me vazhdimin e protestave.

Sindikata e minatorëve padi kompanisë “ACR”

Ora news - 09.09.2011

Sindikata e minatorëve ka depozituar sot në gjykatë një padi ndaj kompanisë koncesionare “ACR”. Sindikata e akuzon kompaninë për ndërhyrje në punët e sindikatës, për thyerje të ligjit të grevës dhe për presion dhe largim të pamotivuar nga ...

Ende s’ka marrëveshje, ACR: Të hënen nis puna

Panorama - 08.09.2011

Pavarësisht mungesës së një marrëveshjeje mes minatorëve dhe ACR-së, kjo e fundit ka njoftuar se ditën e hënë në orën 7:00 do të fillojë puna në minierën e Bulqizës. “ACR fton the gjithë minatorët të kthehen në minierë ditën e hënë.

Nikolla: "ACR duhet të respektojë ligjin"

Ora news - 08.09.2011

Kompania "ACR", ka njoftuar se ditën e hënë më datë 12 shtator, ora 7:00, do të fillojë puna në minierën e Bulqizës. Kjo kompani fton te gjithë minatorët të kthehen në minierë ditën e hënë, ku thekson se punonjësit e ACR-së, të cilët nuk ...

ACR paralajmëron minatorët: Të hënën nis puna. Nikollaj: Zbatoni ligjin

BalkanWeb - 08.09.2011

TIRANË- Kompania koncensionare ACR paralajmëroi sot punonjësit e minierës së Bulqizës se të hënën e 12 shtatorit, ora 7:00, do të fillojë puna në minierë, ndërsa ata që nuk paraqiten do të konsiderohen se nuk duan të punojnë më në këtë ...

Minatorët-ACR, ende pa marrëveshje

Botasot - 08.09.2011

Pavarësisht mungesës së një marrëveshjeje mes minatorëve dhe ACR-së, kjo e fundit ka njoftuar se ditën e hënë në orën 7:00 do të fillojë puna në minierën e Bulqizës. “ACR fton the gjithë minatorët të kthehen në minierë ditën e hënë.

ACR: Të hënën fillon puna në minerën e Bulqizës

ABC News - 08.09.2011

ACR njofton se ditën e hënë, me datë 12 shtator, ora 7:00, do të fillojë puna në minierën e Bulqizës. Në një deklaratë ACR thotë se nuk mund të vazhdojë të mbetet peng i interesave të biznesit të një grupi të vogël njerëzish të udhëhequr ...

Minatorët në pritje të nënshkrimit të marrëveshjes

Gazeta Start - 07.09.2011

Bulqizë – Ka vijuar edhe këtë të mërkurë protesta e minatorëve të Bulqizës, teksa pritet nënshkrimi i marrëveshjes me kompaninë austriake ACR. Oferta e re u bë tre ditë më parë, ku nuk parashikohet largimi nga detyra të administratorit të ...

Bulqizë, ACR: Do t’i plotësojmë kushtet por drejtorin s’e largojmë

Shekulli - 07.09.2011

Kompania “ACR” ra dakord për plotësimin e kërkesave të minatorëve të Bulqizës me përjashtim të pikës ku këta të fundit kërkojnë largimin e drejtorit të minierës.

Tiranë: Minatorët presin vendimin për ofertën e re

Lajmeshqip - 07.09.2011

Tiranë – Në pritje të nënshkrimit të marrëveshjes, minatorët e Bulqizës janë mbledhur sërish sot, përpara zyrave të kompanisë Albanian Crom “ACR”, për të marrë një vendim në lidhje me ofertën e bërë ditën e martë nga kjo kompani ...

ACR: Plotësojmë kërkesat e minatorëve, por drejtori nuk shkarkohet

LajmiFundit - 07.09.2011

TIRANE – Lajmifundit – Përfaqësues të kompanisë konçesionare ACR e cila ka marrë të drejtën e shfrytëzimit të minierës së Bulqizës, mbajtën sot një takim me kryetarin e Konfederatës së Industrisë Taf Koleci.

Pronarja e ACR, letër Sindikatës: Gati për të firmosur marrëveshjen

Panorama - 07.09.2011

BULQIZE – Kompania “Albanian Krom” ofron zgjidhje për 11 pika të marrëveshjes me minatorët e Bulqizës, por nuk bie dakord për largimin e administratorit të minierës, Medat Zogu.

Minatorët vijojnë protestat: Presim përgjigje nga ACR

BalkanWeb - 07.09.2011

BULQIZË- Minatorët e Bulqizës kanë vijuar edhe sot protestat në ambjentet e kompanisë austriake ACR, ndërkohë që vazhdojnë të jenë në pritje të një përgjigje nga ana e pronares së firmës ACR.

ACR- minatorë, nuk ka ende një marrëveshje

Panorama - 07.09.2011

BULQIZE- Takimi mes kompanisë konçesionare ACR dhe minatorëve ka përfunduar sërish pa sukses. Minatorët kanë vlerësuar se kompania nuk ka potësuar të gjitha kushtet, ndërsa kjo e fundit u ka premtuar atyre vëtëm 1 muaj pagesë për grevën ...

Minatorët e Bulqizës, “ACR”: Nuk pranohet largimi i drejtorit

Ora news - 07.09.2011

Plotësohen kërkesat e minatorëve, sërish përveç largimit të drejtorit të kompanisë “ACR”. Në këtë përfundim ka rezultuar takimi mes përfaqësueses së “ACR”-së dhe kreut të Konfederatës së Industrisë Taf Koleci gjatë mesditës së të mërkurës ...

Bulqizë, ACR takon Kolecin, rrëzon 1 kërkesë. 'Inatosen' minatorët

BalkanWeb - 07.09.2011

BULQIZE -Përfaqesues të firmës austriake ACR që ndodhen sot në Bulqizë kanë zhvilluar takim me një përfaqësues të minatorëve, Taf Kolecin, veprim ky që nuk është mirepritur aspak nga komisioni i grevës së minatorëve.

ARC propozon marrëveshje të re për minatorët

Shekulli - 06.09.2011

Zgjidhja e për plotësimin e kërkesave të minatorëve të Bulqizës ka hyrë në një zgjidhim të ri. Kompania koncesionare ACR ka bërë një propozim të ri.

ACR bën edhe një lëshim ndaj minatorëve

Gazeta Start - 06.09.2011

Bulqizë – Kompania koncsionare “ACR”, i ka bërë sot një ofertë të re minatorëve të Bulqizës ku pranohet që në nënshkrimin e marrëveshjes, të marrë pjesë edhe kreu i sindikatës së minatorëve, Taf Koleci, duke lënë të pandryshuara pikat e ...

ACR: Plotësojmë kërkesat e minatorëve, nuk shkarkojmë drejtorin

LajmiFundit - 06.09.2011

BULQIZE – Lajmifundit – Kompania konçesionare e minierës së Bulqizës, “ACR” ka deklaruar se do të plotësojë të gjitha kërkesat e minatorëve të Bulqizës përveç largimit të drejtorit të minierës.

Minatorët, edhe një ofertë nga ACR

Lajmeshqip - 06.09.2011

Tiranë – Kompania koncesionare ACR, ua ka bërë sot një ofertë të re minatorëve të Bulqizës ku pranohet që në nënshkrimin e marrëveshjes, të marrë pjesë edhe kreu sindikatës së minatorëve, Taf Koleci, duke lënë të pandryshuara pikat e tjera.

ACR terhiqet, pranon te lidhe kontraten me sindikatat

24 orë - 06.09.2011

Presidentja e kompanise koncesionare të kromit në Bulqizë ACR është tërhequr nga qëndrimi saj kundër sindikatave. Keshtu bejne te ditur drejtuesit e sindikatave Kol Nikolla dhe Taf Koleci te cilet ju komunikuan ne Bulqize minatoreve nje ...

Greva, dorëzohet ACR

Albeu.com - 06.09.2011

Tërhiqet presidentja e kompanisë koncesionare të kromit në Bulqizë ACR, nga qëndrimi saj kundër sindikatave. Drejtuesit e sindikatave Kol Nikolla dhe Taf Koleci ju komunikuan në Bulqizë minatorëve një letër që presidentja e kompanisë ju ka ...

Minatorët: Protestë deri në marrëveshje me ACR

Panorama - 06.09.2011

BULQIZE- Proteste deri ne nenshkrimin e marreveshjes per plotesimin e kerkesave te tyre. Kete kane perseritur edhe sot minatoret e Bulqizes, ne protesten e radhes para ambienteve te ACR-se.

Bulqizë, pritet të nisin negociatat mes ACR dhe minatorëve

ABC News - 06.09.2011

Në Bulqizë, priten të nisin negociatat mes përfaqësuesve të minatorëve dhe kompanisë koncesionare të minierës, ACR. Ky takim pritet të zhvillohet, në prezencën e kryetarit të Bashkisë, Roland Keta.

ACR: Pranojmë kërkesat e minatorëve përveç largimit të drejtorit

Ora news - 06.09.2011

Kompania "ACR" ka deklaruar se do të plotësojë të gjitha kërkesat e minatorëve të Bulqizës përveç njërës, largimin e drejtorit të minierës. Në propozimin e ri të ACR-së theksohet se kompania do të plotësojë të gjitha kërkesat ekonomike të ...

Minatorët e Bulqizës: Do nisim grevë më të fuqishme

Panorama - 06.09.2011

BULQIZE – Dje ishte dita e 60-të e protestave të minatorëve të Bulqizës. Shumë prej tyre kanë tubuar para portës kryesore të ACR-së dhe kanë pritur në heshtje reagimin e këshillit sindikal dhe komisionit të protestës.

Minatorët vijojnë protestat, ACR me ofertë të re

BalkanWeb - 06.09.2011

BULQIZË- Sot kur minatorët e Bulqizës kanë vijuar protestat pranë ambjenteve të kompanisë ACR, protesta këto që zgjasin prej tre muajsh, vjen një ofertë e re nga kompania e kromit, e cila pranon që marrëveshja mes palëve të nënshkruhet ...

Bulqizë: Minatorët dhe ARC, pritet të nisin negociatat

Botasot - 06.09.2011

Në Bulqizë, priten të nisin negociatat mes përfaqësuesve të minatorëve dhe kompanisë koncesionare të minierës, ACR. Ky takim pritet të zhvillohet, në prezencën e kryetarit të Bashkisë, Roland Keta.

Minatorët e Bulqizës: Presim reagimin e Kuvendit

Shekulli - 05.09.2011

Minatorët e Bulqizës presin një reagim nga Parlamenti në seancën e sotme plenare. Kreu i Konfederatës së Sindikatave, Kolë Nikolla, në një konferencë shtypi gjatë paradites u shpreh se nëse nuk do të ketë një reagim nga ana e Parlamentit ...

Minatorët: Parlamenti të shqyrtojë kërkesat tona

Alsat.tv - 05.09.2011

Minatorët do të vazhdojnë grevën deri në zbatimin e kërkesave të tyre. Ata nëpërmjet sindikalistëve i kërkojnë parlamentit shqiptar të marrë në shqyrtim kërkesat e tyre, dhe të ngrejë një grupn hetimor apo të përdorë forma të tjera, për ...

Nikolla: Deputetët të diskutojnë për minatorët

Gazeta Start - 05.09.2011

Bulqizë – Kryetari i Konfederatës së Minatorëve, Kolë Nikolla, kërkoi sot nga deputetët e Kuvendit të Shqipërisë që të diskutojnë edhe problemet e minatorëve, duke ka paralajmëruar se do të nisë greva e urisë nëse parlamentarët nuk e ...

Nikolla: Nëse kuvendi sreagon, greva do jetë e dhimbshme

Albeu.com - 05.09.2011

Nëse deputetët nuk do të diskutojnë çështjen e minatorëve në seancën e sotme plenare, ata do të futen në greve. Kështu ka deklaruar në një konferencë për shtyp kreu i Konfederatës, Kolë Nikolla.

Minatorët, Nikolla: Kuvendi të diskutojë mbi atë çka ndodh në Bulqizë

LajmiFundit - 05.09.2011

TIRANE—Lajmifundit—“Deputetët t’u japin përgjigje publike minatorëve për atë që ndodh në Bulqizë”. Kështu u shpreh sot kreu i Konfederatës së Sindikatave Kol Nikolla.

Ruçi: Seancë urgjente për grevën e minatorëve në Bulqizë

LajmiFundit - 05.09.2011

Kryetari i grupit parlamentar të PS, Gramoz Ruçi deklaroi se opozita do të kërkojë që nesër seancë urgjente për çështjen e korrupsionit në minierën e Bulqizës.

Bulqizë, minatorët: Nëse Kuvendi s'reagon, greva e re, më e dhimbshme

BalkanWeb - 05.09.2011

BULQIZE -Minatorët e Bulqizes kane rinisur sot paradite protestat e tyre në ambientet jashte territorit të kompanisë ACR. Ata kanë deklaruar se presin sot nje reagim nga parlamenti, që nëse nuk do të ndodhe paralajmerojnë se do të ...

Nikolla: Nëse Kuvendi nuk reagon, do hyjmë në grevë

Ora news - 05.09.2011

Konfederata e Sindikatave u bën apel deputetëve të diskutojnë çështjen e minatorëve në seancën e sotme plenare. Në një konferencë për shtyp kreu i Konfederatës, Kolë Nikolla theksoi se nëse Parlamenti nuk do të reagojë për minatorët ...

Përfaqësuesi i minatorëve takon në Vjenë pronarin e “Decometal”

Panorama - 05.09.2011

BULQIZE – Presidenti i Konfederatës së Industrisë të Shqipërisë, Taf Koleci, udhëton drejt Vjenës për të takuar bashkëpronarin e kompanisë “Decometal”, Rudolf Depichc.

Minatorët, apel Kuvendit: Reagim, ose grevë

Panorama - 05.09.2011

TIRANE- Konfederata e Sindikatave kerkon vemendjen e deputeteve per ceshtjen e minatoreve. Ne nje konference per mediat, kreu i Konfederatës, Kolë Nikolla u bëri apel deputetëve të diskutojnë çështjen e minatorëve në seancën e sotme ...